2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 6

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 02:39 PM
                             FHSAA - 3A District 6                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Fort Myers                                        1:57.53    1:56.89        
     1) Modglin, Amy 10                 2) Roka, Lyndsey 11               
     3) Anderson, Kara 12               4) Overton, Kelly 11              
                  32.03     1:07.80 (35.77)     1:34.58 (26.78)     1:56.89 (22.31)
  2 Riverview (Sarasota)                              2:01.51    1:59.56        
     1) Evenson, Becky 10               2) Knoch, Ashley 12               
     3) Gillespie, Chelsea 12           4) Kane, Kelly 12                 
                  28.14     1:02.22 (34.08)     1:30.98 (28.76)     1:59.56 (28.58)
  3 Cape Coral                                        2:02.38    2:01.34        
     1) Greulich, Ashley 11             2) Mahon, Liz 12                  
     3) Turnadzic, Maida 11             4) Todd, Christina 9              
                  31.58     1:08.45 (36.87)     1:40.57 (32.12)     2:01.34 (20.77)
  4 Sarasota                                          2:04.31    2:01.86        
     1) Carter, Kathleen 9              2) Demshar, Sara-Ashley 10        
     3) Bessire, Jessica 9              4) LaCamera, Caroline 9           
                  30.53     1:04.05 (33.52)     1:33.11 (29.06)     2:01.86 (28.75)
  5 Venice                                            2:06.45    2:07.52        
     1) Daniels, Toby 11                2) McCoy, Danielle 11             
     3) Spinella, Melinda 10            4) Pall, Jessica 12               
                  39.55     1:23.16 (43.61)     1:56.96 (33.80)     2:07.52 (10.56)
  6 Lakewood Ranch (Bradenton)                        2:11.73    2:14.81        
     1) Byle, Lauren 11                 2) Williams, Chelsea 9            
     3) Allison, Corey 10               4) Tappan, Amanda 10              
                  32.01     1:06.34 (34.33)     1:35.35 (29.01)     2:14.81 (39.46)
  7 Mariner (Cape Coral)                              2:25.25    2:31.26        
     1) Langbauer, Brittany 9           2) Durham, Kari 11                
     3) Crockett, Trish 10              4) Krill, Alexie 12               
 -- North Fort Myers                                  2:31.82         NS        
     1) Johnson, Reanna 9               2) Scott, Mackenzie 9             
     3) Hamby, Alexandra 11             4) Klasing, Abigail 11            
                  35.79     1:13.29 (37.50)     1:43.68 (30.39)                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Myers                                        1:59.37    1:57.53        
     1) Modglin, Amy 10                 2) Roka, Lyndsey 11               
     3) Anderson, Kara 12               4) Overton, Kelly 11              
                  28.62     1:02.53 (33.91)     1:31.95 (29.42)     1:57.53 (25.58)
  2 Riverview (Sarasota)                              1:51.56    2:01.51        
     1) Plocharsky, Kaitlyn 9           2) Knoch, Ashley 12               
     3) Raybon, Rocky 9                 4) Wilson, Michelle 12            
                  30.64     1:05.15 (34.51)     1:33.75 (28.60)     2:01.51 (27.76)
  3 Cape Coral                                        1:59.13    2:02.38        
     1) Greulich, Ashley 11             2) Mahon, Liz 12                  
     3) Turnadzic, Maida 11             4) Todd, Christina 9              
                  32.37     1:08.06 (35.69)     1:35.19 (27.13)     2:02.38 (27.19)
  4 Sarasota                                          2:00.50    2:04.31        
     1) Carter, Kathleen 9              2) Bang, Meghan 9                 
     3) Bessire, Jessica 9              4) LaCamera, Caroline 9           
                  32.73     1:07.99 (35.26)     1:36.84 (28.85)     2:04.31 (27.47)
  5 Venice                                            2:06.00    2:06.45        
     1) Daniels, Toby 11                2) McCoy, Danielle 11             
     3) Spinella, Melinda 10            4) Pall, Jessica 12               
                  31.61     1:09.26 (37.65)     1:39.98 (30.72)     2:06.45 (26.47)
  6 Lakewood Ranch (Bradenton)                        2:15.00    2:11.73        
     1) Byle, Lauren 11                 2) Williams, Chelsea 9            
     3) Allison, Corey 10               4) Tappan, Amanda 10              
                  35.13     1:11.70 (36.57)     1:41.92 (30.22)     2:11.73 (29.81)
  7 Mariner (Cape Coral)                              2:18.94    2:25.25        
     1) Langbauer, Brittany 9           2) Durham, Kari 11                
     3) Crockett, Trish 10              4) Krill, Alexie 12               
                  38.11     1:20.66 (42.55)     1:52.82 (32.16)     2:25.25 (32.43)
  8 North Fort Myers                                  2:49.00    2:31.82        
     1) Johnson, Reanna 9               2) Scott, Mackenzie 9             
     3) Hamby, Alexandra 11             4) Klasing, Abigail 11            
                  38.87     1:18.03 (39.16)     1:58.18 (40.15)     2:31.82 (33.64)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Fort Myers                                        1:45.46    1:41.47        
     1) Austin, Mike 12                 2) Kennedy, Robby 11              
     3) Nunez, Jon 9                    4) Patino, Diego 11               
                  25.74       53.58 (27.84)     1:18.46 (24.88)     1:41.47 (23.01)
  2 Venice                                            1:46.96    1:47.52        
     1) Taylor, Steve 12                2) Revels, Tyler 10               
     3) Cox, Mark 10                    4) Whittemore, Chip 11            
                  28.03       57.78 (29.75)     1:22.71 (24.93)     1:47.52 (24.81)
  3 Riverview (Sarasota)                              1:51.85    1:48.96        
     1) Kadibhai, Mufaddal 9            2) Everhart, Jonathan 11          
     3) Rauch, Marty 9                  4) Crete, Drew 11                 
                  28.07       59.76 (31.69)     1:26.15 (26.39)     1:48.96 (22.81)
  4 Lakewood Ranch (Bradenton)                        1:52.70    1:53.15        
     1) Torres, Matthew 10              2) Czypryna, Patrick 11           
     3) Czyrpyna, Michael 11            4) Thompson, Lucas 9              
                  28.02     1:00.73 (32.71)     1:28.01 (27.28)     1:53.15 (25.14)
  5 Sarasota                                          2:10.34    1:53.43        
     1) Sterbinsky, Phillip 9           2) Smith, Alex 12                 
     3) Weber, Steve 12                 4) Mcartor, Sam 11                
                  30.25     1:01.08 (30.83)     1:28.66 (27.58)     1:53.43 (24.77)
  6 North Fort Myers                                  2:08.94    2:14.27        
     1) Bowser, Greg 9                  2) Dexter, Daron 10               
     3) Lugonnes-Ruggeri, Jesus 9       4) Stanton, Chuck 12              
                  32.21     1:10.25 (38.04)     1:43.55 (33.30)     2:14.27 (30.72)
  7 Mariner (Cape Coral)                              2:25.24    2:34.79        
     1) DeRitis, Vinnie 12              2) McKenna, Jesse 11              
     3) Hanshew, Eddie 9                4) Saenz, Jordan 11               
                  37.53     1:15.89 (38.36)     2:02.91 (47.02)     2:34.79 (31.88)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Myers                                        1:45.53    1:45.46        
     1) Austin, Mike 12                 2) Kennedy, Robby 11              
     3) Nunez, Jon 9                    4) Patino, Diego 11               
                  27.50       56.24 (28.74)     1:21.71 (25.47)     1:45.46 (23.75)
  2 Venice                                            1:48.00    1:46.96        
     1) Taylor, Steve 12                2) Revels, Tyler 10               
     3) Cox, Mark 10                    4) Whittemore, Chip 11            
                  27.95       58.16 (30.21)     1:22.60 (24.44)     1:46.96 (24.36)
  3 Riverview (Sarasota)                              1:48.14    1:51.85        
     1) Rauch, Marty 9                  2) Everhart, Jonathan 11          
     3) Crete, Drew 11                  4) Kadibhai, Mufaddal 9           
                  28.58     1:00.44 (31.86)     1:26.89 (26.45)     1:51.85 (24.96)
  4 Lakewood Ranch (Bradenton)                        1:54.00    1:52.70        
     1) Torres, Matthew 10              2) Czypryna, Patrick 11           
     3) Czyrpyna, Michael 11            4) Thompson, Lucas 9              
                  28.40     1:00.65 (32.25)     1:27.69 (27.04)     1:52.70 (25.01)
  5 North Fort Myers                                  2:19.00    2:08.94        
     1) Bowser, Greg 9                  2) Dexter, Daron 10               
     3) Lugonnes-Ruggeri, Jesus 9       4) Stanton, Chuck 12              
                  32.98     1:10.07 (37.09)     1:41.33 (31.26)     2:08.94 (27.61)
  6 Sarasota                                          1:54.50    2:10.34        
     1) Sterbinsky, Phillip 9           2) Pendry, David 12               
     3) Desisto, Alex 10                4) Cesaroni, Kris 9               
                  30.67     1:07.48 (36.81)     1:38.75 (31.27)     2:10.34 (31.59)
  7 Mariner (Cape Coral)                              2:17.30    2:25.24        
     1) DeRitis, Vinnie 12              2) McKenna, Jesse 11              
     3) Hanshew, Eddie 9                4) Saenz, Jordan 11               
                  35.67     1:14.30 (38.63)     1:57.20 (42.90)     2:25.24 (28.04)
 -- Cape Coral                                        2:02.13         DQ        
     1) Morales, Christian 9            2) Vizi, Levi 11                  
     3) Todd, Matthew 12                4) Bitte, Nick 12                 
                  33.86     1:12.86 (39.00)     1:38.37 (25.51)          DQ (30.49)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Showalter, Corinne        10 Riverview            1:55.12    1:51.92 AA-C   
                  27.05       55.44 (28.39)     1:24.12 (28.68)     1:51.92 (27.80)
  2 Turnadzic, Maida          11 Cape Coral           1:54.83    1:52.72 AA-C   
                  27.27       55.93 (28.66)     1:24.34 (28.41)     1:52.72 (28.38)
  3 Todd, Christina            9 Cape Coral           1:58.82    1:58.27        
                  28.03       57.65 (29.62)     1:27.95 (30.30)     1:58.27 (30.32)
  4 Collins, Blair            11 Riverview            1:57.78    1:58.34        
                  27.95       57.72 (29.77)     1:28.23 (30.51)     1:58.34 (30.11)
  5 Hudak, Caitlin            12 Riverview            1:58.43    1:59.19        
                  28.54       58.52 (29.98)     1:29.12 (30.60)     1:59.19 (30.07)
  6 Ortega, Gabby              9 Fort Myers           1:57.86    2:00.11        
                  28.38       58.74 (30.36)     1:29.69 (30.95)     2:00.11 (30.42)
  7 Rhoades, Erin             12 Riverview            1:58.33    2:01.54        
                  29.17       59.51 (30.34)     1:30.89 (31.38)     2:01.54 (30.65)
  8 Gann, Brittany            11 Fort Myers           2:01.33    2:01.85        
                  28.60       59.54 (30.94)     1:31.05 (31.51)     2:01.85 (30.80)
Consolation Final
  9 Gutzman, Nicole            9 Venice               2:05.20    2:02.03        
                  29.64     1:00.26 (30.62)     1:30.81 (30.55)     2:02.03 (31.22)
 10 Pall, Jessica             12 Venice               2:04.00    2:04.26        
                  30.02     1:01.48 (31.46)     1:32.41 (30.93)     2:04.26 (31.85)
 11 Davies, Charlotte         11 Fort Myers           2:05.29    2:04.64        
                  29.21     1:00.39 (31.18)     1:32.55 (32.16)     2:04.64 (32.09)
 12 Armes, Katie              10 Fort Myers           2:06.48    2:05.70        
                  29.41     1:01.06 (31.65)     1:33.25 (32.19)     2:05.70 (32.45)
 13 LaCamera, Caroline         9 Sarasota             2:03.08    2:05.84        
                  30.55     1:02.43 (31.88)     1:34.18 (31.75)     2:05.84 (31.66)
 14 Tucker, Aubry             12 Sarasota             2:09.83    2:12.31        
                  31.52     1:05.20 (33.68)     1:39.35 (34.15)     2:12.31 (32.96)
 15 Carlson, Kelly            12 Venice               2:18.91    2:17.35        
                  31.10     1:04.07 (32.97)     1:40.99 (36.92)     2:17.35 (36.36)
 16 Cohen, Rebecca            11 Venice               2:20.73    2:20.76        
                  32.32     1:08.45 (36.13)     1:45.56 (37.11)     2:20.76 (35.20)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turnadzic, Maida          11 Cape Coral           1:52.48    1:54.83        
                  27.34       56.91 (29.57)     1:27.04 (30.13)     1:54.83 (27.79)
  2 Showalter, Corinne        10 Riverview            1:51.70    1:55.12        
                  26.52       55.58 (29.06)     1:25.24 (29.66)     1:55.12 (29.88)
  3 Collins, Blair            11 Riverview            1:57.19    1:57.78        
                  27.39       56.93 (29.54)     1:27.37 (30.44)     1:57.78 (30.41)
  4 Ortega, Gabby              9 Fort Myers           1:57.03    1:57.86        
                  27.97       57.71 (29.74)     1:28.02 (30.31)     1:57.86 (29.84)
  5 Rhoades, Erin             12 Riverview            2:00.49    1:58.33        
                  27.90       57.91 (30.01)     1:28.46 (30.55)     1:58.33 (29.87)
  6 Hudak, Caitlin            12 Riverview            1:58.79    1:58.43        
                  27.76       57.42 (29.66)     1:27.83 (30.41)     1:58.43 (30.60)
  7 Todd, Christina            9 Cape Coral           1:59.40    1:58.82        
                  28.47       58.26 (29.79)     1:28.47 (30.21)     1:58.82 (30.35)
  8 Gann, Brittany            11 Fort Myers           2:03.00    2:01.33        
                  28.44       59.15 (30.71)     1:30.33 (31.18)     2:01.33 (31.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 LaCamera, Caroline         9 Sarasota             2:03.50    2:03.08        
                  29.46     1:00.59 (31.13)     1:31.95 (31.36)     2:03.08 (31.13)
 10 Pall, Jessica             12 Venice               2:05.10    2:04.00        
                  28.30       58.44 (30.14)     1:30.16 (31.72)     2:04.00 (33.84)
 11 Gutzman, Nicole            9 Venice               2:01.01    2:05.20        
                  28.97     1:00.47 (31.50)     1:32.84 (32.37)     2:05.20 (32.36)
 12 Davies, Charlotte         11 Fort Myers           2:02.16    2:05.29        
                  29.41     1:00.70 (31.29)     1:33.10 (32.40)     2:05.29 (32.19)
 13 Armes, Katie              10 Fort Myers           2:02.83    2:06.48        
                  28.88     1:00.64 (31.76)     1:33.17 (32.53)     2:06.48 (33.31)
 14 Tucker, Aubry             12 Sarasota             2:10.00    2:09.83        
                  30.59     1:03.76 (33.17)     1:37.15 (33.39)     2:09.83 (32.68)
 15 Carlson, Kelly            12 Venice               2:21.60    2:18.91        
                  31.58     1:06.10 (34.52)     1:42.40 (36.30)     2:18.91 (36.51)
 16 Cohen, Rebecca            11 Venice               2:24.00    2:20.73        
                  32.74     1:08.75 (36.01)     1:45.48 (36.73)     2:20.73 (35.25)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mahon, Liz                12 Cape Coral           2:16.06    2:23.93        
                  31.74     1:08.09 (36.35)     1:46.96 (38.87)     2:23.93 (36.97)
 18 Leonard, Bailey           11 Sarasota             2:25.00    2:29.77        
                  33.28     1:11.31 (38.03)     1:50.43 (39.12)     2:29.77 (39.34)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sparks, Kelsey             9 North Fort Myers     2:26.00    2:31.53        
                  31.64     1:10.04 (38.40)     1:52.03 (41.99)     2:31.53 (39.50)
 20 Krill, Alexie             12 Mariner              2:31.26    2:36.39        
                  35.03     1:14.94 (39.91)     1:56.56 (41.62)     2:36.39 (39.83)
 21 Fletcher, Sydney          12 North Fort Myers     3:01.00    3:02.21        
                  37.33     1:23.95 (46.62)     2:13.73 (49.78)     3:02.21 (48.48)
 -- Williams, Chelsea          9 Lakewood Ranch       2:23.90         DQ        
      False start
                  31.88     1:08.23 (36.35)     1:45.90 (37.67)          DQ (36.06)
 -- Klasing, Abigail          11 North Fort Myers     2:48.00         NS        
 -- Kaufman, Brianne           9 Sarasota             2:21.00         NS        
 -- Torres, Liz               11 Cape Coral           2:42.16         NS        
 -- Chernovetz, Bianca         9 Mariner              2:58.39         NS        
 -- Arroyo, Jessica           11 Mariner              2:52.30         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Patino, Diego             11 Fort Myers           1:50.29    1:46.18        
                  25.06       52.03 (26.97)     1:19.58 (27.55)     1:46.18 (26.60)
  2 Todd, Matthew             12 Cape Coral           1:53.02    1:47.23        
                  25.58       52.84 (27.26)     1:20.19 (27.35)     1:47.23 (27.04)
  3 Cox, Mark                 10 Venice               1:50.26    1:47.90        
                  25.45       52.92 (27.47)     1:20.00 (27.08)     1:47.90 (27.90)
  4 Kaminske, Matt            10 Riverview            1:53.32    1:50.65        
                  26.36       54.12 (27.76)     1:22.55 (28.43)     1:50.65 (28.10)
  5 Torres, Matthew           10 Lakewood Ranch       1:53.57    1:53.33        
                  26.13       54.37 (28.24)     1:23.82 (29.45)     1:53.33 (29.51)
  6 Czypryna, Patrick         11 Lakewood Ranch       1:57.29    1:57.06        
                  27.82       57.34 (29.52)     1:27.14 (29.80)     1:57.06 (29.92)
  7 Bowser, Greg               9 North Fort Myers     2:03.86    2:01.73        
                  28.15       59.06 (30.91)     1:30.57 (31.51)     2:01.73 (31.16)
  8 Sterbinsky, Phillip        9 Sarasota             2:03.65    2:04.52        
                  28.23       59.63 (31.40)     1:31.94 (32.31)     2:04.52 (32.58)
Consolation Final
  9 Keteyian, Joe             12 Venice               2:05.26    2:06.36        
                  27.89       59.41 (31.52)     1:31.51 (32.10)     2:06.36 (34.85)
 10 Desisto, Alex             10 Sarasota             2:12.49    2:10.08        
                  29.40     1:03.08 (33.68)     1:36.89 (33.81)     2:10.08 (33.19)
 11 Saenz, Jordan             11 Mariner              2:28.23    2:32.60        
                  33.23     1:11.36 (38.13)     1:51.93 (40.57)     2:32.60 (40.67)
 12 Fernandez, Raul           11 Cape Coral           2:35.93    2:35.34        
                  33.59     1:12.37 (38.78)     1:55.21 (42.84)     2:35.34 (40.13)
 13 Hall, John                10 Fort Myers           2:36.30    2:35.67        
                  34.16     1:11.85 (37.69)     1:53.39 (41.54)     2:35.67 (42.28)
 14 Hanshew, Eddie             9 Mariner              2:51.98    2:58.68        
                  39.29     1:26.68 (47.39)     2:13.80 (47.12)     2:58.68 (44.88)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cox, Mark                 10 Venice               1:47.71    1:50.26        
                  26.36       54.77 (28.41)     1:22.71 (27.94)     1:50.26 (27.55)
  2 Patino, Diego             11 Fort Myers           1:47.25    1:50.29        
                  25.39       53.19 (27.80)     1:22.73 (29.54)     1:50.29 (27.56)
  3 Todd, Matthew             12 Cape Coral           1:46.27    1:53.02        
                  26.89       56.06 (29.17)     1:25.33 (29.27)     1:53.02 (27.69)
  4 Kaminske, Matt            10 Riverview            1:51.90    1:53.32        
                  27.30       56.41 (29.11)     1:24.94 (28.53)     1:53.32 (28.38)
  5 Torres, Matthew           10 Lakewood Ranch       1:53.70    1:53.57        
                  27.05       55.66 (28.61)     1:24.60 (28.94)     1:53.57 (28.97)
  6 Czypryna, Patrick         11 Lakewood Ranch       1:58.80    1:57.29        
                  27.99       57.81 (29.82)     1:27.86 (30.05)     1:57.29 (29.43)
  7 Sterbinsky, Phillip        9 Sarasota             2:08.50    2:03.65        
                  27.75       59.09 (31.34)     1:31.44 (32.35)     2:03.65 (32.21)
  8 Bowser, Greg               9 North Fort Myers     2:08.00    2:03.86        
                  27.88       58.82 (30.94)     1:31.53 (32.71)     2:03.86 (32.33)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keteyian, Joe             12 Venice               2:14.50    2:05.26        
                  27.70       59.66 (31.96)     1:33.14 (33.48)     2:05.26 (32.12)
 10 Desisto, Alex             10 Sarasota             2:12.00    2:12.49        
                  30.04     1:04.13 (34.09)     1:38.87 (34.74)     2:12.49 (33.62)
 11 Saenz, Jordan             11 Mariner              2:27.88    2:28.23        
                  31.03     1:06.80 (35.77)     1:47.02 (40.22)     2:28.23 (41.21)
 12 Fernandez, Raul           11 Cape Coral           2:32.16    2:35.93        
                  32.92     1:12.25 (39.33)     1:56.05 (43.80)     2:35.93 (39.88)
 13 Hall, John                10 Fort Myers           2:50.70    2:36.30        
                  31.81     1:09.34 (37.53)     1:51.50 (42.16)     2:36.30 (44.80)
 14 Hanshew, Eddie             9 Mariner              2:53.45    2:51.98        
                  36.46     1:20.71 (44.25)     2:07.05 (46.34)     2:51.98 (44.93)
 -- Tudor, Tim                10 Venice               2:12.11         DQ        
      False start
                  27.18       58.73 (31.55)     1:33.35 (34.62)          DQ (35.36)
 -- Cowart, John              10 Fort Myers           3:13.29         NS        
 -- Otero, Jason              12 Cape Coral           2:57.60         NS        
 -- Scott, Joel               10 Mariner              2:18.78         NS        
 -- Modglin, Nathan           12 Fort Myers           1:43.31         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Modglin, Amy              10 Fort Myers           2:11.39    2:04.73 AA-A   
                  27.96       58.34 (30.38)     1:35.68 (37.34)     2:04.73 (29.05)
  2 Piper, Lauren              9 Riverview            2:14.52    2:10.67        
                  28.38       59.63 (31.25)     1:39.17 (39.54)     2:10.67 (31.50)
  3 Bessire, Jessica           9 Sarasota             2:16.03    2:15.92        
                  29.40     1:04.88 (35.48)     1:45.58 (40.70)     2:15.92 (30.34)
  4 Anderson, Kara            12 Fort Myers           2:17.95    2:16.58        
                  29.45     1:04.06 (34.61)     1:44.75 (40.69)     2:16.58 (31.83)
  5 Plocharsky, Kaitlyn        9 Riverview            2:17.91    2:17.04        
                  31.30     1:05.35 (34.05)     1:46.43 (41.08)     2:17.04 (30.61)
  6 Allison, Corey            10 Lakewood Ranch       2:15.16    2:17.16        
                  30.37     1:04.83 (34.46)     1:46.59 (41.76)     2:17.16 (30.57)
  7 Roka, Lyndsey             11 Fort Myers           2:18.80    2:17.29        
                  29.90     1:06.25 (36.35)     1:45.87 (39.62)     2:17.29 (31.42)
  8 Evenson, Becky            10 Riverview            2:19.65    2:21.33        
                  31.22     1:04.88 (33.66)     1:49.15 (44.27)     2:21.33 (32.18)
Consolation Final
  9 Wortkotter, Brittany      10 Fort Myers           2:22.91    2:22.11        
                  31.00     1:08.04 (37.04)     1:50.05 (42.01)     2:22.11 (32.06)
 10 Daniels, Toby             11 Venice               2:29.06    2:25.30        
                  31.90     1:08.21 (36.31)     1:52.56 (44.35)     2:25.30 (32.74)
 11 McCoy, Danielle           11 Venice               2:29.38    2:28.58        
                  32.95     1:10.64 (37.69)     1:54.96 (44.32)     2:28.58 (33.62)
 12 Demshar, Sara-Ashley      10 Sarasota             2:33.50    2:32.65        
                  33.37     1:17.16 (43.79)     1:58.16 (41.00)     2:32.65 (34.49)
 13 Masiak, Margaret          11 Riverview            2:33.58    2:32.91        
                  32.75     1:12.94 (40.19)     1:58.33 (45.39)     2:32.91 (34.58)
 14 Bang, Meghan               9 Sarasota             2:35.98    2:36.73        
                  33.46     1:16.73 (43.27)     2:01.47 (44.74)     2:36.73 (35.26)
 15 Langford, Gillian         11 Cape Coral           2:45.55    2:45.52        
                  34.84     1:18.48 (43.64)     2:07.64 (49.16)     2:45.52 (37.88)
 16 Oliver, Andy               9 Mariner              2:45.60    2:46.03        
                  33.01     1:16.96 (43.95)     2:07.95 (50.99)     2:46.03 (38.08)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Modglin, Amy              10 Fort Myers           2:03.67    2:11.39        
                  29.01     1:01.27 (32.26)     1:40.28 (39.01)     2:11.39 (31.11)
  2 Piper, Lauren              9 Riverview            2:05.30    2:14.52        
                  29.37     1:03.06 (33.69)     1:43.09 (40.03)     2:14.52 (31.43)
  3 Allison, Corey            10 Lakewood Ranch       2:16.00    2:15.16        
                  30.12     1:02.87 (32.75)     1:44.57 (41.70)     2:15.16 (30.59)
  4 Bessire, Jessica           9 Sarasota             2:15.00    2:16.03        
                  29.24     1:04.58 (35.34)     1:45.50 (40.92)     2:16.03 (30.53)
  5 Plocharsky, Kaitlyn        9 Riverview            2:17.39    2:17.91        
                  31.80     1:05.97 (34.17)     1:46.77 (40.80)     2:17.91 (31.14)
  6 Anderson, Kara            12 Fort Myers           2:13.57    2:17.95        
                  29.62     1:04.40 (34.78)     1:45.64 (41.24)     2:17.95 (32.31)
  7 Roka, Lyndsey             11 Fort Myers           2:17.80    2:18.80        
                  29.82     1:07.27 (37.45)     1:46.65 (39.38)     2:18.80 (32.15)
  8 Evenson, Becky            10 Riverview            2:23.72    2:19.65        
                  30.83     1:04.12 (33.29)     1:48.28 (44.16)     2:19.65 (31.37)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wortkotter, Brittany      10 Fort Myers           2:25.00    2:22.91        
                  30.80     1:08.03 (37.23)     1:50.32 (42.29)     2:22.91 (32.59)
 10 Daniels, Toby             11 Venice               2:28.60    2:29.06        
                  32.30     1:08.45 (36.15)     1:54.98 (46.53)     2:29.06 (34.08)
 11 McCoy, Danielle           11 Venice               2:27.17    2:29.38        
                  33.47     1:11.13 (37.66)     1:55.82 (44.69)     2:29.38 (33.56)
 12 Demshar, Sara-Ashley      10 Sarasota             2:34.00    2:33.50        
                  33.57     1:16.55 (42.98)     1:58.49 (41.94)     2:33.50 (35.01)
 13 Masiak, Margaret          11 Riverview            2:32.17    2:33.58        
                  31.83     1:11.98 (40.15)     1:58.07 (46.09)     2:33.58 (35.51)
 14 Bang, Meghan               9 Sarasota             2:32.00    2:35.98        
                  32.77     1:14.95 (42.18)     1:59.88 (44.93)     2:35.98 (36.10)
 15 Langford, Gillian         11 Cape Coral           2:48.64    2:45.55        
                  35.58     1:18.16 (42.58)     2:08.20 (50.04)     2:45.55 (37.35)
 16 Oliver, Andy               9 Mariner              2:39.09    2:45.60        
                  32.10     1:17.40 (45.30)     2:08.36 (50.96)     2:45.60 (37.24)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ham, Tiffany              10 Cape Coral           2:47.16    2:48.04        
                  37.13     1:20.03 (42.90)     2:08.22 (48.19)     2:48.04 (39.82)
 18 Keagle-Black, Ashley      12 Venice               2:46.10    2:54.64        
                  38.88     1:23.97 (45.09)     2:14.15 (50.18)     2:54.64 (40.49)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sollitto, Carrie          12 Venice               3:00.01    3:04.07        
                  43.10     1:26.35 (43.25)     2:23.90 (57.55)     3:04.07 (40.17)
 20 Scott, Lindsay            12 North Fort Myers     3:06.00    3:05.87        
                  42.66     1:30.01 (47.35)     2:22.33 (52.32)     3:05.87 (43.54)
 21 Langbauer, Brittany        9 Mariner              3:04.25    3:06.94        
                  40.75     1:26.65 (45.90)     2:23.46 (56.81)     3:06.94 (43.48)
 22 Smith, Alyssa             11 Mariner              3:17.81    3:19.53        
                  43.40     1:33.94 (50.54)   2:34.37 (1:00.43)     3:19.53 (45.16)
 23 Torres, Chelsea            9 Cape Coral           3:28.57    3:24.71        
                  46.64     1:44.71 (58.07)     2:40.40 (55.69)     3:24.71 (44.31)
 -- Langford, Shirley          9 Cape Coral           2:48.80         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kennedy, Robby            11 Fort Myers           2:02.67    1:57.23        
                  26.04       56.26 (30.22)     1:29.38 (33.12)     1:57.23 (27.85)
  2 Austin, Mike              12 Fort Myers           2:09.44    1:59.61        
                  26.88       55.87 (28.99)     1:31.46 (35.59)     1:59.61 (28.15)
  3 Crete, Drew               11 Riverview            2:05.79    2:02.84        
                  27.55       57.43 (29.88)     1:34.43 (37.00)     2:02.84 (28.41)
  4 Revels, Tyler             10 Venice               2:10.95    2:06.60        
                  27.17       59.55 (32.38)     1:37.54 (37.99)     2:06.60 (29.06)
  5 Roka, Michael             12 Fort Myers           2:10.08    2:07.89        
                  27.54     1:00.08 (32.54)     1:37.87 (37.79)     2:07.89 (30.02)
  6 Samies, Derek              9 Riverview            2:13.28    2:08.47        
                  27.94     1:01.05 (33.11)     1:39.32 (38.27)     2:08.47 (29.15)
  7 Wilson, Tyler              9 Fort Myers           2:10.37    2:08.86        
                  28.20     1:00.34 (32.14)     1:39.08 (38.74)     2:08.86 (29.78)
  8 Czyrpyna, Michael         11 Lakewood Ranch       2:12.72    2:10.82        
                  28.09     1:00.78 (32.69)     1:40.35 (39.57)     2:10.82 (30.47)
Consolation Final
  9 Morales, Christian         9 Cape Coral           2:36.49    2:31.51        
                  29.28     1:08.90 (39.62)     1:54.93 (46.03)     2:31.51 (36.58)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennedy, Robby            11 Fort Myers           1:54.50    2:02.67        
                  27.14       59.07 (31.93)     1:33.52 (34.45)     2:02.67 (29.15)
  2 Crete, Drew               11 Riverview            2:01.17    2:05.79        
                  28.52     1:01.14 (32.62)     1:38.81 (37.67)     2:05.79 (26.98)
  3 Austin, Mike              12 Fort Myers           2:01.18    2:09.44        
                  28.47       59.51 (31.04)     1:37.97 (38.46)     2:09.44 (31.47)
  4 Roka, Michael             12 Fort Myers           2:08.97    2:10.08        
                  27.78     1:00.75 (32.97)     1:39.25 (38.50)     2:10.08 (30.83)
  5 Wilson, Tyler              9 Fort Myers           2:09.22    2:10.37        
                  28.43     1:00.99 (32.56)     1:40.28 (39.29)     2:10.37 (30.09)
  6 Revels, Tyler             10 Venice               2:06.91    2:10.95        
                  28.10     1:01.76 (33.66)     1:40.21 (38.45)     2:10.95 (30.74)
  7 Czyrpyna, Michael         11 Lakewood Ranch       2:12.50    2:12.72        
                  27.94     1:01.36 (33.42)     1:41.95 (40.59)     2:12.72 (30.77)
  8 Samies, Derek              9 Riverview            2:12.59    2:13.28        
                  28.97     1:03.34 (34.37)     1:42.65 (39.31)     2:13.28 (30.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Morales, Christian         9 Cape Coral           2:34.73    2:36.49        
                  30.18     1:09.41 (39.23)     1:57.94 (48.53)     2:36.49 (38.55)
 -- Johnson, Anthony          11 North Fort Myers     2:56.18         NS        
 -- Kirkwood, Scotty           9 Cape Coral           2:37.09         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lungmus, Carlyn           12 Riverview              25.52      25.54        
  2 Overton, Kelly            11 Fort Myers             26.24      26.02        
  3 Kane, Kelly               12 Riverview              26.09      26.34        
  4 Gillespie, Chelsea        12 Riverview              26.13      26.97        
  5 Cotugno, Meghan            9 Cape Coral             27.16      27.01        
  6 Kates, Hannah             11 Sarasota               27.49      27.11        
  7 Wilson, Michelle          12 Riverview              27.34      27.23        
  8 Smith, Nicole             11 Cape Coral             27.65      27.93        
Consolation Final
  9 Smith, Lauren              9 Cape Coral             27.74      27.97        
 10 Stanley, Rachel           11 Fort Myers             28.27      28.34        
 11 Kuchar, Heather           12 Venice                 28.82      29.60        
 12 Harms, Leslee             11 Fort Myers             28.84      29.61        
 13 Keagle-Black, Ashley      12 Venice                 30.61      30.00        
 14 McCoy, Caitlin            12 Venice                 30.81      30.37        
 15 Tappan, Amanda            10 Lakewood Ranch         30.25      30.82        
 16 Adair, Krisie              9 Mariner                30.76      30.88        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lungmus, Carlyn           12 Riverview              25.57      25.52        
  2 Kane, Kelly               12 Riverview              25.75      26.09        
  3 Gillespie, Chelsea        12 Riverview              25.74      26.13        
  4 Overton, Kelly            11 Fort Myers             26.73      26.24        
  5 Cotugno, Meghan            9 Cape Coral             26.48      27.16        
  6 Wilson, Michelle          12 Riverview              27.90      27.34        
  7 Kates, Hannah             11 Sarasota               27.00      27.49        
  8 Smith, Nicole             11 Cape Coral             27.01      27.65        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Lauren              9 Cape Coral             27.15      27.74        
 10 Stanley, Rachel           11 Fort Myers             28.75      28.27        
 11 Kuchar, Heather           12 Venice                 29.10      28.82        
 12 Harms, Leslee             11 Fort Myers             27.98      28.84        
 13 Tappan, Amanda            10 Lakewood Ranch         31.10      30.25        
 14 Keagle-Black, Ashley      12 Venice                 28.81      30.61        
 15 Adair, Krisie              9 Mariner                30.97      30.76        
 16 McCoy, Caitlin            12 Venice                 30.30      30.81        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ryder, Alanna              9 Lakewood Ranch         30.00      30.92        
 18 Scott, Mackenzie           9 North Fort Myers       30.50      31.16        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Boucherle, Leslie         10 North Fort Myers       29.80      31.67        
 20 Sheffield, Megan          11 Cape Coral             31.81      31.75        
 21 Rector, Addie             10 Venice                 29.84      31.80        
 22 Betts, Lily               12 Lakewood Ranch         31.90      32.02        
 23 Lehr, Priya               12 Fort Myers             31.15      32.76        
 24 Rickert, Lea              11 Sarasota               34.00      33.75        
 25 Schubert, Aleigh          11 Lakewood Ranch         33.50      34.70        
 26 Chiappetta, Rochelle      11 Mariner                34.40      34.85        
 27 Gullick, Kerri             9 Sarasota               34.00      35.15        
 28 Panagopoulos, Megan        9 Mariner                37.54      37.09        
 29 Krokzyk, Hayley            9 Mariner                35.24      37.51        
 30 Feldman, Jennifer         11 North Fort Myers       40.00      47.12        
 -- Zollinger, Ali             9 Sarasota               32.50         NS        
 -- Rhodes, Brooke             9 North Fort Myers       30.10         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Nunez, Jon                 9 Fort Myers             23.02      23.04        
  2 Taylor, Steve             12 Venice                 23.59      23.63        
  3 Weber, Steve              12 Sarasota               24.41      24.74        
  4 Smith, Alex               12 Sarasota               24.65      24.86        
  5 Thompson, Lucas            9 Lakewood Ranch         25.03      24.88        
  6 Mcartor, Sam              11 Sarasota               25.19      24.98        
  7 Hennessy, Steve           12 Mariner                25.45      25.48        
  8 Polk, Matthew              9 Lakewood Ranch         25.92      25.62        
Consolation Final
  9 Summerville, Derek        12 Fort Myers             26.21      25.83        
 10 George, Nick              11 Mariner                26.66      26.71        
 11 Vizi, Levi                11 Cape Coral             26.99      27.75        
 12 Strohmeier, Andrew         9 Mariner                26.23      27.98        
 13 Bitte, Nick               12 Cape Coral             28.33      28.11        
 14 Lugonnes-Ruggeri, Jesus    9 North Fort Myers       28.71      28.36        
 15 Stanton, Chuck            12 North Fort Myers       28.17      28.70        
 -- Rademaker, Travis         11 Lakewood Ranch         27.96         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nunez, Jon                 9 Fort Myers             22.82      23.02        
  2 Taylor, Steve             12 Venice                 23.95      23.59        
  3 Weber, Steve              12 Sarasota               26.00      24.41        
  4 Smith, Alex               12 Sarasota               26.00      24.65        
  5 Thompson, Lucas            9 Lakewood Ranch         24.60      25.03        
  6 Mcartor, Sam              11 Sarasota               26.00      25.19        
  7 Hennessy, Steve           12 Mariner                25.21      25.45        
  8 Polk, Matthew              9 Lakewood Ranch         26.30      25.92        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Summerville, Derek        12 Fort Myers             25.50      26.21        
 10 Strohmeier, Andrew         9 Mariner                25.91      26.23        
 11 George, Nick              11 Mariner                27.23      26.66        
 12 Vizi, Levi                11 Cape Coral             28.16      26.99        
 13 Rademaker, Travis         11 Lakewood Ranch         29.00      27.96        
 14 Stanton, Chuck            12 North Fort Myers       28.10      28.17        
 15 Bitte, Nick               12 Cape Coral             28.43      28.33        
 16 Lugonnes-Ruggeri, Jesus    9 North Fort Myers       31.00      28.71        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Saenz, Jordan             11 Mariner                28.00      28.87        
 18 Ring, Schuler             10 Venice                 28.80      29.65        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cesaroni, Kris             9 Sarasota               29.50      30.12        
 20 Ross, Thomas              12 Cape Coral             31.16      30.39        
 21 Muia, Paul                12 Cape Coral             30.65      31.35        
 22 Vargas, Alberto           12 Fort Myers             30.70      31.37        
 23 Feldman, Sydney            9 North Fort Myers       37.00      33.68        
 24 Fischer, Zach              9 North Fort Myers       37.00      37.24        
 -- Giacalone, Anthony        11 Lakewood Ranch         26.00         NS        
 -- Collins, Lowell           12 Fort Myers             31.12         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Jennifer           12 Cape Coral                NT     341.10        
  2 Stanley, Rachel           11 Fort Myers                NT     315.10        
  3 Zetzman, Alissa            9 Sarasota                  NT     309.90        
  4 Rappaport, Samantha       12 Riverview                 NT     290.75        
  5 Cole, Katie               10 Fort Myers                NT     211.95        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Videtto-Durning, Chun     11 Mariner                   NT     287.40        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Turnadzic, Maida          11 Cape Coral             58.96      58.82        
                  27.76       58.82 (31.06)                                        
  2 Raybon, Rocky              9 Riverview            1:00.10      59.79        
                  28.27       59.79 (31.52)                                        
  3 Bessire, Jessica           9 Sarasota             1:01.19    1:01.56        
                  29.32     1:01.56 (32.24)                                        
  4 Todd, Christina            9 Cape Coral           1:03.18    1:02.53        
                  29.88     1:02.53 (32.65)                                        
  5 Anderson, Kara            12 Fort Myers           1:02.96    1:02.94        
                  29.48     1:02.94 (33.46)                                        
  6 Knoch, Ashley             12 Riverview            1:04.47    1:04.21        
                  30.38     1:04.21 (33.83)                                        
  7 Gillespie, Chelsea        12 Riverview            1:02.83    1:04.88        
                  29.97     1:04.88 (34.91)                                        
  8 Carter, Kathleen           9 Sarasota             1:06.82    1:05.00        
                  29.89     1:05.00 (35.11)                                        
Consolation Final
  9 Lind, Lacey               10 Fort Myers           1:07.98    1:06.76        
                  31.90     1:06.76 (34.86)                                        
 10 Wilson, Courtney           9 Fort Myers           1:07.10    1:06.82        
                  32.25     1:06.82 (34.57)                                        
 11 Masiak, Margaret          11 Riverview            1:09.25    1:09.04        
                  32.78     1:09.04 (36.26)                                        
 12 Spinella, Melinda         10 Venice               1:08.30    1:09.61        
                  32.96     1:09.61 (36.65)                                        
 13 Crockett, Trish           10 Mariner              1:15.19    1:14.96        
                  33.36     1:14.96 (41.60)                                        
 14 Harms, Leslee             11 Fort Myers           1:14.32    1:15.44        
                  34.40     1:15.44 (41.04)                                        
 15 Kuchar, Heather           12 Venice               1:18.99    1:18.36        
                  35.03     1:18.36 (43.33)                                        
 -- Ellermets, Jessica         9 Lakewood Ranch       1:19.68         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turnadzic, Maida          11 Cape Coral             57.02      58.96        
                  27.86       58.96 (31.10)                                        
  2 Raybon, Rocky              9 Riverview              59.82    1:00.10        
                  28.29     1:00.10 (31.81)                                        
  3 Bessire, Jessica           9 Sarasota             1:01.50    1:01.19        
                  28.78     1:01.19 (32.41)                                        
  4 Gillespie, Chelsea        12 Riverview            1:02.18    1:02.83        
                  29.29     1:02.83 (33.54)                                        
  5 Anderson, Kara            12 Fort Myers           1:00.10    1:02.96        
                  29.62     1:02.96 (33.34)                                        
  6 Todd, Christina            9 Cape Coral           1:00.37    1:03.18        
                  30.06     1:03.18 (33.12)                                        
  7 Knoch, Ashley             12 Riverview            1:04.14    1:04.47        
                  30.37     1:04.47 (34.10)                                        
  8 Carter, Kathleen           9 Sarasota             1:06.50    1:06.82        
                  31.34     1:06.82 (35.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilson, Courtney           9 Fort Myers           1:09.71    1:07.10        
                  32.24     1:07.10 (34.86)                                        
 10 Lind, Lacey               10 Fort Myers           1:08.66    1:07.98        
                  32.51     1:07.98 (35.47)                                        
 11 Spinella, Melinda         10 Venice               1:05.40    1:08.30        
                  32.10     1:08.30 (36.20)                                        
 12 Masiak, Margaret          11 Riverview            1:07.58    1:09.25        
                  32.28     1:09.25 (36.97)                                        
 13 Harms, Leslee             11 Fort Myers           1:10.00    1:14.32        
                  34.27     1:14.32 (40.05)                                        
 14 Crockett, Trish           10 Mariner              1:16.28    1:15.19        
                  33.01     1:15.19 (42.18)                                        
 15 Kuchar, Heather           12 Venice               1:20.00    1:18.99        
                  34.42     1:18.99 (44.57)                                        
 16 Ellermets, Jessica         9 Lakewood Ranch       1:17.00    1:19.68        
                  34.91     1:19.68 (44.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wietor, Lauren            10 Venice               1:24.11    1:22.03        
                  36.24     1:22.03 (45.79)                                        
 18 Poinsett, Kari            11 Venice               1:30.04    1:24.04        
                  36.04     1:24.04 (48.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Castro, Jessica            9 Cape Coral           1:30.18    1:31.69        
                  40.47     1:31.69 (51.22)                                        
 20 Hamby, Alexandra          11 North Fort Myers     1:33.00    1:32.40        
                  40.59     1:32.40 (51.81)                                        
 21 Wright, Tiffany           12 Cape Coral           1:45.00    1:52.40        
                  44.95   1:52.40 (1:07.45)                                        
 -- Boucherle, Leslie         10 North Fort Myers     1:25.00         DQ        
      One hand touch
                  37.41          DQ (44.59)                                        
 -- Ferguson, Chelsea         11 Lakewood Ranch       1:25.00         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Cox, Mark                 10 Venice                 53.07      52.98        
                  25.15       52.98 (27.83)                                        
  2 Todd, Matthew             12 Cape Coral             56.26      53.89        
                  25.58       53.89 (28.31)                                        
  3 Rauch, Marty               9 Riverview              58.53      57.83        
                  27.44       57.83 (30.39)                                        
  4 Kadibhai, Mufaddal         9 Riverview              57.95      58.24        
                  27.44       58.24 (30.80)                                        
  5 Whittemore, Chip          11 Venice                 59.89      59.77        
                  27.84       59.77 (31.93)                                        
  6 Czyrpyna, Michael         11 Lakewood Ranch         59.53      59.82        
                  27.89       59.82 (31.93)                                        
  7 Keteyian, Joe             12 Venice               1:01.79    1:01.63        
                  28.22     1:01.63 (33.41)                                        
  8 Swanbeck, Robert           9 Fort Myers           1:02.55    1:03.23        
                  29.45     1:03.23 (33.78)                                        
Consolation Final
  9 Gutierrez, Joshua         12 Mariner              1:03.69    1:04.67        
                  30.41     1:04.67 (34.26)                                        
 -- Silvers, Johnny            9 Lakewood Ranch       1:03.53         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cox, Mark                 10 Venice                 53.62      53.07        
                  25.16       53.07 (27.91)                                        
  2 Todd, Matthew             12 Cape Coral             53.50      56.26        
                  26.53       56.26 (29.73)                                        
  3 Kadibhai, Mufaddal         9 Riverview            1:00.27      57.95        
                  27.19       57.95 (30.76)                                        
  4 Rauch, Marty               9 Riverview              59.19      58.53        
                  27.59       58.53 (30.94)                                        
  5 Czyrpyna, Michael         11 Lakewood Ranch         59.60      59.53        
                  27.66       59.53 (31.87)                                        
  6 Whittemore, Chip          11 Venice               1:03.15      59.89        
                  27.92       59.89 (31.97)                                        
  7 Keteyian, Joe             12 Venice               1:04.00    1:01.79        
                  28.60     1:01.79 (33.19)                                        
  8 Swanbeck, Robert           9 Fort Myers           1:02.06    1:02.55        
                  29.22     1:02.55 (33.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Silvers, Johnny            9 Lakewood Ranch       1:06.50    1:03.53        
                  30.24     1:03.53 (33.29)                                        
 10 Gutierrez, Joshua         12 Mariner              1:02.41    1:03.69        
                  29.60     1:03.69 (34.09)                                        
 -- Champion, Nick            11 Fort Myers           1:16.03         NS        
 -- Hardy, Mike               11 Fort Myers           1:25.56         NS        
 -- Zeiher, David             10 Fort Myers           1:24.41         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Hudak, Caitlin            12 Riverview              55.99      55.88        
                  27.17       55.88 (28.71)                                        
  2 Overton, Kelly            11 Fort Myers             55.80      56.20        
                  27.22       56.20 (28.98)                                        
  3 Pall, Jessica             12 Venice                 56.65      56.32        
                  27.44       56.32 (28.88)                                        
  4 Kane, Kelly               12 Riverview              56.10      56.35        
                  27.40       56.35 (28.95)                                        
  5 Armes, Katie              10 Fort Myers             57.67      58.39        
                  28.21       58.39 (30.18)                                        
  6 Davies, Charlotte         11 Fort Myers             58.33      58.74        
                  28.64       58.74 (30.10)                                        
  7 Cotugno, Meghan            9 Cape Coral             58.31      59.00        
                  28.58       59.00 (30.42)                                        
  8 Wilson, Michelle          12 Riverview            1:00.04      59.39        
                  28.64       59.39 (30.75)                                        
Consolation Final
  9 Kates, Hannah             11 Sarasota             1:01.06    1:00.31        
                  28.95     1:00.31 (31.36)                                        
 10 Marchese, Elizabeth       11 Riverview            1:00.62    1:00.51        
                  29.27     1:00.51 (31.24)                                        
 11 Smith, Lauren              9 Cape Coral           1:01.72    1:02.07        
                  30.07     1:02.07 (32.00)                                        
 12 Smith, Nicole             11 Cape Coral           1:02.56    1:02.97        
                  30.38     1:02.97 (32.59)                                        
 13 Lind, Lacey               10 Fort Myers           1:04.36    1:03.40        
                  31.24     1:03.40 (32.16)                                        
 14 Carlson, Kelly            12 Venice               1:04.50    1:04.10        
                  31.03     1:04.10 (33.07)                                        
 15 Greulich, Ashley          11 Cape Coral           1:04.22    1:04.34        
                  31.67     1:04.34 (32.67)                                        
 16 Sparks, Kelsey             9 North Fort Myers     1:06.22    1:06.22        
                  31.93     1:06.22 (34.29)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Overton, Kelly            11 Fort Myers             57.52      55.80        
                  27.19       55.80 (28.61)                                        
  2 Hudak, Caitlin            12 Riverview              55.69      55.99        
                  27.28       55.99 (28.71)                                        
  3 Kane, Kelly               12 Riverview              56.15      56.10        
                  27.04       56.10 (29.06)                                        
  4 Pall, Jessica             12 Venice                 57.50      56.65        
                  27.77       56.65 (28.88)                                        
  5 Armes, Katie              10 Fort Myers             57.73      57.67        
                  28.00       57.67 (29.67)                                        
  6 Cotugno, Meghan            9 Cape Coral             56.23      58.31        
                  28.77       58.31 (29.54)                                        
  7 Davies, Charlotte         11 Fort Myers             57.68      58.33        
                  28.48       58.33 (29.85)                                        
  8 Wilson, Michelle          12 Riverview            1:01.99    1:00.04        
                  29.19     1:00.04 (30.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marchese, Elizabeth       11 Riverview            1:01.68    1:00.62        
                  29.37     1:00.62 (31.25)                                        
 10 Kates, Hannah             11 Sarasota             1:01.50    1:01.06        
                  29.12     1:01.06 (31.94)                                        
 11 Smith, Lauren              9 Cape Coral           1:01.45    1:01.72        
                  30.08     1:01.72 (31.64)                                        
 12 Smith, Nicole             11 Cape Coral           1:00.04    1:02.56        
                  30.21     1:02.56 (32.35)                                        
 13 Greulich, Ashley          11 Cape Coral           1:03.09    1:04.22        
                  31.59     1:04.22 (32.63)                                        
 14 Lind, Lacey               10 Fort Myers           1:02.71    1:04.36        
                  31.36     1:04.36 (33.00)                                        
 15 Carlson, Kelly            12 Venice               1:05.09    1:04.50        
                  31.48     1:04.50 (33.02)                                        
 16 Sparks, Kelsey             9 North Fort Myers     1:07.00    1:06.22        
                  31.72     1:06.22 (34.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ryder, Alanna              9 Lakewood Ranch       1:07.00    1:08.75        
                  32.60     1:08.75 (36.15)                                        
 18 Adair, Krisie              9 Mariner              1:12.03    1:08.95        
                  33.84     1:08.95 (35.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tappan, Amanda            10 Lakewood Ranch       1:08.00    1:09.34        
                  32.22     1:09.34 (37.12)                                        
 20 Brinkley, Mallory         10 Venice               1:08.10    1:10.06        
                  32.42     1:10.06 (37.64)                                        
 21 Scott, Lindsay            12 North Fort Myers     1:13.00    1:10.64        
                  33.60     1:10.64 (37.04)                                        
 22 Krill, Alexie             12 Mariner              1:08.58    1:10.73        
                  33.20     1:10.73 (37.53)                                        
 23 Johnson, Reanna            9 North Fort Myers     1:11.00    1:11.59        
                  32.85     1:11.59 (38.74)                                        
 24 Hargraves, Tiffany        12 Venice               1:13.50    1:12.03        
                  33.23     1:12.03 (38.80)                                        
 25 Durham, Kari              11 Mariner              1:13.87    1:13.37        
                  34.92     1:13.37 (38.45)                                        
 26 Byle, Lauren              11 Lakewood Ranch       1:05.00    1:14.48        
                  34.26     1:14.48 (40.22)                                        
 27 Rickert, Lea              11 Sarasota             1:16.00    1:14.64        
                  36.11     1:14.64 (38.53)                                        
 28 Gullick, Kerri             9 Sarasota             1:16.00    1:16.86        
                  36.80     1:16.86 (40.06)                                        
 29 Chiappetta, Rochelle      11 Mariner              1:22.69    1:18.27        
                  37.32     1:18.27 (40.95)                                        
 -- Rhodes, Brooke             9 North Fort Myers     1:14.00         NS        
 -- Zollinger, Ali             9 Sarasota             1:15.00         NS        
 -- Hamilton, Sara            10 Lakewood Ranch       1:09.00         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Patino, Diego             11 Fort Myers             50.20      49.25        
                  23.91       49.25 (25.34)                                        
  2 Nunez, Jon                 9 Fort Myers             50.75      50.50        
                  24.65       50.50 (25.85)                                        
  3 Taylor, Steve             12 Venice                 53.19      53.10        
                  25.54       53.10 (27.56)                                        
  4 Weber, Steve              12 Sarasota               53.53      53.50        
                  25.99       53.50 (27.51)                                        
  5 Whittemore, Chip          11 Venice                 53.39      53.95        
                  25.98       53.95 (27.97)                                        
  6 Mcartor, Sam              11 Sarasota               54.93      54.32        
                  26.53       54.32 (27.79)                                        
  7 Thompson, Lucas            9 Lakewood Ranch         55.36      55.25        
                  26.31       55.25 (28.94)                                        
  8 Hennessy, Steve           12 Mariner                56.50      55.63        
                  26.59       55.63 (29.04)                                        
Consolation Final
  9 Summerville, Derek        12 Fort Myers             58.37      56.76        
                  27.68       56.76 (29.08)                                        
 10 Polk, Matthew              9 Lakewood Ranch         57.79      57.51        
                  27.99       57.51 (29.52)                                        
 11 Tudor, Tim                10 Venice                 56.81      57.53        
                  27.03       57.53 (30.50)                                        
 12 Elias, Matt               12 Fort Myers             58.66      59.02        
                  28.01       59.02 (31.01)                                        
 13 George, Nick              11 Mariner                59.21      59.86        
                  28.35       59.86 (31.51)                                        
 14 Pendry, David             12 Sarasota             1:01.27    1:01.25        
                  29.11     1:01.25 (32.14)                                        
 15 Bitte, Nick               12 Cape Coral           1:03.77    1:05.22        
                  31.50     1:05.22 (33.72)                                        
 16 Lugonnes-Ruggeri, Jesus    9 North Fort Myers     1:04.42    1:05.67        
                  30.09     1:05.67 (35.58)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Patino, Diego             11 Fort Myers             48.67      50.20        
                  24.20       50.20 (26.00)                                        
  2 Nunez, Jon                 9 Fort Myers             50.00      50.75        
                  24.95       50.75 (25.80)                                        
  3 Taylor, Steve             12 Venice                 54.44      53.19        
                  25.16       53.19 (28.03)                                        
  4 Whittemore, Chip          11 Venice                 53.91      53.39        
                  26.37       53.39 (27.02)                                        
  5 Weber, Steve              12 Sarasota               58.00      53.53        
                  25.96       53.53 (27.57)                                        
  6 Mcartor, Sam              11 Sarasota               57.00      54.93        
                  26.44       54.93 (28.49)                                        
  7 Thompson, Lucas            9 Lakewood Ranch         55.50      55.36        
                  26.40       55.36 (28.96)                                        
  8 Hennessy, Steve           12 Mariner                56.47      56.50        
                  27.24       56.50 (29.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tudor, Tim                10 Venice                 59.72      56.81        
                  26.83       56.81 (29.98)                                        
 10 Polk, Matthew              9 Lakewood Ranch         59.30      57.79        
                  28.20       57.79 (29.59)                                        
 11 Summerville, Derek        12 Fort Myers             58.00      58.37        
                  27.90       58.37 (30.47)                                        
 12 Elias, Matt               12 Fort Myers             58.78      58.66        
                  58.81           58.66 ( )                                        
 13 George, Nick              11 Mariner                58.79      59.21        
                  28.02       59.21 (31.19)                                        
 14 Pendry, David             12 Sarasota             1:05.00    1:01.27        
                  28.94     1:01.27 (32.33)                                        
 15 Bitte, Nick               12 Cape Coral           1:02.88    1:03.77        
                  29.87     1:03.77 (33.90)                                        
 16 Lugonnes-Ruggeri, Jesus    9 North Fort Myers     1:16.00    1:04.42        
                  30.05     1:04.42 (34.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cesaroni, Kris             9 Sarasota             1:06.00    1:06.98        
                  32.43     1:06.98 (34.55)                                        
 18 Ring, Schuler             10 Venice               1:12.00    1:07.06        
                  32.07     1:07.06 (34.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rademaker, Travis         11 Lakewood Ranch       1:08.00    1:07.67        
                  31.36     1:07.67 (36.31)                                        
 20 DeRitis, Vinnie           12 Mariner              1:06.42    1:08.76        
                  32.36     1:08.76 (36.40)                                        
 21 McKenna, Jesse            11 Mariner              1:10.42    1:09.73        
                  33.68     1:09.73 (36.05)                                        
 22 Ross, Thomas              12 Cape Coral           1:14.63    1:15.98        
                  34.18     1:15.98 (41.80)                                        
 23 Muia, Paul                12 Cape Coral           1:09.41    1:16.01        
                  35.27     1:16.01 (40.74)                                        
 24 Feldman, Sydney            9 North Fort Myers     1:39.00    1:17.58        
                  36.19     1:17.58 (41.39)                                        
 25 Fischer, Zach              9 North Fort Myers     1:27.00    1:24.13        
                  38.11     1:24.13 (46.02)                                        
 -- Minervini, Casey          10 Cape Coral           1:12.41         NS        
 -- Johnson, Anthony          11 North Fort Myers     1:08.00         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Showalter, Corinne        10 Riverview            5:08.85    4:51.09 AA-A   
                  27.04       55.94 (28.90)     1:25.47 (29.53)     1:54.87 (29.40)
        2:24.37 (29.50)     2:53.90 (29.53)     3:23.09 (29.19)     3:52.80 (29.71)
        4:22.66 (29.86)     4:51.09 (28.43)                                        
  2 Modglin, Amy              10 Fort Myers           4:59.38    4:52.91 AA-A   
                  26.71       55.64 (28.93)     1:25.36 (29.72)     1:55.11 (29.75)
        2:24.89 (29.78)     2:54.43 (29.54)     3:24.13 (29.70)     3:54.28 (30.15)
        4:24.37 (30.09)     4:52.91 (28.54)                                        
  3 Raybon, Rocky              9 Riverview            5:06.49    5:04.14        
                  28.28       58.59 (30.31)     1:29.15 (30.56)     1:59.86 (30.71)
        2:30.51 (30.65)     3:01.33 (30.82)     3:32.19 (30.86)     4:03.08 (30.89)
        4:33.76 (30.68)     5:04.14 (30.38)                                        
  4 Ortega, Gabby              9 Fort Myers           5:07.67    5:05.99        
                  28.20       58.46 (30.26)     1:29.39 (30.93)     2:00.23 (30.84)
        2:31.40 (31.17)     3:02.32 (30.92)     3:33.51 (31.19)     4:04.65 (31.14)
        4:35.61 (30.96)     5:05.99 (30.38)                                        
  5 Rhoades, Erin             12 Riverview            5:11.34    5:12.77        
                  29.83     1:01.39 (31.56)     1:32.73 (31.34)     2:04.17 (31.44)
        2:35.30 (31.13)     3:06.48 (31.18)     3:38.06 (31.58)     4:09.83 (31.77)
        4:41.67 (31.84)     5:12.77 (31.10)                                        
  6 LaCamera, Caroline         9 Sarasota             5:16.37    5:13.76        
                  29.52     1:01.35 (31.83)     1:33.04 (31.69)     2:04.83 (31.79)
        2:36.32 (31.49)     3:07.67 (31.35)     3:39.38 (31.71)     4:11.22 (31.84)
        4:43.10 (31.88)     5:13.76 (30.66)                                        
  7 Gann, Brittany            11 Fort Myers           5:16.87    5:20.02        
                  29.68     1:01.82 (32.14)     1:34.25 (32.43)     2:06.35 (32.10)
        2:38.86 (32.51)     3:11.49 (32.63)     3:43.57 (32.08)     4:16.06 (32.49)
        4:48.60 (32.54)     5:20.02 (31.42)                                        
  8 Evenson, Becky            10 Riverview            5:14.21    5:22.90        
                  29.45     1:00.79 (31.34)     1:32.51 (31.72)     2:04.62 (32.11)
        2:37.18 (32.56)     3:10.15 (32.97)     3:42.86 (32.71)     4:16.47 (33.61)
        4:50.01 (33.54)     5:22.90 (32.89)                                        
Consolation Final
  9 Allison, Corey            10 Lakewood Ranch       5:19.81    5:17.92        
                  29.01     1:00.08 (31.07)     1:32.11 (32.03)     2:04.32 (32.21)
        2:36.42 (32.10)     3:08.97 (32.55)     3:41.46 (32.49)     4:13.91 (32.45)
        4:46.48 (32.57)     5:17.92 (31.44)                                        
 10 Wortkotter, Brittany      10 Fort Myers           5:20.62    5:19.27        
                  28.87     1:00.09 (31.22)     1:31.99 (31.90)     2:04.10 (32.11)
        2:36.45 (32.35)     3:09.16 (32.71)     3:41.85 (32.69)     4:14.57 (32.72)
        4:47.42 (32.85)     5:19.27 (31.85)                                        
 11 Gutzman, Nicole            9 Venice               5:31.33    5:31.43        
                  29.05     1:00.45 (31.40)     1:33.18 (32.73)     2:07.00 (33.82)
        2:40.84 (33.84)     3:15.06 (34.22)     3:49.45 (34.39)     4:23.39 (33.94)
        4:57.66 (34.27)     5:31.43 (33.77)                                        
 12 Spinella, Melinda         10 Venice               5:38.84    5:42.80        
                  31.67     1:05.95 (34.28)     1:40.78 (34.83)     2:15.55 (34.77)
        2:49.94 (34.39)     3:25.06 (35.12)     3:59.95 (34.89)     4:35.25 (35.30)
        5:10.03 (34.78)     5:42.80 (32.77)                                        
 13 McCoy, Danielle           11 Venice               5:51.60    5:47.57        
                  32.32     1:06.53 (34.21)     1:41.39 (34.86)     2:16.88 (35.49)
        2:51.85 (34.97)     3:26.90 (35.05)     4:01.99 (35.09)     4:37.62 (35.63)
        5:13.27 (35.65)     5:47.57 (34.30)                                        
 14 Oliver, Andy               9 Mariner              6:29.76    6:17.28        
                  31.32     1:08.64 (37.32)     1:48.30 (39.66)     2:28.97 (40.67)
        3:07.98 (39.01)     3:46.12 (38.14)     4:25.11 (38.99)     5:03.78 (38.67)
        5:41.98 (38.20)     6:17.28 (35.30)                                        
 15 Langford, Gillian         11 Cape Coral           6:29.27    6:23.18        
                  34.78     1:12.25 (37.47)     1:51.54 (39.29)     2:29.94 (38.40)
        3:08.67 (38.73)     3:48.18 (39.51)     4:27.41 (39.23)     5:06.31 (38.90)
        5:45.51 (39.20)     6:23.18 (37.67)                                        
 16 Wilcox, Michelle          10 Venice               6:29.54    6:25.74        
                  34.72     1:13.63 (38.91)     1:53.65 (40.02)     2:33.61 (39.96)
        3:12.94 (39.33)   4:32.30 (1:19.36)     5:10.66 (38.36)     5:49.27 (38.61)
        6:25.74 (36.47)                                                            
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Modglin, Amy              10 Fort Myers           4:48.80    4:59.38 AA-C   
                  27.78       57.49 (29.71)     1:27.55 (30.06)     1:57.95 (30.40)
        2:28.51 (30.56)     2:58.83 (30.32)     3:29.19 (30.36)     3:59.64 (30.45)
        4:29.84 (30.20)     4:59.38 (29.54)                                        
  2 Raybon, Rocky              9 Riverview            5:08.15    5:06.49        
                  28.43       59.26 (30.83)     1:30.45 (31.19)     2:01.70 (31.25)
        2:32.72 (31.02)     3:03.54 (30.82)     3:34.29 (30.75)     4:05.29 (31.00)
        4:36.21 (30.92)     5:06.49 (30.28)                                        
  3 Ortega, Gabby              9 Fort Myers           5:02.04    5:07.67        
                  28.21       58.78 (30.57)     1:29.63 (30.85)     2:00.58 (30.95)
        2:31.79 (31.21)     3:02.99 (31.20)     3:34.04 (31.05)     4:05.36 (31.32)
        4:36.88 (31.52)     5:07.67 (30.79)                                        
  4 Showalter, Corinne        10 Riverview            4:51.09    5:08.85        
                                1:02.39 ( )     1:32.96 (30.57)     2:04.11 (31.15)
        2:35.05 (30.94)     3:06.30 (31.25)     3:37.48 (31.18)     4:08.67 (31.19)
        4:39.03 (30.36)     5:08.85 (29.82)                                        
  5 Rhoades, Erin             12 Riverview            5:13.18    5:11.34        
                  30.43     1:01.78 (31.35)     1:33.16 (31.38)     2:04.43 (31.27)
        2:35.69 (31.26)     3:06.79 (31.10)     3:38.01 (31.22)     4:09.48 (31.47)
        4:40.74 (31.26)     5:11.34 (30.60)                                        
  6 Evenson, Becky            10 Riverview            5:21.72    5:14.21        
                  29.40     1:00.13 (30.73)     1:31.15 (31.02)     2:02.58 (31.43)
        2:34.38 (31.80)     3:06.41 (32.03)     3:38.33 (31.92)     4:10.64 (32.31)
        4:42.70 (32.06)     5:14.21 (31.51)                                        
  7 LaCamera, Caroline         9 Sarasota             5:20.00    5:16.37        
                  29.38     1:01.23 (31.85)     1:32.98 (31.75)     2:05.19 (32.21)
        2:37.07 (31.88)     3:08.62 (31.55)     3:40.78 (32.16)     4:13.06 (32.28)
        4:45.00 (31.94)     5:16.37 (31.37)                                        
  8 Gann, Brittany            11 Fort Myers           5:20.22    5:16.87        
                  29.30     1:01.22 (31.92)     1:33.24 (32.02)     2:05.21 (31.97)
        2:37.21 (32.00)     3:09.36 (32.15)     3:41.47 (32.11)     4:13.57 (32.10)
        4:45.62 (32.05)     5:16.87 (31.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allison, Corey            10 Lakewood Ranch       5:16.00    5:19.81        
                  28.96     1:00.15 (31.19)     1:31.68 (31.53)     2:03.78 (32.10)
        2:36.12 (32.34)     3:08.86 (32.74)     3:41.66 (32.80)     4:14.64 (32.98)
        4:47.51 (32.87)     5:19.81 (32.30)                                        
 10 Wortkotter, Brittany      10 Fort Myers           5:23.78    5:20.62        
                  28.82     1:00.30 (31.48)     1:32.60 (32.30)     2:04.95 (32.35)
        2:37.16 (32.21)     3:09.77 (32.61)     3:42.32 (32.55)     4:15.57 (33.25)
        4:48.50 (32.93)     5:20.62 (32.12)                                        
 11 Gutzman, Nicole            9 Venice               5:34.18    5:31.33        
                  30.62     1:02.92 (32.30)     1:36.11 (33.19)     2:10.00 (33.89)
        2:43.80 (33.80)     3:17.82 (34.02)     3:51.76 (33.94)     4:25.29 (33.53)
        4:59.53 (34.24)     5:31.33 (31.80)                                        
 12 Spinella, Melinda         10 Venice               5:48.16    5:38.84        
                  30.64     1:04.05 (33.41)     1:38.28 (34.23)     2:13.09 (34.81)
        2:47.69 (34.60)     3:22.94 (35.25)     3:57.06 (34.12)     4:31.81 (34.75)
        5:05.66 (33.85)     5:38.84 (33.18)                                        
 13 McCoy, Danielle           11 Venice               5:55.10    5:51.60        
                  32.05     1:06.50 (34.45)     1:41.85 (35.35)     2:17.46 (35.61)
        2:52.87 (35.41)     3:28.62 (35.75)     4:04.64 (36.02)     4:40.72 (36.08)
        5:16.32 (35.60)     5:51.60 (35.28)                                        
 14 Langford, Gillian         11 Cape Coral           6:36.18    6:29.27        
                  34.39     1:12.34 (37.95)     1:51.91 (39.57)     2:31.80 (39.89)
        3:12.15 (40.35)     3:52.01 (39.86)     4:33.37 (41.36)     5:13.18 (39.81)
        5:50.98 (37.80)     6:29.27 (38.29)                                        
 15 Wilcox, Michelle          10 Venice               6:58.00    6:29.54        
                  34.73     1:13.45 (38.72)     1:53.53 (40.08)     2:34.14 (40.61)
        3:13.84 (39.70)     3:54.39 (40.55)     4:34.28 (39.89)     5:13.84 (39.56)
        5:52.86 (39.02)     6:29.54 (36.68)                                        
 16 Oliver, Andy               9 Mariner              6:26.47    6:29.76        
                  32.93     1:10.99 (38.06)     1:51.62 (40.63)     2:31.67 (40.05)
        3:11.05 (39.38)     3:50.98 (39.93)     4:32.48 (41.50)     5:12.16 (39.68)
        5:50.39 (38.23)     6:29.76 (39.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Coltellino, Keri          10 Cape Coral           6:58.16    7:27.33        
                  33.97     1:17.06 (43.09)     2:02.67 (45.61)     2:49.62 (46.95)
        3:36.83 (47.21)     4:25.23 (48.40)     5:12.62 (47.39)     5:57.34 (44.72)
        6:43.40 (46.06)     7:27.33 (43.93)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kaminske, Matt            10 Riverview            5:08.72    4:55.10        
                  27.38       56.37 (28.99)     1:26.24 (29.87)     1:56.39 (30.15)
        2:26.84 (30.45)     2:56.94 (30.10)     3:26.55 (29.61)     3:56.77 (30.22)
        4:26.54 (29.77)     4:55.10 (28.56)                                        
  2 Samies, Derek              9 Riverview            5:10.60    4:55.47        
                  27.56       56.89 (29.33)     1:26.55 (29.66)     1:56.96 (30.41)
        2:27.37 (30.41)     2:56.85 (29.48)     3:26.83 (29.98)     3:57.01 (30.18)
        4:27.08 (30.07)     4:55.47 (28.39)                                        
  3 Roka, Michael             12 Fort Myers           5:03.27    5:01.40        
                  26.94       56.25 (29.31)     1:26.20 (29.95)     1:56.68 (30.48)
        2:27.17 (30.49)     2:58.02 (30.85)     3:29.00 (30.98)     3:59.84 (30.84)
        4:30.82 (30.98)     5:01.40 (30.58)                                        
  4 Everhart, Jonathan        11 Riverview            5:09.76    5:03.55        
                  27.58       56.96 (29.38)     1:27.19 (30.23)     1:57.89 (30.70)
        2:28.54 (30.65)     2:59.90 (31.36)     3:31.12 (31.22)     4:02.54 (31.42)
        4:33.65 (31.11)     5:03.55 (29.90)                                        
  5 Czypryna, Patrick         11 Lakewood Ranch       5:14.75    5:15.57        
                  28.99     1:00.33 (31.34)     1:32.14 (31.81)     2:04.29 (32.15)
        2:36.60 (32.31)     3:08.24 (31.64)     3:40.14 (31.90)     4:12.26 (32.12)
        4:44.73 (32.47)     5:15.57 (30.84)                                        
  6 Bowser, Greg               9 North Fort Myers     5:32.13    5:32.32        
                  29.85     1:02.52 (32.67)     1:35.72 (33.20)     2:09.81 (34.09)
        2:43.97 (34.16)     3:18.12 (34.15)     3:52.29 (34.17)     4:26.33 (34.04)
        4:59.72 (33.39)     5:32.32 (32.60)                                        
  7 Curhan, Dan               10 Riverview            6:00.41    6:02.86        
                  30.94     1:07.09 (36.15)     1:43.91 (36.82)     2:20.46 (36.55)
        2:56.73 (36.27)     3:34.21 (37.48)     4:12.20 (37.99)     4:49.20 (37.00)
        5:26.21 (37.01)     6:02.86 (36.65)                                        
 -- Silvers, Johnny            9 Lakewood Ranch       5:21.46         NS        
Consolation Final
  9 Fernandez, Raul           11 Cape Coral           7:00.68    7:05.62        
                  34.60     1:15.30 (40.70)     1:58.18 (42.88)     2:42.73 (44.55)
        3:27.12 (44.39)     4:11.55 (44.43)     4:56.51 (44.96)     5:41.36 (44.85)
        6:26.27 (44.91)     7:05.62 (39.35)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roka, Michael             12 Fort Myers           4:59.98    5:03.27        
                  27.53       57.66 (30.13)     1:27.85 (30.19)     1:58.39 (30.54)
        2:29.07 (30.68)     2:59.92 (30.85)     3:30.69 (30.77)     4:01.36 (30.67)
        4:32.52 (31.16)     5:03.27 (30.75)                                        
  2 Kaminske, Matt            10 Riverview            4:56.81    5:08.72        
                  29.57     1:01.38 (31.81)     1:33.78 (32.40)     2:06.43 (32.65)
        2:37.61 (31.18)     3:07.24 (29.63)     3:38.10 (30.86)     4:09.20 (31.10)
        4:39.39 (30.19)     5:08.72 (29.33)                                        
  3 Everhart, Jonathan        11 Riverview            5:06.98    5:09.76        
                  29.15     1:00.42 (31.27)     1:32.06 (31.64)     2:04.09 (32.03)
        2:36.22 (32.13)     3:06.77 (30.55)     3:38.00 (31.23)     4:08.88 (30.88)
        4:40.10 (31.22)     5:09.76 (29.66)                                        
  4 Samies, Derek              9 Riverview            5:03.28    5:10.60        
                  30.04     1:02.14 (32.10)     1:34.44 (32.30)     2:07.22 (32.78)
        2:38.65 (31.43)     3:08.59 (29.94)     3:39.50 (30.91)     4:10.50 (31.00)
        4:41.10 (30.60)     5:10.60 (29.50)                                        
  5 Czypryna, Patrick         11 Lakewood Ranch       5:11.90    5:14.75        
                  29.93     1:02.02 (32.09)     1:34.37 (32.35)     2:06.91 (32.54)
        2:38.59 (31.68)     3:09.77 (31.18)     3:41.34 (31.57)     4:12.85 (31.51)
        4:44.26 (31.41)     5:14.75 (30.49)                                        
  6 Silvers, Johnny            9 Lakewood Ranch       5:34.00    5:21.46        
                  29.50     1:01.78 (32.28)     1:34.72 (32.94)     2:07.73 (33.01)
        2:40.29 (32.56)     3:13.14 (32.85)     3:45.36 (32.22)     4:17.90 (32.54)
        4:50.20 (32.30)     5:21.46 (31.26)                                        
  7 Bowser, Greg               9 North Fort Myers     5:39.00    5:32.13        
                  29.13     1:01.87 (32.74)     1:35.22 (33.35)     2:08.56 (33.34)
        2:42.40 (33.84)     3:16.29 (33.89)     3:50.41 (34.12)     4:24.97 (34.56)
        4:58.60 (33.63)     5:32.13 (33.53)                                        
  8 Curhan, Dan               10 Riverview            6:04.23    6:00.41        
                  30.83     1:06.54 (35.71)     1:42.71 (36.17)     2:19.36 (36.65)
        2:56.34 (36.98)     3:32.51 (36.17)     4:09.80 (37.29)     4:47.76 (37.96)
        5:24.85 (37.09)     6:00.41 (35.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fernandez, Raul           11 Cape Coral           6:59.14    7:00.68        
                  34.25     1:13.88 (39.63)     1:57.97 (44.09)     2:41.63 (43.66)
        3:26.10 (44.47)     4:10.20 (44.10)     4:54.62 (44.42)     5:38.95 (44.33)
        6:22.24 (43.29)     7:00.68 (38.44)                                        
 -- Modglin, Nathan           12 Fort Myers           4:41.22         NS        
 -- Champion, Nick            11 Fort Myers           6:45.29         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Riverview (Sarasota)                              1:50.65    1:43.60        
     1) Showalter, Corinne 10           2) Hudak, Caitlin 12              
     3) Kane, Kelly 12                  4) Gillespie, Chelsea 12          
                  24.96       51.00 (26.04)     1:17.15 (26.15)     1:43.60 (26.45)
  2 Fort Myers                                        1:47.43    1:46.44        
     1) Overton, Kelly 11               2) Gann, Brittany 11              
     3) Armes, Katie 10                 4) Ortega, Gabby 9                
                  26.23       52.90 (26.67)     1:19.76 (26.86)     1:46.44 (26.68)
  3 Cape Coral                                        1:52.60    1:50.86        
     1) Smith, Nicole 11                2) Mahon, Liz 12                  
     3) Smith, Lauren 9                 4) Cotugno, Meghan 9              
                  28.06       56.25 (28.19)     1:24.29 (28.04)     1:50.86 (26.57)
  4 Sarasota                                          2:03.07    1:52.72        
     1) Kates, Hannah 11                2) Bang, Meghan 9                 
     3) Demshar, Sara-Ashley 10         4) Tucker, Aubry 12               
                  27.18       54.83 (27.65)     1:24.59 (29.76)     1:52.72 (28.13)
  5 Venice                                            1:55.12    1:53.98        
     1) Carlson, Kelly 12               2) Gutzman, Nicole 9              
     3) McCoy, Danielle 11              4) Kuchar, Heather 12             
                  29.87       56.90 (27.03)     1:25.35 (28.45)     1:53.98 (28.63)
  6 Mariner (Cape Coral)                              2:09.78    2:08.88        
     1) Adair, Krisie 9                 2) Langbauer, Brittany 9          
     3) Crockett, Trish 10              4) Oliver, Andy 9                 
                  31.31     1:07.53 (36.22)     1:37.86 (30.33)     2:08.88 (31.02)
  7 Lakewood Ranch (Bradenton)                        2:11.43    2:11.44        
     1) Tappan, Amanda 10               2) Ryder, Alanna 9                
     3) Betts, Lily 12                  4) Young, Michelle 12             
                  31.36     1:03.88 (32.52)     1:41.41 (37.53)     2:11.44 (30.03)
 -- North Fort Myers                                  2:35.17         NS        
     1) Kociuba, Brittany 9             2) Glynn, Cristina 9              
     3) Pearson, Shanna 10              4) Hull, Hallie 11                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Myers                                        1:52.11    1:47.43        
     1) Overton, Kelly 11               2) Gann, Brittany 11              
     3) Armes, Katie 10                 4) Ortega, Gabby 9                
                  26.32       53.47 (27.15)     1:20.68 (27.21)     1:47.43 (26.75)
  2 Riverview (Sarasota)                              1:40.58    1:50.65        
     1) Hudak, Caitlin 12               2) Knoch, Ashley 12               
     3) Wilson, Michelle 12             4) Rhoades, Erin 12               
                  26.74       54.98 (28.24)     1:22.88 (27.90)     1:50.65 (27.77)
  3 Cape Coral                                        1:45.66    1:52.60        
     1) Smith, Nicole 11                2) Mahon, Liz 12                  
     3) Smith, Lauren 9                 4) Cotugno, Meghan 9              
                  28.29       56.43 (28.14)     1:25.07 (28.64)     1:52.60 (27.53)
  4 Venice                                            1:51.00    1:55.12        
     1) Carlson, Kelly 12               2) Gutzman, Nicole 9              
     3) McCoy, Danielle 11              4) Kuchar, Heather 12             
                  30.62       57.96 (27.34)     1:26.57 (28.61)     1:55.12 (28.55)
  5 Sarasota                                          1:51.00    2:03.07        
     1) Bang, Meghan 9                  2) Demshar, Sara-Ashley 10        
     3) Gullick, Kerri 9                4) Leonard, Bailey 11             
                  28.14       58.06 (29.92)     1:32.57 (34.51)     2:03.07 (30.50)
  6 Mariner (Cape Coral)                              1:57.50    2:09.78        
     1) Adair, Krisie 9                 2) Langbauer, Brittany 9          
     3) Crockett, Trish 10              4) Oliver, Andy 9                 
                  31.77     1:07.31 (35.54)     1:39.63 (32.32)     2:09.78 (30.15)
  7 Lakewood Ranch (Bradenton)                        2:06.00    2:11.43        
     1) Tappan, Amanda 10               2) Ryder, Alanna 9                
     3) Betts, Lily 12                  4) Young, Michelle 12             
                  30.89     1:03.27 (32.38)     1:40.24 (36.97)     2:11.43 (31.19)
  8 North Fort Myers                                  1:50.00    2:35.17        
     1) Kociuba, Brittany 9             2) Glynn, Cristina 9              
     3) Pearson, Shanna 10              4) Hull, Hallie 11                
                  40.97     1:18.31 (37.34)     1:57.31 (39.00)     2:35.17 (37.86)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Venice                                            1:36.89    1:34.44        
     1) Taylor, Steve 12                2) Cox, Mark 10                   
     3) Revels, Tyler 10                4) Whittemore, Chip 11            
                  23.78       46.79 (23.01)     1:10.52 (23.73)     1:34.44 (23.92)
  2 Fort Myers                                        1:41.67    1:34.85        
     1) Kennedy, Robby 11               2) Wilson, Tyler 9                
     3) Roka, Michael 12                4) Nunez, Jon 9                   
                  22.91       47.29 (24.38)     1:12.36 (25.07)     1:34.85 (22.49)
  3 Riverview (Sarasota)                              1:40.69    1:38.72        
     1) Kadibhai, Mufaddal 9            2) Samies, Derek 9                
     3) Rauch, Marty 9                  4) Kaminske, Matt 10              
                  24.54       49.24 (24.70)     1:14.00 (24.76)     1:38.72 (24.72)
  4 Sarasota                                          1:55.23    1:39.71        
     1) Smith, Alex 12                  2) Weber, Steve 12                
     3) Sterbinsky, Phillip 9           4) Mcartor, Sam 11                
                  25.07       49.25 (24.18)     1:14.99 (25.74)     1:39.71 (24.72)
  5 Mariner (Cape Coral)                              1:55.86    1:45.48        
     1) Strohmeier, Andrew 9            2) George, Nick 11                
     3) Hennessy, Steve 12              4) Gutierrez, Joshua 12           
                  26.33       53.23 (26.90)     1:19.23 (26.00)     1:45.48 (26.25)
  6 North Fort Myers                                  1:56.06    1:55.60        
     1) Lugonnes-Ruggeri, Jesus 9       2) Dexter, Daron 10               
     3) Stanton, Chuck 12               4) Bowser, Greg 9                 
                  28.64       59.11 (30.47)     1:28.51 (29.40)     1:55.60 (27.09)
 -- Cape Coral                                        2:00.71         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Vizi, Levi 11                   2) Ross, Thomas 12                
     3) Bitte, Nick 12                  4) Todd, Matthew 12               
                  27.82       58.86 (31.04)     1:29.14 (30.28)          DQ (23.70)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Venice                                            1:34.00    1:36.89        
     1) Taylor, Steve 12                2) Cox, Mark 10                   
     3) Revels, Tyler 10                4) Whittemore, Chip 11            
                  24.12       47.67 (23.55)     1:12.17 (24.50)     1:36.89 (24.72)
  2 Riverview (Sarasota)                              1:39.91    1:40.69        
     1) Kaminske, Matt 10               2) Rauch, Marty 9                 
     3) Samies, Derek 9                 4) Kadibhai, Mufaddal 9           
                  25.08       50.53 (25.45)     1:15.42 (24.89)     1:40.69 (25.27)
  3 Fort Myers                                        1:32.36    1:41.67        
     1) Wilson, Tyler 9                 2) Swanbeck, Robert 9             
     3) Summerville, Derek 12           4) Roka, Michael 12               
                  25.02       50.88 (25.86)     1:16.88 (26.00)     1:41.67 (24.79)
  4 Sarasota                                          1:46.00    1:55.23        
     1) Sterbinsky, Phillip 9           2) Desisto, Alex 10               
     3) Pendry, David 12                4) Cesaroni, Kris 9               
                  25.95       53.57 (27.62)     1:23.00 (29.43)     1:55.23 (32.23)
  5 Mariner (Cape Coral)                              1:45.70    1:55.86        
     1) Strohmeier, Andrew 9            2) George, Nick 11                
     3) Hanshew, Eddie 9                4) Hennessy, Steve 12             
                  26.25       53.68 (27.43)     1:29.81 (36.13)     1:55.86 (26.05)
  6 North Fort Myers                                  2:09.00    1:56.06        
     1) Bowser, Greg 9                  2) Dexter, Daron 10               
     3) Lugonnes-Ruggeri, Jesus 9       4) Stanton, Chuck 12              
                  29.07     1:00.09 (31.02)     1:29.21 (29.12)     1:56.06 (26.85)
  7 Cape Coral                                        1:53.98    2:00.71        
     1) Muia, Paul 12                   2) Ross, Thomas 12                
     3) Todd, Matthew 12                4) Bitte, Nick 12                 
                  24.83       58.71 (33.88)     1:29.95 (31.24)     2:00.71 (30.76)
 -- Lakewood Ranch (Bradenton)                        1:50.00         NS        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Piper, Lauren              9 Riverview            1:02.91      59.00        
                  28.55       59.00 (30.45)                                        
  2 Collins, Blair            11 Riverview              59.72      59.23        
                  29.33       59.23 (29.90)                                        
  3 Lungmus, Carlyn           12 Riverview            1:00.04      59.72        
                  28.94       59.72 (30.78)                                        
  4 Plocharsky, Kaitlyn        9 Riverview            1:03.14    1:02.59        
                  31.01     1:02.59 (31.58)                                        
  5 Daniels, Toby             11 Venice               1:06.70    1:05.11        
                  31.32     1:05.11 (33.79)                                        
  6 Carter, Kathleen           9 Sarasota             1:07.37    1:08.11        
                  33.21     1:08.11 (34.90)                                        
  7 Tucker, Aubry             12 Sarasota             1:08.77    1:09.28        
                  33.89     1:09.28 (35.39)                                        
  8 Greulich, Ashley          11 Cape Coral           1:10.63    1:10.63        
                  34.77     1:10.63 (35.86)                                        
Consolation Final
  9 Wilson, Courtney           9 Fort Myers           1:11.15    1:10.54        
                  34.89     1:10.54 (35.65)                                        
 10 Poinsett, Kari            11 Venice               1:16.40    1:14.48        
                  35.94     1:14.48 (38.54)                                        
 11 Thompson, Sally            9 Fort Myers           1:15.19    1:16.21        
                  36.50     1:16.21 (39.71)                                        
 12 Stanbra, Monica           10 Fort Myers           1:16.70    1:16.85        
                  37.64     1:16.85 (39.21)                                        
 13 Panzarino, Zoey           10 Lakewood Ranch       1:15.62    1:17.12        
                  38.08     1:17.12 (39.04)                                        
 14 Bogaards, Jean            11 Fort Myers           1:17.57    1:17.45        
                  35.66     1:17.45 (41.79)                                        
 15 Lovery, Victoria           9 Venice               1:20.45    1:19.33        
                  38.82     1:19.33 (40.51)                                        
 -- Byle, Lauren              11 Lakewood Ranch       1:16.68         NS        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Blair            11 Riverview              59.60      59.72        
                  29.22       59.72 (30.50)                                        
  2 Lungmus, Carlyn           12 Riverview            1:01.84    1:00.04        
                  28.96     1:00.04 (31.08)                                        
  3 Piper, Lauren              9 Riverview              58.06    1:02.91        
                  30.30     1:02.91 (32.61)                                        
  4 Plocharsky, Kaitlyn        9 Riverview            1:02.69    1:03.14        
                  31.34     1:03.14 (31.80)                                        
  5 Daniels, Toby             11 Venice               1:07.91    1:06.70        
                  32.30     1:06.70 (34.40)                                        
  6 Carter, Kathleen           9 Sarasota             1:06.50    1:07.37        
                  32.97     1:07.37 (34.40)                                        
  7 Tucker, Aubry             12 Sarasota             1:10.00    1:08.77        
                  33.70     1:08.77 (35.07)                                        
  8 Greulich, Ashley          11 Cape Coral           1:09.63    1:10.63        
                  33.78     1:10.63 (36.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilson, Courtney           9 Fort Myers           1:12.51    1:11.15        
                  34.25     1:11.15 (36.90)                                        
 10 Thompson, Sally            9 Fort Myers           1:19.19    1:15.19        
                  36.78     1:15.19 (38.41)                                        
 11 Panzarino, Zoey           10 Lakewood Ranch       1:16.50    1:15.62        
                  37.63     1:15.62 (37.99)                                        
 12 Poinsett, Kari            11 Venice               1:21.11    1:16.40        
                  36.52     1:16.40 (39.88)                                        
 13 Byle, Lauren              11 Lakewood Ranch       1:18.70    1:16.68        
                  37.04     1:16.68 (39.64)                                        
 14 Stanbra, Monica           10 Fort Myers           1:13.85    1:16.70        
                  37.31     1:16.70 (39.39)                                        
 15 Bogaards, Jean            11 Fort Myers           1:23.49    1:17.57        
                  35.67     1:17.57 (41.90)                                        
 16 Lovery, Victoria           9 Venice               1:21.11    1:20.45        
                  40.26     1:20.45 (40.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mariano, Sonni            10 Cape Coral           1:28.24    1:21.22        
                  38.85     1:21.22 (42.37)                                        
 18 Castro, Jessica            9 Cape Coral           1:26.47    1:21.99        
                  40.37     1:21.99 (41.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Leonard, Bailey           11 Sarasota             1:18.00    1:22.58        
                  40.30     1:22.58 (42.28)                                        
 20 Langbauer, Brittany        9 Mariner              1:22.64    1:23.15        
                  40.18     1:23.15 (42.97)                                        
 21 Young, Michelle           12 Lakewood Ranch       1:21.00    1:27.15        
                  41.55     1:27.15 (45.60)                                        
 22 Hamby, Alexandra          11 North Fort Myers     1:28.00    1:29.18        
 23 Johnson, Reanna            9 North Fort Myers     1:26.00    1:30.48        
                  42.84     1:30.48 (47.64)                                        
 24 Krokzyk, Hayley            9 Mariner              1:34.91    1:37.60        
                  44.70     1:37.60 (52.90)                                        
 25 Fletcher, Sydney          12 North Fort Myers     1:28.00    1:40.64        
 26 Kociuba, Brittany          9 North Fort Myers     1:40.00    1:40.69        
                  47.87     1:40.69 (52.82)                                        
 26 Panagopoulos, Megan        9 Mariner              1:44.87    1:40.69        
                  47.10     1:40.69 (53.59)                                        
 28 Torres, Chelsea            9 Cape Coral           1:39.06    1:49.88        
                  53.83     1:49.88 (56.05)                                        
 -- Hagan, Cecilla            12 Venice               1:20.19         DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.95          DQ (42.24)                                        
 -- Kaufman, Brianne           9 Sarasota             1:12.00         NS        
 -- Chernovetz, Bianca         9 Mariner              1:41.24         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Austin, Mike              12 Fort Myers             56.49      54.83        
                  26.91       54.83 (27.92)                                        
  2 Crete, Drew               11 Riverview              56.36      55.27        
                  27.15       55.27 (28.12)                                        
  3 Torres, Matthew           10 Lakewood Ranch         58.95      58.89        
                  28.81       58.89 (30.08)                                        
  4 Wilson, Tyler              9 Fort Myers           1:00.04      59.52        
                  29.34       59.52 (30.18)                                        
  5 Kadibhai, Mufaddal         9 Riverview            1:00.03      59.98        
                  29.33       59.98 (30.65)                                        
  6 Rauch, Marty               9 Riverview            1:01.60    1:00.62        
                  29.97     1:00.62 (30.65)                                        
  7 Swanbeck, Robert           9 Fort Myers           1:03.21    1:02.12        
                  30.45     1:02.12 (31.67)                                        
  8 Sterbinsky, Phillip        9 Sarasota             1:06.88    1:04.65        
                  31.35     1:04.65 (33.30)                                        
Consolation Final
  9 Gutierrez, Joshua         12 Mariner              1:11.69    1:09.13        
                  34.11     1:09.13 (35.02)                                        
 10 Strohmeier, Andrew         9 Mariner              1:10.41    1:10.39        
                  34.30     1:10.39 (36.09)                                        
 11 Morales, Christian         9 Cape Coral           1:14.61    1:11.26        
                  33.95     1:11.26 (37.31)                                        
 12 DeRitis, Vinnie           12 Mariner              1:21.45    1:23.32        
                  39.89     1:23.32 (43.43)                                        
 13 Stanton, Chuck            12 North Fort Myers     1:29.14    1:30.72        
                  43.68     1:30.72 (47.04)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crete, Drew               11 Riverview              55.44      56.36        
                  27.53       56.36 (28.83)                                        
  2 Austin, Mike              12 Fort Myers             54.55      56.49        
                  27.70       56.49 (28.79)                                        
  3 Torres, Matthew           10 Lakewood Ranch       1:00.00      58.95        
                  28.90       58.95 (30.05)                                        
  4 Kadibhai, Mufaddal         9 Riverview              59.84    1:00.03        
                  29.57     1:00.03 (30.46)                                        
  5 Wilson, Tyler              9 Fort Myers           1:03.09    1:00.04        
                  29.26     1:00.04 (30.78)                                        
  6 Rauch, Marty               9 Riverview            1:02.49    1:01.60        
                  30.24     1:01.60 (31.36)                                        
  7 Swanbeck, Robert           9 Fort Myers           1:05.26    1:03.21        
                  31.23     1:03.21 (31.98)                                        
  8 Sterbinsky, Phillip        9 Sarasota             1:05.50    1:06.88        
                  32.49     1:06.88 (34.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Strohmeier, Andrew         9 Mariner              1:08.58    1:10.41        
                  33.88     1:10.41 (36.53)                                        
 10 Gutierrez, Joshua         12 Mariner              1:10.20    1:11.69        
                  34.91     1:11.69 (36.78)                                        
 11 Morales, Christian         9 Cape Coral           1:11.89    1:14.61        
                  35.72     1:14.61 (38.89)                                        
 12 DeRitis, Vinnie           12 Mariner              1:23.06    1:21.45        
 13 Stanton, Chuck            12 North Fort Myers     1:30.00    1:29.14        
                  44.04     1:29.14 (45.10)                                        
 -- Otero, Jason              12 Cape Coral           1:37.51         NS        
 -- Hardy, Mike               11 Fort Myers           1:15.65         NS        
 -- Scott, Joel               10 Mariner              1:15.63         NS        
 -- Minervini, Casey          10 Cape Coral           1:38.91         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Roka, Lyndsey             11 Fort Myers           1:13.75    1:12.20        
                  34.66     1:12.20 (37.54)                                        
  2 Knoch, Ashley             12 Riverview            1:12.84    1:12.26        
                  34.86     1:12.26 (37.40)                                        
  3 Demshar, Sara-Ashley      10 Sarasota             1:15.13    1:14.83        
                  35.95     1:14.83 (38.88)                                        
  4 Bang, Meghan               9 Sarasota             1:15.88    1:16.83        
                  35.08     1:16.83 (41.75)                                        
  5 Williams, Chelsea          9 Lakewood Ranch       1:16.51    1:16.86        
                  36.13     1:16.86 (40.73)                                        
  6 Mahon, Liz                12 Cape Coral           1:19.60    1:17.38        
                  36.76     1:17.38 (40.62)                                        
  7 Butler, Christine         12 Riverview            1:24.61    1:24.80        
                  41.09     1:24.80 (43.71)                                        
 -- Ellermets, Jessica         9 Lakewood Ranch       1:24.53         NS        
Consolation Final
  9 Stanbra, Monica           10 Fort Myers           1:26.54    1:24.14        
                  40.22     1:24.14 (43.92)                                        
 10 Schwartz, Madison         11 Riverview            1:25.24    1:25.06        
                  39.89     1:25.06 (45.17)                                        
 11 Cohen, Rebecca            11 Venice               1:25.94    1:25.69        
                  40.60     1:25.69 (45.09)                                        
 12 Ham, Tiffany              10 Cape Coral           1:27.61    1:26.43        
                  41.08     1:26.43 (45.35)                                        
 13 McCoy, Caitlin            12 Venice               1:29.43    1:27.98        
                  42.24     1:27.98 (45.74)                                        
 14 Panzarino, Zoey           10 Lakewood Ranch       1:29.86    1:31.13        
                  43.49     1:31.13 (47.64)                                        
 15 Thompson, Christina       11 Fort Myers           1:28.52    1:32.19        
                  41.52     1:32.19 (50.67)                                        
 -- Scott, Mackenzie           9 North Fort Myers     1:27.44         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Knoch, Ashley             12 Riverview            1:11.76    1:12.84        
                  34.75     1:12.84 (38.09)                                        
  2 Roka, Lyndsey             11 Fort Myers           1:10.81    1:13.75        
                  35.16     1:13.75 (38.59)                                        
  3 Demshar, Sara-Ashley      10 Sarasota             1:15.50    1:15.13        
                  35.54     1:15.13 (39.59)                                        
  4 Bang, Meghan               9 Sarasota             1:16.50    1:15.88        
                  35.35     1:15.88 (40.53)                                        
  5 Williams, Chelsea          9 Lakewood Ranch       1:18.70    1:16.51        
                  36.29     1:16.51 (40.22)                                        
  6 Mahon, Liz                12 Cape Coral           1:16.53    1:19.60        
                  37.26     1:19.60 (42.34)                                        
  7 Ellermets, Jessica         9 Lakewood Ranch       1:23.80    1:24.53        
                  39.18     1:24.53 (45.35)                                        
  8 Butler, Christine         12 Riverview            1:24.25    1:24.61        
                  40.60     1:24.61 (44.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schwartz, Madison         11 Riverview            1:28.56    1:25.24        
                  40.13     1:25.24 (45.11)                                        
 10 Cohen, Rebecca            11 Venice               1:21.00    1:25.94        
                  41.21     1:25.94 (44.73)                                        
 11 Stanbra, Monica           10 Fort Myers           1:29.90    1:26.54        
                  40.82     1:26.54 (45.72)                                        
 12 Scott, Mackenzie           9 North Fort Myers     1:23.00    1:27.44        
                  39.91     1:27.44 (47.53)                                        
 13 Ham, Tiffany              10 Cape Coral           1:26.01    1:27.61        
                  41.64     1:27.61 (45.97)                                        
 14 Thompson, Christina       11 Fort Myers           1:31.38    1:28.52        
                  41.18     1:28.52 (47.34)                                        
 15 McCoy, Caitlin            12 Venice               1:24.40    1:29.43        
                  42.52     1:29.43 (46.91)                                        
 16 Panzarino, Zoey           10 Lakewood Ranch       1:25.00    1:29.86        
                  42.64     1:29.86 (47.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Durham, Kari              11 Mariner              1:32.64    1:34.81        
                  43.40     1:34.81 (51.41)                                        
 18 Crockett, Trish           10 Mariner              1:32.15    1:36.91        
                  44.70     1:36.91 (52.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mcintosh, Kara             9 Venice               1:33.40    1:38.82        
                  46.18     1:38.82 (52.64)                                        
 20 Smith, Alyssa             11 Mariner              1:45.08    1:44.69        
                  48.78     1:44.69 (55.91)                                        
 21 Hull, Hallie              11 North Fort Myers     1:40.00    1:49.11        
                  51.13     1:49.11 (57.98)                                        
 -- Orrin, Elizabeth           9 Venice               1:34.40         NS        
 -- Arroyo, Jessica           11 Mariner              1:54.30         NS        
 -- Swain, Courtney           10 Fort Myers           1:29.32         NS        
 -- Torres, Liz               11 Cape Coral           1:38.64         NS        
 -- Langford, Shirley          9 Cape Coral           1:27.16         NS        
 -- Hall, Stephanie           12 Lakewood Ranch       1:28.90         NS        
                  43.09                                                            
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kennedy, Robby            11 Fort Myers           1:02.21    1:00.34        
                  28.85     1:00.34 (31.49)                                        
  2 Revels, Tyler             10 Venice               1:04.82    1:03.39        
                  29.67     1:03.39 (33.72)                                        
  3 Everhart, Jonathan        11 Riverview            1:07.80    1:06.30        
                  31.68     1:06.30 (34.62)                                        
  4 Smith, Alex               12 Sarasota             1:08.14    1:08.98        
                  32.26     1:08.98 (36.72)                                        
  5 Desisto, Alex             10 Sarasota             1:13.90    1:14.14        
                  34.65     1:14.14 (39.49)                                        
  6 Curhan, Dan               10 Riverview            1:17.48    1:16.36        
                  36.01     1:16.36 (40.35)                                        
  7 Pendry, David             12 Sarasota             1:18.05    1:16.71        
                  36.02     1:16.71 (40.69)                                        
  8 Elias, Matt               12 Fort Myers           1:17.72    1:20.79        
                  36.26     1:20.79 (44.53)                                        
Consolation Final
  9 Dexter, Daron             10 North Fort Myers     1:22.88    1:20.72        
                  37.26     1:20.72 (43.46)                                        
 10 McKenna, Jesse            11 Mariner              1:23.25    1:20.90        
                  37.62     1:20.90 (43.28)                                        
 11 Hall, John                10 Fort Myers           1:24.87    1:25.00        
                  39.21     1:25.00 (45.79)                                        
 12 Hanshew, Eddie             9 Mariner              1:41.95    1:37.86        
                  46.31     1:37.86 (51.55)                                        
 -- Vizi, Levi                11 Cape Coral           1:26.92         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
                  40.59          DQ (49.32)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennedy, Robby            11 Fort Myers             59.71    1:02.21        
                  29.66     1:02.21 (32.55)                                        
  2 Revels, Tyler             10 Venice               1:03.50    1:04.82        
                  30.37     1:04.82 (34.45)                                        
  3 Everhart, Jonathan        11 Riverview            1:07.60    1:07.80        
                  32.28     1:07.80 (35.52)                                        
  4 Smith, Alex               12 Sarasota             1:09.50    1:08.14        
                  31.81     1:08.14 (36.33)                                        
  5 Desisto, Alex             10 Sarasota             1:18.00    1:13.90        
                  34.74     1:13.90 (39.16)                                        
  6 Curhan, Dan               10 Riverview            1:14.16    1:17.48        
                  36.85     1:17.48 (40.63)                                        
  7 Elias, Matt               12 Fort Myers           1:21.92    1:17.72        
                  35.72     1:17.72 (42.00)                                        
  8 Pendry, David             12 Sarasota             1:21.00    1:18.05        
                  36.43     1:18.05 (41.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dexter, Daron             10 North Fort Myers     1:27.00    1:22.88        
                  38.40     1:22.88 (44.48)                                        
 10 McKenna, Jesse            11 Mariner              1:25.38    1:23.25        
                  39.08     1:23.25 (44.17)                                        
 11 Hall, John                10 Fort Myers           1:28.93    1:24.87        
                  41.06     1:24.87 (43.81)                                        
 12 Vizi, Levi                11 Cape Coral           1:24.53    1:26.92        
                  39.70     1:26.92 (47.22)                                        
 13 Hanshew, Eddie             9 Mariner              1:40.25    1:41.95        
                  47.53     1:41.95 (54.42)                                        
 -- Giacalone, Anthony        11 Lakewood Ranch       1:12.00         NS        
 -- Zeiher, David             10 Fort Myers           1:23.45         NS        
 -- Kirkwood, Scotty           9 Cape Coral           1:18.16         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Fort Myers                                        3:46.78    3:41.19        
     1) Modglin, Amy 10                 2) Gann, Brittany 11              
     3) Anderson, Kara 12               4) Ortega, Gabby 9                
                  25.39       51.95 (51.95)     1:19.49 (27.54)     1:48.94 (56.99)
        2:15.97 (27.03)     2:46.17 (57.23)     3:12.84 (26.67)     3:41.19 (55.02)
  2 Riverview (Sarasota)                              3:53.91    3:43.09        
     1) Collins, Blair 11               2) Hudak, Caitlin 12              
     3) Raybon, Rocky 9                 4) Showalter, Corinne 10          
                  26.58       55.19 (55.19)     1:22.12 (26.93)     1:51.34 (56.15)
        2:18.69 (27.35)     2:48.62 (57.28)     3:14.93 (26.31)     3:43.09 (54.47)
  3 Cape Coral                                        3:49.22    3:49.82        
     1) Turnadzic, Maida 11             2) Todd, Christina 9              
     3) Smith, Nicole 11                4) Cotugno, Meghan 9              
                  25.62       53.11 (53.11)     1:20.61 (27.50)     1:49.54 (56.43)
        2:18.71 (29.17)   2:50.85 (1:01.31)     3:18.97 (28.12)     3:49.82 (58.97)
  4 Venice                                            3:55.27    3:53.19        
     1) Pall, Jessica 12                2) Gutzman, Nicole 9              
     3) Spinella, Melinda 10            4) Daniels, Toby 11               
                  27.36       56.89 (56.89)     1:24.18 (27.29)     1:55.03 (58.14)
        2:23.96 (28.93)     2:54.81 (59.78)     3:23.05 (28.24)     3:53.19 (58.38)
  5 Sarasota                                          4:14.45    3:56.64        
     1) Carter, Kathleen 9              2) Bessire, Jessica 9             
     3) LaCamera, Caroline 9            4) Tucker, Aubry 12               
                  28.01       58.65 (58.65)     1:26.98 (28.33)     1:57.25 (58.60)
        2:25.31 (28.06)     2:54.76 (57.51)     3:24.95 (30.19)   3:56.64 (1:01.88)
  6 Lakewood Ranch (Bradenton)                        5:11.58    4:24.71        
     1) Allison, Corey 10               2) Williams, Chelsea 9            
     3) Panzarino, Zoey 10              4) Ryder, Alanna 9                
                  28.32       59.18 (59.18)     1:30.78 (31.60)   2:05.21 (1:06.03)
        2:37.99 (32.78)   3:13.49 (1:08.28)     3:47.46 (33.97)   4:24.71 (1:11.22)
  7 Mariner (Cape Coral)                              4:53.03    4:48.97        
     1) Adair, Krisie 9                 2) Krill, Alexie 12               
     3) Durham, Kari 11                 4) Oliver, Andy 9                 
                  33.80   1:12.73 (1:12.73)     1:45.77 (33.04)   2:24.40 (1:11.67)
        3:00.49 (36.09)   3:41.45 (1:17.05)     4:12.51 (31.06)   4:48.97 (1:07.52)
 -- North Fort Myers                                  4:54.89         NS        
     1) Scott, Lindsay 12               2) Sparks, Kelsey 9               
     3) Fletcher, Sydney 12             4) Boucherle, Leslie 10           
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Myers                                        3:47.05    3:46.78        
     1) Anderson, Kara 12               2) Gann, Brittany 11              
     3) Ortega, Gabby 9                 4) Modglin, Amy 10                
                  28.11       58.59 (58.59)     1:26.87 (28.28)     1:56.69 (58.10)
        2:24.12 (27.43)     2:54.10 (57.41)     3:19.36 (25.26)     3:46.78 (52.68)
  2 Cape Coral                                        3:52.41    3:49.22        
     1) Todd, Christina 9               2) Cotugno, Meghan 9              
     3) Smith, Nicole 11                4) Turnadzic, Maida 11            
                  28.82       59.33 (59.33)     1:28.08 (28.75)   1:59.87 (1:00.54)
        2:27.36 (27.49)     2:56.55 (56.68)     3:22.15 (25.60)     3:49.22 (52.67)
  3 Riverview (Sarasota)                              3:38.68    3:53.91        
     1) Plocharsky, Kaitlyn 9           2) Evenson, Becky 10              
     3) Raybon, Rocky 9                 4) Rhoades, Erin 12               
                  28.92       59.06 (59.06)     1:27.27 (28.21)     1:57.18 (58.12)
        2:24.84 (27.66)     2:54.96 (57.78)     3:23.14 (28.18)     3:53.91 (58.95)
  4 Venice                                            3:56.00    3:55.27        
     1) Pall, Jessica 12                2) Gutzman, Nicole 9              
     3) Spinella, Melinda 10            4) Daniels, Toby 11               
                  27.88   1:07.91 (1:07.91)     1:26.32 (18.41)     1:55.98 (48.07)
        2:25.00 (29.02)     2:55.72 (59.74)     3:24.81 (29.09)     3:55.27 (59.55)
  5 Sarasota                                          4:10.00    4:14.45        
     1) Carter, Kathleen 9              2) Bessire, Jessica 9             
     3) LaCamera, Caroline 9            4) Tucker, Aubry 12               
                  29.52   1:01.85 (1:01.85)     1:30.82 (28.97)   2:03.20 (1:01.35)
        2:33.04 (29.84)   3:04.56 (1:01.36)     3:37.64 (33.08)   4:14.45 (1:09.89)
  6 Mariner (Cape Coral)                              4:40.94    4:53.03        
     1) Adair, Krisie 9                 2) Krill, Alexie 12               
     3) Durham, Kari 11                 4) Oliver, Andy 9                 
                  31.83   1:16.56 (1:16.56)     1:48.79 (32.23)   2:28.11 (1:11.55)
        3:04.61 (36.50)   3:45.56 (1:17.45)     4:16.78 (31.22)   4:53.03 (1:07.47)
  7 North Fort Myers                                  4:46.00    4:54.89        
     1) Scott, Lindsay 12               2) Sparks, Kelsey 9               
     3) Fletcher, Sydney 12             4) Boucherle, Leslie 10           
                  34.29   1:11.58 (1:11.58)     1:42.79 (31.21)   2:18.42 (1:06.84)
        2:56.76 (38.34)   3:43.25 (1:24.83)     4:17.37 (34.12)   4:54.89 (1:11.64)
  8 Lakewood Ranch (Bradenton)                        4:28.00    5:11.58        
     1) Allison, Corey 10               2) Williams, Chelsea 9            
     3) Panzarino, Zoey 10              4) Betts, Lily 12                 
                  34.42   1:11.11 (1:11.11)     1:50.62 (39.51)   2:34.76 (1:23.65)
        3:11.75 (36.99)   3:54.67 (1:19.91)     4:30.59 (35.92)   5:11.58 (1:16.91)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Fort Myers                                        3:34.47    3:26.66        
     1) Wilson, Tyler 9                 2) Roka, Michael 12               
     3) Austin, Mike 12                 4) Patino, Diego 11               
                  25.83       53.60 (53.60)     1:19.29 (25.69)     1:47.04 (53.44)
        2:11.43 (24.39)     2:38.14 (51.10)     3:01.17 (23.03)     3:26.66 (48.52)
  2 Riverview (Sarasota)                              3:38.10    3:32.26        
     1) Crete, Drew 11                  2) Samies, Derek 9                
     3) Kaminske, Matt 10               4) Everhart, Jonathan 11          
                  23.83       49.48 (49.48)     1:15.40 (25.92)     1:43.65 (54.17)
        2:09.96 (26.31)     2:37.30 (53.65)     3:03.47 (26.17)     3:32.26 (54.96)
  3 Lakewood Ranch (Bradenton)                        3:57.61    3:39.92        
     1) Torres, Matthew 10              2) Thompson, Lucas 9              
     3) Czyrpyna, Michael 11            4) Czypryna, Patrick 11           
                  25.46       53.05 (53.05)     1:20.49 (27.44)     1:50.48 (57.43)
        2:16.82 (26.34)     2:45.77 (55.29)     3:11.19 (25.42)     3:39.92 (54.15)
  4 Mariner (Cape Coral)                              3:56.23    3:54.02        
     1) Strohmeier, Andrew 9            2) George, Nick 11                
     3) Hennessy, Steve 12              4) Gutierrez, Joshua 12           
                  26.28   1:00.98 (1:00.98)     1:28.49 (27.51)     2:00.58 (59.60)
        2:28.09 (27.51)     2:58.65 (58.07)     3:24.95 (26.30)     3:54.02 (55.37)
  5 Cape Coral                                        4:33.25    4:46.42        
     1) Morales, Christian 9            2) Fernandez, Raul 11             
     3) Muia, Paul 12                   4) Vizi, Levi 11                  
                  29.15   1:01.43 (1:01.43)     1:36.32 (34.89)   2:14.72 (1:13.29)
        2:47.29 (32.57)   3:31.97 (1:17.25)     4:05.78 (33.81)   4:46.42 (1:14.45)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fort Myers                                        3:22.73    3:34.47        
     1) Wilson, Tyler 9                 2) Roka, Michael 12               
     3) Austin, Mike 12                 4) Patino, Diego 11               
                  25.91       53.36 (53.36)     1:19.60 (26.24)     1:47.80 (54.44)
        2:13.14 (25.34)     2:41.56 (53.76)     3:07.11 (25.55)     3:34.47 (52.91)
  2 Riverview (Sarasota)                              3:36.50    3:38.10        
     1) Everhart, Jonathan 11           2) Samies, Derek 9                
     3) Kaminske, Matt 10               4) Crete, Drew 11                 
                  27.45       56.19 (56.19)     1:22.68 (26.49)     1:51.60 (55.41)
        2:19.32 (27.72)     2:48.34 (56.74)     3:12.39 (24.05)     3:38.10 (49.76)
  3 Mariner (Cape Coral)                              3:57.88    3:56.23        
     1) Strohmeier, Andrew 9            2) George, Nick 11                
     3) Saenz, Jordan 11                4) Hennessy, Steve 12             
                  27.46       57.06 (57.06)     1:24.09 (27.03)     1:55.95 (58.89)
        2:25.10 (29.15)   2:59.93 (1:03.98)     3:26.89 (26.96)     3:56.23 (56.30)
  4 Lakewood Ranch (Bradenton)                        3:48.00    3:57.61        
     1) Torres, Matthew 10              2) Thompson, Lucas 9              
     3) Czypryna, Patrick 11            4) Czyrpyna, Michael 11           
                  26.02       53.54 (53.54)     1:25.12 (31.58)   2:01.87 (1:08.33)
        2:29.76 (27.89)     3:00.77 (58.90)     3:28.09 (27.32)     3:57.61 (56.84)
  5 Cape Coral                                        4:03.57    4:33.25        
     1) Morales, Christian 9            2) Fernandez, Raul 11             
     3) Ross, Thomas 12                 4) Vizi, Levi 11                  
                  29.06   1:01.77 (1:01.77)     1:35.75 (33.98)   2:13.32 (1:11.55)
        2:49.23 (35.91)   3:32.11 (1:18.79)     4:00.55 (28.44)   4:33.25 (1:01.14)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Riverview (Sarasota)                559   2. Fort Myers                          451
  3. Cape Coral                          276   4. Sarasota                            253
  5. Venice                              206   6. Lakewood Ranch (Bradenton)          121
  7. Mariner (Cape Coral)                 83   8. North Fort Myers                      1
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Fort Myers                          392   2. Riverview (Sarasota)                310
  3. Venice                              230   4. Sarasota                            203
  5. Mariner (Cape Coral)                192   6. Lakewood Ranch (Bradenton)          187
  7. Cape Coral                          103   8. North Fort Myers                     96