2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 7

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 07:24 PM
                             FHSAA - A District 7                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
Pool  Record:   1:55.26   9/14/2004 Academy Holy Names                         
                         K Hug, E Pineda, S DeRito, E Dowdle               
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Tampa Preparatory School                          1:58.35    1:56.55        
     1) Sienkiewicz, Katie 9            2) Fredlake, Grace 10             
     3) Carter, Katie 7                 4) Nauta, Chelsea 12              
                  30.45     1:03.66 (33.21)     1:32.79 (29.13)     1:56.55 (23.76)
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             2:06.64    1:58.00        
     1) Jordan, Laura 9                 2) Dent, Kelsey 11                
     3) Lewin, Sarah Grace 11           4) Mayer, Gina 11                 
                  29.94     1:03.55 (33.61)     1:31.71 (28.16)     1:58.00 (26.29)
  3 Holy Names (Tampa)                                1:58.59    1:58.43        
     1) Carter, Gael                    2) Russell, Kerry                 
     3) Dowdle, Elizabeth               4) Sheridan, Molly                
                  30.47     1:03.47 (33.00)     1:32.72 (29.25)     1:58.43 (25.71)
  4 Clearwater Central Catholic                       2:10.72    2:10.22        
     1) Hansen, Madison 9               2) Brown, Jordan 9                
     3) Cromer, Tara 11                 4) Hedrich, Michelle 10           
                  33.17     1:11.24 (38.07)     1:42.20 (30.96)     2:10.22 (28.02)
  5 Calvary Christian (Clearwater)                    2:17.68    2:18.81        
     1) Reese, Brittany 12              2) Dugas, Jessica 12              
     3) Miller, Monica 9                4) Dugas, Alyssa 9                
                  36.59     1:16.30 (39.71)     1:48.42 (32.12)     2:18.81 (30.39)
  6 Cambridge (Tampa)                                 2:22.36    2:27.52        
     1) Ward, Allison                   2) West, Jenny                    
     3) Decisneros, Christina           4) Blue, Sara                     
                  45.96     1:24.77 (38.81)     1:55.50 (30.73)     2:27.52 (32.02)
  7 Robinson (Tampa)                                  2:30.53    2:29.21        
     1) Couto, Julia Jacintho 9         2) Mason, Cassandra 10            
     3) Gunter, Phoebe 9                4) Fahrow, Suzanne 12             
                  41.92     1:23.28 (41.36)     1:54.82 (31.54)     2:29.21 (34.39)
 -- Spoto (Riverview)                                 2:45.76         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer - Misc
     1) Acuna, Julianna 9               2) Givens, Ashley 10              
     3) Guteirrez, Jessica 9            4) Taylor, Stephanie 10           
                  54.16     1:36.95 (42.79)     2:17.36 (40.41)          DQ (30.65)
Consolation Final
  9 Tampa Catholic                                    2:46.40    2:51.36        
     1) Garcia, Alyssa 9                2) Christie, Ashley               
     3) Macina, Samantha 12             4) Mai, Jacqueline 11             
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
Pool  Record:   1:55.26   9/14/2004 Academy Holy Names                         
                         K Hug, E Pineda, S DeRito, E Dowdle               
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Preparatory School                          1:56.99    1:58.35        
     1) Sienkiewicz, Katie 9            2) Fredlake, Grace 10             
     3) Carter, Katie 7                 4) Nauta, Chelsea 12              
                  30.77     1:05.33 (34.56)     1:34.24 (28.91)     1:58.35 (24.11)
  2 Holy Names (Tampa)                                1:57.50    1:58.59        
     1) Carter, Gael                    2) Russell, Kerry                 
     3) Dowdle, Elizabeth               4) Sheridan, Molly                
  3 Berkeley Prep (Tampa)                             1:57.92    2:06.64        
     1) Phillips, Cori 11               2) Ashbaugh, Katie 12             
     3) Lewin, Sarah Grace 11           4) Shepard, Rachel 10             
                  33.85     1:09.89 (36.04)     1:38.98 (29.09)     2:06.64 (27.66)
  4 Clearwater Central Catholic                       2:11.39    2:10.72        
     1) Hansen, Madison 9               2) Brown, Jordan 9                
     3) Cromer, Tara 11                 4) Hedrich, Michelle 10           
  5 Calvary Christian (Clearwater)                    2:12.56    2:17.68        
     1) Reese, Brittany 12              2) Dugas, Jessica 12              
     3) Miller, Monica 9                4) Dugas, Alyssa 9                
                  37.10     1:16.49 (39.39)     1:47.27 (30.78)     2:17.68 (30.41)
  6 Cambridge (Tampa)                                 2:17.34    2:22.36        
     1) Ward, Allison                   2) West, Jenny                    
     3) Decisneros, Christina           4) Blue, Sara                     
  7 Robinson (Tampa)                                  2:32.25    2:30.53        
     1) Couto, Julia Jacintho 9         2) Mason, Cassandra 10            
     3) Gunter, Phoebe 9                4) Fahrow, Suzanne 12             
                  43.16     1:24.50 (41.34)     1:55.53 (31.03)     2:30.53 (35.00)
  8 Spoto (Riverview)                                 2:47.72    2:45.76        
     1) Acuna, Julianna 9               2) Givens, Ashley 10              
     3) Guteirrez, Jessica 9            4) Johnson, Heather               
                  51.64     1:36.62 (44.98)     2:16.37 (39.75)     2:45.76 (29.39)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tampa Catholic                                    2:45.27    2:46.40        
     1) Westfall, Emily 11              2) Christie, Ashley               
     3) Eule, Colett 9                  4) Mai, Jacqueline 11             
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
Pool  Record:   1:42.08  10/21/2005 Jesuit                                     
                         Wyher,Eves,Lynch,Josey                            
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Jesuit (Tampa)                                    1:45.63    1:41.68        
     1) Wyher, Tommy SR                 2) Attal, Matt SR                 
     3) Lynch, Sully SR                 4) Sheridan, Steven SR            
                  24.23       55.26 (31.03)     1:19.25 (23.99)     1:41.68 (22.43)
  2 Tampa Preparatory School                          1:47.78    1:47.50        
     1) Stumpf, Ryan 12                 2) Stumpf, Matt 11                
     3) Tucker, Matt 12                 4) Khoury, Jason 11               
                  26.54       56.63 (30.09)     1:23.86 (27.23)     1:47.50 (23.64)
  3 Clearwater Central Catholic                       1:52.32    1:51.45        
     1) Martin, Cameron 10              2) Zak, Taylor 10                 
     3) Wood, Andrew 11                 4) Smith, Zachary 10              
                  26.99       58.17 (31.18)     1:24.89 (26.72)     1:51.45 (26.56)
  4 Berkeley Prep (Tampa)                             2:06.03    2:06.82        
     1) Andrews, Bennett 12             2) Hatoum, Andreas 8              
     3) Bobo, Sam 9                     4) Blyzinski, Jack 6              
                  33.94     1:08.94 (35.00)     1:38.89 (29.95)     2:06.82 (27.93)
  5 Tampa Catholic                                    2:23.90    2:23.29        
     1) Comellas, Anthony 11            2) Eule, Corbin 11                
     3) Rey, Thomas 12                  4) Rios, Christopher 11           
                  42.71     1:21.87 (39.16)     2:00.82 (38.95)     2:23.29 (22.47)
  6 Spoto (Riverview)                                 2:27.97    2:54.48        
     1) Leclair, Brent 11               2) Brightwell, Robert Anthony 11  
     3) Earnest, Gabriel 10             4) Perez, Yeric 9                 
                1:21.85     2:16.57 (54.72)     2:33.98 (17.41)     2:54.48 (20.50)
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
Pool  Record:   1:42.08  10/21/2005 Jesuit                                     
                         Wyher,Eves,Lynch,Josey                            
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jesuit (Tampa)                                    1:40.19    1:45.63        
     1) Wyher, Tommy SR                 2) Attal, Matt SR                 
     3) Lynch, Sully SR                 4) Sheridan, Steven SR            
                  25.03       56.53 (31.50)     1:21.04 (24.51)     1:45.63 (24.59)
  2 Tampa Preparatory School                          1:43.44    1:47.78        
     1) Stumpf, Ryan 12                 2) Stumpf, Matt 11                
     3) Tucker, Matt 12                 4) Khoury, Jason 11               
                  26.39       56.49 (30.10)     1:24.44 (27.95)     1:47.78 (23.34)
  3 Clearwater Central Catholic                       1:53.00    1:52.32        
     1) Martin, Cameron 10              2) Zak, Taylor 10                 
     3) Wood, Andrew 11                 4) Smith, Zachary 10              
                  27.62       58.56 (30.94)     1:25.64 (27.08)     1:52.32 (26.68)
  4 Berkeley Prep (Tampa)                             1:40.77    2:06.03        
     1) Andrews, Bennett 12             2) Hatoum, Andreas 8              
     3) Blyzinski, Jack 6               4) Hunter, Sam 10                 
                  31.98     1:08.49 (36.51)     1:37.18 (28.69)     2:06.03 (28.85)
  5 Tampa Catholic                                    2:18.79    2:23.90        
     1) Comellas, Anthony 11            2) Eule, Corbin 11                
     3) Rey, Thomas 12                  4) Rios, Christopher 11           
                  41.75     1:22.46 (40.71)     1:52.34 (29.88)     2:23.90 (31.56)
  6 Spoto (Riverview)                                 2:27.38    2:27.97        
     1) Leclair, Brent 11               2) Brightwell, Robert Anthony 11  
     3) Earnest, Gabriel 10             4) Perez, Yeric 9                 
                                1:21.50 ( )     1:55.97 (34.47)     2:27.97 (32.00)
 -- Robinson (Tampa)                                  1:53.60        SCR        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
Pool  Record:   1:51.24  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Nauta, Chelsea            12 Tampa Prep           1:56.30    1:51.39 AA-A   
                  26.85       55.75 (28.90)     1:24.07 (28.32)     1:51.39 (27.32)
  2 Lewin, Sarah Grace        11 Berkeley Prep        2:06.48    2:00.89        
                  28.36       58.68 (30.32)     1:29.65 (30.97)     2:00.89 (31.24)
  3 Boldizsar, Brittany       12 Berkeley Prep        2:09.02    2:07.77        
                  28.85     1:01.16 (32.31)     1:34.33 (33.17)     2:07.77 (33.44)
  4 Francis, Amanda           11 Tampa Prep           2:13.74    2:12.08        
                  30.82     1:04.75 (33.93)     1:39.05 (34.30)     2:12.08 (33.03)
  5 Attal, Caitlin            10 Berkeley Prep        2:15.15    2:13.90        
                  31.47     1:06.25 (34.78)     1:41.87 (35.62)     2:13.90 (32.03)
  6 Geraci, Lauren               Holy Names           2:16.23    2:16.12        
                  31.29     1:06.29 (35.00)     1:42.07 (35.78)     2:16.12 (34.05)
  7 Heller, Alexa             12 Berkeley Prep        2:14.14    2:16.76        
                  31.00     1:04.99 (33.99)     1:38.53 (33.54)     2:16.76 (38.23)
  8 O'Loughlin, Emily            Holy Names           2:20.41    2:20.84        
                  31.90     1:07.92 (36.02)     1:45.34 (37.42)     2:20.84 (35.50)
Consolation Final
  9 Warner, Christina         11 Tampa Prep           2:21.43    2:17.97        
                  31.49     1:06.54 (35.05)     1:42.16 (35.62)     2:17.97 (35.81)
 10 Buchman, Kat              12 Tampa Prep           2:28.91    2:23.71        
                  32.70     1:09.42 (36.72)     1:47.55 (38.13)     2:23.71 (36.16)
 11 Rivers, Lindsay           10 Tampa Catholic       2:25.60    2:25.91        
                  32.34     1:09.01 (36.67)     1:47.65 (38.64)     2:25.91 (38.26)
 12 Wherley, Michelle            Holy Names           2:26.91    2:31.37        
                  33.56     1:12.44 (38.88)     1:51.92 (39.48)     2:31.37 (39.45)
 13 Plummer, Sarah               Holy Names           2:32.68    2:35.38        
                  33.74     1:13.01 (39.27)     1:54.62 (41.61)     2:35.38 (40.76)
 14 Fosnacht, Nicole           9 ClwtrCentrCath       2:35.82    2:35.40        
                  34.94     1:13.59 (38.65)     1:55.35 (41.76)     2:35.40 (40.05)
 15 Caughey, Megan            10 CalvaryChristian     2:38.27    2:36.46        
                  35.53     1:15.20 (39.67)     1:56.61 (41.41)     2:36.46 (39.85)
 16 Fulk, Kathryn             12 ClwtrCentrCath       2:37.78    2:39.14        
                  35.51     1:17.30 (41.79)     2:00.61 (43.31)     2:39.14 (38.53)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
Pool  Record:   1:51.24  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C

    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nauta, Chelsea            12 Tampa Prep           1:53.65    1:56.30        
                  27.32       57.18 (29.86)     1:27.14 (29.96)     1:56.30 (29.16)
  2 Lewin, Sarah Grace        11 Berkeley Prep        2:00.18    2:06.48        
                  29.07     1:01.10 (32.03)     1:34.09 (32.99)     2:06.48 (32.39)
  3 Boldizsar, Brittany       12 Berkeley Prep        2:00.90    2:09.02        
                  28.94     1:01.09 (32.15)     1:35.00 (33.91)     2:09.02 (34.02)
  4 Francis, Amanda           11 Tampa Prep           2:12.22    2:13.74        
                  30.86     1:05.02 (34.16)     1:39.82 (34.80)     2:13.74 (33.92)
  5 Heller, Alexa             12 Berkeley Prep        2:11.41    2:14.14        
                  30.36     1:04.13 (33.77)     1:38.99 (34.86)     2:14.14 (35.15)
  6 Attal, Caitlin            10 Berkeley Prep        2:12.30    2:15.15        
                  30.36     1:03.99 (33.63)     1:39.56 (35.57)     2:15.15 (35.59)
  7 Geraci, Lauren               Holy Names           2:17.73    2:16.23        
                  29.93     1:04.06 (34.13)     1:39.91 (35.85)     2:16.23 (36.32)
  8 O'Loughlin, Emily            Holy Names           2:22.31    2:20.41        
                  31.18     1:06.64 (35.46)     1:44.16 (37.52)     2:20.41 (36.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Warner, Christina         11 Tampa Prep           2:27.81    2:21.43        
                  31.58     1:07.63 (36.05)     1:44.57 (36.94)     2:21.43 (36.86)
 10 Rivers, Lindsay           10 Tampa Catholic       2:28.71    2:25.60        
                  30.72     1:06.14 (35.42)     1:44.84 (38.70)     2:25.60 (40.76)
 11 Wherley, Michelle            Holy Names           2:26.92    2:26.91        
                  32.48     1:10.02 (37.54)     1:48.79 (38.77)     2:26.91 (38.12)
 12 Buchman, Kat              12 Tampa Prep           2:29.15    2:28.91        
                  32.72     1:10.15 (37.43)     1:49.65 (39.50)     2:28.91 (39.26)
 13 Plummer, Sarah               Holy Names           2:35.29    2:32.68        
                  33.10     1:11.94 (38.84)     1:53.48 (41.54)     2:32.68 (39.20)
 14 Fosnacht, Nicole           9 ClwtrCentrCath       2:25.11    2:35.82        
                  33.03     1:12.42 (39.39)     1:54.64 (42.22)     2:35.82 (41.18)
 15 Fulk, Kathryn             12 ClwtrCentrCath       2:48.56    2:37.78        
                  35.74     1:15.01 (39.27)     1:57.44 (42.43)     2:37.78 (40.34)
 16 Caughey, Megan            10 CalvaryChristian     2:22.54    2:38.27        
                  36.74     1:18.27 (41.53)     1:58.75 (40.48)     2:38.27 (39.52)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mulroy, Sarah              9 ClwtrCentrCath       2:45.56    2:41.55        
                  36.46     1:17.72 (41.26)     2:00.48 (42.76)     2:41.55 (41.07)
 18 Czaicki, Natalie          10 ClwtrCentrCath            NT    2:46.76        
                  36.39     1:19.35 (42.96)     2:05.02 (45.67)     2:46.76 (41.74)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelly, Kristina           12 Tampa Catholic       2:29.15    2:51.79        
                  38.02     1:21.16 (43.14)     2:07.06 (45.90)     2:51.79 (44.73)
 20 Ference, Megan            11 Tampa Catholic       2:49.10    2:51.82        
                  36.61     1:20.24 (43.63)     2:05.81 (45.57)     2:51.82 (46.01)
 21 Taylor, Stephanie         10 Spoto                3:00.00    2:54.56        
                  35.64     1:18.17 (42.53)     2:06.80 (48.63)     2:54.56 (47.76)
 22 Fahrow, Suzanne           12 Robinson             2:54.60    3:02.02        
                  37.67     1:23.01 (45.34)     2:12.15 (49.14)     3:02.02 (49.87)
 23 Murphy, Tara Rose          8 Robinson             3:08.20    3:03.80        
                  39.18     1:25.97 (46.79)     2:15.54 (49.57)     3:03.80 (48.26)
 24 Ward, Allison                Cambridge            2:50.72    3:13.02        
                  42.74     1:32.34 (49.60)     2:24.09 (51.75)     3:13.02 (48.93)
 25 Haack, Kayla                 Cambridge            2:59.17    3:17.89        
                  41.00     1:31.52 (50.52)     2:25.77 (54.25)     3:17.89 (52.12)
 26 Mugford, Hanna               Cambridge            3:05.17    3:20.76        
                  45.73     1:38.73 (53.00)     2:32.34 (53.61)     3:20.76 (48.42)
 27 Givens, Ashley            10 Spoto                3:05.98    3:27.19        
                  47.88     1:44.04 (56.16)     2:38.84 (54.80)     3:27.19 (48.35)
 28 Christie, Ashley             Tampa Catholic       3:38.59    3:59.49        
                  45.76   1:47.21 (1:01.45)   2:52.56 (1:05.35)   3:59.49 (1:06.93)
 -- Hadley, Jordan             9 CalvaryChristian     2:21.42         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
Pool  Record:   1:45.64   9/16/2005 Austin Detra, SAC                          
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Jordan, Jonathan          11 Berkeley Prep        1:47.94    1:44.87        
                  24.68       51.12 (26.44)     1:17.95 (26.83)     1:44.87 (26.92)
  2 Frissell, Dustin          12 Berkeley Prep        1:50.02    1:47.33        
                  25.87       53.44 (27.57)     1:19.68 (26.24)     1:47.33 (27.65)
  3 Attal, Matt               SR Jesuit               1:52.60    1:50.50        
                  26.41       54.50 (28.09)     1:22.79 (28.29)     1:50.50 (27.71)
  4 Donnelly, Vinny           SO Jesuit               1:50.62    1:50.72        
                  25.67       53.49 (27.82)     1:22.36 (28.87)     1:50.72 (28.36)
  5 Sullivan, Pat             JR Jesuit               2:00.54    2:02.49        
                  28.20       59.48 (31.28)     1:31.32 (31.84)     2:02.49 (31.17)
  6 Gagne, Sam                11 Tampa Prep           2:04.26    2:02.55        
                  28.29       59.50 (31.21)     1:31.33 (31.83)     2:02.55 (31.22)
  7 Vaughn, Wade              10 Tampa Prep           2:05.35    2:03.25        
                  28.15       59.98 (31.83)     1:32.09 (32.11)     2:03.25 (31.16)
  8 Vaughn, Miles             12 Tampa Prep           2:05.52    2:10.21        
                  28.74     1:01.46 (32.72)     1:36.53 (35.07)     2:10.21 (33.68)
Consolation Final
  9 Ervin, John               JR Jesuit               2:06.89    2:05.73        
                  29.21     1:01.42 (32.21)     1:34.77 (33.35)     2:05.73 (30.96)
 10 Wood, Andrew              11 ClwtrCentrCath       2:06.55    2:05.76        
                  28.97     1:01.40 (32.43)     1:35.33 (33.93)     2:05.76 (30.43)
 11 Ayers, Dylan               9 Tampa Prep           2:16.55    2:19.28        
                  31.27     1:07.61 (36.34)     1:44.07 (36.46)     2:19.28 (35.21)
 12 Wooten, Cole              10 ClwtrCentrCath       2:22.39    2:22.15        
                  32.32   1:45.94 (1:13.62)     2:22.15 (36.21)                    
 13 Spencer, James             9 ClwtrCentrCath       2:27.05    2:26.86        
                  32.41     1:10.65 (38.24)     1:49.41 (38.76)     2:26.86 (37.45)
 14 Hancock, Charles           7 Berkeley Prep        2:30.38    2:26.95        
                  32.21     1:09.03 (36.82)   2:26.95 (1:17.92)                    
 15 Griffen, Bradley          12 Robinson             2:40.45    2:41.77        
                  34.52     1:15.45 (40.93)     2:00.09 (44.64)     2:41.77 (41.68)
 16 Barr, Patrick                Cambridge            2:37.51    2:42.44        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
Pool  Record:   1:45.64   9/16/2005 Austin Detra, SAC                          
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Jonathan          11 Berkeley Prep        1:42.89    1:47.94        
                  25.11       52.03 (26.92)     1:19.49 (27.46)     1:47.94 (28.45)
  2 Frissell, Dustin          12 Berkeley Prep        1:50.01    1:50.02        
                  25.00       52.72 (27.72)     1:21.19 (28.47)     1:50.02 (28.83)
  3 Donnelly, Vinny           SO Jesuit               1:47.60    1:50.62        
                  25.77       54.69 (28.92)     1:23.18 (28.49)     1:50.62 (27.44)
  4 Attal, Matt               SR Jesuit               1:50.85    1:52.60        
                  25.19       53.00 (27.81)     1:22.58 (29.58)     1:52.60 (30.02)
  5 Sullivan, Pat             JR Jesuit               2:05.95    2:00.54        
                  27.86       58.06 (30.20)     1:29.48 (31.42)     2:00.54 (31.06)
  6 Gagne, Sam                11 Tampa Prep           2:03.99    2:04.26        
                  28.23       59.45 (31.22)     1:31.79 (32.34)     2:04.26 (32.47)
  7 Vaughn, Wade              10 Tampa Prep           2:08.44    2:05.35        
                  28.53     1:00.86 (32.33)     1:33.89 (33.03)     2:05.35 (31.46)
  8 Vaughn, Miles             12 Tampa Prep           2:03.77    2:05.52        
                  27.99       59.80 (31.81)     1:33.41 (33.61)     2:05.52 (32.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wood, Andrew              11 ClwtrCentrCath       2:10.43    2:06.55        
                  27.89     1:00.11 (32.22)     1:34.46 (34.35)     2:06.55 (32.09)
 10 Ervin, John               JR Jesuit               2:13.29    2:06.89        
                  29.11     1:01.41 (32.30)     1:34.06 (32.65)     2:06.89 (32.83)
 11 Ayers, Dylan               9 Tampa Prep           2:18.75    2:16.55        
                  31.09     1:05.40 (34.31)     1:40.79 (35.39)     2:16.55 (35.76)
 12 Wooten, Cole              10 ClwtrCentrCath       2:39.75    2:22.39        
                  31.42     1:07.46 (36.04)     1:44.74 (37.28)     2:22.39 (37.65)
 13 Spencer, James             9 ClwtrCentrCath       2:29.47    2:27.05        
                  30.13   1:47.04 (1:16.91)     2:37.36 (50.32)         2:27.05 ( )
 14 Hancock, Charles           7 Berkeley Prep        2:37.30    2:30.38        
                  32.90     1:10.66 (37.76)     1:51.05 (40.39)     2:30.38 (39.33)
 15 Barr, Patrick                Cambridge            2:30.01    2:37.51        
                                                    1:57.53 ( )     2:37.51 (39.98)
 16 Griffen, Bradley          12 Robinson             2:29.30    2:40.45        
                  35.03     1:16.06 (41.03)   2:40.65 (1:24.59)         2:40.45 ( )
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rios, Christopher         11 Tampa Catholic       2:49.00    2:48.63        
                  36.14     1:15.76 (39.62)     2:01.97 (46.21)     2:48.63 (46.66)
 18 Guthrie, Mathew           10 ClwtrCentrCath       2:46.75    2:49.24        
                  35.97   2:04.36 (1:28.39)     2:49.24 (44.88)                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Figueroa, Franklin         9 Spoto                2:54.52    2:51.15        
                  36.59     1:21.15 (44.56)     2:07.03 (45.88)     2:51.15 (44.12)
 20 Carter, Ryan              11 Tampa Catholic       2:59.03    3:00.79        
                  40.37     1:26.49 (46.12)     2:15.42 (48.93)     3:00.79 (45.37)
 21 Bryant, Stephen           11 Tampa Catholic            NT    3:10.99        
                  38.74     1:25.86 (47.12)     2:18.75 (52.89)     3:10.99 (52.24)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
Pool  Record:   2:11.51        2001 Christine Anseeuw, Plant                   
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Fredlake, Grace           10 Tampa Prep           2:15.66    2:12.60        
                  29.15     1:02.89 (33.74)     1:42.00 (39.11)     2:12.60 (30.60)
  2 Mayer, Gina               11 Berkeley Prep        2:22.94    2:16.21        
                  30.56     1:05.67 (35.11)     1:45.79 (40.12)     2:16.21 (30.42)
  3 Jordan, Laura              9 Berkeley Prep        2:21.41    2:16.43        
                  29.71     1:04.80 (35.09)     1:45.16 (40.36)     2:16.43 (31.27)
  4 Russell, Kerry               Holy Names           2:25.99    2:24.48        
                  31.98     1:11.48 (39.50)     1:50.85 (39.37)     2:24.48 (33.63)
  5 Dent, Kelsey              11 Berkeley Prep        2:26.36    2:25.46        
                  33.39     1:11.77 (38.38)     1:51.97 (40.20)     2:25.46 (33.49)
  6 Miller, Monica             9 CalvaryChristian     2:35.39    2:33.87        
                  32.98     1:11.96 (38.98)     1:58.40 (46.44)     2:33.87 (35.47)
  7 Ashbaugh, Katie           12 Berkeley Prep        2:38.28    2:36.02        
                  33.84     1:13.53 (39.69)     1:57.91 (44.38)     2:36.02 (38.11)
  8 West, Jenny                  Cambridge            2:35.97    2:37.89        
                  35.45     1:16.88 (41.43)     2:03.56 (46.68)     2:37.89 (34.33)
Consolation Final
  9 Stumpf, Katie              8 Tampa Prep           2:49.19    2:42.18        
                  37.34     1:17.43 (40.09)     2:07.10 (49.67)     2:42.18 (35.08)
 10 Dugas, Jessica            12 CalvaryChristian     2:46.82    2:42.88        
                  36.25     1:19.94 (43.69)     2:05.85 (45.91)     2:42.88 (37.03)
 11 Prisland, Stephanie        9 Tampa Catholic       2:45.87    2:43.64        
                  36.67     1:16.41 (39.74)     2:09.75 (53.34)     2:43.64 (33.89)
 12 Bui, Katie                 8 Tampa Prep           2:58.72    2:52.36        
                  39.04     1:25.05 (46.01)     2:12.60 (47.55)     2:52.36 (39.76)
 13 Batansky, Ava                Holy Names           2:52.32    2:52.37        
                  36.93     1:21.11 (44.18)     2:14.70 (53.59)     2:52.37 (37.67)
 14 McMullen, Rachel          10 ClwtrCentrCath       2:54.44    2:54.90        
                  34.96     1:20.49 (45.53)     2:14.26 (53.77)     2:54.90 (40.64)
 15 Zak, Mackenzie             9 ClwtrCentrCath       2:57.07    2:55.25        
                  37.59     1:24.44 (46.85)     2:15.02 (50.58)     2:55.25 (40.23)
 16 Ryals, Caroline              Holy Names           2:56.18    2:58.75        
                  38.18                             2:19.62 ( )     2:58.75 (39.13)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
Pool  Record:   2:11.51        2001 Christine Anseeuw, Plant                   
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fredlake, Grace           10 Tampa Prep           2:09.61    2:15.66        
                  29.53     1:04.90 (35.37)     1:44.97 (40.07)     2:15.66 (30.69)
  2 Jordan, Laura              9 Berkeley Prep        2:15.34    2:21.41        
                  30.22     1:06.95 (36.73)     1:47.91 (40.96)     2:21.41 (33.50)
  3 Mayer, Gina               11 Berkeley Prep        2:15.93    2:22.94        
                  31.36     1:08.38 (37.02)     1:50.19 (41.81)     2:22.94 (32.75)
  4 Russell, Kerry               Holy Names           2:21.49    2:25.99        
                  32.63     1:11.24 (38.61)     1:51.50 (40.26)     2:25.99 (34.49)
  5 Dent, Kelsey              11 Berkeley Prep        2:21.39    2:26.36        
                  33.06     1:11.58 (38.52)     1:52.20 (40.62)     2:26.36 (34.16)
  6 Miller, Monica             9 CalvaryChristian     2:36.11    2:35.39        
                  31.94     1:10.67 (38.73)     1:58.78 (48.11)     2:35.39 (36.61)
  7 West, Jenny                  Cambridge            2:39.52    2:35.97        
                  35.40     1:15.85 (40.45)     2:01.94 (46.09)     2:35.97 (34.03)
  8 Ashbaugh, Katie           12 Berkeley Prep        2:33.27    2:38.28        
                  34.29     1:15.45 (41.16)     2:00.53 (45.08)     2:38.28 (37.75)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Prisland, Stephanie        9 Tampa Catholic       2:43.59    2:45.87        
                  37.11     1:18.97 (41.86)     2:11.40 (52.43)     2:45.87 (34.47)
 10 Dugas, Jessica            12 CalvaryChristian     2:41.03    2:46.82        
                  35.14     1:19.78 (44.64)     2:07.10 (47.32)     2:46.82 (39.72)
 11 Stumpf, Katie              8 Tampa Prep           2:43.17    2:49.19        
                  36.05     1:15.39 (39.34)     2:09.24 (53.85)     2:49.19 (39.95)
 12 Batansky, Ava                Holy Names           2:47.15    2:52.32        
                  36.74     1:20.33 (43.59)     2:14.10 (53.77)     2:52.32 (38.22)
 13 McMullen, Rachel          10 ClwtrCentrCath       2:58.12    2:54.44        
                  35.58     1:20.46 (44.88)     2:11.45 (50.99)     2:54.44 (42.99)
 14 Ryals, Caroline              Holy Names           2:54.30    2:56.18        
                  35.73     1:22.49 (46.76)     2:15.93 (53.44)     2:56.18 (40.25)
 15 Zak, Mackenzie             9 ClwtrCentrCath       2:56.71    2:57.07        
                  37.17     1:23.78 (46.61)     2:14.98 (51.20)     2:57.07 (42.09)
 16 Bui, Katie                 8 Tampa Prep           2:55.99    2:58.72        
                  39.62                             2:15.64 ( )     2:58.72 (43.08)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Levy, Emily               12 ClwtrCentrCath       3:06.64    3:03.92        
                  38.67     1:24.98 (46.31)     2:20.37 (55.39)     3:03.92 (43.55)
 18 Zingale, Meredith            Holy Names           3:06.34    3:06.06        
                  41.25     1:30.13 (48.88)     2:21.54 (51.41)     3:06.06 (44.52)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Theodore, Arielle         11 Tampa Prep           2:55.99    3:20.33        
                  39.41     1:35.48 (56.07)     2:33.02 (57.54)     3:20.33 (47.31)
 20 Acuna, Julianna            9 Spoto                3:20.18    3:20.83        
                  39.37     1:32.64 (53.27)   2:33.46 (1:00.82)     3:20.83 (47.37)
 21 Eule, Colett               9 Tampa Catholic       3:31.72    3:26.48        
                1:02.05                             2:38.02 ( )     3:26.48 (48.46)
 -- Salgado, Sara                Cambridge            3:55.17         DQ        
                  54.25   1:55.31 (1:01.06)   3:03.08 (1:07.77)          DQ (59.18)
 -- Rodriquez, Vivian         12 Tampa Catholic       2:35.45         DQ        
                  48.25     1:47.52 (59.27)   2:52.02 (1:04.50)          DQ (52.57)
 -- Brown, Jordan              9 ClwtrCentrCath       2:56.57         NS        
                1:09.03                                                            
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
Pool  Record:   1:56.46  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                     
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lynch, Sully              SR Jesuit               2:04.43    2:01.50        
                  26.44       57.17 (30.73)     1:33.20 (36.03)     2:01.50 (28.30)
  2 Martin, Cameron           10 ClwtrCentrCath       2:09.82    2:03.61        
                  26.12       57.56 (31.44)     1:35.53 (37.97)     2:03.61 (28.08)
  3 Stumpf, Matt              11 Tampa Prep           2:11.81    2:16.16        
                  27.69     1:02.39 (34.70)     1:43.63 (41.24)     2:16.16 (32.53)
  4 Attal, Dylan              FR Jesuit               2:19.97    2:18.06        
                  29.11     1:06.37 (37.26)     1:47.09 (40.72)     2:18.06 (30.97)
  5 Wherley, Eric             SR Jesuit               2:19.82    2:19.71        
                  30.52     1:07.31 (36.79)     1:48.74 (41.43)     2:19.71 (30.97)
  6 Caldwell, Jeff            SR Jesuit               2:25.99    2:23.56        
                  32.35     1:10.24 (37.89)     1:49.57 (39.33)     2:23.56 (33.99)
  7 Cole, James                9 Tampa Prep           2:26.92    2:26.93        
                  29.96     1:07.70 (37.74)     1:51.82 (44.12)     2:26.93 (35.11)
  8 Blustein, Zach            10 Tampa Prep           2:30.06    2:30.10        
                  34.43                             1:56.62 ( )     2:30.10 (33.48)
Consolation Final
  9 Rey, Thomas               12 Tampa Catholic       2:30.20    2:28.98        
                  31.83     1:12.05 (40.22)     1:56.29 (44.24)     2:28.98 (32.69)
 10 Hatoum, Andreas            8 Berkeley Prep        2:31.72    2:29.75        
                  31.14     1:14.19 (43.05)     1:57.72 (43.53)     2:29.75 (32.03)
 11 Kelly, Patrick             9 Tampa Prep           2:43.44    2:39.44        
                  33.20     1:14.65 (41.45)     2:01.95 (47.30)     2:39.44 (37.49)
 12 Boldizsar, Alex            9 Berkeley Prep        2:48.68    2:47.27        
                  35.35     1:19.94 (44.59)     2:08.85 (48.91)     2:47.27 (38.42)
 13 Miller, Will               8 Berkeley Prep        2:53.00    2:52.95        
                  37.02     1:20.46 (43.44)     2:16.71 (56.25)     2:52.95 (36.24)
 14 Earnest, Gabriel          10 Spoto                3:02.63    3:01.44        
                  37.26     1:26.74 (49.48)     2:22.55 (55.81)     3:01.44 (38.89)
 -- Guthrie, Mathew           10 ClwtrCentrCath       3:11.32         DQ        
                  40.86     1:29.37 (48.51)     2:26.44 (57.07)          DQ (41.35)
 -- Celibriti, Ryan           11 Tampa Catholic       3:43.52         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
Pool  Record:   1:56.46  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                     
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lynch, Sully              SR Jesuit               1:59.45    2:04.43        
                  25.79       56.83 (31.04)     1:35.01 (38.18)     2:04.43 (29.42)
  2 Martin, Cameron           10 ClwtrCentrCath       2:00.41    2:09.82        
                  26.48       59.76 (33.28)     1:38.34 (38.58)     2:09.82 (31.48)
  3 Stumpf, Matt              11 Tampa Prep           2:07.00    2:11.81        
                  27.44     1:01.02 (33.58)     1:40.24 (39.22)     2:11.81 (31.57)
  4 Wherley, Eric             SR Jesuit               2:14.48    2:19.82        
                  29.37     1:06.51 (37.14)     1:47.57 (41.06)     2:19.82 (32.25)
  5 Attal, Dylan              FR Jesuit               2:14.38    2:19.97        
                  30.00     1:06.58 (36.58)     1:47.77 (41.19)     2:19.97 (32.20)
  6 Caldwell, Jeff            SR Jesuit               2:27.85    2:25.99        
                  32.73     1:09.87 (37.14)     1:49.47 (39.60)     2:25.99 (36.52)
  7 Cole, James                9 Tampa Prep           2:28.12    2:26.92        
                  29.47     1:06.05 (36.58)     1:51.23 (45.18)     2:26.92 (35.69)
  8 Blustein, Zach            10 Tampa Prep           2:34.27    2:30.06        
                  33.45     1:09.40 (35.95)     1:57.58 (48.18)     2:30.06 (32.48)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rey, Thomas               12 Tampa Catholic       2:26.78    2:30.20        
                  31.97     1:12.34 (40.37)     1:56.65 (44.31)     2:30.20 (33.55)
 10 Hatoum, Andreas            8 Berkeley Prep        2:29.95    2:31.72        
                  31.99     1:13.68 (41.69)     1:57.35 (43.67)     2:31.72 (34.37)
 11 Kelly, Patrick             9 Tampa Prep           2:43.33    2:43.44        
                  32.89                             2:02.94 ( )     2:43.44 (40.50)
 12 Boldizsar, Alex            9 Berkeley Prep        2:48.48    2:48.68        
                  35.25     1:21.00 (45.75)     2:10.17 (49.17)     2:48.68 (38.51)
 13 Miller, Will               8 Berkeley Prep        2:48.25    2:53.00        
                  37.82     1:22.44 (44.62)     2:18.45 (56.01)     2:53.00 (34.55)
 14 Earnest, Gabriel          10 Spoto                3:06.72    3:02.63        
                                1:24.17 ( )   2:24.65 (1:00.48)     3:02.63 (37.98)
 15 Guthrie, Mathew           10 ClwtrCentrCath       3:03.98    3:11.32        
                  42.31     1:31.13 (48.82)     2:28.82 (57.69)     3:11.32 (42.50)
 16 Celibriti, Ryan           11 Tampa Catholic            NT    3:43.52        
                  38.15   1:40.03 (1:01.88)   2:53.13 (1:13.10)     3:43.52 (50.39)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
Pool  Record:   24.28   9/23/2004 Brittany Nauta, Tampa Prep                   
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Sheridan, Molly              Holy Names             25.54      25.61        
  2 Dowdle, Elizabeth            Holy Names             25.75      25.88        
  3 Carter, Katie              7 Tampa Prep             26.68      26.86        
  4 Shepard, Rachel           10 Berkeley Prep          27.25      27.00        
  5 Hansen, Madison            9 ClwtrCentrCath         27.10      27.02        
  6 Marston, Bette            12 Berkeley Prep          27.24      27.16        
  7 Yeatman, Kim                 Holy Names             27.00      27.19        
  8 Werdine, Rebecca             Holy Names             27.02      27.27        
Consolation Final
  9 Cromer, Tara              11 ClwtrCentrCath         27.37      27.45        
 10 Danielson, Lindsay        10 ClwtrCentrCath         27.69      27.91        
 11 Hedrich, Michelle         10 ClwtrCentrCath         28.11      28.23        
 12 Karniski, Caitlin         12 Berkeley Prep          28.83      28.28        
 13 Stallings, India           8 Berkeley Prep          29.30      28.94        
 14 Siewert, Emma              7 Tampa Prep             29.17      29.23        
 15 Spada, Rosalie             7 Tampa Prep             30.09      29.24        
 16 Dugas, Alyssa              9 CalvaryChristian       29.66      29.49        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
Pool  Record:   24.28   9/23/2004 Brittany Nauta, Tampa Prep                   
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sheridan, Molly              Holy Names             25.13      25.54        
  2 Dowdle, Elizabeth            Holy Names             25.55      25.75        
  3 Carter, Katie              7 Tampa Prep             26.62      26.68        
  4 Yeatman, Kim                 Holy Names             27.15      27.00        
  5 Werdine, Rebecca             Holy Names             26.92      27.02        
  6 Hansen, Madison            9 ClwtrCentrCath         26.94      27.10        
  7 Marston, Bette            12 Berkeley Prep          27.25      27.24        
  8 Shepard, Rachel           10 Berkeley Prep          26.97      27.25        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cromer, Tara              11 ClwtrCentrCath         27.81      27.37        
 10 Danielson, Lindsay        10 ClwtrCentrCath            NT      27.69        
 11 Hedrich, Michelle         10 ClwtrCentrCath         27.41      28.11        
 12 Karniski, Caitlin         12 Berkeley Prep          28.56      28.83        
 13 Siewert, Emma              7 Tampa Prep             28.99      29.17        
 14 Stallings, India           8 Berkeley Prep          28.91      29.30        
 15 Dugas, Alyssa              9 CalvaryChristian       28.66      29.66        
 16 Spada, Rosalie             7 Tampa Prep             29.29      30.09        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Burdge, Taylor             7 Tampa Prep             30.43      30.50        
 18 Sheehan, Kelly            12 Tampa Catholic         29.72      30.67        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hadley, Jordan             9 CalvaryChristian          NT      31.19        
 20 Blue, Sara                   Cambridge              33.01      31.92        
 21 Mai, Jacqueline           11 Tampa Catholic         32.53      33.27        
 22 Wasdon, Jordan Clayre      9 Spoto                  40.34      33.37        
 23 Johnson, Heather             Spoto                  35.75      34.00        
 24 Mason, Cassandra          10 Robinson               32.90      34.11        
 25 Carrillo, Tara               Cambridge              49.62      35.07        
 26 Kumar, Tricha              9 Robinson               37.00      36.55        
 27 Rogers, April             11 Tampa Catholic         37.84      36.66        
 28 Keller, Chelsea            9 CalvaryChristian       34.22      48.34        
 29 Donaghy, Lauren           11 Tampa Catholic         35.32      49.49        
 -- Danielson, Lindsay        12 Cambridge              27.42        SCR        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
Pool  Record:   21.59  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                       
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Sheridan, Steven          SR Jesuit                 22.72      22.61        
  2 Werdine, Andrew           JR Jesuit                 23.82      22.91        
  3 Khoury, Jason             11 Tampa Prep             22.88      23.00        
  4 Zak, Taylor               10 ClwtrCentrCath         23.96      23.85        
  5 Sultenfuss, Tyler         SR Jesuit                 24.02      23.95        
  6 Eicholtz, Zach             9 Berkeley Prep          24.53      24.69        
  7 Carter, John              SO Jesuit                 24.47      24.79        
  8 Hines, Joey               12 Robinson               25.95      25.47        
Consolation Final
  9 Hall, TJ                  11 Tampa Prep             26.36      25.04        
 10 Smith, Zachary            10 ClwtrCentrCath         27.06      26.67        
 11 Marcus, David             11 Tampa Prep             26.61      26.78        
 12 Andrews, Bennett          12 Berkeley Prep          26.87      27.33        
 13 Hunter, Sam               10 Berkeley Prep          27.73      27.90        
 14 Eberle, Corey             11 CalvaryChristian       28.27      28.20        
 15 Sebastyen, Ryan           10 ClwtrCentrCath         28.05      28.33        
 16 Weinbren, Nathan           8 Berkeley Prep          28.43      29.14        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
Pool  Record:   21.59  10/20/2005 Michael Silva, Freedom                       
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sheridan, Steven          SR Jesuit                 22.23      22.72        
  2 Khoury, Jason             11 Tampa Prep             22.78      22.88        
  3 Werdine, Andrew           JR Jesuit                 22.84      23.82        
  4 Zak, Taylor               10 ClwtrCentrCath         23.67      23.96        
  5 Sultenfuss, Tyler         SR Jesuit                 24.12      24.02        
  6 Carter, John              SO Jesuit                 25.05      24.47        
  7 Eicholtz, Zach             9 Berkeley Prep          24.45      24.53        
  8 Hines, Joey               12 Robinson               26.90      25.95        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hall, TJ                  11 Tampa Prep             24.77      26.36        
 10 Marcus, David             11 Tampa Prep             25.58      26.61        
 11 Andrews, Bennett          12 Berkeley Prep          27.09      26.87        
 12 Smith, Zachary            10 ClwtrCentrCath         27.16      27.06        
 13 Hunter, Sam               10 Berkeley Prep          28.75      27.73        
 14 Sebastyen, Ryan           10 ClwtrCentrCath         29.61      28.05        
 15 Eberle, Corey             11 CalvaryChristian       29.10      28.27        
 16 Weinbren, Nathan           8 Berkeley Prep          27.99      28.43        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Green, Eric               12 ClwtrCentrCath         29.21      28.62        
 18 Hunt, Travis              10 CalvaryChristian       28.80      28.92        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brightwell, Robert Antho  11 Spoto                  28.75      29.49        
 20 Smith, Justin Ryan        11 Robinson               31.28      30.48        
 21 Goldsberry, Drew          10 Tampa Prep             30.78      32.51        
 22 Castillo, Charles         11 Tampa Catholic         36.72      33.51        
 23 Lamoli, Mathew David       9 Spoto                  34.73      34.73        
 24 Defurio, Michael          11 Tampa Catholic         34.04      34.76        
 25 Carletti, Cody Allen       9 Spoto                  34.76      34.99        
 26 Ash, Jonathan             10 Tampa Catholic         34.41      35.47        
 -- Caminiti, Gregory         11 Tampa Catholic         35.19         NS        
 -- Sweetser, Michael         10 CalvaryChristian       30.65         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karniski, Caitlin         12 Berkeley Prep         419.55     410.60        
  2 Tuchman, Marni            11 Berkeley Prep         410.90     405.25        
  3 Mathers, Brittney            Cambridge                 NT     404.10        
  4 Burton-Akright, Kaliya     9 Tampa Prep                NT     345.15        
  5 Werdine, Amy                 Holy Names                NT     333.05        
  6 James, Jaclyn              9 CalvaryChristian          NT     265.50        
  7 Coffey, Molly                Holy Names                NT     222.05        
 -- Schmidt, Hillary          10 Berkeley Prep         156.10         DQ        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dent, Kyle                 9 Berkeley Prep         395.90     409.55        
  2 Bobo, Eli                 12 Tampa Prep                NT     402.60        
  3 Garcia, Marcelo           JR Jesuit                218.75     343.75        
  4 Brodsky, Jarrod           10 Tampa Prep                NT     337.50        
  5 Harrington, Arthur        JR Jesuit                162.35     280.55        
  6 Bobo, Sam                  9 Berkeley Prep         276.60     269.75        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
Pool  Record:   58.10  10/21/2005 Kelly Hug, Academy Holy Nam                  
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lewin, Sarah Grace        11 Berkeley Prep        1:03.05    1:01.40        
                  28.82     1:01.40 (32.58)                                        
  2 Decisneros, Christina        Cambridge            1:05.03    1:05.13        
                  29.76     1:05.13 (35.37)                                        
  3 Carter, Gael                 Holy Names           1:04.92    1:05.25        
                  30.24     1:05.25 (35.01)                                        
  4 Boldizsar, Brittany       12 Berkeley Prep        1:07.09    1:05.41        
                  30.83     1:05.41 (34.58)                                        
  5 Cromer, Tara              11 ClwtrCentrCath       1:09.91    1:06.56        
                  31.05     1:06.56 (35.51)                                        
  6 Carter, Katie              7 Tampa Prep           1:06.03    1:06.76        
                  32.50     1:06.76 (34.26)                                        
  7 Gunter, Phoebe             9 Robinson             1:08.37    1:08.16        
                  31.84     1:08.16 (36.32)                                        
  8 Miller, Monica             9 CalvaryChristian     1:09.32    1:10.14        
                  32.78     1:10.14 (37.36)                                        
Consolation Final
  9 Reese, Brittany           12 CalvaryChristian     1:13.45    1:12.55        
                  33.90     1:12.55 (38.65)                                        
 10 Buchman, Kat              12 Tampa Prep           1:18.24    1:16.49        
                  35.02     1:16.49 (41.47)                                        
 11 Warner, Christina         11 Tampa Prep           1:18.30    1:19.50        
                  37.17     1:19.50 (42.33)                                        
 12 Ryals, Caroline              Holy Names           1:18.34    1:19.60        
                  36.25     1:19.60 (43.35)                                        
 13 Miller, Elizabeth         11 Tampa Catholic       1:24.88    1:25.53        
                  38.06     1:25.53 (47.47)                                        
 14 Burdge, Taylor             7 Tampa Prep           1:26.00    1:25.96        
                  38.90     1:25.96 (47.06)                                        
 15 Zak, Mackenzie             9 ClwtrCentrCath       1:26.07    1:26.62        
                  38.94     1:26.62 (47.68)                                        
 16 Cuervo, Lauren            10 Berkeley Prep        1:26.60    1:27.04        
                  40.02     1:27.04 (47.02)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
Pool  Record:   58.10  10/21/2005 Kelly Hug, Academy Holy Nam                  
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lewin, Sarah Grace        11 Berkeley Prep        1:02.01    1:03.05        
                  29.18     1:03.05 (33.87)                                        
  2 Carter, Gael                 Holy Names           1:05.72    1:04.92        
                  29.59     1:04.92 (35.33)                                        
  3 Decisneros, Christina        Cambridge            1:05.56    1:05.03        
  4 Carter, Katie              7 Tampa Prep           1:05.87    1:06.03        
                  31.99     1:06.03 (34.04)                                        
  5 Boldizsar, Brittany       12 Berkeley Prep        1:02.68    1:07.09        
                  31.52     1:07.09 (35.57)                                        
  6 Gunter, Phoebe             9 Robinson             1:08.30    1:08.37        
                  31.76     1:08.37 (36.61)                                        
  7 Miller, Monica             9 CalvaryChristian     1:07.40    1:09.32        
  8 Cromer, Tara              11 ClwtrCentrCath       1:07.51    1:09.91        
                  31.77     1:09.91 (38.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reese, Brittany           12 CalvaryChristian     1:09.94    1:13.45        
 10 Buchman, Kat              12 Tampa Prep           1:19.02    1:18.24        
 11 Warner, Christina         11 Tampa Prep           1:20.37    1:18.30        
                  36.48     1:18.30 (41.82)                                        
 12 Ryals, Caroline              Holy Names           1:16.06    1:18.34        
                  35.89     1:18.34 (42.45)                                        
 13 Miller, Elizabeth         11 Tampa Catholic       1:21.25    1:24.88        
 14 Burdge, Taylor             7 Tampa Prep           1:26.16    1:26.00        
                  38.89     1:26.00 (47.11)                                        
 15 Zak, Mackenzie             9 ClwtrCentrCath       1:20.26    1:26.07        
                  37.99     1:26.07 (48.08)                                        
 16 Cuervo, Lauren            10 Berkeley Prep        1:27.95    1:26.60        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fulk, Kathryn             12 ClwtrCentrCath       1:24.68    1:27.55        
                  39.79     1:27.55 (47.76)                                        
 18 Prentiss, Katie           10 Berkeley Prep        1:32.73    1:29.86        
                  40.56     1:29.86 (49.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Acuna, Julianna            9 Spoto                1:44.86    1:47.29        
 20 Guteirrez, Jessica         9 Spoto                1:54.88    1:55.05        
                  52.41   1:55.05 (1:02.64)                                        
 -- Haack, Kayla                 Cambridge            1:59.72         DQ        
                  53.33        DQ (1:08.06)                                        
 -- Hadley, Jordan             9 CalvaryChristian     1:16.34         DQ        
                  37.59          DQ (42.59)                                        
 -- Lombard, Zoe               9 ClwtrCentrCath       1:39.03         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
Pool  Record:   51.28  10/21/2005 Tommy Wyher, Jesuit                          
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wyher, Tommy              SR Jesuit                 53.58      52.56        
                  23.97       52.56 (28.59)                                        
  2 Martin, Cameron           10 ClwtrCentrCath         54.96      53.76        
                  25.09       53.76 (28.67)                                        
  3 Lynch, Sully              SR Jesuit                 55.13      54.03        
                  25.68       54.03 (28.35)                                        
  4 Attal, Dylan              FR Jesuit               1:00.31    1:00.12        
                  28.73     1:00.12 (31.39)                                        
  5 Wood, Andrew              11 ClwtrCentrCath       1:01.58    1:00.97        
                  28.84     1:00.97 (32.13)                                        
  6 Ervin, John               JR Jesuit               1:02.80    1:03.27        
                  29.18     1:03.27 (34.09)                                        
  7 Tucker, Matt              12 Tampa Prep           1:05.54    1:03.48        
                  29.14     1:03.48 (34.34)                                        
  8 Bobo, Sam                  9 Berkeley Prep        1:04.73    1:06.70        
                  30.79     1:06.70 (35.91)                                        
Consolation Final
  9 Cole, James                9 Tampa Prep           1:06.08    1:05.87        
                  29.86     1:05.87 (36.01)                                        
 10 Preston, Matt                Cambridge            1:06.22    1:10.35        
                  33.42     1:10.35 (36.93)                                        
 11 Browning, Harrison        11 Tampa Prep           1:15.84    1:15.60        
                  33.88     1:15.60 (41.72)                                        
 12 Monroe, Brad              11 Tampa Prep           1:15.00    1:16.61        
                  35.48     1:16.61 (41.13)                                        
 13 Blyzinski, Jack            6 Berkeley Prep        1:20.45    1:18.49        
                  35.33     1:18.49 (43.16)                                        
 14 Earnest, Gabriel          10 Spoto                1:19.46    1:20.24        
                  37.33     1:20.24 (42.91)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
Pool  Record:   51.28  10/21/2005 Tommy Wyher, Jesuit                          
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wyher, Tommy              SR Jesuit                 51.93      53.58        
                  25.69       53.58 (27.89)                                        
  2 Martin, Cameron           10 ClwtrCentrCath         54.79      54.96        
                  25.36       54.96 (29.60)                                        
  3 Lynch, Sully              SR Jesuit                 52.93      55.13        
                  29.50       55.13 (25.63)                                        
  4 Attal, Dylan              FR Jesuit                 58.41    1:00.31        
                  32.13     1:00.31 (28.18)                                        
  5 Wood, Andrew              11 ClwtrCentrCath       1:02.10    1:01.58        
                  29.07     1:01.58 (32.51)                                        
  6 Ervin, John               JR Jesuit               1:04.83    1:02.80        
                  34.33     1:02.80 (28.47)                                        
  7 Bobo, Sam                  9 Berkeley Prep        1:05.72    1:04.73        
                  30.58     1:04.73 (34.15)                                        
  8 Tucker, Matt              12 Tampa Prep           1:05.85    1:05.54        
                  37.74     1:05.54 (27.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cole, James                9 Tampa Prep           1:05.04    1:06.08        
                  29.79     1:06.08 (36.29)                                        
 10 Preston, Matt                Cambridge            1:05.56    1:06.22        
                  35.90     1:06.22 (30.32)                                        
 11 Monroe, Brad              11 Tampa Prep           1:16.35    1:15.00        
                  39.23     1:15.00 (35.77)                                        
 12 Browning, Harrison        11 Tampa Prep           1:16.20    1:15.84        
                  32.78     1:15.84 (43.06)                                        
 13 Earnest, Gabriel          10 Spoto                1:23.63    1:19.46        
                  43.65     1:19.46 (35.81)                                        
 14 Blyzinski, Jack            6 Berkeley Prep        1:17.77    1:20.45        
                  36.17     1:20.45 (44.28)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
Pool  Record:   52.19    9/4/2002 Chelsea Nauta, Tampa Prep                    
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Nauta, Chelsea            12 Tampa Prep             53.67      52.72        
                  25.99       52.72 (26.73)                                        
  2 Sheridan, Molly              Holy Names             55.72      55.51        
                  26.99       55.51 (28.52)                                        
  3 Dowdle, Elizabeth            Holy Names             56.30      56.53        
                  27.20       56.53 (29.33)                                        
  4 Sienkiewicz, Katie         9 Tampa Prep             57.66      57.11        
                  27.71       57.11 (29.40)                                        
  5 Shepard, Rachel           10 Berkeley Prep          59.39      58.70        
                  28.92       58.70 (29.78)                                        
  6 Marston, Bette            12 Berkeley Prep          59.95    1:00.19        
                  28.70     1:00.19 (31.49)                                        
  7 Hansen, Madison            9 ClwtrCentrCath       1:01.73    1:01.80        
                  28.54     1:01.80 (33.26)                                        
  8 Attal, Caitlin            10 Berkeley Prep        1:02.05    1:02.70        
                  30.52     1:02.70 (32.18)                                        
Consolation Final
  9 Danielson, Lindsay        12 Cambridge            1:02.38    1:02.04        
                  29.40     1:02.04 (32.64)                                        
 10 Hedrich, Michelle         10 ClwtrCentrCath       1:04.46    1:03.41        
                  29.94     1:03.41 (33.47)                                        
 11 Siewert, Emma              7 Tampa Prep           1:04.09    1:03.80        
                  30.73     1:03.80 (33.07)                                        
 12 Dugas, Alyssa              9 CalvaryChristian     1:07.63    1:07.75        
                  31.88     1:07.75 (35.87)                                        
 13 Stallings, India           8 Berkeley Prep        1:09.27    1:08.20        
                  31.32     1:08.20 (36.88)                                        
 14 Plummer, Sarah               Holy Names           1:07.82    1:09.49        
                  32.65     1:09.49 (36.84)                                        
 15 Fosnacht, Nicole           9 ClwtrCentrCath       1:06.21    1:10.59        
                  33.72     1:10.59 (36.87)                                        
 16 Rauenhorst, Rebecca          Holy Names           1:10.64    1:13.86        
                  35.00     1:13.86 (38.86)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
Pool  Record:   52.19    9/4/2002 Chelsea Nauta, Tampa Prep                    
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nauta, Chelsea            12 Tampa Prep             51.57      53.67        
                  26.21       53.67 (27.46)                                        
  2 Sheridan, Molly              Holy Names             55.09      55.72        
                  26.95       55.72 (28.77)                                        
  3 Dowdle, Elizabeth            Holy Names             56.15      56.30        
                  26.93       56.30 (29.37)                                        
  4 Sienkiewicz, Katie         9 Tampa Prep             57.35      57.66        
                  27.82       57.66 (29.84)                                        
  5 Shepard, Rachel           10 Berkeley Prep          58.98      59.39        
                  28.75       59.39 (30.64)                                        
  6 Marston, Bette            12 Berkeley Prep          59.24      59.95        
                  28.66       59.95 (31.29)                                        
  7 Hansen, Madison            9 ClwtrCentrCath       1:01.15    1:01.73        
                  28.16     1:01.73 (33.57)                                        
  8 Attal, Caitlin            10 Berkeley Prep        1:00.53    1:02.05        
                  29.97     1:02.05 (32.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Danielson, Lindsay        12 Cambridge            1:02.51    1:02.38        
                  28.78     1:02.38 (33.60)                                        
 10 Siewert, Emma              7 Tampa Prep           1:05.48    1:04.09        
                  30.74     1:04.09 (33.35)                                        
 11 Hedrich, Michelle         10 ClwtrCentrCath       1:04.15    1:04.46        
                  29.73     1:04.46 (34.73)                                        
 12 Fosnacht, Nicole           9 ClwtrCentrCath       1:06.30    1:06.21        
                  31.81     1:06.21 (34.40)                                        
 13 Dugas, Alyssa              9 CalvaryChristian     1:05.89    1:07.63        
                  31.57     1:07.63 (36.06)                                        
 14 Plummer, Sarah               Holy Names           1:08.80    1:07.82        
                  31.58     1:07.82 (36.24)                                        
 15 Stallings, India           8 Berkeley Prep        1:08.14    1:09.27        
                  31.15     1:09.27 (38.12)                                        
 16 Rauenhorst, Rebecca          Holy Names           1:10.00    1:10.64        
                  33.76     1:10.64 (36.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Blue, Sara                   Cambridge            1:12.33    1:12.19        
                  35.06     1:12.19 (37.13)                                        
 18 Hackett, Maegan            9 CalvaryChristian     1:12.22    1:14.42        
                  34.60     1:14.42 (39.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wasdon, Jordan Clayre      9 Spoto                1:19.81    1:15.10        
                  35.68     1:15.10 (39.42)                                        
 20 Brumfield, Taylor          9 Robinson             1:23.00    1:17.64        
                  36.75     1:17.64 (40.89)                                        
 21 Gattoline, Laura          12 Tampa Catholic       1:20.79    1:17.95        
                  36.05     1:17.95 (41.90)                                        
 22 Couto, Julia Jacintho      9 Robinson             1:16.90    1:19.59        
                  38.57     1:19.59 (41.02)                                        
 23 Keller, Chelsea            9 CalvaryChristian     1:13.34    1:20.07        
                  37.20     1:20.07 (42.87)                                        
 24 Johnson, Heather             Spoto                1:22.38    1:20.30        
                  36.96     1:20.30 (43.34)                                        
 25 Spada, Rosalie             7 Tampa Prep           1:08.47    1:23.19        
                  31.74     1:23.19 (51.45)                                        
 26 Salgado, Sara                Cambridge            1:29.77    1:26.83        
                  40.88     1:26.83 (45.95)                                        
 27 Kumar, Tricha              9 Robinson             1:30.70    1:30.50        
                  41.12     1:30.50 (49.38)                                        
 28 Rios, Angie               11 Tampa Catholic       1:40.23    1:31.82        
                  42.20     1:31.82 (49.62)                                        
 -- Check, Morgan             12 Tampa Catholic       1:23.51         DQ        
 -- Donaghy, Lauren           11 Tampa Catholic       1:22.18         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
Pool  Record:   47.50        1999 Mickey Krammer, Berkeley                     
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Frissell, Dustin          12 Berkeley Prep          48.75      48.73        
                  24.22       48.73 (24.51)                                        
  2 Sheridan, Steven          SR Jesuit                 50.30      48.98        
                  23.48       48.98 (25.50)                                        
  3 Attal, Matt               SR Jesuit                 49.62      50.24        
                  24.54       50.24 (25.70)                                        
  4 Stumpf, Ryan              12 Tampa Prep             50.11      50.38        
                  23.60       50.38 (26.78)                                        
  5 Werdine, Andrew           JR Jesuit                 51.08      50.75        
                  24.06       50.75 (26.69)                                        
  6 Eicholtz, Zach             9 Berkeley Prep          55.57      55.41        
                  26.98       55.41 (28.43)                                        
  7 Tucker, Matt              12 Tampa Prep             54.88      56.02        
                  26.31       56.02 (29.71)                                        
  8 Lima, Luiz                FR Jesuit                 56.95      57.82        
                  27.82       57.82 (30.00)                                        
Consolation Final
  9 Smith, Zachary            10 ClwtrCentrCath       1:01.08      59.89        
                  28.02       59.89 (31.87)                                        
 10 Dunlap, Gray              12 Tampa Prep           1:02.16    1:03.04        
                  29.07     1:03.04 (33.97)                                        
 11 Monroe, Brad              11 Tampa Prep           1:01.39    1:03.45        
                  31.19     1:03.45 (32.26)                                        
 12 Sebastyen, Ryan           10 ClwtrCentrCath       1:07.86    1:04.58        
                  30.38     1:04.58 (34.20)                                        
 13 Bajwa, Amos               10 Robinson             1:02.31    1:04.65        
                  30.60     1:04.65 (34.05)                                        
 14 Comellas, Anthony         11 Tampa Catholic       1:06.36    1:06.41        
                  30.37     1:06.41 (36.04)                                        
 15 Hunt, Travis              10 CalvaryChristian     1:09.07    1:06.45        
                  31.29     1:06.45 (35.16)                                        
 16 Eberle, Corey             11 CalvaryChristian     1:08.64    1:08.71        
                  31.56     1:08.71 (37.15)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
Pool  Record:   47.50        1999 Mickey Krammer, Berkeley                     
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frissell, Dustin          12 Berkeley Prep          47.92      48.75        
                  24.15       48.75 (24.60)                                        
  2 Attal, Matt               SR Jesuit                 49.93      49.62        
                  24.04       49.62 (25.58)                                        
  3 Stumpf, Ryan              12 Tampa Prep             48.01      50.11        
                  23.88       50.11 (26.23)                                        
  4 Sheridan, Steven          SR Jesuit                 48.55      50.30        
                  23.91       50.30 (26.39)                                        
  5 Werdine, Andrew           JR Jesuit                 50.30      51.08        
                  24.33       51.08 (26.75)                                        
  6 Tucker, Matt              12 Tampa Prep             53.55      54.88        
                  25.86       54.88 (29.02)                                        
  7 Eicholtz, Zach             9 Berkeley Prep          54.31      55.57        
                  26.96       55.57 (28.61)                                        
  8 Lima, Luiz                FR Jesuit                 58.02      56.95        
                  26.93       56.95 (30.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Zachary            10 ClwtrCentrCath         59.93    1:01.08        
                  28.51     1:01.08 (32.57)                                        
 10 Monroe, Brad              11 Tampa Prep           1:02.68    1:01.39        
                  30.01     1:01.39 (31.38)                                        
 11 Dunlap, Gray              12 Tampa Prep           1:05.18    1:02.16        
                  29.13     1:02.16 (33.03)                                        
 12 Bajwa, Amos               10 Robinson             1:02.16    1:02.31        
                  29.69     1:02.31 (32.62)                                        
 13 Comellas, Anthony         11 Tampa Catholic       1:05.16    1:06.36        
                  30.02     1:06.36 (36.34)                                        
 14 Sebastyen, Ryan           10 ClwtrCentrCath       1:08.07    1:07.86        
                  30.16     1:07.86 (37.70)                                        
 15 Eberle, Corey             11 CalvaryChristian     1:08.56    1:08.64        
                  31.30     1:08.64 (37.34)                                        
 16 Hunt, Travis              10 CalvaryChristian          NT    1:09.07        
                1:09.50         1:09.07 ( )                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Figueroa, Franklin         9 Spoto                1:17.87    1:17.54        
                  36.78     1:17.54 (40.76)                                        
 18 Zakos, Thomas             10 ClwtrCentrCath       1:18.56    1:20.46        
                  37.10     1:20.46 (43.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carletti, Cody Allen       9 Spoto                1:23.62    1:21.15        
                  38.67     1:21.15 (42.48)                                        
 20 Castillo, Charles         11 Tampa Catholic       1:22.44    1:23.13        
                  37.24     1:23.13 (45.89)                                        
 21 Lamoli, Mathew David       9 Spoto                1:25.62    1:24.51        
                  36.36     1:24.51 (48.15)                                        
 22 Ash, Jonathan             10 Tampa Catholic            NT    1:24.71        
                  38.54     1:24.71 (46.17)                                        
 23 Defurio, Michael          11 Tampa Catholic       1:27.22    1:28.11        
                  39.32     1:28.11 (48.79)                                        
 24 Wise, Kevin                8 Berkeley Prep        1:10.37    1:39.96        
                1:13.26     1:39.96 (26.70)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
Pool  Record:   4:58.36  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Fredlake, Grace           10 Tampa Prep           5:11.82    5:07.19        
                  28.67       59.50 (30.83)     1:30.57 (31.07)     2:01.91 (31.34)
        2:33.24 (31.33)     3:04.39 (31.15)     3:35.34 (30.95)     4:06.43 (31.09)
        4:37.30 (30.87)     5:07.19 (29.89)                                        
  2 Mayer, Gina               11 Berkeley Prep        5:27.64    5:21.41        
                  29.24     1:01.05 (31.81)     1:33.63 (32.58)     2:06.70 (33.07)
        2:38.77 (32.07)     3:11.39 (32.62)     3:44.03 (32.64)     4:16.90 (32.87)
        4:49.29 (32.39)     5:21.41 (32.12)                                        
  3 Phillips, Cori            11 Berkeley Prep        5:48.06    5:45.41        
                  30.37     1:04.00 (33.63)     1:38.69 (34.69)     2:14.35 (35.66)
        2:49.58 (35.23)     3:24.98 (35.40)     4:00.22 (35.24)     4:35.50 (35.28)
        5:10.84 (35.34)     5:45.41 (34.57)                                        
  4 Prisland, Stephanie        9 Tampa Catholic       5:50.06    5:48.08        
                  30.72     1:05.48 (34.76)     1:40.76 (35.28)     2:15.74 (34.98)
        2:51.10 (35.36)     3:26.29 (35.19)     4:01.75 (35.46)     4:37.54 (35.79)
        5:13.36 (35.82)     5:48.08 (34.72)                                        
  5 Decisneros, Christina        Cambridge            5:49.56    5:49.65        
                  30.84     1:05.19 (34.35)     1:41.03 (35.84)     2:16.54 (35.51)
        2:52.04 (35.50)     3:27.46 (35.42)     4:02.91 (35.45)     4:38.69 (35.78)
        5:14.63 (35.94)     5:49.65 (35.02)                                        
  6 DeMesa, Taylor               Holy Names           6:08.16    6:05.08        
                  31.44     1:06.70 (35.26)     1:43.65 (36.95)     2:20.70 (37.05)
        2:58.45 (37.75)     3:35.94 (37.49)     4:13.68 (37.74)     4:51.14 (37.46)
        5:28.88 (37.74)     6:05.08 (36.20)                                        
  7 Heller, Alexa             12 Berkeley Prep        6:06.25    6:07.73        
                  31.21     1:06.24 (35.03)     1:42.69 (36.45)     2:19.98 (37.29)
        2:57.59 (37.61)     3:35.56 (37.97)     4:13.70 (38.14)     4:52.24 (38.54)
        5:30.52 (38.28)     6:07.73 (37.21)                                        
  8 Geraci, Lauren               Holy Names           6:22.12    6:23.00        
                  32.96     1:09.31 (36.35)     1:47.03 (37.72)     2:25.92 (38.89)
        3:05.30 (39.38)     3:44.70 (39.40)     4:24.17 (39.47)     5:03.94 (39.77)
        5:43.96 (40.02)     6:23.00 (39.04)                                        
Consolation Final
  9 Head, Mallorie             9 Tampa Prep           6:26.34    6:33.88        
                  32.46     1:10.83 (38.37)     1:50.28 (39.45)     2:30.51 (40.23)
        3:11.41 (40.90)     3:52.84 (41.43)     4:33.35 (40.51)     5:15.30 (41.95)
        5:55.84 (40.54)     6:33.88 (38.04)                                        
 10 Rauenhorst, Rebecca          Holy Names           6:58.41    6:54.97        
                  35.75     1:15.86 (40.11)     1:57.29 (41.43)     2:39.82 (42.53)
        3:22.81 (42.99)     4:05.39 (42.58)     4:48.69 (43.30)     5:31.40 (42.71)
        6:13.90 (42.50)     6:54.97 (41.07)                                        
 11 Prentiss, Katie           10 Berkeley Prep        7:15.56    7:18.21        
                  37.24     1:20.53 (43.29)     2:07.37 (46.84)     2:53.60 (46.23)
        3:40.06 (46.46)     4:24.92 (44.86)     5:10.34 (45.42)     5:55.07 (44.73)
        6:39.39 (44.32)     7:18.21 (38.82)                                        
 12 Macina, Samantha          12 Tampa Catholic       7:46.53    7:48.31        
                  39.23     1:24.58 (45.35)     2:13.34 (48.76)     3:02.63 (49.29)
        3:51.44 (48.81)     4:40.86 (49.42)     5:30.69 (49.83)     6:19.15 (48.46)
        7:07.50 (48.35)     7:48.31 (40.81)                                        
 13 Fahrow, Suzanne           12 Robinson             8:09.10    8:00.26        
                  40.18     1:27.92 (47.74)     2:16.99 (49.07)     3:06.65 (49.66)
        3:57.46 (50.81)     4:47.64 (50.18)     5:35.63 (47.99)     6:24.75 (49.12)
        7:14.02 (49.27)     8:00.26 (46.24)                                        
 14 Dorsey, Katie             10 Tampa Prep           8:14.11    8:12.33        
                  40.32     1:28.85 (48.53)     2:19.39 (50.54)     3:10.45 (51.06)
        4:02.27 (51.82)     4:53.44 (51.17)     5:45.23 (51.79)     6:36.64 (51.41)
        7:27.31 (50.67)     8:12.33 (45.02)                                        
 15 Francis, Valerie           9 Tampa Prep           7:59.14    8:21.93        
                  39.21     1:28.84 (49.63)     2:19.62 (50.78)     3:12.15 (52.53)
        4:03.92 (51.77)     4:57.17 (53.25)     5:50.71 (53.54)     6:42.22 (51.51)
        7:33.52 (51.30)     8:21.93 (48.41)                                        
 16 Murphy, Tara Rose          8 Robinson             8:27.62    8:32.57        
                  42.57     1:32.33 (49.76)     2:24.02 (51.69)     3:17.26 (53.24)
        4:10.56 (53.30)     5:04.45 (53.89)     5:58.54 (54.09)     6:51.73 (53.19)
        7:44.96 (53.23)     8:32.57 (47.61)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
Pool  Record:   4:58.36  10/21/2005 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fredlake, Grace           10 Tampa Prep           5:04.63    5:11.82        
                  29.46     1:01.33 (31.87)     1:33.49 (32.16)     2:05.11 (31.62)
        2:36.79 (31.68)     3:08.37 (31.58)     3:39.74 (31.37)     4:10.99 (31.25)
        4:41.92 (30.93)     5:11.82 (29.90)                                        
  2 Mayer, Gina               11 Berkeley Prep        5:20.09    5:27.64        
                  29.37     1:02.01 (32.64)     1:35.04 (33.03)     2:08.44 (33.40)
        2:41.72 (33.28)     3:14.85 (33.13)     3:48.24 (33.39)     4:21.53 (33.29)
        4:54.72 (33.19)     5:27.64 (32.92)                                        
  3 Phillips, Cori            11 Berkeley Prep        5:36.44    5:48.06        
                  30.95     1:04.57 (33.62)     1:39.17 (34.60)     2:14.83 (35.66)
        2:50.31 (35.48)     3:25.64 (35.33)     4:01.61 (35.97)     4:37.64 (36.03)
        5:12.87 (35.23)     5:48.06 (35.19)                                        
  4 Decisneros, Christina        Cambridge            6:00.11    5:49.56        
                  30.66     1:05.71 (35.05)     1:41.73 (36.02)     2:17.09 (35.36)
        2:52.35 (35.26)     3:28.41 (36.06)     4:04.72 (36.31)     4:40.11 (35.39)
        5:15.25 (35.14)     5:49.56 (34.31)                                        
  5 Prisland, Stephanie        9 Tampa Catholic       5:53.25    5:50.06        
                  30.43     1:05.27 (34.84)     1:40.85 (35.58)     2:17.19 (36.34)
        2:53.03 (35.84)     3:29.18 (36.15)     4:05.10 (35.92)     4:41.35 (36.25)
        5:16.04 (34.69)     5:50.06 (34.02)                                        
  6 Heller, Alexa             12 Berkeley Prep        5:54.98    6:06.25        
                  32.00     1:07.44 (35.44)     1:44.11 (36.67)     2:21.43 (37.32)
        2:58.95 (37.52)     3:36.19 (37.24)     4:14.18 (37.99)     4:52.12 (37.94)
        5:29.75 (37.63)     6:06.25 (36.50)                                        
  7 DeMesa, Taylor               Holy Names           6:02.94    6:08.16        
                  30.84     1:05.87 (35.03)     1:42.59 (36.72)     2:20.58 (37.99)
        2:58.73 (38.15)     3:36.95 (38.22)     4:14.89 (37.94)     4:53.50 (38.61)
        5:31.59 (38.09)     6:08.16 (36.57)                                        
  8 Geraci, Lauren               Holy Names           6:20.55    6:22.12        
                  32.31     1:08.75 (36.44)     1:46.46 (37.71)     2:25.38 (38.92)
        3:04.49 (39.11)     3:44.00 (39.51)     4:23.99 (39.99)     5:03.76 (39.77)
        5:43.57 (39.81)     6:22.12 (38.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Head, Mallorie             9 Tampa Prep           6:27.87    6:26.34        
                  32.79     1:10.22 (37.43)     1:49.84 (39.62)     2:29.35 (39.51)
        3:09.53 (40.18)     3:49.66 (40.13)     4:29.96 (40.30)     5:09.93 (39.97)
        5:49.54 (39.61)     6:26.34 (36.80)                                        
 10 Rauenhorst, Rebecca          Holy Names           6:53.80    6:58.41        
                  36.63     1:16.22 (39.59)     1:57.92 (41.70)     2:40.62 (42.70)
        3:24.34 (43.72)     4:07.85 (43.51)     4:50.90 (43.05)     5:34.51 (43.61)
        6:16.99 (42.48)     6:58.41 (41.42)                                        
 11 Prentiss, Katie           10 Berkeley Prep        6:30.64    7:15.56        
                  35.25     1:17.44 (42.19)     2:03.24 (45.80)     2:49.13 (45.89)
        3:35.06 (45.93)     4:20.73 (45.67)     5:07.32 (46.59)     5:51.26 (43.94)
        6:34.84 (43.58)     7:15.56 (40.72)                                        
 12 Macina, Samantha          12 Tampa Catholic       7:36.84    7:46.53        
                  37.44     1:21.78 (44.34)   2:58.02 (1:36.24)                    
            3:46.38 ( )     4:33.84 (47.46)                             6:11.50 ( )
        7:00.01 (48.51)     7:46.53 (46.52)                                        
 13 Francis, Valerie           9 Tampa Prep           8:02.29    7:59.14        
                  38.32     1:24.15 (45.83)     2:12.66 (48.51)     3:03.63 (50.97)
        3:53.58 (49.95)     4:43.72 (50.14)     5:34.09 (50.37)     6:22.18 (48.09)
        7:11.75 (49.57)     7:59.14 (47.39)                                        
 14 Fahrow, Suzanne           12 Robinson             7:44.80    8:09.10        
                  39.34     1:28.19 (48.85)     2:19.26 (51.07)     3:10.78 (51.52)
        4:01.68 (50.90)     4:53.56 (51.88)     5:44.79 (51.23)     6:34.94 (50.15)
        7:23.57 (48.63)     8:09.10 (45.53)                                        
 15 Dorsey, Katie             10 Tampa Prep           8:26.22    8:14.11        
                  37.84                             2:12.59 ( )     3:01.39 (48.80)
        3:51.87 (50.48)     4:43.94 (52.07)     5:35.09 (51.15)     6:28.67 (53.58)
        7:22.78 (54.11)     8:14.11 (51.33)                                        
 16 Murphy, Tara Rose          8 Robinson             8:30.20    8:27.62        
                  41.60     1:30.77 (49.17)     2:22.32 (51.55)     3:15.16 (52.84)
        4:07.90 (52.74)     5:01.57 (53.67)     5:53.95 (52.38)     6:47.06 (53.11)
        7:38.81 (51.75)     8:27.62 (48.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tilton, Emma              10 Tampa Catholic       8:39.15    8:38.17        
                  43.16     1:33.08 (49.92)     2:26.48 (53.40)     3:20.62 (54.14)
        4:15.87 (55.25)     5:10.84 (54.97)     6:03.38 (52.54)     6:54.74 (51.36)
        7:46.93 (52.19)     8:38.17 (51.24)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
Pool  Record:   4:43.21    9/6/2006 Jonathan Jordan, Berkeley                  
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Jordan, Jonathan          11 Berkeley Prep        4:52.72    4:44.57        
                  25.49       53.12 (27.63)     1:21.26 (28.14)     1:49.88 (28.62)
        2:18.59 (28.71)     2:47.75 (29.16)     3:17.04 (29.29)     3:46.71 (29.67)
        4:16.01 (29.30)     4:44.57 (28.56)                                        
  2 Donnelly, Vinny           SO Jesuit               4:56.95    4:53.75        
                  25.01       54.27 (29.26)     1:24.06 (29.79)     1:54.48 (30.42)
        2:24.41 (29.93)     2:54.28 (29.87)     3:24.69 (30.41)     3:54.87 (30.18)
        4:25.00 (30.13)     4:53.75 (28.75)                                        
  3 Sullivan, Pat             JR Jesuit               5:31.49    5:29.43        
                  28.96     1:01.77 (32.81)     1:34.64 (32.87)     2:07.75 (33.11)
        2:41.00 (33.25)     3:14.68 (33.68)     3:48.98 (34.30)     4:23.12 (34.14)
        4:57.06 (33.94)     5:29.43 (32.37)                                        
  4 Vaughn, Wade              10 Tampa Prep           5:45.20    5:38.74        
                  28.89     1:02.09 (33.20)     1:36.96 (34.87)     2:11.86 (34.90)
        2:46.83 (34.97)     3:21.93 (35.10)     3:57.45 (35.52)     4:32.45 (35.00)
        5:07.39 (34.94)     5:38.74 (31.35)                                        
  5 Vaughn, Miles             12 Tampa Prep           5:55.66    5:57.31        
                  29.64     1:03.43 (33.79)     1:38.70 (35.27)     2:14.93 (36.23)
        2:52.79 (37.86)     3:29.61 (36.82)     4:07.05 (37.44)     4:44.94 (37.89)
        5:22.30 (37.36)     5:57.31 (35.01)                                        
  6 Ayers, Dylan               9 Tampa Prep           6:13.16    6:18.26        
                  32.42     1:09.10 (36.68)     1:45.82 (36.72)   3:02.92 (1:17.10)
        3:41.96 (39.04)     4:21.72 (39.76)                                        
            5:40.90 ( )     6:18.26 (37.36)                                        
  7 Bajwa, Amos               10 Robinson             6:21.13    6:23.36        
                  32.11     1:08.76 (36.65)     1:46.90 (38.14)     2:26.45 (39.55)
        3:05.63 (39.18)     3:45.69 (40.06)     4:25.99 (40.30)     5:06.12 (40.13)
        5:45.70 (39.58)     6:23.36 (37.66)                                        
  8 Preston, Matt                Cambridge            6:17.57    6:26.95        
                  32.33     1:09.97 (37.64)     1:49.10 (39.13)     2:29.00 (39.90)
        3:09.09 (40.09)     3:49.22 (40.13)                             5:08.56 ( )
        5:48.50 (39.94)     6:26.95 (38.45)                                        
Consolation Final
  9 Lopez, Ben                JR Jesuit               6:24.27    6:15.27        
                  31.90     1:07.66 (35.76)     1:45.58 (37.92)     2:24.35 (38.77)
        3:02.69 (38.34)     3:41.03 (38.34)     4:20.62 (39.59)     4:59.86 (39.24)
        5:38.40 (38.54)     6:15.27 (36.87)                                        
 10 Miller, Will               8 Berkeley Prep        6:23.13    6:21.94        
                  33.10     1:11.11 (38.01)     1:50.41 (39.30)     2:29.48 (39.07)
        3:08.63 (39.15)     3:48.22 (39.59)     4:27.87 (39.65)     5:08.05 (40.18)
        5:46.63 (38.58)     6:21.94 (35.31)                                        
 11 Browning, Harrison        11 Tampa Prep           6:43.34    6:32.14        
                  32.72     1:10.23 (37.51)     1:49.67 (39.44)     2:31.30 (41.63)
        3:12.63 (41.33)     3:54.13 (41.50)     4:35.90 (41.77)     5:17.77 (41.87)
        5:57.24 (39.47)     6:32.14 (34.90)                                        
 12 Harrington, Arthur        JR Jesuit               6:36.75    6:32.64        
                  32.22     1:09.18 (36.96)     1:48.11 (38.93)     2:28.44 (40.33)
        3:08.75 (40.31)     3:49.66 (40.91)     4:31.79 (42.13)     5:14.65 (42.86)
        5:56.52 (41.87)     6:32.64 (36.12)                                        
 13 Boldizsar, Alex            9 Berkeley Prep        6:42.03    6:40.31        
                  33.57     1:11.77 (38.20)     1:51.54 (39.77)     2:31.75 (40.21)
        3:12.37 (40.62)     3:53.52 (41.15)     4:34.84 (41.32)   5:59.40 (1:24.56)
        6:40.31 (40.91)                                                            
 14 Spencer, James             9 ClwtrCentrCath       6:48.32    6:59.42        
                  34.28     1:15.00 (40.72)                                        
                                                    6:20.85 ( )     6:59.42 (38.57)
 15 Perez, Yeric               9 Spoto                7:01.06    7:04.72        
                  36.02     1:17.34 (41.32)     1:59.56 (42.22)     2:42.42 (42.86)
        3:26.76 (44.34)     4:11.46 (44.70)     4:55.68 (44.22)     5:39.37 (43.69)
        6:23.28 (43.91)     7:04.72 (41.44)                                        
 16 Barr, Patrick                Cambridge            7:23.71    7:20.47        
                  36.18     1:18.19 (42.01)     2:02.36 (44.17)                    
            3:36.17 ( )     4:23.80 (47.63)     5:09.62 (45.82)   6:40.94 (1:31.32)
        7:20.47 (39.53)                                                            
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
Pool  Record:   4:43.21    9/6/2006 Jonathan Jordan, Berkeley                  
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Jonathan          11 Berkeley Prep        4:30.02    4:52.72        
                  26.90       56.22 (29.32)     1:25.72 (29.50)     1:55.69 (29.97)
        2:25.10 (29.41)     2:55.09 (29.99)     3:24.65 (29.56)     3:54.69 (30.04)
        4:24.35 (29.66)     4:52.72 (28.37)                                        
  2 Donnelly, Vinny           SO Jesuit               4:48.74    4:56.95        
                  29.02     1:00.79 (31.77)     1:30.64 (29.85)     2:00.66 (30.02)
        2:31.06 (30.40)     3:01.04 (29.98)     3:30.65 (29.61)     4:00.57 (29.92)
        4:28.97 (28.40)     4:56.95 (27.98)                                        
  3 Sullivan, Pat             JR Jesuit               5:37.57    5:31.49        
                  29.44     1:02.04 (32.60)     1:35.20 (33.16)     2:08.81 (33.61)
        2:42.48 (33.67)     3:16.15 (33.67)     3:50.34 (34.19)     4:24.54 (34.20)
        4:58.76 (34.22)     5:31.49 (32.73)                                        
  4 Vaughn, Wade              10 Tampa Prep           5:52.68    5:45.20        
                  30.50     1:04.57 (34.07)     1:40.83 (36.26)     2:16.86 (36.03)
        2:52.68 (35.82)     3:28.29 (35.61)     4:04.09 (35.80)     4:39.48 (35.39)
        5:13.91 (34.43)     5:45.20 (31.29)                                        
  5 Vaughn, Miles             12 Tampa Prep           5:41.92    5:55.66        
                  29.51     1:03.18 (33.67)     1:38.57 (35.39)     2:14.83 (36.26)
        2:51.56 (36.73)     3:28.65 (37.09)     4:05.50 (36.85)     4:43.29 (37.79)
        5:20.80 (37.51)     5:55.66 (34.86)                                        
  6 Ayers, Dylan               9 Tampa Prep           6:22.13    6:13.16        
                  32.44     1:08.89 (36.45)     1:46.08 (37.19)     2:23.88 (37.80)
        3:02.53 (38.65)     3:41.16 (38.63)     4:19.37 (38.21)     4:57.61 (38.24)
        5:37.15 (39.54)     6:13.16 (36.01)                                        
  7 Preston, Matt                Cambridge            6:05.10    6:17.57        
                  32.35     1:09.04 (36.69)     1:46.83 (37.79)     2:25.44 (38.61)
        3:04.13 (38.69)     3:43.08 (38.95)     4:22.81 (39.73)     5:01.86 (39.05)
        5:40.63 (38.77)     6:17.57 (36.94)                                        
  8 Bajwa, Amos               10 Robinson             6:35.00    6:21.13        
                  32.36     1:08.33 (35.97)     1:46.38 (38.05)     2:25.44 (39.06)
        3:03.37 (37.93)     3:43.12 (39.75)     4:23.77 (40.65)     5:02.37 (38.60)
        5:42.02 (39.65)     6:21.13 (39.11)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Will               8 Berkeley Prep        6:18.75    6:23.13        
                  32.36     1:09.79 (37.43)     1:49.43 (39.64)     2:29.29 (39.86)
        3:10.35 (41.06)     3:50.52 (40.17)     4:30.66 (40.14)     5:10.60 (39.94)
        5:48.66 (38.06)     6:23.13 (34.47)                                        
 10 Lopez, Ben                JR Jesuit               6:18.83    6:24.27        
                  32.79     1:10.16 (37.37)     1:48.23 (38.07)     2:27.13 (38.90)
        3:06.64 (39.51)     3:46.57 (39.93)     4:26.76 (40.19)     5:07.19 (40.43)
        5:46.74 (39.55)     6:24.27 (37.53)                                        
 11 Harrington, Arthur        JR Jesuit               6:54.90    6:36.75        
                  32.51     1:09.13 (36.62)     1:47.24 (38.11)     2:27.35 (40.11)
      3:50.48 (1:23.13)     4:31.29 (40.81)                                        
            5:56.32 ( )     6:36.75 (40.43)                                        
 12 Boldizsar, Alex            9 Berkeley Prep        6:21.23    6:42.03        
                  34.16     1:12.20 (38.04)     1:51.25 (39.05)   3:11.49 (1:20.24)
                                3:53.00 ( )     4:34.57 (41.57)     5:16.71 (42.14)
        6:00.81 (44.10)     6:42.03 (41.22)                                        
 13 Browning, Harrison        11 Tampa Prep           7:09.57    6:43.34        
                  34.09     1:11.66 (37.57)     1:52.51 (40.85)     2:34.19 (41.68)
        3:16.03 (41.84)     3:58.08 (42.05)     4:40.13 (42.05)   6:04.90 (1:24.77)
        6:43.44 (38.54)         6:43.34 ( )                                        
 14 Spencer, James             9 ClwtrCentrCath       7:38.60    6:48.32        
                  32.42     1:11.15 (38.73)   2:32.32 (1:21.17)     3:14.98 (42.66)
                                                                        5:26.70 ( )
        6:10.36 (43.66)     6:48.32 (37.96)                                        
 15 Perez, Yeric               9 Spoto                7:41.27    7:01.06        
                  34.95     1:14.53 (39.58)     1:56.49 (41.96)     2:39.02 (42.53)
        3:22.90 (43.88)     4:07.57 (44.67)     4:51.53 (43.96)     5:35.67 (44.14)
        6:19.77 (44.10)     7:01.06 (41.29)                                        
 16 Barr, Patrick                Cambridge            6:50.00    7:23.71        
                  36.47     1:18.76 (42.29)     2:03.11 (44.35)     2:48.68 (45.57)
        3:35.61 (46.93)     4:21.66 (46.05)     5:08.13 (46.47)   7:23.71 (2:15.58)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bobo, Joshua               7 Berkeley Prep        7:39.95    7:48.80        
                  41.00     1:27.53 (46.53)     2:14.25 (46.72)     3:01.69 (47.44)
        3:50.43 (48.74)     4:39.63 (49.20)     5:27.95 (48.32)     6:16.66 (48.71)
        7:04.11 (47.45)     7:48.80 (44.69)                                        
 18 Rios, Christopher         11 Tampa Catholic       8:25.47    8:01.93        
                  39.48     1:24.80 (45.32)     2:14.94 (50.14)     3:04.56 (49.62)
        3:56.46 (51.90)     4:48.47 (52.01)     5:38.00 (49.53)     6:30.35 (52.35)
        7:16.80 (46.45)     8:01.93 (45.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carter, Ryan              11 Tampa Catholic       8:58.16    8:50.87        
                                1:36.65 ( )     2:30.30 (53.65)     3:26.18 (55.88)
        4:21.26 (55.08)     5:18.80 (57.54)     6:14.61 (55.81)     7:10.18 (55.57)
        8:04.64 (54.46)     8:50.87 (46.23)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
Pool  Record:   1:40.98        1999 Plany                                      
                         Garcia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Holy Names (Tampa)                                1:45.45    1:45.68        
     1) Werdine, Rebecca                2) Yeatman, Kim                   
     3) Dowdle, Elizabeth               4) Sheridan, Molly                
                  27.47       54.38 (26.91)     1:19.95 (25.57)     1:45.68 (25.73)
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             1:53.42    1:50.04        
     1) Shepard, Rachel 10              2) Marston, Bette 12              
     3) Boldizsar, Brittany 12          4) Heller, Alexa 12               
                  27.42       54.94 (27.52)     1:22.45 (27.51)     1:50.04 (27.59)
  3 Clearwater Central Catholic                       1:50.16    1:50.62        
     1) Hansen, Madison 9               2) Cromer, Tara 11                
     3) Hedrich, Michelle 10            4) Danielson, Lindsay 10          
                  27.96       55.59 (27.63)     1:23.30 (27.71)     1:50.62 (27.32)
  4 Tampa Preparatory School                          1:58.06    1:59.28        
     1) Ned, Allison 12                 2) Siewert, Emma 7                
     3) Francis, Amanda 11              4) Warner, Christina 11           
                  29.10       59.18 (30.08)     1:29.26 (30.08)     1:59.28 (30.02)
  5 Tampa Catholic                                    1:59.23    2:00.63        
     1) Sheehan, Kelly 12               2) Miller, Elizabeth 11           
     3) Rivers, Lindsay 10              4) Prisland, Stephanie 9          
                  31.26     1:02.45 (31.19)     1:31.83 (29.38)     2:00.63 (28.80)
  6 Cambridge (Tampa)                                 2:07.55    2:07.43        
     1) West, Jenny                     2) Ward, Allison                  
     3) Blue, Sara                      4) Decisneros, Christina          
                  29.35     1:13.53 (44.18)     1:38.95 (25.42)     2:07.43 (28.48)
  7 Calvary Christian (Clearwater)                    2:15.54    2:15.42        
     1) Caughey, Megan 10               2) Hadley, Jordan 9               
     3) Keller, Chelsea 9               4) Hackett, Maegan 9              
                  33.08     1:04.99 (31.91)     1:41.48 (36.49)     2:15.42 (33.94)
 -- Robinson (Tampa)                                  2:11.50         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Couto, Julia Jacintho 9         2) Gunter, Phoebe 9               
     3) Mason, Cassandra 10             4) Fahrow, Suzanne 12             
                  36.02     1:12.71 (36.69)     1:47.42 (34.71)          DQ (27.89)
Consolation Final
 -- Spoto (Riverview)                                 2:29.83         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Givens, Ashley 10               2) Marinez, Yomari 9              
     3) Johnson, Heather                4) Wasdon, Jordan Clayre 9        
                  33.99     1:13.21 (39.22)     1:50.72 (37.51)          DQ (34.93)
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
Pool  Record:   1:40.98        1999 Plany                                      
                         Garcia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Holy Names (Tampa)                                1:45.93    1:45.45        
     1) Werdine, Rebecca                2) Yeatman, Kim                   
     3) Dowdle, Elizabeth               4) Sheridan, Molly                
  2 Clearwater Central Catholic                       1:53.07    1:50.16        
     1) Cromer, Tara 11                 2) Hansen, Madison 9              
     3) Hedrich, Michelle 10            4) Danielson, Lindsay 10          
                  28.06       55.40 (27.34)     1:23.28 (27.88)     1:50.16 (26.88)
  3 Berkeley Prep (Tampa)                             1:46.63    1:53.42        
     1) Boldizsar, Brittany 12          2) Heller, Alexa 12               
     3) Marston, Bette 12               4) Dent, Kelsey 11                
                  28.40       56.31 (27.91)     1:25.07 (28.76)     1:53.42 (28.35)
  4 Tampa Preparatory School                          1:52.99    1:58.06        
     1) Ned, Allison 12                 2) Spada, Rosalie 7               
     3) Francis, Amanda 11              4) Siewert, Emma 7                
  5 Tampa Catholic                                    2:00.17    1:59.23        
     1) Sheehan, Kelly 12               2) Miller, Elizabeth 11           
     3) Rivers, Lindsay 10              4) Prisland, Stephanie 9          
  6 Cambridge (Tampa)                                 2:11.19    2:07.55        
     1) West, Jenny                     2) Ward, Allison                  
     3) Blue, Sara                      4) Decisneros, Christina          
  7 Robinson (Tampa)                                  2:15.00    2:11.50        
     1) Couto, Julia Jacintho 9         2) Gunter, Phoebe 9               
     3) Mason, Cassandra 10             4) Brumfield, Taylor 9            
                  39.60     1:09.91 (30.31)     1:43.14 (33.23)     2:11.50 (28.36)
  8 Calvary Christian (Clearwater)                    2:02.49    2:15.54        
     1) Caughey, Megan 10               2) Hadley, Jordan 9               
     3) Keller, Chelsea 9               4) Hackett, Maegan 9              
                  32.93     1:04.75 (31.82)     1:44.76 (40.01)     2:15.54 (30.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Spoto (Riverview)                                 2:27.82    2:29.83        
     1) Acuna, Julianna 9               2) Givens, Ashley 10              
     3) Guteirrez, Jessica 9            4) Johnson, Heather               
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
Pool  Record:   1:33.30  10/20/2005 Jesuit                                     
                         Werdine,Sheridan,Attal,Josey                      
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Jesuit (Tampa)                                    1:34.36    1:31.42        
     1) Sultenfuss, Tyler SR            2) Sheridan, Steven SR            
     3) Werdine, Andrew JR              4) Lynch, Sully SR                
                  24.16       46.72 (22.56)     1:09.44 (22.72)     1:31.42 (21.98)
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             1:37.51    1:34.51        
     1) Frissell, Dustin 12             2) Jordan, Jonathan 11            
     3) Dent, Kyle 9                    4) Eicholtz, Zach 9               
                  22.51       45.43 (22.92)     1:10.15 (24.72)     1:34.51 (24.36)
  3 Clearwater Central Catholic                       1:39.58    1:38.66        
     1) Martin, Cameron 10              2) Smith, Zachary 10              
     3) Wood, Andrew 11                 4) Zak, Taylor 10                 
                  23.61       50.12 (26.51)     1:14.98 (24.86)     1:38.66 (23.68)
  4 Tampa Preparatory School                          1:42.35    1:44.28        
     1) Gagne, Sam 11                   2) Vaughn, Wade 10                
     3) Cole, James 9                   4) Vaughn, Miles 12               
                  25.53       53.45 (27.92)     1:18.82 (25.37)     1:44.28 (25.46)
  5 Robinson (Tampa)                                  1:55.09    1:56.81        
     1) Griffen, Bradley 12             2) Smith, Justin Ryan 11          
     3) Hines, Joey 12                  4) Bajwa, Amos 10                 
                  31.86     1:01.73 (29.87)     1:27.62 (25.89)     1:56.81 (29.19)
  6 Spoto (Riverview)                                 2:20.96    2:07.30        
     1) Earnest, Gabriel 10             2) Figueroa, Franklin 9           
     3) Leclair, Brent 11               4) Brightwell, Robert Anthony 11  
                  31.53     1:05.73 (34.20)     1:36.97 (31.24)     2:07.30 (30.33)
 -- Tampa Catholic                                    2:07.09         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Eule, Corbin 11                 2) Ash, Jonathan 10               
     3) Rios, Christopher 11            4) Carter, Ryan 11                
                  30.16     1:04.27 (34.11)     1:35.47 (31.20)          DQ (30.72)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
Pool  Record:   1:33.30  10/20/2005 Jesuit                                     
                         Werdine,Sheridan,Attal,Josey                      
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jesuit (Tampa)                                    1:28.76    1:34.36        
     1) Sultenfuss, Tyler SR            2) Sheridan, Steven SR            
     3) Werdine, Andrew JR              4) Lynch, Sully SR                
                  23.93       46.76 (22.83)     1:09.95 (23.19)     1:34.36 (24.41)
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             1:38.09    1:37.51        
     1) Frissell, Dustin 12             2) Jordan, Jonathan 11            
     3) Dent, Kyle 9                    4) Eicholtz, Zach 9               
                  22.71       47.16 (24.45)     1:12.73 (25.57)     1:37.51 (24.78)
  3 Clearwater Central Catholic                       1:38.70    1:39.58        
     1) Martin, Cameron 10              2) Smith, Zachary 10              
     3) Wood, Andrew 11                 4) Zak, Taylor 10                 
                  24.36       51.43 (27.07)     1:16.30 (24.87)     1:39.58 (23.28)
  4 Tampa Preparatory School                          1:38.99    1:42.35        
     1) Gagne, Sam 11                   2) Vaughn, Wade 10                
     3) Cole, James 9                   4) Vaughn, Miles 12               
                  25.36       51.72 (26.36)     1:17.20 (25.48)     1:42.35 (25.15)
  5 Robinson (Tampa)                                  1:53.60    1:55.09        
     1) Griffen, Bradley 12             2) Smith, Justin Ryan 11          
     3) Hines, Joey 12                  4) Bajwa, Amos 10                 
                  30.87     1:00.44 (29.57)     1:26.50 (26.06)     1:55.09 (28.59)
  6 Tampa Catholic                                    2:29.34    2:07.09        
     1) Eule, Corbin 11                 2) Ash, Jonathan 10               
     3) Celibriti, Ryan 11              4) Carter, Ryan 11                
                  29.61     1:04.25 (34.64)     1:36.17 (31.92)     2:07.09 (30.92)
  7 Spoto (Riverview)                                 2:10.08    2:20.96        
     1) Earnest, Gabriel 10             2) Figueroa, Franklin 9           
     3) Leclair, Brent 11               4) Brightwell, Robert Anthony 11  
                  31.11     1:02.54 (31.43)   2:04.52 (1:01.98)     2:20.96 (16.44)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
Pool  Record:   58.43  10/20/2005 Kelly Hug, Acedemy                           
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Sienkiewicz, Katie         9 Tampa Prep           1:04.41    1:03.63        
                  31.17     1:03.63 (32.46)                                        
  2 Carter, Gael                 Holy Names           1:08.22    1:05.59        
                  31.53     1:05.59 (34.06)                                        
  3 Werdine, Rebecca             Holy Names           1:12.09    1:10.33        
                  34.62     1:10.33 (35.71)                                        
  4 Stumpf, Katie              8 Tampa Prep           1:10.51    1:10.86        
                  34.55     1:10.86 (36.31)                                        
  5 Phillips, Cori            11 Berkeley Prep        1:12.06    1:12.24        
                  34.94     1:12.24 (37.30)                                        
  6 DeMesa, Taylor               Holy Names           1:13.48    1:14.21        
                  36.31     1:14.21 (37.90)                                        
  7 Ned, Allison              12 Tampa Prep           1:16.04    1:17.87        
  8 Head, Mallorie             9 Tampa Prep           1:17.19    1:20.82        
Consolation Final
  9 Reese, Brittany           12 CalvaryChristian     1:19.73    1:14.80        
                  36.38     1:14.80 (38.42)                                        
 10 Caughey, Megan            10 CalvaryChristian     1:20.90    1:17.14        
                  37.96     1:17.14 (39.18)                                        
 11 Wherley, Michelle            Holy Names           1:19.14    1:18.31        
                  37.96     1:18.31 (40.35)                                        
 12 McMullen, Rachel          10 ClwtrCentrCath       1:21.49    1:21.85        
                  38.55     1:21.85 (43.30)                                        
 13 Braun, Adele               9 Berkeley Prep        1:25.34    1:26.90        
                  40.35     1:26.90 (46.55)                                        
 14 Couto, Julia Jacintho      9 Robinson             1:29.97    1:31.37        
                  45.59     1:31.37 (45.78)                                        
 15 Levy, Emily               12 ClwtrCentrCath       1:24.47    1:47.79        
                1:25.16     1:47.79 (22.63)                                        
 -- Kelly, Kristina           12 Tampa Catholic       1:29.42         NS        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
Pool  Record:   58.43  10/20/2005 Kelly Hug, Acedemy                           
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sienkiewicz, Katie         9 Tampa Prep           1:04.35    1:04.41        
                  31.20     1:04.41 (33.21)                                        
  2 Carter, Gael                 Holy Names           1:05.40    1:08.22        
                  32.79     1:08.22 (35.43)                                        
  3 Stumpf, Katie              8 Tampa Prep           1:16.97    1:10.51        
                  33.72     1:10.51 (36.79)                                        
  4 Phillips, Cori            11 Berkeley Prep        1:11.07    1:12.06        
                  34.89     1:12.06 (37.17)                                        
  5 Werdine, Rebecca             Holy Names           1:12.31    1:12.09        
                  34.82     1:12.09 (37.27)                                        
  6 DeMesa, Taylor               Holy Names           1:14.18    1:13.48        
                  35.49     1:13.48 (37.99)                                        
  7 Ned, Allison              12 Tampa Prep           1:16.83    1:16.04        
                  35.37     1:16.04 (40.67)                                        
  8 Head, Mallorie             9 Tampa Prep           1:16.87    1:17.19        
                  37.74     1:17.19 (39.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wherley, Michelle            Holy Names           1:19.01    1:19.14        
                  38.18     1:19.14 (40.96)                                        
 10 Reese, Brittany           12 CalvaryChristian     1:14.52    1:19.73        
                  38.64     1:19.73 (41.09)                                        
 11 Caughey, Megan            10 CalvaryChristian     1:17.86    1:20.90        
                  39.77     1:20.90 (41.13)                                        
 12 McMullen, Rachel          10 ClwtrCentrCath       1:24.59    1:21.49        
                  38.38     1:21.49 (43.11)                                        
 13 Levy, Emily               12 ClwtrCentrCath       1:22.43    1:24.47        
 14 Braun, Adele               9 Berkeley Prep        1:31.11    1:25.34        
                  40.20     1:25.34 (45.14)                                        
 15 Kelly, Kristina           12 Tampa Catholic       1:25.14    1:29.42        
                  43.38     1:29.42 (46.04)                                        
 16 Couto, Julia Jacintho      9 Robinson             1:32.30    1:29.97        
                  44.24     1:29.97 (45.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cuervo, Lauren            10 Berkeley Prep        1:26.27    1:30.10        
                  42.10     1:30.10 (48.00)                                        
 18 Fosnacht, Jaclyn           9 ClwtrCentrCath       1:38.81    1:33.49        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ward, Allison                Cambridge            1:27.17    1:37.63        
 20 Ryan, Katheline            6 Berkeley Prep        1:42.59    1:41.99        
                  48.67     1:41.99 (53.32)                                        
 21 Brumfield, Taylor          9 Robinson             1:42.50    1:42.88        
                  48.53     1:42.88 (54.35)                                        
 22 Garcia, Alyssa             9 Tampa Catholic       1:47.93    1:45.25        
 23 Guteirrez, Jessica         9 Spoto                1:48.09    1:46.84        
                  50.23     1:46.84 (56.61)                                        
 24 Rodriquez, Vivian         12 Tampa Catholic       1:45.54    1:47.29        
                  49.26     1:47.29 (58.03)                                        
 25 Perez, Rubbie             11 Spoto                1:56.07    1:50.28        
                  52.15     1:50.28 (58.13)                                        
 -- Wabib, Michelle           11 ClwtrCentrCath       1:55.91         NS        
 -- Westfall, Emily           11 Tampa Catholic       1:33.22         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
Pool  Record:   51.49  10/20/2005 T Wyler, Jesuit                              
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wyher, Tommy              SR Jesuit                 55.38      52.94 AA-C   
                  26.02       52.94 (26.92)                                        
  2 Stumpf, Ryan              12 Tampa Prep             58.00      56.42        
                  27.31       56.42 (29.11)                                        
  3 Khoury, Jason             11 Tampa Prep             58.58      57.28        
                  27.23       57.28 (30.05)                                        
  4 Sultenfuss, Tyler         SR Jesuit               1:02.13    1:02.92        
                  30.09     1:02.92 (32.83)                                        
  5 Gagne, Sam                11 Tampa Prep           1:04.72    1:05.96        
                  32.22     1:05.96 (33.74)                                        
  6 Dent, Kyle                 9 Berkeley Prep        1:02.69    1:06.78        
                  32.33     1:06.78 (34.45)                                        
  7 Blustein, Zach            10 Tampa Prep           1:06.58    1:09.75        
                  33.16     1:09.75 (36.59)                                        
  8 Lopez, Ben                JR Jesuit               1:10.07    1:11.34        
                  33.58     1:11.34 (37.76)                                        
Consolation Final
  9 Andrews, Bennett          12 Berkeley Prep        1:13.17    1:12.28        
                  34.20     1:12.28 (38.08)                                        
 10 Blyzinski, Jack            6 Berkeley Prep        1:16.32    1:14.75        
                  35.19     1:14.75 (39.56)                                        
 11 Hines, Joey               12 Robinson             1:21.18    1:23.50        
                  40.33     1:23.50 (43.17)                                        
 12 Griffen, Bradley          12 Robinson             1:17.99    1:23.53        
                  40.16     1:23.53 (43.37)                                        
 13 Weinbren, Nathan           8 Berkeley Prep        1:23.54    1:25.15        
                  39.04     1:25.15 (46.11)                                        
 14 Leclair, Brent            11 Spoto                1:24.10    1:26.62        
                  41.09     1:26.62 (45.53)                                        
 15 Macina, Tom               FR Jesuit               1:10.09    1:34.00        
                1:10.72     1:34.00 (23.28)                                        
 16 Wooten, Cole              10 ClwtrCentrCath       1:19.23    2:03.83        
                1:19.70     2:03.83 (44.13)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
Pool  Record:   51.49  10/20/2005 T Wyler, Jesuit                              
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wyher, Tommy              SR Jesuit                 53.58      55.38        
                  26.46       55.38 (28.92)                                        
  2 Stumpf, Ryan              12 Tampa Prep             54.90      58.00        
                  28.11       58.00 (29.89)                                        
  3 Khoury, Jason             11 Tampa Prep             56.69      58.58        
                  27.64       58.58 (30.94)                                        
  4 Sultenfuss, Tyler         SR Jesuit               1:03.80    1:02.13        
                  29.70     1:02.13 (32.43)                                        
  5 Dent, Kyle                 9 Berkeley Prep        1:03.54    1:02.69        
                  30.95     1:02.69 (31.74)                                        
  6 Gagne, Sam                11 Tampa Prep           1:01.99    1:04.72        
                  31.73     1:04.72 (32.99)                                        
  7 Blustein, Zach            10 Tampa Prep           1:07.58    1:06.58        
                  31.69     1:06.58 (34.89)                                        
  8 Lopez, Ben                JR Jesuit               1:08.64    1:10.07        
                  33.14     1:10.07 (36.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Macina, Tom               FR Jesuit               1:12.82    1:10.09        
                  34.26     1:10.09 (35.83)                                        
 10 Andrews, Bennett          12 Berkeley Prep        1:13.19    1:13.17        
                  34.61     1:13.17 (38.56)                                        
 11 Blyzinski, Jack            6 Berkeley Prep        1:15.25    1:16.32        
                  36.04     1:16.32 (40.28)                                        
 12 Griffen, Bradley          12 Robinson             1:18.64    1:17.99        
                  37.66     1:17.99 (40.33)                                        
 13 Wooten, Cole              10 ClwtrCentrCath       1:25.25    1:19.23        
                  37.59     1:19.23 (41.64)                                        
 14 Hines, Joey               12 Robinson             1:28.71    1:21.18        
                  37.81     1:21.18 (43.37)                                        
 15 Weinbren, Nathan           8 Berkeley Prep        1:22.29    1:23.54        
                  38.87     1:23.54 (44.67)                                        
 16 Leclair, Brent            11 Spoto                1:24.79    1:24.10        
                  40.23     1:24.10 (43.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Perez, Yeric               9 Spoto                1:38.91    1:33.23        
                  44.05     1:33.23 (49.18)                                        
 18 Comellas, Anthony         11 Tampa Catholic       1:32.29    1:36.22        
                  45.22     1:36.22 (51.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Celibriti, Ryan           11 Tampa Catholic       1:50.36    2:00.67        
                  57.18   2:00.67 (1:03.49)                                        
 -- Caminiti, Gregory         11 Tampa Catholic            NT         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
Pool  Record:   1:10.04        2000 Brielle Bovee, Lake Highland               
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Jordan, Laura              9 Berkeley Prep        1:13.19    1:10.46        
                  33.70     1:10.46 (36.76)                                        
  2 Russell, Kerry               Holy Names           1:14.36    1:13.38        
                  34.13     1:13.38 (39.25)                                        
  3 Dent, Kelsey              11 Berkeley Prep        1:15.51    1:13.50        
                  34.87     1:13.50 (38.63)                                        
  4 Ashbaugh, Katie           12 Berkeley Prep        1:18.29    1:17.91        
                  36.44     1:17.91 (41.47)                                        
  5 Yeatman, Kim                 Holy Names           1:18.33    1:18.91        
                  36.87     1:18.91 (42.04)                                        
  6 Gunter, Phoebe             9 Robinson             1:21.83    1:19.65        
                  38.73     1:19.65 (40.92)                                        
  7 Francis, Amanda           11 Tampa Prep           1:21.40    1:20.97        
                  38.86     1:20.97 (42.11)                                        
  8 Rivers, Lindsay           10 Tampa Catholic       1:21.69    1:21.18        
                  37.32     1:21.18 (43.86)                                        
Consolation Final
  9 Brown, Jordan              9 ClwtrCentrCath       1:22.11    1:20.66        
                  37.00     1:20.66 (43.66)                                        
 10 West, Jenny                  Cambridge            1:22.15    1:23.97        
                  39.62     1:23.97 (44.35)                                        
 11 O'Loughlin, Emily            Holy Names           1:25.44    1:24.00        
                  39.47     1:24.00 (44.53)                                        
 12 Batansky, Ava                Holy Names           1:23.58    1:24.48        
                  40.66     1:24.48 (43.82)                                        
 13 Bui, Katie                 8 Tampa Prep           1:23.32    1:24.97        
                  38.93     1:24.97 (46.04)                                        
 14 Dugas, Jessica            12 CalvaryChristian     1:26.29    1:27.19        
                  41.44     1:27.19 (45.75)                                        
 15 Marchant, Jessica         11 ClwtrCentrCath       1:25.88    1:28.79        
                  41.12     1:28.79 (47.67)                                        
 16 Kelly, Megan              11 Tampa Prep           1:28.33    1:28.98        
                  41.81     1:28.98 (47.17)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
Pool  Record:   1:10.04        2000 Brielle Bovee, Lake Highland               
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Laura              9 Berkeley Prep        1:12.27    1:13.19        
                  34.77     1:13.19 (38.42)                                        
  2 Russell, Kerry               Holy Names           1:12.57    1:14.36        
                  34.97     1:14.36 (39.39)                                        
  3 Dent, Kelsey              11 Berkeley Prep        1:12.14    1:15.51        
                  35.73     1:15.51 (39.78)                                        
  4 Ashbaugh, Katie           12 Berkeley Prep        1:16.49    1:18.29        
                  36.57     1:18.29 (41.72)                                        
  5 Yeatman, Kim                 Holy Names           1:19.31    1:18.33        
                  36.52     1:18.33 (41.81)                                        
  6 Francis, Amanda           11 Tampa Prep           1:24.63    1:21.40        
                  39.23     1:21.40 (42.17)                                        
  7 Rivers, Lindsay           10 Tampa Catholic       1:22.79    1:21.69        
                  37.67     1:21.69 (44.02)                                        
  8 Gunter, Phoebe             9 Robinson             1:20.70    1:21.83        
                  39.49     1:21.83 (42.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Jordan              9 ClwtrCentrCath       1:24.46    1:22.11        
                  37.75     1:22.11 (44.36)                                        
 10 West, Jenny                  Cambridge            1:22.34    1:22.15        
                  38.91     1:22.15 (43.24)                                        
 11 Bui, Katie                 8 Tampa Prep           1:25.63    1:23.32        
                  38.95     1:23.32 (44.37)                                        
 12 Batansky, Ava                Holy Names           1:24.87    1:23.58        
                  39.81     1:23.58 (43.77)                                        
 13 O'Loughlin, Emily            Holy Names           1:24.30    1:25.44        
                  41.30     1:25.44 (44.14)                                        
 14 Marchant, Jessica         11 ClwtrCentrCath       1:29.06    1:25.88        
                  40.57     1:25.88 (45.31)                                        
 15 Dugas, Jessica            12 CalvaryChristian     1:22.88    1:26.29        
                  40.97     1:26.29 (45.32)                                        
 16 Kelly, Megan              11 Tampa Prep           1:28.62    1:28.33        
                  41.95     1:28.33 (46.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mason, Cassandra          10 Robinson             1:32.40    1:31.78        
                  43.04     1:31.78 (48.74)                                        
 18 Macina, Samantha          12 Tampa Catholic       1:30.74    1:33.77        
                  44.38     1:33.77 (49.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Massey, Mina               9 Berkeley Prep        1:36.43    1:34.55        
                  43.71     1:34.55 (50.84)                                        
 20 Hackett, Maegan            9 CalvaryChristian     1:29.85    1:35.85        
                  43.64     1:35.85 (52.21)                                        
 21 Tilton, Emma              10 Tampa Catholic            NT    1:37.67        
                  46.85     1:37.67 (50.82)                                        
 22 Mulroy, Sarah              9 ClwtrCentrCath       1:48.60    1:38.15        
                  46.75     1:38.15 (51.40)                                        
 23 Taylor, Stephanie         10 Spoto                1:51.92    1:39.88        
                  48.06     1:39.88 (51.82)                                        
 24 Marks, Leah                9 Tampa Prep           1:38.22    1:41.81        
                  46.32     1:41.81 (55.49)                                        
 25 Givens, Ashley            10 Spoto                1:44.82    1:42.23        
                  46.33     1:42.23 (55.90)                                        
 26 Gianfilippo, Alisa        12 ClwtrCentrCath       1:50.27    1:42.52        
                  49.00     1:42.52 (53.52)                                        
 27 Mugford, Hanna               Cambridge            1:55.16    1:56.88        
                  55.17   1:56.88 (1:01.71)                                        
 -- Arends, Rebecca           11 Tampa Catholic       1:36.34         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
Pool  Record:   59.23        1998 Rassan Grant, Trinity                        
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Stumpf, Matt              11 Tampa Prep           1:07.30    1:06.10        
                  31.12     1:06.10 (34.98)                                        
  2 Hall, TJ                  11 Tampa Prep           1:09.94    1:08.99        
                  32.34     1:08.99 (36.65)                                        
  3 Caldwell, Jeff            SR Jesuit               1:10.46    1:09.33        
                  32.60     1:09.33 (36.73)                                        
  4 Zak, Taylor               10 ClwtrCentrCath       1:08.57    1:09.68        
                  32.46     1:09.68 (37.22)                                        
  5 Wherley, Eric             SR Jesuit               1:10.52    1:09.99        
                  32.42     1:09.99 (37.57)                                        
  6 Carter, John              SO Jesuit               1:10.13    1:12.13        
                  33.20     1:12.13 (38.93)                                        
  7 Hatoum, Andreas            8 Berkeley Prep        1:16.47    1:17.93        
                  36.36     1:17.93 (41.57)                                        
  8 Rey, Thomas               12 Tampa Catholic       1:17.99    1:18.08        
                  36.87     1:18.08 (41.21)                                        
Consolation Final
  9 Lima, Luiz                FR Jesuit               1:18.71    1:18.35        
                  36.89     1:18.35 (41.46)                                        
 10 Smith, Justin Ryan        11 Robinson             1:18.72    1:18.81        
                  37.45     1:18.81 (41.36)                                        
 11 Marcus, David             11 Tampa Prep           1:20.71    1:19.59        
                  36.27     1:19.59 (43.32)                                        
 12 Green, Eric               12 ClwtrCentrCath       1:21.23    1:19.83        
                  37.85     1:19.83 (41.98)                                        
 13 Kelly, Patrick             9 Tampa Prep           1:22.01    1:23.54        
                  38.97     1:23.54 (44.57)                                        
 14 Hunter, Sam               10 Berkeley Prep        1:28.75    1:28.68        
                  40.81     1:28.68 (47.87)                                        
 15 Eule, Corbin              11 Tampa Catholic       1:29.67    1:32.85        
                  41.65     1:32.85 (51.20)                                        
 16 Leclair, Brent            11 Spoto                1:31.39    1:33.16        
                  42.20     1:33.16 (50.96)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
Pool  Record:   59.23        1998 Rassan Grant, Trinity                        
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stumpf, Matt              11 Tampa Prep           1:04.45    1:07.30        
                  31.31     1:07.30 (35.99)                                        
  2 Zak, Taylor               10 ClwtrCentrCath       1:10.67    1:08.57        
                  32.11     1:08.57 (36.46)                                        
  3 Hall, TJ                  11 Tampa Prep           1:07.89    1:09.94        
                  32.44     1:09.94 (37.50)                                        
  4 Carter, John              SO Jesuit               1:12.51    1:10.13        
                  32.20     1:10.13 (37.93)                                        
  5 Caldwell, Jeff            SR Jesuit               1:11.27    1:10.46        
                  33.17     1:10.46 (37.29)                                        
  6 Wherley, Eric             SR Jesuit               1:11.17    1:10.52        
                  32.69     1:10.52 (37.83)                                        
  7 Hatoum, Andreas            8 Berkeley Prep        1:14.21    1:16.47        
                  35.51     1:16.47 (40.96)                                        
  8 Rey, Thomas               12 Tampa Catholic       1:16.79    1:17.99        
                  36.82     1:17.99 (41.17)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lima, Luiz                FR Jesuit               1:18.39    1:18.71        
                  36.94     1:18.71 (41.77)                                        
 10 Smith, Justin Ryan        11 Robinson             1:22.00    1:18.72        
                  37.88     1:18.72 (40.84)                                        
 11 Marcus, David             11 Tampa Prep           1:22.99    1:20.71        
                  36.39     1:20.71 (44.32)                                        
 12 Green, Eric               12 ClwtrCentrCath       1:20.31    1:21.23        
                  37.20     1:21.23 (44.03)                                        
 13 Kelly, Patrick             9 Tampa Prep           1:21.13    1:22.01        
                  38.73     1:22.01 (43.28)                                        
 14 Hunter, Sam               10 Berkeley Prep        1:29.87    1:28.75        
                  41.00     1:28.75 (47.75)                                        
 15 Eule, Corbin              11 Tampa Catholic       1:41.81    1:29.67        
                  40.36     1:29.67 (49.31)                                        
 16 Leclair, Brent            11 Spoto                1:36.03    1:31.39        
                  42.02     1:31.39 (49.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brightwell, Robert Antho  11 Spoto                1:34.32    1:35.28        
                  43.67     1:35.28 (51.61)                                        
 18 Hancock, Charles           7 Berkeley Prep        1:36.39    1:35.65        
                  45.31     1:35.65 (50.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bobo, Joshua               7 Berkeley Prep        1:39.48    1:45.06        
                  50.06     1:45.06 (55.00)                                        
 -- Zakos, Thomas             10 ClwtrCentrCath       1:41.74         DQ        
                  45.15          DQ (53.42)                                        
 -- Sweetser, Michael         10 CalvaryChristian     1:26.26         NS        
 -- Bryant, Stephen           11 Tampa Catholic       1:43.47         NS        
 -- Hunt, Travis              10 CalvaryChristian     1:08.24        SCR        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
Pool  Record:   3:42.83        1999 Plant                                      
                         Garcia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Tampa Preparatory School                          3:54.00    3:44.95        
     1) Fredlake, Grace 10              2) Carter, Katie 7                
     3) Sienkiewicz, Katie 9            4) Nauta, Chelsea 12              
                  27.23       56.05 (56.05)     1:23.80 (27.75)     1:54.16 (58.11)
        2:21.78 (27.62)     2:52.37 (58.21)     3:17.69 (25.32)     3:44.95 (52.58)
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             4:04.38    3:50.14        
     1) Lewin, Sarah Grace 11           2) Jordan, Laura 9                
     3) Boldizsar, Brittany 12          4) Mayer, Gina 11                 
                  27.25       56.58 (56.58)     1:23.81 (27.23)     1:53.31 (56.73)
        2:21.36 (28.05)     2:52.23 (58.92)     3:19.74 (27.51)     3:50.14 (57.91)
  3 Holy Names (Tampa)                                4:05.57    4:06.90        
     1) Geraci, Lauren                  2) Yeatman, Kim                   
     3) Carter, Gael                    4) Russell, Kerry                 
                  29.45   1:01.67 (1:01.67)     1:30.41 (28.74)   2:03.61 (1:01.94)
        2:32.61 (29.00)   3:04.94 (1:01.33)     3:34.45 (29.51)   4:06.90 (1:01.96)
  4 Clearwater Central Catholic                       4:27.58    4:30.13        
     1) Danielson, Lindsay 10           2) Fosnacht, Nicole 9             
     3) Marchant, Jessica 11            4) Levy, Emily 12                 
                  29.52   1:03.95 (1:03.95)     1:20.18 (16.23)     1:36.09 (32.14)
        2:17.17 (41.08)   2:45.55 (1:09.46)     3:21.32 (35.77)   4:30.13 (1:44.58)
  5 Calvary Christian (Clearwater)                    4:31.94    4:32.06        
     1) Dugas, Alyssa 9                 2) Reese, Brittany 12             
     3) Dugas, Jessica 12               4) Miller, Monica 9               
                  31.13   1:06.46 (1:06.46)     1:40.20 (33.74)   2:17.42 (1:10.96)
        2:34.04 (16.62)     2:50.62 (33.20)     3:28.09 (37.47)   4:32.06 (1:41.44)
  6 Tampa Catholic                                    5:06.51    4:51.23        
     1) Macina, Samantha 12             2) Ference, Megan 11              
     3) Rivers, Lindsay 10              4) Miller, Elizabeth 11           
                  35.29   1:14.98 (1:14.98)     1:45.95 (30.97)   2:21.67 (1:06.69)
        2:58.82 (37.15)   3:39.87 (1:18.20)     4:13.08 (33.21)   4:51.23 (1:11.36)
  7 Robinson (Tampa)                                  5:46.56    5:49.98        
     1) Kumar, Tricha 9                 2) Murphy, Tara Rose 8            
     3) Brumfield, Taylor 9             4) Fahrow, Suzanne 12             
                  39.86   1:25.83 (1:25.83)     2:06.95 (41.12)   2:57.16 (1:31.33)
        3:34.91 (37.75)   4:25.56 (1:28.40)     5:01.20 (35.64)   5:49.98 (1:24.42)
 -- Spoto (Riverview)                                 5:25.97         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Taylor, Stephanie 10            2) Guteirrez, Jessica 9           
     3)                                 4) Wasdon, Jordan Clayre 9        
                  34.10   1:11.29 (1:11.29)     1:53.75 (42.46)   2:38.21 (1:26.92)
        3:16.81 (38.60)   4:05.56 (1:27.35)        DQ (1:19.34)                    
Consolation Final
  9 Cambridge (Tampa)                                 6:08.61    6:16.71        
     1) Salgado, Sara                   2) Haack, Kayla                   
     3) Carrillo, Tara                  4) Mugford, Hanna                 
                  40.90   1:28.05 (1:28.05)     2:14.18 (46.13)   3:14.67 (1:46.62)
        3:46.50 (31.83)   4:35.88 (1:21.21)     5:23.61 (47.73)   6:16.71 (1:40.83)
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
Pool  Record:   3:42.83        1999 Plant                                      
                         Garcia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Preparatory School                          3:45.99    3:54.00        
     1) Fredlake, Grace 10              2) Carter, Katie 7                
     3) Sienkiewicz, Katie 9            4) Nauta, Chelsea 12              
                  28.46       58.80 (58.80)     1:27.17 (28.37)     1:57.84 (59.04)
        2:25.41 (27.57)     2:56.35 (58.51)     3:24.01 (27.66)     3:54.00 (57.65)
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             3:42.78    4:04.38        
     1) Boldizsar, Brittany 12          2) Mayer, Gina 11                 
     3) Attal, Caitlin 10               4) Marston, Bette 12              
                  29.65   1:01.41 (1:01.41)     1:30.09 (28.68)   2:01.51 (1:00.10)
        2:30.70 (29.19)   3:02.42 (1:00.91)     3:31.64 (29.22)   4:04.38 (1:01.96)
  3 Holy Names (Tampa)                                3:55.60    4:05.57        
     1) Geraci, Lauren                  2) Yeatman, Kim                   
     3) Carter, Gael                    4) Russell, Kerry                 
                  29.74   1:01.95 (1:01.95)     1:30.58 (28.63)   2:02.79 (1:00.84)
        2:31.64 (28.85)   3:03.66 (1:00.87)     3:32.96 (29.30)   4:05.57 (1:01.91)
  4 Clearwater Central Catholic                       4:30.80    4:27.58        
     1) Danielson, Lindsay 10           2) Fosnacht, Nicole 9             
     3) Marchant, Jessica 11            4) Levy, Emily 12                 
                  29.60   1:02.50 (1:02.50)     1:33.68 (31.18)   2:11.70 (1:09.20)
        2:40.87 (29.17)   3:16.11 (1:04.41)     3:48.52 (32.41)   4:27.58 (1:11.47)
  5 Calvary Christian (Clearwater)                    4:20.86    4:31.94        
     1) Dugas, Alyssa 9                 2) Reese, Brittany 12             
     3) Dugas, Jessica 12               4) Miller, Monica 9               
                  32.03   1:08.35 (1:08.35)     1:42.64 (34.29)   2:19.88 (1:11.53)
        2:52.42 (32.54)   3:29.10 (1:09.22)     3:58.84 (29.74)   4:31.94 (1:02.84)
  6 Tampa Catholic                                    5:06.57    5:06.51        

     1) Macina, Samantha 12             2) Ference, Megan 11              
     3) Kelly, Kristina 12              4) Miller, Elizabeth 11           
                  35.74   1:24.07 (1:24.07)     1:52.39 (28.32)   2:35.29 (1:11.22)
        3:13.41 (38.12)   3:55.08 (1:19.79)     4:28.11 (33.03)   5:06.51 (1:11.43)
  7 Robinson (Tampa)                                  5:45.00    5:46.56        
     1) Kumar, Tricha 9                 2) Murphy, Tara Rose 8            
     3) Brumfield, Taylor 9             4) Fahrow, Suzanne 12             
                  39.64   1:26.87 (1:26.87)     2:07.66 (40.79)   3:00.77 (1:33.90)
        3:35.20 (34.43)   4:20.59 (1:19.82)     4:59.74 (39.15)   5:46.56 (1:25.97)
  8 Cambridge (Tampa)                                 5:40.17    6:08.61        
     1) Salgado, Sara                   2) Haack, Kayla                   
     3) Carrillo, Tara                  4) Mugford, Hanna                 
                  41.08   1:44.93 (1:44.93)     2:13.57 (28.64)   3:09.45 (1:24.52)
      4:30.85 (1:21.40)   5:17.11 (2:07.66)     6:08.61 (51.50)                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Spoto (Riverview)                                 5:34.69         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Acuna, Julianna 9               2) Givens, Ashley 10              
     3) Guteirrez, Jessica 9            4) Johnson, Heather               
                  33.94   1:11.66 (1:11.66)     1:53.17 (41.51)   2:40.17 (1:28.51)
        3:18.19 (38.02)   4:43.52 (2:03.35)          DQ (42.45)                    
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
Pool  Record:   3:19.41        1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Wolsinski,Obrien,Krammer                  
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Jesuit (Tampa)                                    3:39.18    3:20.33        
     1) Donnelly, Vinny SO              2) Attal, Matt SR                 
     3) Werdine, Andrew JR              4) Wyher, Tommy SR                
  2 Tampa Preparatory School                          4:02.72    3:30.11        
  3 Berkeley Prep (Tampa)                             3:46.55    3:31.27        
     1) Frissell, Dustin 12             2) Jordan, Jonathan 11            
     3) Dent, Kyle 9                    4) Eicholtz, Zach 9               
  4 Clearwater Central Catholic                       4:26.06    4:22.72        
     1) Spencer, James 9                2) Sebastyen, Ryan 10             
     3) Wooten, Cole 10                 4) Green, Eric 12                 
  5 Spoto (Riverview)                                 5:25.10    5:17.41        
     1) Figueroa, Franklin 9            2) Lamoli, Mathew David 9         
     3) Carletti, Cody Allen 9          4) Perez, Yeric 9                 
 -- Tampa Catholic                                    4:35.39         DQ        
      Penalty-Over Entry By Swimmer
     1) Rios, Christopher 11            2) Eule, Corbin 11                
     3) Comellas, Anthony 11            4) Rey, Thomas 12                 
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
Pool  Record:   3:19.41        1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Wolsinski,Obrien,Krammer                  
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jesuit (Tampa)                                    3:17.69    3:39.18        
     1) Donnelly, Vinny SO              2) Attal, Matt SR                 
     3) Werdine, Andrew JR              4) Wyher, Tommy SR                
                  26.37       55.57 (55.57)     1:22.45 (26.88)     1:51.60 (56.03)
        2:17.03 (25.43)                             2:45.37 ( )         3:39.18 ( )
  2 Berkeley Prep (Tampa)                             3:26.23    3:46.55        
     1) Frissell, Dustin 12             2) Jordan, Jonathan 11            
     3) Dent, Kyle 9                    4) Eicholtz, Zach 9               
                  25.48       53.54 (53.54)     1:19.44 (25.90)     1:47.69 (54.15)
        2:16.00 (28.31)     2:45.22 (57.53)     3:14.70 (29.48)   3:46.55 (1:01.33)
  3 Tampa Preparatory School                          3:24.99    4:02.72        
     1) Khoury, Jason 11                2) Tucker, Matt 12                
     3) Stumpf, Matt 11                 4) Stumpf, Ryan 12                
                  27.67   1:00.07 (1:00.07)     1:30.97 (30.90)   2:05.23 (1:05.16)
        2:33.75 (28.52)   3:06.02 (1:00.79)     3:33.09 (27.07)     4:02.72 (56.70)
  4 Clearwater Central Catholic                       4:38.20    4:26.06        
     1) Spencer, James 9                2) Sebastyen, Ryan 10             
     3) Wooten, Cole 10                 4) Green, Eric 12                 
                  28.90   1:02.75 (1:02.75)     1:32.99 (30.24)   2:09.80 (1:07.05)
        2:42.78 (32.98)   3:16.91 (1:07.11)     3:49.21 (32.30)   4:26.06 (1:09.15)
  5 Tampa Catholic                                    4:34.42    4:35.39        
     1) Rios, Christopher 11            2) Eule, Corbin 11                
     3) Comellas, Anthony 11            4) Rey, Thomas 12                 
                  33.80   1:12.07 (1:12.07)   2:27.59 (1:15.52)   2:58.08 (1:46.01)
        3:35.88 (37.80)                             4:04.00 ( )         4:35.39 ( )
  6 Spoto (Riverview)                                 5:30.34    5:25.10        
     1) Figueroa, Franklin 9            2) Lamoli, Mathew David 9         
     3) Carletti, Cody Allen 9          4) Perez, Yeric 9                 
                  36.47   1:16.29 (1:16.29)     1:56.20 (39.91)   2:48.22 (1:31.93)
        3:25.62 (37.40)   4:11.74 (1:23.52)     4:46.87 (35.13)   5:25.10 (1:13.36)
 -- Robinson (Tampa)                                  4:38.00         DQ        
     1) Griffen, Bradley 12             2) Smith, Justin Ryan 11          
     3) Hines, Joey 12                  4) Bajwa, Amos 10                 
                  31.72   1:07.07 (1:07.07)     1:43.33 (36.26)   2:22.80 (1:15.73)
        2:57.94 (35.14)   3:37.76 (1:14.96)     4:07.08 (29.32)        DQ (1:05.34)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Berkeley Prep (Tampa)               492   2. Holy Names (Tampa)                  426
  3. Tampa Preparatory School            410   4. Clearwater Central Catholic         192
  5. Calvary Christian (Clearwater)      160   6. Cambridge (Tampa)                   144
  7. Tampa Catholic                      119   8. Robinson (Tampa)                     81
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Jesuit (Tampa)                      598   2. Tampa Preparatory School            474
  3. Berkeley Prep (Tampa)               335   4. Clearwater Central Catholic         220
  5. Spoto (Riverview)                    92   6. Robinson (Tampa)                     75
  7. Tampa Catholic                       53   8. Cambridge (Tampa)                    20
  9. Calvary Christian (Clearwater)        6