2006 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, Regional 4

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/28/2006 10:30 AM
                            FHSAA Class 2A Region 4                            
                  Printed by our friends at Kinkos Boca Raton                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Boca Raton                                        1:57.42    1:55.78        
     1) Smith, Danielle FR              2) Merrill, Alison JR             
     3) Pike, Carly JR                  4) Williams, Charlotte SO         
                  29.26     1:01.52 (32.26)     1:29.07 (27.55)     1:55.78 (26.71)
  2 Lely (Naples)                                     2:00.20    1:58.27        
     1) Farhat, Mercedes                2) Blasneck, Wesley               
     3) Farhat, Louisa                  4) Su, Ling                       
                  30.55     1:03.70 (33.15)     1:32.75 (29.05)     1:58.27 (25.52)
  3 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:01.40    2:00.72        
     1) Davis, Lauren                   2) Gaidry, Alicia                 
     3) Franklin, Chelsea               4) Huffman, Abby                  
                  33.29     1:06.72 (33.43)     1:34.69 (27.97)     2:00.72 (26.03)
  4 Barron Collier(Naples)                            2:02.24    2:01.76        
     1) Stone, Alyssa 11                2) Alvarez, Stephanie 10          
     3) Gross, Cassie 9                 4) Weichelt, Sarah 12             
                  30.72     1:09.01 (38.29)     1:36.82 (27.81)     2:01.76 (24.94)
  5 Charlotte (Punta Gorda)                           2:01.44    2:01.99        
     1) Lee, Abigail SO                 2) Kloor, Michelle SR             
     3) Puska, Holly SR                 4) Gadowry, Michelle JR           
                  33.60     1:07.59 (33.99)     1:36.33 (28.74)     2:01.99 (25.66)
  6 South Fork (Stuart)                               2:05.35    2:03.56        
     1) Morris, Jillian 12              2) Dundy, Caitlyn 12              
     3) Newbold, Allison 9              4) Snow, Savannah 12              
                  29.61     1:07.29 (37.68)     1:38.11 (30.82)     2:03.56 (25.45)
  7 Martin County (Stuart)                            2:03.25    2:03.86        
     1) McIntyre, Katie 12              2) Randolph, Allison 9            
     3) Barcza, Heather 11              4) Alvord, Jessica 12             
                  31.91     1:08.85 (36.94)     1:36.69 (27.84)     2:03.86 (27.17)
 -- Lemon Bay (Englewood)                             2:04.14         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer - Misc
     1) Strauss, Lauren 10              2) Morrow, Brynn 12               
     3) Strauss, Ashlee 12              4) Ready, Nicole 12               
                  29.60     1:03.55 (33.95)     1:34.68 (31.13)          DQ (26.21)
Consolation Final
  9 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        2:06.50    2:05.83        
     1) Allen, Jenna 10                 2) Holley, Jessie 10              
     3) Lindsay, Mallory 10             4) Frick, Amanda 12               
                  32.32     1:06.26 (33.94)     1:38.08 (31.82)     2:05.83 (27.75)
 10 Gulf Coast (Naples)                               2:11.41    2:08.10        
     1) Jutras, Allison                 2) Mitchell, Lindsey              
     3) Errington, Julie                4) Germano, Kathryn               
                  31.41     1:08.26 (36.85)     1:38.50 (30.24)     2:08.10 (29.60)
 11 Palmetto Ridge (Naples)                           2:10.21    2:10.33        
     1) Eames, Morgan JR                2) Custodio, Anizza SO            
     3) Rionda, Corina FR               4) Callinan, Kayleigh FR          
                  32.64     1:08.60 (35.96)     1:41.11 (32.51)     2:10.33 (29.22)
 12 West Boca Raton                                   2:08.61    2:10.55        
     1) Oria, J.                        2) Dorundo, A.                    
     3) Sexton, J.                      4) Doeck, C.                      
                  34.31     1:11.74 (37.43)     1:43.53 (31.79)     2:10.55 (27.02)
 13 Pembroke Pines Charter H.S.                       2:11.43    2:12.31        
     1) DeBarros, Karine SO             2) DeChiara, Justine SR           
     3) Burts, Tracy SR                 4) Andres, Alexis SR              
                  34.66     1:14.71 (40.05)     1:43.03 (28.32)     2:12.31 (29.28)
 14 Northeast (Oakland Park)                          2:13.33    2:13.52        
     1) Gargum, Nadia JR                2) Bardelang, Aimee SR            
     3) Walkling, Stacey FR             4) Ponce, Maria SO                
                  31.95     1:10.97 (39.02)     1:43.92 (32.95)     2:13.52 (29.60)
 15 Riverdale (Fort Myers)                            2:16.66    2:13.88        
     1) Knighton, Marissa               2) Stowe, Nicole                  
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
                  45.03     1:14.99 (29.96)     1:44.20 (29.21)     2:13.88 (29.68)
 16 Fort Lauderdale                                   2:19.53    2:18.44        
     1) Braham, Anita FR                2) Roy-McMahon, Christine SO      
     3) Hall, Kelsey SR                 4) Wolfe, Annmarie SO             
                  37.54     1:15.98 (38.44)     1:47.81 (31.83)     2:18.44 (30.63)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Boca Raton                                        1:57.99    1:57.42        
     1) Smith, Danielle FR              2) Merrill, Alison JR             
     3) Pike, Carly JR                  4) Williams, Charlotte SO         
                  29.62     1:03.01 (33.39)     1:30.57 (27.56)     1:57.42 (26.85)
  2 Lely (Naples)                                     1:58.03    2:00.20        
     1) Farhat, Mercedes                2) Blasneck, Wesley               
     3) Farhat, Louisa                  4) Su, Ling                       
                  31.64     1:04.25 (32.61)     1:33.81 (29.56)     2:00.20 (26.39)
  3 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:00.38    2:01.40        
     1) Davis, Lauren                   2) Gaidry, Alicia                 
     3) Franklin, Chelsea               4) Huffman, Abby                  
                  33.21     1:07.23 (34.02)     1:35.32 (28.09)     2:01.40 (26.08)
  4 Charlotte (Punta Gorda)                           2:01.60    2:01.44        
     1) Lee, Abigail SO                 2) Kloor, Michelle SR             
     3) Puska, Holly SR                 4) Gadowry, Michelle JR           
                  33.40     1:07.54 (34.14)     1:36.01 (28.47)     2:01.44 (25.43)
  5 Barron Collier(Naples)                            2:01.59    2:02.24        
     1) Stone, Alyssa 11                2) Alvarez, Stephanie 10          
     3) Gross, Cassie 9                 4) Weichelt, Sarah 12             
                  31.38     1:08.64 (37.26)     1:36.59 (27.95)     2:02.24 (25.65)
  6 Martin County (Stuart)                            2:02.52    2:03.25        
     1) McIntyre, Katie 12              2) Randolph, Allison 9            
     3) Barcza, Heather 11              4) Alvord, Jessica 12             
                  31.42     1:07.89 (36.47)     1:36.42 (28.53)     2:03.25 (26.83)
  7 Lemon Bay (Englewood)                             2:02.70    2:04.14        
     1) Strauss, Lauren 10              2) Morrow, Brynn 12               
     3) Strauss, Ashlee 12              4) Keefe, Colby 11                
                  30.57     1:05.09 (34.52)     1:36.76 (31.67)     2:04.14 (27.38)
  8 South Fork (Stuart)                               2:03.09    2:05.35        
     1) Morris, Jillian 12              2) Dundy, Caitlyn 12              
     3) Newbold, Allison 9              4) Snow, Savannah 12              
                  30.02     1:08.15 (38.13)     1:38.80 (30.65)     2:05.35 (26.55)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        2:03.06    2:06.50        
     1) Allen, Jenna 10                 2) Holley, Jessie 10              
     3) Lindsay, Mallory 10             4) Frick, Amanda 12               
                  32.29     1:06.23 (33.94)     1:38.50 (32.27)     2:06.50 (28.00)
 10 West Boca Raton                                   2:10.09    2:08.61        
     1) Oria, J.                        2) Dorundo, A.                    
     3) Sexton, J.                      4) Doeck, C.                      
                  33.24     1:10.35 (37.11)     1:41.23 (30.88)     2:08.61 (27.38)
 11 Palmetto Ridge (Naples)                           2:08.00    2:10.21        
     1) Eames, Morgan JR                2) Custodio, Anizza SO            
     3) Rionda, Corina FR               4) Callinan, Kayleigh FR          
                  32.77     1:08.72 (35.95)     1:40.38 (31.66)     2:10.21 (29.83)
 12 Gulf Coast (Naples)                               2:06.64    2:11.41        
     1) Jutras, Allison                 2) Mitchell, Lindsey              
     3) Errington, Julie                4) Germano, Kathryn               
                  31.46     1:09.92 (38.46)     1:41.27 (31.35)     2:11.41 (30.14)
 13 Pembroke Pines Charter H.S.                       2:09.35    2:11.43        
     1) DeBarros, Karine SO             2) DeChiara, Justine SR           
     3) Burts, Tracy SR                 4) Andres, Alexis SR              
                  34.87     1:13.03 (38.16)     1:41.95 (28.92)     2:11.43 (29.48)
 14 Northeast (Oakland Park)                          2:11.31    2:13.33        
     1) Gargum, Nadia JR                2) Post, Carly SO                 
     3) Walkling, Stacey FR             4) Bardelang, Aimee SR            
                  32.14     1:18.47 (46.33)     1:43.00 (24.53)     2:13.33 (30.33)
 15 Riverdale (Fort Myers)                            2:12.51    2:16.66        
     1) Knighton, Marissa               2) Stowe, Nicole                  
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
                  38.49     1:16.34 (37.85)     1:46.38 (30.04)     2:16.66 (30.28)
 16 Fort Lauderdale                                   2:16.71    2:19.53        
     1) Braham, Anita FR                2) Roy-McMahon, Christine SO      
     3) Hall, Kelsey SR                 4) Wolfe, Annmarie SO             
                  38.02     1:15.50 (37.48)     1:47.30 (31.80)     2:19.53 (32.23)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:43.49    1:41.50        
     1) Arenson, Patrick JR             2) Araque, Carlos JR              
     3) Orozco, Sebastian JR            4) Morejon, Pablo SO              
                  26.46       54.16 (27.70)     1:18.88 (24.72)     1:41.50 (22.62)
  2 Gulf Coast (Naples)                               1:48.20    1:46.84        
     1) Broxson, Dustin                 2) Steyer, Christopher            
     3) Kidder, Daniel                  4) Nolton, James                  
                  28.40       58.84 (30.44)     1:24.65 (25.81)     1:46.84 (22.19)
  3 Naples                                            1:48.54    1:47.70        
     1) Sullivan, Paul                  2) Robinson, Hunter               
     3) Weiny, Cameron                  4) Casement, Alex                 
                  27.16       56.17 (29.01)     1:25.30 (29.13)     1:47.70 (22.40)
  4 Boca Raton                                        1:50.03    1:49.89        
     1) Bagshaw, Alexander FR           2) Shulga, Bogdan SR              
     3) Czaja, Stephen SO               4) Barden, Michael SR             
                  29.51     1:01.22 (31.71)     1:26.03 (24.81)     1:49.89 (23.86)
  5 Martin County (Stuart)                            1:50.28    1:50.98        
     1) Reardon, Jeff 9                 2) Connolly, Sean 11              
     3) Gates, Craig 11                 4) DeCosta, Jacob 9               
                  28.90       59.74 (30.84)     1:28.73 (28.99)     1:50.98 (22.25)
  6 Barron Collier(Naples)                            1:51.42    1:52.04        
     1) Thompson, Nick 10               2) Kasley, Ryan 12                
     3) Morgan, Samuel 9                4) Morris, Chad 11                
                  30.46     1:01.23 (30.77)     1:27.77 (26.54)     1:52.04 (24.27)
  7 Fort Lauderdale                                   1:51.33    1:52.44        
     1) Iriondo, Hibai SO               2) Widmer, Joel JR                
     3) Nein, Jordan SO                 4) Santek, Bryan SO               
                  28.79     1:01.55 (32.76)     1:28.73 (27.18)     1:52.44 (23.71)
  8 Pembroke Pines Charter H.S.                       1:52.41    1:53.17        
     1) Parada, Alex JR                 2) Quevedo, Miguel JR             
     3) Wlosek, Alex JR                 4) Silva, Andres SR               
                  29.49     1:02.81 (33.32)     1:28.71 (25.90)     1:53.17 (24.46)
Consolation Final
  9 South Fort Myers                                  1:55.21    1:55.93        
     1) Ruster-Mack, Josh               2) Messuri, Eric                  
     3) Ingram, Ricky                   4) Quackenbush, Chuck             
                  33.04     1:02.44 (29.40)     1:30.68 (28.24)     1:55.93 (25.25)
 10 Charlotte (Punta Gorda)                           1:55.59    1:56.56        
     1) Scott, Trevor FR                2) Hughes, Daniel FR              
     3) Tilka, Jack JR                  4) Lim, Jeffrey JR                
                  30.19     1:05.52 (35.33)     1:32.77 (27.25)     1:56.56 (23.79)
 11 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:55.63    1:59.13        
     1) Holley, Chris 11                2) Torres, Kris 10                
     3) Frick, Tommy 10                 4) Guttentag, Mike 12             
                  30.25     1:05.76 (35.51)     1:31.62 (25.86)     1:59.13 (27.51)
 12 Northeast (Oakland Park)                          2:00.42    1:59.39        
     1) Montero, Joris SR               2) Chiffoleau, Harold SO          
     3) Collette, Ted JR                4) Amicon, Kurtis SR              
                  30.99     1:05.19 (34.20)     1:35.28 (30.09)     1:59.39 (24.11)
 13 South Fork (Stuart)                               1:58.15    2:00.72        
     1) Casey, Matt 12                  2) Pohl, Mike 10                  
     3) Lindgren, Kevin 9               4) Snow, Glen 9                   
                  31.15     1:06.62 (35.47)     1:36.70 (30.08)     2:00.72 (24.02)
 14 Port Charlotte                                    2:00.63    2:01.53        
     1) Laroque, Steven SR              2) Higgins, Dennis SO             
     3) Harrison, Brandon FR            4) Saslow, Brendan SR             
                  31.76     1:07.73 (35.97)     1:36.59 (28.86)     2:01.53 (24.94)
 15 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:05.95    2:01.54        
     1) Smith, Paul                     2) Ferrie, Chris                  
     3) Ritz, Pieter                    4) Probus, Chris                  
                  29.46     1:06.29 (36.83)     1:33.41 (27.12)     2:01.54 (28.13)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:42.20    1:43.49        
     1) Arenson, Patrick JR             2) Araque, Carlos JR              
     3) Orozco, Sebastian JR            4) Morejon, Pablo SO              
                  26.95       55.89 (28.94)     1:20.78 (24.89)     1:43.49 (22.71)
  2 Gulf Coast (Naples)                               1:50.03    1:48.20        
     1) Broxson, Dustin                 2) Steyer, Christopher            
     3) Kidder, Daniel                  4) Nolton, James                  
                  28.01       59.45 (31.44)     1:25.84 (26.39)     1:48.20 (22.36)
  3 Naples                                            1:49.25    1:48.54        
     1) Sullivan, Paul                  2) Robinson, Hunter               
     3) Weiny, Cameron                  4) Casement, Alex                 
                  27.51       56.56 (29.05)     1:24.17 (27.61)     1:48.54 (24.37)
  4 Boca Raton                                        1:50.39    1:50.03        
     1) Bagshaw, Alexander FR           2) Shulga, Bogdan SR              
     3) Czaja, Stephen SO               4) Barden, Michael SR             
                  29.97     1:01.68 (31.71)     1:26.15 (24.47)     1:50.03 (23.88)
  5 Martin County (Stuart)                            1:52.86    1:50.28        
     1) Reardon, Jeff 9                 2) Gates, Craig 11                
     3) Johnson, Kevin 12               4) Kremser, Karl 12               
                  29.26       59.82 (30.56)     1:28.11 (28.29)     1:50.28 (22.17)
  6 Fort Lauderdale                                   1:54.38    1:51.33        
     1) Iriondo, Hibai SO               2) Widmer, Joel JR                
     3) Nein, Jordan SO                 4) Santek, Bryan SO               
                  28.52     1:00.84 (32.32)     1:27.99 (27.15)     1:51.33 (23.34)
  7 Barron Collier(Naples)                            1:51.41    1:51.42        
     1) Thompson, Nick 10               2) Kasley, Ryan 12                
     3) Morgan, Samuel 9                4) Morris, Chad 11                
                  29.43     1:00.57 (31.14)     1:26.81 (26.24)     1:51.42 (24.61)
  8 Pembroke Pines Charter H.S.                       1:52.19    1:52.41        
     1) Parada, Alex JR                 2) Quevedo, Miguel JR             
     3) Wlosek, Alex JR                 4) Silva, Andres SR               
                  29.27     1:02.26 (32.99)     1:28.25 (25.99)     1:52.41 (24.16)
-------------------------------------------------------------------------
  9 South Fort Myers                                  1:53.98    1:55.21        
     1) Ruster-Mack, Josh               2) Messuri, Eric                  
     3) Ingram, Ricky                   4) Quackenbush, Chuck             
                  32.62     1:02.09 (29.47)     1:30.46 (28.37)     1:55.21 (24.75)
 10 Charlotte (Punta Gorda)                           1:56.71    1:55.59        
     1) Scott, Trevor FR                2) Hughes, Daniel FR              
     3) Tilka, Jack JR                  4) Lim, Jeffrey JR                
                  29.54     1:04.68 (35.14)     1:31.38 (26.70)     1:55.59 (24.21)
 11 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:54.74    1:55.63        
     1) Holley, Chris 11                2) Torres, Kris 10                
     3) Frick, Tommy 10                 4) Guttentag, Mike 12             
                  27.71     1:02.92 (35.21)     1:28.17 (25.25)     1:55.63 (27.46)
 12 South Fork (Stuart)                               2:00.53    1:58.15        
     1) Casey, Matt 12                  2) Pohl, Mike 10                  
     3) Lindgren, Kevin 9               4) Snow, Glen 9                   
                  30.00     1:04.84 (34.84)     1:34.19 (29.35)     1:58.15 (23.96)
 13 Northeast (Oakland Park)                          1:56.95    2:00.42        
     1) Montero, Joris SR               2) Chiffoleau, Harold SO          
     3) Collette, Ted JR                4) Amicon, Kurtis SR              
                  31.19     1:06.51 (35.32)     1:36.21 (29.70)     2:00.42 (24.21)
 14 Port Charlotte                                    2:04.10    2:00.63        
     1) Laroque, Steven SR              2) Higgins, Dennis SO             
     3) Harrison, Brandon FR            4) Saslow, Brendan SR             
                  31.77     1:07.05 (35.28)     1:35.34 (28.29)     2:00.63 (25.29)
 15 Cypress Lake (Fort Myers)                         2:03.54    2:05.95        
     1) Smith, Paul                     2) Ferrie, Chris                  
     3) Ritz, Pieter                    4) Spradling, Tyler               
                  30.14     1:08.46 (38.32)     1:35.28 (26.82)     2:05.95 (30.67)
 -- Estero                                            2:06.95         NS        
     1) Dubrasky, Tayler JR             2) Perez, Eddwie SO               
     3) Langenhagen, Nils FR            4) Mason, Justin SR               
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Franklin, Chelsea            Cypress Lake         1:54.45    1:50.29 AA-A   
                  26.52       54.40 (27.88)     1:22.53 (28.13)     1:50.29 (27.76)
  2 Barcza, Heather           11 Martin County        1:59.80    1:56.90        
                  27.00       56.22 (29.22)     1:26.52 (30.30)     1:56.90 (30.38)
  3 Sands, Megan              SR Estero               1:59.79    1:57.73        
                  28.04       57.80 (29.76)     1:27.94 (30.14)     1:57.73 (29.79)
  4 Gadowry, Michelle         JR Charlotte            1:59.24    1:58.27        
                  28.09       58.12 (30.03)     1:28.68 (30.56)     1:58.27 (29.59)
  5 Blasneck, Wesley             Lely                 1:59.14    1:59.46        
                  28.07       58.37 (30.30)     1:29.18 (30.81)     1:59.46 (30.28)
  6 Allen, Jenna              10 Dwyer                2:05.38    2:02.80        
                  28.63       59.92 (31.29)     1:31.49 (31.57)     2:02.80 (31.31)
  7 Farhat, Louisa               Lely                 2:04.94    2:06.62        
                  28.60     1:00.17 (31.57)     1:33.35 (33.18)     2:06.62 (33.27)
 -- Ready, Nicole             12 Lemon Bay            2:03.18         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
                  28.58       59.59 (31.01)     1:31.15 (31.56)          DQ (31.42)
Consolation Final
  9 DeBarros, Karine          SO Pines Charter        2:09.95    2:06.26        
                  29.93     1:01.76 (31.83)     1:34.36 (32.60)     2:06.26 (31.90)
 10 Varga, Ashley             12 Lemon Bay            2:07.88    2:06.30        
                  29.27     1:01.40 (32.13)     1:34.21 (32.81)     2:06.30 (32.09)
 11 Merrill, Alison           JR Boca Raton           2:12.47    2:07.92        
                  29.12     1:01.13 (32.01)     1:34.50 (33.37)     2:07.92 (33.42)
 12 McIntyre, Katie           12 Martin County        2:07.34    2:08.23        
                  29.99     1:02.92 (32.93)     1:36.54 (33.62)     2:08.23 (31.69)
 13 Littlejohn, Alexa         SO Charlotte            2:09.12    2:08.45        
                  30.31     1:03.04 (32.73)     1:36.10 (33.06)     2:08.45 (32.35)
 14 Walkling, Stacey          FR Northeast            2:12.64    2:10.33        
                  29.88     1:03.20 (33.32)     1:37.07 (33.87)     2:10.33 (33.26)
 15 Gomez, Maria              JR Pines Charter        2:20.39    2:10.40        
                  30.21     1:03.10 (32.89)     1:37.13 (34.03)     2:10.40 (33.27)
 16 Serrato, N.                  West Boca Raton      2:14.78    2:15.91        
                  30.69     1:04.51 (33.82)     1:40.11 (35.60)     2:15.91 (35.80)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Franklin, Chelsea            Cypress Lake         1:50.71    1:54.45        
                  27.43       56.84 (29.41)     1:26.10 (29.26)     1:54.45 (28.35)
  2 Blasneck, Wesley             Lely                 2:02.69    1:59.14        
                  27.84       58.49 (30.65)     1:29.55 (31.06)     1:59.14 (29.59)
  3 Gadowry, Michelle         JR Charlotte            1:59.20    1:59.24        
                  28.06       58.64 (30.58)     1:29.40 (30.76)     1:59.24 (29.84)
  4 Sands, Megan              SR Estero               2:01.85    1:59.79        
                  28.30       58.36 (30.06)     1:29.21 (30.85)     1:59.79 (30.58)
  5 Barcza, Heather           11 Martin County        1:57.37    1:59.80        
                  27.90       58.04 (30.14)     1:29.07 (31.03)     1:59.80 (30.73)
  6 Ready, Nicole             12 Lemon Bay            2:04.20    2:03.18        
                  28.22       58.91 (30.69)     1:30.83 (31.92)     2:03.18 (32.35)
  7 Farhat, Louisa               Lely                 2:07.15    2:04.94        
                  29.15     1:00.23 (31.08)     1:32.93 (32.70)     2:04.94 (32.01)
  8 Allen, Jenna              10 Dwyer                2:02.05    2:05.38        
                  29.34     1:01.06 (31.72)     1:33.59 (32.53)     2:05.38 (31.79)
-------------------------------------------------------------------------
  9 McIntyre, Katie           12 Martin County        2:10.89    2:07.34        
                  29.55     1:01.36 (31.81)     1:34.93 (33.57)     2:07.34 (32.41)
 10 Varga, Ashley             12 Lemon Bay            2:09.69    2:07.88        
                  29.41     1:01.62 (32.21)     1:34.92 (33.30)     2:07.88 (32.96)
 11 Littlejohn, Alexa         SO Charlotte            2:10.18    2:09.12        
                  30.45     1:03.16 (32.71)     1:36.20 (33.04)     2:09.12 (32.92)
 12 DeBarros, Karine          SO Pines Charter        2:07.69    2:09.95        
                  29.84     1:01.99 (32.15)     1:35.82 (33.83)     2:09.95 (34.13)
 13 Merrill, Alison           JR Boca Raton           2:12.26    2:12.47        
                  29.44     1:03.26 (33.82)     1:38.11 (34.85)     2:12.47 (34.36)
 14 Walkling, Stacey          FR Northeast            2:11.51    2:12.64        
                  30.27     1:03.46 (33.19)     1:38.10 (34.64)     2:12.64 (34.54)
 15 Serrato, N.                  West Boca Raton      2:17.50    2:14.78        
                  29.99     1:04.01 (34.02)     1:39.61 (35.60)     2:14.78 (35.17)
 16 Gomez, Maria              JR Pines Charter        2:10.60    2:20.39        
                  30.63     1:04.84 (34.21)     1:40.80 (35.96)     2:20.39 (39.59)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Woody, Ashworth           JR Boca Raton           2:20.82    2:21.84        
                  32.93     1:09.44 (36.51)     1:46.01 (36.57)     2:21.84 (35.83)
 18 Lea, Rachael              SO Boca Raton           2:22.33    2:23.61        
                  33.77     1:09.23 (35.46)     1:47.03 (37.80)     2:23.61 (36.58)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Loesel, Andrea             9 Martin County        2:22.56    2:25.09        
                  32.59     1:09.68 (37.09)     1:47.67 (37.99)     2:25.09 (37.42)
 20 Shatters, Lindsey         12 Martin County        2:23.30    2:28.27        
                  33.23     1:11.44 (38.21)     1:50.39 (38.95)     2:28.27 (37.88)
 21 Jagusztyn, Ariel             Nova                 2:17.18    2:29.60        
                  31.20     1:06.59 (35.39)     1:44.95 (38.36)     2:29.60 (44.65)
 22 Marotta, Lisa             10 South Fork           2:29.83    2:29.92        
                  33.98     1:11.65 (37.67)     1:51.18 (39.53)     2:29.92 (38.74)
 23 Reynolds, Joelle          12 South Fork           2:41.55    2:38.03        
                  36.07     1:17.20 (41.13)     1:59.67 (42.47)     2:38.03 (38.36)
 24 Woodsmansee-Sabin, Charl   9 Treasure Coast       2:50.48    2:50.95        
                  35.05     1:16.85 (41.80)     2:03.90 (47.05)     2:50.95 (47.05)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Dubrasky, Tayler          JR Estero               1:48.30    1:45.47        
                  24.86       51.39 (26.53)     1:18.81 (27.42)     1:45.47 (26.66)
  2 Angelini, Claudio         10 Forest Hill          1:49.44    1:47.32        
                  24.68       51.78 (27.10)     1:19.82 (28.04)     1:47.32 (27.50)
  3 Sullivan, Paul               Naples               1:48.53    1:48.56        
                  25.83       53.11 (27.28)     1:21.19 (28.08)     1:48.56 (27.37)
  4 Gomez, Alberto            SR Pines Charter        1:51.56    1:49.87        
                  25.79       53.97 (28.18)     1:22.32 (28.35)     1:49.87 (27.55)
  5 Alvarez Burgos, Tulio     JR Belen Jesuit         1:54.87    1:51.83        
                  26.57       54.83 (28.26)     1:23.57 (28.74)     1:51.83 (28.26)
  6 Ritz, Pieter                 Cypress Lake         1:52.44    1:52.20        
                  26.03       54.15 (28.12)     1:23.43 (29.28)     1:52.20 (28.77)
  7 Iriondo, Hibai            SO Fort Lauderdale      1:53.29    1:52.55        
                  26.93       55.45 (28.52)     1:23.98 (28.53)     1:52.55 (28.57)
  8 Mishchenko, Peter            Nova                 1:54.22    1:52.88        
                  25.86       54.14 (28.28)     1:23.76 (29.62)     1:52.88 (29.12)
Consolation Final
  9 Caldwell, Nathan             Gulf Coast           1:54.92    1:53.38        
                  26.61       55.49 (28.88)     1:24.77 (29.28)     1:53.38 (28.61)
 10 Martinelli, Timothy       10 Sebastian River      1:55.51    1:53.65        
                  26.52       55.66 (29.14)     1:25.44 (29.78)     1:53.65 (28.21)
 11 Torres, Kris              10 Dwyer                1:59.96    1:59.19        
                  27.58       58.31 (30.73)     1:29.56 (31.25)     1:59.19 (29.63)
 12 Gardella, Travis             Gulf Coast           2:00.91    1:59.45        
                  27.85       58.15 (30.30)     1:29.23 (31.08)     1:59.45 (30.22)
 13 Silva, Andres             SR Pines Charter        2:00.83    2:00.36        
                  28.48       59.08 (30.60)     1:30.31 (31.23)     2:00.36 (30.05)
 14 Kumar, Amol               SO Charlotte            2:02.37    2:01.55        
                  28.33       59.30 (30.97)     1:30.83 (31.53)     2:01.55 (30.72)
 15 Dennis, Garrett           SO Boca Raton           2:03.50    2:02.46        
                  28.34       59.34 (31.00)     1:31.68 (32.34)     2:02.46 (30.78)
 16 Reardon, Jeff              9 Martin County        2:02.74    2:04.18        
                  27.65       58.73 (31.08)     1:31.28 (32.55)     2:04.18 (32.90)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dubrasky, Tayler          JR Estero               1:47.36    1:48.30        
                  25.61       53.20 (27.59)     1:20.98 (27.78)     1:48.30 (27.32)
  2 Sullivan, Paul               Naples               1:51.12    1:48.53        
                  25.69       53.18 (27.49)     1:21.07 (27.89)     1:48.53 (27.46)
  3 Angelini, Claudio         10 Forest Hill          1:48.26    1:49.44        
                  25.62       53.75 (28.13)     1:21.97 (28.22)     1:49.44 (27.47)
  4 Gomez, Alberto            SR Pines Charter        1:51.32    1:51.56        
                  26.23       54.96 (28.73)     1:23.86 (28.90)     1:51.56 (27.70)
  5 Ritz, Pieter                 Cypress Lake         1:50.37    1:52.44        
                  26.05       54.46 (28.41)     1:23.72 (29.26)     1:52.44 (28.72)
  6 Iriondo, Hibai            SO Fort Lauderdale      1:55.13    1:53.29        
                  26.81       55.05 (28.24)     1:24.02 (28.97)     1:53.29 (29.27)
  7 Mishchenko, Peter            Nova                 1:52.56    1:54.22        
                  26.55       55.23 (28.68)     1:25.00 (29.77)     1:54.22 (29.22)
  8 Alvarez Burgos, Tulio     JR Belen Jesuit         1:53.09    1:54.87        
                  26.70       55.11 (28.41)     1:24.62 (29.51)     1:54.87 (30.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caldwell, Nathan             Gulf Coast           1:55.53    1:54.92        
                  26.53       55.29 (28.76)     1:25.15 (29.86)     1:54.92 (29.77)
 10 Martinelli, Timothy       10 Sebastian River      1:55.64    1:55.51        
                  26.55       56.22 (29.67)     1:26.62 (30.40)     1:55.51 (28.89)
 11 Torres, Kris              10 Dwyer                1:58.65    1:59.96        
                  27.64       57.93 (30.29)     1:29.59 (31.66)     1:59.96 (30.37)
 12 Silva, Andres             SR Pines Charter        1:58.31    2:00.83        
                  27.18       57.56 (30.38)     1:28.72 (31.16)     2:00.83 (32.11)
 13 Gardella, Travis             Gulf Coast           1:58.30    2:00.91        
                  27.69       58.31 (30.62)     1:29.70 (31.39)     2:00.91 (31.21)
 14 Kumar, Amol               SO Charlotte            2:03.98    2:02.37        
                  28.30       59.29 (30.99)     1:31.01 (31.72)     2:02.37 (31.36)
 15 Reardon, Jeff              9 Martin County        2:03.67    2:02.74        
                  27.46       58.21 (30.75)     1:30.47 (32.26)     2:02.74 (32.27)
 16 Dennis, Garrett           SO Boca Raton           2:07.04    2:03.50        
                  28.25       59.57 (31.32)     1:31.43 (31.86)     2:03.50 (32.07)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shulga, Bogdan            SR Boca Raton           2:03.19    2:04.37        
                  27.32       57.91 (30.59)     1:30.61 (32.70)     2:04.37 (33.76)
 18 Wilson, Ryan              10 Barron Collier       2:08.19    2:04.68        
                  28.11       59.09 (30.98)     1:32.09 (33.00)     2:04.68 (32.59)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mastrapa, Rey             SR Belen Jesuit         2:04.74    2:05.87        
                  27.96       59.99 (32.03)     1:33.14 (33.15)     2:05.87 (32.73)
 20 Hughes, Daniel            FR Charlotte            2:07.24    2:06.00        
                  29.28     1:00.91 (31.63)     1:33.49 (32.58)     2:06.00 (32.51)
 21 Davis, Danny              10 Treasure Coast       2:14.38    2:14.97        
                  29.46     1:02.28 (32.82)     1:38.25 (35.97)     2:14.97 (36.72)
 22 Casey, Matt               12 South Fork           2:15.28    2:17.59        
                  30.99     1:05.65 (34.66)     1:42.02 (36.37)     2:17.59 (35.57)
 23 Hamshar, Sean             11 South Fork           2:32.73    2:29.45        
                  30.63     1:07.45 (36.82)     1:48.43 (40.98)     2:29.45 (41.02)
 24 Lay, Randall              12 South Fork           2:23.32    2:33.46        
                  31.27     1:09.04 (37.77)     1:51.09 (42.05)     2:33.46 (42.37)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Farhat, Mercedes             Lely                 2:16.85    2:14.45        
                  29.79     1:03.08 (33.29)     1:42.84 (39.76)     2:14.45 (31.61)
  2 Williams, Charlotte       SO Boca Raton           2:17.14    2:15.25        
                  29.43     1:05.16 (35.73)     1:43.98 (38.82)     2:15.25 (31.27)
  3 Nelson, Lindsey              Naples               2:17.48    2:16.60        
                  29.85     1:03.37 (33.52)     1:45.66 (42.29)     2:16.60 (30.94)
  4 Morris, Jillian           12 South Fork           2:19.99    2:16.81        
                  29.72     1:03.42 (33.70)     1:45.48 (42.06)     2:16.81 (31.33)
  5 Kloor, Michelle           SR Charlotte            2:18.98    2:18.92        
                  30.62     1:06.14 (35.52)     1:46.55 (40.41)     2:18.92 (32.37)
  6 Errington, Julie             Gulf Coast           2:26.11    2:22.32        
                  31.03     1:07.13 (36.10)     1:50.54 (43.41)     2:22.32 (31.78)
  7 Oria, J.                     West Boca Raton      2:23.34    2:22.46        
                  31.75     1:09.07 (37.32)     1:49.48 (40.41)     2:22.46 (32.98)
  8 Muniz, Bianca             FR Pines Charter        2:20.83    2:23.82        
                  31.73     1:08.34 (36.61)     1:50.79 (42.45)     2:23.82 (33.03)
Consolation Final
  9 Potiaumpai, Melanie       SO Boca Raton           2:30.86    2:30.02        
                  32.78     1:09.61 (36.83)     1:55.05 (45.44)     2:30.02 (34.97)
 10 Parker, Katie             FR Boca Raton           2:32.12    2:31.10        
                  32.04     1:13.16 (41.12)     1:57.48 (44.32)     2:31.10 (33.62)
 11 Heller, S.                   West Boca Raton      2:34.66    2:31.41        
                  35.44     1:13.08 (37.64)     1:57.42 (44.34)     2:31.41 (33.99)
 12 Coomer, Kelly             SR Estero               2:32.04    2:31.82        
                  32.85     1:11.68 (38.83)     1:57.65 (45.97)     2:31.82 (34.17)
 13 Lindsay, Mallory          10 Dwyer                2:39.34    2:33.35        
                  33.09     1:12.36 (39.27)     1:58.05 (45.69)     2:33.35 (35.30)
 14 Newbold, Allison           9 South Fork           2:36.85    2:37.41        
                  32.37     1:13.49 (41.12)     2:00.80 (47.31)     2:37.41 (36.61)
 15 Woody, Caitlin            FR Boca Raton           2:37.34    2:40.68        
                  34.79     1:14.86 (40.07)     2:02.80 (47.94)     2:40.68 (37.88)
 16 Stowe, Nicole                Riverdale            2:38.46    2:41.94        
                  34.35     1:16.93 (42.58)     2:05.62 (48.69)     2:41.94 (36.32)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Farhat, Mercedes             Lely                 2:14.31    2:16.85        
                  30.78     1:04.88 (34.10)     1:44.61 (39.73)     2:16.85 (32.24)
  2 Williams, Charlotte       SO Boca Raton           2:17.32    2:17.14        
                  29.57     1:05.41 (35.84)     1:45.06 (39.65)     2:17.14 (32.08)
  3 Nelson, Lindsey              Naples               2:19.00    2:17.48        
                  29.99     1:04.03 (34.04)     1:45.93 (41.90)     2:17.48 (31.55)
  4 Kloor, Michelle           SR Charlotte            2:20.13    2:18.98        
                  30.87     1:06.72 (35.85)     1:46.45 (39.73)     2:18.98 (32.53)
  5 Morris, Jillian           12 South Fork           2:18.74    2:19.99        
                  29.89     1:03.62 (33.73)     1:46.55 (42.93)     2:19.99 (33.44)
  6 Muniz, Bianca             FR Pines Charter        2:22.48    2:20.83        
                  30.80     1:07.42 (36.62)     1:48.58 (41.16)     2:20.83 (32.25)
  7 Oria, J.                     West Boca Raton      2:23.99    2:23.34        
                  31.89     1:08.84 (36.95)     1:49.78 (40.94)     2:23.34 (33.56)
  8 Errington, Julie             Gulf Coast           2:25.40    2:26.11        
                  31.24     1:08.51 (37.27)     1:53.09 (44.58)     2:26.11 (33.02)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Potiaumpai, Melanie       SO Boca Raton           2:28.95    2:30.86        
                  31.67     1:08.60 (36.93)     1:55.51 (46.91)     2:30.86 (35.35)
 10 Coomer, Kelly             SR Estero               2:31.85    2:32.04        
                  32.28     1:12.02 (39.74)     1:56.56 (44.54)     2:32.04 (35.48)
 11 Parker, Katie             FR Boca Raton           2:30.10    2:32.12        
                  31.65     1:14.35 (42.70)     1:58.12 (43.77)     2:32.12 (34.00)
 12 Heller, S.                   West Boca Raton      2:35.34    2:34.66        
                  35.70     1:13.79 (38.09)     1:58.94 (45.15)     2:34.66 (35.72)
 13 Newbold, Allison           9 South Fork           2:38.77    2:36.85        
                  31.62     1:11.29 (39.67)     1:59.76 (48.47)     2:36.85 (37.09)
 14 Woody, Caitlin            FR Boca Raton           2:39.27    2:37.34        
                  33.67     1:13.59 (39.92)     2:00.46 (46.87)     2:37.34 (36.88)
 15 Stowe, Nicole                Riverdale            2:37.31    2:38.46        
                  33.79     1:14.60 (40.81)     2:01.22 (46.62)     2:38.46 (37.24)
 16 Lindsay, Mallory          10 Dwyer                2:32.56    2:39.34        
                  32.61     1:13.95 (41.34)     2:02.81 (48.86)     2:39.34 (36.53)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Davie, Kim                FR Port Charlotte       2:39.92    2:39.55        
                  35.04     1:15.75 (40.71)     2:03.30 (47.55)     2:39.55 (36.25)
 18 Holden, Vickie             9 Martin County        2:43.91    2:40.44        
                  36.32     1:18.59 (42.27)     2:04.02 (45.43)     2:40.44 (36.42)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Horn, Rachel              FR Olympic Heights      2:39.89    2:41.20        
                  36.16     1:18.82 (42.66)     2:04.10 (45.28)     2:41.20 (37.10)
 20 Custodio, Anizza          SO Palmetto Ridge       2:39.74    2:43.36        
                  35.38     1:15.33 (39.95)     2:04.27 (48.94)     2:43.36 (39.09)
 21 Grofic, Katherine         11 Martin County        2:56.31    2:55.92        
                  36.38     1:20.34 (43.96)     2:14.17 (53.83)     2:55.92 (41.75)
 22 Streelman, Kelli          10 Okeechobee           2:54.31    2:58.96        
                  37.00     1:26.40 (49.40)     2:20.51 (54.11)     2:58.96 (38.45)
 23 Richards, Lindsey         10 Martin County        2:57.99    3:01.90        
                  41.48     1:24.51 (43.03)     2:22.52 (58.01)     3:01.90 (39.38)
 -- Keyser, Stephanie         10 Martin County        3:02.97         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  40.93     1:27.26 (46.33)     2:20.85 (53.59)          DQ (39.87)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Zomerfeld, Raymond        SR Belen Jesuit         2:02.27    2:00.04        
                  26.00       56.96 (30.96)     1:31.53 (34.57)     2:00.04 (28.51)
  2 Omana, Carlos             MS Belen Jesuit         2:05.02    2:01.18        
                  27.22       58.89 (31.67)     1:33.19 (34.30)     2:01.18 (27.99)
  3 Frick, Tommy              10 Dwyer                2:07.69    2:04.35        
                  26.31       57.42 (31.11)     1:35.42 (38.00)     2:04.35 (28.93)
  4 Snow, Glen                 9 South Fork           2:06.07    2:05.23        
                  26.89       59.48 (32.59)     1:36.77 (37.29)     2:05.23 (28.46)
  5 Alvarez Burgos, Orlando   SR Belen Jesuit         2:05.12    2:05.49        
                  26.70       59.49 (32.79)     1:36.30 (36.81)     2:05.49 (29.19)
  6 Lopez, Julio              SO Belen Jesuit         2:06.91    2:05.75        
                  27.47     1:01.22 (33.75)     1:36.82 (35.60)     2:05.75 (28.93)
  7 Stevenson, Harry             Lely                 2:06.80    2:05.92        
                  28.95     1:00.34 (31.39)     1:37.96 (37.62)     2:05.92 (27.96)
  8 Robinson, Hunter             Naples               2:07.82    2:09.24        
                  29.41     1:02.47 (33.06)     1:38.40 (35.93)     2:09.24 (30.84)
Consolation Final
  9 Parada, Alex              JR Pines Charter        2:10.29    2:09.45        
                  28.54     1:01.62 (33.08)     1:39.96 (38.34)     2:09.45 (29.49)
 10 Verderber, Kenneth        12 Sebastian River      2:12.60    2:10.53        
                  27.66     1:01.62 (33.96)     1:41.38 (39.76)     2:10.53 (29.15)
 11 Quesada, Randy               Baker                2:14.62    2:14.19        
                  27.78     1:02.88 (35.10)     1:43.12 (40.24)     2:14.19 (31.07)
 12 Messuri, Eric                South Fort Myers     2:18.99    2:17.24        
                  29.33     1:06.96 (37.63)     1:45.10 (38.14)     2:17.24 (32.14)
 13 Broxson, Dustin              Gulf Coast           2:17.88    2:17.68        
                  29.46     1:03.67 (34.21)     1:46.50 (42.83)     2:17.68 (31.18)
 14 Holley, Chris             11 Dwyer                2:09.51    2:17.89        
                  29.73     1:04.05 (34.32)     1:45.54 (41.49)     2:17.89 (32.35)
 15 Davis, Paul               11 Treasure Coast       2:18.17    2:19.14        
                  29.39     1:06.75 (37.36)     1:47.10 (40.35)     2:19.14 (32.04)
 16 Thompson, Nick            10 Barron Collier       2:18.87    2:21.37        
                  31.04     1:05.82 (34.78)     1:48.94 (43.12)     2:21.37 (32.43)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zomerfeld, Raymond        SR Belen Jesuit         2:01.63    2:02.27        
                  26.26       58.19 (31.93)     1:33.36 (35.17)     2:02.27 (28.91)
  2 Omana, Carlos             MS Belen Jesuit         2:04.35    2:05.02        
                  27.70     1:00.00 (32.30)     1:37.11 (37.11)     2:05.02 (27.91)
  3 Alvarez Burgos, Orlando   SR Belen Jesuit         2:07.16    2:05.12        
                  26.72     1:00.10 (33.38)     1:36.24 (36.14)     2:05.12 (28.88)
  4 Snow, Glen                 9 South Fork           2:08.54    2:06.07        
                  27.97     1:00.50 (32.53)     1:37.86 (37.36)     2:06.07 (28.21)
  5 Stevenson, Harry             Lely                 2:11.09    2:06.80        
                  28.41     1:00.40 (31.99)     1:38.11 (37.71)     2:06.80 (28.69)
  6 Lopez, Julio              SO Belen Jesuit         2:07.13    2:06.91        
                  27.52     1:01.64 (34.12)     1:37.62 (35.98)     2:06.91 (29.29)
  7 Frick, Tommy              10 Dwyer                2:05.12    2:07.69        
                  26.68       58.64 (31.96)     1:38.83 (40.19)     2:07.69 (28.86)
  8 Robinson, Hunter             Naples               2:08.12    2:07.82        
                  29.72     1:02.64 (32.92)     1:38.21 (35.57)     2:07.82 (29.61)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holley, Chris             11 Dwyer                2:08.17    2:09.51        
                  27.80     1:00.41 (32.61)     1:40.11 (39.70)     2:09.51 (29.40)
 10 Parada, Alex              JR Pines Charter        2:09.09    2:10.29        
                  28.18     1:01.26 (33.08)     1:40.50 (39.24)     2:10.29 (29.79)
 11 Verderber, Kenneth        12 Sebastian River      2:11.86    2:12.60        
                  27.69     1:01.74 (34.05)     1:41.89 (40.15)     2:12.60 (30.71)
 12 Quesada, Randy               Baker                2:11.10    2:14.62        
                  27.68     1:02.39 (34.71)     1:42.17 (39.78)     2:14.62 (32.45)
 13 Broxson, Dustin              Gulf Coast           2:24.83    2:17.88        
                  29.40     1:03.03 (33.63)     1:45.34 (42.31)     2:17.88 (32.54)
 14 Davis, Paul               11 Treasure Coast       2:18.25    2:18.17        
                  29.47     1:05.76 (36.29)     1:46.49 (40.73)     2:18.17 (31.68)
 15 Thompson, Nick            10 Barron Collier       2:17.74    2:18.87        
                  29.80     1:04.39 (34.59)     1:47.51 (43.12)     2:18.87 (31.36)
 16 Messuri, Eric                South Fort Myers     2:14.87    2:18.99        
                  29.28     1:06.88 (37.60)     1:45.47 (38.59)     2:18.99 (33.52)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kidder, Daniel               Gulf Coast           2:18.22    2:20.17        
                  28.37     1:04.55 (36.18)     1:47.67 (43.12)     2:20.17 (32.50)
 18 Widmer, Joel              JR Fort Lauderdale      2:16.97    2:20.30        
                  30.59     1:07.13 (36.54)     1:46.19 (39.06)     2:20.30 (34.11)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smith, Paul                  Cypress Lake         2:17.40    2:21.16        
                  29.86     1:04.61 (34.75)     1:47.94 (43.33)     2:21.16 (33.22)
 20 Gates, Craig              11 Martin County        2:21.40    2:22.71        
                  29.22     1:05.92 (36.70)     1:46.47 (40.55)     2:22.71 (36.24)
 21 Pack, Josh                SR Boca Raton           2:25.16    2:26.47        
                  30.86     1:08.81 (37.95)     1:51.87 (43.06)     2:26.47 (34.60)
 22 Connolly, Sean            11 Martin County        2:33.80    2:31.60        
                  29.73     1:08.47 (38.74)     1:56.29 (47.82)     2:31.60 (35.31)
 23 Kremser, Derek             9 Martin County        2:45.21    2:44.51        
                  34.22     1:15.42 (41.20)     2:06.55 (51.13)     2:44.51 (37.96)
 -- Quevedo, Miguel           JR Pines Charter        2:27.91         DQ        
      One hand touch - breast
                  30.34     1:08.93 (38.59)     1:51.46 (42.53)          DQ (36.54)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wagner, Madison              South Fort Myers       25.43      24.89        
  2 Errington, Lisa              Gulf Coast             25.19      25.05        
  3 Weichelt, Sarah           12 Barron Collier         25.18      25.24        
  4 Caruso, Danielle          JR Boca Raton             25.28      25.31        
  5 Powell, Sierra            10 Lemon Bay              25.52      25.63        
  6 Su, Ling                     Lely                   26.38      26.26        
  7 Davis, Soyriah               Nova                   26.52      26.35        
  8 Whitehouse, Emileigh       9 Sebastian River        26.52      26.58        
Consolation Final
  9 Huffman, Abby                Cypress Lake           26.67      26.10        
 10 Snow, Savannah            12 South Fork             26.57      26.38        
 11 Strauss, Lauren           10 Lemon Bay              26.73      27.01        
 12 Hunter, Brittany             Gulf Coast             26.52      27.11        
 13 Cullinane, Shannon        JR Boca Raton             26.61      27.15        
 14 Wright, Whitney              Nova                   27.42      27.20        
 15 Alvord, Jessica           12 Martin County          27.46      27.69        
 16 Faris, Taylor             FR Boca Raton             27.20      27.98        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weichelt, Sarah           12 Barron Collier         25.47      25.18        
  2 Errington, Lisa              Gulf Coast             25.84      25.19        
  3 Caruso, Danielle          JR Boca Raton             25.56      25.28        
  4 Wagner, Madison              South Fort Myers       24.97      25.43        
  5 Powell, Sierra            10 Lemon Bay              25.54      25.52        
  6 Su, Ling                     Lely                   26.08      26.38        
  7 Davis, Soyriah               Nova                   26.09      26.52        
  8 Whitehouse, Emileigh       9 Sebastian River        26.36     J26.52        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hunter, Brittany             Gulf Coast             26.41     J26.52        
 10 Snow, Savannah            12 South Fork             26.15      26.57        
 11 Cullinane, Shannon        JR Boca Raton             26.60      26.61        
 12 Huffman, Abby                Cypress Lake           26.09      26.67        
 13 Strauss, Lauren           10 Lemon Bay              26.26      26.73        
 14 Faris, Taylor             FR Boca Raton             27.33      27.20        
 15 Wright, Whitney              Nova                   26.82      27.42        
 16 Alvord, Jessica           12 Martin County          27.27      27.46        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Doeck, C.                    West Boca Raton        27.34      27.70        
 18 DeChiara, Justine         SR Pines Charter          28.04      28.58        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kuipers, Allison          10 Okeechobee             29.95      29.98        
 20 Marotta, Lisa             10 South Fork             29.96      30.54        
 21 Kenney, Nicole            11 Martin County          30.56      31.13        
 22 Murray, Amanda             9 Dwyer                  31.42      31.22        
 23 Frick, Amanda             12 Dwyer                  28.46      32.95        
 -- Ring, Jacqueline          SO Boca Raton             26.26         NS        
 
Event 7S  Girls 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Davis, Soyriah               Nova                      NT      26.19        
  2 Whitehouse, Emileigh       9 Sebastian River           NT      26.36        
  3 Hunter, Brittany             Gulf Coast                NT      26.37        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kremser, Karl             12 Martin County          22.18      21.86        
  2 Humphrey, David           10 Sebastian River        22.37      22.01        
  3 Morejon, Pablo            SO Belen Jesuit           22.41      22.50        
  4 Fermin, Anthony              Nova                   23.36      22.71        
  5 Nolton, James                Gulf Coast             22.75      22.72        
  6 McKay, Darren             SR Northeast              22.71      22.79        
  7 Meyer, Jordan                Riverdale              23.47      23.36        
  8 Simauchi, Andres          SO Belen Jesuit           23.49      23.42        
Consolation Final
  9 Falcon, Alejandro         JR Pines Charter          23.82      23.88        
 10 Wlosek, Alex              JR Pines Charter          23.86      24.09        
 11 Barden, Michael           SR Boca Raton             24.24      24.29        
 12 Knudson, Brian            10 Sebastian River        24.41      24.45        
 13 Di Scuillo, Derek            Riverdale              24.38      24.50        
 14 Santek, Bryan             SO Fort Lauderdale        24.28      24.54        
 15 Saslow, Brendan           SR Port Charlotte         24.42      24.58        
 16 Steyer, Christopher          Gulf Coast             24.72      25.06        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kremser, Karl             12 Martin County          21.91      22.18        
  2 Humphrey, David           10 Sebastian River        22.54      22.37        
  3 Morejon, Pablo            SO Belen Jesuit           22.80      22.41        
  4 McKay, Darren             SR Northeast              22.93      22.71        
  5 Nolton, James                Gulf Coast             23.32      22.75        
  6 Fermin, Anthony              Nova                   22.74      23.36        
  7 Meyer, Jordan                Riverdale              24.00      23.47        
  8 Simauchi, Andres          SO Belen Jesuit           24.38      23.49        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Falcon, Alejandro         JR Pines Charter          24.42      23.82        
 10 Wlosek, Alex              JR Pines Charter          23.73      23.86        
 11 Barden, Michael           SR Boca Raton             24.14      24.24        
 12 Santek, Bryan             SO Fort Lauderdale        24.45      24.28        
 13 Di Scuillo, Derek            Riverdale              24.81      24.38        
 14 Knudson, Brian            10 Sebastian River        24.54      24.41        
 15 Saslow, Brendan           SR Port Charlotte         24.43      24.42        
 16 Steyer, Christopher          Gulf Coast             25.61      24.72        
-------------------------------------------------------------------------
 17 DeCosta, Jacob             9 Martin County          25.31      25.12        
 18 Shadley, Cody                Naples                 25.51      25.13        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ingram, Ricky                South Fort Myers       25.01      25.25        
 20 Poirier, Mitch            10 South Fork             27.67      26.70        
 21 Barring, Ryan             12 Sebastian River        29.62      28.01        
 22 Frigo, Jared              10 Forest Hill            28.52      28.85        
 -- Quackenbush, Chuck           South Fort Myers       24.32         DQ        
      False start
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vanderark, Taylor         12 Martin County         473.20     395.00        
  2 Frick, Amanda             12 Dwyer                 455.10     354.05        
  3 Lee, Katherine               Nova                  357.40     334.75        
  4 Sadez, Sasha              12 Barron Collier        333.45     319.10        
  5 Grimes, Ashley             9 Barron Collier        364.25     317.60        
  6 Wagner, Cassie            11 Lemon Bay             290.15     259.10        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciesielski, Ronald           Gulf Coast            376.95     308.70        
  2 Taveras, Benny            SO Northeast             307.25     300.15        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Pike, Carly               JR Boca Raton           1:00.64    1:00.47        
                  28.33     1:00.47 (32.14)                                        
  2 Gross, Cassie              9 Barron Collier       1:01.29    1:01.08        
                  29.10     1:01.08 (31.98)                                        
  3 Williams, Charlotte       SO Boca Raton           1:01.85    1:01.87        
                  29.11     1:01.87 (32.76)                                        
  4 Paladini, Hannah             Riverdale            1:03.95    1:02.27        
                  29.07     1:02.27 (33.20)                                        
  5 Puska, Holly              SR Charlotte            1:02.90    1:02.60        
                  29.13     1:02.60 (33.47)                                        
  6 Burts, Tracy              SR Pines Charter        1:02.64    1:02.73        
                  29.20     1:02.73 (33.53)                                        
  7 Holley, Jessie            10 Dwyer                1:03.17    1:02.74        
                  29.58     1:02.74 (33.16)                                        
  8 Farhat, Louisa               Lely                 1:03.16    1:02.98        
                  28.93     1:02.98 (34.05)                                        
Consolation Final
  9 Su, Ling                     Lely                 1:05.42    1:04.44        
                  30.13     1:04.44 (34.31)                                        
 10 Parker, Katie             FR Boca Raton           1:04.87    1:05.07        
                  30.76     1:05.07 (34.31)                                        
 11 Errington, Julie             Gulf Coast           1:06.45    1:05.48        
                  30.73     1:05.48 (34.75)                                        
 12 Sexton, J.                   West Boca Raton      1:06.92    1:06.37        
                  31.46     1:06.37 (34.91)                                        
 13 Cooper, Emily                South Fort Myers     1:07.66    1:08.58        
                  31.79     1:08.58 (36.79)                                        
 14 Gossett, Myrriah          SR Port Charlotte       1:08.94    1:08.86        
                  33.01     1:08.86 (35.85)                                        
 15 Dundy, Caitlyn            12 South Fork           1:09.01    1:10.66        
                  32.11     1:10.66 (38.55)                                        
 16 Hamilton, Claire          FR Pines Charter        1:10.60    1:11.39        
                  33.63     1:11.39 (37.76)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pike, Carly               JR Boca Raton           1:01.68    1:00.64        
                  28.08     1:00.64 (32.56)                                        
  2 Gross, Cassie              9 Barron Collier       1:01.34    1:01.29        
                  29.37     1:01.29 (31.92)                                        
  3 Williams, Charlotte       SO Boca Raton           1:01.16    1:01.85        
                  29.13     1:01.85 (32.72)                                        
  4 Burts, Tracy              SR Pines Charter        1:02.63    1:02.64        
                  29.39     1:02.64 (33.25)                                        
  5 Puska, Holly              SR Charlotte            1:02.55    1:02.90        
                  29.33     1:02.90 (33.57)                                        
  6 Farhat, Louisa               Lely                 1:04.04    1:03.16        
                  29.68     1:03.16 (33.48)                                        
  7 Holley, Jessie            10 Dwyer                1:02.65    1:03.17        
                  29.48     1:03.17 (33.69)                                        
  8 Paladini, Hannah             Riverdale            1:03.16    1:03.95        
                  29.44     1:03.95 (34.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Parker, Katie             FR Boca Raton           1:05.41    1:04.87        
                  30.81     1:04.87 (34.06)                                        
 10 Su, Ling                     Lely                 1:05.15    1:05.42        
                  30.12     1:05.42 (35.30)                                        
 11 Errington, Julie             Gulf Coast           1:05.87    1:06.45        
                  31.06     1:06.45 (35.39)                                        
 12 Sexton, J.                   West Boca Raton      1:08.67    1:06.92        
                  31.16     1:06.92 (35.76)                                        
 13 Cooper, Emily                South Fort Myers     1:08.55    1:07.66        
                  31.52     1:07.66 (36.14)                                        
 14 Gossett, Myrriah          SR Port Charlotte       1:09.38    1:08.94        
                  32.83     1:08.94 (36.11)                                        
 15 Dundy, Caitlyn            12 South Fork           1:07.89    1:09.01        
                  31.03     1:09.01 (37.98)                                        
 16 Hamilton, Claire          FR Pines Charter        1:12.35    1:10.60        
                  32.30     1:10.60 (38.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Newbold, Allison           9 South Fork           1:13.45    1:11.54        
                  32.29     1:11.54 (39.25)                                        
 18 Ingram, Alyssa               Nova                 1:20.07    1:17.70        
                  36.03     1:17.70 (41.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barnes, Rebecca           12 Okeechobee           1:20.46    1:18.99        
                  36.66     1:18.99 (42.33)                                        
 20 Shatters, Lindsey         12 Martin County        1:19.56    1:21.05        
                  36.62     1:21.05 (44.43)                                        
 21 Blotnick, Megan           11 Martin County        1:22.49    1:23.33        
                  38.25     1:23.33 (45.08)                                        
 22 Barnes, Randi             10 Okeechobee           1:22.77    1:23.67        
                  37.14     1:23.67 (46.53)                                        
 23 Keyser, Stephanie         10 Martin County        1:25.72    1:28.35        
                  41.15     1:28.35 (47.20)                                        
 -- Holmes, Robin                Nova                 1:16.61         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Orozco, Sebastian         JR Belen Jesuit           54.63      53.86        
                  24.99       53.86 (28.87)                                        
  2 Lopez Cantera, Victor     JR Belen Jesuit           55.56      53.93        
                  25.34       53.93 (28.59)                                        
  3 Czaja, Stephen            SO Boca Raton             55.95      55.45        
                  26.05       55.45 (29.40)                                        
  4 Gallagher, Patrick           Riverdale              57.22      56.19        
                  26.11       56.19 (30.08)                                        
  5 Frick, Tommy              10 Dwyer                  57.12      56.32        
                  26.50       56.32 (29.82)                                        
  6 Alvarez Burgos, Orlando   SR Belen Jesuit           56.66      56.46        
                  26.56       56.46 (29.90)                                        
  7 Morgan, Samuel             9 Barron Collier         56.21      56.74        
                  26.70       56.74 (30.04)                                        
  8 Verderber, Kenneth        12 Sebastian River        57.07      57.14        
                  26.86       57.14 (30.28)                                        
Consolation Final
  9 Ortiz, Pablo                 Nova                   58.36      58.17        
                  27.15       58.17 (31.02)                                        
 10 Wlosek, Alex              JR Pines Charter          57.85      58.20        
                  27.44       58.20 (30.76)                                        
 11 Kidder, Daniel               Gulf Coast             59.33      58.41        
                  27.43       58.41 (30.98)                                        
 12 Quesada, Randy               Baker                  58.26      58.86        
                  27.65       58.86 (31.21)                                        
 13 Allison, John                Nova                   57.85      59.11        
                  27.49       59.11 (31.62)                                        
 14 Lopez, Juan               SO Belen Jesuit         1:01.39    1:00.41        
                  27.98     1:00.41 (32.43)                                        
 15 Tilka, Jack               JR Charlotte            1:00.01    1:01.23        
                  28.73     1:01.23 (32.50)                                        
 16 Thompson, Nick            10 Barron Collier       1:02.08    1:12.62        
                  32.14     1:12.62 (40.48)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Orozco, Sebastian         JR Belen Jesuit           54.48      54.63        
                  25.18       54.63 (29.45)                                        
  2 Lopez Cantera, Victor     JR Belen Jesuit           54.65      55.56        
                  26.13       55.56 (29.43)                                        
  3 Czaja, Stephen            SO Boca Raton             54.36      55.95        
                  26.23       55.95 (29.72)                                        
  4 Morgan, Samuel             9 Barron Collier         56.10      56.21        
                  27.03       56.21 (29.18)                                        
  5 Alvarez Burgos, Orlando   SR Belen Jesuit           57.31      56.66        
                  26.57       56.66 (30.09)                                        
  6 Verderber, Kenneth        12 Sebastian River        57.29      57.07        
                  27.24       57.07 (29.83)                                        
  7 Frick, Tommy              10 Dwyer                  55.99      57.12        
                  26.72       57.12 (30.40)                                        
  8 Gallagher, Patrick           Riverdale              56.10      57.22        
                  26.26       57.22 (30.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wlosek, Alex              JR Pines Charter          58.38      57.85        
                  26.89       57.85 (30.96)                                        
  9 Allison, John                Nova                   59.70      57.85        
                  26.73       57.85 (31.12)                                        
 11 Quesada, Randy               Baker                  58.26      58.26        
                  27.31       58.26 (30.95)                                        
 12 Ortiz, Pablo                 Nova                   57.75      58.36        
                  26.90       58.36 (31.46)                                        
 13 Kidder, Daniel               Gulf Coast           1:01.58      59.33        
                  27.37       59.33 (31.96)                                        
 14 Tilka, Jack               JR Charlotte            1:00.98    1:00.01        
                  27.73     1:00.01 (32.28)                                        
 15 Lopez, Juan               SO Belen Jesuit         1:01.27    1:01.39        
                  28.73     1:01.39 (32.66)                                        
 16 Thompson, Nick            10 Barron Collier       1:04.06    1:02.08        
                  28.95     1:02.08 (33.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Loesel, Shawn             12 Martin County        1:06.38    1:02.89        
                  28.90     1:02.89 (33.99)                                        
 18 Higgins, Dennis           SO Port Charlotte       1:04.68    1:03.42        
                  28.95     1:03.42 (34.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Weiny, Cameron               Naples               1:05.51    1:04.49        
                  29.86     1:04.49 (34.63)                                        
 20 Lindgren, Kevin            9 South Fork           1:04.71    1:04.51        
                  29.58     1:04.51 (34.93)                                        
 21 Johnson, Kevin            12 Martin County        1:08.75    1:06.74        
                  30.19     1:06.74 (36.55)                                        
 22 Aviles, Jonathan          10 Treasure Coast       1:07.81    1:06.77        
                  30.37     1:06.77 (36.40)                                        
 23 Connolly, Sean            11 Martin County        1:13.07    1:07.67        
                  29.90     1:07.67 (37.77)                                        
 24 Poirier, Mitch            10 South Fork           1:16.69    1:18.04        
                  35.10     1:18.04 (42.94)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wagner, Madison              South Fort Myers       54.49      53.81        
                  25.90       53.81 (27.91)                                        
  2 Barcza, Heather           11 Martin County          54.81      55.12        
                  26.72       55.12 (28.40)                                        
  3 Weichelt, Sarah           12 Barron Collier         55.70      55.27        
                  26.66       55.27 (28.61)                                        
  4 Errington, Lisa              Gulf Coast             55.85      55.74        
                  26.79       55.74 (28.95)                                        
  5 Powell, Sierra            10 Lemon Bay              56.27      56.11        
                  27.10       56.11 (29.01)                                        
  6 Huffman, Abby                Cypress Lake           57.25      56.34        
                  27.30       56.34 (29.04)                                        
  7 Caruso, Danielle          JR Boca Raton             57.77      57.39        
                  27.29       57.39 (30.10)                                        
  8 Snow, Savannah            12 South Fork             58.03      57.62        
                  27.19       57.62 (30.43)                                        
Consolation Final
  9 Doeck, C.                    West Boca Raton      1:00.30      58.30        
                  28.58       58.30 (29.72)                                        
 10 Rudolph, Raquel              Lely                   59.77      58.63        
                  28.09       58.63 (30.54)                                        
 11 Hunter, Brittany             Gulf Coast             59.60      59.89        
                  28.96       59.89 (30.93)                                        
 12 Walkling, Stacey          FR Northeast              59.73      59.90        
                  28.65       59.90 (31.25)                                        
 12 Varga, Ashley             12 Lemon Bay              58.54      59.90        
                  28.36       59.90 (31.54)                                        
 14 Alvord, Jessica           12 Martin County          59.37    1:00.29        
                  28.80     1:00.29 (31.49)                                        
 15 Davis, Soyriah               Nova                   59.30    1:03.69        
                  29.31     1:03.69 (34.38)                                        
 16 Wright, Whitney              Nova                   59.98    1:04.34        
                  30.59     1:04.34 (33.75)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wagner, Madison              South Fort Myers       53.61      54.49        
                  26.15       54.49 (28.34)                                        
  2 Barcza, Heather           11 Martin County          55.47      54.81        
                  26.74       54.81 (28.07)                                        
  3 Weichelt, Sarah           12 Barron Collier         54.85      55.70        
                  27.15       55.70 (28.55)                                        
  4 Errington, Lisa              Gulf Coast             56.40      55.85        
                  27.16       55.85 (28.69)                                        
  5 Powell, Sierra            10 Lemon Bay              55.40      56.27        
                  27.17       56.27 (29.10)                                        
  6 Huffman, Abby                Cypress Lake           56.48      57.25        
                  27.55       57.25 (29.70)                                        
  7 Caruso, Danielle          JR Boca Raton             56.41      57.77        
                  27.30       57.77 (30.47)                                        
  8 Snow, Savannah            12 South Fork             57.46      58.03        
                  27.55       58.03 (30.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Varga, Ashley             12 Lemon Bay              59.91      58.54        
                  28.22       58.54 (30.32)                                        
 10 Davis, Soyriah               Nova                   58.12      59.30        
                  28.01       59.30 (31.29)                                        
 11 Alvord, Jessica           12 Martin County          59.19      59.37        
                  28.64       59.37 (30.73)                                        
 12 Hunter, Brittany             Gulf Coast           1:00.00      59.60        
                  28.50       59.60 (31.10)                                        
 13 Walkling, Stacey          FR Northeast            1:00.08      59.73        
                  28.70       59.73 (31.03)                                        
 14 Rudolph, Raquel              Lely                 1:02.46      59.77        
                  28.23       59.77 (31.54)                                        
 15 Wright, Whitney              Nova                   59.26      59.98        
                  28.71       59.98 (31.27)                                        
 16 Doeck, C.                    West Boca Raton      1:00.12    1:00.30        
                  28.95     1:00.30 (31.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Faris, Taylor             FR Boca Raton           1:00.62    1:00.92        
                  29.52     1:00.92 (31.40)                                        
 18 Lindsay, Mallory          10 Dwyer                1:01.94    1:02.71        
                  29.76     1:02.71 (32.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cullinane, Shannon        JR Boca Raton           1:01.61    1:04.48        
                  30.91     1:04.48 (33.57)                                        
 20 Loesel, Andrea             9 Martin County        1:05.68    1:04.90        
                  30.82     1:04.90 (34.08)                                        
 21 Conway, Jillian           10 Sebastian River      1:06.18    1:06.73        
                  31.64     1:06.73 (35.09)                                        
 22 Streelman, Kelli          10 Okeechobee           1:06.56    1:08.49        
                  33.04     1:08.49 (35.45)                                        
 -- Ring, Jacqueline          SO Boca Raton             57.04         DQ        
      Missed Event Penalty
 -- Karabasevic, Alex         11 Dwyer                1:06.00         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kremser, Karl             12 Martin County          49.05      47.94        
                  23.06       47.94 (24.88)                                        
  2 Humphrey, David           10 Sebastian River        49.57      48.21        
                  23.54       48.21 (24.67)                                        
  3 Angelini, Claudio         10 Forest Hill            50.20      49.86        
                  24.10       49.86 (25.76)                                        
  4 McKay, Darren             SR Northeast              50.29      49.88        
                  24.22       49.88 (25.66)                                        
  5 Fermin, Anthony              Nova                   50.48      50.54        
                  24.33       50.54 (26.21)                                        
  6 Snow, Glen                 9 South Fork             50.87      50.86        
                  25.57       50.86 (25.29)                                        
  7 Nolton, James                Gulf Coast             50.66      51.02        
                  23.72       51.02 (27.30)                                        
  8 Falcon, Alejandro         JR Pines Charter          51.97      51.76        
                  24.82       51.76 (26.94)                                        
Consolation Final
  9 Simauchi, Andres          SO Belen Jesuit           53.40      52.87        
                  25.65       52.87 (27.22)                                        
 10 Caldwell, Nathan             Gulf Coast             54.05      52.96        
                  25.82       52.96 (27.14)                                        
 11 Knudson, Brian            10 Sebastian River        52.42      53.14        
                  25.75       53.14 (27.39)                                        
 12 Shadley, Cody                Naples                 55.94      55.17        
                  26.97       55.17 (28.20)                                        
 13 Di Scuillo, Derek            Riverdale              55.55      55.36        
                  26.00       55.36 (29.36)                                        
 14 Bergman, Christopher      SR Olympic Heights        55.97      55.51        
                  26.11       55.51 (29.40)                                        
 15 Kasley, Ryan              12 Barron Collier         54.29      57.40        
                  27.14       57.40 (30.26)                                        
 -- Davis, Paul               11 Treasure Coast         53.01         DQ        
      False start
                  26.12          DQ (28.00)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kremser, Karl             12 Martin County          48.14      49.05        
                  23.33       49.05 (25.72)                                        
  2 Humphrey, David           10 Sebastian River        49.15      49.57        
                  23.79       49.57 (25.78)                                        
  3 Angelini, Claudio         10 Forest Hill            50.05      50.20        
                  24.64       50.20 (25.56)                                        
  4 McKay, Darren             SR Northeast              49.69      50.29        
                  24.86       50.29 (25.43)                                        
  5 Fermin, Anthony              Nova                   49.69      50.48        
                  23.75       50.48 (26.73)                                        
  6 Nolton, James                Gulf Coast             52.17      50.66        
                  23.64       50.66 (27.02)                                        
  7 Snow, Glen                 9 South Fork             51.38      50.87        
                  24.71       50.87 (26.16)                                        
  8 Falcon, Alejandro         JR Pines Charter          52.34      51.97        
                  25.26       51.97 (26.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knudson, Brian            10 Sebastian River        52.91      52.42        
                  25.52       52.42 (26.90)                                        
 10 Davis, Paul               11 Treasure Coast         53.91      53.01        
                  25.66       53.01 (27.35)                                        
 11 Simauchi, Andres          SO Belen Jesuit           53.59      53.40        
                  25.26       53.40 (28.14)                                        
 12 Caldwell, Nathan             Gulf Coast             53.68      54.05        
                  25.87       54.05 (28.18)                                        
 13 Kasley, Ryan              12 Barron Collier         54.24      54.29        
                  25.83       54.29 (28.46)                                        
 14 Di Scuillo, Derek            Riverdale              56.28      55.55        
                  26.01       55.55 (29.54)                                        
 15 Shadley, Cody                Naples                 56.53      55.94        
                  27.90       55.94 (28.04)                                        
 16 Bergman, Christopher      SR Olympic Heights        56.79      55.97        
                  26.16       55.97 (29.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Casement, Alex               Naples                 56.06      57.39        
                  27.11       57.39 (30.28)                                        
 18 Morris, Chad              11 Barron Collier         59.00      57.85        
                  28.57       57.85 (29.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barreto, Gaspar           SO Belen Jesuit           58.12      57.93        
                  26.92       57.93 (31.01)                                        
 20 Quackenbush, Chuck           South Fort Myers       55.21      58.59        
                  27.09       58.59 (31.50)                                        
 21 Davis, Danny              10 Treasure Coast         57.94      58.79        
                  28.43       58.79 (30.36)                                        
 22 Connor, Bobby             JR Northeast              56.12      58.89        
                  27.54       58.89 (31.35)                                        
 23 Keresey, Thomas           10 Forest Hill          1:02.19    1:04.22        
                  31.16     1:04.22 (33.06)                                        
 -- Snapp, Benton             SO Pines Charter          55.67         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Franklin, Chelsea            Cypress Lake         4:56.27    4:53.61 AA-A   
                  27.29       56.32 (29.03)     1:25.83 (29.51)     1:55.51 (29.68)
        2:25.31 (29.80)     2:54.95 (29.64)     3:24.73 (29.78)     3:54.71 (29.98)
        4:24.49 (29.78)     4:53.61 (29.12)                                        
  2 Sands, Megan              SR Estero               5:06.28    5:04.49        
                  27.99       57.80 (29.81)     1:28.17 (30.37)     1:58.86 (30.69)
        2:29.65 (30.79)     3:00.54 (30.89)     3:31.66 (31.12)     4:02.82 (31.16)
        4:33.92 (31.10)     5:04.49 (30.57)                                        
  3 Gadowry, Michelle         JR Charlotte            5:11.59    5:09.60        
                  28.16       58.69 (30.53)     1:29.54 (30.85)     2:00.44 (30.90)
        2:31.66 (31.22)     3:02.93 (31.27)     3:34.53 (31.60)     4:06.28 (31.75)
        4:38.34 (32.06)     5:09.60 (31.26)                                        
  4 Blasneck, Wesley             Lely                 5:17.06    5:13.27        
                  28.75     1:00.22 (31.47)     1:32.36 (32.14)     2:04.39 (32.03)
        2:36.20 (31.81)     3:07.85 (31.65)     3:39.57 (31.72)     4:11.30 (31.73)
        4:42.85 (31.55)     5:13.27 (30.42)                                        
  5 Smith, Danielle           FR Boca Raton           5:18.70    5:14.76        
                  28.62       59.44 (30.82)     1:31.10 (31.66)     2:03.16 (32.06)
        2:35.05 (31.89)     3:07.53 (32.48)     3:39.42 (31.89)     4:11.25 (31.83)
        4:43.70 (32.45)     5:14.76 (31.06)                                        
  6 Nelson, Lindsey              Naples               5:19.51    5:16.50        
                  29.51     1:01.12 (31.61)     1:33.03 (31.91)     2:05.06 (32.03)
        2:36.85 (31.79)     3:08.73 (31.88)     3:40.72 (31.99)     4:13.04 (32.32)
        4:45.08 (32.04)     5:16.50 (31.42)                                        
  7 Allen, Jenna              10 Dwyer                5:26.70    5:26.59        
                  29.68     1:01.61 (31.93)     1:34.10 (32.49)     2:07.02 (32.92)
        2:39.98 (32.96)     3:13.23 (33.25)     3:47.02 (33.79)     4:20.63 (33.61)
        4:54.02 (33.39)     5:26.59 (32.57)                                        
 -- Ready, Nicole             12 Lemon Bay            5:27.27         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
Consolation Final
  9 Gross, Cassie              9 Barron Collier       5:28.03    5:30.10        
                  30.19     1:02.85 (32.66)     1:36.15 (33.30)     2:09.45 (33.30)
        2:43.12 (33.67)     3:16.79 (33.67)     3:50.15 (33.36)     4:23.79 (33.64)
        4:57.13 (33.34)     5:30.10 (32.97)                                        
 10 Littlejohn, Alexa         SO Charlotte            5:45.64    5:36.31        
                  31.21     1:04.51 (33.30)     1:38.52 (34.01)     2:12.69 (34.17)
        2:46.85 (34.16)     3:21.39 (34.54)     3:55.82 (34.43)     4:30.09 (34.27)
        5:04.02 (33.93)     5:36.31 (32.29)                                        
 11 DeBarros, Karine          SO Pines Charter        5:44.16    5:37.20        
                  31.16     1:04.59 (33.43)     1:38.52 (33.93)     2:12.86 (34.34)
        2:47.76 (34.90)     3:21.92 (34.16)     3:56.65 (34.73)     4:30.63 (33.98)
        5:04.69 (34.06)     5:37.20 (32.51)                                        
 12 Randolph, Allison          9 Martin County        5:37.63    5:37.73        
                  30.01     1:03.10 (33.09)     1:36.72 (33.62)     2:10.99 (34.27)
        2:46.05 (35.06)     3:21.11 (35.06)     3:55.69 (34.58)     4:30.75 (35.06)
        5:05.08 (34.33)     5:37.73 (32.65)                                        
 13 Dundy, Caitlyn            12 South Fork           5:55.86    5:44.20        
                  31.83     1:05.88 (34.05)     1:40.52 (34.64)     2:14.94 (34.42)
        2:50.00 (35.06)     3:24.93 (34.93)     4:00.38 (35.45)     4:35.49 (35.11)
        5:10.76 (35.27)     5:44.20 (33.44)                                        
 14 Hamilton, Claire          FR Pines Charter        5:48.55    5:45.75        
                  31.01     1:04.75 (33.74)     1:39.25 (34.50)     2:14.69 (35.44)
        2:49.81 (35.12)     3:25.68 (35.87)     4:01.10 (35.42)     4:36.21 (35.11)
        5:11.57 (35.36)     5:45.75 (34.18)                                        
 15 Roig, G.                     West Boca Raton      5:49.04    5:47.41        
                  31.52     1:06.12 (34.60)     1:41.38 (35.26)     2:16.53 (35.15)
        2:52.00 (35.47)     3:27.27 (35.27)     4:03.19 (35.92)     4:38.81 (35.62)
        5:14.12 (35.31)     5:47.41 (33.29)                                        
 16 Serrato, N.                  West Boca Raton      6:00.76    6:01.74        
                  32.19     1:07.62 (35.43)     1:43.95 (36.33)     2:20.74 (36.79)
        2:57.25 (36.51)     3:34.46 (37.21)     4:11.89 (37.43)     4:49.48 (37.59)
        5:26.57 (37.09)     6:01.74 (35.17)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Franklin, Chelsea            Cypress Lake         4:56.00    4:56.27 AA-A   
                  27.87       57.52 (29.65)     1:27.25 (29.73)     1:57.11 (29.86)
        2:27.04 (29.93)     2:56.71 (29.67)     3:26.76 (30.05)     3:57.07 (30.31)
        4:26.99 (29.92)     4:56.27 (29.28)                                        
  2 Sands, Megan              SR Estero               5:12.62    5:06.28        
                  28.43       58.70 (30.27)     1:29.58 (30.88)     2:00.43 (30.85)
        2:31.32 (30.89)     3:02.28 (30.96)     3:33.67 (31.39)     4:04.59 (30.92)
        4:35.75 (31.16)     5:06.28 (30.53)                                        
  3 Gadowry, Michelle         JR Charlotte            5:10.67    5:11.59        
                  29.08     1:00.07 (30.99)     1:31.98 (31.91)     2:03.89 (31.91)
        2:35.64 (31.75)     3:07.01 (31.37)     3:38.01 (31.00)     4:09.41 (31.40)
        4:40.74 (31.33)     5:11.59 (30.85)                                        
  4 Blasneck, Wesley             Lely                 5:20.59    5:17.06        
                  29.20     1:00.92 (31.72)     1:33.29 (32.37)     2:05.59 (32.30)
        2:38.01 (32.42)     3:10.03 (32.02)     3:41.97 (31.94)     4:13.97 (32.00)
        4:45.98 (32.01)     5:17.06 (31.08)                                        
  5 Smith, Danielle           FR Boca Raton           5:15.66    5:18.70        
                  28.67     1:00.18 (31.51)     1:32.62 (32.44)     2:05.13 (32.51)
        2:37.03 (31.90)     3:09.25 (32.22)     3:41.90 (32.65)     4:14.61 (32.71)
        4:47.25 (32.64)     5:18.70 (31.45)                                        
  6 Nelson, Lindsey              Naples               5:29.43    5:19.51        
                  29.12     1:00.65 (31.53)     1:32.85 (32.20)     2:05.03 (32.18)
        2:37.22 (32.19)     3:09.90 (32.68)     3:42.61 (32.71)     4:15.31 (32.70)
        4:47.82 (32.51)     5:19.51 (31.69)                                        
  7 Allen, Jenna              10 Dwyer                5:25.32    5:26.70        
                  29.75     1:02.27 (32.52)     1:35.07 (32.80)     2:08.17 (33.10)
        2:41.59 (33.42)     3:14.82 (33.23)     3:48.26 (33.44)     4:21.52 (33.26)
        4:54.30 (32.78)     5:26.70 (32.40)                                        
  8 Ready, Nicole             12 Lemon Bay            5:33.97    5:27.27        
                  29.34     1:00.79 (31.45)     1:33.20 (32.41)     2:06.19 (32.99)
        2:39.54 (33.35)     3:12.92 (33.38)     3:46.70 (33.78)     4:20.54 (33.84)
        4:54.31 (33.77)     5:27.27 (32.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gross, Cassie              9 Barron Collier       5:37.51    5:28.03        
                  29.98     1:02.66 (32.68)     1:35.89 (33.23)     2:09.30 (33.41)
        2:42.19 (32.89)     3:15.23 (33.04)     3:48.11 (32.88)     4:21.15 (33.04)
        4:54.59 (33.44)     5:28.03 (33.44)                                        
 10 Randolph, Allison          9 Martin County        5:35.00    5:37.63        
                  28.88     1:00.79 (31.91)     1:34.12 (33.33)     2:08.04 (33.92)
        2:42.72 (34.68)     3:17.57 (34.85)     3:53.19 (35.62)     4:28.52 (35.33)
        5:03.50 (34.98)     5:37.63 (34.13)                                        
 11 DeBarros, Karine          SO Pines Charter        5:44.18    5:44.16        
                  30.98     1:05.13 (34.15)     1:40.00 (34.87)     2:14.83 (34.83)
        2:50.27 (35.44)     3:25.61 (35.34)     4:00.60 (34.99)     4:36.22 (35.62)
        5:11.00 (34.78)     5:44.16 (33.16)                                        
 12 Littlejohn, Alexa         SO Charlotte            5:41.54    5:45.64        
                  31.48     1:05.46 (33.98)     1:40.35 (34.89)     2:15.57 (35.22)
        2:50.96 (35.39)     3:26.31 (35.35)     4:01.69 (35.38)     4:37.26 (35.57)
        5:12.21 (34.95)     5:45.64 (33.43)                                        
 13 Hamilton, Claire          FR Pines Charter        5:49.54    5:48.55        
                  30.94     1:05.24 (34.30)     1:40.78 (35.54)     2:17.31 (36.53)
        2:53.47 (36.16)     3:29.78 (36.31)     4:03.44 (33.66)     4:38.23 (34.79)
        5:14.40 (36.17)     5:48.55 (34.15)                                        
 14 Roig, G.                     West Boca Raton      6:04.07    5:49.04        
                  31.05     1:05.35 (34.30)     1:40.74 (35.39)     2:16.30 (35.56)
        2:51.66 (35.36)     3:27.61 (35.95)     4:03.59 (35.98)     4:38.55 (34.96)
        5:14.12 (35.57)     5:49.04 (34.92)                                        
 15 Dundy, Caitlyn            12 South Fork           5:56.17    5:55.86        
                  32.10     1:07.44 (35.34)     1:43.62 (36.18)     2:19.68 (36.06)
        2:55.61 (35.93)     3:31.49 (35.88)     4:07.52 (36.03)     4:44.06 (36.54)
        5:20.29 (36.23)     5:55.86 (35.57)                                        
 16 Serrato, N.                  West Boca Raton      6:06.44    6:00.76        
                  31.24     1:06.33 (35.09)     1:42.79 (36.46)     2:19.23 (36.44)
        2:56.28 (37.05)     3:33.27 (36.99)     4:10.25 (36.98)     4:47.47 (37.22)
        5:25.74 (38.27)     6:00.76 (35.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jagusztyn, Ariel             Nova                 6:12.57    6:27.46        
                  34.25     1:12.60 (38.35)     1:51.45 (38.85)     2:30.62 (39.17)
        3:10.53 (39.91)     3:50.08 (39.55)     4:30.38 (40.30)     5:10.55 (40.17)
        5:49.22 (38.67)     6:27.46 (38.24)                                        
 18 Delong, Kendra            FR Boca Raton           6:40.86    6:31.75        
                  35.60     1:14.37 (38.77)     1:54.14 (39.77)     2:34.20 (40.06)
        3:14.40 (40.20)     3:54.76 (40.36)     4:35.48 (40.72)     5:15.70 (40.22)
        5:55.22 (39.52)     6:31.75 (36.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Flaherty, Patricia        SR Fort Lauderdale      6:34.96    6:38.93        
                  32.74     1:09.72 (36.98)     1:49.49 (39.77)     2:30.86 (41.37)
        3:12.33 (41.47)     3:54.06 (41.73)     4:36.43 (42.37)     5:18.84 (42.41)
        6:00.14 (41.30)     6:38.93 (38.79)                                        
 20 Richards, Lindsey         10 Martin County        6:52.13    6:49.96        
                  33.75     1:13.48 (39.73)     1:55.52 (42.04)     2:37.34 (41.82)
        3:20.42 (43.08)     4:03.58 (43.16)     4:46.31 (42.73)   6:11.85 (1:25.54)
        6:49.96 (38.11)                                                            
 21 Guinan, Danielle          10 South Fork           6:57.87    7:02.34        
                  32.59     1:09.84 (37.25)     1:51.06 (41.22)     2:34.68 (43.62)
        3:18.10 (43.42)     4:03.16 (45.06)     4:49.50 (46.34)     5:35.57 (46.07)
        6:20.04 (44.47)     7:02.34 (42.30)                                        
 22 Paulding, Emily           11 Martin County        7:15.59    7:32.91        
                  36.94     1:19.37 (42.43)     2:04.52 (45.15)     2:51.58 (47.06)
                                5:12.65 ( )     6:00.92 (48.27)                    
            6:48.95 ( )     7:32.91 (43.96)                                        
 23 Pinkerton, Tonya           9 Dwyer                7:47.41    7:35.16        
                  39.61     1:23.33 (43.72)     2:08.61 (45.28)     2:56.13 (47.52)
        3:43.47 (47.34)     4:31.02 (47.55)     5:17.87 (46.85)     6:05.63 (47.76)
        6:51.59 (45.96)     7:35.16 (43.57)                                        
 24 Barnes, Randi             10 Okeechobee           7:33.41    7:39.75        
                  37.66     1:21.05 (43.39)     2:06.42 (45.37)     2:53.36 (46.94)
        3:40.84 (47.48)     4:29.07 (48.23)     5:17.79 (48.72)     6:06.87 (49.08)
        6:55.47 (48.60)     7:39.75 (44.28)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Dubrasky, Tayler          JR Estero               4:48.38    4:41.30        
                  25.97       53.92 (27.95)     1:22.21 (28.29)     1:50.74 (28.53)
        2:19.19 (28.45)     2:47.71 (28.52)     3:16.46 (28.75)     3:45.10 (28.64)
        4:13.49 (28.39)     4:41.30 (27.81)                                        
  2 Ritz, Pieter                 Cypress Lake         4:48.80    4:46.91        
                  26.31       54.63 (28.32)     1:23.57 (28.94)     1:52.57 (29.00)
        2:21.88 (29.31)     2:50.93 (29.05)     3:20.25 (29.32)     3:49.32 (29.07)
        4:18.66 (29.34)     4:46.91 (28.25)                                        
  3 Arenson, Patrick          JR Belen Jesuit         4:54.14    4:49.78        
                  26.23       54.29 (28.06)     1:22.71 (28.42)     1:51.63 (28.92)
        2:20.79 (29.16)     2:50.52 (29.73)     3:20.54 (30.02)     3:50.88 (30.34)
        4:20.72 (29.84)     4:49.78 (29.06)                                        
  4 Morgan, Samuel             9 Barron Collier       4:54.45    4:51.07        
                  27.22       56.03 (28.81)     1:25.32 (29.29)     1:55.07 (29.75)
        2:24.14 (29.07)     2:53.25 (29.11)     3:22.62 (29.37)     3:52.34 (29.72)
        4:21.94 (29.60)     4:51.07 (29.13)                                        
  5 Stevenson, Harry             Lely                 4:54.48    4:51.27        
                  26.76       55.67 (28.91)     1:25.19 (29.52)     1:54.91 (29.72)
        2:24.59 (29.68)     2:54.46 (29.87)     3:24.01 (29.55)     3:53.91 (29.90)
        4:23.23 (29.32)     4:51.27 (28.04)                                        
  6 Alvarez Burgos, Tulio     JR Belen Jesuit         5:02.46    4:54.06        
                  26.99       55.88 (28.89)     1:25.02 (29.14)     1:54.61 (29.59)
        2:24.21 (29.60)     2:53.59 (29.38)     3:23.84 (30.25)     3:54.46 (30.62)
        4:24.98 (30.52)     4:54.06 (29.08)                                        
  7 Gomez, Alberto            SR Pines Charter        4:59.83    4:56.76        
                  26.92       56.36 (29.44)     1:26.10 (29.74)     1:56.22 (30.12)
        2:26.08 (29.86)     2:56.21 (30.13)     3:26.57 (30.36)     3:57.06 (30.49)
        4:27.40 (30.34)     4:56.76 (29.36)                                        
  8 Lim, Jeffrey              JR Charlotte            4:55.51    4:58.40        
                  27.66       56.94 (29.28)     1:26.54 (29.60)     1:55.87 (29.33)
        2:26.31 (30.44)     2:57.05 (30.74)     3:27.72 (30.67)     3:58.41 (30.69)
        4:28.87 (30.46)     4:58.40 (29.53)                                        
Consolation Final
  9 Scott, Trevor             FR Charlotte            5:02.87    4:58.89        
                  26.96       56.63 (29.67)     1:26.74 (30.11)     1:57.07 (30.33)
        2:27.93 (30.86)     2:58.65 (30.72)     3:29.35 (30.70)     3:59.91 (30.56)
        4:29.76 (29.85)     4:58.89 (29.13)                                        
 10 Ortiz, Pablo                 Nova                 5:02.91    5:04.29        
                  27.01       57.16 (30.15)     1:27.42 (30.26)     1:58.09 (30.67)
        2:29.13 (31.04)     3:00.61 (31.48)     3:32.56 (31.95)     4:03.65 (31.09)
        4:34.69 (31.04)     5:04.29 (29.60)                                        
 11 Martinelli, Timothy       10 Sebastian River      5:10.27    5:09.56        
                  27.21       57.44 (30.23)     1:28.36 (30.92)     1:59.67 (31.31)
        2:31.10 (31.43)     3:02.84 (31.74)     3:34.95 (32.11)     4:06.32 (31.37)
        4:37.65 (31.33)     5:09.56 (31.91)                                        
 12 Gardella, Travis             Gulf Coast           5:19.26    5:15.03        
                  28.31       59.24 (30.93)     1:31.09 (31.85)     2:03.13 (32.04)
        2:35.16 (32.03)     3:07.40 (32.24)     3:39.49 (32.09)     4:11.89 (32.40)
        4:44.18 (32.29)     5:15.03 (30.85)                                        
 13 Torres, Kris              10 Dwyer                5:16.05    5:15.04        
                  28.16       59.70 (31.54)     1:32.16 (32.46)     2:04.12 (31.96)
        2:36.06 (31.94)     3:08.43 (32.37)     3:40.69 (32.26)     4:12.99 (32.30)
        4:45.28 (32.29)     5:15.04 (29.76)                                        
 14 Lindgren, Kevin            9 South Fork           5:20.87    5:21.46        
                  28.68     1:00.32 (31.64)     1:32.30 (31.98)     2:04.78 (32.48)
        2:37.46 (32.68)     3:10.35 (32.89)     3:43.72 (33.37)     4:16.83 (33.11)
        4:49.75 (32.92)     5:21.46 (31.71)                                        
 15 Reardon, Jeff              9 Martin County        5:30.61    5:30.65        
                  28.29       59.74 (31.45)     1:32.96 (33.22)     2:06.55 (33.59)
        2:40.86 (34.31)     3:15.11 (34.25)     3:49.33 (34.22)     4:24.03 (34.70)
        4:57.93 (33.90)     5:30.65 (32.72)                                        
 16 Gallagher, Patrick           Riverdale            5:28.38    5:50.19        
                  31.08     1:05.25 (34.17)     1:40.18 (34.93)     2:15.72 (35.54)
        2:51.03 (35.31)     3:26.59 (35.56)     4:02.89 (36.30)     4:38.60 (35.71)
        5:14.90 (36.30)     5:50.19 (35.29)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dubrasky, Tayler          JR Estero               4:50.78    4:48.38        
                  26.89       55.84 (28.95)     1:25.42 (29.58)     1:55.34 (29.92)
        2:24.77 (29.43)     2:53.05 (28.28)     3:22.05 (29.00)     3:51.47 (29.42)
        4:20.90 (29.43)     4:48.38 (27.48)                                        
  2 Ritz, Pieter                 Cypress Lake         4:56.43    4:48.80        
                  26.49       55.37 (28.88)     1:24.71 (29.34)     1:54.40 (29.69)
        2:23.60 (29.20)     2:53.02 (29.42)     3:22.60 (29.58)     3:52.15 (29.55)
        4:20.81 (28.66)     4:48.80 (27.99)                                        
  3 Arenson, Patrick          JR Belen Jesuit         4:50.88    4:54.14        
                  26.34       55.39 (29.05)     1:25.06 (29.67)     1:54.73 (29.67)
        2:24.60 (29.87)     2:54.11 (29.51)     3:24.48 (30.37)     3:54.65 (30.17)
        4:24.39 (29.74)     4:54.14 (29.75)                                        
  4 Morgan, Samuel             9 Barron Collier       4:56.15    4:54.45        
                  28.05       57.63 (29.58)     1:28.65 (31.02)     1:59.15 (30.50)
        2:29.11 (29.96)     2:57.97 (28.86)     3:27.10 (29.13)     3:55.74 (28.64)
        4:25.27 (29.53)     4:54.45 (29.18)                                        
  5 Stevenson, Harry             Lely                 4:59.95    4:54.48        
                  26.63       55.93 (29.30)     1:25.86 (29.93)     1:55.81 (29.95)
        2:25.52 (29.71)     2:55.41 (29.89)     3:25.29 (29.88)     3:55.53 (30.24)
        4:25.37 (29.84)     4:54.48 (29.11)                                        
  6 Lim, Jeffrey              JR Charlotte            4:56.75    4:55.51        
                  27.17       56.40 (29.23)     1:25.94 (29.54)     1:55.00 (29.06)
        2:25.56 (30.56)     2:55.87 (30.31)     3:26.59 (30.72)     3:56.09 (29.50)
        4:26.68 (30.59)     4:55.51 (28.83)                                        
  7 Gomez, Alberto            SR Pines Charter        5:00.32    4:59.83        
                  27.46       57.58 (30.12)     1:28.36 (30.78)     1:59.27 (30.91)
        2:28.61 (29.34)     2:59.11 (30.50)     3:29.55 (30.44)     4:00.29 (30.74)
        4:30.30 (30.01)     4:59.83 (29.53)                                        
  8 Alvarez Burgos, Tulio     JR Belen Jesuit         5:00.55    5:02.46        
                  27.85       57.65 (29.80)     1:28.12 (30.47)     1:58.98 (30.86)
        2:29.65 (30.67)     2:59.97 (30.32)     3:31.06 (31.09)     4:02.27 (31.21)
        4:33.79 (31.52)     5:02.46 (28.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scott, Trevor             FR Charlotte            4:59.81    5:02.87        
                  27.95       58.05 (30.10)     1:28.85 (30.80)     1:59.58 (30.73)
        2:30.27 (30.69)     3:00.65 (30.38)     3:31.96 (31.31)     4:03.24 (31.28)
        4:33.91 (30.67)     5:02.87 (28.96)                                        
 10 Ortiz, Pablo                 Nova                 5:01.34    5:02.91        
                  26.77       56.07 (29.30)     1:25.58 (29.51)     1:56.07 (30.49)
        2:26.66 (30.59)     2:57.07 (30.41)     3:28.41 (31.34)     4:00.19 (31.78)
        4:32.19 (32.00)     5:02.91 (30.72)                                        
 11 Martinelli, Timothy       10 Sebastian River      5:16.95    5:10.27        
                                1:00.03 ( )     1:31.86 (31.83)     2:02.82 (30.96)
        2:32.73 (29.91)     3:03.97 (31.24)     3:35.14 (31.17)     4:06.85 (31.71)
        4:39.19 (32.34)     5:10.27 (31.08)                                        
 12 Torres, Kris              10 Dwyer                5:08.87    5:16.05        
                  28.22       59.11 (30.89)     1:31.13 (32.02)     2:03.27 (32.14)
        2:35.53 (32.26)     3:07.63 (32.10)     3:40.48 (32.85)     4:13.11 (32.63)
        4:45.65 (32.54)     5:16.05 (30.40)                                        
 13 Gardella, Travis             Gulf Coast           5:21.54    5:19.26        
                  28.74     1:00.18 (31.44)     1:32.32 (32.14)     2:04.65 (32.33)
        2:37.06 (32.41)     3:09.55 (32.49)     3:41.87 (32.32)     4:14.37 (32.50)
        4:47.06 (32.69)     5:19.26 (32.20)                                        
 14 Lindgren, Kevin            9 South Fork           5:17.03    5:20.87        
                  28.03       59.70 (31.67)     1:32.16 (32.46)     2:05.08 (32.92)
        2:37.83 (32.75)     3:10.74 (32.91)     3:43.93 (33.19)     4:16.98 (33.05)
        4:49.74 (32.76)     5:20.87 (31.13)                                        
 15 Gallagher, Patrick           Riverdale            5:28.76    5:28.38        
                  28.80       59.90 (31.10)     1:32.91 (33.01)     2:06.67 (33.76)
        2:40.76 (34.09)     3:14.70 (33.94)     3:48.56 (33.86)     4:22.81 (34.25)
        4:56.33 (33.52)     5:28.38 (32.05)                                        
 16 Reardon, Jeff              9 Martin County        5:40.70    5:30.61        
                  27.97       59.83 (31.86)     1:32.94 (33.11)     2:06.56 (33.62)
        2:40.75 (34.19)     3:15.07 (34.32)     3:49.46 (34.39)     4:23.92 (34.46)
        4:58.08 (34.16)     5:30.61 (32.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dennis, Garrett           SO Boca Raton           5:39.93    5:31.13        
                  29.42     1:01.90 (32.48)     1:34.88 (32.98)     2:08.26 (33.38)
        2:42.46 (34.20)     3:16.74 (34.28)     3:50.78 (34.04)     4:24.33 (33.55)
        4:58.95 (34.62)     5:31.13 (32.18)                                        
 18 Silva, Andres             SR Pines Charter        5:27.87    5:36.44        
                  31.21     1:04.82 (33.61)     1:39.03 (34.21)     2:13.43 (34.40)
        2:48.12 (34.69)     3:23.04 (34.92)     3:57.62 (34.58)     4:31.93 (34.31)
        5:05.20 (33.27)     5:36.44 (31.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vahey, Chris              SR Northeast            5:52.76    5:47.48        
                  30.08     1:03.88 (33.80)     1:39.19 (35.31)     2:14.51 (35.32)
        2:50.35 (35.84)     3:26.05 (35.70)     4:01.79 (35.74)     4:37.53 (35.74)
        5:13.32 (35.79)     5:47.48 (34.16)                                        
 20 Loesel, Shawn             12 Martin County        6:02.43    5:47.78        
                  30.78     1:04.29 (33.51)     1:38.98 (34.69)     2:13.91 (34.93)
        2:49.54 (35.63)     3:24.92 (35.38)     4:01.23 (36.31)     4:37.38 (36.15)
        5:13.33 (35.95)     5:47.78 (34.45)                                        
 21 Lodi, Daniel              FR Pines Charter        5:56.41    6:03.40        
                  32.44     1:07.60 (35.16)     1:44.11 (36.51)     2:21.95 (37.84)
        2:58.93 (36.98)     3:36.31 (37.38)     4:12.96 (36.65)     4:50.34 (37.38)
        5:27.55 (37.21)     6:03.40 (35.85)                                        
 22 Pohl, Mike                10 South Fork           6:27.63    6:24.92        
                  32.24     1:10.22 (37.98)     1:50.47 (40.25)     2:30.20 (39.73)
        3:09.84 (39.64)     3:50.10 (40.26)     4:30.13 (40.03)     5:09.82 (39.69)
        5:48.67 (38.85)     6:24.92 (36.25)                                        
 23 Limbachia, Pritesh        11 Martin County        7:04.41    6:49.90        
                  33.99     1:14.18 (40.19)     1:56.11 (41.93)     2:38.34 (42.23)
        3:20.66 (42.32)     4:02.19 (41.53)     4:44.78 (42.59)     5:26.93 (42.15)
        6:08.92 (41.99)     6:49.90 (40.98)                                        
 24 Pleasants, Alex           12 South Fork           7:30.51    7:35.22        
                  38.72     1:21.58 (42.86)     2:06.95 (45.37)     2:52.12 (45.17)
        3:39.05 (46.93)     4:26.64 (47.59)     5:14.70 (48.06)     6:02.40 (47.70)
        6:50.46 (48.06)     7:35.22 (44.76)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lely (Naples)                                     1:46.37    1:43.89        
     1) Farhat, Louisa                  2) Farhat, Mercedes               
     3) Su, Ling                        4) Blasneck, Wesley               
                  26.81       53.13 (26.32)     1:18.66 (25.53)     1:43.89 (25.23)
  2 Lemon Bay (Englewood)                             1:44.86    1:45.79        
     1) Morrow, Brynn 12                2) Keefe, Colby 11                
     3) Varga, Ashley 12                4) Powell, Sierra 10              
                  26.46       53.74 (27.28)     1:20.39 (26.65)     1:45.79 (25.40)
  3 Gulf Coast (Naples)                               1:46.97    1:46.11        
     1) Errington, Lisa                 2) Lawson, Molly                  
     3) Mitchell, Lindsey               4) Hunter, Brittany               
                  25.44       52.80 (27.36)     1:19.97 (27.17)     1:46.11 (26.14)
  4 Boca Raton                                        1:47.44    1:46.38        
     1) Merrill, Alison JR              2) Cullinane, Shannon JR          
     3) Faris, Taylor FR                4) Caruso, Danielle JR            
                  26.66       53.53 (26.87)     1:20.34 (26.81)     1:46.38 (26.04)
  5 Nova (Davie)                                      1:49.16    1:49.59        
     1) Davis, Soyriah                  2) Jagusztyn, Ariel               
     3) Mueller, Jenna                  4) Wright, Whitney                
                  26.50       54.40 (27.90)     1:22.62 (28.22)     1:49.59 (26.97)
  6 Estero                                            1:50.68    1:49.96        
     1) Selle, Elizabeth SR             2) Sands, Megan SR                
     3) Perez, Pachi FR                 4) Coomer, Kelly SR               
                  28.03       55.41 (27.38)     1:22.23 (26.82)     1:49.96 (27.73)
  7 Pembroke Pines Charter H.S.                       1:51.91    1:50.20        
     1) Muniz, Bianca FR                2) Gomez, Maria JR                
     3) DeBarros, Karine SO             4) DeChiara, Justine SR           
                  26.26       54.06 (27.80)     1:22.16 (28.10)     1:50.20 (28.04)
  8 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:52.31    1:53.05        
     1) Allen, Jenna 10                 2) Frick, Amanda 12               
     3) Lindsay, Mallory 10             4) Holley, Jessie 10              
                  28.40       56.74 (28.34)     1:25.12 (28.38)     1:53.05 (27.93)
Consolation Final
  9 West Boca Raton                                   1:53.42    1:53.96        
     1) Doeck, C.                       2) Dorundo, A.                    
     3) Garrett, M.                     4) Sexton, J.                     
                  27.30       57.04 (29.74)     1:26.90 (29.86)     1:53.96 (27.06)
 10 Naples                                            1:55.11    1:54.35        
     1) Crum, Caitlin                   2) Garner, Caroline               
     3) Jones, Stephanie                4) Nelson, Lindsey                
                  28.83       58.10 (29.27)     1:28.02 (29.92)     1:54.35 (26.33)
 11 Palmetto Ridge (Naples)                           1:55.19    1:54.94        
     1) Eames, Morgan JR                2) Ellis, Julie SO                
     3) Custodio, Anizza SO             4) Rionda, Corina FR              
                  29.24       58.41 (29.17)     1:26.66 (28.25)     1:54.94 (28.28)
 12 Northeast (Oakland Park)                          1:56.88    1:55.69        
     1) Ponce, Maria SO                 2) Gargum, Nadia JR               
     3) Bardelang, Aimee SR             4) Walkling, Stacey FR            
                  30.55       58.77 (28.22)     1:28.62 (29.85)     1:55.69 (27.07)
 13 Riverdale (Fort Myers)                            1:58.96    1:58.11        
     1) Cyr, Maegan                     2) Stowe, Nicole                  
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
                  30.34     1:01.32 (30.98)     1:28.39 (27.07)     1:58.11 (29.72)
 14 Charlotte (Punta Gorda)                           1:57.78    1:59.03        
     1) Puska, Holly SR                 2) Littlejohn, Alexa SO           
     3) Black, Brittany SO              4) Filkill, Kirsten JR            
                  28.14       56.42 (28.28)     1:28.42 (32.00)     1:59.03 (30.61)
 15 Martin County (Stuart)                            2:00.94    1:59.60        
     1) Kenney, Nicole 11               2) Shatters, Lindsey 12           
     3) Holden, Vickie 9                4) Loesel, Andrea 9               
                  30.83     1:00.82 (29.99)     1:30.92 (30.10)     1:59.60 (28.68)
 16 Olympic Heights (Boca Raton)                      2:02.65    2:01.65        
     1) Horn, Rachel FR                 2) Wersbrodt, Alanna JR           
     3) Gedigian, Alexa FR              4) Celi, Stephanie SR             
                  30.01     1:00.88 (30.87)     1:31.91 (31.03)     2:01.65 (29.74)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lemon Bay (Englewood)                             1:43.76    1:44.86        
     1) Morrow, Brynn 12                2) Varga, Ashley 12               
     3) Ready, Nicole 12                4) Powell, Sierra 10              
                  26.40       53.48 (27.08)     1:19.83 (26.35)     1:44.86 (25.03)
  2 Lely (Naples)                                     1:44.02    1:46.37        
     1) Farhat, Louisa                  2) Farhat, Mercedes               
     3) Su, Ling                        4) Blasneck, Wesley               
                  27.38       54.64 (27.26)     1:20.78 (26.14)     1:46.37 (25.59)
  3 Gulf Coast (Naples)                               1:47.69    1:46.97        
     1) Errington, Lisa                 2) Lawson, Molly                  
     3) Mitchell, Lindsey               4) Hunter, Brittany               
                  25.33       52.89 (27.56)     1:20.42 (27.53)     1:46.97 (26.55)
  4 Boca Raton                                        1:47.20    1:47.44        
     1) Merrill, Alison JR              2) Cullinane, Shannon JR          
     3) Faris, Taylor FR                4) Caruso, Danielle JR            
                  26.94       53.98 (27.04)     1:21.47 (27.49)     1:47.44 (25.97)
  5 Nova (Davie)                                      1:50.60    1:49.16        
     1) Davis, Soyriah                  2) Jagusztyn, Ariel               
     3) Mueller, Jenna                  4) Wright, Whitney                
                  26.77       54.60 (27.83)     1:22.61 (28.01)     1:49.16 (26.55)
  6 Estero                                            1:53.07    1:50.68        
     1) Selle, Elizabeth SR             2) Sands, Megan SR                
     3) Perez, Pachi FR                 4) Coomer, Kelly SR               
                  27.95       55.25 (27.30)     1:23.16 (27.91)     1:50.68 (27.52)
  7 Pembroke Pines Charter H.S.                       1:51.95    1:51.91        
     1) Muniz, Bianca FR                2) Gomez, Maria JR                
     3) Hamilton, Claire FR             4) DeBarros, Karine SO            
                  27.02       54.80 (27.78)     1:23.46 (28.66)     1:51.91 (28.45)
  8 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:51.12    1:52.31        
     1) Holley, Jessie 10               2) Lindsay, Mallory 10            
     3) Frick, Amanda 12                4) Allen, Jenna 10                
                  27.40       55.66 (28.26)     1:24.59 (28.93)     1:52.31 (27.72)
-------------------------------------------------------------------------
  9 West Boca Raton                                   1:55.69    1:53.42        
     1) Doeck, C.                       2) Dorundo, A.                    
     3) Garrett, M.                     4) Sexton, J.                     
                  27.69       56.36 (28.67)     1:26.11 (29.75)     1:53.42 (27.31)
 10 Naples                                            1:55.58    1:55.11        
     1) Nelson, Lindsey                 2) Crum, Caitlin                  
     3) Jones, Stephanie                4) Garner, Caroline               
                  27.51       55.71 (28.20)     1:25.17 (29.46)     1:55.11 (29.94)
 11 Palmetto Ridge (Naples)                           1:54.20    1:55.19        
     1) Eames, Morgan JR                2) Callinan, Kayleigh FR          
     3) Custodio, Anizza SO             4) Rionda, Corina FR              
                  28.18       58.24 (30.06)     1:26.67 (28.43)     1:55.19 (28.52)
 12 Northeast (Oakland Park)                          1:54.20    1:56.88        
     1) Woodward, Lillie FR             2) Gargum, Nadia JR               
     3) Bardelang, Aimee SR             4) Walkling, Stacey FR            
                  29.93       59.65 (29.72)     1:30.02 (30.37)     1:56.88 (26.86)
 13 Charlotte (Punta Gorda)                           1:57.96    1:57.78        
     1) Puska, Holly SR                 2) Littlejohn, Alexa SO           
     3) Black, Brittany SO              4) Filkill, Kirsten JR            
                  27.81       56.50 (28.69)     1:27.11 (30.61)     1:57.78 (30.67)
 14 Riverdale (Fort Myers)                            1:59.25    1:58.96        
     1) Cyr, Maegan                     2) Stowe, Nicole                  
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
                  31.06     1:01.11 (30.05)     1:29.28 (28.17)     1:58.96 (29.68)
 15 Martin County (Stuart)                            2:01.20    2:00.94        
     1) Kenney, Nicole 11               2) Shatters, Lindsey 12           
     3) Holden, Vickie 9                4) Loesel, Andrea 9               
                  30.53     1:00.91 (30.38)     1:31.02 (30.11)     2:00.94 (29.92)
 16 Olympic Heights (Boca Raton)                      2:02.29    2:02.65        
     1) Horn, Rachel FR                 2) Wersbrodt, Alanna JR           
     3) Gedigian, Alexa FR              4) Celi, Stephanie SR             
                  30.12     1:01.77 (31.65)     1:32.88 (31.11)     2:02.65 (29.77)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:31.70    1:30.86        
     1) Araque, Carlos JR               2) Morejon, Pablo SO              
     3) Orozco, Sebastian JR            4) Simauchi, Andres SO            
                  22.80       45.18 (22.38)     1:07.92 (22.74)     1:30.86 (22.94)
  2 Sebastian River (Sebastian)                       1:34.80    1:34.44        
     1) Knudson, Brian 10               2) Martinelli, Timothy 10         
     3) Verderber, Kenneth 12           4) Humphrey, David 10             
                  24.44       48.23 (23.79)     1:12.64 (24.41)     1:34.44 (21.80)
  3 Nova (Davie)                                      1:34.49    1:35.02        
     1) Mishchenko, Peter               2) Ortiz, Pablo                   
     3) Allison, John                   4) Fermin, Anthony                
                  24.09       48.42 (24.33)     1:12.73 (24.31)     1:35.02 (22.29)
  4 Boca Raton                                        1:36.85    1:36.40        
     1) Barden, Michael SR              2) Shulga, Bogdan SR              
     3) Bagshaw, Alexander FR           4) Czaja, Stephen SO              
                  24.13       48.27 (24.14)     1:12.93 (24.66)     1:36.40 (23.47)
  5 Gulf Coast (Naples)                               1:35.82    1:36.59        
     1) Steyer, Christopher             2) Broxson, Dustin                
     3) Kidder, Daniel                  4) Nolton, James                  
                  24.87       49.37 (24.50)     1:14.15 (24.78)     1:36.59 (22.44)
  6 Pembroke Pines Charter H.S.                       1:36.12    1:36.99        
     1) Falcon, Alejandro JR            2) Silva, Andres SR               
     3) Quevedo, Miguel JR              4) Gomez, Alberto SR              
                  24.42       48.58 (24.16)     1:13.66 (25.08)     1:36.99 (23.33)
  7 Riverdale (Fort Myers)                            1:38.59    1:38.18        
     1) Di Scuillo, Derek               2) Aguilar, Joan                  
     3) Meyer, Jordan                   4) Gallagher, Patrick             
                  24.55       50.64 (26.09)     1:14.03 (23.39)     1:38.18 (24.15)
  8 Martin County (Stuart)                            1:36.25    1:39.53        
     1) Kremser, Karl 12                2) Johnson, Kevin 12              
     3) Gates, Craig 11                 4) Loesel, Shawn 12               
                  22.55       50.22 (27.67)     1:14.67 (24.45)     1:39.53 (24.86)
Consolation Final
  9 Northeast (Oakland Park)                          1:39.63    1:38.03        
     1) Connor, Bobby JR                2) Amicon, Kurtis SR              
     3) Vahey, Chris SR                 4) McKay, Darren SR               
                  26.39       50.43 (24.04)     1:15.33 (24.90)     1:38.03 (22.70)
 10 Naples                                            1:42.02    1:40.62        
     1) Casement, Alex                  2) Shadley, Cody                  
     3) Weiny, Cameron                  4) Davidson, Kyle                 
                  24.36       48.68 (24.32)     1:14.52 (25.84)     1:40.62 (26.10)
 11 Port Charlotte                                    1:44.07    1:43.18        
     1) Saslow, Brendan SR              2) Harrison, Brandon FR           
     3) Romero, Reldys JR               4) Higgins, Dennis SO             
                  25.05       52.58 (27.53)     1:18.93 (26.35)     1:43.18 (24.25)
 12 Olympic Heights (Boca Raton)                      1:43.70    1:43.52        
     1) DeAssis, Leandro SR             2) Hill, William JR               
     3) Wilson, Michael FR              4) Bergman, Christopher SR        
                  26.25       53.06 (26.81)     1:18.39 (25.33)     1:43.52 (25.13)
 13 South Fort Myers                                  1:44.87    1:43.78        
     1) Ingram, Ricky                   2) Quackenbush, Chuck             
     3) Messuri, Eric                   4) Ruster-Mack, Josh              
                  25.60       50.91 (25.31)     1:16.25 (25.34)     1:43.78 (27.53)
 14 Barron Collier(Naples)                            1:43.06    1:44.23        
     1) Wilson, Ryan 10                 2) Menzies, Ben 11                
     3) Rocha-Loures, Mauricio 11       4) Dorado, Dan 11                 
                  26.00       52.68 (26.68)     1:18.76 (26.08)     1:44.23 (25.47)
 15 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:44.84    1:46.92        
     1) Guttentag, Mike 12              2) Torres, Kris 10                
     3) Holley, Chris 11                4) Frick, Tommy 10                
                  27.96       54.09 (26.13)     1:22.14 (28.05)     1:46.92 (24.78)
 16 Palmetto Ridge (Naples)                           1:47.57    1:50.78        
     1) Bloomer, Kyle JR                2) Neils, Shane FR                
     3) Zacher, Matt JR                 4) Carroll, Steven SO             
                  27.67     1:22.97 (55.30)     1:50.78 (27.81)                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         1:31.27    1:31.70        
     1) Orozco, Sebastian JR            2) Morejon, Pablo SO              
     3) Araque, Carlos JR               4) Simauchi, Andres SO            
                  23.13       45.92 (22.79)     1:08.77 (22.85)     1:31.70 (22.93)
  2 Nova (Davie)                                      1:35.57    1:34.49        
     1) Mishchenko, Peter               2) Ortiz, Pablo                   
     3) Allison, John                   4) Fermin, Anthony                
                  24.26       48.28 (24.02)     1:12.28 (24.00)     1:34.49 (22.21)
  3 Sebastian River (Sebastian)                       1:34.35    1:34.80        
     1) Knudson, Brian 10               2) Martinelli, Timothy 10         
     3) Verderber, Kenneth 12           4) Humphrey, David 10             
                  24.52       48.83 (24.31)     1:13.03 (24.20)     1:34.80 (21.77)
  4 Gulf Coast (Naples)                               1:36.67    1:35.82        
     1) Steyer, Christopher             2) Broxson, Dustin                
     3) Kidder, Daniel                  4) Nolton, James                  
                  24.57       49.01 (24.44)     1:12.97 (23.96)     1:35.82 (22.85)
  5 Pembroke Pines Charter H.S.                       1:36.67    1:36.12        
     1) Falcon, Alejandro JR            2) Silva, Andres SR               
     3) Quevedo, Miguel JR              4) Gomez, Alberto SR              
                  24.15       48.31 (24.16)     1:12.93 (24.62)     1:36.12 (23.19)
  6 Martin County (Stuart)                            1:38.09    1:36.25        
     1) Kremser, Karl 12                2) DeCosta, Jacob 9               
     3) Gates, Craig 11                 4) Loesel, Shawn 12               
                  22.42       47.28 (24.86)     1:11.78 (24.50)     1:36.25 (24.47)
  7 Boca Raton                                        1:37.94    1:36.85        
     1) Barden, Michael SR              2) Shulga, Bogdan SR              
     3) Bagshaw, Alexander FR           4) Czaja, Stephen SO              
                  24.05       48.30 (24.25)     1:13.34 (25.04)     1:36.85 (23.51)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            1:37.14    1:38.59        
     1) Di Scuillo, Derek               2) Aguilar, Joan                  
     3) Meyer, Jordan                   4) Gallagher, Patrick             
                  24.80       50.26 (25.46)     1:13.67 (23.41)     1:38.59 (24.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Northeast (Oakland Park)                          1:40.16    1:39.63        
     1) Connor, Bobby JR                2) Amicon, Kurtis SR              
     3) Vahey, Chris SR                 4) McKay, Darren SR               
                  27.03       51.25 (24.22)     1:16.54 (25.29)     1:39.63 (23.09)
 10 Naples                                            1:43.69    1:42.02        
     1) Casement, Alex                  2) Shadley, Cody                  
     3) Weiny, Cameron                  4) Davidson, Kyle                 
                  25.16       49.81 (24.65)     1:15.11 (25.30)     1:42.02 (26.91)
 11 Barron Collier(Naples)                            1:43.09    1:43.06        
     1) Wilson, Ryan 10                 2) Menzies, Ben 11                
     3) Rocha-Loures, Mauricio 11       4) Dorado, Dan 11                 
                  26.11       51.89 (25.78)     1:17.90 (26.01)     1:43.06 (25.16)
 12 Olympic Heights (Boca Raton)                      1:44.68    1:43.70        
     1) DeAssis, Leandro SR             2) Hill, William JR               
     3) Wilson, Michael FR              4) Bergman, Christopher SR        
                  25.96       53.06 (27.10)     1:18.43 (25.37)     1:43.70 (25.27)
 13 Port Charlotte                                    1:45.49    1:44.07        
     1) Higgins, Dennis SO              2) Harrison, Brandon FR           
     3) Romero, Reldys JR               4) Saslow, Brendan SR             
                  26.19       53.08 (26.89)     1:19.07 (25.99)     1:44.07 (25.00)
 14 Dwyer (Palm Beach Gardens)                        1:42.98    1:44.84        
     1) Holley, Chris 11                2) Torres, Kris 10                
     3) Guttentag, Mike 12              4) Frick, Tommy 10                
                  26.96       52.87 (25.91)     1:20.40 (27.53)     1:44.84 (24.44)
 15 South Fort Myers                                  1:43.73    1:44.87        
     1) Ingram, Ricky                   2) Quackenbush, Chuck             
     3) Messuri, Eric                   4) Ruster-Mack, Josh              
                  25.93       51.23 (25.30)     1:16.75 (25.52)     1:44.87 (28.12)
 16 Palmetto Ridge (Naples)                           1:48.72    1:47.57        
     1) Bloomer, Kyle JR                2) Neils, Shane FR                
     3) Zacher, Matt JR                 4) Carroll, Steven SO             
                  25.99       58.86 (32.87)     1:20.50 (21.64)     1:47.57 (27.07)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Morris, Jillian           12 South Fork           1:02.34    1:00.80        
                  29.80     1:00.80 (31.00)                                        
  2 Smith, Danielle           FR Boca Raton           1:02.38    1:02.38        
                  30.61     1:02.38 (31.77)                                        
  3 Strauss, Lauren           10 Lemon Bay            1:04.10    1:02.97        
                  30.38     1:02.97 (32.59)                                        
  4 Morrow, Brynn             12 Lemon Bay            1:03.57    1:03.00        
                  30.31     1:03.00 (32.69)                                        
  5 McIntyre, Katie           12 Martin County        1:05.72    1:03.93        
                  31.13     1:03.93 (32.80)                                        
  6 Potiaumpai, Melanie       SO Boca Raton           1:06.97    1:06.54        
                  32.32     1:06.54 (34.22)                                        
  7 Gargum, Nadia             JR Northeast            1:06.68    1:06.92        
                  31.27     1:06.92 (35.65)                                        
  8 Whitehouse, Emileigh       9 Sebastian River      1:07.51    1:06.98        
                  32.31     1:06.98 (34.67)                                        
Consolation Final
  9 Stone, Alyssa             11 Barron Collier       1:07.73    1:07.84        
                  32.58     1:07.84 (35.26)                                        
 10 Randolph, Allison          9 Martin County        1:08.48    1:08.47        
                  33.13     1:08.47 (35.34)                                        
 11 Jutras, Allison              Gulf Coast           1:08.07    1:08.74        
                  32.55     1:08.74 (36.19)                                        
 12 Lee, Abigail              SO Charlotte            1:09.54    1:09.41        
                  34.13     1:09.41 (35.28)                                        
 13 Heller, S.                   West Boca Raton      1:10.57    1:09.47        
                  33.78     1:09.47 (35.69)                                        
 14 Eames, Morgan             JR Palmetto Ridge       1:09.28    1:10.12        
                  34.40     1:10.12 (35.72)                                        
 15 Burts, Tracy              SR Pines Charter        1:10.59    1:11.71        
                  35.20     1:11.71 (36.51)                                        
 16 Woody, Caitlin            FR Boca Raton           1:10.28    1:13.41        
                  35.88     1:13.41 (37.53)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morris, Jillian           12 South Fork           1:01.80    1:02.34        
                  30.44     1:02.34 (31.90)                                        
  2 Smith, Danielle           FR Boca Raton           1:03.25    1:02.38        
                  30.62     1:02.38 (31.76)                                        
  3 Morrow, Brynn             12 Lemon Bay            1:04.86    1:03.57        
                  30.70     1:03.57 (32.87)                                        
  4 Strauss, Lauren           10 Lemon Bay            1:03.37    1:04.10        
                  30.53     1:04.10 (33.57)                                        
  5 McIntyre, Katie           12 Martin County        1:06.23    1:05.72        
                  31.89     1:05.72 (33.83)                                        
  6 Gargum, Nadia             JR Northeast            1:06.70    1:06.68        
                  31.49     1:06.68 (35.19)                                        
  7 Potiaumpai, Melanie       SO Boca Raton           1:07.89    1:06.97        
                  32.55     1:06.97 (34.42)                                        
  8 Whitehouse, Emileigh       9 Sebastian River      1:07.47    1:07.51        
                  32.60     1:07.51 (34.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stone, Alyssa             11 Barron Collier       1:08.20    1:07.73        
                  31.58     1:07.73 (36.15)                                        
 10 Jutras, Allison              Gulf Coast           1:09.03    1:08.07        
                  32.99     1:08.07 (35.08)                                        
 11 Randolph, Allison          9 Martin County        1:09.35    1:08.48        
                  33.37     1:08.48 (35.11)                                        
 12 Eames, Morgan             JR Palmetto Ridge       1:11.36    1:09.28        
                  34.28     1:09.28 (35.00)                                        
 13 Lee, Abigail              SO Charlotte            1:10.58    1:09.54        
                  34.40     1:09.54 (35.14)                                        
 14 Woody, Caitlin            FR Boca Raton           1:13.87    1:10.28        
                  34.33     1:10.28 (35.95)                                        
 15 Heller, S.                   West Boca Raton      1:10.04    1:10.57        
                  34.29     1:10.57 (36.28)                                        
 16 Burts, Tracy              SR Pines Charter        1:10.00    1:10.59        
                  33.64     1:10.59 (36.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Celi, Stephanie           SR Olympic Heights      1:15.50    1:12.09        
                  34.26     1:12.09 (37.83)                                        
 18 Selle, Elizabeth          SR Estero               1:14.90    1:12.39        
                  34.47     1:12.39 (37.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Coomer, Kelly             SR Estero               1:09.80    1:13.36        
                  34.99     1:13.36 (38.37)                                        
 20 Andres, Alexis            SR Pines Charter        1:13.85    1:15.14        
                  36.97     1:15.14 (38.17)                                        
 21 Grofic, Katherine         11 Martin County        1:20.51    1:19.17        
                  38.30     1:19.17 (40.87)                                        
 22 Guinan, Danielle          10 South Fork           1:17.26    1:19.90        
                  35.30     1:19.90 (44.60)                                        
 23 Mielentz, Jessica         11 Dwyer                1:59.25    1:58.49        
                1:58.57         1:58.49 ( )                                        
 -- Karabasevic, Alex         11 Dwyer                1:19.49         DQ        
      Missed Event Penalty
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Arenson, Patrick          JR Belen Jesuit           57.47      55.77        
                  27.42       55.77 (28.35)                                        
  2 Holley, Chris             11 Dwyer                  57.04      56.79        
                  28.11       56.79 (28.68)                                        
  3 Sullivan, Paul               Naples                 58.30      57.80        
                  28.53       57.80 (29.27)                                        
  4 Omana, Carlos             MS Belen Jesuit           58.54      58.00        
                  28.38       58.00 (29.62)                                        
  5 Mishchenko, Peter            Nova                   59.62      58.13        
                  28.49       58.13 (29.64)                                        
  6 Parada, Alex              JR Pines Charter          59.27      58.56        
                  28.96       58.56 (29.60)                                        
  7 Lim, Jeffrey              JR Charlotte              59.31      58.79        
                  29.07       58.79 (29.72)                                        
  8 Widmer, Joel              JR Fort Lauderdale        59.25      59.66        
                  29.02       59.66 (30.64)                                        
Consolation Final
  9 Scott, Trevor             FR Charlotte            1:00.40    1:00.10        
                  29.46     1:00.10 (30.64)                                        
 10 Iriondo, Hibai            SO Fort Lauderdale      1:00.78    1:01.41        
                  29.88     1:01.41 (31.53)                                        
 11 Broxson, Dustin              Gulf Coast           1:00.61    1:02.49        
                  30.57     1:02.49 (31.92)                                        
 12 Smith, Paul                  Cypress Lake         1:03.50    1:02.83        
                  29.96     1:02.83 (32.87)                                        
 13 Bagshaw, Alexander        FR Boca Raton           1:06.44    1:04.72        
                  31.24     1:04.72 (33.48)                                        
 14 Casey, Matt               12 South Fork           1:06.65    1:07.35        
                  31.62     1:07.35 (35.73)                                        
 15 Aguilar, Joan                Riverdale            1:06.75    1:07.54        
                  32.56     1:07.54 (34.98)                                        
 -- DeCosta, Jacob             9 Martin County        1:05.76         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holley, Chris             11 Dwyer                  57.25      57.04        
                  28.23       57.04 (28.81)                                        
  2 Arenson, Patrick          JR Belen Jesuit           55.82      57.47        
                  27.95       57.47 (29.52)                                        
  3 Sullivan, Paul               Naples                 59.28      58.30        
                  28.87       58.30 (29.43)                                        
  4 Omana, Carlos             MS Belen Jesuit           58.25      58.54        
                  28.85       58.54 (29.69)                                        
  5 Widmer, Joel              JR Fort Lauderdale      1:00.09      59.25        
                  28.99       59.25 (30.26)                                        
  6 Parada, Alex              JR Pines Charter        1:00.31      59.27        
                  29.48       59.27 (29.79)                                        
  7 Lim, Jeffrey              JR Charlotte            1:00.43      59.31        
                  29.22       59.31 (30.09)                                        
  8 Mishchenko, Peter            Nova                 1:00.03      59.62        
                  29.29       59.62 (30.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scott, Trevor             FR Charlotte            1:00.24    1:00.40        
                  29.72     1:00.40 (30.68)                                        
 10 Broxson, Dustin              Gulf Coast           1:02.60    1:00.61        
                  29.64     1:00.61 (30.97)                                        
 11 Iriondo, Hibai            SO Fort Lauderdale      1:00.78    1:00.78        
                  29.43     1:00.78 (31.35)                                        
 12 Smith, Paul                  Cypress Lake         1:03.34    1:03.50        
                  30.47     1:03.50 (33.03)                                        
 13 DeCosta, Jacob             9 Martin County        1:10.84    1:05.76        
                  31.42     1:05.76 (34.34)                                        
 14 Bagshaw, Alexander        FR Boca Raton           1:07.68    1:06.44        
                  32.17     1:06.44 (34.27)                                        
 15 Casey, Matt               12 South Fork           1:05.86    1:06.65        
                  32.60     1:06.65 (34.05)                                        
 16 Aguilar, Joan                Riverdale            1:07.08    1:06.75        
                  32.35     1:06.75 (34.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilson, Ryan              10 Barron Collier       1:05.85    1:07.05        
                  32.00     1:07.05 (35.05)                                        
 18 Fidanli, Giansergio          Gulf Coast           1:09.58    1:08.06        
                  32.77     1:08.06 (35.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Santek, Bryan             SO Fort Lauderdale      1:07.48    1:08.42        
                  33.37     1:08.42 (35.05)                                        
 20 Limbachia, Pritesh        11 Martin County        1:19.96    1:21.59        
                  39.69     1:21.59 (41.90)                                        
 21 Pleasants, Alex           12 South Fork           1:27.11    1:24.35        
                  41.20     1:24.35 (43.15)                                        
 22 Murphy, Kenny              9 Okeechobee           1:26.74    1:25.94        
                1:25.94         1:25.94 ( )                                        
 23 Timoracky, Andrej         11 Treasure Coast       1:33.80    1:26.46        
 24 Kurtz, Jeff                9 Dwyer                1:36.05    1:35.59        
                1:35.81         1:35.59 ( )                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Pike, Carly               JR Boca Raton           1:09.04    1:09.23        
                  32.78     1:09.23 (36.45)                                        
  2 Holley, Jessie            10 Dwyer                1:12.78    1:11.63        
                  33.95     1:11.63 (37.68)                                        
  3 Merrill, Alison           JR Boca Raton           1:13.80    1:11.74        
                  33.62     1:11.74 (38.12)                                        
  4 Farhat, Mercedes             Lely                 1:13.31    1:12.00        
                  34.34     1:12.00 (37.66)                                        
  5 Gaidry, Alicia               Cypress Lake         1:12.80    1:13.04        
                  34.38     1:13.04 (38.66)                                        
  6 Oria, J.                     West Boca Raton      1:13.56    1:13.49        
                  34.92     1:13.49 (38.57)                                        
  7 Kloor, Michelle           SR Charlotte            1:14.26    1:14.74        
                  35.40     1:14.74 (39.34)                                        
  8 Morrow, Brynn             12 Lemon Bay            1:13.91    1:17.34        
                  35.65     1:17.34 (41.69)                                        
Consolation Final
  9 Muniz, Bianca             FR Pines Charter        1:15.03    1:15.12        
                  35.78     1:15.12 (39.34)                                        
 10 Perez, Pachi              FR Estero               1:17.89    1:15.94        
                  35.19     1:15.94 (40.75)                                        
 11 Custodio, Anizza          SO Palmetto Ridge       1:19.47    1:17.83        
                  36.45     1:17.83 (41.38)                                        
 12 Horn, Rachel              FR Olympic Heights      1:20.39    1:19.54        
                  37.97     1:19.54 (41.57)                                        
 13 Roig, G.                     West Boca Raton      1:21.21    1:22.01        
                  38.74     1:22.01 (43.27)                                        
 14 Holden, Vickie             9 Martin County        1:20.96    1:22.49        
                  39.32     1:22.49 (43.17)                                        
 15 Mitchell, Lindsey            Gulf Coast           1:21.89    1:22.57        
                  38.83     1:22.57 (43.74)                                        
 16 Roy-McMahon, Christine    SO Fort Lauderdale      1:21.18    1:23.23        
                  38.42     1:23.23 (44.81)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pike, Carly               JR Boca Raton           1:12.05    1:09.04        
                  32.70     1:09.04 (36.34)                                        
  2 Holley, Jessie            10 Dwyer                1:11.71    1:12.78        
                  34.39     1:12.78 (38.39)                                        
  3 Gaidry, Alicia               Cypress Lake         1:12.56    1:12.80        
                  34.38     1:12.80 (38.42)                                        
  4 Farhat, Mercedes             Lely                 1:11.71    1:13.31        
                  35.11     1:13.31 (38.20)                                        
  5 Oria, J.                     West Boca Raton      1:15.77    1:13.56        
                  35.15     1:13.56 (38.41)                                        
  6 Merrill, Alison           JR Boca Raton           1:15.57    1:13.80        
                  35.49     1:13.80 (38.31)                                        
  7 Morrow, Brynn             12 Lemon Bay            1:14.06    1:13.91        
                  34.97     1:13.91 (38.94)                                        
  8 Kloor, Michelle           SR Charlotte            1:15.55    1:14.26        
                  35.56     1:14.26 (38.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Muniz, Bianca             FR Pines Charter        1:15.90    1:15.03        
                  35.75     1:15.03 (39.28)                                        
 10 Perez, Pachi              FR Estero               1:18.65    1:17.89        
                  35.76     1:17.89 (42.13)                                        
 11 Custodio, Anizza          SO Palmetto Ridge       1:19.42    1:19.47        
                  37.05     1:19.47 (42.42)                                        
 12 Horn, Rachel              FR Olympic Heights      1:22.07    1:20.39        
                  38.82     1:20.39 (41.57)                                        
 13 Holden, Vickie             9 Martin County        1:22.65    1:20.96        
                  38.52     1:20.96 (42.44)                                        
 14 Roy-McMahon, Christine    SO Fort Lauderdale      1:21.88    1:21.18        
                  37.40     1:21.18 (43.78)                                        
 15 Roig, G.                     West Boca Raton      1:20.82    1:21.21        
                  38.59     1:21.21 (42.62)                                        
 16 Mitchell, Lindsey            Gulf Coast           1:21.53    1:21.89        
                  38.20     1:21.89 (43.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stowe, Nicole                Riverdale            1:21.81    1:22.71        
                  38.73     1:22.71 (43.98)                                        
 18 Dorundo, A.                  West Boca Raton      1:22.35    1:23.31        
                  38.70     1:23.31 (44.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Conway, Jillian           10 Sebastian River      1:25.18    1:25.32        
                  40.42     1:25.32 (44.90)                                        
 20 Blotnick, Megan           11 Martin County        1:31.85    1:32.81        
                  43.20     1:32.81 (49.61)                                        
 21 Hill, Victoria               Forest Hill          1:36.63    1:33.04        
                  43.34     1:33.04 (49.70)                                        
 22 Durst, Ashley             12 Sebastian River      1:36.03    1:34.64        
                  44.40     1:34.64 (50.24)                                        
 23 Rodgers, Alex             12 Okeechobee           1:35.06    1:35.52        
                  42.71     1:35.52 (52.81)                                        
 24 Paulding, Emily           11 Martin County        1:37.64    1:35.74        
                  42.98     1:35.74 (52.76)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Araque, Carlos            JR Belen Jesuit         1:01.05    1:00.87        
                  28.32     1:00.87 (32.55)                                        
  2 Zomerfeld, Raymond        SR Belen Jesuit         1:04.88    1:02.41        
                  29.25     1:02.41 (33.16)                                        
  3 Robinson, Hunter             Naples               1:03.95    1:02.70        
                  29.41     1:02.70 (33.29)                                        
  4 Lopez Cantera, Victor     JR Belen Jesuit         1:04.52    1:04.05        
                  30.31     1:04.05 (33.74)                                        
  5 Messuri, Eric                South Fort Myers     1:04.54    1:04.08        
                  30.00     1:04.08 (34.08)                                        
  6 Lopez, Julio              SO Belen Jesuit         1:04.83    1:05.27        
                  31.00     1:05.27 (34.27)                                        
  7 Kasley, Ryan              12 Barron Collier       1:07.93    1:07.30        
                  31.12     1:07.30 (36.18)                                        
  8 Czaja, Stephen            SO Boca Raton           1:06.68    1:07.37        
                  31.98     1:07.37 (35.39)                                        
Consolation Final
  9 Meyer, Jordan                Riverdale            1:08.37    1:07.64        
                  31.29     1:07.64 (36.35)                                        
 10 Gates, Craig              11 Martin County        1:08.14    1:09.38        
                  31.97     1:09.38 (37.41)                                        
 11 Shackleton, Zachary          Gulf Coast           1:09.70    1:10.49        
                  33.26     1:10.49 (37.23)                                        
 12 Shulga, Bogdan            SR Boca Raton           1:09.99    1:11.53        
                  33.27     1:11.53 (38.26)                                        
 13 Perez, Eddwie             SO Estero               1:12.01    1:13.26        
                  34.82     1:13.26 (38.44)                                        
 14 Akdag, Devin              SO Boca Raton           1:14.81    1:13.51        
                  34.22     1:13.51 (39.29)                                        
 15 Steyer, Christopher          Gulf Coast           1:13.97    1:14.59        
                  34.80     1:14.59 (39.79)                                        
 16 Hughes, Daniel            FR Charlotte            1:15.73    1:15.15        
                  35.68     1:15.15 (39.47)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Araque, Carlos            JR Belen Jesuit         1:00.05    1:01.05        
                  28.60     1:01.05 (32.45)                                        
  2 Robinson, Hunter             Naples               1:02.87    1:03.95        
                  30.21     1:03.95 (33.74)                                        
  3 Lopez Cantera, Victor     JR Belen Jesuit         1:05.49    1:04.52        
                  30.61     1:04.52 (33.91)                                        
  4 Messuri, Eric                South Fort Myers     1:04.12    1:04.54        
                  30.30     1:04.54 (34.24)                                        
  5 Lopez, Julio              SO Belen Jesuit         1:05.97    1:04.83        
                  30.90     1:04.83 (33.93)                                        
  6 Zomerfeld, Raymond        SR Belen Jesuit         1:04.32    1:04.88        
                  30.22     1:04.88 (34.66)                                        
  7 Czaja, Stephen            SO Boca Raton           1:06.68    1:06.68        
                  31.79     1:06.68 (34.89)                                        
  8 Kasley, Ryan              12 Barron Collier       1:09.39    1:07.93        
                  31.83     1:07.93 (36.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gates, Craig              11 Martin County        1:10.86    1:08.14        
                  31.95     1:08.14 (36.19)                                        
 10 Meyer, Jordan                Riverdale            1:09.06    1:08.37        
                  31.64     1:08.37 (36.73)                                        
 11 Shackleton, Zachary          Gulf Coast           1:13.10    1:09.70        
                  32.74     1:09.70 (36.96)                                        
 12 Shulga, Bogdan            SR Boca Raton           1:10.12    1:09.99        
                  32.34     1:09.99 (37.65)                                        
 13 Perez, Eddwie             SO Estero               1:14.66    1:12.01        
                  34.52     1:12.01 (37.49)                                        
 14 Steyer, Christopher          Gulf Coast           1:16.75    1:13.97        
                  34.68     1:13.97 (39.29)                                        
 15 Akdag, Devin              SO Boca Raton           1:13.60    1:14.81        
                  35.29     1:14.81 (39.52)                                        
 16 Hughes, Daniel            FR Charlotte            1:14.93    1:15.73        
                  35.88     1:15.73 (39.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aviles, Jonathan          10 Treasure Coast       1:17.66    1:16.53        
                  36.51     1:16.53 (40.02)                                        
 18 Pohl, Mike                10 South Fork           1:17.66    1:17.29        
                  35.98     1:17.29 (41.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jones, Chris              10 South Fork           1:21.71    1:17.86        
                  36.65     1:17.86 (41.21)                                        
 20 Candler, Nathan           10 Okeechobee           1:17.70    1:20.40        
                  36.42     1:20.40 (43.98)                                        
 21 Guttentag, Mike           12 Dwyer                1:23.25    1:20.91        
                  37.16     1:20.91 (43.75)                                        
 22 Kremser, Derek             9 Martin County        1:21.54    1:22.60        
                  38.35     1:22.60 (44.25)                                        
 23 Beller, Dustin             9 Sebastian River      1:24.75    1:25.05        
                  40.98     1:25.05 (44.07)                                        
 -- Snapp, Benton             SO Pines Charter        1:13.67         DQ        
      Missed Event Penalty
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Boca Raton                                        3:48.60    3:46.68        
     1) Caruso, Danielle JR             2) Smith, Danielle FR             
     3) Pike, Carly JR                  4) Williams, Charlotte SO         
                  27.17       57.71 (57.71)     1:24.73 (27.02)     1:53.76 (56.05)
        2:21.03 (27.27)     2:50.74 (56.98)     3:17.40 (26.66)     3:46.68 (55.94)
  2 Cypress Lake (Fort Myers)                         3:47.41    3:48.33        
     1) Huffman, Abby                   2) Gaidry, Alicia                 
     3) Davis, Lauren                   4) Franklin, Chelsea              
                  27.12       56.89 (56.89)     1:25.16 (28.27)     1:56.41 (59.52)
        2:24.59 (28.18)     2:55.64 (59.23)     3:21.28 (25.64)     3:48.33 (52.69)
  3 Martin County (Stuart)                            3:54.88    3:50.26        
     1) Randolph, Allison 9             2) Alvord, Jessica 12             
     3) McIntyre, Katie 12              4) Barcza, Heather 11             
                  28.07       57.96 (57.96)     1:25.85 (27.89)     1:57.45 (59.49)
        2:25.75 (28.30)     2:56.55 (59.10)     3:22.45 (25.90)     3:50.26 (53.71)
  4 Charlotte (Punta Gorda)                           3:53.58    3:51.93        
     1) Gadowry, Michelle JR            2) Littlejohn, Alexa SO           
     3) Puska, Holly SR                 4) Kloor, Michelle SR             
                  27.04       55.83 (55.83)     1:24.83 (29.00)     1:55.76 (59.93)
        2:24.31 (28.55)     2:54.75 (58.99)     3:21.79 (27.04)     3:51.93 (57.18)
  5 Lemon Bay (Englewood)                             3:50.24    3:52.84        
     1) Varga, Ashley 12                2) Goodwin, Julie 11              
     3) Strauss, Lauren 10              4) Powell, Sierra 10              
                  27.90       58.35 (58.35)     1:27.54 (29.19)   2:00.45 (1:02.10)
        2:27.44 (26.99)     2:57.49 (57.04)     3:23.10 (25.61)     3:52.84 (55.35)
  6 South Fork (Stuart)                               3:56.63    3:56.30        
     1) Snow, Savannah 12               2) Newbold, Allison 9             
     3) Dundy, Caitlyn 12               4) Morris, Jillian 12             
                  27.03       57.72 (57.72)     1:26.59 (28.87)   2:00.55 (1:02.83)
        2:28.91 (28.36)     3:00.54 (59.99)     3:27.02 (26.48)     3:56.30 (55.76)
  7 Gulf Coast (Naples)                               3:56.62    3:57.82        
     1) Errington, Julie                2) Lawson, Molly                  
     3) Hunter, Brittany                4) Errington, Lisa                
                  28.00       58.55 (58.55)     1:28.15 (29.60)   2:01.41 (1:02.86)
        2:29.81 (28.40)     3:01.05 (59.64)     3:27.97 (26.92)     3:57.82 (56.77)
  8 Pembroke Pines Charter H.S.                       3:57.07    3:59.93        
     1) Muniz, Bianca FR                2) Burts, Tracy SR                
     3) Hamilton, Claire FR             4) Gomez, Maria JR                
                  27.90       57.84 (57.84)     1:26.64 (28.80)   1:58.40 (1:00.56)
        2:27.24 (28.84)   2:59.19 (1:00.79)     3:27.89 (28.70)   3:59.93 (1:00.74)
Consolation Final
  9 Barron Collier(Naples)                            4:00.26    4:00.08        
     1) Gross, Cassie 9                 2) Tirrell, Alexandra 9           
     3) Stone, Alyssa 11                4) Weichelt, Sarah 12             
                  28.71       58.88 (58.88)     1:30.84 (31.96)   2:04.82 (1:05.94)
        2:32.23 (27.41)     3:03.46 (58.64)     3:30.15 (26.69)     4:00.08 (56.62)
 10 Nova (Davie)                                      4:05.78    4:05.65        
     1) Davis, Soyriah                  2) Jagusztyn, Ariel               
     3) Mueller, Jenna                  4) Wright, Whitney                
                  28.21       59.21 (59.21)     1:29.13 (29.92)   2:01.35 (1:02.14)
        2:32.24 (30.89)   3:06.54 (1:05.19)     3:34.64 (28.10)     4:05.65 (59.11)
 11 West Boca Raton                                   4:11.15    4:05.80        
     1) Serrato, N.                     2) Roig, G.                       
     3) Sexton, J.                      4) Oria, J.                       
                  30.69   1:03.58 (1:03.58)     1:33.34 (29.76)   2:06.37 (1:02.79)
        2:34.97 (28.60)     3:05.73 (59.36)     3:34.46 (28.73)   4:05.80 (1:00.07)
 12 Estero                                            4:03.43    4:06.64        
     1) Perez, Pachi FR                 2) Selle, Elizabeth SR            
     3) Coomer, Kelly SR                4) Sands, Megan SR                
                  29.24   1:01.40 (1:01.40)     1:31.20 (29.80)   2:04.82 (1:03.42)
        2:35.20 (30.38)   3:09.21 (1:04.39)     3:36.87 (27.66)     4:06.64 (57.43)
 13 Lely (Naples)                                     4:18.11    4:17.17        
     1) Mulhere, Kaitlin                2) Rudolph, Raquel                
     3) Bozicnik, Jamie                 4) Hine, Emily                    
                  29.06   1:01.20 (1:01.20)     1:29.29 (28.09)     1:59.99 (58.79)
        2:33.05 (33.06)   3:10.92 (1:10.93)     3:42.17 (31.25)   4:17.17 (1:06.25)
 14 Fort Lauderdale                                   4:29.14    4:26.17        
     1) Flaherty, Patricia SR           2) McDonald, Yvette FR            
     3) Hall, Kelsey SR                 4) Hall, Kayla SR                 
                  30.51   1:03.56 (1:03.56)     1:36.05 (32.49)   2:12.79 (1:09.23)
        2:44.18 (31.39)   3:18.76 (1:05.97)     3:49.41 (30.65)   4:26.17 (1:07.41)
 15 Riverdale (Fort Myers)                            4:34.49    4:34.23        
     1) Knighton, Marissa               2) Velez, Natasha                 
     3) Whaley, Domonique               4) Cyr, Maegan                    
                  34.96   1:11.74 (1:11.74)     1:43.12 (31.38)   2:19.61 (1:07.87)
        2:51.43 (31.82)   3:27.82 (1:08.21)     3:59.29 (31.47)   4:34.23 (1:06.41)
 16 Olympic Heights (Boca Raton)                      4:43.09    4:38.25        
     1) Celi, Stephanie SR              2) Wersbrodt, Alanna JR           
     3) Gedigian, Alexa FR              4) Horn, Rachel FR                
                  31.10   1:06.42 (1:06.42)     1:38.96 (32.54)   2:21.39 (1:14.97)
        2:54.81 (33.42)   3:32.26 (1:10.87)     4:03.41 (31.15)   4:38.25 (1:05.99)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cypress Lake (Fort Myers)                         3:49.47    3:47.41        
     1) Huffman, Abby                   2) Gaidry, Alicia                 
     3) Davis, Lauren                   4) Franklin, Chelsea              
                  27.04       56.06 (56.06)     1:24.42 (28.36)     1:55.95 (59.89)
        2:24.03 (28.08)     2:54.79 (58.84)     3:20.53 (25.74)     3:47.41 (52.62)
  2 Boca Raton                                        3:51.28    3:48.60        
     1) Caruso, Danielle JR             2) Smith, Danielle FR             
     3) Pike, Carly JR                  4) Williams, Charlotte SO         
                  27.42       57.74 (57.74)     1:25.22 (27.48)     1:55.16 (57.42)
        2:22.40 (27.24)     2:51.96 (56.80)     3:19.25 (27.29)     3:48.60 (56.64)
  3 Lemon Bay (Englewood)                             3:50.21    3:50.24        
     1) Ready, Nicole 12                2) Varga, Ashley 12               
     3) Strauss, Lauren 10              4) Powell, Sierra 10              
                  27.55       57.50 (57.50)     1:25.95 (28.45)     1:57.09 (59.59)
        2:23.96 (26.87)     2:54.31 (57.22)     3:20.45 (26.14)     3:50.24 (55.93)
  4 Charlotte (Punta Gorda)                           4:05.32    3:53.58        
     1) Gadowry, Michelle JR            2) Littlejohn, Alexa SO           
     3) Puska, Holly SR                 4) Kloor, Michelle SR             
                  27.32       56.09 (56.09)     1:25.58 (29.49)   1:56.83 (1:00.74)
        2:25.11 (28.28)     2:55.99 (59.16)     3:23.77 (27.78)     3:53.58 (57.59)
  5 Martin County (Stuart)                            3:53.35    3:54.88        
     1) Randolph, Allison 9             2) Alvord, Jessica 12             
     3) McIntyre, Katie 12              4) Barcza, Heather 11             
                  28.24       59.06 (59.06)     1:27.12 (28.06)     1:58.35 (59.29)
        2:27.43 (29.08)   2:59.94 (1:01.59)     3:26.41 (26.47)     3:54.88 (54.94)
  6 Gulf Coast (Naples)                               3:57.31    3:56.62        
     1) Errington, Julie                2) Lawson, Molly                  
     3) Hunter, Brittany                4) Errington, Lisa                
                  27.93       58.48 (58.48)     1:28.02 (29.54)   2:00.45 (1:01.97)
        2:28.37 (27.92)     3:00.08 (59.63)     3:27.15 (27.07)     3:56.62 (56.54)
  7 South Fork (Stuart)                               3:59.64    3:56.63        
     1) Newbold, Allison 9              2) Snow, Savannah 12              
     3) Dundy, Caitlyn 12               4) Morris, Jillian 12             
                  28.86   1:02.62 (1:02.62)     1:29.46 (26.84)     2:00.14 (57.52)
        2:28.72 (28.58)     3:00.10 (59.96)     3:27.02 (26.92)     3:56.63 (56.53)
  8 Pembroke Pines Charter H.S.                       4:01.50    3:57.07        
     1) Muniz, Bianca FR                2) Burts, Tracy SR                
     3) Hamilton, Claire FR             4) Gomez, Maria JR                
                  27.71       56.68 (56.68)     1:24.76 (28.08)     1:55.72 (59.04)
        2:24.99 (29.27)   2:57.34 (1:01.62)     3:25.64 (28.30)     3:57.07 (59.73)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barron Collier(Naples)                            3:59.24    4:00.26        
     1) Gross, Cassie 9                 2) Tirrell, Alexandra 9           
     3) Stone, Alyssa 11                4) Weichelt, Sarah 12             
                  28.59       58.59 (58.59)     1:31.30 (32.71)   2:05.53 (1:06.94)
        2:32.69 (27.16)     3:03.96 (58.43)     3:30.49 (26.53)     4:00.26 (56.30)
 10 Estero                                            4:10.87    4:03.43        
     1) Sands, Megan SR                 2) Selle, Elizabeth SR            
     3) Coomer, Kelly SR                4) Perez, Pachi FR                
                  28.25       57.85 (57.85)     1:27.76 (29.91)   2:00.07 (1:02.22)
        2:28.96 (28.89)   3:01.05 (1:00.98)     3:31.17 (30.12)   4:03.43 (1:02.38)
 11 Nova (Davie)                                      4:06.49    4:05.78        
     1) Davis, Soyriah                  2) Jagusztyn, Ariel               
     3) Mueller, Jenna                  4) Wright, Whitney                
                  28.13   1:00.45 (1:00.45)     1:30.54 (30.09)   2:02.84 (1:02.39)
        2:33.46 (30.62)   3:06.93 (1:04.09)     3:34.84 (27.91)     4:05.78 (58.85)
 12 West Boca Raton                                   4:11.65    4:11.15        
     1) Serrato, N.                     2) Roig, G.                       
     3) Bajger, J.                      4) Oria, J.                       
                  31.00   1:04.49 (1:04.49)     1:34.71 (30.22)   2:07.61 (1:03.12)
        2:37.00 (29.39)   3:10.75 (1:03.14)     3:39.67 (28.92)   4:11.15 (1:00.40)
 13 Lely (Naples)                                     4:20.83    4:18.11        
     1) Mulhere, Kaitlin                2) Rudolph, Raquel                
     3) Bozicnik, Jamie                 4) Hine, Emily                    
                  28.70   1:01.18 (1:01.18)     1:30.11 (28.93)     2:00.78 (59.60)
        2:33.63 (32.85)   3:11.29 (1:10.51)     3:43.19 (31.90)   4:18.11 (1:06.82)
 14 Fort Lauderdale                                   4:35.74    4:29.14        
     1) Flaherty, Patricia SR           2) McDonald, Yvette FR            
     3) Hall, Kelsey SR                 4) Hall, Kayla SR                 
                  31.54   1:06.30 (1:06.30)     1:39.35 (33.05)   2:17.47 (1:11.17)
        2:37.51 (20.04)   3:22.34 (1:04.87)     3:52.68 (30.34)   4:29.14 (1:06.80)
 15 Riverdale (Fort Myers)                            4:35.95    4:34.49        
     1) Knighton, Marissa               2) Velez, Natasha                 
     3) Whaley, Domonique               4) Cyr, Maegan                    
                  33.57   1:10.24 (1:10.24)     1:41.19 (30.95)   2:18.69 (1:08.45)
        2:50.65 (31.96)   3:26.80 (1:08.11)     3:58.44 (31.64)   4:34.49 (1:07.69)
 16 Olympic Heights (Boca Raton)                      4:37.65    4:43.09        
     1) Celi, Stephanie SR              2) Wersbrodt, Alanna JR           
     3) Gedigian, Alexa FR              4) Horn, Rachel FR                
                  32.35   1:10.39 (1:10.39)     1:43.94 (33.55)   2:25.94 (1:15.55)
        2:59.63 (33.69)   3:36.14 (1:10.20)     4:07.91 (31.77)   4:43.09 (1:06.95)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Belen Jesuit Prep (Miami)                         3:28.41    3:24.95        
     1) Orozco, Sebastian JR            2) Morejon, Pablo SO              
     3) Omana, Carlos MS                4) Araque, Carlos JR              
                  24.27       50.72 (50.72)     1:14.12 (23.40)     1:41.49 (50.77)
        2:07.08 (25.59)     2:34.36 (52.87)     2:57.99 (23.63)     3:24.95 (50.59)
  2 Sebastian River (Sebastian)                       3:28.39    3:26.83        
     1) Knudson, Brian 10               2) Martinelli, Timothy 10         
     3) Verderber, Kenneth 12           4) Humphrey, David 10             
                  25.20       52.25 (52.25)     1:17.32 (25.07)     1:45.12 (52.87)
        2:10.64 (25.52)     2:38.55 (53.43)     3:00.56 (22.01)     3:26.83 (48.28)
  3 Nova (Davie)                                      3:29.64    3:28.10        
     1) Mishchenko, Peter               2) Ortiz, Pablo                   
     3) Allison, John                   4) Fermin, Anthony                
                  25.05       53.29 (53.29)     1:18.59 (25.30)     1:45.57 (52.28)
        2:10.94 (25.37)     2:38.53 (52.96)     3:02.17 (23.64)     3:28.10 (49.57)
  4 Pembroke Pines Charter H.S.                       3:29.51    3:29.53        
     1) Falcon, Alejandro JR            2) Wlosek, Alex JR                
     3) Parada, Alex JR                 4) Gomez, Alberto SR              
                  25.30       52.60 (52.60)     1:18.16 (25.56)     1:45.67 (53.07)
        2:11.05 (25.38)     2:38.69 (53.02)     3:02.88 (24.19)     3:29.53 (50.84)
  5 Naples                                            3:36.88    3:32.46        
     1) Casement, Alex                  2) Shadley, Cody                  
     3) Robinson, Hunter                4) Sullivan, Paul                 
                  25.95       54.23 (54.23)     1:20.44 (26.21)     1:48.56 (54.33)
        2:14.74 (26.18)     2:42.69 (54.13)     3:06.61 (23.92)     3:32.46 (49.77)
  6 Charlotte (Punta Gorda)                           3:40.23    3:39.62        
     1) Lim, Jeffrey JR                 2) Kumar, Amol SO                 
     3) Scott, Trevor FR                4) Tilka, Jack JR                 
                  25.51       52.63 (52.63)     1:19.31 (26.68)     1:48.84 (56.21)
        2:15.00 (26.16)     2:43.06 (54.22)     3:09.12 (26.06)     3:39.62 (56.56)
  7 Fort Lauderdale                                   3:37.40    3:40.62        
     1) Iriondo, Hibai SO               2) Nein, Jordan SO                
     3) Widmer, Joel JR                 4) Santek, Bryan SO               
                  25.96       53.12 (53.12)     1:20.02 (26.90)     1:48.99 (55.87)
        2:15.93 (26.94)     2:45.69 (56.70)     3:11.75 (26.06)     3:40.62 (54.93)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            3:42.63    3:42.90        
     1) Di Scuillo, Derek               2) Aguilar, Joan                  
     3) Meyer, Jordan                   4) Gallagher, Patrick             
                  26.20       56.62 (56.62)     1:24.58 (27.96)   1:56.71 (1:00.09)
        2:21.70 (24.99)     2:49.17 (52.46)     3:14.43 (25.26)     3:42.90 (53.73)
Consolation Final
  9 Gulf Coast (Naples)                               3:43.44    3:40.14        
     1) Steelman, Cory                  2) Shackleton, Zachary            
     3) Gardella, Travis                4) Caldwell, Nathan               
                  26.96       57.29 (57.29)     1:23.98 (26.69)     1:52.44 (55.15)
        2:19.05 (26.61)     2:47.99 (55.55)     3:12.81 (24.82)     3:40.14 (52.15)
 10 Northeast (Oakland Park)                          3:42.69    3:43.35        
     1) Amicon, Kurtis SR               2) Connor, Bobby JR               
     3) Vahey, Chris SR                 4) McKay, Darren SR               
                  28.62       59.29 (59.29)     1:26.98 (27.69)     1:57.70 (58.41)
        2:24.46 (26.76)     2:53.25 (55.55)     3:17.37 (24.12)     3:43.35 (50.10)
 11 Boca Raton                                        3:45.49    3:46.09        
     1) Barden, Michael SR              2) Pack, Josh SR                  
     3) Dennis, Garrett SO              4) Bagshaw, Alexander FR          
                  26.14       56.22 (56.22)     1:24.65 (28.43)     1:55.14 (58.92)
        2:21.55 (26.41)     2:50.58 (55.44)     3:16.89 (26.31)     3:46.09 (55.51)
 12 South Fork (Stuart)                               3:54.79    3:52.64        
     1) Lindgren, Kevin 9               2) Casey, Matt 12                 
     3) Minipoli, Sal                   4) Snow, Glen 9                   
                  26.74       56.98 (56.98)     1:24.89 (27.91)     1:56.16 (59.18)
        2:25.93 (29.77)   3:00.07 (1:03.91)     3:25.20 (25.13)     3:52.64 (52.57)
 13 Olympic Heights (Boca Raton)                      4:04.24    3:59.82        
     1) Wilson, Michael FR              2) Hill, William JR               
     3) DeAssis, Leandro SR             4) Bergman, Christopher SR        
                  27.80       58.99 (58.99)     1:28.50 (29.51)   2:02.00 (1:03.01)
        2:30.03 (28.03)   3:02.54 (1:00.54)     3:28.84 (26.30)     3:59.82 (57.28)
 -- Treasure Coast (Port St.Lucie)                    4:08.19         NS        
     1) Davis, Danny 10                 2) Timoracky, Andrej 11           
     3) Aviles, Jonathan 10             4) Davis, Paul 11                 
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sebastian River (Sebastian)                       3:35.31    3:28.39        
     1) Knudson, Brian 10               2) Martinelli, Timothy 10         
     3) Verderber, Kenneth 12           4) Humphrey, David 10             
                  25.53       52.66 (52.66)     1:18.81 (26.15)     1:46.60 (53.94)
        2:11.95 (25.35)     2:39.54 (52.94)     3:03.03 (23.49)     3:28.39 (48.85)
  2 Belen Jesuit Prep (Miami)                         3:23.70    3:28.41        
     1) Orozco, Sebastian JR            2) Morejon, Pablo SO              
     3) Zomerfeld, Raymond SR           4) Araque, Carlos JR              
                  24.75       51.09 (51.09)     1:14.83 (23.74)     1:41.38 (50.29)
        2:07.16 (25.78)     2:34.60 (53.22)     3:00.98 (26.38)     3:28.41 (53.81)
  3 Pembroke Pines Charter H.S.                       3:29.83    3:29.51        
     1) Falcon, Alejandro JR            2) Wlosek, Alex JR                
     3) Parada, Alex JR                 4) Gomez, Alberto SR              
                  24.86       52.05 (52.05)     1:18.32 (26.27)     1:45.79 (53.74)
        2:11.11 (25.32)     2:38.54 (52.75)     3:03.34 (24.80)     3:29.51 (50.97)
  4 Nova (Davie)                                      3:31.53    3:29.64        
     1) Mishchenko, Peter               2) Ortiz, Pablo                   
     3) Allison, John                   4) Fermin, Anthony                
                  25.34       53.03 (53.03)     1:18.70 (25.67)     1:46.28 (53.25)
        2:11.81 (25.53)     2:39.52 (53.24)     3:04.13 (24.61)     3:29.64 (50.12)
  5 Naples                                            3:37.15    3:36.88        
     1) Casement, Alex                  2) Shadley, Cody                  
     3) Robinson, Hunter                4) Sullivan, Paul                 
                  26.38       56.36 (56.36)     1:23.90 (27.54)     1:52.20 (55.84)
        2:18.28 (26.08)     2:46.75 (54.55)     3:10.89 (24.14)     3:36.88 (50.13)
  6 Fort Lauderdale                                   3:41.18    3:37.40        
     1) Iriondo, Hibai SO               2) Nein, Jordan SO                
     3) Widmer, Joel JR                 4) Santek, Bryan SO               
                  25.67       52.55 (52.55)     1:19.03 (26.48)     1:48.42 (55.87)
        2:14.42 (26.00)     2:43.33 (54.91)     3:09.10 (25.77)     3:37.40 (54.07)
  7 Charlotte (Punta Gorda)                           3:45.59    3:40.23        
     1) Lim, Jeffrey JR                 2) Kumar, Amol SO                 
     3) Scott, Trevor FR                4) Tilka, Jack JR                 
                  25.74       52.58 (52.58)     1:19.77 (27.19)     1:48.77 (56.19)
        2:15.15 (26.38)     2:43.80 (55.03)     3:10.18 (26.38)     3:40.23 (56.43)
  8 Riverdale (Fort Myers)                            3:39.59    3:42.63        
     1) Di Scuillo, Derek               2) Aguilar, Joan                  
     3) Meyer, Jordan                   4) Gallagher, Patrick             
                  25.95       56.07 (56.07)     1:23.76 (27.69)     1:53.78 (57.71)
        2:20.40 (26.62)     2:50.03 (56.25)     3:14.68 (24.65)     3:42.63 (52.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Northeast (Oakland Park)                          3:54.23    3:42.69        
     1) Amicon, Kurtis SR               2) Montero, Joris SR              
     3) Vahey, Chris SR                 4) McKay, Darren SR               
                  27.25       56.69 (56.69)     1:24.53 (27.84)     1:56.52 (59.83)
        2:22.96 (26.44)     2:51.91 (55.39)     3:16.49 (24.58)     3:42.69 (50.78)
 10 Gulf Coast (Naples)                               3:44.55    3:43.44        
     1) Steelman, Cory                  2) Shackleton, Zachary            
     3) Gardella, Travis                4) Caldwell, Nathan               
                  27.46       57.86 (57.86)     1:25.09 (27.23)     1:53.33 (55.47)
        2:20.57 (27.24)     2:49.75 (56.42)     3:15.48 (25.73)     3:43.44 (53.69)
 11 Boca Raton                                        3:56.86    3:45.49        
     1) Barden, Michael SR              2) Pack, Josh SR                  
     3) Dennis, Garrett SO              4) Bagshaw, Alexander FR          
                  26.77       55.60 (55.60)     1:23.82 (28.22)     1:54.25 (58.65)
        2:20.83 (26.58)     2:49.70 (55.45)     3:16.11 (26.41)     3:45.49 (55.79)
 12 South Fork (Stuart)                               3:59.46    3:54.79        
     1) Lindgren, Kevin 9               2) Casey, Matt 12                 
     3) Minipoli, Sal                   4) Snow, Glen 9                   
                  26.72       56.64 (56.64)     1:23.72 (27.08)     1:54.80 (58.16)
        2:25.98 (31.18)   3:01.58 (1:06.78)     3:26.75 (25.17)     3:54.79 (53.21)
 13 Olympic Heights (Boca Raton)                      4:03.82    4:04.24        
     1) Wilson, Michael FR              2) Hill, William JR               
     3) DeAssis, Leandro SR             4) Bergman, Christopher SR        
                  28.18       58.83 (58.83)     1:29.91 (31.08)   2:05.11 (1:06.28)
        2:34.07 (28.96)   3:06.76 (1:01.65)     3:33.78 (27.02)     4:04.24 (57.48)
 14 Treasure Coast (Port St.Lucie)                    4:03.39    4:08.19        
     1) Davis, Danny 10                 2) Timoracky, Andrej 11           
     3) Aviles, Jonathan 10             4) Davis, Paul 11                 
                  28.35       57.91 (57.91)     1:33.19 (35.28)   2:15.20 (1:17.29)
        2:43.45 (28.25)     3:14.20 (59.00)     3:39.31 (25.11)     4:08.19 (53.99)
 -- Barron Collier(Naples)                            3:40.11         DQ        
      False start
     1) Thompson, Nick 10               2) Morris, Chad 11                
     3) Kasley, Ryan 12                 4) Morgan, Samuel 9               
                  26.34       54.40 (54.40)     1:20.88 (26.48)     1:51.36 (56.96)
        2:17.22 (25.86)     2:45.70 (54.34)     3:11.47 (25.77)          DQ (54.86)
 -- Martin County (Stuart)                            3:51.54         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Connolly, Sean 11               2) DeCosta, Jacob 9               
     3) Reardon, Jeff 9                 4) Loesel, Shawn 12               
                  26.60       56.61 (56.61)     1:24.14 (27.53)     1:54.29 (57.68)
        2:20.46 (26.17)     2:49.85 (55.56)     3:16.27 (26.42)          DQ (56.96)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Boca Raton                          307   2. Lely (Naples)                       198
  3. Lemon Bay (Englewood)             162.5   4. Martin County (Stuart)              153
  5. Charlotte (Punta Gorda)             151   6. Barron Collier(Naples)              144
  7. Cypress Lake (Fort Myers)           142   8. Gulf Coast (Naples)                 140
  9. Dwyer (Palm Beach Gardens)          115  10. South Fork (Stuart)                 114
 11. Pembroke Pines Charter H.S.         110  12. West Boca Raton                      97
 13. Estero                               81  14. Nova (Davie)                         76
 15. South Fort Myers                     44  16. Naples                               43
 17. Northeast (Oakland Park)           35.5  18. Palmetto Ridge (Naples)              33
 19. Riverdale (Fort Myers)               32  20. Sebastian River (Sebastian)          22
 21. Olympic Heights (Boca Raton)          9  21. Fort Lauderdale                       9
 23. Port Charlotte                        3                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Belen Jesuit Prep (Miami)           416   2. Gulf Coast (Naples)                 177
  3. Pembroke Pines Charter H.S.         165   4. Sebastian River (Sebastian)         144
  5. Naples                              138   5. Nova (Davie)                        138
  7. Boca Raton                          119   8. Martin County (Stuart)              100
  9. Riverdale (Fort Myers)               93  10. Charlotte (Punta Gorda)              87
 10. Northeast (Oakland Park)             87  12. Fort Lauderdale                      81
 13. Dwyer (Palm Beach Gardens)           76  14. Barron Collier(Naples)               75
 15. South Fork (Stuart)                  52  16. South Fort Myers                     45
 17. Estero                               44  18. Cypress Lake (Fort Myers)            39
 19. Forest Hill (West Palm Beach)        33  20. Lely (Naples)                        26
 21. Olympic Heights (Boca Raton)         21  22. Port Charlotte                       20
 23. Baker (Cape Coral)                   11  24. Palmetto Ridge (Naples)               2
 24. Treasure Coast (Port St.Lucie)        2