2006 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, Regional 4

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/28/2006 10:32 AM
                            FHSAA Class 3A Region 4                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 St. Thomas Aquinas                                1:56.71    1:52.53        
     1) Monaghan, Brittany SO           2) Victoria, Daniella JR          
     3) Cianci, Alessandra JR           4) Victoria, Andrea SR            
                  28.62       59.04 (30.42)     1:26.49 (27.45)     1:52.53 (26.04)
  2 Cypress Bay                                       1:58.03    1:56.69        
     1) Muller, Franzis JR              2) Phelan, Brittney FR            
     3) Collett, Catherine SR           4) Oliver, Tiffany FR             
                  31.44     1:02.83 (31.39)     1:32.23 (29.40)     1:56.69 (24.46)
  3 South Plantation                                  2:00.83    1:58.88        
     1) Landis, Shellby 10              2) Dorante, Valentina 9           
     3) Dorante, Victoria 9             4) Montes, Laura 11               
                  29.05     1:02.63 (33.58)     1:32.36 (29.73)     1:58.88 (26.52)
  4 Cooper City                                       2:01.04    2:00.45        
     1) Smach, Carla 11                 2) Cochran, Becca 11              
     3) Marx, Courtney 9                4) Milne, Sharla 10               
                  29.40     1:05.82 (36.42)     1:34.16 (28.34)     2:00.45 (26.29)
  5 Hialeah                                           2:03.50    2:01.96        
     1) Lee, Jenny 10                   2) Valdespino, Ana 10             
     3) Garcia, Jessica 11              4) Torres, Vicnan 11              
                  31.12     1:07.67 (36.55)     1:35.22 (27.55)     2:01.96 (26.74)
  6 Southwest Miami                                   2:04.41    2:02.49        
     1) Herrera, Diana 12               2) Ruiz, Stephanie 11             
     3) Gunn, Bridgette 12              4) Sanchez, Chrisanda 11          
                  31.86     1:05.65 (33.79)     1:34.31 (28.66)     2:02.49 (28.18)
  7 Miami Palmetto                                    2:04.99    2:02.56        
     1) Saco, Kelly 11                  2) Saco, Michelle 9               
     3) Van Gundy, Shannon 9            4) Diaz, Sara 9                   
                  30.72     1:08.72 (38.00)     1:36.00 (27.28)     2:02.56 (26.56)
  8 Coral Reef (Miami)                                2:04.72    2:02.81        
     1) Kalil, Raquel 12                2) Rowland, Courtney 10           
     3) Cerda, Krizia 11                4) Lee, Melanie 11                
                  30.66     1:08.14 (37.48)     1:37.51 (29.37)     2:02.81 (25.30)
Consolation Final
  9 Dr.Krop (Miami)                                   2:05.74    2:07.71        
     1) Dominguez, Monique 12           2) Shapiro, Cari 11               
     3) Van Embden, Sagette 11          4) Stella, Rebecca 12             
                  33.24     1:09.49 (36.25)     1:39.55 (30.06)     2:07.71 (28.16)
 10 Miami Killian                                     2:08.12    2:07.96        
     1) Giraldo, Caroline 9             2) Gwin, Emily 12                 
     3) Kubit, Stephanie 11             4) Valdes, Julianne 9             
                  34.60     1:12.03 (37.43)     1:42.23 (30.20)     2:07.96 (25.73)
 11 Miami Springs                                     2:10.66    2:08.92        
     1) Arredondo, Denise 12            2) Scott, Laura 12                
     3) Vancil, Corenita 12             4) Useche, Stephan 10             
                  34.66     1:12.11 (37.45)     1:40.34 (28.23)     2:08.92 (28.58)
 12 Miami Beach                                       2:10.76    2:10.77        
     1) Mansana, Melissa 10             2) Marques, Kristy 9              
     3) Conceicao, Fernanda 12          4) Graff, Erica 9                 
                  36.74     1:11.00 (34.26)     1:42.98 (31.98)     2:10.77 (27.79)
 13 Coral Gables                                      2:09.98    2:11.05        
     1) Anduja, Annellis 11             2) Fraga, Kelli 12                
     3) Reedy, Danielle 9               4) Gonzalez, Maria 10             
                  36.61     1:16.19 (39.58)     1:44.59 (28.40)     2:11.05 (26.46)
 14 Western                                           2:12.37    2:13.25        
     1) Powell, Katie 10                2) Laichak, Katie 11              
     3) Campbell, Cheriesse 9           4) Kermisch, Alexis 11            
                  37.30     1:13.84 (36.54)     1:43.84 (30.00)     2:13.25 (29.41)
 15 Ferguson (Miami)                                  2:17.00    2:19.00        
                  35.59     1:14.74 (39.15)     1:48.34 (33.60)     2:19.00 (30.66)
 16 Varela (Miami)                                    2:16.26    2:21.87        
     1) Acosta, Bianca 12               2) Brisbane, Nia 12               
     3) Mouttet, Naquita 12             4) Funes, Yolanda 11              
                  36.36   2:21.87 (1:45.51)                                        
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 St. Thomas Aquinas                                1:53.96    1:56.71        
     1) Monaghan, Brittany SO           2) Victoria, Daniella JR          
     3) Cianci, Alessandra JR           4) Victoria, Andrea SR            
                  29.96     1:02.46 (32.50)     1:30.98 (28.52)     1:56.71 (25.73)
  2 Cypress Bay                                       1:57.22    1:58.03        
     1) Muller, Franzis JR              2) Phelan, Brittney FR            
     3) Collett, Catherine SR           4) Oliver, Tiffany FR             
                  32.01     1:03.66 (31.65)     1:33.19 (29.53)     1:58.03 (24.84)
  3 South Plantation                                  2:01.18    2:00.83        
     1) Landis, Shellby 10              2) Dorante, Valentina 9           
     3) Dorante, Victoria 9             4) Montes, Laura 11               
                  29.94     1:03.29 (33.35)     1:33.95 (30.66)     2:00.83 (26.88)
  4 Cooper City                                       2:01.90    2:01.04        
     1) Smach, Carla 11                 2) Cochran, Becca 11              
     3) Marx, Courtney 9                4) Milne, Sharla 10               
                  29.75     1:05.63 (35.88)     1:34.06 (28.43)     2:01.04 (26.98)
  5 Hialeah                                           2:02.89    2:03.50        
     1) Lee, Jenny 10                   2) Valdespino, Ana 10             
     3) Garcia, Jessica 11              4) Torres, Vicnan 11              
                  31.40     1:07.93 (36.53)     1:36.26 (28.33)     2:03.50 (27.24)
  6 Southwest Miami                                   2:04.37    2:04.41        
     1) Herrera, Diana 12               2) Ruiz, Stephanie 11             
     3) Gunn, Bridgette 12              4) Sanchez, Chrisanda 11          
                  32.68     1:07.34 (34.66)     1:36.07 (28.73)     2:04.41 (28.34)
  7 Coral Reef (Miami)                                2:02.78    2:04.72        
     1) Kalil, Raquel 12                2) Rowland, Courtney 10           
     3) Cerda, Krizia 11                4) Lee, Melanie 11                
                  31.02     1:09.45 (38.43)     1:39.20 (29.75)     2:04.72 (25.52)
  8 Miami Palmetto                                    2:02.88    2:04.99        
     1) Saco, Kelly 11                  2) Saco, Michelle 9               
     3) Van Gundy, Shannon 9            4) Krakoski, Natalie 11           
                  30.86     1:12.69 (41.83)     1:39.92 (27.23)     2:04.99 (25.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dr.Krop (Miami)                                   2:04.49    2:05.74        
     1) Dominguez, Monique 12           2) Shapiro, Cari 11               
     3) Van Embden, Sagette 11          4) Stella, Rebecca 12             
                  32.67     1:09.92 (37.25)     1:38.25 (28.33)     2:05.74 (27.49)
 10 Miami Killian                                     2:08.87    2:08.12        
     1) Giraldo, Caroline 9             2) Gwin, Emily 12                 
     3) Kubit, Stephanie 11             4) Valdes, Julianne 9             
                  34.82     1:11.29 (36.47)     2:08.12 (56.83)                    
 11 Coral Gables                                      2:10.33    2:09.98        
     1) Anduja, Annellis 11             2) Fraga, Kelli 12                
     3) Reedy, Danielle 9               4) Gonzalez, Maria 10             
                  36.07     1:13.41 (37.34)     1:54.30 (40.89)     2:09.98 (15.68)
 12 Miami Springs                                     2:08.29    2:10.66        
     1) Arredondo, Denise 12            2) Scott, Laura 12                
     3) Vancil, Corenita 12             4) Useche, Stephan 10             
                  34.62     1:13.64 (39.02)     1:41.73 (28.09)     2:10.66 (28.93)
 13 Miami Beach                                       2:09.70    2:10.76        
     1) Mansana, Melissa 10             2) Marques, Kristy 9              
     3) Conceicao, Fernanda 12          4) Graff, Erica 9                 
                  37.62     1:11.10 (33.48)     1:43.01 (31.91)     2:10.76 (27.75)
 14 Western                                           2:10.90    2:12.37        
     1) Powell, Katie 10                2) Laichak, Katie 11              
     3) Campbell, Cheriesse 9           4) Kermisch, Alexis 11            
                  35.99     1:13.02 (37.03)     1:42.70 (29.68)     2:12.37 (29.67)
 15 Varela (Miami)                                    2:12.80    2:16.26        
     1) Acosta, Bianca 12               2) Brisbane, Nia 12               
     3) Salas, Sheila 12                4) Mouttet, Naquita 12            
                  35.80     1:14.91 (39.11)     1:44.52 (29.61)     2:16.26 (31.74)
 16 Ferguson (Miami)                                  2:12.05    2:17.00        
     1) Oropesa, Cristel 9              2) Roque, Annabella 11            
     3) Prieto-Puga, Alejandra 11       4) Dona, Daniella 11              
                  35.67     1:13.05 (37.38)     1:44.37 (31.32)     2:17.00 (32.63)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 St. Thomas Aquinas                                1:43.13    1:41.43        
     1) Armbrister, Shane SR            2) Bodman, Roy SR                 
     3) Frey, Eric FR                   4) Guttierrez, Evan SR            
                  26.52       54.78 (28.26)     1:19.19 (24.41)     1:41.43 (22.24)
  2 Columbus (Miami)                                  1:44.51    1:43.04        
     1) Garcia-Montes, Andres 12        2) Arrizurieta, Carlos 11         
     3) Valdivieso, Mario 12            4) Sreenan, Casey 11              
                  26.28       55.74 (29.46)     1:21.22 (25.48)     1:43.04 (21.82)
  3 Everglades                                        1:48.36    1:45.90        
     1) Estrada, Alexander 10           2) Perez, Alexander 12            
     3) Franco, Max 10                  4) Arbelaez, Andres 12            
                  26.49       56.89 (30.40)     1:22.70 (25.81)     1:45.90 (23.20)
  4 South Broward                                     1:47.81    1:46.93        
     1) Rodriquez, Leonardo 10          2) Sanfilippo, Stephen 12         
     3) Martinez, Jair 9                4) Perodeau, Michael 12           
                  26.46       54.79 (28.33)     1:21.28 (26.49)     1:46.93 (25.65)
  5 Ferguson (Miami)                                  1:47.92    1:47.76        
     1) Simpson, Alejandro 11           2) Adan, Alexei 12                
     3) Anillo, Jorge 11                4) Perez, Giovanni 9              
                  25.90       58.01 (32.11)     1:23.54 (25.53)     1:47.76 (24.22)
  6 Hialeah                                           1:49.06    1:49.23        
     1) Fernandez, Javier 11            2) Escudero, Carlos 12            
     3) Robert, Leonel 12               4) Rodriguez, Francisco 10        
                  29.08       58.60 (29.52)     1:24.25 (25.65)     1:49.23 (24.98)
  7 Coral Reef (Miami)                                1:51.32    1:51.93        
     1) Barona, Kevin 9                 2) Tsvyetayev, Oleg 11            
     3) Thompson, Ryan 10               4) Chipi, Christopher 12          
                  28.97       58.99 (30.02)     1:27.67 (28.68)     1:51.93 (24.26)
  8 Miami Killian                                     1:51.69    1:52.25        
     1) Rodriguez, Gabriel 12           2) Chatila, Michael 12            
     3) Costa, Morlan 9                 4) Stratton, Christopher 11       
                  28.89     1:00.46 (31.57)     1:27.16 (26.70)     1:52.25 (25.09)
Consolation Final
  9 South Plantation                                  1:52.00    1:51.79        
     1) Vinci, Mike 12                  2) Gorena, Nick 12                
     3) Chen, CJ 10                     4) Montenegro, Roger 11           
                  29.29     1:00.44 (31.15)     1:27.21 (26.77)     1:51.79 (24.58)
 10 Flanagan High School                              1:54.34    1:53.94        
     1) Grimes, Daniel 12               2) Lockie, Travis 9               
     3) Pena, Rafael 12                 4) Allbee, Josh 12                
                  30.83     1:01.98 (31.15)     1:30.34 (28.36)     1:53.94 (23.60)
 11 Miami Palmetto                                    1:53.30    1:54.33        
     1) Newcomb, Kyle 9                 2) Berman, Andrew 9               
     3) Tyson, Russell 12               4) Newcomb, Kevin 12              
                  30.71     1:01.81 (31.10)     1:28.96 (27.15)     1:54.33 (25.37)
 12 Western                                           2:00.87    1:57.01        
     1) Rodrigues, Vitor 9              2) Alford, Vincent 10             
     3) Rodrigues, Matheus 11           4) Williamson, Matt 9             
                  30.43     1:04.00 (33.57)     1:31.36 (27.36)     1:57.01 (25.65)
 13 Dr.Krop (Miami)                                   1:55.51    1:57.34        
     1) Hodson, Matthew 11              2) Sheinman, Zachary 12           
     3) Duek, Thomas 12                 4) Lossos, Chen 11                
                  32.27     1:04.96 (32.69)     1:33.36 (28.40)     1:57.34 (23.98)
 14 Miami Springs                                     2:01.62    2:01.56        
     1) Williams, Evan 10               2) Scott, William 10              
     3) Useche, Alfredo 12              4) Rodriguez, Frank 11            
                  32.25     1:08.91 (36.66)     1:36.46 (27.55)     2:01.56 (25.10)
 15 Miami Beach                                       2:01.96    2:02.08        
     1) Miranda, Jason 9                2) Mora, Jose 11                  
     3) Sergov, Alex 12                 4) Cordovil, Guilermhe 12         
                  33.68     1:08.25 (34.57)     1:36.77 (28.52)     2:02.08 (25.31)
 -- Miami Coral Park                                  1:54.01         DQ        
     1) Pacheco, Carlos 12              2) Morales, Rick 11               
     3) Cervantes, Roberto 12           4) Erigoyen, Christopher 11       
                  31.73                                                            
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 St. Thomas Aquinas                                1:46.20    1:43.13        
     1) Armbrister, Shane SR            2) Bodman, Roy SR                 
     3) Frey, Eric FR                   4) Guttierrez, Evan SR            
                  26.62       54.93 (28.31)     1:20.53 (25.60)     1:43.13 (22.60)
  2 Columbus (Miami)                                  1:44.80    1:44.51        
     1) Garcia-Montes, Andres 12        2) Arrizurieta, Carlos 11         
     3) Valdivieso, Mario 12            4) Sreenan, Casey 11              
                  25.79       56.25 (30.46)     1:22.27 (26.02)     1:44.51 (22.24)
  3 South Broward                                     1:48.06    1:47.81        
     1) Rodriquez, Leonardo 10          2) Sanfilippo, Stephen 12         
     3) Martinez, Jair 9                4) Perodeau, Michael 12           
                  27.01       54.69 (27.68)     1:21.84 (27.15)     1:47.81 (25.97)
  4 Ferguson (Miami)                                  1:46.41    1:47.92        
     1) Simpson, Alejandro 11           2) Adan, Alexei 12                
     3) Anillo, Jorge 11                4) Perez, Giovanni 9              
                  26.37       58.24 (31.87)     1:23.58 (25.34)     1:47.92 (24.34)
  5 Everglades                                        1:47.35    1:48.36        
     1) Estrada, Alexander 10           2) Perez, Alexander 12            
     3) Franco, Max 10                  4) Arbelaez, Andres 12            
                  27.52       58.74 (31.22)     1:24.80 (26.06)     1:48.36 (23.56)
  6 Hialeah                                           1:50.83    1:49.06        
     1) Fernandez, Javier 11            2) Escudero, Carlos 12            
     3) Robert, Leonel 12               4) Rodriguez, Francisco 10        
                  29.49       59.11 (29.62)     1:24.38 (25.27)     1:49.06 (24.68)
  7 Coral Reef (Miami)                                1:51.61    1:51.32        
     1) Barona, Kevin 9                 2) Tsvyetayev, Oleg 11            
     3) Thompson, Ryan 10               4) Chipi, Christopher 12          
                  29.13     1:02.38 (33.25)     1:28.01 (25.63)     1:51.32 (23.31)
  8 Miami Killian                                     1:53.33    1:51.69        
     1) Rodriguez, Gabriel 12           2) Chatila, Michael 12            
     3) Costa, Morlan 9                 4) Stratton, Christopher 11       
                  28.38     1:03.80 (35.42)     1:34.38 (30.58)     1:51.69 (17.31)
-------------------------------------------------------------------------
  9 South Plantation                                  1:53.40    1:52.00        
     1) Vinci, Mike 12                  2) Gorena, Nick 12                
     3) Chen, CJ 10                     4) Montenegro, Roger 11           
                  28.87       59.92 (31.05)     1:27.44 (27.52)     1:52.00 (24.56)
 10 Miami Palmetto                                    1:44.15    1:53.30        
     1) Newcomb, Kyle 9                 2) Berman, Andrew 9               
     3) Hugh, Simon 11                  4) Johnson, Ainsworth 11          
                  29.69     1:01.74 (32.05)     1:29.11 (27.37)     1:53.30 (24.19)
 11 Miami Coral Park                                  1:55.28    1:54.01        
     1) Pacheco, Carlos 12              2) Morales, Rick 11               
     3) Cervantes, Roberto 12           4) Erigoyen, Christopher 11       
                  29.58     1:02.46 (32.88)     1:27.62 (25.16)     1:54.01 (26.39)
 12 Flanagan High School                              1:53.47    1:54.34        
     1) Pena, Rafael 12                 2) Lockie, Travis 9               
     3) Allbee, Josh 12                 4) Grimes, Daniel 12              
                  31.61     1:01.94 (30.33)     1:30.39 (28.45)     1:54.34 (23.95)
 13 Dr.Krop (Miami)                                   1:55.30    1:55.51        
     1) Hodson, Matthew 11              2) Sheinman, Zachary 12           
     3) Duek, Thomas 12                 4) Lossos, Chen 11                
                  31.22     1:03.05 (31.83)     1:55.51 (52.46)                    
 14 Western                                           1:59.54    2:00.87        
     1) Rodrigues, Vitor 9              2) Alford, Vincent 10             
     3) Rodrigues, Matheus 11           4) Williamson, Matt 9             
                  30.70     1:06.44 (35.74)     1:34.78 (28.34)     2:00.87 (26.09)
 15 Miami Springs                                     1:59.12    2:01.62        
     1) Williams, Evan 10               2) Scott, William 10              
     3) Useche, Alfredo 12              4) Rodriguez, Frank 11            
                  31.12     1:08.78 (37.66)     1:36.87 (28.09)     2:01.62 (24.75)
 16 Miami Beach                                       1:57.56    2:01.96        
     1) Miranda, Jason 9                2) Mora, Jose 11                  
     3) Sergov, Alex 12                 4) Cordovil, Guilermhe 12         
                  39.56     1:08.52 (28.96)     1:37.15 (28.63)     2:01.96 (24.81)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     

                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lucos, Ileana             SR Cypress              1:58.64    1:54.32        
                  26.96       56.23 (29.27)     1:25.81 (29.58)     1:54.32 (28.51)
  2 Marquez, Jennifer         JR Cypress              1:59.16    1:54.70        
                  26.95       56.24 (29.29)     1:25.89 (29.65)     1:54.70 (28.81)
  3 Milne, Sharla             10 Cooper               1:59.35    1:55.97        
                  27.66       57.06 (29.40)     1:26.94 (29.88)     1:55.97 (29.03)
  4 Campbell, Cheriesse        9 WSTN                 1:58.84    1:56.55        
                  27.42       57.17 (29.75)     1:27.22 (30.05)     1:56.55 (29.33)
  5 Montes, Laura             11 SPLN                 1:59.64    1:57.36        
                  27.57       57.32 (29.75)     1:27.56 (30.24)     1:57.36 (29.80)
  6 Guercio, Lorena           FR Cypress              2:01.74    1:59.69        
                  27.87       57.61 (29.74)     1:28.44 (30.83)     1:59.69 (31.25)
  7 Gentry, Danielle          11 Ferguson             2:00.69    2:00.27        
                  28.13       58.54 (30.41)     1:29.01 (30.47)     2:00.27 (31.26)
  8 Lee, Jenny                10 Hialeah              2:02.05    2:01.30        
                  28.76       59.47 (30.71)     1:30.59 (31.12)     2:01.30 (30.71)
Consolation Final
  9 Fernandez, Melissa         9 EVGL                 2:04.13    2:00.54        
                  28.02       58.41 (30.39)     1:29.27 (30.86)     2:00.54 (31.27)
 10 Cianci, Alessandra        JR St. Thomas           2:03.18    2:01.01        
                  28.78       59.69 (30.91)     1:31.22 (31.53)     2:01.01 (29.79)
 11 Angulo, Tiffany           11 Southwest Miami      2:02.55    2:03.41        
                  28.10       59.33 (31.23)     1:31.57 (32.24)     2:03.41 (31.84)
 12 Diaz, Sara                 9 Miami Palmetto       2:03.40    2:03.66        
                  29.01     1:00.88 (31.87)     1:33.24 (32.36)     2:03.66 (30.42)
 13 Vancil, Corenita          12 Miami Springs        2:05.62    2:07.85        
                  28.09       59.83 (31.74)     1:33.90 (34.07)     2:07.85 (33.95)
 14 Escorcia, Emily            9 Ferguson             2:10.95    2:11.73        
                  29.88     1:03.06 (33.18)     1:37.78 (34.72)     2:11.73 (33.95)
 15 Pava, Michelle            10 Ferguson             2:05.25    2:12.34        
                  30.29     1:03.74 (33.45)     1:38.16 (34.42)     2:12.34 (34.18)
 16 Oropesa, Susel             9 Ferguson             2:12.95    2:12.36        
                  29.06     1:02.65 (33.59)     1:37.83 (35.18)     2:12.36 (34.53)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lucos, Ileana             SR Cypress              1:55.43    1:58.64        
                  27.59       57.73 (30.14)     1:28.44 (30.71)     1:58.64 (30.20)
  2 Campbell, Cheriesse        9 WSTN                 2:03.09    1:58.84        
                  27.82       58.32 (30.50)     1:29.16 (30.84)     1:58.84 (29.68)
  3 Marquez, Jennifer         JR Cypress              1:55.40    1:59.16        
                  28.17       58.48 (30.31)     1:29.11 (30.63)     1:59.16 (30.05)
  4 Milne, Sharla             10 Cooper               1:55.92    1:59.35        
                  28.25       58.81 (30.56)     1:29.14 (30.33)     1:59.35 (30.21)
  5 Montes, Laura             11 SPLN                 1:59.74    1:59.64        
                  27.79       58.17 (30.38)     1:29.05 (30.88)     1:59.64 (30.59)
  6 Gentry, Danielle          11 Ferguson             1:58.94    2:00.69        
                  28.35       58.70 (30.35)     1:29.42 (30.72)     2:00.69 (31.27)
  7 Guercio, Lorena           FR Cypress              2:00.38    2:01.74        
                  28.61       59.24 (30.63)     1:30.41 (31.17)     2:01.74 (31.33)
  8 Lee, Jenny                10 Hialeah              2:02.10    2:02.05        
                  28.95       59.57 (30.62)     1:30.92 (31.35)     2:02.05 (31.13)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Angulo, Tiffany           11 Southwest Miami      2:01.62    2:02.55        
                  28.19       59.15 (30.96)     1:30.63 (31.48)     2:02.55 (31.92)
 10 Cianci, Alessandra        JR St. Thomas           2:00.06    2:03.18        
                  29.22     1:00.30 (31.08)     1:32.05 (31.75)     2:03.18 (31.13)
 11 Diaz, Sara                 9 Miami Palmetto       2:02.79    2:03.40        
                  28.93     1:00.75 (31.82)     1:32.88 (32.13)     2:03.40 (30.52)
 12 Fernandez, Melissa         9 EVGL                 2:01.51    2:04.13        
                  28.92     1:00.42 (31.50)     1:32.24 (31.82)     2:04.13 (31.89)
 13 Pava, Michelle            10 Ferguson             2:02.47    2:05.25        
                  28.88     1:00.10 (31.22)     1:32.64 (32.54)     2:05.25 (32.61)
 14 Vancil, Corenita          12 Miami Springs        2:08.62    2:05.62        
                  28.23       58.97 (30.74)     1:32.17 (33.20)     2:05.62 (33.45)
 15 Escorcia, Emily            9 Ferguson             2:07.06    2:10.95        
                  29.30     1:02.08 (32.78)     1:36.51 (34.43)     2:10.95 (34.44)
 16 Oropesa, Susel             9 Ferguson             2:11.26    2:12.95        
                  30.56     1:04.04 (33.48)     1:38.67 (34.63)     2:12.95 (34.28)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cerda, Krizia             11 Coral Reef           2:10.60    2:13.90        
                  29.79     1:03.17 (33.38)     1:37.82 (34.65)     2:13.90 (36.08)
 18 Schwartz, Catherine       11 Miami Palmetto       2:15.50    2:14.01        
                  30.11     1:03.99 (33.88)     1:39.12 (35.13)     2:14.01 (34.89)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Santiago, Amanda          12 American             2:25.23    2:21.20        
                  31.90     1:07.17 (35.27)     1:44.55 (37.38)     2:21.20 (36.65)
 20 Mansana, Melissa          10 Miami Beach          2:21.40    2:22.02        
                  32.13     1:08.40 (36.27)     1:45.89 (37.49)     2:22.02 (36.13)
 21 Utianski, Cheryl          12 Dr.Krop              2:24.75    2:24.39        
                  32.39     1:08.90 (36.51)     1:47.03 (38.13)     2:24.39 (37.36)
 22 Edwards, Briana           11 Dr.Krop              2:27.43    2:24.65        
                  32.54     1:08.87 (36.33)     1:46.83 (37.96)     2:24.65 (37.82)
 23 Gambarina, Gretel          9 American             2:25.53    2:24.84        
                  32.57     1:08.54 (35.97)     1:47.58 (39.04)     2:24.84 (37.26)
 24 Freiria, Christina        12 Hialeah              2:27.71    2:30.31        
                  35.33     1:13.80 (38.47)     1:52.26 (38.46)     2:30.31 (38.05)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Santana, Mario            JR Cypress              1:53.90    1:45.39        
                  24.01       50.75 (26.74)     1:17.90 (27.15)     1:45.39 (27.49)
  2 Sell, Tyler               FR Cypress              1:49.09    1:46.35        
                  24.65       51.87 (27.22)     1:19.52 (27.65)     1:46.35 (26.83)
  3 Sgrignoli, Kory           JR Cypress              1:51.08    1:46.94        
                  24.89       52.12 (27.23)     1:19.70 (27.58)     1:46.94 (27.24)
  4 Barona, Kevin              9 Coral Reef           1:53.86    1:49.17        
                  25.30       52.75 (27.45)     1:20.75 (28.00)     1:49.17 (28.42)
  5 Aynat, David              11 Miami Killian        1:54.01    1:49.95        
                  25.29       52.77 (27.48)     1:21.16 (28.39)     1:49.95 (28.79)
  6 Villar, Guilherme         FR Cypress              1:52.21    1:51.09        
                  25.91       53.65 (27.74)     1:22.40 (28.75)     1:51.09 (28.69)
  7 Valdivieso, Mario         12 Columbus             1:54.02    1:52.65        
                  24.86       53.10 (28.24)     1:22.79 (29.69)     1:52.65 (29.86)
  8 Cabrera, Diego            SO St. Thomas           1:55.87    1:54.03        
                  26.57       55.73 (29.16)     1:25.16 (29.43)     1:54.03 (28.87)
Consolation Final
  9 Bricio, Eugenio           FR St. Thomas           1:57.05    1:56.15        
                  26.61       56.46 (29.85)     1:26.66 (30.20)     1:56.15 (29.49)
 10 Montenegro, Roger         11 SPLN                 1:57.16    1:56.60        
                  27.25       56.91 (29.66)     1:26.94 (30.03)     1:56.60 (29.66)
 11 Lee, Joshua                9 Hialeah-Miami LK     1:59.35    1:57.16        
                  26.91       56.49 (29.58)     1:27.09 (30.60)     1:57.16 (30.07)
 12 Rodrigues, Matheus        11 WSTN                 2:01.03    1:57.97        
                  27.83       58.10 (30.27)     1:28.18 (30.08)     1:57.97 (29.79)
 13 Hicks, William            11 Columbus             2:01.76    1:58.14        
                  27.72       58.09 (30.37)     1:28.59 (30.50)     1:58.14 (29.55)
 14 Newcomb, Kyle              9 Miami Palmetto       1:58.69    1:59.52        
                  27.19       57.70 (30.51)     1:28.98 (31.28)     1:59.52 (30.54)
 15 Horne, Brian              12 Miami Southridge     2:01.28    2:02.11        
                  28.01       58.72 (30.71)     1:30.79 (32.07)     2:02.11 (31.32)
 -- Olano, Henry              11 Ferguson             1:56.33         DQ        
                  27.65       57.36 (29.71)     1:27.54 (30.18)          DQ (28.70)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sell, Tyler               FR Cypress              1:47.87    1:49.09        
                  25.09       52.53 (27.44)     1:20.73 (28.20)     1:49.09 (28.36)
  2 Sgrignoli, Kory           JR Cypress              1:50.18    1:51.08        
                  25.61       53.70 (28.09)     1:22.38 (28.68)     1:51.08 (28.70)
  3 Villar, Guilherme         FR Cypress              1:57.17    1:52.21        
                  26.30       54.91 (28.61)     1:23.63 (28.72)     1:52.21 (28.58)
  4 Barona, Kevin              9 Coral Reef           1:48.16    1:53.86        
                  26.47       55.14 (28.67)     1:24.42 (29.28)     1:53.86 (29.44)
  5 Santana, Mario            JR Cypress              1:46.08    1:53.90        
                  25.67       54.57 (28.90)     1:24.39 (29.82)     1:53.90 (29.51)
  6 Aynat, David              11 Miami Killian        1:48.32    1:54.01        
                  26.04       54.57 (28.53)     1:24.49 (29.92)     1:54.01 (29.52)
  7 Valdivieso, Mario         12 Columbus             1:53.00    1:54.02        
                  26.52       55.34 (28.82)     1:25.16 (29.82)     1:54.02 (28.86)
  8 Cabrera, Diego            SO St. Thomas           1:56.12    1:55.87        
                  26.44       56.04 (29.60)     1:26.35 (30.31)     1:55.87 (29.52)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olano, Henry              11 Ferguson             1:55.30    1:56.33        
                  27.33       56.64 (29.31)     1:26.69 (30.05)     1:56.33 (29.64)
 10 Bricio, Eugenio           FR St. Thomas           1:58.64    1:57.05        
                  27.12       57.23 (30.11)     1:27.66 (30.43)     1:57.05 (29.39)
 11 Montenegro, Roger         11 SPLN                 1:59.38    1:57.16        
                  27.61       57.30 (29.69)     1:27.42 (30.12)     1:57.16 (29.74)
 12 Newcomb, Kyle              9 Miami Palmetto       1:57.40    1:58.69        
                  26.83       56.18 (29.35)     1:27.49 (31.31)     1:58.69 (31.20)
 13 Lee, Joshua                9 Hialeah-Miami LK     1:56.63    1:59.35        
                  27.22       57.04 (29.82)     1:28.28 (31.24)     1:59.35 (31.07)
 14 Rodrigues, Matheus        11 WSTN                 1:58.95    2:01.03        
                  27.78       58.16 (30.38)     1:29.45 (31.29)     2:01.03 (31.58)
 15 Horne, Brian              12 Miami Southridge     2:03.13    2:01.28        
                  27.60       58.20 (30.60)     1:29.73 (31.53)     2:01.28 (31.55)
 16 Hicks, William            11 Columbus             1:56.41    2:01.76        
                  28.14       59.32 (31.18)     1:30.64 (31.32)     2:01.76 (31.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Young, Edward             10 Hialeah              2:02.22    2:02.89        
                  27.16       57.53 (30.37)     1:29.94 (32.41)     2:02.89 (32.95)
 18 Ferreiro, Roberto         11 Hialeah              2:04.48    2:05.77        
                  28.45     1:00.56 (32.11)     1:32.87 (32.31)     2:05.77 (32.90)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miranda, Jason             9 Miami Beach          2:07.97    2:06.07        
                  28.94     1:00.58 (31.64)     1:33.33 (32.75)     2:06.07 (32.74)
 20 Garciga, Yoandry          11 Hialeah              2:06.49    2:07.07        
                  28.12       59.39 (31.27)     1:33.11 (33.72)     2:07.07 (33.96)
 21 Feeman, Jordan             9 Columbus             2:02.65    2:07.27        
                  28.46     1:00.46 (32.00)     1:33.96 (33.50)     2:07.27 (33.31)
 22 Williams, Evan            10 Miami Springs        2:08.79    2:09.33        
                  28.81     1:00.83 (32.02)     1:34.88 (34.05)     2:09.33 (34.45)
 23 Franklin, Jeffrey         10 Dr.Krop              2:10.67    2:11.92        
                  29.66     1:02.77 (33.11)     1:37.74 (34.97)     2:11.92 (34.18)
 24 Ruchko, Volodymyr         10 Dr.Krop              2:10.73    2:18.59        
                  29.09     1:04.82 (35.73)     1:41.80 (36.98)     2:18.59 (36.79)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Victoria, Daniella        JR St. Thomas           2:18.15    2:08.83        
                  28.67     1:03.42 (34.75)     1:39.20 (35.78)     2:08.83 (29.63)
  2 Monaghan, Brittany        SO St. Thomas           2:16.38    2:11.34        
                  28.67     1:01.32 (32.65)     1:40.16 (38.84)     2:11.34 (31.18)
  3 Landis, Shellby           10 SPLN                 2:19.95    2:14.35        
                  29.96     1:03.75 (33.79)     1:43.26 (39.51)     2:14.35 (31.09)
  4 Roa, Marylin              11 Miami Coral Park     2:21.39    2:19.93        
                  30.46     1:07.92 (37.46)     1:47.65 (39.73)     2:19.93 (32.28)
  5 Phelan, Brittney          FR Cypress              2:23.86    2:20.02        
                  32.52     1:11.16 (38.64)     1:47.75 (36.59)     2:20.02 (32.27)
  6 Saco, Michelle             9 Miami Palmetto       2:25.61    2:22.91        
                  32.14     1:08.64 (36.50)     1:51.50 (42.86)     2:22.91 (31.41)
  7 Rivera, Lana              SO Cypress              2:25.60    2:23.23        
                  30.81     1:09.74 (38.93)     1:49.79 (40.05)     2:23.23 (33.44)
  8 Laichak, Katie            11 WSTN                 2:25.55    2:23.24        
                  33.54     1:11.22 (37.68)     1:52.80 (41.58)     2:23.24 (30.44)
Consolation Final
  9 Garrido, Christine        SO St. Thomas           2:31.93    2:29.22        
                  32.31     1:10.68 (38.37)     1:55.07 (44.39)     2:29.22 (34.15)
 10 Ryan, Jennifer            SO St. Thomas           2:29.39    2:30.40        
                  32.74     1:11.28 (38.54)     1:56.04 (44.76)     2:30.40 (34.36)
 11 Doucette, Samantha        11 Miami Palmetto       2:32.23    2:30.59        
                  32.73     1:11.73 (39.00)     1:55.15 (43.42)     2:30.59 (35.44)
 12 Freiria, Stephanie         9 Hialeah              2:34.93    2:32.69        

                  33.71     1:13.46 (39.75)     1:59.15 (45.69)     2:32.69 (33.54)
 13 Krakoski, Natalie         11 Miami Palmetto       2:36.52    2:32.80        
                  32.86     1:13.10 (40.24)     1:57.33 (44.23)     2:32.80 (35.47)
 14 Nichols, Danielle         12 South Dade           2:35.42    2:33.42        
                  33.95     1:15.30 (41.35)     1:58.56 (43.26)     2:33.42 (34.86)
 15 Valdespino, Ana           10 Hialeah              2:34.66    2:34.34        
                  33.00     1:13.95 (40.95)     1:58.17 (44.22)     2:34.34 (36.17)
 16 Stella, Rebecca           12 Dr.Krop              2:38.21    2:39.41        
                  32.99     1:16.99 (44.00)     2:03.37 (46.38)     2:39.41 (36.04)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Monaghan, Brittany        SO St. Thomas           2:15.84    2:16.38        
                  29.94     1:03.90 (33.96)     1:44.21 (40.31)     2:16.38 (32.17)
  2 Victoria, Daniella        JR St. Thomas           2:11.20    2:18.15        
                  29.71     1:05.71 (36.00)     1:45.22 (39.51)     2:18.15 (32.93)
  3 Landis, Shellby           10 SPLN                 2:18.34    2:19.95        
                  30.61     1:05.72 (35.11)     1:47.04 (41.32)     2:19.95 (32.91)
  4 Roa, Marylin              11 Miami Coral Park     2:19.53    2:21.39        
                  30.57     1:08.59 (38.02)     1:48.81 (40.22)     2:21.39 (32.58)
  5 Phelan, Brittney          FR Cypress              2:21.66    2:23.86        
                  32.67     1:12.18 (39.51)     1:50.39 (38.21)     2:23.86 (33.47)
  6 Laichak, Katie            11 WSTN                 2:26.26    2:25.55        
                  33.16     1:11.13 (37.97)     1:53.09 (41.96)     2:25.55 (32.46)
  7 Rivera, Lana              SO Cypress              2:22.55    2:25.60        
                  31.52     1:09.81 (38.29)     1:50.80 (40.99)     2:25.60 (34.80)
  8 Saco, Michelle             9 Miami Palmetto       2:25.86    2:25.61        
                  30.95     1:08.10 (37.15)     1:51.27 (43.17)     2:25.61 (34.34)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryan, Jennifer            SO St. Thomas           2:28.95    2:29.39        
                  32.32     1:11.11 (38.79)     1:55.47 (44.36)     2:29.39 (33.92)
 10 Garrido, Christine        SO St. Thomas           2:32.10    2:31.93        
                  32.31     1:11.05 (38.74)     1:56.64 (45.59)     2:31.93 (35.29)
 11 Doucette, Samantha        11 Miami Palmetto       2:39.24    2:32.23        
                  33.33     1:12.23 (38.90)     1:56.64 (44.41)     2:32.23 (35.59)
 12 Valdespino, Ana           10 Hialeah              2:35.40    2:34.66        
                  33.59     1:12.51 (38.92)     1:56.83 (44.32)     2:34.66 (37.83)
 13 Freiria, Stephanie         9 Hialeah              2:32.49    2:34.93        
                  33.67     1:13.81 (40.14)     2:01.60 (47.79)     2:34.93 (33.33)
 14 Nichols, Danielle         12 South Dade           2:33.57    2:35.42        
                  34.15     1:14.78 (40.63)     1:59.21 (44.43)     2:35.42 (36.21)
 15 Krakoski, Natalie         11 Miami Palmetto       2:32.85    2:36.52        
                  33.50     1:13.94 (40.44)     1:59.28 (45.34)     2:36.52 (37.24)
 16 Stella, Rebecca           12 Dr.Krop              2:39.28    2:38.21        
                  34.14     1:16.88 (42.74)     2:02.33 (45.45)     2:38.21 (35.88)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Darst, Laken              10 Lourdes              2:41.33    2:40.32        
                  32.41     1:15.06 (42.65)     2:04.00 (48.94)     2:40.32 (36.32)
 18 Troubady-Fernandez, Tiff  10 Coral Reef           2:40.55    2:41.39        
                  35.17     1:17.67 (42.50)     2:05.03 (47.36)     2:41.39 (36.36)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brunken, Nicole           10 Lourdes              2:42.91    2:43.28        
                  35.52     1:15.35 (39.83)     2:05.57 (50.22)     2:43.28 (37.71)
 20 Gwin, Emily               12 Miami Killian        2:41.59    2:45.33        
                  36.43     1:20.80 (44.37)     2:05.45 (44.65)     2:45.33 (39.88)
 21 Useche, Stephan           10 Miami Springs        2:48.38    2:48.38        
                  36.74     1:18.22 (41.48)     2:08.95 (50.73)     2:48.38 (39.43)
 22 Shapiro, Cari             11 Dr.Krop              2:48.33    2:48.50        
                  37.69     1:23.27 (45.58)     2:06.62 (43.35)     2:48.50 (41.88)
 23 Pineda, Stephanie          9 American             2:49.63    2:48.59        
                  35.89     1:20.09 (44.20)     2:11.28 (51.19)     2:48.59 (37.31)
 -- Jelincic, Cassandra       12 North Miami          2:39.03         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Garcia-Montes, Andres     12 Columbus             2:06.00    1:57.10        
                  27.08       55.49 (28.41)     1:29.23 (33.74)     1:57.10 (27.87)
  2 Koziol, Ben               SR Cypress              2:05.36    2:00.76        
                  26.23       58.43 (32.20)     1:32.69 (34.26)     2:00.76 (28.07)
  3 Pena, Rafael              12 Falcons              2:05.49    2:04.40        
                  26.84       59.11 (32.27)     1:35.58 (36.47)     2:04.40 (28.82)
  4 Anillo, Jorge             11 Ferguson             2:09.31    2:06.08        
                  27.96       58.60 (30.64)     1:38.37 (39.77)     2:06.08 (27.71)
  5 Fernandez, Javier         11 Hialeah              2:09.95    2:06.11        
                  27.23     1:01.06 (33.83)     1:36.80 (35.74)     2:06.11 (29.31)
  6 Vinci, Mike               12 SPLN                 2:08.37    2:07.68        
                  28.79     1:00.84 (32.05)     1:37.94 (37.10)     2:07.68 (29.74)
  7 Adan, Alexei              12 Ferguson             2:09.60    2:08.36        
                  26.86       59.81 (32.95)     1:38.78 (38.97)     2:08.36 (29.58)
  8 Bodman, Roy               SR St. Thomas           2:06.65    2:10.01        
                  28.16     1:03.98 (35.82)     1:39.41 (35.43)     2:10.01 (30.60)
Consolation Final
  9 Gorena, Nick              12 SPLN                 2:09.97    2:07.63        
                  28.67     1:02.42 (33.75)     1:39.19 (36.77)     2:07.63 (28.44)
 10 Escudero, Carlos          12 Hialeah              2:11.73    2:09.56        
                  27.65     1:03.60 (35.95)     1:38.84 (35.24)     2:09.56 (30.72)
 11 Frey, Eric                FR St. Thomas           2:11.17    2:09.83        
                  26.73     1:00.67 (33.94)     1:40.04 (39.37)     2:09.83 (29.79)
 12 Martinez, Gabriel         11 Miami Palmetto       2:14.73    2:11.86        
                  28.24     1:01.70 (33.46)     1:40.81 (39.11)     2:11.86 (31.05)
 13 Hugh, Simon               11 Miami Palmetto       2:14.19    2:12.77        
                  29.90     1:05.35 (35.45)     1:44.08 (38.73)     2:12.77 (28.69)
 14 Sanchez, Jaime            JR Cypress              2:12.94    2:13.74        
                  29.69     1:07.51 (37.82)     1:42.06 (34.55)     2:13.74 (31.68)
 15 Chen, CJ                  10 SPLN                 2:12.26    2:14.21        
                  29.57     1:04.58 (35.01)     1:41.90 (37.32)     2:14.21 (32.31)
 16 Tsvyetayev, Oleg          11 Coral Reef           2:17.62    2:14.93        
                  30.28     1:06.76 (36.48)     1:43.89 (37.13)     2:14.93 (31.04)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koziol, Ben               SR Cypress              2:02.32    2:05.36        
                  27.06     1:01.11 (34.05)     1:36.68 (35.57)     2:05.36 (28.68)
  2 Pena, Rafael              12 Falcons              2:06.14    2:05.49        
                  27.35     1:00.64 (33.29)     1:36.48 (35.84)     2:05.49 (29.01)
  3 Garcia-Montes, Andres     12 Columbus             1:58.42    2:06.00        
                  27.91       58.99 (31.08)     1:34.61 (35.62)     2:06.00 (31.39)
  4 Bodman, Roy               SR St. Thomas           2:10.05    2:06.65        
                  27.14     1:01.84 (34.70)     1:36.86 (35.02)     2:06.65 (29.79)
  5 Vinci, Mike               12 SPLN                 2:09.88    2:08.37        
                  28.38     1:01.21 (32.83)     1:38.58 (37.37)     2:08.37 (29.79)
  6 Anillo, Jorge             11 Ferguson             2:06.13    2:09.31        
                  27.23       59.52 (32.29)     1:38.88 (39.36)     2:09.31 (30.43)
  7 Adan, Alexei              12 Ferguson             2:05.63    2:09.60        
                  26.96     1:00.16 (33.20)     1:38.98 (38.82)     2:09.60 (30.62)
  8 Fernandez, Javier         11 Hialeah              2:07.60    2:09.95        
                  27.97     1:02.92 (34.95)     1:39.12 (36.20)     2:09.95 (30.83)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gorena, Nick              12 SPLN                 2:09.12    2:09.97        
                  28.99     1:03.42 (34.43)     1:40.94 (37.52)     2:09.97 (29.03)
 10 Frey, Eric                FR St. Thomas           2:13.78    2:11.17        
                  27.06     1:00.51 (33.45)     1:40.45 (39.94)     2:11.17 (30.72)
 11 Escudero, Carlos          12 Hialeah              2:09.23    2:11.73        
                  28.27     1:04.66 (36.39)     1:40.61 (35.95)     2:11.73 (31.12)
 12 Chen, CJ                  10 SPLN                 2:13.33    2:12.26        
                  29.08     1:05.04 (35.96)     1:40.83 (35.79)     2:12.26 (31.43)
 13 Sanchez, Jaime            JR Cypress              2:20.69    2:12.94        
                  29.11     1:06.78 (37.67)     1:42.31 (35.53)     2:12.94 (30.63)
 14 Hugh, Simon               11 Miami Palmetto       2:13.29    2:14.19        
                  29.88     1:04.08 (34.20)     1:42.42 (38.34)     2:14.19 (31.77)
 15 Martinez, Gabriel         11 Miami Palmetto       2:12.23    2:14.73        
                  28.64     1:02.44 (33.80)     1:41.24 (38.80)     2:14.73 (33.49)
 16 Tsvyetayev, Oleg          11 Coral Reef           2:16.00    2:17.62        
                  29.99     1:06.01 (36.02)     1:45.33 (39.32)     2:17.62 (32.29)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jelincic, Mark             9 North Miami          2:16.09    2:17.80        
                  29.54     1:06.81 (37.27)     1:45.34 (38.53)     2:17.80 (32.46)
 18 Chatila, Michael          12 Miami Killian        2:17.51    2:20.89        
                  28.92     1:10.02 (41.10)     1:48.51 (38.49)     2:20.89 (32.38)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Trujillo, Michael          9 Columbus             2:20.02    2:21.97        
                  30.24     1:04.49 (34.25)     1:48.10 (43.61)     2:21.97 (33.87)
 20 Useche, Alfredo           12 Miami Springs        2:27.82    2:27.60        
                  30.21     1:09.33 (39.12)     1:53.37 (44.04)     2:27.60 (34.23)
 21 Hodson, Matthew           11 Dr.Krop              2:28.78    2:31.16        
                  31.02     1:09.25 (38.23)     1:55.55 (46.30)     2:31.16 (35.61)
 22 Duek, Thomas              12 Dr.Krop              2:26.22    2:31.38        
                  30.29     1:10.59 (40.30)     1:53.70 (43.11)     2:31.38 (37.68)
 23 Landman, Bryan            12 Dr.Krop              2:31.44    2:36.31        
                  31.81     1:13.16 (41.35)     1:59.75 (46.59)     2:36.31 (36.56)
 -- Reino, Eric                9 Miami Beach          2:36.26         NS        
                1:54.07                                                            
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Moodie, Natasha           12 Patriots               24.15      23.63 AA-A   
  2 Selts, Brittany           12 Miami Palmetto         24.23      24.21        
  3 Kasmer, Emily             SR Cypress                24.94      24.72        
  3 Oliver, Tiffany           FR Cypress                25.31      24.72        
  5 Kling, Hannah             10 Miami Palmetto         24.76      24.81        
  6 Lee, Melanie              11 Coral Reef             25.71      25.45        
  7 Victoria, Andrea          SR St. Thomas             25.62      25.47        
  8 Saco, Kelly               11 Miami Palmetto         25.75      25.63        
Consolation Final
  9 Christman, Kaci           11 Miami Palmetto         25.87      25.79        
 10 McKnight, Taylor          FR St. Thomas             26.10      25.95        
 11 Smach, Carla              11 Cooper                 26.21      26.06        
 12 Valdes, Julianne           9 Miami Killian          25.99      26.27        
 13 Trueba, Valerie           12 Lourdes                26.60      26.31        
 14 Wanliss, Ahkianne         FR St. Thomas             26.40      26.54        
 15 Marques, Kristy            9 Miami Beach            26.63      26.58        
 16 Collett, Catherine        SR Cypress                26.88      26.99        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moodie, Natasha           12 Patriots               23.76      24.15 AA-C   
  2 Selts, Brittany           12 Miami Palmetto         24.38      24.23        
  3 Kling, Hannah             10 Miami Palmetto         25.05      24.76        
  4 Kasmer, Emily             SR Cypress                25.26      24.94        
  5 Oliver, Tiffany           FR Cypress                24.74      25.31        
  6 Victoria, Andrea          SR St. Thomas             25.68      25.62        
  7 Lee, Melanie              11 Coral Reef             25.47      25.71        
  8 Saco, Kelly               11 Miami Palmetto         25.83      25.75        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Christman, Kaci           11 Miami Palmetto         26.83      25.87        
 10 Valdes, Julianne           9 Miami Killian          25.79      25.99        
 11 McKnight, Taylor          FR St. Thomas             26.08      26.10        
 12 Smach, Carla              11 Cooper                 26.39      26.21        
 13 Wanliss, Ahkianne         FR St. Thomas             26.39      26.40        
 14 Trueba, Valerie           12 Lourdes                26.77      26.60        
 15 Marques, Kristy            9 Miami Beach            26.61      26.63        
 16 Collett, Catherine        SR Cypress                28.77      26.88        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dominguez, Monique        12 Dr.Krop                26.54      26.98        
 18 Gunn, Bridgette           12 Southwest Miami        26.76      27.07        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Graff, Erica               9 Miami Beach            27.85      27.50        
 20 Amaro, Allison            11 Hialeah-Miami LK       28.02      27.76        
 21 Grunauer, Liza            12 Hialeah                28.96      28.92        
 22 Useche, Stephan           10 Miami Springs          29.62      29.34        
 23 Santiago, Amanda          12 American               29.00      29.41        
 24 Pineda, Stephanie          9 American               29.24      29.84        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Saco, Michael              9 Miami Palmetto         22.93      22.28        
  2 Sreenan, Casey            11 Columbus               22.77      22.40        
  3 Lichtner, Stephen          9 Miami Palmetto         23.08      22.42        
  4 Sanfilippo, Stephen       12 SBRW                   23.41      22.66        
  5 Guttierrez, Evan          SR St. Thomas             23.30      22.78        
  6 Bonomi, Brian             12 Cooper                 23.16      23.10        
  7 Luo, Edward               11 Miami Palmetto         23.08      23.26        
  7 Arbelaez, Andres          12 EVGL                   23.42      23.26        
Consolation Final
  9 Ricklick, Kevin           12 Miami Southridge       23.63      23.03        
 10 Huang, Mark               SR Cypress                23.45      23.38        
 11 Chipi, Christopher        12 Coral Reef             23.50      23.39        
 12 Peters, Tyler             10 Coral Gables           23.95      23.58        
 13 Arango, Diego             JR Cypress                23.76      23.72        
 14 Sotil, Julen              11 Columbus               23.97      24.00        
 15 Rodriguez, Frank          11 Miami Springs          24.08      24.45        
 -- Cervantes, Roberto        12 Miami Coral Park       23.76         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sreenan, Casey            11 Columbus               22.29      22.77        
  2 Saco, Michael              9 Miami Palmetto         22.65      22.93        
  3 Lichtner, Stephen          9 Miami Palmetto         22.69      23.08        
  3 Luo, Edward               11 Miami Palmetto         23.44      23.08        
  5 Bonomi, Brian             12 Cooper                 23.76      23.16        
  6 Guttierrez, Evan          SR St. Thomas             23.77      23.30        
  7 Sanfilippo, Stephen       12 SBRW                   23.26      23.41        
  8 Arbelaez, Andres          12 EVGL                   23.51      23.42        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huang, Mark               SR Cypress                23.47      23.45        
 10 Chipi, Christopher        12 Coral Reef             23.45      23.50        
 11 Ricklick, Kevin           12 Miami Southridge       23.81      23.63        
 12 Cervantes, Roberto        12 Miami Coral Park       23.37      23.76        
 12 Arango, Diego             JR Cypress                24.72      23.76        
 14 Peters, Tyler             10 Coral Gables           23.95      23.95        
 15 Sotil, Julen              11 Columbus               23.76      23.97        
 16 Rodriguez, Frank          11 Miami Springs          24.39      24.08        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Allbee, Josh              12 Falcons                23.95      24.16        
 18 Lledo, Raul               11 Miami Coral Park       24.32      24.24        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCarthy, Christopher     12 Hialeah                24.41      24.53        
 20 Lossos, Chen              11 Dr.Krop                24.80      24.62        
 21 Cordovil, Guilermhe       12 Miami Beach            24.50      24.84        
 22 O'Neill, Jonathan         10 Goleman                26.13      25.21        
 23 Armenteros, Lazaro        12 Miami                  26.25      25.52        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarez, Bianca           12 Miami Sunset          508.75     574.85        
  2 Arnold, Kristin           11 Miami Palmetto        463.30     458.00        
  3 Alvarez, Krystal          10 Miami Coral Park      451.90     408.25        
  4 Jones, Carlin             SO St. Thomas            351.65     318.00        
  5 Dondi, Lauren             SR St. Thomas            319.10     303.60        
  6 Lesley, Victoria          10 Ferguson              342.15     280.20        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rey, Jesse                10 Cooper                376.75     382.30        
  2 Thomas, Ian               SR Cypress               343.60     350.15        
  3 Cal, Stephen              10 Columbus              368.30     341.45        
  4 Ebersole, Brett           JR St. Thomas            358.00     298.10        
  5 Whitaker, Victor          12 Hialeah               349.25     298.00        
  6 McCarthy, Christopher     12 Hialeah               396.10     267.25        
  7 Collazo, Uziel            11 Miami Palmetto        307.40     265.50        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lucos, Ileana             SR Cypress              1:00.57      58.76        
                  27.91       58.76 (30.85)                                        
  2 Cianci, Alessandra        JR St. Thomas           1:00.07      59.64        
                  28.37       59.64 (31.27)                                        
  3 Drews, Caylin             10 MCAR                 1:00.71      59.75        
                  28.19       59.75 (31.56)                                        
  4 Garcia, Jessica           11 Hialeah              1:01.04    1:00.14        
                  27.96     1:00.14 (32.18)                                        
  5 Marx, Courtney             9 Cooper               1:03.10    1:02.06        
                  29.12     1:02.06 (32.94)                                        
  6 Van Embden, Sagette       11 Dr.Krop              1:02.13    1:02.11        
                  29.22     1:02.11 (32.89)                                        
  7 Gonzalez, Maria           10 Coral Gables         1:02.51    1:02.94        
                  29.71     1:02.94 (33.23)                                        
  8 Vancil, Corenita          12 Miami Springs        1:02.55    1:03.94        
                  29.30     1:03.94 (34.64)                                        
Consolation Final
  9 Velasco, Jennifer         12 Varela               1:04.69    1:03.08        
                  29.81     1:03.08 (33.27)                                        
 10 Angulo, Tiffany           11 Southwest Miami      1:03.31    1:03.46        
                  29.58     1:03.46 (33.88)                                        
 11 Torres, Vicnan            11 Hialeah              1:04.92    1:04.25        
                  30.59     1:04.25 (33.66)                                        
 12 Marin, Krista             SO St. Thomas           1:06.54    1:04.56        
                  30.51     1:04.56 (34.05)                                        
 13 Gaydos, Brianna            9 Miami Killian        1:06.56    1:06.73        
                  30.71     1:06.73 (36.02)                                        
 14 Reedy, Danielle            9 Coral Gables         1:07.52    1:08.61        
                  30.93     1:08.61 (37.68)                                        
 15 Escobar, Alessandra       SR Cypress              1:09.39    1:09.51        
                  31.99     1:09.51 (37.52)                                        
 16 Schwartz, Catherine       11 Miami Palmetto       1:09.09    1:09.56        
                  32.28     1:09.56 (37.28)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cianci, Alessandra        JR St. Thomas           1:00.20    1:00.07        
                  28.60     1:00.07 (31.47)                                        
  2 Lucos, Ileana             SR Cypress                59.54    1:00.57        
                  28.76     1:00.57 (31.81)                                        
  3 Drews, Caylin             10 MCAR                 1:00.50    1:00.71        
                  28.55     1:00.71 (32.16)                                        
  4 Garcia, Jessica           11 Hialeah                59.47    1:01.04        
                  28.33     1:01.04 (32.71)                                        
  5 Van Embden, Sagette       11 Dr.Krop              1:03.02    1:02.13        
                  28.59     1:02.13 (33.54)                                        
  6 Gonzalez, Maria           10 Coral Gables         1:03.26    1:02.51        
                  29.62     1:02.51 (32.89)                                        
  7 Vancil, Corenita          12 Miami Springs        1:04.35    1:02.55        
                  28.80     1:02.55 (33.75)                                        
  8 Marx, Courtney             9 Cooper               1:02.13    1:03.10        
                  29.71     1:03.10 (33.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Angulo, Tiffany           11 Southwest Miami      1:01.68    1:03.31        
                  29.62     1:03.31 (33.69)                                        
 10 Velasco, Jennifer         12 Varela               1:03.47    1:04.69        
                  29.25     1:04.69 (35.44)                                        
 11 Torres, Vicnan            11 Hialeah              1:06.17    1:04.92        
                  30.45     1:04.92 (34.47)                                        
 12 Marin, Krista             SO St. Thomas           1:05.73    1:06.54        
                  31.66     1:06.54 (34.88)                                        
 13 Gaydos, Brianna            9 Miami Killian        1:05.97    1:06.56        
                  30.89     1:06.56 (35.67)                                        
 14 Reedy, Danielle            9 Coral Gables         1:09.53    1:07.52        
                  30.54     1:07.52 (36.98)                                        
 15 Schwartz, Catherine       11 Miami Palmetto       1:09.81    1:09.09        
                  31.49     1:09.09 (37.60)                                        
 16 Escobar, Alessandra       SR Cypress              1:08.35    1:09.39        
                  32.49     1:09.39 (36.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ferguson, Cindy           SO St. Thomas           1:07.81    1:09.80        
                  33.27     1:09.80 (36.53)                                        
 18 Dorante, Victoria          9 SPLN                 1:08.98    1:10.02        
                  33.32     1:10.02 (36.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Murillo, Erika            10 Southwest Miami      1:10.48    1:10.03        
                  33.08     1:10.03 (36.95)                                        
 20 Darst, Laken              10 Lourdes              1:10.23    1:11.46        
                  32.98     1:11.46 (38.48)                                        
 21 Conceicao, Fernanda       12 Miami Beach          1:08.63    1:11.77        
                  33.53     1:11.77 (38.24)                                        
 22 Gambarina, Gretel          9 American             1:17.48    1:15.23        
                  34.04     1:15.23 (41.19)                                        
 23 Egozi, Sara               11 Dr.Krop              1:17.37    1:18.13        
                  35.82     1:18.13 (42.31)                                        
 24 Vega, Catherine           10 North Miami Bch      1:19.82    1:24.98        
                  38.75     1:24.98 (46.23)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Spire, Sean               JR Cypress                53.81      52.28        
                  24.46       52.28 (27.82)                                        
  2 Simpson, Alejandro        11 Ferguson               55.04      53.27        
                  25.05       53.27 (28.22)                                        
  3 Estrada, Alexander        10 EVGL                   56.52      54.44        
                  25.20       54.44 (29.24)                                        
  4 Aynat, David              11 Miami Killian          55.78      54.72        
                  25.67       54.72 (29.05)                                        
  5 Armbrister, Shane         SR St. Thomas             55.37      54.88        
                  25.89       54.88 (28.99)                                        
  6 Robert, Leonel            12 Hialeah                54.37      54.94        
                  26.02       54.94 (28.92)                                        
  7 Rodriquez, Leonardo       10 SBRW                   56.53      55.65        
                  26.04       55.65 (29.61)                                        
  8 Cortez, Steven            FR Cypress                55.92      56.51        
                  26.18       56.51 (30.33)                                        
Consolation Final
  9 Alford, Vincent           10 WSTN                   57.40      56.37        
                  26.50       56.37 (29.87)                                        
 10 Franco, Max               10 EVGL                   56.80      56.94        
                  27.12       56.94 (29.82)                                        
 11 Ng, Matthew               12 EVGL                 1:02.02      59.55        
                  27.21       59.55 (32.34)                                        
 12 Rodriguez, Francisco      10 Hialeah              1:01.50    1:01.34        
                  28.13     1:01.34 (33.21)                                        
 13 Baron, John               12 Hialeah-Miami LK     1:02.42    1:02.30        
                  29.45     1:02.30 (32.85)                                        
 14 Costa, Morlan              9 Miami Killian        1:01.17    1:02.31        
                  28.19     1:02.31 (34.12)                                        
 15 Tyson, Russell            12 Miami Palmetto       1:03.49    1:03.42        
                  28.51     1:03.42 (34.91)                                        
 16 Cruz, Pablo               12 Hialeah              1:03.88    1:04.29        
                  28.78     1:04.29 (35.51)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spire, Sean               JR Cypress                53.35      53.81        
                  25.00       53.81 (28.81)                                        
  2 Robert, Leonel            12 Hialeah                55.47      54.37        
                  25.56       54.37 (28.81)                                        
  3 Simpson, Alejandro        11 Ferguson               53.27      55.04        
                  25.60       55.04 (29.44)                                        
  4 Armbrister, Shane         SR St. Thomas             55.81      55.37        
                  26.19       55.37 (29.18)                                        
  5 Aynat, David              11 Miami Killian          54.06      55.78        
                  26.18       55.78 (29.60)                                        
  6 Cortez, Steven            FR Cypress                55.98      55.92        
                  26.18       55.92 (29.74)                                        
  7 Estrada, Alexander        10 EVGL                   54.85      56.52        
                  26.27       56.52 (30.25)                                        
  8 Rodriquez, Leonardo       10 SBRW                   56.08      56.53        
                  26.68       56.53 (29.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Franco, Max               10 EVGL                   57.05      56.80        
                  26.87       56.80 (29.93)                                        
 10 Alford, Vincent           10 WSTN                   57.92      57.40        
                  26.83       57.40 (30.57)                                        
 11 Costa, Morlan              9 Miami Killian        1:00.85    1:01.17        
                  27.99     1:01.17 (33.18)                                        
 12 Rodriguez, Francisco      10 Hialeah              1:01.08    1:01.50        
                  27.97     1:01.50 (33.53)                                        
 13 Ng, Matthew               12 EVGL                   58.25    1:02.02        
                  27.77     1:02.02 (34.25)                                        
 14 Baron, John               12 Hialeah-Miami LK     1:02.94    1:02.42        
                  29.05     1:02.42 (33.37)                                        
 15 Tyson, Russell            12 Miami Palmetto       1:02.95    1:03.49        
                  29.53     1:03.49 (33.96)                                        
 16 Cruz, Pablo               12 Hialeah              1:04.32    1:03.88        
                  29.68     1:03.88 (34.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Useche, Alfredo           12 Miami Springs        1:02.70    1:04.23        
                  29.50     1:04.23 (34.73)                                        
 18 Thompson, Ryan            10 Coral Reef           1:04.55    1:04.54        
                  29.45     1:04.54 (35.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Papadelis, Joao           12 Miami Killian        1:07.48    1:05.51        
                  29.94     1:05.51 (35.57)                                        
 20 Mullery, Eric              9 Columbus             1:06.63    1:06.43        
                  31.78     1:06.43 (34.65)                                        
 21 Sheinman, Zachary         12 Dr.Krop              1:08.29    1:08.16        
                  31.29     1:08.16 (36.87)                                        
 22 Greulack, Ernesto         10 Miami Beach          1:06.24    1:08.23        
                  30.13     1:08.23 (38.10)                                        
 23 Le Jeune, Aaron            9 Southwest Miami      1:10.49    1:09.15        
                  30.62     1:09.15 (38.53)                                        
 24 Cruceta, Alberto          12 American             1:10.66    1:13.41        
                  33.16     1:13.41 (40.25)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Moodie, Natasha           12 Patriots               53.23      52.04 AA-C   
                  25.10       52.04 (26.94)                                        
  2 Kasmer, Emily             SR Cypress                54.92      53.50        
                  26.01       53.50 (27.49)                                        
  3 Selts, Brittany           12 Miami Palmetto         53.51      53.51        
                  25.69       53.51 (27.82)                                        
  4 Oliver, Tiffany           FR Cypress                54.75      54.19        
                  26.00       54.19 (28.19)                                        
  5 Christman, Kaci           11 Miami Palmetto         55.83      55.39        
                  26.56       55.39 (28.83)                                        
  6 Fernandez, Melissa         9 EVGL                   56.00      55.63        
                  26.79       55.63 (28.84)                                        
  7 Gentry, Danielle          11 Ferguson               55.81      56.97        
                  27.00       56.97 (29.97)                                        
  8 Lee, Melanie              11 Coral Reef             56.66      57.39        
                  27.61       57.39 (29.78)                                        
Consolation Final
  9 Marx, Courtney             9 Cooper                 56.95      55.99        
                  27.56       55.99 (28.43)                                        
 10 Dorante, Valentina         9 SPLN                   57.46      56.93        
                  27.65       56.93 (29.28)                                        
 11 Valdes, Julianne           9 Miami Killian          57.14      57.43        
                  27.71       57.43 (29.72)                                        
 12 Clark, Angela             12 MCAR                   57.53      58.32        
                  28.07       58.32 (30.25)                                        
 13 Cerda, Krizia             11 Coral Reef             56.99      58.68        
                  27.92       58.68 (30.76)                                        
 14 Dominguez, Monique        12 Dr.Krop                59.05      58.74        
                  28.28       58.74 (30.46)                                        
 15 Wanliss, Ahkianne         FR St. Thomas           1:00.21      59.56        
                  28.45       59.56 (31.11)                                        
 16 Kalil, Raquel             12 Coral Reef             58.96      59.78        
                  28.19       59.78 (31.59)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moodie, Natasha           12 Patriots               52.85      53.23        
                  26.23       53.23 (27.00)                                        
  2 Selts, Brittany           12 Miami Palmetto         53.94      53.51        
                  25.52       53.51 (27.99)                                        
  3 Oliver, Tiffany           FR Cypress                53.50      54.75        
                  26.18       54.75 (28.57)                                        
  4 Kasmer, Emily             SR Cypress                53.81      54.92        
                  26.64       54.92 (28.28)                                        
  5 Gentry, Danielle          11 Ferguson               56.76      55.81        
                  26.88       55.81 (28.93)                                        
  6 Christman, Kaci           11 Miami Palmetto         55.31      55.83        
                  26.72       55.83 (29.11)                                        
  7 Fernandez, Melissa         9 EVGL                   57.22      56.00        
                  27.20       56.00 (28.80)                                        
  8 Lee, Melanie              11 Coral Reef             56.65      56.66        
                  27.36       56.66 (29.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marx, Courtney             9 Cooper                 56.35      56.95        
                  28.06       56.95 (28.89)                                        
 10 Cerda, Krizia             11 Coral Reef             57.24      56.99        
                  27.40       56.99 (29.59)                                        
 11 Valdes, Julianne           9 Miami Killian          57.08      57.14        
                  27.29       57.14 (29.85)                                        
 12 Dorante, Valentina         9 SPLN                   57.10      57.46        
                  27.43       57.46 (30.03)                                        
 13 Clark, Angela             12 MCAR                   56.81      57.53        
                  28.09       57.53 (29.44)                                        
 14 Kalil, Raquel             12 Coral Reef             57.51      58.96        
                  27.40       58.96 (31.56)                                        
 15 Dominguez, Monique        12 Dr.Krop                58.10      59.05        
                  28.30       59.05 (30.75)                                        
 16 Wanliss, Ahkianne         FR St. Thomas             59.19    1:00.21        
                  28.33     1:00.21 (31.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Graff, Erica               9 Miami Beach          1:01.14    1:00.25        
                  29.17     1:00.25 (31.08)                                        
 18 Oropesa, Susel             9 Ferguson               59.56    1:00.73        
                  29.31     1:00.73 (31.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grunauer, Liza            12 Hialeah              1:02.40    1:04.08        
                  30.80     1:04.08 (33.28)                                        
 20 Stella, Rebecca           12 Dr.Krop              1:03.09    1:04.41        
                  30.36     1:04.41 (34.05)                                        
 21 Semel, Erica              12 Dr.Krop              1:05.87    1:05.69        
                  31.49     1:05.69 (34.20)                                        
 22 Dashiell, Jaime           11 Dr.Krop              1:07.95    1:05.88        
                  30.99     1:05.88 (34.89)                                        
 23 Mansana, Maeva            10 Miami Beach          1:09.82    1:08.70        
                  32.71     1:08.70 (35.99)                                        
 24 Diaz, Natacha             12 Miami Beach          1:09.56    1:09.87        
                  31.69     1:09.87 (38.18)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Garcia-Montes, Andres     12 Columbus               49.60      48.52        
                  24.16       48.52 (24.36)                                        
  2 Lichtner, Stephen          9 Miami Palmetto         49.32      48.97        
                  23.79       48.97 (25.18)                                        
  3 Saco, Michael              9 Miami Palmetto         49.85      49.14        
                  23.47       49.14 (25.67)                                        
  4 Luo, Edward               11 Miami Palmetto         49.82      49.50        
                  24.22       49.50 (25.28)                                        
  5 Barona, Kevin              9 Coral Reef             50.29      49.77        
                  23.98       49.77 (25.79)                                        
  6 Guttierrez, Evan          SR St. Thomas             49.44      49.91        
                  23.77       49.91 (26.14)                                        
  7 Huang, Mark               SR Cypress                50.71      50.11        
                  23.93       50.11 (26.18)                                        
  8 Bonomi, Brian             12 Cooper                 50.10      51.04        
                  24.45       51.04 (26.59)                                        
Consolation Final
  9 Muller, Jacob             SR Cypress                51.63      50.37        
                  23.78       50.37 (26.59)                                        
 10 Estrada, Alexander        10 EVGL                   53.66      51.20        
                  24.90       51.20 (26.30)                                        
 11 Arbelaez, Andres          12 EVGL                   51.70      51.94        
                  24.72       51.94 (27.22)                                        
 12 Villar, Guilherme         FR Cypress                52.31      51.96        
                  25.20       51.96 (26.76)                                        
 13 Kearin, Brian             12 Southwest Miami        53.64      53.51        
                  25.02       53.51 (28.49)                                        
 14 Newcomb, Kevin            12 Miami Palmetto         53.28      54.24        
                  26.25       54.24 (27.99)                                        
 15 Rodriguez, Frank          11 Miami Springs          53.77      54.61        
                  26.07       54.61 (28.54)                                        
 -- Cervantes, Roberto        12 Miami Coral Park       52.63         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lichtner, Stephen          9 Miami Palmetto         49.16      49.32        
                  24.40       49.32 (24.92)                                        
  2 Guttierrez, Evan          SR St. Thomas             51.41      49.44        
                  23.73       49.44 (25.71)                                        
  3 Garcia-Montes, Andres     12 Columbus               48.43      49.60        
                  24.35       49.60 (25.25)                                        
  4 Luo, Edward               11 Miami Palmetto         50.04      49.82        
                  24.06       49.82 (25.76)                                        
  5 Saco, Michael              9 Miami Palmetto         49.04      49.85        
                  23.69       49.85 (26.16)                                        
  6 Bonomi, Brian             12 Cooper                 51.82      50.10        
                  24.51       50.10 (25.59)                                        
  7 Barona, Kevin              9 Coral Reef             50.33      50.29        
                  24.50       50.29 (25.79)                                        
  8 Huang, Mark               SR Cypress                51.14      50.71        
                  24.35       50.71 (26.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muller, Jacob             SR Cypress                50.63      51.63        
                  24.47       51.63 (27.16)                                        
 10 Arbelaez, Andres          12 EVGL                   51.88      51.70        
                  24.76       51.70 (26.94)                                        
 11 Villar, Guilherme         FR Cypress                54.64      52.31        
                  24.94       52.31 (27.37)                                        
 12 Cervantes, Roberto        12 Miami Coral Park       51.23      52.63        
                  25.09       52.63 (27.54)                                        
 13 Newcomb, Kevin            12 Miami Palmetto         54.21      53.28        
                  25.55       53.28 (27.73)                                        
 14 Kearin, Brian             12 Southwest Miami        53.36      53.64        
                  25.04       53.64 (28.60)                                        
 15 Estrada, Alexander        10 EVGL                   54.39      53.66        
                  25.66       53.66 (28.00)                                        
 16 Rodriguez, Frank          11 Miami Springs          53.53      53.77        
                  25.92       53.77 (27.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Allbee, Josh              12 Falcons                53.01      53.84        
                  25.21       53.84 (28.63)                                        
 18 Sotil, Julen              11 Columbus               53.40      53.96        
                  25.73       53.96 (28.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sergov, Alex              12 Miami Beach            53.67      55.09        
                  26.77       55.09 (28.32)                                        
 20 Ferreiro, Roberto         11 Hialeah                54.85      55.53        
                  26.70       55.53 (28.83)                                        
 21 Young, Edward             10 Hialeah                56.01      56.71        
                  26.87       56.71 (29.84)                                        
 22 Correa, Daniel            12 American               56.42      56.74        
                  27.34       56.74 (29.40)                                        
 23 Armenteros, Lazaro        12 Miami                  57.30      58.12        
                  27.74       58.12 (30.38)                                        
 24 Gonzalez, Joan            11 Hialeah-Miami LK       56.83      59.17        
                  27.32       59.17 (31.85)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Marquez, Jennifer         JR Cypress              5:11.47    5:02.52 AA-C   
                  27.84       57.73 (29.89)     1:27.76 (30.03)     1:58.32 (30.56)
        2:29.25 (30.93)     2:59.89 (30.64)     3:30.75 (30.86)     4:01.36 (30.61)
        4:32.22 (30.86)     5:02.52 (30.30)                                        
  2 Milne, Sharla             10 Cooper               5:13.49    5:04.10        
                  27.91       58.32 (30.41)     1:29.02 (30.70)     1:59.94 (30.92)
        2:30.84 (30.90)     3:01.54 (30.70)     3:32.47 (30.93)     4:03.25 (30.78)
        4:33.91 (30.66)     5:04.10 (30.19)                                        
  3 Montes, Laura             11 SPLN                 5:19.12    5:10.30        
                  28.90     1:00.14 (31.24)     1:31.60 (31.46)     2:03.19 (31.59)
        2:34.89 (31.70)     3:06.15 (31.26)     3:37.37 (31.22)     4:08.72 (31.35)
        4:39.83 (31.11)     5:10.30 (30.47)                                        
  4 Campbell, Cheriesse        9 WSTN                 5:15.70    5:11.21        
                  29.14     1:00.35 (31.21)     1:31.92 (31.57)     2:03.55 (31.63)
        2:35.26 (31.71)     3:06.82 (31.56)     3:38.23 (31.41)     4:09.83 (31.60)
        4:41.42 (31.59)     5:11.21 (29.79)                                        
  5 Guercio, Lorena           FR Cypress              5:17.78    5:13.67        
                  29.11     1:00.44 (31.33)     1:32.11 (31.67)     2:03.67 (31.56)
        2:35.22 (31.55)     3:06.85 (31.63)     3:38.57 (31.72)     4:10.24 (31.67)
        4:42.17 (31.93)     5:13.67 (31.50)                                        
  6 Caicedo, Ana              12 SPLN                 5:24.42    5:20.13        
                  29.52     1:01.09 (31.57)     1:33.00 (31.91)     2:05.28 (32.28)
        2:37.66 (32.38)     3:10.19 (32.53)     3:42.89 (32.70)     4:15.48 (32.59)
        4:48.23 (32.75)     5:20.13 (31.90)                                        
  7 Lee, Jenny                10 Hialeah              5:25.05    5:21.66        
                  29.20     1:01.01 (31.81)     1:33.31 (32.30)     2:05.96 (32.65)

        2:38.64 (32.68)     3:11.36 (32.72)     3:43.86 (32.50)     4:16.63 (32.77)
        4:49.77 (33.14)     5:21.66 (31.89)                                        
  8 Pava, Michelle            10 Ferguson             5:29.14    5:30.77        
                  29.24     1:01.45 (32.21)     1:34.24 (32.79)     2:07.75 (33.51)
        2:41.72 (33.97)     3:15.87 (34.15)     3:49.50 (33.63)     4:23.47 (33.97)
        4:57.43 (33.96)     5:30.77 (33.34)                                        
Consolation Final
  9 Escorcia, Emily            9 Ferguson             5:38.62    5:26.88        
                  30.11     1:02.58 (32.47)     1:35.47 (32.89)     2:08.65 (33.18)
        2:41.88 (33.23)     3:15.32 (33.44)     3:48.65 (33.33)     4:22.46 (33.81)
        4:55.35 (32.89)     5:26.88 (31.53)                                        
 10 Marin, Krista             SO St. Thomas           5:38.17    5:27.91        
                  30.82     1:03.82 (33.00)     1:36.89 (33.07)     2:10.29 (33.40)
        2:43.19 (32.90)     3:16.60 (33.41)     3:49.65 (33.05)     4:22.90 (33.25)
        4:56.02 (33.12)     5:27.91 (31.89)                                        
 11 Diaz, Sara                 9 Miami Palmetto       5:32.44    5:28.58        
                  30.08     1:03.58 (33.50)     1:37.53 (33.95)     2:10.96 (33.43)
        2:44.42 (33.46)     3:18.00 (33.58)     3:51.33 (33.33)     4:24.40 (33.07)
        4:57.43 (33.03)     5:28.58 (31.15)                                        
 12 Caysido, Raquel           JR St. Thomas           5:31.45    5:31.00        
                  31.35     1:04.60 (33.25)     1:38.21 (33.61)     2:11.77 (33.56)
        2:44.90 (33.13)     3:17.99 (33.09)     3:51.26 (33.27)     4:24.71 (33.45)
        4:58.19 (33.48)     5:31.00 (32.81)                                        
 13 Van Gundy, Shannon         9 Miami Palmetto       5:43.57    5:44.08        
                  30.47     1:03.73 (33.26)     1:37.59 (33.86)     2:11.99 (34.40)
        2:46.91 (34.92)     3:22.22 (35.31)     3:58.13 (35.91)     4:33.76 (35.63)
        5:09.23 (35.47)     5:44.08 (34.85)                                        
 14 Velasco, Jennifer         12 Varela               5:53.69    5:45.94        
                  30.88     1:04.65 (33.77)     1:39.45 (34.80)     2:14.47 (35.02)
        2:49.58 (35.11)     3:25.23 (35.65)     4:00.27 (35.04)     4:35.65 (35.38)
        5:11.15 (35.50)     5:45.94 (34.79)                                        
 15 Freiria, Stephanie         9 Hialeah              5:50.60    5:50.01        
                  31.60     1:06.63 (35.03)     1:42.60 (35.97)     2:18.16 (35.56)
        2:54.07 (35.91)     3:29.76 (35.69)     4:05.34 (35.58)     4:40.73 (35.39)
        5:16.07 (35.34)     5:50.01 (33.94)                                        
 16 Herrera, Diana            12 Southwest Miami      6:03.11    6:20.24        
                  33.64     1:11.86 (38.22)     1:50.45 (38.59)     2:29.49 (39.04)
        3:08.25 (38.76)     3:46.33 (38.08)     4:25.66 (39.33)     5:04.11 (38.45)
        5:43.23 (39.12)     6:20.24 (37.01)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marquez, Jennifer         JR Cypress              5:02.51    5:11.47        
                  28.63       59.60 (30.97)     1:30.82 (31.22)     2:02.30 (31.48)
        2:33.78 (31.48)     3:05.25 (31.47)     3:36.81 (31.56)     4:08.60 (31.79)
        4:40.48 (31.88)     5:11.47 (30.99)                                        
  2 Milne, Sharla             10 Cooper               5:02.57    5:13.49        
                  28.33       59.85 (31.52)     1:31.29 (31.44)     2:03.12 (31.83)
        2:34.83 (31.71)     3:06.86 (32.03)     3:38.77 (31.91)     4:10.42 (31.65)
        4:42.37 (31.95)     5:13.49 (31.12)                                        
  3 Campbell, Cheriesse        9 WSTN                 5:16.02    5:15.70        
                  29.06     1:00.62 (31.56)     1:32.69 (32.07)     2:04.96 (32.27)
        2:36.97 (32.01)     3:09.00 (32.03)     3:41.06 (32.06)     4:13.40 (32.34)
        4:45.42 (32.02)     5:15.70 (30.28)                                        
  4 Guercio, Lorena           FR Cypress              5:18.89    5:17.78        
                  29.80     1:01.54 (31.74)     1:33.83 (32.29)     2:06.22 (32.39)
        2:38.37 (32.15)     3:10.13 (31.76)     3:42.24 (32.11)     4:14.18 (31.94)
        4:46.16 (31.98)     5:17.78 (31.62)                                        
  5 Montes, Laura             11 SPLN                 5:16.89    5:19.12        
                  29.25     1:01.08 (31.83)     1:33.38 (32.30)     2:05.63 (32.25)
        2:38.02 (32.39)     3:10.38 (32.36)     3:42.80 (32.42)     4:15.28 (32.48)
        4:47.63 (32.35)     5:19.12 (31.49)                                        
  6 Caicedo, Ana              12 SPLN                 5:19.01    5:24.42        
                  29.49     1:01.24 (31.75)     1:33.38 (32.14)     2:05.86 (32.48)
        2:38.52 (32.66)     3:11.55 (33.03)     3:44.83 (33.28)     4:18.34 (33.51)
        4:51.76 (33.42)     5:24.42 (32.66)                                        
  7 Lee, Jenny                10 Hialeah              5:26.09    5:25.05        
                  29.41     1:01.15 (31.74)     1:33.61 (32.46)     2:06.17 (32.56)
        2:38.87 (32.70)     3:11.75 (32.88)     3:44.87 (33.12)     4:18.49 (33.62)
        4:51.74 (33.25)     5:25.05 (33.31)                                        
  8 Pava, Michelle            10 Ferguson             5:25.31    5:29.14        
                  29.60     1:01.74 (32.14)     1:34.08 (32.34)     2:07.04 (32.96)
        2:40.43 (33.39)     3:14.26 (33.83)     3:48.13 (33.87)     4:22.30 (34.17)
        4:56.21 (33.91)     5:29.14 (32.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caysido, Raquel           JR St. Thomas           5:35.21    5:31.45        
                  30.51     1:03.30 (32.79)     1:36.43 (33.13)     2:09.72 (33.29)
        2:43.09 (33.37)     3:16.52 (33.43)     3:50.05 (33.53)     4:23.91 (33.86)
        4:57.80 (33.89)     5:31.45 (33.65)                                        
 10 Diaz, Sara                 9 Miami Palmetto       5:29.83    5:32.44        
                  29.75     1:01.91 (32.16)     1:35.55 (33.64)     2:09.82 (34.27)
        2:44.38 (34.56)     3:18.84 (34.46)     3:52.81 (33.97)     4:27.52 (34.71)
        5:00.85 (33.33)     5:32.44 (31.59)                                        
 11 Marin, Krista             SO St. Thomas           5:31.82    5:38.17        
                  31.18     1:04.51 (33.33)     1:38.53 (34.02)     2:12.73 (34.20)
        2:46.81 (34.08)     3:21.23 (34.42)     3:55.78 (34.55)     4:30.01 (34.23)
        5:04.58 (34.57)     5:38.17 (33.59)                                        
 12 Escorcia, Emily            9 Ferguson             5:29.37    5:38.62        
                  30.67     1:03.94 (33.27)     1:37.56 (33.62)     2:12.01 (34.45)
        2:46.42 (34.41)     3:20.56 (34.14)     3:55.09 (34.53)     4:29.76 (34.67)
        5:04.63 (34.87)     5:38.62 (33.99)                                        
 13 Van Gundy, Shannon         9 Miami Palmetto       5:44.99    5:43.57        
                  29.94     1:03.08 (33.14)     1:36.96 (33.88)     2:11.67 (34.71)
        2:46.32 (34.65)     3:21.36 (35.04)     3:57.12 (35.76)     4:32.78 (35.66)
        5:08.51 (35.73)     5:43.57 (35.06)                                        
 14 Freiria, Stephanie         9 Hialeah              5:50.45    5:50.60        
                  30.98     1:05.09 (34.11)     1:40.47 (35.38)     2:16.58 (36.11)
        2:52.33 (35.75)     3:28.72 (36.39)     4:04.79 (36.07)     4:40.59 (35.80)
        5:16.44 (35.85)     5:50.60 (34.16)                                        
 15 Velasco, Jennifer         12 Varela               6:00.46    5:53.69        
                  31.31     1:05.76 (34.45)     1:41.13 (35.37)     2:17.78 (36.65)
        2:53.22 (35.44)     3:28.61 (35.39)     4:05.08 (36.47)     4:42.20 (37.12)
        5:18.35 (36.15)     5:53.69 (35.34)                                        
 16 Herrera, Diana            12 Southwest Miami      6:03.49    6:03.11        
                  30.42     1:04.59 (34.17)     1:40.89 (36.30)     2:17.43 (36.54)
        2:54.78 (37.35)     3:32.13 (37.35)     4:10.45 (38.32)     4:48.45 (38.00)
        5:26.89 (38.44)     6:03.11 (36.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Khoury, Kristin           10 Miami Palmetto       6:08.55    6:11.19        
                  30.79     1:06.20 (35.41)     1:43.47 (37.27)     2:21.98 (38.51)
        3:00.91 (38.93)     3:39.16 (38.25)     4:17.96 (38.80)     4:57.42 (39.46)
        5:35.33 (37.91)     6:11.19 (35.86)                                        
 18 Mansana, Melissa          10 Miami Beach          6:18.48    6:18.89        
                  32.67     1:09.81 (37.14)     1:48.47 (38.66)     2:27.06 (38.59)
        3:06.57 (39.51)     3:45.75 (39.18)     4:24.66 (38.91)     5:03.27 (38.61)
        5:42.00 (38.73)     6:18.89 (36.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Freiria, Christina        12 Hialeah              6:34.34    6:36.45        
                  35.99     1:15.33 (39.34)     1:56.52 (41.19)     2:36.15 (39.63)
        3:16.89 (40.74)     3:57.67 (40.78)     4:37.87 (40.20)     5:17.61 (39.74)
        5:57.67 (40.06)     6:36.45 (38.78)                                        
 20 Utianski, Cheryl          12 Dr.Krop              6:48.27    6:36.84        
                  34.11     1:12.52 (38.41)     1:52.90 (40.38)     2:34.16 (41.26)
        3:14.88 (40.72)     3:56.13 (41.25)     4:37.55 (41.42)     5:18.91 (41.36)
        5:58.90 (39.99)     6:36.84 (37.94)                                        
 21 Henshaw, Rebecca          12 Dr.Krop              6:37.44    6:40.37        
                  35.67     1:15.05 (39.38)     1:55.70 (40.65)     2:36.90 (41.20)
        3:18.18 (41.28)     3:58.83 (40.65)     4:39.63 (40.80)     5:20.75 (41.12)
        6:01.69 (40.94)     6:40.37 (38.68)                                        
 22 Llanes, Natasha           11 Varela               6:31.81    6:40.61        
                  33.53     1:12.21 (38.68)     1:52.99 (40.78)     2:34.36 (41.37)
        3:16.04 (41.68)     3:58.43 (42.39)     4:40.19 (41.76)     5:22.86 (42.67)
        6:04.13 (41.27)     6:40.61 (36.48)                                        
 23 Edwards, Briana           11 Dr.Krop              6:39.71    6:41.99        
                  34.30     1:12.82 (38.52)     1:53.06 (40.24)     2:34.86 (41.80)
        3:16.43 (41.57)     3:58.16 (41.73)     4:40.25 (42.09)     5:22.87 (42.62)
        6:03.76 (40.89)     6:41.99 (38.23)                                        
 24 Egozi, Sara               11 Dr.Krop              6:36.76    6:48.07        
                  36.62     1:17.16 (40.54)     1:59.24 (42.08)     2:41.71 (42.47)
        3:23.76 (42.05)     4:06.16 (42.40)     4:48.27 (42.11)     5:29.75 (41.48)
        6:10.27 (40.52)     6:48.07 (37.80)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Sell, Tyler               FR Cypress              4:46.18    4:38.33 AA-C   
                  25.46       53.36 (27.90)     1:21.55 (28.19)     1:49.87 (28.32)
        2:18.13 (28.26)     2:46.49 (28.36)     3:14.78 (28.29)     3:43.19 (28.41)
        4:11.53 (28.34)     4:38.33 (26.80)                                        
  2 Santana, Mario            JR Cypress              4:55.17    4:39.07 AA-C   
                  25.24       53.42 (28.18)     1:21.75 (28.33)     1:50.28 (28.53)
        2:18.77 (28.49)     2:47.09 (28.32)     3:15.53 (28.44)     3:43.64 (28.11)
        4:11.82 (28.18)     4:39.07 (27.25)                                        
  3 Sgrignoli, Kory           JR Cypress              4:58.63    4:53.42        
                  26.02       53.97 (27.95)     1:22.67 (28.70)     1:52.34 (29.67)
        2:22.19 (29.85)     2:52.26 (30.07)     3:22.64 (30.38)     3:53.10 (30.46)
        4:23.43 (30.33)     4:53.42 (29.99)                                        
  4 Lockie, Travis             9 Falcons              4:58.92    4:55.62        
                  27.00       56.37 (29.37)     1:26.30 (29.93)     1:56.44 (30.14)
        2:26.45 (30.01)     2:56.40 (29.95)     3:26.36 (29.96)     3:56.45 (30.09)
        4:26.39 (29.94)     4:55.62 (29.23)                                        
  5 Tucci, Micheal            SO St. Thomas           5:06.63    4:58.88        
                  27.57       57.20 (29.63)     1:27.17 (29.97)     1:57.24 (30.07)
        2:27.12 (29.88)     2:57.36 (30.24)     3:27.53 (30.17)     3:57.88 (30.35)
        4:28.49 (30.61)     4:58.88 (30.39)                                        
  6 Valdivieso, Mario         12 Columbus             5:04.08    5:01.23        
                  26.61       55.80 (29.19)     1:25.83 (30.03)     1:56.14 (30.31)
        2:26.67 (30.53)     2:57.49 (30.82)     3:28.21 (30.72)     3:59.54 (31.33)
        4:30.73 (31.19)     5:01.23 (30.50)                                        
  7 Adan, Alexei              12 Ferguson             5:07.21    5:05.94        
                  26.87       56.56 (29.69)     1:26.95 (30.39)     1:57.92 (30.97)
        2:29.24 (31.32)     3:00.84 (31.60)     3:32.47 (31.63)     4:04.06 (31.59)
        4:35.62 (31.56)     5:05.94 (30.32)                                        
  8 Olano, Henry              11 Ferguson             5:07.94    5:13.76        
                  28.27       59.05 (30.78)     1:30.39 (31.34)     2:01.85 (31.46)
        2:33.81 (31.96)     3:05.91 (32.10)     3:38.27 (32.36)     4:10.42 (32.15)
        4:42.39 (31.97)     5:13.76 (31.37)                                        
Consolation Final
  9 Alford, Vincent           10 WSTN                 5:16.10    4:59.56        
                  26.91       56.39 (29.48)     1:26.36 (29.97)     1:56.94 (30.58)
        2:27.93 (30.99)     2:58.81 (30.88)     3:29.80 (30.99)     4:00.29 (30.49)
        4:30.60 (30.31)     4:59.56 (28.96)                                        
 10 Robert, Leonel            12 Hialeah              5:09.67    5:08.71        
                  29.00     1:01.34 (32.34)     1:33.72 (32.38)     2:05.41 (31.69)
        2:36.71 (31.30)     3:07.56 (30.85)     3:38.52 (30.96)     4:09.09 (30.57)
        4:39.80 (30.71)     5:08.71 (28.91)                                        
 11 Rodrigues, Vitor           9 WSTN                 5:15.40    5:10.45        
                  29.33     1:01.26 (31.93)     1:33.35 (32.09)     2:05.47 (32.12)
        2:36.19 (30.72)     3:07.19 (31.00)     3:38.47 (31.28)     4:09.22 (30.75)
        4:40.40 (31.18)     5:10.45 (30.05)                                        
 12 Lee, Joshua                9 Hialeah-Miami LK     5:13.32    5:13.33        
                  28.09       59.06 (30.97)     1:30.16 (31.10)     2:01.40 (31.24)
        2:33.25 (31.85)     3:04.82 (31.57)     3:36.93 (32.11)     4:08.90 (31.97)
        4:41.49 (32.59)     5:13.33 (31.84)                                        
 13 Bricio, Eugenio           FR St. Thomas           5:15.10    5:15.85        
                  28.65       59.93 (31.28)     1:32.00 (32.07)     2:04.30 (32.30)
        2:36.54 (32.24)     3:08.58 (32.04)     3:40.42 (31.84)     4:12.74 (32.32)
        4:45.28 (32.54)     5:15.85 (30.57)                                        
 14 Berman, Andrew             9 Miami Palmetto       5:18.16    5:17.52        
                  27.28       58.51 (31.23)     1:30.58 (32.07)     2:03.10 (32.52)
        2:35.67 (32.57)     3:07.99 (32.32)     3:40.74 (32.75)     4:13.74 (33.00)
        4:46.47 (32.73)     5:17.52 (31.05)                                        
 15 Hicks, William            11 Columbus             5:21.04    5:18.06        
                  29.04     1:00.92 (31.88)     1:32.82 (31.90)     2:05.60 (32.78)
        2:37.90 (32.30)     3:09.94 (32.04)     3:42.37 (32.43)     4:15.03 (32.66)
        4:47.77 (32.74)     5:18.06 (30.29)                                        
 16 Oliveira, Kevin            9 Columbus             5:25.87    5:23.67        
                  27.62       58.56 (30.94)     1:31.09 (32.53)     2:04.23 (33.14)
        2:37.09 (32.86)     3:09.89 (32.80)     3:43.84 (33.95)     4:17.52 (33.68)
        4:51.03 (33.51)     5:23.67 (32.64)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sell, Tyler               FR Cypress              4:42.60    4:46.18        
                  25.87       54.14 (28.27)     1:23.06 (28.92)     1:52.07 (29.01)
        2:20.98 (28.91)     2:50.21 (29.23)     3:19.73 (29.52)     3:49.30 (29.57)
        4:18.50 (29.20)     4:46.18 (27.68)                                        
  2 Santana, Mario            JR Cypress              4:54.32    4:55.17        
                  25.91       54.92 (29.01)     1:24.46 (29.54)     1:54.07 (29.61)
        2:24.19 (30.12)     2:54.30 (30.11)     3:24.41 (30.11)     3:54.50 (30.09)
        4:24.80 (30.30)     4:55.17 (30.37)                                        
  3 Sgrignoli, Kory           JR Cypress              4:50.11    4:58.63        
                  27.26       57.13 (29.87)     1:27.16 (30.03)     1:57.07 (29.91)
        2:27.08 (30.01)     2:57.12 (30.04)     3:27.57 (30.45)     3:58.40 (30.83)
        4:28.92 (30.52)     4:58.63 (29.71)                                        
  4 Lockie, Travis             9 Falcons              4:58.89    4:58.92        
                  27.24       56.89 (29.65)     1:27.08 (30.19)     1:57.68 (30.60)
        2:28.05 (30.37)     2:58.73 (30.68)     3:29.14 (30.41)     3:59.48 (30.34)
        4:29.82 (30.34)     4:58.92 (29.10)                                        
  5 Valdivieso, Mario         12 Columbus             4:56.90    5:04.08        
                  26.87       56.61 (29.74)     1:27.24 (30.63)     1:58.14 (30.90)
        2:29.32 (31.18)     3:00.96 (31.64)     3:32.20 (31.24)     4:03.46 (31.26)
        4:34.35 (30.89)     5:04.08 (29.73)                                        
  6 Tucci, Micheal            SO St. Thomas           5:13.38    5:06.63        
                  27.23       56.77 (29.54)     1:27.01 (30.24)     1:58.16 (31.15)
        2:29.48 (31.32)     3:00.68 (31.20)     3:32.05 (31.37)     4:03.77 (31.72)
        4:35.21 (31.44)     5:06.63 (31.42)                                        
  7 Adan, Alexei              12 Ferguson             4:56.95    5:07.21        
                  27.68       57.94 (30.26)     1:28.82 (30.88)     2:00.04 (31.22)
        2:31.72 (31.68)     3:03.35 (31.63)     3:34.76 (31.41)     4:06.22 (31.46)
        4:37.36 (31.14)     5:07.21 (29.85)                                        
  8 Olano, Henry              11 Ferguson             5:13.70    5:07.94        
                  28.25       58.95 (30.70)     1:30.12 (31.17)     2:01.68 (31.56)
        2:33.18 (31.50)     3:04.86 (31.68)     3:36.62 (31.76)     4:07.65 (31.03)
        4:38.40 (30.75)     5:07.94 (29.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Robert, Leonel            12 Hialeah              5:10.59    5:09.67        
                  28.54     1:00.20 (31.66)     1:33.02 (32.82)     2:04.02 (31.00)
        2:34.92 (30.90)     3:05.71 (30.79)     3:36.43 (30.72)     4:08.02 (31.59)
        4:39.26 (31.24)     5:09.67 (30.41)                                        
 10 Lee, Joshua                9 Hialeah-Miami LK     5:14.05    5:13.32        
                  28.56       59.86 (31.30)     1:31.64 (31.78)     2:03.58 (31.94)
        2:35.69 (32.11)     3:07.78 (32.09)     3:39.98 (32.20)     4:11.65 (31.67)
        4:42.80 (31.15)     5:13.32 (30.52)                                        
 11 Bricio, Eugenio           FR St. Thomas           5:23.95    5:15.10        
                  28.52       59.89 (31.37)     1:31.50 (31.61)     2:03.22 (31.72)
        2:34.90 (31.68)     3:06.86 (31.96)     3:39.11 (32.25)     4:11.96 (32.85)
        4:44.73 (32.77)     5:15.10 (30.37)                                        
 12 Rodrigues, Vitor           9 WSTN                 5:13.20    5:15.40        
                  28.03       59.64 (31.61)     1:31.45 (31.81)     2:02.77 (31.32)
        2:34.35 (31.58)     3:06.63 (32.28)     3:39.06 (32.43)     4:12.43 (33.37)
        4:44.55 (32.12)     5:15.40 (30.85)                                        
 13 Alford, Vincent           10 WSTN                 5:09.11    5:16.10        
                  28.05       58.69 (30.64)     1:30.29 (31.60)     2:02.41 (32.12)
        2:34.49 (32.08)     3:06.87 (32.38)     3:39.32 (32.45)     4:11.75 (32.43)
        4:44.20 (32.45)     5:16.10 (31.90)                                        
 14 Berman, Andrew             9 Miami Palmetto       5:20.10    5:18.16        
                  27.61       59.43 (31.82)     1:31.58 (32.15)     2:03.64 (32.06)
        2:35.72 (32.08)     3:08.16 (32.44)     3:40.70 (32.54)     4:14.12 (33.42)
        4:47.30 (33.18)     5:18.16 (30.86)                                        
 15 Hicks, William            11 Columbus             5:18.80    5:21.04        
                  28.53     1:00.11 (31.58)     1:32.59 (32.48)     2:05.30 (32.71)
        2:38.49 (33.19)     3:11.22 (32.73)     3:43.98 (32.76)     4:16.60 (32.62)
        4:48.89 (32.29)     5:21.04 (32.15)                                        
 16 Oliveira, Kevin            9 Columbus             5:26.86    5:25.87        
                  28.30       59.86 (31.56)     1:32.53 (32.67)     2:05.59 (33.06)
        2:39.05 (33.46)     3:11.90 (32.85)     3:45.98 (34.08)     4:19.21 (33.23)
        4:54.16 (34.95)     5:25.87 (31.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Garciga, Yoandry          11 Hialeah              5:36.30    5:29.75        
                  29.02     1:00.99 (31.97)     1:33.97 (32.98)     2:07.69 (33.72)
        2:40.64 (32.95)     3:13.98 (33.34)     3:47.91 (33.93)     4:21.92 (34.01)
        4:56.08 (34.16)     5:29.75 (33.67)                                        
 18 Miranda, Jason             9 Miami Beach          5:43.46    5:31.87        
                  28.94     1:00.61 (31.67)     1:33.35 (32.74)     2:06.83 (33.48)
        2:40.60 (33.77)     3:14.25 (33.65)     3:49.26 (35.01)     4:23.73 (34.47)
        4:58.22 (34.49)     5:31.87 (33.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Papadelis, Joao           12 Miami Killian        5:52.57    5:47.09        
                  29.03     1:00.77 (31.74)     1:34.28 (33.51)     2:09.29 (35.01)
        2:45.00 (35.71)     3:21.27 (36.27)     3:58.25 (36.98)     4:35.68 (37.43)
        5:12.49 (36.81)     5:47.09 (34.60)                                        
 20 Feeman, Jordan             9 Columbus             5:43.59    5:53.08        
                  31.24     1:05.84 (34.60)     1:41.84 (36.00)     2:18.28 (36.44)
        2:55.52 (37.24)     3:31.79 (36.27)     4:08.43 (36.64)     4:44.00 (35.57)
        5:19.62 (35.62)     5:53.08 (33.46)                                        
 21 Pacheco, Carlos           12 Miami Coral Park     5:45.22    5:57.12        
                  28.56     1:00.46 (31.90)     1:34.55 (34.09)     2:10.34 (35.79)
        2:49.52 (39.18)     3:28.48 (38.96)     4:05.97 (37.49)     4:43.35 (37.38)
        5:20.12 (36.77)     5:57.12 (37.00)                                        
 22 Cruz, Pablo               12 Hialeah              6:05.84    5:58.95        
                  30.32     1:04.87 (34.55)     1:40.54 (35.67)     2:16.82 (36.28)
        2:55.03 (38.21)     3:31.82 (36.79)     4:09.76 (37.94)     4:47.49 (37.73)
        5:25.01 (37.52)     5:58.95 (33.94)                                        
 23 Moreno, Daniel            12 Goleman              6:20.40    6:11.60        
                  30.04   1:40.96 (1:10.92)     2:18.41 (37.45)     2:57.00 (38.59)
        3:36.04 (39.04)     4:15.53 (39.49)     4:54.63 (39.10)     5:33.81 (39.18)
        6:11.66 (37.85)         6:11.60 ( )                                        
 24 Ruchko, Volodymyr         10 Dr.Krop              6:10.02    6:21.27        
                  29.47     1:05.16 (35.69)     1:42.55 (37.39)     2:21.47 (38.92)
        3:01.70 (40.23)     3:41.93 (40.23)     4:23.21 (41.28)     5:04.15 (40.94)
        5:43.39 (39.24)     6:21.27 (37.88)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Miami Palmetto                                    1:44.93    1:39.84 AA-C   
     1) Kling, Hannah 10                2) Saco, Kelly 11                 
     3) Christman, Kaci 11              4) Selts, Brittany 12             
                  25.05       50.53 (25.48)     1:17.12 (26.59)     1:39.84 (22.72)
  2 Cypress Bay                                       1:42.54    1:39.90 AA-C   
     1) Oliver, Tiffany FR              2) Kasmer, Emily SR               
     3) Lucos, Ileana SR                4) Marquez, Jennifer JR           
                  25.16       50.07 (24.91)     1:14.86 (24.79)     1:39.90 (25.04)
  3 St. Thomas Aquinas                                1:42.96    1:41.02        
     1) Victoria, Daniella JR           2) Victoria, Andrea SR            
     3) McKnight, Taylor FR             4) Monaghan, Brittany SO          
                  25.04       50.26 (25.22)     1:15.66 (25.40)     1:41.02 (25.36)
  4 Ferguson (Miami)                                  1:47.26    1:47.45        
     1) Gentry, Danielle 11             2) Oropesa, Susel 9               
     3) Escorcia, Emily 9               4) Pava, Michelle 10              
                  27.07       54.19 (27.12)     1:20.83 (26.64)     1:47.45 (26.62)
  5 Hialeah                                           1:48.86    1:47.79        
     1) Garcia, Jessica 11              2) Lee, Jenny 10                  
     3) Grunauer, Liza 12               4) Torres, Vicnan 11              
                  26.18       52.96 (26.78)     1:21.58 (28.62)     1:47.79 (26.21)
  6 Southwest Miami                                   1:49.21    1:48.92        
     1) Ruiz, Stephanie 11              2) Sanchez, Chrisanda 11          
     3) Gunn, Bridgette 12              4) Angulo, Tiffany 11             
                  32.36       56.45 (24.09)     1:23.02 (26.57)     1:48.92 (25.90)
  7 Dr.Krop (Miami)                                   1:52.23    1:50.96        
     1) Dominguez, Monique 12           2) Van Embden, Sagette 11         
     3) Dashiell, Jaime 11              4) Stella, Rebecca 12             
                  26.92       53.21 (26.29)     1:23.39 (30.18)     1:50.96 (27.57)
 -- Lourdes (Miami)                                   1:52.18         DQ        
     1) Brunken, Nicole 10              2) Darst, Laken 10                
     3) Wassmann, Kristen 10            4) Trueba, Valerie 12             
                  28.40       56.98 (28.58)     1:25.13 (28.15)          DQ (25.84)
Consolation Final
  9 South Plantation                                  1:54.94    1:54.01        
     1) Wilson, Kristin 10              2) Branham, Angi 12               
     3) Dorante, Victoria 9             4) Caicedo, Ana 12                
                  27.64       59.07 (31.43)     1:27.04 (27.97)     1:54.01 (26.97)
 10 Coral Reef (Miami)                                1:55.28    1:54.16        
     1) Troubady-Fernandez, Tiffany 10  2) Cerda, Kiara 9                 
     3) DePriest-Capparelli, Samanth 9  4) Troubady-Fernandez, Shani 9    
                  28.58                             1:26.35 ( )     1:54.16 (27.81)
 11 Varela (Miami)                                    1:52.81    1:54.34        
     1) Velasco, Jennifer 12            2) Brisbane, Nia 12               
     3) Enriquez, Cassandra 12          4) Llanes, Natasha 11             
                  28.39       56.62 (28.23)     1:26.09 (29.47)     1:54.34 (28.25)
 12 Flanagan High School                              1:54.79    1:55.33        
     1) McFarland, Melanie 12           2) Chavez, Christina 12           
     3) Spurling, Caity 12              4) Vernon, Gabi 9                 
                  28.72       59.20 (30.48)     1:29.19 (29.99)     1:55.33 (26.14)
 13 South Dade (Homestead)                            1:58.60    1:58.33        
     1) Nichols, Danielle 12            2) Talbot, Melissa 9              
     3) Cravens, Jessica 11             4) Spillman, Samantha 11          
                  28.82       58.65 (29.83)     1:30.49 (31.84)     1:58.33 (27.84)
 14 Cooper City                                       2:00.59    1:58.48        
     1) Manno, Sierra 11                2) Georgi, Amanda 11              
     3) Cochran, Becca 11               4) Roxby, Courtney 10             

                  29.15       59.75 (30.60)     1:28.56 (28.81)     1:58.48 (29.92)
 15 Hollywood Hills                                   1:59.18    1:58.55        
     1) Cordero, Ari-ana                2) Zeitlin, Zoey                  
     3) Fabian, Eliza                   4) Galvez, Stephanie              
                  30.35     1:04.14 (33.79)     1:30.34 (26.20)     1:58.55 (28.21)
 -- Miami Springs                                     1:54.89         DQ        
     1) Vancil, Corenita 12             2) Useche, Stephan 10             
     3) Arredondo, Denise 12            4) Scott, Laura 12                
                  26.55       55.47 (28.92)     1:24.43 (28.96)          DQ (29.90)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Bay                                       1:41.45    1:42.54        
     1) Oliver, Tiffany FR              2) Kasmer, Emily SR               
     3) Lucos, Ileana SR                4) Marquez, Jennifer JR           
                  25.19       50.78 (25.59)     1:16.62 (25.84)     1:42.54 (25.92)
  2 St. Thomas Aquinas                                1:42.85    1:42.96        
     1) Victoria, Daniella JR           2) Victoria, Andrea SR            
     3) McKnight, Taylor FR             4) Monaghan, Brittany SO          
                  25.94       51.49 (25.55)     1:17.19 (25.70)     1:42.96 (25.77)
  3 Miami Palmetto                                    1:42.23    1:44.93        
     1) Christman, Kaci 11              2) Schwartz, Catherine 11         
     3) Saco, Michelle 9                4) Selts, Brittany 12             
                  26.11       53.54 (27.43)     1:20.19 (26.65)     1:44.93 (24.74)
  4 Ferguson (Miami)                                  1:47.94    1:47.26        
     1) Gentry, Danielle 11             2) Oropesa, Susel 9               
     3) Escorcia, Emily 9               4) Pava, Michelle 10              
                  26.05       53.52 (27.47)     1:20.30 (26.78)     1:47.26 (26.96)
  5 Hialeah                                           1:51.24    1:48.86        
     1) Garcia, Jessica 11              2) Lee, Jenny 10                  
     3) Grunauer, Liza 12               4) Torres, Vicnan 11              
                  26.49       53.53 (27.04)     1:22.24 (28.71)     1:48.86 (26.62)
  6 Southwest Miami                                   1:51.11    1:49.21        
     1) Ruiz, Stephanie 11              2) Sanchez, Chrisanda 11          
     3) Gunn, Bridgette 12              4) Angulo, Tiffany 11             
                  27.79       56.55 (28.76)     1:23.49 (26.94)     1:49.21 (25.72)
  7 Lourdes (Miami)                                   1:55.30    1:52.18        
     1) Darst, Laken 10                 2) Wassmann, Kristen 10           
     3) Brunken, Nicole 10              4) Trueba, Valerie 12             
                  29.03       58.36 (29.33)     1:25.87 (27.51)     1:52.18 (26.31)
  8 Dr.Krop (Miami)                                   1:51.31    1:52.23        
     1) Dashiell, Jaime 11              2) Stella, Rebecca 12             
     3) Dominguez, Monique 12           4) Utianski, Cheryl 12            
                  29.78       58.04 (28.26)     1:25.03 (26.99)     1:52.23 (27.20)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Varela (Miami)                                    1:53.25    1:52.81        
     1) Velasco, Jennifer 12            2) Llanes, Natasha 11             
     3) Brisbane, Nia 12                4) Salas, Sheila 12               
                  28.74       57.57 (28.83)     1:25.59 (28.02)     1:52.81 (27.22)
 10 Flanagan High School                              1:58.94    1:54.79        
     1) Spurling, Caity 12              2) McFarland, Melanie 12          
     3) Vernon, Gabi 9                  4) Chavez, Christina 12           
                  28.57       58.48 (29.91)     1:28.66 (30.18)     1:54.79 (26.13)
 11 Miami Springs                                     1:55.61    1:54.89        
     1) Vancil, Corenita 12             2) Useche, Stephan 10             
     3) Arredondo, Denise 12            4) Scott, Laura 12                
                  26.64       55.60 (28.96)     1:24.21 (28.61)     1:54.89 (30.68)
 12 South Plantation                                  1:54.23    1:54.94        
     1) Wilson, Kristin 10              2) Branham, Angi 12               
     3) Dorante, Victoria 9             4) Caicedo, Ana 12                
                  27.63       58.36 (30.73)     1:27.58 (29.22)     1:54.94 (27.36)
 13 Coral Reef (Miami)                                1:57.63    1:55.28        
     1) Troubady-Fernandez, Tiffany 10  2) Cerda, Kiara 9                 
     3) DePriest-Capparelli, Samanth 9  4) Troubady-Fernandez, Shani 9    
                                  58.65 ( )     1:27.39 (28.74)     1:55.28 (27.89)
 14 South Dade (Homestead)                            1:59.35    1:58.60        
     1) Spillman, Samantha 11           2) Talbot, Melissa 9              
     3) Cravens, Jessica 11             4) Nichols, Danielle 12           
                  29.85     1:00.12 (30.27)     1:29.62 (29.50)     1:58.60 (28.98)
 15 Hollywood Hills                                   1:58.97    1:59.18        
     1) Cordero, Ari-ana                2) Zeitlin, Zoey                  
     3) Fabian, Eliza                   4) Galvez, Stephanie              
                  30.38                             1:30.71 ( )     1:59.18 (28.47)
 16 Cooper City                                       2:00.42    2:00.59        
     1) Manno, Sierra 11                2) Georgi, Amanda 11              
     3) Cochran, Becca 11               4) Roxby, Courtney 10             
                  29.34     1:00.79 (31.45)     1:29.29 (28.50)     2:00.59 (31.30)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Miami Palmetto                                    1:33.34    1:30.29        
     1) Lichtner, Stephen 9             2) Martinez, Gabriel 11           
     3) Luo, Edward 11                  4) Saco, Michael 9                
                  22.41       45.82 (23.41)     1:08.14 (22.32)     1:30.29 (22.15)
  2 Columbus (Miami)                                  1:33.30    1:30.89        
     1) Garcia-Montes, Andres 12        2) Sotil, Julen 11                
     3) Valdivieso, Mario 12            4) Sreenan, Casey 11              
                  21.87       45.23 (23.36)     1:08.66 (23.43)     1:30.89 (22.23)
  3 Cypress Bay                                       1:33.28    1:31.24        
     1) Spire, Sean JR                  2) Muller, Jacob SR               
     3) Santana, Mario JR               4) Sell, Tyler FR                 
                  22.15       44.87 (22.72)     1:08.29 (23.42)     1:31.24 (22.95)
  4 Coral Reef (Miami)                                1:33.52    1:32.23        
     1) Chipi, Christopher 12           2) Tsvyetayev, Oleg 11            
     3) Montes, Alix 11                 4) Barona, Kevin 9                
                  23.07       46.10 (23.03)     1:09.95 (23.85)     1:32.23 (22.28)
  5 Everglades                                        1:35.67    1:33.72        
     1) Perez, Alexander 12             2) Franco, Max 10                 
     3) Arbelaez, Andres 12             4) Estrada, Alexander 10          
                  23.94       48.46 (24.52)     1:11.51 (23.05)     1:33.72 (22.21)
  6 St. Thomas Aquinas                                1:36.19    1:36.08        
     1) Guensler, Dereck SO             2) Crego, Ben SR                  
     3) Levy, Murray JR                 4) Bodman, Roy SR                 
                  24.34       49.01 (24.67)     1:13.02 (24.01)     1:36.08 (23.06)
  7 Miami Southridge                                  1:37.77    1:37.00        
     1) Ricklick, Keith 12              2) Poutanen, Kevin 12             
     3) Horne, Brian 12                 4) Ricklick, Kevin 12             
                  25.47       49.63 (24.16)     1:13.95 (24.32)     1:37.00 (23.05)
  8 Miami Killian                                     1:37.36    1:38.24        
     1) Aynat, David 11                 2) Rodriguez, Gabriel 12          
     3) Costa, Morlan 9                 4) Stratton, Christopher 11       
                  23.42       48.31 (24.89)     1:13.33 (25.02)     1:38.24 (24.91)
Consolation Final
  9 Southwest Miami                                   1:40.45    1:38.89        
     1) Gonzalez, Alejandro 12          2) Le Jeune, Aaron 9              
     3) Dube, David 12                  4) Kearin, Brian 12               
                  26.07       51.33 (25.26)     1:16.13 (24.80)     1:38.89 (22.76)
 10 Flanagan High School                              1:39.99    1:38.96        
     1) Pena, Rafael 12                 2) Lockie, Travis 9               
     3) Brown, Daniel 11                4) Allbee, Josh 12                
                  24.83       50.24 (25.41)     1:15.57 (25.33)     1:38.96 (23.39)
 11 Cooper City                                       1:40.51    1:40.58        
     1) Bonomi, Brian 12                2) Bonomi, Eric 9                 
     3) Bogumill, Michael 9             4) Coubrough, Bryn 10             
                  23.38       47.46 (24.08)     1:14.30 (26.84)     1:40.58 (26.28)
 12 Hialeah                                           1:42.92    1:41.03        
     1) McCarthy, Christopher 12        2) Ferreiro, Roberto 11           
     3) Perez, Nasir 11                 4) Young, Edward 10               
                  24.30       49.88 (25.58)     1:15.96 (26.08)     1:41.03 (25.07)
 13 Dr.Krop (Miami)                                   1:41.11    1:41.59        
     1) Hodson, Matthew 11              2) Nudel, David 11                
     3) Franklin, Jeffrey 10            4) Lossos, Chen 11                
                  26.33       51.80 (25.47)     1:17.54 (25.74)     1:41.59 (24.05)
 14 Miami Beach                                       1:39.94    1:42.89        
     1) Sergov, Alex 12                 2) Greulack, Ernesto 10           
     3) Mora, Jose 11                   4) Cordovil, Guilermhe 12         
                  25.51       51.29 (25.78)     1:17.34 (26.05)     1:42.89 (25.55)
 -- Miami Coral Park                                  1:39.78         DQ        
     1) Lledo, Raul 11                  2) Morales, Rick 11               
     3) Erigoyen, Christopher 11        4) Cervantes, Roberto 12          
                  25.30                                                            
 -- American (Hialeah)                                1:43.54         NS        
     1) Correa, Daniel 12               2) Cruceta, Alberto 12            
     3) Correa, Jonathan 11             4) Faura, Sergio 12               
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Bay                                       1:34.03    1:33.28        
     1) Spire, Sean JR                  2) Muller, Jacob SR               
     3) Huang, Mark SR                  4) Sell, Tyler FR                 
                  22.72       46.31 (23.59)     1:10.21 (23.90)     1:33.28 (23.07)
  2 Columbus (Miami)                                  1:31.14    1:33.30        
     1) Garcia-Montes, Andres 12        2) Sotil, Julen 11                
     3) Valdivieso, Mario 12            4) Sreenan, Casey 11              
                  22.99       47.32 (24.33)     1:10.92 (23.60)     1:33.30 (22.38)
  3 Miami Palmetto                                    1:30.96    1:33.34        
     1) Lichtner, Stephen 9             2) Newcomb, Kevin 12              
     3) Martinez, Gabriel 11            4) Saco, Michael 9                
                  22.98       46.94 (23.96)     1:10.71 (23.77)     1:33.34 (22.63)
  4 Coral Reef (Miami)                                1:33.38    1:33.52        
     1) Chipi, Christopher 12           2) Tsvyetayev, Oleg 11            
     3) Montes, Alix 11                 4) Barona, Kevin 9                
                  23.72       47.06 (23.34)     1:10.99 (23.93)     1:33.52 (22.53)
  5 Everglades                                        1:34.95    1:35.67        
     1) Perez, Alexander 12             2) Franco, Max 10                 
     3) Arbelaez, Andres 12             4) Estrada, Alexander 10          
                  24.30       48.77 (24.47)     1:12.25 (23.48)     1:35.67 (23.42)
  6 St. Thomas Aquinas                                1:39.25    1:36.19        
     1) Crego, Ben SR                   2) Guensler, Dereck SO            
     3) Bodman, Roy SR                  4) Levy, Murray JR                
                  24.65       48.74 (24.09)     1:11.88 (23.14)     1:36.19 (24.31)
  7 Miami Killian                                     1:38.76    1:37.36        
     1) Aynat, David 11                 2) Rodriguez, Gabriel 12          
     3) Costa, Morlan 9                 4) Stratton, Christopher 11       
                  23.30       47.88 (24.58)     1:12.50 (24.62)     1:37.36 (24.86)
  8 Miami Southridge                                  1:39.45    1:37.77        
     1) Ricklick, Keith 12              2) Poutanen, Kevin 12             
     3) Horne, Brian 12                 4) Ricklick, Kevin 12             
                  25.94       50.69 (24.75)     1:14.59 (23.90)     1:37.77 (23.18)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miami Coral Park                                  1:38.69    1:39.78        
     1) Lledo, Raul 11                  2) Morales, Rick 11               
     3) Erigoyen, Christopher 11        4) Cervantes, Roberto 12          
                  24.39       49.92 (25.53)     1:18.45 (28.53)     1:39.78 (21.33)
 10 Miami Beach                                       1:39.58    1:39.94        
     1) Sergov, Alex 12                 2) Greulack, Ernesto 10           
     3) Mora, Jose 11                   4) Cordovil, Guilermhe 12         
                  24.79       50.27 (25.48)     1:15.56 (25.29)     1:39.94 (24.38)
 11 Flanagan High School                              1:37.71    1:39.99        
     1) Allbee, Josh 12                 2) Pena, Rafael 12                
     3) Lockie, Travis 9                4) Brown, Daniel 11               
                  24.58       49.87 (25.29)     1:15.17 (25.30)     1:39.99 (24.82)
 12 Southwest Miami                                   1:41.37    1:40.45        
     1) Gonzalez, Alejandro 12          2) Le Jeune, Aaron 9              
     3) Dube, David 12                  4) Kearin, Brian 12               
                                  51.63 ( )     1:20.33 (28.70)     1:40.45 (20.12)
 13 Cooper City                                       1:43.62    1:40.51        
     1) Bonomi, Brian 12                2) Bonomi, Eric 9                 
     3) Bogumill, Michael 9             4) Coubrough, Bryn 10             
                  22.96       47.14 (24.18)     1:14.09 (26.95)     1:40.51 (26.42)
 14 Dr.Krop (Miami)                                   1:40.14    1:41.11        
     1) Hodson, Matthew 11              2) Nudel, David 11                
     3) Franklin, Jeffrey 10            4) Lossos, Chen 11                
                  25.88       51.20 (25.32)     1:17.17 (25.97)     1:41.11 (23.94)
 15 Hialeah                                           1:40.90    1:42.92        
     1) Young, Edward 10                2) Ferreiro, Roberto 11           
     3) Perez, Nasir 11                 4) McCarthy, Christopher 12       
                  25.38       51.14 (25.76)     1:17.14 (26.00)     1:42.92 (25.78)
 16 American (Hialeah)                                1:42.90    1:43.54        
     1) Correa, Daniel 12               2) Cruceta, Alberto 12            
     3) Correa, Jonathan 11             4) Faura, Sergio 12               
                  25.71       51.13 (25.42)     1:17.37 (26.24)     1:43.54 (26.17)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Monaghan, Brittany        SO St. Thomas           1:00.67      59.54        
                  29.61       59.54 (29.93)                                        
  2 Kling, Hannah             10 Miami Palmetto       1:00.39      59.74        
                  29.67       59.74 (30.07)                                        
  3 Landis, Shellby           10 SPLN                 1:02.40    1:01.68        
                  29.95     1:01.68 (31.73)                                        
  4 Garcia, Jessica           11 Hialeah              1:02.77    1:02.24        
                  30.34     1:02.24 (31.90)                                        
  5 Smach, Carla              11 Cooper               1:02.96    1:03.77        
                  30.72     1:03.77 (33.05)                                        
  6 Kalil, Raquel             12 Coral Reef           1:04.72    1:04.14        
                  30.68     1:04.14 (33.46)                                        
  7 Saco, Kelly               11 Miami Palmetto       1:05.13    1:04.97        
                  31.72     1:04.97 (33.25)                                        
  8 Torres, Vicnan            11 Hialeah              1:07.01    1:06.68        
                  32.83     1:06.68 (33.85)                                        
Consolation Final
  9 Muller, Franzis           JR Cypress              1:07.58    1:07.81        
                  33.08     1:07.81 (34.73)                                        
 10 Garrido, Christine        SO St. Thomas           1:09.05    1:09.95        
                  33.82     1:09.95 (36.13)                                        
 11 Dixon, Chelsea            FR St. Thomas           1:11.47    1:10.58        
                  34.61     1:10.58 (35.97)                                        
 12 Herrera, Diana            12 Southwest Miami      1:10.69    1:10.89        
                  33.49     1:10.89 (37.40)                                        
 13 Wilson, Kristin           10 SPLN                 1:11.10    1:11.72        
                  35.01     1:11.72 (36.71)                                        
 14 Amaro, Allison            11 Hialeah-Miami LK     1:13.12    1:14.66        
                  35.67     1:14.66 (38.99)                                        
 15 Brunken, Nicole           10 Lourdes              1:14.00    1:15.86        
                  37.32     1:15.86 (38.54)                                        
 16 Escobar, Alessandra       SR Cypress              1:13.99    1:17.10        
                  36.66     1:17.10 (40.44)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kling, Hannah             10 Miami Palmetto       1:00.81    1:00.39        
                  29.57     1:00.39 (30.82)                                        
  2 Monaghan, Brittany        SO St. Thomas           1:00.94    1:00.67        
                  30.11     1:00.67 (30.56)                                        
  3 Landis, Shellby           10 SPLN                 1:02.97    1:02.40        
                  30.01     1:02.40 (32.39)                                        
  4 Garcia, Jessica           11 Hialeah              1:01.90    1:02.77        
                  30.43     1:02.77 (32.34)                                        
  5 Smach, Carla              11 Cooper               1:04.55    1:02.96        
                  30.57     1:02.96 (32.39)                                        
  6 Kalil, Raquel             12 Coral Reef           1:04.19    1:04.72        
                  31.28     1:04.72 (33.44)                                        
  7 Saco, Kelly               11 Miami Palmetto       1:05.87    1:05.13        
                  31.58     1:05.13 (33.55)                                        
  8 Torres, Vicnan            11 Hialeah              1:06.15    1:07.01        
                  33.80     1:07.01 (33.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muller, Franzis           JR Cypress              1:07.11    1:07.58        
                  33.75     1:07.58 (33.83)                                        
 10 Garrido, Christine        SO St. Thomas           1:08.76    1:09.05        
                  33.38     1:09.05 (35.67)                                        
 11 Herrera, Diana            12 Southwest Miami      1:12.25    1:10.69        
                  33.49     1:10.69 (37.20)                                        
 12 Wilson, Kristin           10 SPLN                 1:13.25    1:11.10        
                  34.58     1:11.10 (36.52)                                        
 13 Dixon, Chelsea            FR St. Thomas           1:10.58    1:11.47        
                  35.11     1:11.47 (36.36)                                        
 14 Amaro, Allison            11 Hialeah-Miami LK     1:14.61    1:13.12        
                  35.81     1:13.12 (37.31)                                        
 15 Escobar, Alessandra       SR Cypress              1:13.75    1:13.99        
                  35.41     1:13.99 (38.58)                                        
 16 Brunken, Nicole           10 Lourdes              1:13.98    1:14.00        
                  35.20     1:14.00 (38.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Arredondo, Denise         12 Miami Springs        1:16.23    1:15.38        
                  35.75     1:15.38 (39.63)                                        
 18 Rowland, Courtney         10 Coral Reef           1:15.53    1:15.95        
                  36.45     1:15.95 (39.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vega, Catherine           10 North Miami Bch      1:16.80    1:16.12        
                  37.12     1:16.12 (39.00)                                        
 20 Chavez, Nicole            11 Miami Palmetto       1:15.84    1:16.15        
                  37.05     1:16.15 (39.10)                                        
 21 Rodriguez, Yamile         10 Dr.Krop              1:20.31    1:17.63        
 22 Sanchez, Chrisanda        11 Southwest Miami      1:18.75    1:19.71        
                  38.70     1:19.71 (41.01)                                        
 23 Henshaw, Rebecca          12 Dr.Krop              1:19.68    1:23.42        
                  40.43     1:23.42 (42.99)                                        
 -- Jelincic, Cassandra       12 North Miami          1:11.27         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Rodriquez, Leonardo       10 SBRW                   55.15      55.39        
                  27.10       55.39 (28.29)                                        
  2 Simpson, Alejandro        11 Ferguson               57.13      55.42        
                  26.88       55.42 (28.54)                                        
  3 Armbrister, Shane         SR St. Thomas             56.42      55.64        
                  27.40       55.64 (28.24)                                        
  4 Anillo, Jorge             11 Ferguson               59.60      58.43        
                  28.28       58.43 (30.15)                                        
  5 Cortez, Steven            FR Cypress                59.60      58.66        
                  28.72       58.66 (29.94)                                        
  6 Cabrera, Diego            SO St. Thomas           1:00.21      59.92        
                  28.91       59.92 (31.01)                                        
  7 Franco, Max               10 EVGL                 1:00.42    1:00.23        
                  29.91     1:00.23 (30.32)                                        
  8 Baron, John               12 Hialeah-Miami LK     1:01.43    1:01.13        
                  29.39     1:01.13 (31.74)                                        
Consolation Final
  9 Peters, Tyler             10 Coral Gables         1:01.44      59.42        
                  28.91       59.42 (30.51)                                        
 10 Magley, Kyle              JR Cypress              1:01.58    1:00.78        
                  29.19     1:00.78 (31.59)                                        
 11 Fernandez, Javier         11 Hialeah              1:02.27    1:01.50        
                  30.26     1:01.50 (31.24)                                        
 12 Trujillo, Michael          9 Columbus             1:02.41    1:02.34        
                  29.85     1:02.34 (32.49)                                        
 13 Montenegro, Roger         11 SPLN                 1:01.68    1:02.44        
                  30.52     1:02.44 (31.92)                                        
 14 Pacheco, Carlos           12 Miami Coral Park     1:04.08    1:03.26        
                  30.50     1:03.26 (32.76)                                        
 15 Newcomb, Kyle              9 Miami Palmetto       1:02.47    1:04.18        
                  31.78     1:04.18 (32.40)                                        
 16 Rodriguez, Gabriel        12 Miami Killian        1:02.27    1:04.56        
                  31.10     1:04.56 (33.46)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rodriquez, Leonardo       10 SBRW                   55.86      55.15        
                  27.19       55.15 (27.96)                                        
  2 Armbrister, Shane         SR St. Thomas             56.44      56.42        
                  27.55       56.42 (28.87)                                        
  3 Simpson, Alejandro        11 Ferguson               57.10      57.13        
                  27.86       57.13 (29.27)                                        
  4 Anillo, Jorge             11 Ferguson               57.98      59.60        
                  29.06       59.60 (30.54)                                        
  4 Cortez, Steven            FR Cypress                59.92      59.60        
                  28.97       59.60 (30.63)                                        
  6 Cabrera, Diego            SO St. Thomas           1:02.03    1:00.21        
                  29.63     1:00.21 (30.58)                                        
  7 Franco, Max               10 EVGL                 1:00.44    1:00.42        
                  30.30     1:00.42 (30.12)                                        
  8 Baron, John               12 Hialeah-Miami LK     1:03.02    1:01.43        
                  30.25     1:01.43 (31.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Peters, Tyler             10 Coral Gables         1:02.88    1:01.44        
                  29.54     1:01.44 (31.90)                                        
 10 Magley, Kyle              JR Cypress              1:04.86    1:01.58        
                  29.77     1:01.58 (31.81)                                        
 11 Montenegro, Roger         11 SPLN                 1:03.87    1:01.68        
                  30.29     1:01.68 (31.39)                                        
 12 Rodriguez, Gabriel        12 Miami Killian        1:03.07    1:02.27        
                  30.32     1:02.27 (31.95)                                        
 12 Fernandez, Javier         11 Hialeah              1:00.81    1:02.27        
                  30.36     1:02.27 (31.91)                                        
 14 Trujillo, Michael          9 Columbus             1:03.27    1:02.41        
                  30.09     1:02.41 (32.32)                                        
 15 Newcomb, Kyle              9 Miami Palmetto       1:01.36    1:02.47        
                  30.44     1:02.47 (32.03)                                        
 16 Pacheco, Carlos           12 Miami Coral Park     1:02.97    1:04.08        
                  30.86     1:04.08 (33.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rodriguez, Francisco      10 Hialeah              1:03.60   J1:04.08        
                  31.17     1:04.08 (32.91)                                        
 18 Luces, Luis                9 Varela               1:06.44    1:05.40        
                  31.11     1:05.40 (34.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Javier, Jorge             11 Goleman              1:03.91    1:05.49        
                  32.43     1:05.49 (33.06)                                        
 20 Oliveira, Kevin            9 Columbus             1:07.44    1:05.64        
                  32.04     1:05.64 (33.60)                                        
 21 Guensler, Dereck          SO St. Thomas           1:05.31    1:05.98        
                  31.43     1:05.98 (34.55)                                        
 22 Williams, Evan            10 Miami Springs        1:07.63    1:06.20        
                  32.24     1:06.20 (33.96)                                        
 23 Hodson, Matthew           11 Dr.Krop              1:09.99    1:11.64        
                  34.76     1:11.64 (36.88)                                        
 -- Reino, Eric                9 Miami Beach          1:09.50         NS        
 
Event 20S  Boys 100 Yard Backstroke Swim-off
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Pacheco, Carlos           12 Miami Coral Park          NT    1:02.50        
                  30.32     1:02.50 (32.18)                                        
  2 Rodriguez, Francisco      10 Hialeah                   NT    1:04.37        
                  31.17     1:04.37 (33.20)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Victoria, Daniella        JR St. Thomas           1:06.32    1:05.13 AA-A   
                  30.64     1:05.13 (34.49)                                        
  2 McKnight, Taylor          FR St. Thomas           1:08.98    1:07.95        
                  31.94     1:07.95 (36.01)                                        
  3 Phelan, Brittney          FR Cypress              1:08.41    1:08.45        
                  32.65     1:08.45 (35.80)                                        
  4 Van Embden, Sagette       11 Dr.Krop              1:08.19    1:08.64        
                  32.17     1:08.64 (36.47)                                        
  5 Rivera, Lana              SO Cypress              1:11.85    1:11.93        
                  34.21     1:11.93 (37.72)                                        
  6 Gonzalez, Maria           10 Coral Gables         1:12.63    1:12.04        
                  34.22     1:12.04 (37.82)                                        
  7 Marques, Kristy            9 Miami Beach          1:13.32    1:12.90        
                  34.01     1:12.90 (38.89)                                        
  8 Dorante, Valentina         9 SPLN                 1:12.24    1:14.12        
                  34.21     1:14.12 (39.91)                                        
Consolation Final
  9 Gaydos, Brianna            9 Miami Killian        1:14.20    1:14.72        
                  35.19     1:14.72 (39.53)                                        
 10 Ruiz, Stephanie           11 Southwest Miami      1:13.87    1:14.76        
                  35.36     1:14.76 (39.40)                                        
 11 Roa, Marylin              11 Miami Coral Park     1:15.13    1:15.35        
                  35.70     1:15.35 (39.65)                                        
 12 Saco, Michelle             9 Miami Palmetto       1:16.65    1:16.25        
                  36.44     1:16.25 (39.81)                                        
 13 Kubit, Stephanie          11 Miami Killian        1:17.69    1:16.95        
                  36.54     1:16.95 (40.41)                                        
 14 Easey, Suzanne            11 EVGL                 1:17.42    1:17.24        
                  36.89     1:17.24 (40.35)                                        
 15 Laichak, Katie            11 WSTN                 1:17.47    1:17.57        
                  37.05     1:17.57 (40.52)                                        
 16 Van Gundy, Shannon         9 Miami Palmetto       1:17.06    1:17.58        
                  36.82     1:17.58 (40.76)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Victoria, Daniella        JR St. Thomas           1:07.42    1:06.32 AA-C   
                  31.09     1:06.32 (35.23)                                        
  2 Van Embden, Sagette       11 Dr.Krop              1:09.26    1:08.19        
                  31.94     1:08.19 (36.25)                                        
  3 Phelan, Brittney          FR Cypress              1:09.44    1:08.41        
                  32.71     1:08.41 (35.70)                                        
  4 McKnight, Taylor          FR St. Thomas           1:08.62    1:08.98        
                  32.47     1:08.98 (36.51)                                        
  5 Rivera, Lana              SO Cypress              1:13.84    1:11.85        
                  34.45     1:11.85 (37.40)                                        
  6 Dorante, Valentina         9 SPLN                 1:16.50    1:12.24        
                  34.20     1:12.24 (38.04)                                        
  7 Gonzalez, Maria           10 Coral Gables         1:13.25    1:12.63        
                  34.13     1:12.63 (38.50)                                        
  8 Marques, Kristy            9 Miami Beach          1:12.33    1:13.32        
                  34.29     1:13.32 (39.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ruiz, Stephanie           11 Southwest Miami      1:13.88    1:13.87        
                  34.84     1:13.87 (39.03)                                        
 10 Gaydos, Brianna            9 Miami Killian        1:14.67    1:14.20        
                  35.04     1:14.20 (39.16)                                        
 11 Roa, Marylin              11 Miami Coral Park     1:14.76    1:15.13        
                  35.99     1:15.13 (39.14)                                        
 12 Saco, Michelle             9 Miami Palmetto       1:17.85    1:16.65        
                  36.53     1:16.65 (40.12)                                        
 13 Van Gundy, Shannon         9 Miami Palmetto       1:16.14    1:17.06        
                  35.85     1:17.06 (41.21)                                        
 14 Easey, Suzanne            11 EVGL                 1:19.64    1:17.42        
                  36.24     1:17.42 (41.18)                                        
 15 Laichak, Katie            11 WSTN                 1:16.19    1:17.47        
                  37.44     1:17.47 (40.03)                                        
 16 Kubit, Stephanie          11 Miami Killian        1:18.19    1:17.69        
                  37.26     1:17.69 (40.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shapiro, Cari             11 Dr.Krop              1:19.71    1:19.48        
                  37.20     1:19.48 (42.28)                                        
 18 Cochran, Becca            11 Cooper               1:20.33    1:19.97        
                  38.14     1:19.97 (41.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Valdespino, Ana           10 Hialeah              1:20.34    1:20.13        
                  37.69     1:20.13 (42.44)                                        
 20 Gwin, Emily               12 Miami Killian        1:20.25    1:20.39        
                  38.23     1:20.39 (42.16)                                        
 21 Ellinport, Melisa         10 Dr.Krop              1:28.93    1:25.90        
                  39.84     1:25.90 (46.06)                                        
 22 Scott, Laura              12 Miami Springs        1:25.86    1:28.27        
                  41.55     1:28.27 (46.72)                                        
 23 Mansana, Maeva            10 Miami Beach          1:27.61    1:30.34        
                  42.85     1:30.34 (47.49)                                        
 -- Long, Samantha            11 Ferguson             1:19.28         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Bodman, Roy               SR St. Thomas           1:00.98    1:01.03        
                  29.18     1:01.03 (31.85)                                        
  2 Hugh, Simon               11 Miami Palmetto       1:05.24    1:02.13        
                  28.97     1:02.13 (33.16)                                        
  3 Koziol, Ben               SR Cypress              1:03.97    1:02.60        
                  29.43     1:02.60 (33.17)                                        
  4 Sanfilippo, Stephen       12 SBRW                 1:02.26    1:03.00        
                  29.32     1:03.00 (33.68)                                        
  5 Escudero, Carlos          12 Hialeah              1:02.92    1:03.37        
                  29.86     1:03.37 (33.51)                                        
  6 Tsvyetayev, Oleg          11 Coral Reef           1:03.02    1:03.43        
                  29.66     1:03.43 (33.77)                                        
  7 Sanchez, Jaime            JR Cypress              1:04.87    1:04.28        
                  29.65     1:04.28 (34.63)                                        
  8 Jelincic, Mark             9 North Miami          1:04.66    1:04.67        
                  29.70     1:04.67 (34.97)                                        
Consolation Final
  9 Vinci, Mike               12 SPLN                 1:05.62    1:05.05        
                  31.08     1:05.05 (33.97)                                        
 10 Chen, CJ                  10 SPLN                 1:06.82    1:06.47        
                  31.30     1:06.47 (35.17)                                        
 11 Pena, Rafael              12 Falcons              1:06.47    1:06.49        
                  32.11     1:06.49 (34.38)                                        
 12 Aycart, Thomas             9 Ferguson             1:07.24    1:06.99        
                  31.76     1:06.99 (35.23)                                        
 13 Gorena, Nick              12 SPLN                 1:06.60    1:07.11        
                  31.90     1:07.11 (35.21)                                        
 14 Martinez, Gabriel         11 Miami Palmetto       1:07.55    1:09.02        
                  33.14     1:09.02 (35.88)                                        
 15 Ricklick, Kevin           12 Miami Southridge     1:08.24    1:09.05        
                  32.14     1:09.05 (36.91)                                        
 16 Arrizurieta, Carlos       11 Columbus             1:07.57    1:09.66        
                  31.47     1:09.66 (38.19)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bodman, Roy               SR St. Thomas           1:03.24    1:00.98        
                  29.32     1:00.98 (31.66)                                        
  2 Sanfilippo, Stephen       12 SBRW                 1:03.14    1:02.26        
                  28.76     1:02.26 (33.50)                                        
  3 Escudero, Carlos          12 Hialeah              1:03.82    1:02.92        
                  30.04     1:02.92 (32.88)                                        
  4 Tsvyetayev, Oleg          11 Coral Reef           1:03.39    1:03.02        
                  29.89     1:03.02 (33.13)                                        
  5 Koziol, Ben               SR Cypress              1:03.08    1:03.97        
                  30.31     1:03.97 (33.66)                                        
  6 Jelincic, Mark             9 North Miami          1:05.25    1:04.66        
                  30.18     1:04.66 (34.48)                                        
  7 Sanchez, Jaime            JR Cypress              1:06.37    1:04.87        
                  29.99     1:04.87 (34.88)                                        
  8 Hugh, Simon               11 Miami Palmetto       1:02.82    1:05.24        
                  30.42     1:05.24 (34.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vinci, Mike               12 SPLN                 1:08.29    1:05.62        
                  30.98     1:05.62 (34.64)                                        
 10 Pena, Rafael              12 Falcons              1:06.66    1:06.47        
                  32.21     1:06.47 (34.26)                                        
 11 Gorena, Nick              12 SPLN                 1:07.89    1:06.60        
                  31.52     1:06.60 (35.08)                                        
 12 Chen, CJ                  10 SPLN                 1:07.11    1:06.82        
                  30.97     1:06.82 (35.85)                                        
 13 Aycart, Thomas             9 Ferguson             1:10.50    1:07.24        
                  31.96     1:07.24 (35.28)                                        
 14 Martinez, Gabriel         11 Miami Palmetto       1:08.67    1:07.55        
                  32.08     1:07.55 (35.47)                                        
 15 Arrizurieta, Carlos       11 Columbus             1:10.45    1:07.57        
                  31.56     1:07.57 (36.01)                                        
 16 Ricklick, Kevin           12 Miami Southridge     1:10.51    1:08.24        
                  32.06     1:08.24 (36.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chatila, Michael          12 Miami Killian        1:08.62    1:08.75        
                  31.76     1:08.75 (36.99)                                        
 18 Berman, Andrew             9 Miami Palmetto       1:10.66    1:08.77        
                  33.46     1:08.77 (35.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Duek, Thomas              12 Dr.Krop              1:10.11    1:10.76        
                  33.79     1:10.76 (36.97)                                        
 20 Sheinman, Zachary         12 Dr.Krop              1:10.92    1:12.08        
                  33.17     1:12.08 (38.91)                                        
 21 Lledo, Raul               11 Miami Coral Park     1:12.71    1:12.21        
                  34.24     1:12.21 (37.97)                                        
 22 Morales, Rick             11 Miami Coral Park     1:15.02    1:13.84        
                  34.03     1:13.84 (39.81)                                        
 23 Perez, Nasir              11 Hialeah              1:17.18    1:15.58        
                  35.64     1:15.58 (39.94)                                        
 24 Correa, Daniel            12 American             1:17.11    1:15.71        
                  35.48     1:15.71 (40.23)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Cypress Bay                                       3:49.74    3:38.96        
     1) Marquez, Jennifer JR            2) Collett, Catherine SR          
     3) Kasmer, Emily SR                4) Lucos, Ileana SR               
                  26.35       54.05 (54.05)     1:12.17 (18.12)     1:52.06 (58.01)
        2:17.69 (25.63)     2:45.71 (53.65)     3:11.55 (25.84)     3:38.96 (53.25)
  2 Miami Palmetto                                    3:49.73    3:43.30        
     1) Kling, Hannah 10                2) Schwartz, Catherine 11         
     3) Christman, Kaci 11              4) Selts, Brittany 12             
                  26.51       54.86 (54.86)     1:23.14 (28.28)   1:54.96 (1:00.10)
        2:21.14 (26.18)     2:51.15 (56.19)     3:14.96 (23.81)     3:43.30 (52.15)
  3 South Plantation                                  3:52.65    3:46.46        
     1) Landis, Shellby 10              2) Caicedo, Ana 12                
     3) Montes, Laura 11                4) Dorante, Valentina 9           
                  26.99       55.90 (55.90)     1:23.98 (28.08)     1:54.09 (58.19)
        2:21.07 (26.98)     2:49.82 (55.73)     3:16.98 (27.16)     3:46.46 (56.64)
  4 Cooper City                                       4:01.84    3:52.83        
     1) Marx, Courtney 9                2) Smach, Carla 11                
     3) Milne, Sharla 10                4) Roxby, Courtney 10             
                  27.34       55.89 (55.89)     1:23.71 (27.82)     1:53.69 (57.80)
        2:20.61 (26.92)     2:49.18 (55.49)     3:19.37 (30.19)   3:52.83 (1:03.65)
  5 Coral Reef (Miami)                                4:04.84    3:57.77        
     1) Lee, Melanie 11                 2) Troubady-Fernandez, Shani 9    
     3) Cerda, Krizia 11                4) Kalil, Raquel 12               
                  27.85       59.05 (59.05)     1:28.08 (29.03)   2:00.43 (1:01.38)
        2:28.31 (27.88)     2:59.72 (59.29)     3:27.16 (27.44)     3:57.77 (58.05)
  6 Southwest Miami                                   4:07.46    4:06.14        
     1) Gunn, Bridgette 12              2) Sanchez, Chrisanda 11          
     3) Herrera, Diana 12               4) Angulo, Tiffany 11             
                1:01.44                             1:32.44 ( )         2:05.89 ( )
        2:35.33 (29.44)   3:08.77 (1:02.88)     3:36.10 (27.33)     4:06.14 (57.37)
  7 Lourdes (Miami)                                   4:10.40    4:08.07        
     1) Brunken, Nicole 10              2) Darst, Laken 10                
     3) Wassmann, Kristen 10            4) Trueba, Valerie 12             
                  30.04   1:03.67 (1:03.67)     1:33.60 (29.93)   2:07.38 (1:03.71)
        2:37.22 (29.84)   3:10.42 (1:03.04)     3:37.42 (27.00)     4:08.07 (57.65)
 -- Ferguson (Miami)                                  3:54.92         DQ        
     1) Gentry, Danielle 11             2) Oropesa, Susel 9               
     3) Pava, Michelle 10               4) Escorcia, Emily 9              
                  27.01       56.84 (56.84)     1:24.86 (28.02)     1:56.18 (59.34)
        2:24.07 (27.89)     2:55.10 (58.92)     3:22.70 (27.60)          DQ (58.80)
Consolation Final
  9 Miami Beach                                       4:12.25    4:09.77        
     1) Graff, Erica 9                  2) Mansana, Melissa 10            
     3) Conceicao, Fernanda 12          4) Marques, Kristy 9              
                  29.16   1:01.40 (1:01.40)     1:32.38 (30.98)   2:05.91 (1:04.51)
        2:36.89 (30.98)   3:11.57 (1:05.66)     3:39.12 (27.55)     4:09.77 (58.20)
 10 Western                                           4:17.38    4:19.35        
     1) Laichak, Katie 11               2) Powell, Katie 10               
     3) Stolarz, Kathryn 12             4) Campbell, Cheriesse 9          
                  29.99   1:01.95 (1:01.95)     1:34.78 (32.83)   2:12.57 (1:10.62)
        2:44.04 (31.47)   3:19.68 (1:07.11)     3:48.51 (28.83)     4:19.35 (59.67)
 11 Varela (Miami)                                    4:15.07    4:21.58        
     1) Velasco, Jennifer 12            2) Mouttet, Naquita 12            
     3) Brisbane, Nia 12                4) Llanes, Natasha 11             
                  29.44   1:02.91 (1:02.91)     1:35.10 (32.19)   2:11.27 (1:08.36)
        2:42.39 (31.12)   3:18.50 (1:07.23)     3:48.37 (29.87)   4:21.58 (1:03.08)
 12 Dr.Krop (Miami)                                   4:29.99    4:22.49        
     1) Utianski, Cheryl 12             2) Egozi, Sara 11                 
     3) Edwards, Briana 11              4) Dashiell, Jaime 11             
                  30.70   1:04.31 (1:04.31)     1:35.38 (31.07)   2:10.72 (1:06.41)
        2:41.58 (30.86)   3:15.95 (1:05.23)     3:47.41 (31.46)   4:22.49 (1:06.54)
 13 South Dade (Homestead)                            4:24.03    4:27.04        
     1) Spillman, Samantha 11           2) Talbot, Melissa 9              
     3) Cravens, Jessica 11             4) Nichols, Danielle 12           
                  31.78   1:09.63 (1:09.63)     1:41.61 (31.98)   2:17.51 (1:07.88)
        2:49.14 (31.63)   3:24.56 (1:07.05)     3:54.12 (29.56)   4:27.04 (1:02.48)
 14 Flanagan High School                              4:18.60    4:42.48        
     1) Bedoya, Tatiana 9               2) Brady, Chelsea 11              
     3) Mora-V, Maria 11                4) Medina, Stephania 10           
                  30.07   1:05.29 (1:05.29)     1:40.91 (35.62)   2:20.91 (1:15.62)
        2:55.08 (34.17)   3:34.40 (1:13.49)     4:07.63 (33.23)   4:42.48 (1:08.08)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Palmetto                                    3:46.22    3:49.73        
     1) Christman, Kaci 11              2) Schwartz, Catherine 11         
     3) Diaz, Sara 9                    4) Kling, Hannah 10               
                  26.73       58.67 (58.67)     1:24.47 (25.80)     1:56.05 (57.38)
        2:24.18 (28.13)     2:54.39 (58.34)     3:20.38 (25.99)     3:49.73 (55.34)
  2 Cypress Bay                                       3:48.03    3:49.74        
     1) Lucos, Ileana SR                2) Marquez, Jennifer JR           
     3) Collett, Catherine SR           4) Kasmer, Emily SR               
                  27.03       55.98 (55.98)     1:23.37 (27.39)     1:53.61 (57.63)
        2:21.97 (28.36)     2:52.33 (58.72)     3:19.48 (27.15)     3:49.74 (57.41)
  3 South Plantation                                  3:56.05    3:52.65        
     1) Landis, Shellby 10              2) Montes, Laura 11               
     3) Dorante, Valentina 9            4) Caicedo, Ana 12                
                  27.49       56.39 (56.39)     1:24.73 (28.34)     1:55.72 (59.33)
        2:24.08 (28.36)     2:54.34 (58.62)     3:22.46 (28.12)     3:52.65 (58.31)
  4 Ferguson (Miami)                                  3:52.52    3:54.92        
     1) Gentry, Danielle 11             2) Oropesa, Susel 9               
     3) Pava, Michelle 10               4) Escorcia, Emily 9              
                  26.77       55.40 (55.40)     1:24.69 (29.29)   1:56.38 (1:00.98)
        2:24.53 (28.15)     2:55.02 (58.64)     3:23.41 (28.39)     3:54.92 (59.90)
  5 Cooper City                                       4:04.11    4:01.84        
     1) Smach, Carla 11                 2) Roxby, Courtney 10             
     3) Milne, Sharla 10                4) Marx, Courtney 9               
                  27.61       58.64 (58.64)     1:30.82 (32.18)   2:06.08 (1:07.44)
        2:34.71 (28.63)     3:05.27 (59.19)     3:32.61 (27.34)     4:01.84 (56.57)
  6 Coral Reef (Miami)                                3:56.85    4:04.84        
     1) Kalil, Raquel 12                2) Troubady-Fernandez, Shani 9    
     3) Lee, Melanie 11                 4) Cerda, Krizia 11               
                  28.00       59.62 (59.62)     1:28.65 (29.03)   2:01.47 (1:01.85)
        2:30.55 (29.08)   3:05.14 (1:03.67)     3:31.67 (26.53)     4:04.84 (59.70)
  7 Southwest Miami                                   4:08.79    4:07.46        
     1) Gunn, Bridgette 12              2) Sanchez, Chrisanda 11          
     3) Herrera, Diana 12               4) Angulo, Tiffany 11             
                  30.28   1:02.10 (1:02.10)     1:32.78 (30.68)   2:06.55 (1:04.45)
        2:36.35 (29.80)   3:09.51 (1:02.96)     3:37.07 (27.56)     4:07.46 (57.95)
  8 Lourdes (Miami)                                   4:17.10    4:10.40        
     1) Darst, Laken 10                 2) Wassmann, Kristen 10           
     3) Brunken, Nicole 10              4) Trueba, Valerie 12             
                  30.75   1:03.55 (1:03.55)     1:34.57 (31.02)   2:08.60 (1:05.05)
        2:38.34 (29.74)   3:12.03 (1:03.43)     3:39.39 (27.36)     4:10.40 (58.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miami Beach                                       4:11.38    4:12.25        
     1) Graff, Erica 9                  2) Mansana, Melissa 10            
     3) Conceicao, Fernanda 12          4) Marques, Kristy 9              
                  29.49   1:01.41 (1:01.41)     1:33.02 (31.61)   2:07.78 (1:06.37)
        2:38.80 (31.02)   3:13.33 (1:05.55)     3:41.21 (27.88)     4:12.25 (58.92)
 10 Varela (Miami)                                    4:14.92    4:15.07        
     1) Velasco, Jennifer 12            2) Llanes, Natasha 11             
     3) Brisbane, Nia 12                4) Salas, Sheila 12               
                  29.52   1:03.54 (1:03.54)     1:33.35 (29.81)   2:06.74 (1:03.20)
        2:39.56 (32.82)   3:13.77 (1:07.03)     3:42.70 (28.93)   4:15.07 (1:01.30)
 11 Western                                           4:20.72    4:17.38        
     1) Laichak, Katie 11               2) Powell, Katie 10               
     3) Stolarz, Kathryn 12             4) Campbell, Cheriesse 9          
                  29.84   1:00.98 (1:00.98)   2:11.68 (1:10.70)   2:42.54 (1:41.56)
                          3:46.63 (1:04.09)     4:17.55 (30.92)     4:17.38 (30.75)
 12 Flanagan High School                              4:51.08    4:18.60        
     1) McFarland, Melanie 12           2) Spurling, Caity 12             
     3) Vernon, Gabi 9                  4) Chavez, Christina 12           
                  30.66   1:04.39 (1:04.39)     1:34.85 (30.46)   2:14.49 (1:10.10)
        2:41.88 (27.39)   3:17.49 (1:03.00)     3:46.57 (29.08)   4:18.60 (1:01.11)
 13 South Dade (Homestead)                            4:30.54    4:24.03        
     1) Spillman, Samantha 11           2) Talbot, Melissa 9              
     3) Cravens, Jessica 11             4) Nichols, Danielle 12           
                  31.05   1:06.91 (1:06.91)   2:13.33 (1:06.42)   2:44.82 (1:37.91)
        3:20.97 (36.15)   3:50.64 (1:05.82)     4:24.01 (33.37)     4:24.03 (33.39)
 14 Dr.Krop (Miami)                                   4:25.42    4:29.99        
     1) Edwards, Briana 11              2) Egozi, Sara 11                 
     3) Semel, Erica 12                 4) Dashiell, Jaime 11             
                  31.49   1:06.74 (1:06.74)     1:38.22 (31.48)   2:14.09 (1:07.35)
        2:46.03 (31.94)   3:22.01 (1:07.92)     3:53.98 (31.97)   4:29.99 (1:07.98)
 -- South Broward                                     4:30.66         DQ        
     1) Strimbu, Jessica 9              2) Kelley, Megan 11               
     3) Lane, Kate 9                    4) Lopez, Alyssa 10               
                  34.03                             1:45.64 ( )         2:25.04 ( )
        2:55.59 (30.55)   3:31.21 (1:06.17)     4:00.72 (29.51)        DQ (1:01.93)
 -- Hialeah Miami Lakes                               4:46.33         DQ        
     1) Alfonso, Glenda 12              2) Cadena, Anneliese 10           
     3) Amaro, Allison 11               4) Liptak, Judit 12               
                  33.43   1:11.07 (1:11.07)     1:44.87 (33.80)   2:22.85 (1:11.78)
        2:55.56 (32.71)   3:30.78 (1:07.93)     4:02.88 (32.10)        DQ (1:06.79)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Cypress Bay                                       3:26.67    3:19.25        
     1) Spire, Sean JR                  2) Santana, Mario JR              
     3) Sell, Tyler FR                  4) Koziol, Ben SR                 
                  23.07       48.38 (48.38)     1:11.82 (23.44)     1:37.65 (49.27)
        1:56.60 (18.95)     2:29.01 (51.36)     2:53.24 (24.23)     3:19.25 (50.24)
  2 Miami Palmetto                                    3:28.17    3:19.63        
     1) Lichtner, Stephen 9             2) Martinez, Gabriel 11           
     3) Luo, Edward 11                  4) Newcomb, Kevin 12              
                  23.85       49.06 (49.06)     1:13.61 (24.55)     1:41.99 (52.93)
        2:05.39 (23.40)     2:30.90 (48.91)     2:53.88 (22.98)     3:19.63 (48.73)
  3 St. Thomas Aquinas                                3:28.70    3:24.93        
     1) Armbrister, Shane SR            2) Guttierrez, Evan SR            
     3) Frey, Eric FR                   4) Cabrera, Diego SO              
                  24.10       49.79 (49.79)     1:13.77 (23.98)     1:39.87 (50.08)
        2:04.79 (24.92)     2:31.87 (52.00)     2:57.37 (25.50)     3:24.93 (53.06)
  4 Ferguson (Miami)                                  3:27.85    3:26.88        
     1) Simpson, Alejandro 11           2) Adan, Alexei 12                
     3) Perez, Giovanni 9               4) Anillo, Jorge 11               
                  24.13       50.41 (50.41)     1:15.02 (24.61)     1:42.66 (52.25)
        2:07.45 (24.79)     2:36.17 (53.51)     3:00.38 (24.21)     3:26.88 (50.71)
  5 Columbus (Miami)                                  3:34.78    3:33.44        
     1) Sreenan, Casey 11               2) Hicks, William 11              
     3) Sotil, Julen 11                 4) Oliveira, Kevin 9              
                  23.73       50.41 (50.41)     1:16.39 (25.98)     1:44.14 (53.73)
        2:09.63 (25.49)     2:38.58 (54.44)     3:05.05 (26.47)     3:33.44 (54.86)
  6 South Plantation                                  3:34.98    3:34.98        
     1) Montenegro, Roger 11            2) Gorena, Nick 12                
     3) Chen, CJ 10                     4) Vinci, Mike 12                 
                  25.80       53.75 (53.75)     1:18.84 (25.09)     1:45.99 (52.24)
        2:12.56 (26.57)     2:42.22 (56.23)     3:07.41 (25.19)     3:34.98 (52.76)
  7 Hialeah                                           3:37.55    3:36.49        
     1) Robert, Leonel 12               2) Rodriguez, Francisco 10        
     3) Fernandez, Javier 11            4) Escudero, Carlos 12            
                  26.25       53.80 (53.80)     1:19.88 (26.08)     1:47.90 (54.10)
        2:13.59 (25.69)     2:42.95 (55.05)     3:08.63 (25.68)     3:36.49 (53.54)
 -- Western                                           3:38.98         DQ        
     1) Williamson, Matt 9              2) Rodrigues, Matheus 11          
     3) Rodrigues, Vitor 9              4) Alford, Vincent 10             
                  26.32       55.71 (55.71)     1:20.74 (25.03)     1:49.66 (53.95)
        2:15.03 (25.37)     2:43.56 (53.90)     3:07.84 (24.28)          DQ (50.75)
Consolation Final
  9 South Broward                                     3:41.82    3:43.62        
     1) Martinez, Jair 9                2) Espinoza, Nilo 11              
     3) Rodriquez, Leonardo 10          4) Sanfilippo, Stephen 12         
                  58.14   1:25.84 (1:25.84)     1:58.31 (32.47)     2:23.10 (57.26)
        2:50.55 (27.45)     3:16.14 (53.04)     3:43.89 (27.75)     3:43.62 (27.48)
 10 Southwest Miami                                   3:45.10    3:44.71        
     1) Gonzalez, Alejandro 12          2) Le Jeune, Aaron 9              
     3) Dube, David 12                  4) Kearin, Brian 12               
                  27.47       58.34 (58.34)     1:26.00 (27.66)     1:54.91 (56.57)
        2:21.19 (26.28)     2:52.63 (57.72)     3:16.95 (24.32)     3:44.71 (52.08)
 11 Hialeah Miami Lakes                               3:48.90    3:47.66        
     1) Gonzalez, Joan 11               2) Garcia, Jhonny 11              
     3) Lee, Joshua 9                   4) Baron, John 12                 
                  26.11       55.89 (55.89)     1:25.06 (29.17)   1:56.82 (1:00.93)
        2:23.78 (26.96)     2:53.16 (56.34)     3:19.09 (25.93)     3:47.66 (54.50)
 12 Miami Beach                                       3:45.74    3:48.09        
     1) Cordovil, Guilermhe 12          2) Greulack, Ernesto 10           
     3) Mora, Jose 11                   4) Sergov, Alex 12                
                  27.15       57.47 (57.47)     1:25.35 (27.88)     1:54.95 (57.48)
        2:53.50 (58.55)   3:20.10 (1:25.15)     3:48.30 (28.20)     3:48.09 (27.99)
 13 Coral Reef (Miami)                                3:43.87    3:48.63        
     1) Montes, Alix 11                 2) Thompson, Ryan 10              
     3) Coppock, Calab 12               4) Chipi, Christopher 12          
                  28.59   1:02.08 (1:02.08)     1:29.94 (27.86)     2:00.50 (58.42)
        2:25.21 (24.71)     2:56.02 (55.52)     3:20.98 (24.96)     3:48.63 (52.61)
 14 Flanagan High School                              3:50.60    3:51.81        
     1) Brown, Daniel 11                2) Seow, Kyle 12                  
     3) Grimes, Daniel 12               4) Collett, Andrew 12             
                  27.52       56.66 (56.66)     1:25.86 (29.20)   2:23.59 (1:26.93)
        2:54.60 (31.01)   3:51.77 (1:28.18)      3:51.81 (0.04)                    
 15 Dr.Krop (Miami)                                   3:55.12    3:59.01        
     1) Duek, Thomas 12                 2) Nudel, David 11                
     3) Franklin, Jeffrey 10            4) Lossos, Chen 11                
                  28.26   1:01.79 (1:01.79)     1:30.06 (28.27)   2:02.62 (1:00.83)
        2:31.62 (29.00)   3:03.91 (1:01.29)     3:29.19 (25.28)     3:59.01 (55.10)
 -- Goleman (Miami)                                   3:50.60         NS        
     1) Javier, Jorge 11                2) Mendez, Julio 11               
     3) Moreno, Daniel 12               4) O'Neill, Jonathan 10           
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Bay                                       3:27.62    3:26.67        
     1) Santana, Mario JR               2) Huang, Mark SR                 
     3) Spire, Sean JR                  4) Sell, Tyler FR                 
                  24.72       52.13 (52.13)     1:17.04 (24.91)     1:44.62 (52.49)
        2:08.72 (24.10)     2:35.41 (50.79)     2:59.81 (24.40)     3:26.67 (51.26)
  2 Ferguson (Miami)                                  3:24.74    3:27.85        
     1) Simpson, Alejandro 11           2) Adan, Alexei 12                
     3) Perez, Giovanni 9               4) Anillo, Jorge 11               
                  24.76       50.84 (50.84)     1:16.34 (25.50)     1:44.49 (53.65)
        2:09.36 (24.87)     2:37.61 (53.12)     3:01.54 (23.93)     3:27.85 (50.24)
  3 Miami Palmetto                                    3:30.43    3:28.17        
     1) Luo, Edward 11                  2) Berman, Andrew 9               
     3) Martinez, Gabriel 11            4) Lichtner, Stephen 9            
                  23.66       49.70 (49.70)     1:15.48 (25.78)     1:43.78 (54.08)
        2:09.85 (26.07)     2:38.04 (54.26)     3:02.29 (24.25)     3:28.17 (50.13)
  4 St. Thomas Aquinas                                3:36.64    3:28.70        
     1) Armbrister, Shane SR            2) Guttierrez, Evan SR            
     3) Frey, Eric FR                   4) Tucci, Micheal SO              
                  24.88       51.50 (51.50)     1:15.13 (23.63)     1:41.20 (49.70)
        2:06.60 (25.40)     2:34.00 (52.80)     3:00.51 (26.51)     3:28.70 (54.70)
  5 Columbus (Miami)                                  3:29.60    3:34.78        
     1) Sreenan, Casey 11               2) Hicks, William 11              
     3) Sotil, Julen 11                 4) Oliveira, Kevin 9              
                  23.75       50.97 (50.97)     1:16.84 (25.87)     1:44.81 (53.84)
        2:10.40 (25.59)     2:39.36 (54.55)     3:06.29 (26.93)     3:34.78 (55.42)
  6 South Plantation                                  3:37.70    3:34.98        
     1) Montenegro, Roger 11            2) Chen, CJ 10                    
     3) Gorena, Nick 12                 4) Vinci, Mike 12                 
                  26.13       53.72 (53.72)     1:20.31 (26.59)     1:49.67 (55.95)
        2:14.84 (25.17)     2:42.78 (53.11)     3:07.64 (24.86)     3:34.98 (52.20)
  7 Hialeah                                           3:40.29    3:37.55        
     1) Robert, Leonel 12               2) Fernandez, Javier 11           
     3) Young, Edward 10                4) Escudero, Carlos 12            
                  26.68       53.94 (53.94)     1:20.84 (26.90)     1:48.93 (54.99)
        2:15.28 (26.35)     2:43.96 (55.03)     3:09.77 (25.81)     3:37.55 (53.59)
  8 Western                                           3:41.93    3:38.98        
     1) Williamson, Matt 9              2) Rodrigues, Vitor 9             
     3) Rodrigues, Matheus 11           4) Alford, Vincent 10             
                  27.02       55.94 (55.94)     1:21.96 (26.02)     1:50.70 (54.76)
        2:16.89 (26.19)     2:46.28 (55.58)     3:11.37 (25.09)     3:38.98 (52.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 South Broward                                     3:42.53    3:41.82        
     1) Martinez, Jair 9                2) Espinoza, Nilo 11              
     3) Rodriquez, Leonardo 10          4) Sanfilippo, Stephen 12         
                  28.05       58.61 (58.61)     1:26.07 (27.46)     1:57.12 (58.51)
        2:22.18 (25.06)     2:49.02 (51.90)     3:14.34 (25.32)     3:41.82 (52.80)
 10 Coral Reef (Miami)                                3:40.94    3:43.87        
     1) Montes, Alix 11                 2) Thompson, Ryan 10              
     3) Coppock, Calab 12               4) Chipi, Christopher 12          
                  26.91       56.78 (56.78)     1:23.81 (27.03)     1:54.83 (58.05)
        2:20.71 (25.88)     2:50.87 (56.04)     3:16.48 (25.61)     3:43.87 (53.00)
 11 Southwest Miami                                   3:47.32    3:45.10        
     1) Gonzalez, Alejandro 12          2) Le Jeune, Aaron 9              
     3) Dube, David 12                  4) Kearin, Brian 12               
                  27.19       57.86 (57.86)     1:25.97 (28.11)   2:04.79 (1:06.93)
        2:52.64 (47.85)   3:17.14 (1:12.35)     3:45.04 (27.90)     3:45.10 (27.96)
 12 Miami Beach                                       3:43.58    3:45.74        
     1) Cordovil, Guilermhe 12          2) Greulack, Ernesto 10           
     3) Mora, Jose 11                   4) Sergov, Alex 12                
                  27.45       57.87 (57.87)     1:25.25 (27.38)     1:54.78 (56.91)
        2:21.73 (26.95)     2:51.25 (56.47)     3:17.45 (26.20)     3:45.74 (54.49)
 13 Hialeah Miami Lakes                               3:53.35    3:48.90        
     1) Gonzalez, Joan 11               2) Roman, Jovanni 11              
     3) Baron, John 12                  4) Lee, Joshua 9                  
                  26.49       56.35 (56.35)   1:58.67 (1:02.32)                    
            2:53.53 ( )         3:19.86 ( )     3:48.84 (28.98)     3:48.90 (29.04)
 14 Flanagan High School                              4:01.74    3:50.60        
     1) Collett, Andrew 12              2) Brown, Daniel 11               
     3) Grimes, Daniel 12               4) Torres, Erick 12               
                  26.93       57.27 (57.27)     1:24.41 (27.14)     1:57.04 (59.77)
        2:24.38 (27.34)     2:55.25 (58.21)     3:22.53 (27.28)     3:50.60 (55.35)
 14 Goleman (Miami)                                   3:58.33    3:50.60        
     1) Javier, Jorge 11                2) Mendez, Julio 11               
     3) Moreno, Daniel 12               4) O'Neill, Jonathan 10           
                  27.05       56.53 (56.53)     1:23.89 (27.36)     1:54.63 (58.10)
        2:22.49 (27.86)     2:53.85 (59.22)     3:20.53 (26.68)     3:50.60 (56.75)
 16 Dr.Krop (Miami)                                   3:48.38    3:55.12        
     1) Nudel, David 11                 2) Franklin, Jeffrey 10           
     3) Lossos, Chen 11                 4) Duek, Thomas 12                
                  28.85   1:00.04 (1:00.04)     1:29.14 (29.10)   2:01.71 (1:01.67)
        2:27.42 (25.71)                             3:23.73 ( )         3:55.12 ( )
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Cypress Bay                         344   2. St. Thomas Aquinas                  289
  3. Miami Palmetto                      270   4. South Plantation                    179
  5. Cooper City                         142   6. Hialeah                             135
  7. Coral Reef (Miami)                  106   8. Southwest Miami                     104
  9. Ferguson (Miami)                     97  10. Dr.Krop (Miami)                      84
 11. Western                              63  12. Miami Beach                          42
 12. Miami Killian                        42  14. Miramar                              40
 15. Varela (Miami)                       38  16. Miami Coral Park                     37
 17. Coral Gables                         36  18. Lourdes (Miami)                      30
 19. Miami Springs                        27  20. Everglades                           25
 21. McArthur                             21  22. Miami Sunset                         20
 23. South Dade (Homestead)               19  24. Flanagan High School                 16
 25. Hollywood Hills                       4  26. Hialeah Miami Lakes                   3
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Cypress Bay                         345   2. St. Thomas Aquinas                  258
  3. Miami Palmetto                    235.5   4. Columbus (Miami)                    210
  5. Ferguson (Miami)                    162   6. Hialeah                             154
  7. Everglades                        125.5   8. Coral Reef (Miami)                  111
  9. South Broward                       110  10. South Plantation                     99
 11. Miami Killian                        77  12. Flanagan High School                 71
 13. Cooper City                          56  14. Western                              39
 15. Hialeah Miami Lakes                  38  16. Miami Southridge                     37
 17. Southwest Miami                      36  18. Miami Beach                          20
 18. Dr.Krop (Miami)                      20  20. Coral Gables                         14
 21. North Miami                          11  22. Miami Springs                        10
 23. Miami Coral Park                      3