2007 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, Regional 4

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/27/2007 09:59 AM
                              FHSAA - 2A Region 4                              
                         Florida Gulf Coast University                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Boca Raton                                  1:56.05    1:53.95         40  
     1) Smith, Danielle 10              2) Pike, Carly 12                 
     3) Williams, Charlotte 11          4) Caruso, Danielle 12            
                  28.55     1:00.49 (31.94)     1:28.11 (27.62)     1:53.95 (25.84)
  2 Lely (Naples)                               1:59.64    1:58.13         34  
     1) Farhat, Mercedes 12             2) Blassneck, Wesley 11           
     3) Farhat, Louisa 11               4) Su, Ling 12                    
                  30.20     1:02.63 (32.43)     1:31.58 (28.95)     1:58.13 (26.55)
  3 Barron Collier (Naples)                     2:00.31    1:58.96         32  
     1) Stone, Alyssa 12                2) Weichelt, Catelyn 9            
     3) Gross, Cassie 10                4) Titus, Christine 9             
                  31.21     1:04.88 (33.67)     1:32.66 (27.78)     1:58.96 (26.30)
  4 Cypress Lake (Fort Myers)                   2:01.86    1:59.81         30  
     1) Huffman, Abby 10                2) Gaidry, Alicia 12              
     3) Franklin, Chelsea 11            4) Davis, Lauren 10               
                  31.71     1:03.96 (32.25)     1:31.35 (27.39)     1:59.81 (28.46)
  5 Pembroke Pines Charter H.S.                 2:02.80    2:00.65         28  
     1) Lunak, Amy 9                    2) Muniz, Bianca 10               
     3) Marx, Courtney 10               4) DeBarros, Karine 11            
                  30.88     1:04.98 (34.10)     1:32.84 (27.86)     2:00.65 (27.81)
  6 Dwyer (Palm Beach Gardens)                  2:05.24    2:02.78         26  
     1) Allen, Jenna 11                 2) Holley, Jessie 10              
     3) Flitt, Marisa 9                 4) Lindsay, Mallory 11            
                  31.84     1:04.55 (32.71)     1:34.37 (29.82)     2:02.78 (28.41)
  7 West Boca Raton                             2:04.99    2:05.36         24  
     1) Roig, Gabrielle 11              2) Heller, Stephanie 10           
     3) Sexton, Jessica 11              4) Doeck, Kaitlin 12              
                  32.19     1:08.36 (36.17)     1:39.67 (31.31)     2:05.36 (25.69)
  8 Northeast (Oakland Park)                    2:06.73    2:06.84         22  
     1) Ponce, Maria 11                 2) Gargum, Nadia 12               
     3) Walkling, Stacey 10             4) Woodward, Lillie 10            
                  35.45     1:09.71 (34.26)     1:40.55 (30.84)     2:06.84 (26.29)
B - Final
  9 Lemon Bay (Englewood)                       2:10.29    2:09.89         18  
     1) Strauss, Sarah 9                2) Burns, Tara 10                 
     3) Goodwin, Julie 12               4) Bruno, Emma 9                  
                  34.03     1:12.00 (37.97)     1:41.87 (29.87)     2:09.89 (28.02)
 10 Gulf Coast (Naples)                         2:07.69    2:10.05         14  
     1) Hansen, Madeline 9              2) Hoppensteadt, Alexandra 10     
     3) Jutras, Allison 12              4) Zabala, Macarena 9             
                  32.91     1:11.09 (38.18)     1:41.74 (30.65)     2:10.05 (28.31)
 11 Nova (Davie)                                2:11.08    2:10.78         12  
     1) Mueller, Jenna 11               2) Spiece, Jessica 12             
     3) Jagusztyn, Ariel 12             4) Fermin, Tiffany 10             
                  33.47     1:11.68 (38.21)     1:42.82 (31.14)     2:10.78 (27.96)
 12 Martin County (Stuart)                      2:12.15    2:11.50         10  
     1) Grofic, Katherine SR            2) Holden, Vickie SO              
     3) Wojtisek, Tricia FR             4) Loesel, Andrea SO              
                  34.65     1:11.51 (36.86)     1:43.88 (32.37)     2:11.50 (27.62)
 13 Riverdale (Fort Myers)                      2:14.84    2:14.76          8  
     1) Knighton, Marissa 11            2) Stowe, Nicole 11               
     3) Angat, Lauren 9                 4) Lucas, Melissa 12              
                  37.88     1:15.31 (37.43)     1:45.79 (30.48)     2:14.76 (28.97)
 14 Fort Lauderdale                             2:16.32    2:15.70          6  
     1) Parrish, Nicole 12              2) Roy-McMahon, Christine 12      
     3) Denton, Holly 9                 4) Deal, Whitney 12               
                  34.88     1:11.57 (36.69)     1:45.90 (34.33)     2:15.70 (29.80)
 15 Naples                                      2:21.49    2:23.71          4  
     1) Nageon de Lastang, Simone 11    2) Garner, Caroline 12            
     3) Jones, Stephanie 11             4) Kramer, Katie 9                
                  38.87     1:15.35 (36.48)     1:53.63 (38.28)     2:23.71 (30.08)
 16 Sebastian River (Sebastian)                 2:20.03    2:24.89          2  
     1) Harvey, Marina 10               2) Eden, Sarah 9                  
     3) Morris, Nikki 9                 4) Martinelli, Melanie 10         
                  38.03     1:17.22 (39.19)     1:53.69 (36.47)     2:24.89 (31.20)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Boca Raton                                        1:56.03    1:56.05        
     1) Smith, Danielle 10              2) Oria, Josefina 11              
     3) Williams, Charlotte 11          4) Caruso, Danielle 12            
                  28.93     1:02.73 (33.80)     1:30.43 (27.70)     1:56.05 (25.62)
  2 Lely (Naples)                                     1:59.32    1:59.64        
     1) Farhat, Mercedes 12             2) Blassneck, Wesley 11           
     3) Farhat, Louisa 11               4) Su, Ling 12                    
                  27.09     1:03.74 (36.65)     1:33.26 (29.52)     1:59.64 (26.38)
  3 Barron Collier (Naples)                           1:59.67    2:00.31        
     1) Stone, Alyssa 12                2) Weichelt, Catelyn 9            
     3) Gross, Cassie 10                4) Titus, Christine 9             
                  31.53     1:05.26 (33.73)     1:34.15 (28.89)     2:00.31 (26.16)
  4 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:00.41    2:01.86        
     1) Huffman, Abby 10                2) Gaidry, Alicia 12              
     3) Franklin, Chelsea 11            4) Davis, Lauren 10               
                  31.68     1:05.06 (33.38)     1:33.84 (28.78)     2:01.86 (28.02)
  5 Pembroke Pines Charter H.S.                       2:02.16    2:02.80        
     1) Lunak, Amy 9                    2) Muniz, Bianca 10               
     3) Marx, Courtney 10               4) DeBarros, Karine 11            
                  32.19     1:06.67 (34.48)     1:34.99 (28.32)     2:02.80 (27.81)
  6 West Boca Raton                                   2:02.46    2:04.99        
     1) Roig, Gabrielle 11              2) Heller, Stephanie 10           
     3) Sexton, Jessica 11              4) Doeck, Kaitlin 12              
                  32.35     1:08.63 (36.28)     1:39.08 (30.45)     2:04.99 (25.91)
  7 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        2:05.69    2:05.24        
     1) Allen, Jenna 11                 2) Holley, Jessie 10              
     3) Flitt, Marisa 9                 4) Lindsay, Mallory 11            
                  32.54     1:04.64 (32.10)     1:36.30 (31.66)     2:05.24 (28.94)
  8 Northeast (Oakland Park)                          2:07.49    2:06.73        
     1) Ponce, Maria 11                 2) Gargum, Nadia 12               
     3) Walkling, Stacey 10             4) Woodward, Lillie 10            
                  35.45     1:09.89 (34.44)     1:41.39 (31.50)     2:06.73 (25.34)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gulf Coast (Naples)                               2:12.02    2:07.69        
     1) Hansen, Madeline 9              2) Hoppensteadt, Alexandra 10     
     3) Jutras, Allison 12              4) Lawson, Molly 11               
                  31.97     1:09.66 (37.69)     1:40.40 (30.74)     2:07.69 (27.29)
 10 Lemon Bay (Englewood)                             2:05.24    2:10.29        
     1) Strauss, Sarah 9                2) Burns, Tara 10                 
     3) Goodwin, Julie 12               4) Hecker, Mary 11                
                  33.29     1:12.52 (39.23)     1:42.29 (29.77)     2:10.29 (28.00)
 11 Nova (Davie)                                      2:11.72    2:11.08        
     1) Mueller, Jenna 11               2) Spiece, Jessica 12             
     3) Jagusztyn, Ariel 12             4) Fermin, Tiffany 10             
                  32.92     1:10.76 (37.84)     1:41.96 (31.20)     2:11.08 (29.12)
 12 Martin County (Stuart)                            2:14.70    2:12.15        
     1) Grofic, Katherine SR            2) Holden, Vickie SO              
     3) Wojtisek, Tricia FR             4) Loesel, Andrea SO              
                  34.22     1:11.02 (36.80)     1:44.89 (33.87)     2:12.15 (27.26)
 13 Riverdale (Fort Myers)                            2:13.89    2:14.84        
     1) Knighton, Marissa 11            2) Stowe, Nicole 11               
     3) Angat, Lauren 9                 4) Lucas, Melissa 12              
                  37.56     1:14.86 (37.30)     1:44.99 (30.13)     2:14.84 (29.85)
 14 Fort Lauderdale                                   2:17.66    2:16.32        
     1) Parrish, Nicole 12              2) Roy-McMahon, Christine 12      
     3) Denton, Holly 9                 4) Deal, Whitney 12               
                  36.43     1:12.16 (35.73)     1:46.47 (34.31)     2:16.32 (29.85)
 15 Sebastian River (Sebastian)                       2:20.94    2:20.03        
     1) Eden, Sarah 9                   2) Conway, Jillian 11             
     3) Morris, Nikki 9                 4) Harvey, Marina 10              
                1:14.09     1:49.81 (35.72)     2:20.03 (30.22)                    
 16 Naples                                            2:22.48    2:21.49        
     1) Nageon de Lastang, Simone 11    2) Garner, Caroline 12            
     3) Jones, Stephanie 11             4) Kramer, Katie 9                
                1:15.50   2:21.49 (1:05.99)                                        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                   1:43.69    1:40.02         40  
     1) Omana, Carlos 9                 2) Araque, Carlos 12              
     3) Lopez Cantera, Victor 12        4) Orozco, Sebastian 12           
                  26.06       53.94 (27.88)     1:18.14 (24.20)     1:40.02 (21.88)
  2 Boca Raton                                  1:48.81    1:45.02         34  
     1) Bagshaw, Alexander 10           2) Grady, Sean 9                  
     3) Czaja, Stephen 11               4) Boettcher, Alexander 11        
                  27.48       59.00 (31.52)     1:22.52 (23.52)     1:45.02 (22.50)
  3 Gulf Coast (Naples)                         1:46.09    1:45.57         32  
     1) Broxson, Dustin 11              2) Caldwell, Nathan 10            
     3) Caldwell, Nicholas 9            4) Nolton, James Ryan 12          
                  27.72       59.14 (31.42)     1:22.94 (23.80)     1:45.57 (22.63)
  4 Martin County (Stuart)                      1:49.06    1:47.24         30  
     1) Reardon, Jeff SO                2) Gates, Craig SR                
     3) Angiulli, Joey JR               4) DeCosta, Jacob SO              
                  27.75       58.32 (30.57)     1:23.79 (25.47)     1:47.24 (23.45)
  5 Charlotte (Punta Gorda)                     1:49.73    1:47.96         28  
     1) Scott, Trevor 10                2) Coldiron, Caleb 9              
     3) Tilka, Jack 12                  4) Cates, Addison 9               
                  26.85       59.07 (32.22)     1:24.83 (25.76)     1:47.96 (23.13)
  6 Estero                                      1:50.41    1:49.74         26  
     1) Dubrasky, Tayler 12             2) Perez, Eddwie 11               
     3) Snew, Kyle 9                    4) Langenhagen, Nils 10           
                  28.49       59.71 (31.22)     1:24.97 (25.26)     1:49.74 (24.77)
  7 Pembroke Pines Charter H.S.                 1:50.94    1:50.40         24  
     1) Tetreault, Brandon 9            2) McKenna, Casey 11              
     3) CostaEsa, Danny 12              4) Falcon, Alejandro 12           
                  30.13     1:00.96 (30.83)     1:26.70 (25.74)     1:50.40 (23.70)
  8 Treasure Coast (Port St.Lucie)              1:52.70    1:53.45         22  
     1) Davis, Danny 11                 2) Aviles, Jonathan 11            
     3) Davis, Paul 12                  4) Soderquist, Taylor 12          
                  29.66     1:01.13 (31.47)     1:26.91 (25.78)     1:53.45 (26.54)
B - Final
  9 South Fork (Stuart)                         1:53.88    1:53.81         18  
     1) Lindgren, Kevin 10              2) Jones, Christopher 11          
     3) Snow, Glen 10                   4) Poirer, Mitchell 11            
                  28.68     1:01.28 (32.60)     1:27.37 (26.09)     1:53.81 (26.44)
 10 Port Charlotte                              1:53.50    1:54.46         14  
     1) Harrison, Brandon 9             2) Brown, Ryan 10                 
     3) Higgins, Dennis 10              4) Jones, Jay 9                   
                  32.02     1:03.43 (31.41)     1:30.12 (26.69)     1:54.46 (24.34)
 11 Riverdale (Fort Myers)                      1:56.95    1:55.76         12  
     1) Aguilar, Joan 12                2) Newman, Evan 11                
     3) Turner, Jordan 11               4) DiScuillo, Derek 11            
                  30.81     1:05.00 (34.19)     1:32.09 (27.09)     1:55.76 (23.67)
 12 Naples                                      1:54.97    1:56.48         10  
     1) Davidson, Kyle 12               2) Robinson, Hunter 12            
     3) Shadley, Cody 12                4) Casement, Alex 12              
                  32.83     1:01.48 (28.65)     1:30.12 (28.64)     1:56.48 (26.36)
 13 Barron Collier (Naples)                     1:54.77    2:01.35          8  
     1) Wilson, Ryan 11                 2) Menzies, Ben 12                
     3) Thompson, Nicholas 11           4) Morris, Chad 12                
                  30.69     1:04.61 (33.92)     1:32.47 (27.86)     2:01.35 (28.88)
 14 Northeast (Oakland Park)                    1:59.54    2:01.72          6  
     1) Connor, Bobby 12                2) Chiffoleau, Harold 11          
     3) Collette, Ted 12                4) Belhoste, Louis 11             
                  31.99     1:05.93 (33.94)     1:35.95 (30.02)     2:01.72 (25.77)
 -- Lely (Naples)                               2:03.65         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Alternating Kick - fly
     1) Stephenson, Harry 10            2) Baumler, William 11            
     3) Juday, Tommy 12                 4) Roman, Alex 9                  
                  28.69     1:01.95 (33.26)     1:33.14 (31.19)          DQ (27.91)
 -- Dwyer (Palm Beach Gardens)                  1:55.86         DQ        
     1) Holley, Chris 12                2) Torres, Kris 11                
     3) Frick, Thomas 11                4) Knight, David 9                
                  29.07     1:03.07 (34.00)     1:29.30 (26.23)          DQ (26.40)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:40.39    1:43.69        
     1) Arenson, Patrick 12             2) Araque, Carlos 12              
     3) Lopez, Juan 11                  4) Simauchi, Andres 12            
                  26.45       54.00 (27.55)     1:20.67 (26.67)     1:43.69 (23.02)
  2 Gulf Coast (Naples)                               1:47.19    1:46.09        
     1) Broxson, Dustin 11              2) Caldwell, Nathan 10            
     3) Caldwell, Nicholas 9            4) Nolton, James Ryan 12          
                  27.97       58.27 (30.30)     1:23.49 (25.22)     1:46.09 (22.60)
  3 Boca Raton                                        1:47.86    1:48.81        
     1) Bagshaw, Alexander 10           2) Czaja, Stephen 11              
     3) Hincapie, Isaias 12             4) Boettcher, Alexander 11        
                  27.30       56.70 (29.40)     1:25.55 (28.85)     1:48.81 (23.26)
  4 Martin County (Stuart)                            1:48.23    1:49.06        
     1) Reardon, Jeff SO                2) Gates, Craig SR                
     3) Angiulli, Joey JR               4) DeCosta, Jacob SO              
                  27.21       59.28 (32.07)     1:24.85 (25.57)     1:49.06 (24.21)
  5 Charlotte (Punta Gorda)                           1:48.62    1:49.73        
     1) Scott, Trevor 10                2) Coldiron, Caleb 9              
     3) Tilka, Jack 12                  4) Cates, Addison 9               
                  27.54       59.91 (32.37)     1:26.49 (26.58)     1:49.73 (23.24)
  6 Estero                                            1:52.81    1:50.41        
     1) Dubrasky, Tayler 12             2) Perez, Eddwie 11               
     3) Snew, Kyle 9                    4) Langenhagen, Nils 10           
                  28.04       59.48 (31.44)     1:25.53 (26.05)     1:50.41 (24.88)
  7 Pembroke Pines Charter H.S.                       1:48.86    1:50.94        
     1) Parada, Alex 12                 2) McKenna, Casey 11              
     3) CostaEsa, Danny 12              4) Falcon, Alejandro 12           
                  29.00     1:00.38 (31.38)     1:27.14 (26.76)     1:50.94 (23.80)
  8 Treasure Coast (Port St.Lucie)                    1:54.29    1:52.70        
     1) Davis, Danny 11                 2) Aviles, Jonathan 11            
     3) Davis, Paul 12                  4) Soderquist, Taylor 12          
                  33.85     1:00.76 (26.91)     1:26.40 (25.64)     1:52.70 (26.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Port Charlotte                                    1:56.29    1:53.50        
     1) Harrison, Brandon 9             2) Brown, Ryan 10                 
     3) Higgins, Dennis 10              4) Jones, Jay 9                   
                  30.63     1:01.96 (31.33)     1:28.19 (26.23)     1:53.50 (25.31)
 10 South Fork (Stuart)                               1:53.37    1:53.88        
     1) Lindgren, Kevin 10              2) Jones, Christopher 11          
     3) Snow, Glen 10                   4) Poirer, Mitchell 11            
                  28.29     1:00.81 (32.52)     1:27.83 (27.02)     1:53.88 (26.05)
 11 Barron Collier (Naples)                           1:56.11    1:54.77        
     1) Wilson, Ryan 11                 2) Menzies, Ben 12                
     3) Thompson, Nicholas 11           4) Morris, Chad 12                
                  29.39     1:03.72 (34.33)     1:29.03 (25.31)     1:54.77 (25.74)
 12 Naples                                            1:53.11    1:54.97        
     1) Davidson, Kyle 12               2) Robinson, Hunter 12            
     3) Shadley, Cody 12                4) Casement, Alex 12              
                  31.85     1:01.38 (29.53)     1:30.33 (28.95)     1:54.97 (24.64)
 13 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        2:00.55    1:55.86        
     1) Holley, Chris 12                2) Torres, Kris 11                
     3) Frick, Thomas 11                4) Knight, David 9                
                  28.76     1:03.10 (34.34)     1:29.13 (26.03)     1:55.86 (26.73)
 14 Riverdale (Fort Myers)                            1:56.91    1:56.95        
     1) Aguilar, Joan 12                2) Newman, Evan 11                
     3) Turner, Jordan 11               4) DiScuillo, Derek 11            
                  30.91     1:05.90 (34.99)     1:33.20 (27.30)     1:56.95 (23.75)
 15 Northeast (Oakland Park)                          2:02.13    1:59.54        
     1) Connor, Bobby 12                2) Chiffoleau, Harold 11          
     3) Collette, Ted 12                4) Belhoste, Louis 11             
                  31.11     1:04.59 (33.48)     1:33.68 (29.09)     1:59.54 (25.86)
 16 Lely (Naples)                                     2:02.74    2:03.65        
     1) Stephenson, Harry 10            2) Baumler, William 11            
     3) Juday, Tommy 12                 4) Roman, Alex 9                  
                  31.70     1:05.63 (33.93)     2:03.65 (58.02)                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin, Chelsea   11 Cypress Lake         1:53.95    1:51.46 AA-A    20  
                  26.69       54.92 (28.23)     1:23.49 (28.57)     1:51.46 (27.97)
  2 Dubrasky, Molly      9 Estero               1:59.54    1:56.24         17  
                  27.70       57.18 (29.48)     1:27.15 (29.97)     1:56.24 (29.09)
  3 Barcza, Heather     SR Martin County        1:58.71    1:56.41         16  
                  26.95       55.94 (28.99)     1:26.03 (30.09)     1:56.41 (30.38)
  4 Gadowry, Michelle   12 Charlotte            1:59.11    1:57.06         15  
                  27.44       57.03 (29.59)     1:27.35 (30.32)     1:57.06 (29.71)
  5 Titus, Christine     9 Barron Collier       1:59.11    1:59.48         14  
                  28.06       58.03 (29.97)     1:28.75 (30.72)     1:59.48 (30.73)
  6 Bray, Jileen         9 Sebastian River      1:59.94    2:00.06         13  
                  28.30       58.52 (30.22)     1:29.43 (30.91)     2:00.06 (30.63)
  7 Marx, Courtney      10 Pines Charter        2:00.41    2:00.07         12  
                  28.13       58.25 (30.12)     1:29.24 (30.99)     2:00.07 (30.83)
  8 Errington, Julie    11 Gulf Coast           2:03.06    2:02.31         11  
                  28.04       58.73 (30.69)     1:30.32 (31.59)     2:02.31 (31.99)
B - Final
  9 Doeck, Kaitlin      12 West Boca Raton      2:04.98    2:00.31          9  
                  28.82       59.63 (30.81)     1:29.98 (30.35)     2:00.31 (30.33)
 10 Lawson, Katelyn      9 Barron Collier       2:04.08    2:01.30          7  
                  28.86     1:00.23 (31.37)     1:30.94 (30.71)     2:01.30 (30.36)
 11 Allen, Jenna        11 Dwyer                2:05.31    2:05.05          6  
                  28.94     1:00.80 (31.86)     1:33.55 (32.75)     2:05.05 (31.50)
 12 Farhat, Louisa      11 Lely                 2:04.41    2:05.73          5  
                  28.85     1:00.51 (31.66)     1:33.06 (32.55)     2:05.73 (32.67)
 13 Merrill, Brenna      9 Boca Raton           2:07.81    2:05.80          4  
                  29.15     1:01.02 (31.87)     1:33.50 (32.48)     2:05.80 (32.30)
 14 DeBarros, Karine    11 Pines Charter        2:07.44    2:05.99          3  
                  29.16     1:00.98 (31.82)     1:33.78 (32.80)     2:05.99 (32.21)
 15 Littlejohn, Alexa   11 Charlotte            2:07.50    2:07.11          2  
                  29.76     1:01.69 (31.93)     1:34.65 (32.96)     2:07.11 (32.46)
 16 Randolph, Allison   SO Martin County        2:09.90    2:09.85          1  
                  29.14     1:02.12 (32.98)     1:36.23 (34.11)     2:09.85 (33.62)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Franklin, Chelsea         11 Cypress Lake         1:53.94    1:53.95        
                  26.96       55.93 (28.97)     1:25.08 (29.15)     1:53.95 (28.87)
  2 Barcza, Heather           SR Martin County        1:58.82    1:58.71        
                  27.31       56.94 (29.63)     1:27.86 (30.92)     1:58.71 (30.85)
  3 Gadowry, Michelle         12 Charlotte            1:58.36    1:59.11        
                  27.96       58.39 (30.43)     1:29.36 (30.97)     1:59.11 (29.75)
  3 Titus, Christine           9 Barron Collier       2:01.98    1:59.11        
                  28.06       58.35 (30.29)     1:29.08 (30.73)     1:59.11 (30.03)
  5 Dubrasky, Molly            9 Estero               1:58.05    1:59.54        
                  28.12       58.28 (30.16)     1:29.01 (30.73)     1:59.54 (30.53)
  6 Bray, Jileen               9 Sebastian River      2:04.29    1:59.94        
                  28.16       58.24 (30.08)     1:28.93 (30.69)     1:59.94 (31.01)
  7 Marx, Courtney            10 Pines Charter        2:00.51    2:00.41        
                  28.47       58.81 (30.34)     1:29.76 (30.95)     2:00.41 (30.65)
  8 Errington, Julie          11 Gulf Coast           2:05.34    2:03.06        
                  28.22       58.87 (30.65)     1:30.69 (31.82)     2:03.06 (32.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lawson, Katelyn            9 Barron Collier       2:05.35    2:04.08        
                  28.92       59.75 (30.83)     1:32.05 (32.30)     2:04.08 (32.03)
 10 Farhat, Louisa            11 Lely                 2:08.54    2:04.41        
                  28.00       59.04 (31.04)     1:31.41 (32.37)     2:04.41 (33.00)
 11 Doeck, Kaitlin            12 West Boca Raton      2:05.03    2:04.98        
                  28.71       59.36 (30.65)     1:31.44 (32.08)     2:04.98 (33.54)
 12 Allen, Jenna              11 Dwyer                2:02.42    2:05.31        
                  28.81     1:01.06 (32.25)     1:33.59 (32.53)     2:05.31 (31.72)
 13 DeBarros, Karine          11 Pines Charter        2:03.84    2:07.44        
                  29.25     1:00.99 (31.74)     1:34.29 (33.30)     2:07.44 (33.15)
 14 Littlejohn, Alexa         11 Charlotte            2:06.03    2:07.50        
                  29.59     1:01.68 (32.09)     1:34.62 (32.94)     2:07.50 (32.88)
 15 Merrill, Brenna            9 Boca Raton           2:09.21    2:07.81        
                  29.85     1:02.50 (32.65)     1:35.44 (32.94)     2:07.81 (32.37)
 16 Randolph, Allison         SO Martin County        2:08.93    2:09.90        
                  29.61     1:01.75 (32.14)     1:35.56 (33.81)     2:09.90 (34.34)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Delong, Kendra            10 Boca Raton           2:12.16    2:10.31        
                  30.82     1:03.35 (32.53)     1:36.78 (33.43)     2:10.31 (33.53)
 18 Merrill, Alison           12 Boca Raton           2:08.93    2:10.32        
                  28.89     1:01.15 (32.26)     1:35.45 (34.30)     2:10.32 (34.87)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sexton, Jessica           11 West Boca Raton      2:11.92    2:15.28        
                  31.31     1:05.24 (33.93)     1:40.18 (34.94)     2:15.28 (35.10)
 20 Woody, Ashworth           12 Boca Raton           2:19.07    2:20.35        
                  33.11     1:09.05 (35.94)     1:45.19 (36.14)     2:20.35 (35.16)
 21 Gallego, Catalina         12 Forest Hill          2:30.26    2:24.99        
                  31.55     1:06.27 (34.72)     1:44.43 (38.16)     2:24.99 (40.56)
 22 Harvey, Marina            10 Sebastian River      2:28.37    2:28.56        
                  34.19     1:12.51 (38.32)     1:51.12 (38.61)     2:28.56 (37.44)
 23 Martinelli, Melanie       10 Sebastian River      2:28.03    2:29.55        
                  32.62     1:10.77 (38.15)     1:50.36 (39.59)     2:29.55 (39.19)
 24 Sayers, Rebecca           10 Dwyer                2:28.86    2:30.94        
                  33.52     1:11.69 (38.17)     1:52.31 (40.62)     2:30.94 (38.63)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dubrasky, Tayler    12 Estero               1:46.36    1:42.66 AA-C    20  
                  24.29       50.34 (26.05)     1:16.78 (26.44)     1:42.66 (25.88)
  2 Van Zee, Jonathan   12 Boca Raton           1:47.29    1:44.55         17  
                  24.68       51.30 (26.62)     1:18.23 (26.93)     1:44.55 (26.32)
  3 Angelini, Claudio   11 Forest Hill          1:45.97    1:46.50         16  
                  24.44       51.16 (26.72)     1:18.68 (27.52)     1:46.50 (27.82)
  4 Iriondo, Hibai      11 Fort Lauderdale      1:47.53    1:46.70         15  
                  24.81       51.61 (26.80)     1:19.14 (27.53)     1:46.70 (27.56)
  5 Vazquez, Andy        9 Belen Jesuit         1:49.91    1:48.02         14  
                  25.13       52.35 (27.22)     1:20.29 (27.94)     1:48.02 (27.73)
  6 Lim, Jeffrey        12 Charlotte            1:50.08    1:48.13         13  
                  25.89       53.53 (27.64)     1:20.72 (27.19)     1:48.13 (27.41)
  7 Caldwell, Nathan    10 Gulf Coast           1:49.89    1:49.61         12  
                  25.90       53.78 (27.88)     1:22.21 (28.43)     1:49.61 (27.40)
 -- Martinelli, Tim     11 Sebastian River      1:49.25         DQ        
      False start
                  25.90       53.23 (27.33)     1:21.08 (27.85)          DQ (27.11)
B - Final
  9 Scott, Trevor       10 Charlotte            1:50.48    1:48.83          9  
                  25.50       53.24 (27.74)     1:21.00 (27.76)     1:48.83 (27.83)
 10 Alvarez Burgos, Tu  12 Belen Jesuit         1:51.10    1:51.08          7  
                  25.79       53.73 (27.94)     1:22.47 (28.74)     1:51.08 (28.61)
 11 Carroll, Steven     11 Palmetto Ridge       1:50.85    1:51.21          6  
                  25.47       53.66 (28.19)     1:22.75 (29.09)     1:51.21 (28.46)
 12 Dennis, Garrett     11 Boca Raton           1:54.73    1:53.88          5  
                  26.51       55.15 (28.64)     1:24.83 (29.68)     1:53.88 (29.05)
 13 Douglas, Danny      10 Charlotte            1:57.79    1:55.48          4  
                  26.72       55.56 (28.84)     1:26.04 (30.48)     1:55.48 (29.44)
 14 Torres, Kris        11 Dwyer                1:56.79    1:55.73          3  
                  26.96       56.63 (29.67)     1:26.80 (30.17)     1:55.73 (28.93)
 15 Grenet, Paul         9 Belen Jesuit         1:56.89    1:56.05          2  
                  26.98       56.84 (29.86)     1:26.95 (30.11)     1:56.05 (29.10)
 16 Reardon, Jeff       SO Martin County        1:57.33    1:56.56          1  
                  26.64       56.34 (29.70)     1:27.03 (30.69)     1:56.56 (29.53)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Angelini, Claudio         11 Forest Hill          1:46.33    1:45.97        
                  24.11       50.41 (26.30)     1:17.92 (27.51)     1:45.97 (28.05)
  2 Dubrasky, Tayler          12 Estero               1:45.83    1:46.36        
                  24.96       52.11 (27.15)     1:19.99 (27.88)     1:46.36 (26.37)
  3 Van Zee, Jonathan         12 Boca Raton           1:45.95    1:47.29        
                  24.43       51.53 (27.10)     1:19.43 (27.90)     1:47.29 (27.86)
  4 Iriondo, Hibai            11 Fort Lauderdale      1:47.05    1:47.53        
                  24.91       51.99 (27.08)     1:19.92 (27.93)     1:47.53 (27.61)
  5 Martinelli, Tim           11 Sebastian River      1:48.26    1:49.25        
                  25.19       51.66 (26.47)     1:20.13 (28.47)     1:49.25 (29.12)
  6 Caldwell, Nathan          10 Gulf Coast           1:51.34    1:49.89        
                  24.94       52.46 (27.52)     1:21.25 (28.79)     1:49.89 (28.64)
  7 Vazquez, Andy              9 Belen Jesuit         1:48.35    1:49.91        
                  24.96       52.41 (27.45)     1:20.89 (28.48)     1:49.91 (29.02)
  8 Lim, Jeffrey              12 Charlotte            1:48.00    1:50.08        
                  25.56       53.17 (27.61)     1:21.59 (28.42)     1:50.08 (28.49)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scott, Trevor             10 Charlotte            1:50.60    1:50.48        
                  25.59       53.67 (28.08)     1:22.46 (28.79)     1:50.48 (28.02)
 10 Carroll, Steven           11 Palmetto Ridge       1:51.45    1:50.85        
                  25.44       53.44 (28.00)     1:22.13 (28.69)     1:50.85 (28.72)
 11 Alvarez Burgos, Tulio     12 Belen Jesuit         1:52.55    1:51.10        
                  25.88       53.82 (27.94)     1:22.47 (28.65)     1:51.10 (28.63)
 12 Dennis, Garrett           11 Boca Raton           1:54.44    1:54.73        
                  26.51       55.39 (28.88)     1:25.11 (29.72)     1:54.73 (29.62)
 13 Torres, Kris              11 Dwyer                1:53.37    1:56.79        
                  26.20       55.47 (29.27)     1:26.50 (31.03)     1:56.79 (30.29)
 14 Grenet, Paul               9 Belen Jesuit         1:56.88    1:56.89        
                  26.83       55.79 (28.96)     1:25.32 (29.53)     1:56.89 (31.57)
 15 Reardon, Jeff             SO Martin County        1:56.21    1:57.33        
                  26.21       55.56 (29.35)     1:25.81 (30.25)     1:57.33 (31.52)
 16 Douglas, Danny            10 Charlotte            1:55.37    1:57.79        
                  26.26       56.08 (29.82)     1:26.91 (30.83)     1:57.79 (30.88)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilson, Ryan              11 Barron Collier       2:00.87    1:59.20        
                  26.73       56.52 (29.79)     1:27.84 (31.32)     1:59.20 (31.36)
 18 Kumar, Amol               11 Charlotte            1:56.94    2:00.09        
                  27.88       58.67 (30.79)     1:29.75 (31.08)     2:00.09 (30.34)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Torres, Miquel            11 Pines Charter        2:00.78    2:02.44        
                  27.05       58.06 (31.01)     1:30.31 (32.25)     2:02.44 (32.13)
 20 Stahly, Tyler             11 Boca Raton           2:04.10    2:04.36        
                  27.66       58.00 (30.34)     1:30.61 (32.61)     2:04.36 (33.75)
 21 Knight, David              9 Dwyer                2:03.53    2:06.14        
                  27.77       59.26 (31.49)     1:32.91 (33.65)     2:06.14 (33.23)
 22 Pohl, Michael             11 South Fork           2:06.87    2:09.73        
                  27.71       59.51 (31.80)     1:33.81 (34.30)     2:09.73 (35.92)
 23 Cesar-Meyers, Richard     JR Martin County        2:19.51    2:16.80        
                  29.28     1:02.69 (33.41)     1:40.12 (37.43)     2:16.80 (36.68)
 24 Shatters, Logan           FR Martin County        2:15.25    2:24.85        
                  29.98     1:07.05 (37.07)     1:46.56 (39.51)     2:24.85 (38.29)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Blassneck, Wesley   11 Lely                 2:19.92    2:10.97         20  
                  28.35     1:02.82 (34.47)     1:41.12 (38.30)     2:10.97 (29.85)
  2 Williams, Charlott  11 Boca Raton           2:15.17    2:12.91         17  
                  28.46     1:03.39 (34.93)     1:41.90 (38.51)     2:12.91 (31.01)
  3 Pike, Carly         12 Boca Raton           2:15.50    2:13.02         16  
                  29.52     1:04.05 (34.53)     1:42.06 (38.01)     2:13.02 (30.96)
  4 Farhat, Mercedes    12 Lely                 2:16.85    2:14.21         15  
                  29.83     1:02.75 (32.92)     1:42.25 (39.50)     2:14.21 (31.96)
  5 Oria, Josefina      11 Boca Raton           2:20.14    2:16.56         14  
                  30.20     1:06.31 (36.11)     1:44.57 (38.26)     2:16.56 (31.99)
  6 Holley, Jessie      10 Dwyer                2:17.43    2:18.25         13  
                  29.51     1:07.33 (37.82)     1:46.18 (38.85)     2:18.25 (32.07)
  7 Gross, Cassie       10 Barron Collier       2:24.34    2:19.39         12  
                  28.97     1:04.34 (35.37)     1:47.24 (42.90)     2:19.39 (32.15)
  8 Weichelt, Catelyn    9 Barron Collier       2:23.83    2:23.81         11  
                  32.01     1:08.95 (36.94)     1:50.98 (42.03)     2:23.81 (32.83)
B - Final
  9 Muniz, Bianca       10 Pines Charter        2:25.31    2:21.41          9  
                  30.59     1:07.04 (36.45)     1:49.43 (42.39)     2:21.41 (31.98)
 10 Gaidry, Alicia      12 Cypress Lake         2:28.88    2:23.66          7  
                  31.36     1:09.62 (38.26)     1:50.25 (40.63)     2:23.66 (33.41)
 11 Lunak, Amy           9 Pines Charter        2:29.48    2:24.83          6  
                  32.09     1:09.19 (37.10)     1:52.09 (42.90)     2:24.83 (32.74)
 12 Angat, Lauren        9 Riverdale            2:26.71    2:26.69          5  
                  30.86     1:09.47 (38.61)     1:52.67 (43.20)     2:26.69 (34.02)
 13 Potiaumpai, Melani  11 Boca Raton           2:27.54    2:27.52          4  
                  31.83     1:08.36 (36.53)     1:53.56 (45.20)     2:27.52 (33.96)
 14 Zabala, Macarena     9 Gulf Coast           2:30.77    2:29.18          3  
                  32.19     1:09.33 (37.14)     1:54.31 (44.98)     2:29.18 (34.87)
 15 Heller, Stephanie   10 West Boca Raton      2:30.66    2:31.99          2  
                  33.54     1:12.21 (38.67)     1:58.02 (45.81)     2:31.99 (33.97)
 16 Rees, Mackenzie      9 Barron Collier       2:30.47    2:32.88          1  
                  33.55     1:12.81 (39.26)     1:59.44 (46.63)     2:32.88 (33.44)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Charlotte       11 Boca Raton           2:13.30    2:15.17        
                  29.24     1:05.01 (35.77)     1:43.77 (38.76)     2:15.17 (31.40)
  2 Pike, Carly               12 Boca Raton           2:14.53    2:15.50        
                  29.41     1:05.37 (35.96)     1:43.29 (37.92)     2:15.50 (32.21)
  3 Farhat, Mercedes          12 Lely                 2:15.96    2:16.85        
                  30.32     1:04.21 (33.89)     1:44.49 (40.28)     2:16.85 (32.36)
  4 Holley, Jessie            10 Dwyer                2:15.98    2:17.43        
                  29.16     1:06.14 (36.98)     1:44.56 (38.42)     2:17.43 (32.87)
  5 Blassneck, Wesley         11 Lely                 2:13.59    2:19.92        
                  29.51     1:05.91 (36.40)     1:47.06 (41.15)     2:19.92 (32.86)
  6 Oria, Josefina            11 Boca Raton           2:20.61    2:20.14        
                  31.54     1:08.41 (36.87)     1:47.58 (39.17)     2:20.14 (32.56)
  7 Weichelt, Catelyn          9 Barron Collier       2:26.50    2:23.83        
                  32.41     1:09.51 (37.10)     1:50.96 (41.45)     2:23.83 (32.87)
  8 Gross, Cassie             10 Barron Collier       2:22.61    2:24.34        
                  30.20     1:06.39 (36.19)     1:50.91 (44.52)     2:24.34 (33.43)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muniz, Bianca             10 Pines Charter        2:24.78    2:25.31        
                  31.12     1:08.86 (37.74)     1:51.96 (43.10)     2:25.31 (33.35)
 10 Angat, Lauren              9 Riverdale            2:28.68    2:26.71        
                  30.87     1:09.02 (38.15)     1:52.66 (43.64)     2:26.71 (34.05)
 11 Potiaumpai, Melanie       11 Boca Raton           2:25.22    2:27.54        
                  31.57     1:08.82 (37.25)     1:53.33 (44.51)     2:27.54 (34.21)
 12 Gaidry, Alicia            12 Cypress Lake         2:22.73    2:28.88        
                  32.09     1:12.00 (39.91)     1:54.16 (42.16)     2:28.88 (34.72)
 13 Lunak, Amy                 9 Pines Charter        2:26.42    2:29.48        
                  32.92     1:11.21 (38.29)     1:56.39 (45.18)     2:29.48 (33.09)
 14 Rees, Mackenzie            9 Barron Collier       2:31.92    2:30.47        
                  34.02     1:11.94 (37.92)     1:57.59 (45.65)     2:30.47 (32.88)
 15 Heller, Stephanie         10 West Boca Raton      2:26.74    2:30.66        
                  33.40     1:10.31 (36.91)     1:55.85 (45.54)     2:30.66 (34.81)
 16 Zabala, Macarena           9 Gulf Coast           2:33.30    2:30.77        
                  31.52     1:09.02 (37.50)     1:55.12 (46.10)     2:30.77 (35.65)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Holden, Vickie            SO Martin County        2:42.58    2:42.78        
                  34.80     1:18.60 (43.80)     2:05.42 (46.82)     2:42.78 (37.36)
 18 Newbold, Allison          10 South Fork           2:41.00    2:43.23        
                  32.29     1:14.12 (41.83)     2:03.61 (49.49)     2:43.23 (39.62)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Asmussen, Savannah         9 Okeechobee           2:43.12    2:44.98        
                  34.86     1:15.16 (40.30)     2:07.13 (51.97)     2:44.98 (37.85)
 20 Lohan, Ally               FR Martin County        2:52.01    2:53.03        
                  38.86     1:23.77 (44.91)     2:12.26 (48.49)     2:53.03 (40.77)
 21 Woodmansee-Sabin, Charly  11 Treasure Coast       3:01.87    2:58.63        
                  34.05     1:20.71 (46.66)     2:14.90 (54.19)     2:58.63 (43.73)
 22 Richards, Lindsey         JR Martin County        2:59.46    2:59.47        
                  37.05     1:18.89 (41.84)     2:17.87 (58.98)     2:59.47 (41.60)
 -- Roig, Gabrielle           11 West Boca Raton      2:31.86         DQ        
      Not on back off wall - back
                  32.32     1:11.88 (39.56)     1:55.83 (43.95)          DQ (36.47)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Omana, Carlos        9 Belen Jesuit         1:58.88    1:55.34 AA-C    20  
                  26.02       54.94 (28.92)     1:29.11 (34.17)     1:55.34 (26.23)
  2 Caldwell, Nicholas   9 Gulf Coast           2:04.56    1:55.79 AA-C    17  
                  24.84       54.34 (29.50)     1:29.78 (35.44)     1:55.79 (26.01)
  3 Snew, Kyle           9 Estero               2:06.56    2:01.40         16  
                  26.31       57.40 (31.09)     1:34.33 (36.93)     2:01.40 (27.07)
  4 Czaja, Stephen      11 Boca Raton           2:04.54    2:01.50         15  
                  25.35       56.67 (31.32)     1:32.94 (36.27)     2:01.50 (28.56)
  5 Stephenson, Harry   10 Lely                 2:08.06    2:01.89         14  
                  27.43       57.72 (30.29)     1:34.23 (36.51)     2:01.89 (27.66)
  6 Thompson, Nicholas  11 Barron Collier       2:05.54    2:05.42         13  
                  26.37       58.45 (32.08)     1:36.60 (38.15)     2:05.42 (28.82)
  7 Lopez, Julio        11 Belen Jesuit         2:08.36    2:05.81         12  
                  27.21     1:00.86 (33.65)     1:36.55 (35.69)     2:05.81 (29.26)
  8 Frick, Thomas       11 Dwyer                2:07.67    2:05.86         11  
                  26.92       58.45 (31.53)     1:36.84 (38.39)     2:05.86 (29.02)
B - Final
  9 Snow, Glen          10 South Fork           2:08.51    2:05.69          9  
                  28.22     1:00.41 (32.19)     1:37.06 (36.65)     2:05.69 (28.63)
 10 Lindgren, Kevin     10 South Fork           2:08.58    2:07.67          7  
                  27.58       58.94 (31.36)     1:38.96 (40.02)     2:07.67 (28.71)
 11 Grady, Sean          9 Boca Raton           2:09.15    2:09.85          6  
                  27.63     1:01.45 (33.82)     1:39.91 (38.46)     2:09.85 (29.94)
 12 Coldiron, Caleb      9 Charlotte            2:12.45    2:10.56          5  
                  29.54     1:03.70 (34.16)     1:40.56 (36.86)     2:10.56 (30.00)
 13 Hughes, Peter        9 Charlotte            2:13.78    2:12.76          4  
                  30.58     1:05.00 (34.42)     1:42.58 (37.58)     2:12.76 (30.18)
 14 Lopez, Juan         11 Belen Jesuit         2:11.81    2:16.50          3  
                  28.20     1:04.11 (35.91)     1:45.50 (41.39)     2:16.50 (31.00)
 15 Hughes, Daniel      10 Charlotte            2:14.94    2:16.81          2  
                  31.72     1:09.66 (37.94)     1:47.13 (37.47)     2:16.81 (29.68)
 16 Robinson, Hunter    12 Naples               2:12.16    2:21.62          1  
                  30.24     1:07.17 (36.93)     1:45.07 (37.90)     2:21.62 (36.55)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Omana, Carlos              9 Belen Jesuit         1:58.85    1:58.88        
                  26.11       56.11 (30.00)     1:31.08 (34.97)     1:58.88 (27.80)
  2 Czaja, Stephen            11 Boca Raton           2:02.94    2:04.54        
                  25.91       57.93 (32.02)     1:34.61 (36.68)     2:04.54 (29.93)
  3 Caldwell, Nicholas         9 Gulf Coast           2:00.19    2:04.56        
                  26.83       59.04 (32.21)     1:36.31 (37.27)     2:04.56 (28.25)
  4 Thompson, Nicholas        11 Barron Collier       2:10.41    2:05.54        
                  26.89       59.91 (33.02)     1:37.39 (37.48)     2:05.54 (28.15)
  5 Snew, Kyle                 9 Estero               2:05.13    2:06.56        
                  27.19     1:00.01 (32.82)     1:37.63 (37.62)     2:06.56 (28.93)
  6 Frick, Thomas             11 Dwyer                2:05.86    2:07.67        
                  27.22       58.76 (31.54)     1:38.14 (39.38)     2:07.67 (29.53)
  7 Stephenson, Harry         10 Lely                 2:07.19    2:08.06        
                  28.84     1:01.38 (32.54)     1:39.56 (38.18)     2:08.06 (28.50)
  8 Lopez, Julio              11 Belen Jesuit         2:08.22    2:08.36        
                  27.50     1:01.89 (34.39)     1:37.99 (36.10)     2:08.36 (30.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Snow, Glen                10 South Fork           2:08.80    2:08.51        
                  27.40       59.25 (31.85)     1:39.21 (39.96)     2:08.51 (29.30)
 10 Lindgren, Kevin           10 South Fork           2:05.99    2:08.58        
                  27.73       58.82 (31.09)     1:39.13 (40.31)     2:08.58 (29.45)
 11 Parada, Alex              12 Pines Charter        2:07.58    2:08.88        
                  28.75     1:01.05 (32.30)     1:39.66 (38.61)     2:08.88 (29.22)
 12 Grady, Sean                9 Boca Raton           2:11.12    2:09.15        
                  26.98     1:00.39 (33.41)     1:39.33 (38.94)     2:09.15 (29.82)
 13 Lopez, Juan               11 Belen Jesuit         2:14.28    2:11.81        
                  27.66     1:01.75 (34.09)     1:40.99 (39.24)     2:11.81 (30.82)
 14 Robinson, Hunter          12 Naples               2:13.45    2:12.16        
                  28.66     1:02.16 (33.50)     1:39.18 (37.02)     2:12.16 (32.98)
 15 Coldiron, Caleb            9 Charlotte            2:10.23    2:12.45        
                  29.42     1:04.10 (34.68)     1:42.26 (38.16)     2:12.45 (30.19)
 16 Hughes, Peter              9 Charlotte            2:12.91    2:13.78        
                  29.90     1:04.27 (34.37)     1:42.78 (38.51)     2:13.78 (31.00)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hughes, Daniel            10 Charlotte            2:13.13    2:14.94        
                  30.46     1:06.67 (36.21)     1:44.49 (37.82)     2:14.94 (30.45)
 18 Smith, Hunter              9 Boca Raton           2:16.54    2:15.52        
                  28.42     1:04.39 (35.97)     1:42.81 (38.42)     2:15.52 (32.71)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gates, Craig              SR Martin County        2:20.48    2:19.19        
                  30.09     1:06.94 (36.85)     1:46.74 (39.80)     2:19.19 (32.45)
 20 DeCosta, Jacob            SO Martin County        2:20.93    2:19.94        
                  28.60     1:04.34 (35.74)     1:47.77 (43.43)     2:19.94 (32.17)
 21 Tetreault, Brandon         9 Pines Charter        2:20.62    2:21.96        
                  30.89     1:05.78 (34.89)     1:49.44 (43.66)     2:21.96 (32.52)
 22 Shumway, Scott            JR Martin County        2:38.91    2:42.18        
                  34.21     1:16.02 (41.81)     2:02.43 (46.41)     2:42.18 (39.75)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Rachel      9 Gulf Coast             25.03      24.59         20  
  2 Caruso, Danielle    12 Boca Raton             25.60      25.14         17  
  3 Ring, Jacqueline    11 Boca Raton             25.57      25.45         16  
  4 Davis, Soyriah      11 Nova                   26.04      25.72         15  
  5 Huffman, Abby       10 Cypress Lake           25.91      25.95         14  
  6 Powell, Sierra      11 Lemon Bay              26.38      26.16         13  
  7 Faris, Taylor       10 Boca Raton             26.11      26.33         12  
  8 Whitehouse, Emilei  10 Sebastian River        26.18      26.35         11  
B - Final
  9 Su, Ling            12 Lely                   26.65      25.83          9  
 10 Cullinane, Shannon  12 Boca Raton             26.44      26.20          7  
 11 Walkling, Stacey    10 Northeast              26.64      26.45          6  
 12 Woodward, Lillie    10 Northeast              27.12      26.62          5  
 13 Diterlizzi, Daniel  FR Martin County          26.83      26.93          4  
 14 Gargum, Nadia       12 Northeast              26.94      27.08          3  
 15 Mitchell, Lindsey   12 Gulf Coast             27.43      27.25          2  
 16 Keefe, Colby        12 Lemon Bay              27.75      27.91          1  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elliott, Rachel            9 Gulf Coast             25.51      25.03        
  2 Ring, Jacqueline          11 Boca Raton             25.66      25.57        
  3 Caruso, Danielle          12 Boca Raton             25.53      25.60        
  4 Huffman, Abby             10 Cypress Lake           25.94      25.91        
  5 Davis, Soyriah            11 Nova                   26.05      26.04        
  6 Faris, Taylor             10 Boca Raton             26.60      26.11        
  7 Whitehouse, Emileigh      10 Sebastian River        26.90      26.18        
  8 Powell, Sierra            11 Lemon Bay              26.12      26.38        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cullinane, Shannon        12 Boca Raton             26.65      26.44        
 10 Walkling, Stacey          10 Northeast              26.72      26.64        
 11 Su, Ling                  12 Lely                   26.60      26.65        
 12 Diterlizzi, Danielle      FR Martin County          26.60      26.83        
 13 Gargum, Nadia             12 Northeast              27.05      26.94        
 14 Woodward, Lillie          10 Northeast              26.81      27.12        
 15 Mitchell, Lindsey         12 Gulf Coast             27.45      27.43        
 16 Keefe, Colby              12 Lemon Bay              27.87      27.75        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Guinan, Danielle          11 South Fork             28.19      27.90        
 18 Hine, Emily               10 Lely                   29.06      27.98        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ostrowski, Kaitlin        12 Lehigh                 28.17      28.35        
 20 Marotta, Lisa             11 South Fork             28.00      28.61        
 21 Gamboa, Nicole            11 Treasure Coast         28.43      28.76        
 22 Loesel, Andrea            SO Martin County          28.37      29.05        
 23 Lindsay, Mallory          11 Dwyer                  28.46      29.64        
 24 Barnhardt, Jaiden          9 Okeechobee             30.65      29.65        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Humphrey, David     11 Sebastian River        21.63      21.58         20  
  2 Morejon, Pablo      11 Belen Jesuit           22.04      22.08         17  
  3 Boettcher, Alexand  11 Boca Raton             22.43      22.18         16  
  4 Fermin, Anthony     12 Nova                   22.37      22.22         15  
  5 Orozco, Sebastian   12 Belen Jesuit           22.83      22.58         14  
  6 Simauchi, Andres    12 Belen Jesuit           22.85      22.83         13  
  7 Nolton, James Ryan  12 Gulf Coast             22.91      22.96         12  
  8 Widmer, Joel        11 Fort Lauderdale        23.06      23.03         11  
B - Final
  9 Cates, Addison       9 Charlotte              23.44      23.29          9  
 10 Angiulli, Joey      JR Martin County          23.96      23.47          7  
 11 Allison, John       11 Nova                   23.13      23.53          6  
 12 Dye, Tyler          11 Gulf Coast             23.36      23.55          5  
 13 DiScuillo, Derek    11 Riverdale              23.53      23.65          4  
 14 Knudsen, Brian      11 Sebastian River        23.80      23.69          3  
 15 Davis, Paul         12 Treasure Coast         23.87      24.06          2  
 16 Santek, Bryan       12 Fort Lauderdale        24.27      25.17          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Humphrey, David           11 Sebastian River        21.68      21.63        
  2 Morejon, Pablo            11 Belen Jesuit           22.22      22.04        
  3 Fermin, Anthony           12 Nova                   22.32      22.37        
  4 Boettcher, Alexander      11 Boca Raton             22.71      22.43        
  5 Orozco, Sebastian         12 Belen Jesuit           22.93      22.83        
  6 Simauchi, Andres          12 Belen Jesuit           22.77      22.85        
  7 Nolton, James Ryan        12 Gulf Coast             24.05      22.91        
  8 Widmer, Joel              11 Fort Lauderdale        23.61      23.06        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allison, John             11 Nova                   23.92      23.13        
 10 Dye, Tyler                11 Gulf Coast             24.57      23.36        
 11 Cates, Addison             9 Charlotte              23.43      23.44        
 12 DiScuillo, Derek          11 Riverdale              23.16      23.53        
 13 Knudsen, Brian            11 Sebastian River        24.47      23.80        
 14 Davis, Paul               12 Treasure Coast         24.18      23.87        
 15 Angiulli, Joey            JR Martin County          23.56      23.96        
 16 Santek, Bryan             12 Fort Lauderdale        24.50      24.27        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Broxson, Dustin           11 Gulf Coast             24.48      24.41        
 18 Grant, Jason              11 Gulf Coast             24.86      24.92        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Langenhagen, Nils         10 Estero                 24.78      25.01        
 20 Kremser, Derek            SO Martin County          25.46      25.65        
 21 Morris, Chad              12 Barron Collier         25.43      25.74        
 22 Owens, Wesley             12 Fort Pierce Cent       26.03      25.91        
 23 Larcher, Thomas           11 Fort Pierce Cent       26.71      26.08        
 24 Williams, Colin           10 Sebastian River        26.86      26.95        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Katherine      12 Nova                  411.00     368.95         20  
  2 Grimes, Ashley      10 Barron Collier        345.15     365.00         17  
  3 Wolfe, Erinn         9 Fort Lauderdale       320.85     307.80         16  
  4 Crawford, Jessica   11 Fort Pierce Cent      332.45     293.45         15  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ciesielski, Ronald  12 Gulf Coast            406.25     396.45         20  
  2 Lloyd, Robert Kyle  11 Gulf Coast            347.65     343.85         17  
  3 Knox, Doug          10 Lely                  318.50     313.05         16  
  4 Taveras, Benny      11 Northeast             415.65     270.65         15  
  5 Jones, Christopher  11 South Fork            350.60     251.40         14  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Parker, Katie       10 Boca Raton           1:02.52    1:00.22         20  
                  28.41     1:00.22 (31.81)                                        
  2 Williams, Charlott  11 Boca Raton           1:01.97    1:00.27         17  
                  28.61     1:00.27 (31.66)                                        
  3 Gross, Cassie       10 Barron Collier       1:03.18    1:01.21         16  
                  29.01     1:01.21 (32.20)                                        
  4 Errington, Julie    11 Gulf Coast           1:02.32    1:01.47         15  
                  28.79     1:01.47 (32.68)                                        
  5 Marx, Courtney      10 Pines Charter        1:01.45    1:01.60         14  
                  28.83     1:01.60 (32.77)                                        
  6 Farhat, Louisa      11 Lely                 1:03.19    1:02.01         13  
                  28.96     1:02.01 (33.05)                                        
  7 Titus, Christine     9 Barron Collier       1:04.38    1:03.67         12  
                  30.14     1:03.67 (33.53)                                        
  8 Sexton, Jessica     11 West Boca Raton      1:05.98    1:05.28         11  
                  30.51     1:05.28 (34.77)                                        
B - Final
  9 Flitt, Marisa        9 Dwyer                1:08.15    1:05.64          9  
                  30.75     1:05.64 (34.89)                                        
 10 Angat, Lauren        9 Riverdale            1:07.20    1:06.18          7  
                  31.02     1:06.18 (35.16)                                        
 11 Sunyak, Arianna      9 Barron Collier       1:06.37    1:06.35          6  
                  30.48     1:06.35 (35.87)                                        
 12 Goodwin, Julie      12 Lemon Bay            1:06.16    1:06.81          5  
                  30.13     1:06.81 (36.68)                                        
 13 Williams, Katie      9 Boca Raton           1:08.22    1:07.55          4  
                  30.97     1:07.55 (36.58)                                        
 14 Hamilton, Claire    10 Pines Charter        1:09.91    1:09.82          3  
                  32.20     1:09.82 (37.62)                                        
 15 Davis, Lauren       10 Cypress Lake         1:13.57    1:12.11          2  
                  32.96     1:12.11 (39.15)                                        
 16 Holmes, Robin       12 Nova                 1:10.31    1:12.72          1  
                  34.23     1:12.72 (38.49)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marx, Courtney            10 Pines Charter        1:01.27    1:01.45        
                  28.99     1:01.45 (32.46)                                        
  2 Williams, Charlotte       11 Boca Raton           1:00.54    1:01.97        
                  28.89     1:01.97 (33.08)                                        
  3 Errington, Julie          11 Gulf Coast           1:05.72    1:02.32        
                  29.09     1:02.32 (33.23)                                        
  4 Parker, Katie             10 Boca Raton           1:02.18    1:02.52        
                  29.02     1:02.52 (33.50)                                        
  5 Gross, Cassie             10 Barron Collier       1:02.28    1:03.18        
                  30.06     1:03.18 (33.12)                                        
  6 Farhat, Louisa            11 Lely                 1:03.50    1:03.19        
                  29.58     1:03.19 (33.61)                                        
  7 Titus, Christine           9 Barron Collier       1:05.72    1:04.38        
                  30.44     1:04.38 (33.94)                                        
  8 Sexton, Jessica           11 West Boca Raton      1:03.19    1:05.98        
                  31.18     1:05.98 (34.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Goodwin, Julie            12 Lemon Bay            1:05.36    1:06.16        
                  30.06     1:06.16 (36.10)                                        
 10 Sunyak, Arianna            9 Barron Collier       1:05.14    1:06.37        
                  30.39     1:06.37 (35.98)                                        
 11 Angat, Lauren              9 Riverdale            1:07.39    1:07.20        
                  31.21     1:07.20 (35.99)                                        
 12 Flitt, Marisa              9 Dwyer                1:07.57    1:08.15        
                  31.10     1:08.15 (37.05)                                        
 13 Williams, Katie            9 Boca Raton           1:08.16    1:08.22        
                  30.96     1:08.22 (37.26)                                        
 14 Hamilton, Claire          10 Pines Charter        1:11.46    1:09.91        
                  32.11     1:09.91 (37.80)                                        
 15 Holmes, Robin             12 Nova                 1:10.67    1:10.31        
                  33.22     1:10.31 (37.09)                                        
 16 Davis, Lauren             10 Cypress Lake         1:11.55    1:13.57        
                  33.20     1:13.57 (40.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Newbold, Allison          10 South Fork           1:12.21    1:13.63        
                  32.67     1:13.63 (40.96)                                        
 18 Berkovitz, Alyssa         11 West Boca Raton      1:16.18    1:13.70        
                  33.95     1:13.70 (39.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wojtisek, Tricia          FR Martin County        1:18.02    1:16.92        
                  34.15     1:16.92 (42.77)                                        
 20 Conway, Jillian           11 Sebastian River      1:17.26    1:20.38        
                  37.01     1:20.38 (43.37)                                        
 21 Hreso, Elizabeth          12 Treasure Coast       1:28.26    1:21.89        
                  36.37     1:21.89 (45.52)                                        
 22 Woodmansee-Sabin, Charly  11 Treasure Coast       1:22.32    1:22.17        
                  36.93     1:22.17 (45.24)                                        
 23 Brown, Danielle           10 Dwyer                1:33.04    1:33.73        
                  41.71     1:33.73 (52.02)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Czaja, Stephen      11 Boca Raton             54.19      51.84 AA-C    20  
                  24.54       51.84 (27.30)                                        
  2 Lopez Cantera, Vic  12 Belen Jesuit           53.64      51.90         17  
                  24.37       51.90 (27.53)                                        
  3 Vazquez, Andy        9 Belen Jesuit           55.46      53.84         16  
                  25.15       53.84 (28.69)                                        
  4 Arenson, Patrick    12 Belen Jesuit           54.82      54.59         15  
                  25.70       54.59 (28.89)                                        
  5 Ritz, Pieter        12 Cypress Lake           56.51      55.83         14  
                  25.85       55.83 (29.98)                                        
  6 Thompson, Nicholas  11 Barron Collier         55.77      56.01         13  
                  26.61       56.01 (29.40)                                        
  7 Allison, John       11 Nova                   56.60      56.24         12  
                  25.80       56.24 (30.44)                                        
  8 Grenet, Paul         9 Belen Jesuit           57.55      57.20         11  
                  26.71       57.20 (30.49)                                        
B - Final
  9 Falcon, Alejandro   12 Pines Charter          58.11      57.05          9  
                  26.72       57.05 (30.33)                                        
 10 CostaEsa, Danny     12 Pines Charter          59.11      57.23          7  
                  26.19       57.23 (31.04)                                        
 11 Tilka, Jack         12 Charlotte              57.87      58.31          6  
                  27.46       58.31 (30.85)                                        
 12 Higgins, Dennis     10 Port Charlotte         58.43      58.35          5  
                  26.89       58.35 (31.46)                                        
 13 Angiulli, Joey      JR Martin County          58.89      59.21          4  
                  26.69       59.21 (32.52)                                        
 14 Aviles, Jonathan    11 Treasure Coast         59.46    1:00.52          3  
                  27.76     1:00.52 (32.76)                                        
 15 Newman, Evan        11 Riverdale            1:02.96    1:01.19          2  
                  28.42     1:01.19 (32.77)                                        
 16 Munnell, Robert     11 Charlotte            1:02.06    1:01.68          1  
                  28.98     1:01.68 (32.70)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lopez Cantera, Victor     12 Belen Jesuit           52.60      53.64        
                  24.59       53.64 (29.05)                                        
  2 Czaja, Stephen            11 Boca Raton             52.62      54.19        
                  25.42       54.19 (28.77)                                        
  3 Arenson, Patrick          12 Belen Jesuit           54.60      54.82        
                  25.66       54.82 (29.16)                                        
  4 Vazquez, Andy              9 Belen Jesuit           53.71      55.46        
                  25.92       55.46 (29.54)                                        
  5 Thompson, Nicholas        11 Barron Collier         57.69      55.77        
                  26.76       55.77 (29.01)                                        
  6 Ritz, Pieter              12 Cypress Lake           56.41      56.51        
                  26.21       56.51 (30.30)                                        
  7 Allison, John             11 Nova                   56.64      56.60        
                  26.24       56.60 (30.36)                                        
  8 Grenet, Paul               9 Belen Jesuit           57.59      57.55        
                  26.70       57.55 (30.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tilka, Jack               12 Charlotte              59.20      57.87        
                  27.06       57.87 (30.81)                                        
 10 Falcon, Alejandro         12 Pines Charter          58.19      58.11        
                  26.90       58.11 (31.21)                                        
 11 Higgins, Dennis           10 Port Charlotte         59.41      58.43        
                  26.77       58.43 (31.66)                                        
 12 Angiulli, Joey            JR Martin County          58.19      58.89        
                  26.47       58.89 (32.42)                                        
 13 CostaEsa, Danny           12 Pines Charter          58.57      59.11        
                  26.58       59.11 (32.53)                                        
 14 Aviles, Jonathan          11 Treasure Coast       1:01.97      59.46        
                  27.50       59.46 (31.96)                                        
 15 Munnell, Robert           11 Charlotte            1:01.15    1:02.06        
                  28.94     1:02.06 (33.12)                                        
 16 Newman, Evan              11 Riverdale            1:03.00    1:02.96        
                  29.03     1:02.96 (33.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Connolly, Sean            SR Martin County        1:05.15    1:03.33        
                  28.55     1:03.33 (34.78)                                        
 18 Spahr, Dakota             10 Charlotte            1:03.15    1:03.91        
                  29.06     1:03.91 (34.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bernard, Matthew          11 Gulf Coast           1:06.38    1:04.14        
                  29.12     1:04.14 (35.02)                                        
 20 Pohl, Michael             11 South Fork           1:06.97    1:08.26        
                  30.69     1:08.26 (37.57)                                        
 21 Cesar-Meyers, Richard     JR Martin County        1:12.88    1:11.61        
                  33.02     1:11.61 (38.59)                                        
 -- Poirer, Mitchell          11 South Fork           1:14.82         DQ        
      One hand touch
                  34.33          DQ (45.22)                                        
 -- Lay, Aaron                 9 South Fork           1:42.79         DQ        
      Kick breaststroke type
                  40.87          DQ (59.86)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Rachel      9 Gulf Coast             55.02      54.13         20  
                  26.39       54.13 (27.74)                                        
  2 Ring, Jacqueline    11 Boca Raton             55.36      54.95         17  
                  26.44       54.95 (28.51)                                        
  3 Doeck, Kaitlin      12 West Boca Raton        56.38      56.00         16  
                  26.92       56.00 (29.08)                                        
  4 Caruso, Danielle    12 Boca Raton             56.86      56.01         15  
                  26.78       56.01 (29.23)                                        
  5 Huffman, Abby       10 Cypress Lake           56.05      56.07         14  
                  27.07       56.07 (29.00)                                        
  6 Davis, Soyriah      11 Nova                   56.21      56.21         13  
                  26.92       56.21 (29.29)                                        
  7 Faris, Taylor       10 Boca Raton             56.97      57.02         12  
                  27.52       57.02 (29.50)                                        
  8 Powell, Sierra      11 Lemon Bay              56.79      57.58         11  
                  27.49       57.58 (30.09)                                        
B - Final
  9 Su, Ling            12 Lely                   59.51      57.42          9  
                  27.08       57.42 (30.34)                                        
 10 Cullinane, Shannon  12 Boca Raton           1:01.77      58.51          7  
                  28.15       58.51 (30.36)                                        
 11 Acosta-Ramirez, Ca  FR Martin County          58.80      59.26          6  
                  28.32       59.26 (30.94)                                        
 12 Woodward, Lillie    10 Northeast            1:00.50      59.53          5  
                  28.69       59.53 (30.84)                                        
 13 Walkling, Stacey    10 Northeast              58.47      59.81          4  
                  28.73       59.81 (31.08)                                        
 14 Sunyak, Arianna      9 Barron Collier       1:00.01      59.88          3  
                  28.34       59.88 (31.54)                                        
 15 Lawson, Molly       11 Gulf Coast           1:02.33    1:03.21          2  
                  30.89     1:03.21 (32.32)                                        
 16 Keefe, Colby        12 Lemon Bay            1:03.30    1:05.77          1  
                  31.34     1:05.77 (34.43)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elliott, Rachel            9 Gulf Coast             55.36      55.02        
                  26.74       55.02 (28.28)                                        
  2 Ring, Jacqueline          11 Boca Raton             55.73      55.36        
                  26.46       55.36 (28.90)                                        
  3 Huffman, Abby             10 Cypress Lake           55.52      56.05        
                  27.23       56.05 (28.82)                                        
  4 Davis, Soyriah            11 Nova                   57.27      56.21        
                  27.15       56.21 (29.06)                                        
  5 Doeck, Kaitlin            12 West Boca Raton        56.38      56.38        
                  27.44       56.38 (28.94)                                        
  6 Powell, Sierra            11 Lemon Bay              56.11      56.79        
                  27.17       56.79 (29.62)                                        
  7 Caruso, Danielle          12 Boca Raton             57.04      56.86        
                  26.99       56.86 (29.87)                                        
  8 Faris, Taylor             10 Boca Raton             57.52      56.97        
                  27.39       56.97 (29.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Walkling, Stacey          10 Northeast              59.19      58.47        
                  27.40       58.47 (31.07)                                        
 10 Acosta-Ramirez, Caribel   FR Martin County          59.43      58.80        
                  28.16       58.80 (30.64)                                        
 11 Su, Ling                  12 Lely                   58.20      59.51        
                  28.23       59.51 (31.28)                                        
 12 Sunyak, Arianna            9 Barron Collier         59.81    1:00.01        
                  28.25     1:00.01 (31.76)                                        
 13 Woodward, Lillie          10 Northeast            1:00.04    1:00.50        
                  28.45     1:00.50 (32.05)                                        
 14 Cullinane, Shannon        12 Boca Raton           1:00.36    1:01.77        
                  29.42     1:01.77 (32.35)                                        
 15 Lawson, Molly             11 Gulf Coast           1:05.50    1:02.33        
                  30.21     1:02.33 (32.12)                                        
 16 Keefe, Colby              12 Lemon Bay            1:02.28    1:03.30        
                  29.88     1:03.30 (33.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Loesel, Andrea            SO Martin County        1:02.25    1:03.36        
                  29.83     1:03.36 (33.53)                                        
 18 Hine, Emily               10 Lely                 1:03.36    1:03.98        
                  30.29     1:03.98 (33.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gallego, Catalina         12 Forest Hill          1:05.98    1:05.25        
                  30.04     1:05.25 (35.21)                                        
 20 Barnhardt, Jaiden          9 Okeechobee           1:07.81    1:08.72        
                  32.10     1:08.72 (36.62)                                        
 21 Sayers, Rebecca           10 Dwyer                1:07.50    1:08.83        
                  32.02     1:08.83 (36.81)                                        
 22 Kenney, Nicole            SR Martin County        1:09.15    1:09.21        
                  32.45     1:09.21 (36.76)                                        
 23 Murray, Amanda            10 Dwyer                1:10.49    1:11.13        
                  32.87     1:11.13 (38.26)                                        
 24 Paulding, Emily           SR Martin County        1:12.00    1:11.65        
                  33.31     1:11.65 (38.34)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Humphrey, David     11 Sebastian River        47.92      47.22         20  
                  22.78       47.22 (24.44)                                        
  2 Van Zee, Jonathan   12 Boca Raton             48.88      47.29         17  
                  22.94       47.29 (24.35)                                        
  3 Morejon, Pablo      11 Belen Jesuit           48.41      48.28         16  
                  22.96       48.28 (25.32)                                        
  4 Fermin, Anthony     12 Nova                   49.42      48.91         15  
                  23.12       48.91 (25.79)                                        
  5 Iriondo, Hibai      11 Fort Lauderdale        49.38      49.03         14  
                  23.62       49.03 (25.41)                                        
  6 Orozco, Sebastian   12 Belen Jesuit           50.12      49.33         13  
                  23.61       49.33 (25.72)                                        
  7 Boettcher, Alexand  11 Boca Raton             50.01      49.86         12  
                  24.06       49.86 (25.80)                                        
  8 Cates, Addison       9 Charlotte              50.42      50.33         11  
                  24.27       50.33 (26.06)                                        
B - Final
  9 Snow, Glen          10 South Fork             50.45      49.43          9  
                  23.99       49.43 (25.44)                                        
 10 Simauchi, Andres    12 Belen Jesuit           50.77      50.24          7  
                  24.08       50.24 (26.16)                                        
 11 Knudsen, Brian      11 Sebastian River        50.73      51.20          6  
                  25.06       51.20 (26.14)                                        
 12 Douglas, Danny      10 Charlotte              53.04      52.04          5  
                  25.70       52.04 (26.34)                                        
 13 Nolton, James Ryan  12 Gulf Coast             50.94      52.16          4  
                  24.88       52.16 (27.28)                                        
 14 Dye, Tyler          11 Gulf Coast             52.01      52.18          3  
                  25.57       52.18 (26.61)                                        
 15 Bagshaw, Alexander  10 Boca Raton             51.29      52.27          2  
                  24.74       52.27 (27.53)                                        
 16 Davis, Paul         12 Treasure Coast         52.84      52.98          1  
                  25.88       52.98 (27.10)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Humphrey, David           11 Sebastian River        48.54      47.92        
                  23.15       47.92 (24.77)                                        
  2 Morejon, Pablo            11 Belen Jesuit           47.88      48.41        
                  22.70       48.41 (25.71)                                        
  3 Van Zee, Jonathan         12 Boca Raton             47.95      48.88        
                  23.56       48.88 (25.32)                                        
  4 Iriondo, Hibai            11 Fort Lauderdale        50.77      49.38        
                  23.84       49.38 (25.54)                                        
  5 Fermin, Anthony           12 Nova                   48.89      49.42        
                  23.34       49.42 (26.08)                                        
  6 Boettcher, Alexander      11 Boca Raton             51.53      50.01        
                  24.05       50.01 (25.96)                                        
  7 Orozco, Sebastian         12 Belen Jesuit           50.36      50.12        
                  23.89       50.12 (26.23)                                        
  8 Cates, Addison             9 Charlotte              50.43      50.42        
                  23.94       50.42 (26.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Snow, Glen                10 South Fork             50.29      50.45        
                  24.56       50.45 (25.89)                                        
 10 Knudsen, Brian            11 Sebastian River        52.40      50.73        
                  24.61       50.73 (26.12)                                        
 11 Simauchi, Andres          12 Belen Jesuit           50.98      50.77        
                  24.11       50.77 (26.66)                                        
 12 Nolton, James Ryan        12 Gulf Coast             52.41      50.94        
                  24.18       50.94 (26.76)                                        
 13 Bagshaw, Alexander        10 Boca Raton             50.99      51.29        
                  24.23       51.29 (27.06)                                        
 14 Dye, Tyler                11 Gulf Coast             54.17      52.01        
                  24.79       52.01 (27.22)                                        
 15 Davis, Paul               12 Treasure Coast         52.95      52.84        
                  25.67       52.84 (27.17)                                        
 16 Douglas, Danny            10 Charlotte              52.57      53.04        
                  25.60       53.04 (27.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kumar, Amol               11 Charlotte              54.70      54.73        
                  26.35       54.73 (28.38)                                        
 18 DiScuillo, Derek          11 Riverdale              53.79      54.81        
                  25.43       54.81 (29.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jones, Jay                 9 Port Charlotte         55.76      56.04        
                  26.04       56.04 (30.00)                                        
 20 Langenhagen, Nils         10 Estero                 54.99      56.09        
                  26.16       56.09 (29.93)                                        
 21 Kremser, Derek            SO Martin County          58.10      57.89        
                  27.56       57.89 (30.33)                                        
 22 DeCosta, Jacob            SO Martin County          57.36      58.26        
                  27.21       58.26 (31.05)                                        
 23 Candler, Nathan           11 Okeechobee             59.64      58.72        
                  27.23       58.72 (31.49)                                        
 24 Poirer, Mitchell          11 South Fork           1:02.32    1:06.66        
                  30.96     1:06.66 (35.70)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Franklin, Chelsea   11 Cypress Lake         5:00.82    4:57.32 AA-A    20  
                  27.57       57.08 (29.51)     1:26.80 (29.72)     1:56.62 (29.82)
        2:26.49 (29.87)     2:56.54 (30.05)     3:26.74 (30.20)     3:57.00 (30.26)
        4:27.23 (30.23)     4:57.32 (30.09)                                        
  2 Dubrasky, Molly      9 Estero               5:08.68    5:00.39 AA-C    17  
                  27.96       57.58 (29.62)     1:27.44 (29.86)     1:57.30 (29.86)
        2:27.22 (29.92)     2:57.41 (30.19)     3:27.82 (30.41)     3:58.70 (30.88)
        4:29.70 (31.00)     5:00.39 (30.69)                                        
  3 Blassneck, Wesley   11 Lely                 5:16.55    5:05.62         16  
                  28.04       58.40 (30.36)     1:29.47 (31.07)     2:00.54 (31.07)
        2:31.32 (30.78)     3:02.38 (31.06)     3:33.57 (31.19)     4:04.44 (30.87)
        4:35.22 (30.78)     5:05.62 (30.40)                                        
  4 Barcza, Heather     SR Martin County        5:19.75    5:06.95         15  
                  27.93       58.02 (30.09)     1:28.76 (30.74)     1:59.59 (30.83)
        2:30.66 (31.07)     3:01.80 (31.14)     3:33.13 (31.33)     4:04.79 (31.66)
        4:36.50 (31.71)     5:06.95 (30.45)                                        
  5 Gadowry, Michelle   12 Charlotte            5:08.92    5:07.26         14  
                  28.17       58.54 (30.37)     1:29.45 (30.91)     2:00.54 (31.09)
        2:31.58 (31.04)     3:02.76 (31.18)     3:34.29 (31.53)     4:05.73 (31.44)
        4:37.04 (31.31)     5:07.26 (30.22)                                        
  6 Smith, Danielle     10 Boca Raton           5:09.58    5:09.89         13  
                  28.22       58.93 (30.71)     1:30.27 (31.34)     2:01.92 (31.65)
        2:34.02 (32.10)     3:05.26 (31.24)     3:36.75 (31.49)     4:08.20 (31.45)
        4:39.55 (31.35)     5:09.89 (30.34)                                        
  7 Bray, Jileen         9 Sebastian River      5:23.35    5:16.36         12  
                  29.21     1:00.57 (31.36)     1:32.22 (31.65)     2:04.53 (32.31)
        2:36.40 (31.87)     3:08.49 (32.09)     3:40.91 (32.42)     4:13.24 (32.33)
        4:45.39 (32.15)     5:16.36 (30.97)                                        
  8 Lawson, Katelyn      9 Barron Collier       5:21.34    5:16.49         11  
                  29.11     1:00.66 (31.55)     1:32.44 (31.78)     2:04.89 (32.45)
        2:36.64 (31.75)     3:08.55 (31.91)     3:40.68 (32.13)     4:13.10 (32.42)
        4:45.19 (32.09)     5:16.49 (31.30)                                        
B - Final
  9 DeBarros, Karine    11 Pines Charter        5:34.52    5:29.59          9  
                  30.05     1:03.05 (33.00)     1:36.21 (33.16)     2:09.96 (33.75)
        2:43.32 (33.36)     3:16.65 (33.33)     3:50.27 (33.62)     4:23.81 (33.54)
        4:57.17 (33.36)     5:29.59 (32.42)                                        
 10 Littlejohn, Alexa   11 Charlotte            5:31.51    5:31.52          7  
                  30.14     1:02.58 (32.44)     1:36.10 (33.52)     2:09.78 (33.68)
        2:43.87 (34.09)     3:17.79 (33.92)     3:51.73 (33.94)     4:25.58 (33.85)
        4:58.81 (33.23)     5:31.52 (32.71)                                        
 11 Allen, Jenna        11 Dwyer                5:29.68    5:33.04          6  
                  29.51     1:02.08 (32.57)     1:35.84 (33.76)     2:09.93 (34.09)
        2:44.28 (34.35)     3:18.18 (33.90)     3:52.40 (34.22)     4:26.47 (34.07)
        5:00.71 (34.24)     5:33.04 (32.33)                                        
 12 Merrill, Brenna      9 Boca Raton           5:42.22    5:37.75          5  
                  30.18     1:03.21 (33.03)     1:37.27 (34.06)     2:11.92 (34.65)
        2:46.69 (34.77)     3:21.52 (34.83)     3:55.94 (34.42)     4:30.46 (34.52)
        5:04.63 (34.17)     5:37.75 (33.12)                                        
 13 Rees, Mackenzie      9 Barron Collier       5:36.10    5:39.41          4  
                  31.13     1:04.75 (33.62)     1:39.05 (34.30)     2:13.74 (34.69)
        2:48.39 (34.65)     3:23.24 (34.85)     3:58.20 (34.96)     4:32.77 (34.57)
        5:07.10 (34.33)     5:39.41 (32.31)                                        
 14 Delong, Kendra      10 Boca Raton           5:45.32    5:45.40          3  
                  31.51     1:05.28 (33.77)     1:39.92 (34.64)     2:14.44 (34.52)
        2:49.96 (35.52)     3:24.79 (34.83)     4:00.01 (35.22)     4:35.53 (35.52)
        5:11.09 (35.56)     5:45.40 (34.31)                                        
 15 Serrato, Natalia    11 West Boca Raton      5:51.17    5:46.59          2  
                  30.69     1:04.12 (33.43)     1:39.20 (35.08)     2:14.31 (35.11)
        2:49.40 (35.09)     3:24.77 (35.37)     4:00.48 (35.71)     4:36.46 (35.98)
        5:12.84 (36.38)     5:46.59 (33.75)                                        
 16 Dulany, Krista       9 Boca Raton           6:01.89    6:00.83          1  
                  31.92     1:07.41 (35.49)     1:43.69 (36.28)     2:20.03 (36.34)
        2:56.95 (36.92)     3:34.29 (37.34)     4:11.65 (37.36)     4:48.83 (37.18)
        5:25.87 (37.04)     6:00.83 (34.96)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Franklin, Chelsea         11 Cypress Lake         4:57.85    5:00.82 AA-C   
                  27.64       57.24 (29.60)     1:27.17 (29.93)     1:57.56 (30.39)
        2:27.91 (30.35)     2:58.49 (30.58)     3:29.23 (30.74)     3:59.96 (30.73)
        4:31.03 (31.07)     5:00.82 (29.79)                                        
  2 Dubrasky, Molly            9 Estero               5:04.12    5:08.68        
                  28.56       59.26 (30.70)     1:30.61 (31.35)     2:01.73 (31.12)
        2:32.84 (31.11)     3:04.16 (31.32)     3:35.59 (31.43)     4:07.14 (31.55)
        4:38.78 (31.64)     5:08.68 (29.90)                                        
  3 Gadowry, Michelle         12 Charlotte            5:14.61    5:08.92        
                  28.38       59.08 (30.70)     1:30.15 (31.07)     2:01.33 (31.18)
        2:32.68 (31.35)     3:04.28 (31.60)     3:35.90 (31.62)     4:07.60 (31.70)
        4:38.97 (31.37)     5:08.92 (29.95)                                        
  4 Smith, Danielle           10 Boca Raton           5:05.86    5:09.58        
                  28.02       58.86 (30.84)     1:29.80 (30.94)     2:01.35 (31.55)
        2:33.18 (31.83)     3:04.23 (31.05)     3:36.01 (31.78)     4:07.32 (31.31)
        4:38.86 (31.54)     5:09.58 (30.72)                                        
  5 Blassneck, Wesley         11 Lely                 5:10.79    5:16.55        
                  28.64     1:00.03 (31.39)     1:32.18 (32.15)     2:04.00 (31.82)
        2:35.88 (31.88)     3:07.71 (31.83)     3:40.04 (32.33)     4:12.57 (32.53)
        4:44.78 (32.21)     5:16.55 (31.77)                                        
  6 Barcza, Heather           SR Martin County        5:18.30    5:19.75        
                  28.71       59.57 (30.86)     1:31.28 (31.71)     2:03.69 (32.41)
        2:36.29 (32.60)     3:09.05 (32.76)     3:41.93 (32.88)     4:14.72 (32.79)
        4:47.60 (32.88)     5:19.75 (32.15)                                        
  7 Lawson, Katelyn            9 Barron Collier       5:28.56    5:21.34        

                  29.69     1:02.02 (32.33)     1:34.62 (32.60)     2:07.70 (33.08)
        2:39.81 (32.11)     3:12.61 (32.80)     3:45.06 (32.45)     4:17.29 (32.23)
        4:49.68 (32.39)     5:21.34 (31.66)                                        
  8 Bray, Jileen               9 Sebastian River      5:29.87    5:23.35        
                  29.35     1:00.96 (31.61)     1:33.33 (32.37)     2:05.75 (32.42)
        2:38.44 (32.69)     3:11.43 (32.99)     3:44.46 (33.03)     4:17.74 (33.28)
        4:51.26 (33.52)     5:23.35 (32.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allen, Jenna              11 Dwyer                5:27.68    5:29.68        
                  29.50     1:01.85 (32.35)     1:35.21 (33.36)     2:08.90 (33.69)
        2:42.66 (33.76)     3:16.61 (33.95)     3:50.32 (33.71)     4:24.10 (33.78)
        4:57.35 (33.25)     5:29.68 (32.33)                                        
 10 Littlejohn, Alexa         11 Charlotte            5:32.33    5:31.51        
                  29.99     1:02.57 (32.58)     1:35.84 (33.27)     2:09.37 (33.53)
        2:43.30 (33.93)     3:17.00 (33.70)     3:51.27 (34.27)     4:25.32 (34.05)
        4:58.89 (33.57)     5:31.51 (32.62)                                        
 11 DeBarros, Karine          11 Pines Charter        5:35.46    5:34.52        
                  29.82     1:02.36 (32.54)     1:35.63 (33.27)     2:09.40 (33.77)
        2:43.05 (33.65)     3:17.71 (34.66)     3:52.22 (34.51)     4:26.64 (34.42)
        5:00.81 (34.17)     5:34.52 (33.71)                                        
 12 Rees, Mackenzie            9 Barron Collier       5:48.30    5:36.10        
                  30.87     1:04.45 (33.58)     1:38.50 (34.05)     2:12.65 (34.15)
        2:46.84 (34.19)     3:21.04 (34.20)     3:55.55 (34.51)     4:29.73 (34.18)
        5:03.61 (33.88)     5:36.10 (32.49)                                        
 13 Merrill, Brenna            9 Boca Raton           5:42.13    5:42.22        
                  30.47     1:04.40 (33.93)     1:38.87 (34.47)     2:13.52 (34.65)
        2:48.10 (34.58)     3:23.30 (35.20)     3:57.81 (34.51)     4:32.84 (35.03)
        5:08.13 (35.29)     5:42.22 (34.09)                                        
 14 Delong, Kendra            10 Boca Raton           5:52.61    5:45.32        
                  31.63     1:05.52 (33.89)     1:40.20 (34.68)     2:15.33 (35.13)
        2:50.65 (35.32)     3:25.79 (35.14)     4:01.21 (35.42)     4:36.47 (35.26)
        5:11.84 (35.37)     5:45.32 (33.48)                                        
 15 Serrato, Natalia          11 West Boca Raton      5:46.85    5:51.17        
                  30.28     1:04.03 (33.75)     1:39.23 (35.20)     2:14.90 (35.67)
        2:51.03 (36.13)     3:26.74 (35.71)     4:02.34 (35.60)     4:38.89 (36.55)
        5:16.10 (37.21)     5:51.17 (35.07)                                        
 16 Dulany, Krista             9 Boca Raton           6:02.90    6:01.89        
                  31.32     1:06.18 (34.86)     1:42.43 (36.25)     2:19.65 (37.22)
        2:56.52 (36.87)     3:34.15 (37.63)     4:11.70 (37.55)     4:49.53 (37.83)
        5:26.27 (36.74)     6:01.89 (35.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lucas, Melissa            12 Riverdale            6:05.70    6:05.97        
                  30.72     1:04.94 (34.22)     1:41.05 (36.11)     2:18.18 (37.13)
        2:55.90 (37.72)     3:33.24 (37.34)     4:11.23 (37.99)     4:50.08 (38.85)
        5:28.30 (38.22)     6:05.97 (37.67)                                        
 18 Mury, Karen                9 Monarch              6:18.18    6:18.94        
                  31.86     1:08.21 (36.35)     1:45.94 (37.73)     2:24.70 (38.76)
        3:04.42 (39.72)     3:43.74 (39.32)     4:23.87 (40.13)     5:03.61 (39.74)
        5:42.59 (38.98)     6:18.94 (36.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bright, Emily              9 Nova                 6:18.02    6:19.19        
                  32.13     1:09.23 (37.10)     1:48.12 (38.89)     2:26.86 (38.74)
        3:02.87 (36.01)     3:41.98 (39.11)     4:22.03 (40.05)     5:02.15 (40.12)
        5:41.89 (39.74)     6:19.19 (37.30)                                        
 20 Asmussen, Savannah         9 Okeechobee           6:29.69    6:29.79        
                  33.45     1:11.32 (37.87)     1:50.84 (39.52)     2:30.47 (39.63)
        3:11.03 (40.56)     3:51.83 (40.80)     4:32.19 (40.36)     5:12.73 (40.54)
        5:52.06 (39.33)     6:29.79 (37.73)                                        
 21 Lohan, Ally               FR Martin County        6:28.56    6:37.98        
                  33.95     1:13.18 (39.23)     1:54.32 (41.14)     2:35.04 (40.72)
        3:16.54 (41.50)     3:57.55 (41.01)     4:37.78 (40.23)     5:18.26 (40.48)
        5:58.78 (40.52)     6:37.98 (39.20)                                        
 22 Martinelli, Melanie       10 Sebastian River      6:52.13    6:41.14        
                  34.81     1:14.36 (39.55)     1:55.58 (41.22)     2:35.86 (40.28)
        3:17.78 (41.92)     3:59.96 (42.18)     4:42.62 (42.66)     5:23.67 (41.05)
        6:03.65 (39.98)     6:41.14 (37.49)                                        
 23 Radeka, Gabrielle          9 South Fork           7:28.87    7:22.89        
                  35.03     1:14.73 (39.70)     1:57.20 (42.47)     2:41.99 (44.79)
        3:27.26 (45.27)     4:14.31 (47.05)     5:02.87 (48.56)     5:49.76 (46.89)
        6:37.42 (47.66)     7:22.89 (45.47)                                        
 24 Brown, Danielle           10 Dwyer                7:28.91    7:36.59        
                  39.01     1:23.78 (44.77)     2:09.73 (45.95)     2:55.58 (45.85)
        3:43.21 (47.63)     4:30.90 (47.69)     5:18.02 (47.12)     6:05.83 (47.81)
        6:53.18 (47.35)     7:36.59 (43.41)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dubrasky, Tayler    12 Estero               4:41.28    4:31.33 AA-A    20  
                  24.79       51.58 (26.79)     1:19.00 (27.42)     1:46.68 (27.68)
        2:14.62 (27.94)     2:42.37 (27.75)     3:09.94 (27.57)     3:37.48 (27.54)
        4:04.91 (27.43)     4:31.33 (26.42)                                        
  2 Caldwell, Nicholas   9 Gulf Coast           4:52.48    4:32.57 AA-A    17  
                  24.61       51.41 (26.80)     1:18.93 (27.52)     1:46.67 (27.74)
        2:14.62 (27.95)     2:42.37 (27.75)     3:10.41 (28.04)     3:38.27 (27.86)
        4:05.68 (27.41)     4:32.57 (26.89)                                        
  3 Stephenson, Harry   10 Lely                 4:54.84    4:46.03         16  
                  25.91       54.21 (28.30)     1:23.23 (29.02)     1:52.43 (29.20)
        2:21.57 (29.14)     2:50.86 (29.29)     3:19.99 (29.13)     3:49.15 (29.16)
        4:18.09 (28.94)     4:46.03 (27.94)                                        
  4 Lim, Jeffrey        12 Charlotte            4:48.02    4:47.14         15  
                  26.60       55.31 (28.71)     1:24.68 (29.37)     1:54.46 (29.78)
        2:24.24 (29.78)     2:53.54 (29.30)     3:22.84 (29.30)     3:51.98 (29.14)
        4:19.87 (27.89)     4:47.14 (27.27)                                        
  5 Snew, Kyle           9 Estero               4:51.92    4:47.84         14  
                  25.87       54.17 (28.30)     1:23.11 (28.94)     1:52.69 (29.58)
        2:22.15 (29.46)     2:51.59 (29.44)     3:21.05 (29.46)     3:50.60 (29.55)
        4:19.80 (29.20)     4:47.84 (28.04)                                        
  6 Ritz, Pieter        12 Cypress Lake         4:53.30    4:48.02         13  
                  26.20       54.79 (28.59)     1:23.94 (29.15)     1:53.21 (29.27)
        2:22.70 (29.49)     2:52.38 (29.68)     3:22.14 (29.76)     3:51.67 (29.53)
        4:20.45 (28.78)     4:48.02 (27.57)                                        
  7 Angelini, Claudio   11 Forest Hill          4:41.53    4:50.69         12  
                  25.37       53.47 (28.10)     1:22.40 (28.93)     1:51.72 (29.32)
        2:21.43 (29.71)     2:51.45 (30.02)     3:21.43 (29.98)     3:51.54 (30.11)
        4:21.44 (29.90)     4:50.69 (29.25)                                        
  8 Caldwell, Nathan    10 Gulf Coast           4:49.20    4:52.49         11  
                  26.63       55.66 (29.03)     1:25.28 (29.62)     1:55.17 (29.89)
        2:24.86 (29.69)     2:54.17 (29.31)     3:23.75 (29.58)     3:53.92 (30.17)
        4:23.86 (29.94)     4:52.49 (28.63)                                        
B - Final
  9 Grady, Sean          9 Boca Raton           4:59.69    4:56.82          9  
                  26.86       56.70 (29.84)     1:26.42 (29.72)     1:56.64 (30.22)
        2:27.47 (30.83)     2:57.96 (30.49)     3:28.41 (30.45)     3:58.73 (30.32)
        4:28.07 (29.34)     4:56.82 (28.75)                                        
 10 Torres, Kris        11 Dwyer                4:59.41    4:56.98          7  
                  26.77       56.40 (29.63)     1:26.59 (30.19)     1:57.32 (30.73)
        2:27.82 (30.50)     2:58.20 (30.38)     3:28.63 (30.43)     3:59.34 (30.71)
        4:29.49 (30.15)     4:56.98 (27.49)                                        
 11 Alvarez Burgos, Tu  12 Belen Jesuit         5:00.44    4:58.20          6  
                  26.20       54.83 (28.63)     1:24.34 (29.51)     1:54.35 (30.01)
        2:24.84 (30.49)     2:56.06 (31.22)     3:26.86 (30.80)     3:57.62 (30.76)
        4:28.79 (31.17)     4:58.20 (29.41)                                        
 12 Martinelli, Tim     11 Sebastian River      5:00.03    4:58.97          5  
                  26.90       56.47 (29.57)     1:26.92 (30.45)     1:57.24 (30.32)
        2:28.18 (30.94)     2:59.07 (30.89)     3:30.20 (31.13)     4:00.32 (30.12)
        4:29.82 (29.50)     4:58.97 (29.15)                                        
 13 Dennis, Garrett     11 Boca Raton           5:06.95    5:06.73          4  
                  27.10       56.77 (29.67)     1:27.11 (30.34)     1:57.84 (30.73)
        2:28.65 (30.81)     3:00.11 (31.46)     3:31.93 (31.82)     4:03.47 (31.54)
        4:35.48 (32.01)     5:06.73 (31.25)                                        
 14 Knight, David        9 Dwyer                5:30.38    5:24.63          3  
                  29.53     1:02.32 (32.79)     1:35.24 (32.92)     2:08.80 (33.56)
        2:42.11 (33.31)     3:14.74 (32.63)     3:48.18 (33.44)     4:21.18 (33.00)
        4:53.86 (32.68)     5:24.63 (30.77)                                        
 15 Scott, David         9 Charlotte            5:29.03    5:24.67          2  
                  29.73     1:02.31 (32.58)     1:35.54 (33.23)     2:08.58 (33.04)
        2:41.98 (33.40)     3:14.50 (32.52)     3:47.93 (33.43)     4:21.02 (33.09)
        4:54.12 (33.10)     5:24.67 (30.55)                                        
 16 Lopez, Anthony      10 Belen Jesuit         5:30.26    5:27.59          1  
                  28.49     1:00.77 (32.28)     1:33.73 (32.96)     2:07.19 (33.46)
        2:41.55 (34.36)     3:15.17 (33.62)     3:49.08 (33.91)     4:23.47 (34.39)
        4:56.53 (33.06)     5:27.59 (31.06)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dubrasky, Tayler          12 Estero               4:35.49    4:41.28        
                  26.78       55.32 (28.54)     1:24.30 (28.98)     1:52.88 (28.58)
        2:21.10 (28.22)     2:49.39 (28.29)     3:17.66 (28.27)     3:46.14 (28.48)
        4:14.56 (28.42)     4:41.28 (26.72)                                        
  2 Angelini, Claudio         11 Forest Hill          4:54.23    4:41.53        
                  25.43       53.05 (27.62)     1:21.40 (28.35)     1:49.85 (28.45)
        2:18.69 (28.84)     2:47.44 (28.75)     3:16.64 (29.20)     3:46.27 (29.63)
        4:15.18 (28.91)     4:41.53 (26.35)                                        
  3 Lim, Jeffrey              12 Charlotte            4:50.28    4:48.02        
                  27.40       56.17 (28.77)     1:25.37 (29.20)     1:54.84 (29.47)
        2:24.28 (29.44)     2:53.45 (29.17)     3:23.13 (29.68)     3:51.63 (28.50)
        4:20.44 (28.81)     4:48.02 (27.58)                                        
  4 Caldwell, Nathan          10 Gulf Coast           5:03.98    4:49.20        
                  27.32       56.01 (28.69)     1:25.06 (29.05)     1:53.74 (28.68)
        2:22.94 (29.20)     2:52.21 (29.27)     3:21.47 (29.26)     3:51.16 (29.69)
        4:20.81 (29.65)     4:49.20 (28.39)                                        
  5 Snew, Kyle                 9 Estero               4:49.44    4:51.92        
                  27.11       55.78 (28.67)     1:24.98 (29.20)     1:54.38 (29.40)
        2:24.08 (29.70)     2:53.84 (29.76)     3:23.17 (29.33)     3:52.77 (29.60)
        4:22.45 (29.68)     4:51.92 (29.47)                                        
  6 Caldwell, Nicholas         9 Gulf Coast           4:37.50    4:52.48        
                  26.56       56.12 (29.56)     1:26.62 (30.50)     1:56.56 (29.94)
        2:27.33 (30.77)     2:56.89 (29.56)     3:26.28 (29.39)     3:56.06 (29.78)
        4:24.91 (28.85)     4:52.48 (27.57)                                        
  7 Ritz, Pieter              12 Cypress Lake         4:50.18    4:53.30        
                  26.78       56.52 (29.74)     1:26.89 (30.37)     1:57.18 (30.29)
        2:27.56 (30.38)     2:56.86 (29.30)     3:26.53 (29.67)     3:56.19 (29.66)
        4:25.27 (29.08)     4:53.30 (28.03)                                        
  8 Stephenson, Harry         10 Lely                 4:49.65    4:54.84        
                  26.85       55.96 (29.11)     1:25.64 (29.68)     1:55.67 (30.03)
        2:25.74 (30.07)     2:55.67 (29.93)     3:25.46 (29.79)     3:55.72 (30.26)
        4:25.49 (29.77)     4:54.84 (29.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Torres, Kris              11 Dwyer                4:57.94    4:59.41        
                  27.50       57.55 (30.05)     1:27.82 (30.27)     1:58.61 (30.79)
        2:28.83 (30.22)     2:59.35 (30.52)     3:30.05 (30.70)     4:00.87 (30.82)
        4:31.16 (30.29)     4:59.41 (28.25)                                        
 10 Grady, Sean                9 Boca Raton           4:59.54    4:59.69        
                  26.48       55.78 (29.30)     1:25.57 (29.79)     1:55.79 (30.22)
        2:25.96 (30.17)     2:56.64 (30.68)     3:27.40 (30.76)     3:58.33 (30.93)
        4:29.52 (31.19)     4:59.69 (30.17)                                        
 11 Martinelli, Tim           11 Sebastian River      5:02.46    5:00.03        
                  26.58       56.28 (29.70)     1:26.58 (30.30)     1:57.16 (30.58)
        2:27.82 (30.66)     2:58.73 (30.91)     3:29.29 (30.56)     3:59.96 (30.67)
        4:29.99 (30.03)     5:00.03 (30.04)                                        
 12 Alvarez Burgos, Tulio     12 Belen Jesuit         5:00.40    5:00.44        
                  26.88       55.40 (28.52)     1:24.77 (29.37)     1:54.71 (29.94)
        2:25.18 (30.47)     2:56.14 (30.96)     3:26.93 (30.79)     3:58.29 (31.36)
        4:30.32 (32.03)     5:00.44 (30.12)                                        
 13 Dennis, Garrett           11 Boca Raton           5:14.37    5:06.95        
                  27.42       57.51 (30.09)     1:28.02 (30.51)     1:58.56 (30.54)
        2:29.35 (30.79)     3:00.82 (31.47)     3:32.57 (31.75)     4:04.09 (31.52)
        4:35.71 (31.62)     5:06.95 (31.24)                                        
 14 Scott, David               9 Charlotte            5:35.57    5:29.03        
                  29.80     1:02.13 (32.33)     1:35.15 (33.02)     2:09.04 (33.89)
        2:43.12 (34.08)     3:16.12 (33.00)     3:50.41 (34.29)     4:24.61 (34.20)
        4:58.06 (33.45)     5:29.03 (30.97)                                        
 15 Lopez, Anthony            10 Belen Jesuit         5:31.49    5:30.26        
                  28.84     1:00.82 (31.98)     1:34.62 (33.80)     2:08.31 (33.69)
        2:41.96 (33.65)     3:16.16 (34.20)     3:50.08 (33.92)     4:22.40 (32.32)
        4:57.79 (35.39)     5:30.26 (32.47)                                        
 16 Knight, David              9 Dwyer                5:27.04    5:30.38        
                  28.66     1:01.53 (32.87)     1:35.43 (33.90)     2:09.71 (34.28)
        2:43.64 (33.93)     3:17.23 (33.59)     3:51.14 (33.91)     4:25.07 (33.93)
        4:58.74 (33.67)     5:30.38 (31.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lodi, Daniel              10 Pines Charter        5:31.82    5:38.67        
                  29.76     1:03.15 (33.39)     1:37.22 (34.07)     2:11.90 (34.68)
        2:46.53 (34.63)     3:21.48 (34.95)     3:56.41 (34.93)     4:31.12 (34.71)
        5:05.82 (34.70)     5:38.67 (32.85)                                        
 18 Kimball, Henry             9 Boca Raton           5:39.63    5:39.29        
                  29.71     1:03.43 (33.72)     1:38.22 (34.79)     2:12.94 (34.72)
        2:47.71 (34.77)     3:22.16 (34.45)     3:56.83 (34.67)     4:31.77 (34.94)
        5:06.71 (34.94)     5:39.29 (32.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Connolly, Sean            SR Martin County        5:53.69    5:39.51        
                  30.12     1:02.76 (32.64)     1:37.07 (34.31)     2:11.57 (34.50)
        2:47.27 (35.70)     3:22.82 (35.55)     3:57.33 (34.51)     4:31.83 (34.50)
        5:05.76 (33.93)     5:39.51 (33.75)                                        
 20 Carcamo, Mario            10 Belen Jesuit         5:54.39    5:46.55        
                  29.17     1:02.04 (32.87)     1:36.61 (34.57)     2:12.08 (35.47)
        2:48.15 (36.07)     3:24.90 (36.75)     4:01.96 (37.06)     4:38.45 (36.49)
        5:14.35 (35.90)     5:46.55 (32.20)                                        
 21 Larco, Carlos             10 Pines Charter        6:06.26    6:06.49        
                  30.13     1:04.10 (33.97)     1:39.70 (35.60)     2:16.02 (36.32)
        2:53.96 (37.94)     3:31.80 (37.84)     4:10.77 (38.97)     4:50.17 (39.40)
        5:29.23 (39.06)     6:06.49 (37.26)                                        
 22 Lan, Bo                    9 South Fork           7:30.68    7:30.50        
                  34.48     1:18.30 (43.82)     2:06.18 (47.88)     2:52.60 (46.42)
        3:39.34 (46.74)     4:26.91 (47.57)     5:14.47 (47.56)     5:58.66 (44.19)
        6:46.14 (47.48)     7:30.50 (44.36)                                        
 23 VonStralendorff, Christi  11 South Fork           7:24.90    7:46.80        
                  34.54     1:18.28 (43.74)     2:05.98 (47.70)     2:55.30 (49.32)
        3:44.52 (49.22)     4:32.66 (48.14)     5:22.79 (50.13)     6:11.95 (49.16)
        7:01.93 (49.98)     7:46.80 (44.87)                                        
 -- Limbachia, Pritesh        SR Martin County        6:44.36         DQ        
      No touch on turn
                  31.33     1:06.75 (35.42)     1:44.55 (37.80)     2:23.72 (39.17)
        3:04.79 (41.07)     3:45.24 (40.45)     4:25.98 (40.74)     5:06.81 (40.83)
        5:47.58 (40.77)          DQ (38.14)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Martin County (Stuart)                      1:44.66    1:43.59         40  
     1) Acosta-Ramirez, Caribel FR      2) Randolph, Allison SO           
     3) Diterlizzi, Danielle FR         4) Barcza, Heather SR             
                  27.32       53.37 (26.05)     1:19.42 (26.05)     1:43.59 (24.17)
  2 Boca Raton                                  1:45.26    1:43.63         34  
     1) Caruso, Danielle 12             2) Cullinane, Shannon 12          
     3) Faris, Taylor 10                4) Ring, Jacqueline 11            
                  25.61       52.78 (27.17)     1:18.68 (25.90)     1:43.63 (24.95)
  3 Gulf Coast (Naples)                         1:46.64    1:44.62         32  
     1) Errington, Julie 11             2) Lawson, Molly 11               
     3) Elliott, Rachel 9               4) Mitchell, Lindsey 12           
                  26.06       53.12 (27.06)     1:17.82 (24.70)     1:44.62 (26.80)
  4 Lely (Naples)                               1:46.77    1:45.18         30  
     1) Farhat, Louisa 11               2) Farhat, Mercedes 12            
     3) Su, Ling 12                     4) Blassneck, Wesley 11           
                  26.92       54.08 (27.16)     1:19.89 (25.81)     1:45.18 (25.29)
  5 Nova (Davie)                                1:48.53    1:48.04         28  
     1) Davis, Soyriah 11               2) Mueller, Jenna 11              
     3) Spiece, Jessica 12              4) Jagusztyn, Ariel 12            
                  25.81       52.60 (26.79)     1:20.11 (27.51)     1:48.04 (27.93)
  6 West Boca Raton                             1:48.82    1:48.53         26  
     1) Berkovitz, Alyssa 11            2) Roig, Gabrielle 11             
     3) Sexton, Jessica 11              4) Doeck, Kaitlin 12              
                  27.63       55.29 (27.66)     1:22.57 (27.28)     1:48.53 (25.96)
  7 Northeast (Oakland Park)                    1:48.71    1:48.99         24  
     1) Ponce, Maria 11                 2) Gargum, Nadia 12               
     3) Woodward, Lillie 10             4) Walkling, Stacey 10            
                  29.73       55.78 (26.05)     1:22.50 (26.72)     1:48.99 (26.49)
  8 Lemon Bay (Englewood)                       1:49.89    1:49.11         22  
     1) Goodwin, Julie 12               2) Keefe, Colby 12                
     3) Hecker, Mary 11                 4) Powell, Sierra 11              
                  27.16       54.34 (27.18)     1:22.84 (28.50)     1:49.11 (26.27)
B - Final
  9 Riverdale (Fort Myers)                      1:54.95    1:52.22         18  
     1) Stowe, Nicole 11                2) Carmine, MaLaine 10            
     3) Angat, Lauren 9                 4) Lucas, Melissa 12              
                  29.40       57.08 (27.68)     1:24.19 (27.11)     1:52.22 (28.03)
 10 Charlotte (Punta Gorda)                     1:54.52    1:54.08         14  
     1) Gadowry, Michelle 12            2) Littlejohn, Alexa 11           
     3) Filkill, Kirsten 12             4) Black, Brittany 11             
                  26.08       54.67 (28.59)     1:24.38 (29.71)     1:54.08 (29.70)
 11 Barron Collier (Naples)                     1:54.68    1:55.11         12  
     1) Rees, Mackenzie 9               2) Tirrell, Alexandra 10          
     3) Paisan, Gabriella 10            4) Sunyak, Arianna 9              
                  29.22       58.46 (29.24)     1:27.36 (28.90)     1:55.11 (27.75)
 12 Palmetto Ridge (Naples)                     1:55.40    1:55.40         10  
     1) Custodio, Anizza 11             2) Krek, Monica 10                
     3) Rionda, Corina 10               4) Ellis, Julie 11                
                  27.31       56.75 (29.44)     1:25.89 (29.14)     1:55.40 (29.51)
 13 South Fork (Stuart)                         1:56.25    1:57.49          8  
     1) Guinan, Danielle 11             2) Newbold, Allison 10            
     3) Sanchez, Sarah 10               4) Marotta, Lisa 11               
                  28.08       56.75 (28.67)     1:28.62 (31.87)     1:57.49 (28.87)
 14 Sebastian River (Sebastian)                 2:02.74    2:02.30          6  
     1) Bray, Jileen 9                  2) Morris, Nikki 9                
     3) Harvey, Marina 10               4) Martinelli, Melanie 10         
                  30.89     1:02.48 (31.59)     1:34.07 (31.59)     2:02.30 (28.23)
 15 Naples                                      2:02.31    2:02.42          4  
     1) Jones, Stephanie 11             2) Nageon de Lastang, Simone 11   
     3) Garner, Caroline 12             4) Kramer, Katie 9                
                  29.96     1:02.83 (32.87)     1:32.47 (29.64)     2:02.42 (29.95)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin County (Stuart)                            1:48.14    1:44.66        
     1) Acosta-Ramirez, Caribel FR      2) Randolph, Allison SO           
     3) Diterlizzi, Danielle FR         4) Barcza, Heather SR             
                  27.54       53.70 (26.16)     1:19.94 (26.24)     1:44.66 (24.72)
  2 Boca Raton                                        1:44.68    1:45.26        
     1) Cullinane, Shannon 12           2) Merrill, Alison 12             
     3) Faris, Taylor 10                4) Ring, Jacqueline 11            
                  27.15       54.23 (27.08)     1:20.31 (26.08)     1:45.26 (24.95)
  3 Gulf Coast (Naples)                               1:47.90    1:46.64        
     1) Elliott, Rachel 9               2) Errington, Julie 11            
     3) Mitchell, Lindsey 12            4) Lawson, Molly 11               
                  25.84       52.35 (26.51)     1:19.71 (27.36)     1:46.64 (26.93)
  4 Lely (Naples)                                     1:46.98    1:46.77        
     1) Farhat, Louisa 11               2) Farhat, Mercedes 12            
     3) Su, Ling 12                     4) Blassneck, Wesley 11           
                  27.18       54.22 (27.04)     1:21.21 (26.99)     1:46.77 (25.56)
  5 Nova (Davie)                                      1:50.88    1:48.53        
     1) Davis, Soyriah 11               2) Mueller, Jenna 11              
     3) Spiece, Jessica 12              4) Jagusztyn, Ariel 12            
                  25.94       52.73 (26.79)     1:20.97 (28.24)     1:48.53 (27.56)
  6 Northeast (Oakland Park)                          1:51.78    1:48.71        
     1) Ponce, Maria 11                 2) Gargum, Nadia 12               
     3) Woodward, Lillie 10             4) Walkling, Stacey 10            
                  29.92       56.14 (26.22)     1:22.47 (26.33)     1:48.71 (26.24)
  7 West Boca Raton                                   1:48.76    1:48.82        
     1) Berkovitz, Alyssa 11            2) Roig, Gabrielle 11             
     3) Sexton, Jessica 11              4) Doeck, Kaitlin 12              
                  27.96       55.25 (27.29)     1:22.57 (27.32)     1:48.82 (26.25)
  8 Lemon Bay (Englewood)                             1:48.59    1:49.89        
     1) Goodwin, Julie 12               2) Keefe, Colby 12                
     3) Hecker, Mary 11                 4) Powell, Sierra 11              
                  27.53       55.33 (27.80)     1:23.74 (28.41)     1:49.89 (26.15)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Charlotte (Punta Gorda)                           1:54.98    1:54.52        
     1) Gadowry, Michelle 12            2) Littlejohn, Alexa 11           
     3) Maloney, Brittany 11            4) Black, Brittany 11             
                  25.98       54.71 (28.73)     1:24.91 (30.20)     1:54.52 (29.61)
 10 Barron Collier (Naples)                           1:54.90    1:54.68        
     1) Rees, Mackenzie 9               2) Tirrell, Alexandra 10          
     3) Paisan, Gabriella 10            4) Sunyak, Arianna 9              
                  28.64       57.73 (29.09)     1:26.98 (29.25)     1:54.68 (27.70)
 11 Riverdale (Fort Myers)                            1:58.52    1:54.95        
     1) Stowe, Nicole 11                2) Carmine, MaLaine 10            
     3) Angat, Lauren 9                 4) Lucas, Melissa 12              
                  30.43       58.88 (28.45)     1:26.28 (27.40)     1:54.95 (28.67)
 12 Palmetto Ridge (Naples)                           1:55.25    1:55.40        
     1) Custodio, Anizza 11             2) Krek, Monica 10                
     3) Rionda, Corina 10               4) Ellis, Julie 11                
                  27.63       57.14 (29.51)     1:26.48 (29.34)     1:55.40 (28.92)
 13 South Fork (Stuart)                               1:59.90    1:56.25        
     1) Guinan, Danielle 11             2) Newbold, Allison 10            
     3) Sanchez, Sarah 10               4) Marotta, Lisa 11               
                  27.73       56.71 (28.98)     1:27.86 (31.15)     1:56.25 (28.39)
 14 Naples                                            1:57.18    2:02.31        
     1) Jones, Stephanie 11             2) Nageon de Lastang, Simone 11   
     3) Garner, Caroline 12             4) Kramer, Katie 9                
                  29.69     1:02.43 (32.74)     1:32.06 (29.63)     2:02.31 (30.25)
 15 Sebastian River (Sebastian)                       1:56.34    2:02.74        
     1) Bray, Jileen 9                  2) Morris, Nikki 9                
     3) Harvey, Marina 10               4) Martinelli, Melanie 10         
                  29.32       59.98 (30.66)     1:31.23 (31.25)     2:02.74 (31.51)
 -- Pembroke Pines Charter H.S.                       1:58.20         DQ        
      Did not finish
     1) Hamilton, Claire 10             2) Wlosek, Bridget 9              
                  28.40       56.57 (28.17)                                        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                   1:34.35    1:28.03 AA-C    40  
     1) Araque, Carlos 12               2) Lopez Cantera, Victor 12       
     3) Orozco, Sebastian 12            4) Morejon, Pablo 11              
                  22.13       44.59 (22.46)     1:06.67 (22.08)     1:28.03 (21.36)
  2 Boca Raton                                  1:33.16    1:32.58         34  
     1) Van Zee, Jonathan 12            2) Reilly, Matthew 11             
     3) Hincapie, Isaias 12             4) Boettcher, Alexander 11        
                  21.63       46.18 (24.55)     1:10.19 (24.01)     1:32.58 (22.39)
  3 Sebastian River (Sebastian)                 1:33.98    1:33.43         32  
     1) Humphrey, David 11              2) Knudsen, Brian 11              
     3) Williams, Colin 10              4) Martinelli, Tim 11             
                  21.80       44.97 (23.17)     1:10.67 (25.70)     1:33.43 (22.76)
  4 Fort Lauderdale                             1:33.90    1:33.64         30  
     1) Widmer, Joel 11                 2) Iriondo, Hibai 11              
     3) Nein, Jordan 12                 4) Santek, Bryan 12               
                  23.18       46.02 (22.84)     1:09.96 (23.94)     1:33.64 (23.68)
  5 Martin County (Stuart)                      1:35.17    1:34.56         28  
     1) Reardon, Jeff SO                2) Connolly, Sean SR              
     3) DeCosta, Jacob SO               4) Angiulli, Joey JR              
                  23.91       47.96 (24.05)     1:11.60 (23.64)     1:34.56 (22.96)
  6 Gulf Coast (Naples)                         1:37.25    1:36.73         26  
     1) Dye, Tyler 11                   2) Grant, Jason 11                
     3) Ruiz, Daniel 12                 4) Broxson, Dustin 11             
                  23.34       47.79 (24.45)     1:12.75 (24.96)     1:36.73 (23.98)
  7 Charlotte (Punta Gorda)                     1:37.34    1:37.61         24  
     1) Lim, Jeffrey 12                 2) Douglas, Danny 10              
     3) Kumar, Amol 11                  4) Tilka, Jack 12                 
                  23.85       48.46 (24.61)     1:13.11 (24.65)     1:37.61 (24.50)
  8 Treasure Coast (Port St.Lucie)              1:37.20    1:38.26         22  
     1) Davis, Danny 11                 2) Soderquist, Taylor 12          
     3) Aviles, Jonathan 11             4) Davis, Paul 12                 
                  25.14       51.22 (26.08)     1:15.02 (23.80)     1:38.26 (23.24)
B - Final
  9 South Fork (Stuart)                         1:39.26    1:38.39         18  
     1) Lindgren, Kevin 10              2) Pohl, Michael 11               
     3) Jones, Christopher 11           4) Snow, Glen 10                  
                  25.12       50.72 (25.60)     1:15.56 (24.84)     1:38.39 (22.83)
 10 Palmetto Ridge (Naples)                     1:40.93    1:41.19         14  
     1) Carroll, Steven 11              2) Hoover, Jerred 11              
     3) Zacher, Matt 12                 4) Graham, Richard 10             
                  24.11       49.46 (25.35)     1:15.37 (25.91)     1:41.19 (25.82)
 11 Riverdale (Fort Myers)                      1:40.95    1:41.21         12  
     1) Aguilar, Joan 12                2) Newman, Evan 11                
     3) Turner, Jordan 11               4) DiScuillo, Derek 11            
                  25.89       51.54 (25.65)     1:17.43 (25.89)     1:41.21 (23.78)
 12 Northeast (Oakland Park)                    1:43.04    1:42.67         10  
     1) Collette, Ted 12                2) Belhoste, Louis 11             
     3) Chiffoleau, Harold 11           4) Connor, Bobby 12               
                  26.93       52.88 (25.95)     1:18.33 (25.45)     1:42.67 (24.34)
 -- Port Charlotte                              1:38.79         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Jones, Jay 9                    2) Harrison, Brandon 9            
     3) Romero, Reldys 11               4) Higgins, Dennis 10             
                  25.00       50.36 (25.36)     1:14.96 (24.60)          DQ (23.84)
 -- Naples                                      1:39.44         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Shadley, Cody 12                2) Casement, Alex 12              
     3) Robinson, Hunter 12             4) Davidson, Kyle 12              
                  24.41       49.17 (24.76)     1:12.90 (23.73)          DQ (25.54)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Boca Raton                                        1:35.22    1:33.16        
     1) Van Zee, Jonathan 12            2) Reilly, Matthew 11             
     3) Hincapie, Isaias 12             4) Boettcher, Alexander 11        
                  22.09       46.85 (24.76)     1:10.95 (24.10)     1:33.16 (22.21)
  2 Fort Lauderdale                                   1:36.31    1:33.90        
     1) Widmer, Joel 11                 2) Iriondo, Hibai 11              
     3) Nein, Jordan 12                 4) Santek, Bryan 12               
                  23.11       45.67 (22.56)     1:09.97 (24.30)     1:33.90 (23.93)
  3 Sebastian River (Sebastian)                       1:34.65    1:33.98        
     1) Humphrey, David 11              2) Knudsen, Brian 11              
     3) Williams, Colin 10              4) Martinelli, Tim 11             
                  22.11       45.60 (23.49)     1:11.50 (25.90)     1:33.98 (22.48)
  4 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:28.54    1:34.35        
     1) Vazquez, Andy 9                 2) Simauchi, Andres 12            
     3) Alvarez Burgos, Tulio 12        4) Carcamo, Mario 10              
                  22.96       45.22 (22.26)     1:09.17 (23.95)     1:34.35 (25.18)
  5 Martin County (Stuart)                            1:35.26    1:35.17        
     1) Reardon, Jeff SO                2) Connolly, Sean SR              
     3) DeCosta, Jacob SO               4) Angiulli, Joey JR              
                  23.77       48.22 (24.45)     1:11.89 (23.67)     1:35.17 (23.28)
  6 Treasure Coast (Port St.Lucie)                    1:38.17    1:37.20        
     1) Davis, Danny 11                 2) Soderquist, Taylor 12          
     3) Aviles, Jonathan 11             4) Davis, Paul 12                 
                  25.01       50.88 (25.87)     1:14.50 (23.62)     1:37.20 (22.70)
  7 Gulf Coast (Naples)                               1:38.96    1:37.25        
     1) Dye, Tyler 11                   2) Grant, Jason 11                
     3) Ruiz, Daniel 12                 4) Broxson, Dustin 11             
                  23.70       48.64 (24.94)     1:13.55 (24.91)     1:37.25 (23.70)
  8 Charlotte (Punta Gorda)                           1:35.93    1:37.34        
     1) Lim, Jeffrey 12                 2) Douglas, Danny 10              
     3) Kumar, Amol 11                  4) Tilka, Jack 12                 
                  23.76       48.11 (24.35)     1:12.71 (24.60)     1:37.34 (24.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Port Charlotte                                    1:39.46    1:38.79        
     1) Jones, Jay 9                    2) Harrison, Brandon 9            
     3) Romero, Reldys 11               4) Higgins, Dennis 10             
                  25.10       50.24 (25.14)     1:15.23 (24.99)     1:38.79 (23.56)
 10 South Fork (Stuart)                               1:39.75    1:39.26        
     1) Lindgren, Kevin 10              2) Pohl, Michael 11               
     3) Jones, Christopher 11           4) Snow, Glen 10                  
                  24.32       50.78 (26.46)     1:15.81 (25.03)     1:39.26 (23.45)
 11 Naples                                            1:39.25    1:39.44        
     1) Shadley, Cody 12                2) Casement, Alex 12              
     3) Robinson, Hunter 12             4) Davidson, Kyle 12              
                  24.57       49.77 (25.20)     1:14.01 (24.24)     1:39.44 (25.43)
 12 Palmetto Ridge (Naples)                           1:42.84    1:40.93        
     1) Carroll, Steven 11              2) Hoover, Jerred 11              
     3) Zacher, Matt 12                 4) Graham, Richard 10             
                  23.76       48.93 (25.17)     1:14.61 (25.68)     1:40.93 (26.32)
 13 Riverdale (Fort Myers)                            1:41.09    1:40.95        
     1) Aguilar, Joan 12                2) Newman, Evan 11                
     3) Turner, Jordan 11               4) DiScuillo, Derek 11            
                  26.15       51.83 (25.68)     1:17.55 (25.72)     1:40.95 (23.40)
 14 Northeast (Oakland Park)                          1:43.43    1:43.04        
     1) Collette, Ted 12                2) Belhoste, Louis 11             
     3) Chiffoleau, Harold 11           4) Connor, Bobby 12               
                  26.75       52.19 (25.44)     1:18.10 (25.91)     1:43.04 (24.94)
 -- Pembroke Pines Charter H.S.                       1:36.25         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) CostaEsa, Danny 12              2) Quevedo, Miguel 12             
     3) McKenna, Casey 11               4) Torres, Miquel 11              
                  24.46       49.78 (25.32)     1:12.74 (22.96)          DQ (23.91)
 -- Nova (Davie)                                      1:39.10         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Fermin, Anthony 12              2) Allison, John 11               
     3) Muir, Joseph 11                 4) Reid, James 10                 
                  22.56       45.94 (23.38)     1:10.67 (24.73)          DQ (25.30)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.69  AA-A
                58.57  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Danielle     10 Boca Raton           1:01.91    1:00.53         20  
                  30.07     1:00.53 (30.46)                                        
  2 Heller, Stephanie   10 West Boca Raton      1:03.87    1:03.95         17  
                  30.87     1:03.95 (33.08)                                        
  3 Randolph, Allison   SO Martin County        1:06.35    1:05.74         16  
                  31.83     1:05.74 (33.91)                                        
  4 Whitehouse, Emilei  10 Sebastian River      1:06.21    1:06.16         15  
                  32.18     1:06.16 (33.98)                                        
  5 Potiaumpai, Melani  11 Boca Raton           1:07.30    1:06.43         14  
                  32.57     1:06.43 (33.86)                                        
  6 Hansen, Madeline     9 Gulf Coast           1:06.04    1:06.90         13  
                  32.64     1:06.90 (34.26)                                        
  7 Eames, Morgan       12 Palmetto Ridge       1:07.52    1:07.26         12  
                  32.27     1:07.26 (34.99)                                        
  8 Roig, Gabrielle     11 West Boca Raton      1:07.10    1:08.68         11  
                  33.17     1:08.68 (35.51)                                        
B - Final
  9 Flitt, Marisa        9 Dwyer                1:10.80    1:05.96          9  
                  32.67     1:05.96 (33.29)                                        
 10 Lunak, Amy           9 Pines Charter        1:08.98    1:07.10          7  
                  32.90     1:07.10 (34.20)                                        
 11 Acosta-Ramirez, Ca  FR Martin County        1:08.65    1:07.98          6  
                  32.75     1:07.98 (35.23)                                        
 12 Lea, Rachael        11 Boca Raton           1:11.92    1:09.78          5  
                  33.17     1:09.78 (36.61)                                        
 13 Eden, Sarah          9 Sebastian River      1:11.35    1:09.79          4  
                  33.44     1:09.79 (36.35)                                        
 14 Stone, Alyssa       12 Barron Collier       1:09.36    1:10.67          3  
                  33.69     1:10.67 (36.98)                                        
 15 Jutras, Allison     12 Gulf Coast           1:11.42    1:12.67          2  
                  34.91     1:12.67 (37.76)                                        
 16 Strauss, Sarah       9 Lemon Bay            1:11.98    1:13.62          1  
                  34.71     1:13.62 (38.91)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.69  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Danielle           10 Boca Raton           1:01.05    1:01.91        
                  30.31     1:01.91 (31.60)                                        
  2 Heller, Stephanie         10 West Boca Raton      1:06.27    1:03.87        
                  30.91     1:03.87 (32.96)                                        
  3 Hansen, Madeline           9 Gulf Coast           1:07.09    1:06.04        
                  32.11     1:06.04 (33.93)                                        
  4 Whitehouse, Emileigh      10 Sebastian River      1:08.10    1:06.21        
                  31.86     1:06.21 (34.35)                                        
  5 Randolph, Allison         SO Martin County        1:06.47    1:06.35        
                  32.29     1:06.35 (34.06)                                        
  6 Roig, Gabrielle           11 West Boca Raton      1:12.94    1:07.10        
                  32.76     1:07.10 (34.34)                                        
  7 Potiaumpai, Melanie       11 Boca Raton           1:06.67    1:07.30        
                  32.69     1:07.30 (34.61)                                        
  8 Eames, Morgan             12 Palmetto Ridge       1:07.48    1:07.52        
                  32.17     1:07.52 (35.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Acosta-Ramirez, Caribel   FR Martin County        1:08.52    1:08.65        
                  33.24     1:08.65 (35.41)                                        
 10 Lunak, Amy                 9 Pines Charter        1:09.18    1:08.98        
                  33.83     1:08.98 (35.15)                                        
 11 Stone, Alyssa             12 Barron Collier       1:09.01    1:09.36        
                  32.72     1:09.36 (36.64)                                        
 12 Flitt, Marisa              9 Dwyer                1:09.61    1:10.80        
                  33.82     1:10.80 (36.98)                                        
 13 Eden, Sarah                9 Sebastian River      1:12.21    1:11.35        
                  34.19     1:11.35 (37.16)                                        
 14 Jutras, Allison           12 Gulf Coast           1:12.16    1:11.42        
                  34.39     1:11.42 (37.03)                                        
 15 Lea, Rachael              11 Boca Raton           1:11.84    1:11.92        
                  34.09     1:11.92 (37.83)                                        
 16 Strauss, Sarah             9 Lemon Bay            1:12.60    1:11.98        
                  34.78     1:11.98 (37.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lee, Abigail              11 Charlotte            1:11.71    1:12.01        
                  35.34     1:12.01 (36.67)                                        
 18 Marotta, Lisa             11 South Fork           1:13.87    1:13.63        
                  35.59     1:13.63 (38.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Holland, Brittany         10 Boca Raton           1:14.50    1:14.20        
                  35.31     1:14.20 (38.89)                                        
 20 Grant, Michelle            9 Barron Collier       1:15.35    1:14.32        

                  36.32     1:14.32 (38.00)                                        
 20 Grofic, Katherine         SR Martin County        1:15.33    1:14.32        
                  35.64     1:14.32 (38.68)                                        
 22 Garrett, Monica           10 West Boca Raton      1:18.13    1:14.74        
                  36.27     1:14.74 (38.47)                                        
 23 Lindsay, Mallory          11 Dwyer                1:15.87    1:16.62        
                  37.19     1:16.62 (39.43)                                        
 24 Davis, Lauren             10 Cypress Lake         1:15.03    1:17.23        
                  36.93     1:17.23 (40.30)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Omana, Carlos        9 Belen Jesuit           55.41      54.17         20  
                  26.66       54.17 (27.51)                                        
  2 Scott, Trevor       10 Charlotte              56.93      56.00         17  
                  27.43       56.00 (28.57)                                        
  3 Arenson, Patrick    12 Belen Jesuit           56.62      56.49         16  
                  27.61       56.49 (28.88)                                        
  4 Frick, Thomas       11 Dwyer                  56.89      57.26         15  
                  27.92       57.26 (29.34)                                        
  5 Bagshaw, Alexander  10 Boca Raton             57.59      57.39         14  
                  27.83       57.39 (29.56)                                        
  6 Widmer, Joel        11 Fort Lauderdale        57.30      57.64         13  
                  28.22       57.64 (29.42)                                        
  7 Lindgren, Kevin     10 South Fork             58.21      57.98         12  
                  28.53       57.98 (29.45)                                        
  8 Reardon, Jeff       SO Martin County          58.17      58.94         11  
                  28.69       58.94 (30.25)                                        
B - Final
  9 Carroll, Steven     11 Palmetto Ridge         58.26      58.61          9  
                  28.73       58.61 (29.88)                                        
 10 Broxson, Dustin     11 Gulf Coast           1:01.36    1:01.49          7  
                  29.43     1:01.49 (32.06)                                        
 11 Holley, Chris       12 Dwyer                  59.66    1:01.55          6  
                  29.98     1:01.55 (31.57)                                        
 12 Wilson, Ryan        11 Barron Collier       1:02.25    1:03.06          5  
                  30.58     1:03.06 (32.48)                                        
 13 Munnell, Robert     11 Charlotte            1:02.84    1:03.25          4  
                  30.84     1:03.25 (32.41)                                        
 14 Torres, Miquel      11 Pines Charter        1:05.33    1:04.56          3  
                  30.58     1:04.56 (33.98)                                        
 15 Bakas, Jake         11 Belen Jesuit         1:05.31    1:05.00          2  
                  31.52     1:05.00 (33.48)                                        
 16 Findanli, Gianserg  12 Gulf Coast           1:06.40    1:06.24          1  
                  30.97     1:06.24 (35.27)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Omana, Carlos              9 Belen Jesuit           55.83      55.41        
                  27.29       55.41 (28.12)                                        
  2 Arenson, Patrick          12 Belen Jesuit           57.08      56.62        
                  27.78       56.62 (28.84)                                        
  3 Frick, Thomas             11 Dwyer                  57.19      56.89        
                  27.71       56.89 (29.18)                                        
  4 Scott, Trevor             10 Charlotte              57.33      56.93        
                  28.13       56.93 (28.80)                                        
  5 Widmer, Joel              11 Fort Lauderdale        57.39      57.30        
                  27.75       57.30 (29.55)                                        
  6 Bagshaw, Alexander        10 Boca Raton             59.83      57.59        
                  28.27       57.59 (29.32)                                        
  7 Reardon, Jeff             SO Martin County          58.67      58.17        
                  28.55       58.17 (29.62)                                        
  8 Lindgren, Kevin           10 South Fork             57.83      58.21        
                  28.67       58.21 (29.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carroll, Steven           11 Palmetto Ridge         59.23      58.26        
                  28.76       58.26 (29.50)                                        
 10 Holley, Chris             12 Dwyer                1:00.04      59.66        
                  29.32       59.66 (30.34)                                        
 11 Broxson, Dustin           11 Gulf Coast           1:01.14    1:01.36        
                  29.46     1:01.36 (31.90)                                        
 12 Wilson, Ryan              11 Barron Collier       1:03.57    1:02.25        
                  29.98     1:02.25 (32.27)                                        
 13 Munnell, Robert           11 Charlotte            1:02.95    1:02.84        
                  30.38     1:02.84 (32.46)                                        
 14 Bakas, Jake               11 Belen Jesuit         1:04.07    1:05.31        
                  31.90     1:05.31 (33.41)                                        
 15 Torres, Miquel            11 Pines Charter        1:04.46    1:05.33        
                  31.55     1:05.33 (33.78)                                        
 16 Findanli, Giansergio      12 Gulf Coast           1:05.80    1:06.40        
                  31.28     1:06.40 (35.12)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aguilar, Joan             12 Riverdale            1:04.84    1:06.79        
                  32.22     1:06.79 (34.57)                                        
 18 Spahr, Dakota             10 Charlotte            1:04.59    1:07.49        
                  32.53     1:07.49 (34.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Davis, Danny              11 Treasure Coast       1:13.20    1:07.68        
                  32.80     1:07.68 (34.88)                                        
 20 Limbachia, Pritesh        SR Martin County        1:12.57    1:11.37        
                  34.66     1:11.37 (36.71)                                        
 21 Shatters, Logan           FR Martin County        1:10.51    1:14.11        
                  35.04     1:14.11 (39.07)                                        
 22 Heater, Damon             10 Okeechobee           1:25.37    1:19.72        
                  39.60     1:19.72 (40.12)                                        
 -- Parada, Alex              12 Pines Charter          59.79         NS        
 -- Wagner, Zachary           12 Boca Raton           1:05.36         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pike, Carly         12 Boca Raton           1:09.21    1:09.03         20  
                  32.26     1:09.03 (36.77)                                        
  2 Holley, Jessie      10 Dwyer                1:10.78    1:10.53         17  
                  33.36     1:10.53 (37.17)                                        
  3 Oria, Josefina      11 Boca Raton           1:12.28    1:10.94         16  
                  33.40     1:10.94 (37.54)                                        
  4 Gaidry, Alicia      12 Cypress Lake         1:10.83    1:11.06         15  
                  33.16     1:11.06 (37.90)                                        
  5 Merrill, Alison     12 Boca Raton           1:13.91    1:11.34         14  
                  33.37     1:11.34 (37.97)                                        
  6 Farhat, Mercedes    12 Lely                 1:11.85    1:11.55         13  
                  33.87     1:11.55 (37.68)                                        
  7 Weichelt, Catelyn    9 Barron Collier       1:14.03    1:13.17         12  
                  35.13     1:13.17 (38.04)                                        
  8 Gargum, Nadia       12 Northeast            1:14.16    1:15.40         11  
                  34.26     1:15.40 (41.14)                                        
B - Final
  9 Parker, Katie       10 Boca Raton           1:15.66    1:12.42          9  
                  34.67     1:12.42 (37.75)                                        
 10 Diterlizzi, Daniel  FR Martin County        1:14.85    1:14.26          7  
                  34.74     1:14.26 (39.52)                                        
 11 Muniz, Bianca       10 Pines Charter        1:15.28    1:14.35          6  
                  34.72     1:14.35 (39.63)                                        
 12 Custodio, Anizza    11 Palmetto Ridge       1:18.43    1:17.56          5  
                  36.47     1:17.56 (41.09)                                        
 13 Fredlund, Andrea    11 Cypress Lake         1:18.95    1:18.22          4  
                  36.79     1:18.22 (41.43)                                        
 14 Horn, Rachel        10 Olympic Heights      1:19.17    1:19.31          3  
                  37.34     1:19.31 (41.97)                                        
 15 Serrato, Natalia    11 West Boca Raton      1:19.46    1:20.26          2  
                  37.47     1:20.26 (42.79)                                        
 16 Holden, Vickie      SO Martin County        1:20.13    1:21.52          1  
                  38.26     1:21.52 (43.26)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pike, Carly               12 Boca Raton           1:09.29    1:09.21        
                  32.81     1:09.21 (36.40)                                        
  2 Holley, Jessie            10 Dwyer                1:10.68    1:10.78        
                  33.16     1:10.78 (37.62)                                        
  3 Gaidry, Alicia            12 Cypress Lake         1:11.07    1:10.83        
                  33.27     1:10.83 (37.56)                                        
  4 Farhat, Mercedes          12 Lely                 1:14.58    1:11.85        
                  34.31     1:11.85 (37.54)                                        
  5 Oria, Josefina            11 Boca Raton           1:12.14    1:12.28        
                  34.37     1:12.28 (37.91)                                        
  6 Merrill, Alison           12 Boca Raton           1:12.95    1:13.91        
                  34.43     1:13.91 (39.48)                                        
  7 Weichelt, Catelyn          9 Barron Collier       1:16.36    1:14.03        
                  35.40     1:14.03 (38.63)                                        
  8 Gargum, Nadia             12 Northeast            1:16.05    1:14.16        
                  34.51     1:14.16 (39.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Diterlizzi, Danielle      FR Martin County        1:13.56    1:14.85        
                  34.60     1:14.85 (40.25)                                        
 10 Muniz, Bianca             10 Pines Charter        1:15.26    1:15.28        
                  35.31     1:15.28 (39.97)                                        
 11 Parker, Katie             10 Boca Raton           1:14.46    1:15.66        
                  36.06     1:15.66 (39.60)                                        
 12 Custodio, Anizza          11 Palmetto Ridge       1:18.87    1:18.43        
                  37.21     1:18.43 (41.22)                                        
 13 Fredlund, Andrea          11 Cypress Lake         1:18.78    1:18.95        
                  36.84     1:18.95 (42.11)                                        
 14 Horn, Rachel              10 Olympic Heights      1:19.64    1:19.17        
                  37.61     1:19.17 (41.56)                                        
 15 Serrato, Natalia          11 West Boca Raton      1:21.09    1:19.46        
                  36.95     1:19.46 (42.51)                                        
 16 Holden, Vickie            SO Martin County        1:23.01    1:20.13        
                  37.34     1:20.13 (42.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mitchell, Lindsey         12 Gulf Coast           1:24.47    1:20.84        
                  37.61     1:20.84 (43.23)                                        
 18 Stowe, Nicole             11 Riverdale            1:20.41    1:21.06        
                  37.24     1:21.06 (43.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wojtisek, Tricia          FR Martin County        1:22.95    1:23.13        
                  38.48     1:23.13 (44.65)                                        
 20 Lechter, Celena            9 Okeechobee           1:31.90    1:24.30        
                  39.69     1:24.30 (44.61)                                        
 21 Tinney, Kaitlin           12 Barron Collier       1:24.17    1:25.09        
                  39.16     1:25.09 (45.93)                                        
 22 Conway, Jillian           11 Sebastian River      1:24.96    1:27.27        
                  40.99     1:27.27 (46.28)                                        
 23 Phillips, Kaitlin         11 South Fork           1:29.25    1:28.91        
                  39.74     1:28.91 (49.17)                                        
 -- Grills, Kelsey             9 South Fork           1:31.38         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.71  AA-A
                59.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Araque, Carlos      12 Belen Jesuit         1:01.06      59.84         20  
                  28.47       59.84 (31.37)                                        
  2 Robinson, Hunter    12 Naples               1:02.34    1:01.24         17  
                  28.81     1:01.24 (32.43)                                        
  3 Lopez Cantera, Vic  12 Belen Jesuit         1:03.43    1:02.17         16  
                  29.32     1:02.17 (32.85)                                        
  4 Lopez, Julio        11 Belen Jesuit         1:06.04    1:05.35         15  
                  30.55     1:05.35 (34.80)                                        
  5 Perez, Eddwie       11 Estero               1:06.72    1:05.73         14  
                  31.14     1:05.73 (34.59)                                        
  6 Brown, Ryan         10 Port Charlotte       1:07.25    1:06.58         13  
                  30.94     1:06.58 (35.64)                                        
  7 Gates, Craig        SR Martin County        1:07.17    1:07.24         12  
                  31.02     1:07.24 (36.22)                                        
  8 Hughes, Daniel      10 Charlotte            1:07.64    1:07.62         11  
                  31.81     1:07.62 (35.81)                                        
B - Final
  9 Coldiron, Caleb      9 Charlotte            1:08.25    1:09.05          9  
                  32.82     1:09.05 (36.23)                                        
 10 McKenna, Casey      11 Pines Charter        1:09.70    1:09.08          7  
                  31.58     1:09.08 (37.50)                                        
 11 Smith, Hunter        9 Boca Raton           1:09.82    1:10.14          6  
                  33.08     1:10.14 (37.06)                                        
 12 Maya, Julian        10 Boca Raton           1:10.01    1:10.17          5  
                  33.09     1:10.17 (37.08)                                        
 13 Hughes, Peter        9 Charlotte            1:10.35    1:10.37          4  
                  33.30     1:10.37 (37.07)                                        
 14 Aviles, Jonathan    11 Treasure Coast       1:10.30    1:10.90          3  
                  33.25     1:10.90 (37.65)                                        
 15 Nein, Jordan        12 Fort Lauderdale      1:10.72    1:11.91          1.5
                  33.54     1:11.91 (38.37)                                        
 15 Fonseca, Carlos     12 Belen Jesuit         1:11.00    1:11.91          1.5
                  33.57     1:11.91 (38.34)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.71  AA-A
                59.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Araque, Carlos            12 Belen Jesuit         1:00.35    1:01.06        
                  28.93     1:01.06 (32.13)                                        
  2 Robinson, Hunter          12 Naples               1:03.30    1:02.34        
                  29.23     1:02.34 (33.11)                                        
  3 Lopez Cantera, Victor     12 Belen Jesuit         1:02.18    1:03.43        
                  29.85     1:03.43 (33.58)                                        
  4 Lopez, Julio              11 Belen Jesuit         1:06.72    1:06.04        
                  30.95     1:06.04 (35.09)                                        
  5 Perez, Eddwie             11 Estero               1:08.54    1:06.72        
                  31.89     1:06.72 (34.83)                                        
  6 Gates, Craig              SR Martin County        1:08.71    1:07.17        
                  31.20     1:07.17 (35.97)                                        
  7 Brown, Ryan               10 Port Charlotte       1:09.05    1:07.25        
                  31.79     1:07.25 (35.46)                                        
  8 Hughes, Daniel            10 Charlotte            1:09.28    1:07.64        
                  32.22     1:07.64 (35.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coldiron, Caleb            9 Charlotte            1:08.74    1:08.25        
                  32.71     1:08.25 (35.54)                                        
 10 McKenna, Casey            11 Pines Charter        1:09.55    1:09.70        
                  32.26     1:09.70 (37.44)                                        
 11 Smith, Hunter              9 Boca Raton           1:11.31    1:09.82        
                  32.46     1:09.82 (37.36)                                        
 12 Maya, Julian              10 Boca Raton           1:12.34    1:10.01        
                  32.93     1:10.01 (37.08)                                        
 13 Aviles, Jonathan          11 Treasure Coast       1:11.55    1:10.30        
                  33.04     1:10.30 (37.26)                                        
 14 Hughes, Peter              9 Charlotte            1:11.12    1:10.35        
                  33.53     1:10.35 (36.82)                                        
 15 Nein, Jordan              12 Fort Lauderdale      1:11.95    1:10.72        
                  32.96     1:10.72 (37.76)                                        
 16 Fonseca, Carlos           12 Belen Jesuit         1:14.00    1:11.00        
                  32.94     1:11.00 (38.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shackleton, Zachary       12 Gulf Coast           1:13.79    1:11.09        
                  33.43     1:11.09 (37.66)                                        
 18 Jones, Christopher        11 South Fork           1:14.16    1:11.44        
                  33.17     1:11.44 (38.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Larcher, Thomas           11 Fort Pierce Cent     1:25.02    1:12.85        
                  33.69     1:12.85 (39.16)                                        
 20 Beller, Dustin            10 Sebastian River      1:16.89    1:13.59        
                  35.42     1:13.59 (38.17)                                        
 21 Baumler, William          11 Lely                 1:13.89    1:14.43        
                  34.91     1:14.43 (39.52)                                        
 22 Shumway, Scott            JR Martin County        1:16.53    1:15.03        
                  35.06     1:15.03 (39.97)                                        
 23 Candler, Nathan           11 Okeechobee           1:18.50    1:19.00        
                  37.46     1:19.00 (41.54)                                        
 24 VonStralendorff, Christi  11 South Fork           1:26.56    1:29.00        
                  39.97     1:29.00 (49.03)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Boca Raton                                  3:46.09    3:43.31         40  
     1) Ring, Jacqueline 11             2) Williams, Charlotte 11         
     3) Pike, Carly 12                  4) Smith, Danielle 10             
                  26.18       55.05 (55.05)     1:21.69 (26.64)     1:51.05 (56.00)
        2:18.22 (27.17)     2:47.79 (56.74)     3:14.74 (26.95)     3:43.31 (55.52)
  2 Cypress Lake (Fort Myers)                   3:48.47    3:46.64         34  
     1) Huffman, Abby 10                2) Gaidry, Alicia 12              
     3) Fredlund, Andrea 11             4) Franklin, Chelsea 11           
                  26.79       56.41 (56.41)     1:23.40 (26.99)     1:52.92 (56.51)
        2:21.96 (29.04)   2:54.18 (1:01.26)     3:19.64 (25.46)     3:46.64 (52.46)
  3 Martin County (Stuart)                      3:49.46    3:48.13         32  
     1) Acosta-Ramirez, Caribel FR      2) Randolph, Allison SO           
     3) Diterlizzi, Danielle FR         4) Barcza, Heather SR             
                  28.17       59.71 (59.71)     1:27.77 (28.06)     1:58.21 (58.50)
        2:25.14 (26.93)     2:54.79 (56.58)     3:20.13 (25.34)     3:48.13 (53.34)
  4 Barron Collier (Naples)                     3:52.51    3:48.86         30  
     1) Gross, Cassie 10                2) Sunyak, Arianna 9              
     3) Weichelt, Catelyn 9             4) Titus, Christine 9             
                  27.39       56.77 (56.77)     1:24.79 (28.02)     1:56.09 (59.32)
        2:23.79 (27.70)     2:53.02 (56.93)     3:19.68 (26.66)     3:48.86 (55.84)
  5 Pembroke Pines Charter H.S.                 3:52.98    3:50.64         28  
     1) Marx, Courtney 10               2) Lunak, Amy 9                   
     3) DeBarros, Karine 11             4) Muniz, Bianca 10               
                  27.36       56.11 (56.11)     1:24.13 (28.02)     1:55.14 (59.03)
        2:23.47 (28.33)     2:54.46 (59.32)     3:20.93 (26.47)     3:50.64 (56.18)
  6 Gulf Coast (Naples)                         3:55.67    3:52.09         26  
     1) Errington, Julie 11             2) Mitchell, Lindsey 12           
     3) Elliott, Rachel 9               4) Lawson, Molly 11               
                  27.35       57.61 (57.61)     1:25.73 (28.12)   1:58.17 (1:00.56)
        2:23.89 (25.72)     2:52.50 (54.33)     3:20.71 (28.21)     3:52.09 (59.59)
  7 Dwyer (Palm Beach Gardens)                  4:05.42    3:58.43         24  
     1) Flitt, Marisa 9                 2) Lindsay, Mallory 11            
     3) Allen, Jenna 11                 4) Holley, Jessie 10              
                  29.20   1:01.67 (1:01.67)     1:31.20 (29.53)   2:04.67 (1:03.00)
        2:32.87 (28.20)     3:03.53 (58.86)     3:29.65 (26.12)     3:58.43 (54.90)
  8 Lemon Bay (Englewood)                       4:00.97    3:58.78         22  
     1) Goodwin, Julie 12               2) Keefe, Colby 12                
     3) Strauss, Sarah 9                4) Powell, Sierra 11              
                  27.67       58.70 (58.70)     1:26.93 (28.23)   1:59.46 (1:00.76)
        2:14.03 (14.57)   3:00.80 (1:01.34)     3:28.28 (27.48)     3:58.78 (57.98)
B - Final
  9 Nova (Davie)                                4:12.61    4:01.79         18  
     1) Davis, Soyriah 11               2) Mueller, Jenna 11              
     3) Spiece, Jessica 12              4) Jagusztyn, Ariel 12            
                  27.34       57.43 (57.43)     1:25.90 (28.47)   1:58.23 (1:00.80)
        2:27.14 (28.91)   2:59.68 (1:01.45)     3:29.10 (29.42)   4:01.79 (1:02.11)
 10 Charlotte (Punta Gorda)                     4:11.04    4:07.56         14  
     1) Gadowry, Michelle 12            2) Littlejohn, Alexa 11           
     3) Lee, Abigail 11                 4) Black, Brittany 11             
                  27.29       56.35 (56.35)     1:25.24 (28.89)     1:56.30 (59.95)
        2:27.59 (31.29)   3:02.14 (1:05.84)     3:33.70 (31.56)   4:07.56 (1:05.42)
 11 Sebastian River (Sebastian)                 4:22.72    4:11.50         12  
     1) Bray, Jileen 9                  2) Eden, Sarah 9                  
     3) Morris, Nikki 9                 4) Whitehouse, Emileigh 10        
                  28.83   1:00.35 (1:00.35)     1:33.29 (32.94)   2:07.61 (1:07.26)
        2:37.89 (30.28)   3:11.21 (1:03.60)     3:40.54 (29.33)   4:11.50 (1:00.29)
 12 Palmetto Ridge (Naples)                     4:11.19    4:12.15         10  
     1) Eames, Morgan 12                2) Custodio, Anizza 11            
     3) Rionda, Corina 10               4) Ellis, Julie 11                
                  28.54   1:00.41 (1:00.41)     1:29.68 (29.27)   2:01.57 (1:01.16)
        2:32.14 (30.57)   3:06.76 (1:05.19)     3:37.30 (30.54)   4:12.15 (1:05.39)
 13 West Boca Raton                             4:17.03    4:13.31          8  
     1) Berkovitz, Alyssa 11            2) Garrett, Monica 10             
     3) Heller, Stephanie 10            4) Serrato, Natalia 11            
                  30.61   1:03.36 (1:03.36)     1:17.97 (14.61)     1:33.91 (30.55)
        2:07.49 (33.58)   2:38.08 (1:04.17)     3:12.04 (33.96)   4:13.31 (1:35.23)
 14 Estero                                      4:23.27    4:18.43          6  
     1) Dubrasky, Molly 9               2) Dimes, Chelsea 11              
     3) Lauber, Michelle 12             4) Selle, Jessica 10              
                  27.80       56.59 (56.59)     1:26.48 (29.89)   1:59.20 (1:02.61)
        2:33.53 (34.33)   3:12.16 (1:12.96)     3:43.13 (30.97)   4:18.43 (1:06.27)
 15 Port Charlotte                              4:20.44    4:19.75          4  
     1) McBride, Megan 9                2) Espinosa, Alicia 9             
     3) Kurtz, Katelyn 10               4) Davis, Chelsea 9               
                  30.08   1:06.37 (1:06.37)     1:38.96 (32.59)   2:13.98 (1:07.61)
        2:44.44 (30.46)   3:18.75 (1:04.77)     3:48.57 (29.82)   4:19.75 (1:01.00)
 16 Fort Lauderdale                             4:32.73    4:31.47          2  
     1) Roy-McMahon, Christine 12       2) Denton, Holly 9                
     3) Parrish, Nicole 12              4) Cahill, Megan 10               
                  31.49   1:06.34 (1:06.34)     1:39.98 (33.64)   2:17.13 (1:10.79)
        2:47.58 (30.45)   3:23.39 (1:06.26)     3:54.89 (31.50)   4:31.47 (1:08.08)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Boca Raton                                        3:46.00    3:46.09        
     1) Ring, Jacqueline 11             2) Williams, Charlotte 11         
     3) Pike, Carly 12                  4) Smith, Danielle 10             
                  26.45       55.47 (55.47)     1:22.62 (27.15)     1:52.26 (56.79)
        2:19.94 (27.68)     2:49.98 (57.72)     3:17.14 (27.16)     3:46.09 (56.11)
  2 Cypress Lake (Fort Myers)                         3:47.64    3:48.47        
     1) Huffman, Abby 10                2) Gaidry, Alicia 12              
     3) Fredlund, Andrea 11             4) Franklin, Chelsea 11           
                  27.30       56.75 (56.75)     1:24.35 (27.60)     1:54.18 (57.43)
        2:23.14 (28.96)   2:55.04 (1:00.86)     3:20.76 (25.72)     3:48.47 (53.43)
  3 Martin County (Stuart)                            3:56.97    3:49.46        
     1) Acosta-Ramirez, Caribel FR      2) Randolph, Allison SO           
     3) Diterlizzi, Danielle FR         4) Barcza, Heather SR             
                  28.63       59.78 (59.78)     1:27.85 (28.07)     1:58.62 (58.84)
        2:25.98 (27.36)     2:55.81 (57.19)     3:21.22 (25.41)     3:49.46 (53.65)
  4 Barron Collier (Naples)                           3:53.88    3:52.51        
     1) Weichelt, Catelyn 9             2) Sunyak, Arianna 9              
     3) Gross, Cassie 10                4) Titus, Christine 9             
                  28.16       58.12 (58.12)     1:26.16 (28.04)     1:57.31 (59.19)
        2:25.28 (27.97)     2:55.44 (58.13)     3:23.03 (27.59)     3:52.51 (57.07)
  5 Pembroke Pines Charter H.S.                       3:51.34    3:52.98        
     1) Marx, Courtney 10               2) DeBarros, Karine 11            
     3) Lunak, Amy 9                    4) Muniz, Bianca 10               
                  27.49       56.32 (56.32)     1:24.84 (28.52)     1:55.82 (59.50)
        2:24.29 (28.47)     2:55.81 (59.99)     3:23.01 (27.20)     3:52.98 (57.17)
  6 Gulf Coast (Naples)                               3:58.16    3:55.67        
     1) Elliott, Rachel 9               2) Errington, Julie 11            
     3) Mitchell, Lindsey 12            4) Lawson, Molly 11               
                  26.99       55.98 (55.98)     1:23.53 (27.55)     1:53.76 (57.78)
        2:23.39 (29.63)   2:55.92 (1:02.16)     3:24.41 (28.49)     3:55.67 (59.75)
  7 Lemon Bay (Englewood)                             4:07.86    4:00.97        
     1) Goodwin, Julie 12               2) Keefe, Colby 12                
     3) Strauss, Sarah 9                4) Powell, Sierra 11              
                  28.18       59.58 (59.58)     1:28.43 (28.85)   2:01.90 (1:02.32)
        2:31.26 (29.36)   3:03.49 (1:01.59)     3:30.37 (26.88)     4:00.97 (57.48)
  8 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        4:00.14    4:05.42        
     1) Allen, Jenna 11                 2) Flitt, Marisa 9                
     3) Lindsay, Mallory 11             4) Holley, Jessie 10              
                  28.82       59.93 (59.93)     1:30.88 (30.95)   2:05.91 (1:05.98)
        2:36.68 (30.77)   3:10.22 (1:04.31)     3:36.38 (26.16)     4:05.42 (55.20)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Charlotte (Punta Gorda)                           4:09.01    4:11.04        
     1) Gadowry, Michelle 12            2) Littlejohn, Alexa 11           
     3) Lee, Abigail 11                 4) Black, Brittany 11             
                  27.61       57.19 (57.19)     1:26.60 (29.41)   1:58.40 (1:01.21)
        2:30.09 (31.69)   3:04.63 (1:06.23)     3:37.72 (33.09)   4:11.04 (1:06.41)
 10 Palmetto Ridge (Naples)                           4:12.41    4:11.19        
     1) Eames, Morgan 12                2) Custodio, Anizza 11            
     3) Rionda, Corina 10               4) Ellis, Julie 11                
                  28.27       59.88 (59.88)     1:28.38 (28.50)   2:00.33 (1:00.45)
        2:30.61 (30.28)   3:05.41 (1:05.08)     3:36.99 (31.58)   4:11.19 (1:05.78)
 11 Nova (Davie)                                      4:09.15    4:12.61        
     1) Davis, Soyriah 11               2) Mueller, Jenna 11              
     3) Spiece, Jessica 12              4) Jagusztyn, Ariel 12            
                  28.87   1:00.72 (1:00.72)     1:30.05 (29.33)   2:03.60 (1:02.88)
        2:34.34 (30.74)   3:07.27 (1:03.67)     3:37.99 (30.72)   4:12.61 (1:05.34)
 12 West Boca Raton                                   4:18.31    4:17.03        
     1) Berkovitz, Alyssa 11            2) Garrett, Monica 10             
     3) Heller, Stephanie 10            4) Serrato, Natalia 11            
                  30.31   1:03.79 (1:03.79)     1:35.44 (31.65)   2:10.16 (1:06.37)
        2:40.50 (30.34)   3:15.65 (1:05.49)     3:44.56 (28.91)   4:17.03 (1:01.38)
 13 Port Charlotte                                    4:30.21    4:20.44        
     1) McBride, Megan 9                2) Espinosa, Alicia 9             
     3) Kurtz, Katelyn 10               4) Davis, Chelsea 9               
                  30.32   1:06.87 (1:06.87)     1:39.39 (32.52)   2:14.65 (1:07.78)
        2:44.38 (29.73)   3:19.23 (1:04.58)     3:48.74 (29.51)   4:20.44 (1:01.21)
 14 Sebastian River (Sebastian)                       4:19.53    4:22.72        
     1) Bray, Jileen 9                  2) Eden, Sarah 9                  
     3) Morris, Nikki 9                 4) Whitehouse, Emileigh 10        
                  30.08   1:02.63 (1:02.63)     1:35.45 (32.82)   2:11.31 (1:08.68)
        2:43.12 (31.81)   3:20.04 (1:08.73)     3:50.25 (30.21)   4:22.72 (1:02.68)
 15 Estero                                            4:25.41    4:23.27        
     1) Dubrasky, Molly 9               2) Dimes, Chelsea 11              
     3) Lauber, Michelle 12             4) Selle, Jessica 10              
                  29.01   1:00.21 (1:00.21)     1:30.23 (30.02)   2:03.44 (1:03.23)
        2:38.87 (35.43)   3:17.50 (1:14.06)     3:48.93 (31.43)   4:23.27 (1:05.77)
 16 Fort Lauderdale                                   4:35.58    4:32.73        
     1) Roy-McMahon, Christine 12       2) Denton, Holly 9                
     3) Cahill, Megan 10                4) Parrish, Nicole 12             
                  32.30   1:11.06 (1:11.06)     1:42.25 (31.19)   2:19.73 (1:08.67)
        2:52.11 (32.38)   3:28.27 (1:08.54)     3:58.20 (29.93)   4:32.73 (1:04.46)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                   3:26.45    3:16.93         40  
     1) Vazquez, Andy 9                 2) Morejon, Pablo 11              
     3) Omana, Carlos 9                 4) Araque, Carlos 12              
                  23.31       48.84 (48.84)     1:11.21 (22.37)     1:36.71 (47.87)
        1:51.94 (15.23)     2:27.49 (50.78)     2:50.74 (23.25)     3:16.93 (49.44)
  2 Boca Raton                                  3:24.94    3:22.23         34  
     1) Dennis, Garrett 11              2) Bagshaw, Alexander 10          
     3) Czaja, Stephen 11               4) Van Zee, Jonathan 12           
                  25.26       53.14 (53.14)     1:17.84 (24.70)     1:44.61 (51.47)
        2:08.37 (23.76)     2:34.56 (49.95)     2:57.28 (22.72)     3:22.23 (47.67)
  3 Gulf Coast (Naples)                         3:25.31    3:22.26         32  
     1) Dye, Tyler 11                   2) Nolton, James Ryan 12          
     3) Caldwell, Nathan 10             4) Caldwell, Nicholas 9           
                  25.00       51.90 (51.90)     1:15.80 (23.90)     1:42.47 (50.57)
        2:07.31 (24.84)     2:34.06 (51.59)     2:57.22 (23.16)     3:22.26 (48.20)
  4 Charlotte (Punta Gorda)                     3:30.91    3:27.35         30  
     1) Cates, Addison 9                2) Douglas, Danny 10              
     3) Lim, Jeffrey 12                 4) Scott, Trevor 10               
                  24.86       51.10 (51.10)     1:16.61 (25.51)     1:44.05 (52.95)
        2:08.72 (24.67)     2:35.57 (51.52)     3:00.32 (24.75)     3:27.35 (51.78)
  5 Estero                                      3:35.76    3:30.73         28  
     1) Langenhagen, Nils 10            2) Perez, Eddwie 11               
     3) Snew, Kyle 9                    4) Dubrasky, Tayler 12            
                  25.57       54.15 (54.15)     1:20.99 (26.84)     1:49.27 (55.12)
        2:14.27 (25.00)     2:41.04 (51.77)     3:04.93 (23.89)     3:30.73 (49.69)
  6 Barron Collier (Naples)                     3:35.94    3:36.43         26  
     1) Wilson, Ryan 11                 2) Morris, Chad 12                
     3) Dorado, Daniel 12               4) Thompson, Nicholas 11          
                  25.56       53.07 (53.07)     1:20.09 (27.02)     1:50.63 (57.56)
        2:16.55 (25.92)     2:45.65 (55.02)     3:09.84 (24.19)     3:36.43 (50.78)
  7 Pembroke Pines Charter H.S.                 3:40.50    3:40.73         24  
     1) Falcon, Alejandro 12            2) Tetreault, Brandon 9           
     3) Torres, Miquel 11               4) Quevedo, Miguel 12             
                  25.19       52.94 (52.94)     1:20.46 (27.52)     1:49.69 (56.75)
        2:14.99 (25.30)     2:44.69 (55.00)     3:10.18 (25.49)     3:40.73 (56.04)
  8 Palmetto Ridge (Naples)                     3:48.33    3:45.91         22  
     1) Carroll, Steven 11              2) Hoover, Jerred 11              
     3) Zacher, Matt 12                 4) Graham, Richard 10             
                  25.20       53.02 (53.02)     1:20.79 (27.77)     1:51.92 (58.90)
        2:18.57 (26.65)     2:48.33 (56.41)     3:15.30 (26.97)     3:45.91 (57.58)
B - Final
  9 Sebastian River (Sebastian)                 3:56.08    3:39.34         18  
     1) Humphrey, David 11              2) Knudsen, Brian 11              
     3) Williams, Colin 10              4) Martinelli, Tim 11             
                  25.13       52.86 (52.86)     1:17.81 (24.95)     1:44.92 (52.06)
        2:13.38 (28.46)   2:45.15 (1:00.23)     3:10.93 (25.78)     3:39.34 (54.19)
 10 Martin County (Stuart)                      3:50.62    3:48.69         14  
     1) Connolly, Sean SR               2) Kremser, Derek SO              
     3) Limbachia, Pritesh SR           4) Gates, Craig SR                
                  25.59       56.84 (56.84)     1:23.11 (26.27)     1:53.01 (56.17)
        2:20.39 (27.38)   2:53.41 (1:00.40)     3:19.75 (26.34)     3:48.69 (55.28)
 11 Fort Lauderdale                             3:55.65    3:52.35         12  
     1) Iriondo, Hibai 11               2) Venkataraman, Scott 11         
     3) Egan, Michael 10                4) Schroder, Satchwill 9          
                  24.05       49.99 (49.99)     1:18.93 (28.94)   1:51.91 (1:01.92)
        2:20.78 (28.87)   2:54.66 (1:02.75)     3:21.34 (26.68)     3:52.35 (57.69)
 12 Lemon Bay (Englewood)                       4:04.10    3:58.37         10  
     1) Heatherly, Michael 12           2) Chabot, Trey 10                
     3) Halpin, Court 12                4) Zappia, Marc 12                
                  27.34       58.82 (58.82)     1:26.84 (28.02)     1:58.57 (59.75)
        2:27.21 (28.64)   3:00.40 (1:01.83)     3:26.42 (26.02)     3:58.37 (57.97)
 13 South Fork (Stuart)                         4:00.20    3:58.81          8  
     1) Pohl, Michael 11                2) Hamshar, Sean 12               
     3) Norwillo, Anthony 10            4) Poirer, Mitchell 11            
                  27.03       57.21 (57.21)     1:25.68 (28.47)     1:56.57 (59.36)
        2:27.03 (30.46)   3:00.63 (1:04.06)     3:27.85 (27.22)     3:58.81 (58.18)
 14 Cypress Lake (Fort Myers)                   4:04.32    4:06.23          6  
     1) Ritz, Pieter 12                 2) Ferrie, Chris 12               
     3) Walker, Pablo 12                4) Orcutt, Tyler 12               
                  25.97       54.19 (54.19)     1:23.26 (29.07)   1:57.55 (1:03.36)
        2:29.15 (31.60)   3:04.60 (1:07.05)     3:34.74 (30.14)   4:06.23 (1:01.63)
 15 Olympic Heights (Boca Raton)                4:23.72    4:24.80          4  
     1) Herman, Brett 12                2) Basilio, Aaron 12              
     3) Brophy, Brian 11                4) Wilson, Michael 10             
                  28.38   1:00.15 (1:00.15)     1:33.10 (32.95)   2:13.51 (1:13.36)
        2:47.87 (34.36)   3:27.34 (1:13.83)     3:55.03 (27.69)     4:24.80 (57.46)
 -- Monarch (Coconut Creek)                     3:57.00         DQ        
      False start
     1) Danes, Anthony 11               2) Perez, Nicholas 10             
     3) Maurente, Diego 11              4) Nixon, Richard 10              
                  26.86       57.23 (57.23)     1:25.43 (28.20)     1:56.73 (59.50)
        2:25.75 (29.02)   2:58.77 (1:02.04)     3:25.76 (26.99)          DQ (56.53)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Boca Raton                                        3:25.40    3:24.94        
     1) Dennis, Garrett 11              2) Bagshaw, Alexander 10          
     3) Czaja, Stephen 11               4) Van Zee, Jonathan 12           
                  25.57       52.78 (52.78)     1:17.59 (24.81)     1:43.88 (51.10)
        2:07.94 (24.06)     2:34.40 (50.52)     2:58.11 (23.71)     3:24.94 (50.54)
  2 Gulf Coast (Naples)                               3:25.74    3:25.31        
     1) Dye, Tyler 11                   2) Nolton, James Ryan 12          
     3) Caldwell, Nathan 10             4) Caldwell, Nicholas 9           
                  25.21       52.55 (52.55)     1:16.28 (23.73)     1:43.41 (50.86)
        2:08.10 (24.69)     2:34.19 (50.78)     2:58.43 (24.24)     3:25.31 (51.12)
  3 Belen Jesuit Prep (Miami)                         3:18.90    3:26.45        
     1) Omana, Carlos 9                 2) Arenson, Patrick 12            
     3) Lopez, Juan 11                  4) Alvarez Burgos, Tulio 12       
                  24.40       50.01 (50.01)     1:14.46 (24.45)     1:41.25 (51.24)
        2:06.32 (25.07)     2:34.45 (53.20)     2:59.24 (24.79)     3:26.45 (52.00)
  4 Charlotte (Punta Gorda)                           3:30.26    3:30.91        
     1) Lim, Jeffrey 12                 2) Douglas, Danny 10              
     3) Scott, Trevor 10                4) Kumar, Amol 11                 
                  24.82       51.51 (51.51)     1:16.85 (25.34)     1:44.00 (52.49)
        2:08.57 (24.57)     2:35.40 (51.40)     3:01.39 (25.99)     3:30.91 (55.51)
  5 Estero                                            3:36.69    3:35.76        
     1) Langenhagen, Nils 10            2) Perez, Eddwie 11               
     3) Snew, Kyle 9                    4) Dubrasky, Tayler 12            
                  26.02       55.17 (55.17)     1:22.43 (27.26)     1:50.69 (55.52)
        2:15.75 (25.06)     2:43.24 (52.55)     3:08.33 (25.09)     3:35.76 (52.52)
  6 Barron Collier (Naples)                           3:40.62    3:35.94        
     1) Morris, Chad 12                 2) Dorado, Daniel 12              
     3) Wilson, Ryan 11                 4) Thompson, Nicholas 11          
                  26.62       57.38 (57.38)     1:23.20 (25.82)     1:52.02 (54.64)
        2:17.61 (25.59)     2:45.61 (53.59)     3:10.18 (24.57)     3:35.94 (50.33)
  7 Pembroke Pines Charter H.S.                       3:38.88    3:40.50        
     1) Falcon, Alejandro 12            2) Tetreault, Brandon 9           
     3) Torres, Miquel 11               4) Quevedo, Miguel 12             
                  25.34       52.36 (52.36)     1:20.03 (27.67)     1:50.28 (57.92)
        2:16.28 (26.00)     2:44.31 (54.03)     3:10.32 (26.01)     3:40.50 (56.19)
  8 Palmetto Ridge (Naples)                           3:49.24    3:48.33        
     1) Carroll, Steven 11              2) Hoover, Jerred 11              
     3) Zacher, Matt 12                 4) Graham, Richard 10             
                  25.39       52.88 (52.88)     1:19.85 (26.97)     1:52.20 (59.32)
        2:19.74 (27.54)     2:49.97 (57.77)     3:17.32 (27.35)     3:48.33 (58.36)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martin County (Stuart)                            3:52.61    3:50.62        
     1) Connolly, Sean SR               2) Kremser, Derek SO              
     3) Shatters, Logan FR              4) Gates, Craig SR                
                  25.31       52.84 (52.84)     1:20.19 (27.35)     1:51.27 (58.43)
        2:20.68 (29.41)   2:54.84 (1:03.57)     3:22.08 (27.24)     3:50.62 (55.78)
 10 Fort Lauderdale                                   3:56.95    3:55.65        
     1) Iriondo, Hibai 11               2) Venkataraman, Scott 11         
     3) Egan, Michael 10                4) Schroder, Satchwill 9          
                  24.99       51.80 (51.80)     1:20.94 (29.14)   1:54.34 (1:02.54)
        2:23.40 (29.06)   2:57.91 (1:03.57)     3:13.20 (15.29)     3:55.65 (57.74)
 11 Sebastian River (Sebastian)                       3:37.84    3:56.08        
     1) Humphrey, David 11              2) Knudsen, Brian 11              
     3) Williams, Colin 10              4) Martinelli, Tim 11             
                  27.07       55.54 (55.54)     1:24.90 (29.36)   1:55.89 (1:00.35)
        2:26.77 (30.88)   3:01.46 (1:05.57)     3:27.50 (26.04)     3:56.08 (54.62)
 12 Monarch (Coconut Creek)                           4:16.57    3:57.00        
     1) Danes, Anthony 11               2) Perez, Nicholas 10             
     3) Maurente, Diego 11              4) Nixon, Richard 10              
                  27.89       58.23 (58.23)     1:26.40 (28.17)   1:58.30 (1:00.07)
        2:27.02 (28.72)   3:00.44 (1:02.14)     3:27.63 (27.19)     3:57.00 (56.56)
 13 South Fork (Stuart)                               4:02.31    4:00.20        
     1) Pohl, Michael 11                2) Hamshar, Sean 12               
     3) Norwillo, Anthony 10            4) Poirer, Mitchell 11            
                  27.28       57.86 (57.86)     1:25.40 (27.54)     1:57.01 (59.15)
        2:27.12 (30.11)   3:01.01 (1:04.00)     3:28.94 (27.93)     4:00.20 (59.19)
 14 Lemon Bay (Englewood)                             4:03.33    4:04.10        
     1) Heatherly, Michael 12           2) Griffith, Eric 11              
     3) Halpin, Court 12                4) Zappia, Marc 12                
                  27.88       59.91 (59.91)     1:30.00 (30.09)   2:03.32 (1:03.41)
        2:32.21 (28.89)   3:05.51 (1:02.19)     3:33.11 (27.60)     4:04.10 (58.59)
 15 Cypress Lake (Fort Myers)                         4:03.55    4:04.32        
     1) Ritz, Pieter 12                 2) Spradling, Tyler 12            
     3) Walker, Pablo 12                4) Ferrie, Chris 12               
                  25.34       53.08 (53.08)     1:24.51 (31.43)   1:59.29 (1:06.21)
        2:28.35 (29.06)   3:02.26 (1:02.97)     3:31.61 (29.35)   4:04.32 (1:02.06)
 16 Olympic Heights (Boca Raton)                      4:12.47    4:23.72        
     1) Herman, Brett 12                2) Basilio, Aaron 12              
     3) Brophy, Brian 11                4) Wilson, Michael 10             
                  29.22   1:00.75 (1:00.75)     1:32.31 (31.56)   2:13.16 (1:12.41)
        2:46.91 (33.75)   3:26.23 (1:13.07)     3:53.58 (27.35)     4:23.72 (57.49)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Boca Raton                          433   2. Barron Collier (Naples)             203
  3. Lely (Naples)                       164   4. Cypress Lake (Fort Myers)           160
  4. Gulf Coast (Naples)                 160   6. Martin County (Stuart)              154
  7. West Boca Raton                     128   8. Pembroke Pines Charter H.S.         125
  9. Dwyer (Palm Beach Gardens)          110  10. Nova (Davie)                        107
 11. Lemon Bay (Englewood)                94  12. Northeast (Oakland Park)             80
 13. Sebastian River (Sebastian)          75  14. Charlotte (Punta Gorda)              66
 15. Estero                               40  16. Riverdale (Fort Myers)               38
 17. Palmetto Ridge (Naples)              37  18. Fort Lauderdale                      24
 19. Fort Pierce Central                  15  20. South Fork (Stuart)                   8
 20. Naples                                8  22. Port Charlotte                        4
 23. Olympic Heights (Boca Raton)          3                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Belen Jesuit Prep (Miami)         414.5   2. Boca Raton                          250
  3. Gulf Coast (Naples)                 216   4. Charlotte (Punta Gorda)             213
  5. Estero                              138   6. Martin County (Stuart)              107
  7. Sebastian River (Sebastian)         104   8. Fort Lauderdale                    97.5
  9. South Fork (Stuart)                  95  10. Pembroke Pines Charter H.S.          74
 11. Barron Collier (Naples)              65  12. Treasure Coast (Port St.Lucie)       53
 13. Palmetto Ridge (Naples)              51  14. Nova (Davie)                         48
 15. Lely (Naples)                        46  16. Dwyer (Palm Beach Gardens)           45
 17. Cypress Lake (Fort Myers)            33  18. Port Charlotte                       32
 19. Northeast (Oakland Park)             31  20. Riverdale (Fort Myers)               30
 21. Forest Hill (West Palm Beach)        28  21. Naples                               28
 23. Lemon Bay (Englewood)                10  24. Olympic Heights (Boca Raton)          4