2005 FHSAA Regional Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A State Meet Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 11/12/2005 09:49 PM
                      2005 FHSAA Swimming & Diving Finals                      
                        Fort Lauderdale Aquatic Complex                        
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 25  Girls 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead, Wisconsin             
                        D. MacManus,J.Hwang,F. Kong,C Cashion             
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
               1:49.73  AA-A
               1:53.05  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles                                                     1:49.95  AA-C  
  2  Episcopal                                                  1:53.41        
  3  Lake Highland Prep School                                  1:54.06        
  4  Cocoa Beach                                                1:54.40        
  5  Academy of the Holy Names                                  1:54.56        
  6  Gulliver Prep                                              1:55.11        
  7  Admiral Farragut                                           1:55.43        
  8  Trinity Prep                                               1:55.44        
  9  Cardinal Gibbons                                           1:55.57        
 10  Westminster                                                1:56.73        
 11  St. Andrew's                                               1:58.42        
 12  Cardinal Mooney                                            1:58.49        
 13  Westminster Christian                                      1:58.54        
 14  Suncoast                                                   1:58.64        
 15  Trinity Catholic                                           1:58.71        
 16  Berkeley Prep School                                       1:58.86        
 
Event 26  Boys 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
               1:37.77  AA-A
               1:39.93  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest                                                 1:39.07  AA-C  
  2  American Heritage (Plantation)                             1:39.09  AA-C  
  3  Bolles                                                     1:39.55  AA-C  
  4  Jesuit High School                                         1:40.15        
  5  Cardinal Gibbons                                           1:43.16        
  6  Eustis                                                     1:43.60        
  7  Tampa Preparatory School                                   1:44.14        
  8  Lake Highland Prep School                                  1:44.55        
  9  Westminster                                                1:45.24        
 10  St. Andrew's                                               1:45.40        
 11  Episcopal                                                  1:45.59        
 12  Ransom Everglades                                          1:45.63        
 13  Rickards                                                   1:47.17        
 14  Clearwater Central Catholic                                1:47.80        
 15  Bishop Moore High School                                   1:48.96        
 16  Providence                                                 1:49.56        
 
Event 27  Girls 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
               1:51.80  AA-A
               1:54.40  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nauta, Chelsea                JR Tampa Prep                1:48.88  AA-A  
  2  Sykes, Sarah                  JR Bolles                    1:51.47  AA-A  
  3  Thompson, Claire              11 Admiral Farragut          1:52.55  AA-C  
  4  Casey, Katie                  JR Bolles                    1:53.06  AA-C  
  5  Labreche, Ryann                  Bishop Verot              1:53.71  AA-C  
  6  Parker, Madison               SO Bolles                    1:53.94  AA-C  
  7  Soutar, Lauren                JR Pine Crest                1:54.45        
  8  Sinska, Sabina                JR Pine Crest                1:55.00        
  9  Barnett, Brooke               11 S'Sota Christian          1:55.68        
 10  Josserand, Taylor             08 Bolles                    1:56.01        
 11  Salce, Amy                       Community School          1:56.08        
 12  Congdon, Stacy                12 Lake Highland             1:56.29        
 13  Aserlind, Ali                 SO Gps                       1:56.73        
 14  Grams, Ginny                   7 Circle Christian          1:56.75        
 15  Mantay, Krista                11 Monsignor Pace            1:56.79        
 16  Parraga, Erika                JR Pine Crest                1:57.32        
 
Event 28  Boys 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
               1:41.95  AA-A
               1:44.23  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fraser, Shaune                SR Bolles                    1:37.58  AA-A  
  2  Martin, Alexander             JR Bolles                    1:42.94  AA-C  
  3  Detra, Austin                 10 S'Sota Christian          1:43.17  AA-C  
  4  Jordan, Jonathan              10 Berkeley                  1:43.27  AA-C  
  5  Montgomery, Payne              9 Trinity Prep              1:44.87        
  6  Leemis, Justin                JR Episcopal                 1:44.97        
  7  Rausch, Spencer               JR Providence                1:44.99        
  8  Benner, Peter                 10 Bmchs                     1:45.17        
  9  Novakoff, Andrew              SO Pine Crest                1:45.19        
 10  Plapp, Byron                  SO Bolles                    1:46.54        
 11  Dyer, Cameron                 JR Bolles                    1:46.59        
 12  Donnelly, Vinny               FR Jesuit                    1:47.22        
 13  Goszczycki, Dawid                Pine Crest                1:47.26        
 14  Torres, Edwin                    Mast                      1:47.70        
 15  Dubrasky, Tayler                 Bishop Verot              1:48.80        
 16  Dodds, Logan                  10 West Shore                1:48.87        
 
Event 29  Girls 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
               2:06.06  AA-A
               2:09.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Totten, Erica                 JR Bolles                    2:05.55  AA-A  
  2  Hicks, Ashley                  8 C Springs Charte          2:07.13  AA-C  
  3  Peacock, Aubrey               08 Bolles                    2:07.66  AA-C  
  4  Slomka, Christine             10 Am. Heritage(DB)          2:08.05  AA-C  
  5  Conner, Sara                  10 S'Sota Christian          2:08.18  AA-C  
  6  Hamilton, Katie               11 HolyTrinity Epis          2:08.32  AA-C  
  7  Thompson, Christine           11 Admiral Farragut          2:08.82  AA-C  
  8  Atkinson, Brooke              SO Pine Crest                2:09.02  AA-C  
  9  Otte, Ansley                  JR Bolles                    2:10.14        
 10  Gillis, Kelly                 SR Bolles                    2:10.37        
 11  Silveira, Cat                 11 Doral                     2:10.47        
 12  Morgan, Sophie                12 Suncoast                  2:10.60        
 13  Iglesias, Natasha             JR Gps                       2:12.10        
 14  Nedrud, Stacey                12 Cocoa Beach               2:12.13        
 15  Duret, Pat                    12 Cardinal Mooney           2:13.82        
 16  Smith, Sune A                 SR Pine Crest                2:13.82        
 
Event 30  Boys 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
               1:54.17  AA-A
               1:57.26  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Pedraza, Joey                 JR Pine Crest                1:55.23  AA-C  
  2  Lee, Way-Joe                  SR Bolles                    1:55.54  AA-C  
  3  Al-Bader, Abdulrahman         11 A. Heritage (Pl)          1:59.28        
  4  Basse, Oliver                 10 Benjamin                  1:59.66        
  5  Lynch, Sully                  JR Jesuit                    1:59.91        
  6  Lewis, Mike                   SR Bolles                    2:00.26        
  7  Geri, Pedro                   JR Pine Crest                2:00.50        
  8  Hicks, Brandon                10 C Springs Charte          2:01.38        
  9  Barrett, Matt                    St. John Neumann          2:01.88        
 10  Manousos, Nicholas            FR Pine Crest                2:02.32        
 11  Holterman, Nicholas           SO Providence                2:03.91        
 12  Stumpf, Matt                  SO Tampa Prep                2:04.46        
 13  Moore, Les                     8 A. Heritage (Pl)          2:04.59        
 14  Hawkins, Chris                JR Bolles                    2:04.61        
 15  Caldwell, Casey                9 N'Side Christian          2:05.41        
 16  Attal, Matt                   JR Jesuit                    2:05.74        
 
Event 31  Girls 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
               23.97  AA-A
               24.49  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Torres, Elisabeth             JR St. Johns                   24.28  AA-C  
  2  Eisenring, Stephanie          FR Pompano Beach               24.38  AA-C  
  3  Quinn, Meghan                 SO Pine Crest                  24.45  AA-C  
  4  Lopez, Coral                  SR Bolles                      24.46  AA-C  
  5  Vanderpool-Wallace, Arianna   SO Bolles                      24.66        
  6  Muth, Katheryne                7 S'Sota Christian            24.79        
  7  Marsh, Katie                     St. Andrew's                24.79        
  8  Krauss, Kelsey                 9 St. Pete Cath.              24.80        
  9  Rogers, Elizabeth             10 Suncoast                    24.82        
 10  Burgos, Monica                10 Ransom Everglade            24.90        
 11  Smiddy, Susan                 SO Gps                         25.16        
 12  Sullivan, Elle                FR Episcopal                   25.26        
 13  Sandlin, Casey                FR Bolles                      25.29        
 14  Mantel, Alison                JR Gps                         25.30        
 15  St Louis, Jackie                 Shorecrest Prep             25.40        
 16  Panty, Amanda                 11 Indian Rks Chris            25.47        
 
Event 32  Boys 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
               21.29  AA-A
               21.68  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Sutton III, Donald            10 Cardinal Gibbons            21.47  AA-C  
  2  DeVault, Zach                 SR Episcopal                   21.82        
  3  Forte, Travis Michael         SR Bolles                      21.90        
  4  Guntoro, Bobby                JR Bolles                      21.92        
  5  Caldwell, Trevor              12 St. Pete Cath.              22.05        
  6  Stumpf, Ryan                  JR Tampa Prep                  22.21        
  7  Wollenschlaeger, Marc         12 Trinity Catholic            22.21        
  8  Smith, Tyler                  JR Pine Crest                  22.22        
  9  Turner, James                 10 Lincoln Park                22.43        
 10  Milby, Nick                      St. Andrew's                22.44        
 11  Josey, Matt                   SR Jesuit                      22.49        
 12  Raiskin, Marshall             12 Lake Highland               22.49        
 13  Sheridan, Steven              JR Jesuit                      22.51        
 14  Garrido, Fernando             JR Pine Crest                  22.53        
 15  Bakich, Michael               11 Umatilla                    22.54        
 16  Van Zee, Jonathan             10 Summit Christian            22.55        
 
Event 33  Girls 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Barr, Allison                 11 First Academy              490.55        
  2  Ellson, Baylee                JR Bolles                     438.15        
  3  Bertolino, Michele               St. Andrew's               432.80        
  4  Mazur, Jana                   11 Coral Shores               419.20        
  5  Chimielewski, Kirsten         12 Berkeley                   412.90        
  6  Christovich, Laura            12 Harmony                    411.60        
  7  Uranaka, Kayle                 8 First Academy              409.65        
  8  Woertendyke, Tracey            9 Cocoa Beach                398.85        
  9  Karniski, Caitalan            10 Berkeley                   393.05        
 10  Sheckler, Stephanie           11 Umatilla                   389.65        
 11  Risley, Danielle              08 Bolles                     389.15        
 12  Saltsman, Logan               10 Trinity Prep               371.55        
 13  Urban, Lauren                    Lkland Christian           353.85        
 14  Zvara, JB                     SR Bolles                     350.75        
 15  Tuchman, Marni                10 Berkeley                   350.70        
 16  Baldwin, Allison              12 A. Heritage (Pl)           349.60        
 
Event 34  Boys 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Speed, Jonathan               11 Benjamin                   495.85        
  2  Cox, Kenneth                  12 Cocoa Beach                478.15        
  3  Bobo, Eli                     JR Tampa Prep                 465.55        
  4  Garcia, Noah                     FAU                        433.75        
  5  Saley, Sean                   SO Pompano Beach              414.20        
  6  Patten, Grayson               11 Benjamin                   410.60        
  7  Levy, Aaron                   12 Berkeley                   403.60        
  8  Dent, Kyle                     9 Berkeley                   394.60        
  9  Lewark, Michael                8 A. Heritage (Pl)           386.65        
 10  Beard, Tyler                     Westminster                378.75        
 11  Hartje, William               08 Bolles                     367.10        
 12  Kaye, Matt                       Westminster                357.40        
 13  Pecci, Alex                   08 Bolles                     344.95        
 14  Emery, Jeremy                 12 Harmony                    342.25        
 15  Rivera, Jose                     Avon Park                  337.55        
 16  Brodsky, Jarrod               FR Tampa Prep                 331.60        
 
Event 35  Girls 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
               57.14  AA-A
               58.39  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lago, Julianne                JR Gps                         55.76  AA-A  
  2  Hug, Kelley                   12 Academy HN                  56.91  AA-A  
  3  Sykes, Sarah                  JR Bolles                      57.31  AA-C  
  4  Congdon, Stacy                12 Lake Highland               57.49  AA-C  
  5  Jamerson, Melissa             JR Bolles                      57.96  AA-C  
  6  Epley, Rebekah                JR Bolles                      58.23  AA-C  
  7  White, Robin Lindsay          JR Bolles                      58.25  AA-C  
  8  Hamilton, Katie               11 HolyTrinity Epis            58.46        
  9  Morgan, Sophie                12 Suncoast                    59.40        
 10  Kranz, Ashley                    Westminster                 59.59        
 11  Krauss, Kelsey                 9 St. Pete Cath.              59.66        
 12  Taylor, Kaitlin                9 Lake Highland             1:00.84        
 13  Kazmin, Jessica               8T Pine Crest                1:01.01        
 14  Reitz, Cara                   SO Gps                       1:01.18        
 15  Gennari, Christina            12 Trinity Catholic          1:01.32        
 16  Lytle, Theresa                10 Melb. Cent. Cath          1:01.64        
 
Event 36  Boys 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
               51.01  AA-A
               52.29  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyher, Tommy                  JR Jesuit                      51.16  AA-C  
  2  Crescimbeni, Jose             10 CALV                        51.52  AA-C  
  3  Babakhin, Sergey              11 Rickards                    52.02  AA-C  
  4  Lewis, Mike                   SR Bolles                      52.38        
  5  Haidar, Nawaf                 12 A. Heritage (Pl)            52.78        
  6  Smith, Tyler                  JR Pine Crest                  53.06        
  7  Bakich, Michael               11 Umatilla                    53.32        
  8  Polin, Max                    SR Nbps                        53.65        
  9  Saboff, Ryan                  12 Trinity Prep                53.76        
 10  Burgs, Brett                  JR Pine Crest                  53.82        
 11  Torres, Edwin                    Mast                        54.07        
 12  Andrepont, Nathan             JR Bolles                      54.27        
 13  Nicholas, Dameon                 Mast                        54.99        
 14  Vargas, Luis                   9 S'Sota Christian            55.06        
 15  Shutt, Hunter                 SO St. Johns                   55.20        
 16  Martin, Cameron                9 CCC                         55.52        
 
Event 37  Girls 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
               51.91  AA-A
               52.93  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Geary, Caitlin                JR Bolles                      51.68  AA-A  
  2  Torres, Elisabeth             JR St. Johns                   52.66  AA-C  
  3  Otte, Ansley                  JR Bolles                      53.52        
  4  Sinska, Sabina                JR Pine Crest                  53.60        
  5  Quinn, Meghan                 SO Pine Crest                  53.65        
  6  Dicks, Chelsea                FR Providence                  53.66        
  7  Muth, Katheryne                7 S'Sota Christian            53.75        
  8  Lopez, Coral                  SR Bolles                      53.79        
  9  Salce, Amy                       Community School            54.31        
 10  Eisenring, Stephanie          FR Pompano Beach               54.32        
 11  Adams, Sarah                  12 Circle Christian            54.48        
 12  Burgos, Monica                10 Ransom Everglade            54.55        
 13  Rogers, Elizabeth             10 Suncoast                    54.68        
 14  Otterson, Kristin             JR Episcopal                   54.70        
 15  Soutar, Lauren                JR Pine Crest                  54.75        
 16  Grams, Ginny                   7 Circle Christian            54.88        
 
Event 38  Boys 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
               46.59  AA-A
               47.48  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Martin, Alexander             JR Bolles                      47.39  AA-C  
  2  Forte, Travis Michael         SR Bolles                      47.45  AA-C  
  3  Sutton III, Donald            10 Cardinal Gibbons            48.06        
  4  Turner, James                 10 Lincoln Park                48.14        
  5  Stumpf, Ryan                  JR Tampa Prep                  48.18        
  6  Leemis, Justin                JR Episcopal                   48.38        
  7  DeVault, Zach                 SR Episcopal                   48.48        
  8  Geri, Pedro                   JR Pine Crest                  48.58        
  9  Garrido, Fernando             JR Pine Crest                  48.62        
 10  Wright, Steven                10 Trinity Prep                48.63        
 11  McGrath, James                   St. Andrew's                48.81        
 12  Caldwell, Trevor              12 St. Pete Cath.              48.82        
 13  Valle, Alfonso                JR Gps                         48.86        
 14  Van Zee, Jonathan             10 Summit Christian            49.11        
 15  Frissell, Dustin              11 Berkeley                    49.20        
 16  Sheridan, Steven              JR Jesuit                      49.21        
 
Event 39  Girls 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
               4:58.15  AA-A
               5:05.34  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nauta, Chelsea                JR Tampa Prep                4:51.48  AA-A  
  2  Barnett, Brooke               11 S'Sota Christian          4:59.65  AA-C  
  3  Thompson, Claire              11 Admiral Farragut          4:59.87  AA-C  
  4  Thompson, Christine           11 Admiral Farragut          5:00.91  AA-C  
  5  Casey, Katie                  JR Bolles                    5:02.00  AA-C  
  6  Sutanto, Magdalena            JR Bolles                    5:02.00  AA-C  
  7  Labreche, Ryann                  Bishop Verot              5:02.63  AA-C  
  8  Sonstegard, Anna              JR Bolles                    5:02.92  AA-C  
  9  Randolph, Courtney             8 A. Heritage (Pl)          5:03.07  AA-C  
 10  Mantay, Krista                11 Monsignor Pace            5:04.16  AA-C  
 11  Nagy, Julia                   10 Cocoa Beach               5:04.90  AA-C  
 12  Chovanec, Mimi                SR Bolles                    5:05.23  AA-C  
 13  Wine, Sterling                 9 Lake Highland             5:05.54        
 14  DeVenuto, Siena               8T Pine Crest                5:06.07        
 15  Barton, Lindsey               11 Lake Mary Prep            5:06.63        
 16  Michota, Stase                11 Admiral Farragut          5:07.22        
 
Event 40  Boys 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
               4:36.61  AA-A
               4:43.70  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Fraser, Shaune                SR Bolles                    4:29.06  AA-A  
  2  Pedraza, Joey                 JR Pine Crest                4:31.35  AA-A  
  3  Detra, Austin                 10 S'Sota Christian          4:37.19  AA-C  
  4  Hulme, Michael                JR Bolles                    4:40.62  AA-C  
  5  Jordan, Jonathan              10 Berkeley                  4:41.86  AA-C  
  6  Dubrasky, Tayler                 Bishop Verot              4:42.76  AA-C  
  7  Dyer, Cameron                 JR Bolles                    4:44.06        
  8  Montgomery, Payne              9 Trinity Prep              4:44.21        
  9  Donnelly, Vinny               FR Jesuit                    4:47.46        
 10  Benner, Peter                 10 Bmchs                     4:47.91        
 11  Plapp, Byron                  SO Bolles                    4:48.10        
 12  Shutt, Hunter                 SO St. Johns                 4:49.01        
 13  Wollenschlaeger, Matt         11 Trinity Catholic          4:49.28        
 14  Goszczycki, Dawid                Pine Crest                4:49.62        
 15  Kingman, Mike                 12 Lake Highland             4:49.72        
 16  Dodds, Logan                  10 West Shore                4:53.49        
 
Event 41  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
               1:38.82  AA-A
               1:41.20  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest                                                 1:37.93  AA-A  
  2  Gulliver Prep                                              1:38.53  AA-A  
  3  Bolles                                                     1:39.21  AA-C  
  4  Episcopal                                                  1:42.42        
  5  Suncoast                                                   1:42.61        
  6  Shorecrest Prep                                            1:43.44        
  7  Tampa Preparatory School                                   1:43.54        
  8  Bishop Verot                                               1:43.89        
  9  St. Johns                                                  1:44.08        
 10  Ransom Everglades                                          1:44.74        
 11  Lake Highland Prep School                                  1:45.02        
 12  North Broward Prep School                                  1:45.21        
 13  Westminster                                                1:45.39        
 14  Academy of the Holy Names                                  1:45.40        
 15  Circle Christian                                           1:45.53        
 16  Lincoln Park                                               1:46.05        
 
Event 42  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
               1:27.50  AA-A
               1:29.26  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles                                                     1:26.53  AA-A  
  2  Pine Crest                                                 1:28.12  AA-C  
  3  St. Andrew's                                               1:28.87  AA-C  
  4  Cardinal Gibbons                                           1:29.25  AA-C  
  5  Episcopal                                                  1:30.05        
  6  Jesuit High School                                         1:31.24        
  7  Trinity Prep                                               1:31.76        
  8  St. Petersburg Catholic                                    1:32.71        
  9  Gulliver Prep                                              1:33.02        
 10  Ransom Everglades                                          1:33.09        
 11  Westminster                                                1:33.15        
 12  Berkeley Prep School                                       1:34.09        
 13  Lincoln Park                                               1:34.16        
 14  Tampa Preparatory School                                   1:34.85        
 15  Clearwater Central Catholic                                1:35.68        
 16  West Shore                                                 1:35.97        
 
Event 43  Girls 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
               57.89  AA-A
               59.58  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lago, Julianne                JR Gps                         57.52  AA-A  
  2  Peacock, Aubrey               08 Bolles                      57.75  AA-A  
  3  Hug, Kelley                   12 Academy HN                  57.82  AA-A  
  4  Atkinson, Brooke              SO Pine Crest                  58.00  AA-C  
  5  Hicks, Ashley                  8 C Springs Charte            58.60  AA-C  
  6  Nedrud, Stacey                12 Cocoa Beach                 59.12  AA-C  
  7  Michota, Stase                11 Admiral Farragut            59.16  AA-C  
  8  Free, Samantha                10 Mount Dora                  59.29  AA-C  
  9  Epley, Rebekah                JR Bolles                      59.43  AA-C  
 10  Jong, Yuliana                 JR Bolles                      59.90        
 11  Panty, Amanda                 11 Indian Rks Chris          1:00.47        
 12  Eccher, Jessica               FR Bolles                    1:00.49        
 13  Dicks, Chelsea                FR Providence                1:01.17        
 14  Kranz, Ashley                    Westminster               1:01.24        
 15  Iglesias, Natasha             JR Gps                       1:01.40        
 16  Taylor, Kaitlin                9 Lake Highland             1:01.51        
 
Event 44  Boys 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
               52.14  AA-A
               53.63  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyher, Tommy                  JR Jesuit                      51.31  AA-A  
  2  Raiskin, Marshall             12 Lake Highland               53.66        
  3  Crescimbeni, Jose             10 CALV                        53.68        
  4  Babakhin, Sergey              11 Rickards                    53.86        
  5  Carral, Santiago              JR Bolles                      53.89        
  6  Dixon, Ian                    11 Ransom Everglade            54.16        
  7  Novakoff, Andrew              SO Pine Crest                  54.19        
  8  Drannan, Jacob                11 A. Heritage (Pl)            54.34        
  9  Hulme, Michael                JR Bolles                      54.57        
 10  Wright, Steven                10 Trinity Prep                54.71        
 11  Basse, Oliver                 10 Benjamin                    54.94        
 12  Johnson, Luke                 SR Woodham                     55.11        
 13  Martin, Cameron                9 CCC                         55.15        
 14  Ballard, Matthew              10 Eustis                      55.16        
 15  Rausch, Spencer               JR Providence                  55.71        
 16  Burgs, Brett                  JR Pine Crest                  55.84        
 
Event 45  Girls 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
               1:05.58  AA-A
               1:07.24  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Marsh, Katie                     St. Andrew's              1:05.13  AA-A  
  2  Slomka, Christine             10 Am. Heritage(DB)          1:05.75  AA-C  
  3  Totten, Erica                 JR Bolles                    1:06.02  AA-C  
  4  Conner, Sara                  10 S'Sota Christian          1:07.05  AA-C  
  5  Talwar, Kylee                 FR Bolles                    1:07.18  AA-C  
  6  Hartman, Elizabeth            JR Episcopal                 1:07.36        
  7  Johnson, Brittany             SR Bolles                    1:07.52        
  8  Bennett, Rianna               SO Episcopal                 1:07.68        
  9  Silveira, Cat                 11 Doral                     1:07.77        
 10  Mumford, Caitlin              FR Bolles                    1:08.69        
 11  McCaw, Christina                 Bishop Verot              1:08.75        
 12  Duret, Pat                    12 Cardinal Mooney           1:08.82        
 13  Green, Erin                   11 Lake Highland             1:09.66        
 14  Sherdel, Samantha              9 Trinity Prep              1:09.69        
 15  Howard, Sarah                 10 Haven Christian           1:10.05        
 16  Lugar, Samantha               11 Cocoa Beach               1:10.07        
 
Event 46  Boys 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
               58.65  AA-A
             1:00.23  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lee, Way-Joe                  SR Bolles                      58.90  AA-C  
  2  Al-Bader, Abdulrahman         11 A. Heritage (Pl)            59.43  AA-C  
  3  Stevens, Justin                  St. Andrew's              1:00.01  AA-C  
  4  Vallette, Dan                 12 HolyTrinity Epis          1:00.93        
  5  Leigh, Mike                      Gps                       1:01.46        
  6  Manousos, Nicholas            FR Pine Crest                1:02.68        
  7  Wang, Jay-Yun                 12 Trinity Prep              1:02.98        
  8  Stumpf, Matt                  SO Tampa Prep                1:02.99        
  9  Samuel, Henry                 SO Shorecrest Prep           1:03.73        
 10  Gordon, Josh                  JR Shorecrest Prep           1:04.18        
 11  Naylor, Bryson                10 Suncoast                  1:04.40        
 12  Wai, Arthur                      Rickards                  1:04.56        
 13  Grassano, Alex                12 Grandview Prep            1:04.61        
 14  Lilly, Erik                      Westminster               1:04.74        
 15  Barrett, Matt                    St. John Neumann          1:04.99        
 16  Holterman, Nicholas           SO Providence                1:04.99        
 
Event 47  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:34.79  AA-A
               3:40.55  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Pine Crest                                                 3:36.58  AA-C  
  2  Gulliver Prep                                              3:38.10  AA-C  
  3  Admiral Farragut                                           3:42.73        
  4  Episcopal                                                  3:43.01        
  5  Academy of the Holy Names                                  3:43.14        
  6  Cocoa Beach                                                3:43.63        
  7  Lake Highland Prep School                                  3:43.79        
  8  Tampa Preparatory School                                   3:44.33        
  9  Cardinal Gibbons                                           3:45.41        
 10  Suncoast                                                   3:46.05        
 11  North Broward Prep School                                  3:47.11        
 12  Ransom Everglades                                          3:48.45        
 13  St. Johns                                                  3:49.38        
 14  Berkeley Prep School                                       3:49.77        
 15  Bishop Verot                                               3:50.09        
 16  Providence                                                 3:50.16        
 
Event 48  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:12.69  AA-A
               3:16.14  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Bolles                                                     3:10.60  AA-A  
  2  Pine Crest                                                 3:16.14  AA-C  
  3  Jesuit High School                                         3:17.26        
  4  American Heritage (Plantation)                             3:17.64        
  5  Trinity Prep                                               3:18.42        
  6  Episcopal                                                  3:19.24        
  7  Lake Highland Prep School                                  3:22.25        
  8  Ransom Everglades                                          3:24.75        
  9  Cardinal Gibbons                                           3:26.15        
 10  Berkeley Prep School                                       3:26.23        
 11  St. Andrew's                                               3:27.28        
 12  Bishop Verot                                               3:27.98        
 13  Benjamin                                                   3:28.39        
 14  Rickards                                                   3:29.55        
 15  Community School Of Naples                                 3:30.01        
 16  Lincoln Park                                               3:30.20