2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, Region 1 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 08:13 PM
                            FHSAA Class 3A Region 1                            
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
               1:49.63  AA-A
               1:51.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Brantley-Alamonte Springs                             1:52.77        
  2  Buchholz (Gainesville)                                     1:52.91        
  3  Niceville                                                  1:55.25        
  4  Dr. Phillips                                               1:55.65        
  5  Olympia (Orlando)                                          1:57.61        
  6  Seminole (Sanford)                                         1:59.09        
  7  Bartram Trail (Jacksonville)                               1:59.28        
  8  Oviedo                                                     1:59.31        
  9  Fletcher (Neptune Beach)                                   2:00.10        
 10  Winter Park                                                2:00.14        
 11  Mandarin (Jacksonville)                                    2:00.19        
 12  Lake Mary                                                  2:01.59        
 13  Spruce Creek (Port Orange)                                 2:01.70        
 14  Boone (Orlando)                                            2:02.35        
 15  East Ridge (Clermont)                                      2:03.04        
 16  Sandalwood (Jacksonville)                                  2:07.01        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
               1:37.88  AA-A
               1:39.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Winter Park                                                1:40.04        
  2  Lake Brantley-Alamonte Springs                             1:41.66        
  3  Seminole (Sanford)                                         1:42.70        
  4  Olympia (Orlando)                                          1:43.51        
  5  Bartram Trail (Jacksonville)                               1:44.27        
  6  Spruce Creek (Port Orange)                                 1:44.58        
  7  Lake Mary                                                  1:44.63        
  8  Lyman (Longwood)                                           1:44.78        
  9  Oviedo                                                     1:45.01        
 10  Gainesville                                                1:45.17        
 11  Edgewater (Orlando)                                        1:45.25        
 12  East Ridge (Clermont)                                      1:46.43        
 13  Freedom (Orlando)                                          1:46.48        
 14  Fletcher (Neptune Beach)                                   1:46.54        
 15  Winter Springs                                             1:47.10        
 16  Niceville                                                  1:47.13        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
               1:51.88  AA-A
               1:53.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bohunicky, Jamie              SO Buchholz                  1:50.88  AA-A  
  2  Smith, Natalie                11 Gainesville               1:54.67        
  3  Broadley, Sarah               JR Olympia                   1:54.96        
  4  Huber, Stacey                 12 Gainesville               1:55.59        
  5  Broadley, Elizabeth           SO Olympia                   1:58.17        
  6  Lee, Georgina                 FR Lake Brantley             1:58.30        
  7  Steele, Melissa               JU Mandarin                  1:58.58        
  8  Flanagan, Riley               FR Buchholz                  1:58.96        
  9  Wright, Sarah                 JR Oviedo                    1:59.11        
 10  Reall, Amanda                 JR Olympia                   1:59.16        
 11  Miller, Melissa               JR Lake Brantley             1:59.34        
 12  Enslen, Alyssa                11 Edgewater                 2:00.05        
 13  Bass, Erin                    SR Mandarin                  2:00.25        
 14  Johnson, Stella               SR Bartram Trail             2:00.32        
 15  Derr, Kayla                   SO Spruce Creek              2:00.98        
 16  Landers, Kayla                 9 Colonial                  2:04.20        
 17  Culberson, Rachel             JR Lyman                     2:04.36        
 18  Sessions, Kaitlyn             JR Oviedo                    2:04.41        
 19  Arnold, Carly                 11 Winter Park               2:04.42        
 20  Priore, Heather               10 Gateway                   2:05.70        
 21  Shea, Amelia                  11 Boone                     2:07.83        
 22  Hester, Emily                 10 Boone                     2:07.93        
 23  Ish-Shalom, Orbi               9 Cypress Creek             2:09.47        
 24  Chong, Elena                  JR Olympia                   2:11.94        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
               1:42.77  AA-A
               1:43.50  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Duran, Ricardo                11 Winter Park               1:45.22        
  2  Shimansky, Mike               SR Buchholz                  1:46.96        
  3  Bailey, Trice                 10 Seminole                  1:47.78        
  4  Kazman, Zachary               JU Mandarin                  1:48.84        
  5  Kaisrlik, Jason               11 East Ridge                1:48.88        
  6  Weisberg, Kevin               FR Lake Mary                 1:49.99        
  7  Arias, Emmanuel               FR Olympia                   1:51.43        
  8  Auge, Julien                  12 Dr. Phillips              1:51.71        
  9  Guana, Facundo                   Osceola                   1:51.83        
 10  Lochte, Devon                 JR Spruce Creek              1:51.84        
 11  Creighton, Trevor             11 Winter Park               1:52.04        
 12  Lee, Frederic                 SR Lake Brantley             1:52.22        
 13  Thornton, Travis              JR Niceville                 1:52.73        
 14  Fortner, James                JU Mandarin                  1:53.39        
 15  Dee, Alexander                JR Lake Mary                 1:53.70        
 16  Ryan, Gregory                 SR Lake Mary                 1:55.65        
 17  Simpson, Justin               SR Bartram Trail             1:55.99        
 18  Hawthorne, Chip               JR Olympia                   1:56.18        
 19  Lynch, Ryan                   12 Gateway                   1:56.53        
 20  Kivipelto, Andrew             JR Bartram Trail             1:57.15        
 21  Raw, Derek                    SR Oviedo                    1:57.36        
 22  Adamec, Asher                 11 Fletcher                  1:58.85        
 23  Ward, Austin                  11 Dr. Phillips              2:00.71        
 24  Nolan, Jaime                  12 Cypress Creek             2:02.10        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
               2:06.22  AA-A
               2:07.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ramirez, Lily                 11 Gainesville               2:08.23        
  2  Ackerman, Ashten                 Osceola                   2:08.90        
  3  Haskins, Megan                12 Boone                     2:10.20        
  4  Ballatore, Angelina           JR Buchholz                  2:10.28        
  5  Blount, Sunny                 11 Fletcher                  2:13.21        
  6  Richardson, Rebecca           SO Lake Brantley             2:15.43        
  7  Peterson, Hillary             FR Buchholz                  2:15.68        
  8  O'Grady, Courtney             JR Lake Brantley             2:15.93        
  9  Siggins, Amber                JR Olympia                   2:16.44        
 10  Hinojosa, Nicole              SO Mandarin                  2:17.64        
 11  Greenhill, Alexandria         10 Dr. Phillips              2:18.09        
 12  Daly, Alison                  SO Buchholz                  2:18.55        
 13  McClellan, Brett              SR Oviedo                    2:20.36        
 14  Collins, Lynsi                SO Bartram Trail             2:21.06        
 15  Jarquin, Sasha                SR Olympia                   2:21.77        
 16  Schuh, Sarah                  12 Seminole                  2:23.28        
 17  Haskins, Hillary              10 Boone                     2:23.29        
 18  Fortner, Kari                 SO Mandarin                  2:23.49        
 19  Potvin, Michaela              SR Oviedo                    2:24.27        
 20  Casella, Brandyce             10 Cypress Creek             2:25.25        
 21  deVries, Ashley               11 East Ridge                2:26.05        
 22  Neuner, Megan                 10 Winter Springs            2:29.04        
 23  Droppers, Nina                 9 Winter Park               2:30.06        
 24  Luzadder, Jessica             12 Edgewater                 2:31.37        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.66  AA-A
               1:56.20  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Norton, Matt                  SR Spruce Creek              1:55.72  AA-C  
  2  Morgan, Kevin                 SR Olympia                   2:00.06        
  3  Richardson, Alex              SR Lake Brantley             2:00.66        
  4  Cruts, Chris                  SR Oviedo                    2:00.72        
  5  Deery, Kregg                  SR Spruce Creek              2:02.76        
  6  Clare-Salzler, Zak            JR Buchholz                  2:03.16        
  7  De Borde, Chris               SR Lake Brantley             2:04.05        
  8  Reall, C.J.                   FR Olympia                   2:04.10        
  9  Carusone, Jeremy              11 Gainesville               2:04.58        
 10  Luzadder, Taylor               9 Edgewater                 2:05.18        
 11  Mark, Barrett                 SO Bartram Trail             2:05.54        
 12  Tracey, Michael               SR Lyman                     2:06.76        
 13  Sokolowski, Mathew            JR Oviedo                    2:07.32        
 14  Carillon, Charles             JR Bartram Trail             2:07.75        
 15  Kamrath, Erik                 SR Lake Mary                 2:08.27        
 16  Finn, Carson                  SR Lake Mary                 2:08.84        
 17  Prikhodko, Illya               9 Freedom                   2:09.72        
 18  Roberts, Ross                 SO Niceville                 2:10.24        
 19  Colston, James                12 East Ridge                2:12.60        
 20  Hussey, Alan                  10 Timber Creek              2:12.90        
 21  Montoya, Ernesto              10 Cypress Creek             2:14.20        
 22  Amble, Pat                    SR Bartram Trail             2:15.12        
 23  Gibson, James                 11 East Ridge                2:18.34        
 24  Montoya, Eduardo              12 Cypress Creek             2:18.77        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
               23.92  AA-A
               24.19  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bateman, Sarah                JR Lake Brantley               22.75  AA-A  
  2  Stewart, Jenna                12 Winter Park                 23.63  AA-A  
  3  Rein, Rachael                 SR Oviedo                      23.93  AA-C  
  4  Gaynor, Nicole                10 Dr. Phillips                25.17        
  5  Williams, Erica               SO Bartram Trail               25.20        
  6  Corso, Kaycee                 11 Seminole                    25.25        
  7  Norton, Katie                 SR Spruce Creek                25.31        
  8  Conroy, Ray                   12 Gainesville                 25.39        
  9  Chong, Erin                   SR Olympia                     25.45        
 10  Davis, Samantha               SO Lake Brantley               25.48        
 11  Branin, Lauren                JR Buchholz                    25.62        
 12  Ryerson, Becky                12 Winter Springs              25.64        
 13  Miller, Ashley                JR Spruce Creek                25.66        
 14  Montgomery, Sarah             11 Fletcher                    25.81        
 15  Peek, Lindy                   JR Niceville                   26.04        
 16  Mason, Emily                  FR Olympia                     26.06        
 17  Tollman, Samantha             SR Lake Brantley               26.09        
 18  Keeler, Jennifer              11 Winter Springs              26.17        
 19  Blair, Codi                   JU Sandalwood                  26.27        
 20  Miller, Brittany              12 Timber Creek                26.45        
 21  Carr, Kacie                   12 Boone                       26.53        
 22  Jarquin, Tisha                SO Olympia                     26.71        
 23  Desaulniers, Desi             JR Olympia                     26.87        
 24  Grovier, Christy              12 Gateway                     27.33        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
               21.29  AA-A
               21.55  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fang, Joe                     SR Lake Brantley               21.14  AA-A  
  2  Siegel, Derek                 JR Lake Mary                   21.17  AA-A  
  3  Tasman, Seth                  12 Winter Park                 21.54  AA-C  
  4  Smith, Kenneth                12 West Orange                 22.19        
  5  Barrett, Richard jr           SR Lyman                       22.20        
  6  Bohlken, Ross                 12 Winter Springs              22.31        
  7  Ori, Matt                     11 Winter Springs              22.37        
  8  Focazio, Matt                 SR Spruce Creek                22.49        
  9  Guimaraes, Breno              JR Olympia                     22.50        
 10  Vickers, Anderson             SR Lake Mary                   22.67        
 11  Guenov, Alex                  12 Seminole                    23.07        
 12  Poliner, David                SR FlaglerPalmCoast            23.09        
 13  Allen, Matt                   12 Freedom                     23.11        
 14  Lowe, Jaron                   FR FlaglerPalmCoast            23.20        
 15  Bass, Ryan                    FR Mandarin                    23.46        
 16  Goetz, Daniel                    Osceola                     23.47        
 17  Lynch, Ryan                   12 Gateway                     23.76        
 18  Im, Alex                      12 Dr. Phillips                23.79        
 19  Anderson, Max                 12 Fletcher                    23.87        
 20  Nilsson, Kennedy              SR Niceville                   23.88        
 21  Prior, Lance                  JR Bartram Trail               23.95        
 22  Davila, Melvin                11 Boone                       24.33        
 23  Pukay, Jack                   JU Sandalwood                  24.56        
 24  Geliga, Jorge                 JR Olympia                     24.64        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jenkins, Emily                10 Fletcher                   313.00        
  2  Dose, Laura                    9 Gainesville                331.00        
  3  Opisso, Alexis                JR Deland                     331.70        
  4  Padgett, Emily                 9 Fletcher                   336.90        
  5  Porter, Kaisie                JU Mandarin                   340.10        
  6  Oakley, Victoria               9 Fletcher                   353.70        
  7  Hebert, Amanda                SO Buchholz                   361.15        
  8  Allen, Sarah                  JU Mandarin                   374.10        
  9  Moomaw, Julia                 10 Boone                      388.60        
 10  Berganini, Alyssa             SR Oviedo                     411.45        
 11  Morris, Rachel                SO Lake Mary                  412.00        
 12  Placencia, Elysia             12 Edgewater                  421.45        
 13  Breit, Elyse                  11 Winter Park                429.15        
 14  McGinty, Michaela             12 Dr. Phillips               432.05        
 15  Feuerstein, Allyson           JR Lake Brantley              433.05        
 16  Barton, Lauren                 9 Seminole                   441.80        
 17  Soltren, Anna Marie           FR Lake Brantley              454.05        
 18  Gamez, Jocelyn                SR Lake Mary                  468.45        
 19  Gilles, Jodi                  FR Olympia                    472.40        
 20  Ellson, Bailey                FR Olympia                    473.70        
 21  Adham, Katherine              12 Dr. Phillips               475.80        
 22  Smith, Shelby                 11 West Orange                477.60        
 23  George, Brooke                11 Boone                      493.95        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Monetti, Pierson               9 Apopka                     317.85        
  2  Norden, Elliot                FR Buchholz                   318.70        
  3  Gettel, Andrew                 9 Apopka                     318.80        
  4  Jones, James                  12 Seminole                   323.95        
  5  Gaines, Kyle                  FR Spruce Creek               329.10        
  6  Gallant, Alexander            FR Mandarin                   343.00        
  7  Zentmeyer, Joshua             12 East Ridge                 345.00        
  8  Hughes, TJ                    12 Fletcher                   393.25        
  9  Horodyski, Bobby              SO Buchholz                   429.65        
 10  Proctor, Adam                 12 Seminole                   436.25        
 11  Dose, B.J.                    11 Gainesville                451.55        
 12  Neubacher, Tommy              FR Olympia                    531.85        
 13  Torrence, Hunter              JR Olympia                    559.65        
 14  Neubacher, Michael            JR Olympia                    584.50        
 15  Andrews, Stephen                 Bartram Trail              622.55        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
               56.94  AA-A
               57.71  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Michael, Kaley                SO Lake Brantley               56.88  AA-A  
  2  Phillips, Briana              SR Buchholz                    58.69        
  3  Harrison, Hollie              SO Buchholz                  1:00.16        
  4  Miller, Melissa               JR Lake Brantley             1:00.26        
  5  Baker, Kyla                   10 East Ridge                1:01.09        
  6  Deshong, Samantha             FR Lake Brantley             1:01.19        
  7  Peek, Lindy                   JR Niceville                 1:01.37        
  8  Siggins, Amber                JR Olympia                   1:01.49        
  9  Richardson, Rebecca           SO Lake Brantley             1:01.55        
 10  Gavin, Jen                    FR Olympia                   1:01.79        
 11  Enslen, Alyssa                11 Edgewater                 1:02.28        
 12  Hinojosa, Nicole              SO Mandarin                  1:02.31        
 13  Arnold, Carly                 11 Winter Park               1:02.71        
 14  Wallace, Katie                JR Bartram Trail             1:02.84        
 15  Derr, Kayla                   SO Spruce Creek              1:03.68        
 16  Goddin, Nina                  SO Lake Mary                 1:04.15        
 17  Richardson, Myra              JR Buchholz                  1:05.22        
 18  Stockwell, Rachael            JR Bartram Trail             1:06.24        
 19  Olenderek, Monika             11 Winter Springs            1:06.91        
 20  Haskins, Hillary              10 Boone                     1:07.52        
 21  Steen, Britney                10 University                1:08.85        
 22  deVries, Ashley               11 East Ridge                1:09.24        
 23  Hart, Shannon                    Osceola                   1:09.56        
 24  McCormick, Brooke              9 Timber Creek              1:10.97        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
               51.02  AA-A
               51.91  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Soltes, Geoffrey              SR FlaglerPalmCoast            52.99        
  2  Yuan, Michael                 12 Seminole                    53.55        
  3  Brown, Steven                 SR Oviedo                      53.84        
  4  Forbes, Alan                  SO Lyman                       53.89        
  5  Davis, George                 SR Lake Brantley               54.25        
  6  Johnson, Kyle                 SR Buchholz                    54.29        
  7  Reall, C.J.                   FR Olympia                     54.63        
  8  Kaisrlik, Jason               11 East Ridge                  54.66        
  9  Claflin, Casey                11 Winter Park                 54.74        
 10  Shia, Kevin                   10 Seminole                    55.61        
 11  Lemmen, Kurt                  12 Edgewater                   55.91        
 12  Duran, Roberto                 9 Winter Park                 56.80        
 13  Kazman, Zachary               JU Mandarin                    57.44        
 14  Nowlin, Zach                  12 Freedom                     57.55        
 15  Sweeten, Scott                11 Fletcher                    58.23        
 16  Ford, Robert                  SR FlaglerPalmCoast            59.06        
 17  Kirk, Ryan                    JR Bartram Trail               59.08        
 18  Roberts, Ross                 SO Niceville                   59.19        
 19  Catron, Travis                12 Boone                     1:00.63        
 20  Gibson, James                 11 East Ridge                1:01.05        
 21  Dennison, Michael             JR Olympia                   1:01.11        
 22  Amble, Pat                    SR Bartram Trail             1:01.49        
 23  Crotty, Brandon                  Osceola                   1:01.81        
 24  Wells, Nicholas Colin         10 Dr. Phillips              1:03.44        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
               51.86  AA-A
               52.46  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bateman, Sarah                JR Lake Brantley               50.50  AA-A  
  2  Rein, Rachael                 SR Oviedo                      51.73  AA-A  
  3  Stewart, Jenna                12 Winter Park                 52.22  AA-C  
  4  Bohunicky, Jamie              SO Buchholz                    52.25  AA-C  
  5  Shaver, Britney               12 Edgewater                   54.46        
  6  Conroy, Ray                   12 Gainesville                 54.62        
  7  Wright, Sarah                 JR Oviedo                      55.06        
  8  Sheppard, Lindsey             SR Buchholz                    55.34        
  9  Montgomery, Sarah             11 Fletcher                    55.49        
 10  Baumgartner, Keela            SR Niceville                   55.77        
 11  Chong, Erin                   SR Olympia                     55.80        
 12  Harrison, Hollie              SO Buchholz                    55.89        
 13  Miller, Ashley                JR Spruce Creek                55.96        
 14  Ryerson, Becky                12 Winter Springs              56.10        
 15  Jarquin, Tisha                SO Olympia                     56.76        
 16  Williams, Erica               SO Bartram Trail               57.08        
 17  Sanchez, Cristina              9 Dr. Phillips                57.09        
 18  Krupitsky, Arielle            JR Lake Mary                   57.18        
 19  Culberson, Rachel             JR Lyman                       58.91        
 20  Grovier, Christy              12 Gateway                     58.93        
 21  Carr, Kacie                   12 Boone                       59.72        
 22  Chong, Elena                  JR Olympia                   1:00.33        
 23  Campbell, Aubrey               9 Timber Creek              1:01.05        
 24  Hitchins, Sarah               12 University                1:01.68        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
               46.65  AA-A
               47.18  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Siegel, Derek                 JR Lake Mary                   47.43        
  2  Fang, Joe                     SR Lake Brantley               47.98        
  3  Halfacre, Jeffrey             11 Gainesville                 48.16        
  4  Tasman, Seth                  12 Winter Park                 48.76        
  5  Morgan, Kevin                 SR Olympia                     48.77        
  6  DeBorde, Bradley              FR Lake Brantley               49.27        
  7  Brechler, Cody                11 Fletcher                    49.63        
  8  Pressley, Matthew             11 Edgewater                   49.74        
  9  Mace, Collin                  11 Timber Creek                50.14        
 10  Creighton, Trevor             11 Winter Park                 50.18        
 11  Dee, Alexander                JR Lake Mary                   50.29        
 12  Bohlken, Ross                 12 Winter Springs              50.36        
 13  Roncone, Ryan                 11 East Ridge                  50.63        
 14  Allen, Matt                   12 Freedom                     50.68        
 15  Spock, Ross                   FR Niceville                   50.85        
 16  Focazio, Matt                 SR Spruce Creek                50.95        
 17  Jacob, Eric                   JR Bartram Trail               51.16        
 18  Auge, Julien                  12 Dr. Phillips                51.36        
 19  Fortner, James                JU Mandarin                    51.86        
 20  Smith, Kenneth                12 West Orange                 52.03        
 21  Hawthorne, Chip               JR Olympia                     52.30        
 22  Bonnema, Zach                 SO Olympia                     52.31        
 23  Bass, Ryan                    FR Mandarin                    53.06        
 24  Soltes, Geoffrey              SR FlaglerPalmCoast            54.21        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
               4:58.96  AA-A
               5:03.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Broadley, Sarah               JR Olympia                   5:00.88  AA-C  
  2  Smith, Natalie                11 Gainesville               5:02.83  AA-C  
  3  Huber, Stacey                 12 Gainesville               5:05.99        
  4  Broadley, Elizabeth           SO Olympia                   5:08.51        
  5  Steele, Melissa               JU Mandarin                  5:08.64        
  6  Haskins, Megan                12 Boone                     5:10.67        
  7  Reall, Amanda                 JR Olympia                   5:11.18        
  8  Johnson, Stella               SR Bartram Trail             5:12.12        
  9  Lee, Georgina                 FR Lake Brantley             5:14.48        
 10  Peterson, Hillary             FR Buchholz                  5:19.19        
 11  Landers, Kayla                 9 Colonial                  5:26.22        
 12  Soltis, Katie                 JR Buchholz                  5:29.43        
 13  Counterman, Laurel            11 Seminole                  5:39.25        
 14  Hanft, Marie                  SO Spruce Creek              5:40.14        
 15  Vachon, Kelsey                SO Lake Mary                 5:41.95        
 16  Schuh, Sarah                  12 Seminole                  5:44.55        
 17  Maheu, Maggie                 FR Bartram Trail             5:46.36        
 18  Hester, Emily                 10 Boone                     5:48.93        
 19  Skeels, Amanda                JR Oviedo                    5:50.43        
 20  Ernest, Allison               SR Lake Mary                 5:51.91        
 21  Kimpel, Alyssa                 9 Timber Creek              5:53.14        
 22  Steen, Britney                10 University                5:54.31        
 23  Atkinson, Mary Kathryn        SR Oviedo                    6:11.38        
 24  Hammonds, Victoria            12 East Ridge                6:15.44        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
               4:37.30  AA-A
               4:41.04  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Norton, Matt                  SR Spruce Creek              4:41.26        
  2  Duran, Ricardo                11 Winter Park               4:41.98        
  3  Shimansky, Mike               SR Buchholz                  4:45.74        
  4  Duran, Roberto                 9 Winter Park               4:51.46        
  5  Luzadder, Taylor               9 Edgewater                 4:51.68        
  6  Lee, Frederic                 SR Lake Brantley             4:56.78        
  7  Cruts, Chris                  SR Oviedo                    4:56.80        
  8  De Borde, Chris               SR Lake Brantley             4:57.78        
  9  Guana, Facundo                   Osceola                   4:59.93        
 10  Arias, Emmanuel               FR Olympia                   5:01.67        
 11  Mark, Barrett                 SO Bartram Trail             5:01.96        
 12  Collum, William               SO Deland                    5:06.83        
 13  Thornton, Travis              JR Niceville                 5:13.75        
 14  Bailey, Trice                 10 Seminole                  5:14.26        
 15  Raw, Derek                    SR Oviedo                    5:20.89        
 16  Smith, Jacob                   9 West Orange               5:21.66        
 17  Simpson, Justin               SR Bartram Trail             5:24.51        
 18  Adamec, Asher                 11 Fletcher                  5:25.12        
 19  Clay, Sterling                 9 Fletcher                  5:25.92        
 20  Allen, Jordan                 10 Freedom                   5:25.99        
 21  Nolan, Jaime                  12 Cypress Creek             5:30.65        
 22  Ward, Austin                  11 Dr. Phillips              5:30.67        
 23  Bergelt, Paul                 12 Gateway                   5:41.21        
 24  Dennison, Michael             JR Olympia                   5:49.71        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
               1:38.66  AA-A
               1:39.96  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gainesville                                                1:39.83  AA-C  
  2  Lake Brantley-Alamonte Springs                             1:40.08        
  3  Buchholz (Gainesville)                                     1:41.62        
  4  Oviedo                                                     1:41.72        
  5  Olympia (Orlando)                                          1:42.06        
  6  Bartram Trail (Jacksonville)                               1:44.68        
  7  Dr. Phillips                                               1:45.11        
  8  Winter Springs                                             1:45.88        
  9  Spruce Creek (Port Orange)                                 1:46.27        
 10  Winter Park                                                1:46.54        
 11  Edgewater (Orlando)                                        1:46.92        
 12  Seminole (Sanford)                                         1:47.64        
 13  Lake Mary                                                  1:48.27        
 14  East Ridge (Clermont)                                      1:48.61        
 15  Gateway (Kissimmee)                                        1:49.74        
 16  Sandalwood (Jacksonville)                                  1:50.10        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:24.25  2005        Bolles                                     
                        S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
               1:27.47  AA-A
               1:28.60  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Winter Park                                                1:29.84        
  2  Lake Mary                                                  1:29.95        
  3  Lake Brantley-Alamonte Springs                             1:31.08        
  4  Seminole (Sanford)                                         1:32.16        
  5  Spruce Creek (Port Orange)                                 1:32.71        
  6  Fletcher (Neptune Beach)                                   1:32.85        
  7  Olympia (Orlando)                                          1:33.28        
  8  Lyman (Longwood)                                           1:33.51        
  9  Edgewater (Orlando)                                        1:33.70        
 10  Oviedo                                                     1:34.03        
 11  Winter Springs                                             1:34.03        
 12  Flagler Palm Coast (Bunnell)                               1:34.65        
 13  Bartram Trail (Jacksonville)                               1:35.23        
 14  Dr. Phillips                                               1:36.17        
 15  Niceville                                                  1:37.37        
 16  Osceola (Kissimmee)                                        1:37.41        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
               57.76  AA-A
               58.73  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Michael, Kaley                SO Lake Brantley               57.49  AA-A  
  2  Ramirez, Lily                 11 Gainesville                 58.72  AA-C  
  3  Baumgartner, Keela            SR Niceville                 1:00.10        
  4  Shaver, Britney               12 Edgewater                 1:01.51        
  5  Baker, Kyla                   10 East Ridge                1:02.57        
  6  Gavin, Jen                    FR Olympia                   1:03.09        
  7  Soltis, Sarah                 FR Buchholz                  1:03.40        
  8  Deshong, Samantha             FR Lake Brantley             1:03.62        
  9  Greenhill, Alexandria         10 Dr. Phillips              1:03.87        
 10  Mason, Emily                  FR Olympia                   1:03.95        
 11  Soucek, Kirsten               FR Buchholz                  1:04.56        
 12  Jarquin, Sasha                SR Olympia                   1:05.10        
 13  Powell, Courtney              SO Lake Brantley             1:05.46        
 14  Casella, Brandyce             10 Cypress Creek             1:06.85        
 15  Smith, Meredith                9 Dr. Phillips              1:06.94        
 16  Counterman, Laurel            11 Seminole                  1:07.01        
 17  Marshall, Heather             SO Olympia                   1:07.13        
 18  Stockwell, Rachael            JR Bartram Trail             1:07.29        
 19  Schulz, Carey                 JR Lake Mary                 1:07.39        
 20  Behrans, Callie               SR Buchholz                  1:07.47        
 21  Decker, Stephanie             10 Seminole                  1:07.71        
 22  Hollingsworth, Kaileigh        9 Fletcher                  1:08.09        
 23  Kringle, Alexandra            FR Mandarin                  1:10.61        
 24  Perna, Talia                  SR Oviedo                    1:10.66        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
               52.29  AA-A
               53.24  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Halfacre, Jeffrey             11 Gainesville                 53.60        
  2  Yuan, Michael                 12 Seminole                    54.03        
  3  Claflin, Casey                11 Winter Park                 54.70        
  4  Delaney, Evan                 SR Lake Brantley               55.26        
  5  DeBorde, Bradley              FR Lake Brantley               55.60        
  6  Pressley, Matthew             11 Edgewater                   55.85        
  7  Richardson, Alex              SR Lake Brantley               56.02        
  8  Guimaraes, Breno              JR Olympia                     56.15        
  9  Kingsford, David              11 Winter Park                 56.55        
 10  Spock, Ross                   FR Niceville                   56.85        
 11  Johnson, Kyle                 SR Buchholz                    57.20        
 12  Prikhodko, Illya               9 Freedom                     57.29        
 13  Brown, Steven                 SR Oviedo                      57.57        
 14  Bonnema, Zach                 SO Olympia                     59.16        
 15  Mace, Collin                  11 Timber Creek                59.19        
 16  Lochte, Devon                 JR Spruce Creek                59.26        
 17  Petersohn, Tyler              SO Spruce Creek              1:00.91        
 18  Roncone, Ryan                 11 East Ridge                1:00.91        
 19  Brechler, Cody                11 Fletcher                  1:01.17        
 20  Gissy, Jacob                  12 Dr. Phillips              1:01.68        
 21  Catron, Travis                12 Boone                     1:01.72        
 22  Hill, Eric                    JU Orange Park               1:02.30        
 23  Lowe, Jaron                   FR FlaglerPalmCoast          1:03.62        
 24  Morgan, Craig                 10 Gateway                   1:05.84        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
               1:05.53  AA-A
               1:06.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Corso, Kaycee                 11 Seminole                  1:08.45        
  2  Ackerman, Ashten                 Osceola                   1:08.87        
  3  Blount, Sunny                 11 Fletcher                  1:09.68        
  4  Ballatore, Angelina           JR Buchholz                  1:10.16        
  5  O'Grady, Courtney             JR Lake Brantley             1:10.86        
  6  Alliano, Ashley                9 Dr. Phillips              1:10.91        
  7  Daly, Alison                  SO Buchholz                  1:11.42        
  8  Priore, Heather               10 Gateway                   1:11.46        
  9  Finn, Hagen                   JR Lake Mary                 1:11.54        
 10  Davis, Samantha               SO Lake Brantley             1:11.59        
 11  McClellan, Brett              SR Oviedo                    1:11.75        
 12  Baumgartner, Shelby           SO Niceville                 1:12.49        
 13  Goddin, Nina                  SO Lake Mary                 1:12.73        
 14  Collins, Lynsi                SO Bartram Trail             1:12.98        
 15  Kalagachi, Alexa              12 Winter Park               1:13.81        
 16  Branin, Lauren                JR Buchholz                  1:14.10        
 17  Ibanez, Tiffany               JU Mandarin                  1:14.12        
 18  Venables, Robyn               FR Spruce Creek              1:14.18        
 19  Asencio, Lizi                 JR Olympia                   1:15.22        
 20  Ish-Shalom, Orbi               9 Cypress Creek             1:16.84        
 21  Droppers, Nina                 9 Winter Park               1:17.37        
 22  Schornagle, Erin              10 University                1:19.26        
 23  Kimpel, Alyssa                 9 Timber Creek              1:20.46        
 24  Beaulieu, Jessica             12 Dr. Phillips              1:21.88        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
               58.74  AA-A
               59.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Forbes, Alan                  SO Lyman                     1:00.73        
  2  Shia, Kevin                   10 Seminole                  1:02.49        
  3  Deery, Kregg                  SR Spruce Creek              1:02.70        
  4  Nowlin, Zach                  12 Freedom                   1:03.81        
  5  Lemmen, Kurt                  12 Edgewater                 1:04.01        
  6  Clare-Salzler, Zak            JR Buchholz                  1:04.05        
  7  Finn, Carson                  SR Lake Mary                 1:04.15        
  8  Davis, George                 SR Lake Brantley             1:04.72        
  9  Anderson, Max                 12 Fletcher                  1:04.84        
 10  Sokolowski, Mathew            JR Oviedo                    1:04.90        
 11  Carillon, Charles             JR Bartram Trail             1:05.28        
 12  Ayala, Virgil                 SR Oviedo                    1:06.09        
 13  Colston, James                12 East Ridge                1:06.09        
 14  Hussey, Alan                  10 Timber Creek              1:06.71        
 15  Karkocsh, Roman               JR Bartram Trail             1:06.79        
 16  Kamrath, Erik                 SR Lake Mary                 1:06.83        
 17  Kirk, Ryan                    JR Bartram Trail             1:07.01        
 18  Montoya, Ernesto              10 Cypress Creek             1:07.17        
 19  Miller, Andy                  JR Olympia                   1:08.55        
 20  Montoya, Eduardo              12 Cypress Creek             1:08.61        
 21  Tully, Colin                  JR Bartram Trail             1:08.74        
 22  Tona, Conrad                  SO Niceville                 1:08.78        
 23  Taylor, Soloman               12 University                1:09.67        
 24  Crotty, Brandon                  Osceola                   1:09.73        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.49  AA-A
               3:37.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gainesville                                                3:34.82  AA-C  
  2  Buchholz (Gainesville)                                     3:38.41        
  3  Lake Brantley-Alamonte Springs                             3:40.45        
  4  Olympia (Orlando)                                          3:43.60        
  5  Oviedo                                                     3:44.19        
  6  Mandarin (Jacksonville)                                    3:45.13        
  7  Bartram Trail (Jacksonville)                               3:46.70        
  8  Spruce Creek (Port Orange)                                 3:49.27        
  9  Boone (Orlando)                                            3:52.49        
 10  Niceville                                                  3:53.03        
 11  Dr. Phillips                                               3:58.07        
 12  Lake Mary                                                  3:58.28        
 13  Winter Springs                                             3:59.55        
 14  Fletcher (Neptune Beach)                                   4:02.89        
 15  Edgewater (Orlando)                                        4:05.28        
 16  Gateway (Kissimmee)                                        4:05.64        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.50  AA-A
               3:13.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Mary                                                  3:16.95        
  2  Lake Brantley-Alamonte Springs                             3:20.42        
  3  Seminole (Sanford)                                         3:22.42        
  4  Olympia (Orlando)                                          3:22.56        
  5  Winter Park                                                3:22.66        
  6  Gainesville                                                3:24.91        
  7  Mandarin (Jacksonville)                                    3:25.81        
  8  Bartram Trail (Jacksonville)                               3:25.82        
  9  Niceville                                                  3:26.50        
 10  Lyman (Longwood)                                           3:27.14        
 11  Oviedo                                                     3:30.41        
 12  Buchholz (Gainesville)                                     3:34.58        
 13  Dr. Phillips                                               3:35.59        
 14  Cypress Creek (Orlando)                                    3:37.29        
 15  Fletcher (Neptune Beach)                                   3:37.43        
 16  Boone (Orlando)                                            3:37.74