2008 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 11

Licensed to FHSAA SD State Series 2                       HY-TEK's Meet Manager
                            FHSAA - 3A District 11                             
                  Hosted by: Hialeah Miami Lakes High School                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Beach                                 2:06.16    2:08.31         40  
     1) Fiodoro, Carlotta JR            2) Marques, Kristy JR             
     3) Palacious, Ashley SO            4) Deza, Gabriella SO             
       29.97  1:04.49  1:40.57  2:08.31                                    
  2 Dr. Krop (Miami)                            2:15.18    2:12.58         34  
     1) Kirel, Michelle SO              2) Ellinport, Melisa SR           
     3) Behar, Leah FR                  4) Markman, Morgan JR             
       48.30  1:16.17  1:45.19  2:12.58                                    
  3 Hialeah                                     2:15.97    2:13.18         32  
     1) Lee, Jenny SR                   2) Aguilar, Angie FR              
     3) Valdespino, Ana SR              4) Gomez, Emily JR                
       32.41  1:16.91  1:47.02  2:13.18                                    
  4 Goleman (Miami)                             2:20.64    2:14.60         30  
     1) Freiria, Stephanie JR           2) Viera, Gleidys JR              
     3) Verdecia, Samantha SO           4) Gonzalez, Christina JR         
       35.87  1:14.94  1:44.89  2:14.60                                    
  5 Miami Coral Park                            2:31.06    2:27.56         28  
     1) Trowbody, Shani FR              2) Luis, Tania SR                 
     3) Zevallos, Andrea JR             4) Lezcano, Carolina JR           
  6 Miami Springs                               2:29.99    2:33.23         26  
     1) Pena, Monique SR                2) Scott, Emily FR                
     3) Useche, Stephan SR              4) Alteta, Stephanie SR           
       41.49  1:27.48  1:59.70  2:33.23                                    
  7 Hialeah-Miami Lakes                         2:41.22    2:36.93         24  
     1) Martin, Alicia SO               2) Castillero, Samantha SR        
     3) Roque, Laura JR                 4) Castellon, Sandra SO           
       44.89  1:29.46  2:06.93  2:36.93                                    
  8 North Miami Beach                           2:37.80    2:38.65         22  
     1) Attamonova, Olga SR             2) Espejo, Joanne SR              
     3) Gimenez, Seuci FR               4) Zamora, Lorena FR              
       41.47  1:23.30  2:03.34  2:38.65                                    
B - Final
  9 American (Hialeah)                          2:48.28    2:46.57         18  
     1) Bustos, Alida JR                2) Miranda, Nicole SO             
     3) Zaila, Kassandra SO             4) Ahmed, Ailen JR                
       41.42  1:27.09  2:10.80  2:46.57                                    
 10 Miami                                       2:48.56    3:04.22         14  
     1) Zuniga, Renee SR                2) Leon, Marioly SR               
     3) Camacho, Estefany JR            4) Jimenez, Adianez JR            
       43.83  1:42.41  2:29.34  3:04.22                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Beach                                       2:06.88    2:06.16 q      
     1) Fiodoro, Carlotta JR            2) Marques, Kristy JR             
     3) Palacious, Ashley SO            4) Deza, Gabriella SO             
       30.47  1:04.39  1:41.97  2:06.16                                    
  2 Dr. Krop (Miami)                                  2:10.00    2:15.18 q      
     1) Kirel, Michelle SO              2) Ellinport, Melisa SR           
     3) Behar, Leah FR                  4) Markman, Morgan JR             
       34.20  1:21.72  1:47.11  2:15.18                                    
  3 Hialeah                                           2:20.00    2:15.97 q      
     1) Lee, Jenny SR                   2) Aguilar, Angie FR              
     3) Valdespino, Ana SR              4) Mejia, Stephanie SR            
              1:05.80  2:15.97                                             
  4 Goleman (Miami)                                   4:20.00    2:20.64 q      
     1) Freiria, Stephanie JR           2) Viera, Gleidys JR              
     3) Verdecia, Samantha SO           4) Gonzalez, Christina JR         
       33.50  1:12.18  1:49.65  2:20.64                                    
  5 Miami Springs                                          NT    2:29.99 q      
     1) Pena, Monique SR                2) Scott, Emily FR                
     3) Useche, Stephan SR              4) Alteta, Stephanie SR           
       39.05           1:55.19  2:29.99                                    
  6 Miami Coral Park                                  2:17.00    2:31.06 q      
     1) Valdes, Natalie SR              2) Luis, Tania SR                 
     3) Zevallos, Andrea JR             4) Trowbody, Shani FR             
       50.69  1:07.03  1:34.58  2:31.06                                    
  7 North Miami Beach                                 2:35.10    2:37.80 q      
     1) Attamonova, Olga SR             2) Espejo, Joanne SR              
     3) Gimenez, Seuci FR               4) Zamora, Lorena FR              
       41.44  1:23.29  2:06.25  2:37.80                                    
  8 Hialeah-Miami Lakes                               2:30.00    2:41.22 q      
     1) Martin, Alicia SO               2) Castillero, Samantha SR        
     3) Roque, Laura JR                 4) Castellon, Sandra SO           
       41.82  1:28.40  2:10.07  2:41.22                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 American (Hialeah)                                3:10.00    2:48.28 q      
     1) Bustos, Alida JR                2) Miranda, Nicole SO             
     3) Zaila, Kassandra SO             4) Ahmed, Ailen JR                
 10 Miami                                             3:09.00    2:48.56 q      
     1) Zuniga, Renee SR                2) Morejon, Amanda SO             
     3) Camacho, Estefany JR            4) Jimenez, Adianez JR            
       43.70  1:29.46  2:13.98  2:48.56                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goleman (Miami)                             1:52.80    1:50.72         40  
     1) Barboza, Ivan JR                2) Rosales, Alex SR               
     3) Hernandez, Jonathan SR          4) O'Neill, Jonathan SR           
       30.39  1:00.62  1:27.90  1:50.72                                    
  2 Miami Springs                               1:52.96    1:51.27         34  
     1) Williams, Evan SR               2) Scott, William SR              
     3) Dedntao, Joseph JR              4) Andre, Mark Taylor JR          
       28.79    58.67  1:27.37  1:51.27                                    
  3 Hialeah                                     1:51.83    1:51.47         32  
     1) Rodriguez, Francisco SR         2) Lafuente, Dyron JR             
     3) Arias, Donavan SO               4) Borroto, Frank FR              
       28.01  1:00.81  1:27.19  1:51.47                                    
  4 Miami Coral Park                            1:55.76    1:55.91         30  
     1) Veloza, Edgar SR                2) Varela, Carlos SR              
     3) Resto, Bernardo SO              4) Tamayo, William JR             
       32.41  1:03.98  1:35.89  1:55.91                                    
  5 Miami Beach                                 1:54.01    1:56.13         28  
     1) Greulack, Ernesto SR            2) Miranda, Jason JR              
     3) Blandon, Carlos SO              4) Pardo, Joseph SR               
       31.03  1:03.13  1:30.27  1:56.13                                    
  6 Dr. Krop (Miami)                            2:04.94    2:01.77         26  
     1) Rivera, Julian SO               2) Rosenfeld, Itay SO             
     3) Lustgarten, Izaak FR            4) Edwards, Dylan SO              
       31.95  1:06.79  1:35.75  2:01.77                                    
  7 American (Hialeah)                          2:02.67    2:06.22         24  
     1) Diaz, Sebation SO               2) Rickards, Matthew SR           
     3) Schank, John SR                 4) Alfaro, Mario SO               
  8 Hialeah-Miami Lakes                         2:12.84    2:14.15         22  
     1) Luy, Emanuel SO                 2) Lago, Eriel SO                 
     3) Vega, Bryan SR                  4) Gallegos, Jonathan SO          
       39.58  1:15.44  1:46.76  2:14.15                                    
B - Final
  9 North Miami Beach                           2:17.65    2:16.92         18  
     1) Grant, Howard JR                2) Hodge, Kelvin SR               
     3) Lugo, Brandon JR                4) Zamora, Moises SR              
       40.42  1:13.00  1:47.00  2:16.92                                    
 10 Miami                                       2:32.00    2:28.89         14  
     1) Cast, Nicholas JR               2) Cubialls, Jonathan FR          
     3) Gonzalez, Carlos SO             4) Garcia, Bryan FR               
       42.00  1:30.20  1:58.56  2:28.89                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hialeah                                           1:55.00    1:51.83 q      
     1) Rodriguez, Francisco SR         2) Lafuente, Dyron JR             
     3) Arias, Donavan SO               4) Pintado, Raciel SR             
       28.27  1:00.22  1:26.80  1:51.83                                    
  2 Goleman (Miami)                                   2:22.00    1:52.80 q      
     1) Hernandez, Jonathan SR          2) Barboza, Ivan JR               
     3) Rosales, Alex SR                4) O'Neill, Jonathan SR           
       30.99  1:01.99  1:29.60  1:52.80                                    
  3 Miami Springs                                     1:40.33    1:52.96 q      
     1) Williams, Evan SR               2) Scott, William SR              
     3) Dedntao, Joseph JR              4) Andre, Mark Taylor JR          
       29.83    59.74  1:29.37  1:52.96                                    
  4 Miami Beach                                       2:02.28    1:54.01 q      
     1) Greulack, Ernesto SR            2) Miranda, Jason JR              
     3) Blandon, Carlos SO              4) Pardo, Joseph SR               
       29.18    46.94  1:30.94  1:54.01                                    
  5 Miami Coral Park                                  1:58.00    1:55.76 q      
     1) Veloza, Edgar SR                2) Varela, Carlos SR              
     3) Resto, Bernardo SO              4) Aleman, Alejandro SR           
       31.81  1:05.36  1:31.65  1:55.76                                    
  6 American (Hialeah)                                2:48.00    2:02.67 q      
     1) Diaz, Sebation SO               2) Miller, Leo JR                 
     3) Schank, John SR                 4) Rickards, Matthew SR           
       32.49  1:08.56  1:36.18  2:02.67                                    
  7 Dr. Krop (Miami)                                  2:03.00    2:04.94 q      
     1) Rivera, Julian SO               2) Rosenfeld, Itay SO             
     3) Robert, Bryan SR                4) Kupeer, Orel JR                
       31.44  1:06.33  1:38.77  2:04.94                                    
  8 Hialeah-Miami Lakes                               2:05.00    2:12.84 q      
     1) Luy, Emanuel SO                 2) Lago, Eriel SO                 
     3) Vega, Bryan SR                  4) Gallegos, Jonathan SO          
       49.66  1:14.02  2:12.84                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 North Miami Beach                                 2:18.20    2:17.65 q      
     1) Grant, Howard JR                2) Hodge, Kelvin SR               
     3) Lugo, Brandon JR                4) Zamora, Moises SR              
       43.63  1:13.57  1:48.88  2:17.65                                    
 10 Miami                                             3:12.95    2:32.00 q      
     1) Cast, Nicholas JR               2) Cubialls, Jonathan FR          
     3) Gonzalez, Carlos SO             4) Garcia, Bryan FR               
       42.06  2:32.00                                                      
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Jenny          SR Hialeah              2:06.85    2:01.34         20  
       28.35    58.91  1:30.17  2:01.34                                    
  2 Deza, Gabriella     SO Miami Beach          2:18.36    2:09.90         17  
       28.55  1:00.30  2:09.90                                             
  3 Mansana, Melissa    SR Miami Beach          2:23.53    2:18.09         16  
       30.79  1:05.21  1:41.56  2:18.09                                    
  4 Ellinport, Melisa   SR Dr. Krop             2:23.13    2:23.03         15  
       33.65  1:09.73  2:23.03                                             
  5 Sendra, Carolina    FR Dr. Krop             2:25.43    2:31.09         14  
       34.05  1:12.32  1:52.33  2:31.09                                    
  6 Pinna, Tegan        SR American             2:38.12    2:31.80         13  
       34.44  1:12.64  1:54.66  2:31.80                                    
  7 Gracy, Tara         SR Miami Springs        2:34.73    2:35.09         12  
  8 Baron, Katherine    SR Hialeah-Miami La     2:37.87    2:35.13         11  
       34.52  1:13.11  1:54.45  2:35.13                                    
B - Final
  9 Abraham, Sarah      SR Dr. Krop             2:38.23    2:37.16          9  
       35.99  1:15.06  1:56.24  2:37.16                                    
 10 Lopez, Nathalie     JR Hialeah              2:40.13    2:39.64          7  
       37.24  1:17.50  1:59.49  2:39.64                                    
 11 Pena, Monique       SR Miami Springs        2:50.06    2:47.77          6  
       38.75  1:20.42  2:03.87  2:47.77                                    
 12 Pellitero, Vanessa  JR American             2:45.93    2:49.44          5  
       12.21    37.02  1:20.57  2:49.44                                    
 13 Wolfson, Aron       JR Dr. Krop             2:47.63    2:51.32          4  
       40.48  1:23.82  2:08.29  2:51.32                                    
 14 Acosta, Paula       JR Goleman              2:53.85    2:54.76          3  
       40.51  1:24.72  2:10.73  2:54.76                                    
 15 Castellanos, Chels  SO Hialeah-Miami La     2:49.07    2:56.60          2  
 16 Rivera, Eileen      JR Miami Senior         2:53.72    3:08.10          1  
       43.76  1:31.15  2:20.58  3:08.10                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Jenny                SR Hialeah              2:05.00    2:06.85 q      
       29.60  1:01.27  1:33.88  2:06.85                                    
  2 Deza, Gabriella           SO Miami Beach          2:06.88    2:18.36 q      
       30.47  1:04.97  1:41.36  2:18.36                                    
  3 Ellinport, Melisa         SR Dr. Krop             2:22.90    2:23.13 q      
       33.27  1:09.30  1:46.37  2:23.13                                    
  4 Mansana, Melissa          SR Miami Beach          2:22.47    2:23.53 q      
       11.38    33.11  1:09.54  2:23.53                                    
  5 Sendra, Carolina          FR Dr. Krop             2:29.10    2:25.43 q      
       33.82  1:10.65  1:48.95  2:25.43                                    
  6 Gracy, Tara               SR Miami Springs        2:28.23    2:34.73 q      
       34.42  1:14.08  1:55.64  2:34.73                                    
  7 Baron, Katherine          SR Hialeah-Miami La     2:56.00    2:37.87 q      
       35.04  1:14.19  1:56.06  2:37.87                                    
  8 Pinna, Tegan              SR American             2:35.00    2:38.12 q      
       34.77  1:13.26  1:42.24  2:38.12                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Abraham, Sarah            SR Dr. Krop             2:37.60    2:38.23 q      
 10 Lopez, Nathalie           JR Hialeah              2:35.00    2:40.13 q      
       37.68  2:40.13                                                      
 11 Suarez, Vanessa           JR Goleman              3:00.00    2:42.82 q      
       34.55  1:15.15  1:59.07  2:42.82                                    
 12 Pellitero, Vanessa        JR American             3:10.00    2:45.93 q      
       36.95  1:18.29  2:01.82  2:45.93                                    
 13 Wolfson, Aron             JR Dr. Krop             2:49.50    2:47.63 q      
       10.52    39.73  2:47.63                                             
 14 Castellanos, Chelsea      SO Hialeah-Miami La     2:44.00    2:49.07 q      
       39.34  1:23.12  2:07.65  2:49.07                                    
 15 Pena, Monique             SR Miami Springs        2:30.30    2:50.06 q      
       38.42  1:20.93  2:50.06                                             
 16 Rivera, Eileen            JR Miami Senior         2:58.00    2:53.72 q      
       36.79  1:17.96  2:05.08  2:53.72                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Acosta, Paula             JR Goleman              3:15.00    2:53.85        
       38.94  1:21.36  2:08.06  2:53.85                                    
 18 Scott, Emily              FR Miami Springs        2:30.12    2:55.35        
       37.39  1:20.67  2:08.39  2:55.35                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carvajal, Erika           SR Miami Beach          2:55.00    2:57.01        
       38.66  1:22.67  2:11.16  2:57.01                                    
 20 Hernandez, Mariana        JR Miami Coral Park     2:57.00    2:57.02        
       36.50  1:21.19  2:09.62  2:57.02                                    
 21 Espinoza, Katya           SR Hialeah              2:55.00    2:57.25        
       38.53  1:24.82  2:57.25                                             
 22 Cheung, Ivy               SR North Miami Beac     2:54.20    3:01.48        
       39.89  1:24.56  2:13.45  3:01.48                                    
 23 Mejia, Stephanie          SR Hialeah              3:15.00    3:02.12        
       38.30  1:23.75  3:02.12                                             
 24 Lezcano, Carolina         JR Miami Coral Park          NT    3:06.85        
       41.46  1:26.39  2:16.70  3:06.85                                    
 25 Zaila, Vivianna           SR American             3:24.00    3:07.90        
       41.42  1:29.22  2:18.77  3:07.90                                    
 26 Brodhead, Ashley          JR Miami Springs        2:34.34    3:08.23        
       12.98    41.09  1:27.54  3:08.23                                    
 27 Pintos, Kefhira           JR North Miami               NT    3:10.21        
       43.34  1:42.24  3:10.21                                             
 28 Stein, Daryl              SR Miami Beach          3:17.00    3:19.37        
       42.59  1:32.32  2:26.27  3:19.37                                    
 29 Labrador, Melissa         JR Goleman                   NT    3:24.43        
     3:24.99  3:24.43  3:24.43                                             
 30 Delgado, Arnet            JR Goleman                   NT    3:28.59        
     3:28.59  3:28.59                                                      
 -- Martinez, Cristina        SO Miami Coral Park          NT         NS        
 -- Ancarola, Julieta         JR Miami Coral Park          NT         NS        
 -- Arias, Adriana            SR American             3:43.00         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Blandon, Carlos     SO Miami Beach          1:58.79    1:52.21         20  
       25.78    54.12  1:23.58  1:52.21                                    
  2 Rosales, Alex       SR Goleman              1:56.16    1:52.63         17  
       26.29    54.45  1:23.42  1:52.63                                    
  3 Scott, William      SR Miami Springs        1:56.03    1:53.19         16  
       25.91    54.03  1:23.27  1:53.19                                    
  4 Lemus, Jonathan     FR Hialeah              2:00.22    1:57.99         15  
       26.30    55.38  1:26.55  1:57.99                                    
  5 Rychko, Volodymyr   SR Dr. Krop             2:03.58    2:04.10         14  
       27.45    59.06  1:31.95  2:04.10                                    
  6 Andre, Mark Taylor  JR Miami Springs        2:12.44    2:09.12         13  
  7 Edwards, Dylan      SO Dr. Krop             2:13.86    2:10.16         12  
       28.86  1:01.74  1:36.79  2:10.16                                    
  8 Perez, Gabriel      JR Miami Springs        2:13.03    2:15.00         11  
       29.62  1:03.52  1:40.05  2:15.00                                    
B - Final
  9 Kadouch, Mikhael    FR Dr. Krop             2:16.46    2:19.29          9  
       31.06  1:07.15  1:43.83  2:19.29                                    
 10 Sosa, Jonathan      SR Hialeah              2:29.96    2:21.96          7  
       31.90  1:09.17  1:48.28  2:21.96                                    
 11 Puentes, Hansell    SO Hialeah              2:27.85    2:25.16          6  
 12 Jimenez, Iroshy     SO Goleman              2:29.18    2:26.05          5  
       30.82  1:07.22  1:47.39  2:26.05                                    
 13 Revelo, Christian   FR Miami Springs        2:24.05    2:26.60          4  
       33.70  1:11.57  2:26.60                                             
 14 Akinin, Samuel      FR Dr. Krop             2:25.31    2:27.97          3  
       31.24  1:08.68  1:49.71  2:27.97                                    
 15 Marenco, Joseph     JR Miami Senior         2:29.60    2:28.21          2  
       30.83  1:07.01  1:47.16  2:28.21                                    
 16 Gallegos, Jonathan  SO Hialeah-Miami La     2:27.32    2:32.13          1  
       32.54  1:10.79  1:52.02  2:32.13                                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Scott, William            SR Miami Springs        1:55.00    1:56.03 q      
       17.32    55.70  1:25.86  1:56.03                                    
  2 Rosales, Alex             SR Goleman              2:10.00    1:56.16 q      
       27.16    56.42  1:26.54  1:56.16                                    
  3 Blandon, Carlos           SO Miami Beach          1:55.00    1:58.79 q      
       27.09    57.33  1:27.93  1:58.79                                    
  4 Lemus, Jonathan           FR Hialeah              2:00.00    2:00.22 q      
       26.35    56.61  2:00.22                                             
  5 Rychko, Volodymyr         SR Dr. Krop             2:06.00    2:03.58 q      
       26.91    57.79  1:30.17  2:03.58                                    
  6 Andre, Mark Taylor        JR Miami Springs        2:10.34    2:12.44 q      
       28.99  1:01.74  1:38.17  2:12.44                                    
  7 Perez, Gabriel            JR Miami Springs        2:25.34    2:13.03 q      
  8 Edwards, Dylan            SO Dr. Krop             2:16.00    2:13.86 q      
       28.63  1:01.86  1:37.45  2:13.86                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kadouch, Mikhael          FR Dr. Krop             2:17.00    2:16.46 q      
       11.00    29.31  1:03.48  2:16.46                                    
 10 Diaz, Santiago            FR American             2:23.00    2:22.20 q      
 11 Revelo, Christian         FR Miami Springs        2:34.50    2:24.05 q      
       31.77  1:08.76  1:48.21  2:24.05                                    
 12 Akinin, Samuel            FR Dr. Krop             2:25.60    2:25.31 q      
     1:04.29  2:25.31                                                      
 13 Gallegos, Jonathan        SO Hialeah-Miami La     2:21.00    2:27.32 q      
       31.21    51.34  1:08.10  2:27.32                                    
 14 Puentes, Hansell          SO Hialeah              2:36.00    2:27.85 q      
     1:06.75           2:27.88  2:27.85                                    
 15 Jimenez, Iroshy           SO Goleman                   NT    2:29.18 q      
 16 Marenco, Joseph           JR Miami Senior         2:30.08    2:29.60 q      
       10.80    30.44  1:05.79  2:29.60                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sosa, Jonathan            SR Hialeah              2:35.00    2:29.96        
       11.74           1:51.75  2:29.96                                    
 18 Suarez, Bryan             SO Hialeah              2:40.00    2:34.24        
       30.26  1:08.92  2:34.24                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ouygut, Mert              SO Miami Beach          2:40.00    2:35.31        
              1:11.52  1:54.60  2:35.31                                    
 20 Yera, Hector              JR Hialeah-Miami La     2:27.00    2:40.31        
       33.16  1:10.66  1:50.42  2:40.31                                    
 21 Lorenzo, Adrian           JR Miami Senior         2:44.75    2:42.46        
       35.30  1:15.26  1:58.39  2:42.46                                    
 22 Lowenstein, Ray           FR Miami Beach          2:39.00    2:47.96        
       35.65  1:18.79  2:04.38  2:47.96                                    
 23 Chang, Oliver             JR North Miami               NT    2:53.59        
       36.46  1:17.87  2:04.88  2:53.59                                    
 24 Lowenstein, Elan          FR Miami Beach          3:11.00    3:01.12        
                       2:16.79  3:01.12                                    
 25 Ramos-Elvir, Jason        JR North Miami               NT    3:04.67        
       35.65  1:22.56  3:04.67                                             
 26 Jaramillo, Jaime          JR Miami Coral Park     3:00.00    3:14.97        
       40.10  1:30.19  2:24.31  3:14.97                                    
 27 Ordonez, William          SR North Miami Beac     3:30.10    3:38.14        
       40.27  1:32.76  2:34.94  3:38.14                                    
 28 Traibel, Diego            SR North Miami               NT    4:07.29        
       47.15  1:43.55  2:52.05  4:07.29                                    
 -- Orozco, Adrian            JR Miami Coral Park          NT         NS        
 -- Miller, Leo               JR American                  NT         NS        
 -- Mena, Mario               SR Miami Coral Park     3:00.00         NS        
     1:18.87           2:48.83                                             
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fiodoro, Carlotta   JR Miami Beach          2:27.26    2:21.83         20  
       29.59  1:05.02  1:47.16  2:21.83                                    
  2 Behar, Leah         FR Dr. Krop             2:34.26    2:26.91         17  
       31.51  1:08.60  1:54.12  2:26.91                                    
  3 Gambarina, Gretell  SR American             2:35.00    2:32.25         15.5
       30.71  1:11.66  1:57.88  2:32.25                                    
  3 Valdespino, Ana     SR Hialeah              2:36.29    2:32.25         15.5
       31.55  1:11.19  1:55.74  2:32.25                                    
  5 Aguilar, Angie      FR Hialeah              2:50.06    2:46.30         14  
       34.27  1:19.72  2:07.86  2:46.30                                    
  6 Viera, Gleidys      JR Goleman              2:53.71    2:53.36         13  
  7 Randall, Alex       SR Dr. Krop             2:54.17    2:54.14         12  
       35.86  1:24.00  2:14.17  2:54.14                                    
  8 Gomez, Emily        JR Hialeah              3:02.09    3:02.04         11  
       39.80  1:25.91  2:20.91  3:02.04                                    
B - Final
  9 Cubias, Jennifer    SO Miami Senior         3:03.26    2:56.53          9  
     1:30.10  1:58.44  2:27.90  2:56.53                                    
 10 Gomez, Manuela      SO Miami Coral Park     3:02.80    2:56.95          7  
     1:30.61  1:58.77  2:27.74  2:56.95                                    
 11 Gonzalez, Christin  JR Goleman              3:02.49    2:57.51          6  
     1:30.23  1:58.35  2:27.59  2:57.51                                    
 12 Strumwasser, Sara   JR Dr. Krop             3:06.87    3:02.31          5  
     1:30.62  1:59.70  2:30.87  3:02.31                                    
 13 Attamonova, Olga    SR North Miami Beac     3:08.70    3:08.42          4  
     1:31.77  2:03.38  2:36.27  3:08.42                                    
 14 Leighton, Chelsea   JR Miami Beach          3:10.77    3:13.44          3  
 15 Espejo, Joanne      SR North Miami Beac     3:14.05    3:14.48          2  
     1:33.18  2:06.06  2:41.11  3:14.48                                    
 16 Rodriguez, Kaleen   SO Hialeah-Miami La     3:13.51    3:19.32          1  
     1:33.94  2:07.84  2:44.37  3:19.32                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fiodoro, Carlotta         JR Miami Beach          2:17.73    2:27.26 q      
       30.99  1:08.30  1:51.36  2:27.26                                    
  2 Behar, Leah               FR Dr. Krop             2:31.10    2:34.26 q      
       33.21  1:12.98  1:59.26  2:34.26                                    
  3 Gambarina, Gretell        SR American             2:53.00    2:35.00 q      
       32.12  1:14.29  2:00.89  2:35.00                                    
  4 Valdespino, Ana           SR Hialeah              2:35.00    2:36.29 q      
       32.74  1:13.26  1:59.22  2:36.29                                    
  5 Aguilar, Angie            FR Hialeah              2:45.00    2:50.06 q      
       34.27  1:19.40  2:09.70  2:50.06                                    
  6 Viera, Gleidys            JR Goleman                   NT    2:53.71 q      
       38.11  1:23.54  2:10.88  2:53.71                                    
  7 Randall, Alex             SR Dr. Krop             3:01.20    2:54.17 q      
       35.01  1:19.82  2:12.74  2:54.17                                    
  8 Gomez, Emily              JR Hialeah              3:05.46    3:02.09 q      
       38.78  1:27.30  2:19.54  3:02.09                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gonzalez, Christina       JR Goleman                   NT    3:02.49 q      
       37.79  1:27.05  2:22.85  3:02.49                                    
 10 Gomez, Manuela            SO Miami Coral Park     3:01.40    3:02.80 q      
       37.95  1:25.96  2:23.74  3:02.80                                    
 11 Cubias, Jennifer          SO Miami Senior         2:57.23    3:03.26 q      
       37.46  1:22.42  2:20.52  3:03.26                                    
 12 Strumwasser, Sara         JR Dr. Krop             3:00.00    3:06.87 q      
 13 Attamonova, Olga          SR North Miami Beac     3:05.20    3:08.70 q      
 14 Leighton, Chelsea         JR Miami Beach          3:07.54    3:10.77 q      
       45.65  1:39.90  2:28.87  3:10.77                                    
 15 Rodriguez, Kaleen         SO Hialeah-Miami La     3:18.00    3:13.51 q      
       41.45  1:32.69  3:13.51                                             
 16 Espejo, Joanne            SR North Miami Beac     3:11.10    3:14.05 q      
       40.30  1:32.65  2:28.29  3:14.05                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Reyes, Mayra              SR Miami Springs             NT    3:21.21        
       44.68  1:37.81  2:36.75  3:21.21                                    
 18 Baltuch, Nicole           JR Hialeah-Miami La     3:21.00    3:29.49        
       48.49  1:41.26  2:44.39  3:29.49                                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Alvarado, Victoria        SR Dr. Krop             3:00.30         DQ        
       37.48  1:38.00       DQ                                             
 -- Rodriguez, Natalie        SR Miami Coral Park          NT         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Williams, Evan      SR Miami Springs        2:22.39    2:15.63         20  
       30.91  1:04.93  1:46.19  2:15.63                                    
  2 Barboza, Ivan       JR Goleman              2:21.86    2:16.38         17  
       29.66  1:03.93  1:45.23  2:16.38                                    
  3 Borroto, Frank      FR Hialeah              2:20.95    2:17.18         16  
       30.58  1:07.72  1:46.90  2:17.18                                    
  4 Hernandez, Hansel   SR Goleman              2:31.58    2:31.41         15  
       29.94  1:07.51  2:31.41                                             
  5 Diaz, Sebation      SO American             2:31.98    2:33.19         14  
       30.88  1:09.79  1:57.82  2:33.19                                    
  6 Rosa, Brendan       FR Hialeah              2:40.01    2:38.67         13  
       31.90  1:16.28  2:01.81  2:38.67                                    
  7 Lustgarten, Izaak   FR Dr. Krop             2:39.94    2:40.07         12  
  8 Rosenfeld, Itay     SO Dr. Krop             2:46.38    2:44.71         11  
       35.57  1:20.91  2:07.79  2:44.71                                    
B - Final
  9 Arfi, Yohan         SO Dr. Krop             2:46.68    2:42.62          9  
       31.57  1:15.74  2:05.26  2:42.62                                    
 10 Cervantes, David    FR Miami Coral Park     2:50.50    2:44.49          7  
       32.22  1:15.19  2:05.94  2:44.49                                    
 11 Lafuente, Dyron     JR Hialeah              2:52.28    2:47.68          6  
       36.14  1:23.86  2:08.28  2:47.68                                    
 12 Hodge, Kelvin       SR North Miami Beac     2:58.03    2:52.69          5  
       39.49  1:30.62  2:14.99  2:52.69                                    
 13 Randall, Rhys       FR Dr. Krop             3:00.19    2:54.88          4  
       35.47  1:20.74  2:17.21  2:54.88                                    
 14 Castellanos, Danie  SR Hialeah-Miami La     3:07.07    3:05.42          3  
       36.70  2:22.24  3:05.42                                             
 15 Calibo, Taylor      SR Miami Beach          4:10.48    3:59.90          2  
       51.14  1:58.88  3:59.90                                             
 -- Aleman, Alejandro   SR Miami Coral Park     3:00.26         DQ        
      Did not finish on back - back
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Borroto, Frank            FR Hialeah              2:25.00    2:20.95 q      
       30.89  1:08.92  1:48.68  2:20.95                                    
  2 Barboza, Ivan             JR Goleman              2:25.00    2:21.86 q      
       29.06  1:05.39  1:47.90  2:21.86                                    
  3 Williams, Evan            SR Miami Springs        2:23.00    2:22.39 q      
       32.40  1:07.68  1:50.78  2:22.39                                    
  4 Hernandez, Hansel         SR Goleman                   NT    2:31.58 q      
       31.01  1:11.29  1:54.94  2:31.58                                    
  5 Diaz, Sebation            SO American             2:30.00    2:31.98 q      
       30.25  1:08.99  1:56.55  2:31.98                                    
  6 Lustgarten, Izaak         FR Dr. Krop             2:38.00    2:39.94 q      
       31.22  1:15.22  2:03.05  2:39.94                                    
  7 Rosa, Brendan             FR Hialeah              2:50.00    2:40.01 q      
                       2:03.01  2:40.01                                    
  8 Rosenfeld, Itay           SO Dr. Krop             2:45.40    2:46.38 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arfi, Yohan               SO Dr. Krop             2:42.00    2:46.68 q      
       33.52  1:17.63  2:07.58  2:46.68                                    
 10 Cervantes, David          FR Miami Coral Park          NT    2:50.50 q      
       36.29  1:20.47  2:11.86  2:50.50                                    
 11 Lafuente, Dyron           JR Hialeah              2:46.00    2:52.28 q      
 12 Hodge, Kelvin             SR North Miami Beac     2:56.39    2:58.03 q      
       40.20  1:31.54  2:16.71  2:58.03                                    
 13 Randall, Rhys             FR Dr. Krop             2:54.00    3:00.19 q      
       35.48  1:21.84  2:18.46  3:00.19                                    
 14 Aleman, Alejandro         SR Miami Coral Park          NT    3:00.26 q      
     1:22.05  2:16.92  3:00.34  3:00.26                                    
 15 Castellanos, Daniel       SR Hialeah-Miami La     3:11.00    3:07.07 q      
       39.74  1:29.83  2:24.57  3:07.07                                    
 16 Calibo, Taylor            SR Miami Beach          4:09.62    4:10.48 q      
       49.53  2:06.13  3:09.48  4:10.48                                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Varela, Carlos            SR Miami Coral Park     2:30.00         DQ        
       32.48  1:11.78  1:55.06       DQ                                    
 -- Schank, John              SR American             2:36.00         DQ        
       28.93  1:07.95  1:54.32       DQ                                    
 -- Zuniga, Christopher       JR North Miami               NT         DQ        
       42.75  1:45.44  2:43.34       DQ                                    
 -- Caiceelo, Mateo           FR Miami Beach          3:05.00         DQ        
                       2:20.96       DQ                                    
 -- Lopez, Yandy              JR Hialeah-Miami La     3:45.00         NS        
 -- Ramos, Ernesto            SR Hialeah              2:40.00         NS        
 -- Rodriguez, Ernesto        SR Miami Coral Park          NT         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marques, Kristy     JR Miami Beach            27.38      27.26         20  
  2 Markman, Morgan     JR Dr. Krop               29.23      27.56         17  
  3 Useche, Stephan     SR Miami Springs          27.92      27.58         16  
  4 Pinna, Tegan        SR American               30.76      29.93         15  
  5 Gonzalez, Christin  JR Goleman                30.49      30.30         14  
  6 Jacques, Michelle   FR Dr. Krop               30.10      30.44         13  
  7 Leyton, Catherine   JR Miami Senior           30.92      30.87         12  
  8 Nieto, Eloise       JR Miami Senior           30.49      30.98         11  
B - Final
  9 Klein, Andrea       JR Dr. Krop               31.21      31.12          9  
 10 Albert, Erin        JR Miami Beach            32.99      32.10          7  
 11 Palacious, Ashley   SO Miami Beach            31.25      32.54          6  
 12 Kerstein, Alexandr  SO Dr. Krop               32.11      32.90          5  
 13 Rodriguez, Kaleen   SO Hialeah-Miami La       32.34      32.95          4  
 14 Tilton, Marjorie    JR Miami Springs          33.09      33.12          3  
 15 Pellitero, Vanessa  JR American               33.14      33.48          2  
 16 Rodriguez, Yillian  SR Hialeah                34.02      33.75          1  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marques, Kristy           JR Miami Beach            26.67      27.38 q      
  2 Useche, Stephan           SR Miami Springs          29.23      27.92 q      
  3 Markman, Morgan           JR Dr. Krop               27.50      29.23 q      
  4 Jacques, Michelle         FR Dr. Krop               30.50      30.10 q      
  5 Nieto, Eloise             JR Miami Senior           31.83      30.49 q      
  5 Gonzalez, Christina       JR Goleman                30.00      30.49 q      
  7 Pinna, Tegan              SR American               36.00      30.76 q      
  8 Leyton, Catherine         JR Miami Senior           30.72      30.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Klein, Andrea             JR Dr. Krop               30.40      31.21 q      
 10 Palacious, Ashley         SO Miami Beach            33.00      31.25 q      
 11 Kerstein, Alexandra       SO Dr. Krop               31.90      32.11 q      
 12 Rodriguez, Kaleen         SO Hialeah-Miami La       29.00      32.34 q      
 13 Albert, Erin              JR Miami Beach            31.25      32.99 q      
 14 Tilton, Marjorie          JR Miami Springs          32.12      33.09 q      
 15 Pellitero, Vanessa        JR American               36.00      33.14 q      
 16 Rodriguez, Yillian        SR Hialeah                35.00      34.02 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alteta, Stephanie         SR Miami Springs          35.84      34.19        
 18 Bogorad, Sara             JR Miami Beach            32.00      35.32        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zamora, Lorena            FR North Miami Beac       36.20      35.55        
 20 Zamora, Juliet            JR Hialeah                40.00      35.90        
 21 Mendoza, Jennifer         SO Miami Coral Park       35.22      36.08        
 22 Ahmed, Ailen              JR American               43.00      36.58        
 23 Pacheco, Diana            SO North Miami Beac       36.20      37.26        
 24 Urena, Addis              JR Hialeah                40.00      37.31        
 25 Moran, Karina             FR North Miami Beac       39.40      39.19        
 26 Foligno, Sara             FR North Miami Beac       39.40      39.25        
 27 Canonico, Toni            JR Miami Springs          36.34      39.41        
 28 Hernandez, Maria          SR Goleman                   NT      39.77        
 29 Blasco, Elizabeth         JR Goleman                45.00      40.83        
 30 Carrillo, Alejandra       FR North Miami               NT      41.17        
 31 Fajardo, Rosana           SO Goleman                   NT      41.93        
 32 Aguillera, Cynthia        SO Miami Senior           45.79      42.45        
 33 Mendoza, Carina           SO Miami Coral Park       40.00      42.61        
 34 Espinosa, Akia            JR Miami Coral Park          NT      46.21        
 35 De La Cruz, Yasmine       FR North Miami               NT      47.28        
 36 Gonzalez, Hany            JR Hialeah-Miami La       42.00      54.34        
 37 Suarez, Julie             JR North Miami               NT      58.21        
 38 Montas, Cinthia           SO Hialeah-Miami La       50.00    1:02.75        
 39 Reyes, Jade               SO Hialeah-Miami La       52.00    1:05.78        
 -- Alvarez, Krystal          SR Miami Coral Park       30.94         NS        
 -- Mila, Ashley              FR Miami Senior           46.23         NS        
 -- Valdez, Jennifer          JR Hialeah                42.00         NS        
 -- Mejia, Silvia             SR North Miami               NT         NS        
 -- Mitchell, Catherine       SR American               42.00         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 O'Neill, Jonathan   SR Goleman                23.54      23.01         20  
  2 Dedntao, Joseph     JR Miami Springs          24.45      24.03         17  
  3 Karp, Michael       SO Dr. Krop               24.11      24.19         16  
  4 Miranda, Jason      JR Miami Beach            24.56      24.23         15  
  5 Campbell, William   JR Dr. Krop               24.39      24.39         14  
  6 Gutierrez, Matias   FR Miami Beach            25.88      25.33         13  
  7 Perez, Darryl       FR Hialeah                25.90      25.38         12  
  8 Pintado, Raciel     SR Hialeah                25.69      25.49         11  
B - Final
  9 Kilinsky, Eric      JR Dr. Krop               26.53      26.11          9  
 10 Rickards, Matthew   SR American               26.29      26.68          7  
 11 Byrnes, Daniel      SO Miami Beach            27.46      26.84          6  
 12 Kupeer, Orel        JR Dr. Krop               26.98      26.91          5  
 13 Luy, Emanuel        SO Hialeah-Miami La       28.12      27.68          4  
 14 Perez, Frank        JR Hialeah                27.74      27.91          3  
 15 Arteaga, Alejandro  SO Miami Springs          27.10      28.65          2  
 16 Grant, Howard       JR North Miami Beac       27.72      28.77          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Neill, Jonathan         SR Goleman                27.00      23.54 q      
  2 Karp, Michael             SO Dr. Krop               24.00      24.11 q      
  3 Campbell, William         JR Dr. Krop               24.60      24.39 q      
  4 Dedntao, Joseph           JR Miami Springs          24.80      24.45 q      
  5 Miranda, Jason            JR Miami Beach            23.87      24.56 q      
  6 Pintado, Raciel           SR Hialeah                24.99      25.69 q      
  7 Gutierrez, Matias         FR Miami Beach            25.02      25.88 q      
  8 Perez, Darryl             FR Hialeah                25.00      25.90 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rickards, Matthew         SR American               28.00      26.29 q      
 10 Kilinsky, Eric            JR Dr. Krop               25.80      26.53 q      
 11 Kupeer, Orel              JR Dr. Krop               26.00      26.98 q      
 12 Arteaga, Alejandro        SO Miami Springs          25.01      27.10 q      
 13 Byrnes, Daniel            SO Miami Beach            27.00      27.46 q      
 14 Grant, Howard             JR North Miami Beac       27.60      27.72 q      
 15 Perez, Frank              JR Hialeah                28.00      27.74 q      
 16 Luy, Emanuel              SO Hialeah-Miami La       31.00     J28.12 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jimenez, Isrohsy          SO Goleman                33.00     J28.12        
 18 Yera, Hector              JR Hialeah-Miami La       33.00      28.14        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Larrazaleta, Christian    SO Miami Senior           27.90      28.39        
 20 Mesa, Brian               JR American                  NT      28.55        
 21 Bangert, Lenard           SO Miami Springs             NT      28.66        
 22 Diaz, Santiago            FR American               28.00      28.95        
 23 Suarez, Bryan             SO Hialeah                30.00      28.96        
 24 Fernadez, Carlos          SO Miami Coral Park          NT      29.62        
 25 Zamora, Moises            SR North Miami Beac       30.60      30.10        
 26 Huff, Amadeus             FR Miami Beach            30.00      30.22        
 27 Grisalas, Daniel          SO Miami Coral Park          NT      30.35        
 28 Cubialls, Jonathan        FR Miami Senior           29.20      30.50        
 29 Munoz, Henry              SO Miami Senior           34.34      30.91        
 30 Randal, Carl              FR Miami Springs          28.34      31.08        
 31 Garcia, Bryan             FR Miami Senior           33.10      31.52        
 32 Sallee, Ian               SO North Miami Beac       34.47      32.18        
 33 Tablize, Paolo            SO North Miami Beac       31.10      32.66        
 34 Elizondo, Jeffery         SR North Miami               NT      33.10        
 35 Cancio, Miguel            JR Miami Coral Park       40.00      39.39        
 36 Brotonel, Mark Joseph     JR North Miami               NT      44.96        
 37 Innocent, Joseph          SR North Miami               NT      49.57        
 -- Quevedo, Pedro            SO Hialeah                   NT         NS        
 -- Ancarola, Alejandro       JR Miami Coral Park       45.00         NS        
 -- Campbell-Sams, Oren       SR American                  NT         NS        
 -- Joseph, Colson            SR North Miami               NT         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alvarez, Krystal    SR Miami Coral Park          NT     389.15         20  
  2 Rico-Arango, Karin  SR Miami Senior              NT     285.90         17  
 -- Martin, Alicia      SO Hialeah-Miami La          NT         DQ        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Becerra, Hunter     JR Miami Beach               NT     517.90         20  
  2 Molina, Osvel       JR Goleman                   NT     500.95         17  
  3 Suarez, Daniel      JR Hialeah                   NT     260.00         16  
  4 Robles, Christophe  SO Hialeah                   NT     242.55         15  
  5 Rangel, Nicolas     SO Hialeah                   NT     206.60         14  
  6 Brea, Nicolas       SO Hialeah                   NT     200.65         13  
 -- Abreu, Ivan         JR Miami Senior              NT         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Valdespino, Ana     SR Hialeah              1:09.40    1:07.61         20  
       31.91  1:07.61                                                      
  2 Freiria, Stephanie  JR Goleman              1:09.40    1:07.81         17  
       31.14  1:07.81                                                      
  3 Gambarina, Gretell  SR American             1:09.51    1:09.55         16  
       32.37  1:09.55                                                      
  4 Kirel, Michelle     SO Dr. Krop             1:14.93    1:13.81         15  
       34.33  1:13.81                                                      
  5 Zevallos, Andrea    JR Miami Coral Park     1:14.72    1:15.03         14  
       33.87  1:15.03                                                      
  6 Palacious, Ashley   SO Miami Beach          1:20.35    1:17.10         13  
       35.39  1:17.10                                                      
  7 Rodriguez, Yamile   SR Dr. Krop             1:18.10    1:19.62         12  
  8 Randall, Alex       SR Dr. Krop             1:24.15    1:21.42         11  
       36.47  1:21.42                                                      
B - Final
  9 Costa, Angela       SR Miami Beach          1:28.55    1:25.85          9  
       39.84  1:25.85                                                      
 10 Inerfeld, Brittany  SO Dr. Krop             1:33.18    1:33.45          7  
       40.00  1:33.45                                                      
 11 Garcia, Dominique   JR American             1:35.85    1:40.35          6  
       44.65  1:40.35                                                      
 12 McQuay, Hanna       SO Miami Springs        1:41.78    1:42.01          5  
       44.03  1:42.01                                                      
 13 Rodrigrez, Maria    FR Miami Coral Park     1:47.41    1:43.63          4  
       46.75  1:43.63                                                      
 14 Sellanes, Maria     SR North Miami Beac     1:49.44    1:50.83          3  
       47.19  1:50.83                                                      
 15 Zaila, Kassandra    SO American             1:48.44    2:00.77          2  
     2:07.39  2:00.77                                                      
 -- Camacho, Estefany   JR Miami Senior         1:44.05         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Freiria, Stephanie        JR Goleman              1:10.00    1:09.40 q      
       31.75  1:09.40                                                      
  1 Valdespino, Ana           SR Hialeah              1:12.00    1:09.40 q      
       32.77  1:09.40                                                      
  3 Gambarina, Gretell        SR American             1:24.00    1:09.51 q      
       32.27  1:09.51                                                      
  4 Zevallos, Andrea          JR Miami Coral Park     1:12.61    1:14.72 q      
       33.92  1:14.72                                                      
  5 Kirel, Michelle           SO Dr. Krop             1:16.50    1:14.93 q      
       34.63  1:14.93                                                      
  6 Rodriguez, Yamile         SR Dr. Krop             1:18.30    1:18.10 q      
       35.36  1:18.10                                                      
  7 Palacious, Ashley         SO Miami Beach          1:16.00    1:20.35 q      
       37.52  1:20.35                                                      
  8 Suarez, Vanessa           JR Goleman                   NT    1:22.74 q      
       36.50  1:22.74                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Randall, Alex             SR Dr. Krop             1:20.40    1:24.15 q      
       36.09  1:24.15                                                      
 10 Costa, Angela             SR Miami Beach          1:29.30    1:28.55 q      
       41.89  1:28.55                                                      
 11 Inerfeld, Brittany        SO Dr. Krop             1:32.80    1:33.18 q      
 12 Garcia, Dominique         JR American             1:55.00    1:35.85 q      
       41.54  1:35.85                                                      
 13 McQuay, Hanna             SO Miami Springs             NT    1:41.78 q      
     1:46.25  1:41.78                                                      
 14 Camacho, Estefany         JR Miami Senior         1:40.00    1:44.05 q      
 15 Rodrigrez, Maria          FR Miami Coral Park     1:46.18    1:47.41 q      
       47.99  1:47.41                                                      
 16 Zaila, Kassandra          SO American             2:00.00    1:48.44 q      
     1:49.80  1:48.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sellanes, Maria           SR North Miami Beac     1:51.20    1:49.44        
       46.09  1:49.44                                                      
 18 Bangert, Dominique        FR Miami Springs        1:58.34    1:53.40        
     1:53.61  1:53.40                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cordoves, Daniella        SO Miami Springs             NT    1:57.64        
       51.69  1:57.64                                                      
 20 Castro, Stephanie         JR Hialeah              2:15.00    2:02.22        
       56.58  2:02.22                                                      
 21 Perez, Jennifer           JR Hialeah              2:00.00    2:07.94        
       54.67  2:07.94                                                      
 22 Castellon, Sandra         SO Hialeah-Miami La     2:40.00    2:17.89        
       59.54  2:17.89                                                      
 23 De La Cruz, Yasmine       FR North Miami               NT    2:25.15        
     1:14.84  2:25.15                                                      
 -- Cano, Sheima              JR Hialeah              1:40.00         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jelincic, Mark      JR North Miami            57.20      56.37         20  
       26.02    56.37                                                      
  2 Rodriguez, Francis  SR Hialeah                57.59      56.60         17  
       26.43    56.60                                                      
  3 Resto, Bernardo     SO Miami Coral Park       58.77      58.13         16  
       27.38    58.13                                                      
  4 Arias, Donavan      SO Hialeah                59.17      58.53         15  
       27.70    58.53                                                      
  5 Barboza, Ivan       JR Goleman              1:00.94    1:02.33         14  
       28.76  1:02.33                                                      
  6 Schank, John        SR American             1:03.43    1:03.24         13  
  7 Rivera, Julian      SO Dr. Krop             1:08.87    1:10.17         12  
       31.97  1:10.17                                                      
  8 Lustgarten, Izaak   FR Dr. Krop             1:08.34    1:10.69         11  
       31.48  1:10.69                                                      
B - Final
  9 Hernandez, Jonatha  SR Goleman              1:11.78    1:10.56          9  
       32.90  1:10.56                                                      
 10 Andre, Mark Taylor  JR Miami Springs        1:11.05    1:10.58          7  
       33.69  1:10.58                                                      
 11 Karp, Bryan         JR Dr. Krop             1:13.79    1:12.06          6  
       31.79  1:12.06                                                      
 12 Anusontarangkul, D  JR Miami Beach          1:13.69    1:12.96          5  
       32.41  1:12.96                                                      
 13 Ospina, Daniel      SO Miami Coral Park     1:14.50    1:13.37          4  
 14 Vega, Bryan         SR Hialeah-Miami La     1:18.12    1:13.56          3  
       33.11  1:13.56                                                      
 15 Berrios, Kostia     FR Miami Beach          1:13.58    1:16.60          2  
       33.18  1:16.60                                                      
 16 Rangel, Nicolas     SO Hialeah              1:20.22    1:21.60          1  
       37.48  1:21.60                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jelincic, Mark            JR North Miami               NT      57.20 q      
       57.30    57.20                                                      
  2 Rodriguez, Francisco      SR Hialeah              1:00.00      57.59 q      
       26.87    57.59                                                      
  3 Resto, Bernardo           SO Miami Coral Park       59.00      58.77 q      
       28.20    58.77                                                      
  4 Arias, Donavan            SO Hialeah              1:01.00      59.17 q      
       27.47    59.17                                                      
  5 Barboza, Ivan             JR Goleman              1:09.00    1:00.94 q      
       28.03  1:00.94                                                      
  6 Schank, John              SR American             1:10.00    1:03.43 q      
       28.64  1:03.43                                                      
  7 Lustgarten, Izaak         FR Dr. Krop             1:09.80    1:08.34 q      
       31.77  1:08.34                                                      
  8 Rivera, Julian            SO Dr. Krop             1:08.00    1:08.87 q      
       30.78  1:08.87                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Andre, Mark Taylor        JR Miami Springs        1:15.34    1:11.05 q      
 10 Hernandez, Jonathan       SR Goleman                   NT    1:11.78 q      
     1:12.52  1:11.78                                                      
 11 Berrios, Kostia           FR Miami Beach          1:14.57    1:13.58 q      
 12 Anusontarangkul, David    JR Miami Beach          1:12.54    1:13.69 q      
       33.09  1:13.69                                                      
 13 Karp, Bryan               JR Dr. Krop             1:16.10    1:13.79 q      
       30.71  1:13.79                                                      
 14 Ospina, Daniel            SO Miami Coral Park     1:16.00    1:14.50 q      
 15 Vega, Bryan               SR Hialeah-Miami La     1:44.00    1:18.12 q      
     1:18.33  1:18.12                                                      
 16 Rangel, Nicolas           SO Hialeah              1:25.00    1:20.22 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mesa, Brian               JR American                  NT    1:24.79        
       39.00  1:24.79                                                      
 18 Caiceelo, Mateo           FR Miami Beach          1:38.00    1:38.62        
     1:38.54  1:38.62                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mena, Mario               SR Miami Coral Park          NT    1:42.59        
       45.03  1:42.59                                                      
 -- Olivera, Joseph           JR Goleman                   NT         NS        
 -- Ramos, Ernesto            SR Hialeah              1:30.00         NS        
 -- Arfi, Yohan               SO Dr. Krop             1:13.90         NS        
 -- Lopez, Yandy              JR Hialeah-Miami La     2:12.00         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Useche, Stephan     SR Miami Springs        1:03.38    1:01.06         20  
       29.09  1:01.06                                                      
  2 Trowbody, Shani     FR Miami Coral Park     1:02.88    1:01.27         17  
       29.17  1:01.27                                                      
  3 Markman, Morgan     JR Dr. Krop             1:04.27    1:01.68         16  
  4 Leyton, Catherine   JR Miami Senior         1:08.31    1:09.55         15  
       32.69  1:09.55                                                      
  5 Abraham, Sarah      SR Dr. Krop             1:11.88    1:10.87         14  
  6 Espejo, Joanne      SR North Miami Beac     1:12.72    1:11.25         13  
       33.55  1:11.25                                                      
  7 Nieto, Eloise       JR Miami Senior         1:10.53    1:11.32         12  
       32.60  1:11.32                                                      
  8 Pedroza, Paola      SO American             1:12.53    1:12.47         11  
       33.02  1:12.47                                                      
B - Final
  9 Albert, Erin        JR Miami Beach          1:12.87    1:11.09          9  
     1:11.04  1:11.09                                                      
 10 Castellanos, Chels  SO Hialeah-Miami La     1:13.36    1:11.52          7  
     1:31.38  1:11.52                                                      
 11 Metz, Danna         SO Dr. Krop             1:14.07    1:11.93          6  
     1:11.94  1:11.93                                                      
 12 Soto, Talisa        SR Goleman              1:17.17    1:12.90          5  
       34.70  1:12.90                                                      
 13 Hidalgo, Sonayi     SR Hialeah              1:18.73    1:18.10          4  
       35.60  1:18.10                                                      
 14 Alvarez, Gianna     SR Hialeah              1:18.19    1:19.05          3  
     1:19.48  1:19.05                                                      
 15 Rodriguez, Yillian  SR Hialeah              1:19.73    1:20.34          2  
     1:28.08  1:20.34                                                      
 -- Garcia, Dominique   JR American             1:13.99         DQ        
      Delay of meet
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trowbody, Shani           FR Miami Coral Park     1:02.59    1:02.88 q      
       29.47  1:02.88                                                      
  2 Useche, Stephan           SR Miami Springs        1:03.88    1:03.38 q      
       29.69  1:03.38                                                      
  3 Markman, Morgan           JR Dr. Krop             1:03.00    1:04.27 q      
       30.63  1:04.27                                                      
  4 Leyton, Catherine         JR Miami Senior         1:10.09    1:08.31 q      
       32.01  1:08.31                                                      
  5 Nieto, Eloise             JR Miami Senior         1:14.08    1:10.53 q      
       11.00  1:10.53                                                      
  6 Abraham, Sarah            SR Dr. Krop             1:10.40    1:11.88 q      
       33.62  1:11.88                                                      
  7 Pedroza, Paola            SO American             1:22.00    1:12.53 q      
     1:12.65  1:12.53                                                      
  8 Espejo, Joanne            SR North Miami Beac     1:12.10    1:12.72 q      
       32.68  1:12.72                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Albert, Erin              JR Miami Beach          1:13.18    1:12.87 q      
       35.46  1:12.87                                                      
 10 Castellanos, Chelsea      SO Hialeah-Miami La     1:16.00    1:13.36 q      
 11 Garcia, Dominique         JR American             1:28.00    1:13.99 q      
 12 Metz, Danna               SO Dr. Krop             1:11.60    1:14.07 q      
       35.00  1:14.07                                                      
 13 Soto, Talisa              SR Goleman              1:20.00    1:17.17 q      
       36.06  1:17.17                                                      
 14 Alvarez, Gianna           SR Hialeah              1:20.00    1:18.19 q      
     1:18.36  1:18.19                                                      
 15 Hidalgo, Sonayi           SR Hialeah              1:17.00    1:18.73 q      
 16 Rodriguez, Yillian        SR Hialeah              1:20.00    1:19.73 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mor, Michele              JR Dr. Krop             1:18.90    1:19.87        
 18 McQuay, Hanna             SO Miami Springs             NT    1:21.07        
       38.09  1:21.07                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nunn, Paris               JR Miami Beach          1:23.00    1:21.11        
       38.02  1:21.11                                                      
 20 Jimenez, Adianez          JR Miami Senior         1:24.00    1:22.29        
       37.13  1:22.29                                                      
 21 Nalbandian, Betsabe       SR American             1:38.00    1:23.05        
     1:22.60  1:23.05                                                      
 22 Stein, Daryl              SR Miami Beach          1:28.00    1:26.14        
     1:27.19  1:26.14                                                      
 23 Castillero, Samantha      SR Hialeah-Miami La     1:32.00    1:27.07        
     1:27.13  1:27.07                                                      
 24 Pacheco, Diana            SO North Miami Beac     1:21.20    1:27.70        
       40.58  1:27.70                                                      
 25 Rado, Julia               FR North Miami Beac          NT    1:27.90        
 26 Canonico, Toni            JR Miami Springs        1:34.34    1:28.32        
       13.06  1:28.32                                                      
 27 Labrador, Melissa         JR Goleman                   NT    1:28.52        
 28 Murcia, Melissa           SR North Miami               NT    1:28.83        
       41.10  1:28.83                                                      
 29 Cruz, Maria               JR Hialeah              1:19.00    1:29.20        
       43.77  1:29.20                                                      
 30 Hernandez, Maria          SR Goleman              1:33.00    1:30.10        
     1:30.66  1:30.10                                                      
 31 Marcos, Samantha          SO Goleman                   NT    1:30.97        
       42.01  1:30.97                                                      
 32 Foligno, Sara             FR North Miami Beac     1:34.30    1:31.85        
       41.20  1:31.85                                                      
 33 Roque, Laura              JR Hialeah-Miami La     1:55.00    1:48.38        
       50.33  1:48.38                                                      
 34 Cannady, Ariel            SR North Miami               NT    1:49.43        
 35 Lopez, Leslibet           JR North Miami               NT    2:01.47        
 36 Medina, Leticia           SO Miami Senior         1:55.00    2:24.33        
     1:10.20  2:24.33                                                      
 37 Legister, ChrisAnn        SR North Miami               NT    2:26.24        
     1:05.86  2:26.24                                                      
 -- Cordoves, Daniella        SO Miami Springs        1:36.34         DQ        
       45.01       DQ                                                      
 -- Bellido de Luna, Lianett  SR American             1:41.00         NS        
 -- Gomez, Yoanna             SR Miami Beach          1:41.00         NS        
 -- Garaban, Geraldine        SO Miami Coral Park     1:37.00         NS        
 -- Rivera, Daniela           JR Miami Coral Park          NT         NS        
 -- Calero, Allysa            SO Miami Coral Park          NT         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rosales, Alex       SR Goleman                53.43      52.00         20  
       25.16    52.00                                                      
  2 Dedntao, Joseph     JR Miami Springs          53.22      53.10         17  
       24.82    53.10                                                      
  3 O'Neill, Jonathan   SR Goleman                52.89      53.96         16  
       24.89    53.96                                                      
  4 Miranda, Jason      JR Miami Beach            57.21      54.77         15  
       25.77    54.77                                                      
  5 Karp, Michael       SO Dr. Krop               54.50      55.22         14  
       26.10    55.22                                                      
  6 Campbell, William   JR Dr. Krop               55.84      55.84         13  
       27.35    55.84                                                      
  7 Resto, Bernardo     SO Miami Coral Park       56.09      56.57         12  
  8 Pardo, Joseph       SR Miami Beach            57.67    1:06.97         11  
B - Final
  9 Perez, Darryl       FR Hialeah                58.64      57.28          9  
       27.47    57.28                                                      
 10 Pintado, Raciel     SR Hialeah                57.74      57.75          7  
       27.33    57.75                                                      
 11 Kilinsky, Eric      JR Dr. Krop               59.89      58.82          6  
       27.52    58.82                                                      
 12 Alfaro, Mario       SO American             1:01.47    1:02.02          5  
       28.71  1:02.02                                                      
 13 Arteaga, Alejandro  SO Miami Springs        1:02.94    1:02.44          4  
 14 Gallegos, Jonathan  SO Hialeah-Miami La     1:04.26    1:03.73          3  
       30.46  1:03.73                                                      
 15 Casanueva, Luis     SO Miami Senior         1:03.66    1:05.11          2  
       30.97  1:05.11                                                      
 -- Gutierrez, Matias   FR Miami Beach            59.03         DQ        
      Declared false start
       28.25       DQ                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Neill, Jonathan         SR Goleman                57.00      52.89 q      
       25.13    52.89                                                      
  2 Dedntao, Joseph           JR Miami Springs          57.66      53.22 q      
       25.42    53.22                                                      
  3 Rosales, Alex             SR Goleman              1:00.00      53.43 q      
  4 Karp, Michael             SO Dr. Krop               54.40      54.50 q      
       25.72    54.50                                                      
  5 Campbell, William         JR Dr. Krop               57.30      55.84 q      
       27.20    55.84                                                      
  6 Resto, Bernardo           SO Miami Coral Park     1:00.00      56.09 q      
  7 Miranda, Jason            JR Miami Beach            55.44      57.21 q      
       27.86    57.21                                                      
  8 Pardo, Joseph             SR Miami Beach          1:01.44      57.67 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pintado, Raciel           SR Hialeah                57.88      57.74 q      
       27.12    57.74                                                      
 10 Perez, Darryl             FR Hialeah                58.00      58.64 q      
       27.97    58.64                                                      
 11 Gutierrez, Matias         FR Miami Beach            57.34      59.03 q      
 12 Kilinsky, Eric            JR Dr. Krop               59.50      59.89 q      
       28.21    59.89                                                      
 13 Alfaro, Mario             SO American             1:18.00    1:01.47 q      
       28.22  1:01.47                                                      
 14 Arteaga, Alejandro        SO Miami Springs        1:03.34    1:02.94 q      
       29.62  1:02.94                                                      
 15 Casanueva, Luis           SO Miami Senior         1:04.18    1:03.66 q      
       29.79  1:03.66                                                      
 16 Gallegos, Jonathan        SO Hialeah-Miami La     1:10.00    1:04.26 q      
       11.34  1:04.26                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Perez, Frank              JR Hialeah              1:06.00    1:04.46        
     1:04.54  1:04.46                                                      
 18 Castellanos, Daniel       SR Hialeah-Miami La     1:06.00    1:06.22        
       30.89  1:06.22                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grant, Howard             JR North Miami Beac     1:10.50    1:06.89        
     1:09.68  1:06.89                                                      
 20 Gil, Carlos               SO Miami Coral Park          NT    1:07.22        
     1:07.34  1:07.22                                                      
 21 Zamora, Moises            SR North Miami Beac     1:11.10    1:08.05        
     1:08.22  1:08.05                                                      
 22 Larrazaleta, Christian    SO Miami Senior         1:04.68    1:08.07        
       32.55  1:08.07                                                      
 23 Huff, Amadeus             FR Miami Beach          1:10.00    1:08.88        
       31.98  1:08.88                                                      
 24 Arteaga, Adraian          JR Miami Springs        1:15.34    1:10.64        
       32.92  1:10.64                                                      
 25 Garcia, Michael           SO American                  NT    1:10.67        
       32.06  1:10.67                                                      
 26 Lynch, Asim               SR North Miami               NT    1:10.72        
 27 Randal, Carl              FR Miami Springs        1:23.45    1:11.75        
     1:12.11  1:11.75                                                      
 28 Chang, Oliver             JR North Miami               NT    1:13.26        
     1:13.29  1:13.26                                                      
 29 Lorenzo, Adrian           JR Miami Senior         1:08.36    1:14.14        
 30 Lugo, Brandon             JR North Miami Beac     1:12.10    1:14.19        
       31.30  1:14.19                                                      
 31 Li, Kelvin                JR North Miami Beac     1:21.70    1:23.50        
       41.27  1:23.50                                                      
 32 Traibel, Diego            SR North Miami               NT    1:42.34        
       44.34  1:42.34                                                      
 -- Egozi, Joseph             JR Dr. Krop             1:01.70         DQ        
       29.43       DQ                                                      
 -- Diaz, Santiago            FR American             1:05.00         DQ        
     1:03.19       DQ                                                      
 -- Bohorquez, Ralph          JR Miami Coral Park          NT         NS        
 -- Barrera, Daniel           SR Miami Coral Park     1:30.00         NS        
 -- Rodriguez, Tomas          SO Hialeah              1:30.00         NS        
 -- Campbell-Sams, Oren       SR American                  NT         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Jenny          SR Hialeah              5:43.31    5:22.34         20  
       11.48    29.50  1:01.16  1:33.61  2:06.59  2:39.33  3:12.07  3:44.80
     4:17.79  5:22.34                                                      
  2 Deza, Gabriella     SO Miami Beach          5:57.05    5:39.70         17  
       10.49    30.24  1:03.24  1:37.33  2:11.61  2:46.01  3:20.56  3:54.79
     4:29.42  5:39.70                                                      
  3 Behar, Leah         FR Dr. Krop             6:01.17    5:42.75         16  
       30.80  1:03.78  1:37.81  2:11.95  2:46.30  3:21.01  3:56.40  4:32.18
     5:07.72  5:42.75                                                      
  4 Mansana, Melissa    SR Miami Beach          6:24.15    6:16.35         15  
       33.42  1:10.25  1:48.82  2:27.15  3:04.69  3:43.17  4:21.81  5:00.52
     5:38.93  6:16.35                                                      
  5 Sendra, Carolina    FR Dr. Krop             6:37.33    6:43.49         14  
       35.90  1:15.50  1:56.23  2:37.12  3:17.96  3:59.56  4:40.75  5:23.05
     6:04.78  6:43.49                                                      
  6 Gracy, Tara         SR Miami Springs        7:12.19    7:10.46         13  
       37.13  1:18.62  2:02.55  2:46.89  3:31.69  4:16.78  5:01.80  5:46.88
     6:31.18  7:10.46                                                      
  7 Monastirsky, Melan  SO Dr. Krop             7:08.36    7:11.35         12  
  8 Gomez, Emily        JR Hialeah              7:23.36    7:33.50         11  
       38.35  1:22.19  2:07.97  2:54.16  3:41.04  4:28.39  5:16.03  6:04.22
     6:51.11  7:33.50                                                      
B - Final
  9 Verdecia, Samantha  SO Goleman              7:28.06    7:24.10          9  
       36.94  1:18.60  2:02.15  2:47.19  3:33.94  4:20.25  5:07.55  5:53.31
     6:39.38  7:24.10                                                      
 10 Costa, Angela       SR Miami Beach          7:26.65    7:27.35          7  
       41.33  1:25.78  2:10.72  2:55.67  3:41.60  4:26.86  5:13.24  5:59.75
     6:45.07  7:27.35                                                      
 11 Levi, Ashly         JR Dr. Krop             7:30.72    7:29.12          6  
       39.00  1:22.52  2:07.42  2:53.88  3:39.95  4:27.27  5:14.32  6:00.41
     6:47.26  7:29.12                                                      
 12 Baltuch, Nicole     JR Hialeah-Miami La     7:30.11    7:33.55          5  
       38.22  1:23.44  2:08.85  2:54.95  3:42.03  4:25.85  5:13.10  6:00.17
     6:47.94  7:33.55                                                      
 13 Attamonova, Olga    SR North Miami Beac     7:40.53    7:41.68          4  
       37.49  1:21.87  2:08.91  2:56.84  3:45.49  4:34.45  5:23.92  6:11.82
     6:58.86  7:41.68                                                      
 14 Acosta, Paula       JR Goleman              7:49.10    7:44.83          3  
 15 Varcarcel, Camila   JR Miami Coral Park     7:52.17    8:00.53          2  
       39.50  1:23.72  2:12.27  3:02.51  3:53.61  4:43.02  5:34.16  6:25.31
     8:00.53                                                               
 16 Zamora, Juliet      JR Hialeah              7:53.16    8:01.63          1  
       39.61  1:24.96  2:13.82  3:01.86  4:43.74  5:35.12  6:25.65         
     7:16.95  8:01.63                                                      
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Jenny                SR Hialeah              5:25.00    5:43.31 q      
       30.13  1:03.94  1:38.58  2:13.68  2:48.73  3:23.91  3:59.04  4:34.13
     5:09.04  5:43.31                                                      
  2 Deza, Gabriella           SO Miami Beach          5:44.47    5:57.05 q      
       29.65  1:03.08  1:38.88  2:15.44  2:52.37  3:28.97  4:06.20  4:43.07
     5:57.05                                                               
  3 Behar, Leah               FR Dr. Krop             5:43.00    6:01.17 q      
       33.23  1:09.14  1:45.66  2:22.28  2:59.13  3:35.61  4:12.13  4:49.09
     5:25.56  6:01.17                                                      
  4 Mansana, Melissa          SR Miami Beach          6:21.40    6:24.15 q      
       33.46  1:10.88  1:49.88  2:28.76  3:08.25  3:47.40  4:27.19  5:06.60
     5:45.83  6:24.15                                                      
  5 Sendra, Carolina          FR Dr. Krop             6:40.30    6:37.33 q      
       34.97  1:13.86  1:53.91  2:34.24  3:14.42  3:54.86  4:35.35  5:16.86
     5:57.66  6:37.33                                                      
  6 Monastirsky, Melanie      SO Dr. Krop             7:12.50    7:08.36 q      
       37.04  1:18.32  2:01.64  3:30.96  7:08.36                           
  7 Gracy, Tara               SR Miami Springs        6:49.23    7:12.19 q      
       36.44  1:17.74  2:01.19  2:45.71  3:30.57  4:15.42  5:00.32  5:45.14
     6:30.51  7:12.19                                                      
  8 Gomez, Emily              JR Hialeah              7:30.00    7:23.36 q      
       35.63  1:17.71  2:01.94  2:47.25  3:33.19  4:19.27  5:05.56  5:52.26
     7:23.36                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Costa, Angela             SR Miami Beach          7:30.00    7:26.65 q      
       41.19  1:25.02  2:09.14  2:54.39  3:38.95  4:25.22  5:11.47  5:57.58
     6:43.24  7:26.65                                                      
 10 Verdecia, Samantha        SO Goleman              6:34.00    7:28.06 q      
       35.68  1:16.00  2:00.87  2:46.77  3:33.77  4:21.77  5:09.50  5:56.39
     6:43.13  7:28.06                                                      
 11 Baltuch, Nicole           JR Hialeah-Miami La     6:58.00    7:30.11 q      
       36.09  1:21.22  2:08.93  2:57.13  3:43.92  4:30.03  5:14.62  6:01.83
     6:48.48  7:30.11                                                      
 12 Levi, Ashly               JR Dr. Krop             7:27.30    7:30.72 q      
                       3:47.29                    5:54.35  7:30.72         
 13 Attamonova, Olga          SR North Miami Beac     7:35.30    7:40.53 q      
       35.89  1:19.98  2:05.71  2:52.24  3:39.18  4:27.98  5:17.17  6:06.04
     6:55.60  7:40.53                                                      
 14 Acosta, Paula             JR Goleman              8:12.00    7:49.10 q      
       40.84  1:24.64  2:10.82  2:57.75  3:45.53  4:33.31  5:22.99  6:11.89
     7:49.10                                                               
 15 Varcarcel, Camila         JR Miami Coral Park          NT    7:52.17 q      
       40.21  1:26.49  2:13.20  3:02.43  3:52.26  4:41.36  5:29.52  6:18.59
     7:09.19  7:52.17                                                      
 16 Zamora, Juliet            JR Hialeah              8:00.00    7:53.16 q      
       40.68  1:25.63  2:13.75  3:00.93  3:50.20  4:41.25  5:31.45  6:20.62
     7:08.28  7:53.16                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Luis, Tania               SR Miami Coral Park     7:00.00    8:01.39        
       38.98  1:22.71  2:11.15  3:00.20  3:50.25  4:41.34  5:31.77  6:23.70
     7:15.30  8:01.39                                                      
 18 Cheung, Ivy               SR North Miami Beac     8:18.20    8:22.30        
       42.25  1:29.28  2:18.42  3:09.05  4:01.03  4:54.10  5:47.48  6:40.73
     7:33.30  8:22.30                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Arguelles, Gabrielle      JR Goleman              8:00.00    8:44.58        
       45.23  1:34.83  2:28.52  3:22.55  4:17.29  5:10.98  6:05.32  8:44.58
 20 Desouza, Kimberly         JR Miami Beach          9:35.00    9:17.57        
     8:18.81  9:17.57                                                      
 21 Murcia, Melissa           SR North Miami               NT    9:36.42        
       41.23  1:35.13  2:34.95  3:32.46  4:33.71  5:33.11  6:35.96  7:38.50
     9:36.42                                                               
 -- Valdes, Natalie           SR Miami Coral Park     6:30.00         NS        
 -- Mitchell, Catherine       SR American             9:47.00         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Blandon, Carlos     SO Miami Beach          5:11.46    5:07.65         20  
       27.13    56.97  1:27.46  1:58.38  2:30.15  3:01.76  3:33.16  4:05.02
     4:37.22  5:07.65                                                      
  2 Lemus, Jonathan     FR Hialeah              5:20.77    5:12.21         17  
       27.31    57.37  1:28.47  2:00.13  2:31.70  3:03.70  3:36.07  4:08.61
     4:41.33  5:12.21                                                      
  3 Arriaga, Michael    FR Hialeah              5:26.04    5:22.90         16  
       29.67  1:01.87  1:34.03  2:06.64  2:39.50  3:12.64  3:45.35  4:18.32
     4:51.35  5:22.90                                                      
  4 Lago, Eriel         SO Hialeah-Miami La     5:36.53    5:35.98         15  
       28.52  1:00.84  1:34.25  2:08.23  2:42.97  3:17.98  3:52.39  4:27.55
     5:02.12  5:35.98                                                      
  5 Rychko, Volodymyr   SR Dr. Krop             5:40.82    5:41.11         14  
       27.80    59.89  1:34.20  2:07.96  2:42.65  3:18.69  3:54.57  4:31.27
     5:06.82  5:41.11                                                      
  6 Perez, Gabriel      JR Miami Springs        6:13.27    6:21.28         13  
       29.83  1:04.82  1:42.92  2:22.46  3:02.22  3:42.74  4:23.87  5:05.24
     5:45.80  6:21.28                                                      
  7 Edwards, Dylan      SO Dr. Krop             6:12.36    6:24.97         12  
  8 Kadouch, Mikhael    FR Dr. Krop             6:32.72    6:38.24         11  
       32.85  1:11.15  1:52.20  2:34.69  3:16.26  3:58.66  4:41.29  5:23.76
     6:04.55  6:38.24                                                      
B - Final
  9 Randall, Iain       SO Dr. Krop             6:54.09    6:25.07          9  
       33.45  1:08.94  1:47.02  2:26.19  3:05.77  3:45.00  4:26.01  5:04.44
     5:45.63  6:25.07                                                      
 10 Tamayo, William     JR Miami Coral Park     6:45.41    6:47.26          7  
       31.72  1:08.47  1:48.33  2:29.05  3:11.77  3:55.19  4:38.54  5:22.04
     6:04.95  6:47.26                                                      
 11 Vega, Bryan         SR Hialeah-Miami La     6:54.84    6:54.70          6  
       31.83  1:09.78  1:49.92  2:30.41  3:14.20  3:57.24  4:40.83  5:25.09
     6:09.33  6:54.70                                                      
 12 Sosa, Jonathan      SR Hialeah              7:15.42    7:17.03          5  
       33.21  1:15.19  1:59.53  2:45.44  3:30.91  4:18.23  5:05.11  5:51.70
     6:38.18  7:17.03                                                      
 13 Aleman, Alejandro   SR Miami Coral Park     7:39.50    7:56.07          4  
 14 Rodriguez, Jonatha  SR American             7:48.27    8:02.85          3  
       35.30  1:18.94  2:06.92  2:56.14  3:47.90  4:39.56  5:31.15  6:23.22
     7:15.34  8:02.85                                                      
 15 Lowenstein, Ray     FR Miami Beach          8:19.14    8:06.87          2  
       37.59  1:23.21  2:12.37  3:02.89  3:54.07  4:45.44  5:37.26  6:30.53
     7:22.07  8:06.87                                                      
 -- Amaro, Thomas       SR Goleman              7:06.57         DQ        
      Did not finish
       32.14  1:09.48  1:51.57  2:36.32  3:21.35  4:07.00  4:53.08  5:38.10
          DQ                                                               
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Blandon, Carlos           SO Miami Beach          5:02.96    5:11.46 q      
       28.27  1:00.19  1:32.05  2:03.99  2:35.59  3:06.88  3:37.96  4:09.63
     4:41.00  5:11.46                                                      
  2 Lemus, Jonathan           FR Hialeah              5:20.00    5:20.77 q      
       27.56    58.62  1:30.74  2:03.30  2:36.23  3:09.78  3:43.16  4:16.54
     4:50.25  5:20.77                                                      
  3 Arriaga, Michael          FR Hialeah              5:25.00    5:26.04 q      
       29.78  1:01.58  1:34.28  2:07.37  2:41.27  3:14.63  3:48.09  4:21.17
     4:53.67  5:26.04                                                      
  4 Lago, Eriel               SO Hialeah-Miami La     5:45.00    5:36.53 q      
       29.27  1:01.92  1:35.42  2:09.40  2:43.76  3:18.68  3:53.34  4:28.37
     5:02.84  5:36.53                                                      
  5 Rychko, Volodymyr         SR Dr. Krop             5:49.00    5:40.82 q      
       27.81    59.02  1:32.33  2:06.61  2:42.19  3:17.99  3:54.52  4:31.19
     5:06.95  5:40.82                                                      
  6 Edwards, Dylan            SO Dr. Krop             6:04.20    6:12.36 q      
       30.53  1:05.32  1:42.43  2:20.79  3:00.39  3:39.23  4:18.13  4:58.87
     5:38.00  6:12.36                                                      
  7 Perez, Gabriel            JR Miami Springs        6:20.86    6:13.27 q      
       29.46  1:04.71  1:43.35  2:22.35  3:00.65  3:39.27  4:19.78  5:00.01
     5:38.20  6:13.27                                                      
  8 Kadouch, Mikhael          FR Dr. Krop             6:22.70    6:32.72 q      
       32.38  1:09.74  1:48.52  2:28.67  3:09.55  3:50.55  4:31.84  5:14.15
     5:56.06  6:32.72                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tamayo, William           JR Miami Coral Park     6:20.00    6:45.41 q      
     1:09.51                    2:30.96  3:13.02  3:56.11  4:38.83  5:20.68
     6:02.78  6:45.41                                                      
 10 Randall, Iain             SO Dr. Krop             6:40.70    6:54.09 q      
       35.06  1:15.39  1:58.10  2:41.11  3:24.12  4:08.01  4:49.46  5:31.32
     6:13.16  6:54.09                                                      
 11 Vega, Bryan               SR Hialeah-Miami La     6:26.00    6:54.84 q      
       32.86  1:11.78  1:52.96  2:35.98  3:19.59  4:03.62  4:48.36  5:32.82
     6:16.60  6:54.84                                                      
 12 Amaro, Thomas             SR Goleman              8:00.00    7:06.57 q      
       33.54  1:12.83  1:55.38  2:40.00  3:24.27  4:10.42  4:55.11  5:40.38
     6:25.49  7:06.57                                                      
 13 Sosa, Jonathan            SR Hialeah              6:55.48    7:15.42 q      
       32.99  1:12.71  1:54.90  2:39.09  3:25.71  4:11.97  5:00.78  5:48.23
     6:35.49  7:15.42                                                      
 14 Aleman, Alejandro         SR Miami Coral Park     6:20.00    7:39.50 q      
       32.39  1:11.72  1:55.47  2:40.58  3:30.76  4:20.70  5:11.94  6:03.05
     6:52.54  7:39.50                                                      
 15 Rodriguez, Jonathan       SR American                  NT    7:48.27 q      
       33.69  1:15.49  2:00.22  2:50.23  3:39.42  4:31.25  5:22.61  6:14.81
     7:04.24  7:48.27                                                      
 16 Lowenstein, Ray           FR Miami Beach          8:20.00    8:19.14 q      
     1:23.25           2:11.12  3:00.43  3:50.75  4:41.23  5:32.70  7:13.32
     7:59.24  8:19.14                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Costa, Manuel             SR Goleman              8:26.00    8:23.18        
       39.08  1:22.39  2:11.08  3:02.39  3:53.87  4:46.81  5:39.90  6:36.15
     7:30.26  8:23.18                                                      
 18 Lowenstein, Elan          FR Miami Beach          8:26.00    8:24.58        
       43.64  1:31.11  3:14.15                    5:00.76  5:53.56  6:46.78
     8:24.58                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jimenez, Euclides         JR Miami Coral Park          NT    8:32.78        
       33.95  1:16.35  2:07.26  3:00.72  3:57.01  4:52.40  5:48.17  6:44.66
     7:41.11  8:32.78                                                      
 20 Ma, Johnathan             JR North Miami               NT    9:05.73        
       43.26  1:29.81  2:19.53  3:13.85  4:10.90  5:09.97  6:07.68  7:06.05
     8:05.99  9:05.73                                                      
 -- Timm, William             JR Hialeah              8:00.00         NS        
 -- Saavedra, Anthony         JR Miami Coral Park     7:00.00         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dr. Krop (Miami)                            2:02.13    1:55.34         40  
     1) Kirel, Michelle SO              2) Ellinport, Melisa SR           
     3) Behar, Leah FR                  4) Markman, Morgan JR             
       28.48    58.62  1:36.76  1:55.34                                    
  2 Miami Coral Park                            2:01.90    1:59.48         34  
     1) Zevallos, Andrea JR             2) Hernandez, Mariana JR          
     3) Gomez, Manuela SO               4) Trowbody, Shani FR             
       28.74  1:00.69  1:30.82  1:59.48                                    
  3 Goleman (Miami)                             2:04.71    2:03.37         32  
     1) Freiria, Stephanie JR           2) Soto, Talisa SR                
     3) Viera, Gleidys JR               4) Gonzalez, Christina JR         
       28.46  1:00.73  1:34.34  2:03.37                                    
  4 American (Hialeah)                          2:04.94    2:04.48         30  
     1) Gambarina, Gretell SR           2) Garcia, Dominique JR           
     3) Pellitero, Vanessa JR           4) Pinna, Tegan SR                
       28.67  1:01.72  1:34.63  2:04.48                                    
  5 Miami Beach                                 2:09.04    2:09.16         28  
     1) Palacious, Ashley SO            2) Albert, Erin JR                
     3) Leighton, Chelsea JR            4) Mansana, Melissa SR            
  6 Miami Springs                               2:08.75    2:09.54         26  
     1) Useche, Stephan SR              2) Tilton, Marjorie JR            
     3) Scott, Emily FR                 4) Alteta, Stephanie SR           
       28.82  1:01.52  1:43.09  2:09.54                                    
  7 Miami                                       2:14.13    2:14.15         24  
     1) Nieto, Eloise JR                2) Cubias, Jennifer SO            
     3) Rivera, Eileen JR               4) Leyton, Catherine JR           
       32.52  1:08.46  1:42.09  2:14.15                                    
  8 Hialeah                                     2:19.09    2:18.64         22  
     1) Lopez, Nathalie JR              2) Rodriguez, Yillian SR          
     3) Hidalgo, Sonayi SR              4) Mejia, Stephanie SR            
       33.83  1:18.03  2:18.64                                             
B - Final
  9 North Miami Beach                           2:34.78    2:31.80         18  
     1) Rado, Julia FR                  2) Pacheco, Diana SO              
     3) Sellanes, Maria SR              4) Zamora, Lorena FR              
       38.97  1:16.32  1:54.80  2:31.80                                    
 10 North Miami                                 2:45.87    2:46.90         14  
     1) Pintos, Kefhira JR              2) Cannady, Ariel SR              
     3) Carrillo, Alejandra FR          4) Murcia, Melissa SR             
       40.54  1:28.11  2:07.37  2:46.90                                    
 -- Hialeah-Miami Lakes                         2:50.18         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Castillero, Samantha SR         2) Montas, Cinthia SO             
     3) Roque, Laura JR                 4) Castellon, Sandra SO           
       38.41           2:28.69       DQ                                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Coral Park                                  2:25.31    2:01.90 q      
     1) Gomez, Manuela SO               2) Zevallos, Andrea JR            
     3) Trowbody, Shani FR              4) Hernandez, Mariana JR          
       29.54    45.12  1:02.13  2:01.90                                    
  2 Dr. Krop (Miami)                                  2:00.00    2:02.13 q      
     1) Behar, Leah FR                  2) Ellinport, Melisa SR           
     3) Marbin, Staci FR                4) Markman, Morgan JR             
       30.07    59.56  1:33.34  2:02.13                                    
  3 Goleman (Miami)                                   2:44.00    2:04.71 q      
     1) Freiria, Stephanie JR           2) Soto, Talisa SR                
     3) Viera, Gleidys JR               4) Gonzalez, Christina JR         
  4 American (Hialeah)                                2:35.00    2:04.94 q      
     1) Gambarina, Gretell SR           2) Garcia, Dominique JR           
     3) Pellitero, Vanessa JR           4) Pinna, Tegan SR                
       28.78  1:02.70  1:35.73  2:04.94                                    
  5 Miami Springs                                          NT    2:08.75 q      
     1) Useche, Stephan SR              2) Tilton, Marjorie JR            
     3) Scott, Emily FR                 4) Alteta, Stephanie SR           
       29.43    45.28  1:02.59  2:08.75                                    
  6 Miami Beach                                       2:09.67    2:09.04 q      
     1) Palacious, Ashley SO            2) Albert, Erin JR                
     3) Leighton, Chelsea JR            4) Mansana, Melissa SR            
       32.57  1:05.44  1:39.21  2:09.04                                    
  7 Miami                                             2:09.00    2:14.13 q      
     1) Nieto, Eloise JR                2) Jimenez, Adianez JR            
     3) Rivera, Eileen JR               4) Leyton, Catherine JR           
       30.92  1:07.29  1:42.31  2:14.13                                    
  8 Hialeah                                           2:35.00    2:19.09 q      
     1) Lopez, Nathalie JR              2) Rodriguez, Yillian SR          
     3) Hidalgo, Sonayi SR              4) Mejia, Stephanie SR            
       33.85  1:08.81  1:43.43  2:19.09                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 North Miami Beach                                 2:25.20    2:34.78 q      
     1) Rado, Julia FR                  2) Pacheco, Diana SO              
     3) Sellanes, Maria SR              4) Zamora, Lorena FR              
       43.98  1:21.09  1:58.38  2:34.78                                    
 10 North Miami                                       2:15.28    2:45.87 q      
     1) Pintos, Kefhira JR              2) Cannady, Ariel SR              
     3) Carrillo, Alejandra FR          4) Murcia, Melissa SR             
       40.05  1:24.66  2:06.48  2:45.87                                    
 11 Hialeah-Miami Lakes                               2:18.00    2:50.18 q      
     1) Gonzalez, Hany JR               2) Reyes, Jade SO                 
     3) Roque, Laura JR                 4) Montas, Cinthia SO             
                52.33  1:21.00  2:50.18                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Springs                               1:39.79    1:35.17         40  
     1) Andre, Mark Taylor JR           2) Williams, Evan SR              
     3) Dedntao, Joseph JR              4) Scott, William SR              
       25.10    48.34  1:12.32  1:35.17                                    
  2 Goleman (Miami)                             1:37.31    1:36.65         34  
     1) Barboza, Ivan JR                2) Rosales, Alex SR               
     3) Hernandez, Jonathan SR          4) O'Neill, Jonathan SR           
       23.99    48.76  1:13.59  1:36.65                                    
  3 Dr. Krop (Miami)                            1:49.47    1:40.79         32  
     1) Campbell, William JR            2) Kilinsky, Eric JR              
     3) Rychko, Volodymyr SR            4) Karp, Michael SO               
  4 Hialeah                                     1:45.62    1:41.20         30  
     1) Perez, Darryl FR                2) Pintado, Raciel SR             
     3) Rosa, Brendan FR                4) Arias, Donavan SO              
       25.44    51.72  1:16.99  1:41.20                                    
  5 Miami Coral Park                            1:44.74    1:42.04         28  
     1) Resto, Bernardo SO              2) Aleman, Alejandro SR           
     3) Varela, Carlos SR               4) Tamayo, William JR             
       25.71    50.66  1:16.89  1:42.04                                    
  6 Miami Beach                                 1:45.65    1:46.56         26  
     1) Greulack, Ernesto SR            2) Pardo, Joseph SR               
     3) Anusontarangkul, David JR       4) Gutierrez, Matias FR           
       26.04    52.65  1:20.05  1:46.56                                    
  7 Hialeah-Miami Lakes                         1:50.12    1:53.81         24  
     1) Castellanos, Daniel SR          2) Yera, Hector JR                
     3) Vega, Bryan SR                  4) Luy, Emanuel SO                
       29.33    57.34  1:26.15  1:53.81                                    
  8 Miami                                       1:56.91    1:57.24         22  
     1) Casanueva, Luis SO              2) Marenco, Joseph JR             
     3) Lorenzo, Adrian JR              4) Larrazaleta, Christian SO      
       27.11    56.02  1:27.38  1:57.24                                    
B - Final
  9 North Miami                                 1:59.35    2:01.89         18  
     1) Lynch, Asim SR                  2) Ramos-Elvir, Jason JR          
     3) Chang, Oliver JR                4) Jelincic, Mark JR              
       31.18  1:04.53  1:36.92  2:01.89                                    
 10 North Miami Beach                           2:23.67    2:16.83         14  
     1) Giraldo, Jorge SO               2) Li, Kelvin JR                  
     3) Ordonez, William SR             4) Sallee, Ian SO                 
       34.98  1:08.68  1:45.14  2:16.83                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goleman (Miami)                                   2:00.00    1:37.31 q      
     1) Barboza, Ivan JR                2) Rosales, Alex SR               
     3) Hernandez, Jonathan SR          4) O'Neill, Jonathan SR           
       23.92    49.06  1:13.25  1:37.31                                    
  2 Miami Springs                                     1:45.29    1:39.79 q      
     1) Williams, Evan SR               2) Scott, William SR              
     3) Andre, Mark Taylor JR           4) Dedntao, Joseph JR             
       25.53    51.02  1:16.71  1:39.79                                    
  3 Miami Coral Park                                  1:45.29    1:44.74 q      
     1) Veloza, Edgar SR                2) Tamayo, William JR             
     3) Varela, Carlos SR               4) Resto, Bernardo SO             
       26.53    52.59  1:18.21  1:44.74                                    
  4 Hialeah                                           1:45.00    1:45.62 q      
     1) Perez, Darryl FR                2) Puentes, Hansell SO            
     3) Rosa, Brendan FR                4) Pintado, Raciel SR             
       26.01    53.18  1:19.60  1:45.62                                    
  5 Miami Beach                                       1:49.00    1:45.65 q      
     1) Pardo, Joseph SR                2) Greulack, Ernesto SR           
     3) Gutierrez, Matias FR            4) Anusontarangkul, David JR      
       25.98    52.29  1:19.96  1:45.65                                    
  6 American (Hialeah)                                1:52.00    1:47.88 q      
     1) Miller, Leo JR                  2) Diaz, Santiago FR              
     3) Rickards, Matthew SR            4) Schank, John SR                
       27.77    56.24  1:22.85  1:47.88                                    
  7 Dr. Krop (Miami)                                  1:42.00    1:49.47 q      
     1) Lustgarten, Izaak FR            2) Akinin, Samuel FR              
     3) Olmert, Nadav SR                4) Kilinsky, Eric JR              
       28.19    56.08  1:23.89  1:49.47                                    
  8 Hialeah-Miami Lakes                               2:00.00    1:50.12 q      
     1) Hardegree, Sheldon SO           2) Castellanos, Daniel SR         
     3) Vega, Bryan SR                  4) Luy, Emanuel SO                
       27.88    56.90  1:23.50  1:50.12                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miami                                             1:55.00    1:56.91 q      
     1) Casanueva, Luis SO              2) Marenco, Joseph JR             
     3) Lorenzo, Adrian JR              4) Larrazaleta, Christian SO      
       27.51    56.62  1:27.96  1:56.91                                    
 10 North Miami                                       1:54.00    1:59.35 q      
     1) Lynch, Asim SR                  2) Ramos-Elvir, Jason JR          
     3) Chang, Oliver JR                4) Jelincic, Mark JR              
       34.37  1:03.95  1:38.13  1:59.35                                    
 11 North Miami Beach                                 2:18.00    2:23.67 q      
     1) Giraldo, Jorge SO               2) Li, Kelvin JR                  
     3) Ordonez, William SR             4) Sallee, Ian SO                 
       35.49  1:12.45  1:50.03  2:23.67                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fiodoro, Carlotta   JR Miami Beach          1:06.38    1:02.04         20  
       30.19  1:02.04                                                      
  2 Freiria, Stephanie  JR Goleman              1:11.74    1:11.34         17  
       34.54  1:11.34                                                      
  3 Kirel, Michelle     SO Dr. Krop             1:14.03    1:15.01         16  
       36.63  1:15.01                                                      
  4 Verdecia, Samantha  SO Goleman              1:20.36    1:17.64         15  
  5 Alvarado, Victoria  SR Dr. Krop             1:19.06    1:17.87         14  
       38.87  1:17.87                                                      
  6 Rodriguez, Yamile   SR Dr. Krop             1:18.13    1:20.46         13  
       38.79  1:20.46                                                      
  7 Strumwasser, Sara   JR Dr. Krop             1:22.70    1:23.19         12  
       41.01  1:23.19                                                      
  8 Pena, Monique       SR Miami Springs        1:23.08    1:24.87         11  
B - Final
  9 Cubias, Jennifer    SO Miami Senior         1:23.79    1:23.68          9  
       40.87  1:23.68                                                      
 10 Lopez, Nathalie     JR Hialeah              1:30.83    1:27.23          7  
       42.17  1:27.23                                                      
 11 Pedroza, Paola      SO American             1:31.54    1:31.77          6  
 12 Carvajal, Erika     SR Miami Beach          1:40.72    1:38.37          5  
 13 Zuniga, Renee       SR Miami Senior         1:36.73    1:39.25          4  
       45.22  1:39.25                                                      
 14 Mejia, Stephanie    SR Hialeah              1:41.37    1:44.60          3  
 15 Espinoza, Katya     SR Hialeah              1:42.38    1:45.54          2  
 16 Alvarez, Gianna     SR Hialeah              1:41.77    1:46.58          1  
       49.81  1:46.58                                                      
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fiodoro, Carlotta         JR Miami Beach          1:00.13    1:06.38 q      
       32.55  1:06.38                                                      
  2 Freiria, Stephanie        JR Goleman              1:10.00    1:11.74 q      
       34.86  1:11.74                                                      
  3 Kirel, Michelle           SO Dr. Krop             1:16.70    1:14.03 q      
       36.09  1:14.03                                                      
  4 Rodriguez, Yamile         SR Dr. Krop             1:18.20    1:18.13 q      
       37.64  1:18.13                                                      
  5 Alvarado, Victoria        SR Dr. Krop             1:21.80    1:19.06 q      
       38.63  1:19.06                                                      
  6 Verdecia, Samantha        SO Goleman                   NT    1:20.36 q      
       38.72  1:20.36                                                      
  7 Strumwasser, Sara         JR Dr. Krop             1:22.80    1:22.70 q      
       39.88  1:22.70                                                      
  8 Pena, Monique             SR Miami Springs        1:23.89    1:23.08 q      
       40.47  1:23.08                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cubias, Jennifer          SO Miami Senior         1:20.00    1:23.79 q      
       40.95  1:23.79                                                      
 10 Lopez, Nathalie           JR Hialeah              1:30.00    1:30.83 q      
       43.83  1:30.83                                                      
 11 Pedroza, Paola            SO American             1:45.00    1:31.54 q      
       44.08  1:31.54                                                      
 12 Zuniga, Renee             SR Miami Senior         1:40.00    1:36.73 q      
       44.07  1:36.73                                                      
 13 Carvajal, Erika           SR Miami Beach          1:44.06    1:40.72 q      
       49.92  1:40.72                                                      
 14 Mejia, Stephanie          SR Hialeah              1:45.00    1:41.37 q      
       47.49  1:41.37                                                      
 15 Alvarez, Gianna           SR Hialeah              1:45.00    1:41.77 q      
       47.25  1:41.77                                                      
 16 Espinoza, Katya           SR Hialeah              1:45.00    1:42.38 q      
       47.38  1:42.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lezcano, Carolina         JR Miami Coral Park     1:45.00    1:43.57        
       50.84  1:43.57                                                      
 18 Alteta, Stephanie         SR Miami Springs        1:35.24    1:44.02        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Haspel, Sophia            SO North Miami Beac     1:49.30    1:44.65        
       47.78  1:44.65                                                      
 20 Nalbandian, Betsabe       SR American             2:05.00    1:45.75        
 21 Lopez, Leslibet           JR North Miami               NT    1:47.37        
       47.79  1:47.37                                                      
 22 Moran, Karina             FR North Miami Beac     1:59.30    1:48.92        
 23 Vazques, Stephanie        SO Miami Coral Park          NT    1:49.19        
 24 Castillero, Samantha      SR Hialeah-Miami La     1:40.00    1:49.92        
       53.03  1:49.92                                                      
 25 Castellon, Sandra         SO Hialeah-Miami La     1:38.00    1:52.33        
       55.01  1:52.33                                                      
 26 Nunn, Paris               JR Miami Beach          1:51.00    1:53.40        
       55.09  1:53.40                                                      
 27 Fornoni, Kristen          FR Miami Springs             NT    1:57.47        
 28 Pintos, Kefhira           JR North Miami               NT    1:57.61        
 29 Del Calvo, Nicole         SR Goleman                   NT    2:09.92        
     1:01.57  2:09.92                                                      
 30 Legister, ChrisAnn        SR North Miami               NT    2:56.29        
 -- Byerly, Chelsea           SR Miami Coral Park          NT         DQ        
 -- Suarez, Vanessa           JR Goleman                   NT         DQ        
       46.57       DQ                                                      
 -- Arias, Adriana            SR American             1:57.00         NS        
 -- Garaban, Geraldine        SO Miami Coral Park     1:39.00         NS        
 -- Mejia, Silvia             SR North Miami               NT         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rodriguez, Francis  SR Hialeah              1:01.46    1:00.01         20  
       28.83  1:00.01                                                      
  2 Williams, Evan      SR Miami Springs        1:05.99    1:05.36         17  
       32.52  1:05.36                                                      
  3 Arriaga, Michael    FR Hialeah              1:08.15    1:05.75         16  
       33.67  1:05.75                                                      
  4 Rivera, Julian      SO Dr. Krop             1:08.04    1:08.59         15  
       33.79  1:08.59                                                      
  5 Diaz, Sebation      SO American             1:11.88    1:11.96         14  
  6 Egozi, Joseph       JR Dr. Krop             1:13.62    1:13.06         13  
       34.59  1:13.06                                                      
  7 Veloza, Edgar       SR Miami Coral Park     1:11.87    1:13.29         12  
  8 Greulack, Ernesto   SR Miami Beach          1:12.42    1:15.08         11  
       35.30  1:15.08                                                      
B - Final
  9 Byrnes, Daniel      SO Miami Beach          1:17.45    1:14.83          9  
       36.58  1:14.83                                                      
 10 Randall, Iain       SO Dr. Krop             1:20.09    1:15.10          7  
 11 Cervantes, David    FR Miami Coral Park     1:16.09    1:15.94          6  
       37.65  1:15.94                                                      
 12 Hernandez, Hansel   SR Goleman              1:17.59    1:17.18          5  
       36.32  1:17.18                                                      
 13 Alfaro, Mario       SO American             1:16.72    1:18.50          4  
       37.12  1:18.50                                                      
 14 Revelo, Christian   FR Miami Springs        1:19.53    1:22.68          3  
       41.58  1:22.68                                                      
 15 Randall, Rhys       FR Dr. Krop             1:23.03    1:23.74          2  
       41.76  1:23.74                                                      
 16 Anusontarangkul, D  JR Miami Beach          1:22.38    1:27.30          1  
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rodriguez, Francisco      SR Hialeah              1:04.00    1:01.46 q      
       29.98  1:01.46                                                      
  2 Williams, Evan            SR Miami Springs        1:04.03    1:05.99 q      
       31.76  1:05.99                                                      
  3 Rivera, Julian            SO Dr. Krop             1:10.10    1:08.04 q      
       33.05  1:08.04                                                      
  4 Arriaga, Michael          FR Hialeah              1:08.00    1:08.15 q      
       34.13  1:08.15                                                      
  5 Veloza, Edgar             SR Miami Coral Park     1:12.97    1:11.87 q      
       34.44  1:11.87                                                      
  6 Diaz, Sebation            SO American             1:16.00    1:11.88 q      
       34.29  1:11.88                                                      
  7 Greulack, Ernesto         SR Miami Beach          1:11.31    1:12.42 q      
       34.73  1:12.42                                                      
  8 Egozi, Joseph             JR Dr. Krop             1:15.30    1:13.62 q      
       35.30  1:13.62                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cervantes, David          FR Miami Coral Park     1:16.00    1:16.09 q      
       36.96  1:16.09                                                      
 10 Alfaro, Mario             SO American             1:32.00    1:16.72 q      
       36.68  1:16.72                                                      
 11 Byrnes, Daniel            SO Miami Beach          1:14.44    1:17.45 q      
       37.44  1:17.45                                                      
 12 Hernandez, Hansel         SR Goleman              1:26.00    1:17.59 q      
       37.06  1:17.59                                                      
 13 Revelo, Christian         FR Miami Springs        1:15.03    1:19.53 q      
 14 Randall, Iain             SO Dr. Krop             1:19.20    1:20.09 q      
       39.58  1:20.09                                                      
 15 Anusontarangkul, David    JR Miami Beach          1:21.82    1:22.38 q      
 16 Randall, Rhys             FR Dr. Krop             1:24.00    1:23.03 q      
       40.90  1:23.03                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Luy, Emanuel              SO Hialeah-Miami La     1:38.00    1:27.16        
       42.09  1:27.16                                                      
 18 Berrios, Kostia           FR Miami Beach          1:26.24    1:27.18        
       42.52  1:27.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lynch, Asim               SR North Miami               NT    1:28.82        
 20 Cast, Nicholas            JR Miami Senior         1:38.91    1:30.41        
       40.06  1:30.41                                                      
 21 Pena, Samuel              FR Goleman              1:50.00    1:30.56        
       43.11  1:30.56                                                      
 22 Macomber, Chris           JR Miami Springs             NT    1:32.64        
       41.73  1:32.64                                                      
 23 Tablize, Paolo            SO North Miami Beac     1:45.10    1:36.66        
       44.60  1:36.66                                                      
 24 Rodriguez, Jonathan       SR American             1:48.00    1:42.66        
       47.79  1:42.66                                                      
 25 Hardegree, Sheldon        SO Hialeah-Miami La     1:45.00    1:43.64        
       47.30  1:43.64                                                      
 26 Rodriguez, Juan           SO Miami Coral Park          NT    1:44.94        
       52.43  1:44.94                                                      
 27 Elizondo, Jeffery         SR North Miami               NT    1:51.00        
 28 Gil, Carlos               SO Miami Coral Park          NT    1:53.78        
       53.27  1:53.78                                                      
 29 Ma, Johnathan             JR North Miami               NT    2:14.62        
     1:03.65  2:14.62                                                      
 30 Brotonel, Mark Joseph     JR North Miami               NT    2:33.28        
     1:13.90  2:33.28                                                      
 -- Milanes, Austin           FR Hialeah              2:00.00         DQ        
       46.05       DQ                                                      
 -- Timm, William             JR Hialeah              1:35.00         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marques, Kristy     JR Miami Beach          1:16.80    1:14.81         20  
       34.38  1:14.81                                                      
  2 Ellinport, Melisa   SR Dr. Krop             1:24.02    1:23.19         17  
       39.19  1:23.19                                                      
  3 Aguilar, Angie      FR Hialeah              1:24.32    1:24.20         16  
       39.83  1:24.20                                                      
  4 Viera, Gleidys      JR Goleman              1:24.27    1:26.07         15  
       40.59  1:26.07                                                      
  5 Wolfson, Aron       JR Dr. Krop             1:26.31    1:27.13         14  
  6 Flores, Gabriela    FR Dr. Krop             1:26.73    1:27.56         13  
       41.73  1:27.56                                                      
  7 Leighton, Chelsea   JR Miami Beach          1:27.83    1:29.60         12  
       43.19  1:29.60                                                      
  8 Klein, Andrea       JR Dr. Krop             1:26.69    1:30.26         11  
B - Final
  9 Perez, Rachel       SR Hialeah              1:30.96    1:28.54          9  
       41.47  1:28.54                                                      
 10 Luis, Tania         SR Miami Coral Park     1:32.83    1:33.68          7  
       42.74  1:33.68                                                      
 11 Gimenez, Seuci      FR North Miami Beac     1:33.88    1:36.72          6  
       43.89  1:36.72                                                      
 12 Gomez, Manuela      SO Miami Coral Park     1:38.52    1:39.21          5  
       46.93  1:39.21                                                      
 13 Tilton, Marjorie    JR Miami Springs        1:38.85    1:40.64          4  
       47.44  1:40.64                                                      
 14 Baron, Katherine    SR Hialeah-Miami La     1:34.49    1:41.43          3  
       46.56  1:41.43                                                      
 15 Miranda, Nicole     SO American             1:36.97    1:42.42          2  
       44.86  1:42.42                                                      
 16 Bogorad, Sara       JR Miami Beach          1:38.14    1:42.43          1  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marques, Kristy           JR Miami Beach          1:14.07    1:16.80 q      
       36.00  1:16.80                                                      
  2 Ellinport, Melisa         SR Dr. Krop             1:21.70    1:24.02 q      
       39.17  1:24.02                                                      
  3 Viera, Gleidys            JR Goleman              1:20.00    1:24.27 q      
       39.78  1:24.27                                                      
  4 Aguilar, Angie            FR Hialeah              1:23.00    1:24.32 q      
       39.53  1:24.32                                                      
  5 Wolfson, Aron             JR Dr. Krop             1:25.80    1:26.31 q      
       19.99  1:26.31                                                      
  6 Klein, Andrea             JR Dr. Krop             1:27.00    1:26.69 q      
       40.09  1:26.69                                                      
  7 Flores, Gabriela          FR Dr. Krop             1:28.30    1:26.73 q      
       41.38  1:26.73                                                      
  8 Leighton, Chelsea         JR Miami Beach          1:27.00    1:27.83 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perez, Rachel             SR Hialeah              1:35.00    1:30.96 q      
       41.67  1:30.96                                                      
 10 Luis, Tania               SR Miami Coral Park     1:28.00    1:32.83 q      
       42.52  1:32.83                                                      
 11 Gimenez, Seuci            FR North Miami Beac     1:38.20    1:33.88 q      
       42.23  1:33.88                                                      
 12 Baron, Katherine          SR Hialeah-Miami La     1:40.00    1:34.49 q      
       44.25  1:34.49                                                      
 13 Miranda, Nicole           SO American             1:52.00    1:36.97 q      
       43.80  1:36.97                                                      
 14 Bogorad, Sara             JR Miami Beach          1:40.00    1:38.14 q      
       45.46  1:38.14                                                      
 15 Gomez, Manuela            SO Miami Coral Park     1:46.00    1:38.52 q      
       46.38  1:38.52                                                      
 16 Tilton, Marjorie          JR Miami Springs        1:36.00    1:38.85 q      
       44.69  1:38.85                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brodhead, Ashley          JR Miami Springs        1:29.34    1:40.00        
       47.21  1:40.00                                                      
 18 Morejon, Amanda           SO Miami Senior         1:33.00    1:40.48        
       46.40  1:40.48                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gomez, Alexa              SR American             2:00.00    1:42.60        
 20 Del Calvo, Nicole         SR Goleman              1:55.00    1:45.15        
       47.33  1:45.15                                                      
 21 Parilla, Cheryl           SO North Miami Beac     1:53.20    1:47.51        
 22 Cruz, Maria               JR Hialeah              2:15.00    1:49.03        
 23 Ferro, Genesis            SR American             2:30.00    1:50.30        
 24 Reyes, Mayra              SR Miami Springs        1:35.34    1:50.92        
       53.57  1:50.92                                                      
 25 Martin, Alicia            SO Hialeah-Miami La     1:53.00    1:54.80        
       53.88  1:54.80                                                      
 26 Cedano, Loribel           SO American             2:35.00    2:09.35        
       56.25  2:09.35                                                      
 27 Leon, Marioly             SR Miami Senior         1:58.00    2:23.22        
     1:03.49  2:23.22                                                      
 28 Cannady, Ariel            SR North Miami               NT    2:24.87        
     1:06.39  2:24.87                                                      
 29 Carrillo, Alejandra       FR North Miami               NT    2:36.13        
 -- Scott, Emily              FR Miami Springs        1:25.23         DQ        
       44.95       DQ                                                      
 -- Rado, Julia               FR North Miami Beac          NT         DQ        
       45.55       DQ                                                      
 -- Miranda, Rebecca          SO Miami Senior         1:54.00         DQ        
 -- Aumiller, Bristol         SO Hialeah              1:55.00         NS        
 -- Valdes, Natalie           SR Miami Coral Park          NT         NS        
 -- Fajardo, Rosana           SO Goleman                   NT         NS        
 -- Ampie, Michelle           SO Miami Senior         1:54.00         NS        
 -- Villamil, Vanessa         SO Miami Coral Park          NT         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jelincic, Mark      JR North Miami          1:05.83    1:04.27         20  
       30.59  1:04.27                                                      
  2 Scott, William      SR Miami Springs        1:06.83    1:04.43         17  
       30.70  1:04.43                                                      
  3 Varela, Carlos      SR Miami Coral Park     1:10.33    1:08.73         16  
       31.90  1:08.73                                                      
  4 Borroto, Frank      FR Hialeah              1:11.22    1:09.86         15  
       32.93  1:09.86                                                      
  5 Lafuente, Dyron     JR Hialeah              1:13.28    1:12.84         14  
       34.30  1:12.84                                                      
  6 Pulles, Alejandro   SO Goleman              1:15.24    1:14.44         13  
       35.70  1:14.44                                                      
  7 Rosa, Brendan       FR Hialeah              1:15.08    1:17.05         12  
 -- Hodge, Kelvin       SR North Miami Beac     1:13.85         DQ        
      False start
B - Final
  9 Lago, Eriel         SO Hialeah-Miami La     1:15.73    1:16.15          9  
       35.91  1:16.15                                                      
 10 Rosenfeld, Itay     SO Dr. Krop             1:18.12    1:18.25          7  
       36.61  1:18.25                                                      
 11 Puentes, Hansell    SO Hialeah              1:17.28    1:18.72          6  
       36.83  1:18.72                                                      
 12 Casanueva, Luis     SO Miami Senior         1:17.48    1:19.53          5  
       38.25  1:19.53                                                      
 13 Pardo, Joseph       SR Miami Beach          1:20.44    1:19.65          4  
       37.42  1:19.65                                                      
 14 Karp, Bryan         JR Dr. Krop             1:19.52    1:21.07          3  
       38.52  1:21.07                                                      
 15 Cabarcas, Brandon   JR Goleman              1:23.70    1:23.24          2  
       39.84  1:23.24                                                      
 -- Miller, Leo         JR American             1:20.12         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jelincic, Mark            JR North Miami               NT    1:05.83 q      
       31.22  1:05.83                                                      
  2 Scott, William            SR Miami Springs        1:09.13    1:06.83 q      
       31.77  1:06.83                                                      
  3 Varela, Carlos            SR Miami Coral Park     1:09.73    1:10.33 q      
       33.51  1:10.33                                                      
  4 Borroto, Frank            FR Hialeah              1:12.00    1:11.22 q      
       33.67  1:11.22                                                      
  5 Lafuente, Dyron           JR Hialeah              1:14.00    1:13.28 q      
       33.96  1:13.28                                                      
  6 Hodge, Kelvin             SR North Miami Beac     1:13.50    1:13.85 q      
       34.60  1:13.85                                                      
  7 Rosa, Brendan             FR Hialeah              1:18.00    1:15.08 q      
       35.43  1:15.08                                                      
  8 Pulles, Alejandro         SO Goleman              1:32.00    1:15.24 q      
       36.07  1:15.24                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lago, Eriel               SO Hialeah-Miami La     1:20.00    1:15.73 q      
       35.88  1:15.73                                                      
 10 Puentes, Hansell          SO Hialeah              1:20.00    1:17.28 q      
       35.95  1:17.28                                                      
 11 Casanueva, Luis           SO Miami Senior         1:19.00    1:17.48 q      
       38.06  1:17.48                                                      
 12 Rosenfeld, Itay           SO Dr. Krop             1:18.20    1:18.12 q      
       36.72  1:18.12                                                      
 13 Karp, Bryan               JR Dr. Krop             1:18.90    1:19.52 q      
       38.06  1:19.52                                                      
 14 Miller, Leo               JR American             1:20.00    1:20.12 q      
       36.44  1:20.12                                                      
 15 Pardo, Joseph             SR Miami Beach          1:19.49    1:20.44 q      
       37.33  1:20.44                                                      
 16 Cabarcas, Brandon         JR Goleman              1:30.00    1:23.70 q      
       39.88  1:23.70                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jimenez, Euclides         JR Miami Coral Park          NT    1:24.65        
       38.68  1:24.65                                                      
 18 Marenco, Joseph           JR Miami Senior         1:23.00    1:24.77        
       39.95  1:24.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rickards, Matthew         SR American             1:25.00    1:25.24        
       39.38  1:25.24                                                      
 20 Arteaga, Adraian          JR Miami Springs        1:23.45    1:25.27        
       39.31  1:25.27                                                      
 21 Ruiz, Kevin               FR Dr. Krop             1:32.90    1:26.66        
       40.34  1:26.66                                                      
 22 Ouygut, Mert              SO Miami Beach          1:34.30    1:27.94        
       40.25  1:27.94                                                      
 23 Daniel, Franklin          FR Dr. Krop             1:31.50    1:32.30        
       42.84  1:32.30                                                      
 24 Calibo, Taylor            SR Miami Beach          1:43.00    1:32.76        
       44.00  1:32.76                                                      
 25 Jaramillo, Jaime          JR Miami Coral Park          NT    1:33.29        
       44.93  1:33.29                                                      
 26 Zuniga, Christopher       JR North Miami               NT    1:37.69        
 27 Giraldo, Jorge            SO North Miami Beac     1:27.50    1:38.55        
       44.43  1:38.55                                                      
 28 Bangert, Lenard           SO Miami Springs             NT    1:42.55        
       44.69  1:42.55                                                      
 29 Ramos-Elvir, Jason        JR North Miami               NT    1:44.72        
       48.05  1:44.72                                                      
 30 Hardegree, Sheldon        SO Hialeah-Miami La     1:36.00    1:46.72        
       47.64  1:46.72                                                      
 -- Innocent, Joseph          SR North Miami               NT         DQ        
       57.07       DQ                                                      
 -- Suarez, Anthony           FR Miami Coral Park          NT         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Beach                                 4:13.83    3:58.12         40  
     1) Deza, Gabriella SO              2) Mansana, Melissa SR            
     3) Fiodoro, Carlotta JR            4) Marques, Kristy JR             
       28.58  1:00.12  1:29.86  2:02.39  2:29.27  2:58.77  3:26.69  3:58.12
  2 Hialeah                                     4:37.25    4:24.15         34  
     1) Lee, Jenny SR                   2) Gomez, Emily JR                
     3) Aguilar, Angie FR               4) Valdespino, Ana SR             
       28.21    57.91  1:32.11  2:22.50  2:42.44  3:26.99  3:48.92  4:24.15
  3 American (Hialeah)                          4:41.89    4:39.61         32  
     1) Gambarina, Gretell SR           2) Pinna, Tegan SR                
     3) Pellitero, Vanessa JR           4) Pedroza, Paola SO              
       29.61  1:03.30  1:35.92  2:12.18  2:46.97  3:27.18  3:59.84  4:39.61
  4 Dr. Krop (Miami)                            4:53.60    4:43.98         30  
     1) Sendra, Carolina FR             2) Alvarado, Victoria SR          
     3) Rodriguez, Yamile SR            4) Abraham, Sarah SR              
       33.38  1:11.48  1:46.23  2:23.17  2:55.44  3:32.18  4:05.79  4:43.98
  5 Miami Coral Park                            5:01.78    5:05.36         28  
     1) Varcarcel, Camila JR            2) Hernandez, Mariana JR          
     3) Luis, Tania SR                  4) Trowbody, Shani FR             
       37.71  1:28.61  1:57.49  2:39.25  3:16.16  4:01.84  4:30.58  5:05.36
  6 Hialeah-Miami Lakes                         5:00.93    5:06.91         26  
     1) Rodriguez, Kaleen SO            2) Castellanos, Chelsea SO        
     3) Baltuch, Nicole JR              4) Baron, Katherine SR            
  7 North Miami Beach                           5:19.76    5:13.86         24  
     1) Attamonova, Olga SR             2) Cheung, Ivy SR                 
     3) Pacheco, Diana SO               4) Espejo, Joanne SR              
  8 Miami                                       4:58.97    5:14.66         22  
     1) Nieto, Eloise JR                2) Cubias, Jennifer SO            
     3) Rivera, Eileen JR               4) Leyton, Catherine JR           
       36.57  1:19.12  1:56.33  2:39.54  5:14.66                           
B - Final
  9 Miami Springs                               6:02.25    6:06.74         18  
     1) Parks, Alison SR                2) Bangert, Dominique FR          
     3) McQuay, Hanna SO                4) Fornoni, Kristen FR            
       37.45                                      5:17.41  6:06.74         
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Beach                                       4:00.00    4:13.83 q      
     1) Deza, Gabriella SO              2) Mansana, Melissa SR            
     3) Fiodoro, Carlotta JR            4) Marques, Kristy JR             
       29.44  1:02.03  1:33.71  2:08.90  2:38.93  3:14.31  3:42.03  4:13.83
  2 Hialeah                                           4:20.00    4:37.25 q      
     1) Lee, Jenny SR                   2) Gomez, Emily JR                
     3) Aguilar, Angie FR               4) Valdespino, Ana SR             
                                                  4:01.39  4:37.60  4:37.25
  3 American (Hialeah)                                5:23.00    4:41.89 q      
     1) Gambarina, Gretell SR           2) Pinna, Tegan SR                
     3) Pellitero, Vanessa JR           4) Pedroza, Paola SO              
       30.91  1:03.64  1:37.12  2:12.77  2:48.33  3:28.95  4:02.23  4:41.89
  4 Dr. Krop (Miami)                                  4:40.00    4:53.60 q      
     1) Marbin, Staci FR                2) Alvarado, Victoria SR          
     3) Rodriguez, Yamile SR            4) Abraham, Sarah SR              
       36.20  1:17.32  1:33.51  1:50.64  2:28.20  3:02.12  3:39.99  4:53.60
  5 Miami                                             4:58.50    4:58.97 q      
     1) Nieto, Eloise JR                2) Cubias, Jennifer SO            
     3) Rivera, Eileen JR               4) Leyton, Catherine JR           
       32.94  1:15.06  1:48.90  2:29.07  2:45.37  3:06.97  3:47.85  4:58.97
  6 Hialeah-Miami Lakes                               5:12.00    5:00.93 q      
     1) Baltuch, Nicole JR              2) Baron, Katherine SR            
     3) Castellanos, Chelsea SO         4) Rodriguez, Kaleen SO           
       38.20  1:00.04  1:21.20  1:56.34  2:35.11  3:09.94  3:48.22  5:00.93
  7 Miami Coral Park                                  5:00.00    5:01.78 q      
     1) Luis, Tania SR                  2) Trowbody, Shani FR             
     3) Hernandez, Mariana JR           4) Valdes, Natalie SR             
       36.84  1:19.36  1:35.21  1:54.23  2:36.97  3:12.70  3:58.92  5:01.78
  8 Goleman (Miami)                                        NT    5:17.26 q      
     1) Soto, Talisa SR                 2) Suarez, Vanessa JR             
     3) Marcos, Samantha SO             4) Verdecia, Samantha SO          
       34.46  1:13.03  1:35.37  1:53.14  2:36.14  3:13.69  4:03.47  5:17.26
-------------------------------------------------------------------------
  9 North Miami Beach                                 5:13.10    5:19.76 q      
     1) Attamonova, Olga SR             2) Cheung, Ivy SR                 
     3) Pacheco, Diana SO               4) Espejo, Joanne SR              
       39.05  1:22.30  1:38.42  1:58.08  2:41.75  3:20.93  4:10.75  5:19.76
 10 Miami Springs                                          NT    6:02.25 q      
     1) Parks, Alison SR                2) Bangert, Dominique FR          
     3) McQuay, Hanna SO                4) Fornoni, Kristen FR            
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hialeah                                     3:45.95    3:32.62         40  
     1) Arias, Donavan SO               2) Lemus, Jonathan FR             
     3) Borroto, Frank FR               4) Rodriguez, Francisco SR        
       25.40    52.73  1:17.90  1:46.53  2:12.11  2:40.94  3:05.56  3:32.62
  2 Miami Beach                                 3:56.54    3:42.90         34  
     1) Blandon, Carlos SO              2) Greulack, Ernesto SR           
     3) Miranda, Jason JR               4) Gutierrez, Matias FR           
       24.95    52.54  1:20.26  1:54.86  2:16.48  2:45.32  3:12.22  3:42.90
  3 Dr. Krop (Miami)                            4:07.12    3:44.72         32  
     1) Kilinsky, Eric JR               2) Campbell, William JR           
     3) Rychko, Volodymyr SR            4) Karp, Michael SO               
       27.64  1:08.63  1:24.75  1:53.98  2:20.10  2:50.40  3:16.24  3:44.72
  4 Goleman (Miami)                             4:16.27    4:12.74         30  
     1) Hernandez, Hansel SR            2) Olivera, Joseph JR             
     3) Amaro, Thomas SR                4) Jimenez, Isrohsy SO            
       29.26  1:01.44  1:30.31  2:06.05  2:32.45  3:11.18  4:12.74         
  5 Hialeah-Miami Lakes                         4:17.27    4:14.72         28  
     1) Gallegos, Jonathan SO           2) Yera, Hector JR                
     3) Castellanos, Daniel SR          4) Lago, Eriel SO                 
       29.89  1:03.95  1:34.70  2:08.76  2:39.86  3:15.77  3:44.03  4:14.72
  6 Miami Springs                               4:26.98    4:24.27         26  
     1) Arteaga, Alejandro SO           2) Randal, Carl FR                
     3) Arteaga, Adraian JR             4) Perez, Gabriel JR              
  7 Miami Coral Park                            4:32.78    4:32.14         24  
     1) Urbina, Fidel JR                2) Huertas, Daniel SO             
     3) Trujillo, Manuel SO             4) Rodriguez, Jose SO             
       29.62  1:04.06  1:37.74  2:18.77  2:48.35  3:27.22  3:57.77  4:32.14
  8 North Miami Beach                           4:37.20    4:38.14         22  
     1) Grant, Howard JR                2) Hodge, Kelvin SR               
     3) Lugo, Brandon JR                4) Zamora, Moises SR              
                                                  3:06.67  3:30.97  4:38.14
B - Final
  9 Miami                                       4:38.14    4:35.85         18  
     1) Casanueva, Luis SO              2) Marenco, Joseph JR             
     3) Lorenzo, Adrian JR              4) Larrazaleta, Christian SO      
       32.58  1:08.77  1:39.34  2:13.75  2:46.29  3:26.23  3:58.47  4:35.85
 10 North Miami                                 6:10.59    6:01.08         14  
     1) Ma, Johnathan JR                2) Traibel, Diego SR              
     3) Elizondo, Jeffery SR            4) Zuniga, Christopher JR         
       39.55  1:21.67  2:07.66  3:04.28  3:35.97  4:27.67  6:01.08         
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hialeah                                           3:45.00    3:45.95 q      
     1) Arias, Donavan SO               2) Lemus, Jonathan FR             
     3) Borroto, Frank FR               4) Rodriguez, Francisco SR        
       26.87    56.30  1:22.75  1:51.74  2:18.03  2:46.79  3:15.64  3:45.95
  2 Miami Beach                                       3:44.00    3:56.54 q      
     1) Blandon, Carlos SO              2) Greulack, Ernesto SR           
     3) Miranda, Jason JR               4) Gutierrez, Matias FR           
       25.85    54.86  1:24.04  1:58.52  2:27.28  2:59.12  3:25.55  3:56.54
  3 Dr. Krop (Miami)                                  3:48.00    4:07.12 q      
     1) Akinin, Samuel FR               2) Egozi, Joseph JR               
     3) Kilinsky, Eric JR               4) Campbell, William JR           
       30.47  1:03.77  1:33.26  2:07.81  2:35.05  3:06.82  3:36.24  4:07.12
  4 Goleman (Miami)                                        NT    4:16.27 q      
     1) Hernandez, Hansel SR            2) Olivera, Joseph JR             
     3) Amaro, Thomas SR                4) Jimenez, Isrohsy SO            
  5 Hialeah-Miami Lakes                               4:10.00    4:17.27 q      
     1) Gallegos, Jonathan SO           2) Yera, Hector JR                
     3) Castellanos, Daniel SR          4) Lago, Eriel SO                 
       30.05  1:03.64  1:33.94  2:08.25  2:39.29  3:15.67  3:44.55  4:17.27
  6 Miami Springs                                     3:54.00    4:26.98 q      
     1) Arteaga, Alejandro SO           2) Arteaga, Adraian JR            
     3) Perez, Gabriel JR               4) Randal, Carl FR                
       29.61  1:04.73  1:38.33  2:16.62  2:48.77  3:27.24  3:55.23  4:26.98
  7 Miami Coral Park                                  4:46.00    4:32.78 q      
     1) Urbina, Fidel JR                2) Huertas, Daniel SO             
     3) Trujillo, Manuel SO             4) Rodriguez, Jose SO             
       30.60  1:04.29  1:39.79  2:31.30  2:51.29  3:28.41  3:58.87  4:32.78
  8 North Miami Beach                                 4:40.40    4:37.20 q      
     1) Grant, Howard JR                2) Hodge, Kelvin SR               
     3) Lugo, Brandon JR                4) Zamora, Moises SR              
       31.56  1:09.12  1:39.18  2:17.95  2:51.07           4:01.00  4:37.20
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miami                                             4:25.00    4:38.14 q      
     1) Casanueva, Luis SO              2) Marenco, Joseph JR             
     3) Gonzalez, Carlos SO             4) Larrazaleta, Christian SO      
       33.68  1:12.82  1:44.41  2:19.22  2:51.24  3:30.44  3:47.17  4:38.14
 10 North Miami                                            NT    6:10.59 q      
     1) Ma, Johnathan JR                2) Traibel, Diego SR              
     3) Elizondo, Jeffery SR            4) Zuniga, Christopher JR         
       38.93  1:23.93  2:09.20  3:06.57  3:45.17  4:36.12  4:52.07  6:10.59
 
Event 25S  Boys 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Luy, Emanuel              SO Hialeah-Miami La          NT      27.84        
  2 Jimenez, Iroshy           SO Goleman                   NT      29.19        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 25                    
 
  1. Dr. Krop (Miami)                    463   2. Miami Beach                         325
  3. Hialeah                           255.5   4. Goleman (Miami)                     179
  5. American (Hialeah)                173.5   6. Miami Coral Park                    166
  7. Miami Springs                       160   8. Miami                               150
  9. North Miami Beach                    96  10. Hialeah-Miami Lakes                  83
 11. North Miami                          14                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 25                     
 
  1. Hialeah                             419   2. Dr. Krop (Miami)                    363
  3. Goleman (Miami)                     274   4. Miami Springs                       261
  5. Miami Beach                         244   6. Miami Coral Park                    166
  7. Hialeah-Miami Lakes                 118   8. American (Hialeah)                   84
  9. North Miami                          72  10. Miami                                63
 11. North Miami Beach                    60