2007 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 7

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/18/2007 07:36 PM
                             FHSAA - A District 7                              
                                 Berkley Prep                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
2007Pool Rec:   1:55.26   9/14/2004 Academy                                    
                         Hugg,Pineda,DeRito,Dowdle                         
2001High Sch:   1:56.53  10/28/2006 Berkeley Prep School                       
                         L. Jordan, K. Dent, S. Lewin, G. Mayer            
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Berkeley Prep                               2:01.88    1:55.41         40  
     1) Jordan, Laura 10                2) Dent, Kelsey 12                
     3) Lewin, Sarah Grace 12           4) Mayer, Gina 12                 
       29.01  1:02.13  1:29.63  1:55.41                                    
  2 Holy Names (Tampa)                          1:58.97    1:56.58         34  
     1) Werdine, Rebecca 8              2) Russell, Kerry 12              
     3) Russell, Paige 9                4) Sheridan, Molly 12             
       29.89  1:02.68  1:31.18  1:56.58                                    
  3 Clearwater Central Catholic                 2:06.77    2:05.36         32  
     1) Hanson, Madison 10              2) Brown, Jordan 10               
     3) Cromer, Tara 12                 4) Hedrich, Michelle 11           
       32.75  1:07.93  1:37.92  2:05.36                                    
  4 Tampa Catholic                              2:15.08    2:15.38         30  
     1) Prisland, Stephanie 10          2) Rivers, Lindsay 11             
     3) Colmen-Leinhart, Sarah 11       4) Miller, Beth 12                
       36.95  1:13.15  1:43.81  2:15.38                                    
  5 Tampa Preparatory School                    2:15.42    2:16.37         28  
     1) Stumpf, Kaitlyn 09              2) Bui, Katie 09                  
     3) Aldrich, Jessica 09             4) Francis, Amanda 12             
       35.89  1:13.90  1:47.19  2:16.37                                    
  6 Robinson (Tampa)                            2:20.08    2:20.15         26  
     1) Moreno, Sarluz 9                2) Mason, Cassandra 11            
     3) Gunter, Phoebe 10               4) Whitworth, Melissa 12          
       40.38  1:23.05  1:52.79  2:20.15                                    
  7 Cambridge (Tampa)                           2:22.31    2:22.95         24  
     1) Wozniak, Alyssa 9               2) Mugford, Hannah 8              
     3) Sienkiewicz, Katie 11           4) Landon, Alexandria 10          
       36.86  1:22.36  1:51.95  2:22.95                                    
  8 Calvary Christian (Clearwater)              2:23.61    2:23.20         22  
     1) Caughey, Megan 11               2) Dugas, Alyssa 10               
     3) Jordan, Hadley 10               4) Dugas, Bethany 9               
       39.20  1:17.60  1:52.28  2:23.20                                    
B - Final
  9 Spoto (Riverview)                           2:36.95    2:39.93         18  
     1) Acuna, Mariana 12               2) Givens, Ashley 12              
     3) Acuna, Juliana 10               4) Scaglione-Seffker, Devin 9     
       43.86  1:25.70  2:05.58  2:39.93                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
2007Pool Rec:   1:55.26   9/14/2004 Academy                                    
                         Hugg,Pineda,DeRito,Dowdle                         
2001High Sch:   1:56.53  10/28/2006 Berkeley Prep School                       
                         L. Jordan, K. Dent, S. Lewin, G. Mayer            
                1:49.55  AA-A
                1:51.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holy Names (Tampa)                                1:57.04    1:58.97        
     1) Werdine, Rebecca 8              2) Russell, Kerry 12              
     3) Russell, Paige 9                4) Sheridan, Molly 12             
       30.19  1:03.90  1:19.14  1:58.97                                    
  2 Berkeley Prep                                     1:56.53    2:01.88        
     1) Jordan, Laura 10                2) Lewin, Sarah Grace 12          
     3) Dent, Kelsey 12                 4) Mayer, Gina 12                 
       30.47  1:04.67  1:34.24  2:01.88                                    
  3 Clearwater Central Catholic                       2:07.07    2:06.77        
     1) Hanson, Madison 10              2) Brown, Jordan 10               
     3) Cromer, Tara 12                 4) Hedrich, Michelle 11           
       32.47  1:09.26  1:39.71  2:06.77                                    
  4 Tampa Catholic                                    2:16.38    2:15.08        
     1) Prisland, Stephanie 10          2) Rivers, Lindsay 11             
     3) Colmen-Leinhart, Sarah 11       4) Miller, Beth 12                
       37.60  1:14.16  1:44.33  2:15.08                                    
  5 Tampa Preparatory School                          2:03.83    2:15.42        
     1) Stumpf, Kaitlyn 09              2) Bui, Katie 09                  
     3) Aldrich, Jessica 09             4) Francis, Amanda 12             
       36.19  1:13.62  1:46.68  2:15.42                                    
  6 Robinson (Tampa)                                  2:19.38    2:20.08        
     1) Moreno, Sarluz 9                2) Mason, Cassandra 11            
     3) Gunter, Phoebe 10               4) Whitworth, Melissa 12          
       39.39  1:22.40  1:52.16  2:20.08                                    
  7 Cambridge (Tampa)                                 2:16.00    2:22.31        
     1) Wozniak, Alyssa 9               2) Mugford, Hannah 8              
     3) Sienkiewicz, Katie 11           4) Landon, Alexandria 10          
       37.09  1:00.35  1:22.12  2:22.31                                    
  8 Calvary Christian (Clearwater)                    2:17.50    2:23.61        
     1) Caughey, Megan 11               2) Dugas, Alyssa 10               
     3) Jordan, Hadley 10               4) Dugas, Bethany 9               
       36.72  1:17.09  1:55.90  2:23.61                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Spoto (Riverview)                                 2:40.50    2:36.95        
     1) Acuna, Mariana 12               2) Givens, Ashley 12              
     3) Acuna, Juliana 10               4) Scaglione-Seffker, Devin 9     
       43.91  1:26.70  2:02.98  2:36.95                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
2007Pool Rec:   1:40.19  10/15/2007 Jesuit                                     
                         Wyher,Attal,Lynch,Sheridan                        
2001High Sch:   1:40.47  11/25/1997 Spiro Cantonis,Trace Meek,Mike             
                          Mariani,Shannon O'brien                          
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tampa Preparatory School                    1:45.88    1:45.42         40  
     1) Khoury, Jason 12                2) Stumpf, Matt 12                
     3) Hall, T.J. 12                   4) Gagne, Samuel 12               
       26.59    56.71  1:21.21  1:45.42                                    
  2 Jesuit (Tampa)                              2:00.54    1:45.88         34  
     1) Werdine, Andrew SR              2) Lima, Luiz SO                  
     3) Donnelly, Vinny JR              4) Simon, John FR                 
       26.02    58.05  1:22.76  1:45.88                                    
  3 Clearwater Central Catholic                 1:49.15    1:48.53         32  
     1) Thatch, Eric 9                  2) Zak, Taylor 11                 
     3) Martin, Cameron 11              4) Harrington, Noah 11            
       30.03    59.66  1:23.60  1:48.53                                    
  4 Berkeley Prep                               1:55.64    1:54.36         30  
     1) Dent, Kyle 11                   2) Hatoum, Andreas 9              
     3) Bobo, Sam 10                    4) Miller, Will 9                 
       28.45  1:00.36  1:28.29  1:54.36                                    
  5 Robinson (Tampa)                            1:59.50    2:00.38         28  
     1) Barboss, Alejandro              2) Smith, Justin 12               
     3) Cole, James 10                  4) Cole, Charles William 9        
       29.68  1:04.77  1:31.84  2:00.38                                    
  6 Calvary Christian (Clearwater)              2:02.91    2:02.57         26  
     1) Crescimbeni, Jose 12            2) Fix, Bryan 12                  
     3) Hunt, Travis 11                 4) Tittle, Mathew 9               
       34.36  1:11.10  1:33.88  2:02.57                                    
  7 Spoto (Riverview)                           2:15.35    2:18.46         24  
     1) Leclair, Brent 12               2) Brightwell, Robert 12          
     3) Earnest, Gabriel 11             4) Halligan, Chris 11             
       36.33  1:15.66  1:48.85  2:18.46                                    
  8 Tampa Catholic                              2:22.61    2:22.22         22  
     1) Galley, Brett 9                 2) Daggs, Matt 9                  
     3) Celeberti, Ryan 12              4) Comellas, Anthony 12           
       35.07  1:18.49  1:54.10  2:22.22                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
2007Pool Rec:   1:40.19  10/15/2007 Jesuit                                     
                         Wyher,Attal,Lynch,Sheridan                        
2001High Sch:   1:40.47  11/25/1997 Spiro Cantonis,Trace Meek,Mike             
                          Mariani,Shannon O'brien                          
                1:37.55  AA-A
                1:38.77  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Preparatory School                          1:45.96    1:45.88        
     1) Khoury, Jason 12                2) Hall, T.J. 12                  
     3) Stumpf, Matt 12                 4) Gagne, Samuel 12               
  2 Clearwater Central Catholic                       1:49.20    1:49.15        
     1) Thatch, Eric 9                  2) Zak, Taylor 11                 
     3) Martin, Cameron 11              4) Harrington, Noah 11            
  3 Berkeley Prep                                     1:40.77    1:55.64        
     1) Dent, Kyle 11                   2) Hatoum, Andreas 9              
     3) Bobo, Sam 10                    4) Miller, Will 9                 
  4 Robinson (Tampa)                                  1:58.00    1:59.50        
     1) Barboss, Alejandro              2) Cole, James 10                 
     3) Smith, Justin 12                4) Cole, Charles William 9        
  5 Jesuit (Tampa)                                    1:46.00    2:00.54        
     1) Macina, Tom SO                  2) Lima, Luiz SO                  
     3) Ervin, John SR                  4) Parker, James FR               
  6 Calvary Christian (Clearwater)                    2:00.30    2:02.91        
     1) Crescimbeni, Jose 12            2) Fix, Bryan 12                  
     3) Hunt, Travis 11                 4) Tittle, Mathew 9               
  7 Spoto (Riverview)                                 2:12.43    2:15.35        
     1) Leclair, Brent 12               2) Brightwell, Robert 12          
     3) Earnest, Gabriel 11             4) Halligan, Chris 11             
  8 Tampa Catholic                                    2:40.34    2:22.61        
     1) Galley, Brett 9                 2) Daggs, Matt 9                  
     3) Celeberti, Ryan 12              4) Comellas, Anthony 12           
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
2007Pool Rec:   1:51.24  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
2001High Sch:   1:53.46  11/25/2000 Jean Lee                                   
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lewin, Sarah Grace  12 Berkeley             2:05.40    1:59.64         20  
       28.07    58.33  1:28.89  1:59.64                                    
  2 Sienkiewicz, Katie  11 Cambridge            2:06.09    2:03.38         17  
       28.83    59.74  1:31.54  2:03.38                                    
  3 Miller, Monica      10 CalvaryChristian     2:07.15    2:06.37         16  
       29.09  1:00.58  1:32.98  2:06.37                                    
  4 Russell, Paige       9 Holy Names           2:10.23    2:09.03         15  
       29.46  1:02.19  1:36.08  2:09.03                                    
  5 Phillips, Cori      12 Berkeley             2:10.40    2:12.11         14  
       30.09  1:03.32  1:37.56  2:12.11                                    
  6 Attal, Caitlin      12 Berkeley             2:18.07    2:15.04         13  
       31.17  1:05.50  1:41.18  2:15.04                                    
  7 O'Loughlin, Emily   11 Holy Names           2:21.46    2:19.81         12  
       31.38  1:06.95  1:43.95  2:19.81                                    
  8 Zingale, Meredith    9 Holy Names           2:22.57    2:23.34         11  
       34.10  1:11.06  1:47.79  2:23.34                                    
B - Final
  9 Stumpf, Kaitlyn     09 TPRP                 2:22.59    2:22.04          9  
       32.84  1:09.35  1:45.71  2:22.04                                    
 10 Wherley, Michelle   10 Holy Names           2:22.66    2:22.74          7  
       32.74  1:09.92  1:48.14  2:22.74                                    
 11 Head, Mallorie      10 TPRP                 2:23.62    2:22.75          6  
       32.19  1:09.10  1:47.43  2:22.75                                    
 12 Fosnacht, Nicole    10 ClwtrCentrCath       2:23.07    2:24.87          5  
       33.46  1:10.33  1:49.08  2:24.87                                    
 13 Bui, Katie          09 TPRP                 2:26.21    2:25.41          4  
       33.65  1:10.93  1:48.93  2:25.41                                    
 14 Brown, Jordan       10 ClwtrCentrCath       2:31.64    2:28.79          3  
       32.85  1:10.25  1:49.60  2:28.79                                    
 15 Cuervo, Lauren      12 Berkeley             2:35.64    2:33.28          2  
       34.41  1:12.85  1:53.33  2:33.28                                    
 16 Caughey, Megan      11 CalvaryChristian     2:37.36    2:46.76          1  
       38.53  1:20.05  2:04.69  2:46.76                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
2007Pool Rec:   1:51.24  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
2001High Sch:   1:53.46  11/25/2000 Jean Lee                                   
                1:51.73  AA-A
                1:53.15  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lewin, Sarah Grace        12 Berkeley             1:59.45    2:05.40        
       28.78  1:00.35  1:32.66  2:05.40                                    
  2 Sienkiewicz, Katie        11 Cambridge            1:57.60    2:06.09        
       28.91  1:00.87  1:33.49  2:06.09                                    
  3 Miller, Monica            10 CalvaryChristian     2:03.60    2:07.15        
       28.94  1:00.86  1:33.87  2:07.15                                    
  4 Russell, Paige             9 Holy Names           2:11.85    2:10.23        
       29.95  1:03.23  1:37.36  2:10.23                                    
  5 Phillips, Cori            12 Berkeley             2:07.00    2:10.40        
       29.37  1:02.14  1:36.11  2:10.40                                    
  6 Attal, Caitlin            12 Berkeley             2:12.30    2:18.07        
       30.82  1:04.93  1:41.30  2:18.07                                    
  7 O'Loughlin, Emily         11 Holy Names           2:20.42    2:21.46        
       31.84  1:08.03  1:45.51  2:21.46                                    
  8 Zingale, Meredith          9 Holy Names           2:23.85    2:22.57        
       33.35  1:09.60  1:46.13  2:22.57                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stumpf, Kaitlyn           09 TPRP                 2:19.82    2:22.59        
       33.09  1:10.10  1:45.93  2:22.59                                    
 10 Wherley, Michelle         10 Holy Names           2:23.04    2:22.66        
       31.76  1:08.64  1:46.57  2:22.66                                    
 11 Fosnacht, Nicole          10 ClwtrCentrCath       2:35.40    2:23.07        
       32.66  1:09.13  1:47.06  2:23.07                                    
 12 Head, Mallorie            10 TPRP                 2:21.43    2:23.62        
       31.47  1:07.49  1:45.31  2:23.62                                    
 13 Bui, Katie                09 TPRP                 2:24.16    2:26.21        
       32.79  1:09.53  1:48.06  2:26.21                                    
 14 Brown, Jordan             10 ClwtrCentrCath       2:33.62    2:31.64        
       31.49  1:08.68  1:49.41  2:31.64                                    
 15 Cuervo, Lauren            12 Berkeley             2:39.51    2:35.64        
       34.86  1:13.91  1:55.11  2:35.64                                    
 16 Caughey, Megan            11 CalvaryChristian     2:31.60    2:37.36        
       35.84  1:15.53  1:56.18  2:37.36                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moreno, Sarluz             9 Robinson             2:49.78    2:39.11        
       32.95  1:12.29  1:55.91  2:39.11                                    
 18 Fosnacht, Jaclyn          10 ClwtrCentrCath       2:46.05    2:40.69        
       33.72  1:14.48  1:57.90  2:40.69                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ference, Megan            12 Tampa Catholic       2:43.00    2:43.77        
       36.63  1:18.79  2:01.88  2:43.77                                    
 20 Wasdon, Jordan Clayre     10 Spoto                2:39.44    2:45.79        
       37.66  1:18.78  2:45.79                                             
 21 Albanese, Lindsay Ann      9 Spoto                2:53.65    2:51.19        
       38.92  1:22.16  2:07.08  2:51.19                                    
 22 Comeau, Genevieve          9 Robinson             3:00.00    2:53.96        
       37.54  1:21.35  2:53.96                                             
 23 Tisdale, Haley             9 Robinson             3:01.50    2:59.49        
       39.48  1:25.25  2:13.46  2:59.49                                    
 24 Steckbauer, Bailey        11 TPRP                 2:58.36    3:00.23        
              1:24.53  2:12.80  3:00.23                                    
 25 Haack, Kayla               7 Cambridge            2:50.50    3:12.06        
       38.44  1:26.60  2:19.97  3:12.06                                    
 26 Salgado, Sarah             8 Cambridge            2:25.36    3:12.40        
       39.34  1:29.05  2:22.02  3:12.40                                    
 27 Bouhid, Bruna             10 Robinson             3:18.66    3:19.20        
                39.39  3:19.20                                             
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
2007Pool Rec:   1:44.87  10/21/2005 Jonathan Jordan, Berkeley                  
2001High Sch:   1:41.84  10/28/2006 Jonathan D. Jordan at FHSAA Cl, BERK-FL    
                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Jonathan    12 Berkeley             1:47.80    1:44.89         20  
       24.59    51.19  1:18.17  1:44.89                                    
  2 Sullivan, Pat       SR Jesuit               2:02.36    1:58.20         17  
       26.91    56.81  1:27.84  1:58.20                                    
  3 Parker, James       FR Jesuit               2:03.21    1:58.86         16  
       27.14    57.40  1:28.28  1:58.86                                    
  4 Haas, Justin         9 ClwtrCentrCath       2:02.34    1:58.88         15  
       26.94    56.94  1:28.15  1:58.88                                    
  5 Barreda, Renato     11 Lennard              2:05.15    2:03.68         14  
       27.00    57.87  1:31.24  2:03.68                                    
  6 Sheets, Matt         9 Berkeley             2:07.58    2:05.14         13  
       27.42    58.28  1:31.51  2:05.14                                    
  7 Ayers, Dylan        10 TPRP                 2:04.91    2:08.43         12  
       29.35  1:02.62  1:37.07  2:08.43                                    
  8 Browning, Harrison  12 TPRP                 2:05.39    2:08.63         11  
       29.46  1:02.69  1:37.22  2:08.63                                    
B - Final
  9 Bandes, Alex         8 Berkeley             2:20.29    2:13.90          9  
       30.76  1:05.28  1:39.92  2:13.90                                    
 10 Wooten, Cole        11 ClwtrCentrCath       2:17.29    2:15.33          7  
       31.22  1:05.53  1:36.85  2:15.33                                    
 11 Hancock, Charles     9 Berkeley             2:34.99    2:25.81          6  
       33.88  1:11.61  1:50.37  2:25.81                                    
 12 Vance, Alexandra    11 Robinson             2:37.80    2:26.28          5  
       31.18  1:08.25  1:49.40  2:26.28                                    
 13 Bryant, Tyler       SR Jesuit               2:28.06    2:29.61          4  
       32.98  1:11.39  1:51.93  2:29.61                                    
 14 Galley, Brett        9 Tampa Catholic       2:37.27    2:32.14          3  
       32.13  1:11.35  1:52.90  2:32.14                                    
 15 Miller, Grant       SR Jesuit               2:40.68    2:35.73          2  
       32.52  1:11.49  2:35.73                                             
 16 Perez, Yerik        10 Spoto                2:34.73    2:41.30          1  
       33.87  1:13.59  1:57.80  2:41.30                                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
2007Pool Rec:   1:44.87  10/21/2005 Jonathan Jordan, Berkeley                  
2001High Sch:   1:41.84  10/28/2006 Jonathan D. Jordan at FHSAA Cl, BERK-FL    
                1:41.98  AA-A
                1:43.29  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Jonathan          12 Berkeley             1:41.44    1:47.80        
       25.89    54.22  1:20.67  1:47.80                                    
  2 Haas, Justin               9 ClwtrCentrCath       2:06.07    2:02.34        
       28.00    58.76  1:30.84  2:02.34                                    
  3 Sullivan, Pat             SR Jesuit               2:00.54    2:02.36        
       27.66    58.20  1:30.16  2:02.36                                    
  4 Parker, James             FR Jesuit               2:03.24    2:03.21        
       28.50    59.39  1:31.81  2:03.21                                    
  5 Ayers, Dylan              10 TPRP                 2:07.97    2:04.91        
       28.83  1:00.30  1:33.39  2:04.91                                    
  6 Barreda, Renato           11 Lennard                   NT    2:05.15        
       27.52    59.44  1:33.16  2:05.15                                    
  7 Browning, Harrison        12 TPRP                 2:07.80    2:05.39        
       27.90    59.34  1:33.03  2:05.39                                    
  8 Sheets, Matt               9 Berkeley             2:06.96    2:07.58        
       28.17    59.77  1:33.38  2:07.58                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wooten, Cole              11 ClwtrCentrCath       2:25.37    2:17.29        
       30.77  1:06.15  1:41.73  2:17.29                                    
 10 Bandes, Alex               8 Berkeley             2:20.41    2:20.29        
       31.55  1:08.01  1:44.78  2:20.29                                    
 11 Bryant, Tyler             SR Jesuit                    NT    2:28.06        
       31.65  1:08.41  1:48.75  2:28.06                                    
 12 Perez, Yerik              10 Spoto                2:25.31    2:34.73        
       32.03  1:09.66  1:50.96  2:34.73                                    
 13 Hancock, Charles           9 Berkeley             2:26.95    2:34.99        
       34.74  1:15.60  1:56.05  2:34.99                                    
 14 Galley, Brett              9 Tampa Catholic       2:31.10    2:37.27        
     1:12.44  2:37.27                                                      
 15 Vance, Alexandra          11 Robinson             2:31.38    2:37.80        
       31.78  1:10.68  2:37.80                                             
 16 Miller, Grant             SR Jesuit               2:50.80    2:40.68        
       31.63    50.87  1:08.71  2:40.68                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 McIntosh, Kevin           11 TPRP                 2:40.29    2:42.84        
       34.64  1:16.60  2:01.42  2:42.84                                    
 18 Thomas, Brett              9 Robinson             2:50.44    2:57.09        
       32.92  2:57.09                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rios, Chris               12 Tampa Catholic       2:55.62    3:00.06        
       39.26  1:25.54  2:13.46  3:00.06                                    
 20 Hurley, Jules              6 Cambridge            3:16.13    3:03.20        
       38.65  1:26.38  2:16.24  3:03.20                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
2007Pool Rec:   2:11.51    7/7/2001 Christine Anseeuw, Plant                   
2001High Sch:   2:14.93   10/5/2000 Kristen  Ashbaugh at BPSvsPlan, BPS-FL     
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fredlake, Grace     11 TPRP                 2:13.35    2:12.06         20  
       28.71  1:02.51  1:41.68  2:12.06                                    
  2 Mayer, Gina         12 Berkeley             2:24.62    2:19.90         17  
       30.71  1:05.96  1:47.19  2:19.90                                    
  3 Dent, Kelsey        12 Berkeley             2:24.97    2:22.19         16  
       32.71  1:10.19  1:49.24  2:22.19                                    
  4 Russell, Kerry      12 Holy Names           2:26.20    2:25.18         15  
       32.30  1:11.31  1:51.34  2:25.18                                    
  5 Howell, Lauryn       9 Berkeley             2:31.83    2:26.83         14  
       32.15  1:09.33  1:53.35  2:26.83                                    
  6 Siewart, Emma       08 TPRP                 2:32.38    2:33.94         13  
       33.89  1:12.86  2:00.76  2:33.94                                    
  7 Francis, Amanda     12 TPRP                 2:33.91    2:34.96         12  
       34.42  1:14.38  2:00.49  2:34.96                                    
  8 Spada, Rosalie      08 TPRP                 2:37.83    2:36.74         11  
       35.08  1:13.99  2:02.53  2:36.74                                    
B - Final
  9 Colmen-Leinhart, S  11 Tampa Catholic       2:38.90    2:35.76          9  
       31.65  1:13.10  2:00.41  2:35.76                                    
 10 Zak, Mackenzie      10 ClwtrCentrCath       2:48.11    2:44.56          7  
       34.75  1:17.73  2:07.05  2:44.56                                    
 11 Dobish, Sara         9 Berkeley             2:49.07    2:48.16          6  
       38.62  1:20.44  2:11.35  2:48.16                                    
 12 Zayas, Brittany        Tampa Catholic       2:50.87    2:48.42          5  
       35.41  1:19.58  2:08.93  2:48.42                                    
 13 Lovera, Marilla      9 ClwtrCentrCath       2:51.19    2:48.63          4  
       35.11  1:19.11  2:11.78  2:48.63                                    
 14 Marchant, Jessica   12 ClwtrCentrCath       2:57.40    2:54.56          3  
       37.71  1:24.27  2:14.50  2:54.56                                    
 15 Fosnacht, Jaclyn    10 ClwtrCentrCath       3:08.09    3:02.64          2  
       38.08  1:26.91  2:20.95  3:02.64                                    
 16 Acuna, Juliana      10 Spoto                3:16.12    3:13.43          1  
       39.25  1:27.85  2:27.37  3:13.43                                    
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.06        2006 Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
2007Pool Rec:   2:11.51    7/7/2001 Christine Anseeuw, Plant                   
2001High Sch:   2:14.93   10/5/2000 Kristen  Ashbaugh at BPSvsPlan, BPS-FL     
                2:05.85  AA-A
                2:07.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fredlake, Grace           11 TPRP                 2:07.65    2:13.35        
       29.24  1:03.24  1:42.63  2:13.35                                    
  2 Mayer, Gina               12 Berkeley             2:14.22    2:24.62        
       32.05  1:08.95  1:51.09  2:24.62                                    
  3 Dent, Kelsey              12 Berkeley             2:21.39    2:24.97        
       32.12  1:10.30  1:50.40  2:24.97                                    
  4 Russell, Kerry            12 Holy Names           2:23.78    2:26.20        
       32.75  1:11.28  1:51.92  2:26.20                                    
  5 Howell, Lauryn             9 Berkeley             2:28.68    2:31.83        
       33.22  1:11.41  1:56.71  2:31.83                                    
  6 Siewart, Emma             08 TPRP                 2:30.62    2:32.38        
       33.59  1:12.55  1:59.65  2:32.38                                    
  7 Francis, Amanda           12 TPRP                 2:34.44    2:33.91        
       34.20  1:14.21  1:59.64  2:33.91                                    
  8 Spada, Rosalie            08 TPRP                 2:38.39    2:37.83        
       34.87  1:13.73  2:02.81  2:37.83                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colmen-Leinhart, Sarah    11 Tampa Catholic       2:40.28    2:38.90        
       31.25  1:13.12  2:01.44  2:38.90                                    
 10 Zak, Mackenzie            10 ClwtrCentrCath       2:52.34    2:48.11        
       34.08  1:16.98  2:07.26  2:48.11                                    
 11 Dobish, Sara               9 Berkeley             2:47.96    2:49.07        
       38.29  1:18.56  2:10.00  2:49.07                                    
 12 Zayas, Brittany              Tampa Catholic       2:47.00    2:50.87        
       35.01  1:18.56  2:09.46  2:50.87                                    
 13 Lovera, Marilla            9 ClwtrCentrCath       2:47.40    2:51.19        
       35.21  1:18.98  2:11.77  2:51.19                                    
 14 Marchant, Jessica         12 ClwtrCentrCath       2:54.40    2:57.40        
       37.37  1:24.28  2:14.57  2:57.40                                    
 15 Fosnacht, Jaclyn          10 ClwtrCentrCath       3:24.16    3:08.09        
       38.60  1:28.72  2:25.05  3:08.09                                    
 16 Acuna, Juliana            10 Spoto                3:11.50    3:16.12        
       39.54  1:29.92  2:29.91  3:16.12                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Acuna, Mariana            12 Spoto                3:30.12    3:33.63        
       47.71           2:45.22  3:33.63                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
2007Pool Rec:   1:56.46  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                     
2001High Sch:   1:54.97  11/25/1998 Shannon O'brien                            
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Martin, Cameron     11 ClwtrCentrCath       2:04.70    1:58.34         20  
       25.17    54.81  1:31.12  1:58.34                                    
  2 Stumpf, Matt        12 TPRP                 2:11.41    2:11.64         17  
       26.84  1:00.68  1:39.66  2:11.64                                    
  3 Attal, Dylan        SO Jesuit               2:17.94    2:13.94         16  
       28.02  1:03.31  1:43.91  2:13.94                                    
  4 Thatch, Eric         9 ClwtrCentrCath       2:18.55    2:17.52         15  
       30.11  1:04.75  1:47.21  2:17.52                                    
  5 Hatoum, Andreas      9 Berkeley             2:20.14    2:18.17         14  
       29.68  1:07.94  1:47.75  2:18.17                                    
  6 Blustein, Zach      11 TPRP                 2:24.00    2:23.09         13  
       29.81  1:03.84  1:49.24  2:23.09                                    
  7 Macina, Tom         SO Jesuit               2:26.64    2:28.72         12  
       30.52  1:07.24  1:54.09  2:28.72                                    
  8 Goodwin, Chase      FR Jesuit               2:29.00    2:31.49         11  
       31.32  1:07.55  1:56.94  2:31.49                                    
B - Final
  9 Kelly, Patrick      10 TPRP                 2:36.71    2:32.18          9  
       33.53  1:12.86  1:57.78  2:32.18                                    
 10 Blustein, Alex      07 TPRP                 2:34.42    2:32.27          7  
       33.97  1:13.26  1:57.11  2:32.27                                    
 11 Jordan, Stephen      6 Berkeley             3:00.32    2:56.12          6  
       40.30  1:28.16  2:17.45  2:56.12                                    
 12 Earnest, Gabriel    11 Spoto                2:54.46    2:56.34          5  
       34.79  1:24.47  2:18.62  2:56.34                                    
 13 Wright, David        7 Berkeley             3:20.07    3:12.90          4  
       41.01  1:29.26  2:31.49  3:12.90                                    
 14 Bobo, Joshua         8 Berkeley             3:21.46    3:23.68          3  
       48.32  1:39.66  2:37.27  3:23.68                                    
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
2007Pool Rec:   1:56.46  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                     
2001High Sch:   1:54.97  11/25/1998 Shannon O'brien                            
                1:54.49  AA-A
                1:56.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Martin, Cameron           11 ClwtrCentrCath       1:59.02    2:04.70        
  2 Stumpf, Matt              12 TPRP                 2:07.79    2:11.41        
       27.37  1:00.32  1:40.00  2:11.41                                    
  3 Attal, Dylan              SO Jesuit               2:14.14    2:17.94        
  4 Thatch, Eric               9 ClwtrCentrCath       2:24.00    2:18.55        
       29.56  1:04.22  1:48.40  2:18.55                                    
  5 Hatoum, Andreas            9 Berkeley             2:18.94    2:20.14        
       29.41  1:08.85  1:49.53  2:20.14                                    
  6 Blustein, Zach            11 TPRP                 2:23.48    2:24.00        
  7 Macina, Tom               SO Jesuit               2:35.78    2:26.64        
  8 Goodwin, Chase            FR Jesuit               2:38.18    2:29.00        
       31.01  1:08.43  1:54.25  2:29.00                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blustein, Alex            07 TPRP                 2:35.74    2:34.42        
       34.55  1:15.06  1:58.81  2:34.42                                    
 10 Kelly, Patrick            10 TPRP                 2:35.50    2:36.71        
 11 Earnest, Gabriel          11 Spoto                2:58.36    2:54.46        
                       2:16.23  2:54.46                                    
 12 Jordan, Stephen            6 Berkeley             2:53.19    3:00.32        
 13 Wright, David              7 Berkeley                  NT    3:20.07        
       44.51  1:33.56  2:38.40  3:20.07                                    
 14 Bobo, Joshua               8 Berkeley             3:14.06    3:21.46        
 -- Daggs, Matt                9 Tampa Catholic       3:27.97         DQ        
 -- Bennott, Nick              8 Cambridge            3:27.42         DQ        
       43.01  1:33.55  2:26.67       DQ                                    
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
2007Pool Rec:   24.28   9/23/2004 Brittany Nauta, Tampa Prep                   
2001High Sch:   24.22  11/25/2000 Sarah Kirkwood                               
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sheridan, Molly     12 Holy Names             25.61      25.47         20  
  2 Werdine, Rebecca     8 Holy Names             25.79      25.71         17  
  3 Whitworth, Melissa  12 Robinson               26.60      26.31         16  
  4 Hanson, Madison     10 ClwtrCentrCath         26.85      26.64         15  
  5 Cromer, Tara        12 ClwtrCentrCath         27.56      27.46         14  
  6 Shepard, Rachel     11 Berkeley               27.82      27.61         13  
  7 Hedrich, Michelle   11 ClwtrCentrCath         27.47      27.92         12  
  8 Fosnacht, Nicole    10 ClwtrCentrCath         28.90      28.56         11  
B - Final
  9 Aldrich, Jessica    09 TPRP                   29.25      29.21          9  
 10 Dugas, Alyssa       10 CalvaryChristian       29.95      29.72          7  
 11 Miller, Beth        12 Tampa Catholic         30.72      30.36          6  
 12 Warner, Christina   12 TPRP                   30.58      30.65          5  
 13 Braun, Adele        10 Berkeley               30.72      30.82          4  
 14 Colton, Amelia       9 Berkeley               30.75      30.95          3  
 15 Koon, Taylor        10 CalvaryChristian       31.06      31.00          2  
 16 Binding, Kelly      11 Tampa Catholic         31.77      31.07          1  
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
2007Pool Rec:   24.28   9/23/2004 Brittany Nauta, Tampa Prep                   
2001High Sch:   24.22  11/25/2000 Sarah Kirkwood                               
                23.89  AA-A
                24.14  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sheridan, Molly           12 Holy Names             24.80      25.61        
  2 Werdine, Rebecca           8 Holy Names             25.47      25.79        
  3 Whitworth, Melissa        12 Robinson               26.40      26.60        
  4 Hanson, Madison           10 ClwtrCentrCath         27.80      26.85        
  5 Hedrich, Michelle         11 ClwtrCentrCath         27.40      27.47        
  6 Cromer, Tara              12 ClwtrCentrCath         27.60      27.56        
  7 Shepard, Rachel           11 Berkeley               26.90      27.82        
  8 Fosnacht, Nicole          10 ClwtrCentrCath         29.30      28.90        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Aldrich, Jessica          09 TPRP                   29.24      29.25        
 10 Dugas, Alyssa             10 CalvaryChristian       29.30      29.95        
 11 Warner, Christina         12 TPRP                   30.85      30.58        
 12 Miller, Beth              12 Tampa Catholic         30.00      30.72        
 12 Braun, Adele              10 Berkeley               30.70      30.72        
 14 Colton, Amelia             9 Berkeley               30.76      30.75        
 15 Koon, Taylor              10 CalvaryChristian       30.60      31.06        
 16 Binding, Kelly            11 Tampa Catholic         32.05      31.77        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zapata, Arielle           10 Holy Names             33.12      32.17        
 18 Jacobus, Kelly             9 Berkeley               32.39      32.23        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mai, Jacquie                 Tampa Catholic         33.90      32.29        
 20 Brandon, Christine        10 CalvaryChristian       32.50      32.34        
 21 Diaz, Alexanda             7 Holy Names             32.92      32.59        
 22 Skjaerpe, Astrid          07 TPRP                   33.37      32.66        
 23 Eule, Colette             10 Tampa Catholic         33.53      32.84        
 24 Geigle, Kara               9 CalvaryChristian       33.00      32.86        
 25 James, Lexi               09 TPRP                   33.41      33.44        
 26 Scaglione-Seffker, Devin   9 Spoto                  33.93      34.42        
 27 DeLays, Victoria           9 Robinson               35.36      35.22        
 28 Martinez, Yomari          10 Spoto                  36.88      35.66        
 29 Salgado, Sarah             8 Cambridge              36.17      36.44        
 30 Kumar, Tricha             10 Robinson               36.88      37.06        
 31 Carter, Shanice           10 Spoto                  49.55      47.43        
 32 Figueroa, Nicole           9 Spoto                  47.05      49.70        
 33 Alexander, Kayla           7 Cambridge              47.30      50.20        
 34 Velez, Kassandra           9 Robinson               55.50      55.62        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
2007Pool Rec:   21.59  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                       
2001High Sch:   21.06  11/25/1998 Mickey Krammer                               
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Werdine, Andrew     SR Jesuit                 23.00      23.14         20  
  2 Zak, Taylor         11 ClwtrCentrCath         23.63      23.30         17  
  3 Khoury, Jason       12 TPRP                   23.45      23.54         16  
  4 Simon, John         FR Jesuit                 24.13      23.97         15  
  5 Eicholtz, Zach      10 Berkeley               24.07      24.00         14  
  6 Ervin, John         SR Jesuit                 24.24      24.53         13  
  7 Hall, T.J.          12 TPRP                   24.87      24.83         12  
  8 Spencer, James      10 ClwtrCentrCath         25.04      25.61         11  
B - Final
  9 Smith, Zachary      11 ClwtrCentrCath         25.64      25.42          9  
 10 Sebastion, Ryan     11 ClwtrCentrCath         26.64      26.58          6.5
 10 Harrington, Arthur  SR Jesuit                 26.81      26.58          6.5
 12 Cole, Charles Will   9 Robinson               26.56      26.78          5  
 13 Wise, Kevin          9 Berkeley               27.73      27.43          4  
 14 Fix, Bryan          12 CalvaryChristian       27.44      27.46          3  
 15 Weinbren, Nathan     9 Berkeley               27.68      27.61          2  
 16 Cole, Gregory Lloy  12 Robinson               27.50      27.72          1  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
2007Pool Rec:   21.59  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                       
2001High Sch:   21.06  11/25/1998 Mickey Krammer                               
                21.25  AA-A
                21.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Werdine, Andrew           SR Jesuit                 22.35      23.00        
  2 Khoury, Jason             12 TPRP                   23.00      23.45        
  3 Zak, Taylor               11 ClwtrCentrCath         23.60      23.63        
  4 Eicholtz, Zach            10 Berkeley               23.80      24.07        
  5 Simon, John               FR Jesuit                 24.32      24.13        
  6 Ervin, John               SR Jesuit                 25.11      24.24        
  7 Hall, T.J.                12 TPRP                   24.41      24.87        
  8 Spencer, James            10 ClwtrCentrCath         26.00      25.04        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Zachary            11 ClwtrCentrCath         26.40      25.64        
 10 Cole, Charles William      9 Robinson               27.50      26.56        
 11 Sebastion, Ryan           11 ClwtrCentrCath         27.60      26.64        
 12 Harrington, Arthur        SR Jesuit                    NT      26.81        
 13 Fix, Bryan                12 CalvaryChristian       27.10      27.44        
 14 Cole, Gregory Lloyd       12 Robinson               27.03      27.50        
 15 Weinbren, Nathan           9 Berkeley               27.99      27.68        
 16 Wise, Kevin                9 Berkeley               27.91      27.73        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Comellas, Anthony         12 Tampa Catholic         27.69      28.12        
 18 Hunt, Travis              11 CalvaryChristian       26.70      28.13        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brightwell, Robert        12 Spoto                  27.88      28.66        
 20 Halligan, Chris           11 Spoto                  28.76      29.39        
 21 Moskovitz, Simon           8 Berkeley               28.82      29.74        
 22 Sigety, Alex              09 TPRP                   29.92      29.79        
 23 Castillo, Charles         12 Tampa Catholic         31.66      31.45        
 24 Carter, Ryan              12 Tampa Catholic         29.67      32.44        
 25 Cardoza, Michael          10 Lennard                   NT      33.71        
 26 Defurio, Mike             12 Tampa Catholic         32.36      33.75        
 27 Gallogly, Nick             6 Cambridge              49.30      40.42        
 28 Imhoff, Greg               6 Cambridge              41.20      41.97        
 -- Tittle, Mathew             9 CalvaryChristian       27.30         DQ        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
2001High Sch:   478.30             Kristen Rayhack                             
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tuchman, Marni      12 Berkeley            36445.00     408.10         20  
  2 Burton-Akright, Ka  10 TPRP                      NT     402.60         17  
  3 Drummond, Anna Lis  10 TPRP                      NT     293.35         16  
  4 Coffey, Mary        12 Holy Names                NT     289.60         15  
  5 Hoffman, Marissa    08 TPRP                      NT     266.90         14  
  6 Potts, Nicki         6 Berkeley              142.75     238.75         13  
  7 Landon, Alexandria  10 Cambridge                 NT     230.20         12  
  8 Theodore, Arielle   12 TPRP                      NT     229.10         11  
 -- Sheridan, Kathleen   9 Holy Names                NT         DQ        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
2001High Sch:   363.15  10/21/2003 Aaron Levy at A-Dist-6-FHSAA C, BERK-FL     
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dent, Kyle          11 Berkeley              409.55     426.50         20  
  2 Garcia, Marcelo     SR Jesuit                343.75     404.95         17  
  3 Harrington, Arthur  SR Jesuit                280.55     371.05         16  
  4 Bobo, Sam           10 Berkeley              276.60     345.65         15  
  5 Brodsky, Jarrod     11 TPRP                      NT     313.75         14  
  6 Hoffman, Eric       12 TPRP                      NT     284.90         13  
 -- Klages, Jake        10 TPRP                      NT         DQ        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
2007Pool Rec:   58.10  10/21/2005 Kelly Hug, Academy                           
2001High Sch:   58.90   11/4/1999 Jean Lee                                     
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Laura       10 Berkeley             1:02.02    1:01.39         20  
       28.33  1:01.39                                                      
  2 Lewin, Sarah Grace  12 Berkeley             1:02.54    1:01.45         17  
       28.83  1:01.45                                                      
  3 Carter, Katie       08 TPRP                 1:03.12    1:03.70         16  
       29.94  1:03.70                                                      
  4 Miller, Monica      10 CalvaryChristian     1:04.81    1:05.01         15  
       30.84  1:05.01                                                      
  5 Russell, Paige       9 Holy Names           1:04.78    1:05.12         14  
       30.82  1:05.12                                                      
  6 Cromer, Tara        12 ClwtrCentrCath       1:06.00    1:06.36         13  
       30.57  1:06.36                                                      
  7 Gunter, Phoebe      10 Robinson             1:09.44    1:07.78         12  
       31.70  1:07.78                                                      
  8 Colmen-Leinhart, S  11 Tampa Catholic       1:09.80    1:08.04         11  
       31.18  1:08.04                                                      
B - Final
  9 Head, Mallorie      10 TPRP                 1:16.26    1:15.83          9  
       35.37  1:15.83                                                      
 10 Zayas, Brittany        Tampa Catholic       1:18.77    1:16.33          7  
       35.61  1:16.33                                                      
 11 Lovera, Marilla      9 ClwtrCentrCath       1:16.72    1:17.28          6  
       34.86  1:17.28                                                      
 12 Michiels, Elena      9 Berkeley             1:24.35    1:25.83          5  
       39.60  1:25.83                                                      
 13 Acuna, Juliana      10 Spoto                1:36.10    1:35.09          4  
       42.42  1:35.09                                                      
 14 Garcia, Lizi        10 Berkeley             1:38.23    1:38.66          3  
       45.00  1:38.66                                                      
 15 Acuna, Mariana      12 Spoto                1:52.81    1:48.16          2  
       47.38  1:48.16                                                      
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 54.51        2006 Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
2007Pool Rec:   58.10  10/21/2005 Kelly Hug, Academy                           
2001High Sch:   58.90   11/4/1999 Jean Lee                                     
                56.87  AA-A
                57.60  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Laura             10 Berkeley             1:01.04    1:02.02        
       29.04  1:02.02                                                      
  2 Lewin, Sarah Grace        12 Berkeley             1:01.40    1:02.54        
       29.26  1:02.54                                                      
  3 Carter, Katie             08 TPRP                 1:03.84    1:03.12        
       30.36  1:03.12                                                      
  4 Russell, Paige             9 Holy Names           1:03.89    1:04.78        
       30.41  1:04.78                                                      
  5 Miller, Monica            10 CalvaryChristian     1:01.20    1:04.81        
       29.97  1:04.81                                                      
  6 Cromer, Tara              12 ClwtrCentrCath       1:06.00    1:06.00        
       30.58  1:06.00                                                      
  7 Gunter, Phoebe            10 Robinson             1:06.56    1:09.44        
       31.76  1:09.44                                                      
  8 Colmen-Leinhart, Sarah    11 Tampa Catholic       1:11.38    1:09.80        
       31.38  1:09.80                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Head, Mallorie            10 TPRP                 1:15.57    1:16.26        
       36.34  1:16.26                                                      
 10 Lovera, Marilla            9 ClwtrCentrCath       1:15.90    1:16.72        
       34.34  1:16.72                                                      
 11 Zayas, Brittany              Tampa Catholic       1:16.52    1:18.77        
       35.89  1:18.77                                                      
 12 Michiels, Elena            9 Berkeley             1:30.70    1:24.35        
       38.18  1:24.35                                                      
 13 Acuna, Juliana            10 Spoto                1:35.19    1:36.10        
       41.88  1:36.10                                                      
 14 Garcia, Lizi              10 Berkeley             1:38.25    1:38.23        
       44.27  1:38.23                                                      
 15 Acuna, Mariana            12 Spoto                1:55.83    1:52.81        
       50.12  1:52.81                                                      
 -- Calahan, Michelle         11 Holy Names           1:14.61         DQ        
       34.21       DQ                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
2007Pool Rec:   51.28  10/21/2005 Tommy Wyher, Jesuit                          
2001High Sch:   53.75  10/20/2004 Andy Helvenston, Berk-FL                     
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crescimbeni, Jose   12 CalvaryChristian       52.76      49.87 AA-A    20  
       23.63    49.87                                                      
  2 Martin, Cameron     11 ClwtrCentrCath         54.10      52.45         17  
       24.39    52.45                                                      
  3 Donnelly, Vinny     JR Jesuit                 54.57      55.22         16  
       26.27    55.22                                                      
  4 Attal, Dylan        SO Jesuit                 59.61      58.36         15  
       27.67    58.36                                                      
  5 Gagne, Samuel       12 TPRP                 1:00.11    1:00.72         14  
       28.38  1:00.72                                                      
  6 Ervin, John         SR Jesuit               1:02.56    1:02.77         13  
       29.42  1:02.77                                                      
  7 Bobo, Sam           10 Berkeley             1:05.08    1:05.38         12  
       30.34  1:05.38                                                      
  8 Browning, Harrison  12 TPRP                 1:07.79    1:09.36         11  
       31.72  1:09.36                                                      
B - Final
  9 Kelly, Patrick      10 TPRP                 1:12.27    1:11.64          9  
       33.49  1:11.64                                                      
 10 Earnest, Gabriel    11 Spoto                1:19.72    1:18.83          7  
       35.56  1:18.83                                                      
 11 Arendt, Cory        JR Jesuit               1:18.37    1:20.73          6  
       35.47  1:20.73                                                      
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
2007Pool Rec:   51.28  10/21/2005 Tommy Wyher, Jesuit                          
2001High Sch:   53.75  10/20/2004 Andy Helvenston, Berk-FL                     
                51.03  AA-A
                51.85  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crescimbeni, Jose         12 CalvaryChristian       49.01      52.76        
       24.19    52.76                                                      
  2 Martin, Cameron           11 ClwtrCentrCath         52.04      54.10        
       25.35    54.10                                                      
  3 Donnelly, Vinny           JR Jesuit                 54.98      54.57        
       25.48    54.57                                                      
  4 Attal, Dylan              SO Jesuit                 56.92      59.61        
       29.00    59.61                                                      
  5 Gagne, Samuel             12 TPRP                 1:00.20    1:00.11        
       28.35  1:00.11                                                      
  6 Ervin, John               SR Jesuit               1:02.80    1:02.56        
       29.15  1:02.56                                                      
  7 Cole, James               10 Robinson             1:03.00    1:03.38        
       28.34  1:03.38                                                      
  8 Bobo, Sam                 10 Berkeley             1:03.81    1:05.08        
       30.04  1:05.08                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Browning, Harrison        12 TPRP                 1:06.98    1:07.79        
       31.12  1:07.79                                                      
 10 Kelly, Patrick            10 TPRP                 1:08.74    1:12.27        
       34.70  1:12.27                                                      
 11 Arendt, Cory              JR Jesuit               1:23.28    1:18.37        
       33.72  1:18.37                                                      
 12 Earnest, Gabriel          11 Spoto                1:17.21    1:19.72        
       35.86  1:19.72                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
2007Pool Rec:   52.19    9/4/2002 Chelsea Nauta, Tampa Prep                    
2001High Sch:   52.92  11/25/2000 Sarah Kirkwood                               
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sheridan, Molly     12 Holy Names             56.17      55.63         20  
       27.04    55.63                                                      
  2 Sienkiewicz, Katie  11 Cambridge              58.30      56.88         17  
       27.70    56.88                                                      
  3 Whitworth, Melissa  12 Robinson               59.27      58.16         16  
       27.94    58.16                                                      
  4 Shepard, Rachel     11 Berkeley             1:00.47      59.48         15  
       29.21    59.48                                                      
  5 Siewart, Emma       08 TPRP                   59.63    1:00.56         14  
       29.32  1:00.56                                                      
  6 Hanson, Madison     10 ClwtrCentrCath       1:00.85    1:01.03         13  
       28.79  1:01.03                                                      
  7 Hedrich, Michelle   11 ClwtrCentrCath       1:01.90    1:02.46         12  
       29.40  1:02.46                                                      
  8 Attal, Caitlin      12 Berkeley             1:03.42    1:03.42         11  
       30.38  1:03.42                                                      
B - Final
  9 Prisland, Stephani  10 Tampa Catholic       1:03.45    1:02.45          9  
       29.99  1:02.45                                                      
 10 Batansky, Ava       11 Holy Names           1:03.77    1:02.67          7  
       30.13  1:02.67                                                      
 11 Rivers, Holly        9 Tampa Catholic       1:05.67    1:02.90          6  
       29.83  1:02.90                                                      
 12 Aldrich, Jessica    09 TPRP                 1:04.17    1:03.63          5  
       30.25  1:03.63                                                      
 13 Newton, Alexandra   11 ClwtrCentrCath       1:03.94    1:04.17          4  
       30.81  1:04.17                                                      
 14 O'Loughlin, Emily   11 Holy Names           1:05.26    1:04.23          3  
       30.78  1:04.23                                                      
 15 Zak, Mackenzie      10 ClwtrCentrCath       1:06.35    1:05.37          2  
       30.81  1:05.37                                                      
 16 Dugas, Alyssa       10 CalvaryChristian     1:07.43    1:06.68          1  
       31.34  1:06.68                                                      
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
2007Pool Rec:   52.19    9/4/2002 Chelsea Nauta, Tampa Prep                    
2001High Sch:   52.92  11/25/2000 Sarah Kirkwood                               
                51.76  AA-A
                52.41  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sheridan, Molly           12 Holy Names             55.70      56.17        
       27.19    56.17                                                      
  2 Sienkiewicz, Katie        11 Cambridge              54.08      58.30        
       28.32    58.30                                                      
  3 Whitworth, Melissa        12 Robinson             1:01.00      59.27        
       29.03    59.27                                                      
  4 Siewart, Emma             08 TPRP                 1:00.26      59.63        
       28.95    59.63                                                      
  5 Shepard, Rachel           11 Berkeley               58.53    1:00.47        
       29.62  1:00.47                                                      
  6 Hanson, Madison           10 ClwtrCentrCath       1:01.15    1:00.85        
       28.73  1:00.85                                                      
  7 Hedrich, Michelle         11 ClwtrCentrCath       1:02.99    1:01.90        
       29.32  1:01.90                                                      
  8 Attal, Caitlin            12 Berkeley             1:00.53    1:03.42        
       30.43  1:03.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Prisland, Stephanie       10 Tampa Catholic       1:03.39    1:03.45        
       30.37  1:03.45                                                      
 10 Batansky, Ava             11 Holy Names           1:03.41    1:03.77        
       30.00  1:03.77                                                      
 11 Newton, Alexandra         11 ClwtrCentrCath       1:03.58    1:03.94        
       30.43  1:03.94                                                      
 12 Aldrich, Jessica          09 TPRP                 1:04.12    1:04.17        
       30.09  1:04.17                                                      
 13 O'Loughlin, Emily         11 Holy Names           1:04.41    1:05.26        
       31.15  1:05.26                                                      
 14 Rivers, Holly              9 Tampa Catholic       1:06.10    1:05.67        
       31.41  1:05.67                                                      
 15 Zak, Mackenzie            10 ClwtrCentrCath       1:04.70    1:06.35        
       31.19  1:06.35                                                      
 16 Dugas, Alyssa             10 CalvaryChristian     1:04.10    1:07.43        
       31.88  1:07.43                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Braun, Adele              10 Berkeley             1:08.99    1:08.87        
       32.54  1:08.87                                                      
 18 Koon, Taylor              10 CalvaryChristian     1:14.30    1:10.17        
       33.02  1:10.17                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rauenhorst, Rebecca       10 Holy Names           1:10.89    1:10.72        
       33.85  1:10.72                                                      
 20 Moreno, Sarluz             9 Robinson             1:11.50    1:10.90        
       32.81  1:10.90                                                      
 21 Brandon, Christine        10 CalvaryChristian     1:15.80    1:12.54        
       35.22  1:12.54                                                      
 22 Geigle, Kara               9 CalvaryChristian     1:14.20    1:15.23        
       35.34  1:15.23                                                      
 23 Binding, Kelly            11 Tampa Catholic       1:10.00    1:15.49        
       35.81  1:15.49                                                      
 24 Massey, Mina              10 Berkeley             1:08.58    1:16.03        
       35.64  1:16.03                                                      
 25 Comeau, Genevieve          9 Robinson             1:20.87    1:18.22        
       37.89  1:18.22                                                      
 26 Scaglione-Seffker, Devin   9 Spoto                1:17.54    1:19.19        
       36.17  1:19.19                                                      
 27 Steckbauer, Bailey        11 TPRP                 1:16.99    1:20.89        
       38.05  1:20.89                                                      
 28 Tisdale, Haley             9 Robinson             1:19.12    1:21.51        
       38.06  1:21.51                                                      
 29 Haack, Kayla               7 Cambridge            1:23.04    1:22.07        
       37.66  1:22.07                                                      
 30 Figueroa, Rubbie          12 Spoto                1:33.86    1:23.07        
       39.90  1:23.07                                                      
 31 McDonald, Kelsea          12 Tampa Catholic       1:31.44    1:26.94        
     1:26.80  1:26.94                                                      
 32 Marlette, Carolina         9 Spoto                1:29.79    1:27.15        
       40.87  1:27.15                                                      
 33 Indarte, Maria             9 Spoto                1:29.47    1:31.61        
 34 Alexander, Kayla           7 Cambridge            1:40.11    2:00.03        
       56.68  2:00.03                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
2007Pool Rec:   47.50    7/7/1999 Mickey Krammer, Berkeley                     
2001High Sch:   46.35  11/25/1998 Mickey Krammer                               
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Werdine, Andrew     SR Jesuit                 51.87      51.18         20  
       24.44    51.18                                                      
  2 Simon, John         FR Jesuit                 53.41      53.03         17  
       25.33    53.03                                                      
  3 Eicholtz, Zach      10 Berkeley               54.88      53.81         16  
       25.78    53.81                                                      
  4 Lima, Luiz          SO Jesuit                 54.28      54.52         15  
       25.65    54.52                                                      
  5 Harrington, Noah    11 ClwtrCentrCath         55.54      55.51         14  
       26.27    55.51                                                      
  6 Smith, Zachary      11 ClwtrCentrCath         57.12      55.92         13  
       26.44    55.92                                                      
  7 Miller, Will         9 Berkeley               57.76      57.19         12  
       27.35    57.19                                                      
  8 Wooten, Cole        11 ClwtrCentrCath         57.43      58.41         11  
       27.76    58.41                                                      
B - Final
  9 Bandes, Alex         8 Berkeley             1:01.12    1:01.10          9  
       28.97  1:01.10                                                      
 10 Sebastion, Ryan     11 ClwtrCentrCath       1:02.27    1:01.23          7  
       27.48  1:01.23                                                      
 11 Hunter, Sam         10 Berkeley             1:03.13    1:01.50          6  
       29.71  1:01.50                                                      
 12 Cole, Gregory Lloy  12 Robinson             1:03.35    1:03.03          5  
       30.47  1:03.03                                                      
 13 Fix, Bryan          12 CalvaryChristian     1:03.98    1:03.41          4  
       28.79  1:03.41                                                      
 14 Fernandez, Justin   SR Jesuit               1:01.94    1:03.47          3  
       29.98  1:03.47                                                      
 15 Brightwell, Robert  12 Spoto                1:06.00    1:04.99          2  
       29.80  1:04.99                                                      
 16 Padile, Drew        10 Robinson             1:05.39    1:06.20          1  
       31.35  1:06.20                                                      
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
2007Pool Rec:   47.50    7/7/1999 Mickey Krammer, Berkeley                     
2001High Sch:   46.35  11/25/1998 Mickey Krammer                               
                46.59  AA-A
                47.10  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Werdine, Andrew           SR Jesuit                 50.00      51.87        
       24.64    51.87                                                      
  2 Simon, John               FR Jesuit                 53.74      53.41        
       25.16    53.41                                                      
  3 Lima, Luiz                SO Jesuit                 56.50      54.28        
       25.63    54.28                                                      
  4 Eicholtz, Zach            10 Berkeley               53.74      54.88        
       25.82    54.88                                                      
  5 Harrington, Noah          11 ClwtrCentrCath         56.70      55.54        
       26.29    55.54                                                      
  6 Smith, Zachary            11 ClwtrCentrCath       1:00.90      57.12        
       26.99    57.12                                                      
  7 Wooten, Cole              11 ClwtrCentrCath         59.60      57.43        
       27.38    57.43                                                      
  8 Miller, Will               9 Berkeley               54.64      57.76        
       27.72    57.76                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bandes, Alex               8 Berkeley             1:03.11    1:01.12        
       29.54  1:01.12                                                      
 10 Fernandez, Justin         SR Jesuit                 58.35    1:01.94        
       28.83  1:01.94                                                      
 11 Sebastion, Ryan           11 ClwtrCentrCath       1:03.50    1:02.27        
       28.88  1:02.27                                                      
 12 Hunter, Sam               10 Berkeley             1:02.23    1:03.13        
       30.15  1:03.13                                                      
 13 Cole, Gregory Lloyd       12 Robinson             1:02.45    1:03.35        
       29.90  1:03.35                                                      
 14 Fix, Bryan                12 CalvaryChristian     1:03.90    1:03.98        
       29.07  1:03.98                                                      
 15 Padile, Drew              10 Robinson             1:05.08    1:05.39        
       30.86  1:05.39                                                      
 16 Brightwell, Robert        12 Spoto                1:00.99    1:06.00        
       30.02  1:06.00                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sigety, Alex              09 TPRP                 1:07.18    1:07.19        
       31.68  1:07.19                                                      
 18 Comellas, Anthony         12 Tampa Catholic       1:04.53    1:08.55        
       31.51  1:08.55                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Halligan, Chris           11 Spoto                1:11.59    1:11.13        
       32.61  1:11.13                                                      
 20 Rios, Chris               12 Tampa Catholic       1:12.02    1:13.34        
       32.42  1:13.34                                                      
 21 Castillo, Charles         12 Tampa Catholic       1:18.35    1:15.28        
       32.91  1:15.28                                                      
 22 Celeberti, Ryan           12 Tampa Catholic       1:16.44    1:19.70        
       35.09  1:19.70                                                      
 23 Cardoza, Michael          10 Lennard                   NT    1:21.54        
       38.44  1:21.54                                                      
 24 Gallogly, Nick             6 Cambridge            1:49.51    1:39.18        
       47.24  1:39.18                                                      
 25 Imhoff, Greg               6 Cambridge            1:32.03    1:39.94        
       45.82  1:39.94                                                      
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
2007Pool Rec:   4:58.36  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
2001High Sch:   4:54.88  11/25/1997 Jean Lee                                   
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fredlake, Grace     11 TPRP                 5:09.32    5:04.78         20  
       27.80    58.40  1:29.31  2:00.49  2:31.54  3:02.51  3:33.43  4:04.60
     4:35.30  5:04.78                                                      
  2 Mayer, Gina         12 Berkeley             5:28.67    5:21.13         17  
       28.86  1:00.39  1:33.01  2:06.12  2:38.27  3:11.30  3:43.73  4:16.54
     4:49.19  5:21.13                                                      
  3 Phillips, Cori      12 Berkeley             5:49.40    5:47.85         16  
       30.81  1:04.25  1:38.94  2:14.23  2:49.36  3:24.92  4:00.62  4:36.61
     5:12.46  5:47.85                                                      
  4 DeMesa, Taylor      10 Holy Names           5:56.00    5:51.20         15  
       30.64  1:04.51  1:39.44  2:15.29  2:51.16  3:27.59  4:03.60  4:40.03
     5:15.93  5:51.20                                                      
  5 Wozniak, Alyssa      9 Cambridge            5:59.27    6:00.63         14  
       32.66  1:08.51  1:45.36  2:22.41  2:58.89  3:35.37  4:12.34  4:49.23
     5:26.02  6:00.63                                                      
  6 Green, Mary          8 Holy Names           6:30.78    6:29.80         13  
       32.19  1:10.57  1:50.10  2:31.49  3:11.59  3:52.47  4:33.72  5:13.73
     5:53.46  6:29.80                                                      
  7 Newton, Alexandra   11 ClwtrCentrCath       6:33.90    6:30.25         12  
       32.78  1:10.07  1:49.49  2:29.45  3:09.94  3:50.16  4:31.02  5:11.75
     5:51.99  6:30.25                                                      
  8 Zingale, Meredith    9 Holy Names           6:33.52    6:31.31         11  
       36.18  1:15.89  1:56.16  2:36.56  3:16.79  3:57.13  4:36.83  5:16.51
     5:54.84  6:31.31                                                      
B - Final
  9 Rauenhorst, Rebecc  10 Holy Names           6:51.32    6:47.95          9  
       35.58  1:15.94  1:57.61  2:39.22  3:20.64  4:02.36  4:45.07  5:26.92
     6:08.23  6:47.95                                                      
 10 Cuervo, Lauren      12 Berkeley             7:04.59    6:59.12          7  
       37.15  1:17.80  1:59.90  2:42.10  3:25.27  4:09.11  4:52.37  5:35.94
     6:19.69  6:59.12                                                      
 11 Prentiss, Katie     12 Berkeley             7:13.41    7:06.49          6  
       35.99  1:17.64  2:01.89  2:46.36  3:31.77  4:16.32  5:00.36  5:44.88
     6:27.88  7:06.49                                                      
 12 Wasdon, Jordan Cla  10 Spoto                7:16.41    7:14.53          5  
       37.89  1:19.37  2:02.86  2:47.14  3:32.45  4:18.33  5:03.32  5:49.02
     6:35.28  7:14.53                                                      
 13 Mugford, Hannah      8 Cambridge            7:55.28    8:00.81          4  
       39.83  1:28.44  2:18.01  3:06.70  3:56.50  4:48.41  5:37.76  6:28.42
     7:16.27  8:00.81                                                      
 14 Layton, Jessica     10 Robinson             8:04.55    8:03.85          3  
       40.22  1:25.82  2:14.33  3:03.62  4:43.73                           
     6:27.11  8:03.85                                                      
 15 Mitchell, Jennifer   9 Robinson             9:21.42    9:23.33          2  
       48.19  1:44.04  2:43.02  3:40.80  4:39.91  5:36.44  6:35.18  7:33.81
     8:28.21  9:23.33                                                      
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
2007Pool Rec:   4:58.36  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
2001High Sch:   4:54.88  11/25/1997 Jean Lee                                   
                4:58.20  AA-A
                5:02.56  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fredlake, Grace           11 TPRP                 4:58.25    5:09.32        
       28.29    59.48  1:30.68  2:01.90  2:33.56  3:04.99  3:36.50  4:07.86
     4:38.78  5:09.32                                                      
  2 Mayer, Gina               12 Berkeley             5:19.36    5:28.67        
       29.82  1:02.46  1:35.99  2:09.85  2:42.29  3:15.68  3:49.12  4:22.69
     4:55.82  5:28.67                                                      
  3 Phillips, Cori            12 Berkeley             5:36.44    5:49.40        
       31.05  1:05.81  1:41.06  2:16.45  2:52.02  3:27.49  4:03.11  4:38.49
     5:14.13  5:49.40                                                      
  4 DeMesa, Taylor            10 Holy Names           5:54.79    5:56.00        
       31.48  1:06.11  1:41.85  2:17.93  2:54.31  3:31.24  4:08.09  4:44.88
     5:21.44  5:56.00                                                      
  5 Wozniak, Alyssa            9 Cambridge            5:43.31    5:59.27        
       32.49  1:08.51  1:45.34  2:22.20  2:59.17  3:36.21  4:13.26  4:48.99
     5:24.76  5:59.27                                                      
  6 Green, Mary                8 Holy Names           6:43.58    6:30.78        
       32.27  1:10.52  1:50.66  2:31.49  3:12.59  3:53.29  4:33.69  5:13.98
     5:53.21  6:30.78                                                      
  7 Zingale, Meredith          9 Holy Names           6:40.01    6:33.52        
       36.50  1:17.15  1:57.36  2:38.36  3:18.66  3:59.04  4:38.47  5:17.77
     5:57.11  6:33.52                                                      
  8 Newton, Alexandra         11 ClwtrCentrCath       6:41.36    6:33.90        
       34.08  1:11.61  1:51.11  2:31.79  3:12.30  3:52.92  4:33.68  5:15.08
     5:55.17  6:33.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rauenhorst, Rebecca       10 Holy Names           6:51.20    6:51.32        
       36.32  1:16.87  1:59.13  2:40.98  3:22.83  4:04.90  4:47.15  5:29.07
     6:10.88  6:51.32                                                      
 10 Cuervo, Lauren            12 Berkeley             7:04.83    7:04.59        
       36.76  1:17.68  1:59.50  2:42.57  3:26.40  4:11.39  4:55.67  5:40.23
     6:23.75  7:04.59                                                      
 11 Prentiss, Katie           12 Berkeley             6:30.64    7:13.41        
       36.19  1:18.52  2:02.32  2:47.02  3:31.99  4:17.31  5:03.21  5:48.26
     6:33.63  7:13.41                                                      
 12 Wasdon, Jordan Clayre     10 Spoto                7:29.25    7:16.41        
       37.42  1:18.48  2:02.47  2:46.30  3:31.33  4:16.48  5:02.86  5:50.11
     6:36.97  7:16.41                                                      
 13 Mugford, Hannah            8 Cambridge            8:03.50    7:55.28        
       39.51  1:25.32  2:14.13  3:53.16           4:43.57  5:32.19  6:22.28
     7:09.92  7:55.28                                                      
 14 Layton, Jessica           10 Robinson             8:04.03    8:04.55        
       38.89  1:23.52  3:00.68  3:51.81           4:42.28  8:04.55         
 15 Mitchell, Jennifer         9 Robinson             9:44.16    9:21.42        
       50.20  1:44.00  2:40.39  3:39.80  4:37.18  5:35.66  6:33.78  7:30.43
     8:26.11  9:21.42                                                      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
2007Pool Rec:   4:43.21    9/6/2006 Jonathan Jordan, Berkeley                  
2001High Sch:   4:34.80    3/1/2007 Jonathan D. Jordan at 2007 FL, TBB-FL      
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Jonathan    12 Berkeley             4:46.69    4:43.99         20  
       25.83    53.77  1:22.38  1:50.83  2:19.54  2:48.41  3:17.55  3:46.81
     4:15.74  4:43.99                                                      
  2 Donnelly, Vinny     JR Jesuit               4:50.56    4:50.35         17  
       26.31    55.04  1:25.03  1:55.37  2:25.33  2:54.48  3:24.47  3:53.82
     4:22.85  4:50.35                                                      
  3 Thatch, Eric         9 ClwtrCentrCath       5:26.46    5:28.12         16  
       28.09  1:00.06  1:33.02  2:06.42  2:40.62  3:14.97  3:48.55  4:22.92
     4:56.11  5:28.12                                                      
  4 Barreda, Renato     11 Lennard              5:28.69    5:29.98         15  
       29.76  1:03.00  1:36.81  2:10.35  2:45.21  3:20.54  3:53.27  4:27.05
     4:59.17  5:29.98                                                      
  5 Haas, Justin         9 ClwtrCentrCath       5:30.44    5:30.22         14  
       29.82  1:02.43  1:36.80  2:10.45  2:44.42  3:18.60  3:52.57  4:26.06
     4:59.34  5:30.22                                                      
  6 Sullivan, Pat       SR Jesuit               5:29.99    5:30.35         13  
       28.64  1:00.63  1:33.94  2:07.59  2:41.50  3:15.88  3:49.78  4:23.82
     4:57.83  5:30.35                                                      
  7 Parker, James       FR Jesuit               5:30.59    5:31.53         12  
       29.11  1:01.74  1:34.91  2:09.28  2:43.15  3:17.70  3:51.34  4:25.38
     4:58.85  5:31.53                                                      
  8 Ayers, Dylan        10 TPRP                 5:45.49    5:48.07         11  
       30.39  1:04.26  1:38.29  2:13.31  2:48.70  3:25.21  4:01.83  4:39.33
     5:14.65  5:48.07                                                      
B - Final
  9 Sheets, Matt         9 Berkeley             5:51.56    5:53.42          9  
       28.75  1:01.22  1:35.76  2:11.38  2:47.75  3:24.90  4:02.13  4:39.60
     5:16.52  5:53.42                                                      
 10 Spencer, James      10 ClwtrCentrCath       6:04.97    6:01.35          7  
       28.29  1:00.99  1:36.04  2:12.29  2:50.86  3:29.16  4:07.19  4:45.98
     5:24.15  6:01.35                                                      
 11 Carter, Robert      07 TPRP                 6:28.93    6:24.13          6  
                                                  3:47.10  4:27.26  5:07.79
     5:47.64  6:24.13                                                      
 12 Hancock, Charles     9 Berkeley             6:54.02    6:34.77          5  
       33.17  1:11.25  1:51.27  2:31.60  3:12.30  3:53.53  4:34.60  5:16.08
     5:56.79  6:34.77                                                      
 13 Barboss, Alejandro     Robinson             6:40.43    6:46.31          4  
       31.20  1:09.40  1:49.69  2:31.47  3:13.59  3:56.10  4:37.35  5:21.10
     6:03.52  6:46.31                                                      
 14 Moskovitz, Simon     8 Berkeley             7:05.91    7:03.19          3  
       34.86  1:16.63  1:59.26  2:41.24  3:25.21  4:09.26  4:54.05  5:38.65
     7:03.19                                                               
 15 Vance, Alexandra    11 Robinson             7:10.98    7:08.47          2  
       35.87  1:17.03  2:01.45  2:45.87  3:31.93  4:17.14  5:01.88  5:47.71
     6:28.51  7:08.47                                                      
 16 Perez, Yerik        10 Spoto                7:04.87    7:16.84          1  
       36.01  1:16.43  1:58.45  2:42.24  3:28.07  4:13.53  4:59.44  5:45.50
     6:32.51  7:16.84                                                      
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.48        2006 Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
2007Pool Rec:   4:43.21    9/6/2006 Jonathan Jordan, Berkeley                  
2001High Sch:   4:34.80    3/1/2007 Jonathan D. Jordan at 2007 FL, TBB-FL      
                4:36.96  AA-A
                4:40.27  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Jonathan          12 Berkeley             4:26.73    4:46.69        
       25.74    53.87  1:22.56  1:51.66  2:20.78  2:49.84  3:18.90  3:48.45
     4:17.99  4:46.69                                                      
  2 Donnelly, Vinny           JR Jesuit               4:48.74    4:50.56        
       26.78    56.32  1:25.80  1:55.30  2:24.81  2:54.35  3:24.11  3:53.70
     4:22.78  4:50.56                                                      
  3 Thatch, Eric               9 ClwtrCentrCath       5:34.90    5:26.46        
       27.70    59.39  1:31.94  2:05.41  2:39.82  3:13.82  3:47.10  4:21.42
     4:54.87  5:26.46                                                      
  4 Barreda, Renato           11 Lennard                   NT    5:28.69        
       28.50  1:00.92  1:34.16  2:08.65  2:41.65  3:15.89  3:49.83  4:22.95
     4:56.05  5:28.69                                                      
  5 Sullivan, Pat             SR Jesuit               5:29.43    5:29.99        
       28.73  1:00.73  1:33.33  2:06.76  2:40.37  3:14.30  3:48.30  4:22.50
     4:56.54  5:29.99                                                      
  6 Haas, Justin               9 ClwtrCentrCath       5:43.00    5:30.44        
       29.52  1:02.76  1:37.78  2:12.53  2:47.73  3:22.90  3:58.59  4:33.87
     5:08.92  5:30.44                                                      
  7 Parker, James             FR Jesuit               5:39.85    5:30.59        
       29.85  1:02.66  1:35.09  2:08.18  2:41.36  3:14.68  3:48.34  4:22.96
     4:57.22  5:30.59                                                      
  8 Ayers, Dylan              10 TPRP                 5:47.81    5:45.49        
       30.00  1:03.27  1:37.94  2:12.88  2:48.95  3:24.58  4:01.96  4:36.89
     5:12.25  5:45.49                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheets, Matt               9 Berkeley             5:48.36    5:51.56        
       30.07  1:03.94  1:39.27  2:14.64  2:51.26  3:28.07  4:05.57  4:42.60
     5:18.47  5:51.56                                                      
 10 Spencer, James            10 ClwtrCentrCath       6:14.32    6:04.97        
       28.37  1:02.20  1:38.19  2:15.76  2:54.14  3:32.13  4:11.70  4:51.31
     5:28.45  6:04.97                                                      
 11 Carter, Robert            07 TPRP                 6:32.36    6:28.93        
       33.99  1:11.71  1:51.00  6:28.93                                    
 12 Barboss, Alejandro           Robinson             6:47.06    6:40.43        
       30.77  1:08.53  1:49.29  2:30.28  3:11.25  4:35.45  5:18.23  6:00.65
     6:40.43                                                               
 13 Hancock, Charles           9 Berkeley             6:43.38    6:54.02        
       35.41  1:15.81  1:57.97  3:24.14           4:06.54  4:48.46  6:54.02
 14 Perez, Yerik              10 Spoto                7:01.38    7:04.87        
       36.37  1:16.76  1:59.17  2:42.47  3:26.67  4:09.44  4:53.63  5:36.13
     6:21.98  7:04.87                                                      
 15 Moskovitz, Simon           8 Berkeley             7:31.23    7:05.91        
       34.89  1:15.26  1:59.18  2:43.93  4:11.06  4:56.15  5:40.84  7:05.91
 16 Vance, Alexandra          11 Robinson             7:11.57    7:10.98        
     1:13.48  1:56.77  2:41.75           3:27.28  4:12.79  4:59.24  5:45.03
     6:29.40  7:10.98                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rodriguez, J.T.           FR Jesuit               7:45.41    7:24.19        
       37.65  1:20.26  2:04.77  2:50.47  3:36.03  4:22.85  5:09.98  5:57.24
     6:42.55  7:24.19                                                      
 18 Carletti, Cody            10 Spoto                7:31.64    7:29.60        
       40.30  1:25.71  3:00.63  5:20.14  6:07.96           6:52.92         
     6:53.24  7:29.60                                                      
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
2007Pool Rec:   1:40.98    8/1/1999 Plant                                      
                         Garcia,Anseeuw,Pesce,Kirkwood                     
2001High Sch:   1:41.00  11/25/1998 Jean Lee,Sarah Kirkwood,Kriste             
                         n Ashbaugh,Lilly Weinberg                         
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Holy Names (Tampa)                          1:46.53    1:45.39         40  
     1) Werdine, Rebecca 8              2) Russell, Kerry 12              
     3) Russell, Paige 9                4) Sheridan, Molly 12             
       25.85    53.25  1:20.07  1:45.39                                    
  2 Tampa Preparatory School                    1:48.67    1:47.85         34  
     1) Fredlake, Grace 11              2) Siewart, Emma 08               
     3) Spada, Rosalie 08               4) Carter, Katie 08               
       25.46    53.03  1:21.66  1:47.85                                    
  3 Berkeley Prep                               1:52.08    1:50.57         32  
     1) Howell, Lauryn 9                2) Dent, Kelsey 12                
     3) Shepard, Rachel 11              4) Phillips, Cori 12              
       27.24    55.02  1:22.35  1:50.57                                    
  4 Clearwater Central Catholic                 1:52.32    1:51.75         30  
     1) Hedrich, Michelle 11            2) Fosnacht, Nicole 10            
     3) Hanson, Madison 10              4) Cromer, Tara 12                
       28.30    56.24  1:24.13  1:51.75                                    
  5 Calvary Christian (Clearwater)              2:00.20    2:00.49         28  
     1) Miller, Monica 10               2) Jordan, Hadley 10              
     3) Dugas, Bethany 9                4) Koon, Taylor 10                
       27.64    58.43  1:29.53  2:00.49                                    
  6 Robinson (Tampa)                            2:07.01    2:00.91         26  
     1) Moreno, Sarluz 9                2) DeLays, Victoria 9             
     3) Gunter, Phoebe 10               4) Whitworth, Melissa 12          
       30.78  1:04.65  1:33.20  2:00.91                                    
  7 Tampa Catholic                              2:05.14    2:02.25         24  
     1) Miller, Beth 12                 2) Pondo, Ali 10                  
     3) Ference, Megan 12               4) Rivers, Lindsay 11             
       30.68  1:01.77  1:34.72  2:02.25                                    
  8 Cambridge (Tampa)                           2:03.40    2:05.34         22  
     1) Wozniak, Alyssa 9               2) Mugford, Hannah 8              
     3) Landon, Alexandria 10           4) Sienkiewicz, Katie 11          
       30.52  1:09.05  1:38.07  2:05.34                                    
B - Final
  9 Spoto (Riverview)                           2:10.43    2:15.45         18  
     1) Acuna, Juliana 10               2) Wasdon, Jordan Clayre 10       
       34.95  1:08.00  1:44.05  2:15.45                                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.53        2006 Bolles                                     
                         Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
2007Pool Rec:   1:40.98    8/1/1999 Plant                                      
                         Garcia,Anseeuw,Pesce,Kirkwood                     
2001High Sch:   1:41.00  11/25/1998 Jean Lee,Sarah Kirkwood,Kriste             
                         n Ashbaugh,Lilly Weinberg                         
                1:38.48  AA-A
                1:39.70  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holy Names (Tampa)                                1:46.29    1:46.53        
     1) Werdine, Rebecca 8              2) Russell, Kerry 12              
     3) Russell, Paige 9                4) Sheridan, Molly 12             
       25.85    53.47  1:21.01  1:46.53                                    
  2 Tampa Preparatory School                          1:54.89    1:48.67        
     1) Fredlake, Grace 11              2) Siewart, Emma 08               
     3) Spada, Rosalie 08               4) Carter, Katie 08               
       25.54    53.47  1:22.09  1:48.67                                    
  3 Berkeley Prep                                     1:40.62    1:52.08        
     1) Howell, Lauryn 9                2) Dent, Kelsey 12                
     3) Shepard, Rachel 11              4) Phillips, Cori 12              
       27.61    56.64  1:24.61  1:52.08                                    
  4 Clearwater Central Catholic                       1:52.50    1:52.32        
     1) Hedrich, Michelle 11            2) Newton, Alexandra 11           
     3) Hanson, Madison 10              4) Cromer, Tara 12                
       27.85    44.25  1:03.42  1:52.32                                    
  5 Calvary Christian (Clearwater)                    2:05.50    2:00.20        
     1) Miller, Monica 10               2) Jordan, Hadley 10              
     3) Dugas, Bethany 9                4) Koon, Taylor 10                
       27.34    58.07  1:28.99  2:00.20                                    
  6 Cambridge (Tampa)                                 2:00.00    2:03.40        
     1) Wozniak, Alyssa 9               2) Mugford, Hannah 8              
     3) Landon, Alexandria 10           4) Sienkiewicz, Katie 11          
       29.47  1:11.37  1:36.46  2:03.40                                    
  7 Tampa Catholic                                    2:07.06    2:05.14        
     1) Miller, Beth 12                 2) Pondo, Ali 10                  
     3) Ference, Megan 12               4) Rivers, Lindsay 11             
       30.97  1:02.97  1:36.67  2:05.14                                    
  8 Robinson (Tampa)                                  1:57.00    2:07.01        
     1) Moreno, Sarluz 9                2) DeLays, Victoria 9             
     3) Mason, Cassandra 11             4) Whitworth, Melissa 12          
       30.57  1:05.53  1:38.97  2:07.01                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Spoto (Riverview)                                 2:19.47    2:10.43        
     1) Acuna, Juliana 10               2) Wasdon, Jordan Clayre 10       
     3) Scaglione-Seffker, Devin 9      4) Albanese, Lindsay Ann 9        
       34.03  1:06.62  1:39.62  2:10.43                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
2007Pool Rec:   1:32.24    9/4/2007 Sickles                                    
                         G Cook, S Davis, T Went, C Swanson                
2001High Sch:   1:25.91  11/25/1997 Mickey Krammer,Matt Cantonis,S             
                         hannon Obrien,Daniel Silverfield                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tampa Preparatory School                    1:35.49    1:34.13         40  
     1) Khoury, Jason 12                2) Hall, T.J. 12                  
     3) Stumpf, Matt 12                 4) Gagne, Samuel 12               
       23.35    46.15  1:10.06  1:34.13                                    
  2 Clearwater Central Catholic                 1:41.31    1:35.80         34  
     1) Martin, Cameron 11              2) Haas, Justin 9                 
     3) Harrington, Noah 11             4) Zak, Taylor 11                 
       22.67    48.04  1:13.20  1:35.80                                    
  3 Jesuit (Tampa)                              1:41.31    1:37.06         32  
     1) Ervin, John SR                  2) Lima, Luiz SO                  
     3) Attal, Dylan SO                 4) Simon, John FR                 
       25.03    49.17  1:13.52  1:37.06                                    
  4 Berkeley Prep                               1:39.66    1:37.27         30  
     1) Jordan, Jonathan 12             2) Sheets, Matt 9                 
     3) Eicholtz, Zach 10               4) Hatoum, Andreas 9              
       23.06    48.24  1:12.09  1:37.27                                    
  5 Calvary Christian (Clearwater)              1:45.59    1:43.20         28  
     1) Fix, Bryan 12                   2) Tittle, Mathew 9               
     3) Hunt, Travis 11                 4) Crescimbeni, Jose 12           
       22.04    48.44  1:17.18  1:43.20                                    
  6 Robinson (Tampa)                            1:51.74    1:51.99         26  
     1) Cole, Charles William 9         2) Thomas, Brett 9                
     3) Cole, Gregory Lloyd 12          4) Cole, James 10                 
       27.64    58.25  1:26.03  1:51.99                                    
  7 Spoto (Riverview)                           2:00.33    1:55.67         24  
     1) Leclair, Brent 12               2) Halligan, Chris 11             
     3) Earnest, Gabriel 11             4) Brightwell, Robert 12          
       27.93    56.32  1:26.94  1:55.67                                    
  8 Tampa Catholic                              2:10.02    2:04.43         22  
     1) Castillo, Charles 12            2) Defurio, Mike 12               
     3) Rios, Chris 12                  4) Comellas, Anthony 12           
       30.59  1:04.11  1:36.91  2:04.43                                    
B - Final
  9 Cambridge (Tampa)                           2:43.62    2:40.63         18  
     1) Hurley, Jules 6                 2) Gallogly, Nick 6               
     3) Imhoff, Greg 6                  4) Bennott, Nick 8                
       38.51  1:23.18  2:04.57  2:40.63                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
2007Pool Rec:   1:32.24    9/4/2007 Sickles                                    
                         G Cook, S Davis, T Went, C Swanson                
2001High Sch:   1:25.91  11/25/1997 Mickey Krammer,Matt Cantonis,S             
                         hannon Obrien,Daniel Silverfield                  
                1:27.27  AA-A
                1:28.41  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Preparatory School                          1:33.44    1:35.49        
     1) Khoury, Jason 12                2) Stumpf, Matt 12                
     3) Hall, T.J. 12                   4) Gagne, Samuel 12               
       23.31    46.79  1:11.20  1:35.49                                    
  2 Berkeley Prep                                     1:38.58    1:39.66        
     1) Jordan, Jonathan 12             2) Sheets, Matt 9                 
     3) Hatoum, Andreas 9               4) Eicholtz, Zach 10              
       23.75    49.50  1:15.99  1:39.66                                    
  3 Clearwater Central Catholic                       1:37.15    1:41.31        
     1) Smith, Zachary 11               2) Spencer, James 10              
     3) Harrington, Noah 11             4) Thatch, Eric 9                 
       25.60    51.33  1:16.12  1:41.31                                    
  3 Jesuit (Tampa)                                    1:35.00    1:41.31        
     1) Lima, Luiz SO                   2) Ervin, John SR                 
     3) Attal, Dylan SO                 4) Sullivan, Pat SR               
       24.94    49.53  1:15.90  1:41.31                                    
  5 Calvary Christian (Clearwater)                    1:42.20    1:45.59        
     1) Fix, Bryan 12                   2) Tittle, Mathew 9               
     3) Hunt, Travis 11                 4) Crescimbeni, Jose 12           
       22.04    50.55  1:18.62  1:45.59                                    
  6 Robinson (Tampa)                                  1:50.00    1:51.74        
     1) Cole, Charles William 9         2) Thomas, Brett 9                
     3) Cole, Gregory Lloyd 12          4) Cole, James 10                 
       26.90    57.64  1:26.00  1:51.74                                    
  7 Spoto (Riverview)                                 1:59.18    2:00.33        
     1) Leclair, Brent 12               2) Halligan, Chris 11             
     3) Earnest, Gabriel 11             4) Brightwell, Robert 12          
       30.24  1:01.01  1:30.79  2:00.33                                    
  8 Tampa Catholic                                    2:05.90    2:10.02        
     1) Castillo, Charles 12            2) Defurio, Mike 12               
     3) Rios, Chris 12                  4) Comellas, Anthony 12           
       34.49  1:09.17  1:40.84  2:10.02                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cambridge (Tampa)                                 2:45.10    2:43.62        
     1) Hurley, Jules 6                 2) Gallogly, Nick 6               
     3) Imhoff, Greg 6                  4) Bennott, Nick 8                
       38.55  1:30.25  2:08.11  2:43.62                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $   52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA 
       State: #   54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park 
2007Pool Rec:     58.43  10/20/2005 Kelly Hug, Academy                         
2001High Sch:   1:03.48   9/25/2008 Laura M Jordan, Berkeley                   
                  57.69  AA-A
                  58.57  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Werdine, Rebecca     8 Holy Names           1:07.15    1:04.47         20  
       31.09  1:04.47                                                      
  2 Howell, Lauryn       9 Berkeley             1:09.16    1:07.20         17  
       32.73  1:07.20                                                      
  3 Francis, Amanda     12 TPRP                 1:10.44    1:09.20         16  
       33.81  1:09.20                                                      
  4 DeMesa, Taylor      10 Holy Names           1:11.63    1:11.36         15  
       34.64  1:11.36                                                      
  5 Calahan, Michelle   11 Holy Names           1:12.25    1:13.15         14  
       35.18  1:13.15                                                      
  6 Spada, Rosalie      08 TPRP                 1:13.67    1:13.40         13  
       35.44  1:13.40                                                      
  7 Stumpf, Kaitlyn     09 TPRP                 1:13.70    1:16.11         12  
       36.75  1:16.11                                                      
  8 Wherley, Michelle   10 Holy Names           1:17.48    1:20.63         11  
       39.90  1:20.63                                                      
B - Final
  9 Caughey, Megan      11 CalvaryChristian     1:19.63    1:17.07          9  
       37.47  1:17.07                                                      
 10 Dobish, Sara         9 Berkeley             1:18.52    1:17.52          7  
       38.18  1:17.52                                                      
 11 Wozniak, Alyssa      9 Cambridge            1:17.48    1:18.14          6  
       38.39  1:18.14                                                      
 12 Prisland, Stephani  10 Tampa Catholic       1:19.57    1:18.60          5  
       38.46  1:18.60                                                      
 13 Sheets, Kelly        6 Berkeley             1:24.55    1:22.90          4  
       41.11  1:22.90                                                      
 14 Pondo, Ali          10 Tampa Catholic       1:33.42    1:29.85          3  
       43.65  1:29.85                                                      
 15 Colton, Amelia       9 Berkeley             1:30.91    1:31.36          2  
       42.63  1:31.36                                                      
 16 Figueroa, Rubbie    12 Spoto                1:41.76    1:41.49          1  
       48.57  1:41.49                                                      
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $   52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA 
       State: #   54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park 
2007Pool Rec:     58.43  10/20/2005 Kelly Hug, Academy                         
2001High Sch:   1:03.48   9/25/2008 Laura M Jordan, Berkeley                   
                  57.69  AA-A
                  58.57  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Werdine, Rebecca           8 Holy Names           1:06.85    1:07.15        
       32.67  1:07.15                                                      
  2 Howell, Lauryn             9 Berkeley             1:10.32    1:09.16        
       33.85  1:09.16                                                      
  3 Francis, Amanda           12 TPRP                 1:11.53    1:10.44        
       34.24  1:10.44                                                      
  4 DeMesa, Taylor            10 Holy Names           1:11.81    1:11.63        
       34.75  1:11.63                                                      
  5 Calahan, Michelle         11 Holy Names           1:12.70    1:12.25        
       34.39  1:12.25                                                      
  6 Spada, Rosalie            08 TPRP                 1:12.90    1:13.67        
       36.06  1:13.67                                                      
  7 Stumpf, Kaitlyn           09 TPRP                 1:11.69    1:13.70        
       36.19  1:13.70                                                      
  8 Wozniak, Alyssa            9 Cambridge            1:15.09    1:17.48        
       37.22  1:17.48                                                      
  8 Wherley, Michelle         10 Holy Names           1:15.51    1:17.48        
       37.93  1:17.48                                                      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Dobish, Sara               9 Berkeley             1:17.53    1:18.52        
       37.83  1:18.52                                                      
 11 Prisland, Stephanie       10 Tampa Catholic       1:20.19    1:19.57        
       38.75  1:19.57                                                      
 12 Caughey, Megan            11 CalvaryChristian     1:17.80    1:19.63        
       37.96  1:19.63                                                      
 13 Sheets, Kelly              6 Berkeley             1:20.83    1:24.55        
       41.69  1:24.55                                                      
 14 James, Lexi               09 TPRP                 1:27.90    1:30.13        
       42.38  1:30.13                                                      
 15 Colton, Amelia             9 Berkeley             1:28.79    1:30.91        
       43.26  1:30.91                                                      
 16 Pondo, Ali                10 Tampa Catholic       1:34.76    1:33.42        
       45.73  1:33.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gibson, Kendall           12 ClwtrCentrCath       1:55.90    1:37.32        
 18 Figueroa, Rubbie          12 Spoto                1:40.93    1:41.76        
       50.54  1:41.76                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bouhid, Bruna             10 Robinson             1:46.19    1:44.23        
 20 Allen, Kayla               9 ClwtrCentrCath       1:58.25    1:44.66        
 21 Garcia, Alyssa            10 Tampa Catholic       1:52.56    1:49.72        
 22 Rossi, Julian              9 ClwtrCentrCath       2:00.10    1:54.26        
       54.65  1:54.26                                                      
 23 Marlette, Carolina         9 Spoto                2:01.07    1:59.85        
 -- Martinez, Yomari          10 Spoto                1:55.36         DQ        
       54.93       DQ                                                      
 -- Focaracci, Julia          12 ClwtrCentrCath       1:50.70         DQ        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
2007Pool Rec:   51.49  10/20/2005 Tommy Wyher, Jesuit                          
2001High Sch:   52.46  11/25/1997 Shannon O'brien                              
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crescimbeni, Jose   12 CalvaryChristian       56.21      51.39 AA-A    20  
       25.39    51.39                                                      
  2 Khoury, Jason       12 TPRP                   56.28      56.90         17  
       27.20    56.90                                                      
  3 Dent, Kyle          11 Berkeley             1:02.37    1:00.53         16  
       29.77  1:00.53                                                      
  4 Gagne, Samuel       12 TPRP                 1:01.59    1:01.75         15  
       30.34  1:01.75                                                      
  5 Blustein, Zach      11 TPRP                 1:04.84    1:02.83         14  
       30.48  1:02.83                                                      
  6 Miller, Will         9 Berkeley             1:08.96    1:07.77         13  
       32.38  1:07.77                                                      
  7 Macina, Tom         SO Jesuit               1:07.78    1:07.98         12  
       32.79  1:07.98                                                      
  8 Goodwin, Chase      FR Jesuit               1:06.63    1:08.47         11  
       32.49  1:08.47                                                      
B - Final
  9 Barboss, Alejandro     Robinson             1:09.03    1:09.04          9  
       31.98  1:09.04                                                      
 10 Leclair, Brent      12 Spoto                1:15.66    1:14.24          7  
       35.46  1:14.24                                                      
 11 Weinbren, Nathan     9 Berkeley             1:16.43    1:15.83          6  
       36.69  1:15.83                                                      
 12 Galley, Brett        9 Tampa Catholic       1:16.07    1:18.88          5  
       35.17  1:18.88                                                      
 13 Padile, Drew        10 Robinson             1:24.78    1:23.29          4  
       39.78  1:23.29                                                      
 14 Arendt, Cory        JR Jesuit               1:26.24    1:24.92          3  
       41.84  1:24.92                                                      
 15 Carletti, Cody      10 Spoto                1:32.48    1:28.09          2  
       44.85  1:28.09                                                      
 -- Wise, Kevin          9 Berkeley             1:27.98         DQ        
       41.44       DQ                                                      
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
2007Pool Rec:   51.49  10/20/2005 Tommy Wyher, Jesuit                          
2001High Sch:   52.46  11/25/1997 Shannon O'brien                              
                52.24  AA-A
                53.31  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crescimbeni, Jose         12 CalvaryChristian       50.70      56.21        
       26.87    56.21                                                      
  2 Khoury, Jason             12 TPRP                   56.81      56.28        
       26.90    56.28                                                      
  3 Gagne, Samuel             12 TPRP                 1:03.06    1:01.59        
       29.74  1:01.59                                                      
  4 Dent, Kyle                11 Berkeley               59.63    1:02.37        
       30.10  1:02.37                                                      
  5 Blustein, Zach            11 TPRP                 1:03.77    1:04.84        
       31.14  1:04.84                                                      
  6 Goodwin, Chase            FR Jesuit               1:11.22    1:06.63        
       31.81  1:06.63                                                      
  7 Macina, Tom               SO Jesuit               1:08.91    1:07.78        
  8 Miller, Will               9 Berkeley             1:09.04    1:08.96        
       32.64  1:08.96                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barboss, Alejandro           Robinson             1:12.68    1:09.03        
       32.60  1:09.03                                                      
 10 Leclair, Brent            12 Spoto                1:14.86    1:15.66        
       36.09  1:15.66                                                      
 11 Galley, Brett              9 Tampa Catholic       1:14.29    1:16.07        
 12 Weinbren, Nathan           9 Berkeley             1:18.56    1:16.43        
       36.25  1:16.43                                                      
 13 Padile, Drew              10 Robinson             1:15.31    1:24.78        
       40.57  1:24.78                                                      
 14 Arendt, Cory              JR Jesuit               1:35.53    1:26.24        
       42.40  1:26.24                                                      
 15 Wise, Kevin                9 Berkeley             1:34.30    1:27.98        
       42.90  1:27.98                                                      
 16 Carletti, Cody            10 Spoto                1:34.61    1:32.48        
       45.63  1:32.48                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 McIntosh, Kevin           11 TPRP                 1:31.62    1:32.79        
       46.11  1:32.79                                                      
 18 Hurley, Jules              6 Cambridge            1:41.50    1:41.72        
       47.22  1:41.72                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
2007Pool Rec:   1:10.04    8/7/2000 Brielle Bovee, Lake Highland               
2001High Sch:   1:08.14  12/25/1999 Kristen Ashbaugh                           
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Laura       10 Berkeley             1:12.41    1:11.06         20  
       33.20  1:11.06                                                      
  2 Russell, Kerry      12 Holy Names           1:13.49    1:12.99         17  
       34.93  1:12.99                                                      
  3 Dent, Kelsey        12 Berkeley             1:14.20    1:13.06         16  
       34.59  1:13.06                                                      
  4 Carter, Katie       08 TPRP                 1:14.67    1:15.23         15  
       35.89  1:15.23                                                      
  5 Brown, Jordan       10 ClwtrCentrCath       1:20.11    1:20.03         14  
       36.22  1:20.03                                                      
  6 Rivers, Lindsay     11 Tampa Catholic       1:22.11    1:21.00         13  
       36.39  1:21.00                                                      
  7 Gunter, Phoebe      10 Robinson             1:21.37    1:21.10         12  
       38.32  1:21.10                                                      
  8 Batansky, Ava       11 Holy Names           1:21.60    1:21.84         11  
       38.72  1:21.84                                                      
B - Final
  9 Bui, Katie          09 TPRP                 1:22.44    1:22.58          9  
       38.22  1:22.58                                                      
 10 Green, Mary          8 Holy Names           1:25.77    1:25.21          7  
       40.11  1:25.21                                                      
 11 Diaz, Alexanda       7 Holy Names           1:30.54    1:30.34          6  
       42.43  1:30.34                                                      
 12 Rivers, Holly        9 Tampa Catholic       1:27.79    1:30.54          5  
 13 Mason, Cassandra    11 Robinson             1:32.81    1:32.39          4  
       43.72  1:32.39                                                      
 14 Michiels, Elena      9 Berkeley             1:33.61    1:33.03          3  
       44.35  1:33.03                                                      
 15 DeLays, Victoria     9 Robinson             1:32.49    1:33.04          2  
       43.40  1:33.04                                                      
 16 Tilton, Emma        11 Tampa Catholic       1:34.78    1:34.91          1  
       43.80  1:34.91                                                      
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
2007Pool Rec:   1:10.04    8/7/2000 Brielle Bovee, Lake Highland               
2001High Sch:   1:08.14  12/25/1999 Kristen Ashbaugh                           
                1:05.36  AA-A
                1:06.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Laura             10 Berkeley             1:10.46    1:12.41        
       34.20  1:12.41                                                      
  2 Russell, Kerry            12 Holy Names           1:14.41    1:13.49        
       34.41  1:13.49                                                      
  3 Dent, Kelsey              12 Berkeley             1:11.79    1:14.20        
       34.76  1:14.20                                                      
  4 Carter, Katie             08 TPRP                 1:14.18    1:14.67        
       35.90  1:14.67                                                      
  5 Brown, Jordan             10 ClwtrCentrCath       1:19.10    1:20.11        
       36.58  1:20.11                                                      
  6 Gunter, Phoebe            10 Robinson             1:19.75    1:21.37        
       38.45  1:21.37                                                      
  7 Batansky, Ava             11 Holy Names           1:22.59    1:21.60        
       38.29  1:21.60                                                      
  8 Rivers, Lindsay           11 Tampa Catholic       1:21.63    1:22.11        
       37.23  1:22.11                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bui, Katie                09 TPRP                 1:21.21    1:22.44        
       38.25  1:22.44                                                      
 10 Green, Mary                8 Holy Names           1:25.66    1:25.77        
       38.82  1:25.77                                                      
 11 Rivers, Holly              9 Tampa Catholic       1:26.56    1:27.79        
       41.55  1:27.79                                                      
 12 Diaz, Alexanda             7 Holy Names           1:35.99    1:30.54        
       42.10  1:30.54                                                      
 13 DeLays, Victoria           9 Robinson             1:33.15    1:32.49        
       42.45  1:32.49                                                      
 14 Mason, Cassandra          11 Robinson             1:31.22    1:32.81        
       44.11  1:32.81                                                      
 15 Michiels, Elena            9 Berkeley             1:33.28    1:33.61        
       42.81  1:33.61                                                      
 16 Tilton, Emma              11 Tampa Catholic       1:40.41    1:34.78        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Massey, Mina              10 Berkeley             1:34.55    1:36.91        
       44.25  1:36.91                                                      
 18 Mugford, Hannah            8 Cambridge            1:36.09    1:39.84        
       46.98  1:39.84                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mitchell, Jennifer         9 Robinson             1:49.56    1:46.83        
       49.71  1:46.83                                                      
 20 Yepes, Valeria            12 Spoto                2:02.97    1:59.77        
       54.02  1:59.77                                                      
 -- Givens, Ashley            12 Spoto                1:39.31         DQ        
       43.99       DQ                                                      
 -- Marchant, Jessica         12 ClwtrCentrCath       1:21.90         DQ        
       39.32       DQ                                                      
 -- Wood, Stephanie           12 ClwtrCentrCath       1:41.50         DQ        
       44.75       DQ                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA  
       State: #   54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola     
2007Pool Rec:     59.23    8/8/1998 Rassan Grant, Trinity                      
2001High Sch:   1:01.81  11/15/2001 Will  Reynolds at 2001 High Sc, BPS-FL     
                  58.71  AA-A
                  59.53  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stumpf, Matt        12 TPRP                 1:08.13    1:03.02         20  
       29.52  1:03.02                                                      
  2 Zak, Taylor         11 ClwtrCentrCath       1:07.42    1:06.21         17  
       31.12  1:06.21                                                      
  3 Hall, T.J.          12 TPRP                 1:06.50    1:06.63         16  
       31.20  1:06.63                                                      
  4 Harrington, Noah    11 ClwtrCentrCath       1:07.74    1:07.92         15  
       31.62  1:07.92                                                      
  5 Hatoum, Andreas      9 Berkeley             1:08.97    1:10.32         14  
       32.93  1:10.32                                                      
  6 Lima, Luiz          SO Jesuit               1:12.71    1:12.65         13  
       33.68  1:12.65                                                      
  7 Smith, Justin       12 Robinson             1:17.65    1:17.93         12  
       35.24  1:17.93                                                      
  8 Carter, Robert      07 TPRP                 1:16.25    1:19.58         11  
B - Final
  9 Blustein, Alex      07 TPRP                 1:17.92    1:18.98          9  
 10 Hunt, Travis        11 CalvaryChristian     1:23.51    1:20.68          7  
       36.89  1:20.68                                                      
 11 Leclair, Brent      12 Spoto                1:20.38    1:20.93          6  
       37.46  1:20.93                                                      
 12 Rodriguez, J.T.     FR Jesuit               1:23.27    1:23.66          5  
       39.76  1:23.66                                                      
 13 Hunter, Sam         10 Berkeley             1:24.63    1:25.62          4  
       38.58  1:25.62                                                      
 14 Jordan, Stephen      6 Berkeley             1:28.70    1:29.90          3  
       41.75  1:29.90                                                      
 15 Bryant, Tyler       SR Jesuit               1:29.88    1:30.05          2  
       40.46  1:30.05                                                      
 16 Bennott, Nick        8 Cambridge            1:31.37    1:32.26          1  
       43.29  1:32.26                                                      
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA  
       State: #   54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola     
2007Pool Rec:     59.23    8/8/1998 Rassan Grant, Trinity                      
2001High Sch:   1:01.81  11/15/2001 Will  Reynolds at 2001 High Sc, BPS-FL     
                  58.71  AA-A
                  59.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hall, T.J.                12 TPRP                 1:06.77    1:06.50        
       31.37  1:06.50                                                      
  2 Zak, Taylor               11 ClwtrCentrCath       1:06.64    1:07.42        
       31.69  1:07.42                                                      
  3 Harrington, Noah          11 ClwtrCentrCath       1:09.01    1:07.74        
       31.82  1:07.74                                                      
  4 Stumpf, Matt              12 TPRP                 1:02.34    1:08.13        
       32.20  1:08.13                                                      
  5 Hatoum, Andreas            9 Berkeley             1:08.57    1:08.97        
       32.56  1:08.97                                                      
  6 Lima, Luiz                SO Jesuit               1:12.26    1:12.71        
       33.87  1:12.71                                                      
  7 Carter, Robert            07 TPRP                 1:18.13    1:16.25        
       36.87  1:16.25                                                      
  8 Smith, Justin             12 Robinson             1:16.45    1:17.65        
       35.88  1:17.65                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blustein, Alex            07 TPRP                 1:17.88    1:17.92        
       35.81  1:17.92                                                      
 10 Leclair, Brent            12 Spoto                1:28.39    1:20.38        
       37.18  1:20.38                                                      
 11 Rodriguez, J.T.           FR Jesuit               1:28.44    1:23.27        
       39.03  1:23.27                                                      
 12 Hunt, Travis              11 CalvaryChristian     1:21.60    1:23.51        
       38.59  1:23.51                                                      
 13 Hunter, Sam               10 Berkeley             1:25.05    1:24.63        
       39.08  1:24.63                                                      
 14 Jordan, Stephen            6 Berkeley             1:28.84    1:28.70        
       42.05  1:28.70                                                      
 15 Bryant, Tyler             SR Jesuit               1:33.18    1:29.88        
       42.33  1:29.88                                                      
 16 Bennott, Nick              8 Cambridge            1:36.08    1:31.37        
       43.03  1:31.37                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Daggs, Matt                9 Tampa Catholic       1:39.33    1:33.27        
       43.95  1:33.27                                                      
 18 Stephanski, Mike           9 Tampa Catholic       1:42.06    1:35.42        
       45.05  1:35.42                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wright, David              7 Berkeley                  NT    1:53.45        
       52.99  1:53.45                                                      
 -- Fernandez, Justin         SR Jesuit               1:35.00         DQ        
       47.38       DQ                                                      
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
2007Pool Rec:   3:42.83    8/8/1999 Plant                                      
                         Garcia,Pesce,Anssuw,Kirkwood                      
2001High Sch:   3:39.45  12/25/1999 Jean Lee,Sarah Kirkwood,Kriste             
                         n Ashbaugh,Lilly Weinberg                         
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Berkeley Prep                               4:05.36    3:50.44         40  
     1) Lewin, Sarah Grace 12           2) Jordan, Laura 10               
     3) Mayer, Gina 12                  4) Shepard, Rachel 11             
       27.15    56.82  1:23.51  1:54.24  2:21.73  2:52.43  3:20.19  3:50.44
  2 Tampa Preparatory School                    3:57.88    3:56.05         34  
     1) Siewart, Emma 08                2) Carter, Katie 08               
     3) Spada, Rosalie 08               4) Fredlake, Grace 11             
       28.17    59.51  1:27.73  1:58.14  2:28.27  3:01.58  3:27.41  3:56.05
  3 Holy Names (Tampa)                          4:20.92    4:16.31         32  
     1) O'Loughlin, Emily 11            2) Calahan, Michelle 11           
     3) Batansky, Ava 11                4) DeMesa, Taylor 10              
       30.30  1:03.82  1:35.44  2:09.44  2:40.01  3:14.73  3:44.19  4:16.31
  4 Clearwater Central Catholic                 4:21.17    4:19.71         30  
     1) Newton, Alexandra 11            2) Fosnacht, Nicole 10            
     3) Zak, Mackenzie 10               4) Lovera, Marilla 9              
       30.18  1:04.21  1:34.63  2:06.88  2:37.30  3:12.48  3:28.57  4:19.71
  5 Calvary Christian (Clearwater)              4:29.13    4:26.12         28  
     1) Miller, Monica 10               2) Koon, Taylor 10                
     3) Brandon, Christine 10           4) Dugas, Alyssa 10               
       28.16    58.89  1:32.42  2:10.55  2:44.63  3:20.93  3:51.51  4:26.12
  6 Tampa Catholic                              4:25.12    4:30.71         26  
     1) Prisland, Stephanie 10          2) Zayas, Brittany                
     3) Rivers, Lindsay 11              4) Colmen-Leinhart, Sarah 11      
       31.33  1:05.53  1:38.34  2:15.55  2:48.01  3:32.75  3:57.29  4:30.71
  7 Spoto (Riverview)                           5:34.15    5:27.30         24  
     1) Fernandez, Pamela 12            2) Givens, Ashley 12              
     3) Acuna, Mariana 12               4) Albanese, Lindsay Ann 9        
       41.41  1:27.21  2:05.60  2:46.35  3:26.48  4:10.54  4:46.66  5:27.30
 -- Robinson (Tampa)                            6:08.11         DQ        
     1) Layton, Jessica 10              2) Mitchell, Jennifer 9           
     3) Tisdale, Haley 9                4) Comeau, Genevieve 9            
       37.67  1:19.68  2:03.99  2:57.69  3:35.53  4:23.03  4:55.43       DQ
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
2007Pool Rec:   3:42.83    8/8/1999 Plant                                      
                         Garcia,Pesce,Anssuw,Kirkwood                      
2001High Sch:   3:39.45  12/25/1999 Jean Lee,Sarah Kirkwood,Kriste             
                         n Ashbaugh,Lilly Weinberg                         
                3:34.18  AA-A
                3:36.86  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Preparatory School                          3:55.26    3:57.88        
     1) Siewart, Emma 08                2) Carter, Katie 08               
     3) Spada, Rosalie 08               4) Fredlake, Grace 11             
       28.98  1:00.06  1:27.96  1:58.05  2:28.77  3:01.83  3:28.51  3:57.88
  2 Berkeley Prep                                     3:49.11    4:05.36        
     1) Howell, Lauryn 9                2) Attal, Caitlin 12              
     3) Phillips, Cori 12               4) Shepard, Rachel 11             
       29.44  1:01.58  1:31.53  2:04.82  2:33.25  3:05.21  3:34.07  4:05.36
  3 Holy Names (Tampa)                                4:18.72    4:20.92        
     1) Green, Mary 8                   2) Zingale, Meredith 9            
     3) Wherley, Michelle 10            4) Calahan, Michelle 11           
       29.71  1:05.40  1:36.86  2:10.61  2:42.59  3:17.08  3:47.51  4:20.92
  4 Clearwater Central Catholic                       4:23.30    4:21.17        
     1) Newton, Alexandra 11            2) Marchant, Jessica 12           
     3) Fosnacht, Nicole 10             4) Lovera, Marilla 9              
       30.10  1:03.64  1:35.94  2:12.01  2:42.69  3:15.21  3:46.37  4:21.17
  5 Tampa Catholic                                    4:30.64    4:25.12        
     1) Prisland, Stephanie 10          2) Zayas, Brittany                
     3) Rivers, Lindsay 11              4) Colmen-Leinhart, Sarah 11      
       31.42  1:05.66  1:38.48  2:15.20  2:46.97  3:23.86  3:52.70  4:25.12
  6 Calvary Christian (Clearwater)                    4:37.60    4:29.13        
     1) Miller, Monica 10               2) Koon, Taylor 10                
     3) Caughey, Megan 11               4) Dugas, Bethany 9               
       28.12    58.49  1:31.54  2:44.98  3:23.62  3:54.43  4:29.20  4:29.13
  7 Spoto (Riverview)                                 5:45.00    5:34.15        
     1) Fernandez, Pamela 12            2) Givens, Ashley 12              
     3) Acuna, Mariana 12               4) Albanese, Lindsay Ann 9        
       40.04  1:27.02  2:05.73  2:47.00  3:26.79  4:12.16  4:50.65  5:34.15
  8 Robinson (Tampa)                                  4:30.00    6:08.11        
     1) Mitchell, Jennifer 9            2) Mills, Bille 9                 
     3) Kumar, Tricha 10                4) Layton, Jessica 10             
       42.35  1:37.66  2:16.32  3:12.93  3:53.27  5:26.38  6:08.11         
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
2007Pool Rec:   3:19.41    9/3/1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Wolsinski,Obrien,Silverfield              
2001High Sch:   3:09.02  11/25/1997 Mickey Krammer,Dan Silverfield             
                         ,Matt Cantonis,Shannon O'Brien                    
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jesuit (Tampa)                              4:03.44    3:30.25         40  
     1) Donnelly, Vinny JR              2) Attal, Dylan SO                
     3) Sullivan, Pat SR                4) Werdine, Andrew SR             
       25.08    51.29  1:10.63  1:46.04  2:11.86  2:40.70  3:04.53  3:30.25
  2 Berkeley Prep                               3:43.44    3:30.61         34  
     1) Jordan, Jonathan 12             2) Eicholtz, Zach 10              
     3) Sheets, Matt 9                  4) Dent, Kyle 11                  
       23.99    49.57  1:15.03  1:43.32  2:08.80  2:38.13  3:03.58  3:30.61
  3 Clearwater Central Catholic                 3:54.77    3:49.39         32  
     1) Haas, Justin 9                  2) Spencer, James 10              
     3) Wooten, Cole 11                 4) Smith, Zachary 11              
       27.25    56.22  1:23.88  1:54.75  2:22.56  2:53.82  3:19.55  3:49.39
  4 Tampa Preparatory School                    3:53.37    3:53.22         30  
     1) Browning, Harrison 12           2) Kelly, Patrick 10              
     3) Ayers, Dylan 10                 4) Blustein, Zach 11              
       27.16    56.80  1:25.28  1:57.66  2:24.80  2:55.23  3:22.37  3:53.22
  5 Tampa Catholic                              5:26.41    5:18.74         28  
     1) Rios, Chris 12                  2) Carter, Ryan 12                
     3) Celeberti, Ryan 12              4) Defurio, Mike 12               
       36.37  1:18.32  1:50.08  2:31.35  3:07.97  3:51.56  4:30.45  5:18.74
 -- Robinson (Tampa)                            4:22.20         DQ        
     1) Barboss, Alejandro              2) Cole, Charles William 9        
     3) Cole, Gregory Lloyd 12          4) Cole, James 10                 
       29.82  1:04.83  1:33.29  2:06.95  2:37.55  3:17.35  3:39.68       DQ
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
2007Pool Rec:   3:19.41    9/3/1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Wolsinski,Obrien,Silverfield              
2001High Sch:   3:09.02  11/25/1997 Mickey Krammer,Dan Silverfield             
                         ,Matt Cantonis,Shannon O'Brien                    
                3:12.04  AA-A
                3:14.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Berkeley Prep                                     3:33.96    3:43.44        
     1) Jordan, Jonathan 12             2) Eicholtz, Zach 10              
     3) Sheets, Matt 9                  4) Miller, Will 9                 
  2 Tampa Preparatory School                          3:22.87    3:53.37        
     1) Browning, Harrison 12           2) Kelly, Patrick 10              
     3) Ayers, Dylan 10                 4) Blustein, Zach 11              
  3 Clearwater Central Catholic                       3:54.50    3:54.77        
     1) Haas, Justin 9                  2) Spencer, James 10              
     3) Wooten, Cole 11                 4) Smith, Zachary 11              
  4 Jesuit (Tampa)                                    3:25.00    4:03.44        
     1) Attal, Dylan SO                 2) Goodwin, Chase FR              
     3) Macina, Tom SO                  4) Parker, James FR               
  5 Tampa Catholic                                    5:15.38    5:26.41        
     1) Rios, Chris 12                  2) Carter, Ryan 12                
     3) Celeberti, Ryan 12              4) Defurio, Mike 12               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Berkeley Prep                       453   2. Holy Names (Tampa)                  411
  3. Tampa Preparatory School            372   4. Clearwater Central Catholic         244
  5. Tampa Catholic                      161   6. Calvary Christian (Clearwater)      129
  7. Robinson (Tampa)                    119   8. Cambridge (Tampa)                   116
  9. Spoto (Riverview)                    73                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Jesuit (Tampa)                    464.5   2. Tampa Preparatory School            387
  3. Berkeley Prep                       372   4. Clearwater Central Catholic       329.5
  5. Calvary Christian (Clearwater)      108   6. Robinson (Tampa)                    102
  7. Tampa Catholic                       80   8. Spoto (Riverview)                    79
  9. Lennard (Ruskin)                     29  10. Cambridge (Tampa)                    19