2008 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/1/2008 09:43 PM
                               FHSAA -A Region 3                               
                        Hosted By: Bishop Verot at FGCU                        
                           Psych Sheet - Preliminary                           
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:42.71  2005        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:50.08  AA-A
               1:51.91  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:56.14        
  2  Northside Christian (St. Pete)                             1:57.50        
  3  Community School (Naples)                                  1:59.11        
  4  Bishop Verot (Fort Myers)                                  2:00.11        
  5  Tampa Preparatory School                                   2:00.31        
  6  Berkeley Prep (Tampa)                                      2:00.56        
  7  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 2:04.39        
  8  Holy Names (Tampa)                                         2:05.64        
  9  Clearwater Central Catholic                                2:07.12        
 10  Robinson (Tampa)                                           2:10.76        
 11  Tampa Catholic                                             2:11.49        
 12  South Fort Myers                                           2:11.70        
 13  Canterbury (Fort Myers)                                    2:13.35        
 14  Calvary Christian (Clearwater)                             2:14.51        
 15  Out-of Door (Sarasota)                                     2:16.68        
 16  St. John Newmann (Naples)                                  2:16.83        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:38.28  AA-A
               1:39.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Clearwater Central Catholic                                1:44.06        
  2  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:48.65        
  3  Jesuit (Tampa)                                             1:50.15        
  4  Northside Christian (St. Pete)                             1:50.54        
  5  Community School (Naples)                                  1:51.38        
  6  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:52.83        
  7  St. Stephen's Episcopal                                    1:53.87        
  8  Tampa Preparatory School                                   1:54.05        
  9  Indian Rocks Christian (Largo)                             1:55.04        
 10  South Fort Myers                                           1:55.60        
 11  Sarasota Christian                                         1:55.76        
 12  Canterbury (Fort Myers)                                    1:59.60        
 13  Bishop Verot (Fort Myers)                                  2:00.13        
 14  Evangelical Christian                                      2:05.55        
 15  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 2:07.11        
 16  St. Petersburg Catholic                                    2:07.25        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:52.31  AA-A
               1:54.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            11 Bishop Verot              1:54.70        
  2  Andrews, Hope                  9 Shorecrest Prep           1:57.27        
  3  Black, Erin                   12 Bishop Verot              2:00.87        
  4  McCaw, Jackie                 12 Bishop Verot              2:02.73        
  5  Petrillo, Ellie               10 St. Pete Cath.            2:03.09        
  6  Alexander, Katy               11 Shorecrest Prep           2:03.28        
  7  Nielsen, Michelle             12 Bishop Verot              2:05.41        
  8  Russell, Paige                SO Holy Names                2:05.83        
  9  Caldwell, Mackenzie           11 N'Side Christian          2:05.96        
 10  Berdusco, Annie               10 St. Stephen's Ep          2:06.01        
 11  Geraghty, Lauren                 St. John Newmann          2:06.20        
 12  Maddy, Trisha                 10 Brdntn Christian          2:09.67        
 13  Schmidt, Laurel                9 N'Side Christian          2:10.78        
 14  Miller, Monica                11 CalvaryChristian          2:12.27        
 15  Deininger, Laurel             12 St. Pete Cath.            2:13.44        
 16  Green, Mary                   FR Holy Names                2:13.92        
 17  Steinwarz, Tatiana            11 Community School          2:16.91        
 18  Lambos, Kate                  10 Berkley Prep              2:17.96        
 19  Spada, Rosalie                09 Tampa Prep                2:18.04        
 20  Zingale, Meredith             SO Holy Names                2:19.85        
 21  Hedrich, Michelle             12 ClwtrCentrCath            2:21.28        
 22  Herbst, Anna                  FR Holy Names                2:21.73        
 23  Irving, India                  8 Community School          2:28.57        
 24  Streater, Katie                  Canterburry               2:33.39        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:42.51  AA-A
               1:44.03  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ceddia, Patrick               11 Cardinal Mooney           1:42.83  AA-C  
  2  Akker, Lucas                  12 N'Side Christian          1:46.12        
  3  Donnelly, Vinny               SR Jesuit                    1:47.87        
  4  Morrison, Neil                12 Community School          1:50.52        
  5  Krell, Derek                  10 Bishop Verot              1:51.70        
  6  Haas, Justin                  10 ClwtrCentrCath            1:53.03        
  7  Miller, Will                  10 Berkley Prep              1:53.31        
  8  Hatoum, Andreas               10 Berkley Prep              1:53.44        
  9  Leonard, Shawn                10 Cardinal Mooney           1:55.03        
 10  Farese, John                   7 Shorecrest Prep           1:57.55        
 11  Berdusco, Michael              8 St. Stephen's Ep          1:58.77        
 12  Weiss, Jacob                  12 Shorecrest Prep           2:01.75        
 13  Cone, Jacob                    9 Admiral Farragut          2:03.07        
 14  Slockett, Robert               7 N'Side Christian          2:03.88        
 15  Sheets, Matt                  10 Berkley Prep              2:06.40        
 16  Ayers, Dylan                  11 Tampa Prep                2:07.58        
 17  Franchino, Mike                  St. John Newmann          2:08.25        
 18  Spencer, James                11 ClwtrCentrCath            2:11.49        
 19  Hancock, Charles               9 Berkley Prep              2:12.20        
 20  Bourne, Alec                  FR Dunbar                    2:13.00        
 21  Hall, Conner                     Canterburry               2:16.85        
 22  McCain, Hunter                   St. John Newmann          2:20.94        
 23  Zakany, Tanner                SO South Fort Myers          2:21.32        
 24  Ravenal, Gil                   8 Community School          2:22.90        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:57.41  2007        Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:06.59  AA-A
               2:08.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fredlake, Grace               12 Tampa Prep                2:12.91        
  2  St Louis, Jaki                11 N'Side Christian          2:14.02        
  3  Salce, Amy                    12 Community School          2:14.53        
  4  Shea, Rachel                  11 Shorecrest Prep           2:15.60        
  5  Garcia, Jacquelyn             10 Cardinal Mooney           2:17.43        
  6  Rochette, Natalie             10 Community School          2:18.16        
  7  Siewert, Emma                 09 Tampa Prep                2:21.66        
  8  Tripp, Paige                  10 Shorecrest Prep           2:23.80        
  9  McCann, Haele                 11 St. Pete Cath.            2:27.20        
 10  Osinski, Sara                  8 Community School          2:27.90        
 11  Wasko, Kristen                12 Bishop Verot              2:28.59        
 12  Gillezeau, Patricia           11 Cardinal Mooney           2:29.89        
 13  Howell, Lauryn                10 Berkley Prep              2:31.67        
 14  Blatz, Sammy                   8 Berkley Prep              2:34.21        
 15  Hoeppner, Chloe               11 Shorecrest Prep           2:35.85        
 16  Jahn, Joelle                  10 Shorecrest Prep           2:36.85        
 17  Miller, Leigh                    Canterburry               2:38.23        
 18  Colman-Lienhart, Sarah        12 TCAT                      2:40.03        
 19  Strasen, Allison               9 Robinson                  2:41.12        
 20  Foody, Tori                   FR Holy Names                2:43.42        
 21  Brown, Jordan                 11 ClwtrCentrCath            2:45.67        
 22  Fisher, Vail                  SO South Fort Myers          2:46.56        
 23  Newman, Kira                  SR South Fort Myers          2:48.54        
 24  Cohen, Sara                    8 Community School          2:53.45        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:46.13  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.89  AA-A
               1:56.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Orban, John                   12 S'Sota Christian          2:00.78        
  2  Caldwell, Casey               12 N'Side Christian          2:01.85        
  3  Steinwarz, Christian          12 Community School          2:01.97        
  4  Messuri, Eric                 SR South Fort Myers          2:05.03        
  5  Alonso, Nick                  11 Indian Rks Chris          2:05.35        
  6  Thompson, Matt                10 Admiral Farragut          2:05.53        
  7  Krell, Blake                  12 Bishop Verot              2:06.60        
  8  Attal, Dylan                  JR Jesuit                    2:08.62        
  9  Gutierrez, Luis               11 Cardinal Mooney           2:09.94        
 10  Macina, Tom                   JR Jesuit                    2:13.29        
 11  Thatch, Eric                  10 ClwtrCentrCath            2:16.21        
 12  Albion, David                    Canterburry               2:17.00        
 13  Bucken, Patrick                9 S'Sota Christian          2:19.60        
 14  Blustein, Alex                08 Tampa Prep                2:21.51        
 15  Blustein, Zach                12 Tampa Prep                2:24.60        
 16  Grant, Alex                    7 Shorecrest Prep           2:25.44        
 17  Bradley, Scott                10 Evangelical Chri          2:25.58        
 18  Carter, Robert                08 Tampa Prep                2:27.33        
 19  Lewis, Lance                  10 Community School          2:28.58        
 20  Soliman, Adam                  9 Berkley Prep              2:28.72        
 21  Nora, Ian                     11 St. Stephen's Ep          2:32.24        
 22  Olney, Graham                  6 Berkley Prep              2:32.75        
 23  Miller, Craig                    Canterburry               2:41.85        
 24  Osterhout, Jacob              SR Dunbar                    2:44.16        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.04  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               24.00  AA-A
               24.32  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Krauss, Kelsey                12 St. Pete Cath.              24.50        
  2  Jordan, Laura                 11 Berkley Prep                24.55        
  3  Wagner, Madison               SR South Fort Myers            24.70        
  4  Sheridan, Molly               JR Holy Names                  25.08        
  5  Tilton, Hayley                12 St. Stephen's Ep            25.66        
  6  Gilhart, Adrienne              9 Community School            25.76        
  7  Scott, Molly                  12 N'Side Christian            25.91        
  8  Buddemeyer, Samantha             Seacrest C.D.               26.31        
  9  Scott, Amy                    10 N'Side Christian            26.78        
 10  Russell, Danyelle              9 Bishop Verot                27.29        
 11  Shepard, Rachel               12 Berkley Prep                27.47        
 12  Fosnacht, Nicole              11 ClwtrCentrCath              27.51        
 13  Goodson, Kristen               9 Bishop Verot                27.55        
 14  Batansky, Ava                 SR Holy Names                  27.66        
 15  Neuhaus, Holly                10 Braden River                27.76        
 16  Pol, Bianca                   11 St. Stephen's Ep            27.87        
 17  D'Agostino, Nicole               St. John Newmann            28.15        
 18  Fosnacht, Jaclyn              11 ClwtrCentrCath              28.28        
 19  Monetti, Kayleigh             12 St. Stephen's Ep            28.41        
 20  Javorowsky, Chelsea           SO South Fort Myers            28.44        
 21  Zalepuga, Aiste                9 St. Stephen's Ep            28.46        
 22  Mackenzie, Zak                11 ClwtrCentrCath              28.72        
 23  O'Loughlin, Emily             SR Holy Names                  28.82        
 24  Butler, Kelsey                 9 Bishop Verot                28.83        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.39  AA-A
               21.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Minor, Sean                   12 Bishop Verot                21.92        
  2  Ficker, Kyle                  11 Bishop Verot                22.57        
  3  Swanson, Chris                FR Jesuit                      23.01        
  4  Dent, Kyle                    12 Berkley Prep                23.51        
  5  Taylor, Zak                   12 ClwtrCentrCath              23.58        
  6  Hutchinson, Marcus            12 Shorecrest Prep             23.71        
  7  Rheinlander, Rhet             10 S'Sota Christian            23.83        
  8  Finch, Morgan                 12 N'Side Christian            23.86        
  9  Smith, Zachary                12 ClwtrCentrCath              23.90        
 10  Gilhart, John                 12 Community School            24.01        
 11  Petrillo, Ryan                11 St. Pete Cath.              24.17        
 12  Joseph, Aaron                 12 Community School            24.28        
 13  McGarry, Thomas               11 Indian Rks Chris            24.29        
 14  Vaughn, Wade                  12 Tampa Prep                  24.30        
 15  Kolar, Sterling                  Canterburry                 24.31        
 16  Essman, Jared                 12 St. Stephen's Ep            24.35        
 17  Jones, Jacob                  12 Admiral Farragut            24.36        
 18  Bandes, Zack                  10 Berkley Prep                24.40        
 19  Ferguson, Tyler                9 Indian Rks Chris            24.83        
 20  Mcargar, Elwyn                10 Robinson                    25.16        
 21  Lima, Luiz                    JR Jesuit                      25.21        
 22  Wittenberg, Zac                  St. John Newmann            25.36        
 23  Gokool, Alan                  SR Dunbar                      25.51        
 24  Shannon, James                11 Bishop Verot                26.29        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Burton-Akright, Kaliya        11 Tampa Prep                 470.80        
  2  Stein, Hannah                  9 Shorecrest Prep            441.10        
  3  Daniel, Brittanie             12 Braden River               420.55        
  4  Kelshaw, Kristin              10 N'Side Christian           387.60        
  5  Schweiger, Chelsea            11 St. Pete Cath.             368.20        
  6  Mixa, Elle                    11 St. Pete Cath.             364.95        
  7  Stevens, Cassidy              10 Community School           350.65        
  8  McNally, Emilee               10 N'Side Christian           334.55        
  9  Rectanus, Erin                10 Community School           316.95        
 10  Potts, Nikki                   7 Berkley Prep               301.55        
 11  Sheridan, Kathleen            SO Holy Names                 295.55        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Dent, Kyle                    12 Berkley Prep               570.30        
  2  Stein, Jack                    8 Shorecrest Prep            480.05        
  3  Bobo, Sam                     11 Berkley Prep               431.90        
  4  Brodsky, Jarrod               12 Tampa Prep                 391.35        
  5  Zeitler, Jordan               11 TCAT                       317.80        
  6  Ramos, Eddy                   SR Goldent Gate               305.35        
  7  Israel, Benjamin               8 St. Stephen's Ep           287.95        
  8  Walsh, Casey                  12 St. Pete Cath.             286.35        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.51  2006        Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
               57.20  AA-A
               58.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Krauss, Kelsey                12 St. Pete Cath.              57.98  AA-C  
  2  Jordan, Laura                 11 Berkley Prep              1:00.05        
  3  Graves, Giorgie                9 Spoto                     1:00.16        
  4  Russell, Paige                SO Holy Names                1:02.25        
  5  Garcia, Jacquelyn             10 Cardinal Mooney           1:03.30        
  6  Siewert, Emma                 09 Tampa Prep                1:03.98        
  7  Crammer, Carrie                9 ClwtrCentrCath            1:04.93        
  8  Carter, Katie                 09 Tampa Prep                1:05.15        
  9  Gunter, Phoebe                11 Robinson                  1:05.68        
 10  Burfield, Taylor              12 Community School          1:06.01        
 11  Wasko, Kristen                12 Bishop Verot              1:07.21        
 12  Burfield, Chandler            12 Community School          1:07.34        
 13  Martin, Kristy                 9 TCAT                      1:07.37        
 14  Steinwarz, Tatiana            11 Community School          1:07.41        
 15  Tague, Lindsey                   Canterburry               1:07.90        
 16  Thigpen, Rachel               10 Shorecrest Prep           1:09.91        
 17  Osinski, Sara                  8 Community School          1:10.31        
 18  D'Agostino, Nicole               St. John Newmann          1:10.64        
 19  Mendoza, Yesenia              SO South Fort Myers          1:11.12        
 20  Aderhold, Emily               12 N'Side Christian          1:12.02        
 21  Clarke, Madeleine              7 N'Side Christian          1:12.49        
 22  Ruggio, Sarah                 11 St. Pete Cath.            1:13.02        
 23  Shea, Brandy                   7 Shorecrest Prep           1:14.07        
 24  Hoof, McKenna                 12 St. Pete Cath.            1:15.38        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               51.25  AA-A
               52.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Martin, Cameron               12 ClwtrCentrCath              50.85  AA-A  
  2  Attal, Dylan                  JR Jesuit                      55.91        
  3  Morrison, Neil                12 Community School            56.06        
  4  Leonard, Shawn                10 Cardinal Mooney             56.34        
  5  Hutchinson, Marcus            12 Shorecrest Prep             56.68        
  6  Ortiz, Silvio                 SR Goldent Gate                57.85        
  7  McCaw, Rich                    9 Bishop Verot                58.23        
  8  Bradley, Scott                10 Evangelical Chri            59.82        
  9  Krebs, Carlton                11 Cardinal Mooney           1:00.22        
 10  Finch, Morgan                 12 N'Side Christian          1:00.25        
 11  Haas, Justin                  10 ClwtrCentrCath            1:00.82        
 12  Albion, Jacob                    Canterburry               1:02.16        
 13  Barreda, Renato               12 Lennard                   1:02.34        
 14  Bobo, Sam                     11 Berkley Prep              1:03.15        
 15  Carter, John                  SR Jesuit                    1:03.36        
 16  Grant, Alex                    7 Shorecrest Prep           1:03.55        
 17  Smith, Zachary                12 ClwtrCentrCath            1:04.29        
 18  Tarangelo, John Paul             Community School          1:06.35        
 19  Goodwin, Chase                SO Jesuit                    1:08.14        
 20  Rauch, Christian               9 Cardinal Mooney           1:08.36        
 21  Raleigh, Chris                   St. Pete Cath.            1:09.36        
 22  Chase, Cody                   11 St. Pete Cath.            1:10.45        
 23  Groothoff, Gabe               SR South Fort Myers          1:12.92        
 24  Newman, Andrew                SO South Fort Myers          1:13.05        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               52.00  AA-A
               52.69  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wagner, Madison               SR South Fort Myers            53.79        
  2  Palmer, Jillian               12 Bishop Verot                54.85        
  3  Sheridan, Molly               JR Holy Names                  55.53        
  4  Tilton, Hayley                12 St. Stephen's Ep            55.60        
  5  Cassidy, McKenzie             11 Bishop Verot                56.08        
  6  Petrillo, Ellie               10 St. Pete Cath.              56.80        
  7  Scott, Molly                  12 N'Side Christian            57.28        
  8  Scott, Amy                    10 N'Side Christian            58.08        
  9  Black, Erin                   12 Bishop Verot                58.14        
 10  McCaw, Jackie                 12 Bishop Verot                58.28        
 11  Dowling, Courtney             12 Cardinal Mooney             58.61        
 12  Shepard, Rachel               12 Berkley Prep                59.05        
 13  Gilhart, Adrienne              9 Community School            59.44        
 14  Litschgi, Tori                   Holy Names                1:00.21        
 15  Buddemeyer, Samantha             Seacrest C.D.             1:00.34        
 16  Thigpen, Rachel               10 Shorecrest Prep           1:00.52        
 17  Miller, Chelsea                7 Indian Rks Chris          1:01.23        
 18  Neuhaus, Holly                10 Braden River              1:01.28        
 19  Rivers, Holly                 10 TCAT                      1:02.55        
 20  Fosnacht, Jaclyn              11 ClwtrCentrCath            1:02.64        
 21  Waite, Carylyn                07 Tampa Prep                1:03.02        
 22  Morrissey, Martha              9 Robinson                  1:03.18        
 23  Newton, Alexandria            12 ClwtrCentrCath            1:03.36        
 24  Fisher, Vail                  SO South Fort Myers          1:04.21        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.79  AA-A
               47.35  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Minor, Sean                   12 Bishop Verot                48.80        
  2  Ficker, Kyle                  11 Bishop Verot                49.80        
  3  Kazokas, William               8 St. Stephen's Ep            50.33        
  4  Miller, Will                  10 Berkley Prep                51.81        
  5  Simon, John                   SO Jesuit                      51.85        
  6  Aiello, Joseph                12 Shorecrest Prep             52.04        
  7  Petrillo, Ryan                11 St. Pete Cath.              52.25        
  8  Izzo, Matt                    10 Shorecrest Prep             52.76        
  9  Gilhart, John                 12 Community School            53.24        
 10  Vaughn, Wade                  12 Tampa Prep                  53.83        
 11  Bandes, Zack                  10 Berkley Prep                54.06        
 12  Kolar, Sterling                  Canterburry                 54.51        
 13  Lima, Luiz                    JR Jesuit                      54.54        
 14  Bandes, Alex                  10 Berkley Prep                54.60        
 15  Essman, Jared                 12 St. Stephen's Ep            54.63        
 16  McCaw, Rich                    9 Bishop Verot                55.42        
 17  Harrington, Noah              12 ClwtrCentrCath              55.54        
 18  Joseph, Aaron                 12 Community School            55.83        
 19  Knapper, William              12 N'Side Christian            56.82        
 20  Brown, Jared JR                9 ClwtrCentrCath              56.88        
 21  Bourne, Alec                  FR Dunbar                      57.33        
 22  Wittenberg, Zac                  St. John Newmann            57.44        
 23  Ettel, Wally                  11 St. Pete Cath.              57.65        
 24  Farnan, Sam                      St. Pete Cath.              58.78        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               5:00.17  AA-A
               5:05.02  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            11 Bishop Verot              4:56.45  AA-A  
  2  Fredlake, Grace               12 Tampa Prep                5:06.36        
  3  Andrews, Hope                  9 Shorecrest Prep           5:12.35        
  4  Salce, Amy                    12 Community School          5:14.92        
  5  Albion, Hannah                   Canterburry               5:18.22        
  6  Graves, Giorgie                9 Spoto                     5:18.54        
  7  Nielsen, Michelle             12 Bishop Verot              5:25.19        
  8  Rochette, Natalie             10 Community School          5:28.76        
  9  Berdusco, Annie               10 St. Stephen's Ep          5:29.25        
 10  Martin, Kristy                 9 TCAT                      5:37.64        
 11  Alexander, Katy               11 Shorecrest Prep           5:46.02        
 12  Faunce, Lexi                     Canterburry               5:51.00        
 13  Angiletta, Kaitlynn            9 Evangelical Chri          5:52.13        
 14  DeMesa, Taylor                JR Holy Names                5:57.62        
 15  Deininger, Laurel             12 St. Pete Cath.            5:58.19        
 16  Aderhold, Emily               12 N'Side Christian          5:59.96        
 17  Scott, Taylor                  9 Admiral Farragut          6:08.47        
 18  Green, Mary                   FR Holy Names                6:09.31        
 19  Fredlake, Hannah              06 Tampa Prep                6:10.66        
 20  Csubak, Lauren                 7 St. Stephen's Ep          6:11.42        
 21  Lambos, Kate                  10 Berkley Prep              6:13.63        
 22  Wherley, Michelle             JR Holy Names                6:13.74        
 23  Reischmann, Mary              10 Shorecrest Prep           6:29.26        
 24  Kiesel, Savannah               7 Evangelical Chri          6:36.71        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.48  2006        Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
               4:38.25  AA-A
               4:42.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ceddia, Patrick               11 Cardinal Mooney           4:36.59  AA-A  
  2  Orban, John                   12 S'Sota Christian          4:43.69        
  3  Akker, Lucas                  12 N'Side Christian          4:43.74        
  4  Donnelly, Vinny               SR Jesuit                    4:45.06        
  5  Thompson, Matt                10 Admiral Farragut          4:56.59        
  6  Krell, Derek                  10 Bishop Verot              5:02.90        
  7  Berdusco, Michael              8 St. Stephen's Ep          5:08.54        
  8  Bucken, Patrick                9 S'Sota Christian          5:17.84        
  9  Krebs, Carlton                11 Cardinal Mooney           5:20.36        
 10  Skjaerpe, Rasmus              07 Tampa Prep                5:21.02        
 11  Slockett, Robert               7 N'Side Christian          5:21.29        
 12  Barreda, Renato               12 Lennard                   5:21.87        
 13  Williams, Jordan              12 Bishop Verot              5:35.92        
 14  Bandes, Alex                  10 Berkley Prep              5:48.81        
 15  Olney, Graham                  6 Berkley Prep              5:49.25        
 16  Franchino, Mike                  St. John Newmann          5:55.25        
 17  Hancock, Charles               9 Berkley Prep              6:02.11        
 18  Dwyer, Nicholas               FR Jesuit                    6:10.76        
 19  Rochette, Zachary              6 Community School          6:14.47        
 20  Moskovitz, Simon               9 Berkley Prep              6:29.72        
 21  Gutierez, Austin              10 Evangelical Chri          6:30.32        
 22  Hall, Conner                     Canterburry               6:33.08        
 23  Ravenal, Gil                   8 Community School          6:41.91        
 24  Nist-Lund, Carl                  Canterburry               6:52.45        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.37  2007        Pine Crest                                 
                        S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
               1:39.06  AA-A
               1:40.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northside Christian (St. Pete)                             1:45.08        
  2  Holy Names (Tampa)                                         1:45.46        
  3  Tampa Preparatory School                                   1:46.16        
  4  St. Petersburg Catholic                                    1:46.48        
  5  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:46.91        
  6  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:47.15        
  7  St. Stephen's Episcopal                                    1:50.78        
  8  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:51.01        
  9  Clearwater Central Catholic                                1:51.39        
 10  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:51.78        
 11  Community School (Naples)                                  1:52.40        
 12  South Fort Myers                                           1:53.20        
 13  Robinson (Tampa)                                           1:54.99        
 14  Out-of Door (Sarasota)                                     1:58.38        
 15  Calvary Christian (Clearwater)                             1:59.78        
 16  St. John Newmann (Naples)                                  2:00.20        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:23.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
               1:27.79  AA-A
               1:29.06  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Jesuit (Tampa)                                             1:32.17        
  2  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:34.49        
  3  Clearwater Central Catholic                                1:36.24        
  4  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:36.26        
  5  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:36.48        
  6  Indian Rocks Christian (Largo)                             1:36.66        
  7  St. Stephen's Episcopal                                    1:38.34        
  8  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:40.68        
  9  Admiral Farragut (St. Pete)                                1:40.75        
 10  Tampa Preparatory School                                   1:40.79        
 11  Sarasota Christian                                         1:40.85        
 12  St. Petersburg Catholic                                    1:42.23        
 13  Community School (Naples)                                  1:43.53        
 14  Dunbar (Ft Myers)                                          1:44.81        
 15  Robinson (Tampa)                                           1:48.27        
 16  South Fort Myers                                           1:51.13        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.41  2007        Romano, Meg, Northeast, Northeast            
               58.08  AA-A
               59.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Shea, Rachel                  11 Shorecrest Prep           1:01.11        
  2  Palmer, Jillian               12 Bishop Verot              1:02.89        
  3  Caldwell, Mackenzie           11 N'Side Christian          1:06.90        
  4  Schmidt, Laurel                9 N'Side Christian          1:06.95        
  5  Bone, Cayman                  11 Out-of-Door               1:07.71        
  6  Geraghty, Lauren                 St. John Newmann          1:08.16        
  7  Howell, Lauryn                10 Berkley Prep              1:08.28        
  8  Albion, Hannah                   Canterburry               1:08.34        
  9  Crammer, Carrie                9 ClwtrCentrCath            1:08.93        
 10  Miller, Chelsea                7 Indian Rks Chris          1:09.03        
 11  Wells, Katie                  12 Canterbury                1:09.22        
 12  Maddy, Trisha                 10 Brdntn Christian          1:09.93        
 13  DeMesa, Taylor                JR Holy Names                1:10.31        
 14  Butler, Kelsey                 9 Bishop Verot              1:10.82        
 15  Soulliere, Shea                9 CalvaryChristian          1:11.93        
 16  Spada, Rosalie                09 Tampa Prep                1:12.10        
 17  Edwards, Victoria             09 Tampa Prep                1:12.88        
 18  Scott, Taylor                  9 Admiral Farragut          1:13.11        
 19  Callahan, Michelle            SR Holy Names                1:13.46        
 20  Faunce, Lexi                     Canterburry               1:13.49        
 21  Morrissey, Martha              9 Robinson                  1:13.60        
 22  Cooper, Emily                 JR South Fort Myers          1:14.41        
 23  Goodson, Kristen               9 Bishop Verot              1:15.14        
 24  DeRose, Chelsea                  Seacrest C.D.             1:15.28        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.52  AA-A
               53.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Martin, Cameron               12 ClwtrCentrCath              51.96  AA-A  
  2  Albion, David                    Canterburry                 56.29        
  3  Krell, Blake                  12 Bishop Verot                57.93        
  4  Rheinlander, Rhet             10 S'Sota Christian            57.98        
  5  Kazokas, William               8 St. Stephen's Ep            58.61        
  6  Gutierrez, Luis               11 Cardinal Mooney           1:00.44        
  7  Macina, Tom                   JR Jesuit                    1:01.02        
  8  Simon, John                   SO Jesuit                    1:01.69        
  9  Skjaerpe, Rasmus              07 Tampa Prep                1:01.87        
 10  Thatch, Eric                  10 ClwtrCentrCath            1:01.89        
 11  Blustein, Zach                12 Tampa Prep                1:03.18        
 12  Goodwin, Chase                SO Jesuit                    1:03.99        
 13  Sheets, Matt                  10 Berkley Prep              1:05.57        
 14  Cone, Jacob                    9 Admiral Farragut          1:07.20        
 15  Tarangelo, John Paul             Community School          1:07.35        
 16  Bradley, Matthew               8 Evangelical Chri          1:08.78        
 17  Izzo, Matt                    10 Shorecrest Prep           1:08.93        
 18  Knapper, William              12 N'Side Christian          1:09.71        
 19  Nora, Ian                     11 St. Stephen's Ep          1:09.74        
 20  Ober, Derek                    9 Brdntn Christian          1:12.67        
 21  Miller, Craig                    Canterburry               1:13.00        
 22  Richardson, Evan              JR Dunbar                    1:14.54        
 23  Shannon, James                11 Bishop Verot              1:16.14        
 24  Miller, Tyler                 SO South Fort Myers          1:25.84        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
               1:05.87  AA-A
               1:06.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  St Louis, Jaki                11 N'Side Christian          1:07.73        
  2  Cassidy, McKenzie             11 Bishop Verot              1:11.42        
  3  McCann, Haele                 11 St. Pete Cath.            1:14.43        
  4  Tripp, Paige                  10 Shorecrest Prep           1:15.17        
  5  Tague, Lindsey                   Canterburry               1:15.38        
  6  Dowling, Courtney             12 Cardinal Mooney           1:15.76        
  7  Carter, Katie                 09 Tampa Prep                1:15.96        
  8  Blatz, Sammy                   8 Berkley Prep              1:17.42        
  9  Gillezeau, Patricia           11 Cardinal Mooney           1:17.51        
 10  Bone, Cayman                  11 Out-of-Door               1:17.64        
 11  Litschgi, Tori                   Holy Names                1:17.95        
 12  Batansky, Ava                 SR Holy Names                1:18.29        
 13  Gunter, Phoebe                11 Robinson                  1:18.55        
 14  Burfield, Taylor              12 Community School          1:19.20        
 15  Angiletta, Kaitlynn            9 Evangelical Chri          1:19.47        
 16  Jahn, Joelle                  10 Shorecrest Prep           1:19.48        
 17  Russell, Danyelle              9 Bishop Verot              1:19.84        
 18  Brown, Jordan                 11 ClwtrCentrCath            1:20.04        
 19  Burfield, Chandler            12 Community School          1:20.43        
 20  Mauder, Samantha              10 CalvaryChristian          1:21.08        
 21  Hoeppner, Chloe               11 Shorecrest Prep           1:21.86        
 22  Waite, Carylyn                07 Tampa Prep                1:23.31        
 23  Miller, Leigh                    Canterburry               1:23.59        
 24  Newman, Kira                  SR South Fort Myers          1:28.22        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               59.00  AA-A
             1:00.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Messuri, Eric                 SR South Fort Myers          1:01.44        
  2  Steinwarz, Christian          12 Community School          1:03.11        
  3  Caldwell, Casey               12 N'Side Christian          1:03.68        
  4  Swanson, Chris                FR Jesuit                    1:03.90        
  5  Hatoum, Andreas               10 Berkley Prep              1:04.25        
  6  Alonso, Nick                  11 Indian Rks Chris          1:04.75        
  7  Taylor, Zak                   12 ClwtrCentrCath            1:07.62        
  8  Harrington, Noah              12 ClwtrCentrCath            1:08.61        
  9  Carter, John                  SR Jesuit                    1:08.70        
 10  Ortiz, Silvio                 SR Goldent Gate              1:09.87        
 11  Williams, Jordan              12 Bishop Verot              1:10.62        
 12  Albion, Jacob                    Canterburry               1:10.85        
 13  Blustein, Alex                08 Tampa Prep                1:11.21        
 14  Spencer, James                11 ClwtrCentrCath            1:12.06        
 15  Aiello, Joseph                12 Shorecrest Prep           1:12.21        
 16  Kelly, Patrick                11 Tampa Prep                1:12.41        
 17  Ward, Blaine                  10 Admiral Farragut          1:14.13        
 18  Jones, Jacob                  12 Admiral Farragut          1:14.21        
 19  Tilton, Brice                  8 St. Stephen's Ep          1:14.35        
 20  Matos, Steve                  12 St. Pete Cath.            1:14.45        
 21  Newman, Andrew                SO South Fort Myers          1:15.75        
 22  Vestergaard, Michael           9 Shorecrest Prep           1:16.04        
 23  Osterhout, Jacob              SR Dunbar                    1:17.30        
 24  Lewis, Lance                  10 Community School          1:19.17        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:23.85  2005        Pioneer, Ann Arbor                         
                        K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:35.51  AA-A
               3:38.84  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:48.77        
  2  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:51.30        
  3  St. Petersburg Catholic                                    3:52.95        
  4  Holy Names (Tampa)                                         3:56.08        
  5  Community School (Naples)                                  3:59.30        
  6  St. Stephen's Episcopal                                    4:03.78        
  7  Canterbury (Fort Myers)                                    4:10.38        
  8  Tampa Catholic                                             4:17.80        
  9  Tampa Preparatory School                                   4:21.03        
 10  Calvary Christian (Clearwater)                             4:22.02        
 11  Berkeley Prep (Tampa)                                      4:23.31        
 12  Canterbury (St. Pete)                                      4:23.86        
 13  Clearwater Central Catholic                                4:25.00        
 14  Spoto (Riverview)                                          4:25.41        
 15  Northside Christian (St. Pete)                             4:27.14        
 16  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 4:34.45        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:13.30  AA-A
               3:15.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:22.19        
  2  Jesuit (Tampa)                                             3:23.80        
  3  Clearwater Central Catholic                                3:28.80        
  4  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 3:29.33        
  5  Northside Christian (St. Pete)                             3:29.61        
  6  Community School (Naples)                                  3:31.49        
  7  Berkeley Prep (Tampa)                                      3:32.91        
  8  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:42.18        
  9  Admiral Farragut (St. Pete)                                3:44.84        
 10  St. Petersburg Catholic                                    3:47.81        
 11  Canterbury (Fort Myers)                                    3:50.12        
 12  Tampa Preparatory School                                   3:56.90        
 13  South Fort Myers                                           3:58.10        
 14  Dunbar (Ft Myers)                                          4:04.45        
 15  Robinson (Tampa)                                           4:07.97        
 16  Golden Gate (Naples)                                       4:14.77