2007 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 1

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/30/2007 08:14 AM
                             FHSAA - 3A District 1                             
                     Bartram Trail-Cecil Recreation Center                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Buchholtz (Gainesville)                           1:55.38    1:53.19        
     1) Flanagan, Riley SO              2) Daly, Ali JR                   
     3) Harrison, Hollie JR             4) Branin, Lauren SR              
       28.09  1:00.16  1:27.90  1:53.19                                    
  2 Spruce Creek (Port Orange)                        1:56.65    1:54.93        
     1) Casey, Shaun 9                  2) Venable, Robyn 10              
     3) Grams, Emily 9                  4) Plunkett, Shannon 11           
       28.43  1:01.59  1:28.57  1:54.93                                    
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:56.60    1:56.52        
     1) Stockwell, Rachel SR            2) Collins, Lynsi JR              
     3) Wallace, Katie SR               4) Williams, Erica JR             
       31.60  1:03.30  1:31.72  1:56.52                                    
  4 Fletcher (Neptune Beach)                          1:58.13    1:57.89        
     1) Montgomery, Elizabeth 10        2) Blount, Samantha 12            
     3) Babillis, Julia 11              4) Montgomery, Sarah 12           
       30.93  1:04.46  1:32.55  1:57.89                                    
  5 Niceville                                         2:00.40    1:58.85        
     1) Caulkins, Devon FR              2) Baumgartner, Shelby JR         
     3) Peek, Lindy SR                  4) Voigt, Emily SR                
       30.78  1:04.17  1:30.86  1:58.85                                    
  6 Fleming Island                                    1:57.82    1:58.91        
     1) Reed, Cara JR                   2) Love, Shannon FR               
     3) Harper, Lowry FR                4) Switanek, Kiley JR             
       30.15  1:04.23  1:32.85  1:58.91                                    
  7 Orange Park                                       1:59.67    1:59.99        
     1) Lumley, Megan FR                2) Ruiz, Jamie JR                 
     3) Zander, Katherine FR            4) Dougherty, Emily SR            
       31.15  1:06.40  1:33.15  1:59.99                                    
 -- Mandarin (Jacksonville)                           1:56.88         DQ        
      False start - Misc
     1) Hinojosa, Nikki JR              2) Ibanez, Tiffany SR             
     3) Steele, Melissa SR              4) Fountain, Jennifer SR          
       30.97  1:04.02  1:32.14       DQ                                    
B - Final
  9 Sandalwood (Jacksonville)                         2:04.54    2:06.37        
     1) Taylor, Brooke                  2) Blair, Codi                    
     3) Davis, Casey                    4) Joubert, Alyssa                
       33.62  1:07.18  1:38.63  2:06.37                                    
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      2:11.13    2:09.01        
     1) Godoy, Sara 12                  2) Dal Bianco, Laura 11           
     3) DeAugustino, Sarah 12           4) Smith, Nichole 12              
       35.52  1:09.62  1:40.47  2:09.01                                    
 11 DeLand                                            2:13.35    2:12.25        
     1) Coffey, Carolyn 9               2) Lewitt, Tyler 10               
     3) Lewitt, Britni 12               4) Wilder, Keeley 10              
       34.79  1:11.12  1:43.21  2:12.25                                    
 12 Gainesville                                       2:17.17    2:16.29        
     1) Lutz, Julia 9                   2) Diekow, Ashley 10              
     3) Briant, Hannah 9                4) Kortus, Natalie 11             
       35.73  1:14.52  1:46.95  2:16.29                                    
 -- Deltona                                           2:31.68         NS        
Preliminaries
 -- Pine Ridge (Deltona)                                  DQ                    
     1) Patterson, Kelly 11             2) Passaro, Emily 12              
     3) Tate, Raechel 12                4) Brown, Sarah 9                 
       41.85  1:27.07  2:03.94       DQ                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Buchholtz (Gainesville)                           1:53.87    1:55.38 q      
     1) Soltis, Sarah SO                2) Daly, Ali JR                   
     3) Harrison, Hollie JR             4) Branin, Lauren SR              
       29.96  1:01.96  1:29.80  1:55.38                                    
  2 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:56.98    1:56.60 q      
     1) Stockwell, Rachel SR            2) Collins, Lynsi JR              
     3) Brewer, Kathryn FR              4) Williams, Erica JR             
       30.76  1:03.76  1:31.96  1:56.60                                    
  3 Spruce Creek (Port Orange)                        1:54.15    1:56.65 q      
     1) Casey, Shaun 9                  2) Venable, Robyn 10              
     3) Grams, Emily 9                  4) Plunkett, Shannon 11           
       29.08  1:02.78  1:30.43  1:56.65                                    
  4 Mandarin (Jacksonville)                           1:59.87    1:56.88 q      
     1) Hinojosa, Nikki JR              2) Ibanez, Tiffany SR             
     3) Steele, Melissa SR              4) Fountain, Jennifer SR          
       33.86  1:03.32  1:31.62  1:56.88                                    
  5 Fleming Island                                    1:58.50    1:57.82 q      
     1) Reed, Cara JR                   2) Love, Shannon FR               
     3) Harper, Lowry FR                4) Switanek, Kiley JR             
       29.90  1:03.38  1:31.73  1:57.82                                    
  6 Fletcher (Neptune Beach)                          2:00.00    1:58.13 q      
     1) Montgomery, Elizabeth 10        2) Blount, Samantha 12            
     3) Babillis, Julia 11              4) Montgomery, Sarah 12           
       30.52  1:03.78  1:32.52  1:58.13                                    
  7 Orange Park                                       1:58.65    1:59.67 q      
     1) Lumley, Megan FR                2) Ruiz, Jamie JR                 
     3) Zander, Katherine FR            4) Dougherty, Emily SR            
       31.01  1:05.67  1:32.73  1:59.67                                    
  8 Niceville                                         1:58.30    2:00.40 q      
     1) Caulkins, Devon FR              2) Baumgartner, Shelby JR         
     3) Peek, Lindy SR                  4) Voigt, Emily SR                
       30.13  1:04.30  1:32.36  2:00.40                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sandalwood (Jacksonville)                         2:11.31    2:04.54 q      
     1) Taylor, Brooke                  2) Blair, Codi                    
     3) Davis, Casey                    4) Joubert, Alyssa                
       33.33  1:06.65  1:37.63  2:04.54                                    
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      2:07.02    2:11.13 q      
     1) Godoy, Sara 12                  2) Dal Bianco, Laura 11           
     3) DeAugustino, Sarah 12           4) Smith, Nichole 12              
       33.62  1:08.59  1:40.98  2:11.13                                    
 11 DeLand                                            2:17.39    2:13.35 q      
     1) Coffey, Carolyn 9               2) Lewitt, Tyler 10               
     3) Lewitt, Britni 12               4) Wilder, Keeley 10              
       34.92  1:11.12  1:43.08  2:13.35                                    
 12 Gainesville                                       2:10.00    2:17.17 q      
     1) Lutz, Julia 9                   2) Diekow, Ashley 10              
     3) Briant, Hannah 9                4) Kortus, Natalie 11             
       34.85  1:14.13  1:47.26  2:17.17                                    
 13 Deltona                                           2:34.10    2:31.68 q      
     1) Krueger, Sarah                  2) Yilk, Charlotte 12             
     3) Wood, Kayla 11                  4) Rudolph, Allison 11            
       38.95  1:20.03  2:00.51  2:31.68                                    
 -- Pine Ridge (Deltona)                              2:48.00         DQ q      
      Stroke Infraction swimmer #1
     1) Patterson, Kelly 11             2) Passaro, Emily 12              
     3) Tate, Raechel 12                4) Brown, Sarah 9                 
       41.85  1:27.07  2:03.94       DQ                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fletcher (Neptune Beach)                          1:42.78    1:42.52        
     1) Ehlers, Blake 9                 2) Pfahler, Cameron 11            
     3) Sweeten, Scott 12               4) Dunbar, Corey 9                
       26.50    55.59  1:20.07  1:42.52                                    
  2 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:43.66    1:43.95        
     1) Jacob, Eric SR                  2) Carillon, Charles SR           
     3) Prior, Lance SR                 4) Lowe, Zach SO                  
       27.43    55.89  1:20.92  1:43.95                                    
  3 Fleming Island                                    1:44.70    1:44.45        
     1) Musco, Chris SR                 2) Lane, Will SO                  
     3) Musser, Kurt JR                 4) Wimberly, Chad JR              
       27.31    56.88  1:22.59  1:44.45                                    
  4 Niceville                                         1:45.16    1:44.83        
     1) Spock, Ross SO                  2) Thornton, Travis SR            
     3) Roberts, Ross JR                4) Montgomery, Dallas FR          
       25.49    56.44  1:20.83  1:44.83                                    
  5 Spruce Creek (Port Orange)                        1:45.76    1:44.98        
     1) Johnson, Zack 11                2) Johnson, Josh 10               
     3) Perricone, Phillip 12           4) Warrnell, John 11              
       26.49    56.86  1:22.25  1:44.98                                    
  6 Gainesville                                       1:48.55    1:46.86        
     1) Halfacre, Jeffrey 12            2) Carusone, Jeremy 12            
     3) Thompson, Christopher 11        4) Beebe, James 12                
       25.31    54.66  1:22.54  1:46.86                                    
  7 Buchholtz (Gainesville)                           1:50.36    1:50.41        
     1) Shimansky, Drew FR              2) Chvetsov, Stan SR              
     3) Clare-Salzler, Zak SR           4) Park, John SR                  
       28.42    57.83  1:24.27  1:50.41                                    
  8 Orange Park                                       1:55.89    1:53.49        
     1) Hill, Eric SR                   2) Zander, David FR               
     3) Powers-Young, Sean SO           4) McArdle, Jared JR              
       28.37  1:03.18  1:30.49  1:53.49                                    
B - Final
  9 Mandarin (Jacksonville)                           1:59.96    2:01.36        
     1) Alford, Hunter FR               2) Ward, Spenser JR               
     3) Quoos, Evan JR                  4) Malcomb, Zach SO               
       33.67  1:05.18  1:36.61  2:01.36                                    
 10 Sandalwood (Jacksonville)                         2:04.69    2:03.93        
     1) Niznik, Thomas                  2) Heying, Robert                 
     3) Parise, Christopher             4) Popplewell, Ryan               
       31.51  1:08.45  1:38.72  2:03.93                                    
 11 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      2:05.72    2:04.58        
     1) Whaley, Matt 12                 2) Kalashnikov, Andrei 10         
     3) Quirona, Chance 12              4) Zolotarevskiy, Daniel 9        
              1:05.85  1:35.81  2:04.58                                    
 12 DeLand                                            2:12.21    2:13.27        
     1) Seefried, Wesley 12             2) Daunt, Patrick 12              
     3) Lodge, Jacob 10                 4) Ruckert, Benjamin 9            
       37.33  1:14.16  1:43.51  2:13.27                                    
Preliminaries
 -- Deltona                                               DQ                    
     1) Figueroa, Joel 12               2) Snell, Jacob                   
     3) Butler, Mitchell 12             4) Rudolph, Jessey 11             
       32.37  1:11.35  1:43.60       DQ                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Fletcher (Neptune Beach)                          1:48.00    1:42.78 q      
     1) Ehlers, Blake 9                 2) Pfahler, Cameron 11            
     3) Sweeten, Scott 12               4) Dunbar, Corey 9                
       26.43    56.07  1:20.78  1:42.78                                    
  2 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:43.99    1:43.66 q      
     1) Prior, Lance SR                 2) Carillon, Charles SR           
     3) Lowe, Zach SO                   4) Jacob, Eric SR                 
       27.30    56.10  1:21.19  1:43.66                                    
  3 Fleming Island                                    1:44.46    1:44.70 q      
     1) Musco, Chris SR                 2) Lane, Will SO                  
     3) Musser, Kurt JR                 4) Wimberly, Chad JR              
       26.76    56.71  1:22.64  1:44.70                                    
  4 Niceville                                         1:45.71    1:45.16 q      
     1) Spock, Ross SO                  2) Thornton, Travis SR            
     3) Roberts, Ross JR                4) Montgomery, Dallas FR          
       25.83    56.87  1:20.99  1:45.16                                    
  5 Spruce Creek (Port Orange)                        1:46.78    1:45.76 q      
     1) Johnson, Zack 11                2) Johnson, Josh 10               
     3) Perricone, Phillip 12           4) Warrnell, John 11              
       26.68    57.40  1:22.77  1:45.76                                    
  6 Gainesville                                       1:49.00    1:48.55 q      
     1) Halfacre, Jeffrey 12            2) Carusone, Jeremy 12            
     3) Thompson, Christopher 11        4) Beebe, James 12                
       25.02    54.86  1:23.12  1:48.55                                    
  7 Buchholtz (Gainesville)                           1:53.29    1:50.36 q      
     1) Clare-Salzler, Zak SR           2) Park, John SR                  
     3) Shimansky, Drew FR              4) Chvetsov, Stan SR              
       28.70    57.94  1:24.14  1:50.36                                    
  8 Orange Park                                       1:51.32    1:55.89 q      
     1) Hill, Eric SR                   2) Zander, David FR               
     3) Powers-Young, Sean SO           4) McArdle, Jared JR              
       28.87  1:04.47  1:32.42  1:55.89                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mandarin (Jacksonville)                           1:48.75    1:59.96 q      
     1) Alford, Hunter FR               2) Ward, Spenser JR               
     3) Quoos, Evan JR                  4) Malcomb, Zach SO               
       33.02  1:04.59  1:35.15  1:59.96                                    
 10 Sandalwood (Jacksonville)                         2:04.23    2:04.69 q      
     1) Crafton, Paul                   2) Heying, Robert                 
     3) Parise, Christopher             4) Popplewell, Ryan               
       33.30  1:09.71  1:39.73  2:04.69                                    
 11 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      2:04.10    2:05.72 q      
     1) Whaley, Matt 12                 2) Kalashnikov, Andrei 10         
     3) Quirona, Chance 12              4) Zolotarevskiy, Daniel 9        
       31.73  1:06.30  1:35.61  2:05.72                                    
 12 DeLand                                            2:16.30    2:12.21 q      
     1) Seefried, Wesley 12             2) Daunt, Patrick 12              
     3) Lodge, Jacob 10                 4) Ruckert, Benjamin 9            
       36.58  1:13.30  1:42.89  2:12.21                                    
 -- Deltona                                           2:09.00         DQ q      
     1) Figueroa, Joel 12               2) Snell, Jacob                   
     3) Butler, Mitchell 12             4) Rudolph, Jessey 11             
       32.37  1:11.35  1:43.60       DQ                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C

    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bohunicky, Jamie          JR Buchholtz            1:51.97    1:50.56 AA-A   
       26.53    54.24  1:22.26  1:50.56                                    
  2 Smith, Natalie            12 Gainesville          1:55.46    1:56.03        
       27.08    55.59  1:25.33  1:56.03                                    
  3 Steele, Melissa           SR Mandarin             1:59.82    1:57.26        
       27.40    56.45  1:26.90  1:57.26                                    
  4 Grams, Ginny               9 Spruce Creek         1:56.95    1:57.87        
       27.89    57.90  1:28.31  1:57.87                                    
  5 Deer, Kayla               11 Spruce Creek         2:02.83    2:00.94        
       28.73    59.25  1:30.31  2:00.94                                    
  6 Glass, Julie              SR Bartram Trail        2:01.40    2:01.82        
       28.16    58.76  1:30.34  2:01.82                                    
  7 Rocheleau, Jessica        FR Bartram Trail        2:02.46    2:02.14        
       28.28    58.28  1:29.67  2:02.14                                    
  8 Soltis, Katie             SR Buchholtz            2:03.86    2:04.32        
       29.17  1:00.56  1:32.38  2:04.32                                    
B - Final
  9 Hanft, Marie              11 Spruce Creek         2:05.58    2:05.04        
       29.37  1:00.89  1:32.88  2:05.04                                    
 10 Watson, Ashley            JR Mandarin             2:08.18    2:06.69        
       29.54  1:01.50  1:33.93  2:06.69                                    
 11 Shepard, Anna             SR Mandarin             2:09.80    2:09.30        
       30.06  1:02.65  1:36.34  2:09.30                                    
 12 Petersohn, Halie           9 Spruce Creek         2:11.36    2:09.39        
       30.95  1:03.90  1:37.31  2:09.39                                    
 13 Douglas, Samantha         10 Fletcher             2:10.55    2:10.73        
       30.12  1:03.26  1:37.54  2:10.73                                    
 14 Ghandour, Kristen         10 Fletcher             2:14.43    2:10.81        
       30.22  1:03.59  1:37.50  2:10.81                                    
 15 Smyder, Sarah             FR Buchholtz            2:09.82    2:14.32        
       31.21  1:05.90  1:40.94  2:14.32                                    
 16 Morgan, Krissy            FR Fleming Island       2:15.84    2:14.78        
       29.78  1:04.47  1:40.57  2:14.78                                    
Preliminaries
 17 Langenfelder, Kate        SR Bartram Trail        2:16.80                   
       31.64  1:06.08  1:41.95  2:16.80                                    
 18 Rucker, Kristin           SR Mandarin             2:18.40                   
       32.28  1:06.92  1:42.72  2:18.40                                    
 19 Whited, Kaitlin            9 Fletcher             2:18.61                   
       31.86  1:07.07  1:43.30  2:18.61                                    
 20 Barth, Jessie             FR Niceville            2:18.65                   
       32.25  1:07.05  1:43.16  2:18.65                                    
 21 Briant, Hannah             9 Gainesville          2:18.71                   
       31.88  1:07.25  1:43.34  2:18.71                                    
 22 Elderdice, Janie          JR Bartram Trail        2:19.22                   
       31.44  1:06.79  1:43.18  2:19.22                                    
 23 Carden, Catie             FR Niceville            2:20.37                   
       32.19  1:08.00  1:45.00  2:20.37                                    
 24 Hutfles, Leia             10 Fletcher             2:20.67                   
       31.61  1:06.18  1:42.76  2:20.67                                    
 25 Campbell, Taylor          FR Fleming Island       2:26.80                   
       35.76  1:10.26  1:51.45  2:26.80                                    
 26 Stites, Kelsey            JR Orange Park          2:30.80                   
       32.42  1:09.66  1:50.12  2:30.80                                    
 27 Derousie, Heather         JR Orange Park          2:32.42                   
       32.72  1:10.17  1:51.83  2:32.42                                    
 28 Hansen, McKenna           SO Niceville            2:33.28                   
       36.34  1:16.28  2:33.28                                             
 29 Buffin, Kaitlan           SR Fleming Island       2:34.23                   
       33.57  1:11.43  1:53.49  2:34.23                                    
 30 Smoleroff, Kaitlyn        11 Deland               2:37.80                   
       36.75  1:16.63  1:58.23  2:37.80                                    
 31 Stewart, Molly               Sandalwood           2:38.89                   
       34.08  1:14.57  1:57.59  2:38.89                                    
 32 Marcusky, Amanda          10 FlaglerPalmCoast     2:39.05                   
       34.96  1:15.14  1:57.79  2:39.05                                    
 33 Reynolds, Ashley          11 FlaglerPalmCoast     2:41.18                   
       36.88  1:17.15  1:59.35  2:41.18                                    
 34 Wright, Taryn             SO Orange Park          2:43.13                   
       34.69  1:15.95  1:59.85  2:43.13                                    
 35 Diehlman, Lindsey          9 Buchholtz            2:43.17                   
       34.03           2:00.44  2:43.17                                    
 36 Hirt, Lindsey             12 Deland               2:44.63                   
       36.78  1:19.18  2:03.61  2:44.63                                    
 37 Mula, Nichole                Deltona              2:45.21                   
       35.64  1:18.11  2:01.89  2:45.21                                    
 38 Wood, Kayla               11 Deltona              2:46.21                   
       37.60  1:19.23  2:02.96  2:46.21                                    
 39 Cibiras, Brittany         10 FlaglerPalmCoast     2:47.26                   
       38.34  1:20.63  2:04.84  2:47.26                                    
 40 Lutz, Julia                9 Gainesville          2:47.51                   
       34.90  1:15.49  2:04.06  2:47.51                                    
 41 Coughlin, McKenzie        FR Fleming Island       2:49.52                   
       36.04  1:19.09  2:05.78  2:49.52                                    
 42 Jawahir, Nyasha           12 Deland               2:49.84                   
       37.79  1:19.62  2:05.38  2:49.84                                    
 43 Yilk, Charlotte           12 Deltona              2:55.91                   
       36.85           2:08.75  2:55.91                                    
 44 McMullen, Justine            Sandalwood           2:59.64                   
       38.89  1:25.40  2:13.74  2:59.64                                    
 45 Alim, Gabriela             9 Gainesville          3:36.95                   
       42.88  1:40.68  2:40.30  3:36.95                                    
 -- Brandenberg, Jordan       FR Orange Park              DQ                    
 -- Erndl, Emily              10 Deland                   DQ                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bohunicky, Jamie          JR Buchholtz            1:48.12    1:51.97 qAA-C  
       26.53    54.82  1:23.69  1:51.97                                    
  2 Smith, Natalie            12 Gainesville          1:52.00    1:55.46 q      
       27.73    57.08  1:26.36  1:55.46                                    
  3 Grams, Ginny               9 Spruce Creek         1:52.50    1:56.95 q      
       27.67    57.86  1:27.75  1:56.95                                    
  4 Steele, Melissa           SR Mandarin             1:58.56    1:59.82 q      
       27.68    57.60  1:28.78  1:59.82                                    
  5 Glass, Julie              SR Bartram Trail        2:03.14    2:01.40 q      
       28.22    59.08  1:30.69  2:01.40                                    
  6 Rocheleau, Jessica        FR Bartram Trail        2:06.95    2:02.46 q      
       28.01    58.34  1:30.10  2:02.46                                    
  7 Deer, Kayla               11 Spruce Creek         1:59.50    2:02.83 q      
       29.20  1:00.53  1:32.11  2:02.83                                    
  8 Soltis, Katie             SR Buchholtz            2:00.44    2:03.86 q      
       28.81    59.37  1:31.45  2:03.86                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hanft, Marie              11 Spruce Creek         2:05.19    2:05.58 q      
       29.61  1:01.58  1:33.70  2:05.58                                    
 10 Watson, Ashley            JR Mandarin             2:09.30    2:08.18 q      
       28.82  1:00.89  1:34.29  2:08.18                                    
 11 Shepard, Anna             SR Mandarin             2:11.64    2:09.80 q      
       30.73  1:03.48  1:36.69  2:09.80                                    
 12 Smyder, Sarah             FR Buchholtz            2:11.79    2:09.82 q      
       30.87  1:04.14  1:37.56  2:09.82                                    
 13 Douglas, Samantha         10 Fletcher             2:11.58    2:10.55 q      
       29.71  1:02.77  1:36.78  2:10.55                                    
 14 Petersohn, Halie           9 Spruce Creek         2:09.95    2:11.36 q      
       31.42  1:04.98  1:39.28  2:11.36                                    
 15 Ghandour, Kristen         10 Fletcher             2:11.78    2:14.43 q      
       29.95  1:03.79  1:39.02  2:14.43                                    
 16 Morgan, Krissy            FR Fleming Island       2:11.91    2:15.84 q      
       29.92  1:04.84  1:40.37  2:15.84                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Langenfelder, Kate        SR Bartram Trail        2:19.20    2:16.80        
       31.64  1:06.08  1:41.95  2:16.80                                    
 18 Rucker, Kristin           SR Mandarin             2:20.14    2:18.40        
       32.28  1:06.92  1:42.72  2:18.40                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Whited, Kaitlin            9 Fletcher             2:18.27    2:18.61        
       31.86  1:07.07  1:43.30  2:18.61                                    
 20 Barth, Jessie             FR Niceville            2:17.89    2:18.65        
       32.25  1:07.05  1:43.16  2:18.65                                    
 21 Briant, Hannah             9 Gainesville          2:05.91    2:18.71        
       31.88  1:07.25  1:43.34  2:18.71                                    
 22 Elderdice, Janie          JR Bartram Trail        2:22.74    2:19.22        
       31.44  1:06.79  1:43.18  2:19.22                                    
 23 Carden, Catie             FR Niceville            2:27.07    2:20.37        
       32.19  1:08.00  1:45.00  2:20.37                                    
 24 Hutfles, Leia             10 Fletcher             2:20.44    2:20.67        
       31.61  1:06.18  1:42.76  2:20.67                                    
 25 Campbell, Taylor          FR Fleming Island       2:20.62    2:26.80        
       35.76  1:10.26  1:51.45  2:26.80                                    
 26 Stites, Kelsey            JR Orange Park          2:29.11    2:30.80        
       32.42  1:09.66  1:50.12  2:30.80                                    
 27 Derousie, Heather         JR Orange Park          2:29.00    2:32.42        
       32.72  1:10.17  1:51.83  2:32.42                                    
 28 Hansen, McKenna           SO Niceville            2:41.20    2:33.28        
       36.34  1:16.28  2:33.28                                             
 29 Buffin, Kaitlan           SR Fleming Island       2:35.34    2:34.23        
       33.57  1:11.43  1:53.49  2:34.23                                    
 30 Smoleroff, Kaitlyn        11 Deland               2:42.08    2:37.80        
       36.75  1:16.63  1:58.23  2:37.80                                    
 31 Stewart, Molly               Sandalwood           2:34.53    2:38.89        
       34.08  1:14.57  1:57.59  2:38.89                                    
 32 Marcusky, Amanda          10 FlaglerPalmCoast     2:47.77    2:39.05        
       34.96  1:15.14  1:57.79  2:39.05                                    
 33 Reynolds, Ashley          11 FlaglerPalmCoast     2:42.33    2:41.18        
       36.88  1:17.15  1:59.35  2:41.18                                    
 34 Wright, Taryn             SO Orange Park          2:44.18    2:43.13        
       34.69  1:15.95  1:59.85  2:43.13                                    
 35 Diehlman, Lindsey          9 Buchholtz            2:45.25    2:43.17        
       34.03           2:00.44  2:43.17                                    
 36 Hirt, Lindsey             12 Deland               2:38.10    2:44.63        
       36.78  1:19.18  2:03.61  2:44.63                                    
 37 Mula, Nichole                Deltona              2:41.00    2:45.21        
       35.64  1:18.11  2:01.89  2:45.21                                    
 38 Wood, Kayla               11 Deltona              2:35.00    2:46.21        
       37.60  1:19.23  2:02.96  2:46.21                                    
 39 Cibiras, Brittany         10 FlaglerPalmCoast     2:44.18    2:47.26        
       38.34  1:20.63  2:04.84  2:47.26                                    
 40 Lutz, Julia                9 Gainesville          2:10.00    2:47.51        
       34.90  1:15.49  2:04.06  2:47.51                                    
 41 Coughlin, McKenzie        FR Fleming Island       2:46.14    2:49.52        
       36.04  1:19.09  2:05.78  2:49.52                                    
 42 Jawahir, Nyasha           12 Deland               2:40.33    2:49.84        
       37.79  1:19.62  2:05.38  2:49.84                                    
 43 Yilk, Charlotte           12 Deltona              2:54.00    2:55.91        
       36.85           2:08.75  2:55.91                                    
 44 McMullen, Justine            Sandalwood           3:00.39    2:59.64        
       38.89  1:25.40  2:13.74  2:59.64                                    
 45 Alim, Gabriela             9 Gainesville          3:20.00    3:36.95        
       42.88  1:40.68  2:40.30  3:36.95                                    
 -- Erndl, Emily              10 Deland               2:24.15         DQ q      
      Did not finish
 -- Brandenberg, Jordan       FR Orange Park          3:05.15         DQ q      
      Did not finish
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        

                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ehlers, Blake              9 Fletcher             1:47.38    1:48.11        
       25.50    53.23  1:21.29  1:48.11                                    
  2 Lochte, Devon             12 Spruce Creek         1:50.85    1:48.78        
       26.24    54.13  1:21.97  1:48.78                                    
  3 Petersohn, Tyler          11 Spruce Creek         1:51.19    1:49.96        
       25.31    52.82  1:21.30  1:49.96                                    
  4 Thornton, Travis          SR Niceville            1:52.13    1:52.29        
       25.95    54.06  1:23.05  1:52.29                                    
  5 Pereira, Dominic          10 Fletcher             1:51.80    1:53.02        
       26.63    55.84  1:24.50  1:53.02                                    
  6 Collum, William           12 Deland               1:53.17    1:53.04        
       25.51    54.28  1:23.84  1:53.04                                    
  7 Fortner, James            SR Mandarin             1:53.53    1:53.21        
       26.09    55.03  1:24.92  1:53.21                                    
  8 Kazman, Zack              SR Mandarin             1:52.26    1:53.87        
       26.46    55.82  1:25.24  1:53.87                                    
B - Final
  9 Adamec, Asher             12 Fletcher             1:55.46    1:54.52        
       26.67    56.27  1:26.38  1:54.52                                    
 10 Tully, Colin              SR Bartram Trail        1:57.58    1:55.18        
       26.93    55.93  1:25.66  1:55.18                                    
 11 Kivipelto, Andrew         SR Bartram Trail        1:57.25    1:58.49        
       26.79    56.47  1:27.99  1:58.49                                    
 12 Arlington, Joseph          9 Fletcher             2:00.20    2:00.27        
       29.14    59.81  1:30.60  2:00.27                                    
 13 Reichenbach, Matt         FR Fleming Island       2:00.79    2:00.42        
       27.74    58.99  1:30.63  2:00.42                                    
 14 Kinney, Madison           12 Spruce Creek         2:01.86    2:00.53        
       28.94  1:00.03  1:31.64  2:00.53                                    
 15 Doll, Chase               JR Bartram Trail        1:59.88    2:01.22        
       27.47    58.07  1:30.07  2:01.22                                    
 16 Collum, David              9 Deland               2:03.08    2:02.85        
       27.51    58.75  1:31.59  2:02.85                                    
Preliminaries
 17 Shill, Carter             SR Fleming Island       2:04.48                   
       27.11    58.14  1:31.11  2:04.48                                    
 18 Becker, Gabe              JR Orange Park          2:07.28                   
       29.99  1:03.04  1:35.83  2:07.28                                    
 19 Weaver, Luke              12 Spruce Creek         2:07.65                   
       27.89    59.07  1:32.79  2:07.65                                    
 20 Carhuff, Jordan           JR Niceville            2:09.16                   
       27.75    59.78  1:33.83  2:09.16                                    
 21 Lodge, Jacob              10 Deland               2:10.96                   
       30.08  1:03.74  1:37.94  2:10.96                                    
 22 Root, Brandon             JR Fleming Island       2:11.05                   
       28.91  1:07.37  1:36.83  2:11.05                                    
 23 Lavery, Brandon           JR Bartram Trail        2:12.50                   
       29.15  1:01.95  1:37.37  2:12.50                                    
 24 Britt, Connor             FR Fleming Island       2:12.99                   
       30.19  1:02.93  1:37.75  2:12.99                                    
 25 Danese, Josh              FR Mandarin             2:14.31                   
       27.83    59.22  1:35.39  2:14.31                                    
 26 Elmore, Keaton               Sandalwood           2:17.48                   
       30.11  1:03.98  1:40.83  2:17.48                                    
 27 Snell, Johnny                Niceville            2:19.00                   
       32.16  1:07.48  1:43.66  2:19.00                                    
 28 Alford, Hunter            FR Mandarin             2:23.78                   
       30.81  1:07.34  1:47.59  2:23.78                                    
 29 Ruckert, Benjamin          9 Deland               2:23.98                   
       32.22  1:09.67  1:48.71  2:23.98                                    
 30 Sanchez, Richard          11 Deltona              2:24.03                   
       32.15  1:09.29  1:48.56  2:24.03                                    
 31 Harden, Justin               Deltona              2:26.45                   
       32.26  1:08.10  1:46.89  2:26.45                                    
 32 Abbot, Matthew            SO Niceville            2:26.95                   
       31.15  1:08.18  1:47.99  2:26.95                                    
 33 Park, Paul                FR Buchholtz            2:32.97                   
       33.05  1:11.95  1:53.95  2:32.97                                    
 34 Snell, Jacob                 Deltona              2:36.36                   
     1:12.89  1:54.15  2:36.36                                             
 35 Walker, Kyron                Sandalwood           2:37.04                   
     1:15.81  2:00.72  2:37.04                                             
 -- Willhite, Harley             Sandalwood               DQ                    
 -- Smith, Drew               FR Buchholtz                DQ                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ehlers, Blake              9 Fletcher             1:49.57    1:47.38 q      
       25.58    52.81  1:20.24  1:47.38                                    
  2 Lochte, Devon             12 Spruce Creek         1:49.70    1:50.85 q      
       25.90    54.21  1:22.65  1:50.85                                    
  3 Petersohn, Tyler          11 Spruce Creek         1:52.90    1:51.19 q      
       25.61    53.57  1:22.45  1:51.19                                    
  4 Pereira, Dominic          10 Fletcher             1:53.46    1:51.80 q      
       26.07    55.60  1:24.18  1:51.80                                    
  5 Thornton, Travis          SR Niceville            1:50.41    1:52.13 q      
       25.77    53.98  1:23.27  1:52.13                                    
  6 Kazman, Zack              SR Mandarin             1:54.99    1:52.26 q      
       25.35    54.32  1:22.90  1:52.26                                    
  7 Collum, William           12 Deland               1:51.58    1:53.17 q      
       26.08    54.75  1:24.29  1:53.17                                    
  8 Fortner, James            SR Mandarin             1:55.76    1:53.53 q      
       25.24    52.35  1:21.97  1:53.53                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Adamec, Asher             12 Fletcher             1:57.70    1:55.46 q      
       26.62  1:03.83  1:26.50  1:55.46                                    
 10 Kivipelto, Andrew         SR Bartram Trail        1:56.15    1:57.25 q      
       26.83    56.83  1:27.61  1:57.25                                    
 11 Tully, Colin              SR Bartram Trail        2:02.98    1:57.58 q      
       27.30    56.82  1:27.59  1:57.58                                    
 12 Doll, Chase               JR Bartram Trail        2:01.69    1:59.88 q      
       26.45    56.18  1:26.92  1:59.88                                    
 13 Arlington, Joseph          9 Fletcher             2:05.59    2:00.20 q      
       28.51    59.41  1:29.98  2:00.20                                    
 14 Reichenbach, Matt         FR Fleming Island       1:57.20    2:00.79 q      
       27.13    57.54  1:29.15  2:00.79                                    
 15 Kinney, Madison           12 Spruce Creek         2:01.72    2:01.86 q      
       27.17    58.22  1:29.96  2:01.86                                    
 16 Collum, David              9 Deland               2:04.58    2:03.08 q      
       27.64    59.22  1:31.67  2:03.08                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shill, Carter             SR Fleming Island       2:05.67    2:04.48        
       27.11    58.14  1:31.11  2:04.48                                    
 18 Becker, Gabe              JR Orange Park          2:08.33    2:07.28        
       29.99  1:03.04  1:35.83  2:07.28                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Weaver, Luke              12 Spruce Creek         2:07.41    2:07.65        
       27.89    59.07  1:32.79  2:07.65                                    
 20 Carhuff, Jordan           JR Niceville            2:18.41    2:09.16        
       27.75    59.78  1:33.83  2:09.16                                    
 21 Lodge, Jacob              10 Deland               2:20.50    2:10.96        
       30.08  1:03.74  1:37.94  2:10.96                                    
 22 Root, Brandon             JR Fleming Island       2:16.78    2:11.05        
       28.91  1:07.37  1:36.83  2:11.05                                    
 23 Lavery, Brandon           JR Bartram Trail        2:11.28    2:12.50        
       29.15  1:01.95  1:37.37  2:12.50                                    
 24 Britt, Connor             FR Fleming Island       2:10.00    2:12.99        
       30.19  1:02.93  1:37.75  2:12.99                                    
 25 Danese, Josh              FR Mandarin             2:20.00    2:14.31        
       27.83    59.22  1:35.39  2:14.31                                    
 26 Elmore, Keaton               Sandalwood           2:19.53    2:17.48        
       30.11  1:03.98  1:40.83  2:17.48                                    
 27 Snell, Johnny                Niceville            2:26.12    2:19.00        
       32.16  1:07.48  1:43.66  2:19.00                                    
 28 Alford, Hunter            FR Mandarin             2:22.24    2:23.78        
       30.81  1:07.34  1:47.59  2:23.78                                    
 29 Ruckert, Benjamin          9 Deland               2:32.15    2:23.98        
       32.22  1:09.67  1:48.71  2:23.98                                    
 30 Sanchez, Richard          11 Deltona              2:40.00    2:24.03        
       32.15  1:09.29  1:48.56  2:24.03                                    
 31 Harden, Justin               Deltona              2:29.15    2:26.45        
       32.26  1:08.10  1:46.89  2:26.45                                    
 32 Abbot, Matthew            SO Niceville            2:30.85    2:26.95        
       31.15  1:08.18  1:47.99  2:26.95                                    
 33 Park, Paul                FR Buchholtz            2:29.19    2:32.97        
       33.05  1:11.95  1:53.95  2:32.97                                    
 34 Snell, Jacob                 Deltona              2:42.00    2:36.36        
     1:12.89  1:54.15  2:36.36                                             
 35 Walker, Kyron                Sandalwood           2:35.10    2:37.04        
     1:15.81  2:00.72  2:37.04                                             
 -- Willhite, Harley             Sandalwood           2:34.77         DQ q      
      Did not finish
 -- Smith, Drew               FR Buchholtz            2:26.87         DQ q      
      Did not finish
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ballatore, Angelina       SR Buchholtz            2:10.32    2:08.99        
       29.24  1:01.96  1:39.50  2:08.99                                    
  2 Casey, Shaun               9 Spruce Creek         2:13.99    2:09.19        
       29.92  1:02.34  1:41.21  2:09.19                                    
  3 Petersen, Hillary         SO Buchholtz            2:13.64    2:11.11        
       29.21  1:02.64  1:41.02  2:11.11                                    
  4 Blount, Samantha          12 Fletcher             2:15.40    2:15.93        
       29.56  1:04.27  1:44.02  2:15.93                                    
  5 Harper, Lowry             FR Fleming Island       2:18.47    2:16.72        
       29.75  1:04.25  1:45.74  2:16.72                                    
  6 Wynn, Emily               FR Bartram Trail        2:19.64    2:18.12        
       29.80  1:06.80  1:46.05  2:18.12                                    
  7 Soltis, Sarah             SO Buchholtz            2:19.43    2:19.59        
       31.09  1:05.62  1:48.03  2:19.59                                    
  8 Hinojosa, Nikki           JR Mandarin             2:17.72    2:19.66        
       30.28  1:05.61  1:48.53  2:19.66                                    
B - Final
  9 Venable, Robyn            10 Spruce Creek         2:23.08    2:18.08        
       31.68  1:05.66  1:45.71  2:18.08                                    
 10 Wallace, Katie            SR Bartram Trail        2:22.57    2:20.50        
       29.35  1:06.28  1:47.30  2:20.50                                    
 11 Cornejo, Alina            10 Deland               2:22.12    2:20.84        
       30.91  1:07.32  1:48.20  2:20.84                                    
 12 Shanata, Yasmeen          FR Buchholtz            2:22.30    2:22.61        
       32.61  1:09.67  1:48.58  2:22.61                                    
 13 Brewer, Kathryn           FR Bartram Trail        2:25.23    2:25.49        
       29.66  1:07.45  1:52.79  2:25.49                                    
 14 Montgomery, Elizabeth     10 Fletcher             2:27.27    2:25.50        
       30.86  1:06.56  1:52.60  2:25.50                                    
 15 Thompson, Erin            10 Fletcher             2:27.23    2:27.34        
       32.45  1:10.75  1:53.54  2:27.34                                    
 16 Ibanez, Tiffany           SR Mandarin             2:28.27    2:29.36        
       33.13  1:14.09  1:54.01  2:29.36                                    
Preliminaries
 17 Titus, Mary                9 Deland               2:30.24                   
       32.82  1:11.36  1:55.77  2:30.24                                    
 18 Demorest, Kelsey          SR Mandarin             2:31.39                   
       33.55  1:11.85  1:56.73  2:31.39                                    
 19 Grzsvany, Sabrina         10 Spruce Creek         2:34.86                   
       32.99  1:12.68  1:57.89  2:34.86                                    
 20 Robertson, Emily          FR Mandarin             2:35.21                   
       33.53  1:13.98  1:58.59  2:35.21                                    
 21 Lewis, Christie           SO Bartram Trail        2:35.39                   
       33.64  1:12.84  1:58.75  2:35.39                                    
 22 Elliott, Alexis           FR Niceville            2:37.91                   
       35.03  1:15.11  2:01.05  2:37.91                                    
 23 Burford, Allie            SR Orange Park          2:41.06                   
       34.35  1:14.68  2:04.02  2:41.06                                    
 24 Szerba, Margaret          12 Fletcher             2:43.49                   
       35.08  1:16.61  2:05.03  2:43.49                                    
 25 Delowe, Corey              9 Spruce Creek         2:44.18                   
       33.78  1:14.67  2:06.60  2:44.18                                    
 26 Lewitt, Britni            12 Deland               2:47.07                   
       33.63  1:16.51  2:07.00  2:47.07                                    
 27 Blair, Leena                 Sandalwood           2:48.71                   
       34.37  1:16.08  2:08.81  2:48.71                                    
 28 Pranke, Erica             SR Niceville            2:51.17                   
       37.85  1:21.10  2:11.79  2:51.17                                    
 29 Gonzalez, Monika          FR Fleming Island       2:52.10                   
       38.76  1:22.57  2:14.68  2:52.10                                    
 30 Diekow, Ashley            10 Gainesville          2:52.16                   
       40.55  1:24.39  2:13.51  2:52.16                                    
 31 Knight, Britney           FR Fleming Island       2:53.12                   
       39.55  1:23.32  2:14.35  2:53.12                                    
 32 Lewitt, Tyler             10 Deland               2:54.45                   
       38.04  1:23.14  2:13.68  2:54.45                                    
 33 Seal, Skylar                 Sandalwood           2:57.20                   
       35.73  1:20.83  2:14.81  2:57.20                                    
 34 Duty, Andrea              FR Niceville            2:58.58                   
       39.95  1:24.41  2:17.66  2:58.58                                    
 35 Parks, Alison             12 FlaglerPalmCoast     3:04.34                   
       38.54  1:26.54  2:22.65  3:04.34                                    
 36 Bourke, Tara              11 FlaglerPalmCoast     3:05.69                   
       38.58  1:29.67  2:24.57  3:05.69                                    
 37 Krueger, Sarah               Deltona              3:08.15                   
       42.78  1:28.80  2:22.82  3:08.15                                    
 38 Thompson, Bethany         FR Orange Park          3:08.41                   
       40.14  1:29.83  2:22.94  3:08.41                                    
 39 Conroy, Bridget            9 Gainesville          3:09.05                   
       42.44  1:31.94  2:27.68  3:09.05                                    
 40 Mowe, Lauren              FR Orange Park          3:15.32                   
       42.37  1:30.53  2:30.84  3:15.32                                    
 -- Dewitt, Maggie             9 Gainesville              DQ                    
       51.93  1:48.74  3:15.73       DQ                                    
 -- Johnston, Caroline        FR Fleming Island           DQ                    
       42.03  1:32.87  2:24.38       DQ                                    
 -- Froelich, Samantha        SR Orange Park              NS                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ballatore, Angelina       SR Buchholtz            2:08.44    2:10.32 q      
       29.55  1:02.78  1:40.20  2:10.32                                    
  2 Petersen, Hillary         SO Buchholtz            2:11.15    2:13.64 q      
       28.84  1:02.75  1:42.51  2:13.64                                    
  3 Casey, Shaun               9 Spruce Creek         2:11.72    2:13.99 q      
       28.08  1:02.70  1:42.78  2:13.99                                    
  4 Blount, Samantha          12 Fletcher             2:13.48    2:15.40 q      
       29.63  1:03.85  1:43.10  2:15.40                                    
  5 Hinojosa, Nikki           JR Mandarin             2:20.57    2:17.72 q      
       29.75  1:04.19  1:46.11  2:17.72                                    
  6 Harper, Lowry             FR Fleming Island       2:16.81    2:18.47 q      
       29.90  1:04.91  1:47.29  2:18.47                                    
  7 Soltis, Sarah             SO Buchholtz            2:21.56    2:19.43 q      
       30.55  1:05.07  1:47.97  2:19.43                                    
  8 Wynn, Emily               FR Bartram Trail        2:17.06    2:19.64 q      
       29.40  1:05.75  1:46.19  2:19.64                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cornejo, Alina            10 Deland               2:23.29    2:22.12 q      
       31.25  1:07.68  1:49.30  2:22.12                                    
 10 Shanata, Yasmeen          FR Buchholtz            2:37.40    2:22.30 q      
       32.06  1:09.11  1:47.97  2:22.30                                    
 11 Wallace, Katie            SR Bartram Trail        2:24.05    2:22.57 q      
       29.12  1:06.29  1:47.88  2:22.57                                    
 12 Venable, Robyn            10 Spruce Creek         2:18.70    2:23.08 q      
       32.36  1:07.49  1:49.52  2:23.08                                    
 13 Brewer, Kathryn           FR Bartram Trail        2:27.66    2:25.23 q      
       29.91  1:07.44  1:51.80  2:25.23                                    
 14 Thompson, Erin            10 Fletcher             2:28.14    2:27.23 q      
       32.18  1:09.52  1:52.96  2:27.23                                    
 15 Montgomery, Elizabeth     10 Fletcher             2:24.16    2:27.27 q      
       31.27  1:07.17  1:53.77  2:27.27                                    
 16 Ibanez, Tiffany           SR Mandarin             2:32.36    2:28.27 q      
       32.54  1:13.63  1:53.45  2:28.27                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Titus, Mary                9 Deland               2:29.57    2:30.24        
       32.82  1:11.36  1:55.77  2:30.24                                    
 18 Demorest, Kelsey          SR Mandarin             2:33.83    2:31.39        
       33.55  1:11.85  1:56.73  2:31.39                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grzsvany, Sabrina         10 Spruce Creek         2:31.80    2:34.86        
       32.99  1:12.68  1:57.89  2:34.86                                    
 20 Robertson, Emily          FR Mandarin             2:37.87    2:35.21        
       33.53  1:13.98  1:58.59  2:35.21                                    
 21 Lewis, Christie           SO Bartram Trail        2:39.06    2:35.39        
       33.64  1:12.84  1:58.75  2:35.39                                    
 22 Elliott, Alexis           FR Niceville            2:39.87    2:37.91        
       35.03  1:15.11  2:01.05  2:37.91                                    
 23 Burford, Allie            SR Orange Park          2:42.92    2:41.06        
       34.35  1:14.68  2:04.02  2:41.06                                    
 24 Szerba, Margaret          12 Fletcher             2:41.64    2:43.49        
       35.08  1:16.61  2:05.03  2:43.49                                    
 25 Delowe, Corey              9 Spruce Creek         2:39.50    2:44.18        
       33.78  1:14.67  2:06.60  2:44.18                                    
 26 Lewitt, Britni            12 Deland               2:49.53    2:47.07        
       33.63  1:16.51  2:07.00  2:47.07                                    
 27 Blair, Leena                 Sandalwood           2:46.05    2:48.71        
       34.37  1:16.08  2:08.81  2:48.71                                    
 28 Pranke, Erica             SR Niceville            2:46.39    2:51.17        
       37.85  1:21.10  2:11.79  2:51.17                                    
 29 Gonzalez, Monika          FR Fleming Island       2:53.18    2:52.10        
       38.76  1:22.57  2:14.68  2:52.10                                    
 30 Diekow, Ashley            10 Gainesville          2:50.10    2:52.16        
       40.55  1:24.39  2:13.51  2:52.16                                    
 31 Knight, Britney           FR Fleming Island       2:54.77    2:53.12        
       39.55  1:23.32  2:14.35  2:53.12                                    
 32 Lewitt, Tyler             10 Deland               2:59.10    2:54.45        
       38.04  1:23.14  2:13.68  2:54.45                                    
 33 Seal, Skylar                 Sandalwood           3:00.41    2:57.20        
       35.73  1:20.83  2:14.81  2:57.20                                    
 34 Duty, Andrea              FR Niceville            2:59.85    2:58.58        
       39.95  1:24.41  2:17.66  2:58.58                                    
 35 Parks, Alison             12 FlaglerPalmCoast     2:55.96    3:04.34        
       38.54  1:26.54  2:22.65  3:04.34                                    
 36 Bourke, Tara              11 FlaglerPalmCoast     2:56.18    3:05.69        
       38.58  1:29.67  2:24.57  3:05.69                                    
 37 Krueger, Sarah               Deltona              3:07.00    3:08.15        
       42.78  1:28.80  2:22.82  3:08.15                                    
 38 Thompson, Bethany         FR Orange Park          3:07.38    3:08.41        
       40.14  1:29.83  2:22.94  3:08.41                                    
 39 Conroy, Bridget            9 Gainesville          2:55.16    3:09.05        
       42.44  1:31.94  2:27.68  3:09.05                                    
 40 Mowe, Lauren              FR Orange Park          3:12.96    3:15.32        
       42.37  1:30.53  2:30.84  3:15.32                                    
 -- Dewitt, Maggie             9 Gainesville          4:10.00         DQ q      
       51.93  1:48.74  3:15.73       DQ                                    
 -- Johnston, Caroline        FR Fleming Island       3:06.22         DQ q      
      Alternating Kick - fly
       42.03  1:32.87  2:24.38       DQ                                    
 -- Froelich, Samantha        SR Orange Park          2:44.18         NS q      
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clare-Salzler, Zak        SR Buchholtz            2:03.53    2:02.73        
       26.89    59.64  1:34.83  2:02.73                                    
  2 Carusone, Jeremy          12 Gainesville          2:04.80    2:03.56        
       26.43    58.01  1:34.35  2:03.56                                    
  3 Pfahler, Cameron          11 Fletcher             2:05.14    2:03.65        
       27.28    59.47  1:35.15  2:03.65                                    
  4 Carillon, Charles         SR Bartram Trail        2:06.86    2:06.26        
       26.47    59.08  1:35.91  2:06.26                                    
  5 Musco, Chris              SR Fleming Island       2:04.64    2:08.37        
       26.89    58.10  1:37.85  2:08.37                                    
  6 Roberts, Ross             JR Niceville            2:07.57    2:08.53        
       27.27  1:00.33  1:40.05  2:08.53                                    
  7 Johnson, Zack             11 Spruce Creek         2:05.70    2:08.85        
       27.30    59.37  1:38.65  2:08.85                                    
  8 Thompson, Ryan            JR Mandarin             2:09.34    2:09.46        
       28.02  1:00.95  1:39.58  2:09.46                                    
B - Final
  9 Clay, Sterling            10 Fletcher             2:10.30    2:08.40        
       27.48    59.74  1:38.77  2:08.40                                    
 10 Lowe, Zach                SO Bartram Trail        2:12.13    2:13.41        
       28.27  1:02.44  1:43.47  2:13.41                                    
 11 Ratzlaff, Tyler           SO Orange Park          2:19.88    2:18.92        
       28.98  1:03.75  1:47.45  2:18.92                                    
 12 Britt, Lawrence           JR Fleming Island       2:17.34    2:20.00        
       30.50  1:06.58  1:47.28  2:20.00                                    
 13 Burghardt, Michael        10 Fletcher             2:19.87    2:20.89        
       29.32  1:06.97  1:50.04  2:20.89                                    
 14 Caltrider, Tyler          11 Fletcher             2:19.78    2:20.92        
       28.68  1:04.48  1:49.07  2:20.92                                    
 15 Hall, Dylan               JR Fleming Island       2:27.30    2:24.67        
       30.88  1:11.21  1:51.31  2:24.67                                    
 16 Dawd, Gio                 FR Bartram Trail        2:26.24    2:26.45        
       33.90  1:11.75  1:54.40  2:26.45                                    
Preliminaries
 17 Butler, Mitchell          12 Deltona              2:27.40                   
       31.56  1:09.35  1:53.07  2:27.40                                    
 18 Ott, John                 JR Niceville            2:30.24                   
       29.50  1:06.50  1:55.30  2:30.24                                    
 19 Parise, Christopher          Sandalwood           2:34.04                   
       30.47  1:11.99  1:57.37  2:34.04                                    
 20 Park, John                SR Buchholtz            2:36.04                   
       30.06  1:11.88  1:57.36  2:36.04                                    
 21 Knowles, Austin           FR Mandarin             2:38.34                   
       34.64  1:17.50  2:02.53  2:38.34                                    
 22 Ryan, Nick                11 Spruce Creek         2:45.21                   
       31.00  1:16.02  2:06.76  2:45.21                                    
 23 Katona, Steve             11 Spruce Creek         2:47.06                   
       31.45  1:14.90  2:06.80  2:47.06                                    
 -- Wilson, Gordon            11 Spruce Creek             DQ                    
       29.62           1:51.88       DQ                                    
 -- Martino, Garrett          JR Niceville                DQ                    
       37.87           2:18.82       DQ                                    
 -- Scott, William            SR Orange Park              NS                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Clare-Salzler, Zak        SR Buchholtz            1:59.98    2:03.53 q      
       26.79    59.76  1:34.68  2:03.53                                    
  2 Musco, Chris              SR Fleming Island       2:06.06    2:04.64 q      
       26.42    57.62  1:36.12  2:04.64                                    
  3 Carusone, Jeremy          12 Gainesville          2:04.00    2:04.80 q      
       26.77    57.82  1:35.27  2:04.80                                    
  4 Pfahler, Cameron          11 Fletcher             2:05.26    2:05.14 q      
       27.07  1:02.09  1:36.77  2:05.14                                    
  5 Johnson, Zack             11 Spruce Creek         2:06.31    2:05.70 q      
       26.93    58.04  1:36.40  2:05.70                                    
  6 Carillon, Charles         SR Bartram Trail        2:05.93    2:06.86 q      
       26.69    59.79  1:36.71  2:06.86                                    
  7 Roberts, Ross             JR Niceville            2:08.58    2:07.57 q      
       27.26  1:00.11  1:38.81  2:07.57                                    
  8 Thompson, Ryan            JR Mandarin             2:09.20    2:09.34 q      
       27.74  1:00.07  1:39.10  2:09.34                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clay, Sterling            10 Fletcher             2:15.01    2:10.30 q      
       27.57  1:00.64  1:39.86  2:10.30                                    
 10 Lowe, Zach                SO Bartram Trail        2:13.67    2:12.13 q      
       27.62  1:03.06  1:42.94  2:12.13                                    
 11 Britt, Lawrence           JR Fleming Island       2:17.45    2:17.34 q      
       29.14  1:02.46  1:42.14  2:17.34                                    
 12 Caltrider, Tyler          11 Fletcher             2:24.61    2:19.78 q      
       28.37  1:04.43  1:48.26  2:19.78                                    
 13 Burghardt, Michael        10 Fletcher             2:23.71    2:19.87 q      
       29.25  1:07.59  1:47.94  2:19.87                                    
 14 Ratzlaff, Tyler           SO Orange Park          2:17.23    2:19.88 q      
       28.53  1:03.43  1:46.97  2:19.88                                    
 15 Dawd, Gio                 FR Bartram Trail        2:28.94    2:26.24 q      
       32.73  1:11.93  1:53.50  2:26.24                                    
 16 Hall, Dylan               JR Fleming Island       2:30.93    2:27.30 q      
       31.12  1:11.75  1:52.37  2:27.30                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Butler, Mitchell          12 Deltona              2:30.00    2:27.40        
       31.56  1:09.35  1:53.07  2:27.40                                    
 18 Ott, John                 JR Niceville            2:26.51    2:30.24        
       29.50  1:06.50  1:55.30  2:30.24                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parise, Christopher          Sandalwood           2:34.96    2:34.04        
       30.47  1:11.99  1:57.37  2:34.04                                    
 20 Park, John                SR Buchholtz            2:39.37    2:36.04        
       30.06  1:11.88  1:57.36  2:36.04                                    
 21 Knowles, Austin           FR Mandarin             2:55.58    2:38.34        
       34.64  1:17.50  2:02.53  2:38.34                                    
 22 Ryan, Nick                11 Spruce Creek         2:38.71    2:45.21        
       31.00  1:16.02  2:06.76  2:45.21                                    
 23 Katona, Steve             11 Spruce Creek         2:36.11    2:47.06        
       31.45  1:14.90  2:06.80  2:47.06                                    
 -- Wilson, Gordon            11 Spruce Creek         2:25.77         DQ q      
       29.62           1:51.88       DQ                                    
 -- Martino, Garrett          JR Niceville            3:01.00         DQ q      
      Scissors kick - fly
       37.87           2:18.82       DQ                                    
 -- Scott, William            SR Orange Park          2:20.01         NS q      
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ramirez, Lily             12 Gainesville            24.07      23.76 AA-A   
  2 Fonteno, Megan            FR Bartram Trail          24.21      23.88 AA-A   
  3 Zander, Katherine         FR Orange Park            24.61      24.55        
  4 Williams, Erica           JR Bartram Trail          24.83      25.01        
  5 Branin, Lauren            SR Buchholtz              25.99      25.78        
  6 Montgomery, Sarah         12 Fletcher               25.67      25.80        
  7 Peek, Lindy               SR Niceville              26.10      25.93        
  8 Fountain, Jennifer        SR Mandarin               26.15      25.94        
B - Final
  9 Babillis, Julia           11 Fletcher               26.42      25.97        
 10 Ruf, Kelly                12 Deland                 26.55      26.12        
 11 Blair, Codi                  Sandalwood             26.42      26.55        
 11 Love, Shannon             FR Fleming Island         26.72      26.55        
 13 Slaveski, Marie           10 Fletcher               27.01      26.66        
 14 Plunkett, Shannon         11 Spruce Creek           26.78      26.74        
 15 Harrison, Hollie          JR Buchholtz              26.58      26.99        
 16 Dougherty, Emily          SR Orange Park            27.63      27.87        
Preliminaries
 17 Holmes, Brieanna           9 Mandarin               27.88                   
 18 Szerba, Ashley            10 Fletcher               28.08                   
 19 Houser, Joelle            10 Deland                 28.18                   
 20 Mosal, Amber              SR Bartram Trail          28.23                   
 21 Browning, Lindsey         FR Mandarin               28.27                   
 22 Duggins, Sarah            FR Fleming Island         28.47                   
 23 Surdyke, Lauren           JR Fleming Island         28.51                   
 24 Mimms, Katy               JR Bartram Trail          28.71                   
 25 Cannon, Katie             SO Orange Park            28.76                   
 26 Voigt, Emily              SR Niceville              28.83                   
 27 Meyer, Diane               9 Spruce Creek           28.89                   
 28 Norris, Evan              12 Spruce Creek           28.91                   
 29 Heutess, Kelsey           12 Spruce Creek           28.96                   
 30 Seward, Jessica           11 FlaglerPalmCoast       29.01                   
 31 Baldwin, Jesse            FR Mandarin               29.18                   
 32 LeBeau, Lindsay           JR Niceville              29.26                   
 33 Smith, Nichole            12 FlaglerPalmCoast       29.30                   
 34 Kortus, Natalie           11 Gainesville            29.39                   
 35 Dahl, Zoe                 FR Buchholtz              29.52                   
 36 Feliciano, Brittenie      JR Fleming Island         29.89                   
 37 Brandenberg, Katie        JR Orange Park            30.48                   
 38 Insalaco, Kaili           12 FlaglerPalmCoast       30.73                   
 39 Rudolph, Allison          11 Deltona                30.96                   
 40 Wojtalewicz, Daniela       9 Gainesville            31.89                   
 41 Mula, Nichole                Deltona                32.13                   
 42 Garcia, Michelle          10 Deltona                32.45                   
 43 Robbins, Lauren           11 Deland                 33.11                   
 44 Brown, Sarah               9 Pine Ridge             33.98                   
 45 Brzozowski, Alexandra      9 Pine Ridge             34.02                   
 46 Perry, Rebecca             9 Gainesville            36.47                   
 47 Luck, Jordan              10 FlaglerPalmCoast       36.70                   
 48 Heacock, Ashley           12 Deland                 36.79                   
 49 Anderson, Brianna          9 Deltona                38.42                   
 -- Johnson, Molly            FR Buchholtz                NS                    
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ramirez, Lily             12 Gainesville            24.10      24.07 qAA-C  
  2 Fonteno, Megan            FR Bartram Trail          24.35      24.21 q      
  3 Zander, Katherine         FR Orange Park            25.16      24.61 q      
  4 Williams, Erica           JR Bartram Trail          24.60      24.83 q      
  5 Montgomery, Sarah         12 Fletcher               25.90      25.67 q      
  6 Branin, Lauren            SR Buchholtz              25.62      25.99 q      
  7 Peek, Lindy               SR Niceville              25.73      26.10 q      
  8 Fountain, Jennifer        SR Mandarin               26.45      26.15 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Babillis, Julia           11 Fletcher               26.51      26.42 q      
  9 Blair, Codi                  Sandalwood             26.57      26.42 q      
 11 Ruf, Kelly                12 Deland                 24.98      26.55 q      
 12 Harrison, Hollie          JR Buchholtz              25.45      26.58 q      
 13 Love, Shannon             FR Fleming Island         25.75      26.72 q      
 14 Plunkett, Shannon         11 Spruce Creek           25.90      26.78 q      
 15 Slaveski, Marie           10 Fletcher               27.43      27.01 q      
 16 Dougherty, Emily          SR Orange Park            27.71      27.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Holmes, Brieanna           9 Mandarin               28.59      27.88        
 18 Szerba, Ashley            10 Fletcher               28.17      28.08        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Houser, Joelle            10 Deland                 26.35      28.18        
 20 Mosal, Amber              SR Bartram Trail          28.01      28.23        
 21 Browning, Lindsey         FR Mandarin               27.91      28.27        
 22 Duggins, Sarah            FR Fleming Island         28.33      28.47        
 23 Surdyke, Lauren           JR Fleming Island         27.59      28.51        
 24 Mimms, Katy               JR Bartram Trail          28.09      28.71        
 25 Cannon, Katie             SO Orange Park            28.20      28.76        
 26 Voigt, Emily              SR Niceville              26.31      28.83        
 27 Meyer, Diane               9 Spruce Creek           27.91      28.89        
 28 Norris, Evan              12 Spruce Creek           29.11      28.91        
 29 Heutess, Kelsey           12 Spruce Creek           28.01      28.96        
 30 Seward, Jessica           11 FlaglerPalmCoast       30.18      29.01        
 31 Baldwin, Jesse            FR Mandarin               29.10      29.18        
 32 LeBeau, Lindsay           JR Niceville              29.44      29.26        
 33 Smith, Nichole            12 FlaglerPalmCoast       29.71      29.30        
 34 Kortus, Natalie           11 Gainesville            28.91      29.39        
 35 Dahl, Zoe                 FR Buchholtz              30.35      29.52        
 36 Feliciano, Brittenie      JR Fleming Island         29.65      29.89        
 37 Brandenberg, Katie        JR Orange Park            30.34      30.48        
 38 Insalaco, Kaili           12 FlaglerPalmCoast       30.42      30.73        
 39 Rudolph, Allison          11 Deltona                30.00      30.96        
 40 Wojtalewicz, Daniela       9 Gainesville            29.99      31.89        
 41 Mula, Nichole                Deltona                31.00      32.13        
 42 Garcia, Michelle          10 Deltona                32.00      32.45        
 43 Robbins, Lauren           11 Deland                 31.13      33.11        
 44 Brown, Sarah               9 Pine Ridge             35.19      33.98        
 45 Brzozowski, Alexandra      9 Pine Ridge             36.00      34.02        
 46 Perry, Rebecca             9 Gainesville            33.00      36.47        
 47 Luck, Jordan              10 FlaglerPalmCoast       35.42      36.70        
 48 Heacock, Ashley           12 Deland                 34.23      36.79        
 49 Anderson, Brianna          9 Deltona                42.00      38.42        
 -- Johnson, Molly            FR Buchholtz              31.32         NS q      
 -- Hunt, Brooke                 Sandalwood             40.06        SCR q      
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wimberly, Chad            JR Fleming Island         21.84      22.10        
  2 Brechler, Cody            12 Fletcher               22.40      22.26        
  3 Sweeten, Scott            12 Fletcher               22.48      22.57        
  4 Bass, Ryan                SO Mandarin               22.52      22.64        
  5 Jacob, Eric               SR Bartram Trail          22.64      22.82        
  6 Lowe, Jaron               10 FlaglerPalmCoast       22.78      22.89        
  7 Chvetsov, Stan            SR Buchholtz              22.66      23.01        
  8 Dunbar, Corey              9 Fletcher               22.90      23.18        
B - Final
  9 Hill, Eric                SR Orange Park            23.56      23.39        
 10 McArdle, Jared            JR Orange Park            23.54      23.49        
 11 Holtsinger, Benjamin      11 Fletcher               23.73      23.63        
 12 Warrnell, John            11 Spruce Creek           23.14      23.73        
 13 Lane, Will                SO Fleming Island         24.03      24.14        
 14 Flynn, Danny              SR Bartram Trail          23.79      24.23        
 15 Peterson, Colin           12 Spruce Creek           25.19      24.63        
 16 Beard, Matthew            12 Deland                 24.66      24.69        
Preliminaries
 17 Malcomb, Zach             SO Mandarin               25.21                   
 17 Connelly, Matthew         12 Pine Ridge             25.21                   
 19 Popplewell, Ryan             Sandalwood             25.22                   
 20 Rudolph, Jessey           11 Deltona                25.30                   
 21 Beebe, James              12 Gainesville            25.32                   
 22 Thompson, Christopher     11 Gainesville            25.33                   
 23 Martella, Michael         11 Deland                 25.38                   
 24 Lloyd, Pat                11 Spruce Creek           25.40                   
 25 Marquardt, Maverick       11 FlaglerPalmCoast       25.50                   
 26 Howe, TC                  SO Bartram Trail          25.51                   
 27 Hicks, Brennan            JR Bartram Trail          25.68                   
 28 DeCarlis, Ryan            JR Niceville              25.87                   
 29 Harmon, Alex              JR Orange Park            25.99                   
 30 Thompson, Billy           JR Fleming Island         26.00                   
 31 Marksbury, Kevin          JR Fleming Island         26.14                   
 32 Marcusky, Derek           12 FlaglerPalmCoast       26.27                   
 33 Owens, Anthony            SR Orange Park            26.45                   
 34 Heying, Robert               Sandalwood             26.56                   
 35 Ward, Spenser             JR Mandarin               26.86                   
 36 Seefried, Wesley          12 Deland                 27.06                   
 37 Whaley, Matt              12 FlaglerPalmCoast       27.38                   
 38 Smith, Wesley                Deltona                27.40                   
 39 Sagul, Ryan               10 Gainesville            28.20                   
 40 Digiacomo, Joseph         10 Deland                 28.24                   
 41 Williams, Mike            SO Mandarin               28.36                   
 42 Roman, Daniel              9 Deltona                28.49                   
 43 Illaraza, Christopher        Deltona                30.38                   
 44 Blanke, Alex              SO Niceville              30.87                   
 45 Knotts, Tyler                Sandalwood             33.15                   
 46 Few, Douglas               9 Gainesville            33.59                   
 47 Courtney, Tyler           10 Pine Ridge             33.65                   
 48 Wathen, Gerald            FR Buchholtz              34.78                   
 -- Mazur, Johnnie            11 Spruce Creek             DQ                    
 -- Camirand, Jared           SR Buchholtz                NS                    
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wimberly, Chad            JR Fleming Island         22.19      21.84 q      
  2 Brechler, Cody            12 Fletcher               23.34      22.40 q      
  3 Sweeten, Scott            12 Fletcher               22.91      22.48 q      
  4 Bass, Ryan                SO Mandarin               22.36      22.52 q      
  5 Jacob, Eric               SR Bartram Trail          23.04      22.64 q      
  6 Chvetsov, Stan            SR Buchholtz              23.11      22.66 q      
  7 Lowe, Jaron               10 FlaglerPalmCoast       23.00      22.78 q      

  8 Dunbar, Corey              9 Fletcher               22.85      22.90 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Warrnell, John            11 Spruce Creek           23.20      23.14 q      
 10 McArdle, Jared            JR Orange Park            23.51      23.54 q      
 11 Hill, Eric                SR Orange Park            23.40      23.56 q      
 12 Holtsinger, Benjamin      11 Fletcher               24.07      23.73 q      
 13 Flynn, Danny              SR Bartram Trail          24.48      23.79 q      
 14 Lane, Will                SO Fleming Island         24.11      24.03 q      
 15 Beard, Matthew            12 Deland                 24.21      24.66 q      
 16 Peterson, Colin           12 Spruce Creek           24.20      25.19 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Connelly, Matthew         12 Pine Ridge             24.85      25.21        
 17 Malcomb, Zach             SO Mandarin               25.50      25.21        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Popplewell, Ryan             Sandalwood             25.07      25.22        
 20 Rudolph, Jessey           11 Deltona                27.21      25.30        
 21 Beebe, James              12 Gainesville            24.91      25.32        
 22 Thompson, Christopher     11 Gainesville            24.80      25.33        
 23 Martella, Michael         11 Deland                 25.47      25.38        
 24 Lloyd, Pat                11 Spruce Creek           24.90      25.40        
 25 Marquardt, Maverick       11 FlaglerPalmCoast       25.70      25.50        
 26 Howe, TC                  SO Bartram Trail          26.42      25.51        
 27 Hicks, Brennan            JR Bartram Trail          26.52      25.68        
 28 DeCarlis, Ryan            JR Niceville              25.67      25.87        
 29 Harmon, Alex              JR Orange Park            26.19      25.99        
 30 Thompson, Billy           JR Fleming Island         26.01      26.00        
 31 Marksbury, Kevin          JR Fleming Island         26.35      26.14        
 32 Marcusky, Derek           12 FlaglerPalmCoast       27.60      26.27        
 33 Owens, Anthony            SR Orange Park            27.05      26.45        
 34 Heying, Robert               Sandalwood             27.57      26.56        
 35 Ward, Spenser             JR Mandarin               26.97      26.86        
 36 Seefried, Wesley          12 Deland                 29.10      27.06        
 37 Whaley, Matt              12 FlaglerPalmCoast       27.10      27.38        
 38 Smith, Wesley                Deltona                27.00      27.40        
 39 Sagul, Ryan               10 Gainesville            28.00      28.20        
 40 Digiacomo, Joseph         10 Deland                 29.10      28.24        
 41 Williams, Mike            SO Mandarin               30.14      28.36        
 42 Roman, Daniel              9 Deltona                28.97      28.49        
 43 Illaraza, Christopher        Deltona                35.10      30.38        
 44 Blanke, Alex              SO Niceville              29.58      30.87        
 45 Knotts, Tyler                Sandalwood             33.63      33.15        
 46 Few, Douglas               9 Gainesville            35.99      33.59        
 47 Courtney, Tyler           10 Pine Ridge             36.00      33.65        
 48 Wathen, Gerald            FR Buchholtz              33.27      34.78        
 -- Mazur, Johnnie            11 Spruce Creek           25.50         DQ q      
 -- Camirand, Jared           SR Buchholtz              25.40         NS q      
 -- Redshaw, Ryan                Sandalwood             30.14        SCR q      
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hebert, Amanda            JR Buchholtz                 NT     370.65        
  2 Padgett, Emily            10 Fletcher              362.15     356.90        
  3 Oakley, Victoria          10 Fletcher              336.35     337.60        
  4 Opisso, Alexis            12 Deland                    NT     335.85        
  5 Cole, Bracaria            10 Spruce Creek              NT     331.05        
  6 Stinson, Jamie            JR Buchholtz                 NT     315.30        
  7 Porter, Kaisie            12 Mandarin              307.55     304.90        
  8 Jenkins, Emily            11 Fletcher              316.70     300.65        
  9 Browning, Hillary          9 Mandarin              275.35     286.75        
 10 Numbers, Nikki            12 Mandarin              287.55     284.40        
 11 Schemenski, Kaitlyn          Fletcher              256.10     264.40        
 12 Flynn, Angela                Sandalwood            261.90     255.80        
 13 Morency, Cara             12 Mandarin              251.95     250.90        
 14 Heffington, Leslie        10 Gainesville               NT     250.50        
 15 Mackie, Danielle             Bartram Trail          93.55     220.75        
 -- Freeman, Shawn            10 Spruce Creek              NT         NS        
 -- Muller, Devlin            10 Gainesville               NT         NS        
 -- Freeman, Blake            10 Spruce Creek              NT         NS        
 -- Martineau, Maryia         10 Spruce Creek              NT         NS        
 -- Dose, Laura               10 Gainesville               NT         NS        
 -- McMullen, Justine            Sandalwood             86.55         NS        
 -- Cmehil, Sabryna              Sandalwood            129.30        SCR        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horodyski, Bobby          JR Buchholtz                 NT     459.10        
  2 Gallant, Alex             10 Mandarin              395.80     395.45        
  3 Coleman, Harris           11 Gainesville               NT     390.70        
  4 Gaines, Kyle              10 Spruce Creek              NT     337.65        
  5 Nall, Shane               10 Fletcher              311.35     286.85        
  6 VanCamp, Andrew           10 Mandarin              302.55     278.65        
  7 Hansford, Adam             9 Fletcher              215.85     276.65        
  8 Dominiguez, Daniel        11 Gainesville               NT     274.45        
  9 Kidder, David             12 Fletcher              331.95     267.70        
 10 Williams, Robert             Bartram Trail         185.25     258.90        
 11 Vinsky, Michael              Bartram Trail         224.30     257.30        
 12 Lemelin, Blake            10 Spruce Creek              NT     231.85        
 13 Johnston, Nick            12 Spruce Creek              NT     222.00        
 14 McElhinney, Trevor        10 Mandarin              238.90     221.65        
 15 Niznik, Thomas               Sandalwood            150.50     216.15        
 16 Vinski, Josh                 Bartram Trail         194.50     210.70        
 17 Mackie, John              FR Bartram Trail         129.50     136.60        
 -- Tillman, Christopher         Sandalwood            108.20         NS        
 -- Clarke, Zachary            9 Deland                    NT         NS        
 -- Dawson, David              9 Fletcher              150.90         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Flanagan, Riley           SO Buchholtz              59.80      59.24        
       28.16    59.24                                                      
  2 Zander, Katherine         FR Orange Park          1:00.45      59.97        
       27.72    59.97                                                      
  3 Harrison, Hollie          JR Buchholtz            1:01.26    1:02.28        
       28.91  1:02.28                                                      
  4 Grams, Emily               9 Spruce Creek         1:02.57    1:02.38        
       28.90  1:02.38                                                      
  5 Brewer, Kathryn           FR Bartram Trail        1:02.01    1:02.67        
       29.24  1:02.67                                                      
  6 Daly, Ali                 JR Buchholtz            1:02.57    1:02.72        
       29.39  1:02.72                                                      
  7 Stockwell, Rachel         SR Bartram Trail        1:02.16    1:02.96        
       29.36  1:02.96                                                      
  8 Hinojosa, Nikki           JR Mandarin             1:02.35    1:03.66        
       30.17  1:03.66                                                      
B - Final
  9 Wallace, Katie            SR Bartram Trail        1:02.71    1:02.82        
       29.52  1:02.82                                                      
 10 Peek, Lindy               SR Niceville            1:03.81    1:03.35        
       29.32  1:03.35                                                      
 11 Harper, Lowry             FR Fleming Island       1:02.65    1:03.46        
       29.87  1:03.46                                                      
 12 Richardson, Myra          SR Buchholtz            1:04.61    1:04.03        
       30.05  1:04.03                                                      
 13 Babillis, Julia           11 Fletcher             1:04.94    1:05.39        
       30.16  1:05.39                                                      
 13 Fountain, Jennifer        SR Mandarin             1:03.61    1:05.39        
       30.28  1:05.39                                                      
 15 Fortner, Kari             JR Mandarin             1:05.76    1:05.45        
       30.89  1:05.45                                                      
 16 Switanek, Kiley           JR Fleming Island       1:04.86    1:05.57        
       30.18  1:05.57                                                      
Preliminaries
 17 Baumgartner, Shelby       JR Niceville            1:06.14                   
       30.06  1:06.14                                                      
 18 Ruiz, Jamie               JR Orange Park          1:07.47                   
       31.72  1:07.47                                                      
 19 Ruf, Kelly                12 Deland               1:08.15                   
       31.85  1:08.15                                                      
 20 Whitley, Shannon          SO Mandarin             1:10.19                   
       32.46  1:10.19                                                      
 21 Petersohn, Halie           9 Spruce Creek         1:11.07                   
       32.55  1:11.07                                                      
 22 Meyer, Diane               9 Spruce Creek         1:11.38                   
       32.12  1:11.38                                                      
 23 Tucci, Alix               FR Bartram Trail        1:12.41                   
       34.04  1:12.41                                                      
 24 Davis, Casey                 Sandalwood           1:13.53                   
       32.43  1:13.53                                                      
 25 Snead, Morgan              9 Fletcher             1:13.85                   
       34.32  1:13.85                                                      
 26 McCormick, Melissa        12 Fletcher             1:14.15                   
       33.86  1:14.15                                                      
 27 Denuna, Roseline          12 FlaglerPalmCoast     1:15.23                   
       35.13  1:15.23                                                      
 28 Sinicrope, Michelle       JR Niceville            1:16.63                   
       34.66  1:16.63                                                      
 29 Fritts, Lacey             SR Fleming Island       1:17.57                   
       34.21  1:17.57                                                      
 30 Szerba, Margaret          12 Fletcher             1:17.67                   
       35.08  1:17.67                                                      
 31 Michaleson, Chelesa       11 Spruce Creek         1:19.18                   
       33.99  1:19.18                                                      
 32 Wilder, Keeley            10 Deland               1:24.68                   
       36.54  1:24.68                                                      
 33 Bourke, Tara              11 FlaglerPalmCoast     1:25.09                   
       38.17  1:25.09                                                      
 34 Parks, Alison             12 FlaglerPalmCoast     1:31.07                   
       40.91  1:31.07                                                      
 35 Smoleroff, Kaitlyn        11 Deland               1:34.22                   
       40.76  1:34.22                                                      
 -- Baker, Sara                9 Gainesville              DQ                    
       41.30       DQ                                                      
 -- Duty, Andrea              FR Niceville                DQ                    
       41.15       DQ                                                      
 -- Davis, Mersadi            SR Fleming Island           NS                    
 -- Shortlidge, Natalie       10 Deland                   NS                    
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Flanagan, Riley           SO Buchholtz            1:00.03      59.80 q      
       28.46    59.80                                                      
  2 Zander, Katherine         FR Orange Park          1:02.59    1:00.45 q      
       28.26  1:00.45                                                      
  3 Harrison, Hollie          JR Buchholtz              58.84    1:01.26 q      
       28.50  1:01.26                                                      
  4 Brewer, Kathryn           FR Bartram Trail        1:03.06    1:02.01 q      
       29.10  1:02.01                                                      
  5 Stockwell, Rachel         SR Bartram Trail        1:04.97    1:02.16 q      
       29.24  1:02.16                                                      
  6 Hinojosa, Nikki           JR Mandarin             1:02.77    1:02.35 q      
       29.74  1:02.35                                                      
  7 Daly, Ali                 JR Buchholtz            1:03.67    1:02.57 q      
       29.32  1:02.57                                                      
  7 Grams, Emily               9 Spruce Creek         1:02.11    1:02.57 q      
       28.77  1:02.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harper, Lowry             FR Fleming Island       1:03.15    1:02.65 q      
       29.44  1:02.65                                                      
 10 Wallace, Katie            SR Bartram Trail        1:03.81    1:02.71 q      
       29.20  1:02.71                                                      
 11 Fountain, Jennifer        SR Mandarin             1:06.67    1:03.61 q      
       29.28  1:03.61                                                      
 12 Peek, Lindy               SR Niceville            1:01.37    1:03.81 q      
       29.17  1:03.81                                                      
 13 Richardson, Myra          SR Buchholtz            1:04.99    1:04.61 q      
       30.59  1:04.61                                                      
 14 Switanek, Kiley           JR Fleming Island       1:06.77    1:04.86 q      
       30.36  1:04.86                                                      
 15 Babillis, Julia           11 Fletcher             1:05.32    1:04.94 q      
       30.40  1:04.94                                                      
 16 Fortner, Kari             JR Mandarin             1:06.62    1:05.76 q      
       30.52  1:05.76                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Baumgartner, Shelby       JR Niceville            1:04.77    1:06.14        
       30.06  1:06.14                                                      
 18 Ruiz, Jamie               JR Orange Park          1:08.41    1:07.47        
       31.72  1:07.47                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ruf, Kelly                12 Deland               1:05.50    1:08.15        
       31.85  1:08.15                                                      
 20 Whitley, Shannon          SO Mandarin             1:10.47    1:10.19        
       32.46  1:10.19                                                      
 21 Petersohn, Halie           9 Spruce Creek         1:10.05    1:11.07        
       32.55  1:11.07                                                      
 22 Meyer, Diane               9 Spruce Creek         1:08.28    1:11.38        
       32.12  1:11.38                                                      
 23 Tucci, Alix               FR Bartram Trail        1:11.53    1:12.41        
       34.04  1:12.41                                                      
 24 Davis, Casey                 Sandalwood           1:11.49    1:13.53        
       32.43  1:13.53                                                      
 25 Snead, Morgan              9 Fletcher             1:09.89    1:13.85        
       34.32  1:13.85                                                      
 26 McCormick, Melissa        12 Fletcher             1:13.59    1:14.15        
       33.86  1:14.15                                                      
 27 Denuna, Roseline          12 FlaglerPalmCoast     1:13.67    1:15.23        
       35.13  1:15.23                                                      
 28 Sinicrope, Michelle       JR Niceville            1:19.72    1:16.63        
       34.66  1:16.63                                                      
 29 Fritts, Lacey             SR Fleming Island       1:15.25    1:17.57        
       34.21  1:17.57                                                      
 30 Szerba, Margaret          12 Fletcher             1:16.43    1:17.67        
       35.08  1:17.67                                                      
 31 Michaleson, Chelesa       11 Spruce Creek         1:13.70    1:19.18        
       33.99  1:19.18                                                      
 32 Wilder, Keeley            10 Deland               1:25.28    1:24.68        
       36.54  1:24.68                                                      
 33 Bourke, Tara              11 FlaglerPalmCoast     1:27.30    1:25.09        
       38.17  1:25.09                                                      
 34 Parks, Alison             12 FlaglerPalmCoast     1:25.39    1:31.07        
       40.91  1:31.07                                                      
 35 Smoleroff, Kaitlyn        11 Deland               1:31.25    1:34.22        
       40.76  1:34.22                                                      
 -- Baker, Sara                9 Gainesville          1:52.89         DQ q      
      Alternating Kick
       41.30       DQ                                                      
 -- Duty, Andrea              FR Niceville            1:27.85         DQ q      
      One hand touch
       41.15       DQ                                                      
 -- Davis, Mersadi            SR Fleming Island       1:18.59         NS q      
 -- Shortlidge, Natalie       10 Deland               1:17.35         NS q      
 -- Koontz, Colette              Sandalwood           1:15.87        SCR q      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sweeten, Scott            12 Fletcher               55.35      56.01        
       26.27    56.01                                                      
  2 Ehlers, Blake              9 Fletcher               55.74      56.32        
       26.76    56.32                                                      
  3 Carillon, Charles         SR Bartram Trail          56.02      56.47        
       27.08    56.47                                                      
  4 Musser, Kurt              JR Fleming Island         57.67      56.63        
       26.51    56.63                                                      
  5 Roberts, Ross             JR Niceville              56.15      56.99        
       26.82    56.99                                                      
  6 Kirk, Ryan                SR Bartram Trail          56.34      57.07        
       26.27    57.07                                                      
  7 Kazman, Zack              SR Mandarin               56.66      57.10        
       26.41    57.10                                                      
  8 Lowe, Zach                SO Bartram Trail          57.97      59.29        
       27.44    59.29                                                      
B - Final
  9 Perricone, Phillip        12 Spruce Creek           58.33      56.34        
       25.93    56.34                                                      
 10 Prior, Lance              SR Bartram Trail          58.18      58.43        
       26.41    58.43                                                      
 11 Phillips, Michael         11 Fletcher               59.27      59.09        
       26.49    59.09                                                      
 12 Thompson, Ryan            JR Mandarin               58.79    1:00.17        
       28.47  1:00.17                                                      
 13 Houdeshell, Justin        11 Fletcher             1:00.78    1:00.74        
       28.42  1:00.74                                                      
 14 Zander, David             FR Orange Park          1:03.79    1:02.54        
       28.46  1:02.54                                                      
 15 Root, Brandon             JR Fleming Island       1:02.91    1:02.89        
       28.77  1:02.89                                                      
 16 Vasconcellos, Pedro       10 FlaglerPalmCoast     1:03.28    1:03.40        
       30.14  1:03.40                                                      
Preliminaries
 17 Powers-Young, Sean        SO Orange Park          1:04.76                   
       30.58  1:04.76                                                      
 18 Rollins, Russell          FR Fleming Island       1:05.22                   
       30.17  1:05.22                                                      
 19 Ott, John                 JR Niceville            1:05.28                   
       30.46  1:05.28                                                      
 20 Weaver, Luke              12 Spruce Creek         1:05.47                   
       30.09  1:05.47                                                      
 21 Park, John                SR Buchholtz            1:06.83                   
       30.81  1:06.83                                                      
 22 Ramirez, Nick             JR Buchholtz            1:08.77                   
       30.92  1:08.77                                                      
 23 Montgomery, Dallas        FR Niceville            1:09.22                   
       30.57  1:09.22                                                      
 24 Lodge, Jacob              10 Deland               1:09.55                   
       32.00  1:09.55                                                      
 25 Ryan, Nick                11 Spruce Creek         1:10.50                   
       31.73  1:10.50                                                      
 26 Quoos, Evan               JR Mandarin             1:14.41                   
       33.17  1:14.41                                                      
 27 McCormack, Patrick        JR Fleming Island       1:18.10                   
       32.82  1:18.10                                                      
 28 Harden, Justin               Deltona              1:18.56                   
       35.34  1:18.56                                                      
 29 Daunt, Patrick            12 Deland               1:26.00                   
       36.64  1:26.00                                                      
 30 Walker, Kyron                Sandalwood           1:26.07                   
       37.42  1:26.07                                                      
 31 McAullif, Michael         11 Deland               1:28.47                   
       36.84  1:28.47                                                      
 32 Solar, John               10 Deland               1:34.12                   
       40.56  1:34.12                                                      
 -- Scott, William            SR Orange Park              DQ                    
 -- Crooks, Carmen            11 Spruce Creek             NS                    
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sweeten, Scott            12 Fletcher               56.97      55.35 q      
       26.05    55.35                                                      
  2 Ehlers, Blake              9 Fletcher               57.16      55.74 q      
       25.80    55.74                                                      
  3 Carillon, Charles         SR Bartram Trail          57.92      56.02 q      
       26.54    56.02                                                      
  4 Roberts, Ross             JR Niceville              56.52      56.15 q      
       26.06    56.15                                                      
  5 Kirk, Ryan                SR Bartram Trail          58.19      56.34 q      
       25.85    56.34                                                      
  6 Kazman, Zack              SR Mandarin               58.55      56.66 q      
       26.01    56.66                                                      
  7 Musser, Kurt              JR Fleming Island         57.24      57.67 q      
       26.98    57.67                                                      
  8 Lowe, Zach                SO Bartram Trail          57.79      57.97 q      
       26.67    57.97                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Prior, Lance              SR Bartram Trail          58.84      58.18 q      
       25.89    58.18                                                      
 10 Perricone, Phillip        12 Spruce Creek           55.35      58.33 q      
       25.94    58.33                                                      
 11 Thompson, Ryan            JR Mandarin               59.37      58.79 q      
       27.77    58.79                                                      
 12 Phillips, Michael         11 Fletcher             1:00.29      59.27 q      
       26.75    59.27                                                      
 13 Houdeshell, Justin        11 Fletcher             1:01.23    1:00.78 q      
       28.38  1:00.78                                                      
 14 Root, Brandon             JR Fleming Island       1:04.24    1:02.91 q      
       29.20  1:02.91                                                      
 15 Vasconcellos, Pedro       10 FlaglerPalmCoast     1:10.50    1:03.28 q      
       28.79  1:03.28                                                      
 16 Zander, David             FR Orange Park          1:03.04    1:03.79 q      
       28.49  1:03.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Powers-Young, Sean        SO Orange Park          1:03.29    1:04.76        
       30.58  1:04.76                                                      
 18 Rollins, Russell          FR Fleming Island       1:04.43    1:05.22        
       30.17  1:05.22                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ott, John                 JR Niceville            1:04.51    1:05.28        
       30.46  1:05.28                                                      
 20 Weaver, Luke              12 Spruce Creek         1:05.85    1:05.47        
       30.09  1:05.47                                                      
 21 Park, John                SR Buchholtz            1:06.31    1:06.83        
       30.81  1:06.83                                                      
 22 Ramirez, Nick             JR Buchholtz            1:14.05    1:08.77        
       30.92  1:08.77                                                      
 23 Montgomery, Dallas        FR Niceville            1:09.47    1:09.22        
       30.57  1:09.22                                                      
 24 Lodge, Jacob              10 Deland               1:10.56    1:09.55        
       32.00  1:09.55                                                      
 25 Ryan, Nick                11 Spruce Creek         1:07.99    1:10.50        
       31.73  1:10.50                                                      
 26 Quoos, Evan               JR Mandarin             1:21.47    1:14.41        
       33.17  1:14.41                                                      
 27 McCormack, Patrick        JR Fleming Island       1:15.00    1:18.10        
       32.82  1:18.10                                                      
 28 Harden, Justin               Deltona              1:27.00    1:18.56        
       35.34  1:18.56                                                      
 29 Daunt, Patrick            12 Deland               1:21.16    1:26.00        
       36.64  1:26.00                                                      
 30 Walker, Kyron                Sandalwood           1:29.14    1:26.07        
       37.42  1:26.07                                                      
 31 McAullif, Michael         11 Deland               1:28.01    1:28.47        
       36.84  1:28.47                                                      
 32 Solar, John               10 Deland               1:26.63    1:34.12        
       40.56  1:34.12                                                      
 -- Scott, William            SR Orange Park          1:03.18         DQ q      
 -- Crooks, Carmen            11 Spruce Creek         1:06.15         NS q      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bohunicky, Jamie          JR Buchholtz              51.59      51.06 AA-A   
       24.94    51.06                                                      
  2 Fonteno, Megan            FR Bartram Trail          52.56      52.04 AA-C   
       25.26    52.04                                                      
  3 Grams, Ginny               9 Spruce Creek           53.98      54.56        
       26.50    54.56                                                      
  4 Williams, Erica           JR Bartram Trail          55.02      55.73        
       26.66    55.73                                                      
  5 Branin, Lauren            SR Buchholtz              55.84      56.26        
       27.21    56.26                                                      
  6 Lumley, Megan             FR Orange Park            56.08      56.52        
       27.22    56.52                                                      
  7 Rocheleau, Jessica        FR Bartram Trail          56.13      56.66        
       27.65    56.66                                                      
  8 Soucek, Kirsten           SO Buchholtz              56.64      56.73        
       27.34    56.73                                                      
B - Final
  9 Montgomery, Sarah         12 Fletcher               56.88      56.54        
       27.34    56.54                                                      
 10 Caulkins, Devon           FR Niceville              57.98      58.48        
       27.88    58.48                                                      
 11 Slaveski, Marie           10 Fletcher               59.38      59.30        
       28.36    59.30                                                      
 12 Plunkett, Shannon         11 Spruce Creek           58.93      59.68        
       28.70    59.68                                                      
 13 Holmes, Brieanna           9 Mandarin             1:01.31    1:00.06        
       29.04  1:00.06                                                      
 14 Szerba, Ashley            10 Fletcher             1:01.31    1:01.14        
       29.24  1:01.14                                                      
 15 Perry, Devin              11 Gainesville          1:01.85    1:02.30        
       29.64  1:02.30                                                      
 16 Voigt, Emily              SR Niceville            1:02.02    1:03.41        
       30.57  1:03.41                                                      
Preliminaries
 17 Whited, Kaitlin            9 Fletcher             1:02.35                   
       30.07  1:02.35                                                      
 18 Browning, Lindsey         FR Mandarin             1:02.75                   
       29.83  1:02.75                                                      
 19 Mosal, Amber              SR Bartram Trail        1:02.79                   
       29.70  1:02.79                                                      
 20 Edmondson, Shaina         JR Fleming Island       1:02.84                   
       29.94  1:02.84                                                      
 21 Carden, Catie             FR Niceville            1:03.30                   
       30.42  1:03.30                                                      
 22 Taylor, Brooke               Sandalwood           1:03.40                   
       29.76  1:03.40                                                      
 23 Joubert, Alyssa              Sandalwood           1:03.41                   
       29.56  1:03.41                                                      
 24 Surdyke, Madison          FR Fleming Island       1:04.23                   
       29.78  1:04.23                                                      
 25 White, Courtney           SO Mandarin             1:04.40                   
       30.18  1:04.40                                                      
 26 Mahoney, Shaunnah         JR Fleming Island       1:04.81                   
       30.13  1:04.81                                                      
 27 Seward, Jessica           11 FlaglerPalmCoast     1:04.87                   
       32.27  1:04.87                                                      
 28 Harvey, Megan             SR Mandarin             1:05.74                   
       31.80  1:05.74                                                      
 29 Liquori, Natilie          11 Spruce Creek         1:05.82                   
       30.98  1:05.82                                                      
 30 Duggins, Sarah            FR Fleming Island       1:06.03                   
       30.91  1:06.03                                                      
 31 Godoy, Sara               12 FlaglerPalmCoast     1:06.04                   
       31.49  1:06.04                                                      
 32 Kortus, Natalie           11 Gainesville          1:06.91                   
       32.32  1:06.91                                                      
 33 Amaro, Alexis             10 Deland               1:09.57                   
       32.54  1:09.57                                                      
 34 Mann, Jackie              FR Buchholtz            1:09.58                   
       32.91  1:09.58                                                      
 35 Brandenberg, Katie        JR Orange Park          1:09.86                   
       32.53  1:09.86                                                      
 35 Lutz, Julia                9 Gainesville          1:09.86                   
       33.14  1:09.86                                                      
 37 Seal, Skylar                 Sandalwood           1:10.24                   
       33.07  1:10.24                                                      
 38 Willis, Heather           12 Spruce Creek         1:10.47                   
       32.80  1:10.47                                                      
 39 Insalaco, Kaili           12 FlaglerPalmCoast     1:10.48                   
       32.71  1:10.48                                                      
 40 Leavitt, Amy              11 Deland               1:10.56                   
       34.07  1:10.56                                                      
 41 Rudolph, Allison          11 Deltona              1:11.47                   
       34.73  1:11.47                                                      
 42 Matthews, Danica          11 Deltona              1:12.35                   
       34.87  1:12.35                                                      
 43 Mowe, Lauren              FR Orange Park          1:13.07                   
       34.62  1:13.07                                                      
 44 Barjarow, Amber            9 FlaglerPalmCoast     1:16.99                   
       35.88  1:16.99                                                      
 45 Wojtalewicz, Daniela       9 Gainesville          1:17.05                   
       37.32  1:17.05                                                      
 46 Friedel, Kristine         11 Deland               1:17.14                   
       42.75  1:17.14                                                      
 47 Basso, Amber              12 Deltona              1:19.66                   
       36.26  1:19.66                                                      
 48 Gilhooley, Allison        12 Deland               1:19.75                   
       38.79  1:19.75                                                      
 49 Holland, Ashton           11 Pine Ridge           1:21.60                   
       40.95  1:21.60                                                      
 50 Robertson, Maggie            Deltona              1:23.88                   
       38.15  1:23.88                                                      
 51 Recio, Bianca             11 Pine Ridge           1:42.00                   
       43.88  1:42.00                                                      
 -- Froelich, Samantha        SR Orange Park              DQ                    
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bohunicky, Jamie          JR Buchholtz              50.68      51.59 qAA-A  
       25.06    51.59                                                      
  2 Fonteno, Megan            FR Bartram Trail          51.76      52.56 q      
       25.50    52.56                                                      
  3 Grams, Ginny               9 Spruce Creek           52.22      53.98 q      
       26.19    53.98                                                      
  4 Williams, Erica           JR Bartram Trail          54.34      55.02 q      
       25.59    55.02                                                      
  5 Branin, Lauren            SR Buchholtz              56.04      55.84 q      
       27.10    55.84                                                      
  6 Lumley, Megan             FR Orange Park            57.68      56.08 q      
       27.37    56.08                                                      
  7 Rocheleau, Jessica        FR Bartram Trail          57.73      56.13 q      
       26.90    56.13                                                      
  8 Soucek, Kirsten           SO Buchholtz              57.07      56.64 q      
       27.49    56.64                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Montgomery, Sarah         12 Fletcher               55.30      56.88 q      
       27.54    56.88                                                      
 10 Caulkins, Devon           FR Niceville              59.60      57.98 q      
       27.71    57.98                                                      
 11 Plunkett, Shannon         11 Spruce Creek           58.01      58.93 q      
       28.21    58.93                                                      
 12 Slaveski, Marie           10 Fletcher             1:01.33      59.38 q      
       28.29    59.38                                                      
 13 Szerba, Ashley            10 Fletcher             1:03.68    1:01.31 q      
       29.19  1:01.31                                                      
 13 Holmes, Brieanna           9 Mandarin             1:02.94    1:01.31 q      
       29.06  1:01.31                                                      
 15 Perry, Devin              11 Gainesville          1:02.60    1:01.85 q      
       29.32  1:01.85                                                      
 16 Voigt, Emily              SR Niceville              57.64    1:02.02 q      
       29.65  1:02.02                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Whited, Kaitlin            9 Fletcher             1:04.69    1:02.35        
       30.07  1:02.35                                                      
 18 Browning, Lindsey         FR Mandarin             1:02.56    1:02.75        
       29.83  1:02.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mosal, Amber              SR Bartram Trail        1:02.64    1:02.79        
       29.70  1:02.79                                                      
 20 Edmondson, Shaina         JR Fleming Island       1:03.85    1:02.84        
       29.94  1:02.84                                                      
 21 Carden, Catie             FR Niceville            1:05.67    1:03.30        
       30.42  1:03.30                                                      
 22 Taylor, Brooke               Sandalwood           1:03.15    1:03.40        
       29.76  1:03.40                                                      
 23 Joubert, Alyssa              Sandalwood           1:03.57    1:03.41        
       29.56  1:03.41                                                      
 24 Surdyke, Madison          FR Fleming Island       1:03.42    1:04.23        
       29.78  1:04.23                                                      
 25 White, Courtney           SO Mandarin             1:10.31    1:04.40        
       30.18  1:04.40                                                      
 26 Mahoney, Shaunnah         JR Fleming Island       1:04.82    1:04.81        
       30.13  1:04.81                                                      
 27 Seward, Jessica           11 FlaglerPalmCoast     1:04.14    1:04.87        
       32.27  1:04.87                                                      
 28 Harvey, Megan             SR Mandarin             1:05.70    1:05.74        
       31.80  1:05.74                                                      
 29 Liquori, Natilie          11 Spruce Creek         1:02.58    1:05.82        
       30.98  1:05.82                                                      
 30 Duggins, Sarah            FR Fleming Island       1:04.53    1:06.03        
       30.91  1:06.03                                                      
 31 Godoy, Sara               12 FlaglerPalmCoast     1:06.13    1:06.04        
       31.49  1:06.04                                                      
 32 Kortus, Natalie           11 Gainesville          1:05.99    1:06.91        
       32.32  1:06.91                                                      
 33 Amaro, Alexis             10 Deland               1:12.33    1:09.57        
       32.54  1:09.57                                                      
 34 Mann, Jackie              FR Buchholtz            1:09.25    1:09.58        
       32.91  1:09.58                                                      
 35 Brandenberg, Katie        JR Orange Park          1:07.88    1:09.86        
       32.53  1:09.86                                                      
 35 Lutz, Julia                9 Gainesville          1:05.21    1:09.86        
       33.14  1:09.86                                                      
 37 Seal, Skylar                 Sandalwood           1:09.67    1:10.24        
       33.07  1:10.24                                                      
 38 Willis, Heather           12 Spruce Creek         1:00.00    1:10.47        
       32.80  1:10.47                                                      
 39 Insalaco, Kaili           12 FlaglerPalmCoast     1:08.92    1:10.48        
       32.71  1:10.48                                                      
 40 Leavitt, Amy              11 Deland               1:11.01    1:10.56        
       34.07  1:10.56                                                      
 41 Rudolph, Allison          11 Deltona              1:12.00    1:11.47        
       34.73  1:11.47                                                      
 42 Matthews, Danica          11 Deltona              1:25.00    1:12.35        
       34.87  1:12.35                                                      
 43 Mowe, Lauren              FR Orange Park          1:17.57    1:13.07        
       34.62  1:13.07                                                      
 44 Barjarow, Amber            9 FlaglerPalmCoast     1:17.75    1:16.99        
       35.88  1:16.99                                                      
 45 Wojtalewicz, Daniela       9 Gainesville          1:20.10    1:17.05        
       37.32  1:17.05                                                      
 46 Friedel, Kristine         11 Deland               1:16.19    1:17.14        
       42.75  1:17.14                                                      
 47 Basso, Amber              12 Deltona              1:26.00    1:19.66        
       36.26  1:19.66                                                      
 48 Gilhooley, Allison        12 Deland               1:19.60    1:19.75        
       38.79  1:19.75                                                      
 49 Holland, Ashton           11 Pine Ridge                NT    1:21.60        
       40.95  1:21.60                                                      
 50 Robertson, Maggie            Deltona              1:25.00    1:23.88        
       38.15  1:23.88                                                      
 51 Recio, Bianca             11 Pine Ridge                NT    1:42.00        
       43.88  1:42.00                                                      
 -- Froelich, Samantha        SR Orange Park          1:05.90         DQ q      
 -- Diskin, Olivia               Sandalwood           1:12.85        SCR q      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Halfacre, Jeffrey         12 Gainesville            47.57      48.35        
       23.46    48.35                                                      
  2 Spock, Ross               SO Niceville              48.91      48.62        
       23.43    48.62                                                      
  3 Brechler, Cody            12 Fletcher               49.01      49.05        
       23.93    49.05                                                      
  4 Wimberly, Chad            JR Fleming Island         49.06      49.52        
       23.26    49.52                                                      
  5 Lowe, Jaron               10 FlaglerPalmCoast       50.10      50.54        
       24.44    50.54                                                      
  6 Bass, Ryan                SO Mandarin               49.89      50.59        
       24.23    50.59                                                      
  7 Jacob, Eric               SR Bartram Trail          50.10      50.61        
       24.21    50.61                                                      
  8 Pereira, Dominic          10 Fletcher               50.50      50.64        
       24.51    50.64                                                      
B - Final
  9 Johnson, Josh             10 Spruce Creek           50.94      51.27        
       24.80    51.27                                                      
 10 Dunbar, Corey              9 Fletcher               52.50      52.17        
       25.04    52.17                                                      
 11 Warrnell, John            11 Spruce Creek           53.29      53.00        
       25.52    53.00                                                      
 12 Normington, Kyle          11 Fletcher               52.84      53.40        
       25.86    53.40                                                      
 13 Doll, Chase               JR Bartram Trail          53.07      53.58        
       25.59    53.58                                                      
 14 Peterson, Colin           12 Spruce Creek           53.94      54.36        
       25.78    54.36                                                      
 15 Kinney, Madison           12 Spruce Creek           54.95      55.53        
       26.89    55.53                                                      
 16 Marquardt, Maverick       11 FlaglerPalmCoast       56.58      56.92        
       27.21    56.92                                                      
Preliminaries
 17 Thompson, Christopher     11 Gainesville            56.61                   
       26.79    56.61                                                      
 18 Popplewell, Ryan             Sandalwood             56.83                   
       26.87    56.83                                                      
 19 Beard, Matthew            12 Deland                 56.90                   
       26.83    56.90                                                      
 20 Hicks, Brennan            JR Bartram Trail          57.24                   
       27.45    57.24                                                      
 21 Britt, Connor             FR Fleming Island         57.58                   
       27.07    57.58                                                      
 22 Danese, Josh              FR Mandarin               57.74                   
       26.69    57.74                                                      
 23 Carhuff, Jordan           JR Niceville              58.04                   
       28.05    58.04                                                      
 24 Martella, Michael         11 Deland                 58.71                   
       27.48    58.71                                                      
 25 Malcomb, Zach             SO Mandarin               58.92                   
       27.09    58.92                                                      
 26 Thompson, Billy           JR Fleming Island         58.98                   
       28.48    58.98                                                      
 27 Marcusky, Derek           12 FlaglerPalmCoast       59.19                   
       28.26    59.19                                                      
 28 Rudolph, Jessey           11 Deltona                59.23                   
       28.52    59.23                                                      
 29 Beebe, James              12 Gainesville            59.34                   
       30.71    59.34                                                      
 30 DeCarlis, Ryan            JR Niceville              59.58                   
       27.84    59.58                                                      
 31 Quirona, Chance           12 FlaglerPalmCoast     1:00.47                   
       28.34  1:00.47                                                      
 32 Buffaloe, Josh            SO Fleming Island       1:01.62                   
       29.41  1:01.62                                                      
 33 Miller, Mike              JR Orange Park          1:02.60                   
       29.96  1:02.60                                                      
 34 Crafton, Paul                Sandalwood           1:02.69                   
       29.28  1:02.69                                                      
 35 Smith, Wesley                Deltona              1:03.03                   
       28.89  1:03.03                                                      
 36 Herrera, Gabe             SR Orange Park          1:03.95                   
       29.60  1:03.95                                                      
 37 Duvall, Levi              FR Orange Park          1:04.35                   
       30.42  1:04.35                                                      
 38 Loiacono, Marco           10 Deltona              1:05.67                   
       30.78  1:05.67                                                      
 39 Montgomery, Scotty        SR Orange Park          1:06.36                   
       31.06  1:06.36                                                      
 40 Doyle, John               11 Deland               1:07.10                   
 41 Krynicki, Lance           11 Deltona              1:07.59                   
       32.59  1:07.59                                                      
 42 Johnson, Joseph           12 Deland               1:09.80                   
       31.08  1:09.80                                                      
 43 Blanke, Alex              SO Niceville            1:11.30                   
       33.65  1:11.30                                                      
 44 Aganon, Joshua               Sandalwood           1:11.39                   
       34.28  1:11.39                                                      
 45 Goad, Connor              FR Mandarin             1:14.43                   
       34.31  1:14.43                                                      
 46 Wathen, Gerald            FR Buchholtz            1:17.06                   
       34.77  1:17.06                                                      
 -- Camirand, Jared           SR Buchholtz                DQ                    
 -- Park, Paul                FR Buchholtz                NS                    
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Halfacre, Jeffrey         12 Gainesville            47.90      47.57 q      
       22.99    47.57                                                      
  2 Spock, Ross               SO Niceville              49.13      48.91 q      
       23.45    48.91                                                      
  3 Brechler, Cody            12 Fletcher               49.76      49.01 q      
       23.72    49.01                                                      
  4 Wimberly, Chad            JR Fleming Island         49.67      49.06 q      
       22.81    49.06                                                      
  5 Bass, Ryan                SO Mandarin               50.20      49.89 q      
       23.70    49.89                                                      
  6 Lowe, Jaron               10 FlaglerPalmCoast       50.70      50.10 q      
       23.83    50.10                                                      
  6 Jacob, Eric               SR Bartram Trail          50.47      50.10 q      
       23.65    50.10                                                      
  8 Pereira, Dominic          10 Fletcher               51.04      50.50 q      
       24.14    50.50                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnson, Josh             10 Spruce Creek           50.90      50.94 q      
       23.87    50.94                                                      
 10 Dunbar, Corey              9 Fletcher               52.47      52.50 q      
       24.78    52.50                                                      
 11 Normington, Kyle          11 Fletcher               53.59      52.84 q      
       25.48    52.84                                                      
 12 Doll, Chase               JR Bartram Trail          55.72      53.07 q      
       24.93    53.07                                                      
 13 Warrnell, John            11 Spruce Creek           53.80      53.29 q      
       25.00    53.29                                                      
 14 Peterson, Colin           12 Spruce Creek           55.27      53.94 q      
       25.63    53.94                                                      
 15 Kinney, Madison           12 Spruce Creek           55.82      54.95 q      
       26.85    54.95                                                      
 16 Marquardt, Maverick       11 FlaglerPalmCoast       59.90      56.58 q      
       27.37    56.58                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Thompson, Christopher     11 Gainesville            56.00      56.61        
       26.79    56.61                                                      
 18 Popplewell, Ryan             Sandalwood             56.94      56.83        
       26.87    56.83                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Beard, Matthew            12 Deland                 56.23      56.90        
       26.83    56.90                                                      
 20 Hicks, Brennan            JR Bartram Trail          58.79      57.24        
       27.45    57.24                                                      
 21 Britt, Connor             FR Fleming Island         55.96      57.58        
       27.07    57.58                                                      
 22 Danese, Josh              FR Mandarin               58.58      57.74        
       26.69    57.74                                                      
 23 Carhuff, Jordan           JR Niceville            1:01.44      58.04        
       28.05    58.04                                                      
 24 Martella, Michael         11 Deland                 57.01      58.71        
       27.48    58.71                                                      
 25 Malcomb, Zach             SO Mandarin               58.55      58.92        
       27.09    58.92                                                      
 26 Thompson, Billy           JR Fleming Island       1:00.20      58.98        
       28.48    58.98                                                      
 27 Marcusky, Derek           12 FlaglerPalmCoast     1:00.30      59.19        
       28.26    59.19                                                      
 28 Rudolph, Jessey           11 Deltona              1:05.91      59.23        
       28.52    59.23                                                      
 29 Beebe, James              12 Gainesville            57.99      59.34        
       30.71    59.34                                                      
 30 DeCarlis, Ryan            JR Niceville              59.24      59.58        
       27.84    59.58                                                      
 31 Quirona, Chance           12 FlaglerPalmCoast     1:00.70    1:00.47        
       28.34  1:00.47                                                      
 32 Buffaloe, Josh            SO Fleming Island       1:03.76    1:01.62        
       29.41  1:01.62                                                      
 33 Miller, Mike              JR Orange Park          1:05.81    1:02.60        
       29.96  1:02.60                                                      
 34 Crafton, Paul                Sandalwood           1:04.57    1:02.69        
       29.28  1:02.69                                                      
 35 Smith, Wesley                Deltona              1:02.10    1:03.03        
       28.89  1:03.03                                                      
 36 Herrera, Gabe             SR Orange Park          1:05.73    1:03.95        
       29.60  1:03.95                                                      
 37 Duvall, Levi              FR Orange Park          1:10.01    1:04.35        
       30.42  1:04.35                                                      
 38 Loiacono, Marco           10 Deltona              1:10.14    1:05.67        
       30.78  1:05.67                                                      
 39 Montgomery, Scotty        SR Orange Park          1:11.05    1:06.36        
       31.06  1:06.36                                                      
 40 Doyle, John               11 Deland               1:07.20    1:07.10        
 41 Krynicki, Lance           11 Deltona              1:11.27    1:07.59        
       32.59  1:07.59                                                      
 42 Johnson, Joseph           12 Deland               1:08.22    1:09.80        
       31.08  1:09.80                                                      
 43 Blanke, Alex              SO Niceville            1:10.10    1:11.30        
       33.65  1:11.30                                                      
 44 Aganon, Joshua               Sandalwood           1:14.57    1:11.39        
       34.28  1:11.39                                                      
 45 Goad, Connor              FR Mandarin             1:18.98    1:14.43        
       34.31  1:14.43                                                      
 46 Wathen, Gerald            FR Buchholtz            1:17.66    1:17.06        
       34.77  1:17.06                                                      
 -- Camirand, Jared           SR Buchholtz            1:01.27         DQ q      
 -- Park, Paul                FR Buchholtz            1:04.82         NS q      
 -- Stepulaitis, Joseph          Sandalwood           1:09.68        SCR q      
 -- Connelly, Matthew         12 Pine Ridge             57.32        SCR q      
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Natalie            12 Gainesville          5:01.79    5:03.12        
       28.16    58.44  1:29.08  1:59.66  2:30.65  3:01.66  3:31.17  4:01.63
     4:32.95  5:03.12                                                      
  2 Steele, Melissa           SR Mandarin             5:09.03    5:04.36        
       28.28    58.59  1:29.35  2:00.10  2:30.91  3:01.95  3:32.44  4:03.31
     4:34.62  5:04.36                                                      
  3 Deer, Kayla               11 Spruce Creek         5:23.60    5:22.14        
       29.62  1:01.99  1:34.93  2:07.80  2:40.65  3:13.29  3:45.58  4:18.04
     4:50.24  5:22.14                                                      
  4 Collins, Lynsi            JR Bartram Trail        5:24.32    5:24.08        
       29.28  1:01.31  1:33.97  2:07.26  2:40.18  3:12.78  3:45.48  4:18.42
     4:51.46  5:24.08                                                      
  5 Soltis, Katie             SR Buchholtz            5:25.66    5:26.31        
       30.30  1:02.65  1:35.94  2:09.42  2:42.24  3:14.99  3:47.77  4:21.26
     4:53.98  5:26.31                                                      
  6 Glass, Julie              SR Bartram Trail        5:24.98    5:28.23        
       29.43  1:01.92  1:35.47  2:08.72  2:42.14  3:15.68  3:49.05  4:22.63
     4:56.22  5:28.23                                                      
  7 Hanft, Marie              11 Spruce Creek         5:31.61    5:28.76        
       30.60  1:03.13  1:36.36  2:09.80  2:43.20  3:16.18  3:49.67  4:23.37
     4:56.80  5:28.76                                                      
  8 Kringle, Alex             SO Mandarin             5:32.81    5:39.64        
       30.08  1:03.19  1:37.25  2:11.66  2:46.18  3:20.37  3:55.13  4:30.00
     5:05.22  5:39.64                                                      
B - Final
  9 Shepard, Anna             SR Mandarin             5:46.73    5:42.29        
       30.97  1:04.72  1:38.56  2:13.16  2:48.15  3:23.35  3:58.66  4:34.00
     5:09.03  5:42.29                                                      
 10 Smyder, Sarah             FR Buchholtz            5:42.63    5:43.27        
       30.86  1:05.56  1:40.71  2:15.83  2:50.73  3:25.93  4:00.74  4:35.67
     5:10.00  5:43.27                                                      
 11 Dougherty, Katie          JR Bartram Trail        5:44.91    5:46.99        
       31.99  1:06.23  1:41.21  2:16.50  2:51.94  3:27.47  4:02.80  4:38.48
     5:13.67  5:46.99                                                      
 12 Ghandour, Kristen         10 Fletcher             5:50.72    5:48.34        
       31.86  1:06.60  1:41.89  2:17.03  2:52.62  3:27.99  4:03.42  4:39.12
     5:14.20  5:48.34                                                      
 13 Douglas, Samantha         10 Fletcher             5:51.37    5:53.28        
       32.14  1:07.68  1:43.54  2:19.79  2:55.85  3:31.90  4:08.33  4:44.02
     5:18.86  5:53.28                                                      
 14 Rucker, Kristin           SR Mandarin             6:01.55    6:00.97        
       33.22  1:08.60  1:44.33  2:20.88  2:57.71  3:34.77  4:11.63  4:48.99
     5:25.81  6:00.97                                                      
 15 Barth, Jessie             FR Niceville            6:04.72    6:03.41        
       32.09  1:07.88  1:44.93  2:22.50  2:59.26  3:36.60  4:14.05  4:51.52
     5:28.40  6:03.41                                                      
 16 Langenfelder, Kate        SR Bartram Trail        5:58.92    6:06.83        
       31.93  1:07.58  1:44.51  2:22.11  2:59.91  3:37.44  4:15.40  4:53.65
     5:31.39  6:06.83                                                      
Preliminaries
 17 Briant, Hannah             9 Gainesville          6:05.34                   
       33.09  1:11.01  1:49.26  2:26.59  3:03.64  3:41.15  4:18.12  4:54.71
     5:31.01  6:05.34                                                      
 18 Brittingham, Taylor       SO Fleming Island       6:06.44                   
       31.47  1:07.15  1:43.83  2:20.62  2:58.41  3:36.26  4:14.88  4:52.81
     5:31.03  6:06.44                                                      
 19 Anderson, Brigett          9 Spruce Creek         6:11.81                   
       33.14  1:09.21  1:47.15  2:24.91  3:02.77  3:40.70  4:19.38  4:57.39
     5:35.98  6:11.81                                                      
 20 Mullarkey, Britney        12 Fletcher             6:16.20                   
       34.39  1:12.55  1:51.14  2:29.60  3:08.52  3:47.32  4:26.10  5:04.81
     5:42.43  6:16.20                                                      
 21 Dominguez, Paola          10 Gainesville          6:28.77                   
       34.11  1:12.72  1:51.49  2:30.16  3:09.05  3:48.85  4:29.15  5:10.48
     5:51.41  6:28.77                                                      
 22 Jones, Michelle           10 Fletcher             6:29.75                   
       34.07  1:11.44  1:51.14  2:31.11  3:11.29  3:51.38  4:30.74  5:11.14
     5:51.02  6:29.75                                                      
 23 Holtz, Casey              11 Spruce Creek         6:34.61                   
       36.15  1:15.19  1:54.18  2:34.02  3:13.55  3:53.32  4:34.15  5:15.27
     5:56.29  6:34.61                                                      
 24 Flores, Carmen            JR Buchholtz            6:40.79                   
       35.04  1:15.03  1:55.81  2:37.44  3:19.63  4:01.00  4:42.33  5:23.87
     6:03.96  6:40.79                                                      
 25 Lewitt, Britni            12 Deland               6:44.90                   
       35.46  1:13.83  1:54.36  2:35.25  3:16.43  3:58.46  4:40.57  5:23.27
     6:05.79  6:44.90                                                      
 26 Tyndall, Ashley           JR Fleming Island       6:50.69                   
       38.46  1:23.62  2:01.16  2:41.31  3:22.26  4:03.89  4:45.42  5:27.09
     6:09.48  6:50.69                                                      
 27 McCormack, Nicole         11 Deland               6:52.96                   
       36.07  1:16.47  1:59.02  2:41.50  3:24.63  4:06.88  4:50.44  5:33.34
     6:13.79  6:52.96                                                      
 28 Pranke, Erica             SR Niceville            6:55.58                   
       34.50  1:14.64  1:58.04  2:41.42  3:24.61  4:07.58  4:49.75  5:32.59
     6:14.28  6:55.58                                                      
 29 Derousie, Heather         JR Orange Park          6:59.11                   
       34.81  1:13.23  1:55.00  2:37.51  3:21.22  4:06.29  4:49.67  5:33.92
     6:19.60  6:59.11                                                      
 30 Sinicrope, Michelle       JR Niceville            7:02.57                   
       36.39  1:16.94  1:58.21  2:40.12  3:22.62  4:06.59  4:50.56  5:34.77
     6:19.99  7:02.57                                                      
 31 Wood, Kayla               11 Deltona              7:07.39                   
       37.76  1:19.90  2:03.53  2:47.58  3:31.62  4:15.95  5:00.20  5:44.29
     6:27.81  7:07.39                                                      
 32 Nakonechnaya, Kristina    12 FlaglerPalmCoast     7:11.51                   
              1:20.53  2:04.12           3:32.50  4:16.93  5:02.04  5:52.67
     6:30.09  7:11.51                                                      
 33 Stewart, Molly               Sandalwood           7:16.69                   
       36.70  1:21.18  2:08.81  2:53.93  3:40.75  4:22.92  5:10.92  5:57.90
     6:38.93  7:16.69                                                      
 34 Thompson, Bethany         FR Orange Park          7:24.02                   
       38.55  1:21.04  2:05.41  2:50.98  3:36.94  4:22.30  5:08.69  5:55.03
     6:40.40  7:24.02                                                      
 35 Pritchard, Casey          JR Fleming Island       7:26.60                   
       38.04  1:20.88  2:05.46  2:51.72  3:37.67  4:24.00  5:11.15  5:58.56
     6:45.23  7:26.60                                                      
 36 Whitesell, Taylor          9 Deland               7:34.15                   
       36.06  1:20.50  2:06.66  2:54.18           4:30.75  5:18.92  6:05.55
     6:52.38  7:34.15                                                      
 37 Carosillo, Jessika           Sandalwood           7:35.09                   
       36.68  1:18.76  2:04.40  2:50.58  3:37.56  4:25.27  5:14.40  6:02.25
     6:49.60  7:35.09                                                      
 38 Marquardt, Cheyenne        9 FlaglerPalmCoast     7:50.10                   
       38.91  1:22.82  2:09.47  2:56.89  3:45.57  4:35.39  5:24.66  6:14.52
     7:03.92  7:50.10                                                      
 39 Zhong, Lucy               SO Buchholtz            7:53.64                   
       38.86  1:23.34  2:11.02  2:59.38  3:49.02  4:38.33  5:30.01  6:20.37
     7:10.33  7:53.64                                                      
 -- Perry, Rebecca             9 Gainesville              NS                    
 -- Erndl, Emily              10 Deland                   NS                    
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Smith, Natalie            12 Gainesville          4:59.13    5:01.79 qAA-C  
       29.09    59.35  1:30.28  2:01.09  2:32.05  3:02.24  3:32.21  4:02.57
     4:32.27  5:01.79                                                      
  2 Steele, Melissa           SR Mandarin             5:09.93    5:09.03 q      
       28.17    58.92  1:30.05  2:01.30  2:32.41  3:03.53  3:34.93  4:06.56
     4:38.20  5:09.03                                                      
  3 Deer, Kayla               11 Spruce Creek         5:19.50    5:23.60 q      
       30.16  1:02.15  1:34.65  2:07.25  2:40.00  3:12.67  3:45.58  4:18.32
     4:51.08  5:23.60                                                      
  4 Collins, Lynsi            JR Bartram Trail        5:22.00    5:24.32 q      
       28.79  1:00.49  1:33.00  2:05.76  2:38.50  3:11.73  3:45.16  4:18.58
     4:52.02  5:24.32                                                      
  5 Glass, Julie              SR Bartram Trail        5:37.57    5:24.98 q      
       28.92  1:00.82  1:33.82  2:07.00  2:40.20  3:13.62  3:46.89  4:20.20
     4:53.20  5:24.98                                                      
  6 Soltis, Katie             SR Buchholtz            5:17.45    5:25.66 q      
       30.09  1:02.06  1:34.53  2:07.25  2:40.46  3:13.57  3:46.91  4:20.00
     4:53.48  5:25.66                                                      
  7 Hanft, Marie              11 Spruce Creek         5:30.70    5:31.61 q      
       30.80  1:02.80  1:35.20  2:08.22  2:41.75  3:15.68  3:49.76  4:24.22
     4:58.83  5:31.61                                                      
  8 Kringle, Alex             SO Mandarin             5:34.61    5:32.81 q      
       29.35  1:01.16  1:34.15  2:07.37  2:40.89  3:15.11  3:49.95  4:24.52
     4:59.21  5:32.81                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smyder, Sarah             FR Buchholtz            5:41.76    5:42.63 q      
       30.67  1:04.92  1:40.06  2:14.82  2:49.70  3:24.47  3:59.66  4:34.40
     5:09.28  5:42.63                                                      
 10 Dougherty, Katie          JR Bartram Trail        5:46.71    5:44.91 q      
       31.83  1:05.83  1:40.56  2:15.51  2:50.49  3:25.87  4:01.19  4:36.47
     5:11.48  5:44.91                                                      
 11 Shepard, Anna             SR Mandarin             5:50.88    5:46.73 q      
       31.13  1:04.67  1:39.81  2:14.91  2:50.48  3:25.43  4:00.65  4:36.71
     5:12.32  5:46.73                                                      
 12 Ghandour, Kristen         10 Fletcher             5:50.21    5:50.72 q      
       31.33  1:05.52  1:40.22  2:15.38  2:50.75  3:26.87  4:03.54  4:39.62
     5:16.08  5:50.72                                                      
 13 Douglas, Samantha         10 Fletcher             5:52.20    5:51.37 q      
       31.48  1:06.96  1:43.70  2:18.98  2:55.02  3:31.43  4:07.68  4:43.28
     5:18.09  5:51.37                                                      
 14 Langenfelder, Kate        SR Bartram Trail        6:07.93    5:58.92 q      
       31.68  1:06.01  1:41.32  2:17.58  2:54.40  3:31.42  4:09.00  4:46.74
     5:24.17  5:58.92                                                      
 15 Rucker, Kristin           SR Mandarin             6:08.29    6:01.55 q      
       33.56  1:09.74  1:46.06  2:22.67  2:59.81  3:36.75  4:13.61  4:50.08
     5:26.63  6:01.55                                                      
 16 Barth, Jessie             FR Niceville            6:06.39    6:04.72 q      
       32.27  1:09.26  1:47.24  2:24.72  3:03.08  3:40.59  4:17.63  4:53.82
     5:30.40  6:04.72                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Briant, Hannah             9 Gainesville          5:50.00    6:05.34        
       33.09  1:11.01  1:49.26  2:26.59  3:03.64  3:41.15  4:18.12  4:54.71
     5:31.01  6:05.34                                                      
 18 Brittingham, Taylor       SO Fleming Island       5:58.53    6:06.44        
       31.47  1:07.15  1:43.83  2:20.62  2:58.41  3:36.26  4:14.88  4:52.81
     5:31.03  6:06.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Anderson, Brigett          9 Spruce Creek         6:08.15    6:11.81        
       33.14  1:09.21  1:47.15  2:24.91  3:02.77  3:40.70  4:19.38  4:57.39
     5:35.98  6:11.81                                                      
 20 Mullarkey, Britney        12 Fletcher             6:22.26    6:16.20        
       34.39  1:12.55  1:51.14  2:29.60  3:08.52  3:47.32  4:26.10  5:04.81
     5:42.43  6:16.20                                                      
 21 Dominguez, Paola          10 Gainesville          6:00.99    6:28.77        
       34.11  1:12.72  1:51.49  2:30.16  3:09.05  3:48.85  4:29.15  5:10.48
     5:51.41  6:28.77                                                      
 22 Jones, Michelle           10 Fletcher             6:18.08    6:29.75        
       34.07  1:11.44  1:51.14  2:31.11  3:11.29  3:51.38  4:30.74  5:11.14
     5:51.02  6:29.75                                                      
 23 Holtz, Casey              11 Spruce Creek         6:29.90    6:34.61        
       36.15  1:15.19  1:54.18  2:34.02  3:13.55  3:53.32  4:34.15  5:15.27
     5:56.29  6:34.61                                                      
 24 Flores, Carmen            JR Buchholtz            6:46.60    6:40.79        
       35.04  1:15.03  1:55.81  2:37.44  3:19.63  4:01.00  4:42.33  5:23.87
     6:03.96  6:40.79                                                      
 25 Lewitt, Britni            12 Deland               6:59.02    6:44.90        
       35.46  1:13.83  1:54.36  2:35.25  3:16.43  3:58.46  4:40.57  5:23.27
     6:05.79  6:44.90                                                      
 26 Tyndall, Ashley           JR Fleming Island       6:39.39    6:50.69        
       38.46  1:23.62  2:01.16  2:41.31  3:22.26  4:03.89  4:45.42  5:27.09
     6:09.48  6:50.69                                                      
 27 McCormack, Nicole         11 Deland               6:54.00    6:52.96        
       36.07  1:16.47  1:59.02  2:41.50  3:24.63  4:06.88  4:50.44  5:33.34
     6:13.79  6:52.96                                                      
 28 Pranke, Erica             SR Niceville            6:32.06    6:55.58        
       34.50  1:14.64  1:58.04  2:41.42  3:24.61  4:07.58  4:49.75  5:32.59
     6:14.28  6:55.58                                                      
 29 Derousie, Heather         JR Orange Park          6:55.85    6:59.11        
       34.81  1:13.23  1:55.00  2:37.51  3:21.22  4:06.29  4:49.67  5:33.92
     6:19.60  6:59.11                                                      
 30 Sinicrope, Michelle       JR Niceville            6:58.33    7:02.57        
       36.39  1:16.94  1:58.21  2:40.12  3:22.62  4:06.59  4:50.56  5:34.77
     6:19.99  7:02.57                                                      
 31 Wood, Kayla               11 Deltona              7:20.00    7:07.39        
       37.76  1:19.90  2:03.53  2:47.58  3:31.62  4:15.95  5:00.20  5:44.29
     6:27.81  7:07.39                                                      
 32 Nakonechnaya, Kristina    12 FlaglerPalmCoast     7:30.27    7:11.51        
              1:20.53  2:04.12           3:32.50  4:16.93  5:02.04  5:52.67
     6:30.09  7:11.51                                                      
 33 Stewart, Molly               Sandalwood           7:04.33    7:16.69        
       36.70  1:21.18  2:08.81  2:53.93  3:40.75  4:22.92  5:10.92  5:57.90
     6:38.93  7:16.69                                                      
 34 Thompson, Bethany         FR Orange Park          7:29.35    7:24.02        
       38.55  1:21.04  2:05.41  2:50.98  3:36.94  4:22.30  5:08.69  5:55.03
     6:40.40  7:24.02                                                      
 35 Pritchard, Casey          JR Fleming Island       7:09.03    7:26.60        
       38.04  1:20.88  2:05.46  2:51.72  3:37.67  4:24.00  5:11.15  5:58.56
     6:45.23  7:26.60                                                      
 36 Whitesell, Taylor          9 Deland               7:52.81    7:34.15        
       36.06  1:20.50  2:06.66  2:54.18           4:30.75  5:18.92  6:05.55
     6:52.38  7:34.15                                                      
 37 Carosillo, Jessika           Sandalwood           7:40.69    7:35.09        
       36.68  1:18.76  2:04.40  2:50.58  3:37.56  4:25.27  5:14.40  6:02.25
     6:49.60  7:35.09                                                      
 38 Marquardt, Cheyenne        9 FlaglerPalmCoast     7:55.18    7:50.10        
       38.91  1:22.82  2:09.47  2:56.89  3:45.57  4:35.39  5:24.66  6:14.52
     7:03.92  7:50.10                                                      
 39 Zhong, Lucy               SO Buchholtz            7:44.48    7:53.64        
       38.86  1:23.34  2:11.02  2:59.38  3:49.02  4:38.33  5:30.01  6:20.37
     7:10.33  7:53.64                                                      
 -- Perry, Rebecca             9 Gainesville         10:00.00         NS q      
 -- Erndl, Emily              10 Deland               7:35.10         NS q      
 -- Diskin, Olivia               Sandalwood           7:46.80        SCR q      
 -- Soltes, Michelle          11 FlaglerPalmCoast     6:51.21        SCR q      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Petersohn, Tyler          11 Spruce Creek         4:59.73    4:55.10        
       26.34    55.63  1:25.66  1:55.79  2:25.63  2:55.34  3:25.21  3:55.09
     4:25.15  4:55.10                                                      
  2 Collum, William           12 Deland               4:57.56    4:57.03        
       26.38    55.83  1:25.41  1:55.64  2:25.69  2:56.02  3:26.12  3:56.88
     4:27.23  4:57.03                                                      
  3 Clay, Sterling            10 Fletcher             5:01.56    5:03.07        
       26.53    56.26  1:26.20  1:56.15  2:26.53  2:57.64  3:29.04  4:00.50
     4:32.28  5:03.07                                                      
  4 Shimansky, Drew           FR Buchholtz            5:10.29    5:07.72        
       28.10    59.06  1:30.06  2:01.68  2:33.40  3:04.41  3:34.50  4:05.65
     4:36.65  5:07.72                                                      
  5 Fortner, James            SR Mandarin             5:05.94    5:11.59        
       27.16    57.41  1:28.54  2:00.20  2:31.86  3:03.79  3:34.75  4:06.54
     4:39.09  5:11.59                                                      
  6 Thornton, Travis          SR Niceville            5:08.91    5:17.18        
       28.84  1:00.17  1:32.39  2:04.61  2:37.42  3:10.32  3:42.29  4:13.89
     4:46.09  5:17.18                                                      
  7 Adamec, Asher             12 Fletcher             5:15.08    5:18.81        
       28.08    59.71  1:32.15  2:04.86  2:37.87  3:10.75  3:43.65  4:15.99
     4:48.15  5:18.81                                                      
  8 Greaves, Chris            SO Bartram Trail        5:22.97    5:26.38        
       27.37    57.88  1:29.72  2:02.10  2:35.06  3:08.78  3:43.35  4:17.65
     4:52.60  5:26.38                                                      
B - Final
  9 Arlington, Joseph          9 Fletcher             5:24.54    5:21.41        
       29.40  1:00.99  1:33.78  2:06.40  2:39.38  3:12.57  3:45.75  4:18.55
     4:50.51  5:21.41                                                      
 10 Kirkland, Joshua          12 Fletcher             5:26.38    5:21.95        
       29.62  1:02.10  1:35.24  2:11.00  2:40.84  3:45.78  4:24.21  5:21.95
 11 Kivipelto, Andrew         SR Bartram Trail        5:24.10    5:22.57        
       27.88    59.54  1:32.09  2:05.33  2:38.55  3:11.80  3:45.70  4:19.18
     4:52.38  5:22.57                                                      
 12 Reichenbach, Matt         FR Fleming Island       5:30.66    5:29.91        
       28.73  1:00.97  1:33.98  2:07.14  2:41.02  3:15.45  3:50.10  4:25.86
     4:59.80  5:29.91                                                      
 13 Higginbotham, Ricky       SO Fleming Island       5:57.91    5:50.31        
       28.81  1:01.18  1:35.07  2:10.17  2:46.15  3:23.00  4:00.50  4:38.62
     5:15.97  5:50.31                                                      
 14 Studstill, Casey          SO Mandarin             6:07.56    6:02.44        
       31.85  1:08.09  1:43.90  2:20.37  2:57.22  3:40.92  4:15.71  4:52.92
     5:28.28  6:02.44                                                      
 15 Becker, Gabe              JR Orange Park          5:57.82    6:02.72        
       31.63  1:06.82  1:44.22  2:21.86  2:59.20  3:36.58  4:13.78  4:51.78
     5:29.11  6:02.72                                                      
 16 Montgomery, Dallas        FR Niceville            6:08.71    6:12.05        
       29.07  1:03.00  1:40.84  2:20.63  2:59.62  3:38.74  4:17.87  4:56.18
     5:35.13  6:12.05                                                      
Preliminaries
 17 Delpozo, Alex             12 Spruce Creek         6:10.25                   
       30.65  1:04.67  1:42.09  2:21.66  3:01.15  3:40.75  4:19.17  4:58.55
     5:35.86  6:10.25                                                      
 18 Elmore, Keaton               Sandalwood           6:13.23                   
       30.79  1:06.26  1:43.43  2:21.88  3:01.32  3:40.58  4:19.83  4:58.79
     5:37.47  6:13.23                                                      
 19 Lavery, Brandon           JR Bartram Trail        6:17.33                   
       31.08  1:05.31  1:42.52  2:21.35  3:01.19  3:41.71  4:21.18  5:00.73
     5:40.65  6:17.33                                                      
 20 Lloyd, Pat                11 Spruce Creek         6:27.19                   
       29.89  1:05.63  1:43.78  2:23.93  3:03.93  3:45.27  4:26.83  5:07.98
     5:48.93  6:27.19                                                      
 21 Ruckert, Benjamin          9 Deland               6:48.06                   
       33.69  1:13.75  1:55.84  2:37.81  3:20.99  4:03.68  4:46.14  5:28.35
     6:11.26  6:48.06                                                      
 22 Shea, Matt                12 Deland               7:17.75                   
       35.10  2:07.76           2:48.61  3:33.38  4:19.53  5:04.08  5:48.90
     6:34.74  7:17.75                                                      
 23 Shahini, Aldo             FR Mandarin             7:26.92                   
       36.84  1:20.17  2:04.82  2:53.88  3:36.90  4:23.26  5:13.68  5:58.04
     6:44.64  7:26.92                                                      
 24 Grimes, Camden            11 Deland               8:01.69                   
       34.78  1:17.88  2:04.77  2:53.98  3:46.51  4:35.13  5:26.99  6:22.17
     7:15.34  8:01.69                                                      
 -- Mazur, Johnnie            11 Spruce Creek             DQ                    
 -- Bowers, Philip            SO Fleming Island           NS                    
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Collum, William           12 Deland               5:02.90    4:57.56 q      
       26.77    56.40  1:26.56  1:56.74  2:26.71  2:56.81  3:26.81  3:57.32
     4:27.53  4:57.56                                                      
  2 Petersohn, Tyler          11 Spruce Creek         5:00.90    4:59.73 q      
       28.17    57.57  1:29.06  2:00.46  2:30.93  3:00.95  3:31.32  4:01.15
     4:31.06  4:59.73                                                      
  3 Clay, Sterling            10 Fletcher             5:12.14    5:01.56 q      
       25.99    55.53  1:26.49  1:56.95  2:27.49  2:58.25  3:29.25  4:00.06
     4:31.51  5:01.56                                                      
  4 Fortner, James            SR Mandarin             5:13.79    5:05.94 q      
       27.33    57.06  1:27.37  1:58.10  2:29.05  2:59.65  3:30.44  4:02.19
     4:34.42  5:05.94                                                      
  5 Thornton, Travis          SR Niceville            5:08.54    5:08.91 q      
       27.78    57.88  1:28.74  2:00.40  2:31.52  3:02.60  3:34.35  4:05.93
     4:37.79  5:08.91                                                      
  6 Shimansky, Drew           FR Buchholtz            5:06.15    5:10.29 q      
       27.30    56.82  1:27.43  1:58.18  2:29.23  3:00.62  3:32.62  4:05.09
     4:37.99  5:10.29                                                      
  7 Adamec, Asher             12 Fletcher             5:35.81    5:15.08 q      
       27.39    57.98  1:29.28  2:01.76  2:33.66  3:06.39  3:39.73  4:12.32
     4:44.88  5:15.08                                                      
  8 Greaves, Chris            SO Bartram Trail        5:55.46    5:22.97 q      
       27.78    59.15  1:31.78  2:04.52  2:37.47  3:10.80  3:44.07  4:17.54
     4:50.98  5:22.97                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kivipelto, Andrew         SR Bartram Trail        5:29.53    5:24.10 q      
       27.96    59.35  1:32.20  2:05.72  2:39.07  3:12.30  3:45.71  4:19.76
     4:53.95  5:24.10                                                      
 10 Arlington, Joseph          9 Fletcher             5:34.61    5:24.54 q      
       30.68  1:03.27  1:36.46  2:09.73  2:42.85  3:15.98  3:49.27  4:21.78
     4:53.73  5:24.54                                                      
 11 Kirkland, Joshua          12 Fletcher             5:33.61    5:26.38 q      
       28.61    59.67  1:31.42  2:03.46  2:35.99  3:08.55  3:42.56  4:17.49
     4:52.64  5:26.38                                                      
 12 Reichenbach, Matt         FR Fleming Island       5:31.65    5:30.66 q      
       29.37  1:01.48  1:34.35  2:07.50  2:40.52  3:14.21  3:48.85  4:23.91
     4:58.48  5:30.66                                                      
 13 Becker, Gabe              JR Orange Park          6:10.44    5:57.82 q      
       32.15  1:07.76  1:44.85  2:22.38  3:00.09  3:37.71  4:14.79  4:51.70
     5:26.23  5:57.82                                                      
 14 Higginbotham, Ricky       SO Fleming Island       5:52.05    5:57.91 q      
       28.07  1:00.26  1:36.66  2:13.31  2:50.69  3:29.06  4:08.38  4:46.31
     5:24.69  5:57.91                                                      
 15 Studstill, Casey          SO Mandarin             6:20.83    6:07.56 q      
       31.21  1:06.11  1:42.95  2:22.01  2:57.85  3:35.45  4:13.84  4:52.97
     5:31.04  6:07.56                                                      
 16 Montgomery, Dallas        FR Niceville            6:08.76    6:08.71 q      
       32.86  1:10.10  1:49.03  2:28.70  3:05.97  3:43.53  4:21.29  4:58.62
     5:34.28  6:08.71                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Delpozo, Alex             12 Spruce Creek         6:08.00    6:10.25        
       30.65  1:04.67  1:42.09  2:21.66  3:01.15  3:40.75  4:19.17  4:58.55
     5:35.86  6:10.25                                                      
 18 Elmore, Keaton               Sandalwood           6:33.48    6:13.23        
       30.79  1:06.26  1:43.43  2:21.88  3:01.32  3:40.58  4:19.83  4:58.79
     5:37.47  6:13.23                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lavery, Brandon           JR Bartram Trail        6:19.76    6:17.33        
       31.08  1:05.31  1:42.52  2:21.35  3:01.19  3:41.71  4:21.18  5:00.73
     5:40.65  6:17.33                                                      
 20 Lloyd, Pat                11 Spruce Creek         6:00.50    6:27.19        
       29.89  1:05.63  1:43.78  2:23.93  3:03.93  3:45.27  4:26.83  5:07.98
     5:48.93  6:27.19                                                      
 21 Ruckert, Benjamin          9 Deland               6:50.59    6:48.06        
       33.69  1:13.75  1:55.84  2:37.81  3:20.99  4:03.68  4:46.14  5:28.35
     6:11.26  6:48.06                                                      
 22 Shea, Matt                12 Deland               7:45.01    7:17.75        
       35.10  2:07.76           2:48.61  3:33.38  4:19.53  5:04.08  5:48.90
     6:34.74  7:17.75                                                      
 23 Shahini, Aldo             FR Mandarin             7:46.06    7:26.92        
       36.84  1:20.17  2:04.82  2:53.88  3:36.90  4:23.26  5:13.68  5:58.04
     6:44.64  7:26.92                                                      
 24 Grimes, Camden            11 Deland               8:00.56    8:01.69        
       34.78  1:17.88  2:04.77  2:53.98  3:46.51  4:35.13  5:26.99  6:22.17
     7:15.34  8:01.69                                                      
 -- Mazur, Johnnie            11 Spruce Creek         6:15.00         DQ q      
 -- Bowers, Philip            SO Fleming Island       7:07.95         NS q      
       36.14           2:06.28           3:42.02           5:20.26  6:09.86
 -- Willhite, Harley             Sandalwood           7:22.48        SCR q      
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Buchholtz (Gainesville)                           1:41.23    1:40.75        
     1) Bohunicky, Jamie JR             2) Ballatore, Angelina SR         
     3) Soucek, Kirsten SO              4) Petersen, Hillary SO           
       25.66    51.57  1:17.39  1:40.75                                    
  2 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:40.81    1:42.60        
     1) Williams, Erica JR              2) Wynn, Emily FR                 
     3) Glass, Julie SR                 4) Fonteno, Megan FR              
       25.69    52.58  1:18.62  1:42.60                                    
  3 Spruce Creek (Port Orange)                        1:44.12    1:44.84        
     1) Venable, Robyn 10               2) Deer, Kayla 11                 
     3) Plunkett, Shannon 11            4) Grams, Ginny 9                 
       26.23    52.33  1:19.57  1:44.84                                    
  4 Fleming Island                                    1:44.91    1:45.45        
     1) Reed, Cara JR                   2) Surdyke, Lauren JR             
     3) Switanek, Kiley JR              4) Love, Shannon FR               
       25.91    53.26  1:19.35  1:45.45                                    
  5 Orange Park                                       1:44.34    1:45.48        
     1) Lumley, Megan FR                2) Dougherty, Emily SR            
     3) Cannon, Katie SO                4) Zander, Katherine FR           
       26.11    53.15  1:21.18  1:45.48                                    
  6 Gainesville                                       1:45.63    1:45.95        
     1) Ramirez, Lily 12                2) Smith, Natalie 12              
     3) Perry, Devin 11                 4) Dominguez, Paola 10            
       24.03    48.99  1:16.85  1:45.95                                    
  7 Fletcher (Neptune Beach)                          1:46.22    1:46.56        
     1) Douglas, Samantha 10            2) Montgomery, Elizabeth 10       
     3) Montgomery, Sarah 12            4) Slaveski, Marie 10             
       27.53    54.25  1:19.89  1:46.56                                    
  8 DeLand                                            1:49.02    1:48.00        
     1) Houser, Joelle 10               2) Titus, Mary 9                  
     3) Cornejo, Alina 10               4) Ruf, Kelly 12                  
       28.13    54.78  1:21.77  1:48.00                                    
B - Final
  9 Sandalwood (Jacksonville)                         1:50.43    1:50.44        
     1) Davis, Casey                    2) Taylor, Brooke                 
     3) Joubert, Alyssa                 4) Blair, Codi                    
       28.28    56.38  1:24.10  1:50.44                                    
 10 Mandarin (Jacksonville)                           1:51.51    1:50.80        
     1) Ibanez, Tiffany SR              2) Holmes, Brieanna 9             
     3) Fortner, Kari JR                4) Watson, Ashley JR              
       28.27    55.84  1:24.16  1:50.80                                    
 11 Niceville                                         1:57.69    1:58.44        
     1) LeBeau, Lindsay JR              2) Pranke, Erica SR               
     3) Carden, Catie FR                4) Barth, Jessie FR               
       29.39    59.04  1:27.94  1:58.44                                    
 -- Deltona                                           2:11.02         NS        
 -- Pine Ridge (Deltona)                              2:15.77         NS        
Preliminaries
 -- Flagler Palm Coast (Bunnell)                          DQ                    
     1) DeAugustino, Sarah 12           2) Seward, Jessica 11             
     3) Smith, Nichole 12               4) Dal Bianco, Laura 11           
       27.87    56.65  1:26.59       DQ                                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:42.05    1:40.81 q      
     1) Williams, Erica JR              2) Glass, Julie SR                
     3) Wynn, Emily FR                  4) Fonteno, Megan FR              
       24.99    50.91  1:17.24  1:40.81                                    
  2 Buchholtz (Gainesville)                           1:45.48    1:41.23 q      
     1) Bohunicky, Jamie JR             2) Ballatore, Angelina SR         
     3) Soucek, Kirsten SO              4) Petersen, Hillary SO           
       24.69    50.36  1:16.23  1:41.23                                    
  3 Spruce Creek (Port Orange)                        1:42.18    1:44.12 q      
     1) Grams, Ginny 9                  2) Deer, Kayla 11                 
     3) Venable, Robyn 10               4) Hanft, Marie 11                
       25.05    51.12  1:17.10  1:44.12                                    
  4 Orange Park                                       1:45.91    1:44.34 q      
     1) Lumley, Megan FR                2) Dougherty, Emily SR            
     3) Cannon, Katie SO                4) Zander, Katherine FR           
       25.91    52.49  1:19.99  1:44.34                                    
  5 Fleming Island                                    1:46.50    1:44.91 q      
     1) Reed, Cara JR                   2) Love, Shannon FR               
     3) Surdyke, Lauren JR              4) Switanek, Kiley JR             
       25.70    53.66  1:19.35  1:44.91                                    
  6 Gainesville                                       1:43.00    1:45.63 q      
     1) Smith, Natalie 12               2) Perry, Devin 11                
     3) Dominguez, Paola 10             4) Ramirez, Lily 12               
       25.57    52.95  1:22.09  1:45.63                                    
  7 Fletcher (Neptune Beach)                          1:50.00    1:46.22 q      
     1) Douglas, Samantha 10            2) Montgomery, Elizabeth 10       
     3) Montgomery, Sarah 12            4) Slaveski, Marie 10             
       27.58    54.05  1:19.83  1:46.22                                    
  8 DeLand                                            1:51.52    1:49.02 q      
     1) Titus, Mary 9                   2) Houser, Joelle 10              
     3) Ruf, Kelly 12                   4) Cornejo, Alina 10              
       28.25    55.59  1:22.74  1:49.02                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sandalwood (Jacksonville)                         1:51.48    1:50.43 q      
     1) Taylor, Brooke                  2) Davis, Casey                   
     3) Joubert, Alyssa                 4) Blair, Codi                    
       28.42    56.41  1:23.91  1:50.43                                    
 10 Mandarin (Jacksonville)                           1:52.49    1:51.51 q      
     1) Ibanez, Tiffany SR              2) Holmes, Brieanna 9             
     3) Fortner, Kari JR                4) Watson, Ashley JR              
       28.12    56.31  1:24.47  1:51.51                                    
 11 Niceville                                         1:55.00    1:57.69 q      
     1) LeBeau, Lindsay JR              2) Pranke, Erica SR               
     3) Carden, Catie FR                4) Barth, Jessie FR               
       29.18    59.23  1:28.19  1:57.69                                    
 12 Deltona                                           2:10.00    2:11.02 q      
     1) Mula, Nichole                   2) Wood, Kayla 11                 
     3) Yilk, Charlotte 12              4) Rudolph, Allison 11            
       32.52  1:05.87  1:40.06  2:11.02                                    
 13 Pine Ridge (Deltona)                              2:23.00    2:15.77 q      
     1) Passaro, Emily 12               2) Brown, Sarah 9                 
     3) Tate, Raechel 12                4) Brzozowski, Alexandra 9        
       35.82  1:09.41  1:41.80  2:15.77                                    
 -- Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:55.71         DQ q      
      Early take-off swimmer #4
     1) DeAugustino, Sarah 12           2) Seward, Jessica 11             
     3) Smith, Nichole 12               4) Dal Bianco, Laura 11           
       27.87    56.65  1:26.59       DQ                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fletcher (Neptune Beach)                          1:32.16    1:30.97        
     1) Sweeten, Scott 12               2) Pereira, Dominic 10            
     3) Dunbar, Corey 9                 4) Brechler, Cody 12              
       22.80    45.77  1:08.99  1:30.97                                    
  2 Spruce Creek (Port Orange)                        1:33.65    1:33.13        
     1) Lochte, Devon 12                2) Perricone, Phillip 12          
     3) Warrnell, John 11               4) Petersohn, Tyler 11            
       23.36    46.01  1:09.30  1:33.13                                    
  3 Fleming Island                                    1:32.66    1:33.65        
     1) Musser, Kurt JR                 2) Lane, Will SO                  
     3) Britt, Lawrence JR              4) Wimberly, Chad JR              
       24.43    48.55  1:11.81  1:33.65                                    
  4 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:33.98    1:34.56        
     1) Carillon, Charles SR            2) Doll, Chase JR                 
     3) Flynn, Danny SR                 4) Kirk, Ryan SR                  
       23.94    48.09  1:11.88  1:34.56                                    
  5 Gainesville                                       1:34.34    1:34.80        
     1) Carusone, Jeremy 12             2) Halfacre, Jeffrey 12           
     3) Thompson, Christopher 11        4) Beebe, James 12                
       23.47    45.31  1:10.37  1:34.80                                    
  6 Mandarin (Jacksonville)                           1:33.33    1:34.97        
     1) Bass, Ryan SO                   2) Fortner, James SR              
     3) Thompson, Ryan JR               4) Kazman, Zack SR                
       23.08    47.16  1:11.99  1:34.97                                    
  7 Orange Park                                       1:35.36    1:35.96        
     1) Zander, David FR                2) Ratzlaff, Tyler SO             

     3) McArdle, Jared JR               4) Hill, Eric SR                  
       25.95    50.09  1:13.31  1:35.96                                    
  8 DeLand                                            1:39.78    1:39.94        
     1) Martella, Michael 11            2) Collum, David 9                
     3) Beard, Matthew 12               4) Collum, William 12             
       25.66    50.90  1:14.81  1:39.94                                    
B - Final
  9 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:39.87    1:40.73        
     1) Marquardt, Maverick 11          2) Vasconcellos, Pedro 10         
     3) Marcusky, Derek 12              4) Lowe, Jaron 10                 
       25.62    51.41  1:17.37  1:40.73                                    
 10 Sandalwood (Jacksonville)                         1:44.55    1:45.34        
     1) Parise, Christopher             2) Niznik, Thomas                 
     3) Heying, Robert                  4) Popplewell, Ryan               
       25.23    52.58  1:19.47  1:45.34                                    
 11 Niceville                                         1:47.55    1:46.56        
     1) DeCarlis, Ryan JR               2) Ott, John JR                   
     3) Carhuff, Jordan JR              4) Abbot, Matthew SO              
       26.06    52.49  1:19.03  1:46.56                                    
 -- Buchholtz (Gainesville)                           1:56.13         NS        
 -- Deltona                                           1:46.64         NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fletcher (Neptune Beach)                          1:40.00    1:32.16 q      
     1) Dunbar, Corey 9                 2) Sweeten, Scott 12              
     3) Pereira, Dominic 10             4) Clay, Sterling 10              
       23.31    45.98  1:08.97  1:32.16                                    
  2 Fleming Island                                    1:34.16    1:32.66 q      
     1) Musser, Kurt JR                 2) Lane, Will SO                  
     3) Britt, Lawrence JR              4) Wimberly, Chad JR              
       23.92    47.41  1:10.69  1:32.66                                    

  3 Mandarin (Jacksonville)                           1:37.46    1:33.33 q      
     1) Bass, Ryan SO                   2) Fortner, James SR              
     3) Thompson, Ryan JR               4) Kazman, Zack SR                
       22.69    46.26  1:10.84  1:33.33                                    
  4 Spruce Creek (Port Orange)                        1:34.51    1:33.65 q      
     1) Lochte, Devon 12                2) Warrnell, John 11              
     3) Petersohn, Tyler 11             4) Perricone, Phillip 12          
       23.44    47.09  1:10.65  1:33.65                                    
  5 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:34.46    1:33.98 q      
     1) Carillon, Charles SR            2) Flynn, Danny SR                
     3) Doll, Chase JR                  4) Kirk, Ryan SR                  
       24.07    47.97  1:11.61  1:33.98                                    
  6 Gainesville                                       1:38.00    1:34.34 q      
     1) Carusone, Jeremy 12             2) Thompson, Christopher 11       
     3) Beebe, James 12                 4) Halfacre, Jeffrey 12           
       23.53    48.30  1:12.84  1:34.34                                    
  7 Orange Park                                       1:37.34    1:35.36 q      
     1) McArdle, Jared JR               2) Ratzlaff, Tyler SO             
     3) Zander, David FR                4) Hill, Eric SR                  
       23.62    47.62  1:12.62  1:35.36                                    
  8 DeLand                                            1:40.01    1:39.78 q      
     1) Martella, Michael 11            2) Collum, David 9                
     3) Beard, Matthew 12               4) Collum, William 12             
       26.00    51.01  1:15.60  1:39.78                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:44.00    1:39.87 q      
     1) Marquardt, Maverick 11          2) Vasconcellos, Pedro 10         
     3) Marcusky, Derek 12              4) Lowe, Jaron 10                 
       25.27    50.79  1:16.92  1:39.87                                    
 10 Sandalwood (Jacksonville)                         1:49.34    1:44.55 q      
     1) Parise, Christopher             2) Heying, Robert                 
     3) Niznik, Thomas                  4) Popplewell, Ryan               
       25.86    52.76  1:19.69  1:44.55                                    
 11 Deltona                                           1:49.00    1:46.64 q      
     1) Smith, Wesley                   2) Snell, Jacob                   
     3) Rudolph, Jessey 11              4) Butler, Mitchell 12            
                56.18  1:21.14  1:46.64                                    
 12 Niceville                                         1:45.50    1:47.55 q      
     1) DeCarlis, Ryan JR               2) Ott, John JR                   
     3) Carhuff, Jordan JR              4) Abbot, Matthew SO              
       26.02    52.65  1:19.14  1:47.55                                    
 13 Buchholtz (Gainesville)                           1:47.52    1:56.13 q      
     1) Wathen, Gerald FR               2) Horodyski, Bobby JR            
     3) Ramirez, Nick JR                4) Park, Paul FR                  
       34.32  1:01.58  1:29.42  1:56.13                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.69  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ramirez, Lily             12 Gainesville            57.57      57.06 AA-A   
       28.10    57.06                                                      
  2 Casey, Shaun               9 Spruce Creek         1:00.68      58.66        
       28.71    58.66                                                      
  3 Flanagan, Riley           SO Buchholtz            1:00.96    1:00.23        
       30.03  1:00.23                                                      
  4 Grams, Emily               9 Spruce Creek         1:03.99    1:02.73        
       30.92  1:02.73                                                      
  5 Soltis, Sarah             SO Buchholtz            1:02.89    1:02.84        
       31.07  1:02.84                                                      
  6 Caulkins, Devon           FR Niceville            1:04.24    1:03.91        
       30.86  1:03.91                                                      
  7 Soucek, Kirsten           SO Buchholtz            1:02.85    1:04.26        
       31.32  1:04.26                                                      
  8 Stockwell, Rachel         SR Bartram Trail        1:04.19    1:05.16        
       31.73  1:05.16                                                      
B - Final
  9 Montgomery, Elizabeth     10 Fletcher             1:05.85    1:05.82        
       32.50  1:05.82                                                      
 10 Reed, Cara                JR Fleming Island       1:04.24    1:06.17        
       31.89  1:06.17                                                      
 11 Dougherty, Katie          JR Bartram Trail        1:05.97    1:06.18        
       32.48  1:06.18                                                      
 12 Watson, Ashley            JR Mandarin             1:08.35    1:09.00        
       33.55  1:09.00                                                      
 13 Morgan, Krissy            FR Fleming Island       1:08.64    1:09.11        
       33.19  1:09.11                                                      
 14 Kringle, Alex             SO Mandarin             1:08.32    1:10.38        
       33.97  1:10.38                                                      
 15 Snead, Morgan              9 Fletcher             1:10.31    1:10.41        
       35.08  1:10.41                                                      
 16 Lumley, Megan             FR Orange Park          1:08.66    1:10.81        
       34.27  1:10.81                                                      
Preliminaries
 17 Coffey, Carolyn            9 Deland               1:11.34                   
       34.72  1:11.34                                                      
 18 DeAugustino, Sarah        12 FlaglerPalmCoast     1:11.66                   
       34.30  1:11.66                                                      
 19 Demorest, Kelsey          SR Mandarin             1:11.92                   
       35.11  1:11.92                                                      
 20 LeBeau, Lindsay           JR Niceville            1:12.03                   
       35.58  1:12.03                                                      
 21 Houser, Joelle            10 Deland               1:12.24                   
       34.87  1:12.24                                                      
 22 Richardson, Myra          SR Buchholtz            1:12.72                   
       35.77  1:12.72                                                      
 23 Perry, Devin              11 Gainesville          1:12.88                   
       35.76  1:12.88                                                      
 24 Engeloff, Victoria        11 Fletcher             1:12.98                   
       35.16  1:12.98                                                      
 25 Burford, Allie            SR Orange Park          1:13.40                   
       35.49  1:13.40                                                      
 26 Elderdice, Janie          JR Bartram Trail        1:13.69                   
       35.85  1:13.69                                                      
 27 Tolisano, Sabrina         SO Bartram Trail        1:13.97                   
       35.39  1:13.97                                                      
 28 Campbell, Taylor          FR Fleming Island       1:14.93                   
       37.09  1:14.93                                                      
 29 Stites, Kelsey            JR Orange Park          1:15.19                   
       36.49  1:15.19                                                      
 30 Taylor, Brooke               Sandalwood           1:15.37                   
       35.45  1:15.37                                                      
 31 Harvey, Megan             SR Mandarin             1:15.91                   
       37.04  1:15.91                                                      
 32 Delowe, Corey              9 Spruce Creek         1:15.98                   
       37.01  1:15.98                                                      
 33 Blair, Leena                 Sandalwood           1:16.50                   
       37.62  1:16.50                                                      
 34 Wilder, Keeley            10 Deland               1:16.98                   
       36.94  1:16.98                                                      
 35 Jones, Michelle           10 Fletcher             1:17.22                   
       37.19  1:17.22                                                      
 36 Godoy, Sara               12 FlaglerPalmCoast     1:18.58                   
       37.45  1:18.58                                                      
 37 Willis, Heather           12 Spruce Creek         1:18.71                   
       36.50  1:18.71                                                      
 38 Fairbanks, Briana         FR Orange Park          1:19.12                   
       36.85  1:19.12                                                      
 39 Berry, Justyne             9 FlaglerPalmCoast     1:20.04                   
       38.64  1:20.04                                                      
 40 Flynn, Angela                Sandalwood           1:20.25                   
       38.95  1:20.25                                                      
 41 Groth, Kayla              10 FlaglerPalmCoast     1:20.29                   
       39.11  1:20.29                                                      
 42 Krueger, Sarah               Deltona              1:27.59                   
       41.77  1:27.59                                                      
 43 Patterson, Kelly          11 Pine Ridge           1:32.75                   
 44 Conroy, Bridget            9 Gainesville          1:32.76                   
       44.93  1:32.76                                                      
 45 Massey, Samantha          FR Fleming Island       1:35.48                   
       46.26  1:35.48                                                      
 46 Bedenbaugh, Marilyn        9 Pine Ridge           1:41.23                   
       52.19  1:41.23                                                      
 47 Ortiz, Michelle           10 Pine Ridge           1:42.14                   
       47.47  1:42.14                                                      
 -- Dewitt, Maggie             9 Gainesville              DQ                    
       47.68       DQ                                                      
 -- Edwards, Nina                Deltona                  DQ                    
 -- Shortlidge, Natalie       10 Deland                   DQ                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.69  AA-A
                58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ramirez, Lily             12 Gainesville            57.15      57.57 qAA-A  
       28.05    57.57                                                      
  2 Casey, Shaun               9 Spruce Creek         1:00.09    1:00.68 q      
       29.35  1:00.68                                                      
  3 Flanagan, Riley           SO Buchholtz            1:00.49    1:00.96 q      
       30.58  1:00.96                                                      
  4 Soucek, Kirsten           SO Buchholtz            1:02.81    1:02.85 q      
       30.87  1:02.85                                                      
  5 Soltis, Sarah             SO Buchholtz            1:02.70    1:02.89 q      
       31.21  1:02.89                                                      
  6 Grams, Emily               9 Spruce Creek         1:03.78    1:03.99 q      
       31.43  1:03.99                                                      
  7 Stockwell, Rachel         SR Bartram Trail        1:05.68    1:04.19 q      
       31.32  1:04.19                                                      
  8 Reed, Cara                JR Fleming Island       1:04.35    1:04.24 q      
       30.95  1:04.24                                                      
  8 Caulkins, Devon           FR Niceville            1:04.95    1:04.24 q      
       31.09  1:04.24                                                      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Montgomery, Elizabeth     10 Fletcher             1:06.54    1:05.85 q      
       31.77  1:05.85                                                      
 11 Dougherty, Katie          JR Bartram Trail        1:06.48    1:05.97 q      
       32.02  1:05.97                                                      
 12 Kringle, Alex             SO Mandarin             1:08.71    1:08.32 q      
       33.23  1:08.32                                                      
 13 Watson, Ashley            JR Mandarin             1:08.75    1:08.35 q      
       32.84  1:08.35                                                      
 14 Morgan, Krissy            FR Fleming Island       1:06.81    1:08.64 q      
       33.10  1:08.64                                                      
 15 Lumley, Megan             FR Orange Park          1:07.04    1:08.66 q      
       33.82  1:08.66                                                      
 16 Snead, Morgan              9 Fletcher             1:11.88    1:10.31 q      
       34.71  1:10.31                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Coffey, Carolyn            9 Deland               1:10.06    1:11.34        
       34.72  1:11.34                                                      
 18 DeAugustino, Sarah        12 FlaglerPalmCoast     1:11.58    1:11.66        
       34.30  1:11.66                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Demorest, Kelsey          SR Mandarin             1:13.24    1:11.92        
       35.11  1:11.92                                                      
 20 LeBeau, Lindsay           JR Niceville            1:15.73    1:12.03        
       35.58  1:12.03                                                      
 21 Houser, Joelle            10 Deland               1:11.63    1:12.24        
       34.87  1:12.24                                                      
 22 Richardson, Myra          SR Buchholtz            1:12.44    1:12.72        
       35.77  1:12.72                                                      
 23 Perry, Devin              11 Gainesville          1:10.99    1:12.88        
       35.76  1:12.88                                                      
 24 Engeloff, Victoria        11 Fletcher             1:13.71    1:12.98        
       35.16  1:12.98                                                      
 25 Burford, Allie            SR Orange Park          1:14.17    1:13.40        
       35.49  1:13.40                                                      
 26 Elderdice, Janie          JR Bartram Trail        1:13.35    1:13.69        
       35.85  1:13.69                                                      
 27 Tolisano, Sabrina         SO Bartram Trail        1:14.18    1:13.97        
       35.39  1:13.97                                                      
 28 Campbell, Taylor          FR Fleming Island       1:13.66    1:14.93        
       37.09  1:14.93                                                      
 29 Stites, Kelsey            JR Orange Park          1:16.66    1:15.19        
       36.49  1:15.19                                                      
 30 Taylor, Brooke               Sandalwood           1:12.98    1:15.37        
       35.45  1:15.37                                                      
 31 Harvey, Megan             SR Mandarin             1:15.12    1:15.91        
       37.04  1:15.91                                                      
 32 Delowe, Corey              9 Spruce Creek         1:09.99    1:15.98        
       37.01  1:15.98                                                      
 33 Blair, Leena                 Sandalwood           1:18.82    1:16.50        
       37.62  1:16.50                                                      
 34 Wilder, Keeley            10 Deland               1:20.88    1:16.98        
       36.94  1:16.98                                                      
 35 Jones, Michelle           10 Fletcher             1:15.05    1:17.22        
       37.19  1:17.22                                                      
 36 Godoy, Sara               12 FlaglerPalmCoast     1:20.06    1:18.58        
       37.45  1:18.58                                                      
 37 Willis, Heather           12 Spruce Creek         1:14.00    1:18.71        
       36.50  1:18.71                                                      
 38 Fairbanks, Briana         FR Orange Park          1:21.14    1:19.12        
       36.85  1:19.12                                                      
 39 Berry, Justyne             9 FlaglerPalmCoast     1:19.18    1:20.04        
       38.64  1:20.04                                                      
 40 Flynn, Angela                Sandalwood           1:25.74    1:20.25        
       38.95  1:20.25                                                      
 41 Groth, Kayla              10 FlaglerPalmCoast     1:22.93    1:20.29        
       39.11  1:20.29                                                      
 42 Krueger, Sarah               Deltona              1:24.00    1:27.59        
       41.77  1:27.59                                                      
 43 Patterson, Kelly          11 Pine Ridge           1:40.00    1:32.75        
 44 Conroy, Bridget            9 Gainesville          1:20.91    1:32.76        
       44.93  1:32.76                                                      
 45 Massey, Samantha          FR Fleming Island       1:39.34    1:35.48        
       46.26  1:35.48                                                      
 46 Bedenbaugh, Marilyn        9 Pine Ridge           1:40.00    1:41.23        
       52.19  1:41.23                                                      
 47 Ortiz, Michelle           10 Pine Ridge           1:57.00    1:42.14        
       47.47  1:42.14                                                      
 -- Dewitt, Maggie             9 Gainesville          2:00.99         DQ q      
      Not on back off wall
       47.68       DQ                                                      
 -- Edwards, Nina                Deltona              1:40.00         DQ q      
      No touch at turn
 -- Shortlidge, Natalie       10 Deland               1:16.16         DQ q      
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Halfacre, Jeffrey         12 Gainesville            53.31      53.10 AA-C   
       26.23    53.10                                                      
  2 Spock, Ross               SO Niceville              54.73      54.46        
       26.68    54.46                                                      
  3 Johnson, Zack             11 Spruce Creek           55.48      55.99        
       27.18    55.99                                                      
  4 Lochte, Devon             12 Spruce Creek           57.56      56.45        
       27.66    56.45                                                      
  5 Musco, Chris              SR Fleming Island         56.58      56.87        
       27.69    56.87                                                      
  6 Shimansky, Drew           FR Buchholtz              59.66    1:00.01        
       29.03  1:00.01                                                      
  7 Prior, Lance              SR Bartram Trail          59.49    1:00.72        
       29.53  1:00.72                                                      
  8 Phillips, Michael         11 Fletcher             1:02.86    1:02.41        
       29.94  1:02.41                                                      
B - Final
  9 Flynn, Danny              SR Bartram Trail        1:03.44    1:03.26        
       30.15  1:03.26                                                      
 10 Sedgwick, William         12 Fletcher             1:05.35    1:05.01        
       31.49  1:05.01                                                      
 11 Normington, Kyle          11 Fletcher             1:07.60    1:05.48        
       31.56  1:05.48                                                      
 12 Marksbury, Kevin          JR Fleming Island       1:07.09    1:06.77        
       32.37  1:06.77                                                      
 13 Taylor, Kelly             10 Fletcher             1:07.73    1:07.52        
       31.69  1:07.52                                                      
 14 Whaley, Matt              12 FlaglerPalmCoast     1:07.35    1:07.65        
       32.78  1:07.65                                                      
 15 Greaves, Chris            SO Bartram Trail        1:07.41    1:07.80        
       33.80  1:07.80                                                      
 16 Alford, Hunter            FR Mandarin             1:11.25    1:12.94        
       34.67  1:12.94                                                      
Preliminaries
 10 Ratzlaff, Tyler           SO Orange Park          1:03.49                   
       31.01  1:03.49                                                      
 17 Sagul, Ryan               10 Gainesville          1:10.44                   
       34.22  1:10.44                                                      
 19 Niznik, Thomas               Sandalwood           1:11.87                   
       35.11  1:11.87                                                      
 20 Crafton, Paul                Sandalwood           1:12.69                   
       35.17  1:12.69                                                      
 21 Katona, Steve             11 Spruce Creek         1:13.24                   
       34.77  1:13.24                                                      
 22 Snell, Johnny                Niceville            1:14.08                   
       36.41  1:14.08                                                      
 23 Figueroa, Joel            12 Deltona              1:14.77                   
       36.78  1:14.77                                                      
 24 Howe, TC                  SO Bartram Trail        1:15.71                   
       40.06  1:15.71                                                      
 25 Rollins, Russell          FR Fleming Island       1:15.72                   
       38.54  1:15.72                                                      
 26 Achors, Konner            SO Fleming Island       1:17.00                   
       42.66  1:17.00                                                      
 27 Studstill, Casey          SO Mandarin             1:17.16                   
       45.46  1:17.16                                                      
 28 McAullif, Michael         11 Deland               1:20.30                   
       37.55  1:20.30                                                      
 29 Spangler, Mike             9 FlaglerPalmCoast     1:23.20                   
       44.98  1:23.20                                                      
 30 Seefried, Wesley          12 Deland               1:23.76                   
       37.11  1:23.76                                                      
 31 Zolotarevskiy, Daniel      9 FlaglerPalmCoast     1:27.38                   
       40.82  1:27.38                                                      
 32 Krynicki, Lance           11 Deltona              1:27.79                   
       42.41  1:27.79                                                      
 33 Peterson, Kyle             9 Deland               1:31.43                   
       47.28  1:31.43                                                      
 34 Williams, Mike            SO Mandarin             1:32.00                   
       44.12  1:32.00                                                      
 35 Goad, Connor              FR Mandarin             1:44.80                   
       48.37  1:44.80                                                      
 36 Digiacomo, Joseph         10 Deland               1:54.34                   
       49.59  1:54.34                                                      
 -- Crooks, Carmen            11 Spruce Creek             DQ                    
 -- Smith, Drew               FR Buchholtz                NS                    
 -- Brown, Richard            FR Orange Park              NS                    
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Halfacre, Jeffrey         12 Gainesville            53.00      53.31 qAA-C  
       26.34    53.31                                                      
  2 Spock, Ross               SO Niceville              54.97      54.73 q      
       26.62    54.73                                                      
  3 Johnson, Zack             11 Spruce Creek           56.01      55.48 q      
       27.11    55.48                                                      
  4 Musco, Chris              SR Fleming Island         56.19      56.58 q      
       27.48    56.58                                                      
  5 Lochte, Devon             12 Spruce Creek           55.11      57.56 q      
       28.44    57.56                                                      
  6 Prior, Lance              SR Bartram Trail        1:01.12      59.49 q      
       28.72    59.49                                                      
  7 Shimansky, Drew           FR Buchholtz            1:00.09      59.66 q      
       28.98    59.66                                                      
  8 Phillips, Michael         11 Fletcher             1:04.99    1:02.86 q      
       29.97  1:02.86                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flynn, Danny              SR Bartram Trail        1:05.45    1:03.44 q      
       30.55  1:03.44                                                      
 10 Ratzlaff, Tyler           SO Orange Park          1:06.24    1:03.49 q      
       31.01  1:03.49                                                      
 11 Sedgwick, William         12 Fletcher             1:07.82    1:05.35 q      
       32.02  1:05.35                                                      
 12 Marksbury, Kevin          JR Fleming Island       1:09.15    1:07.09 q      
       32.56  1:07.09                                                      
 13 Whaley, Matt              12 FlaglerPalmCoast     1:11.70    1:07.35 q      
       33.02  1:07.35                                                      
 14 Greaves, Chris            SO Bartram Trail        1:08.44    1:07.41 q      
       33.23  1:07.41                                                      
 15 Normington, Kyle          11 Fletcher             1:06.94    1:07.60 q      
       33.22  1:07.60                                                      
 16 Taylor, Kelly             10 Fletcher             1:07.34    1:07.73 q      
       33.07  1:07.73                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sagul, Ryan               10 Gainesville          1:10.00    1:10.44        
       34.22  1:10.44                                                      
 18 Alford, Hunter            FR Mandarin             1:15.62    1:11.25        
       33.93  1:11.25                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Niznik, Thomas               Sandalwood           1:17.09    1:11.87        
       35.11  1:11.87                                                      
 20 Crafton, Paul                Sandalwood           1:14.16    1:12.69        
       35.17  1:12.69                                                      
 21 Katona, Steve             11 Spruce Creek         1:20.00    1:13.24        
       34.77  1:13.24                                                      
 22 Snell, Johnny                Niceville            1:14.48    1:14.08        
       36.41  1:14.08                                                      
 23 Figueroa, Joel            12 Deltona              1:16.10    1:14.77        
       36.78  1:14.77                                                      
 24 Howe, TC                  SO Bartram Trail        1:22.74    1:15.71        
       40.06  1:15.71                                                      
 25 Rollins, Russell          FR Fleming Island       1:13.44    1:15.72        
       38.54  1:15.72                                                      
 26 Achors, Konner            SO Fleming Island       1:20.00    1:17.00        
       42.66  1:17.00                                                      
 27 Studstill, Casey          SO Mandarin             1:28.26    1:17.16        
       45.46  1:17.16                                                      
 28 McAullif, Michael         11 Deland               1:21.01    1:20.30        
       37.55  1:20.30                                                      
 29 Spangler, Mike             9 FlaglerPalmCoast     1:28.70    1:23.20        
       44.98  1:23.20                                                      
 30 Seefried, Wesley          12 Deland               1:18.20    1:23.76        
       37.11  1:23.76                                                      
 31 Zolotarevskiy, Daniel      9 FlaglerPalmCoast     1:27.10    1:27.38        
       40.82  1:27.38                                                      
 32 Krynicki, Lance           11 Deltona              1:22.00    1:27.79        
       42.41  1:27.79                                                      
 33 Peterson, Kyle             9 Deland               1:26.12    1:31.43        
       47.28  1:31.43                                                      
 34 Williams, Mike            SO Mandarin             1:40.68    1:32.00        
       44.12  1:32.00                                                      
 35 Goad, Connor              FR Mandarin             1:44.02    1:44.80        
       48.37  1:44.80                                                      
 36 Digiacomo, Joseph         10 Deland               1:35.00    1:54.34        
       49.59  1:54.34                                                      
 -- Crooks, Carmen            11 Spruce Creek         1:08.90         DQ q      
 -- Smith, Drew               FR Buchholtz            1:10.15         NS q      
 -- Brown, Richard            FR Orange Park          1:44.94         NS q      
 -- Redshaw, Ryan                Sandalwood           1:30.17        SCR q      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ballatore, Angelina       SR Buchholtz            1:09.90    1:09.44        
       33.15  1:09.44                                                      
  2 Daly, Ali                 JR Buchholtz            1:10.15    1:10.19        
       33.45  1:10.19                                                      
  3 Petersen, Hillary         SO Buchholtz            1:10.31    1:10.81        
       33.86  1:10.81                                                      
  4 Shanata, Yasmeen          FR Buchholtz            1:11.27    1:11.17        
       33.64  1:11.17                                                      
  5 Blount, Samantha          12 Fletcher             1:10.81    1:11.40        
       33.60  1:11.40                                                      
  6 Collins, Lynsi            JR Bartram Trail        1:11.19    1:11.52        
       33.87  1:11.52                                                      
  7 Wynn, Emily               FR Bartram Trail        1:12.62    1:14.32        
       35.22  1:14.32                                                      
  8 Blair, Codi                  Sandalwood           1:13.07    1:14.67        
       34.75  1:14.67                                                      
B - Final
  9 Venable, Robyn            10 Spruce Creek         1:14.49    1:11.94        
       33.88  1:11.94                                                      
 10 Ibanez, Tiffany           SR Mandarin             1:13.44    1:13.19        
       34.58  1:13.19                                                      
 11 Baumgartner, Shelby       JR Niceville            1:13.59    1:13.75        
       34.42  1:13.75                                                      
 12 Dal Bianco, Laura         11 FlaglerPalmCoast     1:14.55    1:14.50        
       34.71  1:14.50                                                      
 13 Cornejo, Alina            10 Deland               1:14.77    1:15.18        
       35.30  1:15.18                                                      
 14 Thompson, Erin            10 Fletcher             1:16.05    1:16.42        
       36.14  1:16.42                                                      
 15 Lewis, Christie           SO Bartram Trail        1:17.44    1:18.50        
       36.98  1:18.50                                                      
 16 Ruiz, Jamie               JR Orange Park          1:15.84    1:18.80        
       36.83  1:18.80                                                      
Preliminaries
 17 Titus, Mary                9 Deland               1:17.82                   
       36.77  1:17.82                                                      
 18 Gilpin, Mary              JR Orange Park          1:18.16                   
       36.76  1:18.16                                                      
 19 Tucci, Alix               FR Bartram Trail        1:18.20                   
       36.64  1:18.20                                                      
 20 Whitley, Shannon          SO Mandarin             1:18.28                   
       36.71  1:18.28                                                      
 21 Hutfles, Leia             10 Fletcher             1:18.45                   
       38.03  1:18.45                                                      
 22 Fortner, Kari             JR Mandarin             1:18.53                   
       37.99  1:18.53                                                      
 22 Grzsvany, Sabrina         10 Spruce Creek         1:18.53                   
       37.18  1:18.53                                                      
 24 Robertson, Emily          FR Mandarin             1:18.74                   
       37.35  1:18.74                                                      
 25 Love, Shannon             FR Fleming Island       1:19.19                   
       37.52  1:19.19                                                      
 26 Kowsh, Nicole             10 FlaglerPalmCoast     1:19.54                   
       37.86  1:19.54                                                      
 27 Coffey, Carolyn            9 Deland               1:20.36                   
       38.74  1:20.36                                                      
 28 Pereira, Gabrielle        12 Fletcher             1:21.09                   
       38.83  1:21.09                                                      
 29 Lewitt, Tyler             10 Deland               1:21.86                   
       38.89  1:21.86                                                      
 30 Elliott, Alexis           FR Niceville            1:21.95                   
       39.22  1:21.95                                                      
 31 Dominguez, Paola          10 Gainesville          1:22.10                   
       39.23  1:22.10                                                      
 32 Fowler, Alex              SR Fleming Island       1:22.21                   
       39.24  1:22.21                                                      
 33 Fritts, Courtney          SO Fleming Island       1:23.01                   
       39.57  1:23.01                                                      
 34 Atkins, Susie             10 Spruce Creek         1:23.12                   
       39.58  1:23.12                                                      
 35 Liquori, Natilie          11 Spruce Creek         1:25.88                   
       39.80  1:25.88                                                      
 36 Diekow, Ashley            10 Gainesville          1:26.38                   
       39.13  1:26.38                                                      
 37 Yilk, Charlotte           12 Deltona              1:29.83                   
       41.14  1:29.83                                                      
 38 Thompson, Amanda          SR Orange Park          1:30.33                   
       41.09  1:30.33                                                      
 39 Baker, Sara                9 Gainesville          1:30.79                   
       43.46  1:30.79                                                      
 40 Wright, Taryn             SO Orange Park          1:31.05                   
       43.90  1:31.05                                                      
 41 Hansen, McKenna           SO Niceville            1:31.27                   
       43.21  1:31.27                                                      
 42 Tate, Raechel             12 Pine Ridge           1:31.31                   
       42.00  1:31.31                                                      
 43 Buffin, Kaitlan           SR Fleming Island       1:31.35                   
       42.41  1:31.35                                                      
 44 Passaro, Emily            12 Pine Ridge           1:41.33                   
       46.06  1:41.33                                                      
 45 McCormick, Diane             Deltona              1:48.94                   
       51.49  1:48.94                                                      
 46 Basso, Amber              12 Deltona              1:54.07                   
       53.92  1:54.07                                                      
 -- Wise, Rachel                 Sandalwood               DQ                    
       44.68       DQ                                                      
 -- Alim, Gabriela             9 Gainesville              DQ                    
       53.66       DQ                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ballatore, Angelina       SR Buchholtz            1:08.89    1:09.90 q      
       33.50  1:09.90                                                      
  2 Daly, Ali                 JR Buchholtz            1:09.35    1:10.15 q      
       32.99  1:10.15                                                      
  3 Petersen, Hillary         SO Buchholtz            1:10.58    1:10.31 q      
       33.20  1:10.31                                                      
  4 Blount, Samantha          12 Fletcher             1:11.02    1:10.81 q      
       33.05  1:10.81                                                      
  5 Collins, Lynsi            JR Bartram Trail        1:11.66    1:11.19 q      
       33.92  1:11.19                                                      
  6 Shanata, Yasmeen          FR Buchholtz            1:12.51    1:11.27 q      
       33.50  1:11.27                                                      
  7 Wynn, Emily               FR Bartram Trail        1:11.76    1:12.62 q      
       34.65  1:12.62                                                      
  8 Blair, Codi                  Sandalwood           1:14.55    1:13.07 q      
       34.95  1:13.07                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ibanez, Tiffany           SR Mandarin             1:14.44    1:13.44 q      
       34.57  1:13.44                                                      
 10 Baumgartner, Shelby       JR Niceville            1:12.10    1:13.59 q      
       33.76  1:13.59                                                      
 11 Venable, Robyn            10 Spruce Creek         1:12.11    1:14.49 q      
       34.86  1:14.49                                                      
 12 Dal Bianco, Laura         11 FlaglerPalmCoast     1:13.22    1:14.55 q      
       34.76  1:14.55                                                      
 13 Cornejo, Alina            10 Deland               1:15.46    1:14.77 q      
       35.36  1:14.77                                                      
 14 Ruiz, Jamie               JR Orange Park          1:17.81    1:15.84 q      
       36.43  1:15.84                                                      
 15 Thompson, Erin            10 Fletcher             1:16.05    1:16.05 q      
       36.21  1:16.05                                                      
 16 Lewis, Christie           SO Bartram Trail        1:21.21    1:17.44 q      
       36.36  1:17.44                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Titus, Mary                9 Deland               1:17.23    1:17.82        
       36.77  1:17.82                                                      
 18 Gilpin, Mary              JR Orange Park          1:17.75    1:18.16        
       36.76  1:18.16                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tucci, Alix               FR Bartram Trail        1:18.08    1:18.20        
       36.64  1:18.20                                                      
 20 Whitley, Shannon          SO Mandarin             1:20.12    1:18.28        
       36.71  1:18.28                                                      
 21 Hutfles, Leia             10 Fletcher             1:19.36    1:18.45        
       38.03  1:18.45                                                      
 22 Fortner, Kari             JR Mandarin             1:21.32    1:18.53        
       37.99  1:18.53                                                      
 22 Grzsvany, Sabrina         10 Spruce Creek         1:19.01    1:18.53        
       37.18  1:18.53                                                      
 24 Robertson, Emily          FR Mandarin             1:20.62    1:18.74        
       37.35  1:18.74                                                      
 25 Love, Shannon             FR Fleming Island       1:16.89    1:19.19        
       37.52  1:19.19                                                      
 26 Kowsh, Nicole             10 FlaglerPalmCoast     1:21.22    1:19.54        
       37.86  1:19.54                                                      
 27 Coffey, Carolyn            9 Deland               1:16.53    1:20.36        
       38.74  1:20.36                                                      
 28 Pereira, Gabrielle        12 Fletcher             1:25.01    1:21.09        
       38.83  1:21.09                                                      
 29 Lewitt, Tyler             10 Deland               1:20.00    1:21.86        
       38.89  1:21.86                                                      
 30 Elliott, Alexis           FR Niceville            1:24.12    1:21.95        
       39.22  1:21.95                                                      
 31 Dominguez, Paola          10 Gainesville          1:20.90    1:22.10        
       39.23  1:22.10                                                      
 32 Fowler, Alex              SR Fleming Island       1:21.09    1:22.21        
       39.24  1:22.21                                                      
 33 Fritts, Courtney          SO Fleming Island       1:22.63    1:23.01        
       39.57  1:23.01                                                      
 34 Atkins, Susie             10 Spruce Creek         1:25.80    1:23.12        
       39.58  1:23.12                                                      
 35 Liquori, Natilie          11 Spruce Creek         1:28.19    1:25.88        
       39.80  1:25.88                                                      
 36 Diekow, Ashley            10 Gainesville          1:21.99    1:26.38        
       39.13  1:26.38                                                      
 37 Yilk, Charlotte           12 Deltona              1:30.10    1:29.83        
       41.14  1:29.83                                                      
 38 Thompson, Amanda          SR Orange Park          1:32.02    1:30.33        
       41.09  1:30.33                                                      
 39 Baker, Sara                9 Gainesville          1:39.10    1:30.79        
       43.46  1:30.79                                                      
 40 Wright, Taryn             SO Orange Park          1:33.07    1:31.05        
       43.90  1:31.05                                                      
 41 Hansen, McKenna           SO Niceville            1:37.45    1:31.27        
       43.21  1:31.27                                                      
 42 Tate, Raechel             12 Pine Ridge           1:32.00    1:31.31        
       42.00  1:31.31                                                      
 43 Buffin, Kaitlan           SR Fleming Island       1:30.01    1:31.35        
       42.41  1:31.35                                                      
 44 Passaro, Emily            12 Pine Ridge           1:42.00    1:41.33        
       46.06  1:41.33                                                      
 45 McCormick, Diane             Deltona              1:50.00    1:48.94        
       51.49  1:48.94                                                      
 46 Basso, Amber              12 Deltona              1:51.10    1:54.07        
       53.92  1:54.07                                                      
 -- Alim, Gabriela             9 Gainesville          3:11.00         DQ q      
      Scissors kick
       53.66       DQ                                                      
 -- Wise, Rachel                 Sandalwood           1:34.00         DQ q      
      One hand touch
       44.68       DQ                                                      
 -- Mittelman, Megan          12 FlaglerPalmCoast     1:33.38        SCR q      
 -- Martinez, Daniela         12 FlaglerPalmCoast     1:30.12        SCR q      
 -- Cmehil, Sabryna              Sandalwood           1:29.55        SCR q      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.71  AA-A
                59.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tully, Colin              SR Bartram Trail        1:02.84    1:02.55        
       29.28  1:02.55                                                      
  2 Pfahler, Cameron          11 Fletcher             1:03.25    1:03.30        
       30.20  1:03.30                                                      
  3 Clare-Salzler, Zak        SR Buchholtz            1:03.69    1:03.66        
       30.32  1:03.66                                                      
  4 Chvetsov, Stan            SR Buchholtz            1:03.48    1:03.69        
       30.06  1:03.69                                                      
  5 Kirk, Ryan                SR Bartram Trail        1:03.72    1:05.32        
       30.45  1:05.32                                                      
  6 Lane, Will                SO Fleming Island       1:05.20    1:05.82        
       31.11  1:05.82                                                      
  7 Carusone, Jeremy          12 Gainesville          1:05.45    1:06.13        
       31.33  1:06.13                                                      
  8 Britt, Lawrence           JR Fleming Island       1:06.39    1:07.19        
       30.43  1:07.19                                                      
B - Final
  9 Johnson, Josh             10 Spruce Creek         1:07.26    1:08.61        
       31.84  1:08.61                                                      
 10 Higginbotham, Ricky       SO Fleming Island       1:10.58    1:09.35        
       32.97  1:09.35                                                      
 11 Collum, David              9 Deland               1:10.85    1:10.48        
       33.04  1:10.48                                                      
 12 Ward, Spenser             JR Mandarin             1:11.64    1:11.67        
       32.97  1:11.67                                                      
 13 Perricone, Phillip        12 Spruce Creek         1:12.25    1:11.75        
       33.49  1:11.75                                                      
 14 Breedlove, Jeremy         11 Fletcher             1:11.94    1:12.37        
       34.74  1:12.37                                                      
 15 Caltrider, Tyler          11 Fletcher             1:12.47    1:12.45        
       34.21  1:12.45                                                      
 16 Hall, Dylan               JR Fleming Island       1:13.03    1:13.24        
       34.60  1:13.24                                                      
Preliminaries
 17 Vasconcellos, Pedro       10 FlaglerPalmCoast     1:14.13                   
       35.16  1:14.13                                                      
 18 Sweeten, Kyle              9 Fletcher             1:14.23                   
       34.83  1:14.23                                                      
 19 Dawd, Gio                 FR Bartram Trail        1:14.79                   
       34.85  1:14.79                                                      
 20 Butler, Mitchell          12 Deltona              1:15.39                   
       34.75  1:15.39                                                      
 21 Kalashnikov, Andrei       10 FlaglerPalmCoast     1:16.58                   
       35.99  1:16.58                                                      
 22 Parise, Christopher          Sandalwood           1:17.21                   
       36.07  1:17.21                                                      
 23 Zander, David             FR Orange Park          1:17.91                   
       36.03  1:17.91                                                      
 24 Ramirez, Nick             JR Buchholtz            1:21.50                   
       38.60  1:21.50                                                      
 25 Abbot, Matthew            SO Niceville            1:21.77                   
       38.64  1:21.77                                                      
 26 Knowles, Austin           FR Mandarin             1:21.79                   
       39.16  1:21.79                                                      
 27 Heying, Robert               Sandalwood           1:21.96                   
       38.48  1:21.96                                                      
 28 Daunt, Patrick            12 Deland               1:22.11                   
       37.85  1:22.11                                                      
 29 Herrera, Gabe             SR Orange Park          1:23.27                   
       38.49  1:23.27                                                      
 30 Sanchez, Richard          11 Deltona              1:26.10                   
       41.21  1:26.10                                                      
 31 Johnson, Joseph           12 Deland               1:26.41                   
       40.51  1:26.41                                                      
 32 Martino, Garrett          JR Niceville            1:26.95                   
       39.81  1:26.95                                                      
 33 Solar, John               10 Deland               1:28.92                   
       41.01  1:28.92                                                      
 34 Loiacono, Marco           10 Deltona              1:29.62                   
       41.86  1:29.62                                                      
 35 Aganon, Joshua               Sandalwood           1:32.25                   
       44.81  1:32.25                                                      
 36 Shahini, Aldo             FR Mandarin             1:33.68                   
       44.05  1:33.68                                                      
 37 Stewart, William          FR Orange Park          1:33.88                   
       42.78  1:33.88                                                      
 38 Few, Douglas               9 Gainesville          1:35.00                   
       43.52  1:35.00                                                      
 -- Zimmerman, Zack           12 Spruce Creek             DQ                    
 -- Petrohovich, John         SO Orange Park              DQ                    
       39.24       DQ                                                      
 -- Snell, Jacob                 Deltona                  DQ                    
       40.10       DQ                                                      
 -- Wilson, Gordon            11 Spruce Creek             DQ                    
       34.08       DQ                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.71  AA-A
                59.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Tully, Colin              SR Bartram Trail        1:06.25    1:02.84 q      
       29.80  1:02.84                                                      
  2 Pfahler, Cameron          11 Fletcher             1:03.33    1:03.25 q      
       30.21  1:03.25                                                      
  3 Chvetsov, Stan            SR Buchholtz            1:04.90    1:03.48 q      
       30.08  1:03.48                                                      
  4 Clare-Salzler, Zak        SR Buchholtz            1:02.51    1:03.69 q      
       30.27  1:03.69                                                      
  5 Kirk, Ryan                SR Bartram Trail        1:04.98    1:03.72 q      
       29.70  1:03.72                                                      
  6 Lane, Will                SO Fleming Island       1:05.33    1:05.20 q      
       30.46  1:05.20                                                      
  7 Carusone, Jeremy          12 Gainesville          1:05.99    1:05.45 q      
       30.95  1:05.45                                                      
  8 Britt, Lawrence           JR Fleming Island       1:07.74    1:06.39 q      
       30.65  1:06.39                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnson, Josh             10 Spruce Creek         1:05.50    1:07.26 q      
       31.38  1:07.26                                                      
 10 Higginbotham, Ricky       SO Fleming Island       1:12.65    1:10.58 q      
       32.69  1:10.58                                                      
 11 Collum, David              9 Deland               1:10.16    1:10.85 q      
       32.82  1:10.85                                                      
 12 Ward, Spenser             JR Mandarin             1:11.83    1:11.64 q      
       32.32  1:11.64                                                      
 13 Breedlove, Jeremy         11 Fletcher             1:14.93    1:11.94 q      
       34.57  1:11.94                                                      
 14 Perricone, Phillip        12 Spruce Creek         1:10.12    1:12.25 q      
       33.36  1:12.25                                                      
 15 Caltrider, Tyler          11 Fletcher             1:13.48    1:12.47 q      
       34.74  1:12.47                                                      
 16 Hall, Dylan               JR Fleming Island       1:19.94    1:13.03 q      
       34.68  1:13.03                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vasconcellos, Pedro       10 FlaglerPalmCoast     1:12.70    1:14.13        
       35.16  1:14.13                                                      
 18 Sweeten, Kyle              9 Fletcher             1:15.69    1:14.23        
       34.83  1:14.23                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dawd, Gio                 FR Bartram Trail        1:14.09    1:14.79        
       34.85  1:14.79                                                      
 20 Butler, Mitchell          12 Deltona              1:17.00    1:15.39        
       34.75  1:15.39                                                      
 21 Kalashnikov, Andrei       10 FlaglerPalmCoast     1:16.50    1:16.58        
       35.99  1:16.58                                                      
 22 Parise, Christopher          Sandalwood           1:19.92    1:17.21        
       36.07  1:17.21                                                      
 23 Zander, David             FR Orange Park          1:15.00    1:17.91        
       36.03  1:17.91                                                      
 24 Ramirez, Nick             JR Buchholtz            1:23.20    1:21.50        
       38.60  1:21.50                                                      
 25 Abbot, Matthew            SO Niceville            1:21.59    1:21.77        
       38.64  1:21.77                                                      
 26 Knowles, Austin           FR Mandarin             1:24.04    1:21.79        
       39.16  1:21.79                                                      
 27 Heying, Robert               Sandalwood           1:24.71    1:21.96        
       38.48  1:21.96                                                      
 28 Daunt, Patrick            12 Deland               1:21.17    1:22.11        
       37.85  1:22.11                                                      
 29 Herrera, Gabe             SR Orange Park          1:25.13    1:23.27        
       38.49  1:23.27                                                      
 30 Sanchez, Richard          11 Deltona              1:30.21    1:26.10        
       41.21  1:26.10                                                      
 31 Johnson, Joseph           12 Deland               1:34.00    1:26.41        
       40.51  1:26.41                                                      
 32 Martino, Garrett          JR Niceville            1:28.00    1:26.95        
       39.81  1:26.95                                                      
 33 Solar, John               10 Deland               1:29.01    1:28.92        
       41.01  1:28.92                                                      
 34 Loiacono, Marco           10 Deltona              1:27.00    1:29.62        
       41.86  1:29.62                                                      
 35 Aganon, Joshua               Sandalwood           1:34.26    1:32.25        
       44.81  1:32.25                                                      
 36 Shahini, Aldo             FR Mandarin             1:34.45    1:33.68        
       44.05  1:33.68                                                      
 37 Stewart, William          FR Orange Park          1:35.89    1:33.88        
       42.78  1:33.88                                                      
 38 Few, Douglas               9 Gainesville          1:38.00    1:35.00        
       43.52  1:35.00                                                      
 -- Wilson, Gordon            11 Spruce Creek         1:11.90         DQ q      
       34.08       DQ                                                      
 -- Zimmerman, Zack           12 Spruce Creek         1:13.24         DQ q      
      Did not finish
       33.93                                                               
 -- Petrohovich, John         SO Orange Park          1:31.00         DQ q      
      One hand touch
       39.24       DQ                                                      
 -- Snell, Jacob                 Deltona              1:31.00         DQ q      
      False start
       40.10       DQ                                                      
 -- Stepulaitis, Joseph          Sandalwood           1:30.17        SCR q      
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Buchholtz (Gainesville)                           3:37.27    3:35.24 AA-C   
     1) Bohunicky, Jamie JR             2) Ballatore, Angelina SR         
     3) Flanagan, Riley SO              4) Petersen, Hillary SO           
       26.50    54.75  1:21.43  1:49.74  2:15.75  2:43.91  3:08.53  3:35.24
  2 Spruce Creek (Port Orange)                        3:43.24    3:40.98        
     1) Casey, Shaun 9                  2) Grams, Emily 9                 
     3) Deer, Kayla 11                  4) Grams, Ginny 9                 
       26.29    54.40  1:20.88  1:49.60  2:16.23  2:45.77  3:12.44  3:40.98
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:45.27    3:42.65        
     1) Glass, Julie SR                 2) Rocheleau, Jessica FR          
     3) Stockwell, Rachel SR            4) Fonteno, Megan FR              
       27.58    57.18  1:24.23  1:53.86  2:20.43  2:50.54  3:15.27  3:42.65
  4 Mandarin (Jacksonville)                           3:50.82    3:51.29        
     1) Fountain, Jennifer SR           2) Watson, Ashley JR              
     3) Hinojosa, Nikki JR              4) Steele, Melissa SR             
       27.09    57.55  1:24.89  1:55.61  2:23.49  2:54.31  3:21.57  3:51.29
  5 Gainesville                                       3:54.08    3:53.01        
     1) Smith, Natalie 12               2) Ramirez, Lily 12               
     3) Perry, Devin 11                 4) Dominguez, Paola 10            
       26.36    53.76  1:18.32  1:46.26  2:15.72  2:48.34  3:19.05  3:53.01
  6 Fletcher (Neptune Beach)                          3:54.97    3:53.41        
     1) Babillis, Julia 11              2) Slaveski, Marie 10             
     3) Thompson, Erin 10               4) Blount, Samantha 12            
       27.59    57.77  1:25.62  1:56.90  2:25.17  2:56.30  3:23.46  3:53.41
  7 Fleming Island                                    3:53.75    3:55.64        
     1) Harper, Lowry FR                2) Reed, Cara JR                  
     3) Brittingham, Taylor SO          4) Switanek, Kiley JR             
       27.77    57.20  1:24.39  1:54.43  2:23.64  2:56.56  3:24.52  3:55.64
  8 Niceville                                         3:58.65    4:05.12        
     1) Peek, Lindy SR                  2) Voigt, Emily SR                
     3) Baumgartner, Shelby JR          4) Caulkins, Devon FR             
       27.73    58.14  1:28.45  2:02.27  2:31.04  3:03.40  3:32.51  4:05.12
B - Final
  9 DeLand                                            4:02.06    4:01.78        
     1) Houser, Joelle 10               2) Titus, Mary 9                  
     3) Cornejo, Alina 10               4) Ruf, Kelly 12                  
       29.96  1:03.43  1:32.05  2:03.67  2:32.38  3:04.03  3:31.88  4:01.78
 10 Orange Park                                       4:14.13    4:17.60        
     1) Warber, Katie                   2) Ruiz, Jamie JR                 
     3) Cannon, Katie SO                4) Dougherty, Emily SR            
       31.25  1:05.38  1:36.00  2:10.70  2:40.48  3:13.46  3:43.65  4:17.60
 11 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      4:30.83    4:31.35        
     1) Godoy, Sara 12                  2) Insalaco, Kaili 12             
     3) Groth, Kayla 10                 4) Seward, Jessica 11             
       31.63  1:12.98  1:38.51  2:15.14  2:48.28  3:25.39  3:57.24  4:31.35
 -- Deltona                                           5:04.43         NS        
 -- Sandalwood (Jacksonville)                         4:30.00         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buchholtz (Gainesville)                           3:46.02    3:37.27 q      
     1) Petersen, Hillary SO            2) Bohunicky, Jamie JR            
     3) Ballatore, Angelina SR          4) Flanagan, Riley SO             
       26.41    54.84  1:20.05  1:47.07  2:14.26  2:42.97  3:09.05  3:37.27
  2 Spruce Creek (Port Orange)                        3:38.05    3:43.24 q      
       26.75    55.48  1:22.68  1:52.38  2:19.62  2:48.90  3:15.05  3:43.24
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:41.15    3:45.27 q      
     1) Glass, Julie SR                 2) Rocheleau, Jessica FR          
     3) Wynn, Emily FR                  4) Fonteno, Megan FR              
       27.36    56.68  1:23.47  1:52.43  2:19.92  2:50.64  3:16.16  3:45.27
  4 Mandarin (Jacksonville)                           3:56.23    3:50.82 q      
     1) Steele, Melissa SR              2) Fountain, Jennifer SR          
     3) Kringle, Alex SO                4) Hinojosa, Nikki JR             
       26.95    56.34  1:23.14  1:52.49  2:21.09  2:52.62  3:20.26  3:50.82
  5 Fleming Island                                    4:01.86    3:53.75 q      
     1) Harper, Lowry FR                2) Reed, Cara JR                  
     3) Brittingham, Taylor SO          4) Switanek, Kiley JR             
       27.54    56.83  1:26.17  1:58.51  2:26.40  2:57.19  3:24.12  3:53.75
  6 Gainesville                                       3:48.00    3:54.08 q      
     1) Ramirez, Lily 12                2) Smith, Natalie 12              
     3) Perry, Devin 11                 4) Dominguez, Paola 10            
       25.37    53.33  1:23.68  1:58.18  2:27.49  2:59.81  3:25.81  3:54.08
  7 Fletcher (Neptune Beach)                          4:00.00    3:54.97 q      
       27.08    57.09  1:25.19  1:57.04  2:26.66  2:57.81  3:24.93  3:54.97
  8 Niceville                                         3:55.72    3:58.65 q      
     1) Peek, Lindy SR                  2) Voigt, Emily SR                
     3) Baumgartner, Shelby JR          4) Caulkins, Devon FR             
       27.36    57.26  1:26.27  1:58.77  2:27.65  2:59.49  3:27.24  3:58.65
-------------------------------------------------------------------------
  9 DeLand                                            4:04.00    4:02.06 q      
     1) Titus, Mary 9                   2) Houser, Joelle 10              
     3) Ruf, Kelly 12                   4) Cornejo, Alina 10              
       29.82  1:02.59  1:31.93  2:04.40  2:33.24  3:04.61  3:32.20  4:02.06
 10 Orange Park                                       4:00.50    4:14.13 q      
     1) Warber, Katie                   2) Ruiz, Jamie JR                 
     3) Cannon, Katie SO                4) Dougherty, Emily SR            
       31.20  1:05.44  1:35.21  2:08.84           3:11.38  3:40.58  4:14.13
 11 Sandalwood (Jacksonville)                         4:22.80    4:30.00 q      
       29.27  1:02.34  1:34.74  2:12.25  2:47.36  3:25.84  3:55.70  4:30.00
 12 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      4:34.02    4:30.83 q      
     1) Godoy, Sara 12                  2) Smith, Nichole 12              
     3) Insalaco, Kaili 12              4) Seward, Jessica 11             
       31.24  1:06.81  1:39.15  2:14.84  2:47.50  3:24.34  3:56.37  4:30.83
 13 Deltona                                           5:10.00    5:04.43 q      
       34.68  1:13.35  1:51.30  2:35.59  3:11.57  3:52.63  4:27.33  5:04.43
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fletcher (Neptune Beach)                          3:20.04    3:20.98        
     1) Pereira, Dominic 10             2) Brechler, Cody 12              
     3) Pfahler, Cameron 11             4) Ehlers, Blake 9                
       24.82    51.94  1:14.94  1:40.65  2:05.44  2:31.18  2:55.10  3:20.98
  2 Spruce Creek (Port Orange)                        3:26.12    3:24.86        
     1) Johnson, Josh 10                2) Johnson, Zack 11               
     3) Petersohn, Tyler 11             4) Lochte, Devon 12               
       24.72    50.94  1:15.51  1:43.01  2:07.30  2:34.24  2:57.99  3:24.86
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:24.85    3:25.50        
     1) Lowe, Zach SO                   2) Prior, Lance SR                
     3) Kivipelto, Andrew SR            4) Jacob, Eric SR                 
       24.91    51.51  1:16.07  1:43.23  2:07.93  2:35.54  2:59.05  3:25.50
  4 Mandarin (Jacksonville)                           3:28.59    3:26.64        
     1) Bass, Ryan SO                   2) Fortner, James SR              
     3) Thompson, Ryan JR               4) Kazman, Zack SR                
       24.33    50.95  1:15.18  1:42.65  2:07.87  2:35.55  2:59.48  3:26.64
  5 Fleming Island                                    3:33.90    3:27.94        
     1) Musser, Kurt JR                 2) Shill, Carter SR               
     3) Reichenbach, Matt FR            4) Musco, Chris SR                
       24.77    51.69  1:16.52  1:44.25  2:09.45  2:37.72  3:01.78  3:27.94
  6 Niceville                                         3:28.97    3:30.42        
     1) Thornton, Travis SR             2) Roberts, Ross JR               
     3) Montgomery, Dallas FR           4) Spock, Ross SO                 
       24.89    52.43  1:16.32  1:43.25  2:09.59  2:41.65  3:04.82  3:30.42
  7 Orange Park                                       3:39.60    3:43.68        
     1) Becker, Gabe JR                 2) Powers-Young, Sean SO          
     3) McArdle, Jared JR               4) Hill, Eric SR                  
       28.01    58.23  1:26.09  1:56.45  2:21.76  2:50.33  3:15.68  3:43.68
  8 Buchholtz (Gainesville)                           3:40.06    3:45.35        
     1) Chvetsov, Stan SR               2) Park, John SR                  

     3) Shimansky, Drew FR              4) Clare-Salzler, Zak SR          
       26.75    57.97  1:26.01  1:58.50  2:24.45  2:54.30  3:18.73  3:45.35
B - Final
  9 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      3:49.13    3:43.93        
     1) Marquardt, Maverick 11          2) Vasconcellos, Pedro 10         
     3) Marcusky, Derek 12              4) Lowe, Jaron 10                 
       27.48    57.78  1:25.55  1:54.29  2:22.13  2:53.89  3:17.88  3:43.93
 10 DeLand                                            3:44.19    3:44.30        
     1) Martella, Michael 11            2) Collum, David 9                
     3) Beard, Matthew 12               4) Collum, William 12             
       27.37    58.41  1:25.20  1:54.30  2:21.15  2:52.16  3:17.03  3:44.30
 -- Sandalwood (Jacksonville)                         4:43.52         NS        
 -- Deltona                                           4:36.57         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fletcher (Neptune Beach)                          3:30.00    3:20.04 q      
     1) Pereira, Dominic 10             2) Brechler, Cody 12              
     3) Pfahler, Cameron 11             4) Ehlers, Blake 9                
       24.33    50.10  1:13.99  1:39.50  2:04.31  2:30.56  2:54.28  3:20.04
  2 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:26.53    3:24.85 q      
     1) Lowe, Zach SO                   2) Prior, Lance SR                
     3) Kivipelto, Andrew SR            4) Jacob, Eric SR                 
       24.83    51.52  1:15.77  1:42.47  2:07.28  2:34.94  2:58.44  3:24.85
  3 Spruce Creek (Port Orange)                        3:25.77    3:26.12 q      
     1) Johnson, Josh 10                2) Petersohn, Tyler 11            
     3) Johnson, Zack 11                4) Lochte, Devon 12               
       24.81    51.48  1:16.08  1:42.79  2:07.33  2:35.27  2:59.44  3:26.12
  4 Mandarin (Jacksonville)                           3:27.15    3:28.59 q      
     1) Bass, Ryan SO                   2) Thompson, Ryan JR              
     3) Kazman, Zack SR                 4) Fortner, James SR              
       24.38    51.03  1:16.71  1:45.36  2:09.68  2:36.66  3:01.06  3:28.59

  5 Niceville                                         3:35.00    3:28.97 q      
     1) Thornton, Travis SR             2) Roberts, Ross JR               
     3) Montgomery, Dallas FR           4) Spock, Ross SO                 
       24.59    51.52  1:15.49  1:42.35  2:09.00  2:40.52  3:03.69  3:28.97
  6 Fleming Island                                    3:34.41    3:33.90 q      
     1) Musser, Kurt JR                 2) Musco, Chris SR                
     3) Shill, Carter SR                4) Reichenbach, Matt FR           
       25.16    52.80  1:18.33  1:46.30  2:12.87  2:41.99  3:06.30  3:33.90
  7 Orange Park                                       3:48.74    3:39.60 q      
     1) Becker, Gabe JR                 2) Ratzlaff, Tyler SO             
     3) McArdle, Jared JR               4) Hill, Eric SR                  
       27.23    56.63  1:23.14  1:52.56  2:18.03  2:46.53  3:11.48  3:39.60
  8 Buchholtz (Gainesville)                           3:54.89    3:40.06 q      
     1) Chvetsov, Stan SR               2) Park, John SR                  
     3) Shimansky, Drew FR              4) Clare-Salzler, Zak SR          
       24.81    51.64  1:19.56  1:51.55  2:17.80  2:47.69  3:12.59  3:40.06
-------------------------------------------------------------------------
  9 DeLand                                            3:42.63    3:44.19 q      
     1) Martella, Michael 11            2) Collum, David 9                
     3) Beard, Matthew 12               4) Collum, William 12             
       27.29    58.50  1:25.14  1:54.57  2:20.68  2:50.98  3:16.32  3:44.19
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      3:48.40    3:49.13 q      
     1) Marquardt, Maverick 11          2) Vasconcellos, Pedro 10         
     3) Marcusky, Derek 12              4) Lowe, Jaron 10                 
       27.36    57.35  1:26.08  1:56.50  2:25.26  2:56.29  3:20.66  3:49.13
 11 Deltona                                           4:40.00    4:36.57 q      
     1) Loiacono, Marco 10              2) Sanchez, Richard 11            
     3) Harden, Justin                  4) Figueroa, Joel 12              
       33.29  1:12.71  1:47.35  2:27.94  2:59.34  3:34.41  4:04.15  4:36.57
 12 Sandalwood (Jacksonville)                         4:42.18    4:43.52 q      
     1) Crafton, Paul                   2) Knotts, Tyler                  
     3) Aganon, Joshua                  4) Elmore, Keaton                 
       30.09  1:03.91  1:42.08  2:23.70  2:58.99  3:41.58  4:11.55  4:43.52
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Buchholtz (Gainesville)             485   2. Bartram Trail (Jacksonville)        339
  3. Spruce Creek (Port Orange)          291   4. Fletcher (Neptune Beach)          241.5
  5. Mandarin (Jacksonville)           203.5   6. Gainesville                         146
  7. Fleming Island                    118.5   8. Orange Park                         115
  9. Niceville                           110  10. DeLand                               84
 11. Sandalwood (Jacksonville)          57.5  12. Flagler Palm Coast (Bunnell)         31
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Fletcher (Neptune Beach)            465   2. Bartram Trail (Jacksonville)        302
  3. Spruce Creek (Port Orange)          268   4. Fleming Island                      233
  5. Mandarin (Jacksonville)             209   6. Niceville                           158
  7. Buchholtz (Gainesville)             157   8. Gainesville                         150
  9. Orange Park                          97  10. DeLand                               84
 11. Flagler Palm Coast (Bunnell)         80  12. Sandalwood (Jacksonville)            30