2008 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 4

Licensed to FHSAA SD State Series 2                       HY-TEK's Meet Manager
                             FHSAA - 3A District 4                             
                        Hosted by: Wharton High School                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wharton (Tampa)                             1:58.11    1:57.08         40  
     1) Kuethe, Blair SO                2) Smith, Megan FR                
     3) Menendez, Sarah JR              4) Albright, Danielle FR          
       29.61  1:03.64  1:31.21  1:57.08                                    
  2 George Jenkins (Lakeland)                   2:07.79    2:03.61         34  
     1) Greenhill, Alex SR              2) Wilshire, Maci SR              
     3) Smith, Ali JR                   4) Mammel, Jen JR                 
       30.79  1:06.57  1:37.65  2:03.61                                    
  3 Durant (Plant City)                         2:17.99    2:15.35         32  
     1) Holland, Rachel 10              2) Carlos, Sarah 12               
     3) Hofrichter, Erin 11             4) Innocent, Sylvia 10            
       36.05  1:13.10  1:44.47  2:15.35                                    
  4 Gaither (Tampa)                             2:21.42    2:17.13         30  
     1) Nelson, Allison 11              2) Goodlett, Morgan 10            
     3) Watson, Jessica 10              4) Monahan, Kathleen 10           
       33.82  1:14.49  1:47.68  2:17.13                                    
  5 Plant City                                  2:22.04    2:17.16         28  
     1) Chandler, Caitlyn 12            2) Palermo, Anna 12               
     3) Molinowski, Brittany 12         4) Butler, Brittany 9             
       38.47  1:12.29  1:47.71  2:17.16                                    
  6 Bloomingdale (Valrico)                      2:20.33    2:19.00         26  
     1) Moreland, Sydnee 10             2) Hovan, Sloane 11               
     3) Heron, Elise 10                 4) Potts, Jessica 12              
       33.97  1:14.29  1:46.81  2:19.00                                    
  7 Riverview                                   2:24.79    2:22.91         24  
     1) Belz, Molly 12                  2) Cantrell, Carina 12            
     3) Lauck, Sierra 10                4) Hahn, Erica 12                 
 -- East Bay (Gibsonton)                        2:06.80         DQ        
     1) Chevalier, Kayley               2) Flocken, Cathy                 
     3) Rachel, Amy                     4) Olson, Libby                   
B - Final
  9 Lakeland                                    2:38.89    2:40.33         18  
     1) Richard, Nicole JR              2) Mixon, Savannah SR             
     3) Mitchell, Kaylin JR             4) Coker, Cora FR                 
       42.78  1:21.28  2:06.98  2:40.33                                    
 -- Chamberlain (Tampa)                         2:31.53         DQ        
     1) Davis, Charlotte 9              2) Cappadoro, Kendal 9            
     3) Latta, Courtney 11              4) Loida, Courtney 12             
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wharton (Tampa)                                   2:08.50    1:58.11        
     1) Kuethe, Blair SO                2) Smith, Megan FR                
     3) Menendez, Sarah JR              4) Albright, Danielle FR          
       29.61  1:03.12  1:32.18  1:58.11                                    
  2 East Bay (Gibsonton)                              2:05.22    2:06.80        
     1) Chevalier, Kayley               2) Szalanski, Christi             
     3) Flocken, Cathy                  4) Rachel, Amy                    
       34.10  1:09.48  1:39.89  2:06.80                                    
  3 George Jenkins (Lakeland)                         2:02.92    2:07.79        
     1) Greenhill, Alex SR              2) Wilshire, Maci SR              
     3) Smith, Ali JR                   4) Mammel, Jen JR                 
       32.35  1:09.10  1:40.66  2:07.79                                    
  4 Durant (Plant City)                               2:18.50    2:17.99        
     1) Holland, Rachel 10              2) Carlos, Sarah 12               
     3) Hofrichter, Erin 11             4) Innocent, Sylvia 10            
       36.60  1:14.99  1:46.45  2:17.99                                    
  5 Bloomingdale (Valrico)                            2:15.48    2:20.33        
     1) Moreland, Sydnee 10             2) Hovan, Sloane 11               
     3) Heron, Elise 10                 4) Potts, Jessica 12              
       34.25  1:14.73  1:48.04  2:20.33                                    
  6 Gaither (Tampa)                                   2:19.78    2:21.42        
     1) Nelson, Allison 11              2) Goodlett, Morgan 10            
     3) Watson, Jessica 10              4) Monahan, Kathleen 10           
       36.03  1:17.49  1:51.03  2:21.42                                    
  7 Plant City                                        2:19.07    2:22.04        
     1) Chandler, Caitlyn 12            2) Palermo, Anna 12               
     3) Molinowski, Brittany 12         4) Butler, Brittany 9             
       38.21  1:13.05  1:52.19  2:22.04                                    
  8 Riverview                                         2:25.25    2:24.79        
     1) Belz, Molly 12                  2) Cantrell, Carina 12            
     3) Lauck, Sierra 10                4) Hahn, Erica 12                 
       36.76  1:20.25  1:54.21  2:24.79                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chamberlain (Tampa)                               2:25.05    2:31.53        
     1) Davis, Charlotte 9              2) Cappadoro, Kendal 9            
     3) Latta, Courtney 11              4) Loida, Courtney 12             
       43.42  1:25.59  1:57.16  2:31.53                                    
 10 Lakeland                                          2:39.30    2:38.89        
     1) Richard, Nicole JR              2) Mixon, Savannah SR             
     3) Mitchell, Kaylin JR             4) Coker, Cora FR                 
       43.16  1:22.04  2:06.65  2:38.89                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Plant City                                  1:56.50    1:55.04         40  
     1) Butler, Blair 11                2) Rodriguez, Anthony 10          
     3) Haas, Gabriel 11                4) Markov, Nikita 11              
       32.12  1:02.25  1:31.73  1:55.04                                    
  2 Wharton (Tampa)                             1:56.84    1:56.25         34  
     1) DiMare, Paolo SR                2) Nesler, Ryan SR                
     3) Porter, Bobby SR                4) Sykes, Connor SO               
       29.16  1:04.02  1:31.56  1:56.25                                    
  3 Bloomingdale (Valrico)                      2:03.78    2:00.55         32  
     1) Tedrick, Constantine 10         2) Comtois, Ryan 12               
     3) Donahue, Thomas 10              4) Woodcock, Brian 11             
       31.92  1:07.58  1:36.74  2:00.55                                    
  4 Durant (Plant City)                         2:04.67    2:02.29         30  
     1) Hofrichter, Jonathan            2) Butler, Logan 12               
     3) Bandi, Eduard 11                4) McBurney, Charlie 9            
       34.44  1:07.06  1:34.66  2:02.29                                    
  5 East Bay (Gibsonton)                        2:01.77    2:04.19         28  
     1) Ball, Tyler                     2) Collins, Matt                  
     3) Robu, Vasily                    4) Evans, Taylor                  
       27.18  1:03.65  1:35.04  2:04.19                                    
  6 George Jenkins (Lakeland)                   2:07.66    2:05.74         26  
     1) Morrissey, Billy JR             2) Quirk, Timo SR                 
     3) Turner, Pearce SO               4) Fontaine, Ricky JR             
       33.23  1:08.39  1:38.38  2:05.74                                    
  7 Gaither (Tampa)                             2:11.60    2:12.10         24  
     1) Laurentin-Costa, Alex 12        2) Baiss, Bryan 10                
     3) Whitaker, Charlie 11            4) Messer, Matt 12                
 -- Chamberlain (Tampa)                         2:08.10         DQ        
     1) Tilden, Brandon 11              2) Regalado, David 11             
     3) Van Osdal, Emerick 10           4) Elozory, Cody 12               
B - Final
  9 Riverview                                   2:24.20    2:31.22         18  
     1) Moriarty, Justin                2) Carmona, Gabriel               
     3) York, Seth                      4) Gates, Nicholas                
       45.76  1:23.68  2:01.66  2:31.22                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Plant City                                        1:56.00    1:56.50        
     1) Butler, Blair 11                2) Rodriguez, Anthony 10          
     3) Haas, Gabriel 11                4) Markov, Nikita 11              
       30.78  1:04.04  1:33.83  1:56.50                                    
  2 Wharton (Tampa)                                   1:53.00    1:56.84        
     1) DiMare, Paolo SR                2) Nesler, Ryan SR                
     3) Porter, Bobby SR                4) Sykes, Connor SO               
       28.80  1:03.57  1:31.11  1:56.84                                    
  3 East Bay (Gibsonton)                              2:03.29    2:01.77        
     1) Collins, Matt                   2) Ball, Tyler                    
     3) Robu, Vasily                    4) Evans, Taylor                  
       31.47  1:01.63  1:32.57  2:01.77                                    
  4 Bloomingdale (Valrico)                            2:01.78    2:03.78        
     1) Tedrick, Constantine 10         2) Comtois, Ryan 12               
     3) Donahue, Thomas 10              4) Woodcock, Brian 11             
       32.79  1:09.04  1:38.98  2:03.78                                    
  5 Durant (Plant City)                               2:02.80    2:04.67        
     1) Hofrichter, Jonathan            2) Butler, Logan 12               
     3) Bandi, Eduard 11                4) McBurney, Charlie 9            
       36.46  1:09.08  1:37.51  2:04.67                                    
  6 George Jenkins (Lakeland)                         2:02.69    2:07.66        
     1) Morrissey, Billy JR             2) Quirk, Timo SR                 
     3) Turner, Pearce SO               4) Fontaine, Ricky JR             
       33.95  1:09.24  1:39.35  2:07.66                                    
  7 Chamberlain (Tampa)                               2:14.99    2:08.10        
     1) Tilden, Brandon 11              2) Regalado, David 11             
     3) Van Osdal, Emerick 10           4) Elozory, Cody 12               
       36.83  1:14.71  1:40.64  2:08.10                                    
  8 Gaither (Tampa)                                   2:11.15    2:11.60        
     1) Laurentin-Costa, Alex 12        2) Whitaker, Charlie 11           
     3) Baiss, Bryan 10                 4) Kaufman, Neal 9                
       34.63  1:09.65  1:43.38  2:11.60                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riverview                                         2:10.00    2:24.20        
     1) Xavier, Russell                 2) York, Seth                     
     3) Coday, Tyler                    4) Gates, Nicholas                
       44.26  1:20.35  1:56.52  2:24.20                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Albright, Danielle  FR Wharton              1:59.30    1:55.73         20  
       27.23    56.57  1:26.40  1:55.73                                    
  2 Menendez, Sarah     JR Wharton              2:02.61    1:56.30         17  
       27.30    56.78  1:26.89  1:56.30                                    
  3 Palermo, Anna       12 Plant City           2:09.89    2:07.72         16  
       29.36  1:01.83  1:35.65  2:07.72                                    
  4 Wilshire, Maci      SR Jenkins HS           2:10.26    2:08.30         15  
       29.67  1:02.13  1:35.80  2:08.30                                    
  5 Butler, Brittany     9 Plant City           2:17.34    2:12.16         14  
  6 Williams, Stephani     East Bay             2:11.95    2:13.42         13  
       30.10  1:03.91  1:39.25  2:13.42                                    
  7 Johnson, Meagan     SR Lakeland             2:14.79    2:16.39         12  
       31.02  1:05.19  1:41.10  2:16.39                                    
 -- Olson, Libby           East Bay             2:15.25         DQ        
B - Final
  9 Orvosh, Katie          East Bay             2:21.13    2:19.13          9  
       32.72  1:08.36  1:44.68  2:19.13                                    
 10 Akers, Ashley       SO Wharton              2:23.96    2:20.05          7  
       32.88  1:07.73  1:44.48  2:20.05                                    
 11 Gates, Leah         SO Lakeland             2:24.91    2:22.26          6  
       32.72  1:08.70  1:45.57  2:22.26                                    
 12 Whitaker, Elizabet  10 Gaither              2:28.42    2:30.48          5  
       32.09  1:09.69  1:50.73  2:30.48                                    
 13 Innocent, Sylvia    10 Durant               2:32.59    2:32.59          4  
       34.34  1:12.32  1:53.44  2:32.59                                    
 14 Bodiford, Deidre       East Bay             2:36.34    2:32.69          3  
       35.14  1:14.48  1:54.93  2:32.69                                    
 15 DeMott, Samantha    12 Bloomingdale         2:33.51    2:33.73          2  
       36.00  1:15.79  1:56.69  2:33.73                                    
 16 Johnson, Melissa    SO Wharton              2:36.36    2:35.33          1  
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Albright, Danielle        FR Wharton              1:55.19    1:59.30        
       27.87    57.93  1:28.60  1:59.30                                    
  2 Menendez, Sarah           JR Wharton              1:53.00    2:02.61        
       27.64    58.51  1:30.54  2:02.61                                    
  3 Palermo, Anna             12 Plant City           2:19.10    2:09.89        
       30.46  1:03.97  1:37.14  2:09.89                                    
  4 Wilshire, Maci            SR Jenkins HS           2:10.11    2:10.26        
       30.14  1:03.08  1:37.04  2:10.26                                    
  5 Williams, Stephanie          East Bay             2:13.76    2:11.95        
       29.16  1:02.18  1:36.92  2:11.95                                    
  6 Johnson, Meagan           SR Lakeland             2:12.54    2:14.79        
       30.80  1:04.64  1:40.21  2:14.79                                    
  7 Olson, Libby                 East Bay             2:15.81    2:15.25        
       29.86  1:03.11  1:38.81  2:15.25                                    
  8 Butler, Brittany           9 Plant City           2:15.57    2:17.34        
       31.03  1:05.61  1:42.06  2:17.34                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Orvosh, Katie                East Bay             2:18.90    2:21.13        
       31.47  1:06.11  1:42.46  2:21.13                                    
 10 Akers, Ashley             SO Wharton              2:21.49    2:23.96        
       34.50  1:09.75  1:47.56  2:23.96                                    
 11 Gates, Leah               SO Lakeland             2:25.62    2:24.91        
       32.57  1:08.53  1:46.51  2:24.91                                    
 12 Whitaker, Elizabeth       10 Gaither              2:29.74    2:28.42        
       31.66  1:08.50  1:48.06  2:28.42                                    
 13 Innocent, Sylvia          10 Durant               2:37.70    2:32.59        
       33.34  1:12.31  1:53.16  2:32.59                                    
 14 DeMott, Samantha          12 Bloomingdale         2:30.77    2:33.51        
       34.80  1:13.70  1:53.70  2:33.51                                    
 15 Bodiford, Deidre             East Bay             2:34.62    2:36.34        
       33.80  1:12.87  1:54.82  2:36.34                                    
 16 Johnson, Melissa          SO Wharton              2:42.75    2:36.36        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ewell, Vicki              10 Durant               2:38.77    2:37.29        
       34.66  1:14.35  1:56.67  2:37.29                                    
 18 Martin, Lauren            SR Jenkins HS           2:35.62    2:37.31        
       34.67  1:13.87  1:56.11  2:37.31                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brigman, Angelica         FR Jenkins HS           2:38.22    2:38.37        
       35.14  1:14.76  1:56.85  2:38.37                                    
 20 Edwards, Janna            10 Bloomingdale         2:35.63    2:40.90        
       36.01  1:16.16  1:58.42  2:40.90                                    
 21 White, Andrea             JR Jenkins HS           2:44.06    2:45.70        
       39.11  1:21.68  2:05.57  2:45.70                                    
 22 Bening, Haley             10 Bloomingdale         2:42.87    2:46.46        
 23 Crook, Shannon            11 Plant City           2:25.61    2:50.49        
       35.01  1:16.57  2:04.10  2:50.49                                    
 24 Scherchel, Morgan         10 Gaither              3:00.90    2:52.77        
       37.64  1:20.18  2:07.47  2:52.77                                    
 25 Garcia, Dena              12 Riverview            2:51.00    2:53.31        
       37.50  1:21.14  2:08.21  2:53.31                                    
 26 Day, Nicole               11 Gaither              2:59.18    2:53.71        
       38.83  1:21.71  2:07.56  2:53.71                                    
 27 Frye, Natasha             12 Riverview            2:53.00    2:57.31        
       40.89  1:26.28  2:13.12  2:57.31                                    
 28 Olle, Ashley               9 Durant               3:00.12    2:58.85        
       38.51  1:24.50  2:12.45  2:58.85                                    
 29 Olivera, Alexis           11 Gaither              2:55.52    3:00.02        
       38.28  1:23.90  3:00.02                                             
 30 Daubar, Chelsea           10 Chamberlain          3:10.28    3:09.59        
 31 Kern, Elizabeth           11 Riverview            3:14.00    3:15.10        
       41.77  1:31.63  2:23.25  3:15.10                                    
 32 Laskay, Samantha          11 Riverview            3:20.00    3:15.83        
       38.68  2:21.84  3:16.06  3:15.83                                    
 33 Posey, Jennifer           10 Durant               2:42.84    3:16.38        
 34 Redman, Anna              SR Lakeland             3:30.00    3:34.59        
       49.58  1:44.14  2:40.19  3:34.59                                    
 35 Steel, Carrie             12 Chamberlain          3:20.18    3:35.72        
       42.44  1:36.10  2:36.72  3:35.72                                    
 36 Dorgan, Lauren            10 Bloomingdale         3:11.21    3:43.75        
       44.74  1:39.61  2:43.90  3:43.75                                    
 -- Misiak, Amanda            JR Lakeland             2:40.70         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, Eric         SR Lakeland             1:50.00    1:48.16         20  
       24.97    52.51  1:20.65  1:48.16                                    
  2 Butler, Blair       11 Plant City           1:54.72    1:54.73         17  
       26.57    55.07  1:24.58  1:54.73                                    
  3 Woodcock, Brian     11 Bloomingdale         1:56.70    1:56.98         16  
       26.69    55.97  1:26.43  1:56.98                                    
  4 Elozory, Cody       12 Chamberlain          2:00.89    1:57.70         15  
       27.36    57.79  1:28.68  1:57.70                                    
  5 Tedrick, Constanti  10 Bloomingdale         2:05.94    1:59.53         14  
  6 Eckman, James       SO Lakeland             2:00.18    2:01.06         13  
       26.99    57.28  1:29.23  2:01.06                                    
  7 Whitaker, Charlie   11 Gaither              2:05.05    2:02.69         12  
       28.63  1:00.33  1:31.76  2:02.69                                    
  8 Porter, Bobby       SR Wharton              2:03.59    2:03.68         11  
       28.35    59.45  1:31.28  2:03.68                                    
B - Final
  9 Morrissey, Billy    JR Jenkins HS           2:08.04    2:02.11          9  
       27.86    58.44  1:30.43  2:02.11                                    
 10 Stebbins, Noah       9 Bloomingdale         2:11.87    2:10.45          7  
       29.46  1:02.03  1:36.09  2:10.45                                    
 11 Santiago, Nick      JR Wharton              2:22.45    2:16.03          6  
       30.02  1:03.52  1:39.26  2:16.03                                    
 12 Byrd, Johnnie       10 Plant City           2:16.92    2:18.89          5  
       30.12  1:05.84  1:43.54  2:18.89                                    
 13 Thomas, John           East Bay             2:22.53    2:20.12          4  
       30.78  1:06.08  1:44.70  2:20.12                                    
 14 Thomas, Brian       SR Wharton              2:22.44    2:23.52          3  
       31.38  1:46.38  2:23.93  2:23.52                                    
 15 Mantler, Randy      10 Gaither              2:21.31    2:24.26          2  
       31.55  1:08.53  1:47.68  2:24.26                                    
 16 Evans, Taylor          East Bay             2:22.69    2:25.18          1  
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Eric               SR Lakeland             1:39.00    1:50.00        
       25.04    53.33  1:22.25  1:50.00                                    
  2 Butler, Blair             11 Plant City           1:56.53    1:54.72        
       27.00    55.95  1:25.30  1:54.72                                    
  3 Woodcock, Brian           11 Bloomingdale         1:51.07    1:56.70        
       26.92    57.09  1:26.94  1:56.70                                    
  4 Eckman, James             SO Lakeland             1:57.76    2:00.18        
       26.51    56.60  1:28.67  2:00.18                                    
  5 Elozory, Cody             12 Chamberlain          2:01.09    2:00.89        
       26.49    56.95  1:28.76  2:00.89                                    
  6 Porter, Bobby             SR Wharton              2:17.91    2:03.59        
       28.52    59.20  1:30.95  2:03.59                                    
  7 Whitaker, Charlie         11 Gaither              2:09.28    2:05.05        
       28.75  1:00.32  1:32.77  2:05.05                                    
  8 Tedrick, Constantine      10 Bloomingdale         2:04.57    2:05.94        
       27.50    58.17  1:31.50  2:05.94                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Morrissey, Billy          JR Jenkins HS           2:05.63    2:08.04        
       28.30  1:00.21  1:33.81  2:08.04                                    
 10 Stebbins, Noah             9 Bloomingdale         2:11.97    2:11.87        
       30.13  1:03.13  1:37.56  2:11.87                                    
 11 Byrd, Johnnie             10 Plant City           2:21.21    2:16.92        
       28.18  1:01.81  1:39.71  2:16.92                                    
 12 Mantler, Randy            10 Gaither              2:27.97    2:21.31        
       31.60  1:06.97  1:44.51  2:21.31                                    
 13 Thomas, Brian             SR Wharton              2:26.12    2:22.44        
       31.74  1:08.73  1:46.79  2:22.44                                    
 14 Santiago, Nick            JR Wharton              2:21.00    2:22.45        
       30.46  1:05.06  1:43.70  2:22.45                                    
 15 Thomas, John                 East Bay             2:32.61    2:22.53        
       30.28  1:06.02  1:44.63  2:22.53                                    
 16 Evans, Taylor                East Bay             2:34.81    2:22.69        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Konczeski-Sullivan, Cody  10 Gaither              2:18.50    2:23.08        
       31.24  1:06.57  1:45.28  2:23.08                                    
 18 Van Osdal, Emerick        10 Chamberlain          4:14.21    2:26.99        
       33.61  1:10.51  1:49.33  2:26.99                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Coday, Tyler                 Riverview            2:20.00    2:28.42        
       30.99  1:07.72  1:48.13  2:28.42                                    
 20 Nieradka, Damian          FR Jenkins HS           2:29.44    2:31.48        
       33.47  1:11.95  1:52.77  2:31.48                                    
 21 Gonzalez, Nicholas        11 Bloomingdale         2:20.15    2:31.59        
       32.24  1:11.30  1:52.20  2:31.59                                    
 22 Williams, Chad            SO Jenkins HS           2:32.48    2:36.13        
       33.83  1:14.00  1:56.55  2:36.13                                    
 23 McKendrick, Sam           SR Jenkins HS           2:34.28    2:36.89        
       33.66  1:12.86  1:55.57  2:36.89                                    
 24 Nam, Kyle                    Durant               2:46.14    2:39.64        
       33.39  1:13.30  1:57.84  2:39.64                                    
 25 Zunz, Andy                10 Gaither              2:45.04    2:39.68        
 26 Regalado, David           11 Chamberlain          3:03.82    2:39.74        
       34.55  1:15.94  2:39.73  2:39.74                                    
 27 Dorsett, Paul              9 Durant               2:43.96    2:49.19        
 28 Baker, Nicholas              Riverview            2:50.00    2:49.35        
       33.95  1:13.85  2:01.74  2:49.35                                    
 29 Mobley, Ryan              FR Wharton              3:25.44    2:51.52        
       35.78  1:17.28  2:02.92  2:51.52                                    
 30 Gammill, Taylor           12 Durant               3:01.90    3:04.61        
       36.86  1:19.97  2:09.48  3:04.61                                    
 -- Warych, John              11 Durant               3:24.06         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Greenhill, Alex     SR Jenkins HS           2:25.35    2:19.99         20  
       30.80  1:05.65  1:46.98  2:19.99                                    
  2 Hofrichter, Erin    11 Durant               2:34.55    2:29.81         17  
       31.33  1:08.20  1:56.40  2:29.81                                    
  3 Molino, Nicole      JR Wharton              2:32.29    2:31.65         16  
       31.21  1:10.34  1:56.71  2:31.65                                    
  4 Smith, Lindsey      JR Jenkins HS           2:37.30    2:36.66         15  
       32.56  1:14.17  2:01.63  2:36.66                                    
  5 Rachel, Amy            East Bay             2:36.07    2:40.31         14  
       34.50  1:16.31  2:04.03  2:40.31                                    
  6 Castro, Leanne      SO Wharton              2:48.05    2:48.42         13  
       38.89  1:20.58  2:11.79  2:48.42                                    
  7 Diffey, Megan       SO Jenkins HS           2:48.30    2:48.85         12  
       37.66  1:22.21  2:11.98  2:48.85                                    
  8 Montoya, Veronica   JR Jenkins HS           2:53.89    2:49.19         11  
B - Final
  9 Holland, Rachel     10 Durant               2:55.53    2:52.09          9  
       36.69  1:20.20  2:12.66  2:52.09                                    
 10 Goodlett, Morgan    10 Gaither              3:01.80    2:55.44          7  
       40.81  1:25.29  2:16.29  2:55.44                                    
 11 Dunnigan, Katherin  12 Bloomingdale         3:03.59    2:58.51          6  
       41.30  1:28.81  2:18.79  2:58.51                                    
 12 Mixon, Savannah     SR Lakeland             3:01.78    2:59.32          5  
       41.71  1:28.93  2:17.58  2:59.32                                    
 13 DiMare, Isabella    FR Wharton              3:03.76    3:00.40          4  
       37.16  1:25.58  2:18.61  3:00.40                                    
 14 Watson, Lauren      12 Gaither              2:58.34    3:04.36          3  
       38.60  1:27.21  2:22.48  3:04.36                                    
 15 Pitts, Eboni         9 Riverview            2:54.67    3:06.57          2  
       39.03  1:25.27  2:19.38  3:06.57                                    
 -- Alloway, Bernadett  10 Bloomingdale         3:05.65         DQ        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Greenhill, Alex           SR Jenkins HS           2:19.31    2:25.35        
       31.80  1:08.13  1:52.36  2:25.35                                    
  2 Molino, Nicole            JR Wharton              2:30.54    2:32.29        
       31.47  1:11.33  1:57.46  2:32.29                                    
  3 Hofrichter, Erin          11 Durant               2:22.90    2:34.55        
       32.35  1:11.70  2:00.73  2:34.55                                    
  4 Rachel, Amy                  East Bay             2:43.03    2:36.07        
       34.11  1:14.46  2:01.91  2:36.07                                    
  5 Smith, Lindsey            JR Jenkins HS           2:34.76    2:37.30        
       32.39  1:14.27  2:02.18  2:37.30                                    
  6 Castro, Leanne            SO Wharton              2:47.79    2:48.05        
       36.62  1:17.92  2:10.19  2:48.05                                    
  7 Diffey, Megan             SO Jenkins HS           2:47.31    2:48.30        
       37.05  1:20.43  2:10.39  2:48.30                                    
  8 Montoya, Veronica         JR Jenkins HS           2:50.67    2:53.89        
       37.80  1:20.48  2:17.07  2:53.89                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pitts, Eboni               9 Riverview            3:01.00    2:54.67        
 10 Holland, Rachel           10 Durant               2:54.59    2:55.53        
       37.59  1:22.01  2:15.70  2:55.53                                    
 11 Watson, Lauren            12 Gaither              2:58.17    2:58.34        
       36.81  1:22.64  2:17.40  2:58.34                                    
 12 Mixon, Savannah           SR Lakeland             2:58.05    3:01.78        
       41.98  1:29.13  2:19.14  3:01.78                                    
 13 Goodlett, Morgan          10 Gaither              2:57.59    3:01.80        
       41.44  1:26.80  2:20.34  3:01.80                                    
 14 Dunnigan, Katherine       12 Bloomingdale         3:03.26    3:03.59        
       40.42  1:29.54  2:21.28  3:03.59                                    
 15 DiMare, Isabella          FR Wharton              2:57.88    3:03.76        
       38.40  1:28.83  2:22.60  3:03.76                                    
 16 Alloway, Bernadette       10 Bloomingdale         3:08.25    3:05.65        
       39.79  1:27.23  2:24.82  3:05.65                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fernandez, Christina       9 Gaither              3:04.56    3:05.77        
       38.57  1:26.46  2:21.75  3:05.77                                    
 18 Walsh, Michelle           12 Durant               3:07.60    3:08.07        
       43.12  1:31.08  2:23.60  3:08.07                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 McDade, Casey             12 Bloomingdale         3:06.52    3:08.40        
       38.14  1:28.87  2:24.39  3:08.40                                    
 20 Shannon, Meaghan          12 Riverview            3:10.00    3:16.17        
       43.68  1:35.08  2:30.05  3:16.17                                    
 21 Mulkay, Maritza           11 Gaither              3:23.53    3:16.69        
 22 Nichols, Lauren           12 Bloomingdale         3:18.18    3:24.20        
       45.97  2:40.26  3:24.20                                             
 23 Scott, Stephanie          12 Riverview            3:18.00    3:26.45        
       44.38  1:40.43  2:37.24  3:26.45                                    
 24 Mitchell, Kaylin          JR Lakeland             3:33.70    3:28.26        
       47.40  1:49.43  2:42.82  3:28.26                                    
 25 Cuervo, Maria             SO Lakeland             3:35.71    3:35.95        
       50.04  1:43.21  2:48.54  3:35.95                                    
 26 Bryson, Patricia          12 Riverview            3:32.00    3:37.45        
 -- Davis, Charlotte           9 Chamberlain          3:33.90         DQ        
 -- Ross, Alex                12 Durant               3:14.03         NS        
 -- Sanchez, Sofia            JR Wharton              3:22.31         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gilbreath, Patrick  JR Wharton              2:11.13    2:07.00         20  
       26.39  1:00.50  1:37.32  2:07.00                                    
  2 Bandi, Eduard       11 Durant               2:21.94    2:17.32         17  
       28.14  1:03.91  1:44.81  2:17.32                                    
  3 Collins, Matt          East Bay             2:29.72    2:23.87         16  
       31.20  1:10.45  1:53.57  2:23.87                                    
  4 Champeau, Kyle      SR Lakeland             2:27.49    2:26.25         15  
       31.39  1:07.75  1:51.79  2:26.25                                    
  5 DeMott, Ryan         9 Bloomingdale         2:30.94    2:26.71         14  
       30.97  1:09.87  1:52.94  2:26.71                                    
  6 Haigler, Austin     SR Lakeland             2:36.25    2:37.95         13  
       33.79  1:16.63  2:00.16  2:37.95                                    
  7 Butler, Logan       12 Durant               2:39.96    2:40.36         12  
       34.12  1:17.13  2:02.36  2:40.36                                    
  8 Haas, Gabriel       11 Plant City           2:40.45    2:50.25         11  
B - Final
  9 Laurentin-Costa, A  12 Gaither              2:42.80    2:37.48          9  
       33.63  1:12.93  2:01.15  2:37.48                                    
 10 Dalton, Cody         9 Bloomingdale         2:48.93    2:40.73          7  
       34.64  1:16.76  2:05.13  2:40.73                                    
 11 Quirk, Timo         SR Jenkins HS           2:49.75    2:43.00          6  
       34.73           2:06.60  2:43.00                                    
 12 Smith, Nick         JR Wharton              2:44.92    2:43.28          5  
       33.23  1:17.46  2:08.72  2:43.28                                    
 13 Mynster, Kurt       10 Bloomingdale         2:50.29    2:45.66          4  
       37.15  1:21.47  2:10.45  2:45.66                                    
 14 Turner, Pearce      SO Jenkins HS           2:46.11    2:46.13          3  
       32.70  1:15.28  2:11.08  2:46.13                                    
 15 Hofrichter, Jonath     Durant               2:48.71    2:46.60          2  
       40.08  1:20.32  2:11.40  2:46.60                                    
 16 Lawson, Jarred       9 Bloomingdale         2:57.86    2:52.78          1  
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gilbreath, Patrick        JR Wharton              2:08.39    2:11.13        
       26.44  1:02.35  1:39.44  2:11.13                                    
  2 Bandi, Eduard             11 Durant               2:21.22    2:21.94        
       28.71  1:05.08  1:47.72  2:21.94                                    
  3 Champeau, Kyle            SR Lakeland             2:28.00    2:27.49        
       31.17  1:07.02  1:51.37  2:27.49                                    
  4 Collins, Matt                East Bay             2:32.46    2:29.72        
       30.27  1:09.69  1:55.61  2:29.72                                    
  5 DeMott, Ryan               9 Bloomingdale         2:24.17    2:30.94        
       30.20  1:10.82  1:55.85  2:30.94                                    
  6 Haigler, Austin           SR Lakeland             2:36.11    2:36.25        
       33.74  1:15.72  1:58.99  2:36.25                                    
  7 Butler, Logan             12 Durant               2:45.76    2:39.96        
       34.73  1:15.99  2:01.34  2:39.96                                    
  8 Haas, Gabriel             11 Plant City           2:42.40    2:40.45        
       30.90  1:14.73  2:02.39  2:40.45                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Laurentin-Costa, Alex     12 Gaither              2:42.00    2:42.80        
       34.60  1:15.43  2:04.83  2:42.80                                    
 10 Smith, Nick               JR Wharton              2:42.78    2:44.92        
       32.20  1:15.27  2:08.42  2:44.92                                    
 11 Turner, Pearce            SO Jenkins HS           2:42.91    2:46.11        
       31.90  1:14.51  2:09.70  2:46.11                                    
 12 Hofrichter, Jonathan         Durant               2:57.80    2:48.71        
       40.38  1:21.79  2:12.84  2:48.71                                    
 13 Dalton, Cody               9 Bloomingdale         2:55.25    2:48.93        
       35.51  1:18.89  2:09.89  2:48.93                                    
 14 Quirk, Timo               SR Jenkins HS           2:40.15    2:49.75        
       35.43  2:11.31  2:49.75                                             
 15 Mynster, Kurt             10 Bloomingdale         2:47.20    2:50.29        
       37.59  1:22.44  2:12.53  2:50.29                                    
 16 Lawson, Jarred             9 Bloomingdale         2:54.13    2:57.86        
       39.70  1:24.67  2:17.26  2:57.86                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sykes, Aaron              10 Plant City           2:58.47    3:03.90        
       38.19  1:25.99  2:20.30  3:03.90                                    
 18 MacLauchlan, Douglas         Riverview            3:00.00    3:06.04        
       36.57  1:29.12  2:26.96  3:06.04                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Raucy, Joel               11 Gaither              3:15.43    3:08.45        
 20 Jenkins, MacKenzie        10 Durant               3:37.19    4:01.47        
 -- Xavier, Russell              Riverview            3:04.00         DQ        
 -- Sun, Oscar                JR Wharton              2:42.13         DQ        
 -- Finch, Bryan              FR Jenkins HS           2:53.02         NS        
 -- Roper, Gage               10 Chamberlain          4:07.64         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kuethe, Blair       SO Wharton                25.15      25.01         20  
  2 Boyd, Kelly         SR Wharton                26.12      25.69         17  
  3 Mammel, Jen         JR Jenkins HS             26.33      26.50         16  
  4 Latta, Courtney     11 Chamberlain            27.89      27.47         15  
  5 Heron, Elise        10 Bloomingdale           27.23      27.75         14  
  6 Carlos, Sarah       12 Durant                 28.55      28.43         13  
  7 Smith, Ali          JR Jenkins HS             28.67      28.52         12  
  8 Rice, Emily         FR Jenkins HS             29.54      29.56         11  
B - Final
  9 Akers, Ashley       SO Wharton                30.13      29.45          9  
 10 Monahan, Kathleen   10 Gaither                30.05      29.82          7  
 11 Brigman, Alexis     JR Jenkins HS             30.73      30.75          6  
 12 Knight, Amanda       9 Plant City             32.15      31.68          5  
 13 Guilfoos, Andrea    SR Wharton                31.68      31.77          4  
 14 Bening, Bailey       9 Durant                 32.40      31.80          3  
 15 Kirkwood, Hannah     9 Plant City             32.27      32.69          2  
 16 Musick, Emily       11 Riverview              29.96      34.79          1  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kuethe, Blair             SO Wharton                24.48      25.15        
  2 Boyd, Kelly               SR Wharton                25.50      26.12        
  3 Mammel, Jen               JR Jenkins HS             25.76      26.33        
  4 Heron, Elise              10 Bloomingdale           27.15      27.23        
  5 Latta, Courtney           11 Chamberlain            28.01      27.89        
  6 Carlos, Sarah             12 Durant                 28.40      28.55        
  7 Smith, Ali                JR Jenkins HS             28.08      28.67        
  8 Rice, Emily               FR Jenkins HS             28.00      29.54        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Musick, Emily             11 Riverview              31.00      29.96        
 10 Monahan, Kathleen         10 Gaither                29.79      30.05        
 11 Akers, Ashley             SO Wharton                30.00      30.13        
 12 Brigman, Alexis           JR Jenkins HS             29.78      30.73        
 13 Guilfoos, Andrea          SR Wharton                31.89      31.68        
 14 Knight, Amanda             9 Plant City             30.16      32.15        
 15 Kirkwood, Hannah           9 Plant City             32.00      32.27        
 16 Bening, Bailey             9 Durant                 32.84      32.40        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Robbins, Carrie           12 Riverview              32.12      32.57        
 18 Coker, Cora               FR Lakeland               32.05      32.92        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lombard, Katie            11 Bloomingdale           27.47      32.97        
 20 Potts, Jessica            12 Bloomingdale           32.15      33.38        
 21 Loida, Courtney           12 Chamberlain            32.49      34.20        
 22 Fudge, Sarah              10 Durant                 33.93      34.22        
 23 Polatus, Paige               East Bay               35.82      34.87        
 24 Cameron, Tarrah           12 Riverview              37.20      35.76        
 25 Richard, Nicole           JR Lakeland               34.56      35.94        
 26 McGrath, Annie            FR Lakeland               36.94      36.30        
 27 Steel, Naomi               9 Chamberlain            37.03      37.17        
 28 Hartsfield, Jill          12 Gaither                36.41      37.34        
 29 Gazda, Mimi                9 Bloomingdale           39.34      40.06        
 -- Chandler, Caitlyn         12 Plant City             30.68         DQ        
 -- Bradshaw, Megan           10 Plant City             30.38         DQ        
 -- Boggs, Olivia             12 Riverview              36.14         DQ        
 -- Wilson-Wolfe, Danielle    10 Durant                 33.98         NS        
 -- Thrasher, Lindsey         12 Gaither                33.53         NS        
 -- Dyal, Jennifer               East Bay               36.73         NS        
 -- Laursen, Jamie            JR Lakeland               29.86         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rees, Jordan        JR Wharton                22.53      22.07         20  
  2 Markov, Nikita      11 Plant City             23.11      23.04         17  
  3 Ankers, Chad        FR Wharton                23.83      23.32         16  
  4 Hardin, Ben         SO Jenkins HS             25.05      25.57         15  
  5 Hnizdil, Eric       10 Bloomingdale           25.80      25.70         14  
  6 Nesler, Ryan        SR Wharton                25.68      26.06         13  
  7 Robu, Vasily           East Bay               26.28      26.75         12  
  8 Byrd, Johnnie       10 Plant City             26.16      28.63         11  
B - Final
  9 Santiago, Nick      JR Wharton                26.67      26.48          9  
 10 Gates, Nicholas        Riverview              27.89      27.28          6.5
 10 McBurney, Charlie    9 Durant                 27.48      27.28          6.5
 12 Fontaine, Ricky     JR Jenkins HS             27.42      27.55          5  
 13 Kelley, John           Riverview              28.46      27.72          4  
 14 Stone, Garrett      FR Jenkins HS             28.24      27.89          3  
 15 Messer, Matt        12 Gaither                27.53      28.17          2  
 16 Falcon, Derek       SO Jenkins HS             28.63      28.83          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rees, Jordan              JR Wharton                21.39      22.53        
  2 Markov, Nikita            11 Plant City             22.97      23.11        
  3 Ankers, Chad              FR Wharton                23.72      23.83        
  4 Hardin, Ben               SO Jenkins HS             25.03      25.05        
  5 Nesler, Ryan              SR Wharton                25.38      25.68        
  6 Hnizdil, Eric             10 Bloomingdale           26.97      25.80        
  7 Byrd, Johnnie             10 Plant City             27.90      26.16        
  8 Robu, Vasily                 East Bay               27.78      26.28        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Santiago, Nick            JR Wharton                25.90      26.67        
 10 Fontaine, Ricky           JR Jenkins HS             25.77      27.42        
 11 McBurney, Charlie          9 Durant                 27.22      27.48        
 12 Messer, Matt              12 Gaither                28.05      27.53        
 13 Gates, Nicholas              Riverview              26.60      27.89        
 14 Stone, Garrett            FR Jenkins HS             27.37      28.24        
 15 Kelley, John                 Riverview              29.00      28.46        
 16 Falcon, Derek             SO Jenkins HS             28.68      28.63        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rodriquez, Manny          10 Bloomingdale           29.68      28.84        
 18 Lockhart, Anthony         12 Plant City             28.16      28.88        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Michalski, Max               Riverview              29.00      28.94        
 20 Wadi, Daniel              12 Plant City             27.07      29.14        
 21 Bouie, Alex                9 Gaither                29.22      29.28        
 22 Lynch, Ryan               10 Gaither                30.03      29.33        
 23 Kaufman, Neal              9 Gaither                28.18      29.51        
 24 Stephens, Jacob            9 Durant                 30.12      29.53        
 25 Comtois, Ryan             12 Bloomingdale           30.54      29.68        
 26 Rogers, Shawn             11 Durant                 30.33      30.44        
 27 Dixon, Clayton            FR Lakeland               30.00      30.60        
 28 York, Seth                   Riverview              29.00      30.65        
 29 Tidwell, Andrew           FR Lakeland               33.10      32.81        
 30 Phillips, Michael            East Bay               39.60      33.55        
 31 Wilson, Jonathan           9 Durant                 41.67      41.64        
 -- Perez, Jesse              12 Bloomingdale           37.97         NS        
 -- Roper, Gage               10 Chamberlain            39.88         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McNamara, Kamryn    12 Gaither                   NT     411.70         20  
  2 Steel, Carrie       12 Chamberlain               NT     314.70         17  
  3 Hyndman, Aymee      JR Jenkins HS                NT     291.95         16  
  4 Orr, Lindsay        JR Jenkins HS                NT     280.75         15  
  5 Long, Samantha      12 Gaither                   NT     267.75         14  
  6 Childs, Haylee      JR Jenkins HS                NT     254.30         13  
  7 Piccoli, Victoria      Bloomingdale          152.10     250.25         12  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wing-Holt, Nichola  11 Bloomingdale          258.05     424.40         20  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Menendez, Sarah     JR Wharton              1:03.48    1:01.65         20  
       28.93  1:01.65                                                      
  2 Flocken, Cathy         East Bay             1:11.92    1:08.35         17  
       30.86  1:08.35                                                      
  3 Molino, Nicole      JR Wharton              1:08.82    1:08.99         16  
       31.83  1:08.99                                                      
  4 Smith, Lindsey      JR Jenkins HS           1:08.72    1:09.15         15  
       32.44  1:09.15                                                      
  5 Smith, Ali          JR Jenkins HS           1:13.08    1:12.36         14  
       32.32  1:12.36                                                      
  6 Nelson, Allison     11 Gaither              1:14.25    1:16.32         13  
       34.45  1:16.32                                                      
  7 Hoyt, Kelsey        FR Wharton              1:21.41    1:17.73         12  
     1:17.74  1:17.73                                                      
 -- Olson, Libby           East Bay             1:06.72         DQ        
B - Final
  9 Brigman, Alexis     JR Jenkins HS           1:23.60    1:20.70          9  
       37.10  1:20.70                                                      
 10 Innocent, Sylvia    10 Durant               1:22.96    1:21.71          7  
       37.59  1:21.71                                                      
 11 Walsh, Corinne      12 Durant               1:21.81    1:22.87          6  
       37.90  1:22.87                                                      
 12 Molinowski, Britta  12 Plant City           1:30.44    1:26.63          5  
       37.82  1:26.63                                                      
 13 Scherchel, Morgan   10 Gaither              1:27.85    1:26.87          4  
       39.55  1:26.87                                                      
 14 Clancy, Holly       10 Bloomingdale         1:31.02    1:27.04          3  
 15 McDade, Casey       12 Bloomingdale         1:25.88    1:28.52          2  
       39.74  1:28.52                                                      
 -- Lauck, Sierra       10 Riverview            1:23.43         DQ        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Menendez, Sarah           JR Wharton                59.90    1:03.48        
       29.23  1:03.48                                                      
  2 Olson, Libby                 East Bay             1:10.57    1:06.72        
       32.00  1:06.72                                                      
  3 Smith, Lindsey            JR Jenkins HS           1:09.29    1:08.72        
       32.82  1:08.72                                                      
  4 Molino, Nicole            JR Wharton              1:07.00    1:08.82        
       30.56  1:08.82                                                      
  5 Flocken, Cathy               East Bay             1:11.26    1:11.92        
       32.11  1:11.92                                                      
  6 Smith, Ali                JR Jenkins HS           1:20.76    1:13.08        
       33.03  1:13.08                                                      
  7 Nelson, Allison           11 Gaither              1:10.11    1:14.25        
       33.71  1:14.25                                                      
  8 Hoyt, Kelsey              FR Wharton              1:35.00    1:21.41        
       37.93  1:21.41                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Walsh, Corinne            12 Durant               1:22.38    1:21.81        
       37.31  1:21.81                                                      
 10 Innocent, Sylvia          10 Durant               1:19.37    1:22.96        
       38.48  1:22.96                                                      
 11 Lauck, Sierra             10 Riverview            1:25.00    1:23.43        
 12 Brigman, Alexis           JR Jenkins HS           1:12.94    1:23.60        
       36.72  1:23.60                                                      
 13 McDade, Casey             12 Bloomingdale         1:31.80    1:25.88        
       38.88  1:25.88                                                      
 14 Scherchel, Morgan         10 Gaither              1:38.39    1:27.85        
       39.92  1:27.85                                                      
 15 Molinowski, Brittany      12 Plant City           1:28.91    1:30.44        
       40.50  1:30.44                                                      
 16 Clancy, Holly             10 Bloomingdale         1:26.24    1:31.02        
       41.13  1:31.02                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alloway, Bernadette       10 Bloomingdale         1:30.76    1:33.63        
       43.20  1:33.63                                                      
 18 Bottino, Jana             SR Jenkins HS           1:21.81    1:36.77        
       38.59  1:36.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Frye, Natasha             12 Riverview            1:34.00    1:38.86        
       44.33  1:38.86                                                      
 20 Kelley, Alexandra          9 Riverview            1:36.00    1:39.82        
       43.12  1:39.82                                                      
 21 Cotoia, Jennie            JR Wharton              1:41.84    1:41.71        
 22 Oliberg, Kirsten          12 Durant               1:46.20    1:43.43        
       42.54  1:43.43                                                      
 23 Mitchell, Kaylin          JR Lakeland             1:37.56    1:47.92        
       48.88  1:47.92                                                      
 24 Knapp, Gina               12 Durant               1:40.41    1:48.27        
       47.11  1:48.27                                                      
 -- Pullen, Elizabeth         10 Gaither              1:42.12         DQ        
 -- Gauslow, Alexandra         9 Bloomingdale         1:42.12         DQ        
 -- Bally, Rachel             10 Gaither              1:42.12         NS        
 -- Soldinger, Jamie          11 Riverview            1:27.00         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 DiMare, Paolo       SR Wharton                58.66      57.45         20  
       26.82    57.45                                                      
  2 Sox, Mark           SO Wharton                59.26      57.82         17  
       26.72    57.82                                                      
  3 Elozory, Cody       12 Chamberlain            58.37      57.83         16  
       26.48    57.83                                                      
  4 Sykes, Connor       SO Wharton              1:05.38    1:05.90         15  
       30.04  1:05.90                                                      
  5 Donahue, Thomas     10 Bloomingdale         1:07.82    1:07.86         14  
       30.89  1:07.86                                                      
  6 DeMott, Ryan         9 Bloomingdale         1:06.74    1:11.94         13  
       31.95  1:11.94                                                      
  7 Rodriguez, Anthony  10 Plant City           1:11.57    1:12.15         12  
     1:12.15  1:12.15                                                      
  8 Turner, Pearce      SO Jenkins HS           1:11.49    1:12.17         11  
       32.23  1:12.17                                                      
B - Final
  9 Stone, Garrett      FR Jenkins HS           1:15.61    1:15.71          9  
       33.96  1:15.71                                                      
 10 Sun, Oscar          JR Wharton              1:21.97    1:19.08          7  
       34.49  1:19.08                                                      
 11 Molina, James       12 Bloomingdale         1:15.51    1:19.92          6  
       34.39  1:19.92                                                      
 12 Casey, Nicholas     11 Plant City           1:18.68    1:20.86          5  
       34.79  1:20.86                                                      
 13 Mynster, Kurt       10 Bloomingdale         1:20.80    1:21.57          4  
       37.88  1:21.57                                                      
 14 Cubr, Steve         11 Gaither              1:21.60    1:22.21          3  
       36.44  1:22.21                                                      
 15 Raucy, Joel         11 Gaither              1:22.29    1:25.96          2  
       37.78  1:25.96                                                      
 16 Wells, Michael      SO Jenkins HS           1:27.26    1:29.99          1  
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elozory, Cody             12 Chamberlain            59.02      58.37        
       27.03    58.37                                                      
  2 DiMare, Paolo             SR Wharton                56.38      58.66        
       27.02    58.66                                                      
  3 Sox, Mark                 SO Wharton                57.96      59.26        
       27.10    59.26                                                      
  4 Sykes, Connor             SO Wharton              1:11.43    1:05.38        
       30.37  1:05.38                                                      
  5 DeMott, Ryan               9 Bloomingdale         1:07.49    1:06.74        
       30.84  1:06.74                                                      
  6 Donahue, Thomas           10 Bloomingdale         1:06.01    1:07.82        
       29.40  1:07.82                                                      
  7 Turner, Pearce            SO Jenkins HS           1:10.55    1:11.49        
       31.97  1:11.49                                                      
  8 Rodriguez, Anthony        10 Plant City           1:11.42    1:11.57        
       30.73  1:11.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Molina, James             12 Bloomingdale         1:14.45    1:15.51        
       32.84  1:15.51                                                      
 10 Stone, Garrett            FR Jenkins HS           1:14.53    1:15.61        
       34.16  1:15.61                                                      
 11 Casey, Nicholas           11 Plant City           1:19.53    1:18.68        
       33.92  1:18.68                                                      
 12 Mynster, Kurt             10 Bloomingdale         1:23.28    1:20.80        
       37.67  1:20.80                                                      
 13 Cubr, Steve               11 Gaither              1:25.40    1:21.60        
       36.73  1:21.60                                                      
 14 Sun, Oscar                JR Wharton              1:20.18    1:21.97        
       35.87  1:21.97                                                      
 15 Raucy, Joel               11 Gaither              1:29.80    1:22.29        
       36.28  1:22.29                                                      
 16 Wells, Michael            SO Jenkins HS           1:39.27    1:27.26        
       37.15  1:27.26                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moore, Preston             9 Durant               1:31.59    1:47.11        
       40.78  1:47.11                                                      
 -- Petersen, Dane            10 Plant City           1:32.78         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kuethe, Blair       SO Wharton                53.83      53.25         20  
       25.84    53.25                                                      
  2 Albright, Danielle  FR Wharton                55.58      53.88         17  
       26.10    53.88                                                      
  3 Boyd, Kelly         SR Wharton                56.66      55.59         16  
       26.72    55.59                                                      
  4 Mammel, Jen         JR Jenkins HS             58.53      59.80         15  
       28.10    59.80                                                      
  5 Heron, Elise        10 Bloomingdale           59.88    1:01.02         14  
       29.00  1:01.02                                                      
  6 Moreland, Sydnee    10 Bloomingdale         1:01.98    1:03.29         13  
       29.24  1:03.29                                                      
  7 Gates, Leah         SO Lakeland             1:05.05    1:04.56         12  
       31.01  1:04.56                                                      
  8 Musick, Emily       11 Riverview            1:07.47    1:08.95         11  
B - Final
  9 Cappadoro, Kendal    9 Chamberlain          1:09.67    1:06.99          9  
       32.60  1:06.99                                                      
 10 Hahn, Erica         12 Riverview            1:07.94    1:08.95          7  
       32.16  1:08.95                                                      
 11 Garham, Savannah       Durant               1:10.36    1:09.41          6  
       33.87  1:09.41                                                      
 12 Thivierge, Alaina   JR Jenkins HS           1:08.60    1:09.51          5  
       32.90  1:09.51                                                      
 13 Parker, Karah       SO Jenkins HS           1:09.45    1:09.82          4  
       31.99  1:09.82                                                      
 14 Potts, Jessica      12 Bloomingdale         1:13.09    1:11.15          3  
 15 Bradshaw, Megan     10 Plant City           1:10.51    1:11.29          2  
       33.11  1:11.29                                                      
 16 Molinowski, Britta  12 Plant City           1:13.22    1:14.85          1  
       34.94  1:14.85                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kuethe, Blair             SO Wharton                52.32      53.83        
       25.94    53.83                                                      
  2 Albright, Danielle        FR Wharton                54.78      55.58        
       27.01    55.58                                                      
  3 Boyd, Kelly               SR Wharton                54.34      56.66        
       27.28    56.66                                                      
  4 Mammel, Jen               JR Jenkins HS             57.68      58.53        
       27.38    58.53                                                      
  5 Heron, Elise              10 Bloomingdale         1:00.95      59.88        
       28.46    59.88                                                      
  6 Moreland, Sydnee          10 Bloomingdale         1:03.87    1:01.98        
       29.08  1:01.98                                                      
  7 Gates, Leah               SO Lakeland             1:05.69    1:05.05        
       31.17  1:05.05                                                      
  8 Musick, Emily             11 Riverview            1:07.00    1:07.47        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hahn, Erica               12 Riverview            1:08.00    1:07.94        
       31.95  1:07.94                                                      
 10 Thivierge, Alaina         JR Jenkins HS           1:06.56    1:08.60        
       32.42  1:08.60                                                      
 11 Parker, Karah             SO Jenkins HS           1:09.39    1:09.45        
       31.84  1:09.45                                                      
 12 Cappadoro, Kendal          9 Chamberlain          1:07.75    1:09.67        
       33.23  1:09.67                                                      
 13 Garham, Savannah             Durant               1:14.10    1:10.36        
       33.97  1:10.36                                                      
 14 Bradshaw, Megan           10 Plant City           1:08.90    1:10.51        
       32.97  1:10.51                                                      
 15 Pitts, Eboni               9 Riverview            1:10.00    1:10.54        
       33.73  1:10.54                                                      
 16 Potts, Jessica            12 Bloomingdale         1:10.80    1:13.09        
       34.33  1:13.09                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Molinowski, Brittany      12 Plant City           1:13.05    1:13.22        
       34.75  1:13.22                                                      
 18 Fernandez, Christina       9 Gaither              1:13.13    1:14.14        
       35.68  1:14.14                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Williams, Lauren          11 Riverview            1:12.00    1:14.71        
       35.48  1:14.71                                                      
 20 Coker, Cora               FR Lakeland             1:15.00    1:15.19        
       35.68  1:15.19                                                      
 21 Evans, Cathleen            9 Plant City           1:16.03    1:15.58        
 22 Medeiros, Danielle        JR Jenkins HS           1:18.29    1:16.80        
       36.16  1:16.80                                                      
 23 Bahret, Shelby               East Bay             1:18.84    1:16.91        
       36.81  1:16.91                                                      
 24 Torge, Katherine          12 Bloomingdale         1:14.12    1:17.36        
       35.84  1:17.36                                                      
 25 Sims, Abigail             12 Gaither              1:16.75    1:18.15        
     1:18.15  1:18.15                                                      
 26 Hooks, Jill               10 Durant               1:23.17    1:20.91        
       37.87  1:20.91                                                      
 27 Lamb, Andrea              JR Lakeland             1:15.60    1:22.41        
 28 Hadick, Julie             10 Durant               1:22.60    1:22.54        
       38.57  1:22.54                                                      
 29 Daubar, Chelsea           10 Chamberlain          1:25.95    1:24.05        
       39.83  1:24.05                                                      
 30 Oliberg, Kirsten          12 Durant               1:17.65    1:24.25        
       37.91  1:24.25                                                      
 31 Wright, Kaitlyn           12 Gaither              1:29.08    1:29.11        
       41.72  1:29.11                                                      
 -- Sanchez, Sofia            JR Wharton              1:07.00         DQ        
 -- Dyal, Jennifer               East Bay             1:24.03         NS        
 -- Kiser, Jessica            10 Gaither              1:30.19         NS        
 -- Laursen, Jamie            JR Lakeland             1:08.15         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, Eric         SR Lakeland               49.65      48.90         20  
       24.18    48.90                                                      
  2 Rees, Jordan        JR Wharton                49.86      49.19         17  
       24.00    49.19                                                      
  3 Ankers, Chad        FR Wharton                52.05      50.50         16  
       24.63    50.50                                                      
  4 Markov, Nikita      11 Plant City             52.36      52.00         15  
       24.60    52.00                                                      
  5 Woodcock, Brian     11 Bloomingdale           53.02      53.71         14  
       25.53    53.71                                                      
  6 Sox, Mark           SO Wharton                54.13      54.96         13  
       25.57    54.96                                                      
  7 Hnizdil, Eric       10 Bloomingdale           56.21      56.71         12  
       27.25    56.71                                                      
  8 DeMott, William     10 Bloomingdale           57.89      58.23         11  
B - Final
  9 Smith, Nick         JR Wharton                59.71      59.79          9  
       30.05    59.79                                                      
 10 Hardin, Ben         SO Jenkins HS           1:00.64    1:00.71          7  
       28.83  1:00.71                                                      
 11 Baiss, Bryan        10 Gaither              1:00.41    1:01.91          6  
       30.55  1:01.91                                                      
 12 Gates, Nicholas        Riverview            1:03.04    1:02.82          5  
       29.21  1:02.82                                                      
 13 Konczeski-Sullivan  10 Gaither              1:04.18    1:03.45          4  
 14 McBurney, Charlie    9 Durant               1:03.91    1:03.84          3  
       30.38  1:03.84                                                      
 15 Kenyon, Dylon       12 Plant City           1:03.58    1:04.12          2  
       30.68  1:04.12                                                      
 16 Fontaine, Ricky     JR Jenkins HS           1:03.11    1:04.52          1  
       29.94  1:04.52                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Eric               SR Lakeland               45.23      49.65        
       24.41    49.65                                                      
  2 Rees, Jordan              JR Wharton                47.00      49.86        
       24.09    49.86                                                      
  3 Ankers, Chad              FR Wharton                50.71      52.05        
       25.36    52.05                                                      
  4 Markov, Nikita            11 Plant City             51.55      52.36        
       24.40    52.36                                                      
  5 Woodcock, Brian           11 Bloomingdale           51.55      53.02        
       25.04    53.02                                                      
  6 Sox, Mark                 SO Wharton                53.05      54.13        
       25.48    54.13                                                      
  7 Hnizdil, Eric             10 Bloomingdale           58.40      56.21        
       26.97    56.21                                                      
  8 DeMott, William           10 Bloomingdale           59.80      57.89        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Nick               JR Wharton              1:02.01      59.71        
       29.19    59.71                                                      
 10 Baiss, Bryan              10 Gaither              1:01.50    1:00.41        
       29.73  1:00.41                                                      
 11 Hardin, Ben               SO Jenkins HS           1:00.09    1:00.64        
       28.03  1:00.64                                                      
 12 Gates, Nicholas              Riverview              59.90    1:03.04        
       29.15  1:03.04                                                      
 13 Fontaine, Ricky           JR Jenkins HS           1:00.56    1:03.11        
       29.27  1:03.11                                                      
 14 Kenyon, Dylon             12 Plant City           1:02.06    1:03.58        
       30.85  1:03.58                                                      
 15 McBurney, Charlie          9 Durant               1:05.33    1:03.91        
       30.40  1:03.91                                                      
 16 Konczeski-Sullivan, Cody  10 Gaither              1:03.01    1:04.18        
       30.49  1:04.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kelley, John                 Riverview            1:08.00    1:05.25        
 18 Stephens, Jacob            9 Durant               1:08.29    1:05.44        
       31.43  1:05.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Drake, Samuel              9 Durant               1:06.34    1:06.62        
       32.12  1:06.62                                                      
 20 Lyons, Nick               12 Durant               1:08.40    1:07.46        
       30.45  1:07.46                                                      
 21 Williams, Chad            SO Jenkins HS           1:06.51    1:07.65        
       31.69  1:07.65                                                      
 22 Michalski, Max               Riverview            1:09.00    1:08.40        
       31.09  1:08.40                                                      
 23 Kaufman, Neal              9 Gaither              1:07.09    1:08.51        
       31.31  1:08.51                                                      
 24 Wadi, Daniel              12 Plant City           1:05.12    1:08.63        
       32.53  1:08.63                                                      
 25 Rodriquez, Manny          10 Bloomingdale         1:07.43    1:08.86        
 26 Sheets, Sam               SO Lakeland             1:08.00    1:08.90        
 27 Pullen, William           10 Chamberlain          1:14.57    1:10.90        
       33.62  1:10.90                                                      
 28 Moriarty, Justin             Riverview            1:15.00    1:14.50        
       34.51  1:14.50                                                      
 29 Tidwell, Andrew           FR Lakeland             1:15.37    1:14.60        
       35.09  1:14.60                                                      
 30 Phillips, Michael            East Bay             1:37.03    1:23.13        
 -- Lynch, Ryan               10 Gaither              1:09.77         DQ        
 -- Falcon, Derek             SO Jenkins HS           1:06.06         DQ        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chevalier, Kayley      East Bay             5:20.31    5:13.61         20  
       27.40    58.01  1:30.15  2:02.32  2:34.63  3:06.82  3:39.04  4:11.02
     4:42.77  5:13.61                                                      
  2 Moore, April        FR Lakeland             5:20.17    5:14.17         17  
       28.48    59.45  1:31.10  2:02.89  2:34.70  3:06.71  3:33.38  4:11.27
     4:43.52  5:14.17                                                      
  3 Smith, Megan        FR Wharton              5:20.35    5:26.95         16  
       29.00  1:00.44  1:33.10  2:06.17  2:39.48  3:13.13  3:46.91  4:20.49
     4:54.06  5:26.95                                                      
  4 Wilshire, Maci      SR Jenkins HS           5:49.33    5:44.22         15  
       30.45  1:03.69  1:37.85  2:12.67  2:47.65  3:23.21  3:58.77  4:34.44
     5:10.03  5:44.22                                                      
  5 Butler, Brittany     9 Plant City           5:52.57    5:49.62         14  
       30.80  1:05.07  1:40.06  2:15.40  2:50.94  3:27.40  4:03.70  4:39.83
     5:15.64  5:49.62                                                      
  6 Johnson, Meagan     SR Lakeland             6:03.87    6:02.69         13  
       31.96  1:07.68  1:44.26  2:20.97  2:57.85  3:35.44  4:12.84  4:50.06
     5:27.37  6:02.69                                                      
  7 Sox, Kelly          SO Wharton              6:05.48    6:06.52         12  
       31.13  1:05.07  1:40.19  2:15.64  2:53.27  3:31.57  4:10.81  4:50.51
     5:29.09  6:06.52                                                      
  8 Orvosh, Katie          East Bay             6:14.09    6:10.78         11  
B - Final
  9 Diffey, Megan       SO Jenkins HS           6:17.53    6:14.18          9  
       33.68  1:11.18  1:48.94  2:27.06  3:04.84  3:43.34  4:22.32  5:00.66
     5:38.54  6:14.18                                                      
 10 Szalanski, Christi     East Bay             6:16.16    6:14.71          7  
       33.24  1:10.30  1:48.60  2:26.66  3:04.73  3:43.41  4:21.95  5:00.52
     5:38.97  6:14.71                                                      
 11 Castro, Leanne      SO Wharton              6:33.08    6:35.52          6  
       35.02  1:14.50  1:54.96  2:36.16  3:17.03  3:57.66  4:38.65  5:19.36
     5:59.42  6:35.52                                                      
 12 Hovan, Sloane       11 Bloomingdale         6:45.50    6:46.88          5  
       36.56  1:16.62  1:57.39  2:38.75  3:20.17  4:02.32  4:44.49  5:26.44
     6:07.73  6:46.88                                                      
 13 Monahan, Kathleen   10 Gaither              6:47.04    6:49.46          4  
       36.16  1:15.65  1:57.14           3:20.69  4:03.62  4:45.43  5:27.91
     6:09.58  6:49.46                                                      
 14 Whitaker, Elizabet  10 Gaither              6:51.19    6:49.91          3  
       34.79  1:14.25  1:55.69  2:37.06  3:19.00  4:01.32  4:44.52  5:28.05
     6:09.63  6:49.91                                                      
 15 DeMott, Samantha    12 Bloomingdale         6:46.15    6:58.60          2  
       37.46  1:18.57  2:00.87  2:43.48  3:26.33  4:09.15  4:52.26  5:35.44
     6:17.43  6:58.60                                                      
 16 Edwards, Janna      10 Bloomingdale         7:12.38    7:13.14          1  
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, April              FR Lakeland             5:19.86    5:20.17        
       29.87  1:01.66  1:33.73  2:06.08  2:38.54  3:11.13  3:43.46  4:15.96
     4:48.48  5:20.17                                                      
  2 Chevalier, Kayley            East Bay             5:19.23    5:20.31        
       29.11  1:00.36  1:32.42  2:05.04  2:37.85  3:10.61  3:43.04  4:15.96
     4:48.71  5:20.31                                                      
  3 Smith, Megan              FR Wharton              5:19.74    5:20.35        
       29.26  1:00.92  1:33.29  2:05.67  2:38.55  3:11.00  3:43.53  4:16.25
     4:48.49  5:20.35                                                      
  4 Wilshire, Maci            SR Jenkins HS           5:46.28    5:49.33        
       30.78  1:04.47  1:38.75  2:13.84  2:49.55  3:25.51  4:01.49  4:37.99
     5:14.23  5:49.33                                                      
  5 Butler, Brittany           9 Plant City           5:52.97    5:52.57        
       30.91  1:04.97  1:40.56  2:16.02  2:51.97  3:28.19  4:04.29  4:40.99
     5:17.12  5:52.57                                                      
  6 Johnson, Meagan           SR Lakeland             5:54.45    6:03.87        
       31.58  1:06.37  1:42.98  2:20.72  2:58.30  3:35.85  4:13.56  4:49.43
     5:27.23  6:03.87                                                      
  7 Sox, Kelly                SO Wharton              6:14.75    6:05.48        
       31.07  1:05.23  1:41.99  2:19.29  2:56.38  3:34.24  4:12.85  4:52.01
     5:28.79  6:05.48                                                      
  8 Orvosh, Katie                East Bay             6:19.97    6:14.09        
       36.51  1:15.97  1:53.60  2:31.18  3:09.08  3:46.78  4:23.26  5:01.43
     5:39.02  6:14.09                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Szalanski, Christi           East Bay             6:32.46    6:16.16        
       32.89  1:09.24  1:47.31  2:25.70  3:03.98  3:42.59  4:21.30  5:00.42
     5:38.41  6:16.16                                                      
 10 Diffey, Megan             SO Jenkins HS           6:15.96    6:17.53        
       33.61  1:10.14  1:47.63  2:25.66  3:03.60  3:42.22  4:21.34  4:59.89
     5:38.67  6:17.53                                                      
 11 Castro, Leanne            SO Wharton              6:35.15    6:33.08        
       35.02  1:14.09  1:54.35  2:34.90  3:15.31  3:55.68  4:36.33  5:16.68
     5:55.92  6:33.08                                                      
 12 Hovan, Sloane             11 Bloomingdale         7:19.27    6:45.50        
       36.36  1:16.22  1:56.40  2:37.68  3:18.45  3:59.93  4:41.26  5:22.18
     6:04.33  6:45.50                                                      
 13 DeMott, Samantha          12 Bloomingdale         6:42.49    6:46.15        
       36.79  1:16.55  1:57.57  2:38.36  3:19.56  4:01.17  4:43.45  5:25.32
     6:06.21  6:46.15                                                      
 14 Monahan, Kathleen         10 Gaither              6:53.50    6:47.04        
       33.77  1:12.12  1:52.79  2:34.37  3:16.41  3:58.09  4:41.96  5:24.80
     6:07.21  6:47.04                                                      
 15 Whitaker, Elizabeth       10 Gaither              6:44.18    6:51.19        
       33.10  1:11.03  1:51.86  2:33.74  3:15.82  3:58.18  4:41.64  5:26.43
     6:09.74  6:51.19                                                      
 16 Edwards, Janna            10 Bloomingdale         6:54.24    7:12.38        
       36.10  1:16.68  1:59.41  2:43.13  3:27.47  4:13.21  4:58.15  5:43.71
     6:28.34  7:12.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hoyt, Kelsey              FR Wharton              7:10.00    7:13.89        
       37.92  1:21.21  2:06.37  2:51.62  3:36.25  4:21.24  5:05.83  5:50.61
     6:35.05  7:13.89                                                      
 18 Ewell, Vicki              10 Durant               7:23.40    7:27.62        
       36.44  1:19.11  2:04.54  2:51.22  3:38.78  4:26.54  5:13.19  5:59.90
     6:45.20  7:27.62                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crook, Shannon            11 Plant City           7:44.19    7:31.49        
 20 Bolter, Alyssa            JR Jenkins HS           7:48.37    7:31.89        
 21 Polatus, Paige               East Bay             7:26.41    7:33.26        
       38.31  1:22.61  2:07.44  2:53.29  3:40.12  4:28.49  5:14.94  6:02.54
     6:49.41  7:33.26                                                      
 22 Lindsey, Valerie           9 Gaither              7:02.18    7:34.90        
       37.68  1:21.27  2:06.20  2:51.68  4:27.39  5:15.49  6:03.44  6:50.94
     7:34.90                                                               
 23 Iams, Samantha             9 Riverview            7:44.00    7:36.14        
       39.00  1:22.27  2:08.07  2:55.14  3:42.02  4:30.32  5:19.32  6:06.95
     6:52.89  7:36.14                                                      
 24 Cortello, Robyn           SR Jenkins HS           7:57.78    8:02.24        
       41.36  1:27.86  3:06.98  3:56.96           5:37.42           6:26.74
     7:16.23  8:02.24                                                      
 25 Bryson, Patricia          12 Riverview            8:04.00    8:03.24        
       40.34  1:26.47  2:15.26  3:04.11  3:54.44  4:45.50  5:36.34  6:26.97
     7:17.72  8:03.24                                                      
 26 Keck, Haley                9 Durant               8:44.84    8:06.15        
       42.18  1:28.49  2:18.50  3:08.34  3:57.99  4:47.86  5:37.91  6:29.08
     7:20.45  8:06.15                                                      
 27 Richard, Nicole           JR Lakeland             8:12.00    8:15.62        
       43.01  1:30.28  2:20.79  3:12.05  4:04.86  4:55.21  5:46.98  6:39.03
     7:28.02  8:15.62                                                      
 28 Scott, Stephanie          12 Riverview            8:06.00    8:16.95        
 29 Mobley, Megan             10 Bloomingdale         7:50.12    8:19.15        
 30 Knapp, Gina               12 Durant               8:22.03    8:41.29        
       46.03  1:36.27  2:27.56  3:21.80  4:16.41  5:11.18  6:05.86  7:00.69
     7:52.15  8:41.29                                                      
 31 Gammill, Chandler          9 Durant               9:27.40    8:52.49        
       43.15  1:32.58  2:25.80  3:20.15  4:15.55  5:11.50  6:08.29  7:05.59
     8:01.89  8:52.49                                                      
 32 Taylor, Michela           12 Gaither              8:44.51    9:16.99        
       43.57  1:37.04  2:34.08  3:33.27  4:34.21  5:31.59  6:33.31  7:31.20
     8:26.67  9:16.99                                                      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ball, Tyler            East Bay             4:56.64    4:46.15         20  
       25.15    54.18  1:23.40  1:52.56  2:21.47  2:50.45  3:19.83  3:49.12
     4:18.15  4:46.15                                                      
  2 Butler, Blair       11 Plant City           5:04.79    5:06.64         17  
       27.70    57.73  1:28.11  1:58.86  2:30.25  3:01.57  3:32.81  4:04.52
     4:35.95  5:06.64                                                      
  3 Tedrick, Constanti  10 Bloomingdale         5:21.47    5:27.02         16  
       29.03  1:00.74  1:34.00  2:07.40  2:40.25  3:13.09  3:46.09  4:19.46
     4:54.19  5:27.02                                                      
  4 Morrissey, Billy    JR Jenkins HS           5:33.78    5:30.95         15  
       28.77  1:00.72  1:33.39  2:06.57  2:40.03  3:14.25  3:48.51  4:23.21
     4:58.02  5:30.95                                                      
  5 Eckman, James       SO Lakeland             5:28.69    5:44.73         14  
       27.93  1:01.32  1:37.19  2:13.03  2:47.55  3:21.80  3:56.98  4:32.11
     5:07.33  5:44.73                                                      
  6 Stebbins, Noah       9 Bloomingdale         5:50.54    5:47.23         13  
       30.89  1:04.34  1:38.98  2:14.19           3:25.51  4:01.42         
     5:12.69  5:47.23                                                      
  7 Harrell, Pierce     10 Plant City           6:27.59    6:34.80         12  
       32.25  1:09.15  1:49.15  2:29.94  3:10.66  3:52.23  4:34.05  5:15.66
     5:57.05  6:34.80                                                      
  8 Evans, Taylor          East Bay             6:25.26    6:37.51         11  
B - Final
  9 Wells, Michael      SO Jenkins HS           6:30.89    6:25.79          9  
       33.54  1:11.51  1:51.12  2:30.90  3:10.26  3:49.81  4:30.64  5:11.11
     5:51.34  6:25.79                                                      
 10 Dalton, Cody         9 Bloomingdale         6:39.81    6:33.63          7  
       31.00  1:08.17  1:48.63  2:29.57  3:10.88  3:52.75  4:34.50  5:16.30
     5:56.75  6:33.63                                                      
 11 Drake, Samuel        9 Durant               6:57.67    6:38.51          6  
       34.47  1:12.41  1:51.89  2:32.24  3:12.63  3:53.95  4:35.40  5:16.83
     5:58.72  6:38.51                                                      
 12 Mantler, Randy      10 Gaither              6:39.36    6:46.12          5  
       34.36  1:12.43  1:51.99  2:32.63  3:13.99  3:56.96  4:39.67  5:22.53
     6:06.51  6:46.12                                                      
 13 Thomas, Brian       SR Wharton              6:38.10    6:53.21          4  
       33.84  1:14.03  1:56.47  2:40.06  3:23.72  4:07.59  5:33.66  6:14.35
     6:53.21                                                               
 14 Gonzalez, Nicholas  11 Bloomingdale         7:01.25    6:55.55          3  
       33.43  1:11.96  1:53.26  2:36.17  3:19.92  4:04.68  4:48.60  5:32.36
     6:15.29  6:55.55                                                      
 -- Zachary, Zevallos   JR Wharton              7:05.57         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ball, Tyler                  East Bay             4:50.31    4:56.64        
       25.95    55.49  1:25.54  1:55.77  2:26.40  2:56.78  3:27.35  3:57.80
     4:28.38  4:56.64                                                      
  2 Butler, Blair             11 Plant City           5:07.82    5:04.79        
       28.13    58.50  1:29.04  1:59.87  2:30.82  3:01.44  3:32.42  4:03.58
     4:34.23  5:04.79                                                      
  3 Tedrick, Constantine      10 Bloomingdale         5:28.56    5:21.47        
       28.13    59.02  1:31.05  2:03.86  2:36.91  3:10.41  3:43.42  4:16.76
     4:49.73  5:21.47                                                      
  4 Eckman, James             SO Lakeland             5:22.00    5:28.69        
       28.48  1:00.42  1:33.69  2:06.92  2:40.49  3:13.68  3:46.53  4:20.42
     4:54.72  5:28.69                                                      
  5 Morrissey, Billy          JR Jenkins HS           5:38.89    5:33.78        
       29.38  1:01.96  1:35.54  2:10.00  2:43.74  3:17.41  3:52.01  4:26.40
     5:00.94  5:33.78                                                      
  6 Stebbins, Noah             9 Bloomingdale         5:54.51    5:50.54        
       30.51  1:04.04  1:38.74  2:14.00  2:49.52  3:25.23  4:00.91  4:36.57
     5:12.19  5:50.54                                                      
  7 Van Osdal, Emerick        10 Chamberlain          6:25.84    6:24.23        
       32.84  1:10.15  1:48.81  2:28.22  3:07.68  3:47.84  4:27.65  5:07.93
     5:48.07  6:24.23                                                      
  8 Evans, Taylor                East Bay             7:10.30    6:25.26        
       34.06  1:11.46  1:49.87  2:29.61  3:08.55  3:47.35  4:27.16  5:07.41
     5:47.70  6:25.26                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harrell, Pierce           10 Plant City           6:35.78    6:27.59        
       31.85  1:08.11  1:47.21  2:27.19  3:07.61  3:47.62  4:27.86  5:09.33
     5:50.07  6:27.59                                                      
 10 Wells, Michael            SO Jenkins HS           6:51.42    6:30.89        
       33.30  1:11.38  1:52.40  2:34.01  3:15.26  3:55.47  4:36.36  5:18.15
     5:57.06  6:30.89                                                      
 11 Thomas, Brian             SR Wharton              6:43.65    6:38.10        
       33.16  1:11.71  1:51.75  2:32.93  3:14.53  3:55.62  4:37.38  5:19.39
     6:00.94  6:38.10                                                      
 12 Mantler, Randy            10 Gaither              7:01.69    6:39.36        
       32.74  1:10.47  1:50.20  2:31.24  3:12.25  3:53.55  4:35.78  5:17.36
     5:59.70  6:39.36                                                      
 13 Dalton, Cody               9 Bloomingdale         7:15.50    6:39.81        
       31.68  1:10.19  1:50.44  2:32.00  3:13.71  3:55.93  4:38.00  5:20.78
     6:03.39  6:39.81                                                      
 14 Drake, Samuel              9 Durant               7:21.10    6:57.67        
       34.71  1:13.88  1:56.18  2:38.99  3:22.00  4:06.85  4:50.71  5:34.35
     6:18.12  6:57.67                                                      
 15 Gonzalez, Nicholas        11 Bloomingdale         7:24.05    7:01.25        
       34.06  1:13.78  1:55.85  2:38.93  3:22.57  4:07.53  4:52.37  5:36.88
     6:20.63  7:01.25                                                      
 16 Zachary, Zevallos         JR Wharton              7:02.22    7:05.57        
       32.99  1:12.77  1:56.90  2:41.09  3:25.69  4:08.96  4:53.13  5:39.19
     6:24.95  7:05.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nunes, Jonathon           JR Jenkins HS           7:33.68    7:08.64        
       32.21  1:10.01  1:51.22  2:35.18  3:19.10  4:03.87  4:49.91  5:36.05
     6:23.99  7:08.64                                                      
 18 Coday, Tyler                 Riverview            6:55.00    7:21.58        
       36.22  1:17.80  2:01.10  2:47.12  3:34.04  4:21.51  5:07.67  5:55.90
     6:42.25  7:21.58                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nam, Kyle                    Durant               8:06.41    7:33.69        
       34.35  1:15.47  2:01.87  2:49.38  3:36.37  4:23.37  5:12.13  6:01.29
     6:49.84  7:33.69                                                      
 20 Dorsett, Paul              9 Durant               7:31.56    7:34.32        
       36.33  1:18.58  2:51.18  3:37.81  4:25.54  5:14.23  6:01.79  6:49.59
     7:34.32                                                               
 21 Baker, Nicholas              Riverview            8:10.00    8:12.00        
       38.16  1:22.11  2:11.11  3:00.75  3:52.83  4:45.91  5:39.77  6:32.63
     7:25.51  8:12.00                                                      
 22 Olle, Richard             10 Durant               9:05.30    8:17.23        
 23 Leon, Byron               FR Jenkins HS           8:44.72    8:38.76        
 -- Vanterpool, Darrell       JR Wharton              9:45.00         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wharton (Tampa)                             1:44.86    1:43.10         40  
     1) Menendez, Sarah JR              2) Albright, Danielle FR          
     3) Boyd, Kelly SR                  4) Kuethe, Blair SO               
       25.95    51.69  1:17.53  1:43.10                                    
  2 George Jenkins (Lakeland)                   1:57.79    1:57.18         34  
     1) Smith, Ali JR                   2) Brigman, Alexis JR             
     3) Smith, Lindsey JR               4) Rice, Emily FR                 
       28.98    59.46  1:28.14  1:57.18                                    
  3 Durant (Plant City)                         1:57.88    1:59.44         32  
     1) Carlos, Sarah 12                2) Holland, Rachel 10             
     3) Innocent, Sylvia 10             4) Hofrichter, Erin 11            
       29.69  1:00.81  1:31.55  1:59.44                                    
  4 Plant City                                  2:02.81    2:01.14         30  
     1) Butler, Brittany 9              2) Bradshaw, Megan 10             
     3) Chandler, Caitlyn 12            4) Palermo, Anna 12               
       30.63  1:02.09  1:33.78  2:01.14                                    
  5 Lakeland                                    1:58.79    2:01.54         28  
     1) Johnson, Meagan SR              2) Coker, Cora FR                 
     3) Gates, Leah SO                  4) Moore, April FR                
       30.17  1:03.54  1:33.54  2:01.54                                    
  6 Bloomingdale (Valrico)                      2:09.52    2:12.72         26  
     1) Lombard, Katie 11               2) Gauslow, Alexandra 9           
     3) DeMott, Samantha 12             4) McDade, Casey 12               
 -- Riverview                                   2:03.83         DQ        
     1) Lauck, Sierra 10                2) Robbins, Carrie 12             
     3) Hahn, Erica 12                  4) Musick, Emily 11               
 -- East Bay (Gibsonton)                        1:49.56         DQ        
     1) Williams, Stephanie             2) Orvosh, Katie                  
     3) Rachel, Amy                     4) Flocken, Cathy                 
B - Final
  9 Gaither (Tampa)                             2:09.69    2:12.10         18  
     1) McNamara, Kamryn 12             2) Long, Samantha 12              
     3) Goodlett, Morgan 10             4) Fernandez, Christina 9         
       34.61  1:08.61  1:41.03  2:12.10                                    
 -- Chamberlain (Tampa)                         2:10.64         NS        
     1) Cappadoro, Kendal 9             2) Davis, Charlotte 9             
     3) Loida, Courtney 12              4) Latta, Courtney 11             
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wharton (Tampa)                                   1:39.00    1:44.86        
     1) Menendez, Sarah JR              2) Albright, Danielle FR          
     3) Boyd, Kelly SR                  4) Kuethe, Blair SO               
       25.92    53.09  1:19.34  1:44.86                                    
  2 East Bay (Gibsonton)                              1:52.49    1:49.56        
     1) Chevalier, Kayley               2) Williams, Stephanie            
     3) Olson, Libby                    4) Flocken, Cathy                 
       27.03    54.28  1:22.21  1:49.56                                    
  3 George Jenkins (Lakeland)                         1:55.21    1:57.79        
     1) Smith, Ali JR                   2) Brigman, Alexis JR             
     3) Smith, Lindsey JR               4) Rice, Emily FR                 
       29.12  1:00.24  1:28.64  1:57.79                                    
  4 Durant (Plant City)                               2:06.00    1:57.88        
     1) Carlos, Sarah 12                2) Innocent, Sylvia 10            
     3) Holland, Rachel 10              4) Hofrichter, Erin 11            
       29.03    59.22  1:30.69  1:57.88                                    
  5 Lakeland                                          1:54.91    1:58.79        
     1) Johnson, Meagan SR              2) Laursen, Jamie JR              
     3) Gates, Leah SO                  4) Moore, April FR                
       29.76  1:02.20  1:31.71  1:58.79                                    
  6 Plant City                                        2:04.97    2:02.81        
     1) Chandler, Caitlyn 12            2) Bradshaw, Megan 10             
     3) Butler, Brittany 9              4) Palermo, Anna 12               
       32.09  1:03.74  1:34.68  2:02.81                                    
  7 Riverview                                         2:09.53    2:03.83        
     1) Lauck, Sierra 10                2) Robbins, Carrie 12             
     3) Hahn, Erica 12                  4) Musick, Emily 11               
       30.64  1:03.59  1:34.05  2:03.83                                    
  8 Bloomingdale (Valrico)                            1:55.91    2:09.52        
     1) Lombard, Katie 11               2) Gauslow, Alexandra 9           
     3) DeMott, Samantha 12             4) McDade, Casey 12               
       32.53  1:04.29  1:36.72  2:09.52                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gaither (Tampa)                                   2:15.25    2:09.69        
     1) McNamara, Kamryn 12             2) Long, Samantha 12              
     3) Goodlett, Morgan 10             4) Fernandez, Christina 9         
       32.78  1:06.38  1:38.51  2:09.69                                    
 10 Chamberlain (Tampa)                               2:19.75    2:10.64        
     1) Cappadoro, Kendal 9             2) Davis, Charlotte 9             
     3) Loida, Courtney 12              4) Latta, Courtney 11             
       27.37  1:03.83  1:38.88  2:10.64                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wharton (Tampa)                             1:36.07    1:35.29         40  
     1) Sox, Mark SO                    2) Ankers, Chad FR                
     3) Gilbreath, Patrick JR           4) Rees, Jordan JR                
       24.39    47.63  1:11.05  1:35.29                                    
  2 Lakeland                                    1:41.70    1:41.15         34  
     1) Eckman, James SO                2) Haigler, Austin SR             
     3) Champeau, Kyle SR               4) Moore, Eric SR                 
       26.90    51.45  1:18.86  1:41.15                                    
  3 Plant City                                  1:40.50    1:41.78         32  
     1) Butler, Blair 11                2) Byrd, Johnnie 10               
     3) Haas, Gabriel 11                4) Markov, Nikita 11              
       25.49    52.35  1:19.25  1:41.78                                    
  4 East Bay (Gibsonton)                        1:43.58    1:44.25         30  
     1) Ball, Tyler                     2) Robu, Vasily                   
     3) Collins, Matt                   4) Thomas, John                   
       23.22    39.42    55.02  1:44.25                                    
  5 Durant (Plant City)                         1:50.96    1:49.08         28  
     1) McBurney, Charlie 9             2) Butler, Logan 12               
     3) Hofrichter, Jonathan            4) Bandi, Eduard 11               
       27.75    54.64  1:24.40  1:49.08                                    
  6 Gaither (Tampa)                             1:49.02    1:49.18         26  
     1) Messer, Matt 12                 2) Konczeski-Sullivan, Cody 10    
     3) Baiss, Bryan 10                 4) Whitaker, Charlie 11           
       27.62    55.20  1:24.07  1:49.18                                    
  7 Bloomingdale (Valrico)                      1:51.75    1:53.07         24  
     1) Stebbins, Noah 9                2) DeMott, Ryan 9                 
     3) DeMott, William 10              4) Comtois, Ryan 12               
 -- George Jenkins (Lakeland)                   1:49.38         DQ        
     1) Quirk, Timo SR                  2) Stone, Garrett FR              
     3) Turner, Pearce SO               4) Hardin, Ben SO                 
B - Final
  9 Riverview                                   1:54.95    1:57.73         18  
     1) York, Seth                      2) Michalski, Max                 
     3) Kelley, John                    4) Gates, Nicholas                
       30.17    59.65  1:29.41  1:57.73                                    
 -- Chamberlain (Tampa)                         1:55.78         NS        
     1) Tilden, Brandon 11              2) Van Osdal, Emerick 10          
     3) Regalado, David 11              4) Pagliaro, AJ 12                
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wharton (Tampa)                                   1:29.12    1:36.07        
     1) Gilbreath, Patrick JR           2) Sox, Mark SO                   
     3) Ankers, Chad FR                 4) Rees, Jordan JR                
       23.99    47.53  1:10.99  1:36.07                                    
  2 Plant City                                        1:42.56    1:40.50        
     1) Butler, Blair 11                2) Byrd, Johnnie 10               
     3) Haas, Gabriel 11                4) Markov, Nikita 11              
       25.18    51.22  1:17.54  1:40.50                                    
  3 Lakeland                                          1:37.71    1:41.70        
     1) Eckman, James SO                2) Haigler, Austin SR             
     3) Champeau, Kyle SR               4) Moore, Eric SR                 
       25.09    52.53  1:18.96  1:41.70                                    
  4 East Bay (Gibsonton)                              1:46.32    1:43.58        
     1) Ball, Tyler                     2) Collins, Matt                  
     3) Robu, Vasily                    4) Thomas, John                   
       23.86    50.08  1:15.87  1:43.58                                    
  5 Gaither (Tampa)                                   1:51.43    1:49.02        
     1) Messer, Matt 12                 2) Konczeski-Sullivan, Cody 10    
     3) Baiss, Bryan 10                 4) Whitaker, Charlie 11           
       26.78    54.91  1:23.76  1:49.02                                    
  6 George Jenkins (Lakeland)                         1:49.33    1:49.38        
     1) Hardin, Ben SO                  2) Stone, Garrett FR              
     3) Turner, Pearce SO               4) Quirk, Timo SR                 
       28.29    55.95  1:23.19  1:49.38                                    
  7 Durant (Plant City)                               1:58.93    1:50.96        
     1) McBurney, Charlie 9             2) Butler, Logan 12               
     3) Hofrichter, Jonathan            4) Bandi, Eduard 11               
       27.87    55.33  1:25.09  1:50.96                                    
  8 Bloomingdale (Valrico)                            1:50.96    1:51.75        
     1) Stebbins, Noah 9                2) DeMott, Ryan 9                 
     3) DeMott, William 10              4) Comtois, Ryan 12               
       28.94    56.62  1:23.34  1:51.75                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riverview                                         1:59.00    1:54.95        
     1) York, Seth                      2) Michalski, Max                 
     3) Kelley, John                    4) Gates, Nicholas                
       29.67    59.19  1:27.64  1:54.95                                    
 10 Chamberlain (Tampa)                               2:02.50    1:55.78        
     1) Tilden, Brandon 11              2) Van Osdal, Emerick 10          
     3) Regalado, David 11              4) Pagliaro, AJ 12                
       29.22    58.82  1:28.21  1:55.78                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chevalier, Kayley      East Bay             1:06.20    1:03.52         20  
       30.77  1:03.52                                                      
  2 Greenhill, Alex     SR Jenkins HS           1:05.68    1:04.15         17  
       31.29  1:04.15                                                      
  3 Hofrichter, Erin    11 Durant               1:09.85    1:07.14         16  
       33.02  1:07.14                                                      
  4 Latta, Courtney     11 Chamberlain          1:07.76    1:07.80         15  
       32.56  1:07.80                                                      
  5 Nelson, Allison     11 Gaither              1:07.08    1:08.87         14  
       33.02  1:08.87                                                      
  6 Williams, Stephani     East Bay             1:10.34    1:11.75         13  
       34.47  1:11.75                                                      
  7 Sox, Kelly          SO Wharton              1:11.83    1:12.93         12  
       34.84  1:12.93                                                      
  8 Bodiford, Deidre       East Bay             1:15.88    1:17.84         11  
B - Final
  9 Montoya, Veronica   JR Jenkins HS           1:16.17    1:16.32          9  
       36.80  1:16.32                                                      
 10 Moreland, Sydnee    10 Bloomingdale         1:18.47    1:20.20          7  
       37.61  1:20.20                                                      
 11 Holland, Rachel     10 Durant               1:19.52    1:20.60          6  
       38.87  1:20.60                                                      
 12 Huetten, Jenna      JR Wharton              1:21.19    1:22.26          5  
       39.54  1:22.26                                                      
 13 White, Kelli        SR Wharton              1:21.93    1:23.96          4  
       39.71  1:23.96                                                      
 14 Chandler, Caitlyn   12 Plant City           1:23.41    1:25.83          3  
       41.26  1:25.83                                                      
 15 Clark, Kaitlin      SR Wharton              1:25.91    1:27.72          2  
     1:27.72  1:27.72                                                      
 -- Belz, Molly         12 Riverview            1:23.53         DQ        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Greenhill, Alex           SR Jenkins HS           1:04.13    1:05.68        
       32.04  1:05.68                                                      
  2 Chevalier, Kayley            East Bay             1:04.30    1:06.20        
       32.03  1:06.20                                                      
  3 Nelson, Allison           11 Gaither              1:08.13    1:07.08        
       32.22  1:07.08                                                      
  4 Latta, Courtney           11 Chamberlain          1:11.82    1:07.76        
       33.15  1:07.76                                                      
  5 Hofrichter, Erin          11 Durant               1:06.88    1:09.85        
       34.27  1:09.85                                                      
  6 Williams, Stephanie          East Bay             1:12.34    1:10.34        
       34.14  1:10.34                                                      
  7 Sox, Kelly                SO Wharton              1:11.00    1:11.83        
       34.63  1:11.83                                                      
  8 Bodiford, Deidre             East Bay             1:16.82    1:15.88        
       36.35  1:15.88                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Montoya, Veronica         JR Jenkins HS           1:11.93    1:16.17        
       36.11  1:16.17                                                      
 10 Moreland, Sydnee          10 Bloomingdale         1:19.11    1:18.47        
       36.61  1:18.47                                                      
 11 Holland, Rachel           10 Durant               1:18.56    1:19.52        
       37.79  1:19.52                                                      
 12 Huetten, Jenna            JR Wharton              1:24.60    1:21.19        
       39.15  1:21.19                                                      
 13 White, Kelli              SR Wharton              1:25.36    1:21.93        
       38.56  1:21.93                                                      
 14 Chandler, Caitlyn         12 Plant City           1:20.32    1:23.41        
       39.95  1:23.41                                                      
 15 Belz, Molly               12 Riverview            1:22.00    1:23.53        
       38.74  1:23.53                                                      
 16 Clark, Kaitlin            SR Wharton              1:23.00    1:25.91        
       42.91  1:25.91                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Knotts, Regan             10 Plant City           1:27.37    1:26.26        
       41.03  1:26.26                                                      
 18 Beauzile, Amanda          11 Bloomingdale         1:41.48    1:29.51        
       41.28  1:29.51                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cuervo, Maria             SO Lakeland             1:32.02    1:29.80        
       43.96  1:29.80                                                      
 20 Lindie, Jessica           10 Bloomingdale         1:34.62    1:30.74        
       42.93  1:30.74                                                      
 21 Shannon, Meaghan          12 Riverview            1:30.00    1:33.72        
       44.98  1:33.72                                                      
 22 McGarrity, Shannon        10 Bloomingdale         1:38.71    1:34.66        
 23 Hatcher, Tahri            JR Jenkins HS           1:37.94    1:35.95        
 24 Rockman, Katie             9 Durant               1:38.58    1:36.51        
 25 Watson, Jessica           10 Gaither              1:44.08    1:36.54        
       46.04  1:36.54                                                      
 27 Lamb, Andrea              JR Lakeland             1:37.87    1:39.50        
 28 Edmondson, Veronica       11 Durant               1:44.30    1:41.41        
 29 McGrath, Annie            FR Lakeland             1:55.00    1:46.20        
 30 Redman, Anna              SR Lakeland             1:49.00    1:48.14        
       52.57  1:48.14                                                      
 31 McTavish, Summer          11 Gaither              1:58.14    1:53.21        
 -- Horton, Allie              9 Riverview            1:40.00         DQ        
 -- Bahret, Shelby               East Bay             1:40.62         DQ        
 -- Kiser, Jessica            10 Gaither              1:46.59         NS        
 -- Eaves, Jordan             JR Jenkins HS           1:27.50         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ball, Tyler            East Bay               59.10      56.13         20  
       27.66    56.13                                                      
  2 Bandi, Eduard       11 Durant               1:05.90    1:05.29         17  
       31.30  1:05.29                                                      
  3 Collins, Matt          East Bay             1:11.15    1:06.88         16  
       33.29  1:06.88                                                      
  4 Champeau, Kyle      SR Lakeland             1:08.12    1:07.86         15  
       33.29  1:07.86                                                      
  5 Baiss, Bryan        10 Gaither              1:12.74    1:13.37         14  
       37.03  1:13.37                                                      
  6 Hofrichter, Jonath     Durant               1:14.98    1:14.51         13  
       36.22  1:14.51                                                      
  7 Laurentin-Costa, A  12 Gaither              1:14.68    1:15.31         12  
       35.21  1:15.31                                                      
  8 Johnson, Kyle       SO Wharton              1:15.54    1:17.43         11  
B - Final
  9 McKendrick, Sam     SR Jenkins HS           1:19.52    1:18.79          9  
 10 Sykes, Connor       SO Wharton              1:15.60    1:19.97          7  
       39.85  1:19.97                                                      
 11 DeMott, William     10 Bloomingdale         1:15.61    1:20.18          6  
       39.45  1:20.18                                                      
 12 Molina, James       12 Bloomingdale         1:16.89    1:20.92          5  
       37.95  1:20.92                                                      
 13 Casey, Nicholas     11 Plant City           1:24.53    1:24.31          4  
       40.27  1:24.31                                                      
 14 Regalado, David     11 Chamberlain          1:23.36    1:25.27          3  
 15 MacLauchlan, Dougl     Riverview            1:23.77    1:28.58          2  
       42.07  1:28.58                                                      
 16 Garcia, Shai        10 Plant City           1:26.38    1:32.27          1  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ball, Tyler                  East Bay               56.35      59.10        
       28.91    59.10                                                      
  2 Bandi, Eduard             11 Durant               1:03.75    1:05.90        
       32.04  1:05.90                                                      
  3 Champeau, Kyle            SR Lakeland             1:08.05    1:08.12        
       32.99  1:08.12                                                      
  4 Collins, Matt                East Bay             1:11.08    1:11.15        
       35.47  1:11.15                                                      
  5 Baiss, Bryan              10 Gaither              1:15.06    1:12.74        
       36.63  1:12.74                                                      
  6 Laurentin-Costa, Alex     12 Gaither              1:15.34    1:14.68        
       35.58  1:14.68                                                      
  7 Hofrichter, Jonathan         Durant               1:16.12    1:14.98        
       36.74  1:14.98                                                      
  8 Johnson, Kyle             SO Wharton              1:18.86    1:15.54        
     1:16.12  1:15.54                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sykes, Connor             SO Wharton              1:16.00    1:15.60        
       37.62  1:15.60                                                      
 10 DeMott, William           10 Bloomingdale         1:19.02    1:15.61        
       37.50  1:15.61                                                      
 11 Molina, James             12 Bloomingdale         1:20.96    1:16.89        
       35.80  1:16.89                                                      
 12 McKendrick, Sam           SR Jenkins HS           1:18.36    1:19.52        
       39.86  1:19.52                                                      
 13 Regalado, David           11 Chamberlain          1:31.43    1:23.36        
 14 MacLauchlan, Douglas         Riverview            1:25.00    1:23.77        
       38.64  1:23.77                                                      
 15 Casey, Nicholas           11 Plant City           1:19.14    1:24.53        
       40.61  1:24.53                                                      
 16 Garcia, Shai              10 Plant City           1:29.72    1:26.38        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nieradka, Damian          FR Jenkins HS           1:30.45    1:32.24        
 18 Xavier, Russell              Riverview            1:34.00    1:33.06        
       44.56  1:33.06                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vigh, Michael             12 Bloomingdale         1:43.28    1:33.42        
       44.81  1:33.42                                                      
 20 Olle, Richard             10 Durant               1:44.44    1:41.54        
       48.59  1:41.54                                                      
 21 Moore, Preston             9 Durant               1:37.50    1:47.80        
 -- Bouie, Alex                9 Gaither              1:32.53         DQ        
 -- DiMare, Paolo             SR Wharton              1:02.68         DQ        
 -- Tucker, Tyler              9 Bloomingdale         1:41.23         NS        
 -- Vanterpool, Darrell       JR Wharton              2:00.00         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, April        FR Lakeland             1:14.20    1:12.51         20  
       33.92  1:12.51                                                      
  2 Palermo, Anna       12 Plant City           1:16.58    1:12.74         17  
       34.34  1:12.74                                                      
  3 Smith, Megan        FR Wharton              1:14.24    1:16.34         16  
       35.57  1:16.34                                                      
  4 Flocken, Cathy         East Bay             1:18.97    1:18.22         15  
       36.81  1:18.22                                                      
  5 Carlos, Sarah       12 Durant               1:20.33    1:21.60         14  
       38.73  1:21.60                                                      
  6 Szalanski, Christi     East Bay             1:22.24    1:22.66         13  
       39.19  1:22.66                                                      
  7 Thornton, Lisa      SO Jenkins HS           1:22.76    1:23.10         12  
 -- Rachel, Amy            East Bay             1:19.39         DQ        
B - Final
  9 Mixon, Savannah     SR Lakeland             1:23.86    1:26.09          9  
       40.09  1:26.09                                                      
 10 Rice, Emily         FR Jenkins HS           1:28.34    1:26.45          7  
       40.43  1:26.45                                                      
 11 Hovan, Sloane       11 Bloomingdale         1:25.53    1:26.72          6  
       41.07  1:26.72                                                      
 12 Kirkwood, Hannah     9 Plant City           1:29.70    1:28.29          5  
       41.96  1:28.29                                                      
 13 Cappadoro, Kendal    9 Chamberlain          1:30.13    1:30.28          4  
       42.99  1:30.28                                                      
 14 Dunnigan, Katherin  12 Bloomingdale         1:30.03    1:31.16          3  
       43.37  1:31.16                                                      
 15 Martin, Lauren      SR Jenkins HS           1:29.35    1:31.85          2  
       42.20  1:31.85                                                      
 16 Wheeler, Jacquelyn  FR Jenkins HS           1:30.61    1:33.38          1  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, April              FR Lakeland             1:12.20    1:14.20        
       35.08  1:14.20                                                      
  2 Smith, Megan              FR Wharton              1:13.37    1:14.24        
       34.88  1:14.24                                                      
  3 Palermo, Anna             12 Plant City           1:17.47    1:16.58        
       35.51  1:16.58                                                      
  4 Flocken, Cathy               East Bay             1:19.50    1:18.97        
       36.81  1:18.97                                                      
  5 Rachel, Amy                  East Bay             1:23.78    1:19.39        
       37.53  1:19.39                                                      
  6 Carlos, Sarah             12 Durant               1:19.50    1:20.33        
       37.62  1:20.33                                                      
  7 Szalanski, Christi           East Bay             1:25.38    1:22.24        
       39.42  1:22.24                                                      
  8 Thornton, Lisa            SO Jenkins HS           1:21.26    1:22.76        
       38.67  1:22.76                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mixon, Savannah           SR Lakeland             1:26.05    1:23.86        
       39.47  1:23.86                                                      
 10 Hovan, Sloane             11 Bloomingdale         1:26.42    1:25.53        
       40.24  1:25.53                                                      
 11 Rice, Emily               FR Jenkins HS           1:23.94    1:28.34        
       41.53  1:28.34                                                      
 12 Martin, Lauren            SR Jenkins HS           1:24.33    1:29.35        
       41.61  1:29.35                                                      
 13 Kirkwood, Hannah           9 Plant City           1:27.68    1:29.70        
       42.72  1:29.70                                                      
 14 Dunnigan, Katherine       12 Bloomingdale         1:36.24    1:30.03        
       43.54  1:30.03                                                      
 15 Cappadoro, Kendal          9 Chamberlain          1:27.03    1:30.13        
       42.03  1:30.13                                                      
 16 Wheeler, Jacquelyn        FR Jenkins HS           1:33.13    1:30.61        
       41.73  1:30.61                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bartley, Meghan           JR Wharton              1:33.14    1:30.70        
       42.51  1:30.70                                                      
 18 Walsh, Michelle           12 Durant               1:33.32    1:31.00        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Day, Nicole               11 Gaither              1:28.97    1:31.01        
       41.49  1:31.01                                                      
 20 Goodlett, Morgan          10 Gaither              1:31.18    1:31.80        
       41.72  1:31.80                                                      
 21 Cantrell, Carina          12 Riverview            1:36.00    1:32.00        
     1:32.00  1:32.00                                                      
 22 DiMare, Isabella          FR Wharton              1:32.64    1:32.26        
       42.15  1:32.26                                                      
 23 Sims, Abigail             12 Gaither              1:34.09    1:34.00        
 24 Fay, Kelsey               11 Riverview            1:41.00    1:34.51        
       42.82  1:34.51                                                      
 25 Selvi, Ilayda             JR Wharton              1:37.31    1:34.92        
       44.49  1:34.92                                                      
 26 Lindsey, Valerie           9 Gaither              1:32.28    1:37.20        
       45.76  1:37.20                                                      
 27 Nichols, Lauren           12 Bloomingdale         1:51.23    1:38.73        
       46.53  1:38.73                                                      
 28 Garham, Savannah             Durant               1:42.25    1:39.25        
       46.24  1:39.25                                                      
 29 Fay, Kendall              11 Riverview            1:44.00    1:39.31        
       46.77  1:39.31                                                      
 30 Williams, Jennifer        10 Bloomingdale         1:49.92    1:45.64        
       48.88  1:45.64                                                      
 31 Kegley, Katie             JR Lakeland             1:59.00    1:49.58        
       50.07  1:49.58                                                      
 32 Keck, Haley                9 Durant               1:52.33    1:51.74        
       54.56  1:51.74                                                      
 33 Dixon, Brooke             JR Lakeland             2:02.00    1:56.04        
       52.07  1:56.04                                                      
 -- Harris, Sara              12 Riverview            1:33.00         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gilbreath, Patrick  JR Wharton              1:08.41    1:06.32         20  
       31.05  1:06.32                                                      
  2 Whitaker, Charlie   11 Gaither              1:11.35    1:09.60         17  
       32.92  1:09.60                                                      
  3 Butler, Logan       12 Durant               1:12.05    1:10.94         16  
       32.99  1:10.94                                                      
  4 Haigler, Austin     SR Lakeland             1:13.98    1:14.28         15  
       35.24  1:14.28                                                      
  5 Rodriguez, Anthony  10 Plant City           1:12.22    1:14.97         14  
       34.15  1:14.97                                                      
  6 Quirk, Timo         SR Jenkins HS           1:16.21    1:16.28         13  
       35.46  1:16.28                                                      
  7 Lyons, Nick         12 Durant               1:19.12    1:18.88         12  
  8 Haas, Gabriel       11 Plant City           1:18.60    1:20.22         11  
       36.79  1:20.22                                                      
B - Final
  9 Comtois, Ryan       12 Bloomingdale         1:20.04    1:18.11          9  
       36.20  1:18.11                                                      
 10 Nesler, Ryan        SR Wharton              1:19.97    1:21.16          7  
       37.80  1:21.16                                                      
 11 Zunz, Andy          10 Gaither              1:25.10    1:27.14          6  
       40.44  1:27.14                                                      
 12 Cubr, Steve         11 Gaither              1:25.90    1:27.45          5  
       41.27  1:27.45                                                      
 13 Sykes, Aaron        10 Plant City           1:27.40    1:28.90          4  
       40.99  1:28.90                                                      
 14 Dixon, Clayton      FR Lakeland             1:31.39    1:30.27          3  
       41.45  1:30.27                                                      
 15 Cox, TJ             SO Wharton              1:30.17    1:31.29          2  
       41.55  1:31.29                                                      
 16 Sheets, Sam         SO Lakeland             1:31.04    1:33.15          1  
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gilbreath, Patrick        JR Wharton              1:05.11    1:08.41        
       32.30  1:08.41                                                      
  2 Whitaker, Charlie         11 Gaither              1:14.00    1:11.35        
       33.47  1:11.35                                                      
  3 Butler, Logan             12 Durant               1:13.06    1:12.05        
       33.92  1:12.05                                                      
  4 Rodriguez, Anthony        10 Plant City           1:14.44    1:12.22        
       33.05  1:12.22                                                      
  5 Haigler, Austin           SR Lakeland             1:15.35    1:13.98        
       35.08  1:13.98                                                      
  6 Quirk, Timo               SR Jenkins HS           1:16.98    1:16.21        
       35.24  1:16.21                                                      
  7 Haas, Gabriel             11 Plant City           1:19.07    1:18.60        
       36.28  1:18.60                                                      
  8 Lyons, Nick               12 Durant               1:23.10    1:19.12        
       37.17  1:19.12                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nesler, Ryan              SR Wharton              1:19.69    1:19.97        
       38.33  1:19.97                                                      
 10 Comtois, Ryan             12 Bloomingdale         1:21.96    1:20.04        
       36.35  1:20.04                                                      
 11 Zunz, Andy                10 Gaither              1:27.30    1:25.10        
       39.98  1:25.10                                                      
 12 Cubr, Steve               11 Gaither              1:29.78    1:25.90        
       40.41  1:25.90                                                      
 13 Sykes, Aaron              10 Plant City           1:28.62    1:27.40        
       40.33  1:27.40                                                      
 14 Cox, TJ                   SO Wharton              1:29.13    1:30.17        
       41.79  1:30.17                                                      
 15 Baker, Taylor             11 Chamberlain          1:41.10    1:31.03        
 16 Sheets, Sam               SO Lakeland             1:30.83    1:31.04        
       42.42  1:31.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dixon, Clayton            FR Lakeland             1:22.00    1:31.39        
       42.36  1:31.39                                                      
 18 York, Seth                   Riverview            1:30.00    1:32.00        
       42.71  1:32.00                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reagor, Michael            9 Bloomingdale         1:42.36    1:33.51        
       40.30  1:33.51                                                      
 20 Chen, Kevin                9 Bloomingdale         1:39.51    1:35.06        
       42.80  1:35.06                                                      
 21 Jenkins, MacKenzie        10 Durant               1:38.78    1:37.71        
       45.06  1:37.71                                                      
 22 Sims, Harrison            10 Gaither              1:41.12    1:39.43        
 23 Drumm, Rusel               9 Chamberlain          1:49.23    1:47.60        
       48.50  1:47.60                                                      
 24 Bordelon, Chris              Riverview            2:00.00    1:56.62        
       52.06  1:56.62                                                      
 -- Tilden, Brandon           11 Chamberlain          1:41.50         DQ        
 -- Perez, Jesse              12 Bloomingdale         1:42.83         NS        
 -- Gomez, Juan               JR Wharton              1:23.46         NS        
 -- Finch, Bryan              FR Jenkins HS           1:27.84         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wharton (Tampa)                             3:56.39    3:54.03         40  
     1) Boyd, Kelly SR                  2) Sox, Kelly SO                  
     3) Molino, Nicole JR               4) Smith, Megan FR                
       26.91    56.44  1:26.11  1:58.60  2:26.35  2:57.78  3:24.49  3:54.03
  2 George Jenkins (Lakeland)                   4:00.96    3:57.13         34  
     1) Wilshire, Maci SR               2) Smith, Lindsey JR              
     3) Mammel, Jen JR                  4) Greenhill, Alex SR             
       29.13  1:00.54  1:29.79  2:01.93  2:29.32  3:01.12  3:27.72  3:57.13
  3 Gaither (Tampa)                             4:18.88    4:22.15         32  
     1) Monahan, Kathleen 10            2) Whitaker, Elizabeth 10         
     3) Watson, Lauren 12               4) Nelson, Allison 11             
       31.59  1:08.59  1:23.84  2:14.34  2:45.46  3:21.11  3:49.95  4:22.15
  4 Lakeland                                    4:20.43    4:28.12         30  
     1) Johnson, Meagan SR              2) Mixon, Savannah SR             
     3) Gates, Leah SO                  4) Moore, April FR                
       32.12  1:06.90  1:43.64  2:22.41  2:53.70  3:27.46  3:56.45  4:28.12
  5 Bloomingdale (Valrico)                      4:28.89    4:33.09         28  
     1) Moreland, Sydnee 10             2) DeMott, Samantha 12            
     3) Potts, Jessica 12               4) Heron, Elise 10                
       30.34  1:04.08  1:38.83  2:17.72  2:51.72  3:30.29  3:59.39  4:33.09
  6 Riverview                                   4:39.16    4:44.19         26  
     1) Lauck, Sierra 10                2) Robbins, Carrie 12             
     3) Hahn, Erica 12                  4) Musick, Emily 11               
       33.08  1:08.65  1:23.95  1:46.74  2:04.73  3:07.26  3:42.88  4:44.19
  7 Durant (Plant City)                         4:47.15    4:46.21         24  
     1) Bening, Bailey 9                2) Ewell, Vicki 10                
     3) Garham, Savannah                4) Walsh, Corinne 12              
 -- East Bay (Gibsonton)                        4:06.95         DQ        
     1) Williams, Stephanie             2) Olson, Libby                   
     3) Rachel, Amy                     4) Orvosh, Katie                  
B - Final
  9 Plant City                                  4:53.00    4:48.88         18  
     1) Bradshaw, Megan 10              2) Kirkwood, Hannah 9             
     3) Crook, Shannon 11               4) Molinowski, Brittany 12        
       32.11  1:09.39  1:45.81  2:27.00  2:59.89  3:38.72  4:11.49  4:48.88
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wharton (Tampa)                                   3:44.00    3:56.39        
     1) Smith, Megan FR                 2) Sox, Kelly SO                  
     3) Molino, Nicole JR               4) Boyd, Kelly SR                 
       28.30    57.36  1:26.50  1:58.77  2:27.05  2:59.07  3:26.33  3:56.39
  2 George Jenkins (Lakeland)                         3:57.33    4:00.96        
     1) Wilshire, Maci SR               2) Smith, Lindsey JR              
     3) Mammel, Jen JR                  4) Greenhill, Alex SR             
       24.50  1:01.61  1:31.37  2:02.72  2:30.35  3:02.48  3:30.46  4:00.96
  3 East Bay (Gibsonton)                              4:05.18    4:06.95        
     1) Williams, Stephanie             2) Olson, Libby                   
     3) Rachel, Amy                     4) Orvosh, Katie                  
       29.47  1:01.51  1:31.99  2:03.53  2:32.26  3:04.43  3:20.43  4:06.95
  4 Gaither (Tampa)                                   4:36.68    4:18.88        
     1) Monahan, Kathleen 10            2) Whitaker, Elizabeth 10         
     3) Watson, Lauren 12               4) Nelson, Allison 11             
       31.59  1:07.16  1:37.73  2:12.85  2:43.91  3:20.30  3:48.22  4:18.88
  5 Lakeland                                          4:13.38    4:20.43        
     1) Johnson, Meagan SR              2) Laursen, Jamie JR              
     3) Gates, Leah SO                  4) Moore, April FR                
       31.16  1:05.05  1:39.34  2:16.98  2:47.87  3:20.84  3:49.39  4:20.43
  6 Bloomingdale (Valrico)                            4:29.86    4:28.89        
     1) Moreland, Sydnee 10             2) DeMott, Samantha 12            
     3) Potts, Jessica 12               4) Heron, Elise 10                
       29.18  1:01.91  1:36.38  2:14.78  2:48.90  3:26.91  3:56.30  4:28.89
  7 Riverview                                         5:12.90    4:39.16        
     1) Lauck, Sierra 10                2) Robbins, Carrie 12             
     3) Hahn, Erica 12                  4) Musick, Emily 11               
       32.78  1:08.14  1:45.27  2:23.86  2:55.76  3:31.50  4:03.11  4:39.16
  8 Durant (Plant City)                               4:31.30    4:47.15        
     1) Bening, Bailey 9                2) Ewell, Vicki 10                
     3) Garham, Savannah                4) Walsh, Corinne 12              
       33.59  1:13.28  1:46.39  2:24.63  2:59.49  3:36.75  4:09.97  4:47.15
-------------------------------------------------------------------------
  9 Plant City                                        4:29.60    4:53.00        
     1) Bradshaw, Megan 10              2) Kirkwood, Hannah 9             
     3) Crook, Shannon 11               4) Molinowski, Brittany 12        
       33.56  1:11.78  1:48.28  2:28.09  3:01.81  3:41.39  4:14.64  4:53.00
 -- Chamberlain (Tampa)                               5:28.88         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wharton (Tampa)                             3:40.10    3:33.48         40  
     1) Sox, Mark SO                    2) Ankers, Chad FR                
     3) Gilbreath, Patrick JR           4) Rees, Jordan JR                
       25.33    54.36  1:18.44  1:45.28  2:09.90  2:37.70  3:03.52  3:33.48
  2 Bloomingdale (Valrico)                      3:50.04    3:49.25         34  
     1) Tedrick, Constantine 10         2) Hnizdil, Eric 10               
     3) Woodcock, Brian 11              4) DeMott, Ryan 9                 
       27.59    58.48  1:26.27  1:56.25  2:56.41  3:21.37  3:49.41  3:49.25
  3 Lakeland                                    3:54.73    3:49.59         32  
     1) Eckman, James SO                2) Champeau, Kyle SR              
     3) Haigler, Austin SR              4) Moore, Eric SR                 
       25.94    55.61  1:23.43  1:55.01  2:26.52  3:00.01  3:24.00  3:49.59
  4 Gaither (Tampa)                             4:20.46    4:19.35         30  
     1) Konczeski-Sullivan, Cody 10     2) Laurentin-Costa, Alex 12       
     3) Lynch, Ryan 10                  4) Mantler, Randy 10              
       29.96  1:02.92  1:34.14  2:09.25  2:40.81  3:17.81  3:47.49  4:19.35
  5 Plant City                                  4:21.70    4:21.69         28  
     1) Sykes, Aaron 10                 2) Kenyon, Dylon 12               
     3) Wadi, Daniel 12                 4) Byrd, Johnnie 10               
       31.30  1:07.50  1:38.27  2:11.70  2:43.28  3:20.87  3:48.98  4:21.69
  6 Durant (Plant City)                         4:26.96    4:36.79         26  
     1) Stephens, Jacob 9               2) Nam, Kyle                      
     3) Drake, Samuel 9                 4) Lyons, Nick 12                 
       32.58  1:06.38  1:39.63  2:16.75  2:50.37  3:27.86  4:00.01  4:36.79
  7 Riverview                                   4:40.66    4:42.19         24  
     1) Carmona, Gabriel                2) Rausch, Travis                 
     3) Kelley, John                    4) Michalski, Max                 
       30.80  1:08.17  1:42.41  2:21.04  2:54.88  3:35.00  4:06.06  4:42.19
 -- East Bay (Gibsonton)                        4:39.09         DQ        
     1) Thomas, John                    2) Phillips, Michael              
     3) Evans, Taylor                   4) Robu, Vasily                   
B - Final
 -- Chamberlain (Tampa)                         4:11.99         DQ        
     1) Tilden, Brandon 11              2) Pagliaro, AJ 12                
     3) Van Osdal, Emerick 10           4) Elozory, Cody 12               
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wharton (Tampa)                                   3:19.00    3:40.10        
     1) Ankers, Chad FR                 2) Sox, Mark SO                   
     3) Gilbreath, Patrick JR           4) Rees, Jordan JR                
       26.23    54.87  1:19.98  1:48.24  2:13.05  2:41.54  3:09.30  3:40.10
  2 Bloomingdale (Valrico)                            3:45.24    3:50.04        
     1) Tedrick, Constantine 10         2) Hnizdil, Eric 10               
     3) DeMott, Ryan 9                  4) Woodcock, Brian 11             
       27.12    56.42  1:23.91  1:53.88  2:23.13  2:52.88  3:19.97  3:50.04
  3 Lakeland                                          3:37.50    3:54.73        
     1) Eckman, James SO                2) Champeau, Kyle SR              
     3) Haigler, Austin SR              4) Moore, Eric SR                 
       26.78    56.05  1:24.09  1:56.20  2:27.79  2:44.92  3:01.29  3:54.73
  4 Gaither (Tampa)                                   4:16.01    4:20.46        
     1) Konczeski-Sullivan, Cody 10     2) Laurentin-Costa, Alex 12       
     3) Lynch, Ryan 10                  4) Mantler, Randy 10              
       30.52  1:03.01  1:34.13  2:09.68  2:42.33  3:29.79  3:48.80  4:20.46
  5 Plant City                                        3:54.71    4:21.70        
     1) Sykes, Aaron 10                 2) Kenyon, Dylon 12               
     3) Wadi, Daniel 12                 4) Byrd, Johnnie 10               
       31.46  1:05.83  1:37.55  2:12.42  2:44.60  3:22.94  3:50.51  4:21.70
  6 Durant (Plant City)                               4:21.90    4:26.96        
     1) Stephens, Jacob 9               2) Nam, Kyle                      
     3) Drake, Samuel 9                 4) Lyons, Nick 12                 
       31.55  1:05.98  1:37.76  2:12.60  2:43.25  3:18.25  3:49.49  4:26.96
  7 East Bay (Gibsonton)                              4:52.71    4:39.09        
     1) Thomas, John                    2) Phillips, Michael              
     3) Evans, Taylor                   4) Robu, Vasily                   
       30.84  1:05.39  1:43.09  2:29.82  3:03.16  3:38.53  4:06.48  4:39.09
  8 Riverview                                         5:20.00    4:40.66        
     1) Carmona, Gabriel                2) Rausch, Travis                 
     3) Kelley, John                    4) Michalski, Max                 
       32.92  1:10.71  1:43.93  2:23.79  2:53.16  3:27.42  4:00.83  4:40.66
-------------------------------------------------------------------------
 -- George Jenkins (Lakeland)                         4:03.55         DQ        
     1) Fontaine, Ricky JR              2) Stone, Garrett FR              
     3) Hardin, Ben SO                  4) Morrissey, Billy JR            
 -- Chamberlain (Tampa)                               4:17.91         DQ        
     1) Tilden, Brandon 11              2) Pagliaro, AJ 12                
     3) Van Osdal, Emerick 10           4) Elozory, Cody 12               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Wharton (Tampa)                     422   2. George Jenkins (Lakeland)           398
  3. Durant (Plant City)                 189   4. Gaither (Tampa)                     174
  5. Bloomingdale (Valrico)              173   6. Lakeland                            170
  7. East Bay (Gibsonton)                166   8. Plant City                          160
  9. Riverview                            71  10. Chamberlain (Tampa)                  60
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Wharton (Tampa)                     382   2. Bloomingdale (Valrico)              320
  3. Plant City                          258   4. Lakeland                            195
  5. Durant (Plant City)               188.5   6. Gaither (Tampa)                     179
  7. East Bay (Gibsonton)                158   8. George Jenkins (Lakeland)           143
  9. Riverview                          77.5  10. Chamberlain (Tampa)                  34