2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 5

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 04:45 PM
                      FHSAA - 3A District 5 - 10/21/2006                       
                            FHSAA  - 3A District 5                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Countryside (Clearwater)                          1:54.16    1:52.30        
     1) Margalis, Melanie FR            2) Kastes, Katie SR               
     3) Kastes, Kylie SR                4) Burns, Rachel SO               
                  28.96       59.99 (31.03)     1:27.13 (27.14)     1:52.30 (25.17)
  2 St. Petersburg                                    1:56.71    1:54.75        
     1) Newfield, Sidney 9              2) Rorer, Tracy 10                
     3) Laurenti, Alceste 12            4) Evans, Allie 10                
                  29.56     1:05.30 (35.74)     1:29.08 (23.78)     1:54.75 (25.67)
  3 Palm Harbor University                            1:57.65    1:56.93        
     1) Katopis, Kristina 9             2) Myers, Caroline 9              
     3) Coleman, Katherine 10           4) Washburn, Vanessa 11           
                  30.85     1:04.08 (33.23)     1:30.87 (26.79)     1:56.93 (26.06)
  4 East Lake (Tarpon Springs)                        2:01.86    2:01.44        
     1) Anderson, Amanda                2) Wieckowski, Joanna             
     3) Novotny, Deidre                 4) Savona, Nicole                 
                  31.35     1:05.81 (34.46)     1:32.54 (26.73)     2:01.44 (28.90)
  5 Sickles (Tampa)                                   2:03.45    2:02.47        
     1) Poteat, Erin 9                  2) Case, Veronica 11              
     3) Mackey, Jennifer 11             4) Fernandez, Adrienne 12         
                  31.31     1:05.23 (33.92)     1:34.69 (29.46)     2:02.47 (27.78)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        2:08.49    2:08.76        
     1) Clayton, Christina 11           2) McCaffrey, Caitlin 11          
     3) McCaffrey, Meghan 12            4) Hanousek, Cayla 12             
                  34.77     1:09.53 (34.76)     1:39.75 (30.22)     2:08.76 (29.01)
  7 Pinellas Park (Largo)                             2:23.67    2:23.76        
     1) Kampman, Bailey SR              2) Labance, Mary FR               
     3) Preston, Felicia SR             4) Plomatos, Jessica SR           
                  36.53     1:18.81 (42.28)     1:54.28 (35.47)     2:23.76 (29.48)
 -- Largo                                             2:23.48         DQ        
Consolation Final
  9 Gibbs (St. Pete)                                  2:29.21    2:33.34        
     1) Henry, Carielle 10              2) Roman, Amber 10                
     3) Kretschmer, Kelly 9             4) McKee, Stephanie 12            
                  44.06     1:28.59 (44.53)     2:03.50 (34.91)     2:33.34 (29.84)
 10 Alonso (Tampa)                                    2:25.75    2:48.82        
     1) Marlin, Brittany SO             2) Verble, EJ SO                  
     3) Polk, Kayla FR                  4) Vasquez, Jomaris SO            
                  47.52     1:41.17 (53.65)     2:14.42 (33.25)     2:48.82 (34.40)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Countryside (Clearwater)                          1:52.10    1:54.16        
     1) Burns, Rachel SO                2) Margalis, Melanie FR           
     3) Kastes, Katie SR                4) Kastes, Kylie SR               
                  29.69     1:02.41 (32.72)     1:28.80 (26.39)     1:54.16 (25.36)
  2 St. Petersburg                                    1:59.30    1:56.71        
     1) Newfield, Sidney 9              2) Rorer, Tracy 10                
     3) Laurenti, Alceste 12            4) Evans, Allie 10                
                  30.23     1:02.07 (31.84)     1:31.32 (29.25)     1:56.71 (25.39)
  3 Palm Harbor University                            1:54.10    1:57.65        
     1) Katopis, Kristina 9             2) Myers, Caroline 9              
     3) Coleman, Katherine 10           4) Washburn, Vanessa 11           
                  31.06     1:04.92 (33.86)     1:32.28 (27.36)     1:57.65 (25.37)
  4 East Lake (Tarpon Springs)                        1:57.62    2:01.86        
     1) Anderson, Amanda                2) Wieckowski, Joanna             
     3) Novotny, Deidre                 4) Savona, Nicole                 
                  31.31     1:05.93 (34.62)     1:32.51 (26.58)     2:01.86 (29.35)
  5 Sickles (Tampa)                                        NT    2:03.45        
     1) Poteat, Erin 9                  2) Case, Veronica 11              
     3) Mackey, Jennifer 11             4) Fernandez, Adrienne 12         
                  31.02     1:05.68 (34.66)     1:35.70 (30.02)     2:03.45 (27.75)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        2:13.08    2:08.49        
     1) Clayton, Christina 11           2) McCaffrey, Caitlin 11          
     3) McCaffrey, Meghan 12            4) Hanousek, Cayla 12             
                  38.68     1:09.66 (30.98)     1:39.79 (30.13)     2:08.49 (28.70)
  7 Largo                                             2:20.25    2:23.48        
     1) Eberle, Kelsey 10               2) Willis, Katie 9                
     3) Kaitchuck, Chrissy 11           4) Rose, Samantha 10              
                  43.75     1:17.79 (34.04)     1:54.81 (37.02)     2:23.48 (28.67)
  8 Pinellas Park (Largo)                             2:10.75    2:23.67        
     1) Plomatos, Jessica SR            2) Kampman, Bailey SR             
     3) Labance, Mary FR                4) Preston, Felicia SR            
                  35.83                             1:54.42 ( )     2:23.67 (29.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alonso (Tampa)                                    2:23.59    2:25.75        
     1) Persante, Michelle JR           2) Carnathan, Trent SR            
     3) Marlin, Brittany SO             4) Vasquez, Jomaris SO            
                  36.97     1:18.18 (41.21)     1:51.57 (33.39)     2:25.75 (34.18)
 10 Gibbs (St. Pete)                                  2:26.80    2:29.21        
     1) Henry, Carielle 10              2) Roman, Amber 10                
     3) Kretschmer, Kelly 9             4) McKee, Stephanie 12            
                  38.41     1:22.40 (43.99)     1:56.81 (34.41)     2:29.21 (32.40)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Palm Harbor University                            1:45.53    1:40.67        
     1) Curnutte, Levi 12               2) Mertens, Christopher 10        
     3) Glover, Alex 11                 4) Alidina, Jasim 12              
                  25.62       55.14 (29.52)     1:18.61 (23.47)     1:40.67 (22.06)
  2 Countryside (Clearwater)                          1:46.81    1:44.37        
     1) Taddeo, James JR                2) Lombardo, Anthony SO           
     3) Taddeo, Jonathan FR             4) Fabian, Mate FR                
                  26.18       55.23 (29.05)     1:20.87 (25.64)     1:44.37 (23.50)
  3 Sickles (Tampa)                                   1:44.68    1:45.13        
     1) Poteat, Michael 10              2) Frey, Stephen 10               
     3) Swanson, Conor 10               4) Cooke, Greggory 10             
                  27.41       58.28 (30.87)     1:23.25 (24.97)     1:45.13 (21.88)
  4 East Lake (Tarpon Springs)                        1:51.69    1:51.90        
     1) Wellings, Alexandar             2) McSpadden, Thomas              
     3) Ellington, Sean                 4) Gillespie, James               
                  28.90     1:01.93 (33.03)     1:27.95 (26.02)     1:51.90 (23.95)
  5 Mitchell (New Port Richey)                        1:55.73    1:53.52        
     1) Payne, John 11                  2) Alvarez, Renzo 11              
     3) Planck, Alex 12                 4) Bauld, Kyle 12                 
                  30.81     1:00.56 (29.75)     1:29.49 (28.93)     1:53.52 (24.03)
  6 St. Petersburg                                    1:53.87    1:53.57        
     1) Vanneste, Robert 11             2) Beam, Jared 11                 
     3) Auer, Austin 12                 4) Peters, Jacob 12               
                  27.83     1:01.25 (33.42)     1:28.35 (27.10)     1:53.57 (25.22)
  7 Gibbs (St. Pete)                                  2:03.94    2:05.13        
     1) Stein, David 11                 2) Smth, Alex 11                  
     3) Zimmermann, Paul 11             4) Rideout, Davis 12              
                  33.80     1:09.74 (35.94)     1:38.89 (29.15)     2:05.13 (26.24)
  8 Pinellas Park (Largo)                             2:11.89    2:11.74        
     1) Fotopoulos, Mathew SO           2) Baldwin, Timothy JR            
     3) Manco, Emanuel SO               4) Calhoun, Tyler FR              
                  35.01     1:11.78 (36.77)     1:42.85 (31.07)     2:11.74 (28.89)
Consolation Final
 -- Alonso (Tampa)                                    2:39.25         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer - Misc
     1) Luttmann, Nick SO               2) Lampley, Jordan FR             
     3) Holland, Tim SR                 4) Craije, Kerr SO                
                  40.78     1:17.35 (36.57)     1:55.54 (38.19)                    
 -- Largo                                             2:33.21         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sickles (Tampa)                                        NT    1:44.68        
     1) Poteat, Michael 10              2) Findley, Chris 12              
     3) Swanson, Conor 10               4) Cooke, Greggory 10             
                  28.15       57.43 (29.28)     1:22.25 (24.82)     1:44.68 (22.43)
  2 Palm Harbor University                            1:39.47    1:45.53        
     1) Curnutte, Levi 12               2) Mertens, Christopher 10        
     3) Glover, Alex 11                 4) Alidina, Jasim 12              
                  27.00       56.72 (29.72)     1:22.65 (25.93)     1:45.53 (22.88)
  3 Countryside (Clearwater)                          1:49.70    1:46.81        
     1) O'Leary, Kevin SO               2) Meszaros, Istvan FR            
     3) Taddeo, James JR                4) Taddeo, Jonathan FR            
                  27.84       57.92 (30.08)     1:23.10 (25.18)     1:46.81 (23.71)
  4 East Lake (Tarpon Springs)                        1:51.27    1:51.69        
     1) Wellings, Alexandar             2) McSpadden, Thomas              
     3) Ellington, Sean                 4) Gillespie, James               
                  28.85     1:03.53 (34.68)     1:28.66 (25.13)     1:51.69 (23.03)
  5 St. Petersburg                                    1:55.44    1:53.87        
     1) Vanneste, Robert 11             2) Beam, Jared 11                 
     3) Auer, Austin 12                 4) Peters, Jacob 12               
                  27.41     1:00.18 (32.77)     1:32.85 (32.67)     1:53.87 (21.02)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        1:52.40    1:55.73        
     1) Payne, John 11                  2) Alvarez, Renzo 11              
     3) Planck, Alex 12                 4) Bauld, Kyle 12                 
                  31.05     1:01.51 (30.46)     1:30.54 (29.03)     1:55.73 (25.19)
  7 Gibbs (St. Pete)                                  2:06.50    2:03.94        
     1) Stein, David 11                 2) Smth, Alex 11                  
     3) Zimmermann, Paul 11             4) Rideout, Davis 12              
                  32.95     1:08.89 (35.94)     1:37.20 (28.31)     2:03.94 (26.74)
  8 Pinellas Park (Largo)                             2:12.23    2:11.89        
     1) Calhoun, Tyler FR               2) Manco, Emanuel SO              
     3) Baldwin, Timothy JR             4) Fotopoulos, Mathew SO          
                  34.42     1:11.84 (37.42)     1:42.97 (31.13)     2:11.89 (28.92)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Largo                                             2:09.51    2:33.21        
     1) Dickinson, Walker 12            2) Kirby, Mike 12                 
     3) Bill, Derek 12                  4) Petterson, Mike 11             
                  46.48     1:23.61 (37.13)     1:58.42 (34.81)     2:33.21 (34.79)
 10 Alonso (Tampa)                                    2:25.59    2:39.25        
     1) Ellis, Alex JR                  2) Holland, Tim SR                
     3) Lampley, Jordan FR              4) Rodas, Sam FR                  
                  48.65     1:26.25 (37.60)     2:06.09 (39.84)     2:39.25 (33.16)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Burns, Rachel             SO Countryside          1:59.16    1:55.47        
                  27.30       57.20 (29.90)     1:26.81 (29.61)     1:55.47 (28.66)
  2 Willsey, Jana             SR Countryside          1:59.29    1:57.22        
                  27.42       57.13 (29.71)     1:27.09 (29.96)     1:57.22 (30.13)
  3 Quinn, Colleen             9 St. Petersburg       2:00.45    1:59.07        
                  27.75       57.91 (30.16)     1:28.73 (30.82)     1:59.07 (30.34)
  4 Went, Britny              12 Sickles              2:01.71    2:00.01        
                  28.01       58.41 (30.40)     1:29.40 (30.99)     2:00.01 (30.61)
  5 Coleman, Katherine        10 Palm Harbor Univ     2:01.44    2:00.04        
                  28.11       58.74 (30.63)     1:30.41 (31.67)     2:00.04 (29.63)
  6 Schmidt, Paige            SO Countryside          2:03.86    2:01.60        
                  28.16       58.55 (30.39)     1:29.96 (31.41)     2:01.60 (31.64)
  7 Farrington, Myah          10 Palm Harbor Univ     2:05.72    2:03.72        
                  28.32       59.74 (31.42)     1:32.56 (32.82)     2:03.72 (31.16)
  8 Rossi, Ashley             FR Countryside          2:03.74    2:03.77        
                  28.21       59.73 (31.52)     1:32.19 (32.46)     2:03.77 (31.58)
Consolation Final
  9 Bulllington, Jocelyn      11 Sickles              2:07.15    2:07.11        
                  30.08     1:03.32 (33.24)     1:36.12 (32.80)     2:07.11 (30.99)
 10 Bennett, Julia            12 Palm Harbor Univ     2:08.24    2:08.08        
                  30.44     1:02.78 (32.34)     1:35.67 (32.89)     2:08.08 (32.41)
 11 Myers, Leigh                 East Lake            2:08.61    2:08.73        
                  30.43     1:02.93 (32.50)     1:36.66 (33.73)     2:08.73 (32.07)
 12 Schaefer, Jordan          10 Palm Harbor Univ     2:14.74    2:11.00        
                  30.04     1:03.20 (33.16)     1:37.57 (34.37)     2:11.00 (33.43)
 13 Savona, Nicole               East Lake            2:07.36    2:11.90        
                  30.88     1:04.01 (33.13)     1:37.97 (33.96)     2:11.90 (33.93)
 14 Uelmen, Molly                East Lake            2:14.40    2:12.61        
                  30.93     1:04.51 (33.58)     1:38.97 (34.46)     2:12.61 (33.64)
 15 Reilly, Meredith             East Lake            2:19.96    2:13.15        
                  30.64     1:04.42 (33.78)     1:39.16 (34.74)     2:13.15 (33.99)
 16 Lawner, Keeley            11 St. Petersburg       2:15.77    2:14.86        
                  31.03     1:05.93 (34.90)     1:41.06 (35.13)     2:14.86 (33.80)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burns, Rachel             SO Countryside          1:54.80    1:59.16        
                  27.58       58.14 (30.56)     1:28.43 (30.29)     1:59.16 (30.73)
  2 Willsey, Jana             SR Countryside          1:58.90    1:59.29        
                  28.19       58.25 (30.06)     1:28.86 (30.61)     1:59.29 (30.43)
  3 Quinn, Colleen             9 St. Petersburg       2:01.38    2:00.45        
                  27.97       58.54 (30.57)     1:29.77 (31.23)     2:00.45 (30.68)
  4 Coleman, Katherine        10 Palm Harbor Univ     1:57.15    2:01.44        
                  28.80       59.90 (31.10)     1:31.95 (32.05)     2:01.44 (29.49)
  5 Went, Britny              12 Sickles              2:03.00    2:01.71        
                  28.72       59.49 (30.77)     1:30.64 (31.15)     2:01.71 (31.07)
  6 Rossi, Ashley             FR Countryside          1:59.80    2:03.74        
                  29.23     1:00.60 (31.37)     1:32.74 (32.14)     2:03.74 (31.00)
  7 Schmidt, Paige            SO Countryside          1:59.47    2:03.86        
                  28.63       59.23 (30.60)     1:31.29 (32.06)     2:03.86 (32.57)
  8 Farrington, Myah          10 Palm Harbor Univ     2:03.56    2:05.72        
                  28.73       59.88 (31.15)     1:32.64 (32.76)     2:05.72 (33.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bulllington, Jocelyn      11 Sickles              2:08.60    2:07.15        
                  28.58     1:00.73 (32.15)     1:34.39 (33.66)     2:07.15 (32.76)
 10 Savona, Nicole               East Lake            2:02.00    2:07.36        
                  30.05     1:02.03 (31.98)     1:34.52 (32.49)     2:07.36 (32.84)
 11 Bennett, Julia            12 Palm Harbor Univ     2:06.16    2:08.24        
                  29.23     1:01.25 (32.02)     1:35.11 (33.86)     2:08.24 (33.13)
 12 Myers, Leigh                 East Lake            2:12.18    2:08.61        
                  29.61     1:01.53 (31.92)     1:35.23 (33.70)     2:08.61 (33.38)
 13 Uelmen, Molly                East Lake            2:14.00    2:14.40        
                  30.79     1:04.37 (33.58)     1:39.51 (35.14)     2:14.40 (34.89)
 14 Schaefer, Jordan          10 Palm Harbor Univ     2:10.93    2:14.74        
                  30.00     1:03.43 (33.43)     1:38.98 (35.55)     2:14.74 (35.76)
 15 Lawner, Keeley            11 St. Petersburg       2:14.88    2:15.77        
                  30.56     1:05.16 (34.60)     1:41.41 (36.25)     2:15.77 (34.36)
 16 Reilly, Meredith             East Lake            2:19.70    2:19.96        
                  32.05     1:07.12 (35.07)     1:43.87 (36.75)     2:19.96 (36.09)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ceranek, Sonia            10 Sickles              2:18.00    2:27.87        
                  32.09     1:10.21 (38.12)     1:50.17 (39.96)     2:27.87 (37.70)
 18 McGowan, Chelsey          12 St. Petersburg       2:25.04    2:27.89        
                  31.82     1:08.49 (36.67)     1:47.87 (39.38)     2:27.89 (40.02)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Opperman, Melissa         JR Alonso               2:31.33    2:29.83        
                  33.00     1:11.28 (38.28)     1:51.42 (40.14)     2:29.83 (38.41)
 20 Kaitchuck, Chrissy        11 Largo                2:41.75    2:31.09        
                  35.58     1:15.15 (39.57)     1:54.41 (39.26)     2:31.09 (36.68)
 21 Persante, Michelle        JR Alonso               2:35.59    2:32.60        
                  34.92     1:13.13 (38.21)     1:53.15 (40.02)     2:32.60 (39.45)
 22 Salchert, Sarah           11 Mitchell             2:31.98    2:37.33        
                  34.07     1:12.73 (38.66)     1:54.94 (42.21)     2:37.33 (42.39)
 23 Fotopoulos, Katherine     SR Pinellas Park        2:31.65    2:42.09        
                  35.09     1:16.66 (41.57)     1:59.49 (42.83)     2:42.09 (42.60)
 24 Kampman, Bailey           SR Pinellas Park        2:33.76    2:46.17        
                  34.11     1:15.19 (41.08)     2:01.53 (46.34)     2:46.17 (44.64)
 25 Ramsey-Wood, E            10 Mitchell             3:21.01    2:49.72        
                  36.81     1:20.43 (43.62)     2:06.14 (45.71)     2:49.72 (43.58)
 26 Verble, EJ                SO Alonso               2:45.64    2:50.58        
                  38.13     1:23.27 (45.14)     2:08.24 (44.97)     2:50.58 (42.34)
 27 Organ, Chelsea            JR Alonso               3:08.59    2:52.99        
                1:22.42   2:52.99 (1:30.57)                                        
 28 Henry, Carielle           10 Gibbs                2:52.44    2:55.73        
                  40.59     1:25.67 (45.08)     2:12.16 (46.49)     2:55.73 (43.57)
 -- Westbrook, Katie           9 Sickles              2:05.00         NS        
 -- Brush, Nicole             SR Pinellas Park        2:44.43         NS        
 -- Mooren, Heather            9 St. Petersburg       2:35.30         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Taddeo, James             JR Countryside          1:51.78    1:45.13        
                  24.62       51.40 (26.78)     1:18.07 (26.67)     1:45.13 (27.06)
  2 Reed, Tyler               10 Palm Harbor Univ     1:53.31    1:47.13        
                  24.94       51.81 (26.87)     1:19.27 (27.46)     1:47.13 (27.86)
  3 Rich, Tommy               SR Countryside          1:54.71    1:53.25        
                  25.81       54.19 (28.38)     1:24.18 (29.99)     1:53.25 (29.07)
  4 Chambers, Justin          10 Palm Harbor Univ     1:55.07    1:53.51        
                  26.62       55.85 (29.23)     1:24.53 (28.68)     1:53.51 (28.98)
  5 Steele, Graham            11 Palm Harbor Univ     1:53.36    1:53.55        
                  25.42       53.82 (28.40)     1:23.72 (29.90)     1:53.55 (29.83)
  6 Fabian, Mate              FR Countryside          1:54.12    1:55.20        
                  26.34       56.16 (29.82)     1:25.98 (29.82)     1:55.20 (29.22)
  7 Yoho, George                 East Lake            1:56.45    1:55.29        
                  26.50       55.77 (29.27)     1:25.56 (29.79)     1:55.29 (29.73)
  8 Daniels, Nicholas Max        East Lake            1:56.44    1:58.29        
                  26.47       56.30 (29.83)     1:27.38 (31.08)     1:58.29 (30.91)
Consolation Final
  9 Davis, Sean               11 Sickles              1:59.80    1:58.56        
                  26.04       55.17 (29.13)     1:26.25 (31.08)     1:58.56 (32.31)
 10 Jones, Kevin              11 St. Petersburg       2:00.83    1:59.85        
                  26.91       56.90 (29.99)     1:27.91 (31.01)     1:59.85 (31.94)
 11 Netzband, Michael            East Lake            2:04.98    2:03.85        
                  28.31       59.42 (31.11)     1:31.88 (32.46)     2:03.85 (31.97)
 12 Dunnan, Garret            10 Largo                2:08.61    2:09.19        
                  29.06     1:02.25 (33.19)     1:36.17 (33.92)     2:09.19 (33.02)
 13 Hendry, John              12 St. Petersburg       2:08.77    2:09.47        
                  29.53     1:01.69 (32.16)     1:36.43 (34.74)     2:09.47 (33.04)
 14 Peltz, Cameron            11 Palm Harbor Univ     2:09.05    2:09.54        
                  30.29     1:03.31 (33.02)   2:09.54 (1:06.23)                    
 15 Went, Trey                 9 Sickles              2:09.00    2:09.69        
                  29.64     1:03.12 (33.48)     1:37.39 (34.27)     2:09.69 (32.30)
 16 Moore, Joshua             12 Mitchell             2:11.10    2:12.28        
                  29.63     1:04.02 (34.39)     1:39.52 (35.50)     2:12.28 (32.76)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taddeo, James             JR Countryside          1:44.89    1:51.78        
                  26.40       53.97 (27.57)     1:22.69 (28.72)     1:51.78 (29.09)
  2 Reed, Tyler               10 Palm Harbor Univ     1:48.74    1:53.31        
                  25.51       53.95 (28.44)     1:23.79 (29.84)     1:53.31 (29.52)
  3 Steele, Graham            11 Palm Harbor Univ     1:52.78    1:53.36        
                  25.43       53.85 (28.42)     1:23.41 (29.56)     1:53.36 (29.95)
  4 Fabian, Mate              FR Countryside          1:53.00    1:54.12        
                  26.58       55.47 (28.89)     1:24.89 (29.42)     1:54.12 (29.23)
  5 Rich, Tommy               SR Countryside          1:55.02    1:54.71        
                  25.91       54.57 (28.66)     1:24.55 (29.98)     1:54.71 (30.16)
  6 Chambers, Justin          10 Palm Harbor Univ     1:57.35    1:55.07        
                  26.74       55.75 (29.01)     1:25.67 (29.92)     1:55.07 (29.40)
  7 Daniels, Nicholas Max        East Lake            1:54.59    1:56.44        
                  26.23       55.38 (29.15)     1:25.79 (30.41)     1:56.44 (30.65)
  8 Yoho, George                 East Lake            1:59.89    1:56.45        
                  26.89       56.82 (29.93)     1:27.09 (30.27)     1:56.45 (29.36)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Davis, Sean               11 Sickles              2:04.00    1:59.80        
                  25.63       54.38 (28.75)     1:25.80 (31.42)     1:59.80 (34.00)
 10 Jones, Kevin              11 St. Petersburg       2:00.34    2:00.83        
                  27.07       57.26 (30.19)     1:29.03 (31.77)     2:00.83 (31.80)
 11 Netzband, Michael            East Lake            2:12.12    2:04.98        
                  28.38     1:00.04 (31.66)     1:32.95 (32.91)     2:04.98 (32.03)
 12 Dunnan, Garret            10 Largo                2:08.47    2:08.61        
                  27.81       59.28 (31.47)     1:33.48 (34.20)     2:08.61 (35.13)
 13 Hendry, John              12 St. Petersburg       2:11.87    2:08.77        
                  29.27     1:01.33 (32.06)     1:35.14 (33.81)     2:08.77 (33.63)
 14 Went, Trey                 9 Sickles              2:21.20    2:09.00        
                  28.98     1:01.79 (32.81)     1:36.44 (34.65)     2:09.00 (32.56)
 15 Peltz, Cameron            11 Palm Harbor Univ     2:09.80    2:09.05        
                  28.85     1:01.26 (32.41)   2:09.05 (1:07.79)                    
 16 Moore, Joshua             12 Mitchell             2:06.41    2:11.10        
                  28.28     1:01.19 (32.91)     1:36.35 (35.16)     2:11.10 (34.75)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Niebaum, Doug             11 St. Petersburg       2:15.14    2:13.06        
                  28.49     1:01.19 (32.70)     1:36.56 (35.37)     2:13.06 (36.50)
 18 Hunt, Austin                 East Lake            2:28.21    2:14.10        
                  29.53     1:03.06 (33.53)     1:38.83 (35.77)     2:14.10 (35.27)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Martin, Joshua            11 Gibbs                2:27.53    2:21.77        
                  31.16     1:07.34 (36.18)     1:44.92 (37.58)     2:21.77 (36.85)
 20 Callahan, Colin           10 Mitchell             2:21.11    2:22.42        
                  32.20     1:08.72 (36.52)   2:22.42 (1:13.70)                    
 21 Baldwin, Timothy          JR Pinellas Park        2:32.40    2:23.15        
                  30.94     1:07.14 (36.20)     1:44.86 (37.72)     2:23.15 (38.29)
 22 Fotopoulos, Mathew        SO Pinellas Park        2:30.45    2:25.45        
                  31.67     1:08.15 (36.48)     1:47.77 (39.62)     2:25.45 (37.68)
 23 Luttmann, Nick            SO Alonso               2:28.46    2:25.68        
                  31.31     1:07.55 (36.24)     1:46.72 (39.17)     2:25.68 (38.96)
 24 Billhouse, Kevin          12 Sickles              2:51.10    2:27.10        
                  31.17     1:08.06 (36.89)     1:47.03 (38.97)     2:27.10 (40.07)
 25 Moothedan, Josh           10 Sickles              2:35.00    2:28.91        
                  34.02     1:12.22 (38.20)     1:51.03 (38.81)     2:28.91 (37.88)
 26 Calhoun, Tyler            FR Pinellas Park        2:36.85    2:30.28        
                  33.72     1:11.86 (38.14)     1:52.52 (40.66)     2:30.28 (37.76)
 27 Hockett, Ben              10 St. Petersburg       2:33.69    2:32.78        
                  33.55     1:13.03 (39.48)     1:54.42 (41.39)     2:32.78 (38.36)
 28 Bill, Derek               12 Largo                2:30.44    2:35.03        
                                1:14.00 ( )     1:56.13 (42.13)     2:35.03 (38.90)
 29 McLeod, Jonathan          12 Mitchell             2:50.61    2:48.47        
                  36.18     1:18.91 (42.73)     2:05.28 (46.37)     2:48.47 (43.19)
 30 Tyson, Dakota              9 Gibbs                2:46.49    2:49.97        
                  37.99     1:21.60 (43.61)     2:06.32 (44.72)     2:49.97 (43.65)
 31 Christy, Neil             FR Alonso               3:02.41    2:52.47        
                  38.01     1:24.71 (46.70)     2:11.63 (46.92)     2:52.47 (40.84)
 32 Lampley, Jordan           FR Alonso               2:51.59    2:52.57        
                  39.31     1:23.83 (44.52)     2:09.91 (46.08)     2:52.57 (42.66)
 33 Rodas, Sam                FR Alonso               4:02.65    3:29.54        
                  40.39     1:31.28 (50.89)   3:29.54 (1:58.26)                    
 -- Dickinson, Walker         12 Largo                2:33.15         DQ        
                  31.51                                                            
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Margalis, Melanie         FR Countryside          2:17.40    2:07.37 AA-C   
                  28.91     1:01.18 (32.27)     1:38.21 (37.03)     2:07.37 (29.16)
  2 Kastes, Katie             SR Countryside          2:14.39    2:08.65        
                  28.79     1:02.45 (33.66)     1:39.61 (37.16)     2:08.65 (29.04)
  3 Rorer, Tracy              10 St. Petersburg       2:13.74    2:11.62        
                  29.14     1:04.26 (35.12)     1:41.26 (37.00)     2:11.62 (30.36)
  4 Stevens, Kariann          11 Palm Harbor Univ     2:18.46    2:12.88        
                  28.75     1:02.25 (33.50)     1:41.53 (39.28)     2:12.88 (31.35)
  5 Myers, Caroline            9 Palm Harbor Univ     2:19.54    2:13.28        
                  29.56     1:03.43 (33.87)     1:42.38 (38.95)     2:13.28 (30.90)
  6 Anderson, Amanda             East Lake            2:17.96    2:18.56        
                  30.17     1:06.14 (35.97)     1:46.20 (40.06)     2:18.56 (32.36)
  7 Pyne, Natalie             JR Alonso               2:23.63    2:20.71        
                  30.52     1:06.34 (35.82)     1:47.80 (41.46)     2:20.71 (32.91)
  8 Wieckowski, Joanna           East Lake            2:20.43    2:21.35        
                  30.73     1:06.28 (35.55)     1:48.13 (41.85)     2:21.35 (33.22)
Consolation Final
  9 Laurenti, Alceste         12 St. Petersburg       2:26.73    2:22.14        
                  29.43     1:05.46 (36.03)     1:49.84 (44.38)     2:22.14 (32.30)
 10 Savona, Chelsea            9 Palm Harbor Univ     2:25.55    2:23.99        
                  30.82     1:07.33 (36.51)     1:51.53 (44.20)     2:23.99 (32.46)
 11 Guyler, Sara                 East Lake            2:25.00    2:24.73        
                  32.87     1:08.71 (35.84)     1:50.90 (42.19)     2:24.73 (33.83)
 12 Fernandez, Adrienne       12 Sickles              2:24.03    2:25.87        
                  31.30     1:09.46 (38.16)     1:52.53 (43.07)     2:25.87 (33.34)
 13 Poteat, Erin               9 Sickles              2:30.47    2:28.97        
                  31.70     1:08.47 (36.77)     1:55.85 (47.38)     2:28.97 (33.12)
 14 McCauley, Brittany        12 Sickles              2:30.85    2:31.03        
                  31.62     1:10.03 (38.41)     1:57.09 (47.06)     2:31.03 (33.94)
 15 Ceraolo-O'Donnell, Summe  SO Countryside          2:33.44    2:31.83        
                  33.52     1:12.53 (39.01)     1:57.34 (44.81)     2:31.83 (34.49)
 16 Murphy, Katie             10 Palm Harbor Univ     2:34.56    2:32.93        
                  34.43     1:13.58 (39.15)     1:57.69 (44.11)     2:32.93 (35.24)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rorer, Tracy              10 St. Petersburg       2:09.29    2:13.74        
                  29.42     1:04.13 (34.71)     1:41.91 (37.78)     2:13.74 (31.83)
  2 Kastes, Katie             SR Countryside          2:09.02    2:14.39        
                  28.35     1:02.89 (34.54)     1:41.70 (38.81)     2:14.39 (32.69)
  3 Margalis, Melanie         FR Countryside          2:06.02    2:17.40        
                  30.43     1:06.58 (36.15)     1:44.98 (38.40)     2:17.40 (32.42)
  4 Anderson, Amanda             East Lake            2:23.29    2:17.96        
                  30.45     1:05.43 (34.98)     1:45.30 (39.87)     2:17.96 (32.66)
  5 Stevens, Kariann          11 Palm Harbor Univ     2:11.67    2:18.46        
                  29.75     1:05.55 (35.80)     1:46.13 (40.58)     2:18.46 (32.33)
  6 Myers, Caroline            9 Palm Harbor Univ     2:12.69    2:19.54        
                  30.08     1:05.15 (35.07)     1:45.60 (40.45)     2:19.54 (33.94)
  7 Wieckowski, Joanna           East Lake            2:19.67    2:20.43        
                  30.65     1:06.39 (35.74)     1:48.41 (42.02)     2:20.43 (32.02)
  8 Pyne, Natalie             JR Alonso               2:19.41    2:23.63        
                  30.01     1:06.41 (36.40)     1:50.06 (43.65)     2:23.63 (33.57)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fernandez, Adrienne       12 Sickles              2:23.00    2:24.03        
                  30.77     1:08.37 (37.60)     1:51.26 (42.89)     2:24.03 (32.77)
 10 Guyler, Sara                 East Lake            2:28.98    2:25.00        
                  32.84     1:08.56 (35.72)     1:51.00 (42.44)     2:25.00 (34.00)
 11 Savona, Chelsea            9 Palm Harbor Univ     2:26.22    2:25.55        
                  29.99     1:05.85 (35.86)     1:51.91 (46.06)     2:25.55 (33.64)
 12 Laurenti, Alceste         12 St. Petersburg       2:24.85    2:26.73        
                  30.08     1:07.44 (37.36)     1:53.01 (45.57)     2:26.73 (33.72)
 13 Poteat, Erin               9 Sickles              2:42.00    2:30.47        
                  32.00     1:08.95 (36.95)     1:56.67 (47.72)     2:30.47 (33.80)
 14 McCauley, Brittany        12 Sickles              2:31.00    2:30.85        
                  31.23     1:08.56 (37.33)     1:56.63 (48.07)     2:30.85 (34.22)
 15 Ceraolo-O'Donnell, Summe  SO Countryside          2:33.02    2:33.44        
                  32.89     1:11.79 (38.90)     1:57.61 (45.82)     2:33.44 (35.83)
 16 Murphy, Katie             10 Palm Harbor Univ     2:31.09    2:34.56        
                  34.40     1:13.10 (38.70)     1:58.01 (44.91)     2:34.56 (36.55)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wong, Hannah              SO Countryside          2:34.02    2:37.90        
                  34.20     1:13.03 (38.83)     2:00.09 (47.06)     2:37.90 (37.81)
 18 Haraguchi, Rica           11 St. Petersburg       2:41.15    2:42.58        
                  35.34     1:19.66 (44.32)     2:04.85 (45.19)     2:42.58 (37.73)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kretschmer, Kelly          9 Gibbs                2:40.27    2:45.18        
                  35.63     1:17.81 (42.18)     2:07.17 (49.36)     2:45.18 (38.01)
 20 Cohen, Dara                9 Sickles              2:45.00    2:47.79        
                  35.26     1:20.41 (45.15)     2:06.97 (46.56)     2:47.79 (40.82)
 21 Marlin, Brittany          SO Alonso               2:52.48    2:50.04        
                  34.78     1:18.77 (43.99)     2:11.59 (52.82)     2:50.04 (38.45)
 22 Preston, Felicia          SR Pinellas Park        3:25.85    3:15.31        
                  39.25     1:30.12 (50.87)   2:34.80 (1:04.68)     3:15.31 (40.51)
 23 Labance, Mary             FR Pinellas Park        3:00.43    3:22.22        
                  43.54     1:36.45 (52.91)     2:34.34 (57.89)     3:22.22 (47.88)
 24 Polk, Kayla               FR Alonso               2:53.68    3:33.91        
                  43.16     1:35.39 (52.23)   2:45.86 (1:10.47)     3:33.91 (48.05)
 -- Houser, Sarah             10 Largo                3:19.88         DQ        
 -- Marchenia, Julie             East Lake            2:30.70         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Alvarez, Renzo            11 Mitchell             2:06.82    2:00.99        
                  25.97       58.48 (32.51)     1:32.75 (34.27)     2:00.99 (28.24)
  2 Taddeo, Jonathan          FR Countryside          2:07.16    2:01.18        
                  26.55       57.58 (31.03)     1:32.95 (35.37)     2:01.18 (28.23)
  3 Swanson, Conor            10 Sickles              2:05.45    2:02.21        
                  26.84       58.58 (31.74)     1:33.41 (34.83)     2:02.21 (28.80)
  4 Mertens, Christopher      10 Palm Harbor Univ     2:07.13    2:05.96        
                  26.90     1:00.98 (34.08)     1:36.72 (35.74)     2:05.96 (29.24)
  5 Lombardo, Anthony         SO Countryside          2:09.29    2:07.84        
                  27.77     1:02.20 (34.43)     1:38.17 (35.97)     2:07.84 (29.67)
  6 Freeman, Blake             9 Palm Harbor Univ     2:07.95    2:07.89        
                  28.22     1:01.56 (33.34)     1:38.56 (37.00)     2:07.89 (29.33)
  7 Poteat, Michael           10 Sickles              2:09.86    2:08.32        
                  26.64       57.69 (31.05)     1:38.25 (40.56)     2:08.32 (30.07)
  8 Meszaros, Istvan          FR Countryside          2:09.49    2:08.40        
                  28.71     1:01.97 (33.26)     1:38.94 (36.97)     2:08.40 (29.46)
Consolation Final
  9 Findley, Chris            12 Sickles              2:10.10    2:09.78        
                  27.44     1:03.70 (36.26)     1:39.63 (35.93)     2:09.78 (30.15)
 10 Vanneste, Robert          11 St. Petersburg       2:13.19    2:11.30        
                  28.42     1:00.22 (31.80)     1:41.81 (41.59)     2:11.30 (29.49)
 11 Mattina, Kevin               East Lake            2:16.86    2:14.31        
                  28.31     1:02.20 (33.89)     1:43.35 (41.15)     2:14.31 (30.96)
 12 Ellington, Sean              East Lake            2:18.34    2:16.76        
                  28.07     1:03.54 (35.47)     1:44.64 (41.10)     2:16.76 (32.12)
 13 Zimmermann, Paul          11 Gibbs                2:20.88    2:20.50        
                  28.43     1:05.09 (36.66)     1:47.46 (42.37)     2:20.50 (33.04)
 14 McSpadden, Thomas            East Lake            2:24.77    2:21.77        
                  29.59     1:07.73 (38.14)     1:48.17 (40.44)     2:21.77 (33.60)
 15 Olson, Collin             10 Palm Harbor Univ     2:29.29    2:27.79        
                  32.61     1:10.66 (38.05)     1:52.72 (42.06)     2:27.79 (35.07)
 16 Payne, John               11 Mitchell             2:29.33    2:31.24        
                  31.47     1:07.61 (36.14)     1:54.09 (46.48)     2:31.24 (37.15)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Swanson, Conor            10 Sickles              2:02.10    2:05.45        
                  27.90       59.30 (31.40)     1:35.23 (35.93)     2:05.45 (30.22)
  2 Alvarez, Renzo            11 Mitchell             2:02.15    2:06.82        
                  27.46     1:00.98 (33.52)     1:37.66 (36.68)     2:06.82 (29.16)
  3 Mertens, Christopher      10 Palm Harbor Univ     2:05.26    2:07.13        
                  27.41     1:01.17 (33.76)     1:38.25 (37.08)     2:07.13 (28.88)
  4 Taddeo, Jonathan          FR Countryside          2:00.60    2:07.16        
                  27.29       59.88 (32.59)     1:37.02 (37.14)     2:07.16 (30.14)
  5 Freeman, Blake             9 Palm Harbor Univ     2:10.35    2:07.95        
                  28.40     1:02.09 (33.69)     1:38.36 (36.27)     2:07.95 (29.59)
  6 Lombardo, Anthony         SO Countryside          2:02.19    2:09.29        
                  27.71     1:02.37 (34.66)     1:39.38 (37.01)     2:09.29 (29.91)
  7 Meszaros, Istvan          FR Countryside          2:07.68    2:09.49        
                  28.90     1:01.63 (32.73)     1:39.11 (37.48)     2:09.49 (30.38)
  8 Poteat, Michael           10 Sickles              2:05.00    2:09.86        
                  27.58       59.07 (31.49)     1:39.98 (40.91)     2:09.86 (29.88)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Findley, Chris            12 Sickles              2:18.05    2:10.10        
                  28.06     1:02.90 (34.84)     1:40.20 (37.30)     2:10.10 (29.90)
 10 Vanneste, Robert          11 St. Petersburg       2:09.38    2:13.19        
                  28.61       59.79 (31.18)     1:41.86 (42.07)     2:13.19 (31.33)
 11 Mattina, Kevin               East Lake            2:12.16    2:16.86        
                  27.85     1:02.81 (34.96)     1:44.84 (42.03)     2:16.86 (32.02)
 12 Ellington, Sean              East Lake            2:22.05    2:18.34        
                  28.45     1:04.48 (36.03)     1:46.32 (41.84)     2:18.34 (32.02)
 13 Zimmermann, Paul          11 Gibbs                2:21.22    2:20.88        
                  28.85     1:05.23 (36.38)     1:47.42 (42.19)     2:20.88 (33.46)
 14 McSpadden, Thomas            East Lake            2:27.22    2:24.77        
                  29.82     1:08.57 (38.75)     1:50.99 (42.42)     2:24.77 (33.78)
 15 Olson, Collin             10 Palm Harbor Univ     2:31.27    2:29.29        
                  33.11     1:11.93 (38.82)     1:53.96 (42.03)     2:29.29 (35.33)
 16 Payne, John               11 Mitchell             2:30.21    2:29.33        
                  32.07     1:08.82 (36.75)     1:53.26 (44.44)     2:29.33 (36.07)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Russo, Lorenzo             9 Palm Harbor Univ     2:32.52    2:29.61        
                  32.31     1:11.45 (39.14)     1:55.13 (43.68)     2:29.61 (34.48)
 18 Bartlett, Augie           10 Sickles              2:20.00    2:36.23        
                  32.28     1:12.78 (40.50)     1:58.33 (45.55)     2:36.23 (37.90)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Beam, Jared               11 St. Petersburg       2:50.04    2:44.72        
                  32.63     1:18.45 (45.82)     2:03.61 (45.16)     2:44.72 (41.11)
 -- Kelly, Brian                 East Lake            2:23.88         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Case, Veronica            11 Sickles                25.50      24.83        
  2 Kastes, Kylie             SR Countryside            25.27      24.87        
  3 Evans, Allie              10 St. Petersburg         25.79      25.45        
  4 Kerr, Kristen             FR Alonso                 25.95      25.74        
  5 Grace, Kelly              SO Countryside            25.96      25.79        
  6 Washburn, Vanessa         11 Palm Harbor Univ       25.91      25.80        
  7 Banacki, Ariel            11 Palm Harbor Univ       26.27      26.35        
  8 Cardy, Christina          10 Palm Harbor Univ       26.74      26.78        
Consolation Final
  9 Cook, Megan               12 Sickles                27.17      26.68        
 10 Hall, Emily               FR Countryside            27.00      26.75        
 11 Faulkner, Sarah           11 St. Petersburg         27.56      26.81        
 12 McCaffrey, Meghan         12 Mitchell               27.04      26.83        
 13 Mackey, Jennifer          11 Sickles                27.32      27.10        
 14 McKeever, Amanda          FR Countryside            27.05      27.25        
 15 Wilkinson, Taylor         12 Palm Harbor Univ       28.06      27.86        
 16 Argiro, Rachel            12 St. Petersburg         28.96      28.86        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kastes, Kylie             SR Countryside            24.05      25.27        
  2 Case, Veronica            11 Sickles                24.90      25.50        
  3 Evans, Allie              10 St. Petersburg         25.97      25.79        
  4 Washburn, Vanessa         11 Palm Harbor Univ       26.14      25.91        
  5 Kerr, Kristen             FR Alonso                 26.12      25.95        
  6 Grace, Kelly              SO Countryside            25.64      25.96        
  7 Banacki, Ariel            11 Palm Harbor Univ       26.42      26.27        
  8 Cardy, Christina          10 Palm Harbor Univ       27.09      26.74        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hall, Emily               FR Countryside            27.78      27.00        
 10 McCaffrey, Meghan         12 Mitchell               26.63      27.04        
 11 McKeever, Amanda          FR Countryside            27.50      27.05        
 12 Cook, Megan               12 Sickles                25.80      27.17        
 13 Mackey, Jennifer          11 Sickles                25.90      27.32        
 14 Faulkner, Sarah           11 St. Petersburg         27.13      27.56        
 15 Wilkinson, Taylor         12 Palm Harbor Univ       27.91      28.06        
 16 Argiro, Rachel            12 St. Petersburg         28.06      28.96        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rupar, Andrea                East Lake              28.43      29.18        
 18 Behnke, Samantha             East Lake              29.84      29.86        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Plomatos, Jessica         SR Pinellas Park          29.83      30.22        
 20 Ferris, Kim               10 St. Petersburg         29.12      31.16        
 21 Valdes, Lauren            SO Alonso                 30.91      31.17        
 22 Wright, Whitney              East Lake              30.98      31.76        
 23 Baker, Alexandra             East Lake              30.01      31.78        
 24 Green, Jillian             9 Mitchell               33.84      32.06        
 25 Murphy, Ashley            SO Pinellas Park          30.45      32.36        
 26 Ancillo, Adrianna         10 Sickles                30.20      32.44        
 27 McKee, Stephanie          12 Gibbs                  32.34      33.59        
 28 Vasquez, Jomaris          SO Alonso                 36.94      34.67        
 29 Fitzgerald, Amy           SO Pinellas Park          33.75      36.67        
 30 Hernandez, Sagrario       JR Alonso                 40.59      38.88        
 31 Zaremba, Jovanna          10 Gibbs                  38.48      39.34        
 32 Tyson, Tulane             10 Gibbs                  38.01      40.62        
 33 Ray, Laura                12 Largo                  50.22      52.89        
 -- Pual, Kristina            JR Pinellas Park          33.91         NS        
 -- Saponara, Cris            10 Mitchell               33.04         NS        
 -- Sibley, Meghan            11 Largo                  29.12         NS        
 -- Obara, Natasha            11 Mitchell               28.06         NS        
 -- Ducey, Mallory            12 Largo                  36.68         NS        
 -- Sofrani, Ina              12 Largo                  41.13         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Cooke, Greggory           10 Sickles                22.50      21.79        
  2 Glover, Alex              11 Palm Harbor Univ       22.87      21.93        
  3 Eschenroeder, Kyle           East Lake              23.10      22.90        
  4 Alidina, Jasim            12 Palm Harbor Univ       23.06      22.95        
  5 Banacki, Ramon            12 Palm Harbor Univ       23.53      23.36        
  6 Bennett, Ian                 East Lake              23.15      23.55        
  7 Fabian, Milan             SO Countryside            23.57      23.70        
  8 Gillespie, James             East Lake              23.83      24.03        
Consolation Final
  9 Brown, Matthew            12 Palm Harbor Univ       24.04      23.58        
 10 Polgar, Paul              SO Countryside            23.96      23.94        
 11 Walker, McGee             JR Countryside            24.17      24.39        
 12 Peters, Jacob             12 St. Petersburg         25.42      24.62        
 13 Kurtz, Logan              12 St. Petersburg         25.50      25.22        
 14 Bauld, Kyle               12 Mitchell               25.46      25.38        
 15 Dosal, Michael            10 Mitchell               25.26      25.65        
 -- Allbritton, Austin           East Lake              25.12         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cooke, Greggory           10 Sickles                22.05      22.50        
  2 Glover, Alex              11 Palm Harbor Univ       21.91      22.87        
  3 Alidina, Jasim            12 Palm Harbor Univ       22.61      23.06        
  4 Eschenroeder, Kyle           East Lake              23.36      23.10        
  5 Bennett, Ian                 East Lake              23.14      23.15        
  6 Banacki, Ramon            12 Palm Harbor Univ       23.19      23.53        
  7 Fabian, Milan             SO Countryside            23.50      23.57        
  8 Gillespie, James             East Lake              24.45      23.83        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Polgar, Paul              SO Countryside            23.90      23.96        
 10 Brown, Matthew            12 Palm Harbor Univ       23.78      24.04        
 11 Walker, McGee             JR Countryside            24.02      24.17        
 12 Allbritton, Austin           East Lake              24.48      25.12        
 13 Dosal, Michael            10 Mitchell               25.74      25.26        
 14 Peters, Jacob             12 St. Petersburg         24.93      25.42        
 15 Bauld, Kyle               12 Mitchell               25.50      25.46        
 16 Kurtz, Logan              12 St. Petersburg         27.70      25.50        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rankin, Tim               12 Largo                  25.69      25.60        
 18 Burrows, Cameron          10 St. Petersburg         26.23      25.74        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hesser, Todd              12 Mitchell               25.68      25.77        
 20 Frey, Stephen             10 Sickles                25.00      26.30        
 21 Hepfner, Dane             11 Sickles                28.10      26.34        
 22 Rockwell, Samuel          11 Mitchell               27.81      26.50        
 23 Sugrue, Jimmy             SO Alonso                 27.56      26.55        
 24 Tsagaris, Stephen         FR Countryside            29.68      27.32        
 25 Billhouse, Kevin          12 Sickles                26.60      27.33        
 26 Willis, Tim               12 Largo                  25.88      27.41        
 27 Predic, Marco              9 St. Petersburg         27.93      27.62        
 28 Manco, Emanuel            SO Pinellas Park          28.86      27.92        
 29 Dickinson, Walker         12 Largo                  27.25      29.17        
 30 Craije, Kerr              SO Alonso                 30.47      30.54        
 31 Christy, Neil             FR Alonso                 30.92      31.05        
 32 Ellis, Alex               JR Alonso                 35.54      33.37        
 33 DeMiranda, Igor           FR Pinellas Park          32.90      33.61        
 -- Rideout, Davis            12 Gibbs                  26.91         DQ        
 -- Wiederecht, Gregory       SO Pinellas Park          31.76         NS        
 -- Agca, Kaan                 9 Gibbs                  31.53         NS        
 -- Sofrani, Kris              9 Largo                  37.35         NS        
 -- McVickers, Jordan         SO Pinellas Park          29.52         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breen, Amanda             SR Countryside          -181.15     365.15        
  2 Valder, Kaitlyn            9 Sickles                   NT     336.45        
  3 McKee, Stephanie          12 Gibbs                     NT     318.55        
  4 Hannukainen, Kristen      10 Palm Harbor Univ          NT     294.45        
  5 Kuhling, Melissa          12 Sickles                   NT     283.60        
  6 Davis, Bre                 9 Sickles                   NT     280.65        
  7 Zimmer, Meaghan              East Lake                 NT     274.55        
  8 Bennett, Lindsay           9 Palm Harbor Univ          NT     263.25        
  9 LeFave, Sarah                Palm Harbor Univ          NT     261.50        
 10 Hall, Emily               FR Countryside               NT     258.50        
 11 Bociu, Ioana              10 Palm Harbor Univ          NT     231.90        
 12 Yasova, Ariela               East Lake                 NT     206.95        
 13 Kuhling, Mandy             9 Sickles                   NT      86.35        
 14 Jockers, Tiffany           9 St. Petersburg            NT      81.90        
 15 Hejl, Chelsea                East Lake                 NT      80.80        
 16 Belcik, Kaylie               East Lake                 NT      72.95        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Daniel               East Lake                 NT     278.85        
  2 Berger, Jason             10 Palm Harbor Univ          NT     239.20        
  3 Acosta, Howie             10 St. Petersburg            NT     170.05        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kastes, Katie             SR Countryside            58.49      57.03 AA-A   
                  27.28       57.03 (29.75)                                        
  2 Coleman, Katherine        10 Palm Harbor Univ       59.04      57.60 AA-C   
                  27.68       57.60 (29.92)                                        
  3 Novotny, Deidre              East Lake              57.50      57.93 AA-C   
                  26.78       57.93 (31.15)                                        
  4 Kastes, Kylie             SR Countryside          1:00.13      59.73        
                  28.44       59.73 (31.29)                                        
  5 Foster, Carrie            11 Sickles              1:02.62    1:01.22        
                  28.16     1:01.22 (33.06)                                        
  6 Cook, Megan               12 Sickles              1:04.16    1:03.42        
                  29.44     1:03.42 (33.98)                                        
  7 Pyne, Natalie             JR Alonso               1:04.74    1:03.52        
                  29.62     1:03.52 (33.90)                                        
  8 McSpadden, Jillian        12 Palm Harbor Univ     1:03.26    1:03.66        
Consolation Final
  9 Quinn, Colleen             9 St. Petersburg       1:05.63    1:04.55        
                  30.34     1:04.55 (34.21)                                        
 10 Laurenti, Alceste         12 St. Petersburg       1:05.54    1:04.73        
                  30.45     1:04.73 (34.28)                                        
 11 Savona, Chelsea            9 Palm Harbor Univ     1:05.55    1:06.11        
                  30.68     1:06.11 (35.43)                                        
 12 Schmidt, Kelsle           SO Countryside          1:05.62    1:06.70        
                  31.50     1:06.70 (35.20)                                        
 13 Gutberlet, Allison        10 Palm Harbor Univ     1:06.69    1:07.04        
 14 Savona, Nicole               East Lake            1:05.68    1:08.17        
                  32.10     1:08.17 (36.07)                                        
 15 Torres, Katherine            East Lake            1:08.25    1:08.41        
                  31.52     1:08.41 (36.89)                                        
 16 Mackey, Jennifer          11 Sickles              1:09.88    1:10.47        
                  32.07     1:10.47 (38.40)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Novotny, Deidre              East Lake              57.72      57.50 AA-C   
                  26.50       57.50 (31.00)                                        
  2 Kastes, Katie             SR Countryside            57.70      58.49        
                  26.91       58.49 (31.58)                                        
  3 Coleman, Katherine        10 Palm Harbor Univ       56.62      59.04        
                  27.84       59.04 (31.20)                                        
  4 Kastes, Kylie             SR Countryside          1:00.29    1:00.13        
                  28.32     1:00.13 (31.81)                                        
  5 Foster, Carrie            11 Sickles              1:02.50    1:02.62        
                  29.05     1:02.62 (33.57)                                        
  6 McSpadden, Jillian        12 Palm Harbor Univ     1:02.21    1:03.26        
                  29.60     1:03.26 (33.66)                                        
  7 Cook, Megan               12 Sickles              1:01.50    1:04.16        
                  29.58     1:04.16 (34.58)                                        
  8 Pyne, Natalie             JR Alonso               1:03.37    1:04.74        
                  31.44     1:04.74 (33.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Laurenti, Alceste         12 St. Petersburg       1:04.41    1:05.54        
                  30.73     1:05.54 (34.81)                                        
 10 Savona, Chelsea            9 Palm Harbor Univ     1:05.80    1:05.55        
                  30.25     1:05.55 (35.30)                                        
 11 Schmidt, Kelsle           SO Countryside          1:05.02    1:05.62        
                  30.65     1:05.62 (34.97)                                        
 12 Quinn, Colleen             9 St. Petersburg       1:03.30    1:05.63        
                  30.84     1:05.63 (34.79)                                        
 13 Savona, Nicole               East Lake            1:04.13    1:05.68        
                  30.81     1:05.68 (34.87)                                        
 14 Gutberlet, Allison        10 Palm Harbor Univ     1:08.19    1:06.69        
                  30.77     1:06.69 (35.92)                                        
 15 Torres, Katherine            East Lake            1:11.16    1:08.25        
                  31.96     1:08.25 (36.29)                                        
 16 Mackey, Jennifer          11 Sickles              1:07.00    1:09.88        
                  31.72     1:09.88 (38.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tsagaris, Julianne C      JR Countryside          1:08.08    1:10.93        
                  32.28     1:10.93 (38.65)                                        
 18 Petrik, Amber                East Lake            1:12.63    1:14.95        
                  34.50     1:14.95 (40.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kretschmer, Kelly          9 Gibbs                1:15.47    1:16.44        
                  34.83     1:16.44 (41.61)                                        
 20 Mackey, Brittany           9 Sickles              1:10.00    1:16.83        
                  33.62     1:16.83 (43.21)                                        
 21 Halfast, Kelsey           10 St. Petersburg       1:20.28    1:21.58        
                  36.62     1:21.58 (44.96)                                        
 22 Beck, Jessica              9 Mitchell             1:36.78    1:27.00        
                  37.36     1:27.00 (49.64)                                        
 23 Polk, Kayla               FR Alonso               1:39.59    1:44.05        
                  45.49     1:44.05 (58.56)                                        
 24 Ray, Laura                12 Largo                2:17.25    2:24.35        
                1:06.85   2:24.35 (1:17.50)                                        
 -- Auer, Meredith            11 St. Petersburg       1:13.33         NS        
 -- Pisecco, Carla            SR Pinellas Park        1:13.89         NS        
 -- Schaefer, Alyse           11 Mitchell             1:30.53         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Glover, Alex              11 Palm Harbor Univ       55.45      52.69        
                  24.52       52.69 (28.17)                                        
  2 Coghlan, Keith            12 Largo                  58.39      54.92        
                  25.80       54.92 (29.12)                                        
  3 Banacki, Ramon            12 Palm Harbor Univ       57.54      55.97        
                  26.14       55.97 (29.83)                                        
  4 Bennett, Ian                 East Lake              55.90      56.87        
                  25.46       56.87 (31.41)                                        
  5 Ellington, Sean              East Lake              59.27      58.21        
                  27.07       58.21 (31.14)                                        
  6 Fabian, Milan             SO Countryside            57.58      58.23        
                  27.40       58.23 (30.83)                                        
  7 Hernandez, Santiago       10 Palm Harbor Univ       59.59      58.92        
                  27.87       58.92 (31.05)                                        
  8 O'Leary, Kevin            SO Countryside            59.10      59.94        
                  27.67       59.94 (32.27)                                        
Consolation Final
  9 Pitocco, Jonathan         12 Sickles              1:00.17    1:00.10        
                  27.96     1:00.10 (32.14)                                        
 10 Polgar, Paul              SO Countryside          1:00.42    1:00.14        
                  28.41     1:00.14 (31.73)                                        
 11 Auer, Austin              12 St. Petersburg       1:04.81    1:04.03        
                  29.41     1:04.03 (34.62)                                        
 12 Hendry, John              12 St. Petersburg       1:01.37    1:04.22        
                  28.88     1:04.22 (35.34)                                        
 13 Byington, Kyle               East Lake            1:05.28    1:04.80        
                  29.91     1:04.80 (34.89)                                        
 14 Stauffer, Bradley          9 Palm Harbor Univ     1:03.93    1:04.81        
                  29.34     1:04.81 (35.47)                                        
 15 Bartlett, AJ              12 Sickles              1:05.50    1:05.58        
                  30.01     1:05.58 (35.57)                                        
 16 Planck, Alex              12 Mitchell             1:04.17    1:06.52        
                  29.93     1:06.52 (36.59)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Glover, Alex              11 Palm Harbor Univ       51.31      55.45        
                  25.58       55.45 (29.87)                                        
  2 Bennett, Ian                 East Lake              56.88      55.90        
                  25.31       55.90 (30.59)                                        
  3 Banacki, Ramon            12 Palm Harbor Univ       55.06      57.54        
                  26.21       57.54 (31.33)                                        
  4 Fabian, Milan             SO Countryside            58.07      57.58        
                  27.29       57.58 (30.29)                                        
  5 Coghlan, Keith            12 Largo                  55.40      58.39        
                  27.56       58.39 (30.83)                                        
  6 O'Leary, Kevin            SO Countryside            59.02      59.10        
                  27.73       59.10 (31.37)                                        
  7 Ellington, Sean              East Lake            1:03.04      59.27        
                  27.50       59.27 (31.77)                                        
  8 Hernandez, Santiago       10 Palm Harbor Univ       59.32      59.59        
                  27.90       59.59 (31.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pitocco, Jonathan         12 Sickles              1:02.00    1:00.17        
                  27.70     1:00.17 (32.47)                                        
 10 Polgar, Paul              SO Countryside          1:01.75    1:00.42        
                  28.73     1:00.42 (31.69)                                        
 11 Hendry, John              12 St. Petersburg       1:06.79    1:01.37        
                  27.28     1:01.37 (34.09)                                        
 12 Stauffer, Bradley          9 Palm Harbor Univ     1:06.58    1:03.93        
                  29.37     1:03.93 (34.56)                                        
 13 Planck, Alex              12 Mitchell             1:03.48    1:04.17        
                  29.09     1:04.17 (35.08)                                        
 14 Auer, Austin              12 St. Petersburg       1:07.58    1:04.81        
                  29.91     1:04.81 (34.90)                                        
 15 Byington, Kyle               East Lake            1:05.30    1:05.28        
                  30.18     1:05.28 (35.10)                                        
 16 Bartlett, AJ              12 Sickles              1:06.00    1:05.50        
                  29.65     1:05.50 (35.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Haley, Michael            SR Alonso               1:06.91    1:06.25        
                  29.90     1:06.25 (36.35)                                        
 18 Dunnan, Garret            10 Largo                1:06.50    1:06.94        
                  30.13     1:06.94 (36.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rodgers, Barchan          11 St. Petersburg       1:17.38    1:13.93        
                  33.06     1:13.93 (40.87)                                        
 20 Ramsey-Wood, Louis        11 Mitchell             1:18.67    1:15.65        
                  34.41     1:15.65 (41.24)                                        
 21 Roberts, Cameron          11 Sickles              1:15.00    1:15.88        
                  34.16     1:15.88 (41.72)                                        
 22 Cropanese, Christopher    11 Mitchell             1:14.74    1:16.20        
                  31.03     1:16.20 (45.17)                                        
 23 Bartlett, Augie           10 Sickles              1:10.00    1:18.55        
                  35.75     1:18.55 (42.80)                                        
 24 Lampley, Jordan           FR Alonso               1:45.59    1:36.96        
                  42.62     1:36.96 (54.34)                                        
 -- Kelly, Michael               East Lake            1:10.00         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Burns, Rachel             SO Countryside            54.35      53.51        
                  25.90       53.51 (27.61)                                        
  2 Stevens, Kariann          11 Palm Harbor Univ       56.18      54.55        
                  26.11       54.55 (28.44)                                        
  3 Newfield, Sidney           9 St. Petersburg         57.47      56.11        
                  27.34       56.11 (28.77)                                        
  4 Went, Britny              12 Sickles                56.46      56.92        
                  27.68       56.92 (29.24)                                        
  5 Compton, Angelica         FR Countryside            57.74      57.53        
                  28.09       57.53 (29.44)                                        
  6 Katopis, Kristina          9 Palm Harbor Univ       57.02      57.56        
                  27.94       57.56 (29.62)                                        
  7 Washburn, Vanessa         11 Palm Harbor Univ       57.89      58.30        
                  27.47       58.30 (30.83)                                        
  8 Myers, Leigh                 East Lake              57.98      58.62        
                  28.35       58.62 (30.27)                                        
Consolation Final
  9 McKeever, Amanda          FR Countryside            58.84      58.77        
                  28.09       58.77 (30.68)                                        
 10 Witkowski, Sara           FR Countryside            58.90      58.98        
                  28.53       58.98 (30.45)                                        
 11 Bullington, Caitlyn        9 Sickles              1:01.65      59.09        
                  28.28       59.09 (30.81)                                        
 12 Cardy, Christina          10 Palm Harbor Univ       59.80      59.97        
                  28.48       59.97 (31.49)                                        
 13 Faulkner, Sarah           11 St. Petersburg       1:00.69    1:00.36        
                  29.01     1:00.36 (31.35)                                        
 14 Uelmen, Molly                East Lake            1:01.13    1:00.60        
                  29.81     1:00.60 (30.79)                                        
 15 Keller, Alyson            11 St. Petersburg       1:01.18    1:02.39        
                  29.59     1:02.39 (32.80)                                        
 16 Wolfe, Rachel             10 St. Petersburg       1:05.56    1:04.72        
                  31.07     1:04.72 (33.65)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burns, Rachel             SO Countryside            53.88      54.35        
                  25.93       54.35 (28.42)                                        
  2 Stevens, Kariann          11 Palm Harbor Univ       54.31      56.18        
                  26.75       56.18 (29.43)                                        
  3 Went, Britny              12 Sickles                56.80      56.46        
                  27.23       56.46 (29.23)                                        
  4 Katopis, Kristina          9 Palm Harbor Univ       56.85      57.02        
                  27.61       57.02 (29.41)                                        
  5 Newfield, Sidney           9 St. Petersburg         56.15      57.47        
                  28.18       57.47 (29.29)                                        
  6 Compton, Angelica         FR Countryside            57.02      57.74        
                  28.61       57.74 (29.13)                                        
  7 Washburn, Vanessa         11 Palm Harbor Univ       57.96      57.89        
                  27.15       57.89 (30.74)                                        
  8 Myers, Leigh                 East Lake              59.92      57.98        
                  28.15       57.98 (29.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McKeever, Amanda          FR Countryside            59.02      58.84        
                  28.09       58.84 (30.75)                                        
 10 Witkowski, Sara           FR Countryside            59.30      58.90        
                  28.49       58.90 (30.41)                                        
 11 Cardy, Christina          10 Palm Harbor Univ       58.93      59.80        
                  28.47       59.80 (31.33)                                        
 12 Faulkner, Sarah           11 St. Petersburg         59.17    1:00.69        
                  29.26     1:00.69 (31.43)                                        
 13 Uelmen, Molly                East Lake            1:00.69    1:01.13        
                  30.17     1:01.13 (30.96)                                        
 14 Keller, Alyson            11 St. Petersburg       1:00.91    1:01.18        
                  29.34     1:01.18 (31.84)                                        
 15 Bullington, Caitlyn        9 Sickles              1:00.10    1:01.65        
                  28.14     1:01.65 (33.51)                                        
 16 Wolfe, Rachel             10 St. Petersburg       1:05.21    1:05.56        
                  31.42     1:05.56 (34.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hillhouse, Kelly             East Lake            1:04.51    1:07.07        
                  32.16     1:07.07 (34.91)                                        
 18 Valdes, Lauren            SO Alonso               1:09.34    1:08.04        
                  32.71     1:08.04 (35.33)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rose, Samantha            10 Largo                1:06.49    1:08.17        
                  31.47     1:08.17 (36.70)                                        
 20 Plomatos, Jessica         SR Pinellas Park        1:07.84    1:08.36        
                  30.93     1:08.36 (37.43)                                        
 21 Wedde, Ashlyn                East Lake            1:07.47    1:08.66        
                  33.79     1:08.66 (34.87)                                        
 22 Howard, Leslie            11 Sickles              1:00.30    1:09.91        
                  33.96     1:09.91 (35.95)                                        
 23 Mackey, Brittany           9 Sickles                58.60    1:10.08        
                  31.56     1:10.08 (38.52)                                        
 24 Eberle, Kelsey            10 Largo                1:10.47    1:11.16        
                  33.52     1:11.16 (37.64)                                        
 25 Organ, Chelsea            JR Alonso               1:19.06    1:13.53        
                  35.78     1:13.53 (37.75)                                        
 26 Murphy, Ashley            SO Pinellas Park        1:12.73    1:13.83        
                  34.54     1:13.83 (39.29)                                        
 27 Willis, Katie              9 Largo                1:16.53    1:17.90        
                  37.41     1:17.90 (40.49)                                        
 28 Carnathan, Trent          SR Alonso               1:10.75    1:18.43        
                  35.37     1:18.43 (43.06)                                        
 29 Baer, Mandi               11 Mitchell             1:23.09    1:18.54        
                  35.95     1:18.54 (42.59)                                        
 30 Houser, Sarah             10 Largo                1:14.96    1:20.49        
                  38.86     1:20.49 (41.63)                                        
 31 Zaremba, Jovanna          10 Gibbs                1:26.48    1:24.44        
 32 Roman, Amber              10 Gibbs                1:23.49    1:25.19        
                  40.22     1:25.19 (44.97)                                        
 33 Fitzgerald, Amy           SO Pinellas Park        1:20.33    1:25.78        
                  40.95     1:25.78 (44.83)                                        
 34 Tyson, Tulane             10 Gibbs                1:31.06    1:28.52        
                  42.13     1:28.52 (46.39)                                        
 35 Rodriguez, Ailyn          FR Alonso               1:57.59    1:37.25        
                  44.25     1:37.25 (53.00)                                        
 -- Novak, Courtney           JR Pinellas Park        1:18.92         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Cooke, Greggory           10 Sickles                49.57      47.87        
                  22.85       47.87 (25.02)                                        
  2 Reed, Tyler               10 Palm Harbor Univ       50.25      48.93        
                  23.85       48.93 (25.08)                                        
  3 Curnutte, Levi            12 Palm Harbor Univ       50.33      49.40        
                  23.39       49.40 (26.01)                                        
  4 Alidina, Jasim            12 Palm Harbor Univ       50.73      50.38        
                  23.68       50.38 (26.70)                                        
  5 Eschenroeder, Kyle           East Lake              49.87      50.49        
                  23.94       50.49 (26.55)                                        
  6 Rich, Tommy               SR Countryside            52.58      51.38        
                  24.68       51.38 (26.70)                                        
  7 Daniels, Nicholas Max        East Lake              51.65      52.82        
                  25.21       52.82 (27.61)                                        
  8 Gillespie, James             East Lake              53.25      54.08        
                  25.53       54.08 (28.55)                                        
Consolation Final
  9 Frey, Kevin               11 Sickles                54.87      53.31        
                  25.70       53.31 (27.61)                                        
 10 Smythe, Biron             JR Countryside            53.33      53.81        
                  25.51       53.81 (28.30)                                        
 11 Peters, Jacob             12 St. Petersburg         58.31      56.37        
                  27.23       56.37 (29.14)                                        
 12 Burrows, Cameron          10 St. Petersburg         56.56      56.85        
                  27.67       56.85 (29.18)                                        
 13 Pitocco, Jonathan         12 Sickles                55.72      57.77        
                  27.67       57.77 (30.10)                                        
 14 Hesser, Todd              12 Mitchell               57.85      58.09        
                  27.02       58.09 (31.07)                                        
 15 Kurtz, Logan              12 St. Petersburg         58.52      58.42        
                  27.61       58.42 (30.81)                                        
 16 Niebaum, Doug             11 St. Petersburg         58.60      58.50        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cooke, Greggory           10 Sickles                48.70      49.57        
                  23.55       49.57 (26.02)                                        
  2 Eschenroeder, Kyle           East Lake              52.66      49.87        
                  24.02       49.87 (25.85)                                        
  3 Reed, Tyler               10 Palm Harbor Univ       49.04      50.25        
                  24.21       50.25 (26.04)                                        
  4 Curnutte, Levi            12 Palm Harbor Univ       48.86      50.33        
                  24.45       50.33 (25.88)                                        
  5 Alidina, Jasim            12 Palm Harbor Univ       50.12      50.73        
                  24.10       50.73 (26.63)                                        
  6 Daniels, Nicholas Max        East Lake              52.44      51.65        
                  24.67       51.65 (26.98)                                        
  7 Rich, Tommy               SR Countryside            53.58      52.58        
                  25.05       52.58 (27.53)                                        
  8 Gillespie, James             East Lake              55.35      53.25        
                  25.27       53.25 (27.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smythe, Biron             JR Countryside            55.00      53.33        
                  25.15       53.33 (28.18)                                        
 10 Frey, Kevin               11 Sickles                53.00      54.87        
                  25.97       54.87 (28.90)                                        
 11 Pitocco, Jonathan         12 Sickles                56.21      55.72        
                  26.46       55.72 (29.26)                                        
 12 Burrows, Cameron          10 St. Petersburg         56.27      56.56        
                  26.81       56.56 (29.75)                                        
 13 Hesser, Todd              12 Mitchell               57.91      57.85        
                  26.39       57.85 (31.46)                                        
 14 Peters, Jacob             12 St. Petersburg         56.04      58.31        
                  27.46       58.31 (30.85)                                        
 15 Kurtz, Logan              12 St. Petersburg       1:00.12      58.52        
                  28.04       58.52 (30.48)                                        
 16 Niebaum, Doug             11 St. Petersburg         59.39      58.60        
                  27.86       58.60 (30.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rynard, Gavin             10 Mitchell               59.48      59.25        
                  27.73       59.25 (31.52)                                        
 18 Sugrue, Jimmy             SO Alonso                 58.59      59.59        
                  28.50       59.59 (31.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rockwell, Samuel          11 Mitchell             1:02.17      59.64        
                  28.39       59.64 (31.25)                                        
 20 Peltz, Cameron            11 Palm Harbor Univ       58.31      59.71        
                  29.05       59.71 (30.66)                                        
 21 Hepfner, Dane             11 Sickles                57.80    1:00.40        
                  28.88     1:00.40 (31.52)                                        
 22 Rankin, Tim               12 Largo                1:02.75    1:01.60        
                  29.38     1:01.60 (32.22)                                        
 23 Willis, Tim               12 Largo                1:02.76    1:02.13        
                  29.06     1:02.13 (33.07)                                        
 24 Manco, Emanuel            SO Pinellas Park        1:06.32    1:04.14        
                  29.92     1:04.14 (34.22)                                        
 25 Bill, Derek               12 Largo                1:04.76    1:05.35        
                  31.65     1:05.35 (33.70)                                        
 26 Calhoun, Tyler            FR Pinellas Park        1:15.43    1:08.26        
                  32.69     1:08.26 (35.57)                                        
 27 Craije, Kerr              SO Alonso               1:15.50    1:12.41        
 28 Tyson, Dakota              9 Gibbs                1:22.59    1:13.70        
                  35.24     1:13.70 (38.46)                                        
 29 Ellis, Alex               JR Alonso               1:22.91    1:19.28        
                  36.09     1:19.28 (43.19)                                        
 30 DeMiranda, Igor           FR Pinellas Park        1:12.59    1:19.39        
                  38.10     1:19.39 (41.29)                                        
 -- Yoho, George                 East Lake              53.52         DQ        
 -- Bernes, Nelio             SO Alonso               1:08.59         NS        
 -- McVickers, Jordan         SO Pinellas Park        1:10.76         NS        
 -- Agca, Kaan                 9 Gibbs                1:12.01         NS        
 -- Badalli, Paul             12 Largo                1:06.41         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Willsey, Jana             SR Countryside          5:17.36    5:13.65        
                  29.22     1:00.60 (31.38)     1:32.46 (31.86)     2:04.29 (31.83)
        2:36.35 (32.06)     3:08.03 (31.68)     3:39.79 (31.76)     4:11.62 (31.83)
        4:43.25 (31.63)     5:13.65 (30.40)                                        
  2 Schmidt, Paige            SO Countryside          5:19.73    5:13.77        
                  29.26     1:00.62 (31.36)     1:32.54 (31.92)     2:04.42 (31.88)
        2:36.31 (31.89)     3:08.15 (31.84)     3:39.87 (31.72)     4:11.88 (32.01)
        4:43.50 (31.62)     5:13.77 (30.27)                                        
  3 Rossi, Ashley             FR Countryside          5:23.42    5:20.87        
                  29.53     1:01.30 (31.77)     1:33.67 (32.37)     2:06.04 (32.37)
        2:38.35 (32.31)     3:10.81 (32.46)     3:43.22 (32.41)     4:15.93 (32.71)
        4:48.59 (32.66)     5:20.87 (32.28)                                        
  4 Fernandez, Adrienne       12 Sickles              5:25.03    5:25.25        
                  29.64     1:01.64 (32.00)     1:34.13 (32.49)     2:06.88 (32.75)
        2:39.59 (32.71)     3:12.47 (32.88)     3:45.66 (33.19)     4:18.89 (33.23)
        4:52.40 (33.51)     5:25.25 (32.85)                                        
  5 Anderson, Amanda             East Lake            5:33.37    5:34.04        
                  30.40     1:03.33 (32.93)     1:37.06 (33.73)     2:11.16 (34.10)
        2:45.62 (34.46)     3:19.96 (34.34)     3:54.36 (34.40)     4:28.79 (34.43)
        5:02.58 (33.79)     5:34.04 (31.46)                                        
  6 Farrington, Myah          10 Palm Harbor Univ     5:29.60    5:35.96        
                  30.32     1:03.24 (32.92)     1:37.08 (33.84)     2:11.32 (34.24)
        2:45.35 (34.03)     3:20.16 (34.81)     3:54.38 (34.22)     4:28.57 (34.19)
        5:02.64 (34.07)     5:35.96 (33.32)                                        
  7 Bennett, Julia            12 Palm Harbor Univ     5:34.06    5:36.13        
                  30.75     1:04.00 (33.25)     1:37.51 (33.51)     2:11.72 (34.21)
        2:46.05 (34.33)     3:20.40 (34.35)     3:54.78 (34.38)     4:29.03 (34.25)
        5:03.36 (34.33)     5:36.13 (32.77)                                        
  8 Bulllington, Jocelyn      11 Sickles              5:41.06    5:44.80        
                  30.71     1:04.48 (33.77)     1:39.11 (34.63)     2:14.14 (35.03)
        2:49.47 (35.33)     3:24.64 (35.17)     3:59.96 (35.32)     4:35.46 (35.50)
        5:10.98 (35.52)     5:44.80 (33.82)                                        
Consolation Final
  9 Laskey, Lauramarie        11 Palm Harbor Univ     5:53.77    5:52.65        
                  31.36     1:06.90 (35.54)     1:42.94 (36.04)     2:19.12 (36.18)
        2:55.11 (35.99)     3:30.72 (35.61)     4:06.84 (36.12)     4:42.93 (36.09)
        5:18.32 (35.39)     5:52.65 (34.33)                                        
 10 Lawner, Keeley            11 St. Petersburg       6:01.19    5:53.49        
                  31.28     1:06.32 (35.04)     1:42.11 (35.79)     2:18.33 (36.22)
        2:54.75 (36.42)     3:30.52 (35.77)     4:06.83 (36.31)     4:43.12 (36.29)
        5:18.84 (35.72)     5:53.49 (34.65)                                        
 11 Rouisse, Jeanette         11 St. Petersburg       6:03.81    5:59.85        
                  32.89     1:08.98 (36.09)     1:45.78 (36.80)     2:23.01 (37.23)
        2:59.47 (36.46)     3:36.12 (36.65)     4:12.62 (36.50)     4:49.59 (36.97)
        5:25.86 (36.27)     5:59.85 (33.99)                                        
 12 Alidina, Suzanne          10 Palm Harbor Univ     6:03.22    6:02.70        
                  31.06     1:07.74 (36.68)     1:44.39 (36.65)     2:21.52 (37.13)
        2:58.93 (37.41)     3:36.66 (37.73)     4:14.38 (37.72)     4:51.86 (37.48)
        5:28.71 (36.85)     6:02.70 (33.99)                                        
 13 Hosack, Katie                East Lake            6:09.03    6:06.74        
                  32.38     1:07.40 (35.02)     1:43.26 (35.86)     2:20.30 (37.04)
        2:57.83 (37.53)     3:35.52 (37.69)     4:13.23 (37.71)     4:51.44 (38.21)
        5:29.38 (37.94)     6:06.74 (37.36)                                        
 14 Broome, Rachelle             East Lake            6:13.54    6:08.15        
                  32.25     1:07.48 (35.23)     1:43.64 (36.16)     2:20.29 (36.65)
        2:58.04 (37.75)     3:36.50 (38.46)     4:14.71 (38.21)     4:53.49 (38.78)
        5:31.61 (38.12)     6:08.15 (36.54)                                        
 15 Gillette, Bethan          12 St. Petersburg       6:11.11    6:11.66        
                  32.59     1:09.14 (36.55)     1:46.93 (37.79)     2:24.47 (37.54)
        3:02.81 (38.34)     3:41.21 (38.40)     4:19.40 (38.19)     4:57.69 (38.29)
        5:35.70 (38.01)     6:11.66 (35.96)                                        
 16 McGowan, Chelsey          12 St. Petersburg       6:30.79    6:29.97        
                  32.84     1:09.46 (36.62)     1:48.34 (38.88)     2:28.03 (39.69)
        3:08.23 (40.20)     3:48.63 (40.40)     4:29.60 (40.97)     5:10.33 (40.73)
        5:51.12 (40.79)     6:29.97 (38.85)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Willsey, Jana             SR Countryside          5:09.95    5:17.36        
                  29.78     1:01.67 (31.89)     1:33.60 (31.93)     2:05.52 (31.92)
        2:37.63 (32.11)     3:09.61 (31.98)     3:41.81 (32.20)     4:13.83 (32.02)
        4:45.88 (32.05)     5:17.36 (31.48)                                        
  2 Schmidt, Paige            SO Countryside          5:09.02    5:19.73        
                  29.06     1:00.54 (31.48)     1:32.71 (32.17)     2:05.45 (32.74)
        2:38.00 (32.55)     3:10.50 (32.50)     3:42.99 (32.49)     4:15.53 (32.54)
        4:48.24 (32.71)     5:19.73 (31.49)                                        
  3 Rossi, Ashley             FR Countryside          5:15.00    5:23.42        
                  29.50     1:01.50 (32.00)     1:33.90 (32.40)     2:06.78 (32.88)
        2:39.54 (32.76)     3:12.31 (32.77)     3:44.85 (32.54)     4:17.89 (33.04)
        4:50.84 (32.95)     5:23.42 (32.58)                                        
  4 Fernandez, Adrienne       12 Sickles              5:30.00    5:25.03        
                  29.43     1:01.46 (32.03)     1:33.91 (32.45)     2:06.76 (32.85)
        2:39.61 (32.85)     3:12.64 (33.03)     3:45.64 (33.00)     4:18.78 (33.14)
        4:52.13 (33.35)     5:25.03 (32.90)                                        
  5 Farrington, Myah          10 Palm Harbor Univ     5:26.96    5:29.60        
                  30.35     1:02.94 (32.59)     1:35.88 (32.94)     2:09.49 (33.61)
        2:42.82 (33.33)     3:16.40 (33.58)     3:49.99 (33.59)     4:23.30 (33.31)
        4:57.23 (33.93)     5:29.60 (32.37)                                        
  6 Anderson, Amanda             East Lake            5:40.33    5:33.37        
                  30.81     1:03.04 (32.23)     1:36.57 (33.53)     2:10.37 (33.80)
        2:44.54 (34.17)     3:18.81 (34.27)     3:53.29 (34.48)     4:27.22 (33.93)
        5:00.81 (33.59)     5:33.37 (32.56)                                        
  7 Bennett, Julia            12 Palm Harbor Univ     5:30.59    5:34.06        
                  30.90     1:03.69 (32.79)     1:37.00 (33.31)     2:10.65 (33.65)
        2:44.30 (33.65)     3:18.03 (33.73)     3:51.88 (33.85)     4:26.10 (34.22)
        5:00.78 (34.68)     5:34.06 (33.28)                                        
  8 Bulllington, Jocelyn      11 Sickles              5:50.00    5:41.06        
                  30.44     1:03.13 (32.69)     1:36.65 (33.52)     2:10.57 (33.92)
        2:45.31 (34.74)     3:20.72 (35.41)     3:56.09 (35.37)     4:32.01 (35.92)
        5:07.54 (35.53)     5:41.06 (33.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Laskey, Lauramarie        11 Palm Harbor Univ     5:47.25    5:53.77        
                  32.46     1:07.36 (34.90)     1:42.88 (35.52)     2:19.00 (36.12)
        2:55.57 (36.57)     3:31.80 (36.23)     4:07.98 (36.18)     4:43.97 (35.99)
        5:19.61 (35.64)     5:53.77 (34.16)                                        
 10 Lawner, Keeley            11 St. Petersburg       5:58.37    6:01.19        
                  32.19     1:07.83 (35.64)     1:43.93 (36.10)     2:20.22 (36.29)
        2:57.85 (37.63)     3:34.03 (36.18)     4:11.72 (37.69)     4:48.71 (36.99)
        5:26.13 (37.42)     6:01.19 (35.06)                                        
 11 Alidina, Suzanne          10 Palm Harbor Univ     5:59.60    6:03.22        
                  32.52     1:08.70 (36.18)     1:46.31 (37.61)     2:23.82 (37.51)
        3:01.02 (37.20)     3:36.72 (35.70)     4:13.87 (37.15)     4:51.84 (37.97)
        5:28.43 (36.59)     6:03.22 (34.79)                                        
 12 Rouisse, Jeanette         11 St. Petersburg       6:11.58    6:03.81        
                  33.15     1:09.53 (36.38)     1:46.47 (36.94)     2:23.91 (37.44)
        3:00.92 (37.01)     3:37.83 (36.91)     4:14.76 (36.93)     4:51.74 (36.98)
        5:28.90 (37.16)     6:03.81 (34.91)                                        
 13 Hosack, Katie                East Lake            6:02.40    6:09.03        
                  33.98     1:10.39 (36.41)     1:47.87 (37.48)     2:25.62 (37.75)
        3:03.04 (37.42)     3:40.33 (37.29)     4:17.48 (37.15)     4:55.09 (37.61)
        5:32.02 (36.93)     6:09.03 (37.01)                                        
 14 Gillette, Bethan          12 St. Petersburg       6:18.87    6:11.11        
                  32.55     1:08.65 (36.10)     1:45.65 (37.00)     2:23.23 (37.58)
        3:01.34 (38.11)     3:39.50 (38.16)     4:18.36 (38.86)     4:56.81 (38.45)
        5:34.28 (37.47)     6:11.11 (36.83)                                        
 15 Broome, Rachelle             East Lake            6:20.40    6:13.54        
                  32.45     1:08.14 (35.69)     1:45.28 (37.14)     2:22.48 (37.20)
        3:00.52 (38.04)     3:38.88 (38.36)     4:17.30 (38.42)     4:56.44 (39.14)
        5:35.62 (39.18)     6:13.54 (37.92)                                        
 16 McGowan, Chelsey          12 St. Petersburg       6:22.74    6:30.79        
                  32.71     1:09.96 (37.25)     1:48.53 (38.57)     2:28.20 (39.67)
        3:08.39 (40.19)     3:48.89 (40.50)     4:28.72 (39.83)     5:10.12 (41.40)
        5:51.42 (41.30)     6:30.79 (39.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Reilly, Meredith             East Lake            6:20.45    6:42.19        
                  36.02     1:14.94 (38.92)     1:55.26 (40.32)     2:36.23 (40.97)
        3:17.36 (41.13)     3:58.85 (41.49)     4:39.68 (40.83)     5:21.10 (41.42)
        6:02.30 (41.20)     6:42.19 (39.89)                                        
 18 Harrington, Anne          SO Countryside          6:40.10    6:43.86        
                  35.83     1:15.37 (39.54)     1:56.68 (41.31)     2:38.79 (42.11)
        3:21.00 (42.21)     4:02.98 (41.98)     4:45.06 (42.08)     5:25.93 (40.87)
        6:05.78 (39.85)     6:43.86 (38.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Opperman, Melissa         JR Alonso               6:47.20    6:51.76        
                  35.33     1:14.73 (39.40)     1:55.81 (41.08)     2:38.12 (42.31)
        3:20.65 (42.53)     4:03.96 (43.31)     4:47.58 (43.62)     5:30.96 (43.38)
        6:13.24 (42.28)     6:51.76 (38.52)                                        
 20 Verble, EJ                SO Alonso               7:25.77    7:19.75        
                  38.15     1:22.38 (44.23)     2:07.74 (45.36)     2:53.22 (45.48)
        3:38.79 (45.57)     4:24.78 (45.99)     5:08.39 (43.61)     5:53.20 (44.81)
        6:37.44 (44.24)     7:19.75 (42.31)                                        
 21 Fotopoulos, Katherine     SR Pinellas Park        7:20.62    7:23.95        
                  36.25     1:19.32 (43.07)     2:04.64 (45.32)     2:50.21 (45.57)
        3:36.10 (45.89)     4:22.01 (45.91)     5:08.64 (46.63)     5:55.09 (46.45)
        6:41.15 (46.06)     7:23.95 (42.80)                                        
 22 Dillon, Jessica           12 Sickles              7:30.00    7:31.46        
                  37.85     1:20.59 (42.74)     2:06.66 (46.07)     2:54.71 (48.05)
        3:41.95 (47.24)   5:15.44 (1:33.49)     6:02.36 (46.92)     6:48.17 (45.81)
        7:31.46 (43.29)                                                            
 23 Smith, Nikki              10 Gibbs                7:45.09    7:46.64        
                  39.43     1:25.10 (45.67)     2:12.61 (47.51)     3:00.56 (47.95)
        3:49.16 (48.60)     4:37.78 (48.62)     5:27.63 (49.85)     6:16.70 (49.07)
        7:04.32 (47.62)     7:46.64 (42.32)                                        
 24 Ramsey-Wood, E            10 Mitchell             8:25.00    7:48.00        
                  41.77     1:28.05 (46.28)     2:15.79 (47.74)     3:04.60 (48.81)
        3:53.40 (48.80)     4:40.70 (47.30)     5:26.23 (45.53)     6:15.14 (48.91)
        7:03.21 (48.07)     7:48.00 (44.79)                                        
 -- Westbrook, Katie           9 Sickles              5:30.00         NS        
 -- Sibley, Meghan            11 Largo                7:23.14         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Coghlan, Keith            12 Largo                4:54.70    4:50.50        
                  26.11       54.57 (28.46)     1:23.88 (29.31)     1:53.72 (29.84)
        2:23.55 (29.83)     2:53.21 (29.66)     3:23.02 (29.81)     3:52.91 (29.89)
        4:22.58 (29.67)     4:50.50 (27.92)                                        
  2 Stearns, Wes               9 Palm Harbor Univ     5:00.80    4:50.77        
                  26.66       55.34 (28.68)     1:24.52 (29.18)     1:54.07 (29.55)
        2:23.74 (29.67)     2:53.42 (29.68)     3:23.26 (29.84)     3:52.90 (29.64)
        4:22.63 (29.73)     4:50.77 (28.14)                                        
  3 Steele, Graham            11 Palm Harbor Univ     5:13.52    5:12.08        
                  27.84       58.13 (30.29)     1:29.47 (31.34)     2:00.91 (31.44)
        2:33.06 (32.15)     3:04.82 (31.76)     3:36.48 (31.66)     4:08.57 (32.09)
        4:41.11 (32.54)     5:12.08 (30.97)                                        
  4 Jones, Kevin              11 St. Petersburg       5:16.51    5:16.03        
                  27.33       57.29 (29.96)     1:28.58 (31.29)     2:00.47 (31.89)
        2:32.86 (32.39)     3:05.05 (32.19)     3:38.04 (32.99)     4:10.91 (32.87)
        4:44.12 (33.21)     5:16.03 (31.91)                                        
  5 Wellings, Alexandar          East Lake            5:14.58    5:17.41        
                  27.83       58.34 (30.51)     1:29.68 (31.34)     2:02.07 (32.39)
        2:34.73 (32.66)     3:07.18 (32.45)     3:40.01 (32.83)     4:13.00 (32.99)
        4:45.54 (32.54)     5:17.41 (31.87)                                        
  6 Hernandez, Santiago       10 Palm Harbor Univ     5:22.19    5:22.41        
                  28.84     1:00.23 (31.39)     1:32.42 (32.19)     2:05.09 (32.67)
        2:37.81 (32.72)     3:10.75 (32.94)     3:43.60 (32.85)     4:17.39 (33.79)
        4:50.71 (33.32)     5:22.41 (31.70)                                        
  7 Chambers, Justin          10 Palm Harbor Univ     5:22.08    5:22.51        
                  28.32       59.78 (31.46)     1:32.36 (32.58)     2:06.19 (33.83)
        2:38.36 (32.17)     3:11.96 (33.60)     3:45.39 (33.43)     4:19.13 (33.74)
        4:52.73 (33.60)     5:22.51 (29.78)                                        
  8 Byington, Kyle               East Lake            5:44.51    5:44.07        
                  29.47     1:01.99 (32.52)     1:35.55 (33.56)     2:09.71 (34.16)
        2:44.83 (35.12)     3:20.53 (35.70)     3:56.96 (36.43)     4:33.35 (36.39)
        5:09.48 (36.13)     5:44.07 (34.59)                                        
Consolation Final
  9 Went, Trey                 9 Sickles              5:47.86    5:45.09        
                  29.92     1:03.37 (33.45)     1:38.25 (34.88)     2:13.86 (35.61)
        2:49.41 (35.55)     3:25.10 (35.69)     4:00.74 (35.64)     4:36.59 (35.85)
        5:11.78 (35.19)     5:45.09 (33.31)                                        
 10 Tsagaris, Stephen         FR Countryside          6:19.04    6:20.71        
                  31.29                             1:45.62 ( )     2:25.29 (39.67)
        3:05.57 (40.28)     3:44.64 (39.07)                             5:04.42 ( )
      6:20.71 (1:16.29)                                                            
 11 Martin, Joshua            11 Gibbs                6:31.11    6:27.41        
                  32.96     1:10.37 (37.41)     1:48.96 (38.59)     2:29.65 (40.69)
        3:09.56 (39.91)     3:50.45 (40.89)     4:31.42 (40.97)     5:12.44 (41.02)
        5:52.28 (39.84)     6:27.41 (35.13)                                        
 12 Hendrickson, Scott         9 Sickles              6:37.91    6:27.49        
                  32.98     1:11.12 (38.14)     1:51.25 (40.13)     2:31.38 (40.13)
        3:11.34 (39.96)     3:52.05 (40.71)     4:32.21 (40.16)     5:12.39 (40.18)
        5:51.97 (39.58)     6:27.49 (35.52)                                        
 13 Luttmann, Nick            SO Alonso               6:36.54    6:32.67        
                  31.80     1:07.41 (35.61)     1:45.38 (37.97)     2:24.59 (39.21)
        3:04.59 (40.00)     3:45.78 (41.19)     4:27.89 (42.11)     5:09.36 (41.47)
      6:32.67 (1:23.31)                                                            
 14 Stein, David              11 Gibbs                6:40.03    6:36.06        
                  31.55     1:07.49 (35.94)     1:45.59 (38.10)     2:24.86 (39.27)
        3:05.35 (40.49)     3:46.05 (40.70)     4:28.51 (42.46)     5:11.14 (42.63)
        5:56.21 (45.07)     6:36.06 (39.85)                                        
 15 Holland, Tim              SR Alonso               6:40.04    6:37.63        
                                1:49.46 ( )                             2:29.49 ( )
        3:10.93 (41.44)     3:52.45 (41.52)     4:34.24 (41.79)     5:16.32 (42.08)
        5:58.73 (42.41)     6:37.63 (38.90)                                        
 -- Callahan, Colin           10 Mitchell             6:44.20         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coghlan, Keith            12 Largo                4:50.44    4:54.70        
                  26.68       55.51 (28.83)     1:25.13 (29.62)     1:55.02 (29.89)
        2:25.33 (30.31)     2:55.41 (30.08)     3:25.57 (30.16)     3:55.85 (30.28)
        4:25.61 (29.76)     4:54.70 (29.09)                                        
  2 Stearns, Wes               9 Palm Harbor Univ     4:53.26    5:00.80        
                  26.54       56.09 (29.55)     1:26.35 (30.26)     1:57.08 (30.73)
        2:27.68 (30.60)     2:58.64 (30.96)     3:29.48 (30.84)     4:00.45 (30.97)
        4:31.14 (30.69)     5:00.80 (29.66)                                        
  3 Steele, Graham            11 Palm Harbor Univ     5:12.53    5:13.52        
                  27.57       58.06 (30.49)     1:29.29 (31.23)     2:01.19 (31.90)
        2:33.22 (32.03)     3:05.59 (32.37)     3:38.09 (32.50)     4:10.79 (32.70)
        4:43.01 (32.22)     5:13.52 (30.51)                                        
  4 Wellings, Alexandar          East Lake            5:34.52    5:14.58        
                  27.86       58.28 (30.42)     1:29.74 (31.46)     2:01.76 (32.02)
        2:33.89 (32.13)     3:05.91 (32.02)     3:38.75 (32.84)     4:11.23 (32.48)
        4:43.28 (32.05)     5:14.58 (31.30)                                        
  5 Jones, Kevin              11 St. Petersburg       5:00.26    5:16.51        
                  27.91       59.33 (31.42)     1:31.61 (32.28)     2:03.78 (32.17)
        2:35.60 (31.82)     3:07.48 (31.88)     3:40.11 (32.63)     4:12.36 (32.25)
        4:44.90 (32.54)     5:16.51 (31.61)                                        
  6 Chambers, Justin          10 Palm Harbor Univ     5:29.10    5:22.08        
                  27.88       59.24 (31.36)     1:31.49 (32.25)     2:04.08 (32.59)
        2:37.00 (32.92)     3:10.29 (33.29)     3:44.03 (33.74)     4:17.20 (33.17)
        4:50.65 (33.45)     5:22.08 (31.43)                                        

  7 Hernandez, Santiago       10 Palm Harbor Univ     5:30.92    5:22.19        
                  29.30     1:00.72 (31.42)     1:32.59 (31.87)     2:05.03 (32.44)
        2:37.44 (32.41)     3:10.27 (32.83)     3:43.55 (33.28)     4:16.34 (32.79)
        4:49.46 (33.12)     5:22.19 (32.73)                                        
  8 Byington, Kyle               East Lake            5:39.78    5:44.51        
                  28.93     1:01.23 (32.30)     1:34.85 (33.62)     2:10.16 (35.31)
        2:46.32 (36.16)     3:22.36 (36.04)     3:58.48 (36.12)     4:34.93 (36.45)
        5:10.89 (35.96)     5:44.51 (33.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Went, Trey                 9 Sickles              6:18.30    5:47.86        
                  30.39     1:04.19 (33.80)     1:39.54 (35.35)     2:15.60 (36.06)
        2:51.51 (35.91)     3:27.73 (36.22)     4:03.51 (35.78)     4:39.09 (35.58)
        5:14.74 (35.65)     5:47.86 (33.12)                                        
 10 Tsagaris, Stephen         FR Countryside          5:39.12    6:19.04        
                  31.66     1:07.60 (35.94)     1:45.02 (37.42)     2:23.75 (38.73)
        3:03.32 (39.57)     3:42.52 (39.20)     4:21.82 (39.30)   6:19.04 (1:57.22)
 11 Martin, Joshua            11 Gibbs                7:04.59    6:31.11        
                  33.63     1:11.16 (37.53)     1:50.01 (38.85)     2:30.41 (40.40)
        3:10.82 (40.41)     3:51.04 (40.22)     4:32.26 (41.22)     5:13.74 (41.48)
        5:53.05 (39.31)     6:31.11 (38.06)                                        
 12 Luttmann, Nick            SO Alonso               6:53.00    6:36.54        
                  32.23     1:09.86 (37.63)     1:49.72 (39.86)   3:10.30 (1:20.58)
        3:50.98 (40.68)     4:31.87 (40.89)     5:13.90 (42.03)                    
            5:56.42 ( )     6:36.54 (40.12)                                        
 13 Hendrickson, Scott         9 Sickles              6:48.00    6:37.91        
                  32.17     1:10.78 (38.61)     1:49.93 (39.15)     2:30.97 (41.04)
        3:11.63 (40.66)     3:54.30 (42.67)     4:36.69 (42.39)     5:19.58 (42.89)
        6:00.40 (40.82)     6:37.91 (37.51)                                        
 14 Stein, David              11 Gibbs                6:37.84    6:40.03        
                  33.30     1:10.18 (36.88)     1:49.97 (39.79)     2:30.32 (40.35)
        3:11.15 (40.83)     3:52.71 (41.56)     4:33.65 (40.94)     5:16.21 (42.56)
        5:59.85 (43.64)     6:40.03 (40.18)                                        
 15 Holland, Tim              SR Alonso               6:52.94    6:40.04        
                  32.20     1:09.78 (37.58)     1:49.82 (40.04)     2:31.03 (41.21)
                                3:54.75 ( )     4:37.61 (42.86)   6:40.04 (2:02.43)
 16 Callahan, Colin           10 Mitchell             6:40.54    6:44.20        
                1:12.81     1:53.79 (40.98)   6:44.20 (4:50.41)                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moothedan, Josh           10 Sickles              6:52.50    6:44.86        
                  35.01     1:13.88 (38.87)     1:55.95 (42.07)     2:38.53 (42.58)
        3:22.11 (43.58)     4:02.40 (40.29)     4:45.98 (43.58)     5:28.04 (42.06)
        6:09.17 (41.13)     6:44.86 (35.69)                                        
 -- Davis, Sean               11 Sickles              5:54.00         DQ        
 -- Wiederecht, Gregory       SO Pinellas Park        7:20.64         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Sickles (Tampa)                                   1:43.03    1:41.83        
     1) Foster, Carrie 11               2) Case, Veronica 11              
     3) Cook, Megan 12                  4) Went, Britny 12                
                  25.77       50.53 (24.76)     1:16.38 (25.85)     1:41.83 (25.45)
  2 Countryside (Clearwater)                          1:43.59    1:42.02        
     1) Willsey, Jana SR                2) Grace, Kelly SO                
     3) Schmidt, Paige SO               4) Kastes, Kylie SR               
                  25.78       51.57 (25.79)     1:17.42 (25.85)     1:42.02 (24.60)
  3 St. Petersburg                                    1:44.15    1:44.22        
     1) Newfield, Sidney 9              2) Quinn, Colleen 9               
     3) Evans, Allie 10                 4) Rorer, Tracy 10                
                  26.57       52.86 (26.29)     1:18.39 (25.53)     1:44.22 (25.83)
  4 Palm Harbor University                            1:44.73    1:44.90        
     1) Stevens, Kariann 11             2) Banacki, Ariel 11              
     3) Cardy, Christina 10             4) Washburn, Vanessa 11           
                  25.47       51.84 (26.37)     1:18.95 (27.11)     1:44.90 (25.95)
  5 East Lake (Tarpon Springs)                        1:51.63    1:53.64        
     1) Myers, Leigh                    2) Guyler, Sara                   
     3) Uelmen, Molly                   4) Torres, Katherine              
                  27.92       56.84 (28.92)     1:25.26 (28.42)     1:53.64 (28.38)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        1:54.31    1:55.04        
     1) McCaffrey, Caitlin 11           2) Hanousek, Cayla 12             
     3) Clayton, Christina 11           4) McCaffrey, Meghan 12           
                  28.68       57.48 (28.80)     1:28.88 (31.40)     1:55.04 (26.16)
  7 Pinellas Park (Largo)                             2:04.51    2:04.64        
     1) Preston, Felicia SR             2) Kampman, Bailey SR             
     3) Murphy, Ashley SO               4) Plomatos, Jessica SR           
                  31.82     1:03.29 (31.47)     1:35.08 (31.79)     2:04.64 (29.56)
  8 Alonso (Tampa)                                    1:56.16    2:15.68        
     1) Campbell, Kimberly FR           2) Organ, Chelsea JR              
     3) Valdes, Lauren SO               4) Vasquez, Jomaris SO            
                1:10.11                             1:44.53 ( )     2:15.68 (31.15)
Consolation Final
  9 Largo                                             2:29.28    2:23.33        
     1) Kaitchuck, Chrissy 11           2) Willis, Katie 9                
     3) Rose, Samantha 10               4) Ray, Laura 12                  
                  31.31     1:04.50 (33.19)     1:54.27 (49.77)     2:23.33 (29.06)
 10 Gibbs (St. Pete)                                  2:25.50    2:26.44        
     1) Tyson, Tulane 10                2) Roman, Amber 10                
     3) Henry, Carielle 10              4) Smith, Nikki 10                
                  40.46     1:17.66 (37.20)     1:51.02 (33.36)     2:26.44 (35.42)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sickles (Tampa)                                        NT    1:43.03        
     1) Foster, Carrie 11               2) Cook, Megan 12                 
     3) Case, Veronica 11               4) Went, Britny 12                
                  25.97       50.79 (24.82)     1:17.25 (26.46)     1:43.03 (25.78)
  2 Countryside (Clearwater)                          1:41.31    1:43.59        
     1) Willsey, Jana SR                2) Grace, Kelly SO                
     3) Schmidt, Paige SO               4) Kastes, Kylie SR               
                  26.27       52.34 (26.07)     1:19.05 (26.71)     1:43.59 (24.54)
  3 St. Petersburg                                    1:45.22    1:44.15        
     1) Newfield, Sidney 9              2) Quinn, Colleen 9               
     3) Evans, Allie 10                 4) Rorer, Tracy 10                
                  26.47       52.88 (26.41)     1:18.29 (25.41)     1:44.15 (25.86)
  4 Palm Harbor University                            1:44.38    1:44.73        
     1) Stevens, Kariann 11             2) Banacki, Ariel 11              
     3) Cardy, Christina 10             4) Washburn, Vanessa 11           
                  25.74       52.69 (26.95)     1:19.21 (26.52)     1:44.73 (25.52)
  5 East Lake (Tarpon Springs)                        1:55.43    1:51.63        
     1) Myers, Leigh                    2) Guyler, Sara                   
     3) Uelmen, Molly                   4) Torres, Katherine              
                  28.09       55.22 (27.13)     1:23.14 (27.92)     1:51.63 (28.49)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        1:56.00    1:54.31        
     1) McCaffrey, Meghan 12            2) McCaffrey, Caitlin 11          
     3) Clayton, Christina 11           4) Hanousek, Cayla 12             
                  27.08       56.10 (29.02)     1:30.66 (34.56)     1:54.31 (23.65)
  7 Alonso (Tampa)                                    1:58.61    1:56.16        
     1) Pyne, Natalie JR                2) Valdes, Lauren SO              
     3) Opperman, Melissa JR            4) Kerr, Kristen FR               
                  27.63       59.13 (31.50)     1:32.07 (32.94)     1:56.16 (24.09)
  8 Pinellas Park (Largo)                             2:07.84    2:04.51        
     1) Preston, Felicia SR             2) Murphy, Ashley SO              
     3) Kampman, Bailey SR              4) Plomatos, Jessica SR           
                  32.37     1:04.05 (31.68)     1:35.20 (31.15)     2:04.51 (29.31)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gibbs (St. Pete)                                  2:26.90    2:25.50        
     1) Zaremba, Jovanna 10             2) Roman, Amber 10                
     3) Henry, Carielle 10              4) Smith, Nikki 10                
                  37.86     1:17.10 (39.24)     1:50.34 (33.24)     2:25.50 (35.16)
 10 Largo                                             2:06.55    2:29.28        
     1) Rose, Samantha 10               2) Ray, Laura 12                  
     3) Kaitchuck, Chrissy 11           4) Houser, Sarah 10               
                  30.12   2:29.28 (1:59.16)                                        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Palm Harbor University                            1:32.52    1:29.79        
     1) Reed, Tyler 10                  2) Banacki, Ramon 12              
     3) Alidina, Jasim 12               4) Glover, Alex 11                
                  22.40       45.72 (23.32)     1:07.78 (22.06)     1:29.79 (22.01)
  2 East Lake (Tarpon Springs)                        1:33.59    1:32.92        
     1) Gillespie, James                2) Daniels, Nicholas Max          
     3) Eschenroeder, Kyle              4) Bennett, Ian                   
                  23.97       47.37 (23.40)     1:09.84 (22.47)     1:32.92 (23.08)
  3 Countryside (Clearwater)                          1:34.77    1:35.64        
     1) Rich, Tommy SR                  2) Polgar, Paul SO                
     3) Walker, McGee JR                4) Fabian, Milan SO               
                  23.93       47.58 (23.65)     1:11.99 (24.41)     1:35.64 (23.65)
  4 Largo                                             1:41.58    1:39.26        
     1) Rankin, Tim 12                  2) Dunnan, Garret 10              
     3) Willis, Tim 12                  4) Coghlan, Keith 12              
                  25.32       50.70 (25.38)     1:16.34 (25.64)     1:39.26 (22.92)
  5 Sickles (Tampa)                                   1:38.89    1:39.35        
     1) Frey, Kevin 11                  2) Frey, Stephen 10               
     3) Pitocco, Jonathan 12            4) Findley, Chris 12              
                  24.76       51.26 (26.50)     1:15.27 (24.01)     1:39.35 (24.08)
  6 St. Petersburg                                    1:40.41    1:41.05        
     1) Burrows, Cameron 10             2) Hendry, John 12                
     3) Auer, Austin 12                 4) Peters, Jacob 12               
                  26.38       51.19 (24.81)     1:16.52 (25.33)     1:41.05 (24.53)
  7 Alonso (Tampa)                                    1:50.97    1:56.57        
     1) Haley, Michael SR               2) Lampley, Jordan FR             
     3) Holland, Tim SR                 4) Rodas, Sam FR                  
                  25.13       59.31 (34.18)     1:28.72 (29.41)     1:56.57 (27.85)
 -- Mitchell (New Port Richey)                        1:42.24         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Dosal, Michael 10               2) Moore, Joshua 12               
     3) Bauld, Kyle 12                  4) Alvarez, Renzo 11              
                  25.79       50.77 (24.98)     1:16.87 (26.10)                    
Consolation Final
  9 Pinellas Park (Largo)                             1:54.99    1:56.97        
     1) Fotopoulos, Mathew SO           2) DeMiranda, Igor FR             
     3) Baldwin, Timothy JR             4) Manco, Emanuel SO              
                  29.90     1:01.05 (31.15)     1:29.34 (28.29)     1:56.97 (27.63)
 10 Gibbs (St. Pete)                                  1:58.41    1:58.33        
     1) Rideout, Davis 12               2) Tyson, Dakota 9                
     3) Martin, Joshua 11               4) Smth, Alex 11                  
                  26.80     1:00.02 (33.22)     1:28.72 (28.70)     1:58.33 (29.61)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Palm Harbor University                            1:29.90    1:32.52        
     1) Reed, Tyler 10                  2) Banacki, Ramon 12              
     3) Alidina, Jasim 12               4) Glover, Alex 11                
                  23.11       46.94 (23.83)     1:09.45 (22.51)     1:32.52 (23.07)
  2 East Lake (Tarpon Springs)                        1:34.68    1:33.59        
     1) Gillespie, James                2) Daniels, Nicholas Max          
     3) Eschenroeder, Kyle              4) Bennett, Ian                   
                  23.57       46.87 (23.30)     1:09.91 (23.04)     1:33.59 (23.68)
  3 Countryside (Clearwater)                          1:37.99    1:34.77        
     1) Lombardo, Anthony SO            2) Rich, Tommy SR                 
     3) Polgar, Paul SO                 4) Fabian, Milan SO               
                  24.11       47.87 (23.76)     1:11.56 (23.69)     1:34.77 (23.21)
  4 Sickles (Tampa)                                        NT    1:38.89        
     1) Frey, Kevin 11                  2) Frey, Stephen 10               
     3) Pitocco, Jonathan 12            4) Findley, Chris 12              
                  24.78       36.26 (11.48)       50.50 (14.24)     1:38.89 (48.39)
  5 St. Petersburg                                    1:42.65    1:40.41        
     1) Auer, Austin 12                 2) Hendry, John 12                
     3) Burrows, Cameron 10             4) Peters, Jacob 12               
                  25.39       49.54 (24.15)     1:15.80 (26.26)     1:40.41 (24.61)
  6 Largo                                             1:42.22    1:41.58        
     1) Rankin, Tim 12                  2) Dunnan, Garret 10              
     3) Willis, Tim 12                  4) Coghlan, Keith 12              
                  25.57       51.12 (25.55)     1:17.48 (26.36)     1:41.58 (24.10)
  7 Mitchell (New Port Richey)                        1:40.35    1:42.24        
     1) Hesser, Todd 12                 2) Dosal, Michael 10              
     3) Moore, Joshua 12                4) Bauld, Kyle 12                 
                  26.11       51.35 (25.24)     1:16.48 (25.13)     1:42.24 (25.76)
  8 Alonso (Tampa)                                    1:54.59    1:50.97        
     1) Haley, Michael SR               2) Holland, Tim SR                
     3) Craije, Kerr SO                 4) Sugrue, Jimmy SO               
                  24.59       52.79 (28.20)     1:24.13 (31.34)     1:50.97 (26.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pinellas Park (Largo)                             2:03.86    1:54.99        
     1) Fotopoulos, Mathew SO           2) Calhoun, Tyler FR              
     3) Manco, Emanuel SO               4) Baldwin, Timothy JR            
                  29.64       59.57 (29.93)     1:26.59 (27.02)     1:54.99 (28.40)
 10 Gibbs (St. Pete)                                  2:03.70    1:58.41        
     1) Rideout, Davis 12               2) Tyson, Dakota 9                
     3) Martin, Joshua 11               4) Smth, Alex 11                  
                  26.61     1:02.08 (35.47)     1:28.59 (26.51)     1:58.41 (29.82)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Novotny, Deidre              East Lake            1:00.03    1:00.55        
                  29.21     1:00.55 (31.34)                                        
  2 Newfield, Sidney           9 St. Petersburg       1:02.53    1:01.26        
                  30.06     1:01.26 (31.20)                                        
  3 Evans, Allie              10 St. Petersburg       1:04.21    1:02.74        
                  30.96     1:02.74 (31.78)                                        
  4 Foster, Carrie            11 Sickles              1:04.67    1:03.86        
                  30.82     1:03.86 (33.04)                                        
  5 Banacki, Ariel            11 Palm Harbor Univ     1:03.70    1:04.68        
                  31.14     1:04.68 (33.54)                                        
  6 Poteat, Erin               9 Sickles              1:04.69    1:05.50        
                  31.56     1:05.50 (33.94)                                        
  7 Gutberlet, Allison        10 Palm Harbor Univ     1:05.83    1:05.87        
                  31.81     1:05.87 (34.06)                                        
  8 Katopis, Kristina          9 Palm Harbor Univ     1:04.73    1:06.35        
                  32.21     1:06.35 (34.14)                                        
Consolation Final
  9 Compton, Angelica         FR Countryside          1:07.41    1:07.23        
                  33.83     1:07.23 (33.40)                                        
 10 Whyte, Chelsea            11 Palm Harbor Univ     1:07.58    1:07.45        
                  32.82     1:07.45 (34.63)                                        
 11 Buttrick, Marina          FR Countryside          1:06.29    1:07.78        
                  32.95     1:07.78 (34.83)                                        
 12 Tsagaris, Julianne C      JR Countryside          1:09.58    1:08.42        
                  32.69     1:08.42 (35.73)                                        
 13 Guyler, Sara                 East Lake            1:08.71    1:08.85        
                  33.50     1:08.85 (35.35)                                        
 14 McCauley, Brittany        12 Sickles              1:08.62    1:10.10        
                  34.51     1:10.10 (35.59)                                        
 15 Keller, Alyson            11 St. Petersburg       1:08.95    1:10.24        
                  33.55     1:10.24 (36.69)                                        
 16 Bullington, Caitlyn        9 Sickles              1:11.26    1:11.40        
                  34.67     1:11.40 (36.73)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Novotny, Deidre              East Lake              57.76    1:00.03        
                  28.96     1:00.03 (31.07)                                        
  2 Newfield, Sidney           9 St. Petersburg       1:02.29    1:02.53        
                  31.29     1:02.53 (31.24)                                        
  3 Banacki, Ariel            11 Palm Harbor Univ     1:06.71    1:03.70        
                  30.78     1:03.70 (32.92)                                        
  4 Evans, Allie              10 St. Petersburg       1:03.59    1:04.21        
                  30.91     1:04.21 (33.30)                                        
  5 Foster, Carrie            11 Sickles              1:04.00    1:04.67        
                  31.44     1:04.67 (33.23)                                        
  6 Poteat, Erin               9 Sickles              1:02.40    1:04.69        
                  31.65     1:04.69 (33.04)                                        
  7 Katopis, Kristina          9 Palm Harbor Univ     1:05.19    1:04.73        
                  31.84     1:04.73 (32.89)                                        
  8 Gutberlet, Allison        10 Palm Harbor Univ     1:06.02    1:05.83        
                  32.60     1:05.83 (33.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Buttrick, Marina          FR Countryside          1:05.80    1:06.29        
                  32.81     1:06.29 (33.48)                                        
 10 Compton, Angelica         FR Countryside          1:04.02    1:07.41        
                  33.74     1:07.41 (33.67)                                        
 11 Whyte, Chelsea            11 Palm Harbor Univ     1:07.21    1:07.58        
                  32.54     1:07.58 (35.04)                                        
 12 McCauley, Brittany        12 Sickles              1:08.00    1:08.62        
                  33.76     1:08.62 (34.86)                                        
 13 Guyler, Sara                 East Lake            1:10.60    1:08.71        
                  33.75     1:08.71 (34.96)                                        
 14 Keller, Alyson            11 St. Petersburg       1:08.06    1:08.95        
                  33.40     1:08.95 (35.55)                                        
 15 Tsagaris, Julianne C      JR Countryside          1:08.98    1:09.58        
                  33.21     1:09.58 (36.37)                                        
 16 Bullington, Caitlyn        9 Sickles              1:10.00    1:11.26        
                  34.81     1:11.26 (36.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Merritt, Julie            JR Countryside          1:11.02    1:13.31        
                  35.53     1:13.31 (37.78)                                        
 18 Halfast, Kelsey           10 St. Petersburg       1:15.69    1:14.09        
                  36.30     1:14.09 (37.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Petrik, Amber                East Lake            1:10.61    1:15.12        
                  36.29     1:15.12 (38.83)                                        
 20 Daniels, Megan               East Lake            1:13.35    1:17.51        
                  37.16     1:17.51 (40.35)                                        
 21 Kampman, Bailey           SR Pinellas Park        1:15.53    1:19.04        
                  37.67     1:19.04 (41.37)                                        
 22 Marlin, Brittany          SO Alonso               1:21.60    1:19.09        
                  38.56     1:19.09 (40.53)                                        
 23 Persante, Michelle        JR Alonso               1:20.97    1:22.31        
                  40.05     1:22.31 (42.26)                                        
 24 Eberle, Kelsey            10 Largo                1:28.00    1:23.82        
                  40.27     1:23.82 (43.55)                                        
 25 Lopez, Berenice           10 Mitchell             1:30.78    1:26.89        
                  43.03     1:26.89 (43.86)                                        
 26 Steiner, Liz              11 Mitchell             1:25.72    1:29.03        
                  44.94     1:29.03 (44.09)                                        
 27 Grybauskas, Amanda        JR Pinellas Park        1:35.93    1:49.44        
                  52.80     1:49.44 (56.64)                                        
 -- Lopez, Brackser           JR Alonso               2:25.59         NS        
 -- Pual, Kristina            JR Pinellas Park        1:34.98         NS        
 -- Coehlo, Cleo              JR Alonso               2:00.47         NS        
 -- Schreimann, Bailey        11 Largo                1:41.47         NS        
 -- Pisecco, Carla            SR Pinellas Park        1:12.75         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Taddeo, James             JR Countryside            56.39      54.74        
                  26.76       54.74 (27.98)                                        
  2 Curnutte, Levi            12 Palm Harbor Univ       57.62      55.84        
                  27.40       55.84 (28.44)                                        
  3 Swanson, Conor            10 Sickles                56.47      56.26        
                  27.47       56.26 (28.79)                                        
  4 Poteat, Michael           10 Sickles                57.66      57.56        
                  28.02       57.56 (29.54)                                        
  5 Vanneste, Robert          11 St. Petersburg         58.04      58.19        
                  27.80       58.19 (30.39)                                        
  6 Fabian, Mate              FR Countryside            57.34      58.81        
                  28.60       58.81 (30.21)                                        
  7 Stearns, Wes               9 Palm Harbor Univ       58.90      59.00        
                  29.32       59.00 (29.68)                                        
  8 O'Leary, Kevin            SO Countryside            58.28      59.58        
                  28.87       59.58 (30.71)                                        
Consolation Final
  9 Smythe, Biron             JR Countryside          1:01.52    1:00.59        
                  29.73     1:00.59 (30.86)                                        
 10 Wellings, Alexandar          East Lake            1:00.75    1:01.17        
                  30.38     1:01.17 (30.79)                                        
 11 Mattina, Kevin               East Lake            1:01.37    1:01.65        
                  30.05     1:01.65 (31.60)                                        
 12 Netzband, Michael            East Lake            1:03.70    1:04.50        
                  31.75     1:04.50 (32.75)                                        
 13 Auer, Austin              12 St. Petersburg       1:05.56    1:06.53        
                  31.95     1:06.53 (34.58)                                        
 14 Bartlett, AJ              12 Sickles              1:06.43    1:07.43        
                  32.87     1:07.43 (34.56)                                        
 15 Payne, John               11 Mitchell             1:08.01    1:09.20        
                  32.21     1:09.20 (36.99)                                        
 16 Stauffer, Bradley          9 Palm Harbor Univ     1:10.56    1:12.90        
                  35.48     1:12.90 (37.42)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taddeo, James             JR Countryside            53.99      56.39        
                  27.41       56.39 (28.98)                                        
  2 Swanson, Conor            10 Sickles                56.20      56.47        
                  27.74       56.47 (28.73)                                        
  3 Fabian, Mate              FR Countryside            57.99      57.34        
                  28.28       57.34 (29.06)                                        
  4 Curnutte, Levi            12 Palm Harbor Univ       56.20      57.62        
                  28.37       57.62 (29.25)                                        
  5 Poteat, Michael           10 Sickles                56.40      57.66        
                  28.33       57.66 (29.33)                                        
  6 Vanneste, Robert          11 St. Petersburg         58.06      58.04        
                  27.87       58.04 (30.17)                                        
  7 O'Leary, Kevin            SO Countryside            59.22      58.28        
                  28.27       58.28 (30.01)                                        
  8 Stearns, Wes               9 Palm Harbor Univ       58.75      58.90        
                  29.11       58.90 (29.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wellings, Alexandar          East Lake            1:02.53    1:00.75        
                  29.93     1:00.75 (30.82)                                        
 10 Mattina, Kevin               East Lake            1:01.75    1:01.37        
                  29.47     1:01.37 (31.90)                                        
 11 Smythe, Biron             JR Countryside          1:02.16    1:01.52        
                  29.76     1:01.52 (31.76)                                        
 12 Netzband, Michael            East Lake            1:04.62    1:03.70        
                  31.80     1:03.70 (31.90)                                        
 13 Auer, Austin              12 St. Petersburg       1:05.94    1:05.56        
                  32.38     1:05.56 (33.18)                                        
 14 Bartlett, AJ              12 Sickles              1:06.00    1:06.43        
                  32.38     1:06.43 (34.05)                                        
 15 Payne, John               11 Mitchell             1:07.12    1:08.01        
                  32.45     1:08.01 (35.56)                                        
 16 Stauffer, Bradley          9 Palm Harbor Univ     1:13.75    1:10.56        
                  34.55     1:10.56 (36.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wong, Gary                 9 Palm Harbor Univ     1:13.22    1:10.89        
                  34.47     1:10.89 (36.42)                                        
 18 Rodgers, Barchan          11 St. Petersburg       1:14.31    1:13.42        
                  34.02     1:13.42 (39.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wegner, Alex               9 Mitchell             1:15.18    1:15.82        
                  34.92     1:15.82 (40.90)                                        
 20 Fotopoulos, Mathew        SO Pinellas Park        1:20.41    1:17.30        
                  38.22     1:17.30 (39.08)                                        
 21 Roberts, Cameron          11 Sickles              1:13.70    1:17.80        
 22 Stein, David              11 Gibbs                1:17.22    1:20.70        
                  38.03     1:20.70 (42.67)                                        
 23 Jockers, Tommy             9 St. Petersburg       1:28.69    1:29.46        
                  41.62     1:29.46 (47.84)                                        
 -- Kelly, Brian                 East Lake            1:05.15         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Margalis, Melanie         FR Countryside          1:11.45    1:06.91 AA-C   
                  31.88     1:06.91 (35.03)                                        
  2 Rorer, Tracy              10 St. Petersburg       1:09.61    1:07.40        
                  32.03     1:07.40 (35.37)                                        
  3 Myers, Caroline            9 Palm Harbor Univ     1:12.05    1:11.08        
                  33.69     1:11.08 (37.39)                                        
  4 Kerr, Kristen             FR Alonso               1:11.15    1:11.95        
                  33.01     1:11.95 (38.94)                                        
  5 Torres, Katherine            East Lake            1:12.61    1:13.35        
                  34.19     1:13.35 (39.16)                                        
  6 Schmidt, Kelsle           SO Countryside          1:12.58    1:13.41        
                  34.95     1:13.41 (38.46)                                        
  7 McSpadden, Jillian        12 Palm Harbor Univ     1:12.28    1:13.42        
                  34.66     1:13.42 (38.76)                                        
  8 Wieckowski, Joanna           East Lake            1:13.23    1:14.89        
                  35.52     1:14.89 (39.37)                                        
Consolation Final
  9 Case, Veronica            11 Sickles              1:14.64    1:14.14        
                  35.24     1:14.14 (38.90)                                        
 10 Grace, Kelly              SO Countryside          1:13.55    1:14.92        
                  35.27     1:14.92 (39.65)                                        
 11 McCaffrey, Caitlin        11 Mitchell             1:18.34    1:17.09        
                  36.52     1:17.09 (40.57)                                        
 12 Witkowski, Sara           FR Countryside          1:15.90    1:17.65        
                  36.62     1:17.65 (41.03)                                        
 13 Yasova, Ariela               East Lake            1:17.09    1:17.74        
                  36.37     1:17.74 (41.37)                                        
 14 Schaefer, Jordan          10 Palm Harbor Univ     1:17.19    1:17.88        
                  37.10     1:17.88 (40.78)                                        
 15 Cohen, Dara                9 Sickles              1:17.87    1:18.12        
                  36.61     1:18.12 (41.51)                                        
 16 Laskey, Lauramarie        11 Palm Harbor Univ     1:19.79    1:20.73        
                  37.96     1:20.73 (42.77)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rorer, Tracy              10 St. Petersburg       1:04.91    1:09.61        
                  33.02     1:09.61 (36.59)                                        
  2 Kerr, Kristen             FR Alonso               1:14.20    1:11.15        
                  32.74     1:11.15 (38.41)                                        
  3 Margalis, Melanie         FR Countryside          1:09.02    1:11.45        
                  33.96     1:11.45 (37.49)                                        
  4 Myers, Caroline            9 Palm Harbor Univ     1:10.05    1:12.05        
                  34.26     1:12.05 (37.79)                                        
  5 McSpadden, Jillian        12 Palm Harbor Univ     1:11.97    1:12.28        
                  35.02     1:12.28 (37.26)                                        
  6 Schmidt, Kelsle           SO Countryside          1:12.60    1:12.58        
                  34.38     1:12.58 (38.20)                                        
  7 Torres, Katherine            East Lake            1:13.45    1:12.61        
                  34.21     1:12.61 (38.40)                                        
  8 Wieckowski, Joanna           East Lake            1:14.06    1:13.23        
                  34.74     1:13.23 (38.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grace, Kelly              SO Countryside          1:11.57    1:13.55        
                  34.22     1:13.55 (39.33)                                        
 10 Case, Veronica            11 Sickles              1:13.00    1:14.64        
                  36.12     1:14.64 (38.52)                                        
 11 Witkowski, Sara           FR Countryside          1:16.48    1:15.90        
                  35.98     1:15.90 (39.92)                                        
 12 Yasova, Ariela               East Lake            1:15.04    1:17.09        
                  35.44     1:17.09 (41.65)                                        
 13 Schaefer, Jordan          10 Palm Harbor Univ     1:18.64    1:17.19        
                  36.45     1:17.19 (40.74)                                        
 14 Cohen, Dara                9 Sickles              1:15.70    1:17.87        
                  36.60     1:17.87 (41.27)                                        
 15 McCaffrey, Caitlin        11 Mitchell             1:18.24    1:18.34        
                  36.33     1:18.34 (42.01)                                        
 16 Laskey, Lauramarie        11 Palm Harbor Univ     1:18.51    1:19.79        
                  37.75     1:19.79 (42.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Haraguchi, Rica           11 St. Petersburg       1:19.61    1:19.83        
                  37.71     1:19.83 (42.12)                                        
 18 Nickens, Amanda           10 St. Petersburg       1:25.84    1:24.44        
                  39.94     1:24.44 (44.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rose, Samantha            10 Largo                1:25.04    1:24.56        
                  39.43     1:24.56 (45.13)                                        
 20 Kaitchuck, Chrissy        11 Largo                1:29.74    1:26.88        
                  41.99     1:26.88 (44.89)                                        
 21 Rupar, Andrea                East Lake            1:28.92    1:27.13        
                  41.47     1:27.13 (45.66)                                        
 22 Horgan, Kathleen          11 Mitchell             1:31.97    1:28.13        
                  38.60     1:28.13 (49.53)                                        
 23 Ceranek, Sonia            10 Sickles              1:24.00    1:28.60        
                  41.70     1:28.60 (46.90)                                        
 24 Jessup, Taylor            11 Sickles              1:25.00    1:28.95        
                  40.89     1:28.95 (48.06)                                        
 25 Beck, Jessica              9 Mitchell             1:28.77    1:30.56        
                  41.17     1:30.56 (49.39)                                        
 26 Willis, Katie              9 Largo                1:31.23    1:30.84        
                  42.95     1:30.84 (47.89)                                        
 27 Carnathan, Trent          SR Alonso               1:35.81    1:30.97        
                  41.07     1:30.97 (49.90)                                        
 28 Labance, Mary             FR Pinellas Park        1:28.55    1:33.98        
                  44.36     1:33.98 (49.62)                                        
 29 Roman, Amber              10 Gibbs                1:34.42    1:36.88        
                  45.37     1:36.88 (51.51)                                        
 30 Campbell, Kimberly        FR Alonso               2:15.59    2:04.34        
                  56.15   2:04.34 (1:08.19)                                        
 -- Saunders, Felicia         JR Alonso               2:12.44         NS        
 -- Capristo, Devin           11 Largo                1:45.40         NS        
 -- Kellin, Kierstin           9 St. Petersburg       1:21.95         NS        
 -- Novak, Courtney           JR Pinellas Park        1:29.99         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Mertens, Christopher      10 Palm Harbor Univ     1:04.75    1:04.83        
                  30.31     1:04.83 (34.52)                                        
  2 Taddeo, Jonathan          FR Countryside          1:06.29    1:04.86        
                  30.14     1:04.86 (34.72)                                        
  3 Lombardo, Anthony         SO Countryside          1:04.54    1:05.10        
                  30.88     1:05.10 (34.22)                                        
  4 Meszaros, Istvan          FR Countryside          1:06.04    1:05.85        
                  30.95     1:05.85 (34.90)                                        
  5 Findley, Chris            12 Sickles              1:04.16    1:06.04        
                  30.42     1:06.04 (35.62)                                        
  6 Freeman, Blake             9 Palm Harbor Univ     1:06.81    1:07.41        
                  31.84     1:07.41 (35.57)                                        
  7 Brown, Matthew            12 Palm Harbor Univ     1:06.76    1:07.60        
                  30.38     1:07.60 (37.22)                                        
 -- Alvarez, Renzo            11 Mitchell             1:04.57         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
Consolation Final
  9 Frey, Stephen             10 Sickles              1:08.77    1:07.66        
                  31.98     1:07.66 (35.68)                                        
 10 Walker, McGee             JR Countryside          1:08.78    1:08.49        
                  31.67     1:08.49 (36.82)                                        
 11 Frey, Kevin               11 Sickles              1:10.16    1:10.33        
                  33.09     1:10.33 (37.24)                                        
 12 Beam, Jared               11 St. Petersburg       1:11.35    1:11.37        
                  33.14     1:11.37 (38.23)                                        
 13 McSpadden, Thomas            East Lake            1:11.12    1:12.11        
                  34.16     1:12.11 (37.95)                                        
 14 Franklin, Travis          10 Palm Harbor Univ     1:11.01    1:12.15        
                  33.67     1:12.15 (38.48)                                        
 15 Zimmermann, Paul          11 Gibbs                1:13.44    1:14.69        
                  34.36     1:14.69 (40.33)                                        
 -- Allbritton, Austin           East Lake            1:12.73         DQ        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Findley, Chris            12 Sickles              1:09.00    1:04.16        
                  30.20     1:04.16 (33.96)                                        
  2 Lombardo, Anthony         SO Countryside          1:06.00    1:04.54        
                  30.82     1:04.54 (33.72)                                        
  3 Alvarez, Renzo            11 Mitchell             1:03.91    1:04.57        
                  30.51     1:04.57 (34.06)                                        
  4 Mertens, Christopher      10 Palm Harbor Univ     1:03.15    1:04.75        
                  30.18     1:04.75 (34.57)                                        
  5 Meszaros, Istvan          FR Countryside          1:05.99    1:06.04        
                  31.13     1:06.04 (34.91)                                        
  6 Taddeo, Jonathan          FR Countryside          1:04.79    1:06.29        
                  30.79     1:06.29 (35.50)                                        
  7 Brown, Matthew            12 Palm Harbor Univ     1:06.40    1:06.76        
                  30.76     1:06.76 (36.00)                                        
  8 Freeman, Blake             9 Palm Harbor Univ     1:08.39    1:06.81        
                  31.78     1:06.81 (35.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Frey, Stephen             10 Sickles              1:09.00    1:08.77        
                  32.43     1:08.77 (36.34)                                        
 10 Walker, McGee             JR Countryside          1:14.40    1:08.78        
                  31.41     1:08.78 (37.37)                                        
 11 Frey, Kevin               11 Sickles              1:09.00    1:10.16        
                  32.68     1:10.16 (37.48)                                        
 12 Franklin, Travis          10 Palm Harbor Univ     1:12.36    1:11.01        
                  32.83     1:11.01 (38.18)                                        
 13 McSpadden, Thomas            East Lake            1:11.70    1:11.12        
                  33.57     1:11.12 (37.55)                                        
 14 Beam, Jared               11 St. Petersburg       1:14.40    1:11.35        
                  33.43     1:11.35 (37.92)                                        
 15 Allbritton, Austin           East Lake            1:11.24    1:12.73        
                  32.23     1:12.73 (40.50)                                        
 16 Zimmermann, Paul          11 Gibbs                1:14.37    1:13.44        
                  33.75     1:13.44 (39.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Planck, Alex              12 Mitchell             1:14.22    1:16.04        
                  34.20     1:16.04 (41.84)                                        
 18 Presley, Andrew           11 Mitchell             1:16.32    1:16.18        
                  35.07     1:16.18 (41.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Haley, Michael            SR Alonso               1:16.87    1:16.80        
                  35.92     1:16.80 (40.88)                                        
 20 Jones, Wesley                East Lake            1:17.24    1:17.00        
                  36.23     1:17.00 (40.77)                                        
 21 Smth, Alex                11 Gibbs                1:20.53    1:20.62        
                  37.55     1:20.62 (43.07)                                        
 22 Kirby, Mike               12 Largo                1:21.16    1:20.86        
                  36.98     1:20.86 (43.88)                                        
 23 Baldwin, Timothy          JR Pinellas Park        1:25.77    1:21.86        
                  37.44     1:21.86 (44.42)                                        
 24 Holland, Tim              SR Alonso               1:19.98    1:22.06        
                  38.53     1:22.06 (43.53)                                        
 25 Petterson, Mike           11 Largo                1:26.38    1:24.64        
                  38.87     1:24.64 (45.77)                                        
 26 Cropanese, Christopher    11 Mitchell             1:25.37    1:27.65        
                  40.91     1:27.65 (46.74)                                        
 27 McMeekin, Brian              East Lake            1:27.34    1:28.93        
                  40.58     1:28.93 (48.35)                                        
 -- Givens, Will              11 Sickles              1:19.00         DQ        
 -- Bernes, Nelio             SO Alonso               1:32.59         NS        
 -- Sofrani, Kris              9 Largo                1:54.31         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Countryside (Clearwater)                          3:52.97    3:36.47 AA-C   
     1) Kastes, Katie SR                2) Willsey, Jana SR               
     3) Burns, Rachel SO                4) Margalis, Melanie FR           
                  25.56       53.51 (53.51)     1:19.76 (26.25)     1:48.67 (55.16)
        2:14.30 (25.63)     2:42.86 (54.19)     3:08.67 (25.81)     3:36.47 (53.61)
  2 Palm Harbor University                            3:57.23    3:43.94        
     1) Stevens, Kariann 11             2) Coleman, Katherine 10          
     3) Katopis, Kristina 9             4) Myers, Caroline 9              
                  26.28       55.39 (55.39)     1:21.70 (26.31)     1:50.83 (55.44)
        2:18.07 (27.24)     2:47.70 (56.87)     3:14.70 (27.00)     3:43.94 (56.24)
  3 Sickles (Tampa)                                   3:53.35    3:50.24        
     1) Foster, Carrie 11               2) Fernandez, Adrienne 12         
     3) Cook, Megan 12                  4) Went, Britny 12                
                  26.74       56.31 (56.31)     1:24.44 (28.13)     1:55.05 (58.74)
        2:22.70 (27.65)     2:53.23 (58.18)     3:20.07 (26.84)     3:50.24 (57.01)
  4 East Lake (Tarpon Springs)                        3:55.56    3:52.06        
     1) Anderson, Amanda                2) Wieckowski, Joanna             
     3) Savona, Nicole                  4) Novotny, Deidre                
                  28.62       58.79 (58.79)     1:25.64 (26.85)     1:55.97 (57.18)
        2:25.10 (29.13)   2:56.47 (1:00.50)     3:23.03 (26.56)     3:52.06 (55.59)
  5 St. Petersburg                                    4:01.83    3:58.57        
     1) Faulkner, Sarah 11              2) Keller, Alyson 11              
     3) Laurenti, Alceste 12            4) Quinn, Colleen 9               
                  29.27   1:02.57 (1:02.57)     1:29.72 (27.15)   2:02.74 (1:00.17)
        2:30.57 (27.83)     3:01.39 (58.65)     3:28.44 (27.05)     3:58.57 (57.18)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        4:24.14    4:21.45        
     1) Hanousek, Cayla 12              2) McCaffrey, Caitlin 11          
     3) Clayton, Christina 11           4) McCaffrey, Meghan 12           
                  31.68   1:08.19 (1:08.19)     1:38.81 (30.62)   2:12.85 (1:04.66)
        2:44.95 (32.10)   3:22.65 (1:09.80)     3:50.40 (27.75)     4:21.45 (58.80)
  7 Alonso (Tampa)                                    4:20.27    4:42.99        
     1) Opperman, Melissa JR            2) Verble, EJ SO                  
     3) Marlin, Brittany SO             4) Valdes, Lauren SO              
                  31.53   1:08.14 (1:08.14)     1:46.01 (37.87)   2:27.47 (1:19.33)
        2:58.22 (30.75)   3:32.36 (1:04.89)     4:05.25 (32.89)   4:42.99 (1:10.63)
  8 Gibbs (St. Pete)                                  5:03.94    4:59.76        
     1) McKee, Stephanie 12             2) Smith, Nikki 10                
     3) Henry, Carielle 10              4) Kretschmer, Kelly 9            
                  35.99   1:16.67 (1:16.67)     1:55.21 (38.54)   2:41.86 (1:25.19)
        3:12.21 (30.35)   3:52.95 (1:11.09)     4:24.58 (31.63)   4:59.76 (1:06.81)
Consolation Final
  9 Pinellas Park (Largo)                             5:06.91    4:59.99        
     1) Murphy, Ashley SO               2) Fitzgerald, Amy SO             
     3) Labance, Mary FR                4) Fotopoulos, Katherine SR       
                  34.05   1:14.33 (1:14.33)     1:53.43 (39.10)   2:36.13 (1:21.80)
        3:10.53 (34.40)   3:55.99 (1:19.86)     4:21.65 (25.66)   4:59.99 (1:04.00)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Countryside (Clearwater)                          3:52.10    3:52.97        
     1) Kastes, Katie SR                2) Willsey, Jana SR               
     3) Burns, Rachel SO                4) Margalis, Melanie FR           
                  26.56       56.72 (56.72)     1:25.04 (28.32)     1:55.57 (58.85)
        2:22.76 (27.19)     2:52.07 (56.50)     3:21.51 (29.44)   3:52.97 (1:00.90)
  2 Sickles (Tampa)                                        NT    3:53.35        
     1) Foster, Carrie 11               2) Fernandez, Adrienne 12         
     3) Cook, Megan 12                  4) Went, Britny 12                
                  27.08       57.96 (57.96)     1:10.79 (12.83)     1:26.29 (28.33)
        2:24.82 (58.53)   2:55.84 (1:29.55)     3:23.18 (27.34)     3:53.35 (57.51)
  3 East Lake (Tarpon Springs)                        3:51.59    3:55.56        
     1) Anderson, Amanda                2) Wieckowski, Joanna             
     3) Savona, Nicole                  4) Novotny, Deidre                
                  29.27   1:00.33 (1:00.33)     1:27.93 (27.60)     1:58.11 (57.78)
        2:27.13 (29.02)   2:58.74 (1:00.63)     3:26.01 (27.27)     3:55.56 (56.82)
  4 Palm Harbor University                            3:41.97    3:57.23        
     1) Katopis, Kristina 9             2) Banacki, Ariel 11              
     3) Gutberlet, Allison 10           4) Myers, Caroline 9              
                  27.95       57.72 (57.72)     1:27.29 (29.57)   1:58.59 (1:00.87)
        2:26.16 (27.57)     2:57.37 (58.78)     3:26.02 (28.65)     3:57.23 (59.86)
  5 St. Petersburg                                    4:09.89    4:01.83        
     1) Faulkner, Sarah 11              2) Keller, Alyson 11              
     3) Laurenti, Alceste 12            4) Quinn, Colleen 9               
                  30.11   1:02.53 (1:02.53)     1:31.75 (29.22)   2:04.65 (1:02.12)
        2:32.71 (28.06)     3:04.37 (59.72)     3:31.44 (27.07)     4:01.83 (57.46)
  6 Alonso (Tampa)                                    4:19.39    4:20.27        
     1) Pyne, Natalie JR                2) Opperman, Melissa JR           
     3) Valdes, Lauren SO               4) Kerr, Kristen FR               
                  28.73   1:00.09 (1:00.09)     1:32.35 (32.26)   2:08.40 (1:08.31)
        2:42.41 (34.01)   3:19.85 (1:11.45)     3:49.19 (29.34)   4:20.27 (1:00.42)
  7 Mitchell (New Port Richey)                        4:22.96    4:24.14        
     1) Hanousek, Cayla 12              2) McCaffrey, Caitlin 11          
     3) Clayton, Christina 11           4) McCaffrey, Meghan 12           
                  32.71   1:08.18 (1:08.18)     1:38.93 (30.75)   2:13.88 (1:05.70)
        2:46.09 (32.21)   3:23.76 (1:09.88)     3:52.24 (28.48)   4:24.14 (1:00.38)
  8 Gibbs (St. Pete)                                  5:26.80    5:03.94        
     1) McKee, Stephanie 12             2) Smith, Nikki 10                
     3) Henry, Carielle 10              4) Kretschmer, Kelly 9            
                  35.19   1:18.01 (1:18.01)     1:56.54 (38.53)   2:39.94 (1:21.93)
        3:16.38 (36.44)   3:57.79 (1:17.85)     4:29.20 (31.41)   5:03.94 (1:06.15)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pinellas Park (Largo)                             5:10.88    5:06.91        
     1) Labance, Mary FR                2) Fitzgerald, Amy SO             
     3) Murphy, Ashley SO               4) Fotopoulos, Katherine SR       
                  36.92   1:18.37 (1:18.37)     1:57.06 (38.69)   2:41.47 (1:23.10)
        3:15.36 (33.89)   4:04.92 (1:23.45)     4:29.97 (25.05)   5:06.91 (1:01.99)
 -- Largo                                             4:41.93         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Palm Harbor University                            3:38.39    3:22.05        
     1) Reed, Tyler 10                  2) Steele, Graham 11              
     3) Stearns, Wes 9                  4) Curnutte, Levi 12              
                  23.93       49.80 (49.80)     1:13.27 (23.47)     1:38.72 (48.92)
        2:03.47 (24.75)     2:30.35 (51.63)     2:54.93 (24.58)     3:22.05 (51.70)
  2 Countryside (Clearwater)                          3:27.71    3:24.09        
     1) Fabian, Mate FR                 2) Taddeo, Jonathan FR            
     3) Rich, Tommy SR                  4) Taddeo, James JR               
                  25.26       52.76 (52.76)     1:17.00 (24.24)     1:44.25 (51.49)
        2:08.50 (24.25)     2:35.44 (51.19)     2:58.41 (22.97)     3:24.09 (48.65)
  3 Sickles (Tampa)                                   3:27.81    3:26.33        
     1) Poteat, Michael 10              2) Frey, Kevin 11                 
     3) Swanson, Conor 10               4) Cooke, Greggory 10             
                  25.05       52.95 (52.95)     1:18.39 (25.44)     1:47.07 (54.12)
        2:11.42 (24.35)     2:38.00 (50.93)     3:00.83 (22.83)     3:26.33 (48.33)
  4 East Lake (Tarpon Springs)                        3:27.05    3:26.69        
     1) Yoho, George                    2) Daniels, Nicholas Max          
     3) Eschenroeder, Kyle              4) Bennett, Ian                   
                  25.29       52.10 (52.10)     1:16.87 (24.77)     1:44.75 (52.65)
        2:09.53 (24.78)     2:36.00 (51.25)     2:59.47 (23.47)     3:26.69 (50.69)
  5 St. Petersburg                                    3:47.92    3:45.08        
     1) Burrows, Cameron 10             2) Hendry, John 12                
     3) Niebaum, Doug 11                4) Vanneste, Robert 11            
                  27.87       57.86 (57.86)     1:24.51 (26.65)     1:53.82 (55.96)
        2:21.39 (27.57)     2:52.05 (58.23)     3:17.15 (25.10)     3:45.08 (53.03)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        3:50.91    3:57.20        
     1) Hesser, Todd 12                 2) Rockwell, Samuel 11            
     3) Rynard, Gavin 10                4) Moore, Joshua 12               
                  27.81       59.76 (59.76)     1:27.72 (27.96)     1:58.80 (59.04)
        2:26.35 (27.55)   2:58.98 (1:00.18)     3:26.24 (27.26)     3:57.20 (58.22)
  7 Gibbs (St. Pete)                                  4:08.65    4:07.23        
     1) Rideout, Davis 12               2) Stein, David 11                
     3) Martin, Joshua 11               4) Zimmermann, Paul 11            
                  28.75   1:02.86 (1:02.86)     1:32.06 (29.20)   2:06.77 (1:03.91)
        2:36.78 (30.01)   3:11.43 (1:04.66)     3:37.40 (25.97)     4:07.23 (55.80)
 -- Largo                                             3:59.29         NS        
Consolation Final
 -- Alonso (Tampa)                                    4:17.92         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Luttmann, Nick SO               2) Ellis, Alex JR                 
     3) Craije, Kerr SO                 4) Haley, Michael SR              
                  32.09   1:07.36 (1:07.36)     1:45.22 (37.86)   2:30.19 (1:22.83)
        3:06.20 (36.01)   3:46.13 (1:15.94)     4:13.10 (26.97)                    
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 East Lake (Tarpon Springs)                        3:32.92    3:27.05        
     1) Yoho, George                    2) Daniels, Nicholas Max          
     3) Eschenroeder, Kyle              4) Bennett, Ian                   
                  25.21       51.82 (51.82)     1:16.26 (24.44)     1:44.59 (52.77)
        2:08.85 (24.26)     2:34.99 (50.40)     2:59.88 (24.89)     3:27.05 (52.06)
  2 Countryside (Clearwater)                          3:49.27    3:27.71        
     1) Fabian, Mate FR                 2) Taddeo, Jonathan FR            
     3) Rich, Tommy SR                  4) Taddeo, James JR               
                  25.48       52.33 (52.33)     1:16.92 (24.59)     1:44.31 (51.98)
        2:09.14 (24.83)     2:36.88 (52.57)     3:01.29 (24.41)     3:27.71 (50.83)
  3 Sickles (Tampa)                                        NT    3:27.81        
     1) Poteat, Michael 10              2) Frey, Kevin 11                 
     3) Swanson, Conor 10               4) Cooke, Greggory 10             
                  25.74       53.62 (53.62)     1:19.70 (26.08)     1:48.23 (54.61)
        2:12.84 (24.61)     2:39.59 (51.36)     3:02.74 (23.15)     3:27.81 (48.22)
  4 Palm Harbor University                            3:20.71    3:38.39        
     1) Chambers, Justin 10             2) Freeman, Blake 9               
     3) Brown, Matthew 12               4) Mertens, Christopher 10        
                  26.44       54.61 (54.61)     1:21.73 (27.12)     1:51.25 (56.64)
        2:17.32 (26.07)     2:46.47 (55.22)     3:11.41 (24.94)     3:38.39 (51.92)
  5 St. Petersburg                                    3:51.71    3:47.92        
     1) Burrows, Cameron 10             2) Hendry, John 12                
     3) Niebaum, Doug 11                4) Vanneste, Robert 11            
                  28.38       58.49 (58.49)     1:25.28 (26.79)     1:54.12 (55.63)
        2:21.94 (27.82)     2:52.91 (58.79)     3:18.34 (25.43)     3:47.92 (55.01)
  6 Mitchell (New Port Richey)                        3:48.61    3:50.91        
     1) Hesser, Todd 12                 2) Rynard, Gavin 10               
     3) Moore, Joshua 12                4) Alvarez, Renzo 11              
                  27.63       59.25 (59.25)     1:27.15 (27.90)   1:59.77 (1:00.52)
        2:12.60 (12.83)     2:27.23 (27.46)     3:23.85 (56.62)   3:50.91 (1:23.68)
  7 Largo                                             3:55.67    3:59.29        
     1) Dunnan, Garret 10               2) Rankin, Tim 12                 
     3) Willis, Tim 12                  4) Coghlan, Keith 12              
                  27.23       57.97 (57.97)     1:26.96 (28.99)   1:59.93 (1:01.96)
        2:29.93 (30.00)   3:03.55 (1:03.62)     3:29.65 (26.10)     3:59.29 (55.74)
  8 Gibbs (St. Pete)                                  4:26.40    4:08.65        
     1) Rideout, Davis 12               2) Martin, Joshua 11              
     3) Smth, Alex 11                   4) Zimmermann, Paul 11            
                  28.75   1:02.35 (1:02.35)     1:32.71 (30.36)   2:04.76 (1:02.41)
        2:36.76 (32.00)   3:13.37 (1:08.61)     3:39.22 (25.85)     4:08.65 (55.28)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Alonso (Tampa)                                    4:29.92    4:17.92        
     1) Sugrue, Jimmy SO                2) Luttmann, Nick SO              
     3) Craije, Kerr SO                 4) Haley, Michael SR              
                  29.78   1:02.39 (1:02.39)     1:32.95 (30.56)   2:07.09 (1:04.70)
        2:42.66 (35.57)   3:20.89 (1:13.80)     3:48.70 (27.81)     4:17.92 (57.03)
 -- Pinellas Park (Largo)                             4:45.87         NS        
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Countryside (Clearwater)            490   2. Palm Harbor University              450
  3. Sickles (Tampa)                     335   4. St. Petersburg                      269
  5. East Lake (Tarpon Springs)          262   6. Alonso (Tampa)                      114
  7. Mitchell (New Port Richey)           89   8. Gibbs (St. Pete)                     70
  9. Pinellas Park (Largo)                66  10. Largo                                18
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Palm Harbor University              506   2. Countryside (Clearwater)            382
  3. East Lake (Tarpon Springs)          314   4. Sickles (Tampa)                     281
  5. St. Petersburg                      186   6. Mitchell (New Port Richey)           87
  7. Gibbs (St. Pete)                     77   8. Largo                                72
  9. Pinellas Park (Largo)                40  10. Alonso (Tampa)                       30