2008 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/8/2008 11:21 PM
                  FHSAA Swimming and Diving Champs - Class 2A                  
                       YMCA Aquatic Center - Orlando, FL                       
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.71  2005        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.32  AA-A
               1:50.85  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Boca Raton                                                 1:48.78  AA-A  
  2  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  1:52.52        
  3  Northeast (St. Pete)                                       1:52.90        
  4  Tarpon Springs                                             1:54.99        
  5  Eastside (Gainsville)                                      1:55.97        
  6  Booker (Sarasota)                                          1:56.06        
  7  Forest High School                                         1:56.42        
  8  Dwyer High School                                          1:56.49        
  9  Pembroke Pines Charter H.S.                                1:56.51        
 10  Mosley (Lynn Haven)                                        1:56.97        
 11  Satellite (Satellite Beach)                                1:57.05        
 12  Seminole (Seminole)                                        1:57.14        
 13  Seabreeze (Daytona Beach)                                  1:57.53        
 14  Washington (Pensacola)                                     1:57.56        
 15  Newsome (Lithia)                                           1:57.65        
 16  Barron Collier (Naples)                                    1:58.41        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.22  AA-A
               1:38.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Belen Jesuit Prep (Miami)                                  1:39.44        
  2  Boca Raton                                                 1:40.55        
  3  Fort Lauderdale                                            1:40.72        
  4  Satellite (Satellite Beach)                                1:41.11        
  5  Bishop Kenny (Jacksonville)                                1:42.76        
  6  Northeast (St. Pete)                                       1:43.03        
  7  Newsome (Lithia)                                           1:43.50        
  8  Fort Walton Beach                                          1:43.51        
  9  Seminole (Seminole)                                        1:43.85        
 10  Leon (Tallahassee)                                         1:44.05        
 11  Gulf Coast (Naples)                                        1:44.12        
 12  Harmony                                                    1:44.70        
 13  Pedro Menendez High School                                 1:45.31        
 14  Land O' Lakes                                              1:46.38        
 15  Mosley (Lynn Haven)                                        1:46.44        
 16  Choctawhatchee (Fort Walton)                               1:46.49        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.56  AA-A
               1:52.99  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   12 Northeast                 1:48.84  AA-A  
  2  Dubrasky, Molly               10 Estero                    1:51.37  AA-A  
  3  Franklin, Chelsea             SR Cypress Lake              1:52.07  AA-C  
  4  Rossi, Megan                  10 Clearwater                1:52.72  AA-C  
  5  Pheil, Katie                     FORE                      1:52.83  AA-C  
  6  Stanfield, Stacey              9 St. Augustine             1:53.40        
  7  Fitzpatrick, Fallon           11 Boca Raton                1:53.46        
  8  Milne, Sharla                    Newsome                   1:53.94        
  9  Lawson, Katelyn               SO Barron Collier            1:54.03        
 10  Kerr, Christine               JR ESID                      1:54.64        
 11  Paterson, Ashley              12 Satellite                 1:54.90        
 12  Fodor, Kata                   12 Booker                    1:55.00        
 13  Fernandez, Melissa            11 West Broward              1:55.45        
 14  Harrington, Marissa           SR Manatee                   1:55.64        
 15  Potter, Kristen               12 Rockledge                 1:56.21        
 16  Petry, Tori                      VAND                      1:56.60        
 17  Harrington, Rachel            SO Manatee                   1:56.61        
 18  Clark, Mckenzie               10 Booker                    1:56.75        
 19  Hahmann, Hillary              11 Plant                     1:57.61        
 20  Nowak, Michala                SR GBRZ                      1:57.81        
 21  Gerkens, Kristen              SR Nease                     1:57.84        
 22  Titus, Christine              SO Barron Collier            1:58.65        
 23  Marx, Courtney                11 Pines Charter             1:58.92        
 24  Clare-Salzler, Kathryn        FR ESID                      2:00.54        
 25  Parenti, Courtney             10 Titusville                2:00.54        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.75  AA-A
               1:42.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sommer, Scott                    FORE                      1:41.71  AA-A  
  2  Sell, Tyler                   11 West Broward              1:41.97  AA-C  
  3  Taylor, Jason                    Newsome                   1:42.18  AA-C  
  4  Iriondo, Hibai                12 Fort Lauderdale           1:43.03        
  5  Metka, Zachary                 9 Seminole                  1:43.35        
  6  Vazquez, Andy                 10 Belen Jesuit              1:43.99        
  7  Bardin, Charles               12 Northeast                 1:44.63        
  8  Martinelli, Tim               SR Sebastian River           1:45.73        
  9  Strom, Alex                   SO Choctawhatchee            1:45.81        
 10  Scott, Trevor                 11 Charlotte                 1:45.82        
 11  Morrison, Brad                12 Sunlake                   1:46.00        
 12  O'Donoghue, Cornelius         11 Clearwater                1:47.57        
 13  Carrol, Steven                SR Palmetto Ridge            1:47.79        
 14  Caldwell, Nathan              JR Gulf Coast                1:47.96        
 15  Barrows, Denver               12 Satellite                 1:48.51        
 16  Galler, Duncan                12 Stanton                   1:48.66        
 17  Norris, Chris                 11 Chiles                    1:49.08        
 18  Gunn, Ross                    JR GBRZ                      1:49.69        
 19  Boscaino, Teodoro             10 Tampa Bay Tech            1:49.78        
 20  Whitehurst, Michael           SO Choctawhatchee            1:50.01        
 21  Douglas, Danny                11 Charlotte                 1:50.19        
 22  Manning, Travis               12 Astronaut                 1:50.64        
 23  Geschke, Joe                  10 Ridgewood                 1:51.55        
 24  Mai, Tam                      SO Washington                1:52.18        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:57.41  2007        Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:05.74  AA-A
               2:07.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Buckley, Kelsey               FR Tarpon Springs            2:08.08        
  2  Lightbourn, McKayla           11 Booker                    2:08.54        
  3  Metka, Krissy                 12 Seminole                  2:08.91        
  4  Blassneck, Wesley                Lely                      2:08.91        
  5  Kerr, Danielle                JR ESID                      2:10.62        
  6  Evans, Sara                   SR Mosley                    2:11.76        
  7  Jones, Alexandra               9 Northeast                 2:11.84        
  8  Nicholson, Haley              SR Washington                2:12.09        
  9  Williams, Charlotte           12 Boca Raton                2:12.35        
 10  Kyle, Kati                       Newsome                   2:13.13        
 11  Holley, Jessie                12 Dwyer                     2:13.14        
 12  O'Leary, Caroline             12 Bishop Kenny              2:14.66        
 13  Pierovich, Alex                9 Land O' Lakes             2:14.74        
 14  Parsons, Chrissy              JR NAVA                      2:15.14        
 15  Cottle, Allison               12 Chiles                    2:16.02        
 16  Nolan, Yvonne                  9 St. Augustine             2:16.12        
 17  Hove, Victoria                FR Mosley                    2:16.18        
 18  Parker, Katie                 11 Boca Raton                2:16.27        
 19  Jordan, Sorca                 FR Sebastian River           2:17.14        
 20  Oria, Josefina                12 Boca Raton                2:17.21        
 21  Macfarlane, Maddie            JR Pensacola                 2:17.30        
 22  Bunkin, Hannah                FR ESID                      2:17.34        
 23  Muniz, Bianca                 10 Pines Charter             2:17.54        
 24  Hahmann, Haley                10 Plant                     2:17.73        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.33  AA-A
               1:55.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Omana, Carlos                 10 Belen Jesuit              1:53.67  AA-A  
  2  Ervin, Scott                  12 Chiles                    1:55.10  AA-C  
  3  Chambers, Cameron             12 Northeast                 1:57.22        
  4  Stephenson, Harry                Lely                      1:57.38        
  5  Czaja, Stephen                12 Boca Raton                1:57.87        
  6  Hayes, John-Michael           11 Bishop Kenny              1:58.38        
  7  Apple, Ian                     9 Paxon                     1:58.87        
  8  Snew, Kyle                    10 Estero                    1:58.87        
  9  Lindgren, Kevin               11 SFRK                      1:59.54        
 10  Wei, Cody                     10 King                      1:59.66        
 11  Waganaar, Spencer             12 Satellite                 1:59.95        
 12  Thompson, Nicholas            SR Barron Collier            2:00.72        
 13  Gottschling, Erik             12 Seminole                  2:01.01        
 14  Castro, Arturo                12 Fort Lauderdale           2:01.24        
 15  Barrett, Andrew               12 Astronaut                 2:01.61        
 16  Burch, Raymond                FR Milton                    2:02.26        
 17  Grady, Sean                   10 Boca Raton                2:02.34        
 18  Darby, Sean                      FORE                      2:03.09        
 19  Hall, Richard                    VAND                      2:03.82        
 20  Hiltsley, Chris                  South Lake                2:03.94        
 21  Boslet, Michael               SR Tate                      2:04.97        
 22  Foos, Keith                      FORE                      2:05.01        
 23  Chu, Charles                  12 King                      2:05.66        
 24  Dunton, Randall               11 St. Cloud                 2:06.07        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.86  AA-A
               24.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             11 Seminole                    23.37  AA-A  
  2  Oliver, Tiffany               11 West Broward                23.99  AA-C  
  3  Anderson, Meg                 12 Plant                       24.00  AA-C  
  4  Wolfe, Megan                     Sebring                     24.11  AA-C  
  5  Elliott, Rachel               SO Gulf Coast                  24.17        
  6  Merritt, Alex                  9 Lincoln                     24.24        
  7  Ring, Jacqueline              12 Boca Raton                  24.28        
  8  Bruens, Harper                09 Boca Raton                  24.35        
  9  Carter, Olivia                 9 Astronaut                   24.48        
 10  Hoffman, Grace                SO Nease                       24.65        
 11  Fitzgerald, Amanda               FORE                        24.66        
 12  Ranson, Rachel                11 Satellite                   24.70        
 13  Werdine, Rebecca               9 Plant                       24.75        
 14  Piche, Kylie                     Newsome                     24.96        
 15  Blizzard, Shannon             12 Stanton                     25.07        
 16  Minge, Kerstin                11 Winter Haven                25.26        
 17  Duquet, Catherine             10 Titusville                  25.29        
 18  Engelhardt, Casey             12 Dwyer                       25.29        
 19  Davis, Soyriah                12 Nova                        25.29        
 20  Faris, Taylor                 11 Boca Raton                  25.52        
 21  Reissman, Molly               12 King                        25.74        
 22  Petik, Kaylee                  9 Fort Lauderdale             25.74        
 23  Angeldv, Anastasia            12 Seabreeze                   25.78        
 24  Kaywork, Aly                  SO Fernandina Beach            25.81        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.20  AA-A
               21.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Schlytter, Matthew            SR Nease                       20.99  AA-A  
  2  Boettcher, Alexander          12 Boca Raton                  21.15  AA-A  
  3  Humphrey, David               SR Sebastian River             21.67        
  4  Hawkins, Jordan               12 Seminole                    21.72        
  5  Edwards, Zach                 11 Bishop Kenny                22.08        
  6  Simmons, Jesse                SR Fort Walton Bch             22.13        
  7  Morejon, Pablo                12 Belen Jesuit                22.13        
  8  Bradley, Timothy              12 Booker                      22.15        
  9  Williams, Eric                12 Satellite                   22.17        
 10  Widmer, Joel                  12 Fort Lauderdale             22.27        
 11  Ballestas, Julian             08 Belen Jesuit                22.48        
 12  Simmons, Joshua               JR Fort Walton Bch             22.50        
 13  Hawk, Jacob                   10 Lakewood                    22.54        
 14  Cates, Addison                10 Charlotte                   22.66        
 15  Snow, Glen                    11 SFRK                        22.67        
 16  Barry, Dan                    12 Springstead                 22.71        
 17  Olivero, Alejandro            12 Harmony                     22.73        
 18  Wampler, Alex                 11 Lincoln                     22.74        
 19  Stevens, David                JR Fort Walton Bch             22.86        
 20  Birk, Antonio                 11 Leon                        22.91        
 21  Centanni, Mike                12 Gulf                        22.96        
 22  Conant, Cody                  JR Fort Walton Bch             22.97        
 23  Halfaker, Adam                12 Plant                       23.09        
 24  Dye, Tyler                    SR Gulf Coast                  23.11        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wollach, Alexa                   Newsome                    490.00        
  2  Shepler, Kirstyn              SR Nease                      482.25        
  3  Grimes, Ashley                JR Barron Collier             442.15        
  4  Oakley, Mariah                12 Clearwater                 418.00        
  5  Hagan, Alex                   11 Plant                      407.90        
  6  Wolfe, Erinn                  10 Fort Lauderdale            391.80        
  7  Heaton, Lexie                 09 Martin County              389.85        
  8  Clark, Jacqueline Nicole      11 Satellite                  389.15        
  9  Tillia, Morgan                12 Clearwater                 381.80        
 10  Fisher, Sarah                  9 Pines Charter              375.70        
 11  Middleton, Christie           12 Clearwater                 373.10        
 12  George, Julia                 11 Osceola                    370.45        
 13  Smith, Erin                   JR Nease                      369.35        
 14  Lynch, Alden                  12 Bishop Kenny               364.35        
 15  Dye, Delaney                   9 Leon                       362.90        
 16  Malewicki, Taylor             10 Bishop Kenny               362.45        
 17  Elyea, Cara                   10 Lake Region                360.20        
 18  Silverman, Christine          10 Satellite                  356.20        
 19  Langley, Peyton               11 Lincoln                    348.15        
 20  Dunn, Brittany                12 Seabreeze                  347.65        
 21  Whittle, Morgan               11 Stanton                    339.25        
 22  Nolan, Chantal                 9 St. Augustine              338.20        
 23  Oaks, Mackenzie                9 Charlotte                  333.50        
 24  Carey, Sarah                  JR Gulf Coast                 331.45        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lloyd, Robert Kyle            SR Gulf Coast                 500.30        
  2  Bennett, PJ                   12 Northeast                  478.70        
  3  Mulderrig, Sean               SR Dunedin                    454.80        
  4  Kvinge, Alan                  12 Seminole                   444.20        
  5  Jones, Christopher            12 SFRK                       442.85        
  6  Knudsen, Keith                FR Sebastian River            440.05        
  7  Cox, John                     SR Washington                 431.00        
  8  Maffeo, Clayton               12 Merritt Island             429.60        
  9  Bourgoing, Tomily             11 Clearwater                 417.50        
 10  O'Connor, Nick                12 Wolfson                    414.90        
 11  Taveras, Benny                12 Northeast                  414.80        
 12  Kuhl, Kody                    12 Land O' Lakes              411.55        
 13  Knox, Doug                       Lely                       408.70        
 14  Talbot, Cody                   9 Satellite                  405.70        
 15  Dedea, Jon                    12 River Ridge                405.00        
 16  Haupt, Brandon                JR Washington                 399.45        
 17  Calorel, Bobby                SR Nease                      396.70        
 18  Blessing, Nick                SR Escambia                   387.25        
 19  Burrows, Tyler                10 Northeast                  382.85        
 20  Jobling, Micheal              SR Pensacola                  367.15        
 21  Fuhrmann, Kurt                JR Mosley                     364.35        
 22  Huie, William                 12 Merritt Island             363.95        
 23  Scott, James                  12 Clearwater                 358.55        
 24  Rowden, Christopher           12 Northeast                  356.25        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.51  2006        Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
               56.75  AA-A
               57.50  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             11 Seminole                    55.68  AA-A  
  2  Merritt, Alex                  9 Lincoln                     56.20  AA-A  
  3  Kerr, Danielle                JR ESID                        57.29  AA-C  
  4  Coutts, Heather               10 Bishop Kenny                57.94        
  5  Fitzpatrick, Fallon           11 Boca Raton                  57.95        
  6  Gross, Cassandra              JR Barron Collier              59.08        
  7  Parker, Katie                 11 Boca Raton                  59.12        
  8  Verheyleweghen, Kelly         FR Tarpon Springs              59.50        
  9  Engelhardt, Casey             12 Dwyer                       59.50        
 10  Wolfe, Megan                     Sebring                     59.55        
 11  Fitzgerald, Amanda               FORE                        59.86        
 12  O'Leary, Caroline             12 Bishop Kenny                59.96        
 13  Hoffman, Gemma                JR Nease                     1:00.01        
 14  Blizzard, Shannon             12 Stanton                   1:00.13        
 15  Marx, Courtney                11 Pines Charter             1:00.18        
 16  Olmsted, Lanya                SO ESID                      1:00.26        
 17  Ivanova, Anastasia            11 Stanton                   1:00.45        
 18  Nicholson, Haley              SR Washington                1:00.66        
 19  Williams, Katie               10 Boca Raton                1:01.46        
 20  Bunkin, Hannah                FR ESID                      1:01.53        
 21  Siddens, Mazie                   River Ridge               1:01.58        
 22  Perry, Kaycee                 SR Bayshore                  1:01.66        
 23  Errington, Julie              SR Gulf Coast                1:01.80        
 24  Yonkee, Brett                    Newsome                   1:01.82        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               50.92  AA-A
               51.72  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Czaja, Stephen                12 Boca Raton                  50.89  AA-A  
  2  Vazquez, Andy                 10 Belen Jesuit                52.20        
  3  Castagna, Charles             12 Clearwater                  52.65        
  4  Funk, Brandon                 SO Pace                        52.90        
  5  Barry, Dan                    12 Springstead                 52.97        
  6  Thompson, Nicholas            SR Barron Collier              53.70        
  7  Morin, Philip                 12 Harmony                     53.97        
  8  Bardin, Charles               12 Northeast                   54.19        
  9  Williams, Eric                12 Satellite                   54.31        
 10  Bagshaw, Alexander            11 Boca Raton                  54.53        
 11  Frick, Tommy                  12 Dwyer                       54.87        
 12  Gottschling, Erik             12 Seminole                    54.92        
 13  Dix, Patrick                  12 Leon                        55.09        
 14  Bryant, Matthew               JR Mosley                      55.12        
 15  Strom, Theo                   12 Bishop Kenny                55.16        
 16  Morley, Gus                   12 Chiles                      55.27        
 17  Grenet, Paul                  10 Belen Jesuit                55.49        
 18  Tamposi, Joe                  11 Lecanto                     55.74        
 19  Johnson, Michael              12 Rockledge                   55.83        
 20  DeSena, David                 10 Hillsborough                55.86        
 21  Birk, Antonio                 11 Leon                        56.25        
 22  Leonard, Phillip              11 Columbia                    56.29        
 23  Bukaweski, Jacob                 Newsome                     56.48        
 24  Bumiller, Paul                12 Seminole                    56.71        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.72  AA-A
               52.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Oliver, Tiffany               11 West Broward                51.75  AA-C  
  2  Ring, Jacqueline              12 Boca Raton                  52.06  AA-C  
  3  Anderson, Meg                 12 Plant                       52.12  AA-C  
  4  Ranson, Rachel                11 Satellite                   52.15  AA-C  
  5  Buckley, Kelsey               FR Tarpon Springs              52.61        
  6  Carter, Olivia                 9 Astronaut                   52.96        
  7  Stanfield, Stacey              9 St. Augustine               53.01        
  8  Hoffman, Grace                SO Nease                       53.25        
  9  Straubinger, Anna             12 Leon                        53.68        
 10  Werdine, Rebecca               9 Plant                       53.84        
 11  Fernandez, Melissa            11 West Broward                53.93        
 12  Elliott, Rachel               SO Gulf Coast                  54.00        
 13  Piche, Kylie                     Newsome                     54.01        
 14  Kerr, Christine               JR ESID                        54.05        
 15  Nowak, Michala                SR GBRZ                        54.06        
 16  Minge, Kerstin                11 Winter Haven                54.13        
 17  Bruens, Harper                09 Boca Raton                  54.54        
 18  Molchan, Stephanie            SR Pensacola                   54.71        
 19  Beauregard, Layne             12 Seabreeze                   54.82        
 20  Gorgen, Lindsay               10 Zephyrhills                 55.18        
 21  Griffith, Logan               SR Fort Walton Bch             55.20        
 22  Davis, Soyriah                12 Nova                        55.22        
 23  Yin, Annie                    SO Nease                       55.26        
 24  Huffman, Abby                 JR Cypress Lake                55.30        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.44  AA-A
               46.98  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frank, George                 FR Naples                      46.40  AA-A  
  2  Schlytter, Matthew            SR Nease                       46.47  AA-C  
  3  Boettcher, Alexander          12 Boca Raton                  46.66  AA-C  
  4  Sommer, Scott                    FORE                        46.95  AA-C  
  5  Ervin, Scott                  12 Chiles                      47.09        
  6  Humphrey, David               SR Sebastian River             47.36        
  7  Martinelli, Tim               SR Sebastian River             47.65        
  8  Morejon, Pablo                12 Belen Jesuit                47.80        
  9  Apple, Ian                     9 Paxon                       48.09        
 10  Bradley, Timothy              12 Booker                      48.66        
 11  Edwards, Zach                 11 Bishop Kenny                48.72        
 12  Simmons, Jesse                SR Fort Walton Bch             48.72        
 13  Snow, Glen                    11 SFRK                        49.00        
 14  Hawk, Jacob                   10 Lakewood                    49.02        
 15  Cates, Addison                10 Charlotte                   49.05        
 16  Burch, Raymond                FR Milton                      49.71        
 17  Mungall, Max                  12 Harmony                     49.80        
 18  Wampler, Alex                 11 Lincoln                     49.83        
 19  Douglas, Danny                11 Charlotte                   50.04        
 20  Conant, Cody                  JR Fort Walton Bch             50.17        
 21  Singer, Eric                  12 Land O' Lakes               50.18        
 22  Duckett, Christopher             MENED                       50.53        
 23  Manning, Travis               12 Astronaut                   50.70        
 24  Meerman, Stephen              12 New Smyrna Beach            51.12        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.13  AA-A
               5:02.19  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Dubrasky, Molly               10 Estero                    4:50.51  AA-A  
  2  Smith, Danielle               11 Boca Raton                4:55.19  AA-A  
  3  Rossi, Megan                  10 Clearwater                4:55.60  AA-A  
  4  Milne, Sharla                    Newsome                   4:57.12  AA-A  
  5  Blassneck, Wesley                Lely                      5:00.23  AA-C  
  6  Lawson, Katelyn               SO Barron Collier            5:00.59  AA-C  
  7  Franklin, Chelsea             SR Cypress Lake              5:01.07  AA-C  
  8  Fodor, Kata                   12 Booker                    5:04.39        
  9  Clark, Mckenzie               10 Booker                    5:04.62        
 10  Harrington, Marissa           SR Manatee                   5:06.43        
 11  Paterson, Ashley              12 Satellite                 5:06.53        
 12  Petry, Tori                      VAND                      5:06.88        
 13  Harrington, Rachel            SO Manatee                   5:07.64        
 14  Boucher, Mary                 11 Osceola                   5:08.57        
 15  Cottle, Allison               12 Chiles                    5:10.45        
 16  Hahmann, Hillary              11 Plant                     5:10.46        
 17  Potter, Kristen               12 Rockledge                 5:11.97        
 18  Holterman, Kathleen           SO Nease                     5:17.37        
 19  Hansen, Madeline              SO Gulf Coast                5:17.80        
 20  Rees, Mackenzie               SO Barron Collier            5:20.54        
 21  Smith, Lauren                 12 Stanton                   5:21.50        
 22  Keer, Haley                   FR Palmetto Ridge            5:22.46        
 23  Osterlund, Madison             9 Chiles                    5:24.81        
 24  Smith, Meighan                10 Bishop Kenny              5:26.72        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.48  2006        Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
               4:36.08  AA-A
               4:39.82  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sell, Tyler                   11 West Broward              4:36.12  AA-C  
  2  Taylor, Jason                    Newsome                   4:37.00  AA-C  
  3  Stephenson, Harry                Lely                      4:39.14  AA-C  
  4  Snew, Kyle                    10 Estero                    4:39.24  AA-C  
  5  Metka, Zachary                 9 Seminole                  4:40.55        
  6  Strom, Alex                   SO Choctawhatchee            4:42.12        
  7  Iriondo, Hibai                12 Fort Lauderdale           4:42.20        
  8  Chambers, Cameron             12 Northeast                 4:43.07        
  9  Barrett, Andrew               12 Astronaut                 4:46.89        
 10  Norris, Chris                 11 Chiles                    4:48.28        
 11  Bukaweski, Jacob                 Newsome                   4:48.82        
 12  Galler, Duncan                12 Stanton                   4:48.90        
 13  Shimansky, Drew               SO ESID                      4:49.01        
 14  Pena, Gabriel                 10 West Broward              4:49.64        
 15  Grady, Sean                   10 Boca Raton                4:50.08        
 16  Kimball, Henry                10 Boca Raton                4:50.21        
 17  O'Donoghue, Cornelius         11 Clearwater                4:50.55        
 18  DeSena, David                 10 Hillsborough              4:51.95        
 19  Hall, Richard                    VAND                      4:54.24        
 20  Hiltsley, Chris                  South Lake                4:56.45        
 21  Sanborn, Brian                JR Pensacola                 4:57.17        
 22  Geschke, Joe                  10 Ridgewood                 4:57.39        
 23  Stone, Ethan                  SO Pensacola                 4:57.85        
 24  Caldwell, Nathan              JR Gulf Coast                5:00.45        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.37  2007        Pine Crest                                 
                        S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
               1:38.34  AA-A
               1:39.64  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Boca Raton                                                 1:39.44  AA-C  
  2  Plant (Tampa)                                              1:39.74        
  3  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  1:41.57        
  4  Tarpon Springs                                             1:42.15        
  5  Bishop Kenny (Jacksonville)                                1:42.57        
  6  Satellite (Satellite Beach)                                1:42.64        
  7  Seminole (Seminole)                                        1:43.75        
  8  Pensacola                                                  1:43.92        
  9  Seabreeze (Daytona Beach)                                  1:44.17        
 10  Chiles (Tallahassee)                                       1:44.32        
 11  Eastside (Gainsville)                                      1:44.42        
 12  West Broward High School                                   1:44.49        
 13  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:44.81        
 14  Gulf Coast (Naples)                                        1:44.86        
 15  Lely (Naples)                                              1:44.86        
 16  Leon (Tallahassee)                                         1:45.33        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
               1:27.06  AA-A
               1:28.29  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Boca Raton                                                 1:29.87        
  2  Seminole (Seminole)                                        1:30.06        
  3  Fort Walton Beach                                          1:30.13        
  4  Satellite (Satellite Beach)                                1:30.29        
  5  Harmony                                                    1:30.86        
  6  Sebastian River High School                                1:31.03        
  7  Chiles (Tallahassee)                                       1:32.40        
  8  Mosley (Lynn Haven)                                        1:32.52        
  9  Forest High School                                         1:32.66        
 10  Astronaut (Titusville)                                     1:32.91        
 11  Leon (Tallahassee)                                         1:33.01        
 12  Plant (Tampa)                                              1:33.36        
 13  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  1:33.53        
 14  Washington (Pensacola)                                     1:33.61        
 15  South Fork High School                                     1:33.66        
 16  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:33.81        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.39  2007        Sarah Bateman, Lake Brantley, Lake Brantley  
               57.50  AA-A
               58.43  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   12 Northeast                   57.68  AA-C  
  2  Pheil, Katie                     FORE                        58.09  AA-C  
  3  Smith, Danielle               11 Boca Raton                  58.25  AA-C  
  4  Kyle, Kati                       Newsome                     58.91        
  5  Coutts, Heather               10 Bishop Kenny              1:00.66        
  6  Gerkens, Kristen              SR Nease                     1:00.89        
  7  Macfarlane, Zoe               FR Pensacola                 1:00.96        
  8  Straubinger, Anna             12 Leon                      1:01.22        
  9  Corvo, Cheryl                 JR Choctawhatchee            1:01.39        
 10  Petik, Kaylee                  9 Fort Lauderdale           1:01.68        
 11  Rossi, Ashley                 11 Clearwater                1:02.11        
 12  Beauregard, Layne             12 Seabreeze                 1:02.27        
 13  Nolan, Yvonne                  9 St. Augustine             1:02.38        
 14  French, Allyson               11 King                      1:02.61        
 15  Shaffer, Allison              10 Terry Parker              1:02.64        
 16  Buckley, Meghan               10 Booker                    1:02.80        
 17  Kingsley, Jenna               09 Martin County             1:02.81        
 18  Williams, Colleen             09 Boca Raton                1:02.83        
 19  Gross, Cassandra              JR Barron Collier            1:02.98        
 20  Gorgen, Lindsay               10 Zephyrhills               1:03.18        
 21  Duquet, Catherine             10 Titusville                1:03.20        
 22  Yin, Annie                    SO Nease                     1:03.74        
 23  Barth, Alexis                 FR Sebastian River           1:04.14        
 24  Curls, Kelsey                 12 Clearwater                1:04.26        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.09  AA-A
               52.90  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Omana, Carlos                 10 Belen Jesuit                52.08  AA-A  
  2  Morrison, Brad                12 Sunlake                     52.65  AA-C  
  3  Lindgren, Kevin               11 SFRK                        53.23        
  4  Castro, Arturo                12 Fort Lauderdale             53.75        
  5  Frank, George                 FR Naples                      54.00        
  6  Hawkins, Jordan               12 Seminole                    54.45        
  7  Castagna, Charles             12 Clearwater                  54.49        
  8  Scott, Trevor                 11 Charlotte                   54.77        
  9  Reardon, Jeff                 11 Martin County               54.97        
 10  Dix, Patrick                  12 Leon                        55.35        
 11  Bagshaw, Alexander            11 Boca Raton                  55.50        
 12  Barrows, Denver               12 Satellite                   55.92        
 13  Hayes, John-Michael           11 Bishop Kenny                55.94        
 14  Frick, Tommy                  12 Dwyer                       56.42        
 15  Funk, Brandon                 SO Pace                        56.50        
 16  Wei, Cody                     10 King                        56.58        
 17  Dunton, Randall               11 St. Cloud                   56.64        
 18  Gunn, Ross                    JR GBRZ                        56.74        
 19  Sanborn, Brian                JR Pensacola                   56.79        
 20  Funk, Ryan                    FR Pace                        57.31        
 21  Leonard, Phillip              11 Columbia                    57.42        
 22  Chu, Charles                  12 King                        58.22        
 23  Decker, Terry                 11 Northeast                   58.22        
 24  Hilgenberg, Curt              12 Land O' Lakes               58.29        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
               1:05.24  AA-A
               1:06.28  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Holley, Jessie                12 Dwyer                     1:06.22  AA-C  
  2  Williams, Charlotte           12 Boca Raton                1:06.26  AA-C  
  3  Metka, Krissy                 12 Seminole                  1:08.36        
  4  Lightbourn, McKayla           11 Booker                    1:08.75        
  5  Evans, Sara                   SR Mosley                    1:08.76        
  6  Verheyleweghen, Kelly         FR Tarpon Springs            1:10.05        
  7  Jones, Alexandra               9 Northeast                 1:10.21        
  8  Fisher, Hillary               11 Astronaut                 1:10.65        
  9  Muniz, Bianca                 10 Pines Charter             1:10.71        
 10  Merrill, Brenna               10 Boca Raton                1:10.72        
 11  Parenti, Nikki                12 Titusville                1:10.74        
 12  Oria, Josefina                12 Boca Raton                1:10.82        
 13  Griffith, Logan               SR Fort Walton Bch           1:10.94        
 14  Parsons, Chrissy              JR NAVA                      1:11.14        
 15  Bartlett, Megan               12 Leon                      1:11.15        
 16  Buckels, Taylor               11 Seabreeze                 1:11.16        
 17  Olstad, Kyle                  SO Mosley                    1:11.24        
 18  Knickerbocker, Audrey         SR Nease                     1:11.64        
 19  Granfield, Tess               11 Wolfson                   1:11.87        
 20  Smith, Kellye                 JR Naples                    1:12.01        
 21  Weichelt, Caitlin             SO Barron Collier            1:12.07        
 22  Custodio, Anizza              SR Palmetto Ridge            1:12.47        
 23  Reccoppa, Brooke              SO ESID                      1:12.60        
 24  Strom, Olivia                 FR Choctawhatchee            1:14.01        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.58  AA-A
               59.40  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Waganaar, Spencer             12 Satellite                   59.79        
  2  Widmer, Joel                  12 Fort Lauderdale           1:00.49        
  3  Gerlach, Donald                  MENED                     1:00.51        
  4  Perez, Eddwie                 12 Estero                    1:01.37        
  5  Boslet, Michael               SR Tate                      1:01.53        
  6  Schade, Matthew               SR Fort Walton Bch           1:01.70        
  7  Darby, Sean                      FORE                      1:02.11        
  8  Tomlin, Mathew                10 Osceola                   1:02.64        
  9  Lopez, Julio                  12 Belen Jesuit              1:02.83        
 10  Johnson, Michael              12 Rockledge                 1:02.93        
 11  Fletcher, Stewart             12 Chiles                    1:03.38        
 12  Stone, Ethan                  SO Pensacola                 1:03.51        
 13  Rojas, Marc                    9 Pines Charter             1:03.60        
 14  Strom, Theo                   12 Bishop Kenny              1:03.78        
 15  Foos, Keith                      FORE                      1:03.89        
 16  Custodio, Aaron               FR Palmetto Ridge            1:03.92        
 17  Morley, Gus                   12 Chiles                    1:04.23        
 18  Smith, Hunter                 10 Boca Raton                1:04.29        
 19  Sheffield, Barrett               Central                   1:04.30        
 20  Lind, Wes                     10 Lincoln                   1:04.50        
 21  Reece, Matthew                JR Mosley                    1:04.92        
 22  Morin, Philip                 12 Harmony                   1:05.11        
 23  Johnson, William              10 Belen Jesuit              1:05.23        
 24  Tomlin, Blake                 12 Hillsborough              1:05.33        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:33.90  AA-A
               3:36.76  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Boca Raton                                                 3:34.94  AA-C  
  2  Plant (Tampa)                                              3:35.79  AA-C  
  3  Eastside (Gainsville)                                      3:39.96        
  4  Forest High School                                         3:40.70        
  5  Northeast (St. Pete)                                       3:40.85        
  6  Booker (Sarasota)                                          3:42.55        
  7  Newsome (Lithia)                                           3:42.77        
  8  West Broward High School                                   3:43.63        
  9  Bishop Kenny (Jacksonville)                                3:44.30        
 10  Barron Collier (Naples)                                    3:46.21        
 11  Pembroke Pines Charter H.S.                                3:46.30        
 12  Pensacola                                                  3:46.80        
 13  Clearwater                                                 3:47.57        
 14  Stanton (Jacksonville)                                     3:47.75        
 15  Mosley (Lynn Haven)                                        3:48.22        
 16  Chiles (Tallahassee)                                       3:49.30        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:11.64  AA-A
               3:13.93  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Belen Jesuit Prep (Miami)                                  3:12.16  AA-C  
  2  Bishop Kenny (Jacksonville)                                3:18.79        
  3  Boca Raton                                                 3:19.09        
  4  Fort Lauderdale                                            3:20.58        
  5  Charlotte (Punta Gorda)                                    3:21.08        
  6  Northeast (St. Pete)                                       3:21.14        
  7  Sebastian River High School                                3:21.43        
  8  Fort Walton Beach                                          3:21.77        
  9  Newsome (Lithia)                                           3:22.36        
 10  Land O' Lakes                                              3:22.48        
 11  Harmony                                                    3:24.04        
 12  Barron Collier (Naples)                                    3:24.12        
 13  Chiles (Tallahassee)                                       3:24.88        
 14  Clearwater                                                 3:24.97        
 15  Choctawhatchee (Fort Walton)                               3:25.10        
 16  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  3:26.14