2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 1

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/21/2006 09:03 PM
                             FHSAA - 3A District 1                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Buchholz (Gainesville)                            1:52.31    1:52.91        
     1) Ballatore, Angelina JR          2) Daly, Alison SO                
     3) Phillips, Briana SR             4) Bohunicky, Jamie SO            
                  29.24     1:01.64 (32.40)     1:28.25 (26.61)     1:52.91 (24.66)
  2 Niceville                                         1:57.78    1:55.25        
     1) Baumgartner, Keela D SR         2) Baumgartner, Shelby N SO       
     3) Peek, Lindy JR                  4) Voigt, Emily L JR              
                  28.36     1:01.12 (32.76)     1:28.51 (27.39)     1:55.25 (26.74)
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      2:00.16    1:59.28        
     1) Stockwell, Rachael JR           2) Collins, Lynsi SO              
     3) Wallace, Katie JR               4) Rucker, Jaz SO                 
                  31.34     1:04.84 (33.50)     1:32.81 (27.97)     1:59.28 (26.47)
  4 Fletcher (Neptune Beach)                          1:58.34    2:00.10        
     1) McKay, Hanna 9                  2) Blount, Sunny 11               
     3) Sidelsky, Romy 10               4) Montgomery, Sarah 11           
                  32.79     1:03.91 (31.12)     1:34.85 (30.94)     2:00.10 (25.25)
  5 Mandarin (Jacksonville)                           1:59.23    2:00.19        
     1) Steele, Melissa JU              2) Ibanez, Tiffany JU             
     3) Hinojosa, Nicole SO             4) Bass, Erin SR                  
                  31.16     1:10.36 (39.20)     1:34.05 (23.69)     2:00.19 (26.14)
  6 Spruce Creek (Port Orange)                        2:00.42    2:01.70        
     1) Venables, Robyn FR              2) Guzsvany, Sabrina FR           
     3) Derr, Kayla SO                  4) Norton, Katie SR               
                  31.43     1:07.56 (36.13)     1:36.24 (28.68)     2:01.70 (25.46)
  7 Sandalwood (Jacksonville)                         2:06.25    2:07.01        
     1) Taylor, Brooke FR               2) Blair, Codi JU                 
     3) Koontz, Colette FR              4) Joubert, Alyssa SO             
                  33.07     1:08.16 (35.09)     1:40.00 (31.84)     2:07.01 (27.01)
  8 DeLand                                            2:07.39    2:07.60        
     1) Cavins, Suzannah SR             2) Cornejo, Alina FR              
     3) Burton, Natalie SR              4) Ruf, Kelly JR                  
                  33.72     1:09.10 (35.38)     2:07.60 (58.50)                    
Consolation Final
  9 Orange Park                                       2:07.41    2:08.92        
     1) Burford, Allison JU             2) Gilpin, Mary SO                
     3) Ruiz, Jamie SO                  4) Dougherty, Emily JU            
                  32.63     1:10.01 (37.38)     1:40.79 (30.78)     2:08.92 (28.13)
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      2:13.16    2:12.05        
     1) Deaugustino, Sarah JU           2) Kowsh, Nicole FR               
     3) Denuna, Roseline JU             4) Howes, Kendall SR              
                  34.50     1:11.19 (36.69)     1:43.39 (32.20)     2:12.05 (28.66)
 -- Deltona                                           2:31.01         NS        
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buchholz (Gainesville)                            1:53.58    1:52.31        
     1) Ballatore, Angelina JR          2) Daly, Alison SO                
     3) Phillips, Briana SR             4) Bohunicky, Jamie SO            
                  29.34     1:01.55 (32.21)     1:28.25 (26.70)     1:52.31 (24.06)
  2 Niceville                                         1:57.44    1:57.78        
     1) Baumgartner, Keela D SR         2) Baumgartner, Shelby N SO       
     3) Peek, Lindy JR                  4) Voigt, Emily L JR              
                  29.28     1:02.81 (33.53)     1:30.32 (27.51)     1:57.78 (27.46)
  3 Fletcher (Neptune Beach)                          2:00.00    1:58.34        
     1) McKay, Hanna 9                  2) Blount, Sunny 11               
     3) Babillis, Ally A 10             4) Montgomery, Sarah 11           
                  31.45     1:02.93 (31.48)     1:32.88 (29.95)     1:58.34 (25.46)
  4 Mandarin (Jacksonville)                           1:59.00    1:59.23        
     1) Steele, Melissa JU              2) Ibanez, Tiffany JU             
     3) Hinojosa, Nicole SO             4) Bass, Erin SR                  
                  30.58     1:04.28 (33.70)     1:32.67 (28.39)     1:59.23 (26.56)
  5 Bartram Trail (Jacksonville)                      2:00.15    2:00.16        
     1) Stockwell, Rachael JR           2) Collins, Lynsi SO              
     3) Wallace, Katie JR               4) Rucker, Jaz SO                 
                  31.42     1:05.05 (33.63)     1:33.18 (28.13)     2:00.16 (26.98)
  6 Spruce Creek (Port Orange)                        2:00.50    2:00.42        
     1) Venables, Robyn FR              2) Guzsvany, Sabrina FR           
     3) Derr, Kayla SO                  4) Norton, Katie SR               
                  31.40     1:06.60 (35.20)     1:34.93 (28.33)     2:00.42 (25.49)
  7 Sandalwood (Jacksonville)                         2:07.52    2:06.25        
     1) Taylor, Brooke FR               2) Blair, Codi JU                 
     3) Koontz, Colette FR              4) Joubert, Alyssa SO             
                  33.45     1:08.02 (34.57)     1:39.88 (31.86)     2:06.25 (26.37)
  8 DeLand                                            2:08.30    2:07.39        
     1) Cavins, Suzannah SR             2) Cornejo, Alina FR              
     3) Burton, Natalie SR              4) Ruf, Kelly JR                  
                  34.57     1:10.34 (35.77)     1:41.11 (30.77)     2:07.39 (26.28)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Orange Park                                       2:07.43    2:07.41        
     1) Burford, Allison JU             2) Gilpin, Mary SO                
     3) Ruiz, Jamie SO                  4) Dougherty, Emily JU            
                  32.72     1:10.01 (37.29)     1:40.27 (30.26)     2:07.41 (27.14)
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      2:11.41    2:13.16        
     1) Deaugustino, Sarah JU           2) Kowsh, Nicole FR               
     3) Denuna, Roseline JU             4) Howes, Kendall SR              
                  33.56     1:10.52 (36.96)     1:43.62 (33.10)     2:13.16 (29.54)
 11 Deltona                                           2:30.00    2:31.01        
     1) Rosario, Christina SR           2) Yilk, Charlotte JU             
     3) Coulter, Bridgette SR           4) Mahoney, Tiffany SR            
                  41.71     1:22.54 (40.83)     2:03.17 (40.63)     2:31.01 (27.84)
 -- Gainesville                                       1:59.89         DQ        
      Entered water without permission - Misc
     1) Perry, Devin M 10               2) Diekow, Ashley W 9             
     3) Dominguez, Paola L 10           4) Wagner, Kelsie N 12            
                  34.28     1:12.01 (37.73)     1:43.99 (31.98)          DQ (28.65)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:46.18    1:44.27        
     1) Mark, Barrett SO                2) Prior, Lance JR                
     3) Jacob, Eric JR                  4) Carillon, Charles JR           
                  27.06       56.28 (29.22)     1:21.21 (24.93)     1:44.27 (23.06)
  2 Spruce Creek (Port Orange)                        1:45.17    1:44.58        
     1) Petersohn, Tyler SO             2) Deery, Kregg SR                
     3) Norton, Matt SR                 4) Warnell, John FR               
                  28.87       57.34 (28.47)     1:20.48 (23.14)     1:44.58 (24.10)
  3 Gainesville                                       1:46.53    1:45.17        
     1) Halfacre, Jeffrey B 11          2) Carusone, Jeremy P 11          
     3) Milner, Stephen 12              4) Jerry, John R 12               
                  25.90       55.74 (29.84)     1:21.26 (25.52)     1:45.17 (23.91)
  4 Fletcher (Neptune Beach)                          1:48.96    1:46.54        
     1) Brechler, Cody 11               2) Anderson, Max 12               
     3) Sweeten, Scott 11               4) Pereira, Dom 9                 
                  27.22       56.85 (29.63)     1:23.02 (26.17)     1:46.54 (23.52)
  5 Niceville                                         1:47.31    1:47.13        
     1) Spock, Ross A FR                2) Tona, Conrad R SO              
     3) Roberts, Ross R SO              4) Nilsson, Kennedy C SR          
                  27.07       57.85 (30.78)     1:23.34 (25.49)     1:47.13 (23.79)
  6 Buchholz (Gainesville)                            1:47.20    1:48.16        
     1) Johnson, Kyle SR                2) Clare-Salzler, Zak JR          
     3) Camirand, Jared JR              4) Shimansky, Mike SR             
                  26.22       55.80 (29.58)     1:23.64 (27.84)     1:48.16 (24.52)
  7 Mandarin (Jacksonville)                           1:48.79    1:49.21        
     1) Corsio, Corey SO                2) Bass, Ryan FR                  
     3) Kazman, Zachary JU              4) Fortner, James JU              
                  29.76     1:00.59 (30.83)     1:25.81 (25.22)     1:49.21 (23.40)
  8 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:50.90    1:50.60        
     1) Duford, David SR                2) Kalva, Nathan SR               
     3) Ford, Robert SR                 4) Poliner, David SR              
                                                    1:28.06 ( )     1:50.60 (22.54)
Consolation Final
  9 Orange Park                                       1:52.04    1:53.13        
     1) Hill, Eric JU                   2) Jacquin, Tyler SR              
     3) Scott, William JU               4) McArdle, Jared SO              
                  28.22     1:00.66 (32.44)     1:28.93 (28.27)     1:53.13 (24.20)
 10 DeLand                                            1:57.81    2:01.16        
     1) Sirutis, Benjamin SR            2) Holley, Taylor SR              
     3) Collum, William SO              4) Reuther, Dustin SR             
                  31.12     1:05.51 (34.39)     1:34.06 (28.55)     2:01.16 (27.10)
 -- Deltona                                           2:02.66         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spruce Creek (Port Orange)                        1:42.50    1:45.17        
     1) Petersohn, Tyler SO             2) Deery, Kregg SR                
     3) Norton, Matt SR                 4) Warnell, John FR               
                  28.96       57.41 (28.45)     1:21.01 (23.60)     1:45.17 (24.16)
  2 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:47.16    1:46.18        
     1) Mark, Barrett SO                2) Karkocsh, Roman JR             
     3) Prior, Lance JR                 4) Jacob, Eric JR                 
                  27.88       57.72 (29.84)     1:22.85 (25.13)     1:46.18 (23.33)
  3 Gainesville                                       1:51.60    1:46.53        
     1) Halfacre, Jeffrey B 11          2) Carusone, Jeremy P 11          
     3) Milner, Stephen 12              4) Jerry, John R 12               
                  25.97       56.31 (30.34)     1:22.23 (25.92)     1:46.53 (24.30)
  4 Buchholz (Gainesville)                            1:49.45    1:47.20        
     1) Johnson, Kyle SR                2) Clare-Salzler, Zak JR          
     3) Camirand, Jared JR              4) Shimansky, Mike SR             
                  26.19       55.70 (29.51)     1:23.61 (27.91)     1:47.20 (23.59)
  5 Niceville                                         1:49.02    1:47.31        
     1) Spock, Ross A FR                2) Tona, Conrad R SO              
     3) Roberts, Ross R SO              4) Nilsson, Kennedy C SR          
                  27.01       57.91 (30.90)     1:23.40 (25.49)     1:47.31 (23.91)
  6 Mandarin (Jacksonville)                           1:50.00    1:48.79        
     1) Corsio, Corey SO                2) Bass, Ryan FR                  
     3) Kazman, Zachary JU              4) Fortner, James JU              
                  29.62     1:00.37 (30.75)     1:25.56 (25.19)     1:48.79 (23.23)
  7 Fletcher (Neptune Beach)                          1:50.00    1:48.96        
     1) Brechler, Cody 11               2) Anderson, Max 12               
     3) Sweeten, Scott 11               4) Pereira, Dom 9                 
                  26.90       58.02 (31.12)     1:24.87 (26.85)     1:48.96 (24.09)
  8 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:53.74    1:50.90        
     1) Duford, David SR                2) Kalva, Nathan SR               
     3) Ford, Robert SR                 4) Poliner, David SR              
                  29.60     1:02.17 (32.57)     1:28.00 (25.83)     1:50.90 (22.90)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Orange Park                                       1:53.48    1:52.04        
     1) Hill, Eric JU                   2) Jacquin, Tyler SR              
     3) Scott, William JU               4) McArdle, Jared SO              
                  27.71     1:00.18 (32.47)     1:28.12 (27.94)     1:52.04 (23.92)
 10 DeLand                                            1:57.60    1:57.81        
     1) Sirutis, Benjamin SR            2) Holley, Taylor SR              
     3) Collum, William SO              4) Dovi, Paul SR                  
                  30.47     1:04.55 (34.08)     1:32.64 (28.09)     1:57.81 (25.17)
 11 Deltona                                           2:05.00    2:02.66        
     1) Mueller, Garrett SR             2) Butler, Mitchell JU            
     3) Loiacono, Steven SR             4) Knott, Ryan SR                 
                  31.15     1:04.23 (33.08)     1:37.20 (32.97)     2:02.66 (25.46)
 -- Sandalwood (Jacksonville)                         1:58.83         DQ        
     1) Carter, Ryan JU                 2) Ward, Todd JU                  
     3) Williams, Kurt SR               4) Pukay, Jack JU                 
                  31.35     1:04.55 (33.20)     1:36.44 (31.89)          DQ (24.15)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Bohunicky, Jamie          SO Buchholz             1:51.32    1:50.88 AA-A   
                  26.70       54.50 (27.80)     1:22.94 (28.44)     1:50.88 (27.94)
  2 Smith, Natalie R          11 Gainesville          1:54.34    1:54.67        
                  26.67       55.02 (28.35)     1:24.14 (29.12)     1:54.67 (30.53)
  3 Huber, Stacey L           12 Gainesville          1:57.80    1:55.59        
                  27.49       56.45 (28.96)     1:25.74 (29.29)     1:55.59 (29.85)
  4 Steele, Melissa           JU Mandarin             2:00.09    1:58.58        
                  27.53       57.30 (29.77)     1:27.85 (30.55)     1:58.58 (30.73)
  5 Flanagan, Riley           FR Buchholz             2:00.00    1:58.96        
                  27.35       57.23 (29.88)     1:28.17 (30.94)     1:58.96 (30.79)
  6 Bass, Erin                SR Mandarin             2:01.66    2:00.25        
                  27.28       57.70 (30.42)     1:29.05 (31.35)     2:00.25 (31.20)
  7 Johnson, Stella           SR Bartram Trail        2:01.82    2:00.32        
                  28.55       58.93 (30.38)     1:29.79 (30.86)     2:00.32 (30.53)
  8 Derr, Kayla               SO Spruce Creek         2:01.67    2:00.98        
                  28.39       58.73 (30.34)     1:29.96 (31.23)     2:00.98 (31.02)
Consolation Final
  9 Sheppard, Lindsey         SR Buchholz             2:02.62    2:00.90        
                  28.32       58.51 (30.19)     1:30.06 (31.55)     2:00.90 (30.84)
 10 Soltis, Katie             JR Buchholz             2:03.54    2:02.40        
                  29.95     1:00.31 (30.36)     1:31.36 (31.05)     2:02.40 (31.04)
 11 Hanft, Marie              SO Spruce Creek         2:07.48    2:05.04        
                  29.59     1:00.80 (31.21)     1:32.80 (32.00)     2:05.04 (32.24)
 12 Glass, Julie              JR Bartram Trail        2:09.10    2:06.34        
                  29.04     1:01.03 (31.99)     1:33.81 (32.78)     2:06.34 (32.53)
 13 Maheu, Maggie             FR Bartram Trail        2:11.33    2:09.92        
                  29.63     1:02.41 (32.78)     1:36.53 (34.12)     2:09.92 (33.39)
 14 Voigt, Emily L            JR Niceville            2:10.47    2:15.79        
                  31.26     1:06.27 (35.01)     1:41.69 (35.42)     2:15.79 (34.10)
 15 Demorest, Kelsey          JU Mandarin             2:13.51    2:16.90        
                  30.96     1:06.01 (35.05)     1:41.79 (35.78)     2:16.90 (35.11)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bohunicky, Jamie          SO Buchholz             1:51.54    1:51.32 AA-A   
                  25.86       53.55 (27.69)     1:22.20 (28.65)     1:51.32 (29.12)
  2 Smith, Natalie R          11 Gainesville          1:51.99    1:54.34        
                  27.18       56.14 (28.96)     1:25.29 (29.15)     1:54.34 (29.05)
  3 Huber, Stacey L           12 Gainesville          1:55.60    1:57.80        
                  27.36       56.29 (28.93)     1:26.73 (30.44)     1:57.80 (31.07)
  4 Flanagan, Riley           FR Buchholz             2:00.03    2:00.00        
                  27.74       57.63 (29.89)     1:28.89 (31.26)     2:00.00 (31.11)
  5 Steele, Melissa           JU Mandarin             1:58.50    2:00.09        
                  28.07       58.39 (30.32)     1:29.41 (31.02)     2:00.09 (30.68)
  6 Bass, Erin                SR Mandarin             1:58.50    2:01.66        
                  27.45       57.73 (30.28)     1:29.62 (31.89)     2:01.66 (32.04)
  7 Derr, Kayla               SO Spruce Creek         1:59.50    2:01.67        
                  28.88       59.74 (30.86)     1:31.10 (31.36)     2:01.67 (30.57)
  8 Johnson, Stella           SR Bartram Trail        2:00.34    2:01.82        
                  28.90       59.33 (30.43)     1:30.62 (31.29)     2:01.82 (31.20)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheppard, Lindsey         SR Buchholz             2:06.97    2:02.62        
                  28.01       58.46 (30.45)     1:30.03 (31.57)     2:02.62 (32.59)
 10 Soltis, Katie             JR Buchholz             2:01.42    2:03.54        
                  28.74       59.88 (31.14)     1:31.50 (31.62)     2:03.54 (32.04)
 11 Hanft, Marie              SO Spruce Creek         2:07.50    2:07.48        
                  29.57     1:00.99 (31.42)     1:34.13 (33.14)     2:07.48 (33.35)
 12 Glass, Julie              JR Bartram Trail        2:07.49    2:09.10        
                  28.95     1:01.35 (32.40)     1:35.39 (34.04)     2:09.10 (33.71)
 13 Voigt, Emily L            JR Niceville            2:05.13    2:10.47        
                  29.62     1:02.60 (32.98)     1:36.30 (33.70)     2:10.47 (34.17)
 14 Maheu, Maggie             FR Bartram Trail        2:07.26    2:11.33        
                  29.10     1:02.12 (33.02)     1:37.35 (35.23)     2:11.33 (33.98)
 15 Babillis, Ally A          10 Fletcher             2:10.26    2:11.80        
                  30.89     1:04.06 (33.17)     1:38.16 (34.10)     2:11.80 (33.64)
 16 Demorest, Kelsey          JU Mandarin             2:12.00    2:13.51        
                  30.52     1:03.88 (33.36)     1:38.40 (34.52)     2:13.51 (35.11)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aggas, Jennie             SR Bartram Trail        2:12.19    2:14.63        
                  29.97     1:03.82 (33.85)     1:39.32 (35.50)     2:14.63 (35.31)
 18 Wohleber, Kate A          SR Niceville            2:15.45    2:14.85        
                  30.98     1:04.97 (33.99)     1:40.07 (35.10)     2:14.85 (34.78)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ghandour, Kristen          9 Fletcher             2:16.26    2:16.27        
                  31.43     1:06.21 (34.78)     1:41.74 (35.53)     2:16.27 (34.53)
 20 Prince, Kendall           JU Mandarin             2:14.00    2:16.48        
                  30.87     1:04.44 (33.57)     1:40.77 (36.33)     2:16.48 (35.71)
 21 Regan, Kelly              12 Fletcher             2:20.84    2:17.82        
                  31.42     1:06.44 (35.02)     1:41.94 (35.50)     2:17.82 (35.88)
 22 Vazquez, Marla            JU Spruce Creek         2:14.74    2:17.89        
                  30.25     1:04.63 (34.38)     1:40.86 (36.23)     2:17.89 (37.03)
 23 Sidelsky, Romy            10 Fletcher             2:20.46    2:18.64        
                  32.55     1:07.42 (34.87)     1:42.84 (35.42)     2:18.64 (35.80)
 24 Mathews, Lindsy           SR Orange Park          2:20.23    2:20.52        
                  31.26     1:05.80 (34.54)     1:42.29 (36.49)     2:20.52 (38.23)
 25 Coffey, Ruthanne          SR Deland               2:19.60    2:20.67        
                  31.49     1:05.83 (34.34)     1:42.28 (36.45)     2:20.67 (38.39)
 26 Michelson, Chelsea        SO Spruce Creek         2:25.00    2:23.49        
                  31.81     1:06.90 (35.09)     1:44.96 (38.06)     2:23.49 (38.53)
 27 Pranke, Erica N           JR Niceville            2:29.63    2:25.82        
                  32.98     1:09.99 (37.01)     1:48.72 (38.73)     2:25.82 (37.10)
 28 Briddell, Jessica         SR Sandalwood           2:29.95    2:26.62        
                  32.11     1:08.45 (36.34)     1:47.57 (39.12)     2:26.62 (39.05)
 29 Soltes, Michelle          SO FlaglerPalmCoast     2:29.02    2:26.69        
                  33.97     1:10.78 (36.81)     1:49.59 (38.81)     2:26.69 (37.10)
 30 Derousie, Heather         SO Orange Park          2:32.09    2:29.63        
                  33.54     1:11.64 (38.10)     1:51.54 (39.90)     2:29.63 (38.09)
 31 Hawes, Ashley             FR FlaglerPalmCoast     2:38.43    2:34.98        
                  34.06     1:12.94 (38.88)     1:53.94 (41.00)     2:34.98 (41.04)
 32 Reynolds, Ashley          SO FlaglerPalmCoast     2:36.51    2:37.93        
                  35.86     1:15.26 (39.40)     1:56.78 (41.52)     2:37.93 (41.15)
 33 Hendley, Whitni           SR Sandalwood           2:38.14    2:39.27        
                  35.31     1:13.90 (38.59)     1:57.12 (43.22)     2:39.27 (42.15)
 34 Townsend, Erin R           9 Gainesville          3:00.19    2:39.90        
                  34.29     1:15.39 (41.10)   2:39.90 (1:24.51)                    
 35 Nakonechnaya, Kristina    JU FlaglerPalmCoast     2:44.82    2:40.49        
                  36.74     1:18.20 (41.46)     2:00.79 (42.59)     2:40.49 (39.70)
 36 Hansen, Mckenna           FR Niceville            2:43.13    2:41.20        
                  34.06     1:13.87 (39.81)     1:57.71 (43.84)     2:41.20 (43.49)
 37 Wood, Kayla               SO Deltona              2:40.00    2:41.63        
                  34.92     1:14.33 (39.41)     1:57.81 (43.48)     2:41.63 (43.82)
 38 Solar, Chelsey            SR Deland               2:46.80    2:45.27        
                  36.52     1:17.26 (40.74)     2:01.41 (44.15)     2:45.27 (43.86)
 39 Thyng, Brooke             SO Deland               2:59.20    2:45.74        
                  34.92     1:16.51 (41.59)     2:00.21 (43.70)     2:45.74 (45.53)
 40 Porter, Brooke            FR Sandalwood           2:54.32    2:51.78        
                  37.01     1:19.18 (42.17)   2:51.78 (1:32.60)                    
 41 Mortensen, Katie          SR Deltona              2:51.80    2:54.22        
                  37.95     1:22.66 (44.71)     2:10.14 (47.48)     2:54.22 (44.08)
 42 D'Aquila, Samantha        FR Orange Park          3:00.79    2:56.78        
                                                    2:11.85 ( )     2:56.78 (44.93)
 43 Graham, Jacki             FR Sandalwood           2:57.29    2:57.59        
                  38.06     1:22.70 (44.64)     2:09.77 (47.07)     2:57.59 (47.82)
 44 Thompson, Trinity         SR Orange Park          3:11.38    3:07.20        
                                1:26.49 ( )   3:07.20 (1:40.71)                    
 45 Vilaysane, Sammy          SO Deland               2:48.80    3:17.85        
                  43.45     1:34.56 (51.11)     2:29.30 (54.74)     3:17.85 (48.55)
 46 Selner, Ashlynn B          9 Gainesville          3:30.21    3:54.45        
                  44.31     1:43.88 (59.57)   2:51.96 (1:08.08)   3:54.45 (1:02.49)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Shimansky, Mike           SR Buchholz             1:48.12    1:46.96        
                  25.98       52.78 (26.80)     1:20.15 (27.37)     1:46.96 (26.81)
  2 Kazman, Zachary           JU Mandarin             1:50.39    1:48.84        
                  24.67       51.57 (26.90)     1:19.65 (28.08)     1:48.84 (29.19)
  3 Lochte, Devon             JR Spruce Creek         1:52.65    1:51.84        
                  25.74       54.08 (28.34)     1:22.59 (28.51)     1:51.84 (29.25)
  4 Thornton, Travis W        JR Niceville            1:51.71    1:52.73        
                  26.34       54.41 (28.07)     1:23.80 (29.39)     1:52.73 (28.93)
  5 Fortner, James            JU Mandarin             1:53.08    1:53.39        
                  25.77       54.72 (28.95)     1:23.85 (29.13)     1:53.39 (29.54)
  6 Simpson, Justin           SR Bartram Trail        1:54.59    1:55.99        
                  25.90       54.88 (28.98)     1:25.01 (30.13)     1:55.99 (30.98)
  7 Kivipelto, Andrew         JR Bartram Trail        1:56.62    1:57.15        
                  25.91       55.22 (29.31)     1:25.81 (30.59)     1:57.15 (31.34)
  8 Adamec, Asher             11 Fletcher             1:57.36    1:58.85        
                  26.98       56.16 (29.18)     1:24.66 (28.50)     1:58.85 (34.19)
Consolation Final
  9 Pereira, Dom               9 Fletcher             1:58.51    1:57.12        
                  28.41       58.08 (29.67)     1:27.75 (29.67)     1:57.12 (29.37)
 10 Kirkland, Josh            11 Fletcher             1:58.99    1:59.14        
                  27.17       57.34 (30.17)     1:27.92 (30.58)     1:59.14 (31.22)
 11 Sirutis, Benjamin         SR Deland               2:00.10    1:59.19        
                  26.53       56.56 (30.03)     1:27.69 (31.13)     1:59.19 (31.50)
 12 Caltrider, Colby          12 Fletcher             2:00.05    1:59.55        
                  27.14       57.23 (30.09)     1:28.83 (31.60)     1:59.55 (30.72)
 13 Corsio, Corey             SO Mandarin             1:59.50    2:00.26        
                  27.43       57.90 (30.47)     1:29.31 (31.41)     2:00.26 (30.95)
 14 Gillen, Thomas            SR FlaglerPalmCoast     2:00.56    2:00.68        
                  27.85       58.47 (30.62)     1:29.98 (31.51)     2:00.68 (30.70)
 15 Doll, Chase               SO Bartram Trail        2:01.69    2:01.85        
                  27.35       57.95 (30.60)     1:29.98 (32.03)     2:01.85 (31.87)
 16 Peterson, Colin           JR Spruce Creek         2:01.56    2:04.01        
                  28.67       59.85 (31.18)     1:31.98 (32.13)     2:04.01 (32.03)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shimansky, Mike           SR Buchholz             1:45.24    1:48.12        
                  25.70       52.47 (26.77)     1:20.10 (27.63)     1:48.12 (28.02)
  2 Kazman, Zachary           JU Mandarin             1:51.00    1:50.39        
                  25.10       52.79 (27.69)     1:21.85 (29.06)     1:50.39 (28.54)
  3 Thornton, Travis W        JR Niceville            1:53.04    1:51.71        
                  25.55       54.03 (28.48)     1:23.12 (29.09)     1:51.71 (28.59)
  4 Lochte, Devon             JR Spruce Creek         1:49.67    1:52.65        
                  26.48       55.13 (28.65)     1:23.73 (28.60)     1:52.65 (28.92)
  5 Fortner, James            JU Mandarin             1:52.50    1:53.08        
                  24.95       52.73 (27.78)     1:22.68 (29.95)     1:53.08 (30.40)
  6 Simpson, Justin           SR Bartram Trail        1:59.37    1:54.59        
                  26.21       54.84 (28.63)     1:24.50 (29.66)     1:54.59 (30.09)
  7 Kivipelto, Andrew         JR Bartram Trail        1:58.44    1:56.62        
                  25.72       54.41 (28.69)     1:25.13 (30.72)     1:56.62 (31.49)
  8 Adamec, Asher             11 Fletcher             2:00.87    1:57.36        
                  27.02       56.94 (29.92)     1:27.89 (30.95)     1:57.36 (29.47)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pereira, Dom               9 Fletcher             2:01.63    1:58.51        
                  27.43       57.13 (29.70)     1:28.62 (31.49)     1:58.51 (29.89)
 10 Kirkland, Josh            11 Fletcher             2:01.62    1:58.99        
                  27.42       57.50 (30.08)     1:28.51 (31.01)     1:58.99 (30.48)
 11 Corsio, Corey             SO Mandarin             2:01.00    1:59.50        
                  26.43       56.16 (29.73)     1:27.75 (31.59)     1:59.50 (31.75)
 12 Caltrider, Colby          12 Fletcher             2:02.61    2:00.05        
                  27.00       57.34 (30.34)     1:28.36 (31.02)     2:00.05 (31.69)
 13 Sirutis, Benjamin         SR Deland               1:58.10    2:00.10        
                  26.52       56.70 (30.18)     1:28.29 (31.59)     2:00.10 (31.81)
 14 Gillen, Thomas            SR FlaglerPalmCoast     2:01.25    2:00.56        
                  27.67       57.74 (30.07)     1:29.46 (31.72)     2:00.56 (31.10)
 15 Peterson, Colin           JR Spruce Creek         2:02.10    2:01.56        
                  27.76       58.05 (30.29)     1:30.03 (31.98)     2:01.56 (31.53)
 16 Doll, Chase               SO Bartram Trail        2:02.74    2:01.69        
                  26.51       56.26 (29.75)     1:28.43 (32.17)     2:01.69 (33.26)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tully, Colin              JR Bartram Trail        2:08.83    2:02.98        
                  28.00       58.58 (30.58)     1:30.69 (32.11)     2:02.98 (32.29)
 18 Best, Forrest             SO Mandarin             2:04.50    2:03.13        
                  27.71       58.36 (30.65)     1:30.87 (32.51)     2:03.13 (32.26)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Maloney, Chad             12 Gainesville          2:05.60    2:04.63        
                  28.43       59.66 (31.23)     1:32.25 (32.59)     2:04.63 (32.38)
 20 Humphrey, Jack            JR Spruce Creek         2:06.25    2:10.14        
                  29.65     1:02.21 (32.56)     1:36.75 (34.54)     2:10.14 (33.39)
 21 Kinney, Madison           SO Spruce Creek         2:10.00    2:10.84        
                  28.58     1:01.10 (32.52)     1:35.20 (34.10)     2:10.84 (35.64)
 22 Everett, Brandon          FR Sandalwood           2:12.83    2:13.42        
                  29.99     1:02.21 (32.22)     1:38.49 (36.28)     2:13.42 (34.93)
 23 Becker, Gabe              SO Orange Park          2:18.98    2:16.19        
                  31.42     1:06.33 (34.91)     1:42.43 (36.10)     2:16.19 (33.76)
 24 Mueller, Garrett          SR Deltona              2:30.00    2:16.99        
                  30.30     1:04.50 (34.20)     1:41.37 (36.87)     2:16.99 (35.62)
 25 Sinicrope, Joseph S       SR Niceville            2:28.84    2:17.87        
                  30.45     1:05.52 (35.07)     1:42.22 (36.70)     2:17.87 (35.65)
 26 Dovi, Paul                SR Deland               2:25.90    2:20.47        
                  29.42     1:03.90 (34.48)     1:42.75 (38.85)     2:20.47 (37.72)
 27 Curtis, Justin            JU Sandalwood           2:21.43    2:25.40        
                  29.28                             1:36.97 ( )     2:25.40 (48.43)
 28 Wohleber, John M          SO Niceville            2:38.90    2:31.42        
                  32.91     1:11.23 (38.32)     1:51.59 (40.36)     2:31.42 (39.83)
 29 D'Alessandro, Carmine     SR Deland               2:35.80    2:33.75        
                  32.49     1:10.95 (38.46)     1:54.55 (43.60)     2:33.75 (39.20)
 30 Meyer, Jeffrey            SO Sandalwood           2:40.00    2:34.09        
                  33.77   2:34.09 (2:00.32)                                        
 31 Abbot, Matthew            FR Niceville            2:40.97    2:35.26        
                  32.94     1:13.04 (40.10)     1:55.43 (42.39)     2:35.26 (39.83)
 32 Martino, Garrett          SO Niceville            2:33.17    2:35.74        
                  34.44     1:14.19 (39.75)     1:55.86 (41.67)     2:35.74 (39.88)
 33 Heying, Robert            SO Sandalwood           2:29.88    2:36.72        
                  31.93     1:09.04 (37.11)     1:53.67 (44.63)     2:36.72 (43.05)
 34 Sifonte, Luis             SR FlaglerPalmCoast     2:38.10    2:36.75        
                  32.59     1:10.70 (38.11)     1:53.82 (43.12)     2:36.75 (42.93)
 35 Abramenko, Yaroslav       SO Deltona              2:40.00    2:40.21        
                  32.13     1:11.58 (39.45)     1:56.44 (44.86)     2:40.21 (43.77)
 36 Chung, Jason              SO Buchholz             2:35.00    2:44.51        
                  35.48     1:17.10 (41.62)     2:01.77 (44.67)     2:44.51 (42.74)
 37 Buzan, Jonathan           SO Deland               2:43.90    2:54.03        
                  36.30     1:20.41 (44.11)     2:07.83 (47.42)     2:54.03 (46.20)
 -- Sanchez, Richard          SO Deltona              2:38.00         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ramirez, Lily             11 Gainesville          2:11.04    2:08.23        
                  27.35       58.87 (31.52)     1:37.25 (38.38)     2:08.23 (30.98)
  2 Ballatore, Angelina       JR Buchholz             2:11.18    2:10.28        
                  29.20     1:01.01 (31.81)     1:39.94 (38.93)     2:10.28 (30.34)
  3 Blount, Sunny             11 Fletcher             2:16.98    2:13.21        
                  28.59     1:02.43 (33.84)     1:41.49 (39.06)     2:13.21 (31.72)
  4 Peterson, Hillary         FR Buchholz             2:17.37    2:15.68        
                  30.41     1:04.09 (33.68)     1:44.74 (40.65)     2:15.68 (30.94)
  5 Hinojosa, Nicole          SO Mandarin             2:17.79    2:17.64        
                  29.40     1:04.05 (34.65)     1:46.13 (42.08)     2:17.64 (31.51)
  6 Daly, Alison              SO Buchholz             2:20.02    2:18.55        
                  30.08     1:07.09 (37.01)     1:46.87 (39.78)     2:18.55 (31.68)
  7 Collins, Lynsi            SO Bartram Trail        2:20.31    2:21.06        
                  31.16     1:07.12 (35.96)     1:47.85 (40.73)     2:21.06 (33.21)
  8 Fortner, Kari             SO Mandarin             2:20.96    2:23.49        
                  30.85     1:07.29 (36.44)     1:50.66 (43.37)     2:23.49 (32.83)
Consolation Final
  9 Wallace, Katie            JR Bartram Trail        2:23.37    2:22.69        
                  29.33     1:05.67 (36.34)     1:47.84 (42.17)     2:22.69 (34.85)
 10 Mark, Chelsie             SR Bartram Trail        2:26.69    2:24.89        
                  31.32     1:09.18 (37.86)     1:50.71 (41.53)     2:24.89 (34.18)
 11 Behrans, Callie           SR Buchholz             2:27.95    2:27.02        
                  31.46     1:07.81 (36.35)     1:52.06 (44.25)     2:27.02 (34.96)
 12 Cornejo, Alina            FR Deland               2:31.76    2:27.33        
                  32.59     1:10.06 (37.47)     1:53.14 (43.08)     2:27.33 (34.19)
 13 Ibanez, Tiffany           JU Mandarin             2:30.75    2:30.14        
                  32.99     1:13.55 (40.56)     1:54.67 (41.12)     2:30.14 (35.47)
 14 Kringle, Alexandra        FR Mandarin             2:28.59    2:30.92        
                  33.17     1:11.14 (37.97)   2:30.92 (1:19.78)                    
 15 Moriarty, Amanda          SR Niceville            2:33.36    2:35.07        
                  32.99     1:11.90 (38.91)     1:58.21 (46.31)     2:35.07 (36.86)
 16 Lewis, Christie           FR Bartram Trail        2:36.38    2:36.60        
                  34.44     1:13.84 (39.40)     2:00.98 (47.14)     2:36.60 (35.62)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramirez, Lily             11 Gainesville          2:10.00    2:11.04        
                  28.21     1:01.17 (32.96)     1:40.49 (39.32)     2:11.04 (30.55)
  2 Ballatore, Angelina       JR Buchholz             2:08.24    2:11.18        
                  29.22     1:01.80 (32.58)     1:40.85 (39.05)     2:11.18 (30.33)
  3 Blount, Sunny             11 Fletcher             2:13.89    2:16.98        
                  28.80     1:03.94 (35.14)     1:44.10 (40.16)     2:16.98 (32.88)
  4 Peterson, Hillary         FR Buchholz             2:15.88    2:17.37        
                  30.92     1:04.90 (33.98)     1:46.27 (41.37)     2:17.37 (31.10)
  5 Hinojosa, Nicole          SO Mandarin             2:16.00    2:17.79        
                  29.82     1:04.93 (35.11)     1:46.81 (41.88)     2:17.79 (30.98)
  6 Daly, Alison              SO Buchholz             2:15.88    2:20.02        
                  30.21     1:07.84 (37.63)     1:48.10 (40.26)     2:20.02 (31.92)
  7 Collins, Lynsi            SO Bartram Trail        2:19.99    2:20.31        
                  31.17     1:07.03 (35.86)     1:47.43 (40.40)     2:20.31 (32.88)
  8 Fortner, Kari             SO Mandarin             2:21.50    2:20.96        
                  30.57     1:06.56 (35.99)     1:48.44 (41.88)     2:20.96 (32.52)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wallace, Katie            JR Bartram Trail        2:20.62    2:23.37        
                  29.61     1:06.02 (36.41)     1:48.27 (42.25)     2:23.37 (35.10)
 10 Mark, Chelsie             SR Bartram Trail        2:26.16    2:26.69        
                  31.84     1:10.38 (38.54)     1:51.94 (41.56)     2:26.69 (34.75)
 11 Behrans, Callie           SR Buchholz             2:26.34    2:27.95        
                  31.35     1:07.56 (36.21)     1:52.41 (44.85)     2:27.95 (35.54)
 12 Kringle, Alexandra        FR Mandarin             2:28.00    2:28.59        
                  32.55     1:09.69 (37.14)     1:54.17 (44.48)     2:28.59 (34.42)
 13 Ibanez, Tiffany           JU Mandarin             2:29.00    2:30.75        
                  32.57     1:13.45 (40.88)     1:54.96 (41.51)     2:30.75 (35.79)
 14 Cornejo, Alina            FR Deland               2:28.30    2:31.76        
                  33.88     1:11.14 (37.26)     1:55.44 (44.30)     2:31.76 (36.32)
 15 Moriarty, Amanda          SR Niceville            2:34.31    2:33.36        
                  32.96     1:12.24 (39.28)     1:56.76 (44.52)     2:33.36 (36.60)
 16 Lewis, Christie           FR Bartram Trail        2:39.58    2:36.38        
                  34.05     1:12.87 (38.82)     1:58.97 (46.10)     2:36.38 (37.41)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Montgomery, Elizabeth      9 Fletcher             2:40.06    2:39.01        
                  34.25     1:13.78 (39.53)     2:03.71 (49.93)     2:39.01 (35.30)
 18 Kreichelt, Elizabeth      12 Fletcher             2:40.08    2:40.42        
                  34.48     1:15.91 (41.43)     2:01.05 (45.14)     2:40.42 (39.37)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Taylor, Brooke            FR Sandalwood           2:39.52    2:41.30        
                  33.21     1:13.73 (40.52)     2:04.77 (51.04)     2:41.30 (36.53)
 20 Slaveski, Marie            9 Fletcher             2:43.40    2:41.60        
                  35.80     1:18.17 (42.37)     2:05.47 (47.30)     2:41.60 (36.13)
 21 Greer, Taylor             FR Niceville            2:42.27    2:42.89        
                  35.84     1:19.00 (43.16)     2:06.34 (47.34)     2:42.89 (36.55)
 22 Dominguez, Paola L        10 Gainesville          2:40.00    2:44.27        
                  34.30     1:16.50 (42.20)     2:04.74 (48.24)     2:44.27 (39.53)
 23 Cavins, Suzannah          SR Deland               2:44.30    2:46.86        
                  34.22     1:15.16 (40.94)     2:07.61 (52.45)     2:46.86 (39.25)
 24 Lewitt, Brittni           JR Deland               2:51.80    2:50.79        
                  34.69     1:17.00 (42.31)     2:08.80 (51.80)     2:50.79 (41.99)
 25 Atkins, Suzie             FR Spruce Creek         2:54.00    2:55.37        
                  39.51     1:26.93 (47.42)     2:16.04 (49.11)     2:55.37 (39.33)
 26 Parks, Alison             JU FlaglerPalmCoast     2:53.16    2:55.51        
                  36.99     1:22.31 (45.32)     2:15.26 (52.95)     2:55.51 (40.25)
 27 Sinicrope, Michelle K     SO Niceville            2:52.51    2:55.75        
                  37.12     1:20.67 (43.55)     2:12.91 (52.24)     2:55.75 (42.84)
 28 Malheiros, Jacquelene     SR FlaglerPalmCoast     3:02.78    2:58.90        
                  36.34     1:26.33 (49.99)     2:17.67 (51.34)     2:58.90 (41.23)
 29 Lewitt, Tyler             FR Deland               3:02.40    3:02.36        
                  40.17     1:26.76 (46.59)     2:19.44 (52.68)     3:02.36 (42.92)
 30 Mittleman, Megan          JU FlaglerPalmCoast     3:03.19    3:02.48        
                  36.80     1:29.72 (52.92)     2:20.47 (50.75)     3:02.48 (42.01)
 31 Bourke, Tara              SO FlaglerPalmCoast     3:09.24    3:03.17        
                  38.10     1:28.32 (50.22)     2:22.54 (54.22)     3:03.17 (40.63)
 32 Morris, Jennifer          SR Spruce Creek         3:07.00    3:03.36        
                  36.41     1:28.20 (51.79)     2:22.64 (54.44)     3:03.36 (40.72)
 33 Diskin, Kathryn           SR Sandalwood           3:01.35    3:08.10        
                  42.30     1:31.69 (49.39)     2:27.37 (55.68)     3:08.10 (40.73)
 34 Bartle, Heather           SO Sandalwood           3:01.88    3:11.93        
                  39.72     1:30.25 (50.53)   2:30.60 (1:00.35)     3:11.93 (41.33)
 35 Anderson, Ariel           SR Spruce Creek         3:18.00    3:13.47        
                  42.07     1:32.79 (50.72)     2:28.48 (55.69)     3:13.47 (44.99)
 36 Byrne, Andrea D           SR Niceville            3:26.67    3:25.92        
                  47.95     1:44.67 (56.72)     2:38.70 (54.03)     3:25.92 (47.22)
 37 Coulter, Bridgette        SR Deltona              3:22.10    3:28.16        
                  40.06     1:34.67 (54.61)   2:42.44 (1:07.77)     3:28.16 (45.72)
 -- Venables, Robyn           FR Spruce Creek         2:21.50         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  31.94     1:08.62 (36.68)     1:50.55 (41.93)          DQ (34.45)
 -- Doherty, Kaitlin          SO Orange Park          3:22.55         NS        
 -- Mathes, Jacqualynn        FR Orange Park          3:27.59         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Norton, Matt              SR Spruce Creek         2:02.23    1:55.72 AA-C   
                  24.58       53.56 (28.98)     1:28.95 (35.39)     1:55.72 (26.77)
  2 Deery, Kregg              SR Spruce Creek         2:05.96    2:02.76        
                  26.88       58.38 (31.50)     1:34.31 (35.93)     2:02.76 (28.45)
  3 Clare-Salzler, Zak        JR Buchholz             2:03.93    2:03.16        
                  27.16       59.45 (32.29)     1:34.71 (35.26)     2:03.16 (28.45)
  4 Carusone, Jeremy P        11 Gainesville          2:05.39    2:04.58        
                  26.58       57.03 (30.45)     1:34.26 (37.23)     2:04.58 (30.32)
  5 Mark, Barrett             SO Bartram Trail        2:05.80    2:05.54        
                  27.28       58.73 (31.45)     1:37.76 (39.03)     2:05.54 (27.78)
  6 Carillon, Charles         JR Bartram Trail        2:08.93    2:07.75        
                  26.64     1:00.16 (33.52)     1:36.86 (36.70)     2:07.75 (30.89)
  7 Roberts, Ross R           SO Niceville            2:10.36    2:10.24        
                  28.07       59.37 (31.30)     1:40.11 (40.74)     2:10.24 (30.13)
  8 Amble, Pat                SR Bartram Trail        2:12.34    2:15.12        
                  28.01     1:01.99 (33.98)     1:41.49 (39.50)     2:15.12 (33.63)
Consolation Final
  9 Collum, William           SO Deland               2:16.05    2:12.95        
                  28.77     1:03.20 (34.43)     1:43.54 (40.34)     2:12.95 (29.41)
 10 Sweeten, Scott            11 Fletcher             2:16.33    2:12.98        
                  29.45     1:03.26 (33.81)     1:42.82 (39.56)     2:12.98 (30.16)
 11 Perricone, Philip         JR Spruce Creek         2:15.68    2:13.93        
                  27.89     1:02.17 (34.28)     1:43.72 (41.55)     2:13.93 (30.21)
 12 Petersohn, Tyler          SO Spruce Creek         2:16.62    2:15.08        
                  31.86     1:04.38 (32.52)     1:44.90 (40.52)     2:15.08 (30.18)
 13 Clay, Sterling             9 Fletcher             2:15.78    2:15.70        
                  28.82     1:04.02 (35.20)     1:45.32 (41.30)     2:15.70 (30.38)
 14 Greaves, Chris               Bartram Trail        2:17.76    2:18.73        
                  30.13     1:06.16 (36.03)     1:47.01 (40.85)     2:18.73 (31.72)
 15 Pfahler, Cameron          10 Fletcher             2:21.93    2:18.75        
                  29.84     1:05.05 (35.21)     1:46.58 (41.53)     2:18.75 (32.17)
 16 Caltrider, Tyler          10 Fletcher             2:24.39    2:23.33        
                  30.09     1:05.93 (35.84)     1:49.31 (43.38)     2:23.33 (34.02)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Norton, Matt              SR Spruce Creek         1:55.00    2:02.23        
                  25.67       56.42 (30.75)     1:33.70 (37.28)     2:02.23 (28.53)
  2 Clare-Salzler, Zak        JR Buchholz             1:58.88    2:03.93        
                  27.29       59.44 (32.15)     1:34.87 (35.43)     2:03.93 (29.06)
  3 Carusone, Jeremy P        11 Gainesville          2:02.10    2:05.39        
                  26.39       57.45 (31.06)     1:34.41 (36.96)     2:05.39 (30.98)
  4 Mark, Barrett             SO Bartram Trail        2:05.82    2:05.80        
                  27.00       58.35 (31.35)     1:37.41 (39.06)     2:05.80 (28.39)
  5 Deery, Kregg              SR Spruce Creek         2:01.80    2:05.96        
                  26.89       59.17 (32.28)     1:35.37 (36.20)     2:05.96 (30.59)
  6 Carillon, Charles         JR Bartram Trail        2:09.59    2:08.93        
                  27.35     1:00.85 (33.50)     1:37.84 (36.99)     2:08.93 (31.09)
  7 Roberts, Ross R           SO Niceville            2:12.95    2:10.36        
                  27.64     1:00.29 (32.65)     1:41.14 (40.85)     2:10.36 (29.22)
  8 Amble, Pat                SR Bartram Trail        2:19.93    2:12.34        
                  28.03     1:01.26 (33.23)     1:40.25 (38.99)     2:12.34 (32.09)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perricone, Philip         JR Spruce Creek         2:14.00    2:15.68        
                  27.19     1:02.30 (35.11)     1:44.08 (41.78)     2:15.68 (31.60)
 10 Clay, Sterling             9 Fletcher             2:17.15    2:15.78        
                  27.87     1:03.00 (35.13)     1:44.88 (41.88)     2:15.78 (30.90)
 11 Collum, William           SO Deland               2:14.80    2:16.05        
                  29.15     1:04.72 (35.57)     1:45.97 (41.25)     2:16.05 (30.08)
 12 Sweeten, Scott            11 Fletcher             2:15.75    2:16.33        
                  27.66     1:03.58 (35.92)     1:43.72 (40.14)     2:16.33 (32.61)
 13 Petersohn, Tyler          SO Spruce Creek         2:16.00    2:16.62        
                  32.64     1:05.30 (32.66)     1:46.22 (40.92)     2:16.62 (30.40)
 14 Greaves, Chris               Bartram Trail        2:21.80    2:17.76        

                  30.14     1:06.33 (36.19)     1:46.35 (40.02)     2:17.76 (31.41)
 15 Pfahler, Cameron          10 Fletcher             2:21.50    2:21.93        
                  28.66     1:05.47 (36.81)     1:47.60 (42.13)     2:21.93 (34.33)
 16 Caltrider, Tyler          10 Fletcher             2:25.69    2:24.39        
                  29.34     1:06.02 (36.68)     1:51.01 (44.99)     2:24.39 (33.38)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ward, Spencer             JU Mandarin             2:40.00    2:31.61        
                  29.98     1:12.12 (42.14)     1:55.42 (43.30)     2:31.61 (36.19)
 18 Butler, Mitchell          JU Deltona              2:37.00    2:33.96        
                  33.29     1:13.47 (40.18)     1:57.65 (44.18)     2:33.96 (36.31)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ott, John J               SO Niceville            2:33.42    2:34.22        
                  32.14     1:10.79 (38.65)     1:59.21 (48.42)     2:34.22 (35.01)
 20 Holley, Taylor            SR Deland               2:33.60    2:37.55        
                  34.47     1:15.34 (40.87)     2:02.15 (46.81)     2:37.55 (35.40)
 21 Park, John                JR Buchholz             2:41.12    2:38.43        
                  46.60     1:13.58 (26.98)   2:38.43 (1:24.85)                    
 22 Kalva, Nathan             SR FlaglerPalmCoast     2:41.26    2:38.50        
                                1:18.71 ( )   2:38.50 (1:19.79)                    
 23 Carter, Ryan              JU Sandalwood           2:50.12    2:45.05        
                  35.81     1:14.65 (38.84)     2:07.11 (52.46)     2:45.05 (37.94)
 24 Weeks, Jason M            SR Niceville            2:58.10    2:45.47        
                  36.60     1:18.13 (41.53)     2:08.95 (50.82)     2:45.47 (36.52)
 25 Seeman, Jason C           SR Niceville            2:44.85    2:45.92        
                  33.41     1:16.09 (42.68)     2:03.41 (47.32)     2:45.92 (42.51)
 26 Popplewell, Ryan          JU Sandalwood           2:40.28    2:49.09        
                  32.72     1:20.34 (47.62)     2:09.58 (49.24)     2:49.09 (39.51)
 27 McPherson, Kyle           FR Sandalwood           2:54.68    2:55.09        
                  36.60     1:21.59 (44.99)     2:13.62 (52.03)     2:55.09 (41.47)
 28 McAuliff, Mathew          SR Deland               2:58.40    2:56.72        
                  34.83     1:17.41 (42.58)     2:15.93 (58.52)     2:56.72 (40.79)
 -- Loose, Robert             SR Deland               2:56.90         DQ        
      Not on back off wall - back
                  39.86     1:37.50 (57.64)     2:31.15 (53.65)          DQ (41.09)
 -- Walker, Kyron             SO Sandalwood           3:22.43         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Williams, Erica           SO Bartram Trail          24.97      25.20        
  2 Norton, Katie             SR Spruce Creek           25.65      25.31        
  3 Conroy, Ray E             12 Gainesville            25.49      25.39        
  4 Branin, Lauren            JR Buchholz               25.74      25.62        
  5 Miller, Ashley            JR Spruce Creek           25.66      25.66        
  6 Montgomery, Sarah         11 Fletcher               25.53      25.81        
  7 Peek, Lindy               JR Niceville              25.87      26.04        
  8 Blair, Codi               JU Sandalwood             25.87      26.27        
Consolation Final
  9 Flanagan, Riley           FR Buchholz               26.02      25.87        
 10 Fountain, Jennifer        JU Mandarin               26.27      26.35        
 11 Rucker, Jaz               SO Bartram Trail          27.11      26.86        
 12 Joubert, Alyssa           SO Sandalwood             27.30      27.25        
 13 Watford, Jodi             SR Niceville              27.20      27.34        
 14 Greene, Emily             JU Mandarin               27.78      27.43        
 15 Dougherty, Emily          JU Orange Park            27.50      27.74        
 -- Ruf, Kelly                JR Deland                 26.64         DQ        
      False start
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Erica           SO Bartram Trail          24.91      24.97        
  2 Conroy, Ray E             12 Gainesville            25.10      25.49        
  3 Montgomery, Sarah         11 Fletcher               26.64      25.53        
  4 Norton, Katie             SR Spruce Creek           25.30      25.65        
  5 Miller, Ashley            JR Spruce Creek           25.12      25.66        
  6 Branin, Lauren            JR Buchholz               25.43      25.74        
  7 Peek, Lindy               JR Niceville              26.07      25.87        
  7 Blair, Codi               JU Sandalwood             25.49      25.87        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flanagan, Riley           FR Buchholz               25.90      26.02        
 10 Fountain, Jennifer        JU Mandarin               26.80      26.27        
 11 Ruf, Kelly                JR Deland                 26.00      26.64        
 12 Rucker, Jaz               SO Bartram Trail          26.45      27.11        
 13 Watford, Jodi             SR Niceville              28.32      27.20        
 14 Joubert, Alyssa           SO Sandalwood             27.15      27.30        
 15 Dougherty, Emily          JU Orange Park            27.70      27.50        
 16 Greene, Emily             JU Mandarin               27.30      27.78        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hall, Ashley              JU Mandarin               27.20      27.79        
 18 Hansknecht, Jenna         FR Bartram Trail          27.74      27.85        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hollingsworth, Kaileigh    9 Fletcher               27.97      27.87        
 20 Plunkett, Shannon         SO Spruce Creek           26.00      27.95        
 21 Sadler, Destin            10 Fletcher               28.66      28.42        
 22 McCabe, Katie             SR Mandarin               27.70      28.56        
 23 Teichert, Nikki           JR Bartram Trail          28.64      28.73        
 24 Mahoney, Tiffany          SR Deltona                28.70      28.76        
 25 LeBeau, Lindsay           FR Niceville              29.79      29.44        
 26 Ecker, Lindsey            SO Buchholz               31.00      29.82        
 27 Wagner, Kelsie N          12 Gainesville            27.60      29.94        
 28 Seward, Jessica           SO FlaglerPalmCoast       30.24      30.08        
 29 Insalaco, Kaili           JU FlaglerPalmCoast       31.30      30.35        
 30 Redman, Celeste           JU FlaglerPalmCoast       31.26      30.48        
 31 Brandenburg, Kaitlin      SO Orange Park            31.62      30.66        
 32 Milton, Shelby            JR Buchholz               34.00      30.84        
 33 Thomas, Hilary            SR Spruce Creek           29.80      30.86        
 34 Kortus, Natalie F         10 Gainesville            28.99      31.02        
 35 Amaro, Alexis             FR Deland                 29.90      31.12        
 35 Hendley, Ashli            SO Sandalwood             31.86      31.12        
 37 Guirlinger, Victoria      SR Deland                 30.50      31.23        
 38 Garcia, Michelle          FR Deltona                31.00      31.67        
 39 Devery, Mackenzie         SR Orange Park            30.99      31.85        
 40 Kowsh, Nicole             FR FlaglerPalmCoast       32.68      32.79        
 41 Jawahir, Nyasha           SO Deland                 32.60      32.99        
 42 D'Aquila, Samantha        FR Orange Park            32.16      33.05        
 43 Tate, Raechel             JU Pine Ridge             32.75      33.41        
 44 Morrison, Danielle        JU Deltona                35.50      33.92        
 45 Sands, Ashleah            FR Deltona                35.70      36.79        
 -- Gregory, Sarah M          SR Niceville              35.76      35.81        
      Declared false start
 -- McKay, Hillary            10 Fletcher               27.49         NS        
 -- Carosiello, Jessika       SR Sandalwood             31.53         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Focazio, Matt             SR Spruce Creek           22.70      22.49        
  2 Poliner, David            SR FlaglerPalmCoast       23.15      23.09        
  3 Lowe, Jaron               FR FlaglerPalmCoast       23.40      23.20        
  4 Bass, Ryan                FR Mandarin               23.43      23.46        
  5 Anderson, Max             12 Fletcher               23.75      23.87        
  6 Nilsson, Kennedy C        SR Niceville              24.21      23.88        
  7 Prior, Lance              JR Bartram Trail          23.90      23.95        
  8 Pukay, Jack               JU Sandalwood             24.61      24.56        
Consolation Final
  9 Walker, Jesse              9 Fletcher               24.82      24.55        
 10 Tona, Conrad R            SO Niceville              24.87      24.87        
 10 Sbalbi, Sam               SR Bartram Trail          24.63      24.87        
 12 Normington, Kyle          10 Fletcher               25.01      24.97        
 13 Camirand, Jared           JR Buchholz               25.17      25.03        
 14 Wilhelm, Grant            JR Bartram Trail          24.87      25.24        
 15 Jerry, John R             12 Gainesville            25.10      25.36        
 16 Burke, Shane               9 Fletcher               25.19      25.43        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Focazio, Matt             SR Spruce Creek           23.00      22.70        
  2 Poliner, David            SR FlaglerPalmCoast       24.34      23.15        
  3 Lowe, Jaron               FR FlaglerPalmCoast       23.49      23.40        
  4 Bass, Ryan                FR Mandarin               23.70      23.43        
  5 Anderson, Max             12 Fletcher               24.45      23.75        
  6 Prior, Lance              JR Bartram Trail          23.26      23.90        
  7 Nilsson, Kennedy C        SR Niceville              23.43      24.21        
  8 Pukay, Jack               JU Sandalwood             24.82      24.61        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sbalbi, Sam               SR Bartram Trail          24.81      24.63        
 10 Walker, Jesse              9 Fletcher               25.61      24.82        
 11 Wilhelm, Grant            JR Bartram Trail          25.40      24.87        
 11 Tona, Conrad R            SO Niceville              24.28      24.87        
 13 Normington, Kyle          10 Fletcher               25.81      25.01        
 14 Jerry, John R             12 Gainesville            23.90      25.10        
 15 Camirand, Jared           JR Buchholz               25.29      25.17        
 16 Burke, Shane               9 Fletcher               26.22      25.19        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jacquin, Tyler            SR Orange Park            24.34      25.25        
 18 Liebelt, Max E            11 Gainesville            25.59      25.30        
 18 Pietras, Robert           JR Spruce Creek           25.80      25.30        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 Duford, David             SR FlaglerPalmCoast       26.91      25.38        
 21 Warnell, John             FR Spruce Creek           24.12      25.45        
 22 Connelly, Matthew         JU Pine Ridge             25.25      25.47        
 23 Knott, Ryan               SR Deltona                26.70      25.75        
 24 Thompson, Christopher C   10 Gainesville            25.00      26.03        
 25 Mazur, John                  Spruce Creek           25.70      26.14        
 26 DeCarlis, Ryan            SO Niceville              25.67      26.25        
 27 Shepperd, Jared           JU Mandarin               26.50      26.28        
 28 Graham, Matthew           SR Deland                 26.20      26.31        
 29 Stevens, Spencer          SR Bartram Trail          26.68      26.52        
 30 Ratzlaff, Tyler           FR Orange Park            28.25      26.69        
 31 Woo, Kyunghum             SR Orange Park            26.41      26.89        
 32 Reuther, Dustin           SR Deland                 27.20      27.23        
 33 Whaley, Matthew           JU FlaglerPalmCoast       27.48      27.33        
 34 Ward, Todd                JU Sandalwood             27.02      27.35        
 35 Powers-Young, Sean        FR Orange Park            27.98      27.51        
 36 Sikes, Dustin             JU Sandalwood             29.18      29.15        
 37 Studstill, Casey          FR Mandarin               29.00      29.90        
 38 Beal, Austin              JU Sandalwood             29.59      30.05        
 39 Snell, Jacob              FR Deltona                31.00      30.81        
 40 Ramirez, Nick             JR Buchholz               33.70      31.15        
 41 Krynicki, Lance           SO Deltona                31.00      31.57        
 42 Sagul, Ryan T              9 Gainesville            28.91      31.74        
 43 McAuliff, Michael         SO Deland                 33.90      31.97        
 44 West, Kurt                FR Deltona                32.00      32.36        
 45 Ramirez, Felipe           FR Buchholz               43.50      34.91        
 46 Copland, Johnathan        FR Buchholz               43.57      37.57        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Sarah              JU Mandarin                  NT     374.10        
  2 Hebert, Amanda            SO Buchholz                  NT     361.15        
  3 Oakley, Victoria           9 Fletcher              332.05     353.70        
  4 Porter, Kaisie            JU Mandarin                  NT     340.10        
  5 Padgett, Emily             9 Fletcher              326.05     336.90        
  6 Opisso, Alexis            JR Deland                    NT     331.70        
  7 Dose, Laura B              9 Gainesville               NT     331.00        
  8 Jenkins, Emily            10 Fletcher              323.35     313.00        
  9 Numbers, Nicole           JU Mandarin                  NT     201.45        
 10 Morency, Cara             JU Mandarin                  NT     192.95        
 11 Hundersmark, Laura        SO Buchholz                  NT     187.40        
 12 Heffington, Leslie E       9 Gainesville               NT     185.15        
 13 Singleton, Caitlin        JR Bartram Trail         149.35     158.10        
 14 Singleton, Calli          FR Bartram Trail         162.60     148.45        
 15 Singleton, Amanda         SR Bartram Trail         146.40     138.25        
 -- Sheminski, Kaitlyn        12 Fletcher              261.35        SCR        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Stephen             Bartram Trail         580.50     622.55        
  2 Dose, B.J. H              11 Gainesville               NT     451.55        
  3 Horodyski, Bobby          SO Buchholz                  NT     429.65        
  4 Hughes, TJ J              12 Fletcher              406.65     393.25        
  5 Gallant, Alexander        FR Mandarin                  NT     343.00        
  6 Gaines, Kyle              FR Spruce Creek              NT     329.10        
  7 Norden, Elliot            FR Buchholz                  NT     318.70        
  8 Regan, Robert             SR Mandarin                  NT     279.50        
  9 Nall, Shane                9 Fletcher              216.35     218.20        
 10 Dominguez, Daniel J       10 Gainesville               NT     213.25        
 11 Kidder, David             11 Fletcher              255.30     190.85        
 12 Johnston, Nicolas         JU Spruce Creek              NT     190.50        
 13 VanCamp, Andrew           FR Mandarin                  NT     170.30        
 14 Johnson, David E          10 Gainesville               NT     143.25        
 -- Lodge, Jacob              FR Deland                    NT         NS        
 -- Britto, Alexandre C        9 Gainesville               NT         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Phillips, Briana          SR Buchholz               58.86      58.69        
                  27.44       58.69 (31.25)                                        
  2 Harrison, Hollie          SO Buchholz             1:00.23    1:00.16        
                  28.19     1:00.16 (31.97)                                        
  3 Peek, Lindy               JR Niceville            1:02.05    1:01.37        
                  28.36     1:01.37 (33.01)                                        
  4 Hinojosa, Nicole          SO Mandarin             1:01.80    1:02.31        
                  29.53     1:02.31 (32.78)                                        
  5 Wallace, Katie            JR Bartram Trail        1:03.03    1:02.84        
                  29.39     1:02.84 (33.45)                                        
  6 Derr, Kayla               SO Spruce Creek         1:03.39    1:03.68        
                  30.14     1:03.68 (33.54)                                        
  7 Richardson, Myra          JR Buchholz             1:05.06    1:05.22        
                  30.13     1:05.22 (35.09)                                        
  8 Stockwell, Rachael        JR Bartram Trail        1:05.57    1:06.24        
                  30.73     1:06.24 (35.51)                                        
Consolation Final
  9 Rucker, Jaz               SO Bartram Trail        1:07.53    1:05.50        
                  30.31     1:05.50 (35.19)                                        
 10 Fortner, Kari             SO Mandarin             1:06.46    1:05.64        
                  30.90     1:05.64 (34.74)                                        
 11 Baumgartner, Shelby N     SO Niceville            1:09.24    1:07.63        
                  30.63     1:07.63 (37.00)                                        
 12 Hall, Ashley              JU Mandarin             1:07.10    1:07.83        
                  30.39     1:07.83 (37.44)                                        
 13 Watson, Ashely            SO Mandarin             1:09.49    1:09.43        
                  32.26     1:09.43 (37.17)                                        
 14 Burton, Natalie           SR Deland               1:08.50    1:09.82        
                  31.60     1:09.82 (38.22)                                        
 15 Ruiz, Jamie               SO Orange Park          1:09.74    1:10.00        
                  31.67     1:10.00 (38.33)                                        
 16 Sidelsky, Romy            10 Fletcher             1:09.59    1:11.11        
                  32.73     1:11.11 (38.38)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Briana          SR Buchholz               57.14      58.86        
                  27.23       58.86 (31.63)                                        
  2 Harrison, Hollie          SO Buchholz               59.75    1:00.23        
                  28.11     1:00.23 (32.12)                                        
  3 Hinojosa, Nicole          SO Mandarin             1:01.50    1:01.80        
                  29.73     1:01.80 (32.07)                                        
  4 Peek, Lindy               JR Niceville            1:01.96    1:02.05        
                  28.66     1:02.05 (33.39)                                        
  5 Wallace, Katie            JR Bartram Trail        1:02.32    1:03.03        
                  29.65     1:03.03 (33.38)                                        
  6 Derr, Kayla               SO Spruce Creek         1:03.26    1:03.39        
                  29.42     1:03.39 (33.97)                                        
  7 Richardson, Myra          JR Buchholz             1:07.60    1:05.06        
                  29.99     1:05.06 (35.07)                                        
  8 Stockwell, Rachael        JR Bartram Trail        1:03.64    1:05.57        
                  30.04     1:05.57 (35.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fortner, Kari             SO Mandarin             1:06.00    1:06.46        
                  31.45     1:06.46 (35.01)                                        
 10 Hall, Ashley              JU Mandarin             1:09.00    1:07.10        
                  30.69     1:07.10 (36.41)                                        
 11 Rucker, Jaz               SO Bartram Trail        1:04.98    1:07.53        
                  30.95     1:07.53 (36.58)                                        
 12 Burton, Natalie           SR Deland               1:06.90    1:08.50        
                  31.80     1:08.50 (36.70)                                        
 13 Baumgartner, Shelby N     SO Niceville            1:07.89    1:09.24        
                  31.50     1:09.24 (37.74)                                        
 14 Watson, Ashely            SO Mandarin             1:08.00    1:09.49        
                  32.09     1:09.49 (37.40)                                        
 15 Sidelsky, Romy            10 Fletcher             1:09.25    1:09.59        
                  32.56     1:09.59 (37.03)                                        
 16 Ruiz, Jamie               SO Orange Park          1:09.93    1:09.74        
                  31.31     1:09.74 (38.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Teichert, Nikki           JR Bartram Trail        1:11.24    1:10.90        
                  31.99     1:10.90 (38.91)                                        
 18 Kane, Sarah               SR Spruce Creek         1:09.45    1:11.76        
                  32.08     1:11.76 (39.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Koontz, Colette           FR Sandalwood           1:11.77    1:14.96        
                  33.52     1:14.96 (41.44)                                        
 20 Guzsvany, Sabrina         FR Spruce Creek         1:12.45    1:15.07        
                  33.84     1:15.07 (41.23)                                        
 21 Dahl, Kellie              JR Buchholz             1:11.00    1:16.31        
                  34.80     1:16.31 (41.51)                                        
 22 Denuna, Roseline          JU FlaglerPalmCoast     1:11.68    1:17.05        
                  33.80     1:17.05 (43.25)                                        
 23 Michelson, Chelsea        SO Spruce Creek         1:13.45    1:18.11        
                  33.58     1:18.11 (44.53)                                        
 24 Schladenhauffen, Sarah    JR Niceville            1:20.62    1:19.99        
                  37.07     1:19.99 (42.92)                                        
 25 Szerba, Margaret          11 Fletcher             1:21.75    1:20.53        
                  37.21     1:20.53 (43.32)                                        
 26 Mullarkey, Britney        11 Fletcher             1:19.26    1:21.19        
                  35.88     1:21.19 (45.31)                                        
 27 Malheiros, Jacquelene     SR FlaglerPalmCoast     1:26.80    1:23.05        
                  36.44     1:23.05 (46.61)                                        
 28 Bourke, Tara              SO FlaglerPalmCoast     1:28.71    1:24.74        
                  38.34     1:24.74 (46.40)                                        
 29 Parks, Alison             JU FlaglerPalmCoast     1:24.71    1:25.82        
                  38.76     1:25.82 (47.06)                                        
 30 Hirt, Lindsey             JR Deland               1:30.20    1:26.84        
                  39.38     1:26.84 (47.46)                                        
 31 Diekow, Ashley W           9 Gainesville          1:34.59    1:29.56        
                  38.53     1:29.56 (51.03)                                        
 32 Devery, Mackenzie         SR Orange Park          1:23.73    1:34.73        
                  38.95     1:34.73 (55.78)                                        
 33 Coulter, Bridgette        SR Deltona              1:40.00    1:39.19        
                  42.69     1:39.19 (56.50)                                        
 34 Denmark, Lisa             SO Orange Park          1:33.00    1:41.95        
                  44.11     1:41.95 (57.84)                                        
 35 Mathes, Jessica           SO Orange Park          1:51.04    1:56.80        
                  51.55   1:56.80 (1:05.25)                                        
 -- Babillis, Ally A          10 Fletcher             1:07.52         NS        
 -- Yoder, Karly              JU Sandalwood           1:22.23         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Soltes, Geoffrey          SR FlaglerPalmCoast       55.96      52.99        
                  24.30       52.99 (28.69)                                        
  2 Johnson, Kyle             SR Buchholz               55.50      54.29        
                  25.02       54.29 (29.27)                                        
  3 Kazman, Zachary           JU Mandarin               56.46      57.44        
                  26.74       57.44 (30.70)                                        
  4 Sweeten, Scott            11 Fletcher               59.55      58.23        
                  27.06       58.23 (31.17)                                        
  5 Ford, Robert              SR FlaglerPalmCoast       59.05      59.06        
                  26.49       59.06 (32.57)                                        
  6 Kirk, Ryan                JR Bartram Trail        1:00.02      59.08        
                  27.41       59.08 (31.67)                                        
  7 Roberts, Ross R           SO Niceville              59.75      59.19        
                  27.62       59.19 (31.57)                                        
  8 Amble, Pat                SR Bartram Trail        1:01.03    1:01.49        
                  28.03     1:01.49 (33.46)                                        
Consolation Final
  9 Karkocsh, Roman           JR Bartram Trail        1:02.99    1:02.09        
                  27.78     1:02.09 (34.31)                                        
 10 Scott, William            JU Orange Park          1:02.46    1:02.28        
                  28.91     1:02.28 (33.37)                                        
 11 Houdeshell, Justin        10 Fletcher             1:02.33    1:02.91        
                  29.37     1:02.91 (33.54)                                        
 12 Poliner, David            SR FlaglerPalmCoast     1:03.07    1:03.90        
                  30.00     1:03.90 (33.90)                                        
 13 Caltrider, Tyler          10 Fletcher             1:05.07    1:04.69        
                  30.07     1:04.69 (34.62)                                        
 14 Peterson, Colin           JR Spruce Creek         1:05.53    1:04.98        
                  29.96     1:04.98 (35.02)                                        
 15 Greaves, Chris               Bartram Trail        1:05.84    1:05.04        
                  30.27     1:05.04 (34.77)                                        
 16 Brown, Eric N             SR Niceville            1:07.80    1:09.23        
                  31.13     1:09.23 (38.10)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Kyle             SR Buchholz               53.23      55.50        
                  26.16       55.50 (29.34)                                        
  2 Soltes, Geoffrey          SR FlaglerPalmCoast       55.93      55.96        
                  26.14       55.96 (29.82)                                        
  3 Kazman, Zachary           JU Mandarin               56.00      56.46        
                  26.49       56.46 (29.97)                                        
  4 Ford, Robert              SR FlaglerPalmCoast       57.96      59.05        
                  27.06       59.05 (31.99)                                        
  5 Sweeten, Scott            11 Fletcher               59.59      59.55        
                  27.49       59.55 (32.06)                                        
  6 Roberts, Ross R           SO Niceville              59.86      59.75        
                  27.88       59.75 (31.87)                                        
  7 Kirk, Ryan                JR Bartram Trail        1:00.06    1:00.02        
                  27.47     1:00.02 (32.55)                                        
  8 Amble, Pat                SR Bartram Trail        1:02.63    1:01.03        
                  28.02     1:01.03 (33.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Houdeshell, Justin        10 Fletcher             1:04.10    1:02.33        
                  29.49     1:02.33 (32.84)                                        
 10 Scott, William            JU Orange Park          1:02.61    1:02.46        
                  28.89     1:02.46 (33.57)                                        
 11 Karkocsh, Roman           JR Bartram Trail        1:03.34    1:02.99        
                  28.11     1:02.99 (34.88)                                        
 12 Poliner, David            SR FlaglerPalmCoast     1:03.51    1:03.07        
                  28.50     1:03.07 (34.57)                                        
 13 Caltrider, Tyler          10 Fletcher             1:05.45    1:05.07        
                  30.09     1:05.07 (34.98)                                        
 14 Peterson, Colin           JR Spruce Creek         1:03.70    1:05.53        
                  29.95     1:05.53 (35.58)                                        
 15 Greaves, Chris               Bartram Trail        1:08.43    1:05.84        
                  30.73     1:05.84 (35.11)                                        
 16 Brown, Eric N             SR Niceville            1:09.09    1:07.80        
                  30.62     1:07.80 (37.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Crooks, Cameron           SR Spruce Creek         1:06.89    1:08.88        
                  31.74     1:08.88 (37.14)                                        
 18 Camirand, Jared           JR Buchholz             1:06.34    1:09.11        
                  33.18     1:09.11 (35.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ott, John J               SO Niceville            1:07.27    1:09.49        
                  32.40     1:09.49 (37.09)                                        
 20 Powers-Young, Sean        FR Orange Park          1:11.35    1:09.78        
                  32.51     1:09.78 (37.27)                                        
 21 Robbins, Sean             SR Deland               1:14.10    1:14.53        
                  33.33     1:14.53 (41.20)                                        
 22 Williams, Kurt            SR Sandalwood           1:18.03    1:15.65        
                  33.50     1:15.65 (42.15)                                        
 23 Morgan, Stephen           JR Spruce Creek         1:20.09    1:15.97        
                  31.80     1:15.97 (44.17)                                        
 24 Murphy, Timothy           FR Mandarin             1:15.00    1:16.50        
                  33.09     1:16.50 (43.41)                                        
 25 Austin, Jordan            JU Sandalwood           1:34.42    1:33.74        
                  41.62     1:33.74 (52.12)                                        
 -- Phillips, Michael         10 Fletcher             1:01.16         DQ        
      One hand touch
                  27.51          DQ (32.69)                                        
 -- Ryan, Nick                   Spruce Creek         1:24.06         DQ        
      One hand touch
                  33.72          DQ (45.99)                                        
 -- Alvarez, Claudio R        11 Gainesville          1:10.13         NS        
 -- Walker, Kyron             SO Sandalwood           1:28.97         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Bohunicky, Jamie          SO Buchholz               51.97      52.25 AA-C   
                  25.17       52.25 (27.08)                                        
  2 Conroy, Ray E             12 Gainesville            55.66      54.62        
                  26.21       54.62 (28.41)                                        
  3 Sheppard, Lindsey         SR Buchholz               55.86      55.34        
                  26.74       55.34 (28.60)                                        
  4 Montgomery, Sarah         11 Fletcher               55.88      55.49        
                  27.13       55.49 (28.36)                                        
  5 Baumgartner, Keela D      SR Niceville              56.69      55.77        
                  26.87       55.77 (28.90)                                        
  6 Harrison, Hollie          SO Buchholz               55.93      55.89        
                  27.03       55.89 (28.86)                                        
  7 Miller, Ashley            JR Spruce Creek           56.17      55.96        
                  27.08       55.96 (28.88)                                        
  8 Williams, Erica           SO Bartram Trail          56.53      57.08        
                  26.77       57.08 (30.31)                                        
Consolation Final
  9 Soucek, Kirsten           FR Buchholz               57.38      57.07        
                  27.54       57.07 (29.53)                                        
 10 Bass, Erin                SR Mandarin               57.72      57.24        
                  27.82       57.24 (29.42)                                        
 11 Glass, Julie              JR Bartram Trail          59.00      57.69        
                  28.04       57.69 (29.65)                                        
 12 Fountain, Jennifer        JU Mandarin               58.20      58.11        
                  27.86       58.11 (30.25)                                        
 13 Ruf, Kelly                JR Deland                 58.25      58.31        
                  27.99       58.31 (30.32)                                        
 14 Deaugustino, Sarah        JU FlaglerPalmCoast       59.85    1:00.70        
                  28.53     1:00.70 (32.17)                                        
 15 Plunkett, Shannon         SO Spruce Creek         1:01.37    1:00.79        
                  29.27     1:00.79 (31.52)                                        
 16 Voigt, Emily L            JR Niceville            1:00.48    1:01.20        
                  29.65     1:01.20 (31.55)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bohunicky, Jamie          SO Buchholz               52.80      51.97 AA-C   
                  25.08       51.97 (26.89)                                        
  2 Conroy, Ray E             12 Gainesville            57.16      55.66        
                  26.72       55.66 (28.94)                                        
  3 Sheppard, Lindsey         SR Buchholz               57.80      55.86        
                  27.01       55.86 (28.85)                                        
  4 Montgomery, Sarah         11 Fletcher               57.43      55.88        
                  27.67       55.88 (28.21)                                        
  5 Harrison, Hollie          SO Buchholz               57.14      55.93        
                  27.14       55.93 (28.79)                                        
  6 Miller, Ashley            JR Spruce Creek           55.40      56.17        
                  27.55       56.17 (28.62)                                        
  7 Williams, Erica           SO Bartram Trail          55.96      56.53        
                  26.52       56.53 (30.01)                                        
  8 Baumgartner, Keela D      SR Niceville              56.23      56.69        
                  27.20       56.69 (29.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Soucek, Kirsten           FR Buchholz             1:00.19      57.38        
                  27.35       57.38 (30.03)                                        
 10 Bass, Erin                SR Mandarin               55.00      57.72        
                  27.57       57.72 (30.15)                                        
 11 Fountain, Jennifer        JU Mandarin               58.00      58.20        
                  27.93       58.20 (30.27)                                        
 12 Ruf, Kelly                JR Deland                 57.20      58.25        
                  28.24       58.25 (30.01)                                        
 13 Glass, Julie              JR Bartram Trail          57.99      59.00        
                  28.46       59.00 (30.54)                                        
 14 Deaugustino, Sarah        JU FlaglerPalmCoast     1:00.41      59.85        
                  28.37       59.85 (31.48)                                        
 15 Voigt, Emily L            JR Niceville              57.64    1:00.48        
                  28.68     1:00.48 (31.80)                                        
 16 Plunkett, Shannon         SO Spruce Creek           59.88    1:01.37        
                  29.78     1:01.37 (31.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Joubert, Alyssa           SO Sandalwood           1:01.31    1:01.72        
                  29.44     1:01.72 (32.28)                                        
 18 Mimms, Katy               SO Bartram Trail        1:03.62    1:01.86        
                  29.60     1:01.86 (32.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Regan, Kelly              12 Fletcher             1:02.94    1:01.88        
                  29.30     1:01.88 (32.58)                                        
 20 Coffey, Ruthanne          SR Deland               1:01.90    1:02.36        
                  29.75     1:02.36 (32.61)                                        
 21 Watford, Jodi             SR Niceville            1:05.43    1:03.13        
                  30.69     1:03.13 (32.44)                                        
 21 Douglas, Samantha          9 Fletcher             1:04.78    1:03.13        
                  30.07     1:03.13 (33.06)                                        
 23 Nelson, Kaylee            JU Mandarin             1:03.00    1:03.91        
                  30.41     1:03.91 (33.50)                                        
 24 Hansknecht, Jenna         FR Bartram Trail        1:06.55    1:04.13        
                  30.65     1:04.13 (33.48)                                        
 25 Rucker, Kristin           JU Mandarin             1:01.50    1:04.49        
                  31.33     1:04.49 (33.16)                                        
 26 Mahoney, Tiffany          SR Deltona              1:08.20    1:04.95        
                  30.83     1:04.95 (34.12)                                        
 27 Perry, Devin M            10 Gainesville          1:01.99    1:05.01        
                  30.91     1:05.01 (34.10)                                        
 28 Godoy, Sara               JU FlaglerPalmCoast     1:12.18    1:06.60        
                  31.65     1:06.60 (34.95)                                        
 29 Insalaco, Kaili           JU FlaglerPalmCoast     1:11.11    1:06.88        
                  31.84     1:06.88 (35.04)                                        
 30 Norton, Katie             SR Spruce Creek           58.30    1:06.92        
                  32.84     1:06.92 (34.08)                                        
 31 Briddell, Jessica         SR Sandalwood           1:07.00    1:07.09        
                  31.44     1:07.09 (35.65)                                        
 32 Seward, Jessica           SO FlaglerPalmCoast     1:06.30    1:07.64        
                  32.27     1:07.64 (35.37)                                        
 33 Brandenburg, Kaitlin      SO Orange Park          1:11.40    1:08.87        
 34 Walter, Kaylie            FR Spruce Creek         1:08.90    1:09.00        
                  33.02     1:09.00 (35.98)                                        
 35 Hendley, Ashli            SO Sandalwood           1:10.65    1:09.13        
                  33.49     1:09.13 (35.64)                                        
 36 Hendley, Whitni           SR Sandalwood           1:10.56    1:09.22        
                  33.83     1:09.22 (35.39)                                        
 37 Kortus, Natalie F         10 Gainesville          1:10.91    1:11.36        
                  34.96     1:11.36 (36.40)                                        
 38 Guirlinger, Victoria      SR Deland               1:07.90    1:11.61        
                  33.74     1:11.61 (37.87)                                        
 39 Wagner, Kelsie N          12 Gainesville          1:02.60    1:12.01        
                  32.25     1:12.01 (39.76)                                        
 40 Hansen, Mckenna           FR Niceville            1:14.32    1:13.07        
                  34.70     1:13.07 (38.37)                                        
 41 Herrera, Brittany         SR Orange Park          1:15.65    1:16.62        
                  34.92     1:16.62 (41.70)                                        
 42 Wright, Taryn             FR Orange Park          1:20.31    1:18.18        
                  36.96     1:18.18 (41.22)                                        
 43 Lorenzatti, Andi          FR Deland               1:21.90    1:19.41        
                  38.06     1:19.41 (41.35)                                        
 44 Basso, Amber              JU Deltona              1:24.10    1:21.55        
                  37.09     1:21.55 (44.46)                                        
 45 Rosario, Christina        SR Deltona              1:22.10    1:23.86        
                  39.63     1:23.86 (44.23)                                        
 46 Garcia, Erika Ray         SO Orange Park          1:36.22    1:34.06        
                  43.91     1:34.06 (50.15)                                        
 47 Fusco, Lauren             FR Deltona              1:33.00    1:35.87        
                  44.58     1:35.87 (51.29)                                        
 -- McKay, Hillary            10 Fletcher             1:00.98         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Halfacre, Jeffrey B       11 Gainesville            48.14      48.16        
                  23.13       48.16 (25.03)                                        
  2 Brechler, Cody            11 Fletcher               49.27      49.63        
                  23.49       49.63 (26.14)                                        
  3 Spock, Ross A             FR Niceville              50.71      50.85        
                  24.55       50.85 (26.30)                                        
  4 Focazio, Matt             SR Spruce Creek           51.08      50.95        
                  24.45       50.95 (26.50)                                        
  5 Jacob, Eric               JR Bartram Trail          51.50      51.16        
                  24.40       51.16 (26.76)                                        
  6 Fortner, James            JU Mandarin               51.51      51.86        
                  24.67       51.86 (27.19)                                        
  7 Bass, Ryan                FR Mandarin               52.01      53.06        
                  25.26       53.06 (27.80)                                        
  8 Soltes, Geoffrey          SR FlaglerPalmCoast       51.13      54.21        
                  25.49       54.21 (28.72)                                        
Consolation Final
  9 Pereira, Dom               9 Fletcher               52.48      51.93        
                  25.04       51.93 (26.89)                                        
 10 Prior, Lance              JR Bartram Trail          52.52      52.30        
                  24.90       52.30 (27.40)                                        
 11 Milner, Stephen           12 Gainesville            52.49      52.70        
                  25.49       52.70 (27.21)                                        
 12 Caltrider, Colby          12 Fletcher               53.37      52.97        
                  25.48       52.97 (27.49)                                        
 13 Kivipelto, Andrew         JR Bartram Trail          52.71      53.26        
                  25.68       53.26 (27.58)                                        
 14 Wilhelm, Grant            JR Bartram Trail          54.50      55.00        
                  26.84       55.00 (28.16)                                        
 15 Normington, Kyle          10 Fletcher               54.95      55.31        
                  27.05       55.31 (28.26)                                        
 16 Warnell, John             FR Spruce Creek           55.85      56.82        
                  26.95       56.82 (29.87)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Halfacre, Jeffrey B       11 Gainesville            48.91      48.14        
                  23.04       48.14 (25.10)                                        
  2 Brechler, Cody            11 Fletcher               51.03      49.27        
                  23.03       49.27 (26.24)                                        
  3 Spock, Ross A             FR Niceville              50.83      50.71        
                  24.35       50.71 (26.36)                                        
  4 Focazio, Matt             SR Spruce Creek           52.00      51.08        
                  24.24       51.08 (26.84)                                        
  5 Soltes, Geoffrey          SR FlaglerPalmCoast       51.79      51.13        
                  25.10       51.13 (26.03)                                        
  6 Jacob, Eric               JR Bartram Trail          51.84      51.50        
                  24.70       51.50 (26.80)                                        
  7 Fortner, James            JU Mandarin               51.00      51.51        
                  24.64       51.51 (26.87)                                        
  8 Bass, Ryan                FR Mandarin               53.20      52.01        
                  24.67       52.01 (27.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pereira, Dom               9 Fletcher               53.95      52.48        
                  25.30       52.48 (27.18)                                        
 10 Milner, Stephen           12 Gainesville            52.10      52.49        
                  25.37       52.49 (27.12)                                        
 11 Prior, Lance              JR Bartram Trail          51.94      52.52        
                  24.82       52.52 (27.70)                                        
 12 Kivipelto, Andrew         JR Bartram Trail          52.99      52.71        
                  25.03       52.71 (27.68)                                        
 13 Caltrider, Colby          12 Fletcher               54.56      53.37        
                  25.46       53.37 (27.91)                                        
 14 Wilhelm, Grant            JR Bartram Trail          56.35      54.50        
                  26.18       54.50 (28.32)                                        
 15 Normington, Kyle          10 Fletcher               56.22      54.95        
                  26.76       54.95 (28.19)                                        
 16 Warnell, John             FR Spruce Creek           57.00      55.85        
                  26.60       55.85 (29.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Knott, Ryan               SR Deltona              1:01.00      57.87        
                  26.59       57.87 (31.28)                                        
 18 Thompson, Christopher C   10 Gainesville            58.91      58.03        
                  27.49       58.03 (30.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Graham, Matthew           SR Deland                 57.80      58.19        
                  28.30       58.19 (29.89)                                        
 20 Kraljev, Matt                Spruce Creek           58.32      58.22        
                  26.96       58.22 (31.26)                                        
 21 Humphrey, Jack            JR Spruce Creek           57.90      58.33        
                  27.38       58.33 (30.95)                                        
 22 Woo, Kyunghum             SR Orange Park            59.70      58.73        
                  28.61       58.73 (30.12)                                        
 23 Popplewell, Ryan          JU Sandalwood             59.77      58.95        
                  28.36       58.95 (30.59)                                        
 24 Kalashnikov, Alik         SR FlaglerPalmCoast     1:00.03      59.17        
                  27.28       59.17 (31.89)                                        
 25 Park, John                JR Buchholz             1:03.24      59.22        
                  28.16       59.22 (31.06)                                        
 26 Donaldson, Jonathan R     10 Gainesville            59.99      59.98        
                  27.77       59.98 (32.21)                                        
 27 DeCarlis, Ryan            SO Niceville              59.24    1:00.45        
                  28.26     1:00.45 (32.19)                                        
 28 Marcusky, Derek           JU FlaglerPalmCoast     1:02.97    1:01.03        
                  28.22     1:01.03 (32.81)                                        
 29 Quirona, Chance           JU FlaglerPalmCoast     1:01.71    1:01.20        
                  28.18     1:01.20 (33.02)                                        
 30 Shepperd, Jared           JU Mandarin             1:00.00    1:01.65        
                  28.34     1:01.65 (33.31)                                        
 31 Britton, Cody F           JU Niceville            1:02.97    1:01.98        
                  29.12     1:01.98 (32.86)                                        
 32 Reuther, Dustin           SR Deland               1:08.10    1:04.35        
                  29.87     1:04.35 (34.48)                                        
 33 Loose, Robert             SR Deland               1:05.90    1:06.59        
                  33.36     1:06.59 (33.23)                                        
 34 Studstill, Casey          FR Mandarin             1:05.00    1:06.81        
                  31.39     1:06.81 (35.42)                                        
 35 Herrera, Gabriel          JU Orange Park          1:12.75    1:07.83        
                  31.18     1:07.83 (36.65)                                        
 36 Abramenko, Yaroslav       SO Deltona              1:11.00    1:09.64        
                  32.84     1:09.64 (36.80)                                        
 37 Beal, Austin              JU Sandalwood           1:07.90    1:13.54        
                  33.72     1:13.54 (39.82)                                        
 38 West, Kurt                FR Deltona              1:11.00    1:15.09        
                  34.36     1:15.09 (40.73)                                        
 39 Ramirez, Felipe           FR Buchholz             1:24.65    1:21.11        
                  37.16     1:21.11 (43.95)                                        
 40 Norden, Elliot            FR Buchholz             1:21.00    1:26.11        
                  38.76     1:26.11 (47.35)                                        
 -- Redshaw, Ryan             JU Sandalwood           1:09.47    1:12.03        
      Declared false start
                  33.39     1:12.03 (38.64)                                        
 -- Sanchez, Richard          SO Deltona              1:10.00         NS        
 -- Connelly, Matthew         JU Pine Ridge             58.24         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Smith, Natalie R          11 Gainesville          5:07.95    5:02.83 AA-C   
                  27.13       56.35 (29.22)     1:26.24 (29.89)     1:56.65 (30.41)
        2:27.76 (31.11)     2:58.49 (30.73)     3:29.84 (31.35)     4:01.35 (31.51)
        4:32.45 (31.10)     5:02.83 (30.38)                                        
  2 Huber, Stacey L           12 Gainesville          5:07.71    5:05.99        
                  28.02       57.92 (29.90)     1:28.41 (30.49)     1:59.25 (30.84)
        2:30.21 (30.96)     3:01.42 (31.21)     3:32.28 (30.86)     4:03.33 (31.05)
        4:34.82 (31.49)     5:05.99 (31.17)                                        
  3 Steele, Melissa           JU Mandarin             5:11.47    5:08.64        
                  28.74       58.65 (29.91)     1:29.08 (30.43)     2:00.13 (31.05)
        2:30.95 (30.82)     3:02.34 (31.39)     3:33.39 (31.05)     4:05.38 (31.99)
        4:37.92 (32.54)     5:08.64 (30.72)                                        
  4 Johnson, Stella           SR Bartram Trail        5:16.90    5:12.12        
                  29.10       59.89 (30.79)     1:31.47 (31.58)     2:02.89 (31.42)
        2:34.53 (31.64)     3:06.04 (31.51)     3:37.55 (31.51)     4:09.19 (31.64)
        4:40.82 (31.63)     5:12.12 (31.30)                                        
  5 Peterson, Hillary         FR Buchholz             5:17.44    5:19.19        
                  29.16     1:00.15 (30.99)     1:31.80 (31.65)     2:03.68 (31.88)
        2:35.68 (32.00)     3:08.00 (32.32)     3:40.69 (32.69)     4:13.58 (32.89)
        4:46.84 (33.26)     5:19.19 (32.35)                                        
  6 Soltis, Katie             JR Buchholz             5:27.96    5:29.43        
                  30.72     1:03.09 (32.37)     1:35.94 (32.85)     2:09.72 (33.78)
        2:43.04 (33.32)     3:16.64 (33.60)     3:49.81 (33.17)     4:23.52 (33.71)
        4:56.90 (33.38)     5:29.43 (32.53)                                        
  7 Hanft, Marie              SO Spruce Creek         5:36.37    5:40.14        
                  30.90     1:04.73 (33.83)     1:38.53 (33.80)     2:12.85 (34.32)
        2:47.61 (34.76)     3:22.16 (34.55)     3:57.14 (34.98)     4:31.97 (34.83)
        5:06.81 (34.84)     5:40.14 (33.33)                                        
  8 Maheu, Maggie             FR Bartram Trail        5:47.31    5:46.36        
                  30.25     1:04.01 (33.76)     1:38.56 (34.55)     2:13.33 (34.77)
        2:48.76 (35.43)     3:24.60 (35.84)     4:00.36 (35.76)     4:36.70 (36.34)
        5:12.36 (35.66)     5:46.36 (34.00)                                        
Consolation Final
  9 Burton, Natalie           SR Deland               5:56.97    5:50.95        
                  30.17     1:03.28 (33.11)     1:37.78 (34.50)     2:13.32 (35.54)
        2:49.42 (36.10)     3:25.75 (36.33)     4:02.42 (36.67)     4:39.24 (36.82)
        5:15.58 (36.34)     5:50.95 (35.37)                                        
 10 McCabe, Katie             SR Mandarin             5:58.09    5:53.13        
                  30.23     1:03.95 (33.72)     1:39.06 (35.11)     2:14.92 (35.86)
        2:51.13 (36.21)     3:27.59 (36.46)     4:04.74 (37.15)     4:41.46 (36.72)
        5:18.04 (36.58)     5:53.13 (35.09)                                        
 11 Ghandour, Kristen          9 Fletcher             6:01.52    5:57.90        
                  32.00     1:07.54 (35.54)     1:43.20 (35.66)     2:19.61 (36.41)
        2:55.67 (36.06)     3:32.53 (36.86)     4:09.44 (36.91)     4:46.54 (37.10)
        5:22.61 (36.07)     5:57.90 (35.29)                                        
 12 Demorest, Kelsey          JU Mandarin             6:03.82    5:58.43        
                  32.29     1:07.47 (35.18)     1:43.41 (35.94)     2:19.83 (36.42)
        2:56.53 (36.70)     3:33.01 (36.48)     4:09.98 (36.97)     4:46.86 (36.88)
        5:23.55 (36.69)     5:58.43 (34.88)                                        
 13 Harvey, Megan             JU Mandarin             6:07.20    6:02.22        
                  32.02     1:07.04 (35.02)     1:43.30 (36.26)     2:20.71 (37.41)
        2:57.78 (37.07)     3:35.58 (37.80)     4:13.12 (37.54)     4:50.28 (37.16)
        5:27.18 (36.90)     6:02.22 (35.04)                                        
 14 Aggas, Jennie             SR Bartram Trail        6:01.87    6:03.12        
                  30.42     1:04.63 (34.21)     1:40.78 (36.15)     2:17.42 (36.64)
        2:55.03 (37.61)     3:33.30 (38.27)     4:11.37 (38.07)     4:49.39 (38.02)
        5:27.47 (38.08)     6:03.12 (35.65)                                        
 15 Langenfelder, Kate        JR Bartram Trail        6:06.66    6:14.35        
                  33.03     1:09.15 (36.12)     1:46.13 (36.98)     2:23.83 (37.70)
        3:02.13 (38.30)     3:41.13 (39.00)     4:20.16 (39.03)     4:58.69 (38.53)
        5:37.37 (38.68)     6:14.35 (36.98)                                        
 16 Dahl, Kellie              JR Buchholz             6:04.84    6:14.37        
                  33.11     1:09.17 (36.06)     1:46.80 (37.63)     2:24.63 (37.83)
        3:02.78 (38.15)     3:41.08 (38.30)     4:19.94 (38.86)     4:58.85 (38.91)
        5:37.11 (38.26)     6:14.37 (37.26)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Huber, Stacey L           12 Gainesville          5:10.21    5:07.71        
                  28.97       58.93 (29.96)     1:29.61 (30.68)     2:00.48 (30.87)
        2:31.17 (30.69)     3:02.31 (31.14)     3:33.58 (31.27)     4:05.24 (31.66)
        4:36.56 (31.32)     5:07.71 (31.15)                                        
  2 Smith, Natalie R          11 Gainesville          5:00.16    5:07.95        
                  28.37       58.73 (30.36)     1:29.58 (30.85)     2:00.70 (31.12)
        2:31.98 (31.28)     3:03.39 (31.41)     3:34.76 (31.37)     4:06.68 (31.92)
        4:38.02 (31.34)     5:07.95 (29.93)                                        
  3 Steele, Melissa           JU Mandarin             5:05.50    5:11.47        
                  28.60       59.57 (30.97)     1:30.73 (31.16)     2:02.26 (31.53)
        2:33.82 (31.56)     3:05.17 (31.35)     3:36.55 (31.38)     4:08.36 (31.81)
        4:40.19 (31.83)     5:11.47 (31.28)                                        
  4 Johnson, Stella           SR Bartram Trail        5:18.12    5:16.90        
                  29.33     1:00.33 (31.00)     1:31.97 (31.64)     2:03.89 (31.92)
        2:35.94 (32.05)     3:07.94 (32.00)     3:40.22 (32.28)     4:12.60 (32.38)
        4:45.00 (32.40)     5:16.90 (31.90)                                        
  5 Peterson, Hillary         FR Buchholz             5:16.90    5:17.44        
                  28.90       59.31 (30.41)     1:30.61 (31.30)     2:02.06 (31.45)
        2:33.93 (31.87)     3:06.14 (32.21)     3:38.94 (32.80)     4:11.49 (32.55)
        4:44.43 (32.94)     5:17.44 (33.01)                                        
  6 Soltis, Katie             JR Buchholz             5:29.87    5:27.96        
                  31.04     1:03.53 (32.49)     1:36.61 (33.08)     2:10.00 (33.39)
        2:42.69 (32.69)     3:16.01 (33.32)     3:49.13 (33.12)     4:22.45 (33.32)
        4:55.54 (33.09)     5:27.96 (32.42)                                        
  7 Hanft, Marie              SO Spruce Creek         5:32.45    5:36.37        
                  29.71     1:02.09 (32.38)     1:35.75 (33.66)     2:09.69 (33.94)
        2:44.35 (34.66)     3:19.16 (34.81)     3:53.85 (34.69)     4:28.62 (34.77)
        5:02.98 (34.36)     5:36.37 (33.39)                                        
  8 Maheu, Maggie             FR Bartram Trail        5:44.93    5:47.31        
                  29.93     1:03.90 (33.97)     1:39.45 (35.55)     2:15.15 (35.70)
        2:50.58 (35.43)     3:26.01 (35.43)     4:02.00 (35.99)     4:37.91 (35.91)
        5:13.52 (35.61)     5:47.31 (33.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burton, Natalie           SR Deland               5:48.90    5:56.97        
                  31.05     1:05.77 (34.72)     1:41.95 (36.18)     2:18.68 (36.73)
        2:55.59 (36.91)     3:32.21 (36.62)     4:09.25 (37.04)     4:45.52 (36.27)
        5:22.02 (36.50)     5:56.97 (34.95)                                        
 10 McCabe, Katie             SR Mandarin             5:54.00    5:58.09        
                  30.48     1:04.66 (34.18)     1:40.54 (35.88)     2:17.29 (36.75)
        2:54.39 (37.10)     3:31.93 (37.54)     4:09.40 (37.47)     4:46.20 (36.80)
        5:22.49 (36.29)     5:58.09 (35.60)                                        
 11 Ghandour, Kristen          9 Fletcher             6:03.73    6:01.52        
                  32.49     1:08.76 (36.27)     1:45.04 (36.28)     2:22.54 (37.50)
        2:58.71 (36.17)     3:35.23 (36.52)     4:12.99 (37.76)     4:49.95 (36.96)
        5:26.46 (36.51)     6:01.52 (35.06)                                        
 12 Aggas, Jennie             SR Bartram Trail        6:00.38    6:01.87        
                  31.42     1:06.19 (34.77)     1:42.08 (35.89)     2:18.18 (36.10)
        2:55.36 (37.18)     3:32.64 (37.28)     4:10.05 (37.41)     4:47.53 (37.48)
        5:24.89 (37.36)     6:01.87 (36.98)                                        
 13 Demorest, Kelsey          JU Mandarin             5:55.00    6:03.82        
                  32.93     1:08.50 (35.57)     1:45.43 (36.93)     2:23.26 (37.83)
        3:01.15 (37.89)     3:38.29 (37.14)     4:15.08 (36.79)     4:51.52 (36.44)
        5:28.51 (36.99)     6:03.82 (35.31)                                        
 14 Dahl, Kellie              JR Buchholz             6:13.68    6:04.84        
                  32.89     1:07.80 (34.91)     1:44.86 (37.06)     2:22.22 (37.36)
        2:59.80 (37.58)     3:37.11 (37.31)     4:14.61 (37.50)     4:52.28 (37.67)
        5:29.74 (37.46)     6:04.84 (35.10)                                        
 15 Langenfelder, Kate        JR Bartram Trail        6:06.95    6:06.66        
                  31.64     1:06.83 (35.19)     1:43.74 (36.91)     2:21.03 (37.29)
        2:59.39 (38.36)     3:37.16 (37.77)     4:15.30 (38.14)     4:53.54 (38.24)
        5:30.96 (37.42)     6:06.66 (35.70)                                        
 16 Harvey, Megan             JU Mandarin             6:05.00    6:07.20        
                  31.88     1:07.06 (35.18)     1:43.65 (36.59)     2:20.95 (37.30)
        2:58.70 (37.75)     3:36.49 (37.79)     4:14.16 (37.67)     4:52.59 (38.43)
        5:30.15 (37.56)     6:07.20 (37.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Duensing, Elan            JR Buchholz             6:22.00    6:10.50        
                  31.41     1:06.02 (34.61)     1:42.43 (36.41)     2:19.57 (37.14)
        2:57.52 (37.95)     3:35.32 (37.80)     4:13.93 (38.61)     4:53.38 (39.45)
        5:32.71 (39.33)     6:10.50 (37.79)                                        
 18 Howes, Kendall            SR FlaglerPalmCoast     6:02.07    6:12.22        
                  32.15     1:07.65 (35.50)     1:45.01 (37.36)     2:22.64 (37.63)
        3:00.60 (37.96)     3:38.74 (38.14)     4:17.09 (38.35)     4:55.70 (38.61)
        5:34.31 (38.61)     6:12.22 (37.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vazquez, Marla            JU Spruce Creek         6:15.00    6:14.26        
                  32.06     1:08.77 (36.71)     1:47.16 (38.39)     2:25.22 (38.06)
        3:03.16 (37.94)     3:41.92 (38.76)     4:20.82 (38.90)     4:59.59 (38.77)
        5:37.18 (37.59)     6:14.26 (37.08)                                        
 20 Greer, Taylor             FR Niceville            6:24.90    6:15.80        
                  32.62     1:10.03 (37.41)     1:49.61 (39.58)     2:28.67 (39.06)
        3:06.83 (38.16)     3:45.71 (38.88)     4:24.75 (39.04)     5:03.45 (38.70)
        5:41.30 (37.85)     6:15.80 (34.50)                                        
 21 Mathews, Lindsy           SR Orange Park          6:21.99    6:20.62        
                  33.19     1:09.44 (36.25)     1:47.04 (37.60)     2:24.55 (37.51)
        3:02.62 (38.07)     3:42.01 (39.39)     4:21.68 (39.67)     5:02.04 (40.36)
        5:41.77 (39.73)     6:20.62 (38.85)                                        
 22 Archer, Allison           10 Fletcher             6:29.29    6:28.02        
                  33.64     1:11.61 (37.97)     1:50.48 (38.87)     2:30.31 (39.83)
        3:10.28 (39.97)     3:49.96 (39.68)     4:30.39 (40.43)                    
            5:50.25 ( )     6:28.02 (37.77)                                        
 23 Mullarkey, Britney        11 Fletcher             6:24.22    6:29.05        
                  34.13     1:12.05 (37.92)     1:51.47 (39.42)     2:32.00 (40.53)
        3:12.71 (40.71)     3:53.22 (40.51)     4:33.48 (40.26)     5:14.07 (40.59)
        5:53.29 (39.22)     6:29.05 (35.76)                                        
 24 Jones, Michelle            9 Fletcher             6:27.56    6:31.40        
                  33.27     1:10.94 (37.67)     1:50.68 (39.74)     2:29.57 (38.89)
        3:09.43 (39.86)     3:49.65 (40.22)     4:30.79 (41.14)     5:11.80 (41.01)
        5:52.45 (40.65)     6:31.40 (38.95)                                        
 25 Pranke, Erica N           JR Niceville            6:32.06    6:32.94        
                  34.61     1:13.50 (38.89)     1:53.51 (40.01)     2:33.40 (39.89)
        3:13.75 (40.35)     3:54.35 (40.60)     4:34.50 (40.15)     5:14.46 (39.96)
        5:55.14 (40.68)     6:32.94 (37.80)                                        
 26 Soltes, Michelle          SO FlaglerPalmCoast     6:41.37    6:33.12        
                  35.59     1:14.47 (38.88)     1:54.69 (40.22)     2:35.48 (40.79)
        3:15.89 (40.41)     3:56.59 (40.70)     4:36.94 (40.35)     5:17.22 (40.28)
        5:56.37 (39.15)     6:33.12 (36.75)                                        
 27 Thomas, Hilary            SR Spruce Creek         6:48.00    6:43.09        
                  35.62     1:14.74 (39.12)     1:55.61 (40.87)     2:37.46 (41.85)
        3:18.93 (41.47)     4:00.95 (42.02)     4:43.23 (42.28)     5:24.83 (41.60)
        6:06.27 (41.44)     6:43.09 (36.82)                                        
 28 Derousie, Heather         SO Orange Park          6:51.13    6:51.30        
                  35.66     1:15.39 (39.73)     1:56.97 (41.58)     2:39.29 (42.32)
        3:21.25 (41.96)     4:03.57 (42.32)     4:46.46 (42.89)     5:29.60 (43.14)
        6:13.60 (44.00)     6:51.30 (37.70)                                        
 29 Diskin, Kathryn           SR Sandalwood           6:52.58    6:53.58        
                  35.97     1:15.82 (39.85)     1:57.66 (41.84)     2:40.08 (42.42)
        3:23.00 (42.92)     4:06.13 (43.13)     4:48.85 (42.72)     5:32.05 (43.20)
        6:14.65 (42.60)     6:53.58 (38.93)                                        
 30 Sinicrope, Michelle K     SO Niceville            6:58.33    7:06.54        
                  34.22     1:12.17 (37.95)     1:52.24 (40.07)     2:35.44 (43.20)
        3:20.12 (44.68)     4:05.05 (44.93)     4:52.02 (46.97)     5:38.42 (46.40)
        6:24.27 (45.85)     7:06.54 (42.27)                                        
 31 Willis, Heather           JU Spruce Creek         6:32.00    7:08.06        
                  36.35     1:16.98 (40.63)     1:58.93 (41.95)     2:42.25 (43.32)
        3:26.78 (44.53)     4:10.46 (43.68)     4:55.43 (44.97)     5:41.26 (45.83)
        6:26.46 (45.20)     7:08.06 (41.60)                                        
 32 Hawes, Ashley             FR FlaglerPalmCoast     7:08.40    7:08.84        
                  37.15     1:18.25 (41.10)     2:02.21 (43.96)     2:46.27 (44.06)
        3:30.56 (44.29)     4:15.12 (44.56)     4:59.03 (43.91)     5:43.41 (44.38)
        6:27.20 (43.79)     7:08.84 (41.64)                                        
 33 Wood, Kayla               SO Deltona              7:33.00    7:12.98        
                  37.65     1:19.70 (42.05)     2:03.07 (43.37)     2:47.11 (44.04)
        3:31.76 (44.65)     4:16.20 (44.44)     5:00.97 (44.77)     5:46.16 (45.19)
        6:31.16 (45.00)     7:12.98 (41.82)                                        
 34 Nakonechnaya, Kristina    JU FlaglerPalmCoast     7:22.16    7:18.04        
                  39.31     1:21.74 (42.43)     2:07.32 (45.58)     2:52.27 (44.95)
        3:37.75 (45.48)     4:23.49 (45.74)     5:08.17 (44.68)     5:53.51 (45.34)
        6:37.95 (44.44)     7:18.04 (40.09)                                        
 35 Mortensen, Katie          SR Deltona              7:54.90    7:49.31        
                  39.72     1:26.53 (46.81)     2:14.47 (47.94)     3:04.54 (50.07)
        3:53.69 (49.15)     4:41.96 (48.27)     5:30.63 (48.67)     6:18.68 (48.05)
        7:07.41 (48.73)     7:49.31 (41.90)                                        
 36 Thyng, Brooke             SO Deland               7:53.90    7:55.80        
                  36.20     1:19.89 (43.69)     2:07.16 (47.27)     2:54.86 (47.70)
        3:44.35 (49.49)     4:35.00 (50.65)     5:25.89 (50.89)     6:16.46 (50.57)
        7:07.83 (51.37)     7:55.80 (47.97)                                        
 37 Passaro, Emily            JU Pine Ridge           8:00.20    7:58.55        
                  39.57                             2:09.55 ( )     2:58.32 (48.77)
        3:47.23 (48.91)   7:58.55 (4:11.32)                                        
 38 Thompson, Trinity         SR Orange Park          7:54.56    8:21.96        
                  40.58     1:28.30 (47.72)                                        
                                5:11.30 ( )     5:49.95 (38.65)     6:41.80 (51.85)
      8:21.96 (1:40.16)                                                            
 -- Carosiello, Jessika       SR Sandalwood           7:29.84         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Norton, Matt              SR Spruce Creek         4:51.87    4:41.26        
                  25.98       54.15 (28.17)     1:22.50 (28.35)     1:51.33 (28.83)
        2:20.23 (28.90)     2:48.35 (28.12)     3:17.25 (28.90)     3:46.64 (29.39)
        4:14.67 (28.03)     4:41.26 (26.59)                                        
  2 Shimansky, Mike           SR Buchholz             4:58.70    4:45.74        
                  26.01       53.66 (27.65)     1:21.89 (28.23)     1:50.28 (28.39)
        2:19.22 (28.94)     2:48.44 (29.22)     3:17.82 (29.38)     3:47.53 (29.71)
        4:16.98 (29.45)     4:45.74 (28.76)                                        
  3 Mark, Barrett             SO Bartram Trail        5:03.78    5:01.96        
                  26.26       55.26 (29.00)     1:25.61 (30.35)     1:56.68 (31.07)
        2:27.37 (30.69)     2:57.93 (30.56)     3:29.22 (31.29)     4:00.74 (31.52)
        4:31.93 (31.19)     5:01.96 (30.03)                                        
  4 Collum, William           SO Deland               5:12.41    5:06.83        
                  26.88       56.90 (30.02)     1:28.03 (31.13)     1:59.45 (31.42)
        2:31.32 (31.87)     3:02.45 (31.13)     3:33.91 (31.46)     4:05.59 (31.68)
        4:36.69 (31.10)     5:06.83 (30.14)                                        
  5 Thornton, Travis W        JR Niceville            5:11.05    5:13.75        
                  27.32       57.09 (29.77)     1:27.77 (30.68)     1:59.25 (31.48)
        2:31.15 (31.90)     3:03.49 (32.34)     3:35.97 (32.48)     4:08.57 (32.60)
        4:41.53 (32.96)     5:13.75 (32.22)                                        
  6 Simpson, Justin           SR Bartram Trail        5:20.92    5:24.51        
                  27.37       57.83 (30.46)     1:30.20 (32.37)     2:03.46 (33.26)
        2:37.23 (33.77)     3:11.28 (34.05)     3:45.59 (34.31)     4:19.74 (34.15)
        4:54.00 (34.26)     5:24.51 (30.51)                                        
  7 Adamec, Asher             11 Fletcher             5:23.62    5:25.12        
                  27.84       59.23 (31.39)     1:32.13 (32.90)     2:05.81 (33.68)
        2:39.24 (33.43)     3:12.93 (33.69)     3:47.12 (34.19)     4:21.04 (33.92)
        4:55.18 (34.14)     5:25.12 (29.94)                                        
  8 Clay, Sterling             9 Fletcher             5:21.04    5:25.92        
                  27.71       58.91 (31.20)     1:31.86 (32.95)     2:06.20 (34.34)
        2:39.87 (33.67)     3:13.10 (33.23)     3:46.75 (33.65)     4:20.10 (33.35)
        4:53.78 (33.68)     5:25.92 (32.14)                                        
Consolation Final
  9 Kirkland, Josh            11 Fletcher             5:29.54    5:29.01        
                  29.15     1:01.64 (32.49)     1:34.81 (33.17)     2:08.42 (33.61)
        2:42.38 (33.96)     3:15.72 (33.34)     3:49.50 (33.78)     4:23.17 (33.67)
        4:56.97 (33.80)     5:29.01 (32.04)                                        
 10 Doll, Chase               SO Bartram Trail        5:47.85    5:47.67        
                  28.66     1:00.52 (31.86)     1:34.09 (33.57)     2:08.65 (34.56)
        2:44.06 (35.41)     3:21.11 (37.05)     3:58.48 (37.37)     4:36.02 (37.54)
        5:13.22 (37.20)     5:47.67 (34.45)                                        
 11 Vasconcellos, Pedro       FR FlaglerPalmCoast     5:46.05    5:47.72        
                  29.37     1:02.78 (33.41)     1:37.40 (34.62)     2:12.78 (35.38)
        2:48.47 (35.69)     3:25.37 (36.90)     4:01.99 (36.62)     4:38.66 (36.67)
        5:14.73 (36.07)     5:47.72 (32.99)                                        
 12 Maloney, Chad             12 Gainesville          5:51.41    5:49.14        
                  29.72     1:02.56 (32.84)     1:36.91 (34.35)     2:12.53 (35.62)
        2:48.64 (36.11)     3:25.40 (36.76)     4:02.68 (37.28)     4:39.36 (36.68)
        5:14.59 (35.23)     5:49.14 (34.55)                                        
 13 Weber, Al                 SO Bartram Trail        5:47.43    5:51.70        
                  30.29     1:02.90 (32.61)     1:39.05 (36.15)     2:15.56 (36.51)
        2:51.91 (36.35)     3:29.28 (37.37)     4:05.64 (36.36)     4:41.75 (36.11)
        5:17.76 (36.01)     5:51.70 (33.94)                                        
 14 Gillen, Thomas            SR FlaglerPalmCoast     5:31.75    5:55.94        
                  31.96     1:06.89 (34.93)     1:42.90 (36.01)     2:19.34 (36.44)
        2:55.98 (36.64)     3:32.48 (36.50)     4:08.54 (36.06)     4:44.29 (35.75)
        5:20.27 (35.98)     5:55.94 (35.67)                                        
 15 Weaver, Luke              SO Spruce Creek         6:11.57    6:02.58        
                  29.97     1:03.89 (33.92)     1:39.94 (36.05)     2:16.52 (36.58)
        2:54.50 (37.98)     3:32.27 (37.77)     4:10.42 (38.15)     4:48.83 (38.41)
        5:26.74 (37.91)     6:02.58 (35.84)                                        
 16 Burghardt, Michael         9 Fletcher             5:58.55    6:04.35        
                  31.32     1:06.02 (34.70)     1:41.95 (35.93)     2:18.76 (36.81)
        2:56.19 (37.43)     3:33.88 (37.69)     4:11.84 (37.96)     4:51.12 (39.28)
        5:29.21 (38.09)     6:04.35 (35.14)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Norton, Matt              SR Spruce Creek         4:35.23    4:51.87        
                  25.63       54.14 (28.51)     1:23.35 (29.21)     1:53.22 (29.87)
        2:23.23 (30.01)     2:53.36 (30.13)     3:23.60 (30.24)     3:54.45 (30.85)
        4:25.40 (30.95)     4:51.87 (26.47)                                        
  2 Shimansky, Mike           SR Buchholz             4:39.31    4:58.70        
                  27.93       57.24 (29.31)     1:26.99 (29.75)     1:57.05 (30.06)
        2:27.63 (30.58)     2:57.90 (30.27)     3:28.19 (30.29)     3:58.39 (30.20)
        4:28.87 (30.48)     4:58.70 (29.83)                                        
  3 Mark, Barrett             SO Bartram Trail        4:53.86    5:03.78        
                  26.99       56.94 (29.95)     1:27.61 (30.67)     1:58.34 (30.73)
        2:29.32 (30.98)     2:59.98 (30.66)     3:31.27 (31.29)     4:02.74 (31.47)
        4:33.84 (31.10)     5:03.78 (29.94)                                        
  4 Thornton, Travis W        JR Niceville            5:08.54    5:11.05        
                  27.43       57.93 (30.50)     1:29.35 (31.42)     2:01.18 (31.83)
        2:33.37 (32.19)     3:05.37 (32.00)     3:37.33 (31.96)     4:09.18 (31.85)
        4:40.98 (31.80)     5:11.05 (30.07)                                        
  5 Collum, William           SO Deland               5:12.70    5:12.41        
                  27.53       58.05 (30.52)     1:29.63 (31.58)     2:01.83 (32.20)
        2:34.22 (32.39)     3:06.30 (32.08)     3:37.45 (31.15)     4:09.58 (32.13)
        4:41.59 (32.01)     5:12.41 (30.82)                                        
  6 Simpson, Justin           SR Bartram Trail        5:25.95    5:20.92        
                  27.18       57.22 (30.04)     1:28.42 (31.20)     2:00.59 (32.17)
        2:33.47 (32.88)     3:06.46 (32.99)     3:40.50 (34.04)     4:14.79 (34.29)
        4:49.30 (34.51)     5:20.92 (31.62)                                        
  7 Clay, Sterling             9 Fletcher             5:22.79    5:21.04        
                  27.95       59.49 (31.54)     1:32.63 (33.14)     2:05.64 (33.01)
        2:39.42 (33.78)     3:12.06 (32.64)     3:45.29 (33.23)     4:17.83 (32.54)
        4:50.30 (32.47)     5:21.04 (30.74)                                        
  8 Adamec, Asher             11 Fletcher             5:32.19    5:23.62        
                  27.64       58.67 (31.03)     1:31.04 (32.37)     2:05.00 (33.96)
        2:39.14 (34.14)     3:12.58 (33.44)     3:46.42 (33.84)     4:19.82 (33.40)
        4:52.93 (33.11)     5:23.62 (30.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kirkland, Josh            11 Fletcher             5:30.18    5:29.54        
                  29.54     1:01.74 (32.20)     1:34.32 (32.58)     2:08.21 (33.89)
        2:42.67 (34.46)     3:16.51 (33.84)     3:49.84 (33.33)     4:23.96 (34.12)
        4:57.41 (33.45)     5:29.54 (32.13)                                        
 10 Gillen, Thomas            SR FlaglerPalmCoast     5:32.44    5:31.75        
                  29.13     1:01.27 (32.14)     1:34.49 (33.22)     2:08.22 (33.73)
        2:42.34 (34.12)     3:16.86 (34.52)                             4:24.98 ( )
        4:59.17 (34.19)     5:31.75 (32.58)                                        
 11 Vasconcellos, Pedro       FR FlaglerPalmCoast     5:55.71    5:46.05        
                  28.90     1:01.23 (32.33)     1:35.49 (34.26)     2:10.02 (34.53)
        2:44.96 (34.94)     3:20.72 (35.76)     3:56.81 (36.09)     4:33.52 (36.71)
        5:10.17 (36.65)     5:46.05 (35.88)                                        
 12 Weber, Al                 SO Bartram Trail        6:00.34    5:47.43        
                  29.81     1:02.31 (32.50)     1:36.88 (34.57)     2:13.51 (36.63)
        2:49.39 (35.88)     3:24.79 (35.40)     4:00.89 (36.10)     4:37.50 (36.61)
        5:13.32 (35.82)     5:47.43 (34.11)                                        
 13 Doll, Chase               SO Bartram Trail        5:47.30    5:47.85        
                  28.43     1:00.18 (31.75)     1:33.76 (33.58)     2:08.72 (34.96)
        2:44.59 (35.87)     3:20.85 (36.26)     3:57.72 (36.87)     4:35.05 (37.33)
        5:12.24 (37.19)     5:47.85 (35.61)                                        
 14 Maloney, Chad             12 Gainesville          5:59.30    5:51.41        
                  29.04     1:02.28 (33.24)     1:37.04 (34.76)     2:12.56 (35.52)
        2:48.77 (36.21)     3:24.83 (36.06)     4:02.35 (37.52)     4:39.56 (37.21)
        5:17.09 (37.53)     5:51.41 (34.32)                                        
 15 Burghardt, Michael         9 Fletcher             6:04.73    5:58.55        
                  31.09     1:05.28 (34.19)     1:41.43 (36.15)     2:18.48 (37.05)
        2:55.81 (37.33)     3:33.24 (37.43)     4:10.62 (37.38)     4:47.94 (37.32)
        5:24.75 (36.81)     5:58.55 (33.80)                                        
 16 Weaver, Luke              SO Spruce Creek         6:30.00    6:11.57        
                  29.42     1:01.35 (31.93)     1:35.78 (34.43)     2:13.19 (37.41)
        2:51.87 (38.68)     3:31.49 (39.62)     4:11.02 (39.53)     4:52.65 (41.63)
        5:33.13 (40.48)     6:11.57 (38.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Butler, Mitchell          JU Deltona              6:31.00    6:13.31        
                  30.37     1:04.23 (33.86)     1:40.54 (36.31)     2:17.90 (37.36)
        2:55.84 (37.94)     3:35.22 (39.38)     4:15.67 (40.45)     4:55.75 (40.08)
        5:36.13 (40.38)     6:13.31 (37.18)                                        
 18 Everett, Brandon          FR Sandalwood           6:12.77    6:21.48        
                  31.66     1:07.37 (35.71)     1:44.57 (37.20)     2:24.56 (39.99)
        3:04.48 (39.92)     3:44.36 (39.88)     4:24.63 (40.27)     5:04.49 (39.86)
        5:43.33 (38.84)     6:21.48 (38.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hopkins, Jacob               Spruce Creek         6:22.06    6:26.66        
                  29.84     1:05.17 (35.33)     1:43.44 (38.27)     2:23.86 (40.42)
                                3:45.69 ( )                                        
            5:50.23 ( )     6:26.66 (36.43)                                        
 20 Becker, Gabe              SO Orange Park          6:14.43    6:27.56        
                  34.58     1:13.52 (38.94)     1:53.31 (39.79)     2:33.95 (40.64)
        3:14.99 (41.04)     3:55.41 (40.42)     4:35.63 (40.22)     5:14.84 (39.21)
        5:53.41 (38.57)     6:27.56 (34.15)                                        
 21 Sinicrope, Joseph S       SR Niceville            6:27.34    6:28.01        
                  31.42     1:08.04 (36.62)     1:47.06 (39.02)     2:26.66 (39.60)
        3:05.67 (39.01)     3:45.33 (39.66)     4:25.48 (40.15)     5:06.13 (40.65)
        5:47.63 (41.50)     6:28.01 (40.38)                                        
 22 Pietras, Chester          FR Spruce Creek         6:33.06    6:37.26        
                  30.90     1:06.94 (36.04)     1:45.43 (38.49)     2:26.22 (40.79)
        3:08.39 (42.17)     3:51.44 (43.05)     4:34.15 (42.71)     5:17.39 (43.24)
        5:58.84 (41.45)     6:37.26 (38.42)                                        
 23 Wohleber, John M          SO Niceville            6:58.97    6:49.11        
                  33.74     1:13.65 (39.91)     1:55.84 (42.19)     2:37.99 (42.15)
        3:20.68 (42.69)     4:03.55 (42.87)     4:46.33 (42.78)     5:28.52 (42.19)
        6:09.68 (41.16)     6:49.11 (39.43)                                        
 24 Martino, Garrett          SO Niceville            7:32.81    6:57.63        
                  35.94     1:16.73 (40.79)                             2:44.26 ( )
        3:25.95 (41.69)     4:08.41 (42.46)     4:52.63 (44.22)     5:36.87 (44.24)
        6:20.32 (43.45)     6:57.63 (37.31)                                        
 25 Sifonte, Luis             SR FlaglerPalmCoast     7:18.13    7:03.94        
                  33.84     1:13.01 (39.17)                             2:38.65 ( )
        3:22.76 (44.11)     4:08.27 (45.51)     4:51.95 (43.68)     5:38.01 (46.06)
        6:22.93 (44.92)     7:03.94 (41.01)                                        
 26 Meyer, Jeffrey            SO Sandalwood           7:20.00    7:28.21        
                  34.68     1:15.70 (41.02)                             2:46.97 ( )
        3:33.49 (46.52)                             5:08.24 ( )     5:56.97 (48.73)
        6:45.98 (49.01)     7:28.21 (42.23)                                        
 27 Pukay, Benjamin           FR Sandalwood           8:04.64    8:14.60        
                  38.87     1:24.98 (46.11)                             3:08.78 ( )
        4:00.46 (51.68)     4:52.47 (52.01)     5:46.33 (53.86)     6:37.27 (50.94)
        7:30.00 (52.73)     8:14.60 (44.60)                                        
 -- Alvarez, Claudio R        11 Gainesville          6:00.92         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Gainesville                                       1:41.22    1:39.83 AA-C   
     1) Ramirez, Lily 11                2) Smith, Natalie R 11            
     3) Huber, Stacey L 12              4) Conroy, Ray E 12               
                  24.63       49.53 (24.90)     1:14.85 (25.32)     1:39.83 (24.98)
  2 Buchholz (Gainesville)                            1:42.17    1:41.62        
     1) Harrison, Hollie SO             2) Flanagan, Riley FR             
     3) Branin, Lauren JR               4) Soucek, Kirsten FR             
                  25.77       51.23 (25.46)     1:16.37 (25.14)     1:41.62 (25.25)
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:46.58    1:44.68        
     1) Rucker, Jaz SO                  2) Glass, Julie JR                
     3) Johnson, Stella SR              4) Williams, Erica SO             
                  27.04       53.41 (26.37)     1:18.87 (25.46)     1:44.68 (25.81)
  4 Spruce Creek (Port Orange)                        1:46.19    1:46.27        
     1) Miller, Ashley JR               2) Norton, Katie SR               
     3) Plunkett, Shannon SO            4) Hanft, Marie SO                
                  25.73       51.19 (25.46)     1:18.78 (27.59)     1:46.27 (27.49)
  5 Sandalwood (Jacksonville)                         1:49.52    1:50.10        
     1) Blair, Codi JU                  2) Taylor, Brooke FR              
     3) Koontz, Colette FR              4) Joubert, Alyssa SO             
                  29.23       56.76 (27.53)     1:24.12 (27.36)     1:50.10 (25.98)
  6 Fletcher (Neptune Beach)                          1:49.48    1:50.43        
     1) Montgomery, Sarah 11            2) Hollingsworth, Kaileigh A 9    
     3) Szerba, Margaret 11             4) Sadler, Destin 10              
                  26.53       54.03 (27.50)     1:21.99 (27.96)     1:50.43 (28.44)
  7 Niceville                                         1:50.54    1:50.69        
     1) Moriarty, Amanda SR             2) Baumgartner, Shelby N SO       
     3) Wohleber, Kate A SR             4) Watford, Jodi SR               
                  28.19       55.67 (27.48)     1:23.89 (28.22)     1:50.69 (26.80)
  8 Orange Park                                       1:52.06    1:53.61        
     1) Warber, Patricia SO             2) Burford, Allison JU            
     3) Eucker, Ashlea SR               4) Dougherty, Emily JU            
                  28.47       56.91 (28.44)     1:25.43 (28.52)     1:53.61 (28.18)
Consolation Final
  9 Mandarin (Jacksonville)                           1:52.11    1:51.93        
     1) Watson, Ashely SO               2) Hall, Ashley JU                
     3) Nelson, Kaylee JU               4) Fountain, Jennifer JU          
                  28.24       55.75 (27.51)     1:24.96 (29.21)     1:51.93 (26.97)
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:58.24    1:59.77        
     1) Malheiros, Jacquelene SR        2) Seward, Jessica SO             
     3) Howes, Kendall SR               4) Deaugustino, Sarah JU          
                  30.17     1:02.50 (32.33)     1:31.45 (28.95)     1:59.77 (28.32)
 -- DeLand                                            1:56.97         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Cavins, Suzannah SR             2) Guirlinger, Victoria SR        
     3) Lewitt, Brittni JR              4) Coffey, Ruthanne SR            
                  28.28       59.32 (31.04)     1:28.25 (28.93)          DQ (28.13)
 -- Deltona                                           2:12.60         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gainesville                                       1:39.60    1:41.22        
     1) Ramirez, Lily 11                2) Smith, Natalie R 11            
     3) Huber, Stacey L 12              4) Conroy, Ray E 12               
                  24.70       50.44 (25.74)     1:16.26 (25.82)     1:41.22 (24.96)
  2 Buchholz (Gainesville)                            1:44.29    1:42.17        
     1) Harrison, Hollie SO             2) Flanagan, Riley FR             
     3) Soucek, Kirsten FR              4) Branin, Lauren JR              
                  26.06       51.47 (25.41)     1:17.10 (25.63)     1:42.17 (25.07)
  3 Spruce Creek (Port Orange)                        1:44.00    1:46.19        
     1) Miller, Ashley JR               2) Norton, Katie SR               
     3) Plunkett, Shannon SO            4) Hanft, Marie SO                
                  25.75       50.90 (25.15)     1:18.55 (27.65)     1:46.19 (27.64)
  4 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:45.78    1:46.58        
     1) Rucker, Jaz SO                  2) Glass, Julie JR                
     3) Johnson, Stella SR              4) Williams, Erica SO             
                  27.29       54.15 (26.86)     1:21.00 (26.85)     1:46.58 (25.58)
  5 Fletcher (Neptune Beach)                          1:52.00    1:49.48        
     1) Szerba, Margaret 11             2) Montgomery, Sarah 11           
     3) Hollingsworth, Kaileigh A 9     4) Sadler, Destin 10              
                  28.40       53.70 (25.30)     1:21.36 (27.66)     1:49.48 (28.12)
  6 Sandalwood (Jacksonville)                         1:53.20    1:49.52        
     1) Blair, Codi JU                  2) Taylor, Brooke FR              
     3) Koontz, Colette FR              4) Joubert, Alyssa SO             
                  26.41       54.14 (27.73)     1:22.82 (28.68)     1:49.52 (26.70)
  7 Niceville                                         1:45.13    1:50.54        
     1) Moriarty, Amanda SR             2) Baumgartner, Shelby N SO       
     3) Wohleber, Kate A SR             4) Watford, Jodi SR               
                  28.02     1:01.25 (33.23)     1:24.08 (22.83)     1:50.54 (26.46)
  8 Orange Park                                       1:53.99    1:52.06        
     1) Warber, Patricia SO             2) Burford, Allison JU            
     3) Eucker, Ashlea SR               4) Dougherty, Emily JU            
                  28.20       55.96 (27.76)     1:24.55 (28.59)     1:52.06 (27.51)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mandarin (Jacksonville)                           1:48.00    1:52.11        
     1) Watson, Ashely SO               2) Kringle, Alexandra FR          
     3) Nelson, Kaylee JU               4) Fountain, Jennifer JU          
                  28.18       56.54 (28.36)     1:25.75 (29.21)     1:52.11 (26.36)
 10 DeLand                                            2:01.60    1:56.97        
     1) Coffey, Ruthanne SR             2) Cavins, Suzannah SR            
     3) Guirlinger, Victoria SR         4) Lewitt, Brittni JR             
                  28.98     1:00.39 (31.41)     1:29.15 (28.76)     1:56.97 (27.82)
 11 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:56.35    1:58.24        
     1) Denuna, Roseline JU             2) Seward, Jessica SO             
     3) Howes, Kendall SR               4) Deaugustino, Sarah JU          
                  31.05     1:00.54 (29.49)     1:30.91 (30.37)     1:58.24 (27.33)
 12 Deltona                                           2:13.00    2:12.60        
     1) Coulter, Bridgette SR           2) Rosario, Christina SR          
     3) Wood, Kayla SO                  4) Mahoney, Tiffany SR            
                  34.54     1:10.29 (35.75)     1:43.01 (32.72)     2:12.60 (29.59)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Spruce Creek (Port Orange)                        1:33.73    1:32.71        
     1) Lochte, Devon JR                2) Deery, Kregg SR                
     3) Warnell, John FR                4) Focazio, Matt SR               
                  23.71       45.91 (22.20)     1:08.52 (22.61)     1:32.71 (24.19)
  2 Fletcher (Neptune Beach)                          1:33.10    1:32.85        
     1) Anderson, Max 12                2) Brechler, Cody 11              
     3) Sweeten, Scott 11               4) Caltrider, Colby 12            
                  23.91       45.98 (22.07)     1:09.11 (23.13)     1:32.85 (23.74)
  3 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:34.09    1:34.65        
     1) Lowe, Jaron FR                  2) Gillen, Thomas SR              
     3) Poliner, David SR               4) Soltes, Geoffrey SR            
                  24.15       48.68 (24.53)     1:11.44 (22.76)     1:34.65 (23.21)
  4 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:35.20    1:35.23        
     1) Carillon, Charles JR            2) Kivipelto, Andrew JR           
     3) Amble, Pat SR                   4) Kirk, Ryan JR                  
                  24.35       47.75 (23.40)     1:11.93 (24.18)     1:35.23 (23.30)
  5 Niceville                                         1:39.73    1:37.37        
     1) Tona, Conrad R SO               2) DeCarlis, Ryan SO              
     3) Nilsson, Kennedy C SR           4) Thornton, Travis W JR          
                  24.51       49.91 (25.40)     1:13.73 (23.82)     1:37.37 (23.64)
  6 Gainesville                                       1:36.73    1:37.92        
     1) Carusone, Jeremy P 11           2) Milner, Stephen 12             
     3) Jerry, John R 12                4) Liebelt, Max E 11              
                  23.41       47.87 (24.46)     1:12.88 (25.01)     1:37.92 (25.04)
  7 Orange Park                                       1:37.98    1:37.96        
     1) McArdle, Jared SO               2) Jacquin, Tyler SR              
     3) Scott, William JU               4) Hill, Eric JU                  
                  24.35       48.82 (24.47)     1:14.37 (25.55)     1:37.96 (23.59)
  8 DeLand                                            1:42.51    1:40.62        
     1) Graham, Matthew SR              2) Holley, Taylor SR              
     3) Sirutis, Benjamin SR            4) Collum, William SO             
                  25.57       51.39 (25.82)     1:15.79 (24.40)     1:40.62 (24.83)
Consolation Final
  9 Sandalwood (Jacksonville)                         1:43.78    1:43.01        
     1) Popplewell, Ryan JU             2) Curtis, Justin JU              
     3) Carter, Ryan JU                 4) Pukay, Jack JU                 
                  25.99       52.24 (26.25)     1:18.61 (26.37)     1:43.01 (24.40)
 10 Deltona                                           1:45.03    1:44.20        
                  25.62       52.23 (26.61)     1:18.60 (26.37)     1:44.20 (25.60)
 11 Mandarin (Jacksonville)                           1:47.15    1:48.79        
     1) Shepperd, Jared JU              2) Murphy, Timothy FR             
     3) Ward, Spencer JU                4) Best, Forrest SO               
                  26.85       55.99 (29.14)     1:22.93 (26.94)     1:48.79 (25.86)
 12 Buchholz (Gainesville)                            2:05.14    2:07.56        
     1) Ramirez, Nick JR                2) Chung, Jason SO                
     3) Ramirez, Felipe FR              4) Park, John JR                  
                  31.89     1:09.81 (37.92)     2:07.96 (58.15)         2:07.56 ( )
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fletcher (Neptune Beach)                          1:40.00    1:33.10        
     1) Anderson, Max 12                2) Brechler, Cody 11              
     3) Sweeten, Scott 11               4) Clay, Sterling 9               
                  23.69       45.59 (21.90)     1:09.09 (23.50)     1:33.10 (24.01)
  2 Spruce Creek (Port Orange)                        1:34.00    1:33.73        
     1) Focazio, Matt SR                2) Deery, Kregg SR                
     3) Lochte, Devon JR                4) Warnell, John FR               
                  22.76       45.60 (22.84)     1:09.32 (23.72)     1:33.73 (24.41)
  3 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      1:34.78    1:34.09        
     1) Lowe, Jaron FR                  2) Gillen, Thomas SR              
     3) Poliner, David SR               4) Soltes, Geoffrey SR            
                  23.78       48.68 (24.90)     1:11.34 (22.66)     1:34.09 (22.75)
  4 Bartram Trail (Jacksonville)                      1:36.49    1:35.20        
     1) Carillon, Charles JR            2) Sbalbi, Sam SR                 
     3) Wilhelm, Grant JR               4) Kivipelto, Andrew JR           
                  23.97       47.49 (23.52)     1:11.65 (24.16)     1:35.20 (23.55)
  5 Gainesville                                       1:33.10    1:36.73        
     1) Carusone, Jeremy P 11           2) Milner, Stephen 12             
     3) Jerry, John R 12                4) Liebelt, Max E 11              
                  23.53       47.60 (24.07)     1:12.02 (24.42)     1:36.73 (24.71)
  6 Orange Park                                       1:38.86    1:37.98        
     1) McArdle, Jared SO               2) Jacquin, Tyler SR              
     3) Scott, William JU               4) Hill, Eric JU                  
                  24.60       49.43 (24.83)     1:14.82 (25.39)     1:37.98 (23.16)
  7 Niceville                                         1:35.19    1:39.73        
     1) Thornton, Travis W JR           2) Tona, Conrad R SO              
     3) DeCarlis, Ryan SO               4) Nilsson, Kennedy C SR          
                  24.53       49.72 (25.19)     1:15.31 (25.59)     1:39.73 (24.42)
  8 DeLand                                            1:42.20    1:42.51        
     1) Graham, Matthew SR              2) Holley, Taylor SR              
     3) Sirutis, Benjamin SR            4) Collum, William SO             
                  26.94       53.02 (26.08)     1:17.66 (24.64)     1:42.51 (24.85)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sandalwood (Jacksonville)                         1:44.46    1:43.78        
     1) Popplewell, Ryan JU             2) Curtis, Justin JU              
     3) Carter, Ryan JU                 4) Pukay, Jack JU                 
                  26.15       52.82 (26.67)     1:19.53 (26.71)     1:43.78 (24.25)
 10 Deltona                                           1:49.00    1:45.03        
     1) Mueller, Garrett SR             2) Loiacono, Steven SR            
     3) Butler, Mitchell JU             4) Knott, Ryan SR                 
                  25.06       52.34 (27.28)     1:19.78 (27.44)     1:45.03 (25.25)
 11 Mandarin (Jacksonville)                           1:45.00    1:47.15        
     1) Shepperd, Jared JU              2) Murphy, Timothy FR             
     3) Ward, Spencer JU                4) Best, Forrest SO               
                  26.56       55.19 (28.63)     1:21.60 (26.41)     1:47.15 (25.55)
 12 Buchholz (Gainesville)                            2:09.57    2:05.14        
     1) Chung, Jason SO                 2) Ramirez, Nick JR               
     3) Ramirez, Felipe FR              4) Park, John JR                  
                  31.39     1:02.29 (30.90)     1:39.39 (37.10)     2:05.14 (25.75)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ramirez, Lily             11 Gainesville          1:00.58      58.72 AA-C   
                  28.44       58.72 (30.28)                                        
  2 Baumgartner, Keela D      SR Niceville            1:01.97    1:00.10        
                  29.26     1:00.10 (30.84)                                        
  3 Soltis, Sarah             FR Buchholz             1:04.12    1:03.40        
                  31.00     1:03.40 (32.40)                                        
  4 Soucek, Kirsten           FR Buchholz             1:03.99    1:04.56        
                  31.45     1:04.56 (33.11)                                        
  5 Stockwell, Rachael        JR Bartram Trail        1:06.86    1:07.29        
                  32.35     1:07.29 (34.94)                                        
  6 Behrans, Callie           SR Buchholz             1:07.37    1:07.47        
                  33.18     1:07.47 (34.29)                                        
  7 Hollingsworth, Kaileigh    9 Fletcher             1:09.00    1:08.09        
                  33.26     1:08.09 (34.83)                                        
  8 Kringle, Alexandra        FR Mandarin             1:08.96    1:10.61        
                  34.03     1:10.61 (36.58)                                        
Consolation Final
  9 Montgomery, Elizabeth      9 Fletcher             1:09.51    1:09.18        
                  33.41     1:09.18 (35.77)                                        
 10 Watson, Ashely            SO Mandarin             1:10.36    1:09.67        
                  34.04     1:09.67 (35.63)                                        
 11 Perry, Devin M            10 Gainesville          1:11.42    1:09.97        
                  34.14     1:09.97 (35.83)                                        
 12 Harris, Heather           SR Bartram Trail        1:11.67    1:10.15        
                  34.41     1:10.15 (35.74)                                        
 13 McKay, Hanna               9 Fletcher             1:11.54    1:10.79        
                  33.04     1:10.79 (37.75)                                        
 14 Warber, Patricia          SO Orange Park          1:11.25    1:11.16        
                  34.59     1:11.16 (36.57)                                        
 15 Burford, Allison          JU Orange Park          1:11.54    1:13.61        
                  35.28     1:13.61 (38.33)                                        
 16 Deaugustino, Sarah        JU FlaglerPalmCoast     1:11.22    1:13.74        
                  35.21     1:13.74 (38.53)                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ramirez, Lily             11 Gainesville            57.20    1:00.58        
                  29.33     1:00.58 (31.25)                                        
  2 Baumgartner, Keela D      SR Niceville            1:00.68    1:01.97        
                  30.22     1:01.97 (31.75)                                        
  3 Soucek, Kirsten           FR Buchholz             1:05.50    1:03.99        
                  31.05     1:03.99 (32.94)                                        
  4 Soltis, Sarah             FR Buchholz             1:05.42    1:04.12        
                  31.45     1:04.12 (32.67)                                        
  5 Stockwell, Rachael        JR Bartram Trail        1:06.40    1:06.86        
                  32.28     1:06.86 (34.58)                                        
  6 Behrans, Callie           SR Buchholz             1:08.27    1:07.37        
                  33.12     1:07.37 (34.25)                                        
  7 Kringle, Alexandra        FR Mandarin             1:09.00    1:08.96        
                  33.51     1:08.96 (35.45)                                        
  8 Hollingsworth, Kaileigh    9 Fletcher             1:09.15    1:09.00        
                  34.00     1:09.00 (35.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Montgomery, Elizabeth      9 Fletcher             1:10.31    1:09.51        
                  33.93     1:09.51 (35.58)                                        
 10 Watson, Ashely            SO Mandarin             1:09.00    1:10.36        
                  34.49     1:10.36 (35.87)                                        
 11 Deaugustino, Sarah        JU FlaglerPalmCoast     1:11.97    1:11.22        
                  34.08     1:11.22 (37.14)                                        
 12 Warber, Patricia          SO Orange Park          1:13.12    1:11.25        
                  34.69     1:11.25 (36.56)                                        
 13 Perry, Devin M            10 Gainesville          1:14.00    1:11.42        
                  34.73     1:11.42 (36.69)                                        
 14 McKay, Hanna               9 Fletcher             1:13.19    1:11.54        
                  33.22     1:11.54 (38.32)                                        
 14 Burford, Allison          JU Orange Park          1:13.31    1:11.54        
                  35.14     1:11.54 (36.40)                                        
 16 Harris, Heather           SR Bartram Trail        1:11.66    1:11.67        
                  34.68     1:11.67 (36.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rucker, Kristin           JU Mandarin             1:11.50    1:11.78        
                  35.47     1:11.78 (36.31)                                        
 18 Wohleber, Kate A          SR Niceville            1:12.57    1:12.75        
                  36.34     1:12.75 (36.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Taylor, Brooke            FR Sandalwood           1:12.40    1:13.02        
                  35.31     1:13.02 (37.71)                                        
 20 Chapman, Leah             SR Bartram Trail        1:12.99    1:13.14        
                  34.79     1:13.14 (38.35)                                        
 21 Kane, Sarah               SR Spruce Creek         1:09.99    1:13.87        
                  36.28     1:13.87 (37.59)                                        
 22 Elderdice, Janie          SO Bartram Trail        1:12.36    1:13.99        
                  35.62     1:13.99 (38.37)                                        
 23 Harvey, Megan             JU Mandarin             1:13.00    1:14.17        
                  35.58     1:14.17 (38.59)                                        
 24 Samuels, Sarah            10 Fletcher             1:15.66    1:14.19        
                  35.59     1:14.19 (38.60)                                        
 25 Cavins, Suzannah          SR Deland               1:13.80    1:14.29        
                  35.86     1:14.29 (38.43)                                        
 26 Howes, Kendall            SR FlaglerPalmCoast     1:14.39    1:15.39        
                  36.09     1:15.39 (39.30)                                        
 27 LeBeau, Lindsay           FR Niceville            1:15.73    1:16.02        
 28 Heustess, Kelsey          JU Spruce Creek         1:25.06    1:16.81        
 29 Godoy, Sara               JU FlaglerPalmCoast     1:18.13    1:18.54        
                  36.84     1:18.54 (41.70)                                        
 30 Redman, Celeste           JU FlaglerPalmCoast     1:18.53    1:20.32        
                  39.25     1:20.32 (41.07)                                        
 31 Lewitt, Tyler             FR Deland               1:23.10    1:22.51        
                  39.94     1:22.51 (42.57)                                        
 32 Willis, Heather           JU Spruce Creek         1:11.80    1:23.41        
                  38.79     1:23.41 (44.62)                                        
 33 Townsend, Erin R           9 Gainesville          1:20.20    1:25.79        
 34 Bartle, Heather           SO Sandalwood           1:28.51    1:27.07        
                  44.30     1:27.07 (42.77)                                        
 35 Rogers, Cristina          FR Buchholz             1:20.00    1:28.32        
                  42.58     1:28.32 (45.74)                                        
 36 Thompson, Amanda          JU Orange Park          1:26.55    1:29.06        
                  42.23     1:29.06 (46.83)                                        
 37 Walter, Kaylie            FR Spruce Creek         1:28.08    1:29.47        
                  43.31     1:29.47 (46.16)                                        
 38 Rosario, Christina        SR Deltona              1:34.20    1:33.71        
                  44.85     1:33.71 (48.86)                                        
 39 Coder-Kongque, Renee      FR Sandalwood           1:39.64    1:37.77        
                  45.95     1:37.77 (51.82)                                        
 40 Robbins, Lauren           SO Deland               1:32.90    1:39.18        
                  45.81     1:39.18 (53.37)                                        
 -- Gregory, Sarah M          SR Niceville            1:39.40         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Humprheys-Beher, Monica   12 Gainesville          2:00.99         DQ        
 -- Draper, Amber             JU Pine Ridge           1:50.00         DQ        
      Not on back off wall
 -- Erndl, Emily              FR Deland               1:35.80         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  40.43          DQ (44.95)                                        
 -- Basso, Amber              JU Deltona              1:50.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  53.89          DQ (59.40)                                        
 -- Yoder, Karly              JU Sandalwood           1:17.02         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Halfacre, Jeffrey B       11 Gainesville            55.51      53.60        
                  25.98       53.60 (27.62)                                        
  2 Spock, Ross A             FR Niceville              58.62      56.85        
                  27.77       56.85 (29.08)                                        
  3 Johnson, Kyle             SR Buchholz               58.74      57.20        
                  27.97       57.20 (29.23)                                        
  4 Lochte, Devon             JR Spruce Creek         1:00.46      59.26        
                  29.25       59.26 (30.01)                                        
  5 Petersohn, Tyler          SO Spruce Creek         1:01.42    1:00.91        
                  30.19     1:00.91 (30.72)                                        
  6 Brechler, Cody            11 Fletcher               59.13    1:01.17        
                  29.25     1:01.17 (31.92)                                        
  7 Hill, Eric                JU Orange Park          1:01.15    1:02.30        
                  29.81     1:02.30 (32.49)                                        
  8 Lowe, Jaron               FR FlaglerPalmCoast     1:01.21    1:03.62        
                  31.45     1:03.62 (32.17)                                        
Consolation Final
  9 Jacob, Eric               JR Bartram Trail        1:01.44    1:01.33        
                  29.63     1:01.33 (31.70)                                        
 10 Perricone, Philip         JR Spruce Creek         1:04.15    1:01.35        
                  29.52     1:01.35 (31.83)                                        
 11 Ford, Robert              SR FlaglerPalmCoast     1:01.84    1:03.65        
                  30.89     1:03.65 (32.76)                                        
 12 Sbalbi, Sam               SR Bartram Trail        1:04.51    1:03.81        
                  30.78     1:03.81 (33.03)                                        
 13 Phillips, Michael         10 Fletcher             1:04.56    1:03.96        
                  30.68     1:03.96 (33.28)                                        
 14 Duford, David             SR FlaglerPalmCoast     1:03.05    1:04.16        
                  31.76     1:04.16 (32.40)                                        
 15 Corsio, Corey             SO Mandarin             1:04.87    1:06.71        
                  32.14     1:06.71 (34.57)                                        
 16 Sirutis, Benjamin         SR Deland               1:05.81    1:07.15        
                  31.75     1:07.15 (35.40)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Halfacre, Jeffrey B       11 Gainesville            55.55      55.51        
                  26.88       55.51 (28.63)                                        
  2 Spock, Ross A             FR Niceville              56.74      58.62        
                  29.32       58.62 (29.30)                                        
  3 Johnson, Kyle             SR Buchholz               58.18      58.74        
                  29.02       58.74 (29.72)                                        
  4 Brechler, Cody            11 Fletcher               59.75      59.13        
                  29.26       59.13 (29.87)                                        
  5 Lochte, Devon             JR Spruce Creek           59.00    1:00.46        
                  29.84     1:00.46 (30.62)                                        
  6 Hill, Eric                JU Orange Park          1:02.68    1:01.15        
                  29.79     1:01.15 (31.36)                                        
  7 Lowe, Jaron               FR FlaglerPalmCoast     1:00.10    1:01.21        
                  29.82     1:01.21 (31.39)                                        
  8 Petersohn, Tyler          SO Spruce Creek         1:00.79    1:01.42        
                  30.54     1:01.42 (30.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jacob, Eric               JR Bartram Trail        1:01.33    1:01.44        
                  30.02     1:01.44 (31.42)                                        
 10 Ford, Robert              SR FlaglerPalmCoast     1:01.11    1:01.84        
                  29.96     1:01.84 (31.88)                                        
 11 Duford, David             SR FlaglerPalmCoast     1:05.39    1:03.05        
                  31.25     1:03.05 (31.80)                                        
 12 Perricone, Philip         JR Spruce Creek         1:01.60    1:04.15        
                  30.27     1:04.15 (33.88)                                        
 13 Sbalbi, Sam               SR Bartram Trail        1:05.66    1:04.51        
                  30.97     1:04.51 (33.54)                                        
 14 Phillips, Michael         10 Fletcher             1:05.74    1:04.56        
                  31.51     1:04.56 (33.05)                                        
 15 Corsio, Corey             SO Mandarin             1:03.50    1:04.87        
                  31.34     1:04.87 (33.53)                                        
 16 Sirutis, Benjamin         SR Deland               1:05.80    1:05.81        
                  31.82     1:05.81 (33.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Weber, Al                 SO Bartram Trail        1:09.47    1:06.98        
                  32.16     1:06.98 (34.82)                                        
 18 Mueller, Garrett          SR Deltona              1:12.00    1:08.13        
                  33.40     1:08.13 (34.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McArdle, Jared            SO Orange Park          1:07.15    1:08.38        
                  33.09     1:08.38 (35.29)                                        
 20 Sedgwick, Stew            11 Fletcher             1:09.00    1:08.45        
                  32.17     1:08.45 (36.28)                                        
 21 Whaley, Matthew           JU FlaglerPalmCoast     1:11.40    1:08.62        
                  33.44     1:08.62 (35.18)                                        
 22 Liebelt, Max E            11 Gainesville          1:10.00    1:08.93        
                  32.62     1:08.93 (36.31)                                        
 23 Patterson, Bradley        SR Bartram Trail        1:11.69    1:09.23        
                  33.29     1:09.23 (35.94)                                        
 24 Brown, Eric N             SR Niceville            1:09.19    1:09.30        
                  33.67     1:09.30 (35.63)                                        
 25 Crooks, Cameron           SR Spruce Creek              NT    1:09.66        
                  33.84     1:09.66 (35.82)                                        
 26 Taylor, Dylan D            9 Fletcher             1:08.85    1:10.57        
                  33.16     1:10.57 (37.41)                                        
 27 Carter, Ryan              JU Sandalwood           1:13.40    1:11.02        
                  35.41     1:11.02 (35.61)                                        
 28 Ratzlaff, Tyler           FR Orange Park          1:10.29    1:12.00        
                  35.47     1:12.00 (36.53)                                        
 29 Britton, Cody F           JU Niceville            1:14.82    1:12.89        
                  35.90     1:12.89 (36.99)                                        
 30 McAuliff, Mathew          SR Deland               1:16.90    1:16.05        
                  36.12     1:16.05 (39.93)                                        
 31 Sagul, Ryan T              9 Gainesville          1:40.99    1:21.22        
                  38.32     1:21.22 (42.90)                                        
 32 McPherson, Kyle           FR Sandalwood           1:21.65    1:21.25        
                  39.33     1:21.25 (41.92)                                        
 33 Weeks, Jason M            SR Niceville            1:13.05    1:22.25        
                  39.34     1:22.25 (42.91)                                        
 34 McAuliff, Michael         SO Deland               1:25.80    1:26.51        
                  38.79     1:26.51 (47.72)                                        
 35 Austin, Jordan            JU Sandalwood           1:27.99    1:27.73        
 36 Redshaw, Ryan             JU Sandalwood           1:29.52    1:29.61        
                  43.20     1:29.61 (46.41)                                        
 37 Krynicki, Lance           SO Deltona              1:30.00    1:30.92        
                  43.75     1:30.92 (47.17)                                        
 -- Copland, Johnathan        FR Buchholz             1:58.00         NS        
 -- Guzman, Danny             SO Deland               1:43.60         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Blount, Sunny             11 Fletcher             1:12.93    1:09.68        
                  32.52     1:09.68 (37.16)                                        
  2 Ballatore, Angelina       JR Buchholz             1:11.22    1:10.16        
                  33.45     1:10.16 (36.71)                                        
  3 Daly, Alison              SO Buchholz             1:11.91    1:11.42        
                  33.74     1:11.42 (37.68)                                        
  4 Baumgartner, Shelby N     SO Niceville            1:13.44    1:12.49        
                  33.83     1:12.49 (38.66)                                        
  5 Collins, Lynsi            SO Bartram Trail        1:13.16    1:12.98        
                  35.06     1:12.98 (37.92)                                        
  6 Branin, Lauren            JR Buchholz             1:14.35    1:14.10        
                  35.89     1:14.10 (38.21)                                        
  7 Ibanez, Tiffany           JU Mandarin             1:13.88    1:14.12        
                  34.62     1:14.12 (39.50)                                        
  8 Venables, Robyn           FR Spruce Creek         1:14.14    1:14.18        
                  34.88     1:14.18 (39.30)                                        
Consolation Final
  9 Mark, Chelsie             SR Bartram Trail        1:14.96    1:14.27        
                  35.27     1:14.27 (39.00)                                        
 10 Phillips, Briana          SR Buchholz             1:14.72    1:15.99        
                  35.99     1:15.99 (40.00)                                        
 11 Blair, Codi               JU Sandalwood           1:17.15    1:16.66        
                  36.59     1:16.66 (40.07)                                        
 12 Cornejo, Alina            FR Deland               1:17.54    1:17.53        
                  36.20     1:17.53 (41.33)                                        
 13 Lewis, Christie           FR Bartram Trail        1:17.96    1:19.10        
                  37.60     1:19.10 (41.50)                                        
 14 Moriarty, Amanda          SR Niceville            1:19.92    1:20.10        
                  36.67     1:20.10 (43.43)                                        
 15 Kreichelt, Elizabeth      12 Fletcher             1:20.47    1:20.22        
                  37.69     1:20.22 (42.53)                                        
 16 Greene, Emily             JU Mandarin             1:19.78    1:20.29        
                  36.76     1:20.29 (43.53)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ballatore, Angelina       JR Buchholz             1:09.33    1:11.22        
                  33.96     1:11.22 (37.26)                                        
  2 Daly, Alison              SO Buchholz             1:08.19    1:11.91        
                  34.05     1:11.91 (37.86)                                        
  3 Blount, Sunny             11 Fletcher             1:11.35    1:12.93        
                  33.99     1:12.93 (38.94)                                        
  4 Collins, Lynsi            SO Bartram Trail        1:12.35    1:13.16        
                  34.97     1:13.16 (38.19)                                        
  5 Baumgartner, Shelby N     SO Niceville            1:12.50    1:13.44        
                  34.15     1:13.44 (39.29)                                        
  6 Ibanez, Tiffany           JU Mandarin             1:13.00    1:13.88        
                  34.54     1:13.88 (39.34)                                        
  7 Venables, Robyn           FR Spruce Creek         1:13.87    1:14.14        
                  35.08     1:14.14 (39.06)                                        
  8 Branin, Lauren            JR Buchholz             1:12.60    1:14.35        
                  35.71     1:14.35 (38.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Phillips, Briana          SR Buchholz             1:13.17    1:14.72        
                  35.42     1:14.72 (39.30)                                        
 10 Mark, Chelsie             SR Bartram Trail        1:14.61    1:14.96        
                  35.61     1:14.96 (39.35)                                        
 11 Blair, Codi               JU Sandalwood           1:15.53    1:17.15        
                  36.83     1:17.15 (40.32)                                        
 12 Cornejo, Alina            FR Deland               1:14.90    1:17.54        
                  35.96     1:17.54 (41.58)                                        
 13 Lewis, Christie           FR Bartram Trail        1:23.96    1:17.96        
                  36.25     1:17.96 (41.71)                                        
 14 Greene, Emily             JU Mandarin             1:17.50    1:19.78        
                  36.68     1:19.78 (43.10)                                        
 15 Moriarty, Amanda          SR Niceville            1:18.29    1:19.92        
                  36.83     1:19.92 (43.09)                                        
 16 Kreichelt, Elizabeth      12 Fletcher             1:21.43    1:20.47        
                  38.10     1:20.47 (42.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Guzsvany, Sabrina         FR Spruce Creek         1:17.98    1:20.72        
                  37.59     1:20.72 (43.13)                                        
 18 Pereira, Gaby             11 Fletcher             1:22.18    1:21.18        
                  38.21     1:21.18 (42.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Prince, Kendall           JU Mandarin             1:21.00    1:21.31        
                  37.77     1:21.31 (43.54)                                        
 20 Mimms, Katy               SO Bartram Trail        1:22.32    1:21.35        
                  38.35     1:21.35 (43.00)                                        
 21 Gilpin, Mary              SO Orange Park          1:17.93    1:21.37        
                  38.24     1:21.37 (43.13)                                        
 22 Atkins, Suzie             FR Spruce Creek         1:20.50    1:21.88        
                  38.66     1:21.88 (43.22)                                        
 23 Dominguez, Paola L        10 Gainesville          1:20.61    1:22.34        
                  38.73     1:22.34 (43.61)                                        
 24 Schladenhauffen, Sarah    JR Niceville            1:21.89    1:23.11        
                  39.36     1:23.11 (43.75)                                        
 25 Hutfles, Leia              9 Fletcher             1:22.09    1:23.31        
                  39.99     1:23.31 (43.32)                                        
 26 Lewitt, Brittni           JR Deland               1:23.60    1:23.46        
                  39.37     1:23.46 (44.09)                                        
 27 Delong, Alia              SR Spruce Creek         1:27.40    1:24.38        
                  39.82     1:24.38 (44.56)                                        
 28 Gambrell, Cameron         JU Mandarin             1:22.00    1:24.45        
                  39.78     1:24.45 (44.67)                                        
 29 Martinez, Daniela         JU FlaglerPalmCoast     1:25.16    1:25.06        
                  40.41     1:25.06 (44.65)                                        
 30 Mittleman, Megan          JU FlaglerPalmCoast     1:28.00    1:28.09        
                  40.67     1:28.09 (47.42)                                        
 31 Tate, Raechel             JU Pine Ridge           1:30.47    1:28.88        
                  40.41     1:28.88 (48.47)                                        
 32 Diekow, Ashley W           9 Gainesville          1:25.99    1:28.94        
                  40.98     1:28.94 (47.96)                                        
 33 Yilk, Charlotte           JU Deltona              1:30.10    1:31.40        
                  41.87     1:31.40 (49.53)                                        
 34 Herrera, Brittany         SR Orange Park          1:32.12    1:31.67        
                  41.61     1:31.67 (50.06)                                        
 35 Vilaysane, Sammy          SO Deland               1:38.90    1:32.90        
                  42.20     1:32.90 (50.70)                                        
 36 Munn, Lauren              SO Sandalwood           1:32.29    1:34.69        
                  43.60     1:34.69 (51.09)                                        
 37 Thompson, Amanda          JU Orange Park          1:31.65    1:36.48        
                  43.40     1:36.48 (53.08)                                        
 38 Byrne, Andrea D           SR Niceville            1:38.20    1:37.46        
                  46.86     1:37.46 (50.60)                                        
 39 Passaro, Emily            JU Pine Ridge           1:36.54    1:37.86        
                  45.35     1:37.86 (52.51)                                        
 40 Selner, Ashlynn B          9 Gainesville          2:00.96    1:41.64        
                  48.08     1:41.64 (53.56)                                        
 41 Graham, Jacki             FR Sandalwood           1:35.00    1:45.26        
                  49.33     1:45.26 (55.93)                                        
 42 Fusco, Lauren             FR Deltona              1:50.00    1:54.56        
                  52.59   1:54.56 (1:01.97)                                        
 -- Amaro, Alexis             FR Deland               1:42.60         DQ        
      One hand touch
                  48.34          DQ (52.98)                                        
 -- Porter, Brooke            FR Sandalwood           1:38.67         DQ        
      One hand touch
                  46.49          DQ (54.32)                                        
 -- Kowsh, Nicole             FR FlaglerPalmCoast     1:21.31         DQ        
      One hand touch
                  38.39          DQ (44.27)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Deery, Kregg              SR Spruce Creek         1:05.00    1:02.70        
                  29.56     1:02.70 (33.14)                                        
  2 Clare-Salzler, Zak        JR Buchholz             1:05.33    1:04.05        
                  30.50     1:04.05 (33.55)                                        
  3 Anderson, Max             12 Fletcher             1:05.44    1:04.84        
                  30.41     1:04.84 (34.43)                                        
  4 Carillon, Charles         JR Bartram Trail        1:05.34    1:05.28        
                  30.59     1:05.28 (34.69)                                        
  5 Karkocsh, Roman           JR Bartram Trail        1:06.63    1:06.79        
                  31.08     1:06.79 (35.71)                                        
  6 Kirk, Ryan                JR Bartram Trail        1:07.24    1:07.01        
                  31.35     1:07.01 (35.66)                                        
  7 Tully, Colin              JR Bartram Trail        1:07.55    1:08.74        
                  32.39     1:08.74 (36.35)                                        
  8 Tona, Conrad R            SO Niceville            1:08.64    1:08.78        
                  31.94     1:08.78 (36.84)                                        
Consolation Final
  9 Pfahler, Cameron          10 Fletcher             1:09.08    1:08.51        
                  32.73     1:08.51 (35.78)                                        
 10 Best, Forrest             SO Mandarin             1:11.12    1:08.52        
                  32.21     1:08.52 (36.31)                                        
 11 Ward, Spencer             JU Mandarin             1:11.56    1:10.11        
                  33.05     1:10.11 (37.06)                                        
 12 Kalva, Nathan             SR FlaglerPalmCoast     1:12.18    1:13.11        
                  34.48     1:13.11 (38.63)                                        
 13 Ward, Todd                JU Sandalwood           1:14.17    1:13.74        
                  33.87     1:13.74 (39.87)                                        
 14 Imperial, Andrew          10 Fletcher             1:12.86    1:14.18        
                  33.97     1:14.18 (40.21)                                        
 15 Williams, Kurt            SR Sandalwood           1:14.84    1:15.04        
                  34.39     1:15.04 (40.65)                                        
 16 Holley, Taylor            SR Deland               1:13.95    1:15.45        
                  35.17     1:15.45 (40.28)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Deery, Kregg              SR Spruce Creek         1:02.79    1:05.00        
                  30.27     1:05.00 (34.73)                                        
  2 Clare-Salzler, Zak        JR Buchholz             1:02.56    1:05.33        
                  31.51     1:05.33 (33.82)                                        
  3 Carillon, Charles         JR Bartram Trail        1:04.85    1:05.34        
                  30.67     1:05.34 (34.67)                                        
  4 Anderson, Max             12 Fletcher             1:07.68    1:05.44        
                  30.73     1:05.44 (34.71)                                        
  5 Karkocsh, Roman           JR Bartram Trail        1:06.15    1:06.63        
                  30.99     1:06.63 (35.64)                                        
  6 Kirk, Ryan                JR Bartram Trail        1:06.74    1:07.24        
                  31.61     1:07.24 (35.63)                                        
  7 Tully, Colin              JR Bartram Trail        1:07.67    1:07.55        
                  31.92     1:07.55 (35.63)                                        
  8 Tona, Conrad R            SO Niceville            1:09.13    1:08.64        
                  32.07     1:08.64 (36.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pfahler, Cameron          10 Fletcher             1:11.18    1:09.08        
                  32.99     1:09.08 (36.09)                                        
 10 Best, Forrest             SO Mandarin             1:10.10    1:11.12        
                  32.97     1:11.12 (38.15)                                        
 11 Ward, Spencer             JU Mandarin             1:12.00    1:11.56        
                  33.26     1:11.56 (38.30)                                        
 12 Kalva, Nathan             SR FlaglerPalmCoast     1:14.20    1:12.18        
                  34.10     1:12.18 (38.08)                                        
 13 Imperial, Andrew          10 Fletcher             1:13.21    1:12.86        
                  34.19     1:12.86 (38.67)                                        
 14 Holley, Taylor            SR Deland               1:14.90    1:13.95        
                  34.70     1:13.95 (39.25)                                        
 15 Ward, Todd                JU Sandalwood           1:14.70    1:14.17        
                  33.56     1:14.17 (40.61)                                        
 16 Williams, Kurt            SR Sandalwood           1:18.09    1:14.84        
                  35.04     1:14.84 (39.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Newton, Blake             10 Fletcher             1:14.71    1:14.91        
                  35.32     1:14.91 (39.59)                                        
 18 Kalashnikov, Alik         SR FlaglerPalmCoast     1:15.35    1:15.08        
                  34.90     1:15.08 (40.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Loiacono, Steven          SR Deltona              1:16.00    1:15.23        
                  33.85     1:15.23 (41.38)                                        
 20 Vasconcellos, Pedro       FR FlaglerPalmCoast     1:21.34    1:15.64        
                  35.66     1:15.64 (39.98)                                        
 21 Jaworski, David              Spruce Creek         1:20.50    1:16.36        
                  34.48     1:16.36 (41.88)                                        
 22 Seeman, Jason C           SR Niceville            1:18.03    1:16.53        
                  36.26     1:16.53 (40.27)                                        
 23 Donaldson, Jonathan R     10 Gainesville          1:15.10    1:17.71        
                  36.95     1:17.71 (40.76)                                        
 24 Grushannan, Mike             Spruce Creek         1:19.00    1:18.35        
                  36.53     1:18.35 (41.82)                                        
 25 Heying, Robert            SO Sandalwood           1:32.22    1:24.70        
                  39.29     1:24.70 (45.41)                                        
 26 Murphy, Timothy           FR Mandarin             1:30.00    1:25.11        
                  39.34     1:25.11 (45.77)                                        
 27 Herrera, Gabriel          JU Orange Park          1:25.90    1:25.82        
                  39.85     1:25.82 (45.97)                                        
 28 Chung, Jason              SO Buchholz             1:28.40    1:26.03        
                  40.76     1:26.03 (45.27)                                        
 29 D'Alessandro, Carmine     SR Deland               1:32.80    1:26.55        
                  40.11     1:26.55 (46.44)                                        
 30 Abbot, Matthew            FR Niceville            1:24.52    1:26.67        
                  41.03     1:26.67 (45.64)                                        
 31 Sikes, Dustin             JU Sandalwood           1:34.24    1:26.83        
                  40.35     1:26.83 (46.48)                                        
 32 Ramirez, Nick             JR Buchholz             1:40.18    1:28.75        
                  42.16     1:28.75 (46.59)                                        
 33 Weaver, Luke              SO Spruce Creek         1:23.07    1:28.84        
                  41.12     1:28.84 (47.72)                                        
 -- Douglas, Taylor           SR FlaglerPalmCoast     1:18.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  36.99          DQ (40.18)                                        
 -- Johnson, Joseph           JR Deland               1:39.80         NS        
 -- Price, Matthew            SO Deland               1:25.10         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Gainesville                                       3:42.88    3:34.82 AA-C   
     1) Smith, Natalie R 11             2) Huber, Stacey L 12             
     3) Conroy, Ray E 12                4) Ramirez, Lily 11               
                  25.85       53.37 (53.37)     1:19.48 (26.11)     1:47.47 (54.10)
        2:13.31 (25.84)     2:42.12 (54.65)     3:07.03 (24.91)     3:34.82 (52.70)
  2 Buchholz (Gainesville)                            3:39.66    3:38.41        
     1) Ballatore, Angelina JR          2) Flanagan, Riley FR             
     3) Peterson, Hillary FR            4) Bohunicky, Jamie SO            
                  27.09       55.78 (55.78)     1:21.89 (26.11)     1:50.48 (54.70)
        2:16.94 (26.46)     2:46.26 (55.78)     3:11.16 (24.90)     3:38.41 (52.15)
  3 Mandarin (Jacksonville)                           3:55.11    3:45.13        
     1) Steele, Melissa JU              2) Fountain, Jennifer JU          
     3) Hinojosa, Nicole SO             4) Bass, Erin SR                  
                  26.78       55.49 (55.49)     1:22.61 (27.12)     1:52.84 (57.35)
        2:20.16 (27.32)     2:49.83 (56.99)     3:16.19 (26.36)     3:45.13 (55.30)
  4 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:56.40    3:46.70        
     1) Johnson, Stella SR              2) Glass, Julie JR                
     3) Mark, Chelsie SR                4) Williams, Erica SO             
                  27.15       56.04 (56.04)     1:23.00 (26.96)     1:52.71 (56.67)
        2:20.00 (27.29)     2:50.69 (57.98)     3:16.37 (25.68)     3:46.70 (56.01)
  5 Spruce Creek (Port Orange)                        3:49.83    3:49.27        
     1) Derr, Kayla SO                  2) Venables, Robyn FR             
     3) Hanft, Marie SO                 4) Miller, Ashley JR              
                  27.82       56.55 (56.55)     1:23.91 (27.36)     1:54.56 (58.01)
        2:22.73 (28.17)     2:53.86 (59.30)     3:19.88 (26.02)     3:49.27 (55.41)
  6 Niceville                                         3:56.08    3:53.03        
     1) Peek, Lindy JR                  2) Voigt, Emily L JR              
     3) Wohleber, Kate A SR             4) Baumgartner, Keela D SR        
                  26.56       56.68 (56.68)     1:24.71 (28.03)     1:56.40 (59.72)
        2:25.71 (29.31)   2:57.87 (1:01.47)     3:23.76 (25.89)     3:53.03 (55.16)
  7 Fletcher (Neptune Beach)                          4:01.96    4:02.89        
     1) Blount, Sunny 11                2) Regan, Kelly 12                
     3) Hollingsworth, Kaileigh A 9     4) Sidelsky, Romy 10              
                  27.29       56.91 (56.91)     1:25.77 (28.86)   1:59.09 (1:02.18)
        2:28.57 (29.48)   3:00.30 (1:01.21)     3:30.80 (30.50)   4:02.89 (1:02.59)
  8 DeLand                                            4:06.65    4:06.92        
     1) Burton, Natalie SR              2) Cornejo, Alina FR              
     3) Coffey, Ruthanne SR             4) Ruf, Kelly JR                  
                  29.36   1:02.27 (1:02.27)     1:31.55 (29.28)   2:04.06 (1:01.79)
        2:33.41 (29.35)   3:06.62 (1:02.56)     3:35.22 (28.60)   4:06.92 (1:00.30)
Consolation Final
  9 Orange Park                                       4:11.92    4:18.32        
     1) Ruiz, Jamie SO                  2) Warber, Patricia SO            
     3) Eucker, Ashlea SR               4) Dougherty, Emily JU            
                  30.87   1:04.60 (1:04.60)     1:35.31 (30.71)   2:09.56 (1:04.96)
        2:40.76 (31.20)   3:15.09 (1:05.53)     3:44.94 (29.85)   4:18.32 (1:03.23)
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      4:33.02    4:36.23        
     1) Redman, Celeste JU              2) Insalaco, Kaili JU             
     3) Soltes, Michelle SO             4) Seward, Jessica SO             
                  32.77   1:10.51 (1:10.51)     1:42.05 (31.54)   2:19.14 (1:08.63)
        2:50.49 (31.35)   3:27.28 (1:08.14)     4:00.74 (33.46)   4:36.23 (1:08.95)
 -- Deltona                                           5:18.45         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buchholz (Gainesville)                            3:40.71    3:39.66        
     1) Ballatore, Angelina JR          2) Flanagan, Riley FR             
     3) Peterson, Hillary FR            4) Bohunicky, Jamie SO            
                  27.58       56.26 (56.26)     1:22.65 (26.39)     1:51.37 (55.11)
        2:17.90 (26.53)     2:47.13 (55.76)     3:12.18 (25.05)     3:39.66 (52.53)
  2 Gainesville                                       3:35.10    3:42.88        
     1) Smith, Natalie R 11             2) Huber, Stacey L 12             
     3) Conroy, Ray E 12                4) Ramirez, Lily 11               
                  26.67       54.74 (54.74)     1:21.94 (27.20)     1:50.74 (56.00)
        2:18.02 (27.28)     2:47.80 (57.06)     3:13.69 (25.89)     3:42.88 (55.08)
  3 Spruce Creek (Port Orange)                        3:49.00    3:49.83        
     1) Derr, Kayla SO                  2) Hanft, Marie SO                
     3) Venables, Robyn FR              4) Miller, Ashley JR              
                  27.24       56.14 (56.14)     1:23.44 (27.30)     1:54.49 (58.35)
        2:08.99 (14.50)     2:54.19 (59.70)     3:20.54 (26.35)     3:49.83 (55.64)
  4 Mandarin (Jacksonville)                           3:47.00    3:55.11        
     1) Steele, Melissa JU              2) Fountain, Jennifer JU          
     3) Hinojosa, Nicole SO             4) Bass, Erin SR                  
                  27.65       57.49 (57.49)     1:25.25 (27.76)     1:56.36 (58.87)
        2:24.67 (28.31)     2:55.90 (59.54)     3:24.53 (28.63)     3:55.11 (59.21)
  5 Niceville                                         3:50.02    3:56.08        
     1) Peek, Lindy JR                  2) Voigt, Emily L JR              
     3) Wohleber, Kate A SR             4) Baumgartner, Keela D SR        
                  26.65       56.46 (56.46)     1:25.50 (29.04)   1:57.33 (1:00.87)
        2:27.12 (29.79)   2:59.41 (1:02.08)     3:26.44 (27.03)     3:56.08 (56.67)
  6 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:50.16    3:56.40        
     1) Johnson, Stella SR              2) Glass, Julie JR                
     3) Mark, Chelsie SR                4) Williams, Erica SO             
                  28.29       57.78 (57.78)     1:26.08 (28.30)     1:57.02 (59.24)
        2:25.49 (28.47)     2:56.44 (59.42)     3:24.82 (28.38)     3:56.40 (59.96)
  7 Fletcher (Neptune Beach)                          4:00.00    4:01.96        
     1) Regan, Kelly 12                 2) Blount, Sunny 11               
     3) Hollingsworth, Kaileigh A 9     4) Sidelsky, Romy 10              
                  29.29   1:02.26 (1:02.26)     1:29.51 (27.25)     1:59.46 (57.20)
        2:28.67 (29.21)   3:00.36 (1:00.90)     3:29.92 (29.56)   4:01.96 (1:01.60)
  8 DeLand                                            4:14.10    4:06.65        
     1) Burton, Natalie SR              2) Cornejo, Alina FR              
     3) Coffey, Ruthanne SR             4) Ruf, Kelly JR                  
                  29.37   1:01.94 (1:01.94)     1:31.71 (29.77)   2:04.24 (1:02.30)
        2:33.57 (29.33)   3:06.90 (1:02.66)     3:35.20 (28.30)     4:06.65 (59.75)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Orange Park                                       4:15.75    4:11.92        
     1) Ruiz, Jamie SO                  2) Warber, Patricia SO            
     3) Eucker, Ashlea SR               4) Dougherty, Emily JU            
                  30.36   1:03.34 (1:03.34)     1:33.04 (29.70)   2:05.90 (1:02.56)
        2:35.91 (30.01)   3:09.59 (1:03.69)     3:39.29 (29.70)   4:11.92 (1:02.33)
 10 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      4:30.16    4:33.02        
     1) Redman, Celeste JU              2) Insalaco, Kaili JU             
     3) Soltes, Michelle SO             4) Seward, Jessica SO             
                  31.07   1:08.07 (1:08.07)     1:39.52 (31.45)   2:15.92 (1:07.85)
        2:49.52 (33.60)   3:25.13 (1:09.21)     3:58.34 (33.21)   4:33.02 (1:07.89)
 11 Deltona                                           5:25.00    5:18.45        
     1) Wood, Kayla SO                  2) Morrison, Danielle JU          
     3) Yilk, Charlotte JU              4) Mortensen, Katie SR            
                  35.96   1:16.14 (1:16.14)     1:33.81 (17.67)   2:39.76 (1:23.62)
        3:17.27 (37.51)   3:59.23 (1:19.47)     4:36.68 (37.45)   5:18.45 (1:19.22)
 -- Sandalwood (Jacksonville)                         4:22.35         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Briddell, Jessica SR            2) Bartle, Heather SO             
     3) Hendley, Ashli SO               4) Koontz, Colette FR             
                  31.61   1:07.90 (1:07.90)     1:40.88 (32.98)   2:17.27 (1:09.37)
        2:49.62 (32.35)   3:26.36 (1:09.09)     3:57.06 (30.70)        DQ (1:05.55)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Gainesville                                       3:29.44    3:24.91        
     1) Halfacre, Jeffrey B 11          2) Carusone, Jeremy P 11          
     3) Milner, Stephen 12              4) Jerry, John R 12               
                  23.60       49.11 (49.11)     1:13.35 (24.24)     1:40.71 (51.60)
        2:05.32 (24.61)     2:32.37 (51.66)     2:57.52 (25.15)     3:24.91 (52.54)
  2 Mandarin (Jacksonville)                           3:32.79    3:25.81        
     1) Bass, Ryan FR                   2) Fortner, James JU              
     3) Corsio, Corey SO                4) Kazman, Zachary JU             
                  24.65       52.20 (52.20)     1:15.89 (23.69)     1:42.86 (50.66)
        2:08.15 (25.29)     2:36.23 (53.37)     2:59.64 (23.41)     3:25.81 (49.58)
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:30.28    3:25.82        
     1) Prior, Lance JR                 2) Kivipelto, Andrew JR           
     3) Mark, Barrett SO                4) Jacob, Eric JR                 
                  24.51       52.47 (52.47)     1:16.38 (23.91)     1:44.12 (51.65)
        2:08.26 (24.14)     2:34.78 (50.66)     2:59.04 (24.26)     3:25.82 (51.04)
  4 Niceville                                         3:32.01    3:26.50        
     1) Thornton, Travis W JR           2) Roberts, Ross R SO             
     3) Nilsson, Kennedy C SR           4) Spock, Ross A FR               
                  24.77       52.22 (52.22)     1:16.21 (23.99)     1:43.40 (51.18)
        2:08.69 (25.29)     2:36.66 (53.26)     3:00.37 (23.71)     3:26.50 (49.84)
  5 Buchholz (Gainesville)                            3:38.63    3:34.58        
     1) Camirand, Jared JR              2) Clare-Salzler, Zak JR          
     3) Johnson, Kyle SR                4) Shimansky, Mike SR             
                  27.23       58.53 (58.53)     1:23.55 (25.02)     1:50.49 (51.96)
        2:14.82 (24.33)     2:41.43 (50.94)     3:06.91 (25.48)     3:34.58 (53.15)
  6 Fletcher (Neptune Beach)                          3:36.17    3:37.43        
     1) Pereira, Dom 9                  2) Caltrider, Colby 12            
     3) Clay, Sterling 9                4) Adamec, Asher 11               
                  25.43       53.40 (53.40)     1:19.17 (25.77)     1:47.47 (54.07)
        2:14.10 (26.63)     2:42.79 (55.32)     3:09.23 (26.44)     3:37.43 (54.64)
  7 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      3:36.63    3:39.65        
     1) Ford, Robert SR                 2) Gillen, Thomas SR              
     3) Lowe, Jaron FR                  4) Soltes, Geoffrey SR            
                  26.56       57.29 (57.29)     1:23.56 (26.27)     1:52.68 (55.39)
        2:17.65 (24.97)     2:46.24 (53.56)     3:11.78 (25.54)     3:39.65 (53.41)
 -- Spruce Creek (Port Orange)                        3:26.98        XDQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Lochte, Devon JR                2) Focazio, Matt SR               
     3) Petersohn, Tyler SO             4) Norton, Matt SR                
                  24.77       51.98 (51.98)     1:15.68 (23.70)     1:42.84 (50.86)
        2:07.82 (24.98)     2:35.79 (52.95)     2:58.52 (22.73)          DQ (47.35)
Consolation Final
  9 Orange Park                                       3:40.43    3:52.51        
     1) McArdle, Jared SO               2) Scott, William JU              
     3) Jacquin, Tyler SR               4) Hill, Eric JU                  
                  26.80       57.22 (57.22)     1:24.00 (26.78)     1:53.75 (56.53)
        2:20.88 (27.13)     2:51.41 (57.66)     3:20.55 (29.14)   3:52.51 (1:01.10)
 10 DeLand                                            4:11.27    4:02.09        
     1) Dovi, Paul SR                   2) Reuther, Dustin SR             
     3) Robbins, Sean SR                4) Graham, Matthew SR             
                  28.63   1:01.86 (1:01.86)     1:30.67 (28.81)   2:04.56 (1:02.70)
        2:33.09 (28.53)   3:04.90 (1:00.34)     3:32.38 (27.48)     4:02.09 (57.19)
 11 Sandalwood (Jacksonville)                         4:12.18    4:14.45        
     1) Popplewell, Ryan JU             2) Williams, Kurt SR              
     3) Everett, Brandon FR             4) Heying, Robert SO              
                  28.41   1:00.85 (1:00.85)     1:31.11 (30.26)   2:07.60 (1:06.75)
        2:35.93 (28.33)   3:08.02 (1:00.42)     3:38.82 (30.80)   4:14.45 (1:06.43)
 -- Deltona                                           4:53.27         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spruce Creek (Port Orange)                        3:24.00    3:26.98        
     1) Petersohn, Tyler SO             2) Focazio, Matt SR               
     3) Lochte, Devon JR                4) Norton, Matt SR                
                  25.63       52.88 (52.88)     1:16.72 (23.84)     1:43.71 (50.83)
        2:09.55 (25.84)     2:38.13 (54.42)     3:02.14 (24.01)     3:26.98 (48.85)
  2 Gainesville                                       3:25.00    3:29.44        
     1) Halfacre, Jeffrey B 11          2) Carusone, Jeremy P 11          
     3) Milner, Stephen 12              4) Jerry, John R 12               
                  23.49       48.89 (48.89)     1:13.70 (24.81)     1:41.17 (52.28)
        2:06.55 (25.38)     2:34.24 (53.07)     3:00.30 (26.06)     3:29.44 (55.20)
  3 Bartram Trail (Jacksonville)                      3:29.23    3:30.28        
     1) Prior, Lance JR                 2) Kivipelto, Andrew JR           
     3) Mark, Barrett SO                4) Jacob, Eric JR                 
                  24.93       52.84 (52.84)     1:17.43 (24.59)     1:45.71 (52.87)
        2:10.63 (24.92)     2:37.74 (52.03)     3:02.84 (25.10)     3:30.28 (52.54)
  4 Niceville                                         3:28.96    3:32.01        
     1) Spock, Ross A FR                2) Thornton, Travis W JR          
     3) Roberts, Ross R SO              4) Nilsson, Kennedy C SR          
                  25.31       53.12 (53.12)     1:18.45 (25.33)     1:46.59 (53.47)
        2:12.66 (26.07)     2:40.99 (54.40)     3:05.70 (24.71)     3:32.01 (51.02)
  5 Mandarin (Jacksonville)                           3:28.00    3:32.79        
     1) Bass, Ryan FR                   2) Fortner, James JU              
     3) Corsio, Corey SO                4) Kazman, Zachary JU             
                  25.54       53.47 (53.47)     1:17.82 (24.35)     1:45.43 (51.96)
        2:12.08 (26.65)     2:40.97 (55.54)     3:05.51 (24.54)     3:32.79 (51.82)
  6 Fletcher (Neptune Beach)                          3:40.00    3:36.17        
     1) Adamec, Asher 11                2) Pereira, Dom 9                 
     3) Caltrider, Colby 12             4) Clay, Sterling 9               
                  26.26       54.51 (54.51)     1:20.07 (25.56)     1:47.71 (53.20)
        2:13.19 (25.48)     2:41.34 (53.63)     3:06.50 (25.16)     3:36.17 (54.83)
  7 Flagler Palm Coast (Bunnell)                      3:36.77    3:36.63        
     1) Ford, Robert SR                 2) Gillen, Thomas SR              
     3) Lowe, Jaron FR                  4) Soltes, Geoffrey SR            
                  26.12       55.93 (55.93)     1:22.89 (26.96)     1:51.56 (55.63)
        2:16.48 (24.92)     2:45.07 (53.51)     3:09.27 (24.20)     3:36.63 (51.56)
  8 Buchholz (Gainesville)                            3:39.89    3:38.63        
     1) Camirand, Jared JR              2) Clare-Salzler, Zak JR          
     3) Johnson, Kyle SR                4) Shimansky, Mike SR             
                  29.19   1:01.69 (1:01.69)     1:26.83 (25.14)     1:53.80 (52.11)
        2:18.14 (24.34)     2:44.93 (51.13)     3:10.50 (25.57)     3:38.63 (53.70)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Orange Park                                       4:00.56    3:40.43        
     1) Hill, Eric JU                   2) Scott, William JU              
     3) Jacquin, Tyler SR               4) McArdle, Jared SO              
                  25.94       53.51 (53.51)     1:19.42 (25.91)     1:48.85 (55.34)
        2:15.12 (26.27)     2:46.23 (57.38)     3:11.38 (25.15)     3:40.43 (54.20)
 10 DeLand                                            4:12.20    4:11.27        
     1) Dovi, Paul SR                   2) Reuther, Dustin SR             
     3) Robbins, Sean SR                4) Graham, Matthew SR             
                  29.34   1:02.77 (1:02.77)     1:32.87 (30.10)   2:08.79 (1:06.02)
        2:38.72 (29.93)   3:11.14 (1:02.35)     3:40.07 (28.93)   4:11.27 (1:00.13)
 11 Sandalwood (Jacksonville)                         4:02.25    4:12.18        
     1) Popplewell, Ryan JU             2) Curtis, Justin JU              
     3) Everett, Brandon FR             4) McPherson, Kyle FR             
                  28.58   1:00.46 (1:00.46)     1:29.87 (29.41)   2:01.60 (1:01.14)
        2:30.77 (29.17)   3:05.37 (1:03.77)     3:36.00 (30.63)   4:12.18 (1:06.81)
 12 Deltona                                           5:04.00    4:53.27        
     1) Krynicki, Lance SO              2) West, Kurt FR                  
     3) Snell, Jacob FR                 4) Abramenko, Yaroslav SO         
                  34.76   1:14.52 (1:14.52)     1:48.52 (34.00)   2:29.74 (1:15.22)
                          3:44.70 (1:14.96)     4:15.66 (30.96)   4:53.27 (1:08.57)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Buchholz (Gainesville)              488   2. Bartram Trail (Jacksonville)        307
  2. Mandarin (Jacksonville)             307   4. Gainesville                         246
  5. Fletcher (Neptune Beach)            219   6. Spruce Creek (Port Orange)          182
  7. Niceville                           177   8. DeLand                               83
  9. Sandalwood (Jacksonville)            74  10. Orange Park                          67
 11. Flagler Palm Coast (Bunnell)         46                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Bartram Trail (Jacksonville)      382.5   2. Fletcher (Neptune Beach)            331
  3. Spruce Creek (Port Orange)          274   4. Mandarin (Jacksonville)             205
  5. Niceville                         203.5   6. Buchholz (Gainesville)              199
  7. Flagler Palm Coast (Bunnell)        198   8. Gainesville                         193
  9. DeLand                               82  10. Orange Park                          79
 11. Sandalwood (Jacksonville)            47  12. Deltona                              14