2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 08:59 PM
                            FHSAA Class 2A Region 3                            
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
               1:49.63  AA-A
               1:51.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northeast (St. Pete)                                       1:54.60        
  2  Booker (Sarasota)                                          1:56.40        
  3  Plant (Tampa)                                              1:59.41        
  4  Newsome (Lithia)                                           1:59.66        
  5  Sebring                                                    2:02.55        
  6  Seminole (Seminole)                                        2:03.69        
  7  Winter Haven                                               2:03.85        
  8  King (Tampa)                                               2:06.31        
  9  Osceola (Seminole)                                         2:06.59        
 10  Lake Region (Eagle Lake)                                   2:07.31        
 11  Clearwater                                                 2:08.21        
 12  Hillsborough (Tampa)                                       2:08.52        
 13  Bartow                                                     2:08.75        
 14  Freedom (Tampa)                                            2:11.50        
 15  Dunedin                                                    2:11.82        
 16  Manatee (Bradenton)                                        2:12.02        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
               1:37.88  AA-A
               1:39.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Seminole (Seminole)                                        1:44.95        
  2  Newsome (Lithia)                                           1:47.09        
  3  Winter Haven                                               1:47.18        
  4  Northeast (St. Pete)                                       1:47.37        
  5  Clearwater                                                 1:52.39        
  6  Sebring                                                    1:53.40        
  7  Leto (Tampa)                                               1:54.44        
  8  Dunedin                                                    1:54.63        
  9  Lake Region (Eagle Lake)                                   1:55.50        
 10  King (Tampa)                                               1:56.63        
 11  Freedom (Tampa)                                            1:58.74        
 12  Hillsborough (Tampa)                                       1:59.65        
 13  Plant (Tampa)                                              2:00.14        
 14  Manatee (Bradenton)                                        2:02.26        
 15  Celebration                                                2:03.57        
 16  Armwood (Seffner)                                          2:04.51        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
               1:51.88  AA-A
               1:53.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   10 Northeast                 1:51.09  AA-A  
  2  Largo, Ashley                 12 Booker                    1:54.44        
  3  Hahmann, Hillary               9 Plant                     1:59.18        
  4  Harrington, Marissa           10 Manatee                   2:00.07        
  5  French, Allyson                9 King                      2:00.21        
  6  Sears, Jill                   11 Clearwater                2:01.01        
  7  Clark, Kelsey                 12 Booker                    2:02.49        
  8  Niedbalec, Katie              12 Tampa Bay Tech            2:02.91        
  9  Dickerson, Kelly              10 Brandon                   2:03.97        
 10  Logan, Carrie                  9 Newsome                   2:04.61        
 11  Blatt, Alexandra              12 Freedom                   2:08.25        
 12  Montoya, Raquel               12 Seminole                  2:11.40        
 13  Smith, Jennifer               11 Clearwater                2:11.67        
 14  Shimberg, Taylor              11 Plant                     2:12.22        
 15  Edwards, Madeline             12 Winter Haven              2:14.65        
 16  Foltin, Nicole                 9 Winter Haven              2:14.73        
 17  Bolin, Arinn                  12 Seminole                  2:16.02        
 18  Simon, Hilary                 11 Newsome                   2:18.88        
 19  Desmond, Rachel                9 Winter Haven              2:22.64        
 20  Kleiner, Jennifer              9 Hillsborough              2:23.06        
 21  Padell, Lindsay               12 Plant                     2:23.99        
 22  Morrissey, Sarah              11 Hillsborough              2:26.99        
 23  Michalik, Stephanie            9 Bartow                    2:27.69        
 24  Morrell, Kristen               9 Newsome                   2:29.32        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
               1:42.77  AA-A
               1:43.50  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ospina-Casas, Jorge           12 Leto                      1:46.68        
  2  Hoffman, Paul                 12 Seminole                  1:49.66        
  3  Chambers, Cameron             10 Northeast                 1:51.80        
  4  Beuzeville, Javier            12 Freedom                   1:56.34        
  5  O'Donoghue, Cornelius          9 Clearwater                1:58.04        
  6  Foster, Tim                    9 Newsome                   1:59.64        
  7  Shimberg, William             11 Hillsborough              1:59.96        
  8  Decker, Terry                  9 Northeast                 2:00.99        
  9  Gorman, John                   9 Seminole                  2:01.54        
 10  Silver, Ryan                  12 Armwood                   2:01.94        
 11  Rigobon, Oliver               12 Hillsborough              2:05.89        
 12  Dougherty, Shane              10 North Port                2:06.34        
 13  Nawrocki, Zak                 11 Seminole                  2:07.12        
 14  Greenwood, Tyler               9 Newsome                   2:08.16        
 15  Vickers, Mathew               10 Sebring                   2:08.80        
 16  Szabunio, Alexander           10 Freedom                   2:09.12        
 17  Nguyen, Cong                  12 King                      2:09.64        
 18  Rhoney, Brendan               10 Newsome                   2:11.28        
 19  Pro-Landazuri, Luis           12 Plant                     2:11.63        
 20  Bumiller, Paul                10 Seminole                  2:13.25        
 21  McCall, Dallas                12 Lake Region               2:13.95        
 22  Adams, Chris                  12 Lake Region               2:14.98        
 23  Heim, Wil                     10 Newsome                   2:17.88        
 24  Weymouth, Wells               12 Hillsborough              2:17.89        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
               2:06.22  AA-A
               2:07.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fodor, Kata                   10 Booker                    2:10.01        
  2  Crankshaw, Jennifer            9 Northeast                 2:12.37        
  3  Metka, Kristin                10 Seminole                  2:13.12        
  4  Lightbourn, McKayla            9 Booker                    2:14.15        
  5  Edwards, Elyse                12 Winter Haven              2:21.11        
  6  Thomas, Meaghan               12 Seminole                  2:22.34        
  7  Foster, Bryn                  11 Newsome                   2:23.09        
  8  West, Allyson                 12 Hillsborough              2:24.32        
  9  Durham-Moore, Erin            11 Clearwater                2:26.68        
 10  Freeland, Leeza               11 Sebring                   2:27.62        
 11  Perry, Kaycee                 10 Bayshore                  2:30.06        
 12  Hunt, Sara                    12 Plant                     2:30.23        
 13  Peaton, Kacie                 11 Clearwater                2:31.64        
 14  Blatt, Andrea                 10 Freedom                   2:32.12        
 15  Batten, Brooke                11 Hillsborough              2:32.57        
 16  Lockett, Erin Marie           11 Hillsborough              2:33.87        
 17  Moroney, Caitlin              10 Plant                     2:34.28        
 18  Stocks, Sara                  11 Freedom                   2:34.37        
 19  House, Rebecca                10 Plant                     2:35.85        
 20  Bullard, Katie                10 Sebring                   2:40.25        
 21  Zolnierowski, Vanessa         11 Winter Haven              2:40.80        
 22  Lee, Shelby                    9 Lake Region               2:42.39        
 23  Bohyn, Lyn                    11 Celebration               2:49.26        
 24  Dittman, Alison               12 Winter Haven              2:51.28        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.66  AA-A
               1:56.20  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Taylor, Jason                 10 Newsome                   1:59.56        
  2  Corbin, Adam                  12 Clearwater                2:02.37        
  3  Ans, Aleks                    11 Newsome                   2:06.41        
  4  Snyder, Russell               12 Northeast                 2:06.73        
  5  Lain, Zachary                 11 Clearwater                2:09.62        
  6  Gottschling, Eric             10 Seminole                  2:11.28        
  7  Chu, Charles                  10 King                      2:12.36        
  8  Clancy, Dan                   11 Newsome                   2:16.15        
  9  Kraft, Todd                   12 Lake Region               2:17.88        
 10  Edwards, Robert               10 Winter Haven              2:21.15        
 11  Crawford, Brandon             10 Newsome                   2:24.14        
 12  Saari, Cameron                SR Dunedin                   2:24.33        
 13  Gassaway, Joshua              10 Freedom                   2:24.37        
 14  Smith, Ryan                    9 Seminole                  2:25.04        
 15  Fiegel, Trevor                12 Dixie Hollins             2:25.24        
 16  Bedell, Zach                   9 Northeast                 2:25.82        
 17  Coughlin, Kevin               10 Hillsborough              2:28.83        
 18  Woolford, TJ                  11 Lake Region               2:29.60        
 19  Fusco, Nick                   10 Celebration               2:29.93        
 20  Orban, Alexander              10 Plant                     2:31.20        
 21  Shimberg, Robert               9 Plant                     2:35.52        
 22  Sheppard, Evan                12 Plant                     2:36.99        
 23  Tomlin, Blake                 10 Hillsborough              2:38.17        
 24  Spencer, Torin                10 King                      2:46.60        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
               23.92  AA-A
               24.19  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frehling, Kaitlin              9 Seminole                    24.44        
  2  Anderson, Margaret            10 Plant                       24.82        
  3  Wolfe, Megan                  10 Sebring                     25.39        
  4  Brown, Katie                  10 Northeast                   25.65        
  5  Isaacson, Ashley               9 Clearwater                  26.06        
  6  Saeger, Crystal               12 Seminole                    26.33        
  7  Hamilton, Alexandra           12 Seminole                    26.91        
  8  Bhutiani, Monica              11 Bartow                      27.06        
  9  Chao, Sherry                  11 King                        27.06        
 10  Linebaugh, Austin              9 Plant                       27.16        
 11  Becker, Ashley                10 Newsome                     27.18        
 12  Kately, Sammy                 11 Tarpon Springs              27.20        
 13  Peaton, Kelly                 11 Clearwater                  27.27        
 14  Wall, Kara                    FR Osceola                     27.37        
 15  Henne, Kendall                12 Lake Region                 27.77        
 16  Davis, Allie                  10 Newsome                     27.83        
 17  Caro, Alexandra               12 Plant                       28.01        
 18  Mills, Melissa                12 Plant                       28.37        
 19  Solanki, Anita                11 Hillsborough                28.50        
 20  Lee, Shelby                    9 Lake Region                 28.62        
 21  Bond, Tasha                   11 Brandon                     28.66        
 22  Stavros, Tina                 12 Winter Haven                28.68        
 23  Wills, Alisa                  11 Freedom                     29.29        
 24  Jimeno, Luisa                 12 Leto                        29.95        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
               21.29  AA-A
               21.55  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Eubanks, Jeb                  12 Winter Haven                22.74        
  2  Szabunio, Matthew             12 Freedom                     22.88        
  3  Wallace, Daniel               12 Winter Haven                23.00        
  4  Zhu, Mingyi                   12 King                        23.17        
  5  Rhodes, Louis                 10 Freedom                     23.19        
  6  Hawkins, Jordan               10 Seminole                    23.37        
  7  Weber, Stuart                 10 Northeast                   23.38        
  8  Bardin, Charles               10 Northeast                   23.54        
  9  Feinstein, Zach               SR Dunedin                     23.63        
 10  Zellner, Derek                10 Winter Haven                23.67        
 11  Critcher, Brett               11 Plant                       23.72        
 12  Bradley, Tim                     Booker                      24.00        
 13  Bessinger, Bobby              SR Dunedin                     24.12        
 14  Beck, Gareth                  11 North Port                  24.12        
 15  Vargas, Carlos                12 Tampa Bay Tech              24.23        
 16  Cook, James                   12 King                        24.31        
 17  Anderson, Jeff                12 Newsome                     24.41        
 18  Schafer, Michael                 Lakewood                    24.44        
 19  Barrios, Jorge                11 Leto                        24.51        
 20  Parker, Hayden                 9 Newsome                     24.71        
 21  Hahn, Dustin                  11 Sebring                     25.22        
 22  Kirsch, Bryan                 10 Sebring                     25.27        
 23  Bunn, Ian                     12 Lake Region                 25.42        
 24  Riebow, Jonathan              12 Blake                       25.79        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bliz, Amber                   11 Bartow                     290.45        
  2  Tyler, Theresa                11 Lake Region                313.35        
  3  Lear, Lindsy                  10 Lake Region                314.85        
  4  Middleton, Christie           10 Clearwater                 317.75        
  5  Tilla, Morgan                 10 Clearwater                 320.10        
  6  Moran, Caitlin                11 Hillsborough               321.40        
  7  Nieves, Deidre                11 Seminole                   328.55        
  8  Dow, Sabrina                  11 Seminole                   336.35        
  9  Brownlee, Sarah               12 Plant                      339.00        
 10  Oakley, Mariah                10 Clearwater                 341.30        
 11  Simons, Katelyn               SR Osceola                    342.25        
 12  Benchley, Scarlett             9 Newsome                    345.35        
 13  Jones, DJ                      9 Seminole                   380.40        
 14  Weber, Jordan                 12 Northeast                  395.25        
 15  Hagan, Alexandra               9 Plant                      397.15        
 16  Wallach, Alexa                10 Newsome                    442.25        
 17  Page, Claire                  11 Middleton                  457.55        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rowden, Christopher           10 Northeast                  280.65        
  2  Mettling, Orion               12 Kathleen                   287.90        
  3  Bieber, Robert                11 Manatee                    289.90        
  4  Berrish, Chase                10 Sebring                    306.15        
  5  Mulderrig, Sean               SO Dunedin                    314.95        
  6  Spiegel, Shaanan              11 Sebring                    317.80        
  7  Moore, Devon                  12 Winter Haven               326.45        
  8  Hill, Charles                 12 Clearwater                 337.80        
  9  Kvinge, Alan                  10 Seminole                   364.20        
 10  Ware, Mohrey                  SO Osceola                    369.65        
 11  Bennett, PJ                   10 Northeast                  380.60        
 12  Reiter, Matt                  10 Auburndale                 389.35        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
               56.94  AA-A
               57.71  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Brown, Katie                  10 Northeast                   59.61        
  2  Kyle, Kelli                   11 Newsome                   1:01.17        
  3  Niedbalec, Katie              12 Tampa Bay Tech            1:01.45        
  4  Yoon, Laura                   11 Lake Region               1:01.48        
  5  Metka, Kristin                10 Seminole                  1:01.68        
  6  Freeland, Leeza               11 Sebring                   1:03.60        
  7  Daniel, Lindsay               10 Northeast                 1:04.61        
  8  Lyttle, Meghan                12 Newsome                   1:05.77        
  9  Decker, Sally                 12 Northeast                 1:05.91        
 10  Foster, Bryn                  11 Newsome                   1:05.97        
 11  Mills, Monica                  9 Plant                     1:06.00        
 12  Yu, Jing                      10 King                      1:07.19        
 13  Edwards, Elyse                12 Winter Haven              1:07.54        
 14  French, Emily                  9 Manatee                   1:07.99        
 15  Hall, Leslie                  11 Plant                     1:08.02        
 16  Perry, Kaycee                 10 Bayshore                  1:08.63        
 17  Batten, Brooke                11 Hillsborough              1:10.40        
 18  Giller, Paige                 10 Sebring                   1:11.06        
 19  Lathan, Bria                  10 Clearwater                1:11.38        
 20  Fields, Sarah                 10 King                      1:11.69        
 21  Polden, Charlene              11 Seminole                  1:12.50        
 22  Kleiner, Jennifer              9 Hillsborough              1:12.72        
 23  Stewart, Heather              12 Blake                     1:13.03        
 24  Zolnierowski, Vanessa         11 Winter Haven              1:14.46        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
               51.02  AA-A
               51.91  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ospina-Casas, Jorge           12 Leto                        53.33        
  2  Lain, Zachary                 11 Clearwater                  57.20        
  3  Bukaweski, Jacob               9 Newsome                     57.29        
  4  Bradley, Tim                     Booker                      57.30        
  5  Castagna, Charles             10 Clearwater                  57.48        
  6  Gottschling, Eric             10 Seminole                    57.50        
  7  Waterman, Justin              11 Newsome                     57.67        
  8  Weber, Stuart                 10 Northeast                   58.94        
  9  Perillo, Nick                 12 Sebring                     59.45        
 10  Reisselemann, Johannes        11 Northeast                   59.60        
 11  Shimberg, William             11 Hillsborough                59.74        
 12  Moguel, Andres                12 Tampa Bay Tech              59.83        
 13  Barreda, Renato               10 Newsome                   1:02.45        
 14  Pro-Landazuri, Luis           12 Plant                     1:02.55        
 15  Fiegel, Trevor                12 Dixie Hollins             1:03.25        
 16  Nimmo, Trevor                 10 Tarpon Springs            1:04.22        
 17  Liu, Dah-Pong                  9 King                      1:05.17        
 18  Parker, Hayden                 9 Newsome                   1:05.20        
 19  Simek, Shawn                  11 Bartow                    1:05.39        
 20  Drouillard, Morgan            12 Armwood                   1:07.17        
 21  Nguyen, Cong                  12 King                      1:09.13        
 22  Woolford, TJ                  11 Lake Region               1:09.40        
 23  George, Michael               12 King                      1:10.92        
 24  Roberts, Cody                 12 Blake                     1:11.51        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
               51.86  AA-A
               52.46  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Romano, Meg                   10 Northeast                   51.93  AA-C  
  2  Frehling, Kaitlin              9 Seminole                    53.20        
  3  Anderson, Margaret            10 Plant                       54.82        
  4  Sears, Jill                   11 Clearwater                  56.92        
  5  Saeger, Crystal               12 Seminole                    57.64        
  6  Hamilton, Alexandra           12 Seminole                    57.73        
  7  Blatt, Alexandra              12 Freedom                     58.21        
  8  Linebaugh, Austin              9 Plant                       58.43        
  9  Stickney, Melanie             10 Northeast                   58.45        
 10  Reissmann, Molly              10 King                        58.50        
 11  Peaton, Kelly                 11 Clearwater                  58.89        
 12  Chao, Sherry                  11 King                        59.24        
 13  Bhutiani, Monica              11 Bartow                    1:00.13        
 14  Smith, Jennifer               11 Clearwater                1:00.69        
 15  Becker, Ashley                10 Newsome                   1:01.02        
 16  Abramson, Kristen             12 Armwood                   1:01.23        
 17  Foltin, Nicole                 9 Winter Haven              1:01.35        
 18  Henne, Kendall                12 Lake Region               1:01.65        
 19  Bond, Tasha                   11 Brandon                   1:02.93        
 20  Havery, Katie                 11 Sebring                   1:02.94        
 21  Mills, Melissa                12 Plant                     1:03.29        
 22  Caro, Alexandra               12 Plant                     1:03.43        
 23  Stavros, Tina                 12 Winter Haven              1:03.65        
 24  Shimberg, Claire               9 Hillsborough              1:04.25        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
               46.65  AA-A
               47.18  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Blazuk, Andrew                12 Seminole                    47.99        
  2  Wallace, Daniel               12 Winter Haven                50.40        
  3  Szabunio, Matthew             12 Freedom                     51.17        
  4  Rhodes, Louis                 10 Freedom                     51.68        
  5  Bardin, Charles               10 Northeast                   52.19        
  6  Critcher, Brett               11 Plant                       52.42        
  7  Lechner, David                12 Clearwater                  52.46        
  8  Bohyn, Yan                    12 Celebration                 53.49        
  9  Zellner, Derek                10 Winter Haven                53.77        
 10  Sliwicki, Ronnie              12 Sebring                     53.85        
 11  Anderson, Jeff                12 Newsome                     54.44        
 12  Dorman, Daniel                10 Manatee                     54.58        
 13  Ghosh, Arun                   10 Newsome                     54.80        
 14  Feinstein, Zach               SR Dunedin                     54.85        
 15  Klujuevic, Toni               10 Clearwater                  54.94        
 16  Bessinger, Bobby              SR Dunedin                     55.22        
 17  Cook, James                   12 King                        55.55        
 18  Gorman, John                   9 Seminole                    55.61        
 19  Irwin, Ryan                   12 Freedom                     56.42        
 20  Vila, Paul                    11 Armwood                     56.79        
 21  Waterman, Jason               11 Newsome                     56.87        
 22  Snook II, Daniel              10 Hillsborough                57.44        
 23  Brannan, Samual               12 Plant                       58.17        
 24  Halfaker, Adam                10 Plant                     1:00.01        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
               4:58.96  AA-A
               5:03.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Largo, Ashley                 12 Booker                    4:57.89  AA-A  
  2  Fodor, Kata                   10 Booker                    4:58.11  AA-A  
  3  Harrington, Marissa           10 Manatee                   5:16.52        
  4  Hahmann, Hillary               9 Plant                     5:19.17        
  5  Clark, Kelsey                 12 Booker                    5:20.56        
  6  Kyle, Kati                     9 Newsome                   5:22.03        
  7  Dickerson, Kelly              10 Brandon                   5:24.77        
  8  Logan, Carrie                  9 Newsome                   5:24.88        
  9  Boucher, Mary                 FR Osceola                   5:26.94        
 10  Snyder, Elyse                  9 Northeast                 5:31.68        
 11  Shimberg, Taylor              11 Plant                     5:53.22        
 12  Tyler, Kristin                11 Seminole                  5:56.66        
 13  Roper, Kaitlin                11 Seminole                  6:01.81        
 14  Fields, Sarah                 10 King                      6:04.80        
 15  Lavoy, Erica                   9 Hillsborough              6:05.40        
 16  George, Breanna               11 King                      6:20.57        
 17  Desmond, Rachel                9 Winter Haven              6:21.58        
 18  Davis, Allie                  10 Newsome                   6:23.49        
 19  Bennett, Caroline             10 Plant                     6:31.46        
 20  Ruff, Jennifer                 9 Plant                     6:39.15        
 21  Testerman, Amanda             11 Freedom                   6:39.94        
 22  Spiegel, Samantha              9 Sebring                   6:43.98        
 23  Moore, Jerica                  9 Sebring                   6:54.90        
 24  Emmons, Tiffany               11 Lake Region               7:12.38        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
               4:37.30  AA-A
               4:41.04  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Taylor, Jason                 10 Newsome                   4:47.69        
  2  Chambers, Cameron             10 Northeast                 4:50.57        
  3  Hoffman, Paul                 12 Seminole                  4:53.57        
  4  Bukaweski, Jacob               9 Newsome                   5:01.52        
  5  Hower, Enrique                10 Tampa Bay Tech            5:03.90        
  6  Lechner, David                12 Clearwater                5:08.02        
  7  Beuzeville, Javier            12 Freedom                   5:09.83        
  8  Barreda, Renato               10 Newsome                   5:17.44        
  9  Foster, Tim                    9 Newsome                   5:22.91        
 10  Herran, Spencer               10 Clearwater                5:26.83        
 11  Chu, Charles                  10 King                      5:28.19        
 12  Jurgutis, Andrew              11 Seminole                  5:28.32        
 13  Silver, Ryan                  12 Armwood                   5:33.91        
 14  Dougherty, Shane              10 North Port                5:39.49        
 15  Thompson, Israel               9 Clearwater                5:48.10        
 16  Rigobon, Oliver               12 Hillsborough              5:50.34        
 17  Orban, Alexander              10 Plant                     5:52.04        
 18  Vickers, Mathew               10 Sebring                   5:55.28        
 19  Vacca, John                    9 North Port                5:55.84        
 20  Morse, Trent                  10 Hillsborough              5:58.90        
 21  Kryger, Daniel                10 Bartow                    5:58.95        
 22  Castillo, Alex                11 Plant                     5:59.03        
 23  Amaro, Homero                  9 Bartow                    6:18.46        
 24  George, Michael               12 King                      6:53.73        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
               1:38.66  AA-A
               1:39.96  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Seminole (Seminole)                                        1:43.64        
  2  Northeast (St. Pete)                                       1:44.53        
  3  Plant (Tampa)                                              1:47.16        
  4  Clearwater                                                 1:48.05        
  5  Newsome (Lithia)                                           1:49.28        
  6  Winter Haven                                               1:49.60        
  7  King (Tampa)                                               1:50.06        
  8  Osceola (Seminole)                                         1:51.82        
  9  Hillsborough (Tampa)                                       1:54.60        
 10  Freedom (Tampa)                                            1:56.75        
 11  Manatee (Bradenton)                                        1:57.35        
 12  Dunedin                                                    1:58.06        
 13  Sebring                                                    1:58.33        
 14  Southeast (Bradenton)                                      1:59.89        
 15  Brandon                                                    2:01.76        
 16  Lakewood (St. Pete)                                        2:02.14        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:24.25  2005        Bolles                                     
                        S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
               1:27.47  AA-A
               1:28.60  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Winter Haven                                               1:33.10        
  2  Clearwater                                                 1:35.61        
  3  Freedom (Tampa)                                            1:35.67        
  4  King (Tampa)                                               1:37.13        
  5  Dunedin                                                    1:37.74        
  6  Northeast (St. Pete)                                       1:38.30        
  7  Newsome (Lithia)                                           1:40.34        
  8  Sebring                                                    1:40.36        
  9  Tampa Bay Tech                                             1:40.49        
 10  Seminole (Seminole)                                        1:41.29        
 11  Leto (Tampa)                                               1:41.53        
 12  Plant (Tampa)                                              1:42.13        
 13  North Port                                                 1:42.97        
 14  Hillsborough (Tampa)                                       1:43.82        
 15  Lake Region (Eagle Lake)                                   1:44.47        
 16  Manatee (Bradenton)                                        1:46.17        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
               57.76  AA-A
               58.73  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Kyle, Kelli                   11 Newsome                     59.76        
  2  Crankshaw, Jennifer            9 Northeast                 1:00.37        
  3  Kyle, Kati                     9 Newsome                   1:00.38        
  4  Yoon, Laura                   11 Lake Region               1:01.23        
  5  French, Allyson                9 King                      1:03.80        
  6  Wolfe, Megan                  10 Sebring                   1:06.41        
  7  Decker, Sally                 12 Northeast                 1:06.90        
  8  Curls, Kelsey                 10 Clearwater                1:08.75        
  9  Moroney, Caitlin              10 Plant                     1:09.65        
 10  Bolin, Arinn                  12 Seminole                  1:09.76        
 11  Edwards, Madeline             12 Winter Haven              1:10.04        
 12  Carnevali, Nicole             10 Clearwater                1:10.89        
 13  Hall, Leslie                  11 Plant                     1:11.06        
 14  Peaton, Kacie                 11 Clearwater                1:11.14        
 15  Wall, Kara                    FR Osceola                   1:11.22        
 16  Mills, Monica                  9 Plant                     1:11.41        
 17  Shirley, Allison              SO Osceola                   1:11.69        
 18  Ruff, Jennifer                 9 Plant                     1:12.77        
 19  Lockett, Erin Marie           11 Hillsborough              1:13.67        
 20  Mark, Elise                   11 Freedom                   1:14.78        
 21  Bohyn, Lyn                    11 Celebration               1:14.86        
 22  George, Breanna               11 King                      1:17.18        
 23  Dittman, Alison               12 Winter Haven              1:18.35        
 24  Ricker, Britney               10 Sebring                   1:19.23        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
               52.29  AA-A
               53.24  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Blazuk, Andrew                12 Seminole                    54.89        
  2  Hawkins, Jordan               10 Seminole                  1:00.65        
  3  Spiegel, Shaanan              11 Sebring                   1:01.11        
  4  Bohyn, Yan                    12 Celebration               1:01.75        
  5  Ghosh, Arun                   10 Newsome                   1:02.25        
  6  Kraft, Todd                   12 Lake Region               1:02.37        
  7  Waterman, Justin              11 Newsome                   1:02.64        
  8  Clancy, Dan                   11 Newsome                   1:02.66        
  9  Castagna, Charles             10 Clearwater                1:03.57        
 10  Hower, Enrique                10 Tampa Bay Tech            1:04.04        
 11  Jurgutis, Andrew              11 Seminole                  1:04.13        
 12  Moore, Devon                  12 Winter Haven              1:05.43        
 13  Herran, Spencer               10 Clearwater                1:05.91        
 14  Smith, Ryan                    9 Seminole                  1:06.41        
 15  Decker, Terry                  9 Northeast                 1:07.49        
 16  Bedell, Zach                   9 Northeast                 1:08.14        
 17  Moguel, Andres                12 Tampa Bay Tech            1:08.32        
 18  Irwin, Ryan                   12 Freedom                   1:08.48        
 19  Friedman, Robert              10 Plant                     1:08.55        
 20  Waters, Brock                 11 Lake Region               1:09.12        
 21  Spencer, Torin                10 King                      1:09.14        
 22  Coughlin, Kevin               10 Hillsborough              1:09.85        
 23  Smith, Mitchell               11 Freedom                   1:10.46        
 24  D'Orville, Derek              11 Hillsborough              1:22.50        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
               1:05.53  AA-A
               1:06.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lightbourn, McKayla            9 Booker                    1:09.69        
  2  Thomas, Meaghan               12 Seminole                  1:10.76        
  3  West, Allyson                 12 Hillsborough              1:12.25        
  4  Hunt, Sara                    12 Plant                     1:13.75        
  5  Snyder, Elyse                  9 Northeast                 1:14.64        
  6  Blatt, Andrea                 10 Freedom                   1:15.50        
  7  Giller, Paige                 10 Sebring                   1:15.53        
  8  Stickney, Melanie             10 Northeast                 1:15.67        
  9  Foss, Stephanie               12 Seminole                  1:15.77        
 10  Isaacson, Ashley               9 Clearwater                1:16.13        
 11  Stocks, Sara                  11 Freedom                   1:16.60        
 12  Lyttle, Meghan                12 Newsome                   1:17.02        
 13  Boucher, Mary                 FR Osceola                   1:17.64        
 14  Durham-Moore, Erin            11 Clearwater                1:18.16        
 15  Snively, Taylor               12 Winter Haven              1:18.27        
 16  Kaminski, Katie               12 Bartow                    1:19.43        
 17  Lehman, Courtney              10 Newsome                   1:21.68        
 18  Cappello, Anne                 9 Plant                     1:22.48        
 19  Hornsby, Amanda               10 Armwood                   1:22.64        
 20  Darnell, Kelly                 9 Plant                     1:23.45        
 21  Etienne, Veronique            12 King                      1:24.46        
 22  Elliston, Samantha            12 Newsome                   1:25.17        
 23  Merle, Amanda                 10 Celebration               1:25.39        
 24  Platau, Elizabeth              9 Plant                     1:28.94        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
               58.74  AA-A
               59.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Corbin, Adam                  12 Clearwater                1:02.69        
  2  Snyder, Russell               12 Northeast                 1:03.64        
  3  Zhu, Mingyi                   12 King                      1:03.93        
  4  Eubanks, Jeb                  12 Winter Haven              1:04.46        
  5  Saari, Cameron                SR Dunedin                   1:04.93        
  6  Ans, Aleks                    11 Newsome                   1:05.61        
  7  Reisselemann, Johannes        11 Northeast                 1:06.45        
  8  Kirsch, Bryan                 10 Sebring                   1:07.53        
  9  Waterman, Jason               11 Newsome                   1:07.80        
 10  Hoecker, Jay                  12 Winter Haven              1:09.02        
 11  O'Donoghue, Cornelius          9 Clearwater                1:09.47        
 12  Crawford, Brandon             10 Newsome                   1:12.36        
 13  Holte, Matthew                10 Hillsborough              1:12.83        
 14  Bunn, Ian                     12 Lake Region               1:12.85        
 15  Corbin, Andrew                 9 Clearwater                1:13.03        
 16  Vila, Paul                    11 Armwood                   1:13.32        
 17  Blumenstock, David            12 Manatee                   1:14.28        
 18  Magol, Jeffrey                11 Freedom                   1:14.48        
 19  Gassaway, Joshua              10 Freedom                   1:14.49        
 20  Sotolongo, Gabriel            10 Leto                      1:14.68        
 21  Batties, Mark                 12 North Port                1:15.87        
 22  Shimberg, Robert               9 Plant                     1:16.90        
 23  Liu, Dah-Pong                  9 King                      1:17.40        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.49  AA-A
               3:37.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northeast (St. Pete)                                       3:41.48        
  2  Booker (Sarasota)                                          3:43.06        
  3  Seminole (Seminole)                                        3:49.92        
  4  King (Tampa)                                               3:54.89        
  5  Newsome (Lithia)                                           3:56.74        
  6  Clearwater                                                 3:56.85        
  7  Sebring                                                    3:57.86        
  8  Plant (Tampa)                                              4:06.90        
  9  Lake Region (Eagle Lake)                                   4:08.35        
 10  Manatee (Bradenton)                                        4:09.12        
 11  Winter Haven                                               4:24.35        
 12  Armwood (Seffner)                                          4:25.76        
 13  Hillsborough (Tampa)                                       4:26.10        
 14  Tarpon Springs                                             4:27.23        
 15  Osceola (Seminole)                                         4:29.22        
 16  Bartow                                                     4:29.53        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.50  AA-A
               3:13.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Seminole (Seminole)                                        3:25.81        
  2  Clearwater                                                 3:27.11        
  3  Newsome (Lithia)                                           3:32.62        
  4  Northeast (St. Pete)                                       3:32.76        
  5  Freedom (Tampa)                                            3:38.92        
  6  Sebring                                                    3:41.75        
  7  Plant (Tampa)                                              3:45.61        
  8  King (Tampa)                                               3:47.92        
  9  Armwood (Seffner)                                          3:51.51        
 10  Winter Haven                                               3:52.97        
 11  Hillsborough (Tampa)                                       3:54.01        
 12  North Port                                                 3:58.04        
 13  Tampa Bay Tech                                             3:58.61        
 14  Lake Region (Eagle Lake)                                   4:01.45        
 15  Manatee (Bradenton)                                        4:02.27        
 16  Leto (Tampa)                                               4:12.85