2008 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, District 1

Licensed to FHSAA SD State Series 2                       HY-TEK's Meet Manager
               FHSAA - 2A District 1 - 10/29/2008 to 10/30/2008                
                             FHSAA - 2A District 1                             
                       Hosted by: Washington High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mosley (Lynn Haven)                         1:58.96    1:56.92         40  
     1) Hove, Victoria FR               2) Olstad, Kyle SO                
     3) Seaman, Brielle JR              4) Hilton, Candice SR             
              1:03.46  1:31.69  1:56.92                                    
  2 Washington (Pensacola)                      1:57.81    1:57.20         34  
     1) Duke, Taylor JR                 2) Nicholson, Haley SR            
     3) Mitchell, Kaitlin SR            4) Worthylake, Sarah SO           
       30.72  1:02.50  1:31.45  1:57.20                                    
  3 Fort Walton Beach                           1:59.05    1:58.86         32  
     1) Griffith, Logan SR              2) Gantert, Jamie JR              
     3) Arrington, Brooke FR            4) Regelman, Paige SO             
       29.51  1:03.57  1:32.17  1:58.86                                    
  4 Gulf Breeze High School                     2:00.83    2:01.35         30  
     1) Nguyen, Thy JR                  2) Thames, Megan FR               
     3) Schroeder, Koren SR             4) Nowak, Michala SR              
       31.53  1:05.98  1:35.22  2:01.35                                    
  5 Choctawhatchee (Fort Walton)                2:02.89    2:02.85         28  
     1) Corvo, Cheryl JR                2) Whitehurst, Megan SR           
     3) Carter, Kendall SR              4) Kaufman, Hannah FR             
       29.12  1:03.81  1:32.80  2:02.85                                    
  6 Rutherford (Springfield)                    2:08.89    2:09.23         26  
     1) Martinson, Alexandria JR        2) Voigt, Stephanie JR            
     3) Kearns, Laura FR                4) Wyllie, Lauren SR              
       31.94  1:11.07  1:42.15  2:09.23                                    
  7 Pensacola                                   2:13.79    2:11.80         24  
     1) Meach, Lee SR                   2) Menah, Angela SO               
     3) Dubose, Hayley FR               4) Smiley, Anne FR                
       33.15  1:10.69  1:42.13  2:11.80                                    
  8 Tate (Cantonment)                           2:16.00    2:15.63         22  
     1) Crisco, Maureen SO              2) Tharp, Megan FR                
     3) Trice, Sabrina SR               4) Mingo, Caitlin SR              
       36.89  1:12.01  1:45.97  2:15.63                                    
B - Final
  9 Navarre High School                         2:16.70    2:17.49         18  
     1) Begley, Erin FR                 2) Marshall, Jessica SO           
     3) Townsend, Sarah FR              4) Traynor, Amber JR              
       34.47  1:47.55  2:17.49                                             
 10 Milton                                      2:29.17    2:28.48         14  
     1) Coogle, Emily SO                2) Mcduffie, Ashley JR            
     3) Coulter, Brooke SR              4) Chavez, Bianca SR              
       42.28  2:01.63  2:28.48                                             
 11 Pace                                        2:30.66    2:34.06         12  
     1) Kessler, Kelly JR               2) Hinote, Hayley JR              
     3) Smyth, Katherina FR             4) Norman, Sarah SR               
       37.36  2:06.43  2:34.06                                             
 12 Bay (Panama City)                           2:37.95    2:39.81         10  
     1) Jernigan, Katie SO              2) Seale, Kirsti JR               
     3) Silva, Katherine JR             4) Jones, Kati FR                 
       39.09    50.33  2:39.81                                             
 13 Pine Forest (Pensacola)                     2:49.62    2:52.58          8  
     1) Waters, Ashley SR               2) Keller, Allie JR               
     3) Scully, Nicole SO               4) Heard, Hailey FR               
       45.67    56.14  2:52.58                                             
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Washington (Pensacola)                            1:59.92    1:57.81 q      
     1) Duke, Taylor JR                 2) Nicholson, Haley SR            
     3) Mitchell, Kaitlin SR            4) Worthylake, Sarah SO           
  2 Mosley (Lynn Haven)                               1:57.14    1:58.96 q      
     1) Hove, Victoria FR               2) Olstad, Kyle SO                
     3) McDermott, Sarah JR             4) Hilton, Candice SR             
  3 Fort Walton Beach                                 2:00.02    1:59.05 q      
     1) Griffith, Logan SR              2) Gantert, Jamie JR              
     3) Arrington, Brooke FR            4) Regelman, Paige SO             
  4 Gulf Breeze High School                           2:04.08    2:00.83 q      
     1) Nguyen, Thy JR                  2) Thames, Megan FR               
     3) Schroeder, Koren SR             4) Nowak, Michala SR              
  5 Choctawhatchee (Fort Walton)                      2:00.86    2:02.89 q      
     1) Corvo, Cheryl JR                2) Whitehurst, Megan SR           
     3) Carter, Kendall SR              4) Bell, Stephanie SR             
  6 Rutherford (Springfield)                          2:11.47    2:08.89 q      
     1) Martinson, Alexandria JR        2) Voigt, Stephanie JR            
     3) Kearns, Laura FR                4) Wyllie, Lauren SR              
  7 Pensacola                                         2:04.29    2:13.79 q      
     1) Meach, Lee SR                   2) Menah, Angela SO               
     3) Dubose, Hayley FR               4) Smiley, Anne FR                
  8 Tate (Cantonment)                                 2:25.03    2:16.00 q      
     1) Crisco, Maureen SO              2) Tharp, Megan FR                
     3) Trice, Sabrina SR               4) Mingo, Caitlin SR              
-------------------------------------------------------------------------
  9 Navarre High School                               2:15.41    2:16.70 q      
     1) Begley, Erin FR                 2) Marshall, Jessica SO           
     3) Townsend, Sarah FR              4) Travis, Amanda SR              
 10 Milton                                            2:26.00    2:29.17 q      
     1) Coogle, Emily SO                2) Mcduffie, Ashley JR            
     3) Coulter, Brooke SR              4) Chavez, Bianca SR              
 11 Pace                                              2:32.40    2:30.66 q      
     1) Kessler, Kelly JR               2) Hinote, Hayley JR              
     3) Smyth, Katherina FR             4) Brayton, Haven FR              
 12 Bay (Panama City)                                 2:20.53    2:37.95 q      
     1) Jernigan, Katie SO              2) Seale, Kirsti JR               
     3) Silva, Katherine JR             4) Jones, Kati FR                 
 13 Pine Forest (Pensacola)                           2:36.17    2:49.62 q      
     1) Waters, Ashley SR               2) Keller, Allie JR               
     3) Scully, Nicole SO               4) Heard, Hailey FR               
 -- Escambia (Pensacola)                              2:22.14         DQ        
     1) Green, April JR                 2) Kane, Shannon JR               
     3) Velasco, Amelia JR              4) Brown, Blake FR                
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pensacola                                   1:46.44    1:45.25         40  
     1) Seely, Casey JR                 2) Stone, Ethan SO                
     3) Sanborn, Brian JR               4) Danley, Adam SO                
       27.15    55.77  1:21.14  1:45.25                                    
  2 Fort Walton Beach                           1:46.61    1:45.77         34  
     1) Williams, Joshua SO             2) Schade, Matthew SR             
     3) Mackenzie, Joseph SO            4) Simmons, Joshua JR             
       27.71    57.19  1:23.12  1:45.77                                    
  3 Washington (Pensacola)                      1:48.34    1:46.80         32  
     1) Roy, Dylan JR                   2) Mai, Tam SO                    
     3) Freeman, Matthew SR             4) Mariano, Francis SR            
       28.42    59.48  1:23.97  1:46.80                                    
  4 Choctawhatchee (Fort Walton)                1:51.21    1:46.89         30  
     1) Whitehurst, Patrick SO          2) Strom, Alex SO                 
     3) Johnston, Christian JR          4) Whitehurst, Michael SO         
       27.45    56.15  1:23.92  1:46.89                                    
  5 Mosley (Lynn Haven)                         1:47.28    1:48.87         28  
     1) Williams, Nathan SR             2) Reece, Matthew JR              
     3) Bryant, Matthew JR              4) Cude, Peter JR                 
       29.36    59.52  1:24.62  1:48.87                                    
  6 Gulf Breeze High School                     1:51.03    1:49.11         26  
     1) Gunn, Ross JR                   2) Thames, Shane JR               
     3) Gunn, Adam FR                   4) Wein, Bryce SO                 
       26.19    57.04  1:23.96  1:49.11                                    
  7 Milton                                      1:54.16    1:55.13         24  
     1) Burch, Raymond FR               2) Pool, James SO                 
     3) Patti, Austin JR                4) Wilson, Billy SO               
       26.71  1:00.32  1:29.77  1:55.13                                    
  8 Navarre High School                         1:58.02    1:57.77         22  
     1) Barbee, Michael FR              2) Hodge, Chris FR                
     3) Wymore, Justin SO               4) Brummett, Andrew FR            
       30.94  1:05.13  1:32.00  1:57.77                                    
B - Final
  9 Tate (Cantonment)                           1:59.95    2:00.58         18  
     1) Jones, Michael SO               2) Boslet, Michael SR             
     3) Karp, Patrick FR                4) McCulley, Zack JR              
       34.51  1:03.79  1:36.36  2:00.58                                    
 10 Bay (Panama City)                           2:02.23    2:01.54         14  
     1) Clutch, JD FR                   2) Henely, Eric SR                
     3) Lippmann, Alec SR               4) Owen, Kurt SO                  
       32.36  1:04.83  1:35.24  2:01.54                                    
 11 Rutherford (Springfield)                    2:04.76    2:05.69         12  
     1) Williams, Clinton SO            2) Johnson, Scott JR              
     3) Machuca, Nicholas FR            4) Morrison, Carl Jeffery SO      
       32.40           1:38.92  2:05.69                                    
 12 Pine Forest (Pensacola)                     2:09.87    2:13.68         10  
     1) Brown, James JR                 2) Smith, Justin JR               
     3) Hubbard, Charles SR             4) Pretzer, Andreas JR            
       36.28  1:11.35  1:43.23  2:13.68                                    
 13 Escambia (Pensacola)                        2:26.89    2:26.70          8  
     1) Richard, Adam JR                2) Niedzwiecki, Andrew JR         
     3) Washburn, Chris JR              4) Stark, Mark SO                 
              1:18.64  1:51.05  2:26.70                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pensacola                                         1:47.50    1:46.44 q      
     1) Seely, Casey JR                 2) Stone, Ethan SO                
     3) Sanborn, Brian JR               4) Danley, Adam SO                
  2 Fort Walton Beach                                 1:44.02    1:46.61 q      
     1) Williams, Joshua SO             2) Schade, Matthew SR             
     3) Mackenzie, Joseph SO            4) Simmons, Joshua JR             
  3 Mosley (Lynn Haven)                               1:47.87    1:47.28 q      
     1) Williams, Nathan SR             2) Reece, Matthew JR              
     3) Bryant, Matthew JR              4) Cude, Peter JR                 
  4 Washington (Pensacola)                            1:52.04    1:48.34 q      
     1) Roy, Dylan JR                   2) Mai, Tam SO                    
     3) Freeman, Matthew SR             4) Mariano, Francis SR            
  5 Gulf Breeze High School                           1:53.81    1:51.03 q      
     1) Gunn, Ross JR                   2) Thames, Shane JR               
     3) Gunn, Adam FR                   4) Wein, Bryce SO                 
  6 Choctawhatchee (Fort Walton)                      1:49.85    1:51.21 q      
     1) Hoskins, Kenny SO               2) Whitehurst, Patrick SO         
     3) Strom, Alex SO                  4) Bryson, Cody SO                
  7 Milton                                            1:58.00    1:54.16 q      
     1) Burch, Raymond FR               2) Pool, James SO                 
     3) Patti, Austin JR                4) Wilson, Billy SO               
  8 Navarre High School                               1:57.54    1:58.02 q      
     1) Barbee, Michael FR              2) Hodge, Chris FR                
     3) Wymore, Justin SO               4) Brummett, Andrew FR            
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tate (Cantonment)                                 1:57.24    1:59.95 q      
     1) Jones, Michael SO               2) Boslet, Michael SR             
     3) Karp, Patrick FR                4) McCulley, Zack JR              
 10 Bay (Panama City)                                 1:59.86    2:02.23 q      
     1) Clutch, JD FR                   2) Henely, Eric SR                
     3) Lippmann, Alec SR               4) Owen, Kurt SO                  
 11 Rutherford (Springfield)                          2:03.07    2:04.76 q      
     1) Williams, Clinton SO            2) Johnson, Scott JR              
     3) Machuca, Nicholas FR            4) Morrison, Carl Jeffery SO      
 12 Pine Forest (Pensacola)                           2:25.77    2:09.87 q      
     1) Brown, James JR                 2) Smith, Justin JR               
     3) Hubbard, Charles SR             4) Pretzer, Andreas JR            
 13 Escambia (Pensacola)                              2:14.77    2:26.89 q      
     1) Niedzwiecki, Andrew JR          2) Whitmeyor, Bryon SO            
     3) Washburn, Chris JR              4) Richard, Adam JR               
 -- Pace                                              2:18.61         DQ        
     1) Harrison, Joshua SO             2) Watkins, Daniel SR             
     3) Ramirez, Anthony JR             4) Harrison, Jacob JR             
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nowak, Michala      SR GBRZ                 1:59.87    1:58.88         20  
       27.76    57.91  1:28.50  1:58.88                                    
  2 Strom, Olivia       FR Choctawhatchee       2:01.35    2:00.23         17  
       27.84    57.89  1:29.23  2:00.23                                    
  3 Kearns, Laura       FR Rutherford           2:07.25    2:03.61         16  
       27.75    58.38  1:30.69  2:03.61                                    
  4 McDermott, Mary     JR Mosley               2:07.60    2:03.97         15  
       28.57    59.87  1:32.14  2:03.97                                    
  5 Dubose, Hayley      FR Pensacola            2:06.84    2:07.40         14  
       28.68  1:00.14  1:33.91  2:07.40                                    
  6 McDermott, Sarah    JR Mosley               2:13.91    2:11.62         13  
       30.03  1:03.20  1:37.55  2:11.62                                    
  7 VerSteeg, Linsi     JR Fort Walton Bch      2:13.04    2:12.62         12  
       30.21  1:03.26  1:37.53  2:12.62                                    
  8 Dorsch, Sarah       JR Mosley               2:15.28    2:14.71         11  
       31.01  1:05.00  1:40.26  2:14.71                                    
B - Final
  9 Moorer, Taylor      SR NAVA                 2:15.54    2:13.37          9  
       30.20  1:03.22  1:38.24  2:13.37                                    
 10 Jacobson, Jillian   SR Fort Walton Bch      2:17.01    2:16.16          7  
       30.59  1:04.94  1:41.05  2:16.16                                    
 11 Sheffield, Alyssa   SO Choctawhatchee       2:18.68    2:19.58          6  
       31.25  1:06.52  1:43.45  2:19.58                                    
 12 Meach, Lee          SR Pensacola            2:20.44    2:20.22          5  
       31.54  1:07.00  1:43.79  2:20.22                                    
 13 Baker, Brianna      SO Fort Walton Bch      2:26.96    2:22.80          4  
       33.16  1:09.13  1:46.61  2:22.80                                    
 14 Sims, Miles         SO Fort Walton Bch      2:23.56    2:23.30          3  
       32.65  1:08.98  1:46.99  2:23.30                                    
 15 Kaufman, Hannah     FR Choctawhatchee       2:24.49    2:23.99          2  
       32.37  1:08.44  1:45.88  2:23.99                                    
 16 Menah, Angela       SO Pensacola            2:27.24    2:26.76          1  
       32.51  1:09.15  1:48.31  2:26.76                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nowak, Michala            SR GBRZ                 1:57.37    1:59.87 q      
       27.49    57.83  1:28.95  1:59.87                                    
  2 Strom, Olivia             FR Choctawhatchee       1:59.04    2:01.35 q      
       27.50    57.97  1:29.60  2:01.35                                    
  3 Dubose, Hayley            FR Pensacola            2:07.00    2:06.84 q      
       28.51    59.73  1:33.36  2:06.84                                    
  4 Kearns, Laura             FR Rutherford           2:05.46    2:07.25 q      
       29.02  1:01.10  1:34.03  2:07.25                                    
  5 McDermott, Mary           JR Mosley               2:03.83    2:07.60 q      
       29.28  1:01.96  1:35.18  2:07.60                                    
  6 VerSteeg, Linsi           JR Fort Walton Bch      2:12.59    2:13.04 q      
       30.31  1:03.34  1:38.25  2:13.04                                    
  7 McDermott, Sarah          JR Mosley               2:09.50    2:13.91 q      
       30.83  1:04.91  1:39.73  2:13.91                                    
  8 Dorsch, Sarah             JR Mosley               2:21.05    2:15.28 q      
       31.39  1:05.59  1:40.53  2:15.28                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Moorer, Taylor            SR NAVA                 2:14.34    2:15.54 q      
       30.16  1:03.68  1:39.44  2:15.54                                    
 10 Jacobson, Jillian         SR Fort Walton Bch      2:15.39    2:17.01 q      
       30.97  1:05.85  1:42.01  2:17.01                                    
 11 Sheffield, Alyssa         SO Choctawhatchee       2:15.96    2:18.68 q      
       30.70  1:05.30  1:41.86  2:18.68                                    
 12 Meach, Lee                SR Pensacola            2:16.65    2:20.44 q      
       31.23  1:06.75  1:43.58  2:20.44                                    
 13 Sims, Miles               SO Fort Walton Bch      2:27.12    2:23.56 q      
       31.95  1:08.13  1:46.97  2:23.56                                    
 14 Kaufman, Hannah           FR Choctawhatchee       2:25.51    2:24.49 q      
       32.92  1:09.61  1:47.63  2:24.49                                    
 15 Baker, Brianna            SO Fort Walton Bch      2:27.10    2:26.96 q      
       33.16  1:10.81  1:49.85  2:26.96                                    
 16 Menah, Angela             SO Pensacola            2:28.73    2:27.24 q      
       33.63  1:11.25  1:49.39  2:27.24                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Scully, Nicole            SO Pine Forest          2:33.63    2:28.08        
       33.29  1:10.78  1:50.10  2:28.08                                    
 18 Mingo, Grace              FR Tate                 2:32.17    2:28.88        
       34.03  1:12.31  1:51.05  2:28.88                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Palpallatoc, Mariah       JR NAVA                 2:35.21    2:29.89        
       34.47  1:12.75  1:52.07  2:29.89                                    
 20 Bradley, Aryn             SO Washington           2:31.39    2:35.27        
       35.44  1:14.91  1:55.99  2:35.27                                    
 21 Radomski, Nicole          FR Milton               2:34.94    2:36.05        
       34.67  1:13.49  1:54.12  2:36.05                                    
 22 Seale, Kirsti             JR Bay                  2:36.81    2:37.50        
       36.73  1:17.40  1:59.44  2:37.50                                    
 23 Pearish, Emma             SR Rutherford           2:30.99    2:37.63        
       35.88  1:16.60  1:58.39  2:37.63                                    
 24 Rol, Taylor               SO Pace                 2:46.83    2:42.81        
       37.25  1:18.57  2:02.02  2:42.81                                    
 25 Harris, Keely             SO Washington           2:44.25    2:43.89        
       34.94  1:14.62  1:58.27  2:43.89                                    
 26 Miller, Tracy             SR NAVA                 2:47.21    2:44.99        
       35.93  1:17.94  2:03.59  2:44.99                                    
 27 Lee, Tiffany              SO Pace                 2:42.39    2:45.54        
       36.25  1:17.64  2:02.30  2:45.54                                    
 28 Updike, Jessika           SO GBRZ                 2:48.38    2:49.41        
       37.50  1:19.40  2:04.99  2:49.41                                    
 29 Berteau, Emily            SO NAVA                 2:55.16    2:49.62        
       39.02  1:22.50  2:07.29  2:49.62                                    
 30 Bass, Rachael             SO Tate                 2:49.27    2:50.21        
       38.78  1:21.88  2:06.90  2:50.21                                    
 31 Furr, Hannah              JR Washington           3:05.01    2:51.11        
       39.22  1:22.73  2:08.70  2:51.11                                    
 32 Turner, Zuri              SO Tate                 2:41.34    2:52.39        
       36.70  1:19.84  2:52.39                                             
 33 Brayton, Haven            FR Pace                 3:09.80    2:52.68        
 34 McEachern, Joi            JR GBRZ                 2:53.79    2:52.80        
       36.52           2:06.97  2:52.80                                    
 35 Kirn, Michaela            FR Pace                 2:50.95    2:54.18        
       38.58  1:23.72  2:11.21  2:54.18                                    
 36 Notaro, Angelle           FR Pensacola            2:55.00    2:54.63        
       38.26  1:22.86  2:10.19  2:54.63                                    
 37 Waters, Ashley            SR Pine Forest          3:08.12    2:57.75        
 38 Stowell, Carissa          SR Milton               2:55.13    2:57.82        
       39.75  1:24.49  2:12.51  2:57.82                                    
 39 Velasco, Amelia           JR Escambia             3:06.08    3:01.18        
 40 Mayo, Hannah              JR Tate                 3:01.34    3:02.95        
       40.07  1:26.44  2:14.92  3:02.95                                    
 41 Coogle, Emily             SO Milton               3:11.39    3:03.51        
 42 Stogsdill, Sarah          FR Choctawhatchee       2:45.00    3:07.07        
       38.48  1:27.75  2:17.83  3:07.07                                    
 43 Worth, Megan              JR Pine Forest          3:16.68    3:07.28        
 44 Ales, Lindsey             SR Washington           3:15.50    3:10.89        
 45 Traver, Alexa             SO Rutherford           3:14.93    3:13.64        
 46 Kilpatrick, Amber         FR Milton               3:29.27    3:16.76        
 47 Cooper, Hedda             FR Rutherford           3:21.66    3:16.87        
 -- Pollard, Julia            SR Mosley               2:15.49         NS        
 -- Remitar, April            SO GBRZ                 3:02.15         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strom, Alex         SO Choctawhatchee       1:46.90    1:47.73         20  
       24.55    51.72  1:19.99  1:47.73                                    
  2 Gunn, Ross          JR GBRZ                 1:52.95    1:50.71         17  
       25.15    53.00  1:21.77  1:50.71                                    
  3 Mai, Tam            SO Washington           1:52.50    1:51.95         16  
       25.80    54.34  1:23.58  1:51.95                                    
  4 Whitehurst, Michae  SO Choctawhatchee       1:52.01    1:52.73         15  
       25.66    54.55  1:24.08  1:52.73                                    
  5 Perdomo, Michael    JR Mosley               1:55.39    1:56.22         14  
       25.56    54.09  1:24.51  1:56.22                                    
  6 Mackenzie, Joseph   SO Fort Walton Bch      1:57.35    1:57.55         13  
       26.46    56.80  1:27.52  1:57.55                                    
  7 Adams, Ryan         JR Choctawhatchee       1:55.07    2:00.67         12  
       27.61    58.27  1:29.80  2:00.67                                    
  8 Johnston, Christia  JR Choctawhatchee       1:57.41    2:01.66         11  
       27.67    58.46  1:30.33  2:01.66                                    
B - Final
  9 Braseth, Michael    SO Fort Walton Bch      1:59.46    1:56.95          9  
       26.97    57.18  1:27.69  1:56.95                                    
 10 Ionescu, Alexandru  SR Mosley               1:58.55    1:57.02          7  
       26.45    56.13  1:27.09  1:57.02                                    
 11 Hill, Anthony       SR Mosley               1:59.64    1:59.46          6  
       27.46    57.48  1:28.64  1:59.46                                    
 12 Craig, Daniel       JR Fort Walton Bch      2:04.74    2:01.37          5  
       27.14    58.05  1:30.58  2:01.37                                    
 13 Cain, Cameron       SO Fort Walton Bch      1:59.74    2:01.73          4  
       26.86    57.45  1:29.83  2:01.73                                    
 14 Loosbrock, Alan     JR Mosley               2:03.81    2:02.58          3  
       27.91    58.88  1:30.72  2:02.58                                    
 15 Danforth, Daniel    SR Washington           2:05.77    2:06.15          2  
       28.22    59.81  1:32.67  2:06.15                                    
 -- Patti, Austin       JR Milton               2:05.74         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Strom, Alex               SO Choctawhatchee       1:47.03    1:46.90 q      
       24.19    51.32  1:19.32  1:46.90                                    
  2 Whitehurst, Michael       SO Choctawhatchee       1:53.93    1:52.01 q      
       25.39    54.34  1:24.25  1:52.01                                    
  3 Mai, Tam                  SO Washington           1:53.40    1:52.50 q      
       25.93    54.28  1:23.36  1:52.50                                    
  4 Gunn, Ross                JR GBRZ                 1:51.15    1:52.95 q      
       25.89    54.66  1:24.24  1:52.95                                    
  5 Adams, Ryan               JR Choctawhatchee       1:55.98    1:55.07 q      
       27.02    56.10  1:26.13  1:55.07                                    
  6 Perdomo, Michael          JR Mosley               1:52.46    1:55.39 q      
       26.43    55.49  1:25.20  1:55.39                                    
  7 Mackenzie, Joseph         SO Fort Walton Bch      1:56.32    1:57.35 q      
       26.58    56.85  1:27.99  1:57.35                                    
  8 Johnston, Christian       JR Choctawhatchee       1:55.00    1:57.41 q      
       26.83    56.50  1:26.94  1:57.41                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ionescu, Alexandru        SR Mosley               1:59.99    1:58.55 q      
       26.22    55.43  1:27.00  1:58.55                                    
 10 Braseth, Michael          SO Fort Walton Bch      2:03.89    1:59.46 q      
       27.94    58.45  1:29.66  1:59.46                                    
 11 Hill, Anthony             SR Mosley               2:03.61    1:59.64 q      
       27.38    57.40  1:28.64  1:59.64                                    
 12 Cain, Cameron             SO Fort Walton Bch      1:59.74    1:59.74 q      
       26.47    56.36  1:28.16  1:59.74                                    
 13 Loosbrock, Alan           JR Mosley               2:06.49    2:03.81 q      
       28.09    59.20  1:31.56  2:03.81                                    
 14 Craig, Daniel             JR Fort Walton Bch      2:02.83    2:04.74 q      
       26.40    56.98  1:31.20  2:04.74                                    
 15 Patti, Austin             JR Milton               2:07.86    2:05.74 q      
       27.89    59.16  1:32.43  2:05.74                                    
 16 Danforth, Daniel          SR Washington           2:09.70    2:05.77 q      
       28.79  1:00.81  1:33.69  2:05.77                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vest, Lukas               FR Washington           2:07.15    2:09.37        
       29.04  1:01.12  1:35.53  2:09.37                                    
 18 Willis, Stephen           JR Washington           2:15.01    2:12.07        
       29.59  1:02.52  1:37.15  2:12.07                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Moran, David              SR Pace                 2:07.92    2:12.64        
       29.74  1:03.05  1:38.30  2:12.64                                    
 20 Barbee, Michael           FR NAVA                 2:09.15    2:12.71        
       30.17  1:03.75  1:39.02  2:12.71                                    
 21 Vatter, Thomas            SO NAVA                 2:13.75    2:12.77        
       28.77  1:01.90  1:37.48  2:12.77                                    
 22 Williamson, James         FR NAVA                 2:18.95    2:15.06        
       29.35  1:02.93  1:39.61  2:15.06                                    
 23 Niedzwiecki, Andrew       JR Escambia             2:30.70    2:20.22        
       31.68  1:07.03  1:44.85  2:20.22                                    
 24 Jones, Michael            SO Tate                 2:34.24    2:20.79        
       31.53  1:06.44  1:42.27  2:20.79                                    
 25 Ellington, Calvin         JR GBRZ                 2:26.42    2:23.14        
       31.81  1:07.96  1:46.30  2:23.14                                    
 26 Hubbard, Charles          SR Pine Forest          2:23.59    2:25.02        
       30.07  1:06.01  1:46.02  2:25.02                                    
 27 Cross, Jeff               FR NAVA                 2:35.82    2:25.21        
       32.27  1:08.77  1:47.06  2:25.21                                    
 28 Cauthen, Jake             FR Bay                  2:34.64    2:25.23        
       32.60  1:09.87  1:48.32  2:25.23                                    
 29 Lambert, Jason            SR GBRZ                 2:42.55    2:29.55        
       32.64  1:11.60  1:52.45  2:29.55                                    
 30 Cook, Kelvin              JR Milton               2:42.24    2:33.74        
       32.19  1:10.69  2:33.74                                             
 31 Lancaster, Kenneth        JR Milton               2:50.00    2:36.49        
       34.71  1:13.29  2:36.49                                             
 32 Rainbolt, Clifford        FR Tate                 2:35.17    2:41.23        
       36.02  1:17.88  2:00.45  2:41.23                                    
 33 Kolbe, Michael            SR Rutherford           2:43.58    2:42.65        
       34.78  2:42.65                                                      
 34 Pretzer, Andreas          JR Pine Forest          2:53.23    2:44.76        
       34.36  1:17.81  2:04.13  2:44.76                                    
 35 Houbler, Dylan            FR Rutherford           2:50.97    2:45.92        
       35.88  1:16.94  2:00.01  2:45.92                                    
 36 Brausch, John             FR Tate                 2:37.18    2:47.43        
       38.11  1:19.54  2:04.22  2:47.43                                    
 37 Wright, Zachary           FR Milton               3:17.16    2:51.60        
       38.01  1:23.67  2:51.60                                             
 38 Kessler, Kristopher       FR Pace                 2:52.01    2:52.32        
       39.43  1:24.15  2:11.03  2:52.32                                    
 39 Lewis, Caleb              SO Tate                 2:42.16    3:01.34        
       36.94  1:22.11  3:01.34                                             
 -- Shaw, James               FR Rutherford           2:48.32         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evans, Sara         SR Mosley               2:13.58    2:10.14         20  
       28.79  1:02.59  1:39.71  2:10.14                                    
  2 Nicholson, Haley    SR Washington           2:13.08    2:10.28         17  
       28.10  1:01.46  1:39.96  2:10.28                                    
  3 Macfarlane, Zoe     FR Pensacola            2:16.21    2:15.02         16  
       29.56  1:02.54  1:43.66  2:15.02                                    
  4 Parsons, Chrissy    JR NAVA                 2:16.90    2:16.15         15  
       28.82  1:02.44  1:42.34  2:16.15                                    
  5 Macfarlane, Maddie  JR Pensacola            2:19.06    2:16.18         14  
       30.61  1:04.31  1:45.67  2:16.18                                    
  6 Hove, Victoria      FR Mosley               2:16.67    2:16.22         13  
       29.98  1:04.40  1:44.72  2:16.22                                    
  7 Troia, Allison      SO Bay                  2:27.36    2:27.16         12  
       31.81  1:09.48  1:51.77  2:27.16                                    
  8 Tharp, Megan        FR Tate                 2:26.88    2:29.65         11  
       32.22  1:11.28  1:53.19  2:29.65                                    
B - Final
  9 Regelman, Paige     SO Fort Walton Bch      2:27.96    2:28.01          9  
       32.71  1:10.80  1:54.51  2:28.01                                    
 10 Broersma, Bonnie    SO Mosley               2:28.23    2:30.04          7  
       33.23  1:11.02  1:55.18  2:30.04                                    
 11 Whitehurst, Megan   SR Choctawhatchee       2:30.52    2:32.48          6  
       35.55  1:13.97  1:56.98  2:32.48                                    
 12 Townsend, Sarah     FR NAVA                 2:43.35    2:40.81          5  
       34.83  1:15.62  2:04.20  2:40.81                                    
 13 Cassidy, Lacy       JR Fort Walton Bch      2:39.42    2:41.75          4  
       36.51  1:20.28  2:04.41  2:41.75                                    
 14 McKinney, Brooke    SO Washington           2:42.51    2:42.60          3  
       33.63  1:13.24  2:02.02  2:42.60                                    
 15 Patronis, Maria     FR Mosley               2:43.67    2:43.39          2  
       35.82  1:18.00  2:04.66  2:43.39                                    
 16 Lee, Madison        JR Pensacola            2:30.55    2:49.27          1  
       35.80  1:18.82  2:10.16  2:49.27                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nicholson, Haley          SR Washington           2:14.15    2:13.08 q      
       28.17  1:02.24  1:41.35  2:13.08                                    
  2 Evans, Sara               SR Mosley               2:12.91    2:13.58 q      
       29.94  1:04.08  1:42.22  2:13.58                                    
  3 Macfarlane, Zoe           FR Pensacola            2:11.00    2:16.21 q      
       30.13  1:03.43  1:44.14  2:16.21                                    
  4 Hove, Victoria            FR Mosley               2:18.07    2:16.67 q      
       30.24  1:05.15  1:44.74  2:16.67                                    
  5 Parsons, Chrissy          JR NAVA                 2:16.69    2:16.90 q      
       29.47  1:03.97  1:43.61  2:16.90                                    
  6 Macfarlane, Maddie        JR Pensacola            2:10.00    2:19.06 q      
       30.26  1:05.00  1:47.19  2:19.06                                    
  7 Tharp, Megan              FR Tate                 2:28.48    2:26.88 q      
       31.96  1:11.10  1:52.45  2:26.88                                    
  8 Troia, Allison            SO Bay                  2:26.47    2:27.36 q      
       32.77  1:11.86  1:52.78  2:27.36                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Regelman, Paige           SO Fort Walton Bch      2:29.69    2:27.96 q      
       31.64  1:10.07  1:53.81  2:27.96                                    
 10 Broersma, Bonnie          SO Mosley               2:32.61    2:28.23 q      
       32.06  1:09.20  1:52.94  2:28.23                                    
 11 Whitehurst, Megan         SR Choctawhatchee       2:30.53    2:30.52 q      
       34.61  1:12.12  1:54.25  2:30.52                                    
 12 Lee, Madison              JR Pensacola            2:37.40    2:30.55 q      
       31.27  1:08.95  1:57.40  2:30.55                                    
 13 Cassidy, Lacy             JR Fort Walton Bch      2:40.92    2:39.42 q      
       35.28  1:18.61  2:01.56  2:39.42                                    
 14 McKinney, Brooke          SO Washington           2:46.57    2:42.51 q      
       34.58  1:14.09  2:01.70  2:42.51                                    
 15 Townsend, Sarah           FR NAVA                 2:38.60    2:43.35 q      
       35.28  1:17.73  2:06.68  2:43.35                                    
 16 Patronis, Maria           FR Mosley               2:42.08    2:43.67 q      
       33.55  1:14.42  2:02.48  2:43.67                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brown, Anzu               FR GBRZ                 2:43.67    2:44.54        
       37.49  1:20.94  2:05.64  2:44.54                                    
 18 Johnson, Olivia           FR Fort Walton Bch      2:55.73    2:50.11        
       36.86  1:20.99  2:08.53  2:50.11                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Begley, Erin              FR NAVA                 2:49.70    2:52.38        
       39.51  1:19.72  2:10.63  2:52.38                                    
 20 Huffman, Courtney         JR Washington           2:53.09    2:54.39        
       37.94  1:24.62  2:12.39  2:54.39                                    
 21 Moran, Loren              SO Pace                 2:57.66    2:55.03        
       38.01  1:23.27  2:16.58  2:55.03                                    
 22 Smiley, Anne              FR Pensacola            2:37.40    2:55.12        
       40.80  1:26.22  2:15.28  2:55.12                                    
 23 Williams, Erin            SO GBRZ                 2:55.57    2:56.39        
       36.44  1:19.11  2:15.59  2:56.39                                    
 24 Barrett, Chelsea          SR Washington           2:59.07    2:56.85        
       37.25  1:21.80  2:12.82  2:56.85                                    
 25 Trice, Sabrina            SR Tate                 2:50.23    2:57.43        
       37.84  1:21.30  2:57.43                                             
 26 Jaax, Mckenzie            FR Fort Walton Bch      3:00.54    3:00.22        
                       2:20.89  3:00.22                                    
 27 Olsen, Samatha            JR Pace                 3:20.90    3:13.78        
       41.21  1:31.90  2:25.54  3:13.78                                    
 28 Pastorella, Geena         SR NAVA                 3:12.06    3:15.35        
       40.47  1:28.79  2:29.92  3:15.35                                    
 29 Stuckey, Emily            SO GBRZ                 3:07.94    3:15.50        
       41.96  1:32.87  2:31.89  3:15.50                                    
 30 Lawrence, Destini         JR Pace                 3:24.75    3:20.67        
       44.79  1:36.07  2:36.98  3:20.67                                    
 31 Heatley, Brynne           JR GBRZ                 3:39.97    3:24.96        
       39.09  1:35.75  3:24.96                                             
 32 Smyth, Katherina          FR Pace                 3:44.00    3:26.56        
       45.66  1:41.44  2:38.22  3:26.56                                    
 33 Harris, Synda             SO Tate                 4:00.93    3:44.92        
       47.97  1:52.13  2:55.94  3:44.92                                    
 34 Yancey, MacKenzie         FR Tate                 3:51.67    3:45.25        
       47.47  1:53.11  2:55.16  3:45.25                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burch, Raymond      FR Milton               2:01.97    2:00.05         20  
       25.85    55.66  1:32.13  2:00.05                                    
  2 Boslet, Michael     SR Tate                 2:04.47    2:04.57         17  
       27.47    58.52  1:34.31  2:04.57                                    
  3 Bryant, Matthew     JR Mosley               2:06.89    2:07.59         16  
       26.02  1:00.17  1:37.89  2:07.59                                    
  4 Whitehurst, Patric  SO Choctawhatchee       2:09.67    2:07.62         15  
       27.70    59.56  1:38.88  2:07.62                                    
  5 Williams, Joshua    SO Fort Walton Bch      2:11.34    2:07.82         14  
       27.44    58.89  1:37.77  2:07.82                                    
  6 Danley, Adam        SO Pensacola            2:10.15    2:09.79         13  
       28.10  1:00.00  1:39.60  2:09.79                                    
  7 Thames, Shane       JR GBRZ                 2:12.75    2:14.42         12  
       29.02  1:03.21  1:42.08  2:14.42                                    
  8 Williams, Nathan    SR Mosley               2:12.38    2:16.07         11  
       28.51  1:02.66  1:43.56  2:16.07                                    
B - Final
  9 Reece, Matthew      JR Mosley               2:15.88    2:14.25          9  
       29.05  1:05.49  1:43.62  2:14.25                                    
 10 Reyes, Samuel       SO Mosley               2:14.31    2:14.26          7  
       27.74  1:05.20  1:43.33  2:14.26                                    
 11 Day, Jordan         FR Fort Walton Bch      2:18.56    2:16.77          6  
       28.23  1:03.05  1:44.76  2:16.77                                    
 12 Gunn, Adam          FR GBRZ                 2:16.03    2:19.29          5  
       31.85  1:06.37  1:47.48  2:19.29                                    
 13 Bevil, Matthew      JR Fort Walton Bch      2:20.24    2:21.45          4  
       29.74  1:04.33  1:49.38  2:21.45                                    
 14 Hodge, Chris        FR NAVA                 2:20.44    2:21.93          3  
       30.56  1:06.45  1:48.90  2:21.93                                    
 15 Mendez, Victor      JR Pensacola            2:20.52    2:25.05          2  
       29.87  1:06.73  1:49.99  2:25.05                                    
 16 Bruechner, Frank    FR Fort Walton Bch      2:26.05    2:28.19          1  
       32.51  1:11.12  1:53.76  2:28.19                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burch, Raymond            FR Milton               2:05.00    2:01.97 q      
       25.87    56.21  1:33.79  2:01.97                                    
  2 Boslet, Michael           SR Tate                 2:05.71    2:04.47 q      
       27.49    58.39  1:34.25  2:04.47                                    
  3 Bryant, Matthew           JR Mosley               2:08.41    2:06.89 q      
       26.41  1:00.20  1:37.17  2:06.89                                    
  4 Whitehurst, Patrick       SO Choctawhatchee       2:07.07    2:09.67 q      
       28.30  1:00.63  1:40.13  2:09.67                                    
  5 Danley, Adam              SO Pensacola            2:10.54    2:10.15 q      
       27.61  1:00.16  1:40.06  2:10.15                                    
  6 Williams, Joshua          SO Fort Walton Bch      2:09.79    2:11.34 q      
       27.96  1:00.72  1:40.19  2:11.34                                    
  7 Williams, Nathan          SR Mosley               2:16.12    2:12.38 q      
       28.31  1:02.28  1:41.70  2:12.38                                    
  8 Thames, Shane             JR GBRZ                 2:15.57    2:12.75 q      
       29.55  1:02.99  1:41.38  2:12.75                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reyes, Samuel             SO Mosley               2:14.84    2:14.31 q      
       28.25  1:05.49  1:43.97  2:14.31                                    
 10 Reece, Matthew            JR Mosley               2:16.79    2:15.88 q      
       28.82  1:05.21  1:42.49  2:15.88                                    
 11 Gunn, Adam                FR GBRZ                 2:19.14    2:16.03 q      
       29.26  1:03.58  1:44.47  2:16.03                                    
 12 Day, Jordan               FR Fort Walton Bch      2:20.59    2:18.56 q      
       28.87  1:03.89  1:46.14  2:18.56                                    
 13 Bevil, Matthew            JR Fort Walton Bch      2:23.83    2:20.24 q      
       28.99  1:03.19  1:47.78  2:20.24                                    
 14 Hodge, Chris              FR NAVA                 2:20.29    2:20.44 q      
       30.33  1:05.49  1:46.75  2:20.44                                    
 15 Mendez, Victor            JR Pensacola            2:30.00    2:20.52 q      
       30.50  1:05.98  1:47.08  2:20.52                                    
 16 Bruechner, Frank          FR Fort Walton Bch      2:29.46    2:26.05 q      
       31.99  1:10.10  1:51.53  2:26.05                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Retzloff, Evan            FR Washington           2:24.75    2:26.81        
       30.16  1:07.34  1:51.33  2:26.81                                    
 18 Wymore, Justin            SO NAVA                 2:29.34    2:27.02        
       29.26  1:08.92  1:53.28  2:27.02                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Roy, Dylan                JR Washington           2:22.05    2:27.94        
       28.79           1:51.12  2:27.94                                    
 20 Lippmann, Alec            SR Bay                  2:30.34    2:28.08        
       31.46  1:10.07  1:52.46  2:28.08                                    
 21 Spruill, Blake            JR Washington           2:36.91    2:30.38        
       32.83  1:13.59  1:54.28  2:30.38                                    
 22 Arsenault, Daniel         SR Washington           2:30.00    2:31.49        
       33.48  1:12.42  1:53.95  2:31.49                                    
 23 Munz, Bryce               FR Choctawhatchee       2:39.74    2:33.17        
       34.63  1:12.51  1:59.44  2:33.17                                    
 24 Machuca, Nicholas         FR Rutherford           2:33.86    2:34.66        
       31.37  1:12.68  1:58.94  2:34.66                                    
 25 Kara, Sami                SR Pensacola            2:20.00    2:36.39        
       29.80  1:09.54  1:55.60  2:36.39                                    
 26 Bridwell, Rossor          FR Choctawhatchee       2:43.00    2:36.70        
       33.90  1:10.61  2:00.05  2:36.70                                    
 27 Rine, Phoenix             FR Bay                  2:36.31    2:37.78        
       34.07  1:17.04  2:00.57  2:37.78                                    
 28 Brummett, Andrew          FR NAVA                 2:46.66    2:42.23        
       32.98  1:13.13  2:03.20  2:42.23                                    
 29 Johnson, Scott            JR Rutherford           2:40.67    2:46.01        
       35.86  1:20.87  2:06.92  2:46.01                                    
 30 Adkins, Alex              SO Bay                  3:13.72    3:00.32        
       38.72           2:20.75  3:00.32                                    
 31 Watkins, Daniel           SR Pace                 3:10.39    3:00.52        
       36.80  1:27.80  2:16.04  3:00.52                                    
 32 Brustad, Benny            FR NAVA                 2:56.10    3:05.31        
       36.24  1:28.99  2:21.07  3:05.31                                    
 -- Livingston, Kyle          FR Tate                 2:37.18         DQ        
       39.66  1:26.48  2:17.35       DQ                                    
 -- Nguyen, Peter             JR Rutherford           3:57.42         DQ        
       48.04  1:47.89  2:48.94       DQ                                    
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hilton, Candice     SR Mosley                 26.08      25.81         20  
  2 Worthylake, Sarah   SO Washington             26.94      26.67         17  
  3 Arrington, Brooke   FR Fort Walton Bch        27.01      26.71         16  
  4 Mitchell, Kaitlin   SR Washington             26.88      26.80         15  
  5 Lehman, Staci       SR Mosley                 27.22      26.96         14  
  6 Carter, Kendall     SR Choctawhatchee         27.06      27.03         13  
  7 Gantert, Jamie      JR Fort Walton Bch        27.49      27.04         12  
  8 Green, April        JR Escambia               27.63      27.54         11  
B - Final
  9 Wyllie, Lauren      SR Rutherford             27.88      27.58          9  
 10 Barbee, Jen         JR NAVA                   27.70      28.05          7  
 11 McQueen, Taylor     JR Mosley                 28.03      28.06          6  
 12 Norman, Malissa     JR Pace                   27.88      28.14          5  
 13 Starke, Monique     JR Washington             28.11      28.51          4  
 14 Laird, Jessica      JR Washington             28.54      28.69          3  
 15 Barberides, Nicole  SO Mosley                 28.01      28.79          2  
 16 Stone, Katherine    FR Fort Walton Bch        28.53      29.24          1  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hilton, Candice           SR Mosley                 25.76      26.08 q      
  2 Mitchell, Kaitlin         SR Washington             27.28      26.88 q      
  3 Worthylake, Sarah         SO Washington             26.65      26.94 q      
  4 Arrington, Brooke         FR Fort Walton Bch        26.93      27.01 q      
  5 Carter, Kendall           SR Choctawhatchee         26.66      27.06 q      
  6 Lehman, Staci             SR Mosley                 27.97      27.22 q      
  7 Gantert, Jamie            JR Fort Walton Bch        27.14      27.49 q      
  8 Green, April              JR Escambia               28.20      27.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barbee, Jen               JR NAVA                   27.91      27.70 q      
 10 Loyd, Taylor              SO Bay                    27.28      27.82 q      
 11 Norman, Malissa           JR Pace                   28.53      27.88 q      
 11 Wyllie, Lauren            SR Rutherford             27.26      27.88 q      
 13 Barberides, Nicole        SO Mosley                 28.03      28.01 q      
 14 McQueen, Taylor           JR Mosley                 28.55      28.03 q      
 15 Starke, Monique           JR Washington             28.66      28.11 q      
 16 Stone, Katherine          FR Fort Walton Bch        28.87      28.53 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Laird, Jessica            JR Washington             28.88      28.54        
 18 Jacobson, Jillian         SR Fort Walton Bch        27.59      28.56        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Spinola, Brittany         SO Pace                   28.79      28.72        
 20 Violette, Caitlin         SR GBRZ                   30.62      28.78        
 21 Mingo, Caitlin            SR Tate                   31.56      29.53        
 22 Traynor, Amber            JR NAVA                   29.85      29.70        
 23 Kane, Shannon             JR Escambia               29.78      29.75        
 24 Voigt, Stephanie          JR Rutherford             29.41      29.86        
 25 West, Natalie             FR Pensacola              31.00      29.99        
 26 Schuler, Savannah         JR NAVA                   29.92      30.05        
 27 Sarra, Kevyn              JR GBRZ                   30.06      30.14        
 28 Mingo, Grace              FR Tate                   32.99      30.22        
 29 Norman, Sarah             SR Pace                   31.75      30.48        
 30 Eagle, Chelsea            JR NAVA                   29.99      30.49        
 31 Stuckey, Emily            SO GBRZ                   30.67      30.50        
 32 Chavez, Bianca            SR Milton                 31.58      30.91        
 33 Brown, Blake              FR Escambia               31.67      31.01        
 34 Ingram, Holly             FR Pensacola              31.32      31.23        
 35 Coulter, Brooke           SR Milton                 30.99      31.62        
 36 Brayton, Haven            FR Pace                   32.83      32.35        
 37 McCollor, Erika           SR Choctawhatchee         33.46      32.42        
 38 Marvin, Heather           SO Rutherford             32.80      32.53        
 39 Rayfeild, Megan           SO Pensacola              32.42      32.76        
 40 Turner, Zuri              SO Tate                   33.12      33.07        
 41 Reese, Katie              FR Choctawhatchee         33.15      33.26        
 42 Abbott, Dabney            JR GBRZ                   34.89      33.83        
 43 Keller, Allie             JR Pine Forest            34.94      35.06        
 44 Bell, Christine           FR Choctawhatchee         34.58      35.77        
 45 Harmon, Christina         JR Pensacola              40.02      39.03        
 46 Mays, Dacia               JR Pine Forest            44.73      40.48        
 47 Heard, Hailey             FR Pine Forest            37.85      45.14        
 48 Rippetoe, Breanna         FR Milton                 51.21      45.19        
 -- Smith, Jamie              FR Milton                 41.27         NS        
 -- Hoven, Britony            SR Tate                   36.21         NS        
 -- Ramsey, Clarie            SR Rutherford             32.88         NS        
 -- Palmer, Ashley            SR Pine Forest            38.39         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Funk, Ryan          FR Pace                   22.63      22.52         20  
  2 Simmons, Jesse      SR Fort Walton Bch        22.69      22.53         17  
  3 Simmons, Joshua     JR Fort Walton Bch        22.95      22.80         16  
  4 Stevens, David      JR Fort Walton Bch        22.98      23.03         15  
  5 Freeman, Matthew    SR Washington             23.33      23.05         14  
  6 Newman, Jordan      SR Mosley                 22.95      23.22         13  
  7 Conant, Cody        JR Fort Walton Bch        23.00      23.34         12  
  8 Mariano, Francis    SR Washington             23.37      23.58         11  
B - Final
  9 Hast, Kyler         JR Mosley                 23.39      23.51          9  
 10 Crawford, Lucas     SR NAVA                   23.61      23.72          7  
 11 McCulley, Zack      JR Tate                   24.83      24.64          6  
 12 Young, Melvin       SO Washington             25.00      24.77          5  
 13 Trail, Nicholaus    SR Pace                   25.22      25.04          4  
 14 Rodriquez-Jimenez,  SO Mosley                 25.09      25.10          3  
 15 Kent, Tyler         SO Mosley                 23.91      25.29          2  
 16 Fenton, Joshua      SR Choctawhatchee         25.03      25.35          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Funk, Ryan                FR Pace                   22.80      22.63 q      
  2 Simmons, Jesse            SR Fort Walton Bch        22.63      22.69 q      
  3 Newman, Jordan            SR Mosley                 23.14      22.95 q      
  3 Simmons, Joshua           JR Fort Walton Bch        23.19      22.95 q      
  5 Stevens, David            JR Fort Walton Bch        22.57      22.98 q      
  6 Conant, Cody              JR Fort Walton Bch        23.26      23.00 q      
  7 Freeman, Matthew          SR Washington             23.16      23.33 q      
  8 Mariano, Francis          SR Washington             23.42      23.37 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hast, Kyler               JR Mosley                 24.08      23.39 q      
 10 Crawford, Lucas           SR NAVA                   24.09      23.61 q      
 11 Kent, Tyler               SO Mosley                 24.52      23.91 q      
 12 McCulley, Zack            JR Tate                   24.99      24.83 q      
 13 Young, Melvin             SO Washington             25.42      25.00 q      
 14 Fenton, Joshua            SR Choctawhatchee         25.60      25.03 q      
 15 Rodriquez-Jimenez, Micha  SO Mosley                 24.66      25.09 q      
 16 Trail, Nicholaus          SR Pace                   25.98      25.22 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dalton, Colby             SO GBRZ                   25.42      25.32        
 18 Bryson, Cody              SO Choctawhatchee         25.61      25.43        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Matechik, Greg            SR NAVA                   24.43      25.49        
 20 Ratte, Justin             SO GBRZ                   25.57      25.71        
 21 Phillips, Andrew          SR NAVA                   25.29      25.73        
 22 Wilson, Billy             SO Milton                 27.26      25.82        
 23 Owen, Kurt                SO Bay                    25.93      25.87        
 24 Calder, Geoffrey          SO Pensacola              26.77      25.89        
 25 Bressler, David           JR NAVA                   25.45      25.97        
 26 Floyd, Richie             SR Choctawhatchee         26.57      26.13        
 27 Washburn, Chris           JR Escambia               25.04      26.20        
 28 Ingram, Wade              FR Pensacola              25.00      26.32        
 29 Morrison, Carl Jeffery    SO Rutherford             25.09      26.37        
 30 Ramirez, Anthony          JR Pace                   26.88      26.45        
 31 Chmiel, Alex              JR Pensacola              25.00      26.57        
 32 Clutch, JD                FR Bay                    26.13      26.69        
 33 Wein, Bryce               SO GBRZ                   25.71      26.85        
 34 Rockett, Johnny           SO GBRZ                   27.17      27.23        
 35 Hubbard, Charles          SR Pine Forest            28.40      27.31        
 36 Romero, Benjamin          JR Tate                   27.31      27.59        
 37 Syfrett, Stephen          SR Rutherford             27.11      27.67        
 38 Stavely, Michael          SO Washington             27.55      27.79        
 39 Askins, Branndon          JR Milton                 28.71      27.83        
 40 Harrison, Joshua          SO Pace                   28.03      28.29        
 41 Brown, James              JR Pine Forest            31.11      28.40        
 42 Mead, James               JR Pensacola              28.00      28.47        
 43 Duarte, Bryant            SR Rutherford             27.66      29.12        
 44 Brausch, John             FR Tate                   31.81      29.54        
 45 Steele, Lindian           SR Rutherford             28.26      30.31        
 46 Cook, Kelvin              JR Milton                 29.23      30.41        
 47 Toquothty, Joshua         SR Escambia               30.87      31.04        
 48 Cox, David                JR Bay                    33.03      31.35        
 49 Emerich, Seth             SO Pine Forest            33.67      32.21        
 50 Knight, Christopher       SR Tate                   38.61      32.24        
 51 Stoiber, Nathan           FR Choctawhatchee         34.64      33.33        
 52 Stark, Mark               SO Escambia               39.64      34.40        
 -- Creel, Blake              SR Bay                    27.60         NS        
 -- Lancaster, Kenneth        JR Milton                 30.41         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arrington, Brooke   FR Fort Walton Bch           NT     341.35         20  
  2 Burns, Ashlee       SO Washington                NT     297.85         17  
  3 True, Nicole        SO Fort Walton Bch           NT     282.60         16  
 -- Underhill, Emily    SO Mosley                    NT         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cox, John           SR Washington                NT     461.35         20  
  2 Haupt, Brandon      JR Washington                NT     414.25         17  
  3 Jobling, Micheal    SR Pensacola                 NT     399.55         16  
  4 Casey, Garrett      JR Mosley                345.45     378.75         15  
  5 French, Ronald      JR Escambia                  NT     378.70         14  
  6 Blessing, Nick      SR Escambia                  NT     378.60         13  
  7 Fuhrmann, Kurt      JR Mosley                347.55     375.70         12  
  8 Underhill, Andrew   SR Mosley                308.50     367.60         11  
  9 Kearney, Ryan       JR Mosley                299.00     359.65          9  
 10 Duvall, Zachary     FR Fort Walton Bch           NT     301.70          7  
 11 Tippets, Garrett    SO Fort Walton Bch       226.80     266.20          6  
 12 Palanjian, Ari      SO Fort Walton Bch       225.50     233.25          5  
 13 Barkley, Robert     JR Fort Walton Bch           NT     199.65          4  
 -- Edgar, Joshua       SO Pine Forest               NT         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nicholson, Haley    SR Washington           1:01.04    1:00.28         20  
       28.18  1:00.28                                                      
  2 Duke, Taylor        JR Washington           1:04.11    1:02.49         17  
       29.54  1:02.49                                                      
  3 Seaman, Brielle     JR Mosley               1:04.69    1:03.61         16  
       29.18  1:03.61                                                      
  4 Mitchell, Kaitlin   SR Washington           1:05.91    1:06.07         15  
       30.12  1:06.07                                                      
  5 Carter, Kendall     SR Choctawhatchee       1:06.21    1:06.34         14  
       30.04  1:06.34                                                      
  6 Schroeder, Koren    SR GBRZ                 1:06.70    1:07.80         13  
       30.24  1:07.80                                                      
  7 Nguyen, Thy         JR GBRZ                 1:07.15    1:07.81         12  
       30.90  1:07.81                                                      
  8 McDermott, Sarah    JR Mosley               1:08.13    1:07.82         11  
       30.49  1:07.82                                                      
B - Final
  9 Dubose, Hayley      FR Pensacola            1:09.73    1:09.96          9  
       32.79  1:09.96                                                      
 10 Barberides, Nicole  SO Mosley               1:10.23    1:10.40          7  
       33.20  1:10.40                                                      
 11 Ratliff, Kristen    FR Mosley               1:10.38    1:11.46          6  
       33.66  1:11.46                                                      
 12 Mackiewicz, Lauren  JR Pace                 1:13.90    1:11.90          5  
       33.40  1:11.90                                                      
 13 Hunt, Erin          JR Fort Walton Bch      1:13.46    1:14.69          4  
       34.02  1:14.69                                                      
 14 Schlageter, Jacque  SO Choctawhatchee       1:16.10    1:15.58          3  
       34.71  1:15.58                                                      
 15 Schuler, Savannah   JR NAVA                 1:14.49    1:18.30          2  
       35.82  1:18.30                                                      
 16 Gardner, Jessica    JR Washington           1:18.34    1:19.43          1  
       36.35  1:19.43                                                      
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nicholson, Haley          SR Washington           1:01.89    1:01.04 q      
       28.35  1:01.04                                                      
  2 Duke, Taylor              JR Washington           1:04.76    1:04.11 q      
       29.82  1:04.11                                                      
  3 Seaman, Brielle           JR Mosley               1:03.63    1:04.69 q      
       30.07  1:04.69                                                      
  4 Mitchell, Kaitlin         SR Washington           1:06.22    1:05.91 q      
       30.11  1:05.91                                                      
  5 Carter, Kendall           SR Choctawhatchee       1:08.01    1:06.21 q      
       30.30  1:06.21                                                      
  6 Schroeder, Koren          SR GBRZ                 1:05.56    1:06.70 q      
       30.30  1:06.70                                                      
  7 Nguyen, Thy               JR GBRZ                 1:07.54    1:07.15 q      
       30.13  1:07.15                                                      
  8 McDermott, Sarah          JR Mosley               1:04.38    1:08.13 q      
       30.83  1:08.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dubose, Hayley            FR Pensacola            1:10.00    1:09.73 q      
       31.85  1:09.73                                                      
 10 Barberides, Nicole        SO Mosley               1:08.72    1:10.23 q      
       32.34  1:10.23                                                      
 11 Ratliff, Kristen          FR Mosley               1:11.92    1:10.38 q      
       31.59  1:10.38                                                      
 12 Hunt, Erin                JR Fort Walton Bch      1:22.32    1:13.46 q      
       33.02  1:13.46                                                      
 13 Mackiewicz, Lauren        JR Pace                 1:15.73    1:13.90 q      
       33.98  1:13.90                                                      
 14 Schuler, Savannah         JR NAVA                 1:14.07    1:14.49 q      
       34.23  1:14.49                                                      
 15 Schlageter, Jacque        SO Choctawhatchee       1:14.18    1:16.10 q      
       32.85  1:16.10                                                      
 16 Gardner, Jessica          JR Washington           1:21.81    1:18.34 q      
       34.93  1:18.34                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Townsend, Sarah           FR NAVA                 1:15.87    1:18.91        
       33.88  1:18.91                                                      
 18 McLaughlin, Morgan        JR Fort Walton Bch      1:20.31    1:20.04        
       35.53  1:20.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Palmertree, Kirsten       JR NAVA                 1:19.05    1:20.39        
       35.30  1:20.39                                                      
 20 Ingram, Holly             FR Pensacola            1:20.00    1:20.60        
       38.31  1:20.60                                                      
 21 Guin, Jessica             FR Fort Walton Bch      1:28.08    1:21.95        
       36.76  1:21.95                                                      
 22 Brenton, Amanda           FR Fort Walton Bch      1:27.23    1:23.79        
       42.36  1:23.79                                                      
 23 Trice, Sabrina            SR Tate                 1:17.63    1:24.82        
       39.40  1:24.82                                                      
 24 Williams, Erin            SO GBRZ                 1:28.16    1:28.20        
       39.00  1:28.20                                                      
 25 Cooper, Valerie           SR Rutherford           1:24.72    1:28.23        
       39.90  1:28.23                                                      
 26 Marvin, Heather           SO Rutherford           1:26.35    1:28.66        
       38.78  1:28.66                                                      
 27 Emanuelson, Julie         SR Pace                 1:33.45    1:29.16        
       40.19  1:29.16                                                      
 28 Miller, Tracy             SR NAVA                 1:27.92    1:31.65        
       41.95  1:31.65                                                      
 29 Smiley, Anne              FR Pensacola            1:15.00    1:33.78        
       42.78  1:33.78                                                      
 30 Akins, Jenna              SO Pace                 1:44.00    1:38.33        
       45.71  1:38.33                                                      
 31 Smyth, Katherina          FR Pace                 1:43.42    1:49.09        
       47.92  1:49.09                                                      
 32 Yancey, MacKenzie         FR Tate                 1:52.76    1:52.59        
       51.48  1:52.59                                                      
 -- McEachern, Joi            JR GBRZ                 1:33.56         DQ        
       40.66       DQ                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Funk, Brandon       SO Pace                   54.51      53.65         20  
       24.87    53.65                                                      
  2 Bryant, Matthew     JR Mosley                 56.16      55.64         17  
       26.04    55.64                                                      
  3 Stevens, David      JR Fort Walton Bch        56.91      56.97         16  
       25.77    56.97                                                      
  4 Freeman, Matthew    SR Washington             57.85      57.39         15  
       26.36    57.39                                                      
  5 Kent, Tyler         SO Mosley                 57.96      58.06         14  
       27.10    58.06                                                      
  6 Mackenzie, Joseph   SO Fort Walton Bch        57.84      58.21         13  
       26.76    58.21                                                      
  7 Ionescu, Alexandru  SR Mosley                 58.15      58.62         12  
       27.37    58.62                                                      
  8 Roy, Dylan          JR Washington             58.91      58.69         11  
       26.69    58.69                                                      
B - Final
  9 Schade, Matthew     SR Fort Walton Bch      1:01.39      59.96          9  
       28.11    59.96                                                      
 10 Wymore, Justin      SO NAVA                 1:02.73    1:00.75          7  
       28.17  1:00.75                                                      
 11 Ingram, Wade        FR Pensacola            1:01.73    1:01.03          6  
       27.93  1:01.03                                                      
 12 Seely, Casey        JR Pensacola            1:00.65    1:01.39          5  
       28.53  1:01.39                                                      
 13 Miller, Trey        JR Pensacola            1:00.48    1:01.71          4  
       28.85  1:01.71                                                      
 14 Gray, Alexander     JR Mosley               1:03.44    1:02.14          3  
       28.55  1:02.14                                                      
 15 Cook, Wade          SO Washington           1:03.58    1:03.37          2  
       29.55  1:03.37                                                      
 16 Braseth, Peter      JR Fort Walton Bch      1:03.15    1:06.86          1  
       29.65  1:06.86                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Funk, Brandon             SO Pace                   55.16      54.51 q      
  2 Bryant, Matthew           JR Mosley                 56.18      56.16 q      
       26.80    56.16                                                      
  3 Stevens, David            JR Fort Walton Bch        57.56      56.91 q      
       25.44    56.91                                                      
  4 Mackenzie, Joseph         SO Fort Walton Bch        57.19      57.84 q      
       26.77    57.84                                                      
  5 Freeman, Matthew          SR Washington           1:01.21      57.85 q      
       27.07    57.85                                                      
  6 Kent, Tyler               SO Mosley                 58.50      57.96 q      
       27.25    57.96                                                      
  7 Ionescu, Alexandru        SR Mosley                 59.14      58.15 q      
       27.06    58.15                                                      
  8 Roy, Dylan                JR Washington             59.07      58.91 q      
       27.06    58.91                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Trey              JR Pensacola            1:00.01    1:00.48 q      
       27.90  1:00.48                                                      
 10 Seely, Casey              JR Pensacola            1:00.01    1:00.65 q      
       27.85  1:00.65                                                      
 11 Schade, Matthew           SR Fort Walton Bch        58.13    1:01.39 q      
       27.03  1:01.39                                                      
 12 Ingram, Wade              FR Pensacola            1:03.03    1:01.73 q      
       28.46  1:01.73                                                      
 13 Wymore, Justin            SO NAVA                 1:04.57    1:02.73 q      
       29.06  1:02.73                                                      
 14 Braseth, Peter            JR Fort Walton Bch      1:03.72    1:03.15 q      
       28.29  1:03.15                                                      
 15 Gray, Alexander           JR Mosley               1:04.09    1:03.44 q      
       29.05  1:03.44                                                      
 16 Cook, Wade                SO Washington           1:05.62    1:03.58 q      
       29.59  1:03.58                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moran, David              SR Pace                 1:05.38    1:04.76        
       29.27  1:04.76                                                      
 18 Kieffer, Forrest          FR NAVA                 1:05.57    1:05.18        
       29.10  1:05.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rogers, John              SR Milton               1:10.06    1:06.76        
       29.77  1:06.76                                                      
 20 Pool, James               SO Milton               1:12.51    1:07.97        
       31.91  1:07.97                                                      
 21 Machuca, Nicholas         FR Rutherford           1:10.32    1:10.65        
       32.35  1:10.65                                                      
 22 Kara, Sami                SR Pensacola            1:05.00    1:11.99        
       30.85  1:11.99                                                      
 23 McGuire, Ian              SO Bay                  1:09.24    1:12.87        
       33.56  1:12.87                                                      
 24 Ellington, Calvin         JR GBRZ                 1:23.56    1:16.69        
       33.63  1:16.69                                                      
 25 Cauthen, Jake             FR Bay                  1:19.62    1:20.16        
       35.77  1:20.16                                                      
 26 Coffman, Chris            JR Bay                  2:05.46    1:24.59        
       37.70  1:24.59                                                      
 27 Brustad, KJ               SO NAVA                 1:50.93    1:50.34        
       47.50  1:50.34                                                      
 28 Ivey, Ian                 SO Rutherford           2:01.24    1:50.53        
       44.38  1:50.53                                                      
 -- Duran, Aaron              FR Tate                 1:06.25         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Molchan, Stephanie  SR Pensacola              55.33      54.34         20  
       26.19    54.34                                                      
  2 Griffith, Logan     SR Fort Walton Bch        55.12      55.26         17  
       26.61    55.26                                                      
  3 Nowak, Michala      SR GBRZ                   54.99      55.74         16  
       26.74    55.74                                                      
  4 Corvo, Cheryl       JR Choctawhatchee         55.54      55.76         15  
       26.86    55.76                                                      
  5 Hilton, Candice     SR Mosley                 56.66      55.84         14  
       27.02    55.84                                                      
  6 Macfarlane, Maddie  JR Pensacola              57.05      56.69         13  
       27.63    56.69                                                      
  7 Olstad, Kyle        SO Mosley                 57.88      57.31         12  
       27.30    57.31                                                      
  8 Worthylake, Sarah   SO Washington             59.43      58.28         11  
       28.14    58.28                                                      
B - Final
  9 Lehman, Staci       SR Mosley               1:01.95    1:00.03          9  
       28.40  1:00.03                                                      
 10 Barbee, Jen         JR NAVA                 1:01.64    1:02.24          7  
       29.62  1:02.24                                                      
 11 McQueen, Taylor     JR Mosley               1:03.20    1:02.45          6  
       29.70  1:02.45                                                      
 12 Green, April        JR Escambia             1:04.00    1:02.63          5  
       30.39  1:02.63                                                      
 13 Battle, LaKrista    JR Washington           1:04.29    1:04.74          4  
       30.73  1:04.74                                                      
 14 Laird, Jessica      JR Washington           1:04.59    1:05.69          3  
       31.84  1:05.69                                                      
 15 Sims, Miles         SO Fort Walton Bch      1:05.46    1:05.87          2  
       31.97  1:05.87                                                      
 16 Travis, Amanda      SR NAVA                 1:05.07    1:10.15          1  
       32.79  1:10.15                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nowak, Michala            SR GBRZ                   54.53      54.99 q      
       26.68    54.99                                                      
  2 Griffith, Logan           SR Fort Walton Bch        55.67      55.12 q      
       26.55    55.12                                                      
  3 Molchan, Stephanie        SR Pensacola              53.00      55.33 q      
       26.51    55.33                                                      
  4 Corvo, Cheryl             JR Choctawhatchee         54.97      55.54 q      
       26.85    55.54                                                      
  5 Hilton, Candice           SR Mosley                 56.52      56.66 q      
       27.74    56.66                                                      
  6 Macfarlane, Maddie        JR Pensacola              54.90      57.05 q      
       27.74    57.05                                                      
  7 Olstad, Kyle              SO Mosley                 57.80      57.88 q      
       27.63    57.88                                                      
  8 Worthylake, Sarah         SO Washington             57.96      59.43 q      
       28.41    59.43                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barbee, Jen               JR NAVA                 1:02.45    1:01.64 q      
       29.14  1:01.64                                                      
 10 Lehman, Staci             SR Mosley               1:01.31    1:01.95 q      
       28.52  1:01.95                                                      
 11 McQueen, Taylor           JR Mosley               1:04.52    1:03.20 q      
       30.00  1:03.20                                                      
 12 Green, April              JR Escambia             1:03.12    1:04.00 q      
       31.13  1:04.00                                                      
 13 Battle, LaKrista          JR Washington           1:05.62    1:04.29 q      
       30.90  1:04.29                                                      
 14 Laird, Jessica            JR Washington           1:04.19    1:04.59 q      
       31.00  1:04.59                                                      
 15 Travis, Amanda            SR NAVA                 1:03.37    1:05.07 q      
       31.44  1:05.07                                                      
 16 Sims, Miles               SO Fort Walton Bch      1:07.05    1:05.46 q      
       31.86  1:05.46                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Norman, Malissa           JR Pace                 1:09.29    1:06.04        
       31.04  1:06.04                                                      
 18 Wyllie, Lauren            SR Rutherford           1:02.72    1:06.68        
       31.14  1:06.68                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Starke, Monique           JR Washington           1:06.01    1:06.79        
 20 Wolff, Alexandra          SR Rutherford           1:09.41    1:06.99        
       31.95  1:06.99                                                      
 21 Stone, Katherine          FR Fort Walton Bch      1:10.00    1:07.57        
       32.29  1:07.57                                                      
 22 Lomax, Chelsi             JR Fort Walton Bch      1:05.51    1:08.20        
       32.40  1:08.20                                                      
 23 Eagle, Chelsea            JR NAVA                 1:07.50    1:08.30        
       32.55  1:08.30                                                      
 24 Mingo, Caitlin            SR Tate                 1:10.04    1:09.10        
       33.54  1:09.10                                                      
 25 Bell, Stephanie           SR Choctawhatchee       1:09.77    1:09.36        
       33.83  1:09.36                                                      
 26 Mecke, Lauren             JR Choctawhatchee       1:10.04    1:09.68        
       33.41  1:09.68                                                      
 27 Kane, Shannon             JR Escambia             1:12.95    1:10.73        
       33.93  1:10.73                                                      
 28 Traver, Lauren            SR Rutherford           1:14.06    1:11.86        
       33.93  1:11.86                                                      
 29 Rayfeild, Megan           SO Pensacola            1:15.00    1:12.89        
       35.58  1:12.89                                                      
 30 Hinote, Hayley            JR Pace                 1:13.84    1:13.05        
       35.24  1:13.05                                                      
 31 Lee, Tiffany              SO Pace                 1:15.19    1:13.40        
       35.59  1:13.40                                                      
 32 Updike, Jessika           SO GBRZ                 1:19.21    1:14.09        
       35.54  1:14.09                                                      
 33 Silva, Katherine          JR Bay                  1:15.04    1:14.64        
       35.37  1:14.64                                                      
 34 Chavez, Bianca            SR Milton               1:16.18    1:14.86        
       35.54  1:14.86                                                      
 35 Mcduffie, Ashley          JR Milton               1:17.04    1:14.91        
       36.24  1:14.91                                                      
 36 Smith, Audrey             SR Tate                 1:26.19    1:15.03        
       35.56  1:15.03                                                      
 37 Platt, Cayla              SR GBRZ                 1:20.12    1:16.91        
       36.26  1:16.91                                                      
 38 Kirn, Michaela            FR Pace                 1:16.32    1:17.01        
       36.36  1:17.01                                                      
 39 Stowell, Carissa          SR Milton               1:23.76    1:17.77        
       36.87  1:17.77                                                      
 40 Keller, Allie             JR Pine Forest          1:19.15    1:17.99        
 41 Gross, Haley              JR GBRZ                 1:19.59    1:19.48        
       37.28  1:19.48                                                      
 42 Bass, Rachael             SO Tate                 1:20.04    1:20.07        
       37.08  1:20.07                                                      
 43 Miller, Cassie            SR NAVA                 1:18.23    1:21.73        
       40.56  1:21.73                                                      
 44 Mayo, Hannah              JR Tate                 1:24.02    1:24.35        
       39.30  1:24.35                                                      
 45 Kilpatrick, Amber         FR Milton               1:25.33    1:25.70        
       39.48  1:25.70                                                      
 46 Stogsdill, Sarah          FR Choctawhatchee       1:18.72    1:25.96        
       38.50  1:25.96                                                      
 47 Harmon, Christina         JR Pensacola            1:15.00    1:30.52        
       44.41  1:30.52                                                      
 48 Heard, Hailey             FR Pine Forest          1:28.29    1:45.23        
 -- Ramsey, Clarie            SR Rutherford           1:13.38         NS        
 -- Loyd, Taylor              SO Bay                  1:00.05         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burch, Raymond      FR Milton                 49.37      48.86         20  
       23.79    48.86                                                      
  2 Simmons, Jesse      SR Fort Walton Bch        49.21      49.29         17  
       23.65    49.29                                                      
  3 Simmons, Joshua     JR Fort Walton Bch        51.81      51.34         16  
       24.52    51.34                                                      
  4 Hast, Kyler         JR Mosley                 51.84      51.35         15  
       24.33    51.35                                                      
  5 Conant, Cody        JR Fort Walton Bch        50.71      51.36         14  
       24.64    51.36                                                      
  6 Perdomo, Michael    JR Mosley                 52.04      51.85         13  
       24.55    51.85                                                      
  7 Newman, Jordan      SR Mosley                 51.97      52.14         12  
       24.82    52.14                                                      
  8 Mariano, Francis    SR Washington             52.55      52.86         11  
       25.18    52.86                                                      
B - Final
  9 Crawford, Lucas     SR NAVA                   53.12      52.47          9  
       25.68    52.47                                                      
 10 Cain, Cameron       SO Fort Walton Bch        53.98      54.24          7  
       26.30    54.24                                                      
 11 Young, Melvin       SO Washington             55.56      55.42          6  
       26.40    55.42                                                      
 12 Cude, Peter         JR Mosley                 54.36      55.92          5  
       26.46    55.92                                                      
 13 McCulley, Zack      JR Tate                   56.04      56.58          4  
       26.76    56.58                                                      
 14 Hoskins, Kenny      SO Choctawhatchee         56.93      56.67          3  
       26.40    56.67                                                      
 15 Vest, Lukas         FR Washington             54.37      56.96          2  
       27.92    56.96                                                      
 16 Bryson, Cody        SO Choctawhatchee         56.74      56.99          1  
       27.31    56.99                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Simmons, Jesse            SR Fort Walton Bch        50.36      49.21 q      
       23.57    49.21                                                      
  2 Burch, Raymond            FR Milton                 50.39      49.37 q      
       23.81    49.37                                                      
  3 Conant, Cody              JR Fort Walton Bch        50.45      50.71 q      
       24.25    50.71                                                      
  4 Simmons, Joshua           JR Fort Walton Bch        52.36      51.81 q      
       24.32    51.81                                                      
  5 Hast, Kyler               JR Mosley                 53.43      51.84 q      
       24.45    51.84                                                      
  6 Newman, Jordan            SR Mosley                 51.97      51.97 q      
       24.62    51.97                                                      
  7 Perdomo, Michael          JR Mosley                 51.68      52.04 q      
       24.65    52.04                                                      
  8 Mariano, Francis          SR Washington             51.76      52.55 q      
       25.13    52.55                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Crawford, Lucas           SR NAVA                   53.93      53.12 q      
       25.94    53.12                                                      
 10 Cain, Cameron             SO Fort Walton Bch        52.71      53.98 q      
       25.99    53.98                                                      
 11 Cude, Peter               JR Mosley                 54.76      54.36 q      
       25.62    54.36                                                      
 12 Vest, Lukas               FR Washington             55.47      54.37 q      
       26.15    54.37                                                      
 13 Young, Melvin             SO Washington             55.31      55.56 q      
       26.06    55.56                                                      
 14 McCulley, Zack            JR Tate                   58.83      56.04 q      
       26.72    56.04                                                      
 15 Patti, Austin             JR Milton                 57.90      56.35 q      
       27.22    56.35                                                      
 16 Bryson, Cody              SO Choctawhatchee         58.47      56.74 q      
       27.85    56.74                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hoskins, Kenny            SO Choctawhatchee         57.57      56.93        
       26.84    56.93                                                      
 18 Trail, Nicholaus          SR Pace                   58.54      57.67        
       27.91    57.67                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Matechik, Greg            SR NAVA                   57.13      57.91        
       28.72    57.91                                                      
 20 Washburn, Chris           JR Escambia               58.39      58.42        
       28.13    58.42                                                      
 21 Owen, Kurt                SO Bay                  1:00.29      58.96        
       28.36    58.96                                                      
 22 Phillips, Andrew          SR NAVA                   57.64      59.21        
       27.52    59.21                                                      
 23 Morrison, Carl Jeffery    SO Rutherford           1:00.57      59.64        
       29.50    59.64                                                      
 24 Vatter, Thomas            SO NAVA                   59.99      59.90        
       28.97    59.90                                                      
 25 Williams, Clinton         SO Rutherford             59.43    1:00.01        
       29.31  1:00.01                                                      
 26 Chmiel, Alex              JR Pensacola              57.00    1:01.03        
       29.25  1:01.03                                                      
 27 Wein, Bryce               SO GBRZ                   59.71    1:01.13        
       28.41  1:01.13                                                      
 28 Ramirez, Anthony          JR Pace                 1:01.19    1:01.21        
       29.13  1:01.21                                                      
 29 Rockett, Johnny           SO GBRZ                 1:01.18    1:01.97        
       29.30  1:01.97                                                      
 30 Richard, Adam             JR Escambia             1:05.69    1:02.00        
       30.51  1:02.00                                                      
 31 Romero, Benjamin          JR Tate                 1:03.17    1:02.36        
       30.72  1:02.36                                                      
 32 Henely, Eric              SR Bay                  1:06.85    1:02.49        
       29.88  1:02.49                                                      
 33 Sims, Marshall            JR Pensacola            1:03.00    1:04.67        
       29.65  1:04.67                                                      
 34 Kolbe, Michael            SR Rutherford           1:06.34    1:05.08        
       30.24  1:05.08                                                      
 35 Duarte, Bryant            SR Rutherford           1:11.02    1:06.05        
       31.07  1:06.05                                                      
 36 Stoiber, Kevin            JR Choctawhatchee       1:03.93    1:06.06        
 37 Mead, James               JR Pensacola            1:05.00    1:06.58        
       31.75  1:06.58                                                      
 38 Smith, Justin             JR Pine Forest          1:13.45    1:08.48        
       30.70  1:08.48                                                      
 39 Olivas, Andrew            FR Choctawhatchee       1:27.10    1:09.98        
       32.41  1:09.98                                                      
 40 Epstein, Josh             SR GBRZ                 1:08.24    1:10.18        
       32.71  1:10.18                                                      
 41 Toquothty, Joshua         SR Escambia             1:16.87    1:10.53        
       33.42  1:10.53                                                      
 42 Roupe, Jacob              JR GBRZ                 1:13.63    1:10.69        
       31.05  1:10.69                                                      
 43 Harrison, Jacob           JR Pace                 1:17.25    1:11.22        
       33.84  1:11.22                                                      
 44 Cox, David                JR Bay                  1:18.41    1:12.05        
       34.40  1:12.05                                                      
 45 Ables, Zach               JR Pine Forest          1:20.39    1:13.11        
       33.84  1:13.11                                                      
 45 Knight, Christopher       SR Tate                 1:14.03    1:13.11        
 47 Berrocal, Antonio         FR Milton               1:19.70    1:14.07        
 48 Emerich, Seth             SO Pine Forest          1:22.30    1:14.17        
       34.99  1:14.17                                                      
 49 Kessler, Kristopher       FR Pace                 1:12.62    1:14.52        
       35.49  1:14.52                                                      
 50 Allison, Jaymond          SO Washington           1:17.25    1:16.33        
       35.71  1:16.33                                                      
 51 Wright, Zachary           FR Milton               1:16.96    1:20.05        
       38.63  1:20.05                                                      
 -- Duran, Aaron              FR Tate                   59.71         NS        
 -- Lucas, Bryce              SO Pine Forest          1:31.45         NS        
 -- Creel, Blake              SR Bay                  1:14.21         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McDermott, Mary     JR Mosley               5:32.11    5:24.46         20  
       28.93  1:00.57  1:33.29  2:06.18  2:39.64  3:13.15  3:46.53  4:20.12
     4:52.90  5:24.46                                                      
  2 Kearns, Laura       FR Rutherford           5:37.07    5:34.26         17  
       29.38  1:01.42  1:34.60  2:08.39  2:42.86  3:17.27  3:51.85  4:25.67
     5:00.12  5:34.26                                                      
  3 Lee, Madison        JR Pensacola            5:47.43    5:47.34         16  
       29.87  1:02.97  1:37.55  2:13.17  2:49.03  3:25.15  4:01.25  4:37.83
     5:12.74  5:47.34                                                      
  4 Gladstone, Jessica  SR Fort Walton Bch      5:53.24    5:49.00         15  
       30.42  1:04.69  1:40.26  2:15.76  2:51.70  3:27.01  4:02.69  4:38.74
     5:14.47  5:49.00                                                      
  5 Martinson, Alexand  JR Rutherford           5:53.24    5:51.90         14  
       30.27  1:04.66  1:39.94  2:15.74  2:51.72  3:27.80  4:04.45  4:41.34
     5:17.25  5:51.90                                                      
  6 Moorer, Taylor      SR NAVA                 5:52.10    5:52.66         13  
                       1:38.53  2:14.62  5:52.66                           
  7 VerSteeg, Linsi     JR Fort Walton Bch      5:51.83    5:54.26         12  
       31.68  1:06.20  1:41.73  2:18.46  2:54.76  3:31.14  4:07.25  4:43.11
     5:19.33  5:54.26                                                      
  8 Thames, Megan       FR GBRZ                 5:57.30    5:57.92         11  
       29.88  1:04.84  1:41.11  2:17.43  2:53.90  3:30.66  4:07.48  4:44.70
     5:21.63  5:57.92                                                      
B - Final
  9 Sheffield, Alyssa   SO Choctawhatchee       6:05.26    6:01.17          9  
       31.76  1:07.82  1:45.06  2:22.12  2:58.76  3:36.03  4:13.13  4:49.42
     5:26.13  6:01.17                                                      
 10 Clark, Brittney     SR Washington           6:00.98    6:03.68          7  
       32.12  1:07.84  1:44.57  2:21.55  2:58.80  3:35.96  4:13.46  4:50.65
     5:27.40  6:03.68                                                      
 11 Kaufman, Hannah     FR Choctawhatchee       6:21.69    6:24.63          6  
       33.52  1:11.47  1:50.41  2:29.63  3:10.62  3:49.31  4:28.67  5:08.79
     5:47.53  6:24.63                                                      
 12 Stidham, Stephanie  JR Mosley               6:22.99    6:24.66          5  
       31.99  1:09.35  1:48.24  2:27.41  3:08.91  3:49.58  4:30.29  5:08.66
     5:48.94  6:24.66                                                      
 13 Baker, Brianna      SO Fort Walton Bch      6:31.17    6:26.51          4  
       33.94  1:12.72  1:52.39  2:32.62  3:12.85  3:52.76  4:32.19  5:11.44
     5:50.15  6:26.51                                                      
 14 Traynor, Amber      JR NAVA                 6:30.15    6:27.48          3  
       34.25  1:12.85  1:52.19  2:31.54  3:11.48  3:50.82  4:30.77  5:10.77
     5:50.28  6:27.48                                                      
 15 Bradley, Aryn       SO Washington           6:45.54    6:37.98          2  
       34.23  1:12.08  1:52.18  2:32.61  3:13.49  3:55.05  4:36.37  5:17.13
     5:58.85  6:37.98                                                      
 16 Violette, Caitlin   SR GBRZ                 6:35.57    6:42.03          1  
       34.69  1:13.80  1:53.65  2:34.77  3:16.12  3:58.54  4:40.76  5:22.11
     6:02.74  6:42.03                                                      
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McDermott, Mary           JR Mosley               5:19.71    5:32.11 q      
       30.07  1:03.02  1:36.66  2:10.67  2:44.38  3:18.37  3:52.52  4:26.50
     4:59.95  5:32.11                                                      
  2 Kearns, Laura             FR Rutherford           5:30.16    5:37.07 q      
       29.43  1:02.35  1:36.27  2:10.73  2:45.15  3:19.93  3:54.46  4:28.82
     5:03.40  5:37.07                                                      
  3 Lee, Madison              JR Pensacola            5:30.00    5:47.43 q      
       29.60  1:02.21  1:36.47  2:10.99  2:46.14  3:21.70  3:58.17  4:35.01
     5:12.43  5:47.43                                                      
  4 VerSteeg, Linsi           JR Fort Walton Bch      5:53.57    5:51.83 q      
       32.67  1:07.92  1:43.66  2:19.15  2:54.77  3:30.55  4:06.43  4:42.15
     5:17.85  5:51.83                                                      
  5 Moorer, Taylor            SR NAVA                 5:50.73    5:52.10 q      
       29.81  1:02.43  1:37.31  2:12.93                    4:02.12  5:52.10
  6 Martinson, Alexandria     JR Rutherford           6:01.97    5:53.24 q      
       31.47  1:06.29  1:41.88  2:16.83  2:52.00  3:28.05  4:04.44  4:41.68
     5:18.28  5:53.24                                                      
  6 Gladstone, Jessica        SR Fort Walton Bch      5:48.58    5:53.24 q      
       30.67  1:04.39  1:39.51  2:14.51  2:50.73  3:27.46  4:04.43  4:41.49
     5:18.29  5:53.24                                                      
  8 Thames, Megan             FR GBRZ                 6:01.50    5:57.30 q      
       30.10  1:03.02  1:38.16  2:13.99  2:49.93  3:26.54  4:03.80  4:41.76
     5:19.98  5:57.30                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clark, Brittney           SR Washington           5:56.47    6:00.98 q      
       31.91  1:07.13  1:43.54  2:19.93  2:56.52  3:33.31  4:10.41  4:47.39
     5:24.14  6:00.98                                                      
 10 Sheffield, Alyssa         SO Choctawhatchee       6:06.26    6:05.26 q      
       32.92  1:09.40  1:46.24  2:23.91  3:01.82  3:39.22  4:16.08  4:53.43
     5:30.26  6:05.26                                                      
 11 Kaufman, Hannah           FR Choctawhatchee       6:31.76    6:21.69 q      
       33.97  1:11.63  1:49.99  2:28.99  3:08.47  3:47.68  4:26.33  5:06.23
     5:45.65  6:21.69                                                      
 12 Stidham, Stephanie        JR Mosley               6:21.46    6:22.99 q      
       31.20  1:06.67  1:44.35  2:22.27  3:01.28  3:41.74  4:22.32  5:03.00
     5:44.06  6:22.99                                                      
 13 Traynor, Amber            JR NAVA                 6:24.96    6:30.15 q      
       33.60  1:11.58  1:51.24  2:31.57  3:11.30  3:52.07  4:32.21  5:12.72
     5:52.62  6:30.15                                                      
 14 Baker, Brianna            SO Fort Walton Bch      6:32.53    6:31.17 q      
       34.73  1:14.15  1:54.71  2:35.13  3:15.47  3:55.28  4:35.67  5:15.26
     5:54.08  6:31.17                                                      
 15 Violette, Caitlin         SR GBRZ                 6:50.17    6:35.57 q      
       33.80  1:12.36  1:51.43  2:31.18  3:11.70  3:53.11  4:34.52  5:15.62
     5:56.36  6:35.57                                                      
 16 Bradley, Aryn             SO Washington           6:44.28    6:45.54 q      
       35.61  1:16.00  1:56.82  2:38.03  3:19.71  4:01.39  4:43.39  5:24.67
     6:06.32  6:45.54                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCollor, Erika           SR Choctawhatchee       6:28.08    6:46.31        
       33.76  1:12.52  1:52.50  2:33.64  3:15.42  3:57.39  4:39.94  5:23.36
     6:05.75  6:46.31                                                      
 18 Sorensen, Jennifer        SR Fort Walton Bch      6:45.82    6:48.95        
       34.11  1:12.94  1:53.94  2:35.27  3:17.27  3:59.43  4:42.79  5:25.88
     6:08.49  6:48.95                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Woodrum, Rebecca          FR Bay                  6:41.39    6:55.50        
       33.53  1:14.85  1:58.47  2:40.46  3:22.91  4:07.09  4:50.24  5:34.71
     6:16.58  6:55.50                                                      
 20 Moran, Loren              SO Pace                 7:08.29    6:55.85        
       35.51  1:15.46  1:56.28  2:37.78  3:19.74  4:02.46  4:45.60  5:29.83
     6:13.94  6:55.85                                                      
 21 Beebe, Taylor             JR Mosley               6:46.56    6:59.67        
       34.82  1:14.33  1:55.12                    4:04.13  6:59.67         
 22 Gardner, Jessica          JR Washington           7:16.85    7:01.00        
       36.94  1:18.02           3:26.40           4:10.16  4:53.51  5:36.38
     6:20.34  7:01.00                                                      
 23 Barrett, Chelsea          SR Washington           7:12.20    7:08.08        
       35.96  1:16.87  1:59.65  2:42.63  3:25.32  4:08.96  4:54.61  5:39.36
     6:25.11  7:08.08                                                      
 24 Kessler, Kelly            JR Pace                 7:25.47    7:20.75        
       38.53  1:22.24  2:07.70  2:54.39  3:40.71  4:26.87  5:12.59  5:57.65
     6:41.73  7:20.75                                                      
 25 Seale, Kirsti             JR Bay                  7:15.43    7:21.39        
       39.05  1:23.26  2:07.84  2:53.49  3:38.96  4:24.46  5:09.95  5:54.72
     6:39.79  7:21.39                                                      
 26 Pastorella, Geena         SR NAVA                 7:35.53    7:24.83        
       37.58  1:21.97  2:06.77                    4:27.12  5:12.71  5:58.14
     6:44.08  7:24.83                                                      
 27 Rol, Taylor               SO Pace                 7:24.50    7:25.17        
       38.38  1:21.31  2:06.46  2:53.26  3:40.00  4:26.32  5:12.42  5:58.93
     6:44.32  7:25.17                                                      
 28 Jones, Kati               FR Bay                  7:44.70    7:45.37        
       37.41  1:21.28  2:06.93                             5:21.39  6:10.14
     7:45.37                                                               
 29 Velasco, Amelia           JR Escambia             8:52.47    8:09.39        
       42.06  1:27.71  2:16.63  3:07.11  3:56.91  4:48.41  5:39.92  6:32.35
     7:23.50  8:09.39                                                      
 30 Higgenbotham, Lauren      SO NAVA                 8:20.84    8:12.28        
       38.74  1:24.69  2:13.57  3:04.04  3:56.12  4:50.01  5:42.46  6:35.55
     7:23.82  8:12.28                                                      
 31 Wolfe, Brianna            SO Pace                 8:50.45    8:25.23        
       42.23  1:31.49  2:22.41  3:14.67  4:06.80  4:58.01  5:50.51  6:43.79
     7:35.55  8:25.23                                                      
 32 Traver, Alexa             SO Rutherford           8:43.46    8:26.74        
       43.32  1:33.74  2:24.36  3:16.73  4:08.36  5:00.86  5:53.71  6:46.09
     7:39.13  8:26.74                                                      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Strom, Alex         SO Choctawhatchee       5:05.78    4:49.28         20  
       25.29    53.18  1:21.50  1:50.79  2:20.41  2:50.19  3:19.99  3:49.67
     4:19.50  4:49.28                                                      
  2 Sanborn, Brian      JR Pensacola            4:57.22    4:56.79         17  
       26.35    55.56  1:25.74  1:56.47  2:27.40  2:57.60  3:27.88  3:58.28
     4:28.45  4:56.79                                                      
  3 Stone, Ethan        SO Pensacola            5:01.89    4:57.51         16  
       26.18    55.66  1:25.75  1:56.62  2:27.67  2:57.97  3:28.22  3:58.58
     4:28.76  4:57.51                                                      
  4 Mai, Tam            SO Washington           5:12.90    5:05.89         15  
       27.61    58.34  1:29.47  2:00.60  2:31.50  3:02.89  3:34.26  4:05.43
     4:36.46  5:05.89                                                      
  5 Whitehurst, Michae  SO Choctawhatchee       5:12.39    5:07.02         14  
       26.24    56.04  1:27.35  1:58.48  2:30.00  3:01.39  3:33.18  4:05.15
     4:36.92  5:07.02                                                      
  6 Braseth, Michael    SO Fort Walton Bch      5:03.62    5:14.47         13  
       27.43    58.33  1:30.50  2:02.02  2:34.41  3:06.64  3:39.23  4:11.64
     4:43.53  5:14.47                                                      
  7 Johnston, Christia  JR Choctawhatchee       5:14.74    5:16.31         12  
       27.88    59.54  1:31.91  2:04.83  2:36.39  3:08.72  3:41.55  4:14.25
     4:46.30  5:16.31                                                      
  8 Adams, Ryan         JR Choctawhatchee       5:08.21    5:29.11         11  
       28.63  1:00.01  1:33.23  2:06.97  2:41.17  3:14.61  3:48.58  4:22.95
     4:56.49  5:29.11                                                      
B - Final
  9 Gunn, Adam          FR GBRZ                 5:17.60    5:24.48          9  
       29.19  1:01.48  1:34.92  2:08.82  2:42.63  3:16.11  3:48.80  4:21.63
     4:53.76  5:24.48                                                      
 10 Bryant, Joshua      FR Mosley               5:33.18    5:32.75          7  
       30.71  1:03.18  1:36.46  2:10.24  2:44.36  3:18.75  3:52.77  4:26.99
     5:00.66  5:32.75                                                      
 11 Rogers, Michael     SO Fort Walton Bch      5:37.46    5:35.05          6  
       29.02  1:00.44  1:33.30  2:06.51  2:40.23  3:14.84  3:50.15  4:25.75
     5:01.28  5:35.05                                                      
 12 Loosbrock, Alan     JR Mosley               5:33.86    5:38.69          5  
       29.13  1:01.28  1:34.29  2:08.28  2:42.77  3:17.83  3:53.46  4:29.03
     5:04.46  5:38.69                                                      
 13 Barkley, Robert     JR Fort Walton Bch      5:34.74    5:41.43          4  
       29.57  1:02.05  1:35.61  2:10.15  2:44.50  3:19.45  3:54.43  4:30.06
     5:06.42  5:41.43                                                      
 14 Miller, Trey        JR Pensacola            5:38.81    5:41.86          3  
       31.03  1:04.44  1:39.03  2:14.11  2:49.10  3:25.10  4:00.33  4:36.11
     5:10.51  5:41.86                                                      
 15 Commins, Michael    FR Mosley               5:47.53    5:46.31          2  
       29.38  1:02.10  1:36.49  2:12.78  2:47.96  3:24.43  4:01.35  4:37.48
     5:13.88  5:46.31                                                      
 16 Haupt, Brandon      JR Washington           5:54.98    5:48.98          1  
       30.24  1:04.17  1:39.02  2:14.93  2:50.82  3:27.32  4:03.67  4:39.58
     5:15.12  5:48.98                                                      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sanborn, Brian            JR Pensacola            4:50.00    4:57.22 q      
       26.97    57.25  1:27.68  1:58.53  2:29.19  2:58.28  3:28.32  3:58.58
     4:28.57  4:57.22                                                      
  2 Stone, Ethan              SO Pensacola            5:04.50    5:01.89 q      
       25.44    54.13  1:24.22  1:55.07  2:26.16  2:57.47  3:28.75  4:00.34
     4:31.97  5:01.89                                                      
  3 Braseth, Michael          SO Fort Walton Bch      5:09.82    5:03.62 q      
       27.30    57.37  1:27.88  1:58.74  2:28.96  2:59.63  3:30.78  4:02.27
     4:33.63  5:03.62                                                      
  4 Strom, Alex               SO Choctawhatchee       4:50.36    5:05.78 q      
       26.81    57.21                                                      
     4:40.53  5:05.78                                                      
  5 Adams, Ryan               JR Choctawhatchee       5:19.12    5:08.21 q      
       27.23    57.65  1:28.73  2:00.02  2:31.74  3:02.57  3:34.22  4:05.93
     4:37.89  5:08.21                                                      
  6 Whitehurst, Michael       SO Choctawhatchee       5:08.68    5:12.39 q      
       27.12    57.30           2:00.84  2:32.92  3:05.51  3:38.31  4:10.83
     4:42.18  5:12.39                                                      
  7 Mai, Tam                  SO Washington           5:08.85    5:12.90 q      
       26.42    55.86  1:26.05  1:57.18  2:28.96  3:00.83  3:33.31  4:06.57
     4:40.20  5:12.90                                                      
  8 Johnston, Christian       JR Choctawhatchee       5:16.51    5:14.74 q      
       27.63    58.59  1:30.09  2:01.75  2:34.79  3:07.17  3:39.61  4:11.94
     4:44.20  5:14.74                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gunn, Adam                FR GBRZ                 5:25.32    5:17.60 q      
       28.30  1:00.00  1:31.94  2:03.95  2:36.66  3:08.82  3:41.96  4:14.02
     4:45.63  5:17.60                                                      
 10 Bryant, Joshua            FR Mosley               5:44.89    5:33.18 q      
       30.34  1:03.10  1:36.05  2:09.55  2:43.11  3:16.68  3:50.64  4:25.04
     4:59.76  5:33.18                                                      
 11 Loosbrock, Alan           JR Mosley               5:39.07    5:33.86 q      
              1:01.74  1:35.07  2:08.96  2:43.35  3:17.68  3:52.18  4:26.32
     5:00.74  5:33.86                                                      
 12 Barkley, Robert           JR Fort Walton Bch      5:45.68    5:34.74 q      
       30.12  1:03.85  1:38.11  2:12.64  2:47.34  3:21.55  3:55.80  4:30.00
     5:03.32  5:34.74                                                      
 13 Rogers, Michael           SO Fort Walton Bch      6:04.11    5:37.46 q      
       29.26  1:01.04  1:34.09  2:07.99  2:42.28  3:17.10  3:52.21  4:28.44
     5:04.31  5:37.46                                                      
 14 Miller, Trey              JR Pensacola            5:05.00    5:38.81 q      
       30.42  1:03.94  1:37.45  2:11.08  2:45.37  3:19.85  3:54.84  4:29.36
     5:04.32  5:38.81                                                      
 15 Commins, Michael          FR Mosley               5:57.97    5:47.53 q      
       29.68  1:03.08  1:38.23  2:13.59  2:49.30  3:25.67  4:02.35  4:39.01
     5:14.52  5:47.53                                                      
 16 Haupt, Brandon            JR Washington           5:56.92    5:54.98 q      
       29.73  1:03.51  1:39.72  2:16.46  2:53.99  3:31.14  4:08.11  4:45.04
     5:21.69  5:54.98                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yates, Brandon            FR Mosley               5:55.06    5:55.94        
       30.38  1:04.95  1:40.69  2:16.10  2:52.96  3:30.05  4:07.34  4:44.04
     5:20.86  5:55.94                                                      
 18 Rogers, John              SR Milton               6:16.28    5:56.56        
       31.42  1:06.45  1:41.71  2:17.97  2:54.31  3:30.96  4:07.64  4:44.36
     5:21.72  5:56.56                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 McKeel, Joseph            SO Fort Walton Bch      6:13.12    5:57.91        
       30.37                    2:15.23                    4:06.11  5:57.91
 20 Cook, Wade                SO Washington           6:26.08    6:10.34        
       33.50  1:10.53  1:49.12  2:28.47  3:07.02  3:45.07  4:23.25  5:01.02
     5:37.99  6:10.34                                                      
 21 McGuire, Ian              SO Bay                  6:09.40    6:18.22        
       31.50  1:07.62  1:45.91  2:25.40  3:04.63  3:43.93  4:23.81  5:03.71
     5:43.18  6:18.22                                                      
 22 Williamson, James         FR NAVA                 6:15.20    6:18.35        
       31.06  1:07.47  1:45.76  2:25.74  3:06.01  3:46.14  4:26.01  5:05.37
     5:43.75  6:18.35                                                      
 23 Cross, Jeff               FR NAVA                 6:40.58    6:32.67        
       32.88  1:10.70  1:50.05  2:29.44  3:09.50  3:50.61  4:31.45  5:53.16
     6:32.66  6:32.67                                                      
 24 Allen, Matt               SR NAVA                 7:16.34    6:58.91        
       32.53  1:10.88  1:52.81  2:35.14  3:20.00  4:04.97  4:49.41  5:34.12
     6:18.56  6:58.91                                                      
 25 Steele, Lindian           SR Rutherford          10:39.25    8:54.73        
       36.85  1:21.55  2:14.19  3:09.13  4:05.73  5:03.54  6:05.30  7:05.52
     8:03.38  8:54.73                                                      
 -- Shaw, James               FR Rutherford           7:48.96         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pensacola                                   1:44.93    1:44.17         40  
     1) Lee, Madison JR                 2) Macfarlane, Zoe FR             
     3) Macfarlane, Maddie JR           4) Molchan, Stephanie SR          
       27.22    53.23  1:19.52  1:44.17                                    
  2 Mosley (Lynn Haven)                         1:46.31    1:44.36         34  
     1) Hilton, Candice SR              2) Lehman, Staci SR               
     3) Evans, Sara SR                  4) McDermott, Mary JR             
       25.77           1:18.16  1:44.36                                    
  3 Washington (Pensacola)                      1:46.44    1:46.63         32  
     1) Nicholson, Haley SR             2) Mitchell, Kaitlin SR           
     3) Duke, Taylor JR                 4) Worthylake, Sarah SO           
       25.53    52.94  1:20.34  1:46.63                                    
  4 Fort Walton Beach                           1:46.97    1:47.79         30  
     1) Arrington, Brooke FR            2) Gantert, Jamie JR              
     3) Regelman, Paige SO              4) Griffith, Logan SR             
       27.26    54.46  1:21.96  1:47.79                                    
  5 Navarre High School                         1:49.72    1:49.84         28  
     1) Barbee, Jen JR                  2) Travis, Amanda SR              
     3) Moorer, Taylor SR               4) Parsons, Chrissy JR            
       27.66    55.80  1:24.81  1:49.84                                    
  6 Gulf Breeze High School                     1:48.38    1:50.07         26  
     1) Nguyen, Thy JR                  2) Thames, Megan FR               
     3) Schroeder, Koren SR             4) Nowak, Michala SR              
                56.00  1:23.24  1:50.07                                    
  7 Rutherford (Springfield)                    1:52.20    1:51.34         24  
     1) Voigt, Stephanie JR             2) Wyllie, Lauren SR              
     3) Martinson, Alexandria JR        4) Kearns, Laura FR               
       29.72    56.92  1:24.03  1:51.34                                    
  8 Choctawhatchee (Fort Walton)                1:50.97    1:52.51         22  
     1) Schlageter, Jacque SO           2) Whitehurst, Megan SR           
     3) Strom, Olivia FR                4) Carter, Kendall SR             
       28.30    58.11  1:25.13  1:52.51                                    
B - Final
  9 Pace                                        1:53.39    1:55.01         18  
     1) Mackiewicz, Lauren JR           2) Spinola, Brittany SO           
     3) Moran, Loren SO                 4) Norman, Malissa JR             
       28.65    56.60  1:26.69  1:55.01                                    
 10 Tate (Cantonment)                           2:07.91    2:04.93         14  
     1) Mingo, Grace FR                 2) Smith, Audrey SR               
     3) Hoven, Britony SR               4) Mingo, Caitlin SR              
       30.36  1:04.20  1:35.58  2:04.93                                    
 11 Escambia (Pensacola)                        2:07.78    2:06.79         12  
     1) Kane, Shannon JR                2) Brown, Blake FR                
     3) Velasco, Amelia JR              4) Green, April JR                
                       1:38.30  2:06.79                                    
 12 Milton                                      2:07.40    2:06.90         10  
     1) Radomski, Nicole FR             2) Mcduffie, Ashley JR            
     3) Chavez, Bianca SR               4) Coulter, Brooke SR             
       31.55  1:04.66  1:35.13  2:06.90                                    
 13 Bay (Panama City)                           2:04.17    2:07.60          8  
     1) Jernigan, Katie SO              2) Silva, Katherine JR            
     3) Jones, Kati FR                  4) Woodrum, Rebecca FR            
       30.92  1:05.26  1:38.35  2:07.60                                    
 14 Pine Forest (Pensacola)                     2:24.75    2:24.11          6  
     1) Heard, Hailey FR                2) Keller, Allie JR               
     3) Scully, Nicole SO               4) Worth, Megan JR                
       35.07  1:18.93  1:54.44  2:24.11                                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pensacola                                         2:04.04    1:44.93 q      
     1) Lee, Madison JR                 2) Macfarlane, Zoe FR             
     3) Macfarlane, Maddie JR           4) Molchan, Stephanie SR          
       26.86    53.15  1:19.41  1:44.93                                    
  2 Mosley (Lynn Haven)                               1:46.19    1:46.31 q      
     1) Hilton, Candice SR              2) Lehman, Staci SR               
     3) Evans, Sara SR                  4) McDermott, Mary JR             
       26.62    53.58  1:19.52  1:46.31                                    
  3 Washington (Pensacola)                            1:47.84    1:46.44 q      
     1) Nicholson, Haley SR             2) Mitchell, Kaitlin SR           
     3) Duke, Taylor JR                 4) Worthylake, Sarah SO           
       25.77    52.84  1:46.44                                             
  4 Fort Walton Beach                                 1:44.75    1:46.97 q      
     1) Arrington, Brooke FR            2) Gantert, Jamie JR              
     3) Regelman, Paige SO              4) Griffith, Logan SR             
       27.27    54.37  1:21.37  1:46.97                                    
  5 Gulf Breeze High School                           1:50.58    1:48.38 q      
     1) Nguyen, Thy JR                  2) Thames, Megan FR               
     3) Schroeder, Koren SR             4) Nowak, Michala SR              
       27.77    55.26  1:22.29  1:48.38                                    
  6 Navarre High School                               1:52.42    1:49.72 q      
     1) Barbee, Jen JR                  2) Moorer, Taylor SR              
     3) Parsons, Chrissy JR             4) Schuler, Savannah JR           
       27.71    55.98  1:24.14  1:49.72                                    
  7 Choctawhatchee (Fort Walton)                      1:47.29    1:50.97 q      
     1) Schlageter, Jacque SO           2) Whitehurst, Megan SR           
     3) Strom, Olivia FR                4) Carter, Kendall SR             
       28.29    57.20  1:24.01  1:50.97                                    
  8 Rutherford (Springfield)                          1:50.27    1:52.20 q      
     1) Voigt, Stephanie JR             2) Wyllie, Lauren SR              
     3) Martinson, Alexandria JR        4) Kearns, Laura FR               
       30.41    58.30  1:25.47  1:52.20                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pace                                              1:56.00    1:53.39 q      
     1) Mackiewicz, Lauren JR           2) Norman, Malissa JR             
     3) Moran, Loren SO                 4) Spinola, Brittany SO           
       28.44    55.65  1:25.44  1:53.39                                    
 10 Bay (Panama City)                                 1:56.26    2:04.17 q      
     1) Troia, Allison SO               2) Jernigan, Katie SO             
     3) Jones, Kati FR                  4) Woodrum, Rebecca FR            
       28.21    59.05  1:33.62  2:04.17                                    
 11 Milton                                            2:12.34    2:07.40 q      
     1) Radomski, Nicole FR             2) Mcduffie, Ashley JR            
     3) Chavez, Bianca SR               4) Coulter, Brooke SR             
       31.39  1:04.81  1:36.27  2:07.40                                    
 12 Escambia (Pensacola)                              2:06.05    2:07.78 q      
     1) Kane, Shannon JR                2) Brown, Blake FR                
     3) Velasco, Amelia JR              4) Green, April JR                
       30.52  1:01.13  1:14.65  2:07.78                                    
 13 Tate (Cantonment)                                 2:09.37    2:07.91 q      
     1) Mingo, Grace FR                 2) Smith, Audrey SR               
     3) Hoven, Britony SR               4) Mingo, Caitlin SR              
       30.57  1:04.86  1:38.08  2:07.91                                    
 14 Pine Forest (Pensacola)                           2:15.50    2:24.75 q      
     1) Keller, Allie JR                2) Heard, Hailey FR               
     3) Worth, Megan JR                 4) Scully, Nicole SO              
       34.48  1:21.49  1:33.70  2:24.75                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fort Walton Beach                           1:31.63    1:32.37         40  
     1) Simmons, Jesse SR               2) Conant, Cody JR                
     3) Simmons, Joshua JR              4) Stevens, David JR              
       23.05    46.65  1:09.68  1:32.37                                    
  2 Washington (Pensacola)                      1:33.83    1:33.03         34  
     1) Freeman, Matthew SR             2) Mai, Tam SO                    
     3) Roy, Dylan JR                   4) Mariano, Francis SR            
       22.90    46.29  1:10.06  1:33.03                                    
  3 Mosley (Lynn Haven)                         1:33.79    1:33.86         32  
     1) Newman, Jordan SR               2) Reyes, Samuel SO               
     3) Hast, Kyler JR                  4) Perdomo, Michael JR            
       23.65    46.91  1:10.62  1:33.86                                    
  4 Pace                                        1:34.82    1:36.20         30  
     1) Funk, Brandon SO                2) Trail, Nicholaus SR            
     3) Moran, David SR                 4) Funk, Ryan FR                  
       24.23    48.92  1:13.83  1:36.20                                    
  5 Choctawhatchee (Fort Walton)                1:37.51    1:36.70         28  
     1) Fenton, Joshua SR               2) Adams, Ryan JR                 
     3) Whitehurst, Patrick SO          4) Strom, Alex SO                 
       25.68    49.80  1:13.74  1:36.70                                    
  6 Navarre High School                         1:37.62    1:37.35         26  
     1) Phillips, Andrew SR             2) Matechik, Greg SR              
     3) Wymore, Justin SO               4) Crawford, Lucas SR             
       24.24    48.97  1:14.22  1:37.35                                    
  7 Gulf Breeze High School                     1:38.01    1:39.34         24  
     1) Gunn, Adam FR                   2) Thames, Shane JR               
     3) Dalton, Colby SO                4) Gunn, Ross JR                  
       25.73    50.19  1:15.77  1:39.34                                    
  8 Milton                                      1:39.04    1:39.92         22  
     1) Burch, Raymond FR               2) Pool, James SO                 
     3) Rogers, John SR                 4) Wilson, Billy SO               
       23.11    48.80  1:15.05  1:39.92                                    
B - Final
  9 Pensacola                                   1:44.60    1:44.91         18  
     1) Chmiel, Alex JR                 2) Mendez, Victor JR              
     3) Danley, Adam SO                 4) Miller, Trey JR                
       27.41    53.67  1:18.79  1:44.91                                    
 10 Bay (Panama City)                           1:48.05    1:45.15         14  
     1) Clutch, JD FR                   2) Lippmann, Alec SR              
     3) McGuire, Ian SO                 4) Owen, Kurt SO                  
       27.29    53.48  1:19.60  1:45.15                                    
 11 Rutherford (Springfield)                    1:48.24    1:50.77         12  
     1) Williams, Clinton SO            2) Syfrett, Stephen SR            
     3) Duarte, Bryant SR               4) Morrison, Carl Jeffery SO      
       27.66    56.04  1:23.78  1:50.77                                    
 12 Pine Forest (Pensacola)                     1:53.82    1:55.73         10  
     1) Brown, James JR                 2) Pretzer, Andreas JR            
     3) Smith, Justin JR                4) Hubbard, Charles SR            
                57.52  1:27.59  1:55.73                                    
 13 Tate (Cantonment)                           1:57.93    1:57.12          8  
     1) Jones, Michael SO               2) Karp, Patrick FR               
     3) Rainbolt, Clifford FR           4) Romero, Benjamin JR            
       29.87  1:00.94  1:29.56  1:57.12                                    
 14 Escambia (Pensacola)                        2:03.07    2:01.81          6  
     1) Richard, Adam JR                2) Toquothty, Joshua SR           
     3) Stark, Mark SO                  4) Niedzwiecki, Andrew JR         
       28.03  1:00.12  1:34.95  2:01.81                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Walton Beach                                 1:31.05    1:31.63 q      
     1) Simmons, Jesse SR               2) Conant, Cody JR                
     3) Simmons, Joshua JR              4) Stevens, David JR              
       22.66    46.21  1:08.89  1:31.63                                    
  2 Mosley (Lynn Haven)                               1:35.09    1:33.79 q      
     1) Newman, Jordan SR               2) Reyes, Samuel SO               
     3) Hast, Kyler JR                  4) Perdomo, Michael JR            
       23.80    47.22  1:10.59  1:33.79                                    
  3 Washington (Pensacola)                            1:35.36    1:33.83 q      
     1) Freeman, Matthew SR             2) Mai, Tam SO                    
     3) Roy, Dylan JR                   4) Mariano, Francis SR            
       24.04    47.86  1:10.60  1:33.83                                    
  4 Pace                                              1:37.06    1:34.82 q      
     1) Funk, Ryan FR                   2) Trail, Nicholaus SR            
     3) Moran, David SR                 4) Funk, Brandon SO               
       22.55    46.83  1:11.33  1:34.82                                    
  5 Choctawhatchee (Fort Walton)                      1:36.60    1:37.51 q      
     1) Fenton, Joshua SR               2) Bryson, Cody SO                
     3) Whitehurst, Patrick SO          4) Strom, Alex SO                 
       25.35    51.12  1:15.05  1:37.51                                    
  6 Navarre High School                               1:38.99    1:37.62 q      
     1) Phillips, Andrew SR             2) Matechik, Greg SR              
     3) Wymore, Justin SO               4) Crawford, Lucas SR             
       24.61    49.40  1:14.62  1:37.62                                    
  7 Gulf Breeze High School                           1:39.42    1:38.01 q      
     1) Gunn, Adam FR                   2) Thames, Shane JR               
     3) Dalton, Colby SO                4) Gunn, Ross JR                  
       25.35    49.67  1:14.71  1:38.01                                    
  8 Milton                                            1:40.30    1:39.04 q      
     1) Wilson, Billy SO                2) Pool, James SO                 
     3) Patti, Austin JR                4) Burch, Raymond FR              
       25.86    51.09  1:16.56  1:39.04                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pensacola                                         1:43.04    1:44.60 q      
     1) Chmiel, Alex JR                 2) Mendez, Victor JR              
     3) Danley, Adam SO                 4) Miller, Trey JR                
       26.58    53.02  1:44.60                                             
 10 Bay (Panama City)                                 1:44.15    1:48.05 q      
     1) Clutch, JD FR                   2) Lippmann, Alec SR              
     3) Owen, Kurt SO                   4) McGuire, Ian SO                
                54.16  1:20.48  1:48.05                                    
 11 Rutherford (Springfield)                          1:49.49    1:48.24 q      
     1) Williams, Clinton SO            2) Syfrett, Stephen SR            
     3) Duarte, Bryant SR               4) Morrison, Carl Jeffery SO      
       26.83    54.37  1:21.24  1:48.24                                    
 12 Pine Forest (Pensacola)                           2:10.30    1:53.82 q      
     1) Brown, James JR                 2) Pretzer, Andreas JR            
     3) Smith, Justin JR                4) Hubbard, Charles SR            
       28.68    58.49  1:26.72  1:53.82                                    
 13 Tate (Cantonment)                                 2:04.41    1:57.93 q      
     1) Jones, Michael SO               2) Karp, Patrick FR               
     3) Rainbolt, Clifford FR           4) Romero, Benjamin JR            
       29.61  1:01.50  1:30.14  1:57.93                                    
 14 Escambia (Pensacola)                              1:57.53    2:03.07 q      
     1) Richard, Adam JR                2) Toquothty, Joshua SR           
     3) Stark, Mark SO                  4) Niedzwiecki, Andrew JR         
       28.53  1:00.49  2:03.07                                             
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Macfarlane, Zoe     FR Pensacola            1:01.67    1:00.96         20  
       29.96  1:00.96                                                      
  2 Corvo, Cheryl       JR Choctawhatchee       1:01.60    1:02.36         17  
       30.26  1:02.36                                                      
  3 Molchan, Stephanie  SR Pensacola            1:04.49    1:02.55         16  
       30.21  1:02.55                                                      
  4 Hove, Victoria      FR Mosley               1:03.93    1:03.87         15  
       31.39  1:03.87                                                      
  5 Duke, Taylor        JR Washington           1:06.23    1:06.51         14  
       32.39  1:06.51                                                      
  6 Martinson, Alexand  JR Rutherford           1:07.92    1:07.19         13  
       32.64  1:07.19                                                      
  7 Seaman, Brielle     JR Mosley               1:09.19    1:07.93         12  
       33.09  1:07.93                                                      
  8 Nguyen, Thy         JR GBRZ                 1:08.18    1:08.82         11  
       33.56  1:08.82                                                      
B - Final
  9 Clark, Brittney     SR Washington           1:09.59    1:09.49          9  
       34.81  1:09.49                                                      
 10 Meach, Lee          SR Pensacola            1:10.08    1:09.73          7  
       33.63  1:09.73                                                      
 11 Dorsch, Sarah       JR Mosley               1:11.09    1:10.73          6  
       34.81  1:10.73                                                      
 12 Begley, Erin        FR NAVA                 1:11.62    1:11.88          5  
       35.67  1:11.88                                                      
 13 Mackiewicz, Lauren  JR Pace                 1:12.50    1:12.08          4  
       35.18  1:12.08                                                      
 14 McKinney, Brooke    SO Washington           1:14.38    1:14.82          3  
       35.67  1:14.82                                                      
 15 Spinola, Brittany   SO Pace                 1:14.08    1:15.11          2  
       35.40  1:15.11                                                      
 16 Schlageter, Jacque  SO Choctawhatchee       1:11.42    1:15.80          1  
       35.54  1:15.80                                                      
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Corvo, Cheryl             JR Choctawhatchee       1:01.96    1:01.60 q      
       30.21  1:01.60                                                      
  2 Macfarlane, Zoe           FR Pensacola              59.00    1:01.67 q      
       30.04  1:01.67                                                      
  3 Hove, Victoria            FR Mosley               1:04.27    1:03.93 q      
       31.49  1:03.93                                                      
  4 Molchan, Stephanie        SR Pensacola              59.33    1:04.49 q      
       31.20  1:04.49                                                      
  5 Duke, Taylor              JR Washington           1:06.89    1:06.23 q      
       32.35  1:06.23                                                      
  6 Martinson, Alexandria     JR Rutherford           1:08.11    1:07.92 q      
       32.86  1:07.92                                                      
  7 Nguyen, Thy               JR GBRZ                 1:08.98    1:08.18 q      
       33.28  1:08.18                                                      
  8 Seaman, Brielle           JR Mosley               1:06.24    1:09.19 q      
       33.55  1:09.19                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clark, Brittney           SR Washington           1:10.06    1:09.59 q      
       34.13  1:09.59                                                      
 10 Meach, Lee                SR Pensacola            1:09.00    1:10.08 q      
       33.80  1:10.08                                                      
 11 Dorsch, Sarah             JR Mosley               1:11.85    1:11.09 q      
       34.84  1:11.09                                                      
 12 Schlageter, Jacque        SO Choctawhatchee       1:11.62    1:11.42 q      
       33.88  1:11.42                                                      
 13 Begley, Erin              FR NAVA                 1:11.88    1:11.62 q      
       35.14  1:11.62                                                      
 14 Mackiewicz, Lauren        JR Pace                 1:13.15    1:12.50 q      
       35.23  1:12.50                                                      
 15 Spinola, Brittany         SO Pace                 1:17.90    1:14.08 q      
       35.43  1:14.08                                                      
 16 McKinney, Brooke          SO Washington           1:14.06    1:14.38 q      
       35.78  1:14.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bennett, Tina             SO Fort Walton Bch      1:12.16    1:14.51        
       34.61  1:14.51                                                      
 18 Ratliff, Kristen          FR Mosley               1:18.28    1:15.38        
       36.76  1:15.38                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crisco, Maureen           SO Tate                 1:16.18    1:16.39        
       36.96  1:16.39                                                      
 20 Guin, Jessica             FR Fort Walton Bch      1:23.32    1:16.41        
       37.12  1:16.41                                                      
 21 Marshall, Jessica         SO NAVA                 1:16.01    1:16.65        
       36.30  1:16.65                                                      
 22 Mecke, Lauren             JR Choctawhatchee       1:16.99    1:17.97        
       37.85  1:17.97                                                      
 23 Sarra, Kevyn              JR GBRZ                 1:22.31    1:18.28        
 24 Jernigan, Katie           SO Bay                  1:22.29    1:18.64        
       38.21  1:18.64                                                      
 25 Wolff, Alexandra          SR Rutherford           1:18.98    1:21.42        
       39.70  1:21.42                                                      
 26 Johnson, Olivia           FR Fort Walton Bch      1:20.00    1:21.64        
       42.01  1:21.64                                                      
 27 McLaughlin, Morgan        JR Fort Walton Bch      1:23.48    1:21.86        
       39.60  1:21.86                                                      
 28 Pearish, Emma             SR Rutherford           1:23.37    1:23.70        
       41.64  1:23.70                                                      
 29 Cederquist, Kara          JR GBRZ                 1:24.14    1:24.90        
 30 Reese, Katie              FR Choctawhatchee       1:26.01    1:25.02        
       41.38  1:25.02                                                      
 31 Harris, Keely             SO Washington           1:26.18    1:26.23        
       40.64  1:26.23                                                      
 32 Coogle, Emily             SO Milton               1:31.03    1:26.95        
       41.37  1:26.95                                                      
 33 Traver, Lauren            SR Rutherford           1:29.96    1:27.76        
       42.46  1:27.76                                                      
 34 Coulter, Brooke           SR Milton               1:23.73    1:28.11        
       43.60  1:28.11                                                      
 35 Sandri, Samantha          SO NAVA                 1:31.97    1:28.50        
       43.43  1:28.50                                                      
 36 Akins, Jenna              SO Pace                 1:33.16    1:28.96        
       42.15  1:28.96                                                      
 37 Emanuelson, Julie         SR Pace                 1:30.64    1:29.62        
       44.16  1:29.62                                                      
 38 Silva, Katherine          JR Bay                  1:36.44    1:31.28        
       45.19  1:31.28                                                      
 39 Platt, Cayla              SR GBRZ                 1:34.94    1:34.16        
       44.17  1:34.16                                                      
 40 Brown, Blake              FR Escambia             1:35.48    1:35.67        
     1:35.52  1:35.67                                                      
 41 Miller, Cassie            SR NAVA                 1:38.72    1:40.85        
       49.63  1:40.85                                                      
 42 Simpson, Mercedes         SR Tate                 1:54.62    1:45.82        
       49.73  1:45.82                                                      
 43 Waters, Ashley            SR Pine Forest          1:45.52    1:46.21        
       52.53  1:46.21                                                      
 44 Harris, Synda             SO Tate                 1:56.31    2:20.78        
     1:56.89  2:20.78                                                      
 -- Rippetoe, Breanna         FR Milton               2:34.28         DQ        
     1:02.85       DQ                                                      
 -- Hoven, Britony            SR Tate                 1:34.16         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Funk, Ryan          FR Pace                   56.27      56.02         20  
       27.31    56.02                                                      
  2 Gunn, Ross          JR GBRZ                   56.19      56.17         17  
       27.15    56.17                                                      
  3 Funk, Brandon       SO Pace                   56.72      57.12         16  
       28.46    57.12                                                      
  4 Sanborn, Brian      JR Pensacola              57.66      57.35         15  
       28.26    57.35                                                      
  5 Seely, Casey        JR Pensacola              57.52      58.31         14  
       27.84    58.31                                                      
  6 Williams, Joshua    SO Fort Walton Bch        58.64      58.53         13  
       28.24    58.53                                                      
  7 Whitehurst, Patric  SO Choctawhatchee       1:00.00      59.02         12  
       28.38    59.02                                                      
  8 Danley, Adam        SO Pensacola              58.84      59.14         11  
       28.86    59.14                                                      
B - Final
  9 Day, Jordan         FR Fort Walton Bch      1:02.38    1:02.65          9  
       30.93  1:02.65                                                      
 10 Bevil, Matthew      JR Fort Walton Bch      1:01.11    1:03.07          7  
       30.31  1:03.07                                                      
 11 Williams, Nathan    SR Mosley               1:02.16    1:03.42          6  
       30.80  1:03.42                                                      
 12 Kob, John           SO Mosley               1:04.49    1:04.43          5  
       31.61  1:04.43                                                      
 13 Hill, Anthony       SR Mosley               1:03.59    1:04.66          4  
       31.88  1:04.66                                                      
 14 Retzloff, Evan      FR Washington           1:03.91    1:04.69          3  
       31.02  1:04.69                                                      
 15 Hoskins, Kenny      SO Choctawhatchee       1:03.54    1:04.90          2  
       30.75  1:04.90                                                      
 16 Barbee, Michael     FR NAVA                 1:04.80    1:05.68          1  
       32.04  1:05.68                                                      
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gunn, Ross                JR GBRZ                   56.29      56.19 q      
       27.42    56.19                                                      
  2 Funk, Ryan                FR Pace                   57.24      56.27 q      
       27.30    56.27                                                      
  3 Funk, Brandon             SO Pace                   57.31      56.72 q      
       27.75    56.72                                                      
  4 Seely, Casey              JR Pensacola            1:02.24      57.52 q      
       27.69    57.52                                                      
  5 Sanborn, Brian            JR Pensacola              56.53      57.66 q      
       28.58    57.66                                                      
  6 Williams, Joshua          SO Fort Walton Bch        58.00      58.64 q      
  7 Danley, Adam              SO Pensacola            1:00.54      58.84 q      
       28.84    58.84                                                      
  8 Whitehurst, Patrick       SO Choctawhatchee         59.99    1:00.00 q      
       28.74  1:00.00                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bevil, Matthew            JR Fort Walton Bch      1:03.53    1:01.11 q      
       29.61  1:01.11                                                      
 10 Williams, Nathan          SR Mosley               1:01.66    1:02.16 q      
       30.41  1:02.16                                                      
 11 Day, Jordan               FR Fort Walton Bch      1:05.92    1:02.38 q      
       30.47  1:02.38                                                      
 12 Hoskins, Kenny            SO Choctawhatchee       1:04.66    1:03.54 q      
       30.22  1:03.54                                                      
 13 Hill, Anthony             SR Mosley               1:05.62    1:03.59 q      
       31.26  1:03.59                                                      
 14 Retzloff, Evan            FR Washington           1:06.53    1:03.91 q      
       30.66  1:03.91                                                      
 15 Kob, John                 SO Mosley               1:03.50    1:04.49 q      
       31.14  1:04.49                                                      
 16 Barbee, Michael           FR NAVA                 1:04.85    1:04.80 q      
       31.80  1:04.80                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ratte, Justin             SO GBRZ                 1:07.30    1:06.98        
       32.10  1:06.98                                                      
 18 Gray, Alexander           JR Mosley               1:05.91    1:07.13        
       32.91  1:07.13                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Clutch, JD                FR Bay                  1:08.79    1:07.89        
       33.51  1:07.89                                                      
 20 Calder, Geoffrey          SO Pensacola            1:08.00    1:08.54        
 21 Williams, Clinton         SO Rutherford           1:09.53    1:09.46        
       34.37  1:09.46                                                      
 22 Bridwell, Rossor          FR Choctawhatchee       1:12.51    1:09.85        
       34.00  1:09.85                                                      
 23 Danforth, Daniel          SR Washington           1:08.32    1:10.06        
       33.04  1:10.06                                                      
 24 Braseth, Peter            JR Fort Walton Bch      1:07.97    1:10.10        
 25 Munz, Bryce               FR Choctawhatchee       1:10.56    1:10.23        
       34.59  1:10.23                                                      
 26 Bressler, David           JR NAVA                 1:09.66    1:11.24        
       35.48  1:11.24                                                      
 27 Lippmann, Alec            SR Bay                  1:09.83    1:11.42        
       35.34  1:11.42                                                      
 28 Willis, Stephen           JR Washington           1:12.11    1:12.11        
       34.29  1:12.11                                                      
 29 Wilson, Billy             SO Milton               1:15.50    1:13.00        
 30 Karp, Patrick             FR Tate                 1:16.07    1:14.53        
       36.34  1:14.53                                                      
 31 Mitchell, Colin           FR Washington           1:19.57    1:14.98        
 32 Jones, Michael            SO Tate                 1:17.26    1:16.45        
       36.21  1:16.45                                                      
 33 Harrison, Joshua          SO Pace                 1:21.00    1:16.71        
       37.38  1:16.71                                                      
 34 Askins, Branndon          JR Milton               1:20.45    1:18.63        
       37.23  1:18.63                                                      
 35 Rainbolt, Clifford        FR Tate                 1:24.34    1:20.14        
       39.41  1:20.14                                                      
 36 Lambert, Jason            SR GBRZ                 1:26.58    1:21.36        
 37 Berrocal, Antonio         FR Milton               1:28.22    1:21.60        
       40.02  1:21.60                                                      
 38 Palo, Robert              FR Rutherford           1:34.01    1:23.62        
       40.37  1:23.62                                                      
 39 Matechik, Mark            SO NAVA                 1:25.12    1:24.26        
       40.18  1:24.26                                                      
 40 LaCroix, Justin           FR NAVA                 1:30.52    1:27.16        
       40.76  1:27.16                                                      
 41 Adkins, Alex              SO Bay                  1:30.80    1:28.77        
       43.89  1:28.77                                                      
 42 Ivey, Ian                 SO Rutherford           1:34.55    1:33.99        
 43 Nguyen, Peter             JR Rutherford           1:41.72    1:36.36        
       46.42  1:36.36                                                      
 44 Ables, Zach               JR Pine Forest          1:39.92    1:42.61        
       48.03  1:42.61                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evans, Sara         SR Mosley               1:09.96    1:08.35         20  
       32.63  1:08.35                                                      
  2 Parsons, Chrissy    JR NAVA                 1:11.25    1:10.29         17  
       33.02  1:10.29                                                      
  3 Olstad, Kyle        SO Mosley               1:12.41    1:10.68         16  
       33.63  1:10.68                                                      
  4 Griffith, Logan     SR Fort Walton Bch      1:11.84    1:11.33         15  
       33.56  1:11.33                                                      
  5 Troia, Allison      SO Bay                  1:12.65    1:13.01         14  
       34.41  1:13.01                                                      
  6 Strom, Olivia       FR Choctawhatchee       1:12.27    1:13.28         13  
       34.65  1:13.28                                                      
  7 Tharp, Megan        FR Tate                 1:14.45    1:15.79         12  
       35.30  1:15.79                                                      
  8 Whitehurst, Megan   SR Choctawhatchee       1:14.67    1:17.59         11  
       36.07  1:17.59                                                      
B - Final
  9 Schroeder, Koren    SR GBRZ                 1:15.70    1:16.96          9  
       36.55  1:16.96                                                      
 10 Gantert, Jamie      JR Fort Walton Bch      1:17.27    1:17.71          7  
       36.03  1:17.71                                                      
 11 Broersma, Bonnie    SO Mosley               1:16.67    1:18.73          6  
       37.67  1:18.73                                                      
 12 Cassidy, Lacy       JR Fort Walton Bch      1:19.60    1:19.01          5  
       37.39  1:19.01                                                      
 13 Thames, Megan       FR GBRZ                 1:19.98    1:20.67          4  
       36.66  1:20.67                                                      
 14 Scully, Nicole      SO Pine Forest          1:21.09    1:21.11          3  
       38.46  1:21.11                                                      
 15 Regelman, Paige     SO Fort Walton Bch      1:19.20    1:21.34          2  
       38.32  1:21.34                                                      
 16 Patronis, Maria     FR Mosley               1:20.42    1:22.00          1  
       38.76  1:22.00                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Sara               SR Mosley               1:09.20    1:09.96 q      
       33.66  1:09.96                                                      
  2 Parsons, Chrissy          JR NAVA                 1:10.72    1:11.25 q      
       33.73  1:11.25                                                      
  3 Griffith, Logan           SR Fort Walton Bch      1:10.97    1:11.84 q      
       33.84  1:11.84                                                      
  4 Strom, Olivia             FR Choctawhatchee       1:12.22    1:12.27 q      
       34.35  1:12.27                                                      
  5 Olstad, Kyle              SO Mosley               1:11.40    1:12.41 q      
       34.04  1:12.41                                                      
  6 Troia, Allison            SO Bay                  1:11.99    1:12.65 q      
       34.60  1:12.65                                                      
  7 Tharp, Megan              FR Tate                 1:16.39    1:14.45 q      
       34.84  1:14.45                                                      
  8 Whitehurst, Megan         SR Choctawhatchee       1:15.48    1:14.67 q      
       35.62  1:14.67                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schroeder, Koren          SR GBRZ                 1:16.09    1:15.70 q      
       35.26  1:15.70                                                      
 10 Broersma, Bonnie          SO Mosley               1:17.62    1:16.67 q      
       36.04  1:16.67                                                      
 11 Gantert, Jamie            JR Fort Walton Bch      1:18.42    1:17.27 q      
       35.82  1:17.27                                                      
 12 Regelman, Paige           SO Fort Walton Bch      1:19.86    1:19.20 q      
       36.79  1:19.20                                                      
 13 Cassidy, Lacy             JR Fort Walton Bch      1:21.21    1:19.60 q      
       37.51  1:19.60                                                      
 14 Thames, Megan             FR GBRZ                 1:18.18    1:19.98 q      
       36.61  1:19.98                                                      
 15 Patronis, Maria           FR Mosley               1:21.03    1:20.42 q      
       38.11  1:20.42                                                      
 16 Scully, Nicole            SO Pine Forest          1:21.36    1:21.09 q      
       39.22  1:21.09                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Battle, LaKrista          JR Washington           1:21.36    1:21.88        
       37.49  1:21.88                                                      
 18 Brown, Anzu               FR GBRZ                 1:23.24    1:23.44        
       38.77  1:23.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Radomski, Nicole          FR Milton               1:24.83    1:25.53        
       38.98  1:25.53                                                      
 20 Mcduffie, Ashley          JR Milton               1:27.10    1:25.75        
       41.00  1:25.75                                                      
 21 Marshall, Jessica         SO NAVA                 1:24.00    1:26.17        
       39.77  1:26.17                                                      
 22 Gonzalez, Morgan          SO Washington           1:29.02    1:26.28        
       40.68  1:26.28                                                      
 23 Huffman, Courtney         JR Washington           1:27.23    1:26.39        
       42.05  1:26.39                                                      
 24 Voigt, Stephanie          JR Rutherford           1:28.40    1:27.70        
       41.32  1:27.70                                                      
 25 Crisco, Maureen           SO Tate                 1:23.47    1:28.05        
       42.20  1:28.05                                                      
 26 Travis, Amanda            SR NAVA                 1:23.99    1:28.69        
       41.95  1:28.69                                                      
 27 Quina, Elizabeth          FR Washington           1:29.02    1:30.86        
       41.98  1:30.86                                                      
 28 Cooper, Valerie           SR Rutherford           1:32.23    1:31.18        
       42.81  1:31.18                                                      
 29 West, Natalie             FR Pensacola            1:20.00    1:31.45        
       42.66  1:31.45                                                      
 30 Bell, Stephanie           SR Choctawhatchee       1:36.34    1:31.66        
       42.71  1:31.66                                                      
 31 Hinote, Hayley            JR Pace                 1:35.10    1:32.12        
       43.89  1:32.12                                                      
 32 Woodrum, Rebecca          FR Bay                  1:28.76    1:32.27        
       44.11  1:32.27                                                      
 33 Heatley, Brynne           JR GBRZ                 1:34.20    1:32.95        
       43.78  1:32.95                                                      
 34 Olsen, Samatha            JR Pace                 1:31.97    1:33.46        
       43.57  1:33.46                                                      
 35 Berteau, Emily            SO NAVA                 1:34.88    1:35.88        
       42.96  1:35.88                                                      
 36 Jones, Kati               FR Bay                  1:37.98    1:37.56        
       46.39  1:37.56                                                      
 37 Cooper, Hedda             FR Rutherford           1:39.01    1:38.00        
       46.21  1:38.00                                                      
 38 Kessler, Kelly            JR Pace                 1:38.32    1:38.06        
       46.61  1:38.06                                                      
 39 Brinson, Brooke           FR Pace                 1:40.32    1:38.43        
       46.69  1:38.43                                                      
 40 Bell, Christine           FR Choctawhatchee       1:43.64    1:40.88        
       48.48  1:40.88                                                      
 41 Worth, Megan              JR Pine Forest          1:33.45    1:40.92        
       47.64  1:40.92                                                      
 42 Smith, Audrey             SR Tate                 1:44.10    1:43.46        
       48.69  1:43.46                                                      
 43 Martin, Melanie           JR Rutherford           2:15.00    1:49.79        
       49.05  1:49.79                                                      
 -- Menah, Angela             SO Pensacola            1:20.00         NS        
 -- Smith, Jamie              FR Milton               1:42.41         NS        
 -- Simpson, Mercedes         SR Tate                 2:06.17         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Boslet, Michael     SR Tate                 1:02.46    1:01.96         20  
       29.10  1:01.96                                                      
  2 Stone, Ethan        SO Pensacola            1:02.51    1:02.69         17  
       29.77  1:02.69                                                      
  3 Schade, Matthew     SR Fort Walton Bch      1:04.33    1:05.30         16  
       30.60  1:05.30                                                      
  4 Reece, Matthew      JR Mosley               1:06.08    1:05.34         15  
       30.93  1:05.34                                                      
  5 Reyes, Samuel       SO Mosley               1:08.55    1:07.77         14  
       31.91  1:07.77                                                      
  6 Craig, Daniel       JR Fort Walton Bch      1:09.04    1:07.94         13  
       31.56  1:07.94                                                      
  7 Thames, Shane       JR GBRZ                 1:08.81    1:10.40         12  
       32.92  1:10.40                                                      
  8 Cude, Peter         JR Mosley               1:08.94    1:10.49         11  
       32.86  1:10.49                                                      
B - Final
  9 Arsenault, Daniel   SR Washington           1:09.11    1:08.27          9  
       31.51  1:08.27                                                      
 10 Spruill, Blake      JR Washington           1:10.89    1:09.68          7  
       31.98  1:09.68                                                      
 11 Seaman, Chet        FR Mosley               1:09.33    1:09.93          6  
       32.94  1:09.93                                                      
 12 Mendez, Victor      JR Pensacola            1:10.87    1:11.20          5  
       34.09  1:11.20                                                      
 13 Imfeld, Donald      SR Fort Walton Bch      1:11.30    1:11.28          4  
       33.07  1:11.28                                                      
 14 Hodge, Chris        FR NAVA                 1:13.44    1:12.88          3  
       34.63  1:12.88                                                      
 15 Hunt, Justin        FR Fort Walton Bch      1:12.13    1:13.70          2  
       34.42  1:13.70                                                      
 16 Dalton, Colby       SO GBRZ                 1:13.56    1:13.77          1  
       34.55  1:13.77                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Boslet, Michael           SR Tate                 1:04.55    1:02.46 q      
       29.14  1:02.46                                                      
  2 Stone, Ethan              SO Pensacola            1:03.09    1:02.51 q      
       29.27  1:02.51                                                      
  3 Schade, Matthew           SR Fort Walton Bch      1:03.34    1:04.33 q      
       30.11  1:04.33                                                      
  4 Reece, Matthew            JR Mosley               1:06.85    1:06.08 q      
       31.61  1:06.08                                                      
  5 Reyes, Samuel             SO Mosley               1:09.19    1:08.55 q      
       32.12  1:08.55                                                      
  6 Thames, Shane             JR GBRZ                 1:09.04    1:08.81 q      
       32.15  1:08.81                                                      
  7 Cude, Peter               JR Mosley               1:09.01    1:08.94 q      
       32.06  1:08.94                                                      
  8 Craig, Daniel             JR Fort Walton Bch      1:08.14    1:09.04 q      
       31.97  1:09.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arsenault, Daniel         SR Washington           1:10.66    1:09.11 q      
       31.67  1:09.11                                                      
 10 Seaman, Chet              FR Mosley               1:11.05    1:09.33 q      
       32.92  1:09.33                                                      
 11 Mendez, Victor            JR Pensacola            1:05.00    1:10.87 q      
       34.08  1:10.87                                                      
 12 Spruill, Blake            JR Washington           1:11.74    1:10.89 q      
       32.45  1:10.89                                                      
 13 Imfeld, Donald            SR Fort Walton Bch      1:14.50    1:11.30 q      
       32.88  1:11.30                                                      
 14 Hunt, Justin              FR Fort Walton Bch      1:14.39    1:12.13 q      
       32.96  1:12.13                                                      
 15 Hodge, Chris              FR NAVA                 1:10.55    1:13.44 q      
       34.76  1:13.44                                                      
 16 Dalton, Colby             SO GBRZ                 1:13.44    1:13.56 q      
       34.11  1:13.56                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Henely, Eric              SR Bay                  1:17.52    1:14.27        
       34.62  1:14.27                                                      
 18 Pool, James               SO Milton               1:18.59    1:15.01        
       35.97  1:15.01                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Syfrett, Stephen          SR Rutherford           1:14.42    1:16.14        
       36.24  1:16.14                                                      
 20 Rine, Phoenix             FR Bay                  1:14.56    1:16.85        
       36.62  1:16.85                                                      
 21 Fenton, Joshua            SR Choctawhatchee       1:16.29    1:16.95        
       35.68  1:16.95                                                      
 22 Sims, Marshall            JR Pensacola            1:10.00    1:17.05        
       36.49  1:17.05                                                      
 23 Johnson, Scott            JR Rutherford           1:16.43    1:17.69        
       35.56  1:17.69                                                      
 24 Floyd, Richie             SR Choctawhatchee       1:25.00    1:19.79        
       35.59  1:19.79                                                      
 25 Smith, Justin             JR Pine Forest          1:15.53    1:21.27        
       35.35  1:21.27                                                      
 26 Livingston, Thomas        FR Washington           1:22.99    1:22.96        
       37.96  1:22.96                                                      
 27 Roupe, Jacob              JR GBRZ                 1:22.23    1:23.35        
       38.18  1:23.35                                                      
 28 Watkins, Daniel           SR Pace                 1:22.00    1:24.25        
       39.27  1:24.25                                                      
 29 Karp, Patrick             FR Tate                 1:26.22    1:24.93        
       40.13  1:24.93                                                      
 30 Matechik, Mark            SO NAVA                 1:23.96    1:25.86        
       40.06  1:25.86                                                      
 31 Houbler, Dylan            FR Rutherford           1:28.68    1:26.19        
       40.66  1:26.19                                                      
 32 Brummett, Andrew          FR NAVA                 1:26.51    1:26.26        
       38.68  1:26.26                                                      
 33 Pretzer, Andreas          JR Pine Forest          1:34.16    1:26.51        
       42.21  1:26.51                                                      
 34 Mitchell, Colin           FR Washington           1:25.76    1:26.92        
       41.66  1:26.92                                                      
 35 Livingston, Kyle          FR Tate                 1:33.25    1:27.42        
       41.88  1:27.42                                                      
 36 Olivas, Andrew            FR Choctawhatchee       1:35.60    1:29.04        
       41.64  1:29.04                                                      
 37 Lewis, Caleb              SO Tate                 1:35.25    1:29.21        
       40.86  1:29.21                                                      
 38 Epstein, Josh             SR GBRZ                 1:35.15    1:30.33        
       42.48  1:30.33                                                      
 39 Stoiber, Kevin            JR Choctawhatchee       1:32.61    1:31.51        
       42.24  1:31.51                                                      
 40 Harrison, Jacob           JR Pace                 1:38.65    1:31.58        
       43.59  1:31.58                                                      
 41 Coffman, Chris            JR Bay                  1:34.02    1:32.15        
       43.11  1:32.15                                                      
 42 Brown, James              JR Pine Forest          1:12.32    1:34.49        
       42.95  1:34.49                                                      
 -- Grogan, Cody              SO NAVA                 1:39.52         DQ        
       42.33       DQ                                                      
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pensacola                                   3:53.83    3:47.09         40  
     1) Lee, Madison JR                 2) Macfarlane, Zoe FR             
     3) Macfarlane, Maddie JR           4) Molchan, Stephanie SR          
       28.62    59.26  1:26.19           2:52.64  3:04.19  3:18.46  3:47.09
  2 Mosley (Lynn Haven)                         3:54.64    3:47.45         34  
     1) Seaman, Brielle JR              2) McDermott, Mary JR             
     3) Olstad, Kyle SO                 4) Evans, Sara SR                 
       28.33    58.38                    2:53.52  3:06.24  3:19.71  3:47.45
  3 Choctawhatchee (Fort Walton)                4:00.53    4:00.57         32  
     1) Sheffield, Alyssa SO            2) Schlageter, Jacque SO          
     3) Strom, Olivia FR                4) Corvo, Cheryl JR               
       29.71  1:03.42  1:32.87  2:07.22  2:34.74  3:05.40  3:31.81  4:00.57
  4 Navarre High School                         4:02.44    4:02.81         30  
     1) Barbee, Jen JR                  2) Schuler, Savannah JR           
     3) Moorer, Taylor SR               4) Parsons, Chrissy JR            
       28.95  1:01.43  1:31.51  2:05.08  2:34.48  3:07.13  3:33.53  4:02.81
  5 Fort Walton Beach                           4:14.66    4:08.75         28  
     1) Jacobson, Jillian SR            2) VerSteeg, Linsi JR             
     3) Sims, Miles SO                  4) Gladstone, Jessica SR          
       30.32  1:02.32  1:31.91  2:03.53  3:08.92  3:37.32  4:08.85  4:08.75
  6 Washington (Pensacola)                      4:16.24    4:13.95         26  
     1) Laird, Jessica JR               2) Starke, Monique JR             
     3) Clark, Brittney SR              4) Battle, LaKrista JR            
       30.41  1:04.00  1:14.01  2:07.59  2:38.26  3:11.30  3:40.88  4:13.95
  7 Pace                                        4:16.62    4:18.28         24  
     1) Norman, Malissa JR              2) Moran, Loren SO                
     3) Spinola, Brittany SO            4) Mackiewicz, Lauren JR          
       30.00  1:03.48  1:34.65  2:09.51  3:14.03  3:43.09  4:18.28         
  8 Bay (Panama City)                           4:34.61    4:30.71         22  
     1) Seale, Kirsti JR                2) Jernigan, Katie SO             
     3) Woodrum, Rebecca FR             4) Troia, Allison SO              
       33.45  1:10.46  1:42.35           2:51.65  3:28.49  3:57.57  4:30.71
B - Final
  9 Gulf Breeze High School                     5:08.27    4:29.65         18  
     1) Brown, Anzu FR                  2) Williams, Erin SO              
     3) Sarra, Kevyn JR                 4) Violette, Caitlin SR           
       32.58  1:08.51  1:40.25  2:15.11  2:46.59  3:22.70  3:53.57  4:29.65
 10 Tate (Cantonment)                           4:37.35    4:30.89         14  
     1) Trice, Sabrina SR               2) Mingo, Grace FR                
     3) Crisco, Maureen SO              4) Tharp, Megan FR                
       32.50  1:08.09  1:40.26  2:15.34  2:49.26  3:27.64  3:58.25  4:30.89
 11 Milton                                      5:25.67    5:18.83         12  
     1) Coogle, Emily SO                2) Kilpatrick, Amber FR           
     3) Stowell, Carissa SR             4) Radomski, Nicole FR            
       38.20  1:20.93  2:00.85  2:47.53  3:25.72  4:08.18  4:40.72  5:18.83
 -- Rutherford (Springfield)                    5:03.40         NS        
     1) Cooper, Valerie SR              2) Pearish, Emma SR               
     3) Traver, Lauren SR               4) Wolff, Alexandra SR            
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pensacola                                         3:55.54    3:53.83 q      
     1) Lee, Madison JR                 2) Macfarlane, Zoe FR             
     3) Macfarlane, Maddie JR           4) Molchan, Stephanie SR          
       28.11           1:26.05  1:56.99  2:24.84  2:55.20  3:23.42  3:53.83
  2 Mosley (Lynn Haven)                               3:48.77    3:54.64 q      
     1) Seaman, Brielle JR              2) McDermott, Sarah JR            
     3) Hove, Victoria FR               4) Evans, Sara SR                 
       28.37           1:28.15  1:59.95  2:28.44  2:59.54  3:26.34  3:54.64
  3 Choctawhatchee (Fort Walton)                      3:53.83    4:00.53 q      
     1) Schlageter, Jacque SO           2) Sheffield, Alyssa SO           
     3) Strom, Olivia FR                4) Corvo, Cheryl JR               
       29.40  1:03.34  1:32.97  2:06.70  2:18.04           3:31.13  4:00.53
  4 Navarre High School                               4:07.18    4:02.44 q      
     1) Barbee, Jen JR                  2) Schuler, Savannah JR           
     3) Moorer, Taylor SR               4) Parsons, Chrissy JR            
       29.18  1:01.35  1:31.12  2:07.90  2:33.01  3:05.59  3:32.32  4:02.44
  5 Fort Walton Beach                                 4:08.42    4:14.66 q      
     1) Jacobson, Jillian SR            2) VerSteeg, Linsi JR             
     3) Lomax, Chelsi JR                4) Gladstone, Jessica SR          
       30.39  1:02.79  1:32.41  2:04.53  2:37.92  3:13.28  3:42.29  4:14.66
  6 Washington (Pensacola)                            4:09.34    4:16.24 q      
     1) Laird, Jessica JR               2) Starke, Monique JR             
     3) Clark, Brittney SR              4) Battle, LaKrista JR            
       30.17  1:03.57                    2:39.08  3:12.83  3:43.20  4:16.24
  7 Pace                                              4:22.80    4:16.62 q      
     1) Norman, Malissa JR              2) Moran, Loren SO                
     3) Spinola, Brittany SO            4) Mackiewicz, Lauren JR          
       30.10           1:35.09  2:10.73  2:41.18           3:43.08  4:16.62
  8 Bay (Panama City)                                 4:21.90    4:34.61 q      
     1) Seale, Kirsti JR                2) Jernigan, Katie SO             
     3) Woodrum, Rebecca FR             4) Troia, Allison SO              
       33.83           1:43.47  2:19.60  2:53.71  3:31.36  4:00.55  4:34.61
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tate (Cantonment)                                 4:29.56    4:37.35 q      
     1) Trice, Sabrina SR               2) Mingo, Grace FR                
     3) Crisco, Maureen SO              4) Tharp, Megan FR                
       32.79  1:08.29  1:41.21  2:17.22  3:33.51  4:04.05  4:37.35         
 10 Rutherford (Springfield)                          4:46.00    5:03.40 q      
     1) Traver, Lauren SR               2) Cooper, Valerie SR             
     3) Pearish, Emma SR                4) Wolff, Alexandra SR            
       35.62  1:18.71  1:30.30           3:15.60  3:55.22  4:27.45  5:03.40
 11 Gulf Breeze High School                           4:03.31    5:08.27 q      
     1) Brown, Anzu FR                  2) Williams, Erin SO              
     3) Violette, Caitlin SR            4) Sarra, Kevyn JR                
       36.36  1:17.57  1:50.64  2:29.27  3:09.02  3:54.38  4:29.24  5:08.27
 12 Milton                                            5:09.36    5:25.67 q      
     1) Coogle, Emily SO                2) Kilpatrick, Amber FR           
     3) Stowell, Carissa SR             4) Radomski, Nicole FR            
       39.30  1:24.01           2:50.42  3:28.61  4:11.80  4:45.90  5:25.67
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fort Walton Beach                           3:26.00    3:28.71         37  
     1) Simmons, Jesse SR               2) Mackenzie, Joseph SO           
     3) Cain, Cameron SO                4) Stevens, David JR              
       23.92    49.79  1:16.38  1:45.15  2:11.39  2:39.20  3:02.73  3:28.71
  1 Mosley (Lynn Haven)                         3:33.32    3:28.71         37  
     1) Newman, Jordan SR               2) Hast, Kyler JR                 
     3) Reyes, Samuel SO                4) Perdomo, Michael JR            
       25.08    53.01  1:17.73  1:44.54  2:09.24  2:36.55  3:01.07  3:28.71
  3 Pensacola                                   3:35.36    3:34.99         32  
     1) Miller, Trey JR                 2) Seely, Casey JR                
     3) Sanborn, Brian JR               4) Stone, Ethan SO                
       26.86    56.15  1:21.91  1:50.57  2:15.56  2:42.27  3:06.95  3:34.99
  4 Pace                                        3:35.39    3:36.86         30  
     1) Funk, Brandon SO                2) Trail, Nicholaus SR            
     3) Moran, David SR                 4) Funk, Ryan FR                  
       25.35    52.28  1:18.88  1:49.19  2:16.16  2:45.90  3:09.55  3:36.86
  5 Choctawhatchee (Fort Walton)                3:38.11    3:38.78         28  
     1) Hoskins, Kenny SO               2) Johnston, Christian JR         
     3) Adams, Ryan JR                  4) Whitehurst, Michael SO         
       26.99           1:22.86  1:50.61  2:16.75  2:45.57  3:10.74  3:38.78
  6 Washington (Pensacola)                      3:40.09    3:39.24         26  
     1) Young, Melvin SO                2) Haupt, Brandon JR              
     3) Danforth, Daniel SR             4) Vest, Lukas FR                 
       26.05    55.49  1:21.83           2:16.66  2:45.61  3:10.34  3:39.24
  7 Navarre High School                         3:44.17    3:41.97         24  
     1) Phillips, Andrew SR             2) Matechik, Greg SR              
     3) Hodge, Chris FR                 4) Crawford, Lucas SR             
       26.95    55.13                             2:49.68  3:14.61  3:41.97
  8 Gulf Breeze High School                     3:58.99    3:56.33         22  
     1) Ratte, Justin SO                2) Rockett, Johnny SO             
     3) Wein, Bryce SO                  4) Dalton, Colby SO               
       26.58    56.46  1:24.75  1:56.61  2:23.56  2:56.53  3:25.29  3:56.33
B - Final
  9 Tate (Cantonment)                           4:03.10    4:01.93         18  
     1) Boslet, Michael SR              2) McCulley, Zack JR              
     3) Rainbolt, Clifford FR           4) Romero, Benjamin JR            
       27.00    56.97  1:30.38  2:09.62  2:39.00  3:10.41  3:21.03  4:01.93
 10 Rutherford (Springfield)                    4:20.13    4:18.82         14  
     1) Johnson, Scott JR               2) Duarte, Bryant SR              
     3) Machuca, Nicholas FR            4) Kolbe, Michael SR              
       29.24  1:05.13  1:35.37  2:10.61  2:40.25  3:14.60  3:44.95  4:18.82
 11 Bay (Panama City)                           4:43.94    4:28.61         12  
     1) Cauthen, Jake FR                2) Adkins, Alex SO                
     3) Henely, Eric SR                 4) Rine, Phoenix FR               
       32.94  1:08.64  1:42.22  2:19.31  2:49.42  3:22.19  3:35.16  4:28.61
 12 Milton                                      4:33.08    4:31.67         10  
     1) Berrocal, Antonio FR            2) Cook, Kelvin JR                
     3) Askins, Branndon JR             4) Rogers, John SR                
       34.98  1:16.08  1:47.87  2:24.74  2:55.63  3:32.04  4:00.67  4:31.67
 -- Escambia (Pensacola)                        4:27.14         DQ        
     1) Niedzwiecki, Andrew JR          2) Richard, Adam JR               
     3) Toquothty, Joshua SR            4) Washburn, Chris JR             
       30.86  1:03.37  1:33.37  2:07.46  2:41.23  3:20.91  3:35.31       DQ
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Walton Beach                                 3:24.84    3:26.00 q      
     1) Simmons, Jesse SR               2) Conant, Cody JR                
     3) Cain, Cameron SO                4) Stevens, David JR              
       23.62    49.48  1:14.70  1:42.21  2:08.26  2:36.17  2:59.90  3:26.00
  2 Mosley (Lynn Haven)                               3:32.23    3:33.32 q      
     1) Newman, Jordan SR               2) Bryant, Matthew JR             
     3) Williams, Nathan SR             4) Perdomo, Michael JR            
       24.71    52.55  1:17.80  1:46.22  2:12.27  2:40.74  3:05.65  3:33.32
  3 Pensacola                                         3:39.00    3:35.36 q      
     1) Miller, Trey JR                 2) Seely, Casey JR                
     3) Sanborn, Brian JR               4) Stone, Ethan SO                
       26.81    56.58  1:22.25  1:51.15  2:16.01  2:43.16  3:08.22  3:35.36
  4 Pace                                              3:36.66    3:35.39 q      
     1) Funk, Brandon SO                2) Trail, Nicholaus SR            
     3) Moran, David SR                 4) Funk, Ryan FR                  
       25.27    52.58  1:19.20  1:48.45  2:15.90  2:44.99  3:08.63  3:35.39
  5 Choctawhatchee (Fort Walton)                      3:28.15    3:38.11 q      
     1) Hoskins, Kenny SO               2) Johnston, Christian JR         
     3) Adams, Ryan JR                  4) Whitehurst, Michael SO         
       26.89    56.79  1:22.99  1:51.44  2:17.41  2:45.96  3:10.93  3:38.11
  6 Washington (Pensacola)                            3:42.81    3:40.09 q      
     1) Vest, Lukas FR                  2) Haupt, Brandon JR              
     3) Danforth, Daniel SR             4) Young, Melvin SO               
       26.21    54.77  1:21.59  1:50.79  2:16.54  2:44.84  3:40.09         
  7 Navarre High School                               3:45.36    3:44.17 q      
     1) Phillips, Andrew SR             2) Matechik, Greg SR              
     3) Hodge, Chris FR                 4) Crawford, Lucas SR             
       26.50    55.10  1:21.74           2:19.98  2:51.30  3:16.64  3:44.17
  8 Gulf Breeze High School                           3:39.69    3:58.99 q      
     1) Ratte, Justin SO                2) Rockett, Johnny SO             
     3) Wein, Bryce SO                  4) Dalton, Colby SO               
       26.99    56.98  1:27.11  1:59.26  2:26.54  2:58.76  3:28.11  3:58.99
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tate (Cantonment)                                 3:53.20    4:03.10 q      
     1) McCulley, Zack JR               2) Rainbolt, Clifford FR          
     3) Romero, Benjamin JR             4) Boslet, Michael SR             
       26.80    55.93           1:56.63  2:31.26  3:11.88  3:36.25  4:03.10
 10 Rutherford (Springfield)                          4:30.00    4:20.13 q      
     1) Johnson, Scott JR               2) Duarte, Bryant SR              
     3) Machuca, Nicholas FR            4) Syfrett, Stephen SR            
       29.33  1:08.37  1:36.58  2:11.75  2:42.27  3:17.05  3:46.45  4:20.13
 11 Escambia (Pensacola)                              4:22.01    4:27.14 q      
     1) Niedzwiecki, Andrew JR          2) Richard, Adam JR               
     3) Toquothty, Joshua SR            4) Washburn, Chris JR             
       30.71  1:03.95  1:35.75  2:09.36  2:43.23  3:24.49  3:46.91  4:27.14
 12 Milton                                            4:20.00    4:33.08 q      
     1) Berrocal, Antonio FR            2) Cook, Kelvin JR                
     3) Askins, Branndon JR             4) Rogers, John SR                
       34.29  1:15.37  1:47.74  2:24.66  2:54.92  3:31.93  4:01.01  4:33.08
 13 Bay (Panama City)                                 4:06.17    4:43.94 q      
     1) Cauthen, Jake FR                2) Adkins, Alex SO                
     3) Coffman, Chris JR               4) Rine, Phoenix FR               
       31.85           1:41.22  2:18.95           3:36.32  4:43.94         
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Mosley (Lynn Haven)                 413   2. Fort Walton Beach                   277
  3. Washington (Pensacola)              274   4. Pensacola                           256
  5. Choctawhatchee (Fort Walton)        215   6. Gulf Breeze High School             171
  7. Navarre High School                 160   8. Rutherford (Springfield)            119
  9. Tate (Cantonment)                    73  10. Pace                                 70
 11. Bay (Panama City)                    66  12. Milton                               36
 13. Escambia (Pensacola)                 28  14. Pine Forest (Pensacola)              17
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Fort Walton Beach                   429   2. Mosley (Lynn Haven)                 410
  3. Washington (Pensacola)              259   4. Choctawhatchee (Fort Walton)        235
  5. Pensacola                           234   6. Gulf Breeze High School             145
  7. Pace                                140   8. Navarre High School                 102
  9. Milton                               96  10. Tate (Cantonment)                    91
 11. Escambia (Pensacola)                 41  12. Bay (Panama City)                    40
 13. Rutherford (Springfield)             38  14. Pine Forest (Pensacola)              20