2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 3

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 12:22 PM
                             FHSAA - 3A District 3                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Dr. Phillips                                      1:59.70    1:55.65        
     1) Smith, Meredith 9               2) Alliano, Ashley 9              
     3) Sanchez, Cristina 9             4) Gaynor, Nicole 10              
                  30.77     1:02.72 (31.95)     1:30.70 (27.98)     1:55.65 (24.95)
  2 Olympia (Orlando)                                 1:59.60    1:57.61        
     1) Gavin, Jen FR                   2) Asencio, Lizi JR               
     3) Siggins, Amber JR               4) Chong, Erin SR                 
                  30.24     1:04.22 (33.98)     1:32.40 (28.18)     1:57.61 (25.21)
  3 Boone (Orlando)                                   2:02.45    2:02.35        
     1) Shea, Amelia 11                 2) Haskins, Megan 12              
     3) Haskins, Hillary 10             4) Carr, Kacie 12                 
                  31.62     1:04.59 (32.97)     1:35.24 (30.65)     2:02.35 (27.11)
  4 East Ridge (Clermont)                             2:04.82    2:03.04        
     1) Roncone, Rebbeca 9              2) Baker, Kyla 10                 
     3) deVries, Ashley 11              4) Thilmony, Lauren 12            
                  32.77     1:05.28 (32.51)     1:34.66 (29.38)     2:03.04 (28.38)
  5 Timber Creek (Orlando)                            2:09.61    2:08.53        
     1) Miller, Brittany 12             2) Kimpel, Alyssa 9               
     3) McCormick, Brooke 9             4) Hupfer, Melissa 12             
                  32.36     1:08.78 (36.42)     1:41.07 (32.29)     2:08.53 (27.46)
  6 University (Orlando)                              2:12.40    2:13.01        
     1) Wheatly, Julianna 9             2) Hawley, Meghan 10              
     3) Steen, Britney 10               4) Zamonis, Emily 9               
                  34.11     1:12.85 (38.74)     1:45.08 (32.23)     2:13.01 (27.93)
  7 Cypress Creek (Orlando)                           2:14.70    2:14.31        
     1) Casella, Brandyce 10            2) Ish-Shalom, Orbi 9             
     3) Mejias, Chelsea 10              4) Karcher, Arielle 10            
                  31.30     1:07.65 (36.35)     1:45.68 (38.03)     2:14.31 (28.63)
 -- Osceola (Kissimmee)                               2:05.29         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Deetz, Laura                    2) Ackerman, Ashten               
     3) Hart, Shannon                   4) Brunk, Chelsea                 
                  34.78     1:06.71 (31.93)     1:37.82 (31.11)          DQ (27.53)
Consolation Final
  9 Gateway (Kissimmee)                               2:43.22    2:44.58        
     1) Lawrence, Kristen 9             2) Hendricks, Christian 11        
     3) Vierra, Holly 12                4) Paoloemilio, Amber 9           
                  43.23     1:28.92 (45.69)     2:12.55 (43.63)     2:44.58 (32.03)
 -- West Orange (Winter Garden)                       2:38.89         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Drumm, Sara 10                  2) Duran, Maria 12                
     3) Bell, Adria 9                   4) Akins, Alexis 11               
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Olympia (Orlando)                                 1:58.00    1:59.60        
     1) Gavin, Jen FR                   2) Asencio, Lizi JR               
     3) Siggins, Amber JR               4) Mason, Emily FR                
                  30.38     1:04.49 (34.11)     1:33.61 (29.12)     1:59.60 (25.99)
  2 Dr. Phillips                                      1:58.00    1:59.70        
     1) Smith, Meredith 9               2) Alliano, Ashley 9              
     3) Sanchez, Cristina 9             4) Gaynor, Nicole 10              
                  31.35     1:04.60 (33.25)     1:34.33 (29.73)     1:59.70 (25.37)
  3 Boone (Orlando)                                   2:03.00    2:02.45        
     1) Shea, Amelia 11                 2) Haskins, Megan 12              
     3) Haskins, Hillary 10             4) Carr, Kacie 12                 
                  31.73     1:05.10 (33.37)     1:35.79 (30.69)     2:02.45 (26.66)
  4 East Ridge (Clermont)                             2:03.49    2:04.82        
     1) Roncone, Rebbeca 9              2) deVries, Ashley 11             
     3) Baker, Kyla 10                  4) Thilmony, Lauren 12            
                  32.83     1:08.34 (35.51)     1:36.98 (28.64)     2:04.82 (27.84)
  5 Osceola (Kissimmee)                               2:03.74    2:05.29        
     1) Deetz, Laura                    2) Ackerman, Ashten               
     3) Hart, Shannon                   4) Brunk, Chelsea                 
                  35.40     1:06.95 (31.55)     1:37.52 (30.57)     2:05.29 (27.77)
  6 Timber Creek (Orlando)                            2:07.90    2:09.61        
     1) Miller, Brittany 12             2) Kimpel, Alyssa 9               
     3) McCormick, Brooke 9             4) Hupfer, Melissa 12             
                  32.13     1:09.19 (37.06)     1:42.89 (33.70)     2:09.61 (26.72)
  7 University (Orlando)                              2:13.20    2:12.40        
     1) Wheatly, Julianna 9             2) Hawley, Meghan 10              
     3) Steen, Britney 10               4) Zamonis, Emily 9               
                  33.97     1:12.58 (38.61)     1:44.44 (31.86)     2:12.40 (27.96)
  8 Cypress Creek (Orlando)                           2:12.40    2:14.70        
     1) Casella, Brandyce 10            2) Ish-Shalom, Orbi 9             
     3) Mejias, Chelsea 10              4) Karcher, Arielle 10            
                  31.39     1:08.17 (36.78)     1:45.13 (36.96)     2:14.70 (29.57)
-------------------------------------------------------------------------
  9 West Orange (Winter Garden)                       2:38.00    2:38.89        
     1) Drumm, Sara 10                  2) Duran, Maria 12                
     3) Bell, Adria 9                   4) Akins, Alexis 11               
                  40.22                             2:05.95 ( )     2:38.89 (32.94)
 10 Gateway (Kissimmee)                               2:07.66    2:43.22        
     1) Lawrence, Kristen 9             2) Hendricks, Christian 11        
     3) Vierra, Holly 12                4) Paoloemilio, Amber 9           
                  42.85     1:28.79 (45.94)     2:13.08 (44.29)     2:43.22 (30.14)
 -- Freedom (Orlando)                                 2:40.00         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Kennedy, Lillian 9              2) McNary, Megan 9                
     3) Winslow, Jessica 10             4) Pinch, Brittany 12             
                  48.34     1:15.93 (27.59)     1:49.19 (33.26)          DQ (34.18)
 -- Poinciana (Kissimmee)                             2:59.00         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Olympia (Orlando)                                 1:46.02    1:43.51        
     1) Bonnema, Zach SO                2) Morgan, Kevin SR               
     3) Reall, C.J. FR                  4) Guimaraes, Breno JR            
                  27.26       56.01 (28.75)     1:21.40 (25.39)     1:43.51 (22.11)
  2 East Ridge (Clermont)                             1:48.78    1:46.43        
     1) Roncone, Ryan 11                2) Colston, James 12              
     3) Kaisrlik, Jason 11              4) Gibson, James 11               
                  27.69       57.96 (30.27)     1:22.96 (25.00)     1:46.43 (23.47)
  3 Freedom (Orlando)                                 1:46.52    1:46.48        
     1) Prikhodko, Illya 9              2) Nowlin, Zach 12                
     3) Allen, Jordan 10                4) Allen, Matt 12                 
                  26.98       56.04 (29.06)     1:23.49 (27.45)     1:46.48 (22.99)
  4 Boone (Orlando)                                   1:55.62    1:51.61        
     1) Dobbs, Jordan 12                2) Davila, Melvin 11              
     3) Catron, Travis 12               4) Geren, Wiley 11                
                  30.31     1:00.76 (30.45)     1:26.85 (26.09)     1:51.61 (24.76)
  5 Timber Creek (Orlando)                            1:53.40    1:51.80        
     1) Mace, Collin 11                 2) Hussey, Alan 10                
     3) Gordon, William 9               4) Campbell, Christopher 12       
                  27.73       58.30 (30.57)     1:26.76 (28.46)     1:51.80 (25.04)
  6 Dr. Phillips                                      1:52.48    1:52.02        
     1) Gissy, Jacob 12                 2) Tutchton, Ben 11               
     3) Wells, Nicholas Colin 10        4) Cardoso, Rubens 12             
                  27.70       58.28 (30.58)     1:26.35 (28.07)     1:52.02 (25.67)
  7 Osceola (Kissimmee)                               1:53.52    1:54.16        
     1) Guana, Facundo                  2) Byron, Daniel                  
     3) Crotty, Brandon                 4) Goetz, Daniel                  
                  30.05     1:03.53 (33.48)     1:30.80 (27.27)     1:54.16 (23.36)
  8 West Orange (Winter Garden)                       1:59.55    2:01.36        
     1) Smith, Kenneth 12               2) Carter, Jack 9                 
     3) Smith, Jacob 9                  4) Milner, Cameron 11             
                  28.69     1:03.73 (35.04)     1:31.91 (28.18)     2:01.36 (29.45)
Consolation Final
  9 Cypress Creek (Orlando)                           2:02.36    2:01.05        
     1) Cabreja, Pedro 12               2) Vera, Enrique 11               
     3) Rodriguez, Leonardo 10          4) Paz, Cesar 10                  
                  33.25     1:07.22 (33.97)     1:35.99 (28.77)     2:01.05 (25.06)
 10 Gateway (Kissimmee)                               2:02.90    2:02.34        
     1) Keaten, Kyle 9                  2) Morgan, Russell 11             
     3) Morgan, Craig 10                4) Carroll, Michael 11            
                  32.38     1:06.34 (33.96)     1:36.26 (29.92)     2:02.34 (26.08)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Olympia (Orlando)                                 1:43.50    1:46.02        
     1) Bonnema, Zach SO                2) Morgan, Kevin SR               
     3) Reall, C.J. FR                  4) Guimaraes, Breno JR            
                  27.52       57.62 (30.10)     1:23.78 (26.16)     1:46.02 (22.24)
  2 Freedom (Orlando)                                 1:58.00    1:46.52        
     1) Prikhodko, Illya 9              2) Nowlin, Zach 12                
     3) Allen, Jordan 10                4) Allen, Matt 12                 
                  26.91       56.24 (29.33)     1:23.65 (27.41)     1:46.52 (22.87)
  3 East Ridge (Clermont)                             1:48.16    1:48.78        
     1) Roncone, Ryan 11                2) Colston, James 12              
     3) Kaisrlik, Jason 11              4) Gibson, James 11               
                  28.10       59.67 (31.57)     1:25.08 (25.41)     1:48.78 (23.70)
  4 Dr. Phillips                                      1:50.00    1:52.48        
     1) Gissy, Jacob 12                 2) Tutchton, Ben 11               
     3) Wells, Nicholas Colin 10        4) Cardoso, Rubens 12             
                  27.79       59.56 (31.77)     1:27.34 (27.78)     1:52.48 (25.14)
  5 Timber Creek (Orlando)                            1:53.10    1:53.40        
     1) Mace, Collin 11                 2) Hussey, Alan 10                
     3) Gordon, William 9               4) Campbell, Christopher 12       
                  28.32       59.19 (30.87)     1:27.41 (28.22)     1:53.40 (25.99)
  6 Osceola (Kissimmee)                               1:54.63    1:53.52        
     1) Goetz, Daniel                   2) Guana, Facundo                 
     3) Crotty, Brandon                 4) Byron, Daniel                  
                  29.69     1:02.89 (33.20)     1:30.20 (27.31)     1:53.52 (23.32)
  7 Boone (Orlando)                                   1:55.50    1:55.62        
     1) Dobbs, Jordan 12                2) Davila, Melvin 11              
     3) Catron, Travis 12               4) Geren, Wiley 11                
                  32.44     1:03.02 (30.58)     1:30.03 (27.01)     1:55.62 (25.59)
  8 West Orange (Winter Garden)                       2:00.00    1:59.55        
     1) Smith, Kenneth 12               2) Carter, Jack 9                 
     3) Smith, Jacob 9                  4) Milner, Cameron 11             
                  28.41     1:02.78 (34.37)     1:30.77 (27.99)     1:59.55 (28.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cypress Creek (Orlando)                           2:04.00    2:02.36        
     1) Cabreja, Pedro 12               2) Vera, Enrique 11               
     3) Rodriguez, Leonardo 10          4) Paz, Cesar 10                  
                  33.67     1:08.33 (34.66)     1:36.86 (28.53)     2:02.36 (25.50)
 10 Gateway (Kissimmee)                               1:59.58    2:02.90        
     1) Keaten, Kyle 9                  2) Morgan, Russell 11             
     3) Morgan, Craig 10                4) Carroll, Michael 11            
                  32.05     1:07.28 (35.23)     1:36.58 (29.30)     2:02.90 (26.32)
 -- Poinciana (Kissimmee)                             2:57.45         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #4
     1) Sanchez, Eric 12                2) Rosero, Jason 11               
     3) Ball, Ryan 12                   4) Fondeur, Sully 11              
                  52.42     1:40.86 (48.44)     2:17.41 (36.55)          DQ (33.05)
 -- University (Orlando)                              2:18.90         DQ        
      Entered water without permission - Misc
     1) Bass, Chad 12                   2) Taylor, Soloman 12             
     3) Torres, David 11                4)                                
                  36.52     1:08.70 (32.18)     1:40.56 (31.86)          DQ (35.34)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Broadley, Sarah           JR Olympia              1:58.07    1:54.96        
                  27.00       56.61 (29.61)     1:26.22 (29.61)     1:54.96 (28.74)
  2 Broadley, Elizabeth       SO Olympia              1:59.27    1:58.17        
                  27.75       58.12 (30.37)     1:28.32 (30.20)     1:58.17 (29.85)
  3 Reall, Amanda             JR Olympia              2:04.46    1:59.16        
                  28.41       58.60 (30.19)     1:29.14 (30.54)     1:59.16 (30.02)
  4 Priore, Heather           10 Gateway              2:08.60    2:05.70        
                  28.38     1:00.46 (32.08)     1:32.94 (32.48)     2:05.70 (32.76)
  5 Shea, Amelia              11 Boone                2:11.85    2:07.83        
                  30.27     1:02.79 (32.52)     1:36.23 (33.44)     2:07.83 (31.60)
  6 Hester, Emily             10 Boone                2:09.08    2:07.93        
                  29.74     1:02.18 (32.44)     1:35.60 (33.42)     2:07.93 (32.33)
  7 Ish-Shalom, Orbi           9 Cypress Creek        2:16.10    2:09.47        
                  29.90     1:03.49 (33.59)     1:36.97 (33.48)     2:09.47 (32.50)
  8 Chong, Elena              JR Olympia              2:11.84    2:11.94        
                  30.35     1:03.81 (33.46)     1:38.12 (34.31)     2:11.94 (33.82)
Consolation Final
  9 Campbell, Aubrey           9 Timber Creek         2:19.52    2:14.35        
                  29.70     1:03.75 (34.05)     1:39.79 (36.04)     2:14.35 (34.56)
 10 Ambrose, Katharine        11 Dr. Phillips         2:21.77    2:17.46        
                  31.38     1:06.37 (34.99)     1:42.48 (36.11)     2:17.46 (34.98)
 11 Wheatly, Caroline         12 University           2:18.68    2:17.55        
                  31.47     1:06.36 (34.89)     1:42.60 (36.24)     2:17.55 (34.95)
 12 Brandt, Stephanie         11 Dr. Phillips         2:24.05    2:23.44        
                  32.96     1:09.03 (36.07)     1:46.60 (37.57)     2:23.44 (36.84)
 13 Deetz, Laura                 Osceola              2:22.82    2:24.42        
                  32.03     1:07.36 (35.33)     1:45.18 (37.82)     2:24.42 (39.24)
 14 Antris-Rodrquez, Jade     11 Freedom              2:27.14    2:24.66        
                  32.16     1:08.26 (36.10)     1:46.47 (38.21)     2:24.66 (38.19)
 15 Dytrych, Elysia           10 Dr. Phillips         2:26.39    2:26.90        
                  33.79     1:10.39 (36.60)     1:48.71 (38.32)     2:26.90 (38.19)
 16 Rodriguez, Ariana         11 East Ridge           2:26.30    2:27.16        
                  31.94     1:09.17 (37.23)     1:48.51 (39.34)     2:27.16 (38.65)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Broadley, Sarah           JR Olympia              1:54.00    1:58.07        
                  26.91       57.08 (30.17)     1:27.84 (30.76)     1:58.07 (30.23)
  2 Broadley, Elizabeth       SO Olympia              1:56.00    1:59.27        
                  27.51       57.52 (30.01)     1:28.52 (31.00)     1:59.27 (30.75)
  3 Reall, Amanda             JR Olympia              1:58.50    2:04.46        
                  29.53     1:00.75 (31.22)     1:32.70 (31.95)     2:04.46 (31.76)
  4 Priore, Heather           10 Gateway              2:05.74    2:08.60        
                  28.52     1:01.22 (32.70)     1:34.76 (33.54)     2:08.60 (33.84)
  5 Hester, Emily             10 Boone                2:10.00    2:09.08        
                  29.57     1:01.94 (32.37)     1:35.36 (33.42)     2:09.08 (33.72)
  6 Chong, Elena              JR Olympia              2:15.00    2:11.84        
                  30.48     1:04.13 (33.65)     1:38.18 (34.05)     2:11.84 (33.66)
  7 Shea, Amelia              11 Boone                2:12.00    2:11.85        
                  31.54     1:04.92 (33.38)     1:38.93 (34.01)     2:11.85 (32.92)
  8 Ish-Shalom, Orbi           9 Cypress Creek        2:15.99    2:16.10        
                  30.76     1:05.38 (34.62)     1:40.68 (35.30)     2:16.10 (35.42)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wheatly, Caroline         12 University           2:18.00    2:18.68        
                  29.96     1:04.20 (34.24)     1:41.32 (37.12)     2:18.68 (37.36)
 10 Campbell, Aubrey           9 Timber Creek         2:15.50    2:19.52        
                  29.48     1:03.92 (34.44)     1:41.53 (37.61)     2:19.52 (37.99)
 11 Ambrose, Katharine        11 Dr. Phillips         2:24.00    2:21.77        
                  34.25     1:10.86 (36.61)     1:46.96 (36.10)     2:21.77 (34.81)
 12 Deetz, Laura                 Osceola              2:19.39    2:22.82        
                  32.21     1:08.01 (35.80)     1:45.22 (37.21)     2:22.82 (37.60)
 13 Brandt, Stephanie         11 Dr. Phillips         2:24.00    2:24.05        
                  34.38     1:11.25 (36.87)     1:47.92 (36.67)     2:24.05 (36.13)
 14 Rodriguez, Ariana         11 East Ridge           2:27.31    2:26.30        
                  32.17     1:08.86 (36.69)     1:49.09 (40.23)     2:26.30 (37.21)
 15 Dytrych, Elysia           10 Dr. Phillips         2:24.00    2:26.39        
                  34.11     1:10.65 (36.54)     1:48.65 (38.00)     2:26.39 (37.74)
 16 Antris-Rodrquez, Jade     11 Freedom              2:31.00    2:27.14        
                  33.25     1:09.02 (35.77)     1:47.64 (38.62)     2:27.14 (39.50)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Penalba, Maribel           9 University           2:27.11    2:27.35        
                  32.24   1:47.22 (1:14.98)     2:27.35 (40.13)                    
 18 Beaulieu, Jessica         12 Dr. Phillips         2:30.00    2:27.85        
                  34.27     1:11.23 (36.96)     1:50.01 (38.78)     2:27.85 (37.84)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Thilmony, Lauren          12 East Ridge           2:27.08    2:28.57        
                  32.94     1:10.53 (37.59)     1:50.13 (39.60)     2:28.57 (38.44)
 20 Paoloemilio, Amber         9 Gateway              2:27.56    2:28.62        
                  34.26     1:11.67 (37.41)     1:50.03 (38.36)     2:28.62 (38.59)
 21 Wong, Jessica             10 University           2:32.80    2:28.83        
                  34.41     1:12.66 (38.25)     1:52.14 (39.48)     2:28.83 (36.69)
 22 Wood, Sarah               11 Boone                2:28.00    2:30.07        
                  33.23     1:12.59 (39.36)     1:52.12 (39.53)     2:30.07 (37.95)
 23 Sauerman, Danielle        11 Gateway              2:30.57    2:32.25        
                  32.82     1:11.53 (38.71)     1:52.34 (40.81)     2:32.25 (39.91)
 24 Douglas, Meghan            9 West Orange          2:32.00    2:32.30        
                  35.10     1:13.40 (38.30)     1:53.10 (39.70)     2:32.30 (39.20)
 25 Bang, Tylor               11 Boone                2:35.00    2:32.49        
                  34.88     1:12.80 (37.92)     1:52.22 (39.42)     2:32.49 (40.27)
 26 Evans, Ashley                Osceola              2:35.54    2:35.55        
                  35.72     1:16.14 (40.42)     1:56.96 (40.82)     2:35.55 (38.59)
 27 Calvo, Alexandra          11 Cypress Creek        2:37.25    2:36.71        
                  35.63     1:15.35 (39.72)     1:57.62 (42.27)     2:36.71 (39.09)
 28 Hammonds, Mary Katlyn     10 East Ridge           2:46.06    2:39.12        
                  36.56     1:17.22 (40.66)     1:58.79 (41.57)     2:39.12 (40.33)
 29 McKessy, Chelsie           9 West Orange          2:35.00    2:39.35        
                  35.65     1:15.63 (39.98)     1:58.44 (42.81)     2:39.35 (40.91)
 30 Church, Elizabeth         12 East Ridge           2:43.41    2:40.63        
                  36.02                             1:59.51 ( )     2:40.63 (41.12)
 31 Tait, Tiffany                Osceola              2:45.26    2:44.90        
                  37.98     1:20.32 (42.34)     2:03.39 (43.07)     2:44.90 (41.51)
 32 Winslow, Jessica          10 Freedom              2:39.00    2:44.96        
                  34.96     1:16.82 (41.86)     2:01.09 (44.27)     2:44.96 (43.87)
 33 Vierra, Holly             12 Gateway              2:46.08    2:47.69        
                  38.30     1:21.85 (43.55)     2:06.12 (44.27)     2:47.69 (41.57)
 34 Mejias, Chelsea           10 Cypress Creek        2:48.32    2:48.96        
                  36.85     1:17.33 (40.48)     2:02.47 (45.14)     2:48.96 (46.49)
 35 Bailey, Nathalia           9 University           2:57.61    2:52.07        
                  36.94     1:19.23 (42.29)     2:05.59 (46.36)     2:52.07 (46.48)
 36 Pinch, Brittany           12 Freedom              2:29.00    2:52.18        
                  36.58     1:19.80 (43.22)   2:52.18 (1:32.38)                    
 37 Rhoades, Jamie            11 West Orange          2:55.00    2:54.80        
                  37.54     1:21.83 (44.29)     2:09.55 (47.72)     2:54.80 (45.25)
 38 Adams, Jordan                Osceola              2:49.98    2:56.87        
                  38.44     1:24.24 (45.80)     2:10.89 (46.65)     2:56.87 (45.98)
 39 Schnacky, Ashley          12 West Orange          2:50.00    2:58.84        
                  38.17     1:21.80 (43.63)     2:10.06 (48.26)     2:58.84 (48.78)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kaisrlik, Jason           11 East Ridge           1:52.21    1:48.88        
                  25.00       52.84 (27.84)     1:20.99 (28.15)     1:48.88 (27.89)
  2 Arias, Emmanuel           FR Olympia              1:51.32    1:51.43        
                  25.56       53.74 (28.18)     1:22.59 (28.85)     1:51.43 (28.84)
  3 Auge, Julien              12 Dr. Phillips         1:52.89    1:51.71        
                  25.90       53.66 (27.76)     1:22.73 (29.07)     1:51.71 (28.98)
  4 Guana, Facundo               Osceola              1:53.31    1:51.83        
                  26.09       55.18 (29.09)     1:24.03 (28.85)     1:51.83 (27.80)
  5 Hawthorne, Chip           JR Olympia              1:58.04    1:56.18        
                  26.02       54.63 (28.61)     1:24.97 (30.34)     1:56.18 (31.21)
  6 Lynch, Ryan               12 Gateway              1:58.11    1:56.53        
                  26.50       56.29 (29.79)     1:26.20 (29.91)     1:56.53 (30.33)
  7 Ward, Austin              11 Dr. Phillips         2:00.02    2:00.71        
                  27.61       57.99 (30.38)     1:29.15 (31.16)     2:00.71 (31.56)
  8 Nolan, Jaime              12 Cypress Creek        2:03.37    2:02.10        
                  27.16       57.68 (30.52)     1:29.83 (32.15)     2:02.10 (32.27)
Consolation Final
  9 Allen, Jordan             10 Freedom              2:04.60    2:02.44        
                  28.91     1:00.34 (31.43)     1:33.03 (32.69)     2:02.44 (29.41)
 10 Flores, Abimael           10 Gateway              2:09.14    2:08.50        
                  27.78     1:00.35 (32.57)     1:34.56 (34.21)     2:08.50 (33.94)
 11 Viney, Evan               10 Freedom              2:10.94    2:10.51        
                  29.32     1:02.44 (33.12)     1:36.88 (34.44)     2:10.51 (33.63)
 12 Gordon, Andrew            12 Dr. Phillips         2:10.86    2:10.70        
                  30.19     1:03.89 (33.70)     1:38.19 (34.30)     2:10.70 (32.51)
 13 Bellville, David          12 East Ridge           2:11.23    2:11.48        
                  30.42     1:04.10 (33.68)     1:38.77 (34.67)     2:11.48 (32.71)
 14 Zottig, Ariel              9 Freedom              2:12.93    2:12.93        
                  29.80     1:02.90 (33.10)     1:38.25 (35.35)     2:12.93 (34.68)
 15 Dobbs, Jordan             12 Boone                2:09.97    2:14.96        
                  29.33     1:02.33 (33.00)     1:38.79 (36.46)     2:14.96 (36.17)
 -- Ahola, Lauri              SR Olympia              2:12.57         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arias, Emmanuel           FR Olympia              1:53.55    1:51.32        
                  25.57       53.62 (28.05)     1:22.84 (29.22)     1:51.32 (28.48)
  2 Kaisrlik, Jason           11 East Ridge           1:47.00    1:52.21        
                  24.77       53.01 (28.24)     1:22.63 (29.62)     1:52.21 (29.58)
  3 Auge, Julien              12 Dr. Phillips         1:53.00    1:52.89        
                  26.24       54.62 (28.38)     1:24.09 (29.47)     1:52.89 (28.80)
  4 Guana, Facundo               Osceola              1:55.71    1:53.31        
                  26.29       55.58 (29.29)     1:25.19 (29.61)     1:53.31 (28.12)
  5 Hawthorne, Chip           JR Olympia              1:55.00    1:58.04        
                  26.59       56.50 (29.91)     1:27.51 (31.01)     1:58.04 (30.53)
  6 Lynch, Ryan               12 Gateway              1:57.27    1:58.11        
                  26.98       57.16 (30.18)     1:28.13 (30.97)     1:58.11 (29.98)
  7 Ward, Austin              11 Dr. Phillips         2:00.00    2:00.02        
                  28.27       58.60 (30.33)     1:29.64 (31.04)     2:00.02 (30.38)
  8 Nolan, Jaime              12 Cypress Creek        2:04.46    2:03.37        
                  27.37       58.47 (31.10)     1:31.30 (32.83)     2:03.37 (32.07)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allen, Jordan             10 Freedom              2:07.00    2:04.60        
                  28.99       59.05 (30.06)     1:31.73 (32.68)     2:04.60 (32.87)
 10 Flores, Abimael           10 Gateway              2:08.65    2:09.14        
                  27.11       58.53 (31.42)     1:32.94 (34.41)     2:09.14 (36.20)
 11 Dobbs, Jordan             12 Boone                2:11.00    2:09.97        
                  28.13       59.99 (31.86)     1:35.06 (35.07)     2:09.97 (34.91)
 12 Gordon, Andrew            12 Dr. Phillips         2:15.00    2:10.86        
                  30.21     1:03.48 (33.27)     1:37.36 (33.88)     2:10.86 (33.50)
 13 Viney, Evan               10 Freedom              2:14.00    2:10.94        
                  28.86     1:01.55 (32.69)     1:36.11 (34.56)     2:10.94 (34.83)
 14 Bellville, David          12 East Ridge           2:14.20    2:11.23        
                  29.79   2:11.23 (1:41.44)                                        
 15 Ahola, Lauri              SR Olympia              2:17.89    2:12.57        
                  28.12     1:00.31 (32.19)     1:35.65 (35.34)     2:12.57 (36.92)
 16 Zottig, Ariel              9 Freedom              2:15.00    2:12.93        
                  29.51     1:02.68 (33.17)     1:37.76 (35.08)     2:12.93 (35.17)
-------------------------------------------------------------------------
 17 King, Stephen                Olympia              2:25.00    2:15.03        
                  29.56     1:03.09 (33.53)   2:15.03 (1:11.94)                    
 18 Miller, Glenn             12 Boone                2:19.00    2:16.48        
                  29.50     1:04.71 (35.21)     1:41.55 (36.84)     2:16.48 (34.93)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gordon, William            9 Timber Creek         2:17.20    2:16.66        
                  30.95     1:06.37 (35.42)     1:43.05 (36.68)     2:16.66 (33.61)
 20 Carroll, Michael          11 Gateway              2:19.93    2:18.03        
                  31.05     1:06.18 (35.13)     1:42.48 (36.30)     2:18.03 (35.55)
 21 Askey, Zachary            10 Boone                2:22.00    2:18.33        
                  30.85     1:05.61 (34.76)     1:42.58 (36.97)     2:18.33 (35.75)
 22 Sheehan, Matthew          10 Boone                2:22.00    2:19.06        
                  29.82     1:05.68 (35.86)     1:43.49 (37.81)     2:19.06 (35.57)
 23 Gursky, Evan                 Osceola              2:18.54    2:19.25        
                1:04.42     1:42.09 (37.67)     2:19.25 (37.16)                    
 24 Tilmon, Steven             9 Timber Creek         2:26.30    2:19.70        
                  30.75     1:05.97 (35.22)     1:44.45 (38.48)     2:19.70 (35.25)
 25 Canavan, Cody              9 West Orange          2:30.00    2:21.56        
                  30.97     1:06.48 (35.51)     1:44.51 (38.03)     2:21.56 (37.05)
 26 Barragan, Kevin           11 Dr. Phillips         2:20.00    2:21.96        
                  32.69     1:08.82 (36.13)     1:46.40 (37.58)     2:21.96 (35.56)
 27 Torres, David             11 University           2:43.00    2:22.31        
                  31.39     1:08.14 (36.75)     1:47.09 (38.95)     2:22.31 (35.22)
 28 Mutos, Yuri               10 Cypress Creek        2:33.39    2:23.49        
                  31.99     1:07.88 (35.89)     1:47.17 (39.29)     2:23.49 (36.32)
 29 Davis, Stephen               Osceola              2:18.12    2:25.71        
                  28.91     1:04.82 (35.91)     1:45.11 (40.29)     2:25.71 (40.60)
 30 Rivera, Juan                 Gateway              2:23.71    2:27.47        
                  29.33     1:04.75 (35.42)   2:27.47 (1:22.72)                    
 31 Matta, Andre              10 University           2:33.30    2:27.48        
                  32.05   2:27.48 (1:55.43)                                        
 32 Carmona, Alex                Osceola              2:18.87    2:28.65        
                  32.76     1:09.05 (36.29)     1:47.43 (38.38)     2:28.65 (41.22)
 33 Patrick, Jacob            11 University           2:31.87    2:29.19        
                  31.49     1:08.96 (37.47)     1:50.15 (41.19)     2:29.19 (39.04)
 34 Ewald, Thaddeus           10 Timber Creek         2:27.10    2:32.17        
                  33.45     1:11.14 (37.69)     1:52.74 (41.60)     2:32.17 (39.43)
 35 Demianowich, David         9 Timber Creek         2:31.30    2:34.28        
                  33.43     1:12.12 (38.69)     1:53.68 (41.56)     2:34.28 (40.60)
 36 Wichman, Max              10 Cypress Creek        2:35.17    2:35.64        
                  32.41     1:12.03 (39.62)     1:54.11 (42.08)     2:35.64 (41.53)
 37 Mayoral, Keegan           10 Freedom              2:47.00    2:38.08        
                  33.22     1:11.74 (38.52)     1:54.90 (43.16)     2:38.08 (43.18)
 38 Johnson, Jay              11 University           2:59.00    2:45.92        
                  35.33     1:17.61 (42.28)   2:45.92 (1:28.31)                    
 39 Larmore, Matthew          11 East Ridge           2:45.58    2:46.62        
                  34.52     1:16.53 (42.01)     2:02.55 (46.02)     2:46.62 (44.07)
 40 Caldwell, Thomas          10 West Orange          2:44.00    2:47.05        
                  36.89     1:18.75 (41.86)     2:03.78 (45.03)     2:47.05 (43.27)
 41 Herring, Range            12 East Ridge           3:10.00    2:53.55        
                  37.23     1:22.89 (45.66)     2:09.53 (46.64)     2:53.55 (44.02)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ackerman, Ashten             Osceola              2:14.05    2:08.90        
                  27.96     1:01.75 (33.79)     1:38.49 (36.74)     2:08.90 (30.41)
  2 Haskins, Megan            12 Boone                2:11.20    2:10.20        
                  28.35     1:01.83 (33.48)     1:40.35 (38.52)     2:10.20 (29.85)
  3 Siggins, Amber            JR Olympia              2:18.67    2:16.44        
                  29.91     1:04.53 (34.62)     1:44.92 (40.39)     2:16.44 (31.52)
  4 Greenhill, Alexandria     10 Dr. Phillips         2:20.11    2:18.09        
                  30.85     1:05.32 (34.47)     1:46.43 (41.11)     2:18.09 (31.66)
  5 Jarquin, Sasha            SR Olympia              2:24.07    2:21.77        
                  31.88     1:07.72 (35.84)     1:48.68 (40.96)     2:21.77 (33.09)
  6 Haskins, Hillary          10 Boone                2:21.06    2:23.29        
                  31.04     1:08.69 (37.65)     1:50.95 (42.26)     2:23.29 (32.34)
  7 Casella, Brandyce         10 Cypress Creek        2:24.70    2:25.25        
                  30.86     1:08.14 (37.28)     1:51.77 (43.63)     2:25.25 (33.48)
  8 deVries, Ashley           11 East Ridge           2:28.03    2:26.05        
                  31.60     1:09.28 (37.68)     1:53.09 (43.81)     2:26.05 (32.96)
Consolation Final
  9 Alliano, Ashley            9 Dr. Phillips         2:34.58    2:26.75        
                  33.97     1:12.91 (38.94)     1:52.85 (39.94)     2:26.75 (33.90)
 10 Asencio, Lizi             JR Olympia              2:28.05    2:28.11        
                  32.30     1:12.00 (39.70)     1:52.90 (40.90)     2:28.11 (35.21)
 11 Roncone, Rebbeca           9 East Ridge           2:33.43    2:31.06        
                  32.28     1:10.75 (38.47)     1:56.32 (45.57)     2:31.06 (34.74)
 12 Marshall, Heather         SO Olympia              2:32.62    2:31.52        
                  32.79     1:09.47 (36.68)     1:56.57 (47.10)     2:31.52 (34.95)
 13 McCormick, Brooke          9 Timber Creek         2:44.20    2:42.44        
                  34.61     1:16.26 (41.65)     2:06.87 (50.61)     2:42.44 (35.57)
 14 McNary, Megan              9 Freedom              2:42.10    2:43.97        
                  33.07     1:15.88 (42.81)     2:04.61 (48.73)     2:43.97 (39.36)
 15 Hart, Shannon                Osceola              2:44.11    2:44.00        
                  33.99     1:16.73 (42.74)     2:06.19 (49.46)     2:44.00 (37.81)
 16 Gebhardt, Kelsey           9 Timber Creek         2:49.67    2:45.01        
                  37.49     1:21.09 (43.60)     2:08.56 (47.47)     2:45.01 (36.45)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Haskins, Megan            12 Boone                2:11.50    2:11.20        
                  27.79     1:02.08 (34.29)     1:40.74 (38.66)     2:11.20 (30.46)
  2 Ackerman, Ashten             Osceola              2:07.63    2:14.05        
                  28.60     1:03.45 (34.85)     1:41.65 (38.20)     2:14.05 (32.40)
  3 Siggins, Amber            JR Olympia              2:16.00    2:18.67        
                  30.03     1:04.81 (34.78)     1:45.30 (40.49)     2:18.67 (33.37)
  4 Greenhill, Alexandria     10 Dr. Phillips         2:18.00    2:20.11        
                  31.20     1:05.55 (34.35)     1:47.80 (42.25)     2:20.11 (32.31)
  5 Haskins, Hillary          10 Boone                2:25.00    2:21.06        
                  31.01     1:06.62 (35.61)     1:49.21 (42.59)     2:21.06 (31.85)
  6 Jarquin, Sasha            SR Olympia              2:26.00    2:24.07        
                  31.92     1:07.49 (35.57)     1:50.02 (42.53)     2:24.07 (34.05)
  7 Casella, Brandyce         10 Cypress Creek        2:23.83    2:24.70        
                  30.52     1:06.75 (36.23)     1:50.59 (43.84)     2:24.70 (34.11)
  8 deVries, Ashley           11 East Ridge           2:27.13    2:28.03        
                  31.39     1:09.84 (38.45)     1:53.89 (44.05)     2:28.03 (34.14)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Asencio, Lizi             JR Olympia              2:28.00    2:28.05        
                  31.78     1:11.82 (40.04)     1:52.80 (40.98)     2:28.05 (35.25)
 10 Marshall, Heather         SO Olympia              2:35.00    2:32.62        
                  32.47     1:08.60 (36.13)     1:56.83 (48.23)     2:32.62 (35.79)
 11 Roncone, Rebbeca           9 East Ridge           2:33.96    2:33.43        
                  32.11     1:11.60 (39.49)     1:57.88 (46.28)     2:33.43 (35.55)
 12 Alliano, Ashley            9 Dr. Phillips         2:30.00    2:34.58        
                  35.65     1:15.77 (40.12)     1:57.40 (41.63)     2:34.58 (37.18)
 13 McNary, Megan              9 Freedom              2:39.00    2:42.10        
                  32.71     1:16.11 (43.40)   2:42.10 (1:25.99)                    
 14 Hart, Shannon                Osceola              2:45.17    2:44.11        
                  32.53     1:15.36 (42.83)     2:06.02 (50.66)     2:44.11 (38.09)
 15 McCormick, Brooke          9 Timber Creek         2:39.90    2:44.20        
                  33.72     1:15.99 (42.27)     2:07.56 (51.57)     2:44.20 (36.64)
 16 Gebhardt, Kelsey           9 Timber Creek         2:49.20    2:49.67        
                  37.96     1:25.13 (47.17)     2:13.26 (48.13)     2:49.67 (36.41)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tobin, Kelsey              9 East Ridge           2:44.90    2:50.63        
                  37.22     1:20.26 (43.04)     2:10.92 (50.66)     2:50.63 (39.71)
 18 Heffernan, Erin           11 Dr. Phillips         2:50.00    2:53.79        
                  38.41     1:21.25 (42.84)     2:14.30 (53.05)     2:53.79 (39.49)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Larmore, Jennifer         12 East Ridge           2:56.60    2:56.08        
                  40.04     1:25.75 (45.71)     2:16.32 (50.57)     2:56.08 (39.76)
 20 Wakefield, Lindsey           Osceola              2:49.45    2:59.74        
                  40.64     1:24.85 (44.21)     2:20.51 (55.66)     2:59.74 (39.23)
 21 Hendricks, Christian      11 Gateway              3:06.09    3:08.08        
                  42.59     1:30.08 (47.49)     2:25.80 (55.72)     3:08.08 (42.28)
 22 Taylor, Kamilah            9 University           2:56.04    3:12.34        
                  37.92     1:24.57 (46.65)     2:24.02 (59.45)     3:12.34 (48.32)
 23 Davis, Arianna               Osceola              3:09.40    3:14.29        
                  45.72     1:34.72 (49.00)     2:31.17 (56.45)     3:14.29 (43.12)
 24 Bernard, Kara             12 Poinciana            3:32.70    3:27.17        
                  46.92     1:41.23 (54.31)     2:40.63 (59.40)     3:27.17 (46.54)
 25 Crotty, Kelly             12 Poinciana            3:34.20    3:33.71        
                  48.87     1:43.70 (54.83)   2:45.49 (1:01.79)     3:33.71 (48.22)
 -- Regan, Nicole             10 Boone                2:50.00         NS        
 -- Adorno-Irace, Lawanna      9 Dr. Phillips         3:15.00         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Morgan, Kevin             SR Olympia              2:05.67    2:00.06        
                  26.48       56.41 (29.93)     1:31.64 (35.23)     2:00.06 (28.42)
  2 Reall, C.J.               FR Olympia              2:07.25    2:04.10        
                  26.10       57.16 (31.06)     1:35.47 (38.31)     2:04.10 (28.63)
  3 Prikhodko, Illya           9 Freedom              2:10.97    2:09.72        
                  27.79       59.88 (32.09)     1:39.90 (40.02)     2:09.72 (29.82)
  4 Colston, James            12 East Ridge           2:15.43    2:12.60        
                  29.75     1:03.91 (34.16)     1:40.55 (36.64)     2:12.60 (32.05)
  5 Hussey, Alan              10 Timber Creek         2:12.06    2:12.90        
                  28.13     1:03.27 (35.14)     1:41.20 (37.93)     2:12.90 (31.70)
  6 Montoya, Ernesto          10 Cypress Creek        2:15.67    2:14.20        
                  27.79     1:03.37 (35.58)     1:43.16 (39.79)     2:14.20 (31.04)
  7 Gibson, James             11 East Ridge           2:19.66    2:18.34        
                  28.84     1:04.66 (35.82)     1:46.88 (42.22)     2:18.34 (31.46)
  8 Montoya, Eduardo          12 Cypress Creek        2:19.56    2:18.77        
                  30.09     1:06.48 (36.39)     1:46.69 (40.21)     2:18.77 (32.08)
Consolation Final
  9 Miller, Andy              JR Olympia              2:25.10    2:21.28        
                  30.43     1:07.46 (37.03)     1:48.02 (40.56)     2:21.28 (33.26)
 10 Morgan, Craig             10 Gateway              2:25.96    2:25.30        
                  30.72     1:06.40 (35.68)     1:52.79 (46.39)     2:25.30 (32.51)
 11 Taylor, Soloman           12 University           2:31.00    2:28.04        
                  33.00     1:11.94 (38.94)     1:53.18 (41.24)     2:28.04 (34.86)
 12 Hervey, Marshall             Osceola              2:33.97    2:28.12        
                  31.10     1:08.13 (37.03)     1:53.80 (45.67)     2:28.12 (34.32)
 13 Moore, Andrew             10 Dr. Phillips         2:27.79    2:29.10        
                  31.54     1:11.35 (39.81)     1:56.28 (44.93)     2:29.10 (32.82)
 14 Bergelt, Paul             12 Gateway              2:29.86    2:29.22        
                  31.25     1:11.51 (40.26)     1:56.72 (45.21)     2:29.22 (32.50)
 15 Hood, Alex                12 East Ridge           2:31.17    2:29.66        
                  29.49     1:10.03 (40.54)     1:55.14 (45.11)     2:29.66 (34.52)
 16 Geren, Wiley              11 Boone                2:34.18    2:36.49        
                  32.52     1:14.09 (41.57)     1:59.82 (45.73)     2:36.49 (36.67)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morgan, Kevin             SR Olympia              1:57.50    2:05.67        
                  27.26       58.53 (31.27)     1:34.97 (36.44)     2:05.67 (30.70)
  2 Reall, C.J.               FR Olympia              2:04.50    2:07.25        
                  26.98       59.12 (32.14)     1:36.78 (37.66)     2:07.25 (30.47)
  3 Prikhodko, Illya           9 Freedom              2:11.95    2:10.97        
                  27.90     1:00.41 (32.51)     1:40.39 (39.98)     2:10.97 (30.58)
  4 Hussey, Alan              10 Timber Creek         2:06.20    2:12.06        
                  28.23     1:02.54 (34.31)     1:40.72 (38.18)     2:12.06 (31.34)
  5 Colston, James            12 East Ridge           2:15.61    2:15.43        
                  30.98     1:06.37 (35.39)     1:43.29 (36.92)     2:15.43 (32.14)
  6 Montoya, Ernesto          10 Cypress Creek        2:17.06    2:15.67        
                  27.79     1:04.52 (36.73)     1:42.56 (38.04)     2:15.67 (33.11)
  7 Montoya, Eduardo          12 Cypress Creek        2:20.24    2:19.56        
                  29.75     1:06.69 (36.94)     1:46.85 (40.16)     2:19.56 (32.71)
  8 Gibson, James             11 East Ridge           2:19.89    2:19.66        
                  28.60     1:04.82 (36.22)     1:46.84 (42.02)     2:19.66 (32.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Andy              JR Olympia              2:25.00    2:25.10        
                  30.85     1:08.57 (37.72)     1:50.61 (42.04)     2:25.10 (34.49)
 10 Morgan, Craig             10 Gateway              2:25.06    2:25.96        
                  30.30     1:05.97 (35.67)     1:52.88 (46.91)     2:25.96 (33.08)
 11 Moore, Andrew             10 Dr. Phillips         2:28.00    2:27.79        
                  31.31     1:11.60 (40.29)     1:54.95 (43.35)     2:27.79 (32.84)
 12 Bergelt, Paul             12 Gateway              2:25.25    2:29.86        
                  30.25     1:10.45 (40.20)     1:55.16 (44.71)     2:29.86 (34.70)
 13 Taylor, Soloman           12 University           2:31.71    2:31.00        
                  32.15     1:11.14 (38.99)     1:53.96 (42.82)     2:31.00 (37.04)
 14 Hood, Alex                12 East Ridge           2:36.25    2:31.17        
                  29.82     1:10.29 (40.47)     1:55.63 (45.34)     2:31.17 (35.54)
 15 Hervey, Marshall             Osceola              2:34.86    2:33.97        
                  31.92     1:09.93 (38.01)     1:56.47 (46.54)     2:33.97 (37.50)
 16 Geren, Wiley              11 Boone                2:34.00    2:34.18        
                  31.33     1:11.90 (40.57)     1:57.14 (45.24)     2:34.18 (37.04)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Newman, Bradley              Osceola              2:32.77    2:35.31        
                  33.09     1:13.43 (40.34)     1:59.69 (46.26)     2:35.31 (35.62)
 18 Sutton, Vernon            12 Dr. Phillips         2:40.00    2:39.70        
                  31.32     1:14.35 (43.03)     2:02.99 (48.64)     2:39.70 (36.71)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Valencia, Juan            10 Dr. Phillips         2:40.00    2:42.12        
                  34.08     1:16.24 (42.16)     2:03.90 (47.66)     2:42.12 (38.22)
 20 Pastore, Tony             SO Olympia              2:45.00    2:44.52        
                  36.61     1:19.25 (42.64)     2:06.42 (47.17)     2:44.52 (38.10)
 21 Ketchum, Chad                Osceola              2:41.36    2:45.06        
                  32.81     1:15.26 (42.45)     2:06.08 (50.82)     2:45.06 (38.98)
 22 Hughes, David             11 Boone                2:45.00    2:49.42        
                  37.54     1:21.43 (43.89)     2:12.04 (50.61)     2:49.42 (37.38)
 23 Madden, Aaron              9 Dr. Phillips         3:15.00    3:02.25        
                  43.08     1:30.63 (47.55)     2:19.30 (48.67)     3:02.25 (42.95)
 24 Barger, Seth                 Osceola              3:24.12    3:11.34        
                  45.78     1:34.79 (49.01)     2:29.56 (54.77)     3:11.34 (41.78)
 25 Ball, Ryan                12 Poinciana            3:51.88    3:24.20        
                  37.87     1:36.50 (58.63)     2:35.29 (58.79)     3:24.20 (48.91)
 -- Ambrose, Julian            9 East Ridge           3:45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  48.89     1:45.07 (56.18)     2:30.78 (45.71)          DQ (42.12)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Gaynor, Nicole            10 Dr. Phillips           25.17      25.17        
  2 Chong, Erin               SR Olympia                25.55      25.45        
  3 Mason, Emily              FR Olympia                25.97      26.06        
  4 Miller, Brittany          12 Timber Creek           26.19      26.45        
  5 Carr, Kacie               12 Boone                  26.83      26.53        
  6 Jarquin, Tisha            SO Olympia                26.63      26.71        
  7 Desaulniers, Desi         JR Olympia                27.06      26.87        
  8 Grovier, Christy          12 Gateway                26.72      27.33        
Consolation Final
  9 Gaynor, Marisa             9 Dr. Phillips           27.10      27.25        
 10 Schornagle, Erin          10 University             27.25      27.66        
 11 Zewe, Alyssa              12 Gateway                27.70      28.05        
 12 Hupfer, Melissa           12 Timber Creek           28.20      28.11        
 13 Hitchins, Sarah           12 University             27.95      28.38        
 14 Brunk, Chelsea               Osceola                28.36      28.44        
 15 Larson, Heather              Osceola                28.29      28.67        
 16 Wheatly, Julianna          9 University             28.54      29.25        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gaynor, Nicole            10 Dr. Phillips           25.50      25.17        
  2 Chong, Erin               SR Olympia                25.50      25.55        
  3 Mason, Emily              FR Olympia                25.50      25.97        
  4 Miller, Brittany          12 Timber Creek           26.90      26.19        
  5 Jarquin, Tisha            SO Olympia                26.50      26.63        
  6 Grovier, Christy          12 Gateway                26.79      26.72        
  7 Carr, Kacie               12 Boone                  26.50      26.83        
  8 Desaulniers, Desi         JR Olympia                27.00      27.06        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gaynor, Marisa             9 Dr. Phillips           27.50      27.10        
 10 Schornagle, Erin          10 University             27.58      27.25        
 11 Zewe, Alyssa              12 Gateway                27.82      27.70        
 12 Hitchins, Sarah           12 University             28.14      27.95        
 13 Hupfer, Melissa           12 Timber Creek           27.80      28.20        
 14 Larson, Heather              Osceola                28.47      28.29        
 15 Brunk, Chelsea               Osceola                28.39      28.36        
 16 Wheatly, Julianna          9 University             29.30      28.54        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zamonis, Emily             9 University             29.09      28.55        
 18 Wittman, Kristina         12 Boone                  28.50      28.61        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelly, Erica              11 Timber Creek           28.50      28.67        
 20 Massey, Caitlin           11 Dr. Phillips           28.50      29.72        
 21 Rodriguez, Andrea         10 East Ridge             30.82      30.00        
 22 Karcher, Arielle          10 Cypress Creek          30.52      30.30        
 23 Secretan, Liza            12 Cypress Creek          30.81      31.12        
 24 Cole, Jessica             11 Dr. Phillips           30.00      31.32        
 25 Coventry, Madison         10 Boone                  31.90      31.35        
 26 Lentz, Ashleigh              Osceola                31.52      31.50        
 27 Bell, Adria                9 West Orange            31.10      31.52        
 28 Radant, Hayley            10 Boone                  32.00      31.69        
 29 Kennedy, Lillian           9 Freedom                33.00      32.61        
 30 Chung, Angel               9 Cypress Creek          34.36      32.71        
 31 Pinch, Brittany           12 Freedom                32.17      33.16        
 32 Salazar, Katherine         9 Gateway                34.08      33.31        
 33 Mejia, AnaCristina        10 Cypress Creek          34.78      33.35        
 34 Holt, Jenna               10 East Ridge             32.00      33.59        
 35 Byron, Stephanie             Osceola                32.77      34.12        
 36 Akins, Alexis             11 West Orange            32.00      34.38        
 37 Reed, Amy                  9 East Ridge             34.99      34.58        
 38 Millan, Stephanie         11 East Ridge             33.00      34.62        
 39 Bennett, Katrina          12 West Orange            33.50      35.50        
 40 Khang, Kim                12 Poinciana              37.70      36.20        
 41 Cunto, Kemberly           10 Freedom                41.71      39.44        
 42 Young, Kristine            9 West Orange            39.00      40.27        
 43 Villaneuva, April          9 Poinciana              44.34      41.49        
 44 Agosto, Rebecca           12 Poinciana              42.50      45.51        
 -- Cardona, Vanessa          12 Freedom                32.14         NS        
 -- Laporta, Hope              9 Gateway                45.65         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Smith, Kenneth            12 West Orange            22.93      22.19        
  2 Guimaraes, Breno          JR Olympia                22.58      22.50        
  3 Allen, Matt               12 Freedom                22.98      23.11        
  4 Goetz, Daniel                Osceola                23.78      23.47        
  5 Lynch, Ryan               12 Gateway                23.81      23.76        
  6 Im, Alex                  12 Dr. Phillips           23.97      23.79        
  7 Davila, Melvin            11 Boone                  24.25      24.33        
  8 Geliga, Jorge             JR Olympia                24.30      24.64        
Consolation Final
  9 Erhart, Robbie            11 University             24.68      24.19        
 10 Womack, Fredrik           11 Cypress Creek          24.53      24.65        
 11 Zipperer, James           12 Boone                  24.84      24.69        
 12 Campbell, Christopher     12 Timber Creek           25.18      25.00        
 13 Hughes, Caleb                Osceola                25.53      25.23        
 14 Paz, Cesar                10 Cypress Creek          25.40      25.49        
 15 Rodriguez, Leonardo       10 Cypress Creek          25.50      25.85        
 -- Ahola, Lauri              SR Olympia                24.89         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Guimaraes, Breno          JR Olympia                22.04      22.58        
  2 Smith, Kenneth            12 West Orange            22.70      22.93        
  3 Allen, Matt               12 Freedom                23.96      22.98        
  4 Goetz, Daniel                Osceola                24.13      23.78        
  5 Lynch, Ryan               12 Gateway                23.76      23.81        
  6 Im, Alex                  12 Dr. Phillips           24.00      23.97        
  7 Davila, Melvin            11 Boone                  24.90      24.25        
  8 Geliga, Jorge             JR Olympia                25.50      24.30        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Womack, Fredrik           11 Cypress Creek          24.66      24.53        
 10 Erhart, Robbie            11 University             25.30      24.68        
 11 Zipperer, James           12 Boone                  27.00      24.84        
 12 Ahola, Lauri              SR Olympia                26.00      24.89        
 13 Campbell, Christopher     12 Timber Creek           25.20      25.18        
 14 Paz, Cesar                10 Cypress Creek          25.65      25.40        
 15 Rodriguez, Leonardo       10 Cypress Creek          25.21      25.50        
 16 Hughes, Caleb                Osceola                26.10      25.53        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gordon, Jacob             11 Dr. Phillips           26.00      25.54        
 18 Desaulniers, Torrey       SR Olympia                26.50      25.71        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sermini, Francisco        10 East Ridge             25.96      25.72        
 20 Bass, Chad                12 University             27.04      26.54        
 21 Mount, Patrick            11 Dr. Phillips           27.00      26.71        
 22 Cofresi, David            12 East Ridge             26.59      26.92        
 23 Prunyi, Kevin              9 Timber Creek           27.80      27.06        
 24 Ackley, Nathan               Osceola                27.57      27.35        
 25 Tai, Justin               12 Boone                  28.00      27.80        
 26 Jones, Devan              11 East Ridge             27.39      27.96        
 27 Tilmon, Steven             9 Timber Creek           28.20      28.12        
 28 Mitchel, Daniel           11 Dr. Phillips           29.00      28.33        
 29 Webb, Jorge               12 Freedom                28.90      28.49        
 30 Carrion, Anquel           12 Cypress Creek          30.14      29.14        
 31 Santos, Dorian             9 Gateway                30.04      30.18        
 32 Casado, Juan                 Osceola                31.24      30.29        
 33 Hendryx, Mark              9 Boone                  32.00      30.77        
 34 Pina, Akeem               12 Poinciana              34.81      31.56        
 35 Milner, Cameron           11 West Orange            28.80      32.08        
 36 Sturgeon, TJ               8 University             32.64      32.65        
 37 Acevedo, Juan             10 University             34.69      32.71        
 38 Fondeur, Sully            11 Poinciana              33.69      32.85        
 39 Salazar, Jairo             9 Gateway                33.93      32.89        
 40 O'Quinn, Matthew           9 Gateway                36.61      33.66        
 41 Reano, Carlos             11 Freedom                36.73      33.78        
 42 Atkins, Nicholas           9 Freedom                38.48      34.54        
 43 Singh, Jonathan            9 West Orange            35.00      35.11        
 44 Wawsczyk, Ryan             9 West Orange            33.87      36.09        
 45 Vittinni, Ariel           12 Poinciana              34.61      37.13        
 -- Deitrick, Brent           12 East Ridge             24.04         DQ        
      Delay of meet
 -- Lopez, Anthony            10 Poinciana              34.21         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George, Brooke            11 Boone                     NT     493.95        
  2 Smith, Shelby             11 West Orange               NT     477.60        
  3 Adham, Katherine          12 Dr. Phillips              NT     475.80        
  4 Ellson, Bailey            FR Olympia                   NT     473.70        
  5 Gilles, Jodi              FR Olympia                   NT     472.40        
  6 McGinty, Michaela         12 Dr. Phillips              NT     432.05        
  7 Moomaw, Julia             10 Boone                     NT     388.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neubacher, Michael        JR Olympia                   NT     584.50        
  2 Torrence, Hunter          JR Olympia                   NT     559.65        
  3 Neubacher, Tommy          FR Olympia                   NT     531.85        
  4 Zentmeyer, Joshua         12 East Ridge                NT     345.00        
  5 Morales, Daniel           11 East Ridge                NT     277.90        
  6 Byron, Daniel                Osceola                   NT     275.50        
  7 Eggers, Tim                  Osceola                   NT     267.85        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Baker, Kyla               10 East Ridge           1:02.27    1:01.09        
                  28.86     1:01.09 (32.23)                                        
  2 Siggins, Amber            JR Olympia              1:02.24    1:01.49        
                  29.24     1:01.49 (32.25)                                        
  3 Gavin, Jen                FR Olympia              1:02.70    1:01.79        
                  29.32     1:01.79 (32.47)                                        
  4 Haskins, Hillary          10 Boone                1:06.22    1:07.52        
                  31.59     1:07.52 (35.93)                                        
  5 Steen, Britney            10 University           1:08.59    1:08.85        
                  32.61     1:08.85 (36.24)                                        
  6 deVries, Ashley           11 East Ridge           1:10.10    1:09.24        
                  32.31     1:09.24 (36.93)                                        
  7 Hart, Shannon                Osceola              1:08.57    1:09.56        
                  31.60     1:09.56 (37.96)                                        
  8 McCormick, Brooke          9 Timber Creek         1:11.15    1:10.97        
                  33.19     1:10.97 (37.78)                                        
Consolation Final
  9 Roncone, Rebbeca           9 East Ridge           1:12.84    1:09.97        
                  32.96     1:09.97 (37.01)                                        
 10 Fogarty, Kirsten          JR Olympia              1:16.98    1:15.21        
                  34.91     1:15.21 (40.30)                                        
 11 Torres, Elizabeth          9 Dr. Phillips         1:17.75    1:16.54        
                  35.50     1:16.54 (41.04)                                        
 12 Massey, Caitlin           11 Dr. Phillips         1:16.12    1:19.00        
                  34.75     1:19.00 (44.25)                                        
 13 Fostier, Heather          12 Boone                1:23.07    1:21.62        
                  37.81     1:21.62 (43.81)                                        
 14 Andrews, Calli            JR Olympia              1:21.32    1:23.64        
                  38.21     1:23.64 (45.43)                                        
 15 McGee, Alexis              9 Boone                1:25.87    1:23.77        
                  37.62     1:23.77 (46.15)                                        
 16 Hawley, Meghan            10 University           1:22.86    1:28.89        
                  40.84     1:28.89 (48.05)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Siggins, Amber            JR Olympia              1:02.00    1:02.24        
                  29.47     1:02.24 (32.77)                                        
  2 Baker, Kyla               10 East Ridge           1:02.66    1:02.27        
                  28.89     1:02.27 (33.38)                                        
  3 Gavin, Jen                FR Olympia              1:02.00    1:02.70        
                  29.39     1:02.70 (33.31)                                        
  4 Haskins, Hillary          10 Boone                1:07.50    1:06.22        
                  30.65     1:06.22 (35.57)                                        
  5 Hart, Shannon                Osceola              1:10.08    1:08.57        
                  31.20     1:08.57 (37.37)                                        
  6 Steen, Britney            10 University           1:09.76    1:08.59        
                  32.40     1:08.59 (36.19)                                        
  7 deVries, Ashley           11 East Ridge           1:09.68    1:10.10        
                  32.53     1:10.10 (37.57)                                        
  8 McCormick, Brooke          9 Timber Creek         1:10.80    1:11.15        
                  32.48     1:11.15 (38.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roncone, Rebbeca           9 East Ridge           1:10.83    1:12.84        
                  33.19     1:12.84 (39.65)                                        
 10 Massey, Caitlin           11 Dr. Phillips         1:15.00    1:16.12        
                  35.27     1:16.12 (40.85)                                        
 11 Fogarty, Kirsten          JR Olympia              1:18.00    1:16.98        
                  34.74     1:16.98 (42.24)                                        
 12 Torres, Elizabeth          9 Dr. Phillips         1:17.00    1:17.75        
                  35.25     1:17.75 (42.50)                                        
 13 Andrews, Calli            JR Olympia              1:18.00    1:21.32        
                  36.72     1:21.32 (44.60)                                        
 14 Hawley, Meghan            10 University           1:30.47    1:22.86        
                  38.44     1:22.86 (44.42)                                        
 15 Fostier, Heather          12 Boone                1:23.00    1:23.07        
                  37.65     1:23.07 (45.42)                                        
 16 McGee, Alexis              9 Boone                1:27.00    1:25.87        
                  39.39     1:25.87 (46.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Taylor, Kamilah            9 University           1:25.58    1:26.21        
                  36.89     1:26.21 (49.32)                                        
 18 Holt, Jenna               10 East Ridge           1:24.85    1:28.27        
                  39.09     1:28.27 (49.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Harding, Becky               Osceola              1:28.44    1:31.60        
                  42.38     1:31.60 (49.22)                                        
 20 Schnacky, Ashley          12 West Orange          1:36.00    1:36.35        
                  40.93     1:36.35 (55.42)                                        
 21 Breder, Eliza             10 Cypress Creek        1:42.72    1:36.95        
                  43.57     1:36.95 (53.38)                                        
 22 McReynolds, Aryn           9 Dr. Phillips         1:30.00    1:37.92        
                  43.97     1:37.92 (53.95)                                        
 23 Taylor, Lauren               Osceola              1:43.25    1:39.90        
                  42.19     1:39.90 (57.71)                                        
 24 Durango, Karla             9 West Orange          1:53.00    1:45.59        
                  44.16   1:45.59 (1:01.43)                                        
 -- Crouch, Katie                Osceola              1:16.79         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Reall, C.J.               FR Olympia                55.47      54.63        
                  26.27       54.63 (28.36)                                        
  2 Kaisrlik, Jason           11 East Ridge             56.05      54.66        
                  25.25       54.66 (29.41)                                        
  3 Nowlin, Zach              12 Freedom                56.95      57.55        
                  26.06       57.55 (31.49)                                        
  4 Catron, Travis            12 Boone                1:00.88    1:00.63        
                  27.94     1:00.63 (32.69)                                        
  5 Gibson, James             11 East Ridge           1:01.12    1:01.05        
                  28.61     1:01.05 (32.44)                                        
  6 Dennison, Michael         JR Olympia              1:01.64    1:01.11        
                  28.34     1:01.11 (32.77)                                        
  7 Crotty, Brandon              Osceola              1:01.43    1:01.81        
                  28.79     1:01.81 (33.02)                                        
  8 Wells, Nicholas Colin     10 Dr. Phillips         1:03.09    1:03.44        
                  29.33     1:03.44 (34.11)                                        
Consolation Final
  9 Cardoso, Rubens           12 Dr. Phillips         1:03.66    1:02.03        
                  29.29     1:02.03 (32.74)                                        
 10 Hood, Alex                12 East Ridge           1:04.49    1:04.40        
                  30.20     1:04.40 (34.20)                                        
 11 Smith, Jacob               9 West Orange          1:04.93    1:04.87        
                  30.19     1:04.87 (34.68)                                        
 12 Katheder, John            JR Olympia              1:05.73    1:05.32        
                  30.39     1:05.32 (34.93)                                        
 13 Grant, Dustin             SO Olympia              1:05.08    1:05.43        
                  29.68     1:05.43 (35.75)                                        
 14 Gordon, William            9 Timber Creek         1:10.20    1:07.34        
                  31.35     1:07.34 (35.99)                                        
 15 Sutton, Vernon            12 Dr. Phillips         1:08.18    1:07.84        
                  31.28     1:07.84 (36.56)                                        
 16 Sermini, Francisco        10 East Ridge           1:10.06    1:08.94        
                  30.79     1:08.94 (38.15)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reall, C.J.               FR Olympia                54.50      55.47        
                  26.42       55.47 (29.05)                                        
  2 Kaisrlik, Jason           11 East Ridge             56.53      56.05        
                  25.70       56.05 (30.35)                                        
  3 Nowlin, Zach              12 Freedom                58.00      56.95        
                  26.55       56.95 (30.40)                                        
  4 Catron, Travis            12 Boone                1:01.00    1:00.88        
                  28.38     1:00.88 (32.50)                                        
  5 Gibson, James             11 East Ridge           1:01.62    1:01.12        
                  28.58     1:01.12 (32.54)                                        
  6 Crotty, Brandon              Osceola              1:02.72    1:01.43        
                  28.47     1:01.43 (32.96)                                        
  7 Dennison, Michael         JR Olympia              1:02.22    1:01.64        
                  28.05     1:01.64 (33.59)                                        
  8 Wells, Nicholas Colin     10 Dr. Phillips         1:04.00    1:03.09        
                  29.02     1:03.09 (34.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cardoso, Rubens           12 Dr. Phillips         1:04.00    1:03.66        
                  30.12     1:03.66 (33.54)                                        
 10 Hood, Alex                12 East Ridge           1:06.40    1:04.49        
                  30.39     1:04.49 (34.10)                                        
 11 Smith, Jacob               9 West Orange          1:04.00    1:04.93        
                  29.61     1:04.93 (35.32)                                        
 12 Grant, Dustin             SO Olympia              1:07.40    1:05.08        
                  29.33     1:05.08 (35.75)                                        
 13 Katheder, John            JR Olympia              1:10.00    1:05.73        
                  30.12     1:05.73 (35.61)                                        
 14 Sutton, Vernon            12 Dr. Phillips         1:08.00    1:08.18        
                  31.36     1:08.18 (36.82)                                        
 15 Sermini, Francisco        10 East Ridge           1:12.19    1:10.06        
                  31.87     1:10.06 (38.19)                                        
 16 Gordon, William            9 Timber Creek         1:08.50    1:10.20        
                  31.82     1:10.20 (38.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Morgan, Russell           11 Gateway              1:11.10    1:17.59        
                  31.68     1:17.59 (45.91)                                        
 18 Ketchum, Chad                Osceola              1:14.50    1:18.95        
                  33.74     1:18.95 (45.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ambrose, Eric                Osceola              1:26.60    1:24.93        
                  35.71     1:24.93 (49.22)                                        
 20 Deetz, Keith                 Osceola              1:19.88    1:25.78        
                  38.79     1:25.78 (46.99)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Chong, Erin               SR Olympia                56.30      55.80        
                  26.88       55.80 (28.92)                                        
  2 Jarquin, Tisha            SO Olympia                57.10      56.76        
                  27.65       56.76 (29.11)                                        
  3 Sanchez, Cristina          9 Dr. Phillips           57.64      57.09        
                  27.28       57.09 (29.81)                                        
  4 Grovier, Christy          12 Gateway                58.47      58.93        
                  28.53       58.93 (30.40)                                        
  5 Carr, Kacie               12 Boone                1:00.68      59.72        
                  29.79       59.72 (29.93)                                        
  6 Chong, Elena              JR Olympia              1:00.13    1:00.33        
                  29.52     1:00.33 (30.81)                                        
  7 Campbell, Aubrey           9 Timber Creek         1:00.71    1:01.05        
                  29.03     1:01.05 (32.02)                                        
  8 Hitchins, Sarah           12 University           1:01.73    1:01.68        
                  29.98     1:01.68 (31.70)                                        
Consolation Final
  9 Desaulniers, Desi         JR Olympia              1:01.95    1:01.16        
                  29.03     1:01.16 (32.13)                                        
 10 Wheatly, Caroline         12 University           1:02.29    1:02.93        
                  30.37     1:02.93 (32.56)                                        
 11 Zewe, Alyssa              12 Gateway              1:02.14    1:03.49        
                  30.28     1:03.49 (33.21)                                        
 12 Kelly, Erica              11 Timber Creek         1:04.57    1:03.62        
                  30.51     1:03.62 (33.11)                                        
 13 Larson, Heather              Osceola              1:02.65    1:03.90        
                  30.43     1:03.90 (33.47)                                        
 14 Wittman, Kristina         12 Boone                1:04.78    1:05.15        
                  30.13     1:05.15 (35.02)                                        
 15 Rodriguez, Ariana         11 East Ridge           1:06.33    1:06.55        
                  32.18     1:06.55 (34.37)                                        
 16 Thilmony, Lauren          12 East Ridge           1:04.77    1:06.86        
                  31.12     1:06.86 (35.74)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chong, Erin               SR Olympia                56.00      56.30        
                  27.06       56.30 (29.24)                                        
  2 Jarquin, Tisha            SO Olympia                56.50      57.10        
                  27.58       57.10 (29.52)                                        
  3 Sanchez, Cristina          9 Dr. Phillips           58.00      57.64        
                  28.20       57.64 (29.44)                                        
  4 Grovier, Christy          12 Gateway                59.02      58.47        
                  28.26       58.47 (30.21)                                        
  5 Chong, Elena              JR Olympia              1:01.00    1:00.13        
                  29.17     1:00.13 (30.96)                                        
  6 Carr, Kacie               12 Boone                1:01.00    1:00.68        
                  29.94     1:00.68 (30.74)                                        
  7 Campbell, Aubrey           9 Timber Creek         1:02.00    1:00.71        
                  29.35     1:00.71 (31.36)                                        
  8 Hitchins, Sarah           12 University           1:02.24    1:01.73        
                  29.84     1:01.73 (31.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Desaulniers, Desi         JR Olympia              1:00.00    1:01.95        
                  30.13     1:01.95 (31.82)                                        
 10 Zewe, Alyssa              12 Gateway              1:02.07    1:02.14        
                  30.21     1:02.14 (31.93)                                        
 11 Wheatly, Caroline         12 University           1:02.04    1:02.29        
                  29.59     1:02.29 (32.70)                                        
 12 Larson, Heather              Osceola              1:00.19    1:02.65        
                  30.31     1:02.65 (32.34)                                        
 13 Kelly, Erica              11 Timber Creek         1:05.50    1:04.57        
                  30.91     1:04.57 (33.66)                                        
 14 Thilmony, Lauren          12 East Ridge           1:03.80    1:04.77        
                  30.50     1:04.77 (34.27)                                        
 15 Wittman, Kristina         12 Boone                1:06.00    1:04.78        
                  30.54     1:04.78 (34.24)                                        
 16 Rodriguez, Ariana         11 East Ridge           1:04.89    1:06.33        
                  30.72     1:06.33 (35.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brunk, Chelsea               Osceola              1:05.63    1:06.68        
                  30.47     1:06.68 (36.21)                                        
 18 Sauerman, Danielle        11 Gateway              1:06.52    1:07.10        
                  31.05     1:07.10 (36.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Giroux, Christina            Osceola              1:06.35    1:07.14        
                  31.77     1:07.14 (35.37)                                        
 20 Winslow, Jessica          10 Freedom              1:09.75    1:08.21        
                  33.66     1:08.21 (34.55)                                        
 21 Torres, Elizabeth          9 Dr. Phillips         1:08.00    1:08.26        
                  32.46     1:08.26 (35.80)                                        
 22 Beaulieu, Elizabeth       10 Dr. Phillips         1:08.00    1:08.51        
                  33.14     1:08.51 (35.37)                                        
 23 Mitchell, Brittany        10 Dr. Phillips         1:05.00    1:09.18        
                  32.26     1:09.18 (36.92)                                        
 24 Karcher, Arielle          10 Cypress Creek        1:10.39    1:09.93        
                  32.28     1:09.93 (37.65)                                        
 25 Rodriguez, Andrea         10 East Ridge           1:08.40    1:10.11        
                  32.14     1:10.11 (37.97)                                        
 26 Miller, Kristin              Osceola              1:12.38    1:10.96        
                  33.84     1:10.96 (37.12)                                        
 27 Calvo, Alexandra          11 Cypress Creek        1:10.62    1:11.40        
                  35.06     1:11.40 (36.34)                                        
 28 Duran, Maria              12 West Orange          1:10.00    1:12.32        
 29 Cummins, Allison          11 Boone                1:19.50    1:13.19        
                  34.71     1:13.19 (38.48)                                        
 30 Lawrence, Kristen          9 Gateway              1:13.29    1:14.58        
                  35.85     1:14.58 (38.73)                                        
 31 Mejias, Chelsea           10 Cypress Creek        1:13.41    1:14.60        
                  34.66     1:14.60 (39.94)                                        
 32 Bernard, Kara             12 Poinciana            1:16.29    1:14.79        
                  34.90     1:14.79 (39.89)                                        
 33 Drumm, Sara               10 West Orange          1:16.00    1:15.29        
                  34.58     1:15.29 (40.71)                                        
 34 Akins, Alexis             11 West Orange          1:13.77    1:15.44        
                  36.00     1:15.44 (39.44)                                        
 35 Dixon, Nicole              9 University           1:18.76    1:18.53        
                  37.07     1:18.53 (41.46)                                        
 36 O'Neil, Caitlin            9 Freedom              1:25.00    1:22.45        
                  39.22     1:22.45 (43.23)                                        
 37 Kazar, Adel               12 University           1:38.00    1:24.18        
                  38.54     1:24.18 (45.64)                                        
 38 Gonzalez, Nisalda         12 Poinciana            1:20.41    1:29.20        
                  38.54     1:29.20 (50.66)                                        
 39 Purtell, Chelsea          10 Poinciana            1:32.47    1:29.25        
                  43.32     1:29.25 (45.93)                                        
 40 Hoefer, Elizabeth          9 Freedom              1:36.40    1:34.15        
                  44.42     1:34.15 (49.73)                                        
 -- Welling, Elise            11 Boone                1:11.00         NS        
 -- Johnston, Casey           11 East Ridge           1:15.72         NS        
 -- Cunto, Kemberly           10 Freedom              1:40.00         NS        
 -- Bennett, Katrina          12 West Orange          1:18.00         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Morgan, Kevin             SR Olympia                50.35      48.77        
                  23.66       48.77 (25.11)                                        
  2 Mace, Collin              11 Timber Creek           51.57      50.14        
                  24.16       50.14 (25.98)                                        
  3 Roncone, Ryan             11 East Ridge             51.63      50.63        
                  24.26       50.63 (26.37)                                        
  4 Allen, Matt               12 Freedom                51.03      50.68        
                  24.14       50.68 (26.54)                                        
  5 Auge, Julien              12 Dr. Phillips           51.36      51.36        
                  24.98       51.36 (26.38)                                        
  6 Smith, Kenneth            12 West Orange            51.15      52.03        
                  24.46       52.03 (27.57)                                        
  7 Hawthorne, Chip           JR Olympia                51.52      52.30        
                  25.03       52.30 (27.27)                                        
  8 Bonnema, Zach             SO Olympia                51.94      52.31        
                  25.34       52.31 (26.97)                                        
Consolation Final
  9 Womack, Fredrik           11 Cypress Creek          53.56      53.56        
                  26.19       53.56 (27.37)                                        
 10 Im, Alex                  12 Dr. Phillips           53.84      53.97        
                  26.29       53.97 (27.68)                                        
 11 Muszynski, Chandler       SO Olympia                57.73      55.24        
                  25.96       55.24 (29.28)                                        
 12 Flores, Abimael           10 Gateway                57.88      56.25        
                  27.13       56.25 (29.12)                                        
 13 Paz, Cesar                10 Cypress Creek          55.51      56.60        
                  27.16       56.60 (29.44)                                        
 14 Rodriguez, Leonardo       10 Cypress Creek          57.00      57.02        
                  26.90       57.02 (30.12)                                        
 15 Geren, Wiley              11 Boone                  57.72      57.22        
                  26.96       57.22 (30.26)                                        
 16 Pollock, Zachary          11 Boone                  57.38      58.49        
                  27.47       58.49 (31.02)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morgan, Kevin             SR Olympia                48.00      50.35        
                  24.28       50.35 (26.07)                                        
  2 Allen, Matt               12 Freedom                52.40      51.03        
                  24.38       51.03 (26.65)                                        
  3 Smith, Kenneth            12 West Orange            51.10      51.15        
                  24.72       51.15 (26.43)                                        
  4 Auge, Julien              12 Dr. Phillips           51.50      51.36        
                  25.33       51.36 (26.03)                                        
  5 Hawthorne, Chip           JR Olympia                53.00      51.52        
                  24.91       51.52 (26.61)                                        
  6 Mace, Collin              11 Timber Creek           51.49      51.57        
                  24.58       51.57 (26.99)                                        
  7 Roncone, Ryan             11 East Ridge             51.70      51.63        
                  24.73       51.63 (26.90)                                        
  8 Bonnema, Zach             SO Olympia                52.50      51.94        
                  25.10       51.94 (26.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Womack, Fredrik           11 Cypress Creek          54.21      53.56        
                  25.96       53.56 (27.60)                                        
 10 Im, Alex                  12 Dr. Phillips           54.00      53.84        
                  25.89       53.84 (27.95)                                        
 11 Paz, Cesar                10 Cypress Creek          57.79      55.51        
                  26.40       55.51 (29.11)                                        
 12 Rodriguez, Leonardo       10 Cypress Creek          58.66      57.00        
                  26.95       57.00 (30.05)                                        
 13 Pollock, Zachary          11 Boone                  59.00      57.38        
                  27.41       57.38 (29.97)                                        
 14 Geren, Wiley              11 Boone                  58.50      57.72        
                  27.43       57.72 (30.29)                                        
 15 Muszynski, Chandler       SO Olympia                57.00      57.73        
                  27.39       57.73 (30.34)                                        
 16 Flores, Abimael           10 Gateway                56.84      57.88        
                  26.88       57.88 (31.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gordon, Jacob             11 Dr. Phillips           59.00      58.47        
                  28.27       58.47 (30.20)                                        
 18 Zipperer, James           12 Boone                  59.80      58.50        
                  27.92       58.50 (30.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Viney, Evan               10 Freedom                57.00      58.55        
                  27.94       58.55 (30.61)                                        
 20 Zentmeyer, Joshua         12 East Ridge             57.35      59.20        
                  27.73       59.20 (31.47)                                        
 21 Carroll, Michael          11 Gateway              1:00.66      59.41        
                  27.58       59.41 (31.83)                                        
 22 Hoefer, Brad              11 Freedom                58.00      59.75        
                  29.35       59.75 (30.40)                                        
 23 Gursky, Evan                 Osceola              1:01.78    1:01.08        
 23 Mount, Patrick            11 Dr. Phillips         1:02.00    1:01.08        
                  28.46     1:01.08 (32.62)                                        
 25 Yawn, Zachary                Osceola              1:03.03    1:01.76        
                  29.28     1:01.76 (32.48)                                        
 26 Vera, Enrique             11 Cypress Creek        1:02.07    1:02.24        
                  29.48     1:02.24 (32.76)                                        
 27 Holzapfel, Clinton        10 Boone                1:04.00    1:02.31        
                  29.38     1:02.31 (32.93)                                        
 28 Patrick, Jacob            11 University           1:03.01    1:02.75        
                  29.59     1:02.75 (33.16)                                        
 29 Ewald, Thaddeus           10 Timber Creek         1:04.60    1:03.02        
                  29.88     1:03.02 (33.14)                                        
 30 Hughes, Caleb                Osceola                59.44    1:03.25        
                  29.92     1:03.25 (33.33)                                        
 31 Keaten, Kyle               9 Gateway              1:01.54    1:03.32        
                  29.73     1:03.32 (33.59)                                        
 32 Matta, Andre              10 University           1:06.39    1:04.21        
 33 Johnson, Jay              11 University           1:06.73    1:06.06        
                  31.89     1:06.06 (34.17)                                        
 34 Demianowich, David         9 Timber Creek         1:07.10    1:08.32        
                  32.00     1:08.32 (36.32)                                        
 35 Zweydoff, Alex            10 East Ridge           1:36.52    1:12.43        
                  32.49     1:12.43 (39.94)                                        
 36 Johnson, Nathan           10 Timber Creek         1:02.50    1:12.86        
                  29.20     1:12.86 (43.66)                                        
 37 Caldwell, Thomas          10 West Orange          1:13.00    1:13.64        
                  34.84     1:13.64 (38.80)                                        
 38 Salazar, Jairo             9 Gateway              1:18.76    1:14.05        
                  35.83     1:14.05 (38.22)                                        
 39 Fondeur, Sully            11 Poinciana            1:22.09    1:15.55        
                  35.51     1:15.55 (40.04)                                        
 40 Tait, Carl                   Osceola              1:16.71    1:15.56        
                  35.58     1:15.56 (39.98)                                        
 41 Jimenez, Julian           11 University           1:17.00    1:16.56        
                  36.03     1:16.56 (40.53)                                        
 42 Brigance, James           10 West Orange          1:18.00    1:22.86        
                  38.49     1:22.86 (44.37)                                        
 43 Reano, Carlos             11 Freedom              1:23.00    1:23.80        
 44 Vittinni, Ariel           12 Poinciana            1:30.09    1:28.81        
                  41.06     1:28.81 (47.75)                                        
 -- Lopez, Anthony            10 Poinciana            1:49.46         DQ        
 -- Deitrick, Brent           12 East Ridge             58.36         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Broadley, Sarah           JR Olympia              5:06.57    5:00.88 AA-C   
                  27.37       57.25 (29.88)     1:27.59 (30.34)     1:58.12 (30.53)
        2:28.88 (30.76)     2:59.77 (30.89)     3:30.47 (30.70)     4:01.38 (30.91)
        4:31.75 (30.37)     5:00.88 (29.13)                                        
  2 Broadley, Elizabeth       SO Olympia              5:09.75    5:08.51        
                  28.16       58.92 (30.76)     1:30.27 (31.35)     2:01.59 (31.32)
        2:32.71 (31.12)     3:03.94 (31.23)     3:35.36 (31.42)     4:06.81 (31.45)
        4:37.99 (31.18)     5:08.51 (30.52)                                        
  3 Haskins, Megan            12 Boone                5:12.37    5:10.67        
                  27.50       57.67 (30.17)     1:28.63 (30.96)     1:59.88 (31.25)
        2:31.48 (31.60)     3:03.17 (31.69)     3:35.20 (32.03)     4:07.30 (32.10)
        4:39.28 (31.98)     5:10.67 (31.39)                                        
  4 Reall, Amanda             JR Olympia              5:15.96    5:11.18        
                  28.92       59.83 (30.91)     1:31.31 (31.48)     2:03.11 (31.80)
        2:34.73 (31.62)     3:06.39 (31.66)     3:37.98 (31.59)     4:09.73 (31.75)
        4:41.12 (31.39)     5:11.18 (30.06)                                        
  5 Hester, Emily             10 Boone                5:40.93    5:48.93        
                  30.53     1:04.24 (33.71)     1:38.98 (34.74)     2:14.47 (35.49)
        2:50.09 (35.62)     3:25.89 (35.80)     4:01.94 (36.05)     4:37.80 (35.86)
        5:13.63 (35.83)     5:48.93 (35.30)                                        
  6 Kimpel, Alyssa             9 Timber Creek         5:56.35    5:53.14        
                  32.01     1:07.21 (35.20)     1:43.03 (35.82)     2:19.17 (36.14)
        2:54.98 (35.81)     3:30.95 (35.97)     4:07.11 (36.16)     4:43.10 (35.99)
        5:18.48 (35.38)     5:53.14 (34.66)                                        
  7 Steen, Britney            10 University           5:50.47    5:54.31        
                  32.34     1:07.34 (35.00)     1:43.31 (35.97)     2:19.86 (36.55)
        2:56.11 (36.25)     3:32.44 (36.33)     4:09.03 (36.59)     4:44.73 (35.70)
        5:20.41 (35.68)     5:54.31 (33.90)                                        
  8 Hammonds, Victoria        12 East Ridge           6:12.84    6:15.44        
                  32.68     1:08.28 (35.60)     1:45.48 (37.20)     2:23.63 (38.15)
        3:02.47 (38.84)     3:40.91 (38.44)     4:19.83 (38.92)     4:58.92 (39.09)
        5:37.88 (38.96)     6:15.44 (37.56)                                        
Consolation Final
  9 Condrin, Emily            SR Olympia              6:15.57    6:14.97        
                  34.23     1:10.89 (36.66)     1:48.70 (37.81)     2:26.85 (38.15)
        3:04.52 (37.67)     3:42.24 (37.72)     4:20.64 (38.40)     4:59.58 (38.94)
        5:38.14 (38.56)     6:14.97 (36.83)                                        
 10 Deetz, Laura                 Osceola              6:20.52    6:15.70        
                  34.17     1:11.09 (36.92)     1:48.60 (37.51)     2:26.81 (38.21)
        3:05.08 (38.27)     3:43.21 (38.13)     4:21.91 (38.70)     5:01.08 (39.17)
        5:39.14 (38.06)     6:15.70 (36.56)                                        
 11 Brandt, Stephanie         11 Dr. Phillips         6:26.50    6:27.94        
                  34.39     1:12.52 (38.13)     1:51.70 (39.18)     2:31.74 (40.04)
        3:11.86 (40.12)     3:52.07 (40.21)     4:32.55 (40.48)     5:11.92 (39.37)
        5:51.64 (39.72)     6:27.94 (36.30)                                        
 12 Ambrose, Katharine        11 Dr. Phillips         6:26.11    6:29.65        
                  35.00     1:12.66 (37.66)     1:51.83 (39.17)     2:31.48 (39.65)
        3:11.63 (40.15)     3:51.84 (40.21)     4:31.85 (40.01)     5:11.27 (39.42)
        5:50.81 (39.54)     6:29.65 (38.84)                                        
 13 Wood, Sarah               11 Boone                6:41.96    6:34.95        
                  34.96     1:12.16 (37.20)     1:52.78 (40.62)     2:32.80 (40.02)
        3:12.27 (39.47)     3:53.87 (41.60)     4:35.80 (41.93)     5:16.27 (40.47)
        5:58.12 (41.85)     6:34.95 (36.83)                                        
 14 Paoloemilio, Amber         9 Gateway              6:38.59    6:38.50        
                  33.91     1:11.94 (38.03)     1:51.99 (40.05)     2:33.02 (41.03)
        3:14.22 (41.20)     3:55.28 (41.06)     4:37.27 (41.99)     5:18.62 (41.35)
        5:59.50 (40.88)     6:38.50 (39.00)                                        
 15 Wong, Jessica             10 University           6:43.44    6:46.17        
                  35.34     1:14.55 (39.21)     1:54.59 (40.04)     2:36.13 (41.54)
        3:17.71 (41.58)     4:00.01 (42.30)     4:42.31 (42.30)     5:25.09 (42.78)
        6:07.21 (42.12)     6:46.17 (38.96)                                        
 16 Dytrych, Elysia           10 Dr. Phillips         6:42.04    6:52.04        
                  37.13     1:17.10 (39.97)     1:58.47 (41.37)     2:40.09 (41.62)
        3:22.52 (42.43)     4:04.80 (42.28)     4:47.39 (42.59)     5:30.03 (42.64)
        6:12.63 (42.60)     6:52.04 (39.41)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Broadley, Sarah           JR Olympia              4:58.00    5:06.57        
                  27.71       58.51 (30.80)     1:29.54 (31.03)     2:01.17 (31.63)
        2:32.83 (31.66)     3:02.67 (29.84)     3:33.46 (30.79)     4:04.85 (31.39)
        4:36.23 (31.38)     5:06.57 (30.34)                                        
  2 Broadley, Elizabeth       SO Olympia              5:00.00    5:09.75        
                  28.51       59.38 (30.87)     1:30.59 (31.21)     2:01.86 (31.27)
        2:33.09 (31.23)     3:04.72 (31.63)     3:36.34 (31.62)     4:08.04 (31.70)
        4:39.21 (31.17)     5:09.75 (30.54)                                        
  3 Haskins, Megan            12 Boone                5:13.50    5:12.37        
                  27.93       59.06 (31.13)     1:30.61 (31.55)     2:02.17 (31.56)
        2:33.98 (31.81)     3:05.68 (31.70)     3:37.30 (31.62)     4:09.45 (32.15)
        4:41.44 (31.99)     5:12.37 (30.93)                                        
  4 Reall, Amanda             JR Olympia              5:12.50    5:15.96        
                  29.40     1:01.03 (31.63)     1:33.01 (31.98)     2:04.89 (31.88)
        2:36.71 (31.82)     3:08.61 (31.90)     3:40.54 (31.93)     4:12.31 (31.77)
        4:44.23 (31.92)     5:15.96 (31.73)                                        
  5 Hester, Emily             10 Boone                5:43.00    5:40.93        
                  30.15     1:03.60 (33.45)     1:37.78 (34.18)     2:12.35 (34.57)
        2:47.07 (34.72)     3:21.55 (34.48)     3:56.85 (35.30)     4:31.98 (35.13)
        5:07.08 (35.10)     5:40.93 (33.85)                                        
  6 Steen, Britney            10 University           5:50.40    5:50.47        
                  32.40     1:07.19 (34.79)     1:42.81 (35.62)     2:18.80 (35.99)
        2:54.57 (35.77)     3:29.92 (35.35)     4:05.55 (35.63)     4:41.34 (35.79)
        5:16.80 (35.46)     5:50.47 (33.67)                                        
  7 Kimpel, Alyssa             9 Timber Creek         5:48.40    5:56.35        
                  32.78     1:08.72 (35.94)     1:45.63 (36.91)     2:22.15 (36.52)
        2:58.58 (36.43)     3:34.56 (35.98)     4:10.76 (36.20)     4:46.19 (35.43)
      5:56.35 (1:10.16)                                                            
  8 Hammonds, Victoria        12 East Ridge           6:13.57    6:12.84        
                  32.78     1:08.71 (35.93)     1:45.34 (36.63)     2:22.73 (37.39)
        3:01.03 (38.30)     3:39.39 (38.36)     4:17.92 (38.53)     4:56.47 (38.55)
        5:35.32 (38.85)     6:12.84 (37.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Condrin, Emily            SR Olympia              6:20.00    6:15.57        
                  33.59     1:10.61 (37.02)     1:48.51 (37.90)     2:26.59 (38.08)
        3:04.28 (37.69)     3:42.37 (38.09)     4:21.69 (39.32)     4:59.95 (38.26)
        5:38.68 (38.73)     6:15.57 (36.89)                                        
 10 Deetz, Laura                 Osceola              6:33.70    6:20.52        
                  33.77     1:10.97 (37.20)     1:48.63 (37.66)     2:26.55 (37.92)
        3:04.89 (38.34)     3:43.78 (38.89)     4:22.88 (39.10)     5:02.11 (39.23)
        5:41.47 (39.36)     6:20.52 (39.05)                                        
 11 Ambrose, Katharine        11 Dr. Phillips         6:30.00    6:26.11        
                  34.93     1:13.55 (38.62)     1:52.68 (39.13)     2:31.59 (38.91)
        3:10.54 (38.95)     3:49.81 (39.27)     4:29.02 (39.21)     5:08.71 (39.69)
        5:47.75 (39.04)     6:26.11 (38.36)                                        
 12 Brandt, Stephanie         11 Dr. Phillips         6:25.00    6:26.50        
                  34.89     1:13.17 (38.28)     1:52.15 (38.98)     2:31.05 (38.90)
        3:10.39 (39.34)     3:50.20 (39.81)     4:30.14 (39.94)     5:10.35 (40.21)
        5:49.79 (39.44)     6:26.50 (36.71)                                        
 13 Paoloemilio, Amber         9 Gateway              6:38.50    6:38.59        
                  34.17     1:12.20 (38.03)     1:52.93 (40.73)     2:33.56 (40.63)
        3:14.76 (41.20)     3:56.06 (41.30)     4:37.64 (41.58)     5:19.17 (41.53)
        5:59.59 (40.42)     6:38.59 (39.00)                                        
 14 Wood, Sarah               11 Boone                6:50.00    6:41.96        
                  35.43     1:13.52 (38.09)     1:55.10 (41.58)     2:35.38 (40.28)
        3:17.08 (41.70)     3:57.98 (40.90)     4:40.34 (42.36)     5:23.67 (43.33)
        6:04.75 (41.08)     6:41.96 (37.21)                                        
 15 Dytrych, Elysia           10 Dr. Phillips         6:40.00    6:42.04        
                  36.32     1:16.02 (39.70)     1:57.02 (41.00)     2:38.05 (41.03)
        3:19.43 (41.38)     4:00.48 (41.05)     4:42.13 (41.65)     5:23.60 (41.47)
        6:05.10 (41.50)     6:42.04 (36.94)                                        
 16 Wong, Jessica             10 University           6:50.08    6:43.44        
                  35.03     1:14.82 (39.79)     1:56.25 (41.43)     2:37.65 (41.40)
        3:19.48 (41.83)     4:00.74 (41.26)     4:42.41 (41.67)     5:24.16 (41.75)
      6:43.44 (1:19.28)                                                            
-------------------------------------------------------------------------
 17 Penalba, Maribel           9 University           6:42.69    6:44.07        
                  36.13   1:57.66 (1:21.53)   3:19.80 (1:22.14)   4:43.99 (1:24.19)
        5:26.01 (42.02)     6:06.24 (40.23)     6:44.07 (37.83)                    
 18 Larmore, Jennifer         12 East Ridge           6:45.65    6:49.75        
                  36.39     1:16.17 (39.78)     1:57.87 (41.70)     2:39.46 (41.59)
        3:21.95 (42.49)     4:04.01 (42.06)     4:46.17 (42.16)     5:27.65 (41.48)
        6:09.02 (41.37)     6:49.75 (40.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Heffernan, Erin           11 Dr. Phillips         6:45.00    6:56.04        
 20 Antris-Rodrquez, Jade     11 Freedom              6:48.77    6:56.16        
                  33.96     1:11.84 (37.88)     1:52.73 (40.89)     2:34.01 (41.28)
        3:17.09 (43.08)     4:00.46 (43.37)     4:45.23 (44.77)     5:30.41 (45.18)
        6:13.72 (43.31)     6:56.16 (42.44)                                        
 21 Douglas, Meghan            9 West Orange          6:59.00    7:02.67        
                  36.88     1:18.14 (41.26)     2:01.18 (43.04)     2:43.92 (42.74)
        3:27.37 (43.45)     4:11.57 (44.20)     4:55.86 (44.29)     5:40.55 (44.69)
        6:22.95 (42.40)     7:02.67 (39.72)                                        
 22 DeWees, Lauren            11 Boone                7:10.00    7:04.41        
                  38.75     1:19.99 (41.24)     2:02.50 (42.51)     2:45.22 (42.72)
        3:28.79 (43.57)     4:12.09 (43.30)     4:55.82 (43.73)     5:40.81 (44.99)
        6:24.37 (43.56)     7:04.41 (40.04)                                        
 23 Tait, Tiffany                Osceola              7:10.81    7:15.13        
                  39.54     1:23.01 (43.47)     2:07.38 (44.37)     2:51.77 (44.39)
        3:36.04 (44.27)     4:20.51 (44.47)     5:05.16 (44.65)     5:49.84 (44.68)
        6:33.92 (44.08)     7:15.13 (41.21)                                        
 24 Lynch, Shannon            11 East Ridge           7:54.25    7:29.75        
                  37.56     1:20.87 (43.31)     2:06.80 (45.93)     2:53.02 (46.22)
        3:39.68 (46.66)     4:25.86 (46.18)     5:12.99 (47.13)     5:58.77 (45.78)
        6:45.64 (46.87)     7:29.75 (44.11)                                        
 25 Millan, Stephanie         11 East Ridge           7:42.38    7:30.29        
                  38.50     1:20.96 (42.46)     2:06.70 (45.74)     2:53.52 (46.82)
        3:39.82 (46.30)     4:26.65 (46.83)     5:14.10 (47.45)     6:00.59 (46.49)
        6:47.48 (46.89)     7:30.29 (42.81)                                        
 26 Hammock, Brooke              Osceola              7:47.32    7:31.99        
                  37.63     1:22.32 (44.69)     2:08.33 (46.01)     2:54.57 (46.24)
        3:42.50 (47.93)     4:29.22 (46.72)     5:16.33 (47.11)     6:03.26 (46.93)
        6:50.74 (47.48)     7:31.99 (41.25)                                        
 27 Vierra, Holly             12 Gateway              7:24.53    7:34.80        
                  36.96   2:06.22 (1:29.26)     2:52.91 (46.69)     3:39.86 (46.95)
        4:27.81 (47.95)     5:15.41 (47.60)     6:02.14 (46.73)     6:49.36 (47.22)
        7:34.80 (45.44)                                                            
 28 Lawrence, Kristen          9 Gateway              7:36.22    7:42.60        
                  39.01     1:23.68 (44.67)     2:10.26 (46.58)     2:57.53 (47.27)
        3:45.14 (47.61)     4:33.17 (48.03)     5:22.09 (48.92)     6:10.81 (48.72)
        6:59.57 (48.76)     7:42.60 (43.03)                                        
 29 Adams, Jordan                Osceola              7:41.49    8:02.54        
                  39.68     1:27.29 (47.61)     2:16.02 (48.73)     3:05.08 (49.06)
        3:55.85 (50.77)     4:46.45 (50.60)     5:36.57 (50.12)     6:25.71 (49.14)
        7:15.91 (50.20)     8:02.54 (46.63)                                        
 30 Inwood, Diana             12 Poinciana            8:46.23    8:22.41        
                  38.53     1:23.61 (45.08)     2:13.64 (50.03)     3:06.01 (52.37)
        3:59.48 (53.47)     4:52.04 (52.56)     5:46.10 (54.06)     6:40.27 (54.17)
        7:32.66 (52.39)     8:22.41 (49.75)                                        
 31 Salazar, Katherine         9 Gateway              9:02.74    8:36.79        
                  38.42     1:23.33 (44.91)   8:36.79 (7:13.46)                    
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Guana, Facundo               Osceola              5:02.69    4:59.93        
                  26.63       56.44 (29.81)     1:26.83 (30.39)     1:57.82 (30.99)
        2:27.87 (30.05)     2:58.44 (30.57)     3:29.10 (30.66)     3:59.65 (30.55)
        4:30.12 (30.47)     4:59.93 (29.81)                                        
  2 Arias, Emmanuel           FR Olympia              5:01.09    5:01.67        
                  26.36       55.31 (28.95)     1:25.48 (30.17)     1:56.23 (30.75)
        2:27.25 (31.02)     2:58.22 (30.97)     3:29.02 (30.80)     4:00.32 (31.30)
        4:31.20 (30.88)     5:01.67 (30.47)                                        
  3 Smith, Jacob               9 West Orange          5:33.29    5:21.66        
                  28.28       59.36 (31.08)     1:31.64 (32.28)     2:04.42 (32.78)
        2:37.97 (33.55)     3:10.62 (32.65)     3:43.85 (33.23)     4:17.24 (33.39)
        4:50.46 (33.22)     5:21.66 (31.20)                                        
  4 Allen, Jordan             10 Freedom              5:25.97    5:25.99        
                  28.16       59.10 (30.94)     1:31.76 (32.66)     2:04.64 (32.88)
        2:38.29 (33.65)     3:11.23 (32.94)     3:45.64 (34.41)     4:19.89 (34.25)
        4:55.09 (35.20)     5:25.99 (30.90)                                        
  5 Nolan, Jaime              12 Cypress Creek        5:33.68    5:30.65        
                  28.47     1:00.63 (32.16)     1:33.69 (33.06)     2:07.19 (33.50)
        2:40.85 (33.66)     3:15.04 (34.19)     3:49.39 (34.35)     4:24.17 (34.78)
        4:58.49 (34.32)     5:30.65 (32.16)                                        
  6 Ward, Austin              11 Dr. Phillips         5:26.52    5:30.67        
                  29.44     1:02.03 (32.59)     1:35.95 (33.92)     2:09.92 (33.97)
        2:43.60 (33.68)     3:17.84 (34.24)     3:52.48 (34.64)     4:26.36 (33.88)
        4:59.73 (33.37)     5:30.67 (30.94)                                        
  7 Bergelt, Paul             12 Gateway              5:41.36    5:41.21        
                  28.52       59.94 (31.42)     1:33.62 (33.68)     2:08.11 (34.49)
        2:43.01 (34.90)     3:18.79 (35.78)     3:53.44 (34.65)     4:28.64 (35.20)
        5:05.20 (36.56)     5:41.21 (36.01)                                        
  8 Dennison, Michael         JR Olympia              5:46.56    5:49.71        
                  29.98     1:03.76 (33.78)     1:38.70 (34.94)     2:15.09 (36.39)
        2:51.40 (36.31)     3:27.82 (36.42)     4:04.39 (36.57)     4:41.17 (36.78)
        5:16.68 (35.51)     5:49.71 (33.03)                                        
Consolation Final
  9 Gordon, Andrew            12 Dr. Phillips         6:02.46    5:55.54        
                  31.36     1:06.37 (35.01)     1:42.05 (35.68)     2:18.69 (36.64)
        2:54.79 (36.10)     3:31.42 (36.63)     4:08.12 (36.70)     4:44.79 (36.67)
        5:21.33 (36.54)     5:55.54 (34.21)                                        
 10 Zottig, Ariel              9 Freedom              6:03.41    5:56.67        
                  31.59     1:06.90 (35.31)     1:42.63 (35.73)     2:19.45 (36.82)
        2:55.78 (36.33)     3:32.08 (36.30)     4:08.94 (36.86)     4:44.91 (35.97)
        5:21.92 (37.01)     5:56.67 (34.75)                                        
 11 Grant, Dustin             SO Olympia              6:15.51    6:07.05        
                  30.27     1:05.05 (34.78)     1:41.07 (36.02)     2:18.45 (37.38)
        2:56.61 (38.16)     3:35.58 (38.97)     4:15.72 (40.14)     4:54.50 (38.78)
        5:32.88 (38.38)     6:07.05 (34.17)                                        
 12 Sheehan, Matthew          10 Boone                6:10.10    6:07.32        
                  32.08     1:08.41 (36.33)     1:45.84 (37.43)     2:23.09 (37.25)
        3:01.16 (38.07)     3:39.03 (37.87)     4:17.60 (38.57)     4:55.81 (38.21)
        5:32.99 (37.18)     6:07.32 (34.33)                                        
 13 Hughes, David             11 Boone                6:14.12    6:10.40        
                  32.32     1:09.61 (37.29)     1:46.63 (37.02)     2:24.81 (38.18)
        3:02.77 (37.96)     3:41.40 (38.63)     4:20.69 (39.29)     4:59.45 (38.76)
        5:37.20 (37.75)     6:10.40 (33.20)                                        
 14 Moore, Andrew             10 Dr. Phillips         6:03.88    6:10.60        
                  32.56     1:09.44 (36.88)     1:46.94 (37.50)     2:25.32 (38.38)
        3:03.68 (38.36)     3:41.02 (37.34)     4:20.32 (39.30)     4:59.74 (39.42)
        5:37.66 (37.92)     6:10.60 (32.94)                                        
 15 Muszynski, Chandler       SO Olympia              6:19.29    6:23.85        
                  31.67     1:07.56 (35.89)     1:44.97 (37.41)     2:23.52 (38.55)
      3:43.71 (1:20.19)     4:24.50 (40.79)     5:04.80 (40.30)     5:43.95 (39.15)
        6:23.85 (39.90)         6:23.85 ( )                                        
 16 Askey, Zachary            10 Boone                6:20.66    6:29.85        
                  32.50     1:08.79 (36.29)     1:48.19 (39.40)     2:28.13 (39.94)
      3:49.82 (1:21.69)     4:30.47 (40.65)     5:11.54 (41.07)     5:52.02 (40.48)
        6:29.85 (37.83)                                                            
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arias, Emmanuel           FR Olympia              5:04.00    5:01.09        
                  26.95       56.23 (29.28)     1:26.17 (29.94)     1:56.71 (30.54)
        2:27.80 (31.09)     2:58.87 (31.07)     3:29.78 (30.91)     4:01.05 (31.27)
        4:31.76 (30.71)     5:01.09 (29.33)                                        
  2 Guana, Facundo               Osceola              5:08.93    5:02.69        
                  27.20       57.35 (30.15)     1:28.08 (30.73)     1:59.08 (31.00)
        2:29.93 (30.85)     3:00.73 (30.80)     3:31.45 (30.72)     4:02.42 (30.97)
        4:33.04 (30.62)     5:02.69 (29.65)                                        
  3 Allen, Jordan             10 Freedom              5:29.00    5:25.97        
                  28.35     1:01.71 (33.36)     1:34.47 (32.76)     2:07.10 (32.63)
        2:40.96 (33.86)     3:14.50 (33.54)     3:48.69 (34.19)     4:22.46 (33.77)
        4:55.34 (32.88)     5:25.97 (30.63)                                        
  4 Ward, Austin              11 Dr. Phillips         5:39.00    5:26.52        
                  29.64     1:01.69 (32.05)     1:35.05 (33.36)     2:08.62 (33.57)
        2:42.23 (33.61)     3:15.70 (33.47)     3:49.67 (33.97)     4:23.39 (33.72)
        4:56.00 (32.61)     5:26.52 (30.52)                                        
  5 Smith, Jacob               9 West Orange          5:31.00    5:33.29        
                  28.34     1:00.63 (32.29)     1:34.13 (33.50)     2:08.06 (33.93)
        2:42.54 (34.48)     3:16.75 (34.21)     3:51.04 (34.29)     4:25.59 (34.55)
        4:59.50 (33.91)     5:33.29 (33.79)                                        
  6 Nolan, Jaime              12 Cypress Creek        5:36.22    5:33.68        
                  28.64     1:00.70 (32.06)     1:34.19 (33.49)     2:08.05 (33.86)
        2:42.04 (33.99)     3:16.54 (34.50)     3:51.25 (34.71)     4:26.06 (34.81)
        5:00.67 (34.61)     5:33.68 (33.01)                                        
  7 Bergelt, Paul             12 Gateway              5:46.09    5:41.36        
                  28.17     1:00.25 (32.08)     1:34.63 (34.38)     2:08.57 (33.94)
        2:43.26 (34.69)     3:18.14 (34.88)     3:53.36 (35.22)     4:28.94 (35.58)
        5:04.95 (36.01)     5:41.36 (36.41)                                        
  8 Dennison, Michael         JR Olympia              5:45.03    5:46.56        
                  29.98     1:03.06 (33.08)     1:38.52 (35.46)     2:13.88 (35.36)
        2:49.36 (35.48)     3:25.18 (35.82)     4:00.75 (35.57)     4:37.14 (36.39)
        5:13.52 (36.38)     5:46.56 (33.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gordon, Andrew            12 Dr. Phillips         6:00.00    6:02.46        
                  31.24     1:06.08 (34.84)     1:42.76 (36.68)     2:19.90 (37.14)
        2:56.93 (37.03)     3:33.83 (36.90)     4:11.51 (37.68)     4:49.29 (37.78)
        5:27.02 (37.73)     6:02.46 (35.44)                                        
 10 Zottig, Ariel              9 Freedom              6:11.37    6:03.41        
                  31.16     1:05.82 (34.66)     1:42.31 (36.49)     2:19.73 (37.42)
        2:57.39 (37.66)     3:34.69 (37.30)     4:12.44 (37.75)     4:49.81 (37.37)
        5:27.80 (37.99)     6:03.41 (35.61)                                        
 11 Moore, Andrew             10 Dr. Phillips         6:00.00    6:03.88        
                  31.18     1:06.37 (35.19)     1:43.13 (36.76)     2:18.63 (35.50)
        2:56.50 (37.87)     3:34.76 (38.26)     4:12.88 (38.12)     4:51.30 (38.42)
        5:29.96 (38.66)     6:03.88 (33.92)                                        
 12 Sheehan, Matthew          10 Boone                6:20.00    6:10.10        
                  29.25     1:03.42 (34.17)     1:40.85 (37.43)     2:19.24 (38.39)
        2:57.58 (38.34)     3:35.49 (37.91)     4:14.41 (38.92)     4:53.95 (39.54)
        5:32.70 (38.75)     6:10.10 (37.40)                                        
 13 Hughes, David             11 Boone                6:13.00    6:14.12        
                  32.02     1:09.19 (37.17)     1:47.67 (38.48)     2:25.53 (37.86)
        3:04.42 (38.89)     3:42.72 (38.30)     4:22.33 (39.61)     5:00.99 (38.66)
        5:39.12 (38.13)     6:14.12 (35.00)                                        
 14 Grant, Dustin             SO Olympia              6:45.00    6:15.51        
                  29.43     1:03.47 (34.04)     1:40.71 (37.24)     2:19.19 (38.48)
        2:56.11 (36.92)     3:36.15 (40.04)     4:16.45 (40.30)     4:57.34 (40.89)
        5:38.08 (40.74)     6:15.51 (37.43)                                        
 15 Muszynski, Chandler       SO Olympia              6:15.00    6:19.29        
                  32.95     1:09.25 (36.30)     1:46.81 (37.56)     2:25.94 (39.13)
        3:04.31 (38.37)     3:43.77 (39.46)     4:23.53 (39.76)     5:03.24 (39.71)
        5:41.46 (38.22)     6:19.29 (37.83)                                        
 16 Askey, Zachary            10 Boone                6:35.00    6:20.66        
                  31.29     1:06.67 (35.38)     1:44.42 (37.75)     2:22.81 (38.39)
        3:02.29 (39.48)     3:42.43 (40.14)     4:23.57 (41.14)     5:04.02 (40.45)
        5:43.75 (39.73)     6:20.66 (36.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Prunyi, Kevin              9 Timber Creek         6:33.50    6:24.65        
                  31.13     1:08.02 (36.89)     1:46.47 (38.45)     2:25.68 (39.21)
        3:04.57 (38.89)     3:43.56 (38.99)     4:24.50 (40.94)     5:06.46 (41.96)
        5:48.43 (41.97)     6:24.65 (36.22)                                        
 18 Carmona, Alex                Osceola              6:29.95    6:30.75        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Davis, Stephen               Osceola              6:16.15    6:32.14        
                  31.75     1:09.97 (38.22)     1:50.34 (40.37)     2:31.08 (40.74)
        3:11.21 (40.13)     3:51.94 (40.73)     4:32.98 (41.04)     5:14.81 (41.83)
        5:55.76 (40.95)     6:32.14 (36.38)                                        
 20 Barragan, Kevin           11 Dr. Phillips         6:30.00    6:36.16        
                  33.50     1:10.86 (37.36)     1:50.44 (39.58)     2:31.04 (40.60)
        3:12.02 (40.98)     3:52.73 (40.71)     4:34.44 (41.71)   5:57.72 (1:23.28)
        6:36.16 (38.44)                                                            
 21 Rivera, Juan                 Gateway              6:48.47    6:38.93        
                  32.29     1:10.34 (38.05)     1:49.85 (39.51)   3:15.59 (1:25.74)
        3:56.98 (41.39)     4:39.27 (42.29)     5:19.41 (40.14)     6:00.48 (41.07)
        6:38.93 (38.45)                                                            
 22 Vaca, David                9 Freedom              7:39.00    6:48.01        
                  36.91     1:20.42 (43.51)                                        
                                                    5:17.10 ( )   6:48.01 (1:30.91)
 23 Mutos, Yuri               10 Cypress Creek        7:25.13    6:52.53        
                  34.26     1:13.73 (39.47)     1:55.14 (41.41)     2:38.12 (42.98)
        3:21.11 (42.99)     4:03.62 (42.51)     4:46.89 (43.27)     5:30.21 (43.32)
        6:13.33 (43.12)     6:52.53 (39.20)                                        
 24 Wichman, Max              10 Cypress Creek        7:10.32    7:19.98        
                  33.68     1:14.96 (41.28)     1:59.40 (44.44)     2:46.11 (46.71)
        3:32.67 (46.56)     4:19.84 (47.17)     5:06.59 (46.75)     5:53.17 (46.58)
        6:38.55 (45.38)     7:19.98 (41.43)                                        
 25 Deetz, Keith                 Osceola              6:44.50    7:22.10        
                  35.48     1:16.07 (40.59)     2:02.35 (46.28)     2:47.90 (45.55)
        3:34.13 (46.23)     4:18.80 (44.67)     5:05.16 (46.36)     5:50.59 (45.43)
        6:36.53 (45.94)     7:22.10 (45.57)                                        
 26 Greve, Jesse              10 Gateway              6:56.26    7:29.90        
                  33.79   2:28.63 (1:54.84)   3:55.98 (1:27.35)     4:38.94 (42.96)
        5:23.18 (44.24)   6:50.18 (1:27.00)     7:29.90 (39.72)                    
 27 Jones, Devan              11 East Ridge           7:40.25    7:35.71        
                  35.34     1:16.97 (41.63)     2:01.14 (44.17)     2:48.11 (46.97)
        3:35.91 (47.80)     4:25.02 (49.11)     5:14.15 (49.13)     6:02.23 (48.08)
        6:50.03 (47.80)     7:35.71 (45.68)                                        
 28 Larmore, Matthew          11 East Ridge           7:43.49    7:50.33        
                  36.66     1:20.72 (44.06)     2:07.31 (46.59)     2:55.94 (48.63)
        3:44.94 (49.00)     4:34.71 (49.77)     5:24.05 (49.34)     6:14.04 (49.99)
        7:03.36 (49.32)     7:50.33 (46.97)                                        
 29 O'Quinn, Matthew           9 Gateway              8:01.78    8:06.22        
                  39.07     1:27.41 (48.34)     2:17.31 (49.90)   4:00.31 (1:43.00)
        4:49.61 (49.30)     5:38.82 (49.21)     6:27.52 (48.70)   8:06.22 (1:38.70)
 30 Sanchez, Eric             12 Poinciana            9:11.06    8:46.21        
                  39.53     1:28.00 (48.47)     2:20.41 (52.41)     3:15.50 (55.09)
        4:10.68 (55.18)     5:06.98 (56.30)     6:02.96 (55.98)     6:59.34 (56.38)
        7:54.24 (54.90)     8:46.21 (51.97)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Olympia (Orlando)                                 1:43.38    1:42.06        
     1) Broadley, Elizabeth SO          2) Jarquin, Tisha SO              
     3) Chong, Erin SR                  4) Broadley, Sarah JR             
                  25.76       51.97 (26.21)     1:17.19 (25.22)     1:42.06 (24.87)
  2 Dr. Phillips                                      1:46.92    1:45.11        
     1) Gaynor, Nicole 10               2) Greenhill, Alexandria 10       
     3) Smith, Meredith 9               4) Sanchez, Cristina 9            
                  25.53       51.80 (26.27)     1:18.82 (27.02)     1:45.11 (26.29)
  3 East Ridge (Clermont)                             1:48.07    1:48.61        
     1) Baker, Kyla 10                  2) Roncone, Rebbeca 9             
     3) Thilmony, Lauren 12             4) deVries, Ashley 11             
                  26.75       53.60 (26.85)     1:22.05 (28.45)     1:48.61 (26.56)
  4 Gateway (Kissimmee)                               1:51.29    1:49.74        
     1) Grovier, Christy 12             2) Sauerman, Danielle 11          
     3) Zewe, Alyssa 12                 4) Priore, Heather 10             
                  26.91       55.83 (28.92)     1:23.49 (27.66)     1:49.74 (26.25)
  5 University (Orlando)                              1:52.78    1:51.79        
     1) Schornagle, Erin 10             2) Zamonis, Emily 9               
     3) Wheatly, Caroline 12            4) Hitchins, Sarah 12             
                  27.24       55.06 (27.82)     1:23.66 (28.60)     1:51.79 (28.13)
  6 Boone (Orlando)                                   1:53.28    1:52.46        
     1) Carr, Kacie 12                  2) Hester, Emily 10               
     3) Wittman, Kristina 12            4) Collins, Nicole 12             
                  31.40       55.42 (24.02)     1:23.18 (27.76)     1:52.46 (29.28)
  7 Timber Creek (Orlando)                            1:56.04    1:56.08        
     1) Campbell, Aubrey 9              2) Gebhardt, Kelsey 9             
     3) Kelly, Erica 11                 4) Hupfer, Melissa 12             
                  28.87       59.36 (30.49)     1:28.23 (28.87)     1:56.08 (27.85)
  8 Cypress Creek (Orlando)                           1:57.86    1:56.31        
     1) Ish-Shalom, Orbi 9              2) Secretan, Liza 12              
     3) Karcher, Arielle 10             4) Casella, Brandyce 10           
                  28.72       59.67 (30.95)     1:29.67 (30.00)     1:56.31 (26.64)
Consolation Final
  9 West Orange (Winter Garden)                       2:12.96    2:06.50        
     1) Akins, Alexis 11                2) Bell, Adria 9                  
     3) McKessy, Chelsie 9              4) Douglas, Meghan 9              
                  33.82     1:04.92 (31.10)     1:35.77 (30.85)     2:06.50 (30.73)
 10 Freedom (Orlando)                                 2:12.82    2:11.15        
     1) Pinch, Brittany 12              2) Winslow, Jessica 10            
     3) O'Neil, Caitlin 9               4) Kennedy, Lillian 9             
                  33.75     1:03.86 (30.11)     1:39.19 (35.33)     2:11.15 (31.96)
 -- Poinciana (Kissimmee)                             2:35.22         NS        
     1) Crotty, Kelly 12                2) Villaneuva, April 9            
     3) Agosto, Rebecca 12              4) Gonzalez, Nisalda 12           
 -- Osceola (Kissimmee)                               2:13.72         NS        
     1) Ervin, Natasha                  2) Harding, Becky                 
     3) Taylor, Lauren                  4) Giroux, Christina              
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Olympia (Orlando)                                 1:42.00    1:43.38        
     1) Chong, Erin SR                  2) Gavin, Jen FR                  
     3) Broadley, Elizabeth SO          4) Broadley, Sarah JR             
                  25.73       52.11 (26.38)     1:17.76 (25.65)     1:43.38 (25.62)
  2 Dr. Phillips                                      1:45.00    1:46.92        
     1) Gaynor, Nicole 10               2) Greenhill, Alexandria 10       
     3) Smith, Meredith 9               4) Sanchez, Cristina 9            
                  25.77       52.78 (27.01)     1:19.92 (27.14)     1:46.92 (27.00)
  3 East Ridge (Clermont)                             1:47.75    1:48.07        
     1) Baker, Kyla 10                  2) Roncone, Rebbeca 9             
     3) Thilmony, Lauren 12             4) deVries, Ashley 11             
                  26.16       53.17 (27.01)     1:21.52 (28.35)     1:48.07 (26.55)
  4 Gateway (Kissimmee)                               1:51.35    1:51.29        
     1) Grovier, Christy 12             2) Sauerman, Danielle 11          
     3) Zewe, Alyssa 12                 4) Priore, Heather 10             
                  27.37       57.18 (29.81)     1:29.73 (32.55)     1:51.29 (21.56)
  5 University (Orlando)                              1:52.64    1:52.78        
     1) Schornagle, Erin 10             2) Wheatly, Julianna 9            
     3) Zamonis, Emily 9                4) Hitchins, Sarah 12             
                  28.56       56.74 (28.18)     1:24.89 (28.15)     1:52.78 (27.89)
  6 Boone (Orlando)                                   1:52.00    1:53.28        
     1) Carr, Kacie 12                  2) Hester, Emily 10               
     3) Wittman, Kristina 12            4) Collins, Nicole 12             
                  27.70       56.07 (28.37)     1:23.89 (27.82)     1:53.28 (29.39)
  7 Timber Creek (Orlando)                            2:06.30    1:56.04        
     1) Campbell, Aubrey 9              2) Gebhardt, Kelsey 9             
     3) Kelly, Erica 11                 4) Hupfer, Melissa 12             
                  28.49       59.30 (30.81)     1:28.39 (29.09)     1:56.04 (27.65)
  8 Cypress Creek (Orlando)                           1:58.60    1:57.86        
     1) Ish-Shalom, Orbi 9              2) Secretan, Liza 12              
     3) Karcher, Arielle 10             4) Casella, Brandyce 10           
                  29.56     1:01.34 (31.78)     1:31.11 (29.77)     1:57.86 (26.75)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freedom (Orlando)                                 2:25.00    2:12.82        
     1) Pinch, Brittany 12              2) Winslow, Jessica 10            
     3) Antris-Rodrquez, Jade 11        4) O'Neil, Caitlin 9              
                  36.76     1:07.73 (30.97)     1:39.18 (31.45)     2:12.82 (33.64)
 10 West Orange (Winter Garden)                       2:10.08    2:12.96        
     1) Akins, Alexis 11                2) Bell, Adria 9                  
     3) McKessy, Chelsie 9              4) Douglas, Meghan 9              
                  35.38     1:07.10 (31.72)     1:40.01 (32.91)     2:12.96 (32.95)
 11 Osceola (Kissimmee)                               1:53.56    2:13.72        
     1) Ervin, Natasha                  2) Harding, Becky                 
     3) Taylor, Lauren                  4) Giroux, Christina              
                  38.18     1:17.72 (39.54)     1:44.26 (26.54)     2:13.72 (29.46)
 12 Poinciana (Kissimmee)                             2:36.17    2:35.22        
     1) Crotty, Kelly 12                2) Villaneuva, April 9            
     3) Agosto, Rebecca 12              4) Gonzalez, Nisalda 12           
                  36.03     1:17.07 (41.04)     2:00.59 (43.52)     2:35.22 (34.63)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Olympia (Orlando)                                 1:33.86    1:33.28        
     1) Bonnema, Zach SO                2) Hawthorne, Chip JR             
     3) Arias, Emmanuel FR              4) Guimaraes, Breno JR            
                  23.98       47.28 (23.30)     1:10.88 (23.60)     1:33.28 (22.40)
  2 Dr. Phillips                                      1:36.15    1:36.17        
     1) Auge, Julien 12                 2) Gissy, Jacob 12                
     3) Cardoso, Rubens 12              4) Im, Alex 12                    
                  23.77       47.48 (23.71)     1:12.81 (25.33)     1:36.17 (23.36)
  3 Osceola (Kissimmee)                               1:37.07    1:37.41        
     1) Goetz, Daniel                   2) Crotty, Brandon                
     3) Hughes, Caleb                   4) Guana, Facundo                 
                  23.57       47.83 (24.26)     1:12.90 (25.07)     1:37.41 (24.51)
  4 Cypress Creek (Orlando)                           1:39.56    1:39.69        
     1) Montoya, Ernesto 10             2) Montoya, Eduardo 12            
     3) Rodriguez, Leonardo 10          4) Womack, Fredrik 11             
                  24.68       49.93 (25.25)     1:15.54 (25.61)     1:39.69 (24.15)
  5 Freedom (Orlando)                                 1:38.52    1:40.38        
     1) Prikhodko, Illya 9              2) Viney, Evan 10                 
     3) Hayes, Paul 12                  4) Allen, Matt 12                 
                  24.89       52.36 (27.47)     1:17.10 (24.74)     1:40.38 (23.28)
  6 Gateway (Kissimmee)                               1:40.59    1:40.50        
     1) Bergelt, Paul 12                2) Morgan, Russell 11             
     3) Flores, Abimael 10              4) Lynch, Ryan 12                 
                  26.37       52.09 (25.72)     1:17.50 (25.41)     1:40.50 (23.00)
  7 University (Orlando)                              1:45.30    1:44.66        
     1) Erhart, Robbie 11               2) Bass, Chad 12                  
     3) Matta, Andre 10                 4) Patrick, Jacob 11              
                  24.83       50.67 (25.84)     1:18.67 (28.00)     1:44.66 (25.99)
  8 Boone (Orlando)                                   1:45.34    1:44.72        
     1) Zipperer, James 12              2) Pollock, Zachary 11            
     3) Askey, Zachary 10               4) Sheehan, Matthew 10            
                  24.63       50.32 (25.69)     1:17.57 (27.25)     1:44.72 (27.15)
Consolation Final
  9 West Orange (Winter Garden)                       1:48.43    1:48.86        
     1) Smith, Jacob 9                  2) Milner, Cameron 11             
     3) Carter, Jack 9                  4) Smith, Kenneth 12              
                  25.58       55.60 (30.02)     1:24.76 (29.16)     1:48.86 (24.10)
 10 Timber Creek (Orlando)                            1:50.05    1:49.60        
     1) Johnson, Nathan 10              2) Ewald, Thaddeus 10             
     3) Tilmon, Steven 9                4) Prunyi, Kevin 9                
                  28.16       56.45 (28.29)     1:23.41 (26.96)     1:49.60 (26.19)
 -- Poinciana (Kissimmee)                             2:20.60         NS        
     1) Ball, Ryan 12                   2) Fondeur, Sully 11              
     3) Vittinni, Ariel 12              4) Sanchez, Eric 12               
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- East Ridge (Clermont)                             1:36.86    1:41.15        
      Entered water without permission
     1) Zentmeyer, Joshua 12            2) Cofresi, David 12              
     3) Sermini, Francisco 10           4) Deitrick, Brent 12             
                  25.37       52.13 (26.76)     1:17.46 (25.33)     1:41.15 (23.69)
  1 Olympia (Orlando)                                 1:34.00    1:33.86        
     1) Bonnema, Zach SO                2) Hawthorne, Chip JR             
     3) Arias, Emmanuel FR              4) Guimaraes, Breno JR            
                  24.04       47.69 (23.65)     1:11.35 (23.66)     1:33.86 (22.51)
  2 Dr. Phillips                                      1:35.00    1:36.15        
     1) Auge, Julien 12                 2) Gissy, Jacob 12                
     3) Cardoso, Rubens 12              4) Im, Alex 12                    
                  23.88       47.68 (23.80)     1:12.60 (24.92)     1:36.15 (23.55)
  3 Osceola (Kissimmee)                               1:39.06    1:37.07        
     1) Goetz, Daniel                   2) Guana, Facundo                 
     3) Crotty, Brandon                 4) Hughes, Caleb                  
                  25.27       49.34 (24.07)     1:13.32 (23.98)     1:37.07 (23.75)
  4 Freedom (Orlando)                                 1:45.00    1:38.52        
     1) Nowlin, Zach 12                 2) Viney, Evan 10                 
     3) Prikhodko, Illya 9              4) Allen, Matt 12                 
                  24.18       51.43 (27.25)     1:15.83 (24.40)     1:38.52 (22.69)
  5 Cypress Creek (Orlando)                           1:40.60    1:39.56        
     1) Montoya, Ernesto 10             2) Montoya, Eduardo 12            
     3) Rodriguez, Leonardo 10          4) Womack, Fredrik 11             
                  25.29       50.27 (24.98)     1:15.69 (25.42)     1:39.56 (23.87)
  6 Gateway (Kissimmee)                               1:41.28    1:40.59        
     1) Bergelt, Paul 12                2) Morgan, Russell 11             
     3) Flores, Abimael 10              4) Lynch, Ryan 12                 
                  25.70       51.66 (25.96)     1:07.11 (15.45)     1:40.59 (33.48)
  7 University (Orlando)                              1:53.06    1:45.30        
     1) Erhart, Robbie 11               2) Bass, Chad 12                  
     3) Matta, Andre 10                 4) Patrick, Jacob 11              
                  25.02       51.07 (26.05)     1:18.85 (27.78)     1:45.30 (26.45)
-------------------------------------------------------------------------
  8 Boone (Orlando)                                   1:45.00    1:45.34        
     1) Zipperer, James 12              2) Tai, Justin 12                 
     3) Miller, Glenn 12                4) Pollock, Zachary 11            
                  25.17       52.67 (27.50)     1:18.65 (25.98)     1:45.34 (26.69)
  9 West Orange (Winter Garden)                       1:49.00    1:48.43        
     1) Smith, Jacob 9                  2) Milner, Cameron 11             
     3) Carter, Jack 9                  4) Smith, Kenneth 12              
                  25.99       55.29 (29.30)     1:23.76 (28.47)     1:48.43 (24.67)
 10 Timber Creek (Orlando)                            1:52.40    1:50.05        
     1) Johnson, Nathan 10              2) Ewald, Thaddeus 10             
     3) Tilmon, Steven 9                4) Prunyi, Kevin 9                
                  27.65       56.29 (28.64)     1:23.21 (26.92)     1:50.05 (26.84)
 11 Poinciana (Kissimmee)                             2:20.19    2:20.60        
     1) Ball, Ryan 12                   2) Fondeur, Sully 11              
     3) Vittinni, Ariel 12              4) Sanchez, Eric 12               
                  31.40     1:05.58 (34.18)     1:42.39 (36.81)     2:20.60 (38.21)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Baker, Kyla               10 East Ridge           1:02.95    1:02.57        
                  30.32     1:02.57 (32.25)                                        
  2 Gavin, Jen                FR Olympia              1:03.27    1:03.09        
                  30.76     1:03.09 (32.33)                                        
  3 Greenhill, Alexandria     10 Dr. Phillips         1:04.29    1:03.87        
                  31.35     1:03.87 (32.52)                                        
  4 Mason, Emily              FR Olympia              1:03.14    1:03.95        
                  31.45     1:03.95 (32.50)                                        
  5 Jarquin, Sasha            SR Olympia              1:06.01    1:05.10        
                  32.07     1:05.10 (33.03)                                        
  6 Casella, Brandyce         10 Cypress Creek        1:07.42    1:06.85        
                  32.14     1:06.85 (34.71)                                        
  7 Smith, Meredith            9 Dr. Phillips         1:05.62    1:06.94        
                  32.37     1:06.94 (34.57)                                        
  8 Marshall, Heather         SO Olympia              1:06.70    1:07.13        
                  32.71     1:07.13 (34.42)                                        
Consolation Final
  9 Shea, Amelia              11 Boone                1:08.77    1:07.57        
                  32.50     1:07.57 (35.07)                                        
 10 Gaynor, Marisa             9 Dr. Phillips         1:12.23    1:10.77        
                  33.78     1:10.77 (36.99)                                        
 11 Miller, Brittany          12 Timber Creek         1:09.98    1:11.96        
                  34.72     1:11.96 (37.24)                                        
 12 Hammonds, Victoria        12 East Ridge           1:15.96    1:16.23        
                  37.44     1:16.23 (38.79)                                        
 13 Wheatly, Julianna          9 University           1:14.64    1:17.42        
                  36.63     1:17.42 (40.79)                                        
 14 Wakefield, Lindsey           Osceola              1:21.41    1:18.68        
                  39.10     1:18.68 (39.58)                                        
 15 Sloan, Lauren             11 Boone                1:16.50    1:18.99        
                  38.33     1:18.99 (40.66)                                        
 16 Zamonis, Emily             9 University           1:20.08    1:21.91        
                  38.74     1:21.91 (43.17)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baker, Kyla               10 East Ridge           1:04.39    1:02.95        
                  30.48     1:02.95 (32.47)                                        
  2 Mason, Emily              FR Olympia              1:03.50    1:03.14        
                  30.88     1:03.14 (32.26)                                        
  3 Gavin, Jen                FR Olympia              1:03.50    1:03.27        
                  30.77     1:03.27 (32.50)                                        
  4 Greenhill, Alexandria     10 Dr. Phillips         1:04.00    1:04.29        
                  31.07     1:04.29 (33.22)                                        
  5 Smith, Meredith            9 Dr. Phillips         1:05.00    1:05.62        
                  32.09     1:05.62 (33.53)                                        
  6 Jarquin, Sasha            SR Olympia              1:08.00    1:06.01        
                  32.29     1:06.01 (33.72)                                        
  7 Marshall, Heather         SO Olympia              1:10.00    1:06.70        
                  32.34     1:06.70 (34.36)                                        
  8 Casella, Brandyce         10 Cypress Creek        1:06.45    1:07.42        
                  32.51     1:07.42 (34.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shea, Amelia              11 Boone                1:09.00    1:08.77        
                  33.05     1:08.77 (35.72)                                        
 10 Miller, Brittany          12 Timber Creek         1:10.90    1:09.98        
                  34.25     1:09.98 (35.73)                                        
 11 Gaynor, Marisa             9 Dr. Phillips         1:12.00    1:12.23        
                  34.20     1:12.23 (38.03)                                        
 12 Wheatly, Julianna          9 University           1:19.90    1:14.64        
                  35.35     1:14.64 (39.29)                                        
 13 Hammonds, Victoria        12 East Ridge           1:11.90    1:15.96        
                  36.30     1:15.96 (39.66)                                        
 14 Sloan, Lauren             11 Boone                1:18.00    1:16.50        
                  37.29     1:16.50 (39.21)                                        
 15 Zamonis, Emily             9 University           1:21.51    1:20.08        
                  38.22     1:20.08 (41.86)                                        
 16 Wakefield, Lindsey           Osceola              1:18.43    1:21.41        
                  38.80     1:21.41 (42.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hailey, Amber             11 Timber Creek         1:24.50    1:21.46        
                  38.45     1:21.46 (43.01)                                        
 18 Howell, Shannon           10 Boone                1:24.00    1:24.86        
                  42.39     1:24.86 (42.47)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Collins, Nicole           12 Boone                1:25.00    1:25.65        
                  40.64     1:25.65 (45.01)                                        
 20 Church, Elizabeth         12 East Ridge           1:24.66    1:26.22        
                  42.50     1:26.22 (43.72)                                        
 21 Drumm, Sara               10 West Orange          1:28.97    1:27.85        
                  41.69     1:27.85 (46.16)                                        
 22 Duran, Maria              12 West Orange          1:26.00    1:28.31        
 23 Hendricks, Christian      11 Gateway              1:26.28    1:28.91        
                  43.88     1:28.91 (45.03)                                        
 24 Davis, Arianna               Osceola              1:29.63    1:30.35        
                  44.04     1:30.35 (46.31)                                        
 25 McKessy, Chelsie           9 West Orange          1:29.00    1:31.34        
                  45.67     1:31.34 (45.67)                                        
 26 Lynch, Shannon            11 East Ridge           1:33.65    1:31.94        
                  43.94     1:31.94 (48.00)                                        
 27 Kennedy, Lillian           9 Freedom              1:52.93    1:31.97        
                  44.72     1:31.97 (47.25)                                        
 28 McFarland, Michelle       12 University           1:35.64    1:35.78        
 29 Harding, Becky               Osceola              1:36.28    1:37.33        
                  46.42     1:37.33 (50.91)                                        
 30 Purtell, Chelsea          10 Poinciana            2:11.15    1:38.56        
 31 Trevino, Maytee           11 West Orange          1:39.00    1:38.66        
                  45.77     1:38.66 (52.89)                                        
 32 Rivera, Sandra            10 Cypress Creek        1:43.76    1:39.47        
 33 Dixon, Nicole              9 University           1:39.04    1:40.75        
 34 Hoefer, Elizabeth          9 Freedom              1:55.87    1:56.34        
                  57.29     1:56.34 (59.05)                                        
 -- Laporta, Hope              9 Gateway              2:03.53         NS        
 -- Crouch, Katie                Osceola              1:16.01         NS        
 -- McReynolds, Aryn           9 Dr. Phillips         1:25.00         NS        
 -- Cardona, Vanessa          12 Freedom              1:41.94         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Guimaraes, Breno          JR Olympia                56.29      56.15        
                  27.62       56.15 (28.53)                                        
  2 Prikhodko, Illya           9 Freedom                57.51      57.29        
                  27.55       57.29 (29.74)                                        
  3 Bonnema, Zach             SO Olympia                58.69      59.16        
                  29.04       59.16 (30.12)                                        
  4 Mace, Collin              11 Timber Creek         1:00.21      59.19        
                  28.99       59.19 (30.20)                                        
  5 Roncone, Ryan             11 East Ridge           1:00.05    1:00.91        
                  29.58     1:00.91 (31.33)                                        
  6 Gissy, Jacob              12 Dr. Phillips         1:00.02    1:01.68        
                  29.84     1:01.68 (31.84)                                        
  7 Catron, Travis            12 Boone                1:03.70    1:01.72        
                  29.92     1:01.72 (31.80)                                        
  8 Morgan, Craig             10 Gateway              1:04.84    1:05.84        
                  32.40     1:05.84 (33.44)                                        
Consolation Final
  9 Geliga, Jorge             JR Olympia              1:05.99    1:04.72        
                  31.47     1:04.72 (33.25)                                        
 10 Hervey, Marshall             Osceola              1:09.38    1:08.57        
                  33.54     1:08.57 (35.03)                                        
 11 Goetz, Daniel                Osceola              1:07.36    1:09.69        
 12 Millay, Michael           10 Dr. Phillips         1:10.52    1:10.39        
                  33.96     1:10.39 (36.43)                                        
 13 Dobbs, Jordan             12 Boone                1:11.41    1:11.30        
                  34.12     1:11.30 (37.18)                                        
 14 Yawn, Zachary                Osceola              1:10.16    1:11.31        
                  33.82     1:11.31 (37.49)                                        
 15 Katheder, John            JR Olympia              1:12.49    1:14.97        
                  36.56     1:14.97 (38.41)                                        
 -- Miller, Glenn             12 Boone                1:13.28         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Guimaraes, Breno          JR Olympia                57.00      56.29        
                  27.36       56.29 (28.93)                                        
  2 Prikhodko, Illya           9 Freedom              1:00.69      57.51        
                  28.56       57.51 (28.95)                                        
  3 Bonnema, Zach             SO Olympia                59.50      58.69        
                  58.75           58.69 ( )                                        
  4 Gissy, Jacob              12 Dr. Phillips         1:01.00    1:00.02        
                  59.95      1:00.02 (0.07)                                        
  5 Roncone, Ryan             11 East Ridge           1:02.13    1:00.05        
                  29.06     1:00.05 (30.99)                                        
  6 Mace, Collin              11 Timber Creek         1:00.10    1:00.21        
                  29.65     1:00.21 (30.56)                                        
  7 Catron, Travis            12 Boone                1:04.50    1:03.70        
                  30.69     1:03.70 (33.01)                                        
  8 Morgan, Craig             10 Gateway              1:06.59    1:04.84        
                1:04.94         1:04.84 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Geliga, Jorge             JR Olympia              1:07.50    1:05.99        
                  31.90     1:05.99 (34.09)                                        
 10 Goetz, Daniel                Osceola              1:06.70    1:07.36        
 11 Hervey, Marshall             Osceola              1:15.61    1:09.38        
                  33.31     1:09.38 (36.07)                                        
 12 Yawn, Zachary                Osceola              1:12.57    1:10.16        
                  34.32     1:10.16 (35.84)                                        
 13 Millay, Michael           10 Dr. Phillips         1:15.00    1:10.52        
                  33.75     1:10.52 (36.77)                                        
 14 Dobbs, Jordan             12 Boone                1:13.00    1:11.41        
 15 Katheder, John            JR Olympia              1:16.00    1:12.49        
                  35.02     1:12.49 (37.47)                                        
 16 Miller, Glenn             12 Boone                1:15.50    1:13.28        
                  36.33     1:13.28 (36.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hoefer, Brad              11 Freedom              1:14.50    1:13.63        
                  35.78     1:13.63 (37.85)                                        
 18 Newman, Bradley              Osceola              1:11.41    1:15.14        
                1:15.20         1:15.14 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Keaten, Kyle               9 Gateway              1:13.38    1:15.76        
 20 Pollock, Zachary          11 Boone                1:15.00    1:16.41        
                1:16.42         1:16.41 ( )                                        
 21 Cabreja, Pedro            12 Cypress Creek        1:15.97    1:16.90        
                  36.96     1:16.90 (39.94)                                        
 22 Gomes, Christopher         9 Dr. Phillips         1:23.00    1:20.34        
 23 Santos, Henrique          12 Dr. Phillips         1:24.00    1:22.99        
                1:23.07         1:22.99 ( )                                        
 24 Moore, Anthony            10 East Ridge           1:31.84    1:25.91        
                  37.19     1:25.91 (48.72)                                        
 25 Bass, Chad                12 University           1:29.99    1:26.34        
                  42.59     1:26.34 (43.75)                                        
 26 Morales, Daniel           11 East Ridge           1:32.00    1:26.36        
                  39.50     1:26.36 (46.86)                                        
 27 Greve, Jesse              10 Gateway              1:32.39    1:31.11        
                  43.48     1:31.11 (47.63)                                        
 28 Singh, Jonathan            9 West Orange          1:46.00    1:35.38        
                  45.48     1:35.38 (49.90)                                        
 29 Zweydoff, Alex            10 East Ridge           1:32.00    1:37.20        
 30 Brown, Nicholas            9 Gateway              1:46.63    1:41.08        
 -- Taylor, Robert             9 Cypress Creek        1:26.38         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ackerman, Ashten             Osceola              1:11.22    1:08.87        
                  32.37     1:08.87 (36.50)                                        
  2 Alliano, Ashley            9 Dr. Phillips         1:13.66    1:10.91        
                  33.16     1:10.91 (37.75)                                        
  3 Priore, Heather           10 Gateway              1:12.03    1:11.46        
                  33.70     1:11.46 (37.76)                                        
  4 Asencio, Lizi             JR Olympia              1:15.16    1:15.22        
                  35.34     1:15.22 (39.88)                                        
  5 Ish-Shalom, Orbi           9 Cypress Creek        1:17.95    1:16.84        
                  35.92     1:16.84 (40.92)                                        
  6 Schornagle, Erin          10 University           1:18.14    1:19.26        
                  37.46     1:19.26 (41.80)                                        
  7 Kimpel, Alyssa             9 Timber Creek         1:19.38    1:20.46        
                  37.29     1:20.46 (43.17)                                        
  8 Beaulieu, Jessica         12 Dr. Phillips         1:21.09    1:21.88        
                  39.42     1:21.88 (42.46)                                        
Consolation Final
  9 Chambliss, Kyra           SR Olympia              1:21.64    1:20.60        
                  37.68     1:20.60 (42.92)                                        
 10 Tobin, Kelsey              9 East Ridge           1:25.69    1:22.21        
                  39.15     1:22.21 (43.06)                                        
 11 Evans, Ashley                Osceola              1:23.26    1:22.88        
                  38.86     1:22.88 (44.02)                                        
 12 Gebhardt, Kelsey           9 Timber Creek         1:24.76    1:24.66        
                  40.26     1:24.66 (44.40)                                        
 13 Condrin, Emily            SR Olympia              1:24.07    1:24.70        
                  40.75     1:24.70 (43.95)                                        
 14 Hawley, Meghan            10 University           1:24.39    1:24.98        
                  40.50     1:24.98 (44.48)                                        
 15 McNary, Megan              9 Freedom              1:23.38    1:25.82        
                  39.06     1:25.82 (46.76)                                        
 16 Mitchell, Brittany        10 Dr. Phillips         1:25.70    1:26.07        
                  40.18     1:26.07 (45.89)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ackerman, Ashten             Osceola              1:06.06    1:11.22        
                  33.55     1:11.22 (37.67)                                        
  2 Priore, Heather           10 Gateway              1:11.98    1:12.03        
                  33.70     1:12.03 (38.33)                                        
  3 Alliano, Ashley            9 Dr. Phillips         1:12.00    1:13.66        
                  34.89     1:13.66 (38.77)                                        
  4 Asencio, Lizi             JR Olympia              1:15.50    1:15.16        
                  35.67     1:15.16 (39.49)                                        
  5 Ish-Shalom, Orbi           9 Cypress Creek        1:17.24    1:17.95        
                  36.84     1:17.95 (41.11)                                        
  6 Schornagle, Erin          10 University           1:20.97    1:18.14        
  7 Kimpel, Alyssa             9 Timber Creek         1:17.10    1:19.38        
                  37.26     1:19.38 (42.12)                                        
  8 Beaulieu, Jessica         12 Dr. Phillips         1:23.00    1:21.09        
                  39.20     1:21.09 (41.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chambliss, Kyra           SR Olympia              1:23.00    1:21.64        
                  37.61     1:21.64 (44.03)                                        
 10 Evans, Ashley                Osceola              1:21.79    1:23.26        
                  38.91     1:23.26 (44.35)                                        
 11 McNary, Megan              9 Freedom              1:20.73    1:23.38        
                  37.84     1:23.38 (45.54)                                        
 12 Condrin, Emily            SR Olympia              1:23.00    1:24.07        
                  40.10     1:24.07 (43.97)                                        
 13 Hawley, Meghan            10 University           1:23.93    1:24.39        
                  40.14     1:24.39 (44.25)                                        
 14 Gebhardt, Kelsey           9 Timber Creek         1:25.40    1:24.76        
                  40.16     1:24.76 (44.60)                                        
 15 Tobin, Kelsey              9 East Ridge           1:24.89    1:25.69        
                  40.32     1:25.69 (45.37)                                        
 16 Mitchell, Brittany        10 Dr. Phillips         1:25.00    1:25.70        
                  40.13     1:25.70 (45.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hammonds, Mary Katlyn     10 East Ridge           1:28.94    1:27.61        
                  42.61     1:27.61 (45.00)                                        
 18 Bowles, Amara             SO Olympia              1:28.00    1:27.82        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fostier, Heather          12 Boone                1:26.00    1:28.01        
                  41.70     1:28.01 (46.31)                                        
 20 Cass, Erin                10 Dr. Phillips         1:30.00    1:28.25        
                  39.28     1:28.25 (48.97)                                        
 21 Parente, Bianca            9 Boone                1:29.00    1:29.21        
                  42.22     1:29.21 (46.99)                                        
 22 Qu, Vivian                 9 University           1:32.80    1:29.23        
                  42.26     1:29.23 (46.97)                                        
 23 Wall, Sara                10 Boone                1:40.00    1:29.24        
                  42.19     1:29.24 (47.05)                                        
 24 Wainmann, Lyndsay          9 University           1:31.81    1:29.93        
                  42.55     1:29.93 (47.38)                                        
 25 Brunson, Rachel           12 Boone                1:30.00    1:30.96        
                  41.53     1:30.96 (49.43)                                        
 26 Chung, Angel               9 Cypress Creek        1:36.67    1:32.37        
                  43.58     1:32.37 (48.79)                                        
 27 Giroux, Christina            Osceola              1:30.75    1:33.76        
                  44.10     1:33.76 (49.66)                                        
 28 Wilson, Amy                  Osceola              1:37.84    1:36.37        
 29 Sassani, Ida              10 East Ridge           1:36.15    1:37.46        
                  45.66     1:37.46 (51.80)                                        
 30 Rhoades, Jamie            11 West Orange          1:41.00    1:38.98        
                  46.68     1:38.98 (52.30)                                        
 31 deVries, Megan            12 East Ridge           1:34.56    1:39.15        
                  45.36     1:39.15 (53.79)                                        
 32 Goodman, Catherine         9 West Orange          1:50.00    1:40.16        
                  44.73     1:40.16 (55.43)                                        
 33 Crotty, Kelly             12 Poinciana            1:38.16    1:41.34        
                  47.28     1:41.34 (54.06)                                        
 34 Becerra, Daniela           9 Cypress Creek        1:49.33    1:44.79        
                  48.34     1:44.79 (56.45)                                        
 35 O'Neil, Caitlin            9 Freedom              1:58.00    1:49.88        
                  51.71     1:49.88 (58.17)                                        
 36 Bloom, Caitlin             9 West Orange          1:52.00    1:51.42        
                  51.23   1:51.42 (1:00.19)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Nowlin, Zach              12 Freedom              1:04.01    1:03.81        
                  29.90     1:03.81 (33.91)                                        
  2 Colston, James            12 East Ridge           1:06.46    1:06.09        
                  31.31     1:06.09 (34.78)                                        
  3 Hussey, Alan              10 Timber Creek         1:06.58    1:06.71        
                  31.31     1:06.71 (35.40)                                        
  4 Montoya, Ernesto          10 Cypress Creek        1:06.79    1:07.17        
                  31.85     1:07.17 (35.32)                                        
  5 Miller, Andy              JR Olympia              1:08.93    1:08.55        
                  32.30     1:08.55 (36.25)                                        
  6 Montoya, Eduardo          12 Cypress Creek        1:08.53    1:08.61        
                  32.27     1:08.61 (36.34)                                        
  7 Taylor, Soloman           12 University           1:09.86    1:09.67        
                  32.99     1:09.67 (36.68)                                        
  8 Crotty, Brandon              Osceola              1:09.57    1:09.73        
                  32.37     1:09.73 (37.36)                                        
Consolation Final
  9 Tutchton, Ben             11 Dr. Phillips         1:10.17    1:09.20        
                  33.05     1:09.20 (36.15)                                        
 10 Erhart, Robbie            11 University           1:10.59    1:10.79        
                  32.10     1:10.79 (38.69)                                        
 11 Davila, Melvin            11 Boone                1:10.76    1:11.23        
                  33.39     1:11.23 (37.84)                                        
 12 Mayhew, David             SR Olympia              1:12.55    1:11.66        
                  33.60     1:11.66 (38.06)                                        
 13 Hayes, Paul               12 Freedom              1:13.39    1:12.58        
                  34.29     1:12.58 (38.29)                                        
 14 Wells, Nicholas Colin     10 Dr. Phillips         1:11.02    1:12.87        
                  34.53     1:12.87 (38.34)                                        
 15 Byron, Daniel                Osceola              1:14.18    1:13.78        
                  33.51     1:13.78 (40.27)                                        
 16 Bellville, David          12 East Ridge           1:14.35    1:14.65        
                  35.69     1:14.65 (38.96)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nowlin, Zach              12 Freedom              1:05.21    1:04.01        
                  29.92     1:04.01 (34.09)                                        
  2 Colston, James            12 East Ridge           1:06.35    1:06.46        
                  32.44     1:06.46 (34.02)                                        
  3 Hussey, Alan              10 Timber Creek         1:04.80    1:06.58        
                  31.29     1:06.58 (35.29)                                        
  4 Montoya, Ernesto          10 Cypress Creek        1:08.01    1:06.79        
                  31.81     1:06.79 (34.98)                                        
  5 Montoya, Eduardo          12 Cypress Creek        1:11.04    1:08.53        
                  32.20     1:08.53 (36.33)                                        
  6 Miller, Andy              JR Olympia              1:10.00    1:08.93        
                  32.70     1:08.93 (36.23)                                        
  7 Crotty, Brandon              Osceola              1:09.26    1:09.57        
                  32.48     1:09.57 (37.09)                                        
  8 Taylor, Soloman           12 University           1:13.07    1:09.86        
                  32.75     1:09.86 (37.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tutchton, Ben             11 Dr. Phillips         1:12.00    1:10.17        
                  33.81     1:10.17 (36.36)                                        
 10 Erhart, Robbie            11 University           1:16.50    1:10.59        
                  33.10     1:10.59 (37.49)                                        
 11 Davila, Melvin            11 Boone                1:16.00    1:10.76        
                  32.25     1:10.76 (38.51)                                        
 12 Wells, Nicholas Colin     10 Dr. Phillips         1:12.00    1:11.02        
                  33.78     1:11.02 (37.24)                                        
 13 Mayhew, David             SR Olympia              1:14.00    1:12.55        
                  33.54     1:12.55 (39.01)                                        
 14 Hayes, Paul               12 Freedom              1:17.12    1:13.39        
                  35.17     1:13.39 (38.22)                                        
 15 Byron, Daniel                Osceola              1:13.46    1:14.18        
                  34.87     1:14.18 (39.31)                                        
 16 Bellville, David          12 East Ridge           1:12.74    1:14.35        
                  36.32     1:14.35 (38.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Morgan, Russell           11 Gateway              1:16.96    1:14.64        
                  34.85     1:14.64 (39.79)                                        
 18 Rhim, David                  Olympia              1:20.00    1:15.44        
                  34.91     1:15.44 (40.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tai, Justin               12 Boone                1:20.00    1:16.56        
                  34.67     1:16.56 (41.89)                                        
 20 Ambrose, Eric                Osceola              1:19.35    1:16.84        
                  35.78     1:16.84 (41.06)                                        
 21 Carter, Jack               9 West Orange          1:21.00    1:18.06        
                  37.06     1:18.06 (41.00)                                        
 22 Valencia, Juan            10 Dr. Phillips         1:20.00    1:19.77        
                  37.47     1:19.77 (42.30)                                        
 23 Holzapfel, Clinton        10 Boone                1:24.00    1:20.06        
                  36.21     1:20.06 (43.85)                                        
 24 Millay, Michael           10 Dr. Phillips         1:21.00    1:20.28        
                  37.27     1:20.28 (43.01)                                        
 25 Ambrose, Julian            9 East Ridge           1:21.32    1:20.77        
                  38.02     1:20.77 (42.75)                                        
 26 Carrion, Anquel           12 Cypress Creek        1:22.65    1:20.80        
                  37.23     1:20.80 (43.57)                                        
 27 Vera, Enrique             11 Cypress Creek        1:19.85    1:21.16        
                  36.57     1:21.16 (44.59)                                        
 28 Pastore, Tony             SO Olympia              1:20.00    1:21.22        
                  38.89     1:21.22 (42.33)                                        
 28 Cofresi, David            12 East Ridge           1:19.57    1:21.22        
                  36.57     1:21.22 (44.65)                                        
 30 Johnson, Nathan           10 Timber Creek         1:22.70    1:21.60        
                  38.03     1:21.60 (43.57)                                        
 31 Torres, David             11 University           1:25.97    1:23.10        
                  37.96     1:23.10 (45.14)                                        
 32 Ackley, Nathan               Osceola              1:24.11    1:23.39        
                  37.12     1:23.39 (46.27)                                        
 33 Canavan, Cody              9 West Orange          1:27.00    1:25.27        
                  39.20     1:25.27 (46.07)                                        
 34 Mayoral, Keegan           10 Freedom              1:30.75    1:26.37        
                  40.46     1:26.37 (45.91)                                        
 35 Santos, Dorian             9 Gateway              1:32.78    1:29.26        
                  41.81     1:29.26 (47.45)                                        
 36 Ball, Ryan                12 Poinciana            1:45.89    1:37.70        
                  42.90     1:37.70 (54.80)                                        
 37 Merrow, James             12 University           1:53.22    1:37.92        
                  45.41     1:37.92 (52.51)                                        
 38 Brigance, James           10 West Orange          1:45.00    1:40.44        
                  46.16     1:40.44 (54.28)                                        
 -- Rosero, Jason             11 Poinciana            2:17.20         DQ        
                  49.72          DQ (40.91)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Olympia (Orlando)                                 3:49.00    3:43.60        
     1) Broadley, Elizabeth SO          2) Mason, Emily FR                
     3) Reall, Amanda JR                4) Broadley, Sarah JR             
                  27.08       56.21 (56.21)     1:23.70 (27.49)     1:52.79 (56.58)
        2:20.31 (27.52)     2:49.78 (56.99)     3:15.66 (25.88)     3:43.60 (53.82)
  2 Boone (Orlando)                                   4:00.65    3:52.49        
     1) Haskins, Megan 12               2) Haskins, Hillary 10            
     3) Shea, Amelia 11                 4) Hester, Emily 10               
                  26.35       54.99 (54.99)     1:22.31 (27.32)     1:52.51 (57.52)
        2:21.04 (28.53)     2:52.06 (59.55)     3:20.44 (28.38)   3:52.49 (1:00.43)
  3 Dr. Phillips                                      3:58.30    3:58.07        
     1) Greenhill, Alexandria 10        2) Sanchez, Cristina 9            
     3) Smith, Meredith 9               4) Gaynor, Nicole 10              
                  27.96       58.53 (58.53)     1:26.48 (27.95)     1:57.88 (59.35)
        2:26.98 (29.10)   2:59.78 (1:01.90)     3:27.00 (27.22)     3:58.07 (58.29)
  4 Gateway (Kissimmee)                               4:09.08    4:05.64        
     1) Grovier, Christy 12             2) Sauerman, Danielle 11          
     3) Zewe, Alyssa 12                 4) Priore, Heather 10             
                  28.43       58.90 (58.90)     1:29.61 (30.71)   2:05.70 (1:06.80)
        2:35.08 (29.38)   3:07.60 (1:01.90)     3:35.08 (27.48)     4:05.64 (58.04)
  5 Osceola (Kissimmee)                               4:12.31    4:09.53        
     1) Larson, Heather                 2) Hart, Shannon                  
     3) Brunk, Chelsea                  4) Ackerman, Ashten               
                  27.32       56.16 (56.16)     1:26.61 (30.45)   2:00.87 (1:04.71)
        2:30.94 (30.07)   3:05.17 (1:04.30)     3:35.59 (30.42)   4:09.53 (1:04.36)
  6 Timber Creek (Orlando)                            4:11.25    4:12.11        
     1) Miller, Brittany 12             2) Campbell, Aubrey 9             
     3) McCormick, Brooke 9             4) Kimpel, Alyssa 9               
                  28.77   1:00.22 (1:00.22)     1:30.39 (30.17)   2:09.87 (1:09.65)
        2:35.31 (25.44)   3:10.17 (1:00.30)     3:39.54 (29.37)   4:12.11 (1:01.94)
  7 University (Orlando)                              4:13.32    4:13.04        
     1) Hitchins, Sarah 12              2) Steen, Britney 10              
     3) Wheatly, Caroline 12            4) Schornagle, Erin 10            
                  30.79   1:03.06 (1:03.06)     1:34.06 (31.00)   2:07.38 (1:04.32)
        2:37.72 (30.34)   3:10.63 (1:03.25)     3:39.89 (29.26)   4:13.04 (1:02.41)
  8 East Ridge (Clermont)                             4:40.34    4:41.07        
     1) Rodriguez, Ariana 11            2) Larmore, Jennifer 12           
     3) Tobin, Kelsey 9                 4) Hammonds, Victoria 12          
                  32.40   1:09.38 (1:09.38)     1:44.93 (35.55)   2:23.22 (1:13.84)
        2:55.00 (31.78)   3:32.57 (1:09.35)     4:04.98 (32.41)   4:41.07 (1:08.50)
Consolation Final
  9 West Orange (Winter Garden)                       4:53.35    4:44.88        
     1) Duran, Maria 12                 2) Bell, Adria 9                  
     3) McKessy, Chelsie 9              4) Douglas, Meghan 9              
                  32.74   1:11.88 (1:11.88)   2:26.64 (1:14.76)                    
            2:59.00 ( )         3:35.82 ( )     4:08.94 (33.12)   4:44.88 (1:09.06)
 -- Freedom (Orlando)                                 5:23.84         DQ        
     1) Kennedy, Lillian 9              2) Antris-Rodrquez, Jade 11       
     3) Winslow, Jessica 10             4) Pinch, Brittany 12             
                  36.69   1:14.85 (1:14.85)     1:46.37 (31.52)   2:21.26 (1:06.41)
        2:56.21 (34.95)   3:31.14 (1:09.88)     4:05.60 (34.46)        DQ (1:13.10)
 -- Poinciana (Kissimmee)                             5:55.99         NS        
     1) Bernard, Kara 12                2) Khang, Kim 12                  
     3) Purtell, Chelsea 10             4) Inwood, Diana 12               
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Olympia (Orlando)                                 3:42.00    3:49.00        
     1) Mason, Emily FR                 2) Reall, Amanda JR               
     3) Broadley, Elizabeth SO          4) Broadley, Sarah JR             
                  27.70       57.40 (57.40)     1:26.22 (28.82)     1:56.74 (59.34)
        2:23.86 (27.12)     2:53.82 (57.08)     3:20.17 (26.35)     3:49.00 (55.18)
  2 Dr. Phillips                                      3:55.00    3:58.30        
     1) Greenhill, Alexandria 10        2) Sanchez, Cristina 9            
     3) Smith, Meredith 9               4) Gaynor, Nicole 10              
                  28.14       57.54 (57.54)     1:26.42 (28.88)   1:57.91 (1:00.37)
        2:18.17 (20.26)   2:58.99 (1:01.08)     3:27.04 (28.05)     3:58.30 (59.31)
  3 Boone (Orlando)                                   3:54.00    4:00.65        
     1) Haskins, Megan 12               2) Haskins, Hillary 10            
     3) Shea, Amelia 11                 4) Hester, Emily 10               
                  27.05       56.46 (56.46)     1:24.59 (28.13)     1:56.07 (59.61)
        2:25.97 (29.90)   2:59.25 (1:03.18)     3:28.09 (28.84)   4:00.65 (1:01.40)
  4 Gateway (Kissimmee)                               4:05.23    4:09.08        
     1) Grovier, Christy 12             2) Sauerman, Danielle 11          
     3) Zewe, Alyssa 12                 4) Priore, Heather 10             
                  28.62       59.61 (59.61)     1:31.20 (31.59)   2:12.34 (1:12.73)
        2:37.47 (25.13)     3:10.46 (58.12)     3:37.87 (27.41)     4:09.08 (58.62)
  5 Timber Creek (Orlando)                            4:11.20    4:11.25        
     1) Miller, Brittany 12             2) Campbell, Aubrey 9             
     3) McCormick, Brooke 9             4) Kimpel, Alyssa 9               
                  28.76   1:03.93 (1:03.93)     1:28.99 (25.06)     2:02.52 (58.59)
        2:33.56 (31.04)   3:08.94 (1:06.42)     3:38.46 (29.52)   4:11.25 (1:02.31)
  6 Osceola (Kissimmee)                               4:23.94    4:12.31        
     1) Larson, Heather                 2) Hart, Shannon                  
     3) Brunk, Chelsea                  4) Ackerman, Ashten               
                  30.41   1:04.70 (1:04.70)     1:34.44 (29.74)   2:08.27 (1:03.57)
        2:38.71 (30.44)   3:15.64 (1:07.37)     3:42.62 (26.98)     4:12.31 (56.67)
  7 University (Orlando)                              4:14.45    4:13.32        
     1) Hitchins, Sarah 12              2) Steen, Britney 10              
     3) Wheatly, Caroline 12            4) Schornagle, Erin 10            
                  30.16   1:02.64 (1:02.64)     1:33.41 (30.77)   2:05.99 (1:03.35)
        2:35.92 (29.93)   3:08.98 (1:02.99)     3:40.10 (31.12)   4:13.32 (1:04.34)
  8 East Ridge (Clermont)                             4:23.77    4:40.34        
     1) Rodriguez, Ariana 11            2) Larmore, Jennifer 12           
     3) Tobin, Kelsey 9                 4) Hammonds, Victoria 12          
                  31.14   1:07.18 (1:07.18)     1:41.48 (34.30)   2:19.62 (1:12.44)
        2:53.11 (33.49)   3:30.76 (1:11.14)     4:03.71 (32.95)   4:40.34 (1:09.58)
-------------------------------------------------------------------------
  9 West Orange (Winter Garden)                       4:56.00    4:53.35        
     1) Duran, Maria 12                 2) Bell, Adria 9                  
     3) McKessy, Chelsie 9              4) Douglas, Meghan 9              
                  34.00   1:12.53 (1:12.53)     1:49.17 (36.64)   2:27.67 (1:15.14)
        3:02.94 (35.27)   3:40.98 (1:13.31)     4:15.68 (34.70)   4:53.35 (1:12.37)
 10 Freedom (Orlando)                                 4:59.00    5:23.84        
     1) Kennedy, Lillian 9              2) Hoefer, Elizabeth 9            
     3) O'Neil, Caitlin 9               4) Antris-Rodrquez, Jade 11       
                  36.71   1:16.63 (1:16.63)     1:32.67 (16.04)     2:01.52 (44.89)
        2:57.88 (56.36)   3:31.94 (1:30.42)     4:15.91 (43.97)   5:23.84 (1:51.90)
 11 Poinciana (Kissimmee)                             6:12.59    5:55.99        
     1) Bernard, Kara 12                2) Khang, Kim 12                  
     3) Purtell, Chelsea 10             4) Inwood, Diana 12               
                  35.44   1:15.89 (1:15.89)     1:57.40 (41.51)   2:49.10 (1:33.21)
        3:36.91 (47.81)   4:31.05 (1:41.95)     5:09.95 (38.90)   5:55.99 (1:24.94)
 -- Cypress Creek (Orlando)                           4:58.30         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Olympia (Orlando)                                 3:29.97    3:22.56        
     1) Morgan, Kevin SR                2) Arias, Emmanuel FR             
     3) Reall, C.J. FR                  4) Hawthorne, Chip JR             
                  23.27       48.17 (48.17)     1:12.63 (24.46)     1:39.93 (51.76)
        2:04.66 (24.73)     2:31.27 (51.34)     2:55.40 (24.13)     3:22.56 (51.29)
  2 Dr. Phillips                                      3:35.21    3:35.59        
     1) Auge, Julien 12                 2) Gissy, Jacob 12                
     3) Cardoso, Rubens 12              4) Im, Alex 12                    
                  25.38       52.03 (52.03)     1:17.90 (25.87)     1:45.69 (53.66)
        2:12.95 (27.26)     2:42.05 (56.36)     3:07.53 (25.48)     3:35.59 (53.54)
  3 Cypress Creek (Orlando)                           3:38.40    3:37.29        
     1) Paz, Cesar 10                   2) Womack, Fredrik 11             
     3) Montoya, Ernesto 10             4) Montoya, Eduardo 12            
                  26.66       56.29 (56.29)     1:21.65 (25.36)     1:49.43 (53.14)
        2:14.94 (25.51)     2:43.22 (53.79)     3:08.97 (25.75)     3:37.29 (54.07)
  4 Boone (Orlando)                                   3:47.52    3:37.74        
     1) Dobbs, Jordan 12                2) Geren, Wiley 11                
     3) Davila, Melvin 11               4) Catron, Travis 12              
                  25.82       54.50 (54.50)     1:21.25 (26.75)     1:50.71 (56.21)
        2:17.00 (26.29)     2:46.36 (55.65)     3:10.66 (24.30)     3:37.74 (51.38)
  5 Timber Creek (Orlando)                            3:50.00    3:41.59        
     1) Campbell, Christopher 12        2) Hussey, Alan 10                
     3) Gordon, William 9               4) Mace, Collin 11                
                  26.53       56.81 (56.81)     1:23.21 (26.40)     1:52.15 (55.34)
        2:19.30 (27.15)     2:49.90 (57.75)     3:14.93 (25.03)     3:41.59 (51.69)
  6 Gateway (Kissimmee)                               3:45.91    3:42.38        
     1) Bergelt, Paul 12                2) Morgan, Craig 10               
     3) Flores, Abimael 10              4) Lynch, Ryan 12                 
                  26.63       57.04 (57.04)     1:24.46 (27.42)     1:54.37 (57.33)
        2:21.21 (26.84)     2:50.93 (56.56)     3:15.67 (24.74)     3:42.38 (51.45)
  7 Freedom (Orlando)                                 4:00.31    3:59.03        
     1) Viney, Evan 10                  2) Hoefer, Brad 11                
     3) Zottig, Ariel 9                 4) Allen, Jordan 10               
                  28.56       59.76 (59.76)     1:29.23 (29.47)   2:00.14 (1:00.38)
        2:28.98 (28.84)   3:02.32 (1:02.18)     3:29.25 (26.93)     3:59.03 (56.71)
  8 Osceola (Kissimmee)                               4:07.30    4:05.37        
     1) Hughes, Caleb                   2) Newman, Bradley                
     3) Yawn, Zachary                   4) Gursky, Evan                   
                  27.77   1:00.73 (1:00.73)     1:29.90 (29.17)   2:02.72 (1:01.99)
        2:31.81 (29.09)   3:06.54 (1:03.82)     3:35.03 (28.49)     4:05.37 (58.83)
Consolation Final
  9 University (Orlando)                              4:08.17    4:12.38        
     1) Erhart, Robbie 11               2) Patrick, Jacob 11              
     3) Matta, Andre 10                 4) Taylor, Soloman 12             
                  27.62       58.95 (58.95)     1:28.18 (29.23)   2:01.06 (1:02.11)
        2:32.11 (31.05)   3:06.63 (1:05.57)     3:38.13 (31.50)   4:12.38 (1:05.75)
 10 West Orange (Winter Garden)                       5:22.50    5:00.62        
     1) Caldwell, Thomas 10             2) Brigance, James 10             
     3) Milner, Cameron 11              4) Carter, Jack 9                 
                  34.71   1:11.29 (1:11.29)     1:48.21 (36.92)   2:40.71 (1:29.42)
        3:07.00 (26.29)   3:49.84 (1:09.13)     4:22.08 (32.24)   5:00.62 (1:10.78)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
 -- East Ridge (Clermont)                             3:40.65    3:33.38        
      Entered water without permission
     1) Gibson, James 11                2) Deitrick, Brent 12             
     3) Roncone, Ryan 11                4) Kaisrlik, Jason 11             
                  25.28       53.33 (53.33)     1:19.16 (25.83)     1:49.09 (55.76)
        2:14.27 (25.18)     2:41.75 (52.66)     3:05.86 (24.11)     3:33.38 (51.63)
  1 Olympia (Orlando)                                 3:28.50    3:29.97        
     1) Hawthorne, Chip JR              2) Arias, Emmanuel FR             
     3) Reall, C.J. FR                  4) Morgan, Kevin SR               
                  25.01       52.28 (52.28)     1:17.59 (25.31)     1:44.73 (52.45)
        2:10.49 (25.76)     2:38.25 (53.52)     3:02.81 (24.56)     3:29.97 (51.72)
  2 Dr. Phillips                                      3:40.00    3:35.21        
     1) Auge, Julien 12                 2) Gissy, Jacob 12                
     3) Cardoso, Rubens 12              4) Im, Alex 12                    
                  25.89       52.03 (52.03)     1:18.94 (26.91)     1:46.52 (54.49)
        2:13.72 (27.20)     2:42.09 (55.57)     3:07.45 (25.36)     3:35.21 (53.12)
  3 Cypress Creek (Orlando)                           3:44.40    3:38.40        
     1) Paz, Cesar 10                   2) Womack, Fredrik 11             
     3) Montoya, Ernesto 10             4) Montoya, Eduardo 12            
                  26.78       55.96 (55.96)     1:21.40 (25.44)     1:49.24 (53.28)
        2:15.28 (26.04)     2:43.78 (54.54)     3:09.74 (25.96)     3:38.40 (54.62)
  4 Gateway (Kissimmee)                               3:45.48    3:45.91        
     1) Bergelt, Paul 12                2) Morgan, Craig 10               
     3) Flores, Abimael 10              4) Lynch, Ryan 12                 
                  26.77       57.77 (57.77)     1:25.21 (27.44)     1:56.03 (58.26)
        2:21.93 (25.90)     2:52.62 (56.59)     3:18.24 (25.62)     3:45.91 (53.29)
  5 Boone (Orlando)                                   3:48.00    3:47.52        
     1) Catron, Travis 12               2) Dobbs, Jordan 12               
     3) Davila, Melvin 11               4) Geren, Wiley 11                
                  26.41       55.49 (55.49)     1:22.57 (27.08)     1:52.38 (56.89)
        2:19.82 (27.44)     2:49.52 (57.14)     3:16.63 (27.11)     3:47.52 (58.00)
  6 Timber Creek (Orlando)                            3:44.90    3:50.00        
     1) Hussey, Alan 10                 2) Campbell, Christopher 12       
     3) Gordon, William 9               4) Mace, Collin 11                
                  26.61       56.69 (56.69)     1:25.13 (28.44)     1:55.33 (58.64)
        2:23.74 (28.41)   2:55.42 (1:00.09)     3:21.49 (26.07)     3:50.00 (54.58)
  7 Freedom (Orlando)                                 4:07.00    4:00.31        
     1) Viney, Evan 10                  2) Hoefer, Brad 11                
     3) Zottig, Ariel 9                 4) Allen, Jordan 10               
                  29.31   1:01.33 (1:01.33)     1:31.61 (30.28)   2:02.76 (1:01.43)
        2:31.51 (28.75)   3:04.17 (1:01.41)     3:31.55 (27.38)     4:00.31 (56.14)
-------------------------------------------------------------------------
  8 Osceola (Kissimmee)                               3:55.02    4:07.30        
     1) Hughes, Caleb                   2) Carmona, Alex                  
     3) Gursky, Evan                    4) Yawn, Zachary                  
                  28.65       59.96 (59.96)     1:29.41 (29.45)   2:02.85 (1:02.89)
        2:32.98 (30.13)   3:07.19 (1:04.34)     3:36.77 (29.58)   4:07.30 (1:00.11)
  9 University (Orlando)                              4:24.61    4:08.17        
     1) Erhart, Robbie 11               2) Patrick, Jacob 11              
     3) Matta, Andre 10                 4) Taylor, Soloman 12             
                  27.13       57.86 (57.86)     1:27.82 (29.96)   2:00.80 (1:02.94)
        2:31.32 (30.52)   3:05.58 (1:04.78)     3:34.64 (29.06)   4:08.17 (1:02.59)
 10 West Orange (Winter Garden)                       4:40.00    5:22.50        
     1) Caldwell, Thomas 10             2) Brigance, James 10             
     3) Milner, Cameron 11              4) Carter, Jack 9                 
                  36.69   1:17.89 (1:17.89)     1:58.66 (40.77)   2:47.46 (1:29.57)
        3:23.06 (35.60)   4:09.65 (1:22.19)     4:43.51 (33.86)   5:22.50 (1:12.85)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Olympia (Orlando)                   555   2. Dr. Phillips                        305
  3. Boone (Orlando)                     278   4. East Ridge (Clermont)               190
  5. Timber Creek (Orlando)              176   6. University (Orlando)                164
  7. Gateway (Kissimmee)                 150   8. Osceola (Kissimmee)                 111
  9. Cypress Creek (Orlando)              97  10. West Orange (Winter Garden)          53
 11. Freedom (Orlando)                    22                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Olympia (Orlando)                   471   2. Dr. Phillips                        242
  3. Freedom (Orlando)                   228   4. Osceola (Kissimmee)                 203
  4. East Ridge (Clermont)               203   6. Cypress Creek (Orlando)             185
  7. Boone (Orlando)                     153   8. Timber Creek (Orlando)              140
  9. Gateway (Kissimmee)                 138  10. West Orange (Winter Garden)         109
 11. University (Orlando)                 76