2006 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/29/2006 09:04 AM
                  FHSAA Swimming and Diving Finals - Class 1A                  
                  Fort Lauderdale Aquatic Complex -11-4-2006                   
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
               1:49.63  AA-A
               1:51.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      1:49.04  AA-A  
  2  Gulliver Prep (Miami)                                      1:49.84  AA-C  
  3  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               1:50.03  AA-C  
  4  Episcopal (Jacksonville)                                   1:54.15        
  5  Cocoa Beach                                                1:54.16        
  6  Ransom Everglades                                          1:54.24        
  7  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:54.27        
  8  Lake Highland Prep (Orlando)                               1:54.40        
  9  American Heritage (Plantation)                             1:54.54        
 10  Cardinal Gibbons                                           1:55.03        
 11  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:55.23        
 12  Holy Names (Tampa)                                         1:55.29        
 13  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:56.52        
 14  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:56.53        
 15  Westminster Academy                                        1:56.99        
 16  Saint  Andrew's (Boca Raton)                               1:57.12        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
               1:37.88  AA-A
               1:39.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               1:37.13  AA-A  
  2  American Heritage (Plantation)                             1:39.04  AA-C  
  3  Bolles (Jacksonville)                                      1:39.84        
  4  Jesuit (Tampa)                                             1:40.73        
  5  Tampa Preparatory School                                   1:44.71        
  6  Coral Springs Charter                                      1:45.30        
  7  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:45.48        
  8  Rickards High School Raiders                               1:45.52        
  9  Providence (Jacksonville)                                  1:46.24        
 10  Community School (Naples)                                  1:46.25        
 11  Sarasota Christian                                         1:46.35        
 12  Clearwater Central Catholic                                1:46.82        
 13  Saint  Andrew's (Boca Raton)                               1:46.99        
 14  Gulliver Prep (Miami)                                      1:47.01        
 15  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:47.11        
 16  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:47.28        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
               1:51.88  AA-A
               1:53.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nauta, Chelsea                12 Tampa Prep                1:48.75  AA-A  
  2  Peacock, Stephanie             9 Bishop Verot              1:51.15  AA-A  
  3  Thompson, Claire                 Admiral Farragut          1:51.18  AA-A  
  4  Labreche, Ryann               12 Bishop Verot              1:51.26  AA-A  
  5  DeVenuto, Siena               FR Pine Crest                1:52.77  AA-C  
  6  Sinska, Sabina                SR Pine Crest                1:53.41        
  7  Casey, Katie                  SR Boll                      1:53.75        
  8  Lundberg, Lauren              10 Lake Highland             1:54.20        
  9  Mantay, Krista                SR Monsignor Pace            1:54.36        
 10  Barnett, Brooke               12 S'Sota Christian          1:55.71        
 11  Salce, Amelia                 10 Community School          1:55.83        
 12  Josserand, Taylor             FR Boll                      1:56.07        
 13  Grams, Virginia                8 Circle Christian          1:56.31        
 14  Howard, Sarah                 11 Haven Christian           1:56.94        
 15  Wine, Sterling                10 Lake Highland             1:57.08        
 16  Free, Samantha                11 Mount Dora                1:57.25        
 17  Reitz, Cara                   12 Gulliver Prep             1:57.28        
 18  Bessire, Suzanne               8 Lake Highland             1:57.34        
 19  Nightingale, Lauren           11 Trinity Catholic          1:57.48        
 20  Cuervo, Lauren                JR Cardinal Gibbons          1:57.86        
 21  Tilman, Laura                 11 RansomEverglades          1:58.18        
 22  Rosenthal, Maddy               9 RansomEverglades          1:58.26        
 23  Catania, Alexandria           JR Pine Crest                1:58.76        
 24  Neidigh, Lauren               08 Stjc                      1:58.77        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
               1:42.77  AA-A
               1:43.50  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Shapira Bar-Or, Nimrod        JR Boll                      1:39.48  AA-A  
  2  Jordan, Jonathan              11 Berkeley Prep             1:41.84  AA-A  
  3  Detra, Austin                 11 S'Sota Christian          1:42.19  AA-A  
  4  Martin, Alexander             SR Boll                      1:42.85  AA-C  
  5  Novakoff, Andrew              JR Pine Crest                1:43.96        
  6  Rausch, Spencer               SR Prov                      1:44.51        
  7  Leemis, Justin                SR Epis                      1:45.32        
  8  Frissell, Dustin              12 Berkeley Prep             1:46.06        
  9  Whitehurst, Branden           JR Boll                      1:46.56        
 10  Jessell, John                 SO Cardinal Gibbons          1:46.58        
 11  Ceddia, Patrick                9 Cardinal Mooney           1:46.73        
 12  Flood, Elijah                 SO Pine Crest                1:47.25        
 13  Donnelly, Vinny               SO Jesuit                    1:47.43        
 14  Grassano, Andrew              JR Grandview Prep            1:47.67        
 15  Attal, Matt                   SR Jesuit                    1:48.13        
 16  Dodds, Logan                  11 West Shore                1:48.35        
 17  Leonard, Jackson              10 Gulliver Prep             1:48.48        
 18  Murray, Paul                   9 A-Heritagedelray          1:48.62        
 19  Ballard, Matthew              11 Eustis                    1:48.77        
 20  Gaston, James                 JR Boll                      1:49.05        
 21  Turner, James                 11 Lincoln Park              1:49.10        
 22  Forsythe, Vaughn              12 N. Broward Prep           1:49.12        
 23  Gorman, Greg                  11 Lake Highland             1:49.24        
 24  Akker, Lucas                  10 N'Side Christian          1:49.94        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
               2:06.22  AA-A
               2:07.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Geary, Caitlin                SR Boll                      2:03.02  AA-A  
  2  Richmond, Victoria            JR Boll                      2:06.11  AA-A  
  3  Fredlake, Grace               10 Tampa Prep                2:07.61  AA-C  
  4  Smiddy, Susan                 11 Gulliver Prep             2:07.66  AA-C  
  5  Talwar, Kylee                 SO Boll                      2:08.16        
  6  Hamilton, Katie               12 Holy Trnty Epis.          2:08.77        
  7  Slomka, Christine             11 A-Heritagedelray          2:09.89        
  8  Taylor, Kaitlin               10 Lake Highland             2:10.12        
  9  Atkinson, Brooke              JR Pine Crest                2:10.19        
 10  Orchard, Lindsay              SO Pine Crest                2:10.21        
 11  Hicks, Ashley                  9 CoralSpringsChtr          2:10.27        
 12  Thompson, Christine              Admiral Farragut          2:10.55        
 13  Conner, Sara                  11 S'Sota Christian          2:10.66        
 14  Silveira, Cat                 SR Doral Academy             2:11.28        
 15  Wilner, Liz                   SO Boll                      2:12.64        
 16  Mayer, Gina                   11 Berkeley Prep             2:14.22        
 17  Hartman, Elizabeth            SR Epis                      2:14.67        
 18  Davidson, Katie               10 Trinity Prep              2:15.28        
 19  Jordan, Laura                  9 Berkeley Prep             2:16.40        
 20  Rodriguez, Ana                   A-Heritage Plant          2:16.44        
 21  Fields, Jesse                 10 Rickards                  2:16.45        
 22  McCaw, Tina                   12 Bishop Verot              2:16.81        
 23  Palmer, Jillian               10 Bishop Verot              2:16.85        
 24  MacIver, Kirstie              10 Gulliver Prep             2:18.03        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.66  AA-A
               1:56.20  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hulme, Michael                SR Boll                      1:56.90        
  2  Pedraza, Yoelvis              SR Pine Crest                1:57.07        
  3  Al-Bader, Abdulrahman         SR A-Heritage Plant          1:57.69        
  4  Lynch, Sully                  SR Jesuit                    1:57.87        
  5  Goszczycki, Dawid             JR Pine Crest                1:58.15        
  6  Topic, Matthias               11 Dreyfoos                  1:58.51        
  7  Qupty, Jowan                  JR Boll                      2:00.13        
  8  Moore, Les                    FR A-Heritage Plant          2:00.26        
  9  Carral, Santiago              SR Boll                      2:00.48        
 10  Basse, Oliver                 11 Cardinal Newman           2:00.86        
 11  Martin, Cameron               10 ClwtrCentrCath            2:00.94        
 12  Hicks, Brandon                11 CoralSpringsChtr          2:01.01        
 13  Stumpf, Matt                  11 Tampa Prep                2:01.19        
 14  Manousos, Nicholas            SO Pine Crest                2:01.87        
 15  Musco, Chris                  JR Stjc                      2:02.12        
 16  Caldwell, Casey               10 N'Side Christian          2:02.67        
 17  Plapp, Byron                  JR Boll                      2:03.28        
 18  Mancao, Matt                  SO P'Cola Catholic           2:03.69        
 19  Holterman, Nicholas           JR Prov                      2:04.28        
 20  Steinwarz, Christian          10 Community School          2:04.68        
 21  Barrett, Matthew              11 St. John Newmann          2:05.15        
 22  Overton, William              JR Epis                      2:05.85        
 23  Samuel, Henry                 11 Shorecrest Prep           2:06.30        
 24  Wherley, Eric                 SR Jesuit                    2:06.71        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
               23.92  AA-A
               24.19  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Burgos, Monica                11 RansomEverglades            23.78  AA-A  
  2  Eisenring, Stephanie          SO Pompano Beach               24.08  AA-C  
  3  Rogers, Elizabeth             JR Suncoast                    24.38        
  4  Vanderpool-Wallace, Arianna   JR Boll                        24.58        
  5  Sutton, Alex                  FR Cardinal Gibbons            24.67        
  6  Torres, Elisabeth             SR Stjc                        24.85        
  7  Marsh, Kathryn                SR St. Andrew's                24.91        
  8  Harris, Lacey                 10 Trinity Prep                24.96        
  9  Epley, Rebekah                SR Boll                        24.98        
 10  Quinn, Meghan                 JR Pine Crest                  24.99        
 11  Krauss, Kelsey                10 St. Pete Cath.              25.03        
 12  Sheridan, Molly                  Holy Names                  25.11        
 13  Miller, Amber                 JR Cardinal Gibbons            25.15        
 14  Aiello, Rebecca               8T Pine Crest                  25.16        
 15  Butler, Ashley                FR Boll                        25.18        
 16  St Louis, Jackie               9 Shorecrest Prep             25.21        
 17  Sullivan, Elizabeth           SO Epis                        25.30        
 18  Dowdle, Elizabeth                Holy Names                  25.37        
 19  Mantel, Ali                   12 Gulliver Prep               25.46        
 20  Springman, Hayley              8 Lake Highland               25.53        
 21  Scott, Molly                  10 N'Side Christian            25.59        
 22  Beaubrun, Danielle            SO Boll                        25.64        
 23  Tribou, Sydney                10 Lake Highland               25.92        
 24  Ladd, Alexandra               FR Suncoast                    25.92        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
               21.29  AA-A
               21.55  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Davelaar, Rodion              JR Boll                        21.55  AA-C  
  2  Sutton III, Donald            JR Cardinal Gibbons            21.71        
  3  Wright, Steven                11 Trinity Prep                21.75        
  4  McCauley, Morgan              SR St. Andrew's                21.82        
  5  Geri, Pedro                   SR Pine Crest                  22.03        
  6  Gutman, Tommy                 FR Boll                        22.10        
  7  Sheridan, Stephen             SR Jesuit                      22.19        
  8  Bakich, Mike                  12 Umatilla                    22.23        
  9  Werdine, Andrew               JR Jesuit                      22.23        
 10  Minor, Sean                   10 Bishop Verot                22.29        
 11  Van Zee, Jonathan             11 Summit Christian            22.39        
 12  Knight, Luke                  11 Key West                    22.51        
 13  Carbonell, Kevin              SR St. Andrew's                22.54        
 14  Wyman, Kelley                    Godby                       22.56        
 15  Gordon, Josh                  12 Shorecrest Prep             22.57        
 16  Boettcher, Alexander          SO Pine Crest                  22.72        
 17  Lee, Wilson                   SR Boll                        22.73        
 18  Mead, Spencer                 12 Community School            22.73        
 19  Khoury, Jason                 11 Tampa Prep                  22.90        
 20  Hardy, Zachary                JR Epis                        22.92        
 21  Glober, Max                   JR Boll                        22.94        
 22  Mair, Adam                    12 West Shore                  23.12        
 23  Potter, Ben                   SR A-Heritage Plant            23.12        
 24  DeVault, Andrew               SO Epis                        23.14        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Meulener, Lauren               9 Harmony                    314.60        
  2  Barr, Ariana                   9 First Academy              316.00        
  3  Thigpen, Rachel                  Shorecrest Prep            321.45        
  4  Toner, Dakota                  6 Pine                       328.75        
  5  Paganucci, Isabella           FR Boll                       333.65        
  6  Sterman, Christina            SO A-Heritage Plant           341.25        
  7  Wygle, Sarah                  10 Crystal River              345.75        
  8  Stein, Hannah                    Shorecrest Prep            346.35        
  9  Urban, Lauren                 12 Lklnd Christian            347.35        
 10  Saltsman, Logan               11 Trinity Prep               350.90        
 11  Crimmins, Meghan              SO Westminster Acad           358.40        
 12  Burton-Akright, Kaliya         9 Tampa Prep                 364.60        
 13  McCall, Carlie                FR Boll                       367.05        
 14  Beck, Kristina                SR Bsny                       369.40        
 15  Mathers, Brittney                Cambridge                  372.75        
 16  Karniski, Caitlin             12 Berkeley Prep              376.55        
 17  Tuchman, Marni                11 Berkeley Prep              386.75        
 18  McIntosh, Liza                 9 Lake Highland              389.15        
 19  Uranaka, Chelsea               8 First Academy              402.60        
 20  Mazur, Jana                   12 Coral Shores               436.80        
 21  Barr, Allison                 12 First Academy              438.20        
 22  Risley, Danielle              08 Boll                       449.05        
 23  Sheckler, Stephanie           12 Umatilla                   452.75        
 24  Bertolino, Michele            SR St. Andrew's               468.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Brodsky, Jarrod               10 Tampa Prep                 303.55        
  2  Cicanese, Matthew             10 Pasco                      311.00        
  3  Romano, Timmy                 FR Boll                       313.30        
  4  Richman, Devin                SR St. Andrew's               314.90        
  5  Acevedo, Steven               12 Avon Park                  323.00        
  6  Roever, Bryan                    West Florida               341.30        
  7  Goethe, Robbie                   Florida High               341.55        
  8  Hayes, Weston                 12 Cocoa Beach                346.05        
  9  Lewark, Micheal               8t A-Heritage Plant           348.55        
 10  Stein, Jack                      Shorecrest Prep            358.40        
 11  Springfels, David             11 St. Stephen's Ep           364.70        
 12  Cox, John                        Woodham                    366.10        
 13  Saley, Sean                   JR Pompano Beach              375.75        
 14  Bobo, Eli                     12 Tampa Prep                 378.20        
 15  Dent, Kyle                     9 Berkeley Prep              384.00        
 16  Beard, Tyler                  FR Westminster Acad           391.25        
 17  Lewark, Anthony               JR A-Heritage Plant           392.10        
 18  Patten, Grayson               12 Benjamin                   405.20        
 19  Pecci, Alexander              08 Boll                       411.55        
 20  Zippi, Luke                    9 Viera                      439.30        
 21  Hartje, William               FR Boll                       443.00        
 22  Garcia, Noah                  FR Pompano Beach              447.85        
 23  Hunter, Andrew                   Maclay                     459.95        
 24  Speed, Jonathan               12 Benjamin                   461.45        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
               56.94  AA-A
               57.71  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lago, Julianne                12 Gulliver Prep               56.02  AA-A  
  2  Epley, Rebekah                SR Boll                        57.85        
  3  Casey, Katie                  SR Boll                        58.10        
  4  Hamilton, Katie               12 Holy Trnty Epis.            58.12        
  5  Jamerson, Melissa             SR Boll                        58.68        
  6  Kazmin, Jessica               FR Pine Crest                  58.85        
  7  Taylor, Kaitlin               10 Lake Highland               58.99        
  8  Krauss, Kelsey                10 St. Pete Cath.              59.06        
  9  Rodriguez, Ana                   A-Heritage Plant            59.34        
 10  Rosenthal, Maddy               9 RansomEverglades            59.65        
 11  Kranz, Ashley                 SR Westminster Acad            59.69        
 12  McDonald, Maura               10 Out-of-Door               1:00.29        
 13  LaCoursiere, Jasmine           9 A-Heritagedelray          1:00.73        
 14  Moreno, Melissa               FR Doral Academy             1:00.88        
 15  Harris, Lacey                 10 Trinity Prep              1:01.21        
 16  Lugar, Samantha               12 Cocoa Beach               1:01.34        
 17  Glasser, Nelle                FR Epis                      1:01.40        
 18  Lewin, Sarah Grace            11 Berkeley Prep             1:01.42        
 19  Reitz, Cara                   12 Gulliver Prep             1:01.95        
 20  Ladd, Alexandra               FR Suncoast                  1:02.01        
 21  Mitchell, Alex                11 Trinity Prep              1:02.09        
 22  Lytle, Theresa                11 Melb. Cent. Cath          1:02.51        
 23  Walker, Megan                    Florida High              1:03.15        
 24  D'Amico, Tamara               12 Cocoa Beach               1:03.36        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
               51.02  AA-A
               51.91  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Smith, Tyler                  SR Pine Crest                  50.96  AA-A  
  2  Wyher, Tommy                  SR Jesuit                      50.97  AA-A  
  3  Babakhin, Sergey              12 Rickards                    52.09        
  4  Basse, Oliver                 11 Cardinal Newman             52.32        
  5  Andrepont, Nathan             SR Boll                        52.71        
  6  Bakich, Mike                  12 Umatilla                    52.82        
  7  Lynch, Sully                  SR Jesuit                      53.25        
  8  O'Donnell, Richard            SR Arnold                      53.61        
  9  Martin, Cameron               10 ClwtrCentrCath              53.64        
 10  Torres, Edwin                 12 Mast Academy                53.78        
 11  Burgs, Brett                  SR Pine Crest                  54.05        
 12  Nicholas, Dameon              12 Mast Academy                54.24        
 13  Shutt, Hunter                 JR Stjc                        54.26        
 14  Topic, Matthias               11 Dreyfoos                    54.30        
 15  Blom, Wade                    JR Boll                        54.47        
 16  Dyer, Cameron                 SR Boll                        54.47        
 17  Reitz, Trevor                  9 Gulliver Prep               54.48        
 18  Lombardozzi, Travis           11 Cocoa Beach                 55.00        
 19  Naylor, Bryson                JR Suncoast                    55.11        
 20  Gorman, Greg                  11 Lake Highland               55.12        
 21  Moore, Les                    FR A-Heritage Plant            55.48        
 22  Hughes, Pat                   12 Trinity Prep                55.50        
 23  Nelson, Michael               JR Miami Cntry Day             55.76        
 24  Morrison, David               10 Community School            55.97        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
               51.86  AA-A
               52.46  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nauta, Chelsea                12 Tampa Prep                  50.76  AA-A  
  2  Burgos, Monica                11 RansomEverglades            51.91  AA-C  
  3  Smiddy, Susan                 11 Gulliver Prep               52.36  AA-C  
  4  Vanderpool-Wallace, Arianna   JR Boll                        52.48        
  5  Rogers, Elizabeth             JR Suncoast                    52.54        
  6  Eisenring, Stephanie          SO Pompano Beach               52.57        
  7  Totten, Erica                 SR Boll                        52.78        
  8  Lundberg, Lauren              10 Lake Highland               53.04        
  9  Sinska, Sabina                SR Pine Crest                  53.09        
 10  Peacock, Aubrey               FR Boll                        53.18        
 11  Torres, Elisabeth             SR Stjc                        53.19        
 12  Labreche, Ryann               12 Bishop Verot                53.52        
 13  Nagy, Julia                   11 Cocoa Beach                 53.83        
 14  Grams, Virginia                8 Circle Christian            54.31        
 15  Josserand, Taylor             FR Boll                        54.38        
 16  Quinn, Meghan                 JR Pine Crest                  54.42        
 17  Aiello, Rebecca               8T Pine Crest                  54.52        
 18  Sheridan, Molly                  Holy Names                  54.92        
 19  Bessire, Suzanne               8 Lake Highland               54.94        
 20  Dowdle, Elizabeth                Holy Names                  55.08        
 21  Miller, Amber                 JR Cardinal Gibbons            55.10        
 22  Springman, Hayley              8 Lake Highland               55.13        
 23  Moseley, Lara                 SO Pine Crest                  55.16        
 24  Panty, Amanda                 12 Indian Rks Chris            55.29        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
               46.65  AA-A
               47.18  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Martin, Alexander             SR Boll                        47.71        
  2  Davelaar, Rodion              JR Boll                        47.72        
  3  Stumpf, Ryan                  12 Tampa Prep                  47.73        
  4  Frissell, Dustin              12 Berkeley Prep               47.90        
  5  Geri, Pedro                   SR Pine Crest                  48.01        
  6  Sheridan, Stephen             SR Jesuit                      48.37        
  7  Drannan, Jacob                SR A-Heritage Plant            48.59        
  8  Leemis, Justin                SR Epis                        48.64        
  9  Sutton III, Donald            JR Cardinal Gibbons            48.66        
 10  Werdine, Andrew               JR Jesuit                      48.76        
 11  Minor, Sean                   10 Bishop Verot                49.02        
 12  Attal, Matt                   SR Jesuit                      49.07        
 13  Whitehurst, Branden           JR Boll                        49.09        
 14  Lee, Wilson                   SR Boll                        49.29        
 15  Turner, James                 11 Lincoln Park                49.42        
 16  Cwalinski, Hunter             SO Cardinal Gibbons            49.72        
 17  Zann, Bryan                   12 A-Heritagedelray            49.72        
 18  Hardy, Zachary                JR Epis                        49.80        
 19  Spivey, Joshua                JR Clay                        49.85        
 20  Grassano, Andrew              JR Grandview Prep              49.86        
 21  Mead, Spencer                 12 Community School            50.12        
 22  Wyman, Kelley                    Godby                       50.33        
 23  Boettcher, Alexander          SO Pine Crest                  50.38        
 24  Willis, Trent                  9 Jenson Beach                50.94        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
               4:58.96  AA-A
               5:03.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Geary, Caitlin                SR Boll                      4:50.47  AA-A  
  2  DeVenuto, Siena               FR Pine Crest                4:56.05  AA-A  
  3  Fredlake, Grace               10 Tampa Prep                4:56.10  AA-A  
  4  Thompson, Claire                 Admiral Farragut          4:57.39  AA-A  
  5  Peacock, Stephanie             9 Bishop Verot              4:57.43  AA-A  
  6  Mantay, Krista                SR Monsignor Pace            5:00.66  AA-C  
  7  Thompson, Christine              Admiral Farragut          5:01.12  AA-C  
  8  Barnett, Brooke               12 S'Sota Christian          5:01.97  AA-C  
  9  Conner, Sara                  11 S'Sota Christian          5:02.18  AA-C  
 10  Mumford, Caitlin              SO Boll                      5:03.99        
 11  Sonstegard, Anna              SR Boll                      5:05.86        
 12  Barton, Lindsey               12 Lake Mary Prep            5:07.05        
 13  Wine, Sterling                10 Lake Highland             5:07.19        
 14  Jamerson, Melissa             SR Boll                      5:07.80        
 15  Michota, Stase                   Admiral Farragut          5:08.10        
 16  Randolph, Courtney            FR A-Heritage Plant          5:09.43        
 17  Templin, Alison               JR Suncoast                  5:09.94        
 18  Blake, Taylor                 SR Suncoast                  5:11.14        
 19  Moeller, Stephanie            8T Pine Crest                5:13.42        
 20  Nightingale, Lauren           11 Trinity Catholic          5:14.66        
 21  Neidigh, Lauren               08 Stjc                      5:17.21        
 22  Catania, Alexandria           JR Pine Crest                5:17.34        
 23  Demers, Sarah                 11 Lake Highland             5:18.47        
 24  Tribou, Sydney                10 Lake Highland             5:18.50        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
               4:37.30  AA-A
               4:41.04  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Pedraza, Yoelvis              SR Pine Crest                4:27.33  AA-A  
  2  Detra, Austin                 11 S'Sota Christian          4:34.71  AA-A  
  3  Goszczycki, Dawid             JR Pine Crest                4:37.08  AA-A  
  4  Jordan, Jonathan              11 Berkeley Prep             4:39.49  AA-C  
  5  Shapira Bar-Or, Nimrod        JR Boll                      4:42.09        
  6  Ceddia, Patrick                9 Cardinal Mooney           4:44.53        
  7  Gaston, James                 JR Boll                      4:46.15        
  8  Donnelly, Vinny               SO Jesuit                    4:46.85        
  9  Plapp, Byron                  JR Boll                      4:47.93        
 10  Shutt, Hunter                 JR Stjc                      4:48.02        
 11  Orban, John                   10 S'Sota Christian          4:48.24        
 12  Akker, Lucas                  10 N'Side Christian          4:48.84        
 13  Dodds, Logan                  11 West Shore                4:52.89        
 14  Jessell, John                 SO Cardinal Gibbons          4:52.98        
 15  Overton, William              JR Epis                      4:53.51        
 16  Harding, Davin                11 CoralSpringsChtr          4:53.69        
 17  Wollenschlaeger, Matt         12 Trinity Catholic          4:53.83        
 18  Leonard, Jackson              10 Gulliver Prep             4:53.86        
 19  Rosenthal, Michael            11 RansomEverglades          4:53.98        
 20  Curley, Harrison               8 Lake Highland             4:54.78        
 21  Thompson, Matthew                Admiral Farragut          4:56.00        
 22  Wang, Yuankai                 JR Boll                      4:58.37        
 23  Delgado, Erick                SO Chaminade                 4:59.81        
 24  Artille, Adam                 11 N'Side Christian          5:04.37        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
               1:38.66  AA-A
               1:39.96  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      1:38.48  AA-A  
  2  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               1:38.71  AA-C  
  3  Gulliver Prep (Miami)                                      1:40.79        
  4  Tampa Preparatory School                                   1:40.87        
  5  Cardinal Gibbons                                           1:42.08        
  6  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:42.42        
  7  Bishop Verot Vikings                                       1:43.25        
  8  St. Petersburg Catholic                                    1:43.94        
  9  Episcopal (Jacksonville)                                   1:44.01        
 10  Ransom Everglades                                          1:44.74        
 11  Holy Names (Tampa)                                         1:44.83        
 12  Saint  Andrew's (Boca Raton)                               1:45.21        
 13  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:45.24        
 14  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:45.61        
 15  Coral Shores (Tavenier)                                    1:45.65        
 16  Northside Christian (St. Pete)                             1:46.78        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:24.25  2005        Bolles                                     
                        S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
               1:27.47  AA-A
               1:28.60  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      1:28.53  AA-C  
  2  Jesuit (Tampa)                                             1:29.55        
  3  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               1:29.59        
  4  Saint  Andrew's (Boca Raton)                               1:30.16        
  5  Episcopal (Jacksonville)                                   1:32.03        
  6  Mast Academy                                               1:32.12        
  7  Cardinal Gibbons                                           1:32.82        
  8  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:34.24        
  9  Trinity Prep (Winter Park)                                 1:34.61        
 10  Suncoast (Riviera Beach)                                   1:34.80        
 11  West Shore (Melbourne)                                     1:34.80        
 12  Miami Country Day                                          1:34.89        
 13  Tampa Preparatory School                                   1:35.48        
 14  Ransom Everglades                                          1:35.48        
 15  Clearwater Central Catholic                                1:35.53        
 16  Lincoln Park (Fort Pierce)                                 1:35.57        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
               57.76  AA-A
               58.73  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lago, Julianne                12 Gulliver Prep               57.12  AA-A  
  2  Atkinson, Brooke              JR Pine Crest                  58.61  AA-C  
  3  Hicks, Ashley                  9 CoralSpringsChtr            58.87        
  4  Peacock, Aubrey               FR Boll                        59.01        
  5  Michota, Stase                   Admiral Farragut          1:00.05        
  6  Craddock, Cassie              SR Boll                      1:00.24        
  7  Cuervo, Lauren                JR Cardinal Gibbons          1:00.45        
  8  Nagy, Julia                   11 Cocoa Beach               1:00.47        
  9  Shea, Rachel                   9 Shorecrest Prep           1:00.75        
 10  Panty, Amanda                 12 Indian Rks Chris          1:00.79        
 11  Kranz, Ashley                 SR Westminster Acad          1:00.98        
 12  Free, Samantha                11 Mount Dora                1:01.01        
 13  Tilman, Laura                 11 RansomEverglades          1:01.36        
 14  Skinner, Ellie                08 Boll                      1:01.40        
 15  Salce, Amelia                 10 Community School          1:01.50        
 16  Soutar, Lauren                SR Pine Crest                1:01.62        
 17  Wimberly, Kathleen            SO Epis                      1:01.84        
 18  Eccher, Jessica               SO Boll                      1:01.86        
 19  Moeller, Stephanie            8T Pine Crest                1:02.01        
 20  Davidson, Katie               10 Trinity Prep              1:02.23        
 21  Barton, Lindsey               12 Lake Mary Prep            1:03.03        
 22  Harris, Rebekah               10 Trinity Prep              1:03.17        
 23  Black, Erin                   10 Bishop Verot              1:03.27        
 24  Otterson, Kristin             SR Epis                      1:03.94        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
               52.29  AA-A
               53.24  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyher, Tommy                  SR Jesuit                      52.49  AA-C  
  2  Carral, Santiago              SR Boll                        53.07  AA-C  
  3  Babakhin, Sergey              12 Rickards                    53.56        
  4  Smith, Tyler                  SR Pine Crest                  53.57        
  5  Novakoff, Andrew              JR Pine Crest                  53.64        
  6  Hulme, Michael                SR Boll                        54.23        
  7  Stumpf, Ryan                  12 Tampa Prep                  54.26        
  8  Ballard, Matthew              11 Eustis                      54.56        
  9  Wright, Steven                11 Trinity Prep                54.82        
 10  Drannan, Jacob                SR A-Heritage Plant            55.08        
 11  Burgs, Brett                  SR Pine Crest                  55.72        
 12  Rausch, Spencer               SR Prov                        56.09        
 13  McVeigh, Kyle                 SO Boll                        56.15        
 14  Musco, Chris                  JR Stjc                        56.42        
 15  Hicks, Brandon                11 CoralSpringsChtr            56.77        
 16  Khoury, Jason                 11 Tampa Prep                  56.92        
 17  Hawkins, Christopher          SR Boll                        57.78        
 18  Morrison, David               10 Community School            58.22        
 19  Dennison, George               9 Father Lopez                58.30        
 20  Curley, Harrison               8 Lake Highland               58.57        
 21  Albion, David                  9 Canterburry                 58.97        
 22  Krell, Blake                  10 Bishop Verot                58.99        
 23  Hormel, Ryan                  12 Cocoa Beach                 59.34        
 24  Hernandez, Michael            FR Doral Academy               59.42        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
               1:05.53  AA-A
               1:06.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Slomka, Christine             11 A-Heritagedelray          1:04.40  AA-A  
  2  Marsh, Kathryn                SR St. Andrew's              1:05.34  AA-A  
  3  Richmond, Victoria            JR Boll                      1:05.49  AA-A  
  4  Talwar, Kylee                 SO Boll                      1:05.94  AA-C  
  5  Totten, Erica                 SR Boll                      1:07.41        
  6  Cooper, Melissa               FR A-Heritage Plant          1:07.48        
  7  Silveira, Cat                 SR Doral Academy             1:07.63        
  8  Hartman, Elizabeth            SR Epis                      1:08.33        
  9  Beaubrun, Danielle            SO Boll                      1:09.12        
 10  Kokk, Kart                    JR Pine Crest                1:09.22        
 11  Orchard, Lindsay              SO Pine Crest                1:09.34        
 12  Howard, Sarah                 11 Haven Christian           1:09.59        
 13  Dressel, Kaitlyn              08 Stjc                      1:09.77        
 14  St Louis, Jackie               9 Shorecrest Prep           1:09.78        
 15  Lugar, Samantha               12 Cocoa Beach               1:09.88        
 16  Silva, Caran                  JR Pkyo                      1:10.34        
 17  Jordan, Laura                  9 Berkeley Prep             1:10.51        
 18  Skjong-Nilsen, Caroline       11 Gulliver Prep             1:10.51        
 19  McCaw, Tina                   12 Bishop Verot              1:10.52        
 20  Boyle, Lindsey                10 Viera                     1:10.57        
 21  Marinak, Courtney             SO Suncoast                  1:11.19        
 22  Green, Erin                   12 Lake Highland             1:11.32        
 23  McMillen, Meleah               9 Lincoln Park              1:11.39        
 24  Holterman, Kathleen           08 Prov                      1:11.49        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
               58.74  AA-A
               59.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Al-Bader, Abdulrahman         SR A-Heritage Plant            59.15  AA-C  
  2  Qupty, Jowan                  JR Boll                        59.63  AA-C  
  3  Gutman, Tommy                 FR Boll                      1:00.70        
  4  Stumpf, Matt                  11 Tampa Prep                1:01.70        
  5  Samuel, Henry                 11 Shorecrest Prep           1:02.50        
  6  Naylor, Bryson                JR Suncoast                  1:03.13        
  7  Mancao, Matt                  SO P'Cola Catholic           1:03.36        
  8  Manousos, Nicholas            SO Pine Crest                1:03.45        
  9  Kirel, Daniel                 11 Mast Academy              1:03.70        
 10  Ramos, Doug                    8 Doral Academy             1:03.74        
 11  Knight, Luke                  11 Key West                  1:04.01        
 12  Wai, Artie                    12 Rickards                  1:04.02        
 13  Hartje, William               FR Boll                      1:04.06        
 14  Ward, Ben                     10 Trinity Prep              1:04.12        
 15  Wai, Ritchie                  10 Rickards                  1:04.24        
 16  Caldwell, Casey               10 N'Side Christian          1:04.47        
 17  Holterman, Nicholas           JR Prov                      1:04.51        
 18  Wilkinson, Andy               SR Boll                      1:04.69        
 19  Larsen, David                 12 Lake Highland             1:05.18        
 20  Steinwarz, Christian          10 Community School          1:05.19        
 21  Williams, Trevor              10 Florida Air               1:05.50        
 22  Stanic, Filip                 JR Suncoast                  1:05.95        
 23  Wherley, Eric                 SR Jesuit                    1:06.09        
 24  Brutus, Casey                 12 Hardee                    1:06.69        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.49  AA-A
               3:37.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles (Jacksonville)                                      3:32.67  AA-A  
  2  Gulliver Prep (Miami)                                      3:32.68  AA-A  
  3  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               3:36.19  AA-C  
  4  Tampa Preparatory School                                   3:40.99        
  5  Lake Highland Prep (Orlando)                               3:41.69        
  6  Cardinal Gibbons                                           3:43.26        
  7  American Heritage (Plantation)                             3:44.26        
  8  Ransom Everglades                                          3:44.33        
  9  Trinity Prep (Winter Park)                                 3:46.84        
 10  Cocoa Beach                                                3:47.23        
 11  Berkeley Prep (Tampa)                                      3:47.61        
 12  Episcopal (Jacksonville)                                   3:47.92        
 13  Admiral Farragut (St. Pete)                                3:48.52        
 14  Community School (Naples)                                  3:50.78        
 15  Westminster Academy                                        3:51.28        
 16  Doral Academy (Miami)                                      3:54.07        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.50  AA-A
               3:13.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest (Fort Lauderdale)                               3:06.24  AA-A  
  2  Jesuit (Tampa)                                             3:13.26  AA-C  
  3  Bolles (Jacksonville)                                      3:13.45  AA-C  
  4  American Heritage (Plantation)                             3:15.78        
  5  Tampa Preparatory School                                   3:21.48        
  6  Episcopal (Jacksonville)                                   3:22.54        
  7  Cardinal Gibbons                                           3:23.05        
  8  Saint  Andrew's (Boca Raton)                               3:23.97        
  9  Gulliver Prep (Miami)                                      3:24.54        
 10  Community School (Naples)                                  3:25.55        
 11  Mast Academy                                               3:26.77        
 12  Rickards High School Raiders                               3:27.02        
 13  Trinity Prep (Winter Park)                                 3:27.18        
 14  Berkeley Prep (Tampa)                                      3:28.35        
 15  Sarasota Christian                                         3:29.26        
 16  Cocoa Beach                                                3:29.98