2008 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 10

Licensed to FHSAA SD State Series 2    HY-TEK's Meet Manager 11/2/2008 04:07 PM
                             FHSAA - A District 10                             
                       Hosted by: Saint Andrew's School                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
State Record: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
 Pool Record: * 1:48.52        2007 Pine Crest                                 
                         B. Atkinson, R. Aiello, M. Quinn, S. Eisenring    
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                1:54.07    1:50.76 AA-C    40  
     1) Siena DeVenuto JR               2) Nathalie Bijlsma JR            
     3) Jessica Kazmin JR               4) Stephanie Eisenring SR         
       27.71    59.19  1:26.26  1:50.76                                    
  2 Saint Andrew's (Boca Raton)                 1:55.33    1:52.29         34  
     1) Genevieve Aube JR               2) Emily Norton SO                
     3) Megan Moroney 6                 4) Victoria Ho FR                 
       28.67    59.91  1:27.56  1:52.29                                    
  3 Westminster Academy                         1:57.34    1:58.66         32  
     1) Jessica Nederlanden SO          2) Sarah Peterson SR              
     3) Alexandera Offerdahl JR         4) Stacey Walkling JR             
       28.66  1:05.20  1:32.68  1:58.66                                    
  4 Coral Springs Charter                       1:59.63    1:58.79         30  
     1) Ashley Hicks JR                 2) Paige Hicks FR                 
     3) Carina Tenaglia                 4) Lucia Morris FR                
       28.62  1:04.10  1:32.98  1:58.79                                    
  5 Pompano Beach                               2:17.39    2:18.17         28  
     1) Sarah Thompson JR               2) Sarah Beames SO                
     3) Luisa Aranjo SR                 4) Samantha Wright                
       34.80  1:14.94  1:49.23  2:18.17                                    
  6 American Heritage (Delray Bch)              2:23.77    2:24.66         26  
     1) Jasmine Lacoursiere JR          2) Holly Clark FR                 
     3) Jenny Farber JR                 4) Alex Ferrara 6                 
       29.95  1:11.20  1:47.77  2:24.66                                    
  7 Fau (Boca Raton)                            3:06.32    3:09.67         24  
     1) Madison Hudson 7                2) Rachel Chapnick FR             
     3) Aubrey Mallinger FR             4) Amanda Rubio FR                
       36.34  1:32.15  2:13.00  3:09.67                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:42.71        2005 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, K.Eschenburg, N.Landisch 
State Record: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
 Pool Record: * 1:48.52        2007 Pine Crest                                 
                         B. Atkinson, R. Aiello, M. Quinn, S. Eisenring    
                1:49.32  AA-A
                1:50.85  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:52.89    1:54.07 q      
     1) Stephanie Moeller SO            2) Nathalie Bijlsma JR            
     3) Jessica Kazmin JR               4) Katie Quinn SO                 
       29.29  1:01.52  1:28.60  1:54.07                                    
  2 Saint Andrew's (Boca Raton)                       1:50.82    1:55.33 q      
     1) Genevieve Aube JR               2) Maddie Camp SO                 
     3) Megan Moroney 6                 4) Victoria Ho FR                 
       29.31  1:01.31  1:29.42  1:55.33                                    
  3 Westminster Academy                               1:58.31    1:57.34 q      
     1) Jessica Nederlanden SO          2) Aurelle Wiriath SR             
     3) Stacey Walkling JR              4) Alexandera Offerdahl JR        
       28.65  1:03.43  1:32.20  1:57.34                                    
  4 Coral Springs Charter                             1:58.50    1:59.63 q      
     1) Ashley Hicks JR                 2) Paige Hicks FR                 
     3) Carina Tenaglia                 4) Lucia Morris FR                
       28.45  1:03.51  1:32.87  1:59.63                                    
  5 Pompano Beach                                     2:13.96    2:17.39 q      
     1) Sarah Thompson JR               2) Sarah Beames SO                
     3) Luisa Aranjo SR                 4) Samantha Wright                
       34.12  1:14.31  1:47.22  2:17.39                                    
  6 American Heritage (Delray Bch)                    2:15.00    2:23.77 q      
     1) Jasmine Lacoursiere JR          2) Holly Clark FR                 
     3) Jenny Farber JR                 4) Alex Ferrara 6                 
       29.66  1:09.60  1:46.77  2:23.77                                    
  7 Fau (Boca Raton)                                  2:30.04    3:06.32 q      
     1) Rachel Chapnick FR              2) Madison Hudson 7               
     3) Aubrey Mallinger FR             4) Amanda Rubio FR                
       52.41  1:32.03  2:13.54  3:06.32                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
State Record: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
 Pool Record: * 1:37.13        2006 Pine Crest                                 
                         A. Novakoff, J. Pedraza, T. Smith, A. Boettcher   
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                1:45.14    1:40.03         40  
     1) Robert Dowd JR                  2) Nicholas Manousos SR           
     3) Thomas Veale SO                 4) Elijah Flood SR                
       25.87    53.46  1:18.08  1:40.03                                    
  2 Saint Andrew's (Boca Raton)                 1:50.55    1:40.22         34  
     1) Ramon Walton SR                 2) Quinn Cassidy 8                
     3) Wali Toulson FR                 4) Seth Weil SR                   
       31.28    54.34  1:19.40  1:40.22                                    
  3 Westminster Academy                         1:54.35    1:51.08         32  
     1) Jeremiah Borton SO              2) Anthony Harel-Canada JR        
     3) Austin Saunders FR              4) Joe D'Onofrio JR               
       29.21  1:00.44  1:27.63  1:51.08                                    
  4 Pompano Beach                               1:53.05    1:53.43         30  
     1) Timothy Sgrignoli SO            2) Christopher Portella FR        
     3) Benjamin Tenchert SO            4) Dakota Sands SR                
       29.14  1:04.06  1:29.46  1:53.43                                    
  5 North Broward Prep                          1:52.51    1:53.85         28  
     1) James Lilly JR                  2) Charley Messa JR               
     3) Brett Kinsey SR                 4) Brandon Zipper SR              
       29.03  1:01.26  1:27.75  1:53.85                                    
  6 Coral Springs Charter                       1:55.48    1:58.16         26  
     1) Anthony Stanco                  2) Antonio Pardo SR               
     3) Tiago Schulz SR                 4) Christion Paniagua JR          
       35.42  1:05.54  1:31.54  1:58.16                                    
  7 Summit Christian (West Palm)                2:11.24    2:08.45         24  
     1) Michael VanZee SR               2) Kadeem Robinson SO             
     3) Nicholas VanZee 8               4) Bryce Beck SR                  
       28.45  1:11.99  1:39.65  2:08.45                                    
  8 Trinity Christian (Lake Worth)              2:19.95    2:22.63         22  
     1) Andrew Angelman SO              2) Jordan Nottingham JR           
     3) Matheus Costa JR                4) Thomas Ansell SO               
       41.91  1:20.07  1:56.88  2:22.63                                    
B - Final
  9 Grandview Prep (Boca Raton)                 2:30.98    2:25.11         18  
     1) Gio Bagioli FR                  2) Mac Wallach JR                 
     3) Luca Rispoli FR                 4) Evan Glickman SO               
       40.85  1:18.86  1:55.70  2:25.11                                    
 10 Fau (Boca Raton)                            2:45.29    2:36.48         14  
     1) Gabriel Qunones-Medina SR       2) AJ Alexopoulos SO              
     3) Steven Vandercook SR            4) Nico DiPerna SO                
     1:00.04  1:40.90  2:08.64  2:36.48                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
State Record: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
 Pool Record: * 1:37.13        2006 Pine Crest                                 
                         A. Novakoff, J. Pedraza, T. Smith, A. Boettcher   
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:41.94    1:45.14 q      
     1) Robert Dowd JR                  2) Nicholas Manousos SR           
     3) Thomas Veale SO                 4) Jose Arrillaga Tamez JR        
       26.46    55.64  1:20.84  1:45.14                                    
  2 Saint Andrew's (Boca Raton)                       1:39.95    1:50.55 q      
     1) Ramon Walton SR                 2) Mario Cardenas SO              
     3) Alec Greenberg SO               4) Michael Larsen SR              
       27.25    58.98  1:26.00  1:50.55                                    
  3 North Broward Prep                                2:00.78    1:52.51 q      
     1) James Lilly JR                  2) Charley Messa JR               
     3) Brett Kinsey SR                 4) Brandon Zipper SR              
       28.17  1:00.37  1:27.00  1:52.51                                    
  4 Pompano Beach                                     1:50.29    1:53.05 q      
     1) Timothy Sgrignoli SO            2) Christopher Portella FR        
     3) Benjamin Tenchert SO            4) Thomas Shahan JR               
       29.77  1:03.69  1:28.82  1:53.05                                    
  5 Westminster Academy                               1:47.37    1:54.35 q      
     1) Jeremiah Borton SO              2) Matt Berry SR                  
     3) Anthony Harel-Canada JR         4)                                
       31.12  1:03.19  1:30.70  1:54.35                                    
  6 Coral Springs Charter                             1:48.50    1:55.48 q      
     1) Anthony Stanco                  2) Antonio Pardo SR               
     3) Tiago Schulz SR                 4) Christion Paniagua JR          
       33.27  1:03.93  1:29.13  1:55.48                                    
  7 Summit Christian (West Palm)                      2:09.22    2:11.24 q      
     1) Michael VanZee SR               2) Kadeem Robinson SO             
     3) Nicholas VanZee 8               4) Bryce Beck SR                  
       29.22  1:14.91  1:42.87  2:11.24                                    
  8 Trinity Christian (Lake Worth)                    2:28.56    2:19.95 q      
     1) Andrew Angelman SO              2) Jordan Nottingham JR           
     3) Matheus Costa JR                4) Thomas Ansell SO               
       39.68  1:19.62  1:54.46  2:19.95                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:37.60    2:30.98 q      
     1) Spencer Rich 8                  2) Mac Wallach JR                 
     3) Luca Rispoli FR                 4) Daniel Neyra 8                 
       43.58  1:21.69  2:00.92  2:30.98                                    
 10 Fau (Boca Raton)                                  2:45.89    2:45.29 q      
     1) Gabriel Qunones-Medina SR       2) AJ Alexopoulos SO              
     3) Steven Vandercook SR            4) Nico DiPerna SO                
     1:08.17  1:49.12  2:16.87  2:45.29                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
State Record: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
 Pool Record: * 1:50.38        2007 Eisenring, Stephanie, PCS                  
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stephanie Eisenrin  SR Pine Crest           1:55.53    1:52.44 AA-C    20  
       26.89    55.61  1:24.47  1:52.44                                    
  2 Siena DeVenuto      JR Pine Crest           1:54.31    1:52.69 AA-C    17  
       27.03    55.77  1:24.70  1:52.69                                    
  3 Alina Schulhofer     8 Pine Crest           1:59.17    1:54.62         16  
       27.05    55.96  1:25.38  1:54.62                                    
  4 Victoria Ho         FR Saint  Andrew's      2:00.42    1:55.66         15  
       27.23    56.45  1:25.85  1:55.66                                    
  5 Amanda Ford         FR Saint  Andrew's      2:00.10    2:01.73         14  
       28.72    59.73  1:31.33  2:01.73                                    
  6 Mallory McKeon      FR Pine Crest           2:01.58    2:02.42         13  
       28.71  1:00.14  1:31.42  2:02.42                                    
  7 Brittany Hanson     FR CoralSpringsChtr     2:07.25    2:09.48         12  
       29.61  1:02.23  1:36.16  2:09.48                                    
  8 Emily Brown         SR Pope John Paul       2:11.76    2:14.14         11  
       30.37  1:04.17  1:39.34  2:14.14                                    
B - Final
  9 Alexandra Campo     FR CoralSpringsChtr     2:15.67    2:12.36          9  
       30.21  1:03.44  1:38.01  2:12.36                                    
 10 Baird Elam          SO Saint  Andrew's      2:16.16    2:13.43          7  
       30.63  1:04.40  1:39.23  2:13.43                                    
 11 Jillian Alexander      CoralSpringsChtr     2:20.07    2:15.24          6  
       31.78  1:07.03  1:42.51  2:15.24                                    
 12 Megan Brolley       SO Saint  Andrew's      2:17.24    2:15.65          5  
       30.71  1:04.59  1:40.14  2:15.65                                    
 13 Madison Hudson       7 Fau - Boca Raton     2:24.68    2:22.18          4  
       32.07  1:08.38  1:46.41  2:22.18                                    
 14 Jenny Farber        JR A-Heritagedelray     2:30.28    2:25.69          3  
       32.72  1:08.10  1:46.72  2:25.69                                    
 15 Niabelle Thelemaqu  FR CoralSpringsChtr     2:28.41    2:27.27          2  
       32.90  1:10.24  1:49.25  2:27.27                                    
 16 Lindsay Sauer        6 Westminster Acad     2:33.90    2:30.32          1  
       33.76  1:12.07  1:51.71  2:30.32                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
State Record: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
 Pool Record: * 1:50.38        2007 Eisenring, Stephanie, PCS                  
                1:51.56  AA-A
                1:52.99  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Siena DeVenuto            JR Pine Crest           1:52.23    1:54.31 q      
       26.82    55.78  1:25.19  1:54.31                                    
  2 Stephanie Eisenring       SR Pine Crest           1:47.81    1:55.53 q      
       26.64    55.53  1:25.46  1:55.53                                    
  3 Alina Schulhofer           8 Pine Crest           1:57.92    1:59.17 q      
       28.37    58.89  1:29.50  1:59.17                                    
  4 Amanda Ford               FR Saint  Andrew's      2:01.07    2:00.10 q      
       28.38    58.99  1:29.84  2:00.10                                    
  5 Victoria Ho               FR Saint  Andrew's      1:58.35    2:00.42 q      
       27.75    57.87  1:29.09  2:00.42                                    
  6 Mallory McKeon            FR Pine Crest           2:00.97    2:01.58 q      
       27.83    58.84  1:29.96  2:01.58                                    
  7 Brittany Hanson           FR CoralSpringsChtr     2:05.70    2:07.25 q      
       29.32  1:01.49  1:34.64  2:07.25                                    
  8 Emily Brown               SR Pope John Paul       2:11.78    2:11.76 q      
       30.58  1:03.71  1:37.59  2:11.76                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alexandra Campo           FR CoralSpringsChtr     2:08.59    2:15.67 q      
       30.84  1:04.85  1:40.54  2:15.67                                    
 10 Baird Elam                SO Saint  Andrew's      2:12.09    2:16.16 q      
       30.16  1:03.51  1:39.31  2:16.16                                    
 11 Megan Brolley             SO Saint  Andrew's      2:12.14    2:17.24 q      
       30.54  1:05.03  1:41.33  2:17.24                                    
 12 Jillian Alexander            CoralSpringsChtr     2:15.06    2:20.07 q      
       32.50  1:08.81  1:44.97  2:20.07                                    
 13 Madison Hudson             7 Fau - Boca Raton     2:14.52    2:24.68 q      
       31.95  1:08.60  1:47.58  2:24.68                                    
 14 Niabelle Thelemaque       FR CoralSpringsChtr     2:09.89    2:28.41 q      
       32.61  1:09.74  1:48.60  2:28.41                                    
 15 Jenny Farber              JR A-Heritagedelray     2:28.00    2:30.28 q      
       34.44  1:11.91  1:50.87  2:30.28                                    
 16 Lindsay Sauer              6 Westminster Acad     2:28.01    2:33.90 q      
       32.12  1:11.31  1:54.27  2:33.90                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alex Hall                  8 Westminster Acad     2:34.72    2:34.12        
       33.40  1:12.39  1:54.02  2:34.12                                    
 18 Sarah Thompson            JR Pompano Beach        2:34.81    2:37.18        
       34.30  1:12.20  1:54.65  2:37.18                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cristina Escobar          SR Pompano Beach        2:29.83    2:39.30        
       33.31  1:13.70  1:57.84  2:39.30                                    
 20 Katy Doran                SR Westminster Acad     2:37.73    2:40.01        
       34.54  1:15.06  1:57.99  2:40.01                                    
 21 Alexandra Karp            SO Pompano Beach        2:42.11    2:42.68        
       35.71  1:16.56  2:00.72  2:42.68                                    
 22 Erin Saley                SO Pompano Beach        2:42.37    2:42.91        
       37.13  1:19.27  2:02.51  2:42.91                                    
 23 Aubrey Mallinger          FR Fau - Boca Raton     2:35.09    2:55.20        
       37.58  1:21.24  2:08.33  2:55.20                                    
 -- Amy Kranz                  6 Westminster Acad     2:11.11         DQ        
       30.05  1:03.58  1:38.14       DQ                                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
State Record: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
 Pool Record: * 1:43.96        2006 Andrew Novakoff, PCS                       
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elijah Flood        SR Pine Crest           1:45.78    1:43.77*AA-C    20  
       24.72    50.98  1:17.31  1:43.77                                    
  2 Stephano Miranda    SR Pine Crest           1:47.79    1:45.45         17  
       24.94    51.68  1:18.59  1:45.45                                    
  3 Wali Toulson        FR Saint  Andrew's      1:51.49    1:47.29         16  
       25.05    52.22  1:19.98  1:47.29                                    
  4 Thomas Veale        SO Pine Crest           1:50.13    1:47.47         15  
       25.37    52.71  1:20.70  1:47.47                                    
  5 Tiago Schulz        SR CoralSpringsChtr     1:48.89    1:50.08         14  
       25.39    53.10  1:21.27  1:50.08                                    
  6 Gottfried Eisenber  FR Pine Crest           1:51.60    1:52.00         13  
       25.59    54.28  1:23.62  1:52.00                                    
  7 James Lilly         JR N. Broward Prep      1:49.48    1:55.16         12  
       25.95    55.29  1:25.04  1:55.16                                    
  8 Brett Kinsey        SR N. Broward Prep      1:51.39    1:55.74         11  
       26.61    56.22  1:26.82  1:55.74                                    
B - Final
  9 Sebastien Aube      SR Saint  Andrew's      1:54.11    1:54.54          9  
       26.17    55.12  1:25.06  1:54.54                                    
 10 Stephen Norton      JR Saint  Andrew's      1:58.94    1:57.66          7  
       26.80    56.62  1:27.68  1:57.66                                    
 11 Tyler Kennedy       SR A-Heritagedelray     2:03.12    2:00.49          6  
       27.68    59.35  1:31.34  2:00.49                                    
 12 Fillippo Sella      JR Saint  Andrew's      2:01.88    2:01.62          5  
       27.09    57.07  1:29.08  2:01.62                                    
 13 Branden Digan       SR Pope John Paul       2:03.25    2:03.49          4  
       27.90    58.31  1:30.82  2:03.49                                    
 14 Kent Haefner         7 Westminster Acad     2:07.50    2:07.01          3  
       29.46  1:01.92  1:34.89  2:07.01                                    
 15 Jacob Percy          8 King's Academy       2:05.90    2:07.46          2  
       28.79  1:01.01  1:34.19  2:07.46                                    
 16 Christopher McNall  JR Pompano Beach        2:13.69    2:13.18          1  
       29.30  1:02.78  1:38.13  2:13.18                                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
State Record: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
 Pool Record: * 1:43.96        2006 Andrew Novakoff, PCS                       
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elijah Flood              SR Pine Crest           1:45.02    1:45.78 q      
       24.44    51.20  1:18.49  1:45.78                                    
  2 Stephano Miranda          SR Pine Crest           1:44.75    1:47.79 q      
       25.33    52.22  1:19.95  1:47.79                                    
  3 Tiago Schulz              SR CoralSpringsChtr     1:47.58    1:48.89 q      
       25.57    52.92  1:21.05  1:48.89                                    
  4 James Lilly               JR N. Broward Prep      1:51.50    1:49.48 q      
       25.09    52.23  1:20.68  1:49.48                                    
  5 Thomas Veale              SO Pine Crest           1:45.53    1:50.13 q      
       24.44    51.20  1:18.49  1:50.13                                    
  6 Brett Kinsey              SR N. Broward Prep      1:53.50    1:51.39 q      
       26.17    54.95  1:24.63  1:51.39                                    
  7 Wali Toulson              FR Saint  Andrew's      1:48.37    1:51.49 q      
       25.44    53.23  1:22.15  1:51.49                                    
  8 Gottfried Eisenberger     FR Pine Crest           1:51.48    1:51.60 q      
       25.44    53.23  1:22.15  1:51.60                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sebastien Aube            SR Saint  Andrew's      1:51.66    1:54.11 q      
       26.17    54.95  1:24.63  1:54.11                                    
 10 Stephen Norton            JR Saint  Andrew's      2:02.59    1:58.94 q      
       25.87    56.28  1:28.01  1:58.94                                    
 11 Fillippo Sella            JR Saint  Andrew's      2:06.77    2:01.88 q      
       25.87    56.28  1:28.01  2:01.88                                    
 12 Tyler Kennedy             SR A-Heritagedelray     1:56.10    2:03.12 q      
       27.43    58.79  1:31.07  2:03.12                                    
 13 Branden Digan             SR Pope John Paul       2:09.56    2:03.25 q      
       28.04    59.29  1:32.57  2:03.25                                    
 14 Jacob Percy                8 King's Academy       2:09.12    2:05.90 q      
       28.04    59.29  1:32.57  2:05.90                                    
 15 Kent Haefner               7 Westminster Acad     2:08.81    2:07.50 q      
       29.03  1:01.63  1:34.44  2:07.50                                    
 16 Christopher McNally       JR Pompano Beach        2:14.36    2:13.69 q      
     1:01.49  1:37.66  2:12.44  2:13.69                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 William Farley            SR Pompano Beach        2:11.39    2:16.25        
       29.75  1:03.92  1:40.46  2:16.25                                    
 18 Nils Cassignol            SR Pompano Beach        2:26.79    2:17.19        
       31.15  1:06.33  1:44.86  2:17.19                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nico DiPerna              SO Fau - Boca Raton     2:14.98    2:19.79        
     1:01.49  1:37.66  2:12.44  2:19.79                                    
 20 Gianni Lazzara             8 A-Heritagedelray     2:30.00    2:19.95        
       30.30  1:05.72  1:44.32  2:19.95                                    
 21 Max Bevill                 8 Westminster Acad     2:25.81    2:24.34        
       31.15  1:06.33  1:44.86  2:24.34                                    
 22 Bryce Alsten              SO Pompano Beach        2:33.61    2:30.79        
       32.39  1:10.15  1:51.45  2:30.79                                    
 23 Blake Erickson            JR Westminster Acad     2:23.35    2:38.75        
       32.56  1:13.35  2:38.85  2:38.75                                    
 24 Austin Pillado               CoralSpringsChtr     2:50.50    3:03.12        
       36.34  1:24.54  2:15.03  3:03.12                                    
 25 Marc Carlo                   CoralSpringsChtr     2:59.09    3:47.87        
       50.77  1:46.69  2:44.61  3:47.87                                    
 -- Matthew Romanelli          8 A-Heritagedelray     2:30.00         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
State Record: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
 Pool Record: * 2:07.66        2006 Susan Smiddy, Gulliver                     
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lindsay Orchard     SR Pine Crest           2:11.71    2:08.63         20  
       29.12  1:02.03  1:38.81  2:08.63                                    
  2 Ashley Hicks        JR CoralSpringsChtr     2:12.20    2:09.25         17  
       27.89    59.44  1:38.92  2:09.25                                    
  3 Rebecca Aiello      SO Pine Crest           2:12.45    2:09.72         16  
       28.69  1:01.22  1:40.07  2:09.72                                    
  4 Amanda King         FR Saint  Andrew's      2:16.50    2:12.63         15  
       29.22  1:03.83  1:42.56  2:12.63                                    
  5 Maddie Camp         SO Saint  Andrew's      2:16.62    2:13.21         14  
       29.78  1:04.55  1:42.22  2:13.21                                    
  6 Megan Moroney        6 Saint  Andrew's      2:19.20    2:17.50         13  
       29.50  1:03.93  1:46.08  2:17.50                                    
  7 Ana Rodriguez       FR Pine Crest           2:19.46    2:18.93         12  
       30.16  1:06.84  1:48.40  2:18.93                                    
  8 Miriam Crispo       SO Pine Crest           2:16.39    2:19.16         11  
       29.77  1:05.61  1:47.75  2:19.16                                    
B - Final
  9 Caroline Israels     8 Westminster Acad     2:28.84    2:23.51          9  
       32.06  1:09.47  1:51.37  2:23.51                                    
 10 Paige Hicks         FR CoralSpringsChtr     2:28.63    2:27.37          7  
       33.48  1:11.53  1:54.02  2:27.37                                    
 11 Jen Zink            SO Saint  Andrew's      2:29.67    2:27.66          6  
       32.60  1:12.71  1:54.25  2:27.66                                    
 12 Miriyam Ghali        6 Westminster Acad     2:34.20    2:31.66          5  
       32.58  1:11.72  1:56.77  2:31.66                                    
 13 Stephanie Campo        CoralSpringsChtr     2:34.07    2:33.61          4  
       33.76  1:11.64  1:59.22  2:33.61                                    
 14 Anisa Stechert      SO Westminster Acad     2:32.64    2:34.83          3  
       30.76  1:10.88  1:58.85  2:34.83                                    
 15 Annemarie Morris    FR CoralSpringsChtr     2:43.79    2:42.94          2  
       33.97  1:16.66  2:05.56  2:42.94                                    
 -- Alison Coffey       SO Pompano Beach        2:48.94         DQ        
       35.96  1:17.59  2:06.61       DQ                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:57.41        2007 Mary Beck, Westlake, Austin, TX            
State Record: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
 Pool Record: * 2:07.66        2006 Susan Smiddy, Gulliver                     
                2:05.74  AA-A
                2:07.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lindsay Orchard           SR Pine Crest           2:08.88    2:11.71 q      
       29.30  1:02.05  1:40.40  2:11.71                                    
  2 Ashley Hicks              JR CoralSpringsChtr     2:08.25    2:12.20 q      
       28.76  1:00.85  1:40.91  2:12.20                                    
  3 Rebecca Aiello            SO Pine Crest           2:07.89    2:12.45 q      
       28.75  1:02.25  1:41.58  2:12.45                                    
  4 Miriam Crispo             SO Pine Crest           2:18.34    2:16.39 q      
       29.23  1:04.58  1:45.74  2:16.39                                    
  5 Amanda King               FR Saint  Andrew's      2:12.10    2:16.50 q      
       29.81  1:04.72  1:44.63  2:16.50                                    
  6 Maddie Camp               SO Saint  Andrew's      2:12.88    2:16.62 q      
       30.35  1:06.30  1:45.38  2:16.62                                    
  7 Megan Moroney              6 Saint  Andrew's      2:16.26    2:19.20 q      
       29.42  1:04.14  1:47.11  2:19.20                                    
  8 Ana Rodriguez             FR Pine Crest           2:18.05    2:19.46 q      
       28.94  1:04.18  1:45.43  2:19.46                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paige Hicks               FR CoralSpringsChtr     2:24.89    2:28.63 q      
       33.01  1:11.06  1:54.41  2:28.63                                    
 10 Caroline Israels           8 Westminster Acad     2:36.33    2:28.84 q      
       32.64  1:11.19  1:57.27  2:28.84                                    
 11 Jen Zink                  SO Saint  Andrew's      2:27.39    2:29.67 q      
       33.40  1:13.97  1:55.44  2:29.67                                    
 12 Anisa Stechert            SO Westminster Acad     2:31.86    2:32.64 q      
       30.01  1:09.81  1:56.51  2:32.64                                    
 13 Stephanie Campo              CoralSpringsChtr     2:30.50    2:34.07 q      
       34.01  1:12.72  1:59.28  2:34.07                                    
 14 Miriyam Ghali              6 Westminster Acad     2:31.90    2:34.20 q      
       31.69  1:10.60  1:57.78  2:34.20                                    
 15 Annemarie Morris          FR CoralSpringsChtr     2:30.20    2:43.79 q      
       34.20  1:16.22  2:05.62  2:43.79                                    
 16 Alison Coffey             SO Pompano Beach        2:46.88    2:48.94 q      
       37.14  1:19.07  2:11.08  2:48.94                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jackie Albano             FR Pope John Paul       2:56.76    2:53.24        
       37.15  1:22.43  2:13.12  2:53.24                                    
 18 Juliana DeLarosa          FR N. Broward Prep      2:45.00    2:54.83        
       39.49  1:24.66  2:14.17  2:54.83                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
State Record: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
 Pool Record: * 1:54.50        2006 Pedraza, Joey, PCS                         
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nicholas Manousos   SR Pine Crest           2:07.92    1:59.03         20  
       25.61    56.91  1:31.21  1:59.03                                    
  2 Quinn Cassidy        8 Saint  Andrew's      2:09.34    2:03.15         17  
       27.90    59.75  1:34.30  2:03.15                                    
  3 Armand Aguirre      SO Pine Crest           2:09.48    2:07.45         16  
       27.52    58.93  1:38.02  2:07.45                                    
  4 Ryohei Takatsuchi   JR Pine Crest           2:13.59    2:11.19         15  
       27.86  1:01.37  1:39.90  2:11.19                                    
  5 Erik Erton          JR Pine Crest           2:12.79    2:13.08         14  
       28.47  1:03.30  1:42.59  2:13.08                                    
  6 Greg Norton         SO Saint  Andrew's      2:21.55    2:20.48         13  
       28.70  1:04.01  1:48.50  2:20.48                                    
  7 Anthony Harel-Cana  JR Westminster Acad     2:21.54    2:21.76         12  
       29.12  1:05.77  1:47.20  2:21.76                                    
 -- Kyle Kreunen        FR Saint  Andrew's      2:23.53         DQ        
       28.56  1:03.45  1:49.48       DQ                                    
B - Final
  9 Owen Long           SO Saint  Andrew's      2:30.88    2:28.25          9  
       30.57  1:07.83  1:52.60  2:28.25                                    
 10 Micah Smith          6 Westminster Acad     2:41.27    2:37.21          7  
       29.95  1:07.10  2:00.34  2:37.21                                    
 11 Anthony Stanco         CoralSpringsChtr     2:37.14    2:39.03          6  
       36.71  1:19.59  2:05.95  2:39.03                                    
 12 Tyler Peterson      FR Westminster Acad     2:42.64    2:40.06          5  
       31.08  1:12.38  2:02.85  2:40.06                                    
 13 Sam Geiman           6 King's Academy       2:39.97    2:40.94          4  
       34.68  1:15.52  2:03.82  2:40.94                                    
 14 Christopher Portel  FR Pompano Beach        2:45.49    2:43.35          3  
       34.56  1:16.64  2:05.37  2:43.35                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
State Record: # 1:46.13        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
 Pool Record: * 1:54.50        2006 Pedraza, Joey, PCS                         
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nicholas Manousos         SR Pine Crest           1:57.80    2:07.92 q      
       26.68  1:00.21  1:36.29  2:07.92                                    
  2 Quinn Cassidy              8 Saint  Andrew's      2:03.75    2:09.34 q      
       28.96  1:02.17  1:38.29  2:09.34                                    
  3 Armand Aguirre            SO Pine Crest           2:09.80    2:09.48 q      
       27.66    59.48  1:39.62  2:09.48                                    
  4 Erik Erton                JR Pine Crest           2:12.03    2:12.79 q      
       28.01  1:03.39  1:42.42  2:12.79                                    
  5 Ryohei Takatsuchi         JR Pine Crest           2:13.23    2:13.59 q      
       28.19  1:02.27  1:41.47  2:13.59                                    
  6 Anthony Harel-Canada      JR Westminster Acad     2:16.69    2:21.54 q      
       30.20  1:07.47  1:47.50  2:21.54                                    
  7 Greg Norton               SO Saint  Andrew's      2:23.51    2:21.55 q      
       28.90  1:04.77  1:48.88  2:21.55                                    
  8 Kyle Kreunen              FR Saint  Andrew's      2:21.03    2:23.53 q      
       29.69  1:04.29  1:50.17  2:23.53                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Owen Long                 SO Saint  Andrew's      2:24.51    2:30.88 q      
       30.78  1:09.38  1:55.17  2:30.88                                    
 10 Anthony Stanco               CoralSpringsChtr     2:29.30    2:37.14 q      
       33.73  1:15.90  2:01.69  2:37.14                                    
 11 Sam Geiman                 6 King's Academy       2:35.12    2:39.97 q      
       34.04  1:14.35  2:02.28  2:39.97                                    
 12 Micah Smith                6 Westminster Acad     2:38.30    2:41.27 q      
       30.46  1:10.54  2:04.62  2:41.27                                    
 13 Tyler Peterson            FR Westminster Acad     2:39.32    2:42.64 q      
       31.16  1:12.28  2:03.50  2:42.64                                    
 14 Christopher Portella      FR Pompano Beach        2:58.73    2:45.49 q      
       35.87  1:17.87  2:05.96  2:45.49                                    
 -- David Ocampo              FR Pompano Beach        3:06.11         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
State Record: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
 Pool Record: * 23.78        2006 Monica Burgos, Ransom                        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jessica Nederlande  SO Westminster Acad       25.04      25.03         20  
  2 Lara Moseley        SR Pine Crest             25.19      25.10         17  
  3 Stephanie Moeller   SO Pine Crest             26.06      25.52         16  
  4 Alexandera Offerda  JR Westminster Acad       25.50      25.67         15  
  5 Nathalie Bijlsma    JR Pine Crest             25.83      25.75         14  
  6 Katie Quinn         SO Pine Crest             25.90      25.82         13  
  7 Stacey Walkling     JR Westminster Acad       26.05      26.14         12  
  8 Riley Shipman       JR Saint  Andrew's        26.63      26.54         11  
B - Final
  9 Lucia Morris        FR CoralSpringsChtr       27.57      26.49          9  
 10 Ashley Kristensen   SR Saint  Andrew's        27.44      27.45          7  
 11 Carina Tenaglia        CoralSpringsChtr       27.51      27.47          6  
 12 Hannah Coombs        8 Saint  Andrew's        28.31      27.52          5  
 13 Natasha Payamps        CoralSpringsChtr       28.43      27.66          4  
 14 Julia Corley         8 King's Academy         28.45      28.43          3  
 15 Molly Ellis         SO CoralSpringsChtr       28.31      29.13          2  
 16 Alexandra Jones     FR Westminster Acad       28.60      29.17          1  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
State Record: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
 Pool Record: * 23.78        2006 Monica Burgos, Ransom                        
                23.86  AA-A
                24.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jessica Nederlanden       SO Westminster Acad       25.35      25.04 q      
  2 Lara Moseley              SR Pine Crest             24.50      25.19 q      
  3 Alexandera Offerdahl      JR Westminster Acad       25.68      25.50 q      
  4 Nathalie Bijlsma          JR Pine Crest             25.54      25.83 q      
  5 Katie Quinn               SO Pine Crest             26.25      25.90 q      
  6 Stacey Walkling           JR Westminster Acad       26.32      26.05 q      
  7 Stephanie Moeller         SO Pine Crest             25.63      26.06 q      
  8 Riley Shipman             JR Saint  Andrew's        27.26      26.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ashley Kristensen         SR Saint  Andrew's        27.03      27.44 q      
 10 Carina Tenaglia              CoralSpringsChtr       26.59      27.51 q      
 11 Lucia Morris              FR CoralSpringsChtr       26.89      27.57 q      
 12 Molly Ellis               SO CoralSpringsChtr       29.02      28.31 q      
 12 Hannah Coombs              8 Saint  Andrew's        27.68      28.31 q      
 14 Natasha Payamps              CoralSpringsChtr       27.75      28.43 q      
 15 Julia Corley               8 King's Academy         28.23      28.45 q      
 16 Alexandra Jones           FR Westminster Acad       27.60      28.60 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emily Norton              SO Saint  Andrew's        28.14      28.87        
 18 Holly Clark               FR A-Heritagedelray       29.90      29.59        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cristina Escobar          SR Pompano Beach          28.53      30.16        
 20 Kristen Rogers            JR King's Academy         30.79      30.38        
 21 Karly Hedgecock           SO Pope John Paul         31.17      31.60        
 22 Felicia Danio             JR Pope John Paul         32.22      31.68        
 23 Cassandra Aguililla       SO Pope John Paul         34.02      32.47        
 24 Allison Surrette          SR Summit Christian       30.31      32.71        
 25 Chelsea Townsend          JR Pompano Beach          31.67      32.75        
 26 Julia Conklin             JR Trinity Christ'n       32.35      33.08        
 27 Shea Sullivan             SR Pompano Beach          30.36      33.28        
 28 Alyson Kushnick           SR N. Broward Prep        32.00      34.20        
 29 Lindsey Rogers            SR King's Academy         31.56      34.46        
 30 Cari Glickman             SO Grandview Prep         33.55      34.74        
 31 Janine Duffy              JR Pope John Paul         37.56      36.57        
 32 Afton Abell               SR King's Academy         45.33      37.13        
 33 Liana Manning              7 Grandview Prep         48.20      37.35        
 34 Ciara Breton              SO Pompano Beach          34.26      38.39        
 35 Renatta Bissoondatt       SO Grandview Prep         38.23      39.95        
 36 Rachel Chapnick           FR Fau - Boca Raton       37.78      39.98        
 37 Amanda Rubio              FR Fau - Boca Raton       52.33      51.91        
 -- Kelly Racheal             JR Fau - Boca Raton       37.79         NS        
 -- Kiley Smith                6 A-Heritagedelray       36.00         NS        
 -- Annika Ramia-Wright       JR N. Broward Prep        31.00         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
State Record: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
 Pool Record: * 21.45        2007 Donald Sutton III, Cardinal Gibbons          
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Paul Murray         JR A-Heritagedelray       21.84      21.25*AA-A    20  
  2 Seth Weil           SR Saint  Andrew's        22.32      21.35*AA-A    17  
  3 Joe D'Onofrio       JR Westminster Acad       22.04      21.91         16  
  4 John Walsh          JR Pompano Beach          22.43      22.23         15  
  5 Bert Posess         SR Saint  Andrew's        22.99      22.90         14  
  6 Wyatt Pechter       SR Saint  Andrew's        22.90      23.05         13  
  7 Antonio Pardo       SR CoralSpringsChtr       23.50      23.38         12  
  8 Descartes Holland    8 Pine Crest             23.27      23.63         11  
B - Final
  9 Michael VanZee      SR Summit Christian       23.74      24.03          9  
 10 Dakota Sands        SR Pompano Beach          24.34      24.43          7  
 11 Jose Arrillaga Tam  JR Pine Crest             24.62      24.65          6  
 12 Justin O'Brien      SR King's Academy         24.51      24.77          5  
 13 Gavin Kane          SR Saint  Andrew's        24.90      25.04          3.5
 13 Austin Saunders     FR Westminster Acad       24.76      25.04          3.5
 15 Drew Offerdahl      FR Westminster Acad       24.66      25.12          2  
 16 Nicholas VanZee      8 Summit Christian       24.90      25.16          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
State Record: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
 Pool Record: * 21.45        2007 Donald Sutton III, Cardinal Gibbons          
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Paul Murray               JR A-Heritagedelray       21.20      21.84 q      
  2 Joe D'Onofrio             JR Westminster Acad       22.15      22.04 q      
  3 Seth Weil                 SR Saint  Andrew's        21.76      22.32 q      
  4 John Walsh                JR Pompano Beach          22.38      22.43 q      
  5 Wyatt Pechter             SR Saint  Andrew's        23.01      22.90 q      
  6 Bert Posess               SR Saint  Andrew's        22.68      22.99 q      
  7 Descartes Holland          8 Pine Crest             23.39      23.27 q      
  8 Antonio Pardo             SR CoralSpringsChtr       22.51      23.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Michael VanZee            SR Summit Christian       23.57      23.74 q      
 10 Dakota Sands              SR Pompano Beach          23.50      24.34 q      
 11 Justin O'Brien            SR King's Academy         24.33      24.51 q      
 12 Jose Arrillaga Tamez      JR Pine Crest             24.53      24.62 q      
 13 Drew Offerdahl            FR Westminster Acad       24.68      24.66 q      
 14 Austin Saunders           FR Westminster Acad       25.27      24.76 q      
 15 Nicholas VanZee            8 Summit Christian       25.97      24.90 q      
 15 Gavin Kane                SR Saint  Andrew's        23.98      24.90 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Antonio Barros            SO A-Heritagedelray       24.78      24.99        
 18 Leon Legot                JR Pine Crest             25.46      25.24        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nils Cassignol            SR Pompano Beach          25.17      25.47        
 20 Thomas Ansell             SO Trinity Christ'n       25.68      25.53        
 21 Nathaniel Legum           SO Pine Crest             26.31      25.81        
 22 Brandon Zipper            SR N. Broward Prep        26.00      26.42        
 23 Christion Paniagua        JR CoralSpringsChtr       26.50      26.46        
 24 Chadin Dalton             SO N. Broward Prep        28.50      27.15        
 25 Matheus Costa             JR Trinity Christ'n       28.97      28.22        
 26 Tyler Painter             JR A-Heritagedelray       27.22      28.59        
 27 Bryce Beck                SR Summit Christian       29.23      28.91        
 28 Andrew Angelman           SO Trinity Christ'n       30.40      28.99        
 29 Gabriel Qunones-Medina    SR Fau - Boca Raton       27.19      29.03        
 30 Luca Rispoli              FR Grandview Prep         30.04      29.31        
 31 Parker Hedrick            SO King's Academy         33.33      29.34        
 32 Connor Sheridan           SO Pompano Beach          29.38      29.88        
 33 Evan Glickman             SO Grandview Prep         31.80      30.49        
 34 Marty Conklin             FR Trinity Christ'n       31.06      31.75        
 35 Daniel Neyra               8 Grandview Prep         29.90      31.99        
 36 Matt Rosenbaum            SO N. Broward Prep        31.50      32.37        
 37 Jordan Nottingham         JR Trinity Christ'n       32.23      32.46        
 38 Eddie Pacheco              6 King's Academy         32.33      33.20        
 39 Tyler Groelle             JR King's Academy         33.66      33.55        
 40 Gio Bagioli               FR Grandview Prep         34.72      33.63        
 41 Cameron Codner             7 Summit Christian       34.09      34.21        
 42 Spencer Rich               8 Grandview Prep         34.45      34.80        
 43 Holden Schroeder          FR N. Broward Prep        29.00      35.72        
 44 AJ Sciarretta              7 Grandview Prep         38.90      36.49        
 45 Kadeem Robinson           SO Summit Christian       43.39      46.54        
 -- Austin Smith              SR Pope John Paul         26.76         NS        
 -- Sean Ellis                   CoralSpringsChtr       29.89         NS        
 -- Jamie Cristancho             CoralSpringsChtr       28.50         NS        
 -- Eric Coyra-Calienes       FR Pope John Paul         33.91         NS        
 -- Mattnew Glickman          SR Grandview Prep         28.20         NS        
 -- Christian Griego          FR A-Heritagedelray       40.00         NS        
 -- Chris Rubsamen            JR Pope John Paul         27.88         NS        
 -- Matt Berry                SR Westminster Acad       23.84         NS        
 -- David Builes              FR Pope John Paul         32.66         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
 Pool Record: * 468.60        2006 Michelle Bertolino, Saint Andrew's          
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patti Kranz         SO Westminster Acad      293.70     484.65*        20  
  2 Meghan Crimmins     SR Westminster Acad      233.95     425.90         17  
  3 Madison Kahler      SR Westminster Acad      226.15     399.20         16  
  4 Jennifer Aguirre    SO Pine Crest            189.30     375.05         15  
  5 Cheyenne Allenby    JR Pine Crest            188.30     360.45         14  
  6 Tawny Grogin        SO Westminster Acad      131.85     254.15         13  
  7 Ebony Calloway      SO Pine Crest            143.35     235.95         12  
 -- Katie Klingel       JR Saint  Andrew's       167.00         DQ        
 -- Deborah Farrell     SR Saint  Andrew's           NT         NS        
 -- Courtney Glotzer    FR Saint  Andrew's       119.50         NS        
 -- Krista Kuntz        JR Saint  Andrew's           NT         NS        
 -- Savannah Kennelly    8 Pine Crest            142.55         NS        
 -- Lauren Loweitt      JR Pompano Beach             NT         NS        
 -- Lindsey Page        SR Pompano Beach             NT         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
 Pool Record: * 463.40        2007 Sean Saley, Pompano Beach                   
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noah Garcia         JR Pompano Beach             NT     572.80*        20  
  2 Tyler Beard         JR Westminster Acad      300.25     501.80*        17  
  3 Dylan Richman        7 Saint  Andrew's       327.00     398.05         16  
  4 Adam Higer          JR Pine Crest            188.70     337.45         15  
  5 Colin McArthur      SO Saint  Andrew's       245.35     324.65         14  
  6 Blake Anderson      JR Pine Crest            162.60     310.85         13  
  7 Drew Burgs           8 Pine Crest            140.70     289.75         12  
  8 Daniel Lange        SO Westminster Acad      148.20     288.00         11  
  9 Luke Bennrubi       SO Saint  Andrew's       232.90     271.05          9  
 10 Alex Warters         6 Westminster Acad      161.25     266.95          7  
 11 Mike Davis          JR Saint  Andrew's       197.05     247.50          6  
 -- Seth Jacobson       SO CoralSpringsChtr          NT         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
State Record: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
 Pool Record: * 56.02        2007 Julianne Lago, Gulliver                      
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jessica Kazmin      JR Pine Crest             59.62      59.16         20  
       27.76    59.16                                                      
  2 Rebecca Aiello      SO Pine Crest           1:00.13      59.37         17  
       27.97    59.37                                                      
  3 Jasmine Lacoursier  JR A-Heritagedelray     1:00.11    1:00.01         16  
       28.49  1:00.01                                                      
  4 Megan Moroney        6 Saint  Andrew's      1:01.03    1:01.30         15  
       29.22  1:01.30                                                      
  5 Ana Rodriguez       FR Pine Crest           1:02.96    1:01.50         14  
       28.78  1:01.50                                                      
  6 Hannah Itzler       JR Pine Crest           1:03.85    1:02.55         13  
       29.34  1:02.55                                                      
  7 Alexandera Offerda  JR Westminster Acad     1:03.43    1:04.12         12  
       28.82  1:04.12                                                      
  8 Georgia Montano     JR CoralSpringsChtr     1:05.31    1:05.36         11  
       30.56  1:05.36                                                      
B - Final
  9 Miriyam Ghali        6 Westminster Acad     1:05.83    1:06.00          9  
       30.71  1:06.00                                                      
 10 Carina Tenaglia        CoralSpringsChtr     1:06.89    1:07.55          7  
       31.47  1:07.55                                                      
 11 Alana McQuilkin      8 Saint  Andrew's      1:12.90    1:09.40          6  
       32.27  1:09.40                                                      
 12 Alexandra Campo     FR CoralSpringsChtr     1:10.62    1:10.68          5  
       32.42  1:10.68                                                      
 13 Becca Aker          SO Saint  Andrew's      1:14.03    1:14.49          4  
       34.54  1:14.49                                                      
 14 Luisa Aranjo        SR Pompano Beach        1:15.17    1:17.07          3  
       35.65  1:17.07                                                      
 15 Elizabeth Blair     SO Pompano Beach        1:20.72    1:19.39          2  
       35.79  1:19.39                                                      
 16 Kelly Ellis         JR CoralSpringsChtr     1:22.89    1:25.27          1  
       36.24  1:25.27                                                      
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
State Record: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
 Pool Record: * 56.02        2007 Julianne Lago, Gulliver                      
                56.75  AA-A
                57.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jessica Kazmin            JR Pine Crest             57.98      59.62 q      
       27.83    59.62                                                      
  2 Jasmine Lacoursiere       JR A-Heritagedelray       58.24    1:00.11 q      
       28.47  1:00.11                                                      
  3 Rebecca Aiello            SO Pine Crest             58.38    1:00.13 q      
       28.29  1:00.13                                                      
  4 Megan Moroney              6 Saint  Andrew's      1:01.63    1:01.03 q      
       29.29  1:01.03                                                      
  5 Ana Rodriguez             FR Pine Crest           1:00.64    1:02.96 q      
       29.98  1:02.96                                                      
  6 Alexandera Offerdahl      JR Westminster Acad     1:04.35    1:03.43 q      
       28.51  1:03.43                                                      
  7 Hannah Itzler             JR Pine Crest           1:01.43    1:03.85 q      
       29.33  1:03.85                                                      
  8 Georgia Montano           JR CoralSpringsChtr     1:08.25    1:05.31 q      
       30.42  1:05.31                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miriyam Ghali              6 Westminster Acad     1:07.06    1:05.83 q      
       30.56  1:05.83                                                      
 10 Carina Tenaglia              CoralSpringsChtr     1:08.50    1:06.89 q      
       30.55  1:06.89                                                      
 11 Alexandra Campo           FR CoralSpringsChtr     1:06.50    1:10.62 q      
       32.27  1:10.62                                                      
 12 Alana McQuilkin            8 Saint  Andrew's      1:11.54    1:12.90 q      
       33.46  1:12.90                                                      
 13 Becca Aker                SO Saint  Andrew's      1:14.26    1:14.03 q      
       34.12  1:14.03                                                      
 14 Luisa Aranjo              SR Pompano Beach        1:15.39    1:15.17 q      
       33.96  1:15.17                                                      
 15 Elizabeth Blair           SO Pompano Beach        1:18.73    1:20.72 q      
       36.02  1:20.72                                                      
 16 Kelly Ellis               JR CoralSpringsChtr     1:23.50    1:22.89 q      
       37.45  1:22.89                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johanna Grassi            FR Pompano Beach        1:24.93    1:23.85        
       37.20  1:23.85                                                      
 18 Ashley Carrie              8 Westminster Acad     1:26.68    1:26.85        
       37.48  1:26.85                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 -- Julie DeVries             SR Saint  Andrew's      1:14.30         NS        
 -- Reilly Dawson              8 King's Academy       1:30.33         NS        
 -- Jaclyn Jefferson          SO King's Academy       1:45.44         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
State Record: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
 Pool Record: * 50.96        2007 Tyler Smith, Pine Crest                      
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Robert Dowd         JR Pine Crest             53.93      52.98         20  
       24.79    52.98                                                      
  2 Ramon Walton        SR Saint  Andrew's        57.84      54.39         17  
       25.60    54.39                                                      
  3 Benjamin Tenchert   SO Pompano Beach          57.37      55.78         16  
       26.00    55.78                                                      
  4 Alec Greenberg      SO Saint  Andrew's        58.71      57.32         15  
       27.38    57.32                                                      
  5 Jose Arrillaga Tam  JR Pine Crest             57.57      57.84         14  
       26.34    57.84                                                      
  6 Wyatt Pechter       SR Saint  Andrew's      1:00.11      58.29         13  
       26.95    58.29                                                      
  7 Nicholas VanZee      8 Summit Christian       59.66      59.51         12  
       27.77    59.51                                                      
  8 Erik Erton          JR Pine Crest             58.94      59.60         11  
       27.86    59.60                                                      
B - Final
  9 Nathaniel Legum     SO Pine Crest           1:01.32    1:01.97          9  
       28.98  1:01.97                                                      
 10 Zack Souza          SR Pope John Paul       1:02.05    1:02.09          7  
       28.68  1:02.09                                                      
 11 Steven Vandercook   SR Fau - Boca Raton     1:03.06    1:03.12          6  
       28.79  1:03.12                                                      
 12 Gavin Kane          SR Saint  Andrew's      1:04.16    1:04.98          5  
       28.81  1:04.98                                                      
 13 Thomas Shahan       JR Pompano Beach        1:03.21    1:05.92          4  
       29.70  1:05.92                                                      
 14 Austin Saunders     FR Westminster Acad     1:02.09    1:05.96          3  
       29.91  1:05.96                                                      
 15 Douglas Aguililla   SR Pope John Paul       1:11.79    1:10.87          2  
       31.57  1:10.87                                                      
 16 Jarian Martinez     SR Pompano Beach        1:10.15    1:11.12          1  
       31.97  1:11.12                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
State Record: # 47.60        1986 Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
 Pool Record: * 50.96        2007 Tyler Smith, Pine Crest                      
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Robert Dowd               JR Pine Crest             51.47      53.93 q      
       25.21    53.93                                                      
  2 Benjamin Tenchert         SO Pompano Beach          56.93      57.37 q      
       26.67    57.37                                                      
  3 Jose Arrillaga Tamez      JR Pine Crest             57.92      57.57 q      
       26.56    57.57                                                      
  4 Ramon Walton              SR Saint  Andrew's        53.05      57.84 q      
       27.27    57.84                                                      
  5 Alec Greenberg            SO Saint  Andrew's        57.60      58.71 q      
       28.01    58.71                                                      
  6 Erik Erton                JR Pine Crest           1:01.44      58.94 q      
       27.92    58.94                                                      
  7 Nicholas VanZee            8 Summit Christian     1:01.97      59.66 q      
       27.79    59.66                                                      
  8 Wyatt Pechter             SR Saint  Andrew's      1:01.82    1:00.11 q      
       28.24  1:00.11                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nathaniel Legum           SO Pine Crest           1:02.71    1:01.32 q      
       28.48  1:01.32                                                      
 10 Zack Souza                SR Pope John Paul       1:01.67    1:02.05 q      
       28.50  1:02.05                                                      
 11 Austin Saunders           FR Westminster Acad     1:02.75    1:02.09 q      
       28.28  1:02.09                                                      
 12 Steven Vandercook         SR Fau - Boca Raton     1:05.03    1:03.06 q      
       28.82  1:03.06                                                      
 13 Thomas Shahan             JR Pompano Beach        1:01.38    1:03.21 q      
       28.01  1:03.21                                                      
 14 Gavin Kane                SR Saint  Andrew's      1:05.79    1:04.16 q      
       29.70  1:04.16                                                      
 15 Jarian Martinez           SR Pompano Beach        1:16.86    1:10.15 q      
       30.96  1:10.15                                                      
 16 Douglas Aguililla         SR Pope John Paul       1:13.56    1:11.79 q      
       32.12  1:11.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tyler Painter             JR A-Heritagedelray     1:14.10    1:19.18        
       36.10  1:19.18                                                      
 -- Steven Chatoff            SO N. Broward Prep      1:20.00         DQ        
       41.45       DQ                                                      
 -- Matt Berry                SR Westminster Acad       56.41         NS        
 -- David Ocampo              FR Pompano Beach        1:21.32         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
State Record: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
 Pool Record: * 51.52        2007 Stephanie Eisenring, PCS                     
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stephanie Eisenrin  SR Pine Crest             53.87      53.09         20  
       26.23    53.09                                                      
  2 Lara Moseley        SR Pine Crest             53.73      53.92         17  
       26.36    53.92                                                      
  3 Alina Schulhofer     8 Pine Crest             55.18      53.94         16  
       26.28    53.94                                                      
  4 Genevieve Aube      JR Saint  Andrew's        55.55      54.43         15  
       26.62    54.43                                                      
  5 Victoria Ho         FR Saint  Andrew's        55.40      54.70         14  
       26.68    54.70                                                      
  6 Katie Quinn         SO Pine Crest             56.55      56.03         13  
       26.91    56.03                                                      
  7 Stacey Walkling     JR Westminster Acad       58.04      57.67         12  
       26.99    57.67                                                      
  8 Meghan Crimmins     SR Westminster Acad       59.53    1:00.37         11  
       28.27  1:00.37                                                      
B - Final
  9 Natasha Payamps        CoralSpringsChtr     1:01.84    1:01.13          9  
       29.41  1:01.13                                                      
 10 Sarah Anderson      FR Saint  Andrew's      1:01.71    1:01.75          7  
       29.62  1:01.75                                                      
 11 Baird Elam          SO Saint  Andrew's      1:02.25    1:02.37          6  
       29.78  1:02.37                                                      
 12 Niabelle Thelemaqu  FR CoralSpringsChtr     1:03.89    1:04.23          5  
       30.65  1:04.23                                                      
 13 Alexandra Jones     FR Westminster Acad     1:05.86    1:04.59          4  
       31.01  1:04.59                                                      
 14 Molly Ellis         SO CoralSpringsChtr     1:03.70    1:05.95          3  
       31.04  1:05.95                                                      
 15 Jenny Farber        JR A-Heritagedelray     1:08.80    1:07.76          2  
       32.56  1:07.76                                                      
 16 Sarah Beames        SO Pompano Beach        1:07.79    1:07.93          1  
       32.04  1:07.93                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
State Record: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
 Pool Record: * 51.52        2007 Stephanie Eisenring, PCS                     
                51.72  AA-C
                52.39  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lara Moseley              SR Pine Crest             51.44      53.73 q      
       26.10    53.73                                                      
  2 Stephanie Eisenring       SR Pine Crest             50.61      53.87 q      
       25.72    53.87                                                      
  3 Alina Schulhofer           8 Pine Crest             54.00      55.18 q      
       26.90    55.18                                                      
  4 Victoria Ho               FR Saint  Andrew's        54.88      55.40 q      
       26.72    55.40                                                      
  5 Genevieve Aube            JR Saint  Andrew's        54.47      55.55 q      
       26.67    55.55                                                      
  6 Katie Quinn               SO Pine Crest             56.69      56.55 q      
       26.95    56.55                                                      
  7 Stacey Walkling           JR Westminster Acad       57.21      58.04 q      
       27.09    58.04                                                      
  8 Meghan Crimmins           SR Westminster Acad     1:00.30      59.53 q      
       28.00    59.53                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sarah Anderson            FR Saint  Andrew's      1:02.91    1:01.71 q      
       29.17  1:01.71                                                      
 10 Natasha Payamps              CoralSpringsChtr     1:00.34    1:01.84 q      
       29.59  1:01.84                                                      
 11 Baird Elam                SO Saint  Andrew's        59.75    1:02.25 q      
       29.31  1:02.25                                                      
 12 Molly Ellis               SO CoralSpringsChtr     1:03.50    1:03.70 q      
       30.05  1:03.70                                                      
 13 Niabelle Thelemaque       FR CoralSpringsChtr     1:02.50    1:03.89 q      
       29.77  1:03.89                                                      
 14 Alexandra Jones           FR Westminster Acad     1:03.62    1:05.86 q      
       30.95  1:05.86                                                      
 15 Sarah Beames              SO Pompano Beach        1:05.36    1:07.79 q      
       32.67  1:07.79                                                      
 16 Jenny Farber              JR A-Heritagedelray     1:15.11    1:08.80 q      
       32.79  1:08.80                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jackie Albano             FR Pope John Paul       1:09.97    1:09.13        
       33.55  1:09.13                                                      
 18 Juliana DeLarosa          FR N. Broward Prep      1:05.00    1:09.42        
       32.01  1:09.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Karly Hedgecock           SO Pope John Paul       1:08.99    1:11.03        
       32.99  1:11.03                                                      
 20 Taylor Sasser             SO Westminster Acad     1:10.11    1:11.10        
       33.81  1:11.10                                                      
 21 Felicia Danio             JR Pope John Paul       1:17.46    1:11.71        
       35.23  1:11.71                                                      
 22 Cassandra Aguililla       SO Pope John Paul       1:24.33    1:13.12        
       34.71  1:13.12                                                      
 23 Julia Conklin             JR Trinity Christ'n     1:21.31    1:13.92        
       36.18  1:13.92                                                      
 24 Katie Martin              JR King's Academy       1:09.33    1:14.36        
       34.43  1:14.36                                                      
 25 Morgan Clark               8 King's Academy       1:20.33    1:15.66        
       36.94  1:15.66                                                      
 26 Maria Jose Vasquez        SO Pompano Beach        1:19.12    1:16.15        
       36.44  1:16.15                                                      
 27 Ali McCarthy               8 King's Academy       1:17.33    1:16.50        
       35.88  1:16.50                                                      
 28 Aubrey Mallinger          FR Fau - Boca Raton     1:13.64    1:18.85        
       37.42  1:18.85                                                      
 29 Yasmin Calinescu-Marrero   6 A-Heritagedelray     1:24.00    1:19.66        
       36.49  1:19.66                                                      
 30 Devin Byrne               FR CoralSpringsChtr     1:10.89    1:19.74        
       36.49  1:19.74                                                      
 31 Lindsey Rogers            SR King's Academy       1:10.56    1:20.03        
       36.38  1:20.03                                                      
 32 Alex Ferrara               6 A-Heritagedelray     1:24.50    1:23.53        
       38.72  1:23.53                                                      
 33 Liana Manning              7 Grandview Prep       1:38.70    1:24.32        
       38.99  1:24.32                                                      
 34 Sarah Hasle               FR Pompano Beach        1:25.64    1:24.70        
       40.55  1:24.70                                                      
 35 Tara McDermott               Trinity Christ'n     1:22.81    1:25.01        
       39.54  1:25.01                                                      
 36 Rachel Chapnick           FR Fau - Boca Raton     1:29.43    1:31.12        
       41.39  1:31.12                                                      
 -- Aleezee True              FR Pompano Beach        1:07.08         DQ        
       36.79       DQ                                                      
 -- Annika Ramia-Wright       JR N. Broward Prep      1:00.00         NS        
 -- Kiley Smith                6 A-Heritagedelray          NT         NS        
 -- Kelly Racheal             JR Fau - Boca Raton     1:28.90         NS        
 -- Sarah Neyra               JR Grandview Prep       1:16.70         NS        
 -- Allison Surrette          SR Summit Christian     1:15.94         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
State Record: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
 Pool Record: * 46.95        2007 Donald Sutton III, Cardinal Gibbons          
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Paul Murray         JR A-Heritagedelray       48.57      47.00 AA-C    20  
       22.72    47.00                                                      
  2 Elijah Flood        SR Pine Crest             49.10      47.40         17  
       23.19    47.40                                                      
  3 Seth Weil           SR Saint  Andrew's        49.35      48.14         16  
       23.14    48.14                                                      
  4 John Walsh          JR Pompano Beach          49.66      48.66         15  
       23.46    48.66                                                      
  5 Joe D'Onofrio       JR Westminster Acad       49.52      50.14         14  
       23.79    50.14                                                      
  6 Wali Toulson        FR Saint  Andrew's        49.81      50.88         13  
       24.33    50.88                                                      
  7 Brett Kinsey        SR N. Broward Prep        50.06      51.78         12  
       25.10    51.78                                                      
  8 Stephen Norton      JR Saint  Andrew's        51.67      52.67         11  
       25.23    52.67                                                      
B - Final
  9 Antonio Pardo       SR CoralSpringsChtr       51.85      51.36          9  
       24.95    51.36                                                      
 10 Bert Posess         SR Saint  Andrew's        51.93      51.55          7  
       25.02    51.55                                                      
 11 Delaney Brock       FR Pine Crest             52.92      53.62          6  
       25.51    53.62                                                      
 12 Descartes Holland    8 Pine Crest             53.12      53.98          5  
       25.68    53.98                                                      
 13 Timothy Sgrignoli   SO Pompano Beach          53.42      54.10          4  
       26.39    54.10                                                      
 14 Dakota Sands        SR Pompano Beach          55.35      55.72          3  
       26.49    55.72                                                      
 15 Justin O'Brien      SR King's Academy         55.96      55.79          2  
       26.21    55.79                                                      
 16 Leon Legot          JR Pine Crest             55.92      56.02          1  
       26.76    56.02                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
State Record: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
 Pool Record: * 46.95        2007 Donald Sutton III, Cardinal Gibbons          
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Paul Murray               JR A-Heritagedelray       46.66      48.57 q      
       23.45    48.57                                                      
  2 Elijah Flood              SR Pine Crest             48.41      49.10 q      
       23.91    49.10                                                      
  3 Seth Weil                 SR Saint  Andrew's        48.25      49.35 q      
       23.55    49.35                                                      
  4 Joe D'Onofrio             JR Westminster Acad       51.28      49.52 q      
       23.62    49.52                                                      
  5 John Walsh                JR Pompano Beach          50.84      49.66 q      
       23.78    49.66                                                      
  6 Wali Toulson              FR Saint  Andrew's        49.27      49.81 q      
       23.95    49.81                                                      
  7 Brett Kinsey              SR N. Broward Prep        50.50      50.06 q      
       24.34    50.06                                                      
  8 Stephen Norton            JR Saint  Andrew's        52.66      51.67 q      
       24.63    51.67                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Antonio Pardo             SR CoralSpringsChtr       51.87      51.85 q      
       24.68    51.85                                                      
 10 Bert Posess               SR Saint  Andrew's        51.85      51.93 q      
       24.85    51.93                                                      
 11 Delaney Brock             FR Pine Crest             54.93      52.92 q      
       25.25    52.92                                                      
 12 Descartes Holland          8 Pine Crest             53.04      53.12 q      
       26.12    53.12                                                      
 13 Timothy Sgrignoli         SO Pompano Beach          53.28      53.42 q      
       26.02    53.42                                                      
 14 Dakota Sands              SR Pompano Beach          54.29      55.35 q      
       25.50    55.35                                                      
 15 Leon Legot                JR Pine Crest             56.44      55.92 q      
       26.67    55.92                                                      
 16 Justin O'Brien            SR King's Academy         58.98      55.96 q      
       26.54    55.96                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Antonio Barros            SO A-Heritagedelray       54.90      56.14        
       26.51    56.14                                                      
 18 Drew Offerdahl            FR Westminster Acad       55.72      56.17        
       26.37    56.17                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Christopher McNally       JR Pompano Beach          58.73      57.02        
       27.51    57.02                                                      
 20 Zack Souza                SR Pope John Paul         56.56      57.13        
       27.64    57.13                                                      
 21 Thomas Ansell             SO Trinity Christ'n       58.35      57.70        
       26.95    57.70                                                      
 22 Brandon Zipper            SR N. Broward Prep      1:00.10      59.61        
       28.24    59.61                                                      
 23 Blake Erickson            JR Westminster Acad     1:00.10    1:00.25        
       28.80  1:00.25                                                      
 24 Nico DiPerna              SO Fau - Boca Raton       59.23    1:00.70        
       28.64  1:00.70                                                      
 25 Steven Vandercook         SR Fau - Boca Raton     1:01.09    1:01.09        
       29.39  1:01.09                                                      
 26 Logan Johnstone            8 Westminster Acad     1:02.84    1:02.10        
       28.96  1:02.10                                                      
 27 Christion Paniagua        JR CoralSpringsChtr     1:08.50    1:02.32        
       29.76  1:02.32                                                      
 28 Gianni Lazzara             8 A-Heritagedelray     1:01.20    1:02.35        
       29.59  1:02.35                                                      
 29 Paul Mulder               SR N. Broward Prep      1:00.00    1:02.36        
       29.73  1:02.36                                                      
 30 Matheus Costa             JR Trinity Christ'n     1:10.75    1:05.25        
       30.78  1:05.25                                                      
 31 Jack Hickler              SO N. Broward Prep           NT    1:05.30        
     1:05.42  1:05.30                                                      
 32 Brandon Moye              JR King's Academy       1:09.33    1:06.34        
       30.58  1:06.34                                                      
 33 Gabriel Qunones-Medina    SR Fau - Boca Raton     1:06.92    1:06.54        
       30.91  1:06.54                                                      
 34 Patrick Digan             JR Pope John Paul       1:10.95    1:07.00        
       32.15  1:07.00                                                      
 35 Mac Wallach               JR Grandview Prep       1:08.80    1:08.15        
       31.68  1:08.15                                                      
 36 Simeon Gobin               8 King's Academy       1:11.19    1:08.19        
       31.53  1:08.19                                                      
 37 Evan Glickman             SO Grandview Prep       1:12.02    1:08.68        
       32.62  1:08.68                                                      
 38 Bryce Beck                SR Summit Christian     1:07.00    1:09.27        
     1:09.43  1:09.27                                                      
 39 Marty Conklin             FR Trinity Christ'n     1:11.40    1:10.48        
       33.33  1:10.48                                                      
 40 Luca Rispoli              FR Grandview Prep       1:10.31    1:13.08        
       33.88  1:13.08                                                      
 41 Tyler Groelle             JR King's Academy       1:40.00    1:15.53        
       36.86  1:15.53                                                      
 42 Daniel Neyra               8 Grandview Prep       1:15.10    1:15.54        
       35.40  1:15.54                                                      
 43 Matthew Otto                 CoralSpringsChtr     1:08.89    1:15.81        
       34.96  1:15.81                                                      
 44 Cameron Codner             7 Summit Christian     1:24.94    1:25.18        
       38.73  1:25.18                                                      
 -- Ryan Soto                    CoralSpringsChtr     1:10.50         NS        
 -- Chris Rubsamen            JR Pope John Paul       1:00.39         NS        
 -- Christian Griego          FR A-Heritagedelray     1:33.00         NS        
 -- Austin Smith              SR Pope John Paul         59.29         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
State Record: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
 Pool Record: * 4:55.72        2007 Siena DeVenuto, PCS                        
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Siena DeVenuto      JR Pine Crest           4:59.48    4:53.55*AA-A    20  
       27.66    57.46  1:27.52  1:57.85  2:27.98  2:57.16  3:26.38  3:55.91
     4:25.22  4:53.55                                                      
  2 Amanda King         FR Saint  Andrew's      5:16.87    5:08.76         17  
       29.72  1:01.32  1:32.77  2:04.17  2:35.25  3:05.80  3:36.34  4:07.53
     4:38.85  5:08.76                                                      
  3 Maddie Camp         SO Saint  Andrew's      5:16.84    5:09.71         16  
       28.74    59.76  1:30.99  2:02.19  2:33.66  3:04.96  3:36.11  4:07.63
     4:39.25  5:09.71                                                      
  4 Amanda Ford         FR Saint  Andrew's      5:18.84    5:16.59         15  
       29.52  1:00.82  1:32.24  2:03.57  2:35.15  3:07.33  3:39.85  4:12.41
     4:44.88  5:16.59                                                      
  5 Miriam Crispo       SO Pine Crest           5:16.59    5:24.43         14  
       29.98  1:02.06  1:34.79  2:07.76  2:40.95  3:14.19  3:47.58  4:20.37
     4:53.23  5:24.43                                                      
  6 Mallory McKeon      FR Pine Crest           5:17.10    5:24.46         13  
       29.71  1:01.54  1:34.62  2:07.58  2:40.72  3:13.68  3:46.61  4:19.77
     4:52.90  5:24.46                                                      
  7 Megan Smith         JR Pine Crest           5:35.22    5:30.42         12  
       30.17  1:02.93  1:35.68  2:09.09  2:41.28  3:14.11  3:47.50  4:21.44
     4:55.74  5:30.42                                                      
  8 Amy Kranz            6 Westminster Acad     5:38.89    5:38.25         11  
       30.08  1:04.04  1:38.74  2:12.95  2:47.50  3:22.00  3:56.58  4:30.93
     5:05.38  5:38.25                                                      
B - Final
  9 Georgia Montano     JR CoralSpringsChtr     5:54.18    5:43.61          9  
       29.94  1:03.41  1:38.16  2:13.48  2:48.54  3:23.98  3:58.93  4:33.92
     5:09.13  5:43.61                                                      
 10 Daniela Ruch        SO CoralSpringsChtr     6:00.00    5:59.23          7  
       31.35  1:06.74  1:43.25  2:19.82  2:56.53  3:33.16  4:09.94  4:46.49
     5:23.19  5:59.23                                                      
 11 Elizabeth Blair     SO Pompano Beach        6:42.48    6:40.47          6  
       36.18  1:16.06  1:57.10  2:37.58  3:19.17  3:59.87  4:40.46  5:21.42
     6:01.77  6:40.47                                                      
 12 Stephanie Radu      SR CoralSpringsChtr     7:03.77    7:02.90          5  
       37.22  1:18.92  2:02.04  2:45.27  3:28.84  4:12.31  4:55.56  5:39.14
     6:22.21  7:02.90                                                      
 13 Johanna Grassi      FR Pompano Beach        6:58.36    7:03.09          4  
       34.81  1:16.17  1:58.09  2:40.92  3:24.30  4:08.72  4:54.13  5:38.02
     6:21.77  7:03.09                                                      
 14 Chelsea Townsend    JR Pompano Beach        7:12.95    7:05.40          3  
       34.61  1:16.59  2:00.13  2:44.05  3:27.90  4:12.46  4:56.67  5:41.43
     6:26.36  7:05.40                                                      
 15 Dana Delosa         JR CoralSpringsChtr     8:28.75    8:31.47          2  
       38.32  1:24.64  3:09.57  4:03.64  4:57.83  5:52.25  6:46.96  7:40.86
     8:31.32  8:31.47                                                      
 -- Megan Brolley       SO Saint  Andrew's      5:43.10         DQ        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
State Record: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
 Pool Record: * 4:55.72        2007 Siena DeVenuto, PCS                        
                4:58.13  AA-A
                5:02.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Siena DeVenuto            JR Pine Crest           4:52.51    4:59.48 qAA-C  
       28.37    59.16  1:30.06  2:01.17  2:32.27  3:01.59  3:31.12  4:00.93
     4:30.53  4:59.48                                                      
  2 Miriam Crispo             SO Pine Crest           5:28.31    5:16.59 q      
       29.56  1:01.52  1:33.74  2:05.73  2:37.61  3:09.85  3:42.00  4:14.21
     4:45.94  5:16.59                                                      
  3 Maddie Camp               SO Saint  Andrew's      5:13.22    5:16.84 q      
       29.77  1:01.65  1:33.76  2:06.02  2:37.74  3:10.07  3:42.10  4:14.60
     4:46.50  5:16.84                                                      
  4 Amanda King               FR Saint  Andrew's      5:12.93    5:16.87 q      
       30.00  1:02.16  1:34.70  2:07.42  2:39.67  3:11.94  3:43.74  4:15.16
     4:46.32  5:16.87                                                      
  5 Mallory McKeon            FR Pine Crest           5:18.31    5:17.10 q      
       29.74  1:02.63  1:35.03  2:07.73  2:40.16  3:12.17  3:43.84  4:15.53
     4:47.81  5:17.10                                                      
  6 Amanda Ford               FR Saint  Andrew's      5:16.82    5:18.84 q      
       28.90  1:00.00  1:31.72  2:03.62  2:35.58  3:08.03  3:40.64  4:13.88
     4:47.03  5:18.84                                                      
  7 Megan Smith               JR Pine Crest           5:33.94    5:35.22 q      
       29.51  1:02.04  1:34.95  2:08.38  2:41.87  3:15.71  3:49.75  4:24.72
     4:59.61  5:35.22                                                      
  8 Amy Kranz                  6 Westminster Acad     5:35.45    5:38.89 q      
       30.36  1:03.40  1:37.51  2:12.24  2:46.80  3:21.42  3:55.86  4:30.56
     5:04.97  5:38.89                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Megan Brolley             SO Saint  Andrew's      5:35.30    5:43.10 q      
       30.29  1:03.23  1:37.63  2:12.68  2:47.75  3:23.10  3:58.68  4:34.19
     5:09.74  5:43.10                                                      
 10 Georgia Montano           JR CoralSpringsChtr     5:48.87    5:54.18 q      
       31.04  1:05.80  1:41.57  2:17.78  2:53.96  3:30.48  4:06.80  4:43.00
     5:18.89  5:54.18                                                      
 11 Daniela Ruch              SO CoralSpringsChtr     5:58.89    6:00.00 q      
       31.47  1:06.54  1:42.75  2:19.09  2:55.66  3:32.34  4:09.47  4:47.25
     5:24.09  6:00.00                                                      
 12 Elizabeth Blair           SO Pompano Beach        6:51.24    6:42.48 q      
       35.84  1:15.16  1:56.06  2:37.29  3:18.61  3:59.70  4:40.50  5:21.88
     6:02.74  6:42.48                                                      
 13 Johanna Grassi            FR Pompano Beach        7:03.24    6:58.36 q      
       35.87  1:18.06  2:01.41  2:44.80  3:28.25  4:11.19  4:55.09  5:37.62
     6:18.96  6:58.36                                                      
 14 Stephanie Radu            SR CoralSpringsChtr     6:59.89    7:03.77 q      
       37.74  1:19.93  2:02.68  2:46.35  3:30.12  4:13.82  4:57.61  5:40.65
     6:23.31  7:03.77                                                      
 15 Chelsea Townsend          JR Pompano Beach        7:02.89    7:12.95 q      
       37.41  1:19.49  2:03.20  2:47.79  3:32.64  4:17.47  5:01.76  5:46.44
     6:30.71  7:12.95                                                      
 16 Dana Delosa               JR CoralSpringsChtr     8:30.50    8:28.75 q      
       39.11  1:23.62  3:09.11  4:03.75  4:57.35  5:52.12  8:28.75         
-------------------------------------------------------------------------
 -- Deborah Caputo            FR Westminster Acad     7:17.63         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
State Record: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
 Pool Record: * 4:27.33        2006 Joey Pedraza, PCS                          
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas Veale        SO Pine Crest           4:45.94    4:40.95 AA-C    20  
       25.88    53.70  1:21.68  1:50.35  2:19.23  2:47.81  3:16.66  3:45.34
     4:13.73  4:40.95                                                      
  2 Stephano Miranda    SR Pine Crest           4:49.15    4:43.84         17  
       26.10    54.34  1:22.35  1:50.75  2:19.36  2:48.14  3:16.90  3:45.95
     4:15.28  4:43.84                                                      
  3 Tiago Schulz        SR CoralSpringsChtr     4:59.98    4:52.27         16  
       26.27    54.62  1:23.40  1:52.56  2:21.68  2:51.25  3:21.24  3:52.14
     4:22.43  4:52.27                                                      
  4 Austin Evenson      FR Pine Crest           5:06.82    4:54.43         15  
       27.55    56.89  1:26.69  1:56.44  2:26.21  2:56.26  3:26.48  3:56.49
     4:25.90  4:54.43                                                      
  5 James Lilly         JR N. Broward Prep      5:04.51    4:55.38         14  
       26.80    56.90  1:26.70  1:56.72  2:27.48  2:58.49  3:29.28  3:57.64
     4:26.89  4:55.38                                                      
  6 Sebastien Aube      SR Saint  Andrew's      5:04.27    5:02.66         13  
       26.99    56.16  1:26.70  1:57.47  2:28.26  2:59.45  3:30.33  4:01.13
     4:32.17  5:02.66                                                      
  7 Gottfried Eisenber  FR Pine Crest           5:03.35    5:04.31         12  
       26.81    56.41  1:26.74  1:57.07  2:27.73  2:58.90  3:30.32  4:02.10
     4:33.88  5:04.31                                                      
  8 Kent Haefner         7 Westminster Acad     5:39.11    5:39.61         11  
       29.87  1:03.47  1:37.66  2:11.74  2:46.66  3:22.27  3:57.33  4:32.35
     5:06.01  5:39.61                                                      
B - Final
  9 Branden Digan       SR Pope John Paul       5:48.51    5:36.99          9  
       29.87  1:02.98  1:36.71  2:11.09  2:45.91  3:20.68  3:56.09  4:30.64
     5:04.56  5:36.99                                                      
 10 Blake Sufferling    SR Saint  Andrew's      5:49.85    5:39.45          7  
       30.26  1:03.48  1:37.51  2:11.46  2:46.24  3:21.05  3:56.63  4:32.45
     5:06.91  5:39.45                                                      
 11 Michael Larsen      SR Saint  Andrew's      5:42.31    5:40.01          6  
       30.01  1:03.16  1:37.20  2:11.31  2:46.02  3:21.22  3:56.49  4:32.05
     5:07.01  5:40.01                                                      
 12 William Farley      SR Pompano Beach        6:11.63    6:00.19          5  
       30.49  1:04.93  1:41.16  2:18.41  2:55.48  3:33.26  4:10.74  4:48.74
     5:25.79  6:00.19                                                      
 13 Carlton Gillespie   FR Pompano Beach        6:09.35    6:00.67          4  
       30.59  1:05.42  1:41.31  2:19.14  2:56.85  3:33.70  4:11.38  4:48.59
     5:26.31  6:00.67                                                      
 14 Tyler Peterson      FR Westminster Acad     6:43.24    6:45.89          3  
       30.74  1:08.45  1:49.03  2:30.66  3:12.29  3:54.62  4:38.57  5:24.11
     6:05.68  6:45.89                                                      
 -- Zachary Cocalis     FR Pompano Beach        6:20.66         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
State Record: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
 Pool Record: * 4:27.33        2006 Joey Pedraza, PCS                          
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas Veale              SO Pine Crest           4:40.04    4:45.94 q      
       26.06    54.16  1:22.58  1:51.30  2:20.07  2:48.87  3:17.97  3:47.25
     4:16.80  4:45.94                                                      
  2 Stephano Miranda          SR Pine Crest           4:39.46    4:49.15 q      
       26.45    55.04  1:24.13  1:53.41  2:22.87  2:52.06  3:21.29  3:50.76
     4:20.06  4:49.15                                                      
  3 Tiago Schulz              SR CoralSpringsChtr     4:54.80    4:59.98 q      
       26.77    55.29  1:24.69  1:54.41  2:24.51  2:54.95  3:25.79  3:56.92
     4:28.60  4:59.98                                                      
  4 Gottfried Eisenberger     FR Pine Crest           4:59.85    5:03.35 q      
       27.83    58.71  1:30.19  2:01.94  2:33.00  3:04.16  3:35.15  4:06.15
     4:35.84  5:03.35                                                      
  5 Sebastien Aube            SR Saint  Andrew's      5:01.89    5:04.27 q      
       27.23    57.29  1:28.43  1:59.82  2:31.24  3:02.27  3:33.58  4:04.67
     4:35.63  5:04.27                                                      
  6 James Lilly               JR N. Broward Prep      4:57.00    5:04.51 q      
       26.90    57.03  1:28.55  2:00.17  2:31.51  3:03.14  3:34.44  4:05.27
     4:35.91  5:04.51                                                      
  7 Austin Evenson            FR Pine Crest           5:01.73    5:06.82 q      
       28.63    59.52  1:30.16  2:01.36  2:32.47  3:03.56  3:34.64  4:05.81
     4:36.60  5:06.82                                                      
  8 Kent Haefner               7 Westminster Acad     6:00.00    5:39.11 q      
       30.28  1:03.40  1:36.92  2:11.24  2:45.84  3:20.32  3:55.31  4:30.34
     5:05.04  5:39.11                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Michael Larsen            SR Saint  Andrew's      6:05.55    5:42.31 q      
       29.97  1:02.93  1:36.91  2:11.31  2:45.66  3:20.32  3:55.82  4:31.05
     5:07.34  5:42.31                                                      
 10 Branden Digan             SR Pope John Paul       5:58.17    5:48.51 q      
       28.52  1:01.98  1:37.15  2:13.37  2:49.92  3:26.23  4:02.12  4:38.59
     5:14.50  5:48.51                                                      
 11 Blake Sufferling          SR Saint  Andrew's      6:11.40    5:49.85 q      
       29.01  1:00.54  1:33.88  2:08.24  2:43.45  3:19.64  3:57.04  4:34.82
     5:12.82  5:49.85                                                      
 12 Carlton Gillespie         FR Pompano Beach        6:09.78    6:09.35 q      
       30.55  1:05.94  1:43.60  2:21.78  3:00.40  3:39.45  4:18.56  4:55.74
     5:34.33  6:09.35                                                      
 13 William Farley            SR Pompano Beach        6:04.56    6:11.63 q      
       31.61  1:08.15  1:45.73  2:23.17  3:01.09  3:40.15  4:19.18  4:57.13
     5:35.75  6:11.63                                                      
 14 Zachary Cocalis           FR Pompano Beach        6:43.21    6:20.66 q      
       32.92  1:10.83  1:49.26  2:29.07  3:09.30  3:49.05  4:27.83  5:06.75
     5:44.93  6:20.66                                                      
 15 Tyler Peterson            FR Westminster Acad     6:38.54    6:43.24 q      
       30.56  1:08.01  1:48.77  2:30.57  3:12.76  3:55.12  4:37.47  5:20.60
     6:02.70  6:43.24                                                      
 -- Christian Munro            7 Saint  Andrew's      5:58.00         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
State Record: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
 Pool Record: * 1:35.85        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Moseley, B. Atkinson   
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                1:44.35    1:40.49         40  
     1) Stephanie Eisenring SR          2) Lara Moseley SR                
     3) Rebecca Aiello SO               4) Nathalie Bijlsma JR            
       24.47    49.71  1:15.27  1:40.49                                    
  2 Westminster Academy                         1:49.40    1:41.48         34  
     1) Stacey Walkling JR              2) Alexandera Offerdahl JR        
     3) Caroline Israels 8              4) Jessica Nederlanden SO         
       25.94    51.45  1:17.10  1:41.48                                    
  3 Saint Andrew's (Boca Raton)                 1:51.27    1:45.42         32  
     1) Riley Shipman JR                2) Amanda King FR                 
     3) Amanda Ford FR                  4) Ashley Kristensen SR           
       26.60    52.24  1:18.26  1:45.42                                    
  4 Pompano Beach                               1:56.76    1:57.92         30  
     1) Samantha Wright                 2) Cristina Escobar SR            
     3) Luisa Aranjo SR                 4) Alison Coffey SO               
       30.20  1:00.00  1:29.55  1:57.92                                    
  5 American Heritage (Delray Bch)              2:06.97    2:05.66         28  
     1) Jasmine Lacoursiere JR          2) Holly Clark FR                 
     3) Jenny Farber JR                 4) Yasmin Calinescu-Marrero 6     
       27.02    57.10  1:29.17  2:05.66                                    
  6 Fau (Boca Raton)                            2:36.01    2:37.81         26  
     1) Amanda Rubio FR                 2) Rachel Chapnick FR             
     3) Aubrey Mallinger FR             4) Madison Hudson 7               
       52.38  1:33.00  2:07.38  2:37.81                                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
State Record: # 1:34.37        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Mosley, B. Atkinson    
 Pool Record: * 1:35.85        2007 Pine Crest                                 
                         S. Eisenring, M. Quinn, L. Moseley, B. Atkinson   
                1:38.34  AA-A
                1:39.64  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:36.50    1:44.35 q      
     1) Alina Schulhofer 8              2) Nathalie Bijlsma JR            
     3) Katie Quinn SO                  4) Miriam Crispo SO               
       26.27    51.88  1:18.07  1:44.35                                    
  2 Westminster Academy                               1:42.97    1:49.40 q      
     1) Sarah Peterson SR               2) Stacey Walkling JR             
     3) Anisa Stechert SO               4) Meghan Crimmins SR             
       29.54    55.54  1:22.54  1:49.40                                    
  3 Saint Andrew's (Boca Raton)                       1:43.72    1:51.27 q      
     1) Hannah Coombs 8                 2) Rebecca Rolle SO               
     3) Ashley Kristensen SR            4) Maddie Camp SO                 
       28.30    57.14  1:23.72  1:51.27                                    
  4 Pompano Beach                                     1:56.73    1:56.76 q      
     1) Samantha Wright                 2) Cristina Escobar SR            
     3) Luisa Aranjo SR                 4) Alison Coffey SO               
       29.66    59.31  1:28.58  1:56.76                                    
  5 American Heritage (Delray Bch)                    2:08.00    2:06.97 q      
     1) Jasmine Lacoursiere JR          2) Holly Clark FR                 
     3) Jenny Farber JR                 4) Yasmin Calinescu-Marrero 6     
       26.98    56.63  1:29.27  2:06.97                                    
  6 Fau (Boca Raton)                                  2:20.78    2:36.01 q      
     1) Amanda Rubio FR                 2) Rachel Chapnick FR             
     3) Aubrey Mallinger FR             4) Madison Hudson 7               
       50.70  1:32.12  2:06.45  2:36.01                                    
 -- Coral Springs Charter                             1:46.20         DQ        
     1) Brittany Hanson FR              2) Ashley Hicks JR                
     3) Lucia Morris FR                 4) Carina Tenaglia                
       28.89    53.33  1:20.31       DQ                                    
 -- Pope John Paul II (Boca Raton)                    2:08.76         DQ        
     1) Emily Brown SR                  2) Jackie Albano FR               
     3) Felicia Danio JR                4) Karly Hedgecock SO             
       28.85    59.92  1:30.80       DQ                                    
 -- Grandview Prep (Boca Raton)                       2:33.29         NS        
     1) Cari Glickman SO                2) Sarah Neyra JR                 
     3) Renatta Bissoondatt SO          4) Liana Manning 7                
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
State Record: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
 Pool Record: * 1:29.59        2006 Pine Crest / MAST (shared)                 
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Saint Andrew's (Boca Raton)                 1:33.20    1:31.78         40  
     1) Bert Posess SR                  2) Stephen Norton JR              
     3) Sebastien Aube SR               4) Wyatt Pechter SR               
       22.80    45.98  1:09.35  1:31.78                                    
  2 Pine Crest (Fort Lauderdale)                1:34.59    1:32.31         34  
     1) Elijah Flood SR                 2) Gottfried Eisenberger FR       
     3) Descartes Holland 8             4) Stephano Miranda SR            
       22.60    45.93  1:09.27  1:32.31                                    
  3 Pompano Beach                               1:33.40    1:32.51         32  
     1) Benjamin Tenchert SO            2) Thomas Shahan JR               
     3) Dakota Sands SR                 4) John Walsh JR                  
       23.64    47.62  1:11.31  1:32.51                                    
  4 Westminster Academy                         1:42.65    1:37.12         30  
     1) Joe D'Onofrio JR                2) Jeremiah Borton SO             
     3) Anthony Harel-Canada JR         4) Drew Offerdahl FR              
       23.16    47.70  1:13.01  1:37.12                                    
  5 Coral Springs Charter                       1:43.01    1:42.87         28  
     1) Antonio Pardo SR                2) Tiago Schulz SR                
     3) Anthony Stanco                  4) Christion Paniagua JR          
       23.84    47.46  1:15.49  1:42.87                                    
  6 American Heritage (Delray Bch)              1:44.72    1:44.04         26  
     1) Antonio Barros SO               2) Tyler Kennedy SR               
     3) Tyler Painter JR                4) Paul Murray JR                 
       26.20    52.34  1:21.28  1:44.04                                    
  7 Pope John Paul II (Boca Raton)              1:48.64    1:48.04         24  
     1) Branden Digan SR                2) Zack Souza SR                  
     3) Douglas Aguililla SR            4) Patrick Digan JR               
       26.51    51.26  1:17.87  1:48.04                                    
  8 Summit Christian (West Palm)                1:51.83    1:50.78         22  
     1) Michael VanZee SR               2) Cameron Codner 7               
     3) Nicholas VanZee 8               4) Bryce Beck SR                  
       24.07    57.61  1:22.65  1:50.78                                    
B - Final
  9 North Broward Prep                          1:56.07    1:47.45         18  
     1) Marcus Friedman SR              2) Chadin Dalton SO               
     3) Paul Mulder SR                  4) Steven Chatoff SO              
       23.85    50.84  1:19.69  1:47.45                                    
 10 Trinity Christian (Lake Worth)              1:53.42    1:51.35         14  
     1) Matheus Costa JR                2) Andrew Angelman SO             
     3) Marty Conklin FR                4) Thomas Ansell SO               
       28.65    56.38  1:26.49  1:51.35                                    
 11 Grandview Prep (Boca Raton)                 1:58.94    1:57.09         12  
     1) Mac Wallach JR                  2) Evan Glickman SO               
     3) Daniel Neyra 8                  4) Luca Rispoli FR                
       28.98    57.69  1:28.36  1:57.09                                    
 12 Fau (Boca Raton)                            2:04.24    2:05.46         10  
     1) AJ Alexopoulos SO               2) Steven Vandercook SR           
     3) Gabriel Qunones-Medina SR       4) Nico DiPerna SO                
       42.25  1:08.64  1:37.87  2:05.46                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
State Record: # 1:23.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer, Kosugi                   
 Pool Record: * 1:29.59        2006 Pine Crest / MAST (shared)                 
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Saint Andrew's (Boca Raton)                       1:31.53    1:33.20 q      
     1) Stephen Norton JR               2) Bert Posess SR                 
     3) Fillippo Sella JR               4) Wyatt Pechter SR               
       23.71    46.48  1:10.15  1:33.20                                    
  2 Pompano Beach                                     1:33.25    1:33.40 q      
     1) Benjamin Tenchert SO            2) Thomas Shahan JR               
     3) Dakota Sands SR                 4) John Walsh JR                  
       23.99    47.60  1:11.42  1:33.40                                    
  3 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      1:31.50    1:34.59 q      
     1) Descartes Holland 8             2) Gottfried Eisenberger FR       
     3) Stephano Miranda SR             4) Jose Arrillaga Tamez JR        
       23.43    46.86  1:10.23  1:34.59                                    
  4 Westminster Academy                               1:36.43    1:42.65 q      
     1) AJ Barbar SO                    2) Drew Offerdahl FR              
     3) Jeremiah Borton SO              4) Jordan Bothe FR                
       25.15    50.07  1:15.36  1:42.65                                    
  5 Coral Springs Charter                             1:41.20    1:43.01 q      
     1) Anthony Stanco                  2) Antonio Pardo SR               
     3) Tiago Schulz SR                 4) Christion Paniagua JR          
       23.89    47.99  1:16.31  1:43.01                                    
  6 American Heritage (Delray Bch)                    1:40.02    1:44.72 q      
     1) Antonio Barros SO               2) Tyler Kennedy SR               
     3) Tyler Painter JR                4) Paul Murray JR                 
       25.85    41.85    59.31  1:44.72                                    
  7 Pope John Paul II (Boca Raton)                    1:44.98    1:48.64 q      
     1) Branden Digan SR                2) Austin Smith SR                
     3) Zack Souza SR                   4) Chris Rubsamen JR              
       26.17    52.99  1:18.15  1:48.64                                    
  8 Summit Christian (West Palm)                      1:54.59    1:51.83 q      
     1) Michael VanZee SR               2) Cameron Codner 7               
     3) Nicholas VanZee 8               4) Bryce Beck SR                  
       23.71    57.67  1:23.15  1:51.83                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Trinity Christian (Lake Worth)                    2:01.57    1:53.42 q      
     1) Matheus Costa JR                2) Marty Conklin FR               
     3) Andrew Angelman SO              4) Thomas Ansell SO               
       28.74  1:00.28  1:28.11  1:53.42                                    
 10 North Broward Prep                                2:10.00    1:56.07 q      
     1) Chadin Dalton SO                2) Paul Mulder SR                 
     3) Steven Chatoff SO               4) Jack Hickler SO                
       27.25    55.16  1:25.20  1:56.07                                    
 11 Grandview Prep (Boca Raton)                       2:10.97    1:58.94 q      
     1) Mac Wallach JR                  2) Evan Glickman SO               
     3) Daniel Neyra 8                  4) Luca Rispoli FR                
       29.79    59.39  1:30.20  1:58.94                                    
 12 Fau (Boca Raton)                                  2:15.13    2:04.24 q      
     1) AJ Alexopoulos SO               2) Gabriel Qunones-Medina SR      
     3) Nico DiPerna SO                 4) Steven Vandercook SR           
       42.35  1:10.41  1:38.10  2:04.24                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
State Record: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
 Pool Record: * 56.88        2007 Brooke Atkinson, PCS                         
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ashley Hicks        JR CoralSpringsChtr       59.59      58.03 AA-A    20  
       28.35    58.03                                                      
  2 Genevieve Aube      JR Saint  Andrew's      1:01.17    1:00.30         17  
       29.43  1:00.30                                                      
  3 Stephanie Moeller   SO Pine Crest           1:02.57    1:00.81         16  
       29.56  1:00.81                                                      
  4 Jessica Nederlande  SO Westminster Acad     1:01.22    1:01.77         15  
       29.59  1:01.77                                                      
  5 Jasmine Lacoursier  JR A-Heritagedelray     1:02.86    1:02.28         14  
       30.80  1:02.28                                                      
  6 Brittany Hanson     FR CoralSpringsChtr     1:05.25    1:05.44         13  
       32.34  1:05.44                                                      
  7 Jessica Kazmin      JR Pine Crest           1:05.04    1:06.82         12  
       31.91  1:06.82                                                      
  8 Riley Shipman       JR Saint  Andrew's      1:06.98    1:07.56         11  
       32.92  1:07.56                                                      
B - Final
  9 Caroline Israels     8 Westminster Acad     1:10.27    1:06.97          9  
       32.89  1:06.97                                                      
 10 Hannah Itzler       JR Pine Crest           1:07.36    1:07.03          7  
       33.06  1:07.03                                                      
 11 Stephanie Campo        CoralSpringsChtr     1:09.83    1:09.00          6  
       33.89  1:09.00                                                      
 12 Emily Brown         SR Pope John Paul       1:08.42    1:09.79          5  
       33.80  1:09.79                                                      
 13 Devin Bober          8 Saint  Andrew's      1:11.80    1:09.92          4  
       33.81  1:09.92                                                      
 14 Julia Corley         8 King's Academy       1:12.37    1:11.25          3  
       34.49  1:11.25                                                      
 15 Hannah Coombs        8 Saint  Andrew's      1:14.44    1:12.18          2  
       34.56  1:12.18                                                      
 16 Anisa Stechert      SO Westminster Acad     1:12.23    1:12.45          1  
       33.96  1:12.45                                                      
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
State Record: # 54.41        2007 Romano, Meg, Northeast, Northeast            
 Pool Record: * 56.88        2007 Brooke Atkinson, PCS                         
                57.50  AA-C
                58.43  AA-A
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ashley Hicks              JR CoralSpringsChtr       58.02      59.59 q      
       29.30    59.59                                                      
  2 Genevieve Aube            JR Saint  Andrew's      1:00.22    1:01.17 q      
       29.99  1:01.17                                                      
  3 Jessica Nederlanden       SO Westminster Acad     1:01.73    1:01.22 q      
       29.62  1:01.22                                                      
  4 Stephanie Moeller         SO Pine Crest           1:01.26    1:02.57 q      
       30.61  1:02.57                                                      
  5 Jasmine Lacoursiere       JR A-Heritagedelray     1:00.84    1:02.86 q      
       30.95  1:02.86                                                      
  6 Jessica Kazmin            JR Pine Crest           1:03.88    1:05.04 q      
       31.31  1:05.04                                                      
  7 Brittany Hanson           FR CoralSpringsChtr     1:05.50    1:05.25 q      
       32.18  1:05.25                                                      
  8 Riley Shipman             JR Saint  Andrew's      1:07.53    1:06.98 q      
       32.23  1:06.98                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hannah Itzler             JR Pine Crest           1:07.23    1:07.36 q      
       33.07  1:07.36                                                      
 10 Emily Brown               SR Pope John Paul       1:13.92    1:08.42 q      
       33.44  1:08.42                                                      
 11 Stephanie Campo              CoralSpringsChtr     1:07.89    1:09.83 q      
       33.99  1:09.83                                                      
 12 Caroline Israels           8 Westminster Acad     1:12.48    1:10.27 q      
       33.46  1:10.27                                                      
 13 Devin Bober                8 Saint  Andrew's      1:09.21    1:11.80 q      
       34.51  1:11.80                                                      
 14 Anisa Stechert            SO Westminster Acad     1:11.63    1:12.23 q      
       34.05  1:12.23                                                      
 15 Julia Corley               8 King's Academy       1:12.33    1:12.37 q      
       35.29  1:12.37                                                      
 16 Hannah Coombs              8 Saint  Andrew's      1:11.83    1:14.44 q      
       35.70  1:14.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sarah Thompson            JR Pompano Beach        1:16.69    1:16.57        
       36.56  1:16.57                                                      
 18 Abby Beauchamp            SO Pine Crest           1:15.55    1:16.93        
       36.80  1:16.93                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alexandra Karp            SO Pompano Beach        1:21.49    1:22.71        
     1:22.86  1:22.71                                                      
 20 Koral Lastella             6 Westminster Acad     1:26.20    1:25.04        
       40.51  1:25.04                                                      
 21 Katie Martin              JR King's Academy       1:19.33    1:28.02        
       41.98  1:28.02                                                      
 22 Jaclyn Jefferson          SO King's Academy       1:39.92    1:29.81        
       43.19  1:29.81                                                      
 23 Sabrina Rubis              6 King's Academy       1:33.00    1:30.14        
       43.58  1:30.14                                                      
 24 Yasmin Calinescu-Marrero   6 A-Heritagedelray     1:38.00    1:34.97        
       47.51  1:34.97                                                      
 25 Janine Duffy              JR Pope John Paul       1:32.59    1:45.34        
       48.29  1:45.34                                                      
 26 Renatta Bissoondatt       SO Grandview Prep       2:28.84    2:23.55        
     1:00.98  2:23.55                                                      
 -- Maria Jose Vasquez        SO Pompano Beach        1:34.62         DQ        
       47.62       DQ                                                      
 -- Nini Morello              SO CoralSpringsChtr     1:13.25         NS        
 -- Aleezee True              FR Pompano Beach        1:21.39         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
State Record: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
 Pool Record: * 54.21   9/20/2008 Arturo Castro-Diaz, Fort Lauderdale          
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Robert Dowd         JR Pine Crest             56.64      54.76         20  
       26.78    54.76                                                      
  2 Ramon Walton        SR Saint  Andrew's        57.76      56.14         17  
       27.49    56.14                                                      
  3 Armand Aguirre      SO Pine Crest             59.15      58.26         16  
       28.27    58.26                                                      
  4 Michael VanZee      SR Summit Christian     1:00.27      58.92         15  
       29.11    58.92                                                      
  5 Delaney Brock       FR Pine Crest             59.06      59.32         14  
       28.88    59.32                                                      
  6 Timothy Sgrignoli   SO Pompano Beach        1:01.87    1:01.63         13  
       30.71  1:01.63                                                      
  7 Austin Evenson      FR Pine Crest           1:02.15    1:03.26         12  
       31.02  1:03.26                                                      
  8 Kyle Kreunen        FR Saint  Andrew's      1:02.68    1:03.99         11  
       31.37  1:03.99                                                      
B - Final
  9 Greg Norton         SO Saint  Andrew's      1:06.91    1:06.35          9  
       32.60  1:06.35                                                      
 10 Rafi Castillo       SO Saint  Andrew's      1:07.78    1:06.73          7  
       33.27  1:06.73                                                      
 11 Tyler Kennedy       SR A-Heritagedelray     1:04.91    1:08.26          6  
       32.30  1:08.26                                                      
 12 Jacob Percy          8 King's Academy       1:08.36    1:09.15          5  
       33.73  1:09.15                                                      
 13 Micah Smith          6 Westminster Acad     1:09.69    1:09.80          4  
       32.11  1:09.80                                                      
 14 Jarian Martinez     SR Pompano Beach        1:14.05    1:12.31          3  
       34.39  1:12.31                                                      
 15 Logan Johnstone      8 Westminster Acad     1:14.79    1:13.04          2  
       34.66  1:13.04                                                      
 16 Sam Geiman           6 King's Academy       1:14.23    1:14.62          1  
       35.81  1:14.62                                                      
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
State Record: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
 Pool Record: * 54.21   9/20/2008 Arturo Castro-Diaz, Fort Lauderdale          
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Robert Dowd               JR Pine Crest             54.88      56.64 q      
       27.71    56.64                                                      
  2 Ramon Walton              SR Saint  Andrew's        55.54      57.76 q      
       27.80    57.76                                                      
  3 Delaney Brock             FR Pine Crest           1:00.71      59.06 q      
       28.76    59.06                                                      
  4 Armand Aguirre            SO Pine Crest             58.68      59.15 q      
       29.34    59.15                                                      
  5 Michael VanZee            SR Summit Christian       58.77    1:00.27 q      
       29.54  1:00.27                                                      
  6 Timothy Sgrignoli         SO Pompano Beach        1:04.29    1:01.87 q      
       30.40  1:01.87                                                      
  7 Austin Evenson            FR Pine Crest           1:05.34    1:02.15 q      
       30.64  1:02.15                                                      
  8 Kyle Kreunen              FR Saint  Andrew's      1:02.68    1:02.68 q      
       30.13  1:02.68                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tyler Kennedy             SR A-Heritagedelray     1:05.00    1:04.91 q      
       31.16  1:04.91                                                      
 10 Greg Norton               SO Saint  Andrew's      1:06.51    1:06.91 q      
       32.40  1:06.91                                                      
 11 Rafi Castillo             SO Saint  Andrew's      1:06.69    1:07.78 q      
       33.84  1:07.78                                                      
 12 Jacob Percy                8 King's Academy       1:09.33    1:08.36 q      
       33.41  1:08.36                                                      
 13 Micah Smith                6 Westminster Acad     1:10.29    1:09.69 q      
       31.81  1:09.69                                                      
 14 Jarian Martinez           SR Pompano Beach        1:10.26    1:14.05 q      
       35.25  1:14.05                                                      
 15 Sam Geiman                 6 King's Academy       1:13.23    1:14.23 q      
       35.54  1:14.23                                                      
 16 Logan Johnstone            8 Westminster Acad     1:12.98    1:14.79 q      
       35.39  1:14.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 David King                 8 Westminster Acad     1:21.34    1:18.14        
       37.56  1:18.14                                                      
 18 Carlton Gillespie         FR Pompano Beach        1:17.83    1:18.68        
       37.79  1:18.68                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brandon Moye              JR King's Academy       1:21.55    1:18.97        
       36.71  1:18.97                                                      
 20 Zachary Cocalis           FR Pompano Beach        1:21.73    1:24.36        
       41.20  1:24.36                                                      
 21 Gio Bagioli               FR Grandview Prep       1:46.80    1:29.86        
       42.39  1:29.86                                                      
 22 Andrew Angelman           SO Trinity Christ'n     1:36.67    1:30.82        
 23 Max Landau                 6 A-Heritagedelray     1:38.00    1:36.92        
       45.97  1:36.92                                                      
 24 Spencer Rich               8 Grandview Prep       1:40.70    1:41.77        
       44.41  1:41.77                                                      
 -- Holden Schroeder          FR N. Broward Prep      1:20.00         DQ        
       45.69       DQ                                                      
 -- Alex Asseraf               6 A-Heritagedelray     1:33.00         NS        
 -- Caleb Evans               SR King's Academy       1:15.33         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
State Record: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
 Pool Record: * 1:04.40        2006 Christine Slomka, Heritage Delray          
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lindsay Orchard     SR Pine Crest           1:10.47    1:07.93         20  
       32.07  1:07.93                                                      
  2 Emily Norton        SO Saint  Andrew's      1:11.95    1:09.34         17  
       33.05  1:09.34                                                      
  3 Nathalie Bijlsma    JR Pine Crest           1:10.96    1:10.73         16  
       33.04  1:10.73                                                      
  4 Lindsey Swartz       6 Pine Crest           1:10.49    1:10.96         15  
       33.57  1:10.96                                                      
  5 Anastasia Hediger    8 Pine Crest           1:14.33    1:12.51         14  
       34.66  1:12.51                                                      
  6 Lucia Morris        FR CoralSpringsChtr     1:14.44    1:13.20         13  
       33.98  1:13.20                                                      
  7 Jen Zink            SO Saint  Andrew's      1:16.29    1:14.83         12  
       35.04  1:14.83                                                      
  8 Jillian Alexander      CoralSpringsChtr     1:18.79    1:18.03         11  
       36.53  1:18.03                                                      
B - Final
  9 Paige Hicks         FR CoralSpringsChtr     1:18.98    1:18.46          9  
       36.80  1:18.46                                                      
 10 Steph DeVries       SO Saint  Andrew's      1:24.97    1:20.54          7  
       38.14  1:20.54                                                      
 11 Nikki Jasbon        SO Saint  Andrew's      1:22.00    1:20.58          6  
       37.79  1:20.58                                                      
 12 Sarah Peterson      SR Westminster Acad     1:20.14    1:21.76          5  
       38.15  1:21.76                                                      
 13 Sarah Beames        SO Pompano Beach        1:25.64    1:24.23          4  
       40.25  1:24.23                                                      
 14 Madison Hudson       7 Fau - Boca Raton     1:23.07    1:25.17          3  
       40.51  1:25.17                                                      
 15 Alison Coffey       SO Pompano Beach        1:25.28    1:26.22          2  
       40.35  1:26.22                                                      
 16 Lindsay Sauer        6 Westminster Acad     1:28.58    1:29.56          1  
       42.27  1:29.56                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
State Record: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
 Pool Record: * 1:04.40        2006 Christine Slomka, Heritage Delray          
                1:05.24  AA-A
                1:06.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- Shelby Ballard            JR King's Academy       1:43.96    1:21.85        
  1 Lindsay Orchard           SR Pine Crest           1:08.91    1:10.47 q      
       33.66  1:10.47                                                      
  2 Lindsey Swartz             6 Pine Crest           1:12.75    1:10.49 q      
       33.76  1:10.49                                                      
  3 Nathalie Bijlsma          JR Pine Crest           1:10.10    1:10.96 q      
       33.34  1:10.96                                                      
  4 Emily Norton              SO Saint  Andrew's      1:06.96    1:11.95 q      
       34.18  1:11.95                                                      
  5 Anastasia Hediger          8 Pine Crest           1:12.88    1:14.33 q      
       35.42  1:14.33                                                      
  6 Lucia Morris              FR CoralSpringsChtr     1:12.21    1:14.44 q      
       34.83  1:14.44                                                      
  7 Jen Zink                  SO Saint  Andrew's      1:13.23    1:16.29 q      
       35.75  1:16.29                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  8 Jillian Alexander            CoralSpringsChtr     1:17.25    1:18.79 q      
       36.99  1:18.79                                                      
  9 Paige Hicks               FR CoralSpringsChtr     1:16.02    1:18.98 q      
       36.86  1:18.98                                                      
 10 Sarah Peterson            SR Westminster Acad     1:19.39    1:20.14 q      
       37.21  1:20.14                                                      
 11 Nikki Jasbon              SO Saint  Andrew's      1:21.53    1:22.00 q      
       38.15  1:22.00                                                      
 12 Madison Hudson             7 Fau - Boca Raton     1:25.42    1:23.07 q      
       39.12  1:23.07                                                      
 13 Steph DeVries             SO Saint  Andrew's      1:23.07    1:24.97 q      
       39.88  1:24.97                                                      
 14 Alison Coffey             SO Pompano Beach        1:23.19    1:25.28 q      
       39.44  1:25.28                                                      
 15 Sarah Beames              SO Pompano Beach        1:21.81    1:25.64 q      
       40.65  1:25.64                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 16 Lindsay Sauer              6 Westminster Acad     1:26.36    1:28.58 q      
       41.73  1:28.58                                                      
 17 Holly Clark               FR A-Heritagedelray     1:29.50    1:29.47        
       41.66  1:29.47                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 18 Erin Saley                SO Pompano Beach        1:28.39    1:29.57        
       41.90  1:29.57                                                      
 19 Lucy Bevill               SO Westminster Acad     1:26.32    1:29.86        
       38.86  1:29.86                                                      
 20 Jackie Alexander             CoralSpringsChtr     1:20.89    1:30.74        
       43.00  1:30.74                                                      
 21 Brooke Carlton            FR Westminster Acad     1:32.58    1:31.29        
       42.46  1:31.29                                                      
 22 Alyson Kushnick           SR N. Broward Prep      1:40.00    1:35.39        
       45.45  1:35.39                                                      
 23 Cari Glickman             SO Grandview Prep       1:58.80    1:38.08        
       42.83  1:38.08                                                      
 24 Alex Ferrara               6 A-Heritagedelray     1:40.00    1:40.67        
       47.31  1:40.67                                                      
 25 Afton Abell               SR King's Academy       1:37.19    1:41.03        
       45.19  1:41.03                                                      
 26 Ali McCarthy               8 King's Academy       1:42.33    1:42.62        
       47.59  1:42.62                                                      
 27 Ciara Breton              SO Pompano Beach        1:35.28    1:47.93        
       48.21  1:47.93                                                      
 -- Tara McDermott               Trinity Christ'n     1:33.78         DQ        
 -- Sarah Neyra               JR Grandview Prep       1:48.60         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
State Record: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
 Pool Record: * 59.15        2006 Abdulrahman Al-Bader, Ransom                 
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nicholas Manousos   SR Pine Crest           1:02.07    1:00.10         20  
       28.04  1:00.10                                                      
  2 Quinn Cassidy        8 Saint  Andrew's      1:07.38    1:01.81         17  
       29.37  1:01.81                                                      
  3 Mario Cardenas      SO Saint  Andrew's      1:06.22    1:05.19         16  
       29.58  1:05.19                                                      
  4 Ryohei Takatsuchi   JR Pine Crest           1:06.29    1:05.96         15  
       30.92  1:05.96                                                      
  5 Edward Walker       FR Pine Crest           1:08.97    1:08.43         14  
       32.32  1:08.43                                                      
  6 Michael Rittenhous  SR Pine Crest           1:07.71    1:08.92         13  
       32.41  1:08.92                                                      
  7 Anthony Harel-Cana  JR Westminster Acad     1:08.18    1:10.63         12  
       32.51  1:10.63                                                      
  8 Charley Messa       JR N. Broward Prep      1:12.44    1:12.50         11  
       33.12  1:12.50                                                      
B - Final
  9 Michael Larsen      SR Saint  Andrew's      1:12.62    1:11.68          9  
       33.78  1:11.68                                                      
 10 Christopher Portel  FR Pompano Beach        1:15.74    1:18.32          7  
       34.93  1:18.32                                                      
 11 Jarrett Olivo       SR Saint  Andrew's      1:17.05    1:18.54          6  
       35.92  1:18.54                                                      
 12 Nicolas Shyne        8 Westminster Acad     1:20.12    1:19.39          5  
       35.51  1:19.39                                                      
 13 Aaron Bibbee        FR Westminster Acad     1:21.17    1:20.96          4  
       36.85  1:20.96                                                      
 14 Douglas Aguililla   SR Pope John Paul       1:22.00    1:21.89          3  
       37.40  1:21.89                                                      
 15 Anthony Stanco         CoralSpringsChtr     1:23.94    1:22.54          2  
       38.94  1:22.54                                                      
 16 Paul Mulder         SR N. Broward Prep      1:23.92    1:23.11          1  
       38.89  1:23.11                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
State Record: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
 Pool Record: * 59.15        2006 Abdulrahman Al-Bader, Ransom                 
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nicholas Manousos         SR Pine Crest             59.99    1:02.07 q      
       29.07  1:02.07                                                      
  2 Mario Cardenas            SO Saint  Andrew's      1:06.93    1:06.22 q      
       30.37  1:06.22                                                      
  3 Ryohei Takatsuchi         JR Pine Crest           1:06.25    1:06.29 q      
       31.60  1:06.29                                                      
  4 Quinn Cassidy              8 Saint  Andrew's      1:01.38    1:07.38 q      
       31.97  1:07.38                                                      
  5 Michael Rittenhouse       SR Pine Crest           1:08.12    1:07.71 q      
       31.42  1:07.71                                                      
  6 Anthony Harel-Canada      JR Westminster Acad     1:07.02    1:08.18 q      
       31.48  1:08.18                                                      
  7 Edward Walker             FR Pine Crest           1:10.96    1:08.97 q      
       32.86  1:08.97                                                      
  8 Charley Messa             JR N. Broward Prep      1:11.10    1:12.44 q      
       33.35  1:12.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Michael Larsen            SR Saint  Andrew's      1:10.49    1:12.62 q      
       34.30  1:12.62                                                      
 10 Christopher Portella      FR Pompano Beach        1:14.96    1:15.74 q      
       34.53  1:15.74                                                      
 11 Jarrett Olivo             SR Saint  Andrew's      1:16.34    1:17.05 q      
       35.54  1:17.05                                                      
 12 Nicolas Shyne              8 Westminster Acad     1:20.72    1:20.12 q      
       36.59  1:20.12                                                      
 13 Aaron Bibbee              FR Westminster Acad     1:21.49    1:21.17 q      
       36.88  1:21.17                                                      
 14 Douglas Aguililla         SR Pope John Paul       1:19.96    1:22.00 q      
       37.66  1:22.00                                                      
 15 Paul Mulder               SR N. Broward Prep      1:21.00    1:23.92 q      
       39.21  1:23.92                                                      
 16 Anthony Stanco               CoralSpringsChtr     1:19.50    1:23.94 q      
       38.17  1:23.94                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bryce Alsten              SO Pompano Beach        1:24.32    1:24.92        
       38.63  1:24.92                                                      
 18 Adam Grenadier            FR N. Broward Prep      1:24.00    1:25.96        
       38.73  1:25.96                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Patrick Digan             JR Pope John Paul       1:24.56    1:26.59        
       41.31  1:26.59                                                      
 20 Connor Sheridan           SO Pompano Beach        1:32.34    1:29.18        
       41.41  1:29.18                                                      
 21 Artem Abdurakhmanon       SR Pompano Beach        1:32.70    1:30.08        
       43.50  1:30.08                                                      
 22 Jordan Nottingham         JR Trinity Christ'n     1:31.09    1:30.50        
       40.43  1:30.50                                                      
 23 Mac Wallach               JR Grandview Prep       1:26.28    1:30.52        
       39.57  1:30.52                                                      
 24 Simeon Gobin               8 King's Academy       1:35.33    1:30.59        
       41.10  1:30.59                                                      
 25 Parker Hedrick            SO King's Academy       1:30.33    1:33.48        
       40.13  1:33.48                                                      
 26 Chadin Dalton             SO N. Broward Prep      1:29.00    1:34.41        
       41.72  1:34.41                                                      
 27 Kadeem Robinson           SO Summit Christian     1:38.74    1:45.15        
       49.55  1:45.15                                                      
 28 Eddie Pacheco              6 King's Academy       1:33.33    1:48.28        
       49.02  1:48.28                                                      
 29 Max Landau                 6 A-Heritagedelray     1:42.00    2:03.65        
       58.23  2:03.65                                                      
 -- Jordan Bothe              FR Westminster Acad     1:16.65         DQ        
       36.76       DQ                                                      
 -- Eric Coyra-Calienes       FR Pope John Paul       1:36.24         NS        
 -- David Builes              FR Pope John Paul       1:36.88         NS        
 -- Matthew Romanelli          8 A-Heritagedelray     1:33.00         NS        
 -- Alex Asseraf               6 A-Heritagedelray     1:40.00         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
State Record: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
 Pool Record: * 3:32.68        2006 Gulliver Prep                              
                         J. Lago, S. Smiddy, A. Mantel, C. Skjong-Nilsen   
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                3:49.60    3:36.79         40  
     1) Alina Schulhofer 8              2) Lara Moseley SR                
     3) Rebecca Aiello SO               4) Siena DeVenuto JR              
       26.29    54.33  1:21.20  1:48.25  2:14.34  2:42.92  3:08.88  3:36.79
  2 Saint Andrew's (Boca Raton)                 4:07.96    3:39.29         34  
     1) Victoria Ho FR                  2) Amanda King FR                 
     3) Amanda Ford FR                  4) Genevieve Aube JR              
       26.67    54.58  1:21.10  1:49.19  2:15.98  2:45.24  3:11.08  3:39.29
  3 Westminster Academy                         4:27.54    3:58.18         32  
     1) Meghan Crimmins SR              2) Anisa Stechert SO              
     3) Miriyam Ghali 6                 4) Caroline Israels 8             
       28.39  1:00.30  1:29.11  2:01.46  2:29.77  3:01.74  3:29.05  3:58.18
  4 Coral Springs Charter                       4:09.22    4:04.64         30  
     1) Brittany Hanson FR              2) Natasha Payamps                
     3) Georgia Montano JR              4) Paige Hicks FR                 
       28.70    59.60  1:28.71  2:00.73  2:16.01  3:02.76  4:04.64         
  5 Pope John Paul II (Boca Raton)              4:39.02    4:33.64         28  
     1) Emily Brown SR                  2) Felicia Danio JR               
     3) Jackie Albano FR                4) Karly Hedgecock SO             
       33.48  1:10.58  1:41.14  2:14.04  2:47.16  3:23.88  3:56.54  4:33.64
 -- Pompano Beach                               4:30.13         DQ        
     1) Sarah Beames SO                 2) Luisa Aranjo SR                
     3) Elizabeth Blair SO              4) Alison Coffey SO               
       32.74  1:08.84  1:38.73  2:13.70  2:46.24  3:23.35  3:42.12       DQ
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:23.85        2005 Pioneer, Ann Arbor                         
                         K.L.Joyce,M. Kelley, L.Cole,J.Merte               
State Record: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
 Pool Record: * 3:32.68        2006 Gulliver Prep                              
                         J. Lago, S. Smiddy, A. Mantel, C. Skjong-Nilsen   
                3:33.90  AA-A
                3:36.76  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      3:34.50    3:49.60 q      
     1) Alina Schulhofer 8              2) Hannah Itzler JR               
     3) Megan Smith JR                  4) Stephanie Moeller SO           
       27.64    56.97  1:24.96  1:54.65  2:22.31  2:53.22  3:20.22  3:49.60
  2 Saint Andrew's (Boca Raton)                       3:38.65    4:07.96 q      
     1) Megan Brolley SO                2) Sarah Anderson FR              
     3) Becca Aker SO                   4) Genevieve Aube JR              
       30.42  1:04.25  1:33.62  2:06.21  2:37.44  3:12.21  3:38.67  4:07.96
  3 Coral Springs Charter                             4:04.50    4:09.22 q      
     1) Brittany Hanson FR              2) Natasha Payamps                
     3) Molly Ellis SO                  4) Georgia Montano JR             
       29.15  1:00.12  1:29.32  2:02.00  2:32.47  3:07.89  3:37.10  4:09.22
  4 Westminster Academy                               4:07.00    4:27.54 q      
     1) Alexandra Jones FR              2) Amy Kranz 6                    
     3) Lindsay Sauer 6                 4) Katy Doran SR                  
       31.43  1:06.54  1:36.47  2:09.81  2:43.31  3:18.75  3:50.97  4:27.54
  5 Pompano Beach                                     4:22.81    4:30.13 q      
     1) Sarah Beames SO                 2) Luisa Aranjo SR                
     3) Elizabeth Blair SO              4) Alison Coffey SO               
       33.80  1:10.72  1:41.37  2:16.48  2:49.35  3:25.66  3:52.94  4:30.13
  6 Pope John Paul II (Boca Raton)                    4:22.89    4:39.02 q      
     1) Emily Brown SR                  2) Felicia Danio JR               
     3) Jackie Albano FR                4) Karly Hedgecock SO             
       30.97  1:03.14  1:37.17  2:15.33  2:48.90  3:25.40  4:00.22  4:39.02
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
State Record: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
 Pool Record: * 3:15.19        2007 Cardinal Gibbons                           
                         H. Cwalinski, J. Jessell, M. Zislin, D. Sutton III
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Saint Andrew's (Boca Raton)                 3:28.54    3:15.75         40  
     1) Wali Toulson FR                 2) Ramon Walton SR                
     3) Sebastien Aube SR               4) Seth Weil SR                   
       23.84    49.36  1:12.96  1:38.71  2:02.67  2:29.00  2:51.23  3:15.75
  2 Pine Crest (Fort Lauderdale)                3:31.98    3:16.54         34  
     1) Robert Dowd JR                  2) Thomas Veale SO                
     3) Stephano Miranda SR             4) Nicholas Manousos SR           
       23.82    48.61  1:12.42  1:38.45  2:02.47  2:28.11  2:51.29  3:16.54
  3 Pompano Beach                               3:29.13    3:28.32         32  
     1) Benjamin Tenchert SO            2) Thomas Shahan JR               
     3) Timothy Sgrignoli SO            4) John Walsh JR                  
       24.55    52.19  1:17.20  1:46.37  2:12.29  2:40.22  3:03.02  3:28.32
  4 North Broward Prep                          3:34.87    3:39.59         30  
     1) James Lilly JR                  2) Brandon Zipper SR              
     3) Marcus Friedman SR              4) Brett Kinsey SR                
       25.50    53.44  1:20.71  1:53.69  2:19.13  2:47.28  3:12.37  3:39.59
  5 American Heritage (Delray Bch)              3:50.74    3:48.67         28  
     1) Gianni Lazzara 8                2) Tyler Kennedy SR               
     3) Antonio Barros SO               4) Paul Murray JR                 
       29.26  1:02.26  1:30.14  1:59.68  2:26.73  2:57.00  3:21.31  3:48.67
  6 Westminster Academy                         4:11.64    3:58.13         26  
     1) Drew Offerdahl FR               2) Blake Erickson JR              
     3) Logan Johnstone 8               4) Austin Saunders FR             
       26.26    55.90  1:26.81  2:00.58  2:15.84  3:02.22  3:29.05  3:58.13
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
State Record: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
 Pool Record: * 3:15.19        2007 Cardinal Gibbons                           
                         H. Cwalinski, J. Jessell, M. Zislin, D. Sutton III
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Saint Andrew's (Boca Raton)                       3:16.91    3:28.54 q      
     1) Ramon Walton SR                 2) Fillippo Sella JR              
     3) Stephen Norton JR               4) Quinn Cassidy 8                
       24.95    51.73  1:16.30  1:44.26  2:09.61  2:36.64  3:01.66  3:28.54
  2 Pompano Beach                                     3:32.83    3:29.13 q      
     1) Benjamin Tenchert SO            2) Thomas Shahan JR               
     3) Timothy Sgrignoli SO            4) John Walsh JR                  
       24.72    52.42  1:17.61  1:46.85  2:12.66  2:40.03  3:03.36  3:29.13
  3 Pine Crest (Fort Lauderdale)                      3:16.47    3:31.98 q      
     1) Armand Aguirre SO               2) Delaney Brock FR               
     3) Descartes Holland 8             4) Gottfried Eisenberger FR       
       25.33    52.13  1:18.15  1:47.28  2:12.84  2:40.09  3:04.92  3:31.98
  4 North Broward Prep                                3:45.00    3:34.87 q      
     1) Brett Kinsey SR                 2) Brandon Zipper SR              
     3) Marcus Friedman SR              4) James Lilly JR                 
       24.64    50.52  1:17.99  1:49.83  2:14.94  2:42.77  3:07.65  3:34.87
  5 American Heritage (Delray Bch)                    3:40.00    3:50.74 q      
     1) Gianni Lazzara 8                2) Tyler Kennedy SR               
     3) Antonio Barros SO               4) Paul Murray JR                 
       29.40  1:02.00  1:29.78  2:01.14  2:28.01  2:57.60  3:12.27  3:50.74
  6 Westminster Academy                               3:48.35    4:11.64 q      
     1) Kent Haefner 7                  2) Tyler Peterson FR              
     3) Max Bevill 8                    4) Logan Johnstone 8              
       29.12  1:00.75  1:29.91  2:03.65  2:34.73  3:07.54  3:38.00  4:11.64
 -- Pope John Paul II (Boca Raton)                    3:55.17         DQ        
     1) Branden Digan SR                2) Austin Smith SR                
     3) Chris Rubsamen JR               4) Zack Souza SR                  
       28.42    58.25  1:24.73  1:54.48  2:23.83  2:58.98  3:32.25       DQ
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Pine Crest (Fort Lauderdale)        635   2. Saint Andrew's (Boca Raton)         403
  3. Westminster Academy                 320   4. Coral Springs Charter               276
  5. American Heritage (Delray Bch)       89   6. Pompano Beach                        83
  7. Fau (Boca Raton)                     57   8. Pope John Paul II (Boca Raton)       44
  9. King's Academy (West Palm Bch)        6                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Pine Crest (Fort Lauderdale)        566   2. Saint Andrew's (Boca Raton)       497.5
  3. Westminster Academy               229.5   4. Pompano Beach                       215
  5. North Broward Prep                  137   6. Coral Springs Charter               113
  7. American Heritage (Delray Bch)      106   8. Summit Christian (West Palm)         83
  9. Pope John Paul II (Boca Raton)       49  10. Trinity Christian (Lake Worth)       36
 11. Fau (Boca Raton)                     30  11. Grandview Prep (Boca Raton)          30
 13. King's Academy (West Palm Bch)       19