2007 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/28/2007 02:58 PM
                  FHSAA Swimming and Diving Finals - Class 1A                  
                 Central Florida YMCA Aquatic Center - Orlando                 
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.55  AA-A
               1:51.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               1:48.52  AA-A  
  2  Bolles (Jacksonville)                                      1:50.87  AA-C  
  3  Cardinal Gibbons                                           1:52.36        
  4  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:52.90        
  5  Ransom Everglades School                                   1:53.42        
  6  Holy Names (Tampa)                                         1:53.73        
  7  American Heritage (Plantation)                             1:54.57        
  8  Berkeley Prep                                              1:54.79        
  9  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:55.46        
 10  Episcopal (Jacksonville)                                   1:55.79        
 11  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:55.84        
 12  Gulliver Prep (Miami)                                      1:55.89        
 13  Doral Academy (Miami)                                      1:56.31        
 14  Saint Andrew's School                                      1:56.51        
 15  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:56.90        
 16  Cocoa Beach                                                1:57.45        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.55  AA-A
               1:38.77  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               1:41.82        
  2  Tampa Preparatory School                                   1:41.90        
  3  Jesuit (Tampa)                                             1:42.31        
  4  Gulliver Prep (Miami)                                      1:42.54        
  5  Coral Springs Charter                                      1:44.07        
  6  Ransom Everglades School                                   1:44.07        
  7  Cocoa Beach                                                1:44.13        
  8  Saint Andrew's School                                      1:45.33        
  9  Benjamin (North Palm Beach)                                1:45.59        
 10  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:45.67        
 11  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:45.67        
 12  Clearwater Central Catholic                                1:46.37        
 13  Westminster Academy                                        1:46.61        
 14  Cardinal Gibbons                                           1:46.80        
 15  Northside Christian (St. Pete)                             1:48.02        
 16  Rickards High School                                       1:48.13        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.73  AA-A
               1:53.15  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            10 Bishop Verot              1:48.52  AA-A  
  2  Eisenring, Stephanie          11 Pine Crest                1:50.38  AA-A  
  3  Vanderpool-Wallace, Arianna   12 Bolles                    1:52.65  AA-C  
  4  Connor, Sara                  12 S'Sota Christian          1:52.77  AA-C  
  5  DeVenuto, Siena               10 Pine Crest                1:52.86  AA-C  
  6  Templin, Alison               12 Suncoast                  1:53.18        
  7  Nagy, Julia                   12 Cocoa Beach               1:53.68        
  8  Davidson, Katie               11 Trinity Prep              1:54.51        
  9  Nightingale, Lauren           12 Trinity Catholic          1:54.99        
 10  Wine, Sterling                11 Lake Highland             1:55.03        
 11  Hilsted, Emilie               10 Bolles                    1:55.22        
 12  Randolph, Courtney            SO A-Heritage Plant          1:55.81        
 13  Salce, Amelia                 11 Community School          1:56.14        
 14  Vandenbroucke Siller, Isabel  12 Bolles                    1:56.91        
 15  Tilman, Laura                 12 Ransom                    1:57.39        
 16  Catania, Alex                 12 Pine Crest                1:57.60        
 17  Aserlind, Alexandra           12 Gulliver Prep             1:57.65        
 18  Josserand, Taylor             10 Bolles                    1:57.72        
 19  Tribou, Sydney                11 Lake Highland             1:57.72        
 20  Black, Erin                   11 Bishop Verot              1:58.12        
 21  Lewin, Sarah Grace            12 Berkeley                  1:58.75        
 22  McCaw, Jackie                 11 Bishop Verot              1:59.12        
 23  Smaga, Caitlen                11 BishopMcLaughlin          1:59.95        
 24  Yazbec de Luigi, Jenny         9 Trinity Prep              2:00.29        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.98  AA-A
               1:43.29  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Detra, Austin                 12 S'Sota Christian          1:40.74  AA-A  
  2  Ceddia, Pat                   10 Cardinal Mooney           1:42.21  AA-C  
  3  Jordan, Jonathan              12 Berkeley                  1:43.18  AA-C  
  4  Plapp, Byron                  12 Bolles                    1:43.94        
  5  Jessell, John                 JR Cardinal Gibbons          1:44.52        
  6  Gaston, James                 12 Bolles                    1:44.69        
  7  Miranda, Stephano             11 Pine Crest                1:44.88        
  8  Dodds, Logan                  12 West Shore                1:45.73        
  9  Cwalinski, Hunter             JR Cardinal Gibbons          1:45.84        
 10  Dennison, George              10 Father Lopez              1:46.61        
 11  Leonard, Jackson              11 Gulliver Prep             1:47.46        
 12  Schulz, Tiago                 JR CoralSpringsChtr          1:49.08        
 13  Akker, Lucas                  11 N'Side Christian          1:49.15        
 14  Silva, Billy                   9 P. K. Yonge               1:49.23        
 15  Gorman, Greg                  12 Lake Highland             1:49.59        
 16  Wang, Yuankai                 12 Bolles                    1:49.78        
 17  Delgado, Erick                11 Chaminade                 1:50.46        
 18  Veale, Thomas                  9 Pine Crest                1:51.60        
 19  Forte, Brian                  10 Bolles                    1:51.97        
 20  Ballard, Matt                 12 Eustis                    1:52.21        
 21  Myers, William                10 StJohnsCntryDay           1:52.70        
 22  Sullivan, Pat                 SR Jesuit                    1:52.89        
 23  Quakenbush, Parker             9 Lake Highland             1:53.74        
 24  Valentine, Steve              12 Father Lopez              1:54.30        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:58.06  2006        Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:05.85  AA-A
               2:07.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Richmond, Victoria            12 Bolles                    2:06.88  AA-C  
  2  Rosenthal, Maddy              10 Ransom                    2:08.30        
  3  Skjong-Nilsen, Caroline       12 Gulliver Prep             2:08.63        
  4  Fredlake, Grace               11 Tampa Prep                2:09.38        
  5  Neidigh, Lauren                9 Episcopal                 2:10.48        
  6  Talwar, Kylee                 11 Bolles                    2:10.68        
  7  Taylor, Kaitlin               11 Lake Highland             2:10.87        
  8  Slomka, Christine             SR A-Heritage Del R          2:11.09        
  9  Orchard, Lindsay              11 Pine Crest                2:11.73        
 10  Aiello, Rebecca                9 Pine Crest                2:11.78        
 11  Mumford, Caitlin              11 Bolles                    2:11.89        
 12  Eccher, Jessie                11 Bolles                    2:12.12        
 13  Rochette, Natalie              9 Community School          2:12.76        
 14  Schaefer, Hannah               8 Providence                2:13.39        
 15  Mayer, Gina                   12 Berkeley                  2:14.59        
 16  Palmer, Jillian               11 Bishop Verot              2:14.80        
 17  Engelhardt, Casey             11 Suncoast                  2:15.18        
 18  King, Amanda                   8 Fau - Boca Raton          2:15.85        
 19  Smith, Emily                  11 Trinity Prep              2:15.86        
 20  Fields, Jesse                 JR Rickards                  2:16.06        
 21  Rodriguez, Ana                   A-Heritage Plant          2:16.86        
 22  Glasser, Nelle                10 Episcopal                 2:17.05        
 23  Cassidy, McKenzie             10 Bishop Verot              2:17.52        
 24  Garcia, Jackie                10 Cardinal Mooney           2:17.57        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
               1:54.49  AA-A
               1:56.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Topic, Matthias               12 Dreyfoos                  1:55.08  AA-C  
  2  Orban, John                   11 S'Sota Christian          1:56.16  AA-C  
  3  Qupty, Jowan                  12 Bolles                    1:56.46        
  4  Martin, Cameron               11 ClwtrCentrCath            1:56.50        
  5  Rosenthal, Michael            12 Ransom                    1:56.55        
  6  Goszczycki, Dawid             12 Pine Crest                1:57.13        
  7  Whitehurst, Branden           12 Bolles                    1:57.22        
  8  Moore, Les                    SO A-Heritage Plant          1:59.42        
  9  Caldwell, Casey               11 N'Side Christian          1:59.45        
 10  Basse, Oliver                 12 Cardinal Newman           1:59.47        
 11  Mancao, Matt                  JR Pens Catholic             1:59.60        
 12  Aldabe Bomstad, Oscar         11 Bolles                    1:59.60        
 13  Hicks, Brandon                SR CoralSpringsChtr          1:59.91        
 14  Sequera, Juan                  9 Reagan                    2:00.21        
 15  Shutt, Hunter                 12 StJohnsCntryDay           2:01.35        
 16  Naylor, Bryson                12 Suncoast                  2:01.51        
 17  Overton, Will                 12 Episcopal                 2:02.93        
 18  Krell, Blake                  11 Bishop Verot              2:03.72        
 19  Manousos, Nicholas            11 Pine Crest                2:03.97        
 20  Stumpf, Matt                  12 Tampa Prep                2:05.01        
 21  Samuel, Henry                 12 Shorecrest Prep           2:05.14        
 22  Murphy, Ryan                   7 Episcopal                 2:05.21        
 23  Alonso, Nick                  10 Indian Rks Chris          2:05.87        
 24  Duggan, Sean                   8 Lake Highland             2:05.94        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.89  AA-A
               24.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Krauss, Kelsey                11 St. Pete Cath.              24.01  AA-C  
  2  Harris, Lacey                 11 Trinity Prep                24.09  AA-C  
  3  Wagner, Madison               11 South Fort Myers            24.18        
  4  Atkinson, Brooke              12 Pine Crest                  24.31        
  5  Rogers, Elizabeth             12 Suncoast                    24.46        
  6  Sutton, Alex                  JR Cardinal Gibbons            24.51        
  7  Moseley, Lara                 11 Pine Crest                  24.60        
  8  Cooper, Melissa               SO A-Heritage Plant            24.64        
  9  Quinn, Meghan                 12 Pine Crest                  24.65        
 10  Butler, Ashley                10 Bolles                      24.84        
 11  Lowry, Sandy                  12 Shorecrest Prep             24.92        
 12  Springman, Hayley              9 Lake Highland               25.01        
 13  Burgos, Monica                12 Ransom                      25.03        
 14  Tilton, Hayley                11 St. Stephen's Ep            25.04        
 15  Sheridan, Molly               12 Holy Names                  25.07        
 16  Dressel, Kaitlyn               9 StJohnsCntryDay             25.10        
 17  Sandlin, Casey                11 Bolles                      25.17        
 18  Ladd, Alexandra               10 Suncoast                    25.21        
 19  Jugs, Kristen                 SR Cardinal Gibbons            25.26        
 20  Nessler, Dana                 10 Bolles                      25.35        
 21  Jarmakowicz, Jordan            8 Trinity Prep                25.35        
 22  Werdine, Rebecca               8 Holy Names                  25.40        
 23  Free, Samantha                12 Mount Dora                  25.43        
 24  Farrell, Paige                10 Viera                       25.48        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.25  AA-A
               21.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wright, Steven                12 Trinity Prep                21.07  AA-A  
  2  Turner, James                 12 Lincoln Park                21.27  AA-C  
  3  Sutton III, Donald            SR Cardinal Gibbons            21.58        
  4  Werdine, Andrew               SR Jesuit                      21.60        
  5  Davelaar, Rodion              12 Bolles                      21.66        
  6  Wilkes, Michael               12 Lake Placid                 21.74        
  7  Minor, Sean                   11 Bishop Verot                21.78        
  8  Murray, Paul                  SO A-Heritage Del R            21.85        
  9  Glober, Maximilian            12 Bolles                      21.93        
 10  Spivey, Joshua                12 Clay                        22.01        
 11  Gutman, Tommy                 10 Bolles                      22.03        
 12  Warren, Roy                   12 Benjamin                    22.06        
 13  Reitz, Trevor                 10 Gulliver Prep               22.09        
 14  Weil, Seth                    JR Saint Andrew's              22.38        
 15  Knight, Luke                  12 Key West                    22.38        
 16  Kirel, Daniel                 12 Mast Academy                22.46        
 17  Reyes-Capo, Andres             8 Ransom                      22.49        
 18  Linn, Beckett                 11 Trinity Prep                22.58        
 19  Chen, Alan                    JR Rickards                    22.64        
 20  Hardy, Zac                    12 Episcopal                   22.67        
 21  Khoury, Jason                 12 Tampa Prep                  22.70        
 22  Stanic, Filip                 12 Suncoast                    22.78        
 23  D'Onofrio, Joe                SO Westminster Acad            22.89        
 24  Garrett, Jon                  10 Edgewood                    22.96        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Couch, Sydney                  6 Lake Highland              450.75        
  2  Risley, Danielle              10 Bolles                     440.60        
  3  Tuchman, Marni                12 Berkeley                   417.85        
  4  Toner, Dakota                  7 Pine                       405.60        
  5  Stein, Hannah                  8 Shorecrest Prep            390.75        
  6  Ball, Andrea                   8 Cocoa Beach                386.85        
  7  Burton-Akright, Kaliya        10 Tampa Prep                 382.30        
  8  Wygle, Sarah                  11 Crystal River              381.60        
  9  McCall, Carlie                10 Bolles                     380.45        
 10  Martorana, Alexandra           6 StJohnsCntryDay            376.20        
 11  Sterman, Christina            JR A-Heritage Plant           361.50        
 12  Schweiger, Chelsea            10 St. Pete Cath.             360.55        
 13  Barr, Arrianna                10 First Academy              352.90        
 14  Windschauer, Jordann          12 N'Side Christian           351.15        
 15  Saltsman, Logan               12 Trinity Prep               348.75        
 16  Antilla, Nichole              12 Community School           340.10        
 17  Matson, Morgan                 8 Ransom                     339.20        
 18  Kranz, Patty                  FR Westminster Acad           334.40        
 19  Paganucci, Isabella           10 Bolles                     332.95        
 20  Miller, Meghan                10 Coral Shores               332.75        
 21  Thigpen, Rachel                9 Shorecrest Prep            326.90        
 22  Drummond, Anna Lisa           10 Tampa Prep                 323.55        
 23  Kahler, Madison               JR Westminster Acad           309.40        
 24  Vandewark, Samatha            JR Godby                      308.75        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hartje, William               10 Bolles                     495.45        
  2  Lewark, Anthony               SR A-Heritage Plant           484.50        
  3  Zippi, Luke                   10 Viera                      464.80        
  4  Dent, Kyle                    11 Berkeley                   456.40        
  5  Garcia, Noah                  SO Pompano Beach              455.95        
  6  Lewark, Micheal               FR A-Heritage Plant           438.60        
  7  Pecci, Alexander               9 Bolles                     435.90        
  8  Springfels, David             12 St. Stephen's Ep           420.50        
  9  Beard, Tyler                  SO Westminster Acad           407.60        

 10  Roever, Bryan                 JR West Florida               404.00        
 11  Stein, Jack                    7 Shorecrest Prep            399.25        
 12  Garcia, Marcelo               SR Jesuit                     390.80        
 13  Saley, Sean                   SR Pompano Beach              385.65        
 14  Harrington, Arthur            SR Jesuit                     372.35        
 15  Toomey, John                  FR Cardinal Gibbons           341.40        
 16  Demet, Demetrius               6 Lincoln Park               338.00        
 17  Ortiz, Miguel                 12 Avon Park                  335.80        
 18  Romano, Timothy               10 Bolles                     330.55        
 19  Goethe, Robbie                SR Florida High               324.60        
 20  Hardy, Caleb                   9 Frostproof                 318.45        
 21  Cicanese, Matthew             JR Pasco                      311.85        
 22  Arnold, Jeff                  12 Crystal River              304.55        
 23  Bobo, Sam                     10 Berkeley                   304.35        
 24  Sager, David                   9 University                 302.90        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.51  2006        Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
               56.87  AA-A
               57.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Britt, Chelsie                 7 Lake Highland               56.74  AA-A  
  2  Vanderpool-Wallace, Arianna   12 Bolles                      57.28  AA-C  
  3  Krauss, Kelsey                11 St. Pete Cath.              57.40  AA-C  
  4  Glasser, Nelle                10 Episcopal                   58.78        
  5  Kinanti, Pink                 11 Bolles                      59.19        
  6  Kazmin, Jessica               10 Pine Crest                  59.32        
  7  Taylor, Kaitlin               11 Lake Highland               59.34        
  8  Engelhardt, Casey             11 Suncoast                    59.78        
  9  Harris, Lacey                 11 Trinity Prep                59.81        
 10  Ladd, Alexandra               10 Suncoast                    59.94        
 11  Rosenthal, Maddy              10 Ransom                    1:00.02        
 12  Cuervo, Lauren                SR Cardinal Gibbons          1:00.06        
 13  Jordan, Laura                 10 Berkeley                  1:00.08        
 14  Lacoursiere, Jasmine          SO A-Heritage Del R          1:00.25        
 15  Rodriguez, Ana                   A-Heritage Plant          1:00.47        
 16  Gatti, Malena                 10 Ransom                    1:00.54        
 17  Fernandez, Savannah            8 Bolles                    1:00.57        
 18  Hicks, Ashley                 SO CoralSpringsChtr          1:00.59        
 19  Walker, Megan                  7 Florida High              1:00.62        
 20  Sandlin, Casey                11 Bolles                    1:01.10        
 21  Munson, Rachel                 9 Lklnd Christian           1:01.18        
 22  Aiello, Rebecca                9 Pine Crest                1:01.25        
 23  Mitchell, Alexandra           12 Trinity Prep              1:01.40        
 24  Wimberly, Katie               11 Episcopal                 1:01.43        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nesty, Bolles, Jacksonville          
               51.03  AA-A
               51.85  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Crescimbeni, Jose             12 CalvaryChristian            50.03  AA-A  
  2  Martin, Cameron               11 ClwtrCentrCath              52.07        
  3  Donnelly, Vinny               JR Jesuit                      52.32        
  4  Harding, Davin                SR CoralSpringsChtr            52.60        
  5  Basse, Oliver                 12 Cardinal Newman             52.61        
  6  Grassano, Andrew              SR Grandview Prep              52.69        
  7  Dowd, Robert                  10 Pine Crest                  53.06        
  8  Hicks, Brandon                SR CoralSpringsChtr            53.22        
  9  Moore, Les                    SO A-Heritage Plant            53.42        
 10  Reitz, Trevor                 10 Gulliver Prep               53.48        
 11  De Padua, Raymond             11 Bishop Snyder               53.54        
 12  Blom, Wade                    12 Bolles                      53.58        
 13  Lombardozzi, Travis           12 Cocoa Beach                 53.97        
 14  Gorman, Greg                  12 Lake Highland               54.07        
 15  Romano, Timothy               10 Bolles                      54.79        
 16  Shutt, Hunter                 12 StJohnsCntryDay             55.08        
 17  Morrison, David               11 Community School            55.17        
 18  Fletcher, Thompson            11 Edgewood                    55.42        
 19  Hamilton, Colin                9 Bolles                      55.47        
 20  Numbers, Paul                  9 Bolles                      55.57        
 21  Walton, Ramon                 JR Saint Andrew's              55.99        
 22  Attal, Dylan                  SO Jesuit                      56.00        
 23  Amedia, Sam                   11 Gulliver Prep               56.01        
 24  Barrett, Matthew              12 St. John Newmann            56.07        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.76  AA-A
               52.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Eisenring, Stephanie          11 Pine Crest                  51.52  AA-A  
  2  Moseley, Lara                 11 Pine Crest                  51.91  AA-C  
  3  Wagner, Madison               11 South Fort Myers            52.60        
  4  Rogers, Elizabeth             12 Suncoast                    52.70        
  5  Peacock, Aubrey               10 Bolles                      53.09        
  6  Springman, Hayley              9 Lake Highland               53.15        
  7  Butler, Ashley                10 Bolles                      53.56        
  8  Quinn, Meghan                 12 Pine Crest                  53.70        
  9  Tilton, Hayley                11 St. Stephen's Ep            53.85        
 10  Black, Erin                   11 Bishop Verot                54.17        
 11  Vanden Noort, Gwen            10 Bolles                      54.35        
 12  Burgos, Monica                12 Ransom                      54.44        
 13  Sheridan, Molly               12 Holy Names                  54.45        
 14  Sutton, Alex                  JR Cardinal Gibbons            55.06        
 15  Palmer, Jillian               11 Bishop Verot                55.28        
 16  Demers, Sarah                 12 Lake Highland               55.36        
 17  Bresnahan, Meaghan            SR Cardinal Gibbons            55.38        
 18  Nessler, Dana                 10 Bolles                      55.38        
 19  Aube', Genevieve              SO Saint Andrew's              55.69        
 20  Farrell, Paige                10 Viera                       55.97        
 21  Smiddy, Clara                  6 Gulliver Prep               56.02        
 22  Sienkiewicz, Katie            11 Cambridge                   56.05        
 23  McCaw, Jackie                 11 Bishop Verot                56.25        
 24  Christian, Kelly              11 Dreyfoos                    56.58        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.59  AA-A
               47.10  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wright, Steven                12 Trinity Prep                45.92  AA-A  
  2  Sutton III, Donald            SR Cardinal Gibbons            46.95  AA-C  
  3  Turner, James                 12 Lincoln Park                47.01  AA-C  
  4  Murray, Paul                  SO A-Heritage Del R            47.48        
  5  Werdine, Andrew               SR Jesuit                      47.50        
  6  Minor, Sean                   11 Bishop Verot                47.97        
  7  Willis, Trent                 10 Jensen Beach                48.38        
  8  Whitehurst, Branden           12 Bolles                      48.53        
  9  Davelaar, Rodion              12 Bolles                      48.61        
 10  Dennison, George              10 Father Lopez                48.88        
 11  Knight, Luke                  12 Key West                    49.01        
 12  Cwalinski, Hunter             JR Cardinal Gibbons            49.27        
 13  Ward, Ben                     11 Trinity Prep                49.29        
 14  Schiller, Blair                9 Bolles                      49.35        
 15  Hardy, Zac                    12 Episcopal                   49.37        
 16  D'Alessandro, Teo              8 Pine                        49.60        
 17  Carrier Parmenter, Hunter     12 Gulliver Prep               49.61        
 18  Spivey, Joshua                12 Clay                        49.68        
 19  Wilkes, Michael               12 Lake Placid                 49.78        
 20  Reyes-Capo, Andres             8 Ransom                      49.99        
 21  Steinwarz, Christian          11 Community School            50.40        
 22  Artille, Adam                 12 N'Side Christian            50.61        
 23  Forte, Brian                  10 Bolles                      50.66        
 24  Walsh, John                   SO Pompano Beach               50.82        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.20  AA-A
               5:02.56  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            10 Bishop Verot              4:46.24  AA-A  
  2  DeVenuto, Siena               10 Pine Crest                4:55.72  AA-A  
  3  Fredlake, Grace               11 Tampa Prep                4:56.85  AA-A  
  4  Templin, Alison               12 Suncoast                  4:56.99  AA-A  
  5  Connor, Sara                  12 S'Sota Christian          4:58.03  AA-A  
  6  Wine, Sterling                11 Lake Highland             5:01.60  AA-C  
  7  Howard, Sarah                 12 Haven Christian           5:03.83        
  8  Randolph, Courtney            SO A-Heritage Plant          5:03.98        
  9  Nightingale, Lauren           12 Trinity Catholic          5:06.73        
 10  Hilsted, Emilie               10 Bolles                    5:07.24        
 11  Vandenbroucke Siller, Isabel  12 Bolles                    5:07.49        
 12  Salce, Amelia                 11 Community School          5:10.43        
 13  White, Laurie                 11 Bolles                    5:10.71        
 14  Davidson, Katie               11 Trinity Prep              5:10.87        
 15  Randolph, Jessica             7t A-Heritage Plant          5:12.82        
 16  Mayer, Gina                   12 Berkeley                  5:14.65        
 17  McLaughlan, Tatiana           11 Bolles                    5:14.72        
 18  Rochette, Natalie              9 Community School          5:14.75        
 19  Tribou, Sydney                11 Lake Highland             5:15.58        
 20  King, Amanda                   8 Fau - Boca Raton          5:17.03        
 21  Pradel, Monica                 8 Pine Crest                5:17.04        
 22  Yazbec de Luigi, Jenny         9 Trinity Prep              5:17.73        
 23  Aserlind, Alexandra           12 Gulliver Prep             5:19.33        
 24  Silveira, Emily               SO Doral Academy             5:20.91        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.48  2006        Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
               4:36.96  AA-A
               4:40.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Detra, Austin                 12 S'Sota Christian          4:31.48  AA-A  
  2  Ceddia, Pat                   10 Cardinal Mooney           4:33.64  AA-A  
  3  Donnelly, Vinny               JR Jesuit                    4:34.39  AA-A  
  4  Orban, John                   11 S'Sota Christian          4:37.47  AA-C  
  5  Plapp, Byron                  12 Bolles                    4:39.34  AA-C  
  6  Jordan, Jonathan              12 Berkeley                  4:40.36        
  7  Goszczycki, Dawid             12 Pine Crest                4:41.68        
  8  Miranda, Stephano             11 Pine Crest                4:42.91        
  9  Jessell, John                 JR Cardinal Gibbons          4:44.41        
 10  Veale, Thomas                  9 Pine Crest                4:47.77        
 11  Akker, Lucas                  11 N'Side Christian          4:48.05        
 12  Gaston, James                 12 Bolles                    4:48.43        
 13  Dodds, Logan                  12 West Shore                4:48.80        
 14  Silva, Billy                   9 P. K. Yonge               4:49.11        
 15  Schulz, Tiago                 JR CoralSpringsChtr          4:50.05        
 16  Aldabe Bomstad, Oscar         11 Bolles                    4:50.06        
 17  Overton, Will                 12 Episcopal                 4:50.47        
 18  Leonard, Jackson              11 Gulliver Prep             4:52.97        
 19  McVeigh, Kyle                 11 Bolles                    4:55.06        
 20  Duggan, Sean                   8 Lake Highland             4:55.64        
 21  Lilly, James                  SO North Broward             4:56.77        
 22  Lilly, Nick                   SR North Broward             4:58.18        
 23  Toner, Shane                   9 Pine                      4:59.30        
 24  Latorre, Alexander             9 Canterburry               5:03.38        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.53  2006        Bolles                                     
                        Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
               1:38.48  AA-A
               1:39.70  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               1:35.85  AA-A  
  2  Bolles (Jacksonville)                                      1:39.21  AA-C  
  3  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:40.73        
  4  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:41.48        
  5  Cardinal Gibbons                                           1:41.56        
  6  Berkeley Prep                                              1:42.38        
  7  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:42.39        
  8  Holy Names (Tampa)                                         1:43.39        
  9  Northside Christian (St. Pete)                             1:43.59        
 10  Doral Academy (Miami)                                      1:44.03        
 11  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:44.06        
 12  Gulliver Prep (Miami)                                      1:45.35        
 13  Episcopal (Jacksonville)                                   1:45.47        
 14  Ransom Everglades School                                   1:45.59        
 15  Carrollton (Miami)                                         1:46.31        
 16  St. Johns Country Day                                      1:47.01        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
               1:27.27  AA-A
               1:28.41  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      1:29.53        
  2  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:31.27        
  3  Coral Springs Charter                                      1:31.42        
  4  Tampa Preparatory School                                   1:31.56        
  5  Saint Andrew's School                                      1:31.67        
  6  Mast Academy                                               1:31.92        
  7  Gulliver Prep (Miami)                                      1:32.10        
  8  Benjamin (North Palm Beach)                                1:32.21        
  9  Cocoa Beach                                                1:32.49        
 10  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:33.07        
 11  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:33.56        
 12  Episcopal (Jacksonville)                                   1:33.70        
 13  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:34.11        
 14  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:34.11        
 15  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:34.14        
 16  Clearwater Central Catholic                                1:34.17        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
               57.69  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Atkinson, Brooke              12 Pine Crest                  56.96  AA-A  
  2  Nagy, Julia                   12 Cocoa Beach                 57.41  AA-A  
  3  Peacock, Aubrey               10 Bolles                      58.44  AA-C  
  4  Cuervo, Lauren                SR Cardinal Gibbons            59.45        
  5  Shea, Rachel                  10 Shorecrest Prep           1:00.52        
  6  Schaefer, Hannah               8 Providence                1:00.67        
  7  Nederlanden, Jessica          FR Westminster Acad          1:00.74        
  8  Lundgren, Alexandra            9 Bolles                    1:00.85        
  9  Hicks, Ashley                 SO CoralSpringsChtr          1:00.90        
 10  Free, Samantha                12 Mount Dora                1:01.16        
 11  Tilman, Laura                 12 Ransom                    1:01.19        
 12  Skinner, Ellie                 9 Bolles                    1:01.40        
 13  Wimberly, Katie               11 Episcopal                 1:01.67        
 14  McCallan, Kaylee               9 Viera                     1:02.17        
 15  Aube', Genevieve              SO Saint Andrew's            1:02.30        
 16  Harris, Rebekah               11 Trinity Prep              1:02.33        
 17  Lacoursiere, Jasmine          SO A-Heritage Del R          1:02.37        
 18  Moeller, Stephanie             9 Pine Crest                1:02.43        
 19  Mitchell, Alexandra           12 Trinity Prep              1:03.02        
 20  Eccher, Jessie                11 Bolles                    1:03.45        
 21  Schwed, Kate                  10 Benjamin                  1:03.59        
 22  McMillan, Meleah              10 John Carroll              1:03.71        
 23  Wartella, Liz                 11 Trinity Prep              1:03.80        
 24  Werdine, Rebecca               8 Holy Names                1:03.86        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.24  AA-A
               53.31  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Crescimbeni, Jose             12 CalvaryChristian            50.65  AA-A  
  2  Khoury, Jason                 12 Tampa Prep                  53.92        
  3  De Padua, Raymond             11 Bishop Snyder               54.46        
  4  Ballard, Matt                 12 Eustis                      55.15        
  5  Dowd, Robert                  10 Pine Crest                  55.20        
  6  Willis, Trent                 10 Jensen Beach                56.06        
  7  McVeigh, Kyle                 11 Bolles                      56.13        
  8  Hamilton, Colin                9 Bolles                      56.20        
  9  Sequera, Juan                  9 Reagan                      56.29        
 10  Murphy, Ryan                   7 Episcopal                   56.41        
 11  Chen, Alan                    JR Rickards                    56.45        
 12  Morrison, David               11 Community School            56.51        
 13  Walton, Ramon                 JR Saint Andrew's              56.52        
 14  Krell, Blake                  11 Bishop Verot                56.91        
 15  Albion, David                 10 Canterburry                 57.24        
 16  Rheinlander, Rhet              9 S'Sota Christian            57.46        
 17  Scavone, Nick                  9 Lake Highland               58.04        
 18  Bronnenberg, Cody             FR Arnold                      58.23        
 19  Van Zee, Michael              JR Summit Christian            58.77        
 20  Robinson, Taylor              12 University                  58.88        
 21  Gagne, Samuel                 12 Tampa Prep                  59.12        
 22  Gutierrez, Fernando           10 Cardinal Mooney             59.72        
 23  Biondolillo, PJ               JR Cardinal Gibbons            59.77        
 24  Barker, Graham                 8 Cocoa Beach                 59.79        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
               1:05.36  AA-A
               1:06.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Slomka, Christine             SR A-Heritage Del R          1:05.86  AA-C  
  2  Cooper, Melissa               SO A-Heritage Plant          1:06.13  AA-C  
  3  Richmond, Victoria            12 Bolles                    1:07.04        
  4  Beaubrun, Danielle            11 Bolles                    1:07.41        
  5  Talwar, Kylee                 11 Bolles                    1:07.59        
  6  Britt, Chelsie                 7 Lake Highland             1:07.88        
  7  Dressel, Kaitlyn               9 StJohnsCntryDay           1:08.05        
  8  Munson, Rachel                 9 Lklnd Christian           1:08.05        
  9  Skjong-Nilsen, Caroline       12 Gulliver Prep             1:08.66        
 10  Flothman, Marti               JR Doral Academy             1:08.91        
 11  Sieron, Kendall               10 Bolles                    1:08.93        
 12  Pigot, Chinyere               FR Doral Academy             1:09.29        
 13  Kittrell, Katie               11 Lincoln Park              1:09.54        
 14  Orchard, Lindsay              11 Pine Crest                1:09.62        
 15  Howard, Sarah                 12 Haven Christian           1:09.79        
 16  Jordan, Laura                 10 Berkeley                  1:09.96        
 17  Woods, Bridget                09 Bishop Moore              1:09.96        
 18  Lopez, Lisa                    9 Cardinal Newman           1:10.12        
 19  Silva, Caran                  12 P. K. Yonge               1:10.30        
 20  Neidigh, Lauren                9 Episcopal                 1:10.31        
 21  Boyle, Lindsey                11 Viera                     1:10.60        
 22  Schwantes, Kelly              SO Cardinal Gibbons          1:10.72        
 23  Marinak, Courtney             11 Suncoast                  1:10.99        
 24  Russell, Kerry                12 Holy Names                1:11.32        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.71  AA-A
               59.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Qupty, Jowan                  12 Bolles                      58.14  AA-A  
  2  Topic, Matthias               12 Dreyfoos                    59.72        
  3  Rosenthal, Michael            12 Ransom                    1:00.27        
  4  Naylor, Bryson                12 Suncoast                  1:01.23        
  5  Messuri, Eric                 11 South Fort Myers          1:01.24        
  6  Caldwell, Casey               11 N'Side Christian          1:01.41        
  7  Kirel, Daniel                 12 Mast Academy              1:01.51        
  8  Stumpf, Matt                  12 Tampa Prep                1:01.52        
  9  Mancao, Matt                  JR Pens Catholic             1:01.80        
 10  Hartje, William               10 Bolles                    1:02.02        
 11  Samuel, Henry                 12 Shorecrest Prep           1:02.03        
 12  Manousos, Nicholas            11 Pine Crest                1:02.27        
 13  Ward, Ben                     11 Trinity Prep              1:02.94        
 14  Steinwarz, Christian          11 Community School          1:03.11        
 15  D'Alessandro, Teo              8 Pine                      1:04.11        
 16  Hall, T.J.                    12 Tampa Prep                1:04.86        
 17  Stanic, Filip                 12 Suncoast                  1:05.20        
 18  Zak, Taylor                   11 ClwtrCentrCath            1:05.27        
 19  Schwartz, Daniel              12 Ransom                    1:05.29        
 20  Schiller, Blair                9 Bolles                    1:05.37        
 21  Wu, Nao Nao                   SO Rickards                  1:05.53        
 22  Olano, German                 11 Gulliver Prep             1:05.62        
 23  Levitt, Eli                   11 Ransom                    1:05.66        
 24  Polatsek, Sam                 12 Pine Crest                1:05.91        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.18  AA-A
               3:36.86  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      3:32.37  AA-A  
  2  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               3:37.66        
  3  Suncoast (Riviera Beach)                                   3:38.83        
  4  Lake Highland Prep (Orlando)                               3:38.86        
  5  Trinity Prep (Winter Park)                                 3:40.02        
  6  Ransom Everglades School                                   3:40.67        
  7  American Heritage (Plantation)                             3:41.09        
  8  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:41.88        
  9  Cardinal Gibbons                                           3:43.53        
 10  Episcopal (Jacksonville)                                   3:45.04        
 11  Gulliver Prep (Miami)                                      3:47.07        
 12  Cocoa Beach                                                3:48.37        
 13  Northside Christian (St. Pete)                             3:49.00        
 14  Doral Academy (Miami)                                      3:49.86        
 15  Community School (Naples)                                  3:50.60        
 16  Viera (Melbourne)                                          3:54.40        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.04  AA-A
               3:14.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Cardinal Gibbons                                           3:15.19        
  2  Gulliver Prep (Miami)                                      3:17.63        
  3  Bolles (Jacksonville)                                      3:18.25        
  4  Jesuit (Tampa)                                             3:19.47        
  5  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               3:21.78        
  6  Northside Christian (St. Pete)                             3:23.11        
  7  Ransom Everglades School                                   3:23.98        
  8  Lake Highland Prep (Orlando)                               3:24.20        
  9  Cocoa Beach                                                3:24.79        
 10  Episcopal (Jacksonville)                                   3:27.36        
 11  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 3:27.86        
 12  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:27.98        
 13  American Heritage (Plantation)                             3:28.27        
 14  Trinity Prep (Winter Park)                                 3:29.02        
 15  Berkeley Prep                                              3:29.96        
 16  Pompano Beach                                              3:30.75