2008 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, District 10

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/2/2008 02:42 AM
                            FHSAA - 2A District 10                             
                       Hosted by: Gulf Coast High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Barron Collier (Naples)                     2:01.75    2:00.69         40  
     1) Gross, Cassandra JR             2) Weichelt, Caitlin SO           
     3) Titus, Christine SO             4) Sunyak, Arianna SO             
       30.54  1:04.01  1:33.48  2:00.69                                    
  2 Lely (Naples)                               2:05.34    2:02.94         34  
     1) Lundin, Mariah                  2) Blassneck, Wesley              
     3) Farhat, Louisa                  4) Hine, Emily                    
       33.18  1:06.88  1:35.60  2:02.94                                    
  3 Palmetto Ridge (Naples)                     2:05.90    2:05.32         32  
     1) Keer, Haley FR                  2) Custodio, Anizza SR            
     3) Rionda, Corina JR               4) Ellis, Julie SR                
       32.06  1:06.16  1:37.79  2:05.32                                    
  4 Gulf Coast (Naples)                         2:05.98    2:07.31         30  
     1) Hansen, Madeline SO             2) Hoppensteadt, Alexandra JR     
     3) Zabala, Macarena SO             4) McKeon, Katie FR               
       31.85  1:09.46  1:39.14  2:07.31                                    
  5 Riverdale (Fort Myers)                      2:13.31    2:11.40         28  
     1) White, Sarah FR                 2) Stowe, Nicole SR               
     3) Angat, Lauren SO                4) Whaley, Domonique FR           
       34.41  1:12.61  1:42.71  2:11.40                                    
  6 Port Charlotte                              2:14.86    2:13.79         26  
     1) McCarthy, Molly 11              2) Kurtz, Katelyn 11              
     3) Davis, Chelsea 11               4) Sugiarto, Stephanie            
       31.39  1:10.62  1:43.22  2:13.79                                    
  7 Charlotte (Punta Gorda)                     2:17.44    2:16.93         24  
     1) Theisen, Tiler 10               2) Kaestner, Tagen 9              
     3) Littlejohn, Alexa 12            4) Prokos, Christina 10           
       37.01  1:16.88  1:48.24  2:16.93                                    
  8 Baker (Cape Coral)                          2:16.60    2:21.68         22  
     1) Cowling, Ashley 9               2) Przystawik, Kristina 11        
     3) Montgomery, Amanda 12           4) Rhodes, Brooke 11              
       34.18  1:14.44  1:50.52  2:21.68                                    
B - Final
  9 Lemon Bay (Englewood)                       2:20.88    2:17.23         18  
     1) Hicks, Mary 11                  2) Burns, Tara 11                 
     3) Terrell, Amanda 12              4) Hill, Crystal 12               
       34.91  1:14.08  1:46.58  2:17.23                                    
 10 Naples                                      2:23.87    2:20.74         14  
     1) Dean, Margaux SO                2) Dean, Candace FR               
     3) Werner, Zoe SO                  4) Kramer, Courtney FR            
       36.57  1:13.91  1:50.04  2:20.74                                    
 11 Estero                                      2:41.12    2:39.04         12  
     1) Knopka, Katie 11                2) Gorden, Mary 9                 
     3) Hawn, Stephanie 10              4) Hill, Jessica 12               
       40.38  1:26.77  2:06.32  2:39.04                                    
 -- Cypress Lake (Fort Myers)                   2:05.68         DQ        
      Ineligible swimmer
     1) Brown, Hannah FR                2) Franklin, Chelsea SR           
     3) Fredlund, Andrea SR             4) Huffman, Abby JR               
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barron Collier (Naples)                           1:59.10    2:01.75 q      
     1) Gross, Cassandra JR             2) Weichelt, Caitlin SO           
     3) Titus, Christine SO             4) Sunyak, Arianna SO             
       31.27  1:05.46  1:34.78  2:01.75                                    
  2 Lely (Naples)                                     2:05.11    2:05.34 q      
     1) Lundin, Mariah                  2) Blassneck, Wesley              
     3) Farhat, Louisa                  4) Hine, Emily                    
       33.95  1:07.57  1:37.40  2:05.34                                    
  3 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:36.59    2:05.68 q      
     1) Brown, Hannah FR                2) Franklin, Chelsea SR           
     3) Fredlund, Andrea SR             4) Huffman, Abby JR               
       31.95  1:07.96  1:36.11  2:05.68                                    
  4 Palmetto Ridge (Naples)                           2:08.19    2:05.90 q      
     1) Keer, Haley FR                  2) Custodio, Anizza SR            
     3) Rionda, Corina JR               4) Ellis, Julie SR                
       31.83  1:06.19  1:37.48  2:05.90                                    
  5 Gulf Coast (Naples)                               2:04.63    2:05.98 q      
     1) Hansen, Madeline SO             2) Hoppensteadt, Alexandra JR     
     3) Zabala, Macarena SO             4) McKeon, Katie FR               
       31.62  1:08.07  1:37.57  2:05.98                                    
  6 Riverdale (Fort Myers)                            2:10.81    2:13.31 q      
     1) White, Sarah FR                 2) Stowe, Nicole SR               
     3) Angat, Lauren SO                4) Whaley, Domonique FR           
       34.24  1:13.71  1:44.28  2:13.31                                    
  7 Port Charlotte                                    2:09.76    2:14.86 q      
     1) McCarthy, Molly 11              2) Kurtz, Katelyn 11              
     3) Davis, Chelsea 11               4) Crenshaw, Ashley 9             
       31.39  1:10.40  1:41.91  2:14.86                                    
  8 Baker (Cape Coral)                                2:21.00    2:16.60 q      
     1) Cowling, Ashley 9               2) Przystawik, Kristina 11        
     3) Montgomery, Amanda 12           4) Rhodes, Brooke 11              
       37.26  1:12.25  1:47.22  2:16.60                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Charlotte (Punta Gorda)                           2:12.00    2:17.44 q      
     1) Theisen, Tiler 10               2) Kaestner, Tagen 9              
     3) Littlejohn, Alexa 12            4) Prokos, Christina 10           
       37.27  1:16.05  1:47.65  2:17.44                                    
 10 Lemon Bay (Englewood)                             2:11.65    2:20.88 q      
     1) Hicks, Mary 11                  2) Burns, Tara 11                 
     3) Terrell, Amanda 12              4) Hill, Crystal 12               
       35.03  1:14.98  1:49.22  2:20.88                                    
 11 Naples                                            2:15.00    2:23.87 q      
     1) Dean, Margaux SO                2) Dean, Candace FR               
     3) Werner, Zoe SO                  4) Kramer, Courtney FR            
       36.49  1:14.94  1:53.74  2:23.87                                    
 12 Estero                                            2:13.62    2:41.12 q      
     1) Knopka, Katie 11                2) Gorden, Mary 9                 
     3) Hawn, Stephanie 10              4) Hill, Jessica 12               
       41.03  1:28.51  2:08.50  2:41.12                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gulf Coast (Naples)                         1:50.00    1:46.26         40  
     1) Broxson, Dustin SR              2) Caldwell, Nathan JR            
     3) Bernard, Matthew SR             4) Dye, Tyler SR                  
       30.87    57.17  1:23.62  1:46.26                                    
  2 Charlotte (Punta Gorda)                     1:52.90    1:48.35         34  
     1) Spahr, Dakota 11                2) Coldiron, Caleb 10             
     3) Scott, David 10                 4) Hughes, Daniel 11              
       26.99    57.80  1:24.33  1:48.35                                    
  3 Estero                                      1:52.56    1:50.08         32  
     1) Snew, Kyle 10                   2) Perez, Eddwie 12               
     3) Latorre, Alex 10                4) Langenhagen, Nils 11           
       27.59    58.11  1:25.61  1:50.08                                    
  4 Barron Collier (Naples)                     1:50.39    1:50.36         30  
     1) Wilson, Ryan SR                 2) Coulter, Jon JR                
     3) Thompson, Nicholas SR           4) Chami, Christian FR            
       28.45  1:01.05  1:26.03  1:50.36                                    
  5 Port Charlotte                              1:50.40    1:51.07         28  
     1) Harrison, Brandon 12            2) Brown, Ryan 12                 
     3) Higgins, Dennis 12              4) Jones, Jay 11                  
       31.05  1:01.04  1:27.14  1:51.07                                    
  6 Riverdale (Fort Myers)                      1:55.65    1:53.71         26  
     1) Turner, Jordan JR               2) Mixon, Dalton SR               
     3) Newman, Evan SR                 4) Discuillo, Derek SR            
       28.88  1:03.45  1:30.82  1:53.71                                    
  7 Palmetto Ridge (Naples)                     1:58.32    1:57.13         24  
     1) Indart, Hector JR               2) Custodio, Aaron FR             
     3) Rodriguez, Adrian SO            4) Wallace, Jethro JR             
       32.35  1:03.31  1:32.22  1:57.13                                    
  8 Baker (Cape Coral)                          1:58.81    1:57.72         22  
     1) Conrad, Chris 11                2) Speese, Justin 12              
     3) Williams, Ryan                  4) Schneider, Russell 11          
       31.44  1:04.15  1:30.53  1:57.72                                    
B - Final
  9 Naples                                      2:00.68    2:00.49         18  
     1) Zalewski, Jeffrey SO            2) Rodriguez, Jeffry JR           
     3) Axline, Michael SR              4) Nelson, Andrew JR              
       31.40  1:04.49  1:33.92  2:00.49                                    
 10 Lemon Bay (Englewood)                       2:07.73    2:03.77         14  
     1) Hardin, Cherokee 10             2) Castellano, Blaise 12          
     3) Chabot, Trey 11                 4) Spallone, Jack 9               
       34.32  1:08.07  1:38.48  2:03.77                                    
 11 Lely (Naples)                               2:11.94    2:08.71         12  
     1) Callow, James                   2) Caruso, Jordan                 
     3) Chaves, Steve                   4) Zelenznik, Mark                
       36.24  1:09.33  1:41.06  2:08.71                                    
 -- Lehigh (Lehigh Acres)                       2:19.24         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: One hand touch - breast
     1) Boone, Sean SO                  2) Domin, Jason JR                
     3) Bonough, Brian SR               4) Hampson, Christopher FR        
       40.96  1:23.11  1:51.80       DQ                                    
 -- Cypress Lake (Fort Myers)                   2:07.14         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2: Arms two strokes underwater - breast
     1) Pine, Nick SR                   2) Matochkin, Ilya SO             
     3) Hurley, Jake SO                 4) Henninger, Kyle SO             
       34.63  1:10.49  1:41.42       DQ                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gulf Coast (Naples)                               1:46.45    1:50.00 q      
     1) Broxson, Dustin SR              2) Caldwell, Nathan JR            
     3) Bernard, Matthew SR             4) Dye, Tyler SR                  
       27.66    59.46  1:26.86  1:50.00                                    
  2 Barron Collier (Naples)                           1:49.36    1:50.39 q      
     1) Wilson, Ryan SR                 2) Coulter, Jon JR                
     3) Thompson, Nicholas SR           4) Chami, Christian FR            
       28.71  1:00.87  1:25.51  1:50.39                                    
  3 Port Charlotte                                    1:54.47    1:50.40 q      
     1) Harrison, Brandon 12            2) Brown, Ryan 12                 
     3) Higgins, Dennis 12              4) Jones, Jay 11                  
       30.31  1:00.36  1:26.52  1:50.40                                    
  4 Estero                                            1:53.00    1:52.56 q      
     1) Snew, Kyle 10                   2) Perez, Eddwie 12               
     3) Latorre, Alex 10                4) Langenhagen, Nils 11           
       28.69  1:00.58  1:28.78  1:52.56                                    
  5 Charlotte (Punta Gorda)                           1:46.28    1:52.90 q      
     1) Spahr, Dakota 11                2) Coldiron, Caleb 10             
     3) Scott, David 10                 4) Mendez, Philip 10              
       28.84  1:00.43  1:28.12  1:52.90                                    
  6 Riverdale (Fort Myers)                            1:52.65    1:55.65 q      
     1) Turner, Jordan JR               2) Mixon, Dalton SR               
     3) Newman, Evan SR                 4) Discuillo, Derek SR            
       29.51  1:04.44  1:32.35  1:55.65                                    
  7 Palmetto Ridge (Naples)                           1:53.01    1:58.32 q      
     1) Indart, Hector JR               2) Custodio, Aaron FR             
     3) Rodriguez, Adrian SO            4) Hoover, Jerred SR              
       34.66  1:04.32  1:33.90  1:58.32                                    
  8 Baker (Cape Coral)                                1:58.01    1:58.81 q      
     1) Conrad, Chris 11                2) Speese, Justin 12              
     3) Williams, Ryan                  4) Schneider, Russell 11          
       31.55  1:04.38  1:30.92  1:58.81                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Naples                                            1:53.00    2:00.68 q      
     1) Zalewski, Jeffrey SO            2) Rodriguez, Jeffry JR           
     3) Axline, Michael SR              4) Nelson, Andrew JR              
       31.40  1:03.63  1:33.46  2:00.68                                    
 10 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:06.81    2:07.14 q      
     1) Pine, Nick SR                   2) Matochkin, Ilya SO             
     3) Hurley, Jake SO                 4) Henninger, Kyle SO             
              1:09.94  1:41.01  2:07.14                                    
 11 Lemon Bay (Englewood)                             2:06.44    2:07.73 q      
     1) Hardin, Cherokee 10             2) Smith, Hunter 10               
     3) Chabot, Trey 11                 4) Spallone, Jack 9               
              1:11.04  1:41.65  2:07.73                                    
 12 Lely (Naples)                                     2:12.33    2:11.94 q      
     1) Callow, James                   2) Caruso, Jordan                 
     3) Chaves, Steve                   4) Zelenznik, Mark                
       36.83  1:10.87  1:44.21  2:11.94                                    
 13 Lehigh (Lehigh Acres)                             2:42.26    2:19.24 q      
     1) Boone, Sean SO                  2) Domin, Jason JR                
     3) Bonough, Brian SR               4) Hampson, Christopher FR        
       39.62  1:23.17  1:50.83  2:19.24                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin, Chelsea   SR Cypress Lake         1:58.31    1:52.11 AA-A    20  
       26.96    55.38  1:24.27  1:52.11                                    
  2 Dubrasky, Molly     10 Estero               2:00.08    1:53.05 AA-C    17  
       27.43    55.92  1:24.67  1:53.05                                    
  3 Lawson, Katelyn     SO Barron Collier       2:02.99    1:59.52         16  
       28.34    58.48  1:29.05  1:59.52                                    
  4 Rees, Mackenzie     SO Barron Collier       2:01.44    2:02.49         15  
       28.72    59.91  1:31.83  2:02.49                                    
  5 Titus, Christine    SO Barron Collier       2:04.14    2:02.51         14  
       28.79    59.99  1:31.82  2:02.51                                    
  6 Farhat, Louisa         Lely                 2:10.65    2:10.98         13  
       28.64  1:01.26  1:36.45  2:10.98                                    
  7 Lundin, Mariah         Lely                 2:17.30    2:13.15         12  
       29.51  1:02.67  1:37.57  2:13.15                                    
  8 Brown, Hannah       FR Cypress Lake         2:17.82    2:15.77         11  
       30.88  1:05.40  1:40.93  2:15.77                                    
B - Final
  9 White, Sarah        FR Riverdale            2:21.27    2:22.72          9  
       31.57  1:06.61  1:44.59  2:22.72                                    
 10 Trasatti, Alysia    11 Baker                2:27.11    2:27.96          7  
       33.06  1:10.55  1:50.17  2:27.96                                    
 11 Staron, Alexyss     SO Palmetto Ridge       2:31.60    2:28.21          6  
       34.23  1:12.16  1:51.16  2:28.21                                    
 12 Martin, Ana         FR Gulf Coast           2:31.54    2:30.97          5  
       36.32  1:15.40  1:55.06  2:30.97                                    
 13 Walsh, Shannon      10 Charlotte            2:26.83    2:31.08          4  
       36.07  1:14.74  1:54.03  2:31.08                                    
 14 Davidsen, Katherin  FR Naples               2:34.32    2:31.11          3  
       34.02  1:12.81  1:53.33  2:31.11                                    
 15 Hermann, Ashley     11 Lemon Bay            2:34.89    2:32.13          2  
       34.21  1:11.93  1:51.82  2:32.13                                    
 16 Cyr, Samantha       FR Riverdale            2:35.12    2:36.23          1  
       33.56  1:12.74  1:55.03  2:36.23                                    
C - Final
 -- Madrid, Rosa           Lely                 2:34.58         NS        
       33.56  1:12.74  1:55.03                                             
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Franklin, Chelsea         SR Cypress Lake         1:55.00    1:58.31 q      
       28.15    57.88  1:28.03  1:58.31                                    
  2 Dubrasky, Molly           10 Estero               1:52.00    2:00.08 q      
       28.51    59.01  1:30.02  2:00.08                                    
  3 Rees, Mackenzie           SO Barron Collier       2:02.95    2:01.44 q      
       28.53    59.15  1:30.50  2:01.44                                    
  4 Lawson, Katelyn           SO Barron Collier       1:56.12    2:02.99 q      
       29.04  1:00.46  1:31.75  2:02.99                                    
  5 Titus, Christine          SO Barron Collier       1:59.10    2:04.14 q      
       29.12  1:01.07  1:33.03  2:04.14                                    
  6 Farhat, Louisa               Lely                 2:10.91    2:10.65 q      
       29.72  1:01.93  1:36.04  2:10.65                                    
  7 Lundin, Mariah               Lely                 2:14.83    2:17.30 q      
       29.23  1:02.73  1:39.95  2:17.30                                    
  8 Brown, Hannah             FR Cypress Lake         2:26.00    2:17.82 q      
       31.81  1:06.51  1:42.81  2:17.82                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 White, Sarah              FR Riverdale            2:21.19    2:21.27 q      
       31.93  1:07.12  1:44.41  2:21.27                                    
 10 Walsh, Shannon            10 Charlotte            2:27.52    2:26.83 q      
       33.80  1:10.24  1:48.36  2:26.83                                    
 11 Trasatti, Alysia          11 Baker                2:30.11    2:27.11 q      
       34.12  1:11.39  1:50.00  2:27.11                                    
 12 Martin, Ana               FR Gulf Coast           2:40.25    2:31.54 q      
       35.70  1:15.16  1:55.34  2:31.54                                    
 13 Staron, Alexyss           SO Palmetto Ridge       2:28.59    2:31.60 q      
       32.86  1:09.10  1:49.23  2:31.60                                    
 14 Davidsen, Katherine       FR Naples               2:32.00    2:34.32 q      
       35.13  1:13.99  1:54.80  2:34.32                                    
 15 Madrid, Rosa                 Lely                 2:39.13    2:34.58 q      
       35.58  1:15.72  1:57.72  2:34.58                                    
 16 Hermann, Ashley           11 Lemon Bay            2:23.45    2:34.89 q      
       35.02  1:13.95  1:54.64  2:34.89                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cyr, Samantha             FR Riverdale            2:33.88    2:35.12        
       32.77  1:11.62  1:53.67  2:35.12                                    
 18 Theisen, Tiler            10 Charlotte            2:37.17    2:35.39        
       35.27  1:14.70  1:54.89  2:35.39                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dill, Erin                FR Gulf Coast           2:36.34    2:35.48        
       34.33  2:35.48                                                      
 20 Wilson, Sarah             SR Riverdale            2:39.15    2:36.13        
       35.22  1:15.10  1:56.55  2:36.13                                    
 21 Lucas, Taylor             10 Lemon Bay            2:36.99    2:36.63        
       36.91  1:18.08  1:59.74  2:36.63                                    
 22 Curran, Malary            JR Lehigh               2:33.04    2:37.12        
       35.85  1:14.72  1:56.01  2:37.12                                    
 23 Hill, Crystal             12 Lemon Bay            2:41.06    2:37.37        
       34.64  1:14.79  1:56.93  2:37.37                                    
 24 NageondeLestang, Simone   SR Naples               2:38.00    2:37.55        
       35.31  1:15.79  2:37.55                                             
 25 Kranites, Lauren          JR Gulf Coast           2:44.37    2:37.63        
       34.24  1:14.33  1:56.84  2:37.63                                    
 26 Montgomery, Rebecca        9 Baker                2:40.31    2:37.64        
     1:15.05           1:56.57  2:37.64                                    
 27 Harcourt, Kathleen        JR Barron Collier       2:40.93    2:37.65        
       35.52  1:15.75  1:57.41  2:37.65                                    
 28 Schlesinger, Kelly        JR Naples               2:37.02    2:39.03        
       36.45  1:16.72  1:56.98  2:39.03                                    
 29 Downing, Samantha         JR Riverdale            2:42.88    2:42.12        
       36.04  1:16.59  1:59.08  2:42.12                                    
 30 Gorden, Mary               9 Estero               2:38.00    2:43.94        
       35.73  1:16.63  2:00.64  2:43.94                                    
 31 Hawn, Stephanie           10 Estero               2:40.00    2:44.88        
       37.44  1:20.28  2:04.54  2:44.88                                    
 32 McKee, Kristen            SR Gulf Coast           2:53.97    2:45.59        
       37.69  1:19.25  2:03.94  2:45.59                                    
 33 Starnes, Elizabeth        SO Naples               2:40.00    2:49.86        
       39.92  1:22.89  2:07.32  2:49.86                                    
 34 Jacobson, Kayla              Lely                 3:00.01    2:53.41        
 35 Carallo, Kara             11 Lemon Bay            2:53.66    2:53.61        
                       2:05.94  2:53.61                                    
 36 Reineck, Hannah              Port Charlotte       2:47.45    2:53.87        
       38.74  1:22.02  2:08.45  2:53.87                                    
 37 Magana, Carmalita         FR Palmetto Ridge       3:07.08    2:55.89        
       38.48  1:23.05  2:10.12  2:55.89                                    
 38 Thier, Christina             Port Charlotte       3:08.33    2:57.25        
       41.40  1:26.74  2:13.93  2:57.25                                    
 39 Osmer, Katie              FR Palmetto Ridge       3:30.99    2:59.62        
       40.95  1:27.34  2:15.10  2:59.62                                    
 40 Marek, Krystyn            11 Port Charlotte       3:34.68    3:25.10        
              1:40.61  2:35.69  3:25.10                                    
 -- Mueller, Madeline         FR Cypress Lake         3:44.27         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Scott, Trevor       11 Charlotte            1:51.23    1:47.73         20  
       25.08    52.19  1:19.86  1:47.73                                    
  2 Carrol, Steven      SR Palmetto Ridge       1:52.36    1:49.11         17  
       24.70    51.81  1:20.45  1:49.11                                    
  3 Caldwell, Nathan    JR Gulf Coast           1:53.21    1:49.44         16  
       25.58    52.53  1:20.74  1:49.44                                    
  4 Douglas, Danny      11 Charlotte            1:50.15    1:52.32         15  
       25.09    52.63  1:22.16  1:52.32                                    
  5 Graham, Richard     JR Palmetto Ridge       1:56.74    1:56.71         14  
       26.95           1:26.79  1:56.71                                    
  6 Mendez, Philip      10 Charlotte            1:58.66    1:56.89         13  
       27.36    56.58  1:26.59  1:56.89                                    
  7 Baumler, William       Lely                 1:58.58    1:57.97         12  
       28.26    58.76  1:28.62  1:57.97                                    
  8 Chami, Christian    FR Barron Collier       1:56.03    1:59.11         11  
       27.52    58.75  1:29.72  1:59.11                                    
B - Final
  9 Williams, Ryan         Baker                1:58.94    1:58.89          9  
       27.04    56.89  1:28.04  1:58.89                                    
 10 Constance, Chris     9 Charlotte            2:00.56    1:59.54          7  
       28.63  1:00.08  1:30.43  1:59.54                                    
 11 Humphreville, John  SR Naples               2:00.88    2:01.49          6  
       27.68    58.22  1:30.24  2:01.49                                    
 12 Bonough, Brian      SR Lehigh               2:05.36    2:07.11          5  
       27.86    59.17  1:33.11  2:07.11                                    
 13 Conrad, Chris       11 Baker                2:07.34    2:07.52          4  
       28.27  1:00.32  1:34.87  2:07.52                                    
 14 Errington, Zach     FR Gulf Coast           2:08.78    2:08.77          3  
       27.73  1:00.13  1:34.85  2:08.77                                    
 15 Hamann, Hans        SR Barron Collier       2:12.24    2:13.79          2  
       28.62  1:01.20  1:36.86  2:13.79                                    
 16 Foxhoven, Craig     SR Naples               2:12.95    2:18.17          1  
       29.28  1:04.14  2:18.17                                             
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Douglas, Danny            11 Charlotte            1:50.02    1:50.15 q      
       25.75    53.64  1:22.21  1:50.15                                    
  2 Scott, Trevor             11 Charlotte            1:46.93    1:51.23 q      
       25.65    53.57  1:22.30  1:51.23                                    
  3 Carrol, Steven            SR Palmetto Ridge       1:48.37    1:52.36 q      
       25.34    53.96  1:23.58  1:52.36                                    
  4 Caldwell, Nathan          JR Gulf Coast           1:49.18    1:53.21 q      
       26.48    54.31  1:23.44  1:53.21                                    
  5 Chami, Christian          FR Barron Collier       1:54.54    1:56.03 q      
       26.42    55.59  1:26.22  1:56.03                                    
  6 Graham, Richard           JR Palmetto Ridge       2:00.31    1:56.74 q      
       27.12    56.85  1:26.82  1:56.74                                    
  7 Baumler, William             Lely                 2:02.38    1:58.58 q      
       27.35    57.70  1:28.08  1:58.58                                    
  8 Mendez, Philip            10 Charlotte            1:58.40    1:58.66 q      
       27.91    57.36  1:27.81  1:58.66                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Williams, Ryan               Baker                1:58.01    1:58.94 q      
       26.93    56.65  1:27.80  1:58.94                                    
 10 Constance, Chris           9 Charlotte            1:59.88    2:00.56 q      
       29.20  1:00.02  1:30.77  2:00.56                                    
 11 Humphreville, John        SR Naples               2:04.56    2:00.88 q      
       28.20    58.69  1:29.93  2:00.88                                    
 12 Bonough, Brian            SR Lehigh               1:59.28    2:05.36 q      
       26.88    57.66  1:31.14  2:05.36                                    
 13 Conrad, Chris             11 Baker                1:59.99    2:07.34 q      
       27.45    59.40  1:33.47  2:07.34                                    
 14 Errington, Zach           FR Gulf Coast           2:07.50    2:08.78 q      
       28.01  1:01.04  1:36.05  2:08.78                                    
 15 Hamann, Hans              SR Barron Collier       2:16.08    2:12.24 q      
       27.83    59.93  2:12.24                                             
 16 Foxhoven, Craig           SR Naples               2:13.05    2:12.95 q      
       30.47  1:04.08  1:39.37  2:12.95                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zelenznik, Mark              Lely                 2:19.02    2:14.32        
       30.63  1:03.37  1:37.72  2:14.32                                    
 18 Rivera, Raul              JR Riverdale            2:19.18    2:15.79        
       29.61  1:03.69  1:39.43  2:15.79                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dimes, Devon               9 Estero               2:25.00    2:21.30        
       31.94  1:08.49  1:46.79  2:21.30                                    
 20 Thomas, Josh              10 Port Charlotte       2:14.27    2:22.50        
       29.80  1:04.00  1:43.92  2:22.50                                    
 21 Hardin, Cherokee          10 Lemon Bay            2:19.00    2:24.27        
       29.99  1:05.72  1:45.30  2:24.27                                    
 22 Indart, Hector            JR Palmetto Ridge       2:34.09    2:24.94        
       31.20  1:09.21  1:50.00  2:24.94                                    
 23 Brown, Jacob              11 Port Charlotte       2:39.34    2:24.98        
       32.37  1:09.66  1:47.60  2:24.98                                    
 24 Langebeeke, Sander           Lely                 2:34.89    2:25.11        
       32.50  1:08.94  2:25.11                                             
 25 Pine, Nick                SR Cypress Lake         2:35.09    2:26.72        
       31.29  1:08.18  1:48.35  2:26.72                                    
 26 Knight, Taylor            SO Barron Collier       2:37.53    2:27.05        
       31.56  1:09.00  1:48.76  2:27.05                                    
 27 Sinibaldi, Joseph         FR Riverdale            2:30.00    2:28.09        
       33.45  1:11.33  1:50.69  2:28.09                                    
 28 Missbach, Austin          10 Lemon Bay            2:41.70    2:31.29        
     1:09.00  2:31.29                                                      
 29 Verrot, Nicholas          SO Gulf Coast           2:28.99    2:31.37        
       32.21  1:09.91  1:51.29  2:31.37                                    
 30 Callow, James                Lely                 2:36.81    2:32.92        
     1:12.57           1:53.83  2:32.92                                    
 31 Hussey, Curtis            SR Naples               2:30.00    2:34.40        
       34.36  1:14.44  1:54.77  2:34.40                                    
 32 Castellano, Blaise        12 Lemon Bay            2:32.16    2:35.04        
       31.04  1:09.88  1:53.05  2:35.04                                    
 33 Shaffer, Doug             JR Palmetto Ridge       2:23.57    2:35.91        
 34 Alonso, Christian         10 Estero               2:33.00    2:36.19        
       33.26  1:14.01  1:57.18  2:36.19                                    
 35 Sands, Calvin             10 Estero               2:30.00    2:36.21        
       34.16  1:14.08  1:56.20  2:36.21                                    
 36 Leger, Stephen            11 Estero               2:30.00    2:38.15        
       34.69  1:13.76  2:38.15                                             
 37 Potapchuk, Kyle           11 Lemon Bay            2:42.09    2:41.04        
     1:17.17  2:41.04                                                      
 38 Henley, Jordan             9 East Lee County      2:48.50    2:41.41        
       33.12  1:14.91  2:41.41                                             
 39 Boone, Sean               SO Lehigh               2:50.30    2:56.91        
       41.22  1:27.66  2:10.41  2:56.91                                    
 40 Rueda, Raphael            JR Cypress Lake         3:08.28    2:56.93        
       34.57  1:18.06  2:07.59  2:56.93                                    
 41 Henshaw, Kyle             JR Riverdale                 NT    2:57.31        
       36.04  1:18.34  2:06.31  2:57.31                                    
 42 Marshel, Adam             SO Naples               3:05.00    3:06.72        
       37.34  1:23.74  2:16.56  3:06.72                                    
 43 Ramrattan, Harry          10 East Lee County      3:35.32    3:28.59        
       41.65  1:30.74  2:27.72  3:28.59                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Blassneck, Wesley      Lely                 2:18.88    2:14.51         20  
       28.99  1:03.65  1:42.84  2:14.51                                    
  2 Weichelt, Caitlin   SO Barron Collier       2:27.29    2:20.38         17  
       31.04  1:07.70  1:48.06  2:20.38                                    
  3 Zabala, Macarena    SO Gulf Coast           2:24.86    2:25.57         16  
       30.29  1:07.54  1:51.27  2:25.57                                    
  4 Angat, Lauren       SO Riverdale            2:29.24    2:26.02         15  
       30.86  1:08.50  1:53.45  2:26.02                                    
  5 Custodio, Anizza    SR Palmetto Ridge       2:28.58    2:27.11         14  
       32.14  1:07.84  1:50.84  2:27.11                                    
  6 Littlejohn, Alexa   12 Charlotte            2:29.00    2:29.51         13  
       32.22  1:12.51  1:55.88  2:29.51                                    
  7 McKeon, Katie       FR Gulf Coast           2:37.58    2:34.62         12  
       34.28  1:11.77  1:59.93  2:34.62                                    
  8 Riley, Mickey        9 Estero               2:39.11    2:39.85         11  
       35.21  1:16.07  2:02.92  2:39.85                                    
B - Final
  9 Coons, Catherine    FR Naples               2:39.44    2:37.26          9  
       35.93  1:16.42  2:03.05  2:37.26                                    
 10 Kurtz, Katelyn      11 Port Charlotte       2:40.62    2:37.66          7  
       36.27  1:14.84  2:01.64  2:37.66                                    
 11 Grant, Michelle     SO Barron Collier       2:46.58    2:42.87          6  
       36.75  1:17.68  2:04.85  2:42.87                                    
 12 Stowe, Nicole       SR Riverdale            2:43.60    2:44.26          5  
       37.01  1:20.52  2:07.17  2:44.26                                    
 13 Burns, Tara         11 Lemon Bay            2:43.94    2:45.14          4  
       36.76  1:20.56  2:08.41  2:45.14                                    
 14 Montgomery, Amanda  12 Baker                2:51.09    2:45.51          3  
       36.46  1:17.80  2:09.25  2:45.51                                    
 15 Cowling, Ashley      9 Baker                2:44.74    2:46.59          2  
       38.53  1:19.26  2:08.98  2:46.59                                    
 16 Browne, Kelsey      JR Gulf Coast           2:48.87    2:48.65          1  
       32.84  1:14.76  2:10.38  2:48.65                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Blassneck, Wesley            Lely                 2:09.58    2:18.88 q      
       30.19  1:06.78  1:46.81  2:18.88                                    
  2 Zabala, Macarena          SO Gulf Coast           2:26.11    2:24.86 q      
       30.40  1:06.74  1:50.24  2:24.86                                    
  3 Weichelt, Caitlin         SO Barron Collier       2:21.43    2:27.29 q      
       31.91  1:09.95  1:52.70  2:27.29                                    
  4 Custodio, Anizza          SR Palmetto Ridge       2:26.95    2:28.58 q      
       31.91  1:08.63  1:51.50  2:28.58                                    
  5 Littlejohn, Alexa         12 Charlotte            2:30.56    2:29.00 q      
       32.20  1:12.32  1:55.37  2:29.00                                    
  6 Angat, Lauren             SO Riverdale            2:29.52    2:29.24 q      
       30.93  1:09.21  1:54.96  2:29.24                                    
  7 McKeon, Katie             FR Gulf Coast           2:28.40    2:37.58 q      
       35.11  1:12.97  2:02.63  2:37.58                                    
  8 Riley, Mickey              9 Estero               2:31.50    2:39.11 q      
       34.64  1:15.72  2:02.47  2:39.11                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coons, Catherine          FR Naples               2:42.00    2:39.44 q      
       36.47  1:16.27  2:03.65  2:39.44                                    
 10 Kurtz, Katelyn            11 Port Charlotte       2:39.63    2:40.62 q      
       35.40  1:14.64  2:02.75  2:40.62                                    
 11 Stowe, Nicole             SR Riverdale            2:44.28    2:43.60 q      
       35.90  1:17.79  2:04.07  2:43.60                                    
 12 Burns, Tara               11 Lemon Bay            2:40.75    2:43.94 q      
       37.43  1:21.16  2:06.72  2:43.94                                    
 13 Cowling, Ashley            9 Baker                2:40.15    2:44.74 q      
       37.35  1:16.16  2:07.46  2:44.74                                    
 14 Grant, Michelle           SO Barron Collier       2:41.23    2:46.58 q      
       36.21  1:17.41  2:06.09  2:46.58                                    
 15 Browne, Kelsey            JR Gulf Coast           2:48.12    2:48.87 q      
       34.61  1:17.55  2:10.33  2:48.87                                    
 16 Montgomery, Amanda        12 Baker                2:49.01    2:51.09 q      
       38.18  1:20.91  2:12.78  2:51.09                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hicks, Mary               11 Lemon Bay            2:45.24    2:51.45        
       33.83  1:15.76  2:10.32  2:51.45                                    
 18 Ackerman, Erika           JR Barron Collier       2:49.62    2:53.45        
       37.48  1:22.50  2:11.67  2:53.45                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dowling, Maura            JR Cypress Lake         3:00.43    2:55.00        
       37.07  1:22.57  2:14.82  2:55.00                                    
 20 Wall, Emi                 JR Cypress Lake         2:53.81    2:56.39        
       39.38  1:22.32  2:14.33  2:56.39                                    
 21 Werner, Zoe               SO Naples               2:55.00    2:57.02        
       39.81  1:25.26  2:18.31  2:57.02                                    
 22 Velez, Natasha            SR Riverdale            2:57.88    2:57.90        
       37.31  1:25.21  2:17.43  2:57.90                                    
 23 Baumler, Frances             Lely                 2:57.81    2:59.82        
       40.72  1:29.33  2:19.04  2:59.82                                    
 24 Kaestner, Kari            11 Charlotte            2:53.71    3:02.09        
       42.20  1:30.43  2:17.95  3:02.09                                    
 25 Su, Wei                   FR Naples               2:59.04    3:04.04        
       40.04  1:27.03  2:21.18  3:04.04                                    
 26 Su, Shin                  FR Naples               2:59.00    3:04.20        
       38.92  1:29.00  2:23.25  3:04.20                                    
 27 Douglas, Kayla               Lely                 3:08.49    3:04.30        
       38.83  1:26.11  2:21.52  3:04.30                                    
 28 Sugiarto, Stephanie          Port Charlotte       3:03.04    3:07.10        
       40.77  1:31.31  2:22.28  3:07.10                                    
 29 Andrews, Kara             10 Estero               3:07.00    3:12.15        
       42.92  1:33.47  2:31.27  3:12.15                                    
 30 Lopez, Heather               Lely                 3:21.68    3:13.32        
       39.72  1:30.30  2:29.05  3:13.32                                    
 31 Bollinger, Austin         SR Riverdale            3:12.13    3:13.64        
       39.04  1:30.95  2:28.23  3:13.64                                    
 32 Morales, Amanda           12 Lemon Bay            3:12.32    3:15.29        
       41.29  1:33.46  2:30.07  3:15.29                                    
 33 Iommelli, Theresa         10 Lemon Bay            3:22.42    3:18.69        
       43.56  1:34.40  2:32.98  3:18.69                                    
 -- Lister, Ciara             SO Palmetto Ridge       3:00.19         DQ        
      One hand touch - breast
       42.30  1:35.88  2:27.53       DQ                                    
 -- Vallone, Jessica             Port Charlotte       3:29.79         DQ        
      Non-continuous turning action - back
       46.76  1:43.79  2:47.98       DQ                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stephenson, Harry      Lely                 2:03.97    1:59.02         20  
       26.61    56.87  1:31.78  1:59.02                                    
  2 Snew, Kyle          10 Estero               2:03.34    1:59.77         17  
       26.55    57.47  1:33.05  1:59.77                                    
  3 Thompson, Nicholas  SR Barron Collier       2:06.85    2:05.80         16  
       26.26    59.23  1:37.21  2:05.80                                    
  4 Coldiron, Caleb     10 Charlotte            2:08.61    2:09.52         15  
       28.46  1:02.23  1:39.04  2:09.52                                    
  5 Hughes, Peter       10 Charlotte            2:10.52    2:10.27         14  
       28.62  1:01.92  1:39.49  2:10.27                                    
  6 Perez, Eddwie       12 Estero               2:11.15    2:12.73         13  
       29.47  1:04.60  1:41.50  2:12.73                                    
  7 Custodio, Aaron     FR Palmetto Ridge       2:16.82    2:15.10         12  
       28.18  1:03.29  1:41.19  2:15.10                                    
  8 Rodriguez, Jeffry   JR Naples               2:21.90    2:23.19         11  
       30.13  1:10.32  1:50.33  2:23.19                                    
B - Final
  9 Rioux, John         11 Port Charlotte       2:27.43    2:28.79          9  
       31.61  1:09.03  1:53.48  2:28.79                                    
 10 Costello, Eric         Lely                 2:32.38    2:31.38          7  
       30.93  1:12.35  1:59.03  2:31.38                                    
 11 Parrish, Dylan      JR Gulf Coast           2:48.01    2:44.78          6  
       32.44  1:12.70  2:05.52  2:44.78                                    
 12 Nelson, Andrew      JR Naples               2:46.08    2:44.88          5  
       36.79  1:19.76  2:09.23  2:44.88                                    
 13 Morrissey, Jarrad   FR Riverdale            2:47.11    2:46.96          4  
       31.65  1:16.48  2:12.00  2:46.96                                    
 14 Castineira, Gabrie  JR Palmetto Ridge       2:51.37    2:48.34          3  
       34.87  1:23.32  2:09.08  2:48.34                                    
 15 Dimes, Devon         9 Estero               2:52.99    2:55.13          2  
       34.92  1:17.50  2:14.34  2:55.13                                    
 16 Zalewski, Jeffrey   SO Naples               2:53.71    2:55.62          1  
       35.88  1:18.98  2:12.96  2:55.62                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Snew, Kyle                10 Estero               1:58.69    2:03.34 q      
       26.90    58.98  1:35.20  2:03.34                                    
  2 Stephenson, Harry            Lely                 2:00.22    2:03.97 q      
       27.41    58.93  1:35.45  2:03.97                                    
  3 Thompson, Nicholas        SR Barron Collier       2:05.39    2:06.85 q      
       26.22    58.24  1:37.39  2:06.85                                    
  4 Coldiron, Caleb           10 Charlotte            2:03.81    2:08.61 q      
       28.70  1:02.29  1:37.93  2:08.61                                    
  5 Hughes, Peter             10 Charlotte            2:08.33    2:10.52 q      
       29.16  1:02.75  1:40.15  2:10.52                                    
  6 Perez, Eddwie             12 Estero               2:10.67    2:11.15 q      
       28.76  1:04.18  1:40.21  2:11.15                                    
  7 Custodio, Aaron           FR Palmetto Ridge       2:17.81    2:16.82 q      
       29.04  1:04.46  1:43.20  2:16.82                                    
  8 Rodriguez, Jeffry         JR Naples               2:28.00    2:21.90 q      
       29.63  1:08.10  1:49.01  2:21.90                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rioux, John               11 Port Charlotte       2:32.29    2:27.43 q      
       31.32  1:08.04  1:51.76  2:27.43                                    
 10 Costello, Eric               Lely                 2:26.85    2:32.38 q      
       30.58  1:12.48  1:57.69  2:32.38                                    
 11 Nelson, Andrew            JR Naples               2:42.00    2:46.08 q      
       36.95  1:19.33  2:08.58  2:46.08                                    
 12 Morrissey, Jarrad         FR Riverdale            2:40.72    2:47.11 q      
       31.47  1:15.36  2:11.52  2:47.11                                    
 13 Parrish, Dylan            JR Gulf Coast           2:48.30    2:48.01 q      
       33.02  1:13.13  2:07.38  2:48.01                                    
 14 Castineira, Gabriel       JR Palmetto Ridge       2:52.25    2:51.37 q      
       34.92  1:23.84  2:11.78  2:51.37                                    
 15 Dimes, Devon               9 Estero               2:47.00    2:52.99 q      
       38.14  1:23.68  2:14.61  2:52.99                                    
 16 Zalewski, Jeffrey         SO Naples               2:55.00    2:53.71 q      
       36.21  2:53.71                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Thomas, Tommy                Port Charlotte       3:01.09    2:55.16        
       35.85  1:22.94  2:15.94  2:55.16                                    
 18 Lipford, Adam              9 Lemon Bay            3:17.20    2:55.79        
       37.65  1:26.46  2:15.23  2:55.79                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miller, David             11 Lemon Bay            3:04.79    2:57.29        
       36.56  1:26.18  2:17.91  2:57.29                                    
 20 Schneider, Russell        11 Baker                3:00.11    2:58.44        
       36.69  1:22.82  2:18.22  2:58.44                                    
 21 Gray, Christopher         SO Barron Collier       3:10.68    3:00.24        
       38.38  1:27.96  2:17.75  3:00.24                                    
 22 Capes, Conner             FR Barron Collier       3:04.25    3:01.44        
       31.90  1:16.05  2:17.80  3:01.44                                    
 23 Cain, Greg                SO Cypress Lake         3:28.63    3:29.01        
       41.88  1:40.66  2:41.96  3:29.01                                    
 -- Foreman, Wesley           SR Naples               3:00.00         DQ        
      Not on back off wall - back
       36.51  1:20.36  2:14.17       DQ                                    
 -- Best, Josh                   Gulf Coast           2:46.27         DQ        
      Non-continuous turning action - back
       36.67  1:21.25  2:09.23       DQ                                    
 -- Kerlek, Tanner            JR Gulf Coast           2:34.50         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
       31.76  1:11.71  1:55.50       DQ                                    
 -- Monette, Nicholas         SO Gulf Coast           2:38.50         DQ        
      Not on back off wall - back
       34.88  1:15.84  2:04.51       DQ                                    
 -- De La Rivaherrera, Alber  FR Barron Collier       2:57.54         DQ        
      Not on back off wall - back
 -- Flowerday, Drew            9 Lemon Bay            2:59.37         DQ        
      Alternating Kick - fly
       37.34  1:24.32  2:19.35       DQ                                    
 -- Hacker, Kenny              9 Charlotte                 NT         DQ        
      Not on back off wall - back
       35.85  1:24.44  2:16.05       DQ                                    
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Rachel     SO Gulf Coast             25.08      24.69         20  
  2 Huffman, Abby       JR Cypress Lake           26.73      25.89         17  
  3 Jeffries, Angelina   9 Charlotte              26.61      26.51         16  
  4 Errington, Julie    SR Gulf Coast             26.38      26.60         15  
  5 Sunyak, Arianna     SO Barron Collier         26.78      26.84         14  
  6 Lawson, Molly       SR Gulf Coast             27.63      27.47         13  
  7 Georgoulis, Tori     9 Charlotte              27.14      27.62         12  
  8 McCarthy, Molly     11 Port Charlotte         27.58      27.70         11  
B - Final
  9 Hine, Emily            Lely                   28.62      27.89          9  
 10 Bruno, Emma         10 Lemon Bay              27.77      28.03          7  
 11 Hoppensteadt, Alex  JR Gulf Coast             28.11      28.45          6  
 12 Ellis, Julie        SR Palmetto Ridge         28.50      28.47          5  
 13 Whaley, Domonique   FR Riverdale              28.92      28.65          4  
 14 Hecker, Mary        12 Lemon Bay              28.33      28.80          3  
 15 Rionda, Corina      JR Palmetto Ridge         28.84      28.88          2  
 -- Kramer, Katie       SO Naples                 28.52         DQ        
      False start
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elliott, Rachel           SO Gulf Coast             23.93      25.08 q      
  2 Errington, Julie          SR Gulf Coast             25.91      26.38 q      
  3 Jeffries, Angelina         9 Charlotte              26.72      26.61 q      
  4 Huffman, Abby             JR Cypress Lake           26.10      26.73 q      
  5 Sunyak, Arianna           SO Barron Collier         26.49      26.78 q      
  6 Georgoulis, Tori           9 Charlotte              27.25      27.14 q      
  7 McCarthy, Molly           11 Port Charlotte         28.12      27.58 q      
  8 Lawson, Molly             SR Gulf Coast             26.88      27.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bruno, Emma               10 Lemon Bay              27.07      27.77 q      
 10 Hoppensteadt, Alexandra   JR Gulf Coast             27.84      28.11 q      
 11 Hecker, Mary              12 Lemon Bay              27.89      28.33 q      
 12 Ellis, Julie              SR Palmetto Ridge         27.91      28.50 q      
 13 Kramer, Katie             SO Naples                 28.88      28.52 q      
 14 Hine, Emily                  Lely                   27.34      28.62 q      
 15 Rionda, Corina            JR Palmetto Ridge         28.16      28.84 q      
 16 Whaley, Domonique         FR Riverdale              28.46      28.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Reimard, Shelby           10 Charlotte              29.07      29.02        
 18 Prokos, Christina         10 Charlotte              29.01      29.07        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Terrell, Amanda           12 Lemon Bay              29.17      29.13        
 20 Jones, Stephanie          SR Naples                 29.00      29.21        
 21 Carmine, Malaine          JR Riverdale              28.18      29.25        
 22 Krek, Monica              JR Palmetto Ridge         30.30      29.78        
 23 Beeken, Alexandra         JR Barron Collier         28.86      29.83        
 24 Stowe, Kelsey             SO Riverdale              29.62      30.00        
 25 Taricska, Jillian         SR Barron Collier         32.43      30.52        
 26 Paine, Amanda             SR Barron Collier         31.04      30.62        
 27 Prokop-Ervin, Adriene     SO Naples                 29.98      30.65        
 28 Hall, Lauren              JR Riverdale              31.18      30.97        
 29 Kramer, Courtney          FR Naples                 32.00      31.24        
 30 Niemczyk, Amanda             Lely                   35.23      31.32        
 31 Harlon, Alison            SO Palmetto Ridge         30.50      31.52        
 32 Rhodes, Brooke            11 Baker                  29.99      31.56        
 33 Hill, Crystal             12 Lemon Bay              29.22      31.72        
 34 Goldsmith, Allie          10 Baker                  29.54      32.04        
 35 Champion, Kaley           SO Cypress Lake           34.00      32.18        
 36 Isaacs, Megan                Port Charlotte         33.76      33.43        
 37 Hill, Jessica             12 Estero                 30.50      34.10        
 38 Ransford, Briannah         9 Estero                 34.00      34.33        
 39 Crenshaw, Ashley           9 Port Charlotte         33.72      34.41        
 40 Marques, Candis            9 East Lee County        35.25      35.77        
 41 Tripp, Brittany              Lely                   35.97      36.37        
 42 Roman, Michelle           10 East Lee County        35.28      38.73        
 43 Keller, Melissa           11 Estero                 37.00      39.65        
 44 Auguste, Marie               Lely                   41.65      40.27        
 45 Edwards, Brielle           9 Estero                 40.00      40.68        
 46 Fallacara, Ivy            JR Cypress Lake           36.00      41.33        
 47 Pecora, Cassie            FR Cypress Lake           39.81      42.76        
 48 Hernandez, Alexis         10 East Lee County        43.54      45.10        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cates, Addison      10 Charlotte              22.68      22.37         20  
  2 Dye, Tyler          SR Gulf Coast             23.28      22.74         17  
  3 Discuillo, Derek    SR Riverdale              22.89      23.33         16  
  4 Wilson, Ryan        SR Barron Collier         24.15      23.96         15  
  5 Broxson, Dustin     SR Gulf Coast             23.93      24.19         14  
  6 Higgins, Dennis     12 Port Charlotte         24.58      24.57         13  
  7 Langenhagen, Nils   11 Estero                 23.99      24.63         12  
  8 Kumar, Amol         12 Charlotte              24.41      24.80         11  
B - Final
  9 Neils, Shane        JR Palmetto Ridge         25.63      24.83          9  
 10 Rodriguez, Adrian   SO Palmetto Ridge         24.97      24.92          7  
 11 Lemos, Kevin           Gulf Coast             25.26      25.04          6  
 12 Evans, Rowdy        SO Naples                 25.56      25.26          5  
 13 Spallone, Jack       9 Lemon Bay              25.44      25.32          4  
 14 Henninger, Kyle     SO Cypress Lake           25.61      25.61          3  
 15 Espinosa, Ernesto      Port Charlotte         25.59      25.67          2  
 16 Bernard, Matthew    SR Gulf Coast             25.63      26.04          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cates, Addison            10 Charlotte              22.39      22.68 q      
  2 Discuillo, Derek          SR Riverdale              22.45      22.89 q      
  3 Dye, Tyler                SR Gulf Coast             22.95      23.28 q      
  4 Broxson, Dustin           SR Gulf Coast             23.80      23.93 q      
  5 Langenhagen, Nils         11 Estero                 23.50      23.99 q      
  6 Wilson, Ryan              SR Barron Collier         24.37      24.15 q      
  7 Kumar, Amol               12 Charlotte              24.84      24.41 q      
  8 Higgins, Dennis           12 Port Charlotte         24.56      24.58 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Adrian         SO Palmetto Ridge         25.24      24.97 q      
 10 Lemos, Kevin                 Gulf Coast             24.10      25.26 q      
 11 Spallone, Jack             9 Lemon Bay              24.31      25.44 q      
 12 Evans, Rowdy              SO Naples                 25.99      25.56 q      
 13 Espinosa, Ernesto            Port Charlotte         25.43      25.59 q      
 14 Henninger, Kyle           SO Cypress Lake           25.37      25.61 q      
 15 Bernard, Matthew          SR Gulf Coast             25.28      25.63 q      
 15 Neils, Shane              JR Palmetto Ridge         24.81      25.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wallace, Jethro           JR Palmetto Ridge         25.71      25.68        
 18 Murphy, Brian                Lely                   26.22      25.75        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Harrison, Brandon         12 Port Charlotte         25.85      25.77        
 20 Roman, Alex                  Lely                   26.41      25.99        
 21 Speese, Justin            12 Baker                  25.51      26.14        
 22 Ostrowski, Nolan          12 East Lee County        25.57      26.30        
 23 Waters, Oliver            SR Barron Collier         26.86      26.32        
 24 Mixon, Dalton             SR Riverdale              25.72      26.36        
 25 Davis, Cameron            SO Cypress Lake           34.94      26.53        
 26 Call, Dennis              JR Barron Collier         27.06      26.73        
 27 Chaves, Steve                Lely                   28.21      26.74        
 28 Caruso, Jordan               Lely                   27.80      26.96        
 29 Ward, Tyler               SO Riverdale              28.82      27.08        
 30 Haines, Matt              11 Lemon Bay              27.34      27.18        
 31 Sawczak, Viktor           JR Barron Collier         26.50      27.23        
 32 Farnot, Jose              11 Estero                 27.00      27.53        
 33 Griffith, Eric            12 Lemon Bay              27.80      27.98        
 34 Jewell, Chad              11 Charlotte              27.17      28.11        
 35 Hampson, Christopher      FR Lehigh                 31.76      29.19        
 36 Bogey, Addison             9 Lemon Bay              29.97      29.22        
 37 Alonso, Christian         10 Estero                 30.50      29.39        
 38 Henley, Jordan             9 East Lee County        31.25      29.45        
 39 Schlichting, Richard      11 Charlotte              32.31      30.04        
 40 Bonnough, Tyler           FR Lehigh                 28.31      30.75        
 41 Fra, Michael              11 Estero                 31.00      32.05        
 42 Domin, Jason              JR Lehigh                 29.50      33.10        
 43 Callari, Eric             SO Cypress Lake           33.89      33.24        
 44 Kim, Evgeniy              JR Cypress Lake           33.81      33.89        
 -- Bagiardi, Steven          11 Port Charlotte         26.89         NS        
 -- Larned, William           SO Naples                 24.89         NS        
 -- Muniz, Brian              JR Palmetto Ridge         31.99         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimes, Ashley      JR Barron Collier            NT     388.10         20  
  2 Owens, Olivia       SO Gulf Coast            292.25     298.15         17  
  3 Dati, Alexandra     SR Barron Collier            NT     292.00         16  
  4 Carey, Sarah        JR Gulf Coast            268.30     287.60         15  
  5 Oaks, Mackenzie      9 Charlotte                 NT     281.95         14  
  6 Golonka, Lori       11 Lemon Bay                 NT     275.70         13  
  7 Solis, Danielle     SO Barron Collier            NT     267.45         12  
  8 LeBlanc, Kelly      12 Lemon Bay                 NT     262.40         11  
  9 Hedrick, Mackenzie  FR Barron Collier            NT     241.55          9  
 10 McCarthy, Abby       9 Port Charlotte            NT     235.80          7  
 11 Frame, Kayla         9 Charlotte                 NT     225.95          6  
 12 Hood, Caitlyn       SO Gulf Coast             96.10     222.40          5  
 13 Barber, Kelly       JR Palmetto Ridge            NT     216.40          4  
 14 Montano, Jessika    FR Palmetto Ridge            NT     191.30          3  
 15 Gray, Jennifer      12 Lemon Bay                 NT     180.35          2  
 16 Agin, Renee          9 Port Charlotte            NT     121.95          1  
 17 Vallone, Amanda     10 Port Charlotte            NT     104.95        
 -- Matherly, Ashley    10 Lemon Bay                 NT         DQ        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Robert Kyle  SR Gulf Coast            366.35     426.60         20  
  2 Knox, Doug             Lely                      NT     345.80         17  
  3 Winschel, Karl      JR Barron Collier            NT     303.90         16  
  4 Rougraff, Nicholas  FR Barron Collier            NT     298.85         15  
  5 Ippolito, Vinnie       Lely                      NT     288.10         14  
  6 Ventimillia, Dan       Lely                      NT     255.95         13  
  7 Indart, Kevin       SO Palmetto Ridge            NT     251.50         12  
  8 Green, Zebediah     12 Lemon Bay                 NT     228.70         11  
  9 Batista, Michael    JR Gulf Coast                NT     201.10          9  
 10 Flowerday, Drew      9 Lemon Bay                 NT     197.05          7  
 11 LeClerc, Robbie      9 Lemon Bay                 NT     170.85          6  
 12 Perez, Ivan         10 Port Charlotte            NT     163.80          5  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gross, Cassandra    JR Barron Collier       1:01.98    1:01.23         20  
       29.01  1:01.23                                                      
  2 Farhat, Louisa         Lely                 1:02.73    1:02.00         17  
       28.49  1:02.00                                                      
  3 Errington, Julie    SR Gulf Coast           1:02.00    1:02.50         16  
       29.03  1:02.50                                                      
  4 Titus, Christine    SO Barron Collier       1:05.04    1:04.52         15  
       29.92  1:04.52                                                      
  5 Sunyak, Arianna     SO Barron Collier       1:05.39    1:05.20         14  
       30.53  1:05.20                                                      
  6 Zabala, Macarena    SO Gulf Coast           1:05.12    1:05.72         13  
       30.39  1:05.72                                                      
  7 Davis, Chelsea      11 Port Charlotte       1:09.44    1:10.58         12  
       32.35  1:10.58                                                      
  8 Krek, Monica        JR Palmetto Ridge       1:14.01    1:12.15         11  
       32.78  1:12.15                                                      
B - Final
  9 Browne, Kelsey      JR Gulf Coast           1:14.51    1:12.66          9  
       33.87  1:12.66                                                      
 10 Rionda, Corina      JR Palmetto Ridge       1:14.56    1:13.77          7  
       33.83  1:13.77                                                      
 11 Cyr, Samantha       FR Riverdale            1:18.40    1:15.57          6  
       34.28  1:15.57                                                      
 12 Cederquist, Meliss  FR Barron Collier       1:17.13    1:16.23          5  
       35.76  1:16.23                                                      
 13 Kurtz, Katelyn      11 Port Charlotte       1:18.01    1:18.18          4  
       37.20  1:18.18                                                      
 14 Wyman, Mila         11 Lemon Bay            1:20.74    1:19.04          3  
       35.13  1:19.04                                                      
 15 Blake, Ciara        FR Riverdale            1:22.40    1:21.27          2  
       37.58  1:21.27                                                      
 16 Martin, Ana         FR Gulf Coast           1:21.83    1:23.04          1  
       36.87  1:23.04                                                      
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gross, Cassandra          JR Barron Collier         59.80    1:01.98 q      
       29.19  1:01.98                                                      
  2 Errington, Julie          SR Gulf Coast           1:02.18    1:02.00 q      
       28.79  1:02.00                                                      
  3 Farhat, Louisa               Lely                 1:02.43    1:02.73 q      
       29.87  1:02.73                                                      
  4 Titus, Christine          SO Barron Collier       1:00.70    1:05.04 q      
       30.59  1:05.04                                                      
  5 Zabala, Macarena          SO Gulf Coast           1:06.53    1:05.12 q      
       30.32  1:05.12                                                      
  6 Sunyak, Arianna           SO Barron Collier       1:03.96    1:05.39 q      
       30.91  1:05.39                                                      
  7 Davis, Chelsea            11 Port Charlotte       1:07.15    1:09.44 q      
       31.42  1:09.44                                                      
  8 Krek, Monica              JR Palmetto Ridge       1:13.77    1:14.01 q      
       34.00  1:14.01                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Browne, Kelsey            JR Gulf Coast           1:11.01    1:14.51 q      
       33.80  1:14.51                                                      
 10 Rionda, Corina            JR Palmetto Ridge       1:13.18    1:14.56 q      
       33.89  1:14.56                                                      
 11 Cederquist, Melissa       FR Barron Collier       1:18.85    1:17.13 q      
       35.02  1:17.13                                                      
 12 Kurtz, Katelyn            11 Port Charlotte       1:14.28    1:18.01 q      
       35.88  1:18.01                                                      
 13 Cyr, Samantha             FR Riverdale            1:15.10    1:18.40 q      
       34.61  1:18.40                                                      
 14 Wyman, Mila               11 Lemon Bay            1:20.37    1:20.74 q      
       35.22  1:20.74                                                      
 15 Martin, Ana               FR Gulf Coast           1:15.54    1:21.83 q      
       36.66  1:21.83                                                      
 16 Blake, Ciara              FR Riverdale            1:25.06    1:22.40 q      
       37.78  1:22.40                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Curbelo, Allie            11 Baker                1:31.41    1:26.01        
       39.52  1:26.01                                                      
 18 Morris, Rachel            SO Riverdale            1:28.01    1:26.24        
       36.37  1:26.24                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Su, Shin                  FR Naples               1:26.00    1:27.25        
       38.78  1:27.25                                                      
 20 Su, Wei                   FR Naples               1:26.00    1:27.31        
       39.88  1:27.31                                                      
 21 Butler, Kristen              Lely                 1:36.02    1:29.09        
       39.31  1:29.09                                                      
 22 Trujillo, Victoria        11 Baker                1:32.05    1:29.36        
       39.95  1:29.36                                                      
 23 Hawn, Stephanie           10 Estero               1:35.00    1:30.75        
       41.76  1:30.75                                                      
 24 Corrigan, Kaitlyn         11 Lemon Bay            1:24.33    1:31.15        
       40.83  1:31.15                                                      
 25 Klocke, Ashley            10 Charlotte            1:35.33    1:32.94        
       44.45  1:32.94                                                      
 26 Andrews, Kara             10 Estero               1:33.00    1:35.12        
       43.66  1:35.12                                                      
 27 Su, Kia                   FR Naples               1:30.00    1:36.01        
       44.33  1:36.01                                                      
 28 Quinn, Bailey                Lely                 1:52.81    1:37.01        
       44.98  1:37.01                                                      
 29 Vallone, Jessica             Port Charlotte       1:42.77    1:42.12        
       49.51  1:42.12                                                      
 30 Jacobson, Kayla              Lely                 1:41.34    1:45.29        
       47.65  1:45.29                                                      
 31 Marek, Krystyn            11 Port Charlotte       2:03.07    1:57.06        
       54.59  1:57.06                                                      
 32 Vandaele, Nicole          SO Naples                    NT    2:00.62        
       52.89  2:00.62                                                      
 -- Harmon, Raquel            12 Lemon Bay            1:26.66         DQ        
      Non-simultaneous arms
       37.73       DQ                                                      
 -- Downing, Samantha         JR Riverdale            1:32.06         DQ        
      Arms underwater recovery
       42.40       DQ                                                      
 -- Hermann, Ashley           11 Lemon Bay            1:17.25         DQ        
      Arms underwater recovery
       36.41       DQ                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thompson, Nicholas  SR Barron Collier         57.70      55.26         20  
       25.89    55.26                                                      
  2 Spahr, Dakota       11 Charlotte              59.34      58.83         17  
       27.30    58.83                                                      
  3 Turner, Jordan      JR Riverdale            1:00.86      59.03         16  
       26.87    59.03                                                      
  4 Williams, Ryan         Baker                  59.94      59.32         15  
       27.28    59.32                                                      
  5 Higgins, Dennis     12 Port Charlotte       1:00.06      59.71         14  
       27.29    59.71                                                      
  6 Graham, Richard     JR Palmetto Ridge       1:01.13      59.82         13  
       27.72    59.82                                                      
  7 Scott, David        10 Charlotte            1:00.85    1:00.86         12  
       28.76  1:00.86                                                      
  8 Roman, Alex            Lely                 1:01.50    1:03.77         11  
       28.60  1:03.77                                                      
B - Final
  9 Munnell, Robert     12 Charlotte            1:01.59    1:01.35          9  
       28.74  1:01.35                                                      
 10 Latorre, Alex       10 Estero               1:01.69    1:01.45          7  
       28.48  1:01.45                                                      
 11 Newman, Evan        SR Riverdale            1:01.56    1:01.56          6  
       28.16  1:01.56                                                      
 12 Bernard, Matthew    SR Gulf Coast           1:02.32    1:01.73          5  
       28.38  1:01.73                                                      
 13 Andrews, John       JR Gulf Coast           1:02.44    1:04.01          4  
       29.26  1:04.01                                                      
 14 Espinosa, Ernesto      Port Charlotte       1:04.02    1:04.90          3  
       29.49  1:04.90                                                      
 15 Costello, Eric         Lely                 1:04.73    1:05.09          2  
       29.89  1:05.09                                                      
 16 Waters, Oliver      SR Barron Collier       1:05.88    1:06.04          1  
       29.99  1:06.04                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Nicholas        SR Barron Collier         52.54      57.70 q      
       26.97    57.70                                                      
  2 Spahr, Dakota             11 Charlotte              59.36      59.34 q      
       27.81    59.34                                                      
  3 Williams, Ryan               Baker                  58.99      59.94 q      
       27.30    59.94                                                      
  4 Higgins, Dennis           12 Port Charlotte       1:01.87    1:00.06 q      
       27.64  1:00.06                                                      
  5 Scott, David              10 Charlotte            1:01.19    1:00.85 q      
       28.84  1:00.85                                                      
  6 Turner, Jordan            JR Riverdale                 NT    1:00.86 q      
       26.77  1:00.86                                                      
  7 Graham, Richard           JR Palmetto Ridge       1:03.80    1:01.13 q      
       28.40  1:01.13                                                      
  8 Roman, Alex                  Lely                 1:09.52    1:01.50 q      
       28.06  1:01.50                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newman, Evan              SR Riverdale            1:02.10    1:01.56 q      
       28.30  1:01.56                                                      
 10 Munnell, Robert           12 Charlotte            1:00.58    1:01.59 q      
       28.29  1:01.59                                                      
 11 Latorre, Alex             10 Estero                 59.70    1:01.69 q      
       28.94  1:01.69                                                      
 12 Bernard, Matthew          SR Gulf Coast           1:02.10    1:02.32 q      
       29.04  1:02.32                                                      
 13 Andrews, John             JR Gulf Coast           1:06.57    1:02.44 q      
       29.11  1:02.44                                                      
 14 Espinosa, Ernesto            Port Charlotte       1:02.01    1:04.02 q      
       29.23  1:04.02                                                      
 15 Costello, Eric               Lely                 1:05.33    1:04.73 q      
       30.46  1:04.73                                                      
 16 Waters, Oliver            SR Barron Collier       1:07.84    1:05.88 q      
       31.09  1:05.88                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brown, Ryan               12 Port Charlotte       1:13.52    1:07.69        
       31.14  1:07.69                                                      
 18 Hartmann, Patrick         SR Barron Collier       1:08.48    1:08.23        
       30.91  1:08.23                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chabot, Trey              11 Lemon Bay            1:09.21    1:09.57        
       32.01  1:09.57                                                      
 20 Axline, Michael           SR Naples               1:12.09    1:09.61        
       31.79  1:09.61                                                      
 21 Wright, Matthew           SR Riverdale            1:18.09    1:11.16        
       30.86  1:11.16                                                      
 22 Eble, Thomas              SO Gulf Coast           1:09.31    1:12.29        
       32.32  1:12.29                                                      
 23 Kozenieski, Michael        9 Charlotte            1:23.86    1:20.71        
       38.77  1:20.71                                                      
 24 Pine, Nick                SR Cypress Lake         1:18.34    1:21.51        
       34.49  1:21.51                                                      
 25 Schneider, Russell        11 Baker                1:17.05    1:22.74        
       38.10  1:22.74                                                      
 26 Bonnough, Tyler           FR Lehigh               1:35.81    1:23.25        
       36.44  1:23.25                                                      
 27 Eble, Jack                SO Gulf Coast           1:20.40    1:23.83        
       36.39  1:23.83                                                      
 28 Cain, Greg                SO Cypress Lake         1:50.40    1:39.06        
       41.15  1:39.06                                                      
 -- Davis, Cameron            SO Cypress Lake         1:23.50         DQ        
      Arms underwater recovery
       36.01       DQ                                                      
 -- Perez, Ivan               10 Port Charlotte       1:05.00         DQ        
      Arms underwater recovery
       29.41       DQ                                                      
 -- Payne, Dustin             SR Naples               1:30.00         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Rachel     SO Gulf Coast             57.27      54.81         20  
       26.28    54.81                                                      
  2 Huffman, Abby       JR Cypress Lake           58.70      55.94         17  
       56.01    55.94                                                      
  3 Jeffries, Angelina   9 Charlotte              57.56      57.16         16  
       27.60    57.16                                                      
  4 Strauss, Sarah      10 Lemon Bay              59.13      58.91         15  
       27.90    58.91                                                      
  5 Georgoulis, Tori     9 Charlotte            1:00.20    1:00.52         14  
       29.08  1:00.52                                                      
  6 Berry, Sophie       10 Lemon Bay            1:01.23    1:00.84         13  
       29.04  1:00.84                                                      
  7 Lawson, Molly       SR Gulf Coast           1:01.30    1:00.91         12  
       29.78  1:00.91                                                      
  8 Lundin, Mariah         Lely                 1:01.11    1:01.87         11  
       29.34  1:01.87                                                      
B - Final
  9 Paisan, Gabriella   JR Barron Collier       1:02.13    1:01.62          9  
       29.86  1:01.62                                                      
 10 Bruno, Emma         10 Lemon Bay            1:01.35    1:02.64          7  
       29.81  1:02.64                                                      
 11 Hine, Emily            Lely                 1:02.90    1:03.33          6  
       29.56  1:03.33                                                      
 12 Kramer, Katie       SO Naples               1:03.21    1:03.72          5  
       30.19  1:03.72                                                      
 13 Whaley, Domonique   FR Riverdale            1:05.15    1:04.28          4  
       30.11  1:04.28                                                      
 14 Carmine, Malaine    JR Riverdale            1:05.46    1:04.52          3  
       31.24  1:04.52                                                      
 15 Hecker, Mary        12 Lemon Bay            1:05.32    1:06.03          2  
       31.33  1:06.03                                                      
 16 Ackerman, Erika     JR Barron Collier       1:05.62    1:06.91          1  
       31.47  1:06.91                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elliott, Rachel           SO Gulf Coast             53.25      57.27 q      
       27.15    57.27                                                      
  2 Jeffries, Angelina         9 Charlotte              57.64      57.56 q      
       27.90    57.56                                                      
  3 Huffman, Abby             JR Cypress Lake           55.50      58.70 q      
       28.43    58.70                                                      
  4 Strauss, Sarah            10 Lemon Bay              58.97      59.13 q      
       27.90    59.13                                                      
  5 Georgoulis, Tori           9 Charlotte              59.88    1:00.20 q      
       28.83  1:00.20                                                      
  6 Lundin, Mariah               Lely                 1:02.41    1:01.11 q      
       28.79  1:01.11                                                      
  7 Berry, Sophie             10 Lemon Bay            1:00.60    1:01.23 q      
       28.94  1:01.23                                                      
  8 Lawson, Molly             SR Gulf Coast             59.74    1:01.30 q      
       29.80  1:01.30                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bruno, Emma               10 Lemon Bay            1:00.70    1:01.35 q      
       29.38  1:01.35                                                      
 10 Paisan, Gabriella         JR Barron Collier       1:01.98    1:02.13 q      
       29.74  1:02.13                                                      
 11 Hine, Emily                  Lely                 1:02.81    1:02.90 q      
       30.15  1:02.90                                                      
 12 Kramer, Katie             SO Naples               1:03.50    1:03.21 q      
       30.27  1:03.21                                                      
 13 Whaley, Domonique         FR Riverdale            1:03.78    1:05.15 q      
       30.71  1:05.15                                                      
 14 Hecker, Mary              12 Lemon Bay            1:04.60    1:05.32 q      
       30.42  1:05.32                                                      
 15 Carmine, Malaine          JR Riverdale            1:03.01    1:05.46 q      
       31.43  1:05.46                                                      
 16 Ackerman, Erika           JR Barron Collier       1:05.82    1:05.62 q      
       30.98  1:05.62                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jones, Stephanie          SR Naples               1:05.00    1:05.77        
       32.29  1:05.77                                                      
 18 Ellis, Julie              SR Palmetto Ridge       1:03.87    1:05.96        
       30.48  1:05.96                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Prokos, Christina         10 Charlotte            1:05.81    1:06.05        
       30.77  1:06.05                                                      
 20 Beeken, Alexandra         JR Barron Collier       1:04.94    1:06.69        
       31.16  1:06.69                                                      
 21 Taylor, Courtney          10 Charlotte            1:10.45    1:07.39        
       31.88  1:07.39                                                      
 22 Rhodes, Brooke            11 Baker                1:08.04    1:07.55        
       31.93  1:07.55                                                      
 23 Venter, Wenonah           SR Barron Collier       1:06.45    1:08.23        
       32.33  1:08.23                                                      
 24 Leonetti, Laney           10 Baker                1:09.91    1:08.75        
       31.76  1:08.75                                                      
 25 Davidsen, Katherine       FR Naples               1:08.00    1:08.76        
       32.83  1:08.76                                                      
 26 Harlon, Alison            SO Palmetto Ridge            NT    1:10.12        
       33.27  1:10.12                                                      
 27 Quinlan, Kinsey           FR Riverdale            1:10.97    1:11.24        
       33.64  1:11.24                                                      
 28 Curran, Malary            JR Lehigh               1:09.50    1:12.31        
       33.87  1:12.31                                                      
 29 Hall, Lauren              JR Riverdale            1:12.47    1:12.50        
       34.43  1:12.50                                                      
 30 Champion, Kaley           SO Cypress Lake         1:15.13    1:13.91        
       35.62  1:13.91                                                      
 31 Stout, Jenny                 Lely                 1:12.40    1:14.51        
       34.17  1:14.51                                                      
 32 Lister, Ciara             SO Palmetto Ridge       1:11.36    1:14.60        
       36.16  1:14.60                                                      
 33 Cardenas, Gabriela        JR Gulf Coast           1:10.65    1:14.85        
       33.88  1:14.85                                                      
 34 Knopka, Katie             11 Estero               1:22.00    1:16.18        
       36.20  1:16.18                                                      
 35 Hill, Jessica             12 Estero               1:16.00    1:16.32        
       35.26  1:16.32                                                      
 36 Snyder, Sarah              9 Estero               1:22.00    1:16.53        
       35.18  1:16.53                                                      
 37 Reineck, Hannah              Port Charlotte       1:16.27    1:16.56        
       36.86  1:16.56                                                      
 38 Crenshaw, Ashley           9 Port Charlotte       1:15.24    1:17.69        
       37.37  1:17.69                                                      
 39 Cusson, Chloe              9 Estero               1:22.00    1:19.14        
       36.98  1:19.14                                                      
 40 Resendiz, Daniela            Lely                 1:25.44    1:22.88        
       37.72  1:22.88                                                      
 41 Hobson, Brittany          JR Palmetto Ridge       1:11.21    1:26.07        
       41.39  1:26.07                                                      
 42 Marques, Candis            9 East Lee County      1:28.22    1:26.36        
       40.30  1:26.36                                                      
 43 Osmer, Katie              FR Palmetto Ridge       1:25.06    1:28.17        
       42.84  1:28.17                                                      
 44 Tompkins, Janel            9 Port Charlotte       1:34.08    1:29.58        
       43.15  1:29.58                                                      
 45 Fallacara, Ivy            JR Cypress Lake         1:40.47    1:38.33        
       47.70  1:38.33                                                      
 46 Pecora, Cassie            FR Cypress Lake         1:37.75    1:38.84        
       44.79  1:38.84                                                      
 -- Kaltenborn, Caroline      JR Naples               1:11.00         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Frank, George       FR Naples                 49.14      48.30         20  
       23.42    48.30                                                      
  2 Cates, Addison      10 Charlotte              49.85      48.79         17  
       23.56    48.79                                                      
  3 Dye, Tyler          SR Gulf Coast             51.74      51.43         16  
       24.95    51.43                                                      
  4 Douglas, Danny      11 Charlotte              51.83      52.38         15  
       25.44    52.38                                                      
  5 Discuillo, Derek    SR Riverdale              52.24      53.15         14  
       24.27    53.15                                                      
  6 Coulter, Jon        JR Barron Collier         52.83      53.21         13  
       25.58    53.21                                                      
  7 Chami, Christian    FR Barron Collier         52.51      53.71         12  
       25.88    53.71                                                      
  8 Langenhagen, Nils   11 Estero                 52.97      55.09         11  
       26.41    55.09                                                      
B - Final
  9 Kumar, Amol         12 Charlotte              53.67      54.42          9  
       26.60    54.42                                                      
 10 Conrad, Chris       11 Baker                  55.48      55.35          6.5
       26.32    55.35                                                      
 10 Bonough, Brian      SR Lehigh                 53.72      55.35          6.5
       26.72    55.35                                                      
 12 Neils, Shane        JR Palmetto Ridge         55.92      55.69          5  
       25.96    55.69                                                      
 13 Murphy, Brian          Lely                   57.04      57.50          4  
       26.64    57.50                                                      
 14 Hamann, Hans        SR Barron Collier         56.64      57.96          3  
       26.76    57.96                                                      
 15 Foxhoven, Craig     SR Naples                 57.32      58.43          2  
       27.18    58.43                                                      
 16 Jones, Jay          11 Port Charlotte         53.06    1:05.28          1  
       31.24  1:05.28                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frank, George             FR Naples                 47.24      49.14 q      
       23.89    49.14                                                      
  2 Cates, Addison            10 Charlotte              49.32      49.85 q      
       24.01    49.85                                                      
  3 Dye, Tyler                SR Gulf Coast             50.93      51.74 q      
       25.25    51.74                                                      
  4 Douglas, Danny            11 Charlotte              51.75      51.83 q      
       25.25    51.83                                                      
  5 Discuillo, Derek          SR Riverdale              51.50      52.24 q      
       24.52    52.24                                                      
  6 Chami, Christian          FR Barron Collier         52.37      52.51 q      
       25.24    52.51                                                      
  7 Coulter, Jon              JR Barron Collier         52.13      52.83 q      
       25.21    52.83                                                      
  8 Langenhagen, Nils         11 Estero                 54.12      52.97 q      
       25.11    52.97                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jones, Jay                11 Port Charlotte         53.26      53.06 q      
       25.41    53.06                                                      
 10 Kumar, Amol               12 Charlotte              54.31      53.67 q      
       26.04    53.67                                                      
 11 Bonough, Brian            SR Lehigh                 53.76      53.72 q      
       25.42    53.72                                                      
 12 Conrad, Chris             11 Baker                  56.95      55.48 q      
       26.06    55.48                                                      
 13 Neils, Shane              JR Palmetto Ridge         55.94      55.92 q      
       25.79    55.92                                                      
 14 Hamann, Hans              SR Barron Collier         58.50      56.64 q      
       26.53    56.64                                                      
 15 Murphy, Brian                Lely                   57.31      57.04 q      
 16 Foxhoven, Craig           SR Naples                 58.99      57.32 q      
       26.80    57.32                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rodriguez, Adrian         SO Palmetto Ridge       1:00.62      58.51        
       27.85    58.51                                                      
 18 Hurley, Jake              SO Cypress Lake         1:01.00    1:00.15        
       28.07  1:00.15                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wallace, Jethro           JR Palmetto Ridge       1:01.12    1:00.92        
       29.36  1:00.92                                                      
 20 Farnot, Jose              11 Estero               1:01.10    1:01.16        
       28.19  1:01.16                                                      
 21 Morrissey, Jarrad         FR Riverdale              58.81    1:02.00        
       29.85  1:02.00                                                      
 22 Matochkin, Ilya           SO Cypress Lake         1:06.16    1:02.05        
       30.73  1:02.05                                                      
 23 Heckler, Forest           FR Gulf Coast           1:04.80    1:02.27        
       29.48  1:02.27                                                      
 23 Call, Dennis              JR Barron Collier         59.43    1:02.27        
       29.49  1:02.27                                                      
 25 Nelson, Andrew            JR Naples                 59.99    1:02.35        
       29.97  1:02.35                                                      
 26 Poteet, Zach                 Gulf Coast           1:02.80    1:02.85        
       30.45  1:02.85                                                      
 27 Smith, Hunter             10 Lemon Bay            1:02.77    1:02.89        
       29.29  1:02.89                                                      
 28 Langebeeke, Sander           Lely                 1:06.40    1:02.97        
       29.83  1:02.97                                                      
 29 Haines, Matt              11 Lemon Bay            1:04.21    1:03.03        
       29.77  1:03.03                                                      
 30 Wright, Matthew           SR Riverdale                 NT    1:03.57        
       29.70  1:03.57                                                      
 31 Ostrowski, Nolan          12 East Lee County      1:00.13    1:03.67        
       29.75  1:03.67                                                      
 32 Ward, Tyler               SO Riverdale            1:09.28    1:03.69        
       31.31  1:03.69                                                      
 33 Chaves, Steve                Lely                 1:07.58    1:04.30        
       30.53  1:04.30                                                      
 34 Gore, Antonio              9 Lemon Bay                 NT    1:04.70        
       30.63  1:04.70                                                      
 35 Jewell, Chad              11 Charlotte            1:01.20    1:05.89        
       30.94  1:05.89                                                      
 36 Missbach, Austin          10 Lemon Bay            1:04.16    1:06.64        
       31.55  1:06.64                                                      
 37 Parrish, Zach                Gulf Coast           1:09.90    1:06.99        
       32.14  1:06.99                                                      
 38 Hampson, Christopher      FR Lehigh               1:04.11    1:07.71        
       31.85  1:07.71                                                      
 39 Sands, Calvin             10 Estero               1:12.00    1:09.38        
       32.69  1:09.38                                                      
 40 Thomas, Tommy                Port Charlotte       1:11.25    1:09.52        
       33.12  1:09.52                                                      
 41 Cain, Sandor              FR Cypress Lake         1:17.80    1:11.75        
       33.55  1:11.75                                                      
 42 Rueda, Raphael            JR Cypress Lake         1:29.25    1:18.33        
       35.11  1:18.33                                                      
 43 Sokolik, Zlatko              Lely                 1:37.80    1:19.50        
       36.26  1:19.50                                                      
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin, Chelsea   SR Cypress Lake         5:01.30    4:54.87 AA-A    20  
       27.97    57.44  1:27.38  1:57.15  2:26.97  2:56.72  3:26.75  3:57.02
     4:27.08  4:54.87                                                      
  2 Dubrasky, Molly     10 Estero               5:12.92    4:55.08 AA-A    17  
       27.82    57.39  1:27.30  1:57.39  2:27.47  2:57.28  3:27.03  3:56.94
     4:26.67  4:55.08                                                      
  3 Blassneck, Wesley      Lely                 5:13.52    5:11.15         16  
       28.71    59.64  1:31.30  2:02.84  2:34.35  3:06.04  3:37.43  4:09.01
     4:40.62  5:11.15                                                      
  4 Lawson, Katelyn     SO Barron Collier       5:16.72    5:11.32         15  
       29.11  1:00.88  1:32.52  2:03.82  2:34.69  3:06.33  3:37.69  4:09.35
     4:40.94  5:11.32                                                      
  5 Rees, Mackenzie     SO Barron Collier       5:14.45    5:18.37         14  
       29.63  1:01.48  1:33.90  2:06.03  2:38.03  3:10.19  3:42.32  4:14.60
     4:46.78  5:18.37                                                      
  6 Smith, Kellye       JR Naples               5:15.83    5:20.53         13  
       29.23  1:00.85  1:32.96  2:05.51  2:37.91  3:10.39  3:43.11  4:16.07
     4:48.71  5:20.53                                                      
  7 Keer, Haley         FR Palmetto Ridge       5:20.27    5:24.40         12  
       29.78  1:01.70  1:34.40  2:07.40  2:40.07  3:13.16  3:46.36  4:19.29
     4:52.11  5:24.40                                                      
  8 Hansen, Madeline    SO Gulf Coast           5:24.49    5:29.10         11  
       29.41  1:01.64  1:34.75  2:08.09  2:41.91  3:15.73  3:49.32  4:22.97
     4:56.33  5:29.10                                                      
B - Final
  9 Littlejohn, Alexa   12 Charlotte            5:46.60    5:44.62          9  
       30.89  1:04.79  1:39.35  2:14.35  2:49.49  3:24.52  4:00.08  4:35.60
     5:10.85  5:44.62                                                      
 10 Coons, Catherine    FR Naples               5:57.78    6:00.17          7  
       32.19  1:07.04  1:42.63  2:18.91  2:55.38  3:32.28  4:09.05  4:46.17
     5:23.98  6:00.17                                                      
 11 Reimard, Shelby     10 Charlotte            6:19.38    6:15.52          6  
       32.35  1:08.68  1:46.13  2:24.44  3:03.28  3:42.47  4:21.33  5:00.55
     5:39.40  6:15.52                                                      
 12 Montgomery, Amanda  12 Baker                6:32.65    6:20.09          5  
       32.24  1:08.21  1:45.93  2:25.00  3:03.90  3:43.51  4:23.24  5:02.96
     5:42.58  6:20.09                                                      
 13 Fletcher, Alexis    FR Gulf Coast           6:28.81    6:34.21          4  
       33.29  1:10.90  1:51.25  2:31.53  3:12.15  3:53.10  4:33.57  5:13.77
     5:55.42  6:34.21                                                      
 14 Aguilar, Paula      SO Riverdale            6:41.32    6:45.14          3  
       34.66  1:14.02  1:55.65  2:37.74  3:20.18  4:01.88  4:43.90  5:26.21
     6:07.56  6:45.14                                                      
 15 Trasatti, Alysia    11 Baker                6:35.66    6:45.37          2  
       33.18  1:11.82  1:52.97  2:35.07  3:16.91  3:59.03  4:41.88  5:23.77
     6:05.75  6:45.37                                                      
 -- Davis, Chelsea      11 Port Charlotte       6:15.05         DQ        
      No touch on turn
       32.53  1:08.40  1:46.05  2:23.63  3:00.95  3:38.83  4:18.90  4:57.50
     5:34.92       DQ                                                      
C - Final
 -- Lucas, Taylor       10 Lemon Bay            6:39.66         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Franklin, Chelsea         SR Cypress Lake         4:55.00    5:01.30 qAA-C  
       28.13    58.03  1:28.39  1:58.92  2:29.55  3:00.23  3:30.54  4:01.31
     4:31.73  5:01.30                                                      
  2 Dubrasky, Molly           10 Estero               4:52.16    5:12.92 q      
       29.10  1:00.19  1:31.65  2:03.37  2:34.76  3:06.42  3:38.15  4:09.82
     4:41.54  5:12.92                                                      
  3 Blassneck, Wesley            Lely                 4:59.14    5:13.52 q      
       29.35  1:01.05  1:32.86  2:04.43  2:36.28  3:08.07  3:39.83  4:11.53
     4:43.26  5:13.52                                                      
  4 Rees, Mackenzie           SO Barron Collier       5:21.77    5:14.45 q      
       29.76  1:01.06  1:32.75  2:04.55  2:36.22  3:07.99  3:39.78  4:11.63
     4:43.67  5:14.45                                                      
  5 Smith, Kellye             JR Naples               5:34.00    5:15.83 q      
       29.26  1:00.57  1:32.57  2:04.61  2:36.32  3:08.30  3:40.64  4:12.90
     4:44.97  5:15.83                                                      
  6 Lawson, Katelyn           SO Barron Collier       5:03.97    5:16.72 q      
       29.20  1:00.54  1:32.21  2:04.11  2:35.82  3:07.80  3:40.04  4:12.56
     4:45.03  5:16.72                                                      
  7 Keer, Haley               FR Palmetto Ridge       5:31.13    5:20.27 q      
       28.98                             2:37.20  3:09.58                  
     4:48.00  5:20.27                                                      
  8 Hansen, Madeline          SO Gulf Coast           5:16.45    5:24.49 q      
       28.72  1:00.14  1:32.27  2:04.94  2:37.65  3:10.78  3:44.18  4:17.77
     4:51.32  5:24.49                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Littlejohn, Alexa         12 Charlotte            5:30.41    5:46.60 q      
       30.56  1:04.01  1:38.18  2:13.31  2:48.66  3:24.35  4:00.13  4:35.96
     5:11.83  5:46.60                                                      
 10 Coons, Catherine          FR Naples               6:25.00    5:57.78 q      
       32.14  1:06.64  1:42.30  2:19.08  2:55.52  3:31.97  4:08.97  4:45.95
     5:22.58  5:57.78                                                      
 11 Davis, Chelsea            11 Port Charlotte       5:55.21    6:15.05 q      
       33.01  1:09.18  1:47.74  2:27.34  3:05.41  3:43.33  4:20.76  4:59.84
     5:39.88  6:15.05                                                      
 12 Reimard, Shelby           10 Charlotte            6:17.53    6:19.38 q      
       31.49  1:08.17  1:45.42  2:23.02  3:02.31  3:42.72  4:23.33  5:02.71
     5:42.58  6:19.38                                                      
 13 Fletcher, Alexis          FR Gulf Coast           6:33.42    6:28.81 q      
       33.61  1:11.20  1:49.77  2:30.02  3:09.94  3:50.82  4:31.58  5:11.58
     5:50.80  6:28.81                                                      
 14 Montgomery, Amanda        12 Baker                6:43.10    6:32.65 q      
       33.16  1:10.59  1:49.84  2:30.05  3:10.01  3:51.09  4:31.50  5:12.59
     5:53.57  6:32.65                                                      
 15 Trasatti, Alysia          11 Baker                6:49.21    6:35.66 q      
       34.50  1:13.34  1:53.44  2:33.08  3:13.19  3:54.93  4:35.18  5:16.73
     5:56.72  6:35.66                                                      
 16 Lucas, Taylor             10 Lemon Bay            6:59.95    6:39.66 q      
       41.22  1:24.52  2:08.47  2:53.33  4:22.86  5:08.82  5:54.46  6:39.66
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aguilar, Paula            SO Riverdale            6:42.37    6:41.32        
       36.26  1:16.45  1:57.39  2:38.23  3:19.56  4:00.97  4:43.07  5:24.10
     6:03.94  6:41.32                                                      
 18 Stowe, Kelsey             SO Riverdale            6:58.02    6:41.75        
       36.36  1:16.38  1:57.41  2:38.13  3:19.71  4:00.84  4:43.31  5:24.15
     6:04.23  6:41.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Knighton, Marissa         SR Riverdale            6:44.09    6:42.40        
       34.81  1:14.00  1:54.13  2:35.07  3:15.81  3:57.14  4:38.78  5:20.93
     6:02.53  6:42.40                                                      
 20 Wilson, Sarah             SR Riverdale            6:46.56    6:48.55        
       36.09  1:16.56  1:58.06  2:39.97  3:21.58  4:03.04  4:45.36  5:27.21
     6:08.61  6:48.55                                                      
 21 Corrigan, Kaitlyn         11 Lemon Bay            6:45.19    6:52.81        
       35.01  1:13.73  1:55.26  2:37.14  3:19.69  4:02.68  4:46.46  5:29.58
     6:13.12  6:52.81                                                      
 22 Kranites, Lauren          JR Gulf Coast           7:07.11    6:54.36        
       35.78  1:15.93  1:58.50  2:41.73  3:24.65  4:08.23  4:50.43  5:33.57
     6:16.07  6:54.36                                                      
 23 Wyman, Mila               11 Lemon Bay            6:59.82    6:54.48        
       35.09  1:15.84  1:58.29  2:41.43  3:24.60  4:07.63  4:50.32  5:34.11
     6:16.38  6:54.48                                                      
 24 Staron, Alexyss           SO Palmetto Ridge       6:59.99    7:02.06        
       36.26  1:16.58  1:58.03  2:40.19  3:22.96  4:06.05  4:51.49  6:19.21
     7:02.06                                                               
 25 Venter, Wenonah           SR Barron Collier       7:08.81    7:07.58        
       35.45  1:15.44  1:57.60  2:40.53  3:24.47  4:08.42  4:53.21  5:38.96
     6:24.15  7:07.58                                                      
 26 Prior, Josey                 Lely                 7:18.88    7:09.15        
       35.06  1:16.80  1:59.87  2:44.69  3:30.25  4:16.38  5:01.61  5:46.10
     6:29.43  7:09.15                                                      
 27 Madrid, Rosa                 Lely                 6:59.65    7:11.77        
       37.49  1:18.93  2:02.15  2:47.37  3:32.40  4:17.04  5:02.13  5:47.99
     6:31.83  7:11.77                                                      
 28 Harcourt, Kathleen        JR Barron Collier       7:20.63    7:17.78        
       36.85  1:19.23  2:04.22  2:50.18  3:35.70  4:21.62  5:07.86  5:53.12
     6:37.38  7:17.78                                                      
 29 Stewart, Brittany          9 Port Charlotte       7:00.00    7:43.30        
       39.75  2:57.77  3:46.63  4:32.78                                    
     6:58.54  7:43.30                                                      
 30 Harmon, Raquel            12 Lemon Bay            7:00.00    7:46.61        
       35.76  1:18.90  2:05.10  2:53.54  3:43.21  4:32.66  5:21.07  6:10.34
     7:00.09  7:46.61                                                      
 31 Thier, Christina             Port Charlotte       7:00.00    8:14.17        
       45.03  1:33.69  2:24.41  3:14.49  4:04.46  4:54.93  5:45.16  6:34.62
     7:24.71  8:14.17                                                      
 -- Dill, Erin                FR Gulf Coast                NT    3:28.69$       
      Did not finish
       37.15  1:18.56  2:13.84  2:40.64  3:28.69                           
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stephenson, Harry      Lely                 4:50.65    4:42.67         20  
       25.94    53.98  1:22.49  1:51.26  2:19.79  2:48.47  3:17.24  3:46.06
     4:14.73  4:42.67                                                      
  2 Snew, Kyle          10 Estero               4:56.27    4:49.87         17  
       26.37    54.50  1:23.22  1:52.33  2:21.61  2:51.50  3:20.91  3:50.30
     4:20.24  4:49.87                                                      
  3 Caldwell, Nathan    JR Gulf Coast           5:03.68    4:50.82         16  
       26.61    55.50  1:25.24  1:55.84  2:24.89  2:53.94  3:22.99  3:52.57
     4:22.44  4:50.82                                                      
  4 Carrol, Steven      SR Palmetto Ridge       5:04.34    4:57.61         15  
       26.88    56.43  1:27.00  1:57.73  2:28.01  2:57.74  3:27.90  3:58.16
     4:28.62  4:57.61                                                      
  5 Hughes, Daniel      11 Charlotte            4:58.61    5:02.30         14  
       26.74    55.78  1:26.04  1:56.84  2:27.66  2:58.85  3:29.76  4:00.93
     4:32.00  5:02.30                                                      
  6 Mendez, Philip      10 Charlotte            5:14.91    5:15.55         13  
       27.96    58.08  1:29.49  2:01.70  2:33.77  3:05.94  3:37.85  4:10.30
     4:43.14  5:15.55                                                      
  7 Constance, Chris     9 Charlotte            5:17.35    5:19.56         12  
       28.63  1:00.48  1:32.89  2:05.59  2:38.34  3:11.27  3:44.10  4:17.32
     4:49.64  5:19.56                                                      
  8 Latorre, Alex       10 Estero               5:16.73    5:33.54         11  
       28.97  1:02.27  1:35.91  2:10.25  2:44.27  3:18.71  3:52.93  4:27.77
     5:01.32  5:33.54                                                      
B - Final
  9 Scott, David        10 Charlotte            5:17.77    5:14.33          9  
                59.84  1:32.09           3:08.82  4:13.27           4:44.72
     5:14.33  5:14.33                                                      
 10 Humphreville, John  SR Naples               5:32.55    5:35.90          7  
       28.96  1:01.31  1:34.52  2:08.45  2:43.29  3:18.42  3:53.44  4:28.76
     5:03.74  5:35.90                                                      
 11 Thomas, Josh        10 Port Charlotte       5:54.88    5:57.70          6  
       30.26  1:05.11  1:41.34  2:18.21  2:54.91  3:31.90  4:09.29  4:46.92
     5:24.35  5:57.70                                                      
 12 Morrissey, Jonatho  SR Riverdale            6:03.84    5:58.75          5  
       30.54  1:04.65  1:40.93  2:18.26  2:55.95  3:33.88  4:11.40  4:48.96
     5:25.95  5:58.75                                                      
 13 Errington, Zach     FR Gulf Coast           6:00.96    5:58.89          4  
       29.17  1:04.54  1:41.00  2:17.67  2:55.76  3:33.22  4:10.98  4:48.50
     5:25.08  5:58.89                                                      
 14 Zelenznik, Mark        Lely                 6:14.82    6:06.33          3  
       31.69  1:05.90  1:41.38  2:17.99  2:55.87  3:33.87  4:12.54  4:50.73
     5:29.67  6:06.33                                                      
 15 Rivera, Raul        JR Riverdale            6:14.91    6:08.45          2  
       29.93  1:04.90  1:41.29  2:18.53  2:56.40  3:34.56  4:12.94  4:51.58
     5:30.41  6:08.45                                                      
 -- Hartmann, Patrick   SR Barron Collier       6:23.39         DQ        
      False start
       30.97  1:06.01  1:42.13                    4:17.38       DQ         
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stephenson, Harry            Lely                 4:42.44    4:50.65 q      
       26.11    55.06  1:24.58  1:54.08  2:23.63  2:53.36  3:22.79  3:52.15
     4:21.73  4:50.65                                                      
  2 Snew, Kyle                10 Estero               4:44.00    4:56.27 q      
       27.34    57.19  1:27.06  1:56.93  2:26.99  2:57.04  3:27.14  3:57.38
     4:27.06  4:56.27                                                      
  3 Hughes, Daniel            11 Charlotte            4:50.54    4:58.61 q      
       27.38    57.24  1:27.31  1:57.96  2:28.44  2:58.46  3:28.97  3:58.92
     4:29.26  4:58.61                                                      
  4 Caldwell, Nathan          JR Gulf Coast           4:47.46    5:03.68 q      
       27.59    58.84  1:29.32  1:59.05  2:29.69  3:00.60  3:31.37  4:02.43
     4:33.96  5:03.68                                                      
  5 Carrol, Steven            SR Palmetto Ridge       4:57.69    5:04.34 q      
       27.61    57.76  1:28.76  1:59.50  2:30.66  3:01.68  3:32.58  4:03.65
     4:34.46  5:04.34                                                      
  6 Mendez, Philip            10 Charlotte            5:11.52    5:14.91 q      
       28.17    58.74  1:30.05  2:01.83  2:33.26  3:04.95  3:37.40  4:09.99
     4:42.67  5:14.91                                                      
  7 Latorre, Alex             10 Estero               5:10.00    5:16.73 q      
       28.14    59.07  1:30.36  2:03.06  2:35.86  3:08.84  3:41.64  4:13.96
     4:46.46  5:16.73                                                      
  8 Constance, Chris           9 Charlotte            5:25.14    5:17.35 q      
       29.39  1:01.42  1:34.06  2:06.77  2:39.72  3:12.67  3:44.67  4:17.26
     4:48.47  5:17.35                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scott, David              10 Charlotte            5:12.42    5:17.77 q      
       28.93  1:00.23  1:32.96  2:05.50  2:38.07  3:10.87  3:43.01  4:15.58
     4:47.47  5:17.77                                                      
 10 Humphreville, John        SR Naples               5:39.00    5:32.55 q      
       28.82  1:00.91  1:34.41  2:08.82  2:43.26  3:17.80  3:52.66  4:27.06
     5:00.89  5:32.55                                                      
 11 Thomas, Josh              10 Port Charlotte       6:02.89    5:54.88 q      
       30.45  1:04.47  1:39.61  2:15.19  2:51.29  3:28.27  4:05.16  4:42.51
     5:19.66  5:54.88                                                      
 12 Errington, Zach           FR Gulf Coast           5:47.81    6:00.96 q      
       30.15  1:06.70  1:43.87  2:21.97  3:00.20  3:37.83  4:15.70  4:53.80
     5:27.79  6:00.96                                                      
 13 Morrissey, Jonathon       SR Riverdale            6:13.65    6:03.84 q      
       30.80  1:04.64  1:40.92  2:18.25  2:56.49  3:35.12  4:13.04  4:51.36
     5:29.26  6:03.84                                                      
 14 Zelenznik, Mark              Lely                 6:26.24    6:14.82 q      
       33.63  1:10.27  1:47.61  2:25.64  3:03.87  3:42.10  4:20.93  5:00.01
     5:38.35  6:14.82                                                      
 15 Rivera, Raul              JR Riverdale            6:24.56    6:14.91 q      
       29.80  1:04.00  1:40.88  2:19.14  2:57.95  3:37.57  4:17.27  4:57.64
     5:37.77  6:14.91                                                      
 16 Hartmann, Patrick         SR Barron Collier       6:25.71    6:23.39 q      
       30.19  1:05.72  1:43.50                                      5:46.28
     6:23.39                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bradley, Logan            10 Baker                6:34.95    6:26.97        
       32.57  1:09.56  1:48.33  2:28.45  3:09.23  3:50.78  4:31.44  5:13.39
     5:53.21  6:26.97                                                      
 18 Axline, Michael           SR Naples               6:40.00    6:29.76        
       32.93  1:10.99  1:50.90  2:31.19           3:53.84  4:34.23  5:14.23
     5:53.92  6:29.76                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Monette, Nicholas         SO Gulf Coast           6:18.24    6:31.07        
       33.24  1:10.55  1:50.16  2:31.03  3:11.76  3:53.37  4:34.14  5:14.99
     5:54.38  6:31.07                                                      
 20 Schipper, Sam             FR Barron Collier       7:01.64    6:47.33        
       31.84  1:09.80  1:51.43  2:33.06  3:15.78  3:59.44  4:42.80  5:26.17
     6:09.44  6:47.33                                                      
 21 Dorsey, Robert            SR Barron Collier       7:08.12    6:51.80        
       33.68  1:12.35  1:52.97  2:35.17  3:18.04  4:01.59  4:46.33  5:28.45
     6:13.28  6:51.80                                                      
 22 Lipford, Adam              9 Lemon Bay            6:51.66    6:53.57        
       32.00  1:09.97  1:50.38  2:32.38  3:14.77  3:58.16  4:42.65  5:28.31
     6:12.69  6:53.57                                                      
 23 Verrot, Nicholas          SO Gulf Coast           6:58.57    7:08.48        
       35.63  1:16.27  1:57.97  2:41.87  4:12.07           4:57.33  5:43.68
     7:08.48                                                               
 24 Shaffer, Doug             JR Palmetto Ridge       6:59.99    7:13.56        
     1:16.24           1:59.97  2:46.10  3:30.64  4:15.87  5:48.86  6:33.06
     7:13.56                                                               
 25 Brown, Jacob              11 Port Charlotte       7:00.00    7:23.88        
       36.21  1:18.94  2:03.70  2:50.37  3:35.01  4:22.03  5:08.09  5:56.24
     6:42.34  7:23.88                                                      
 26 Berthelsen, Jared         FR Barron Collier       7:52.40    7:35.01        
       39.13  1:24.69           2:56.60  3:42.66  4:28.99  5:17.24  6:51.19
     7:35.01                                                               
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gulf Coast (Naples)                         1:48.12    1:46.30         40  
     1) Errington, Julie SR             2) Hoppensteadt, Alexandra JR     
     3) Lawson, Molly SR                4) Elliott, Rachel SO             
       27.10    54.79  1:21.88  1:46.30                                    
  2 Lely (Naples)                               1:48.40    1:46.73         34  
     1) Hine, Emily                     2) Blassneck, Wesley              
     3) Lundin, Mariah                  4) Farhat, Louisa                 
       27.88    53.62  1:20.69  1:46.73                                    
  3 Barron Collier (Naples)                     1:49.89    1:48.92         32  
     1) Rees, Mackenzie SO              2) Paisan, Gabriella JR           
     3) Lawson, Katelyn SO              4) Sunyak, Arianna SO             
       27.26    55.10  1:21.63  1:48.92                                    
  4 Lemon Bay (Englewood)                       1:50.43    1:51.90         30  
     1) Hecker, Mary 12                 2) Berry, Sophie 10               
     3) Bruno, Emma 10                  4) Strauss, Sarah 10              
       27.22    56.11  1:24.72  1:51.90                                    
  5 Charlotte (Punta Gorda)                     1:52.02    1:53.23         28  
     1) Jeffries, Angelina 9            2) Georgoulis, Tori 9             
     3) Prokos, Christina 10            4) Reimard, Shelby 10             
       26.94    54.79  1:23.89  1:53.23                                    
  6 Naples                                      1:54.17    1:54.10         26  
     1) Smith, Kellye JR                2) Kramer, Katie SO               
     3) Jones, Stephanie SR             4) Coons, Catherine FR            
       27.97    56.56  1:25.34  1:54.10                                    
  7 Riverdale (Fort Myers)                      1:54.99    1:54.16         24  
     1) Carmine, Malaine JR             2) White, Sarah FR                
     3) Whaley, Domonique FR            4) Angat, Lauren SO               
       28.68    58.48  1:26.90  1:54.16                                    
  8 Palmetto Ridge (Naples)                     1:59.16    2:00.22         22  
     1) Krek, Monica JR                 2) Harlon, Alison SO              
     3) Krek, Julia FR                  4) Staron, Alexyss SO             
       30.04  1:02.42  1:30.42  2:00.22                                    
B - Final
  9 Baker (Cape Coral)                          2:08.23    2:14.79         18  
     1) Leonetti, Laney 10              2) Goldsmith, Allie 10            
     3) Montgomery, Rebecca 9           4) Trujillo, Victoria 11          
       30.27  1:01.83  1:34.76  2:14.79                                    
 10 Port Charlotte                              2:13.25    2:14.85         14  
     1) Isaacs, Megan                   2) Thier, Christina               
     3) Reineck, Hannah                 4) Sugiarto, Stephanie            
       34.10  1:07.62  1:43.29  2:14.85                                    
 11 Estero                                      2:18.02    2:15.51         12  
     1) Snyder, Sarah 9                 2) Cusson, Chloe 9                
     3) Ransford, Briannah 9            4) Hill, Jessica 12               
       33.29  1:07.68  1:42.59  2:15.51                                    
 -- Cypress Lake (Fort Myers)                   1:53.51         DQ        
     1) Franklin, Chelsea SR            2) Huffman, Abby JR               
     3) Brown, Hannah FR                4) Fredlund, Andrea SR            
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gulf Coast (Naples)                               1:47.40    1:48.12 q      
     1) Errington, Julie SR             2) Hoppensteadt, Alexandra JR     
     3) Lawson, Molly SR                4) Elliott, Rachel SO             
       26.50    54.58  1:22.09  1:48.12                                    
  2 Lely (Naples)                                     1:48.11    1:48.40 q      
     1) Hine, Emily                     2) Blassneck, Wesley              
     3) Lundin, Mariah                  4) Farhat, Louisa                 
       28.00    54.12  1:21.54  1:48.40                                    
  3 Barron Collier (Naples)                           1:48.58    1:49.89 q      
     1) Rees, Mackenzie SO              2) Paisan, Gabriella JR           
     3) Lawson, Katelyn SO              4) Sunyak, Arianna SO             
       27.63    55.50  1:22.65  1:49.89                                    
  4 Lemon Bay (Englewood)                             1:52.70    1:50.43 q      
     1) Hecker, Mary 12                 2) Berry, Sophie 10               
     3) Bruno, Emma 10                  4) Strauss, Sarah 10              
       27.23    54.90  1:23.15  1:50.43                                    
  5 Charlotte (Punta Gorda)                           1:50.00    1:52.02 q      
     1) Jeffries, Angelina 9            2) Georgoulis, Tori 9             
     3) Prokos, Christina 10            4) Reimard, Shelby 10             
       26.56    53.99  1:22.82  1:52.02                                    
  6 Cypress Lake (Fort Myers)                         3:00.00    1:53.51 q      
     1) Franklin, Chelsea SR            2) Huffman, Abby JR               
     3) Brown, Hannah FR                4) Fredlund, Andrea SR            
       26.29    54.58  1:23.49  1:53.51                                    
  7 Naples                                            1:55.00    1:54.17 q      
     1) Smith, Kellye JR                2) Kramer, Katie SO               
     3) Jones, Stephanie SR             4) Coons, Catherine FR            
       27.79    56.28  1:25.28  1:54.17                                    
  8 Riverdale (Fort Myers)                            1:53.42    1:54.99 q      
     1) Carmine, Malaine JR             2) White, Sarah FR                
     3) Whaley, Domonique FR            4) Angat, Lauren SO               
       29.09    58.65  1:27.29  1:54.99                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Palmetto Ridge (Naples)                           1:52.57    1:59.16 q      
     1) Krek, Monica JR                 2) Harlon, Alison SO              
     3) Krek, Julia FR                  4) Staron, Alexyss SO             
       29.43  1:00.28  1:30.10  1:59.16                                    
 10 Baker (Cape Coral)                                2:06.12    2:08.23 q      
     1) Leonetti, Laney 10              2) Goldsmith, Allie 10            
     3) Montgomery, Rebecca 9           4) Trujillo, Victoria 11          
              1:03.41  1:36.14  2:08.23                                    
 11 Port Charlotte                                    1:56.73    2:13.25 q      
     1) Crenshaw, Ashley 9              2) Isaacs, Megan                  
     3) Sugiarto, Stephanie             4) Reineck, Hannah                
       34.62  1:07.77  1:39.33  2:13.25                                    
 12 Estero                                            2:16.00    2:18.02 q      
     1) Snyder, Sarah 9                 2) Cusson, Chloe 9                
     3) Ransford, Briannah 9            4) Hill, Jessica 12               
       33.93  1:09.84  1:44.32  2:18.02                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Charlotte (Punta Gorda)                     1:38.00    1:35.54         40  
     1) Douglas, Danny 11               2) Scott, David 10                
     3) Cates, Addison 10               4) Hughes, Daniel 11              
       22.46    47.13  1:11.85  1:35.54                                    
  2 Palmetto Ridge (Naples)                     1:37.81    1:35.65         34  
     1) Graham, Richard JR              2) Hoover, Jerred SR              
     3) Neils, Shane JR                 4) Carrol, Steven SR              
       24.61    48.91  1:13.03  1:35.65                                    
  3 Riverdale (Fort Myers)                      1:38.51    1:38.59         32  
     1) Newman, Evan SR                 2) Mixon, Dalton SR               
     3) Turner, Jordan JR               4) Discuillo, Derek SR            
       25.65    51.65  1:15.52  1:38.59                                    
  4 Lely (Naples)                               1:42.14    1:40.25         30  
     1) Roman, Alex                     2) Baumler, William               
     3) Costello, Eric                  4) Stephenson, Harry              
       26.22    50.85  1:16.78  1:40.25                                    
  5 Port Charlotte                              1:40.34    1:40.44         27  
     1) Jones, Jay 11                   2) Harrison, Brandon 12           
     3) Espinosa, Ernesto               4) Higgins, Dennis 12             
       24.63    49.41  1:15.00  1:40.44                                    
  5 Gulf Coast (Naples)                         1:42.55    1:40.44         27  
     1) Lemos, Kevin                    2) Bernard, Matthew SR            
     3) Andrews, John JR                4) Errington, Zach FR             
       24.97    50.47  1:15.97  1:40.44                                    
  7 Barron Collier (Naples)                     1:44.21    1:42.16         24  
     1) Waters, Oliver SR               2) Dorsey, Robert SR              
     3) Hartmann, Patrick SR            4) Hamann, Hans SR                
       25.93    52.23  1:17.66  1:42.16                                    
  8 Lemon Bay (Englewood)                       1:46.91    1:46.03         22  
     1) Haines, Matt 11                 2) Griffith, Eric 12              
     3) Chabot, Trey 11                 4) Spallone, Jack 9               
       27.54    54.47  1:20.32  1:46.03                                    
B - Final
  9 Baker (Cape Coral)                          1:48.93    1:50.18         18  
     1) Schneider, Russell 11           2) Partillo, Brandon              
     3) Deyon, Chris 12                 4) Bradley, Logan 10              
       27.84    56.11  1:23.06  1:50.18                                    
 10 Estero                                      1:57.76    1:57.03         14  
     1) Sands, Calvin 10                2) Dimes, Devon 9                 
     3) Alonso, Christian 10            4) Farnot, Jose 11                
       30.35  1:00.34  1:30.32  1:57.03                                    
 11 Lehigh (Lehigh Acres)                       2:00.91    1:59.01         12  
     1) Hampson, Christopher FR         2) Boone, Sean SO                 
     3) Bonnough, Tyler FR              4) Bonough, Brian SR              
       29.63  1:02.44  1:33.14  1:59.01                                    
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                   2:15.23    2:11.09         10  
     1) Cain, Greg SO                   2) Cain, Sandor FR                
     3) Callari, Eric SO                4) Rueda, Raphael JR              
       32.54  1:44.20  2:11.09                                             
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Palmetto Ridge (Naples)                           1:37.83    1:37.81 q      
     1) Graham, Richard JR              2) Hoover, Jerred SR              
     3) Neils, Shane JR                 4) Carrol, Steven SR              
       25.37    50.21  1:14.76  1:37.81                                    
  2 Charlotte (Punta Gorda)                           1:36.13    1:38.00 q      
     1) Douglas, Danny 11               2) Scott, David 10                
     3) Mendez, Philip 10               4) Kumar, Amol 12                 
       24.29    48.60  1:13.45  1:38.00                                    
  3 Riverdale (Fort Myers)                            1:38.21    1:38.51 q      
     1) Newman, Evan SR                 2) Mixon, Dalton SR               
     3) Turner, Jordan JR               4) Discuillo, Derek SR            
       25.37    51.36  1:15.42  1:38.51                                    
  4 Port Charlotte                                    1:39.32    1:40.34 q      
     1) Jones, Jay 11                   2) Harrison, Brandon 12           
     3) Espinosa, Ernesto               4) Higgins, Dennis 12             
       24.49    50.23  1:15.70  1:40.34                                    
  5 Lely (Naples)                                     1:43.51    1:42.14 q      
     1) Roman, Alex                     2) Baumler, William               
     3) Costello, Eric                  4) Stephenson, Harry              
       27.33    52.18  1:17.97  1:42.14                                    
  6 Gulf Coast (Naples)                               1:36.89    1:42.55 q      
     1) Lemos, Kevin                    2) Bernard, Matthew SR            
     3) Andrews, John JR                4) Errington, Zach FR             
       25.13    50.94  1:16.46  1:42.55                                    
  7 Barron Collier (Naples)                           1:46.17    1:44.21 q      
     1) Waters, Oliver SR               2) Dorsey, Robert SR              
     3) Hartmann, Patrick SR            4) Hamann, Hans SR                
       26.41    53.41  1:19.77  1:44.21                                    
  8 Lemon Bay (Englewood)                             1:47.63    1:46.91 q      
     1) Haines, Matt 11                 2) Griffith, Eric 12              
     3) Chabot, Trey 11                 4) Spallone, Jack 9               
       27.16    54.50  1:20.77  1:46.91                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baker (Cape Coral)                                1:50.91    1:48.93 q      
     1) Schneider, Russell 11           2) Partillo, Brandon              
     3) Deyon, Chris 12                 4) Bradley, Logan 10              
       28.12    55.77  1:22.26  1:48.93                                    
 10 Estero                                            2:00.00    1:57.76 q      
     1) Sands, Calvin 10                2) Dimes, Devon 9                 
     3) Alonso, Christian 10            4) Farnot, Jose 11                
       30.54  1:00.45  1:30.88  1:57.76                                    
 11 Lehigh (Lehigh Acres)                             1:38.21    2:00.91 q      
     1) Hampson, Christopher FR         2) Boone, Sean SO                 
     3) Bonnough, Tyler FR              4) Bonough, Brian SR              
       30.60  1:04.47  1:20.12  2:00.91                                    
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:20.87    2:15.23 q      
     1) Cain, Greg SO                   2) Cain, Sandor FR                
     3) Callari, Eric SO                4) Rueda, Raphael JR              
       33.88  1:11.42  1:45.46  2:15.23                                    
 -- Naples                                            1:38.00         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Foxhoven, Craig SR              2) Evans, Rowdy SO                
     3) Humphreville, John SR           4) Frank, George FR               
       24.80    49.49  1:14.50       DQ                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gross, Cassandra    JR Barron Collier       1:06.10    1:04.82         20  
       31.48  1:04.82                                                      
  2 McKeon, Katie       FR Gulf Coast           1:09.07    1:07.32         17  
       32.96  1:07.32                                                      
  3 McCarthy, Molly     11 Port Charlotte       1:07.25    1:07.61         16  
       32.73  1:07.61                                                      
  4 Hansen, Madeline    SO Gulf Coast           1:07.04    1:08.38         15  
       33.11  1:08.38                                                      
  5 Keer, Haley         FR Palmetto Ridge       1:07.32    1:09.24         14  
       34.00  1:09.24                                                      
  6 Strauss, Sarah      10 Lemon Bay            1:10.32    1:09.67         13  
       33.86  1:09.67                                                      
  7 Angat, Lauren       SO Riverdale            1:10.59    1:09.81         12  
       33.75  1:09.81                                                      
  8 Berry, Sophie       10 Lemon Bay            1:11.28    1:12.74         11  
       34.90  1:12.74                                                      
B - Final
  9 Paisan, Gabriella   JR Barron Collier       1:12.11    1:12.34          9  
       35.56  1:12.34                                                      
 10 White, Sarah        FR Riverdale            1:14.37    1:14.53          7  
       36.01  1:14.53                                                      
 11 Fletcher, Alexis    FR Gulf Coast           1:15.11    1:14.82          6  
       36.04  1:14.82                                                      
 12 Cowling, Ashley      9 Baker                1:14.44    1:15.30          5  
       36.43  1:15.30                                                      
 13 Grant, Michelle     SO Barron Collier       1:16.90    1:15.68          4  
       36.66  1:15.68                                                      
 14 Hicks, Mary         11 Lemon Bay            1:15.56    1:16.61          3  
       36.45  1:16.61                                                      
 15 Werner, Zoe         SO Naples               1:19.16    1:19.57          2  
       37.70  1:19.57                                                      
 16 Dean, Margaux       SO Naples               1:19.93    1:23.95          1  
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gross, Cassandra          JR Barron Collier       1:04.30    1:06.10 q      
       32.48  1:06.10                                                      
  2 Hansen, Madeline          SO Gulf Coast           1:06.49    1:07.04 q      
       32.54  1:07.04                                                      
  3 McCarthy, Molly           11 Port Charlotte       1:09.65    1:07.25 q      
       32.90  1:07.25                                                      
  4 Keer, Haley               FR Palmetto Ridge       1:08.20    1:07.32 q      
       33.24  1:07.32                                                      
  5 McKeon, Katie             FR Gulf Coast           1:06.74    1:09.07 q      
       33.77  1:09.07                                                      
  6 Strauss, Sarah            10 Lemon Bay            1:08.95    1:10.32 q      
       34.00  1:10.32                                                      
  7 Angat, Lauren             SO Riverdale            1:07.62    1:10.59 q      
       34.14  1:10.59                                                      
  8 Berry, Sophie             10 Lemon Bay            1:12.00    1:11.28 q      
       34.00  1:11.28                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paisan, Gabriella         JR Barron Collier       1:13.20    1:12.11 q      
       34.94  1:12.11                                                      
 10 White, Sarah              FR Riverdale            1:13.15    1:14.37 q      
       35.54  1:14.37                                                      
 11 Cowling, Ashley            9 Baker                1:14.00    1:14.44 q      
       36.74  1:14.44                                                      
 12 Fletcher, Alexis          FR Gulf Coast           1:22.23    1:15.11 q      
       36.59  1:15.11                                                      
 13 Hicks, Mary               11 Lemon Bay            1:15.51    1:15.56 q      
       36.16  1:15.56                                                      
 14 Grant, Michelle           SO Barron Collier       1:14.50    1:16.90 q      
       37.37  1:16.90                                                      
 15 Werner, Zoe               SO Naples               1:22.00    1:19.16 q      
       38.51  1:19.16                                                      
 16 Dean, Margaux             SO Naples               1:19.00    1:19.93 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Theisen, Tiler            10 Charlotte            1:21.64    1:19.98        
       38.59  1:19.98                                                      
 18 Terrell, Amanda           12 Lemon Bay            1:18.42    1:20.46        
       37.54  1:20.46                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Krek, Julia               FR Palmetto Ridge       1:24.38    1:21.09        
       37.48  1:21.09                                                      
 20 NageondeLestang, Simone   SR Naples               1:21.00    1:21.14        
     1:21.31  1:21.14                                                      
 21 Knighton, Marissa         SR Riverdale            1:18.56    1:21.41        
       40.34  1:21.41                                                      
 22 Taylor, Courtney          10 Charlotte            1:26.08    1:21.87        
       38.88  1:21.87                                                      
 23 Aguilar, Paula            SO Riverdale            1:18.77    1:21.92        
       39.79  1:21.92                                                      
 24 Goldsmith, Allie          10 Baker                1:31.51    1:23.51        
       39.83  1:23.51                                                      
 25 Perez-Benitoa, Natalie    JR Naples               1:24.00    1:24.64        
 26 Dowling, Maura            JR Cypress Lake         1:27.40    1:26.46        
       42.08  1:26.46                                                      
 27 Walsh, Shannon            10 Charlotte            1:23.73    1:27.07        
       42.63  1:27.07                                                      
 28 Douglas, Kayla               Lely                 1:29.71    1:27.40        
       41.77  1:27.40                                                      
 29 Soltis, Holly             JR Gulf Coast           1:33.57    1:27.66        
       41.58  1:27.66                                                      
 30 Knopka, Katie             11 Estero               1:37.00    1:28.51        
       43.68  1:28.51                                                      
 31 Stewart, Brittany          9 Port Charlotte       1:28.68    1:28.81        
       42.35  1:28.81                                                      
 32 Snyder, Sarah              9 Estero               1:35.30    1:30.14        
       43.89  1:30.14                                                      
 33 Paine, Amanda             SR Barron Collier       1:30.75    1:31.46        
       46.29  1:31.46                                                      
 34 Niemczyk, Amanda             Lely                 1:32.31    1:34.25        
 35 Butler, Kristen              Lely                 1:43.21    1:35.33        
       44.49  1:35.33                                                      
 36 Roman, Michelle           10 East Lee County      1:40.19    1:36.94        
       46.81  1:36.94                                                      
 37 Dang, Tracy               11 Charlotte            1:51.89    1:38.94        
       48.19  1:38.94                                                      
 38 Tompkins, Janel            9 Port Charlotte       1:49.81    1:42.62        
 -- Lopez, Heather               Lely                 1:37.83         DQ        
      Did not finish on back
 -- Hernandez, Alexis         10 East Lee County      1:40.51         DQ        
      Did not finish on back
       53.19       DQ                                                      
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Frank, George       FR Naples                 56.57      55.23         20  
       27.32    55.23                                                      
  2 Scott, Trevor       11 Charlotte              58.98      57.27         17  
       28.20    57.27                                                      
  3 Spahr, Dakota       11 Charlotte            1:01.96    1:00.81         16  
       29.32  1:00.81                                                      
  4 Wilson, Ryan        SR Barron Collier       1:01.16    1:01.28         15  
       29.72  1:01.28                                                      
  5 Broxson, Dustin     SR Gulf Coast           1:01.74    1:01.76         14  
       29.52  1:01.76                                                      
  6 Munnell, Robert     12 Charlotte            1:05.35    1:04.69         13  
       31.83  1:04.69                                                      
  7 Harrison, Brandon   12 Port Charlotte       1:06.81    1:07.49         12  
       32.68  1:07.49                                                      
  8 Andrews, John       JR Gulf Coast           1:07.38    1:07.67         11  
       33.29  1:07.67                                                      
B - Final
  9 Sawczak, Viktor     JR Barron Collier       1:12.15    1:09.69          9  
       32.27  1:09.69                                                      
 10 Rioux, John         11 Port Charlotte       1:09.00    1:09.71          7  
       33.80  1:09.71                                                      
 11 Hurley, Jake        SO Cypress Lake         1:11.84    1:10.69          6  
 12 Henninger, Kyle     SO Cypress Lake         1:10.44    1:11.49          5  
       35.20  1:11.49                                                      
 13 Parrish, Dylan      JR Gulf Coast           1:11.73    1:13.68          4  
       35.00  1:13.68                                                      
 14 Hardin, Cherokee    10 Lemon Bay            1:17.36    1:14.99          3  
       36.46  1:14.99                                                      
 15 Foreman, Wesley     SR Naples               1:15.95    1:15.42          2  
       37.01  1:15.42                                                      
 16 Indart, Kevin       SO Palmetto Ridge       1:15.37    1:17.75          1  
       36.88  1:17.75                                                      
C - Final
 -- Endersbee, Michael  SO Riverdale            1:12.79         DQ        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frank, George             FR Naples                 53.80      56.57 q      
       27.87    56.57                                                      
  2 Scott, Trevor             11 Charlotte              56.00      58.98 q      
       29.02    58.98                                                      
  3 Wilson, Ryan              SR Barron Collier       1:02.25    1:01.16 q      
       29.92  1:01.16                                                      
  4 Broxson, Dustin           SR Gulf Coast             59.75    1:01.74 q      
       29.89  1:01.74                                                      
  5 Spahr, Dakota             11 Charlotte            1:00.82    1:01.96 q      
       29.76  1:01.96                                                      
  6 Munnell, Robert           12 Charlotte            1:02.84    1:05.35 q      
       32.25  1:05.35                                                      
  7 Harrison, Brandon         12 Port Charlotte       1:06.57    1:06.81 q      
       32.45  1:06.81                                                      
  8 Andrews, John             JR Gulf Coast           1:08.26    1:07.38 q      
       33.16  1:07.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rioux, John               11 Port Charlotte       1:09.74    1:09.00 q      
       33.18  1:09.00                                                      
 10 Henninger, Kyle           SO Cypress Lake         1:15.40    1:10.44 q      
       33.78  1:10.44                                                      
 11 Parrish, Dylan            JR Gulf Coast           1:12.96    1:11.73 q      
       34.55  1:11.73                                                      
 12 Hurley, Jake              SO Cypress Lake         1:14.00    1:11.84 q      
       35.40  1:11.84                                                      
 13 Sawczak, Viktor           JR Barron Collier       1:11.72    1:12.15 q      
       33.85  1:12.15                                                      
 14 Endersbee, Michael        SO Riverdale            1:15.94    1:12.79 q      
       35.91  1:12.79                                                      
 15 Indart, Kevin             SO Palmetto Ridge       1:17.57    1:15.37 q      
       36.87  1:15.37                                                      
 16 Foreman, Wesley           SR Naples               1:20.00    1:15.95 q      
       38.07  1:15.95                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hardin, Cherokee          10 Lemon Bay            1:15.78    1:17.36        
       38.22  1:17.36                                                      
 18 Partillo, Brandon            Baker                1:29.91    1:17.68        
       37.69  1:17.68                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schlichting, Richard      11 Charlotte            1:21.88    1:18.22        
       38.01  1:18.22                                                      
 20 Zalewski, Jeffrey         SO Naples               1:15.00    1:18.35        
       37.89  1:18.35                                                      
 21 Sinibaldi, Joseph         FR Riverdale            1:19.66    1:18.62        
 22 Callow, James                Lely                 1:23.19    1:19.70        
       38.13  1:19.70                                                      
 23 Martinez, Sebastian       JR Barron Collier       1:23.15    1:20.73        
 24 Indart, Hector            JR Palmetto Ridge       1:15.84    1:21.00        
       38.67  1:21.00                                                      
 25 Zalewski, Jacob           SO Naples               1:15.00    1:21.89        
 26 Knight, Taylor            SO Barron Collier       1:21.35    1:25.20        
       42.12  1:25.20                                                      
 27 Prescott, Cody            FR Gulf Coast           1:19.55    1:28.03        
       41.52  1:28.03                                                      
 28 Ozambela, Josh            JR Palmetto Ridge       1:39.00    1:29.62        
 29 Boone, Sean               SO Lehigh               1:52.47    1:30.13        
       42.82  1:30.13                                                      
 30 Henshaw, Kyle             JR Riverdale                 NT    1:30.20        
       43.10  1:30.20                                                      
 31 Ramrattan, Harry          10 East Lee County      2:01.76    1:42.02        
       49.08  1:42.02                                                      
 32 Potapchuk, Kyle           11 Lemon Bay            1:49.40    1:44.61        
     1:16.27  1:44.61                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Kellye       JR Naples               1:13.88    1:12.39         20  
       34.76  1:12.39                                                      
  2 Weichelt, Caitlin   SO Barron Collier       1:14.83    1:12.54         17  
       35.19  1:12.54                                                      
  3 Custodio, Anizza    SR Palmetto Ridge       1:15.13    1:16.02         16  
       35.40  1:16.02                                                      
  4 Brown, Hannah       FR Cypress Lake         1:21.08    1:20.54         15  
       37.51  1:20.54                                                      
  5 Hoppensteadt, Alex  JR Gulf Coast           1:22.51    1:23.00         14  
       38.82  1:23.00                                                      
  6 Burns, Tara         11 Lemon Bay            1:23.04    1:23.30         13  
       39.00  1:23.30                                                      
  7 Riley, Mickey        9 Estero               1:23.89    1:23.35         12  
       39.78  1:23.35                                                      
  8 Dean, Candace       FR Naples               1:22.51    1:23.59         11  
       37.65  1:23.59                                                      
B - Final
  9 Stowe, Nicole       SR Riverdale            1:24.89    1:23.36          9  
       38.94  1:23.36                                                      
 10 Wyss, Traci         SO Gulf Coast           1:25.27    1:25.36          7  
       39.26  1:25.36                                                      
 11 Baumler, Frances       Lely                 1:24.24    1:25.56          6  
       40.08  1:25.56                                                      
 12 Kaestner, Kari      11 Charlotte            1:27.51    1:27.84          5  
       40.76  1:27.84                                                      
 13 Prior, Josey           Lely                 1:27.58    1:28.14          4  
       40.54  1:28.14                                                      
 14 Cederquist, Meliss  FR Barron Collier       1:27.13    1:28.62          3  
       42.26  1:28.62                                                      
 15 Su, Tay             FR Naples               1:28.46    1:29.79          2  
       42.22  1:29.79                                                      
 16 Ramsay, Tara        SR Gulf Coast           1:29.79    1:30.74          1  
       42.51  1:30.74                                                      
C - Final
 -- Fredlund, Andrea    SR Cypress Lake         1:20.88         DQ        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kellye             JR Naples               1:16.59    1:13.88 q      
       34.73  1:13.88                                                      
  2 Weichelt, Caitlin         SO Barron Collier       1:12.56    1:14.83 q      
       35.55  1:14.83                                                      
  3 Custodio, Anizza          SR Palmetto Ridge       1:15.16    1:15.13 q      
       35.39  1:15.13                                                      
  4 Fredlund, Andrea          SR Cypress Lake         1:19.00    1:20.88 q      
       37.69  1:20.88                                                      
  5 Brown, Hannah             FR Cypress Lake         1:22.00    1:21.08 q      
       37.61  1:21.08                                                      
  6 Dean, Candace             FR Naples               1:24.00    1:22.51 q      
       39.28  1:22.51                                                      
  6 Hoppensteadt, Alexandra   JR Gulf Coast           1:20.04    1:22.51 q      
       38.64  1:22.51                                                      
  8 Burns, Tara               11 Lemon Bay            1:21.18    1:23.04 q      
       38.71  1:23.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Riley, Mickey              9 Estero               1:21.00    1:23.89 q      
       39.58  1:23.89                                                      
 10 Baumler, Frances             Lely                 1:25.82    1:24.24 q      
       40.44  1:24.24                                                      
 11 Stowe, Nicole             SR Riverdale            1:23.02    1:24.89 q      
       39.35  1:24.89                                                      
 12 Wyss, Traci               SO Gulf Coast           1:30.59    1:25.27 q      
       39.33  1:25.27                                                      
 13 Cederquist, Melissa       FR Barron Collier       1:26.55    1:27.13 q      
       41.39  1:27.13                                                      
 14 Kaestner, Kari            11 Charlotte            1:27.43    1:27.51 q      
       40.59  1:27.51                                                      
 15 Prior, Josey                 Lely                 1:31.69    1:27.58 q      
       41.35  1:27.58                                                      
 16 Su, Tay                   FR Naples               1:28.00    1:28.46 q      
       42.05  1:28.46                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wall, Emi                 JR Cypress Lake         1:30.00    1:29.44        
       42.42  1:29.44                                                      
 18 Ramsay, Tara              SR Gulf Coast           1:23.67    1:29.79        
       42.57  1:29.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Black, Elizabeth          SO Naples               1:31.00    1:30.33        
       42.75  1:30.33                                                      
 20 Tripp, Brittany              Lely                 1:33.25    1:30.89        
       44.10  1:30.89                                                      
 21 Bollinger, Austin         SR Riverdale            1:31.31    1:31.79        
       42.74  1:31.79                                                      
 22 Sugiarto, Stephanie          Port Charlotte       1:29.91    1:31.86        
       42.47  1:31.86                                                      
 23 Velez, Natasha            SR Riverdale            1:32.44    1:34.40        
       43.47  1:34.40                                                      
 24 Kaestner, Tagen            9 Charlotte            1:40.74    1:35.62        
       43.30  1:35.62                                                      
 25 Golonka, Lori             11 Lemon Bay            1:37.71    1:35.79        
       43.79  1:35.79                                                      
 26 Morales, Amanda           12 Lemon Bay            1:37.19    1:36.66        
       44.84  1:36.66                                                      
 27 Taricska, Jillian         SR Barron Collier       1:34.13    1:36.69        
       44.51  1:36.69                                                      
 28 Iommelli, Theresa         10 Lemon Bay            1:39.57    1:41.39        
       46.05  1:41.39                                                      
 29 Gorden, Mary               9 Estero               1:42.00    1:41.41        
       45.48  1:41.41                                                      
 30 Leonetti, Laney           10 Baker                1:41.15    1:41.54        
       46.02  1:41.54                                                      
 31 Eble, Cathy               SR Gulf Coast           1:40.05    1:41.97        
       47.45  1:41.97                                                      
 32 Isaacs, Megan                Port Charlotte       1:40.44    1:42.26        
       47.51  1:42.26                                                      
 33 Klocke, Ashley            10 Charlotte            1:44.35    1:48.20        
       50.64  1:48.20                                                      
 34 Cusson, Chloe              9 Estero               1:55.00    1:58.74        
       53.86  1:58.74                                                      
 35 Resendiz, Daniela            Lely                 1:52.80    2:00.31        
       57.07  2:00.31                                                      
 -- Przystawik, Kristina      11 Baker                1:31.00         DQ        
      One hand touch
       40.91       DQ                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Perez, Eddwie       12 Estero               1:04.87    1:04.47         20  
       30.19  1:04.47                                                      
  2 Brown, Ryan         12 Port Charlotte       1:05.94    1:05.39         17  
       30.95  1:05.39                                                      
  3 Custodio, Aaron     FR Palmetto Ridge       1:05.45    1:05.61         16  
       30.38  1:05.61                                                      
  4 Coldiron, Caleb     10 Charlotte            1:06.28    1:06.67         15  
       31.48  1:06.67                                                      
  5 Hughes, Daniel      11 Charlotte            1:08.20    1:08.20         14  
       32.39  1:08.20                                                      
  6 Turner, Jordan      JR Riverdale            1:09.15    1:08.25         13  
       31.63  1:08.25                                                      
  7 Jones, Jay          11 Port Charlotte       1:10.08    1:08.74         12  
       32.15  1:08.74                                                      
  8 Hughes, Peter       10 Charlotte            1:09.04    1:10.12         11  
       33.45  1:10.12                                                      
B - Final
  9 Baumler, William       Lely                 1:11.43    1:12.25          9  
       34.12  1:12.25                                                      
 10 Rodriguez, Jeffry   JR Naples               1:11.49    1:12.48          7  
       33.94  1:12.48                                                      
 11 Lemos, Kevin           Gulf Coast           1:13.21    1:13.22          6  
       34.79  1:13.22                                                      
 12 Speese, Justin      12 Baker                1:13.86    1:13.35          5  
       35.12  1:13.35                                                      
 13 Coulter, Jon        JR Barron Collier       1:11.99    1:13.44          4  
       33.97  1:13.44                                                      
 14 Kerlek, Tanner      JR Gulf Coast           1:11.99    1:14.32          3  
       35.28  1:14.32                                                      
 15 Newman, Evan        SR Riverdale            1:14.16    1:15.85          2  
       35.34  1:15.85                                                      
 16 Evans, Rowdy        SO Naples               1:12.94    1:16.79          1  
       35.88  1:16.79                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Perez, Eddwie             12 Estero               1:04.67    1:04.87 q      
       31.07  1:04.87                                                      
  2 Custodio, Aaron           FR Palmetto Ridge       1:08.31    1:05.45 q      
       30.98  1:05.45                                                      
  3 Brown, Ryan               12 Port Charlotte       1:12.20    1:05.94 q      
       31.11  1:05.94                                                      
  4 Coldiron, Caleb           10 Charlotte            1:05.31    1:06.28 q      
       31.62  1:06.28                                                      
  5 Hughes, Daniel            11 Charlotte            1:07.62    1:08.20 q      
       32.33  1:08.20                                                      
  6 Hughes, Peter             10 Charlotte            1:08.72    1:09.04 q      
       32.66  1:09.04                                                      
  7 Turner, Jordan            JR Riverdale                 NT    1:09.15 q      
       32.71  1:09.15                                                      
  8 Jones, Jay                11 Port Charlotte       1:10.48    1:10.08 q      
       32.81  1:10.08                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baumler, William             Lely                 1:10.41    1:11.43 q      
       34.05  1:11.43                                                      
 10 Rodriguez, Jeffry         JR Naples               1:13.05    1:11.49 q      
       33.78  1:11.49                                                      
 11 Coulter, Jon              JR Barron Collier       1:10.05    1:11.99 q      
       33.72  1:11.99                                                      
 11 Kerlek, Tanner            JR Gulf Coast           1:11.77    1:11.99 q      
       34.00  1:11.99                                                      
 13 Evans, Rowdy              SO Naples               1:15.00    1:12.94 q      
       33.01  1:12.94                                                      
 14 Lemos, Kevin                 Gulf Coast           1:13.25    1:13.21 q      
       35.18  1:13.21                                                      
 15 Speese, Justin            12 Baker                1:15.00    1:13.86 q      
       34.83  1:13.86                                                      
 16 Newman, Evan              SR Riverdale            1:15.15    1:14.16 q      
       34.72  1:14.16                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Caruso, Jordan               Lely                 1:18.38    1:14.35        
       35.24  1:14.35                                                      
 18 Morrissey, Jonathon       SR Riverdale            1:18.00    1:16.17        
       36.89  1:16.17                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Castineira, Gabriel       JR Palmetto Ridge       1:15.82    1:16.61        
       36.25  1:16.61                                                      
 20 Smith, Hunter             10 Lemon Bay            1:16.68    1:17.52        
       35.96  1:17.52                                                      
 21 Matochkin, Ilya           SO Cypress Lake         1:20.25    1:18.54        
       37.22  1:18.54                                                      
 22 Castellano, Blaise        12 Lemon Bay            1:22.53    1:20.75        
       36.05  1:20.75                                                      
 23 Jabornik, Phillip         SR Naples               1:19.65    1:20.87        
       39.08  1:20.87                                                      
 24 Best, Josh                   Gulf Coast           1:18.95    1:21.38        
       38.11  1:21.38                                                      
 25 Kim, Evgeniy              JR Cypress Lake         1:21.09    1:21.48        
       36.75  1:21.48                                                      
 26 Garner, Drew              SO Naples               1:20.00    1:21.61        
       38.64  1:21.61                                                      
 27 Leger, Stephen            11 Estero               1:22.00    1:22.25        
       38.92  1:22.25                                                      
 28 Miller, David             11 Lemon Bay            1:23.68    1:22.88        
       39.73  1:22.88                                                      
 29 Comeriato, Connor         JR Barron Collier       1:39.90    1:23.58        
       38.55  1:23.58                                                      
 30 Gray, Christopher         SO Barron Collier       1:25.45    1:24.40        
       39.80  1:24.40                                                      
 31 Griffith, Eric            12 Lemon Bay            1:22.16    1:24.46        
       40.34  1:24.46                                                      
 32 De La Rivaherrera, Alber  FR Barron Collier       1:28.56    1:27.70        
       41.21  1:27.70                                                      
 33 Burgess, Alec                Gulf Coast           1:30.00    1:28.81        
       42.20  1:28.81                                                      
 34 Callari, Eric             SO Cypress Lake         1:55.49    1:30.14        
       40.20  1:30.14                                                      
 35 Muia, Tyler                9 Baker                1:33.01    1:35.30        
       43.32  1:35.30                                                      
 36 Domin, Jason              JR Lehigh               1:38.86    1:35.74        
       44.38  1:35.74                                                      
 37 Cain, Sandor              FR Cypress Lake         1:44.30    1:36.95        
       42.91  1:36.95                                                      
 -- Sokolik, Zlatko              Lely                 1:42.39         DQ        
      One hand touch
       45.20       DQ                                                      
 -- Fra, Michael              11 Estero               1:27.00         DQ        
      One hand touch
       38.42       DQ                                                      
 -- Mixon, Dalton             SR Riverdale            1:20.88         DQ        
      One hand touch
       38.32       DQ                                                      
 -- Davey, Jonathan           11 Charlotte            1:37.63         DQ        
      One hand touch
       44.30       DQ                                                      
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Barron Collier (Naples)                     3:53.54    3:50.47         40  
     1) Gross, Cassandra JR             2) Lawson, Katelyn SO             
     3) Weichelt, Caitlin SO            4) Titus, Christine SO            
       27.88    57.10  1:24.77  1:54.76  2:22.79  2:52.98  3:20.73  3:50.47
  2 Gulf Coast (Naples)                         4:02.55    3:55.48         34  
     1) Errington, Julie SR             2) Hansen, Madeline SO            
     3) Lawson, Molly SR                4) Elliott, Rachel SO             
       27.84    57.99  1:26.90  1:58.60  2:27.64  2:59.23  3:24.99  3:55.48
  3 Palmetto Ridge (Naples)                     4:04.13    4:05.65         32  
     1) Ellis, Julie SR                 2) Rionda, Corina JR              
     3) Keer, Haley FR                  4) Custodio, Anizza SR            
       29.76  1:03.93  1:33.45  2:06.61  2:35.09  3:05.62  3:34.28  4:05.65
  4 Charlotte (Punta Gorda)                     4:04.25    4:05.73         30  
     1) Jeffries, Angelina 9            2) Georgoulis, Tori 9             
     3) Littlejohn, Alexa 12            4) Reimard, Shelby 10             
       28.21    58.84  1:27.30  1:58.68  2:27.85  2:59.69  3:30.32  4:05.73
  5 Lemon Bay (Englewood)                       4:11.06    4:07.67         28  
     1) Bruno, Emma 10                  2) Hicks, Mary 11                 
     3) Berry, Sophie 10                4) Strauss, Sarah 10              
       29.30  1:02.06  1:32.45  2:06.05  2:35.85  3:08.04  3:36.43  4:07.67
  6 Naples                                      4:15.18    4:12.48         26  
     1) Smith, Kellye JR                2) Coons, Catherine FR            
     3) Kramer, Katie SO                4) Jones, Stephanie SR            
       28.78    59.37  1:29.43  2:02.13  2:32.53  3:05.78  3:37.49  4:12.48
  7 Port Charlotte                              4:25.84    4:28.35         24  
     1) McCarthy, Molly 11              2) Reineck, Hannah                
     3) Kurtz, Katelyn 11               4) Davis, Chelsea 11              
       29.46  1:01.04  1:36.49  2:16.25  2:47.98  3:23.74  3:55.28  4:28.35
  8 Riverdale (Fort Myers)                      4:36.78    4:35.01         22  
     1) Aguilar, Paula SO               2) Carmine, Malaine JR            
     3) Stowe, Kelsey SO                4) Quinlan, Kinsey FR             
       33.10  1:09.87  1:41.91  2:17.74  2:50.17  3:24.87  3:57.55  4:35.01
B - Final
  9 Baker (Cape Coral)                          4:39.56    4:36.27         18  
     1) Cowling, Ashley 9               2) Rhodes, Brooke 11              
     3) Trasatti, Alysia 11             4) Montgomery, Amanda 12          
       33.15  1:07.59  1:39.71  2:19.72  2:52.40  3:29.70  4:01.16  4:36.27
 10 Lely (Naples)                               4:58.00    4:57.78         14  
     1) Douglas, Kayla                  2) Niemczyk, Amanda               
     3) Tripp, Brittany                 4) Prior, Josey                   
       33.11  1:10.15  1:44.52  2:26.11  3:03.27  3:43.83  4:18.86  4:57.78
 -- Estero                                      4:58.80         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: No touch on turn - free
     1) Gorden, Mary 9                  2) Hawn, Stephanie 10             
     3) Snyder, Sarah 9                 4) Riley, Mickey 9                
       35.68  1:17.23  1:52.48  2:34.97  3:10.34  3:52.55  4:24.12       DQ
 -- Cypress Lake (Fort Myers)                   5:18.27         NS        
     1) Champion, Kaley SO              2) Fallacara, Ivy JR              
     3) Dowling, Maura JR               4) Wall, Emi JR                   
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barron Collier (Naples)                           3:46.41    3:53.54 q      
     1) Gross, Cassandra JR             2) Lawson, Katelyn SO             
     3) Weichelt, Caitlin SO            4) Titus, Christine SO            
       28.55    58.33  1:26.41  1:56.59  2:25.28  2:55.62  3:23.64  3:53.54
  2 Gulf Coast (Naples)                               3:57.74    4:02.55 q      
     1) Errington, Julie SR             2) Hansen, Madeline SO            
     3) Lawson, Molly SR                4) Elliott, Rachel SO             
       27.77    58.34  1:27.54  1:59.46  2:30.08  3:02.45  3:30.90  4:02.55
  3 Palmetto Ridge (Naples)                           4:09.50    4:04.13 q      
     1) Ellis, Julie SR                 2) Rionda, Corina JR              
     3) Keer, Haley FR                  4) Custodio, Anizza SR            
       29.73  1:03.50  1:33.20  2:06.40  2:34.59  3:05.18  3:33.43  4:04.13
  4 Charlotte (Punta Gorda)                           4:00.00    4:04.25 q      
     1) Jeffries, Angelina 9            2) Georgoulis, Tori 9             
     3) Littlejohn, Alexa 12            4) Reimard, Shelby 10             
       28.09    58.18  1:27.20  1:58.14  2:27.76  3:00.13  3:30.42  4:04.25
  5 Lemon Bay (Englewood)                             4:08.77    4:11.06 q      
     1) Bruno, Emma 10                  2) Hicks, Mary 11                 
     3) Berry, Sophie 10                4) Strauss, Sarah 10              
       29.11  1:02.47  1:33.03  2:07.36  2:37.13  3:09.30  3:38.75  4:11.06
  6 Naples                                            4:15.00    4:15.18 q      
     1) Smith, Kellye JR                2) Coons, Catherine FR            
     3) Kramer, Katie SO                4) Jones, Stephanie SR            
       28.98    59.64  1:18.39  2:03.55  2:33.91  3:07.69  3:39.94  4:15.18
  7 Port Charlotte                                    4:19.85    4:25.84 q      
     1) McCarthy, Molly 11              2) Reineck, Hannah                
     3) Kurtz, Katelyn 11               4) Davis, Chelsea 11              
       29.53  1:01.21  1:35.85  2:15.50  2:46.97  3:22.34  3:53.07  4:25.84
  8 Riverdale (Fort Myers)                            4:27.45    4:36.78 q      
     1) Aguilar, Paula SO               2) Carmine, Malaine JR            
     3) Stowe, Kelsey SO                4) Quinlan, Kinsey FR             
       34.18  1:11.36  1:42.62  2:17.56  2:51.05  3:27.52  3:59.04  4:36.78
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baker (Cape Coral)                                4:38.02    4:39.56 q      
     1) Cowling, Ashley 9               2) Rhodes, Brooke 11              
     3) Trasatti, Alysia 11             4) Montgomery, Amanda 12          
       33.58  1:07.89  1:41.47  2:19.98  2:54.08  3:31.48  4:03.56  4:39.56
 10 Lely (Naples)                                     5:01.23    4:58.00 q      
     1) Douglas, Kayla                  2) Niemczyk, Amanda               
     3) Tripp, Brittany                 4) Prior, Josey                   
       35.33  1:13.74  1:47.70  2:27.03  3:04.77  3:45.69  4:19.48  4:58.00
 11 Estero                                            4:26.00    4:58.80 q      
     1) Gorden, Mary 9                  2) Hawn, Stephanie 10             
     3) Snyder, Sarah 9                 4) Riley, Mickey 9                
       35.79  1:16.90  1:52.18  2:34.16  3:10.31  3:51.41  4:07.28  4:58.80
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                         4:10.00    5:18.27 q      
     1) Champion, Kaley SO              2) Fallacara, Ivy JR              
     3) Dowling, Maura JR               4) Wall, Emi JR                   
       35.23  1:14.11  2:03.08  2:54.35           4:03.26  4:38.50  5:18.27
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Charlotte (Punta Gorda)                     3:33.73    3:24.99         40  
     1) Douglas, Danny 11               2) Scott, Trevor 11               
     3) Coldiron, Caleb 10              4) Cates, Addison 10              
       23.94    49.27  1:14.21  1:41.21  2:06.50  2:34.03  2:58.73  3:24.99
  2 Barron Collier (Naples)                     3:31.25    3:27.93         34  
     1) Thompson, Nicholas SR           2) Wilson, Ryan SR                
     3) Coulter, Jon JR                 4) Chami, Christian FR            
       24.18    49.96  1:15.09  1:42.61  2:34.97  2:59.95  3:27.93         
  3 Gulf Coast (Naples)                         3:32.33    3:30.68         32  
     1) Broxson, Dustin SR              2) Lemos, Kevin                   
     3) Caldwell, Nathan JR             4) Dye, Tyler SR                  
       26.70    54.52  1:20.12  1:48.19  2:13.17  2:39.75  3:04.24  3:30.68
  4 Naples                                      3:45.43    3:34.67         30  
     1) Humphreville, John SR           2) Foxhoven, Craig SR             
     3) Evans, Rowdy SO                 4) Frank, George FR               
       25.61    54.20  1:21.43  1:50.99  2:16.99  2:46.91  3:10.25  3:34.67
  5 Palmetto Ridge (Naples)                     3:39.39    3:35.90         28  
     1) Graham, Richard JR              2) Custodio, Aaron FR             
     3) Neils, Shane JR                 4) Carrol, Steven SR              
       26.03    54.40  1:20.24  1:49.51  2:15.37  2:44.95  3:09.47  3:35.90
  6 Estero                                      3:39.44    3:36.83         26  
     1) Langenhagen, Nils 11            2) Snew, Kyle 10                  
     3) Perez, Eddwie 12                4) Latorre, Alex 10               
       25.06    53.19           1:45.31  2:12.85  2:40.89  3:07.73  3:36.83
  7 Lely (Naples)                               3:46.25    3:49.72         24  
     1) Murphy, Brian                   2) Costello, Eric                 
     3) Baumler, William                4) Stephenson, Harry              
       27.47    58.44  1:27.33  1:58.93  2:25.95  2:55.46  3:21.28  3:49.72
  8 Baker (Cape Coral)                          3:53.13    3:51.13         22  
     1) Conrad, Chris 11                2) Deyon, Chris 12                
     3) Speese, Justin 12               4) Williams, Ryan                 
       26.55    55.77  1:23.81  1:57.71  2:26.21  2:56.67  3:22.78  3:51.13
B - Final
  9 Port Charlotte                              3:59.43    3:59.27         18  
     1) Thomas, Josh 10                 2) Rioux, John 11                 
     3) Espinosa, Ernesto               4) Perez, Ivan 10                 
       29.44  1:00.97  1:30.83  2:03.91  2:31.50  3:03.22  3:24.61  3:59.27
 10 Lemon Bay (Englewood)                       4:02.19    3:59.71         14  
     1) Chabot, Trey 11                 2) Lipford, Adam 9                
     3) Smith, Hunter 10                4) Spallone, Jack 9               
       28.91    59.84  1:28.52  1:59.83  2:28.76  3:01.59  3:29.67  3:59.71
 11 Riverdale (Fort Myers)                      4:10.32    4:03.49         12  
     1) Morrissey, Jarrad FR            2) Ward, Tyler SO                 
     3) Wright, Matthew SR              4) Morrissey, Jonathon SR         
       29.28  1:01.62  1:31.19  2:03.26  2:31.01  3:02.78  3:32.33  4:03.49
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                   4:12.91    4:10.62         10  
     1) Henninger, Kyle SO              2) Hurley, Jake SO                
     3) Matochkin, Ilya SO              4) Pine, Nick SR                  
       29.75  1:03.02  1:32.61  2:05.54  2:35.72  3:09.81  3:38.62  4:10.62
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barron Collier (Naples)                           3:25.65    3:31.25 q      
     1) Thompson, Nicholas SR           2) Wilson, Ryan SR                
     3) Coulter, Jon JR                 4) Chami, Christian FR            
       24.88    51.17  1:16.38  1:44.01  2:09.75  2:37.12  3:03.33  3:31.25
  2 Gulf Coast (Naples)                               3:31.38    3:32.33 q      
     1) Broxson, Dustin SR              2) Lemos, Kevin                   
     3) Caldwell, Nathan JR             4) Dye, Tyler SR                  
       27.15    55.79  1:21.02  1:49.16  2:14.66  2:41.03  3:06.24  3:32.33
  3 Charlotte (Punta Gorda)                           3:23.67    3:33.73 q      
     1) Douglas, Danny 11               2) Scott, Trevor 11               
     3) Coldiron, Caleb 10              4) Kumar, Amol 12                 
       25.37    52.38  1:18.59  1:46.25  2:12.14  2:40.02  3:05.72  3:33.73
  4 Palmetto Ridge (Naples)                           3:36.85    3:39.39 q      
     1) Graham, Richard JR              2) Custodio, Aaron FR             
     3) Neils, Shane JR                 4) Carrol, Steven SR              
       26.49    54.35  1:21.67  1:51.57  2:17.55  2:46.85  3:11.54  3:39.39
  5 Estero                                            3:38.00    3:39.44 q      
     1) Langenhagen, Nils 11            2) Snew, Kyle 10                  
     3) Perez, Eddwie 12                4) Latorre, Alex 10               
       25.46    53.79  1:19.02  1:45.72  2:13.16  2:41.30  3:09.11  3:39.44
  6 Naples                                            3:40.00    3:45.43 q      
     1) Humphreville, John SR           2) Foxhoven, Craig SR             
     3) Evans, Rowdy SO                 4) Frank, George FR               
       26.19    55.24  1:23.08  1:53.60  2:23.07  2:54.18  3:18.26  3:45.43
  7 Lely (Naples)                                     3:45.33    3:46.25 q      
     1) Murphy, Brian                   2) Costello, Eric                 
     3) Baumler, William                4) Stephenson, Harry              
       27.55    57.95  1:25.77  1:55.42  2:22.57  2:51.73  3:17.80  3:46.25
  8 Baker (Cape Coral)                                3:56.11    3:53.13 q      
     1) Conrad, Chris 11                2) Deyon, Chris 12                
     3) Speese, Justin 12               4) Williams, Ryan                 
       27.28    56.96  1:26.20  1:59.11  2:28.11  2:59.24  3:24.98  3:53.13
-------------------------------------------------------------------------
  9 Port Charlotte                                    4:00.32    3:59.43 q      
     1) Thomas, Josh 10                 2) Rioux, John 11                 
     3) Espinosa, Ernesto               4) Perez, Ivan 10                 
       29.03    59.95  1:29.25  2:01.80  2:29.15  3:01.04  3:28.47  3:59.43
 10 Lemon Bay (Englewood)                             4:05.28    4:02.19 q      
     1) Chabot, Trey 11                 2) Lipford, Adam 9                
     3) Smith, Hunter 10                4) Spallone, Jack 9               
       28.38    59.47  1:27.91  2:00.02  2:29.63  3:03.25  3:31.69  4:02.19
 11 Riverdale (Fort Myers)                            4:06.81    4:10.32 q      
     1) Morrissey, Jarrad FR            2) Ward, Tyler SO                 
     3) Wright, Matthew SR              4) Morrissey, Jonathon SR         
       28.09  1:01.00  1:32.03  2:06.09  2:35.22  3:08.54  3:38.93  4:10.32
 12 Cypress Lake (Fort Myers)                         4:22.53    4:12.91 q      
     1) Henninger, Kyle SO              2) Hurley, Jake SO                
     3) Matochkin, Ilya SO              4) Pine, Nick SR                  
       30.71  1:04.07  1:32.90  2:05.07  2:36.47  3:11.90  3:40.85  4:12.91
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Barron Collier (Naples)             397   2. Gulf Coast (Naples)                 375
  3. Lemon Bay (Englewood)               198   4. Charlotte (Punta Gorda)             197
  5. Lely (Naples)                       196   6. Palmetto Ridge (Naples)             180
  7. Riverdale (Fort Myers)              154   8. Naples                              139
  9. Port Charlotte                      122  10. Cypress Lake (Fort Myers)           100
 11. Baker (Cape Coral)                   82  12. Estero                               81
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Charlotte (Punta Gorda)             442   2. Gulf Coast (Naples)                 274
  3. Barron Collier (Naples)             240   4. Palmetto Ridge (Naples)             210
  5. Lely (Naples)                       198   6. Estero                              182
  7. Port Charlotte                      174   8. Riverdale (Fort Myers)              148
  9. Naples                              136  10. Baker (Cape Coral)                101.5
 11. Lemon Bay (Englewood)                81  12. Cypress Lake (Fort Myers)            34
 13. Lehigh (Lehigh Acres)              23.5