2008 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Regional 2

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/8/2008 11:01 PM
                              FHSAA - A Region 2                               
                            Hosted By: Trinity Prep                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:56.22    1:53.96        
     1) Taylor, Kaitlin 12              2) Wine, Sterling 12              
     3) Algee, Angela 8                 4) Springman, Hayley 10           
                  29.17     1:01.10 (31.93)     1:29.13 (28.03)     1:53.96 (24.83)
  2 Suncoast (Riviera Beach)                          1:56.99    1:54.85        
     1) Tilton, Jennifer 10             2) Lee, Christine 10              
     3) Ladd, Alexandra 11              4) Murphy, Allison 11             
                  29.94     1:02.04 (32.10)     1:29.32 (27.28)     1:54.85 (25.53)
  3 Trinity Prep (Winter Park)                        1:58.03    1:55.74        
     1) Harris, Rebekah 12              2) Jarmakowicz, Jordan 9          
     3) Borowski, Cara 10               4) Robison, Lisa 10               
                  29.23     1:00.82 (31.59)     1:29.67 (28.85)     1:55.74 (26.07)
  4 Viera (Melbourne)                                 1:58.07    1:57.21        
     1) McCallan, Kaylee 10             2) Boyle, Lindsey 12              
     3) Farrell, Paige 11               4) Eley, Abigail 11               
                  28.97     1:01.97 (33.00)     1:31.38 (29.41)     1:57.21 (25.83)
  5 Cocoa Beach                                       1:57.51    1:57.68        
     1) Sweet, Montana 12               2) Morton, Brooke 9               
     3) Bowker, Desiree 10              4) Dusablon, Gabby 11             
                  29.17     1:02.86 (33.69)     1:30.75 (27.89)     1:57.68 (26.93)
  6 Bishop Moore (Orlando)                            2:00.86    1:59.55        
     1) Doyle, Tara 12                  2) Woods, Bridget 10              
     3) Watson, Alyson 11               4) Herlitzka, Alison 09           
                  32.04     1:03.29 (31.25)     1:32.09 (28.80)     1:59.55 (27.46)
  7 Lakeland Christian                                2:02.93    2:01.85        
     1) Griffin, Gaines 11              2) Munson, Rachel 10              
     3) Velez, Lymaries                 4) Yrastorza, Hannah 12           
                  33.14     1:04.81 (31.67)     1:33.45 (28.64)     2:01.85 (28.40)
  8 Pine School (Stuart)                              2:00.81    2:02.70        
     1) Poderski, Karolina 9            2) Madden, Emma 7                 
     3) Toner, Dakota 8                 4) Weller, Daniele 6              
                  31.39     1:05.09 (33.70)     1:34.66 (29.57)     2:02.70 (28.04)
B - Final
  9 Benjamin (North Palm Beach)                       2:07.58    2:06.38        
     1) Schwed, Kate 11                 2) Davis, Kate 10                 
     3) de Groot, Sam 8                 4) Schwed, Jane 10                
                  31.77     1:07.87 (36.10)     1:37.57 (29.70)     2:06.38 (28.81)
 10 Cardinal Newman (West Palm)                       2:04.49    2:06.51        
     1) Muth, Kristi 11                 2) Lopez, Lisa 10                 
     3) Serraes, Madeline 11            4) Hocking, Nicole 11             
                  35.33     1:09.90 (34.57)     1:41.66 (31.76)     2:06.51 (24.85)
 11 Holy Trinity Episcopal                            2:05.97    2:08.34        
     1) Carey, Skye 7                   2) Black, Alex 9                  
     3) Smith, Lindsey 11               4) Robbins, Sarah 12              
                  34.35     1:08.84 (34.49)     1:40.25 (31.41)     2:08.34 (28.09)
 12 Lake Placid                                       2:08.96    2:10.58        
     1) Beach, Tammi 11                 2) Cope, Rachel 10                
     3) Creel, Marbelly 12              4) McBryer, Cherish 12            
                  33.71     1:10.10 (36.39)     1:41.00 (30.90)     2:10.58 (29.58)
 13 Lincoln Park (Fort Pierce)                        2:12.33    2:13.68        
     1) Williams, Kendall 9             2) Posten, Kaitlyn 12             
     3) Kiper, Brittnee 9               4) Franklin, Mackenzie 8          
                  33.21     1:17.87 (44.66)     1:47.42 (29.55)     2:13.68 (26.26)
 14 Dreyfoos (West Palm Beach)                        2:11.29    2:14.12        
     1) Wenger, Alexa 10                2) Kennedy, Elizabeth 11          
     3) Christian, Kelly 12             4) Delgado, Madison 9             
                  36.77     1:15.14 (38.37)     1:45.33 (30.19)     2:14.12 (28.79)
 15 All Saints' (Winter Haven)                        2:16.02    2:16.63        
     1) Basaraba, Julia 11              2) Simon, Catherine 12            
     3) Giddings, Hannah 8              4) Henricks, Andrea 12            
                  37.49     1:15.79 (38.30)     1:48.11 (32.32)     2:16.63 (28.52)
 16 Edgewood (Merritt Island)                         2:09.08    2:21.12        
     1) Garner, Kelsey 12               2) Griffin, Therese 12            
     3) Naumann, Frankie 10             4) King, Korey 11                 
                  38.29     1:18.99 (40.70)     1:52.74 (33.75)     2:21.12 (28.38)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:53.11    1:56.22 q      
     1) Taylor, Kaitlin 12              2) Wine, Sterling 12              
     3) Algee, Angela 8                 4) Springman, Hayley 10           
                  29.17     1:02.66 (33.49)     1:30.81 (28.15)     1:56.22 (25.41)
  2 Suncoast (Riviera Beach)                          1:57.46    1:56.99 q      
     1) Tilton, Jennifer 10             2) Lee, Christine 10              
     3) Ladd, Alexandra 11              4) Murphy, Allison 11             
                  29.84     1:03.08 (33.24)     1:30.34 (27.26)     1:56.99 (26.65)
  3 Cocoa Beach                                       2:00.12    1:57.51 q      
     1) Sweet, Montana 12               2) Morton, Brooke 9               
     3) Bowker, Desiree 10              4) Dusablon, Gabby 11             
                  28.86     1:02.71 (33.85)     1:30.98 (28.27)     1:57.51 (26.53)
  4 Trinity Prep (Winter Park)                        1:56.73    1:58.03 q      
     1) Harris, Rebekah 12              2) Smith, Emily 12                
     3) Borowski, Cara 10               4) Robison, Lisa 10               
                  29.24     1:02.83 (33.59)     1:31.62 (28.79)     1:58.03 (26.41)
  5 Viera (Melbourne)                                 1:58.41    1:58.07 q      
     1) McCallan, Kaylee 10             2) Boyle, Lindsey 12              
     3) Farrell, Paige 11               4) Eley, Abigail 11               
                  29.92     1:03.08 (33.16)     1:32.23 (29.15)     1:58.07 (25.84)
  6 Pine School (Stuart)                              2:02.00    2:00.81 q      
     1) Poderski, Karolina 9            2) Madden, Emma 7                 
     3) Toner, Dakota 8                 4) Weller, Daniele 6              
                  30.82     1:04.00 (33.18)     1:33.67 (29.67)     2:00.81 (27.14)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            1:59.47    2:00.86 q      
     1) Doyle, Tara 12                  2) Woods, Bridget 10              
     3) Herlitzka, Alison 09            4) Scheetz, Lauren 12             
                  31.99     1:03.27 (31.28)     1:32.74 (29.47)     2:00.86 (28.12)
  8 Lakeland Christian                                2:03.75    2:02.93 q      
     1) Griffin, Gaines 11              2) Munson, Rachel 10              
     3) Velez, Lymaries                 4) Yrastorza, Hannah 12           
                  32.42     1:04.79 (32.37)     1:33.52 (28.73)     2:02.93 (29.41)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cardinal Newman (West Palm)                       2:09.89    2:04.49 q      
     1) Muth, Kristi 11                 2) Lopez, Lisa 10                 
     3) Serraes, Madeline 11            4) Hocking, Nicole 11             
                  34.39     1:09.33 (34.94)     1:40.14 (30.81)     2:04.49 (24.35)
 10 Holy Trinity Episcopal                            2:08.24    2:05.97 q      
     1) Carey, Skye 7                   2) Black, Alex 9                  
     3) Smith, Lindsey 11               4) Robbins, Sarah 12              
                  32.85     1:09.23 (36.38)     1:37.35 (28.12)     2:05.97 (28.62)
 11 Benjamin (North Palm Beach)                       2:08.37    2:07.58 q      
     1) Schwed, Kate 11                 2) Davis, Kate 10                 
     3) de Groot, Sam 8                 4) Schwed, Jane 10                
                  31.02     1:08.09 (37.07)     1:38.26 (30.17)     2:07.58 (29.32)
 12 Lake Placid                                       2:09.59    2:08.96 q      
     1) Beach, Tammi 11                 2) Cope, Rachel 10                
     3) Creel, Marbelly 12              4) McBryer, Cherish 12            
                  32.96     1:09.36 (36.40)     1:40.46 (31.10)     2:08.96 (28.50)
 13 Edgewood (Merritt Island)                         2:08.90    2:09.08 q      
     1) Garner, Mary 11                 2) Himonetos, Paula 12            
     3) Naumann, Frankie 10             4) Kindred, Chloe 12              
                  32.66     1:08.32 (35.66)     1:41.09 (32.77)     2:09.08 (27.99)
 14 Dreyfoos (West Palm Beach)                        2:13.05    2:11.29 q      
     1) Wenger, Alexa 10                2) Kennedy, Elizabeth 11          
     3) Christian, Kelly 12             4) Delgado, Madison 9             
                  36.24     1:12.70 (36.46)     1:42.20 (29.50)     2:11.29 (29.09)
 15 Lincoln Park (Fort Pierce)                        2:05.45    2:12.33 q      
     1) Williams, Kendall 9             2) Posten, Kaitlyn 12             
     3) Kiper, Brittnee 9               4) Franklin, Mackenzie 8          
                  33.10     1:13.59 (40.49)     1:46.09 (32.50)     2:12.33 (26.24)
 16 All Saints' (Winter Haven)                        2:16.53    2:16.02 q      
     1) Basaraba, Julia 11              2) Simon, Catherine 12            
     3) Giddings, Hannah 8              4) Henricks, Andrea 12            
                  34.22     1:13.68 (39.46)     1:47.73 (34.05)     2:16.02 (28.29)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.22  AA-A
                1:38.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:45.27    1:43.44        
     1) Pace, Carson 10                 2) Ward, Ben 12                   
     3) Linn, Becket 12                 4) Collins, Michael 12            
                  29.17       56.39 (27.22)     1:20.09 (23.70)     1:43.44 (23.35)
  2 Benjamin (North Palm Beach)                       1:48.03    1:45.49        
     1) de Groot, Matt 12               2) Mandli, Christopher 12         
     3) Edwards, Michael 12             4) Jamison, Henry 10              
                  28.28       56.58 (28.30)     1:21.66 (25.08)     1:45.49 (23.83)
  3 Cocoa Beach                                       1:47.60    1:47.40        
     1) Barker, Graham 9                2) Barker, Evan 12                
     3) Conoscenti, JJ 12               4) Zehr, Nick 12                  
                  27.31       55.62 (28.31)     1:22.67 (27.05)     1:47.40 (24.73)
  4 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:51.44    1:48.88        
     1) Demers, Hugh 11                 2) Duggan, Sean 9                 
     3) Saxena, Paras 10                4) Pena, Alex 7                   
                  28.49       58.01 (29.52)     1:24.08 (26.07)     1:48.88 (24.80)
  5 John Carroll (Fort Pierce)                        1:49.68    1:50.12        
     1) Culbert, Christian 11           2) Brieske, Alton 9               
     3) Weimer, Barry 9                 4) Windle, Joshua 12              
                  28.11       58.92 (30.81)     1:25.15 (26.23)     1:50.12 (24.97)
  6 Cardinal Newman (West Palm)                       1:51.05    1:51.08        
     1) Dorsey, Breck 10                2) Sipowski, Kameron 9            
     3) Evans, Andreas 12               4) Finck, Timothy 11              
                  29.22       59.17 (29.95)     1:26.42 (27.25)     1:51.08 (24.66)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            1:52.47    1:53.86        
     1) Valley, Jake 10                 2) Oliva, Edward 12               
     3) Simon, Peter 11                 4) Mix, Ben 11                    
                  31.10     1:01.95 (30.85)     1:30.51 (28.56)     1:53.86 (23.35)
  8 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:51.27    1:55.39        
     1) Gunther, Dylan 12               2) Cline, Devin 11                
     3) Browning, Brett 12              4) Cline, Dylan 11                
                  29.25     1:01.75 (32.50)     1:30.36 (28.61)     1:55.39 (25.03)
B - Final
  9 Lake Placid                                       1:55.06    1:54.02        
     1) Weber - Callahan, Dylan 10      2) Trujillo, Michael 12           
     3) Smit, Kevin 10                  4) Greene, Robert 11              
                  30.99     1:03.53 (32.54)     1:30.55 (27.02)     1:54.02 (23.47)
 10 Viera (Melbourne)                                 1:56.89    1:54.77        
     1) Badana, Seth 9                  2) Rosales, Javier 12             
     3) Cummings, Cory 11               4) Sullivan, William 9            
                  31.27     1:04.05 (32.78)     1:29.59 (25.54)     1:54.77 (25.18)
 11 Suncoast (Riviera Beach)                          1:54.81    1:55.12        
     1) Rogers, Erskine 10              2) Iricanin, Stefan 10            
     3) Fonseca, Nicholas 9             4) Tobar, Samir 12                
                  30.41     1:02.98 (32.57)     1:31.62 (28.64)     1:55.12 (23.50)
 12 Holy Trinity Episcopal                            1:55.96    1:57.37        
     1) Faist, Stephen 11               2) Salup, Nicholas 11             
     3) Hamilton, Patrick 11            4) Ormesher, Mike 12              
                  31.86     1:05.39 (33.53)     1:33.47 (28.08)     1:57.37 (23.90)
 13 West Shore (Melbourne)                            1:58.58    2:01.01        
     1) Monteparo, Peter 12             2) Vanvolkenburgh, Dylan 10       
     3) Wright, Mark 11                 4) McLaren, Robert 12             
                  33.08     1:07.35 (34.27)     1:36.06 (28.71)     2:01.01 (24.95)
 14 Edgewood (Merritt Island)                         1:59.87    2:04.15        
     1) Picco, George 11                2) Greeson, Kevin 11              
     3) Mills, Devin 11                 4) Menyhart, Nicholas 11          
                  34.38     1:09.24 (34.86)     1:38.36 (29.12)     2:04.15 (25.79)
 15 Lakeland Christian                                2:02.14    2:05.04        
     1) Lain, Nathan 10                 2) Miles, Landon 10               
     3) Yrastorza, Luke 10              4) McGaffigan, Josh 11            
                  33.75     1:09.47 (35.72)     1:38.88 (29.41)     2:05.04 (26.16)
 16 Ridge (Davenport)                                 2:08.67    2:09.37        
     1) Hulsman, Aaron 12               2) St. Peter, Robert 11           
     3) Hirniesen, Randy 12             4) Lefkoski, Christopher 11       
                  32.56     1:11.23 (38.67)     1:43.61 (32.38)     2:09.37 (25.76)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.22  AA-A
                1:38.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:45.84    1:45.27 q      
     1) Pace, Carson 10                 2) Ward, Ben 12                   
     3) Linn, Becket 12                 4) Collins, Michael 12            
                  29.14       57.27 (28.13)     1:21.70 (24.43)     1:45.27 (23.57)
  2 Cocoa Beach                                       1:47.82    1:47.60 q      
     1) Barker, Graham 9                2) Barker, Evan 12                
     3) Conoscenti, JJ 12               4) Zehr, Nick 12                  
                  27.47       55.81 (28.34)     1:22.91 (27.10)     1:47.60 (24.69)
  3 Benjamin (North Palm Beach)                       1:48.10    1:48.03 q      
     1) de Groot, Matt 12               2) Mandli, Christopher 12         
     3) Edwards, Michael 12             4) Jamison, Henry 10              
                  28.39       57.84 (29.45)     1:23.82 (25.98)     1:48.03 (24.21)
  4 John Carroll (Fort Pierce)                        1:51.86    1:49.68 q      
     1) Culbert, Christian 11           2) Brieske, Alton 9               
     3) Weimer, Barry 9                 4) Windle, Joshua 12              
                  28.01       58.77 (30.76)     1:25.13 (26.36)     1:49.68 (24.55)
  5 Cardinal Newman (West Palm)                       1:50.47    1:51.05 q      
     1) Dorsey, Breck 10                2) Sipowski, Kameron 9            
     3) Evans, Andreas 12               4) Finck, Timothy 11              
                  29.38       59.57 (30.19)     1:27.02 (27.45)     1:51.05 (24.03)
  6 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:52.61    1:51.27 q      
     1) Gunther, Dylan 12               2) Cline, Devin 11                
     3) Delulio, Alex 11                4) Browning, Brett 12             
                  28.75     1:00.06 (31.31)     1:27.49 (27.43)     1:51.27 (23.78)
  7 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:53.34    1:51.44 q      
     1) Demers, Hugh 11                 2) Duggan, Sean 9                 
     3) Saxena, Paras 10                4) Pena, Alex 7                   
                  29.29       58.81 (29.52)     1:25.93 (27.12)     1:51.44 (25.51)
  8 Bishop Moore (Orlando)                            1:53.35    1:52.47 q      
     1) Valley, Jake 10                 2) Oliva, Edward 12               
     3) Simon, Peter 11                 4) Mix, Ben 11                    
                  30.56     1:00.58 (30.02)     1:28.80 (28.22)     1:52.47 (23.67)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Suncoast (Riviera Beach)                          1:58.81    1:54.81 q      
     1) Tobar, Samir 12                 2) Vandersluis, Nicholas 10       
     3) Rogers, Erskine 10              4) Mosley, Brett 12               
                  29.11     1:01.74 (32.63)     1:30.45 (28.71)     1:54.81 (24.36)
 10 Lake Placid                                       1:56.46    1:55.06 q      
     1) Weber - Callahan, Dylan 10      2) Trujillo, Michael 12           
     3) Smit, Kevin 10                  4) Greene, Robert 11              
                  31.11     1:03.84 (32.73)     1:30.88 (27.04)     1:55.06 (24.18)
 11 Holy Trinity Episcopal                            2:00.44    1:55.96 q      
     1) Faist, Stephen 11               2) Salup, Nicholas 11             
     3) Hamilton, Patrick 11            4) Ormesher, Mike 12              
                  31.00       47.53 (16.53)     1:04.46 (16.93)     1:55.96 (51.50)
 12 Viera (Melbourne)                                 1:58.63    1:56.89 q      
     1) Badana, Seth 9                  2) Rosales, Javier 12             
     3) Cummings, Cory 11               4) Sullivan, William 9            
                  32.07     1:05.08 (33.01)     1:31.25 (26.17)     1:56.89 (25.64)
 13 West Shore (Melbourne)                            2:00.71    1:58.58 q      
     1) Monteparo, Peter 12             2) Vanvolkenburgh, Dylan 10       
     3) Wright, Mark 11                 4) Gilio, Joey 12                 
                  31.37     1:04.77 (33.40)     1:33.52 (28.75)     1:58.58 (25.06)
 14 Edgewood (Merritt Island)                         2:00.42    1:59.87 q      
     1) Picco, George 11                2) Greeson, Kevin 11              
     3) Mills, Devin 11                 4) Bentley, Michael 9             
                  32.84     1:06.36 (33.52)     1:36.24 (29.88)     1:59.87 (23.63)
 15 Lakeland Christian                                2:04.30    2:02.14 q      
     1) Lain, Nathan 10                 2) Miles, Landon 10               
     3) Yrastorza, Luke 10              4) McGaffigan, Josh 11            
                  33.55     1:06.09 (32.54)     1:35.52 (29.43)     2:02.14 (26.62)
 16 Ridge (Davenport)                                 2:08.79    2:08.67 q      
     1) Hulsman, Aaron 12               2) St. Peter, Robert 11           
     3) Hirniesen, Randy 12             4) Lefkoski, Christopher 11       
                  32.69     1:09.85 (37.16)     1:41.87 (32.02)     2:08.67 (26.80)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tribou, Sydney            12 Lake Highland        1:55.24    1:52.92 AA-C   
                  26.88       55.13 (28.25)     1:24.20 (29.07)     1:52.92 (28.72)
  2 Murphy, Allison           11 Suncoast             2:01.04    1:56.69        
                  27.46       57.03 (29.57)     1:27.06 (30.03)     1:56.69 (29.63)
  3 Wine, Sterling            12 Lake Highland        2:00.45    1:56.76        
                  28.01       57.85 (29.84)     1:27.71 (29.86)     1:56.76 (29.05)
  4 Yazbec, Jenny             10 Trinity Prep         2:02.65    1:58.82        
                  27.70       58.07 (30.37)     1:28.72 (30.65)     1:58.82 (30.10)
  5 Galletti, Catherine        9 Trinity Prep         2:03.10    2:00.00        
                  27.52       57.54 (30.02)     1:28.08 (30.54)     2:00.00 (31.92)
  6 Shea, Meaghan             11 Trinity Prep         2:03.91    2:01.79        
                  27.80       58.30 (30.50)     1:29.84 (31.54)     2:01.79 (31.95)
  7 Duggan, Katie              6 Lake Highland        2:03.92    2:03.96        
                  28.44       59.46 (31.02)     1:32.11 (32.65)     2:03.96 (31.85)
  8 Reagan, Hannah            10 Cocoa Beach          2:04.30    2:04.16        
                  29.04     1:00.31 (31.27)     1:32.63 (32.32)     2:04.16 (31.53)
B - Final
  9 Dennison, Ansley          10 Father Lopez         2:04.46    2:05.74        
                  29.15     1:00.91 (31.76)     1:33.36 (32.45)     2:05.74 (32.38)
 10 Silvani, Kathryn          12 Suncoast             2:09.99    2:06.61        
                  29.36     1:01.63 (32.27)     1:34.28 (32.65)     2:06.61 (32.33)
 11 de Groot, Sam              8 Benjamin             2:10.04    2:10.20        
                  29.70     1:02.78 (33.08)     1:37.68 (34.90)     2:10.20 (32.52)
 12 Abovich, Jennifer         10 Suncoast             2:11.19    2:10.25        
                  30.24     1:03.31 (33.07)     1:37.53 (34.22)     2:10.25 (32.72)
 13 Beach, Tammi              11 Lake Placid          2:16.38    2:12.29        
                  30.11     1:04.47 (34.36)     1:39.00 (34.53)     2:12.29 (33.29)
 14 Muth, Kristi              11 Cardinal Newman      2:14.96    2:12.86        
                  31.18     1:04.69 (33.51)     1:39.02 (34.33)     2:12.86 (33.84)
 15 Weller, Daniele            6 Pine School          2:15.86    2:17.62        
                  31.11     1:06.39 (35.28)     1:42.92 (36.53)     2:17.62 (34.70)
 16 Duty, Megan               12 Florida Air          2:19.13    2:20.42        
                  30.42     1:05.49 (35.07)     1:42.78 (37.29)     2:20.42 (37.64)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tribou, Sydney            12 Lake Highland        1:54.92    1:55.24 q      
                  26.47       54.77 (28.30)     1:24.84 (30.07)     1:55.24 (30.40)
  2 Wine, Sterling            12 Lake Highland        1:54.68    2:00.45 q      
                  28.17       58.67 (30.50)     1:29.51 (30.84)     2:00.45 (30.94)
  3 Murphy, Allison           11 Suncoast             2:04.49    2:01.04 q      
                  28.46       58.92 (30.46)     1:30.20 (31.28)     2:01.04 (30.84)
  4 Yazbec, Jenny             10 Trinity Prep         1:58.67    2:02.65 q      
                  27.94       58.38 (30.44)     1:30.10 (31.72)     2:02.65 (32.55)
  5 Galletti, Catherine        9 Trinity Prep         1:59.29    2:03.10 q      
                  28.63       59.88 (31.25)     1:31.52 (31.64)     2:03.10 (31.58)
  6 Shea, Meaghan             11 Trinity Prep         2:00.92    2:03.91 q      
                  28.32       59.13 (30.81)     1:31.56 (32.43)     2:03.91 (32.35)
  7 Duggan, Katie              6 Lake Highland        2:04.65    2:03.92 q      
                  29.10     1:00.08 (30.98)     1:32.40 (32.32)     2:03.92 (31.52)
  8 Reagan, Hannah            10 Cocoa Beach          2:04.86    2:04.30 q      
                  28.73       59.91 (31.18)     1:32.30 (32.39)     2:04.30 (32.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dennison, Ansley          10 Father Lopez         2:04.92    2:04.46 q      
                  28.19       58.83 (30.64)     1:30.94 (32.11)     2:04.46 (33.52)
 10 Silvani, Kathryn          12 Suncoast             2:07.73    2:09.99 q      
                  29.81     1:02.12 (32.31)     1:35.85 (33.73)     2:09.99 (34.14)
 11 de Groot, Sam              8 Benjamin             2:06.36    2:10.04 q      
                  29.02     1:01.87 (32.85)     1:36.31 (34.44)     2:10.04 (33.73)
 12 Abovich, Jennifer         10 Suncoast             2:11.14    2:11.19 q      
                  29.20     1:01.44 (32.24)     1:35.91 (34.47)     2:11.19 (35.28)
 13 Muth, Kristi              11 Cardinal Newman      2:12.89    2:14.96 q      
                  31.28     1:05.66 (34.38)     1:40.59 (34.93)     2:14.96 (34.37)
 14 Weller, Daniele            6 Pine School          2:17.42    2:15.86 q      
                  30.24     1:05.16 (34.92)     1:41.48 (36.32)     2:15.86 (34.38)
 15 Beach, Tammi              11 Lake Placid          2:15.52    2:16.38 q      
                  29.42     1:02.56 (33.14)     1:39.05 (36.49)     2:16.38 (37.33)
 16 Duty, Megan               12 Florida Air          2:20.86    2:19.13 q      
                  30.27     1:05.10 (34.83)     1:41.86 (36.76)     2:19.13 (37.27)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Abovich, Arielle          12 Suncoast             2:18.09    2:20.51        
                  31.40     1:06.60 (35.20)     1:43.78 (37.18)     2:20.51 (36.73)
 18 Mora, Sarah                9 Lklnd Christian      2:28.69    2:24.55        
                  33.89     1:10.75 (36.86)     1:48.44 (37.69)     2:24.55 (36.11)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Krause, Kate              10 Hardee               2:27.51    2:26.67        
                  31.92     1:08.72 (36.80)     1:47.82 (39.10)     2:26.67 (38.85)
 20 Kemp, Alexandra            9 Haven Christian      2:33.20    2:30.53        
                  32.79     1:09.80 (37.01)     1:50.32 (40.52)     2:30.53 (40.21)
 21 Phillips, Laura           12 All Saints'          2:30.99    2:33.61        
                  34.19     1:13.57 (39.38)     1:54.35 (40.78)     2:33.61 (39.26)
 22 Imig, Katy                12 Lklnd Christian      2:32.79    2:34.49        
                  33.94     1:11.85 (37.91)     1:53.36 (41.51)     2:34.49 (41.13)
 23 Kaminski, Holly           12 Lklnd Christian      2:38.91    2:38.67        
                  34.43     1:14.34 (39.91)     1:56.88 (42.54)     2:38.67 (41.79)
 24 Noonan, Abby                 Santa Fe Cath.       2:40.03    2:41.17        
                  35.47     1:15.98 (40.51)     1:58.58 (42.60)     2:41.17 (42.59)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.75  AA-A
                1:42.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dennison, George          11 Father Lopez         1:50.53    1:44.38        
                  24.08       50.06 (25.98)     1:17.10 (27.04)     1:44.38 (27.28)
  2 Quackenbush, Parker       10 Lake Highland        1:52.46    1:46.50        
                  24.33       51.33 (27.00)     1:19.49 (28.16)     1:46.50 (27.01)
  3 Toner, Shane              10 Pine School          1:51.87    1:47.08        
                  24.52       51.22 (26.70)     1:18.88 (27.66)     1:47.08 (28.20)
  4 Barker, Graham             9 Cocoa Beach          1:52.25    1:51.28        
                  25.45       53.22 (27.77)     1:22.30 (29.08)     1:51.28 (28.98)
  5 Collins, Michael          12 Trinity Prep         1:54.60    1:52.69        
                  25.93       54.25 (28.32)     1:23.37 (29.12)     1:52.69 (29.32)
  6 Francoeur, Benn           12 John Carroll         1:53.90    1:54.72        
                  26.63       55.05 (28.42)     1:25.14 (30.09)     1:54.72 (29.58)
  7 Atwood, Brandon           11 Bishop Moore         1:55.66    1:54.77        
                  26.30       55.20 (28.90)     1:25.15 (29.95)     1:54.77 (29.62)
  8 Cline, Dylan              11 Lincoln Park         1:55.78    1:55.36        
                  26.68       55.71 (29.03)     1:25.66 (29.95)     1:55.36 (29.70)
B - Final
  9 Dorsey, Breck             10 Cardinal Newman      1:58.17    1:54.27        
                  25.66       54.57 (28.91)     1:24.69 (30.12)     1:54.27 (29.58)
 10 Pace, Carson              10 Trinity Prep         1:56.78    1:56.49        
                  27.16       56.46 (29.30)     1:26.62 (30.16)     1:56.49 (29.87)
 11 Pena, Alex                 7 Lake Highland        1:57.63    1:57.99        
                  28.05       58.78 (30.73)     1:29.45 (30.67)     1:57.99 (28.54)
 12 Berman, Cliff             10 Cocoa Beach          1:59.92    1:58.66        
                  27.73       57.91 (30.18)     1:28.85 (30.94)     1:58.66 (29.81)
 13 Ward, Nathan               9 Dreyfoos             1:58.75    1:58.69        
                  28.80       59.04 (30.24)     1:29.60 (30.56)     1:58.69 (29.09)
 14 Willis, Jake               9 Jenson Beach         2:01.02    2:02.14        
                  27.52       58.55 (31.03)     1:30.10 (31.55)     2:02.14 (32.04)
 15 Horgan, Stephen           10 Suncoast             2:04.82    2:04.36        
                  28.60       59.52 (30.92)     1:31.84 (32.32)     2:04.36 (32.52)
 16 Blumenthal, Austin         9 Pine School          2:09.90    2:05.93        
                  27.92       59.93 (32.01)     1:33.03 (33.10)     2:05.93 (32.90)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.75  AA-A
                1:42.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dennison, George          11 Father Lopez         1:44.94    1:50.53 q      
                  24.62       52.47 (27.85)     1:21.86 (29.39)     1:50.53 (28.67)
  2 Toner, Shane              10 Pine School          1:47.83    1:51.87 q      
                  25.63       53.17 (27.54)     1:22.35 (29.18)     1:51.87 (29.52)
  3 Barker, Graham             9 Cocoa Beach          1:53.52    1:52.25 q      
                  25.96       54.07 (28.11)     1:23.06 (28.99)     1:52.25 (29.19)
  4 Quackenbush, Parker       10 Lake Highland        1:51.40    1:52.46 q      
                  26.13       53.94 (27.81)     1:23.52 (29.58)     1:52.46 (28.94)
  5 Francoeur, Benn           12 John Carroll         1:56.86    1:53.90 q      
                  26.44       54.54 (28.10)     1:23.91 (29.37)     1:53.90 (29.99)
  6 Collins, Michael          12 Trinity Prep         1:53.64    1:54.60 q      
                  25.84       54.13 (28.29)     1:24.39 (30.26)     1:54.60 (30.21)
  7 Atwood, Brandon           11 Bishop Moore         2:01.83    1:55.66 q      
                  25.89       54.79 (28.90)     1:25.42 (30.63)     1:55.66 (30.24)
  8 Cline, Dylan              11 Lincoln Park         2:04.08    1:55.78 q      
                  26.17       55.37 (29.20)     1:25.31 (29.94)     1:55.78 (30.47)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pace, Carson              10 Trinity Prep         1:56.65    1:56.78 q      
                  27.33       56.68 (29.35)     1:26.54 (29.86)     1:56.78 (30.24)
 10 Pena, Alex                 7 Lake Highland        1:58.16    1:57.63 q      
                  26.89       56.66 (29.77)     1:27.46 (30.80)     1:57.63 (30.17)
 11 Dorsey, Breck             10 Cardinal Newman      1:54.32    1:58.17 q      
                  26.06       55.12 (29.06)     1:26.44 (31.32)     1:58.17 (31.73)
 12 Ward, Nathan               9 Dreyfoos             1:59.64    1:58.75 q      
                  27.81       57.26 (29.45)     1:28.03 (30.77)     1:58.75 (30.72)
 13 Berman, Cliff             10 Cocoa Beach          2:03.26    1:59.92 q      
                  27.75       57.79 (30.04)     1:29.04 (31.25)     1:59.92 (30.88)
 14 Willis, Jake               9 Jenson Beach         2:01.69    2:01.02 q      
                  26.82       57.17 (30.35)     1:29.01 (31.84)     2:01.02 (32.01)
 15 Horgan, Stephen           10 Suncoast             2:03.64    2:04.82 q      
                  28.41       59.84 (31.43)     1:32.31 (32.47)     2:04.82 (32.51)
 16 Blumenthal, Austin         9 Pine School          2:07.20    2:09.90 q      
                  28.65     1:01.65 (33.00)     1:36.36 (34.71)     2:09.90 (33.54)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Weber - Callahan, Dylan   10 Lake Placid          2:06.88    2:12.63        
                  29.15     1:01.30 (32.15)     1:36.26 (34.96)     2:12.63 (36.37)
 18 Spears, Dusty             12 Hardee               2:17.81    2:16.99        
                  31.13     1:04.57 (33.44)     1:40.65 (36.08)     2:16.99 (36.34)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hortert, Trey             12 Frostproof           2:18.18    2:19.05        
                  30.53     1:05.69 (35.16)     1:42.33 (36.64)     2:19.05 (36.72)
 20 Justice, Dylan            10 Hardee               2:16.26    2:20.40        
                  29.48     1:03.07 (33.59)     1:41.48 (38.41)     2:20.40 (38.92)
 21 McGaffigan, Josh          11 Lklnd Christian      2:20.13    2:21.96        
                  31.31     1:07.05 (35.74)     1:44.54 (37.49)     2:21.96 (37.42)
 22 Henderson, Hunter         10 Hardee               2:22.34    2:22.53        
                  31.48     1:07.44 (35.96)     1:44.90 (37.46)     2:22.53 (37.63)
 23 Rossi, Nestor             11 Ridge                2:20.09    2:23.04        
                  32.73   2:23.04 (1:50.31)                                        
 24 King, Tyler               11 Avon Park            2:33.04    2:29.03        
                  31.59     1:09.98 (38.39)     1:50.42 (40.44)     2:29.03 (38.61)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Britt, Chelsea             8 Lake Highland        2:12.70    2:07.47 AA-C   
                  27.48     1:00.62 (33.14)     1:37.58 (36.96)     2:07.47 (29.89)
  2 Taylor, Kaitlin           12 Lake Highland        2:15.81    2:10.79        
                  28.61     1:01.75 (33.14)     1:40.65 (38.90)     2:10.79 (30.14)
  3 Algee, Angela              8 Lake Highland        2:13.32    2:11.96        
                  29.39     1:03.31 (33.92)     1:42.06 (38.75)     2:11.96 (29.90)
  4 Woods, Bridget            10 Bishop Moore         2:15.86    2:13.80        
                  30.00     1:04.41 (34.41)     1:42.05 (37.64)     2:13.80 (31.75)
  5 Bowker, Desiree           10 Cocoa Beach          2:19.27    2:19.19        
                  29.15     1:04.92 (35.77)     1:47.82 (42.90)     2:19.19 (31.37)
  6 Conoscenti, Laura          8 Cocoa Beach          2:19.43    2:19.69        
                  30.44     1:06.77 (36.33)     1:49.71 (42.94)     2:19.69 (29.98)
  7 Smith, Emily              12 Trinity Prep         2:19.35    2:20.89        
                  30.69     1:07.32 (36.63)     1:48.87 (41.55)     2:20.89 (32.02)
  8 Kittrell, Katie           12 Lincoln Park         2:20.14    2:20.94        
                  31.39     1:07.99 (36.60)     1:47.30 (39.31)     2:20.94 (33.64)
B - Final
  9 Yazbec, Jenny             10 Trinity Prep         2:20.34    2:18.95        
                  31.00     1:05.55 (34.55)     1:48.32 (42.77)     2:18.95 (30.63)
 10 Lee, Christine            10 Suncoast             2:23.99    2:20.81        
                  31.69     1:09.10 (37.41)     1:48.08 (38.98)     2:20.81 (32.73)
 11 Boyle, Lindsey            12 Viera                2:24.73    2:24.65        
                  32.93     1:11.19 (38.26)     1:51.24 (40.05)     2:24.65 (33.41)
 12 Howard, Rebekah            7 Haven Christian      2:25.62    2:24.66        
                  31.45     1:10.85 (39.40)     1:50.85 (40.00)     2:24.66 (33.81)
 13 Schwed, Kate              11 Benjamin             2:31.35    2:24.77        
                  31.20     1:07.58 (36.38)     1:51.69 (44.11)     2:24.77 (33.08)
 14 Madden, Emma               7 Pine School          2:28.24    2:24.80        
                  33.20     1:11.52 (38.32)     1:52.27 (40.75)     2:24.80 (32.53)
 15 Black, Alex                9 Holy Trnty Epis.     2:28.41    2:27.00        
                  32.23     1:12.39 (40.16)     1:53.18 (40.79)     2:27.00 (33.82)
 16 Boyle, Ann                11 Viera                2:24.43    2:27.58        
                  32.82     1:11.93 (39.11)     1:53.95 (42.02)     2:27.58 (33.63)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Britt, Chelsea             8 Lake Highland        2:08.02    2:12.70 q      
                  27.91     1:01.95 (34.04)     1:41.57 (39.62)     2:12.70 (31.13)
  2 Algee, Angela              8 Lake Highland        2:13.47    2:13.32 q      
                  28.61     1:02.95 (34.34)     1:42.58 (39.63)     2:13.32 (30.74)
  3 Taylor, Kaitlin           12 Lake Highland        2:11.09    2:15.81 q      
                  28.72     1:03.10 (34.38)     1:42.62 (39.52)     2:15.81 (33.19)
  4 Woods, Bridget            10 Bishop Moore         2:15.20    2:15.86 q      
                  30.38     1:04.47 (34.09)     1:42.86 (38.39)     2:15.86 (33.00)
  5 Bowker, Desiree           10 Cocoa Beach          2:19.71    2:19.27 q      
                  29.25     1:04.76 (35.51)     1:47.73 (42.97)     2:19.27 (31.54)
  6 Smith, Emily              12 Trinity Prep         2:22.32    2:19.35 q      
                  30.09     1:05.73 (35.64)     1:46.83 (41.10)     2:19.35 (32.52)
  7 Conoscenti, Laura          8 Cocoa Beach          2:21.50    2:19.43 q      
                  30.64     1:07.19 (36.55)     1:49.05 (41.86)     2:19.43 (30.38)
  8 Kittrell, Katie           12 Lincoln Park         2:21.14    2:20.14 q      
                  31.01     1:07.08 (36.07)     1:46.50 (39.42)     2:20.14 (33.64)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yazbec, Jenny             10 Trinity Prep         2:17.62    2:20.34 q      
                  32.04     1:07.19 (35.15)     1:49.47 (42.28)     2:20.34 (30.87)
 10 Lee, Christine            10 Suncoast             2:22.04    2:23.99 q      
                  32.29     1:11.01 (38.72)     1:50.31 (39.30)     2:23.99 (33.68)
 11 Boyle, Ann                11 Viera                2:23.70    2:24.43 q      
                  32.48     1:10.52 (38.04)     1:50.91 (40.39)     2:24.43 (33.52)
 12 Boyle, Lindsey            12 Viera                2:25.27    2:24.73 q      
                  32.15     1:09.83 (37.68)     1:49.94 (40.11)     2:24.73 (34.79)
 13 Howard, Rebekah            7 Haven Christian      2:31.41    2:25.62 q      
                  32.04     1:11.80 (39.76)     1:51.10 (39.30)     2:25.62 (34.52)
 14 Madden, Emma               7 Pine School          2:24.98    2:28.24 q      
                  33.12     1:11.77 (38.65)     1:53.85 (42.08)     2:28.24 (34.39)
 15 Black, Alex                9 Holy Trnty Epis.     2:27.19    2:28.41 q      
                  32.37     1:11.43 (39.06)     1:53.36 (41.93)     2:28.41 (35.05)
 16 Schwed, Kate              11 Benjamin             2:36.07    2:31.35 q      
                  31.42     1:07.91 (36.49)     1:53.77 (45.86)     2:31.35 (37.58)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schwed, Jane              10 Benjamin             2:38.70    2:40.44        
                  32.58     1:12.92 (40.34)     2:01.49 (48.57)     2:40.44 (38.95)
 18 Munson, Meredith             Lklnd Christian      2:44.92    2:43.08        
                  34.85     1:17.68 (42.83)     2:04.52 (46.84)     2:43.08 (38.56)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Yrastorza, Hannah         12 Lklnd Christian      2:40.11    2:44.40        
                                1:18.71 ( )     2:07.93 (49.22)     2:44.40 (36.47)
 20 Creel, Marbelly           12 Lake Placid          2:41.82    2:48.47        
                  32.55     1:15.07 (42.52)     2:06.72 (51.65)     2:48.47 (41.75)
 21 Giddings, Hannah           8 All Saints'          2:47.66    2:53.01        
                  34.70     1:18.90 (44.20)     2:13.62 (54.72)     2:53.01 (39.39)
 22 Drum, Katie               10 All Saints'          2:52.33    2:53.36        
                  35.23     1:21.93 (46.70)     2:13.95 (52.02)     2:53.36 (39.41)
 23 Cope, Rachel              10 Lake Placid          2:46.77    2:53.69        
                  34.42     1:23.95 (49.53)     2:13.43 (49.48)     2:53.69 (40.26)
 24 Basaraba, Julia           11 All Saints'          2:53.27    2:56.30        
                  39.12     1:20.98 (41.86)     2:17.65 (56.67)     2:56.30 (38.65)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.33  AA-A
                1:55.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Duggan, Sean               9 Lake Highland        2:05.40    2:00.07        
                  26.57       57.20 (30.63)     1:33.46 (36.26)     2:00.07 (26.61)
  2 Dulfer, Michael           10 Lake Highland        2:10.95    2:06.80        
                  29.09     1:01.19 (32.10)     1:37.53 (36.34)     2:06.80 (29.27)
  3 Springman, Riley           7 Lake Highland        2:13.03    2:11.52        
                  29.49     1:03.33 (33.84)     1:41.43 (38.10)     2:11.52 (30.09)
  4 Cline, Devin              11 Lincoln Park         2:13.27    2:13.71        
                  28.77     1:03.38 (34.61)     1:43.26 (39.88)     2:13.71 (30.45)
  5 Culbert, Christian        11 John Carroll         2:15.57    2:15.58        
                  28.85     1:02.62 (33.77)     1:44.47 (41.85)     2:15.58 (31.11)
  6 Evans, Andreas            12 Cardinal Newman      2:17.14    2:15.99        
                  28.40     1:03.50 (35.10)     1:42.78 (39.28)     2:15.99 (33.21)
  7 Barrett, Matt             12 Jenson Beach         2:17.24    2:16.70        
                  28.59     1:01.84 (33.25)     1:44.89 (43.05)     2:16.70 (31.81)
  8 Oliva, Edward             12 Bishop Moore         2:17.80    2:21.56        
                  29.09     1:05.86 (36.77)     1:46.71 (40.85)     2:21.56 (34.85)
B - Final
  9 Oakley, Gavin             10 Bishop Moore         2:20.97    2:18.15        
                  30.35     1:05.13 (34.78)     1:47.23 (42.10)     2:18.15 (30.92)
 10 Delulio, Alex             11 Lincoln Park         2:19.73    2:18.40        
                  28.42     1:04.74 (36.32)     1:48.05 (43.31)     2:18.40 (30.35)
 11 Wright, Mark              11 West Shore           2:20.44    2:19.12        
                  29.18     1:06.93 (37.75)     1:48.58 (41.65)     2:19.12 (30.54)
 12 Rickett, Josh             11 Hardee               2:22.57    2:21.44        
                  27.67     1:05.96 (38.29)     1:50.12 (44.16)     2:21.44 (31.32)
 13 Cooper, Corbin             8 Lake Highland        2:24.20    2:21.61        
                  30.47     1:06.92 (36.45)     1:50.44 (43.52)     2:21.61 (31.17)
 14 Smit, Kevin               10 Lake Placid          2:23.73    2:22.36        
                  30.06     1:07.11 (37.05)     1:50.82 (43.71)     2:22.36 (31.54)
 15 Badana, Seth               9 Viera                2:27.00    2:24.28        
                  31.35     1:07.45 (36.10)     1:52.37 (44.92)     2:24.28 (31.91)
 16 Fonseca, Nicholas          9 Suncoast             2:26.86    2:26.58        
                  30.32     1:07.78 (37.46)     1:52.92 (45.14)     2:26.58 (33.66)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.33  AA-A
                1:55.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duggan, Sean               9 Lake Highland        1:59.55    2:05.40 q      
                  27.51       59.52 (32.01)     1:36.22 (36.70)     2:05.40 (29.18)
  2 Dulfer, Michael           10 Lake Highland        2:10.98    2:10.95 q      
                  29.80     1:03.17 (33.37)     1:40.33 (37.16)     2:10.95 (30.62)
  3 Springman, Riley           7 Lake Highland        2:11.46    2:13.03 q      
                  29.12     1:01.92 (32.80)     1:41.96 (40.04)     2:13.03 (31.07)
  4 Cline, Devin              11 Lincoln Park         2:18.99    2:13.27 q      
                  28.82     1:03.28 (34.46)     1:43.05 (39.77)     2:13.27 (30.22)
  5 Culbert, Christian        11 John Carroll         2:17.29    2:15.57 q      
                  28.34     1:01.81 (33.47)     1:43.64 (41.83)     2:15.57 (31.93)
  6 Evans, Andreas            12 Cardinal Newman      2:15.46    2:17.14 q      
                  28.59     1:04.15 (35.56)     1:43.43 (39.28)     2:17.14 (33.71)
  7 Barrett, Matt             12 Jenson Beach         2:20.42    2:17.24 q      
                  29.52     1:03.38 (33.86)     1:45.73 (42.35)     2:17.24 (31.51)
  8 Oliva, Edward             12 Bishop Moore         2:21.26    2:17.80 q      
                  28.18     1:04.88 (36.70)     1:44.93 (40.05)     2:17.80 (32.87)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Delulio, Alex             11 Lincoln Park         2:15.76    2:19.73 q      
                  28.66     1:04.91 (36.25)     1:47.79 (42.88)     2:19.73 (31.94)
 10 Wright, Mark              11 West Shore           2:23.18    2:20.44 q      
                  29.14     1:05.92 (36.78)     1:49.26 (43.34)     2:20.44 (31.18)
 11 Oakley, Gavin             10 Bishop Moore         2:21.22    2:20.97 q      
                  29.37     1:05.83 (36.46)     1:49.80 (43.97)     2:20.97 (31.17)
 12 Rickett, Josh             11 Hardee               2:19.97    2:22.57 q      
                  26.92     1:04.80 (37.88)     1:49.88 (45.08)     2:22.57 (32.69)
 13 Smit, Kevin               10 Lake Placid          2:19.59    2:23.73 q      
                  28.61     1:06.43 (37.82)     1:50.38 (43.95)     2:23.73 (33.35)
 14 Cooper, Corbin             8 Lake Highland        2:21.24    2:24.20 q      
                  30.62     1:07.50 (36.88)     1:52.26 (44.76)     2:24.20 (31.94)
 15 Fonseca, Nicholas          9 Suncoast             2:26.90    2:26.86 q      
                  29.37     1:05.52 (36.15)     1:52.57 (47.05)     2:26.86 (34.29)
 16 Badana, Seth               9 Viera                2:27.91    2:27.00 q      
                  31.13     1:07.73 (36.60)     1:54.14 (46.41)     2:27.00 (32.86)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Ryan               6 Trinity Prep         2:25.79    2:27.37        
                  31.76     1:11.28 (39.52)     1:53.93 (42.65)     2:27.37 (33.44)
 18 Franklin, Russ               All Saints'          2:24.62    2:31.57        
                  30.77     1:10.11 (39.34)     1:55.08 (44.97)     2:31.57 (36.49)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Yrastorza, Luke           10 Lklnd Christian      2:31.79    2:33.14        
                  30.42     1:09.72 (39.30)     1:55.77 (46.05)     2:33.14 (37.37)
 20 Velazquez, Edwin          10 Lake Placid          2:43.56    2:39.13        
                  31.37     1:14.72 (43.35)     2:01.47 (46.75)     2:39.13 (37.66)
 21 Lain, Nathan              10 Lklnd Christian      2:46.08    2:44.38        
                  34.95     1:15.27 (40.32)     2:06.96 (51.69)     2:44.38 (37.42)
 22 Kimrey, Patrick            9 Lake Placid          2:54.66    2:52.48        
                  34.52     1:24.26 (49.74)     2:13.93 (49.67)     2:52.48 (38.55)
 23 Trujillo, Michael         12 Lake Placid          2:52.23    2:55.18        
                  35.80     1:29.06 (53.26)     2:14.32 (45.26)     2:55.18 (40.86)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Harris, Lacey             12 Trinity Prep           25.24      24.67        
  2 Ladd, Alexandra           11 Suncoast               25.13      24.82        
  3 Hocking, Nicole           11 Cardinal Newman        25.20      25.04        
  4 Springman, Hayley         10 Lake Highland          25.75      25.39        
  5 Sweet, Montana            12 Cocoa Beach            25.68      26.00        
  6 Christian, Kelly          12 Dreyfoos               26.12      26.34        
  7 Farrell, Paige            11 Viera                  26.48      26.62        
  8 Franklin, Mackenzie        8 Lincoln Park           26.67      26.79        
B - Final
  9 Knapp, Heather            11 Suncoast               26.99      27.02        
 10 Lopez, Lisa               10 Cardinal Newman        27.26      27.07        
 11 Delhagen, Kaylee          11 SCHS                   27.05      27.08        
 12 Saboff, Tara              12 Trinity Prep           27.23      27.14        
 13 Dusablon, Gabby           11 Cocoa Beach            27.26      27.54        
 14 Doyle, Tara               12 Bishop Moore           27.72      27.60        
 15 Husty, Abby               10 Trinity Prep           27.47      27.68        
 16 Justice, Kaitlin          12 Hardee                 29.24      29.58        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ladd, Alexandra           11 Suncoast               24.62      25.13 q      
  2 Hocking, Nicole           11 Cardinal Newman        24.96      25.20 q      
  3 Harris, Lacey             12 Trinity Prep           24.08      25.24 q      
  4 Sweet, Montana            12 Cocoa Beach            26.10      25.68 q      
  5 Springman, Hayley         10 Lake Highland          25.18      25.75 q      
  6 Christian, Kelly          12 Dreyfoos               26.23      26.12 q      
  7 Farrell, Paige            11 Viera                  26.78      26.48 q      
  8 Franklin, Mackenzie        8 Lincoln Park           26.35      26.67 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knapp, Heather            11 Suncoast               27.33      26.99 q      
 10 Delhagen, Kaylee          11 SCHS                   26.80      27.05 q      
 11 Saboff, Tara              12 Trinity Prep           26.53      27.23 q      
 12 Lopez, Lisa               10 Cardinal Newman        27.12      27.26 q      
 12 Dusablon, Gabby           11 Cocoa Beach            27.86      27.26 q      
 14 Husty, Abby               10 Trinity Prep           26.69      27.47 q      
 15 Ponce, Carolina           10 Suncoast               28.25      27.49 q      
 16 Doyle, Tara               12 Bishop Moore           27.07      27.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Justice, Kaitlin          12 Hardee                 29.28      29.24        
 18 Schichtel, Olivia         10 Lklnd Christian        29.33      29.50        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Green, Jenna              12 Lklnd Christian        29.84      29.89        
 20 Griffin, Gaines           11 Lklnd Christian        28.25      30.43        
 21 Herip, Frances            11 All Saints'            30.94      31.12        
 22 Mensching, Sonja          11 Lake Placid            31.91      31.48        
 23 Robb, Caitlin              9 Lklnd Christian        31.96      31.68        
 24 Goolsby, Chelsea          11 Hardee                 32.99      31.92        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.20  AA-A
                21.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ward, Ben                 12 Trinity Prep           22.01      22.06        
  2 Willis, Trent             11 Jenson Beach           22.68      22.16        
  3 D'Alessandro, Teo          9 Pine School            23.38      22.65        
  4 de Groot, Matt            12 Benjamin               23.09      22.74        
  5 Michaels, Thomas          12 St. Edward's           23.52      23.04        
  6 Ware, Robert              11 SCHS                   23.21      23.19        
  7 Barker, Evan              12 Cocoa Beach            23.33      23.23        
  8 Garrett, Jon              11 Edgewood               23.31      23.32        
B - Final
  9 Henricks, Aaron            9 All Saints'            23.88      23.55        
 10 Robertson, Tyler          12 Hardee                 23.64      23.66        
 11 Wood, Alexander           12 Jenson Beach           24.10      24.00        
 12 Angelos, Christopher      12 John Carroll           23.95      24.21        
 13 Ormesher, Mike            12 Holy Trnty Epis.       23.96      24.30        
 14 Mix, Ben                  11 Bishop Moore           24.23      24.31        
 15 Greene, Robert            11 Lake Placid            24.25      24.34        
 16 Myers, Dustin             11 Edgewood               24.25      26.58        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.20  AA-A
                21.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ward, Ben                 12 Trinity Prep           21.42      22.01 q      
  2 Willis, Trent             11 Jenson Beach           22.03      22.68 q      
  3 de Groot, Matt            12 Benjamin               23.09      23.09 q      
  4 Ware, Robert              11 SCHS                   23.01      23.21 q      
  5 Garrett, Jon              11 Edgewood               22.37      23.31 q      
  6 Barker, Evan              12 Cocoa Beach            22.83      23.33 q      
  7 D'Alessandro, Teo          9 Pine School            22.31      23.38 q      
  8 Michaels, Thomas          12 St. Edward's           22.92      23.52 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Robertson, Tyler          12 Hardee                 23.48      23.64 q      
 10 Henricks, Aaron            9 All Saints'            23.72      23.88 q      
 11 Angelos, Christopher      12 John Carroll           24.41      23.95 q      
 12 Ormesher, Mike            12 Holy Trnty Epis.       23.53      23.96 q      
 13 Wood, Alexander           12 Jenson Beach           24.66      24.10 q      
 14 Mix, Ben                  11 Bishop Moore           24.65      24.23 q      
 15 Greene, Robert            11 Lake Placid            23.93      24.25 q      
 15 Myers, Dustin             11 Edgewood               24.57      24.25 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 duPont, Charles            9 Lake Highland          24.05      24.31        
 18 Edwards, Michael          12 Benjamin               23.53      24.83        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hulsman, Aaron            12 Ridge                  25.97      24.95        
 20 Zehr, Nick                12 Cocoa Beach            24.78      25.08        
 21 Short, Chris              11 Mulberry               24.59      25.18        
 22 Hewett, Max                8 All Saints'            26.42      26.59        
 23 Laderer, Ned                 All Saints'            26.60      26.94        
 24 Joyner, Robert            11 All Saints'            26.52      27.12        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Couch, Sydney              7 Lake Highland         440.05     437.05        
  2 Toner, Dakota              8 Pine School           471.00     422.80        
  3 Ball, Andrea               9 Cocoa Beach           410.75     386.15        
  4 Biss, Kaila                6 Lincoln Park          381.65     340.75        
  5 Chan, Victoria             7 Trinity Prep          358.85     338.95        
  6 Barr, Ariana              11 First Academy         343.20     320.65        
  7 Conlon, Erin               9 Cocoa Beach           336.70     305.20        
  8 Amodeo, Mia               12 Bishop Moore          351.20     304.60        
  9 Kelly, Kristina            6 Lincoln Park          318.70     299.50        
 10 Cogsil, Taylor             9 Benjamin              357.30     279.90        
 11 Leisan, Heather            8 Lincoln Park          320.70     272.20        
 12 Scheffter, Haley          10 Viera                 344.90     266.30        
 13 Fein, Jenna               12 Viera                 329.60     256.25        
 -- Smith, Dixie               9 Suncoast              316.55         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zippi, Luke               11 Viera                 548.45     477.25        
  2 Pecci, Alexander          11 Trinity Prep          431.15     419.20        
  3 Demet, Demetrius           7 Lincoln Park          472.35     376.15        
  4 Hartman, Sheldon          12 Hardee                299.95     302.35        
  5 Hardy, Caleb              10 Frostproof            300.65     297.65        
  6 Jones, Skyler             12 Frostproof            292.90     289.95        
  7 Greenauer, Mark            9 Lake Placid           293.35     288.80        
  8 Velazquez, Edwin          10 Lake Placid           292.55     245.50        
  9 Chittum, John             11 Avon Park             373.00      87.90        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Britt, Chelsea             8 Lake Highland          59.78      58.11        
                  26.79       58.11 (31.32)                                        
  2 Ladd, Alexandra           11 Suncoast             1:00.99      59.77        
                  28.01       59.77 (31.76)                                        
  3 McCallan, Kaylee          10 Viera                1:02.25      59.86        
                  27.68       59.86 (32.18)                                        
  4 Algee, Angela              8 Lake Highland        1:00.61    1:00.72        
                  28.52     1:00.72 (32.20)                                        
  5 Bowker, Desiree           10 Cocoa Beach          1:00.91    1:00.98        
                  28.99     1:00.98 (31.99)                                        
  6 Munson, Rachel            10 Lklnd Christian      1:02.42    1:01.09        
                  28.17     1:01.09 (32.92)                                        
  7 Vega, Daniela              8 Berean Christian     1:02.35    1:01.16        
                  28.11     1:01.16 (33.05)                                        
  8 Velez, Lymaries              Lklnd Christian      1:02.30    1:02.66        
                  29.04     1:02.66 (33.62)                                        
B - Final
  9 Knapp, Heather            11 Suncoast             1:06.06    1:03.94        
                  29.76     1:03.94 (34.18)                                        
 10 Borowski, Cara            10 Trinity Prep         1:03.40    1:04.06        
                  29.60     1:04.06 (34.46)                                        
 11 Watson, Alyson            11 Bishop Moore         1:04.58    1:04.21        
                  30.37     1:04.21 (33.84)                                        
 12 Harris, Rebekah           12 Trinity Prep         1:03.82    1:04.35        
                  30.25     1:04.35 (34.10)                                        
 13 Abovich, Jennifer         10 Suncoast             1:04.39    1:05.17        
                  30.34     1:05.17 (34.83)                                        
 14 Robison, Lisa             10 Trinity Prep         1:05.51    1:05.26        
                  30.14     1:05.26 (35.12)                                        
 15 Toner, Dakota              8 Pine School          1:05.24    1:05.75        
                  30.89     1:05.75 (34.86)                                        
 16 Smith, Lindsey            11 Holy Trnty Epis.     1:05.40    1:07.26        
                  31.98     1:07.26 (35.28)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Britt, Chelsea             8 Lake Highland          56.72      59.78 q      
                  27.40       59.78 (32.38)                                        
  2 Algee, Angela              8 Lake Highland        1:00.25    1:00.61 q      
                  28.27     1:00.61 (32.34)                                        
  3 Bowker, Desiree           10 Cocoa Beach          1:00.98    1:00.91 q      
                  28.87     1:00.91 (32.04)                                        
  4 Ladd, Alexandra           11 Suncoast               59.42    1:00.99 q      
                  28.74     1:00.99 (32.25)                                        
  5 McCallan, Kaylee          10 Viera                1:00.83    1:02.25 q      
                  28.80     1:02.25 (33.45)                                        
  6 Velez, Lymaries              Lklnd Christian      1:01.68    1:02.30 q      
                  29.22     1:02.30 (33.08)                                        
  7 Vega, Daniela              8 Berean Christian     1:02.96    1:02.35 q      
                  29.16     1:02.35 (33.19)                                        
  8 Munson, Rachel            10 Lklnd Christian      1:01.50    1:02.42 q      
                  28.96     1:02.42 (33.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Borowski, Cara            10 Trinity Prep         1:02.56    1:03.40 q      
                  29.48     1:03.40 (33.92)                                        
 10 Harris, Rebekah           12 Trinity Prep         1:03.12    1:03.82 q      
                  29.52     1:03.82 (34.30)                                        
 11 Abovich, Jennifer         10 Suncoast             1:05.95    1:04.39 q      
                  29.67     1:04.39 (34.72)                                        
 12 Watson, Alyson            11 Bishop Moore         1:04.59    1:04.58 q      
                  30.07     1:04.58 (34.51)                                        
 13 Toner, Dakota              8 Pine School          1:06.01    1:05.24 q      
                  30.46     1:05.24 (34.78)                                        
 14 Smith, Lindsey            11 Holy Trnty Epis.     1:06.92    1:05.40 q      
                  31.34     1:05.40 (34.06)                                        
 15 Robison, Lisa             10 Trinity Prep         1:04.75    1:05.51 q      
                  30.36     1:05.51 (35.15)                                        
 16 Knapp, Heather            11 Suncoast             1:06.21    1:06.06 q      
                  30.11     1:06.06 (35.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Herlitzka, Alison         09 Bishop Moore         1:05.59    1:06.13        
                  30.16     1:06.13 (35.97)                                        
 18 de Groot, Sam              8 Benjamin             1:09.95    1:09.98        
                  32.91     1:09.98 (37.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Creel, Marbelly           12 Lake Placid          1:13.30    1:13.93        
                  33.23     1:13.93 (40.70)                                        
 20 Drum, Katie               10 All Saints'          1:19.52    1:15.29        
                  34.14     1:15.29 (41.15)                                        
 21 Michaud, Renee            11 Lake Placid          1:20.01    1:17.66        
                  35.08     1:17.66 (42.58)                                        
 22 Kemp, Alexandra            9 Haven Christian      1:25.97    1:22.34        
                  37.48     1:22.34 (44.86)                                        
 23 Osburn, Ashley            11 Mulberry             1:27.15    1:25.94        
                  38.58     1:25.94 (47.36)                                        
 24 Powers, Stephanie            Lklnd Christian      1:22.40    1:26.28        
                  38.72     1:26.28 (47.56)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                50.92  AA-A
                51.72  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Linn, Becket              12 Trinity Prep           54.99      53.26        
                  24.35       53.26 (28.91)                                        
  2 Fletcher, Thompson        12 Edgewood               54.19      53.91        
                  25.03       53.91 (28.88)                                        
  3 Cummings, Cory            11 Viera                  57.16      56.12        
                  25.98       56.12 (30.14)                                        
  4 Weimer, Barry              9 John Carroll           58.11      57.22        
                  26.96       57.22 (30.26)                                        
  5 Saxena, Paras             10 Lake Highland          59.62      58.54        
                  27.02       58.54 (31.52)                                        
  6 Rickett, Josh             11 Hardee                 58.86      59.49        
                  27.20       59.49 (32.29)                                        
  7 Smit, Kevin               10 Lake Placid            59.56    1:00.64        
                  28.01     1:00.64 (32.63)                                        
  8 Sipowski, Kameron          9 Cardinal Newman      1:00.01    1:00.98        
                  28.54     1:00.98 (32.44)                                        
B - Final
  9 Edwards, Michael          12 Benjamin             1:00.87      59.08        
                  27.45       59.08 (31.63)                                        
 10 Conoscenti, JJ            12 Cocoa Beach          1:00.34    1:00.13        
                  28.54     1:00.13 (31.59)                                        
 11 duPont, Charles            9 Lake Highland        1:00.34    1:00.61        
                  28.53     1:00.61 (32.08)                                        
 12 Gunther, Dylan            12 Lincoln Park         1:00.52    1:00.97        
                  28.91     1:00.97 (32.06)                                        
 13 Wright, Mark              11 West Shore           1:03.31    1:02.91        
                  28.97     1:02.91 (33.94)                                        
 14 Valley, Jake              10 Bishop Moore         1:02.69    1:03.33        
                  29.08     1:03.33 (34.25)                                        
 15 Rogers, Erskine           10 Suncoast             1:03.51    1:04.42        
                  30.13     1:04.42 (34.29)                                        
 16 Simon, Peter              11 Bishop Moore         1:03.90    1:05.02        
                  29.52     1:05.02 (35.50)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                50.92  AA-A
                51.72  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fletcher, Thompson        12 Edgewood               53.52      54.19 q      
                  25.64       54.19 (28.55)                                        
  2 Linn, Becket              12 Trinity Prep           53.99      54.99 q      
                  24.98       54.99 (30.01)                                        
  3 Cummings, Cory            11 Viera                1:00.19      57.16 q      
                  27.01       57.16 (30.15)                                        
  4 Weimer, Barry              9 John Carroll           58.02      58.11 q      
                  27.00       58.11 (31.11)                                        
  5 Rickett, Josh             11 Hardee                 59.68      58.86 q      
                  27.11       58.86 (31.75)                                        
  6 Smit, Kevin               10 Lake Placid            59.81      59.56 q      
                  27.83       59.56 (31.73)                                        
  7 Saxena, Paras             10 Lake Highland          59.80      59.62 q      
                  27.50       59.62 (32.12)                                        
  8 Sipowski, Kameron          9 Cardinal Newman        59.78    1:00.01 q      
                  27.97     1:00.01 (32.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 duPont, Charles            9 Lake Highland        1:01.77    1:00.34 q      
                  28.01     1:00.34 (32.33)                                        
  9 Conoscenti, JJ            12 Cocoa Beach            58.97    1:00.34 q      
                  28.54     1:00.34 (31.80)                                        
 11 Gunther, Dylan            12 Lincoln Park         1:01.24    1:00.52 q      
                  28.56     1:00.52 (31.96)                                        
 12 Edwards, Michael          12 Benjamin             1:00.57    1:00.87 q      
                  28.67     1:00.87 (32.20)                                        
 13 Valley, Jake              10 Bishop Moore         1:02.45    1:02.69 q      
                  29.35     1:02.69 (33.34)                                        
 14 Wright, Mark              11 West Shore           1:02.93    1:03.31 q      
                  28.95     1:03.31 (34.36)                                        
 15 Rogers, Erskine           10 Suncoast             1:05.14    1:03.51 q      
                  29.85     1:03.51 (33.66)                                        
 16 Simon, Peter              11 Bishop Moore         1:09.27    1:03.90 q      
                  28.82     1:03.90 (35.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chin, Marcus              11 West Shore           1:04.26    1:04.49        
                  29.65     1:04.49 (34.84)                                        
 18 Yrastorza, Luke           10 Lklnd Christian      1:09.56    1:09.95        
                  31.39     1:09.95 (38.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jones, Skyler             12 Frostproof           1:09.39    1:10.37        
                  31.44     1:10.37 (38.93)                                        
 20 Miles, Landon             10 Lklnd Christian      1:18.52    1:15.74        
                  33.97     1:15.74 (41.77)                                        
 21 Hirniesen, Randy          12 Ridge                1:19.66    1:21.33        
                  34.79     1:21.33 (46.54)                                        
 22 Hewett, Max                8 All Saints'          1:20.41    1:23.49        
                  36.22     1:23.49 (47.27)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-A
                52.39  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McMillen, Meleah          11 John Carroll           53.49      53.41        
                  25.87       53.41 (27.54)                                        
  2 Springman, Hayley         10 Lake Highland          55.56      54.08        
                  26.11       54.08 (27.97)                                        
  3 Hocking, Nicole           11 Cardinal Newman        54.57      54.32        
                  26.33       54.32 (27.99)                                        
  4 Galletti, Catherine        9 Trinity Prep           56.04      54.72        
                  26.32       54.72 (28.40)                                        
  5 Jarmakowicz, Jordan        9 Trinity Prep           56.31      55.31        
                  26.71       55.31 (28.60)                                        
  6 Christian, Kelly          12 Dreyfoos               56.62      56.79        
                  27.31       56.79 (29.48)                                        
  7 Eley, Abigail             11 Viera                  57.09      56.93        
                  27.63       56.93 (29.30)                                        
  8 Farrell, Paige            11 Viera                  57.38      58.85        
                  27.95       58.85 (30.90)                                        
B - Final
  9 Wartella, Liz             12 Trinity Prep           58.90      57.33        
                  27.45       57.33 (29.88)                                        
 10 Conoscenti, Laura          8 Cocoa Beach            58.25      57.70        
                  28.36       57.70 (29.34)                                        
 11 Murphy, Allison           11 Suncoast               58.87      58.56        
                  27.91       58.56 (30.65)                                        
 12 Henricks, Andrea          12 All Saints'            58.15      58.66        
                  27.66       58.66 (31.00)                                        
 13 Poderski, Karolina         9 Pine School            58.61      58.71        
                  28.11       58.71 (30.60)                                        
 14 Creech, Amy                7 Cocoa Beach          1:00.04      59.18        
                  28.66       59.18 (30.52)                                        
 15 Delhagen, Kaylee          11 SCHS                   59.44      59.56        
                  28.69       59.56 (30.87)                                        
 16 Watson, Alyson            11 Bishop Moore         1:00.38    1:00.20        
                  29.35     1:00.20 (30.85)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-A
                52.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McMillen, Meleah          11 John Carroll           53.71      53.49 q      
                  25.97       53.49 (27.52)                                        
  2 Hocking, Nicole           11 Cardinal Newman        54.33      54.57 q      
                  26.48       54.57 (28.09)                                        
  3 Springman, Hayley         10 Lake Highland          54.23      55.56 q      
                  26.58       55.56 (28.98)                                        
  4 Galletti, Catherine        9 Trinity Prep           54.25      56.04 q      
                  26.80       56.04 (29.24)                                        
  5 Jarmakowicz, Jordan        9 Trinity Prep           54.58      56.31 q      
                  26.79       56.31 (29.52)                                        
  6 Christian, Kelly          12 Dreyfoos               57.13      56.62 q      
                  27.14       56.62 (29.48)                                        
  7 Eley, Abigail             11 Viera                  58.60      57.09 q      
                  27.45       57.09 (29.64)                                        
  8 Farrell, Paige            11 Viera                  58.26      57.38 q      
                  27.55       57.38 (29.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Henricks, Andrea          12 All Saints'            58.77      58.15 q      
                  27.43       58.15 (30.72)                                        
 10 Conoscenti, Laura          8 Cocoa Beach            58.14      58.25 q      
                  29.11       58.25 (29.14)                                        
 11 Poderski, Karolina         9 Pine School            59.25      58.61 q      
                  28.43       58.61 (30.18)                                        
 12 Murphy, Allison           11 Suncoast               58.72      58.87 q      
                  28.14       58.87 (30.73)                                        
 13 Wartella, Liz             12 Trinity Prep           58.61      58.90 q      
                  27.95       58.90 (30.95)                                        
 14 Delhagen, Kaylee          11 SCHS                   59.17      59.44 q      
                  28.24       59.44 (31.20)                                        
 15 Creech, Amy                7 Cocoa Beach            59.90    1:00.04 q      
                  29.37     1:00.04 (30.67)                                        
 16 Watson, Alyson            11 Bishop Moore           59.12    1:00.38 q      
                  29.17     1:00.38 (31.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Beach, Tammi              11 Lake Placid          1:01.24    1:01.83        
                  29.23     1:01.83 (32.60)                                        
 18 Ponce, Carolina           10 Suncoast             1:03.15    1:01.84        
                  29.09     1:01.84 (32.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Justice, Kaitlin          12 Hardee               1:04.91    1:04.54        
                  30.40     1:04.54 (34.14)                                        
 20 Krause, Kate              10 Hardee               1:06.50    1:04.76        
                  30.54     1:04.76 (34.22)                                        
 21 Mora, Sarah                9 Lklnd Christian      1:06.92    1:05.73        
                  31.95     1:05.73 (33.78)                                        
 22 Cummings, Shannon          9 Lake Placid          1:03.29    1:05.77        
                  31.50     1:05.77 (34.27)                                        
 23 Yrastorza, Hannah         12 Lklnd Christian      1:03.22    1:05.91        
                  31.21     1:05.91 (34.70)                                        
 24 McBryer, Cherish          12 Lake Placid          1:09.81    1:07.64        
                  31.19     1:07.64 (36.45)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.44  AA-A
                46.98  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Willis, Trent             11 Jenson Beach           50.04      47.89        
                  23.42       47.89 (24.47)                                        
  2 Dennison, George          11 Father Lopez           48.84      47.95        
                  22.96       47.95 (24.99)                                        
  3 Quackenbush, Parker       10 Lake Highland          50.27      48.17        
                  23.40       48.17 (24.77)                                        
  4 D'Alessandro, Teo          9 Pine School            49.90      48.89        
                  24.05       48.89 (24.84)                                        
  5 de Groot, Matt            12 Benjamin               50.80      51.03        
                  24.75       51.03 (26.28)                                        
  6 Ware, Robert              11 SCHS                   51.50      51.18        
                  24.32       51.18 (26.86)                                        
  6 Mandli, Christopher       12 Benjamin               51.48      51.18        
                  24.81       51.18 (26.37)                                        
  8 duPont, Michael           11 Lake Highland          51.13      51.20        
                  24.73       51.20 (26.47)                                        
B - Final
  9 Tippit, Zach              10 Trinity Prep           51.62      50.97        
                  24.57       50.97 (26.40)                                        
 10 Adrados, Diogo            10 Dreyfoos               51.81      52.00        
                  24.84       52.00 (27.16)                                        
 11 Robertson, Tyler          12 Hardee                 52.00      52.67        
                  25.44       52.67 (27.23)                                        
 12 Francoeur, Benn           12 John Carroll           52.30      52.74        
                  26.10       52.74 (26.64)                                        
 13 Atwood, Brandon           11 Bishop Moore           52.17      53.60        
                  25.67       53.60 (27.93)                                        
 14 Demers, Hugh              11 Lake Highland          55.38      54.59        
                  26.08       54.59 (28.51)                                        
 15 Garrett, Jon              11 Edgewood               55.05      57.29        
                  28.08       57.29 (29.21)                                        
 16 Michaels, Thomas          12 St. Edward's           53.53      58.70        
                  28.15       58.70 (30.55)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.44  AA-A
                46.98  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dennison, George          11 Father Lopez           48.03      48.84 q      
                  23.40       48.84 (25.44)                                        
  2 D'Alessandro, Teo          9 Pine School            48.97      49.90 q      
                  24.52       49.90 (25.38)                                        
  3 Willis, Trent             11 Jenson Beach           48.39      50.04 q      
                  24.83       50.04 (25.21)                                        
  4 Quackenbush, Parker       10 Lake Highland          49.50      50.27 q      
                  24.23       50.27 (26.04)                                        
  5 de Groot, Matt            12 Benjamin               52.58      50.80 q      
                  24.55       50.80 (26.25)                                        
  6 duPont, Michael           11 Lake Highland          53.81      51.13 q      
                  24.68       51.13 (26.45)                                        
  7 Mandli, Christopher       12 Benjamin               54.92      51.48 q      
                  25.04       51.48 (26.44)                                        
  8 Ware, Robert              11 SCHS                   50.90      51.50 q      
                  24.27       51.50 (27.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tippit, Zach              10 Trinity Prep           50.43      51.62 q      
                  24.96       51.62 (26.66)                                        
 10 Adrados, Diogo            10 Dreyfoos               52.18      51.81 q      
                  25.03       51.81 (26.78)                                        
 11 Robertson, Tyler          12 Hardee                 51.93      52.00 q      
                  24.66       52.00 (27.34)                                        
 12 Atwood, Brandon           11 Bishop Moore           55.80      52.17 q      
                  25.31       52.17 (26.86)                                        
 13 Francoeur, Benn           12 John Carroll           53.47      52.30 q      
                  25.56       52.30 (26.74)                                        
 14 Michaels, Thomas          12 St. Edward's           52.61      53.53 q      
                  24.81       53.53 (28.72)                                        
 15 Garrett, Jon              11 Edgewood               52.55      55.05 q      
                  26.57       55.05 (28.48)                                        
 16 Demers, Hugh              11 Lake Highland          53.31      55.38 q      
                  25.88       55.38 (29.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Delulio, Alex             11 Lincoln Park           57.37      56.17        
                  26.78       56.17 (29.39)                                        
 18 Greene, Robert            11 Lake Placid            54.11      56.85        
                  27.24       56.85 (29.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hulsman, Aaron            12 Ridge                  58.18      57.36        
                  26.59       57.36 (30.77)                                        
 20 Kutner, Michael              Santa Fe Cath.       1:00.30    1:01.01        
                  28.74     1:01.01 (32.27)                                        
 21 Bodeck, Kyle              10 Hardee               1:02.43    1:01.04        
                  29.62     1:01.04 (31.42)                                        
 22 McGaffigan, Josh          11 Lklnd Christian      1:03.36    1:01.15        
                  28.99     1:01.15 (32.16)                                        
 23 Joyner, Robert            11 All Saints'          1:02.25    1:01.86        
                  29.22     1:01.86 (32.64)                                        
 -- Dannelley, Jerry          12 Mulberry             1:02.62         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wine, Sterling            12 Lake Highland        5:15.49    5:04.70        
                  28.80     1:00.07 (31.27)     1:31.37 (31.30)     2:02.66 (31.29)
        2:33.79 (31.13)     3:04.86 (31.07)     3:35.57 (30.71)     4:06.36 (30.79)
        4:36.71 (30.35)     5:04.70 (27.99)                                        
  2 Tribou, Sydney            12 Lake Highland        5:13.83    5:04.92        
                  28.83     1:00.03 (31.20)     1:31.32 (31.29)     2:02.59 (31.27)
        2:33.69 (31.10)     3:04.79 (31.10)     3:35.59 (30.80)     4:06.57 (30.98)
        4:36.86 (30.29)     5:04.92 (28.06)                                        
  3 Vega, Daniela              8 Berean Christian     5:32.92    5:19.32        
                  29.08     1:00.28 (31.20)     1:32.16 (31.88)     2:04.20 (32.04)
        2:36.13 (31.93)     3:08.32 (32.19)     3:40.88 (32.56)     4:13.61 (32.73)
        4:46.89 (33.28)     5:19.32 (32.43)                                        
  4 Duggan, Katie              6 Lake Highland        5:27.07    5:24.38        
                  29.42     1:01.39 (31.97)     1:34.45 (33.06)     2:07.65 (33.20)
        2:40.89 (33.24)     3:13.76 (32.87)     3:46.40 (32.64)     4:19.84 (33.44)
        4:53.13 (33.29)     5:24.38 (31.25)                                        
  5 Reagan, Hannah            10 Cocoa Beach          5:27.39    5:24.92        
                  29.41     1:01.46 (32.05)     1:34.60 (33.14)     2:07.90 (33.30)
        2:41.09 (33.19)     3:14.08 (32.99)     3:47.14 (33.06)     4:20.10 (32.96)
        4:53.10 (33.00)     5:24.92 (31.82)                                        
  6 Dennison, Ansley          10 Father Lopez         5:29.91    5:26.76        
                  29.53     1:01.61 (32.08)     1:34.30 (32.69)     2:07.64 (33.34)
        2:40.96 (33.32)     3:14.33 (33.37)     3:47.60 (33.27)     4:21.04 (33.44)
        4:54.35 (33.31)     5:26.76 (32.41)                                        
  7 Shea, Meaghan             11 Trinity Prep         5:27.09    5:26.89        
                  29.67     1:01.19 (31.52)     1:34.18 (32.99)     2:07.54 (33.36)
        2:40.98 (33.44)     3:14.24 (33.26)     3:47.55 (33.31)     4:21.03 (33.48)
        4:54.49 (33.46)     5:26.89 (32.40)                                        
  8 Borowski, Cara            10 Trinity Prep         5:37.87    5:40.22        
                  30.07     1:03.18 (33.11)     1:37.85 (34.67)     2:12.89 (35.04)
        2:47.87 (34.98)     3:22.54 (34.67)     3:57.20 (34.66)     4:31.77 (34.57)
        5:06.66 (34.89)     5:40.22 (33.56)                                        
B - Final
  9 Silvani, Kathryn          12 Suncoast             5:39.88    5:34.57        
                  30.23     1:03.32 (33.09)     1:36.89 (33.57)     2:10.57 (33.68)
        2:44.23 (33.66)     3:18.35 (34.12)     3:52.52 (34.17)     4:26.79 (34.27)
        5:01.44 (34.65)     5:34.57 (33.13)                                        
 10 Kuzma, Candace            10 Cocoa Beach          5:49.05    5:39.68        
                  30.43     1:02.96 (32.53)     1:36.55 (33.59)     2:10.56 (34.01)
        2:45.02 (34.46)     3:19.81 (34.79)     3:55.23 (35.42)     4:30.54 (35.31)
        5:05.40 (34.86)     5:39.68 (34.28)                                        
 11 Smith, Lindsey            11 Holy Trnty Epis.     5:41.01    5:44.89        
                  31.18     1:05.88 (34.70)     1:40.55 (34.67)     2:15.71 (35.16)
        2:50.97 (35.26)     3:25.91 (34.94)     4:01.48 (35.57)     4:37.15 (35.67)
        5:12.05 (34.90)     5:44.89 (32.84)                                        
 12 Seckinger, Claudia         8 St. Edward's         5:57.85    5:57.17        
                  30.83     1:05.65 (34.82)     1:41.51 (35.86)     2:18.13 (36.62)
        2:54.79 (36.66)     3:31.20 (36.41)     4:08.28 (37.08)     4:45.84 (37.56)
        5:22.07 (36.23)     5:57.17 (35.10)                                        
 13 Muth, Kristi              11 Cardinal Newman      6:00.08    5:59.28        
                  32.87     1:08.83 (35.96)     1:45.49 (36.66)     2:21.44 (35.95)
        2:58.17 (36.73)     3:34.82 (36.65)     4:11.51 (36.69)     4:48.63 (37.12)
        5:25.02 (36.39)     5:59.28 (34.26)                                        
 14 Read, Kaitlin             10 Viera                6:10.57    6:09.71        
                  33.52     1:09.84 (36.32)     1:46.61 (36.77)     2:24.01 (37.40)
        3:01.77 (37.76)     3:40.18 (38.41)     4:18.45 (38.27)     4:56.35 (37.90)
        5:34.07 (37.72)     6:09.71 (35.64)                                        
 15 Tufano, Erin               8 Pine School          6:10.09    6:10.11        
                  32.46     1:08.78 (36.32)     1:45.82 (37.04)     2:23.44 (37.62)
        3:01.26 (37.82)     3:39.15 (37.89)     4:17.49 (38.34)     4:56.03 (38.54)
        5:34.38 (38.35)     6:10.11 (35.73)                                        
 16 Murphy, Bernadette         9 West Shore           6:16.37    6:13.85        
                  33.20     1:10.61 (37.41)     1:48.84 (38.23)     2:27.34 (38.50)
        3:06.29 (38.95)     3:44.72 (38.43)     4:22.70 (37.98)     5:01.33 (38.63)
        5:38.68 (37.35)     6:13.85 (35.17)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tribou, Sydney            12 Lake Highland        5:32.09    5:13.83 q      
                  27.87       58.51 (30.64)     1:29.68 (31.17)     2:00.93 (31.25)
        2:32.32 (31.39)     3:04.39 (32.07)     3:36.62 (32.23)     4:09.01 (32.39)
        4:41.32 (32.31)     5:13.83 (32.51)                                        
  2 Wine, Sterling            12 Lake Highland        5:07.18    5:15.49 q      
                  29.71     1:01.26 (31.55)     1:32.73 (31.47)     2:04.69 (31.96)
        2:36.65 (31.96)     3:08.85 (32.20)     3:40.62 (31.77)     4:12.75 (32.13)
        4:44.74 (31.99)     5:15.49 (30.75)                                        
  3 Duggan, Katie              6 Lake Highland        5:31.94    5:27.07 q      
                  30.40     1:03.29 (32.89)     1:36.08 (32.79)     2:09.35 (33.27)
        2:43.31 (33.96)     3:16.51 (33.20)     3:50.02 (33.51)     4:23.98 (33.96)
        4:56.70 (32.72)     5:27.07 (30.37)                                        
  4 Shea, Meaghan             11 Trinity Prep         5:22.23    5:27.09 q      
                  29.53     1:01.80 (32.27)     1:34.39 (32.59)     2:07.20 (32.81)
        2:40.54 (33.34)     3:14.08 (33.54)     3:47.47 (33.39)     4:21.35 (33.88)
        4:55.26 (33.91)     5:27.09 (31.83)                                        
  5 Reagan, Hannah            10 Cocoa Beach          5:29.85    5:27.39 q      
                  30.07     1:02.05 (31.98)     1:34.89 (32.84)     2:08.20 (33.31)
        2:41.46 (33.26)     3:14.80 (33.34)     3:48.26 (33.46)     4:21.80 (33.54)
        4:54.73 (32.93)     5:27.39 (32.66)                                        
  6 Dennison, Ansley          10 Father Lopez         5:33.66    5:29.91 q      
                  29.63     1:01.75 (32.12)     1:34.10 (32.35)     2:07.24 (33.14)
        2:40.75 (33.51)     3:14.70 (33.95)     3:48.28 (33.58)     4:21.97 (33.69)
        4:56.03 (34.06)     5:29.91 (33.88)                                        
  7 Vega, Daniela              8 Berean Christian     5:24.43    5:32.92 q      
                  29.44     1:01.45 (32.01)     1:33.95 (32.50)     2:07.24 (33.29)
        2:41.01 (33.77)     3:15.10 (34.09)     3:48.92 (33.82)     4:23.35 (34.43)
        4:58.10 (34.75)     5:32.92 (34.82)                                        
  8 Borowski, Cara            10 Trinity Prep         5:39.62    5:37.87 q      
                  30.50     1:04.23 (33.73)     1:38.42 (34.19)     2:12.72 (34.30)
        2:47.07 (34.35)     3:21.21 (34.14)     3:55.57 (34.36)     4:30.05 (34.48)
        5:04.39 (34.34)     5:37.87 (33.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Silvani, Kathryn          12 Suncoast             5:39.38    5:39.88 q      
                  30.05     1:02.49 (32.44)     1:35.93 (33.44)     2:10.22 (34.29)
        2:44.75 (34.53)     3:19.59 (34.84)     3:54.55 (34.96)     4:29.82 (35.27)
        5:05.14 (35.32)     5:39.88 (34.74)                                        
 10 Smith, Lindsey            11 Holy Trnty Epis.     5:43.93    5:41.01 q      
                  31.25     1:05.36 (34.11)     1:39.60 (34.24)     2:14.20 (34.60)
        2:49.07 (34.87)     3:23.53 (34.46)     3:58.60 (35.07)     4:33.84 (35.24)
        5:08.37 (34.53)     5:41.01 (32.64)                                        
 11 Kuzma, Candace            10 Cocoa Beach          5:49.84    5:49.05 q      
                  30.48     1:03.75 (33.27)     1:38.00 (34.25)     2:13.06 (35.06)
        2:48.67 (35.61)     3:24.93 (36.26)     4:01.18 (36.25)     4:37.49 (36.31)
        5:13.58 (36.09)     5:49.05 (35.47)                                        
 12 Seckinger, Claudia         8 St. Edward's         6:07.88    5:57.85 q      
                  31.21     1:06.03 (34.82)     1:41.75 (35.72)     2:18.76 (37.01)
        2:55.01 (36.25)     3:31.24 (36.23)     4:07.88 (36.64)     4:45.28 (37.40)
        5:22.26 (36.98)     5:57.85 (35.59)                                        
 13 Muth, Kristi              11 Cardinal Newman      5:56.30    6:00.08 q      
                  32.40     1:08.20 (35.80)     1:44.72 (36.52)     2:21.76 (37.04)
        2:58.44 (36.68)     3:35.28 (36.84)     4:11.98 (36.70)     4:48.64 (36.66)
        5:24.94 (36.30)     6:00.08 (35.14)                                        
 14 Tufano, Erin               8 Pine School          6:14.46    6:10.09 q      
                  32.75     1:08.87 (36.12)     1:45.69 (36.82)     2:23.28 (37.59)
        3:01.00 (37.72)     3:39.11 (38.11)     4:16.92 (37.81)     4:55.60 (38.68)
        5:33.76 (38.16)     6:10.09 (36.33)                                        
 15 Read, Kaitlin             10 Viera                6:18.05    6:10.57 q      
                  34.00     1:10.55 (36.55)     1:47.00 (36.45)     2:24.87 (37.87)
        3:02.49 (37.62)     3:40.50 (38.01)     4:18.35 (37.85)     4:56.69 (38.34)
        5:34.46 (37.77)     6:10.57 (36.11)                                        
 16 Murphy, Bernadette         9 West Shore           6:22.92    6:16.37 q      
                  33.51     1:10.87 (37.36)     1:49.45 (38.58)     2:28.52 (39.07)
        3:07.27 (38.75)     3:45.48 (38.21)     4:23.66 (38.18)     5:01.94 (38.28)
        5:40.09 (38.15)     6:16.37 (36.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Giddings, Hannah           8 All Saints'          6:23.95    6:36.04        
                  31.97     1:09.49 (37.52)     1:50.09 (40.60)     2:32.48 (42.39)
        3:15.07 (42.59)     3:57.02 (41.95)     4:38.87 (41.85)     5:18.52 (39.65)
        5:59.63 (41.11)     6:36.04 (36.41)                                        
 18 Green, Jenna              12 Lklnd Christian      6:39.38    6:46.92        
                  33.97     1:13.38 (39.41)     1:54.82 (41.44)     2:36.90 (42.08)
        3:19.32 (42.42)     4:01.73 (42.41)     4:44.14 (42.41)     5:26.23 (42.09)
        6:07.80 (41.57)     6:46.92 (39.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Imig, Katy                12 Lklnd Christian      6:52.40    6:53.18        
                  35.57     1:14.77 (39.20)     1:55.66 (40.89)     2:37.83 (42.17)
        3:20.09 (42.26)     4:02.94 (42.85)     4:45.28 (42.34)     5:28.69 (43.41)
        6:11.45 (42.76)     6:53.18 (41.73)                                        
 20 Kaminski, Holly           12 Lklnd Christian      7:07.54    7:08.36        
                  35.18     1:16.23 (41.05)     1:59.30 (43.07)     2:43.33 (44.03)
        3:27.67 (44.34)     4:12.21 (44.54)     4:57.31 (45.10)     5:41.67 (44.36)
        6:25.78 (44.11)     7:08.36 (42.58)                                        
 21 Noonan, Abby                 Santa Fe Cath.       6:58.08    7:13.35        
                  37.36     1:19.61 (42.25)     2:04.01 (44.40)     2:47.93 (43.92)
        3:31.71 (43.78)     4:16.27 (44.56)     4:58.42 (42.15)     5:47.08 (48.66)
        6:31.74 (44.66)     7:13.35 (41.61)                                        
 22 Kennedy, Katilyn          10 Hardee               7:14.32    7:23.33        
                  35.57     1:16.61 (41.04)     2:00.91 (44.30)     2:46.71 (45.80)
        3:33.46 (46.75)     4:20.38 (46.92)     5:07.12 (46.74)     5:54.65 (47.53)
        6:41.01 (46.36)     7:23.33 (42.32)                                        
 23 Goodwin, Rachel            9 Mulberry             7:30.54    7:23.59        
                  35.58     1:16.99 (41.41)     2:00.89 (43.90)     2:46.03 (45.14)
        3:31.33 (45.30)     4:17.32 (45.99)     5:04.04 (46.72)     5:52.17 (48.13)
        6:39.84 (47.67)     7:23.59 (43.75)                                        
 24 Royce, Colby              10 Lake Placid          7:33.17    7:36.83        
                  38.99     1:24.18 (45.19)     2:12.25 (48.07)     2:59.55 (47.30)
        3:47.20 (47.65)     4:34.72 (47.52)     5:21.43 (46.71)     6:08.96 (47.53)
        6:55.14 (46.18)     7:36.83 (41.69)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.08  AA-A
                4:39.82  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Duggan, Sean               9 Lake Highland        4:56.67    4:44.66        
                  25.30       53.80 (28.50)     1:22.78 (28.98)     1:52.04 (29.26)
        2:20.91 (28.87)     2:49.71 (28.80)     3:19.18 (29.47)     3:47.86 (28.68)
        4:16.38 (28.52)     4:44.66 (28.28)                                        
  2 Toner, Shane              10 Pine School          4:58.68    4:49.53        
                  25.43       53.50 (28.07)     1:22.55 (29.05)     1:52.02 (29.47)
        2:21.02 (29.00)     2:50.15 (29.13)     3:19.63 (29.48)     3:49.68 (30.05)
        4:19.85 (30.17)     4:49.53 (29.68)                                        
  3 Pena, Alex                 7 Lake Highland        5:06.56    5:05.61        
                  27.28       58.09 (30.81)     1:29.56 (31.47)     2:01.15 (31.59)
        2:32.69 (31.54)     3:03.77 (31.08)     3:35.00 (31.23)     4:06.16 (31.16)
        4:37.30 (31.14)     5:05.61 (28.31)                                        
  4 Dorsey, Breck             10 Cardinal Newman      5:11.09    5:06.30        
                  26.78       56.62 (29.84)     1:27.58 (30.96)     1:58.89 (31.31)
        2:30.39 (31.50)     3:02.21 (31.82)     3:33.81 (31.60)     4:05.42 (31.61)
        4:36.78 (31.36)     5:06.30 (29.52)                                        
  5 Pace, Carson              10 Trinity Prep         5:16.24    5:13.76        
                  28.14       58.90 (30.76)     1:30.64 (31.74)     2:03.08 (32.44)
        2:35.74 (32.66)     3:07.34 (31.60)     3:40.10 (32.76)     4:12.27 (32.17)
        4:43.74 (31.47)     5:13.76 (30.02)                                        
  6 Ward, Nathan               9 Dreyfoos             5:16.26    5:14.90        
                  29.25     1:00.31 (31.06)     1:32.00 (31.69)     2:04.17 (32.17)
        2:36.07 (31.90)     3:08.20 (32.13)     3:40.14 (31.94)     4:12.43 (32.29)
        4:44.36 (31.93)     5:14.90 (30.54)                                        
  7 Collins, Michael          12 Trinity Prep         5:14.48    5:15.12        
                  27.07       58.03 (30.96)     1:29.85 (31.82)     2:02.14 (32.29)
        2:34.82 (32.68)     3:07.34 (32.52)     3:39.82 (32.48)     4:12.31 (32.49)
        4:44.35 (32.04)     5:15.12 (30.77)                                        
  8 Willis, Jake               9 Jenson Beach         5:18.96    5:17.60        
                  27.58       58.71 (31.13)     1:30.71 (32.00)     2:03.35 (32.64)
        2:36.38 (33.03)     3:08.69 (32.31)     3:41.47 (32.78)     4:13.68 (32.21)
        4:45.65 (31.97)     5:17.60 (31.95)                                        
B - Final
  9 Berman, Cliff             10 Cocoa Beach          5:28.50    5:15.72        
                  28.58       59.83 (31.25)     1:31.72 (31.89)     2:03.71 (31.99)
        2:35.86 (32.15)     3:08.04 (32.18)     3:40.51 (32.47)     4:12.92 (32.41)
        4:45.36 (32.44)     5:15.72 (30.36)                                        
 10 Cline, Dylan              11 Lincoln Park         5:19.25    5:20.78        
                  28.81     1:00.79 (31.98)     1:33.20 (32.41)     2:06.13 (32.93)
        2:39.52 (33.39)     3:12.65 (33.13)     3:46.27 (33.62)     4:18.31 (32.04)
        4:49.66 (31.35)     5:20.78 (31.12)                                        
 11 Weimer, Barry              9 John Carroll         5:22.48    5:21.87        
                  28.84     1:01.08 (32.24)     1:33.67 (32.59)     2:06.49 (32.82)
        2:39.64 (33.15)     3:12.91 (33.27)     3:46.29 (33.38)     4:19.35 (33.06)
        4:51.29 (31.94)     5:21.87 (30.58)                                        
 12 Horgan, Stephen           10 Suncoast             5:22.36    5:25.89        
                  29.79     1:02.41 (32.62)     1:35.41 (33.00)     2:08.86 (33.45)
        2:42.04 (33.18)     3:15.27 (33.23)     3:48.63 (33.36)     4:21.57 (32.94)
        4:54.17 (32.60)     5:25.89 (31.72)                                        
 13 Grube, Eric               10 Cocoa Beach          5:28.95    5:28.51        
                  30.26     1:03.43 (33.17)     1:36.92 (33.49)     2:10.37 (33.45)
        2:43.84 (33.47)     3:17.36 (33.52)     3:50.85 (33.49)     4:24.42 (33.57)
        4:57.68 (33.26)     5:28.51 (30.83)                                        
 14 Armstrong, Phillip        12 Cocoa Beach          5:24.56    5:29.12        
                  29.74     1:02.04 (32.30)     1:35.21 (33.17)     2:08.85 (33.64)
        2:42.37 (33.52)     3:16.15 (33.78)     3:50.10 (33.95)     4:23.84 (33.74)
        4:57.27 (33.43)     5:29.12 (31.85)                                        
 15 Spears, Dusty             12 Hardee               6:20.61    6:14.78        
                  33.45     1:09.51 (36.06)     1:47.49 (37.98)     2:25.97 (38.48)
        3:04.48 (38.51)     3:43.02 (38.54)     4:21.72 (38.70)     5:00.69 (38.97)
        5:38.49 (37.80)     6:14.78 (36.29)                                        
 16 Budd, Evan                 6 All Saints'          6:34.03    6:40.27        
                  33.53     1:14.19 (40.66)     1:55.10 (40.91)     2:36.29 (41.19)
        3:16.98 (40.69)     3:58.75 (41.77)     4:41.46 (42.71)     5:22.18 (40.72)
        6:03.53 (41.35)     6:40.27 (36.74)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.08  AA-A
                4:39.82  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duggan, Sean               9 Lake Highland        4:45.10    4:56.67 q      
                  26.53       56.04 (29.51)     1:27.37 (31.33)     1:58.46 (31.09)
        2:29.67 (31.21)     2:57.86 (28.19)     3:27.41 (29.55)     3:57.83 (30.42)
        4:27.76 (29.93)     4:56.67 (28.91)                                        
  2 Toner, Shane              10 Pine School          4:51.60    4:58.68 q      
                  26.14       55.02 (28.88)     1:25.05 (30.03)     1:55.56 (30.51)
        2:25.90 (30.34)     2:56.57 (30.67)     3:27.22 (30.65)     3:57.83 (30.61)
        4:28.43 (30.60)     4:58.68 (30.25)                                        
  3 Pena, Alex                 7 Lake Highland        5:06.79    5:06.56 q      
                  26.95       56.72 (29.77)     1:28.07 (31.35)     1:59.18 (31.11)
        2:30.46 (31.28)     3:01.95 (31.49)     3:33.29 (31.34)     4:05.28 (31.99)
        4:36.62 (31.34)     5:06.56 (29.94)                                        
  4 Dorsey, Breck             10 Cardinal Newman      5:06.63    5:11.09 q      
                  27.40       57.31 (29.91)     1:28.37 (31.06)     1:59.64 (31.27)
        2:31.70 (32.06)     3:03.86 (32.16)     3:35.86 (32.00)     4:08.14 (32.28)
        4:40.32 (32.18)     5:11.09 (30.77)                                        
  5 Collins, Michael          12 Trinity Prep         5:16.24    5:14.48 q      
                  26.99       57.17 (30.18)     1:28.68 (31.51)     2:00.67 (31.99)
        2:32.73 (32.06)     3:04.66 (31.93)     3:36.92 (32.26)     4:09.24 (32.32)
        4:41.97 (32.73)     5:14.48 (32.51)                                        
  6 Pace, Carson              10 Trinity Prep         5:21.05    5:16.24 q      
                  28.54       59.19 (30.65)     1:30.79 (31.60)     2:03.15 (32.36)
        2:36.10 (32.95)     3:07.96 (31.86)     3:40.17 (32.21)     4:13.03 (32.86)
        4:45.53 (32.50)     5:16.24 (30.71)                                        
  7 Ward, Nathan               9 Dreyfoos             5:18.21    5:16.26 q      
                  29.04       59.24 (30.20)     1:31.14 (31.90)     2:02.80 (31.66)
        2:34.86 (32.06)     3:07.28 (32.42)     3:39.60 (32.32)     4:12.15 (32.55)
        4:44.74 (32.59)     5:16.26 (31.52)                                        
  8 Willis, Jake               9 Jenson Beach         5:27.11    5:18.96 q      
                  27.28       57.76 (30.48)     1:30.50 (32.74)     2:03.03 (32.53)
        2:35.60 (32.57)     3:08.00 (32.40)     3:41.77 (33.77)     4:14.51 (32.74)
        4:47.58 (33.07)     5:18.96 (31.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cline, Dylan              11 Lincoln Park         5:31.87    5:19.25 q      
                  27.74       58.32 (30.58)     1:29.63 (31.31)     2:02.01 (32.38)
        2:34.50 (32.49)     3:07.59 (33.09)     3:40.64 (33.05)     4:13.90 (33.26)
        4:46.75 (32.85)     5:19.25 (32.50)                                        
 10 Horgan, Stephen           10 Suncoast             5:29.64    5:22.36 q      
                  29.42     1:01.34 (31.92)     1:34.27 (32.93)     2:07.14 (32.87)
        2:39.85 (32.71)     3:12.35 (32.50)     3:44.79 (32.44)     4:17.52 (32.73)
        4:50.29 (32.77)     5:22.36 (32.07)                                        
 11 Weimer, Barry              9 John Carroll         5:32.15    5:22.48 q      
                  28.37       59.60 (31.23)     1:31.46 (31.86)     2:04.23 (32.77)
        2:37.78 (33.55)     3:10.56 (32.78)     3:43.33 (32.77)     4:17.17 (33.84)
        4:51.43 (34.26)     5:22.48 (31.05)                                        
 12 Armstrong, Phillip        12 Cocoa Beach          5:45.37    5:24.56 q      
                  29.02       59.83 (30.81)     1:31.19 (31.36)     2:03.14 (31.95)
        2:35.78 (32.64)     3:08.92 (33.14)     3:42.73 (33.81)     4:16.70 (33.97)
        4:51.03 (34.33)     5:24.56 (33.53)                                        
 13 Berman, Cliff             10 Cocoa Beach          5:27.48    5:28.50 q      
                  28.62       59.84 (31.22)     1:33.35 (33.51)     2:06.77 (33.42)
        2:40.24 (33.47)     3:14.18 (33.94)     3:48.54 (34.36)     4:21.65 (33.11)
        4:55.46 (33.81)     5:28.50 (33.04)                                        
 14 Grube, Eric               10 Cocoa Beach          5:28.26    5:28.95 q      
                  29.14     1:01.12 (31.98)     1:33.91 (32.79)     2:07.11 (33.20)
        2:40.97 (33.86)     3:14.79 (33.82)     3:48.60 (33.81)     4:22.59 (33.99)
        4:56.54 (33.95)     5:28.95 (32.41)                                        
 15 Gilio, Joey               12 West Shore           5:40.18    5:47.72 q      
                  29.06     1:02.57 (33.51)     1:37.95 (35.38)     2:14.15 (36.20)
        2:49.75 (35.60)     3:25.91 (36.16)     4:01.92 (36.01)     4:37.10 (35.18)
        5:13.94 (36.84)     5:47.72 (33.78)                                        
 16 Spears, Dusty             12 Hardee               6:18.56    6:20.61 q      
                  34.35     1:11.13 (36.78)     1:49.32 (38.19)     2:28.03 (38.71)
        3:07.14 (39.11)     3:46.42 (39.28)     4:26.30 (39.88)     5:06.01 (39.71)
        5:44.29 (38.28)     6:20.61 (36.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Budd, Evan                 6 All Saints'          6:45.01    6:34.03        
                  32.74     1:11.24 (38.50)     1:51.11 (39.87)     2:30.99 (39.88)
        3:12.40 (41.41)     3:52.98 (40.58)     4:34.09 (41.11)     5:15.68 (41.59)
        5:55.90 (40.22)     6:34.03 (38.13)                                        
 18 Rossi, Nestor             11 Ridge                6:23.19    6:34.11        
                  35.21     1:12.09 (36.88)     1:51.93 (39.84)     2:32.24 (40.31)
        3:13.23 (40.99)     3:54.55 (41.32)     4:36.10 (41.55)     5:17.08 (40.98)
        5:57.10 (40.02)     6:34.11 (37.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Beaman, Robert             9 All Saints'          6:45.88    6:37.25        
                  30.16     1:06.21 (36.05)     1:44.82 (38.61)     2:26.18 (41.36)
        3:07.94 (41.76)     3:50.90 (42.96)   5:16.94 (1:26.04)     5:57.16 (40.22)
        6:37.25 (40.09)         6:37.25 ( )                                        
 20 Leatherland, Cory         10 Frostproof           6:44.56    6:42.53        
                  31.30     1:07.22 (35.92)     1:47.72 (40.50)     2:29.68 (41.96)
        3:12.91 (43.23)     3:54.88 (41.97)     4:38.43 (43.55)     5:21.20 (42.77)
        6:02.88 (41.68)     6:42.53 (39.65)                                        
 21 Henderson, Hunter         10 Hardee               6:44.11    6:47.97        
                  33.85     1:02.71 (28.86)     1:19.89 (17.18)     1:52.86 (32.97)
        2:34.39 (41.53)     3:16.56 (42.17)   4:44.66 (1:28.10)     5:28.21 (43.55)
        6:09.77 (41.56)     6:47.97 (38.20)                                        
 22 Cortez, Lee               12 Hardee               7:01.08    6:53.75        
                  33.89     1:12.13 (38.24)     1:52.48 (40.35)     2:35.14 (42.66)
        3:18.28 (43.14)     4:01.43 (43.15)     4:45.05 (43.62)     5:28.18 (43.13)
        6:11.17 (42.99)     6:53.75 (42.58)                                        
 23 Willis, Jake              11 Hardee               7:07.74    7:10.98        
                  31.60     1:08.87 (37.27)     1:50.82 (41.95)     2:34.71 (43.89)
        3:19.72 (45.01)     4:05.97 (46.25)     4:52.24 (46.27)     5:39.79 (47.55)
        6:26.44 (46.65)     7:10.98 (44.54)                                        
 -- Reagan, Jackson            9 Cocoa Beach          5:32.87         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:44.25    1:40.70        
     1) Britt, Chelsea 8                2) Tribou, Sydney 12              
     3) Springman, Hayley 10            4) Wine, Sterling 12              
                  24.83       50.09 (25.26)     1:15.43 (25.34)     1:40.70 (25.27)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:46.00    1:42.58        
     1) Harris, Lacey 12                2) Galletti, Catherine 9          
     3) Yazbec, Jenny 10                4) Wartella, Liz 12               
                  24.72       50.23 (25.51)     1:16.06 (25.83)     1:42.58 (26.52)
  3 Cocoa Beach                                       1:47.80    1:47.18        
     1) Dusablon, Gabby 11              2) Kramer, Brigit 9               
     3) Reagan, Hannah 10               4) Sweet, Montana 12              
                  27.20       53.81 (26.61)     1:21.22 (27.41)     1:47.18 (25.96)
  4 Suncoast (Riviera Beach)                          1:47.01    1:47.20        
     1) Tilton, Jennifer 10             2) Lee, Christine 10              
     3) Knapp, Heather 11               4) Murphy, Allison 11             
                  27.59       53.80 (26.21)     1:20.44 (26.64)     1:47.20 (26.76)
  5 Bishop Moore (Orlando)                            1:50.51    1:49.58        
     1) Doyle, Tara 12                  2) Herlitzka, Alison 09           
     3) Woods, Bridget 10               4) Watson, Alyson 11              
                  27.57       55.54 (27.97)     1:21.80 (26.26)     1:49.58 (27.78)
  6 Viera (Melbourne)                                 1:50.47    1:50.06        
     1) Boyle, Lindsey 12               2) Paddon, Charity 11             
     3) Boyle, Ann 11                   4) Eley, Abigail 11               
                  28.47       56.44 (27.97)     1:24.00 (27.56)     1:50.06 (26.06)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         1:50.35    1:50.26        
     1) Jernberg, Meisen 7              2) Kindred, Chloe 12              
     3) Himonetos, Paula 12             4) Garner, Mary 11                
                  28.49       56.66 (28.17)     1:24.19 (27.53)     1:50.26 (26.07)
  8 Pine School (Stuart)                              1:50.39    1:51.28        
     1) Madden, Emma 7                  2) Weller, Daniele 6              
     3) Poderski, Karolina 9            4) Toner, Dakota 8                
                  27.78       56.55 (28.77)     1:24.61 (28.06)     1:51.28 (26.67)
B - Final
  9 Lakeland Christian                                1:53.23    1:52.58        
     1) Velez, Lymaries                 2) Schichtel, Olivia 10           
     3) Yrastorza, Hannah 12            4) Munson, Rachel 10              
                  28.23       57.97 (29.74)     1:26.54 (28.57)     1:52.58 (26.04)
 10 Benjamin (North Palm Beach)                       1:52.79    1:53.37        
     1) Schwed, Kate 11                 2) Davis, Kate 10                 
     3) Schwed, Jane 10                 4) de Groot, Sam 8                
                  28.53       56.41 (27.88)     1:25.78 (29.37)     1:53.37 (27.59)
 11 Lake Placid                                       1:54.31    1:54.05        
     1) Creel, Marbelly 12              2) Cummings, Shannon 9            
     3) McBryer, Cherish 12             4) Beach, Tammi 11                
                  28.47       57.84 (29.37)     1:26.48 (28.64)     1:54.05 (27.57)
 12 Dreyfoos (West Palm Beach)                        1:55.76    1:55.20        
     1) Kennedy, Elizabeth 11           2) Berger, Erin 12                
     3) Delgado, Madison 9              4) Christian, Kelly 12            
                  29.34       59.79 (30.45)     1:28.94 (29.15)     1:55.20 (26.26)
 13 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:56.61    1:55.80        
     1) Kelie, Smith 10                 2) DeLuca, Cayla 10               
     3) Drapala, Allison 12             4) Dennison, Ansley 10            
                  29.94     1:00.26 (30.32)     1:28.29 (28.03)     1:55.80 (27.51)
 14 St. Edward's (Vero Beach)                         1:56.26    1:56.21        
     1) Allik, Lauren 11                2) Seckinger, Claudia 8           
     3) Bucaccio, Kimberly 8            4) Blakeman, Olivia 7             
                  27.62       56.82 (29.20)     1:28.33 (31.51)     1:56.21 (27.88)
 15 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:58.32    1:56.69        
     1) Franklin, Alexandra 8           2) Villaraso, Christina 7         
     3) Kiper, Brittnee 9               4) Clayman, Carley 12             
                  29.16       57.36 (28.20)     1:27.35 (29.99)     1:56.69 (29.34)
 16 West Shore (Melbourne)                            1:56.23    2:00.42        
     1) Murphy, Ciarra 11               2) Stokes, Kelly 9                
     3) Gregory, Nichole 9              4) Oliva, Shelby 12               
                  29.50       58.91 (29.41)     1:29.33 (30.42)     2:00.42 (31.09)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:43.09    1:44.25 q      
     1) Britt, Chelsea 8                2) Tribou, Sydney 12              
     3) Springman, Hayley 10            4) Wine, Sterling 12              
                  25.81       51.64 (25.83)     1:17.27 (25.63)     1:44.25 (26.98)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:40.90    1:46.00 q      
     1) Smith, Emily 12                 2) Saboff, Tara 12                
     3) Yazbec, Jenny 10                4) Galletti, Catherine 9          
                  26.61       53.93 (27.32)     1:20.28 (26.35)     1:46.00 (25.72)
  3 Suncoast (Riviera Beach)                          1:49.64    1:47.01 q      
     1) Tilton, Jennifer 10             2) Lee, Christine 10              
     3) Knapp, Heather 11               4) Murphy, Allison 11             
                  27.24       53.76 (26.52)     1:20.61 (26.85)     1:47.01 (26.40)
  4 Cocoa Beach                                       1:50.65    1:47.80 q      
     1) Dusablon, Gabby 11              2) Kramer, Brigit 9               
     3) Reagan, Hannah 10               4) Sweet, Montana 12              
                  27.37       53.86 (26.49)     1:21.10 (27.24)     1:47.80 (26.70)
  5 Edgewood (Merritt Island)                         1:52.73    1:50.35 q      
     1) Jernberg, Meisen 7              2) Kindred, Chloe 12              
     3) Himonetos, Paula 12             4) Garner, Mary 11                
                  28.20       56.44 (28.24)     1:24.00 (27.56)     1:50.35 (26.35)
  6 Pine School (Stuart)                              1:51.25    1:50.39 q      
     1) Madden, Emma 7                  2) Weller, Daniele 6              
     3) Poderski, Karolina 9            4) Toner, Dakota 8                
                  28.00       56.66 (28.66)     1:24.00 (27.34)     1:50.39 (26.39)
  7 Viera (Melbourne)                                 1:52.11    1:50.47 q      
     1) Boyle, Lindsey 12               2) Paddon, Charity 11             
     3) Boyle, Ann 11                   4) Eley, Abigail 11               
                  28.66       57.26 (28.60)     1:24.65 (27.39)     1:50.47 (25.82)
  8 Bishop Moore (Orlando)                            1:55.37    1:50.51 q      
     1) Woods, Bridget 10               2) Herlitzka, Alison 09           
     3) Oakley, Ariel 12                4) Watson, Alyson 11              
                  26.98       54.83 (27.85)     1:23.45 (28.62)     1:50.51 (27.06)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Benjamin (North Palm Beach)                       1:56.44    1:52.79 q      
     1) Schwed, Kate 11                 2) Davis, Kate 10                 
     3) Schwed, Jane 10                 4) de Groot, Sam 8                
                  27.11       55.43 (28.32)     1:24.41 (28.98)     1:52.79 (28.38)
 10 Lakeland Christian                                1:51.29    1:53.23 q      
     1) Velez, Lymaries                 2) Schichtel, Olivia 10           
     3) Yrastorza, Hannah 12            4) Munson, Rachel 10              
                  27.73       56.87 (29.14)     1:26.17 (29.30)     1:53.23 (27.06)
 11 Lake Placid                                       1:54.46    1:54.31 q      
     1) Creel, Marbelly 12              2) Cummings, Shannon 9            
     3) McBryer, Cherish 12             4) Beach, Tammi 11                
                  28.81       57.99 (29.18)     1:26.86 (28.87)     1:54.31 (27.45)
 12 Dreyfoos (West Palm Beach)                        1:58.17    1:55.76 q      
     1) Kennedy, Elizabeth 11           2) Berger, Erin 12                
     3) Delgado, Madison 9              4) Christian, Kelly 12            
                  29.60       59.98 (30.38)     1:29.51 (29.53)     1:55.76 (26.25)
 13 West Shore (Melbourne)                            1:56.30    1:56.23 q      
     1) Heuser, Callie 8                2) Stokes, Kelly 9                
     3) Murphy, Ciarra 11               4) Oliva, Shelby 12               
                  30.65       59.70 (29.05)     1:28.65 (28.95)     1:56.23 (27.58)
 14 St. Edward's (Vero Beach)                         1:56.12    1:56.26 q      
     1) Allik, Lauren 11                2) Seckinger, Claudia 8           
     3) Bucaccio, Kimberly 8            4) Blakeman, Olivia 7             
                  28.05       57.31 (29.26)     1:28.33 (31.02)     1:56.26 (27.93)
 15 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:57.76    1:56.61 q      
     1) Kelie, Smith 10                 2) DeLuca, Cayla 10               
     3) Drapala, Allison 12             4) Dennison, Ansley 10            
                  29.77     1:00.16 (30.39)     1:29.58 (29.42)     1:56.61 (27.03)
 16 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:56.62    1:58.32 q      
     1) Franklin, Alexandra 8           2) Clayman, Carley 12             
     3) Kiper, Brittnee 9               4) Wilson, Natalie 11             
                  28.71       58.84 (30.13)     1:28.94 (30.10)     1:58.32 (29.38)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.06  AA-A
                1:28.29  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:33.89    1:32.05        
     1) Quackenbush, Parker 10          2) duPont, Charles 9              
     3) duPont, Michael 11              4) Duggan, Sean 9                 
                  22.46       46.31 (23.85)     1:10.08 (23.77)     1:32.05 (21.97)
  2 Benjamin (North Palm Beach)                       1:34.17    1:32.15        
     1) Edwards, Michael 12             2) Jamison, Henry 10              
     3) Mandli, Christopher 12          4) de Groot, Matt 12              
                  23.07       46.83 (23.76)     1:10.20 (23.37)     1:32.15 (21.95)
  3 Trinity Prep (Winter Park)                        1:34.08    1:32.73        
     1) Ward, Ben 12                    2) Linn, Becket 12                
     3) Tippit, Zach 10                 4) Hood, Martin 10                
                  21.96       44.36 (22.40)     1:07.29 (22.93)     1:32.73 (25.44)
  4 Edgewood (Merritt Island)                         1:34.14    1:35.20        
     1) Fletcher, Thompson 12           2) Myers, Dustin 11               
     3) Bentley, Michael 9              4) Garrett, Jon 11                
                  23.07       47.56 (24.49)     1:11.91 (24.35)     1:35.20 (23.29)
  5 Jenson Beach                                      1:35.95    1:35.40        
     1) Wood, Alexander 12              2) Barrett, Matt 12               
     3) Ballard, Sam 12                 4) Willis, Trent 11               
                  23.95       47.69 (23.74)     1:12.76 (25.07)     1:35.40 (22.64)
  6 Suncoast (Riviera Beach)                          1:37.98    1:38.16        
     1) Mosley, Brett 12                2) Topping, Benjamin 11           
     3) Vandersluis, Nicholas 10        4) Tobar, Samir 12                
                  25.57       50.36 (24.79)     1:14.76 (24.40)     1:38.16 (23.40)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            1:37.83    1:38.20        
     1) Mix, Ben 11                     2) Simon, Peter 11                
     3) Atwood, Brandon 11              4) Oakley, Gavin 10               
                  24.20       49.67 (25.47)     1:13.41 (23.74)     1:38.20 (24.79)
  8 John Carroll (Fort Pierce)                        1:39.14    1:39.20        
     1) Brieske, Alton 9                2) Windle, Joshua 12              
     3) Angelos, Christopher 12         4) Francoeur, Benn 12             
                  25.88       51.13 (25.25)     1:15.05 (23.92)     1:39.20 (24.15)
B - Final
  9 Cocoa Beach                                       1:41.93    1:39.50        
     1) Zehr, Nick 12                   2) Weethe, Jordan 10              
     3) Jones, Julian 9                 4) Berman, Cliff 10               
                  25.29       50.36 (25.07)     1:15.39 (25.03)     1:39.50 (24.11)
 10 Holy Trinity Episcopal                            1:39.19    1:41.04        
     1) Ormesher, Mike 12               2) Hamilton, Patrick 11           
     3) Benjamin, Joe 12                4) Salup, Nicholas 11             
                  24.22       49.25 (25.03)     1:15.04 (25.79)     1:41.04 (26.00)
 11 Viera (Melbourne)                                 1:41.45    1:41.40        
     1) Cummings, Cory 11               2) Morales, Michael 10            
     3) Badana, Seth 9                  4) Sullivan, William 9            
                  24.05       50.51 (26.46)     1:16.09 (25.58)     1:41.40 (25.31)
 11 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:41.96    1:41.40        
     1) Dennison, George 11             2) Trembley, Kevin 12             
     3) Iberra, Brandon 11              4) Marotte, Matt 12               
                  22.28       48.74 (26.46)     1:14.66 (25.92)     1:41.40 (26.74)
 13 St. Edward's (Vero Beach)                         1:41.69    1:42.68        
     1) Michaels, Thomas 12             2) Marcil, Ryan 12                
     3) Benson, Matthew 12              4) Linus, James 11                
                  23.28       49.37 (26.09)     1:16.47 (27.10)     1:42.68 (26.21)
 14 Hardee (Wauchula)                                 1:46.87    1:43.63        
     1) Vasquez, Isaac 12               2) Justice, Dylan 10              
     3) Rickett, Josh 11                4) Robertson, Tyler 12            
                  27.61       54.56 (26.95)     1:20.16 (25.60)     1:43.63 (23.47)
 15 West Shore (Melbourne)                            1:40.60    1:45.56        
     1) Maki, Erik 10                   2) Chin, Marcus 11                
     3) Gelzines, Zachary 10            4) McLaren, Robert 12             
                  27.03       52.17 (25.14)     1:20.41 (28.24)     1:45.56 (25.15)
 16 All Saints' (Winter Haven)                        1:47.35    1:48.06        
     1) Laderer, Ned                    2) Karr, Zack 8                   
     3) Joyner, Robert 11               4) Hewett, Max 8                  
                  26.61       54.94 (28.33)     1:21.67 (26.73)     1:48.06 (26.39)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.06  AA-A
                1:28.29  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:34.63    1:33.89 q      
     1) Quackenbush, Parker 10          2) duPont, Charles 9              
     3) duPont, Michael 11              4) Duggan, Sean 9                 
                  23.50       47.91 (24.41)     1:11.58 (23.67)     1:33.89 (22.31)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:34.48    1:34.08 q      
     1) Tippit, Zach 10                 2) Allen, Chase 9                 
     3) Linn, Becket 12                 4) Ward, Ben 12                   
                  23.49       49.42 (25.93)     1:12.23 (22.81)     1:34.08 (21.85)
  3 Edgewood (Merritt Island)                         1:35.03    1:34.14 q      
     1) Fletcher, Thompson 12           2) Myers, Dustin 11               
     3) Bentley, Michael 9              4) Garrett, Jon 11                
                  23.08       47.04 (23.96)     1:10.72 (23.68)     1:34.14 (23.42)
  4 Benjamin (North Palm Beach)                       1:34.27    1:34.17 q      
     1) Edwards, Michael 12             2) Jamison, Henry 10              
     3) Mandli, Christopher 12          4) de Groot, Matt 12              
                  23.88       48.11 (24.23)     1:11.74 (23.63)     1:34.17 (22.43)
  5 Jenson Beach                                      1:36.62    1:35.95 q      
     1) Wood, Alexander 12              2) Barrett, Matt 12               
     3) Ballard, Sam 12                 4) Willis, Trent 11               
                  24.25       48.34 (24.09)     1:13.77 (25.43)     1:35.95 (22.18)
  6 Bishop Moore (Orlando)                            1:42.66    1:37.83 q      
     1) Mix, Ben 11                     2) Oliva, Edward 12               
     3) Valley, Jake 10                 4) Atwood, Brandon 11             
                  24.19       48.50 (24.31)     1:14.19 (25.69)     1:37.83 (23.64)
  7 Suncoast (Riviera Beach)                          1:41.65    1:37.98 q      
     1) Mosley, Brett 12                2) Topping, Benjamin 11           
     3) Vandersluis, Nicholas 10        4) Tobar, Samir 12                
                  24.80       49.65 (24.85)     1:14.77 (25.12)     1:37.98 (23.21)
  8 John Carroll (Fort Pierce)                        1:38.31    1:39.14 q      
     1) Brieske, Alton 9                2) Windle, Joshua 12              
     3) Angelos, Christopher 12         4) Francoeur, Benn 12             
                  25.99       51.32 (25.33)     1:15.08 (23.76)     1:39.14 (24.06)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holy Trinity Episcopal                            1:41.00    1:39.19 q      
     1) Ormesher, Mike 12               2) Hamilton, Patrick 11           
     3) Benjamin, Joe 12                4) Salup, Nicholas 11             
                  23.81       48.44 (24.63)     1:13.54 (25.10)     1:39.19 (25.65)
 10 West Shore (Melbourne)                            1:42.78    1:40.60 q      
     1) Chin, Marcus 11                 2) Maki, Erik 10                  
     3) McLaren, Robert 12              4) Gilio, Joey 12                 
                  25.21       50.52 (25.31)     1:15.33 (24.81)     1:40.60 (25.27)
 11 Viera (Melbourne)                                 1:43.61    1:41.45 q      
     1) Cummings, Cory 11               2) Morales, Michael 10            
     3) Badana, Seth 9                  4) Sullivan, William 9            
                  23.96       49.67 (25.71)     1:15.72 (26.05)     1:41.45 (25.73)
 12 St. Edward's (Vero Beach)                         1:42.76    1:41.69 q      
     1) Michaels, Thomas 12             2) Marcil, Ryan 12                
     3) Benson, Matthew 12              4) Linus, James 11                
                  23.00       49.27 (26.27)     1:16.15 (26.88)     1:41.69 (25.54)
 13 Cocoa Beach                                       1:44.79    1:41.93 q      
     1) Zehr, Nick 12                   2) Weethe, Jordan 10              
     3) Grube, Eric 10                  4) Berman, Cliff 10               
                  25.30       50.21 (24.91)     1:16.63 (26.42)     1:41.93 (25.30)
 14 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:39.84    1:41.96 q      
     1) Dennison, George 11             2) Trembley, Kevin 12             
     3) Iberra, Brandon 11              4) Marotte, Matt 12               
                  22.83       49.13 (26.30)     1:15.73 (26.60)     1:41.96 (26.23)
 15 Hardee (Wauchula)                                 1:42.58    1:46.87 q      
     1) Vasquez, Isaac 12               2) Bodeck, Kyle 10                
     3) Justice, Dylan 10               4) Rickett, Josh 11               
                  27.08       54.93 (27.85)     1:22.03 (27.10)     1:46.87 (24.84)
 16 All Saints' (Winter Haven)                        1:46.11    1:47.35 q      
     1) Laderer, Ned                    2) Karr, Zack 8                   
     3) Joyner, Robert 11               4) Hewett, Max 8                  
                  26.96       54.74 (27.78)     1:21.48 (26.74)     1:47.35 (25.87)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.39        2007 Sarah Bateman, Lake Brantley, Lake Brantley  
                57.50  AA-A
                58.43  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Taylor, Kaitlin           12 Lake Highland        1:01.44      59.96        
                  29.21       59.96 (30.75)                                        
  2 Harris, Lacey             12 Trinity Prep         1:01.35    1:00.61        
                  29.45     1:00.61 (31.16)                                        
  3 Harris, Rebekah           12 Trinity Prep         1:02.31    1:00.69        
                  29.60     1:00.69 (31.09)                                        
  4 McCallan, Kaylee          10 Viera                1:02.77    1:00.73        
                  29.60     1:00.73 (31.13)                                        
  5 McMillen, Meleah          11 John Carroll         1:00.90    1:01.19        
                  29.91     1:01.19 (31.28)                                        
  6 Tilton, Jennifer          10 Suncoast             1:03.43    1:03.29        
                  30.68     1:03.29 (32.61)                                        
  7 Sweet, Montana            12 Cocoa Beach          1:03.99    1:04.34        
                  30.42     1:04.34 (33.92)                                        
  8 Wartella, Liz             12 Trinity Prep         1:04.47    1:05.42        
                  31.67     1:05.42 (33.75)                                        
B - Final
  9 Robison, Lisa             10 Trinity Prep         1:04.87    1:05.01        
                  31.12     1:05.01 (33.89)                                        
 10 Schwed, Kate              11 Benjamin             1:06.38    1:07.11        
                  32.82     1:07.11 (34.29)                                        
 11 Poderski, Karolina         9 Pine School          1:06.41    1:07.36        
                  32.48     1:07.36 (34.88)                                        
 12 Velez, Lymaries              Lklnd Christian      1:07.47    1:07.51        
                  32.87     1:07.51 (34.64)                                        
 13 Doyle, Tara               12 Bishop Moore         1:09.30    1:07.52        
                  32.05     1:07.52 (35.47)                                        
 14 Creech, Amy                7 Cocoa Beach          1:08.16    1:08.67        
                  33.18     1:08.67 (35.49)                                        
 15 Henricks, Andrea          12 All Saints'          1:07.77    1:10.12        
                  33.86     1:10.12 (36.26)                                        
 16 Serraes, Madeline         11 Cardinal Newman      1:10.51    1:13.64        
                  35.13     1:13.64 (38.51)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.39        2007 Sarah Bateman, Lake Brantley, Lake Brantley  
                57.50  AA-A
                58.43  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McMillen, Meleah          11 John Carroll         1:02.20    1:00.90 q      
                  30.05     1:00.90 (30.85)                                        
  2 Harris, Lacey             12 Trinity Prep         1:01.56    1:01.35 q      
                  30.08     1:01.35 (31.27)                                        
  3 Taylor, Kaitlin           12 Lake Highland          59.93    1:01.44 q      
                  30.08     1:01.44 (31.36)                                        
  4 Harris, Rebekah           12 Trinity Prep         1:00.78    1:02.31 q      
                  30.38     1:02.31 (31.93)                                        
  5 McCallan, Kaylee          10 Viera                1:01.27    1:02.77 q      
                  30.75     1:02.77 (32.02)                                        
  6 Tilton, Jennifer          10 Suncoast             1:06.33    1:03.43 q      
                  30.76     1:03.43 (32.67)                                        
  7 Sweet, Montana            12 Cocoa Beach          1:06.13    1:03.99 q      
                  30.05     1:03.99 (33.94)                                        
  8 Wartella, Liz             12 Trinity Prep         1:06.14    1:04.47 q      
                  31.44     1:04.47 (33.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Robison, Lisa             10 Trinity Prep         1:05.95    1:04.87 q      
                  31.42     1:04.87 (33.45)                                        
 10 Schwed, Kate              11 Benjamin             1:12.56    1:06.38 q      
                  32.34     1:06.38 (34.04)                                        
 11 Poderski, Karolina         9 Pine School          1:08.27    1:06.41 q      
                  31.98     1:06.41 (34.43)                                        
 12 Velez, Lymaries              Lklnd Christian      1:06.33    1:07.47 q      
                  33.05     1:07.47 (34.42)                                        
 13 Henricks, Andrea          12 All Saints'          1:07.63    1:07.77 q      
                  33.04     1:07.77 (34.73)                                        
 14 Creech, Amy                7 Cocoa Beach          1:10.16    1:08.16 q      
                  33.24     1:08.16 (34.92)                                        
 15 Doyle, Tara               12 Bishop Moore         1:07.93    1:09.30 q      
                  33.15     1:09.30 (36.15)                                        
 16 Serraes, Madeline         11 Cardinal Newman      1:11.88    1:10.51 q      
                  34.50     1:10.51 (36.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Weller, Daniele            6 Pine School          1:12.68    1:11.40        
                  34.47     1:11.40 (36.93)                                        
 18 Griffin, Gaines           11 Lklnd Christian      1:16.49    1:13.01        
                  35.24     1:13.01 (37.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Basaraba, Julia           11 All Saints'          1:19.35    1:13.87        
                  35.28     1:13.87 (38.59)                                        
 20 Hardin, Michelle          11 Suncoast             1:12.23    1:17.00        
                  34.49     1:17.00 (42.51)                                        
 21 Viox, Shannon             10 Lake Placid          1:24.48    1:19.07        
                  37.60     1:19.07 (41.47)                                        
 22 Nelson, Neely             12 Lake Wales           1:21.77    1:22.15        
                1:22.72         1:22.15 ( )                                        
 23 Robb, Caitlin              9 Lklnd Christian      1:24.92    1:22.49        
                1:22.49         1:22.49 ( )                                        
 24 Kennedy, Katilyn          10 Hardee               1:27.79    1:24.58        
                  41.82     1:24.58 (42.76)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.09  AA-A
                52.90  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tippit, Zach              10 Trinity Prep           58.78      57.29        
                  28.37       57.29 (28.92)                                        
  2 Fletcher, Thompson        12 Edgewood               57.33      57.54        
                  28.74       57.54 (28.80)                                        
  3 Barker, Graham             9 Cocoa Beach            57.13      57.66        
                  28.01       57.66 (29.65)                                        
  4 Adrados, Diogo            10 Dreyfoos               58.34      57.71        
                  28.15       57.71 (29.56)                                        
  5 duPont, Michael           11 Lake Highland          57.71      57.97        
                  28.48       57.97 (29.49)                                        
  6 Linn, Becket              12 Trinity Prep           59.15      59.20        
                  29.00       59.20 (30.20)                                        
  7 Conoscenti, JJ            12 Cocoa Beach            59.61      59.92        
                  29.44       59.92 (30.48)                                        
  8 Culbert, Christian        11 John Carroll         1:00.52    1:00.26        
                  29.69     1:00.26 (30.57)                                        
B - Final
  9 Gunther, Dylan            12 Lincoln Park         1:01.10    1:00.53        
                  29.49     1:00.53 (31.04)                                        
 10 Demers, Hugh              11 Lake Highland        1:01.88    1:00.98        
                  29.75     1:00.98 (31.23)                                        
 11 Springman, Riley           7 Lake Highland        1:01.78    1:01.93        
                  29.93     1:01.93 (32.00)                                        
 12 Angelos, Christopher      12 John Carroll         1:03.43    1:04.45        
                  31.39     1:04.45 (33.06)                                        
 13 Rogers, Erskine           10 Suncoast             1:04.27    1:04.78        
                  32.42     1:04.78 (32.36)                                        
 14 Henricks, Aaron            9 All Saints'          1:05.19    1:05.34        
                  31.94     1:05.34 (33.40)                                        
 15 Evans, Andreas            12 Cardinal Newman      1:05.20    1:06.19        
                  32.27     1:06.19 (33.92)                                        
 16 Barrett, Matt             12 Jenson Beach         1:03.66    1:08.26        
                  33.02     1:08.26 (35.24)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.09  AA-A
                52.90  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barker, Graham             9 Cocoa Beach            57.27      57.13 q      
                  28.06       57.13 (29.07)                                        
  2 Fletcher, Thompson        12 Edgewood               57.07      57.33 q      
                  28.10       57.33 (29.23)                                        
  3 duPont, Michael           11 Lake Highland          59.94      57.71 q      
                  28.43       57.71 (29.28)                                        
  4 Adrados, Diogo            10 Dreyfoos               58.70      58.34 q      
                  28.39       58.34 (29.95)                                        
  5 Tippit, Zach              10 Trinity Prep           57.29      58.78 q      
                  29.07       58.78 (29.71)                                        
  6 Linn, Becket              12 Trinity Prep           57.06      59.15 q      
                  28.89       59.15 (30.26)                                        
  7 Conoscenti, JJ            12 Cocoa Beach          1:00.50      59.61 q      
                  29.30       59.61 (30.31)                                        
  8 Culbert, Christian        11 John Carroll         1:00.66    1:00.52 q      
                  29.88     1:00.52 (30.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gunther, Dylan            12 Lincoln Park         1:00.61    1:01.10 q      
                  29.67     1:01.10 (31.43)                                        
 10 Springman, Riley           7 Lake Highland        1:01.55    1:01.78 q      
                  29.90     1:01.78 (31.88)                                        
 11 Demers, Hugh              11 Lake Highland        1:01.33    1:01.88 q      
                  29.95     1:01.88 (31.93)                                        
 12 Angelos, Christopher      12 John Carroll         1:04.19    1:03.43 q      
                  30.65     1:03.43 (32.78)                                        
 13 Barrett, Matt             12 Jenson Beach         1:03.12    1:03.66 q      
                  31.00     1:03.66 (32.66)                                        
 14 Rogers, Erskine           10 Suncoast             1:06.83    1:04.27 q      
                  31.60     1:04.27 (32.67)                                        
 15 Henricks, Aaron            9 All Saints'          1:05.78    1:05.19 q      
                  30.94     1:05.19 (34.25)                                        
 16 Evans, Andreas            12 Cardinal Newman      1:04.07    1:05.20 q      
                  31.68     1:05.20 (33.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Weber - Callahan, Dylan   10 Lake Placid          1:09.20    1:07.66        
                  33.64     1:07.66 (34.02)                                        
 18 Lain, Nathan              10 Lklnd Christian      1:14.28    1:12.23        
                  34.46     1:12.23 (37.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Padovano, Matthew         10 Lake Placid          1:15.77    1:14.15        
                  36.48     1:14.15 (37.67)                                        
 20 Justice, Dylan            10 Hardee               1:15.14    1:14.47        
                  36.85     1:14.47 (37.62)                                        
 21 Jenkins, Kyle              9 Lake Placid          1:20.92    1:15.13        
 -- Kelly-Schad, Greyson         Santa Fe Cath.       1:19.38         DQ        
                  36.34          DQ (39.11)                                        
 -- Honores, Humberto         10 Tenoroc              1:20.11         DQ        
                  38.28          DQ (39.51)                                        
 -- Roche, Andrew              9 Benjamin             1:10.36         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Woods, Bridget            10 Bishop Moore         1:07.55    1:07.76        
                  31.70     1:07.76 (36.06)                                        
  2 Howard, Rebekah            7 Haven Christian      1:10.81    1:08.88        
                  32.81     1:08.88 (36.07)                                        
  3 Munson, Rachel            10 Lklnd Christian      1:10.03    1:09.62        
                  32.01     1:09.62 (37.61)                                        
  4 Jarmakowicz, Jordan        9 Trinity Prep         1:09.07    1:09.70        
                  32.26     1:09.70 (37.44)                                        
  5 Lee, Christine            10 Suncoast             1:11.20    1:10.15        
                  33.39     1:10.15 (36.76)                                        
  6 Madden, Emma               7 Pine School          1:12.04    1:11.33        
                  33.54     1:11.33 (37.79)                                        
  7 Boyle, Lindsey            12 Viera                1:10.96    1:11.62        
                  33.89     1:11.62 (37.73)                                        
  8 Kittrell, Katie           12 Lincoln Park         1:10.69    1:11.65        
                  33.90     1:11.65 (37.75)                                        
B - Final
  9 Morton, Brooke             9 Cocoa Beach          1:12.84    1:13.21        
                  35.24     1:13.21 (37.97)                                        
 10 Lopez, Lisa               10 Cardinal Newman      1:12.72    1:13.27        
                  34.04     1:13.27 (39.23)                                        
 11 Boyle, Ann                11 Viera                1:13.38    1:13.38        
                  34.98     1:13.38 (38.40)                                        
 12 Black, Alex                9 Holy Trnty Epis.     1:13.29    1:14.02        
                  34.75     1:14.02 (39.27)                                        
 13 Smith, Emily              12 Trinity Prep         1:13.59    1:14.94        
                  35.53     1:14.94 (39.41)                                        
 14 Sansbury, Tayler          11 Lake Highland        1:15.76    1:16.44        
                  36.30     1:16.44 (40.14)                                        
 15 Herlitzka, Alison         09 Bishop Moore         1:16.39    1:16.69        
                  35.80     1:16.69 (40.89)                                        
 16 Reinert, Kristen           7 Trinity Prep         1:16.37    1:17.63        
                  36.27     1:17.63 (41.36)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Woods, Bridget            10 Bishop Moore         1:07.97    1:07.55 q      
                  31.90     1:07.55 (35.65)                                        
  2 Jarmakowicz, Jordan        9 Trinity Prep         1:08.97    1:09.07 q      
                  32.16     1:09.07 (36.91)                                        
  3 Munson, Rachel            10 Lklnd Christian      1:11.20    1:10.03 q      
                  32.53     1:10.03 (37.50)                                        
  4 Kittrell, Katie           12 Lincoln Park         1:11.07    1:10.69 q      
                  33.39     1:10.69 (37.30)                                        
  5 Howard, Rebekah            7 Haven Christian      1:12.94    1:10.81 q      
                  33.79     1:10.81 (37.02)                                        
  6 Boyle, Lindsey            12 Viera                1:12.80    1:10.96 q      
                  33.34     1:10.96 (37.62)                                        
  7 Lee, Christine            10 Suncoast             1:10.82    1:11.20 q      
                  34.14     1:11.20 (37.06)                                        
  8 Madden, Emma               7 Pine School          1:10.62    1:12.04 q      
                  33.92     1:12.04 (38.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lopez, Lisa               10 Cardinal Newman      1:12.90    1:12.72 q      
                  34.14     1:12.72 (38.58)                                        
 10 Morton, Brooke             9 Cocoa Beach          1:13.78    1:12.84 q      
                  34.78     1:12.84 (38.06)                                        
 11 Black, Alex                9 Holy Trnty Epis.     1:13.62    1:13.29 q      
                  34.24     1:13.29 (39.05)                                        
 12 Boyle, Ann                11 Viera                1:14.60    1:13.38 q      
                  34.85     1:13.38 (38.53)                                        
 13 Smith, Emily              12 Trinity Prep         1:15.26    1:13.59 q      
                  34.15     1:13.59 (39.44)                                        
 14 Sansbury, Tayler          11 Lake Highland        1:16.10    1:15.76 q      
                  35.34     1:15.76 (40.42)                                        
 15 Reinert, Kristen           7 Trinity Prep         1:15.19    1:16.37 q      
                  36.02     1:16.37 (40.35)                                        
 16 Herlitzka, Alison         09 Bishop Moore         1:16.59    1:16.39 q      
                  35.39     1:16.39 (41.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Scheetz, Lauren           12 Bishop Moore         1:17.67    1:18.23        
                  37.04     1:18.23 (41.19)                                        
 18 Salm, Catherine           10 All Saints'          1:21.22    1:21.66        
                  38.19     1:21.66 (43.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cope, Rachel              10 Lake Placid          1:22.71    1:22.74        
                  38.23     1:22.74 (44.51)                                        
 20 Araujo, Aranxta           10 Suncoast             1:23.59    1:23.81        
                  38.98     1:23.81 (44.83)                                        
 21 Schichtel, Olivia         10 Lklnd Christian      1:28.41    1:25.68        
                  40.18     1:25.68 (45.50)                                        
 22 Wiggins, Brittany         12 Hardee               1:23.56    1:26.24        
                  40.42     1:26.24 (45.82)                                        
 23 Munson, Meredith             Lklnd Christian      1:27.95    1:27.65        
                  41.18     1:27.65 (46.47)                                        
 24 Simon, Catherine          12 All Saints'          1:27.90    1:28.61        
                  41.54     1:28.61 (47.07)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.58  AA-A
                59.40  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ward, Ben                 12 Trinity Prep         1:02.87    1:00.56        
                  27.64     1:00.56 (32.92)                                        
  2 Sipowski, Kameron          9 Cardinal Newman      1:04.67    1:03.94        
                  30.31     1:03.94 (33.63)                                        
  3 Barker, Evan              12 Cocoa Beach          1:03.03    1:04.43        
                  29.53     1:04.43 (34.90)                                        
  4 Mandli, Christopher       12 Benjamin             1:04.48    1:04.82        
                  30.14     1:04.82 (34.68)                                        
  5 Dulfer, Michael           10 Lake Highland        1:08.02    1:07.08        
                  31.74     1:07.08 (35.34)                                        
  6 Oliva, Edward             12 Bishop Moore         1:07.69    1:07.71        
                  31.25     1:07.71 (36.46)                                        
  7 Harris, Will               9 Father Lopez         1:07.57    1:07.83        
                  31.86     1:07.83 (35.97)                                        
  8 Cummings, Cory            11 Viera                1:07.76    1:08.60        
                  31.89     1:08.60 (36.71)                                        
B - Final
  9 Brieske, Alton             9 John Carroll         1:08.37    1:09.10        
                  32.29     1:09.10 (36.81)                                        
 10 Mix, Ben                  11 Bishop Moore         1:13.60    1:11.07        
                  33.51     1:11.07 (37.56)                                        
 11 Van Horn, Christopher     10 Cocoa Beach          1:09.78    1:11.57        
                  33.64     1:11.57 (37.93)                                        
 12 Rosales, Javier           12 Viera                1:10.71    1:12.01        
                  33.94     1:12.01 (38.07)                                        
 13 Cline, Devin              11 Lincoln Park         1:09.17    1:13.46        
                  33.57     1:13.46 (39.89)                                        
 14 Trujillo, Michael         12 Lake Placid          1:12.50    1:13.81        
                  33.46     1:13.81 (40.35)                                        
 15 Vela, Pablo               10 Lincoln Park         1:13.24    1:13.87        
                  33.72     1:13.87 (40.15)                                        
 16 Bessire, Harlin            7 Lake Highland        1:13.87    1:16.02        
                  35.89     1:16.02 (40.13)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.58  AA-A
                59.40  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ward, Ben                 12 Trinity Prep         1:00.79    1:02.87 q      
                  28.99     1:02.87 (33.88)                                        
  2 Barker, Evan              12 Cocoa Beach          1:04.72    1:03.03 q      
                  29.55     1:03.03 (33.48)                                        
  3 Mandli, Christopher       12 Benjamin             1:04.91    1:04.48 q      
                  30.16     1:04.48 (34.32)                                        
  4 Sipowski, Kameron          9 Cardinal Newman      1:02.30    1:04.67 q      
                  30.65     1:04.67 (34.02)                                        
  5 Harris, Will               9 Father Lopez         1:09.99    1:07.57 q      
                  31.63     1:07.57 (35.94)                                        
  6 Oliva, Edward             12 Bishop Moore         1:03.84    1:07.69 q      
                  31.80     1:07.69 (35.89)                                        
  7 Cummings, Cory            11 Viera                1:10.53    1:07.76 q      
                  32.11     1:07.76 (35.65)                                        
  8 Dulfer, Michael           10 Lake Highland        1:09.75    1:08.02 q      
                  32.36     1:08.02 (35.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brieske, Alton             9 John Carroll         1:10.82    1:08.37 q      
                  32.57     1:08.37 (35.80)                                        
 10 Cline, Devin              11 Lincoln Park         1:11.91    1:09.17 q      
                  32.31     1:09.17 (36.86)                                        
 11 Van Horn, Christopher     10 Cocoa Beach          1:09.26    1:09.78 q      
                  32.62     1:09.78 (37.16)                                        
 12 Rosales, Javier           12 Viera                1:11.36    1:10.71 q      
                  33.04     1:10.71 (37.67)                                        
 13 Trujillo, Michael         12 Lake Placid          1:14.53    1:12.50 q      
                  32.88     1:12.50 (39.62)                                        
 14 Vela, Pablo               10 Lincoln Park         1:12.11    1:13.24 q      
                  33.45     1:13.24 (39.79)                                        
 15 Mix, Ben                  11 Bishop Moore         1:12.19    1:13.60 q      
                  34.63     1:13.60 (38.97)                                        
 16 Bessire, Harlin            7 Lake Highland        1:12.20    1:13.87 q      
                  34.91     1:13.87 (38.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vanvolkenburgh, Dylan     10 West Shore           1:15.92    1:14.21        
                  34.78     1:14.21 (39.43)                                        
 18 Short, Chris              11 Mulberry             1:12.71    1:14.38        
                  34.46     1:14.38 (39.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miles, Landon             10 Lklnd Christian      1:17.78    1:14.72        
                  34.50     1:14.72 (40.22)                                        
 20 Franklin, Russ               All Saints'          1:15.95    1:15.29        
                  34.62     1:15.29 (40.67)                                        
 21 Nguyen, Kevin             11 Lake Placid          1:15.27    1:15.40        
                  35.10     1:15.40 (40.30)                                        
 22 Quinn, Jerquaid           10 Lake Placid          1:18.92    1:17.47        
                  35.69     1:17.47 (41.78)                                        
 23 Porter, Joe               12 Hardee               1:18.49    1:17.68        
                  35.91     1:17.68 (41.77)                                        
 -- Guerndt, Mitchell          9 Avon Park            1:21.70         DQ        
                  37.39          DQ (42.50)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:48.88    3:36.02 AA-C   
     1) Algee, Angela 8                 2) Tribou, Sydney 12              
     3) Taylor, Kaitlin 12              4) Britt, Chelsea 8               
                  26.01       54.05 (54.05)     1:20.34 (26.29)     1:47.96 (53.91)
        2:14.01 (26.05)     2:42.53 (54.57)     3:08.27 (25.74)     3:36.02 (53.49)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        3:50.31    3:44.46        
     1) Harris, Lacey 12                2) Galletti, Catherine 9          
     3) Jarmakowicz, Jordan 9           4) Yazbec, Jenny 10               
                  26.14       54.75 (54.75)     1:21.35 (26.60)     1:50.46 (55.71)
        2:17.64 (27.18)     2:46.95 (56.49)     3:14.23 (27.28)     3:44.46 (57.51)
  3 Suncoast (Riviera Beach)                          3:52.62    3:46.35        
     1) Knapp, Heather 11               2) Silvani, Kathryn 12            
     3) Tilton, Jennifer 10             4) Ladd, Alexandra 11             
                  27.49       57.59 (57.59)     1:25.82 (28.23)     1:56.29 (58.70)
        2:23.89 (27.60)     2:53.31 (57.02)     3:18.75 (25.44)     3:46.35 (53.04)
  4 Viera (Melbourne)                                 3:55.53    3:50.88        
     1) McCallan, Kaylee 10             2) Boyle, Ann 11                  
     3) Eley, Abigail 11                4) Farrell, Paige 11              
                  26.59       56.26 (56.26)     1:24.52 (28.26)     1:55.44 (59.18)
        2:23.07 (27.63)     2:52.65 (57.21)     3:20.03 (27.38)     3:50.88 (58.23)
  5 Cocoa Beach                                       3:53.23    3:52.31        
     1) Dusablon, Gabby 11              2) Bowker, Desiree 10             
     3) Reagan, Hannah 10               4) Conoscenti, Laura 8            
                  27.65       58.31 (58.31)     1:25.47 (27.16)     1:55.11 (56.80)
        2:23.24 (28.13)     2:53.87 (58.76)     3:22.04 (28.17)     3:52.31 (58.44)
  6 Cardinal Newman (West Palm)                       4:01.75    4:01.67        
     1) Hocking, Nicole 11              2) Muth, Kristi 11                
     3) Serraes, Madeline 11            4) Lopez, Lisa 10                 
                  26.15       54.65 (54.65)     1:24.58 (29.93)   1:56.59 (1:01.94)
        2:27.29 (30.70)   3:01.34 (1:04.75)     3:16.21 (14.87)   4:01.67 (1:00.33)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         4:02.29    4:03.47        
     1) Jernberg, Meisen 7              2) Hall, Devyn 10                 
     3) Himonetos, Paula 12             4) Garner, Mary 11                
                  29.06   1:01.22 (1:01.22)     1:31.13 (29.91)   2:04.13 (1:02.91)
        2:33.13 (29.00)   3:05.17 (1:01.04)     3:32.65 (27.48)     4:03.47 (58.30)
  8 Space Coast Jr. Sr. High                          4:05.71    4:05.38        
     1) Herring, Jessica 12             2) Balparda, Leanna 9             
     3) Wilkins, Brittany 11            4) Delhagen, Kaylee 11            
                  29.01   1:01.16 (1:01.16)     1:32.10 (30.94)   2:06.75 (1:05.59)
        2:34.97 (28.22)     3:06.18 (59.43)     3:33.80 (27.62)     4:05.38 (59.20)
B - Final
  9 Lincoln Park (Fort Pierce)                        4:12.29    4:10.74        
     1) Fasano, Kim 9                   2) Villaraso, Christina 7         
     3) Clayman, Carley 12              4) Franklin, Mackenzie 8          
                  32.32   1:07.84 (1:07.84)     1:37.26 (29.42)   2:10.09 (1:02.25)
        2:40.80 (30.71)   3:14.87 (1:04.78)     3:42.01 (27.14)     4:10.74 (55.87)
 10 Bishop Moore (Orlando)                            4:14.30    4:11.50        
     1) Callagy, Devon 12               2) Moriarty, Morgan 10            
     3) Oakley, Ariel 12                4) Scheetz, Lauren 12             
                  30.43   1:02.57 (1:02.57)     1:32.03 (29.46)   2:05.25 (1:02.68)
        2:35.03 (29.78)   3:09.12 (1:03.87)     3:39.33 (30.21)   4:11.50 (1:02.38)
 11 Benjamin (North Palm Beach)                       4:19.63    4:13.60        
     1) Davis, Kate 10                  2) Logan, Savannah 6              
     3) Schwed, Jane 10                 4) Sipowski, Kylee 7              
                  29.59   1:03.00 (1:03.00)     1:33.47 (30.47)   2:08.23 (1:05.23)
        2:37.58 (29.35)   3:09.76 (1:01.53)     3:39.80 (30.04)   4:13.60 (1:03.84)
 12 Holy Trinity Episcopal                            4:10.57    4:14.10        
     1) Smith, Lindsey 11               2) Black, Alex 9                  
     3) Carey, Skye 7                   4) Robbins, Shelby 11             
                  29.79   1:01.78 (1:01.78)     1:30.64 (28.86)   2:02.37 (1:00.59)
        2:34.48 (32.11)   3:09.19 (1:06.82)     3:39.84 (30.65)   4:14.10 (1:04.91)
 13 Father Lopez (Daytona Beach)                      4:17.77    4:16.21        
     1) Kelie, Smith 10                 2) DeLuca, Cayla 10               
     3) Drapala, Allison 12             4) Dennison, Ansley 10            
                          1:08.84 (1:08.84)     1:37.32 (28.48)   2:09.21 (1:00.37)
        2:39.91 (30.70)   3:15.63 (1:06.42)     3:44.17 (28.54)   4:16.21 (1:00.58)
 14 All Saints' (Winter Haven)                        4:24.28    4:16.22        
     1) Giddings, Hannah 8              2) Drum, Katie 10                 
     3) Phillips, Laura 12              4) Henricks, Andrea 12            
                  29.88   1:01.67 (1:01.67)     1:33.76 (32.09)   2:08.20 (1:06.53)
        2:40.80 (32.60)   3:17.27 (1:09.07)     3:45.04 (27.77)     4:16.22 (58.95)
 15 St. Edward's (Vero Beach)                         4:24.84    4:24.20        
     1) Blakeman, Olivia 7              2) Bucaccio, Kimberly 8           
     3) Ryan, Allison 9                 4) Allik, Lauren 11               
                  30.79   1:05.11 (1:05.11)     1:36.74 (31.63)   2:13.31 (1:08.20)
        2:44.89 (31.58)   3:19.77 (1:06.46)     3:50.65 (30.88)   4:24.20 (1:04.43)
 -- West Shore (Melbourne)                            4:18.09         DQ        
     1) Gregory, Nichole 9              2) Murphy, Ciarra 11              
     3) Murphy, Bernadette 9            4) Oliva, Shelby 12               
                  33.07   1:09.81 (1:09.81)     1:40.43 (30.62)   2:14.64 (1:04.83)
        2:45.42 (30.78)   3:19.34 (1:04.70)     3:48.22 (28.88)        DQ (1:02.51)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:45.13    3:48.88 q      
     1) Algee, Angela 8                 2) Tribou, Sydney 12              
     3) Taylor, Kaitlin 12              4) Britt, Chelsea 8               
                  26.57       55.21 (55.21)     1:23.01 (27.80)     1:52.47 (57.26)
        2:19.96 (27.49)     2:50.27 (57.80)     3:18.40 (28.13)     3:48.88 (58.61)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        3:41.02    3:50.31 q      
     1) Shea, Meaghan 11                2) Borowski, Cara 10              
     3) Yazbec, Jenny 10                4) Wartella, Liz 12               
                  27.51       57.31 (57.31)     1:24.96 (27.65)     1:55.40 (58.09)
        2:22.60 (27.20)     2:52.22 (56.82)     3:20.00 (27.78)     3:50.31 (58.09)
  3 Suncoast (Riviera Beach)                          3:49.07    3:52.62 q      
     1) Knapp, Heather 11               2) Silvani, Kathryn 12            
     3) Tilton, Jennifer 10             4) Ladd, Alexandra 11             
                  28.68       59.27 (59.27)     1:28.38 (29.11)   1:59.55 (1:00.28)
        2:27.61 (28.06)     2:57.91 (58.36)     3:23.87 (25.96)     3:52.62 (54.71)
  4 Cocoa Beach                                       3:59.41    3:53.23 q      
     1) Dusablon, Gabby 11              2) Bowker, Desiree 10             
     3) Reagan, Hannah 10               4) Conoscenti, Laura 8            
                  28.07       59.06 (59.06)     1:26.44 (27.38)     1:55.74 (56.68)
        2:23.71 (27.97)     2:54.33 (58.59)     3:22.92 (28.59)     3:53.23 (58.90)
  5 Viera (Melbourne)                                 4:00.36    3:55.53 q      
     1) McCallan, Kaylee 10             2) Boyle, Ann 11                  
     3) Eley, Abigail 11                4) Farrell, Paige 11              
                  27.56       58.03 (58.03)     1:27.00 (28.97)   1:58.26 (1:00.23)
        2:26.08 (27.82)     2:56.77 (58.51)     3:24.60 (27.83)     3:55.53 (58.76)
  6 Cardinal Newman (West Palm)                       4:18.36    4:01.75 q      
     1) Hocking, Nicole 11              2) Muth, Kristi 11                
     3) Serraes, Madeline 11            4) Lopez, Lisa 10                 
                  26.34       55.20 (55.20)     1:25.37 (30.17)   1:57.74 (1:02.54)
        2:27.79 (30.05)   3:01.89 (1:04.15)     3:19.10 (17.21)     4:01.75 (59.86)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         4:10.40    4:02.29 q      
     1) Jernberg, Meisen 7              2) Hall, Devyn 10                 
     3) Himonetos, Paula 12             4) Garner, Mary 11                
                  29.48   1:01.48 (1:01.48)     1:30.68 (29.20)   2:03.73 (1:02.25)
        2:32.68 (28.95)   3:04.39 (1:00.66)     3:32.47 (28.08)     4:02.29 (57.90)
  8 Space Coast Jr. Sr. High                          4:15.76    4:05.71 q      
     1) Herring, Jessica 12             2) Balparda, Leanna 9             
     3) Wilkins, Brittany 11            4) Delhagen, Kaylee 11            
                  29.39   1:01.88 (1:01.88)     1:32.70 (30.82)   2:06.88 (1:05.00)
        2:34.80 (27.92)     3:06.15 (59.27)     3:34.04 (27.89)     4:05.71 (59.56)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holy Trinity Episcopal                            4:15.32    4:10.57 q      
     1) Smith, Lindsey 11               2) Black, Alex 9                  
     3) Carey, Skye 7                   4) Robbins, Shelby 11             
                  29.62   1:00.98 (1:00.98)     1:29.42 (28.44)     2:00.52 (59.54)
        2:31.08 (30.56)   3:06.09 (1:05.57)     3:36.30 (30.21)   4:10.57 (1:04.48)
 10 Lincoln Park (Fort Pierce)                        4:13.60    4:12.29 q      
     1) Fasano, Kim 9                   2) Villaraso, Christina 7         
     3) Clayman, Carley 12              4) Franklin, Mackenzie 8          
                  31.69   1:07.38 (1:07.38)     1:37.39 (30.01)   2:10.31 (1:02.93)
        2:41.18 (30.87)   3:14.82 (1:04.51)     3:42.44 (27.62)     4:12.29 (57.47)
 11 Bishop Moore (Orlando)                            4:03.80    4:14.30 q      
     1) Callagy, Devon 12               2) Moriarty, Morgan 10            
     3) Oakley, Ariel 12                4) Scheetz, Lauren 12             
                  29.98   1:02.71 (1:02.71)     1:32.53 (29.82)   2:06.01 (1:03.30)
        2:35.74 (29.73)   3:09.69 (1:03.68)     3:41.20 (31.51)   4:14.30 (1:04.61)
 12 Father Lopez (Daytona Beach)                      4:19.12    4:17.77 q      
     1) Kelie, Smith 10                 2) Moreton, Olivia 11             
     3) Drapala, Allison 12             4) Dennison, Ansley 10            
                  32.08   1:07.68 (1:07.68)     1:38.71 (31.03)   2:15.19 (1:07.51)
        2:44.83 (29.64)   3:17.77 (1:02.58)     3:46.57 (28.80)   4:17.77 (1:00.00)
 13 West Shore (Melbourne)                            4:22.70    4:18.09 q      
     1) Stone, Jessica 10               2) Murphy, Bernadette 9           
     3) Murphy, Ciarra 11               4) Oliva, Shelby 12               
                  31.77   1:07.75 (1:07.75)     1:38.06 (30.31)   2:11.60 (1:03.85)
        2:41.79 (30.19)   3:16.01 (1:04.41)     3:45.44 (29.43)   4:18.09 (1:02.08)
 14 Benjamin (North Palm Beach)                       4:29.74    4:19.63 q      
     1) Davis, Kate 10                  2) Logan, Savannah 6              
     3) Schwed, Jane 10                 4) Sipowski, Kylee 7              
                  30.49   1:04.14 (1:04.14)     1:34.96 (30.82)   2:10.20 (1:06.06)
        2:41.38 (31.18)   3:15.35 (1:05.15)     3:45.46 (30.11)   4:19.63 (1:04.28)
 15 All Saints' (Winter Haven)                        4:25.47    4:24.28 q      
     1) Giddings, Hannah 8              2) Drum, Katie 10                 
     3) Phillips, Laura 12              4) Henricks, Andrea 12            
                  29.30   1:01.31 (1:01.31)     1:33.89 (32.58)   2:09.37 (1:08.06)
        2:42.88 (33.51)   3:20.54 (1:11.17)     3:50.18 (29.64)   4:24.28 (1:03.74)
 16 St. Edward's (Vero Beach)                         4:28.01    4:24.84 q      
     1) Seckinger, Claudia 8            2) Bucaccio, Kimberly 8           
     3) Ryan, Allison 9                 4) Allik, Lauren 11               
                  30.24   1:04.46 (1:04.46)     1:35.78 (31.32)   2:13.23 (1:08.77)
        2:44.63 (31.40)   3:19.00 (1:05.77)     3:50.08 (31.08)   4:24.84 (1:05.84)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:11.64  AA-A
                3:13.93  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:34.76    3:24.36        
     1) Quackenbush, Parker 10          2) duPont, Charles 9              
     3) duPont, Michael 11              4) Dulfer, Michael 10             
                  23.21       47.94 (47.94)     1:12.53 (24.59)     1:40.72 (52.78)
        2:05.01 (24.29)     2:31.80 (51.08)     2:56.85 (25.05)     3:24.36 (52.56)
  2 Cocoa Beach                                       3:32.64    3:28.77        
     1) Bergmann, Colin 12              2) Conoscenti, JJ 12              
     3) Barker, Graham 9                4) Barker, Evan 12                
                  25.75       54.35 (54.35)     1:20.33 (25.98)     1:48.12 (53.77)
        2:12.27 (24.15)     2:38.96 (50.84)     3:02.57 (23.61)     3:28.77 (49.81)
  3 Edgewood (Merritt Island)                         3:31.68    3:29.96        
     1) Garrett, Jon 11                 2) Myers, Dustin 11               
     3) Bentley, Michael 9              4) Fletcher, Thompson 12          
                  26.17       54.13 (54.13)     1:19.76 (25.63)     1:48.21 (54.08)
        2:13.37 (25.16)     2:41.07 (52.86)     3:04.60 (23.53)     3:29.96 (48.89)
  4 John Carroll (Fort Pierce)                        3:33.69    3:31.57        
     1) Weimer, Barry 9                 2) Culbert, Christian 11          
     3) Angelos, Christopher 12         4) Francoeur, Benn 12             
                  25.89       53.36 (53.36)     1:18.69 (25.33)     1:46.39 (53.03)
        2:12.02 (25.63)     2:40.16 (53.77)     3:05.01 (24.85)     3:31.57 (51.41)
  5 Jenson Beach                                      3:33.92    3:31.91        
     1) Wood, Alexander 12              2) Barrett, Matt 12               
     3) Willis, Jake 9                  4) Willis, Trent 11               
                  25.64       54.63 (54.63)     1:19.69 (25.06)     1:48.02 (53.39)
        2:14.11 (26.09)     2:43.84 (55.82)     3:06.81 (22.97)     3:31.91 (48.07)
  6 Cardinal Newman (West Palm)                       3:34.77    3:35.54        
     1) Dorsey, Breck 10                2) Evans, Andreas 12              
     3) Finck, Timothy 11               4) Sipowski, Kameron 9            
                  24.92       52.04 (52.04)     1:09.18 (17.14)     1:46.24 (54.20)
        2:11.95 (25.71)     2:40.51 (54.27)     3:07.08 (26.57)     3:35.54 (55.03)
  7 Trinity Prep (Winter Park)                        3:37.59    3:36.17        
     1) Collins, Michael 12             2) Tippit, Zach 10                
     3) Pace, Carson 10                 4) Wright, Ryan 6                 
                  24.79       52.29 (52.29)     1:16.86 (24.57)     1:43.61 (51.32)
        2:09.40 (25.79)     2:38.16 (54.55)     3:05.91 (27.75)     3:36.17 (58.01)
  8 Bishop Moore (Orlando)                            3:38.93    3:46.68        
     1) Simon, Peter 11                 2) Atwood, Brandon 11             
     3) Valley, Jake 10                 4) Oakley, Gavin 10               
                  27.27       56.94 (56.94)     1:23.53 (26.59)     1:53.89 (56.95)
        2:20.76 (26.87)     2:51.35 (57.46)     3:17.30 (25.95)     3:46.68 (55.33)
B - Final
  9 Lincoln Park (Fort Pierce)                        3:44.33    3:39.25        
     1) Browning, Brett 12              2) Cline, Devin 11                
     3) Cline, Dylan 11                 4) Gunther, Dylan 12              
                  27.15       56.98 (56.98)     1:22.95 (25.97)     1:51.71 (54.73)
        2:17.27 (25.56)     2:46.04 (54.33)     3:11.15 (25.11)     3:39.25 (53.21)
 10 Suncoast (Riviera Beach)                          3:41.85    3:41.27        
     1) Iricanin, Stefan 10             2) Topping, Benjamin 11           
     3) Vandersluis, Nicholas 10        4) Tobar, Samir 12                
                  27.21       57.27 (57.27)     1:23.55 (26.28)     1:52.61 (55.34)
        2:19.00 (26.39)     2:47.51 (54.90)     3:12.62 (25.11)     3:41.27 (53.76)
 11 Lake Placid                                       3:44.80    3:44.75        
     1) Smit, Kevin 10                  2) Velazquez, Edwin 10            
     3) Weber - Callahan, Dylan 10      4) Greene, Robert 11              
                  26.24       55.12 (55.12)     1:23.76 (28.64)     1:54.49 (59.37)
        2:20.83 (26.34)     2:50.36 (55.87)     3:16.10 (25.74)     3:44.75 (54.39)
 12 Dreyfoos (West Palm Beach)                        3:44.17    3:47.79        
     1) McFarland, Christian 11         2) Prieto, Paul 11                
     3) Ward, Nathan 9                  4) Adrados, Diogo 10              
                  28.01       59.09 (59.09)     1:13.99 (14.90)   2:01.18 (1:02.09)
        2:27.58 (26.40)     2:56.69 (55.51)     3:21.17 (24.48)     3:47.79 (51.10)
 13 West Shore (Melbourne)                            3:42.86    3:48.57        
     1) Wright, Mark 11                 2) Monteparo, Peter 12            
     3) McLaren, Robert 12              4) Chin, Marcus 11                
                  26.69       55.19 (55.19)     1:23.68 (28.49)   1:56.69 (1:01.50)
        2:23.09 (26.40)     2:53.49 (56.80)     3:19.19 (25.70)     3:48.57 (55.08)
 14 Father Lopez (Daytona Beach)                      3:50.12    3:50.01        
     1) Marotte, Matt 12                2) Trembley, Kevin 12             
     3) Iberra, Brandon 11              4) Dennison, George 11            
                  28.75   1:00.17 (1:00.17)     1:28.09 (27.92)     1:59.63 (59.46)
        2:28.72 (29.09)   3:00.87 (1:01.24)     3:23.79 (22.92)     3:50.01 (49.14)
 15 All Saints' (Winter Haven)                        4:01.63    3:54.81        
     1) Franklin, Russ                  2) Hewett, Max 8                  
     3) Joyner, Robert 11               4) Henricks, Aaron 9              
                  26.85       58.37 (58.37)     1:26.38 (28.01)   1:59.66 (1:01.29)
        2:28.10 (28.44)   3:00.43 (1:00.77)     3:26.12 (25.69)     3:54.81 (54.38)
 16 Hardee (Wauchula)                                 4:03.49    4:10.45        
     1) Spears, Dusty 12                2) Bodeck, Kyle 10                
     3) Willis, Jake 11                 4) Reid, Chris 12                 
                  29.78   1:01.77 (1:01.77)     1:31.42 (29.65)   2:04.61 (1:02.84)
        2:33.47 (28.86)   3:08.50 (1:03.89)     3:37.18 (28.68)   4:10.45 (1:01.95)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:11.64  AA-A
                3:13.93  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Edgewood (Merritt Island)                         3:34.30    3:31.68 q      
     1) Garrett, Jon 11                 2) Myers, Dustin 11               
     3) Bentley, Michael 9              4) Fletcher, Thompson 12          
                  26.37       55.10 (55.10)     1:20.39 (25.29)     1:48.55 (53.45)
        2:14.69 (26.14)     2:42.47 (53.92)     3:05.95 (23.48)     3:31.68 (49.21)
  2 Cocoa Beach                                       3:35.38    3:32.64 q      
     1) Bergmann, Colin 12              2) Conoscenti, JJ 12              
     3) Barker, Graham 9                4) Barker, Evan 12                
                  26.62       55.82 (55.82)     1:22.22 (26.40)     1:50.54 (54.72)
        2:15.70 (25.16)     2:42.71 (52.17)     3:06.55 (23.84)     3:32.64 (49.93)
  3 John Carroll (Fort Pierce)                        3:40.96    3:33.69 q      
     1) Weimer, Barry 9                 2) Culbert, Christian 11          
     3) Angelos, Christopher 12         4) Francoeur, Benn 12             
                  26.22       54.45 (54.45)     1:20.19 (25.74)     1:48.10 (53.65)
        2:14.36 (26.26)     2:42.16 (54.06)     3:07.07 (24.91)     3:33.69 (51.53)
  4 Jenson Beach                                      3:36.67    3:33.92 q      
     1) Wood, Alexander 12              2) Barrett, Matt 12               
     3) Willis, Jake 9                  4) Willis, Trent 11               
                  25.82       55.47 (55.47)     1:20.43 (24.96)     1:48.52 (53.05)
        2:15.61 (27.09)     2:44.83 (56.31)     3:08.45 (23.62)     3:33.92 (49.09)
  5 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:24.84    3:34.76 q      
     1) Quackenbush, Parker 10          2) duPont, Charles 9              
     3) Dulfer, Michael 10              4) Springman, Riley 7             
                  24.92       51.32 (51.32)     1:16.82 (25.50)     1:45.07 (53.75)
        2:10.94 (25.87)     2:39.19 (54.12)     3:05.46 (26.27)     3:34.76 (55.57)
  6 Cardinal Newman (West Palm)                       3:35.75    3:34.77 q      
     1) Dorsey, Breck 10                2) Evans, Andreas 12              
     3) Finck, Timothy 11               4) Sipowski, Kameron 9            
                  25.05       51.95 (51.95)     1:17.73 (25.78)     1:46.28 (54.33)
        2:11.29 (25.01)     2:39.93 (53.65)     2:54.00 (14.07)     3:34.77 (54.84)
  7 Trinity Prep (Winter Park)                        3:31.06    3:37.59 q      
     1) Tippit, Zach 10                 2) Collins, Michael 12            
     3) Pace, Carson 10                 4) Wright, Ryan 6                 
                  25.96       53.30 (53.30)     1:18.03 (24.73)     1:45.04 (51.74)
        2:11.22 (26.18)     2:39.31 (54.27)     3:07.27 (27.96)     3:37.59 (58.28)
  8 Bishop Moore (Orlando)                            3:55.11    3:38.93 q      
     1) Atwood, Brandon 11              2) Simon, Peter 11                
     3) Oakley, Gavin 10                4) Valley, Jake 10                
                  25.20       52.71 (52.71)     1:19.89 (27.18)     1:48.35 (55.64)
        2:13.94 (25.59)     2:43.31 (54.96)     3:09.67 (26.36)     3:38.93 (55.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Suncoast (Riviera Beach)                          3:50.98    3:41.85 q      
     1) Iricanin, Stefan 10             2) Topping, Benjamin 11           
     3) Vandersluis, Nicholas 10        4) Tobar, Samir 12                
                  26.92       56.27 (56.27)     1:22.78 (26.51)     1:52.05 (55.78)
        2:19.25 (27.20)     2:48.30 (56.25)     3:13.38 (25.08)     3:41.85 (53.55)
 10 West Shore (Melbourne)                            3:43.47    3:42.86 q      
     1) Chin, Marcus 11                 2) McLaren, Robert 12             
     3) Wright, Mark 11                 4) Gilio, Joey 12                 
                  26.60       55.09 (55.09)     1:21.88 (26.79)     1:51.50 (56.41)
        2:17.22 (25.72)     2:46.68 (55.18)     3:13.24 (26.56)     3:42.86 (56.18)
 11 Dreyfoos (West Palm Beach)                        3:48.63    3:44.17 q      
     1) McFarland, Christian 11         2) Prieto, Paul 11                
     3) Ward, Nathan 9                  4) Adrados, Diogo 10              
                  27.59       57.84 (57.84)     1:12.32 (14.48)   1:58.51 (1:00.67)
        2:24.81 (26.30)     2:53.33 (54.82)     3:17.71 (24.38)     3:44.17 (50.84)
 12 Lincoln Park (Fort Pierce)                        3:41.01    3:44.33 q      
     1) Browning, Brett 12              2) Cline, Devin 11                
     3) Cline, Dylan 11                 4) Gunther, Dylan 12              
                  27.17       57.70 (57.70)     1:23.76 (26.06)     1:52.54 (54.84)
        2:19.73 (27.19)     2:50.90 (58.36)     3:16.37 (25.47)     3:44.33 (53.43)
 13 Lake Placid                                       3:45.09    3:44.80 q      
     1) Smit, Kevin 10                  2) Velazquez, Edwin 10            
     3) Weber - Callahan, Dylan 10      4) Greene, Robert 11              
                  26.14       54.70 (54.70)     1:22.19 (27.49)     1:53.60 (58.90)
        2:20.39 (26.79)     2:49.95 (56.35)     3:16.21 (26.26)     3:44.80 (54.85)
 14 Father Lopez (Daytona Beach)                      3:44.74    3:50.12 q      
     1) Marotte, Matt 12                2) Trembley, Kevin 12             
     3) Iberra, Brandon 11              4) Dennison, George 11            
                  28.21       59.38 (59.38)     1:27.37 (27.99)     1:58.29 (58.91)
        2:26.56 (28.27)   2:58.40 (1:00.11)     3:22.39 (23.99)     3:50.12 (51.72)
 15 All Saints' (Winter Haven)                        3:51.57    4:01.63 q      
     1) Franklin, Russ                  2) Hewett, Max 8                  
     3) Joyner, Robert 11               4) Henricks, Aaron 9              
                  27.33       59.20 (59.20)     1:28.31 (29.11)   2:02.04 (1:02.84)
        2:31.02 (28.98)   3:03.31 (1:01.27)     3:30.43 (27.12)     4:01.63 (58.32)
 16 Hardee (Wauchula)                                 3:49.57    4:03.49 q      
     1) Rickett, Josh 11                2) Robertson, Tyler 12            
     3) Justice, Dylan 10               4) Bodeck, Kyle 10                
                  29.02   1:02.72 (1:02.72)     1:32.73 (30.01)   2:07.59 (1:04.87)
        2:36.06 (28.47)     3:07.48 (59.89)     3:33.35 (25.87)     4:03.49 (56.01)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Lake Highland Prep (Orlando)        383   2. Trinity Prep (Winter Park)          353
  3. Cocoa Beach                         241   4. Suncoast (Riviera Beach)            230
  5. Viera (Melbourne)                   189   6. Bishop Moore (Orlando)              130
  7. Cardinal Newman (West Palm)          94   8. Lincoln Park (Fort Pierce)           93
  8. Pine School (Stuart)                 93  10. Lakeland Christian                   87
 11. Benjamin (North Palm Beach)          68  12. Edgewood (Merritt Island)            50
 13. Dreyfoos (West Palm Beach)           42  14. Father Lopez (Daytona Beach)         38
 15. Holy Trinity Episcopal               36  16. John Carroll (Fort Pierce)           34
 17. Space Coast Jr. Sr. High             30  18. Berean Christian (West Palm)         28
 19. Lake Placid                          26  20. Haven Christian (Winter Haven)       22
 21. All Saints' (Winter Haven)           17  22. St. Edward's (Vero Beach)            15
 23. First Academy (Orlando)              13  24. West Shore (Melbourne)                3
 25. Florida Air (Melbourne)               1  25. Hardee (Wauchula)                     1
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Lake Highland Prep (Orlando)        318   2. Trinity Prep (Winter Park)          262
  3. Cocoa Beach                         189   4. John Carroll (Fort Pierce)          163
  5. Benjamin (North Palm Beach)       133.5   6. Bishop Moore (Orlando)              133
  7. Jenson Beach                        126   8. Cardinal Newman (West Palm)         119
  9. Edgewood (Merritt Island)           116   9. Lincoln Park (Fort Pierce)          116
 11. Viera (Melbourne)                    79  12. Lake Placid                          73
 13. Suncoast (Riviera Beach)             66  13. Father Lopez (Daytona Beach)         66
 15. Pine School (Stuart)                 65  16. Hardee (Wauchula)                    56
 17. Dreyfoos (West Palm Beach)           49  18. West Shore (Melbourne)               30
 19. Holy Trinity Episcopal               28  20. Frostproof                           27
 21. Space Coast Jr. Sr. High           25.5  22. St. Edward's (Vero Beach)            23
 23. All Saints' (Winter Haven)           19  24. Avon Park                             9
 25. Lakeland Christian                    4  26. Ridge (Davenport)                     2