2005 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 11/12/2005 09:05 PM
                      2005 FHSAA Swimming & Diving Finals                      
                        Fort Lauderdale Aquatic Complex                        
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead, Wisconsin             
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.73  AA-A
               1:53.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Brantley (Altamonte Spri)                             1:49.29  AA-A  
  2  Buchholz                                                   1:49.54  AA-A  
  3  Douglas                                                    1:50.53  AA-C  
  4  John I. Leonard                                            1:50.72  AA-C  
  5  Riverview-Sarasota                                         1:51.23  AA-C  
  6  Palm Harbor University                                     1:52.59  AA-C  
  7  Countryside                                                1:53.21        
  8  St. Thomas Aquinas                                         1:53.32        
  9  Cypress Creek (Orlando)                                    1:54.20        
 10  Winter Park                                                1:54.38        
 11  Niceville                                                  1:54.80        
 12  Wharton                                                    1:55.49        
 13  Fort Myers                                                 1:55.63        
 14  Cypress Bay                                                1:55.66        
 15  St. Petersburg                                             1:55.93        
 16  East Ridge                                                 1:56.31        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.77  AA-A
               1:39.93  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Cypress Bay                                                1:39.06  AA-C  
  2  Palm Harbor University                                     1:39.95        
  3  Winter Park                                                1:40.28        
  4  Seminole (Sanford) High School                             1:40.63        
  5  Coral Glades                                               1:40.95        
  6  John I. Leonard                                            1:41.57        
  7  Fort Myers                                                 1:42.04        
  8  Lake Mary High School                                      1:42.18        
  9  Jupiter                                                    1:42.22        
 10  Gainesville                                                1:43.50        
 11  St. Petersburg                                             1:43.67        
 12  South Broward                                              1:44.25        
 13  Lyman ( Longwood)  High School                             1:44.36        
 14  Oviedo                                                     1:44.36        
 15  St. Thomas Aquinas                                         1:44.41        
 16  Venice                                                     1:45.87        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.80  AA-A
               1:54.40  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Shanata, Zeina                12 Buchholz                  1:50.73  AA-A  
  2  Broadley, Sarah               SO Olympia                   1:52.25  AA-C  
  3  Guyler, Jennifer              12 East Lake                 1:52.47  AA-C  
  4  Snell, Amanda                 12 Lakewood Ranch            1:53.13  AA-C  
  5  Chamberlin, Marjorie          12 Wharton                   1:53.15  AA-C  
  6  Smith, Natalie                10 Gainesville               1:53.83  AA-C  
  7  Turnadzic, Maida              10 Cape Coral                1:54.12  AA-C  
  8  Broadley, Elizabeth           FR Olympia                   1:54.66        
  9  Cianci, Carmen                12 St Thomas                 1:56.12        
 10  Lohberg, Stephanie            10 Coral Glades              1:56.46        
 11  Andrews, Sarah                11 John I. Leonard           1:56.49        
 12  Collins, Blair                10 Riverview                 1:56.59        
 13  Gallo, Jenna                   9 Park Vista                1:56.60        
 14  Huber, Stacy                  11 Gainesville               1:56.92        
 15  Sale, Rachel                  12 Fletcher                  1:57.07        
 16  Hudak, Caitlin                11 Riverview                 1:58.43        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.95  AA-A
               1:44.23  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Raymond, Jeffery              10 Western                   1:41.69  AA-A  
  2  Crete, Ryan                   12 Riverview                 1:43.30  AA-C  
  3  Olinger, Chris                12 Wharton                   1:43.65  AA-C  
  4  Owens, Lloyd                  SR Oviedo                    1:43.82  AA-C  
  5  O'Malley, Collin              12 Sanford Seminol           1:43.84  AA-C  
  6  Taddeo, James                 10 Countryside               1:44.17  AA-C  
  7  Munoz, Daniel                 12 Miami Killian             1:44.53        
  8  Modglin, Nathan               11 Fort Myers                1:44.95        
  9  Shimansky, Michael            11 Buchholz                  1:45.24        
 10  Bandy, Kevin                   9 Douglas                   1:45.54        
 11  Gomez, Roberto                12 Cypress Bay               1:45.61        
 12  Grigull, Rory                 10 Douglas                   1:46.43        
 13  Cunningham, Andrew            12 Gainesville               1:46.72        
 14  Meeder, Andrew                10 Park Vista                1:47.16        
 15  Todd, Matthew                 11 Cape Coral                1:47.33        
 16  Lowe, Trevor                  12 Flagler Palm Cst          1:47.58        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:06.06  AA-A
               2:09.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ramirez, Lily                 10 Gainesville               2:05.36  AA-A  
  2  Thomas, Barbara               12 St Thomas                 2:06.78  AA-C  
  3  Victoria, Daniella            10 St Thomas                 2:06.81  AA-C  
  4  Ballatore, Jenne              12 Buchholz                  2:07.69  AA-C  
  5  Modglin, Amy                   9 Fort Myers                2:07.81  AA-C  
  6  Kuczynski, Caroline            9 Douglas                   2:08.97  AA-C  
  7  Ballatore, Angelina           10 Buchholz                  2:08.99  AA-C  
  8  Ackerman, Ashten              11 Osceola                   2:09.18        
  9  Rorer, Tracy                   9 St. Petersburg            2:09.34        
 10  Kastes, Katie                 11 Countryside               2:09.71        
 11  Lucos, Ileana                 11 Cypress Bay               2:11.45        
 12  Monaghan, Brittany             9 St Thomas                 2:11.81        
 13  O'Grady, Courtney             SO Lake Brantley             2:12.49        
 14  Landis, Shelby                 9 South Plantation          2:12.58        
 15  Bianchi, Maria                12 Wellington                2:13.39        
 16  Sneir, Danielle               11 Douglas                   2:13.40        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
               1:54.17  AA-A
               1:57.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Norton, Matt                  10 Spruce Creek              1:54.52  AA-C  
  2  Kennedy, Robby                10 Fort Myers                1:57.47        
  3  Lainhart, Hunter              SR Jupiter                   1:58.63        
  4  Clayton, Seth                 12 Venice                    1:58.67        
  5  Clare-Salzler, Zak            10 Buchholz                  1:58.88        
  6  Morgan, Kevin                 JR Olympia                   1:59.16        
  7  Armbrister, Shane             11 St Thomas                 1:59.62        
  8  Cruts, Chris                  JR Oviedo                    1:59.89        
  9  Garcia-Montes, Andy           11 Columbus                  2:00.06        
 10  Voss, Danny                   SR Olympia                   2:00.95        
 11  Spock, Todd                   SR Niceville                 2:00.99        
 12  Austin, Mike                  11 Fort Myers                2:01.18        
 13  Koziol, Ben                   11 Cypress Bay               2:01.58        
 14  Shoemaker, Jason              12 Lakewood Ranch            2:01.92        
 15  Spire, Sean                   10 Cypress Bay               2:01.98        
 16  Glover, Alex                  10 Palm Harbor Univ          2:02.16        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.97  AA-A
               24.49  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bateman, Sarah                SO Lake Brantley               23.66  AA-A  
  2  Ling, Michelle                10 Park Vista                  24.02  AA-C  
  3  Casella, Shanda               SR Cypress Creek               24.04  AA-C  
  4  Stewart, Jenna                11 Winter Park                 24.13  AA-C  
  5  Selts, Brittany               JR Miami Palmetto              24.31  AA-C  
  6  Morgan, Christina             12 Winter Springs              24.41  AA-C  
  7  Bohunicky, Jamie               9 Buchholz                    24.44  AA-C  
  8  Moodie, Natasha               11 Miramar                     24.53        
  9  Lungmus, Carlyn               11 Riverview                   24.84        
 10  Burns, Rachel                    Countryside                 24.89        
 11  Leor, Paola                   11 Miami Killian               24.90        
 12  Smith-Norman, Kaitlin         10 Coconu Creek                24.93        
 13  Conroy, Rae                   11 Gainesville                 24.95        
 14  Berrocal, Alana               SR Jupiter                     24.96        
 15  Jeffrey, Kirstie              11 Atlantic                    25.04        
 16  Kastes, Kylie                 11 Countryside                 25.12        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.29  AA-A
               21.68  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Forbes, Alexander             SR Lyman                       20.79  AA-A  
  2  Barbosa, Ricardo              11 Cypress Bay                 21.00  AA-A  
  3  Hughes, Peter                 12 Winter Park                 21.21  AA-A  
  4  Ashton, Robert                SR Lake Mary                   21.49  AA-C  
  5  Ingvoldstad, Stephen          SR Oviedo                      21.63  AA-C  
  6  Whelan, Erik                  12 Coral Glades                21.93        
  7  Krug, Nathan                  12 Sanford Seminol             21.97        
  8  Swanson, Corey                   Sickles                     21.99        
  9  Outlaw, Matthew                  Durant                      22.17        
 10  Pena, Raphael                 12 North Fort Myers            22.26        
 11  Nielsen, Shawn                SR Cypress Creek               22.33        
 12  Boley, Evan                   SR Bayside                     22.39        
 13  Ahonkhai, Daniel              11 John I. Leonard             22.49        
 14  Nardozzi, Kevin               12 St. Petersburg              22.57        
 15  Staes, Mark                   10 Miami Southridge            22.66        
 16  Adrados, Murillo              SR Jupiter                     22.66        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alvarez, Bianca               11 Miami Sunset               553.45        
  2  George, Brooke                10 Boone (Orlando)            503.75        
  3  Adham, Katherine              11 Dr. Phillips               498.15        
  4  Smith, Shelby                 10 West Orange                488.05        
  5  Holmquist, Haley              11 Coral Glades               476.90        
  6  McGinty, Michaela             11 Dr. Phillips               455.35        
  7  Moomaw, Julia                  9 Boone (Orlando)            440.20        
  8  McNamara, Karmin              11 Chaimberlain               433.55        
  9  Greer, Kelley                 12 Dr. Phillips               429.00        
 10  Doback, Kaylee                10 Durant                     428.90        
 11  Tatum, Elizabeth               9 St Thomas                  428.85        
 12  Grupico, Jennifer             10 South Broward              428.70        
 13  McNamara, Kamryn               9 Chaimberlain               425.25        
 14  Coleman, Melissa              10 Gibbs                      402.70        
 15  Arnold, Kristin               10 Miami Palmetto             390.55        
 16  Tassell, Becca                SO Jupiter                    342.15        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Andrews, Stephen              11 Taravella                  566.20        
  2  Neubacher, Michael            JR Olympia                    563.40        
  3  Beauregard, William           SR Port St. Lucie             490.20        
  4  Dodds, Cody                   12 Countryside                469.30        
  5  McCaul, Matt                  12 Mandarin                   459.90        
  6  Plante, Christopher              Durant                     452.55        
  7  Miller, Correy                 9 St Thomas                  436.85        
  8  Norden, Austin                12 Buchholz                   430.40        
  9  Dose, BJ                      12 Gainesville                427.00        
 10  Horodyski, Bobby               9 Buchholz                   415.25        
 11  Abelson, Alex                 12 Sarasota                   412.00        
 12  Bolves, Ben                   12 Edgewater                  388.60        
 13  Doll, Justin                  12 Coral Glades               370.85        
 14  Ebersole, Brett               10 St Thomas                  352.20        
 15  Rey, Jesse                    10 Cooper City                342.55        
 16  Nemth, Dale                   JR Bayside                    337.25        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
               57.14  AA-A
               58.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Novotny, Deidre               11 East Lake                   57.23  AA-C  
  2  Chamberlin, Marjorie          12 Wharton                     57.42  AA-C  
  3  Kuczynski, Caroline            9 Douglas                     57.73  AA-C  
  4  Meyer, Megan                  SR Cypress Creek               57.77  AA-C  
  5  Turnadzic, Maida              10 Cape Coral                  57.96  AA-C  
  6  Kastes, Katie                 11 Countryside                 58.02  AA-C  
  7  Kane, Justine                 12 John I. Leonard             58.05  AA-C  
  8  Thornburg, Candace            12 Palm Harbor Univ            58.31  AA-C  
  9  Barker, Stephanie             10 Plant City                  58.56        
 10  Lucos, Ileana                 11 Cypress Bay                 58.83        
 11  Michael, Kaley                FR Lake Brantley               58.91        
 12  Phillips, Briana              11 Buchholz                    58.92        
 13  Enslen, Aylssa                10 Edgewater                   58.93        
 14  Sale, Rachel                  12 Fletcher                    59.47        
 15  Harrison, Holly                9 Buchholz                    59.96        
 16  Cianci, Alessandra            10 St Thomas                 1:00.07        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
               51.01  AA-A
               52.29  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Forbes, Alexander             SR Lyman                       50.00  AA-A  
  2  Swanson, Corey                   Sickles                     52.28  AA-C  
  3  Spire, Sean                   10 Cypress Bay                 52.81        
  4  Yuan, Michael                 11 Sanford Seminol             52.99        
  5  Glover, Alex                  10 Palm Harbor Univ            53.26        
  6  Sunnucks, Brent               12 St. Petersburg              53.29        
  7  Garza, Richard                12 Santaluces                  53.43        
  8  Simpson, Alejandro            10 John A. Ferguson            53.57        
  9  Quivoga, Ramces               12 Hialeah                     53.70        
 10  Banacki, Ramon                11 Palm Harbor Univ            53.92        
 11  Coghlan, Keith                11 Largo                       54.00        
 12  Whelan, Erik                  12 Coral Glades                54.02        
 13  Fuentes, Raul                 10 Miami Coral Park            54.16        
 14  Davis, George                 JR Lake Brantley               54.21        
 15  Perez-Downes, Julio           11 South Broward               54.24        
 16  Todd, Matthew                 11 Cape Coral                  54.35        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.91  AA-A
               52.93  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bateman, Sarah                SO Lake Brantley               51.41  AA-A  
  2  Shanata, Zeina                12 Buchholz                    51.86  AA-A  
  3  Selts, Brittany               JR Miami Palmetto              52.91  AA-C  
  4  Morgan, Christina             12 Winter Springs              53.03        
  5  Haskins, Megan                11 Boone (Orlando)             53.33        
  6  Stewart, Jenna                11 Winter Park                 53.34        
  7  Kasmer, Emily                 11 Cypress Bay                 53.35        
  8  Rein, Rachael                 JR Oviedo                      53.37        
  9  Leor, Paola                   11 Miami Killian               53.41        
 10  Moodie, Natasha               11 Miramar                     53.43        
 11  Burns, Rachel                    Countryside                 53.74        
 12  Smith-Norman, Kaitlin         10 Coconu Creek                53.82        
 13  Jeffrey, Kirstie              11 Atlantic                    53.83        
 14  Ling, Michelle                10 Park Vista                  54.08        
 15  Laban, Bailey                  9 Riverview                   54.30        
 16  Stevens, Kariann              10 Palm Harbor Univ            54.88        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.59  AA-A
               47.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ingvoldstad, Stephen          SR Oviedo                      47.46  AA-C  
  2  Barbosa, Ricardo              11 Cypress Bay                 47.49        
  3  Gomez, Roberto                12 Cypress Bay                 47.57        
  4  Hamby, Christopher            12 Winter Springs              48.27        
  5  Outlaw, Matthew                  Durant                      48.33        
  6  Curnutte, Levi                11 Palm Harbor Univ            48.69        
  7  Rodriquez, Waren              SR Cypress Creek               48.84        
  8  Vickers, Anderson             JR Lake Mary                   49.07        
  9  Nielsen, Shawn                SR Cypress Creek               49.23        
 10  Marquez, Cesar                SR Lyman                       49.26        
 11  Ahonkhai, Daniel              11 John I. Leonard             49.28        
 12  Patino, Diego                 10 Fort Myers                  49.33        
 13  Meeder, Andrew                10 Park Vista                  49.45        
 14  Rothblatt, Justin             12 Douglas                     49.72        
 15  Staes, Mark                   10 Miami Southridge            49.79        
 16  Huang, Mark                   11 Cypress Bay                 49.87        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.15  AA-A
               5:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Modglin, Amy                   9 Fort Myers                4:55.65  AA-A  
  2  Broadley, Sarah               SO Olympia                   4:57.33  AA-A  
  3  Guyler, Jennifer              12 East Lake                 4:57.60  AA-A  
  4  Broadley, Elizabeth           FR Olympia                   4:57.83  AA-A  
  5  Snell, Amanda                 12 Lakewood Ranch            5:01.31  AA-C  
  6  Smith, Natalie                10 Gainesville               5:03.72  AA-C  
  7  Steele, Melissa               10 Mandarin                  5:05.96        
  8  Ballatore, Angelina           10 Buchholz                  5:06.09        
  9  Gallo, Jenna                   9 Park Vista                5:06.41        
 10  Schmidt, Paige                   Countryside               5:09.04        
 11  Clayton, Christine             9 Venice                    5:09.05        
 12  Lohberg, Stephanie            10 Coral Glades              5:09.12        
 13  Andrews, Sarah                11 John I. Leonard           5:09.20        
 14  Siggins, Amber                SO Olympia                   5:09.47        
 15  Pacheco, Laura                12 Fort Myers                5:10.92        
 16  Milne, Sharla                  9 Cooper City               5:11.16        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
               4:36.61  AA-A
               4:43.70  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Crete, Ryan                   12 Riverview                 4:35.48  AA-A  
  2  O'Malley, Collin              12 Sanford Seminol           4:35.68  AA-A  
  3  Raymond, Jeffery              10 Western                   4:36.93  AA-C  
  4  Norton, Matt                  10 Spruce Creek              4:36.94  AA-C  
  5  Olinger, Chris                12 Wharton                   4:37.02  AA-C  
  6  Owens, Lloyd                  SR Oviedo                    4:43.25  AA-C  
  7  Duran, Rick                   10 Winter Park               4:43.41  AA-C  
  8  Cunningham, Andrew            12 Gainesville               4:44.89        
  9  Modglin, Nathan               11 Fort Myers                4:45.04        
 10  Grigull, Rory                 10 Douglas                   4:48.01        
 11  Santana, Mario                10 Cypress Bay               4:48.51        
 12  Ball, Tyler                   FR East Bay                  4:51.29        
 13  Morgan, Kevin                 JR Olympia                   4:52.62        
 14  Sgrignoli, Kory               10 Cypress Bay               4:53.32        
 15  Andrews, Brendon              10 John I. Leonard           4:56.96        
 16  Shofe, Kevin                  12 Riverview                 4:58.06        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
               1:38.82  AA-A
               1:41.20  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Gainesville                                                1:38.52  AA-A  
  2  Lake Brantley (Altamonte Spri)                             1:38.60  AA-A  
  3  Countryside                                                1:38.70  AA-A  
  4  Riverview-Sarasota                                         1:38.93  AA-C  
  5  Buchholz                                                   1:39.08  AA-C  
  6  Winter Park                                                1:40.18  AA-C  
  7  Olympia High School                                        1:41.16  AA-C  
  8  Winter Springs High School                                 1:41.33        
  9  Sickles                                                    1:41.77        
 10  Palm Harbor University                                     1:42.62        
 11  St. Petersburg                                             1:43.14        
 12  Park Vista                                                 1:43.59        
 13  John I. Leonard                                            1:43.59        
 14  St. Thomas Aquinas                                         1:43.76        
 15  East Lake                                                  1:44.06        
 16  Jupiter                                                    1:44.09        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
               1:27.50  AA-A
               1:29.26  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Winter Park                                                1:27.98  AA-C  
  2  Lake Mary High School                                      1:28.24  AA-C  
  3  Oviedo                                                     1:29.06  AA-C  
  4  Lyman ( Longwood)  High School                             1:29.35        
  5  Palm Harbor University                                     1:30.14        
  6  Seminole (Sanford) High School                             1:30.25        
  7  Winter Springs High School                                 1:31.60        
  8  Coral Glades                                               1:31.97        
  9  St. Petersburg                                             1:31.98        
 10  Douglas                                                    1:32.00        
 11  Riverview-Sarasota                                         1:32.63        
 12  Bayside                                                    1:32.95        
 13  Miami Palmetto                                             1:33.18        
 14  Countryside                                                1:33.33        
 15  Venice                                                     1:33.60        
 16  John I. Leonard                                            1:34.01        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
               57.89  AA-A
               59.58  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ramirez, Lily                 10 Gainesville                 57.23  AA-A  
  2  Novotny, Deidre               11 East Lake                   58.59  AA-C  
  3  Ballatore, Jenne              12 Buchholz                    58.70  AA-C  
  4  Sneir, Danielle               11 Douglas                     58.99  AA-C  
  5  Thomas, Barbara               12 St Thomas                   59.09  AA-C  
  6  Bauza, Colleen                12 Palm Harbor Univ            59.37  AA-C  
  7  Monaghan, Brittany             9 St Thomas                   59.39  AA-C  
  8  Berrocal, Alana               SR Jupiter                     59.45  AA-C  
  9  Collins, Blair                10 Riverview                   59.94        
 10  Omans, Alexis                 12 John I. Leonard           1:00.22        
 11  Brown, Sara                   SR Niceville                 1:00.28        
 12  Gillespie, Chelsea            11 Riverview                 1:00.39        
 13  Rein, Rachael                 JR Oviedo                    1:00.46        
 14  Cianci, Carmen                12 St Thomas                 1:00.99        
 15  Kling, Hannah                 FR Miami Palmetto            1:01.01        
 16  Baumgartner, Keela            JR Niceville                 1:01.06        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.14  AA-A
               53.63  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hughes, Peter                 12 Winter Park                 52.48  AA-C  
  2  Lainhart, Hunter              SR Jupiter                     53.65        
  3  Nardozzi, Kevin               12 St. Petersburg              53.93        
  4  Bandy, Kevin                   9 Douglas                     54.41        
  5  Yuan, Michael                 11 Sanford Seminol             54.46        
  6  Johnson, Kyle                 11 Buchholz                    54.60        
  7  Richardson, Charles           JR Lake Brantley               54.92        
  8  Adrados, Murillo              SR Jupiter                     55.03        
  9  Armbrister, Shane             11 St Thomas                   55.25        
 10  Austin, Mike                  11 Fort Myers                  55.41        
 11  Taddeo, James                 10 Countryside                 55.67        
 12  Guimaraes, Breno              JR Olympia                     55.92        
 13  Hamby, Christopher            12 Winter Springs              56.54        
 14  Crete, Drew                   10 Riverview                   56.59        
 15  Curnutte, Levi                11 Palm Harbor Univ            56.82        
 16  Simpson, Alejandro            10 John A. Ferguson            56.90        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
               1:05.58  AA-A
               1:07.24  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Victoria, Daniella            10 St Thomas                 1:05.85  AA-C  
  2  Rorer, Tracy                   9 St. Petersburg            1:06.69  AA-C  
  3  Hatic, Dana                   10 Coral Springs             1:06.76  AA-C  
  4  O'Grady, Courtney             SO Lake Brantley             1:07.53        
  5  Ackerman, Ashten              11 Osceola                   1:07.99        
  6  Daly, Alison                   9 Buchholz                  1:08.19        
  7  Busch, Britney                11 Douglas                   1:08.30        
  8  Martin, Kailia                11 Flanagan                  1:08.58        
  9  Kuczynski, Stephanie          11 Douglas                   1:08.80        
 10  McClellan, Brett              JR Oviedo                    1:09.34        
 11  Silva, Caran                  10 Buchholz                  1:09.43        
 12  Haskins, Megan                11 Boone (Orlando)           1:09.87        
 13  Lewkowicz, Emeri              10 Chaimberlain              1:09.96        
 14  Laban, Bailey                  9 Riverview                 1:10.14        
 15  McSpadden, Jillian            11 Palm Harbor Univ          1:10.20        
 16  Gonzalez, Maria                9 Coral Gables              1:10.64        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas                      
               58.65  AA-A
             1:00.23  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Rabelo, Manuel                11 John I. Leonard             59.97  AA-C  
  2  Munoz, Daniel                 12 Miami Killian             1:00.22  AA-C  
  3  Syrett, David                 12 Dr. Phillips              1:00.29        
  4  Voss, Danny                   SR Olympia                   1:00.62        
  5  Lemmen, Kurt                  11 Edgewater                 1:01.11        
  6  Kennedy, Robby                10 Fort Myers                1:01.39        
  7  Putrino, Robert               10 Coral Glades              1:01.96        
  8  Spock, Todd                   SR Niceville                 1:01.97        
  9  Koziol, Ben                   11 Cypress Bay               1:01.98        
 10  Forbes, Alan                  FR Lyman                     1:02.02        
 11  Siegel, Derek                 SO Lake Mary                 1:02.31        
 12  Hugh, Simon                   SO Miami Palmetto            1:02.38        
 13  Shoemaker, Jason              12 Lakewood Ranch            1:02.48        
 14  Bodman, Roy                   11 St Thomas                 1:02.67        
 15  Rojas, Daniel                 12 Coral Glades              1:02.71        
 16  Mertens, Andrew               12 Palm Harbor Univ          1:03.10        
 17  Long, Robert                  SR Vero Beach                1:03.10        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.79  AA-A
               3:40.55  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Buchholz                                                   3:31.22  AA-A  
  2  Gainesville                                                3:35.42  AA-C  
  3  Olympia High School                                        3:37.38  AA-C  
  4  Lake Brantley (Altamonte Spri)                             3:39.60  AA-C  
  5  St. Thomas Aquinas                                         3:39.71  AA-C  
  6  Riverview-Sarasota                                         3:40.06  AA-C  
  7  Cypress Creek (Orlando)                                    3:41.48        
  8  East Lake                                                  3:42.38        
  9  John I. Leonard                                            3:42.50        
 10  Miami Palmetto                                             3:42.56        
 11  Douglas                                                    3:43.31        
 12  Cypress Bay                                                3:43.41        
 13  Fort Myers                                                 3:44.76        
 14  Sickles                                                    3:44.83        
 15  Mandarin                                                   3:45.73        
 16  Coral Glades                                               3:46.56        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.69  AA-A
               3:16.14  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Lake Mary High School                                      3:16.09  AA-C  
  2  Lyman ( Longwood)  High School                             3:16.94        
  3  Oviedo                                                     3:17.14        
  4  Douglas                                                    3:17.86        
  5  Palm Harbor University                                     3:18.94        
  6  Riverview-Sarasota                                         3:20.03        
  7  Lake Brantley (Altamonte Spri)                             3:20.31        
  8  Cypress Bay                                                3:20.46        
  9  Cypress Creek (Orlando)                                    3:20.68        
 10  Spruce Creek                                               3:22.53        
 11  Fort Myers                                                 3:23.10        
 12  Jupiter                                                    3:23.36        
 13  Countryside                                                3:24.02        
 14  Sickles                                                    3:25.16        
 15  Miami Killian                                              3:25.64        
 16  St. Petersburg                                             3:28.94