2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 4

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/21/2006 09:12 PM
                             FHSAA - A District 4                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:57.22    1:52.75        
     1) Davidson, Katie 10              2) Smith, Emily 10                
     3) Hughes, Shelby 11               4) Harris, Lacey 10               
                  28.60     1:00.95 (32.35)     1:28.21 (27.26)     1:52.75 (24.54)
  2 Cocoa Beach                                       1:57.69    1:53.72        
     1) Nagy, Julia 11                  2) Lugar, Samantha 12             
     3) D'Amico, Tamara 12              4) Sweet, Montana 10              
                  28.43       59.40 (30.97)     1:27.94 (28.54)     1:53.72 (25.78)
  3 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:56.30    1:54.24        
     1) Lundberg, Lauren 10             2) Green, Erin 12                 
     3) Taylor, Kaitlin 10              4) Tribou, Sydney 10              
                  28.31     1:01.32 (33.01)     1:28.42 (27.10)     1:54.24 (25.82)
  4 Bishop Moore (Orlando)                            2:05.28    2:04.19        
     1) Bolil, Trisha 10                2) Papadopoulos, Vicky 11         
     3) Westergan, Alexis 10            4) Watson, Alyson 9               
                  33.23     1:07.43 (34.20)     1:37.55 (30.12)     2:04.19 (26.64)
  5 Harmony (Orlando)                                 2:04.24    2:04.43        
     1) Christovich, Lindsay 9          2) Scarborough, Alexia 11         
     3) Henderson, Cierra 11            4) Blackford, Kristen 11          
                  31.69     1:06.61 (34.92)     1:36.33 (29.72)     2:04.43 (28.10)
  6 Edgewood (Merritt Island)                         2:09.41    2:10.62        
     1) Foster, Rebecca 8               2) Himonetos, Paula 10            
     3) Kindred, Chole 10               4) Rood, Morgan 9                 
                  32.67     1:08.08 (35.41)     1:41.45 (33.37)     2:10.62 (29.17)
  7 Hagerty (Oviedo)                                  2:18.06    2:15.75        
     1) Schroeder, Ariel 9              2) Brode, Brittny 10              
     3) Miller, Jamie 9                 4) Oliver, Brittany 9             
                  36.05     1:14.89 (38.84)     1:45.49 (30.60)     2:15.75 (30.26)
  8 Circle Christian (Orlando)                        2:18.16    2:17.90        
     1) Dowling, Kelly 12               2) Girand, Sarah 8                
     3) Gerrity, Rachel 10              4) Benitez, Alexandra 12          
                  32.42     1:13.28 (40.86)     1:48.46 (35.18)     2:17.90 (29.44)
Consolation Final
  9 Space Coast (Prot St. John)                       2:21.28    2:25.12        
     1) Wilkins, Brittany 9             2) Balparda, Leanna 7             
     3) Delhagen, Kaylee 9              4) Mulligan, Kathleen 12          
                  33.10     1:20.52 (47.42)     1:54.55 (34.03)     2:25.12 (30.57)
 10 Merritt Island Christian                          2:31.91    2:29.12        
     1) Robertson, Elyse 11             2) Doxey, Carrie 10               
     3) Deen, Stephanie 12              4) Burnett, Taylor 9              
                  38.66     1:20.24 (41.58)     1:55.66 (35.42)     2:29.12 (33.46)
 11 Father Lopez (Daytona Beach)                      2:24.17    2:38.30        
     1) Kravcov, Catherine 11           2) Lambert, Elizabeth 11          
     3) Hotz, Cathleen 10               4) Divincenzo, Stephanie 11       
                  41.72     1:23.72 (42.00)     2:05.98 (42.26)     2:38.30 (32.32)
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.63  AA-A
                1:51.18  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:54.88    1:56.30        
     1) Lundberg, Lauren 10             2) Green, Erin 12                 
     3) Taylor, Kaitlin 10              4) Tribou, Sydney 10              
                  15.01     1:07.54 (52.53)     1:30.60 (23.06)     1:56.30 (25.70)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:57.86    1:57.22        
     1) Harris, Rebekah 10              2) Smith, Emily 10                
     3) Mitchell, Alex 11               4) Hughes, Shelby 11              
                  29.69     1:02.27 (32.58)     1:31.31 (29.04)     1:57.22 (25.91)
  3 Cocoa Beach                                       1:55.35    1:57.69        
     1) Nagy, Julia 11                  2) Lugar, Samantha 12             
     3) D'Amico, Tamara 12              4) Sweet, Montana 10              
                  28.86     1:00.48 (31.62)     1:30.03 (29.55)     1:57.69 (27.66)
  4 Harmony (Orlando)                                 2:03.86    2:04.24        
     1) Christovich, Lindsay 9          2) Scarborough, Alexia 11         
     3) Henderson, Cierra 11            4) Blackford, Kristen 11          
                  31.09     1:06.58 (35.49)     1:36.53 (29.95)     2:04.24 (27.71)
  5 Bishop Moore (Orlando)                            2:06.08    2:05.28        
     1) Bolil, Trisha 10                2) Papadopoulos, Vicky 11         
     3) Westergan, Alexis 10            4) Watson, Alyson 9               
                  33.29     1:07.87 (34.58)     1:38.21 (30.34)     2:05.28 (27.07)
  6 Edgewood (Merritt Island)                         2:09.36    2:09.41        
     1) Foster, Rebecca 8               2) Himonetos, Paula 10            
     3) Kindred, Chole 10               4) Rood, Morgan 9                 
                  33.52     1:08.98 (35.46)     1:41.74 (32.76)     2:09.41 (27.67)
  7 Hagerty (Oviedo)                                       NT    2:18.06        
     1) Schroeder, Ariel 9              2) Brode, Brittny 10              
     3) Miller, Jamie 9                 4) Oliver, Brittany 9             
                  38.19     1:16.07 (37.88)     1:46.94 (30.87)     2:18.06 (31.12)
  8 Circle Christian (Orlando)                        2:16.49    2:18.16        
     1) Dowling, Kelly 12               2) Girand, Sarah 8                
     3) Gerrity, Rachel 10              4) Benitez, Alexandra 12          
                  33.04     1:13.76 (40.72)     1:49.06 (35.30)     2:18.16 (29.10)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Space Coast (Prot St. John)                       2:23.23    2:21.28        
     1) Wilkins, Brittany 9             2) Hurley, Kaitlyn 7              
     3) Delhagen, Kaylee 9              4) Mulligan, Kathleen 12          
                  32.41     1:16.73 (44.32)     1:49.69 (32.96)     2:21.28 (31.59)
 10 Father Lopez (Daytona Beach)                      2:20.13    2:24.17        
     1) Hotz, Cathleen 10               2) Lambert, Elizabeth 11          
     3) Drapala, Jessica 12             4) Kravcov, Catherine 11          
                  37.15     1:17.33 (40.18)     1:52.92 (35.59)     2:24.17 (31.25)
 11 Merritt Island Christian                          2:27.30    2:31.91        
     1) Robertson, Elyse 11             2) Doxey, Carrie 10               
     3) Deen, Stephanie 12              4) Burnett, Taylor 9              
                  37.54     1:21.71 (44.17)     1:57.98 (36.27)     2:31.91 (33.93)
 -- Cocoa                                             2:26.05         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:44.68    1:45.28        
     1) Wright, Steven 11               2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Collins, Michael 10            
                  24.72       54.01 (29.29)     1:44.89 (50.88)      1:45.28 (0.39)
  2 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:47.46    1:48.06        
     1) Curley, Harrison 8              2) Larsen, David 12               
     3) Patel, Deven 11                 4) Scavone, Nick 8                
                  27.14       57.58 (30.44)     1:24.07 (26.49)     1:48.06 (23.99)
  3 Cocoa Beach                                       1:54.15    1:49.29        
     1) Hormel, Ryan 12                 2) Barker, Evan 10                
     3) Lombardozzi, Travis 11          4) Broughton, Andrew 12           
                  28.60       59.89 (31.29)     1:25.32 (25.43)     1:49.29 (23.97)
  4 Harmony (Orlando)                                 1:53.62    1:53.14        
     1) Schepler, Ben 12                2) Steele, Stephen 10             
     3) Capley, Chad 11                 4) Olivero, Alex 10               
                  30.41     1:00.94 (30.53)     1:28.30 (27.36)     1:53.14 (24.84)
  5 Bishop Moore (Orlando)                            1:52.37    1:53.30        
     1) Craig, T.J. 11                  2) Oliva, Edward 10               
     3) Salazar, Larry 11               4) Munoz, Danny 12                
                  31.54     1:02.70 (31.16)     1:29.74 (27.04)     1:53.30 (23.56)
  6 Space Coast (Prot St. John)                       1:59.37    1:58.03        
     1) White, Matt 12                  2) Cajigas, Antonio 11            
     3) Humberger, Justin 12            4) Travis, Zachary 11             
                  32.93     1:05.16 (32.23)     1:32.48 (27.32)     1:58.03 (25.55)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         1:57.40    1:58.28        
     1) Badana, Micah 12                2) Dumoulin, Daniel 7             
     3) Fletcher, Thompson 10           4) Sullivan, Tyler 11             
                  32.00     1:07.18 (35.18)     1:33.15 (25.97)     1:58.28 (25.13)
 -- Hagerty (Oviedo)                                  1:59.87         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.88  AA-A
                1:39.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:44.22    1:44.68        
     1) Wright, Steven 11               2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Collins, Michael 10            
                  25.05       54.14 (29.09)     1:19.90 (25.76)     1:44.68 (24.78)
  2 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:42.28    1:47.46        
     1) Curley, Harrison 8              2) Larsen, David 12               
     3) Patel, Deven 11                 4) Scavone, Nick 8                
                  26.28       56.48 (30.20)     1:23.04 (26.56)     1:47.46 (24.42)
  3 Bishop Moore (Orlando)                            1:48.50    1:52.37        
     1) Craig, T.J. 11                  2) Oliva, Edward 10               
     3) Salazar, Larry 11               4) Munoz, Danny 12                
                  30.76     1:01.78 (31.02)     1:28.37 (26.59)     1:52.37 (24.00)
  4 Harmony (Orlando)                                 1:53.05    1:53.62        
     1) Schepler, Ben 12                2) Steele, Stephen 10             
     3) Capley, Chad 11                 4) Olivero, Alex 10               
                  30.31     1:01.36 (31.05)     1:29.03 (27.67)     1:53.62 (24.59)
  5 Cocoa Beach                                       1:49.62    1:54.15        
     1) Hormel, Ryan 12                 2) Barker, Evan 10                
     3) Lombardozzi, Travis 11          4) Broughton, Andrew 12           
                  29.52     1:03.40 (33.88)     1:29.29 (25.89)     1:54.15 (24.86)
  6 Edgewood (Merritt Island)                         1:58.28    1:57.40        
     1) Badana, Micah 12                2) Dumoulin, Daniel 7             
     3) Fletcher, Thompson 10           4) Sullivan, Tyler 11             
                  32.10     1:07.90 (35.80)     1:33.37 (25.47)     1:57.40 (24.03)
  7 Space Coast (Prot St. John)                       2:00.17    1:59.37        
     1) White, Matt 12                  2) Cajigas, Antonio 11            
     3) Humberger, Justin 12            4) Travis, Zachary 11             
                  33.82     1:06.79 (32.97)     1:33.77 (26.98)     1:59.37 (25.60)
  8 Hagerty (Oviedo)                                       NT    1:59.87        
     1) Geiger, Kyle 9                  2) Singer, Christopher 10         
     3) Pedigree, Alec 9                4) Ospina, Felix 10               
                  29.95     1:05.57 (35.62)     1:32.80 (27.23)     1:59.87 (27.07)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland        1:56.47    1:52.82 AA-C   
                  25.71       54.00 (28.29)     1:23.10 (29.10)     1:52.82 (29.72)
  2 Grams, Virginia            8 Circle Christian     1:57.97    1:54.05        
                  26.51       55.28 (28.77)     1:24.71 (29.43)     1:54.05 (29.34)
  3 Wine, Sterling            10 Lake Highland        1:56.83    1:58.22        
                  26.63       56.09 (29.46)     1:26.87 (30.78)     1:58.22 (31.35)
  4 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland        2:00.48    1:59.78        
                  26.95       56.34 (29.39)     1:27.42 (31.08)     1:59.78 (32.36)
  5 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         2:01.32    2:01.20        
                  27.95       58.96 (31.01)     1:30.58 (31.62)     2:01.20 (30.62)
  6 Demers, Sarah             11 Lake Highland        2:02.29    2:02.36        
                  27.60       58.98 (31.38)     1:31.27 (32.29)     2:02.36 (31.09)
  7 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         2:03.00    2:03.08        
                  28.33       59.66 (31.33)     1:31.96 (32.30)     2:03.08 (31.12)
  8 Harris, Rebekah           10 Trinity Prep         2:07.94    2:03.56        
                  28.23       59.69 (31.46)     1:31.89 (32.20)     2:03.56 (31.67)
Consolation Final
  9 Shea, Meaghan              9 Trinity Prep         2:08.28    2:06.47        
                  29.04     1:00.80 (31.76)     1:33.87 (33.07)     2:06.47 (32.60)
 10 Bowker, Desiree            8 Cocoa Beach          2:07.95    2:06.75        
                  29.27     1:01.97 (32.70)     1:35.37 (33.40)     2:06.75 (31.38)
 11 Foster, Rebecca            8 Edgewood             2:08.84    2:07.81        
                  29.52     1:02.45 (32.93)     1:35.67 (33.22)     2:07.81 (32.14)
 12 Garner, Mary               9 Edgewood             2:09.18    2:08.90        
                  29.26     1:01.89 (32.63)     1:35.93 (34.04)     2:08.90 (32.97)
 13 Hyman, Christina          10 Cocoa Beach          2:12.49    2:09.86        
                  30.85     1:03.89 (33.04)     1:37.54 (33.65)     2:09.86 (32.32)
 14 Reagan, Hannah             8 Cocoa Beach          2:10.62    2:09.92        
                  30.55     1:04.02 (33.47)     1:37.77 (33.75)     2:09.92 (32.15)
 15 Barrows, Kayleigh          8 Cocoa Beach          2:11.64    2:13.01        
                  31.91     1:05.70 (33.79)     1:39.73 (34.03)     2:13.01 (33.28)
 16 Frankenberg, Michelle     11 Harmony              2:15.17    2:14.51        
                  30.99     1:05.08 (34.09)     1:40.39 (35.31)     2:14.51 (34.12)
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.88  AA-A
                1:53.36  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland        1:53.48    1:56.47        
                  26.93       57.38 (30.45)     1:27.13 (29.75)     1:56.47 (29.34)
  2 Wine, Sterling            10 Lake Highland        1:55.68    1:56.83        
                  27.52       57.79 (30.27)     1:27.80 (30.01)     1:56.83 (29.03)
  3 Grams, Virginia            8 Circle Christian     1:53.60    1:57.97        
                  28.10       58.92 (30.82)     1:28.64 (29.72)     1:57.97 (29.33)
  4 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland        1:55.62    2:00.48        
                  27.97       58.63 (30.66)     1:29.51 (30.88)     2:00.48 (30.97)
  5 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         2:04.68    2:01.32        
                  28.05       58.40 (30.35)     1:30.05 (31.65)     2:01.32 (31.27)
  6 Demers, Sarah             11 Lake Highland        2:03.67    2:02.29        
                  28.10       59.09 (30.99)     1:30.66 (31.57)     2:02.29 (31.63)
  7 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         2:00.61    2:03.00        
                  28.25       59.20 (30.95)     1:31.16 (31.96)     2:03.00 (31.84)
  8 Harris, Rebekah           10 Trinity Prep         2:11.09    2:07.94        
                  29.61     1:01.77 (32.16)     1:34.97 (33.20)     2:07.94 (32.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bowker, Desiree            8 Cocoa Beach          2:08.52    2:07.95        
                  28.97     1:01.44 (32.47)     1:35.40 (33.96)     2:07.95 (32.55)
 10 Shea, Meaghan              9 Trinity Prep         2:06.82    2:08.28        
                  29.52     1:01.90 (32.38)     1:35.00 (33.10)     2:08.28 (33.28)
 11 Foster, Rebecca            8 Edgewood             2:08.44    2:08.84        
                  28.76     1:00.53 (31.77)     1:34.76 (34.23)     2:08.84 (34.08)
 12 Garner, Mary               9 Edgewood             2:10.81    2:09.18        
                  29.47     1:02.19 (32.72)     1:35.92 (33.73)     2:09.18 (33.26)
 13 Reagan, Hannah             8 Cocoa Beach          2:11.75    2:10.62        
                  30.11     1:03.42 (33.31)     1:37.56 (34.14)     2:10.62 (33.06)
 14 Barrows, Kayleigh          8 Cocoa Beach          2:09.92    2:11.64        
                  30.75     1:03.88 (33.13)     1:38.13 (34.25)     2:11.64 (33.51)
 15 Hyman, Christina          10 Cocoa Beach          2:14.78    2:12.49        
                  31.25     1:05.63 (34.38)     1:39.36 (33.73)     2:12.49 (33.13)
 16 Frankenberg, Michelle     11 Harmony              2:17.48    2:15.17        
                  30.55     1:04.98 (34.43)     1:40.87 (35.89)     2:15.17 (34.30)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Christovich, Lindsay       9 Harmony              2:12.25    2:15.45        
                  30.44     1:04.28 (33.84)     1:39.78 (35.50)     2:15.45 (35.67)
 18 Willard, Christina        11 Father Lopez         2:12.64    2:17.33        
                  29.85     1:04.39 (34.54)     1:40.90 (36.51)     2:17.33 (36.43)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Drapala, Allison          10 Father Lopez         2:17.22    2:20.51        
                  30.01     1:04.70 (34.69)     1:42.12 (37.42)     2:20.51 (38.39)
 20 Ronca, Paige              10 Bishop Moore         2:30.38    2:23.54        
                  31.52     1:07.20 (35.68)     1:45.00 (37.80)     2:23.54 (38.54)
 21 Pace, Libby               10 Harmony              2:28.73    2:27.68        
                  32.24     1:09.45 (37.21)     1:49.42 (39.97)     2:27.68 (38.26)
 22 Ryan, Sarah               11 Bishop Moore         2:36.31    2:33.89        
                  33.59     1:11.92 (38.33)     1:53.12 (41.20)     2:33.89 (40.77)
 23 Orlando, Jessica          10 Edgewood             2:30.03    2:34.16        
                  33.93     1:14.11 (40.18)     1:54.13 (40.02)     2:34.16 (40.03)
 24 Curtin, Delaney           10 Hagerty                   NT    2:34.18        
                  33.70     1:13.22 (39.52)     1:54.41 (41.19)     2:34.18 (39.77)
 25 Junkins, Kellie           11 Harmony              2:32.79    2:35.37        
                  33.84     1:12.38 (38.54)     1:53.59 (41.21)     2:35.37 (41.78)
 26 Pettis, Hollie             8 Space Coast          2:38.25    2:37.97        
                  34.74     1:15.79 (41.05)     1:58.79 (43.00)     2:37.97 (39.18)
 27 DeMaso, Stephanie         10 Bishop Moore         2:40.47    2:39.16        
                  35.39     1:16.20 (40.81)     1:59.21 (43.01)     2:39.16 (39.95)
 28 Biery, Sarah               9 Edgewood             2:47.85    2:39.87        
                  35.64     1:17.02 (41.38)     1:59.69 (42.67)     2:39.87 (40.18)
 29 Hutchison, Cecile         12 Bishop Moore         2:43.95    2:39.89        
                  35.93     1:16.70 (40.77)     1:59.74 (43.04)     2:39.89 (40.15)
 30 Morejon, Olivia            9 Father Lopez         2:40.63    2:41.23        
                  35.65                             1:59.96 ( )     2:41.23 (41.27)
 31 McCauley, Kasey            8 Space Coast          2:55.09    2:43.51        
                  37.92     1:21.36 (43.44)     2:05.67 (44.31)     2:43.51 (37.84)
 32 Oldham, Stephanie         11 Cocoa                2:41.54    2:43.72        
                  38.38     1:19.60 (41.22)     2:02.52 (42.92)     2:43.72 (41.20)
 33 Burris, Emily             10 Hagerty                   NT    2:45.56        
                  35.52     1:19.67 (44.15)     2:04.59 (44.92)     2:45.56 (40.97)
 34 Breedlove, Hannah         11 Cocoa                2:48.15    2:47.66        
                  38.76     1:22.26 (43.50)     2:05.82 (43.56)     2:47.66 (41.84)
 35 Beal, Chelsey             10 Hagerty              2:51.06    2:48.89        
                  37.18     1:20.78 (43.60)     2:06.33 (45.55)     2:48.89 (42.56)
 36 Andrews, Meredith         11 Father Lopez         2:51.11    2:49.57        
                                                    2:04.20 ( )     2:49.57 (45.37)
 37 Roeske, Jamie              9 Space Coast          2:55.22    2:54.27        
                  39.93     1:23.00 (43.07)     2:10.31 (47.31)     2:54.27 (43.96)
 38 Comfort, Christine         9 Hagerty              3:01.61    2:55.53        
                  37.80     1:23.77 (45.97)     2:10.37 (46.60)     2:55.53 (45.16)
 39 McSwain, Megan            11 Merritt Island       3:16.43    3:14.16        
                  42.09     1:31.34 (49.25)     2:23.38 (52.04)     3:14.16 (50.78)
 40 Tyree, Holly              12 Space Coast          2:59.00    3:19.34        
                  41.44     1:29.58 (48.14)   3:03.14 (1:33.56)     3:19.34 (16.20)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Hughes, Pat               12 Trinity Prep         1:54.61    1:50.26        
                  26.19       54.27 (28.08)     1:22.97 (28.70)     1:50.26 (27.29)
  2 Gorman, Greg              11 Lake Highland        1:53.58    1:50.46        
                  25.68       54.00 (28.32)     1:22.85 (28.85)     1:50.46 (27.61)
  3 Marotte, John             12 Father Lopez         1:55.06    1:52.84        
                  25.15       53.75 (28.60)     1:23.21 (29.46)     1:52.84 (29.63)
  4 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:57.40    1:56.15        
                  26.87       56.80 (29.93)     1:27.22 (30.42)     1:56.15 (28.93)
  5 Collins, Michael          10 Trinity Prep         1:59.66    1:57.98        
                  27.31       57.08 (29.77)     1:27.78 (30.70)     1:57.98 (30.20)
  6 Lewis, Danny              11 Harmony              1:58.33    1:58.98        
                  26.25       56.02 (29.77)     1:27.44 (31.42)     1:58.98 (31.54)
  7 Burns, Chris              11 Trinity Prep         2:01.10    1:59.21        
                  27.36       57.51 (30.15)     1:28.54 (31.03)     1:59.21 (30.67)
  8 Capley, Chad              11 Harmony              2:00.62    2:03.92        
                  27.46       57.94 (30.48)     1:30.93 (32.99)     2:03.92 (32.99)
Consolation Final
  9 House, Dakota              9 Lake Highland        2:01.74    2:01.29        
                  27.77       58.54 (30.77)     1:30.41 (31.87)     2:01.29 (30.88)
 10 Linder, Ryan              11 Cocoa Beach          2:03.84    2:03.66        
                  29.55                             1:33.57 ( )     2:03.66 (30.09)
 11 Clark, Graham             11 Trinity Prep         2:03.67    2:04.00        
                  27.95       59.40 (31.45)     1:31.96 (32.56)     2:04.00 (32.04)
 12 Ware, Robert               9 Space Coast          2:08.71    2:05.44        
                  28.48     1:01.35 (32.87)     1:34.29 (32.94)     2:05.44 (31.15)
 13 Quackenbush, Parker        8 Lake Highland        2:02.44    2:05.78        
                  27.98     1:00.35 (32.37)     1:33.74 (33.39)     2:05.78 (32.04)
 14 Armstrong, Phillip        10 Cocoa Beach          2:05.66    2:08.49        
                  30.17     1:03.79 (33.62)     1:37.49 (33.70)     2:08.49 (31.00)
 15 Paxton, Daniel            12 Edgewood             2:03.29    2:15.37        
                  30.66     1:04.26 (33.60)     1:39.68 (35.42)     2:15.37 (35.69)
 16 Osipov, Rodion            11 Father Lopez         2:12.41    2:17.67        
                  29.80     1:05.85 (36.05)     1:43.44 (37.59)     2:17.67 (34.23)
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.77  AA-A
                1:43.50  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gorman, Greg              11 Lake Highland        1:52.00    1:53.58        
                  25.99       55.00 (29.01)     1:24.18 (29.18)     1:53.58 (29.40)
  2 Hughes, Pat               12 Trinity Prep         1:54.69    1:54.61        
                  25.96       54.89 (28.93)     1:25.06 (30.17)     1:54.61 (29.55)
  3 Marotte, John             12 Father Lopez         1:53.89    1:55.06        
                  25.51       54.81 (29.30)     1:24.97 (30.16)     1:55.06 (30.09)
  4 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:58.00    1:57.40        
                  26.52       56.72 (30.20)     1:27.50 (30.78)     1:57.40 (29.90)
  5 Lewis, Danny              11 Harmony              1:58.72    1:58.33        
                  25.92       55.11 (29.19)     1:26.37 (31.26)     1:58.33 (31.96)
  6 Collins, Michael          10 Trinity Prep         2:00.76    1:59.66        
                  27.64       57.89 (30.25)     1:28.92 (31.03)     1:59.66 (30.74)
  7 Capley, Chad              11 Harmony              1:59.85    2:00.62        
                  26.59       56.34 (29.75)     1:27.92 (31.58)     2:00.62 (32.70)
  8 Burns, Chris              11 Trinity Prep         2:02.57    2:01.10        
                  27.24       57.41 (30.17)     1:29.39 (31.98)     2:01.10 (31.71)
-------------------------------------------------------------------------
  9 House, Dakota              9 Lake Highland        2:07.86    2:01.74        
                  27.40       57.65 (30.25)     1:29.57 (31.92)     2:01.74 (32.17)
 10 Quackenbush, Parker        8 Lake Highland        2:05.77    2:02.44        
                  26.56       57.38 (30.82)     1:30.08 (32.70)     2:02.44 (32.36)
 11 Paxton, Daniel            12 Edgewood             2:02.68    2:03.29        
                  27.21       57.22 (30.01)     1:27.51 (30.29)     2:03.29 (35.78)
 12 Clark, Graham             11 Trinity Prep         2:08.86    2:03.67        
                  28.73       59.49 (30.76)     1:31.80 (32.31)     2:03.67 (31.87)
 13 Linder, Ryan              11 Cocoa Beach          2:11.03    2:03.84        
                  29.46                             1:33.43 ( )     2:03.84 (30.41)
 14 Armstrong, Phillip        10 Cocoa Beach          2:06.66    2:05.66        
                  28.88     1:01.08 (32.20)     1:33.70 (32.62)     2:05.66 (31.96)
 15 Ware, Robert               9 Space Coast          2:10.86    2:08.71        
                  28.33     1:01.25 (32.92)     1:35.70 (34.45)     2:08.71 (33.01)
 16 Osipov, Rodion            11 Father Lopez         2:14.03    2:12.41        
                  26.82     1:00.07 (33.25)     1:36.54 (36.47)     2:12.41 (35.87)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Picco, George              9 Edgewood             2:14.20    2:15.76        
                  30.57     1:05.36 (34.79)     1:41.43 (36.07)     2:15.76 (34.33)
 18 Marotte, Matthew          10 Father Lopez         2:17.54    2:18.09        
                  30.51     1:06.43 (35.92)     1:43.66 (37.23)     2:18.09 (34.43)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Berman, Johnathan          8 Cocoa Beach          2:20.00    2:23.28        
                  31.31     1:09.16 (37.85)     1:48.04 (38.88)     2:23.28 (35.24)
 20 Bergmann, Colin           10 Cocoa Beach          2:40.00    2:23.74        
                  32.67     1:09.53 (36.86)   2:23.74 (1:14.21)                    
 21 MacDonald, Benjamin       12 Circle Christian     2:20.70    2:29.21        
                  33.04     1:10.34 (37.30)     1:49.78 (39.44)     2:29.21 (39.43)
 22 Roeske, Derek              9 Space Coast          2:42.92    2:34.27        
                  31.23     1:09.02 (37.79)   2:34.27 (1:25.25)                    
 23 DeMaso, Henry              9 Bishop Moore         2:41.06    2:41.00        
                  34.58     1:15.35 (40.77)     1:57.79 (42.44)     2:41.00 (43.21)
 24 Torres, Christopher        9 Hagerty              2:46.41    2:47.59        
                  35.36     1:18.91 (43.55)     2:04.97 (46.06)     2:47.59 (42.62)
 25 Helveston, Robert          9 Harmony              3:00.85    2:53.10        
                  36.37     1:20.47 (44.10)     2:07.68 (47.21)     2:53.10 (45.42)
 26 Meador, Cole               9 Harmony              2:42.68    2:53.21        
                  37.68     1:22.13 (44.45)     2:08.82 (46.69)     2:53.21 (44.39)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland        2:14.79    2:10.69        
                  28.26     1:01.27 (33.01)     1:41.14 (39.87)     2:10.69 (29.55)
  2 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         2:18.84    2:12.59        
                  28.41     1:01.52 (33.11)     1:41.95 (40.43)     2:12.59 (30.64)
  3 Smith, Emily              10 Trinity Prep         2:18.48    2:14.76        
                  28.68     1:03.00 (34.32)     1:42.02 (39.02)     2:14.76 (32.74)
  4 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        2:21.23    2:20.34        
                  30.49     1:07.33 (36.84)     1:48.71 (41.38)     2:20.34 (31.63)
  5 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         2:22.66    2:21.71        
                  29.83     1:07.95 (38.12)     1:48.44 (40.49)     2:21.71 (33.27)
  6 Pierovich, Alexandra       7 Cocoa Beach          2:24.73    2:24.11        
                  31.34     1:08.23 (36.89)     1:50.09 (41.86)     2:24.11 (34.02)
  7 Byron, Kyla               10 Trinity Prep         2:24.73    2:24.37        
                  31.36     1:08.33 (36.97)     1:51.51 (43.18)     2:24.37 (32.86)
  8 Borowski, Cara             8 Trinity Prep         2:28.26    2:25.10        
                  31.32     1:09.12 (37.80)     1:52.26 (43.14)     2:25.10 (32.84)
Consolation Final
  9 Westergan, Alexis         10 Bishop Moore         2:28.95    2:25.01        
                  31.87     1:11.61 (39.74)     1:52.81 (41.20)     2:25.01 (32.20)
 10 Miller, Jamie              9 Hagerty              2:29.14    2:26.14        
                  31.34     1:10.68 (39.34)     1:53.43 (42.75)     2:26.14 (32.71)
 11 O'Grady, Melinda          10 Cocoa Beach          2:33.60    2:34.53        
                  35.15     1:17.26 (42.11)     1:59.95 (42.69)     2:34.53 (34.58)
 12 Close, Chelsea            11 Cocoa Beach          2:37.75    2:35.01        
                  33.66     1:12.29 (38.63)     2:00.59 (48.30)     2:35.01 (34.42)
 13 Gleeson, Charlotte        10 Bishop Moore         2:39.02    2:36.25        
                  34.37     1:15.15 (40.78)     2:00.40 (45.25)     2:36.25 (35.85)
 14 Lemons, Mary               9 Cocoa Beach          2:37.69    2:37.22        
                  34.88     1:17.79 (42.91)     2:01.76 (43.97)     2:37.22 (35.46)
 15 Tsikerdanos, Darcy         9 Harmony              2:34.96    2:37.44        
                  32.77     1:14.73 (41.96)     2:02.02 (47.29)     2:37.44 (35.42)
 16 Scheetz, Lauren           10 Bishop Moore         2:36.36    2:39.34        
                  34.56     1:17.10 (42.54)     2:02.63 (45.53)     2:39.34 (36.71)
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.22  AA-A
                2:07.96  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland        2:10.04    2:14.79        
                  28.64     1:02.31 (33.67)     1:43.45 (41.14)     2:14.79 (31.34)
  2 Smith, Emily              10 Trinity Prep         2:21.85    2:18.48        
                  28.45     1:02.66 (34.21)     1:44.98 (42.32)     2:18.48 (33.50)
  3 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         2:17.25    2:18.84        
                  29.93     1:03.91 (33.98)     1:46.43 (42.52)     2:18.84 (32.41)
  4 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        2:24.32    2:21.23        
                  30.54     1:07.35 (36.81)     1:48.93 (41.58)     2:21.23 (32.30)
  5 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         2:23.76    2:22.66        
                  30.06     1:07.88 (37.82)     1:48.56 (40.68)     2:22.66 (34.10)
  6 Byron, Kyla               10 Trinity Prep         2:27.31    2:24.73        
                  31.09     1:07.57 (36.48)     1:50.88 (43.31)     2:24.73 (33.85)
  6 Pierovich, Alexandra       7 Cocoa Beach          2:25.40    2:24.73        
                  32.06     1:08.40 (36.34)     1:51.40 (43.00)     2:24.73 (33.33)
  8 Borowski, Cara             8 Trinity Prep         2:31.24    2:28.26        
                  31.20     1:09.56 (38.36)     1:54.18 (44.62)     2:28.26 (34.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Westergan, Alexis         10 Bishop Moore         2:26.84    2:28.95        
                  31.45     1:11.65 (40.20)     1:55.73 (44.08)     2:28.95 (33.22)
 10 Miller, Jamie              9 Hagerty              2:30.84    2:29.14        
                  30.99     1:10.73 (39.74)     1:54.48 (43.75)     2:29.14 (34.66)
 11 O'Grady, Melinda          10 Cocoa Beach          2:34.50    2:33.60        
                  34.96     1:16.06 (41.10)     1:58.01 (41.95)     2:33.60 (35.59)
 12 Tsikerdanos, Darcy         9 Harmony              2:33.80    2:34.96        
                  32.38     1:13.27 (40.89)     1:59.59 (46.32)     2:34.96 (35.37)
 13 Scheetz, Lauren           10 Bishop Moore         2:37.64    2:36.36        
                  33.45     1:15.18 (41.73)     1:59.20 (44.02)     2:36.36 (37.16)
 14 Lemons, Mary               9 Cocoa Beach          2:36.58    2:37.69        
                  33.76     1:14.93 (41.17)     1:59.46 (44.53)     2:37.69 (38.23)
 15 Close, Chelsea            11 Cocoa Beach          2:34.50    2:37.75        
                  31.97     1:11.06 (39.09)     2:00.51 (49.45)     2:37.75 (37.24)
 16 Gleeson, Charlotte        10 Bishop Moore         2:39.30    2:39.02        
                  34.03     1:15.93 (41.90)     2:02.05 (46.12)     2:39.02 (36.97)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schroeder, Ariel           9 Hagerty              2:44.65    2:43.48        
                  35.46     1:16.99 (41.53)     2:05.16 (48.17)     2:43.48 (38.32)
 18 Frankenberg, Molly        10 Harmony              2:41.20    2:44.23        
                  34.41     1:15.38 (40.97)     2:05.06 (49.68)     2:44.23 (39.17)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Neuhaus, Chelsey          12 Lake Highland        2:44.74    2:45.46        
                  36.90     1:19.90 (43.00)     2:08.29 (48.39)     2:45.46 (37.17)
 20 Oliver, Brittany           9 Hagerty              2:45.80    2:47.85        
                  35.11     1:18.19 (43.08)     2:08.91 (50.72)     2:47.85 (38.94)
 21 Deen, Stephanie           12 Merritt Island       2:43.45    2:49.37        
                  34.82     1:17.82 (43.00)     2:07.19 (49.37)     2:49.37 (42.18)
 22 Jennings, Amanda          12 Harmony              2:50.24    2:51.80        
                  38.19     1:21.31 (43.12)     2:12.97 (51.66)     2:51.80 (38.83)
 23 AmRhein, Janine           10 Hagerty              2:47.28    2:52.19        
                  36.29     1:21.84 (45.55)     2:13.24 (51.40)     2:52.19 (38.95)
 24 Gerrity, Rachel           10 Circle Christian     2:50.49    2:53.10        
                  36.87     1:19.75 (42.88)     2:13.06 (53.31)     2:53.10 (40.04)
 25 King, Korey                9 Edgewood             2:56.47    2:54.58        
                  39.62     1:24.89 (45.27)     2:14.46 (49.57)     2:54.58 (40.12)
 26 Hotz, Cathleen            10 Father Lopez         2:54.71    2:55.24        
                  42.16     1:24.59 (42.43)     2:17.59 (53.00)     2:55.24 (37.65)
 27 Schepler, Elizabeth       10 Harmony              2:56.61    2:56.88        
                1:26.65                             2:18.85 ( )     2:56.88 (38.03)
 28 Uddo, Delores             11 Father Lopez         2:59.91    2:58.40        
                  39.13     1:24.78 (45.65)     2:18.58 (53.80)     2:58.40 (39.82)
 29 Spracklin, Megan           7 Edgewood             2:59.07    3:01.19        
                  39.95     1:27.01 (47.06)     2:21.53 (54.52)     3:01.19 (39.66)
 30 Drapala, Jessica          12 Father Lopez         2:55.90    3:04.90        
                  36.72     1:27.44 (50.72)     2:22.24 (54.80)     3:04.90 (42.66)
 31 Herring, Jessica          10 Space Coast          3:14.39    3:08.03        
                  44.09     1:34.57 (50.48)     2:28.17 (53.60)     3:08.03 (39.86)
 32 Hurley, Kaitlyn            7 Space Coast          3:15.62    3:08.70        
                  40.17     1:32.93 (52.76)     2:26.69 (53.76)     3:08.70 (42.01)
 -- Balparda, Leanna           7 Space Coast          3:44.59         DQ        
                  51.35     1:49.15 (57.80)     2:47.81 (58.66)          DQ (44.11)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Saxena, Paras              8 Lake Highland        2:16.01    2:12.64        
                  28.46     1:01.55 (33.09)     1:42.38 (40.83)     2:12.64 (30.26)
  2 Duggan, Sean               7 Lake Highland        2:15.01    2:14.64        
                  29.54     1:05.59 (36.05)     1:44.93 (39.34)     2:14.64 (29.71)
  3 Dulfer, Michael            8 Lake Highland        2:18.03    2:16.61        
                  31.88     1:07.16 (35.28)     1:46.31 (39.15)     2:16.61 (30.30)
  4 Steele, Stephen           10 Harmony              2:20.84    2:16.84        
                  30.53     1:07.07 (36.54)     1:45.97 (38.90)     2:16.84 (30.87)
  5 Lemons, Caleb              8 Cocoa Beach          2:25.38    2:21.18        
                  30.91     1:09.22 (38.31)     1:50.69 (41.47)     2:21.18 (30.49)
  6 Geiger, Kyle               9 Hagerty              2:18.71    2:21.54        
                  30.69     1:06.88 (36.19)     1:48.35 (41.47)     2:21.54 (33.19)
  7 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         2:25.69    2:26.53        
                  30.11     1:07.23 (37.12)     1:50.58 (43.35)     2:26.53 (35.95)
  8 Schepler, Ben             12 Harmony              2:25.96    2:27.49        
                  30.99     1:09.28 (38.29)     1:55.89 (46.61)     2:27.49 (31.60)
Consolation Final
  9 Ferrell, Chase            12 Father Lopez         2:27.23    2:25.40        
                  29.63     1:07.43 (37.80)     1:51.87 (44.44)     2:25.40 (33.53)
 10 Barker, Graham             7 Cocoa Beach          2:27.86    2:33.28        
                  33.12     1:09.24 (36.12)     1:57.47 (48.23)     2:33.28 (35.81)
 11 Schwindt, Daniel           8 Trinity Prep         2:37.28    2:33.44        
                  33.72     1:12.09 (38.37)     1:59.45 (47.36)     2:33.44 (33.99)
 12 duPont, Charles            7 Lake Highland        2:36.36    2:34.65        
                  32.84     1:13.96 (41.12)     2:00.43 (46.47)     2:34.65 (34.22)
 13 Cajigas, Antonio          11 Space Coast          2:41.47    2:35.55        
                  31.20     1:14.06 (42.86)     1:58.31 (44.25)     2:35.55 (37.24)
 14 White, Matt               12 Space Coast          2:45.37    2:41.93        
                  33.35     1:14.47 (41.12)     2:04.59 (50.12)     2:41.93 (37.34)
 15 Hernandez, Robert         10 Harmony              2:41.98    2:42.34        
                  33.54     1:16.44 (42.90)     2:03.43 (46.99)     2:42.34 (38.91)
 16 Dumoulin, Daniel           7 Edgewood             2:47.60    2:49.31        
                  40.62     1:23.32 (42.70)     2:08.62 (45.30)     2:49.31 (40.69)
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.66  AA-A
                1:56.20  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duggan, Sean               7 Lake Highland        2:15.28    2:15.01        
                  29.27     1:04.58 (35.31)     1:44.28 (39.70)     2:15.01 (30.73)
  2 Saxena, Paras              8 Lake Highland        2:18.07    2:16.01        
                  29.69     1:03.99 (34.30)     1:45.28 (41.29)     2:16.01 (30.73)
  3 Dulfer, Michael            8 Lake Highland        2:20.72    2:18.03        
                  31.25     1:06.65 (35.40)     1:46.07 (39.42)     2:18.03 (31.96)
  4 Geiger, Kyle               9 Hagerty              2:26.78    2:18.71        
                  29.54     1:04.79 (35.25)     1:45.91 (41.12)     2:18.71 (32.80)
  5 Steele, Stephen           10 Harmony              2:16.69    2:20.84        
                  29.80     1:07.45 (37.65)     1:47.17 (39.72)     2:20.84 (33.67)
  6 Lemons, Caleb              8 Cocoa Beach          2:26.31    2:25.38        
                  31.39     1:10.53 (39.14)     1:53.06 (42.53)     2:25.38 (32.32)
  7 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         2:22.68    2:25.69        
                  30.17     1:10.10 (39.93)     1:52.38 (42.28)     2:25.69 (33.31)
  8 Schepler, Ben             12 Harmony              2:24.77    2:25.96        
                  30.11     1:08.30 (38.19)     1:52.50 (44.20)     2:25.96 (33.46)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ferrell, Chase            12 Father Lopez         2:24.72    2:27.23        
                  29.15     1:07.54 (38.39)     1:51.70 (44.16)     2:27.23 (35.53)
 10 Barker, Graham             7 Cocoa Beach          2:32.15    2:27.86        
                  33.10     1:07.82 (34.72)     1:54.62 (46.80)     2:27.86 (33.24)
 11 duPont, Charles            7 Lake Highland        2:41.77    2:36.36        
                  33.14     1:12.95 (39.81)     2:00.91 (47.96)     2:36.36 (35.45)
 12 Schwindt, Daniel           8 Trinity Prep         2:38.91    2:37.28        
                  34.01     1:12.60 (38.59)     2:01.02 (48.42)     2:37.28 (36.26)
 13 Cajigas, Antonio          11 Space Coast          2:38.21    2:41.47        
                  31.83     1:16.45 (44.62)     2:01.83 (45.38)     2:41.47 (39.64)
 14 Hernandez, Robert         10 Harmony              2:39.91    2:41.98        
                  32.57     1:14.60 (42.03)     2:03.18 (48.58)     2:41.98 (38.80)
 15 White, Matt               12 Space Coast          2:38.62    2:45.37        
                  32.70     1:15.31 (42.61)     2:06.27 (50.96)     2:45.37 (39.10)
 16 Dumoulin, Daniel           7 Edgewood             2:40.97    2:47.60        
                1:24.58     2:10.46 (45.88)     2:47.60 (37.14)                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Atwood, Brandon            9 Bishop Moore         2:55.28    2:52.04        
                  36.57     1:22.07 (45.50)     2:14.23 (52.16)     2:52.04 (37.81)
 18 Ospina, Felix             10 Hagerty              2:56.29    2:53.44        
                  36.89     1:22.34 (45.45)     2:15.91 (53.57)     2:53.44 (37.53)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Badana, Seth               7 Edgewood             2:52.44    2:57.76        
                  38.93     1:23.28 (44.35)     2:18.97 (55.69)     2:57.76 (38.79)
 20 Gonzales, Nick             8 Edgewood             2:55.16    3:02.25        
                  37.11     1:24.07 (46.96)     2:20.88 (56.81)     3:02.25 (41.37)
 21 Weethee, Jordan            7 Cocoa Beach          3:03.53    3:04.92        
                                1:29.73 ( )     2:24.64 (54.91)     3:04.92 (40.28)
 22 Mistoler, Garrett          8 Trinity Prep         3:24.94    3:26.93        
                  43.69     1:37.44 (53.75)   2:40.46 (1:03.02)     3:26.93 (46.47)
 -- Singer, Christopher       10 Hagerty              3:01.44         DQ        
                  33.22     1:17.49 (44.27)     2:11.37 (53.88)          DQ (50.61)
 -- Armstrong, Peter           7 Cocoa Beach          3:00.00         DQ        
                  48.18     1:39.93 (51.75)     2:35.34 (55.41)          DQ (42.20)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Harris, Lacey             10 Trinity Prep           24.91      24.48        
  2 Springman, Hayley          8 Lake Highland          25.90      25.34        
  3 Tribou, Sydney            10 Lake Highland          25.35      25.52        
  4 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           25.77      25.71        
  5 Sweet, Montana            10 Cocoa Beach            25.66      25.99        
  6 Walker, Bethany            9 Harmony                26.62      26.11        
  7 Saltsman, Logan           11 Trinity Prep           26.64      26.34        
  8 Green, Erin               12 Lake Highland          26.57      26.69        
Consolation Final
  9 Sadler, Madison            7 Lake Highland          26.91      26.44        
 10 Barnecott, Hope           11 Trinity Prep           26.88      26.58        
 11 Siljestrom, Laura         11 Cocoa Beach            27.02      26.82        
 12 Creech, Christa           10 Cocoa Beach            27.39      26.95        
 13 Henderson, Cierra         11 Harmony                27.38      27.22        
 14 Doyle, Tara               10 Bishop Moore           27.80      27.32        
 15 Miller, Jamie              9 Hagerty                26.94      27.44        
 16 DuSablon, Gabrielle        9 Cocoa Beach            27.20      27.50        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.92  AA-A
                24.19  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Lacey             10 Trinity Prep           25.39      24.91        
  2 Tribou, Sydney            10 Lake Highland          25.46      25.35        
  3 Sweet, Montana            10 Cocoa Beach            26.01      25.66        
  4 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           26.63      25.77        
  5 Springman, Hayley          8 Lake Highland          25.36      25.90        
  6 Green, Erin               12 Lake Highland          26.32      26.57        
  7 Walker, Bethany            9 Harmony                26.04      26.62        
  8 Saltsman, Logan           11 Trinity Prep           27.31      26.64        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barnecott, Hope           11 Trinity Prep           27.54      26.88        
 10 Sadler, Madison            7 Lake Highland          27.00      26.91        
 11 Miller, Jamie              9 Hagerty                27.04      26.94        
 12 Siljestrom, Laura         11 Cocoa Beach            27.10      27.02        
 13 DuSablon, Gabrielle        9 Cocoa Beach            28.09      27.20        
 14 Henderson, Cierra         11 Harmony                27.29      27.38        
 15 Creech, Christa           10 Cocoa Beach            27.74      27.39        
 16 Doyle, Tara               10 Bishop Moore           28.53      27.80        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oakley, Ariel             10 Bishop Moore           28.13      28.07        
 18 Ebrill, Fiona             12 Father Lopez           27.97      28.10        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Blackford, Kristen        11 Harmony                27.84      28.17        
 20 Missigman, Camille         9 Harmony                28.71      28.31        
 20 Rood, Morgan               9 Edgewood               28.61      28.31        
 22 Dowling, Kelly            12 Circle Christian       26.30      28.37        
 23 Benitez, Alexandra        12 Circle Christian       29.02      28.78        
 24 Whitsitt, Rebecca         10 Father Lopez           28.55      29.01        
 25 Girand, Sarah              8 Circle Christian       29.01      29.25        
 26 Barber, Lauren             9 Edgewood               28.94      29.45        
 27 Kindred, Chole            10 Edgewood               29.60      29.61        
 28 Daniel, Ashley            11 Cocoa                  30.55      30.14        
 29 Kravcov, Catherine        11 Father Lopez           29.78      30.70        
 30 Parr, Kelly               11 Father Lopez           31.27      31.32        
 31 Mulligan, Kathleen        12 Space Coast            31.00      31.83        
 32 Trew, Jonni                8 Space Coast            32.50      31.97        
 33 McCauley, Kasey            8 Space Coast            33.00      32.09        
 34 Shaouni, Kaley             9 Hagerty                33.83      32.15        
 35 Victory, Kaitlyn           9 Cocoa                  31.75      32.25        
 36 Gerace, Victoria           9 Edgewood               30.06      32.31        
 37 Burnett, Taylor            9 Merritt Island         34.28      32.35        
 38 Chastain, Jillian         12 Space Coast            34.77      33.18        
 39 Denninghoff, Suzanna      10 Cocoa                  32.50      34.31        
 40 Fontaine, Rachel           9 Hagerty                38.37      35.51        
 41 Macko, Laura              10 Bishop Moore           35.37      35.68        
 42 Velez, Carla              12 Bishop Moore           39.20      37.32        
 43 McLeod, Samantha           9 Hagerty                39.57      38.18        
 44 McSwain, Megan            11 Merritt Island         40.26      38.65        
 45 Quintana Perez, Karla      9 Merritt Island         54.43      46.99        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           21.49      21.06 AA-A   
  2 Githens, Nathan           11 Harmony                23.31      23.24        
  3 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           23.61      23.50        
  4 Garrett, Jon               9 Edgewood               24.11      23.68        
  5 Linn, Beckett             10 Trinity Prep           23.42      23.74        
  6 Walker, Stephen           11 Harmony                23.87      23.82        
  7 duPont, Michael            9 Lake Highland          24.12      24.18        
  8 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            24.07      24.40        
Consolation Final
  9 Broughton, Andrew         12 Cocoa Beach            24.28      24.06        
 10 Sullivan, Tyler           11 Edgewood               24.13      24.34        
 11 Larsen, David             12 Lake Highland          24.39      24.92        
 12 Yergler, Jonathan         10 Trinity Prep           24.69      24.99        
 13 Olivero, Alex             10 Harmony                24.70      25.05        
 14 Elzy, Eric                11 Harmony                25.78      25.88        
 15 Travis, Zachary           11 Space Coast            26.19      26.06        
 16 Watson, Robert            11 Father Lopez           26.43      27.54        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.29  AA-A
                21.55  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           21.64      21.49 AA-C   
  2 Githens, Nathan           11 Harmony                23.21      23.31        
  3 Linn, Beckett             10 Trinity Prep           24.71      23.42        
  4 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           23.70      23.61        
  5 Walker, Stephen           11 Harmony                23.23      23.87        
  6 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            24.03      24.07        
  7 Garrett, Jon               9 Edgewood               24.40      24.11        
  8 duPont, Michael            9 Lake Highland          23.90      24.12        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sullivan, Tyler           11 Edgewood               25.10      24.13        
 10 Broughton, Andrew         12 Cocoa Beach            24.89      24.28        
 11 Larsen, David             12 Lake Highland          24.44      24.39        
 12 Yergler, Jonathan         10 Trinity Prep           25.92      24.69        
 13 Olivero, Alex             10 Harmony                25.56      24.70        
 14 Elzy, Eric                11 Harmony                25.22      25.78        
 15 Travis, Zachary           11 Space Coast            26.00      26.19        
 16 Watson, Robert            11 Father Lopez           26.42      26.43        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Craig, T.J.               11 Bishop Moore           27.12      26.51        
 18 Grundy, Josh              11 Space Coast            27.00      26.55        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crebs, Kyle               11 Circle Christian       27.00      26.90        
 20 Kragelund, Christian      11 Cocoa Beach            27.57      27.44        
 21 Gerrity, Samuel           12 Circle Christian       26.25      27.75        
 22 Helms, Jeffery            12 Space Coast            27.54      27.95        
 23 Eylmann, Kory             11 Father Lopez           27.87      28.04        
 24 Ospina, Felix             10 Hagerty                27.87      28.11        
 25 Chen, Kevin               11 Edgewood               28.94      28.26        
 26 Roeske, Derek              9 Space Coast            29.00      28.56        
 27 Torres, Jared              9 Cocoa Beach            31.25      29.55        
 28 Hempstead, Joseph         11 Bishop Moore           30.02      29.81        
 29 Valade, Spencer           10 Hagerty                30.77      29.94        
 30 MacDonald, Benjamin       12 Circle Christian       26.00      29.96        
 31 Cambronne, James           9 Father Lopez           30.35      31.11        
 32 Hutchison, Patrick         9 Bishop Moore           34.58      31.90        
 33 Fromang, Hunter            8 Lake Highland          33.75      32.42        
 34 O'Connor, John             6 Trinity Prep              NT      36.19        
 35 Galluzzo, Nicholas        10 Hagerty                38.42      37.97        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barr, Allison             12 First Academy             NT     463.80        
  2 McIntosh, Liza             9 Lake Highland             NT     415.90        
  3 Uranaka, Chelsea           8 First Academy             NT     410.65        
  4 Barr, Ariana               9 First Academy             NT     332.05        
  5 Saltsman, Logan           11 Trinity Prep          229.30     324.30        
  6 Couch, Savanah             7 Lake Highland             NT     317.90        
  7 Ball, Andrea               7 Cocoa Beach               NT     301.30        
  8 Meulener, Lauren           9 Harmony              -187.35     298.60        
  9 Conlon, Erin               7 Cocoa Beach               NT     263.70        
 10 Feldman, Brooke           11 Trinity Prep          127.55     261.70        
 11 Hormel, Kristin            8 Cocoa Beach               NT     251.85        
 12 Devlin, Courtney          10 Harmony              -174.75     242.50        
 13 Ratliff, Ashleigh         11 Harmony              -154.50     240.10        
 14 Anesh, Melanie            11 Trinity Prep          127.80     228.95        
 15 Gallagher, Kelly           9 Cocoa Beach               NT     198.55        
 -- Foshee, Michelle          11 Harmony              -180.45         NS        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Weston             12 Cocoa Beach               NT     358.25        
  2 Doty, John                11 Trinity Prep          104.70     248.20        
  3 Aponte, James             11 Harmony              -171.85     244.80        
  4 Lunsford, Ryan            10 Harmony              -137.25     224.55        
  5 Prosser, Mike             11 Trinity Prep          132.92     195.40        
 -- Engel, Kyle               11 Harmony              -138.30         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland        1:00.55      58.45        
                  27.55       58.45 (30.90)                                        
  2 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach          1:00.16      59.38        
                  27.86       59.38 (31.52)                                        
  3 Harris, Lacey             10 Trinity Prep         1:00.53    1:00.25        
                  27.76     1:00.25 (32.49)                                        
  4 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:01.27    1:01.36        
                  28.27     1:01.36 (33.09)                                        
  5 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:02.99    1:01.39        
                  28.71     1:01.39 (32.68)                                        
  6 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          1:01.71    1:02.12        
                  28.97     1:02.12 (33.15)                                        
  7 Watson, Alyson             9 Bishop Moore         1:03.46    1:02.80        
                  29.50     1:02.80 (33.30)                                        
  8 Yarnish, Lauren           11 Trinity Prep         1:03.79    1:03.44        
                  29.18     1:03.44 (34.26)                                        
Consolation Final
  9 Bowker, Desiree            8 Cocoa Beach          1:04.99    1:04.13        
                  30.24     1:04.13 (33.89)                                        
 10 Hyman, Christina          10 Cocoa Beach          1:07.86    1:06.52        
                  31.09     1:06.52 (35.43)                                        
 11 Henderson, Cierra         11 Harmony              1:07.72    1:07.33        
                  31.05     1:07.33 (36.28)                                        
 12 Borowski, Cara             8 Trinity Prep         1:07.11    1:07.64        
                  31.87     1:07.64 (35.77)                                        
 13 Gardner, Janae             9 Lake Highland        1:08.49    1:08.21        
                  31.16     1:08.21 (37.05)                                        
 14 Algee, Angela              6 Lake Highland        1:09.24    1:09.47        
                  34.08     1:09.47 (35.39)                                        
 15 Ronca, Paige              10 Bishop Moore         1:14.36    1:15.20        
                  33.48     1:15.20 (41.72)                                        
 16 Gannon, Leslie             9 Edgewood             1:15.34    1:18.50        
                  36.37     1:18.50 (42.13)                                        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                56.94  AA-A
                57.71  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach          1:00.10    1:00.16        
                  28.50     1:00.16 (31.66)                                        
  2 Harris, Lacey             10 Trinity Prep           59.00    1:00.53        
                  28.21     1:00.53 (32.32)                                        
  3 Taylor, Kaitlin           10 Lake Highland          57.89    1:00.55        
                  28.56     1:00.55 (31.99)                                        
  4 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:02.80    1:01.27        
                  28.43     1:01.27 (32.84)                                        
  5 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          1:02.62    1:01.71        
                  29.06     1:01.71 (32.65)                                        
  6 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:02.83    1:02.99        
                  28.92     1:02.99 (34.07)                                        
  7 Watson, Alyson             9 Bishop Moore         1:03.94    1:03.46        
                  29.85     1:03.46 (33.61)                                        
  8 Yarnish, Lauren           11 Trinity Prep         1:05.17    1:03.79        
                  29.23     1:03.79 (34.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bowker, Desiree            8 Cocoa Beach          1:04.50    1:04.99        
                  30.77     1:04.99 (34.22)                                        
 10 Borowski, Cara             8 Trinity Prep         1:08.39    1:07.11        
                  31.16     1:07.11 (35.95)                                        
 11 Henderson, Cierra         11 Harmony              1:07.09    1:07.72        
                  31.21     1:07.72 (36.51)                                        
 12 Hyman, Christina          10 Cocoa Beach          1:11.20    1:07.86        
                  30.87     1:07.86 (36.99)                                        
 13 Gardner, Janae             9 Lake Highland        1:10.00    1:08.49        
                  31.36     1:08.49 (37.13)                                        
 14 Algee, Angela              6 Lake Highland        1:07.60    1:09.24        
                  33.40     1:09.24 (35.84)                                        
 15 Ronca, Paige              10 Bishop Moore         1:16.90    1:14.36        
                  34.18     1:14.36 (40.18)                                        
 16 Gannon, Leslie             9 Edgewood             1:17.41    1:15.34        
                  33.78     1:15.34 (41.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Austin, Lindsey           11 Harmony              1:15.37    1:15.47        
                  33.95     1:15.47 (41.52)                                        
 18 Oliver, Brittany           9 Hagerty              1:18.63    1:16.17        
                  34.58     1:16.17 (41.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Frankenberg, Molly        10 Harmony              1:14.49    1:16.51        
                  34.64     1:16.51 (41.87)                                        
 20 Lopez, Vianca             12 Bishop Moore         1:20.21    1:18.56        
                  36.57     1:18.56 (41.99)                                        
 21 Scarborough, Alexia       11 Harmony              1:15.93    1:20.45        
                  33.76     1:20.45 (46.69)                                        
 22 Drapala, Jessica          12 Father Lopez         1:19.60    1:21.14        
                  36.38     1:21.14 (44.76)                                        
 23 AmRhein, Janine           10 Hagerty              1:20.95    1:22.43        
                  37.17     1:22.43 (45.26)                                        
 24 Garner, Kelsey            10 Edgewood             1:24.23    1:23.26        
                  35.79     1:23.26 (47.47)                                        
 25 Uddo, Delores             11 Father Lopez         1:27.88    1:27.76        
                  41.19     1:27.76 (46.57)                                        
 26 Nagy, Sarah               11 Space Coast          1:38.94    1:39.65        
                  46.13     1:39.65 (53.52)                                        
 27 Sorensen, Chelsea          9 Hagerty              1:53.34    1:44.66        
                  46.14     1:44.66 (58.52)                                        
 28 Messina, Michelle         12 Bishop Moore         1:48.97    1:47.65        
                  45.65   1:47.65 (1:02.00)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lombardozzi, Travis       11 Cocoa Beach            55.16      54.52        
                  25.65       54.52 (28.87)                                        
  2 Hughes, Pat               12 Trinity Prep           55.37      54.54        
                  25.62       54.54 (28.92)                                        
  3 Gorman, Greg              11 Lake Highland          55.87      55.74        
                  26.12       55.74 (29.62)                                        
  4 Fletcher, Thompson        10 Edgewood               56.91      56.55        
                  26.17       56.55 (30.38)                                        
  5 Patel, Deven              11 Lake Highland          57.44      57.68        
                  26.72       57.68 (30.96)                                        
  6 Scavone, Nick              8 Lake Highland          58.36      57.86        
                  26.58       57.86 (31.28)                                        
  7 Linn, Beckett             10 Trinity Prep           58.82    1:00.33        
                  27.10     1:00.33 (33.23)                                        
  8 Githens, Nathan           11 Harmony              1:00.23    1:00.65        
                  28.22     1:00.65 (32.43)                                        
Consolation Final
  9 Pedigree, Alec             9 Hagerty              1:01.62    1:02.23        
                  29.52     1:02.23 (32.71)                                        
 10 Linder, Ryan              11 Cocoa Beach          1:04.68    1:03.67        
                  30.14     1:03.67 (33.53)                                        
 11 Ferrell, Chase            12 Father Lopez         1:05.98    1:04.74        
                  29.73     1:04.74 (35.01)                                        
 12 Lewis, Danny              11 Harmony              1:05.00    1:05.70        
                  30.39     1:05.70 (35.31)                                        
 13 Mills, Devin               9 Edgewood             1:09.39    1:06.00        
                  29.86     1:06.00 (36.14)                                        
 14 Lemons, Caleb              8 Cocoa Beach          1:06.87    1:06.87        
                  31.65     1:06.87 (35.22)                                        
 15 Cooper, Corbin             6 Lake Highland        1:11.58    1:10.87        
                  33.77     1:10.87 (37.10)                                        
 16 Yergler, Jonathan         10 Trinity Prep         1:12.59    1:12.81        
                  31.33     1:12.81 (41.48)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.02  AA-A
                51.91  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lombardozzi, Travis       11 Cocoa Beach            55.12      55.16        
                  26.49       55.16 (28.67)                                        
  2 Hughes, Pat               12 Trinity Prep           58.33      55.37        
                  25.27       55.37 (30.10)                                        
  3 Gorman, Greg              11 Lake Highland          55.47      55.87        
                  27.13       55.87 (28.74)                                        
  4 Fletcher, Thompson        10 Edgewood               58.88      56.91        
                  26.19       56.91 (30.72)                                        
  5 Patel, Deven              11 Lake Highland          58.36      57.44        
                  26.63       57.44 (30.81)                                        
  6 Scavone, Nick              8 Lake Highland          57.75      58.36        
                  27.02       58.36 (31.34)                                        
  7 Linn, Beckett             10 Trinity Prep         1:02.49      58.82        
                  26.55       58.82 (32.27)                                        
  8 Githens, Nathan           11 Harmony                59.60    1:00.23        
                  27.85     1:00.23 (32.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pedigree, Alec             9 Hagerty              1:01.55    1:01.62        
                  28.40     1:01.62 (33.22)                                        
 10 Linder, Ryan              11 Cocoa Beach          1:07.25    1:04.68        
                  31.32     1:04.68 (33.36)                                        
 11 Lewis, Danny              11 Harmony              1:04.33    1:05.00        
                  29.27     1:05.00 (35.73)                                        
 12 Ferrell, Chase            12 Father Lopez         1:04.29    1:05.98        
                  29.54     1:05.98 (36.44)                                        
 13 Lemons, Caleb              8 Cocoa Beach          1:07.25    1:06.87        
                  31.50     1:06.87 (35.37)                                        
 14 Mills, Devin               9 Edgewood             1:09.21    1:09.39        
                  30.90     1:09.39 (38.49)                                        
 15 Cooper, Corbin             6 Lake Highland        1:12.77    1:11.58        
                  33.11     1:11.58 (38.47)                                        
 16 Yergler, Jonathan         10 Trinity Prep         1:08.70    1:12.59        
                  29.97     1:12.59 (42.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Berger, Joseph            10 Harmony              1:12.84    1:15.37        
                  29.76     1:15.37 (45.61)                                        
 18 Hernandez, Robert         10 Harmony              1:12.77    1:16.26        
                  33.66     1:16.26 (42.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McNelis, Rusty            11 Bishop Moore         1:19.51    1:18.75        
                  34.40     1:18.75 (44.35)                                        
 20 Makowski, Daniel           7 Cocoa Beach          1:33.56    1:30.32        
                  38.76     1:30.32 (51.56)                                        
 21 Harden, Justin             9 Father Lopez         1:39.81    1:34.19        
                  41.92     1:34.19 (52.27)                                        
 22 Mistoler, Garrett          8 Trinity Prep         1:55.50    1:43.02        
                  44.75     1:43.02 (58.27)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland          53.07      52.22 AA-C   
                  25.03       52.22 (27.19)                                        
  2 Grams, Virginia            8 Circle Christian       53.49      52.69        
                  25.53       52.69 (27.16)                                        
  3 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach            54.48      54.77        
                  26.73       54.77 (28.04)                                        
  4 Springman, Hayley          8 Lake Highland          56.25      55.35        
                  26.58       55.35 (28.77)                                        
  5 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland          56.18      55.83        
                  26.59       55.83 (29.24)                                        
  6 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           56.64      56.02        
                  26.91       56.02 (29.11)                                        
  7 Siljestrom, Laura         11 Cocoa Beach            58.47      58.00        
                  27.92       58.00 (30.08)                                        
  8 Watson, Alyson             9 Bishop Moore           58.77      58.21        
                  28.04       58.21 (30.17)                                        
Consolation Final
  9 Sadler, Madison            7 Lake Highland          58.96      58.32        
                  28.34       58.32 (29.98)                                        
 10 Barrows, Kayleigh          8 Cocoa Beach            58.83      58.70        
                  28.56       58.70 (30.14)                                        
 11 Saboff, Tara              10 Trinity Prep           58.87      58.75        
                  28.25       58.75 (30.50)                                        
 12 Garner, Mary               9 Edgewood               59.86      59.98        
                  29.06       59.98 (30.92)                                        
 13 Byron, Kyla               10 Trinity Prep           59.58    1:00.49        
                  29.13     1:00.49 (31.36)                                        
 14 DuSablon, Gabrielle        9 Cocoa Beach          1:00.22    1:00.75        
                  28.57     1:00.75 (32.18)                                        
 15 Wilkins, Brittany          9 Space Coast          1:00.02    1:00.82        
                  29.29     1:00.82 (31.53)                                        
 16 Bolil, Trisha             10 Bishop Moore         1:00.23    1:01.43        
                  29.59     1:01.43 (31.84)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.86  AA-A
                52.46  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lundberg, Lauren          10 Lake Highland          52.48      53.07        
                  25.74       53.07 (27.33)                                        
  2 Grams, Virginia            8 Circle Christian       52.50      53.49        
                  25.99       53.49 (27.50)                                        
  3 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach            53.90      54.48        
                  26.56       54.48 (27.92)                                        
  4 Bessire, Suzanne           8 Lake Highland          53.34      56.18        
                  27.13       56.18 (29.05)                                        
  5 Springman, Hayley          8 Lake Highland          54.70      56.25        
                  26.97       56.25 (29.28)                                        
  6 Hughes, Shelby            11 Trinity Prep           58.02      56.64        
                  27.64       56.64 (29.00)                                        
  7 Siljestrom, Laura         11 Cocoa Beach            59.02      58.47        
                  28.47       58.47 (30.00)                                        
  8 Watson, Alyson             9 Bishop Moore           58.22      58.77        
                  28.02       58.77 (30.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barrows, Kayleigh          8 Cocoa Beach            59.37      58.83        
                  28.62       58.83 (30.21)                                        
 10 Saboff, Tara              10 Trinity Prep         1:02.88      58.87        
                  27.90       58.87 (30.97)                                        
 11 Sadler, Madison            7 Lake Highland          58.36      58.96        
                  28.26       58.96 (30.70)                                        
 12 Byron, Kyla               10 Trinity Prep         1:00.76      59.58        
                  28.78       59.58 (30.80)                                        
 13 Garner, Mary               9 Edgewood               59.14      59.86        
                  28.65       59.86 (31.21)                                        
 14 Wilkins, Brittany          9 Space Coast          1:01.93    1:00.02        
                  28.87     1:00.02 (31.15)                                        
 15 DuSablon, Gabrielle        9 Cocoa Beach          1:01.61    1:00.22        
                  28.73     1:00.22 (31.49)                                        
 16 Bolil, Trisha             10 Bishop Moore         1:01.87    1:00.23        
                  28.85     1:00.23 (31.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tsikerdanos, Darcy         9 Harmony              1:00.74    1:00.58        
                  28.52     1:00.58 (32.06)                                        
 18 Robison, Lisa              8 Trinity Prep         1:02.54    1:01.73        
                  29.18     1:01.73 (32.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hardeman, Alana            9 First Academy        1:02.13    1:01.86        
                  29.01     1:01.86 (32.85)                                        
 20 Ebrill, Fiona             12 Father Lopez         1:01.11    1:02.30        
                  29.82     1:02.30 (32.48)                                        
 21 Doyle, Tara               10 Bishop Moore         1:02.14    1:02.57        
                  29.66     1:02.57 (32.91)                                        
 22 Blackford, Kristen        11 Harmony              1:01.65    1:02.88        
                  30.26     1:02.88 (32.62)                                        
 23 Drapala, Allison          10 Father Lopez         1:02.05    1:03.35        
                  29.53     1:03.35 (33.82)                                        
 24 Delhagen, Kaylee           9 Space Coast          1:03.00    1:03.73        
                  30.21     1:03.73 (33.52)                                        
 25 Willard, Christina        11 Father Lopez           59.72    1:04.02        
                  29.81     1:04.02 (34.21)                                        
 26 Oakley, Ariel             10 Bishop Moore         1:03.61    1:04.08        
                  31.34     1:04.08 (32.74)                                        
 27 Pace, Libby               10 Harmony              1:03.41    1:04.14        
                  30.05     1:04.14 (34.09)                                        
 28 Whitsitt, Rebecca         10 Father Lopez         1:03.20    1:04.25        
                  30.71     1:04.25 (33.54)                                        
 29 Koller, Jenifer           11 Circle Christian     1:01.52    1:04.30        
                  29.96     1:04.30 (34.34)                                        
 30 Yochem, Rebecca           10 Hagerty              1:08.73    1:08.00        
                  31.72     1:08.00 (36.28)                                        
 31 DeYoung, Hillary          12 Harmony              1:14.23    1:08.69        
                  33.00     1:08.69 (35.69)                                        
 32 Belew, Jennifer           10 Edgewood             1:09.71    1:08.99        
                  32.08     1:08.99 (36.91)                                        
 33 Hall, Devyn                8 Edgewood             1:09.65    1:10.37        
                  33.39     1:10.37 (36.98)                                        
 34 Benitez, Alexandra        12 Circle Christian     1:06.44    1:10.73        
                  34.02     1:10.73 (36.71)                                        
 35 Doxey, Carrie             10 Merritt Island       1:11.09    1:11.33        
                  33.92     1:11.33 (37.41)                                        
 36 Mulligan, Kathleen        12 Space Coast          1:15.06    1:13.25        
                  36.32     1:13.25 (36.93)                                        
 37 Oldham, Stephanie         11 Cocoa                1:14.55    1:13.76        
                  36.15     1:13.76 (37.61)                                        
 38 Chastain, Jillian         12 Space Coast          1:19.12    1:14.92        
 39 Beal, Chelsey             10 Hagerty              1:16.75    1:15.51        
                  35.39     1:15.51 (40.12)                                        
 40 Hogan, Kaity               9 Cocoa                1:17.27    1:16.56        
                  37.40     1:16.56 (39.16)                                        
 41 Breedlove, Hannah         11 Cocoa                1:15.17    1:17.15        
                  36.69     1:17.15 (40.46)                                        
 42 Victory, Kaitlyn           9 Cocoa                1:14.60    1:17.94        
 43 Burnett, Taylor            9 Merritt Island       1:19.53    1:22.29        
                  33.93     1:22.29 (48.36)                                        
 44 Giambalvo, Taylor          9 Edgewood             1:18.60    1:29.09        
                  36.76     1:29.09 (52.33)                                        
 -- Fontaine, Rebecca         10 Hagerty              1:26.50         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ward, Ben                 10 Trinity Prep           50.53      50.66        
                  24.07       50.66 (26.59)                                        
  2 Walker, Stephen           11 Harmony                52.42      51.63        
                  24.65       51.63 (26.98)                                        
  3 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           52.55      51.69        
                  24.71       51.69 (26.98)                                        
  4 Dennison, George           9 Father Lopez           51.12      51.84        
                  24.76       51.84 (27.08)                                        
  5 duPont, Michael            9 Lake Highland          52.72      52.63        
                  24.95       52.63 (27.68)                                        
  6 Humberger, Justin         12 Space Coast            53.38      53.12        
                  25.29       53.12 (27.83)                                        
  7 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            53.56      53.39        
                  25.48       53.39 (27.91)                                        
  8 Quackenbush, Parker        8 Lake Highland          54.69      54.18        
                  25.20       54.18 (28.98)                                        
Consolation Final
  9 Broughton, Andrew         12 Cocoa Beach            54.76      54.52        
                  26.28       54.52 (28.24)                                        
 10 Ware, Robert               9 Space Coast            55.49      54.74        
                  26.70       54.74 (28.04)                                        
 11 Garrett, Jon               9 Edgewood               54.74      55.00        
                  26.74       55.00 (28.26)                                        
 12 Pedigree, Alec             9 Hagerty                55.68      55.31        
                  26.32       55.31 (28.99)                                        
 13 Bing, Erik                 9 Trinity Prep           56.21      55.61        
                  26.34       55.61 (29.27)                                        
 14 House, Dakota              9 Lake Highland          55.69      57.41        
                  27.31       57.41 (30.10)                                        
 15 Olivero, Alex             10 Harmony                57.63      57.56        
                  27.23       57.56 (30.33)                                        
 -- Keating, Mickey           11 Bishop Moore           57.06         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.65  AA-A
                47.18  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ward, Ben                 10 Trinity Prep           51.44      50.53        
                  23.77       50.53 (26.76)                                        
  2 Dennison, George           9 Father Lopez           51.16      51.12        
                  23.94       51.12 (27.18)                                        
  3 Walker, Stephen           11 Harmony                52.24      52.42        
                  24.94       52.42 (27.48)                                        
  4 Munoz, Danny              12 Bishop Moore           52.26      52.55        
                  24.92       52.55 (27.63)                                        
  5 duPont, Michael            9 Lake Highland          53.12      52.72        
                  24.91       52.72 (27.81)                                        
  6 Humberger, Justin         12 Space Coast            55.00      53.38        
                  25.91       53.38 (27.47)                                        
  7 Grube, Bryan              11 Cocoa Beach            55.25      53.56        
                  25.72       53.56 (27.84)                                        
  8 Quackenbush, Parker        8 Lake Highland          55.07      54.69        
                  25.83       54.69 (28.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Garrett, Jon               9 Edgewood               57.48      54.74        
                  26.46       54.74 (28.28)                                        
 10 Broughton, Andrew         12 Cocoa Beach            55.32      54.76        
                  26.31       54.76 (28.45)                                        
 11 Ware, Robert               9 Space Coast            56.72      55.49        
                  26.36       55.49 (29.13)                                        
 12 Pedigree, Alec             9 Hagerty                56.02      55.68        
                  26.30       55.68 (29.38)                                        
 13 House, Dakota              9 Lake Highland          59.85      55.69        
                  26.86       55.69 (28.83)                                        
 14 Bing, Erik                 9 Trinity Prep         1:00.33      56.21        
                  26.60       56.21 (29.61)                                        
 15 Keating, Mickey           11 Bishop Moore           57.67      57.06        
                  26.97       57.06 (30.09)                                        
 16 Olivero, Alex             10 Harmony                57.57      57.63        
                  27.43       57.63 (30.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Grundy, Josh              11 Space Coast          1:00.00      58.84        
                  28.82       58.84 (30.02)                                        
 18 Osipov, Rodion            11 Father Lopez           59.79      59.88        
                  27.73       59.88 (32.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crebs, Kyle               11 Circle Christian     1:02.66    1:00.69        
                  28.98     1:00.69 (31.71)                                        
 20 Helms, Jeffery            12 Space Coast          1:01.00    1:01.91        
                  29.50     1:01.91 (32.41)                                        
 21 Bentley, Michael           7 Edgewood             1:04.23    1:02.15        
                  29.20     1:02.15 (32.95)                                        
 22 Myers, Dustin              9 Edgewood             1:02.57    1:02.79        
                  29.17     1:02.79 (33.62)                                        
 23 Watson, Robert            11 Father Lopez         1:05.24    1:03.54        
                  30.05     1:03.54 (33.49)                                        
 24 Elzy, Eric                11 Harmony                55.90    1:03.76        
                  28.33     1:03.76 (35.43)                                        
 25 Gerrity, Samuel           12 Circle Christian     1:01.40    1:03.85        
 26 Keller, Chad              12 Circle Christian     1:03.00    1:04.21        
                  29.99     1:04.21 (34.22)                                        
 27 Kragelund, Christian      11 Cocoa Beach          1:05.27    1:05.37        
                  29.78     1:05.37 (35.59)                                        
 28 Moraleda, Robert          12 Edgewood             1:08.59    1:05.74        
                  29.46     1:05.74 (36.28)                                        
 29 Bergmann, Colin           10 Cocoa Beach          1:13.12    1:07.51        
                  31.93     1:07.51 (35.58)                                        
 30 Torres, Christopher        9 Hagerty              1:17.80    1:10.39        
                  33.51     1:10.39 (36.88)                                        
 31 Beck, Phillip             10 Harmony              1:12.59    1:12.06        
                  32.72     1:12.06 (39.34)                                        
 32 Cambronne, James           9 Father Lopez         1:11.59    1:12.17        
                  33.18     1:12.17 (38.99)                                        
 33 Guzman, Daniel             9 Bishop Moore         1:20.75    1:13.49        
                  35.34     1:13.49 (38.15)                                        
 34 Fromang, Hunter            8 Lake Highland        1:17.60    1:14.35        
                  34.25     1:14.35 (40.10)                                        
 35 Simon, Peter               9 Bishop Moore         1:11.50    1:15.30        
                  36.22     1:15.30 (39.08)                                        
 36 Velez, Roberto            10 Hagerty                   NT    1:17.94        
                  36.95     1:17.94 (40.99)                                        
 37 Kassabov, Roumen           9 Trinity Prep         1:24.58    1:18.69        
                  36.73     1:18.69 (41.96)                                        
 38 Galluzzo, Nicholas        10 Hagerty              1:26.80    1:24.74        
                  39.51     1:24.74 (45.23)                                        
 -- LePelley, Hal             12 Circle Christian     1:02.67         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wine, Sterling            10 Lake Highland        5:11.84    5:10.45        
                  28.65       59.84 (31.19)     1:31.02 (31.18)     2:02.43 (31.41)
        2:34.00 (31.57)     3:04.97 (30.97)     3:36.51 (31.54)     4:07.96 (31.45)
        4:39.41 (31.45)     5:10.45 (31.04)                                        
  2 Tribou, Sydney            10 Lake Highland        5:11.01    5:13.21        
                  28.40     1:00.04 (31.64)     1:31.70 (31.66)     2:03.58 (31.88)
        2:35.28 (31.70)     3:06.91 (31.63)     3:38.91 (32.00)     4:11.25 (32.34)
        4:43.41 (32.16)     5:13.21 (29.80)                                        
  3 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       5:15.61    5:13.33        
                  29.07     1:00.40 (31.33)     1:32.06 (31.66)     2:03.84 (31.78)
        2:35.77 (31.93)     3:07.53 (31.76)     3:39.29 (31.76)     4:11.31 (32.02)
        4:43.12 (31.81)     5:13.33 (30.21)                                        
  4 Demers, Sarah             11 Lake Highland        5:24.92    5:19.35        
                  28.46     1:00.19 (31.73)     1:32.90 (32.71)     2:05.54 (32.64)
        2:38.08 (32.54)     3:10.21 (32.13)     3:42.69 (32.48)     4:14.96 (32.27)
        4:47.92 (32.96)     5:19.35 (31.43)                                        
  5 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         5:26.76    5:26.41        
                  29.15     1:01.52 (32.37)     1:34.81 (33.29)     2:08.25 (33.44)
        2:41.90 (33.65)     3:15.24 (33.34)     3:48.61 (33.37)     4:21.78 (33.17)
        4:54.83 (33.05)     5:26.41 (31.58)                                        
  6 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         5:32.16    5:33.24        
                  29.11     1:01.97 (32.86)     1:36.28 (34.31)     2:10.35 (34.07)
        2:44.80 (34.45)     3:19.24 (34.44)     3:53.53 (34.29)     4:27.13 (33.60)
        5:00.75 (33.62)     5:33.24 (32.49)                                        
  7 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          5:35.53    5:36.72        
                  30.44     1:04.65 (34.21)     1:38.51 (33.86)     2:12.47 (33.96)
        2:46.45 (33.98)     3:20.54 (34.09)     3:54.70 (34.16)     4:29.02 (34.32)
        5:03.58 (34.56)     5:36.72 (33.14)                                        
  8 Shea, Meaghan              9 Trinity Prep         5:36.42    5:38.94        
                  30.04     1:03.92 (33.88)     1:38.37 (34.45)     2:12.72 (34.35)
        2:47.34 (34.62)     3:21.68 (34.34)     3:56.04 (34.36)     4:30.59 (34.55)
        5:05.17 (34.58)     5:38.94 (33.77)                                        
Consolation Final
  9 Foster, Rebecca            8 Edgewood             5:38.42    5:37.23        
                  30.65     1:03.93 (33.28)     1:37.33 (33.40)     2:11.60 (34.27)
        2:45.78 (34.18)     3:20.34 (34.56)     3:54.74 (34.40)     4:29.18 (34.44)
        5:03.56 (34.38)     5:37.23 (33.67)                                        
 10 Papoosha, Marta           12 Trinity Prep         5:45.56    5:41.81        
                  30.70     1:03.66 (32.96)     1:37.66 (34.00)     2:12.24 (34.58)
        2:46.94 (34.70)     3:22.12 (35.18)     3:56.80 (34.68)     4:32.07 (35.27)
        5:07.84 (35.77)     5:41.81 (33.97)                                        
 11 Reagan, Hannah             8 Cocoa Beach          5:46.99    5:46.58        
                  31.10     1:05.45 (34.35)     1:41.23 (35.78)     2:16.63 (35.40)
        2:52.46 (35.83)     3:27.76 (35.30)     4:03.59 (35.83)     4:39.09 (35.50)
        5:13.58 (34.49)     5:46.58 (33.00)                                        
 12 Frankenberg, Michelle     11 Harmony              6:10.61    6:05.06        
                  31.37     1:06.65 (35.28)     1:43.42 (36.77)     2:20.33 (36.91)
        2:58.13 (37.80)     3:36.05 (37.92)     4:14.00 (37.95)     4:52.12 (38.12)
        5:29.30 (37.18)     6:05.06 (35.76)                                        
 13 Gleeson, Charlotte        10 Bishop Moore         6:14.20    6:08.05        
                  32.52     1:08.26 (35.74)     1:45.24 (36.98)     2:23.27 (38.03)
        3:01.15 (37.88)     3:39.66 (38.51)     4:17.41 (37.75)     4:55.96 (38.55)
        5:34.19 (38.23)     6:08.05 (33.86)                                        
 14 Norton, Rachel            11 Circle Christian     6:14.11    6:08.85        
                  33.01     1:10.58 (37.57)     1:48.50 (37.92)     2:26.47 (37.97)
        3:04.10 (37.63)     3:42.55 (38.45)     4:19.72 (37.17)     4:56.45 (36.73)
        5:33.23 (36.78)     6:08.85 (35.62)                                        
 15 Bowker, Brianna           12 Cocoa Beach          6:17.60    6:17.61        
                  31.46     1:07.25 (35.79)     1:44.16 (36.91)     2:21.92 (37.76)
        3:00.40 (38.48)     3:39.39 (38.99)     4:18.98 (39.59)     4:58.85 (39.87)
        5:38.84 (39.99)     6:17.61 (38.77)                                        
 16 Rice, Samantha            11 Cocoa Beach          6:32.28    6:29.45        
                  34.18     1:12.54 (38.36)     1:51.57 (39.03)     2:31.01 (39.44)
        3:10.66 (39.65)     3:50.50 (39.84)     4:30.36 (39.86)     5:10.71 (40.35)
        5:50.65 (39.94)     6:29.45 (38.80)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.96  AA-A
                5:03.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tribou, Sydney            10 Lake Highland        5:11.26    5:11.01        
                  27.98       58.96 (30.98)     1:30.87 (31.91)     2:02.54 (31.67)
        2:34.13 (31.59)     3:05.76 (31.63)     3:37.53 (31.77)     4:09.71 (32.18)
        4:41.50 (31.79)     5:11.01 (29.51)                                        
  2 Wine, Sterling            10 Lake Highland        4:58.91    5:11.84        
                  28.53       59.58 (31.05)     1:31.09 (31.51)     2:03.05 (31.96)
        2:34.13 (31.08)     3:06.26 (32.13)     3:38.34 (32.08)     4:10.33 (31.99)
        4:42.48 (32.15)     5:11.84 (29.36)                                        
  3 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       5:15.21    5:15.61        
                  28.77     1:00.28 (31.51)     1:31.78 (31.50)     2:03.51 (31.73)
        2:35.29 (31.78)     3:07.23 (31.94)     3:39.35 (32.12)     4:11.59 (32.24)
        4:43.72 (32.13)     5:15.61 (31.89)                                        
  4 Demers, Sarah             11 Lake Highland        5:20.70    5:24.92        
                  28.43     1:00.29 (31.86)     1:33.14 (32.85)     2:06.20 (33.06)
        2:39.44 (33.24)     3:12.75 (33.31)     3:46.44 (33.69)     4:19.11 (32.67)
        4:51.96 (32.85)     5:24.92 (32.96)                                        
  5 Brubaker, Lisa            11 Trinity Prep         5:32.11    5:26.76        
                  28.90     1:00.78 (31.88)     1:33.83 (33.05)     2:07.30 (33.47)
        2:40.70 (33.40)     3:14.08 (33.38)     3:47.35 (33.27)     4:20.99 (33.64)
        4:54.52 (33.53)     5:26.76 (32.24)                                        
  6 Wall, Mary Kate            9 Trinity Prep         5:28.82    5:32.16        
                  29.29     1:02.08 (32.79)     1:35.76 (33.68)     2:09.64 (33.88)
        2:43.78 (34.14)     3:17.65 (33.87)     3:51.54 (33.89)     4:25.53 (33.99)
        4:59.51 (33.98)     5:32.16 (32.65)                                        
  7 D'Amico, Tamara           12 Cocoa Beach          5:37.14    5:35.53        
                  30.26     1:04.76 (34.50)     1:38.78 (34.02)     2:12.70 (33.92)
        2:47.08 (34.38)     3:20.92 (33.84)     3:54.87 (33.95)     4:28.53 (33.66)
        5:02.49 (33.96)     5:35.53 (33.04)                                        
  8 Shea, Meaghan              9 Trinity Prep         5:33.46    5:36.42        
                  30.31     1:03.32 (33.01)     1:37.34 (34.02)     2:11.38 (34.04)
        2:45.66 (34.28)     3:19.74 (34.08)     3:53.91 (34.17)     4:28.24 (34.33)
        5:02.58 (34.34)     5:36.42 (33.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Foster, Rebecca            8 Edgewood             5:30.59    5:38.42        
                  29.85     1:03.28 (33.43)     1:37.69 (34.41)     2:12.09 (34.40)
        2:46.36 (34.27)     3:20.89 (34.53)     3:55.48 (34.59)     4:30.26 (34.78)
        5:04.36 (34.10)     5:38.42 (34.06)                                        
 10 Papoosha, Marta           12 Trinity Prep         5:43.49    5:45.56        
                  31.19     1:05.04 (33.85)     1:39.53 (34.49)     2:14.65 (35.12)
        2:49.95 (35.30)     3:24.96 (35.01)     4:00.33 (35.37)     4:35.44 (35.11)
        5:10.88 (35.44)     5:45.56 (34.68)                                        
 11 Reagan, Hannah             8 Cocoa Beach          5:49.53    5:46.99        
                  30.82     1:05.63 (34.81)     1:41.39 (35.76)     2:17.34 (35.95)
        2:52.71 (35.37)     3:27.87 (35.16)     4:03.06 (35.19)     4:38.81 (35.75)
        5:13.98 (35.17)     5:46.99 (33.01)                                        
 12 Frankenberg, Michelle     11 Harmony              6:14.68    6:10.61        
                  30.84     1:05.89 (35.05)     1:42.93 (37.04)     2:20.81 (37.88)
        2:59.56 (38.75)     3:37.90 (38.34)     4:16.47 (38.57)     4:55.34 (38.87)
        5:33.25 (37.91)     6:10.61 (37.36)                                        
 13 Norton, Rachel            11 Circle Christian     5:59.37    6:14.11        
                  34.04     1:12.47 (38.43)     1:50.84 (38.37)     2:28.85 (38.01)
        3:06.63 (37.78)     3:45.44 (38.81)     4:23.82 (38.38)     5:01.37 (37.55)
        5:38.49 (37.12)     6:14.11 (35.62)                                        
 14 Gleeson, Charlotte        10 Bishop Moore         6:20.60    6:14.20        
                  31.86     1:07.46 (35.60)     1:44.90 (37.44)     2:22.91 (38.01)
        3:01.41 (38.50)     3:40.28 (38.87)     4:18.80 (38.52)     4:58.54 (39.74)
        5:37.76 (39.22)     6:14.20 (36.44)                                        
 15 Bowker, Brianna           12 Cocoa Beach          6:29.90    6:17.60        
                  31.42     1:07.13 (35.71)     1:44.67 (37.54)     2:22.67 (38.00)
        3:01.43 (38.76)     3:40.61 (39.18)     4:20.08 (39.47)     5:00.07 (39.99)
        5:39.43 (39.36)     6:17.60 (38.17)                                        
 16 Rice, Samantha            11 Cocoa Beach          6:37.34    6:32.28        
                  33.49     1:10.79 (37.30)     1:49.57 (38.78)     2:29.02 (39.45)
        3:08.80 (39.78)     3:49.18 (40.38)     4:30.10 (40.92)     5:11.17 (41.07)
        5:52.38 (41.21)     6:32.28 (39.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jennings, Amanda          12 Harmony              6:38.41    6:43.42        
                  34.59     1:13.95 (39.36)     1:55.39 (41.44)     2:36.65 (41.26)
        3:17.76 (41.11)     3:59.36 (41.60)     4:40.71 (41.35)     5:22.53 (41.82)
        6:03.43 (40.90)     6:43.42 (39.99)                                        
 18 Stark, Nina               10 Lake Highland        6:45.62    6:44.18        
                  34.49     1:15.28 (40.79)     1:55.94 (40.66)     2:36.86 (40.92)
        3:18.20 (41.34)     4:00.35 (42.15)     4:41.60 (41.25)     5:23.85 (42.25)
        6:05.26 (41.41)     6:44.18 (38.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Curtin, Delaney           10 Hagerty              7:11.97    6:50.07        
                  34.27     1:13.57 (39.30)     1:56.00 (42.43)     2:37.64 (41.64)
        3:19.96 (42.32)     4:02.35 (42.39)     4:44.89 (42.54)     5:27.57 (42.68)
        6:09.75 (42.18)     6:50.07 (40.32)                                        
 20 Orlando, Jessica          10 Edgewood             6:50.62    6:59.17        
                  34.36     1:15.01 (40.65)     1:57.77 (42.76)     2:41.36 (43.59)
        3:24.57 (43.21)     4:08.46 (43.89)     4:51.96 (43.50)     5:35.83 (43.87)
        6:18.12 (42.29)     6:59.17 (41.05)                                        
 21 Schepler, Elizabeth       10 Harmony              6:54.51    6:59.94        
                  36.35                                                            
            3:29.12 ( )                             4:56.77 ( )     5:39.74 (42.97)
        6:21.25 (41.51)     6:59.94 (38.69)                                        
 22 Pettis, Hollie             8 Space Coast          7:00.82    7:03.64        
                  34.56     1:14.77 (40.21)     1:57.93 (43.16)     2:42.21 (44.28)
        3:27.15 (44.94)     4:11.29 (44.14)     4:54.89 (43.60)     5:39.93 (45.04)
        6:24.29 (44.36)     7:03.64 (39.35)                                        
 23 Davis, Sloane             11 Harmony              7:09.18    7:09.70        
                  33.74     1:15.10 (41.36)     1:58.79 (43.69)     2:44.00 (45.21)
        3:29.34 (45.34)     4:14.35 (45.01)     5:00.34 (45.99)     5:43.76 (43.42)
        6:27.60 (43.84)     7:09.70 (42.10)                                        
 24 McCormack, Nicole         10 Father Lopez         7:12.23    7:10.40        
                  37.79     1:20.67 (42.88)     2:04.51 (43.84)     2:47.91 (43.40)
      4:15.90 (1:27.99)                             5:46.08 ( )                    
            6:29.88 ( )     7:10.40 (40.52)                                        
 25 Biery, Sarah               9 Edgewood             7:19.30    7:20.24        
                  36.16     1:18.84 (42.68)     2:02.82 (43.98)     2:48.16 (45.34)
        3:33.68 (45.52)     4:19.60 (45.92)     5:05.89 (46.29)     5:51.92 (46.03)
        6:37.67 (45.75)     7:20.24 (42.57)                                        
 26 Burris, Emily             10 Hagerty              7:34.61    7:22.12        
                  38.11     1:22.37 (44.26)     2:08.70 (46.33)     2:53.79 (45.09)
        3:39.16 (45.37)     4:25.75 (46.59)     5:12.20 (46.45)     5:56.50 (44.30)
        6:41.27 (44.77)     7:22.12 (40.85)                                        
 27 Robertson, Elyse          11 Merritt Island       6:24.59    7:41.80        
                  36.50     1:20.07 (43.57)     2:06.50 (46.43)     2:54.10 (47.60)
        3:42.33 (48.23)     4:30.20 (47.87)     5:17.66 (47.46)     6:05.32 (47.66)
        6:51.73 (46.41)     7:41.80 (50.07)                                        
 28 Roeske, Jamie              9 Space Coast          7:54.79    7:42.72        
                  41.56     1:30.08 (48.52)     2:18.85 (48.77)     3:05.29 (46.44)
        3:53.96 (48.67)     4:41.74 (47.78)     5:29.35 (47.61)     6:15.85 (46.50)
        7:01.19 (45.34)     7:42.72 (41.53)                                        
 29 Andrews, Meredith         11 Father Lopez         7:57.29    7:45.64        
                                                                        2:57.01 ( )
                                                    5:20.43 ( )     6:09.69 (49.26)
      7:45.64 (1:35.95)                                                            
 30 Tyree, Holly              12 Space Coast          7:59.81    8:01.39        
                  43.06     1:31.07 (48.01)     2:20.76 (49.69)                    
            4:00.19 ( )     4:49.67 (49.48)     5:38.51 (48.84)     6:27.88 (49.37)
      8:01.39 (1:33.51)                                                            
 -- Spadea, Stephanie          9 Father Lopez         7:34.31         DQ        
                  37.26     1:22.25 (44.99)     2:09.69 (47.44)     2:56.21 (46.52)
        3:43.80 (47.59)     4:33.06 (49.26)     5:22.26 (49.20)     6:11.22 (48.96)
        7:00.36 (49.14)          DQ (42.89)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Curley, Harrison           8 Lake Highland        5:06.54    4:57.69        
                  26.29       55.99 (29.70)     1:25.88 (29.89)     1:56.26 (30.38)
        2:26.76 (30.50)     2:56.82 (30.06)     3:27.56 (30.74)     3:58.30 (30.74)
        4:28.50 (30.20)     4:57.69 (29.19)                                        
  2 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         5:14.98    5:12.20        
                  26.79       56.65 (29.86)     1:27.54 (30.89)     1:58.99 (31.45)
        2:30.83 (31.84)     3:02.67 (31.84)     3:34.80 (32.13)     4:06.85 (32.05)
        4:39.12 (32.27)     5:12.20 (33.08)                                        
  3 Marotte, John             12 Father Lopez         5:18.23    5:16.59        
                  26.33       56.78 (30.45)     1:27.81 (31.03)     1:59.98 (32.17)
        2:32.59 (32.61)     3:05.52 (32.93)     3:38.94 (33.42)     4:12.29 (33.35)
        4:45.65 (33.36)     5:16.59 (30.94)                                        
  4 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          5:18.41    5:16.74        
                  28.09       59.30 (31.21)     1:31.50 (32.20)     2:04.44 (32.94)
        2:36.98 (32.54)     3:09.41 (32.43)     3:42.15 (32.74)     4:14.66 (32.51)
        4:46.76 (32.10)     5:16.74 (29.98)                                        
  5 Burns, Chris              11 Trinity Prep         5:23.77    5:20.80        
                  27.88       59.02 (31.14)     1:31.35 (32.33)     2:04.37 (33.02)
        2:37.22 (32.85)     3:10.01 (32.79)     3:42.70 (32.69)     4:16.13 (33.43)
        4:49.11 (32.98)     5:20.80 (31.69)                                        
  6 Collins, Michael          10 Trinity Prep         5:33.41    5:23.16        
                  28.51     1:00.87 (32.36)     1:33.32 (32.45)     2:06.25 (32.93)
        2:39.30 (33.05)     3:12.42 (33.12)     3:45.35 (32.93)     4:18.71 (33.36)
        4:51.61 (32.90)     5:23.16 (31.55)                                        
  7 Armstrong, Phillip        10 Cocoa Beach          5:30.05    5:23.41        
                  29.80     1:02.41 (32.61)     1:34.96 (32.55)     2:08.43 (33.47)
        2:41.48 (33.05)     3:14.15 (32.67)     3:47.78 (33.63)     4:20.89 (33.11)
        4:53.46 (32.57)     5:23.41 (29.95)                                        
  8 Paxton, Daniel            12 Edgewood             5:30.42    5:35.19        
                  28.88     1:01.31 (32.43)     1:35.73 (34.42)     2:09.27 (33.54)
        2:43.22 (33.95)     3:18.01 (34.79)     3:52.99 (34.98)     4:27.97 (34.98)
        5:02.22 (34.25)     5:35.19 (32.97)                                        
Consolation Final
  9 Demers, Hugh               9 Lake Highland        5:38.78    5:40.93        
                  30.41     1:04.27 (33.86)     1:39.13 (34.86)     2:14.05 (34.92)
        2:48.80 (34.75)     3:23.49 (34.69)     3:58.47 (34.98)     4:33.26 (34.79)
        5:07.76 (34.50)     5:40.93 (33.17)                                        
 10 Zehr, Nicholas            10 Cocoa Beach          5:51.80    5:46.29        
                  30.56     1:04.13 (33.57)     1:38.87 (34.74)     2:14.14 (35.27)
        2:49.43 (35.29)     3:24.29 (34.86)     4:00.06 (35.77)     4:35.56 (35.50)
        5:11.82 (36.26)     5:46.29 (34.47)                                        
 11 Picco, George              9 Edgewood             5:57.19    5:52.70        
                  30.66     1:05.69 (35.03)     1:41.18 (35.49)     2:17.17 (35.99)
        2:53.15 (35.98)     3:29.85 (36.70)     4:06.43 (36.58)     4:42.76 (36.33)
        5:19.11 (36.35)     5:52.70 (33.59)                                        
 12 duPont, Charles            7 Lake Highland        5:58.81    5:53.83        
                  31.81     1:06.92 (35.11)     1:43.12 (36.20)     2:19.99 (36.87)
        2:56.86 (36.87)     3:33.03 (36.17)     4:09.27 (36.24)     4:44.93 (35.66)
        5:20.32 (35.39)     5:53.83 (33.51)                                        
 13 Schwindt, Daniel           8 Trinity Prep         6:04.97    5:59.84        
                  31.50     1:07.27 (35.77)     1:43.51 (36.24)     2:20.40 (36.89)
        2:57.63 (37.23)     3:34.04 (36.41)     4:10.58 (36.54)     4:47.25 (36.67)
        5:24.54 (37.29)     5:59.84 (35.30)                                        
 14 Pace, Carson               8 Trinity Prep         6:00.11    6:06.82        
                  30.93     1:05.59 (34.66)     1:41.80 (36.21)     2:19.16 (37.36)
        2:57.21 (38.05)     3:35.36 (38.15)     4:13.68 (38.32)     4:51.49 (37.81)
        5:29.74 (38.25)     6:06.82 (37.08)                                        
 15 Berman, Johnathan          8 Cocoa Beach          6:27.32    6:20.92        
                  32.04     1:09.55 (37.51)     1:49.15 (39.60)     2:27.49 (38.34)
        3:06.44 (38.95)     3:46.37 (39.93)     4:26.25 (39.88)     5:04.88 (38.63)
        5:44.43 (39.55)     6:20.92 (36.49)                                        
 16 Berry, Kyle               11 Harmony              6:30.78    6:27.70        
                  28.72     1:04.20 (35.48)     1:42.42 (38.22)     2:21.43 (39.01)
        3:01.63 (40.20)     3:43.00 (41.37)     4:25.19 (42.19)     5:07.16 (41.97)
        5:49.17 (42.01)     6:27.70 (38.53)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:37.30  AA-A
                4:41.04  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Curley, Harrison           8 Lake Highland        5:08.04    5:06.54        
                  27.33       58.19 (30.86)     1:29.34 (31.15)     2:01.06 (31.72)
        2:32.15 (31.09)     3:03.03 (30.88)     3:34.03 (31.00)     4:05.53 (31.50)
        4:36.52 (30.99)     5:06.54 (30.02)                                        
  2 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         5:10.12    5:14.98        
                  27.27       58.48 (31.21)     1:29.97 (31.49)     2:02.12 (32.15)
        2:34.37 (32.25)     3:06.29 (31.92)     3:38.59 (32.30)     4:10.95 (32.36)
        4:43.30 (32.35)     5:14.98 (31.68)                                        
  3 Marotte, John             12 Father Lopez         5:15.15    5:18.23        
                  27.50       58.55 (31.05)     1:30.24 (31.69)     2:02.47 (32.23)
        2:34.98 (32.51)     3:07.80 (32.82)     3:40.39 (32.59)     4:13.57 (33.18)
        4:46.29 (32.72)     5:18.23 (31.94)                                        
  4 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          5:18.09    5:18.41        
                  27.66       58.82 (31.16)     1:31.16 (32.34)     2:03.95 (32.79)
        2:36.74 (32.79)     3:09.38 (32.64)     3:41.52 (32.14)     4:14.35 (32.83)
        4:46.76 (32.41)     5:18.41 (31.65)                                        
  5 Burns, Chris              11 Trinity Prep         5:26.38    5:23.77        
                  28.47     1:00.70 (32.23)     1:33.65 (32.95)     2:06.55 (32.90)
        2:38.74 (32.19)     3:11.46 (32.72)     3:44.60 (33.14)     4:18.03 (33.43)
        4:51.42 (33.39)     5:23.77 (32.35)                                        
  6 Armstrong, Phillip        10 Cocoa Beach          5:32.79    5:30.05        
                  29.51     1:02.85 (33.34)     1:36.92 (34.07)     2:10.82 (33.90)
        2:44.32 (33.50)     3:18.21 (33.89)     3:52.16 (33.95)     4:25.90 (33.74)
        4:58.93 (33.03)     5:30.05 (31.12)                                        
  7 Paxton, Daniel            12 Edgewood             5:38.53    5:30.42        
                  29.15     1:01.73 (32.58)     1:35.14 (33.41)     2:08.42 (33.28)
        2:42.70 (34.28)     3:15.51 (32.81)     3:48.85 (33.34)     4:23.63 (34.78)
        4:57.94 (34.31)     5:30.42 (32.48)                                        
  8 Collins, Michael          10 Trinity Prep         5:30.87    5:33.41        
                  28.54       59.90 (31.36)     1:32.32 (32.42)     2:05.52 (33.20)
        2:39.46 (33.94)     3:13.27 (33.81)     3:47.82 (34.55)     4:22.66 (34.84)
        4:58.82 (36.16)     5:33.41 (34.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Demers, Hugh               9 Lake Highland        5:40.18    5:38.78        
                  29.92     1:03.12 (33.20)     1:37.88 (34.76)     2:12.37 (34.49)
        2:47.02 (34.65)     3:21.63 (34.61)     3:57.11 (35.48)     4:31.98 (34.87)
        5:06.35 (34.37)     5:38.78 (32.43)                                        
 10 Zehr, Nicholas            10 Cocoa Beach          5:53.84    5:51.80        
                  29.95     1:04.24 (34.29)     1:39.81 (35.57)     2:15.83 (36.02)
        2:52.13 (36.30)     3:27.95 (35.82)     4:04.42 (36.47)     4:40.85 (36.43)
        5:17.22 (36.37)     5:51.80 (34.58)                                        
 11 Picco, George              9 Edgewood             5:58.77    5:57.19        
                  31.57     1:07.01 (35.44)     1:43.46 (36.45)     2:19.94 (36.48)
        2:57.01 (37.07)     3:33.54 (36.53)     4:10.30 (36.76)     4:46.80 (36.50)
        5:22.98 (36.18)     5:57.19 (34.21)                                        
 12 duPont, Charles            7 Lake Highland        6:06.95    5:58.81        
                  32.27     1:08.17 (35.90)     1:44.81 (36.64)     2:21.94 (37.13)
        2:58.90 (36.96)     3:35.93 (37.03)     4:12.33 (36.40)     4:48.78 (36.45)
        5:24.68 (35.90)     5:58.81 (34.13)                                        
 13 Pace, Carson               8 Trinity Prep              NT    6:00.11        
                  30.70     1:05.74 (35.04)     1:42.50 (36.76)     2:20.50 (38.00)
        2:57.28 (36.78)     3:33.93 (36.65)     4:10.41 (36.48)     4:47.82 (37.41)
        5:24.79 (36.97)     6:00.11 (35.32)                                        
 14 Schwindt, Daniel           8 Trinity Prep         6:28.99    6:04.97        
                  32.17     1:08.95 (36.78)     1:46.33 (37.38)     2:23.73 (37.40)
        3:01.47 (37.74)     3:38.49 (37.02)     4:15.86 (37.37)     4:52.83 (36.97)
        5:30.05 (37.22)     6:04.97 (34.92)                                        
 15 Berman, Johnathan          8 Cocoa Beach          6:38.10    6:27.32        
                  31.65     1:09.57 (37.92)     1:49.17 (39.60)     2:29.32 (40.15)
        3:08.98 (39.66)     3:49.30 (40.32)     4:29.36 (40.06)     5:10.56 (41.20)
        5:50.59 (40.03)     6:27.32 (36.73)                                        
 16 Berry, Kyle               11 Harmony              6:16.36    6:30.78        
                  29.58     1:06.49 (36.91)     1:47.00 (40.51)     2:27.31 (40.31)
        3:07.25 (39.94)     3:48.16 (40.91)     4:29.07 (40.91)     5:10.36 (41.29)
        5:52.19 (41.83)     6:30.78 (38.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cooper, Corbin             6 Lake Highland        6:33.04    6:32.42        
                  34.40     1:13.17 (38.77)     1:53.28 (40.11)     2:33.55 (40.27)

        3:14.93 (41.38)     3:56.14 (41.21)     4:37.14 (41.00)     5:16.70 (39.56)
        5:56.86 (40.16)     6:32.42 (35.56)                                        
 18 Eylmann, Kory             11 Father Lopez         6:47.77    6:36.21        
                  34.15     1:11.99 (37.84)     1:51.33 (39.34)     2:32.99 (41.66)
        3:14.03 (41.04)     3:55.70 (41.67)     4:36.90 (41.20)     5:18.51 (41.61)
        5:59.28 (40.77)     6:36.21 (36.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ramsey, Adam              12 Space Coast          7:09.42    6:54.31        
                  31.90     1:09.15 (37.25)     1:48.84 (39.69)     2:28.81 (39.97)
        3:10.30 (41.49)     3:51.83 (41.53)     4:34.60 (42.77)   6:03.87 (1:29.27)
        6:42.50 (38.63)     6:54.31 (11.81)                                        
 20 Gonzales, Nick             8 Edgewood             6:56.68    7:09.89        
                  34.76                             1:59.75 ( )                    
            3:28.23 ( )                             5:44.66 ( )                    
            6:29.44 ( )     7:09.89 (40.45)                                        
 21 Nobles, James              7 Space Coast          7:51.62    7:34.76        
                  35.26     1:18.13 (42.87)   2:50.13 (1:32.00)                    
                                                                        6:03.33 ( )
        6:49.28 (45.95)     7:34.76 (45.48)                                        
 22 Meador, Cole               9 Harmony              7:41.23    8:09.35        
                  41.52     1:29.02 (47.50)     2:18.74 (49.72)     3:07.38 (48.64)
        3:58.47 (51.09)     4:47.15 (48.68)     5:38.38 (51.23)     6:30.63 (52.25)
        7:21.67 (51.04)     8:09.35 (47.68)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:44.65    1:40.90        
     1) Davidson, Katie 10              2) Harris, Lacey 10               
     3) Hughes, Shelby 11               4) Wall, Mary Kate 9              
                  25.36       49.83 (24.47)     1:15.48 (25.65)     1:40.90 (25.42)
  2 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:42.12    1:41.30        
     1) Demers, Sarah 11                2) Bessire, Suzanne 8             
     3) Springman, Hayley 8             4) Lundberg, Lauren 10            
                  25.88       51.37 (25.49)     1:17.42 (26.05)     1:41.30 (23.88)
  3 Circle Christian (Orlando)                        1:47.94    1:47.83        
     1) Grams, Virginia 8               2) Dowling, Kelly 12              
     3) Grams, Emily 8                  4) Koller, Jenifer 11             
                  24.80       52.66 (27.86)     1:18.82 (26.16)     1:47.83 (29.01)
  4 Harmony (Orlando)                                 1:50.14    1:49.76        
     1) Walker, Bethany 9               2) Tsikerdanos, Darcy 9           
     3) Blackford, Kristen 11           4) Henderson, Cierra 11           
                  26.42       54.38 (27.96)     1:22.44 (28.06)     1:49.76 (27.32)
  5 Cocoa Beach                                       1:48.70    1:49.85        
     1) Siljestrom, Laura 11            2) DuSablon, Gabrielle 9          
     3) Pierovich, Alexandra 7          4) Sweet, Montana 10              
                  26.98       55.01 (28.03)     1:23.14 (28.13)     1:49.85 (26.71)
  6 Bishop Moore (Orlando)                            1:53.64    1:51.38        
     1) Bolil, Trisha 10                2) Scheetz, Lauren 10             
     3) Oakley, Ariel 10                4) Doyle, Tara 10                 
                  27.99       56.38 (28.39)     1:24.92 (28.54)     1:51.38 (26.46)
  7 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:54.52    1:54.03        
     1) Drapala, Allison 10             2) Whitsitt, Rebecca 10           
     3) Ebrill, Fiona 12                4) Willard, Christina 11          
                  28.91       57.83 (28.92)     1:25.81 (27.98)     1:54.03 (28.22)
  8 Edgewood (Merritt Island)                         1:55.18    1:55.35        
     1) Rood, Morgan 9                  2) Barber, Lauren 9               
     3) Himonetos, Paula 10             4) Garner, Mary 9                 
                  29.16       58.57 (29.41)     1:27.22 (28.65)     1:55.35 (28.13)
Consolation Final
  9 Space Coast (Prot St. John)                       1:58.35    1:58.44        
     1) Herring, Jessica 10             2) Mulligan, Kathleen 12          
     3) Delhagen, Kaylee 9              4) Wilkins, Brittany 9            
                  30.31     1:02.37 (32.06)     1:30.92 (28.55)     1:58.44 (27.52)
 10 Merritt Island Christian                          2:09.49    2:05.35        
     1) Robertson, Elyse 11             2) Doxey, Carrie 10               
     3) Burnett, Taylor 9               4) Deen, Stephanie 12             
                  31.78     1:03.23 (31.45)     1:36.41 (33.18)     2:05.35 (28.94)
 -- Hagerty (Oviedo)                                  2:07.51         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.66  AA-A
                1:39.96  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:40.49    1:42.12        
     1) Springman, Hayley 8             2) Bessire, Suzanne 8             
     3) Tribou, Sydney 10               4) Lundberg, Lauren 10            
                  25.95       51.97 (26.02)     1:17.86 (25.89)     1:42.12 (24.26)
  2 Trinity Prep (Winter Park)                        1:44.57    1:44.65        
     1) Hughes, Shelby 11               2) Wall, Mary Kate 9              
     3) Harris, Lacey 10                4) Brubaker, Lisa 11              
                  25.97       51.91 (25.94)     1:17.76 (25.85)     1:44.65 (26.89)
  3 Circle Christian (Orlando)                        1:48.50    1:47.94        
     1) Grams, Virginia 8               2) Dowling, Kelly 12              
     3) Grams, Emily 8                  4) Koller, Jenifer 11             
                  24.76       52.77 (28.01)     1:19.09 (26.32)     1:47.94 (28.85)
  4 Cocoa Beach                                       1:49.80    1:48.70        
     1) Siljestrom, Laura 11            2) DuSablon, Gabrielle 9          
     3) Pierovich, Alexandra 7          4) Sweet, Montana 10              
                  26.84       53.94 (27.10)     1:21.14 (27.20)     1:48.70 (27.56)
  5 Harmony (Orlando)                                 1:49.45    1:50.14        
     1) Walker, Bethany 9               2) Tsikerdanos, Darcy 9           
     3) Blackford, Kristen 11           4) Henderson, Cierra 11           
                  26.67       54.43 (27.76)     1:22.43 (28.00)     1:50.14 (27.71)
  6 Bishop Moore (Orlando)                            1:50.18    1:53.64        
     1) Scheetz, Lauren 10              2) Ronca, Paige 10                
     3) Oakley, Ariel 10                4) Doyle, Tara 10                 
                  28.06       57.07 (29.01)     1:25.81 (28.74)     1:53.64 (27.83)
  7 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:53.90    1:54.52        
     1) Drapala, Allison 10             2) Whitsitt, Rebecca 10           
     3) Ebrill, Fiona 12                4) Willard, Christina 11          
                  28.71       57.54 (28.83)     1:26.15 (28.61)     1:54.52 (28.37)
  8 Edgewood (Merritt Island)                         1:56.19    1:55.18        
     1) Rood, Morgan 9                  2) Barber, Lauren 9               
     3) Himonetos, Paula 10             4) Garner, Mary 9                 
                  28.18       58.02 (29.84)     1:27.24 (29.22)     1:55.18 (27.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Space Coast (Prot St. John)                       1:57.00    1:58.35        
     1) Herring, Jessica 10             2) Mulligan, Kathleen 12          
     3) Delhagen, Kaylee 9              4) Wilkins, Brittany 9            
                  30.08     1:01.94 (31.86)     1:30.87 (28.93)     1:58.35 (27.48)
 10 Hagerty (Oviedo)                                       NT    2:07.51        
     1) AmRhein, Janine 10              2) Shaouni, Kaley 9               
     3) Curtin, Delaney 10              4) Yochem, Rebecca 10             
                  30.58     1:03.18 (32.60)     1:36.20 (33.02)     2:07.51 (31.31)
 11 Merritt Island Christian                          3:01.75    2:09.49        
     1) Deen, Stephanie 12              2) Burnett, Taylor 9              
     3) Doxey, Carrie 10                4) Robertson, Elyse 11            
                  32.57     1:06.06 (33.49)     1:40.21 (34.15)     2:09.49 (29.28)
 -- Cocoa                                             2:14.41         NS        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:35.11    1:34.51        
     1) Hughes, Pat 12                  2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Yergler, Jonathan 10           
                  22.44       45.41 (22.97)     1:09.15 (23.74)     1:34.51 (25.36)
  2 Cocoa Beach                                       1:36.15    1:36.33        
     1) Grube, Bryan 11                 2) Barker, Evan 10                
     3) Hormel, Ryan 12                 4) Lombardozzi, Travis 11         
                  24.70       48.76 (24.06)     1:13.48 (24.72)     1:36.33 (22.85)
  3 Harmony (Orlando)                                 1:35.81    1:36.44        
     1) Lewis, Danny 11                 2) Steele, Stephen 10             
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  24.01       48.60 (24.59)     1:12.51 (23.91)     1:36.44 (23.93)
  4 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:37.57    1:36.57        
     1) Gorman, Greg 11                 2) Scavone, Nick 8                
     3) Larsen, David 12                4) duPont, Michael 9              
                  23.50       47.58 (24.08)     1:12.57 (24.99)     1:36.57 (24.00)
  5 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:37.45    1:37.11        
     1) Dennison, George 9              2) Valentine, Steve 11            
     3) Ferrell, Chase 12               4) Marotte, John 12               
                  24.33       48.28 (23.95)     1:14.15 (25.87)     1:37.11 (22.96)
  6 Edgewood (Merritt Island)                         1:37.47    1:38.43        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Paxton, Daniel 12              
     3) Garrett, Jon 9                  4) Sullivan, Tyler 11             
                  23.24       48.65 (25.41)     1:13.62 (24.97)     1:38.43 (24.81)
  7 Space Coast (Prot St. John)                       1:41.48    1:39.50        
     1) White, Matt 12                  2) Travis, Zachary 11             
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  26.15       51.31 (25.16)     1:15.98 (24.67)     1:39.50 (23.52)
  8 Circle Christian (Orlando)                        1:54.49    1:53.02        
     1) Crebs, Kyle 11                  2) MacDonald, Benjamin 12         
     3) Keller, Chad 12                 4) Gerrity, Samuel 12             
                  26.80       56.05 (29.25)     1:24.94 (28.89)     1:53.02 (28.08)
Consolation Final
 -- Hagerty (Oviedo)                                  2:13.25         NS        
                  22.44       45.41 (22.97)     1:09.15 (23.74)                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.25        2005 Bolles                                     
                         S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
                1:27.47  AA-A
                1:28.60  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        1:31.63    1:35.11        
     1) Hughes, Pat 12                  2) Ward, Ben 10                   
     3) Linn, Beckett 10                4) Burns, Chris 11                
                  22.46       45.48 (23.02)     1:09.31 (23.83)     1:35.11 (25.80)
  2 Harmony (Orlando)                                 1:36.67    1:35.81        
     1) Lewis, Danny 11                 2) Steele, Stephen 10             
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  23.85       48.01 (24.16)     1:12.14 (24.13)     1:35.81 (23.67)
  3 Cocoa Beach                                       1:35.80    1:36.15        
     1) Grube, Bryan 11                 2) Barker, Evan 10                
     3) Hormel, Ryan 12                 4) Lombardozzi, Travis 11         
                  24.13       48.35 (24.22)     1:13.07 (24.72)     1:36.15 (23.08)
  4 Father Lopez (Daytona Beach)                      1:36.44    1:37.45        
     1) Dennison, George 9              2) Valentine, Steve 11            
     3) Ferrell, Chase 12               4) Marotte, John 12               
                  23.88       48.13 (24.25)     1:14.27 (26.14)     1:37.45 (23.18)
  5 Edgewood (Merritt Island)                         1:40.01    1:37.47        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Paxton, Daniel 12              
     3) Garrett, Jon 9                  4) Sullivan, Tyler 11             
                  23.34       48.65 (25.31)     1:13.30 (24.65)     1:37.47 (24.17)
  6 Lake Highland Prep (Orlando)                      1:34.98    1:37.57        
     1) Gorman, Greg 11                 2) Scavone, Nick 8                
     3) Larsen, David 12                4) Patel, Deven 11                
                  23.66       48.05 (24.39)     1:12.83 (24.78)     1:37.57 (24.74)
  7 Space Coast (Prot St. John)                       1:45.10    1:41.48        
     1) White, Matt 12                  2) Travis, Zachary 11             
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  26.74       52.59 (25.85)     1:17.51 (24.92)     1:41.48 (23.97)
  8 Circle Christian (Orlando)                        1:53.47    1:54.49        
     1) Crebs, Kyle 11                  2) MacDonald, Benjamin 12         
     3) Keller, Chad 12                 4) Gerrity, Samuel 12             
                  26.88       56.80 (29.92)     1:26.17 (29.37)     1:54.49 (28.32)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hagerty (Oviedo)                                       NT    2:13.25        
     1) Torres, Christopher 9           2) Galluzzo, Nicholas 10          
     3) Velez, Roberto 10               4) Valade, Spencer 10             
                  32.08     1:09.13 (37.05)     1:44.59 (35.46)     2:13.25 (28.66)
 -- Bishop Moore (Orlando)                            1:40.16         DQ        
     1) Craig, T.J. 11                  2) Keating, Mickey 11             
     3) Atwood, Brandon 9               4) McNelis, Rusty 11              
                  27.00       52.15 (25.15)     1:20.65 (28.50)          DQ (28.80)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach          1:01.02      59.20        
                  28.99       59.20 (30.21)                                        
  2 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         1:01.85    1:00.66        
                  29.37     1:00.66 (31.29)                                        
  3 Harris, Rebekah           10 Trinity Prep         1:03.02    1:01.93        
                  30.28     1:01.93 (31.65)                                        
  4 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:07.16    1:04.25        
                  31.36     1:04.25 (32.89)                                        
  5 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:04.67    1:04.66        
                  31.67     1:04.66 (32.99)                                        
  6 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       1:04.68    1:04.80        
                  31.07     1:04.80 (33.73)                                        
  7 Walker, Bethany            9 Harmony              1:06.87    1:07.53        
                  32.80     1:07.53 (34.73)                                        
  8 Christovich, Lindsay       9 Harmony              1:06.64    1:07.93        
                  32.58     1:07.93 (35.35)                                        
Consolation Final
  9 Pierovich, Alexandra       7 Cocoa Beach          1:07.62    1:07.11        
                  32.98     1:07.11 (34.13)                                        
 10 Sweet, Montana            10 Cocoa Beach          1:07.70    1:07.35        
                  32.66     1:07.35 (34.69)                                        
 11 Gardner, Janae             9 Lake Highland        1:09.99    1:09.42        
                  33.81     1:09.42 (35.61)                                        
 12 Dowling, Kelly            12 Circle Christian     1:10.39    1:10.94        
                  33.54     1:10.94 (37.40)                                        
 13 Algee, Angela              6 Lake Highland        1:12.45    1:11.56        
                  34.33     1:11.56 (37.23)                                        
 14 Close, Chelsea            11 Cocoa Beach          1:11.41    1:11.84        
                  34.53     1:11.84 (37.31)                                        
 15 Jahren, Ashley             7 Trinity Prep         1:12.89    1:11.85        
                  34.63     1:11.85 (37.22)                                        
 -- Bolil, Trisha             10 Bishop Moore         1:10.77         NS        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.76  AA-A
                58.73  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nagy, Julia               11 Cocoa Beach          1:00.82    1:01.02        
                  30.12     1:01.02 (30.90)                                        
  2 Davidson, Katie           10 Trinity Prep         1:02.97    1:01.85        
                  30.04     1:01.85 (31.81)                                        
  3 Harris, Rebekah           10 Trinity Prep         1:03.53    1:03.02        
                  30.73     1:03.02 (32.29)                                        
  4 Grams, Emily               8 Circle Christian     1:04.98    1:04.67        
                  31.53     1:04.67 (33.14)                                        
  5 Barton, Lindsey           12 Lake Mary Prep       1:05.21    1:04.68        
                  31.17     1:04.68 (33.51)                                        
  6 Christovich, Lindsay       9 Harmony              1:06.24    1:06.64        
                  31.74     1:06.64 (34.90)                                        
  7 Walker, Bethany            9 Harmony              1:06.38    1:06.87        
                  32.74     1:06.87 (34.13)                                        
  8 Mitchell, Alex            11 Trinity Prep         1:09.13    1:07.16        
                  32.70     1:07.16 (34.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pierovich, Alexandra       7 Cocoa Beach          1:08.85    1:07.62        
                  32.93     1:07.62 (34.69)                                        
 10 Sweet, Montana            10 Cocoa Beach          1:06.61    1:07.70        
                  32.81     1:07.70 (34.89)                                        
 11 Gardner, Janae             9 Lake Highland        1:14.00    1:09.99        
                  33.69     1:09.99 (36.30)                                        
 12 Dowling, Kelly            12 Circle Christian     1:07.65    1:10.39        
                  33.45     1:10.39 (36.94)                                        
 13 Bolil, Trisha             10 Bishop Moore         1:10.92    1:10.77        
                  34.55     1:10.77 (36.22)                                        
 14 Close, Chelsea            11 Cocoa Beach          1:11.50    1:11.41        
                  34.42     1:11.41 (36.99)                                        
 15 Algee, Angela              6 Lake Highland        1:13.78    1:12.45        
                  34.56     1:12.45 (37.89)                                        
 16 Jahren, Ashley             7 Trinity Prep         1:13.89    1:12.89        
                  34.99     1:12.89 (37.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Finn, Kelsey              11 Bishop Moore         1:11.32    1:14.48        
                  35.97     1:14.48 (38.51)                                        
 18 Junkins, Kellie           11 Harmony              1:14.23    1:15.11        
                  36.51     1:15.11 (38.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Garcia, Christina          9 Bishop Moore         1:18.61    1:15.35        
                  36.04     1:15.35 (39.31)                                        
 20 Missigman, Camille         9 Harmony              1:17.19    1:15.68        
                  35.50     1:15.68 (40.18)                                        
 21 Ryan, Sarah               11 Bishop Moore         1:16.37    1:17.58        
                  37.28     1:17.58 (40.30)                                        
 22 Hotz, Cathleen            10 Father Lopez         1:16.50    1:18.19        
                  37.42     1:18.19 (40.77)                                        
 23 Griffin, Therese          10 Edgewood             1:20.31    1:19.94        
                  38.81     1:19.94 (41.13)                                        
 24 Gerrity, Rachel           10 Circle Christian     1:18.00    1:20.30        
                  39.16     1:20.30 (41.14)                                        
 25 Norton, Rachel            11 Circle Christian     1:17.02    1:21.20        
                  39.88     1:21.20 (41.32)                                        
 26 Gannon, Leslie             9 Edgewood             1:18.64    1:21.76        
                  40.06     1:21.76 (41.70)                                        
 27 Hogan, Kaity               9 Cocoa                1:21.82    1:22.39        
                  40.94     1:22.39 (41.45)                                        
 28 Yochem, Rebecca           10 Hagerty              1:22.78    1:23.55        
 29 Robertson, Elyse          11 Merritt Island       1:21.99    1:24.72        
                  40.53     1:24.72 (44.19)                                        
 30 Daniel, Ashley            11 Cocoa                1:21.48    1:25.01        
                  40.29     1:25.01 (44.72)                                        
 31 Crocker, Courtney          7 Edgewood             1:27.88    1:28.37        
                  44.24     1:28.37 (44.13)                                        
 32 Herring, Jessica          10 Space Coast          1:24.00    1:28.67        
 33 Kravcov, Catherine        11 Father Lopez         1:26.76    1:29.53        
                  44.40     1:29.53 (45.13)                                        
 34 McCormack, Nicole         10 Father Lopez         1:28.93    1:29.65        
                  44.51     1:29.65 (45.14)                                        
 35 Comfort, Christine         9 Hagerty              1:34.43    1:32.06        
 36 Morejon, Olivia            9 Father Lopez         1:30.93    1:32.53        
                  44.68     1:32.53 (47.85)                                        
 37 Sorensen, Chelsea          9 Hagerty              1:33.69    1:33.87        
                  44.93     1:33.87 (48.94)                                        
 38 Nagy, Sarah               11 Space Coast          1:37.87    1:39.10        
 39 Clemens, Laura            11 Merritt Island       2:01.15    1:40.91        
                  49.42     1:40.91 (51.49)                                        
 40 Trew, Jonni                8 Space Coast          1:36.00    1:43.29        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           53.22      53.01 AA-C   
                  25.58       53.01 (27.43)                                        
  2 Curley, Harrison           8 Lake Highland          59.20      57.89        
                  27.96       57.89 (29.93)                                        
  3 Dennison, George           9 Father Lopez           59.40      58.79        
                  28.50       58.79 (30.29)                                        
  4 Hormel, Ryan              12 Cocoa Beach            59.89      59.05        
                  29.04       59.05 (30.01)                                        
  5 Scavone, Nick              8 Lake Highland          59.31    1:00.63        
                  29.17     1:00.63 (31.46)                                        
  6 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          1:03.77    1:01.68        
                  30.39     1:01.68 (31.29)                                        
  7 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:03.08    1:02.45        
                  31.39     1:02.45 (31.06)                                        
  8 Saxena, Paras              8 Lake Highland        1:04.09    1:04.19        
                  31.35     1:04.19 (32.84)                                        
Consolation Final
  9 Capley, Chad              11 Harmony              1:04.22    1:04.04        
                  31.76     1:04.04 (32.28)                                        
 10 Schepler, Ben             12 Harmony              1:05.13    1:05.37        
                  31.47     1:05.37 (33.90)                                        
 11 Barker, Graham             7 Cocoa Beach          1:07.16    1:06.27        
                  32.00     1:06.27 (34.27)                                        
 12 Demers, Hugh               9 Lake Highland        1:07.25    1:09.85        
                  32.92     1:09.85 (36.93)                                        
 13 Badana, Micah             12 Edgewood             1:09.22    1:10.28        
                  32.86     1:10.28 (37.42)                                        
 14 Berry, Kyle               11 Harmony              1:13.26    1:11.91        
                  34.51     1:11.91 (37.40)                                        
 15 Pace, Carson               8 Trinity Prep         1:13.45    1:12.29        
                  34.82     1:12.29 (37.47)                                        
 -- Keating, Mickey           11 Bishop Moore         1:11.33         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.29  AA-A
                53.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wright, Steven            11 Trinity Prep           56.52      53.22 AA-C   
                  25.94       53.22 (27.28)                                        
  2 Curley, Harrison           8 Lake Highland          58.40      59.20        
                  28.52       59.20 (30.68)                                        
  3 Scavone, Nick              8 Lake Highland          59.65      59.31        
                  28.75       59.31 (30.56)                                        
  4 Dennison, George           9 Father Lopez           58.79      59.40        
                  28.59       59.40 (30.81)                                        
  5 Hormel, Ryan              12 Cocoa Beach            59.84      59.89        
                  29.70       59.89 (30.19)                                        
  6 Valentine, Steve          11 Father Lopez         1:01.83    1:03.08        
                1:03.08         1:03.08 ( )                                        
  7 Conoscenti, Giuseppe      10 Cocoa Beach          1:03.44    1:03.77        
                  31.07     1:03.77 (32.70)                                        
  8 Saxena, Paras              8 Lake Highland        1:03.46    1:04.09        
                  30.85     1:04.09 (33.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Capley, Chad              11 Harmony              1:04.98    1:04.22        
                  31.50     1:04.22 (32.72)                                        
 10 Schepler, Ben             12 Harmony              1:06.34    1:05.13        
                  31.74     1:05.13 (33.39)                                        
 11 Barker, Graham             7 Cocoa Beach          1:07.27    1:07.16        
                  32.62     1:07.16 (34.54)                                        
 12 Demers, Hugh               9 Lake Highland        1:09.46    1:07.25        
                  31.88     1:07.25 (35.37)                                        
 13 Badana, Micah             12 Edgewood             1:09.46    1:09.22        
                  32.76     1:09.22 (36.46)                                        
 14 Keating, Mickey           11 Bishop Moore         1:09.27    1:11.33        
                  35.27     1:11.33 (36.06)                                        
 15 Berry, Kyle               11 Harmony              1:09.06    1:13.26        
                  35.33     1:13.26 (37.93)                                        
 16 Pace, Carson               8 Trinity Prep         1:14.39    1:13.45        
                  35.31     1:13.45 (38.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Craig, T.J.               11 Bishop Moore         1:15.10    1:14.23        
                  35.25     1:14.23 (38.98)                                        
 18 McNelis, Rusty            11 Bishop Moore         1:20.57    1:18.90        
                  37.38     1:18.90 (41.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Badana, Seth               7 Edgewood             1:20.47    1:19.86        
                  38.15     1:19.86 (41.71)                                        
 20 Atwood, Brandon            9 Bishop Moore         1:23.33    1:22.43        
                  41.52     1:22.43 (40.91)                                        
 21 Weethee, Jordan            7 Cocoa Beach          1:24.79    1:25.53        
                  41.73     1:25.53 (43.80)                                        
 22 Hardeman, Lance            7 First Academy        1:37.17    1:28.57        
                  44.01     1:28.57 (44.56)                                        
 23 Velez, Roberto            10 Hagerty              1:41.02    1:32.63        
                  43.56     1:32.63 (49.07)                                        
 24 Nobles, James              7 Space Coast          1:36.97    1:34.86        
                  46.90     1:34.86 (47.96)                                        
 25 Harden, Justin             9 Father Lopez         1:38.22    1:34.87        
                  45.37     1:34.87 (49.50)                                        
 26 Kassabov, Roumen           9 Trinity Prep              NT    1:39.11        
                  46.95     1:39.11 (52.16)                                        
 27 Helveston, Robert          9 Harmony              1:47.44    1:51.92        
                  51.92   1:51.92 (1:00.00)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach          1:08.20    1:07.47        
                  31.55     1:07.47 (35.92)                                        
  2 Green, Erin               12 Lake Highland        1:11.10    1:10.04        
                  32.81     1:10.04 (37.23)                                        
  3 Smith, Emily              10 Trinity Prep         1:10.97    1:10.49        
                  32.44     1:10.49 (38.05)                                        
  4 Creech, Christa           10 Cocoa Beach          1:13.13    1:12.96        
                  33.84     1:12.96 (39.12)                                        
  5 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        1:14.22    1:13.73        
                  34.86     1:13.73 (38.87)                                        
  6 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         1:14.18    1:14.65        
                  35.31     1:14.65 (39.34)                                        
  7 O'Grady, Melinda          10 Cocoa Beach          1:16.34    1:17.12        
                  36.80     1:17.12 (40.32)                                        
  8 Lemons, Mary               9 Cocoa Beach          1:16.75    1:18.51        
                  37.17     1:18.51 (41.34)                                        
Consolation Final
  9 Powell, Samantha          11 Trinity Prep         1:17.15    1:16.86        
                  35.95     1:16.86 (40.91)                                        
 10 Himonetos, Paula          10 Edgewood             1:17.00    1:17.20        
                  36.29     1:17.20 (40.91)                                        
 11 Westergan, Alexis         10 Bishop Moore         1:19.05    1:17.35        
                  36.78     1:17.35 (40.57)                                        
 12 Scarborough, Alexia       11 Harmony              1:17.29    1:17.71        
                  35.22     1:17.71 (42.49)                                        
 13 Scheetz, Lauren           10 Bishop Moore         1:18.25    1:18.49        
                  36.70     1:18.49 (41.79)                                        
 14 Koller, Jenifer           11 Circle Christian     1:21.09    1:20.92        
                  37.56     1:20.92 (43.36)                                        
 15 Hardeman, Alana            9 First Academy        1:22.04    1:21.23        
                  37.74     1:21.23 (43.49)                                        
 16 Barnecott, Hope           11 Trinity Prep         1:22.39    1:23.17        
                  38.97     1:23.17 (44.20)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.53  AA-A
                1:06.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lugar, Samantha           12 Cocoa Beach          1:08.61    1:08.20        
                  32.01     1:08.20 (36.19)                                        
  2 Smith, Emily              10 Trinity Prep         1:15.19    1:10.97        
                  32.87     1:10.97 (38.10)                                        
  3 Green, Erin               12 Lake Highland        1:09.93    1:11.10        
                  33.46     1:11.10 (37.64)                                        
  4 Creech, Christa           10 Cocoa Beach          1:16.65    1:13.13        
                  34.09     1:13.13 (39.04)                                        
  5 Papadopoulos, Vicky       11 Bishop Moore         1:16.30    1:14.18        
                  34.93     1:14.18 (39.25)                                        
  6 Sansbury, Taylor          10 Lake Highland        1:14.83    1:14.22        
                  35.39     1:14.22 (38.83)                                        
  7 O'Grady, Melinda          10 Cocoa Beach          1:17.50    1:16.34        
                  36.18     1:16.34 (40.16)                                        
  8 Lemons, Mary               9 Cocoa Beach          1:18.15    1:16.75        
                  36.39     1:16.75 (40.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Himonetos, Paula          10 Edgewood             1:15.26    1:17.00        
                  35.90     1:17.00 (41.10)                                        
 10 Powell, Samantha          11 Trinity Prep         1:15.83    1:17.15        
                  36.47     1:17.15 (40.68)                                        
 11 Scarborough, Alexia       11 Harmony              1:17.93    1:17.29        
                  35.57     1:17.29 (41.72)                                        
 12 Scheetz, Lauren           10 Bishop Moore         1:20.13    1:18.25        
                  36.47     1:18.25 (41.78)                                        
 13 Westergan, Alexis         10 Bishop Moore         1:19.81    1:19.05        
                  37.05     1:19.05 (42.00)                                        
 14 Koller, Jenifer           11 Circle Christian     1:20.29    1:21.09        
                  37.91     1:21.09 (43.18)                                        
 15 Hardeman, Alana            9 First Academy        1:22.01    1:22.04        
                  38.60     1:22.04 (43.44)                                        
 16 Barnecott, Hope           11 Trinity Prep         1:28.71    1:22.39        
                  39.54     1:22.39 (42.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schroeder, Ariel           9 Hagerty              1:27.22    1:22.96        
                  39.80     1:22.96 (43.16)                                        
 18 Austin, Lindsey           11 Harmony              1:22.91    1:22.99        
                  38.47     1:22.99 (44.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brode, Brittny            10 Hagerty              1:27.20    1:23.62        
 20 Papoosha, Marta           12 Trinity Prep         1:21.30    1:23.96        
                  39.76     1:23.96 (44.20)                                        
 21 King, Korey                9 Edgewood             1:27.25    1:24.96        
                  39.49     1:24.96 (45.47)                                        
 22 Deen, Stephanie           12 Merritt Island       1:24.39    1:25.40        
                  40.00     1:25.40 (45.40)                                        
 23 Neuhaus, Chelsey          12 Lake Highland        1:23.18    1:25.85        
                  40.91     1:25.85 (44.94)                                        
 24 Hall, Devyn                8 Edgewood             1:29.30    1:27.21        
                  41.36     1:27.21 (45.85)                                        
 25 Lane, Megan               12 Harmony              1:30.89    1:28.20        
                  41.46     1:28.20 (46.74)                                        
 26 Lopez, Vianca             12 Bishop Moore         1:25.70    1:28.99        
                  41.71     1:28.99 (47.28)                                        
 27 Lambert, Elizabeth        11 Father Lopez         1:29.50    1:29.88        
                  42.37     1:29.88 (47.51)                                        
 28 Divincenzo, Stephanie     11 Father Lopez         1:29.44    1:30.94        
                  41.35     1:30.94 (49.59)                                        
 29 Denninghoff, Suzanna      10 Cocoa                1:37.92    1:33.60        
                  43.28     1:33.60 (50.32)                                        
 30 Stark, Nina               10 Lake Highland        1:30.62    1:33.98        
                  45.18     1:33.98 (48.80)                                        
 31 Doxey, Carrie             10 Merritt Island       1:38.14    1:34.07        
                  44.30     1:34.07 (49.77)                                        
 32 Girand, Sarah              8 Circle Christian     1:35.10    1:35.13        
                  43.29     1:35.13 (51.84)                                        
 33 Moore, Theresa             9 Father Lopez         1:40.43    1:37.80        
                  46.87     1:37.80 (50.93)                                        
 34 Hurley, Kaitlyn            7 Space Coast          1:48.30    1:38.73        
                  46.88     1:38.73 (51.85)                                        
 35 Woodman, Kristen          10 Hagerty              1:41.94    1:39.16        
                  44.75     1:39.16 (54.41)                                        
 36 Parr, Kelly               11 Father Lopez         1:44.12    1:42.14        
                  49.08     1:42.14 (53.06)                                        
 37 Balparda, Leanna           7 Space Coast          1:49.93    1:42.23        
                  48.58     1:42.23 (53.65)                                        
 38 Shaouni, Kaley             9 Hagerty              1:32.38    1:45.78        
                  49.25     1:45.78 (56.53)                                        
 39 Clemens, Laura            11 Merritt Island       1:50.38    2:02.65        
                  55.84   2:02.65 (1:06.81)                                        
 -- DeYoung, Hillary          12 Harmony              1:28.70         DQ        
                  42.95          DQ (49.40)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ward, Ben                 10 Trinity Prep         1:03.26    1:03.37        
                  30.23     1:03.37 (33.14)                                        
  2 Larsen, David             12 Lake Highland        1:05.49    1:05.88        
                  30.73     1:05.88 (35.15)                                        
  3 Barker, Evan              10 Cocoa Beach          1:10.45    1:07.63        
                  31.71     1:07.63 (35.92)                                        
  4 Patel, Deven              11 Lake Highland        1:08.62    1:08.45        
                  31.59     1:08.45 (36.86)                                        
  5 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         1:08.61    1:09.01        
                  32.35     1:09.01 (36.66)                                        
  6 Steele, Stephen           10 Harmony              1:09.21    1:10.42        
                  33.09     1:10.42 (37.33)                                        
  7 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         1:09.75    1:11.10        
                  33.00     1:11.10 (38.10)                                        
  8 Duggan, Sean               7 Lake Highland        1:10.17    1:12.29        
                  34.10     1:12.29 (38.19)                                        
Consolation Final
  9 Geiger, Kyle               9 Hagerty              1:11.59    1:10.87        
                  33.70     1:10.87 (37.17)                                        
 10 Cajigas, Antonio          11 Space Coast          1:11.44    1:11.59        
                  33.13     1:11.59 (38.46)                                        
 11 Dulfer, Michael            8 Lake Highland        1:11.24    1:11.78        
                  34.22     1:11.78 (37.56)                                        
 12 Clark, Graham             11 Trinity Prep         1:10.94    1:12.92        
                  34.09     1:12.92 (38.83)                                        
 13 Berger, Joseph            10 Harmony              1:14.98    1:16.72        
                  35.62     1:16.72 (41.10)                                        
 14 Zehr, Nicholas            10 Cocoa Beach          1:17.79    1:17.69        
                  36.28     1:17.69 (41.41)                                        
 15 White, Matt               12 Space Coast          1:18.28    1:21.79        
                  38.27     1:21.79 (43.52)                                        
 16 Dumoulin, Daniel           7 Edgewood             1:17.00    1:22.45        
                  36.68     1:22.45 (45.77)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                58.74  AA-A
                59.66  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ward, Ben                 10 Trinity Prep         1:03.84    1:03.26        
                  29.52     1:03.26 (33.74)                                        
  2 Larsen, David             12 Lake Highland        1:08.28    1:05.49        
                  30.24     1:05.49 (35.25)                                        
  3 Oliva, Edward             10 Bishop Moore         1:07.11    1:08.61        
                  32.01     1:08.61 (36.60)                                        
  4 Patel, Deven              11 Lake Highland        1:10.18    1:08.62        
                  32.02     1:08.62 (36.60)                                        
  5 Steele, Stephen           10 Harmony              1:08.60    1:09.21        
                  32.62     1:09.21 (36.59)                                        
  6 Salazar, Larry            11 Bishop Moore         1:09.72    1:09.75        
                  32.19     1:09.75 (37.56)                                        
  7 Duggan, Sean               7 Lake Highland        1:11.07    1:10.17        
                  32.54     1:10.17 (37.63)                                        
  8 Barker, Evan              10 Cocoa Beach          1:09.89    1:10.45        
                  33.14     1:10.45 (37.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clark, Graham             11 Trinity Prep         1:16.57    1:10.94        
                  32.95     1:10.94 (37.99)                                        
 10 Dulfer, Michael            8 Lake Highland        1:12.24    1:11.24        
                  33.99     1:11.24 (37.25)                                        
 11 Cajigas, Antonio          11 Space Coast          1:12.90    1:11.44        
                  33.23     1:11.44 (38.21)                                        
 12 Geiger, Kyle               9 Hagerty              1:13.62    1:11.59        
                  33.39     1:11.59 (38.20)                                        
 13 Berger, Joseph            10 Harmony              1:17.39    1:14.98        
                  34.38     1:14.98 (40.60)                                        
 14 Dumoulin, Daniel           7 Edgewood             1:17.86    1:17.00        
                  36.11     1:17.00 (40.89)                                        
 15 Zehr, Nicholas            10 Cocoa Beach          1:19.24    1:17.79        
                  36.08     1:17.79 (41.71)                                        
 16 White, Matt               12 Space Coast          1:19.67    1:18.28        
                  36.57     1:18.28 (41.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mills, Devin               9 Edgewood             1:20.65    1:19.04        
                  36.06     1:19.04 (42.98)                                        
 18 Marotte, Matthew          10 Father Lopez         1:18.45    1:19.33        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ramsey, Adam              12 Space Coast          1:20.49    1:19.47        
                  36.69     1:19.47 (42.78)                                        
 20 Bing, Erik                 9 Trinity Prep              NT    1:20.05        
                  37.61     1:20.05 (42.44)                                        
 21 Keller, Chad              12 Circle Christian     1:20.02    1:21.47        
                  37.30     1:21.47 (44.17)                                        
 22 Valade, Spencer           10 Hagerty              1:25.69    1:22.02        
                  36.65     1:22.02 (45.37)                                        
 23 Singer, Christopher       10 Hagerty              1:20.70    1:23.70        
                  23.28   1:23.70 (1:00.42)                                        
 24 Kamer, Joseph             11 Bishop Moore         1:27.11    1:24.33        
                  38.83     1:24.33 (45.50)                                        
 25 Torres, Jared              9 Cocoa Beach          1:30.06    1:25.90        
                  40.49     1:25.90 (45.41)                                        
 26 Waters, John               8 Edgewood             1:33.26    1:30.99        
                  42.12     1:30.99 (48.87)                                        
 27 Hempstead, Joseph         11 Bishop Moore         1:36.55    1:31.73        
                  42.93     1:31.73 (48.80)                                        
 28 Armstrong, Peter           7 Cocoa Beach          1:36.42    1:32.70        
                  44.81     1:32.70 (47.89)                                        
 29 Campbell, David            7 Edgewood             1:37.33    1:35.77        
                  43.45     1:35.77 (52.32)                                        
 30 Hardeman, Lance            7 First Academy        1:31.69    1:38.44        
                  45.49     1:38.44 (52.95)                                        
 -- O'Connor, John             6 Trinity Prep         1:59.55         DQ        
                  58.15        DQ (1:01.68)                                        
 -- LePelley, Hal             12 Circle Christian     1:29.00         NS        
                  39.00                                                            
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:50.47    3:45.01        
     1) Taylor, Kaitlin 10              2) Springman, Hayley 8            
     3) Bessire, Suzanne 8              4) Wine, Sterling 10              
                  26.40       55.59 (55.59)     1:22.16 (26.57)     1:51.31 (55.72)
        2:17.83 (26.52)     2:47.07 (55.76)     3:14.13 (27.06)     3:45.01 (57.94)
  2 Cocoa Beach                                       3:51.91    3:46.78        
     1) Nagy, Julia 11                  2) D'Amico, Tamara 12             
     3) Siljestrom, Laura 11            4) Lugar, Samantha 12             
                  26.92       54.91 (54.91)     1:22.99 (28.08)     1:54.05 (59.14)
        2:21.96 (27.91)     2:52.41 (58.36)     3:18.41 (26.00)     3:46.78 (54.37)
  3 Trinity Prep (Winter Park)                        3:57.97    3:49.18        
     1) Yarnish, Lauren 11              2) Wall, Mary Kate 9              
     3) Smith, Emily 10                 4) Brubaker, Lisa 11              
                  27.57       58.14 (58.14)     1:25.42 (27.28)     1:55.11 (56.97)
        2:22.34 (27.23)     2:52.16 (57.05)     3:19.82 (27.66)     3:49.18 (57.02)
  4 Bishop Moore (Orlando)                            4:10.52    3:59.86        
     1) Oakley, Ariel 10                2) Gleeson, Charlotte 10          
     3) Watson, Alyson 9                4) Doyle, Tara 10                 
                  28.67       59.92 (59.92)     1:29.20 (29.28)   2:01.58 (1:01.66)
        2:30.11 (28.53)     3:01.18 (59.60)     3:29.14 (27.96)     3:59.86 (58.68)
  5 Circle Christian (Orlando)                        4:03.86    4:02.75        
     1) Grams, Virginia 8               2) Grams, Emily 8                 
     3) Koller, Jenifer 11              4) Norton, Rachel 11              
                  26.56       54.87 (54.87)     1:22.50 (27.63)     1:52.71 (57.84)
        2:23.01 (30.30)   2:58.21 (1:05.50)     3:28.57 (30.36)   4:02.75 (1:04.54)
  6 Harmony (Orlando)                                 4:08.55    4:10.50        
     1) Walker, Bethany 9               2) Christovich, Lindsay 9         
     3) Pace, Libby 10                  4) Tsikerdanos, Darcy 9           
                  28.73   1:02.76 (1:02.76)     1:32.47 (29.71)   2:05.83 (1:03.07)
        2:34.72 (28.89)   3:07.68 (1:01.85)     3:36.85 (29.17)   4:10.50 (1:02.82)
  7 Edgewood (Merritt Island)                         4:07.17    4:10.78        
     1) Rood, Morgan 9                  2) Himonetos, Paula 10            
     3) Foster, Rebecca 8               4) Garner, Mary 9                 
                  30.00   1:03.78 (1:03.78)     1:35.08 (31.30)   2:08.87 (1:05.09)
        2:37.86 (28.99)   3:09.97 (1:01.10)     3:39.32 (29.35)   4:10.78 (1:00.81)
  8 Space Coast (Prot St. John)                       4:31.03    4:33.88        
     1) Herring, Jessica 10             2) Pettis, Hollie 8               
     3) Delhagen, Kaylee 9              4) Wilkins, Brittany 9            
                  32.52   1:10.90 (1:10.90)     1:46.09 (35.19)   2:25.13 (1:14.23)
        2:56.38 (31.25)   3:30.38 (1:05.25)     4:00.66 (30.28)   4:33.88 (1:03.50)
Consolation Final
 -- Hagerty (Oviedo)                                  4:34.92         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.49  AA-A
                3:37.34  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:36.43    3:50.47        
     1) Bessire, Suzanne 8              2) Springman, Hayley 8            
     3) Taylor, Kaitlin 10              4) Wine, Sterling 10              
                  26.72       56.26 (56.26)     1:23.85 (27.59)     1:54.41 (58.15)
        2:21.62 (27.21)     2:51.54 (57.13)     3:19.29 (27.75)     3:50.47 (58.93)
  2 Cocoa Beach                                       3:43.85    3:51.91        
     1) Nagy, Julia 11                  2) D'Amico, Tamara 12             
     3) Siljestrom, Laura 11            4) Lugar, Samantha 12             
                  27.49       55.75 (55.75)     1:24.43 (28.68)   1:56.52 (1:00.77)
        2:24.82 (28.30)     2:55.63 (59.11)     3:22.63 (27.00)     3:51.91 (56.28)
  3 Trinity Prep (Winter Park)                        3:48.61    3:57.97        
     1) Yarnish, Lauren 11              2) Borowski, Cara 8               
     3) Byron, Kyla 10                  4) Shea, Meaghan 9                
                  27.50       58.00 (58.00)     1:27.18 (29.18)   1:59.23 (1:01.23)
        2:27.77 (28.54)     2:58.95 (59.72)     3:26.72 (27.77)     3:57.97 (59.02)
  4 Circle Christian (Orlando)                        3:52.20    4:03.86        
     1) Grams, Virginia 8               2) Grams, Emily 8                 
     3) Koller, Jenifer 11              4) Norton, Rachel 11              
                  27.09       55.25 (55.25)     1:23.16 (27.91)     1:53.44 (58.19)
        2:24.74 (31.30)   2:59.71 (1:06.27)     3:30.02 (30.31)   4:03.86 (1:04.15)
  5 Edgewood (Merritt Island)                         4:08.78    4:07.17        
     1) Rood, Morgan 9                  2) Himonetos, Paula 10            
     3) Foster, Rebecca 8               4) Garner, Mary 9                 
                  29.89   1:03.22 (1:03.22)     1:33.13 (29.91)   2:06.33 (1:03.11)
        2:35.35 (29.02)   3:06.51 (1:00.18)     3:36.01 (29.50)   4:07.17 (1:00.66)
  6 Harmony (Orlando)                                 4:03.10    4:08.55        
     1) Walker, Bethany 9               2) Christovich, Lindsay 9         
     3) Pace, Libby 10                  4) Tsikerdanos, Darcy 9           
                  28.70   1:00.58 (1:00.58)     1:30.41 (29.83)   2:02.66 (1:02.08)
        2:32.78 (30.12)   3:05.95 (1:03.29)     3:35.51 (29.56)   4:08.55 (1:02.60)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            4:01.93    4:10.52        
     1) Oakley, Ariel 10                2) Gleeson, Charlotte 10          
     3) Watson, Alyson 9                4) Doyle, Tara 10                 
                  30.68   1:05.07 (1:05.07)     1:35.40 (30.33)   2:09.28 (1:04.21)
        2:36.82 (27.54)     3:07.43 (58.15)     3:36.96 (29.53)   4:10.52 (1:03.09)
  8 Space Coast (Prot St. John)                       4:32.00    4:31.03        
     1) Herring, Jessica 10             2) Pettis, Hollie 8               
     3) Delhagen, Kaylee 9              4) Wilkins, Brittany 9            
                  32.56   1:10.57 (1:10.57)     1:44.06 (33.49)   2:23.19 (1:12.62)
        2:54.23 (31.04)   3:29.31 (1:06.12)     3:58.58 (29.27)   4:31.03 (1:01.72)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hagerty (Oviedo)                                       NT    4:34.92        
     1) Schroeder, Ariel 9              2) Oliver, Brittany 9             
     3) Yochem, Rebecca 10              4) Miller, Jamie 9                
                  32.87   1:08.29 (1:08.29)     1:41.87 (33.58)   2:18.71 (1:10.42)
                          3:33.66 (1:14.95)     4:01.39 (27.73)   4:34.92 (1:01.26)
 -- Father Lopez (Daytona Beach)                      4:08.72         DQ        
     1) Drapala, Allison 10             2) Whitsitt, Rebecca 10           
     3) Ebrill, Fiona 12                4) Willard, Christina 11          
                  29.67   1:04.39 (1:04.39)     1:34.53 (30.14)   2:07.66 (1:03.27)
        2:37.66 (30.00)   3:10.62 (1:02.96)     3:40.19 (29.57)        DQ (1:03.36)
 -- Merritt Island Christian                          5:23.56         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Trinity Prep (Winter Park)                        3:33.53    3:26.28        
     1) Wright, Steven 11               2) Hughes, Pat 12                 
     3) Collins, Michael 10             4) Burns, Chris 11                
                  22.22       46.86 (46.86)     1:10.73 (23.87)     1:36.44 (49.58)
        2:02.06 (25.62)     2:29.84 (53.40)     2:56.65 (26.81)     3:26.28 (56.44)
  2 Cocoa Beach                                       3:30.56    3:27.95        
     1) Grube, Bryan 11                 2) Barker, Evan 10                
     3) Hormel, Ryan 12                 4) Lombardozzi, Travis 11         
                  25.30       53.37 (53.37)     1:18.11 (24.74)     1:45.23 (51.86)
        2:10.66 (25.43)     2:37.90 (52.67)     3:02.12 (24.22)     3:27.95 (50.05)
  3 Harmony (Orlando)                                 3:31.57    3:30.73        
     1) Capley, Chad 11                 2) Lewis, Danny 11                
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  25.56       53.39 (53.39)     1:18.56 (25.17)     1:46.43 (53.04)
        2:11.15 (24.72)     2:38.30 (51.87)     3:02.94 (24.64)     3:30.73 (52.43)
  4 Father Lopez (Daytona Beach)                      3:39.84    3:33.76        
     1) Dennison, George 9              2) Ferrell, Chase 12              
     3) Valentine, Steve 11             4) Marotte, John 12               
                  25.06       52.14 (52.14)     1:19.08 (26.94)     1:49.46 (57.32)
        2:15.01 (25.55)     2:41.59 (52.13)     3:06.01 (24.42)     3:33.76 (52.17)
  5 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:34.79    3:36.41        
     1) Gorman, Greg 11                 2) Curley, Harrison 8             
     3) duPont, Michael 9               4) Quackenbush, Parker 8          
                  24.87       51.57 (51.57)     1:17.76 (26.19)     1:46.82 (55.25)
        2:12.41 (25.59)     2:41.30 (54.48)     3:07.00 (25.70)     3:36.41 (55.11)
  6 Edgewood (Merritt Island)                         3:39.58    3:39.71        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Paxton, Daniel 12              
     3) Sullivan, Tyler 11              4) Garrett, Jon 9                 
                  24.47       51.97 (51.97)     1:19.26 (27.29)     1:48.63 (56.66)
        2:16.26 (27.63)     2:45.58 (56.95)     3:11.56 (25.98)     3:39.71 (54.13)
  7 Space Coast (Prot St. John)                       3:48.30    3:44.62        
     1) Grundy, Josh 11                 2) Travis, Zachary 11             
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  27.60       58.29 (58.29)     1:25.32 (27.03)     1:55.19 (56.90)
        2:21.48 (26.29)     2:50.16 (54.97)     3:16.23 (26.07)     3:44.62 (54.46)
  8 Bishop Moore (Orlando)                            3:45.47    3:49.84        
     1) Munoz, Danny 12                 2) Atwood, Brandon 9              
     3) Oliva, Edward 10                4) Salazar, Larry 11              
                  25.05       52.52 (52.52)     1:21.68 (29.16)   1:54.34 (1:01.82)
        2:21.75 (27.41)     2:53.00 (58.66)     3:19.99 (26.99)     3:49.84 (56.84)
Consolation Final
  9 Circle Christian (Orlando)                        4:24.61    4:29.38        
     1) Crebs, Kyle 11                  2) Gerrity, Samuel 12             
     3) MacDonald, Benjamin 12          4) Keller, Chad 12                
                  30.61   1:04.09 (1:04.09)     1:37.11 (33.02)   2:12.36 (1:08.27)
        2:44.78 (32.42)   3:18.67 (1:06.31)     3:52.28 (33.61)   4:29.38 (1:10.71)
 -- Hagerty (Oviedo)                                  4:12.18         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.50  AA-A
                3:13.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cocoa Beach                                       3:31.23    3:30.56        
     1) Lombardozzi, Travis 11          2) Grube, Bryan 11                
     3) Barker, Evan 10                 4) Hormel, Ryan 12                
                  24.68       50.95 (50.95)     1:16.32 (25.37)     1:43.93 (52.98)
        2:10.01 (26.08)     2:37.32 (53.39)     3:02.90 (25.58)     3:30.56 (53.24)
  2 Harmony (Orlando)                                 3:31.86    3:31.57        
     1) Capley, Chad 11                 2) Lewis, Danny 11                
     3) Walker, Stephen 11              4) Githens, Nathan 11             
                  25.82       53.45 (53.45)     1:18.51 (25.06)     1:46.38 (52.93)
        2:11.36 (24.98)     2:38.72 (52.34)     3:04.02 (25.30)     3:31.57 (52.85)
  3 Trinity Prep (Winter Park)                        3:45.92    3:33.53        
     1) Wright, Steven 11               2) Hughes, Pat 12                 
     3) Collins, Michael 10             4) Burns, Chris 11                
                  24.46       49.48 (49.48)     1:14.80 (25.32)     1:42.56 (53.08)
        2:09.16 (26.60)     2:37.17 (54.61)     3:04.32 (27.15)     3:33.53 (56.36)
  4 Lake Highland Prep (Orlando)                      3:21.14    3:34.79        
     1) Curley, Harrison 8              2) Gorman, Greg 11                
     3) duPont, Michael 9               4) Duggan, Sean 7                 
                  25.70       54.12 (54.12)     1:18.74 (24.62)     1:45.45 (51.33)
        2:10.63 (25.18)     2:38.62 (53.17)     3:05.18 (26.56)     3:34.79 (56.17)
  5 Edgewood (Merritt Island)                         3:45.72    3:39.58        
     1) Fletcher, Thompson 10           2) Paxton, Daniel 12              
     3) Sullivan, Tyler 11              4) Garrett, Jon 9                 
                  24.78       51.96 (51.96)     1:19.19 (27.23)     1:48.47 (56.51)
        2:15.43 (26.96)     2:44.91 (56.44)     3:11.05 (26.14)     3:39.58 (54.67)
  6 Father Lopez (Daytona Beach)                      3:35.07    3:39.84        
     1) Dennison, George 9              2) Ferrell, Chase 12              
     3) Valentine, Steve 11             4) Marotte, John 12               
                  25.19       53.21 (53.21)     1:20.47 (27.26)     1:51.72 (58.51)
        2:18.10 (26.38)     2:45.97 (54.25)     3:10.83 (24.86)     3:39.84 (53.87)
  7 Bishop Moore (Orlando)                            3:47.98    3:45.47        
     1) Keating, Mickey 11              2) Munoz, Danny 12                
     3) Salazar, Larry 11               4) Oliva, Edward 10               
                  27.35       57.83 (57.83)     1:22.88 (25.05)     1:50.50 (52.67)
        2:17.39 (26.89)     2:47.11 (56.61)     3:14.34 (27.23)     3:45.47 (58.36)
  8 Space Coast (Prot St. John)                       3:51.58    3:48.30        
     1) Grundy, Josh 11                 2) Travis, Zachary 11             
     3) Humberger, Justin 12            4) Ware, Robert 9                 
                  29.08       58.88 (58.88)     1:26.84 (27.96)     1:57.02 (58.14)
        2:23.33 (26.31)     2:51.96 (54.94)     3:18.89 (26.93)     3:48.30 (56.34)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hagerty (Oviedo)                                       NT    4:12.18        
     1) Geiger, Kyle 9                  2) Ospina, Felix 10               
     3) Singer, Christopher 10          4) Pedigree, Alec 9               
                  26.23       55.83 (55.83)     1:27.57 (31.74)   2:01.43 (1:05.60)
        2:34.89 (33.46)   3:15.83 (1:14.40)     3:42.73 (26.90)     4:12.18 (56.35)
 10 Circle Christian (Orlando)                        4:02.10    4:24.61        
     1) Crebs, Kyle 11                  2) Gerrity, Samuel 12             
     3) MacDonald, Benjamin 12          4) Keller, Chad 12                
                  29.04   1:02.11 (1:02.11)                       2:07.01 (1:04.90)
        2:38.89 (31.88)   3:14.93 (1:07.92)   4:24.61 (1:09.68)                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Trinity Prep (Winter Park)          482   2. Lake Highland Prep (Orlando)        466
  3. Cocoa Beach                         396   4. Bishop Moore (Orlando)              170
  5. Harmony (Orlando)                   163   6. Circle Christian (Orlando)          156
  7. Edgewood (Merritt Island)           105   8. Space Coast (Prot St. John)          60
  9. First Academy (Orlando)              53  10. Father Lopez (Daytona Beach)         36
 11. Hagerty (Oviedo)                     33  12. Lake Mary Prep                       29
 13. Merritt Island Christian             28                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Lake Highland Prep (Orlando)        401   2. Trinity Prep (Winter Park)          383
  3. Cocoa Beach                         311   4. Harmony (Orlando)                   286
  5. Father Lopez (Daytona Beach)        165   6. Edgewood (Merritt Island)           148
  7. Bishop Moore (Orlando)              137   8. Space Coast (Prot St. John)         117
  9. Circle Christian (Orlando)           40  10. Hagerty (Oviedo)                     36