2007 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 10

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/18/2007 07:32 PM
                            FHSAA - 3A District 10                             
                          Plantation Aquatic Complex                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                          1:57.23    1:55.05         40  
     1) Monaghan, Brittany 11           2) Victoria, Daniela 12           
     3) Cianci, Alex 12                 4) Plitnick, Kristin 9            
       30.44  1:00.85  1:28.81  1:55.05                                    
  2 Cypress Bay (Weston)                        2:00.53    1:59.41         34  
     1) Muller, Franzis 12              2) Phelan, Brittany 10            
     3) Maritato, Candice 9             4) Oliver, Tiffany 10             
       31.20  1:02.87  1:34.44  1:59.41                                    
  3 South Plantation                            2:05.74    2:05.58         32  
     1) Landis, Shelby 11               2) Wilson, Kristin 11             
     3) Montes, Laura 12                4) McWilliams, Emily 10           
       30.86  1:08.42  1:37.71  2:05.58                                    
  4 Flanagan (Pembroke Pines)                   2:10.24    2:10.95         30  
     1) Segatto, Flavia 9               2) Vernon, Gabriella 10           
     3) Spencer, Molly 9                4) Brady, Chelsea 12              
       32.80  1:10.90  1:41.37  2:10.95                                    
  5 Everglades (Miramar)                        2:14.09    2:11.43         28  
     1) Fernandez, Melissa 10           2) Easey, Suzanne 12              
     3) Huerta, Gabriella 10            4) Torraca, Iolani 10             
              1:07.51  1:42.14  2:11.43                                    
  6 Western (Davie)                             2:08.91    2:13.10         26  
     1) Powel, Kaitlyn 11               2) Campbell, Cheriesse 10         
     3) Laichak, Kaitlyn 12             4) Rittenhouse, Chloe 10          
       37.53  1:14.12  1:43.49  2:13.10                                    
  7 Cooper City                                 2:14.39    2:16.12         24  
     1) Smach, Carla 12                 2) Cochran, Rebecca 12            
     3) Sierra, Manno 12                4) Roxby, Courtney 11             
       30.37  1:10.20  1:44.36  2:16.12                                    
  8 South Broward (Hollywood)                   2:19.20    2:23.62         22  
     1) Braham, Anita 10                2) Cady, Andrea 9                 
     3) Lane, Kate 10                   4) Lopez, Alyssa 11               
       37.00  1:17.88  1:53.19  2:23.62                                    
B - Final
  9 Hollywood Hills (Hollywood)                 2:20.61    2:21.30         18  
     1) Zeitlin, Zoey 10                2) Galvez, Stephanie 11           
     3) Fabian, Eliza 11                4) Zeitlin, Keely 10              
       38.69  1:14.94  1:49.46  2:21.30                                    
 10 McArthur (Hollywood)                        2:27.07    2:24.05         14  
     1) Wallace, Nicole 11              2) Freeman, Tara 11               
     3) Drews, Caylin 11                4) Crain, Kayla 11                
       38.80  1:23.90  1:52.70  2:24.05                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 St. Thomas Aquinas                                1:53.18    1:57.23        
     1) Monaghan, Brittany 11           2) Victoria, Daniela 12           
     3) Cianci, Alex 12                 4) Cardet, Lucie 11               
       30.12  1:01.47  1:30.16  1:57.23                                    
  2 Cypress Bay (Weston)                              1:56.69    2:00.53        
     1) Muller, Franzis 12              2) Phelan, Brittany 10            
     3) Maritato, Candice 9             4) Oliver, Tiffany 10             
       31.59  1:03.71  1:35.70  2:00.53                                    
  3 South Plantation                                  2:04.35    2:05.74        
     1) Landis, Shelby 11               2) Wilson, Kristin 11             
     3) Montes, Laura 12                4) McWilliams, Emily 10           
       30.93  1:08.69  1:37.93  2:05.74                                    
  4 Western (Davie)                                   2:15.00    2:08.91        
     1) Powel, Kaitlyn 11               2) Laichak, Kaitlyn 12            
     3) Campbell, Cheriesse 10          4) Kermisch, Alexis 12            
       35.53  1:10.15  1:38.91  2:08.91                                    
  5 Flanagan (Pembroke Pines)                         2:05.49    2:10.24        
     1) Vernon, Gabriella 10            2) Brady, Chelsea 12              
     3) Segatto, Flavia 9               4) Spencer, Molly 9               
       33.85  1:10.90  1:41.39  2:10.24                                    
  6 Everglades (Miramar)                              2:12.59    2:14.09        
     1) Fernandez, Melissa 10           2) Easey, Suzanne 12              
     3) Huerta, Gabriella 10            4) Torraca, Iolani 10             
       30.45  1:07.77  1:42.95  2:14.09                                    
  7 Cooper City                                       2:05.50    2:14.39        
     1) Smach, Carla 12                 2) Cochran, Rebecca 12            
     3) Sierra, Manno 12                4) Roxby, Courtney 11             
       30.07  1:09.34  1:42.52  2:14.39                                    
  8 South Broward (Hollywood)                         2:20.32    2:19.20        
     1) Braham, Anita 10                2) Lopez, Alyssa 11               
     3) Lane, Kate 10                   4) Pratt, Megan 12                
       37.11  1:17.64  1:50.70  2:19.20                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hollywood Hills (Hollywood)                       2:19.20    2:20.61        
     1) Zeitlin, Zoey 10                2) Galvez, Stephanie 11           
     3) Fabian, Eliza 11                4) Paff, Brittany 9               
       38.00  1:12.12  1:46.93  2:20.61                                    
 10 McArthur (Hollywood)                              2:30.19    2:27.07        
     1) Wallace, Nicole 11              2) Freeman, Tara 11               
     3) Drews, Caylin 11                4) Crain, Kayla 11                
       42.02  1:26.72  1:58.61  2:27.07                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cypress Bay (Weston)                        1:46.73    1:43.93         40  
     1) Marcano, Octavio 11             2) Sanchez, Jaime 12              
     3) Spire, Sean 12                  4) Nunez, Leonardo 11             
       25.82    56.47  1:21.28  1:43.93                                    
  2 St. Thomas Aquinas                          1:49.21    1:44.70         34  
     1) Frey, Eric 11                   2) Tucci, Michael 11              
     3) Guensler, Dereck 11             4) Gutierrez, Evan 12             
       26.63    57.84  1:22.56  1:44.70                                    
  3 Flanagan (Pembroke Pines)                   1:53.49    1:51.60         32  
     1) Cardenas, Fernando 9            2) Lockie, Travis 10              
     3) Pena, Gabrielle 9               4) Brown, Dan 12                  
       27.86  1:00.99  1:27.24  1:51.60                                    
  4 Everglades (Miramar)                        1:53.33    1:53.89         30  
     1) Szakacs-Bodor, Denes 9          2) Franco, Max 12                 
     3) Estrada, Alex 11                4) Coo, Gustavo 10                
       30.83  1:02.75  1:28.13  1:53.89                                    
  5 South Plantation                            1:55.11    1:54.31         28  
     1) Montenegro, Roger 12            2) Jacas, Sergio 12               
     3) Sommers, Joshua 10              4) Westfall, Chad 12              
       29.19  1:02.04  1:29.76  1:54.31                                    
  6 Western (Davie)                             2:00.87    1:56.99         26  
     1) Williamson, Metthew 10          2) Rodrigues, Mathew 12           
     3) Doyle, Zack 12                  4) Bayliss, Joshua 12             
       29.74  1:05.38  1:32.07  1:56.99                                    
  7 Cooper City                                 2:04.06    2:00.72         24  
     1) Bogumill, Michael 11            2) Chavez, Francisco 10           
     3) Bonomi, Eric 10                 4) Chmura, Freddy 11              
       32.37  1:09.01  1:34.86  2:00.72                                    
  8 South Broward (Hollywood)                   2:00.53    2:03.70         22  
     1) Rodriguez, Leonardo 11          2) Secord, Jesse 12               
     3) DeMarino, Taylor 11             4) Fucci, Jarrod 11               
       26.16  1:01.18  1:34.94  2:03.70                                    
B - Final
 -- McArthur (Hollywood)                        2:11.62         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Gallego, Santiago 12            2) Lazcano, Manuel 12             
     3) Swackhammer, Kyle 9             4) Florio, Joseph 12              
       33.77  1:09.70  1:37.58       DQ                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Bay (Weston)                              1:41.87    1:46.73        
     1) Marcano, Octavio 11             2) Sanchez, Jaime 12              
     3) Spire, Sean 12                  4) Nunez, Leonardo 11             
       26.38    57.36  1:23.33  1:46.73                                    
  2 St. Thomas Aquinas                                1:45.00    1:49.21        
     1) Frey, Eric 11                   2) Tucci, Michael 11              
     3) Guensler, Dereck 11             4) Gutierrez, Evan 12             
       27.51    59.52  1:26.01  1:49.21                                    
  3 Everglades (Miramar)                              1:53.99    1:53.33        
     1) Szakacs-Bodor, Denes 9          2) Franco, Max 12                 
     3) Estrada, Alex 11                4) Coo, Gustavo 10                
       30.80  1:02.83  1:27.84  1:53.33                                    
  4 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:50.48    1:53.49        
     1) Cardenas, Fernando 9            2) Lockie, Travis 10              
     3) Pena, Gabrielle 9               4) Brown, Dan 12                  
       27.94  1:01.38  1:27.72  1:53.49                                    
  5 South Plantation                                  1:54.70    1:55.11        
     1) Montenegro, Roger 12            2) Jacas, Sergio 12               
     3) Sommers, Joshua 10              4) Westfall, Chad 12              
       29.28  1:02.32  1:30.50  1:55.11                                    
  6 South Broward (Hollywood)                         2:01.53    2:00.53        
     1) Rodriguez, Leonardo 11          2) Secord, Jesse 12               
     3) DeMarino, Taylor 11             4) Fucci, Jarrod 11               
       26.19  1:00.12  1:32.55  2:00.53                                    
  7 Western (Davie)                                   2:00.00    2:00.87        
     1) Williamson, Metthew 10          2) Rodrigues, Mathew 12           
     3) Doyle, Zack 12                  4) Brown, Chase 12                
       30.22  1:07.07  1:34.45  2:00.87                                    
  8 Cooper City                                       1:59.70    2:04.06        
     1) Bogumill, Michael 11            2) Chavez, Francisco 10           
     3) Bonomi, Eric 10                 4) Chmura, Freddy 11              
       33.78  1:10.34  1:36.68  2:04.06                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 McArthur (Hollywood)                              2:10.91    2:11.62        
     1) Gallego, Santiago 12            2) Lazcano, Manuel 12             
     3) Swackhammer, Kyle 9             4) Florio, Joseph 12              
       34.17  1:13.84  1:42.20  2:11.62                                    
 -- Hollywood Hills (Hollywood)                       2:30.00        SCR        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Iriondo, Damaris     9 St. Thomas           1:59.69    1:56.57         20  
       27.19    56.15  1:26.01  1:56.57                                    
  2 Cardet, Lucie       11 St. Thomas           2:00.01    1:58.39         17  
       27.75    57.32  1:27.90  1:58.39                                    
  3 Montes, Laura       12 South Plantation     2:00.88    1:59.74         16  
       28.25    58.53  1:29.27  1:59.74                                    
  4 Guercio, Lorena     10 Cypress Bay          2:02.08    2:01.35         15  
       28.68    59.31  1:30.48  2:01.35                                    
  5 Prohaska, Taylor    10 St. Thomas           2:05.17    2:03.14         14  
       28.70    59.77  1:31.53  2:03.14                                    
  6 Cianci, Alex        12 St. Thomas           2:05.01    2:03.40         13  
       29.43  1:00.81  1:32.70  2:03.40                                    
  7 Wilford, Brittany    9 Cypress Bay          2:05.10    2:07.69         12  
       29.72  1:02.09  1:35.21  2:07.69                                    
  8 Cabrera, Maria      11 Cypress Bay          2:13.20    2:14.24         11  
       30.22  1:04.50  1:39.78  2:14.24                                    
B - Final
  9 Cummins, Katie       9 Cypress Bay          2:19.12    2:15.57          9  
       30.64  1:04.94  1:40.20  2:15.57                                    
 10 Roxby, Courtney     11 Cooper City          2:25.14    2:21.36          7  
       32.84  1:08.78  1:45.64  2:21.36                                    
 11 Rittenhouse, Chloe  10 Western              2:22.34    2:22.20          6  
       32.84  1:08.64  1:45.69  2:22.20                                    
 12 Funderburke, Erika  10 Western              2:24.45    2:28.89          5  
       34.19  1:11.23  1:50.08  2:28.89                                    
 13 Pratt, Megan        12 South Broward        2:33.96    2:31.31          4  
       34.72  1:13.86  1:54.02  2:31.31                                    
 14 Kelley, Megan       12 South Broward        2:33.37    2:34.79          3  
       34.83  1:13.59  1:53.88  2:34.79                                    
 15 Mansur, Andrea      10 Flanagan             2:37.44    2:35.59          2  
       35.67  1:14.39  1:56.29  2:35.59                                    
 16 Powel, Kaitlyn      11 Western              2:36.06    2:41.04          1  
       36.35  1:17.77  2:01.29  2:41.04                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Iriondo, Damaris           9 St. Thomas           1:56.02    1:59.69        
       28.07    58.31  1:28.83  1:59.69                                    
  2 Cardet, Lucie             11 St. Thomas           2:03.33    2:00.01        
       28.39    58.82  1:29.56  2:00.01                                    
  3 Montes, Laura             12 South Plantation     2:01.73    2:00.88        
       28.03    58.58  1:29.75  2:00.88                                    
  4 Guercio, Lorena           10 Cypress Bay          1:59.69    2:02.08        
       28.42    59.10  1:30.36  2:02.08                                    
  5 Cianci, Alex              12 St. Thomas           2:02.45    2:05.01        
       29.53  1:01.40  1:33.95  2:05.01                                    
  6 Wilford, Brittany          9 Cypress Bay          2:00.80    2:05.10        
     1:01.47           1:34.29  2:05.10                                    
  7 Prohaska, Taylor          10 St. Thomas           2:01.51    2:05.17        
       28.38    59.53  1:32.10  2:05.17                                    
  8 Cabrera, Maria            11 Cypress Bay          2:09.88    2:13.20        
       29.73  1:02.86  1:37.87  2:13.20                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cummins, Katie             9 Cypress Bay          2:15.66    2:19.12        
       31.51  1:06.56  1:43.24  2:19.12                                    
 10 Rittenhouse, Chloe        10 Western              2:10.00    2:22.34        
       33.06  1:08.70  1:45.59  2:22.34                                    
 11 Funderburke, Erika        10 Western              2:20.00    2:24.45        
       32.48  1:08.87  1:46.76  2:24.45                                    
 12 Roxby, Courtney           11 Cooper City          2:19.00    2:25.14        
       33.35  1:09.38  1:47.25  2:25.14                                    
 13 Kelley, Megan             12 South Broward        2:35.52    2:33.37        
       34.25  1:13.32  1:53.23  2:33.37                                    
 14 Pratt, Megan              12 South Broward        2:32.22    2:33.96        
       34.56  1:14.48  1:55.96  2:33.96                                    
 15 Powel, Kaitlyn            11 Western              2:35.00    2:36.06        
       35.55  1:15.77  2:36.06                                             
 16 Mansur, Andrea            10 Flanagan             2:30.64    2:37.44        
       35.63  1:16.14  1:57.20  2:37.44                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 McWilliams, Emily         10 South Plantation     2:45.72    2:38.27        
       33.46  1:13.44  1:56.39  2:38.27                                    
 18 Fernandez, Kayla          10 Everglades           2:30.00    2:41.82        
       35.79  1:15.77  1:59.47  2:41.82                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zeitlin, Keely            10 Hollywood Hills      2:45.10    2:46.26        
       36.98  1:19.65  2:03.82  2:46.26                                    
 20 Soto, Ana                  9 Flanagan             2:18.00    2:48.00        
       36.96  1:19.89  2:04.50  2:48.00                                    
 21 Kelley, Shaina            11 South Broward        2:48.86    2:51.00        
       37.41  1:20.85  2:07.36  2:51.00                                    
 22 Payne, Courtney           11 Cooper City          2:35.00    2:53.88        
     1:22.27  2:53.88                                                      
 23 Esquenazi, Michelle       12 McArthur             3:15.88    2:57.03        
       37.91  1:22.26  2:08.53  2:57.03                                    
 24 Brunell, Heidi             9 South Broward        2:56.09    2:57.40        
       41.72  1:27.46  2:13.73  2:57.40                                    
 25 Elba, Ilexis              12 Western              2:45.00    2:59.08        
       38.92  1:23.64  2:11.89  2:59.08                                    
 26 Ohlsen, Jenny              9 Flanagan             3:00.09    3:02.07        
       39.59  1:27.60  2:16.78  3:02.07                                    
 27 Cucci, Mia                 9 Cooper City          2:40.00    3:02.15        
       37.30  1:22.17  2:12.22  3:02.15                                    
 28 Dubois, Nicole            10 Hollywood Hills      2:59.00    3:04.59        
       39.49  1:25.74  2:15.94  3:04.59                                    
 29 Monahan, Francesca        11 McArthur             3:05.27    3:09.44        
       39.95  1:29.58  2:21.39  3:09.44                                    
 30 Romero, Bianka            11 McArthur             3:41.07    3:26.16        
       45.12  1:37.14  2:34.09  3:26.16                                    
 31 Padilla, Karla            10 Everglades           2:45.00    3:30.00        
       42.41  1:35.70  2:33.22  3:30.00                                    
 -- Lizano, Ashley            11 Everglades           2:45.00        SCR        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Raymond, Jeff       12 Western              1:45.67    1:40.15 AA-A    20  
       23.48    48.73  1:14.66  1:40.15                                    
  2 Sell, Tyler         10 Cypress Bay          1:49.50    1:45.26         17  
       24.62    51.68  1:18.63  1:45.26                                    
  3 Santana, Mario      12 Cypress Bay          1:52.04    1:45.80         16  
       24.39    50.94  1:18.30  1:45.80                                    
  4 Sgrignoli, Kory     12 Cypress Bay          1:50.03    1:47.79         15  
       24.87    52.47  1:20.31  1:47.79                                    
  5 Villar, Gil         10 Cypress Bay          1:52.11    1:51.22         14  
       25.76    53.99  1:23.05  1:51.22                                    
  6 Powell, Roger        9 St. Thomas           1:51.51    1:51.40         13  
       26.31    54.76  1:23.31  1:51.40                                    
  7 Montenegro, Roger   12 South Plantation     1:55.91    1:54.53         12  
       26.32    55.41  1:25.13  1:54.53                                    
  8 Bricio Jr, Eugenio  10 St. Thomas           1:55.06    1:55.31         11  
       26.88    56.59  1:26.45  1:55.31                                    
B - Final
  9 Rodrigues, Vitor    10 Western              1:56.62    1:54.41          9  
       26.22    55.47  1:25.22  1:54.41                                    
 10 Coo, Gustavo        10 Everglades           2:20.69    2:18.16          7  
       30.75  1:05.18  1:41.51  2:18.16                                    
 11 Gough, Andrew       10 Flanagan             2:21.11    2:18.68          6  
       30.88  1:05.82  1:42.99  2:18.68                                    
 12 Musk, Harrison      10 South Broward        2:32.38    2:25.08          5  
       34.29  1:11.68  1:51.41  2:25.08                                    
 13 Vanvoorhis, Ethan   12 Flanagan             2:28.82    2:28.01          4  
       32.55  1:09.76  1:51.49  2:28.01                                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Raymond, Jeff             12 Western              1:40.89    1:45.67        
       23.87    50.11  1:16.64  1:45.67                                    
  2 Sell, Tyler               10 Cypress Bay          1:43.61    1:49.50        
       25.45    53.38  1:21.52  1:49.50                                    
  3 Sgrignoli, Kory           12 Cypress Bay          1:44.49    1:50.03        
       25.64    53.08  1:21.09  1:50.03                                    
  4 Powell, Roger              9 St. Thomas           1:52.98    1:51.51        
       26.22    54.57  1:23.31  1:51.51                                    
  5 Santana, Mario            12 Cypress Bay          1:46.07    1:52.04        
       25.22    53.49  1:22.79  1:52.04                                    
  6 Villar, Gil               10 Cypress Bay          1:51.09    1:52.11        
       26.10    54.21  1:22.99  1:52.11                                    
  7 Bricio Jr, Eugenio        10 St. Thomas           1:55.78    1:55.06        
       26.51    55.58  1:25.38  1:55.06                                    
  8 Montenegro, Roger         12 South Plantation     1:59.10    1:55.91        
       26.46    56.01  1:26.01  1:55.91                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodrigues, Vitor          10 Western              1:53.00    1:56.62        
       26.93    56.81  1:26.87  1:56.62                                    
 10 Johnson, Timothy          12 St. Thomas           2:14.10    2:11.42        
       30.23  1:03.29  2:11.42                                             
 11 Coo, Gustavo              10 Everglades           2:09.00    2:20.69        
       30.32  1:04.74  1:41.78  2:20.69                                    
 12 Gough, Andrew             10 Flanagan             2:15.26    2:21.11        
       30.88  1:06.17  1:44.32  2:21.11                                    
 13 Espinoza, Nilo            12 South Broward        2:27.60    2:24.55        
       30.78  1:06.86  2:24.55                                             
 14 Vanvoorhis, Ethan         12 Flanagan             2:04.58    2:28.82        
       30.83  1:07.96  1:48.79  2:28.82                                    
 15 Gammill, Chris            11 St. Thomas           2:20.14    2:30.14        
       33.48  1:12.10  1:53.16  2:30.14                                    
 16 Musk, Harrison            10 South Broward        2:34.52    2:32.38        
       34.96  1:15.74  1:57.28  2:32.38                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Barabe, Joshua            10 McArthur             2:31.85    2:35.23        
       33.22  1:10.32  1:52.95  2:35.23                                    
 18 Tores, Daniel             11 Western              2:30.77    2:35.48        
       33.38  1:11.20  1:51.43  2:35.48                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jacobs, Matt              10 Flanagan             2:30.79    2:36.18        
       32.76  1:11.73  1:53.65  2:36.18                                    
 20 Grindle, Nicholas         10 McArthur             2:41.32    2:36.85        
       35.07  1:12.83  1:54.42  2:36.85                                    
 21 Lopez, Anthony            10 Cooper City          2:50.00    2:39.39        
       34.66  1:14.81  1:58.95  2:39.39                                    
 22 Arrasate, Asler           10 Everglades           2:10.00    2:39.42        
       34.32  1:16.44  1:58.56  2:39.42                                    
 23 Sehres, Harrison          10 Cooper City          2:34.00    2:42.21        
       37.03  1:18.34  2:00.28  2:42.21                                    
 24 LaPalme, Matthew          11 Miramar              2:30.00    2:47.30        
       36.22  1:16.95  2:01.84  2:47.30                                    
 25 Cantergiani, Victor        9 South Broward        2:41.46    2:54.05        
       37.69  1:21.05  2:09.21  2:54.05                                    
 26 Hansen, Peter             11 Hollywood Hills      3:08.60    2:55.00        
       36.68  1:20.61  2:55.00                                             
 27 Trujillo, Allen            9 McArthur             2:38.15    2:55.49        
              1:14.12  2:04.71  2:55.49                                    
 28 Garrido, Brandon          10 Flanagan             3:10.08    2:56.73        
       35.60  1:20.42  2:09.66  2:56.73                                    
 29 Young, Gregory             9 Cooper City          3:00.00    2:58.20        
       38.59  1:23.86  2:09.67  2:58.20                                    
 -- Gonzalez, Juan            12 McArthur             2:37.71        SCR        
 -- Gruss, Christopher         9 Hollywood Hills      3:02.00        SCR        
 -- Garcia, Santiago          10 South Broward        2:52.00        SCR        
 -- Collins, Chris            12 Hollywood Hills           NT        SCR        
 -- Klein, Joshua             11 Miramar              2:29.12        SCR        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Victoria, Daniela   12 St. Thomas           2:12.44    2:07.22 AA-C    20  
       27.96  1:01.78  1:38.24  2:07.22                                    
  2 Drews, Caylin       11 McArthur             2:16.85    2:13.95         17  
       28.77           1:29.36  2:13.95                                    
  3 McKnight, Taylor    10 St. Thomas           2:17.36    2:14.46         16  
       28.95  1:05.32  1:43.83  2:14.46                                    
  4 Monaghan, Brittany  11 St. Thomas           2:17.83    2:17.08         15  
       30.39  1:06.04  1:45.05  2:17.08                                    
  5 Landis, Shelby      11 South Plantation     2:24.07    2:22.11         14  
       31.41  1:07.02  1:49.52  2:22.11                                    
  6 Dodero, Megan        9 Cypress Bay          2:23.17    2:23.36         13  
       30.98  1:06.53  1:50.44  2:23.36                                    
  7 Rivera, Lana        11 Cypress Bay          2:27.69    2:26.59         12  
       31.27  1:10.03  1:52.10  2:26.59                                    
  8 Caysido, Raquel     12 St. Thomas           2:27.45    2:27.99         11  
       19.97  1:09.91  1:55.27  2:27.99                                    
B - Final
  9 Wilson, Kristin     11 South Plantation     2:29.73    2:28.53          9  
       32.12  1:11.20  1:56.51  2:28.53                                    
 10 Laichak, Kaitlyn    12 Western              2:29.43    2:28.55          7  
       34.91  1:14.53  1:56.05  2:28.55                                    
 11 Muller, Franzis     12 Cypress Bay          2:36.87    2:36.81          6  
       34.44  1:14.07  2:00.22  2:36.81                                    
 12 Nunez, Michelle      9 Western              2:42.28    2:41.49          5  
       34.34  1:17.39  2:04.94  2:41.49                                    
 13 Easey, Suzanne      12 Everglades           2:44.83    2:44.83          4  
       37.39  1:20.27  2:04.69  2:44.83                                    
 14 Kermisch, Alexis    12 Western              2:56.96    2:56.04          3  
       36.81  1:22.98  2:15.78  2:56.04                                    
 15 Iglesias, Julia     10 Cypress Bay          2:57.13    2:56.16          2  
       19.22  1:23.25  2:15.37  2:56.16                                    
 16 Huerta, Gabriella   10 Everglades           3:01.39    3:04.70          1  
       38.62  1:27.10  2:22.33  3:04.70                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Victoria, Daniela         12 St. Thomas           2:09.98    2:12.44        
       28.37  1:02.10  1:40.17  2:12.44                                    
  2 Drews, Caylin             11 McArthur             2:17.47    2:16.85        
       28.76  1:04.76  1:45.07  2:16.85                                    
  3 McKnight, Taylor          10 St. Thomas           2:12.00    2:17.36        
       29.07  1:05.78  1:44.76  2:17.36                                    
  4 Monaghan, Brittany        11 St. Thomas           2:15.32    2:17.83        
       29.67  1:04.63  1:45.45  2:17.83                                    
  5 Dodero, Megan              9 Cypress Bay          2:18.82    2:23.17        
       30.99  1:06.90  1:50.26  2:23.17                                    
  6 Landis, Shelby            11 South Plantation     2:23.69    2:24.07        
       31.96  1:07.53  1:50.34  2:24.07                                    
  7 Caysido, Raquel           12 St. Thomas           2:25.42    2:27.45        
       32.20  1:09.93  1:55.66  2:27.45                                    
  8 Rivera, Lana              11 Cypress Bay          2:21.97    2:27.69        
       31.97  1:11.85  1:54.03  2:27.69                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Laichak, Kaitlyn          12 Western              2:23.88    2:29.43        
       33.87  1:12.62  1:54.43  2:29.43                                    
 10 Wilson, Kristin           11 South Plantation     2:29.83    2:29.73        
       32.60  1:10.25  1:56.46  2:29.73                                    
 11 Muller, Franzis           12 Cypress Bay          2:43.30    2:36.87        
       34.82  1:13.75  1:59.42  2:36.87                                    
 12 Nunez, Michelle            9 Western              2:35.00    2:42.28        
       34.44  1:17.16  2:04.80  2:42.28                                    
 13 Easey, Suzanne            12 Everglades           2:40.00    2:44.83        
       38.84  1:20.67  2:05.39  2:44.83                                    
 14 Kermisch, Alexis          12 Western              2:35.00    2:56.96        
       37.83  1:24.24  2:16.93  2:56.96                                    
 15 Iglesias, Julia           10 Cypress Bay          2:54.65    2:57.13        
       38.83  1:24.09  2:15.11  2:57.13                                    
 16 Huerta, Gabriella         10 Everglades           2:45.00    3:01.39        
       37.19  1:24.26  2:18.47  3:01.39                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sierra, Manno             12 Cooper City          2:58.00    3:01.85        
       36.75  1:24.83  2:17.99  3:01.85                                    
 18 Mora, Maria               12 Flanagan             3:10.61    3:07.97        
       40.97  1:25.64  2:25.14  3:07.97                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Georgi, Amanda            12 Cooper City          3:16.00    3:24.42        
       40.74  1:35.92  2:33.16  3:24.42                                    
 20 Berkow, Ashley             9 Flanagan             3:20.06    3:25.22        
       49.96  1:48.19  2:43.00  3:25.22                                    
 21 Berkow, Danielle          12 Flanagan             3:29.09    3:26.19        
       48.00  1:43.90  2:38.38  3:26.19                                    
 22 Chavez, Andrea             9 Flanagan             3:25.67    3:29.88        
       45.50  1:40.86  2:38.94  3:29.88                                    
 -- Strimbu, Jessica          10 South Broward        3:12.00         DQ        
              1:31.66  2:25.49       DQ                                    
 -- Kowarski, Ilana           11 Hollywood Hills      3:54.40         DQ        
      Not on back off wall - back
       51.95  1:56.75  3:00.42       DQ                                    
 -- Gifford, Becky            12 Cooper City          3:37.85         DQ        
       44.16  1:39.74  2:40.43       DQ                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marcano, Octavio    11 Cypress Bay          2:04.72    1:59.05         20  
       24.91    55.36  1:31.44  1:59.05                                    
  2 Cortez, Steven      10 Cypress Bay          2:06.89    2:07.32         17  
       26.76    59.55  1:37.67  2:07.32                                    
  3 Cabrera, Diego      11 St. Thomas           2:13.30    2:08.96         16  
       28.48  1:01.81  1:40.24  2:08.96                                    
  4 Franco, Max         12 Everglades           2:12.19    2:09.30         15  
       28.70  1:02.45  1:40.42  2:09.30                                    
  5 Cardenas, Fernando   9 Flanagan             2:08.85    2:09.55         14  
       26.91    59.26  1:39.81  2:09.55                                    
  6 Rodrigues, Mathew   12 Western              2:15.55    2:16.31         13  
       27.79  1:04.26  1:45.29  2:16.31                                    
  7 Johnson, Winston    10 Cypress Bay          2:16.05    2:17.68         12  
       29.74  1:07.02  1:46.07  2:17.68                                    
  8 Jacas, Sergio       12 South Plantation     2:17.76    2:18.41         11  
       29.93  1:06.02  1:46.59  2:18.41                                    
B - Final
  9 Sanchez, Jaime      12 Cypress Bay          2:19.13    2:16.89          9  
       30.21  1:09.33  1:45.89  2:16.89                                    
 10 Montenegro, Brian    9 South Plantation     2:19.71    2:17.91          7  
       29.86  1:05.49  1:47.08  2:17.91                                    
 11 Diamond, Matthew     9 South Plantation     2:20.37    2:18.58          6  
       30.35  1:05.67  1:46.99  2:18.58                                    
 12 Bogumill, Michael   11 Cooper City          2:28.31    2:27.93          5  
       30.14  1:08.07  1:56.27  2:27.93                                    
 13 Swackhammer, Kyle    9 McArthur             2:30.95    2:31.50          4  
       30.97  1:11.45  1:58.81  2:31.50                                    
 14 Bowie, Kevin         9 Western              2:33.12    2:38.01          3  
       35.78  1:14.60  2:02.25  2:38.01                                    
 15 Bussacca, Steven    10 St. Thomas           2:41.78    2:39.89          2  
       33.86  1:15.50  2:04.28  2:39.89                                    
 16 Reynolds, John      10 St. Thomas           2:42.58    2:40.10          1  
       34.97  1:16.01  2:04.12  2:40.10                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marcano, Octavio          11 Cypress Bay          1:55.30    2:04.72        
       25.08    55.85  1:33.46  2:04.72                                    
  2 Cortez, Steven            10 Cypress Bay          2:01.86    2:06.89        
       26.38    59.14  1:37.55  2:06.89                                    
  3 Cardenas, Fernando         9 Flanagan             2:07.35    2:08.85        
       25.86    58.15  1:38.81  2:08.85                                    
  4 Franco, Max               12 Everglades           2:10.92    2:12.19        
       27.55  1:02.24  1:41.49  2:12.19                                    
  5 Cabrera, Diego            11 St. Thomas           2:07.65    2:13.30        
       29.07  1:02.53  1:43.34  2:13.30                                    
  6 Rodrigues, Mathew         12 Western              2:24.00    2:15.55        
       27.70  1:04.12  1:44.21  2:15.55                                    
  7 Johnson, Winston          10 Cypress Bay          2:15.05    2:16.05        
       28.70  1:04.12  1:43.09  2:16.05                                    
  8 Jacas, Sergio             12 South Plantation     2:19.40    2:17.76        
       29.06  1:05.04  1:44.56  2:17.76                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sanchez, Jaime            12 Cypress Bay          2:12.94    2:19.13        
       29.92  1:08.27  1:46.26  2:19.13                                    
 10 Montenegro, Brian          9 South Plantation     2:20.10    2:19.71        
       30.84  1:05.63  1:47.33  2:19.71                                    
 11 Diamond, Matthew           9 South Plantation     2:18.20    2:20.37        
       29.71  1:05.07  1:47.37  2:20.37                                    
 12 Bogumill, Michael         11 Cooper City          2:26.00    2:28.31        
       30.20  1:08.82  1:55.25  2:28.31                                    
 13 Swackhammer, Kyle          9 McArthur             2:27.53    2:30.95        
       30.15  1:09.67  1:56.84  2:30.95                                    
 14 Bowie, Kevin               9 Western              2:45.00    2:33.12        
       34.35  1:12.40  1:58.21  2:33.12                                    
 15 Bussacca, Steven          10 St. Thomas           2:39.54    2:41.78        
       32.67  1:14.43  2:05.47  2:41.78                                    
 16 Reynolds, John            10 St. Thomas           2:41.00    2:42.58        
       36.43  1:17.40  2:06.64  2:42.58                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Murcia, Pedro             10 Flanagan             2:21.00    2:43.27        
       34.70  1:16.40  2:08.46  2:43.27                                    
 18 Brownstein, Brian         10 Flanagan             2:40.19    2:53.81        
       42.09  1:28.54  2:13.84  2:53.81                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vanvoorhis, Ethan         12 Flanagan             2:41.00    2:57.22        
              1:15.77  2:57.22                                             
 -- Perez, Andres              9 St. Thomas           2:28.57         DQ        
      Not on back off wall - back
       31.57  1:16.92  2:03.10       DQ                                    
 -- Williamson, Metthew       10 Western              2:10.00         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
       27.99  1:02.15  1:42.58       DQ                                    
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Oliver, Tiffany     10 Cypress Bay            24.84      24.60         20  
  2 Wanliss, Ahkianne   10 St. Thomas             27.04      26.20         17  
  3 Smach, Carla        12 Cooper City            27.02      26.66         15.5
  3 Phelan, Brittany    10 Cypress Bay            26.73      26.66         15.5
  5 Vernon, Gabriella   10 Flanagan               26.56      26.74         14  
  6 Lopez, Alyssa       11 South Broward          28.18      28.13         13  
  7 Arrigo, Caitlin      9 St. Thomas             28.27      28.45         12  
  8 Collett, Megan      12 Cypress Bay            28.47      28.98         11  
B - Final
  9 Torraca, Iolani     10 Everglades             28.59      28.56          9  
 10 Muller, Claudia     10 Cypress Bay            29.29      28.87          7  
 11 Cardet, Kaitlin      9 St. Thomas             28.99      28.95          6  
 12 Sanchez, Estefania  10 Cooper City            29.62      28.98          5  
 13 Walters, Kara       11 St. Thomas             29.11      29.13          4  
 14 Medina, Stephanie   10 Flanagan               30.63      30.03          3  
 15 Lane, Kate          10 South Broward          30.15      30.27          2  
 16 Fabian, Eliza       11 Hollywood Hills        29.38      30.41          1  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oliver, Tiffany           10 Cypress Bay            23.72      24.84        
  2 Vernon, Gabriella         10 Flanagan               25.29      26.56        
  3 Phelan, Brittany          10 Cypress Bay            26.15      26.73        
  4 Smach, Carla              12 Cooper City            25.00      27.02        
  5 Wanliss, Ahkianne         10 St. Thomas             25.99      27.04        
  6 Lopez, Alyssa             11 South Broward          27.51      28.18        
  7 Arrigo, Caitlin            9 St. Thomas             27.84      28.27        
  8 Collett, Megan            12 Cypress Bay            27.78      28.47        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Torraca, Iolani           10 Everglades             28.00      28.59        
 10 Cardet, Kaitlin            9 St. Thomas             27.55      28.99        
 11 Walters, Kara             11 St. Thomas             27.24      29.11        
 12 Muller, Claudia           10 Cypress Bay            28.76      29.29        
 13 Fabian, Eliza             11 Hollywood Hills        28.00      29.38        
 14 Sanchez, Estefania        10 Cooper City            27.60      29.62        
 15 Lane, Kate                10 South Broward          30.24      30.15        
 16 Medina, Stephanie         10 Flanagan               30.50      30.63        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sonnenklar, Jordan        12 Western                31.22      31.09        
 18 Auspitz, Courtney         12 Western                32.50      31.38        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brady, Chelsea            12 Flanagan               30.12      31.71        
 20 Braham, Anita             10 South Broward          29.65      31.94        
 21 Crain, Kayla              11 McArthur               32.21      32.00        
 22 Pain, Victoria            10 South Plantation       35.61      32.22        
 23 Secord, Melanie            9 Western                40.00      33.01        
 24 Paff, Brittany             9 Hollywood Hills        31.00      33.06        
 25 Diez, Marina               9 Western                38.00      33.45        
 26 Ramos, Nakira             11 Miramar                41.88      34.27        
 27 Cochran, Rebecca          12 Cooper City            28.00      34.35        
 28 Riusech, Natalie           9 Cooper City            33.00      34.49        
 29 Vivenzo, Jenee            11 South Plantation       33.72      34.72        
 30 O'Brien, Kayla            11 Hollywood Hills        35.50      34.93        
 31 Freeman, Tara             11 McArthur               33.81      35.01        
 32 Blanco, Gretta             9 Everglades             36.00      36.96        
 33 Burns, Amanda             11 McArthur               37.28      37.69        
 34 Tabet, Adrienne           11 Everglades             39.00      38.02        
 35 Vargas, Andrea            11 Everglades             30.00      38.56        
 36 Roman, Eliana             11 Miramar                42.41      40.96        
 -- Soto, Ana                  9 Flanagan               32.12         DQ        
      False start
 -- Owens, Morgan             11 Miramar                39.44         DQ        
 -- Lerebours, Amily           9 Hollywood Hills        42.40        SCR        
 -- D'Souza, Kristen          10 Miramar                40.12        SCR        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Spire, Sean         12 Cypress Bay            22.74      22.30         20  
  2 Estrada, Alex       11 Everglades             22.77      22.78         17  
  3 Nunez, Leonardo     11 Cypress Bay            23.18      22.93         16  
  4 Bonomi, Eric        10 Cooper City            23.32      23.52         15  
  5 Espinoza, Danny     12 Cypress Bay            23.68      23.93         14  
  6 Levy, Murray        12 St. Thomas             24.30      24.28         13  
  7 Arango, Diego       12 Cypress Bay            23.95      24.43         12  
  8 Westfall, Chad      12 South Plantation       24.44      24.56         11  
B - Final
  9 Brown, Dan          12 Flanagan               24.53      24.35          9  
 10 Chavez, Francisco   10 Cooper City            25.06      24.68          7  
 11 Chmura, Freddy      11 Cooper City            25.52      24.80          6  
 12 Goldstein, Brian    12 Flanagan               25.13      24.82          5  
 13 Phillips, Hunter    10 St. Thomas             25.17      25.18          4  
 14 Moser, Bobby        12 St. Thomas             25.62      25.21          3  
 15 Doyle, Zack         12 Western                25.93      25.64          2  
 16 Brown, Chase        12 Western                25.75      25.85          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spire, Sean               12 Cypress Bay            22.15      22.74        
  2 Estrada, Alex             11 Everglades             22.00      22.77        
  3 Nunez, Leonardo           11 Cypress Bay            22.86      23.18        
  4 Bonomi, Eric              10 Cooper City            23.30      23.32        
  5 Espinoza, Danny           12 Cypress Bay            24.00      23.68        
  6 Arango, Diego             12 Cypress Bay            23.72      23.95        
  7 Levy, Murray              12 St. Thomas             23.99      24.30        
  8 Westfall, Chad            12 South Plantation       24.30      24.44        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Dan                12 Flanagan               23.00      24.53        
 10 Chavez, Francisco         10 Cooper City            24.60      25.06        
 11 Goldstein, Brian          12 Flanagan               24.41      25.13        
 12 Phillips, Hunter          10 St. Thomas             23.45      25.17        
 13 Chmura, Freddy            11 Cooper City            25.90      25.52        
 14 Moser, Bobby              12 St. Thomas             26.97      25.62        
 15 Brown, Chase              12 Western                26.00      25.75        
 16 Doyle, Zack               12 Western                26.00      25.93        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bayliss, Joshua           12 Western                24.00      26.13        
 18 Conteros, Iago            10 Flanagan               24.10      26.35        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelly, Justin             10 Hollywood Hills        26.60      26.37        
 20 Coote, Nicholas           10 Flanagan               26.09      26.87        
 21 Sommers, Joshua           10 South Plantation       26.20      27.02        
 22 Pena, Zackary             12 Miramar                25.00      27.08        
 23 Gallego, Santiago         12 McArthur               26.22      27.11        
 24 Delmonaco, Joshua         12 Hollywood Hills        27.80      27.47        
 25 Rossi, Rafael             11 McArthur               32.71      27.52        
 26 Elsbini, Naser            12 Everglades             28.00      27.79        
 27 Lazcano, Manuel           12 McArthur               27.54      27.83        
 28 Parra, David              11 Everglades             28.00      27.85        
 29 DeMarino, Taylor          11 South Broward          28.54      28.26        
 30 Fucci, Jarrod             11 South Broward          29.47      28.42        
 31 Secord, Jesse             12 South Broward          28.91      28.86        
 32 Kugelman, Ryan            11 Hollywood Hills        29.60      29.87        
 33 Banton, Michael            9 St. Thomas             31.95      30.53        
 34 Bernardi, William         11 McArthur               31.58      30.56        
 35 Echeverri, Jhon            9 South Plantation       31.20      30.85        
 36 Pagan, James               9 South Plantation       31.90      32.49        
 37 Piper, Williams           12 Western                28.00      33.64        
 38 Bolanos, Luis              9 Miramar                39.26      35.88        
 39 Lugones, Joel             11 Everglades             39.00      36.38        
 40 Carrasco, Joshua          12 Hollywood Hills        48.00      41.79        
 41 Santos, Richard            9 Miramar                32.19      41.85        
 -- Morishita-Horner, Daniel  10 South Broward          29.35        SCR        
 -- Ross, Samuel              11 Miramar                30.12        SCR        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tatum, Elizabeth    11 St. Thomas                NT     409.85        
  2 Nazario, Marina      9 St. Thomas                NT     400.45        
  3 Grupico, Jennifer   12 South Broward             NT     394.35        
  4 Jones, Carlin       11 St. Thomas                NT     325.25        
  5 Santos, Bianca       9 St. Thomas                NT     314.70        
  6 Norrell, Tatum      11 Cooper City               NT     304.95        
  7 Greenberg, Karly    11 Flanagan                  NT     287.25        
  8 Allender, Lauren    11 Flanagan                  NT     273.35        
  9 Barmann, Lauren     11 Cooper City               NT     271.70        
 10 Greene, Torrie      12 Flanagan                  NT     198.35        
 11 Gray, Melissa       11 Flanagan                  NT     167.65        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rey, Jesse          12 Cooper City               NT     394.00        
  2 Ebersole, Brett     12 St. Thomas                NT     327.75        
  3 Slingerland, Taylo  10 Cooper City               NT     268.30        
  4 Povian, Richard     10 Cooper City               NT     265.30        
  5 Cores, Jhon         12 Everglades                NT     256.90        
  6 Core, Daniel        11 Flanagan                  NT     233.80        
  7 Ohlsen, Noah        11 Flanagan                  NT     226.90        
 -- Pistone, Joey       11 Flanagan                  NT         DQ        
 -- Routley, Tyler      11 Cooper City               NT        SCR        
 -- Garcia, Kevin       10 Flanagan                  NT        SCR        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cianci, Alex        12 St. Thomas           1:00.75      59.14         20  
       28.21    59.14                                                      
  2 Drews, Caylin       11 McArthur             1:00.59      59.68         17  
       28.44    59.68                                                      
  3 Campbell, Cheriess  10 Western              1:02.30    1:01.71         16  
       29.50  1:01.71                                                      
  4 Garrido, Christine  11 St. Thomas           1:04.47    1:04.24         15  
       30.61  1:04.24                                                      
  5 Segatto, Flavia      9 Flanagan             1:04.78    1:04.36         14  
       30.20  1:04.36                                                      
  6 Marin, Krista       11 St. Thomas           1:05.97    1:05.00         13  
       32.05  1:05.00                                                      
  7 Ryan, Jennifer      11 St. Thomas           1:06.67    1:06.31         12  
       31.55  1:06.31                                                      
  8 Wilson, Kristin     11 South Plantation     1:08.75    1:10.50         11  
       32.89  1:10.50                                                      
B - Final
  9 Maritato, Candice    9 Cypress Bay          1:09.62    1:08.65          9  
       32.04  1:08.65                                                      
 10 Macaione, Cassie    11 Cypress Bay          1:09.73    1:09.83          7  
       32.42  1:09.83                                                      
 11 Spencer, Molly       9 Flanagan             1:14.57    1:14.25          6  
       34.76  1:14.25                                                      
 12 Nunez, Michelle      9 Western              1:13.40    1:14.47          5  
       34.36  1:14.47                                                      
 13 Millar, Jessica      9 South Plantation     1:18.39    1:16.54          4  
       35.01  1:16.54                                                      
 14 Rittenhouse, Chloe  10 Western              1:21.05    1:21.73          3  
       37.08  1:21.73                                                      
 15 Sierra, Manno       12 Cooper City          1:22.09    1:22.06          2  
       35.95  1:22.06                                                      
 16 Taylor, Kamilah     10 Miramar              1:22.87    1:24.60          1  
       37.07  1:24.60                                                      
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Drews, Caylin             11 McArthur             1:01.13    1:00.59        
       28.45  1:00.59                                                      
  2 Cianci, Alex              12 St. Thomas             59.86    1:00.75        
       28.36  1:00.75                                                      
  3 Campbell, Cheriesse       10 Western              1:02.00    1:02.30        
       29.17  1:02.30                                                      
  4 Garrido, Christine        11 St. Thomas           1:04.61    1:04.47        
       30.08  1:04.47                                                      
  5 Segatto, Flavia            9 Flanagan             1:02.00    1:04.78        
       30.68  1:04.78                                                      
  6 Marin, Krista             11 St. Thomas           1:03.92    1:05.97        
       31.54  1:05.97                                                      
  7 Ryan, Jennifer            11 St. Thomas           1:06.86    1:06.67        
       31.15  1:06.67                                                      
  8 Wilson, Kristin           11 South Plantation     1:10.73    1:08.75        
       32.93  1:08.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maritato, Candice          9 Cypress Bay          1:07.32    1:09.62        
       31.98  1:09.62                                                      
 10 Macaione, Cassie          11 Cypress Bay          1:06.70    1:09.73        
       31.93  1:09.73                                                      
 11 Nunez, Michelle            9 Western              1:15.00    1:13.40        
       35.05  1:13.40                                                      
 12 Spencer, Molly             9 Flanagan             1:03.11    1:14.57        
       33.26  1:14.57                                                      
 13 Millar, Jessica            9 South Plantation     1:22.27    1:18.39        
       36.49  1:18.39                                                      
 14 Rittenhouse, Chloe        10 Western              1:10.00    1:21.05        
       36.75  1:21.05                                                      
 15 Sierra, Manno             12 Cooper City          1:16.00    1:22.09        
       36.63  1:22.09                                                      
 16 Taylor, Kamilah           10 Miramar              1:26.42    1:22.87        
       35.21  1:22.87                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sunshine, Julianne        10 Cypress Bay          1:25.48    1:26.02        
       38.83  1:26.02                                                      
 18 Georgi, Amanda            12 Cooper City          1:24.00    1:26.22        
       40.31  1:26.22                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gorbea, Rebeka            11 Everglades           1:30.00    1:26.78        
       40.64  1:26.78                                                      
 20 Kermisch, Alexis          12 Western              1:15.00    1:28.43        
       39.56  1:28.43                                                      
 21 Kelley, Shaina            11 South Broward        1:29.67    1:29.57        
       39.99  1:29.57                                                      
 22 Iglesias, Julia           10 Cypress Bay          1:28.00    1:31.77        
       39.80  1:31.77                                                      
 -- Padilla, Karla            10 Everglades           1:25.00         DQ        
      Scissors kick
       50.36                                                               
 -- Perrott, Nina             12 Flanagan             1:25.09         DQ        
      Arms underwater recovery
       49.42       DQ                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Spire, Sean         12 Cypress Bay            54.61      52.71         20  
       24.70    52.71                                                      
  2 Alford, Vincent     11 Western                55.28      54.71         17  
       25.87    54.71                                                      
  3 Estrada, Alex       11 Everglades             56.43      55.25         16  
       26.30    55.25                                                      
  4 Frey, Eric          11 St. Thomas             57.40      56.36         14.5
       27.02    56.36                                                      
  4 Rodriguez, Leonard  11 South Broward          56.34      56.36         14.5
       26.51    56.36                                                      
  6 Lockie, Travis      10 Flanagan               56.89      56.75         13  
       26.86    56.75                                                      
  7 Bonomi, Eric        10 Cooper City            57.65      57.43         12  
       27.69    57.43                                                      
  8 Franco, Max         12 Everglades             58.74      58.34         11  
       27.89    58.34                                                      
B - Final
  9 Rodrigues, Mathew   12 Western                58.74      58.29          9  
       27.20    58.29                                                      
 10 Williamson, Metthe  10 Western                59.34      58.83          7  
       27.75    58.83                                                      
 11 Pena, Gabrielle      9 Flanagan             1:00.34    1:00.36          6  
       29.14  1:00.36                                                      
 12 Alvarez, Ricky      12 Cypress Bay          1:00.33    1:01.29          5  
       28.24  1:01.29                                                      
 13 Fons, Drew          10 St. Thomas           1:04.00    1:01.48          4  
       28.54  1:01.48                                                      
 14 Sommers, Joshua     10 South Plantation     1:01.53    1:02.72          3  
       28.67  1:02.72                                                      
 15 Bogumill, Michael   11 Cooper City          1:03.26    1:03.70          2  
       30.59  1:03.70                                                      
 16 Hernaiz, Hugo        9 Cypress Bay          1:06.79    1:04.77          1  
       30.07  1:04.77                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spire, Sean               12 Cypress Bay            51.76      54.61        
       25.18    54.61                                                      
  2 Alford, Vincent           11 Western                54.00      55.28        
       25.95    55.28                                                      
  3 Rodriguez, Leonardo       11 South Broward          55.92      56.34        
       26.41    56.34                                                      
  4 Estrada, Alex             11 Everglades             56.00      56.43        
       25.94    56.43                                                      
  5 Lockie, Travis            10 Flanagan               54.09      56.89        
       26.93    56.89                                                      
  6 Frey, Eric                11 St. Thomas             55.23      57.40        
       26.02    57.40                                                      
  7 Bonomi, Eric              10 Cooper City            57.00      57.65        
       27.48    57.65                                                      
  8 Franco, Max               12 Everglades           1:00.00      58.74        
       27.77    58.74                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodrigues, Mathew         12 Western                58.89     J58.74        
       27.49    58.74                                                      
 10 Williamson, Metthew       10 Western                59.00      59.34        
       27.94    59.34                                                      
 11 Alvarez, Ricky            12 Cypress Bay            59.97    1:00.33        
       28.38  1:00.33                                                      
 12 Pena, Gabrielle            9 Flanagan             1:00.19    1:00.34        
       29.40  1:00.34                                                      
 13 Sommers, Joshua           10 South Plantation     1:00.20    1:01.53        
       28.62  1:01.53                                                      
 14 Bogumill, Michael         11 Cooper City          1:02.00    1:03.26        
       29.77  1:03.26                                                      
 15 Fons, Drew                10 St. Thomas           1:01.99    1:04.00        
       29.55  1:04.00                                                      
 16 Hernaiz, Hugo              9 Cypress Bay          1:07.49    1:06.79        
       29.95  1:06.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aleman, Nicolas           10 Cypress Bay          1:04.53    1:07.50        
       30.47  1:07.50                                                      
 18 Birsic, Evan               9 St. Thomas           1:09.78    1:08.04        
       31.11  1:08.04                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pena, Zackary             12 Miramar                   NT    1:17.08        
       33.46  1:17.08                                                      
 20 DeMarino, Taylor          11 South Broward        1:23.48    1:23.92        
       38.93  1:23.92                                                      
 -- Solorzano, Adrian         10 Hollywood Hills      1:35.50         DQ        
      One hand touch
       41.10       DQ                                                      
 -- Garcia, Santiago          10 South Broward        1:25.76        SCR        
 
Event 12S  Boys 100 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Franco, Max               12 Everglades                NT      56.75        
  2 Rodrigues, Mathew         12 Western                   NT      58.04        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Oliver, Tiffany     10 Cypress Bay            53.81      54.07         20  
       26.28    54.07                                                      
  2 Fernandez, Melissa  10 Everglades             55.18      54.38         17  
       26.44    54.38                                                      
  3 Iriondo, Damaris     9 St. Thomas             54.32      54.39         16  
       26.42    54.39                                                      
  4 Cardet, Lucie       11 St. Thomas             55.51      55.13         15  
       27.06    55.13                                                      
  5 Prohaska, Taylor    10 St. Thomas             56.74      56.60         14  
       27.51    56.60                                                      
  6 Plitnick, Kristin    9 St. Thomas             57.47      57.25         13  
       27.39    57.25                                                      
  7 Vernon, Gabriella   10 Flanagan               58.01      58.92         12  
       28.55    58.92                                                      
  8 Cabrera, Maria      11 Cypress Bay          1:00.27    1:01.27         11  
       28.99  1:01.27                                                      
B - Final
  9 Torraca, Iolani     10 Everglades           1:02.65    1:02.50          9  
       30.74  1:02.50                                                      
 10 Lopez, Alyssa       11 South Broward        1:03.47    1:02.72          7  
       30.19  1:02.72                                                      
 11 Cummins, Emily      11 Cypress Bay          1:03.35    1:03.02          6  
       29.72  1:03.02                                                      
 12 Muller, Claudia     10 Cypress Bay          1:04.61    1:03.63          5  
       30.98  1:03.63                                                      
 13 Spencer, Molly       9 Flanagan             1:03.94    1:05.98          4  
       30.93  1:05.98                                                      
 14 Bedoya, Tatiana      9 Flanagan             1:06.06    1:06.30          3  
       31.65  1:06.30                                                      
 15 Sanchez, Estefania  10 Cooper City          1:07.30    1:08.60          2  
       32.37  1:08.60                                                      
 16 Medina, Stephanie   10 Flanagan             1:07.51    1:08.73          1  
       33.06  1:08.73                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oliver, Tiffany           10 Cypress Bay            51.55      53.81        
       25.86    53.81                                                      
  2 Iriondo, Damaris           9 St. Thomas             53.84      54.32        
       26.22    54.32                                                      
  3 Fernandez, Melissa        10 Everglades             52.00      55.18        
       26.80    55.18                                                      
  4 Cardet, Lucie             11 St. Thomas             56.20      55.51        
       27.17    55.51                                                      
  5 Prohaska, Taylor          10 St. Thomas             55.62      56.74        
       27.30    56.74                                                      
  6 Plitnick, Kristin          9 St. Thomas             57.57      57.47        
       27.46    57.47                                                      
  7 Vernon, Gabriella         10 Flanagan               57.82      58.01        
       28.13    58.01                                                      
  8 Cabrera, Maria            11 Cypress Bay            59.48    1:00.27        
       28.89  1:00.27                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Torraca, Iolani           10 Everglades           1:04.00    1:02.65        
       30.33  1:02.65                                                      
 10 Cummins, Emily            11 Cypress Bay          1:02.28    1:03.35        
       29.70  1:03.35                                                      
 11 Lopez, Alyssa             11 South Broward        1:04.00    1:03.47        
       30.21  1:03.47                                                      
 12 Spencer, Molly             9 Flanagan             1:00.82    1:03.94        
       30.32  1:03.94                                                      
 13 Muller, Claudia           10 Cypress Bay          1:03.00    1:04.61        
       31.83  1:04.61                                                      
 14 Bedoya, Tatiana            9 Flanagan             1:04.57    1:06.06        
       30.99  1:06.06                                                      
 15 Sanchez, Estefania        10 Cooper City          1:06.00    1:07.30        
       31.72  1:07.30                                                      
 16 Medina, Stephanie         10 Flanagan             1:04.62    1:07.51        
       32.33  1:07.51                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lane, Kate                10 South Broward        1:07.44    1:07.82        
       31.84  1:07.82                                                      
 18 Pratt, Megan              12 South Broward        1:06.58    1:08.90        
       33.26  1:08.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelley, Megan             12 South Broward        1:09.88    1:09.67        
       33.08  1:09.67                                                      
 20 Zeitlin, Zoey             10 Hollywood Hills      1:11.40    1:11.11        
       33.20  1:11.11                                                      
 21 Sonnenklar, Jordan        12 Western              1:10.00    1:11.43        
       33.68  1:11.43                                                      
 22 Emberlin, Sarah           12 South Plantation     1:15.41    1:11.67        
       33.89  1:11.67                                                      
 23 Glass, Diane              12 Western              1:12.00    1:13.90        
       32.77  1:13.90                                                      
 24 Secord, Melanie            9 Western              1:25.00    1:15.99        
       34.50  1:15.99                                                      
 25 Marmolejo, Gabriella       9 McArthur             1:14.25    1:16.15        
       35.23  1:16.15                                                      
 26 Crain, Kayla              11 McArthur             1:15.72    1:16.16        
       35.55  1:16.16                                                      
 27 Cucci, Mia                 9 Cooper City          1:25.00    1:17.38        
       36.18  1:17.38                                                      
 28 Payne, Courtney           11 Cooper City          1:11.00    1:18.71        
       35.89  1:18.71                                                      
 29 Dubois, Nicole            10 Hollywood Hills      1:19.40    1:20.28        
       37.92  1:20.28                                                      
 30 Vianna, Carla              9 Flanagan             1:21.02    1:21.51        
       38.48  1:21.51                                                      
 31 Lozano, Ashley             9 Hollywood Hills      1:24.70    1:21.69        
       38.10  1:21.69                                                      
 32 O'Brien, Kayla            11 Hollywood Hills      1:28.10    1:23.88        
       39.66  1:23.88                                                      
 33 Metzler, Laura            12 McArthur             1:21.65    1:24.86        
       39.75  1:24.86                                                      
 34 DiRito, Nicoletta         11 Cooper City          1:40.00    1:32.89        
       45.29  1:32.89                                                      
 -- Espinal, Jennifer         11 Miramar              1:29.05         DQ        
       35.46       DQ                                                      
 -- Blanco, Gretta             9 Everglades           1:25.00         DQ        
       41.91       DQ                                                      
 -- Branahm, Casey            10 South Plantation     1:11.00        SCR        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gutierrez, Evan     12 St. Thomas             50.51      49.34         20  
       23.61    49.34                                                      
  2 Nunez, Leonardo     11 Cypress Bay            50.65      51.53         17  
       24.51    51.53                                                      
  3 Villar, Gil         10 Cypress Bay            51.74      51.90         16  
       24.87    51.90                                                      
  4 Espinoza, Danny     12 Cypress Bay            53.01      52.67         15  
       25.29    52.67                                                      
  5 Montenegro, Roger   12 South Plantation       52.00      52.86         14  
       25.47    52.86                                                      
  6 Brown, Dan          12 Flanagan               53.51      53.09         13  
       25.58    53.09                                                      
  7 Arango, Diego       12 Cypress Bay            53.28      53.68         12  
       26.30    53.68                                                      
  8 Levy, Murray        12 St. Thomas             53.83      53.79         11  
       25.82    53.79                                                      
B - Final
  9 Rodrigues, Vitor    10 Western                54.58      53.16          9  
       25.23    53.16                                                      
 10 Chavez, Francisco   10 Cooper City            56.15      56.17          7  
       27.02    56.17                                                      
 11 Phillips, Hunter    10 St. Thomas             56.95      56.41          6  
       26.69    56.41                                                      
 12 Szakacs-Bodor, Den   9 Everglades             56.16      56.64          5  
       26.94    56.64                                                      
 13 Swackhammer, Kyle    9 McArthur               57.33      57.26          4  
       27.58    57.26                                                      
 14 Goldstein, Brian    12 Flanagan               56.91      57.45          3  
       27.35    57.45                                                      
 15 Chmura, Freddy      11 Cooper City            58.28      57.56          2  
       27.14    57.56                                                      
 16 Westfall, Chad      12 South Plantation       57.94      57.88          1  
       27.19    57.88                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gutierrez, Evan           12 St. Thomas             49.01      50.51        
       24.29    50.51                                                      
  2 Nunez, Leonardo           11 Cypress Bay            49.70      50.65        
       24.05    50.65                                                      
  3 Villar, Gil               10 Cypress Bay            51.92      51.74        
       24.80    51.74                                                      
  4 Montenegro, Roger         12 South Plantation       53.20      52.00        
       25.29    52.00                                                      
  5 Espinoza, Danny           12 Cypress Bay            54.00      53.01        
       25.54    53.01                                                      
  6 Arango, Diego             12 Cypress Bay            52.67      53.28        
       25.54    53.28                                                      
  7 Brown, Dan                12 Flanagan               54.17      53.51        
       25.92    53.51                                                      
  8 Levy, Murray              12 St. Thomas             54.11      53.83        
       26.07    53.83                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodrigues, Vitor          10 Western                53.00      54.58        
       25.56    54.58                                                      
 10 Chavez, Francisco         10 Cooper City            54.95      56.15        
       26.92    56.15                                                      
 11 Szakacs-Bodor, Denes       9 Everglades             58.00      56.16        
       26.94    56.16                                                      
 12 Goldstein, Brian          12 Flanagan               56.52      56.91        
       27.06    56.91                                                      
 13 Phillips, Hunter          10 St. Thomas             54.01      56.95        
       26.77    56.95                                                      
 14 Swackhammer, Kyle          9 McArthur               57.34      57.33        
       27.28    57.33                                                      
 15 Westfall, Chad            12 South Plantation     1:00.10      57.94        
       27.44    57.94                                                      
 16 Chmura, Freddy            11 Cooper City            57.00      58.28        
       27.73    58.28                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Conteros, Iago            10 Flanagan               55.11      58.47        
 18 Coote, Nicholas           10 Flanagan               57.12      59.44        
       28.24    59.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Doyle, Zack               12 Western              1:00.00    1:00.76        
       28.62  1:00.76                                                      
 20 Kelly, Justin             10 Hollywood Hills      1:02.10    1:00.97        
       28.79  1:00.97                                                      
 21 Delmonaco, Joshua         12 Hollywood Hills      1:04.80    1:02.82        
 22 Elsbini, Naser            12 Everglades           1:04.00    1:04.37        
       30.16  1:04.37                                                      
 23 Barabe, Joshua            10 McArthur             1:08.73    1:04.84        
       30.37  1:04.84                                                      
 24 Russell, Kenneth          12 Everglades           1:04.00    1:05.37        
       31.74  1:05.37                                                      
 25 Rossi, Rafael             11 McArthur             1:10.21    1:05.43        
       30.14  1:05.43                                                      
 26 Florio, Joseph            12 McArthur             1:07.19    1:06.29        
       30.92  1:06.29                                                      
 27 Fucci, Jarrod             11 South Broward        1:09.16    1:07.10        
       31.34  1:07.10                                                      
 28 Garcia, Mathew            11 Everglades           1:30.00    1:08.56        
       31.27  1:08.56                                                      
 29 Barber, Remington         10 Everglades           1:06.00    1:08.68        
       32.98  1:08.68                                                      
 30 Cohen, Jonathan            9 Cooper City          1:45.00    1:09.95        
       33.42  1:09.95                                                      
 31 Cancio, Antonio           11 Miramar              1:15.21    1:12.39        
       34.45  1:12.39                                                      
 32 Kugelman, Ryan            11 Hollywood Hills      1:14.80    1:12.45        
       31.94  1:12.45                                                      
 33 Tipping, Ross              9 Cooper City          1:21.00    1:13.71        
 34 Hansen, Peter             11 Hollywood Hills      1:17.50    1:14.85        
       35.59  1:14.85                                                      
 35 Pagan, James               9 South Plantation     1:28.20    1:18.94        
       36.93  1:18.94                                                      
 36 Santos, Richard            9 Miramar              1:18.00    1:21.75        
       36.71  1:21.75                                                      
 37 Bolanos, Luis              9 Miramar              1:20.00    1:26.85        
       41.73  1:26.85                                                      
 38 Echeverri, Jhon            9 South Plantation     1:29.10    1:50.59        
       32.55  1:50.59                                                      
 -- Morishita-Horner, Daniel  10 South Broward        1:14.05        SCR        
 -- Ross, Samuel              11 Miramar              1:16.33        SCR        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Montes, Laura       12 South Plantation     5:26.11    5:14.63         20  
       28.93  1:00.04  1:31.52  2:03.39  2:35.19  3:07.02  3:38.95  4:10.98
     4:43.11  5:14.63                                                      
  2 Campbell, Cheriess  10 Western              5:21.67    5:16.69         17  
       29.44  1:00.99  1:32.90  2:05.12  2:37.02  3:08.99  3:41.26  4:13.82
     4:45.95  5:16.69                                                      
  3 Guercio, Lorena     10 Cypress Bay          5:27.32    5:20.10         16  
       29.85  1:01.30  1:33.08  2:05.27  2:37.46  3:09.68  3:42.07  4:14.54
     4:47.26  5:20.10                                                      
  4 Segatto, Flavia      9 Flanagan             5:36.45    5:23.31         15  
       29.54  1:01.74  1:34.56  2:06.84  2:39.68  3:12.33  3:45.38  4:18.89
     4:51.95  5:23.31                                                      
  5 Wilford, Brittany    9 Cypress Bay          5:27.75    5:26.87         14  
       30.19  1:02.42  1:35.40  2:08.60  2:41.69  3:14.89  3:48.00  4:21.18
     4:54.37  5:26.87                                                      
  6 Brennan, Katie       9 St. Thomas           5:29.78    5:28.24         13  
       29.98  1:03.11  1:36.04           2:42.64  3:15.93  3:49.28  4:22.83
     4:56.21  5:28.24                                                      
  7 Caysido, Raquel     12 St. Thomas           5:35.88    5:33.56         12  
       31.28  1:04.39  1:38.07  2:11.60  2:45.23  3:18.92  3:52.72  4:26.41
     5:00.15  5:33.56                                                      
  8 Marin, Krista       11 St. Thomas           5:40.82    5:34.73         11  
       31.90  1:05.63  1:39.46  2:13.42  2:47.24  3:20.93  3:54.74  4:28.46
     5:02.05  5:34.73                                                      
B - Final
  9 Ferguson, Cynthia   11 St. Thomas           5:47.96    5:45.68          9  
       31.14  1:04.68  1:39.57  2:14.55  2:49.91  3:24.95  4:00.01  4:35.46
     5:11.19  5:45.68                                                      
 10 Cummins, Katie       9 Cypress Bay          6:12.69    6:08.41          7  
       32.28  1:08.42  1:45.47  2:22.76  3:00.40  3:38.45  4:16.73  4:54.47
     5:32.15  6:08.41                                                      
 11 Roxby, Courtney     11 Cooper City          6:19.76    6:19.37          6  
       33.16  1:10.39  1:49.07  2:28.52  3:07.74  3:46.63  4:25.44  5:03.71
     5:41.73  6:19.37                                                      
 12 Funderburke, Erika  10 Western              6:19.00    6:22.50          5  
       33.41  1:09.59  1:47.27  2:26.21  3:05.40  3:44.81  4:24.55  5:03.74
     5:43.50  6:22.50                                                      
 13 Sunshine, Julianne  10 Cypress Bay          7:00.20    6:53.95          4  
       34.06  1:13.97  1:55.73  2:37.60  3:19.81  4:03.02           5:29.66
     6:13.40  6:53.95                                                      
 14 Mora, Maria         12 Flanagan             7:08.47    6:55.42          3  
       34.52  1:13.96  1:55.95  2:38.84           4:04.20           5:31.50
     6:55.42                                                               
 15 Marietta, Crystal   11 Cooper City          7:02.24    6:56.14          2  
       33.84  1:12.74  1:54.51  2:38.29  3:21.06  4:04.31  4:47.96  5:31.02
     6:15.31  6:56.14                                                      
 16 McWilliams, Emily   10 South Plantation     7:04.44    7:08.00          1  
       34.20  1:14.00  1:56.04  2:38.94  3:22.72  4:07.26  4:53.86  5:39.83
     6:26.15  7:08.00                                                      
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Campbell, Cheriesse       10 Western              5:11.00    5:21.67        
       29.99  1:02.40  1:34.99  2:07.93  2:40.34  3:12.67  3:45.57  4:17.91
     4:50.51  5:21.67                                                      
  2 Montes, Laura             12 South Plantation     5:22.04    5:26.11        
       29.90  1:02.44  1:35.55  2:08.53  2:41.47  3:14.30  3:47.23  4:20.07
     4:52.75  5:26.11                                                      
  3 Guercio, Lorena           10 Cypress Bay          5:13.67    5:27.32        
       30.63  1:03.29  1:36.46  2:10.14  2:43.21  3:16.62  3:49.63  4:22.41
     4:55.41  5:27.32                                                      
  4 Wilford, Brittany          9 Cypress Bay          5:27.84    5:27.75        
       31.09  1:04.06  1:37.61  2:11.26  2:44.33  3:17.56  3:50.81  4:23.72
     4:56.52  5:27.75                                                      
  5 Brennan, Katie             9 St. Thomas           5:30.38    5:29.78        
       29.88  1:02.42  1:35.11  2:08.14  2:41.33  3:15.11  3:48.68  4:22.55
     4:56.38  5:29.78                                                      
  6 Caysido, Raquel           12 St. Thomas           5:31.39    5:35.88        
       31.30  1:04.55  1:38.16  2:12.17  2:46.15  3:20.07  3:54.23  4:28.45
     5:02.54  5:35.88                                                      
  7 Segatto, Flavia            9 Flanagan             5:16.03    5:36.45        
       30.47  1:03.92  1:38.10  2:12.99  2:48.18  3:21.66  3:55.51  4:29.12
     5:03.68  5:36.45                                                      
  8 Marin, Krista             11 St. Thomas           5:33.41    5:40.82        
       31.73  1:05.87  1:40.71  2:15.44  2:49.80  3:23.78  3:57.79  4:32.17
     5:06.70  5:40.82                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ferguson, Cynthia         11 St. Thomas           5:48.00    5:47.96        
       31.55  1:05.44  1:40.40  2:15.34  2:50.93  3:26.34  4:01.97  4:37.45
     5:13.16  5:47.96                                                      
 10 Cummins, Katie             9 Cypress Bay          6:08.47    6:12.69        
       32.88  1:09.05  1:46.99  2:26.36  3:04.82  3:42.98  4:20.72  4:58.41
     5:36.63  6:12.69                                                      
 11 Funderburke, Erika        10 Western              5:30.00    6:19.00        
       34.01  1:10.81  1:49.18  2:28.48  3:07.14  3:45.56  4:24.44  5:03.19
     5:41.89  6:19.00                                                      
 12 Roxby, Courtney           11 Cooper City          6:18.00    6:19.76        
       34.13  1:11.63  1:50.36  2:29.80  3:08.63  3:47.49  4:26.93  5:05.72
     5:43.61  6:19.76                                                      
 13 Sunshine, Julianne        10 Cypress Bay          6:57.07    7:00.20        
       34.91  1:59.24  3:25.63                    4:51.52           5:35.71
     6:19.21  7:00.20                                                      
 14 Marietta, Crystal         11 Cooper City          7:22.00    7:02.24        
       34.54  1:14.70  1:57.60  2:40.62  3:24.94  4:09.78  4:53.87  5:38.61
     6:21.49  7:02.24                                                      
 15 McWilliams, Emily         10 South Plantation     7:24.29    7:04.44        
       34.28  1:13.42  1:56.30  2:39.73  3:23.71  4:07.29  4:53.33  5:39.34
     6:23.26  7:04.44                                                      
 16 Mora, Maria               12 Flanagan             7:00.00    7:08.47        
       36.37  1:18.22  2:01.54  2:45.71  3:29.92  4:13.85  4:59.06  5:42.58
     6:27.01  7:08.47                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zeitlin, Keely            10 Hollywood Hills      7:21.20    7:15.63        
       37.67  1:21.58  2:05.19  2:49.38  3:34.27  4:19.51  5:04.98  5:49.26
     6:32.51  7:15.63                                                      
 18 Richardson, Erin          11 South Broward        7:52.34    7:40.89        
       39.50  1:23.94  2:10.31  2:56.90  3:43.25  4:31.71  5:20.18  6:08.50
     6:55.69  7:40.89                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ritter, Natasha            9 Western              6:30.00    7:56.48        
       36.75  1:20.43  2:09.65  2:57.56  3:47.33  4:36.87  5:26.41  6:16.65
     7:04.55  7:56.48                                                      
 20 Kowarski, Ilana           11 Hollywood Hills      9:12.90    9:12.85        
       43.05  1:36.88  2:34.94  3:31.80  4:28.23           5:24.00  7:17.44
     8:16.09  9:12.85                                                      
 -- Huerta, Gabriella         10 Everglades           6:45.00         DQ        
      Did not finish
       38.32  1:21.17  2:05.28  2:49.66  3:34.46  4:18.20  5:03.20  5:46.88
     6:26.22       DQ                                                      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Raymond, Jeff       12 Western              4:49.59    4:33.41 AA-A    20  
       24.99    52.53  1:20.16  1:47.75  2:15.38  2:43.31  3:10.72  3:38.57
     4:06.49  4:33.41                                                      
  2 Sell, Tyler         10 Cypress Bay          4:44.61    4:37.65 AA-C    17  
       25.70    53.67  1:21.58  1:49.43  2:17.58  2:45.62  3:13.59  3:41.77
     4:10.11  4:37.65                                                      
  3 Santana, Mario      12 Cypress Bay          4:50.67    4:43.04         16  
       25.70    53.91  1:22.52  1:51.16  2:19.79  2:48.35  3:17.14  3:45.74
     4:14.46  4:43.04                                                      
  4 Sgrignoli, Kory     12 Cypress Bay          4:53.66    4:47.91         15  
       25.89    53.93  1:22.38  1:50.79  2:19.09  2:47.92  3:17.49  3:47.22
     4:17.65  4:47.91                                                      
  5 Lockie, Travis      10 Flanagan             4:53.29    4:52.95         14  
       26.88    56.15  1:25.78  1:55.36  2:25.15  2:54.85  3:24.51  3:54.27
     4:23.99  4:52.95                                                      
  6 Alford, Vincent     11 Western              4:59.98    5:00.53         13  
                56.40  1:25.96                                      3:59.06
     5:00.53                                                               
  7 Powell, Roger        9 St. Thomas           4:59.87    5:00.60         12  
       27.06    56.18  1:26.33  1:56.68  2:27.45  2:57.94  3:29.06  3:59.73
     4:30.76  5:00.60                                                      
  8 Pena, Gabrielle      9 Flanagan             4:58.19    5:02.65         11  
       27.76    57.44  1:27.52  1:58.22  2:29.06  3:00.08  3:30.87  4:01.85
     4:32.61  5:02.65                                                      
B - Final
  9 Tucci, Michael      11 St. Thomas           5:03.48    5:07.70          9  
       27.38    57.33  1:28.17  1:59.40  2:30.62  3:02.11  3:33.65  4:05.32
     4:36.88  5:07.70                                                      
 10 McClenney, Maxwell   9 Cypress Bay          5:12.78    5:12.15          7  
       27.83    58.49  1:29.94  2:01.57  2:33.31  3:05.44  3:37.39  4:09.33
     4:41.33  5:12.15                                                      
 11 Fons, Drew          10 St. Thomas           5:21.33    5:14.29          6  
       28.46    59.43  1:31.39  2:03.02  2:35.25  3:07.59  3:39.58  4:12.23
     4:43.22  5:14.29                                                      
 12 Bricio Jr, Eugenio  10 St. Thomas           5:16.67    5:14.55          5  
       28.66    59.90  1:32.00  2:04.29  2:36.21  3:08.53  3:40.64  4:12.73
     4:44.53  5:14.55                                                      
 13 Szakacs-Bodor, Den   9 Everglades           5:25.98    5:24.50          4  
       28.61  1:00.34  1:33.06  2:05.89  2:39.51  3:12.51  3:46.05  4:18.99
     4:52.71  5:24.50                                                      
 14 Coo, Gustavo        10 Everglades           6:35.12    6:31.71          3  
       31.50  1:07.73  1:46.12  2:25.75  3:06.03  3:47.34  4:28.96  5:10.35
     5:51.43  6:31.71                                                      
 15 Espinoza, Nilo      12 South Broward        6:38.90    6:43.56          2  
       31.46  1:08.91  1:49.47  2:29.50                    4:37.73         
     6:04.93  6:43.56                                                      
 16 Jacobs, Matt        10 Flanagan             7:13.02    7:25.03          1  
              1:13.64  1:58.03  2:44.79  3:32.12  4:20.53  5:08.27  5:55.67
     6:42.56  7:25.03                                                      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sell, Tyler               10 Cypress Bay          4:33.17    4:44.61        
       26.23    54.25  1:22.88  1:51.82  2:20.79  2:49.79  3:18.61  3:47.65
     4:16.40  4:44.61                                                      
  2 Raymond, Jeff             12 Western              4:30.00    4:49.59        
       26.00    54.96  1:24.49  1:54.22  2:23.88  2:52.77  3:21.75  3:51.22
     4:20.79  4:49.59                                                      
  3 Santana, Mario            12 Cypress Bay          4:38.25    4:50.67        
       25.58    54.21  1:23.40  1:52.89  2:22.52  2:52.29  3:21.99  3:51.53
     4:21.21  4:50.67                                                      
  4 Lockie, Travis            10 Flanagan             4:54.40    4:53.29        
       26.82    56.02  1:25.59  1:55.26  2:25.12  2:55.01  3:24.93  3:54.85
     4:24.28  4:53.29                                                      
  5 Sgrignoli, Kory           12 Cypress Bay          4:39.11    4:53.66        
       27.95    58.48  1:28.70  1:58.77  2:28.01  2:57.69  3:26.37  3:55.65
     4:24.87  4:53.66                                                      
  6 Pena, Gabrielle            9 Flanagan             5:00.27    4:58.19        
       27.12    56.20  1:26.17  1:56.29  2:26.67  2:56.98  3:27.46  3:57.92
     4:28.38  4:58.19                                                      
  7 Powell, Roger              9 St. Thomas           4:58.76    4:59.87        
       27.25    56.66  1:27.24  1:57.67  2:28.33  2:59.00  3:29.84  4:00.54
     4:31.15  4:59.87                                                      
  8 Alford, Vincent           11 Western              4:54.00    4:59.98        
       26.59    55.62  1:25.76  1:56.54  2:27.56  2:58.42  3:29.41  4:00.38
     4:31.27  4:59.98                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tucci, Michael            11 St. Thomas           4:56.84    5:03.48        
       27.19    56.67  1:26.81  1:57.00  2:27.70  2:58.25  3:29.29  4:00.77
     4:32.29  5:03.48                                                      
 10 McClenney, Maxwell         9 Cypress Bay          5:14.15    5:12.78        
       28.24    59.18  1:30.68  2:02.50  2:33.68  3:05.41  3:37.17  4:09.38
     4:41.53  5:12.78                                                      
 11 Bricio Jr, Eugenio        10 St. Thomas           5:04.75    5:16.67        
                       1:31.14  2:03.49  2:36.12  3:08.54  3:41.45  4:14.03
     4:45.71  5:16.67                                                      
 12 Fons, Drew                10 St. Thomas           5:15.74    5:21.33        
       28.60  1:00.95  1:33.85  2:06.95  2:40.30  3:13.53  3:46.25  4:19.04
     4:50.68  5:21.33                                                      
 13 Szakacs-Bodor, Denes       9 Everglades           5:30.00    5:25.98        
       28.69  1:00.94  1:33.52  2:06.96  2:40.36  3:13.52  3:46.79  4:20.45
     4:53.97  5:25.98                                                      
 14 Coo, Gustavo              10 Everglades           6:30.00    6:35.12        
       30.59  1:05.64  1:43.62  2:22.50  3:02.77  3:44.86  4:26.83  5:09.23
     5:52.73  6:35.12                                                      
 15 Espinoza, Nilo            12 South Broward        7:04.26    6:38.90        
       32.98  1:09.23  3:12.09                    4:37.21           5:19.36
     6:38.90                                                               
 16 Jacobs, Matt              10 Flanagan             7:30.11    7:13.02        
       34.36  1:15.79  1:59.37  2:43.48  3:28.36  4:14.10  4:58.78  5:45.05
     6:30.34  7:13.02                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sehres, Harrison          10 Cooper City          7:18.00    7:25.40        
       35.86  1:17.84  2:02.49  2:48.95  3:36.38  4:21.53  5:08.39  5:54.29
     6:39.81  7:25.40                                                      
 18 Lopez, Anthony            10 Cooper City          7:45.00    7:44.40        
       34.70  1:15.25  2:01.48  2:50.27  3:39.97  4:32.11  5:23.78  6:13.99
     6:57.72  7:44.40                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Osborn, Daniel            10 Western              8:00.00    8:25.47        
       41.81  1:32.38  2:24.03  3:15.76  4:07.29  4:59.10  5:48.52  6:39.27
     7:29.94  8:25.47                                                      
 -- Gruss, Christopher         9 Hollywood Hills      9:41.00        SCR        
 -- Neuman, Amit              11 Hollywood Hills      7:08.40        SCR        
 -- Gonzalez, Juan            12 McArthur             7:45.90        SCR        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                          1:49.75    1:44.91         40  
     1) McKnight, Taylor 10             2) Wanliss, Ahkianne 10           
     3) Prohaska, Taylor 10             4) Iriondo, Damaris 9             
       26.11    52.69  1:19.25  1:44.91                                    
  2 Cypress Bay (Weston)                        1:50.48    1:50.18         34  
     1) Dodero, Megan 9                 2) Guercio, Lorena 10             
     3) Cabrera, Maria 11               4) Wilford, Brittany 9            
       27.84    54.54  1:22.78  1:50.18                                    
  3 Flanagan (Pembroke Pines)                   1:55.20    1:54.56         32  
     1) Vernon, Gabriella 10            2) Brady, Chelsea 12              
     3) Spencer, Molly 9                4) Segatto, Flavia 9              
       27.14    59.39  1:27.30  1:54.56                                    
  4 South Broward (Hollywood)                   1:59.45    1:59.66         30  
     1) Kelley, Megan 12                2) Lane, Kate 10                  
     3) Pratt, Megan 12                 4) Lopez, Alyssa 11               
       32.04  1:02.20  1:31.50  1:59.66                                    
  5 Cooper City                                 2:00.59    2:01.01         28  
     1) Smach, Carla 12                 2) Cochran, Rebecca 12            
     3) Sierra, Manno 12                4) Roxby, Courtney 11             
       27.72    59.47  1:29.79  2:01.01                                    
  6 Hollywood Hills (Hollywood)                 2:01.12    2:03.54         26  
     1) Zeitlin, Zoey 10                2) Paff, Brittany 9               
     3) Fabian, Eliza 11                4) Galvez, Stephanie 11           
       31.97  1:04.75  1:35.11  2:03.54                                    
  7 Western (Davie)                             2:05.07    2:04.57         24  
     1) Kermisch, Alexis 12             2) Funderburke, Erika 10          
     3) Powel, Kaitlyn 11               4) Sonnenklar, Jordan 12          
       31.83  1:02.95  1:34.60  2:04.57                                    
  8 Everglades (Miramar)                        1:58.15    2:04.66         22  
     1) Easey, Suzanne 12               2) Torraca, Iolani 10             
     3) Huerta, Gabriella 10            4) Fernandez, Kayla 10            
       31.77  1:00.87  1:33.42  2:04.66                                    
B - Final
  9 McArthur (Hollywood)                        2:08.91    2:07.57         18  
     1) Marmolejo, Gabriella 9          2) Crain, Kayla 11                
     3) Freeman, Tara 11                4) Drews, Caylin 11               
       33.68  1:06.02  1:41.35  2:07.57                                    
 10 South Plantation                            2:09.64    2:08.00         14  
     1) Vivenzo, Jenee 11               2) Emberlin, Sarah 12             
     3) Pain, Victoria 10               4) Millar, Jessica 9              
       33.61  1:05.31  1:36.95  2:08.00                                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 St. Thomas Aquinas                                1:42.27    1:49.75        
     1) Marin, Krista 11                2) Prohaska, Taylor 10            
     3) Plitnick, Kristin 9             4) Wanliss, Ahkianne 10           
       28.96    55.59  1:23.09  1:49.75                                    
  2 Cypress Bay (Weston)                              1:47.50    1:50.48        
     1) Dodero, Megan 9                 2) Guercio, Lorena 10             
     3) Cabrera, Maria 11               4) Wilford, Brittany 9            
       27.49    55.32  1:23.01  1:50.48                                    
  3 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:51.07    1:55.20        
     1) Segatto, Flavia 9               2) Spencer, Molly 9               
     3) Vernon, Gabriella 10            4) Brady, Chelsea 12              
       27.16    58.52  1:27.24  1:55.20                                    
  4 Everglades (Miramar)                              1:58.92    1:58.15        
     1) Easey, Suzanne 12               2) Fernandez, Melissa 10          
     3) Torraca, Iolani 10              4) Huerta, Gabriella 10           
       30.55    56.45  1:28.71  1:58.15                                    
  5 South Broward (Hollywood)                         1:58.66    1:59.45        
     1) Kelley, Megan 12                2) Lane, Kate 10                  
     3) Pratt, Megan 12                 4) Lopez, Alyssa 11               
       31.25  1:01.82  1:32.01  1:59.45                                    
  6 Cooper City                                       1:55.30    2:00.59        
     1) Smach, Carla 12                 2) Cochran, Rebecca 12            
     3) Sierra, Manno 12                4) Roxby, Courtney 11             
       27.64    59.49  1:29.22  2:00.59                                    
  7 Hollywood Hills (Hollywood)                       1:59.00    2:01.12        
     1) Zeitlin, Zoey 10                2) Paff, Brittany 9               
     3) Fabian, Eliza 11                4) Galvez, Stephanie 11           
       32.26           1:33.32  2:01.12                                    
  8 Western (Davie)                                   2:05.00    2:05.07        
     1) Kermisch, Alexis 12             2) Funderburke, Erika 10          
     3) Powel, Kaitlyn 11               4) Nunez, Michelle 9              
              1:02.01  1:35.12  2:05.07                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 McArthur (Hollywood)                              2:07.97    2:08.91        
     1) Marmolejo, Gabriella 9          2) Crain, Kayla 11                
     3) Freeman, Tara 11                4) Drews, Caylin 11               
       33.83  1:06.66  1:42.29  2:08.91                                    
 10 South Plantation                                  2:11.10    2:09.64        
     1) Vivenzo, Jenee 11               2) Emberlin, Sarah 12             
     3) Pain, Victoria 10               4) Millar, Jessica 9              
       34.37  1:06.07  1:38.68  2:09.64                                    
 -- Miramar                                                NT        SCR        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Western (Davie)                             1:34.52    1:33.19         40  
     1) Rodrigues, Vitor 10             2) Williamson, Metthew 10         
     3) Alford, Vincent 11              4) Raymond, Jeff 12               
       25.37    49.29  1:12.14  1:33.19                                    
  2 St. Thomas Aquinas                          1:37.69    1:33.26         34  
     1) Levy, Murray 12                 2) Guensler, Dereck 11            
     3) Gutierrez, Evan 12              4) Bricio Jr, Eugenio 10          
       24.63    47.21  1:09.66  1:33.26                                    
  3 Cypress Bay (Weston)                        1:34.37    1:33.49         32  
     1) Nunez, Leonardo 11              2) Espinoza, Danny 12             
     3) Sell, Tyler 10                  4) Santana, Mario 12              
       23.35    47.67  1:10.99  1:33.49                                    
  4 Flanagan (Pembroke Pines)                   1:36.47    1:36.60         30  
     1) Cardenas, Fernando 9            2) Goldstein, Brian 12            
     3) Lockie, Travis 10               4) Brown, Dan 12                  
       24.46    49.15  1:12.90  1:36.60                                    
  5 South Plantation                            1:42.42    1:44.26         28  
     1) Montenegro, Brian 9             2) Sommers, Joshua 10             
     3) Diamond, Matthew 9              4) Westfall, Chad 12              
       26.24    53.43  1:19.23  1:44.26                                    
  6 McArthur (Hollywood)                        1:50.29    1:49.31         26  
     1) Gallego, Santiago 12            2) Florio, Joseph 12              
     3) Lazcano, Manuel 12              4) Swackhammer, Kyle 9            
       26.94  1:23.29  1:49.31                                             
  7 South Broward (Hollywood)                   1:50.78    1:50.73         24  
     1) DeMarino, Taylor 11             2) Fucci, Jarrod 11               
     3) Secord, Jesse 12                4) Rodriguez, Leonardo 11         
       32.69    58.34  1:26.76  1:50.73                                    
  8 Everglades (Miramar)                        1:53.73    1:52.57         22  
     1) Russell, Kenneth 12             2) Perez, Daniel 11               
     3) Cores, Jhon 12                  4) Elsbini, Naser 12              
       27.38    57.46  1:27.37  1:52.57                                    
B - Final
  9 Hollywood Hills (Hollywood)                 1:56.55    1:57.27         18  
     1) Delmonaco, Joshua 12            2) Kugelman, Ryan 11              
     3) Solorzano, Adrian 10            4) Kelly, Justin 10               
       33.45    59.74  1:29.49  1:57.27                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Bay (Weston)                              1:29.84    1:34.37        
     1) Nunez, Leonardo 11              2) Villar, Gil 10                 
     3) Sell, Tyler 10                  4) Santana, Mario 12              
       23.35    46.89  1:10.70  1:34.37                                    
  2 Western (Davie)                                   1:35.00    1:34.52        
     1) Rodrigues, Vitor 10             2) Williamson, Metthew 10         
     3) Alford, Vincent 11              4) Raymond, Jeff 12               
       23.39    49.01  1:13.32  1:34.52                                    
  3 Flanagan (Pembroke Pines)                         1:38.02    1:36.47        
     1) Cardenas, Fernando 9            2) Lockie, Travis 10              
     3) Brown, Dan 12                   4) Goldstein, Brian 12            
       24.01    48.36  1:12.65  1:36.47                                    
  4 St. Thomas Aquinas                                1:35.00    1:37.69        
     1) Levy, Murray 12                 2) Phillips, Hunter 10            
     3) Powell, Roger 9                 4) Cabrera, Diego 11              
       24.45    48.87  1:13.32  1:37.69                                    
  5 South Plantation                                  1:42.00    1:42.42        
     1) Montenegro, Brian 9             2) Sommers, Joshua 10             
     3) Diamond, Matthew 9              4) Westfall, Chad 12              
       26.06    52.78  1:17.87  1:42.42                                    
  6 McArthur (Hollywood)                              1:49.57    1:50.29        
     1) Gallego, Santiago 12            2) Florio, Joseph 12              
     3) Lazcano, Manuel 12              4) Swackhammer, Kyle 9            
       26.85  1:02.06  1:26.21  1:50.29                                    
  7 South Broward (Hollywood)                         1:51.38    1:50.78        
     1) DeMarino, Taylor 11             2) Fucci, Jarrod 11               
     3) Secord, Jesse 12                4) Rodriguez, Leonardo 11         
       29.20    57.09  1:27.56  1:50.78                                    
  8 Everglades (Miramar)                              2:00.89    1:53.73        
     1) Perez, Daniel 11                2) Elsbini, Naser 12              
     3) Cores, Jhon 12                  4) Russell, Kenneth 12            
       30.47    57.91  1:26.12  1:53.73                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hollywood Hills (Hollywood)                       1:54.40    1:56.55        
     1) Delmonaco, Joshua 12            2) Kugelman, Ryan 11              
     3) Solorzano, Adrian 10            4) Kelly, Justin 10               
       28.42    58.87  1:29.02  1:56.55                                    
 -- Cooper City                                       1:39.00         DQ        
      False start
     1) Chavez, Francisco 10            2) Bogumill, Michael 11           
     3) Chmura, Freddy 11               4) Bonomi, Eric 10                
       25.15    51.86  1:18.67       DQ                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.69  AA-A
                58.57  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fernandez, Melissa  10 Everglades           1:01.80    1:01.18         20  
       29.93  1:01.18                                                      
  2 Monaghan, Brittany  11 St. Thomas           1:03.98    1:01.19         17  
       30.36  1:01.19                                                      
  3 Smach, Carla        12 Cooper City          1:05.60    1:05.52         16  
       31.76  1:05.52                                                      
  4 Landis, Shelby      11 South Plantation     1:04.38    1:05.74         15  
       32.11  1:05.74                                                      
  5 Dodero, Megan        9 Cypress Bay          1:06.09    1:07.02         14  
       32.89  1:07.02                                                      
  6 Garrido, Christine  11 St. Thomas           1:07.13    1:07.38         13  
       32.86  1:07.38                                                      
  7 Muller, Franzis     12 Cypress Bay          1:06.97    1:08.78         12  
       33.67  1:08.78                                                      
  8 Plitnick, Kristin    9 St. Thomas           1:09.18    1:11.71         11  
       34.17  1:11.71                                                      
B - Final
  9 Cardozo, Isabel      9 St. Thomas           1:09.72    1:07.99          9  
       32.73  1:07.99                                                      
 10 Cummins, Emily      11 Cypress Bay          1:15.21    1:14.19          7  
       35.75  1:14.19                                                      
 11 Powel, Kaitlyn      11 Western              1:17.66    1:17.61          6  
       38.24  1:17.61                                                      
 12 Mayeron, Dana       12 Cypress Bay          1:15.13    1:17.81          5  
       38.97  1:17.81                                                      
 13 Bedoya, Tatiana      9 Flanagan             1:21.28    1:22.31          4  
       40.04  1:22.31                                                      
 14 Braham, Anita       10 South Broward        1:25.90    1:25.97          3  
       39.52  1:25.97                                                      
 15 Fernandez, Kayla    10 Everglades           1:29.62    1:28.11          2  
       41.22  1:28.11                                                      
 16 Allen, Jane         12 South Plantation     1:28.99    1:28.50          1  
       43.14  1:28.50                                                      
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.69  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fernandez, Melissa        10 Everglades           1:00.45    1:01.80        
       30.29  1:01.80                                                      
  2 Monaghan, Brittany        11 St. Thomas           1:02.12    1:03.98        
       31.43  1:03.98                                                      
  3 Landis, Shelby            11 South Plantation     1:04.13    1:04.38        
       31.29  1:04.38                                                      
  4 Smach, Carla              12 Cooper City          1:05.00    1:05.60        
       31.76  1:05.60                                                      
  5 Dodero, Megan              9 Cypress Bay          1:03.22    1:06.09        
       32.26  1:06.09                                                      
  6 Muller, Franzis           12 Cypress Bay          1:06.54    1:06.97        
       33.13  1:06.97                                                      
  7 Garrido, Christine        11 St. Thomas           1:06.48    1:07.13        
       32.83  1:07.13                                                      
  8 Plitnick, Kristin          9 St. Thomas           1:07.41    1:09.18        
       33.60  1:09.18                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cardozo, Isabel            9 St. Thomas           1:10.06    1:09.72        
       34.23  1:09.72                                                      
 10 Mayeron, Dana             12 Cypress Bay          1:14.61    1:15.13        
       36.85  1:15.13                                                      
 11 Cummins, Emily            11 Cypress Bay          1:12.73    1:15.21        
       35.85  1:15.21                                                      
 12 Powel, Kaitlyn            11 Western              1:25.00    1:17.66        
       36.84  1:17.66                                                      
 13 Bedoya, Tatiana            9 Flanagan             1:20.61    1:21.28        
       39.65  1:21.28                                                      
 14 Pearson, Christine        11 South Broward        1:25.16    1:22.60        
       38.40  1:22.60                                                      
 15 Braham, Anita             10 South Broward        1:29.03    1:25.90        
 16 Allen, Jane               12 South Plantation     1:33.26    1:28.99        
       42.88  1:28.99                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fernandez, Kayla          10 Everglades           1:20.00    1:29.62        
       43.94  1:29.62                                                      
 18 Riusech, Natalie           9 Cooper City          1:35.00    1:30.57        
       43.75  1:30.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 McDonnell, Amber          11 South Broward        1:35.64    1:33.80        
       44.47  1:33.80                                                      
 20 Mansur, Andrea            10 Flanagan             1:25.00    1:34.33        
       45.87  1:34.33                                                      
 21 Smeed, Amanda             11 McArthur             1:37.38    1:37.55        
       48.46  1:37.55                                                      
 22 Cherrnay, Danielle        11 Cooper City          1:40.00    1:40.18        
       45.91  1:40.18                                                      
 23 Perrott, Nina             12 Flanagan             1:50.82    1:47.81        
       51.54  1:47.81                                                      
 24 Metzler, Laura            12 McArthur             1:35.78    1:49.89        
       54.40  1:49.89                                                      
 25 Ritter, Natasha            9 Western              1:30.00    1:53.55        
       52.76  1:53.55                                                      
 26 Romero, Nathalie          11 Hollywood Hills      1:59.30    2:03.22        
       54.38  2:03.22                                                      
 27 Burns, Amanda             11 McArthur             2:02.81    2:08.68        
       58.81  2:08.68                                                      
 28 Macedo, Tahira            10 Cooper City          1:50.00    2:09.27        
 29 Turcios, Deborah          10 Everglades           1:40.00    2:12.16        
     1:02.70  2:12.16                                                      
 -- Vianna, Carla              9 Flanagan             2:00.31         DQ        
      Non-continuous turning action
       56.77       DQ                                                      
 -- Wallace, Nicole           11 McArthur             1:32.84         DQ        
       42.95       DQ                                                      
 -- Marino, Gabriella         12 Western              1:45.00        SCR        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Marcano, Octavio    11 Cypress Bay            55.15      54.49         20  
       26.64    54.49                                                      
  2 Rodriguez, Leonard  11 South Broward          54.71      54.53         17  
       26.51    54.53                                                      
  3 Frey, Eric          11 St. Thomas             57.55      58.36         16  
       28.58    58.36                                                      
  4 Cardenas, Fernando   9 Flanagan               58.10      58.97         15  
       28.38    58.97                                                      
  5 Cortez, Steven      10 Cypress Bay            58.46      59.16         14  
       29.04    59.16                                                      
  6 Cabrera, Diego      11 St. Thomas             59.29    1:00.04         13  
       29.26  1:00.04                                                      
  7 Magley, Kyle        12 Cypress Bay          1:03.31    1:03.25         12  
       30.31  1:03.25                                                      
  8 Sgrignoli, Tim       9 Cypress Bay          1:05.28    1:06.60         11  
       32.35  1:06.60                                                      
B - Final
  9 Montenegro, Brian    9 South Plantation     1:05.63    1:06.14          9  
       32.35  1:06.14                                                      
 10 Gallego, Santiago   12 McArthur             1:16.61    1:15.13          7  
       36.48  1:15.13                                                      
 11 Bussacca, Steven    10 St. Thomas           1:23.33    1:19.73          6  
       37.62  1:19.73                                                      
 12 Arrasate, Asler     10 Everglades           1:25.64    1:24.09          5  
       40.71  1:24.09                                                      
 13 Cancio, Antonio     11 Miramar              1:22.40    1:24.68          4  
 14 Daniel, Benjamin    10 Cooper City          1:28.05    1:27.25          3  
       42.51  1:27.25                                                      
 15 Parra, David        11 Everglades           1:28.63    1:27.85          2  
       40.61  1:27.85                                                      
 -- Brown, Chase        12 Western              1:16.30         DQ        
       34.76       DQ                                                      
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rodriguez, Leonardo       11 South Broward          54.68      54.71        
       26.85    54.71                                                      
  2 Marcano, Octavio          11 Cypress Bay            52.99      55.15        
       26.70    55.15                                                      
  3 Frey, Eric                11 St. Thomas             58.14      57.55        
       28.15    57.55                                                      
  4 Cardenas, Fernando         9 Flanagan               58.00      58.10        
       28.04    58.10                                                      
  5 Cortez, Steven            10 Cypress Bay            54.83      58.46        
       28.88    58.46                                                      
  6 Cabrera, Diego            11 St. Thomas             59.19      59.29        
       29.33    59.29                                                      
  7 Magley, Kyle              12 Cypress Bay          1:00.78    1:03.31        
       30.29  1:03.31                                                      
  8 Sgrignoli, Tim             9 Cypress Bay          1:05.99    1:05.28        
       31.67  1:05.28                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Montenegro, Brian          9 South Plantation     1:06.50    1:05.63        
       32.05  1:05.63                                                      
 10 Brown, Chase              12 Western              1:35.00    1:16.30        
       34.62  1:16.30                                                      
 11 Gallego, Santiago         12 McArthur             1:17.69    1:16.61        
       37.37  1:16.61                                                      
 12 Cancio, Antonio           11 Miramar              1:28.00    1:22.40        
 13 Bussacca, Steven          10 St. Thomas           1:10.45    1:23.33        
       39.10  1:23.33                                                      
 14 Arrasate, Asler           10 Everglades           1:25.00    1:25.64        
       40.76  1:25.64                                                      
 15 Daniel, Benjamin          10 Cooper City          1:35.50    1:28.05        
       43.55  1:28.05                                                      
 16 Parra, David              11 Everglades           1:30.00    1:28.63        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Grindle, Nicholas         10 McArthur             1:41.62    1:32.24        
       44.83  1:32.24                                                      
 18 Tipping, Ross              9 Cooper City          1:30.00    1:32.64        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Whu, Alexander             9 Flanagan             1:35.23    1:40.03        
       48.80  1:40.03                                                      
 20 Porter, Antonio            9 Flanagan             1:38.91    1:50.62        
       51.89  1:50.62                                                      
 21 Crisostomo, Conrado        9 Flanagan             1:34.99    1:58.45        
       43.20  1:58.45                                                      
 22 Pardo, Carlos             11 Hollywood Hills      2:16.50    2:13.85        
     1:01.42  2:13.85                                                      
 23 Hoffman, Harry            10 Hollywood Hills      2:38.00    2:22.67        
     1:04.53  2:22.67                                                      
 -- Mantilla, David           11 St. Thomas           1:20.00         DQ        
      No touch at turn
       47.67       DQ                                                      
 -- Garcia, Mathew            11 Everglades           1:35.00         DQ        
      Non-continuous turning action
       42.04       DQ                                                      
 -- Carrasco, Joshua          12 Hollywood Hills           NT         DQ        
      Pulling on lane line
     1:24.72       DQ                                                      
 -- Tores, Daniel             11 Western              1:30.00         DQ        
       43.46       DQ                                                      
 -- Carter, Wayne             12 McArthur             1:30.27        SCR        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Victoria, Daniela   12 St. Thomas           1:07.08    1:05.23 AA-A    20  
       30.77  1:05.23                                                      
  2 Phelan, Brittany    10 Cypress Bay          1:09.39    1:07.79         17  
       32.17  1:07.79                                                      
  3 McKnight, Taylor    10 St. Thomas           1:09.88    1:08.37         16  
       32.19  1:08.37                                                      
  4 Rivera, Lana        11 Cypress Bay          1:16.19    1:13.75         15  
       34.82  1:13.75                                                      
  5 Laichak, Kaitlyn    12 Western              1:14.60    1:13.95         14  
       35.71  1:13.95                                                      
  6 Ryan, Jennifer      11 St. Thomas           1:15.98    1:16.37         13  
       35.97  1:16.37                                                      
  7 Galvez, Stephanie   11 Hollywood Hills      1:19.58    1:19.49         12  
       37.95  1:19.49                                                      
  8 Otero, Mikayla      12 St. Thomas           1:20.02    1:19.63         11  
       37.22  1:19.63                                                      
B - Final
  9 Cediel, Andrea      10 Cypress Bay          1:21.11    1:21.29          9  
       38.13  1:21.29                                                      
 10 Easey, Suzanne      12 Everglades           1:22.57    1:24.26          7  
       39.35  1:24.26                                                      
 11 Ohlsen, Jenny        9 Flanagan             1:30.72    1:26.54          6  
       41.82  1:26.54                                                      
 12 Brady, Chelsea      12 Flanagan             1:25.65    1:27.88          5  
       41.48  1:27.88                                                      
 13 Millar, Jessica      9 South Plantation     1:30.09    1:29.19          4  
       41.52  1:29.19                                                      
 14 Taylor, Kamilah     10 Miramar              1:28.15    1:30.23          3  
       40.80  1:30.23                                                      
 15 Auspitz, Courtney   12 Western              1:32.77    1:32.97          2  
       42.72  1:32.97                                                      
 16 Iamarino, Jessica    9 Flanagan             1:34.64    1:33.54          1  
       45.32  1:33.54                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Victoria, Daniela         12 St. Thomas           1:06.17    1:07.08        
       31.38  1:07.08                                                      
  2 Phelan, Brittany          10 Cypress Bay          1:04.92    1:09.39        
       32.98  1:09.39                                                      
  3 McKnight, Taylor          10 St. Thomas           1:08.13    1:09.88        
       32.67  1:09.88                                                      
  4 Laichak, Kaitlyn          12 Western              1:15.17    1:14.60        
       35.78  1:14.60                                                      
  5 Ryan, Jennifer            11 St. Thomas           1:18.09    1:15.98        
       36.09  1:15.98                                                      
  6 Rivera, Lana              11 Cypress Bay          1:10.70    1:16.19        
       36.48  1:16.19                                                      
  7 Galvez, Stephanie         11 Hollywood Hills      1:19.50    1:19.58        
       37.55  1:19.58                                                      
  8 Otero, Mikayla            12 St. Thomas           1:18.46    1:20.02        
       37.51  1:20.02                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cediel, Andrea            10 Cypress Bay          1:21.21    1:21.11        
       38.37  1:21.11                                                      
 10 Easey, Suzanne            12 Everglades           1:19.00    1:22.57        
       38.67  1:22.57                                                      
 11 Brady, Chelsea            12 Flanagan             1:20.90    1:25.65        
       40.61  1:25.65                                                      
 12 Taylor, Kamilah           10 Miramar              1:33.71    1:28.15        
       40.43  1:28.15                                                      
 13 Millar, Jessica            9 South Plantation     1:34.78    1:30.09        
       42.71  1:30.09                                                      
 14 Ohlsen, Jenny              9 Flanagan             1:39.00    1:30.72        
       42.15  1:30.72                                                      
 15 Auspitz, Courtney         12 Western              1:30.00    1:32.77        
       43.13  1:32.77                                                      
 16 Iamarino, Jessica          9 Flanagan             1:20.11    1:34.64        
       46.14  1:34.64                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Glass, Diane              12 Western              1:30.00    1:35.64        
       44.24  1:35.64                                                      
 18 Valcarcel, Marian         11 McArthur             1:35.85    1:36.48        
       45.42  1:36.48                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Strimbu, Jessica          10 South Broward        1:36.73    1:36.96        
       44.96  1:36.96                                                      
 20 Diez, Marina               9 Western              1:35.00    1:37.56        
       45.30  1:37.56                                                      
 21 Gorbea, Rebeka            11 Everglades           1:25.00    1:37.85        
       46.16  1:37.85                                                      
 22 Marietta, Crystal         11 Cooper City          1:40.00    1:41.81        
       47.92  1:41.81                                                      
 23 Berkow, Ashley             9 Flanagan             1:31.85    1:42.65        
       45.67  1:42.65                                                      
 24 Vargas, Andrea            11 Everglades           1:45.00    1:46.31        
       49.26  1:46.31                                                      
 25 Bokobza, Tali             11 Everglades           1:30.00    1:46.78        
       49.75  1:46.78                                                      
 26 Povian, Lea               12 Cooper City          1:55.00    1:47.53        
       50.54  1:47.53                                                      
 27 Monahan, Francesca        11 McArthur             1:49.31    1:50.41        
       51.43  1:50.41                                                      
 -- Cady, Andrea               9 South Broward        1:25.25         DQ        
 -- Cochran, Rebecca          12 Cooper City          1:18.95         DQ        
      Non-simultaneous touch
       41.56       DQ                                                      
 -- D'Souza, Kristen          10 Miramar              1:34.38        SCR        
 -- Hughes, Rachel             9 Hollywood Hills      1:39.00        SCR        
 -- Branahm, Casey            10 South Plantation     1:36.36        SCR        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.71  AA-A
                59.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tucci, Michael      11 St. Thomas           1:09.21    1:05.25         20  
       31.24  1:05.25                                                      
  2 Sanchez, Jaime      12 Cypress Bay          1:06.79    1:06.19         17  
       30.50  1:06.19                                                      
  3 Johnson, Winston    10 Cypress Bay          1:09.20    1:10.89         16  
       33.84  1:10.89                                                      
  4 Jacas, Sergio       12 South Plantation     1:10.56    1:11.85         15  
       34.15  1:11.85                                                      
  5 Perez, Andres        9 St. Thomas           1:10.92    1:11.97         14  
       33.62  1:11.97                                                      
  6 Aleman, Nicolas     10 Cypress Bay          1:12.86    1:13.23         13  
       35.33  1:13.23                                                      
  7 Diamond, Matthew     9 South Plantation     1:12.68    1:14.65         12  
       35.04  1:14.65                                                      
  8 Valercia, Esteban    9 Cypress Bay          1:16.34    1:16.93         11  
       35.88  1:16.93                                                      
B - Final
  9 Birsic, Evan         9 St. Thomas           1:17.05    1:15.18          9  
       34.65  1:15.18                                                      
 10 Brownstein, Brian   10 Flanagan             1:19.55    1:17.52          7  
       37.07  1:17.52                                                      
 11 Secord, Jesse       12 South Broward        1:19.22    1:17.64          6  
       37.45  1:17.64                                                      
 12 Russell, Kenneth    12 Everglades           1:19.03    1:18.70          5  
       36.18  1:18.70                                                      
 13 Rivas, Franklin     11 St. Thomas           1:18.59    1:19.32          4  
       37.56  1:19.32                                                      
 14 Rey, Jesse          12 Cooper City          1:22.20    1:22.63          3  
       38.48  1:22.63                                                      
 15 Gough, Andrew       10 Flanagan             1:24.42    1:22.74          2  
       38.80  1:22.74                                                      
 16 Perez, Daniel       11 Everglades           1:22.24    1:22.76          1  
       40.32  1:22.76                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.71  AA-A
                59.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sanchez, Jaime            12 Cypress Bay          1:05.04    1:06.79        
       31.00  1:06.79                                                      
  2 Johnson, Winston          10 Cypress Bay          1:09.44    1:09.20        
       33.22  1:09.20                                                      
  3 Tucci, Michael            11 St. Thomas           1:04.88    1:09.21        
       32.29  1:09.21                                                      
  4 Jacas, Sergio             12 South Plantation     1:11.10    1:10.56        
       33.44  1:10.56                                                      
  5 Perez, Andres              9 St. Thomas           1:12.01    1:10.92        
       33.07  1:10.92                                                      
  6 Diamond, Matthew           9 South Plantation     1:11.20    1:12.68        
       34.17  1:12.68                                                      
  7 Aleman, Nicolas           10 Cypress Bay          1:13.51    1:12.86        
       34.16  1:12.86                                                      
  8 Valercia, Esteban          9 Cypress Bay          1:14.34    1:16.34        
       36.16  1:16.34                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Birsic, Evan               9 St. Thomas           1:13.99    1:17.05        
       35.30  1:17.05                                                      
 10 Rivas, Franklin           11 St. Thomas           1:14.56    1:18.59        
       35.94  1:18.59                                                      
 11 Russell, Kenneth          12 Everglades           1:27.00    1:19.03        
       38.60  1:19.03                                                      
 12 Secord, Jesse             12 South Broward        1:20.38    1:19.22        
       37.67  1:19.22                                                      
 13 Brownstein, Brian         10 Flanagan             1:17.01    1:19.55        
       38.82  1:19.55                                                      
 14 Rey, Jesse                12 Cooper City          1:20.00    1:22.20        
       37.27  1:22.20                                                      
 15 Perez, Daniel             11 Everglades           1:25.00    1:22.24        
       40.61  1:22.24                                                      
 16 Gough, Andrew             10 Flanagan             1:23.11    1:24.42        
       40.36  1:24.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Musk, Harrison            10 South Broward        1:32.08    1:25.47        
       41.46  1:25.47                                                      
 18 Bowie, Kevin               9 Western              1:20.00    1:25.61        
       41.31  1:25.61                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Spagenski, Anthony        11 Western              1:22.00    1:29.04        
       37.59  1:29.04                                                      
 20 Barber, Remington         10 Everglades           1:30.00    1:31.81        
       42.99  1:31.81                                                      
 21 Lazcano, Manuel           12 McArthur             1:28.84    1:33.03        
       43.19  1:33.03                                                      
 22 Young, Gregory             9 Cooper City          1:37.00    1:33.13        
       44.65  1:33.13                                                      
 23 Byers, George             11 McArthur             1:55.56    1:33.63        
       41.09  1:33.63                                                      
 24 Lugones, Joel             11 Everglades           1:30.00    1:45.48        
       47.23  1:45.48                                                      
 25 Whu, Alexander             9 Flanagan             1:30.00    1:51.43        
       52.26  1:51.43                                                      
 -- LaPalme, Matthew          11 Miramar              1:30.00         DQ        
      One hand touch
       42.84       DQ                                                      
 -- Osborn, Daniel            10 Western              1:40.00         DQ        
      One hand touch
       48.39       DQ                                                      
 -- Herrera, JL                9 Flanagan             1:31.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
       53.08       DQ                                                      
 -- Klein, Joshua             11 Miramar              1:32.00        SCR        
 -- Collins, Chris            12 Hollywood Hills      1:41.00        SCR        
 -- Neuman, Amit              11 Hollywood Hills      1:27.80        SCR        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 St. Thomas Aquinas                          4:03.90    3:42.42         40  
     1) Victoria, Daniela 12            2) Cardet, Lucie 11               
     3) McKnight, Taylor 10             4) Iriondo, Damaris 9             
       26.22    53.87  1:20.59  1:48.83  2:15.99  2:44.79  3:12.24  3:42.42
  2 Cypress Bay (Weston)                        3:57.02    3:53.18         34  
     1) Oliver, Tiffany 10              2) Wilford, Brittany 9            
     3) Dodero, Megan 9                 4) Phelan, Brittany 10            
       26.23    54.00  1:22.67  1:53.36  2:22.30  2:53.89  3:21.74  3:53.18
  3 South Plantation                            4:04.27    4:05.54         32  
     1) Wilson, Kristin 11              2) McWilliams, Emily 10           
     3) Landis, Shelby 11               4) Montes, Laura 12               
       28.59    59.56  1:30.07  2:07.58  2:35.95  3:06.84  3:35.19  4:05.54
  4 Hollywood Hills (Hollywood)                 4:50.27    4:44.09         30  
     1) Zeitlin, Zoey 10                2) Zeitlin, Keely 10              
     3) Fabian, Eliza 11                4) Galvez, Stephanie 11           
       33.55  1:12.07  1:47.88  2:27.72  3:00.00  3:35.87  4:07.72  4:44.09
  5 Flanagan (Pembroke Pines)                   4:42.50    4:44.26         28  
     1) Mansur, Andrea 10               2) Bedoya, Tatiana 9              
     3) Mora, Maria 12                  4) Medina, Stephanie 10           
       36.31  1:15.71  1:46.13  2:22.29  2:57.74  3:36.43  3:56.36  4:44.26
  6 Cooper City                                 5:10.51    4:49.91         26  
     1) Georgi, Amanda 12               2) Gifford, Becky 12              
     3) Payne, Courtney 11              4) Sanchez, Estefania 10          
       34.74  1:11.68  1:46.46  2:30.45  3:04.94  3:45.67  4:17.01  4:49.91
  7 South Broward (Hollywood)                   5:05.22    4:54.53         24  
     1) Kelley, Shaina 11               2) Braham, Anita 10               
     3) Strimbu, Jessica 10             4) Kelley, Megan 12               
       35.54  1:15.10  1:48.28  2:31.51  3:06.89  3:53.39  4:18.99  4:54.53
 -- Western (Davie)                             4:22.55         DQ        
     1) Campbell, Cheriesse 10          2) Funderburke, Erika 10          
     3) Kermisch, Alexis 12             4) Laichak, Kaitlyn 12            
       28.70    59.49  1:31.93  2:07.67  2:38.90  3:14.89  3:45.48       DQ
B - Final
  9 Everglades (Miramar)                        5:40.52    5:29.48         18  
     1) Bokobza, Tali 11                2) Padilla, Karla 10              
     3) Gorbea, Rebeka 11               4) Fernandez, Kayla 10            
       38.20  1:23.79  2:06.06  2:57.25  3:34.69  4:18.91  4:51.10  5:29.48
 10 McArthur (Hollywood)                        5:37.68    5:32.78         14  
     1) Marmolejo, Gabriella 9          2) Guzman, Mitchell 11            
     3) Metzler, Laura 12               4) Esquenazi, Michelle 12         
       36.80  1:17.89  2:00.96  2:49.42  3:27.65  4:18.43  4:50.15  5:32.78
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Bay (Weston)                              3:45.93    3:57.02        
     1) Oliver, Tiffany 10              2) Cabrera, Maria 11              
     3) Dodero, Megan 9                 4) Phelan, Brittany 10            
       26.43    54.49  1:23.16  1:54.94  2:23.88  2:55.51  3:24.91  3:57.02
  2 St. Thomas Aquinas                                3:38.80    4:03.90        
     1) Cianci, Alex 12                 2) Monaghan, Brittany 11          
     3) Wanliss, Ahkianne 10            4) Marin, Krista 11               
       28.93    59.61  1:28.81  2:00.74  2:29.80  3:02.14  3:32.24  4:03.90
  3 South Plantation                                  4:11.70    4:04.27        
     1) Wilson, Kristin 11              2) McWilliams, Emily 10           
     3) Landis, Shelby 11               4) Montes, Laura 12               
       29.41    59.80  1:29.27  2:04.39  2:33.38  3:09.35  3:33.94  4:04.27
  4 Western (Davie)                                   4:15.00    4:22.55        
     1) Laichak, Kaitlyn 12             2) Campbell, Cheriesse 10         
     3) Rittenhouse, Chloe 10           4) Funderburke, Erika 10          
       28.86  1:00.15  1:33.35  2:10.08  2:42.18  3:18.18  3:49.10  4:22.55
  5 Flanagan (Pembroke Pines)                         4:30.59    4:42.50        
     1) Medina, Stephanie 10            2) Bedoya, Tatiana 9              
     3) Mansur, Andrea 10               4) Mora, Maria 12                 
       35.52  1:14.49  1:33.56  2:20.99  2:54.96  3:33.92  4:07.02  4:42.50
  6 Hollywood Hills (Hollywood)                       4:39.00    4:50.27        
     1) Zeitlin, Zoey 10                2) Zeitlin, Keely 10              
     3) Fabian, Eliza 11                4) Galvez, Stephanie 11           
       33.96  1:12.75  1:48.89  2:29.94  3:02.37  3:37.50  4:10.32  4:50.27
  7 South Broward (Hollywood)                         4:45.79    5:05.22        
     1) Kelley, Shaina 11               2) Braham, Anita 10               
     3) Strimbu, Jessica 10             4) Kelley, Megan 12               
       37.47  1:19.54  1:53.42  2:47.47  3:14.41  4:03.86  4:28.34  5:05.22
  8 Cooper City                                       5:09.00    5:10.51        
     1) Georgi, Amanda 12               2) Gifford, Becky 12              
     3) Payne, Courtney 11              4) Sanchez, Estefania 10          
       35.71  1:15.01  1:54.98  2:44.19  3:17.92  3:59.61  4:31.71  5:10.51
-------------------------------------------------------------------------
  9 McArthur (Hollywood)                              5:31.12    5:37.68        
     1) Marmolejo, Gabriella 9          2) Guzman, Mitchell 11            
     3) Metzler, Laura 12               4) Esquenazi, Michelle 12         
       39.38  1:21.15  2:03.31  2:54.21  3:31.93  4:19.36  4:53.71  5:37.68
 10 Everglades (Miramar)                              5:40.00    5:40.52        
     1) Fernandez, Kayla 10             2) Gorbea, Rebeka 11              
     3) Bokobza, Tali 11                4) Padilla, Karla 10              
       39.36  1:22.92  2:07.53  2:58.48  3:40.74  4:28.34  5:01.91  5:40.52
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cypress Bay (Weston)                        3:36.99    3:16.84         40  
     1) Spire, Sean 12                  2) Marcano, Octavio 11            
     3) Santana, Mario 12               4) Sgrignoli, Kory 12             
       23.26    48.71  1:11.67  1:37.04  2:00.54  2:26.74  2:50.32  3:16.84
  2 Western (Davie)                             3:33.77    3:22.20         34  
     1) Rodrigues, Vitor 10             2) Rodrigues, Mathew 12           
     3) Alford, Vincent 11              4) Raymond, Jeff 12               
       23.71    49.52  1:14.13  1:42.13  2:07.60  2:36.42  2:58.07  3:22.20
  3 St. Thomas Aquinas                          3:38.69    3:29.56         32  
     1) Powell, Roger 9                 2) Gutierrez, Evan 12             
     3) Cabrera, Diego 11               4) Frey, Eric 11                  
       25.80    53.75  1:17.22  1:43.71  2:09.78  2:37.18  3:02.18  3:29.56
  4 Everglades (Miramar)                        3:43.54    3:40.93         30  
     1) Coo, Gustavo 10                 2) Franco, Max 12                 
     3) Szakacs-Bodor, Denes 9          4) Estrada, Alex 11               
       28.40    59.63  1:25.31  1:53.63  2:20.19  2:49.84  3:14.22  3:40.93
  5 South Plantation                            3:43.82    3:41.69         28  
     1) Montenegro, Brian 9             2) Jacas, Sergio 12               
     3) Diamond, Matthew 9              4) Montenegro, Roger 12           
       27.75    57.30  1:24.19  1:53.69  2:19.85  2:48.92  3:13.79  3:41.69
  6 Flanagan (Pembroke Pines)                   3:57.32    3:55.07         26  
     1) Coote, Nicholas 10              2) Murcia, Pedro 10               
     3) Goldstein, Brian 12             4) Vanvoorhis, Ethan 12           
       28.09    59.10  1:28.63  2:01.81  2:28.62  2:59.52  3:26.13  3:55.07
  7 McArthur (Hollywood)                        4:44.93    4:35.74         24  
     1) Barabe, Joshua 10               2) Byers, George 11               
     3) Rossi, Rafael 11                4) Florio, Joseph 12              
       29.84  1:05.97  1:39.28  2:22.58  2:50.45  3:28.72  3:59.66  4:35.74
  8 Hollywood Hills (Hollywood)                 4:26.77    4:36.73         22  
     1) Delmonaco, Joshua 12            2) Kugelman, Ryan 11              
     3) Solorzano, Adrian 10            4) Neuman, Amit 11                
       30.67  1:06.59  1:39.34  2:52.11  3:26.35           3:58.89  4:36.73
B - Final
  9 Cooper City                                 5:01.98    4:50.42         18  
     1) Lopez, Anthony 10               2) Rey, Jesse 12                  
     3) Sehres, Harrison 10             4) Povian, Richard 10             
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Western (Davie)                                   3:27.00    3:33.77        
     1) Rodrigues, Vitor 10             2) Rodrigues, Mathew 12           
     3) Alford, Vincent 11              4) Raymond, Jeff 12               
       24.78    51.28  1:17.16  1:47.00  2:13.61  2:43.32  3:06.89  3:33.77
  2 Cypress Bay (Weston)                              3:16.62    3:36.99        
     1) Spire, Sean 12                  2) Marcano, Octavio 11            
     3) Villar, Gil 10                  4) Sgrignoli, Kory 12             
       25.34    51.43  1:16.27  1:44.81  2:09.95  2:39.89  3:07.69  3:36.99
  3 St. Thomas Aquinas                                3:30.00    3:38.69        
     1) Guensler, Dereck 11             2) Phillips, Hunter 10            
     3) Tucci, Michael 11               4) Cabrera, Diego 11              
       25.03    54.02  1:20.14  1:49.83  2:16.36  2:45.40  3:11.63  3:38.69
  4 Everglades (Miramar)                              3:50.21    3:43.54        
     1) Coo, Gustavo 10                 2) Franco, Max 12                 
     3) Szakacs-Bodor, Denes 9          4) Estrada, Alex 11               
       27.79    59.22  1:25.59  1:54.16  2:21.07  2:51.50  3:16.35  3:43.54
  5 South Plantation                                  3:43.10    3:43.82        
     1) Montenegro, Brian 9             2) Jacas, Sergio 12               
     3) Diamond, Matthew 9              4) Montenegro, Roger 12           
       27.31    56.94  1:23.65  1:53.40  2:20.89  2:50.45  3:15.72  3:43.82
  6 Flanagan (Pembroke Pines)                         3:55.32    3:57.32        
     1) Pena, Gabrielle 9               2) Goldstein, Brian 12            
     3) Coote, Nicholas 10              4) Vanvoorhis, Ethan 12           
       27.90    58.35  1:27.10  2:01.92  2:30.86  3:03.64  3:29.23  3:57.32
  7 Hollywood Hills (Hollywood)                       4:31.10    4:26.77        
     1) Delmonaco, Joshua 12            2) Kugelman, Ryan 11              
     3) Solorzano, Adrian 10            4) Kelly, Justin 10               
       30.49  1:06.37  1:38.33  2:21.30  2:51.56  3:26.78  3:54.18  4:26.77
  8 McArthur (Hollywood)                              4:49.64    4:44.93        
     1) Barabe, Joshua 10               2) Byers, George 11               
     3) Bernardi, William 11            4) Florio, Joseph 12              
       30.23  1:05.58  1:38.64  2:20.57  2:56.58  3:36.85  4:08.50  4:44.93
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper City                                       4:58.00    5:01.98        
     1) Lopez, Anthony 10               2) Rey, Jesse 12                  
     3) Sehres, Harrison 10             4) Povian, Richard 10             
       32.70  1:10.40  1:29.76  2:21.33  2:58.91  3:37.60  4:17.59  5:01.98
 -- South Broward (Hollywood)                         4:46.64        SCR        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. St. Thomas Aquinas                  558   2. Cypress Bay (Weston)              413.5
  3. Flanagan (Pembroke Pines)           183   4. South Plantation                    173
  5. Western (Davie)                     145   6. Everglades (Miramar)                137
  7. Cooper City                       133.5   8. South Broward (Hollywood)           108
  9. Hollywood Hills (Hollywood)          87  10. McArthur (Hollywood)                 80
 11. Miramar                               4                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Cypress Bay (Weston)                549   2. St. Thomas Aquinas                332.5
  3. Western (Davie)                     223   4. Flanagan (Pembroke Pines)           211
  5. South Plantation                    185   6. Everglades (Miramar)                173
  7. Cooper City                         104   8. South Broward (Hollywood)          90.5
  9. McArthur (Hollywood)                 65  10. Hollywood Hills (Hollywood)          40
 11. Miramar                               4