2007 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/20/2007 09:19 PM
                               FHSAA -A Region 3                               
                         Florida Gulf Coast University                         
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.55  AA-A
               1:51.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Berkeley Prep                                              1:55.41        
  2  Holy Names (Tampa)                                         1:56.58        
  3  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:56.97        
  4  St. Petersburg Catholic                                    1:58.78        
  5  Community School (Naples)                                  1:59.63        
  6  Bishop Verot (Fort Myers)                                  2:00.24        
  7  Clearwater Central Catholic                                2:05.36        
  8  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 2:06.07        
  9  St. Stephen's Episcopal                                    2:08.75        
 10  Northside Christian (St. Pete)                             2:10.02        
 11  South Fort Myers                                           2:11.69        
 12  Tampa Catholic                                             2:15.38        
 13  Tampa Preparatory School                                   2:16.37        
 14  Canterbury (Fort Myers)                                    2:19.27        
 15  Canterbury (St. Pete)                                      2:19.65        
 16  Robinson (Tampa)                                           2:20.15        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.55  AA-A
               1:38.77  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Tampa Preparatory School                                   1:45.42        
  2  Jesuit (Tampa)                                             1:45.88        
  3  Community School (Naples)                                  1:48.37        
  4  Clearwater Central Catholic                                1:48.53        
  5  Northside Christian (St. Pete)                             1:48.69        
  6  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:48.84        
  7  Berkeley Prep                                              1:54.36        
  8  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:55.34        
  9  St. John Newmann (Naples)                                  1:56.20        
 10  Canterbury (Fort Myers)                                    1:56.38        
 11  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:57.79        
 12  St. Stephen's Episcopal                                    1:58.87        
 13  Robinson (Tampa)                                           2:00.38        
 14  Calvary Christian (Clearwater)                             2:02.57        
 15  South Fort Myers                                           2:03.10        
 16  St. Petersburg Catholic                                    2:03.68        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.73  AA-A
               1:53.15  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            10 Bishop Verot              1:50.53  AA-A  
  2  Connor, Sara                  12 S'Sota Christian          1:53.95        
  3  Black, Erin                   11 Bishop Verot              1:57.57        
  4  Salce, Amelia                 11 Community School          1:57.91        
  5  Lewin, Sarah Grace            12 Berkeley                  1:59.64        
  6  McCaw, Jackie                 11 Bishop Verot              2:00.69        
  7  Sienkiewicz, Katie            11 Cambridge                 2:03.38        
  8  Caldwell, Mackenzie           10 N'Side Christian          2:04.49        
  9  Miller, Monica                10 CalvaryChristian          2:06.37        
 10  Alexander, Katy               10 Shorecrest Prep           2:07.34        
 11  Russell, Paige                 9 Holy Names                2:09.03        
 12  Geraghty, Lauren              11 St. John Newmann          2:09.24        
 13  Cooper, Emily                 10 South Fort Myers          2:09.69        
 14  Tripp, Paige                   9 Shorecrest Prep           2:10.92        
 15  Petrillo, Kathryn              9 St. Pete Cath.            2:11.87        
 16  Phillips, Cori                12 Berkeley                  2:12.11        
 17  Steinwarz, Tatiana            10 Community School          2:12.53        
 18  Attal, Caitlin                12 Berkeley                  2:15.04        
 19  Deininger, Laurel             11 St. Pete Cath.            2:17.27        
 20  Wooley, Magen                 12 Bishop Verot              2:17.62        
 21  Maddy, Trisha                  9 Bradenton Chris           2:17.95        
 22  Clark, Michele                11 N'Side Christian          2:18.75        
 23  O'Loughlin, Emily             11 Holy Names                2:19.81        
 24  Zingale, Meredith              9 Holy Names                2:23.34        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.98  AA-A
               1:43.29  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ceddia, Pat                   10 Cardinal Mooney           1:43.12  AA-C  
  2  Detra, Austin                 12 S'Sota Christian          1:43.21  AA-C  
  3  Jordan, Jonathan              12 Berkeley                  1:44.89        
  4  Akker, Lucas                  11 N'Side Christian          1:47.55        
  5  Krell, Derek                   9 Bishop Verot              1:54.26        
  6  Ravenna, Sam                  12 Bishop Verot              1:57.10        
  7  Sullivan, Pat                 SR Jesuit                    1:58.20        
  8  Parker, James                 FR Jesuit                    1:58.86        
  9  Haas, Justin                   9 ClwtrCentrCath            1:58.88        
 10  Leonard, Shawn                 9 Cardinal Mooney           1:59.96        
 11  Latorre, Alexander             9 Canterburry               2:01.58        
 12  Barreda, Renato               11 Lennard                   2:03.68        
 13  Sheets, Matt                   9 Berkeley                  2:05.14        
 14  Petrillo, Ryan                10 St. Pete Cath.            2:06.24        
 15  Ayers, Dylan                  10 TPRP                      2:08.43        
 16  Browning, Harrison            12 TPRP                      2:08.63        
 17  Aiello, Joseph                11 Shorecrest Prep           2:08.76        
 18  Joseph, Aaron                 11 Community School          2:11.96        
 19  Bucken, Patrick                8 S'Sota Christian          2:13.64        
 20  Petrites, Curran              12 Bishop Verot              2:14.46        
 21  Ruster-Mack, Joshua           11 South Fort Myers          2:14.74        
 22  Murphy, Shayne                 9 Admiral Farragut          2:16.27        
 23  Shannon, James                10 Bishop Verot              2:20.79        
 24  Franchino, Michael            11 St. John Newmann          2:23.97        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:58.06  2006        Michelle McKeehan,Garden Grove, Greenwood,I
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:05.85  AA-A
               2:07.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fredlake, Grace               11 TPRP                      2:12.06        
  2  Palmer, Jillian               11 Bishop Verot              2:15.43        
  3  Cassidy, McKenzie             10 Bishop Verot              2:17.65        
  4  Shea, Rachel                  10 Shorecrest Prep           2:17.67        
  5  Rochette, Natalie              9 Community School          2:18.91        
  6  Mayer, Gina                   12 Berkeley                  2:19.90        
  7  Garcia, Jackie                10 Cardinal Mooney           2:20.95        
  8  Macchiavello, Mariangela         Bradenton Prep            2:21.36        
  9  Dent, Kelsey                  12 Berkeley                  2:22.19        
 10  Russell, Kerry                12 Holy Names                2:25.18        
 11  Howell, Lauryn                 9 Berkeley                  2:26.83        
 12  Neely, Caroline                6 N'Side Christian          2:27.34        
 13  McCann, Haele                 10 St. Pete Cath.            2:27.92        
 14  Winkler, Danielle             11 N'Side Christian          2:31.16        
 15  Osinski, Sara                  7 Community School          2:31.28        
 16  Wasko, Kristen                11 Bishop Verot              2:31.70        
 17  Gillezeau, Patty              10 Cardinal Mooney           2:32.82        
 18  Siewart, Emma                 08 TPRP                      2:33.94        
 19  Francis, Amanda               12 TPRP                      2:34.96        
 20  Spada, Rosalie                08 TPRP                      2:36.74        
 21  Hoeppner, Chloe               10 Shorecrest Prep           2:37.90        
 22  Miller, Leigh                  9 Canterburry               2:44.39        
 23  Cohen, Sara                    6 Community School          2:51.25        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
               1:54.49  AA-A
               1:56.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Martin, Cameron               11 ClwtrCentrCath            1:58.34        
  2  Orban, John                   11 S'Sota Christian          1:59.11        
  3  Caldwell, Casey               11 N'Side Christian          2:05.07        
  4  Messuri, Eric                 11 South Fort Myers          2:06.18        
  5  Samuel, Henry                 12 Shorecrest Prep           2:07.18        
  6  Krell, Blake                  11 Bishop Verot              2:08.79        
  7  Gutierrez, Fernando           10 Cardinal Mooney           2:09.95        
  8  Stumpf, Matt                  12 TPRP                      2:11.64        
  9  Alonso, Nick                  10 Indian Rks Chris          2:13.05        
 10  Attal, Dylan                  SO Jesuit                    2:13.94        
 11  Albion, Jacob                 11 Canterburry               2:15.72        
 12  Bradley, Jr., Scott            9 Evangelical Chri          2:15.76        
 13  Albion, David                 10 Canterburry               2:15.84        
 14  Finch, Morgan                 11 N'Side Christian          2:17.44        
 15  Thatch, Eric                   9 ClwtrCentrCath            2:17.52        
 16  Hatoum, Andreas                9 Berkeley                  2:18.17        
 17  Blustein, Zach                11 TPRP                      2:23.09        
 18  Tarangelo, John Paul          11 Community School          2:28.29        
 19  Rodkinson, Michael            10 N'Side Christian          2:28.62        
 20  Macina, Tom                   SO Jesuit                    2:28.72        
 21  Goodwin, Chase                FR Jesuit                    2:31.49        
 22  Frieman, Blake                12 Shorecrest Prep           2:31.59        
 23  Faubion, Hunter               12 Bishop Verot              2:32.20        
 24  Lewis, Lance                   9 Community School          2:49.88        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.89  AA-A
               24.14  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wagner, Madison               11 South Fort Myers            24.33        
  2  Krauss, Kelsey                11 St. Pete Cath.              24.44        
  3  Sheridan, Molly               12 Holy Names                  25.47        
  4  Lowry, Sandy                  12 Shorecrest Prep             25.53        
  5  Tilton, Hayley                11 St. Stephen's Ep            25.61        
  6  Werdine, Rebecca               8 Holy Names                  25.71        
  7  McKeon, Casey                 10 St. Pete Cath.              25.79        
  8  Scott, Molly                  11 N'Side Christian            25.89        
  9  Scott, Amy                     9 N'Side Christian            26.14        
 10  Whitworth, Melissa            12 Robinson                    26.31        
 11  Gilhart, Adrienne              8 Community School            26.33        
 12  D'Agostino, Nicole             9 St. John Newmann            26.42        
 13  Macchiavello, Mariangela         Bradenton Prep              26.51        
 14  Hanson, Madison               10 ClwtrCentrCath              26.64        
 15  Cromer, Tara                  12 ClwtrCentrCath              27.46        
 16  Amick, Jackie                 10 St. Pete Cath.              27.58        
 17  Shepard, Rachel               11 Berkeley                    27.61        
 18  Hedrich, Michelle             11 ClwtrCentrCath              27.92        
 19  Wooley, Magen                 12 Bishop Verot                27.93        
 20  Allen, Keri                   11 Community School            28.19        
 21  Taguc, Lindsey                 6 Canterburry                 28.33        
 22  Fosnacht, Nicole              10 ClwtrCentrCath              28.56        
 23  McGrath, Kelsea                9 St. John Newmann            28.64        
 24  Roberson, Nancy               11 Evangelical Chri            28.87        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.25  AA-A
               21.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Minor, Sean                   11 Bishop Verot                22.35        
  2  Werdine, Andrew               SR Jesuit                      23.14        
  3  Zak, Taylor                   11 ClwtrCentrCath              23.30        
  4  Khoury, Jason                 12 TPRP                        23.54        
  5  Artille, Adam                 12 N'Side Christian            23.63        
  6  Heitz, Eric                   12 Evangelical Chri            23.69        
  7  Essman, Jared                 11 St. Stephen's Ep            23.74        
  8  Horne, Johnny                 12 Cardinal Mooney             23.87        
  9  Ficker, Kyle                  10 Bishop Verot                23.90        
 10  Simon, John                   FR Jesuit                      23.97        
 11  Spolsino, Robert              12 St. John Newmann            23.99        
 12  Eicholtz, Zach                10 Berkeley                    24.00        
 13  Vestergaard, Philip           12 Shorecrest Prep             24.26        
 14  Gilhart, John                 11 Community School            24.44        
 15  Ervin, John                   SR Jesuit                      24.53        
 16  Stratton, Lee                 12 St. Stephen's Ep            24.56        
 17  Waterbury, Kyle               12 St. Pete Cath.              24.73        
 18  Tateo, Michael                12 St. John Newmann            24.82        
 19  Hall, T.J.                    12 TPRP                        24.83        
 20  Jones, Jacob                  11 Admiral Farragut            24.84        
 21  Kolar, Sterling               11 Canterburry                 24.93        
 22  Hackett, Derrick              12 Evangelical Chri            25.18        
 23  Spencer, James                10 ClwtrCentrCath              25.61        
 24  Whitacre, Jake                12 Cardinal Mooney             25.75        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Tuchman, Marni                12 Berkeley                   408.10        
  2  Burton-Akright, Kaliya        10 TPRP                       402.60        
  3  Antilla, Nichole              12 Community School           390.00        
  4  Stein, Hannah                  8 Shorecrest Prep            370.70        
  5  Windschauer, Jordann          12 N'Side Christian           366.70        
  6  Daniel, Brittanie             11 Braden River               359.40        
  7  Stevens, Cassidy               9 Community School           336.38        
  8  Schweiger, Chelsea            10 St. Pete Cath.             316.70        
  9  Farrar, Ashlyn                12 St. John Newmann           308.93        
 10  Thigpen, Rachel                9 Shorecrest Prep            296.95        
 11  Drummond, Anna Lisa           10 TPRP                       293.35        
 12  Coffey, Mary                  12 Holy Names                 289.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Springfels, David             12 St. Stephen's Ep           428.90        
  2  Dent, Kyle                    11 Berkeley                   426.50        
  3  Garcia, Marcelo               SR Jesuit                     404.95        
  4  Stein, Jack                    7 Shorecrest Prep            397.10        
  5  Harrington, Arthur            SR Jesuit                     371.05        
  6  Bobo, Sam                     10 Berkeley                   345.65        
  7  Brodsky, Jarrod               11 TPRP                       313.75        
  8  Brown, Michael                12 St. John Newmann           297.75        
  9  Hoffman, Eric                 12 TPRP                       284.90        
 10  Lindemann, Maxwell            10 Community School           282.83        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  54.51  2006        Julianne Lago, Gulliver Prep, Miami          
               56.87  AA-A
               57.60  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Krauss, Kelsey                11 St. Pete Cath.              57.68        
  2  Jordan, Laura                 10 Berkeley                  1:01.39        
  3  Lewin, Sarah Grace            12 Berkeley                  1:01.45        
  4  Andrews, Hope                  8 Shorecrest Prep           1:03.00        
  5  Carter, Katie                 08 TPRP                      1:03.70        
  6  Garcia, Jackie                10 Cardinal Mooney           1:04.41        
  7  Burfield, Taylor              11 Community School          1:04.55        
  8  Kerfoot, Sarah                12 Bishop Verot              1:04.77        
  9  Miller, Monica                10 CalvaryChristian          1:05.01        
 10  Russell, Paige                 9 Holy Names                1:05.12        
 11  Steinwarz, Tatiana            10 Community School          1:05.29        
 12  Burfield, Chandler            11 Community School          1:05.36        
 13  Nielsen, Michelle             11 Bishop Verot              1:05.61        
 14  Neely, Caroline                6 N'Side Christian          1:05.89        
 15  Berdusco, Annie                9 St. Stephen's Ep          1:06.03        
 16  Cromer, Tara                  12 ClwtrCentrCath            1:06.36        
 17  Albion, Hannah                 7 Canterburry               1:07.43        
 18  Gunter, Phoebe                10 Robinson                  1:07.78        
 19  Colmen-Leinhart, Sarah        11 Tampa Catholic            1:08.04        
 20  Cooper, Emily                 10 South Fort Myers          1:08.10        
 21  Wasko, Kristen                11 Bishop Verot              1:09.39        
 22  Thigpen, Rachel                9 Shorecrest Prep           1:09.73        
 23  Brown, Catherine              12 N'Side Christian          1:12.47        
 24  Pfitzenmaier, Stephanie          Bradenton Prep            1:13.62        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
               51.03  AA-A
               51.85  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Crescimbeni, Jose             12 CalvaryChristian            49.87  AA-A  
  2  Martin, Cameron               11 ClwtrCentrCath              52.45        
  3  Morrison, David               11 Community School            55.13        
  4  Donnelly, Vinny               JR Jesuit                      55.22        
  5  Hutchinson, Marcus            11 Shorecrest Prep             57.93        
  6  Barrett, Matthew              12 St. John Newmann            57.95        
  7  Leonard, Shawn                 9 Cardinal Mooney             58.20        
  8  Attal, Dylan                  SO Jesuit                      58.36        
  9  Finch, Morgan                 11 N'Side Christian            59.52        
 10  Gagne, Samuel                 12 TPRP                      1:00.72        
 11  Santospirito, Chris           11 Bishop Verot              1:00.89        
 12  Bradley, Jr., Scott            9 Evangelical Chri          1:01.21        
 13  Albion, Jacob                 11 Canterburry               1:01.99        
 14  Ervin, John                   SR Jesuit                    1:02.77        
 15  Ortiz, Silvio                 11 Goldent Gate              1:02.78        
 16  Tateo, Michael                12 St. John Newmann          1:03.49        
 17  Bobo, Sam                     10 Berkeley                  1:05.38        
 18  Berdusco, Michael              7 St. Stephen's Ep          1:05.66        
 19  Lewis, Clifton                12 Cardinal Mooney           1:07.27        
 20  Raleigh, Christopher          11 St. Pete Cath.            1:08.58        
 21  Browning, Harrison            12 TPRP                      1:09.36        
 22  Grant, Alex                    6 Shorecrest Prep           1:09.87        
 23  Reisinger, William             9 Shorecrest Prep           1:12.26        
 24  Gottschalk, Tony              12 Bishop Verot              1:20.41        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.76  AA-A
               52.41  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wagner, Madison               11 South Fort Myers            52.83        
  2  Palmer, Jillian               11 Bishop Verot                54.54        
  3  Tilton, Hayley                11 St. Stephen's Ep            55.46        
  4  Sheridan, Molly               12 Holy Names                  55.63        
  5  Black, Erin                   11 Bishop Verot                55.88        
  6  McCaw, Jackie                 11 Bishop Verot                56.39        
  7  Scott, Molly                  11 N'Side Christian            56.64        
  8  Sienkiewicz, Katie            11 Cambridge                   56.88        
  9  McKeon, Casey                 10 St. Pete Cath.              58.00        
 10  Lowry, Sandy                  12 Shorecrest Prep             58.08        
 11  Whitworth, Melissa            12 Robinson                    58.16        
 12  Dowling, Courtney             11 Cardinal Mooney             58.39        
 13  Scott, Amy                     9 N'Side Christian            58.62        
 14  Petrillo, Kathryn              9 St. Pete Cath.              58.73        
 15  Shepard, Rachel               11 Berkeley                    59.48        
 16  Gilhart, Adrienne              8 Community School            59.65        
 17  Siewart, Emma                 08 TPRP                      1:00.56        
 18  Hanson, Madison               10 ClwtrCentrCath            1:01.03        
 19  Hedrich, Michelle             11 ClwtrCentrCath            1:02.46        
 20  Amick, Jackie                 10 St. Pete Cath.            1:02.60        
 21  Attal, Caitlin                12 Berkeley                  1:03.42        
 22  Roberson, Nancy               11 Evangelical Chri          1:03.48        
 23  Ocana, Taylor                 12 St. John Newmann          1:04.50        
 24  Petrescu, Ashley              12 Canterburry               1:05.64        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.59  AA-A
               47.10  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Minor, Sean                   11 Bishop Verot                49.16        
  2  Artille, Adam                 12 N'Side Christian            49.99        
  3  Weber, Stuart                 11 KeswickChristian            50.75        
  4  Steinwarz, Christian          11 Community School            51.10        
  5  Werdine, Andrew               SR Jesuit                      51.18        
  6  Heitz, Eric                   12 Evangelical Chri            52.45        
  7  Simon, John                   FR Jesuit                      53.03        
  8  Spolsino, Robert              12 St. John Newmann            53.28        
  9  Essman, Jared                 11 St. Stephen's Ep            53.29        
 10  Rheinlander, Rhet              9 S'Sota Christian            53.41        
 11  Ficker, Kyle                  10 Bishop Verot                53.54        
 12  Eicholtz, Zach                10 Berkeley                    53.81        
 13  Kolar, Sterling               11 Canterburry                 54.48        
 14  Lima, Luiz                    SO Jesuit                      54.52        
 15  Gilhart, John                 11 Community School            54.79        
 16  Aiello, Joseph                11 Shorecrest Prep             55.02        
 17  Harrington, Noah              11 ClwtrCentrCath              55.51        
 18  Smith, Zachary                11 ClwtrCentrCath              55.92        
 19  Knapper, William              11 N'Side Christian            56.59        
 20  Vestergaard, Philip           12 Shorecrest Prep             56.74        
 21  Miller, Will                   9 Berkeley                    57.19        
 22  Joseph, Aaron                 11 Community School            58.04        
 23  Wooten, Cole                  11 ClwtrCentrCath              58.41        
 24  Whitacre, Jake                12 Cardinal Mooney             58.89        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.20  AA-A
               5:02.56  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Peacock, Stephanie            10 Bishop Verot              4:49.53  AA-A  
  2  Connor, Sara                  12 S'Sota Christian          5:01.46  AA-C  
  3  Fredlake, Grace               11 TPRP                      5:04.78        
  4  Salce, Amelia                 11 Community School          5:14.21        
  5  Andrews, Hope                  8 Shorecrest Prep           5:20.39        
  6  Mayer, Gina                   12 Berkeley                  5:21.13        
  7  Rochette, Natalie              9 Community School          5:22.32        
  8  Albion, Hannah                 7 Canterburry               5:27.34        
  9  Nielsen, Michelle             11 Bishop Verot              5:30.80        
 10  Caldwell, Mackenzie           10 N'Side Christian          5:31.83        
 11  Alexander, Katy               10 Shorecrest Prep           5:47.74        
 12  Phillips, Cori                12 Berkeley                  5:47.85        
 13  DeMesa, Taylor                10 Holy Names                5:51.20        
 14  Wells, Katie                  11 Canterbury                5:59.03        
 15  Wozniak, Alyssa                9 Cambridge                 6:00.63        
 16  Deininger, Laurel             11 St. Pete Cath.            6:04.40        
 17  Aderhold, Emily               11 N'Side Christian          6:06.28        
 18  Faunce, Alexis                 6 Canterburry               6:06.76        
 19  Clark, Michele                11 N'Side Christian          6:17.84        
 20  Green, Mary                    8 Holy Names                6:29.80        
 21  Newton, Alexandra             11 ClwtrCentrCath            6:30.25        
 22  Zingale, Meredith              9 Holy Names                6:31.31        
 23  Reigle, Emma                  10 Evangelical Chri          6:38.59        
 24  Salce, Arleigh                 6 Community School          7:02.14        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.48  2006        Joey Pedraza,Pine Crest, Fort Lauderdale   
               4:36.96  AA-A
               4:40.27  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Detra, Austin                 12 S'Sota Christian          4:34.87  AA-A  
  2  Ceddia, Pat                   10 Cardinal Mooney           4:38.65  AA-C  
  3  Jordan, Jonathan              12 Berkeley                  4:43.99        
  4  Orban, John                   11 S'Sota Christian          4:45.64        
  5  Akker, Lucas                  11 N'Side Christian          4:45.95        
  6  Donnelly, Vinny               JR Jesuit                    4:50.35        
  7  Krell, Derek                   9 Bishop Verot              5:09.30        
  8  Latorre, Alexander             9 Canterburry               5:13.31        
  9  Berdusco, Michael              7 St. Stephen's Ep          5:25.43        
 10  Thatch, Eric                   9 ClwtrCentrCath            5:28.12        
 11  Barreda, Renato               11 Lennard                   5:29.98        
 12  Haas, Justin                   9 ClwtrCentrCath            5:30.22        
 13  Krebs, Carlton                10 Cardinal Mooney           5:30.28        
 14  Sullivan, Pat                 SR Jesuit                    5:30.35        
 15  Parker, James                 FR Jesuit                    5:31.53        
 16  Williams, Jordan              11 Bishop Verot              5:31.90        
 17  Ayers, Dylan                  10 TPRP                      5:48.07        
 18  Farese, John                   6 Shorecrest Prep           6:04.13        
 19  Weiss, Jacob                  11 Shorecrest Prep           6:18.54        
 20  Franchino, Michael            11 St. John Newmann          6:35.70        
 21  Schwerin, Timothy              9 Community School          7:06.19        
 22  Conlyn, Andrew                11 Bishop Verot              7:06.23        
 23  Stewart, Skylar               12 Community School          7:09.64        
 24  Guevara, Thomas               12 Goldent Gate              7:14.54        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.53  2006        Bolles                                     
                        Vanderpool-Wallace,Richmond,Epley,Geary           
               1:38.48  AA-A
               1:39.70  AA-C
     School
===============================================================================
  1  St. Petersburg Catholic                                    1:44.55        
  2  Northside Christian (St. Pete)                             1:45.26        
  3  Holy Names (Tampa)                                         1:45.39        
  4  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:46.19        
  5  Tampa Preparatory School                                   1:47.85        
  6  Berkeley Prep                                              1:50.57        
  7  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:51.48        
  8  Clearwater Central Catholic                                1:51.75        
  9  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:52.24        
 10  Community School (Naples)                                  1:52.97        
 11  St. Stephen's Episcopal                                    1:53.01        
 12  Calvary Christian (Clearwater)                             2:00.49        
 13  Robinson (Tampa)                                           2:00.91        
 14  St. John Newmann (Naples)                                  2:00.91        
 15  Tampa Catholic                                             2:02.25        
 16  South Fort Myers                                           2:03.11        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
               1:27.27  AA-A
               1:28.41  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Tampa Preparatory School                                   1:34.13        
  2  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:35.27        
  3  Clearwater Central Catholic                                1:35.80        
  4  Bishop Verot (Fort Myers)                                  1:36.11        
  5  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:36.81        
  6  Jesuit (Tampa)                                             1:37.06        
  7  Berkeley Prep                                              1:37.27        
  8  Evangelical Christian                                      1:38.61        
  9  St. John Newmann (Naples)                                  1:41.44        
 10  St. Stephen's Episcopal                                    1:41.63        
 11  St. Petersburg Catholic                                    1:42.82        
 12  Calvary Christian (Clearwater)                             1:43.20        
 13  Community School (Naples)                                  1:43.71        
 14  Admiral Farragut (St. Pete)                                1:49.62        
 15  Sarasota Christian                                         1:49.63        
 16  Northside Christian (St. Pete)                             1:49.92        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
               57.69  AA-A
               58.57  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Shea, Rachel                  10 Shorecrest Prep           1:01.77        
  2  Werdine, Rebecca               8 Holy Names                1:04.47        
  3  Kerfoot, Sarah                12 Bishop Verot              1:04.54        
  4  Geraghty, Lauren              11 St. John Newmann          1:06.87        
  5  Howell, Lauryn                 9 Berkeley                  1:07.20        
  6  Wells, Katie                  11 Canterbury                1:07.43        
  7  Francis, Amanda               12 TPRP                      1:09.20        
  8  Berdusco, Annie                9 St. Stephen's Ep          1:09.91        
  9  DeMesa, Taylor                10 Holy Names                1:11.36        
 10  Schmidt, Laurel                8 N'Side Christian          1:12.53        
 11  Calahan, Michelle             11 Holy Names                1:13.15        
 12  Spada, Rosalie                08 TPRP                      1:13.40        
 13  Maddy, Trisha                  9 Bradenton Chris           1:14.35        
 14  Faunce, Alexis                 6 Canterburry               1:15.08        
 15  Allen, Keri                   11 Community School          1:15.13        
 16  Mendoza, Yesenia               9 South Fort Myers          1:15.88        
 17  Stumpf, Kaitlyn               09 TPRP                      1:16.11        
 18  Derose, Chelsea               10 Seacrest C.D.             1:16.13        
 19  Moll, Andrienne               10 South Fort Myers          1:17.20        
 20  Joyner, Melissa                9 St. Pete Cath.            1:17.53        
 21  Tuckerman, Molly              12 St. Stephen's Ep          1:18.04        
 22  Wolf, Emory                    9 Canterbury                1:18.33        
 23  Wherley, Michelle             10 Holy Names                1:20.63        
 24  Burfield, Tristan              6 Community School          1:23.12        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.24  AA-A
               53.31  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Crescimbeni, Jose             12 CalvaryChristian            51.39  AA-A  
  2  Morrison, David               11 Community School            56.58        
  3  Khoury, Jason                 12 TPRP                        56.90        
  4  Albion, David                 10 Canterburry                 58.55        
  5  Rheinlander, Rhet              9 S'Sota Christian            58.56        
  6  Krell, Blake                  11 Bishop Verot                59.70        
  7  Weber, Stuart                 11 KeswickChristian          1:00.21        
  8  Dent, Kyle                    11 Berkeley                  1:00.53        
  9  Gutierrez, Fernando           10 Cardinal Mooney           1:00.82        
 10  Gagne, Samuel                 12 TPRP                      1:01.75        
 11  Stratton, Lee                 12 St. Stephen's Ep          1:01.98        
 12  Blustein, Zach                11 TPRP                      1:02.83        
 13  Santospirito, Chris           11 Bishop Verot              1:03.55        
 14  Ravenna, Sam                  12 Bishop Verot              1:03.58        
 15  Krebs, Carlton                10 Cardinal Mooney           1:05.55        
 16  Tarangelo, John Paul          11 Community School          1:06.61        
 17  Miller, Will                   9 Berkeley                  1:07.77        
 18  Salce, Anthony                12 Community School          1:07.82        
 19  Macina, Tom                   SO Jesuit                    1:07.98        
 20  Goodwin, Chase                FR Jesuit                    1:08.47        
 21  Raleigh, Christopher          11 St. Pete Cath.            1:09.88        
 22  Ruster-Mack, Joshua           11 South Fort Myers          1:10.28        
 23  Knapper, William              11 N'Side Christian          1:11.48        
 24  Reisinger, William             9 Shorecrest Prep           1:12.78        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
               1:05.36  AA-A
               1:06.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jordan, Laura                 10 Berkeley                  1:11.06        
  2  Cassidy, McKenzie             10 Bishop Verot              1:12.06        
  3  Russell, Kerry                12 Holy Names                1:12.99        
  4  Dent, Kelsey                  12 Berkeley                  1:13.06        
  5  Dowling, Courtney             11 Cardinal Mooney           1:14.35        
  6  Tripp, Paige                   9 Shorecrest Prep           1:14.90        
  7  Carter, Katie                 08 TPRP                      1:15.23        
  8  Burfield, Chandler            11 Community School          1:16.43        
  9  Burfield, Taylor              11 Community School          1:16.45        
 10  McCann, Haele                 10 St. Pete Cath.            1:17.49        
 11  Hoeppner, Chloe               10 Shorecrest Prep           1:18.53        
 12  Taguc, Lindsey                 6 Canterburry               1:18.74        
 13  Brown, Jordan                 10 ClwtrCentrCath            1:20.03        
 14  Gillezeau, Patty              10 Cardinal Mooney           1:20.08        
 15  Marshall, Nadia                8 Community School          1:20.29        
 16  Jahn, Joelle                   9 Shorecrest Prep           1:20.46        
 17  Rivers, Lindsay               11 Tampa Catholic            1:21.00        
 18  Gunter, Phoebe                10 Robinson                  1:21.10        
 19  Batansky, Ava                 11 Holy Names                1:21.84        
 20  Heath, Jessica                 9 KeswickChristian          1:23.31        
 21  Wells, Lizzy                   9 Canterbury                1:24.94        
 22  Quinn, Shannon                12 Bishop Verot              1:27.98        
 23  Newman, Kira                  11 South Fort Myers          1:30.00        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.71  AA-A
               59.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Messuri, Eric                 11 South Fort Myers          1:02.61        
  2  Stumpf, Matt                  12 TPRP                      1:03.02        
  3  Samuel, Henry                 12 Shorecrest Prep           1:03.30        
  4  Steinwarz, Christian          11 Community School          1:03.62        
  5  Caldwell, Casey               11 N'Side Christian          1:04.47        
  6  Zak, Taylor                   11 ClwtrCentrCath            1:06.21        
  7  Hall, T.J.                    12 TPRP                      1:06.63        
  8  Alonso, Nick                  10 Indian Rks Chris          1:07.63        
  9  Harrington, Noah              11 ClwtrCentrCath            1:07.92        
 10  Barrett, Matthew              12 St. John Newmann          1:08.07        
 11  Hatoum, Andreas                9 Berkeley                  1:10.32        
 12  Williams, Jordan              11 Bishop Verot              1:10.85        
 13  Lima, Luiz                    SO Jesuit                    1:12.65        
 14  Gonzalez-Sanz, Roland         11 Canterburry               1:13.51        
 15  Ortiz, Silvio                 11 Goldent Gate              1:13.76        
 16  Faubion, Hunter               12 Bishop Verot              1:14.42        
 17  Jones, Jacob                  11 Admiral Farragut          1:14.92        
 18  Frieman, Blake                12 Shorecrest Prep           1:15.24        
 19  Youngblood, Jeremiah          12 Evangelical Chri          1:15.56        
 20  Janson, Charles               12 Cardinal Mooney           1:16.01        
 21  Rodkinson, Michael            10 N'Side Christian          1:17.48        
 22  Malone, Thomas                11 Out-of-Door               1:17.54        
 23  Smith, Justin                 12 Robinson                  1:17.93        
 24  Carter, Robert                07 TPRP                      1:19.58        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.18  AA-A
               3:36.86  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:44.28        
  2  Berkeley Prep                                              3:50.44        
  3  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:53.02        
  4  Community School (Naples)                                  3:55.62        
  5  Tampa Preparatory School                                   3:56.05        
  6  Northside Christian (St. Pete)                             3:56.68        
  7  St. John Newmann (Naples)                                  4:10.72        
  8  South Fort Myers                                           4:15.82        
  9  St. Petersburg Catholic                                    4:16.28        
 10  Holy Names (Tampa)                                         4:16.31        
 11  Clearwater Central Catholic                                4:19.71        
 12  Canterbury (Fort Myers)                                    4:21.03        
 13  Calvary Christian (Clearwater)                             4:26.12        
 14  Canterbury (St. Pete)                                      4:28.10        
 15  Tampa Catholic                                             4:30.71        
 16  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 4:43.45        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.04  AA-A
               3:14.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northside Christian (St. Pete)                             3:26.99        
  2  Bishop Verot (Fort Myers)                                  3:30.07        
  3  Jesuit (Tampa)                                             3:30.25        
  4  Berkeley Prep                                              3:30.61        
  5  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 3:31.52        
  6  Community School (Naples)                                  3:31.70        
  7  Evangelical Christian                                      3:45.44        
  8  Canterbury (Fort Myers)                                    3:45.71        
  9  Clearwater Central Catholic                                3:49.39        
 10  St. Petersburg Catholic                                    3:53.05        
 11  Tampa Preparatory School                                   3:53.22        
 12  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:54.48        
 13  St. Stephen's Episcopal                                    4:07.83        
 14  South Fort Myers                                           4:08.93        
 15  Dunbar (Fort Myers)                                        4:27.89        
 16  Golden Gate (Naples)                                       4:30.36