2006 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2006 09:33 PM
                            FHSAA Class 1A Region 3                            
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell, L. Martin         
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
               1:49.63  AA-A
               1:51.18  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Tampa Preparatory School                                   1:56.55        
  2  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:56.64        
  3  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:58.00        
  4  St. Petersburg Catholic                                    1:58.08        
  5  Holy Names (Tampa)                                         1:58.43        
  6  Bishop Verot Vikings                                       1:59.65        
  7  Admiral Farragut (St. Pete)                                1:59.92        
  8  Community School (Naples)                                  2:02.62        
  9  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 2:07.41        
 10  Clearwater Central Catholic                                2:10.22        
 11  Canterbury (St. Pete)                                      2:16.52        
 12  Calvary Christian (Clearwater)                             2:18.81        
 13  Out-of Door (Sarasota)                                     2:20.41        
 14  Canterbury (Fort Myers)                                    2:22.92        
 15  St. John Newmann (Naples)                                  2:27.20        
 16  Cambridge (Tampa)                                          2:27.52        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright, L. Anderson   
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
               1:37.88  AA-A
               1:39.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Jesuit (Tampa)                                             1:41.68        
  2  Tampa Preparatory School                                   1:47.50        
  3  Sarasota Christian                                         1:47.89        
  4  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:48.62        
  5  Community School (Naples)                                  1:50.73        
  6  Northside Christian (St. Pete)                             1:51.27        
  7  Clearwater Central Catholic                                1:51.45        
  8  Canterbury (Fort Myers)                                    2:00.82        
  9  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 2:03.34        
 10  St. Petersburg Catholic                                    2:04.16        
 11  Berkeley Prep (Tampa)                                      2:06.82        
 12  Bishop Verot Vikings                                       2:07.24        
 13  Evangelical Christian                                      2:16.14        
 14  Tampa Catholic                                             2:23.29        
 15  Admiral Farragut (St. Pete)                                2:28.73        
 16  Spoto (Riverview)                                          2:54.48        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
               1:51.88  AA-A
               1:53.36  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nauta, Chelsea                12 Tampa Prep                1:51.39  AA-A  
  2  Thompson, Claire                 Admiral Farragut          1:52.55  AA-C  
  3  Labreche, Ryann               12 Bvrt                      1:53.26  AA-C  
  4  Peacock, Stephanie             9 Bvrt                      1:53.37        
  5  Salce, Amelia                 10 Community School          1:56.87        
  6  Barnett, Brooke               12 S'Sota Christian          1:58.47        
  7  Lewin, Sarah Grace            11 Berkeley Prep             2:00.89        
  8  McCaw, Jackie                 10 Bvrt                      2:04.28        
  9  Cillian, Kate                 12 St. Pete Cath.            2:06.49        
 10  Rochette, Natalie              8 Community School          2:06.50        
 11  Caldwell, Mackenzie            9 N'Side Christian          2:06.53        
 12  Boldizsar, Brittany           12 Berkeley Prep             2:07.77        
 13  Francis, Amanda               11 Tampa Prep                2:12.08        
 14  Attal, Caitlin                10 Berkeley Prep             2:13.90        
 15  Steel, Heather                 8 Canterbury                2:14.73        
 16  Geraci, Lauren                   Holy Names                2:16.12        
 17  Heller, Alexa                 12 Berkeley Prep             2:16.76        
 18  Deininger, Laurel             10 St. Pete Cath.            2:17.96        
 19  Jones, Catherine               9 Canterbury                2:20.15        
 20  O'Loughlin, Emily                Holy Names                2:20.84        
 21  Wooley, Magen                 11 Bvrt                      2:20.91        
 22  Alexander, Katy                  Shorecrest Prep           2:20.99        
 23  Youngblood, Rebecca           12 Evangelical Chri          2:21.73        
 24  McPhedran, Haley               9 Community School          2:22.33        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
               1:42.77  AA-A
               1:43.50  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Detra, Austin                 11 S'Sota Christian          1:43.58        
  2  Jordan, Jonathan              11 Berkeley Prep             1:44.87        
  3  Frissell, Dustin              12 Berkeley Prep             1:47.33        
  4  Ceddia, Patrick                9 Cardinal Mooney           1:48.62        
  5  Attal, Matt                   SR Jesuit                    1:50.50        
  6  Donnelly, Vinny               SO Jesuit                    1:50.72        
  7  Akker, Lucas                  10 N'Side Christian          1:51.61        
  8  Thompson, Matthew                Admiral Farragut          1:53.14        
  9  Artille, Adam                 11 N'Side Christian          1:56.63        
 10  Perez, Nick                   12 S'Sota Christian          1:57.47        
 11  Latorre, Alexander             8 Canterburry               1:59.23        
 12  Weir, Tristan                 12 Community School          1:59.71        
 13  Sullivan, Pat                 JR Jesuit                    2:02.49        
 14  Gagne, Sam                    11 Tampa Prep                2:02.55        
 15  Vaughn, Wade                  10 Tampa Prep                2:03.25        
 16  Ravenna, Sam                  11 Bvrt                      2:07.69        
 17  Barber, John                  12 St. Pete Cath.            2:08.68        
 18  Vaughn, Miles                 12 Tampa Prep                2:10.21        
 19  Citro, Joe                    12 St. Pete Cath.            2:14.70        
 20  Dworet, Ross                  12 Canterburry               2:14.97        
 21  Montante, Michael             12 St. John Newmann          2:16.39        
 22  Salce, Anthony                11 Community School          2:17.75        
 23  Joseph, Aaron                 10 Community School          2:21.17        
 24  Little, Garrett                9 Dunbar                    2:27.66        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
               2:06.22  AA-A
               2:07.96  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Thompson, Christine              Admiral Farragut          2:10.72        
  2  Conner, Sara                  11 S'Sota Christian          2:12.27        
  3  Fredlake, Grace               10 Tampa Prep                2:12.60        
  4  Mayer, Gina                   11 Berkeley Prep             2:16.21        
  5  Jordan, Laura                  9 Berkeley Prep             2:16.43        
  6  McCaw, Tina                   12 Bvrt                      2:18.82        
  7  Shea, Rachel                   9 Shorecrest Prep           2:18.96        
  8  Palmer, Jillian               10 Bvrt                      2:22.38        
  9  McKeon, Casey                  9 St. Pete Cath.            2:22.70        
 10  Cassidy, McKenzie              9 Bvrt                      2:24.21        
 11  Russell, Kerry                   Holy Names                2:24.48        
 12  Steinwartz, Tatiana            9 Community School          2:24.96        
 13  Dent, Kelsey                  11 Berkeley Prep             2:25.46        
 14  Winkler, Danielle             10 N'Side Christian          2:27.03        
 15  Miller, Monica                 9 CalvaryChristian          2:33.87        
 16  Ashbaugh, Katie               12 Berkeley Prep             2:36.02        
 17  West, Jenny                      Cambridge                 2:37.89        
 18  Wells, Katie                  10 Canterbury                2:38.21        
 19  Hoeppner, Chloe                  Shorecrest Prep           2:42.15        
 20  Miller, Leigh                  8 Canterburry               2:43.04        
 21  Al-Mulla, Bashayer             7 Community School          2:45.45        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
       State:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.66  AA-A
               1:56.20  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lynch, Sully                  SR Jesuit                    2:01.50        
  2  Martin, Cameron               10 ClwtrCentrCath            2:03.61        
  3  Caldwell, Casey               10 N'Side Christian          2:04.85        
  4  Orban, John                   10 S'Sota Christian          2:04.95        
  5  Barrett, Matthew              11 St. John Newmann          2:05.53        
  6  Samuel, Henry                 11 Shorecrest Prep           2:08.70        
  7  Steinwarz, Christian          10 Community School          2:10.20        
  8  Stumpf, Matt                  11 Tampa Prep                2:16.16        
  9  Krell, Blake                  10 Bvrt                      2:16.36        
 10  Albion, Jacob                 10 Canterburry               2:16.81        
 11  Gutierrez, Luis                9 Cardinal Mooney           2:17.51        
 12  Attal, Dylan                  FR Jesuit                    2:18.06        
 13  Wherley, Eric                 SR Jesuit                    2:19.71        
 14  Albion, David                  9 Canterburry               2:19.73        
 15  Finch, Morgan                 10 N'Side Christian          2:21.45        
 16  Caldwell, Jeff                SR Jesuit                    2:23.56        
 17  Alonso, Nick                   9 Indian Rks Chris          2:24.41        
 18  Cole, James                    9 Tampa Prep                2:26.93        
 19  Blustein, Zach                10 Tampa Prep                2:30.10        
 20  Bean-Berardi, Dan             10 Out-of-Door               2:31.60        
 21  Faubion, Hunter               11 Bvrt                      2:36.30        
 22  Howard, Trevor                11 Community School          2:36.58        
 23  Lewis, Lance                   8 Community School          2:43.11        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
               23.92  AA-A
               24.19  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Krauss, Kelsey                10 St. Pete Cath.              24.95        
  2  St Louis, Jackie               9 Shorecrest Prep             25.43        
  3  Sheridan, Molly                  Holy Names                  25.61        
  4  Lowry, Sandy                  11 Shorecrest Prep             25.61        
  5  McDonald, Maura               10 Out-of-Door                 25.86        
  6  Dowdle, Elizabeth                Holy Names                  25.88        
  7  Scott, Molly                  10 N'Side Christian            26.32        
  8  Lopez, Emily                  12 St. Pete Cath.              26.47        
  9  Macchiavello, Mariangela      11 Bradenton Acad.             26.52        
 10  Carter, Katie                  7 Tampa Prep                  26.86        
 11  Tilton, Hayley                10 St. Stephen's Ep            26.94        
 12  Shepard, Rachel               10 Berkeley Prep               27.00        
 13  Hansen, Madison                9 ClwtrCentrCath              27.02        
 14  Omson, Molly                  11 Bvrt                        27.04        
 15  Marston, Bette                12 Berkeley Prep               27.16        
 16  Yeatman, Kim                     Holy Names                  27.19        
 17  Werdine, Rebecca                 Holy Names                  27.27        
 18  Rees, Caitlin                 12 Bvrt                        27.30        
 19  Wooley, Magen                 11 Bvrt                        27.72        
 20  Gilhart, Adrienne              7 Community School            27.89        
 21  Villiani, Sarah               12 Evangelical Chri            28.35        
 22  D'Agostino, Nicole             9 St. John Newmann            28.48        
 23  Black, Lauren                 12 Bvrt                        28.70        
 24  Allen, Keri                   10 Community School            29.27        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
               21.29  AA-A
               21.55  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sheridan, Steven              SR Jesuit                      22.61        
  2  Gordon, Josh                  12 Shorecrest Prep             22.78        
  3  Werdine, Andrew               JR Jesuit                      22.91        
  4  Khoury, Jason                 11 Tampa Prep                  23.00        
  5  Mead, Spencer                 12 Community School            23.08        
  6  Minor, Sean                   10 Bvrt                        23.33        
  7  Zak, Taylor                   10 ClwtrCentrCath              23.85        
  8  Sultenfuss, Tyler             SR Jesuit                      23.95        
  9  Horne, Johnny                 11 Cardinal Mooney             24.67        
 10  Eicholtz, Zach                 9 Berkeley Prep               24.69        
 11  Dye, Tyler                    10 St. John Newmann            24.75        
 12  Perlmutter, Austin            12 Community School            24.76        
 13  Carter, John                  SO Jesuit                      24.79        
 14  Sabol, Ben                    12 Shorecrest Prep             24.80        
 15  Fields, Michael               12 Cardinal Mooney             24.89        
 16  Waterbury, Kyle               11 St. Pete Cath.              25.03        
 17  Vestergaard, Philip              Shorecrest Prep             25.04        
 18  Essman, Jared                 10 St. Stephen's Ep            25.18        
 19  Heitz, Eric                   11 Evangelical Chri            25.43        
 20  Hines, Joey                   12 Robinson                    25.47        
 21  Tuff, Allyn                   11 Golden Gate                 25.89        
 22  Staszak, Sean                  8 N'Side Christian            25.92        
 23  Riebesell, Daniel             12 Community School            26.09        
 24  Gilhart, John                 10 Community School            26.50        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Stevens, Cassidy               8 Community School           281.90        
  2  Daniel, Brittanie             10 Braden River               283.55        
  3  Owens, Olivia                  8 Community School           286.10        
  4  Farrar, Ashlyn                11 St. John Newmann           303.55        
  5  Thigpen, Rachel                  Shorecrest Prep            326.60        
  6  Werdine, Amy                     Holy Names                 333.05        
  7  Antilla, Nichole              11 Community School           344.75        
  8  Burton-Akright, Kaliya         9 Tampa Prep                 345.15        
  9  Stein, Hannah                    Shorecrest Prep            356.50        
 10  Stephens, Michelle            12 St. Pete Cath.             366.15        
 11  Mathers, Brittney                Cambridge                  404.10        
 12  Tuchman, Marni                11 Berkeley Prep              405.25        
 13  Karniski, Caitlin             12 Berkeley Prep              410.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Harrington, Arthur            JR Jesuit                     280.55        
  2  Brodsky, Jarrod               10 Tampa Prep                 337.50        
  3  Garcia, Marcelo               JR Jesuit                     343.75        
  4  Stein, Jack                      Shorecrest Prep            353.30        
  5  Springfels, David             11 St. Stephen's Ep           373.10        
  6  Bobo, Eli                     12 Tampa Prep                 402.60        
  7  Dent, Kyle                     9 Berkeley Prep              409.55        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
               56.94  AA-A
               57.71  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Krauss, Kelsey                10 St. Pete Cath.              58.86        
  2  McDonald, Maura               10 Out-of-Door                 59.90        
  3  Lewin, Sarah Grace            11 Berkeley Prep             1:01.40        
  4  Steinwartz, Tatiana            9 Community School          1:04.07        
  5  Winkler, Danielle             10 N'Side Christian          1:04.83        
  6  Decisneros, Christina            Cambridge                 1:05.13        
  7  Carter, Gael                     Holy Names                1:05.25        
  8  Burfield, Taylor              10 Community School          1:05.36        
  9  Boldizsar, Brittany           12 Berkeley Prep             1:05.41        
 10  Kerfoot, Sarah                11 Bvrt                      1:05.42        
 11  Burfield, Chandler            10 Community School          1:06.30        
 12  Cromer, Tara                  11 ClwtrCentrCath            1:06.56        
 13  Black, Erin                   10 Bvrt                      1:06.59        
 14  Andrews, Hope                    Shorecrest Prep           1:06.73        
 15  Carter, Katie                  7 Tampa Prep                1:06.76        
 16  Gunter, Phoebe                 9 Robinson                  1:08.16        
 17  Kosmakos, Dimitra             12 St. Pete Cath.            1:08.22        
 18  King, Abby                     8 Canterbury                1:08.96        
 19  Geraghty, Lauren              10 St. John Newmann          1:09.51        
 20  Miller, Monica                 9 CalvaryChristian          1:10.14        
 21  Berdusco, Annie                8 St. Stephen's Ep          1:10.52        
 22  Heinicka, Tara                 9 N'Side Christian          1:11.19        
 23  Osinski, Sara                  6 Community School          1:12.83        
 24  Cope, Eryn                    12 Evangelical Chri          1:13.84        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
               51.02  AA-A
               51.91  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyher, Tommy                  SR Jesuit                      52.56        
  2  Martin, Cameron               10 ClwtrCentrCath              53.76        
  3  Lynch, Sully                  SR Jesuit                      54.03        
  4  Gordon, Josh                  12 Shorecrest Prep             56.28        
  5  Morrison, David               10 Community School            57.15        
  6  Perez, Nick                   12 S'Sota Christian            58.10        
  7  Perlmutter, Austin            12 Community School            59.90        
  8  Attal, Dylan                  FR Jesuit                    1:00.12        
  9  Wood, Andrew                  11 ClwtrCentrCath            1:00.97        
 10  Hutchinson, Marcus            10 Shorecrest Prep           1:01.42        
 11  Finch, Morgan                 10 N'Side Christian          1:01.78        
 12  Albion, Jacob                 10 Canterburry               1:01.93        
 13  Staszak, Sean                  8 N'Side Christian          1:02.02        
 14  Tateo, Michael                11 St. John Newmann          1:03.04        
 15  Ervin, John                   JR Jesuit                    1:03.27        
 16  Tucker, Matt                  12 Tampa Prep                1:03.48        
 17  Santospirito, Chris           10 Bvrt                      1:05.88        
 18  Bobo, Sam                      9 Berkeley Prep             1:06.70        
 19  Stratton, Lee                 11 St. Stephen's Ep          1:07.56        
 20  Bradley,Jr., Scott             8 Evangelical Chri          1:08.52        
 21  Tarangelo, John Paul          10 Community School          1:08.80        
 22  Ortiz, Silvio                 10 Golden Gate               1:10.39        
 23  Malloy, Dennis                12 Cardinal Mooney           1:11.25        
 24  Canger, Luis                  11 St. Stephen's Ep          1:14.56        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
               51.86  AA-A
               52.46  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nauta, Chelsea                12 Tampa Prep                  52.72        
  2  Panty, Amanda                 12 Indian Rks Chris            53.94        
  3  Labreche, Ryann               12 Bvrt                        54.88        
  4  Sheridan, Molly                  Holy Names                  55.51        
  5  Palmer, Jillian               10 Bvrt                        56.37        
  6  Dowdle, Elizabeth                Holy Names                  56.53        
  7  McKeon, Casey                  9 St. Pete Cath.              57.01        
  8  Sienkiewicz, Katie             9 Tampa Prep                  57.11        
  9  Lowry, Sandy                  11 Shorecrest Prep             57.23        
 10  Scott, Molly                  10 N'Side Christian            57.37        
 11  Lopez, Emily                  12 St. Pete Cath.              57.72        
 12  Tilton, Hayley                10 St. Stephen's Ep            57.93        
 13  McCaw, Jackie                 10 Bvrt                        58.53        
 14  Shepard, Rachel               10 Berkeley Prep               58.70        
 15  Rees, Caitlin                 12 Bvrt                        59.58        
 16  Marston, Bette                12 Berkeley Prep             1:00.19        
 17  Steel, Heather                 8 Canterbury                1:00.28        
 18  Hansen, Madison                9 ClwtrCentrCath            1:01.80        
 19  Attal, Caitlin                10 Berkeley Prep             1:02.70        
 20  Gilhart, Adrienne              7 Community School          1:03.37        
 21  Allen, Keri                   10 Community School          1:04.00        
 22  D'Agostino, Nicole             9 St. John Newmann          1:04.63        
 23  McPhedran, Haley               9 Community School          1:05.76        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
               46.65  AA-A
               47.18  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Frissell, Dustin              12 Berkeley Prep               48.73        
  2  Sheridan, Steven              SR Jesuit                      48.98        
  3  Attal, Matt                   SR Jesuit                      50.24        
  4  Stumpf, Ryan                  12 Tampa Prep                  50.38        
  5  Minor, Sean                   10 Bvrt                        50.55        
  6  Werdine, Andrew               JR Jesuit                      50.75        
  7  Mead, Spencer                 12 Community School            51.64        
  8  Spolsino, Robert              11 St. John Newmann            53.43        
  9  Weir, Tristan                 12 Community School            54.14        
 10  Dye, Tyler                    10 St. John Newmann            54.36        
 11  Essman, Jared                 10 St. Stephen's Ep            55.35        
 12  Eicholtz, Zach                 9 Berkeley Prep               55.41        
 13  Aiello, Joseph                10 Shorecrest Prep             55.47        
 14  Tucker, Matt                  12 Tampa Prep                  56.02        
 15  Heitz, Eric                   11 Evangelical Chri            56.67        
 16  Gilhart, John                 10 Community School            56.92        
 17  Lima, Luiz                    FR Jesuit                      57.82        
 18  Waterbury, Kyle               11 St. Pete Cath.              58.24        
 19  Vestergaard, Philip              Shorecrest Prep             59.38        
 20  Deininger, Carson             11 St. Pete Cath.              59.55        
 21  Riebesell, Daniel             12 Community School            59.83        
 22  Knapper, William              10 N'Side Christian          1:00.98        
 23  Caesar, Charles               10 Shorecrest Prep           1:01.96        
 24  Janson, Charles               11 Cardinal Mooney           1:02.45        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
               4:58.96  AA-A
               5:03.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Thompson, Claire                 Admiral Farragut          4:58.07  AA-A  
  2  Thompson, Christine              Admiral Farragut          5:00.81  AA-C  
  3  Conner, Sara                  11 S'Sota Christian          5:01.30  AA-C  
  4  Peacock, Stephanie             9 Bvrt                      5:02.81  AA-C  
  5  Barnett, Brooke               12 S'Sota Christian          5:03.28        
  6  Fredlake, Grace               10 Tampa Prep                5:07.19        
  7  Michota, Stase                   Admiral Farragut          5:08.50        
  8  Mayer, Gina                   11 Berkeley Prep             5:21.41        
  9  Rochette, Natalie              8 Community School          5:26.86        
 10  Nielsen, Michelle             10 Bvrt                      5:28.15        
 11  Caldwell, Mackenzie            9 N'Side Christian          5:28.46        
 12  Steele, Heather               12 Out-of-Door               5:29.16        
 13  Andrews, Hope                    Shorecrest Prep           5:35.29        
 14  Phillips, Cori                11 Berkeley Prep             5:45.41        
 15  Prisland, Stephanie            9 Tampa Catholic            5:48.08        
 16  Decisneros, Christina            Cambridge                 5:49.65        
 17  DeMesa, Taylor                   Holy Names                6:05.08        
 18  Heller, Alexa                 12 Berkeley Prep             6:07.73        
 19  Rees, Mackenzie                8 Community School          6:13.86        
 20  Cope, Eryn                    12 Evangelical Chri          6:22.31        
 21  Geraci, Lauren                   Holy Names                6:23.00        
 22  Youngblood, Rebecca           12 Evangelical Chri          6:30.91        
 23  More, Caitlan                 11 Community School          6:47.68        
 24  Allen, Kelly                  12 Community School          7:11.91        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
               4:37.30  AA-A
               4:41.04  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Detra, Austin                 11 S'Sota Christian          4:39.71  AA-C  
  2  Jordan, Jonathan              11 Berkeley Prep             4:44.57        
  3  Ceddia, Patrick                9 Cardinal Mooney           4:48.86        
  4  Orban, John                   10 S'Sota Christian          4:51.49        
  5  Akker, Lucas                  10 N'Side Christian          4:52.34        
  6  Donnelly, Vinny               SO Jesuit                    4:53.75        
  7  Thompson, Matthew                Admiral Farragut          5:03.22        
  8  Artille, Adam                 11 N'Side Christian          5:07.14        
  9  Latorre, Alexander             8 Canterburry               5:21.32        
 10  Sullivan, Pat                 JR Jesuit                    5:29.43        
 11  Vaughn, Wade                  10 Tampa Prep                5:38.74        
 12  Williams, Jordan              10 Bvrt                      5:40.79        
 13  Krebs, Carlton                 9 Cardinal Mooney           5:41.91        
 14  Barber, John                  12 St. Pete Cath.            5:47.23        
 15  Bradley,Jr., Scott             8 Evangelical Chri          5:54.67        
 16  Vaughn, Miles                 12 Tampa Prep                5:57.31        
 17  Dworet, Ross                  12 Canterburry               6:08.29        
 18  Ayers, Dylan                   9 Tampa Prep                6:18.26        
 19  Bajwa, Amos                   10 Robinson                  6:23.36        
 20  Preston, Matt                    Cambridge                 6:26.95        
 21  Cuderman, Peter               10 Bvrt                      6:34.04        
 22  Joseph, Aaron                 10 Community School          6:35.08        
 23  Granatino, Vincent            11 Bvrt                      6:51.89        
 24  Guevara, Thomas               11 Golden Gate               7:12.09        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini, Todisco              
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
               1:38.66  AA-A
               1:39.96  AA-C
     School
===============================================================================
  1  St. Petersburg Catholic                                    1:43.02        
  2  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:44.49        
  3  Holy Names (Tampa)                                         1:45.68        
  4  Bishop Verot Vikings                                       1:46.17        
  5  Northside Christian (St. Pete)                             1:49.20        
  6  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:50.04        
  7  Clearwater Central Catholic                                1:50.62        
  8  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:53.41        
  9  Community School (Naples)                                  1:54.41        
 10  St. Stephen's Episcopal                                    1:54.86        
 11  Tampa Preparatory School                                   1:59.28        
 12  Tampa Catholic                                             2:00.63        
 13  Evangelical Christian                                      2:01.01        
 14  Out-of Door (Sarasota)                                     2:04.27        
 15  Cambridge (Tampa)                                          2:07.43        
 16  Canterbury (St. Pete)                                      2:10.85        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  1:24.25  2005        Bolles                                     
                        S. Fraser, T. Forte,B. Guntoro,A. Martin          
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
               1:27.47  AA-A
               1:28.60  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Jesuit (Tampa)                                             1:31.42        
  2  Berkeley Prep (Tampa)                                      1:34.51        
  3  St. John Newmann (Naples)                                  1:37.38        
  4  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 1:37.71        
  5  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 1:38.50        
  6  Clearwater Central Catholic                                1:38.66        
  7  Bishop Verot Vikings                                       1:39.05        
  8  Community School (Naples)                                  1:41.63        
  9  Tampa Preparatory School                                   1:44.28        
 10  St. Petersburg Catholic                                    1:46.35        
 11  St. Stephen's Episcopal                                    1:50.42        
 12  Evangelical Christian                                      1:51.94        
 13  Golden Gate (Naples)                                       1:54.94        
 14  Canterbury (Fort Myers)                                    1:55.39        
 15  Robinson (Tampa)                                           1:56.81        
 16  Dunbar (Fort Myers)                                        1:58.03        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
               57.76  AA-A
               58.73  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Michota, Stase                   Admiral Farragut            59.99        
  2  Panty, Amanda                 12 Indian Rks Chris          1:00.08        
  3  Shea, Rachel                   9 Shorecrest Prep           1:00.16        
  4  Salce, Amelia                 10 Community School          1:01.73        
  5  Sienkiewicz, Katie             9 Tampa Prep                1:03.63        
  6  Carter, Gael                     Holy Names                1:05.59        
  7  Black, Erin                   10 Bvrt                      1:05.81        
  8  Steele, Heather               12 Out-of-Door               1:06.17        
  9  Geraghty, Lauren              10 St. John Newmann          1:07.26        
 10  Macchiavello, Mariangela      11 Bradenton Acad.           1:07.70        
 11  Kerfoot, Sarah                11 Bvrt                      1:09.80        
 12  Werdine, Rebecca                 Holy Names                1:10.33        
 13  Berdusco, Annie                8 St. Stephen's Ep          1:10.64        
 14  Stumpf, Katie                  8 Tampa Prep                1:10.86        
 15  Phillips, Cori                11 Berkeley Prep             1:12.24        
 16  DeMesa, Taylor                   Holy Names                1:14.21        
 17  Quinn, Kaitlin                11 Cardinal Mooney           1:15.20        
 18  McGrath, Kelsea                9 St. John Newmann          1:16.11        
 19  Pol, Bianca                    9 St. Stephen's Ep          1:17.76        
 20  Ned, Allison                  12 Tampa Prep                1:17.87        
 21  Osinski, Sara                  6 Community School          1:18.08        
 22  Al-Mulla, Bashayer             7 Community School          1:18.35        
 23  Head, Mallorie                 9 Tampa Prep                1:20.82        
 24  Williamson, Rachel            10 Bvrt                      1:23.30        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
               52.29  AA-A
               53.24  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyher, Tommy                  SR Jesuit                      52.94  AA-C  
  2  Stumpf, Ryan                  12 Tampa Prep                  56.42        
  3  Khoury, Jason                 11 Tampa Prep                  57.28        
  4  Morrison, David               10 Community School            59.21        
  5  Albion, David                  9 Canterburry                 59.80        
  6  Krell, Blake                  10 Bvrt                      1:00.27        
  7  Rheinlander, Rhet              8 S'Sota Christian          1:01.65        
  8  Gutierrez, Luis                9 Cardinal Mooney           1:01.87        
  9  Sultenfuss, Tyler             SR Jesuit                    1:02.92        
 10  Sabol, Ben                    12 Shorecrest Prep           1:03.00        
 11  Gagne, Sam                    11 Tampa Prep                1:05.96        
 12  Stratton, Lee                 11 St. Stephen's Ep          1:06.11        
 13  Tarangelo, John Paul          10 Community School          1:06.68        
 14  Dent, Kyle                     9 Berkeley Prep             1:06.78        
 15  Santospirito, Chris           10 Bvrt                      1:07.92        
 16  Krebs, Carlton                 9 Cardinal Mooney           1:08.19        
 17  Raleigh, Christopher          10 St. Pete Cath.            1:09.53        
 18  Blustein, Zach                10 Tampa Prep                1:09.75        
 19  Lopez, Ben                    JR Jesuit                    1:11.34        
 20  Knapper, William              10 N'Side Christian          1:13.46        
 21  Salce, Anthony                11 Community School          1:13.69        
 22  Ravenna, Sam                  11 Bvrt                      1:14.39        
 23  Al-Mulla, Naif                 9 Community School          1:15.54        
 24  Sipe, Seger                    9 Cardinal Mooney           1:17.05        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  1:01.98  2001        Annie Babicz, Sarasota, Sarasota           
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
               1:05.53  AA-A
               1:06.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jordan, Laura                  9 Berkeley Prep             1:10.46        
  2  McCaw, Tina                   12 Bvrt                      1:11.69        
  3  St Louis, Jackie               9 Shorecrest Prep           1:11.93        
  4  Russell, Kerry                   Holy Names                1:13.38        
  5  Dent, Kelsey                  11 Berkeley Prep             1:13.50        
  6  Burfield, Taylor              10 Community School          1:14.89        
  7  Cassidy, McKenzie              9 Bvrt                      1:16.26        
  8  Burfield, Chandler            10 Community School          1:16.46        
  9  Omson, Molly                  11 Bvrt                      1:17.01        
 10  Ashbaugh, Katie               12 Berkeley Prep             1:17.91        
 11  Yeatman, Kim                     Holy Names                1:18.91        
 12  Gunter, Phoebe                 9 Robinson                  1:19.65        
 13  Macchiavello, Estefania       12 Bradenton Acad.           1:20.19        
 14  Francis, Amanda               11 Tampa Prep                1:20.97        
 15  Rivers, Lindsay               10 Tampa Catholic            1:21.18        
 16  Hoeppner, Chloe                  Shorecrest Prep           1:21.33        
 17  Heinicka, Tara                 9 N'Side Christian          1:22.27        
 18  McCann, Haele                  9 St. Pete Cath.            1:23.37        
 19  Marshall, Nadia                7 Community School          1:24.21        
 20  Body, Megan                    9 St. Stephen's Ep          1:24.39        
 21  Jahn, Joelle                     Shorecrest Prep           1:24.76        
 22  Miller, Leigh                  8 Canterburry               1:24.82        
 23  Baisden, Nicole                  Shorecrest Prep           1:26.01        
 24  Hwang, Edlyn                   9 Canterburry               1:36.74        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
               58.74  AA-A
               59.66  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Samuel, Henry                 11 Shorecrest Prep           1:04.65        
  2  Caldwell, Casey               10 N'Side Christian          1:05.11        
  3  Stumpf, Matt                  11 Tampa Prep                1:06.10        
  4  Steinwarz, Christian          10 Community School          1:06.85        
  5  Hall, TJ                      11 Tampa Prep                1:08.99        
  6  Caldwell, Jeff                SR Jesuit                    1:09.33        
  7  Zak, Taylor                   10 ClwtrCentrCath            1:09.68        
  8  Wherley, Eric                 SR Jesuit                    1:09.99        
  9  Spolsino, Robert              11 St. John Newmann          1:10.47        
 10  Alonso, Nick                   9 Indian Rks Chris          1:11.77        
 11  Carter, John                  SO Jesuit                    1:12.13        
 12  Williams, Jordan              10 Bvrt                      1:13.93        
 13  Bean-Berardi, Dan             10 Out-of-Door               1:14.17        
 14  Howard, Trevor                11 Community School          1:16.37        
 15  Aiello, Joseph                10 Shorecrest Prep           1:16.69        
 16  Faubion, Hunter               11 Bvrt                      1:17.56        
 17  Malone, Trey                  10 Out-of-Door               1:17.83        
 18  Hatoum, Andreas                8 Berkeley Prep             1:17.93        
 19  Rey, Thomas                   12 Tampa Catholic            1:18.08        
 20  Youngblood, Jeremiah          11 Evangelical Chri          1:18.20        
 21  Matos, Steven                 10 St. Pete Cath.            1:18.49        
 22  Gonzalez-Sanz, Roland         10 Canterburry               1:18.65        
 23  Janson, Charles               11 Cardinal Mooney           1:22.36        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney,  K. Berquist       
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.49  AA-A
               3:37.34  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Tampa Preparatory School                                   3:44.95        
  2  Bishop Verot Vikings                                       3:46.81        
  3  Berkeley Prep (Tampa)                                      3:50.14        
  4  Admiral Farragut (St. Pete)                                3:53.26        
  5  Community School (Naples)                                  3:55.48        
  6  Holy Names (Tampa)                                         4:06.90        
  7  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 4:07.99        
  8  Canterbury (St. Pete)                                      4:08.24        
  9  St. Petersburg Catholic                                    4:10.31        
 10  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 4:13.92        
 11  St. Stephen's Episcopal                                    4:16.61        
 12  St. John Newmann (Naples)                                  4:21.95        
 13  Evangelical Christian                                      4:30.06        
 14  Clearwater Central Catholic                                4:30.13        
 15  Calvary Christian (Clearwater)                             4:32.06        
 16  Canterbury (Fort Myers)                                    4:45.75        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne  A. Lim       
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.50  AA-A
               3:13.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Jesuit (Tampa)                                             3:20.33        
  2  Tampa Preparatory School                                   3:30.11        
  3  Berkeley Prep (Tampa)                                      3:31.27        
  4  Sarasota Christian                                         3:32.02        
  5  Community School (Naples)                                  3:33.49        
  6  Northside Christian (St. Pete)                             3:37.35        
  7  Cardinal Mooney (Sarasota)                                 3:37.84        
  8  Bishop Verot Vikings                                       3:43.68        
  9  Shorecrest Prep (St. Pete)                                 3:53.16        
 10  Canterbury (Fort Myers)                                    3:54.90        
 11  St. Petersburg Catholic                                    4:04.82        
 12  St. John Newmann (Naples)                                  4:04.91        
 13  St. Stephen's Episcopal                                    4:07.59        
 14  Clearwater Central Catholic                                4:22.72        
 15  Golden Gate (Naples)                                       4:31.64        
 16  Dunbar (Fort Myers)                                        4:42.80