2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 2

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/21/2006 09:25 PM
                      FHSAA - 3A District 2 - 10/21/2006                       
                 FHSAA - 3A District 2 2006 Swimming & Diving                  
                 Lk Brantley's James M Sprinkle Aquatic Center                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:52.19    1:52.77        
     1) Michael, Kaley SO               2) Davis, Samantha SO             
     3) Deshong, Samantha FR            4) Richardson, Rebecca SO         
                  26.19       58.57 (32.38)     1:26.87 (28.30)     1:52.77 (25.90)
  2 Seminole (Sanford)                                1:59.17    1:59.09        
     1) Counterman, Laurel 11           2) Corso, Kaycee 11               
     3) Decker, Stephanie 10            4) Schuh, Sarah 12                
                  29.95     1:02.38 (32.43)     1:33.16 (30.78)     1:59.09 (25.93)
  3 Oviedo                                            2:00.55    1:59.31        
     1) Perna, Talia SR                 2) McClellan, Brett SR            
     3) Potvin, Michaela SR             4) Sarabasa, Rachael SR           
                  31.21     1:03.45 (32.24)     1:33.60 (30.15)     1:59.31 (25.71)
  4 Winter Park                                       2:01.03    2:00.14        
     1) Kalagachi, Alexa 12             2) Droppers, Nina 9               
     3) Arnold, Carly 11                4) Stewart, Jenna 12              
                  32.19     1:06.86 (34.67)     1:35.94 (29.08)     2:00.14 (24.20)
  5 Lake Mary                                         2:02.34    2:01.59        
     1) Schulz, Carey JR                2) Finn, Hagen JR                 
     3) Williamson, Ashley SR           4) Krupitsky, Arielle JR          
                  31.86     1:05.08 (33.22)     1:35.45 (30.37)     2:01.59 (26.14)
  6 Winter Springs                                    2:16.70    2:15.35        
     1) Humes, Allison 12               2) Kovacek, Gracie 11             
     3) Olenderek, Monika 11            4) O'Shea, Erin 9                 
                  35.46     1:15.74 (40.28)     1:45.82 (30.08)     2:15.35 (29.53)
  7 Edgewater (Orlando)                               2:15.55    2:15.49        
     1) Luzadder, Jessica 12            2) Kaufman, Jenna 12              
     3) Demro, Samantha 12              4) Deichen, Kathleen 11           
                  32.73     1:13.58 (40.85)     1:44.91 (31.33)     2:15.49 (30.58)
  8 Apopka                                            2:24.34    2:27.67        
     1) Edmondson, Rochelle 11          2) Minnear, Melissa 10            
     3) Estes, Kallie 11                4) Leffler, Taylor                
Consolation Final
  9 Colonial (Orlando)                                2:31.58    2:29.05        
     1) Rebuk, Danielle 11              2) Veloza, Laureneth 11           
     3) Landers, Kayla 9                4) Reidenbach, Leah 12            
                  38.81     1:28.23 (49.42)     1:54.24 (26.01)     2:29.05 (34.81)
 -- Ocoee                                             2:30.74         NS        
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:49.78    1:52.19        
     1) Michael, Kaley SO               2) O'Grady, Courtney JR           
     3) Deshong, Samantha FR            4) Richardson, Rebecca SO         
                  26.52       58.84 (32.32)     1:26.35 (27.51)     1:52.19 (25.84)
  2 Seminole (Sanford)                                1:59.50    1:59.17        
     1) Counterman, Laurel 11           2) Corso, Kaycee 11               
     3) Decker, Stephanie 10            4) Schuh, Sarah 12                
                  29.75     1:01.95 (32.20)     1:32.75 (30.80)     1:59.17 (26.42)
  3 Oviedo                                            2:01.86    2:00.55        
     1) Sessions, Kaitlyn JR            2) McClellan, Brett SR            
     3) Potvin, Michaela SR             4) Sarabasa, Rachael SR           
                  31.54     1:03.88 (32.34)     1:34.26 (30.38)     2:00.55 (26.29)
  4 Winter Park                                       2:00.16    2:01.03        
     1) Kalagachi, Alexa 12             2) Droppers, Nina 9               
     3) Arnold, Carly 11                4) Stewart, Jenna 12              
                  32.81     1:07.51 (34.70)     1:36.86 (29.35)     2:01.03 (24.17)
  5 Lake Mary                                         2:03.00    2:02.34        
     1) Schulz, Carey JR                2) Finn, Hagen JR                 
     3) Williamson, Ashley SR           4) Krupitsky, Arielle JR          
                  32.04     1:05.30 (33.26)     1:35.97 (30.67)     2:02.34 (26.37)
  6 Edgewater (Orlando)                               2:09.19    2:15.55        
     1) Luzadder, Jessica 12            2) Kaufman, Jenna 12              
     3) Demro, Samantha 12              4) Deichen, Kathleen 11           
                  41.03     1:14.28 (33.25)     1:45.56 (31.28)     2:15.55 (29.99)
  7 Winter Springs                                    2:09.00    2:16.70        
     1) Humes, Allison 12               2) Kovacek, Gracie 11             
     3) Olenderek, Monika 11            4) O'Shea, Erin 9                 
                  35.83     1:17.31 (41.48)     1:47.21 (29.90)     2:16.70 (29.49)
  8 Apopka                                            2:25.00    2:24.34        
     1) Edmondson, Rochelle 11          2) Minnear, Melissa 10            
     3) Estes, Kallie 11                4) MacArthur, Sara 12             
                  33.17     1:15.39 (42.22)     1:55.10 (39.71)     2:24.34 (29.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ocoee                                             2:35.26    2:30.74        
     1) Smith, Ashley 12                2) Holzworth, Lindsay 10          
     3) Winsemann, Eleanor 12           4) Aguirre, Samantha 11           
                  39.35     1:19.25 (39.90)     1:58.34 (39.09)     2:30.74 (32.40)
 10 Colonial (Orlando)                                2:29.00    2:31.58        
     1) Rebuk, Danielle 11              2) Veloza, Laureneth 11           
     3) Landers, Kayla 9                4) Reidenbach, Leah 12            
                  38.97     1:24.04 (45.07)     1:57.80 (33.76)     2:31.58 (33.78)
 -- Lyman (Longwood)                                  2:19.53         DQ        
     1) Culberson, Rachel JR            2) French, Jacqueline SO          
     3) DeGeus, Lauren JR               4) Poole, Brandee JR              
                  36.13     1:14.02 (37.89)     1:52.58 (38.56)          DQ (29.93)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Winter Park                                       1:42.05    1:40.04        
     1) Kingsford, David 11             2) Duran, Ricardo 11              
     3) Claflin, Casey 11               4) Tasman, Seth 12                
                  25.34       54.13 (28.79)     1:18.77 (24.64)     1:40.04 (21.27)
  2 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:42.60    1:41.66        
     1) DeBorde, Bradley FR             2) De Borde, Chris SR             
     3) Davis, George SR                4) Fang, Joe SR                   
                  25.40       55.57 (30.17)     1:20.39 (24.82)     1:41.66 (21.27)
  3 Seminole (Sanford)                                1:42.65    1:42.70        
     1) Yuan, Michael 12                2) Shia, Kevin 10                 
     3) Marini, Dan 10                  4) Guenov, Alex 12                
                  25.53       54.31 (28.78)     1:19.88 (25.57)     1:42.70 (22.82)
  4 Lake Mary                                         1:44.26    1:44.63        
     1) Dee, Alexander JR               2) Finn, Carson SR                
     3) Weisberg, Kevin FR              4) Smith, David SR                
                  26.65       55.49 (28.84)     1:21.43 (25.94)     1:44.63 (23.20)
  5 Lyman (Longwood)                                  1:46.37    1:44.78        
     1) Barrett, Richard jr SR          2) Forbes, Alan SO                
     3) Tracey, Michael SR              4) McCabe, Phillip FR             
                  27.27       55.22 (27.95)     1:20.43 (25.21)     1:44.78 (24.35)
  6 Oviedo                                            1:46.31    1:45.01        
     1) Cruts, Chris SR                 2) Ayala, Virgil SR               
     3) Brown, Steven SR                4) Clore, John SO                 
                  27.07       56.96 (29.89)     1:21.42 (24.46)     1:45.01 (23.59)
  7 Edgewater (Orlando)                               1:45.02    1:45.25        
     1) Pressley, Matthew 11            2) Lemmen, Kurt 12                
     3) Luzadder, Taylor 9              4) Ball, Greg 11                  
                  27.12       56.16 (29.04)     1:21.63 (25.47)     1:45.25 (23.62)
  8 Winter Springs                                    1:46.32    1:47.10        
     1) Bohlken, Ross 12                2) Ori, Matt 11                   
     3) Fair, John 12                   4) Mammino, Jason 10              
                  27.16       56.59 (29.43)     1:21.76 (25.17)     1:47.10 (25.34)
Consolation Final
  9 Apopka                                            2:01.73    2:04.75        
     1) Goodman, Cameron 12             2) Bauer, Timothy 11              
     3) Costolo, William Tyler 9        4) Monetti, Pierson 9             
                  32.93     1:08.75 (35.82)     1:37.91 (29.16)     2:04.75 (26.84)
 10 Colonial (Orlando)                                2:13.25    2:14.48        
     1) Ibarra, Eric 11                 2) Navarette, Francisco 10        
     3) Navarette, Felipe 11            4) Acosta, Andres 12              
                  37.20     1:15.70 (38.50)     1:43.64 (27.94)     2:14.48 (30.84)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Winter Park                                       1:42.87    1:42.05        
     1) Kingsford, David 11             2) Duran, Ricardo 11              
     3) Claflin, Casey 11               4) Tasman, Seth 12                
                  26.23       55.35 (29.12)     1:20.49 (25.14)     1:42.05 (21.56)
  2 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:41.80    1:42.60        
     1) DeBorde, Bradley FR             2) De Borde, Chris SR             
     3) Davis, George SR                4) Fang, Joe SR                   
                  25.88       56.01 (30.13)     1:21.24 (25.23)     1:42.60 (21.36)
  3 Seminole (Sanford)                                1:43.50    1:42.65        
     1) Yuan, Michael 12                2) Shia, Kevin 10                 
     3) Marini, Dan 10                  4) Guenov, Alex 12                
                  25.51       54.14 (28.63)     1:19.37 (25.23)     1:42.65 (23.28)
  4 Lake Mary                                         1:50.00    1:44.26        
     1) Dee, Alexander JR               2) Finn, Carson SR                
     3) Weisberg, Kevin FR              4) Smith, David SR                
                  26.71       55.73 (29.02)     1:21.31 (25.58)     1:44.26 (22.95)
  5 Edgewater (Orlando)                               1:55.89    1:45.02        
     1) Pressley, Matthew 11            2) Lemmen, Kurt 12                
     3) Luzadder, Taylor 9              4) Ball, Greg 11                  
                  26.40       55.47 (29.07)     1:21.15 (25.68)     1:45.02 (23.87)
  6 Oviedo                                            1:45.21    1:46.31        
     1) Cruts, Chris SR                 2) Ayala, Virgil SR               
     3) Brown, Steven SR                4) Clore, John SO                 
                  27.17       57.43 (30.26)     1:22.41 (24.98)     1:46.31 (23.90)
  7 Winter Springs                                    1:49.00    1:46.32        
     1) Bohlken, Ross 12                2) Ori, Matt 11                   
     3) Fair, John 12                   4) Mammino, Jason 10              
                  26.63       55.59 (28.96)     1:20.75 (25.16)     1:46.32 (25.57)
  8 Lyman (Longwood)                                  1:42.00    1:46.37        
     1) Barrett, Richard jr SR          2) Forbes, Alan SO                
     3) Tracey, Michael SR              4) McCabe, Phillip FR             
                  27.39       55.35 (27.96)     1:20.77 (25.42)     1:46.37 (25.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Apopka                                            2:02.50    2:01.73        
     1) Goodman, Cameron 12             2) Bauer, Timothy 11              
     3) Costolo, William Tyler 9        4) Monetti, Pierson 9             
                  33.59     1:05.97 (32.38)     1:35.58 (29.61)     2:01.73 (26.15)
 10 Colonial (Orlando)                                2:15.00    2:13.25        
     1) Ibarra, Eric 11                 2) Navarette, Francisco 10        
     3) Navarette, Felipe 11            4) Acosta, Andres 12              
                  36.20     1:14.40 (38.20)     1:42.88 (28.48)     2:13.25 (30.37)
 -- Ocoee                                             2:22.85         DQ        
     1) Kane, Alexander 10              2) Winsemann, William 9           
     3) Fan, Aaron 10                   4) Torres, David 11               
                  34.72     1:16.07 (41.35)     1:47.91 (31.84)          DQ (28.91)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lee, Georgina             FR Lake Brantley        2:00.55    1:58.30        
                  27.81       57.73 (29.92)     1:28.37 (30.64)     1:58.30 (29.93)
  2 Wright, Sarah             JR Oviedo               2:02.63    1:59.11        
                  27.07       57.20 (30.13)     1:28.46 (31.26)     1:59.11 (30.65)
  3 Miller, Melissa           JR Lake Brantley        2:05.15    1:59.34        
                  27.59       57.98 (30.39)     1:28.64 (30.66)     1:59.34 (30.70)
  4 Enslen, Alyssa            11 Edgewater            2:02.62    2:00.05        
                  26.58       56.16 (29.58)     1:27.48 (31.32)     2:00.05 (32.57)
  5 Landers, Kayla             9 Colonial             2:05.72    2:04.20        
                  28.81     1:00.15 (31.34)     1:32.53 (32.38)     2:04.20 (31.67)
  6 Culberson, Rachel         JR Lyman                2:07.31    2:04.36        
                  28.63     1:00.09 (31.46)     1:32.65 (32.56)     2:04.36 (31.71)
  7 Sessions, Kaitlyn         JR Oviedo               2:06.86    2:04.41        
                  28.52     1:00.07 (31.55)     1:33.16 (33.09)     2:04.41 (31.25)
  8 Arnold, Carly             11 Winter Park          2:07.12    2:04.42        
                  28.83       59.88 (31.05)     1:31.92 (32.04)     2:04.42 (32.50)
Consolation Final
  9 Ernest, Allison           SR Lake Mary            2:11.02    2:10.91        
                  30.78     1:04.61 (33.83)     1:38.52 (33.91)     2:10.91 (32.39)
 10 Vachon, Kelsey            SO Lake Mary            2:11.11    2:11.10        
                  30.43     1:04.33 (33.90)     1:38.86 (34.53)     2:11.10 (32.24)
 11 Skeels, Amanda            JR Oviedo               2:13.68    2:12.82        
                  31.11     1:04.62 (33.51)     1:39.00 (34.38)     2:12.82 (33.82)
 12 Parker, Stirling          SO Lake Brantley        2:16.14    2:14.45        
                  30.59     1:05.87 (35.28)     1:41.20 (35.33)     2:14.45 (33.25)
 13 Watts, Carrie             FR Lake Mary            2:22.17    2:19.53        
                  31.78     1:07.19 (35.41)     1:42.96 (35.77)     2:19.53 (36.57)
 14 Holloway, Kara            10 Winter Park          2:22.13    2:20.23        
                  31.19     1:06.65 (35.46)     1:43.21 (36.56)     2:20.23 (37.02)
 15 Riley, Brittany           11 Winter Park          2:21.60    2:23.06        
                  32.04     1:08.13 (36.09)     1:45.71 (37.58)     2:23.06 (37.35)
 -- Davalos, Catelina         11 Winter Springs       2:11.60         NS        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Georgina             FR Lake Brantley        2:00.50    2:00.55        
                  28.05       58.70 (30.65)     1:30.08 (31.38)     2:00.55 (30.47)
  2 Enslen, Alyssa            11 Edgewater            2:03.01    2:02.62        
                  27.77       58.87 (31.10)     1:30.98 (32.11)     2:02.62 (31.64)
  3 Wright, Sarah             JR Oviedo               2:02.00    2:02.63        
                  26.95       58.25 (31.30)     1:31.02 (32.77)     2:02.63 (31.61)
  4 Miller, Melissa           JR Lake Brantley        2:00.03    2:05.15        
                  27.73       58.77 (31.04)     1:31.80 (33.03)     2:05.15 (33.35)
  5 Landers, Kayla             9 Colonial             2:04.12    2:05.72        
                  29.09     1:00.64 (31.55)     1:33.19 (32.55)     2:05.72 (32.53)
  6 Sessions, Kaitlyn         JR Oviedo               2:11.58    2:06.86        
                  29.22     1:01.67 (32.45)     1:34.83 (33.16)     2:06.86 (32.03)
  7 Arnold, Carly             11 Winter Park          2:08.01    2:07.12        
                  28.22       59.82 (31.60)     1:33.01 (33.19)     2:07.12 (34.11)
  8 Culberson, Rachel         JR Lyman                2:04.17    2:07.31        
                  28.63     1:00.20 (31.57)     1:33.49 (33.29)     2:07.31 (33.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ernest, Allison           SR Lake Mary            2:09.31    2:11.02        
                  30.07     1:03.60 (33.53)     1:37.56 (33.96)     2:11.02 (33.46)
 10 Vachon, Kelsey            SO Lake Mary            2:10.07    2:11.11        
                  29.80     1:02.55 (32.75)     1:36.96 (34.41)     2:11.11 (34.15)
 11 Davalos, Catelina         11 Winter Springs       2:10.00    2:11.60        
                  28.73     1:00.73 (32.00)     1:36.05 (35.32)     2:11.60 (35.55)
 12 Skeels, Amanda            JR Oviedo               2:15.58    2:13.68        
                  30.94     1:04.88 (33.94)     1:39.45 (34.57)     2:13.68 (34.23)
 13 Parker, Stirling          SO Lake Brantley        2:16.02    2:16.14        
                  28.74     1:03.61 (34.87)     1:40.25 (36.64)     2:16.14 (35.89)
 14 Riley, Brittany           11 Winter Park          2:24.35    2:21.60        
                  32.11     1:08.01 (35.90)     1:45.42 (37.41)     2:21.60 (36.18)
 15 Holloway, Kara            10 Winter Park          2:22.62    2:22.13        
                  31.75     1:07.95 (36.20)     1:45.38 (37.43)     2:22.13 (36.75)
 16 Watts, Carrie             FR Lake Mary            2:22.60    2:22.17        
                  31.38     1:07.77 (36.39)     1:44.55 (36.78)     2:22.17 (37.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Portilla, Shauna          10 Apopka               2:23.00    2:24.61        
                  33.46     1:09.62 (36.16)     1:47.23 (37.61)     2:24.61 (37.38)
 18 Huggins, Jordan           JR Oviedo               2:36.54    2:29.95        
                  32.85     1:11.60 (38.75)     1:51.90 (40.30)     2:29.95 (38.05)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Steel, Deirdre             9 Winter Park          2:37.44    2:31.60        
                  35.27     1:14.19 (38.92)     1:54.60 (40.41)     2:31.60 (37.00)
 20 DeGeus, Lauren            JR Lyman                2:37.68    2:31.96        
                  34.42     1:13.03 (38.61)     1:53.38 (40.35)     2:31.96 (38.58)
 21 Dunn, Jessica             12 Edgewater            2:28.42    2:32.94        
                  32.94     1:10.53 (37.59)     1:51.56 (41.03)     2:32.94 (41.38)
 22 Estes, Kallie             11 Apopka               2:32.00    2:36.86        
 23 James, Alex               10 Apopka               2:32.00    2:38.37        
                  36.22     1:16.95 (40.73)     1:58.74 (41.79)     2:38.37 (39.63)
 24 Hobson, Ellen             11 Apopka               2:29.00    2:39.35        
                  35.37     1:15.49 (40.12)     1:57.73 (42.24)     2:39.35 (41.62)
 25 Goldberg, Zoe              9 Winter Springs       2:25.00    2:41.95        
                  33.36     1:12.78 (39.42)     1:56.81 (44.03)     2:41.95 (45.14)
 26 Jornd, Amanda             FR Lake Mary            2:40.00    2:44.78        
                  33.64     1:14.44 (40.80)     1:59.36 (44.92)     2:44.78 (45.42)
 27 Pozsonyi, Michelle        11 Seminole                  NT    2:44.94        
                  41.87     1:23.60 (41.73)     2:04.86 (41.26)     2:44.94 (40.08)
 28 Aguirre, Samantha         11 Ocoee                2:40.56    2:49.74        
                  37.36     1:19.79 (42.43)     2:06.03 (46.24)     2:49.74 (43.71)
 29 McDaniel, Lindsey          9 Winter Springs       2:34.00    3:13.19        
                  36.21     1:21.77 (45.56)     2:13.27 (51.50)     3:13.19 (59.92)
 30 Drummond, Ashleigh        11 Ocoee                3:53.93    3:39.25        
                  44.32     1:38.83 (54.51)   2:39.21 (1:00.38)   3:39.25 (1:00.04)
 31 Zeise, Diane              11 Ocoee                3:53.91    3:50.24        
 -- Pruitt, Jessica           FR Lake Brantley        2:14.13         DQ        
                  29.39     1:02.08 (32.69)     1:37.00 (34.92)          DQ (34.71)
 -- Georgiadis, Alexandra      9 Edgewater            2:37.48         NS        
 -- Crook, Zoe                 9 Winter Springs       2:28.00         NS        
 -- Walding, Jodi              9 Ocoee                     NT        SCR        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Duran, Ricardo            11 Winter Park          1:46.88    1:45.22        
                  23.77       50.23 (26.46)     1:18.16 (27.93)     1:45.22 (27.06)
  2 Bailey, Trice             10 Seminole             1:49.01    1:47.78        
                  24.65       52.30 (27.65)     1:20.23 (27.93)     1:47.78 (27.55)
  3 Weisberg, Kevin           FR Lake Mary            1:50.30    1:49.99        
                  25.18       53.04 (27.86)     1:21.70 (28.66)     1:49.99 (28.29)
  4 Creighton, Trevor         11 Winter Park          1:53.08    1:52.04        
                  26.56       55.58 (29.02)     1:25.01 (29.43)     1:52.04 (27.03)
  5 Lee, Frederic             SR Lake Brantley        1:52.31    1:52.22        
                  26.68       55.55 (28.87)     1:24.53 (28.98)     1:52.22 (27.69)
  6 Dee, Alexander            JR Lake Mary            1:52.66    1:53.70        
                  25.82       54.52 (28.70)     1:24.00 (29.48)     1:53.70 (29.70)
  7 Ryan, Gregory             SR Lake Mary            1:55.47    1:55.65        
                  27.13       56.82 (29.69)     1:27.14 (30.32)     1:55.65 (28.51)
  8 Raw, Derek                SR Oviedo               1:55.15    1:57.36        
                  26.89       57.02 (30.13)     1:27.23 (30.21)     1:57.36 (30.13)
Consolation Final
  9 Rajchel, Brad             10 Winter Park          1:56.71    1:54.76        
                  26.42       55.92 (29.50)     1:26.22 (30.30)     1:54.76 (28.54)
 10 Kuk, Royd                 SR Lake Mary            1:56.63    1:55.73        
                  26.66       55.99 (29.33)     1:26.01 (30.02)     1:55.73 (29.72)
 11 Mosley, Logan             10 Seminole             1:58.76    1:58.51        
                  26.54       56.35 (29.81)     1:26.71 (30.36)     1:58.51 (31.80)
 12 Griffel, Alex             10 Winter Park          2:01.44    2:02.72        
                  27.98       59.11 (31.13)     1:30.64 (31.53)     2:02.72 (32.08)
 13 Gardner, Dhugal           JR Lake Brantley        2:04.56    2:02.73        
                  27.68       59.13 (31.45)     1:30.81 (31.68)     2:02.73 (31.92)
 14 Travis, Luke              SR Lyman                2:03.00    2:03.31        
                  29.04     1:01.05 (32.01)     1:32.25 (31.20)     2:03.31 (31.06)
 15 Carden, Drake             SR Lake Brantley        2:02.38    2:03.79        
                  27.39       57.97 (30.58)     1:31.04 (33.07)     2:03.79 (32.75)
 16 Goodman, Cameron          12 Apopka               2:10.14    2:06.07        
                  29.46     1:01.03 (31.57)     1:33.63 (32.60)     2:06.07 (32.44)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duran, Ricardo            11 Winter Park          1:46.40    1:46.88        
                  24.07       51.17 (27.10)     1:19.28 (28.11)     1:46.88 (27.60)
  2 Bailey, Trice             10 Seminole             1:50.50    1:49.01        
                  24.73       52.10 (27.37)     1:20.40 (28.30)     1:49.01 (28.61)
  3 Weisberg, Kevin           FR Lake Mary            1:50.79    1:50.30        
                  25.36       53.37 (28.01)     1:21.99 (28.62)     1:50.30 (28.31)
  4 Lee, Frederic             SR Lake Brantley        1:50.86    1:52.31        
                  25.71       54.03 (28.32)     1:23.21 (29.18)     1:52.31 (29.10)
  5 Dee, Alexander            JR Lake Mary            1:51.98    1:52.66        
                  26.29       55.00 (28.71)     1:23.91 (28.91)     1:52.66 (28.75)
  6 Creighton, Trevor         11 Winter Park          1:55.89    1:53.08        
                  25.90       55.30 (29.40)     1:25.24 (29.94)     1:53.08 (27.84)
  7 Raw, Derek                SR Oviedo               1:55.16    1:55.15        
                  25.85       55.16 (29.31)     1:25.29 (30.13)     1:55.15 (29.86)
  8 Ryan, Gregory             SR Lake Mary            1:59.63    1:55.47        
                  26.28       55.38 (29.10)     1:25.52 (30.14)     1:55.47 (29.95)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kuk, Royd                 SR Lake Mary            1:57.00    1:56.63        
                  26.21       54.92 (28.71)     1:25.08 (30.16)     1:56.63 (31.55)
 10 Rajchel, Brad             10 Winter Park          2:00.70    1:56.71        
                  26.61       56.53 (29.92)     1:27.12 (30.59)     1:56.71 (29.59)
 11 Mosley, Logan             10 Seminole             2:00.95    1:58.76        
                  27.55       56.77 (29.22)     1:26.94 (30.17)     1:58.76 (31.82)
 12 Griffel, Alex             10 Winter Park          2:05.57    2:01.44        
                  27.70       58.29 (30.59)     1:29.89 (31.60)     2:01.44 (31.55)
 13 Carden, Drake             SR Lake Brantley        2:04.10    2:02.38        
                  27.12       57.77 (30.65)     1:29.60 (31.83)     2:02.38 (32.78)
 14 Travis, Luke              SR Lyman                2:05.06    2:03.00        
                  30.73     1:03.20 (32.47)     1:33.17 (29.97)     2:03.00 (29.83)
 15 Gardner, Dhugal           JR Lake Brantley        2:04.24    2:04.56        
                  26.61       57.12 (30.51)     1:30.53 (33.41)     2:04.56 (34.03)
 16 Goodman, Cameron          12 Apopka               2:08.00    2:10.14        
                  29.60     1:01.79 (32.19)     1:35.95 (34.16)     2:10.14 (34.19)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ball, Luke                 9 Edgewater            2:18.45    2:14.89        
                  28.75     1:02.00 (33.25)     1:38.71 (36.71)     2:14.89 (36.18)
 18 Biscardi, James           12 Winter Springs       2:20.00    2:15.86        
                  29.50     1:03.08 (33.58)     1:39.11 (36.03)     2:15.86 (36.75)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Boardman, Grady           SO Oviedo               2:30.00    2:16.06        
                2:16.06         2:16.06 ( )         2:16.06 ( )         2:16.06 ( )
 20 Terwilleger, Kyle         10 Seminole             2:24.14    2:19.06        
                  30.28     1:05.45 (35.17)     1:42.20 (36.75)     2:19.06 (36.86)
 21 Hewett, James             SO Lake Brantley        2:23.90    2:22.44        
                  31.17     1:06.05 (34.88)     1:43.78 (37.73)     2:22.44 (38.66)
 22 Chen, Kyle                10 Seminole                  NT    2:23.94        
                  33.11     1:09.58 (36.47)     1:46.80 (37.22)     2:23.94 (37.14)
 23 Huffman, Jarred           10 Apopka               2:29.18    2:33.99        
                  33.91     1:12.94 (39.03)     1:54.26 (41.32)     2:33.99 (39.73)
 24 Minnear, David             9 Apopka               2:59.00    2:38.55        
                  36.55     1:16.20 (39.65)     1:57.18 (40.98)     2:38.55 (41.37)
 25 Navarette, Francisco      10 Colonial             2:49.00    2:41.78        
                  37.61     1:20.22 (42.61)     2:01.39 (41.17)     2:41.78 (40.39)
 26 Torres, David             11 Ocoee                2:43.94    2:43.18        
                  32.03     1:10.17 (38.14)     1:55.87 (45.70)     2:43.18 (47.31)
 27 Houck, Nicholas            9 Ocoee                     NT    2:43.92        
                  35.39     1:18.13 (42.74)     2:03.12 (44.99)     2:43.92 (40.80)
 28 Wasserman, David          10 Ocoee                3:00.59    2:55.64        
                  36.20     1:18.03 (41.83)     2:07.22 (49.19)     2:55.64 (48.42)
 29 Diaz, Jonathan             9 Colonial             2:53.00    2:56.90        
                1:18.18     2:07.17 (48.99)     2:56.95 (49.78)         2:56.90 ( )
 -- Watson, Glen              10 Apopka               2:22.25         NS        
 -- Lynn, David               FR Lyman                2:27.09         NS        
                  32.35     1:09.39 (37.04)   2:30.20 (1:20.81)                    
 -- Leatherman, Ryan          FR Oviedo                    NT         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Richardson, Rebecca       SO Lake Brantley        2:17.61    2:15.43        
                  28.61     1:04.69 (36.08)     1:45.16 (40.47)     2:15.43 (30.27)
  2 O'Grady, Courtney         JR Lake Brantley        2:19.62    2:15.93        
                  29.83     1:06.73 (36.90)     1:44.99 (38.26)     2:15.93 (30.94)
  3 McClellan, Brett          SR Oviedo               2:20.95    2:20.36        
                  30.52     1:08.02 (37.50)     1:47.92 (39.90)     2:20.36 (32.44)
  4 Schuh, Sarah              12 Seminole             2:22.39    2:23.28        
                  31.61     1:07.44 (35.83)     1:48.71 (41.27)     2:23.28 (34.57)
  5 Potvin, Michaela          SR Oviedo               2:24.62    2:24.27        
                  31.28     1:08.07 (36.79)     1:51.21 (43.14)     2:24.27 (33.06)
  6 Neuner, Megan             10 Winter Springs       2:31.20    2:29.04        
                  31.95     1:09.93 (37.98)     1:54.49 (44.56)     2:29.04 (34.55)
  7 Droppers, Nina             9 Winter Park          2:30.21    2:30.06        
                  32.07     1:13.01 (40.94)     1:55.78 (42.77)     2:30.06 (34.28)
  8 Luzadder, Jessica         12 Edgewater            2:33.09    2:31.37        
                  31.36     1:09.74 (38.38)     1:56.12 (46.38)     2:31.37 (35.25)
Consolation Final
  9 Higley, Rebecca           JR Lake Brantley        2:34.52    2:33.40        
                  31.31     1:11.13 (39.82)     1:57.99 (46.86)     2:33.40 (35.41)
 10 Schulz, Carey             JR Lake Mary            2:36.72    2:34.32        
                  34.68     1:11.89 (37.21)     2:01.92 (50.03)     2:34.32 (32.40)
 11 Sumner, Chelsea           11 Winter Park          2:38.54    2:35.92        
                  32.54     1:13.17 (40.63)     1:59.41 (46.24)     2:35.92 (36.51)
 12 Derner, Paige             SR Lake Mary            2:37.70    2:36.15        
                  36.50     1:15.41 (38.91)     2:00.39 (44.98)     2:36.15 (35.76)
 13 Bornstein, Dara            9 Seminole             2:42.58    2:41.11        
                  35.23     1:18.12 (42.89)     2:04.94 (46.82)     2:41.11 (36.17)
 14 Ennion, Kayla             SR Lake Brantley        2:42.23    2:41.28        
                  35.27     1:14.78 (39.51)     2:03.72 (48.94)     2:41.28 (37.56)
 15 Emery, Marie              12 Winter Park          2:45.49    2:48.63        
                  34.23     1:18.91 (44.68)     2:10.47 (51.56)     2:48.63 (38.16)
 -- Reeves, Kara               9 Winter Springs       2:43.33         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Richardson, Rebecca       SO Lake Brantley        2:15.02    2:17.61        
                  29.35     1:04.99 (35.64)     1:45.22 (40.23)     2:17.61 (32.39)
  2 O'Grady, Courtney         JR Lake Brantley        2:15.89    2:19.62        
                  29.64     1:07.13 (37.49)     1:46.32 (39.19)     2:19.62 (33.30)
  3 McClellan, Brett          SR Oviedo               2:17.55    2:20.95        
                  30.56     1:07.88 (37.32)     1:48.37 (40.49)     2:20.95 (32.58)
  4 Schuh, Sarah              12 Seminole             2:25.87    2:22.39        
                  30.69     1:05.35 (34.66)     1:46.74 (41.39)     2:22.39 (35.65)
  5 Potvin, Michaela          SR Oviedo               2:27.12    2:24.62        
                  30.75     1:07.94 (37.19)     1:51.08 (43.14)     2:24.62 (33.54)
  6 Droppers, Nina             9 Winter Park          2:29.63    2:30.21        
                  32.41     1:13.38 (40.97)     1:55.88 (42.50)     2:30.21 (34.33)
  7 Neuner, Megan             10 Winter Springs       2:31.00    2:31.20        
                  31.42     1:09.09 (37.67)     1:55.90 (46.81)     2:31.20 (35.30)
  8 Luzadder, Jessica         12 Edgewater            2:30.06    2:33.09        
                  31.43     1:09.44 (38.01)     1:57.03 (47.59)     2:33.09 (36.06)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Higley, Rebecca           JR Lake Brantley        2:33.78    2:34.52        
                  31.86     1:13.07 (41.21)     1:58.90 (45.83)     2:34.52 (35.62)
 10 Schulz, Carey             JR Lake Mary            2:35.00    2:36.72        
                  34.46     1:13.05 (38.59)     2:02.53 (49.48)     2:36.72 (34.19)
 11 Derner, Paige             SR Lake Mary            2:36.92    2:37.70        
                  35.98     1:15.01 (39.03)     1:59.94 (44.93)     2:37.70 (37.76)
 12 Sumner, Chelsea           11 Winter Park          2:41.03    2:38.54        
                  33.46     1:14.52 (41.06)     2:01.77 (47.25)     2:38.54 (36.77)
 13 Ennion, Kayla             SR Lake Brantley        2:39.21    2:42.23        
                  35.15     1:14.20 (39.05)     2:04.69 (50.49)     2:42.23 (37.54)
 14 Bornstein, Dara            9 Seminole             2:47.02    2:42.58        
                  34.74     1:18.64 (43.90)     2:05.57 (46.93)     2:42.58 (37.01)
 15 Reeves, Kara               9 Winter Springs       2:40.00    2:43.33        
                  33.96     1:15.18 (41.22)     2:05.01 (49.83)     2:43.33 (38.32)
 16 Emery, Marie              12 Winter Park          2:44.81    2:45.49        
                  34.13     1:17.93 (43.80)     2:08.94 (51.01)     2:45.49 (36.55)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Orr, Sydney               FR Lake Mary            2:50.93    2:47.62        
                  35.15     1:20.37 (45.22)     2:08.63 (48.26)     2:47.62 (38.99)
 18 Patterson, Caitlin         9 Seminole             2:55.00    2:52.86        
                  39.53     1:25.04 (45.51)     2:12.86 (47.82)     2:52.86 (40.00)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hape, Kim                    Winter Springs       2:51.00    2:57.06        
                  38.15     1:25.42 (47.27)     2:17.68 (52.26)     2:57.06 (39.38)
 20 Dolin, Nina               12 Winter Park          2:53.47    2:57.08        
                  37.63     1:25.15 (47.52)     2:17.46 (52.31)     2:57.08 (39.62)
 21 McNair, Shannon           11 Apopka               3:03.00    3:00.07        
                  40.01     1:25.26 (45.25)     2:17.34 (52.08)     3:00.07 (42.73)
 22 Collard, Sara             10 Apopka               3:04.00    3:02.28        
                  42.29     1:29.33 (47.04)     2:19.92 (50.59)     3:02.28 (42.36)
 23 McClosky, Lauren          11 Winter Springs       2:48.00    3:06.46        
                  40.37     1:27.93 (47.56)     2:22.81 (54.88)     3:06.46 (43.65)
 -- Bentin, Ana               11 Edgewater            2:59.52         DQ        
                  38.14     1:23.14 (45.00)     2:18.93 (55.79)          DQ (40.57)
 -- Pulido, Ali               SR Oviedo                    NT         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Richardson, Alex          SR Lake Brantley        2:05.99    2:00.66        
                  25.72       56.10 (30.38)     1:32.68 (36.58)     2:00.66 (27.98)
  2 Cruts, Chris              SR Oviedo               2:04.78    2:00.72        
                  26.92       57.30 (30.38)     1:32.95 (35.65)     2:00.72 (27.77)
  3 De Borde, Chris           SR Lake Brantley        2:04.76    2:04.05        
                  25.85       57.11 (31.26)     1:34.96 (37.85)     2:04.05 (29.09)
  4 Luzadder, Taylor           9 Edgewater            2:05.97    2:05.18        
                  26.39       58.54 (32.15)     1:37.16 (38.62)     2:05.18 (28.02)
  5 Tracey, Michael           SR Lyman                2:06.44    2:06.76        
                  26.95       59.55 (32.60)     1:36.61 (37.06)     2:06.76 (30.15)
  6 Sokolowski, Mathew        JR Oviedo               2:06.04    2:07.32        
                  27.78     1:01.57 (33.79)     1:38.61 (37.04)     2:07.32 (28.71)
  7 Kamrath, Erik             SR Lake Mary            2:07.45    2:08.27        
                  26.48     1:00.97 (34.49)     1:37.85 (36.88)     2:08.27 (30.42)
  8 Finn, Carson              SR Lake Mary            2:07.87    2:08.84        
                  27.13     1:01.62 (34.49)     1:38.43 (36.81)     2:08.84 (30.41)
Consolation Final
  9 Garcia, Alex              SO Oviedo               2:18.09    2:11.80        
                  28.12     1:01.82 (33.70)     1:40.92 (39.10)     2:11.80 (30.88)
 10 Yerkes, Mark              11 Winter Park          2:14.13    2:12.80        
                  27.26     1:01.52 (34.26)     1:42.39 (40.87)     2:12.80 (30.41)
 11 Ayala, Virgil             SR Oviedo               2:15.72    2:14.34        
                  29.42     1:06.33 (36.91)     1:43.42 (37.09)     2:14.34 (30.92)
 12 Zhang, Thomas              9 Seminole             2:16.53    2:15.21        
                  29.95   1:43.51 (1:13.56)     2:14.96 (31.45)      2:15.21 (0.25)
 13 Sato, Justin               9 Winter Park          2:20.29    2:17.48        
                  29.38     1:05.47 (36.09)     1:45.35 (39.88)     2:17.48 (32.13)
 14 Tasman, Ian               10 Winter Park          2:20.40    2:19.57        
                  30.48     1:07.37 (36.89)     1:48.35 (40.98)     2:19.57 (31.22)
 15 Duke, Clark               10 Winter Park          2:23.15    2:20.00        
                  28.23     1:04.67 (36.44)     1:48.83 (44.16)     2:20.00 (31.17)
 16 Travis, Joe                9 Winter Springs       2:32.77    2:31.48        
                  30.17     1:08.74 (38.57)     1:55.05 (46.31)     2:31.48 (36.43)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 De Borde, Chris           SR Lake Brantley        2:02.61    2:04.76        
                  26.28       57.22 (30.94)     1:35.76 (38.54)     2:04.76 (29.00)
  2 Cruts, Chris              SR Oviedo               2:02.00    2:04.78        
                  27.27       57.31 (30.04)     1:35.73 (38.42)     2:04.78 (29.05)
  3 Luzadder, Taylor           9 Edgewater            2:07.09    2:05.97        
                  26.65       59.16 (32.51)     1:37.33 (38.17)     2:05.97 (28.64)
  4 Richardson, Alex          SR Lake Brantley        2:04.50    2:05.99        
                  26.61       58.68 (32.07)     1:36.90 (38.22)     2:05.99 (29.09)
  5 Sokolowski, Mathew        JR Oviedo               2:10.35    2:06.04        
                  27.14       59.65 (32.51)     1:36.54 (36.89)     2:06.04 (29.50)
  6 Tracey, Michael           SR Lyman                2:09.68    2:06.44        
                  26.46       59.09 (32.63)     1:36.86 (37.77)     2:06.44 (29.58)
  7 Kamrath, Erik             SR Lake Mary            2:13.81    2:07.45        
                  25.91       59.34 (33.43)     1:36.06 (36.72)     2:07.45 (31.39)
  8 Finn, Carson              SR Lake Mary            2:10.72    2:07.87        
                  27.37     1:02.10 (34.73)     1:38.28 (36.18)     2:07.87 (29.59)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yerkes, Mark              11 Winter Park          2:21.74    2:14.13        
                  27.02     1:01.35 (34.33)     1:42.53 (41.18)     2:14.13 (31.60)
 10 Ayala, Virgil             SR Oviedo               2:16.09    2:15.72        
                  29.05     1:06.03 (36.98)     1:44.60 (38.57)     2:15.72 (31.12)
 11 Zhang, Thomas              9 Seminole             2:15.80    2:16.53        
                  29.65   1:44.25 (1:14.60)     2:16.39 (32.14)      2:16.53 (0.14)
 12 Garcia, Alex              SO Oviedo               2:14.15    2:18.09        
                  28.14     1:03.20 (35.06)     1:43.91 (40.71)     2:18.09 (34.18)
 13 Sato, Justin               9 Winter Park          2:23.44    2:20.29        
                  30.20     1:07.69 (37.49)     1:47.97 (40.28)     2:20.29 (32.32)
 14 Tasman, Ian               10 Winter Park          2:31.22    2:20.40        
                  30.08     1:06.78 (36.70)     1:48.91 (42.13)     2:20.40 (31.49)
 15 Duke, Clark               10 Winter Park          2:23.55    2:23.15        
                  27.77     1:04.84 (37.07)     1:49.76 (44.92)     2:23.15 (33.39)
 16 Travis, Joe                9 Winter Springs       2:22.00    2:32.77        
                  30.74     1:08.81 (38.07)     1:55.32 (46.51)     2:32.77 (37.45)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Laube, Benjamin           11 Apopka               2:34.00    2:34.64        
                  34.37     1:14.32 (39.95)     1:58.03 (43.71)     2:34.64 (36.61)
 18 Russell, Brad              9 Apopka               2:38.31    2:37.84        
                  36.48     1:15.54 (39.06)     2:02.31 (46.77)     2:37.84 (35.53)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Walker, Collin             9 Edgewater            2:52.22    2:50.57        
                  35.87     1:19.47 (43.60)     2:10.65 (51.18)     2:50.57 (39.92)
 20 Graham, Quin              10 Seminole                  NT    2:53.24        
                  35.11     1:19.11 (44.00)     2:09.97 (50.86)     2:53.24 (43.27)
 -- Watson, Glen              10 Apopka               3:10.00         NS        
 -- Catrillo, Justin          SR Lake Brantley        2:26.81         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Bateman, Sarah            JR Lake Brantley          23.08      22.75 AA-A   
  2 Stewart, Jenna            12 Winter Park            24.02      23.63 AA-A   
  3 Rein, Rachael             SR Oviedo                 24.18      23.93 AA-C   
  4 Corso, Kaycee             11 Seminole               25.72      25.25        
  5 Davis, Samantha           SO Lake Brantley          25.16      25.48        
  6 Ryerson, Becky            12 Winter Springs         25.23      25.64        
  7 Tollman, Samantha         SR Lake Brantley          26.31      26.09        
  8 Keeler, Jennifer          11 Winter Springs         26.10      26.17        
Consolation Final
  9 Sarabasa, Rachael         SR Oviedo                 26.37      26.35        
 10 Powell, Courtney          SO Lake Brantley          26.32      26.50        
 11 Kissel, Jennifer          11 Winter Park            27.30      27.05        
 11 Redfern, Lauren           11 Winter Springs         26.88      27.05        
 13 Totzke, Katelyn           JR Lake Mary              27.55      27.15        
 14 Watts, Christin           JR Lake Mary              27.18      27.25        
 15 Kalagachi, Alexa          12 Winter Park            27.93      27.83        
 16 Demro, Samantha           12 Edgewater              28.47      28.91        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bateman, Sarah            JR Lake Brantley          23.23      23.08 AA-A   
  2 Stewart, Jenna            12 Winter Park            24.50      24.02 AA-C   
  3 Rein, Rachael             SR Oviedo                 24.62      24.18 AA-C   
  4 Davis, Samantha           SO Lake Brantley          25.06      25.16        
  5 Ryerson, Becky            12 Winter Springs         26.30      25.23        
  6 Corso, Kaycee             11 Seminole               25.80      25.72        
  7 Keeler, Jennifer          11 Winter Springs         26.10      26.10        
  8 Tollman, Samantha         SR Lake Brantley          26.30      26.31        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Powell, Courtney          SO Lake Brantley          26.34      26.32        
 10 Sarabasa, Rachael         SR Oviedo                 27.05      26.37        
 11 Redfern, Lauren           11 Winter Springs         27.26      26.88        
 12 Watts, Christin           JR Lake Mary              27.74      27.18        
 13 Kissel, Jennifer          11 Winter Park            26.88      27.30        
 14 Totzke, Katelyn           JR Lake Mary              28.40      27.55        
 15 Kalagachi, Alexa          12 Winter Park            28.00      27.93        
 16 Demro, Samantha           12 Edgewater              28.25      28.47        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Alvarez, Ana-Cecilia      11 Winter Park            29.21      28.90        
 18 MacArthur, Sara           12 Apopka                 29.05      29.10        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Deichen, Kathleen         11 Edgewater              29.67      29.47        
 20 Poole, Brandee            JR Lyman                  29.59      29.56        
 21 Hobson, Ellen             11 Apopka                 30.63      29.70        
 22 Joseph, Joyce             SO Lake Mary              30.09      29.80        
 23 Fontaine, Jessica         12 Apopka                 30.17      30.48        
 24 Dunn, Jessica             12 Edgewater              30.22      30.53        
 25 Welch, Alexandra          SO Lyman                  35.00      30.85        
 26 Winsemann, Eleanor        12 Ocoee                  33.81      31.29        
 27 Wells, Michelle           10 Colonial               33.00      32.17        
 28 Schwalm, Erica            JR Oviedo                 32.00      32.18        
 29 Priep, Taralynn           11 Edgewater              30.56      32.27        
 30 Nuckoles, Brittney        12 Ocoee                  35.18      32.47        
 31 Holzworth, Lindsay        10 Ocoee                  32.28      32.76        
 32 Penfold, Lauren           12 Winter Springs         32.00      32.98        
 33 Kovacs, Stephanie         10 Colonial               34.00      33.80        
 34 Reidenbach, Leah          12 Colonial               34.00      34.73        
 35 Vera, Luisa               10 Seminole               36.83      35.06        
 36 Veloza, Laureneth         11 Colonial               33.00      35.50        
 37 Wieczerack, Tiffany       12 Apopka                 32.06      36.87        
 38 Nuckoles, Breann          12 Ocoee                  37.05      37.21        
 -- Mazzie, Katherine         JR Lyman                  31.98         NS        
 -- Wheeler, Jamie            SO Oviedo                    NT         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Fang, Joe                 SR Lake Brantley          21.30      21.14 AA-A   
  2 Siegel, Derek             JR Lake Mary              21.47      21.17 AA-A   
  3 Tasman, Seth              12 Winter Park            21.68      21.54 AA-C   
  4 Barrett, Richard jr       SR Lyman                  22.56      22.20        
  5 Bohlken, Ross             12 Winter Springs         22.40      22.31        
  6 Ori, Matt                 11 Winter Springs         22.33      22.37        
  7 Vickers, Anderson         SR Lake Mary              22.98      22.67        
  8 Guenov, Alex              12 Seminole               22.65      23.07        
Consolation Final
  9 Stevenson, Philip          9 Seminole               22.99      22.53        
 10 Smith, David              SR Lake Mary              23.11      23.23        
 11 Pourkaviani, Shahin       SR Lake Brantley          23.48      23.51        
 12 Ho, Eric                  12 Winter Park            23.92      23.59        
 13 Higbie, George            12 Winter Park            23.61      23.71        
 14 Clore, John               SO Oviedo                 23.47      23.85        
 15 Emerine, Wesley           11 Seminole               23.98      23.87        
 16 Mueller, Stephen          SR Oviedo                 24.03      24.01        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fang, Joe                 SR Lake Brantley          21.60      21.30 AA-C   
  2 Siegel, Derek             JR Lake Mary              21.62      21.47 AA-C   
  3 Tasman, Seth              12 Winter Park            22.11      21.68        
  4 Ori, Matt                 11 Winter Springs         23.86      22.33        
  5 Bohlken, Ross             12 Winter Springs         23.05      22.40        
  6 Barrett, Richard jr       SR Lyman                  22.93      22.56        
  7 Guenov, Alex              12 Seminole               23.24      22.65        
  8 Vickers, Anderson         SR Lake Mary              23.04      22.98        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stevenson, Philip          9 Seminole               22.99      22.99        
 10 Smith, David              SR Lake Mary              24.38      23.11        
 11 Clore, John               SO Oviedo                 24.10      23.47        
 12 Pourkaviani, Shahin       SR Lake Brantley          23.62      23.48        
 13 Higbie, George            12 Winter Park            25.21      23.61        
 14 Ho, Eric                  12 Winter Park            23.90      23.92        
 15 Emerine, Wesley           11 Seminole               24.39      23.98        
 16 Mueller, Stephen          SR Oviedo                 25.04      24.03        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kane, Alexander           10 Ocoee                  24.84      24.41        
 18 McCabe, Phillip           FR Lyman                  25.85      24.52        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Madison, James            11 Winter Park            26.38      24.65        
 20 Lazlo, Steve              SR Lake Brantley          25.62      25.07        
 21 Williams, John            10 Seminole               26.50      25.65        
 22 Salerno, Anthony          SR Oviedo                 28.01      26.03        
 23 Navarette, Felipe         11 Colonial               25.80      26.15        
 24 Hobson, James Brent        9 Apopka                 27.04      26.69        
 25 Leatherman, Brett         SO Oviedo                 27.88      27.05        
 26 Fan, Aaron                10 Ocoee                  27.00      27.26        
 27 Diaz, Johnny              12 Colonial               29.50      27.31        
 28 Strickland, Matt          11 Winter Springs         29.00      27.76        
 29 Jaffee, Logan             10 Edgewater              28.14      27.79        
 30 Atkins, Daniel            10 Edgewater              27.52      28.62        
 31 Ibarra, Eric              11 Colonial               29.70      29.06        
 32 Leavitt, Markus            9 Apopka                 28.90      29.12        
 33 Leedy, Loomis              9 Edgewater              28.11      29.70        
 34 Houck, Nicholas            9 Ocoee                  29.76      29.92        
 35 Swink, Douglas            SR Lake Mary              32.00      30.81        
 36 Campbell, Sean             9 Ocoee                  32.05      31.81        
 37 Acosta, Andres            12 Colonial               31.00      32.24        
 38 Hall, Joe                  9 Winter Springs         38.00      37.56        
 -- Ball, Greg                11 Edgewater              23.99         DQ        
 -- Hildebrand, Richard        9 Apopka                 26.87         NS        
 -- Tseng, Nick               SR Lake Brantley          25.03         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamez, Jocelyn            SR Lake Mary                 NT     468.45        
  2 Soltren, Anna Marie       FR Lake Brantley         240.30     454.05        
  3 Barton, Lauren             9 Seminole                  NT     441.80        
  4 Feuerstein, Allyson       JR Lake Brantley         247.13     433.05        
  5 Breit, Elyse              11 Winter Park               NT     429.15        
  6 Placencia, Elysia         12 Edgewater                 NT     421.45        
  7 Morris, Rachel            SO Lake Mary                 NT     412.00        
  8 Berganini, Alyssa         SR Oviedo                227.10     411.45        
  9 Cox, Courtney             12 Seminole                  NT     404.85        
 10 Hamill, Meredith          JR Lake Brantley         187.50     392.85        
 11 Hawksworth, Lauren        SR Oviedo                221.50     390.75        
 12 Gatch, Elizabeth          SO Lake Mary                 NT     388.30        
 13 Hurt, Margaret             9 Winter Springs        146.50     291.55        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proctor, Adam             12 Seminole                  NT     436.25        
  2 Jones, James              12 Seminole                  NT     323.95        
  3 Gettel, Andrew             9 Apopka                    NT     318.80        
  4 Monetti, Pierson           9 Apopka                    NT     317.85        
  5 Leavitt, Markus            9 Apopka                    NT     278.10        
 -- Stowe, Thomas             SO Lake Brantley         147.90         NS        
 -- Rocker, Andrew            SR Oviedo                182.50         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Michael, Kaley            SO Lake Brantley          57.74      56.88 AA-A   
                  26.35       56.88 (30.53)                                        
  2 Miller, Melissa           JR Lake Brantley        1:01.48    1:00.26        
                  28.50     1:00.26 (31.76)                                        
  3 Deshong, Samantha         FR Lake Brantley        1:00.53    1:01.19        
                  29.25     1:01.19 (31.94)                                        
  4 Richardson, Rebecca       SO Lake Brantley        1:01.94    1:01.55        
                  28.76     1:01.55 (32.79)                                        
  5 Enslen, Alyssa            11 Edgewater            1:01.41    1:02.28        
                  28.86     1:02.28 (33.42)                                        
  6 Arnold, Carly             11 Winter Park          1:02.95    1:02.71        
                  29.26     1:02.71 (33.45)                                        
  7 Goddin, Nina              SO Lake Mary            1:04.31    1:04.15        
                  29.70     1:04.15 (34.45)                                        
  8 Olenderek, Monika         11 Winter Springs       1:05.33    1:06.91        
                  30.01     1:06.91 (36.90)                                        
Consolation Final
  9 Perna, Talia              SR Oviedo               1:05.46    1:06.88        
                  31.12     1:06.88 (35.76)                                        
 10 Potvin, Michaela          SR Oviedo               1:07.42    1:07.11        
                  31.57     1:07.11 (35.54)                                        
 11 Williamson, Ashley        SR Lake Mary            1:07.51    1:08.51        
                  31.29     1:08.51 (37.22)                                        
 12 Decker, Stephanie         10 Seminole             1:07.13    1:09.10        
                  32.20     1:09.10 (36.90)                                        
 13 Demro, Samantha           12 Edgewater            1:13.72    1:11.60        
                  32.59     1:11.60 (39.01)                                        
 14 Sumner, Chelsea           11 Winter Park          1:13.66    1:11.76        
                  32.89     1:11.76 (38.87)                                        
 15 Savas, Jackie             SR Oviedo               1:11.45    1:14.29        
                  33.94     1:14.29 (40.35)                                        
 16 Marini, Johana             9 Seminole             1:18.23    1:18.20        
                  35.66     1:18.20 (42.54)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael, Kaley            SO Lake Brantley          55.81      57.74        
                  26.79       57.74 (30.95)                                        
  2 Deshong, Samantha         FR Lake Brantley          59.32    1:00.53        
                  29.07     1:00.53 (31.46)                                        
  3 Enslen, Alyssa            11 Edgewater            1:01.84    1:01.41        
                  28.21     1:01.41 (33.20)                                        
  4 Miller, Melissa           JR Lake Brantley        1:00.70    1:01.48        
                  28.44     1:01.48 (33.04)                                        
  5 Richardson, Rebecca       SO Lake Brantley        1:01.23    1:01.94        
                  28.92     1:01.94 (33.02)                                        
  6 Arnold, Carly             11 Winter Park          1:03.84    1:02.95        
                  28.92     1:02.95 (34.03)                                        
  7 Goddin, Nina              SO Lake Mary            1:02.49    1:04.31        
                  29.65     1:04.31 (34.66)                                        
  8 Olenderek, Monika         11 Winter Springs       1:07.00    1:05.33        
                  29.84     1:05.33 (35.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perna, Talia              SR Oviedo               1:05.84    1:05.46        
                  29.37     1:05.46 (36.09)                                        
 10 Decker, Stephanie         10 Seminole             1:08.90    1:07.13        
                  30.81     1:07.13 (36.32)                                        
 11 Potvin, Michaela          SR Oviedo               1:08.00    1:07.42        
                  31.49     1:07.42 (35.93)                                        
 12 Williamson, Ashley        SR Lake Mary            1:07.64    1:07.51        
                  31.04     1:07.51 (36.47)                                        
 13 Savas, Jackie             SR Oviedo               1:11.24    1:11.45        
                  32.85     1:11.45 (38.60)                                        
 14 Sumner, Chelsea           11 Winter Park          1:14.66    1:13.66        
                  33.96     1:13.66 (39.70)                                        
 15 Demro, Samantha           12 Edgewater            1:11.88    1:13.72        
                  33.64     1:13.72 (40.08)                                        
 16 Marini, Johana             9 Seminole             1:20.14    1:18.23        
                  34.89     1:18.23 (43.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Reeves, Kara               9 Winter Springs       1:15.00    1:18.47        
                  35.01     1:18.47 (43.46)                                        
 18 Stern, Katherine          10 Winter Springs       1:20.00    1:19.35        
                  33.33     1:19.35 (46.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Orr, Sydney               FR Lake Mary            1:21.46    1:21.44        
                  36.10     1:21.44 (45.34)                                        
 20 Hape, Kim                    Winter Springs       1:25.00    1:22.62        
                  36.90     1:22.62 (45.72)                                        
 21 Edmondson, Rochelle       11 Apopka               1:28.00    1:23.59        
                  37.49     1:23.59 (46.10)                                        
 22 Dolin, Nina               12 Winter Park          1:24.04    1:24.36        
                  39.08     1:24.36 (45.28)                                        
 23 Estes, Kallie             11 Apopka               1:30.00    1:28.91        
                  40.84     1:28.91 (48.07)                                        
 24 Pozsonyi, Michelle        11 Seminole                  NT    1:35.57        
                  41.98     1:35.57 (53.59)                                        
 25 Marks, Kaitlyn            SO Lake Mary            1:40.00    1:38.84        
                  44.49     1:38.84 (54.35)                                        
 -- Brindley, Emily           11 Oviedo               1:20.00         DQ        
                  37.18          DQ (48.04)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Yuan, Michael             12 Seminole               53.80      53.55        
                  24.96       53.55 (28.59)                                        
  2 Brown, Steven             SR Oviedo                 54.00      53.84        
                  25.23       53.84 (28.61)                                        
  3 Forbes, Alan              SO Lyman                  54.24      53.89        
                  24.88       53.89 (29.01)                                        
  4 Davis, George             SR Lake Brantley          55.22      54.25        
                  25.11       54.25 (29.14)                                        
  5 Claflin, Casey            11 Winter Park            55.46      54.74        
                  25.42       54.74 (29.32)                                        
  6 Shia, Kevin               10 Seminole               54.09      55.61        
                  25.13       55.61 (30.48)                                        
  7 Lemmen, Kurt              12 Edgewater              55.57      55.91        
                  25.76       55.91 (30.15)                                        
  8 Duran, Roberto             9 Winter Park            56.22      56.80        
                  26.58       56.80 (30.22)                                        
Consolation Final
  9 Siskar, Ryan              SR Lake Brantley          57.31      56.85        
                  26.59       56.85 (30.26)                                        
 10 Delaney, Evan             SR Lake Brantley          57.26      57.09        
                  26.77       57.09 (30.32)                                        
 11 Marini, Dan               10 Seminole               57.50      58.22        
                  26.74       58.22 (31.48)                                        
 12 Yerkes, Mark              11 Winter Park            58.43      59.22        
                  27.43       59.22 (31.79)                                        
 13 Duke, Clark               10 Winter Park          1:01.25    1:00.49        
                  28.23     1:00.49 (32.26)                                        
 14 Costolo, William Tyler     9 Apopka               1:06.47    1:05.03        
                  29.52     1:05.03 (35.51)                                        
 15 Drennen, Nicholas         JR Lake Brantley        1:05.15    1:05.27        
                  30.53     1:05.27 (34.74)                                        
 16 Romero, Edward            SR Lyman                1:20.87    1:23.15        
                  33.61     1:23.15 (49.54)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yuan, Michael             12 Seminole               52.70      53.80        
                  25.10       53.80 (28.70)                                        
  2 Brown, Steven             SR Oviedo                 55.35      54.00        
                  25.43       54.00 (28.57)                                        
  3 Shia, Kevin               10 Seminole               54.50      54.09        
                  24.92       54.09 (29.17)                                        
  4 Forbes, Alan              SO Lyman                  53.41      54.24        
                  25.50       54.24 (28.74)                                        
  5 Davis, George             SR Lake Brantley          53.47      55.22        
                  25.78       55.22 (29.44)                                        
  6 Claflin, Casey            11 Winter Park            54.72      55.46        
                  26.45       55.46 (29.01)                                        
  7 Lemmen, Kurt              12 Edgewater              54.01      55.57        
                  25.82       55.57 (29.75)                                        
  8 Duran, Roberto             9 Winter Park            57.37      56.22        
                  26.59       56.22 (29.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Delaney, Evan             SR Lake Brantley          54.84      57.26        
                  26.37       57.26 (30.89)                                        
 10 Siskar, Ryan              SR Lake Brantley          57.96      57.31        
                  26.84       57.31 (30.47)                                        
 11 Marini, Dan               10 Seminole               59.25      57.50        
                  26.39       57.50 (31.11)                                        
 12 Yerkes, Mark              11 Winter Park          1:00.50      58.43        
                  27.45       58.43 (30.98)                                        
 13 Duke, Clark               10 Winter Park          1:02.72    1:01.25        
                  27.59     1:01.25 (33.66)                                        
 14 Drennen, Nicholas         JR Lake Brantley        1:07.39    1:05.15        
                  30.02     1:05.15 (35.13)                                        
 15 Costolo, William Tyler     9 Apopka               1:09.98    1:06.47        
                  29.87     1:06.47 (36.60)                                        
 16 Romero, Edward            SR Lyman                1:22.87    1:20.87        
                  32.18     1:20.87 (48.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Walker, Collin             9 Edgewater            1:19.82    1:21.08        
                  35.32     1:21.08 (45.76)                                        
 18 Gomez, Mike               SR Oviedo               1:23.55    1:25.32        
                  34.83     1:25.32 (50.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Durant, Thomas            10 Seminole             1:05.62         DQ        
                  30.42          DQ (34.54)                                        
 -- Freedman, Andrew          11 Apopka               1:19.00         NS        
 -- Coy, Weston               10 Apopka               1:15.66         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Bateman, Sarah            JR Lake Brantley          51.17      50.50 AA-A   
                  24.66       50.50 (25.84)                                        
  2 Rein, Rachael             SR Oviedo                 53.07      51.73 AA-A   
                  25.17       51.73 (26.56)                                        
  3 Stewart, Jenna            12 Winter Park            52.50      52.22 AA-C   
                  24.74       52.22 (27.48)                                        
  4 Shaver, Britney           12 Edgewater              55.36      54.46        
                  25.97       54.46 (28.49)                                        
  5 Wright, Sarah             JR Oviedo                 55.23      55.06        
                  26.32       55.06 (28.74)                                        
  6 Ryerson, Becky            12 Winter Springs         55.93      56.10        
                  27.16       56.10 (28.94)                                        
  7 Krupitsky, Arielle        JR Lake Mary              57.13      57.18        
                  27.19       57.18 (29.99)                                        
  8 Culberson, Rachel         JR Lyman                  57.31      58.91        
                  27.81       58.91 (31.10)                                        
Consolation Final
  9 Keeler, Jennifer          11 Winter Springs         57.76      58.08        
                  27.72       58.08 (30.36)                                        
 10 Sessions, Kaitlyn         JR Oviedo                 57.78      58.99        
                  28.70       58.99 (30.29)                                        
 11 Parker, Stirling          SO Lake Brantley          58.97      59.06        
                  27.97       59.06 (31.09)                                        
 12 Totzke, Katelyn           JR Lake Mary              59.40      59.13        
                  28.76       59.13 (30.37)                                        
 13 Watts, Christin           JR Lake Mary              59.43      59.91        
                  28.44       59.91 (31.47)                                        
 14 Pruitt, Jessica           FR Lake Brantley        1:00.89    1:00.05        
                  28.80     1:00.05 (31.25)                                        
 15 Kissel, Jennifer          11 Winter Park          1:00.91    1:01.22        
                  28.83     1:01.22 (32.39)                                        
 16 Tollman, Samantha         SR Lake Brantley        1:01.31    1:01.24        
                  28.63     1:01.24 (32.61)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bateman, Sarah            JR Lake Brantley          51.03      51.17 AA-A   
                  24.80       51.17 (26.37)                                        
  2 Stewart, Jenna            12 Winter Park            54.55      52.50        
                  24.76       52.50 (27.74)                                        
  3 Rein, Rachael             SR Oviedo                 52.34      53.07        
                  25.62       53.07 (27.45)                                        
  4 Wright, Sarah             JR Oviedo                 55.60      55.23        
                  26.29       55.23 (28.94)                                        
  5 Shaver, Britney           12 Edgewater              56.35      55.36        
                  26.41       55.36 (28.95)                                        
  6 Ryerson, Becky            12 Winter Springs         58.00      55.93        
                  26.65       55.93 (29.28)                                        
  7 Krupitsky, Arielle        JR Lake Mary              58.18      57.13        
                  27.33       57.13 (29.80)                                        
  8 Culberson, Rachel         JR Lyman                  57.97      57.31        
                  28.05       57.31 (29.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keeler, Jennifer          11 Winter Springs         58.50      57.76        
                  27.43       57.76 (30.33)                                        
 10 Sessions, Kaitlyn         JR Oviedo                 59.25      57.78        
                  27.96       57.78 (29.82)                                        
 11 Parker, Stirling          SO Lake Brantley        1:00.49      58.97        
                  27.78       58.97 (31.19)                                        
 12 Totzke, Katelyn           JR Lake Mary            1:02.87      59.40        
                  28.44       59.40 (30.96)                                        
 13 Watts, Christin           JR Lake Mary              59.56      59.43        
                  28.68       59.43 (30.75)                                        
 14 Pruitt, Jessica           FR Lake Brantley        1:01.62    1:00.89        
                  29.17     1:00.89 (31.72)                                        
 15 Kissel, Jennifer          11 Winter Park            59.60    1:00.91        
                  28.68     1:00.91 (32.23)                                        
 16 Tollman, Samantha         SR Lake Brantley          59.35    1:01.31        
                  27.79     1:01.31 (33.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Holloway, Kara            10 Winter Park          1:02.60    1:02.97        
                  30.33     1:02.97 (32.64)                                        
 18 Leffler, Taylor              Apopka               1:10.22    1:05.31        
                  31.64     1:05.31 (33.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 MacArthur, Sara           12 Apopka               1:06.22    1:05.73        
                  30.32     1:05.73 (35.41)                                        
 20 Long, Debin               FR Oviedo                    NT    1:06.15        
                  31.30     1:06.15 (34.85)                                        
 21 Bennett, Kara             11 Winter Springs       1:06.00    1:06.18        
                  31.25     1:06.18 (34.93)                                        
 22 Joseph, Joyce             SO Lake Mary            1:06.46    1:06.41        
                  31.09     1:06.41 (35.32)                                        
 23 Deichen, Kathleen         11 Edgewater            1:09.12    1:07.05        
                  32.01     1:07.05 (35.04)                                        
 24 Kovacek, Gracie           11 Winter Springs       1:03.00    1:08.79        
                  32.39     1:08.79 (36.40)                                        
 25 Fontaine, Jessica         12 Apopka               1:09.54    1:09.45        
                  32.62     1:09.45 (36.83)                                        
 26 French, Jacqueline        SO Lyman                1:10.46    1:10.83        
                  32.52     1:10.83 (38.31)                                        
 27 Leheza, Alina             11 Seminole             1:12.90    1:10.90        
                  32.66     1:10.90 (38.24)                                        
 28 Guerra, Angela            12 Winter Park          1:14.21    1:11.41        
                  33.67     1:11.41 (37.74)                                        
 29 Aguirre, Samantha         11 Ocoee                1:15.84    1:12.49        
                  35.08     1:12.49 (37.41)                                        
 30 Priep, Taralynn           11 Edgewater            1:10.52    1:13.33        
                  35.47     1:13.33 (37.86)                                        
 31 Wells, Michelle           10 Colonial             1:15.00    1:13.49        
                  33.98     1:13.49 (39.51)                                        
 32 Winsemann, Eleanor        12 Ocoee                1:12.33    1:14.59        
                  35.56     1:14.59 (39.03)                                        
 33 Moreno, Sandra            10 Colonial             1:15.00    1:14.74        
                  35.54     1:14.74 (39.20)                                        
 34 Smith, Ashley             12 Ocoee                1:13.45    1:15.95        
                  35.96     1:15.95 (39.99)                                        
 35 Rebuk, Danielle           11 Colonial             1:19.00    1:17.25        
                  34.75     1:17.25 (42.50)                                        
 36 Reidenbach, Leah          12 Colonial             1:14.00    1:20.59        
                  37.52     1:20.59 (43.07)                                        
 37 Wieczerack, Tiffany       12 Apopka               1:20.22    1:21.18        
                  37.56     1:21.18 (43.62)                                        
 38 Ely, Michelle              9 Ocoee                1:21.00    1:24.00        
 -- Jewett, Sara              12 Edgewater            1:06.87         DQ        
                  32.93          DQ (36.87)                                        
 -- Vera, Luisa               10 Seminole             1:23.25         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Siegel, Derek             JR Lake Mary              48.03      47.43        
                  22.58       47.43 (24.85)                                        
  2 Fang, Joe                 SR Lake Brantley          48.55      47.98        
                  22.90       47.98 (25.08)                                        
  3 Tasman, Seth              12 Winter Park            48.66      48.76        
                  23.28       48.76 (25.48)                                        
  4 DeBorde, Bradley          FR Lake Brantley          48.54      49.27        
                  23.24       49.27 (26.03)                                        
  5 Pressley, Matthew         11 Edgewater              48.94      49.74        
                  23.65       49.74 (26.09)                                        
  6 Creighton, Trevor         11 Winter Park            49.95      50.18        
                  24.87       50.18 (25.31)                                        
  7 Dee, Alexander            JR Lake Mary              49.81      50.29        
                  24.04       50.29 (26.25)                                        
  8 Bohlken, Ross             12 Winter Springs         49.54      50.36        
                  23.65       50.36 (26.71)                                        
Consolation Final
  9 Ori, Matt                 11 Winter Springs         50.03      49.74        
                  24.54       49.74 (25.20)                                        
 10 Stevenson, Philip          9 Seminole               51.07      49.77        
                  23.76       49.77 (26.01)                                        
 11 Vickers, Anderson         SR Lake Mary              50.13      49.85        
                  24.19       49.85 (25.66)                                        
 12 Kingsford, Sam             9 Winter Park            50.76      50.20        
                  24.13       50.20 (26.07)                                        
 13 Tracey, Michael           SR Lyman                  50.06      50.41        
                  24.25       50.41 (26.16)                                        
 14 Fair, John                12 Winter Springs         51.41      51.81        
                  25.04       51.81 (26.77)                                        
 15 Guenov, Alex              12 Seminole               50.68      52.68        
                  24.57       52.68 (28.11)                                        
 16 Kingsford, David          11 Winter Park            51.09      56.69        
                  25.02       56.69 (31.67)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Siegel, Derek             JR Lake Mary              49.18      48.03        
                  22.64       48.03 (25.39)                                        
  2 DeBorde, Bradley          FR Lake Brantley          49.67      48.54        
                  23.06       48.54 (25.48)                                        
  3 Fang, Joe                 SR Lake Brantley          49.29      48.55        
                  23.13       48.55 (25.42)                                        
  4 Tasman, Seth              12 Winter Park            49.82      48.66        
                  23.34       48.66 (25.32)                                        
  5 Pressley, Matthew         11 Edgewater              50.52      48.94        
                  23.57       48.94 (25.37)                                        
  6 Bohlken, Ross             12 Winter Springs         52.00      49.54        
                  23.75       49.54 (25.79)                                        
  7 Dee, Alexander            JR Lake Mary              51.75      49.81        
                  23.94       49.81 (25.87)                                        
  8 Creighton, Trevor         11 Winter Park            51.40      49.95        
                  24.37       49.95 (25.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ori, Matt                 11 Winter Springs         52.40      50.03        
                  24.61       50.03 (25.42)                                        
 10 Tracey, Michael           SR Lyman                  50.03      50.06        
                  23.88       50.06 (26.18)                                        
 11 Vickers, Anderson         SR Lake Mary              50.63      50.13        
                  24.20       50.13 (25.93)                                        
 12 Guenov, Alex              12 Seminole               52.19      50.68        
                  23.91       50.68 (26.77)                                        
 13 Kingsford, Sam             9 Winter Park            51.99      50.76        
                  24.22       50.76 (26.54)                                        
 14 Stevenson, Philip          9 Seminole               50.54      51.07        
                  24.08       51.07 (26.99)                                        
 15 Kingsford, David          11 Winter Park            51.96      51.09        
                  24.20       51.09 (26.89)                                        
 16 Fair, John                12 Winter Springs         53.12      51.41        
                  24.85       51.41 (26.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clore, John               SO Oviedo                 53.40      51.97        
                  24.78       51.97 (27.19)                                        
 18 Emerine, Wesley           11 Seminole               54.10      52.83        
                  24.99       52.83 (27.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smith, David              SR Lake Mary              53.85      52.89        
                  25.16       52.89 (27.73)                                        
 20 Pourkaviani, Shahin       SR Lake Brantley          56.24      53.34        
                  25.72       53.34 (27.62)                                        
 21 Mosley, Logan             10 Seminole               54.87      53.70        
                  25.23       53.70 (28.47)                                        
 22 Gardner, Dhugal           JR Lake Brantley          54.72      54.16        
                  25.26       54.16 (28.90)                                        
 23 Metro, Benjamin           JR Lyman                  57.06      54.35        
                  25.95       54.35 (28.40)                                        
 24 Ball, Luke                 9 Edgewater              59.66      56.99        
                  27.18       56.99 (29.81)                                        
 25 Kane, Alexander           10 Ocoee                  56.84      58.56        
                  27.61       58.56 (30.95)                                        
 26 Goode, Johnny             SO Oviedo                 58.90      58.81        
                  27.18       58.81 (31.63)                                        
 27 Costolo, William Tyler     9 Apopka               1:00.48      59.41        
                  28.89       59.41 (30.52)                                        
 28 Russell, Brad              9 Apopka               1:02.91    1:02.85        
                  30.20     1:02.85 (32.65)                                        
 29 Hobson, James Brent        9 Apopka               1:02.06    1:03.11        
                  28.96     1:03.11 (34.15)                                        
 30 Diaz, Johnny              12 Colonial             1:05.00    1:03.18        
                  30.71     1:03.18 (32.47)                                        
 31 Leedy, Loomis              9 Edgewater            1:06.45    1:05.92        
                  31.33     1:05.92 (34.59)                                        
 32 Prince, Matt              SO Oviedo                    NT    1:08.39        
 33 Acosta, Andres            12 Colonial             1:10.00    1:10.19        
                  33.49     1:10.19 (36.70)                                        
 34 Diaz, Jonathan             9 Colonial             1:14.00    1:14.26        
                  35.25     1:14.26 (39.01)                                        
 35 Larsen, Kyle               9 Ocoee                1:29.56    1:18.67        
                  38.23     1:18.67 (40.44)                                        
 36 Winsemann, William         9 Ocoee                1:22.71    1:19.53        
                  38.48     1:19.53 (41.05)                                        
 37 Santiago, Pedro           10 Ocoee                1:30.00    1:25.68        
                  39.26     1:25.68 (46.42)                                        
 38 Gomez, Mike               SR Oviedo                    NT    1:29.49        
                  41.88     1:29.49 (47.61)                                        
 -- Deese, Kevin               9 Winter Springs       1:10.00         NS        
 -- Alas, Matthew             11 Apopka               1:18.06         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lee, Georgina             FR Lake Brantley        5:15.61    5:14.48        
                  29.28     1:00.81 (31.53)     1:32.86 (32.05)     2:04.71 (31.85)
        2:36.51 (31.80)     3:08.14 (31.63)     3:39.59 (31.45)     4:11.59 (32.00)
        4:43.85 (32.26)     5:14.48 (30.63)                                        
  2 Landers, Kayla             9 Colonial             5:29.41    5:26.22        
                  29.48     1:01.04 (31.56)     1:33.33 (32.29)     2:05.95 (32.62)
        2:38.61 (32.66)     3:12.18 (33.57)     3:45.78 (33.60)     4:19.70 (33.92)
        4:53.25 (33.55)     5:26.22 (32.97)                                        
  3 Counterman, Laurel        11 Seminole             5:33.38    5:39.25        
                  29.50     1:03.16 (33.66)     1:37.14 (33.98)     2:11.89 (34.75)
        2:46.34 (34.45)     3:20.81 (34.47)     3:55.76 (34.95)     4:30.50 (34.74)
        5:05.54 (35.04)     5:39.25 (33.71)                                        
  4 Vachon, Kelsey            SO Lake Mary            5:39.50    5:41.95        
                  30.82     1:04.95 (34.13)     1:39.30 (34.35)     2:14.36 (35.06)
        2:48.97 (34.61)     3:24.10 (35.13)     3:58.96 (34.86)     4:33.79 (34.83)
        5:07.94 (34.15)     5:41.95 (34.01)                                        
  5 Schuh, Sarah              12 Seminole             5:37.18    5:44.55        
                  30.80     1:05.32 (34.52)     1:40.47 (35.15)     2:14.71 (34.24)
        2:49.82 (35.11)     3:25.06 (35.24)     4:00.38 (35.32)     4:35.66 (35.28)
        5:10.27 (34.61)     5:44.55 (34.28)                                        
  6 Skeels, Amanda            JR Oviedo               5:52.38    5:50.43        
                  31.45     1:05.97 (34.52)     1:41.19 (35.22)     2:16.68 (35.49)
        2:52.30 (35.62)     3:28.48 (36.18)     4:04.75 (36.27)     4:40.78 (36.03)
        5:17.00 (36.22)     5:50.43 (33.43)                                        
  7 Ernest, Allison           SR Lake Mary            5:51.73    5:51.91        
                  31.61     1:06.91 (35.30)     1:43.36 (36.45)     2:19.17 (35.81)
        2:55.33 (36.16)     3:31.26 (35.93)     4:07.33 (36.07)     4:43.31 (35.98)
        5:18.69 (35.38)     5:51.91 (33.22)                                        
  8 Atkinson, Mary Kathryn    SR Oviedo               6:02.09    6:11.38        
                  33.54     1:09.89 (36.35)     1:47.55 (37.66)     2:25.05 (37.50)
        3:03.07 (38.02)     3:41.25 (38.18)     4:19.17 (37.92)     4:57.39 (38.22)
        5:34.74 (37.35)     6:11.38 (36.64)                                        
Consolation Final
  9 Gonzalez, Maddie          10 Winter Springs       6:04.04    5:59.75        
                  32.04     1:06.98 (34.94)     1:43.41 (36.43)     2:20.08 (36.67)
        2:57.45 (37.37)     3:34.64 (37.19)     4:11.38 (36.74)     4:48.45 (37.07)
        5:24.70 (36.25)     5:59.75 (35.05)                                        
 10 Higley, Rebecca           JR Lake Brantley        6:10.31    6:11.82        
                  33.14     1:09.32 (36.18)     1:46.89 (37.57)     2:24.68 (37.79)
        3:02.42 (37.74)     3:40.61 (38.19)     4:19.29 (38.68)     4:57.37 (38.08)
        5:35.31 (37.94)     6:11.82 (36.51)                                        
 11 Kaufman, Jenna            12 Edgewater            6:17.96    6:15.43        
                  31.82     1:06.72 (34.90)     1:43.04 (36.32)     2:19.98 (36.94)
        2:57.60 (37.62)     3:36.29 (38.69)     4:16.25 (39.96)     4:56.58 (40.33)
        5:36.40 (39.82)     6:15.43 (39.03)                                        
 12 Marini, Johana             9 Seminole             6:24.42    6:15.49        
                  34.92     1:12.95 (38.03)     1:51.88 (38.93)     2:30.54 (38.66)
        3:08.54 (38.00)     3:45.93 (37.39)     4:24.67 (38.74)     5:02.67 (38.00)
        5:41.52 (38.85)     6:15.49 (33.97)                                        
 13 Gaete, Francesca          SR Lake Brantley        6:18.28    6:16.55        
                  32.68     1:09.39 (36.71)     1:47.04 (37.65)     2:24.99 (37.95)
        3:03.43 (38.44)     3:42.03 (38.60)     4:20.99 (38.96)     5:00.61 (39.62)
        5:39.57 (38.96)     6:16.55 (36.98)                                        
 14 Riley, Brittany           11 Winter Park          6:37.10    6:21.31        
                  33.12     1:10.07 (36.95)     1:49.05 (38.98)     2:28.74 (39.69)
        3:07.91 (39.17)     3:47.10 (39.19)     4:26.57 (39.47)     5:05.30 (38.73)
        5:44.73 (39.43)     6:21.31 (36.58)                                        
 15 Portilla, Shauna          10 Apopka               6:24.51    6:27.00        
                  33.46     1:09.88 (36.42)     1:48.09 (38.21)     2:26.95 (38.86)
        3:06.74 (39.79)     3:46.36 (39.62)     4:26.70 (40.34)     5:06.92 (40.22)
        5:47.81 (40.89)     6:27.00 (39.19)                                        
 -- Warrner, Emily            10 Winter Springs       6:29.93         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Georgina             FR Lake Brantley        5:12.84    5:15.61        
                  29.70     1:01.74 (32.04)     1:33.55 (31.81)     2:05.59 (32.04)
        2:37.46 (31.87)     3:09.53 (32.07)     3:41.40 (31.87)     4:13.30 (31.90)
        4:44.98 (31.68)     5:15.61 (30.63)                                        
  2 Landers, Kayla             9 Colonial             5:22.98    5:29.41        
                  29.74     1:02.23 (32.49)     1:35.38 (33.15)     2:08.78 (33.40)
        2:42.15 (33.37)     3:15.83 (33.68)     3:49.62 (33.79)     4:23.08 (33.46)
        4:56.48 (33.40)     5:29.41 (32.93)                                        
  3 Counterman, Laurel        11 Seminole             5:35.84    5:33.38        
                  28.91     1:02.06 (33.15)     1:35.78 (33.72)     2:09.51 (33.73)
        2:43.05 (33.54)     3:16.62 (33.57)     3:51.04 (34.42)     4:25.33 (34.29)
        5:00.09 (34.76)     5:33.38 (33.29)                                        
  4 Schuh, Sarah              12 Seminole             5:48.06    5:37.18        
                  29.81     1:02.87 (33.06)     1:36.96 (34.09)     2:11.30 (34.34)
        2:45.72 (34.42)     3:19.85 (34.13)     3:54.81 (34.96)     4:29.73 (34.92)
        5:03.30 (33.57)     5:37.18 (33.88)                                        
  5 Vachon, Kelsey            SO Lake Mary            5:37.90    5:39.50        
                  30.13     1:02.56 (32.43)     1:36.22 (33.66)     2:10.90 (34.68)
        2:45.77 (34.87)     3:20.45 (34.68)     3:55.19 (34.74)     4:30.14 (34.95)
        5:05.25 (35.11)     5:39.50 (34.25)                                        
  6 Ernest, Allison           SR Lake Mary            5:47.56    5:51.73        
                  31.89     1:07.47 (35.58)     1:43.51 (36.04)     2:19.53 (36.02)
        2:55.37 (35.84)     3:31.31 (35.94)     4:06.87 (35.56)     4:42.41 (35.54)
        5:17.95 (35.54)     5:51.73 (33.78)                                        
  7 Skeels, Amanda            JR Oviedo               5:49.49    5:52.38        
                  30.87     1:05.22 (34.35)     1:40.60 (35.38)     2:16.25 (35.65)
        2:52.19 (35.94)     3:28.42 (36.23)     4:04.56 (36.14)     4:41.14 (36.58)
        5:17.36 (36.22)     5:52.38 (35.02)                                        
  8 Atkinson, Mary Kathryn    SR Oviedo               6:13.88    6:02.09        
                  31.46     1:06.20 (34.74)     1:42.17 (35.97)     2:18.97 (36.80)
        2:55.85 (36.88)     3:33.05 (37.20)     4:10.63 (37.58)     4:48.44 (37.81)
        5:26.22 (37.78)     6:02.09 (35.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gonzalez, Maddie          10 Winter Springs       6:10.00    6:04.04        
                  31.95     1:07.65 (35.70)     1:44.14 (36.49)     2:21.08 (36.94)
        2:58.25 (37.17)     3:35.56 (37.31)     4:13.00 (37.44)     4:50.30 (37.30)
        5:27.61 (37.31)     6:04.04 (36.43)                                        
 10 Higley, Rebecca           JR Lake Brantley        6:11.12    6:10.31        
                  32.29     1:09.28 (36.99)     1:46.64 (37.36)     2:23.86 (37.22)
        3:01.95 (38.09)     3:40.43 (38.48)     4:18.70 (38.27)     4:57.28 (38.58)
        5:34.06 (36.78)     6:10.31 (36.25)                                        
 11 Kaufman, Jenna            12 Edgewater            6:17.62    6:17.96        
                  31.77     1:07.03 (35.26)     1:43.75 (36.72)     2:21.75 (38.00)
        3:00.54 (38.79)     3:40.27 (39.73)     4:20.24 (39.97)     4:59.99 (39.75)
        5:39.59 (39.60)     6:17.96 (38.37)                                        
 12 Gaete, Francesca          SR Lake Brantley        6:12.51    6:18.28        
                  31.87     1:08.38 (36.51)     1:46.06 (37.68)     2:24.58 (38.52)
        3:03.70 (39.12)     3:42.97 (39.27)     4:22.51 (39.54)     5:02.31 (39.80)
        5:41.82 (39.51)     6:18.28 (36.46)                                        
 13 Marini, Johana             9 Seminole             6:21.86    6:24.42        
                  34.46     1:12.74 (38.28)     1:52.15 (39.41)     2:30.91 (38.76)
        3:09.37 (38.46)     3:48.08 (38.71)     4:27.68 (39.60)     5:07.02 (39.34)
        5:46.15 (39.13)     6:24.42 (38.27)                                        
 14 Portilla, Shauna          10 Apopka               6:30.00    6:24.51        
                  34.11     1:11.35 (37.24)     1:49.67 (38.32)     2:28.64 (38.97)
        3:07.60 (38.96)     3:47.16 (39.56)     4:26.82 (39.66)     5:06.36 (39.54)
        5:46.35 (39.99)     6:24.51 (38.16)                                        
 15 Warrner, Emily            10 Winter Springs       6:12.00    6:29.93        
                  31.25     1:07.93 (36.68)     1:46.92 (38.99)     2:27.11 (40.19)
        3:07.78 (40.67)     3:49.02 (41.24)     4:30.41 (41.39)     5:11.64 (41.23)
        5:52.58 (40.94)     6:29.93 (37.35)                                        
 16 Riley, Brittany           11 Winter Park          6:30.00    6:37.10        
                  34.51     1:13.84 (39.33)     1:55.65 (41.81)     2:37.51 (41.86)
        3:18.86 (41.35)     4:00.12 (41.26)     4:41.21 (41.09)     5:21.13 (39.92)
        6:01.35 (40.22)     6:37.10 (35.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emery, Marie              12 Winter Park          6:30.00    6:41.84        
                  32.81     1:10.40 (37.59)     1:50.62 (40.22)     2:32.09 (41.47)
        3:13.97 (41.88)     3:55.98 (42.01)     4:37.85 (41.87)     5:20.12 (42.27)
        6:02.14 (42.02)     6:41.84 (39.70)                                        
 -- Pulido, Ali               SR Oviedo               6:23.90        SCR        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Duran, Ricardo            11 Winter Park          4:46.46    4:41.98        
                  24.81       52.33 (27.52)     1:20.55 (28.22)     1:49.45 (28.90)
        2:18.49 (29.04)     2:47.87 (29.38)     3:16.80 (28.93)     3:45.92 (29.12)
        4:15.55 (29.63)     4:41.98 (26.43)                                        
  2 Duran, Roberto             9 Winter Park          4:52.54    4:51.46        
                  26.20       54.81 (28.61)     1:24.29 (29.48)     1:54.34 (30.05)
        2:24.23 (29.89)     2:54.27 (30.04)     3:24.03 (29.76)     3:54.15 (30.12)
        4:23.33 (29.18)     4:51.46 (28.13)                                        
  3 Luzadder, Taylor           9 Edgewater            5:04.90    4:51.68        
                  26.32       55.04 (28.72)     1:24.63 (29.59)     1:54.41 (29.78)
        2:24.51 (30.10)     2:54.17 (29.66)     3:24.01 (29.84)     3:53.92 (29.91)
        4:23.40 (29.48)     4:51.68 (28.28)                                        
  4 Lee, Frederic             SR Lake Brantley        5:01.07    4:56.78        
                  27.44       57.34 (29.90)     1:27.58 (30.24)     1:57.87 (30.29)
        2:28.00 (30.13)     2:58.14 (30.14)     3:28.11 (29.97)     3:58.76 (30.65)
        4:28.71 (29.95)     4:56.78 (28.07)                                        
  5 Cruts, Chris              SR Oviedo               4:57.69    4:56.80        
                  26.77       56.34 (29.57)     1:26.76 (30.42)     1:57.40 (30.64)
        2:28.37 (30.97)     2:57.55 (29.18)     3:27.20 (29.65)     3:57.84 (30.64)
        4:28.30 (30.46)     4:56.80 (28.50)                                        
  6 De Borde, Chris           SR Lake Brantley        4:58.43    4:57.78        
                  26.39       56.08 (29.69)     1:26.10 (30.02)     1:56.74 (30.64)
        2:27.86 (31.12)     2:59.07 (31.21)     3:28.85 (29.78)     3:59.71 (30.86)
        4:29.59 (29.88)     4:57.78 (28.19)                                        
  7 Bailey, Trice             10 Seminole             4:51.86    5:14.26        
                  27.94       59.56 (31.62)     1:30.92 (31.36)     2:02.50 (31.58)
        2:34.60 (32.10)     3:07.03 (32.43)     3:39.23 (32.20)     4:10.97 (31.74)
        4:43.24 (32.27)     5:14.26 (31.02)                                        
  8 Raw, Derek                SR Oviedo               5:14.40    5:20.89        
                  28.10       59.79 (31.69)     1:31.84 (32.05)     2:04.41 (32.57)
        2:37.28 (32.87)     3:10.21 (32.93)     3:43.30 (33.09)     4:16.25 (32.95)
        4:48.76 (32.51)     5:20.89 (32.13)                                        
Consolation Final
  9 Kuk, Royd                 SR Lake Mary            5:16.61    5:14.11        
                  27.72       58.49 (30.77)     1:30.13 (31.64)     2:02.14 (32.01)
        2:34.28 (32.14)     3:06.56 (32.28)     3:38.68 (32.12)     4:11.27 (32.59)
        4:43.79 (32.52)     5:14.11 (30.32)                                        
 10 Rajchel, Brad             10 Winter Park          5:19.42    5:14.45        
                  27.53       58.63 (31.10)     1:30.48 (31.85)     2:02.57 (32.09)
        2:34.97 (32.40)     3:07.60 (32.63)     3:40.03 (32.43)     4:12.54 (32.51)
        4:44.83 (32.29)     5:14.45 (29.62)                                        
 11 Ryan, Gregory             SR Lake Mary            5:23.70    5:20.34        
                  28.19       59.49 (31.30)     1:31.63 (32.14)     2:03.90 (32.27)
        2:36.42 (32.52)     3:09.70 (33.28)     3:42.97 (33.27)     4:15.99 (33.02)
        4:48.78 (32.79)     5:20.34 (31.56)                                        
 12 Garcia, Alex              SO Oviedo               5:32.75    5:32.82        
                  27.73       59.93 (32.20)     1:32.94 (33.01)     2:06.48 (33.54)
        2:40.11 (33.63)     3:14.35 (34.24)     3:49.17 (34.82)     4:24.54 (35.37)
        4:58.78 (34.24)     5:32.82 (34.04)                                        
 13 Tasman, Ian               10 Winter Park          5:30.77    5:38.77        
                  28.86     1:02.40 (33.54)     1:36.71 (34.31)     2:11.36 (34.65)
        2:45.96 (34.60)     3:20.37 (34.41)     3:55.08 (34.71)     4:29.85 (34.77)
        5:04.76 (34.91)     5:38.77 (34.01)                                        
 14 Goodman, Cameron          12 Apopka               5:53.33    5:44.72        
                  29.77     1:02.57 (32.80)     1:37.08 (34.51)     2:12.03 (34.95)
        2:47.69 (35.66)     3:23.36 (35.67)     3:59.46 (36.10)     4:35.99 (36.53)
        5:11.61 (35.62)     5:44.72 (33.11)                                        
 15 Terwilleger, Kyle         10 Seminole             5:54.60    5:58.94        
                  31.54     1:07.43 (35.89)     1:43.74 (36.31)     2:19.90 (36.16)
        2:55.70 (35.80)     3:32.40 (36.70)     4:09.13 (36.73)     4:45.47 (36.34)
        5:22.58 (37.11)     5:58.94 (36.36)                                        
 16 Navarette, Felipe         11 Colonial             6:01.91    6:04.74        
                  29.93     1:03.43 (33.50)     1:38.26 (34.83)     2:15.37 (37.11)
        2:52.05 (36.68)     3:32.36 (40.31)     4:11.37 (39.01)     4:48.91 (37.54)
        5:27.94 (39.03)     6:04.74 (36.80)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duran, Ricardo            11 Winter Park          4:43.74    4:46.46        
                  25.83       54.76 (28.93)     1:24.05 (29.29)     1:53.77 (29.72)
        2:23.78 (30.01)     2:52.30 (28.52)     3:20.50 (28.20)     3:49.25 (28.75)
        4:18.25 (29.00)     4:46.46 (28.21)                                        
  2 Bailey, Trice             10 Seminole             4:57.90    4:51.86        
                  26.42       55.82 (29.40)     1:25.46 (29.64)     1:55.02 (29.56)
        2:24.13 (29.11)     2:53.30 (29.17)     3:23.22 (29.92)     3:52.97 (29.75)
        4:22.82 (29.85)     4:51.86 (29.04)                                        
  3 Duran, Roberto             9 Winter Park          5:03.55    4:52.54        
                  26.41       55.60 (29.19)     1:25.50 (29.90)     1:55.05 (29.55)
        2:24.92 (29.87)     2:54.81 (29.89)     3:24.37 (29.56)     3:54.21 (29.84)
        4:24.11 (29.90)     4:52.54 (28.43)                                        
  4 Cruts, Chris              SR Oviedo               4:54.90    4:57.69        
                  26.31       55.60 (29.29)     1:25.52 (29.92)     1:55.34 (29.82)
        2:25.46 (30.12)     2:56.19 (30.73)     3:26.78 (30.59)     3:57.20 (30.42)
        4:27.45 (30.25)     4:57.69 (30.24)                                        
  5 De Borde, Chris           SR Lake Brantley        4:55.36    4:58.43        
                  26.51       56.06 (29.55)     1:26.32 (30.26)     1:56.65 (30.33)
        2:27.19 (30.54)     2:58.21 (31.02)     3:27.86 (29.65)     3:58.34 (30.48)
        4:29.03 (30.69)     4:58.43 (29.40)                                        
  6 Lee, Frederic             SR Lake Brantley        4:56.00    5:01.07        
                  27.35       56.87 (29.52)     1:26.93 (30.06)     1:57.28 (30.35)
        2:27.97 (30.69)     2:58.50 (30.53)     3:29.40 (30.90)     4:00.21 (30.81)
        4:31.33 (31.12)     5:01.07 (29.74)                                        
  7 Luzadder, Taylor           9 Edgewater            4:55.61    5:04.90        
                  26.45       56.14 (29.69)     1:27.00 (30.86)     1:57.93 (30.93)
        2:28.98 (31.05)     3:00.12 (31.14)     3:31.61 (31.49)     4:02.76 (31.15)
        4:34.34 (31.58)     5:04.90 (30.56)                                        
  8 Raw, Derek                SR Oviedo               5:19.78    5:14.40        
                  27.31       58.43 (31.12)     1:30.21 (31.78)     2:01.77 (31.56)
        2:33.61 (31.84)     3:05.68 (32.07)     3:38.01 (32.33)     4:10.50 (32.49)
        4:42.85 (32.35)     5:14.40 (31.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kuk, Royd                 SR Lake Mary            5:27.47    5:16.61        
                  27.31       57.33 (30.02)     1:28.02 (30.69)     1:59.50 (31.48)
        2:31.16 (31.66)     3:03.35 (32.19)     3:36.23 (32.88)     4:09.69 (33.46)
        4:42.94 (33.25)     5:16.61 (33.67)                                        
 10 Rajchel, Brad             10 Winter Park          5:30.27    5:19.42        
                  27.95       59.05 (31.10)     1:31.37 (32.32)     2:04.48 (33.11)
        2:37.16 (32.68)     3:09.77 (32.61)     3:43.05 (33.28)     4:16.78 (33.73)
        4:49.05 (32.27)     5:19.42 (30.37)                                        
 11 Ryan, Gregory             SR Lake Mary            5:30.00    5:23.70        
                  28.25       59.28 (31.03)     1:32.07 (32.79)     2:04.98 (32.91)
        2:38.29 (33.31)     3:11.88 (33.59)     3:45.16 (33.28)     4:18.53 (33.37)
        4:52.12 (33.59)     5:23.70 (31.58)                                        
 12 Tasman, Ian               10 Winter Park          5:39.89    5:30.77        
                  29.99     1:02.70 (32.71)     1:35.82 (33.12)     2:09.22 (33.40)
        2:42.75 (33.53)     3:16.67 (33.92)     3:50.34 (33.67)     4:25.09 (34.75)
        4:59.08 (33.99)     5:30.77 (31.69)                                        
 13 Garcia, Alex              SO Oviedo               5:32.80    5:32.75        
                  27.83       59.86 (32.03)     1:33.19 (33.33)     2:07.13 (33.94)
        2:40.85 (33.72)     3:15.90 (35.05)     3:50.15 (34.25)     4:24.85 (34.70)
        4:59.27 (34.42)     5:32.75 (33.48)                                        
 14 Goodman, Cameron          12 Apopka               5:48.84    5:53.33        
                  29.54     1:02.08 (32.54)     1:36.35 (34.27)     2:12.15 (35.80)
        2:48.64 (36.49)     3:26.11 (37.47)     4:03.20 (37.09)     4:40.89 (37.69)
        5:17.51 (36.62)     5:53.33 (35.82)                                        
 15 Terwilleger, Kyle         10 Seminole             6:04.53    5:54.60        
                  31.65     1:07.28 (35.63)     1:43.56 (36.28)     2:19.23 (35.67)
        2:55.21 (35.98)     3:31.04 (35.83)     4:07.36 (36.32)     4:43.29 (35.93)
        5:19.40 (36.11)     5:54.60 (35.20)                                        
 16 Navarette, Felipe         11 Colonial             6:00.00    6:01.91        
                  30.77     1:04.91 (34.14)     1:40.69 (35.78)     2:16.81 (36.12)
        2:53.52 (36.71)     3:31.09 (37.57)     4:08.88 (37.79)     4:47.10 (38.22)
        5:25.37 (38.27)     6:01.91 (36.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Drennen, Nicholas         JR Lake Brantley        6:07.62    6:07.55        
                  31.86     1:07.25 (35.39)     1:44.52 (37.27)     2:21.84 (37.32)
        2:58.97 (37.13)     3:36.97 (38.00)     4:16.16 (39.19)     4:53.79 (37.63)
        5:31.32 (37.53)     6:07.55 (36.23)                                        
 18 Durant, Thomas            10 Seminole             6:15.00    6:12.07        
                  32.88     1:09.48 (36.60)     1:48.59 (39.11)     2:26.38 (37.79)
        3:04.76 (38.38)     3:44.04 (39.28)     4:23.45 (39.41)     5:02.10 (38.65)
        5:38.94 (36.84)     6:12.07 (33.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Goode, Johnny             SO Oviedo               6:13.42    6:19.37        
                  30.85     1:06.29 (35.44)     1:44.07 (37.78)     2:22.16 (38.09)
        3:00.78 (38.62)     3:40.46 (39.68)     4:20.79 (40.33)     5:01.46 (40.67)
        5:41.73 (40.27)     6:19.37 (37.64)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:42.96    1:40.08        
     1) Davis, Samantha SO              2) Deshong, Samantha FR           
     3) Miller, Melissa JR              4) Bateman, Sarah JR              
                  25.77       51.19 (25.42)     1:16.88 (25.69)     1:40.08 (23.20)
  2 Oviedo                                            1:42.54    1:41.72        
     1) Wright, Sarah JR                2) Sessions, Kaitlyn JR           
     3) Sarabasa, Rachael SR            4) Rein, Rachael SR               
                  25.40       51.99 (26.59)     1:17.68 (25.69)     1:41.72 (24.04)
  3 Winter Springs                                    1:44.58    1:45.88        
     1) Keeler, Jennifer 11             2) Redfern, Lauren 11             
     3) Olenderek, Monika 11            4) Ryerson, Becky 12              
                  26.33       53.13 (26.80)     1:20.39 (27.26)     1:45.88 (25.49)
  4 Winter Park                                       1:48.03    1:46.54        
     1) Arnold, Carly 11                2) Stewart, Jenna 12              
     3) Alvarez, Ana-Cecilia 11         4) Holloway, Kara 10              
                  27.46       54.90 (27.44)     1:22.29 (27.39)     1:46.54 (24.25)
  5 Edgewater (Orlando)                               1:47.85    1:46.92        
     1) Shaver, Britney 12              2) Luzadder, Jessica 12           
     3) Demro, Samantha 12              4) Enslen, Alyssa 11              
                  25.55       53.08 (27.53)     1:21.00 (27.92)     1:46.92 (25.92)
  6 Seminole (Sanford)                                1:46.33    1:47.64        
     1) Corso, Kaycee 11                2) Counterman, Laurel 11          
     3) Decker, Stephanie 10            4) Schuh, Sarah 12                
                  26.06       53.10 (27.04)     1:20.65 (27.55)     1:47.64 (26.99)
  7 Lake Mary                                         1:47.99    1:48.27        
     1) Totzke, Katelyn JR              2) Watts, Christin JR             
     3) Goddin, Nina SO                 4) Krupitsky, Arielle JR          
                  27.23       54.62 (27.39)     1:21.58 (26.96)     1:48.27 (26.69)
  8 Lyman (Longwood)                                  1:57.70    1:57.68        
     1) Culberson, Rachel JR            2) Poole, Brandee JR              
     3) Welch, Alexandra SO             4) DeGeus, Lauren JR              
                  26.69       56.60 (29.91)     1:27.17 (30.57)     1:57.68 (30.51)
Consolation Final
  9 Apopka                                            2:01.02    1:57.83        
     1) McNair, Shannon 11              2) Hobson, Ellen 11               
     3)                                 4) Portilla, Shauna 10            
                  29.17       58.11 (28.94)     1:27.49 (29.38)     1:57.83 (30.34)
 10 Colonial (Orlando)                                2:07.20    2:09.33        
     1) Wells, Michelle 10              2) Moreno, Sandra 10              
     3) Kovacs, Stephanie 10            4) Landers, Kayla 9               
                  32.50     1:04.84 (32.34)     1:39.56 (34.72)     2:09.33 (29.77)
 -- Ocoee                                             2:12.71         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oviedo                                            1:42.13    1:42.54        
     1) Wright, Sarah JR                2) Sessions, Kaitlyn JR           
     3) Sarabasa, Rachael SR            4) Rein, Rachael SR               
                  25.33       52.00 (26.67)     1:18.08 (26.08)     1:42.54 (24.46)
  2 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:38.91    1:42.96        
     1) Davis, Samantha SO              2) O'Grady, Courtney JR           
     3) Miller, Melissa JR              4) Bateman, Sarah JR              
                  25.49       52.11 (26.62)     1:17.61 (25.50)     1:42.96 (25.35)
  3 Winter Springs                                    1:48.00    1:44.58        
     1) Keeler, Jennifer 11             2) Redfern, Lauren 11             
     3) Olenderek, Monika 11            4) Ryerson, Becky 12              
                  26.42       52.94 (26.52)     1:19.41 (26.47)     1:44.58 (25.17)
  4 Seminole (Sanford)                                1:48.00    1:46.33        
     1) Corso, Kaycee 11                2) Counterman, Laurel 11          
     3) Decker, Stephanie 10            4) Schuh, Sarah 12                
                  25.59       53.03 (27.44)     1:19.88 (26.85)     1:46.33 (26.45)
  5 Edgewater (Orlando)                               1:49.44    1:47.85        
     1) Shaver, Britney 12              2) Luzadder, Jessica 12           
     3) Demro, Samantha 12              4) Enslen, Alyssa 11              
                  25.87       53.46 (27.59)     1:21.88 (28.42)     1:47.85 (25.97)
  6 Lake Mary                                         1:54.00    1:47.99        
     1) Schulz, Carey JR                2) Watts, Christin JR             
     3) Goddin, Nina SO                 4) Krupitsky, Arielle JR          
                  28.57       55.24 (26.67)     1:21.66 (26.42)     1:47.99 (26.33)
  7 Winter Park                                       1:47.75    1:48.03        
     1) Arnold, Carly 11                2) Stewart, Jenna 12              
     3) Alvarez, Ana-Cecilia 11         4) Holloway, Kara 10              
                  27.15       51.24 (24.09)     1:20.25 (29.01)     1:48.03 (27.78)
  8 Lyman (Longwood)                                  1:57.50    1:57.70        
     1) Culberson, Rachel JR            2) Poole, Brandee JR              
     3) Welch, Alexandra SO             4) DeGeus, Lauren JR              
                  32.38       57.80 (25.42)     1:28.23 (30.43)     1:57.70 (29.47)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Apopka                                            2:05.00    2:01.02        
     1) McNair, Shannon 11              2) Hobson, Ellen 11               
     3) Fontaine, Jessica 12            4) Portilla, Shauna 10            
                  29.25       59.07 (29.82)     1:30.24 (31.17)     2:01.02 (30.78)
 10 Colonial (Orlando)                                2:11.00    2:07.20        
     1) Wells, Michelle 10              2) Moreno, Sandra 10              
     3) Kovacs, Stephanie 10            4) Landers, Kayla 9               
                  32.95     1:04.86 (31.91)     1:38.17 (33.31)     2:07.20 (29.03)
 11 Ocoee                                             2:19.24    2:12.71        
     1) Nuckoles, Brittney 12           2) Holzworth, Lindsay 10          
     3) Ely, Michelle 9                 4) Winsemann, Eleanor 12          
                  32.00     1:05.37 (33.37)     1:41.48 (36.11)     2:12.71 (31.23)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Winter Park                                       1:32.71    1:29.84        
     1) Kingsford, David 11             2) Claflin, Casey 11              
     3) Tasman, Seth 12                 4) Creighton, Trevor 11           
                  43.31     1:05.91 (22.60)     1:28.54 (22.63)      1:29.84 (1.30)
  2 Lake Mary                                         1:30.76    1:29.95        
     1) Weisberg, Kevin FR              2) Kamrath, Erik SR               
     3) Vickers, Anderson SR            4) Siegel, Derek JR               
                  43.55     1:06.74 (23.19)     1:29.21 (22.47)      1:29.95 (0.74)
  3 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:31.65    1:31.08        
     1) Fang, Joe SR                    2) Richardson, Alex SR            
     3) Delaney, Evan SR                4) Davis, George SR               
                  42.44     1:05.31 (22.87)     1:28.56 (23.25)      1:31.08 (2.52)
  4 Seminole (Sanford)                                1:31.13    1:32.16        
     1) Bailey, Trice 10                2) Stevenson, Philip 9            
     3) Guenov, Alex 12                 4) Shia, Kevin 10                 
                  43.12     1:06.42 (23.30)     1:29.33 (22.91)      1:32.16 (2.83)
  5 Lyman (Longwood)                                  1:34.25    1:33.51        
     1) Barrett, Richard jr SR          2) Tracey, Michael SR             
     3) McCabe, Phillip FR              4) Metro, Benjamin JR             
                  43.07     1:05.79 (22.72)     1:30.37 (24.58)      1:33.51 (3.14)
  6 Edgewater (Orlando)                               1:33.91    1:33.70        
     1) Pressley, Matthew 11            2) Ball, Greg 11                  
     3) Luzadder, Taylor 9              4) Lemmen, Kurt 12                
                  44.18     1:08.05 (23.87)     1:31.20 (23.15)      1:33.70 (2.50)
  7 Winter Springs                                    1:33.71    1:34.03        
     1) Ori, Matt 11                    2) Mammino, Jason 10              
     3) Fair, John 12                   4) Bohlken, Ross 12               
                  44.25     1:09.22 (24.97)     1:32.44 (23.22)      1:34.03 (1.59)
  7 Oviedo                                            1:33.27    1:34.03        
     1) Brown, Steven SR                2) Sokolowski, Mathew JR          
     3) Raw, Derek SR                   4) Clore, John SO                 
                  43.25     1:06.32 (23.07)     1:30.68 (24.36)      1:34.03 (3.35)
Consolation Final
  9 Colonial (Orlando)                                1:53.01    1:49.77        
     1) Diaz, Johnny 12                 2) Ibarra, Eric 11                
     3) Acosta, Andres 12               4) Navarette, Felipe 11           
                  27.18       54.85 (27.67)     1:24.53 (29.68)     1:49.77 (25.24)
 10 Apopka                                            1:51.57    1:50.34        
     1) Hobson, James Brent 9           2) Russell, Brad 9                
     3) Leavitt, Markus 9               4) Monetti, Pierson 9             
                  27.03       54.33 (27.30)     1:24.25 (29.92)     1:50.34 (26.09)
 -- Ocoee                                             2:00.04         NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Mary                                         1:32.00    1:30.76        
     1) Weisberg, Kevin FR              2) Kamrath, Erik SR               
     3) Vickers, Anderson SR            4) Siegel, Derek JR               
                  23.20       46.50 (23.30)     1:09.23 (22.73)     1:30.76 (21.53)
  2 Seminole (Sanford)                                1:32.00    1:31.13        
     1) Bailey, Trice 10                2) Stevenson, Philip 9            
     3) Guenov, Alex 12                 4) Shia, Kevin 10                 
                  22.39       44.87 (22.48)     1:07.93 (23.06)     1:31.13 (23.20)
  3 Lake Brantley-Alamonte Springs                    1:30.90    1:31.65        
     1) Davis, George SR                2) Lee, Frederic SR               
     3) Pourkaviani, Shahin SR          4) Fang, Joe SR                   
                  23.43       46.82 (23.39)     1:09.95 (23.13)     1:31.65 (21.70)
  4 Winter Park                                       1:30.51    1:32.71        
     1) Claflin, Casey 11               2) Tasman, Seth 12                
     3) Kingsford, Sam 9                4) Ho, Eric 12                    
                  22.68       46.35 (23.67)     1:09.97 (23.62)     1:32.71 (22.74)
  5 Oviedo                                            1:35.00    1:33.27        
     1) Brown, Steven SR                2) Raw, Derek SR                  
     3) Clore, John SO                  4) Sokolowski, Mathew JR          
                  22.70       46.65 (23.95)     1:10.60 (23.95)     1:33.27 (22.67)
  6 Winter Springs                                    1:37.45    1:33.71        
     1) Ori, Matt 11                    2) Mammino, Jason 10              
     3) Fair, John 12                   4) Bohlken, Ross 12               
                  23.71       49.40 (25.69)     1:11.78 (22.38)     1:33.71 (21.93)
  7 Edgewater (Orlando)                               1:36.19    1:33.91        
     1) Pressley, Matthew 11            2) Ball, Greg 11                  
     3) Luzadder, Taylor 9              4) Lemmen, Kurt 12                
                  23.12       47.38 (24.26)     1:11.04 (23.66)     1:33.91 (22.87)
  8 Lyman (Longwood)                                  1:36.69    1:34.25        
     1) Barrett, Richard jr SR          2) McCabe, Phillip FR             
     3) Metro, Benjamin JR              4) Tracey, Michael SR             
                  22.80       47.14 (24.34)     1:11.35 (24.21)     1:34.25 (22.90)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Apopka                                            1:49.43    1:51.57        
     1) Hobson, James Brent 9           2) Russell, Brad 9                
     3) Leavitt, Markus 9               4) Monetti, Pierson 9             
                  27.43       55.36 (27.93)     1:26.04 (30.68)     1:51.57 (25.53)
 10 Colonial (Orlando)                                1:59.00    1:53.01        
     1) Diaz, Johnny 12                 2) Ibarra, Eric 11                
     3) Acosta, Andres 12               4) Navarette, Felipe 11           
                  28.41       56.62 (28.21)     1:27.33 (30.71)     1:53.01 (25.68)
 11 Ocoee                                             1:57.01    2:00.04        
     1) Fan, Aaron 10                   2) Wasserman, David 10            
     3) Torres, David 11                4) Houck, Nicholas 9              
                  27.58       58.06 (30.48)     1:30.25 (32.19)     2:00.04 (29.79)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Michael, Kaley            SO Lake Brantley          58.52      57.49 AA-A   
                  27.50       57.49 (29.99)                                        
  2 Shaver, Britney           12 Edgewater            1:02.50    1:01.51        
                  29.68     1:01.51 (31.83)                                        
  3 Deshong, Samantha         FR Lake Brantley        1:01.34    1:03.62        
                  31.69     1:03.62 (31.93)                                        
  4 Powell, Courtney          SO Lake Brantley        1:05.37    1:05.46        
                  31.65     1:05.46 (33.81)                                        
  5 Counterman, Laurel        11 Seminole             1:05.70    1:07.01        
                  31.78     1:07.01 (35.23)                                        
  6 Schulz, Carey             JR Lake Mary            1:07.73    1:07.39        
                  33.01     1:07.39 (34.38)                                        
  7 Decker, Stephanie         10 Seminole             1:05.87    1:07.71        
                  33.03     1:07.71 (34.68)                                        
  8 Perna, Talia              SR Oviedo               1:07.08    1:10.66        
                  33.41     1:10.66 (37.25)                                        
Consolation Final
  9 Williamson, Ashley        SR Lake Mary            1:11.14    1:10.64        
                  34.20     1:10.64 (36.44)                                        
 10 Olenderek, Monika         11 Winter Springs       1:08.89    1:10.81        
                  34.13     1:10.81 (36.68)                                        
 11 Ennion, Kayla             SR Lake Brantley        1:11.17    1:11.13        
                  34.31     1:11.13 (36.82)                                        
 12 Derner, Paige             SR Lake Mary            1:12.42    1:13.94        
                  35.90     1:13.94 (38.04)                                        
 13 Atkinson, Mary Kathryn    SR Oviedo               1:12.29    1:14.79        
                  36.14     1:14.79 (38.65)                                        
 14 Savas, Jackie             SR Oviedo               1:10.26    1:15.82        
                  36.75     1:15.82 (39.07)                                        
 15 Leffler, Taylor              Apopka               1:16.99    1:18.69        
                  37.76     1:18.69 (40.93)                                        
 -- Edmondson, Rochelle       11 Apopka               1:14.95         NS        
                2:07.70                                                            
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Michael, Kaley            SO Lake Brantley          56.45      58.52 AA-C   
                  28.19       58.52 (30.33)                                        
  2 Deshong, Samantha         FR Lake Brantley        1:00.54    1:01.34        
                  30.38     1:01.34 (30.96)                                        
  3 Shaver, Britney           12 Edgewater            1:03.75    1:02.50        
                  30.03     1:02.50 (32.47)                                        
  4 Powell, Courtney          SO Lake Brantley        1:07.01    1:05.37        
                  31.56     1:05.37 (33.81)                                        
  5 Counterman, Laurel        11 Seminole             1:05.54    1:05.70        
                  31.31     1:05.70 (34.39)                                        
  6 Decker, Stephanie         10 Seminole             1:08.80    1:05.87        
                  32.26     1:05.87 (33.61)                                        
  7 Perna, Talia              SR Oviedo                    NT    1:07.08        
                  31.96     1:07.08 (35.12)                                        
  8 Schulz, Carey             JR Lake Mary            1:08.88    1:07.73        
                  33.16     1:07.73 (34.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olenderek, Monika         11 Winter Springs       1:09.00    1:08.89        
                  32.83     1:08.89 (36.06)                                        
 10 Savas, Jackie             SR Oviedo               1:11.97    1:10.26        
                  33.88     1:10.26 (36.38)                                        
 11 Williamson, Ashley        SR Lake Mary            1:10.11    1:11.14        
                  34.75     1:11.14 (36.39)                                        
 12 Ennion, Kayla             SR Lake Brantley        1:10.78    1:11.17        
                  34.21     1:11.17 (36.96)                                        
 13 Atkinson, Mary Kathryn    SR Oviedo               1:13.89    1:12.29        
                  34.87     1:12.29 (37.42)                                        
 14 Derner, Paige             SR Lake Mary            1:12.86    1:12.42        
                  34.65     1:12.42 (37.77)                                        
 15 Edmondson, Rochelle       11 Apopka               1:12.00    1:14.95        
                  35.91     1:14.95 (39.04)                                        
 16 Leffler, Taylor              Apopka               1:18.05    1:16.99        
                  36.63     1:16.99 (40.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Humes, Allison            12 Winter Springs       1:15.00    1:17.54        
                  36.29     1:17.54 (41.25)                                        
 18 Dominguez, Kelly          12 Winter Park          1:23.00    1:21.38        
                  38.47     1:21.38 (42.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bentin, Ana               11 Edgewater            1:20.15    1:22.08        
                  38.86     1:22.08 (43.22)                                        
 20 Steel, Deirdre             9 Winter Park          1:25.00    1:22.13        
                  40.86     1:22.13 (41.27)                                        
 21 Schwalm, Erica            JR Oviedo               1:20.00    1:23.70        
                  41.01     1:23.70 (42.69)                                        
 22 O'Shea, Erin               9 Winter Springs       1:14.00    1:24.53        
                1:24.39      1:24.53 (0.14)                                        
 23 Smith, Ashley             12 Ocoee                1:35.00    1:25.89        
                  41.15     1:25.89 (44.74)                                        
 24 Collard, Sara             10 Apopka               1:25.00    1:26.50        
                  42.15     1:26.50 (44.35)                                        
 25 Jewett, Sara              12 Edgewater            1:29.05    1:28.34        
                  43.07     1:28.34 (45.27)                                        
 26 Rebuk, Danielle           11 Colonial             1:24.00    1:30.56        
                  40.99     1:30.56 (49.57)                                        
 27 Marks, Kaitlyn            SO Lake Mary            1:40.00    1:32.14        
                  44.89     1:32.14 (47.25)                                        
 28 Wray, Megan               11 Winter Park          1:25.90    1:46.61        
                1:22.65     1:46.61 (23.96)                                        
 -- Morocno, Stephanie        12 Ocoee                     NT         DQ        
                  50.82          DQ (54.59)                                        
 -- Drummond, Ashleigh        11 Ocoee                     NT         DQ        
 -- Gonzalez, Jenny           12 Ocoee                1:46.65         DQ        
                  48.05          DQ (51.00)                                        
 -- Middleton, Choyce         12 Winter Springs       1:20.00         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Yuan, Michael             12 Seminole               54.17      54.03        
                  26.35       54.03 (27.68)                                        
  2 Claflin, Casey            11 Winter Park            54.80      54.70        
                  26.61       54.70 (28.09)                                        
  3 Delaney, Evan             SR Lake Brantley          55.25      55.26        
                  26.86       55.26 (28.40)                                        
  4 DeBorde, Bradley          FR Lake Brantley          56.07      55.60        
                  27.15       55.60 (28.45)                                        
  5 Pressley, Matthew         11 Edgewater              56.43      55.85        
                  27.63       55.85 (28.22)                                        
  6 Richardson, Alex          SR Lake Brantley          56.63      56.02        
                  27.54       56.02 (28.48)                                        
  7 Kingsford, David          11 Winter Park            56.25      56.55        
                  26.87       56.55 (29.68)                                        
  8 Brown, Steven             SR Oviedo                 56.45      57.57        
                  28.32       57.57 (29.25)                                        
Consolation Final
  9 Kingsford, Sam             9 Winter Park            58.35      57.70        
                  28.24       57.70 (29.46)                                        
 10 Fair, John                12 Winter Springs         57.23      57.71        
                  28.33       57.71 (29.38)                                        
 11 Siskar, Ryan              SR Lake Brantley          58.97      58.44        
                  28.97       58.44 (29.47)                                        
 12 Sato, Justin               9 Winter Park          1:04.80    1:05.54        
                  32.28     1:05.54 (33.26)                                        
 13 Marini, Dan               10 Seminole               59.01    1:07.78        
                  32.93     1:07.78 (34.85)                                        
 14 Metro, Benjamin           JR Lyman                1:05.01    1:08.05        
                  33.21     1:08.05 (34.84)                                        
 15 Black, Brandon             9 Seminole             1:18.15    1:16.86        
                  36.33     1:16.86 (40.53)                                        
 16 Gettel, Andrew             9 Apopka               1:14.36    1:18.94        
                  35.99     1:18.94 (42.95)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yuan, Michael             12 Seminole               53.32      54.17        
                  26.23       54.17 (27.94)                                        
  2 Claflin, Casey            11 Winter Park            55.00      54.80        
                  26.67       54.80 (28.13)                                        
  3 Delaney, Evan             SR Lake Brantley          55.96      55.25        
                  26.79       55.25 (28.46)                                        
  4 DeBorde, Bradley          FR Lake Brantley          56.00      56.07        
                  27.28       56.07 (28.79)                                        
  5 Kingsford, David          11 Winter Park            57.80      56.25        
                  26.89       56.25 (29.36)                                        
  6 Pressley, Matthew         11 Edgewater              57.93      56.43        
                  27.59       56.43 (28.84)                                        
  7 Brown, Steven             SR Oviedo                 58.20      56.45        
                  27.94       56.45 (28.51)                                        
  8 Richardson, Alex          SR Lake Brantley          55.19      56.63        
                  27.57       56.63 (29.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fair, John                12 Winter Springs       1:00.00      57.23        
                  28.59       57.23 (28.64)                                        
 10 Kingsford, Sam             9 Winter Park            59.21      58.35        
                  28.74       58.35 (29.61)                                        
 11 Siskar, Ryan              SR Lake Brantley          59.68      58.97        
                  28.71       58.97 (30.26)                                        
 12 Marini, Dan               10 Seminole             1:00.25      59.01        
                  28.57       59.01 (30.44)                                        
 13 Sato, Justin               9 Winter Park          1:05.82    1:04.80        
                  30.96     1:04.80 (33.84)                                        
 14 Metro, Benjamin           JR Lyman                1:07.50    1:05.01        
                  32.45     1:05.01 (32.56)                                        
 15 Gettel, Andrew             9 Apopka               1:21.05    1:14.36        
                  35.67     1:14.36 (38.69)                                        
 16 Black, Brandon             9 Seminole                  NT    1:18.15        
                   4.23   1:18.15 (1:13.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Huffman, Jarred           10 Apopka               1:17.96    1:20.86        
                  39.25     1:20.86 (41.61)                                        
 18 Prince, Matt              SO Oviedo               1:25.12    1:23.95        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Torres, David             11 Ocoee                1:35.32    1:27.81        
                  40.99     1:27.81 (46.82)                                        
 20 Swink, Douglas            SR Lake Mary            1:40.00    1:48.37        
                   3.61   1:48.37 (1:44.76)                                        
 21 Wasserman, David          10 Ocoee                1:25.98    1:53.57        
                  51.34   1:53.57 (1:02.23)                                        
 -- Campbell, Sean             9 Ocoee                1:58.26         DQ        
                   8.22        DQ (1:52.78)                                        
 -- Alvarez, Michael          11 Ocoee                1:40.00        SCR        
 -- Coy, Weston               10 Apopka               1:15.17        SCR        
 -- Hildebrand, Richard        9 Apopka               1:30.07        SCR        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Corso, Kaycee             11 Seminole             1:09.35    1:08.45        
                  31.10     1:08.45 (37.35)                                        
  2 O'Grady, Courtney         JR Lake Brantley        1:10.77    1:10.86        
                  33.52     1:10.86 (37.34)                                        
  3 Finn, Hagen               JR Lake Mary            1:10.58    1:11.54        
                  33.33     1:11.54 (38.21)                                        
  4 Davis, Samantha           SO Lake Brantley        1:10.76    1:11.59        
                  33.40     1:11.59 (38.19)                                        
  5 McClellan, Brett          SR Oviedo               1:12.03    1:11.75        
                  33.87     1:11.75 (37.88)                                        
  6 Goddin, Nina              SO Lake Mary            1:11.57    1:12.73        
                  34.33     1:12.73 (38.40)                                        
  7 Kalagachi, Alexa          12 Winter Park          1:14.23    1:13.81        
                  34.93     1:13.81 (38.88)                                        
  8 Droppers, Nina             9 Winter Park          1:15.31    1:17.37        
                  36.53     1:17.37 (40.84)                                        
Consolation Final
  9 Sarabasa, Rachael         SR Oviedo               1:17.43    1:17.35        
                  36.47     1:17.35 (40.88)                                        
 10 Gonzalez, Maddie          10 Winter Springs       1:19.01    1:18.80        
                  38.32     1:18.80 (40.48)                                        
 11 Watts, Carrie             FR Lake Mary            1:19.76    1:19.32        
                  36.28     1:19.32 (43.04)                                        
 12 Patterson, Caitlin         9 Seminole             1:20.10    1:20.00        
                  38.09     1:20.00 (41.91)                                        
 13 Alvarez, Ana-Cecilia      11 Winter Park          1:21.28    1:20.41        
                  37.70     1:20.41 (42.71)                                        
 14 Vincent, Jacqueline       SO Lake Brantley        1:20.43    1:21.25        
                  38.30     1:21.25 (42.95)                                        
 15 Bornstein, Dara            9 Seminole             1:21.19    1:22.35        
                  38.37     1:22.35 (43.98)                                        
 -- Warrner, Emily            10 Winter Springs       1:21.40         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Corso, Kaycee             11 Seminole             1:11.10    1:09.35        
                  31.71     1:09.35 (37.64)                                        
  2 Finn, Hagen               JR Lake Mary            1:10.56    1:10.58        
                  33.08     1:10.58 (37.50)                                        
  3 Davis, Samantha           SO Lake Brantley        1:10.58    1:10.76        
                  33.63     1:10.76 (37.13)                                        
  4 O'Grady, Courtney         JR Lake Brantley        1:08.47    1:10.77        
                  33.39     1:10.77 (37.38)                                        
  5 Goddin, Nina              SO Lake Mary            1:12.29    1:11.57        
                  33.66     1:11.57 (37.91)                                        
  6 McClellan, Brett          SR Oviedo               1:11.29    1:12.03        
                  33.80     1:12.03 (38.23)                                        
  7 Kalagachi, Alexa          12 Winter Park          1:13.85    1:14.23        
                  35.16     1:14.23 (39.07)                                        
  8 Droppers, Nina             9 Winter Park          1:17.70    1:15.31        
                  35.52     1:15.31 (39.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sarabasa, Rachael         SR Oviedo               1:16.87    1:17.43        
                  36.55     1:17.43 (40.88)                                        
 10 Gonzalez, Maddie          10 Winter Springs       1:20.00    1:19.01        
                  37.52     1:19.01 (41.49)                                        
 11 Watts, Carrie             FR Lake Mary            1:22.71    1:19.76        
                  36.73     1:19.76 (43.03)                                        
 12 Patterson, Caitlin         9 Seminole             1:25.14    1:20.10        
                  38.24     1:20.10 (41.86)                                        
 13 Vincent, Jacqueline       SO Lake Brantley        1:21.62    1:20.43        
                  37.71     1:20.43 (42.72)                                        
 14 Bornstein, Dara            9 Seminole             1:25.78    1:21.19        
                  38.09     1:21.19 (43.10)                                        
 15 Alvarez, Ana-Cecilia      11 Winter Park          1:21.60    1:21.28        
                  37.92     1:21.28 (43.36)                                        
 16 Warrner, Emily            10 Winter Springs       1:23.00    1:21.40        
                  38.74     1:21.40 (42.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Diaz, Ashley              JR Lake Brantley        1:21.74    1:21.42        
                  38.13     1:21.42 (43.29)                                        
 18 Long, Debin               FR Oviedo                    NT    1:24.87        
                  38.90     1:24.87 (45.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Leheza, Alina             11 Seminole             1:25.52    1:25.29        
                  39.16     1:25.29 (46.13)                                        
 20 Minnear, Melissa          10 Apopka               1:27.00    1:26.66        
                  41.49     1:26.66 (45.17)                                        
 21 Bauer, Stephanie           9 Apopka               1:31.00    1:28.83        
                1:38.21         1:28.83 ( )                                        
 22 Holzworth, Lindsay        10 Ocoee                1:27.00    1:29.68        
                  40.38     1:29.68 (49.30)                                        
 23 McNair, Shannon           11 Apopka               1:30.28    1:30.02        
                  41.96     1:30.02 (48.06)                                        
 24 Kurlander, Morgan         11 Winter Park          1:33.00    1:31.08        
                  43.27     1:31.08 (47.81)                                        
 25 French, Jacqueline        SO Lyman                1:35.08    1:31.46        
                  41.98     1:31.46 (49.48)                                        
 26 Wiedenhofer, Stephanie    11 Winter Springs       1:35.00    1:33.24        
                  42.41     1:33.24 (50.83)                                        
 27 Middleton, Chelsea         9 Winter Springs       1:37.00    1:33.65        
                  43.38     1:33.65 (50.27)                                        
 28 Moreno, Sandra            10 Colonial             1:35.00    1:33.97        
                  43.81     1:33.97 (50.16)                                        
 29 Veloza, Laureneth         11 Colonial             1:42.00    1:37.62        
                  45.22     1:37.62 (52.40)                                        
 30 Jornd, Amanda             FR Lake Mary            1:47.74    1:41.26        
                  43.75     1:41.26 (57.51)                                        
 31 Zeise, Diane              11 Ocoee                     NT    2:23.14        
                1:05.53   2:23.14 (1:17.61)                                        
 -- Ellis, Michele            11 Ocoee                2:18.80         DQ        
                  56.13        DQ (1:13.28)                                        
 -- Kovacs, Stephanie         10 Colonial             1:46.00         DQ        
                  46.97          DQ (52.67)                                        
 -- Coker, Chelsea            12 Ocoee                1:52.63        SCR        
 -- Georgiadis, Alexandra      9 Edgewater            1:29.81        SCR        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Forbes, Alan              SO Lyman                1:02.10    1:00.73        
                  28.27     1:00.73 (32.46)                                        
  2 Shia, Kevin               10 Seminole             1:02.56    1:02.49        
                  28.81     1:02.49 (33.68)                                        
  3 Lemmen, Kurt              12 Edgewater            1:04.08    1:04.01        
                  29.82     1:04.01 (34.19)                                        
  4 Finn, Carson              SR Lake Mary            1:03.80    1:04.15        
                  29.91     1:04.15 (34.24)                                        
  5 Davis, George             SR Lake Brantley        1:04.38    1:04.72        
                  30.31     1:04.72 (34.41)                                        
  6 Sokolowski, Mathew        JR Oviedo               1:04.12    1:04.90        
                  30.84     1:04.90 (34.06)                                        
  7 Ayala, Virgil             SR Oviedo               1:05.13    1:06.09        
                  31.50     1:06.09 (34.59)                                        
  8 Kamrath, Erik             SR Lake Mary            1:05.74    1:06.83        
                  30.88     1:06.83 (35.95)                                        
Consolation Final
  9 Bracey, Chad              11 Winter Park          1:07.61    1:08.25        
                  32.43     1:08.25 (35.82)                                        
 10 Ho, Eric                  12 Winter Park          1:08.11    1:08.86        
                  31.90     1:08.86 (36.96)                                        
 11 Mueller, Stephen          SR Oviedo               1:11.45    1:10.12        
                  32.85     1:10.12 (37.27)                                        
 12 Salerno, Anthony          SR Oviedo               1:08.58    1:10.40        
                  32.58     1:10.40 (37.82)                                        
 13 Zhang, Thomas              9 Seminole             1:10.94    1:11.27        
                  33.01     1:11.27 (38.26)                                        
 14 Carden, Drake             SR Lake Brantley        1:12.81    1:11.36        
                  32.63     1:11.36 (38.73)                                        
 15 Higbie, Harry             10 Winter Park          1:13.15    1:12.05        
                  33.74     1:12.05 (38.31)                                        
 -- Christensen, Soren        JR Lake Mary            1:14.15         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Forbes, Alan              SO Lyman                1:00.73    1:02.10        
                  28.77     1:02.10 (33.33)                                        
  2 Shia, Kevin               10 Seminole             1:02.71    1:02.56        
                  29.12     1:02.56 (33.44)                                        
  3 Finn, Carson              SR Lake Mary            1:04.85    1:03.80        
                  29.83     1:03.80 (33.97)                                        
  4 Lemmen, Kurt              12 Edgewater            1:03.22    1:04.08        
                  29.90     1:04.08 (34.18)                                        
  5 Sokolowski, Mathew        JR Oviedo               1:04.80    1:04.12        
                  30.21     1:04.12 (33.91)                                        
  6 Davis, George             SR Lake Brantley        1:02.67    1:04.38        
                  29.83     1:04.38 (34.55)                                        
  7 Ayala, Virgil             SR Oviedo               1:05.54    1:05.13        
                  30.66     1:05.13 (34.47)                                        
  8 Kamrath, Erik             SR Lake Mary            1:07.40    1:05.74        
                  30.34     1:05.74 (35.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bracey, Chad              11 Winter Park          1:10.27    1:07.61        
                  32.05     1:07.61 (35.56)                                        
 10 Ho, Eric                  12 Winter Park          1:09.89    1:08.11        
                  32.07     1:08.11 (36.04)                                        
 11 Salerno, Anthony          SR Oviedo               1:11.02    1:08.58        
                  31.86     1:08.58 (36.72)                                        
 12 Zhang, Thomas              9 Seminole             1:13.22    1:10.94        
                  33.77     1:10.94 (37.17)                                        
 13 Mueller, Stephen          SR Oviedo               1:13.09    1:11.45        
                  33.19     1:11.45 (38.26)                                        
 14 Carden, Drake             SR Lake Brantley        1:14.87    1:12.81        
                  34.39     1:12.81 (38.42)                                        
 15 Higbie, Harry             10 Winter Park          1:12.00    1:13.15        
                  34.13     1:13.15 (39.02)                                        
 16 Christensen, Soren        JR Lake Mary            1:17.39    1:14.15        
                  32.99     1:14.15 (41.16)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bauer, Timothy            11 Apopka               1:13.54    1:14.38        
                  34.66     1:14.38 (39.72)                                        
 18 Skach, Jan                SR Lyman                1:23.41    1:15.81        
                  35.16     1:15.81 (40.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Margolies, David          11 Winter Springs       1:23.00    1:16.40        
                  35.54     1:16.40 (40.86)                                        
 20 Atkins, Daniel            10 Edgewater            1:21.27    1:17.01        
                  35.61     1:17.01 (41.40)                                        
 21 Fan, Aaron                10 Ocoee                1:16.59    1:17.68        
                  35.49     1:17.68 (42.19)                                        
 22 Lazlo, Steve              SR Lake Brantley        1:25.00    1:18.06        
                  35.44     1:18.06 (42.62)                                        
 23 Jaffe, Josh               11 Winter Springs       1:16.00    1:20.52        
                  37.20     1:20.52 (43.32)                                        
 24 Marti, Peter              SR Lyman                1:24.51    1:20.55        
                  38.17     1:20.55 (42.38)                                        
 25 Graham, Quin              10 Seminole             1:22.14    1:21.29        
                  36.70     1:21.29 (44.59)                                        
 26 Minnear, David             9 Apopka               1:22.00    1:22.46        
                  39.46     1:22.46 (43.00)                                        
 27 Navarette, Francisco      10 Colonial             1:25.50    1:25.12        
                  39.58     1:25.12 (45.54)                                        
 28 Jaffee, Logan             10 Edgewater            1:30.04    1:26.21        
                  40.52     1:26.21 (45.69)                                        
 29 Winsemann, William         9 Ocoee                     NT    1:35.95        
                  46.12     1:35.95 (49.83)                                        
 -- Santiago, Pedro           10 Ocoee                1:45.75         DQ        
                  46.32          DQ (52.22)                                        
 -- Catrillo, Justin          SR Lake Brantley        1:12.14        SCR        
 -- Grubbs, Charlie           11 Winter Springs       1:21.00        SCR        
 -- Alas, Matthew             11 Apopka               1:28.00        SCR        
 -- Freedman, Andrew          11 Apopka               1:26.00        SCR        
 -- Oyler, Michael            10 Winter Park          1:21.00        SCR        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lake Brantley-Alamonte Springs                    3:47.18    3:40.45        
     1) Michael, Kaley SO               2) Miller, Melissa JR             
     3) Richardson, Rebecca SO          4) Bateman, Sarah JR              
                  25.30       53.20 (53.20)     1:20.15 (26.95)     1:49.90 (56.70)
        2:16.73 (26.83)     2:47.01 (57.11)     3:12.32 (25.31)     3:40.45 (53.44)
  2 Oviedo                                            3:46.85    3:44.19        
     1) Wright, Sarah JR                2) Potvin, Michaela SR            
     3) McClellan, Brett SR             4) Rein, Rachael SR               
                  25.92       54.76 (54.76)     1:23.52 (28.76)   1:55.15 (1:00.39)
        2:22.36 (27.21)     2:51.82 (56.67)     3:16.81 (24.99)     3:44.19 (52.37)
  3 Lake Mary                                         3:54.53    3:58.28        
     1) Finn, Hagen JR                  2) Totzke, Katelyn JR             
     3) Krupitsky, Arielle JR           4) Goddin, Nina SO                
                  28.96   1:00.60 (1:00.60)     1:28.52 (27.92)     1:59.52 (58.92)
        2:27.34 (27.82)     2:57.53 (58.01)     3:26.55 (29.02)   3:58.28 (1:00.75)
  4 Winter Springs                                    3:51.86    3:59.55        
     1) Keeler, Jennifer 11             2) Redfern, Lauren 11             
     3) Ryerson, Becky 12               4) Gonzalez, Maddie 10            
                  27.46       58.29 (58.29)     1:27.10 (28.81)   1:58.86 (1:00.57)
        2:28.68 (29.82)   3:02.11 (1:03.25)     3:29.29 (27.18)     3:59.55 (57.44)
  5 Edgewater (Orlando)                               4:00.19    4:05.28        
     1) Enslen, Alyssa 11               2) Kaufman, Jenna 12              
     3) Luzadder, Jessica 12            4) Shaver, Britney 12             
                  28.52   1:00.49 (1:00.49)     1:30.63 (30.14)   2:04.17 (1:03.68)
        2:33.19 (29.02)   3:06.16 (1:01.99)     3:34.02 (27.86)     4:05.28 (59.12)
  6 Winter Park                                       4:14.52    4:17.86        
     1) Droppers, Nina 9                2) Kissel, Jennifer 11            
     3) Holloway, Kara 10               4) Riley, Brittany 11             
                  29.62   1:03.15 (1:03.15)     1:35.75 (32.60)   2:10.39 (1:07.24)
        2:40.23 (29.84)   3:14.16 (1:03.77)     3:44.45 (30.29)   4:17.86 (1:03.70)
  7 Seminole (Sanford)                                4:37.89    4:30.71        
     1) Bornstein, Dara 9               2) Patterson, Caitlin 9           
     3) Marini, Johana 9                4) Leheza, Alina 11               
                  31.06   1:06.17 (1:06.17)     1:39.02 (32.85)   2:15.15 (1:08.98)
        2:46.36 (31.21)   3:20.91 (1:05.76)     3:53.14 (32.23)   4:30.71 (1:09.80)
  8 Apopka                                            4:57.75    4:46.56        
     1) James, Alex 10                  2) Collard, Sara 10               
     3) Bauer, Stephanie 9              4) Leffler, Taylor                
                  36.64   1:18.00 (1:18.00)     1:51.81 (33.81)   2:28.88 (1:10.88)
        3:02.00 (33.12)   3:36.89 (1:08.01)     4:10.74 (33.85)   4:46.56 (1:09.67)
Consolation Final
  9 Colonial (Orlando)                                5:26.11    5:12.00        
     1) Reidenbach, Leah 12             2) Moreno, Sandra 10              
     3) Veloza, Laureneth 11            4) Rebuk, Danielle 11             
                  37.59   1:20.78 (1:20.78)     1:54.74 (33.96)   2:34.42 (1:13.64)
        3:11.92 (37.50)   4:05.90 (1:31.48)     4:30.85 (24.95)   5:12.00 (1:06.10)
 -- Ocoee                                             6:06.86         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oviedo                                            3:48.95    3:46.85        
     1) Potvin, Michaela SR             2) Wright, Sarah JR               
     3) Rein, Rachael SR                4) McClellan, Brett SR            
                  28.67       59.50 (59.50)     1:25.88 (26.38)     1:55.66 (56.16)
        2:21.28 (25.62)     2:49.23 (53.57)     3:17.20 (27.97)     3:46.85 (57.62)
  2 Lake Brantley-Alamonte Springs                    3:33.27    3:47.18        
     1) Miller, Melissa JR              2) Lee, Georgina FR               
     3) Richardson, Rebecca SO          4) Bateman, Sarah JR              
                  26.72       56.04 (56.04)     1:24.03 (27.99)     1:54.46 (58.42)
        2:21.37 (26.91)     2:51.47 (57.01)     3:17.88 (26.41)     3:47.18 (55.71)
  3 Winter Springs                                    3:56.00    3:51.86        
     1) Keeler, Jennifer 11             2) Redfern, Lauren 11             
     3) Davalos, Catelina 11            4) Ryerson, Becky 12              
                  27.32       57.89 (57.89)     1:25.95 (28.06)     1:56.89 (59.00)
        2:25.46 (28.57)     2:55.71 (58.82)     3:22.50 (26.79)     3:51.86 (56.15)
  4 Lake Mary                                         4:10.00    3:54.53        
     1) Finn, Hagen JR                  2) Totzke, Katelyn JR             
     3) Krupitsky, Arielle JR           4) Goddin, Nina SO                
                  28.58       59.15 (59.15)     1:27.00 (27.85)     1:58.03 (58.88)
        2:25.40 (27.37)     2:55.34 (57.31)     3:23.41 (28.07)     3:54.53 (59.19)
  5 Edgewater (Orlando)                               3:57.36    4:00.19        
     1) Enslen, Alyssa 11               2) Kaufman, Jenna 12              
     3) Luzadder, Jessica 12            4) Shaver, Britney 12             
                  27.38       57.81 (57.81)     1:27.16 (29.35)   2:00.07 (1:02.26)
        2:29.20 (29.13)   3:01.53 (1:01.46)     3:29.05 (27.52)     4:00.19 (58.66)
  6 Winter Park                                       4:15.74    4:14.52        
     1) Riley, Brittany 11              2) Holloway, Kara 10              
     3) Sumner, Chelsea 11              4) Kissel, Jennifer 11            
                  31.59   1:05.20 (1:05.20)     1:36.23 (31.03)   2:08.76 (1:03.56)
        2:39.47 (30.71)   3:13.94 (1:05.18)     3:42.03 (28.09)   4:14.52 (1:00.58)
  7 Seminole (Sanford)                                     NT    4:37.89        
     1) Bornstein, Dara 9               2) Patterson, Caitlin 9           
     3) Marini, Johana 9                4) Leheza, Alina 11               
                  30.63   1:04.14 (1:04.14)     1:37.63 (33.49)   2:13.62 (1:09.48)
        2:46.63 (33.01)   3:23.36 (1:09.74)     3:57.84 (34.48)   4:37.89 (1:14.53)
  8 Apopka                                            4:50.00    4:57.75        
     1) James, Alex 10                  2) Collard, Sara 10               
     3) Bauer, Stephanie 9              4) Leffler, Taylor                
                  37.10   1:12.07 (1:12.07)     1:47.39 (35.32)   2:25.69 (1:13.62)
        3:05.31 (39.62)   3:47.20 (1:21.51)     4:20.39 (33.19)   4:57.75 (1:10.55)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colonial (Orlando)                                5:17.00    5:26.11        
     1) Reidenbach, Leah 12             2) Moreno, Sandra 10              
     3) Veloza, Laureneth 11            4) Rebuk, Danielle 11             
                  38.62   1:22.61 (1:22.61)     1:58.66 (36.05)   2:39.60 (1:16.99)
        3:18.26 (38.66)   4:05.62 (1:26.02)     4:42.11 (36.49)   5:26.11 (1:20.49)
 10 Ocoee                                             5:36.91    6:06.86        
     1) Ellis, Michele 11               2) Nuckoles, Breann 12            
     3) Gonzalez, Jenny 12              4) Morocno, Stephanie 12          
                  44.89   1:36.24 (1:36.24)     2:14.67 (38.43)   3:02.06 (1:25.82)
        3:45.33 (43.27)   4:32.98 (1:30.92)     5:15.44 (42.46)   6:06.86 (1:33.88)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lake Mary                                         3:20.11    3:16.95        
     1) Weisberg, Kevin FR              2) Vickers, Anderson SR           
     3) Dee, Alexander JR               4) Siegel, Derek JR               
                  24.37       50.11 (50.11)     1:13.68 (23.57)     1:39.41 (49.30)
        2:02.92 (23.51)     2:29.12 (49.71)     2:51.64 (22.52)     3:16.95 (47.83)
  2 Lake Brantley-Alamonte Springs                    3:26.71    3:20.42        
     1) De Borde, Chris SR              2) DeBorde, Bradley FR            
     3) Delaney, Evan SR                4) Richardson, Alex SR            
                  24.26       50.68 (50.68)     1:13.33 (22.65)     1:39.08 (48.40)
        2:03.30 (24.22)     2:29.72 (50.64)     2:53.48 (23.76)     3:20.42 (50.70)
  3 Seminole (Sanford)                                3:25.70    3:22.42        
     1) Bailey, Trice 10                2) Stevenson, Philip 9            
     3) Marini, Dan 10                  4) Yuan, Michael 12               
                  24.24       50.40 (50.40)     1:14.12 (23.72)     1:40.76 (50.36)
        2:05.75 (24.99)     2:33.88 (53.12)     2:56.91 (23.03)     3:22.42 (48.54)
  4 Winter Park                                       3:36.13    3:22.66        
     1) Kingsford, Sam 9                2) Duran, Roberto 9               
     3) Duran, Ricardo 11               4) Creighton, Trevor 11           
                  23.32       49.04 (49.04)     1:14.19 (25.15)     1:41.55 (52.51)
        2:05.52 (23.97)     2:32.08 (50.53)     2:56.08 (24.00)     3:22.66 (50.58)
  5 Lyman (Longwood)                                  3:28.23    3:27.14        
     1) Barrett, Richard jr SR          2) Forbes, Alan SO                
     3) Metro, Benjamin JR              4) Travis, Luke SR                
                  23.80       50.38 (50.38)     1:13.86 (23.48)     1:40.13 (49.75)
        2:05.09 (24.96)     2:33.25 (53.12)     2:58.69 (25.44)     3:27.14 (53.89)
  6 Oviedo                                            3:28.28    3:30.41        
     1) Cruts, Chris SR                 2) Raw, Derek SR                  
     3) Garcia, Alex SO                 4) Sokolowski, Mathew JR          
                  24.85       51.93 (51.93)     1:16.88 (24.95)     1:45.00 (53.07)
        2:10.35 (25.35)     2:39.46 (54.46)     3:03.60 (24.14)     3:30.41 (50.95)
  7 Apopka                                            4:00.77    4:01.15        
     1) Laube, Benjamin 11              2) Russell, Brad 9                
     3) Costolo, William Tyler 9        4) Goodman, Cameron 12            
                  28.54       59.73 (59.73)     1:29.77 (30.04)   2:01.82 (1:02.09)
        2:30.44 (28.62)     3:00.89 (59.07)     3:29.72 (28.83)   4:01.15 (1:00.26)
  8 Winter Springs                                    4:06.62    4:07.41        
     1) Biscardi, James 12              2) Margolies, David 11            
     3) Travis, Joe 9                   4) Mammino, Jason 10              
                  27.96   1:01.04 (1:01.04)     1:32.77 (31.73)   2:07.86 (1:06.82)
        2:35.99 (28.13)   3:08.76 (1:00.90)     3:36.29 (27.53)     4:07.41 (58.65)
Consolation Final
  9 Edgewater (Orlando)                               4:16.50    4:08.70        
     1) Ball, Luke 9                    2) Jaffee, Logan 10               
     3) Atkins, Daniel 10               4) Ball, Greg 11                  
                  27.28       57.78 (57.78)     1:28.47 (30.69)   2:01.72 (1:03.94)
        2:34.12 (32.40)   3:10.81 (1:09.09)     3:38.18 (27.37)     4:08.70 (57.89)
 10 Colonial (Orlando)                                4:49.91    4:36.00        
     1) Navarette, Francisco 10         2) Diaz, Jonathan 9               
     3) Ibarra, Eric 11                 4) Diaz, Johnny 12                
                  32.93   1:10.62 (1:10.62)   2:20.88 (1:10.26)                    
            2:53.55 ( )         3:32.48 ( )     4:02.63 (30.15)   4:36.00 (1:03.52)
 -- Ocoee                                             5:13.28         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Mary                                         3:22.00    3:20.11        
     1) Weisberg, Kevin FR              2) Vickers, Anderson SR           
     3) Dee, Alexander JR               4) Siegel, Derek JR               
                  24.56       50.40 (50.40)     1:15.24 (24.84)     1:41.49 (51.09)
        2:05.21 (23.72)     2:31.27 (49.78)     2:54.08 (22.81)     3:20.11 (48.84)
  2 Seminole (Sanford)                                3:20.00    3:25.70        
     1) Bailey, Trice 10                2) Stevenson, Philip 9            
     3) Marini, Dan 10                  4) Yuan, Michael 12               
                  24.62       50.31 (50.31)     1:15.15 (24.84)     1:41.48 (51.17)
        2:07.01 (25.53)     2:35.17 (53.69)     2:59.17 (24.00)     3:25.70 (50.53)
  3 Lake Brantley-Alamonte Springs                    3:21.84    3:26.71        
     1) De Borde, Chris SR              2) Lee, Frederic SR               
     3) Delaney, Evan SR                4) Richardson, Alex SR            
                  24.17       50.55 (50.55)     1:15.44 (24.89)     1:42.56 (52.01)
        2:07.14 (24.58)     2:33.66 (51.10)     2:58.21 (24.55)     3:26.71 (53.05)
  4 Lyman (Longwood)                                  3:32.00    3:28.23        
     1) Barrett, Richard jr SR          2) Forbes, Alan SO                
     3) Metro, Benjamin JR              4) Travis, Luke SR                
                  24.64       51.47 (51.47)     1:15.20 (23.73)     1:41.07 (49.60)
        2:06.56 (25.49)     2:34.69 (53.62)     3:00.06 (25.37)     3:28.23 (53.54)
  5 Oviedo                                            3:25.00    3:28.28        
     1) Cruts, Chris SR                 2) Raw, Derek SR                  
     3) Garcia, Alex SO                 4) Sokolowski, Mathew JR          
                  24.68       51.00 (51.00)     1:16.25 (25.25)     1:44.37 (53.37)
        2:09.75 (25.38)     2:38.13 (53.76)     3:02.24 (24.11)     3:28.28 (50.15)
  6 Winter Park                                       3:27.70    3:36.13        
     1) Kingsford, Sam 9                2) Duran, Roberto 9               
     3) Rajchel, Brad 10                4) Duke, Clark 10                 
                  25.03       52.51 (52.51)     1:18.45 (25.94)     1:46.29 (53.78)
        2:11.55 (25.26)     2:39.67 (53.38)     3:07.06 (27.39)     3:36.13 (56.46)
  7 Apopka                                            4:07.69    4:00.77        
     1) Laube, Benjamin 11              2) Russell, Brad 9                
     3) Costolo, William Tyler 9        4) Goodman, Cameron 12            
                  29.32   1:00.33 (1:00.33)     1:30.90 (30.57)   2:03.27 (1:02.94)
        2:31.70 (28.43)     3:01.97 (58.70)     3:29.93 (27.96)     4:00.77 (58.80)
  8 Winter Springs                                    4:09.00    4:06.62        
     1) Biscardi, James 12              2) Margolies, David 11            
     3) Travis, Joe 9                   4) Mammino, Jason 10              
                  28.31   1:02.14 (1:02.14)     1:32.31 (30.17)   2:04.86 (1:02.72)
        2:33.13 (28.27)     3:04.02 (59.16)     3:33.16 (29.14)   4:06.62 (1:02.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Edgewater (Orlando)                               3:38.16    4:16.50        
     1) Ball, Luke 9                    2) Jaffee, Logan 10               
     3) Atkins, Daniel 10               4) Ball, Greg 11                  
                  27.92       58.75 (58.75)     1:30.84 (32.09)   2:06.63 (1:07.88)
        2:40.74 (34.11)   3:17.14 (1:10.51)     3:45.31 (28.17)     4:16.50 (59.36)
 10 Colonial (Orlando)                                4:28.00    4:49.91        
     1) Navarette, Francisco 10         2) Diaz, Jonathan 9               
     3) Ibarra, Eric 11                 4) Diaz, Johnny 12                
                  38.60   1:18.65 (1:18.65)     1:56.24 (37.59)   2:35.48 (1:16.83)
        3:07.95 (32.47)   3:45.72 (1:10.24)     4:16.32 (30.60)   4:49.91 (1:04.19)
 11 Ocoee                                             5:19.23    5:13.28        
     1) Kane, Alexander 10              2) Winsemann, William 9           
     3) Larsen, Kyle 9                  4) Santiago, Pedro 10             
                  28.25   1:00.82 (1:00.82)     1:40.38 (39.56)   2:21.50 (1:20.68)
        3:03.80 (42.30)   3:51.25 (1:29.75)     4:31.21 (39.96)   5:13.28 (1:22.03)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Lake Brantley-Alamonte Springs      523   2. Oviedo                              328
  3. Lake Mary                           288   4. Seminole (Sanford)                  237
  5. Winter Park                       224.5   6. Winter Springs                    190.5
  7. Edgewater (Orlando)                 176   8. Colonial (Orlando)                   81
  9. Apopka                               66  10. Lyman (Longwood)                     46
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Winter Park                         378   2. Lake Brantley-Alamonte Springs      342
  3. Seminole (Sanford)                  290   3. Lake Mary                           290
  5. Oviedo                              229   6. Lyman (Longwood)                    160
  7. Edgewater (Orlando)                 155   8. Winter Springs                      125
  9. Apopka                              109  10. Colonial (Orlando)                   47