2005 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 11/12/2005 09:10 PM
                      2005 FHSAA Swimming & Diving Finals                      
                        Fort Lauderdale Aquatic Complex                        
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 49  Girls 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead, Wisconsin             
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.73  AA-A
               1:53.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Martin County                                              1:52.43  AA-C  
  2  Boca Raton                                                 1:52.76  AA-C  
  3  Seminole                                                   1:56.17        
  4  Gulf Breeze                                                1:56.47        
  5  Satellite                                                  1:56.47        
  6  Chiles                                                     1:56.55        
  7  Nease                                                      1:56.69        
  8  Stanton                                                    1:56.78        
  9  Northeast                                                  1:57.78        
 10  Mosley                                                     1:57.83        
 11  Plant High School                                          1:58.10        
 12  Leon                                                       1:59.75        
 13  Charlotte High School                                      1:59.78        
 14  Lely High School                                           1:59.99        
 15  Seabreeze                                                  2:02.06        
 16  Booker                                                     2:02.39        
 
Event 50  Boys 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.77  AA-A
               1:39.93  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Belen Jesuit                                               1:40.14        
  2  Satellite                                                  1:42.28        
  3  Clearwater                                                 1:42.52        
  4  Leon                                                       1:42.83        
  5  Gulf Breeze                                                1:42.96        
  6  Northeast                                                  1:43.24        
  7  Seminole                                                   1:43.35        
  8  Naples High School                                         1:44.47        
  9  Freedom High School (Tampa)                                1:45.63        
 10  Dunedin                                                    1:47.09        
 11  Charlotte High School                                      1:47.20        
 12  Land O' Lakes                                              1:48.26        
 13  Northeast                                                  1:48.39        
 14  Fort Walton Beach                                          1:49.11        
 15  Bishop Kenny                                               1:49.42        
 16  Nease                                                      1:49.42        
 
Event 51  Girls 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.80  AA-A
               1:54.40  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fodor, Kata                    9 Booker                    1:54.58        
  2  Largo, Ashley                 11 Booker                    1:54.59        
  3  Paterson, Ashley              FR Satellite                 1:54.88        
  4  Willsey, Jana                 11 Clearwater                1:55.67        
  5  Molchan, Jennifer             JR Pensacola                 1:56.07        
  6  Barcza, Heather               10 Martin County             1:56.16        
  7  Sears, Jill                   10 Clearwater                1:56.42        
  8  Cooke, Taylor                 11 Lecanto                   1:58.57        
  9  Allen, Brittany               12 Chiles                    1:58.73        
 10  Harrington, Marissa            9 Manatee                   1:59.03        
 11  Buehner, Anja                 10 Leon                      1:59.10        
 12  Dickerson, Kelly               9 Brandon                   1:59.18        
 13  Chiccarelli, Elvira           SO Fort Walton               1:59.41        
 14  Rodda, Kelli                   9 Chiles                    1:59.54        
 15  Ying, Teresa                  SR Paxon                     2:01.04        
 16  Shiver, Kaitlin               JR Satellite                 2:01.90        
 
Event 52  Boys 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.95  AA-A
               1:44.23  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Ziegler, Joseph               10 Leon                      1:41.93  AA-A  
  2  Long, John                    SR Bishop Kenny              1:42.48  AA-C  
  3  Aiken, Aaron                  11 Vanguard                  1:43.37  AA-C  
  4  Metka, Alexander              12 Seminole                  1:43.47  AA-C  
  5  Snawerdt, John                JR Satellite                 1:43.69  AA-C  
  6  Allan, Andrew                    LELY                      1:44.75        
  7  Corbin, Adam                  11 Clearwater                1:45.37        
  8  Erickson, Shawn               12 Chiles                    1:45.69        
  9  Kleynhans, Colton                Nova (Davie)              1:46.46        
 10  Blazuk, Andrew                11 Seminole                  1:46.77        
 11  Proudfoot, Simon              SO Stanton                   1:46.88        
 12  Sipe, Brad                    12 Bartow                    1:48.47        
 13  Arenson, Patrick              SO Belen Jesuit              1:49.46        
 14  Dee, Paul                     SO Washington                1:49.82        
 15  Bradford, Daniel              12 Rockledge                 1:49.96        
 16  Taylor, Jason                  9 Newsome                   1:50.18        
 
Event 53  Girls 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:06.06  AA-A
               2:09.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Williams, Charlotte           FR Boca Raton                2:11.11        
  2  Stewart, Jessica              SR Boca Raton                2:11.82        
  3  McCroan, Emily                12 Chiles                    2:11.95        
  4  Lambert, Caitlyn              11 Belleview                 2:12.26        
  5  Pike, Carly                   SO Boca Raton                2:12.89        
  6  Sheffield, Rae-Lynn           11 Central                   2:13.24        
  7  Roper, Whitney                12 Seminole                  2:13.66        
  8  Metka, Kristine                9 Seminole                  2:14.01        
  9  Morrow, Hilary                SR Pace                      2:14.93        
 10  Smith, Alexandra              12 Seminole                  2:15.63        
 11  Allen, Emily                  12 Dwyer                     2:15.73        
 12  Wagner, Madison                  South Fort                2:15.89        
 13  Atzhorn, Aileen               SO Gulf Breeze               2:16.01        
 14  Morris, Jillian               11 South Fork                2:17.59        
 15  Gerkens, Kristen              FR Nease                     2:17.73        
 16  Nicholson, Haley              FR Pensacola                 2:18.29        
 
Event 54  Boys 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
               1:54.17  AA-A
               1:57.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Silva, Michael                12 FRTP                      1:56.30  AA-C  
  2  Jovanovic, Bojan              12 Dunedin                   1:58.08        
  3  Ervin, Scott                   9 Chiles                    1:59.49        
  4  Brancaccio, Danny             SR Charlotte                 1:59.51        
  5  Zomerfeld, Raymond            JR Belen Jesuit              1:59.88        
  6  Atzhorn, Andy                 SR Gulf Breeze               2:00.31        
  7  Lang, John                    SR Bishop Kenny              2:02.28        
  8  Snyder, Russell               11 Northeast                 2:02.29        
  9  McGhan, Steven                JR Satellite                 2:02.58        
 10  Araque, Carlos                SO Belen Jesuit              2:02.77        
 11  Waganaar, Spencer                Satellite                 2:04.61        
 12  Schmitz, Jay                  JR Gulf Breeze               2:05.99        
 13  Welbes, Jordan                10 Vanguard                  2:06.37        
 14  Barry, Daniel                  9 Springstead               2:06.49        
 15  Ans, Aleksanders              10 Newsome                   2:06.54        
 16  Dorsch, Alexander             SR Nease                     2:06.79        
 
Event 55  Girls 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.97  AA-A
               24.49  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Anderson, Meg                  9 Plant                       24.38  AA-C  
  2  Carr, Jessie                  SR Gulf Breeze                 24.77        
  3  Steinhauer, Stevi             SR Gulf Breeze                 24.88        
  4  Mulligan, Katie               11 Astronaut                   24.90        
  5  Bardin, Jessie                12 Northeast                   25.03        
  6  Weichelt, Sarah                  BCOL                        25.06        
  7  Flake, Madison                SR St. Augustine               25.33        
  8  Rogers, Kim                   SR Boca Raton                  25.40        
  9  Kail, Jamie                   12 Leon                        25.45        
 10  Petit, Lauren                 SR Bishop Kenny                25.57        
 11  Delaney, Lauren               SO Mosley                      25.58        
 12  Wolfe, Megan                   9 Sebring                     25.58        
 13  Potter, Cara                  11 Rockledge                   25.65        
 14  Davis, Soyriah                   Nova (Davie)                26.11        
 15  Douglass, Lana                12 Seminole                    26.17        
 16  Shirley, Amanda               12 Osceola                     26.18        
 
Event 56  Boys 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.29  AA-A
               21.68  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wigo, Drac                    SR Northeast                   21.79        
  2  Reischl, Matt                    Gulf Coast                  21.89        
  3  Kremser, Karl                 11 Martin County               21.95        
  4  Agosto, Abi                   12 Tampa Bay Tech              22.03        
  5  Frazer, Sam                   12 Seabreeze                   22.14        
  6  Elliott, Will                 12 Chiles                      22.31        
  7  Wigo, Janson                  SR Northeast                   22.34        
  8  Sprowls, Peter                10 Chiles                      22.40        
  9  Shackelford, David            JR Fort Walton                 22.50        
 10  Humphrey, David               09 Sebastian River             22.53        
 11  Gleason, Greg                    Cypress Lake                22.58        
 12  Newton, Brantley              JR Washington                  22.73        
 13  Zhu, Mingyi                   11 King                        22.74        
 14  Edwards, Jefferson            JR Bishop Kenny                22.76        
 15  Young, Aaron                  11 Astronaut                   22.77        
 16  Stetson, John                 SR Bishop Kenny                22.85        
 
Event 57  Girls 1 mtr Diving Class 2A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sirounis, Katie               SR Satellite                  507.65        
  2  Shepler, Kristy               FR Nease                      493.85        
  3  Clinard, Molly                JR Washington                 457.75        
  4  Crawley, Stacy                SR Tate                       453.80        
  5  Daniel, Sarah                 SO Satellite                  419.05        
  6  Frick, Amanda                 11 Dwyer                      409.30        
  7  Jones, Danielle                9 Seminole                   404.75        
  8  Vander Ark, Taylor            11 Martin County              399.40        
  9  Curtiss, Savannah             JR Pensacola                  390.65        
 10  Page, Claire                  10 Middleton                  389.70        
 11  Oaks, Amanda                  JR Charlotte                  384.30        
 12  Glowatsky, Jami               10 River Ridge                382.75        
 13  Brown, Courtney               SR Gulf Breeze                379.45        
 14  Sheehan, Nicole               SR Nease                      371.40        
 15  Simons, Katelyn               11 Osceola                    348.15        
 16  Patrick, Kristen              11 Merritt Island             341.45        
 
Event 58  Boys 1 mtr Diving Class 2A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Scully, Andrew                SR Satellite                  486.45        
  2  Harris, Brandon               JR Washington                 450.45        
  3  Jacobs, Matthew               12 Lake Howell                444.65        
  4  Courtney, Michael             JR Terry Parker               412.55        
  5  Jones, Matthew                JR Nease                      412.00        
  6  Junco, Anthony                JR Washington                 403.10        
  7  Walsh, Ryan                   FR Palmetto Ridge             402.75        
  8  Starkey, Kody                 12 Fleming Island             381.05        
  9  Meulener, Ryan                12 St. Cloud                  372.30        
 10  Waryk, Andrew                 12 Merritt Island             370.70        
 11  Calorel, Robert               FR Nease                      350.55        
 12  Taylor, Michael               11 Lakewood                   340.15        
 13  Ware, Mohrey                   9 Osceola                    332.60        
 14  Reiter, Matt                   9 Auburndale                 331.00        
 15  Springfels, David             10 Manatee                    329.45        
 16  Diaz, Dennis                  12 Land O' Lakes              321.35        
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
               57.14  AA-A
               58.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Farrell, Morgan               JR Washington                  57.58  AA-C  
  2  Anderson, Mary-Alice          SO Bishop Kenny                59.55        
  3  Niedbalec, Kathryn            11 Tampa Bay Tech              59.76        
  4  Wade, Lauren                  12 Chiles                    1:00.02        
  5  Moses, Tierney                12 Seminole                  1:00.46        
  6  Williams, Charlotte           FR Boca Raton                1:00.53        
  7  Snawerdt, Patty               SR Satellite                 1:00.56        
  8  Pike, Carly                   SO Boca Raton                1:00.81        
  9  Chiccarelli, Elvira           SO Fort Walton               1:00.99        
 10  Cottle, Allison                9 Chiles                    1:01.15        
 11  O'Leary, Caroline             FR Bishop Kenny              1:01.17        
 12  Pike, Kristin                 SR Boca Raton                1:01.93        
 13  Brown, Katie                   9 Northeast                 1:02.17        
 14  Davis, Lindsey                   Naples                    1:02.29        
 15  Stephey, Michelle             10 Lake Howell               1:02.68        
 16  Coffey, Caitlin               11 Belleview                 1:02.72        
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
               51.01  AA-A
               52.29  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bullock, Richard              12 Clearwater                  51.70  AA-C  
  2  Basford, Nicholas             SR Wolfson                     52.59        
  3  Skinner, Matt                 SR Gulf Breeze                 52.75        
  4  Birk, Francisco               10 Leon                        52.97        
  5  Stroman, Skylar               SR Satellite                   53.01        
  6  Sprowls, Peter                10 Chiles                      53.49        
  7  Lang, John                    SR Bishop Kenny                53.75        
  8  Lopez Cantera, Victor         SO Belen Jesuit                54.05        
  9  Munoz, Xavier                 12 King                        54.11        
 10  Lacayo, Frankie               SR Belen Jesuit                54.15        
 11  Olson, Tim                    11 Land O' Lakes               54.41        
 12  McGhan, Steven                JR Satellite                   55.05        
 13  Wlosek, Alex                  SO Pembroke Pines              55.39        
 14  Newton, Brantley              JR Washington                  55.52        
 15  Alvarez Burgos, Orlando       JR Belen Jesuit                55.72        
 16  Dufresne, Mike                12 Atlantic                    56.31        
 
Event 61  Girls 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.91  AA-A
               52.93  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  McIntyre, Tina                12 Martin County               53.45        
  2  Bardin, Jessie                12 Northeast                   53.51        
  3  Anderson, Meg                  9 Plant                       53.61        
  4  Weichelt, Sarah                  BCOL                        53.75        
  5  Carr, Jessie                  SR Gulf Breeze                 54.22        
  6  Sears, Jill                   10 Clearwater                  54.48        
  7  Fodor, Kata                    9 Booker                      54.77        
  8  Rogers, Kim                   SR Boca Raton                  54.84        
  9  Branham, Stephanie            SR Nease                       54.99        
 10  Flake, Madison                SR St. Augustine               55.01        
 11  Ouellette, Kristin            SO Satellite                   55.07        
 12  Potter, Cara                  11 Rockledge                   55.12        
 13  Hinson, Sapphire              10 Leon                        55.21        
 14  March, Colleen                11 New Smyrna Beach            55.50        
 15  Beauregard, Layne              9 Seabreeze                   55.80        
 16  Kail, Jamie                   12 Leon                        55.99        
 
Event 62  Boys 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.59  AA-A
               47.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Aiken, Aaron                  11 Vanguard                    47.57        
  2  Wigo, Drac                    SR Northeast                   47.61        
  3  Long, John                    SR Bishop Kenny                47.83        
  4  Reischl, Matt                    Gulf Coast                  47.90        
  5  Metka, Alexander              12 Seminole                    48.43        
  6  Allan, Andrew                    LELY                        48.49        
  7  Bradford, Daniel              12 Rockledge                   48.63        
  8  Frazer, Sam                   12 Seabreeze                   48.86        
  9  Kremser, Karl                 11 Martin County               49.11        
 10  Proudfoot, Simon              SO Stanton                     49.12        
 11  Pickett, George               SR Satellite                   49.35        
 12  Gleason, Greg                    Cypress Lake                49.56        
 13  Arnaoutis, Dimitri            11 River Ridge                 49.68        
 14  Humphrey, David               09 Sebastian River             49.83        
 15  Elliott, Will                 12 Chiles                      49.86        
 16  Robeson, Matthew              SR Mosley                      49.86        
 
Event 63  Girls 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.15  AA-A
               5:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Largo, Ashley                 11 Booker                    5:00.32  AA-C  
  2  Paterson, Ashley              FR Satellite                 5:02.86  AA-C  
  3  Barcza, Heather               10 Martin County             5:07.16        
  4  Molchan, Jennifer             JR Pensacola                 5:08.03        
  5  Allen, Brittany               12 Chiles                    5:09.90        
  6  Willsey, Jana                 11 Clearwater                5:10.79        
  7  Harrington, Marissa            9 Manatee                   5:10.88        
  8  Dickerson, Kelly               9 Brandon                   5:12.25        
  9  Buehner, Anja                 10 Leon                      5:12.69        
 10  Lambert, Caitlyn              11 Belleview                 5:13.91        
 11  Gadowry, Michelle             SO Charlotte                 5:14.21        
 12  Morrow, Hilary                SR Pace                      5:15.30        
 13  Clark, Kelsey                 11 Booker                    5:15.47        
 14  Cooke, Taylor                 11 Lecanto                   5:17.44        
 15  Nelson, Lindsey                  Naples                    5:17.84        
 16  Sands, Megan                     ESTO                      5:18.55        
 
Event 64  Boys 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
               4:36.61  AA-A
               4:43.70  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bullock, Richard              12 Clearwater                4:38.26  AA-C  
  2  Ziegler, Joseph               10 Leon                      4:38.37  AA-C  
  3  Erickson, Shawn               12 Chiles                    4:41.21  AA-C  
  4  Kleynhans, Colton                Nova (Davie)              4:46.27        
  5  Taylor, Jason                  9 Newsome                   4:47.76        
  6  Snawerdt, John                JR Satellite                 4:48.30        
  7  Arenson, Patrick              SO Belen Jesuit              4:51.43        
  8  Chambers, Cameron              9 Northeast                 4:52.32        
  9  Atzhorn, Andy                 SR Gulf Breeze               4:52.57        
 10  Zomerfeld, Raymond            JR Belen Jesuit              4:53.37        
 11  Dee, Paul                     SO Washington                4:53.72        
 12  Ritz, Peter                      Cypress Lake              4:53.95        
 13  Crisco, Ryan                  SR Washington                4:55.14        
 14  Pichardo, Rafael              SO Wolfson                   4:58.37        
 15  Hoffman, Paul                 11 Seminole                  4:58.55        
 16  Welbes, Jordan                10 Vanguard                  5:00.70        
 
Event 65  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
               1:38.82  AA-A
               1:41.20  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Stanton                                                    1:43.18        
  2  Gulf Breeze                                                1:43.44        
  3  Satellite                                                  1:43.72        
  4  Seminole                                                   1:43.88        
  5  Bishop Kenny                                               1:44.45        
  6  Rockledge                                                  1:44.54        
  7  Boca Raton                                                 1:44.58        
  8  Leon                                                       1:44.69        
  9  Martin County                                              1:44.74        
 10  Lely High School                                           1:44.84        
 11  Pensacola                                                  1:45.07        
 12  Northeast                                                  1:45.28        
 13  Clearwater                                                 1:45.64        
 14  Plant High School                                          1:45.72        
 15  Fleming Island                                             1:45.76        
 16  Lemon Bay                                                  1:46.36        
 
Event 66  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
               1:27.50  AA-A
               1:29.26  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bishop Kenny                                               1:30.35        
  2  Belen Jesuit                                               1:30.47        
  3  Chiles                                                     1:31.16        
  4  Northeast                                                  1:31.82        
  5  Astronaut                                                  1:32.42        
  6  Satellite                                                  1:32.80        
  7  Washington                                                 1:33.07        
  8  Vanguard HS                                                1:33.63        
  9  Mosley                                                     1:33.64        
 10  Nova (Davie)                                               1:33.88        
 11  Wolfson                                                    1:33.94        
 12  Freedom High School (Tampa)                                1:34.09        
 13  Seabreeze                                                  1:34.62        
 14  Dunedin                                                    1:34.75        
 15  Gulf Coast                                                 1:35.01        
 16  Bay (Panama City)                                          1:35.12        
 
Event 67  Girls 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
               57.89  AA-A
               59.58  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Mulligan, Katie               11 Astronaut                   58.89  AA-C  
  2  Farrell, Morgan               JR Washington                  59.26  AA-C  
  3  McIntyre, Tina                12 Martin County             1:00.22        
  4  Gerkens, Kristen              FR Nease                     1:01.55        
  5  Morris, Jillian               11 South Fork                1:01.72        
  6  Wade, Lauren                  12 Chiles                    1:01.97        
  7  Wagner, Madison                  South Fort                1:02.08        
  8  Brown, Katie                   9 Northeast                 1:02.22        
  9  Reed, Cara                     9 Fleming Island            1:03.07        
 10  Alexander, Jaci               SR Boca Raton                1:03.17        
 11  Strauss, Lauren                  Lemon Bay                 1:03.28        
 12  Neubert, Colleen              10 New Smyrna Beach          1:03.29        
 13  Farhat, Mercedes                 LELY                      1:03.43        
 14  Blais, Nicole                 SR Rutherford                1:03.51        
 15  Yoon, Laura                   SO Lake Region               1:03.83        
 16  Beauregard, Layne              9 Seabreeze                 1:04.24        
 
Event 68  Boys 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.14  AA-A
               53.63  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lacayo, Frankie               SR Belen Jesuit                53.23  AA-C  
  2  Stroman, Skylar               SR Satellite                   53.91        
  3  Blazuk, Andrew                11 Seminole                    54.21        
  4  Hill, Cory                    JR Choctawhatchee              56.31        
  5  Dufresne, Mike                12 Atlantic                    56.41        
  6  Basford, Nicholas             SR Wolfson                     56.56        
  7  Mishchenko, Peter                Nova (Davie)                57.00        
  8  Olson, Tim                    11 Land O' Lakes               57.04        
  9  Ervin, Scott                   9 Chiles                      57.64        
 10  Dorsch, Alexander             SR Nease                       57.70        
 11  McKay, Darren                 JR Northeast                   58.25        
 12  Shropshire, Patrick           11 Chiles                      58.45        
 13  Sullivan, Paul                   Naples                      58.75        
 14  Pickett, George               SR Satellite                   59.02        
 15  Barrows, Denver               FR Satellite                   59.24        
 16  Morejon, Pablo                FR Belen Jesuit                59.35        
 
Event 69  Girls 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
               1:05.58  AA-A
               1:07.24  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Richmond, Tori                10 Martin County             1:06.23  AA-C  
  2  Stewart, Jessica              SR Boca Raton                1:07.84        
  3  McCroan, Emily                12 Chiles                    1:08.55        
  4  Smith, Alexandra              12 Seminole                  1:08.84        
  5  Schroeder, Ellyn              SO Gulf Breeze               1:10.18        
  6  Sheffield, Rae-Lynn           11 Central                   1:10.27        
  7  Milo, Jaime                   12 Northeast                 1:10.63        
  8  Atzhorn, Aileen               SO Gulf Breeze               1:10.70        
  9  Hassler, Kaci                 FR Mosley                    1:10.80        
 10  Pike, Kristin                 SR Boca Raton                1:10.83        
 11  Roper, Whitney                12 Seminole                  1:10.93        
 12  Foss, Stephanie               11 Seminole                  1:11.09        
 13  Thomas, Meaghan               11 Seminole                  1:11.89        
 14  Boyle, Lindsey                FR Satellite                 1:12.08        
 15  West, Alyson                  11 Hillsborough              1:12.29        
 16  Silva, Barbara                SR Pembroke Pines            1:12.34        
 
Event 70  Boys 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.65  AA-A
             1:00.23  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jovanovic, Bojan              12 Dunedin                     57.77  AA-A  
  2  Silva, Michael                12 FRTP                        59.30  AA-C  
  3  Fonseca, Javier               SR Belen Jesuit              1:01.06        
  4  Brancaccio, Danny             SR Charlotte                 1:01.19        
  5  Gerlach, Donald                9 Menendez                  1:01.59        
  6  Wigo, Janson                  SR Northeast                 1:01.83        
  7  Araque, Carlos                SO Belen Jesuit              1:02.08        
  8  Robinson, Hunter                 Naples                    1:02.25        
  9  Corbin, Adam                  11 Clearwater                1:02.43        
 10  Waganaar, Spencer                Satellite                 1:02.45        
 11  Snyder, Russell               11 Northeast                 1:02.56        
 12  Skinner, Matt                 SR Gulf Breeze               1:02.86        
 13  Sacca, Tyler                  SR Gulf Breeze               1:03.62        
 14  Berrois, Luis                 JR Washington                1:04.13        
 15  Eubanks, Jeb                  11 Winter Haven              1:04.60        
 16  Zhu, Mingyi                   11 King                      1:04.62        
 
Event 71  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.79  AA-A
               3:40.55  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Satellite                                                  3:42.69        
  2  Chiles                                                     3:44.57        
  3  Gulf Breeze                                                3:44.68        
  4  Seminole                                                   3:45.18        
  5  Boca Raton                                                 3:45.41        
  6  Northeast                                                  3:46.68        
  7  Nease                                                      3:47.16        
  8  Bishop Kenny                                               3:48.12        
  9  Clearwater                                                 3:49.26        
 10  Martin County                                              3:49.74        
 11  Mosley                                                     3:50.95        
 12  Lemon Bay                                                  3:51.11        
 13  Lely High School                                           3:51.43        
 14  Rockledge                                                  3:51.80        
 15  Charlotte High School                                      3:53.39        
 16  Leon                                                       3:55.35        
 
Event 72  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.69  AA-A
               3:16.14  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bishop Kenny                                               3:16.80        
  2  Chiles                                                     3:18.06        
  3  Seminole                                                   3:20.24        
  4  Satellite                                                  3:20.51        
  5  Clearwater                                                 3:21.85        
  6  Nova (Davie)                                               3:21.89        
  7  Belen Jesuit                                               3:24.21        
  8  Naples High School                                         3:24.54        
  9  Leon                                                       3:24.65        
 10  Gulf Breeze                                                3:25.24        
 11  Washington                                                 3:26.70        
 12  Astronaut                                                  3:28.22        
 13  Wolfson                                                    3:28.69        
 14  Vanguard HS                                                3:29.42        
 15  River Ridge                                                3:29.54        
 16  Gulf Coast                                                 3:30.03