2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, District 6

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 12:50 AM
                             FHSAA - 2A District 6                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Satellite                                         1:59.93    1:57.63        
     1) Paterson, Ashley SO             2) Shiver, Kaitlin SR             
     3) Ranson, Rachel FR               4) Ouellette, Kristin JR          
                  30.07     1:04.94 (34.87)     1:32.59 (27.65)     1:57.63 (25.04)
  2 Titusville High School                            1:58.40    1:59.09        
     1) Dondero, Lara                   2) Parenti, Nikki                 
     3) Pritchard, Caitlyn              4) Brunelle, Veronica             
                  31.34     1:04.40 (33.06)     1:32.59 (28.19)     1:59.09 (26.50)
  3 Seabreeze                                         2:02.30    2:01.18        
     1) Beauregard, Layne 10            2) Veatch, Courtney 11            
     3) Angelov, Ana 10                 4) Buckles, Taylor 9              
                  29.91     1:05.23 (35.32)     1:33.90 (28.67)     2:01.18 (27.28)
  4 Rockledge                                         2:05.30    2:06.68        
     1) Hall, Annie 9                   2) Yeomans, Chelsea 10            
     3) Yeomans, Colby 12               4) Znoji, Allie 10                
                  32.28     1:07.48 (35.20)     1:39.25 (31.77)     2:06.68 (27.43)
  5 St. Cloud                                         2:08.04    2:11.67        
     1) Myers, Lesha 11                 2) Oswald, Nicole 12              
     3) Downey, Elia 9                  4) Driscoll, Meagan 9             
                  34.31     1:11.16 (36.85)     1:42.60 (31.44)     2:11.67 (29.07)
  6 New Smyrna Beach                                  2:11.93    2:12.95        
     1) Hart, Chelsea 10                2) Broadway, Carly 10             
     3) Radell, Kelly 11                4) Ogrady, Gabi 10                
                                  34.72 ( )     1:12.75 (38.03)   2:12.95 (1:00.20)
  7 Astronaut                                         2:13.46    2:14.69        
     1) James, Nicole 10                2) Fisher, Hillary 9              
     3) Schmid, Olviia 10               4) Shafer, Jennifer 9             
                                  36.23 ( )   1:46.41 (1:10.18)     2:14.69 (28.28)
  8 Merritt Island                                    2:16.52    2:20.17        
     1) Matthews, Samantha 11           2) Hord, Shannon 11               
     3) Schweitzer, Hillary 11          4) Parker, Mary Kate 11           
                  38.36     1:17.46 (39.10)     1:49.80 (32.34)     2:20.17 (30.37)
Consolation Final
  9 Mainland                                          2:17.99    2:17.75        
     1) Swasey, Leiha 10                2) Francoeur, Lauren 11           
     3) Darden, Sarah 12                4) Warrington, Jessica 12         
                                1:19.29 ( )     1:49.43 (30.14)     2:17.75 (28.32)
 10 Lake Howell High School                           2:29.16    2:27.83        
     1) McKinley, Kristine FR           2) Haley, Rebecca SR              
     3) Stephey, Michelle JR            4) Haley, Elizabeth FR            
                  40.63     1:27.84 (47.21)     1:54.89 (27.05)     2:27.83 (32.94)
 11 Atlantic                                          2:34.80    2:31.27        
     1) O'Maley, Ruth 11                2) Constant, Martha 10            
     3) Hayes, Alex 9                   4) Church, Jaclyn 12              
                  41.88     1:21.74 (39.86)     1:59.67 (37.93)     2:31.27 (31.60)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Titusville High School                            1:58.42    1:58.40        
     1) Dondero, Lara                   2) Parenti, Nikki                 
     3) Pritchard, Caitlyn              4) Brunelle, Veronica             
                  30.82     1:03.23 (32.41)     1:31.36 (28.13)     1:58.40 (27.04)
  2 Satellite                                         1:53.75    1:59.93        
     1) Paterson, Ashley SO             2) Snawerdt, Jessica SO           
     3) Ouellette, Kristin JR           4) Ranson, Rachel FR              
                  30.58     1:05.83 (35.25)     1:33.83 (28.00)     1:59.93 (26.10)
  3 Seabreeze                                         2:01.15    2:02.30        
     1) Beauregard, Layne 10            2) Angelov, Ana 10                
     3) Veatch, Courtney 11             4) Buckles, Taylor 9              
                  30.55     1:05.82 (35.27)     1:34.70 (28.88)     2:02.30 (27.60)
  4 Rockledge                                         2:05.68    2:05.30        
     1) Hall, Annie 9                   2) Yeomans, Chelsea 10            
     3) Yeomans, Colby 12               4) Znoji, Allie 10                
                  32.01     1:07.02 (35.01)     1:38.07 (31.05)     2:05.30 (27.23)
  5 St. Cloud                                         2:08.41    2:08.04        
     1) Myers, Lesha 11                 2) Oswald, Nicole 12              
     3) Downey, Elia 9                  4) Driscoll, Meagan 9             
                                  33.19 ( )     1:08.95 (35.76)     2:08.04 (59.09)
  6 New Smyrna Beach                                  2:17.28    2:11.93        
     1) Hart, Chelsea 10                2) Broadway, Carly 10             
     3) Radell, Kelly 11                4) Ogrady, Gabi 10                
                                1:11.84 ( )     1:42.19 (30.35)     2:11.93 (29.74)
  7 Astronaut                                         2:12.40    2:13.46        
     1) James, Nicole 10                2) Fisher, Hillary 9              
     3) Schmid, Olviia 10               4) Shafer, Christine 9            
  8 Merritt Island                                    2:15.50    2:16.52        
     1) Matthews, Samantha 11           2) Hord, Shannon 11               
     3) Schweitzer, Hillary 11          4) Parker, Mary Kate 11           
                  35.61     1:16.64 (41.03)     1:47.31 (30.67)     2:16.52 (29.21)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mainland                                          2:12.41    2:17.99        
     1) Swasey, Leiha 10                2) Francoeur, Lauren 11           
     3) Darden, Sarah 12                4) Warrington, Jessica 12         
                  36.01     1:19.11 (43.10)     1:49.38 (30.27)     2:17.99 (28.61)
 10 Lake Howell High School                           2:23.13    2:29.16        
     1) Barkus, Cassi SR                2) Haley, Rebecca SR              
     3) Stephey, Michelle JR            4) Haley, Elizabeth FR            
                  43.96     1:30.25 (46.29)     1:58.07 (27.82)     2:29.16 (31.09)
 11 Atlantic                                          2:33.94    2:34.80        
     1) O'Maley, Ruth 11                2) Constant, Martha 10            
     3) Hayes, Alex 9                   4) Church, Jaclyn 12              
                  45.69     1:24.40 (38.71)     2:03.43 (39.03)     2:34.80 (31.37)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Satellite                                         1:47.18    1:46.50        
     1) Barrows, Denver SO              2) Waganaar, Spencer SO           
     3) Snawerdt, John SR               4) Monteiro, Dylan JR             
                  28.34       57.56 (29.22)     1:22.23 (24.67)     1:46.50 (24.27)
  2 St. Cloud                                         1:49.67    1:50.90        
     1) Dunton, Randall 9               2) Pedicone, Michael 10           
     3) Moye, Zachary 12                4) Scott, Kenton 10               
                1:00.11     1:26.93 (26.82)     1:50.94 (24.01)         1:50.90 ( )
  3 Merritt Island                                    1:52.18    1:52.75        
     1) Loane, John 9                   2) Patterson, Chip 11             
     3) Gonzalez, Carlos 10             4) Parker, Wil 11                 
                  29.89     1:01.31 (31.42)     1:28.97 (27.66)     1:52.75 (23.78)
  4 Rockledge                                         1:52.02    1:54.06        
     1) Page, Sumner 12                 2) Johnson, Michael 10            
     3) Radford, Dustin 12              4) Aylmer, John 11                
                  30.81     1:02.58 (31.77)     1:29.16 (26.58)     1:54.06 (24.90)
  5 New Smyrna Beach                                  1:52.32    1:56.44        
     1) Hart, Andrew 11                 2) Fajardo, Joe 11                
     3) Knopp, Troy 11                  4) Wemple, Brian 12               
                  29.77     1:03.18 (33.41)     1:31.89 (28.71)     1:56.44 (24.55)
  6 Titusville High School                            1:55.43    1:57.89        
     1) Lawrence, Jarrod                2) Mayes, Alex                    
     3) Cunio, Jared                    4) Leggett, Mike                  
                  33.01     1:06.52 (33.51)     1:33.29 (26.77)     1:57.89 (24.60)
  7 Astronaut                                         1:55.62    2:00.21        
     1) Porter, Robert 9                2) Barrett, Andrew 10             
     3) Berry, Kyle 11                  4) Hoffman, Aaron 10              
                  32.82     1:05.97 (33.15)     1:35.10 (29.13)     2:00.21 (25.11)
  8 Lake Howell High School                           1:58.20    2:00.98        
     1) Reinemund, John SO              2) Villegas, David SR             
     3) Husty, Ross SO                  4) Morales, Juan JR               
                                1:05.09 ( )     1:35.11 (30.02)     2:00.98 (25.87)
Consolation Final
  9 Atlantic                                          2:04.37    2:07.43        
     1) Kesselring, Chris 11            2) Durrance, Derek 11             
     3) Kiryanov, Yevgeniy 11           4) Fisher, Wllie 11               
                  33.70     1:09.58 (35.88)     1:41.00 (31.42)     2:07.43 (26.43)
 10 Seabreeze                                         2:01.44    2:07.54        
     1) Fraser, Jason 12                2) Beaulieu, Anthony 11           
     3) Sayger, Erik 11                 4) Dodd-o, Marcus 12              
                  36.52     1:13.85 (37.33)     1:42.13 (28.28)     2:07.54 (25.41)
 -- Mainland                                          2:01.51         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Satellite                                         1:41.72    1:47.18        
     1) Barrows, Denver SO              2) Waganaar, Spencer SO           
     3) Snawerdt, John SR               4) Monteiro, Dylan JR             
                  28.01       58.34 (30.33)     1:23.34 (25.00)     1:47.18 (23.84)
  2 St. Cloud                                         1:52.63    1:49.67        
     1) Dunton, Randall 9               2) Pedicone, Michael 10           
     3) Moye, Zachary 12                4) Scott, Kenton 10               
                  28.08       59.52 (31.44)     1:25.96 (26.44)     1:49.67 (23.71)
  3 Rockledge                                         1:52.49    1:52.02        
     1) Page, Sumner 12                 2) Johnson, Michael 10            
     3) Radford, Dustin 12              4) Aylmer, John 11                
                  29.61     1:00.64 (31.03)     1:27.32 (26.68)     1:52.02 (24.70)
  4 Merritt Island                                    1:52.00    1:52.18        
     1) Loane, John 9                   2) Patterson, Chip 11             
     3) Gonzalez, Carlos 10             4) Parker, Wil 11                 
                  29.47     1:00.11 (30.64)     1:27.95 (27.84)     1:52.18 (24.23)
  5 New Smyrna Beach                                  1:56.54    1:52.32        
     1) Hart, Andrew 11                 2) Fajardo, Joe 11                
     3) Knopp, Troy 11                  4) Wemple, Brian 12               
                                1:19.91 ( )     1:36.01 (16.10)     1:52.32 (16.31)
  6 Titusville High School                            1:59.00    1:55.43        
     1) Lawrence, Jarrod                2) Mayes, Alex                    
     3) Cunio, Jared                    4) Leggett, Mike                  
                  30.97     1:04.29 (33.32)     1:31.01 (26.72)     1:55.43 (24.42)
  7 Astronaut                                         1:50.90    1:55.62        
     1) Porter, Robert 9                2) Barrett, Andrew 10             
     3) Berry, Kyle 11                  4) Hoffman, Aaron 10              
                  30.72     1:02.87 (32.15)     1:30.99 (28.12)     1:55.62 (24.63)
  8 Lake Howell High School                           2:00.73    1:58.20        
     1) Reinemund, John SO              2) Villegas, David SR             
     3) Husty, Ross SO                  4) Morales, Juan JR               
                  29.84     1:02.87 (33.03)     1:32.78 (29.91)     1:58.20 (25.42)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Seabreeze                                         2:02.60    2:01.44        
     1) Fraser, Jason 12                2) Beaulieu, Anthony 11           
     3) Sayger, Erik 11                 4) Dodd-o, Marcus 12              
                  33.60     1:08.65 (35.05)     1:36.21 (27.56)     2:01.44 (25.23)
 10 Mainland                                          2:02.13    2:01.51        
     1) Kingston, Michael               2) Boin, Paul                     
     3) Dean, Brian                     4) Wallick, Jesse                 
                  32.16     1:04.89 (32.73)     1:32.81 (27.92)     2:01.51 (28.70)
 11 Atlantic                                          2:04.61    2:04.37        
     1) Kesselring, Chris 11            2) Durrance, Derek 11             
     3) Kiryanov, Yevgeniy 11           4) Fisher, Wllie 11               
                  33.70     1:09.41 (35.71)     1:38.38 (28.97)     2:04.37 (25.99)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Paterson, Ashley          SO Satellite            1:58.95    1:55.15        
                  26.80       55.57 (28.77)     1:25.35 (29.78)     1:55.15 (29.80)
  2 March, Colleen            12 New Smyrna Beach     1:58.93    2:01.15        
                  27.18       57.19 (30.01)     1:28.78 (31.59)     2:01.15 (32.37)
  3 Potter, Kristen           10 Rockledge            2:04.53    2:03.34        
                  28.33       59.09 (30.76)     1:31.04 (31.95)     2:03.34 (32.30)
  4 Schmid, Olviia            10 Astronaut            2:06.60    2:04.84        
                  28.89     1:00.43 (31.54)     1:32.68 (32.25)     2:04.84 (32.16)
  5 Gomez, Carly              SO Satellite            2:10.39    2:09.89        
                  30.09     1:03.40 (33.31)     1:37.30 (33.90)     2:09.89 (32.59)
  6 Downey, Elia               9 St. Cloud            2:07.83    2:10.76        
                  29.02     1:01.99 (32.97)     1:37.15 (35.16)     2:10.76 (33.61)
  7 Jones, Stephanie          12 Rockledge            2:11.60    2:12.71        
                  31.05     1:04.41 (33.36)     1:39.19 (34.78)     2:12.71 (33.52)
  8 Griffith, Rebekah            Terriers             2:11.51    2:15.49        
                  30.81     1:05.06 (34.25)     1:41.11 (36.05)     2:15.49 (34.38)
Consolation Final
  9 Scherzer, Danielle        FR Satellite            2:16.45    2:13.82        
                  31.27     1:04.80 (33.53)     1:39.15 (34.35)     2:13.82 (34.67)
 10 Jones, Danielle              Terriers             2:20.70    2:16.74        
                  31.15     1:04.82 (33.67)     1:40.53 (35.71)     2:16.74 (36.21)
 11 Young, Arielle            10 Rockledge            2:17.87    2:17.97        
                  32.52     1:07.31 (34.79)     1:42.95 (35.64)     2:17.97 (35.02)
 12 Vigue, Sara                9 Merritt Island       2:25.30    2:24.71        
                  33.58     1:10.34 (36.76)     1:48.39 (38.05)     2:24.71 (36.32)
 13 Campbell, Annie           11 Seabreeze            2:23.41    2:25.55        
                  33.73     1:10.67 (36.94)     1:48.41 (37.74)     2:25.55 (37.14)
 14 Shafer, Jennifer           9 Astronaut            2:21.50    2:25.82        
                  33.27     1:10.42 (37.15)     1:49.75 (39.33)     2:25.82 (36.07)
 15 Ogrady, Gabi              10 New Smyrna Beach     2:20.21    2:25.93        
                  33.07     1:09.65 (36.58)     1:48.19 (38.54)     2:25.93 (37.74)
 -- Merwin, Emily             12 Seabreeze            2:19.93         DQ        
                  32.09     1:08.27 (36.18)     1:45.76 (37.49)          DQ (36.95)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 March, Colleen            12 New Smyrna Beach     1:58.99    1:58.93        
                  27.49       57.97 (30.48)     1:28.44 (30.47)     1:58.93 (30.49)
  2 Paterson, Ashley          SO Satellite            1:54.87    1:58.95        
                  27.79       57.88 (30.09)     1:28.76 (30.88)     1:58.95 (30.19)
  3 Potter, Kristen           10 Rockledge            2:00.67    2:04.53        
                  28.99     1:00.37 (31.38)     1:32.36 (31.99)     2:04.53 (32.17)
  4 Schmid, Olviia            10 Astronaut            2:12.30    2:06.60        
                  29.10     1:00.55 (31.45)     1:33.11 (32.56)     2:06.60 (33.49)
  5 Downey, Elia               9 St. Cloud            2:08.17    2:07.83        
                  28.73     1:00.91 (32.18)     1:34.95 (34.04)     2:07.83 (32.88)
  6 Gomez, Carly              SO Satellite            2:08.00    2:10.39        
                  28.96     1:01.20 (32.24)     1:35.56 (34.36)     2:10.39 (34.83)
  7 Griffith, Rebekah            Terriers             2:15.00    2:11.51        
                  29.69     1:02.82 (33.13)     1:37.45 (34.63)     2:11.51 (34.06)
  8 Jones, Stephanie          12 Rockledge            2:15.14    2:11.60        
                  31.15     1:04.89 (33.74)     1:38.65 (33.76)     2:11.60 (32.95)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scherzer, Danielle        FR Satellite            2:11.00    2:16.45        
                1:02.71   2:11.69 (1:08.98)      2:16.45 (4.76)                    
 10 Young, Arielle            10 Rockledge            2:16.01    2:17.87        
                  31.97     1:06.82 (34.85)     1:42.76 (35.94)     2:17.87 (35.11)
 11 Merwin, Emily             12 Seabreeze            2:21.05    2:19.93        
                  31.05     1:05.98 (34.93)     1:42.82 (36.84)     2:19.93 (37.11)
 12 Ogrady, Gabi              10 New Smyrna Beach     2:20.46    2:20.21        
                  32.47     1:07.60 (35.13)     1:44.33 (36.73)     2:20.21 (35.88)
 13 Jones, Danielle              Terriers             2:18.20    2:20.70        
                  31.51     1:07.27 (35.76)     1:43.52 (36.25)     2:20.70 (37.18)
 14 Shafer, Jennifer           9 Astronaut            2:27.20    2:21.50        
                  31.96     1:08.30 (36.34)     1:45.89 (37.59)     2:21.50 (35.61)
 15 Campbell, Annie           11 Seabreeze            2:22.76    2:23.41        
                  33.52     1:09.63 (36.11)     1:46.52 (36.89)     2:23.41 (36.89)
 16 Vigue, Sara                9 Merritt Island       2:26.00    2:25.30        
                  33.10     1:09.53 (36.43)     1:46.75 (37.22)     2:25.30 (38.55)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Guyre, Katlynn            12 Rockledge            2:22.39    2:29.45        
                  33.99     1:10.98 (36.99)     1:50.23 (39.25)     2:29.45 (39.22)
 18 Tresher, Kylie            12 New Smyrna Beach     2:29.63    2:29.87        
                  34.24     1:11.97 (37.73)   2:29.93 (1:17.96)         2:29.87 ( )
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barrett, Anna                Astronaut            2:28.90    2:30.25        
                  33.94     1:12.04 (38.10)     1:51.50 (39.46)     2:30.25 (38.75)
 20 Bamberger, Stephanie       9 Seabreeze            2:33.34    2:31.89        
                  33.75     1:12.22 (38.47)     1:53.17 (40.95)     2:31.89 (38.72)
 21 Cravotta, Carly           10 Seabreeze            2:49.76    2:34.81        
                  35.49     1:15.36 (39.87)     1:55.12 (39.76)     2:34.81 (39.69)
 22 Church, Jaclyn            12 Atlantic             2:39.52    2:35.55        
                  36.31     1:15.90 (39.59)     1:56.89 (40.99)     2:35.55 (38.66)
 23 Powers, Ann                  Terriers             2:34.92    2:37.06        
                  34.15     1:13.06 (38.91)     1:54.13 (41.07)     2:37.06 (42.93)
 24 Schechtmann, Simone       SR Satellite            2:27.34    2:37.19        
                  33.73     1:12.38 (38.65)     1:54.42 (42.04)     2:37.19 (42.77)
 25 Kenney, Amanda            11 Merritt Island       2:45.50    2:38.41        
                  37.41     1:19.36 (41.95)     2:00.68 (41.32)     2:38.41 (37.73)
 26 Peek, Miranda                Terriers             2:40.85    2:39.09        
                  36.28     1:16.76 (40.48)     1:59.00 (42.24)     2:39.09 (40.09)
 27 Kostiuk, Paula             9 Merritt Island       2:30.00    2:42.43        
                  35.24     1:16.12 (40.88)     2:00.15 (44.03)     2:42.43 (42.28)
 28 Hoak, Amanda              11 Mainland             2:43.20    2:44.42        
                  37.25     1:18.30 (41.05)     2:02.17 (43.87)     2:44.42 (42.25)
 29 Pollack, Chelsea           9 New Smyrna Beach     2:55.71    2:51.14        
                  41.64     1:26.05 (44.41)     2:10.84 (44.79)     2:51.14 (40.30)
 30 O'Maley, Ruth             11 Atlantic             2:50.60    2:55.96        
                  39.42     1:23.85 (44.43)     2:11.37 (47.52)     2:55.96 (44.59)
 31 Haley, Rebecca            SR Lake Howell          2:53.21    2:58.41        
                  39.42     1:24.98 (45.56)     2:11.94 (46.96)     2:58.41 (46.47)
 32 Preece, Devon             10 St. Cloud                 NT    3:00.94        
                  38.28     1:24.54 (46.26)     2:14.26 (49.72)     3:00.94 (46.68)
 33 Smith, Charlotte          11 St. Cloud            3:05.00    3:02.14        
                  39.64     1:26.48 (46.84)     2:16.53 (50.05)     3:02.14 (45.61)
 34 Kerr, Samantha            11 Mainland             3:10.11    3:08.97        
                                  29.82 ( )       45.13 (15.31)   3:08.97 (2:23.84)
 35 Diaz, Megan               11 St. Cloud            3:23.41    3:16.29        
                  43.87     1:33.40 (49.53)     2:25.93 (52.53)     3:16.29 (50.36)
 -- Karpf, Vanessa            FR Lake Howell          2:52.85         NS        
 -- Barbour, Kaelyn           11 Merritt Island       2:49.00         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Snawerdt, John            SR Satellite            1:53.15    1:47.04        
                  25.03       52.83 (27.80)     1:21.12 (28.29)     1:47.04 (25.92)
  2 Manning, Travis           10 Astronaut            1:54.90    1:50.07        
                                  24.43 ( )       51.82 (27.39)     1:50.07 (58.25)
  3 Barrett, Andrew           10 Astronaut            1:54.76    1:52.92        
                  25.94       54.57 (28.63)     1:24.26 (29.69)     1:52.92 (28.66)
  4 Berry, Kyle               11 Astronaut            1:55.67    1:57.81        
                  26.99       56.83 (29.84)     1:27.99 (31.16)     1:57.81 (29.82)
  5 Scott, Kenton             10 St. Cloud            1:57.77    1:59.30        
                  26.86       57.63 (30.77)     1:29.49 (31.86)     1:59.30 (29.81)
  6 Gomez, Alejandro          12 St. Cloud            1:59.26    2:00.47        
                  25.89       56.72 (30.83)     1:28.93 (32.21)     2:00.47 (31.54)
  7 Kiryanov, Yevgeniy        11 Atlantic             2:00.04    2:00.96        
                  27.05       58.21 (31.16)     1:30.07 (31.86)     2:00.96 (30.89)
  8 Lawrence, Jarrod             Terriers             2:02.13    2:07.98        
                  27.42     1:00.50 (33.08)     1:34.85 (34.35)     2:07.98 (33.13)
Consolation Final
  9 Leggett, Mike                Terriers             2:02.95    1:58.42        
                  27.87       58.31 (30.44)     1:30.01 (31.70)     1:58.42 (28.41)
 10 Yates, Ryan                  Terriers             2:07.40    2:06.72        
                  29.23     1:01.17 (31.94)     1:34.68 (33.51)     2:06.72 (32.04)
 11 Haddad, Matt              11 Rockledge            2:05.49    2:08.12        
                  30.33     1:03.17 (32.84)     1:36.34 (33.17)     2:08.12 (31.78)
 12 Lyons, Mike               10 New Smyrna Beach     2:11.33    2:09.41        
                  30.40     1:03.45 (33.05)     1:37.72 (34.27)     2:09.41 (31.69)
 13 Tysinger, Patrick         10 Seabreeze            2:12.57    2:11.45        
                  30.10     1:03.86 (33.76)     1:38.74 (34.88)     2:11.45 (32.71)
 14 Gonzalez, Peter            9 Merritt Island       2:09.50    2:13.12        
                  31.51     1:06.12 (34.61)     1:40.37 (34.25)     2:13.12 (32.75)
 15 Armstrong, Dale           11 New Smyrna Beach     2:14.37    2:16.41        
                  31.21     1:05.30 (34.09)     1:40.84 (35.54)     2:16.41 (35.57)
 16 Fraser, Jason             12 Seabreeze            2:16.65    2:16.97        
                  30.68     1:05.08 (34.40)     1:40.85 (35.77)     2:16.97 (36.12)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Snawerdt, John            SR Satellite            1:47.37    1:53.15        
                  25.95       55.09 (29.14)     1:24.31 (29.22)     1:53.15 (28.84)
  2 Barrett, Andrew           10 Astronaut            1:55.20    1:54.76        
                  26.07       55.63 (29.56)     1:25.69 (30.06)     1:54.76 (29.07)
  3 Manning, Travis           10 Astronaut            1:53.10    1:54.90        
                  25.25       54.17 (28.92)     1:24.67 (30.50)     1:54.90 (30.23)
  4 Berry, Kyle               11 Astronaut            1:59.00    1:55.67        
                  27.22       56.23 (29.01)     1:25.84 (29.61)     1:55.67 (29.83)
  5 Scott, Kenton             10 St. Cloud            1:56.59    1:57.77        
                  26.03       55.80 (29.77)     1:27.28 (31.48)     1:57.77 (30.49)
  6 Gomez, Alejandro          12 St. Cloud            1:59.02    1:59.26        
                  25.82       55.41 (29.59)     1:26.71 (31.30)     1:59.26 (32.55)
  7 Kiryanov, Yevgeniy        11 Atlantic             1:59.90    2:00.04        
                  26.82       57.02 (30.20)     1:28.82 (31.80)     2:00.04 (31.22)
  8 Lawrence, Jarrod             Terriers             2:02.48    2:02.13        
                  26.89       57.66 (30.77)     1:30.08 (32.42)     2:02.13 (32.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leggett, Mike                Terriers             1:58.94    2:02.95        
                  26.29       56.18 (29.89)     1:28.87 (32.69)     2:02.95 (34.08)
 10 Haddad, Matt              11 Rockledge            2:05.00    2:05.49        
                  28.87     1:00.73 (31.86)     1:33.64 (32.91)     2:05.49 (31.85)
 11 Yates, Ryan                  Terriers             2:08.92    2:07.40        
                  27.92       59.47 (31.55)     1:33.37 (33.90)     2:07.40 (34.03)
 12 Gonzalez, Peter            9 Merritt Island       2:11.00    2:09.50        
                  29.54     1:01.68 (32.14)     1:35.80 (34.12)     2:09.50 (33.70)
 13 Lyons, Mike               10 New Smyrna Beach     2:13.45    2:11.33        
                  30.22     1:03.27 (33.05)     1:37.92 (34.65)     2:11.33 (33.41)
 14 Tysinger, Patrick         10 Seabreeze            2:17.99    2:12.57        
                  30.21     1:03.80 (33.59)     1:38.33 (34.53)     2:12.57 (34.24)
 15 Armstrong, Dale           11 New Smyrna Beach     2:14.75    2:14.37        
                  29.00     1:01.78 (32.78)     1:37.31 (35.53)     2:14.37 (37.06)
 16 Fraser, Jason             12 Seabreeze            2:16.73    2:16.65        
                  31.54     1:05.79 (34.25)     1:41.42 (35.63)     2:16.65 (35.23)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Griffin, Bryce            12 New Smyrna Beach     2:17.21    2:16.83        
                  30.07     1:04.36 (34.29)     1:41.02 (36.66)     2:16.83 (35.81)
 18 Robinson, Bryce            9 Seabreeze            2:19.17    2:17.28        
                  29.43     1:02.88 (33.45)     1:39.08 (36.20)     2:17.28 (38.20)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Padan, Bobby                 Terriers             2:19.35    2:18.58        
                  32.00     1:07.23 (35.23)     1:43.26 (36.03)     2:18.58 (35.32)
 20 Shugars, William          FR Satellite            2:31.00    2:20.55        
                  31.93     1:07.24 (35.31)     1:42.56 (35.32)     2:20.55 (37.99)
 21 Nierenberg, Robert        SR Satellite            3:03.38    2:28.68        
                  31.82     1:08.52 (36.70)   2:28.66 (1:20.14)      2:28.68 (0.02)
 22 Lambert, Craig            JR Satellite            2:36.05    2:31.06        
                  32.00     1:08.99 (36.99)   2:31.09 (1:22.10)         2:31.06 ( )
 23 Mocerino, Richard            Merritt Island       2:29.50    2:31.60        
                  32.86     1:11.07 (38.21)     1:51.49 (40.42)     2:31.60 (40.11)
 24 Rosati, Francesco         JR Lake Howell          2:29.59    2:32.45        
                                  33.19 ( )     1:11.54 (38.35)   2:32.45 (1:20.91)
 25 Cooper, Matt              11 Rockledge            2:35.00    2:39.82        
                  33.28     1:12.63 (39.35)     1:56.20 (43.57)     2:39.82 (43.62)
 26 Giordano, Alexander       12 St. Cloud                 NT    2:40.09        
                  32.50     1:11.51 (39.01)     1:55.26 (43.75)     2:40.09 (44.83)
 27 Carpenlla, Anthony         9 New Smyrna Beach     3:09.76    2:43.81        
                  33.28     1:12.93 (39.65)     1:57.05 (44.12)     2:43.81 (46.76)
 28 Gonzalez, Elwyn           12 St. Cloud            2:42.82    2:49.16        
                  33.12     1:13.52 (40.40)     2:00.24 (46.72)     2:49.16 (48.92)
 29 Staggers, Kyle               Mainland             2:40.17    2:57.27        
                  39.86     1:25.64 (45.78)   2:57.18 (1:31.54)      2:57.27 (0.09)
 -- Tolliver, Nicholas           Mainland             2:35.14         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Neubert, Colleen          11 New Smyrna Beach     2:21.56    2:19.33        
                  30.72     1:04.76 (34.04)     1:47.99 (43.23)     2:19.33 (31.34)
  2 Parenti, Nikki               Terriers             2:20.31    2:19.50        
                  31.45     1:08.86 (37.41)     1:48.11 (39.25)     2:19.50 (31.39)
  3 Snawerdt, Jessica         SO Satellite            2:20.52    2:19.87        
                  30.51     1:06.77 (36.26)     1:48.81 (42.04)     2:19.87 (31.06)
  4 Pritchard, Caitlyn           Terriers             2:20.47    2:20.56        
                  29.31     1:06.68 (37.37)     1:48.35 (41.67)     2:20.56 (32.21)
  5 Scone, Delanee            SR Satellite            2:22.33    2:26.59        
                  31.57     1:09.61 (38.04)     1:53.76 (44.15)     2:26.59 (32.83)
  6 Shiver, Ashley            SO Satellite            2:23.86    2:28.91        
                  32.92     1:12.02 (39.10)     1:56.36 (44.34)     2:28.91 (32.55)
  7 Morely, Dominique         12 Rockledge            2:30.80    2:29.09        
                  34.22     1:14.00 (39.78)     1:56.34 (42.34)     2:29.09 (32.75)
  8 Yeomans, Chelsea          10 Rockledge            2:28.49    2:29.46        
                  34.51     1:13.27 (38.76)     1:55.91 (42.64)     2:29.46 (33.55)
Consolation Final
  9 Hall, Annie                9 Rockledge            2:30.98    2:32.14        
                                  33.13 ( )     1:12.18 (39.05)     1:57.31 (45.13)
        2:32.14 (34.83)                                                            
 10 Veatch, Courtney          11 Seabreeze            2:35.39    2:33.84        
                                  33.97 ( )     1:16.10 (42.13)     1:58.92 (42.82)
        2:33.84 (34.92)                                                            
 11 Gennari, Lizzy               Terriers             2:33.76    2:34.08        
                                  34.49 ( )     1:14.06 (39.57)     2:00.11 (46.05)
        2:34.08 (33.97)                                                            
 12 Buckles, Taylor            9 Seabreeze            2:33.73    2:36.16        
                                  35.59 ( )     1:17.37 (41.78)     2:01.18 (43.81)
        2:36.16 (34.98)                                                            
 13 Darden, Sarah             12 Mainland             2:38.46    2:38.21        
                                  33.91 ( )     1:15.25 (41.34)     2:02.34 (47.09)
        2:38.21 (35.87)                                                            
 14 Stanley, Erica            SR Satellite            2:35.84    2:39.61        
                  34.20                                                 2:05.30 ( )
        2:39.61 (34.31)                                                            
 15 Fisher, Hillary            9 Astronaut            2:40.86    2:40.68        
                                  35.82 ( )     1:18.76 (42.94)     2:02.88 (44.12)
        2:40.68 (37.80)                                                            
 -- Shafer, Christine          9 Astronaut            2:40.25         DQ        
                                  33.22 ( )     1:17.36 (44.14)     2:05.55 (48.19)
             DQ (35.78)                                                            
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parenti, Nikki               Terriers             2:18.74    2:20.31        
                  31.14     1:07.58 (36.44)     1:47.40 (39.82)     2:20.31 (32.91)
  2 Pritchard, Caitlyn           Terriers             2:21.00    2:20.47        
                  29.32     1:06.71 (37.39)     1:47.88 (41.17)     2:20.47 (32.59)
  3 Snawerdt, Jessica         SO Satellite            2:20.03    2:20.52        
                  30.39     1:06.64 (36.25)     1:47.35 (40.71)     2:20.52 (33.17)
  4 Neubert, Colleen          11 New Smyrna Beach     2:19.63    2:21.56        
                  30.86     1:05.30 (34.44)     1:49.81 (44.51)     2:21.56 (31.75)
  5 Scone, Delanee            SR Satellite            2:21.00    2:22.33        
                  30.29     1:05.45 (35.16)     1:48.70 (43.25)     2:22.33 (33.63)
  6 Shiver, Ashley            SO Satellite            2:21.04    2:23.86        
                  31.33     1:08.31 (36.98)     1:50.44 (42.13)     2:23.86 (33.42)
  7 Yeomans, Chelsea          10 Rockledge            2:25.58    2:28.49        
                  33.46     1:12.27 (38.81)     1:53.88 (41.61)     2:28.49 (34.61)
  8 Morely, Dominique         12 Rockledge            2:25.81    2:30.80        
                  33.36     1:12.03 (38.67)     1:54.96 (42.93)     2:30.80 (35.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hall, Annie                9 Rockledge            2:27.53    2:30.98        
                                                    1:55.70 ( )     2:30.98 (35.28)
 10 Buckles, Taylor            9 Seabreeze            2:33.58    2:33.73        
                  34.65     1:15.30 (40.65)     1:58.13 (42.83)     2:33.73 (35.60)
 11 Gennari, Lizzy               Terriers             2:31.57    2:33.76        
                  32.22     1:11.19 (38.97)     1:58.94 (47.75)     2:33.76 (34.82)
 12 Veatch, Courtney          11 Seabreeze            2:34.01    2:35.39        
                  32.97     1:14.76 (41.79)     1:58.22 (43.46)     2:35.39 (37.17)
 13 Stanley, Erica            SR Satellite            2:35.00    2:35.84        
                  33.34     1:13.83 (40.49)     2:00.98 (47.15)     2:35.84 (34.86)
 14 Darden, Sarah             12 Mainland             2:38.11    2:38.46        
                  31.84     1:11.70 (39.86)     1:59.82 (48.12)     2:38.46 (38.64)
 15 Shafer, Christine          9 Astronaut            2:43.80    2:40.25        
                  31.62     1:14.95 (43.33)     2:03.01 (48.06)     2:40.25 (37.24)
 16 Fisher, Hillary            9 Astronaut            2:43.90    2:40.86        
                  35.33     1:19.72 (44.39)     2:02.81 (43.09)     2:40.86 (38.05)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schweitzer, Hillary       11 Merritt Island       2:43.50    2:44.62        
                  33.42     1:15.55 (42.13)     2:07.86 (52.31)     2:44.62 (36.76)
 18 Pohl, Lauren              11 New Smyrna Beach     2:41.34    2:45.14        
                  37.74     1:17.50 (39.76)     2:07.92 (50.42)     2:45.14 (37.22)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Martin, Chelsey           12 Rockledge            2:42.01    2:45.37        
                  35.60     1:16.86 (41.26)     2:06.19 (49.33)     2:45.37 (39.18)
 20 Hart, Chelsea             10 New Smyrna Beach     2:41.69    2:46.75        
                  36.66   2:04.72 (1:28.06)     2:41.75 (37.03)      2:46.75 (5.00)
 21 Broadway, Carly           10 New Smyrna Beach     2:47.56    2:46.81        
                  36.98     1:21.23 (44.25)     2:07.71 (46.48)     2:46.81 (39.10)
 22 Shwarz, Annie              9 Seabreeze            2:48.89    2:49.26        
                  37.61     1:21.22 (43.61)     2:11.43 (50.21)     2:49.26 (37.83)
 23 Jones, Madison            10 St. Cloud            2:58.70    2:55.44        
                  36.65     1:23.88 (47.23)     2:14.07 (50.19)     2:55.44 (41.37)
 24 Bamberger, Stephanie       9 Seabreeze            3:00.21    2:59.97        
                  41.02     1:27.42 (46.40)     2:21.75 (54.33)     2:59.97 (38.22)
 25 Hinds, Casey                 Terriers             3:04.00    3:05.51        
                  41.15     1:25.81 (44.66)     2:24.30 (58.49)     3:05.51 (41.21)
 26 Crohe, Jessica             9 St. Cloud            2:58.81    3:06.94        
                  38.04     1:25.70 (47.66)     2:21.85 (56.15)     3:06.94 (45.09)
 27 Hayes, Alex                9 Atlantic             3:13.32    3:17.68        
                                1:29.75 ( )   2:31.81 (1:02.06)     3:17.68 (45.87)
 28 Ramas, Kristina           11 St. Cloud            3:40.30    3:44.68        
                  53.98   1:54.01 (1:00.03)   2:55.80 (1:01.79)     3:44.68 (48.88)
 -- Hanna, Taylor             10 Atlantic             3:15.40         DQ        
                  43.31     1:38.59 (55.28)   2:44.27 (1:05.68)          DQ (44.98)
 -- Bainbridge, Alicia        10 St. Cloud                 NT         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Waganaar, Spencer         SO Satellite            2:07.31    2:07.02        
                  28.15     1:02.20 (34.05)     1:38.35 (36.15)     2:07.02 (28.67)
  2 McGhan, Steven            SR Satellite            2:09.18    2:08.07        
                  27.36     1:01.29 (33.93)     1:40.20 (38.91)     2:08.07 (27.87)
  3 Barrows, Denver           SO Satellite            2:12.12    2:10.33        
                  28.65     1:02.37 (33.72)     1:40.55 (38.18)     2:10.33 (29.78)
  4 Dunton, Randall            9 St. Cloud            2:17.00    2:13.79        
                  30.06     1:02.96 (32.90)     1:43.42 (40.46)     2:13.79 (30.37)
  5 Johnson, Michael          10 Rockledge            2:12.40    2:13.84        
                  29.54     1:05.93 (36.39)     1:43.19 (37.26)     2:13.84 (30.65)
  6 Potepnyov, Zhenya         SO Satellite            2:20.69    2:18.63        
                  31.08     1:07.77 (36.69)     1:46.97 (39.20)     2:18.63 (31.66)
  7 Allard, Richard           11 Rockledge            2:20.63    2:20.41        
                  29.74     1:06.21 (36.47)     1:48.77 (42.56)     2:20.41 (31.64)
  8 Patterson, Chip           11 Merritt Island       2:19.29    2:21.07        
                  30.33     1:06.52 (36.19)     1:46.36 (39.84)     2:21.07 (34.71)
Consolation Final
  9 Dean, Brian                  Mainland             2:25.58    2:24.41        
                  29.39     1:08.39 (39.00)     1:51.56 (43.17)     2:24.41 (32.85)
 10 Howard, David             11 Rockledge            2:32.36    2:31.14        
                  31.03     1:12.06 (41.03)     1:59.47 (47.41)     2:31.14 (31.67)
 11 Anderson, Jonathan         9 Seabreeze            2:28.28    2:31.72        
                  33.11     1:12.75 (39.64)     1:57.08 (44.33)     2:31.72 (34.64)
 12 Goodwin, Sam                 Terriers             2:34.37    2:36.79        
                  35.59     1:16.57 (40.98)     1:59.80 (43.23)     2:36.79 (36.99)
 13 Mayes, Alex                  Terriers             2:33.00    2:37.22        
                  32.57     1:15.50 (42.93)     2:00.16 (44.66)     2:37.22 (37.06)
 14 Bayless, Jimmy            11 Merritt Island       2:34.13    2:43.57        
                  33.54     1:16.46 (42.92)     2:04.55 (48.09)     2:43.57 (39.02)
 15 Shaut, Drew                9 Merritt Island       2:41.48    2:45.20        
                  33.77     1:18.11 (44.34)     2:09.06 (50.95)     2:45.20 (36.14)
 -- Fajardo, Joe              11 New Smyrna Beach     2:31.80         DQ        
                  32.82     1:12.92 (40.10)     1:55.31 (42.39)          DQ (37.11)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Waganaar, Spencer         SO Satellite            2:03.90    2:07.31        
                  27.43     1:00.92 (33.49)     1:37.16 (36.24)     2:07.31 (30.15)
  2 McGhan, Steven            SR Satellite            2:03.72    2:09.18        
                  27.04     1:00.43 (33.39)     1:39.64 (39.21)     2:09.18 (29.54)
  3 Barrows, Denver           SO Satellite            2:05.15    2:12.12        
                  27.88     1:01.68 (33.80)     1:39.89 (38.21)     2:12.12 (32.23)
  4 Johnson, Michael          10 Rockledge            2:10.94    2:12.40        
                  29.04     1:04.75 (35.71)     1:40.86 (36.11)     2:12.40 (31.54)
  5 Dunton, Randall            9 St. Cloud            2:11.35    2:17.00        
                  30.14     1:03.33 (33.19)     1:45.53 (42.20)     2:17.00 (31.47)
  6 Patterson, Chip           11 Merritt Island       2:18.00    2:19.29        
                  29.53     1:04.25 (34.72)     1:44.64 (40.39)     2:19.29 (34.65)
  7 Allard, Richard           11 Rockledge            2:22.00    2:20.63        
  8 Potepnyov, Zhenya         SO Satellite            2:28.00    2:20.69        
                                   6.45 ( )   1:46.59 (1:40.14)     2:20.69 (34.10)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dean, Brian                  Mainland             2:29.12    2:25.58        
                  30.18     1:10.93 (40.75)     1:26.06 (15.13)     2:25.58 (59.52)
 10 Anderson, Jonathan         9 Seabreeze            2:32.52    2:28.28        
                  33.05     1:11.60 (38.55)     1:54.20 (42.60)     2:28.28 (34.08)
 11 Fajardo, Joe              11 New Smyrna Beach     2:33.20    2:31.80        
                  32.54     1:10.76 (38.22)     1:55.32 (44.56)     2:31.80 (36.48)
 12 Howard, David             11 Rockledge            2:29.90    2:32.36        
                  30.45     1:12.67 (42.22)     2:00.74 (48.07)     2:32.36 (31.62)
 13 Mayes, Alex                  Terriers             2:31.34    2:33.00        
                  31.69     1:13.06 (41.37)     1:55.71 (42.65)     2:33.00 (37.29)
 14 Bayless, Jimmy            11 Merritt Island       2:33.50    2:34.13        
                  30.87     1:10.44 (39.57)     1:56.82 (46.38)     2:34.13 (37.31)
 15 Goodwin, Sam                 Terriers             2:39.62    2:34.37        
                  36.09     1:15.30 (39.21)     1:58.50 (43.20)     2:34.37 (35.87)
 16 Shaut, Drew                9 Merritt Island       2:38.50    2:41.48        
                  32.36     1:13.82 (41.46)     2:05.36 (51.54)     2:41.48 (36.12)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ehrenkaufer, Joseph          Mainland             2:51.11    2:45.60        
                  34.33     1:18.98 (44.65)     2:06.84 (47.86)     2:45.60 (38.76)
 18 Pedicone, Michael         10 St. Cloud            2:42.79    2:47.93        
                  32.12     1:21.72 (49.60)     2:07.26 (45.54)     2:47.93 (40.67)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Durrance, Derek           11 Atlantic             2:52.57    2:50.10        
                  34.53     1:18.84 (44.31)     2:04.48 (45.64)     2:50.10 (45.62)
 20 Bryan, Stephen             9 Merritt Island       2:45.00    2:51.78        
                  37.03     1:19.21 (42.18)     2:09.28 (50.07)     2:51.78 (42.50)
 21 Claybaugh, Erik              Terriers             2:59.00    2:51.87        
                  35.99     1:24.03 (48.04)     2:13.13 (49.10)     2:51.87 (38.74)
 22 Sandridge, Ronald         12 Rockledge            2:53.00    2:55.24        
                  33.05     1:18.86 (45.81)     2:15.47 (56.61)     2:55.24 (39.77)
 23 Valentin, Alexis          SR Lake Howell          3:02.38    3:06.17        
                  36.53     1:29.20 (52.67)     2:20.57 (51.37)     3:06.17 (45.60)
 24 Fisette, Cody                Terriers             3:14.50    3:08.29        
                  37.74     1:25.48 (47.74)     2:23.17 (57.69)     3:08.29 (45.12)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Stephey, Michelle         JR Lake Howell            25.61      24.84        
  2 Ranson, Rachel            FR Satellite              25.37      25.27        
  3 Potter, Cara              12 Rockledge              25.99      26.03        
  4 Angelov, Ana              10 Seabreeze              26.48      26.44        
  5 Brunelle, Veronica           Terriers               26.71      27.80        
  5 Appleton, Kelly            9 New Smyrna Beach       27.89      27.80        
  7 Campbell, Rebekah         JR Satellite              27.60      27.89        
  8 Crawford, Dionna             Terriers               27.65      29.27        
Consolation Final
  9 Wiese, Alyssa             10 Rockledge              28.01      28.29        
 10 Adkins, Kim                  Terriers               28.12      28.30        
 11 Cox, Kelly                   Terriers               28.39      28.38        
 12 Warrington, Jessica       12 Mainland               28.79      28.71        
 13 Watrous, Daley            JR Satellite              28.44      29.05        
 14 Woodard, Lauren           12 Seabreeze              28.38      29.35        
 15 Amick, Jayme              11 Astronaut              29.60      31.01        
 -- Driscoll, Meagan           9 St. Cloud              29.40         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ranson, Rachel            FR Satellite              25.36      25.37        
                  25.51           25.37 ( )                                        
  2 Stephey, Michelle         JR Lake Howell            24.59      25.61        
  3 Potter, Cara              12 Rockledge              25.50      25.99        
  4 Angelov, Ana              10 Seabreeze              26.61      26.48        
  5 Brunelle, Veronica           Terriers               26.97      26.71        
  6 Campbell, Rebekah         JR Satellite              27.82      27.60        
  7 Crawford, Dionna             Terriers               27.84      27.65        
  8 Appleton, Kelly            9 New Smyrna Beach       27.93      27.89        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wiese, Alyssa             10 Rockledge              27.80      28.01        
 10 Adkins, Kim                  Terriers               28.28      28.12        
 11 Woodard, Lauren           12 Seabreeze              28.51      28.38        
 12 Cox, Kelly                   Terriers               28.90      28.39        
 13 Watrous, Daley            JR Satellite              28.03      28.44        
 14 Warrington, Jessica       12 Mainland               27.21      28.79        
 15 Driscoll, Meagan           9 St. Cloud              29.80      29.40        
 16 Amick, Jayme              11 Astronaut              30.40      29.60        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bainbridge, Meghan        10 Seabreeze              29.72      29.81        
 18 Walter, Lucy              10 Astronaut              32.00      29.93        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hart, Emily                9 New Smyrna Beach       30.89      30.62        
 20 Ballard, Lauren           12 St. Cloud              31.72      30.94        
 21 Dovalacky, Stephanie      SR Satellite              30.14      31.02        
 22 Slaughter, Hannah          9 Merritt Island         31.50      31.32        
 23 Johnston, Jenna           11 St. Cloud              29.35      31.38        
 24 Robinson, Ashley          10 New Smyrna Beach       30.57      31.43        
 25 Plonski, Nicole           11 Mainland               33.42      31.70        
 26 Haley, Elizabeth          FR Lake Howell            32.14      32.80        
 27 Kraft, Martha              9 Astronaut              33.20      33.08        
 28 DeSouza, Kalee             9 Merritt Island         32.50      33.37        
 29 Callies, Kelsie           10 St. Cloud              33.51      33.39        
 30 Jones, Tracie             12 Mainland               32.91      33.62        
 31 Antsey, Jane                 Merritt Island         33.00      33.67        
 32 Lauer, Nicole             10 Seabreeze              32.35      33.79        
 33 Morales, Bonnie           10 Rockledge              35.20      34.85        
 34 Daubner, Amanda           10 Atlantic               35.20      34.86        
 35 Constant, Martha          10 Atlantic               42.50      36.04        
 36 Smith, Emily              10 New Smyrna Beach       37.18      36.36        
 37 Rivadeneivra, Brenda       9 Atlantic               35.31      36.53        
 38 Rouleau, Michelle         10 Rockledge              36.50      37.81        
 39 Lopez, Shana               9 Atlantic               42.08      39.85        
 -- Suttles, Christina        12 Merritt Island         29.50         DQ        
 -- Valentich, Melanie        SR Lake Howell            31.43         NS        
 -- Karpf, Vanessa            FR Lake Howell            33.02         NS        
 -- Wanstall, Taylor          11 Mainland               34.50         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Young, Aaron              12 Astronaut              23.68      23.24        
  2 Parker, Wil               11 Merritt Island         23.50      23.59        
  3 Lange, Daniel             12 Astronaut              23.31      23.63        
  4 Fritsche, Derek           SR Satellite              24.65      24.49        
  5 Wemple, Brian             12 New Smyrna Beach       24.15      24.81        
  6 Aylmer, John              11 Rockledge              24.59      24.91        
  7 Reinemund, John           SO Lake Howell            24.79      25.04        
  8 Meerman, Stephen          10 New Smyrna Beach       24.26      25.65        
Consolation Final
  9 Montalbano, Paul          12 St. Cloud              25.09      24.75        
 10 Brooks, Andrew            SR Satellite              25.02      24.83        
 11 Shugars, Joel             SR Satellite              24.99      25.39        
 12 Peek, Brian                  Terriers               25.41      25.53        
 13 Dodd-o, Marcus            12 Seabreeze              25.54      25.68        
 14 Porter, Robert             9 Astronaut              25.72      25.89        
 15 Baird, Craig                 Merritt Island         25.89      26.02        
 16 Stanley, Brandon             Terriers               25.83      26.48        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lange, Daniel             12 Astronaut              23.50      23.31        
  2 Parker, Wil               11 Merritt Island         23.00      23.50        
  3 Young, Aaron              12 Astronaut              23.60      23.68        
  4 Wemple, Brian             12 New Smyrna Beach       24.65      24.15        
  5 Meerman, Stephen          10 New Smyrna Beach       25.01      24.26        
  6 Aylmer, John              11 Rockledge              24.82      24.59        
  7 Fritsche, Derek           SR Satellite              24.90      24.65        
                   4.03         9.85 (5.82)       24.65 (14.80)                    
  8 Reinemund, John           SO Lake Howell            24.48      24.79        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shugars, Joel             SR Satellite              24.68      24.99        
 10 Brooks, Andrew            SR Satellite              25.04      25.02        
 11 Montalbano, Paul          12 St. Cloud              24.23      25.09        
 12 Peek, Brian                  Terriers               25.22      25.41        
 13 Dodd-o, Marcus            12 Seabreeze              25.84      25.54        
 14 Porter, Robert             9 Astronaut              24.90      25.72        
 15 Stanley, Brandon             Terriers               26.50      25.83        
 16 Baird, Craig                 Merritt Island         25.50      25.89        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Morales, Juan             JR Lake Howell            25.02      26.15        
 18 Tielking, Andrew             Terriers               25.75      26.26        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Spake, Drew               11 Merritt Island         26.90      26.31        
 20 Rettig, Zachariah         12 St. Cloud              26.20      26.32        
 21 Fisher, Wllie             11 Atlantic               26.09      26.34        
 22 Gordy, Tony               10 Rockledge              26.00      26.71        
 23 Sayger, Erik              11 Seabreeze              26.81      26.80        
 24 Homan, Doug               12 New Smyrna Beach       26.85      27.10        
 25 Wallick, Jesse               Mainland               27.25      27.12        
 26 Pedicone, Robert          12 St. Cloud              28.58      27.22        
 27 Phillips, Dylan           12 Merritt Island         27.80      27.54        
 28 Stone, Alan               12 Rockledge              28.00      28.32        
 29 O'Donnell, Rory           12 New Smyrna Beach       30.30      28.41        
 30 Smith, Brad               JR Lake Howell            29.00      29.32        
 31 Miller, Doug              10 Seabreeze              32.29      32.30        
 32 Hernandez, Ricky             Terriers               32.80      32.93        
                   5.39       32.93 (27.54)                                        
 33 Ruettgers, Cory              Mainland               35.12      35.04        
 -- Oldac, Chris              10 Rockledge              30.00         NS        
 -- Vribe, Flavio                Mainland               35.12         NS        
 -- Gutierrez, Derek          11 St. Cloud              33.33         NS        
 -- Ray, Marcus                  Mainland               29.17         NS        
 -- Vazquez, Ray              FR Lake Howell            27.85         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel, Sarah             JR Satellite                 NT     441.90        
  2 Talbot, Stephanie         JR Satellite                 NT     371.70        
  3 Stanley, Mandy               Satellite                 NT     352.75        
  4 Patrick, Kristen          12 Merritt Island            NT     342.60        
  5 Austin, Tori              12 Seabreeze                 NT     337.05        
  6 Biegler, Tiffany             Terriers              323.60     320.45        
  7 Rice, Amanda              11 Astronaut                 NT     308.40        
  8 Dunn, Brittany            10 Seabreeze                 NT     289.90        
  9 Burkett, Morgan            9 Seabreeze                 NT     264.40        
 10 Page, Kathryn             12 Merritt Island            NT     236.95        
 11 Bringham, Tela            12 St. Cloud                 NT     236.25        
 12 Lund, Ashley               9 Rockledge                 NT     222.10        
 13 Znoji, Lizzie             10 Rockledge                 NT     198.65        
 14 Ray, Jessica                 Terriers                  NT     187.75        
 15 Lucia, Isabella           12 St. Cloud                 NT     177.45        
 -- Holt, Meridith            12 Seabreeze                 NT         NS        
 -- McCleran, Samantha         9 Rockledge                 NT         NS        
 -- Hamblin, Emily               Satellite                 NT         NS        
 -- Jeanot, Taylor               Terriers                  NT         NS        
 -- Jones-Weninger, CJ           Terriers              244.85         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daly, Tyler               SR Satellite                 NT     475.75        
  2 Maffeo, Clayton              Merritt Island            NT     326.75        
  3 Hadwin, Brandon           12 Rockledge                 NT     312.75        
  4 Murrin, Michael           SR Satellite                 NT     311.80        
  5 Hutton, Casey             12 Merritt Island            NT     287.35        
  6 Huie, William             10 Merritt Island            NT     264.25        
  7 Winnings, Shane           11 Rockledge                 NT     254.85        
  8 Rigney, John              10 Rockledge                 NT     251.85        
  9 Winnington, Ben           12 Rockledge                 NT     238.25        
 10 Seabolt, Travis              Terriers              168.20     218.05        
 11 Koodie, Andri                Merritt Island            NT     170.15        
 12 Oquendo, Steven              Terriers              154.20     165.55        
 -- Link, Austin               9 Merritt Island            NT         NS        
 -- Paul, Jason               11 Astronaut                 NT         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Stephey, Michelle         JR Lake Howell          1:01.86      58.80        
                  27.43       58.80 (31.37)                                        
  2 Ouellette, Kristin        JR Satellite            1:01.68    1:02.49        
                  28.72     1:02.49 (33.77)                                        
  3 Pritchard, Caitlyn           Terriers             1:03.76    1:03.24        
                  29.13     1:03.24 (34.11)                                        
  4 Scone, Delanee            SR Satellite            1:04.73    1:05.20        
                  30.90     1:05.20 (34.30)                                        
  5 Angelov, Ana              10 Seabreeze            1:06.36    1:05.45        
                  30.50     1:05.45 (34.95)                                        
  6 Shiver, Ashley            SO Satellite            1:06.47    1:06.58        
                  31.36     1:06.58 (35.22)                                        
  7 Griffith, Rebekah            Terriers             1:06.14    1:07.33        
                  30.57     1:07.33 (36.76)                                        
  8 Znoji, Allie              10 Rockledge            1:07.92    1:08.54        
                  31.63     1:08.54 (36.91)                                        
Consolation Final
  9 Stanley, Erica            SR Satellite            1:10.05    1:10.35        
                  33.36     1:10.35 (36.99)                                        
 10 Radell, Kelly             11 New Smyrna Beach     1:10.48    1:10.41        
                  33.03     1:10.41 (37.38)                                        
 11 Yeomans, Colby            12 Rockledge            1:11.15    1:11.78        
                  33.34     1:11.78 (38.44)                                        
 12 Darden, Sarah             12 Mainland             1:11.87    1:12.25        
                  33.06     1:12.25 (39.19)                                        
 13 Myers, Lesha              11 St. Cloud            1:09.55    1:12.93        
                  32.86     1:12.93 (40.07)                                        
 14 Jones, Danielle              Terriers             1:13.94    1:15.45        
                  35.00     1:15.45 (40.45)                                        
 15 Shafer, Jennifer           9 Astronaut            1:15.19    1:16.70        
                  35.99     1:16.70 (40.71)                                        
 16 Schweitzer, Hillary       11 Merritt Island       1:14.31    1:17.69        
                  35.57     1:17.69 (42.12)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ouellette, Kristin        JR Satellite            1:00.31    1:01.68        
                  28.63     1:01.68 (33.05)                                        
  2 Stephey, Michelle         JR Lake Howell            59.61    1:01.86        
                  28.70     1:01.86 (33.16)                                        
  3 Pritchard, Caitlyn           Terriers             1:02.27    1:03.76        
                  28.56     1:03.76 (35.20)                                        
  4 Scone, Delanee            SR Satellite            1:02.65    1:04.73        
                  30.36     1:04.73 (34.37)                                        
  5 Griffith, Rebekah            Terriers             1:06.19    1:06.14        
                  30.74     1:06.14 (35.40)                                        
  6 Angelov, Ana              10 Seabreeze            1:07.00    1:06.36        
                  30.70     1:06.36 (35.66)                                        
  7 Shiver, Ashley            SO Satellite            1:02.78    1:06.47        
                  31.54     1:06.47 (34.93)                                        
  8 Znoji, Allie              10 Rockledge            1:07.50    1:07.92        
                  30.44     1:07.92 (37.48)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Myers, Lesha              11 St. Cloud            1:09.77    1:09.55        
                  31.19     1:09.55 (38.36)                                        
 10 Stanley, Erica            SR Satellite            1:10.34    1:10.05        
                  32.83     1:10.05 (37.22)                                        
 11 Radell, Kelly             11 New Smyrna Beach     1:10.87    1:10.48        
                  31.96     1:10.48 (38.52)                                        
 12 Yeomans, Colby            12 Rockledge            1:09.18    1:11.15        
                  32.64     1:11.15 (38.51)                                        
 13 Darden, Sarah             12 Mainland             1:14.99    1:11.87        
                  32.91     1:11.87 (38.96)                                        
 14 Jones, Danielle              Terriers             1:14.00    1:13.94        
                  34.52     1:13.94 (39.42)                                        
 15 Schweitzer, Hillary       11 Merritt Island       1:12.90    1:14.31        
                  34.36     1:14.31 (39.95)                                        
 16 Shafer, Jennifer           9 Astronaut            1:14.80    1:15.19        
                  34.90     1:15.19 (40.29)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hord, Shannon             11 Merritt Island       1:15.00    1:15.20        
                  33.95     1:15.20 (41.25)                                        
 18 Znoji, Lizzie             10 Rockledge            1:12.50    1:15.77        
                  33.82     1:15.77 (41.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, Ciara            11 New Smyrna Beach     1:16.12    1:16.01        
                  34.82     1:16.01 (41.19)                                        
 20 Oswald, Nicole            12 St. Cloud            1:13.98    1:17.48        
                  32.63     1:17.48 (44.85)                                        
 21 Shwarz, Annie              9 Seabreeze            1:21.42    1:20.46        
                  35.99     1:20.46 (44.47)                                        
 22 Bainbridge, Meghan        10 Seabreeze            1:21.99    1:21.32        
                  35.13     1:21.32 (46.19)                                        
 23 Barrett, Anna                Astronaut            1:24.10    1:21.80        
                  37.81     1:21.80 (43.99)                                        
 24 Jones, Madison            10 St. Cloud            1:24.42    1:24.24        
                  39.78     1:24.24 (44.46)                                        
 25 Vigue, Sara                9 Merritt Island       1:22.80    1:26.76        
                  39.61     1:26.76 (47.15)                                        
 26 Luna, Patricia            10 Merritt Island       1:39.00    1:31.40        
 27 Smith, Emily              10 New Smyrna Beach     1:35.39    1:33.55        
                  42.71     1:33.55 (50.84)                                        
 28 Miller, Christie          10 New Smyrna Beach     1:32.10    1:34.09        
                  40.40     1:34.09 (53.69)                                        
 29 Velasques, Stephany       12 St. Cloud                 NT    1:34.54        
                  42.79     1:34.54 (51.75)                                        
 30 Knipple, Anna              9 Seabreeze            1:47.28    1:42.90        
                  43.56     1:42.90 (59.34)                                        
 -- Schuman, Rachel              Terriers             1:20.47         DQ        
                  35.43          DQ (50.08)                                        
 -- Basset, Erin              11 Mainland             1:29.20         DQ        
                  38.96          DQ (49.05)                                        
 -- Rechmmer, Katie           10 Rockledge            1:22.87         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 McGhan, Steven            SR Satellite              56.84      56.35        
                  26.50       56.35 (29.85)                                        
  2 Cunio, Jared                 Terriers               59.12      58.79        
                  27.08       58.79 (31.71)                                        
  3 Gomez, Alejandro          12 St. Cloud              59.11      59.13        
                  26.78       59.13 (32.35)                                        
  4 Beaulieu, Anthony         11 Seabreeze            1:00.55    1:00.51        
                  27.82     1:00.51 (32.69)                                        
  5 Radford, Dustin           12 Rockledge              59.64    1:00.64        
                  27.89     1:00.64 (32.75)                                        
  6 Moye, Zachary             12 St. Cloud            1:00.11    1:01.06        
                  27.85     1:01.06 (33.21)                                        
  7 Gonzalez, Carlos          10 Merritt Island       1:02.59    1:02.59        
                  28.74     1:02.59 (33.85)                                        
  8 Allard, Richard           11 Rockledge            1:03.67    1:07.43        
                  31.48     1:07.43 (35.95)                                        
Consolation Final
  9 Dean, Brian                  Mainland             1:05.83    1:04.17        
                  29.79     1:04.17 (34.38)                                        
 10 Shugars, Joel             SR Satellite            1:05.86    1:04.93        
                  29.45     1:04.93 (35.48)                                        
 11 Howard, David             11 Rockledge            1:06.94    1:05.31        
                  30.44     1:05.31 (34.87)                                        
 12 Wemple, Brian             12 New Smyrna Beach     1:05.84    1:06.41        
                  31.17     1:06.41 (35.24)                                        
 13 Knopp, Troy               11 New Smyrna Beach     1:08.55    1:07.19        
                  29.94     1:07.19 (37.25)                                        
 14 Tielking, Andrew             Terriers             1:07.96    1:09.03        
                  31.92     1:09.03 (37.11)                                        
 15 Boin, Paul                   Mainland             1:07.20    1:11.80        
                  29.68     1:11.80 (42.12)                                        
 16 Robinson, Bryce            9 Seabreeze            1:09.33    1:12.55        
                  32.26     1:12.55 (40.29)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGhan, Steven            SR Satellite              55.85      56.84        
                  26.64       56.84 (30.20)                                        
  2 Gomez, Alejandro          12 St. Cloud              59.27      59.11        
                  26.68       59.11 (32.43)                                        
  3 Cunio, Jared                 Terriers               58.52      59.12        
                  27.12       59.12 (32.00)                                        
  4 Radford, Dustin           12 Rockledge              59.60      59.64        
                  27.55       59.64 (32.09)                                        
  5 Moye, Zachary             12 St. Cloud            1:00.05    1:00.11        
                  27.48     1:00.11 (32.63)                                        
  6 Beaulieu, Anthony         11 Seabreeze            1:00.00    1:00.55        
                  27.73     1:00.55 (32.82)                                        
  7 Gonzalez, Carlos          10 Merritt Island       1:00.90    1:02.59        
  8 Allard, Richard           11 Rockledge            1:02.00    1:03.67        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dean, Brian                  Mainland             1:08.19    1:05.83        
                  30.40     1:05.83 (35.43)                                        
 10 Wemple, Brian             12 New Smyrna Beach     1:08.37    1:05.84        
                  30.44     1:05.84 (35.40)                                        
 11 Shugars, Joel             SR Satellite            1:06.12    1:05.86        
                  29.98     1:05.86 (35.88)                                        
 12 Howard, David             11 Rockledge            1:04.90    1:06.94        
 13 Boin, Paul                   Mainland             1:09.11    1:07.20        
                  29.72     1:07.20 (37.48)                                        
 14 Tielking, Andrew             Terriers             1:08.75    1:07.96        
                  31.86     1:07.96 (36.10)                                        
 15 Knopp, Troy               11 New Smyrna Beach     1:06.54    1:08.55        
                  30.94     1:08.55 (37.61)                                        
 16 Robinson, Bryce            9 Seabreeze            1:14.00    1:09.33        
                  31.09     1:09.33 (38.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shaut, Drew                9 Merritt Island       1:09.90    1:12.49        
                  32.42     1:12.49 (40.07)                                        
 18 Homan, Doug               12 New Smyrna Beach     1:12.69    1:13.16        
                  33.05     1:13.16 (40.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sandridge, Ronald         12 Rockledge            1:10.96    1:13.85        
                  31.46     1:13.85 (42.39)                                        
 20 McInnis, Patrick          11 New Smyrna Beach     1:30.89    1:16.38        
                  31.38     1:16.38 (45.00)                                        
 -- Lawrence, Jeremy             Terriers             1:50.00         DQ        
                  44.06          DQ (57.41)                                        
 -- Fisette, Cody                Terriers             1:34.00         DQ        
                  37.34          DQ (52.30)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ranson, Rachel            FR Satellite              54.73      54.50        
                  26.77       54.50 (27.73)                                        
  2 March, Colleen            12 New Smyrna Beach       55.18      55.13        
                  26.39       55.13 (28.74)                                        
  3 Potter, Cara              12 Rockledge              55.88      55.15        
                  26.84       55.15 (28.31)                                        
  4 Beauregard, Layne         10 Seabreeze              56.57      56.32        
                  26.75       56.32 (29.57)                                        
  5 Dondero, Lara                Terriers               58.65      59.37        
                  28.23       59.37 (31.14)                                        
  6 Appleton, Kelly            9 New Smyrna Beach     1:00.43    1:00.82        
                  29.29     1:00.82 (31.53)                                        
  7 Campbell, Rebekah         JR Satellite            1:00.73    1:00.89        
                  29.33     1:00.89 (31.56)                                        
  8 Brunelle, Veronica           Terriers               59.63    1:01.40        
                  29.33     1:01.40 (32.07)                                        
Consolation Final
  9 Wiese, Alyssa             10 Rockledge            1:02.71    1:02.43        
                  30.60     1:02.43 (31.83)                                        
 10 Watrous, Daley            JR Satellite            1:03.15    1:03.67        
                  30.24     1:03.67 (33.43)                                        
 11 Merwin, Emily             12 Seabreeze            1:02.04    1:03.87        
                  30.32     1:03.87 (33.55)                                        
 12 Woodard, Lauren           12 Seabreeze            1:02.27    1:04.00        
                  30.86     1:04.00 (33.14)                                        
 13 Shafer, Christine          9 Astronaut            1:04.36    1:04.56        
                  30.86     1:04.56 (33.70)                                        
 14 Parker, Mary Kate         11 Merritt Island       1:02.76    1:06.29        
                  31.70     1:06.29 (34.59)                                        
 15 Fraser, Katie             SR Satellite            1:04.28    1:07.00        
                  32.74     1:07.00 (34.26)                                        
 16 Walter, Lucy              10 Astronaut            1:06.91    1:07.22        
                  31.67     1:07.22 (35.55)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ranson, Rachel            FR Satellite              54.88      54.73        
                  26.84       54.73 (27.89)                                        
  2 March, Colleen            12 New Smyrna Beach       54.95      55.18        
                  26.29       55.18 (28.89)                                        
  3 Potter, Cara              12 Rockledge              54.62      55.88        
                  27.01       55.88 (28.87)                                        
  4 Beauregard, Layne         10 Seabreeze              56.00      56.57        
                  26.97       56.57 (29.60)                                        
  5 Dondero, Lara                Terriers             1:00.00      58.65        
                  28.27       58.65 (30.38)                                        
  6 Brunelle, Veronica           Terriers               59.45      59.63        
                  28.99       59.63 (30.64)                                        
  7 Appleton, Kelly            9 New Smyrna Beach     1:01.78    1:00.43        
                   4.99     1:00.43 (55.44)                                        
  8 Campbell, Rebekah         JR Satellite            1:00.60    1:00.73        
                  14.74     1:00.73 (45.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Merwin, Emily             12 Seabreeze            1:04.01    1:02.04        
                  29.55     1:02.04 (32.49)                                        
 10 Woodard, Lauren           12 Seabreeze            1:02.72    1:02.27        
                  30.25     1:02.27 (32.02)                                        
 11 Wiese, Alyssa             10 Rockledge            1:02.60    1:02.71        
                  30.55     1:02.71 (32.16)                                        
 12 Parker, Mary Kate         11 Merritt Island       1:01.90    1:02.76        
                   4.40     1:02.76 (58.36)                                        
 13 Watrous, Daley            JR Satellite            1:02.22    1:03.15        
                  29.82     1:03.15 (33.33)                                        
 14 Fraser, Katie             SR Satellite            1:04.11    1:04.28        
                  30.85     1:04.28 (33.43)                                        
 15 Shafer, Christine          9 Astronaut            1:03.40    1:04.36        
                  30.56     1:04.36 (33.80)                                        
 16 Walter, Lucy              10 Astronaut            1:08.90    1:06.91        
                  31.14     1:06.91 (35.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Driscoll, Meagan           9 St. Cloud            1:15.26    1:07.71        
                  32.73     1:07.71 (34.98)                                        
 18 Francoeur, Lauren         11 Mainland             1:10.83    1:08.62        
                  32.08     1:08.62 (36.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Guyre, Katlynn            12 Rockledge            1:04.91    1:10.18        
                  33.70     1:10.18 (36.48)                                        
 20 Suttles, Christina        12 Merritt Island       1:06.90    1:10.53        
                  33.28     1:10.53 (37.25)                                        
 21 Hayes, Alex                9 Atlantic             1:12.60    1:11.57        
                  33.11     1:11.57 (38.46)                                        
 22 Lyons, Kimberely          10 New Smyrna Beach     1:12.07    1:11.68        
                  33.65     1:11.68 (38.03)                                        
 23 Hoak, Amanda              11 Mainland             1:09.92    1:11.85        
                  33.08     1:11.85 (38.77)                                        
 24 Cox, Stephanie               Terriers             1:08.57    1:12.75        
                  33.37     1:12.75 (39.38)                                        
 25 Plonski, Nicole           11 Mainland             1:21.24    1:12.90        
                                  34.29 ( )     1:12.90 (38.61)                    
 26 Horner, Ariel                Terriers             1:15.00    1:12.95        
                  35.19     1:12.95 (37.76)                                        
 27 Alonzo, Christina            Rockledge            1:13.90    1:13.24        
                  34.49     1:13.24 (38.75)                                        
 28 Munns, Ashley             10 St. Cloud            1:20.47    1:13.26        
                  32.77     1:13.26 (40.49)                                        
 29 Burke, Erin               10 New Smyrna Beach     1:14.89    1:13.86        
                  34.30     1:13.86 (39.56)                                        
 30 Fincham, Sadie            SO Lake Howell          1:17.20    1:15.74        
                  36.33     1:15.74 (39.41)                                        
 31 Calderon, Jazmin          11 Merritt Island       1:13.90    1:16.60        
                  36.50     1:16.60 (40.10)                                        
 32 Flavio, Jacqueline         9 Seabreeze            1:15.92    1:16.95        
                  36.36     1:16.95 (40.59)                                        
 33 Daubner, Amanda           10 Atlantic             1:20.22    1:18.03        
                  37.52     1:18.03 (40.51)                                        
 34 Morris, Kalie             11 St. Cloud            1:23.63    1:18.88        
                                  36.06 ( )     1:18.88 (42.82)                    
 35 Barkus, Cassi             SR Lake Howell          1:17.65    1:19.53        
                  37.32     1:19.53 (42.21)                                        
 36 Rivadeneivra, Brenda       9 Atlantic             1:21.05    1:22.72        
                  38.62     1:22.72 (44.10)                                        
 37 Rosario, Illiana          10 St. Cloud            1:21.20    1:24.41        
                  38.02     1:24.41 (46.39)                                        
 38 Lopez, Shana               9 Atlantic             1:25.40    1:28.55        
                  31.19       55.69 (24.50)     1:28.55 (32.86)                    
 -- Valentich, Melanie        SR Lake Howell          1:15.77         NS        
 -- Karpf, Stephanie          JR Lake Howell          1:17.98         NS        
 -- Barbour, Kaelyn           11 Merritt Island       1:14.90         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Hart, Andrew              11 New Smyrna Beach       50.96      50.21        
                  24.65       50.21 (25.56)                                        
  2 Manning, Travis           10 Astronaut              51.21      50.39        
                  24.33       50.39 (26.06)                                        
  3 Young, Aaron              12 Astronaut              53.02      52.62        
                  25.00       52.62 (27.62)                                        
  4 Lange, Daniel             12 Astronaut              52.38      52.81        
                  25.46       52.81 (27.35)                                        
  5 Scott, Kenton             10 St. Cloud              52.75      52.90        
                  25.60       52.90 (27.30)                                        
  6 Monteiro, Dylan           JR Satellite              52.32      53.02        
                  25.47       53.02 (27.55)                                        
  7 Meerman, Stephen          10 New Smyrna Beach       53.58      54.08        
                  25.65       54.08 (28.43)                                        
  8 Parker, Wil               11 Merritt Island         52.41      56.64        
                  26.35       56.64 (30.29)                                        
Consolation Final
  9 Fajardo, Joe              11 New Smyrna Beach       55.78      55.85        
                  26.95       55.85 (28.90)                                        
 10 Beaulieu, Anthony         11 Seabreeze              54.36      56.36        
                  26.79       56.36 (29.57)                                        
 11 Fritsche, Derek           SR Satellite              56.24      56.81        
                  26.50       56.81 (30.31)                                        
 12 Brooks, Andrew            SR Satellite              57.37      57.18        
                  27.29       57.18 (29.89)                                        
 13 Hoffman, Aaron            10 Astronaut              56.46      57.21        
                  26.87       57.21 (30.34)                                        
 14 Loane, John                9 Merritt Island         57.40      57.78        
                  27.56       57.78 (30.22)                                        
 15 Dodd-o, Marcus            12 Seabreeze              58.07      59.22        
                  28.21       59.22 (31.01)                                        
 16 Husty, Ross               SO Lake Howell            58.32    1:02.53        
                  30.01     1:02.53 (32.52)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hart, Andrew              11 New Smyrna Beach       51.89      50.96        
                  24.80       50.96 (26.16)                                        
  2 Manning, Travis           10 Astronaut              50.80      51.21        
                  24.38       51.21 (26.83)                                        
  3 Monteiro, Dylan           JR Satellite              52.50      52.32        
                  24.84       52.32 (27.48)                                        
  4 Lange, Daniel             12 Astronaut              51.80      52.38        
                  25.21       52.38 (27.17)                                        
  5 Parker, Wil               11 Merritt Island         52.00      52.41        
                  25.37       52.41 (27.04)                                        
  6 Scott, Kenton             10 St. Cloud              52.20      52.75        
                  25.32       52.75 (27.43)                                        
  7 Young, Aaron              12 Astronaut              52.00      53.02        
                  25.38       53.02 (27.64)                                        
  8 Meerman, Stephen          10 New Smyrna Beach       57.03      53.58        
                  25.71       53.58 (27.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beaulieu, Anthony         11 Seabreeze              54.11      54.36        
                  26.22       54.36 (28.14)                                        
 10 Fajardo, Joe              11 New Smyrna Beach       56.78      55.78        
                  26.93       55.78 (28.85)                                        
 11 Fritsche, Derek           SR Satellite            1:00.06      56.24        
                  26.16       56.24 (30.08)                                        
 12 Hoffman, Aaron            10 Astronaut              56.40      56.46        
                  26.71       56.46 (29.75)                                        
 13 Brooks, Andrew            SR Satellite              57.50      57.37        
                  27.19       57.37 (30.18)                                        
 14 Loane, John                9 Merritt Island         57.90      57.40        
                  27.02       57.40 (30.38)                                        
 15 Dodd-o, Marcus            12 Seabreeze              58.63      58.07        
                  27.62       58.07 (30.45)                                        
 16 Husty, Ross               SO Lake Howell            57.81      58.32        
                  27.50       58.32 (30.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Montalbano, Paul          12 St. Cloud              58.15      58.69        
 18 Anderson, Jonathan         9 Seabreeze            1:01.05    1:00.90        
                  29.49     1:00.90 (31.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fisher, Wllie             11 Atlantic             1:04.96    1:01.65        
                  28.76     1:01.65 (32.89)                                        
 20 Lambert, Craig            JR Satellite            1:05.20    1:02.49        
 21 Gordy, Tony               10 Rockledge            1:01.90    1:02.84        
                  29.44     1:02.84 (33.40)                                        
 22 Rosati, Francesco         JR Lake Howell          1:07.40    1:03.18        
 23 Villegas, David           SR Lake Howell          1:01.38    1:03.88        
                  29.84     1:03.88 (34.04)                                        
 24 McInnis, Patrick          11 New Smyrna Beach     1:05.18    1:04.46        
 25 Vinson, Marcus               Terriers             1:05.70    1:04.84        
 26 Pontius, Austin              Terriers             1:11.55    1:05.79        
                  31.35     1:05.79 (34.44)                                        
 27 Novicki, Sean             12 Rockledge            1:08.00    1:06.40        
 28 Phillips, Dylan           12 Merritt Island       1:04.90    1:06.84        
                  31.22     1:06.84 (35.62)                                        
 29 Zacchera, Pietro             Terriers             1:07.82    1:07.00        
 30 Knappman, Jarryd          12 Merritt Island       1:06.19    1:07.68        
 30 Giordano, Alexander       12 St. Cloud            1:10.07    1:07.68        
                  30.40     1:07.68 (37.28)                                        
 32 Stone, Alan               12 Rockledge            1:15.00    1:08.82        
                  31.87     1:08.82 (36.95)                                        
 33 Miller, Doug              10 Seabreeze            1:12.64    1:11.52        
                  34.67     1:11.52 (36.85)                                        
 -- Praver, Joey                 Terriers             1:14.42         NS        
 -- Ray, Marcus                  Mainland             1:04.52         NS        
 -- Gutierrez, Derek          11 St. Cloud            1:16.93         NS        
 -- Cline, Robert                Mainland             1:07.99         NS        
 -- Kingston, Michael            Mainland               54.99         NS        
 -- Campbell, Michael            Mainland             1:08.12         NS        
 -- Oldac, Chris              10 Rockledge            1:19.00         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Paterson, Ashley          SO Satellite            5:08.54    5:10.93        
                  28.81     1:00.27 (31.46)     1:32.02 (31.75)     2:03.56 (31.54)
        2:35.16 (31.60)     3:06.85 (31.69)     3:38.58 (31.73)     4:10.13 (31.55)
        4:41.87 (31.74)     5:10.93 (29.06)                                        
  2 Potter, Kristen           10 Rockledge            5:26.68    5:21.67        
                  29.09     1:00.63 (31.54)     1:32.89 (32.26)     2:04.98 (32.09)
        2:37.80 (32.82)     3:10.14 (32.34)     3:43.12 (32.98)     4:16.09 (32.97)
        4:49.05 (32.96)     5:21.67 (32.62)                                        
  3 Shiver, Kaitlin           SR Satellite            5:30.66    5:30.65        
                  29.69     1:02.48 (32.79)     1:35.83 (33.35)     2:08.99 (33.16)
        2:42.15 (33.16)     3:16.00 (33.85)     3:49.55 (33.55)     4:23.58 (34.03)
        4:57.44 (33.86)     5:30.65 (33.21)                                        
  4 Schmid, Olviia            10 Astronaut            5:39.42    5:40.93        
                  29.59     1:02.14 (32.55)     1:36.16 (34.02)     2:10.80 (34.64)
        2:45.60 (34.80)     3:20.81 (35.21)     3:55.96 (35.15)     4:31.10 (35.14)
        5:06.09 (34.99)     5:40.93 (34.84)                                        
  5 Gomez, Carly              SO Satellite            5:40.10    5:41.74        
                  30.56     1:04.53 (33.97)     1:39.40 (34.87)     2:14.46 (35.06)
        2:49.60 (35.14)     3:24.63 (35.03)     3:59.57 (34.94)     4:34.39 (34.82)
        5:08.85 (34.46)     5:41.74 (32.89)                                        
  6 Scherzer, Danielle        FR Satellite            5:44.65    5:44.31        
                  31.06     1:04.49 (33.43)     1:39.40 (34.91)     2:14.31 (34.91)
        2:49.45 (35.14)     3:24.87 (35.42)     3:59.93 (35.06)     4:34.87 (34.94)
        5:10.42 (35.55)     5:44.31 (33.89)                                        
  7 Young, Arielle            10 Rockledge            5:56.34    5:55.22        
                  32.09     1:06.90 (34.81)     1:42.59 (35.69)     2:18.55 (35.96)
        2:54.70 (36.15)     3:30.91 (36.21)     4:07.50 (36.59)     4:43.89 (36.39)
        5:20.07 (36.18)     5:55.22 (35.15)                                        
  8 Downey, Elia               9 St. Cloud            5:45.16    5:55.63        
                  30.07     1:04.49 (34.42)     1:40.93 (36.44)     2:18.00 (37.07)
        2:54.73 (36.73)     3:32.10 (37.37)     4:09.24 (37.14)     4:45.79 (36.55)
        5:20.49 (34.70)     5:55.63 (35.14)                                        
Consolation Final
  9 Jones, Stephanie          12 Rockledge            5:56.90    5:58.00        
                                                      32.12 ( )     1:06.48 (34.36)
        1:41.98 (35.50)     2:18.37 (36.39)     2:54.99 (36.62)     3:31.66 (36.67)
        4:09.14 (37.48)     4:46.35 (37.21)     5:23.34 (36.99)     5:58.00 (34.66)
 10 Gennari, Lizzy               Terriers             5:57.09    6:09.97        
                                                      32.35 ( )     1:08.60 (36.25)
        1:46.15 (37.55)     2:23.86 (37.71)     3:00.68 (36.82)     3:38.91 (38.23)
        4:17.02 (38.11)     4:55.00 (37.98)     5:33.54 (38.54)     6:09.97 (36.43)
 11 Pohl, Lauren              11 New Smyrna Beach     6:19.32    6:17.05        
                                                      32.96 ( )     1:09.08 (36.12)
        1:46.96 (37.88)     2:25.59 (38.63)     3:04.86 (39.27)     3:44.38 (39.52)
        4:23.50 (39.12)     5:02.64 (39.14)     5:40.55 (37.91)     6:17.05 (36.50)
 12 Scarborough, Alana        10 Rockledge            6:11.51    6:19.22        
                                                      32.98 ( )     1:09.85 (36.87)
        1:48.49 (38.64)     2:26.96 (38.47)     3:06.11 (39.15)     3:45.48 (39.37)
        4:24.87 (39.39)     5:04.42 (39.55)     5:43.28 (38.86)     6:19.22 (35.94)
 13 Ogrady, Gabi              10 New Smyrna Beach     6:23.89    6:26.05        
                                                      33.07 ( )     1:10.98 (37.91)
        1:50.87 (39.89)     2:31.40 (40.53)     3:11.22 (39.82)     3:51.31 (40.09)
        4:31.74 (40.43)     5:12.22 (40.48)     5:50.34 (38.12)     6:26.05 (35.71)
 14 Powers, Ann                  Terriers             6:49.65    6:47.82        
                                                      35.92 ( )     1:16.14 (40.22)
        1:57.08 (40.94)     2:38.27 (41.19)     3:20.08 (41.81)     4:01.08 (41.00)
        4:42.54 (41.46)     5:23.88 (41.34)     6:06.33 (42.45)     6:47.82 (41.49)
 15 Robinson, Ashley          10 New Smyrna Beach     6:49.02    6:51.40        
                                                      36.18 ( )     1:16.36 (40.18)
        1:58.08 (41.72)     2:39.99 (41.91)     3:22.21 (42.22)     4:04.80 (42.59)
        4:47.84 (43.04)     5:30.49 (42.65)     6:12.49 (42.00)     6:51.40 (38.91)
 16 Jackson, Andre            10 Seabreeze            6:50.99    6:54.87        
                  35.94     1:16.22 (40.28)     1:56.89 (40.67)     2:37.27 (40.38)
        3:19.83 (42.56)                                                 5:29.86 ( )
                                                    6:12.85 ( )     6:54.87 (42.02)
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Paterson, Ashley          SO Satellite            5:05.44    5:08.54        
                                  28.76 ( )       59.78 (31.02)     1:31.09 (31.31)
        2:02.64 (31.55)     2:34.17 (31.53)     3:05.21 (31.04)     3:36.82 (31.61)
        4:08.44 (31.62)     4:39.84 (31.40)     5:08.54 (28.70)                    
  2 Potter, Kristen           10 Rockledge            5:15.50    5:26.68        
                  29.76     1:01.60 (31.84)     1:34.22 (32.62)     2:07.47 (33.25)
        2:41.14 (33.67)     3:14.50 (33.36)     3:47.76 (33.26)     4:21.50 (33.74)
        4:54.46 (32.96)     5:26.68 (32.22)                                        
  3 Shiver, Kaitlin           SR Satellite            5:20.50    5:30.66        
                  29.76     1:02.38 (32.62)     1:35.50 (33.12)     2:09.27 (33.77)
        2:42.68 (33.41)     3:16.04 (33.36)     3:49.50 (33.46)     4:23.33 (33.83)
        4:57.37 (34.04)     5:30.66 (33.29)                                        
  4 Schmid, Olviia            10 Astronaut            5:35.00    5:39.42        
                                  30.18 ( )     1:03.52 (33.34)     1:37.57 (34.05)
        2:12.22 (34.65)     2:45.71 (33.49)     3:19.70 (33.99)     3:54.73 (35.03)
        4:29.61 (34.88)     5:04.68 (35.07)     5:39.42 (34.74)                    
  5 Gomez, Carly              SO Satellite            5:35.18    5:40.10        
                  30.28     1:03.78 (33.50)     1:38.27 (34.49)     2:13.00 (34.73)
        2:47.63 (34.63)     3:22.42 (34.79)     3:57.36 (34.94)     4:32.20 (34.84)
        5:06.82 (34.62)     5:40.10 (33.28)                                        
  6 Scherzer, Danielle        FR Satellite            5:48.30    5:44.65        
                                  30.61 ( )     1:04.09 (33.48)     1:37.99 (33.90)
        2:12.30 (34.31)     2:47.68 (35.38)     3:23.00 (35.32)     3:58.70 (35.70)
        4:34.77 (36.07)     5:10.57 (35.80)     5:44.65 (34.08)                    
  7 Downey, Elia               9 St. Cloud            5:38.39    5:45.16        
                  30.15     1:03.85 (33.70)     1:38.35 (34.50)     2:13.87 (35.52)
        2:49.20 (35.33)     3:25.51 (36.31)     4:01.25 (35.74)     4:36.55 (35.30)
        5:11.98 (35.43)     5:45.16 (33.18)                                        
  8 Young, Arielle            10 Rockledge            5:53.28    5:56.34        
                  32.25     1:07.22 (34.97)     1:42.69 (35.47)     2:18.58 (35.89)
        2:54.79 (36.21)     3:31.25 (36.46)     4:07.62 (36.37)     4:44.15 (36.53)
        5:20.71 (36.56)     5:56.34 (35.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jones, Stephanie          12 Rockledge            6:03.21    5:56.90        
                                  32.57 ( )     1:07.20 (34.63)     1:42.25 (35.05)
        2:17.86 (35.61)     2:54.26 (36.40)     3:30.30 (36.04)     4:06.47 (36.17)
        4:43.50 (37.03)     5:20.72 (37.22)     5:56.90 (36.18)                    
 10 Gennari, Lizzy               Terriers             5:58.58    5:57.09        
                                1:06.40 ( )     1:42.34 (35.94)     2:18.68 (36.34)
        2:55.10 (36.42)     3:31.82 (36.72)     4:09.19 (37.37)     4:46.64 (37.45)
        5:22.82 (36.18)     5:57.09 (34.27)                                        
 11 Scarborough, Alana        10 Rockledge            6:10.40    6:11.51        
                  31.23     1:05.73 (34.50)     1:41.92 (36.19)     2:19.13 (37.21)
        2:57.21 (38.08)     3:36.26 (39.05)     4:15.17 (38.91)     4:55.02 (39.85)
        5:34.06 (39.04)     6:11.51 (37.45)                                        
 12 Pohl, Lauren              11 New Smyrna Beach     6:12.58    6:19.32        
                  33.97     1:10.16 (36.19)     1:47.38 (37.22)     2:25.35 (37.97)
        3:03.88 (38.53)     3:41.94 (38.06)     4:20.69 (38.75)     4:59.66 (38.97)
        5:38.41 (38.75)     6:19.32 (40.91)                                        
 13 Ogrady, Gabi              10 New Smyrna Beach     6:29.79    6:23.89        
                                  33.55 ( )     1:10.79 (37.24)     1:48.79 (38.00)
        2:28.37 (39.58)     3:08.07 (39.70)     3:48.17 (40.10)     4:28.29 (40.12)
        5:08.56 (40.27)     5:47.47 (38.91)     6:23.89 (36.42)                    
 14 Robinson, Ashley          10 New Smyrna Beach     6:44.92    6:49.02        
                  36.42     1:15.80 (39.38)     1:56.78 (40.98)     2:38.34 (41.56)
        3:19.90 (41.56)     4:02.45 (42.55)     4:45.04 (42.59)     5:28.16 (43.12)
        6:10.83 (42.67)     6:49.02 (38.19)                                        
 15 Powers, Ann                  Terriers             6:45.09    6:49.65        
                                  35.48 ( )     1:14.59 (39.11)     1:55.88 (41.29)
        2:36.83 (40.95)     3:19.08 (42.25)     3:59.92 (40.84)     4:42.39 (42.47)
        5:24.78 (42.39)     6:07.71 (42.93)     6:49.65 (41.94)                    
 16 Jackson, Andre            10 Seabreeze            6:58.73    6:50.99        
                  37.40     1:18.28 (40.88)     1:59.61 (41.33)     2:40.99 (41.38)
        3:24.07 (43.08)     4:06.50 (42.43)     4:48.38 (41.88)     5:30.89 (42.51)
        6:11.91 (41.02)     6:50.99 (39.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tresher, Kylie            12 New Smyrna Beach     6:44.89    6:52.03        
                  36.30     1:16.11 (39.81)     1:57.61 (41.50)     2:39.61 (42.00)
        3:21.42 (41.81)     4:04.30 (42.88)     4:47.41 (43.11)     5:30.50 (43.09)
        6:13.08 (42.58)     6:52.03 (38.95)                                        
 18 Church, Jaclyn            12 Atlantic             7:15.71    6:53.03        
                  37.22     1:18.22 (41.00)     1:59.55 (41.33)     2:41.39 (41.84)
        3:23.93 (42.54)     4:06.30 (42.37)     4:48.62 (42.32)     5:31.39 (42.77)
        6:13.89 (42.50)     6:53.03 (39.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Silver, Jessica           10 Seabreeze            7:08.47    6:53.26        
                  35.86     1:16.01 (40.15)     1:57.02 (41.01)     2:38.65 (41.63)
        3:20.53 (41.88)     4:03.02 (42.49)     4:46.00 (42.98)     5:29.89 (43.89)
        6:12.90 (43.01)     6:53.26 (40.36)                                        
 20 Kostiuk, Paula             9 Merritt Island       6:49.50    7:06.06        
                  35.54     1:17.12 (41.58)     2:00.14 (43.02)     2:44.56 (44.42)
        3:29.11 (44.55)     4:13.18 (44.07)     4:58.20 (45.02)     5:41.86 (43.66)
        6:26.35 (44.49)     7:06.06 (39.71)                                        
 21 Crohe, Jessica             9 St. Cloud            7:08.00    7:12.44        
                  34.51     1:14.99 (40.48)     1:56.61 (41.62)     2:39.47 (42.86)
        3:21.77 (42.30)     4:07.73 (45.96)     4:55.40 (47.67)     5:42.90 (47.50)
        6:31.85 (48.95)     7:12.44 (40.59)                                        
 22 Hinds, Casey                 Terriers             7:07.10    7:22.47        
                  37.47     1:21.16 (43.69)     2:06.45 (45.29)                    
                                3:37.11 ( )     4:22.32 (45.21)     5:07.89 (45.57)
      7:22.47 (2:14.58)                                                            
 23 Smith, Leah                9 St. Cloud            7:19.03    7:26.32        
            3:37.09 ( )     4:23.50 (46.41)                                        
            5:57.95 ( )   7:26.32 (1:28.37)                                        
 24 Peek, Miranda                Terriers             7:30.00    7:28.73        
                                                      39.97 ( )     1:23.73 (43.76)
        2:09.41 (45.68)     2:57.17 (47.76)     3:43.80 (46.63)     4:31.42 (47.62)
        5:16.43 (45.01)     6:03.69 (47.26)     6:49.29 (45.60)     7:28.73 (39.44)
 25 Hanna, Taylor             10 Atlantic             7:49.21    7:42.77        
                                                      40.95 ( )     1:25.30 (44.35)
        2:12.29 (46.99)     3:01.93 (49.64)     3:50.95 (49.02)     4:38.09 (47.14)
        5:26.07 (47.98)     6:13.87 (47.80)     7:01.65 (47.78)     7:42.77 (41.12)
 26 Spoljarik, Maja           10 Seabreeze            7:11.25    8:04.53        
                                  40.52 ( )     1:27.58 (47.06)     2:17.10 (49.52)
        3:07.48 (50.38)     3:57.91 (50.43)     4:47.71 (49.80)     5:37.68 (49.97)
        6:28.80 (51.12)     7:18.51 (49.71)     8:04.53 (46.02)                    
 27 Ehringer, Gabriela         9 Seabreeze            7:13.52    8:18.76        
                  40.43     1:27.66 (47.23)     2:17.31 (49.65)     3:09.27 (51.96)
        4:00.85 (51.58)     4:54.06 (53.21)     5:46.29 (52.23)     6:35.42 (49.13)
        7:24.75 (49.33)     8:18.76 (54.01)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Snawerdt, John            SR Satellite            4:51.13    4:48.03        
                  26.33       54.49 (28.16)     1:23.15 (28.66)     1:51.74 (28.59)
        2:21.30 (29.56)     2:50.63 (29.33)     3:20.18 (29.55)     3:49.69 (29.51)
        4:19.23 (29.54)     4:48.03 (28.80)                                        
  2 Barrett, Andrew           10 Astronaut            5:08.88    5:05.21        
                  26.89       55.88 (28.99)     1:26.50 (30.62)     1:57.42 (30.92)
        2:28.68 (31.26)     3:00.02 (31.34)     3:31.78 (31.76)     4:03.46 (31.68)
        4:35.51 (32.05)     5:05.21 (29.70)                                        
  3 Berry, Kyle               11 Astronaut            5:12.61    5:11.86        
                  28.57     1:00.08 (31.51)     1:31.70 (31.62)     2:03.50 (31.80)
        2:34.79 (31.29)     3:06.77 (31.98)     3:38.48 (31.71)     4:10.16 (31.68)
        4:41.62 (31.46)     5:11.86 (30.24)                                        
  4 Moye, Zachary             12 St. Cloud            5:24.08    5:28.72        
                  27.29       58.07 (30.78)     1:30.30 (32.23)     2:03.69 (33.39)
        2:37.88 (34.19)     3:11.15 (33.27)     3:45.22 (34.07)     4:20.08 (34.86)
        4:54.53 (34.45)     5:28.72 (34.19)                                        
  5 Lawrence, Jarrod             Terriers             5:31.54    5:30.92        
                  28.23     1:00.98 (32.75)     1:34.28 (33.30)     2:08.17 (33.89)
        2:42.70 (34.53)     3:17.80 (35.10)     3:52.07 (34.27)     4:26.02 (33.95)
        5:00.05 (34.03)     5:30.92 (30.87)                                        
  6 Kiryanov, Yevgeniy        11 Atlantic             5:33.49    5:34.94        
                  28.16     1:00.57 (32.41)     1:33.84 (33.27)     2:07.56 (33.72)
        2:42.03 (34.47)     3:16.73 (34.70)     3:51.48 (34.75)     4:26.04 (34.56)
      5:31.15 (1:05.11)      5:34.94 (3.79)                                        
  7 Haddad, Matt              11 Rockledge            5:32.58    5:35.34        
                  29.62     1:02.45 (32.83)     1:36.03 (33.58)     2:10.64 (34.61)
        2:44.88 (34.24)     3:19.57 (34.69)     3:53.76 (34.19)     4:28.05 (34.29)
        5:02.10 (34.05)     5:35.34 (33.24)                                        
  8 Yates, Ryan                  Terriers             5:38.39    5:42.07        
                  30.14     1:03.64 (33.50)     1:38.00 (34.36)     2:12.98 (34.98)
        2:47.54 (34.56)     3:23.13 (35.59)     3:58.82 (35.69)     4:33.90 (35.08)
        5:08.72 (34.82)     5:42.07 (33.35)                                        
Consolation Final
  9 Lyons, Mike               10 New Smyrna Beach     5:53.34    5:42.28        
                                  30.79 ( )     1:04.93 (34.14)     1:40.02 (35.09)
        2:16.19 (36.17)     2:52.66 (36.47)     3:27.89 (35.23)     4:02.43 (34.54)
        4:36.60 (34.17)     5:10.31 (33.71)     5:42.28 (31.97)                    
 10 Knopp, Troy               11 New Smyrna Beach     5:49.27    5:54.08        
                                  29.85 ( )     1:03.70 (33.85)     1:39.11 (35.41)
        2:15.56 (36.45)     2:52.37 (36.81)     3:28.65 (36.28)     4:05.81 (37.16)
        4:43.24 (37.43)     5:20.86 (37.62)     5:54.08 (33.22)                    
 11 Tysinger, Patrick         10 Seabreeze            5:58.98    5:54.17        
                                  30.59 ( )     1:04.58 (33.99)     1:39.53 (34.95)
        2:16.45 (36.92)     2:53.91 (37.46)     3:30.85 (36.94)     4:08.15 (37.30)
        4:44.74 (36.59)     5:21.25 (36.51)     5:54.17 (32.92)                    
 12 Padan, Bobby                 Terriers             5:59.38    6:01.36        
                                  32.61 ( )     1:08.71 (36.10)     1:45.28 (36.57)
        2:21.91 (36.63)     2:59.31 (37.40)     3:36.22 (36.91)     4:13.17 (36.95)
        4:49.94 (36.77)     5:26.36 (36.42)     6:01.36 (35.00)                    
 13 Gonzalez, Peter            9 Merritt Island       6:00.10    6:01.40        
                                  32.16 ( )     1:08.20 (36.04)     1:44.61 (36.41)
        2:21.82 (37.21)     2:59.05 (37.23)     3:36.68 (37.63)     4:13.88 (37.20)
        4:51.37 (37.49)     5:27.20 (35.83)     6:01.40 (34.20)                    
 14 Kesselring, Chris         11 Atlantic             6:41.14    6:37.33        
                                  30.86 ( )     1:09.33 (38.47)     1:49.46 (40.13)
        2:31.39 (41.93)     3:13.00 (41.61)     3:53.78 (40.78)     4:35.49 (41.71)
        5:17.42 (41.93)     5:58.75 (41.33)     6:37.33 (38.58)                    
 15 Claybaugh, Erik              Terriers             6:42.43    6:40.88        
                  33.79     1:14.01 (40.22)                                        
            2:36.05 ( )     3:17.38 (41.33)     3:59.28 (41.90)     4:40.49 (41.21)
        5:21.10 (40.61)     6:01.30 (40.20)     6:40.88 (39.58)                    
 16 Mocerino, Richard            Merritt Island       7:18.46    7:15.18        
                                  34.57 ( )     1:14.59 (40.02)     1:58.16 (43.57)
        2:44.11 (45.95)     3:30.46 (46.35)     4:16.24 (45.78)     5:02.85 (46.61)
        5:48.70 (45.85)     6:33.79 (45.09)     7:15.18 (41.39)                    
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Snawerdt, John            SR Satellite            4:39.68    4:51.13        
                                                      26.88 ( )       55.69 (28.81)
        1:24.63 (28.94)     1:54.20 (29.57)     2:23.70 (29.50)     2:53.27 (29.57)
        3:23.07 (29.80)     3:52.88 (29.81)     4:22.70 (29.82)     4:51.13 (28.43)
  2 Barrett, Andrew           10 Astronaut            5:04.00    5:08.88        
                  27.51       57.96 (30.45)     1:29.18 (31.22)     1:59.89 (30.71)
        2:30.45 (30.56)     3:02.65 (32.20)     3:34.58 (31.93)     4:07.01 (32.43)
        4:40.56 (33.55)     5:08.88 (28.32)                                        
  3 Berry, Kyle               11 Astronaut            5:20.00    5:12.61        
                  28.69       59.95 (31.26)     1:31.89 (31.94)     2:03.66 (31.77)
        2:35.76 (32.10)     3:08.18 (32.42)     3:39.69 (31.51)     4:11.90 (32.21)
        4:43.01 (31.11)     5:12.61 (29.60)                                        
  4 Moye, Zachary             12 St. Cloud            5:25.14    5:24.08        
                                                                          57.08 ( )
        1:28.99 (31.91)     2:01.29 (32.30)     2:34.43 (33.14)     3:07.98 (33.55)
        3:42.21 (34.23)     4:16.00 (33.79)     4:50.89 (34.89)     5:24.08 (33.19)
  5 Lawrence, Jarrod             Terriers             5:26.25    5:31.54        
                  28.29     1:00.94 (32.65)     1:34.83 (33.89)     2:08.76 (33.93)
        2:42.75 (33.99)     3:17.00 (34.25)     3:51.37 (34.37)     4:25.74 (34.37)
        5:00.57 (34.83)     5:31.54 (30.97)                                        
  6 Haddad, Matt              11 Rockledge            5:35.00    5:32.58        
                  29.22     1:01.21 (31.99)     1:34.23 (33.02)     2:08.14 (33.91)
        2:42.58 (34.44)     3:17.37 (34.79)     3:51.54 (34.17)     4:25.57 (34.03)
        5:00.15 (34.58)     5:32.58 (32.43)                                        
  7 Kiryanov, Yevgeniy        11 Atlantic             5:51.16    5:33.49        
                                                      29.51 ( )     1:02.79 (33.28)
        1:36.40 (33.61)     2:10.66 (34.26)     2:44.93 (34.27)     3:18.70 (33.77)
        3:52.65 (33.95)     4:27.24 (34.59)     5:00.93 (33.69)     5:33.49 (32.56)
  8 Yates, Ryan                  Terriers             5:40.72    5:38.39        
                                  29.69 ( )     1:03.61 (33.92)     1:38.10 (34.49)
        2:12.35 (34.25)     2:47.69 (35.34)     3:23.10 (35.41)     3:39.98 (16.88)
      5:08.70 (1:28.72)     5:38.39 (29.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Knopp, Troy               11 New Smyrna Beach     5:48.85    5:49.27        
                  29.80     1:03.21 (33.41)     1:38.41 (35.20)     2:14.59 (36.18)
        2:51.04 (36.45)     3:27.66 (36.62)     4:04.09 (36.43)     4:40.32 (36.23)
        5:15.93 (35.61)     5:49.27 (33.34)                                        
 10 Lyons, Mike               10 New Smyrna Beach     5:54.46    5:53.34        
                  31.07     1:06.21 (35.14)     1:42.68 (36.47)     2:18.84 (36.16)
        2:55.61 (36.77)     3:32.24 (36.63)     4:08.74 (36.50)     4:44.77 (36.03)
        5:21.03 (36.26)     5:53.34 (32.31)                                        
 11 Tysinger, Patrick         10 Seabreeze            5:54.69    5:58.98        
                  30.65     1:05.31 (34.66)     1:41.81 (36.50)     2:18.85 (37.04)
        2:55.97 (37.12)     3:33.15 (37.18)     4:10.27 (37.12)     4:47.73 (37.46)
        5:24.90 (37.17)     5:58.98 (34.08)                                        
 12 Padan, Bobby                 Terriers             5:59.83    5:59.38        
                                                      32.69 ( )     1:09.12 (36.43)
        1:45.14 (36.02)     2:21.55 (36.41)     2:58.36 (36.81)     3:35.01 (36.65)
        4:11.71 (36.70)     4:48.11 (36.40)     5:24.46 (36.35)     5:59.38 (34.92)
 13 Gonzalez, Peter            9 Merritt Island       6:08.00    6:00.10        
                  32.21     1:07.59 (35.38)     1:44.09 (36.50)     2:20.81 (36.72)
        2:57.94 (37.13)     3:35.59 (37.65)     4:12.35 (36.76)     4:49.12 (36.77)
        5:25.24 (36.12)     6:00.10 (34.86)                                        
 14 Kesselring, Chris         11 Atlantic             7:11.15    6:41.14        
                                  31.91 ( )     1:09.45 (37.54)     1:49.76 (40.31)
        2:30.67 (40.91)     3:12.60 (41.93)   4:35.16 (1:22.56)     5:17.84 (42.68)
        6:00.09 (42.25)     6:41.14 (41.05)                                        
 15 Claybaugh, Erik              Terriers             6:35.47    6:42.43        
                  33.17     1:12.09 (38.92)     1:52.85 (40.76)     2:34.94 (42.09)
        3:16.92 (41.98)     3:58.80 (41.88)     4:40.11 (41.31)     5:21.94 (41.83)
        6:03.68 (41.74)     6:42.43 (38.75)                                        
 16 Mocerino, Richard            Merritt Island       6:59.50    7:18.46        
                  34.88     1:15.91 (41.03)     1:59.10 (43.19)     2:44.62 (45.52)
            5:04.82 ( )     5:50.59 (45.77)     6:35.84 (45.25)     7:18.46 (42.62)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Adams, Ian                11 Rockledge            7:11.60    7:21.11        
                  32.95     1:15.02 (42.07)     2:00.25 (45.23)     2:47.03 (46.78)
        3:34.32 (47.29)     4:21.54 (47.22)     5:09.31 (47.77)     5:55.63 (46.32)
        6:39.28 (43.65)     7:21.11 (41.83)                                        
 18 Cooper, Matt              11 Rockledge            7:29.00    7:37.21        
                                                      36.11 ( )     1:19.30 (43.19)
        2:04.81 (45.51)     2:52.92 (48.11)     3:41.64 (48.72)     4:30.41 (48.77)
        5:19.56 (49.15)     6:04.46 (44.90)     6:53.81 (49.35)     7:37.21 (43.40)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Vazquez, Ray              FR Lake Howell               NT         NS        
 -- Kingston, Michael            Mainland             5:35.21         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Rockledge                                         1:48.57    1:47.34        
     1) Znoji, Allie 10                 2) Morely, Dominique 12           
     3) Potter, Kristen 10              4) Potter, Cara 12                
                          1:21.85 (1:21.85)                          1:23.18 (1.33)
        1:47.34 (24.16)                                                            
  2 Satellite                                         1:45.44    1:48.83        
     1) Scone, Delanee SR               2) Shiver, Ashley SO              
     3) Snawerdt, Jessica SO            4) Paterson, Ashley SO            
                              28.00 (28.00)       56.84 (28.84)     1:23.90 (55.90)
        1:48.83 (24.93)                                                            
  3 New Smyrna Beach                                  1:47.17    1:49.50        
     1) Neubert, Colleen 11             2) Radell, Kelly 11               
     3) Appleton, Kelly 9               4) March, Colleen 12              
                              28.28 (28.28)       56.25 (27.97)     1:23.94 (55.66)
        1:49.50 (25.56)                                                            
  4 Seabreeze                                         1:53.98    1:54.14        
     1) Merwin, Emily 12                2)                                
     3) Bainbridge, Meghan 10           4) Woodard, Lauren 12             
                                                      57.14 ( )         1:26.36 ( )
        1:54.14 (27.78)                                                            
  5 Titusville High School                            1:52.77    1:54.76        
     1) Crawford, Dionna                2) Jones, Danielle                
     3) Griffith, Rebekah               4) Gennari, Lizzy                 
                              29.57 (29.57)       58.25 (28.68)     1:26.39 (56.82)
        1:54.76 (28.37)                                                            
  6 Merritt Island                                    1:58.09    1:58.48        
     1) Parker, Mary Kate 11            2) Matthews, Samantha 11          
     3) Vigue, Sara 9                   4) Hord, Shannon 11               
                              31.45 (31.45)     1:00.17 (28.72)     1:29.55 (58.10)
        1:58.48 (28.93)                                                            
  7 Mainland                                          1:57.95    1:58.99        
     1) Darden, Sarah 12                2) Swasey, Leiha 10               
     3) Warrington, Jessica 12          4) Jones, Tracie 12               
                              28.77 (28.77)       58.84 (30.07)   1:30.02 (1:01.25)
        1:58.99 (28.97)                                                            
  8 St. Cloud                                         2:02.04    2:07.63        
     1) Oswald, Nicole 12               2) Callies, Kelsie 10             
     3) Johnston, Jenna 11              4) Driscoll, Meagan 9             
                                                      29.95 ( )         1:03.59 ( )
      2:07.63 (1:04.04)                                                            
Consolation Final
  9 Astronaut                                         2:03.11    2:06.32        
     1) Kraft, Martha 9                 2) Barrett, Anna                  
     3) Amick, Jayme 11                 4) Walter, Lucy 10                
                              31.70 (31.70)     1:04.53 (32.83)   1:36.41 (1:04.71)
        2:06.32 (29.91)                                                            
 10 Atlantic                                          2:20.04    2:14.93        
     1) Hartford, Kara 9                2) O'Maley, Ruth 11               
     3) Rivadeneivra, Brenda 9          4) Daubner, Amanda 10             
                              32.37 (32.37)     1:08.14 (35.77)   1:40.35 (1:07.98)
        2:14.93 (34.58)                                                            
 11 Lake Howell High School                           2:17.17    2:19.02        
     1) Jones, Evie SR                  2) McKinley, Kristine FR          
     3) Fincham, Sadie SO               4) Haley, Elizabeth FR            
                1:12.32                                                 1:47.78 ( )
        2:19.02 (31.24)                                                            
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Satellite                                         1:43.50    1:45.44        
     1) Ouellette, Kristin JR           2) Scone, Delanee SR              
     3) Snawerdt, Jessica SO            4) Paterson, Ashley SO            
                  25.75       52.91 (27.16)     1:20.10 (27.19)     1:45.44 (25.34)
  2 New Smyrna Beach                                  1:47.59    1:47.17        
     1) Neubert, Colleen 11             2) Radell, Kelly 11               
     3) Appleton, Kelly 9               4) March, Colleen 12              
                  27.23       54.34 (27.11)     1:21.25 (26.91)     1:47.17 (25.92)
  3 Rockledge                                         1:46.30    1:48.57        
     1) Znoji, Allie 10                 2) Morely, Dominique 12           
     3) Potter, Kristen 10              4) Potter, Cara 12                
                              27.53 (27.53)       55.00 (27.47)     1:22.42 (54.89)
        1:48.57 (26.15)                                                            
  4 Titusville High School                            1:53.00    1:52.77        
     1) Crawford, Dionna                2) Jones, Danielle                
     3) Griffith, Rebekah               4) Gennari, Lizzy                 
                              28.06 (28.06)       56.55 (28.49)     1:23.97 (55.91)
        1:52.77 (28.80)                                                            
  5 Seabreeze                                         1:54.62    1:53.98        
     1) Merwin, Emily 12                2) Veatch, Courtney 11            
     3) Bainbridge, Meghan 10           4) Woodard, Lauren 12             
                  28.49       56.70 (28.21)     1:26.03 (29.33)     1:53.98 (27.95)
  6 Mainland                                          1:57.11    1:57.95        
     1) Darden, Sarah 12                2) Swasey, Leiha 10               
     3) Jones, Tracie 12                4) Warrington, Jessica 12         
                  28.60       58.72 (30.12)     1:29.65 (30.93)     1:57.95 (28.30)
  7 Merritt Island                                    1:55.90    1:58.09        
     1) Parker, Mary Kate 11            2) Matthews, Samantha 11          
     3) Vigue, Sara 9                   4) Hord, Shannon 11               
                  29.75       59.39 (59.39)     1:19.11 (19.72)     1:35.77 (36.38)
        1:58.09 (22.32)                                                            
  8 St. Cloud                                         2:03.19    2:02.04        
     1) Oswald, Nicole 12               2) Ballard, Lauren 12             
     3) Johnston, Jenna 11              4) Driscoll, Meagan 9             
                  29.67     1:01.80 (32.13)     1:32.84 (31.04)     2:02.04 (29.20)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Astronaut                                         2:05.90    2:03.11        
     1) Fisher, Hillary 9               2) Barrett, Anna                  
     3) Amick, Jayme 11                 4) Walter, Lucy 10                
                              29.49 (29.49)     1:02.28 (32.79)   1:33.55 (1:04.06)
        2:03.11 (29.56)                                                            
 10 Lake Howell High School                           2:01.57    2:17.17        
     1) Jones, Evie SR                  2) McKinley, Kristine FR          
     3) Fincham, Sadie SO               4) Haley, Elizabeth FR            
                              37.92 (37.92)     1:10.50 (32.58)   1:44.99 (1:07.07)
        2:17.17 (32.18)                                                            
 11 Atlantic                                          2:25.71    2:20.04        
     1) Hartford, Kara 9                2) O'Maley, Ruth 11               
     3) Rivadeneivra, Brenda 9          4) Daubner, Amanda 10             
                  33.50     1:09.78 (36.28)     1:46.00 (36.22)     2:20.04 (34.04)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Astronaut                                         1:34.55    1:37.03        
     1) Young, Aaron 12                 2) Lange, Daniel 12               
     3) Hoffman, Aaron 10               4) Manning, Travis 10             
                              24.78 (24.78)       48.99 (24.21)     1:13.95 (49.17)
        1:37.03 (23.08)                                                            
  2 Satellite                                         1:36.93    1:38.51        
     1) McGhan, Steven SR               2) Brooks, Andrew SR              
     3) Fritsche, Derek SR              4) Waganaar, Spencer SO           
                              24.81 (24.81)       50.59 (25.78)     1:15.34 (50.53)
        1:38.51 (23.17)                                                            
  3 Rockledge                                         1:40.08    1:39.97        
     1) Page, Sumner 12                 2) Radford, Dustin 12             
     3) Allard, Richard 11              4) Aylmer, John 11                
                                                      25.03 ( )           52.61 ( )
        1:39.97 (47.36)                                                            
  4 Titusville High School                            1:40.60    1:40.87        
     1) Leggett, Mike                   2) Peek, Brian                    
     3) Tielking, Andrew                4) Cunio, Jared                   
                              25.11 (25.11)       50.46 (25.35)     1:16.19 (51.08)
        1:40.87 (24.68)                                                            
  5 Seabreeze                                         1:42.87    1:40.92        
     1) Beaulieu, Anthony 11            2) Sayger, Erik 11                
     3) Tysinger, Patrick 10            4) Dodd-o, Marcus 12              
                              24.74 (24.74)       50.59 (25.85)     1:16.18 (51.44)
        1:40.92 (24.74)                                                            
  6 New Smyrna Beach                                  1:40.91    1:41.38        
     1) Meerman, Stephen 10             2) Armstrong, Dale 11             
     3) Homan, Doug 12                  4) Wemple, Brian 12               
                              24.69 (24.69)       50.32 (25.63)     1:16.67 (51.98)
        1:41.38 (24.71)                                                            
  7 St. Cloud                                         1:42.34    1:43.79        
     1) Montalbano, Paul 12             2) Pedicone, Robert 12            
     3) Rettig, Zachariah 12            4) Gomez, Alejandro 12            
                              24.98 (24.98)       52.34 (27.36)     1:19.07 (54.09)
        1:43.79 (24.72)                                                            
  8 Merritt Island                                    1:44.34    1:46.45        
     1) Loane, John 9                   2) Spake, Drew 11                 
     3) Bayless, Jimmy 11               4) Baird, Craig                   
                  26.99                                                 1:20.30 ( )
        1:46.45 (26.15)                                                            
Consolation Final
  9 Atlantic                                          1:50.48    1:47.73        
     1) Fisher, Wllie 11                2) Kesselring, Chris 11           
     3) Durrance, Derek 11              4) Kiryanov, Yevgeniy 11          
                  27.92       55.60 (27.68)     1:23.12 (27.52)     1:47.73 (24.61)
 10 Mainland                                          1:47.68    1:49.37        
     1) Boin, Paul                      2) Dean, Brian                    
     3) Wallick, Jesse                  4) Ehrenkaufer, Joseph            
                                                    1:23.31 ( )     1:49.37 (26.06)
 11 Lake Howell High School                           1:45.85    1:53.99        
     1) Husty, Ross SO                  2) Reinemund, John SO             
     3) Villegas, David SR              4) Morales, Juan JR               
                  27.56       56.91 (29.35)     1:26.19 (29.28)     1:53.99 (27.80)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Astronaut                                         1:41.40    1:34.55        
     1) Young, Aaron 12                 2) Manning, Travis 10             
     3) Berry, Kyle 11                  4) Lange, Daniel 12               
                  23.83       46.66 (22.83)     1:11.81 (25.15)     1:34.55 (22.74)
  2 Satellite                                         1:33.34    1:36.93        
     1) Waganaar, Spencer SO            2) McGhan, Steven SR              
     3) Monteiro, Dylan JR              4) Fritsche, Derek SR             
                  23.90       48.28 (24.38)     1:12.84 (24.56)     1:36.93 (24.09)
  3 Rockledge                                         1:39.30    1:40.08        
     1) Page, Sumner 12                 2) Radford, Dustin 12             
     3) Allard, Richard 11              4) Aylmer, John 11                
                  24.68       49.82 (25.14)     1:15.33 (25.51)     1:40.08 (24.75)
  4 Titusville High School                            1:40.43    1:40.60        
     1) Leggett, Mike                   2) Peek, Brian                    
     3) Tielking, Andrew                4) Cunio, Jared                   
                  24.53       49.99 (25.46)     1:16.03 (26.04)     1:40.60 (24.57)
  5 New Smyrna Beach                                  1:47.08    1:40.91        
     1) Meerman, Stephen 10             2) Armstrong, Dale 11             
     3) Homan, Doug 12                  4) Wemple, Brian 12               
                  24.51       49.54 (25.03)     1:16.44 (26.90)     1:40.91 (24.47)
  6 St. Cloud                                         1:41.93    1:42.34        
     1) Montalbano, Paul 12             2) Pedicone, Robert 12            
     3) Rettig, Zachariah 12            4) Gomez, Alejandro 12            
                  24.87       51.76 (26.89)     1:18.19 (26.43)     1:42.34 (24.15)
  7 Seabreeze                                         1:43.73    1:42.87        
     1) Beaulieu, Anthony 11            2) Sayger, Erik 11                
     3) Tysinger, Patrick 10            4) Dodd-o, Marcus 12              
                  24.52       51.68 (27.16)     1:17.91 (26.23)     1:42.87 (24.96)
  8 Merritt Island                                    1:44.00    1:44.34        
     1) Loane, John 9                   2) Spake, Drew 11                 
     3) Bayless, Jimmy 11               4) Baird, Craig                   
                  26.60       52.75 (26.15)     1:18.81 (26.06)     1:44.34 (25.53)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lake Howell High School                           1:45.31    1:45.85        
     1) Husty, Ross SO                  2) Reinemund, John SO             
     3) Villegas, David SR              4) Morales, Juan JR               
                  27.19       52.85 (25.66)     1:20.23 (27.38)     1:45.85 (25.62)
 10 Mainland                                          1:44.42    1:47.68        
     1) Boin, Paul                      2) Dean, Brian                    
     3) Wallick, Jesse                  4) Ehrenkaufer, Joseph            
                  25.99       54.26 (28.27)     1:22.50 (28.24)     1:47.68 (25.18)
 11 Atlantic                                          1:50.25    1:50.48        
     1) Fisher, Wllie 11                2) Kesselring, Chris 11           
     3) Durrance, Derek 11              4) Kiryanov, Yevgeniy 11          
                  27.08       54.30 (27.22)     1:25.39 (31.09)     1:50.48 (25.09)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Beauregard, Layne         10 Seabreeze            1:05.62    1:03.08        
                  30.64     1:03.08 (32.44)                                        
  2 Neubert, Colleen          11 New Smyrna Beach     1:04.45    1:03.32        
                  31.16     1:03.32 (32.16)                                        
  3 Shiver, Kaitlin           SR Satellite            1:06.52    1:07.69        
                  33.33     1:07.69 (34.36)                                        
  4 Dondero, Lara                Terriers             1:07.12    1:08.19        
                  32.80     1:08.19 (35.39)                                        
  5 Znoji, Allie              10 Rockledge            1:08.37    1:09.61        
                  33.72     1:09.61 (35.89)                                        
  6 Hall, Annie                9 Rockledge            1:08.43    1:09.63        
                  34.61     1:09.63 (35.02)                                        
  7 Adkins, Kim                  Terriers             1:11.10    1:11.81        
                  34.95     1:11.81 (36.86)                                        
  8 Yeomans, Colby            12 Rockledge            1:11.79    1:13.56        
                  35.59     1:13.56 (37.97)                                        
Consolation Final
  9 Myers, Lesha              11 St. Cloud            1:13.02    1:14.40        
                                  36.29 ( )     1:14.40 (38.11)                    
 10 Hart, Chelsea             10 New Smyrna Beach     1:12.45    1:14.55        
                                  36.57 ( )     1:14.55 (37.98)                    
 11 Martin, Chelsey           12 Rockledge            1:17.34    1:17.89        
                                  37.71 ( )     1:17.89 (40.18)                    
 12 Cox, Stephanie               Terriers             1:20.39    1:18.71        
                                  38.90 ( )     1:18.71 (39.81)                    
 13 James, Nicole             10 Astronaut            1:20.55    1:19.92        
                                  38.24 ( )     1:19.92 (41.68)                    
 14 Lundquist, Kimberly          Satellite            1:18.94    1:21.86        
                                  39.89 ( )     1:21.86 (41.97)                    
 15 Wysocki, Liz                 Terriers             1:20.13    1:25.47        
                                  41.46 ( )     1:25.47 (44.01)                    
 -- Fraser, Katie             SR Satellite            1:16.85         DQ        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Neubert, Colleen          11 New Smyrna Beach     1:03.56    1:04.45        
                                                                          31.51 ( )
        1:04.45 (32.94)                                                            
  2 Beauregard, Layne         10 Seabreeze            1:03.91    1:05.62        
                  31.41     1:05.62 (34.21)                                        
  3 Shiver, Kaitlin           SR Satellite            1:04.66    1:06.52        
                                  32.81 ( )     1:06.52 (33.71)                    
  4 Dondero, Lara                Terriers             1:08.39    1:07.12        
                  32.30     1:07.12 (34.82)                                        
  5 Znoji, Allie              10 Rockledge            1:08.78    1:08.37        
                                  33.13 ( )     1:08.37 (35.24)                    
  6 Hall, Annie                9 Rockledge            1:07.31    1:08.43        
                                                                          34.02 ( )
        1:08.43 (34.41)                                                            
  7 Adkins, Kim                  Terriers             1:11.68    1:11.10        
                   4.96       34.79 (29.83)     1:11.10 (36.31)                    
  8 Yeomans, Colby            12 Rockledge            1:11.18    1:11.79        
                  34.96     1:11.79 (36.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hart, Chelsea             10 New Smyrna Beach     1:13.12    1:12.45        
                  35.17     1:12.45 (37.28)                                        
 10 Myers, Lesha              11 St. Cloud            1:12.84    1:13.02        
                                                                          34.89 ( )
        1:13.02 (38.13)                                                            
 11 Fraser, Katie             SR Satellite            1:10.50    1:16.85        
                  36.89       52.41 (15.52)      1:01.43 (9.02)      1:05.41 (3.98)
         1:07.89 (2.48)      1:08.71 (0.82)      1:12.28 (3.57)      1:13.85 (1.57)
         1:16.85 (3.00)                                                            
 12 Martin, Chelsey           12 Rockledge            1:17.11    1:17.34        
                                  36.90 ( )     1:17.34 (40.44)                    
 13 Lundquist, Kimberly          Satellite            1:24.57    1:18.94        
                  38.66     1:18.94 (40.28)                                        
 14 Wysocki, Liz                 Terriers             1:20.50    1:20.13        
                                                                          39.21 ( )
        1:20.13 (40.92)                                                            
 15 Cox, Stephanie               Terriers             1:24.00    1:20.39        
                                                                          39.15 ( )
        1:20.39 (41.24)                                                            
 16 James, Nicole             10 Astronaut            1:17.90    1:20.55        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Matthews, Samantha        11 Merritt Island       1:18.90    1:21.87        
                  39.11     1:21.87 (42.76)                                        
 18 Slaughter, Hannah          9 Merritt Island       1:22.50    1:21.88        
                  39.15     1:21.88 (42.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stull, Coral              10 New Smyrna Beach     1:23.92    1:22.16        
                                  39.18 ( )     1:22.16 (42.98)                    
 20 Drury, Ashley             10 Seabreeze            1:27.15    1:22.25        
                  38.87     1:22.25 (43.38)                                        
 21 Swasey, Leiha             10 Mainland             1:20.24    1:22.44        
                                  40.24 ( )     1:22.44 (42.20)                    
 22 Smith, Leah                9 St. Cloud            1:28.03    1:24.93        
 23 Stahler, Amanda              Seabreeze            1:30.91    1:27.42        
                  40.91     1:27.42 (46.51)                                        
 24 Breulin, Katie            10 Seabreeze            1:25.00    1:27.50        
                                  41.89 ( )     1:27.50 (45.61)                    
 25 Calderon, Jazmin          11 Merritt Island       1:25.90    1:27.63        
                                                                          43.12 ( )
        1:27.63 (44.51)                                                            
 26 Fincham, Sadie            SO Lake Howell          1:31.10    1:29.06        
                  43.65     1:29.06 (45.41)                                        
 27 McKinley, Kristine        FR Lake Howell          1:40.37    1:30.66        
                1:29.39      1:30.66 (1.27)                                        
 28 Kraft, Martha              9 Astronaut            1:31.70    1:31.66        
                  43.99     1:31.66 (47.67)                                        
 29 Velasques, Stephany       12 St. Cloud            1:27.37    1:32.08        
                                  43.65 ( )     1:32.08 (48.43)                    
 30 Kennicott, Krystal        11 St. Cloud                 NT    1:32.24        
                  45.07     1:32.24 (47.17)                                        
 31 Rumbaut, Courtney         10 New Smyrna Beach     1:34.53    1:32.86        
                  45.53     1:32.86 (47.33)                                        
 32 O'Maley, Ruth             11 Atlantic             1:38.60    1:34.91        
                  46.63     1:34.91 (48.28)                                        
 33 Calderon, Rebecca          9 Merritt Island       1:38.50    1:37.74        
 34 Hartford, Kara             9 Atlantic             1:43.39    1:40.06        
 -- Barkus, Cassi             SR Lake Howell          1:38.25         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Dunton, Randall            9 St. Cloud            1:00.38      59.93        
                  29.20       59.93 (30.73)                                        
  2 Barrows, Denver           SO Satellite            1:01.77    1:00.66        
                  31.10     1:00.66 (29.56)                                        
  3 Hart, Andrew              11 New Smyrna Beach     1:00.09    1:00.87        
  4 Reinemund, John           SO Lake Howell          1:04.89    1:06.05        
                  32.13     1:06.05 (33.92)                                        
  5 Page, Sumner              12 Rockledge            1:06.73    1:07.01        
                  32.17     1:07.01 (34.84)                                        
  6 Gonzalez, Carlos          10 Merritt Island       1:06.65    1:08.58        
                  33.01     1:08.58 (35.57)                                        
  7 Peek, Brian                  Terriers             1:06.73    1:08.77        
                  33.77     1:08.77 (35.00)                                        
  8 Porter, Robert             9 Astronaut            1:09.03    1:10.96        
                  34.35     1:10.96 (36.61)                                        
Consolation Final
  9 Fraser, Jason             12 Seabreeze            1:12.95    1:12.09        
                  34.91     1:12.09 (37.18)                                        
 10 Pontius, Austin              Terriers             1:16.03    1:13.83        
                  35.34     1:13.83 (38.49)                                        
 11 Kesselring, Chris         11 Atlantic             1:14.92    1:13.87        
                  35.36     1:13.87 (38.51)                                        
 12 Bayless, Jimmy            11 Merritt Island       1:10.78    1:15.64        
 13 Bryan, Stephen             9 Merritt Island       1:16.34    1:16.66        
 14 Griffin, Bryce            12 New Smyrna Beach     1:18.28    1:18.84        
                  37.96     1:18.84 (40.88)                                        
 15 Schuman, Alex                Mainland             1:18.34    1:20.24        
                  39.70     1:20.24 (40.54)                                        
 16 Adams, Ian                11 Rockledge            1:22.14    1:23.12        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hart, Andrew              11 New Smyrna Beach     1:00.08    1:00.09        
  2 Dunton, Randall            9 St. Cloud              59.36    1:00.38        
                  29.15     1:00.38 (31.23)                                        
  3 Barrows, Denver           SO Satellite              59.22    1:01.77        
                  29.89     1:01.77 (31.88)                                        
  4 Reinemund, John           SO Lake Howell          1:03.98    1:04.89        
                  31.13     1:04.89 (33.76)                                        
  5 Gonzalez, Carlos          10 Merritt Island       1:05.90    1:06.65        
                  31.98     1:06.65 (34.67)                                        
  6 Peek, Brian                  Terriers             1:07.68    1:06.73        
  6 Page, Sumner              12 Rockledge            1:05.40    1:06.73        
                  31.72     1:06.73 (35.01)                                        
  8 Porter, Robert             9 Astronaut            1:05.00    1:09.03        
                  33.32     1:09.03 (35.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bayless, Jimmy            11 Merritt Island       1:12.90    1:10.78        
                  33.78     1:10.78 (37.00)                                        
 10 Fraser, Jason             12 Seabreeze            1:13.27    1:12.95        
                  35.84     1:12.95 (37.11)                                        
 11 Kesselring, Chris         11 Atlantic             1:16.27    1:14.92        
                  35.16     1:14.92 (39.76)                                        
 12 Pontius, Austin              Terriers             1:15.71    1:16.03        
                  36.60     1:16.03 (39.43)                                        
 13 Bryan, Stephen             9 Merritt Island       1:12.00    1:16.34        
 14 Griffin, Bryce            12 New Smyrna Beach     1:15.89    1:18.28        
                  36.84     1:18.28 (41.44)                                        
 15 Schuman, Alex                Mainland             1:23.14    1:18.34        
                  38.19     1:18.34 (40.15)                                        
 16 Adams, Ian                11 Rockledge            1:25.00    1:22.14        
                  37.59     1:22.14 (44.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Read, Forrest                Mainland             1:26.12    1:23.25        
 18 Vinson, Marcus               Terriers             1:30.63    1:25.64        
                  41.33     1:25.64 (44.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 O'Donnell, Nolan           9 New Smyrna Beach     1:34.56    1:31.15        
 20 Valentin, Alexis          SR Lake Howell          1:27.62    1:32.88        
                  45.75     1:32.88 (47.13)                                        
 21 Gonzalez, Elwyn           12 St. Cloud            1:54.03    1:47.87        
                  50.96     1:47.87 (56.91)                                        
 -- Shugars, William          FR Satellite            1:26.72         DQ        
                  40.09          DQ (41.38)                                        
 -- Erlenbach, Alex              Terriers             1:31.86         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Parenti, Nikki               Terriers             1:10.57    1:12.16        
                  34.34     1:12.16 (37.82)                                        
  2 Morely, Dominique         12 Rockledge            1:14.09    1:12.89        
                  34.86     1:12.89 (38.03)                                        
  3 Yeomans, Chelsea          10 Rockledge            1:14.47    1:14.92        
                  35.40     1:14.92 (39.52)                                        
  4 Buckles, Taylor            9 Seabreeze            1:14.96    1:15.32        
                  35.89     1:15.32 (39.43)                                        
  5 Veatch, Courtney          11 Seabreeze            1:16.82    1:16.38        
  6 Fisher, Hillary            9 Astronaut            1:16.80    1:17.44        
                  36.63     1:17.44 (40.81)                                        
  7 Snawerdt, Jessica         SO Satellite            1:16.59    1:18.83        
                  37.42     1:18.83 (41.41)                                        
  8 Oswald, Nicole            12 St. Cloud            1:19.50    1:21.23        
                  38.17     1:21.23 (43.06)                                        
Consolation Final
  9 Cox, Kelly                   Terriers             1:21.35    1:21.12        
                  37.86     1:21.12 (43.26)                                        
 10 Crawford, Dionna             Terriers             1:20.95    1:21.73        
                  38.36     1:21.73 (43.37)                                        
 11 Broadway, Carly           10 New Smyrna Beach     1:22.82    1:24.67        
                  39.09     1:24.67 (45.58)                                        
 12 Campbell, Annie           11 Seabreeze            1:26.03    1:25.76        
                  40.51     1:25.76 (45.25)                                        
 13 Scarborough, Alana        10 Rockledge            1:25.25    1:25.77        
                  40.51     1:25.77 (45.26)                                        
 14 White, Kathryn            10 New Smyrna Beach     1:26.38    1:26.85        
                  40.28     1:26.85 (46.57)                                        
 15 Galloway, Hayley          10 Seabreeze            1:25.26    1:27.59        
                  40.58     1:27.59 (47.01)                                        
 16 Amick, Jayme              11 Astronaut            1:26.85    1:30.94        
                  42.95     1:30.94 (47.99)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Parenti, Nikki               Terriers             1:11.22    1:10.57        
                  33.26     1:10.57 (37.31)                                        
  2 Morely, Dominique         12 Rockledge            1:13.62    1:14.09        
                  35.67     1:14.09 (38.42)                                        
  3 Yeomans, Chelsea          10 Rockledge            1:14.05    1:14.47        
                  35.78     1:14.47 (38.69)                                        
  4 Buckles, Taylor            9 Seabreeze            1:15.02    1:14.96        
                  36.03     1:14.96 (38.93)                                        
  5 Snawerdt, Jessica         SO Satellite            1:16.03    1:16.59        
                  36.68     1:16.59 (39.91)                                        
  6 Fisher, Hillary            9 Astronaut            1:17.30    1:16.80        
                  36.59     1:16.80 (40.21)                                        
  7 Veatch, Courtney          11 Seabreeze            1:14.91    1:16.82        
                  36.07     1:16.82 (40.75)                                        
  8 Oswald, Nicole            12 St. Cloud            1:19.11    1:19.50        
                  36.97     1:19.50 (42.53)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Crawford, Dionna             Terriers             1:20.52    1:20.95        
                  38.65     1:20.95 (42.30)                                        
 10 Cox, Kelly                   Terriers             1:21.68    1:21.35        
                  38.26     1:21.35 (43.09)                                        
 11 Broadway, Carly           10 New Smyrna Beach     1:25.42    1:22.82        
                  38.56     1:22.82 (44.26)                                        
 12 Scarborough, Alana        10 Rockledge            1:26.18    1:25.25        
                  39.78     1:25.25 (45.47)                                        
 13 Galloway, Hayley          10 Seabreeze            1:26.43    1:25.26        
                  39.12     1:25.26 (46.14)                                        
 14 Campbell, Annie           11 Seabreeze            1:24.86    1:26.03        
                  40.68     1:26.03 (45.35)                                        
 15 White, Kathryn            10 New Smyrna Beach     1:25.18    1:26.38        
                  39.74     1:26.38 (46.64)                                        
 16 Amick, Jayme              11 Astronaut            1:28.10    1:26.85        
                  40.93     1:26.85 (45.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Petrie, Lynsey            10 New Smyrna Beach     1:29.46    1:29.10        
                  39.00     1:29.10 (50.10)                                        
 18 Chelsire, Erin            11 Merritt Island       1:29.00    1:29.17        
                  41.14     1:29.17 (48.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Decker, Maggie            SR Satellite            1:27.29    1:29.43        
                  41.24     1:29.43 (48.19)                                        
 20 Constant, Martha          10 Atlantic             1:37.83    1:29.71        
                  41.91     1:29.71 (47.80)                                        
 21 Kenney, Amanda            11 Merritt Island       1:28.00    1:29.85        
                  42.59     1:29.85 (47.26)                                        
 22 Horner, Ariel                Terriers             1:32.45    1:32.46        
                  43.39     1:32.46 (49.07)                                        
 23 Crenshaw, Karlie          FR Satellite            1:34.92    1:33.68        
                  44.12     1:33.68 (49.56)                                        
 24 Kose, Peri                 9 New Smyrna Beach     1:33.67    1:35.13        
                  45.12     1:35.13 (50.01)                                        
 25 Francoeur, Lauren         11 Mainland             1:30.33    1:35.33        
                  43.93     1:35.33 (51.40)                                        
 26 McKinley, Kristine        FR Lake Howell          1:40.52    1:36.15        
                  45.90     1:36.15 (50.25)                                        
 27 Smith, Charlotte          11 St. Cloud            1:42.25    1:40.08        
                  46.81     1:40.08 (53.27)                                        
 28 Haley, Rebecca            SR Lake Howell          1:40.51    1:40.44        
                  45.86     1:40.44 (54.58)                                        
 29 Burton, Samantha           9 St. Cloud            1:49.18    1:41.74        
                  48.84     1:41.74 (52.90)                                        
 30 Jones, Evie               SR Lake Howell          1:46.75    1:42.61        
                  48.53     1:42.61 (54.08)                                        
 31 Parks, Amanda             11 Mainland             1:42.13    1:43.49        
                  48.30     1:43.49 (55.19)                                        
 32 Ramas, Kristina           11 St. Cloud            1:49.44    1:47.91        
                  51.54     1:47.91 (56.37)                                        
 33 Cushing, Brittany          9 Mainland             1:45.73    1:53.83        
                  52.47   1:53.83 (1:01.36)                                        
 -- Kenney, Kristen           12 Rockledge            1:41.34         NS        
 -- Crandlemire, Bethany      10 Atlantic             1:29.43         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Waganaar, Spencer         SO Satellite            1:02.82    1:04.04        
                  30.22     1:04.04 (33.82)                                        
  2 Johnson, Michael          10 Rockledge            1:06.40    1:06.80        
                  31.91     1:06.80 (34.89)                                        
  3 Potepnyov, Zhenya         SO Satellite            1:08.10    1:08.89        
                  32.69     1:08.89 (36.20)                                        
  4 Patterson, Chip           11 Merritt Island       1:07.84    1:11.20        
                  32.27     1:11.20 (38.93)                                        
  5 Pedicone, Michael         10 St. Cloud            1:11.81    1:13.59        
                  33.55     1:13.59 (40.04)                                        
  6 Stanley, Brandon             Terriers             1:13.34    1:14.53        
                  34.34     1:14.53 (40.19)                                        
  7 Husty, Ross               SO Lake Howell          1:14.68    1:14.74        
                  34.35     1:14.74 (40.39)                                        
  8 Mayes, Alex                  Terriers             1:14.62    1:15.25        
                  35.13     1:15.25 (40.12)                                        
Consolation Final
  9 Villegas, David           SR Lake Howell          1:14.85    1:16.51        
                  34.64     1:16.51 (41.87)                                        
 10 Goodwin, Sam                 Terriers             1:17.06    1:16.58        
                  36.41     1:16.58 (40.17)                                        
 11 Morales, Juan             JR Lake Howell          1:16.68    1:16.64        
                  34.25     1:16.64 (42.39)                                        
 12 Armstrong, Dale           11 New Smyrna Beach     1:17.18    1:17.36        
                  36.65     1:17.36 (40.71)                                        
 13 Tucker, Josh                 Terriers             1:18.09    1:17.83        
                  37.21     1:17.83 (40.62)                                        
 14 Pedicone, Robert          12 St. Cloud            1:17.09    1:18.57        
                  36.36     1:18.57 (42.21)                                        
 15 Boin, Paul                   Mainland             1:18.38    1:21.67        
                  37.12     1:21.67 (44.55)                                        
 16 Novicki, Sean             12 Rockledge            1:17.89    1:25.36        
                  40.04     1:25.36 (45.32)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Waganaar, Spencer         SO Satellite            1:03.44    1:02.82        
                  29.61     1:02.82 (33.21)                                        
  2 Johnson, Michael          10 Rockledge            1:05.70    1:06.40        
                  31.65     1:06.40 (34.75)                                        
  3 Patterson, Chip           11 Merritt Island       1:08.50    1:07.84        
                  30.81     1:07.84 (37.03)                                        
  4 Potepnyov, Zhenya         SO Satellite            1:08.63    1:08.10        
                  32.13     1:08.10 (35.97)                                        
  5 Pedicone, Michael         10 St. Cloud            1:09.76    1:11.81        
                  32.84     1:11.81 (38.97)                                        
  6 Stanley, Brandon             Terriers             1:14.72    1:13.34        
                  34.43     1:13.34 (38.91)                                        
  7 Mayes, Alex                  Terriers             1:12.39    1:14.62        
                  34.48     1:14.62 (40.14)                                        
  8 Husty, Ross               SO Lake Howell          1:15.15    1:14.68        
                  34.62     1:14.68 (40.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Villegas, David           SR Lake Howell          1:12.57    1:14.85        
                  34.63     1:14.85 (40.22)                                        
 10 Morales, Juan             JR Lake Howell          1:14.00    1:16.68        
                  34.45     1:16.68 (42.23)                                        
 11 Goodwin, Sam                 Terriers             1:17.62    1:17.06        
                  36.16     1:17.06 (40.90)                                        
 12 Pedicone, Robert          12 St. Cloud            1:19.39    1:17.09        
                  35.80     1:17.09 (41.29)                                        
 13 Armstrong, Dale           11 New Smyrna Beach     1:17.70    1:17.18        
                  36.50     1:17.18 (40.68)                                        
 14 Novicki, Sean             12 Rockledge            1:25.40    1:17.89        
                  36.60     1:17.89 (41.29)                                        
 15 Tucker, Josh                 Terriers             1:23.03    1:18.09        
                  37.00     1:18.09 (41.09)                                        
 16 Boin, Paul                   Mainland             1:15.23    1:18.38        
                  34.93     1:18.38 (43.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sayger, Erik              11 Seabreeze            1:18.22    1:22.14        
                  37.65     1:22.14 (44.49)                                        
 18 Hoffman, Aaron            10 Astronaut            1:20.30    1:22.23        
                  37.43     1:22.23 (44.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Suttles, Tim               9 Merritt Island       1:26.50    1:24.73        
                  39.14     1:24.73 (45.59)                                        
 20 Carpenlla, Anthony         9 New Smyrna Beach     1:31.84    1:25.49        
                  38.62     1:25.49 (46.87)                                        
 21 O'Donnell, Rory           12 New Smyrna Beach     1:25.14    1:26.07        
                  39.60     1:26.07 (46.47)                                        
 22 Carbiener, Charles           Mainland             1:29.01    1:30.63        
                  42.80     1:30.63 (47.83)                                        
 23 O'Donnell, Nolan           9 New Smyrna Beach     1:26.36    1:35.91        
                  45.55     1:35.91 (50.36)                                        
 -- Durrance, Derek           11 Atlantic             1:22.71         DQ        
                  37.64          DQ (41.95)                                        
 -- Dahlberg, Andrew             Mainland             1:33.91         DQ        
                  42.22          DQ (49.74)                                        
 -- Tolliver, Nicholas           Mainland             1:35.12         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Rockledge                                         3:57.35    3:53.11        
     1) Potter, Kristen 10              2) Yeomans, Colby 12              
     3) Morely, Dominique 12            4) Potter, Cara 12                
                              27.85 (27.85)       57.03 (57.03)   1:26.65 (1:26.65)
        1:58.32 (31.67)   2:27.04 (1:00.39)   2:58.70 (1:32.05)   3:24.16 (1:57.51)
        3:53.11 (28.95)                                                            
  2 New Smyrna Beach                                  3:55.79    3:54.12        
     1) Neubert, Colleen 11             2) Appleton, Kelly 9              
     3) Radell, Kelly 11                4) March, Colleen 12              
                                                  27.95 (27.95)       57.34 (57.34)
        1:26.38 (29.04)   1:57.65 (1:00.31)   2:26.26 (1:28.92)   2:57.80 (2:00.46)
        3:54.12 (56.32)                                                            
  3 Seabreeze                                         4:00.13    3:55.03        
     1) Angelov, Ana 10                 2) Woodard, Lauren 12             
     3) Buckles, Taylor 9               4) Beauregard, Layne 10           
                              27.23 (27.23)       57.43 (57.43)   1:26.26 (1:26.26)
        1:59.18 (32.92)   2:28.15 (1:01.89)   2:59.56 (1:33.30)   3:25.90 (1:59.64)
        3:55.03 (29.13)                                                            
  4 Satellite                                         3:48.41    3:55.52        
     1) Shiver, Kaitlin SR              2) Scone, Delanee SR              
     3) Shiver, Ashley SO               4) Ranson, Rachel FR              
                              28.59 (28.59)   1:00.01 (1:00.01)   1:28.34 (1:28.34)
        1:59.39 (31.05)   2:28.90 (1:00.56)   3:00.81 (1:32.47)   3:27.28 (1:58.94)
        3:55.52 (28.24)                                                            
  5 Titusville High School                            3:56.70    3:55.65        
     1) Brunelle, Veronica              2) Dondero, Lara                  
     3) Parenti, Nikki                  4) Pritchard, Caitlyn             
                  28.79   1:00.14 (1:00.14)                                        
            1:58.57 ( )                                                 2:58.10 ( )
        3:55.65 (57.55)                                                            
  6 Astronaut                                         4:24.77    4:18.96        
     1) Shafer, Christine 9             2) Shafer, Jennifer 9             
     3) Walter, Lucy 10                 4) Schmid, Olviia 10              
                              30.20 (30.20)   1:04.48 (1:04.48)   1:35.95 (1:35.95)
        2:11.73 (35.78)   2:43.43 (1:07.48)   3:19.60 (1:43.65)   3:35.04 (1:59.09)
        4:18.96 (43.92)                                                            
  7 Merritt Island                                    4:24.71    4:24.55        
     1) Parker, Mary Kate 11            2) Matthews, Samantha 11          
     3) Schweitzer, Hillary 11          4) Hord, Shannon 11               
                              32.58 (32.58)   1:08.11 (1:08.11)   1:39.02 (1:39.02)
        2:14.38 (35.36)   2:45.20 (1:06.18)   3:19.50 (1:40.48)   3:49.47 (2:10.45)
        4:24.55 (35.08)                                                            
  8 St. Cloud                                         4:26.83    4:25.59        
     1) Smith, Leah 9                   2) Jones, Madison 10              
     3) Myers, Lesha 11                 4) Downey, Elia 9                 
                              32.47 (32.47)   1:10.17 (1:10.17)   1:43.83 (1:43.83)
        2:21.00 (37.17)   2:50.93 (1:07.10)   3:24.09 (1:40.26)   3:53.55 (2:09.72)
        4:25.59 (32.04)                                                            
Consolation Final
 -- Mainland                                          5:02.65         DQ        
     1) Francoeur, Lauren 11            2) Hoak, Amanda 11                
     3) Figueroa, Jacy 12               4) Parks, Amanda 11               
                  36.73   1:17.57 (1:17.57)   2:38.79 (1:21.22)   3:18.93 (2:01.36)
        4:02.66 (43.73)   4:36.78 (1:17.85)          DQ (36.75)                    
 -- Atlantic                                          5:09.19         NS        
     1) Church, Jaclyn 12               2) Daubner, Amanda 10             
     3) Hanna, Taylor 10                4) Hayes, Alex 9                  
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Satellite                                         3:45.48    3:48.41        
     1) Shiver, Kaitlin SR              2) Scone, Delanee SR              
     3) Ouellette, Kristin JR           4) Ranson, Rachel FR              
                  27.90       57.50 (57.50)     1:25.69 (28.19)     1:56.08 (58.58)
        2:23.42 (27.34)     2:52.87 (56.79)     3:19.67 (26.80)     3:48.41 (55.54)
  2 New Smyrna Beach                                  3:54.87    3:55.79        
     1) Neubert, Colleen 11             2) Radell, Kelly 11               
     3) Appleton, Kelly 9               4) March, Colleen 12              
                  28.53       58.45 (58.45)     1:28.38 (29.93)   1:59.26 (1:00.81)
        2:28.55 (29.29)   2:59.60 (1:00.34)     3:26.22 (26.62)     3:55.79 (56.19)
  3 Titusville High School                            3:54.69    3:56.70        
     1) Brunelle, Veronica              2) Dondero, Lara                  
     3) Parenti, Nikki                  4) Pritchard, Caitlyn             
                  28.83       59.86 (59.86)     1:28.14 (28.28)     1:59.25 (59.39)
        2:27.98 (28.73)     2:58.29 (59.04)     3:26.10 (27.81)     3:56.70 (58.41)
  4 Rockledge                                         3:49.60    3:57.35        
     1) Potter, Kristen 10              2) Yeomans, Colby 12              
     3) Morely, Dominique 12            4) Potter, Cara 12                
                  28.42       58.65 (58.65)     1:28.34 (29.69)   1:59.89 (1:01.24)
        2:28.95 (29.06)   3:00.56 (1:00.67)     3:27.65 (27.09)     3:57.35 (56.79)
  5 Seabreeze                                         3:58.18    4:00.13        
     1) Angelov, Ana 10                 2) Woodard, Lauren 12             
     3) Buckles, Taylor 9               4) Beauregard, Layne 10           
                  27.79       58.08 (58.08)     1:27.84 (29.76)   2:00.15 (1:02.07)
        2:29.82 (29.67)   3:01.96 (1:01.81)     3:29.59 (27.63)     4:00.13 (58.17)
  6 Merritt Island                                    4:18.00    4:24.71        
     1) Parker, Mary Kate 11            2) Matthews, Samantha 11          
     3) Schweitzer, Hillary 11          4) Hord, Shannon 11               
                  31.76   1:05.97 (1:05.97)     1:36.95 (30.98)   2:13.31 (1:07.34)
        2:43.69 (30.38)   3:18.71 (1:05.40)     3:49.25 (30.54)   4:24.71 (1:06.00)
  7 Astronaut                                         4:21.30    4:24.77        
     1) Shafer, Christine 9             2) Shafer, Jennifer 9             
     3) James, Nicole 10                4) Schmid, Olviia 10              
                  30.57   1:05.23 (1:05.23)     1:36.45 (31.22)   2:12.39 (1:07.16)
        2:46.81 (34.42)   3:24.72 (1:12.33)     3:53.22 (28.50)   4:24.77 (1:00.05)
  8 St. Cloud                                         4:24.77    4:26.83        
     1) Smith, Leah 9                   2) Jones, Madison 10              
     3) Myers, Lesha 11                 4) Downey, Elia 9                 
                  32.72   1:09.46 (1:09.46)     1:44.98 (35.52)   2:24.39 (1:14.93)
        2:53.91 (29.52)   3:26.99 (1:02.60)     3:55.05 (28.06)     4:26.83 (59.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mainland                                          4:55.21    5:02.65        
     1) Francoeur, Lauren 11            2) Hoak, Amanda 11                
     3) Figueroa, Jacy 12               4) Parks, Amanda 11               
                  32.72   1:10.23 (1:10.23)     1:47.84 (37.61)   2:31.54 (1:21.31)
        3:07.18 (35.64)   3:47.97 (1:16.43)     4:23.02 (35.05)   5:02.65 (1:14.68)
 10 Atlantic                                          5:07.44    5:09.19        
     1) Hayes, Alex 9                   2) Daubner, Amanda 10             
     3) Hanna, Taylor 10                4) Church, Jaclyn 12              
                  33.39   1:14.72 (1:14.72)     1:51.53 (36.81)   2:33.50 (1:18.78)
        3:13.29 (39.79)   3:57.89 (1:24.39)     4:31.84 (33.95)   5:09.19 (1:11.30)
 -- Lake Howell High School                           5:19.13         NS        
     1) Karpf, Stephanie JR             2) Karpf, Vanessa FR              
     3) Desha, Rebecca FR               4) Haley, Rebecca SR              
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Astronaut                                         3:31.09    3:30.88        
     1) Young, Aaron 12                 2) Lange, Daniel 12               
     3) Barrett, Andrew 10              4) Manning, Travis 10             
                              26.43 (26.43)       54.66 (54.66)   1:20.50 (1:20.50)
        1:48.20 (27.70)     2:13.57 (53.07)   2:40.73 (1:20.23)   3:04.62 (1:44.12)
        3:30.88 (26.26)                                                            
  2 Satellite                                         3:32.12    3:31.57        
     1) McGhan, Steven SR               2) Barrows, Denver SO             
     3) Fritsche, Derek SR              4) Snawerdt, John SR              
            1:19.08 ( )         1:46.21 ( )         2:12.60 ( )         2:54.08 ( )
        3:31.57 (37.49)                                                            
  3 New Smyrna Beach                                  3:38.67    3:40.36        
     1) Meerman, Stephen 10             2) Fajardo, Joe 11                
     3) Knopp, Troy 11                  4) Hart, Andrew 11                
                              26.12 (26.12)       54.44 (54.44)   1:21.05 (1:21.05)
        1:50.21 (29.16)     2:18.07 (57.02)   2:49.03 (1:27.98)   3:13.78 (1:52.73)
        3:40.36 (26.58)                                                            
  4 St. Cloud                                         3:33.95    3:41.00        
     1) Gomez, Alejandro 12             2) Moye, Zachary 12               
     3) Dunton, Randall 9               4) Scott, Kenton 10               
                              26.05 (26.05)       55.65 (29.60)     1:21.76 (55.71)
      3:41.00 (2:19.24)                                                            
  5 Titusville High School                            3:42.56    3:43.03        
     1) Peek, Brian                     2) Lawrence, Jeremy               
     3) Leggett, Mike                   4) Cunio, Jared                   
                              27.51 (27.51)       56.13 (56.13)   1:23.13 (1:23.13)
        1:53.23 (30.10)     2:18.25 (55.12)   2:48.36 (1:25.23)   3:14.37 (1:51.24)
        3:43.03 (28.66)                                                            
  6 Rockledge                                         3:45.95    3:44.32        
     1) Page, Sumner 12                 2) Radford, Dustin 12             
     3) Aylmer, John 11                 4) Johnson, Michael 10            
                  27.13       57.06 (57.06)   1:24.00 (1:24.00)   1:52.60 (1:52.60)
        2:19.33 (26.73)                                           3:15.55 (1:22.95)
        3:44.32 (28.77)                                                            
  7 Merritt Island                                    3:45.68    3:46.17        
     1) Gonzalez, Carlos 10             2) Loane, John 9                  
     3) Patterson, Chip 11              4) Parker, Wil 11                 
                              27.42 (27.42)       57.11 (57.11)   1:24.07 (1:24.07)
        1:54.28 (30.21)     2:21.05 (56.98)   2:52.11 (1:28.04)   3:13.33 (1:49.26)
        3:46.17 (32.84)                                                            
  8 Seabreeze                                         4:06.38    4:03.69        
     1) Tysinger, Patrick 10            2) Robinson, Bryce 9              
     3) Anderson, Jonathan 9            4) Fraser, Jason 12               
                              28.80 (28.80)   1:00.44 (1:00.44)   1:29.93 (1:29.93)
        2:01.50 (31.57)   2:30.01 (1:00.08)   3:02.53 (1:32.60)   3:18.03 (1:48.10)
        4:03.69 (45.66)                                                            
Consolation Final
 -- Mainland                                          4:30.66         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Astronaut                                         3:26.70    3:31.09        
     1) Young, Aaron 12                 2) Lange, Daniel 12               
     3) Barrett, Andrew 10              4) Manning, Travis 10             
                  25.12       52.75 (52.75)     1:18.04 (25.29)     1:45.30 (52.55)
        2:11.45 (26.15)     2:39.15 (53.85)     3:03.49 (24.34)     3:31.09 (51.94)
  2 Satellite                                         3:21.91    3:32.12        
     1) McGhan, Steven SR               2) Barrows, Denver SO             
     3) Monteiro, Dylan JR              4) Snawerdt, John SR              
                  25.42       52.69 (52.69)     1:19.52 (26.83)     1:49.38 (56.69)
        2:14.42 (25.04)     2:42.20 (52.82)     3:06.04 (23.84)     3:32.12 (49.92)
  3 St. Cloud                                         3:33.00    3:33.95        
     1) Gomez, Alejandro 12             2) Moye, Zachary 12               
     3) Dunton, Randall 9               4) Scott, Kenton 10               
                  25.40       53.67 (53.67)     1:19.42 (25.75)     1:48.33 (54.66)
        2:13.50 (25.17)     2:41.52 (53.19)     3:06.80 (25.28)     3:33.95 (52.43)
  4 New Smyrna Beach                                  3:43.22    3:38.67        
     1) Meerman, Stephen 10             2) Fajardo, Joe 11                
     3) Knopp, Troy 11                  4) Hart, Andrew 11                
                  25.26       53.82 (53.82)     1:20.09 (26.27)     1:48.78 (54.96)
        2:16.41 (27.63)     2:47.09 (58.31)     3:11.72 (24.63)     3:38.67 (51.58)
  5 Titusville High School                            3:39.85    3:42.56        
     1) Peek, Brian                     2) Lawrence, Jeremy               
     3) Leggett, Mike                   4) Cunio, Jared                   
                  26.36       55.94 (55.94)     1:23.84 (27.90)     1:54.93 (58.99)
        2:20.59 (25.66)     2:48.39 (53.46)     3:13.68 (25.29)     3:42.56 (54.17)
  6 Merritt Island                                    3:38.50    3:45.68        
     1) Gonzalez, Carlos 10             2) Loane, John 9                  
     3) Patterson, Chip 11              4)                                
                  27.02       57.78 (57.78)     1:24.41 (26.63)     1:54.52 (56.74)
        2:21.28 (26.76)     2:52.21 (57.69)     3:17.73 (25.52)     3:45.68 (53.47)
  7 Rockledge                                         3:45.18    3:45.95        
     1) Page, Sumner 12                 2) Radford, Dustin 12             
     3) Aylmer, John 11                 4) Johnson, Michael 10            
                  27.54       57.88 (57.88)     1:24.49 (26.61)     1:53.92 (56.04)
        2:21.44 (27.52)     2:50.86 (56.94)     3:17.36 (26.50)     3:45.95 (55.09)
  8 Seabreeze                                         4:06.22    4:06.38        
     1) Tysinger, Patrick 10            2) Robinson, Bryce 9              
     3) Anderson, Jonathan 9            4) Fraser, Jason 12               
                  28.28   1:00.32 (1:00.32)     1:29.34 (29.02)   2:00.95 (1:00.63)
        2:31.31 (30.36)   3:04.56 (1:03.61)     3:34.58 (30.02)   4:06.38 (1:01.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mainland                                          4:20.00    4:30.66        
     1) Schuman, Alex                   2) Read, Forrest                  
     3) Ehrenkaufer, Joseph             4) Dahlberg, Andrew               
                  31.58   1:05.47 (1:05.47)     1:35.29 (29.82)   2:09.21 (1:03.74)
        2:41.89 (32.68)   3:18.20 (1:08.99)     3:53.59 (35.39)   4:30.66 (1:12.46)
 -- Lake Howell High School                           4:45.66         NS        
     1) Rosati, Francesco JR            2) Smith, Brad JR                 
     3) Vazquez, Ray FR                 4) Valentin, Alexis SR            
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Satellite                           468   2. Rockledge                           376
  3. Titusville High School            335.5   4. Seabreeze                           259
  5. New Smyrna Beach                  226.5   6. Astronaut                           142
  7. St. Cloud                           128   8. Merritt Island                      103
  9. Lake Howell High School              66  10. Mainland                             56
 11. Atlantic                             26                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Satellite                           381   2. Astronaut                           287
  3. Rockledge                           264   4. Titusville High School              244
  5. Merritt Island                      234   5. St. Cloud                           234
  7. New Smyrna Beach                    208   8. Seabreeze                           119
  9. Lake Howell High School              89  10. Atlantic                             70
 11. Mainland                             38