2008 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/1/2008 11:25 PM
                              FHSAA - 2A Region 3                              
                        Hosted By: Northeast (St. Pete)                        
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.71  2005        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:50.08  AA-A
               1:51.91  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northeast (St. Pete)                                       1:54.19        
  2  Booker (Sarasota)                                          1:56.02        
  3  Tarpon Springs                                             1:56.06        
  4  Seminole (Seminole)                                        1:58.64        
  5  Clearwater                                                 2:01.24        
  6  Newsome (Lithia)                                           2:02.67        
  7  Osceola (Seminole)                                         2:03.99        
  8  Plant (Tampa)                                              2:04.51        
  9  Sebring                                                    2:07.39        
 10  Winter Haven                                               2:08.84        
 11  King (Tampa)                                               2:09.36        
 12  Lake Region (Eagle Lake)                                   2:09.97        
 13  Dunedin                                                    2:10.78        
 14  Hillsborough (Tampa)                                       2:11.55        
 15  Freedom (Tampa)                                            2:13.46        
 16  Boca Ciega (Gulfport)                                      2:23.27        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:38.28  AA-A
               1:39.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northeast (St. Pete)                                       1:44.89        
  2  Seminole (Seminole)                                        1:45.82        
  3  King (Tampa)                                               1:49.56        
  4  Hillsborough (Tampa)                                       1:49.60        
  5  Osceola (Seminole)                                         1:50.23        
  6  Newsome (Lithia)                                           1:51.28        
  7  Tarpon Springs                                             1:51.29        
  8  Clearwater                                                 1:52.17        
  9  Plant (Tampa)                                              1:52.61        
 10  Sebring                                                    1:53.40        
 11  Lakewood (St. Pete)                                        1:53.85        
 12  Freedom (Tampa)                                            1:55.29        
 13  Winter Haven                                               1:59.35        
 14  Lake Region (Eagle Lake)                                   2:01.10        
 15  Dunedin                                                    2:03.42        
 16  Leto (Tampa)                                               2:03.86        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:52.31  AA-A
               1:54.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   12 Northeast                 1:50.35  AA-A  
  2  Rossi, Megan                  10 Clearwater                1:53.97  AA-C  
  3  Harrington, Rachel            SO Manatee                   1:57.71        
  4  Fodor, Kata                   12 Booker                    1:57.83        
  5  Harrington, Marissa           SR Manatee                   1:57.99        
  6  Clark, Mckenzie               10 Booker                    1:58.09        
  7  Hahmann, Hillary              11 Plant                     1:59.21        
  8  Rossi, Kathleen                9 Clearwater                1:59.82        
  9  Damaske, Melissa              SO Tarpon Springs            2:01.09        
 10  Milne, Sharla                    Newsome                   2:02.05        
 11  Dickerson, Kelly              12 Brandon                   2:03.94        
 12  Logan, Carrie                    Newsome                   2:06.51        
 13  Defoe, Sierra                  9 Lake Region               2:12.71        
 14  Becker, Ashley                   Newsome                   2:17.44        
 15  Davis, Allie                     Newsome                   2:18.18        
 16  Fields, Sarah                 12 King                      2:19.90        
 17  Ryals, Caroline               12 Plant                     2:20.23        
 18  Guadalupe, Skye               11 Celebration               2:25.49        
 19  Platau, Libby                 11 Plant                     2:25.63        
 20  Desmond, Rachel               11 Winter Haven              2:29.38        
 21  Cappello, Anne                11 Plant                     2:30.31        
 22  Frazee, Jennifer              10 Freedom                   2:30.71        
 23  Lavoy, Kirsti                 12 Hillsborough              2:31.38        
 24  Hamilton, Jennifer            10 Hillsborough              2:33.15        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:42.51  AA-A
               1:44.03  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bardin, Charles               12 Northeast                 1:47.38        
  2  Metka, Zachary                 9 Seminole                  1:47.67        
  3  Taylor, Jason                    Newsome                   1:49.27        
  4  O'Donoghue, Cornelius         11 Clearwater                1:50.75        
  5  Staszak, Sean                 10 Osceola                   1:56.93        
  6  Herran, Spencer               12 Clearwater                1:57.53        
  7  Boscaino, Teodoro             10 Tampa Bay Tech            1:57.95        
  8  Malecot, Phillip               9 Osceola                   1:58.20        
  9  Jordan, Kieffer                9 Plant                     2:00.99        
 10  Orban, Alex                   12 Plant                     2:02.19        
 11  Foster, Timothy                  Newsome                   2:02.63        
 12  Cullu, Alex                   JR Tarpon Springs            2:04.75        
 13  Renne, Nicolas                   Newsome                   2:05.09        
 14  Menendez, Michael             11 King                      2:08.64        
 15  Scheele, Tyler                   Newsome                   2:09.04        
 16  Price, Christopher            12 Lake Region               2:09.94        
 17  Bumiller, D.J.                10 Seminole                  2:11.27        
 18  Stewart, Ian                   9 Auburndale                2:12.32        
 19  William, Trey                 11 Bartow                    2:13.19        
 20  Mooney, Nick                     Lake Gibson               2:15.46        
 21  Page, Russell                 11 Jefferson                 2:16.51        
 22  Sullins, Brandyn              12 Plant                     2:23.92        
 23  Valentin, Josheph             12 King                      2:24.85        
 24  Arnone, Daniel                 9 Hillsborough              2:25.23        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:57.41  2007        Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:06.59  AA-A
               2:08.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lightbourn, McKayla           11 Booker                    2:09.48        
  2  Buckley, Kelsey               FR Tarpon Springs            2:10.92        
  3  Jones, Alexandra               9 Northeast                 2:13.45        
  4  Metka, Krissy                 12 Seminole                  2:15.43        
  5  Kyle, Katie                      Newsome                   2:19.25        
  6  Hahmann, Haley                10 Plant                     2:20.68        
  7  Berson, Elisa                 10 Freedom                   2:24.71        
  8  Alexiou, Kristina             10 Clearwater                2:25.00        
  9  Munns, Elle                    9 Plant                     2:25.40        
 10  Wiser, Ashley                  9 Osceola                   2:25.87        
 11  Yonkee, Brett                    Newsome                   2:26.05        
 12  Curls, Kelsey                 12 Clearwater                2:26.99        
 13  Burrows, Alexa                 9 Northeast                 2:27.22        
 14  Foltin, Nicole                11 Winter Haven              2:29.37        
 15  Lehman, Courtney                 Newsome                   2:31.03        
 16  West, Jennifer                10 Hillsborough              2:32.07        
 17  Nunez, Geraldine                 Newsome                   2:33.05        
 18  House, Rebecca                12 Plant                     2:33.14        
 19  Branam, Megan                  9 Lake Region               2:33.36        
 20  Linebaugh, Austin             11 Plant                     2:33.51        
 21  Kliener, Jennifer             11 Hillsborough              2:39.99        
 22  Wetzel, Heather               10 Celebration               2:50.26        
 23  Ober, Kaltlyn                 11 Winter Haven              2:55.12        
 24  Hamilton, Jennifer            10 Hillsborough              2:56.03        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.89  AA-A
               1:56.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wei, Cody                     10 King                      2:02.92        
  2  Chambers, Cameron             12 Northeast                 2:03.26        
  3  Gottschling, Erik             12 Seminole                  2:05.50        
  4  Chu, Charles                  12 King                      2:09.32        
  5  Tomlin, Mathew                10 Osceola                   2:10.88        
  6  Hawkins, Cameron              11 Seminole                  2:11.96        
  7  Hower, Enrique                12 Tampa Bay Tech            2:13.62        
  8  Bedell, Zach                  11 Northeast                 2:15.46        
  9  Bumiller, Paul                12 Seminole                  2:16.73        
 10  Rodgers, Joel Douglas         10 Plant                     2:17.53        
 11  Beatty, Christopher           10 Plant                     2:17.74        
 12  Green, Hunter                 12 Seminole                  2:20.76        
 13  Smith, Tucker                 10 Clearwater                2:21.02        
 14  Tomlin, Blake                 12 Hillsborough              2:23.47        
 15  Attaway, Ward                 10 Winter Haven              2:26.27        
 16  Logan, Collin                    Newsome                   2:27.13        
 17  Heim, William                    Newsome                   2:27.44        
 18  Rosso, GiaKomo                 9 Plant                     2:27.84        
 19  Shimberg, Connor              11 Plant                     2:27.96        
 20  Fusco, Nicholas               12 Celebration               2:29.50        
 21  Byrd, Gavin                      Newsome                   2:30.84        
 22  Clancy, Brian                    Newsome                   2:34.72        
 23  Ondruska, Philip              10 Lake Region               2:38.54        
 24  Giller, Warren                   Sebring                   2:42.09        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               24.00  AA-A
               24.32  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             11 Seminole                    24.13  AA-C  
  2  Anderson, Meg                 12 Plant                       24.46        
  3  Wolfe, Megan                     Sebring                     24.76        
  4  Werdine, Rebecca               9 Plant                       25.20        
  5  Minge, Kerstin                11 Winter Haven                25.76        
  6  Piche, Kylie                     Newsome                     25.89        
  7  Reissman, Molly               12 King                        26.29        
  8  French, Allyson               11 King                        26.37        
  9  Brown, Katie                  12 Northeast                   26.41        
 10  Sinning, Meghan                  Newsome                     26.51        
 11  Amato, Chelsea                12 Seminole                    26.82        
 12  Shirley, Allison              12 Osceola                     27.25        
 13  Corbett, Allie                SR Tarpon Springs              27.42        
 14  Patterson, Hannah             10 Plant                       27.46        
 15  Curtis, Chelene               12 Northeast                   27.50        
 16  Bolin, Chelsea                11 Seminole                    27.58        
 17  Mills, Monica                 11 Plant                       28.13        
 18  Carnevali, Nicole             12 Clearwater                  28.13        
 19  Schick, Mollie                10 King                        28.17        
 20  Ober, Kaltlyn                 11 Winter Haven                28.40        
 21  Becker, Ashley                   Newsome                     28.42        
 22  Livingston, Kristi               Sebring                     28.42        
 23  Clock, Tabatha                12 Lake Region                 28.44        
 24  Brynne, Elozory               11 Blake                       28.68        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.39  AA-A
               21.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bradley, Timothy              12 Booker                      22.57        
  2  Rinard, Patrick               10 Northeast                   22.64        
  3  Hawkins, Jordan               12 Seminole                    22.91        
  4  Khan, Asif                    12 Freedom                     23.18        
  5  Hawk, Jacob                   10 Lakewood                    23.25        
  6  Halfaker, Adam                12 Plant                       23.65        
  7  Dorman, Daniel                SR Manatee                     23.67        
  8  Parker, Hayden                   Newsome                     24.00        
  9  Lee, Yun                      10 Haines City                 24.09        
 10  Kryger, Daniel                11 Bartow                      24.28        
 11  Alissandratos, Mitch          JR Tarpon Springs              24.31        
 12  Sinibaldi, Bruno              11 Seminole                    24.40        
 13  Schattle, Kaisey              12 Hillsborough                24.41        
 14  Colwell, Robbie               SO Boca Ciega                  24.60        
 15  Friedman, Robert              12 Plant                       24.61        
 16  Longstreet, Jonathan          11 Lake Region                 24.85        
 17  Saad, Karim                   11 King                        24.85        
 18  Douglas, Travis               12 Winter Haven                25.03        
 19  Baker, Zane                   12 Celebration                 25.05        
 20  Gagain, Brendan                  Newsome                     25.11        
 21  Heflin, Joshua                   Sebring                     25.19        
 22  Szabunio, Alexander           12 Freedom                     25.27        
 23  Harris, Ian                   12 Blake                       25.28        
 24  Hower, Enrique                12 Tampa Bay Tech              25.66        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hagan, Alex                   11 Plant                      455.75        
  2  Wollach, Alexa                   Newsome                    431.70        
  3  Oakley, Mariah                12 Clearwater                 406.10        
  4  George, Julia                 11 Osceola                    399.75        
  5  Jones, Danielle               12 Seminole                   395.85        
  6  Tillia, Morgan                12 Clearwater                 395.60        
  7  Middleton, Christie           12 Clearwater                 375.70        
  8  Rizzo, Brianna                11 Northeast                  368.35        
  9  Elyea, Cara                   10 Lake Region                362.95        
 10  Sudwischer, Erin              JR Dunedin                    347.80        
 11  McCoy, Ashley                 11 Winter Haven               326.55        
 12  Vayne, Shannon                12 Seminole                   324.70        
 13  Hargaden, McKenzie               Sebring                    298.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Mulderrig, Sean               SR Dunedin                    436.55        
  2  Ware, Mohrey                  12 Osceola                    434.60        
  3  Kvinge, Alan                  12 Seminole                   427.40        
  4  Bourgoing, Tomily             11 Clearwater                 418.70        
  5  Bennett, PJ                   12 Northeast                  416.55        
  6  Voisard, John                 12 Winter Haven               397.25        
  7  Rowden, Christopher           12 Northeast                  386.15        
  8  Scott, James                  12 Clearwater                 377.35        
  9  Burrows, Tyler                10 Northeast                  373.90        
 10  Phillips, Blake               10 Lake Region                341.75        
 11  Hoopes, Luke                  10 Hillsborough               335.85        
 12  Shearer, Ryan                 12 Winter Haven               298.25        
 13  Valdes, Thomas                 9 Blake                      295.55        
 14  Mozzicato, Michael               Newsome                    293.00        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.51  2006        Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
               57.20  AA-A
               58.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             11 Seminole                    57.72  AA-C  
  2  Verheyleweghen, Kelly         FR Tarpon Springs            1:01.01        
  3  Wolfe, Megan                     Sebring                   1:02.15        
  4  Patterson, Hannah             10 Plant                     1:03.50        
  5  Mills, Monica                 11 Plant                     1:04.28        
  6  Yonkee, Brett                    Newsome                   1:04.66        
  7  Alexiou, Kristina             10 Clearwater                1:04.83        
  8  Perry, Kaycee                 SR Bayshore                  1:05.02        
  9  Nunez, Geraldine                 Newsome                   1:08.67        
 10  House, Rebecca                12 Plant                     1:09.92        
 11  Kraycirik, Brittany              Newsome                   1:09.98        
 12  Lathan, Bria                  12 Clearwater                1:10.21        
 13  Marton, Kelly                 11 Northeast                 1:12.29        
 14  Barbera, Nikki                JR Bayshore                  1:12.29        
 15  Ryals, Caroline               12 Plant                     1:12.44        
 16  Kliener, Jennifer             11 Hillsborough              1:12.54        
 17  Mora, Alli                       Newsome                   1:12.73        
 18  Whitsett, Jackie              12 Clearwater                1:13.58        
 19  Branam, Megan                  9 Lake Region               1:13.69        
 20  Cusick, Caitlin               10 Freedom                   1:14.39        
 21  Schick, Mollie                10 King                      1:15.22        
 22  Kirsch, Julie                    Sebring                   1:17.57        
 23  Shimberg, Claire              11 Hillsborough              1:17.94        
 24  Bash, Michelle                   Sebring                   1:19.07        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               51.25  AA-A
               52.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Castagna, Charles             12 Clearwater                  51.64  AA-C  
  2  Bardin, Charles               12 Northeast                   55.55        
  3  Rinard, Patrick               10 Northeast                   56.20        
  4  Gottschling, Erik             12 Seminole                    56.56        
  5  Staszak, Sean                 10 Osceola                     57.83        
  6  DeSena, David                 10 Hillsborough                57.96        
  7  Bukaweski, Jacob                 Newsome                     58.03        
  8  Go, Luis                      10 Hillsborough                58.89        
  9  Bumiller, Paul                12 Seminole                    59.14        
 10  Lir, Dah-Pong                 11 King                        59.88        
 11  Edwards, Robert               12 Winter Haven              1:00.19        
 12  Lee, Yun                      10 Haines City               1:00.78        
 13  Nimmo, Trevor                 SR Tarpon Springs            1:01.41        
 14  Farnell, Briland               9 Clearwater                1:02.02        
 15  Rodgers, Joel Douglas         10 Plant                     1:02.34        
 16  Coughlin, Kevin               12 Hillsborough              1:04.26        
 17  Cole, James                   11 Plant                     1:04.35        
 18  Clancy, Brian                    Newsome                   1:06.30        
 19  Wright, Bruce                 12 Winter Haven              1:06.35        
 20  Miller, Brian                    Sebring                   1:06.60        
 21  Shimberg, Connor              11 Plant                     1:06.69        
 22  Dolphin, Christopher          12 Brandon                   1:07.55        
 23  Fusco, Nicholas               12 Celebration               1:07.73        
 24  Britain, Travis               10 Plant                     1:09.04        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               52.00  AA-A
               52.69  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Anderson, Meg                 12 Plant                       53.27        
  2  Buckley, Kelsey               FR Tarpon Springs              53.44        
  3  Werdine, Rebecca               9 Plant                       55.76        
  4  Minge, Kerstin                11 Winter Haven                55.88        
  5  Piche, Kylie                     Newsome                     56.09        
  6  Rossi, Kathleen                9 Clearwater                  56.83        
  7  Reissman, Molly               12 King                        57.70        
  8  Buckley, Meghan               10 Booker                      57.79        
  9  Walden, Madelene              11 Clearwater                  57.92        
 10  Sinning, Meghan                  Newsome                     58.53        
 11  Moroney, Caitlin              12 Plant                       59.41        
 12  Carnevali, Nicole             12 Clearwater                  59.59        
 13  Schnering, Emily              SO Manatee                     59.62        
 14  Lee, Shelby                   11 Lake Region               1:00.44        
 15  Curtis, Chelene               12 Northeast                 1:00.57        
 16  Bolin, Chelsea                11 Seminole                  1:00.76        
 17  Giller, Paige                    Sebring                   1:03.08        
 18  McMahon, Caitlin                 Newsome                   1:03.57        
 19  Kirsch, Julie                    Sebring                   1:03.71        
 20  Morrell, Kristen                 Newsome                   1:03.88        
 21  Ruff, Jennifer                11 Plant                     1:05.30        
 22  Moguel, Addy                  10 Tampa Bay Tech            1:06.77        
 23  Lavoy, Kirsti                 12 Hillsborough              1:07.83        
 24  Ller, Emily                    9 Freedom                   1:09.64        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.79  AA-A
               47.35  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bradley, Timothy              12 Booker                      49.46        
  2  Hawk, Jacob                   10 Lakewood                    50.58        
  3  Gassaway, Joshua              12 Freedom                     51.70        
  4  Perez, Jamie                  10 Hillsborough                52.00        
  5  Alexiou, Nicholas              9 Clearwater                  52.00        
  6  Decker, Terry                 11 Northeast                   52.22        
  7  Kryger, Daniel                11 Bartow                      52.62        
  8  Dorman, Daniel                SR Manatee                     52.69        
  9  Crawford, Brandon                Newsome                     53.40        
 10  Halfaker, Adam                12 Plant                       53.71        
 11  Irani, Somann                 10 Freedom                     53.95        
 12  Holtz, William                 9 Clearwater                  54.52        
 13  Douglas, Travis               12 Winter Haven                54.57        
 14  Ghosh, Arun                      Newsome                     54.64        
 15  Colwell, Robbie               SO Boca Ciega                  54.83        
 16  Day, Ryan                     11 Clearwater                  54.91        
 17  Longstreet, Jonathan          11 Lake Region                 55.42        
 18  Snook, Daniel                 12 Hillsborough                55.56        
 19  Parker, Hayden                   Newsome                     56.24        
 20  Baker, Zane                   12 Celebration                 57.63        
 21  Schattle, Kaisey              12 Hillsborough                59.00        
 22  Valenzuela, Alonso               Lake Gibson                 59.02        
 23  Saad, Karim                   11 King                        59.76        
 24  Sullins, Tyler                 9 Plant                       59.93        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               5:00.17  AA-A
               5:05.02  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rossi, Megan                  10 Clearwater                4:58.37  AA-A  
  2  Fodor, Kata                   12 Booker                    5:05.70        
  3  Harrington, Marissa           SR Manatee                   5:05.79        
  4  Harrington, Rachel            SO Manatee                   5:06.90        
  5  Rossi, Ashley                 11 Clearwater                5:08.49        
  6  Clark, Mckenzie               10 Booker                    5:09.67        
  7  Hahmann, Hillary              11 Plant                     5:14.18        
  8  Milne, Sharla                    Newsome                   5:16.25        
  9  Hahmann, Haley                10 Plant                     5:19.04        
 10  Taylor, Amy                      Newsome                   5:19.10        
 11  Damaske, Melissa              SO Tarpon Springs            5:19.87        
 12  Boucher, Mary                 11 Osceola                   5:20.24        
 13  Dickerson, Kelly              12 Brandon                   5:28.37        
 14  Logan, Carrie                    Newsome                   5:28.43        
 15  Lavoy, Erica                  12 Hillsborough              5:48.83        
 16  Defoe, Sierra                  9 Lake Region               5:49.55        
 17  Fields, Sarah                 12 King                      6:14.34        
 18  Northington, Brianna           9 Brandon                   6:14.38        
 19  Desmond, Rachel               11 Winter Haven              6:14.99        
 20  Davis, Michele                   Newsome                   6:25.35        
 21  Platau, Libby                 11 Plant                     6:33.58        
 22  Shimberg, Claire              11 Hillsborough              6:39.44        
 23  Brynne, Elozory               11 Blake                     6:48.22        
 24  Remer, Sarah Gray             12 Plant                     6:48.52        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.48  2006        Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
               4:38.25  AA-A
               4:42.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Taylor, Jason                    Newsome                   4:44.95        
  2  Chambers, Cameron             12 Northeast                 4:49.58        
  3  Metka, Zachary                 9 Seminole                  4:51.67        
  4  O'Donoghue, Cornelius         11 Clearwater                4:58.80        
  5  DeSena, David                 10 Hillsborough              5:00.95        
  6  Bukaweski, Jacob                 Newsome                   5:02.78        
  7  Valind, Zachary               12 Seminole                  5:12.13        
  8  Smith, Tucker                 10 Clearwater                5:18.39        
  9  Malecot, Phillip               9 Osceola                   5:19.45        
 10  Smith, Ryan                   11 Seminole                  5:25.01        
 11  Jordan, Kieffer                9 Plant                     5:26.71        
 12  Green, Hunter                 12 Seminole                  5:27.20        
 13  Orban, Alex                   12 Plant                     5:27.36        
 14  Foster, Timothy                  Newsome                   5:31.43        
 15  Renne, Nicolas                   Newsome                   5:40.55        
 16  Attaway, Ward                 10 Winter Haven              5:40.95        
 17  Vickers, Matthew                 Sebring                   5:41.78        
 18  Menendez, Michael             11 King                      5:54.55        
 19  Dimmig, Tyler                 11 Bartow                    6:26.03        
 20  Eastman, Zachary              11 Celebration               6:31.01        
 21  Sullins, Brandyn              12 Plant                     6:32.70        
 22  Harris, Ian                   12 Blake                     6:42.82        
 23  Valentin, Josheph             12 King                      6:43.85        
 24  Arnone, Daniel                 9 Hillsborough              6:52.84        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.37  2007        Pine Crest                                 
                        S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
               1:39.06  AA-A
               1:40.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Plant (Tampa)                                              1:41.66        
  2  Tarpon Springs                                             1:42.89        
  3  Seminole (Seminole)                                        1:44.88        
  4  Clearwater                                                 1:46.57        
  5  Osceola (Seminole)                                         1:48.81        
  6  Newsome (Lithia)                                           1:49.93        
  7  Sebring                                                    1:50.39        
  8  Northeast (St. Pete)                                       1:51.03        
  9  Winter Haven                                               1:51.27        
 10  King (Tampa)                                               1:54.29        
 11  Hillsborough (Tampa)                                       1:55.50        
 12  Celebration                                                1:58.32        
 13  Bayshore (Bradenton)                                       1:58.45        
 14  Boca Ciega (Gulfport)                                      2:04.62        
 15  Brandon                                                    2:04.64        
 16  Lake Region (Eagle Lake)                                   2:05.68        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
               1:27.79  AA-A
               1:29.06  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Seminole (Seminole)                                        1:33.10        
  2  Northeast (St. Pete)                                       1:35.55        
  3  Freedom (Tampa)                                            1:36.69        
  4  Tarpon Springs                                             1:37.87        
  5  Plant (Tampa)                                              1:38.03        
  6  Clearwater                                                 1:38.28        
  7  King (Tampa)                                               1:38.38        
  8  Lakewood (St. Pete)                                        1:39.41        
  9  Osceola (Seminole)                                         1:39.59        
 10  Newsome (Lithia)                                           1:40.36        
 11  Winter Haven                                               1:40.49        
 12  Hillsborough (Tampa)                                       1:42.35        
 13  Southeast (Bradenton)                                      1:44.26        
 14  Bartow                                                     1:44.46        
 15  Manatee (Bradenton)                                        1:44.87        
 16  Sebring                                                    1:45.29        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.41  2007        Romano, Meg, Northeast, Northeast            
               58.08  AA-A
               59.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   12 Northeast                   57.19  AA-A  
  2  Kyle, Katie                      Newsome                   1:00.75        
  3  Rossi, Ashley                 11 Clearwater                1:01.88        
  4  Buckley, Meghan               10 Booker                    1:03.06        
  5  French, Allyson               11 King                      1:03.78        
  6  Curls, Kelsey                 12 Clearwater                1:05.13        
  7  Arbasak, Ashley               10 Northeast                 1:07.77        
  8  Taylor, Amy                      Newsome                   1:08.13        
  9  Shirley, Allison              12 Osceola                   1:08.23        
 10  Lee, Shelby                   11 Lake Region               1:08.31        
 11  Moroney, Caitlin              12 Plant                     1:08.43        
 12  Lavoy, Erica                  12 Hillsborough              1:09.56        
 13  Hoffman, Carrie               10 Seminole                  1:09.70        
 14  Stapleton, Victoria           SO Dunedin                   1:10.20        
 15  Linebaugh, Austin             11 Plant                     1:10.22        
 16  Kraycirik, Brittany              Newsome                   1:14.67        
 17  Ruff, Jennifer                11 Plant                     1:15.24        
 18  Schiff, Rebecca                9 Plant                     1:15.90        
 19  Kager, Annie                     Newsome                   1:19.03        
 20  Bryan, Katelyn                   Sebring                   1:19.84        
 21  Bash, Michelle                   Sebring                   1:20.87        
 22  Chen, Dora                    12 King                      1:21.67        
 23  Bullard, Katie                   Sebring                   1:23.08        
 24  Peek, Gabrielle               11 Freedom                   1:24.36        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.52  AA-A
               53.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Castagna, Charles             12 Clearwater                  54.13        
  2  Hawkins, Jordan               12 Seminole                    57.87        
  3  Wei, Cody                     10 King                        57.92        
  4  Boscaino, Teodoro             10 Tampa Bay Tech              59.67        
  5  Gassaway, Joshua              12 Freedom                     59.77        
  6  Friedman, Robert              12 Plant                     1:00.11        
  7  Decker, Terry                 11 Northeast                 1:00.34        
  8  Chu, Charles                  12 King                      1:00.79        
  9  Alexiou, Nicholas              9 Clearwater                1:01.68        
 10  Ghosh, Arun                      Newsome                   1:01.70        
 11  Perez, Jamie                  10 Hillsborough              1:01.83        
 12  Bedell, Zach                  11 Northeast                 1:01.93        
 13  Smith, Ryan                   11 Seminole                  1:02.60        
 14  Means, Zachary                11 Lakewood                  1:03.01        
 15  Shackton, Christian           10 Clearwater                1:03.86        
 16  Valenzuela, Alonso               Lake Gibson               1:05.36        
 17  Scheele, Tyler                   Newsome                   1:06.32        
 18  Irani, Somann                 10 Freedom                   1:06.42        
 19  Edwards, Robert               12 Winter Haven              1:06.69        
 20  Cole, James                   11 Plant                     1:07.99        
 21  Rhoney, Brendan                  Newsome                   1:08.89        
 22  Greenwood, Tyler                 Newsome                   1:11.19        
 23  Parry, Joe                    12 Armwood                   1:12.21        
 24  Ewles, Tyler                  11 Lake Region               1:12.83        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
               1:05.87  AA-A
               1:06.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lightbourn, McKayla           11 Booker                    1:09.60        
  2  Jones, Alexandra               9 Northeast                 1:10.68        
  3  Metka, Krissy                 12 Seminole                  1:11.62        
  4  Verheyleweghen, Kelly         FR Tarpon Springs            1:11.70        
  5  Walden, Madelene              11 Clearwater                1:13.40        
  6  Berson, Elisa                 10 Freedom                   1:14.87        
  7  Amato, Chelsea                12 Seminole                  1:15.90        
  8  West, Jennifer                10 Hillsborough              1:16.20        
  9  Giller, Paige                    Sebring                   1:16.28        
 10  Andrea, Blatt                 12 Freedom                   1:16.77        
 11  Wiser, Ashley                  9 Osceola                   1:17.25        
 12  Foltin, Nicole                11 Winter Haven              1:17.92        
 13  Mora, Alli                       Newsome                   1:19.47        
 14  Snyder, Elyse                 11 Northeast                 1:19.48        
 15  Lehman, Courtney                 Newsome                   1:19.58        
 16  Wherley, Caroline             10 Plant                     1:21.46        
 17  Winter, Davis                 12 Plant                     1:24.06        
 18  Munns, Elle                    9 Plant                     1:24.32        
 19  Ogle, Jenna                   12 Winter Haven              1:25.43        
 20  Holden, Amy                      Newsome                   1:25.74        
 21  Brooks, Tiara                  9 Armwood                   1:27.97        
 22  Miller, Samantha                 Sebring                   1:28.05        
 23  Cappello, Anne                11 Plant                     1:28.10        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               59.00  AA-A
             1:00.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Tomlin, Mathew                10 Osceola                   1:04.63        
  2  Kirsch, Bryan                    Sebring                   1:07.30        
  3  Tomlin, Blake                 12 Hillsborough              1:07.34        
  4  Mulderrig, Chris              SR Dunedin                   1:07.48        
  5  Beatty, Christopher           10 Plant                     1:07.89        
  6  Hawkins, Cameron              11 Seminole                  1:08.01        
  7  Crawford, Brandon                Newsome                   1:09.40        
  8  Miller, Brian                    Sebring                   1:11.09        
  9  Holte, Mathew                 12 Hillsborough              1:12.54        
 10  Sotolongo, Gabriel            12 Leto                      1:13.10        
 11  Holtz, William                 9 Clearwater                1:13.14        
 12  Burrows, Tyler                10 Northeast                 1:13.32        
 13  Day, Ryan                     11 Clearwater                1:13.37        
 14  Snook, Daniel                 12 Hillsborough              1:14.10        
 15  Szabunio, Alexander           12 Freedom                   1:14.45        
 16  Lir, Dah-Pong                 11 King                      1:14.83        
 17  Kendall, Matthew               9 Plant                     1:14.90        
 18  Millian, Joshua               11 Northeast                 1:15.37        
 19  Ellett, William               12 Lakewood                  1:15.49        
 20  Foster, Alec                     Newsome                   1:16.67        
 21  Reddy, Patrick                12 Bartow                    1:16.80        
 22  Byrd, Gavin                      Newsome                   1:17.03        
 23  Brooks, Tyler                 12 Armwood                   1:17.25        
 24  Price, Christopher            12 Lake Region               1:21.60        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:35.51  AA-A
               3:38.84  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Booker (Sarasota)                                          3:42.80        
  2  Plant (Tampa)                                              3:43.39        
  3  Northeast (St. Pete)                                       3:43.46        
  4  Clearwater                                                 3:48.00        
  5  Newsome (Lithia)                                           3:58.38        
  6  King (Tampa)                                               4:06.55        
  7  Manatee (Bradenton)                                        4:08.24        
  8  Seminole (Seminole)                                        4:12.65        
  9  Lake Region (Eagle Lake)                                   4:17.02        
 10  Tarpon Springs                                             4:24.42        
 11  Bayshore (Bradenton)                                       4:24.49        
 12  Freedom (Tampa)                                            4:28.20        
 13  Hillsborough (Tampa)                                       4:31.05        
 14  Osceola (Seminole)                                         4:37.30        
 15  Sebring                                                    4:38.63        
 16  Celebration                                                4:40.98        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:13.30  AA-A
               3:15.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Clearwater                                                 3:27.07        
  2  Northeast (St. Pete)                                       3:29.54        
  3  Plant (Tampa)                                              3:34.80        
  4  Hillsborough (Tampa)                                       3:37.02        
  5  Seminole (Seminole)                                        3:43.06        
  6  Newsome (Lithia)                                           3:47.31        
  7  Tarpon Springs                                             3:52.03        
  8  Manatee (Bradenton)                                        3:52.38        
  9  Lakewood (St. Pete)                                        3:57.44        
 10  Bartow                                                     3:57.59        
 11  Winter Haven                                               3:59.89        
 12  Celebration                                                4:02.06        
 13  Lake Region (Eagle Lake)                                   4:02.59        
 14  Bayshore (Bradenton)                                       4:05.80        
 15  King (Tampa)                                               4:09.03        
 16  Osceola (Seminole)                                         4:12.85