2006 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Regional 2

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/29/2006 12:53 AM
                            FHSAA Class 1A Region 2                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Cocoa Beach                                       1:56.13    1:54.16        
     1) Nagy, Julia 11                  2) Lugar, Samantha 12             
     3) D'Amico, Tamara 12              4) Sweet, Montana 10              
                  29.28     1:00.16 (30.88)     1:28.68 (28.52)     1:54.16 (25.48)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:58.27    1:54.27        
     1) Davidson, Katie 10              2) Smith, Emily 10                
     3) Mitchell, Alex 11               4) Harris, Lacey 10               
                  29.61     1:02.65 (33.04)     1:30.21 (27.56)     1:54.27 (24.06)
  3 Lake Highland Prep (Orlando)                      2:00.38    1:54.40        
     1) Lundberg, Lauren 10             2) Green, Erin 12                 
     3) Taylor, Kaitlin 10              4) Tribou, Sydney 10              
                  28.66     1:01.88 (33.22)     1:29.00 (27.12)     1:54.40 (25.40)
  4 Suncoast (Riviera Beach)                          2:00.17    1:56.52        
     1) Melanson, Kate JR               2) Marinak, Courtney SO           
     3) Paxton, Lauren JR               4) Rogers, Elizabeth JR           
                  31.64     1:04.07 (32.43)     1:32.64 (28.57)     1:56.52 (23.88)
  5 Lincoln Park (Fort Pierce)                        2:02.18    2:03.43        
     1) Turner, Malinda 11              2) Kittrell, Katie 10             
     3) McMillen, Meleah 9              4) Smith, Elizabeth 12            
                  32.63     1:07.69 (35.06)     1:36.41 (28.72)     2:03.43 (27.02)
  6 Harmony (Orlando)                                 2:05.65    2:06.09        
     1) Christovich, Lindsay 9          2) Scarborough, Alexia 11         
     3) Henderson, Cierra 11            4) Blackford, Kristen 11          
                  31.72     1:07.13 (35.41)     1:38.10 (30.97)     2:06.09 (27.99)
  7 Viera (Melbourne)                                 2:06.56    2:06.32        
     1) Paddon, Charity 8               2) Boyle, Lindsey 10              
     3) Boyle, Annie 9                  4) Farrell, Paige 9               
                  35.11     1:07.98 (32.87)     1:39.85 (31.87)     2:06.32 (26.47)
  8 Bishop Moore (Orlando)                            2:05.75    2:06.67        
     1) Bolil, Trisha 10                2) Scheetz, Lauren 10             
     3) Westergan, Alexis 10            4) Oakley, Ariel 10               
                  32.84     1:08.38 (35.54)     1:37.53 (29.15)     2:06.67 (29.14)
Consolation Final
  9 Dreyfoos (West Palm Beach)                        2:07.06    2:07.26        
     1) Christian, Kaitlin 12           2) Ibarrola, Sabina 11            
     3) Hinkly, Jemma 11                4) Christian, Kelly 10            
                  31.77     1:12.11 (40.34)     1:40.64 (28.53)     2:07.26 (26.62)
 10 Edgewood (Merritt Island)                         2:08.04    2:10.87        
     1) Foster, Rebecca 8               2) Himonetos, Paula 10            
     3) Garner, Mary 9                  4) Rood, Morgan 9                 
                  34.17     1:10.32 (36.15)     1:42.10 (31.78)     2:10.87 (28.77)
 11 Melbourne Central Catholic                        2:10.43    2:11.01        
     1) Precious, Ashley 12             2) Daly, Gloria 12                
     3) Lytle, Theresa 11               4) Biear, Jessie 10               
                  34.24     1:12.20 (37.96)     1:41.50 (29.30)     2:11.01 (29.51)
 12 Holy Trinity Episcopal                            2:09.79    2:11.18        
     1) Robbins, Sarah 10               2) Black, Alex 7                  
     3) Thompson, Abbey 11              4) Putnam, Katherine 11           
                  34.38     1:10.93 (36.55)     1:42.78 (31.85)     2:11.18 (28.40)
 13 Hagerty (Oviedo)                                  2:16.74    2:14.10        
     1) Schroeder, Ariel 9              2) Brode, Brittny 10              
     3) Miller, Jamie 9                 4) Oliver, Brittany 9             
                  35.50     1:13.74 (38.24)     1:44.65 (30.91)     2:14.10 (29.45)
 14 Haven Christian (Winter Haven)                    2:11.85    2:14.64        
     1) Cornell, Ashley 10              2) Howard, Sarah 11               
     3) Butler, Brittany 11             4) Gall, Bekah 12                 
                  39.46     1:12.96 (33.50)     1:44.82 (31.86)     2:14.64 (29.82)
 15 Lakeland Christian                                2:12.00    2:15.11        
     1) Griffin, Gaines 9               2) Schichtel, Leslie 11           
     3) Kirby, Laura 11                 4) Green, Jenna 10                
                  36.20     1:13.25 (37.05)     1:44.74 (31.49)     2:15.11 (30.37)
 16 Lake Placid                                       2:11.91    2:16.56        
     1) Lambert, Shelby 11              2) Creel, Robyn 11                
     3) Creel, Marbelly 10              4) Beach, Tammi 9                 
                  37.94     1:13.49 (35.55)     1:47.42 (33.93)     2:16.56 (29.14)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cocoa Beach                                       1:53.72    1:56.13        
     1) Nagy, Julia 11                  2) Lugar, Samantha 12             
     3) D'Amico, Tamara 12              4) Sweet, Montana 10              
                  28.85     1:00.79 (31.94)     1:29.67 (28.88)     1:56.13 (26.46)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:52.75    1:58.27        
     1) Harris, Rebekah 10              2) Smith, Emily 10                
     3) Mitchell, Alex 11               4) Hughes, Shelby 11              
                  30.85     1:03.74 (32.89)     1:32.20 (28.46)     1:58.27 (26.07)
  3 Suncoast (Riviera Beach)                          1:59.52    2:00.17        
     1) Melanson, Kate JR               2) Marinak, Courtney SO           
     3) Paxton, Lauren JR               4) Holtz, Jamie JR                
                  31.59     1:04.77 (33.18)     1:33.83 (29.06)     2:00.17 (26.34)
  4 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:54.24    2:00.38        
     1) Taylor, Kaitlin 10              2) Green, Erin 12                 
     3) Wine, Sterling 10               4) Sadler, Madison 7              
                  30.30     1:04.39 (34.09)     1:33.50 (29.11)     2:00.38 (26.88)
  5 Lincoln Park (Fort Pierce)                        2:00.20    2:02.18        
     1) Turner, Malinda 11              2) Kittrell, Katie 10             
     3) McMillen, Meleah 9              4) Smith, Elizabeth 12            
                  31.79     1:06.20 (34.41)     1:34.87 (28.67)     2:02.18 (27.31)
  6 Harmony (Orlando)                                 2:04.43    2:05.65        
     1) Christovich, Lindsay 9          2) Scarborough, Alexia 11         
     3) Henderson, Cierra 11            4) Blackford, Kristen 11          
                  31.11     1:06.63 (35.52)     1:37.45 (30.82)     2:05.65 (28.20)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            2:04.19    2:05.75        
     1) Bolil, Trisha 10                2) Scheetz, Lauren 10             
     3) Westergan, Alexis 10            4) Oakley, Ariel 10               
                  32.33     1:08.36 (36.03)     1:37.68 (29.32)     2:05.75 (28.07)
  8 Viera (Melbourne)                                 2:06.30    2:06.56        
     1) Paddon, Charity 8               2) Boyle, Lindsey 10              
     3) Boyle, Annie 9                  4) Farrell, Paige 9               
                  35.89     1:08.84 (32.95)     1:40.77 (31.93)     2:06.56 (25.79)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dreyfoos (West Palm Beach)                        2:05.98    2:07.06        
     1) Christian, Kaitlin 12           2) Ibarrola, Sabina 11            
     3) Hinkly, Jemma 11                4) Christian, Kelly 10            
                  31.23     1:12.17 (40.94)     1:40.73 (28.56)     2:07.06 (26.33)
 10 Edgewood (Merritt Island)                         2:10.62    2:08.04        
     1) Foster, Rebecca 8               2) Himonetos, Paula 10            
     3) Garner, Mary 9                  4) Rood, Morgan 9                 
                  33.37     1:08.77 (35.40)     1:39.93 (31.16)     2:08.04 (28.11)
 11 Holy Trinity Episcopal                            2:08.40    2:09.79        
     1) Robbins, Sarah 10               2) Black, Alex 7                  
     3) Thompson, Abbey 11              4) Putnam, Katherine 11           
                  34.02     1:09.01 (34.99)     1:40.71 (31.70)     2:09.79 (29.08)
 12 Melbourne Central Catholic                        2:09.44    2:10.43        
     1) Precious, Ashley 12             2) Daly, Gloria 12                
     3) Lytle, Theresa 11               4) Biear, Jessie 10               
                  33.52     1:11.07 (37.55)     1:40.71 (29.64)     2:10.43 (29.72)
 13 Haven Christian (Winter Haven)                    2:09.69    2:11.85        
     1) Cornell, Ashley 10              2) Howard, Sarah 11               
     3) Butler, Brittany 11             4) Gall, Bekah 12                 
                  38.29     1:10.95 (32.66)     1:42.01 (31.06)     2:11.85 (29.84)
 14 Lake Placid                                       2:09.50    2:11.91        
     1) Lambert, Shelby 11              2) Creel, Robyn 11                
     3) Creel, Marbelly 10              4) Rivers, Danielle 11            
                  36.00     1:11.74 (35.74)     1:43.56 (31.82)     2:11.91 (28.35)
 15 Lakeland Christian                                2:15.36    2:12.00        
     1) Griffin, Gaines 9               2) Schichtel, Leslie 11           
     3) Kirby, Laura 11                 4) Green, Jenna 10                
                  34.37     1:11.09 (36.72)     1:42.65 (31.56)     2:12.00 (29.35)
 16 Hagerty (Oviedo)                                  2:15.75    2:16.74        
     1) Schroeder, Ariel 9              2) Brode, Brittny 10              
     3) Miller, Jamie 9                 4) Oliver, Brittany 9             
                  36.65     1:15.19 (38.54)     1:46.63 (31.44)     2:16.74 (30.11)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:46.36    1:45.48        
     1) Wright, Steven 11               2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Yergler, Jonathan 10           
                  25.41       54.79 (29.38)     1:20.15 (25.36)     1:45.48 (25.33)
  2 Suncoast (Riviera Beach)                          1:51.44    1:47.11        
     1) Caskey, Anthony SR              2) Naylor, Bryson JR              
     3) Patterson, William SR           4) Stanic, Filip JR               
                  28.76       57.98 (29.22)     1:23.99 (26.01)     1:47.11 (23.12)
  3 Cocoa Beach                                       1:49.91    1:48.51        
     1) Hormel, Ryan 12                 2) Barker, Evan 10                
     3) Lombardozzi, Travis 11          4) Broughton, Andrew 12           
                  28.62       59.93 (31.31)     1:24.62 (24.69)     1:48.51 (23.89)
  4 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:50.09    1:49.14        
     1) Curley, Harrison 8              2) Larsen, David 12               
     3) Patel, Deven 11                 4) Quackenbush, Parker 8          
                  28.14       58.27 (30.13)     1:25.04 (26.77)     1:49.14 (24.10)
  5 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:48.08    1:49.34        
     1) Turner, James 11                2) Nunn, Ian 12                   
     3) Gunther, Dylan 11               4) Head, Nicholas 12              
                  27.56       59.53 (31.97)     1:25.29 (25.76)     1:49.34 (24.05)
  6 Benjamin (North Palm Beach)                       1:52.41    1:50.82        
     1) Stanton, Dan SR                 2) Mandli, Chris SO               
     3) Edwards, Michael SO             4) Warren, Roy JR                 
                  29.60     1:01.19 (31.59)     1:27.68 (26.49)     1:50.82 (23.14)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            1:52.48    1:54.69        
     1) Craig, T.J. 11                  2) Oliva, Edward 10               
     3) Salazar, Larry 11               4) Munoz, Danny 12                
                  31.88     1:02.72 (30.84)     1:30.75 (28.03)     1:54.69 (23.94)
  8 Harmony (Orlando)                                 1:55.16    1:55.27        
     1) Schepler, Ben 12                2) Steele, Stephen 10             
     3) Capley, Chad 11                 4) Olivero, Alex 10               
                  30.76     1:02.84 (32.08)     1:30.02 (27.18)     1:55.27 (25.25)
Consolation Final
  9 Lake Placid                                       1:56.36    1:56.94        
     1) Moore, David 12                 2) Hendrie, Derek 12              
     3) Wilkes, Michael 11              4) Davis, Kyle 10                 
                  29.83     1:04.67 (34.84)     1:32.59 (27.92)     1:56.94 (24.35)
 10 Florida Air (Melbourne)                           1:57.96    1:57.44        
     1) Jordon, Jesse 12                2) Nugent, Matthew 11             
     3) Williams, Trevor 10             4) Hand, Dustin 10                
                  34.48     1:07.09 (32.61)     1:32.55 (25.46)     1:57.44 (24.89)
 11 Edgewood (Merritt Island)                         1:58.65    1:57.94        
     1) Badana, Micah 12                2) Dumoulin, Daniel 7             
     3) Fletcher, Thompson 10           4) Sullivan, Tyler 11             
                  31.27     1:06.80 (35.53)     1:33.38 (26.58)     1:57.94 (24.56)
 12 Space Coast (Prot St. John)                       1:57.21    1:58.28        
     1) White, Matt 12                  2) Cajigas, Antonio 11            
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  34.84     1:06.66 (31.82)     1:34.23 (27.57)     1:58.28 (24.05)
 13 John Carroll (Fort Pierce)                        1:56.42    1:59.69        
     1) Angelos, Chris 10               2) Francoeur, Benn 10             
     3) Mauldin, Cash 11                4) Wilberding, Max 12             
                  30.68     1:04.47 (33.79)     1:34.32 (29.85)     1:59.69 (25.37)
 14 Pine (Stuart)                                     2:04.69    2:05.22        
     1) Montgomery, Kenneth 8           2) D'Allesandro, Teo 7            
     3) Toner, Shane 8                  4) Blumenthal, Austin 7           
                  33.93       50.21 (16.28)     1:07.17 (16.96)     2:05.22 (58.05)
 15 Jenson Beach                                      2:05.82    2:05.36        
     1) Wiecek, Bartek 12               2) Brantman, Jesse 11             
     3) Wood, Alex 10                   4) Geary, Chris 11                
                  32.16     1:08.68 (36.52)     1:39.34 (30.66)     2:05.36 (26.02)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:45.28    1:46.36        
     1) Wright, Steven 11               2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Collins, Michael 10            
                  26.14       55.28 (29.14)     1:20.73 (25.45)     1:46.36 (25.63)
  2 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:48.08    1:48.08        
     1) Turner, James 11                2) Nunn, Ian 12                   
     3) Gunther, Dylan 11               4) Head, Nicholas 12              
                  26.79       57.93 (31.14)     1:23.49 (25.56)     1:48.08 (24.59)
  3 Cocoa Beach                                       1:49.29    1:49.91        
     1) Hormel, Ryan 12                 2) Barker, Evan 10                
     3) Lombardozzi, Travis 11          4) Broughton, Andrew 12           
                  29.13     1:00.36 (31.23)     1:25.57 (25.21)     1:49.91 (24.34)
  4 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:48.06    1:50.09        
     1) Curley, Harrison 8              2) Larsen, David 12               
     3) Patel, Deven 11                 4) Quackenbush, Parker 8          
                  28.00       58.62 (30.62)     1:25.20 (26.58)     1:50.09 (24.89)
  5 Suncoast (Riviera Beach)                          1:51.56    1:51.44        
     1) Caskey, Anthony SR              2) Stanic, Filip JR               

     3) Naylor, Bryson JR               4) Patterson, William SR          
                  29.26     1:00.62 (31.36)     1:26.70 (26.08)     1:51.44 (24.74)
  6 Benjamin (North Palm Beach)                       1:49.17    1:52.41        
     1) Stanton, Dan SR                 2) Mandli, Chris SO               
     3) Edwards, Michael SO             4) Warren, Roy JR                 
                  30.12     1:02.42 (32.30)     1:29.40 (26.98)     1:52.41 (23.01)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            1:53.30    1:52.48        
     1) Craig, T.J. 11                  2) Oliva, Edward 10               
     3) Salazar, Larry 11               4) Munoz, Danny 12                
                  31.64     1:02.17 (30.53)     1:28.98 (26.81)     1:52.48 (23.50)
  8 Harmony (Orlando)                                 1:53.14    1:55.16        
     1) Schepler, Ben 12                2) Steele, Stephen 10             
     3) Capley, Chad 11                 4) Olivero, Alex 10               
                  30.39     1:02.31 (31.92)     1:30.06 (27.75)     1:55.16 (25.10)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lake Placid                                       1:53.70    1:56.36        
     1) Moore, David 12                 2) Hendrie, Derek 12              
     3) Wilkes, Michael 11              4) Davis, Kyle 10                 
                  30.58     1:05.41 (34.83)     1:31.45 (26.04)     1:56.36 (24.91)
 10 John Carroll (Fort Pierce)                        1:58.93    1:56.42        
     1) Angelos, Chris 10               2) Francoeur, Benn 10             
     3) Mauldin, Cash 11                4) Wilberding, Max 12             
                  30.07     1:04.30 (34.23)     1:32.86 (28.56)     1:56.42 (23.56)
 11 Space Coast (Prot St. John)                       1:58.03    1:57.21        
     1) Humberger, Justin 12            2) Cajigas, Antonio 11            
     3) Ware, Robert 9                  4) Travis, Zachary 11             
                  30.25     1:02.89 (32.64)     1:31.34 (28.45)     1:57.21 (25.87)
 12 Florida Air (Melbourne)                           1:57.50    1:57.96        
     1) Jordon, Jesse 12                2) Nugent, Matthew 11             
     3) Williams, Trevor 10             4) Hand, Dustin 10                
                  35.36     1:08.44 (33.08)     1:33.75 (25.31)     1:57.96 (24.21)
 13 Edgewood (Merritt Island)                         1:58.28    1:58.65        
     1) Badana, Micah 12                2) Dumoulin, Daniel 7             
     3) Fletcher, Thompson 10           4) Sullivan, Tyler 11             
                  32.63     1:07.93 (35.30)     1:33.60 (25.67)     1:58.65 (25.05)
 14 Pine (Stuart)                                     2:01.61    2:04.69        
     1) Montgomery, Kenneth 8           2) D'Allesandro, Teo 7            
     3) Toner, Shane 8                  4) Blumenthal, Austin 7           
                  33.76     1:06.86 (33.10)     1:36.17 (29.31)     2:04.69 (28.52)
 15 Jenson Beach                                      1:58.73    2:05.82        
     1) Wiecek, Bartek 12               2) Brantman, Jesse 11             
     3) Wood, Alex 10                   4) Geary, Chris 11                
                  32.63     1:09.36 (36.73)     1:40.16 (30.80)     2:05.82 (25.66)
 -- Cardinal Newman (West Palm)                       1:59.50         DQ        
     1) LaRoe, Trotter 11               2) Cleary, Chris 12               
     3) Basse, Oliver 11                4) Daves, Fletcher 11             
                  33.61     1:10.84 (37.23)     1:35.69 (24.85)          DQ (26.20)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland        1:57.33    1:54.20        
                  26.07       54.33 (28.26)     1:23.90 (29.57)     1:54.20 (30.30)
  2 Grams, Virginia            8 Circle Christian     1:58.51    1:56.31        
                  26.93       55.94 (29.01)     1:26.13 (30.19)     1:56.31 (30.18)
  3 Howard, Sarah             11 Haven Christian      1:57.96    1:56.94        
                  27.46       57.05 (29.59)     1:27.01 (29.96)     1:56.94 (29.93)
  4 Wine, Sterling            10 Lake Highland        1:58.95    1:57.08        
                  27.89       57.69 (29.80)     1:27.79 (30.10)     1:57.08 (29.29)
  5 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland        1:56.60    1:57.34        
                  27.35       56.47 (29.12)     1:26.40 (29.93)     1:57.34 (30.94)
  6 Templin, Alison           JR Suncoast             1:59.81    1:59.42        
                  27.95       58.35 (30.40)     1:29.00 (30.65)     1:59.42 (30.42)
  7 Blake, Taylor             SR Suncoast             1:59.80    1:59.48        
                  27.74       58.05 (30.31)     1:29.00 (30.95)     1:59.48 (30.48)
  8 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         2:03.24    2:01.58        
                  28.25       58.99 (30.74)     1:30.53 (31.54)     2:01.58 (31.05)
Consolation Final
  9 Demers, Sarah             11 Lake Highland        2:03.49    2:01.33        
                  28.21       59.21 (31.00)     1:30.74 (31.53)     2:01.33 (30.59)
 10 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         2:03.53    2:01.74        
                  28.32       59.73 (31.41)     1:31.62 (31.89)     2:01.74 (30.12)
 11 Silvani, Kathryn          SO Suncoast             2:08.89    2:07.75        
                  29.59     1:01.62 (32.03)     1:34.68 (33.06)     2:07.75 (33.07)
 12 Farrell, Paige             9 Viera                2:05.08    2:08.27        
                  29.92     1:03.04 (33.12)     1:35.63 (32.59)     2:08.27 (32.64)
 13 Wolfe, Kristina           11 Santa Fe Cath.       2:08.91    2:09.59        
                  29.84     1:02.92 (33.08)     1:36.63 (33.71)     2:09.59 (32.96)
 14 Smith, Elizabeth          12 Lincoln Park         2:09.68    2:10.65        
                  30.38     1:03.54 (33.16)     1:37.34 (33.80)     2:10.65 (33.31)
 15 Smith, Nina               JR Benjamin             2:12.32    2:11.44        
                  30.21     1:03.22 (33.01)     1:37.64 (34.42)     2:11.44 (33.80)
 16 Recor, Ashley             11 John Carroll         2:10.03    2:15.92        
                  30.21     1:04.43 (34.22)     1:39.83 (35.40)     2:15.92 (36.09)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland        1:59.78    1:56.60        
                  28.02       58.07 (30.05)     1:27.46 (29.39)     1:56.60 (29.14)
  2 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland        1:52.82    1:57.33        
                  27.37       57.11 (29.74)     1:27.10 (29.99)     1:57.33 (30.23)
  3 Howard, Sarah             11 Haven Christian      1:56.80    1:57.96        
                  27.45       56.81 (29.36)     1:27.12 (30.31)     1:57.96 (30.84)
  4 Grams, Virginia            8 Circle Christian     1:54.05    1:58.51        
                  28.16       58.30 (30.14)     1:28.23 (29.93)     1:58.51 (30.28)
  5 Wine, Sterling            10 Lake Highland        1:58.22    1:58.95        
                  28.46       58.47 (30.01)     1:29.21 (30.74)     1:58.95 (29.74)
  6 Blake, Taylor             SR Suncoast             2:00.58    1:59.80        
                  27.88       58.15 (30.27)     1:29.06 (30.91)     1:59.80 (30.74)
  7 Templin, Alison           JR Suncoast             2:00.13    1:59.81        
                  27.77       57.75 (29.98)     1:28.92 (31.17)     1:59.81 (30.89)
  8 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         2:01.20    2:03.24        
                  28.93     1:00.03 (31.10)     1:32.11 (32.08)     2:03.24 (31.13)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Demers, Sarah             11 Lake Highland        2:02.36    2:03.49        
                  27.96       59.60 (31.64)     1:31.97 (32.37)     2:03.49 (31.52)
 10 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         2:03.08    2:03.53        
                  28.65     1:00.03 (31.38)     1:32.38 (32.35)     2:03.53 (31.15)
 11 Farrell, Paige             9 Viera                2:01.89    2:05.08        
                  28.61     1:00.14 (31.53)     1:32.06 (31.92)     2:05.08 (33.02)
 12 Silvani, Kathryn          SO Suncoast             2:10.38    2:08.89        
                  29.68     1:01.90 (32.22)     1:35.30 (33.40)     2:08.89 (33.59)
 13 Wolfe, Kristina           11 Santa Fe Cath.       2:11.16    2:08.91        
                  29.88     1:02.20 (32.32)     1:35.61 (33.41)     2:08.91 (33.30)
 14 Smith, Elizabeth          12 Lincoln Park         2:11.42    2:09.68        
                  30.02     1:02.87 (32.85)     1:36.74 (33.87)     2:09.68 (32.94)
 15 Recor, Ashley             11 John Carroll         2:05.66    2:10.03        
                  28.97     1:01.34 (32.37)     1:35.61 (34.27)     2:10.03 (34.42)
 16 Smith, Nina               JR Benjamin             2:13.81    2:12.32        
                  30.57     1:03.81 (33.24)     1:38.20 (34.39)     2:12.32 (34.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Harris, Rebekah           10 Trinity Prep         2:03.56    2:14.18        
                  30.22     1:03.79 (33.57)     1:38.80 (35.01)     2:14.18 (35.38)
 18 Abovich, Arielle          SO Suncoast             2:14.31    2:19.91        
                  32.33     1:07.03 (34.70)     1:43.89 (36.86)     2:19.91 (36.02)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Korhonen, Rachel          11 Lklnd Christian      2:19.23    2:20.93        
                  32.12     1:06.99 (34.87)     1:44.04 (37.05)     2:20.93 (36.89)
 20 Beach, Tammi               9 Lake Placid          2:18.76    2:22.71        
                  31.75     1:07.22 (35.47)     1:46.23 (39.01)     2:22.71 (36.48)
 21 Kirby, Laura              11 Lklnd Christian      2:24.40    2:22.72        
                  32.61     1:08.50 (35.89)     1:45.68 (37.18)     2:22.72 (37.04)
 22 Altvater, Katie           12 Lake Placid          2:27.82    2:29.83        
                  32.72     1:09.26 (36.54)     1:49.34 (40.08)     2:29.83 (40.49)
 23 Moats, Lindsay            11 All Saints'          2:27.99    2:30.75        
                  33.93     1:11.93 (38.00)     1:51.50 (39.57)     2:30.75 (39.25)
 24 Phillips, Laura           10 All Saints'          2:35.16    2:30.76        
                  34.51     1:12.81 (38.30)     1:52.78 (39.97)     2:30.76 (37.98)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Dodds, Logan              11 West Shore           1:52.22    1:48.35        
                  25.15       52.54 (27.39)     1:20.63 (28.09)     1:48.35 (27.72)
  2 Turner, James             11 Lincoln Park         1:49.94    1:49.10        
                  25.60       53.16 (27.56)     1:21.57 (28.41)     1:49.10 (27.53)
  3 Gorman, Greg              11 Lake Highland        1:52.57    1:49.24        
                  25.48       53.14 (27.66)     1:21.36 (28.22)     1:49.24 (27.88)
  4 Hughes, Pat               12 Trinity Prep         1:56.25    1:50.97        
                  25.59       53.31 (27.72)     1:21.79 (28.48)     1:50.97 (29.18)
  5 Marotte, John             12 Father Lopez         1:54.04    1:55.42        
                  25.25       53.52 (28.27)     1:24.06 (30.54)     1:55.42 (31.36)
  6 Wilkes, Michael           11 Lake Placid          1:58.86    1:55.57        
                  25.82       54.29 (28.47)     1:24.55 (30.26)     1:55.57 (31.02)
  7 Stanic, Filip             JR Suncoast             1:56.07    1:55.88        
                  25.75       54.63 (28.88)     1:24.87 (30.24)     1:55.88 (31.01)
  8 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:56.93    1:56.92        
                  27.52       56.92 (29.40)     1:27.45 (30.53)     1:56.92 (29.47)
Consolation Final
  9 Collins, Michael          10 Trinity Prep         2:00.75    1:59.24        
                  27.55       57.76 (30.21)     1:29.09 (31.33)     1:59.24 (30.15)
 10 Burns, Chris              11 Trinity Prep         2:01.75    2:00.62        
                  28.00       58.74 (30.74)     1:30.04 (31.30)     2:00.62 (30.58)
 11 Lewis, Danny              11 Harmony              2:00.01    2:00.83        
                  27.56       58.20 (30.64)     1:29.79 (31.59)     2:00.83 (31.04)
 12 Mandli, Chris             SO Benjamin             2:05.57    2:03.04        
                  28.52     1:00.18 (31.66)     1:32.42 (32.24)     2:03.04 (30.62)
 13 Cheng, Mylo               JR Suncoast             2:06.56    2:03.48        
                  27.42       58.78 (31.36)     1:31.00 (32.22)     2:03.48 (32.48)
 14 Brutus, Casey             12 Hardee               2:04.30    2:05.04        
                  28.02   1:32.21 (1:04.19)     2:05.04 (32.83)                    
 15 Capley, Chad              11 Harmony              2:05.60    2:05.05        
                  28.07       59.79 (31.72)     1:33.16 (33.37)     2:05.05 (31.89)
 16 Stewart, Charles          11 Lincoln Park         2:03.92    2:10.81        
                  28.01     1:00.72 (32.71)     1:35.55 (34.83)     2:10.81 (35.26)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, James             11 Lincoln Park         1:48.70    1:49.94        
                  25.60       53.24 (27.64)     1:21.50 (28.26)     1:49.94 (28.44)
  2 Dodds, Logan              11 West Shore           1:48.97    1:52.22        
                  26.24       55.09 (28.85)     1:23.48 (28.39)     1:52.22 (28.74)
  3 Gorman, Greg              11 Lake Highland        1:50.46    1:52.57        
                  26.12       54.58 (28.46)     1:23.69 (29.11)     1:52.57 (28.88)
  4 Marotte, John             12 Father Lopez         1:52.84    1:54.04        
                  26.20       55.34 (29.14)     1:25.02 (29.68)     1:54.04 (29.02)
  5 Stanic, Filip             JR Suncoast             1:56.38    1:56.07        
                  26.92       56.52 (29.60)     1:26.48 (29.96)     1:56.07 (29.59)
  6 Hughes, Pat               12 Trinity Prep         1:50.26    1:56.25        
                  27.17       56.91 (29.74)     1:27.32 (30.41)     1:56.25 (28.93)
  7 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:56.15    1:56.93        
                  27.40       57.54 (30.14)     1:28.18 (30.64)     1:56.93 (28.75)
  8 Wilkes, Michael           11 Lake Placid          1:56.80    1:58.86        
                  26.33       55.90 (29.57)     1:27.16 (31.26)     1:58.86 (31.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lewis, Danny              11 Harmony              1:58.98    2:00.01        
                  26.73       56.74 (30.01)     1:28.28 (31.54)     2:00.01 (31.73)
 10 Collins, Michael          10 Trinity Prep         1:57.98    2:00.75        
                  28.18       58.42 (30.24)     1:29.71 (31.29)     2:00.75 (31.04)
 11 Burns, Chris              11 Trinity Prep         1:59.21    2:01.75        
                  27.67       58.08 (30.41)     1:29.72 (31.64)     2:01.75 (32.03)
 12 Stewart, Charles          11 Lincoln Park         2:05.32    2:03.92        
                  27.84       59.07 (31.23)     1:32.58 (33.51)     2:03.92 (31.34)
 13 Brutus, Casey             12 Hardee               2:03.51    2:04.30        
                  27.67       58.37 (30.70)     1:31.38 (33.01)     2:04.30 (32.92)
 14 Mandli, Chris             SO Benjamin             2:04.21    2:05.57        
                  28.89     1:01.28 (32.39)     1:33.32 (32.04)     2:05.57 (32.25)
 15 Capley, Chad              11 Harmony              2:03.92    2:05.60        
                  27.85       58.77 (30.92)     1:31.75 (32.98)     2:05.60 (33.85)
 16 Cheng, Mylo               JR Suncoast             2:04.92    2:06.56        
                  27.65       59.70 (32.05)     1:32.86 (33.16)     2:06.56 (33.70)
-------------------------------------------------------------------------
 17 McManus, Shane            12 Lincoln Park         2:10.30    2:12.49        
                  29.74     1:02.71 (32.97)     1:37.39 (34.68)     2:12.49 (35.10)
 18 Cook, Casey                9 Lincoln Park         2:12.78    2:15.00        
                  29.70     1:03.05 (33.35)     1:38.75 (35.70)     2:15.00 (36.25)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reid, Scott               10 Hardee               2:19.62    2:16.64        
                  29.68     1:03.71 (34.03)     1:39.67 (35.96)     2:16.64 (36.97)
 20 Hulsman, Adam             12 Haines City          2:21.83    2:18.54        
                  30.25   2:18.54 (1:48.29)                                        
 21 Rickett, Joshua            9 Hardee               2:21.31    2:19.29        
                  29.08     1:03.49 (34.41)     1:40.96 (37.47)     2:19.29 (38.33)
 22 Hortert, James            10 Frostproof           2:21.43    2:22.29        
                  30.64     1:05.40 (34.76)     1:43.13 (37.73)     2:22.29 (39.16)
 23 Haile, John               12 Lake Placid          2:25.24    2:28.88        
                  31.87     1:09.59 (37.72)   2:28.88 (1:19.29)         2:28.88 ( )
 24 McLane, Sebastian         11 Lake Placid          2:20.89    2:30.74        
                  31.30     1:08.45 (37.15)     1:49.59 (41.14)     2:30.74 (41.15)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Hamilton, Katie           12 Holy Trnty Epis.     2:11.87    2:08.77        
                  27.78       59.88 (32.10)     1:38.70 (38.82)     2:08.77 (30.07)
  2 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland        2:15.11    2:10.12        
                  28.36     1:00.83 (32.47)     1:40.29 (39.46)     2:10.12 (29.83)
  3 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         2:19.77    2:15.28        
                  29.57     1:03.21 (33.64)     1:44.03 (40.82)     2:15.28 (31.25)
  4 Smith, Emily              10 Trinity Prep         2:17.78    2:18.12        
                  29.61     1:04.10 (34.49)     1:44.98 (40.88)     2:18.12 (33.14)
  5 Schwed, Kate              FR Benjamin             2:19.50    2:18.85        
                  30.69     1:06.35 (35.66)     1:47.63 (41.28)     2:18.85 (31.22)
  6 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         2:21.35    2:19.69        
                  30.48     1:07.37 (36.89)     1:47.23 (39.86)     2:19.69 (32.46)
  7 McMillen, Meleah           9 Lincoln Park         2:19.77    2:20.14        
                  30.12     1:06.73 (36.61)     1:47.81 (41.08)     2:20.14 (32.33)
  8 Paxton, Lauren            JR Suncoast             2:21.03    2:20.97        
                  30.57     1:08.97 (38.40)     1:50.15 (41.18)     2:20.97 (30.82)
Consolation Final
  9 Marinak, Courtney         SO Suncoast             2:22.12    2:19.61        
                  30.46     1:07.66 (37.20)     1:46.83 (39.17)     2:19.61 (32.78)
 10 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        2:21.97    2:20.99        
                  30.97     1:08.16 (37.19)     1:49.30 (41.14)     2:20.99 (31.69)
 11 Pierovich, Alexandra       7 Cocoa Beach          2:23.57    2:24.20        
                  32.50     1:09.25 (36.75)     1:51.78 (42.53)     2:24.20 (32.42)
 12 Byron, Kyla               10 Trinity Prep         2:26.50    2:24.98        
                  32.18     1:08.79 (36.61)     1:52.23 (43.44)     2:24.98 (32.75)
 13 Engelhardt, Casey         SO Suncoast             2:27.24    2:25.80        
                  30.40     1:08.77 (38.37)     1:53.02 (44.25)     2:25.80 (32.78)
 14 Boyle, Lindsey            10 Viera                2:24.08    2:28.35        
                  33.97     1:13.44 (39.47)     1:53.37 (39.93)     2:28.35 (34.98)
 15 Kittrell, Katie           10 Lincoln Park         2:27.70    2:28.59        
                  33.67     1:13.32 (39.65)     1:54.77 (41.45)     2:28.59 (33.82)
 16 Butler, Brittany          11 Haven Christian      2:27.87    2:31.90        
                  32.91     1:14.57 (41.66)     1:56.89 (42.32)     2:31.90 (35.01)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Katie           12 Holy Trnty Epis.     2:11.13    2:11.87        
                  28.60     1:01.55 (32.95)     1:40.94 (39.39)     2:11.87 (30.93)
  2 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland        2:10.69    2:15.11        
                  29.48     1:03.38 (33.90)     1:43.73 (40.35)     2:15.11 (31.38)
  3 Smith, Emily              10 Trinity Prep         2:14.76    2:17.78        
                  29.57     1:04.46 (34.89)     1:44.52 (40.06)     2:17.78 (33.26)
  4 Schwed, Kate              FR Benjamin             2:18.96    2:19.50        
                  30.71     1:06.71 (36.00)     1:48.45 (41.74)     2:19.50 (31.05)
  5 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         2:12.59    2:19.77        
                  30.58     1:05.60 (35.02)     1:49.05 (43.45)     2:19.77 (30.72)
  5 McMillen, Meleah           9 Lincoln Park         2:19.63    2:19.77        
                  30.40     1:07.31 (36.91)     1:47.68 (40.37)     2:19.77 (32.09)
  7 Paxton, Lauren            JR Suncoast             2:18.74    2:21.03        
                  30.27     1:09.03 (38.76)     1:50.39 (41.36)     2:21.03 (30.64)
  8 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         2:21.71    2:21.35        
                  30.55     1:08.07 (37.52)     1:48.38 (40.31)     2:21.35 (32.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        2:20.34    2:21.97        
                  30.68     1:07.73 (37.05)     1:49.90 (42.17)     2:21.97 (32.07)
 10 Marinak, Courtney         SO Suncoast             2:21.23    2:22.12        
                  30.73     1:08.99 (38.26)     1:48.69 (39.70)     2:22.12 (33.43)
 11 Pierovich, Alexandra       7 Cocoa Beach          2:24.11    2:23.57        
                  32.27     1:08.44 (36.17)     1:50.28 (41.84)     2:23.57 (33.29)
 12 Boyle, Lindsey            10 Viera                2:24.63    2:24.08        
                  33.17     1:09.95 (36.78)     1:49.85 (39.90)     2:24.08 (34.23)
 13 Byron, Kyla               10 Trinity Prep         2:24.37    2:26.50        
                  32.05     1:09.01 (36.96)     1:52.62 (43.61)     2:26.50 (33.88)
 14 Engelhardt, Casey         SO Suncoast             2:22.52    2:27.24        
                  30.02     1:08.11 (38.09)     1:53.56 (45.45)     2:27.24 (33.68)
 15 Kittrell, Katie           10 Lincoln Park         2:29.28    2:27.70        
                  32.87     1:12.87 (40.00)     1:54.41 (41.54)     2:27.70 (33.29)
 16 Butler, Brittany          11 Haven Christian      2:28.11    2:27.87        
                  32.28     1:12.09 (39.81)     1:53.42 (41.33)     2:27.87 (34.45)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Borowski, Cara             8 Trinity Prep         2:25.10    2:29.36        
                  32.08     1:11.24 (39.16)     1:55.76 (44.52)     2:29.36 (33.60)
 18 Cochran, Melissa          11 All Saints'          2:34.48    2:32.32        
                  31.76     1:12.62 (40.86)     1:58.37 (45.75)     2:32.32 (33.95)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Creel, Robyn              11 Lake Placid          2:31.20    2:33.54        
                  33.16     1:13.88 (40.72)     1:56.77 (42.89)     2:33.54 (36.77)
 20 Yrastorza, Hannah         10 Lklnd Christian      2:43.52    2:45.10        
                  35.13     1:19.31 (44.18)     2:08.03 (48.72)     2:45.10 (37.07)
 21 Creel, Marbelly           10 Lake Placid          2:48.98    2:53.18        
                  34.24     1:17.45 (43.21)     2:10.61 (53.16)     2:53.18 (42.57)
 22 Schichtel, Olivia          8 Lklnd Christian      2:49.08    2:56.04        
                  37.44     1:21.75 (44.31)     2:14.43 (52.68)     2:56.04 (41.61)
 23 Roberts, Elaine           12 Frostproof           2:57.89    2:57.75        
                  37.69     1:26.10 (48.41)     2:14.41 (48.31)     2:57.75 (43.34)
 -- Clement, Sarah            12 Lklnd Christian      2:48.92         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Topic, Matthias           11 Dreyfoos             2:09.58    1:58.51        
                  25.26       55.50 (30.24)     1:30.26 (34.76)     1:58.51 (28.25)
  2 Basse, Oliver             11 Cardinal Newman      2:05.42    2:00.86        
                  25.25       55.32 (30.07)     1:31.52 (36.20)     2:00.86 (29.34)
  3 Saxena, Paras              8 Lake Highland        2:15.56    2:12.33        
                  28.25     1:01.88 (33.63)     1:41.92 (40.04)     2:12.33 (30.41)
  4 Willis, Trent              9 Jenson Beach         2:12.31    2:12.84        
                  28.86     1:02.49 (33.63)     1:43.35 (40.86)     2:12.84 (29.49)
  5 Duggan, Sean               7 Lake Highland        2:17.19    2:14.93        
                  29.55     1:04.90 (35.35)     1:44.77 (39.87)     2:14.93 (30.16)
  6 Dulfer, Michael            8 Lake Highland        2:17.44    2:17.59        
                  31.84     1:06.31 (34.47)     1:45.92 (39.61)     2:17.59 (31.67)
  7 Geiger, Kyle               9 Hagerty              2:19.68    2:19.32        
                  30.44     1:05.62 (35.18)     1:47.20 (41.58)     2:19.32 (32.12)
  8 Deiulio, Alex             10 Lincoln Park         2:19.92    2:19.73        
                  29.33     1:05.27 (35.94)     1:49.03 (43.76)     2:19.73 (30.70)
Consolation Final
  9 D'Allesandro, Teo          7 Pine                 2:20.37    2:16.83        
                  29.14     1:04.92 (35.78)     1:45.19 (40.27)     2:16.83 (31.64)
 10 Head, Nicholas            12 Lincoln Park         2:21.71    2:21.61        
                  29.26     1:04.64 (35.38)     1:50.12 (45.48)     2:21.61 (31.49)
 11 Lemons, Caleb              8 Cocoa Beach          2:24.66    2:21.90        
                  31.43     1:10.27 (38.84)     1:51.56 (41.29)     2:21.90 (30.34)
 12 Steele, Stephen           10 Harmony              2:22.17    2:22.48        
                  30.58     1:08.80 (38.22)     1:49.88 (41.08)     2:22.48 (32.60)
 13 Hutchins, Brian           11 Jenson Beach         2:28.86    2:25.38        
                  29.22     1:10.09 (40.87)     1:52.69 (42.60)     2:25.38 (32.69)
 14 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         2:25.66    2:25.99        
                  30.60     1:10.72 (40.12)     1:52.38 (41.66)     2:25.99 (33.61)
 15 Cline, Dylan               9 Lincoln Park         2:26.85    2:26.87        
                  33.35     1:12.53 (39.18)     1:55.09 (42.56)     2:26.87 (31.78)
 16 Hendrie, Derek            12 Lake Placid          2:27.18    2:30.10        
                  32.18     1:13.25 (41.07)     1:55.92 (42.67)     2:30.10 (34.18)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State: # 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Basse, Oliver             11 Cardinal Newman      1:59.77    2:05.42        
                  25.95       57.72 (31.77)     1:35.93 (38.21)     2:05.42 (29.49)
  2 Topic, Matthias           11 Dreyfoos             2:02.81    2:09.58        
                  26.31       58.84 (32.53)     1:38.80 (39.96)     2:09.58 (30.78)
  3 Willis, Trent              9 Jenson Beach         2:15.48    2:12.31        
                  28.50     1:02.59 (34.09)     1:43.06 (40.47)     2:12.31 (29.25)
  4 Saxena, Paras              8 Lake Highland        2:12.64    2:15.56        
                  29.12     1:02.85 (33.73)     1:44.29 (41.44)     2:15.56 (31.27)
  5 Duggan, Sean               7 Lake Highland        2:14.64    2:17.19        
                  30.32     1:05.70 (35.38)     1:45.76 (40.06)     2:17.19 (31.43)
  6 Dulfer, Michael            8 Lake Highland        2:16.61    2:17.44        
                  31.86     1:06.29 (34.43)     1:46.04 (39.75)     2:17.44 (31.40)
  7 Geiger, Kyle               9 Hagerty              2:21.54    2:19.68        
                  29.63     1:04.41 (34.78)     1:46.29 (41.88)     2:19.68 (33.39)
  8 Deiulio, Alex             10 Lincoln Park         2:20.31    2:19.92        
                  28.71     1:04.66 (35.95)     1:48.57 (43.91)     2:19.92 (31.35)
-------------------------------------------------------------------------
  9 D'Allesandro, Teo          7 Pine                 2:14.37    2:20.37        
                  29.75     1:05.57 (35.82)     1:46.81 (41.24)     2:20.37 (33.56)
 10 Head, Nicholas            12 Lincoln Park         2:20.77    2:21.71        
                  29.47     1:04.26 (34.79)     1:48.99 (44.73)     2:21.71 (32.72)
 11 Steele, Stephen           10 Harmony              2:16.84    2:22.17        
                  31.32     1:09.51 (38.19)     1:49.89 (40.38)     2:22.17 (32.28)
 12 Lemons, Caleb              8 Cocoa Beach          2:21.18    2:24.66        
                  30.01     1:08.62 (38.61)     1:51.56 (42.94)     2:24.66 (33.10)
 13 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         2:26.53    2:25.66        
                  30.35     1:09.65 (39.30)     1:52.31 (42.66)     2:25.66 (33.35)
 14 Cline, Dylan               9 Lincoln Park         2:25.00    2:26.85        
                  31.38     1:10.02 (38.64)     1:53.25 (43.23)     2:26.85 (33.60)
 15 Hendrie, Derek            12 Lake Placid          2:22.05    2:27.18        
                  31.18     1:11.53 (40.35)     1:54.27 (42.74)     2:27.18 (32.91)
 16 Hutchins, Brian           11 Jenson Beach         2:24.17    2:28.86        
                  29.59     1:09.76 (40.17)     1:54.28 (44.52)     2:28.86 (34.58)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schepler, Ben             12 Harmony              2:27.49    2:30.53        
                  30.45     1:09.04 (38.59)     1:56.67 (47.63)     2:30.53 (33.86)
 18 Drum, Zachary             11 All Saints'          2:31.91    2:39.31        
                  33.24     1:13.95 (40.71)     2:03.35 (49.40)     2:39.31 (35.96)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cochran, Jared            12 Lake Placid          2:32.81    2:44.87        
                  34.85     1:17.44 (42.59)     2:04.84 (47.40)     2:44.87 (40.03)
 20 Simandl, Jonathan         11 Avon Park            2:41.49    2:45.53        
                  33.64     1:17.01 (43.37)     2:08.06 (51.05)     2:45.53 (37.47)
 21 Stayer, Shane             10 Lake Placid          2:41.02    2:46.85        
                  33.28     1:14.66 (41.38)     2:08.46 (53.80)     2:46.85 (38.39)
 22 Lavoy, Zachary            11 Lake Placid          2:41.77    2:47.69        
                  34.35     1:22.77 (48.42)     2:08.91 (46.14)     2:47.69 (38.78)
 23 Henricks, Aaron            7 All Saints'          2:47.41    2:48.69        
                  38.19     1:18.57 (40.38)     2:12.06 (53.49)     2:48.69 (36.63)
 24 Jones, Skyler             10 Frostproof           2:48.32    2:55.45        
                  33.82     1:19.45 (45.63)     2:10.39 (50.94)     2:55.45 (45.06)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Rogers, Elizabeth         JR Suncoast               24.79      24.38        
  2 Harris, Lacey             10 Trinity Prep           25.41      24.96        
  3 Springman, Hayley          8 Lake Highland          26.27      25.53        
  4 Tribou, Sydney            10 Lake Highland          25.90      25.92        
  4 Ladd, Alexandra           FR Suncoast               25.91      25.92        
  6 Sweet, Montana            10 Cocoa Beach            26.45      26.05        
  7 Lytle, Theresa            11 Melb. Cent. Cath       26.36      26.10        
  8 Holtz, Jamie              JR Suncoast               26.64      26.53        
Consolation Final
  9 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           26.69      26.47        
  9 Walker, Bethany            9 Harmony                26.79      26.47        
 11 Green, Erin               12 Lake Highland          27.18      26.93        
 12 Hutchison, Erin           11 West Shore             27.79      26.96        
 13 Christian, Kelly          10 Dreyfoos               26.94      27.01        
 14 Cooper-Surma, Zoe            St. Edward's           27.23      27.02        
 15 Hinkly, Jemma             11 Dreyfoos               27.55      27.35        
 16 Saltsman, Logan           11 Trinity Prep           27.17      27.43        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rogers, Elizabeth         JR Suncoast               24.83      24.79        
  2 Harris, Lacey             10 Trinity Prep           24.48      25.41        
  3 Tribou, Sydney            10 Lake Highland          25.52      25.90        
  4 Ladd, Alexandra           FR Suncoast               26.04      25.91        
  5 Springman, Hayley          8 Lake Highland          25.34      26.27        
  6 Lytle, Theresa            11 Melb. Cent. Cath       26.28      26.36        
  7 Sweet, Montana            10 Cocoa Beach            25.99      26.45        
  8 Holtz, Jamie              JR Suncoast               26.33      26.64        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           25.71      26.69        
 10 Walker, Bethany            9 Harmony                26.11      26.79        
 11 Christian, Kelly          10 Dreyfoos               26.98      26.94        
 12 Saltsman, Logan           11 Trinity Prep           26.34      27.17        
 13 Green, Erin               12 Lake Highland          26.69      27.18        
 14 Cooper-Surma, Zoe            St. Edward's           27.03      27.23        
 15 Hinkly, Jemma             11 Dreyfoos               26.97      27.55        
 16 Hutchison, Erin           11 West Shore             26.85      27.79        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rivers, Danielle          11 Lake Placid            27.75      27.86        
 18 Justice, Kaitlin          10 Hardee                 29.11      28.61        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Griffin, Gaines            9 Lklnd Christian        28.77      28.96        
 20 Jaromin, Mary             12 Santa Fe Cath.         28.38      29.76        
 21 Richardson, Megan         10 Avon Park              30.05      30.06        
 22 Green, Jenna              10 Lklnd Christian        30.92      30.42        
 23 Murphy, Brittany          10 Avon Park              30.52      31.12        
 -- Gall, Bekah               12 Haven Christian        29.87         DQ        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           21.81      21.75        
  2 Mair, Adam                12 West Shore             23.08      23.12        
  3 Warren, Roy               JR Benjamin               24.08      23.46        
  4 Githens, Nathan           11 Harmony                23.70      23.55        
  5 Wilberding, Max           12 John Carroll           23.54      23.70        
  6 Gould, Travis             12 Jenson Beach           23.83      23.94        
  7 Linn, Beckett             10 Trinity Prep           24.04      24.00        
  8 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           24.40      24.29        
Consolation Final
  9 Walker, Stephen           11 Harmony                24.84      24.28        
 10 Davis, Kyle               10 Lake Placid            25.22      24.32        
 11 duPont, Michael            9 Lake Highland          24.94      24.54        
 12 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            25.01      24.68        
 13 Klaasen, Robert           12 West Shore             24.57      24.72        
 14 Garrett, Jon               9 Edgewood               24.51      24.75        
 15 Stewart, Charles          11 Lincoln Park           24.56      24.77        
 16 Robertson, Tyler          10 Hardee                 24.48      25.12        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           21.06      21.81        
  2 Mair, Adam                12 West Shore             23.23      23.08        
  3 Wilberding, Max           12 John Carroll           24.43      23.54        
  4 Githens, Nathan           11 Harmony                23.24      23.70        
  5 Gould, Travis             12 Jenson Beach           24.02      23.83        
  6 Linn, Beckett             10 Trinity Prep           23.74      24.04        
  7 Warren, Roy               JR Benjamin               23.16      24.08        
  8 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           23.50      24.40        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Robertson, Tyler          10 Hardee                 24.04      24.48        
 10 Garrett, Jon               9 Edgewood               23.68      24.51        
 11 Stewart, Charles          11 Lincoln Park           24.76      24.56        
 12 Klaasen, Robert           12 West Shore             24.59      24.57        
 13 Walker, Stephen           11 Harmony                23.82      24.84        
 14 duPont, Michael            9 Lake Highland          24.18      24.94        
 15 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            24.40      25.01        
 16 Davis, Kyle               10 Lake Placid            24.78      25.22        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nunn, Ian                 12 Lincoln Park           25.31      25.25        
 18 Green, Timothy            12 Lklnd Christian        24.81      25.35        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hand, Dustin              10 Florida Air            24.94      25.87        
 20 Short, Christopher         9 Mulberry               25.89      26.25        
 21 Rojas, Juan               12 Ridge                  25.86      26.30        
 22 Hulsman, Aaron            10 Ridge                  26.35      26.35        
 23 Quinn, Bronson            12 Haines City            26.28      26.43        
 24 Ritch, Chad               12 Haines City            25.76      26.44        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barr, Allison             12 First Academy         463.80     438.20        
  2 Uranaka, Chelsea           8 First Academy         410.65     402.60        
  3 McIntosh, Liza             9 Lake Highland         415.90     389.15        
  4 Saltsman, Logan           11 Trinity Prep          324.30     350.90        
  5 Urban, Lauren             12 Lklnd Christian       413.10     347.35        
  6 Toner, Dakota              6 Pine                  361.35     328.75        
  7 Barr, Ariana               9 First Academy         332.05     316.00        
  8 Meulener, Lauren           9 Harmony               298.60     314.60        
  9 Plummer, Renee            12 Avon Park             355.30     309.50        
 10 Ball, Andrea               7 Cocoa Beach           301.30     297.70        
 11 Couch, Savanah             7 Lake Highland         317.90     290.70        
 12 Wilsman, Elizabeth        10 Lklnd Christian       328.10     275.30        
 13 Stinnett, Katherine        9 Melb. Cent. Cath      293.15     273.55        
 14 Dean, Alexa                8 Benjamin              313.85     265.35        
 -- Barnes, Heather           11 Avon Park             318.15         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Speed, Jonathan           12 Benjamin              488.40     461.45        
  2 Zippi, Luke                9 Viera                 422.95     439.30        
  3 Patten, Grayson           12 Benjamin              439.80     405.20        
  4 Hayes, Weston             12 Cocoa Beach           358.25     346.05        
  5 Acevedo, Steven           12 Avon Park             360.60     323.00        
  6 Abbott, Brandon           12 Lake Wales            307.60     248.25        
  7 Ortiz, Miguel             11 Avon Park             290.95     238.30        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Hamilton, Katie           12 Holy Trnty Epis.       59.03      58.12        
                  27.75       58.12 (30.37)                                        
  2 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland        1:00.75      58.99        
                  28.06       58.99 (30.93)                                        
  3 Harris, Lacey             10 Trinity Prep         1:00.94    1:01.21        
                  28.02     1:01.21 (33.19)                                        
  4 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach          1:01.33    1:01.34        
                  29.11     1:01.34 (32.23)                                        
  5 Ladd, Alexandra           FR Suncoast             1:02.69    1:02.01        
                  29.39     1:02.01 (32.62)                                        
  6 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:02.51    1:02.09        
                  28.82     1:02.09 (33.27)                                        
  7 Lytle, Theresa            11 Melb. Cent. Cath     1:02.72    1:02.51        
                  28.80     1:02.51 (33.71)                                        
  8 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          1:02.83    1:03.36        
                  29.38     1:03.36 (33.98)                                        
Consolation Final
  9 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:03.70    1:02.00        
                  29.38     1:02.00 (32.62)                                        
 10 Watson, Alyson             9 Bishop Moore         1:04.05    1:02.85        
                  29.97     1:02.85 (32.88)                                        
 11 Melanson, Kate            JR Suncoast             1:03.30    1:04.09        
                  29.95     1:04.09 (34.14)                                        
 12 Paxton, Lauren            JR Suncoast             1:04.20    1:04.31        
                  30.39     1:04.31 (33.92)                                        
 13 Yarnish, Lauren           11 Trinity Prep         1:05.84    1:04.96        
                  30.37     1:04.96 (34.59)                                        
 14 Hinkly, Jemma             11 Dreyfoos             1:04.25    1:05.09        
                  30.22     1:05.09 (34.87)                                        
 15 Engelhardt, Casey         SO Suncoast             1:05.82    1:05.60        
                  30.45     1:05.60 (35.15)                                        
 16 Cochran, Melissa          11 All Saints'          1:10.51    1:09.36        
                  33.12     1:09.36 (36.24)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hamilton, Katie           12 Holy Trnty Epis.       58.17      59.03        
                  28.10       59.03 (30.93)                                        
  2 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland          58.45    1:00.75        
                  28.86     1:00.75 (31.89)                                        
  3 Harris, Lacey             10 Trinity Prep         1:00.25    1:00.94        
                  28.35     1:00.94 (32.59)                                        
  4 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach            59.38    1:01.33        
                  28.84     1:01.33 (32.49)                                        
  5 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:01.39    1:02.51        
                  29.40     1:02.51 (33.11)                                        
  6 Ladd, Alexandra           FR Suncoast             1:01.86    1:02.69        
                  29.33     1:02.69 (33.36)                                        
  7 Lytle, Theresa            11 Melb. Cent. Cath       59.37    1:02.72        
                  28.94     1:02.72 (33.78)                                        
  8 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          1:02.12    1:02.83        
                  29.63     1:02.83 (33.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melanson, Kate            JR Suncoast             1:06.07    1:03.30        
                  29.62     1:03.30 (33.68)                                        
 10 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:01.36    1:03.70        
                  29.78     1:03.70 (33.92)                                        
 11 Watson, Alyson             9 Bishop Moore         1:02.80    1:04.05        
                  30.26     1:04.05 (33.79)                                        
 12 Paxton, Lauren            JR Suncoast             1:02.97    1:04.20        
                  30.01     1:04.20 (34.19)                                        
 13 Hinkly, Jemma             11 Dreyfoos             1:03.91    1:04.25        
                  29.52     1:04.25 (34.73)                                        
 14 Engelhardt, Casey         SO Suncoast             1:03.55    1:05.82        
                  30.11     1:05.82 (35.71)                                        
 15 Yarnish, Lauren           11 Trinity Prep         1:03.44    1:05.84        
                  30.85     1:05.84 (34.99)                                        
 16 Cochran, Melissa          11 All Saints'          1:10.21    1:10.51        
                  32.80     1:10.51 (37.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kirby, Laura              11 Lklnd Christian      1:10.83    1:11.21        
                  33.23     1:11.21 (37.98)                                        
 18 Creel, Marbelly           10 Lake Placid          1:16.79    1:17.73        
                  35.01     1:17.73 (42.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Michaud, Renee             9 Lake Placid          1:21.78    1:18.65        
                  35.38     1:18.65 (43.27)                                        
 20 Gall, Bekah               12 Haven Christian      1:19.83    1:19.64        
                  36.53     1:19.64 (43.11)                                        
 21 Osburn, Ashley             9 Mulberry             1:24.47    1:24.12        
                  37.63     1:24.12 (46.49)                                        
 22 Farrish, Alexandra        12 Lklnd Christian      1:26.98    1:25.41        
                  39.07     1:25.41 (46.34)                                        
 -- Barnes, Heather           11 Avon Park            1:19.53         NS        
 -- Regan, Maggie             SR Benjamin             1:09.48         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Basse, Oliver             11 Cardinal Newman        54.18      52.32        
                  24.94       52.32 (27.38)                                        
  2 Topic, Matthias           11 Dreyfoos               55.88      54.30        
                  25.27       54.30 (29.03)                                        
  3 Lombardozzi, Travis       11 Cocoa Beach            57.11      55.00        
                  25.83       55.00 (29.17)                                        
  4 Naylor, Bryson            JR Suncoast               55.21      55.11        
                  25.71       55.11 (29.40)                                        
  5 Gorman, Greg              11 Lake Highland          56.22      55.12        
                  25.96       55.12 (29.16)                                        
  6 Hughes, Pat               12 Trinity Prep           57.35      55.50        
                  25.81       55.50 (29.69)                                        
  7 Fletcher, Thompson        10 Edgewood               57.54      57.54        
                  26.90       57.54 (30.64)                                        
  8 Patel, Deven              11 Lake Highland          57.73      59.00        
                  26.87       59.00 (32.13)                                        
Consolation Final
  9 Wilkes, Michael           11 Lake Placid            58.40      58.36        
                  26.97       58.36 (31.39)                                        
 10 Linn, Beckett             10 Trinity Prep         1:00.22      58.56        
                  26.71       58.56 (31.85)                                        
 11 Scavone, Nick              8 Lake Highland          59.50      59.31        
                  27.51       59.31 (31.80)                                        
 12 Toner, Shane               8 Pine                 1:03.80    1:02.03        
                  28.87     1:02.03 (33.16)                                        
 13 Head, Nicholas            12 Lincoln Park         1:03.03    1:03.18        
                  28.81     1:03.18 (34.37)                                        
 14 Gunther, Dylan            11 Lincoln Park           59.66    1:03.24        
                  28.07     1:03.24 (35.17)                                        
 15 Hutchins, Brian           11 Jenson Beach         1:04.40    1:03.47        
                  28.72     1:03.47 (34.75)                                        
 16 deGroot, Matt             SO Benjamin             1:04.40    1:04.44        
                  29.46     1:04.44 (34.98)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Basse, Oliver             11 Cardinal Newman        53.11      54.18        
                  25.66       54.18 (28.52)                                        
  2 Naylor, Bryson            JR Suncoast               58.49      55.21        
                  25.96       55.21 (29.25)                                        
  3 Topic, Matthias           11 Dreyfoos               55.35      55.88        
                  26.10       55.88 (29.78)                                        
  4 Gorman, Greg              11 Lake Highland          55.74      56.22        
                  26.76       56.22 (29.46)                                        
  5 Lombardozzi, Travis       11 Cocoa Beach            54.52      57.11        
                  26.61       57.11 (30.50)                                        
  6 Hughes, Pat               12 Trinity Prep           54.54      57.35        
                  26.71       57.35 (30.64)                                        
  7 Fletcher, Thompson        10 Edgewood               56.55      57.54        
                  26.02       57.54 (31.52)                                        
  8 Patel, Deven              11 Lake Highland          57.68      57.73        
                  26.76       57.73 (30.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilkes, Michael           11 Lake Placid            56.52      58.40        
                  26.94       58.40 (31.46)                                        
 10 Scavone, Nick              8 Lake Highland          57.86      59.50        
                  27.68       59.50 (31.82)                                        
 11 Gunther, Dylan            11 Lincoln Park           59.29      59.66        
                  27.52       59.66 (32.14)                                        
 12 Linn, Beckett             10 Trinity Prep         1:00.33    1:00.22        
                  27.60     1:00.22 (32.62)                                        
 13 Head, Nicholas            12 Lincoln Park         1:02.58    1:03.03        
                  28.68     1:03.03 (34.35)                                        
 14 Toner, Shane               8 Pine                 1:01.24    1:03.80        
                  29.48     1:03.80 (34.32)                                        
 15 deGroot, Matt             SO Benjamin             1:01.90    1:04.40        
                  29.53     1:04.40 (34.87)                                        
 15 Hutchins, Brian           11 Jenson Beach         1:04.13    1:04.40        
                  28.62     1:04.40 (35.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Githens, Nathan           11 Harmony              1:00.65    1:04.60        
                  28.84     1:04.60 (35.76)                                        
 18 Ritch, Chad               12 Haines City          1:08.18    1:10.43        
                  31.32     1:10.43 (39.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Morrison, Andrew          10 Lake Placid          1:09.16    1:11.42        
                  31.65     1:11.42 (39.77)                                        
 20 Wood, III, James          12 Avon Park            1:20.02    1:14.98        
                  34.10     1:14.98 (40.88)                                        
 21 Jones, Skyler             10 Frostproof           1:15.26    1:16.96        
                  34.36     1:16.96 (42.60)                                        
 22 Sparbel, Alexander         6 All Saints'          1:20.06    1:18.33        
                  36.79     1:18.33 (41.54)                                        
 23 Porter, Joseph            10 Hardee               1:28.02    1:31.58        
                  36.98     1:31.58 (54.60)                                        
 -- Cochran, Jared            12 Lake Placid          1:13.65         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Rogers, Elizabeth         JR Suncoast               54.10      52.54        
                  25.29       52.54 (27.25)                                        
  2 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland          53.24      53.04        
                  25.71       53.04 (27.33)                                        
  3 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach            54.89      53.83        
                  26.32       53.83 (27.51)                                        
  4 Grams, Virginia            8 Circle Christian       54.15      54.31        
                  26.42       54.31 (27.89)                                        
  5 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland          54.91      54.94        
                  26.47       54.94 (28.47)                                        
  6 Springman, Hayley          8 Lake Highland          56.12      55.13        
                  26.82       55.13 (28.31)                                        
  7 Farrell, Paige             9 Viera                  57.27      56.54        
                  27.27       56.54 (29.27)                                        
  8 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           57.80      57.10        
                  27.29       57.10 (29.81)                                        
Consolation Final
  9 Holtz, Jamie              JR Suncoast               58.58      58.24        
                  27.31       58.24 (30.93)                                        
 10 Siljestrom, Laura         11 Cocoa Beach            58.77      58.82        
                  28.60       58.82 (30.22)                                        
 11 Watson, Alyson             9 Bishop Moore           58.74      58.94        
                  28.70       58.94 (30.24)                                        
 12 Henricks, Andrea          10 All Saints'            59.84      59.03        
                  28.77       59.03 (30.26)                                        
 13 Cooper-Surma, Zoe            St. Edward's         1:00.06    1:00.17        
                  28.87     1:00.17 (31.30)                                        
 14 Recor, Ashley             11 John Carroll         1:01.33    1:01.21        
                  29.08     1:01.21 (32.13)                                        
 15 Toner, Dakota              6 Pine                 1:02.05    1:01.70        
                  29.78     1:01.70 (31.92)                                        
 16 Fasano, Courtney          12 Lincoln Park         1:01.74    1:02.03        
                  29.29     1:02.03 (32.74)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland          52.22      53.24        
                  25.72       53.24 (27.52)                                        
  2 Rogers, Elizabeth         JR Suncoast               54.12      54.10        
                  26.33       54.10 (27.77)                                        
  3 Grams, Virginia            8 Circle Christian       52.69      54.15        
                  26.60       54.15 (27.55)                                        
  4 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach            54.77      54.89        
                  26.76       54.89 (28.13)                                        
  5 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland          55.83      54.91        
                  26.46       54.91 (28.45)                                        
  6 Springman, Hayley          8 Lake Highland          55.35      56.12        
                  27.26       56.12 (28.86)                                        
  7 Farrell, Paige             9 Viera                  56.93      57.27        
                  27.46       57.27 (29.81)                                        
  8 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           56.02      57.80        
                  27.51       57.80 (30.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holtz, Jamie              JR Suncoast               57.52      58.58        
                  27.64       58.58 (30.94)                                        
 10 Watson, Alyson             9 Bishop Moore           58.21      58.74        
                  28.28       58.74 (30.46)                                        
 11 Siljestrom, Laura         11 Cocoa Beach            58.00      58.77        
                  28.82       58.77 (29.95)                                        
 12 Henricks, Andrea          10 All Saints'          1:00.58      59.84        
                  28.36       59.84 (31.48)                                        
 13 Cooper-Surma, Zoe            St. Edward's           59.12    1:00.06        
                  28.66     1:00.06 (31.40)                                        
 14 Recor, Ashley             11 John Carroll           58.61    1:01.33        
                  29.31     1:01.33 (32.02)                                        
 15 Fasano, Courtney          12 Lincoln Park         1:01.84    1:01.74        
                  28.89     1:01.74 (32.85)                                        
 16 Toner, Dakota              6 Pine                 1:01.69    1:02.05        
                  30.06     1:02.05 (31.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hutchison, Erin           11 West Shore           1:01.90    1:02.27        
                  29.67     1:02.27 (32.60)                                        
 18 Justice, Kaitlin          10 Hardee               1:03.37    1:04.35        
                  29.86     1:04.35 (34.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rivers, Danielle          11 Lake Placid          1:03.64    1:04.48        
                  30.00     1:04.48 (34.48)                                        
 20 Schichtel, Leslie         11 Lklnd Christian      1:05.36    1:05.18        
                  30.71     1:05.18 (34.47)                                        
 21 Parfaitt, Casey           11 Frostproof           1:04.92    1:05.93        
                  30.45     1:05.93 (35.48)                                        
 22 Lambert, Shelby           11 Lake Placid          1:06.36    1:05.95        
                  30.45     1:05.95 (35.50)                                        
 23 Moore, Megan              10 Ridge                1:08.47    1:08.41        
                  32.11     1:08.41 (36.30)                                        
 -- Clement, Sarah            12 Lklnd Christian      1:08.48         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Turner, James             11 Lincoln Park           49.33      49.42        
                  23.93       49.42 (25.49)                                        
  2 Willis, Trent              9 Jenson Beach           50.58      50.94        
                  24.89       50.94 (26.05)                                        
  3 Ward, Ben                 10 Trinity Prep           51.45      51.03        
                  24.48       51.03 (26.55)                                        
  4 Williams, Trevor          10 Florida Air            52.58      51.70        
                  25.21       51.70 (26.49)                                        
  5 Dennison, George           9 Father Lopez           52.70      52.07        
                  24.71       52.07 (27.36)                                        
  6 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           52.37      52.54        
                  25.02       52.54 (27.52)                                        
  7 duPont, Michael            9 Lake Highland          53.62      53.41        
                  25.33       53.41 (28.08)                                        
  8 Wilberding, Max           12 John Carroll           53.53      54.70        
                  26.45       54.70 (28.25)                                        
Consolation Final
  9 Walker, Stephen           11 Harmony                54.51      52.19        
                  25.26       52.19 (26.93)                                        
 10 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            54.17      53.28        
                  25.94       53.28 (27.34)                                        
 11 Quackenbush, Parker        8 Lake Highland          55.30      53.91        
                  26.18       53.91 (27.73)                                        
 12 D'Allesandro, Teo          7 Pine                   55.06      54.04        
                  26.08       54.04 (27.96)                                        
 13 Finck, William            JR Suncoast               54.40      54.36        
                  26.01       54.36 (28.35)                                        
 14 Hauge, Trevor             10 Lincoln Park           55.95      54.87        
                  26.22       54.87 (28.65)                                        
 15 Humberger, Justin         12 Space Coast            53.89      54.97        
                  26.15       54.97 (28.82)                                        
 16 Robertson, Tyler          10 Hardee                 54.96      55.63        
                  25.88       55.63 (29.75)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, James             11 Lincoln Park           48.90      49.33        
                  23.37       49.33 (25.96)                                        
  2 Willis, Trent              9 Jenson Beach           51.02      50.58        
                  24.30       50.58 (26.28)                                        
  3 Ward, Ben                 10 Trinity Prep           50.66      51.45        
                  24.52       51.45 (26.93)                                        
  4 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           51.69      52.37        
                  24.85       52.37 (27.52)                                        
  5 Williams, Trevor          10 Florida Air            50.94      52.58        
                  25.77       52.58 (26.81)                                        
  6 Dennison, George           9 Father Lopez           51.84      52.70        
                  24.91       52.70 (27.79)                                        
  7 Wilberding, Max           12 John Carroll           54.86      53.53        
                  26.26       53.53 (27.27)                                        
  8 duPont, Michael            9 Lake Highland          52.63      53.62        
                  25.67       53.62 (27.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Humberger, Justin         12 Space Coast            53.12      53.89        
                  25.67       53.89 (28.22)                                        
 10 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            53.39      54.17        
                  26.29       54.17 (27.88)                                        
 11 Finck, William            JR Suncoast               54.56      54.40        
                  25.73       54.40 (28.67)                                        
 12 Walker, Stephen           11 Harmony                51.63      54.51        
                  25.65       54.51 (28.86)                                        
 13 Robertson, Tyler          10 Hardee                 54.06      54.96        
                  25.82       54.96 (29.14)                                        
 14 D'Allesandro, Teo          7 Pine                   53.16      55.06        
                  26.28       55.06 (28.78)                                        
 15 Quackenbush, Parker        8 Lake Highland          54.18      55.30        
                  25.74       55.30 (29.56)                                        
 16 Hauge, Trevor             10 Lincoln Park           55.82      55.95        
                  55.95           55.95 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moore, David              12 Lake Placid            54.42      57.20        
                  26.59       57.20 (30.61)                                        
 18 Green, Timothy            12 Lklnd Christian        57.37      57.72        
                  26.91       57.72 (30.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hulsman, Aaron            10 Ridge                  59.27      59.64        
                  27.98       59.64 (31.66)                                        
 20 Rojas, Juan               12 Ridge                1:01.30    1:00.22        
                  28.32     1:00.22 (31.90)                                        
 21 Dietrich, Shaun           12 Lake Placid          1:00.37    1:01.41        
                  28.06     1:01.41 (33.35)                                        
 22 Quinn, Bronson            12 Haines City          1:01.71    1:01.43        
                  28.99     1:01.43 (32.44)                                        
 23 Mair, Adam                12 West Shore             53.59    1:02.18        
                  29.15     1:02.18 (33.03)                                        
 -- Cruz, Otto                12 Ridge                  59.90         DQ        
                  27.61          DQ (32.21)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       5:17.29    5:07.05        
                  28.54       58.49 (29.95)     1:28.73 (30.24)     1:59.31 (30.58)
        2:30.39 (31.08)     3:01.77 (31.38)     3:33.09 (31.32)     4:04.72 (31.63)
        4:36.33 (31.61)     5:07.05 (30.72)                                        
  2 Wine, Sterling            10 Lake Highland        5:08.83    5:07.19        
                  28.71       59.41 (30.70)     1:30.20 (30.79)     2:01.37 (31.17)
        2:32.98 (31.61)     3:04.80 (31.82)     3:36.22 (31.42)     4:07.27 (31.05)
        4:38.44 (31.17)     5:07.19 (28.75)                                        
  3 Templin, Alison           JR Suncoast             5:13.86    5:09.94        
                  28.88       59.99 (31.11)     1:31.24 (31.25)     2:02.83 (31.59)
        2:34.59 (31.76)     3:06.08 (31.49)     3:37.41 (31.33)     4:08.68 (31.27)
        4:39.65 (30.97)     5:09.94 (30.29)                                        
  4 Blake, Taylor             SR Suncoast             5:14.08    5:11.14        
                  28.54       59.63 (31.09)     1:31.07 (31.44)     2:02.36 (31.29)
        2:33.82 (31.46)     3:05.20 (31.38)     3:36.70 (31.50)     4:08.40 (31.70)
        4:39.94 (31.54)     5:11.14 (31.20)                                        
  5 Demers, Sarah             11 Lake Highland        5:20.97    5:18.47        
                  28.51     1:00.08 (31.57)     1:31.88 (31.80)     2:04.30 (32.42)
        2:36.44 (32.14)     3:09.21 (32.77)     3:41.49 (32.28)     4:13.84 (32.35)
        4:46.88 (33.04)     5:18.47 (31.59)                                        
  6 Tribou, Sydney            10 Lake Highland        5:13.68    5:18.50        
                  28.69     1:00.39 (31.70)     1:32.79 (32.40)     2:05.47 (32.68)
        2:37.87 (32.40)     3:10.30 (32.43)     3:42.95 (32.65)     4:15.36 (32.41)
        4:47.80 (32.44)     5:18.50 (30.70)                                        
  7 Murphy, Allison           FR Suncoast             5:26.96    5:22.70        
                  29.78     1:02.11 (32.33)     1:33.65 (31.54)     2:05.71 (32.06)
        2:38.63 (32.92)     3:11.96 (33.33)     3:45.33 (33.37)     4:18.75 (33.42)
        4:51.19 (32.44)     5:22.70 (31.51)                                        
  8 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         5:31.61    5:30.11        
                  28.91     1:00.77 (31.86)     1:33.27 (32.50)     2:06.74 (33.47)
        2:41.10 (34.36)     3:15.40 (34.30)     3:49.66 (34.26)     4:23.75 (34.09)
        4:57.56 (33.81)     5:30.11 (32.55)                                        
Consolation Final
  9 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         5:33.22    5:28.60        
                  29.65     1:02.20 (32.55)     1:35.96 (33.76)     2:09.63 (33.67)
        2:43.36 (33.73)     3:16.46 (33.10)     3:49.96 (33.50)     4:23.48 (33.52)
        4:56.68 (33.20)     5:28.60 (31.92)                                        
 10 Silvani, Kathryn          SO Suncoast             5:35.45    5:32.51        
                  30.17     1:03.39 (33.22)     1:37.65 (34.26)     2:11.27 (33.62)
        2:44.47 (33.20)     3:18.70 (34.23)     3:52.91 (34.21)     4:27.64 (34.73)
        5:00.51 (32.87)     5:32.51 (32.00)                                        
 11 Shea, Meaghan              9 Trinity Prep         5:36.96    5:33.76        
                  30.12     1:03.13 (33.01)     1:37.13 (34.00)     2:11.20 (34.07)
        2:45.15 (33.95)     3:18.67 (33.52)     3:52.45 (33.78)     4:26.62 (34.17)
        5:01.13 (34.51)     5:33.76 (32.63)                                        
 12 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          5:39.51    5:39.19        
                  31.05     1:05.16 (34.11)     1:40.18 (35.02)     2:15.13 (34.95)
        2:50.08 (34.95)     3:24.39 (34.31)     3:58.17 (33.78)     4:32.19 (34.02)
        5:05.98 (33.79)     5:39.19 (33.21)                                        
 13 Vega, Daniela              6 Berean Christian     5:49.65    5:41.14        
                  30.91     1:04.91 (34.00)     1:39.91 (35.00)     2:14.51 (34.60)
        2:49.14 (34.63)     3:24.05 (34.91)     3:58.67 (34.62)     4:33.44 (34.77)
        5:07.98 (34.54)     5:41.14 (33.16)                                        
 14 Turner, Malinda           11 Lincoln Park         5:44.06    5:41.51        
                  31.48     1:05.73 (34.25)     1:39.99 (34.26)     2:14.04 (34.05)
        2:48.90 (34.86)     3:23.75 (34.85)     3:58.51 (34.76)     4:33.10 (34.59)
        5:07.73 (34.63)     5:41.51 (33.78)                                        
 15 Christian, Kelly          10 Dreyfoos             5:43.66    5:44.78        
                  30.21     1:04.15 (33.94)     1:38.80 (34.65)     2:13.89 (35.09)
        2:48.55 (34.66)     3:24.05 (35.50)     3:59.42 (35.37)     4:34.87 (35.45)
        5:10.23 (35.36)     5:44.78 (34.55)                                        
 16 Wilberding, Jane          11 John Carroll         5:52.16    5:55.46        
                  31.53     1:06.33 (34.80)     1:42.06 (35.73)     2:17.67 (35.61)
        2:54.53 (36.86)     3:30.85 (36.32)     4:07.17 (36.32)     4:43.87 (36.70)
        5:20.20 (36.33)     5:55.46 (35.26)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wine, Sterling            10 Lake Highland        5:10.45    5:08.83        
                  28.54       59.09 (30.55)     1:29.91 (30.82)     2:00.98 (31.07)
        2:32.32 (31.34)     3:03.67 (31.35)     3:35.44 (31.77)     4:06.81 (31.37)
        4:38.22 (31.41)     5:08.83 (30.61)                                        
  2 Tribou, Sydney            10 Lake Highland        5:13.21    5:13.68        
                  28.82     1:00.23 (31.41)     1:32.37 (32.14)     2:04.17 (31.80)
        2:36.14 (31.97)     3:08.00 (31.86)     3:39.59 (31.59)     4:11.95 (32.36)
        4:44.34 (32.39)     5:13.68 (29.34)                                        
  3 Templin, Alison           JR Suncoast             5:14.13    5:13.86        
                  28.43       58.68 (30.25)     1:29.55 (30.87)     2:01.19 (31.64)
        2:33.38 (32.19)     3:06.02 (32.64)     3:38.27 (32.25)     4:10.60 (32.33)
        4:42.76 (32.16)     5:13.86 (31.10)                                        
  4 Blake, Taylor             SR Suncoast             5:18.00    5:14.08        
                  28.80       59.97 (31.17)     1:31.82 (31.85)     2:03.67 (31.85)
        2:35.58 (31.91)     3:07.51 (31.93)     3:39.46 (31.95)     4:11.65 (32.19)
        4:43.54 (31.89)     5:14.08 (30.54)                                        
  5 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       5:13.33    5:17.29        
                  29.44     1:01.13 (31.69)     1:32.96 (31.83)     2:04.70 (31.74)
        2:36.52 (31.82)     3:08.47 (31.95)     3:40.55 (32.08)     4:12.94 (32.39)
        4:45.30 (32.36)     5:17.29 (31.99)                                        
  6 Demers, Sarah             11 Lake Highland        5:19.35    5:20.97        
                  29.25     1:01.19 (31.94)     1:33.24 (32.05)     2:06.03 (32.79)
        2:38.73 (32.70)     3:11.70 (32.97)     3:44.50 (32.80)     4:16.83 (32.33)
        4:49.78 (32.95)     5:20.97 (31.19)                                        
  7 Murphy, Allison           FR Suncoast             5:21.44    5:26.96        
                  28.81     1:00.91 (32.10)     1:34.27 (33.36)     2:07.69 (33.42)
        2:41.14 (33.45)     3:14.51 (33.37)     3:47.94 (33.43)     4:21.80 (33.86)
        4:55.60 (33.80)     5:26.96 (31.36)                                        
  8 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         5:33.24    5:31.61        
                  29.10     1:01.94 (32.84)     1:35.76 (33.82)     2:09.26 (33.50)
        2:43.29 (34.03)     3:17.75 (34.46)     3:51.35 (33.60)     4:25.64 (34.29)
        4:59.54 (33.90)     5:31.61 (32.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         5:26.41    5:33.22        
                  29.85     1:02.75 (32.90)     1:36.75 (34.00)     2:10.96 (34.21)
        2:44.98 (34.02)     3:19.04 (34.06)     3:52.84 (33.80)     4:26.84 (34.00)
        5:00.76 (33.92)     5:33.22 (32.46)                                        
 10 Silvani, Kathryn          SO Suncoast             5:27.68    5:35.45        
                  30.18     1:02.78 (32.60)     1:36.29 (33.51)     2:10.06 (33.77)
        2:44.50 (34.44)     3:18.80 (34.30)     3:52.90 (34.10)     4:27.40 (34.50)
        5:01.33 (33.93)     5:35.45 (34.12)                                        
 11 Shea, Meaghan              9 Trinity Prep         5:38.94    5:36.96        
                  29.94     1:02.74 (32.80)     1:36.67 (33.93)     2:10.49 (33.82)
        2:44.97 (34.48)     3:19.40 (34.43)     3:53.98 (34.58)     4:28.68 (34.70)
        5:03.83 (35.15)     5:36.96 (33.13)                                        
 12 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          5:36.72    5:39.51        
                  30.89     1:05.48 (34.59)     1:39.79 (34.31)     2:14.55 (34.76)
        2:49.47 (34.92)     3:23.96 (34.49)     3:57.78 (33.82)     4:31.96 (34.18)
        5:05.99 (34.03)     5:39.51 (33.52)                                        
 13 Christian, Kelly          10 Dreyfoos             5:45.45    5:43.66        
                  30.19     1:03.66 (33.47)     1:38.12 (34.46)     2:12.73 (34.61)
        2:47.87 (35.14)     3:22.85 (34.98)     3:57.96 (35.11)     4:33.96 (36.00)
        5:09.53 (35.57)     5:43.66 (34.13)                                        
 14 Turner, Malinda           11 Lincoln Park         5:43.67    5:44.06        
                  30.39     1:03.94 (33.55)     1:38.34 (34.40)     2:13.41 (35.07)
        2:48.21 (34.80)     3:23.45 (35.24)     3:58.64 (35.19)     4:33.79 (35.15)
        5:09.16 (35.37)     5:44.06 (34.90)                                        
 15 Vega, Daniela              6 Berean Christian     5:42.50    5:49.65        
                  31.23     1:05.36 (34.13)     1:40.98 (35.62)     2:16.75 (35.77)
        2:52.86 (36.11)     3:28.67 (35.81)     4:04.34 (35.67)     4:39.94 (35.60)
        5:15.15 (35.21)     5:49.65 (34.50)                                        
 16 Wilberding, Jane          11 John Carroll         5:48.29    5:52.16        
                  31.72     1:06.61 (34.89)     1:42.58 (35.97)     2:19.04 (36.46)
        2:55.41 (36.37)     3:31.08 (35.67)     4:06.90 (35.82)     4:43.04 (36.14)
        5:19.26 (36.22)     5:52.16 (32.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Korhonen, Rachel          11 Lklnd Christian      6:19.02    6:29.67        
                  34.06     1:12.64 (38.58)     1:51.89 (39.25)     2:31.59 (39.70)
        3:11.64 (40.05)     3:52.01 (40.37)     4:31.55 (39.54)     5:10.20 (38.65)
        5:50.94 (40.74)     6:29.67 (38.73)                                        
 17 Cornell, Ashley           10 Haven Christian      6:20.26    6:29.67        
                  33.33     1:12.00 (38.67)     1:52.56 (40.56)     2:33.20 (40.64)
        3:12.74 (39.54)     3:53.10 (40.36)     4:32.84 (39.74)     5:14.39 (41.55)
        5:52.70 (38.31)     6:29.67 (36.97)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Bean, Katherine           12 Lklnd Christian      6:46.93    6:49.02        
                  34.92     1:14.22 (39.30)     1:55.51 (41.29)     2:37.23 (41.72)
        3:19.41 (42.18)     4:01.97 (42.56)     4:44.33 (42.36)     5:26.99 (42.66)
        6:09.52 (42.53)     6:49.02 (39.50)                                        
 20 Altvater, Katie           12 Lake Placid          6:36.56    6:51.85        
                  35.37     1:14.74 (39.37)     1:56.16 (41.42)     2:38.19 (42.03)
        3:20.66 (42.47)     4:04.03 (43.37)     4:46.71 (42.68)     5:29.49 (42.78)
        6:11.62 (42.13)     6:51.85 (40.23)                                        
 21 Parfaitt, Casey           11 Frostproof           6:56.99    6:54.42        
                  35.05     1:15.22 (40.17)     1:58.39 (43.17)     2:41.25 (42.86)
        3:24.29 (43.04)     4:07.18 (42.89)     4:49.77 (42.59)     5:33.81 (44.04)
        6:15.15 (41.34)     6:54.42 (39.27)                                        
 22 Moats, Lindsay            11 All Saints'          6:50.99    6:55.89        
                  35.63     1:15.77 (40.14)     1:57.23 (41.46)     2:39.91 (42.68)
        3:23.06 (43.15)     4:06.27 (43.21)     4:49.50 (43.23)     5:32.33 (42.83)
        6:14.94 (42.61)     6:55.89 (40.95)                                        
 23 Murray, Alexa             10 Lake Placid          7:07.30    7:03.52        
                  34.30     1:14.65 (40.35)     1:56.41 (41.76)     2:39.27 (42.86)
        3:24.00 (44.73)     4:08.51 (44.51)     4:53.18 (44.67)     5:36.00 (42.82)
        6:20.37 (44.37)     7:03.52 (43.15)                                        
 24 Murphy, Brittany          10 Avon Park            7:10.59    7:19.42        
                  33.05     1:12.09 (39.04)     1:55.36 (43.27)     2:41.05 (45.69)
        3:27.78 (46.73)     4:15.25 (47.47)     5:02.27 (47.02)     5:48.69 (46.42)
        6:35.04 (46.35)     7:19.42 (44.38)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Dodds, Logan              11 West Shore           5:01.43    4:52.89        
                  25.86       54.67 (28.81)     1:23.88 (29.21)     1:53.75 (29.87)
        2:23.62 (29.87)     2:53.82 (30.20)     3:24.26 (30.44)     3:54.11 (29.85)
        4:24.01 (29.90)     4:52.89 (28.88)                                        
  2 Curley, Harrison           8 Lake Highland        5:09.45    4:54.78        
                  26.38       55.43 (29.05)     1:25.07 (29.64)     1:54.57 (29.50)
        2:24.40 (29.83)     2:54.37 (29.97)     3:24.51 (30.14)     3:54.74 (30.23)
        4:25.12 (30.38)     4:54.78 (29.66)                                        
  3 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         5:10.54    5:09.24        
                  27.95       58.52 (30.57)     1:29.91 (31.39)     2:01.24 (31.33)
        2:32.51 (31.27)     3:03.90 (31.39)     3:35.22 (31.32)     4:06.58 (31.36)
        4:38.16 (31.58)     5:09.24 (31.08)                                        
  4 Toner, Shane               8 Pine                 5:13.29    5:13.34        
                  27.06       56.76 (29.70)     1:27.84 (31.08)     1:59.34 (31.50)
        2:31.57 (32.23)     3:03.66 (32.09)     3:35.97 (32.31)     4:08.73 (32.76)
        4:41.40 (32.67)     5:13.34 (31.94)                                        
  5 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          5:16.77    5:16.58        
                  28.70     1:00.09 (31.39)     1:31.94 (31.85)     2:04.56 (32.62)
        2:36.75 (32.19)     3:08.71 (31.96)     3:41.39 (32.68)     4:13.46 (32.07)
        4:45.39 (31.93)     5:16.58 (31.19)                                        
  6 Burns, Chris              11 Trinity Prep         5:21.04    5:17.50        
                  28.59     1:00.10 (31.51)     1:31.98 (31.88)     2:04.38 (32.40)
        2:36.82 (32.44)     3:09.06 (32.24)     3:41.55 (32.49)     4:14.12 (32.57)
        4:46.12 (32.00)     5:17.50 (31.38)                                        
  7 Marotte, John             12 Father Lopez         5:20.50    5:18.41        
                  27.11       57.42 (30.31)     1:29.31 (31.89)     2:01.84 (32.53)
        2:35.00 (33.16)     3:08.24 (33.24)     3:41.55 (33.31)     4:15.10 (33.55)
        4:47.40 (32.30)     5:18.41 (31.01)                                        
  8 Armstrong, Phillip        10 Cocoa Beach          5:25.43    5:22.08        
                  29.26     1:00.32 (31.06)     1:33.28 (32.96)     2:06.85 (33.57)
        2:39.69 (32.84)     3:12.95 (33.26)     3:45.57 (32.62)     4:18.09 (32.52)
        4:50.37 (32.28)     5:22.08 (31.71)                                        
Consolation Final
  9 Collins, Michael          10 Trinity Prep         5:32.14    5:24.43        
                  29.76     1:02.51 (32.75)     1:35.76 (33.25)     2:08.79 (33.03)
        2:42.22 (33.43)     3:14.70 (32.48)     3:47.34 (32.64)     4:20.18 (32.84)
        4:53.14 (32.96)     5:24.43 (31.29)                                        
 10 Paxton, Daniel            12 Edgewood             5:29.61    5:25.04        
                  29.34     1:01.87 (32.53)     1:36.06 (34.19)     2:09.30 (33.24)
        2:42.78 (33.48)     3:16.39 (33.61)     3:48.91 (32.52)     4:20.98 (32.07)
        4:54.32 (33.34)     5:25.04 (30.72)                                        
 11 Deiulio, Alex             10 Lincoln Park         5:37.06    5:38.74        
                  29.35     1:02.38 (33.03)     1:36.62 (34.24)     2:11.54 (34.92)
        2:46.27 (34.73)     3:21.77 (35.50)     3:57.23 (35.46)     4:31.50 (34.27)
        5:05.65 (34.15)     5:38.74 (33.09)                                        
 12 Geary, Chris              11 Jenson Beach         5:44.84    5:43.98        
                  29.34     1:02.27 (32.93)     1:36.81 (34.54)     2:11.79 (34.98)
        2:47.09 (35.30)     3:22.69 (35.60)     3:58.09 (35.40)     4:33.62 (35.53)
        5:09.70 (36.08)     5:43.98 (34.28)                                        
 13 Cline, Dylan               9 Lincoln Park         5:43.99    5:50.58        
                  31.05     1:04.10 (33.05)     1:39.44 (35.34)     2:16.25 (36.81)
        2:53.00 (36.75)     3:29.21 (36.21)     4:05.30 (36.09)     4:42.13 (36.83)
        5:18.46 (36.33)     5:50.58 (32.12)                                        
 14 McManus, Shane            12 Lincoln Park         6:04.38    5:50.95        
                  29.49     1:02.70 (33.21)     1:38.66 (35.96)     2:15.31 (36.65)
        2:51.52 (36.21)     3:29.14 (37.62)     4:06.62 (37.48)     4:43.77 (37.15)
        5:19.63 (35.86)     5:50.95 (31.32)                                        
 15 Hendrie, Derek            12 Lake Placid          5:55.11    5:51.14        
                  31.26     1:04.98 (33.72)     1:41.23 (36.25)     2:17.72 (36.49)
        2:54.30 (36.58)     3:31.90 (37.60)     4:08.02 (36.12)     4:44.59 (36.57)
        5:20.71 (36.12)     5:51.14 (30.43)                                        
 16 Wiecek, Bartek            12 Jenson Beach         5:55.81    5:54.11        
                  30.62     1:04.13 (33.51)     1:39.74 (35.61)     2:15.36 (35.62)
        2:51.99 (36.63)     3:28.59 (36.60)     4:05.41 (36.82)     4:42.33 (36.92)
        5:19.58 (37.25)     5:54.11 (34.53)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dodds, Logan              11 West Shore           5:00.37    5:01.43        
                  27.14       56.87 (29.73)     1:26.74 (29.87)     1:57.46 (30.72)
        2:28.33 (30.87)     2:58.96 (30.63)     3:29.67 (30.71)     4:00.54 (30.87)
        4:31.24 (30.70)     5:01.43 (30.19)                                        
  2 Curley, Harrison           8 Lake Highland        4:57.69    5:09.45        
                  28.26       59.70 (31.44)     1:31.12 (31.42)     2:02.43 (31.31)
        2:33.49 (31.06)     3:05.30 (31.81)     3:36.49 (31.19)     4:08.11 (31.62)
        4:39.33 (31.22)     5:09.45 (30.12)                                        
  3 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         5:12.20    5:10.54        
                  28.38       59.63 (31.25)     1:30.94 (31.31)     2:02.55 (31.61)
        2:34.06 (31.51)     3:05.80 (31.74)     3:37.25 (31.45)     4:09.36 (32.11)
        4:40.34 (30.98)     5:10.54 (30.20)                                        
  4 Toner, Shane               8 Pine                 5:11.56    5:13.29        
                  27.26       57.19 (29.93)     1:28.61 (31.42)     2:00.32 (31.71)
        2:32.46 (32.14)     3:05.07 (32.61)     3:37.42 (32.35)     4:09.84 (32.42)
        4:42.11 (32.27)     5:13.29 (31.18)                                        
  5 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          5:16.74    5:16.77        
                  27.66       58.02 (30.36)     1:30.16 (32.14)     2:02.16 (32.00)
        2:35.00 (32.84)     3:07.49 (32.49)     3:40.08 (32.59)     4:12.89 (32.81)
        4:45.57 (32.68)     5:16.77 (31.20)                                        
  6 Marotte, John             12 Father Lopez         5:16.59    5:20.50        
                  27.41       57.59 (30.18)     1:29.26 (31.67)     2:01.20 (31.94)
        2:34.01 (32.81)     3:06.76 (32.75)     3:40.82 (34.06)     4:14.57 (33.75)
        4:48.28 (33.71)     5:20.50 (32.22)                                        
  7 Burns, Chris              11 Trinity Prep         5:20.80    5:21.04        
                  28.81       59.88 (31.07)     1:31.40 (31.52)     2:03.62 (32.22)
        2:36.35 (32.73)     3:09.14 (32.79)     3:42.37 (33.23)     4:15.38 (33.01)
        4:48.82 (33.44)     5:21.04 (32.22)                                        
  8 Armstrong, Phillip        10 Cocoa Beach          5:23.41    5:25.43        
                  29.98     1:02.41 (32.43)     1:35.41 (33.00)     2:08.02 (32.61)
        2:40.75 (32.73)     3:13.81 (33.06)     3:46.60 (32.79)     4:20.12 (33.52)
        4:53.06 (32.94)     5:25.43 (32.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paxton, Daniel            12 Edgewood             5:35.19    5:29.61        
                  28.91     1:01.34 (32.43)     1:34.69 (33.35)     2:08.72 (34.03)
        2:42.87 (34.15)     3:17.48 (34.61)     3:50.41 (32.93)     4:24.61 (34.20)
        4:57.35 (32.74)     5:29.61 (32.26)                                        
 10 Collins, Michael          10 Trinity Prep         5:23.16    5:32.14        
                  29.35     1:01.70 (32.35)     1:35.08 (33.38)     2:08.43 (33.35)
        2:42.26 (33.83)     3:15.91 (33.65)     3:49.96 (34.05)     4:24.50 (34.54)
        4:58.92 (34.42)     5:32.14 (33.22)                                        
 11 Deiulio, Alex             10 Lincoln Park         5:47.57    5:37.06        
                  28.32     1:00.82 (32.50)     1:34.80 (33.98)     2:08.86 (34.06)
        2:43.29 (34.43)     3:18.51 (35.22)     3:53.85 (35.34)     4:29.23 (35.38)
        5:03.83 (34.60)     5:37.06 (33.23)                                        
 12 Cline, Dylan               9 Lincoln Park         5:53.00    5:43.99        
                  28.62     1:00.83 (32.21)     1:35.75 (34.92)     2:11.25 (35.50)
        2:47.58 (36.33)     3:24.21 (36.63)     3:59.72 (35.51)     4:36.15 (36.43)
        5:11.44 (35.29)     5:43.99 (32.55)                                        
 13 Geary, Chris              11 Jenson Beach         5:57.84    5:44.84        
                  28.88     1:01.44 (32.56)     1:35.29 (33.85)     2:10.80 (35.51)
        2:46.79 (35.99)     3:22.85 (36.06)     3:58.62 (35.77)     4:34.61 (35.99)
        5:10.81 (36.20)     5:44.84 (34.03)                                        
 14 Hendrie, Derek            12 Lake Placid          5:47.74    5:55.11        
                  30.43     1:03.88 (33.45)     1:39.21 (35.33)     2:15.49 (36.28)

        2:52.16 (36.67)     3:28.64 (36.48)     4:05.51 (36.87)     4:43.58 (38.07)
        5:20.73 (37.15)     5:55.11 (34.38)                                        
 15 Wiecek, Bartek            12 Jenson Beach         5:55.74    5:55.81        
                  30.83     1:04.72 (33.89)     1:40.65 (35.93)     2:17.43 (36.78)
        2:54.36 (36.93)     3:31.42 (37.06)     4:08.68 (37.26)     4:46.30 (37.62)
        5:22.59 (36.29)     5:55.81 (33.22)                                        
 16 McManus, Shane            12 Lincoln Park         5:54.10    6:04.38        
                  30.37     1:04.24 (33.87)     1:40.52 (36.28)     2:18.27 (37.75)
        2:56.24 (37.97)     3:35.07 (38.83)     4:13.66 (38.59)     4:51.14 (37.48)
        5:29.34 (38.20)     6:04.38 (35.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Drum, Zachary             11 All Saints'          6:07.10    6:13.76        
                  32.80     1:08.65 (35.85)     1:45.42 (36.77)     2:23.18 (37.76)
        3:02.52 (39.34)     3:41.20 (38.68)     4:20.02 (38.82)     4:59.15 (39.13)
        5:36.82 (37.67)     6:13.76 (36.94)                                        
 18 Aldrich, Andrew            8 Lklnd Christian      6:31.46    6:22.63        
                  32.82     1:10.29 (37.47)     1:48.46 (38.17)     2:27.09 (38.63)
        3:05.93 (38.84)     3:45.90 (39.97)     4:25.53 (39.63)     5:05.51 (39.98)
        5:45.40 (39.89)     6:22.63 (37.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hulsman, Adam             12 Haines City          6:41.31    6:35.63        
                2:28.66     3:09.07 (40.41)   6:35.63 (3:26.56)                    
 20 Hirneisen, Ryan           11 Ridge                6:51.11    6:52.31        
                  32.47     1:09.98 (37.51)     1:50.25 (40.27)     2:32.30 (42.05)
        3:13.93 (41.63)     3:56.96 (43.03)     4:40.39 (43.43)     5:23.76 (43.37)
        6:08.45 (44.69)     6:52.31 (43.86)                                        
 21 Simandl, Jonathan         11 Avon Park            6:52.99    6:53.19        
                  31.38     1:07.52 (36.14)     1:48.16 (40.64)   3:15.77 (1:27.61)
        3:59.72 (43.95)   5:27.80 (1:28.08)     6:11.40 (43.60)     6:53.35 (41.95)
        7:18.03 (24.68)         6:53.19 ( )                                        
 22 Gray, III, Ferrell         8 Lklnd Christian      7:20.83    6:55.37        
                  34.64     1:15.45 (40.81)     1:59.04 (43.59)     2:42.62 (43.58)
        3:25.98 (43.36)     4:07.63 (41.65)     4:51.30 (43.67)     5:34.17 (42.87)
        6:16.61 (42.44)     6:55.37 (38.76)                                        
 23 McLane, Sebastian         11 Lake Placid          6:48.19    7:02.68        
                  35.11     1:16.43 (41.32)     1:59.37 (42.94)     2:43.08 (43.71)
        3:25.71 (42.63)     4:09.24 (43.53)     4:54.17 (44.93)     5:39.40 (45.23)
        6:22.45 (43.05)     7:02.68 (40.23)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:45.11    1:42.42        
     1) Davidson, Katie 10              2) Harris, Lacey 10               
     3) Wall, Mary Kate 9               4) Hughes, Shelby 11              
                  26.42       51.16 (24.74)     1:16.75 (25.59)     1:42.42 (25.67)
  2 Suncoast (Riviera Beach)                          1:47.39    1:45.24        
     1) Ladd, Alexandra FR              2) Murphy, Allison FR             
     3) Templin, Alison JR              4) Holtz, Jamie JR                
                  26.13       43.10 (16.97)     1:19.07 (35.97)     1:45.24 (26.17)
  3 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:49.67    1:47.57        
     1) Smith, Elizabeth 12             2) Fasano, Courtney 12            
     3) Kittrell, Katie 10              4) McMillen, Meleah 9             
                  27.09       54.55 (27.46)     1:21.88 (27.33)     1:47.57 (25.69)
  4 Bishop Moore (Orlando)                            1:51.26    1:47.74        
     1) Papadopoulos, Vicky 11          2) Westergan, Alexis 10           
     3) Doyle, Tara 10                  4) Watson, Alyson 9               
                  27.44       54.93 (27.49)     1:21.60 (26.67)     1:47.74 (26.14)
  5 Circle Christian (Orlando)                        1:49.09    1:48.09        
     1) Grams, Virginia 8               2) Grams, Emily 8                 
     3) Dowling, Kelly 12               4) Benitez, Alexandra 12          
                  25.31       51.51 (26.20)     1:19.05 (27.54)     1:48.09 (29.04)
  6 Cocoa Beach                                       1:47.85    1:48.35        
     1) Siljestrom, Laura 11            2) DuSablon, Gabrielle 9          
     3) Pierovich, Alexandra 7          4) Sweet, Montana 10              
                  27.40       55.06 (27.66)     1:22.17 (27.11)     1:48.35 (26.18)
  7 Harmony (Orlando)                                 1:51.60    1:49.51        
     1) Walker, Bethany 9               2) Tsikerdanos, Darcy 9           
     3) Blackford, Kristen 11           4) Henderson, Cierra 11           
                  26.28       53.95 (27.67)     1:21.95 (28.00)     1:49.51 (27.56)
 -- Lake Highland Prep (Orlando)                      1:44.82         DQ        
     1) Springman, Hayley 8             2) Bessire, Suzanne 8             
     3) Tribou, Sydney 10               4) Lundberg, Lauren 10            
                  26.05       51.31 (25.26)     1:16.77 (25.46)          DQ (23.91)
Consolation Final
  9 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:54.57    1:53.40        
     1) Drapala, Allison 10             2) Whitsitt, Rebecca 10           
     3) Ebrill, Fiona 12                4) Willard, Christina 11          
                  28.69       57.68 (28.99)     1:25.26 (27.58)     1:53.40 (28.14)
 10 West Shore (Melbourne)                            1:52.64    1:54.12        
     1) Oliva, Shelby 10                2) Murphy, Ciarra 9               
     3) Edge, Julia 10                  4) Hutchison, Erin 11             
                  29.61       57.82 (28.21)     1:27.05 (29.23)     1:54.12 (27.07)
 11 Edgewood (Merritt Island)                         1:52.42    1:54.61        
     1) Foster, Rebecca 8               2) Rood, Morgan 9                 
     3) Himonetos, Paula 10             4) Garner, Mary 9                 
                  28.73       57.94 (29.21)     1:26.72 (28.78)     1:54.61 (27.89)
 12 Haven Christian (Winter Haven)                    1:56.06    1:55.97        
     1) Gall, Bekah 12                  2) Cornell, Ashley 10             
     3) Butler, Brittany 11             4) Howard, Sarah 11               
                  30.51     1:02.12 (31.61)     1:30.23 (28.11)     1:55.97 (25.74)
 13 Lake Placid                                       1:57.10    1:56.75        
     1) Creel, Marbelly 10              2) Beach, Tammi 9                 
     3) Lambert, Shelby 11              4) Creel, Robyn 11                
                  30.16       58.86 (28.70)     1:28.32 (29.46)     1:56.75 (28.43)
 14 Melbourne Central Catholic                        1:56.80    1:56.89        
     1) Biear, Jessie 10                2) Precious, Ashley 12            
     3) Daly, Gloria 12                 4) Lytle, Theresa 11              
                  30.27       59.18 (28.91)     1:29.74 (30.56)     1:56.89 (27.15)
 15 John Carroll (Fort Pierce)                        1:57.73    1:58.99        
     1) Wilberding, Jane 11             2) Enns, Lucie 11                 
     3) Donaldson, Kat 12               4) Recor, Ashley 11               
                  28.53       59.53 (31.00)     1:30.87 (31.34)     1:58.99 (28.12)
 -- Benjamin (North Palm Beach)                       1:56.35         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:41.30    1:44.82        
     1) Springman, Hayley 8             2) Bessire, Suzanne 8             
     3) Demers, Sarah 11                4) Sadler, Madison 7              
                  26.44       51.72 (25.28)     1:18.11 (26.39)     1:44.82 (26.71)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:40.90    1:45.11        
     1) Davidson, Katie 10              2) Wall, Mary Kate 9              
     3) Harris, Lacey 10                4) Brubaker, Lisa 11              
  3 Suncoast (Riviera Beach)                          1:46.43    1:47.39        
     1) Ladd, Alexandra FR              2) Paxton, Lauren JR              
     3) Murphy, Allison FR              4) Holtz, Jamie JR                
  4 Cocoa Beach                                       1:49.85    1:47.85        
     1) Siljestrom, Laura 11            2) DuSablon, Gabrielle 9          
     3) Pierovich, Alexandra 7          4) Sweet, Montana 10              
                  27.38       54.41 (27.03)     1:21.26 (26.85)     1:47.85 (26.59)
  5 Circle Christian (Orlando)                        1:47.83    1:49.09        
     1) Grams, Virginia 8               2) Grams, Emily 8                 
     3) Dowling, Kelly 12               4) Koller, Jenifer 11             
                  25.72       52.34 (26.62)     1:20.58 (28.24)     1:49.09 (28.51)
  6 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:49.85    1:49.67        
     1) Turner, Malinda 11              2) Smith, Elizabeth 12            
     3) Kittrell, Katie 10              4) McMillen, Meleah 9             
  7 Bishop Moore (Orlando)                            1:51.38    1:51.26        
     1) Bolil, Trisha 10                2) Westergan, Alexis 10           
     3) Doyle, Tara 10                  4) Watson, Alyson 9               
                  28.21       56.44 (28.23)     1:23.81 (27.37)     1:51.26 (27.45)
  8 Harmony (Orlando)                                 1:49.76    1:51.60        
     1) Walker, Bethany 9               2) Tsikerdanos, Darcy 9           
     3) Blackford, Kristen 11           4) Henderson, Cierra 11           
-------------------------------------------------------------------------
  9 Edgewood (Merritt Island)                         1:55.35    1:52.42        
     1) Foster, Rebecca 8               2) Rood, Morgan 9                 
     3) Himonetos, Paula 10             4) Garner, Mary 9                 
 10 West Shore (Melbourne)                            1:51.80    1:52.64        
     1) Oliva, Shelby 10                2) Murphy, Ciarra 9               
     3) Edge, Julia 10                  4) Hutchison, Erin 11             
                  28.93       57.38 (28.45)     1:24.70 (27.32)     1:52.64 (27.94)
 11 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:54.03    1:54.57        
     1) Drapala, Allison 10             2) Whitsitt, Rebecca 10           
     3) Ebrill, Fiona 12                4) Willard, Christina 11          
 12 Haven Christian (Winter Haven)                    1:55.62    1:56.06        
     1) Gall, Bekah 12                  2) Cornell, Ashley 10             
     3) Butler, Brittany 11             4) Howard, Sarah 11               
                  30.41     1:01.87 (31.46)     1:30.30 (28.43)     1:56.06 (25.76)
 13 Benjamin (North Palm Beach)                       1:51.42    1:56.35        
     1) Regan, Katie JR                 2) Smith, Nina JR                 
     3) Cook, Caroline SR               4) Schwed, Kate FR                
 14 Melbourne Central Catholic                        1:57.05    1:56.80        
     1) Biear, Jessie 10                2) Precious, Ashley 12            
     3) Daly, Gloria 12                 4) Lytle, Theresa 11              
                  30.25       59.22 (28.97)     1:29.35 (30.13)     1:56.80 (27.45)
 15 Lake Placid                                       1:54.70    1:57.10        
     1) Creel, Robyn 11                 2) Beach, Tammi 9                 
     3) Lambert, Shelby 11              4) Rivers, Danielle 11            
                  28.97       58.68 (29.71)     1:28.50 (29.82)     1:57.10 (28.60)
 16 John Carroll (Fort Pierce)                        1:55.78    1:57.73        
     1) Wilberding, Jane 11             2) Enns, Lucie 11                 
     3) Donaldson, Kat 12               4) Recor, Ashley 11               
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:35.72    1:34.61        
     1) Hughes, Pat 12                  2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Yergler, Jonathan 10           
                  23.29       46.47 (23.18)     1:09.96 (23.49)     1:34.61 (24.65)
  2 Suncoast (Riviera Beach)                          1:35.41    1:34.80        
     1) Caskey, Anthony SR              2) Finck, William JR              
     3) Naylor, Bryson JR               4) Stanic, Filip JR               
                  23.76       48.06 (24.30)     1:11.34 (23.28)     1:34.80 (23.46)
  2 West Shore (Melbourne)                            1:36.59    1:34.80        
     1) Gilio, Joey 10                  2) Dodds, Logan 11                
     3) Klaasen, Robert 12              4) Kiley, Christopher 11          
                  25.99       49.58 (23.59)     1:12.29 (22.71)     1:34.80 (22.51)
  4 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:37.25    1:35.57        
     1) Head, Nicholas 12               2) Nunn, Ian 12                   
     3) Stewart, Charles 11             4) Turner, James 11               
                  24.88       49.36 (24.48)     1:13.36 (24.00)     1:35.57 (22.21)
  5 Cocoa Beach                                       1:36.99    1:35.75        
     1) Grube, Bryan 11                 2) Barker, Evan 10                
     3) Hormel, Ryan 12                 4) Lombardozzi, Travis 11         
                  24.71       48.69 (23.98)     1:12.91 (24.22)     1:35.75 (22.84)
  6 Harmony (Orlando)                                 1:37.26    1:36.38        
     1) Lewis, Danny 11                 2) Steele, Stephen 10             
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  24.32       48.93 (24.61)     1:12.63 (23.70)     1:36.38 (23.75)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         1:37.45    1:37.23        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Sullivan, Tyler 11             
     3) Paxton, Daniel 12               4) Garrett, Jon 9                 
                  23.89       48.22 (24.33)     1:13.06 (24.84)     1:37.23 (24.17)
  8 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:37.62    1:37.38        
     1) Dennison, George 9              2) Valentine, Steve 11            
     3) Ferrell, Chase 12               4) Marotte, John 12               
                  24.27       49.09 (24.82)     1:14.39 (25.30)     1:37.38 (22.99)
Consolation Final
  9 Benjamin (North Palm Beach)                       1:39.30    1:36.04        
     1) Edwards, Michael SO             2) Stanton, Dan SR                
     3) deGroot, Matt SO                4) Warren, Roy JR                 
                  24.03       48.72 (24.69)     1:13.25 (24.53)     1:36.04 (22.79)
 10 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:37.81    1:36.80        
     1) Dulfer, Michael 8               2) Gorman, Greg 11                
     3) Larsen, David 12                4) Scavone, Nick 8                
                  24.99       48.21 (23.22)     1:13.11 (24.90)     1:36.80 (23.69)
 11 Lake Placid                                       1:39.46    1:40.17        
     1) Moore, David 12                 2) Hendrie, Derek 12              
     3) Davis, Kyle 10                  4) Wilkes, Michael 11             
                  24.75       51.85 (27.10)     1:16.51 (24.66)     1:40.17 (23.66)
 12 Space Coast (Prot St. John)                       1:42.72    1:43.00        
     1) White, Matt 12                  2) Travis, Zachary 11             
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  27.44       53.08 (25.64)     1:18.12 (25.04)     1:43.00 (24.88)
 13 Jenson Beach                                      1:38.84    1:43.45        
     1) Willis, Trent 9                 2) Hutchins, Brian 11             
     3) Gillespie, Casey 12             4) Gould, Travis 12               
                  25.40       50.75 (25.35)     1:17.38 (26.63)     1:43.45 (26.07)
 14 Florida Air (Melbourne)                           1:46.06    1:45.92        
     1) Nugent, Matthew 11              2) Brown, Brad 12                 
     3) Ellis, Scott 12                 4) Williams, Trevor 10            
                  27.85       55.78 (27.93)     1:22.60 (26.82)     1:45.92 (23.32)
 -- John Carroll (Fort Pierce)                        1:39.91         DQ        
     1) Angelos, Chris 10               2) Mauldin, Cash 11               
     3) Zaluzec, Eric 11                4) Wilberding, Max 12             
                  25.34       51.30 (25.96)     1:15.79 (24.49)          DQ (23.20)
 -- Mulberry                                          1:50.32         NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Suncoast (Riviera Beach)                          1:38.51    1:35.41        
     1) Caskey, Anthony SR              2) Finck, William JR              
     3) Naylor, Bryson JR               4) Stanic, Filip JR               
                  24.31       48.71 (24.40)     1:12.26 (23.55)     1:35.41 (23.15)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:34.51    1:35.72        
     1) Hughes, Pat 12                  2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Yergler, Jonathan 10           
                  23.64       46.58 (22.94)     1:10.47 (23.89)     1:35.72 (25.25)
  3 West Shore (Melbourne)                            1:36.37    1:36.59        
     1) Gilio, Joey 10                  2) Dodds, Logan 11                
     3) Klaasen, Robert 12              4) Kiley, Christopher 11          
                  23.71       47.38 (23.67)     1:13.52 (26.14)     1:36.59 (23.07)
  4 Cocoa Beach                                       1:36.33    1:36.99        
     1) Hormel, Ryan 12                 2) Barker, Evan 10                
     3) Broughton, Andrew 12            4) Lombardozzi, Travis 11         
                  24.96       49.58 (24.62)     1:13.80 (24.22)     1:36.99 (23.19)
  5 Lincoln Park (Fort Pierce)                        1:35.58    1:37.25        
     1) Head, Nicholas 12               2) Nunn, Ian 12                   
     3) Stewart, Charles 11             4) Turner, James 11               
                  25.05       50.53 (25.48)     1:14.80 (24.27)     1:37.25 (22.45)
  6 Harmony (Orlando)                                 1:36.44    1:37.26        
     1) Lewis, Danny 11                 2) Steele, Stephen 10             
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  24.74       49.25 (24.51)     1:13.58 (24.33)     1:37.26 (23.68)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         1:38.43    1:37.45        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Sullivan, Tyler 11             
     3) Paxton, Daniel 12               4) Garrett, Jon 9                 
                  23.84       48.56 (24.72)     1:13.29 (24.73)     1:37.45 (24.16)
  8 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:37.11    1:37.62        
     1) Dennison, George 9              2) Valentine, Steve 11            
     3) Ferrell, Chase 12               4) Marotte, John 12               
                  24.90       49.34 (24.44)     1:14.88 (25.54)     1:37.62 (22.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:36.57    1:37.81        
     1) Gorman, Greg 11                 2) Scavone, Nick 8                
     3) Larsen, David 12                4) duPont, Michael 9              
                  25.18       48.78 (23.60)     1:13.50 (24.72)     1:37.81 (24.31)
 10 Jenson Beach                                      1:40.00    1:38.84        
     1) Willis, Trent 9                 2) Hutchins, Brian 11             
     3) Gillespie, Casey 12             4) Gould, Travis 12               
                  24.90       50.04 (25.14)     1:15.20 (25.16)     1:38.84 (23.64)
 11 Benjamin (North Palm Beach)                       1:34.68    1:39.30        
     1) Edwards, Michael SO             2) Stanton, Dan SR                
     3) deGroot, Matt SO                4) Warren, Roy JR                 
                  24.91       50.59 (25.68)     1:15.62 (25.03)     1:39.30 (23.68)
 12 Lake Placid                                       1:40.51    1:39.46        
     1) Moore, David 12                 2) Hendrie, Derek 12              
     3) Davis, Kyle 10                  4) Wilkes, Michael 11             
                  25.20       51.94 (26.74)     1:16.78 (24.84)     1:39.46 (22.68)
 13 John Carroll (Fort Pierce)                        1:41.11    1:39.91        
     1) Angelos, Chris 10               2) Mauldin, Cash 11               
     3) Zaluzec, Eric 11                4) Wilberding, Max 12             
                  25.49       51.38 (25.89)     1:16.55 (25.17)     1:39.91 (23.36)
 14 Space Coast (Prot St. John)                       1:39.50    1:42.72        
     1) Travis, Zachary 11              2) White, Matt 12                 
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  26.57       53.43 (26.86)     1:17.79 (24.36)     1:42.72 (24.93)
 15 Florida Air (Melbourne)                           1:41.97    1:46.06        
     1) Nugent, Matthew 11              2) Brown, Brad 12                 
     3) Ellis, Scott 12                 4) Williams, Trevor 10            
                  28.01       56.44 (28.43)     1:22.75 (26.31)     1:46.06 (23.31)
 16 Mulberry                                          1:47.58    1:50.32        
     1) Canning, Chavous 12             2) Husted, Jesse 11               
     3) Smith, Zachary 12               4) Short, Christopher 9           
                  27.55       56.46 (28.91)     1:23.02 (26.56)     1:50.32 (27.30)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach          1:02.20    1:00.47        
                  29.79     1:00.47 (30.68)                                        
  2 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         1:03.62    1:02.23        
                  30.37     1:02.23 (31.86)                                        
  3 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       1:06.34    1:03.03        
                  30.71     1:03.03 (32.32)                                        
  4 Harris, Rebekah           10 Trinity Prep         1:04.97    1:03.17        
                  31.01     1:03.17 (32.16)                                        
  5 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:05.79    1:04.64        
                  31.70     1:04.64 (32.94)                                        
  6 Schwed, Kate              FR Benjamin             1:04.90    1:04.96        
                  32.25     1:04.96 (32.71)                                        
  7 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:06.40    1:05.30        
                  32.16     1:05.30 (33.14)                                        
  8 Christovich, Lindsay       9 Harmony              1:08.30    1:06.39        
                  32.12     1:06.39 (34.27)                                        
Consolation Final
  9 Henricks, Andrea          10 All Saints'          1:09.49    1:07.03        
                  32.79     1:07.03 (34.24)                                        
 10 Turner, Malinda           11 Lincoln Park         1:08.49    1:07.64        
                  33.23     1:07.64 (34.41)                                        
 11 Walker, Bethany            9 Harmony              1:10.76    1:08.47        
                  33.90     1:08.47 (34.57)                                        
 12 Melanson, Kate            JR Suncoast             1:11.47    1:08.60        
                  33.35     1:08.60 (35.25)                                        
 13 Christian, Kaitlin        12 Dreyfoos             1:09.85    1:08.70        
                  33.63     1:08.70 (35.07)                                        
 14 Vega, Daniela              6 Berean Christian     1:09.94    1:09.59        
                  34.38     1:09.59 (35.21)                                        
 15 Wolfe, Kristina           11 Santa Fe Cath.       1:10.64    1:10.56        
                  33.90     1:10.56 (36.66)                                        
 16 Wilberding, Jane          11 John Carroll         1:08.43    1:11.75        
                  34.48     1:11.75 (37.27)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach            59.20    1:02.20        
                  30.04     1:02.20 (32.16)                                        
  2 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         1:00.66    1:03.62        
                  31.21     1:03.62 (32.41)                                        
  3 Schwed, Kate              FR Benjamin             1:04.70    1:04.90        
                  31.96     1:04.90 (32.94)                                        
  4 Harris, Rebekah           10 Trinity Prep         1:01.93    1:04.97        
                  31.88     1:04.97 (33.09)                                        
  5 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:04.66    1:05.79        
                  32.12     1:05.79 (33.67)                                        
  6 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       1:04.80    1:06.34        
                  31.85     1:06.34 (34.49)                                        
  7 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:04.25    1:06.40        
                  32.42     1:06.40 (33.98)                                        
  8 Christovich, Lindsay       9 Harmony              1:07.93    1:08.30        
                  32.21     1:08.30 (36.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilberding, Jane          11 John Carroll         1:09.43    1:08.43        
                  33.87     1:08.43 (34.56)                                        
 10 Turner, Malinda           11 Lincoln Park         1:06.75    1:08.49        
                  33.38     1:08.49 (35.11)                                        
 11 Henricks, Andrea          10 All Saints'          1:07.87    1:09.49        
                  33.42     1:09.49 (36.07)                                        
 12 Christian, Kaitlin        12 Dreyfoos             1:08.71    1:09.85        
                  32.44     1:09.85 (37.41)                                        
 13 Vega, Daniela              6 Berean Christian     1:10.38    1:09.94        
                  34.12     1:09.94 (35.82)                                        
 14 Wolfe, Kristina           11 Santa Fe Cath.       1:08.68    1:10.64        
                  33.92     1:10.64 (36.72)                                        
 15 Walker, Bethany            9 Harmony              1:07.53    1:10.76        
                  34.64     1:10.76 (36.12)                                        
 16 Melanson, Kate            JR Suncoast             1:10.74    1:11.47        
                  34.16     1:11.47 (37.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Nina               JR Benjamin             1:10.49    1:12.28        
                  34.53     1:12.28 (37.75)                                        
 18 Hardin, Michelle          FR Suncoast             1:13.05    1:12.55        
                  35.62     1:12.55 (36.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Basaraba, Julia            9 All Saints'          1:12.79    1:13.57        
                  35.17     1:13.57 (38.40)                                        
 20 Griffin, Gaines            9 Lklnd Christian      1:14.92    1:16.00        
                  36.42     1:16.00 (39.58)                                        
 21 Beach, Tammi               9 Lake Placid          1:16.77    1:18.76        
                  37.51     1:18.76 (41.25)                                        
 22 Lambert, Shelby           11 Lake Placid          1:20.84    1:21.27        
                  38.64     1:21.27 (42.63)                                        
 23 Cornell, Ashley           10 Haven Christian      1:23.67    1:22.54        
                  39.45     1:22.54 (43.09)                                        
 24 Imig, Kathryn             10 Lklnd Christian      1:21.58    1:22.67        
                  40.74     1:22.67 (41.93)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           55.66      54.82        
                  26.64       54.82 (28.18)                                        
  2 Dennison, George           9 Father Lopez           59.56      58.30        
                  29.03       58.30 (29.27)                                        
  3 Curley, Harrison           8 Lake Highland        1:00.23      58.57        
                  28.48       58.57 (30.09)                                        
  4 Hormel, Ryan              12 Cocoa Beach          1:00.83      59.34        
                  29.46       59.34 (29.88)                                        
  5 Scavone, Nick              8 Lake Highland        1:01.46    1:00.04        
                  29.22     1:00.04 (30.82)                                        
  6 Gunther, Dylan            11 Lincoln Park         1:02.43    1:02.12        
                  30.66     1:02.12 (31.46)                                        
  7 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          1:02.90    1:02.45        
                  30.64     1:02.45 (31.81)                                        
  8 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:03.65    1:03.23        
                1:03.23         1:03.23 ( )                                        
Consolation Final
  9 Saxena, Paras              8 Lake Highland        1:05.04    1:02.37        
                  30.35     1:02.37 (32.02)                                        
 10 Stanton, Dan              SR Benjamin             1:06.19    1:04.67        
                  31.02     1:04.67 (33.65)                                        
 11 Cook, Casey                9 Lincoln Park         1:07.07    1:04.79        
                  31.54     1:04.79 (33.25)                                        
 12 deGroot, Matt             SO Benjamin             1:06.68    1:05.89        
                  31.90     1:05.89 (33.99)                                        
 13 Caskey, Anthony           SR Suncoast             1:07.12    1:09.32        
                  32.88     1:09.32 (36.44)                                        
 14 Tobar, Samir              SO Suncoast             1:10.27    1:09.51        
                  32.74     1:09.51 (36.77)                                        
 15 Montgomery, Kenneth        8 Pine                 1:11.23    1:11.19        
                  34.44     1:11.19 (36.75)                                        
 16 Wiecek, Bartek            12 Jenson Beach         1:11.74    1:12.37        
                  35.51     1:12.37 (36.86)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           53.01      55.66        
                  27.15       55.66 (28.51)                                        
  2 Dennison, George           9 Father Lopez           58.79      59.56        
                  28.83       59.56 (30.73)                                        
  3 Curley, Harrison           8 Lake Highland          57.89    1:00.23        
                  29.61     1:00.23 (30.62)                                        
  4 Hormel, Ryan              12 Cocoa Beach            59.05    1:00.83        
                  30.46     1:00.83 (30.37)                                        
  5 Scavone, Nick              8 Lake Highland        1:00.63    1:01.46        
                  30.06     1:01.46 (31.40)                                        
  6 Gunther, Dylan            11 Lincoln Park         1:01.55    1:02.43        
                  29.64     1:02.43 (32.79)                                        
  7 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          1:01.68    1:02.90        
                  31.09     1:02.90 (31.81)                                        
  8 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:02.45    1:03.65        
                1:03.90         1:03.65 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Saxena, Paras              8 Lake Highland        1:04.19    1:05.04        
                  31.56     1:05.04 (33.48)                                        
 10 Stanton, Dan              SR Benjamin             1:03.07    1:06.19        
                  31.77     1:06.19 (34.42)                                        
 11 deGroot, Matt             SO Benjamin             1:04.65    1:06.68        
                  32.10     1:06.68 (34.58)                                        
 12 Cook, Casey                9 Lincoln Park         1:06.45    1:07.07        
                  32.35     1:07.07 (34.72)                                        
 13 Caskey, Anthony           SR Suncoast             1:09.33    1:07.12        
                  32.18     1:07.12 (34.94)                                        
 14 Tobar, Samir              SO Suncoast             1:09.27    1:10.27        
                  32.52     1:10.27 (37.75)                                        
 15 Montgomery, Kenneth        8 Pine                 1:11.06    1:11.23        
                  34.49     1:11.23 (36.74)                                        
 16 Wiecek, Bartek            12 Jenson Beach         1:09.28    1:11.74        
                  35.19     1:11.74 (36.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moore, David              12 Lake Placid          1:06.76    1:11.99        
 18 Layton, Andrew            12 Lake Placid          1:10.08    1:13.57        
                  36.10     1:13.57 (37.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Contrera, Carlos          11 Ridge                1:18.33    1:14.76        
                  36.86     1:14.76 (37.90)                                        
 20 Henricks, Aaron            7 All Saints'          1:15.52    1:16.42        
                  37.13     1:16.42 (39.29)                                        
 21 Stayer, Shane             10 Lake Placid          1:14.28    1:17.52        
                  37.82     1:17.52 (39.70)                                        
 22 Whidden, Eric             12 Lake Wales           1:19.97    1:18.07        
                  37.98     1:18.07 (40.09)                                        
 23 Laderer, Ned              10 All Saints'          1:17.50    1:18.88        
                  37.06     1:18.88 (41.82)                                        
 -- Ellington, Jonathan       12 Lake Wales           1:16.20         NS        
                1:23.85                                                            
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Howard, Sarah             11 Haven Christian      1:10.92    1:09.59        
                  32.97     1:09.59 (36.62)                                        
  2 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach          1:10.30    1:09.88        
                  32.52     1:09.88 (37.36)                                        
  3 Boyle, Lindsey            10 Viera                1:10.21    1:10.57        
                  33.17     1:10.57 (37.40)                                        
  4 Marinak, Courtney         SO Suncoast             1:11.78    1:11.19        
                  32.90     1:11.19 (38.29)                                        
  5 Green, Erin               12 Lake Highland        1:12.35    1:11.32        
                  33.45     1:11.32 (37.87)                                        
  6 McMillen, Meleah           9 Lincoln Park         1:10.58    1:11.39        
                  33.82     1:11.39 (37.57)                                        
  7 Smith, Emily              10 Trinity Prep         1:12.85    1:11.59        
                  33.51     1:11.59 (38.08)                                        
  8 Creech, Christa           10 Cocoa Beach          1:13.07    1:14.10        
                  34.64     1:14.10 (39.46)                                        
Consolation Final
  9 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         1:13.71    1:14.14        
                  35.12     1:14.14 (39.02)                                        
 10 Butler, Brittany          11 Haven Christian      1:14.49    1:14.51        
                  35.63     1:14.51 (38.88)                                        
 11 Kittrell, Katie           10 Lincoln Park         1:14.97    1:15.09        
                  35.15     1:15.09 (39.94)                                        
 12 Boyle, Annie               9 Viera                1:14.20    1:15.30        
                  35.74     1:15.30 (39.56)                                        
 13 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        1:16.28    1:15.61        
                  35.90     1:15.61 (39.71)                                        
 14 Creel, Robyn              11 Lake Placid          1:16.70    1:16.20        
                  35.64     1:16.20 (40.56)                                        
 15 Schichtel, Leslie         11 Lklnd Christian      1:17.02    1:18.40        
                  36.72     1:18.40 (41.68)                                        
 16 Murphy, Allison           FR Suncoast             1:17.23    1:18.52        
                  37.19     1:18.52 (41.33)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 1:01.98        2001 Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Boyle, Lindsey            10 Viera                1:11.26    1:10.21        
                  33.57     1:10.21 (36.64)                                        
  2 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach          1:07.47    1:10.30        
                  33.08     1:10.30 (37.22)                                        
  3 McMillen, Meleah           9 Lincoln Park         1:13.52    1:10.58        
                  33.47     1:10.58 (37.11)                                        
  4 Howard, Sarah             11 Haven Christian      1:11.88    1:10.92        
                  33.66     1:10.92 (37.26)                                        
  5 Marinak, Courtney         SO Suncoast             1:11.09    1:11.78        
                  33.40     1:11.78 (38.38)                                        
  6 Green, Erin               12 Lake Highland        1:10.04    1:12.35        
                  34.09     1:12.35 (38.26)                                        
  7 Smith, Emily              10 Trinity Prep         1:10.49    1:12.85        
                  34.37     1:12.85 (38.48)                                        
  8 Creech, Christa           10 Cocoa Beach          1:12.96    1:13.07        
                  34.33     1:13.07 (38.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         1:14.65    1:13.71        
                  34.80     1:13.71 (38.91)                                        
 10 Boyle, Annie               9 Viera                1:16.19    1:14.20        
                  35.17     1:14.20 (39.03)                                        
 11 Butler, Brittany          11 Haven Christian      1:15.75    1:14.49        
                  35.62     1:14.49 (38.87)                                        
 12 Kittrell, Katie           10 Lincoln Park         1:15.96    1:14.97        
                  35.22     1:14.97 (39.75)                                        
 13 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        1:13.73    1:16.28        
                  36.33     1:16.28 (39.95)                                        
 14 Creel, Robyn              11 Lake Placid          1:15.23    1:16.70        
                  35.92     1:16.70 (40.78)                                        
 15 Schichtel, Leslie         11 Lklnd Christian      1:21.49    1:17.02        
                  36.50     1:17.02 (40.52)                                        
 16 Murphy, Allison           FR Suncoast             1:16.02    1:17.23        
                  36.68     1:17.23 (40.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lemons, Mary               9 Cocoa Beach          1:18.51    1:18.30        
                  37.06     1:18.30 (41.24)                                        
 18 O'Grady, Melinda          10 Cocoa Beach          1:17.12    1:18.78        
                  37.48     1:18.78 (41.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Roberts, Elaine           12 Frostproof           1:22.20    1:21.98        
                  38.49     1:21.98 (43.49)                                        
 20 Bean, Katherine           12 Lklnd Christian      1:24.80    1:25.12        
                  39.62     1:25.12 (45.50)                                        
 21 Simon, Catherine          10 All Saints'          1:26.93    1:26.15        
                  40.25     1:26.15 (45.90)                                        
 22 Seignious, Chelsea        11 Lake Placid          1:24.34    1:27.61        
                  40.35     1:27.61 (47.26)                                        
 -- Baker-Finch, Hayley       SR Benjamin             1:15.66         NS        
 -- Regan, Maggie             SR Benjamin             1:20.91         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Naylor, Bryson            JR Suncoast             1:04.61    1:03.13        
                  30.24     1:03.13 (32.89)                                        
  2 Ward, Ben                 10 Trinity Prep         1:04.24    1:04.12        
                  29.93     1:04.12 (34.19)                                        
  3 Larsen, David             12 Lake Highland        1:04.70    1:05.18        
                  30.55     1:05.18 (34.63)                                        
  4 Williams, Trevor          10 Florida Air          1:06.38    1:05.50        
                  30.78     1:05.50 (34.72)                                        
  5 Stanic, Filip             JR Suncoast             1:06.17    1:05.95        
                  31.17     1:05.95 (34.78)                                        
  6 Brutus, Casey             12 Hardee               1:06.27    1:06.69        
                  31.38     1:06.69 (35.31)                                        
  7 Barker, Evan              10 Cocoa Beach          1:08.23    1:08.10        
                  32.02     1:08.10 (36.08)                                        
  8 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         1:08.44    1:09.15        
                  32.20     1:09.15 (36.95)                                        
Consolation Final
  9 Patel, Deven              11 Lake Highland        1:08.99    1:07.97        
                  31.60     1:07.97 (36.37)                                        
 10 Mandli, Chris             SO Benjamin             1:08.66    1:10.44        
                  32.33     1:10.44 (38.11)                                        
 11 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         1:13.10    1:11.46        
                  33.05     1:11.46 (38.41)                                        
 12 Cline, Devin               9 Lincoln Park         1:11.38    1:11.78        
                  32.89     1:11.78 (38.89)                                        
 13 Nunn, Ian                 12 Lincoln Park         1:11.63    1:12.22        
                  33.45     1:12.22 (38.77)                                        
 14 Daves, Fletcher           11 Cardinal Newman      1:12.42    1:12.39        
                  32.99     1:12.39 (39.40)                                        
 15 Steele, Stephen           10 Harmony              1:10.23    1:12.73        
                  33.69     1:12.73 (39.04)                                        
 16 Newell, Joshua            12 West Shore           1:12.78    1:14.07        
                  34.75     1:14.07 (39.32)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ward, Ben                 10 Trinity Prep         1:03.37    1:04.24        
                  30.00     1:04.24 (34.24)                                        
  2 Naylor, Bryson            JR Suncoast             1:03.74    1:04.61        
                  30.42     1:04.61 (34.19)                                        
  3 Larsen, David             12 Lake Highland        1:05.88    1:04.70        
                  30.37     1:04.70 (34.33)                                        
  4 Stanic, Filip             JR Suncoast             1:06.09    1:06.17        
                  31.99     1:06.17 (34.18)                                        
  5 Brutus, Casey             12 Hardee               1:06.19    1:06.27        
                  31.52     1:06.27 (34.75)                                        
  6 Williams, Trevor          10 Florida Air          1:04.43    1:06.38        
                  31.61     1:06.38 (34.77)                                        
  7 Barker, Evan              10 Cocoa Beach          1:07.63    1:08.23        
                  31.90     1:08.23 (36.33)                                        
  8 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         1:09.01    1:08.44        
                  31.51     1:08.44 (36.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mandli, Chris             SO Benjamin             1:08.62    1:08.66        
                  32.09     1:08.66 (36.57)                                        
 10 Patel, Deven              11 Lake Highland        1:08.45    1:08.99        
                  32.33     1:08.99 (36.66)                                        
 11 Steele, Stephen           10 Harmony              1:10.42    1:10.23        
                  32.81     1:10.23 (37.42)                                        
 12 Cline, Devin               9 Lincoln Park         1:11.63    1:11.38        
                  33.46     1:11.38 (37.92)                                        
 13 Nunn, Ian                 12 Lincoln Park         1:12.85    1:11.63        
                  33.57     1:11.63 (38.06)                                        
 14 Daves, Fletcher           11 Cardinal Newman      1:13.82    1:12.42        
                  33.19     1:12.42 (39.23)                                        
 15 Newell, Joshua            12 West Shore           1:14.57    1:12.78        
                  34.66     1:12.78 (38.12)                                        
 16 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         1:11.10    1:13.10        
                  33.84     1:13.10 (39.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lavoy, Zachary            11 Lake Placid          1:14.71    1:14.51        
                  34.42     1:14.51 (40.09)                                        
 18 Duggan, Sean               7 Lake Highland        1:12.29    1:14.53        
                  34.85     1:14.53 (39.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Franklin, James           10 All Saints'          1:17.53    1:14.69        
                  34.25     1:14.69 (40.44)                                        
 20 Cruz, Otto                12 Ridge                1:23.05    1:18.09        
                  36.08     1:18.09 (42.01)                                        
 21 Miliken, Scott            11 Frostproof           1:21.49    1:20.40        
                  38.03     1:20.40 (42.37)                                        
 22 Short, Christopher         9 Mulberry             1:22.05    1:22.64        
                  38.31     1:22.64 (44.33)                                        
 23 Wrenn, Matthew            11 Lake Placid          1:23.01    1:22.73        
                  36.19     1:22.73 (46.54)                                        
 24 Morrison, Andrew          10 Lake Placid          1:21.35    1:22.99        
                  38.76     1:22.99 (44.23)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:55.30    3:41.69        
     1) Taylor, Kaitlin 10              2) Bessire, Suzanne 8             
     3) Springman, Hayley 8             4) Wine, Sterling 10              
                  27.17       56.44 (56.44)     1:23.31 (26.87)     1:52.42 (55.98)
        2:18.69 (26.27)     2:47.25 (54.83)     3:13.08 (25.83)     3:41.69 (54.44)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        3:59.27    3:46.84        
     1) Brubaker, Lisa 11               2) Wall, Mary Kate 9              
     3) Smith, Emily 10                 4) Shea, Meaghan 9                
                  27.66       56.68 (56.68)     1:23.40 (26.72)     1:52.48 (55.80)
        2:19.32 (26.84)     2:48.76 (56.28)     3:16.24 (27.48)     3:46.84 (58.08)
  3 Cocoa Beach                                       3:50.54    3:47.23        
     1) Nagy, Julia 11                  2) D'Amico, Tamara 12             
     3) Siljestrom, Laura 11            4) Lugar, Samantha 12             
                  27.03       55.15 (55.15)     1:11.98 (16.83)     1:53.76 (58.61)
        2:21.79 (28.03)     2:52.16 (58.40)     3:18.63 (26.47)     3:47.23 (55.07)
  4 Bishop Moore (Orlando)                            3:59.29    3:56.96        
     1) Watson, Alyson 9                2) Westergan, Alexis 10           
     3) Doyle, Tara 10                  4) Papadopoulos, Vicky 11         
                  28.06       57.85 (57.85)     1:26.07 (28.22)     1:57.14 (59.29)
        2:25.73 (28.59)     2:56.73 (59.59)     3:25.63 (28.90)   3:56.96 (1:00.23)
  5 Circle Christian (Orlando)                        4:04.46    4:01.26        
     1) Grams, Virginia 8               2) Grams, Emily 8                 
     3) Norton, Rachel 11               4) Koller, Jenifer 11             
                  26.97       54.72 (54.72)     1:22.56 (27.84)     1:52.60 (57.88)
        2:23.14 (30.54)   2:57.32 (1:04.72)     3:28.15 (30.83)   4:01.26 (1:03.94)
  6 Viera (Melbourne)                                 4:03.01    4:02.03        
     1) Boyle, Annie 9                  2) Boyle, Lindsey 10              
     3) Eley, Abigail 9                 4) Farrell, Paige 9               
  7 Holy Trinity Episcopal                            4:02.51    4:02.12        
     1) Hamilton, Katie 12              2) Black, Alex 7                  
     3) Smith, Lindsey 9                4) Robbins, Shelby 9              
                  26.63       54.76 (54.76)     1:22.96 (28.20)     1:54.19 (59.43)
        2:24.66 (30.47)   2:57.70 (1:03.51)     3:28.15 (30.45)   4:02.12 (1:04.42)
 -- Suncoast (Riviera Beach)                          3:49.28         DQ        
     1) Ladd, Alexandra FR              2) Blake, Taylor SR               
     3) Templin, Alison JR              4) Rogers, Elizabeth JR           
                  26.89       55.80 (55.80)     1:15.65 (19.85)     1:52.16 (56.36)
        2:19.10 (26.94)     2:49.01 (56.85)     3:13.38 (24.37)          DQ (51.94)
Consolation Final
  9 John Carroll (Fort Pierce)                        4:32.64    4:04.47        
     1) Wilberding, Jane 11             2) Enns, Lucie 11                 
     3) Donaldson, Kat 12               4) Recor, Ashley 11               
                  31.50   1:06.48 (1:06.48)     1:39.77 (33.29)   2:19.29 (1:12.81)
        2:53.29 (34.00)   3:33.27 (1:13.98)     4:04.47 (31.20)     4:04.47 (31.20)
 10 Edgewood (Merritt Island)                         4:07.08    4:07.21        
     1) Garner, Mary 9                  2) Rood, Morgan 9                 
     3) Himonetos, Paula 10             4) Foster, Rebecca 8              
                  29.75   1:01.67 (1:01.67)     1:31.58 (29.91)   2:04.85 (1:03.18)
        2:34.50 (29.65)   3:07.17 (1:02.32)     3:36.06 (28.89)   4:07.21 (1:00.04)
 11 West Shore (Melbourne)                            4:13.89    4:10.72        
     1) Oliva, Shelby 10                2) Murphy, Ciarra 9               
     3) Edge, Julia 10                  4) Hutchison, Erin 11             
                  29.67   1:02.93 (1:02.93)     1:33.27 (30.34)   2:06.37 (1:03.44)
        2:36.82 (30.45)   3:09.93 (1:03.56)     3:38.36 (28.43)   4:10.72 (1:00.79)
 12 All Saints' (Winter Haven)                        4:19.04    4:14.57        
     1) Henricks, Andrea 10             2) Phillips, Laura 10             
     3) Moats, Lindsay 11               4) Cochran, Melissa 11            
                  28.98       59.84 (59.84)     1:32.88 (33.04)   2:09.14 (1:09.30)
        2:40.61 (31.47)   3:15.86 (1:06.72)     3:44.14 (28.28)     4:14.57 (58.71)
 13 Lincoln Park (Fort Pierce)                        4:16.64    4:14.97        
     1) Bordner, Lindsey 9              2) DeIulio, Laura 7               
     3) Turner, Jaclyn 9                4) Fasano, Courtney 12            
                  30.88   1:04.66 (1:04.66)     1:35.37 (30.71)   2:08.83 (1:04.17)
        2:39.95 (31.12)   3:14.96 (1:06.13)     3:43.10 (28.14)   4:14.97 (1:00.01)
 -- Lakeland Christian                                4:35.39         DQ        
     1) Kirby, Laura 11                 2) Griffin, Gaines 9              
     3) Korhonen, Rachel 11             4) Schichtel, Leslie 11           
 -- Benjamin (North Palm Beach)                       4:18.00         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Suncoast (Riviera Beach)                          3:50.00    3:49.28        
     1) Templin, Alison JR              2) Blake, Taylor SR               
     3) Engelhardt, Casey SO            4) Rogers, Elizabeth JR           
                  28.15       57.95 (57.95)     1:25.35 (27.40)     1:54.88 (56.93)
        2:23.27 (28.39)   2:55.15 (1:00.27)     3:20.83 (25.68)     3:49.28 (54.13)
  2 Cocoa Beach                                       3:46.78    3:50.54        
     1) Nagy, Julia 11                  2) D'Amico, Tamara 12             
     3) Siljestrom, Laura 11            4) Lugar, Samantha 12             
                  27.63       56.44 (56.44)     1:24.38 (27.94)     1:54.72 (58.28)
        2:23.24 (28.52)     2:53.38 (58.66)     3:20.48 (27.10)     3:50.54 (57.16)
  3 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:45.01    3:55.30        
     1) Taylor, Kaitlin 10              2) Green, Erin 12                 
     3) Sadler, Madison 7               4) Wine, Sterling 10              
                  27.61       57.62 (57.62)     1:25.77 (28.15)     1:56.74 (59.12)
        2:24.72 (27.98)     2:55.82 (59.08)     3:23.68 (27.86)     3:55.30 (59.48)
  4 Trinity Prep (Winter Park)                        3:49.18    3:59.27        
     1) Saboff, Tara 10                 2) Shea, Meaghan 9                
     3) Byron, Kyla 10                  4) Brubaker, Lisa 11              
                  29.32   1:01.37 (1:01.37)     1:30.02 (28.65)   2:01.76 (1:00.39)
        2:30.56 (28.80)     3:01.62 (59.86)     3:29.61 (27.99)     3:59.27 (57.65)
  5 Bishop Moore (Orlando)                            3:59.86    3:59.29        
     1) Westergan, Alexis 10            2) Bolil, Trisha 10               
     3) Doyle, Tara 10                  4) Watson, Alyson 9               
                  29.15   1:00.64 (1:00.64)     1:30.05 (29.41)   2:01.90 (1:01.26)
        2:30.61 (28.71)     3:01.78 (59.88)     3:29.88 (28.10)     3:59.29 (57.51)
  6 Holy Trinity Episcopal                            4:08.47    4:02.51        
     1) Hamilton, Katie 12              2) Black, Alex 7                  
     3) Smith, Lindsey 9                4) Robbins, Shelby 9              
                  26.33       54.65 (54.65)     1:24.14 (29.49)   1:55.83 (1:01.18)
        2:25.57 (29.74)   2:58.09 (1:02.26)     3:28.67 (30.58)   4:02.51 (1:04.42)
  7 Viera (Melbourne)                                 4:05.72    4:03.01        
     1) Boyle, Annie 9                  2) Boyle, Lindsey 10              
     3) Eley, Abigail 9                 4) Farrell, Paige 9               
                  29.31   1:00.65 (1:00.65)     1:30.37 (29.72)   2:02.66 (1:02.01)
        2:32.29 (29.63)   3:05.34 (1:02.68)     3:32.72 (27.38)     4:03.01 (57.67)
  8 Circle Christian (Orlando)                        4:02.75    4:04.46        
     1) Grams, Virginia 8               2) Grams, Emily 8                 
     3) Norton, Rachel 11               4) Koller, Jenifer 11             
                  27.21       55.43 (55.43)     1:23.89 (28.46)     1:54.27 (58.84)
        2:24.75 (30.48)   2:59.94 (1:05.67)     3:30.55 (30.61)   4:04.46 (1:04.52)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Edgewood (Merritt Island)                         4:10.78    4:07.08        
     1) Garner, Mary 9                  2) Rood, Morgan 9                 
     3) Himonetos, Paula 10             4) Foster, Rebecca 8              
                  29.05   1:00.23 (1:00.23)     1:30.23 (30.00)   2:04.01 (1:03.78)
        2:33.18 (29.17)   3:05.25 (1:01.24)     3:34.60 (29.35)   4:07.08 (1:01.83)
 10 West Shore (Melbourne)                            4:12.97    4:13.89        
     1) Oliva, Shelby 10                2) Murphy, Ciarra 9               
     3) Edge, Julia 10                  4) Hutchison, Erin 11             
                  30.51   1:03.36 (1:03.36)     1:33.59 (30.23)   2:07.82 (1:04.46)
        2:37.29 (29.47)   3:10.07 (1:02.25)     3:40.40 (30.33)   4:13.89 (1:03.82)
 11 Lincoln Park (Fort Pierce)                        4:17.44    4:16.64        
     1) Bordner, Lindsey 9              2) DeIulio, Laura 7               
     3) Turner, Jaclyn 9                4) Fasano, Courtney 12            
                  30.97   1:05.21 (1:05.21)     1:35.88 (30.67)   2:08.85 (1:03.64)
        2:40.23 (31.38)   3:15.81 (1:06.96)     3:44.32 (28.51)   4:16.64 (1:00.83)
 12 Benjamin (North Palm Beach)                       4:05.40    4:18.00        
     1) Regan, Katie JR                 2) Smith, Nina JR                 
     3) Cook, Caroline SR               4) Schwed, Kate FR                
                  31.43   1:07.22 (1:07.22)     1:36.23 (29.01)   2:09.94 (1:02.72)
        2:40.28 (30.34)   3:14.65 (1:04.71)     3:45.33 (30.68)   4:18.00 (1:03.35)
 13 All Saints' (Winter Haven)                        4:16.97    4:19.04        
     1) Henricks, Andrea 10             2) Phillips, Laura 10             
     3) Moats, Lindsay 11               4) Cochran, Melissa 11            
                  29.20   1:01.33 (1:01.33)     1:33.68 (32.35)   2:10.39 (1:09.06)
        2:42.68 (32.29)   3:19.28 (1:08.89)     3:47.50 (28.22)     4:19.04 (59.76)
 14 John Carroll (Fort Pierce)                        4:18.89    4:32.64        
     1) Wilberding, Jane 11             2) Enns, Lucie 11                 
     3) Donaldson, Kat 12               4) Recor, Ashley 11               
                  31.53   1:05.51 (1:05.51)     1:38.69 (33.18)   2:16.26 (1:10.75)
        2:50.03 (33.77)   3:28.93 (1:12.67)     3:58.98 (30.05)   4:32.64 (1:03.71)
 15 Lakeland Christian                                4:22.16    4:35.39        
     1) Kirby, Laura 11                 2) Griffin, Gaines 9              
     3) Korhonen, Rachel 11             4) Schichtel, Leslie 11           
                  32.19   1:07.85 (1:07.85)     1:41.58 (33.73)   2:17.49 (1:09.64)
        2:49.98 (32.49)   3:24.65 (1:07.16)     3:56.79 (32.14)   4:35.39 (1:10.74)
 -- Harmony (Orlando)                                 4:10.50         DQ        
     1) Walker, Bethany 9               2) Christovich, Lindsay 9         
     3) Pace, Libby 10                  4) Tsikerdanos, Darcy 9           
                  29.28   1:03.13 (1:03.13)     1:32.59 (29.46)   2:04.75 (1:01.62)
        2:33.67 (28.92)   3:06.51 (1:01.76)     3:35.43 (28.92)        DQ (1:01.41)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        3:29.66    3:27.18        
     1) Wright, Steven 11               2) Hughes, Pat 12                 
     3) Collins, Michael 10             4) Burns, Chris 11                
                  22.54       47.74 (47.74)     1:11.53 (23.79)     1:37.59 (49.85)
        2:03.28 (25.69)     2:31.44 (53.85)     2:58.08 (26.64)     3:27.18 (55.74)
  2 Cocoa Beach                                       3:32.96    3:29.98        
     1) Grube, Bryan 11                 2) Barker, Evan 10                
     3) Hormel, Ryan 12                 4) Lombardozzi, Travis 11         
                  25.56       53.75 (53.75)     1:18.84 (25.09)     1:47.00 (53.25)
        2:12.43 (25.43)     2:40.00 (53.00)     3:04.10 (24.10)     3:29.98 (49.98)
  3 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:35.55    3:30.88        
     1) Quackenbush, Parker 8           2) Gorman, Greg 11                
     3) duPont, Michael 9               4) Curley, Harrison 8             
                  26.10       53.61 (53.61)     1:17.62 (24.01)     1:43.41 (49.80)
        2:09.16 (25.75)     2:37.40 (53.99)     3:03.16 (25.76)     3:30.88 (53.48)
  4 Harmony (Orlando)                                 3:37.11    3:31.02        
     1) Capley, Chad 11                 2) Lewis, Danny 11                
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  25.68       54.33 (54.33)     1:19.21 (24.88)     1:47.11 (52.78)
        2:11.56 (24.45)     2:38.93 (51.82)     3:03.54 (24.61)     3:31.02 (52.09)
  5 Father Lopez (Daytona Beach)                      3:33.98    3:32.45        
     1) Dennison, George 9              2) Valentine, Steve 11            
     3) Ferrell, Chase 12               4) Marotte, John 12               
                  24.70       52.29 (52.29)     1:18.49 (26.20)     1:48.47 (56.18)
        2:13.84 (25.37)     2:40.77 (52.30)     3:05.20 (24.43)     3:32.45 (51.68)
  6 Edgewood (Merritt Island)                         3:38.65    3:37.69        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Sullivan, Tyler 11             
     3) Paxton, Daniel 12               4) Garrett, Jon 9                 
                  25.23       52.69 (52.69)     1:19.12 (26.43)     1:48.07 (55.38)
        2:14.25 (26.18)     2:43.53 (55.46)     3:09.16 (25.63)     3:37.69 (54.16)
  7 Jenson Beach                                      3:39.48    3:39.11        
     1) Gould, Travis 12                2) Gillespie, Casey 12            
     3) Hutchins, Brian 11              4) Willis, Trent 9                
                  26.90       55.17 (55.17)     1:21.88 (26.71)     1:51.53 (56.36)
        2:18.28 (26.75)     2:47.66 (56.13)     3:12.13 (24.47)     3:39.11 (51.45)
  8 West Shore (Melbourne)                            3:38.28    3:51.82        
     1) Klaasen, Robert 12              2) Gilio, Joey 10                 
     3) McLaren, Robert 10              4) Mair, Adam 12                  
                  27.04       56.72 (56.72)     1:24.52 (27.80)   1:57.18 (1:00.46)
        2:26.19 (29.01)   2:58.07 (1:00.89)     3:22.58 (24.51)     3:51.82 (53.75)
Consolation Final
  9 Lincoln Park (Fort Pierce)                        3:46.64    3:46.37        
     1) Hauge, Trevor 10                2) Cook, Casey 9                  
     3) Deiulio, Alex 10                4) Stewart, Charles 11            
                  26.91       55.95 (55.95)     1:23.26 (27.31)     1:54.33 (58.38)
        2:21.78 (27.45)     2:51.54 (57.21)     3:17.34 (25.80)     3:46.37 (54.83)
 10 Bishop Moore (Orlando)                            3:44.70    3:48.82        
     1) Keating, Mickey 11              2) Atwood, Brandon 9              
     3) Munoz, Danny 12                 4) Salazar, Larry 11              
                  27.75       58.14 (58.14)     1:27.38 (29.24)   2:00.17 (1:02.03)
        2:25.05 (24.88)     2:53.38 (53.21)     3:19.48 (26.10)     3:48.82 (55.44)
 11 Space Coast (Prot St. John)                       3:50.45    3:50.91        
     1) Grundy, Josh 11                 2) Travis, Zachary 11             
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  29.22       59.89 (59.89)     1:27.36 (27.47)     1:58.39 (58.50)
        2:25.19 (26.80)     2:54.49 (56.10)     3:21.23 (26.74)     3:50.91 (56.42)
 12 Pine (Stuart)                                     3:56.47    3:56.00        
     1) Toner, Shane 8                  2) Blumenthal, Austin 7           
     3) Montgomery, Kenneth 8           4) D'Allesandro, Teo 7            
                  27.25       56.65 (56.65)     1:26.65 (30.00)   1:59.54 (1:02.89)
        2:28.12 (28.58)   3:00.24 (1:00.70)     3:26.95 (26.71)     3:56.00 (55.76)
 13 Hardee (Wauchula)                                 3:53.99    4:01.29        
     1) Rickett, Joshua 9               2) Reid, Scott 10                 
     3) Porter, Joseph 10               4) Brutus, Casey 12               
                  28.40   1:00.40 (1:00.40)     1:28.96 (28.56)   2:00.90 (1:00.50)
        2:30.62 (29.72)   3:04.46 (1:03.56)     3:31.07 (26.61)     4:01.29 (56.83)
 14 Lake Placid                                       4:09.90    4:07.10        
     1) Greene, Robert 9                2) Stayer, Shane 10               
     3) Dietrich, Shaun 12              4) Layton, Andrew 12              
                  29.74   1:04.18 (1:04.18)     1:32.80 (28.62)   2:06.36 (1:02.18)
        2:33.72 (27.36)   3:07.25 (1:00.89)     3:34.59 (27.34)     4:07.10 (59.85)
 -- Benjamin (North Palm Beach)                       3:55.74         DQ        
     1) Stanton, Dan SR                 2) Warren, Roy JR                 
     3) Edwards, Michael SO             4) deGroot, Matt SO               
                  27.39       57.19 (57.19)     1:22.60 (25.41)     1:51.32 (54.13)
        2:17.19 (25.87)     2:46.98 (55.66)     3:12.87 (25.89)          DQ (56.37)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        3:26.28    3:29.66        
     1) Wright, Steven 11               2) Hughes, Pat 12                 
     3) Collins, Michael 10             4) Bing, Erik 9                   
                  23.17       48.54 (48.54)     1:12.77 (24.23)     1:38.73 (50.19)
        2:05.25 (26.52)     2:33.56 (54.83)     2:59.95 (26.39)     3:29.66 (56.10)
  2 Cocoa Beach                                       3:27.95    3:32.96        
     1) Hormel, Ryan 12                 2) Barker, Evan 10                
     3) Broughton, Andrew 12            4) Lombardozzi, Travis 11         
                  26.16       53.66 (53.66)     1:19.54 (25.88)     1:47.15 (53.49)
        2:13.79 (26.64)     2:42.09 (54.94)     3:06.44 (24.35)     3:32.96 (50.87)
  3 Father Lopez (Daytona Beach)                      3:33.76    3:33.98        
     1) Dennison, George 9              2) Valentine, Steve 11            
     3) Ferrell, Chase 12               4) Marotte, John 12               
                  24.97       52.17 (52.17)     1:18.42 (26.25)     1:48.66 (56.49)
        2:14.50 (25.84)     2:41.63 (52.97)     3:06.28 (24.65)     3:33.98 (52.35)
  4 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:36.41    3:35.55        
     1) Curley, Harrison 8              2) Larsen, David 12               
     3) Quackenbush, Parker 8           4) Scavone, Nick 8                
                  26.13       54.66 (54.66)     1:19.11 (24.45)     1:46.24 (51.58)
        2:12.11 (25.87)     2:40.28 (54.04)     3:06.51 (26.23)     3:35.55 (55.27)
  5 Harmony (Orlando)                                 3:30.73    3:37.11        
     1) Capley, Chad 11                 2) Lewis, Danny 11                
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  26.40       55.56 (55.56)     1:20.76 (25.20)     1:49.51 (53.95)
        2:14.99 (25.48)     2:43.46 (53.95)     3:08.74 (25.28)     3:37.11 (53.65)
  6 West Shore (Melbourne)                            3:43.88    3:38.28        
     1) Gilio, Joey 10                  2) Dodds, Logan 11                
     3) Klaasen, Robert 12              4) Kiley, Christopher 11          
                  25.05       52.28 (52.28)     1:19.55 (27.27)     1:51.52 (59.24)
        2:17.72 (26.20)     2:46.60 (55.08)     3:11.01 (24.41)     3:38.28 (51.68)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         3:39.71    3:38.65        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Sullivan, Tyler 11             
     3) Paxton, Daniel 12               4) Garrett, Jon 9                 
                  25.63       53.00 (53.00)     1:19.80 (26.80)     1:48.68 (55.68)
        2:14.81 (26.13)     2:44.52 (55.84)     3:10.36 (25.84)     3:38.65 (54.13)
  8 Jenson Beach                                      3:59.49    3:39.48        
     1) Gould, Travis 12                2) Gillespie, Casey 12            
     3) Hutchins, Brian 11              4) Willis, Trent 9                
                  26.34       54.40 (54.40)     1:21.27 (26.87)     1:52.44 (58.04)
        2:19.25 (26.81)     2:48.77 (56.33)     3:13.20 (24.43)     3:39.48 (50.71)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bishop Moore (Orlando)                            3:49.84    3:44.70        
     1) Keating, Mickey 11              2) Munoz, Danny 12                
     3) Salazar, Larry 11               4) Oliva, Edward 10               
                  27.13       57.08 (57.08)     1:21.74 (24.66)     1:49.25 (52.17)
        2:16.72 (27.47)     2:46.99 (57.74)     3:13.76 (26.77)     3:44.70 (57.71)
 10 Lincoln Park (Fort Pierce)                        3:44.67    3:46.64        
     1) Hauge, Trevor 10                2) Cook, Casey 9                  
     3) Deiulio, Alex 10                4) Stewart, Charles 11            
                  26.81       55.70 (55.70)     1:24.05 (28.35)   1:55.73 (1:00.03)
        2:22.41 (26.68)     2:51.41 (55.68)     3:17.15 (25.74)     3:46.64 (55.23)
 11 Space Coast (Prot St. John)                       3:44.62    3:50.45        
     1) Grundy, Josh 11                 2) Travis, Zachary 11             
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  28.97   1:00.92 (1:00.92)     1:28.32 (27.40)     1:58.76 (57.84)
        2:25.06 (26.30)     2:53.94 (55.18)     3:21.55 (27.61)     3:50.45 (56.51)
 12 Hardee (Wauchula)                                 3:54.01    3:53.99        
     1) Rickett, Joshua 9               2) Reid, Scott 10                 
     3) Brutus, Casey 12                4) Robertson, Tyler 10            
                  29.06   1:01.11 (1:01.11)     1:29.67 (28.56)   2:02.31 (1:01.20)
        2:28.64 (26.33)     2:58.26 (55.95)     3:24.34 (26.08)     3:53.99 (55.73)
 13 Benjamin (North Palm Beach)                       3:42.09    3:55.74        
     1) deGroot, Matt SO                2) Gyland, Grant SR               
     3) Edwards, Michael SO             4) Warren, Roy JR                 
                  27.76       58.07 (58.07)     1:26.98 (28.91)   1:58.75 (1:00.68)
        2:26.89 (28.14)     2:58.28 (59.53)     3:25.48 (27.20)     3:55.74 (57.46)
 14 Pine (Stuart)                                     3:52.48    3:56.47        
     1) Toner, Shane 8                  2) Blumenthal, Austin 7           
     3) Montgomery, Kenneth 8           4) D'Allesandro, Teo 7            
                  26.81       55.95 (55.95)     1:25.58 (29.63)   1:58.16 (1:02.21)
        2:26.65 (28.49)   2:58.74 (1:00.58)     3:26.26 (27.52)     3:56.47 (57.73)
 15 Lake Placid                                       4:03.14    4:09.90        
     1) Greene, Robert 9                2) Layton, Andrew 12              
     3) Dietrich, Shaun 12              4) Stayer, Shane 10               
                  29.11   1:03.24 (1:03.24)     1:32.30 (29.06)   2:05.78 (1:02.54)
        2:33.94 (28.16)   3:07.60 (1:01.82)     3:36.77 (29.17)   4:09.90 (1:02.30)
 -- All Saints' (Winter Haven)                        4:06.58         DQ        
     1) Drum, Zachary 11                2) Henricks, Aaron 7              
     3) Laderer, Ned 10                 4) Franklin, James 10             
                  29.36   1:03.16 (1:03.16)     1:33.61 (30.45)   2:09.67 (1:06.51)
        2:41.13 (31.46)   3:16.28 (1:06.61)     3:44.13 (27.85)          DQ (59.95)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Lake Highland Prep (Orlando)      335.5   2. Trinity Prep (Winter Park)          329
  3. Suncoast (Riviera Beach)          291.5   4. Cocoa Beach                         226
  5. Bishop Moore (Orlando)              117   6. Lincoln Park (Fort Pierce)          115
  7. Circle Christian (Orlando)          111   8. Viera (Melbourne)                    91
  9. Harmony (Orlando)                    86  10. Holy Trinity Episcopal               74
 11. Haven Christian (Winter Haven)       60  12. First Academy (Orlando)              49
 13. Melbourne Central Catholic           46  14. Edgewood (Merritt Island)            40
 15. Lake Mary Prep                       36  16. Dreyfoos (West Palm Beach)           33
 17. Benjamin (North Palm Beach)          32  18. West Shore (Melbourne)               31
 19. John Carroll (Fort Pierce)           28  20. All Saints' (Winter Haven)           25
 20. Lakeland Christian                   25  22. Father Lopez (Daytona Beach)         18
 23. Pine (Stuart)                        15  24. Lake Placid                          13
 25. Avon Park                             9  26. Hagerty (Oviedo)                      8
 27. St. Edward's (Vero Beach)             7  27. Berean Christian (West Palm)          7
 29. Santa Fe Catholic (Lakeland)          6                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Trinity Prep (Winter Park)          278   2. Lake Highland Prep (Orlando)        271
  3. Cocoa Beach                         207   4. Lincoln Park (Fort Pierce)          187
  5. Suncoast (Riviera Beach)            143   6. Father Lopez (Daytona Beach)        129
  7. Harmony (Orlando)                   126   8. Benjamin (North Palm Beach)         121
  9. West Shore (Melbourne)              117  10. Bishop Moore (Orlando)               98
 11. Jenson Beach                         92  12. Edgewood (Merritt Island)            84
 13. Lake Placid                          66  14. Pine (Stuart)                        52
 15. Florida Air (Melbourne)              48  16. John Carroll (Fort Pierce)           45
 17. Cardinal Newman (West Palm)          40  18. Dreyfoos (West Palm Beach)           37
 19. Space Coast (Prot St. John)          32  20. Avon Park                            26
 20. Hardee (Wauchula)                    26  22. Viera (Melbourne)                    17
 23. Lake Wales                           13  24. Hagerty (Oviedo)                     12