2007 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/28/2007 02:58 PM
                  FHSAA Swimming and Diving Finals - Class 2A                  
                 Central Florida YMCA Aquatic Center - Orlando                 
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.55  AA-A
               1:51.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Leon (Tallahassee)                                         1:53.62        
  2  Boca Raton                                                 1:53.95        
  3  Northeast (St. Pete)                                       1:54.03        
  4  Gulf Breeze                                                1:54.93        
  5  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  1:55.21        
  6  Mosley (Lynn Haven)                                        1:55.49        
  7  Stanton (Jacksonville)                                     1:55.83        
  8  Booker (Sarasota)                                          1:56.10        
  9  Newsome (Lithia)                                           1:56.41        
 10  Satellite (Satellite Beach)                                1:57.11        
 11  Columbia (Lake City)                                       1:57.52        
 12  Fort Walton Beach                                          1:57.74        
 13  Lely (Naples)                                              1:58.13        
 14  Barron Collier (Naples)                                    1:58.96        
 15  Seabreeze (Daytona Beach)                                  1:59.22        
 16  Cypress Lake (Fort Myers)                                  1:59.81        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.55  AA-A
               1:38.77  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Belen Jesuit Prep (Miami)                                  1:40.02        
  2  Newsome (Lithia)                                           1:41.67        
  3  Washington (Pensacola)                                     1:42.54        
  4  Boca Raton                                                 1:45.02        
  5  Northeast (St. Pete)                                       1:45.35        
  6  Gulf Coast (Naples)                                        1:45.57        
  7  Satellite (Satellite Beach)                                1:45.67        
  8  Chiles (Tallahassee)                                       1:46.12        
  9  Fort Walton Beach                                          1:46.39        
 10  Leon (Tallahassee)                                         1:46.62        
 11  Martin County (Stuart)                                     1:47.24        
 12  Mosley (Lynn Haven)                                        1:47.69        
 13  Clearwater                                                 1:47.72        
 14  Menendez (St. Augustine)                                   1:47.91        
 15  Charlotte (Punta Gorda)                                    1:47.96        
 16  Land O' Lakes                                              1:47.97        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.73  AA-A
               1:53.15  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   11 Northeast                 1:50.09  AA-A  
  2  Franklin, Chelsea             11 Cypress Lake              1:51.46  AA-A  
  3  Paterson, Ashley              JR Satellite                 1:53.57        
  4  Fodor, Kata                   11 Booker                    1:54.29        
  5  Milne, Sharla                 JR Newsome                   1:55.61        
  6  Dubrasky, Molly                9 Estero                    1:56.24        
  7  Pheil, Katie                  10 Forest                    1:56.26        
  8  Barcza, Heather               SR Martin County             1:56.41        
  9  Petry, Tori                   10 Vanguard                  1:56.51        
 10  Harrington, Rachel            FR Manatee                   1:56.73        
 11  Molchan, Stephanie            JR Pensacola                 1:56.77        
 12  Leonard, Hillary              12 Columbia                  1:56.91        
 13  Hahmann, Hillary              10 Plant                     1:57.05        
 14  Gadowry, Michelle             12 Charlotte                 1:57.06        
 15  Clark, Mckenzie                9 Booker                    1:57.15        
 16  Harrington, Marissa           JR Manatee                   1:57.93        
 17  Gerkens, Kristen              11 Nease                     1:58.04        
 18  Nowak, Michala                JR Gulf Breeze               1:58.39        
 19  Kerr, Christine               10 Eastside                  1:58.53        
 20  Potter, Kristen               11 Rockledge                 1:58.74        
 21  Parenti, Courtney                Titusville                1:58.88        
 22  Titus, Christine               9 Barron Collier            1:59.48        
 23  Corvo, Cheryl                 SO Choctawhatchee            1:59.60        
 24  Sears, Jill                   12 Clearwater                1:59.79        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.98  AA-A
               1:43.29  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ziegler, Joseph               12 Leon                      1:40.09  AA-A  
  2  Dubrasky, Tayler              12 Estero                    1:42.66  AA-C  
  3  Sommer, Scott                 11 Forest                    1:44.17        
  4  Van Zee, Jonathan             12 Boca Raton                1:44.55        
  5  Pichardo, Rafael              12 Wolfson                   1:46.28        
  6  Angelini, Claudio             11 Forest Hill               1:46.50        
  7  Iriondo, Hibai                11 Fort Lauderdale           1:46.70        
  8  Proudfoot, Simon              12 Stanton                   1:47.26        
  9  Chambers, Cameron             11 Northeast                 1:47.87        
 10  Bardin, Charles               11 Northeast                 1:47.89        
 11  Vazquez, Andy                  9 Belen Jesuit              1:48.02        
 12  Lim, Jeffrey                  12 Charlotte                 1:48.13        
 13  Morrison, Stephen                Sunlakef                  1:48.14        
 14  Waterman, Justin              SR Newsome                   1:49.27        
 15  Caldwell, Nathan              10 Gulf Coast                1:49.61        
 16  Decker, Terry                 10 Northeast                 1:50.08        
 17  Strom, Alex                   FR Choctawhatchee            1:50.34        
 18  Bukaweski, Jacob              SO Newsome                   1:50.34        
 19  O'Donoghue, Neil              10 Clearwater                1:50.36        
 20  Lawrence, William             12 Bishop Kenny              1:50.61        
 21  Manning, Travis               11 Astronaut                 1:51.27        
 22  Hall, Richard                 11 Vanguard                  1:51.59        
 23  Magol, Jeffrey                12 Freedom                   1:51.62        
 24  Mungall, Max                  JR Harmony                   1:51.78        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:58.06  2006        Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:05.85  AA-A
               2:07.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lightbourn, McKayla           10 Booker                    2:09.78        
  2  Metka, Krissy                 JR Seminole                  2:10.20        
  3  Nicholson, Haley              JR Washington                2:10.35        
  4  Blassneck, Wesley             11 Lely                      2:10.97        
  5  O'Leary, Caroline             11 Bishop Kenny              2:11.76        
  6  Anderson, Mary-Alice          12 Bishop Kenny              2:12.19        
  7  Chandlee, Jessica             SR Satellite                 2:12.43        
  8  Williams, Charlotte           11 Boca Raton                2:12.91        
  9  Pike, Carly                   12 Boca Raton                2:13.02        
 10  Cottle, Allison               11 Chiles                    2:13.42        
 11  Evans, Sara                   JR Mosley                    2:13.89        
 12  Parsons, Christine            SO Navarre                   2:13.97        
 13  Farhat, Mercedes              12 Lely                      2:14.21        
 14  Griffith, Logan               JR Fort Walton               2:14.91        
 15  Kerr, Danielle                10 Eastside                  2:15.48        
 16  Snawerdt, Jessica             JR Satellite                 2:16.47        
 17  Oria, Josefina                11 Boca Raton                2:16.56        
 18  Pritchard, Caitlyn               Titusville                2:17.12        
 19  Holley, Jessie                10 Dwyer                     2:18.25        
 20  Barrows, Kayleigh             FR Satellite                 2:18.90        
 21  Moore, Erin                   12 Clearwater                2:18.95        
 22  Gross, Cassie                 10 Barron Collier            2:19.39        
 23  Parenti, Nikki                   Titusville                2:19.88        
 24  Neubert, Colleen              12 New Smyrna Beach          2:20.14        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
               1:54.49  AA-A
               1:56.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Omana, Carlos                  9 Belen Jesuit              1:55.34  AA-C  
  2  Caldwell, Nicholas             9 Gulf Coast                1:55.79  AA-C  
  3  Ervin, James                  11 Chiles                    1:56.44        
  4  Ans, Aleks                    SR Newsome                   2:01.00        
  5  Snew, Kyle                     9 Estero                    2:01.40        
  6  Czaja, Stephen                11 Boca Raton                2:01.50        
  7  Stephenson, Harry             10 Lely                      2:01.89        
  8  Tamposi, Louis                12 Lecanto                   2:02.22        
  9  Wei, Cody                      9 King                      2:02.22        
 10  Birk, Francisco               12 Leon                      2:02.52        
 11  Barry, D                         Springstead               2:02.97        
 12  Holterman, Nicholas           12 Nease                     2:03.94        
 13  Boslet, Michael               JR Tate                      2:03.95        
 14  Gottschling, Erik             JR Seminole                  2:04.14        
 15  Pollard, William              SR Washington                2:05.02        
 16  Hower, Enrique                11 Tampa Bay Tech            2:05.08        
 17  Darby, Sean                   11 Forest                    2:05.23        
 18  Johnson, Michael              11 Rockledge                 2:05.28        
 19  Chu, Charles                  11 King                      2:05.38        
 20  Thompson, Nicholas            11 Barron Collier            2:05.42        
 21  Lopez, Julio                  11 Belen Jesuit              2:05.81        
 22  Frick, Thomas                 11 Dwyer                     2:05.86        
 23  Foos, Keith                   10 Forest                    2:06.00        
 24  Morley, Samuel                11 Chiles                    2:06.15        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.89  AA-A
               24.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             SO Seminole                    23.54  AA-A  
  2  Anderson, Margaret            11 Plant                       24.10  AA-C  
  3  Stephey, Michelle             SR Lake Howell                 24.38        
  4  Elliott, Rachel                9 Gulf Coast                  24.59        
  5  Wolfe, Megan                  JR Sebring                     24.65        
  6  Sherrod, Marilee              12 Columbia                    24.85        
  7  Delaney, Lauren               SR Mosley                      25.02        
  8  Caruso, Danielle              12 Boca Raton                  25.14        
  9  Isaacson, Ashly               10 Clearwater                  25.18        
 10  St. Louis, Jacqueline         SO Gulf Breeze                 25.20        
 11  Miller, Ashley                12 New Smyrna Beach            25.20        
 12  Ring, Jacqueline              11 Boca Raton                  25.45        
 13  Erhard, Alayna                 9 Nease                       25.47        
 14  Hoffman, Grace                 9 Nease                       25.53        
 15  Walker, Bethany               SO Harmony                     25.54        
 16  Spark, Sienna                 12 Leon                        25.57        
 17  Davis, Soyriah                11 Nova                        25.72        
 18  Fitzgerald, Amanda            10 Forest                      25.75        
 19  French, Allyson               10 King                        25.75        
 20  Brown, Katie                  11 Northeast                   25.81        
 21  Hinson, Sapphire              12 Leon                        25.93        
 22  Huffman, Abby                 10 Cypress Lake                25.95        
 23  Appleton, Kelly               10 New Smyrna Beach            26.03        
 24  Bowman, Amber                 12 Lincoln                     26.07        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.25  AA-A
               21.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyman, Kelley                 12 Leon                        21.31  AA-C  
  2  Humphrey, David               11 Sebastian River             21.58        
  3  Schlytter, Matt               11 Nease                       21.61        
  4  Edwards, Zachary              10 Bishop Kenny                22.00        
  5  Morejon, Pablo                11 Belen Jesuit                22.08        
  6  Boettcher, Alexander          11 Boca Raton                  22.18        
  7  Fermin, Anthony               12 Nova                        22.22        
  8  Parker, Wil                   SR Merritt Island              22.43        
  9  Bradley, Timothy              11 Booker                      22.56        
 10  Orozco, Sebastian             12 Belen Jesuit                22.58        
 11  Simmons, Jesse                JR Fort Walton                 22.63        
 12  Sprowls, Peter                12 Chiles                      22.70        
 13  Hawkins, Jordan               JR Seminole                    22.74        
 14  Critcher, Brett               12 Plant                       22.82        
 15  Simauchi, Andres              12 Belen Jesuit                22.83        
 16  Paedae, Mike                  SR Washington                  22.86        
 17  Rinard, Patrick                9 Northeast                   22.92        
 18  Nolton, James Ryan            12 Gulf Coast                  22.96        
 19  Birk, Antonio                 10 Leon                        22.97        
 20  Rhodes, Louis                 12 Freedom                     22.98        
 21  Widmer, Joel                  11 Fort Lauderdale             23.03        
 22  Centanni, Michael             11 Gulf                        23.07        
 23  Zellner, Derek                JR Winter Haven                23.14        
 24  Brown, Chester                SR Mosley                      23.18        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Shepler, Kirsty               11 Nease                      450.70        
  2  Daniel, Sarah                 SR Satellite                  421.95        
  3  Page, Claire                  12 Middleton                  405.15        
  4  Stanley, Amanda               SR Satellite                  394.05        
  5  Thompson, Shannon             10 Nease                      389.50        
  6  Young, Stephanie              12 Tarpon Springs             388.00        
  7  Jones, Danielle               JR Seminole                   379.20        
  8  Steve, Samantha               11 Bishop Kenny               377.80        
  9  Lee, Katherine                12 Nova                       368.95        
 10  Botsch, Jennifer              12 Tarpon Springs             367.85        
 11  Wollach, Alexa                JR Newsome                    366.70        
 12  Grimes, Ashley                10 Barron Collier             365.00        
 13  Tilla, Morgan                 11 Clearwater                 363.90        
 14  Oakley, Mariah                11 Clearwater                 360.45        
 15  Swartz, Kendall               12 Chiles                     356.70        
 16  Kohout, Eva                   12 Leon                       356.50        
 17  Rice, Amanda                  12 Astronaut                  356.30        
 18  Mankoff, Jillian              SR Navarre                    355.80        
 19  Malewicki, Taylor              9 Bishop Kenny               355.35        
 20  Maddox, Jennifer              SR Seminole                   352.85        
 21  Lynch, Alden                  11 Bishop Kenny               346.70        
 22  Harlan, Liz                   12 Eastside                   339.00        
 23  Wolfe, Erinn                   9 Fort Lauderdale            307.80        
 24  Harlan, Kat                   10 Eastside                   302.10        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  O'Connor, Nicholas            11 Wolfson                    427.60        
  2  Maffeo, Clayton               JR Merritt Island             427.20        
  3  Baker, Matt                   12 Leon                       415.00        
  4  Bennett, PJ                   11 Northeast                  408.25        
  5  Reiter, Matt                     Auburndale                 405.25        
  6  LeMon, Garrett                12 Lecanto                    397.60        
  7  Ciesielski, Ronald            12 Gulf Coast                 396.45        
  8  Kvinge, Alan                  JR Seminole                   387.45        
  9  Cox, John                     JR Washington                 386.15        
 10  Ware, Mohrey                  11 Osceola                    378.35        
 11  Strauss, Cody                 12 Leon                       377.90        
 12  Paull, Jason                  12 Astronaut                  372.65        
 13  Jobling, Michael              JR Pensacola                  368.00        
 14  Dedea, Jonathan               11 River Ridge                359.20        
 15  Mulderrig, Sean               JR Dunedin                    359.20        
 16  Kuhl, Kody                    11 Land O' Lakes              353.35        
 17  Bourgoing, Tomily             10 Clearwater                 349.85        
 18  Blessing, Nick                JR Escambia                   344.85        
 19  Lloyd, Robert Kyle            11 Gulf Coast                 343.85        
 20  Haupt, David                  SR Washington                 341.95        
 21  Rowden, Christopher           11 Northeast                  335.95        
 22  Aponte, James                 SR Harmony                    333.00        
 23  Gingras, Matt                    Hudson                     326.20        
 24  Britt, Talis                   9 Blake                      323.70        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.51  2006        Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
               56.87  AA-A
               57.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin             SO Seminole                    56.58  AA-A  
  2  Stephey, Michelle             SR Lake Howell                 57.67        
  3  Coutts, Heather                9 Bishop Kenny                58.65        
  4  Chandlee, Jessica             SR Satellite                   58.94        
  5  Anderson, Mary-Alice          12 Bishop Kenny                59.03        
  6  Leonard, Hillary              12 Columbia                    59.05        
  7  O'Leary, Caroline             11 Bishop Kenny                59.19        
  8  Ivanova, Anastasia            10 Stanton                     59.45        
  9  Kyle, Kelli                   SR Newsome                     59.65        
 10  Chiccarelli, Elvira           SR Fort Walton                 59.77        
 11  Nicholson, Haley              JR Washington                  59.80        
 12  Parker, Katie                 10 Boca Raton                1:00.22        
 13  Williams, Charlotte           11 Boca Raton                1:00.27        
 14  Kerr, Danielle                10 Eastside                  1:00.87        
 15  Gross, Cassie                 10 Barron Collier            1:01.21        
 16  Hoffman, Gemma                10 Nease                     1:01.34        
 17  Pritchard, Caitlyn               Titusville                1:01.44        
 18  Errington, Julie              11 Gulf Coast                1:01.47        
 19  Marx, Courtney                10 Pines Charter             1:01.60        
 20  Farhat, Louisa                11 Lely                      1:02.01        
 21  Shiver, Ashley                JR Satellite                 1:02.05        
 22  Barrows, Kayleigh             FR Satellite                 1:02.10        
 23  Brown, Katie                  11 Northeast                 1:02.32        
 24  Snawerdt, Jessica             JR Satellite                 1:02.83        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               51.03  AA-A
               51.85  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Czaja, Stephen                11 Boca Raton                  51.84  AA-C  
  2  Taylor, Jason                 JR Newsome                     51.87        
  3  Lopez Cantera, Victor         12 Belen Jesuit                51.90        
  4  Sprowls, Peter                12 Chiles                      53.36        
  5  Birk, Francisco               12 Leon                        53.47        
  6  Irvin, Kent                   12 St. Augustine               53.51        
  7  Castagna, C.A.                11 Clearwater                  53.77        
  8  Vazquez, Andy                  9 Belen Jesuit                53.84        
  9  Ans, Aleks                    SR Newsome                     53.84        
 10  Barry, D                         Springstead                 54.15        
 11  Lain, Zach                    12 Clearwater                  54.32        
 12  Brown, Chester                SR Mosley                      54.35        
 13  Waterman, Justin              SR Newsome                     54.49        
 14  Arenson, Patrick              12 Belen Jesuit                54.59        
 15  Funk, Brandon                 FR Pace                        55.13        
 16  Bradley, Timothy              11 Booker                      55.24        
 17  Dix, Patrick                  11 Leon                        55.25        
 18  Wei, Cody                      9 King                        55.61        
 19  Ritz, Pieter                  12 Cypress Lake                55.83        
 20  Thompson, Nicholas            11 Barron Collier              56.01        
 21  Allison, John                 11 Nova                        56.24        
 22  Gottschling, Erik             JR Seminole                    56.34        
 23  Strom, Theodore               11 Bishop Kenny                56.55        
 24  Totten, Charles               10 Bishop Kenny                56.68        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.76  AA-A
               52.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Anderson, Margaret            11 Plant                       52.65        
  2  Straubinger, Anna             11 Leon                        52.97        
  3  Delaney, Lauren               SR Mosley                      53.80        
  4  Ranson, Rachel                SO Satellite                   53.98        
  5  Elliott, Rachel                9 Gulf Coast                  54.13        
  6  Kerr, Christine               10 Eastside                    54.37        
  7  Miller, Ashley                12 New Smyrna Beach            54.81        
  8  Sherrod, Marilee              12 Columbia                    54.87        
  9  Nowak, Michala                JR Gulf Breeze                 54.89        
 10  Ring, Jacqueline              11 Boca Raton                  54.95        
 11  Isaacson, Ashly               10 Clearwater                  55.13        
 12  Blizzard, Shannon             11 Stanton                     55.27        
 13  Ouellette, Kristin            SR Satellite                   55.31        
 14  Corvo, Cheryl                 SO Choctawhatchee              55.73        
 15  Beauregard, Layne             11 Seabreeze                   55.75        
 16  St. Louis, Jacqueline         SO Gulf Breeze                 55.83        
 17  Griffith, Logan               JR Fort Walton                 55.91        
 18  Sears, Jill                   12 Clearwater                  55.96        
 19  Doeck, Kaitlin                12 West Boca Raton             56.00        
 20  Caruso, Danielle              12 Boca Raton                  56.01        
 21  Huffman, Abby                 10 Cypress Lake                56.07        
 22  Davis, Soyriah                11 Nova                        56.21        
 23  Dickerson, Kelly              11 Brandon                     56.60        
 24  Gorgen, Lindsay                9 Zephyrhills                 56.68        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.59  AA-A
               47.10  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyman, Kelley                 12 Leon                        47.06  AA-C  
  2  Humphrey, David               11 Sebastian River             47.22        
  3  Van Zee, Jonathan             12 Boca Raton                  47.29        
  4  Donahue, Christopher          SR Washington                  48.07        
  5  Sommer, Scott                 11 Forest                      48.11        
  6  Proudfoot, Simon              12 Stanton                     48.25        
  7  Morejon, Pablo                11 Belen Jesuit                48.28        
  8  Faulhaber, Kevin              SO Rutherford                  48.55        
  9  Schlytter, Matt               11 Nease                       48.84        
 10  Fermin, Anthony               12 Nova                        48.91        
 11  Iriondo, Hibai                11 Fort Lauderdale             49.03        
 12  Orozco, Sebastian             12 Belen Jesuit                49.33        
 13  Parker, Wil                   SR Merritt Island              49.38        
 14  Manning, Travis               11 Astronaut                   49.55        
 15  Birk, Antonio                 10 Leon                        49.61        
 16  Boettcher, Alexander          11 Boca Raton                  49.86        
 17  Bardin, Charles               11 Northeast                   50.08        
 18  Hart, Andrew                  12 New Smyrna Beach            50.10        
 19  Critcher, Brett               12 Plant                       50.16        
 20  Mungall, Max                  JR Harmony                     50.30        
 21  Cates, Addison                 9 Charlotte                   50.33        
 22  Simmons, Jesse                JR Fort Walton                 50.36        
 23  Rhodes, Louis                 12 Freedom                     50.62        
 24  Monteiro, Dylan               SR Satellite                   50.63        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.20  AA-A
               5:02.56  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Franklin, Chelsea             11 Cypress Lake              4:57.32  AA-A  
  2  Milne, Sharla                 JR Newsome                   4:57.33  AA-A  
  3  Fodor, Kata                   11 Booker                    4:57.34  AA-A  
  4  Dubrasky, Molly                9 Estero                    5:00.39  AA-C  
  5  Blassneck, Wesley             11 Lely                      5:05.62        
  6  Paterson, Ashley              JR Satellite                 5:06.21        
  7  Barcza, Heather               SR Martin County             5:06.95        
  8  Gadowry, Michelle             12 Charlotte                 5:07.26        
  9  Petry, Tori                   10 Vanguard                  5:08.61        
 10  Parenti, Courtney                Titusville                5:08.81        
 11  Harrington, Rachel            FR Manatee                   5:08.82        
 12  Smith, Danielle               10 Boca Raton                5:09.89        
 13  Harrington, Marissa           JR Manatee                   5:10.19        
 14  Cottle, Allison               11 Chiles                    5:11.32        
 15  Hahmann, Hillary              10 Plant                     5:12.26        
 16  Clark, Mckenzie                9 Booker                    5:13.10        
 17  Boucher, Mary                 10 Osceola                   5:13.13        
 18  Potter, Kristen               11 Rockledge                 5:13.52        
 19  Buchner, Anja                 12 Leon                      5:13.84        
 20  Bray, Jileen                   9 Sebastian River           5:16.36        
 21  Lawson, Katelyn                9 Barron Collier            5:16.49        
 22  Holterman, Kathleen            9 Nease                     5:17.70        
 23  Smith, Lauren                 11 Stanton                   5:17.99        
 24  Rodda, Kolli                  11 Chiles                    5:21.97        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.48  2006        Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
               4:36.96  AA-A
               4:40.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Dubrasky, Tayler              12 Estero                    4:31.33  AA-A  
  2  Caldwell, Nicholas             9 Gulf Coast                4:32.57  AA-A  
  3  Chambers, Cameron             11 Northeast                 4:44.24        
  4  Stephenson, Harry             10 Lely                      4:46.03        
  5  Pichardo, Rafael              12 Wolfson                   4:46.48        
  6  Lim, Jeffrey                  12 Charlotte                 4:47.14        
  7  Bukaweski, Jacob              SO Newsome                   4:47.24        
  8  Snew, Kyle                     9 Estero                    4:47.84        
  9  Ritz, Pieter                  12 Cypress Lake              4:48.02        
 10  Angelini, Claudio             11 Forest Hill               4:50.69        
 11  Caldwell, Nathan              10 Gulf Coast                4:52.49        
 12  Strom, Alex                   FR Choctawhatchee            4:53.49        
 13  Galler, Duncan                11 Stanton                   4:54.04        
 14  Sanborn, Brian                SO Pensacola                 4:54.04        
 15  Hower, Enrique                11 Tampa Bay Tech            4:54.69        
 16  Barrett, Andrew               11 Astronaut                 4:57.28        
 17  Hall, Richard                 11 Vanguard                  4:57.79        
 18  Lain, Zach                    12 Clearwater                4:58.09        
 19  Hitsley, Chris                   South Lake                4:59.66        
 20  Tamposi, Louis                12 Lecanto                   4:59.90        
 21  Norris, Christopher           10 Chiles                    5:00.06        
 22  Dee, Paul                     SR Washington                5:04.18        
 23  Berry, Kyle                   12 Astronaut                 5:05.65        
 24  DeSena, David                  9 Hillsborough              5:06.03        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.53  2006        Bolles                                     
                        Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
               1:38.48  AA-A
               1:39.70  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bishop Kenny (Jacksonville)                                1:40.12        
  2  Leon (Tallahassee)                                         1:41.67        
  3  Plant (Tampa)                                              1:42.06        
  4  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  1:42.35        
  5  Satellite (Satellite Beach)                                1:42.68        
  6  New Smyrna Beach                                           1:43.03        
  7  Forest High School                                         1:43.51        
  8  Martin County (Stuart)                                     1:43.59        
  9  Boca Raton                                                 1:43.63        
 10  Eastside (Gainesville)                                     1:43.94        
 11  Chiles (Tallahassee)                                       1:44.37        
 12  Gulf Coast (Naples)                                        1:44.62        
 13  Stanton (Jacksonville)                                     1:44.70        
 14  Sebring                                                    1:44.81        
 15  Columbia (Lake City)                                       1:44.95        
 16  Seminole (Seminole)                                        1:45.08        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
               1:27.27  AA-A
               1:28.41  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Leon (Tallahassee)                                         1:27.96  AA-C  
  2  Belen Jesuit Prep (Miami)                                  1:28.03  AA-C  
  3  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  1:31.08        
  4  Washington (Pensacola)                                     1:31.19        
  5  Satellite (Satellite Beach)                                1:31.81        
  6  Chiles (Tallahassee)                                       1:31.96        
  7  Bishop Kenny (Jacksonville)                                1:32.11        
  8  Boca Raton                                                 1:32.58        
  9  Sebastian River (Sebastian)                                1:33.43        
 10  Stanton (Jacksonville)                                     1:33.54        
 11  Fort Lauderdale                                            1:33.64        
 12  Fort Walton Beach                                          1:33.68        
 13  Harmony                                                    1:34.11        
 14  Freedom (Tampa)                                            1:34.42        
 15  Astronaut (Titusville)                                     1:34.54        
 16  Martin County (Stuart)                                     1:34.56        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
               57.69  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   11 Northeast                   56.26  AA-A  
  2  Kyle, Kelli                   SR Newsome                     57.71  AA-C  
  3  Kyle, Kati                    SO Newsome                     59.31        
  4  Straubinger, Anna             11 Leon                        59.97        
  5  Macfarlane, Madelyn           SO Pensacola                 1:00.37        
  6  Smith, Danielle               10 Boca Raton                1:00.53        
  7  Dicks, Chelsea                11 Bishop Kenny              1:00.60        
  8  Coutts, Heather                9 Bishop Kenny              1:00.68        
  9  Pheil, Katie                  10 Forest                    1:01.01        
 10  Gerkens, Kristen              11 Nease                     1:01.26        
 11  Molchan, Stephanie            JR Pensacola                 1:01.46        
 12  Neubert, Colleen              12 New Smyrna Beach          1:02.22        
 13  French, Allyson               10 King                      1:02.93        
 14  Chiccarelli, Elvira           SR Fort Walton               1:03.35        
 15  Beauregard, Layne             11 Seabreeze                 1:03.77        
 16  Crankshaw, Jennifer           10 Northeast                 1:03.82        
 17  Heller, Stephanie             10 West Boca Raton           1:03.95        
 18  Buckley, Meghan                9 Booker                    1:04.50        
 19  Yin, Annie                     9 Nease                     1:04.53        
 20  Gorgen, Lindsay                9 Zephyrhills               1:05.08        
 21  Moroney, Caitlin              11 Plant                     1:05.12        
 22  McGeehan, Elizabeth           12 Central                   1:05.65        
 23  Randolph, Allison             SO Martin County             1:05.74        
 24  Curls, Kelsey                 11 Clearwater                1:05.89        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.24  AA-A
               53.31  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ziegler, Joseph               12 Leon                        52.30  AA-C  
  2  Taylor, Jason                 JR Newsome                     54.15        
  3  Omana, Carlos                  9 Belen Jesuit                54.17        
  4  Morrison, Stephen                Sunlakef                    55.34        
  5  Scott, Trevor                 10 Charlotte                   56.00        
  6  Hawkins, Jordan               JR Seminole                    56.48        
  7  Arenson, Patrick              12 Belen Jesuit                56.49        
  8  Dix, Patrick                  11 Leon                        56.70        
  9  Castagna, C.A.                11 Clearwater                  56.89        
 10  Barrows, Denver               JR Satellite                   57.20        
 11  Frick, Thomas                 11 Dwyer                       57.26        
 12  Bagshaw, Alexander            10 Boca Raton                  57.39        
 13  Widmer, Joel                  11 Fort Lauderdale             57.64        
 14  Lindgren, Kevin               10 South Fork                  57.98        
 15  Dunton, Randall               10 St. Cloud                   58.15        
 16  Leonard, Phillip              10 Columbia                    58.45        
 17  Dziokonski, Eric              SR Choctawhatchee              58.46        
 18  Gunn, Jacob                   SO Gulf Breeze                 58.76        
 19  Reardon, Jeff                 SO Martin County               58.94        
 20  Miller, Wes                   12 Osceola                     59.22        
 21  Ghosh, Arun                   JR Newsome                     59.33        
 22  Galler, Duncan                11 Stanton                     59.35        
 23  Seely, Casey                  SO Pensacola                   59.44        
 24  Spiegel, Shaanan              SR Sebring                     59.89        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
               1:05.36  AA-A
               1:06.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lightbourn, McKayla           10 Booker                    1:08.89        
  2  Pike, Carly                   12 Boca Raton                1:09.03        
  3  Metka, Krissy                 JR Seminole                  1:09.45        
  4  Evans, Sara                   JR Mosley                    1:09.47        
  5  Schroeder, Ellyn              SR Gulf Breeze               1:09.77        
  6  Parsons, Christine            SO Navarre                   1:09.88        
  7  Atzhorn, Aileen               SR Gulf Breeze               1:09.93        
  8  Olstad, Kyle                  FR Rutherford                1:10.34        
  9  Holley, Jessie                10 Dwyer                     1:10.53        
 10  Oria, Josefina                11 Boca Raton                1:10.94        
 11  Buckles, Taylor               10 Seabreeze                 1:11.01        
 12  Gaidry, Alicia                12 Cypress Lake              1:11.06        
 13  Merrill, Alison               12 Boca Raton                1:11.34        
 14  Farhat, Mercedes              12 Lely                      1:11.55        
 15  Parenti, Nikki                   Titusville                1:11.68        
 16  Tome-Munson, Jorgianna        12 Leon                      1:11.81        
 17  Carlin, Shannon               12 Stanton                   1:12.00        
 18  Santillo, Amanda              10 Nease                     1:12.20        
 19  Stocks, Sara                  12 Freedom                   1:12.54        
 20  Weichelt, Catelyn              9 Barron Collier            1:13.17        
 21  Veatch, Courtney              12 Seabreeze                 1:13.47        
 22  Reccoppa, Brooke               9 Eastside                  1:13.83        
 23  Amato, Chelsea                JR Seminole                  1:13.95        
 24  Moore, Erin                   12 Clearwater                1:14.26        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.71  AA-A
               59.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gerlach, Donald               11 Menendez                    59.79        
  2  Araque, Carlos                12 Belen Jesuit                59.84        
  3  Donahue, Christopher          SR Washington                1:00.61        
  4  Faulhaber, Kevin              SO Rutherford                1:00.65        
  5  Waganaar, Spencer             JR Satellite                 1:00.70        
  6  Irvin, Kent                   12 St. Augustine             1:00.95        
  7  Robinson, Hunter              12 Naples                    1:01.24        
  8  Ervin, James                  11 Chiles                    1:01.43        
  9  Lopez Cantera, Victor         12 Belen Jesuit              1:02.17        
 10  Waterman, Jason               SR Newsome                   1:02.63        
 11  Pollard, William              SR Washington                1:03.06        
 12  Edwards, Zachary              10 Bishop Kenny              1:03.73        
 13  Welbes, Jordan                   Vanguard                  1:03.88        
 14  Foos, Keith                   10 Forest                    1:03.95        
 15  Tomlin, Matt                   9 Osceola                   1:04.24        
 16  Schade, Matthew               JR Fort Walton               1:04.30        
 17  Johnson, Michael              11 Rockledge                 1:04.33        
 18  Darby, Sean                   11 Forest                    1:04.48        
 19  Boslet, Michael               JR Tate                      1:04.51        
 20  O'Donoghue, Neil              10 Clearwater                1:04.87        
 21  Lopez, Julio                  11 Belen Jesuit              1:05.35        
 22  Dumond, Marc                     South Lake                1:05.37        
 23  Kirsh, Brian                  JR Sebring                   1:05.66        
 24  Perez, Eddwie                 11 Estero                    1:05.73        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.18  AA-A
               3:36.86  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Plant (Tampa)                                              3:40.67        
  2  Satellite (Satellite Beach)                                3:41.34        
  3  Booker (Sarasota)                                          3:41.51        
  4  Bishop Kenny (Jacksonville)                                3:41.68        
  5  Northeast (St. Pete)                                       3:42.76        
  6  Boca Raton                                                 3:43.31        
  7  New Smyrna Beach                                           3:44.03        
  8  Mosley (Lynn Haven)                                        3:45.88        
  9  Eastside (Gainesville)                                     3:46.39        
 10  Cypress Lake (Fort Myers)                                  3:46.64        
 11  Forest High School                                         3:46.66        
 12  Titusville                                                 3:47.09        
 13  Martin County (Stuart)                                     3:48.13        
 14  Barron Collier (Naples)                                    3:48.86        
 15  Gulf Breeze                                                3:49.06        
 16  Chiles (Tallahassee)                                       3:49.43        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.04  AA-A
               3:14.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Belen Jesuit Prep (Miami)                                  3:16.93        
  2  Leon (Tallahassee)                                         3:17.20        
  3  Newsome (Lithia)                                           3:20.55        
  4  Nease (Ponte Vedra Beach)                                  3:21.06        
  5  Boca Raton                                                 3:22.23        
  6  Gulf Coast (Naples)                                        3:22.26        
  7  Satellite (Satellite Beach)                                3:23.10        
  8  Chiles (Tallahassee)                                       3:23.96        
  9  Northeast (St. Pete)                                       3:26.09        
 10  Clearwater                                                 3:26.16        
 11  Bishop Kenny (Jacksonville)                                3:26.56        
 12  Washington (Pensacola)                                     3:27.29        
 13  Charlotte (Punta Gorda)                                    3:27.35        
 14  Harmony                                                    3:27.99        
 15  Forest High School                                         3:28.76        
 16  Astronaut (Titusville)                                     3:30.21