2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 5

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2005 07:00 PM
                              FHSAA 3A District 5                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palm Harbor University                            1:51.81    1:54.32        
     1) Bauza, Colleen 12               2) McSpadden, Jillian 11          
     3) Thornburg, Candace 12           4) Stevens, Kariann 10            
       28.64    33.60    26.78    25.30                                    
  2 Countryside                                       1:54.08    1:54.89        
     1) Burns, Rachel                   2) Schmidt, Kelsie                
     3) Kastes, Katie 11                4) Kastes, Kylie 11               
       29.41    33.58    26.70    25.20                                    
  3 St. Petersburg                                    1:51.61    1:56.18        
     1) Evans, Allie 9                  2) Rorer, Tracy 9                 
     3) Laurenti, Alceste 11            4) Hodge, Elizabeth 12            
       29.81    30.47    28.88    27.02                                    
  4 East Lake                                         1:55.94    1:56.45        
     1) Novotny, Deidre 11              2) Myers, Leigh 10                
     3) Savona, Nicole 10               4) Wieckowski, Joanna 9           
       27.50    34.25    28.72    25.98                                    
  5 Sickles                                           1:58.62    2:02.30        
     1) McCauley, Brittany 11           2) Case, Veronica 10              
     3) Hotchkiss, Erin 12              4) Cook, Megan 11                 
       31.11    34.62    30.33    26.24                                    
  6 Mitchell                                          2:04.30    2:05.20        
     1) McVeigh, Jillian 12             2) McCaffrey, Caitlin 10          
     3) Barnard, Chris 11               4) Obara, Natasha 10              
       32.34    34.72    30.18    27.96                                    
  7 Alonso                                            2:20.00    2:15.92        
     1) Persante, Michelle 10           2) Krastev, Veronica 10           
     3) Pyne, Natalie 10                4) Marlin, Brittany 9             
       35.50    42.38    28.03    30.01                                    
  8 Largo                                             2:13.09    2:16.02        
     1) Johnston, Jennifer 12           2) Tomlin, Brittany 12            
     3) Patterson, Andrea 12            4) Beatty, Sara 12                
       34.32    38.44    37.34    25.92                                    
  9 Gibbs                                             2:30.77    2:37.25        
     1) Smith, Nikki 9                  2) Roman, Amber 9                 
     3) Lee, Becca 10                   4) Henry, Carrie 9                
       48.33  1:15.90    33.02                                             
 -- Pinellas Park                                     2:15.26         DQ        
       37.71    39.87    42.20                                             
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palm Harbor University                            1:42.19    1:43.35        
     1) Curnutte, Levi 11               2) Mertens, Andrew 12             
     3) Banacki, Ramon 11               4) Haas, Aaron 12                 
       26.18    28.90    25.26    23.01                                    
  2 Sickles                                           1:47.52    1:44.41        
     1) Swanson, Connor                 2) Findley, Chris                 
     3) Pitocco, Jonathan               4) Swanson, Corey                 
       27.13    30.24    25.90    21.14                                    
  3 St. Petersburg                                    1:43.72    1:45.01        
     1) Newfield, John-Paul 12          2) Nardozzi, Kevin 12             
     3) Sunnucks, Brent 12              4) Stoddard, Andy 12              
       27.25    29.62    24.88    23.26                                    
  4 East Lake                                         1:51.70    1:48.25        
     1) Mattina, Kevin 10               2) Bennett, Ian 10                
     3) Ellington, Sean 10              4) Eschenroeder, Kyle 10          
       28.70    29.86    25.65    24.04                                    
  5 Countryside                                       1:47.12    1:51.58        
     1) O'Leary, Kevin                  2) Lombardo, Tony                 
     3) Hurst, Patrick 12               4) Smythe, Biron 10               
       28.17    31.54    26.37    25.50                                    
  6 Mitchell                                          2:01.31    2:02.82        
     1) Payne, John 10                  2) Presley, Drew 10               
     3) Planck, Alex 11                 4) Bauld, Kyle 11                 
       31.32    38.23    28.15    25.12                                    
  7 Largo                                             2:02.91    2:04.00        
     1) Coghlan, Keith 11               2) Eroh, Dennis 12                
     3) Herran, Mathew 12               4) Willis, Timothy 11             
       29.25    38.33    28.31    28.11                                    
  8 Alonso                                            2:07.00    2:07.63        
     1) Jones, KC 12                    2) Holland, Timothy 11            
     3) Haley, Michael 11               4) Menera, Michael 12             
       31.81    38.66    30.22    26.94                                    
  9 Gibbs                                             2:25.17    2:11.91        
     1) Stein, David 10                 2) Pace, Bobby 12                 
     3) Smith, Alex 10                  4) Weiler, Mark 10                
       35.05    37.80    33.28    25.78                                    
 -- Pinellas Park                                     2:15.68         NS        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guyler, Jennifer          12 East Lake            1:53.81    1:56.08        
      27.13   29.26   29.87   29.82                                
  2 Went, Britny              11 Sickles              1:57.96    2:00.66        
      27.55   29.86   31.28   31.97                                
  3 Mackenzie, Nicola         12 East Lake            2:01.62    2:02.25        
      27.94   30.67   31.65   31.99                                
  4 Savona, Nicole            10 East Lake            2:04.97    2:02.66        
      28.79   30.59   31.51   31.77                                
  5 Schmidt, Paige               Countryside          1:59.47    2:02.96        
      28.27   30.84   32.05   31.80                                
  6 Hotchkiss, Erin           12 Sickles              1:58.96    2:03.44        
      29.12   31.64   31.81   30.87                                
  7 Farrington, Myah           9 Palm Harbor Univ     2:05.09    2:04.21        
      28.30   31.16   32.23   32.52                                
  8 Thornburg, Candace        12 Palm Harbor Univ     1:59.78    2:05.00        
      28.58   31.40   32.25   32.77                                
  9 Cardy, Christina           9 Palm Harbor Univ     2:05.47    2:06.71        
      28.80   31.56   32.89   33.46                                
 10 Linton, Laura             11 St. Petersburg       2:08.84    2:08.67        
      29.34   32.53   34.02   32.78                                
 11 Bennett, Julia            11 Palm Harbor Univ     2:07.62    2:09.03        
      29.36   32.27   33.75   33.65                                
 12 Frey, Jennifer            12 St. Petersburg       2:10.17    2:12.22        
      29.94   33.39   34.97   33.92                                
 13 McCaffrey, Meghan         11 Mitchell             2:12.55    2:14.05        
      30.24   33.70   35.55   34.56                                
 14 Uelmen, Mollie            11 East Lake            2:16.11    2:14.49        
      31.02   34.29   35.24   33.94                                
 15 Mooren, Sam               12 St. Petersburg       2:16.08    2:18.83        
      31.40   36.16   37.11   34.16                                
 16 Patterson, Andrea         12 Largo                2:18.43    2:21.48        
      32.54   35.42   37.25   36.27                                
 17 McGowan, Chelsey          11 St. Petersburg       2:21.06    2:22.61        
      32.39   36.10   37.13   36.99                                
 18 Harrington, Anne             Countryside          2:45.30    2:24.35        
      35.43   37.11   36.04   35.77                                
 19 Pisecco, Carla            11 Pinellas Park        2:10.58    2:24.50        
      29.76   34.20 1:20.54                                        
 20 Merritt, Julie            10 Countryside          2:31.66    2:30.74        
      33.77   38.84   40.05   38.08                                
 21 Fullerton, Kelsey         10 Sickles              2:24.01    2:30.87        
      32.80   38.75   41.52   37.80                                
 22 Avery, Bethany            12 Countryside          2:31.97    2:30.95        
      33.52   38.71   40.61   38.11                                
 23 Salchat, Sarah`           10 Mitchell             2:35.85    2:33.80        
      35.01   38.48   41.38   38.93                                
 24 Valdes, Lauren             9 Alonso               2:40.00    2:39.60        
      36.58   40.85   41.65   40.52                                
 25 Opperman, Melissa         10 Alonso               2:40.00    2:41.37        
                      42.99                                        
 26 Fototopouls, Katie        11 Pinellas Park        2:58.78    2:41.48        
      35.24   41.84   42.84   41.56                                
 27 Chaconas, Elizabeth       12 Sickles              2:22.06    2:47.77        
      34.66   40.51   45.22   47.38                                
 28 Eberle, Kelsey             9 Largo                2:50.72    2:50.30        
      36.20   43.63   46.09   44.38                                
 29 Verble, Eroica             9 Alonso               2:50.00    2:54.65        
      39.37   45.28   45.86   44.14                                
 30 Brush, Nicole             11 Pinellas Park        3:00.58    2:55.19        
      38.80   44.53   46.52   45.34                                
 31 Delmo, Heather            10 Alonso               2:54.00    2:55.53        
      36.82   44.73   50.08   43.90                                
 -- Preston, Felisha          11 Pinellas Park        2:54.89         DQ        
 -- Rylova, Yekatreina        12 Largo                3:02.90         NS        
 -- Freeman, Kim              12 Mitchell             2:31.02         NS        
 -- Zoremba, Yovanna           9 Gibbs                3:10.12         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taddeo, James             10 Countryside          1:44.89    1:47.09        
      24.51   27.02   27.83   27.73                                
  2 Coghlan, Keith            11 Largo                1:50.31    1:50.27        
      25.79   27.94   28.48   28.06                                
  3 Lombardo, Tommy           12 Countryside          1:53.39    1:50.33        
      25.32   28.06   28.54   28.41                                
  4 Steele, Graham            10 Palm Harbor Univ     1:53.71    1:54.23        
      26.22   28.40   29.71   29.90                                
  5 Daniels, Max              11 East Lake            2:00.99    1:54.95        
      26.52   29.30   30.32   28.81                                
  6 Brecher, Aaron            12 Palm Harbor Univ     1:55.70    1:55.83        
      26.31   28.84   30.57   30.11                                
  7 Brown, Matthew            11 Palm Harbor Univ     1:59.97    1:56.38        
      26.09   29.28   29.85   31.16                                
  8 Cooke, Greg                  Sickles              1:55.30    1:56.41        
      25.82   29.40   30.65   30.54                                
  9 Rich, Tom                 11 Countryside          2:04.00    1:58.31        
      27.08   29.66   30.41   31.16                                
 10 Allbritton, John          12 Palm Harbor Univ     2:05.96    1:59.00        
      27.17   29.74   30.97   31.12                                
 11 Ellington, Sean           10 East Lake            2:02.78    1:59.18        
      28.07   30.71   31.13   29.27                                
 12 Yoho, George              11 East Lake            2:03.12    2:02.32        
      27.72   31.34   32.43   30.83                                
 13 Smythe, Biron             10 Countryside          2:13.45    2:03.17        
      27.89   31.17   32.45   31.66                                
 14 Jones, Kevin              10 St. Petersburg       2:01.50    2:03.58        
      27.30   30.92   32.73   32.63                                
 15 Graham, Elliott           12 St. Petersburg       2:04.36    2:04.46        
      28.36   31.11   32.35   32.64                                
 16 Davis, Greg                  Sickles              2:05.25    2:06.74        
      27.91   30.80   33.70   34.33                                
 17 Moore, Josh               11 Mitchell             2:09.90    2:08.88        
      29.21   32.23   33.80   33.64                                
 18 Sunnucks, Bryan           12 St. Petersburg       2:08.73    2:09.67        
      29.25   33.45   34.33   32.64                                
 19 Davison, Brad             11 St. Petersburg       2:08.42    2:11.30        
      29.05   32.80   36.14   33.31                                
 20 Netzband, Mitchell         9 East Lake            2:23.30    2:19.68        
      31.43   35.36   37.09   35.80                                
 21 Bilthouse, Kevin             Sickles              2:22.31    2:21.20        
      31.34   35.15   37.48   37.23                                
 22 Sears, Derek              12 Largo                2:23.50    2:22.33        
      30.87   35.65   38.21   37.60                                
 23 Fototopouls, Matt          9 Pinellas Park        2:36.58    2:30.86        
      33.39   37.86   40.75   38.86                                
 24 Pace, Bobby               12 Gibbs                2:54.62    2:33.92        
      35.00   38.74   40.94   39.24                                
 25 Manco, Emanuel             9 Pinellas Park        2:38.26    2:34.86        
      33.59   38.54   42.04   40.69                                
 -- Callahan, Colin            9 Mitchell             2:35.10         NS        
 -- Lunn, Clinton              9 Alonso               2:41.00         NS        
 -- Bray, Zachary             12 Largo                2:57.60         NS        
 -- Frey, Steven                 Sickles              2:10.06         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rorer, Tracy               9 St. Petersburg       2:07.33    2:09.50        
                              31.10                                
  2 Kastes, Katie             11 Countryside          2:10.19    2:12.72        
                              30.38                                
  3 Stevens, Kariann          10 Palm Harbor Univ     2:12.89    2:14.74        
                              31.36                                
  4 Case, Veronica            10 Sickles              2:17.86    2:20.77        
                              34.39                                
  5 Wieckowski, Joanna         9 East Lake            2:20.18    2:21.06        
                              32.59                                
  6 Laurenti, Alceste         11 St. Petersburg       2:23.54    2:22.10        
                              31.48                                
  7 Schmidt, Kelsie              Countryside          2:23.59    2:22.65        
      31.14   37.88   39.66   33.97                                
  8 Pyne, Natalie             10 Alonso               2:22.00    2:22.88        
                              33.43                                
  9 Anderson, Amanda          10 East Lake            2:23.34    2:23.38        
                      41.54   32.38                                
 10 Fernandez, Adrienne       11 Sickles              2:24.32    2:24.55        
      30.65   37.50   43.47   32.93                                
 11 Myers, Leigh              10 East Lake            2:24.95    2:26.69        
      31.65   37.70   42.94   34.40                                
 12 Laskey, Lauramarie        10 Palm Harbor Univ     2:25.84    2:27.28        
      31.54   40.65   41.74   33.35                                
 13 Schaefer, Jordan           9 Palm Harbor Univ     2:29.11    2:29.26        
      31.76   38.81   44.40   34.29                                
 14 Schaefer, Logan           12 Palm Harbor Univ     2:31.10    2:30.09        
      32.20   36.76   44.66   36.47                                
 15 Wong, Hannah                 Countryside          2:37.04    2:34.40        
      34.08   38.10   45.34   36.88                                
 16 Marchenia, Julie           9 East Lake            2:36.69    2:39.47        
      36.56   39.31   48.21   35.39                                
 17 Lawner, Keeley            10 St. Petersburg       2:39.85    2:39.55        
      35.10   40.94   47.81   35.70                                
 18 Buonasera, Jacquelyn      12 St. Petersburg       2:26.18    2:42.34        
      32.80   43.64   48.03   37.87                                
 19 Kaitchuck, Christine      10 Largo                2:45.06    2:50.09        
      37.35   43.24   50.88   38.62                                
 20 Lee, Becca                10 Gibbs                2:57.81    2:52.14        
      38.79   45.46   50.45   37.44                                
 21 Cregon, Britt             12 Sickles              2:54.05    2:54.52        
      35.24   44.66   55.46   39.16                                
 22 Howard, Leslie            10 Sickles              2:42.31    2:57.65        
      37.64   44.39   55.01   40.61                                
 23 Tomlin, Brittany          12 Largo                2:48.53    3:00.56        
      40.35   51.04 1:29.17                                        
 24 Rose, Samantha             9 Largo                3:01.70    3:08.63        
      43.28   48.03   53.46   43.86                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glover, Alex              10 Palm Harbor Univ     1:59.72    2:03.69        
      24.86   30.70   38.28   29.85                                
  2 Sunnucks, Brent           12 St. Petersburg       2:01.74    2:04.04        
      25.75   31.40   38.43   28.46                                
  3 Swanson, Connor              Sickles              2:06.21    2:06.34        
      26.87   31.95   37.88   29.64                                
  4 Mertens, Andrew           12 Palm Harbor Univ     2:09.50    2:08.52        
      27.34   33.38   35.79   32.01                                
  5 Vanneste, Robert          10 St. Petersburg       2:11.78    2:10.98        
      28.01   30.91   41.68   30.38                                
  6 Mertens, Christopher       9 Palm Harbor Univ     2:10.68    2:11.75        
      28.06   34.22   37.84   31.63                                
  7 Cumming, David            12 Palm Harbor Univ     2:14.48    2:14.74        
      28.59   31.69   39.51   34.95                                
  8 Mattina, Kevin            10 East Lake            2:14.29    2:14.75        
      28.78   34.06   41.18   30.73                                
  9 Lombardo, Tony               Countryside          2:13.17    2:15.38        
      29.18   35.73   37.94   32.53                                
 10 Hurst, Patrick            12 Countryside          2:26.98    2:21.66        
      28.64   39.12   40.59   33.31                                
 11 Suozzo, Ross                 Sickles              2:22.32    2:22.50        
      29.48   34.38   45.56   33.08                                
 12 Kelly, Brian               9 East Lake            2:28.68    2:23.88        
      32.73   34.74   43.49   32.92                                
 13 Auer, Austin              11 St. Petersburg       2:20.55    2:26.63        
      30.82   37.17   43.93   34.71                                
 14 Payne, John               10 Mitchell             2:30.90    2:30.28        
      32.25   36.34   46.21   35.48                                
 15 Peters, Jacob             11 St. Petersburg       2:32.69    2:31.35        
      28.60   41.11   30.68   50.96                                
 16 Bastardo, Oscar           12 Pinellas Park        2:35.25    2:38.12        
      32.24   38.93   49.94   37.01                                
 17 Bartlett, Augustine          Sickles              2:40.94    2:40.57        
      35.06   42.76   45.93   36.82                                
 18 Jones, Wes                 9 East Lake            2:47.08    2:41.77        
      34.80   40.77   48.75   37.45                                
 19 Roberts, Cameron             Sickles              2:50.00    2:52.41        
      33.54   39.67   58.71   40.49                                
 20 Eroh, Dennis              12 Largo                2:42.01    2:52.50        
      34.29   50.18   51.60   36.43                                
 21 Stein, David              10 Gibbs                3:04.10    2:53.75        
      37.69   42.91   53.12   40.03                                
 -- Usma Ruiz, Daniel         11 Alonso               3:19.00         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Rachel                Countryside            24.91      25.06        
  2 Kastes, Kylie             11 Countryside            25.21      25.32        
  3 Bauza, Colleen            12 Palm Harbor Univ       25.11      25.40        
  4 Braukman, Leah            12 Palm Harbor Univ       26.12      25.79        
  5 Foster, Carrie            10 Sickles                25.88      25.97        
  6 Evans, Allie               9 St. Petersburg         25.75      26.08        
  7 Washburn, Vanessa         10 Palm Harbor Univ       26.16      26.33        
  8 Mackey, Jennifer          10 Sickles                26.87      26.77        
  9 Ray, Alex                 12 Countryside            27.07      26.83        
 10 Gross, Caitlin            12 Palm Harbor Univ       26.61      26.85        
 11 Hodge, Elizabeth          12 St. Petersburg         27.11      27.44        
 12 Argiro, Rachel            11 St. Petersburg         27.45      27.56        
 13 Sandkuhl, Summer           9 East Lake              27.02      27.72        
 14 Morales, Stefanie         12 Pinellas Park          28.37      27.87        
 15 McVeigh, Jillian          12 Mitchell               27.27      27.94        
 16 Stovall, Elizabeth        11 St. Petersburg         27.71      28.00        
 17 Obara, Natasha            10 Mitchell               27.11      28.12        
 18 Rupar, Andrea             11 East Lake              27.88      28.43        
 19 Quijada, Jennifer         12 East Lake              28.27      28.46        
 20 Barnard, Chris            11 Mitchell               28.30      28.51        
 21 Beatty, Sara              12 Largo                  29.02      28.67        
 22 Davis, Alexia                Countryside            27.30      28.80        
 23 Hepfner, Sierra           12 Sickles                29.91      29.31        
 24 Kuhling, Melissa          11 Sickles                28.32      29.38        
 25 Plomatos, Jessica         11 Pinellas Park          29.87      29.39        
 26 Lauer, Juliette           10 Pinellas Park          32.41      30.15        
 27 Hanousek, Cayla           11 Mitchell               29.88      30.78        
 28 Marlin, Brittany           9 Alonso                 30.70      30.91        
 29 Wright, Whitney           11 East Lake              30.77      30.98        
 30 Horrnik, Kristine         12 Alonso                 30.50      32.01        
 31 Carnathan, Trent          11 Alonso                 30.70      32.72        
 32 Novak, Courtney           10 Pinellas Park          30.25      34.00        
 33 Beach, Kayla              12 Alonso                 32.00      34.72        
 34 Smith, Nikki               9 Gibbs                  39.36      36.89        
 35 Clark, Kirsten             9 Largo                  37.01      37.25        
 36 Roman, Amber               9 Gibbs                  38.14      40.26        
 -- Ray, Laura                11 Largo                  47.56         NS        
 -- Argus, Julie              12 Largo                  40.16         NS        
 -- Lai, Sara                  9 Gibbs                  42.67         NS        
 -- Coleman, Melissa          10 Gibbs                  33.73         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Corey               Sickles                21.30      22.18        
  2 Nardozzi, Kevin           12 St. Petersburg         22.76      22.76        
  3 Haas, Aaron               12 Palm Harbor Univ       22.96      22.95        
  4 Daniels, Max              11 East Lake              23.25      23.04        
  5 Banacki, Ramon            11 Palm Harbor Univ       23.38      23.15        
  6 Alidina, Jasim            11 Palm Harbor Univ       23.11      23.38        
  7 Frey, Kevin                  Sickles                23.00      23.88        
  8 Cooke, Evan               12 Palm Harbor Univ       24.00      23.93        
  9 Reder, Mathew             12 Countryside            23.80      23.97        
 10 Eschenroeder, Kyle        10 East Lake              24.13      24.35        
 11 Pitocco, Jonathan            Sickles                23.80      24.51        
 12 Rich, Tom                 11 Countryside            25.28      24.52        
 13 Bullock, Danny            12 St. Petersburg         23.93      24.80        
 14 Bohnet, Shawn             12 St. Petersburg         24.71      24.95        
 15 Herran, Mathew            12 Largo                  24.50      24.99        
 16 Jones, KC                 12 Alonso                 25.60      25.17        
 17 Burns, Kelsey             12 St. Petersburg         24.68      25.24        
 18 Bentzal, Kale             10 Countryside            26.56      25.53        
 19 Bauld, Kyle               11 Mitchell               24.50      25.79        
 20 Polgar, Paul                 Countryside            25.82      25.97        
 21 Kelly, Michael            11 East Lake              26.33      26.47        
 22 Menera, Michael           12 Alonso                 26.50      26.80        
 23 Lilienthal, Anthony       10 Mitchell               27.40      27.39        
 24 Grover, Alex              11 Mitchell               27.80      27.44        
 25 Hunt, Austin              10 East Lake              26.98      27.58        
 26 Willis, Timothy           11 Largo                  26.35      27.76        
 27 Dickinson, Walker         11 Largo                  27.63      28.35        
 28 Sugrue, James              9 Alonso                 27.00      28.47        
 29 Matras, Benjamin          12 Alonso                 29.30      29.10        
 30 Ross, Richard             12 Pinellas Park          30.25      30.03        
 31 Miller, Jackie            10 Pinellas Park          31.69      30.16        
 32 Manco, Emanuel             9 Pinellas Park          32.54      30.33        
 33 Wiederecht, Gregory        9 Pinellas Park          31.48      33.82        
 -- Hassick, Brett            11 Largo                  29.21         NS        
 -- Cicone, Zack              12 Mitchell               28.30         NS        
 -- Gonzales, Alex             9 Gibbs                  40.43         NS        
 -- Weiler, Mark              10 Gibbs                  25.84         NS        
 -- Holden, Zachery              Sickles                25.06         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Melissa          10 Gibbs                     NT     448.20        
  2 Pollina, Alicia           12 Mitchell                  NT     345.85        
  3 Zimmer, Meaghan           11 East Lake                 NT     279.95        
  4 Cunningham, Merissa       12 Sickles                   NT     268.40        
  5 Holtzclaw, Whitney        11 East Lake                 NT     263.70        
  6 Kuhling, Melissa          11 Sickles                   NT     262.70        
  7 Cudzilo, Kamila           11 Palm Harbor Univ          NT     239.10        
  8 Hejl, Chelsea             10 East Lake                 NT     218.05        
  9 Chan, Christina           12 Palm Harbor Univ          NT     162.95        
 10 Belcik, Kaylie             9 East Lake                 NT     157.20        
 11 Adams, Rina               11 Sickles                   NT      97.45        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodds, Cody               12 Countryside               NT     471.45        
  2 Michael, Eric             10 Palm Harbor Univ          NT     371.15        
  3 Hunter, Daniel            11 East Lake                 NT     297.85        
  4 Cicone, Zack              12 Mitchell                  NT     278.40        
  5 Moore, Jamie                 Sickles                   NT     247.95        
  6 Klement, Stephen          10 St. Petersburg            NT     230.25        
  7 Sittman, Adam              9 Palm Harbor Univ          NT     214.70        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novotny, Deidre           11 East Lake              57.63      57.91 AA-C   
      26.88   31.03                                                
  2 Kastes, Katie             11 Countryside            58.52      58.97        
      27.51   31.46                                                
  3 Thornburg, Candace        12 Palm Harbor Univ       57.34      59.60        
      27.67   31.93                                                
  4 McSpadden, Jillian        11 Palm Harbor Univ     1:01.43    1:00.81        
      28.87   31.94                                                
  5 Cook, Megan               11 Sickles              1:01.36    1:02.38        
      28.38   34.00                                                
  6 Pyne, Natalie             10 Alonso               1:05.00    1:02.94        
      29.59   33.35                                                
  7 Hotchkiss, Erin           12 Sickles              1:00.60    1:03.62        
      29.78   33.84                                                
  8 Savona, Nicole            10 East Lake            1:05.44    1:04.13        
      30.01   34.12                                                
  9 Sandkuhl, Summer           9 East Lake            1:05.51    1:05.26        
      30.26   35.00                                                
 10 Laurenti, Alceste         11 St. Petersburg       1:04.92    1:05.62        
      30.45   35.17                                                
 11 Gutberlet, Allison         9 Palm Harbor Univ     1:10.22    1:07.98        
      31.28   36.70                                                
 12 Robertson, Lauren         12 Palm Harbor Univ     1:08.26    1:08.34        
      31.41   36.93                                                
 13 Reilly, Meredith          11 East Lake            1:09.54    1:09.84        
      32.00   37.84                                                
 14 Lawrence, Megan              Countryside          1:09.28    1:10.55        
      31.30   39.25                                                
 15 Long, Stephanie           12 Mitchell             1:13.12    1:13.95        
      34.37   39.58                                                
 16 Buonasera, Jacquelyn      12 St. Petersburg       1:12.28    1:14.19        
      33.34   40.85                                                
 17 Johnston, Jennifer        12 Largo                1:11.60    1:15.17        
      33.92   41.25                                                
 18 Auer, Meredith            10 St. Petersburg       1:13.22    1:15.71        
      34.02   41.69                                                
 19 Haraguchi, Rica           10 St. Petersburg       1:14.53    1:17.19        
      35.60   41.59                                                
 20 Libnoch, Natalie          11 Sickles              1:16.06    1:19.44        
      35.62   43.82                                                
 21 Cregon, Britt             12 Sickles              1:20.23    1:21.39        
      37.59   43.80                                                
 -- Barnard, Chris            11 Mitchell             1:12.18         DQ        
 -- Majeen, Anja              11 Largo                1:38.40         NS        
 -- Pisecco, Carla            11 Pinellas Park        1:08.56         NS        
 -- Berkowitz, Elaina         10 Gibbs                1:41.84         NS        
 -- Wilson, Jen                  Countryside          1:26.43         NS        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Corey               Sickles                54.45      52.01 AA-C   
      24.03   27.98                                                
  2 Glover, Alex              10 Palm Harbor Univ       52.41      53.83        
      24.80   29.03                                                
  3 Coghlan, Keith            11 Largo                  54.16      55.03        
      25.93   29.10                                                
  4 Sunnucks, Brent           12 St. Petersburg         54.15      55.18        
      25.86   29.32                                                
  5 Banacki, Ramon            11 Palm Harbor Univ       55.45      55.25        
      26.04   29.21                                                
  6 Bennett, Ian              10 East Lake              59.26      56.88        
      25.67   31.21                                                
  7 Ellington, Sean           10 East Lake            1:00.59      57.22        
      26.29   30.93                                                
  8 Stoddard, Andy            12 St. Petersburg         58.22      58.59        
      26.64   31.95                                                
  9 Fabian, Milan                Countryside            59.99      59.62        
      27.27   32.35                                                
 10 O'Leary, Kevin               Countryside          1:01.43    1:00.71        
      27.89   32.82                                                
 11 Pitocco, Jonathan            Sickles                58.39    1:01.78        
      27.88   33.90                                                
 12 Hurst, Patrick            12 Countryside          1:03.31    1:02.03        
      27.87   34.16                                                
 13 Cooke, Evan               12 Palm Harbor Univ     1:02.21    1:03.61        
      28.75   34.86                                                
 14 McCoy, Matt               12 St. Petersburg       1:04.42    1:04.39        
      28.87   35.52                                                
 15 Bernstein, Brad              Sickles              1:04.00    1:04.97        
      29.03   35.94                                                
 16 Polgar, Paul                 Countryside          1:05.60    1:05.07        
      30.86   34.21                                                
 17 Chambers, Justin           9 Palm Harbor Univ     1:06.50    1:05.52        
      30.32   35.20                                                
 18 Davison, Brad             11 St. Petersburg       1:09.31    1:05.55        
      29.43   36.12                                                
 19 Byington, Kyle            11 East Lake            1:09.12    1:08.24        
      29.71   38.53                                                
 20 Planck, Alex              11 Mitchell             1:08.90    1:10.02        
      31.49   38.53                                                
 21 Bartlett, AJ                 Sickles              1:14.82    1:11.28        
      31.81   39.47                                                
 22 Bastardo, Oscar           12 Pinellas Park        1:10.29    1:15.30        
      33.60   41.70                                                
 23 Smith, Alex               10 Gibbs                1:30.63    1:22.14        
      35.26   46.88                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Rachel                Countryside            54.57      54.13        
      26.22   27.91                                                
  2 Stevens, Kariann          10 Palm Harbor Univ       54.53      55.64        
      26.38   29.26                                                
  3 Went, Britny              11 Sickles                55.78      55.80        
      27.06   28.74                                                
  4 Kastes, Kylie             11 Countryside            56.01      56.40        
      26.52   29.88                                                
  5 Foster, Carrie            10 Sickles                56.01      56.80        
      27.22   29.58                                                
  6 Wieckowski, Joanna         9 East Lake              57.04      56.88        
      27.07   29.81                                                
  7 Grace, Kelly                 Countryside            57.87      57.77        
      26.77   31.00                                                
  8 Banacki, Ariel            10 Palm Harbor Univ       59.00      57.98        
      28.23   29.75                                                
  9 Cardy, Christina           9 Palm Harbor Univ       57.98      58.23        
      27.66   30.57                                                
 10 Washburn, Vanessa         10 Palm Harbor Univ       58.83      58.67        
      28.02   30.65                                                
 11 Ray, Alex                 12 Countryside            59.37      59.02        
      28.46   30.56                                                
 12 Faulkner, Sarah           10 St. Petersburg       1:00.25      59.39        
      28.46   30.93                                                
 13 McCaffrey, Meghan         11 Mitchell               59.09    1:00.07        
      28.66   31.41                                                
 14 Uelmen, Mollie            11 East Lake            1:01.02    1:00.69        
      30.12   30.57                                                
 15 Hodge, Elizabeth          12 St. Petersburg       1:00.77    1:01.57        
      29.57   32.00                                                
 16 Quijada, Jennifer         12 East Lake            1:01.75    1:01.95        
      30.16   31.79                                                
 17 Morales, Stefanie         12 Pinellas Park        1:00.29    1:02.46        
      29.47   32.99                                                
 18 Argiro, Rachel            11 St. Petersburg       1:01.39    1:02.53        
      29.90   32.63                                                
 19 Keller, Alyson            10 St. Petersburg       1:01.40    1:03.72        
      30.50   33.22                                                
 20 Obara, Natasha            10 Mitchell             1:03.59    1:04.14        
      31.12   33.02                                                
 21 Hillhouse, Kelly          11 East Lake            1:05.63    1:04.57        
      31.35   33.22                                                
 22 Plomatos, Jessica         11 Pinellas Park        1:02.58    1:05.44        
      30.68   34.76                                                
 23 Hepfner, Sierra           12 Sickles              1:04.02    1:05.91        
      30.90   35.01                                                
 24 Beatty, Sara              12 Largo                1:06.57    1:06.92        
      31.11   35.81                                                
 25 Lauer, Juliette           10 Pinellas Park        1:08.56    1:08.21        
      32.20   36.01                                                
 26 Persante, Michelle        10 Alonso               1:09.00    1:10.31        
      33.01   37.30                                                
 27 Opperman, Melissa         10 Alonso               1:12.00    1:12.47        
 28 Jessup, Taylor            10 Sickles              1:08.36    1:12.59        
      34.27   38.32                                                
 29 Horrnik, Kristine         12 Alonso               1:10.00    1:13.08        
      33.34   39.74                                                
 30 Valdes, Lauren             9 Alonso               1:12.00    1:14.32        
      35.33   38.99                                                
 31 Eberle, Kelsey             9 Largo                1:17.23    1:15.01        
      35.38   39.63                                                
 32 Long, Samantha            11 Pinellas Park        1:10.58    1:15.03        
      35.38   39.65                                                
 33 Henry, Carrie              9 Gibbs                1:18.76    1:16.42        
      35.94   40.48                                                
 34 Bell, Heather             12 Gibbs                1:26.73    1:26.89        
      42.26   44.63                                                
 -- Argus, Julie              12 Largo                1:32.42         NS        
 -- Zoremba, Yovanna           9 Gibbs                1:42.12         NS        
 -- Webster, Ciara            11 Largo                1:19.91         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curnutte, Levi            11 Palm Harbor Univ       49.00      49.38        
      23.30   26.08                                                
  2 Reed, Tyler                9 Palm Harbor Univ       50.72      50.74        
      24.46   26.28                                                
  3 Alidina, Jasim            11 Palm Harbor Univ       51.96      51.33        
      24.37   26.96                                                
  4 Newfield, John-Paul       12 St. Petersburg         51.54      51.61        
      24.32   27.29                                                
  5 Haas, Aaron               12 Palm Harbor Univ       51.08      51.65        
      24.69   26.96                                                
  6 Reder, Mathew             12 Countryside            52.61      52.18        
      24.76   27.42                                                
  7 Frey, Kevin                  Sickles                53.00      53.13        
      25.60   27.53                                                
  8 Findley, Chris               Sickles                53.00      53.47        
      25.10   28.37                                                
  9 Bullock, Danny            12 St. Petersburg         52.03      53.66        
      26.01   27.65                                                
 10 Eschenroeder, Kyle        10 East Lake              56.75      53.81        
      26.28   27.53                                                
 11 Larson, Jeremy            11 East Lake              53.98      54.69        
      26.03   28.66                                                
 12 Herran, Mathew            12 Largo                  53.01      55.24        
      25.69   29.55                                                
 13 Burns, Kelsey             12 St. Petersburg         55.19      56.16        
      27.66   28.50                                                
 14 Haley, Michael            11 Alonso                 58.00      57.18        
      27.30   29.88                                                
 15 Walker, Mathew            10 Countryside          1:00.32      57.29        
      27.37   29.92                                                
 16 Wellings, Alex            10 East Lake              58.73      57.32        
      27.46   29.86                                                
 17 Bentzal, Kale             10 Countryside            58.81      57.45        
      26.82   30.63                                                
 18 Bohnet, Shawn             12 St. Petersburg         57.03      58.08        
      27.77   30.31                                                
 19 Kelly, Michael            11 East Lake              57.59      58.80        
      27.59   31.21                                                
 20 Hesser, Todd              11 Mitchell             1:02.10      59.46        
      27.40   32.06                                                
 21 Bilthouse, Kevin             Sickles              1:06.05    1:01.22        
      29.99   31.23                                                
 22 Grover, Alex              11 Mitchell             1:02.20    1:02.25        
      28.17   34.08                                                
 23 Eroh, Dennis              12 Largo                1:02.50    1:02.58        
      30.04   32.54                                                
 24 Glaves, Tanner            11 Mitchell             1:05.40    1:05.45        
      30.46   34.99                                                
 25 Baldwin, Tim              10 Pinellas Park        1:10.58    1:07.90        
      30.90   37.00                                                
 26 Willis, Timothy           11 Largo                1:03.81    1:08.16        
 27 Matras, Benjamin          12 Alonso               1:09.00    1:08.89        
      32.48   36.41                                                
 28 Dickinson, Walker         11 Largo                1:06.20    1:09.76        
      31.88   37.88                                                
 29 Fototopouls, Matt          9 Pinellas Park        1:09.36    1:09.99        
      33.29   36.70                                                
 30 Ross, Richard             12 Pinellas Park        1:14.87    1:14.93        
      33.45   41.48                                                
 31 Wiederecht, Gregory        9 Pinellas Park        1:15.26    1:16.62        
      34.87   41.75                                                
 -- Jones, KC                 12 Alonso                 58.60         DQ        
 -- Weiler, Mark              10 Gibbs                  59.69         NS        
 -- Usma Ruiz, Daniel         11 Alonso               1:10.00         NS        
 -- Holden, Zachery              Sickles                59.27         NS        
 -- Gonzales, Alex             9 Gibbs                1:21.23         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guyler, Jennifer          12 East Lake            4:59.25    5:06.93        
      28.32   30.86   30.90   31.18   30.98   31.20   31.07   31.40
      31.19   29.83                                                
  2 Schmidt, Paige               Countryside          5:11.88    5:20.51        
      30.07   31.55   31.97   31.98   32.40   32.24   32.58   32.60
      32.54   32.58                                                
  3 Farrington, Myah           9 Palm Harbor Univ     5:29.09    5:25.27        
      29.76   32.48   32.50   32.48   33.03   33.21   33.00   33.52
      33.31   31.98                                                
  4 Mackenzie, Nicola         12 East Lake            5:26.60    5:29.38        
      29.64   31.98   32.38   33.23   33.18   34.68   33.94   33.49
      33.94   32.92                                                
  5 Fernandez, Adrienne       11 Sickles              5:21.36    5:31.62        
      29.73   32.21   32.68   33.20   33.78   33.76   34.13   34.06
      34.45   33.62                                                
  6 Bennett, Julia            11 Palm Harbor Univ     5:39.44    5:35.91        
      30.75   32.53   33.34   33.62   33.83   34.14   34.56   34.75
      34.45   33.94                                                
  7 Laskey, Lauramarie        10 Palm Harbor Univ     5:41.81    5:44.16        
      30.56   33.28   34.58   34.42   35.04   35.39   35.68   35.63
      35.55   34.03                                                
  8 Buckley, Kristen          15 Palm Harbor Univ     5:43.84    5:45.06        
      29.97   33.04   33.86   34.72   34.97   35.39   35.62   35.95
      36.07   35.47                                                
  9 Broome, Rachelle          11 East Lake            5:56.44    5:47.84        
      31.25   34.42   35.33   35.94   35.32   35.46   35.60   35.55
      34.85   34.12                                                
 10 Hosack, Katie             10 East Lake            5:56.10    5:50.93        
      31.80   34.10   34.94   35.54   35.49   35.64   35.86   36.42
      35.26   35.88                                                
 11 McCauley, Brittany        11 Sickles              5:45.82    5:56.53        
      29.68   33.40   34.38   35.48   36.75   37.35   37.15   38.23
      37.54   36.57                                                
 12 Frey, Jennifer            12 St. Petersburg       5:43.46    6:00.58        
      31.35   35.15   37.05   36.02   35.42   36.84   37.02   36.85
      37.10   37.78                                                
 13 Lawner, Keeley            10 St. Petersburg       6:01.03    6:03.19        
      31.97   35.20   36.91   36.67   36.60   37.81   37.55   37.79
      36.77   35.92                                                
 14 McGowan, Chelsey          11 St. Petersburg       6:10.25    6:12.57        
      32.76   36.02   37.98   38.68   38.32   37.87   37.79   38.62
      38.67   35.86                                                
 15 Ceraolo-O'Donnell, Summe   9 Countryside          6:29.39    6:19.59        
      31.77   36.67   38.84   39.85   39.60   39.15   39.16   39.63
      38.85   36.07                                                
 16 McCaffrey, Caitlin        10 Mitchell             6:07.87    6:20.63        
      33.18   36.50   39.39   39.48   38.77   39.00   39.97   38.86
      38.68   36.80                                                
 17 Rouisse, Jeanette         10 St. Petersburg       6:27.90    6:21.55        
      34.39   38.43   39.10   39.66   38.68   39.75   39.74   38.81
      38.23   34.76                                                
 18 Harrington, Anne             Countryside          6:30.50    6:27.86        
      36.49   39.06   39.50   39.71   39.41   40.30   39.95   38.86
      38.56   36.02                                                
 19 Lee, Becca                10 Gibbs                6:58.44    6:34.84        
      34.80   39.58   40.04   39.87   39.62   40.11   39.76   40.45
      42.26   38.35                                                
 20 Fototopouls, Katie        11 Pinellas Park        7:25.48    7:11.60        
      35.70   40.44   43.43   44.55   44.51   44.43   45.24   45.14
      45.97   42.19                                                
 21 Fullerton, Kelsey         10 Sickles              6:39.06    7:16.76        
      35.03   41.33   46.20   43.18   45.30   45.49   46.80   46.08
      47.61   39.74                                                
 22 Goldberg, Kara            11 Pinellas Park        7:48.62    7:28.69        
      39.10   42.92   44.26   44.97   46.55   47.70   47.40   47.90
      46.33   41.56                                                
 23 Dillon, Jessica           11 Sickles              7:01.85    7:29.79        
      36.87   42.28 1:31.34                                        
      48.30   42.26                                                
 24 Verble, Eroica             9 Alonso               7:50.00    7:47.83        
      40.43   46.16   46.78   47.85   48.01 1:36.37                
      48.02   45.63                                                
 25 Delmo, Heather            10 Alonso               8:02.00    7:49.64        
      39.90   45.02   46.97   48.39   50.07   49.39   49.74   48.12
      47.21   44.83                                                
 26 Mallicote, Alicia          9 Largo                9:05.50    8:51.52        
      41.02   53.83   52.72   55.44   55.20   57.32   56.45   53.82
      55.92   49.80                                                
 27 Clark, Kirsten             9 Largo                9:47.90    9:02.79        
      44.79   51.44   54.36   54.94   56.06   58.34   59.01   57.71
      55.45   50.69                                                
 -- Rylova, Yekatreina        12 Largo                8:18.11         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lombardo, Tommy           12 Countryside          5:02.66    5:01.85        
      26.87   29.87   30.93   30.69   31.91   31.41   31.03   30.91
      29.53   28.70                                                
  2 Stoddard, Andy            12 St. Petersburg       5:12.02    5:06.08        
      27.61   30.13   31.12   31.15   31.07   31.21   31.24   30.94
      30.95   30.66                                                
  3 Brecher, Aaron            12 Palm Harbor Univ     5:14.43    5:08.98        
      27.17   30.85   31.52   31.37   31.16   31.17   31.89   31.71
      31.74   30.40                                                
  4 Steele, Graham            10 Palm Harbor Univ     5:14.04    5:13.05        
      27.24   30.13   31.37   31.70   31.93   31.54   32.26   32.52
      33.39   30.97                                                
  5 Cooke, Greg                  Sickles              5:30.31    5:17.77        
      27.26   31.07   31.60   31.86   31.61   32.20   33.01   33.80
      33.87   31.49                                                
  6 Jones, Kevin              10 St. Petersburg       5:23.69    5:20.40        
      28.01   31.23   31.88   32.40   32.68   33.04   33.06   33.47
      32.71   31.92                                                
  7 Fabian, Milan                Countryside          5:30.64    5:22.83        
      29.48   32.91   32.91   33.49   32.81   32.75   32.85   32.72
      32.38   30.53                                                
  8 Chambers, Justin           9 Palm Harbor Univ     5:40.64    5:34.01        
      29.82   32.18   34.00   34.51   33.78   34.12   33.79   34.65
      34.33   32.83                                                
  9 Byington, Kyle            11 East Lake            5:53.92    5:39.78        
      29.54   32.91   34.29   34.85   34.58   35.04   35.47   35.48
      34.61   33.01                                                
 10 Yoho, George              11 East Lake            5:43.18    5:42.49        
      29.56   33.08   34.31   35.45   35.38   35.47   35.12   35.62
      35.61   32.89                                                
 11 Graham, Elliott           12 St. Petersburg       5:44.85    5:46.52        
      31.30   33.93   34.64   35.86   35.39   35.82   35.96   35.93
      34.67   33.02                                                
 12 Hernandez, Santiago        9 Palm Harbor Univ     5:56.12    5:49.38        
      31.24   33.17   34.14   35.04   35.40   36.00   36.05   36.95
      36.73   34.66                                                
 13 Albritton, Austin         10 East Lake            5:49.09    5:50.43        
      29.26   33.34   34.72   35.90   36.03   37.28   36.88   36.96
      36.34   33.72                                                
 14 Auer, Austin              11 St. Petersburg       5:58.13    6:04.24        
      31.53   34.71   36.42   37.79   37.58   38.26   38.29   37.52
      36.54   35.60                                                
 15 Moore, Josh               11 Mitchell             6:02.10    6:05.35        
      31.38   34.17   35.16   36.70   37.57   37.70   37.92   38.63
      38.86   37.26                                                
 16 Hesser, Todd              11 Mitchell             6:05.30    6:08.37        
      32.42   35.48   36.40   37.37   37.61   36.93   37.40   37.85
      39.06   37.85                                                
 17 Davis, Greg                  Sickles              5:55.23    6:11.09        
      30.33   34.21 1:15.29   37.44   39.03   39.91   40.24   38.35
      36.29                                                        
 18 Bartlett, AJ                 Sickles              6:20.37    6:15.96        
      32.51   36.49   38.48   38.48   40.06                   38.60
      38.17   34.29                                                
 19 Sears, Derek              12 Largo                6:56.21    6:28.93        
      32.46   36.14   37.36   39.66   40.65   40.38   40.68   42.42
      40.44   38.74                                                
 20 Holland, Timothy          11 Alonso               7:00.00    7:06.31        
 21 Pace, Bobby               12 Gibbs                7:37.58    7:10.14        
      36.36   41.97   43.19   44.46   43.91   43.97   44.43   44.84
    1:27.01                                                        
 -- Morris, Aaron                Sickles              7:07.51         NS        
 -- Bray, Zachary             12 Largo                7:39.50         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Countryside                                       1:41.22    1:40.60        
     1) Kastes, Katie 11                2) Grace, Kelly                   
     3) Kastes, Kylie 11                4) Burns, Rachel                  
       24.84    25.78    25.18    24.80                                    
  2 Sickles                                           1:43.02    1:40.75        
     1) Foster, Carrie 10               2) Cook, Megan 11                 
     3) Case, Veronica 10               4) Went, Britny 11                
       25.95    25.34    24.79    24.67                                    
  3 St. Petersburg                                    1:45.39    1:44.88        
     1) Evans, Allie 9                  2) Linton, Laura 11               
     3) Hodge, Elizabeth 12             4) Rorer, Tracy 9                 
       25.78    27.02    27.28    24.80                                    
  4 East Lake                                         1:43.22    1:45.22        
     1) Sandkuhl, Summer 9              2) Anderson, Amanda 10            
     3) Mackenzie, Nicola 12            4) Guyler, Jennifer 12            
       27.60    27.04    26.09    24.49                                    
  5 Palm Harbor University                            1:44.20    1:46.34        
     1) Wilkinson, Taylor 11            2) Braukman, Leah 12              
     3) Cardy, Christina 9              4) Thornburg, Candace 12          
       27.65    26.20    26.68    25.81                                    
  6 Mitchell                                          1:50.55    1:51.83        
     1) Obara, Natasha 10               2) Long, Stephanie 12             
     3) McVeigh, Jillian 12             4) McCaffrey, Meghan 11           
       28.16    28.70    27.89    27.08                                    
  7 Largo                                             1:56.83    1:57.19        
     1) Johnston, Jennifer 12           2) Kaitchuck, Christine 10        
     3) Beatty, Sara 12                 4) Patterson, Andrea 12           
       29.04    29.17    29.21    29.77                                    
  8 Pinellas Park                                     2:05.89    1:59.70        
     1) Long, Samantha 11               2) Plomatos, Jessica 11           
     3) Lauer, Juliette 10              4) Morales, Stefanie 12           
       33.33    28.76    29.60    28.01                                    
  9 Alonso                                            2:20.00    2:01.23        
     1) Pyne, Natalie 10                2) Persante, Michelle 10          
     3) Carnathan, Trent 11             4) Marlin, Brittany 9             
       27.35    32.56    31.66    29.66                                    
 10 Gibbs                                             2:10.46    2:23.41        
     1) Henry, Carrie 9                 2) Smith, Nikki 9                 
     3) Bell, Heather 12                4) Lee, Becca 10                  
       33.51    38.99    40.71    30.20                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palm Harbor University                            1:30.47    1:31.53        
     1) Glover, Alex 10                 2) Banacki, Ramon 11              
     3) Alidina, Jasim 11               4) Haas, Aaron 12                 
       22.91    22.95    22.95    22.72                                    
  2 St. Petersburg                                    1:31.01    1:32.02        
     1) Nardozzi, Kevin 12              2) Newfield, John-Paul 12         
     3) Stoddard, Andy 12               4) Sunnucks, Brent 12             
       23.14    22.91    23.44    22.53                                    
  3 Countryside                                       1:37.99    1:33.66        
     1) Lombardo, Tommy 12              2) Rich, Tom 11                   
     3) Reder, Mathew 12                4) Taddeo, James 10               
       23.43    24.06    23.52    22.65                                    
  4 East Lake                                         1:38.77    1:36.89        
     1) Larson, Jeremy 11               2) Eschenroeder, Kyle 10          
     3) Yoho, George 11                 4) Daniels, Max 11                
       25.23    23.69    25.09    22.88                                    
  5 Sickles                                           1:35.08    1:38.55        
     1) Frey, Kevin                     2) Bernstein, Brad                
     3) Davis, Greg                     4) Cooke, Greg                    
       24.33    26.78    23.10    24.34                                    
  6 Largo                                             1:42.35    1:41.05        
     1) Coghlan, Keith 11               2) Herran, Mathew 12              
     3) Eroh, Dennis 12                 4) Willis, Timothy 11             
       23.60    24.54    26.15    26.76                                    
  7 Alonso                                            1:45.00    1:46.03        
     1) Haley, Michael 11               2) Sugrue, James 9                
     3) Menera, Michael 12              4) Jones, KC 12                   
       25.60    27.88    26.92    25.63                                    
  8 Mitchell                                          1:47.81    1:47.79        
     1) Lilienthal, Anthony 10          2) Bartz, Chris 11                
     3) Moore, Josh 11                  4) Bauld, Kyle 11                 
       27.53    27.74    26.38    26.14                                    
  9 Pinellas Park                                     2:08.25    2:01.63        
     1) Wiederecht, Gregory 9           2) Miller, Jackie 10              
     3) Bastardo, Oscar 12              4) Ross, Richard 12               
       35.03    56.84    29.76                                             
 -- Gibbs                                             2:08.47         NS        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Novotny, Deidre           11 East Lake              58.82      58.29 AA-C   
      28.44   29.85                                                
  2 Bauza, Colleen            12 Palm Harbor Univ       58.42      59.54        
      29.03   30.51                                                
  3 Evans, Allie               9 St. Petersburg       1:03.02    1:03.56        
      31.36   32.20                                                
  4 Banacki, Ariel            10 Palm Harbor Univ     1:07.20    1:04.87        
      31.59   33.28                                                
  5 Mackey, Jennifer          10 Sickles              1:03.52    1:05.52        
      31.09   34.43                                                
  6 McCauley, Brittany        11 Sickles              1:06.45    1:06.89        
      32.74   34.15                                                
  7 Linton, Laura             11 St. Petersburg       1:10.47    1:07.35        
      33.18   34.17                                                
  8 Guyler, Sara               9 East Lake            1:08.89    1:07.78        
      32.84   34.94                                                
  9 Tsagaris, Julianne        10 Countryside          1:08.98    1:08.57        
      32.85   35.72                                                
 10 Robertson, Lauren         12 Palm Harbor Univ     1:08.72    1:08.78        
      32.96   35.82                                                
 11 Rupar, Andrea             11 East Lake            1:12.62    1:10.10        
      34.75   35.35                                                
 12 Petrik, Amber              9 East Lake            1:10.77    1:10.61        
      35.05   35.56                                                
 13 Johnston, Jennifer        12 Largo                1:09.50    1:11.39        
      33.98   37.41                                                
 14 McVeigh, Jillian          12 Mitchell             1:11.38    1:11.50        
      33.90   37.60                                                
 15 Keller, Alyson            10 St. Petersburg       1:10.60    1:11.83        
      34.95   36.88                                                
 16 Long, Stephanie           12 Mitchell             1:12.58    1:12.10        
      35.00   37.10                                                
 17 Auer, Meredith            10 St. Petersburg       1:12.53    1:13.06        
      34.44   38.62                                                
 18 Merritt, Julie            10 Countryside          1:15.22    1:14.80        
      36.50   38.30                                                
 19 Lawrence, Megan              Countryside          1:12.99    1:16.05        
      36.88   39.17                                                
 20 Avery, Bethany            12 Countryside          1:18.33    1:16.64        
      37.49   39.15                                                
 21 Clayton, Christina        10 Mitchell             1:19.28    1:16.75        
      36.12   40.63                                                
 22 Howard, Leslie            10 Sickles              1:17.50    1:16.76        
      37.08   39.68                                                
 23 Persante, Michelle        10 Alonso               1:19.00    1:17.35        
      37.46   39.89                                                
 24 Libnoch, Natalie          11 Sickles              1:13.85    1:17.92        
      37.41   40.51                                                
 25 Marlin, Brittany           9 Alonso               1:30.00    1:23.42        
      41.11   42.31                                                
 26 Steiner, Liz              10 Mitchell             1:28.22    1:25.60        
      42.78   42.82                                                
 27 Henry, Carrie              9 Gibbs                1:49.51    1:31.37        
      43.13   48.24                                                
 28 Bell, Heather             12 Gibbs                1:52.40    1:51.44        
      54.51   56.93                                                
 29 Mallicote, Alicia          9 Largo                1:48.92    1:52.25        
      49.46 1:02.79                                                
 -- Brainard, Meredythe       12 Largo                1:11.16         NS        
 -- Wellings, Elizabeth       12 Palm Harbor Univ     1:09.36         NS        
 -- Lai, Sara                  9 Gibbs                1:56.89         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nardozzi, Kevin           12 St. Petersburg         55.23      54.82        
      27.16   27.66                                                
  2 Taddeo, James             10 Countryside            53.99      55.91        
      27.47   28.44                                                
  3 Curnutte, Levi            11 Palm Harbor Univ       57.54      56.70        
      27.52   29.18                                                
  4 Swanson, Connor              Sickles                57.78      57.47        
      27.89   29.58                                                
  5 Cumming, David            12 Palm Harbor Univ     1:00.65      58.02        
      28.48   29.54                                                
  6 Vanneste, Robert          10 St. Petersburg         59.34      58.67        
      29.00   29.67                                                
  7 Newfield, John-Paul       12 St. Petersburg         59.81      59.39        
      29.17   30.22                                                
  8 Reed, Tyler                9 Palm Harbor Univ       58.60      59.65        
      29.64   30.01                                                
  9 O'Leary, Kevin               Countryside          1:02.08    1:00.07        
      29.12   30.95                                                
 10 Smythe, Biron             10 Countryside          1:05.02    1:02.59        
      30.03   32.56                                                
 11 Suozzo, Ross                 Sickles              1:03.36    1:03.35        
      30.10   33.25                                                
 12 Wellings, Alex            10 East Lake            1:04.25    1:04.72        
      31.58   33.14                                                
 13 Larson, Jeremy            11 East Lake            1:07.11    1:05.10        
      31.19   33.91                                                
 14 Kelly, Brian               9 East Lake            1:05.96    1:05.15        
      31.77   33.38                                                
 15 Sunnucks, Bryan           12 St. Petersburg       1:03.25    1:06.52        
      32.32   34.20                                                
 16 Shea, Michael             11 Palm Harbor Univ     1:09.90    1:06.82        
      31.23   35.59                                                
 17 Netzband, Mitchell         9 East Lake            1:08.81    1:07.55        
      33.25   34.30                                                
 18 Payne, John               10 Mitchell             1:08.80    1:07.71        
      32.25   35.46                                                
 19 Roberts, Cameron             Sickles              1:12.32    1:15.09        
      36.54   38.55                                                
 20 Lilienthal, Anthony       10 Mitchell             1:15.90    1:16.11        
 21 Stein, David              10 Gibbs                1:26.77    1:22.02        
      39.38   42.64                                                
 22 Moore, Jamie                 Sickles              1:18.82    1:23.17        
      39.04   44.13                                                
 -- Badiali, Paul             11 Largo                1:42.90         NS        
 -- Rodriguez, Enrique        10 Largo                2:03.21         NS        
 -- Hurtt, Christopher        12 Largo                1:32.90         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rorer, Tracy               9 St. Petersburg       1:05.51    1:07.31        
      31.92   35.39                                                
  2 McSpadden, Jillian        11 Palm Harbor Univ     1:13.78    1:11.10        
      33.86   37.24                                                
  3 Schmidt, Kelsie              Countryside          1:13.46    1:12.00        
      34.22   37.78                                                
  4 Grace, Kelly                 Countryside          1:14.90    1:13.40        
      34.56   38.84                                                
  5 Case, Veronica            10 Sickles              1:13.02    1:13.85        
      34.78   39.07                                                
  6 Myers, Leigh              10 East Lake            1:15.18    1:14.17        
      35.18   38.99                                                
  7 Anderson, Amanda          10 East Lake            1:14.89    1:14.69        
      36.74   37.95                                                
  8 Gross, Caitlin            12 Palm Harbor Univ     1:15.94    1:14.74        
      35.22   39.52                                                
  9 Yasova, Ariela            10 East Lake            1:14.42    1:15.04        
      35.20   39.84                                                
 10 McCaffrey, Caitlin        10 Mitchell             1:15.25    1:16.14        
      36.00   40.14                                                
 11 Schaefer, Jordan           9 Palm Harbor Univ     1:16.64    1:17.18        
      36.76   40.42                                                
 12 Schaefer, Logan           12 Palm Harbor Univ     1:18.39    1:17.61        
      36.17   41.44                                                
 13 Mooren, Sam               12 St. Petersburg       1:15.71    1:17.91        
      36.84   41.07                                                
 14 Haraguchi, Rica           10 St. Petersburg       1:19.93    1:20.55        
      38.47   42.08                                                
 15 Wong, Hannah                 Countryside          1:21.55    1:20.77        
      37.86   42.91                                                
 16 Patterson, Andrea         12 Largo                1:21.40    1:21.14        
      38.70   42.44                                                
 17 Jessup, Taylor            10 Sickles              1:26.18    1:25.39        
      40.69   44.70                                                
 18 Rush, Melissa                Countryside          1:40.22    1:25.49        
      39.81   45.68                                                
 19 Kaitchuck, Christine      10 Largo                1:22.00    1:25.51        
      40.56   44.95                                                
 20 Wedde, Ashlyn             11 East Lake            1:29.44    1:26.04        
      40.35   45.69                                                
 21 Macari, Elizabeth         10 St. Petersburg       1:25.20    1:27.07        
      41.56   45.51                                                
 22 Tomlin, Brittany          12 Largo                1:21.42    1:27.45        
      41.25   46.20                                                
 23 Rose, Samantha             9 Largo                1:30.42    1:28.89        
      40.93   47.96                                                
 24 Hanousek, Cayla           11 Mitchell             1:30.03    1:29.40        
      41.16   48.24                                                
 25 Goldberg, Kara            11 Pinellas Park        1:38.95    1:29.55        
      41.76   47.79                                                
 26 Novak, Courtney           10 Pinellas Park        1:37.52    1:30.75        
      43.35   47.40                                                
 27 Roman, Amber               9 Gibbs                1:36.45    1:31.96        
      44.49   47.47                                                
 28 Chaconas, Elizabeth       12 Sickles              1:25.05    1:32.00        
      42.59   49.41                                                
 29 Horgan, Kathleen          10 Mitchell             1:34.89    1:32.49        
      40.69   51.80                                                
 30 Krastev, Veronica         10 Alonso               1:32.00    1:32.71        
      43.87   48.84                                                
 31 Dillon, Jessica           11 Sickles              1:28.96    1:33.48        
      42.95   50.53                                                
 32 Smith, Nikki               9 Gibbs                1:57.64    1:44.27        
      50.87   53.40                                                
 33 Brush, Nicole             11 Pinellas Park        1:46.58    1:55.25        
      53.38 1:01.87                                                
 -- Berkowitz, Elaina         10 Gibbs                1:36.70         NS        
 -- Morey, Charlena           12 Alonso               1:51.00         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mertens, Andrew           12 Palm Harbor Univ     1:02.62    1:03.10        
      29.22   33.88                                                
  2 Mertens, Christopher       9 Palm Harbor Univ     1:05.58    1:05.95        
      30.77   35.18                                                
  3 Allbritton, John          12 Palm Harbor Univ     1:07.86    1:06.44        
      31.23   35.21                                                
  4 Brown, Matthew            11 Palm Harbor Univ     1:09.30    1:06.68        
      31.24   35.44                                                
  5 Bennett, Ian              10 East Lake            1:09.72    1:07.25        
      30.68   36.57                                                
  6 Findley, Chris               Sickles              1:08.32    1:08.15        
      32.20   35.95                                                
  7 Mattina, Kevin            10 East Lake            1:09.81    1:08.25        
      32.53   35.72                                                
  8 Lombardo, Tony               Countryside          1:07.63    1:08.29        
      32.46   35.83                                                
  9 Peters, Jacob             11 St. Petersburg       1:12.31    1:12.38        
      34.07   38.31                                                
 10 Klement, Stephen          10 St. Petersburg       1:12.32    1:12.84        
      33.21   39.63                                                
 11 Bernstein, Brad              Sickles              1:15.00    1:13.03        
      33.70   39.33                                                
 12 Walker, Mathew            10 Countryside          1:18.14    1:14.61        
      33.78   40.83                                                
 13 Albritton, Austin         10 East Lake            1:17.25    1:15.35        
      34.99   40.36                                                
 14 Haley, Michael            11 Alonso               1:18.00    1:15.98        
      35.59   40.39                                                
 15 Planck, Alex              11 Mitchell             1:18.20    1:17.30        
      35.49   41.81                                                
 16 Beam, Jared               10 St. Petersburg       1:18.79    1:17.54        
      36.29   41.25                                                
 17 Bartlett, Augustine          Sickles              1:22.31    1:18.40        
      36.99   41.41                                                
 18 Presley, Drew             10 Mitchell             1:23.70    1:18.55        
      36.35   42.20                                                
 19 Smith, Alex               10 Gibbs                1:30.26    1:21.02        
      37.95   43.07                                                
 20 Jones, Wes                 9 East Lake            1:18.85    1:21.39        
      38.69   42.70                                                
 21 Kirby, Charles            11 Largo                1:23.70    1:21.66        
      39.20   42.46                                                
 22 Niebaum, Doug             10 St. Petersburg       1:19.97    1:23.00        
      35.68   47.32                                                
 23 Sugrue, James              9 Alonso               1:28.00    1:24.17        
      40.12   44.05                                                
 24 Holland, Timothy          11 Alonso               1:25.00    1:26.75        
      39.76   46.99                                                
 25 Jordan, Erik              10 Mitchell             1:31.90    1:27.87        
      41.06   46.81                                                
 26 Baldwin, Tim              10 Pinellas Park        1:35.87    1:34.89        
      43.38   51.51                                                
 -- Bartz, Chris              11 Mitchell             1:20.60         NS        
 -- Frey, Steven                 Sickles              1:12.13         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 East Lake                                         3:44.82    3:42.03        
     1) Wieckowski, Joanna 9            2) Mackenzie, Nicola 12           
     3) Novotny, Deidre 11              4) Guyler, Jennifer 12            
       27.75    57.40    27.44    56.79    26.33    54.89    25.77    52.95
  2 Sickles                                           3:45.94    3:44.16        
     1) Foster, Carrie 10               2) Went, Britny 11                
     3) Hotchkiss, Erin 12              4) Cook, Megan 11                 
       27.27    57.19    26.66    55.01    27.69    56.90    26.49    55.06
  3 Palm Harbor University                            3:49.77    3:47.06        
     1) Bauza, Colleen 12               2) Banacki, Ariel 10              
     3) Stevens, Kariann 10             4) Cardy, Christina 9             
       26.91    56.45    27.89    57.80    25.67    54.63    27.52    58.18
  4 Countryside                                       3:47.43    3:54.94        
     1) Schmidt, Paige                  2) Tsagaris, Julianne 10          
     3) Grace, Kelly                    4) Ray, Alex 12                   
       27.69    59.07    26.31    59.14    26.98    58.25    27.28    58.48
  5 St. Petersburg                                    3:58.41    4:05.84        
     1) Argiro, Rachel 11               2) Faulkner, Sarah 10             
     3) Linton, Laura 11                4) Laurenti, Alceste 11           
       29.64  1:08.05    26.09    59.37    27.93    59.55    28.05    58.87
  6 Mitchell                                          4:16.33    4:10.44        
     1) Barnard, Chris 11               2) Long, Stephanie 12             
     3) McCaffrey, Caitlin 10           4) McCaffrey, Meghan 11           
       30.19  1:03.71    29.48  1:02.36    30.02  1:04.21    28.16  1:00.16
  7 Pinellas Park                                     4:19.24    4:27.07        
     1) Fototopouls, Katie 11           2) Lauer, Juliette 10             
     3) Plomatos, Jessica 11            4) Morales, Stefanie 12           
       32.69  1:11.49    31.35  1:07.66    29.48  1:06.61    26.93  1:01.31
  8 Largo                                             5:01.71    4:52.72        
     1) Kaitchuck, Christine 10         2) Rose, Samantha 9               
     3) Tomlin, Brittany 12             4) Eberle, Kelsey 9               
       31.96  1:07.71    35.06  1:13.58    35.57  1:15.03    37.18  1:16.40
  9 Alonso                                            4:40.00    5:01.94        
     1) Valdes, Lauren 9                2) Beach, Kayla 12                
     3) Horrnik, Kristine 12            4) Torrado, Samantha 12           
       34.35  1:12.09    37.80  1:19.63    35.95  1:17.12    35.15  1:13.10
 -- Gibbs                                             5:29.29         NS        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palm Harbor University                            3:18.48    3:21.17        
     1) Glover, Alex 10                 2) Reed, Tyler 9                  
     3) Alidina, Jasim 11               4) Curnutte, Levi 11              
       23.60    49.48    24.37    51.17    24.34    51.50    23.61    49.02
  2 Countryside                                       3:37.04    3:25.11        
     1) Reder, Mathew 12                2) Fabian, Milan                  
     3) Lombardo, Tommy 12              4) Taddeo, James 10               
       24.76    52.29    25.09    52.65    23.46    50.21    23.40    49.96
  3 Sickles                                           3:37.81    3:26.05        
     1) Frey, Kevin                     2) Findley, Chris                 
     3) Swanson, Connor                 4) Swanson, Corey                 
       25.42    52.82    25.89    54.30    24.97    51.98    22.22    46.95
  4 East Lake                                         3:42.67    3:30.83        
     1) Larson, Jeremy 11               2) Ellington, Sean 10             
     3) Daniels, Max 11                 4) Bennett, Ian 10                
       25.77    54.54    24.32    52.35    24.70    51.94    24.73    52.00
  5 St. Petersburg                                    3:31.70    3:42.74        
     1) Bullock, Danny 12               2) Bohnet, Shawn 12               
     3) Burns, Kelsey 12                4) Vanneste, Robert 10            
       25.78    53.52    26.42    58.23    26.98    55.82    26.07    55.17
  6 Mitchell                                          4:03.61    3:58.16        
     1) Planck, Alex 11                 2) Payne, John 10                 
     3) Hesser, Todd 11                 4) Moore, Josh 11                 
       28.29  1:00.44    28.34  1:01.54    27.29    58.59    26.93    57.59
  7 Pinellas Park                                     4:30.59    4:27.39        
     1) Fototopouls, Matt 9             2) Manco, Emanuel 9               
     3) Baldwin, Tim 10                 4) Bastardo, Oscar 12             
       32.54  1:09.02    30.32  1:07.59    30.95  1:08.63    28.55  1:02.15
 -- Alonso                                            4:40.00         NS        
 -- Largo                                             4:31.61         NS