2007 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/28/2007 02:57 PM
                  FHSAA Swimming and Diving Finals - Class 3A                  
                 Central Florida YMCA Aquatic Center - Orlando                 
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.55  AA-A
               1:51.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Brantley-Alamonte Springs                             1:49.15  AA-A  
  2  Riverview (Sarasota)                                       1:50.50  AA-C  
  3  Park Vista High School                                     1:51.12        
  4  Douglas (Parkland)                                         1:51.39        
  5  Buchholtz (Gainesville)                                    1:51.45        
  6  Seminole (Sanford)                                         1:51.68        
  7  Sarasota                                                   1:51.99        
  8  St. Thomas Aquinas                                         1:52.31        
  9  Countryside (Clearwater)                                   1:52.67        
 10  St. Petersburg                                             1:52.95        
 11  Dr. Phillips                                               1:53.05        
 12  Spruce Creek (Port Orange)                                 1:53.72        
 13  Palm Harbor University                                     1:54.31        
 14  Lake Mary                                                  1:54.67        
 15  Olympia (Orlando)                                          1:54.83        
 16  Jupiter                                                    1:55.16        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.55  AA-A
               1:38.77  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Douglas (Parkland)                                         1:37.57  AA-C  
  2  Fort Myers                                                 1:37.96  AA-C  
  3  Palm Harbor University                                     1:38.73  AA-C  
  4  Winter Park                                                1:39.22        
  5  Countryside (Clearwater)                                   1:39.99        
  6  Seminole (Sanford)                                         1:40.71        
  7  Jupiter                                                    1:41.18        
  8  Columbus (Miami)                                           1:41.74        
  9  Cypress Bay (Weston)                                       1:42.00        
 10  Riverview (Sarasota)                                       1:42.55        
 11  Ferguson (Miami)                                           1:42.63        
 12  Fletcher (Neptune Beach)                                   1:42.86        
 13  Fleming Island                                             1:42.86        
 14  Spruce Creek (Port Orange)                                 1:43.61        
 15  Bartram Trail (Jacksonville)                               1:44.58        
 16  Hagerty                                                    1:44.71        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.73  AA-A
               1:53.15  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bohunicky, Jamie              JR Buchholtz                 1:50.32  AA-A  
  2  Showalter, Corinne            11 Riverview                 1:50.35  AA-A  
  3  Broadley, Sarah               12 Olympia                   1:52.17  AA-C  
  4  Turandzic, Maida              12 Cape Coral                1:52.40  AA-C  
  5  Burns, Rachel                 JR Countryside               1:52.46  AA-C  
  6  Smith, Natalie                12 Gainesville               1:52.99  AA-C  
  7  Gallo, Jenna                  JR Park Vista                1:53.05  AA-C  
  8  Martinez, Stephanie            9 Fort Myers                1:53.07  AA-C  
  9  Bessire, Suzanne               9 Winter Park               1:53.75        
 10  Grams, Ginny                   9 Spruce Creek              1:53.83        
 11  Quinn, Colleen                SO St. Petersburg            1:54.61        
 12  Collins, Blair                12 Riverview                 1:55.08        
 13  Anaya, Ana                    FR Ferguson                  1:55.23        
 14  Vazquez, Keisha               JR Park Vista                1:55.46        
 15  Iriondo, Damaris               9 St. Thomas                1:55.63        
 16  Rossi, Megan                  FR Countryside               1:56.03        
 17  Stock, Lindsey                SR Douglas                   1:56.62        
 18  Vitro, Kacie                  FR Douglas                   1:57.18        
 19  Wright, Sarah                 SR Oviedo                    1:57.27        
 20  Bugatti, Cha-Cha               9 Riverview                 1:57.72        
 21  Miller, Melissa               SR Lake Brantley             1:57.91        
 22  Montes, Laura                 12 South Plantation          1:58.27        
 23  Cardet, Lucie                 11 St. Thomas                1:58.54        
 24  Holling, Maggie                  John I. Leonard           1:58.80        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.98  AA-A
               1:43.29  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Raymond, Jeff                 12 Western                   1:39.28  AA-A  
  2  Taddeo, James                 SR Countryside               1:41.90  AA-A  
  3  Moore, Eric                   11 Lakeland                  1:41.95  AA-A  
  4  Bandy, Kevin                  11 Douglas                   1:43.25  AA-C  
  5  Cox, Mark                     11 Venice                    1:44.52        
  6  Stearns, Weston               10 Palm Harbor Univ          1:44.54        
  7  Duran, Ricardo                12 Winter Park               1:45.19        
  8  Davis, Kirt                    9 Sarasota                  1:45.19        
  9  Sell, Tyler                   10 Cypress Bay               1:45.22        
 10  Arias, Emmanuel               10 Olympia                   1:45.23        
 11  Bandy, Kyle                   11 Douglas                   1:45.79        
 12  Santana, Mario                12 Cypress Bay               1:45.82        
 13  Reed, Tyler                   11 Palm Harbor Univ          1:46.03        
 14  Sgrignoli, Kory               12 Cypress Bay               1:46.19        
 15  Lichtner, Steven              SO Miami Palmetto            1:46.26        
 16  Kaminske, Matt                11 Riverview                 1:46.38        
 17  Anillo, Jorge                 SR Ferguson                  1:46.96        
 18  Schwab, Nicholas              12 Douglas                   1:47.12        
 19  Kaisrlik, Jason               12 East Ridge                1:47.19        
 20  Ehlers, Blake                  9 Fletcher                  1:47.21        
 21  Hidalgo, Ricardo              12 Coral Glades              1:47.69        
 22  Lochte, Devon                 12 Spruce Creek              1:47.91        
 23  Leonard, Granger              11 Jupiter                   1:48.11        
 24  Chambers, Justin              11 Palm Harbor Univ          1:48.40        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:58.06  2006        Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:05.85  AA-A
               2:07.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Margalis, Melanie             SO Countryside               2:03.78  AA-A  
  2  Piper, Lauren                 10 Riverview                 2:05.01  AA-A  
  3  Modglin, Amy                  11 Fort Myers                2:05.90  AA-C  
  4  Raybon, Rocky                 10 Riverview                 2:06.86  AA-C  
  5  Smith, Jordan                 FR Lake Brantley             2:07.00  AA-C  
  6  Kuczynski, Caroline           JR Douglas                   2:07.11  AA-C  
  7  Casey, Shaun                   9 Spruce Creek              2:08.56        
  8  Victoria, Daniela             12 St. Thomas                2:09.20        
  9  Ballatore, Angelina           SR Buchholtz                 2:10.31        
 10  Reid, Ashley                   9 Lakewood Ranch            2:10.34        
 11  Myers, Caroline               10 Palm Harbor Univ          2:10.78        
 12  Petersen, Hillary             SO Buchholtz                 2:11.30        
 13  Holmquist, Jaimie             JR Douglas                   2:11.84        
 14  Stevens, Kariann              12 Palm Harbor Univ          2:12.05        
 15  Morejon, Sarah                JR Park Vista                2:12.78        
 16  Richardson, Rebecca           JR Lake Brantley             2:12.99        
 17  McKnight, Taylor              10 St. Thomas                2:13.34        
 18  Allison, Corey                11 Lakewood Ranch            2:13.47        
 19  Siggins, Amber                12 Olympia                   2:13.68        
 20  Moorhead, Paige               FR Oviedo                    2:13.76        
 21  Meeder, Lindsey               SO Park Vista                2:13.95        
 22  Harper, Lowry                 FR Fleming Island            2:14.04        
 23  Drews, Caylin                 11 McArthur                  2:14.10        
 24  Monaghan, Brittany            11 St. Thomas                2:15.43        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
               1:54.49  AA-A
               1:56.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kennedy, Robby                12 Fort Myers                1:53.78  AA-A  
  2  Swanson, Conor                11 Sickles                   1:54.97  AA-C  
  3  Crete, Drew                   12 Riverview                 1:56.39        
  4  Curby, Matthew                 9 Hagerty                   1:57.33        
  5  Marcano, Octavio              11 Cypress Bay               1:57.92        
  6  Clare-Salzler, Zak            SR Buchholtz                 1:58.76        
  7  Wilson, Tyler                 10 Fort Myers                1:59.14        
  8  O'Shaughnessy, Ryan           11 Douglas                   1:59.41        
  9  Ramos, Douglas                FR Miami Columbus            1:59.48        
 10  Bouchard, Riley               10 Apopka                    1:59.52        
 11  Mertens, Christopher          11 Palm Harbor Univ          1:59.65        
 12  Fernandez, Alejandro          11 Coral Springs             1:59.91        
 13  Torres, Matthew               11 Lakewood Ranch            2:00.74        
 14  Prikhocko, Illya              10 Freedom                   2:00.98        
 15  Rauch, Marty                  10 Riverview                 2:01.43        
 16  Pfahler, Cameron              11 Fletcher                  2:01.60        
 17  Freeman, Blake                10 Palm Harbor Univ          2:01.79        
 18  Musco, Chris                  SR Fleming Island            2:01.87        
 19  Sokolowski, Matt              SR Oviedo                    2:02.26        
 20  Cortez, Steven                10 Cypress Bay               2:03.12        
 21  Normann, Chris                SR Dillard                   2:03.72        
 22  Barona, Kevin                 SO Coral Reef                2:03.92        
 23  Mosquera, Said                11 Piper                     2:04.25        
 24  Franco, Max                   12 Everglades                2:05.46        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.89  AA-A
               24.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bateman, Sarah                SR Lake Brantley               23.46  AA-A  
  2  Ramirez, Lily                 12 Gainesville                 23.47  AA-A  
  3  Fonteno, Meagan               FR Bartram Trail               23.93  AA-C  
  4  Ling, Michelle                SR Park Vista                  24.14  AA-C  
  5  Smith-Norman, Kaitlin         12 Coconut Creek               24.42        
  6  Hansen, Linsay                JR Park Vista                  24.43        
  7  Cook, Katherine                9 Sickles                     24.52        
  8  Muth, Katheryne                9 Sarasota                    24.53        
  9  Kuethe, Blair                    Wharton                     24.58        
 10  Zander, Katherine             FR Orange Park                 24.61        
 11  Oliver, Tiffany               10 Cypress Bay                 24.62        
 12  Barker, Stephanie             12 Plant City                  24.66        
 13  Case, Veronica                12 Sickles                     24.71        
 14  Williams, Erica               JR Bartram Trail               24.78        
 15  Evans, Allie                  JR St. Petersburg              25.15        
 16  Wall, Mary                    10 Winter Park                 25.17        
 17  Menendez, Sarah                  Wharton                     25.20        
 18  Corso, Kaycee                 SR Seminole                    25.23        
 19  Golembeski, Alexis            JR Coral Reef                  25.31        
 20  Hall, Emily                   SO Countryside                 25.34        
 21  Newnam, Arielle               SR Park Vista                  25.39        
 22  Sanchez, Ellice Mae            9 Dr. Phillips                25.51        
 23  Cutter, Linea                  9 Coral Springs               25.80        
 24  Valdes, Julianne              SO Miami Killian               25.89        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.25  AA-A
               21.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cooke, Greggory               11 Sickles                     21.08  AA-A  
  2  Siegel, Derek                 12 Lake Mary                   21.27  AA-C  
  3  Meeder, Andrew                SR Park Vista                  21.42  AA-C  
  4  Saco, Michael                 SO Miami Palmetto              21.42  AA-C  
  5  Grigull, Rory                 12 Douglas                     21.43  AA-C  
  6  Sreenan, Casey                SR Miami Columbus              21.60        
  7  Rees, Jordan                     Wharton                     21.62        
  8  Nunez, Jon                    10 Fort Myers                  21.65        
  9  Popov, Nicholas               12 Douglas                     21.80        
 10  Ori, Matt                     12 Winter Springs              21.89        
 11  Bernuil, Christian            12 Gaither                     21.89        
 12  Glover, Alex                  12 Palm Harbor Univ            21.90        
 13  Weisberg, Kevin               10 Lake Mary                   21.92        
 14  Bailey, Zachary               JR Seminole                    22.12        
 15  Wimberly, Chad                JR Fleming Island              22.13        
 16  Brechler, Cody                12 Fletcher                    22.14        
 17  Bonnema, Zack                 11 Olympia                     22.16        
 18  Thompson, Lucas               10 Lakewood Ranch              22.16        
 19  Spire, Sean                   12 Cypress Bay                 22.17        
 20  Bennett, Ian                  12 East Lake                   22.22        
 21  Gillespie, JD                 11 East Lake                   22.31        
 22  Kingsford, David              12 Winter Park                 22.36        
 23  Long, Samuel                  10 Vero Beach                  22.37        
 24  Roberts, Donald               11 John I. Leonard             22.71        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hammond, Cherie                9 West Orange                524.75        
  2  George, Brooke                12 Boone                      499.45        
  3  Smith, Shelby                 12 West Orange                478.65        
  4  Darin, Kelly                  11 Olympia                    477.15        
  5  McCleary, Paige               SO Palm Beach Cent.           462.80        
  6  Tassell, Becca                12 Jupiter                    459.15        
  7  Moomaw, Julia                 11 Boone                      444.70        
  8  Urinaka, Chelsea               9 Olympia                    440.00        
  9  Arnold, Kristin               SR Miami Palmetto             436.95        
 10  Barton, Lauren                SO Seminole                   432.55        
 11  Dobock, Kaylee                12 Durant                     414.40        
 12  Canfield, Morgan              11 Jupiter                    412.90        
 13  Tatum, Elizabeth              11 St. Thomas                 412.65        
 14  Berganini, Alyssa             SR Oviedo                     411.85        
 15  Nazario, Marina                9 St. Thomas                 402.15        
 16  Hansen, Courtney              09 Jupiter                    389.90        
 17  McNamara, Kamryn              11 Gaither                    372.70        
 18  Zetzman, Alissa               10 Sarasota                   360.70        
 19  Jones, Carlin                 11 St. Thomas                 351.60        
 20  Santos, Bianca                 9 St. Thomas                 350.55        
 21  Mathers, Brittany              9 Alonso                     340.80        
 22  Goodman, April                12 Seminole Ridge             339.85        
 23  Baggett, Kathleen             12 Atlantic                   337.70        
 24  Norrell, Tatum                11 Cooper City                334.80        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Torrence, Hunter              12 Olympia                    577.30        
  2  Neubacher, Thomas             10 Olympia                    544.30        
  3  Bell, Colin                   12 Taravella                  521.35        
  4  Becerra, Francisco            SO Miami Beach                474.50        
  5  Plante, Chris                 12 Durant                     461.65        
  6  Olson, Mark                   10 Jupiter                    444.90        
  7  Wing-Holt, Nicholas           10 Bloomingdale               425.00        
  8  Horodyski, Bobby              JR Buchholtz                  417.00        
  9  Gaines, Kyle                  10 Spruce Creek               404.80        

 10  Michael, Eric                 12 Palm Harbor Univ           404.70        
 11  Rey, Jesse                    12 Cooper City                404.40        
 12  Molina, Osvel                 SO Goleman                    404.40        
 13  Coleman, Harris               11 Gainesville                392.75        
 14  Cal, Stephen                  JR Miami Columbus             392.00        
 15  Smith, Michael                12 Bloomingdale               380.70        
 16  Gallant, Alex                 10 Mandarin                   379.05        
 17  Haynes, Ryan                   9 Cypress Creek              378.55        
 18  Ostrowsky, Ricky               9 Spanish River              316.30        
 19  Sams, Lyndon                  12 John I. Leonard            312.70        
 20  Evans, Michael                   Countryside                309.25        
 21  Nall, Shane                   10 Fletcher                   307.25        
 22  Ebersole, Brett               12 St. Thomas                 305.60        
 23  Amin, Eric                    11 Bayside                    300.25        
 24  Paez, Spencer                 11 Deerfield Beach            292.45        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.51  2006        Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
               56.87  AA-A
               57.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Turandzic, Maida              12 Cape Coral                  56.44  AA-A  
  2  Michael, Kaley                JR Seminole                    56.50  AA-A  
  3  Kuczynski, Caroline           JR Douglas                     56.68  AA-A  
  4  Coleman, Katherin             11 Palm Harbor Univ            56.84  AA-A  
  5  Barker, Stephanie             12 Plant City                  57.45  AA-C  
  6  Bessire, Jessica              10 Sarasota                    57.70        
  7  Piper, Lauren                 10 Riverview                   57.99        
  8  Marega, Lia                   10 Ely                         58.09        
  9  Anaya, Ana                    FR Ferguson                    58.10        
 10  Raybon, Rocky                 10 Riverview                   58.24        
 11  Cianci, Alex                  12 St. Thomas                  58.74        
 12  Gavin, Jen                    10 Olympia                     58.76        
 13  Wexler, Valerie               11 Douglas                     59.01        
 14  Campbell, Cheriesse           10 Western                     59.05        
 15  Harrison, Hollie              JR Buchholtz                   59.21        
 16  Deshong, Samantha             SO Lake Brantley               59.39        
 17  Stevens, Kariann              12 Palm Harbor Univ            59.41        
 18  Davis, Samantha               JR Lake Brantley               59.55        
 19  Flanagan, Riley               SO Buchholtz                   59.60        
 20  Drews, Caylin                 11 McArthur                    59.62        
 21  Sanchez, Cristina             10 Dr. Phillips                59.67        
 22  Miller, Melissa               SR Lake Brantley             1:00.12        
 23  Case, Veronica                12 Sickles                   1:00.50        
 24  Garcia, Alejandra                John I. Leonard           1:01.66        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               51.03  AA-A
               51.85  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Glover, Alex                  12 Palm Harbor Univ            51.57  AA-C  
  2  Cox, Mark                     11 Venice                      51.62  AA-C  
  3  Varner, Dylan                 10 Jupiter                     51.94        
  4  Bandy, Kyle                   11 Douglas                     52.12        
  5  Reall, CJ                     10 Olympia                     52.18        
  6  Spire, Sean                   12 Cypress Bay                 52.35        
  7  Simpson, Alejandro            SR Ferguson                    53.31        
  8  Forbes, Alan                  JR Lyman                       53.34        
  9  Claflin, Casey                12 Winter Park                 53.38        
 10  Kaisrlik, Jason               12 East Ridge                  53.66        
 11  Atkins, Tucker                 9 Riverview                   53.73        
 12  Alford, Vincent               11 Western                     53.92        
 13  Creighton, Trevor             12 Winter Park                 54.10        
 14  Bennett, Ian                  12 East Lake                   54.24        
 15  Torres, Matthew               11 Lakewood Ranch              54.37        
 16  Rodriguez, Leonardo           11 South Broward               54.42        
 17  Wilson, Tyler                 10 Fort Myers                  54.49        
 18  Hidalgo, Ricardo              12 Coral Glades                54.51        
 19  Dimond, Michael               11 Jupiter                     54.59        
 20  Leonard, Granger              11 Jupiter                     54.70        
 21  Duran, Roberto                10 Winter Park                 54.89        
 22  Rauch, Marty                  10 Riverview                   54.93        
 23  Barona, Kevin                 SO Coral Reef                  55.01        
 24  Sweeten, Scott                12 Fletcher                    55.22        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.76  AA-A
               52.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bohunicky, Jamie              JR Buchholtz                   51.07  AA-A  
  2  Fonteno, Meagan               FR Bartram Trail               52.38  AA-C  
  3  Burns, Rachel                 JR Countryside                 52.48        
  4  Muth, Katheryne                9 Sarasota                    52.81        
  5  Broadley, Sarah               12 Olympia                     52.91        
  6  Bessire, Suzanne               9 Winter Park                 53.03        
  7  Kuethe, Blair                    Wharton                     53.06        
  8  Grams, Ginny                   9 Spruce Creek                53.23        
  9  Oliver, Tiffany               10 Cypress Bay                 53.68        
 10  Fernandez, Melissa            10 Everglades                  53.79        
 11  Evans, Allie                  JR St. Petersburg              53.82        
 12  Kling, Hannah                 JR Miami Palmetto              53.88        
 13  Vitro, Kacie                  FR Douglas                     53.93        
 14  Vazquez, Keisha               JR Park Vista                  53.93        
 15  Cook, Katherine                9 Sickles                     53.94        
 16  Leonard, Shelby                9 Sarasota                    54.03        
 17  Smith-Norman, Kaitlin         12 Coconut Creek               54.04        
 18  Hansen, Linsay                JR Park Vista                  54.07        
 19  Gu, Kristine                  11 Lake Mary                   54.13        
 20  Williams, Erica               JR Bartram Trail               54.21        
 21  Boyd, Kelly                      Wharton                     54.34        
 22  Ling, Michelle                SR Park Vista                  54.48        
 23  Meeder, Lindsey               SO Park Vista                  54.54        
 24  Kontor, Tori                   9 Venice                      54.89        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.59  AA-A
               47.10  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Andrews, Brendon              12 John I. Leonard             46.10  AA-A  
  2  Meeder, Andrew                SR Park Vista                  46.36  AA-A  
  3  Grigull, Rory                 12 Douglas                     46.56  AA-A  
  4  Saco, Michael                 SO Miami Palmetto              46.59  AA-A  
  5  Moore, Eric                   11 Lakeland                    46.83  AA-C  
  6  Cooke, Greggory               11 Sickles                     47.08  AA-C  
  7  Halfacre, Jeffrey             12 Gainesville                 47.36        
  8  Siegel, Derek                 12 Lake Mary                   47.41        
  9  Lichtner, Steven              SO Miami Palmetto              47.45        
 10  Nunez, Jon                    10 Fort Myers                  47.46        
 11  Taddeo, James                 SR Countryside                 47.51        
 12  Popov, Nicholas               12 Douglas                     47.55        
 13  DeBorde, Bradley              SO Lake Brantley               48.47        
 14  Spock, Ross                   SO Niceville                   48.59        
 15  Reed, Tyler                   11 Palm Harbor Univ            48.72        
 16  Weisberg, Kevin               10 Lake Mary                   48.92        
 17  Gutierrez, Evan               12 St. Thomas                  49.04        
 18  Sreenan, Casey                SR Miami Columbus              49.09        
 19  Brechler, Cody                12 Fletcher                    49.12        
 20  Thompson, Lucas               10 Lakewood Ranch              49.19        
 21  Rees, Jordan                     Wharton                     49.45        
 22  Roberts, Donald               11 John I. Leonard             49.48        
 23  Nunez, Leonardo               11 Cypress Bay                 49.49        
 24  Mosquera, Said                11 Piper                       49.50        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.20  AA-A
               5:02.56  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Showalter, Corinne            11 Riverview                 4:50.00  AA-A  
  2  Martinez, Stephanie            9 Fort Myers                4:54.99  AA-A  
  3  Gallo, Jenna                  JR Park Vista                4:58.69  AA-C  
  4  Smith, Natalie                12 Gainesville               5:00.48  AA-C  
  5  Steele, Melissa               SR Mandarin                  5:00.68  AA-C  
  6  Broadley, Liz                 11 Olympia                   5:02.41  AA-C  
  7  Bugatti, Cha-Cha               9 Riverview                 5:04.07        
  8  Rossi, Megan                  FR Countryside               5:06.61        
  9  Quinn, Colleen                SO St. Petersburg            5:07.40        
 10  Schmidt, Paige                JR Countryside               5:07.83        
 11  Campbell, Cheriesse           10 Western                   5:08.41        
 12  Montes, Laura                 12 South Plantation          5:08.90        
 13  Evenson, Becky                11 Riverview                 5:09.10        
 14  Lee, Georgina                 SO Lake Brantley             5:09.47        
 15  Stock, Lindsey                SR Douglas                   5:11.41        
 16  Horton, Alice                  9 Dr. Phillips              5:12.10        
 17  Jones, Ava                     9 Riverview                 5:13.49        
 18  Landers, Kayla                10 Colonial                  5:13.67        
 19  Derr, Kayla                   11 Spruce Creek              5:13.74        
 20  Lee, Jenny                    JR Hialeah                   5:17.19        
 21  Guercio, Lorena               10 Cypress Bay               5:17.55        
 22  Segatto, Flavia                9 Flanagan                  5:20.38        
 23  Whalen, Kaitlyn                9 Apopka                    5:21.02        
 24  Brennan, Katie                 9 St. Thomas                5:23.86        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.48  2006        Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
               4:36.96  AA-A
               4:40.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Raymond, Jeff                 12 Western                   4:32.77  AA-A  
  2  Sell, Tyler                   10 Cypress Bay               4:33.22  AA-A  
  3  Stearns, Weston               10 Palm Harbor Univ          4:41.33        
  4  Kaminske, Matt                11 Riverview                 4:43.32        
  5  Duran, Ricardo                12 Winter Park               4:43.46        
  6  Curley, Harrison               9 Winter Park               4:43.54        
  7  Davis, Kirt                    9 Sarasota                  4:44.89        
  8  Everhart, Jonathan            12 Riverview                 4:45.03        
  9  Santana, Mario                12 Cypress Bay               4:46.81        
 10  Sgrignoli, Kory               12 Cypress Bay               4:47.11        
 11  Ball, Tyler                   11 East Bay                  4:47.35        
 12  Samies, Derek                 10 Riverview                 4:47.53        
 13  Czupryna, Patrick             12 Lakewood Ranch            4:47.60        
 14  Schwab, Nicholas              12 Douglas                   4:48.31        
 15  Lockie, Travis                10 Flanagan                  4:49.87        
 16  Duran, Roberto                10 Winter Park               4:50.83        
 17  Luzadder, Taylor              10 Edgewater                 4:51.45        
 18  Grigull, Justin               10 Douglas                   4:51.64        
 19  Petersohn, Tyler              11 Spruce Creek              4:52.27        
 20  Bowser, Greg                  10 North Fort Myers          4:52.43        
 21  Worrell, Takashi               9 Hagerty                   4:53.81        
 22  Powell, Roger                  9 St. Thomas                4:55.67        
 23  Olano, Henry                  SR Ferguson                  4:55.75        
 24  Collum, William               12 Deland                    4:55.84        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.53  2006        Bolles                                     
                        Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
               1:38.48  AA-A
               1:39.70  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Park Vista High School                                     1:39.28  AA-C  
  2  Countryside (Clearwater)                                   1:39.29  AA-C  
  3  Buchholtz (Gainesville)                                    1:39.65  AA-C  
  4  Riverview (Sarasota)                                       1:39.93        
  5  Sickles (Tampa)                                            1:40.57        
  6  Lake Brantley-Alamonte Springs                             1:40.62        
  7  Bartram Trail (Jacksonville)                               1:41.19        
  8  Seminole (Sanford)                                         1:41.27        
  9  Fleming Island                                             1:42.35        
 10  Wharton (Tampa)                                            1:42.62        
 11  Spruce Creek (Port Orange)                                 1:42.94        
 12  Cape Coral                                                 1:42.98        
 13  Douglas (Parkland)                                         1:43.04        
 14  Oviedo                                                     1:43.05        
 15  Miami Palmetto                                             1:43.34        
 16  St. Thomas Aquinas                                         1:43.58        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
               1:27.27  AA-A
               1:28.41  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Douglas (Parkland)                                         1:28.07  AA-C  
  2  Palm Harbor University                                     1:28.61        
  3  Winter Park                                                1:28.76        
  4  East Lake (Tarpon Springs)                                 1:29.11        
  5  Miami Palmetto                                             1:29.23        
  6  Olympia (Orlando)                                          1:29.61        
  7  Sickles (Tampa)                                            1:29.68        
  8  Cypress Bay (Weston)                                       1:29.89        
  9  Seminole (Sanford)                                         1:30.09        
 10  Columbus (Miami)                                           1:30.23        
 11  Fletcher (Neptune Beach)                                   1:30.99        
 12  Riverview (Sarasota)                                       1:31.36        
 13  Western (Davie)                                            1:31.38        
 14  Winter Springs                                             1:31.46        
 15  Countryside (Clearwater)                                   1:31.59        
 16  Lake Mary                                                  1:32.27        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
               57.69  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ramirez, Lily                 12 Gainesville                 55.92  AA-A  
  2  Bateman, Sarah                SR Lake Brantley               57.00  AA-A  
  3  Modglin, Amy                  11 Fort Myers                  57.31  AA-A  
  4  Leonard, Shelby                9 Sarasota                    58.11  AA-C  
  5  Michael, Kaley                JR Seminole                    58.47  AA-C  
  6  Collins, Blair                12 Riverview                   58.65        
  7  Grace, Courtney               FR Countryside                 59.37        
  8  Casey, Shaun                   9 Spruce Creek                59.62        
  9  Flanagan, Riley               SO Buchholtz                   59.80        
 10  Moorhead, Paige               FR Oviedo                      59.85        
 11  Newfield, Sidney              SO St. Petersburg              59.97        
 12  Kling, Hannah                 JR Miami Palmetto            1:00.15        
 13  Gavin, Jen                    10 Olympia                   1:00.27        
 14  Evenson, Becky                11 Riverview                 1:00.55        
 15  Monaghan, Brittany            11 St. Thomas                1:01.45        
 16  Fernandez, Melissa            10 Everglades                1:01.70        
 17  Gu, Kristine                  11 Lake Mary                 1:01.72        
 18  Compton, Angelica             SO Countryside               1:02.06        
 19  Plocharsky, Kaitlin           10 Riverview                 1:02.34        
 20  Newnam, Arielle               SR Park Vista                1:02.36        
 21  Landis, Shelby                11 South Plantation          1:02.41        
 22  Holling, Maggie                  John I. Leonard           1:03.19        
 23  Bellomo, Brittany             11 Douglas                   1:03.38        
 24  Smith, Robyn                  12 Jupiter                   1:03.53        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.24  AA-A
               53.31  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Halfacre, Jeffrey             12 Gainesville                 52.10  AA-A  
  2  Andrews, Brendon              12 John I. Leonard             52.93  AA-C  
  3  Varner, Dylan                 10 Jupiter                     52.94  AA-C  
  4  Swanson, Conor                11 Sickles                     52.98  AA-C  
  5  Marcano, Octavio              11 Cypress Bay                 53.14  AA-C  
  6  Bandy, Kevin                  11 Douglas                     53.23  AA-C  
  7  DeBorde, Bradley              SO Lake Brantley               53.34        
  8  Claflin, Casey                12 Winter Park                 53.36        
  9  Crete, Drew                   12 Riverview                   53.42        
 10  Prikhocko, Illya              10 Freedom                     53.47        
 11  Swanbeck, Robert              10 Fort Myers                  54.14        
 12  Fabian, Mate                  SO Countryside                 54.14        
 13  Rodriguez, Leonardo           11 South Broward               54.24        
 14  Spock, Ross                   SO Niceville                   54.30        
 15  Curby, Matthew                 9 Hagerty                     54.42        
 16  Pressley, Matthew             12 Edgewater                   54.73        
 17  Simpson, Alejandro            SR Ferguson                    54.84        
 18  Johnson, Zack                 11 Spruce Creek                54.93        
 19  Vanneste, Robert              SR St. Petersburg              55.75        
 20  Poteat, Michael               11 Sickles                     56.28        
 21  O'Leary, Kevin                SR Countryside                 56.35        
 22  Fernandez, Alejandro          11 Coral Springs               56.83        
 23  Dimond, Michael               11 Jupiter                     57.04        
 24  Frey, Eric                    11 St. Thomas                  57.25        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
               1:05.36  AA-A
               1:06.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Victoria, Daniela             12 St. Thomas                1:04.98  AA-A  
  2  Margalis, Melanie             SO Countryside               1:05.67  AA-C  
  3  Rorer, Tracy                  JR St. Petersburg            1:05.97  AA-C  
  4  Hatic, Dana                   12 Coral Springs             1:06.62        
  5  Brunn, Keri                   09 Jupiter                   1:07.01        
  6  Phelan, Brittany              10 Cypress Bay               1:07.14        
  7  McKnight, Taylor              10 St. Thomas                1:07.95        
  8  Smith, Jordan                 FR Lake Brantley             1:08.18        
  9  Morejon, Sarah                JR Park Vista                1:08.26        
 10  Pisarski, Holli               JR Lake Worth                1:08.29        
 11  Daly, Ali                     JR Buchholtz                 1:08.39        
 12  Davis, Samantha               JR Lake Brantley             1:08.41        
 13  Holmquist, Jaimie             JR Douglas                   1:08.71        
 14  Alliano, Ashley               10 Dr. Phillips              1:09.01        
 15  Ballatore, Angelina           SR Buchholtz                 1:09.19        
 16  Petersen, Hillary             SO Buchholtz                 1:09.26        
 17  Anderson, Amanda              12 East Lake                 1:09.40        
 18  Lacey, Halie                   9 Dr. Phillips              1:09.53        
 19  Reid, Ashley                   9 Lakewood Ranch            1:09.61        
 20  Torres, Katie                 10 East Lake                 1:09.79        
 21  Myers, Caroline               10 Palm Harbor Univ          1:09.99        
 22  Mosher, Heather               12 Cypress Creek             1:10.02        
 23  Gonzalez, Maria               SR Coral Gables              1:10.38        
 24  Palermo, Anna                 11 Plant City                1:10.70        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.71  AA-A
               59.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kennedy, Robby                12 Fort Myers                  59.09  AA-C  
  2  Ramos, Douglas                FR Miami Columbus              59.94        
  3  O'Shaughnessy, Ryan           11 Douglas                   1:00.64        
  4  Shia, Kevin                   JR Seminole                  1:00.91        
  5  Revels, Tyler                 11 Venice                    1:01.02        
  6  Clare-Salzler, Zak            SR Buchholtz                 1:01.05        
  7  Sokolowski, Matt              SR Oviedo                    1:01.06        
  8  Forbes, Alan                  JR Lyman                     1:01.06        
  9  Putrino, Robert               12 Coral Glades              1:01.35        
 10  Everhart, Jonathan            12 Riverview                 1:01.56        
 11  Mertens, Christopher          11 Palm Harbor Univ          1:01.59        
 12  Bouchard, Riley               10 Apopka                    1:02.01        
 13  Lombardo, Tony                JR Countryside               1:02.13        
 14  Benjamin, Jelani              12 John I. Leonard           1:02.18        
 15  Pfahler, Cameron              11 Fletcher                  1:02.48        
 16  Long, Samuel                  10 Vero Beach                1:02.48        
 17  Coburn, Christian             11 Jupiter                   1:03.09        
 18  Meszaros, Istvan              SO Countryside               1:03.46        
 19  Chvetsov, Stan                SR Buchholtz                 1:03.49        
 20  Tully, Colin                  SR Bartram Trail             1:03.62        
 21  Tucci, Michael                11 St. Thomas                1:03.69        
 22  Tsvyetayey, Oleg              JR Coral Reef                1:04.52        
 23  Frey, Stephen                 11 Sickles                   1:04.63        
 24  Arrizcrieta, Carlos           SR Miami Columbus            1:05.06        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.18  AA-A
               3:36.86  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Buchholtz (Gainesville)                                    3:33.96  AA-A  
  2  Douglas (Parkland)                                         3:34.56  AA-C  
  3  Countryside (Clearwater)                                   3:35.77  AA-C  
  4  Lake Brantley-Alamonte Springs                             3:35.86  AA-C  
  5  Riverview (Sarasota)                                       3:37.88        
  6  Olympia (Orlando)                                          3:38.23        
  7  Park Vista High School                                     3:38.44        
  8  Spruce Creek (Port Orange)                                 3:38.72        
  9  Palm Harbor University                                     3:39.65        
 10  Sarasota                                                   3:39.67        
 11  St. Thomas Aquinas                                         3:41.02        
 12  Bartram Trail (Jacksonville)                               3:42.05        
 13  Cape Coral                                                 3:42.90        
 14  Sickles (Tampa)                                            3:43.12        
 15  Dr. Phillips                                               3:43.29        
 16  Oviedo                                                     3:43.60        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.04  AA-A
               3:14.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Fort Myers                                                 3:12.27  AA-C  
  2  Douglas (Parkland)                                         3:13.69  AA-C  
  3  Miami Palmetto                                             3:14.74        
  4  Palm Harbor University                                     3:15.51        
  5  Sickles (Tampa)                                            3:16.71        
  6  Olympia (Orlando)                                          3:16.76        
  7  East Lake (Tarpon Springs)                                 3:16.89        
  8  Cypress Bay (Weston)                                       3:17.17        
  9  Seminole (Sanford)                                         3:17.69        
 10  Countryside (Clearwater)                                   3:18.54        
 11  Fletcher (Neptune Beach)                                   3:20.38        
 12  Winter Park                                                3:20.80        
 13  Western (Davie)                                            3:21.24        
 14  East Ridge (Clermont)                                      3:22.44        
 15  Riverview (Sarasota)                                       3:22.55        
 16  Spruce Creek (Port Orange)                                 3:22.98