2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, Region 4 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/21/2005 08:13 AM
                               FHSAA 3A Region4                                
                            Pembroke Pines Charter                             
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
               1:50.08  AA-A
               1:51.91  AA-C
     School
===============================================================================
  1  St. Thomas Aquinas                                         1:52.18        
  2  Cypress Bay                                                1:55.91        
  3  Miami Palmetto                                             1:57.23        
  4  Coral Reef                                                 1:57.36        
  5  John A. Ferguson HS                                        2:03.25        
  6  South Plantation                                           2:04.08        
  7  Dr. Krop                                                   2:08.30        
  8  Cooper City                                                2:08.55        
  9  Flanagan                                                   2:08.79        
 10  Hialeah                                                    2:09.25        
 11  Southwest Miami                                            2:10.37        
 12  Braddock                                                   2:10.69        
 13  Coral Gables                                               2:10.95        
 14  Everglades                                                 2:11.46        
 15  Miami Coral Park                                           2:22.35        
 16  North Miami                                                2:27.74        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
               1:38.28  AA-A
               1:39.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Cypress Bay                                                1:40.09        
  2  St. Thomas Aquinas                                         1:40.94        
  3  Miami Killian                                              1:44.58        
  4  South Broward                                              1:44.83        
  5  Everglades                                                 1:47.05        
  6  Miami Palmetto                                             1:47.13        
  7  Hialeah                                                    1:48.55        
  8  Western                                                    1:49.64        
  9  Columbus                                                   1:50.46        
 10  John A. Ferguson HS                                        1:52.32        
 11  Dr. Krop                                                   1:54.20        
 12  Flanagan                                                   1:54.33        
 13  Miami Coral Park                                           1:55.37        
 14  American                                                   1:57.85        
 15  Coral Reef                                                 1:58.06        
 16  Braddock                                                   2:01.16        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
               1:52.31  AA-A
               1:54.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cianci, Carmen                12 St Thomas                 1:56.82        
  2  Milne, Sharla                  9 Cooper City               1:57.90        
  3  Cardet, Lucie                  9 St Thomas                 1:58.07        
  4  Gentry, Danielle              10 John A. Ferguson          1:59.57        
  5  Cianci, Alessandra            10 St Thomas                 2:00.44        
  6  Angulo, Tiffany               10 John A. Ferguson          2:01.27        
  7  Caicedo, Ana                  11 South Plantation          2:01.32        
  8  Pava, Michelle                 9 Braddock                  2:02.56        
  9  Sanchez, Ana                  12 Cypress Bay               2:04.39        
 10  Gonzalez, Alexandra           12 Coral Gables              2:05.22        
 11  Lee, Jennifer                  9 Hialeah                   2:05.44        
 12  Torres, Vicnan                10 Hialeah                   2:05.55        
 13  Cerda, Krizia                 10 Coral Reef                2:09.76        
 14  Dominguez, Monique            11 Dr. Krop                  2:13.16        
 15  Omana, Maria                  10 Coral Reef                2:17.55        
 16  Llamazares, Laura             12 Hialeah                   2:27.02        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
               1:42.51  AA-A
               1:44.03  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Raymond, Jeffery              10 Western                   1:41.98  AA-A  
  2  Gomez, Roberto                12 Cypress Bay               1:45.01        
  3  Munoz, Daniel                 12 Miami Killian             1:46.35        
  4  Santana, Mario                10 Cypress Bay               1:46.94        
  5  Quivoga, Ramces               12 Hialeah                   1:48.50        
  6  Sgrignoli, Kory               10 Cypress Bay               1:49.58        
  7  Valdivieso, Mario             11 Columbus                  1:49.87        
  8  Aynat, David                  10 Miami Killian             1:50.24        
  9  Fuentes, Raul                 10 Miami Coral Park          1:51.04        
 10  Guttierrez, Evan              10 St Thomas                 1:54.58        
 11  Alvarez, Andy                 12 Columbus                  1:59.78        
 12  Cowart, Max                   11 Everglades                2:00.73        
 13  Marguina, Antonio             11 Miami Killian             2:02.41        
 14  Horne, Brian                  10 Miami Southridge          2:02.87        
 15  Young, Edward                  9 Hialeah                   2:03.48        
 16  Garciga, Yoandry              10 Hialeah                   2:06.02        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
               2:06.59  AA-A
               2:08.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Victoria, Daniella            10 St Thomas                 2:07.22  AA-C  
  2  Thomas, Barbara               12 St Thomas                 2:10.67        
  3  Lucos, Ileana                 11 Cypress Bay               2:12.31        
  4  Monaghan, Brittany             9 St Thomas                 2:13.53        
  5  Landis, Shelby                 9 South Plantation          2:16.13        
  6  Kling, Hannah                 FR Miami Palmetto            2:16.86        
  7  Van Embden, Sagette           10 Dr. Krop                  2:19.66        
  8  Roa, Marylin                  10 Miami Coral Park          2:19.93        
  9  Martin, Kailia                11 Flanagan                  2:20.17        
 10  Gonzalez, Maria                9 Coral Gables              2:22.42        
 11  Arango, Paola                 12 Coral Reef                2:25.40        
 12  Paula, Kristina               SR Miami Palmetto            2:32.78        
 13  Valdespino, Ana                9 Hialeah                   2:33.18        
 14  Doucette, Samantha            SO Miami Palmetto            2:33.48        
 15  Bakas, Marta                  12 Lourdes                   2:36.39        
 16  Jelincic, Cassandra           11 North Miami               2:46.66        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.89  AA-A
               1:56.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Garcia-Montes, Andy           11 Columbus                  2:01.19        
  2  Armbrister, Shane             11 St Thomas                 2:01.66        
  3  Spire, Sean                   10 Cypress Bay               2:04.95        
  4  Koziol, Ben                   11 Cypress Bay               2:05.05        
  5  Perez-Downes, Julio           11 South Broward             2:05.26        
  6  Franco, Max                   10 Everglades                2:06.83        
  7  Anillo, Jorge                 10 John A. Ferguson          2:07.09        
  8  Fernandez, Javier             10 Hialeah                   2:08.25        
  9  Hugh, Simon                   SO Miami Palmetto            2:08.80        
 10  Vinci, Michael                11 South Plantation          2:09.11        
 11  Esudrro, Carlos               10 Hialeah                   2:14.35        
 12  Adan, Alexei                  11 John A. Ferguson          2:14.63        
 13  Martinez, Gabriel             SO Miami Palmetto            2:18.15        
 14  Llerena, Sabastian            10 Hialeah                   2:26.31        
 15  Bolado, Frankie               12 Columbus                  2:28.82        
 16  Duek, Thomas                  11 Dr. Krop                  2:30.59        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
               24.00  AA-A
               24.32  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Selts, Brittany               JR Miami Palmetto              23.90  AA-A  
  2  Leor, Paola                   11 Miami Killian               24.41        
  3  Moodie, Natasha               11 Miramar                     24.76        
  4  Victoria, Andrea              11 St Thomas                   25.37        
  5  Smach, Carla                  10 Cooper City                 25.59        
  6  Christman, Kaci               SO Miami Palmetto              25.75        
  7  Saco, Kelly                   SO Miami Palmetto              25.98        
  8  Collett, Catherine            11 Cypress Bay                 26.10        
  9  Lee, Melanie                  10 Coral Reef                  26.33        
 10  Mestas-Nunez, Cecilia         FR Miami Palmetto              26.72        
 11  Bodman, Netta-Leigh           12 St Thomas                   26.74        
 12  Leonard, Cecilia              10 South Plantation            26.78        
 13  Rodriguez, Teresa             12 Miami Beach                 28.65        
 14  Brown, Jodi                   12 Miami Central               28.85        
 15  Bravo, Yailen                 12 Miami                       28.89        
 16  Santiago, Amanda              10 American                    29.03        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
               21.39  AA-A
               21.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Barbosa, Ricardo              11 Cypress Bay                 21.41  AA-C  
  2  Staes, Mark                   10 Miami Southridge            22.51        
  3  Coan, Kyle                    12 St Thomas                   22.52        
  4  Vallejo-Dunoyer, Simon        SR Miami Palmetto              22.59        
  5  Sanfilippo, Stephen           11 South Broward               22.80        
  6  Muller, Jakob                 11 Cypress Bay                 22.95        
  7  Daon, Barak                   11 Cooper City                 23.18        
  8  Beltramino, Daniel            11 American                    23.20        
  9  Luo, Edward                   SO Miami Palmetto              23.27        
 10  Huang, Mark                   11 Cypress Bay                 23.28        
 11  Alvarez, Eduardo              12 Southwest Miami             23.34        
 12  Cervantes, Robert             11 Miami Coral Park            23.35        
 13  Taylor, Jonathan              SR Miami Palmetto              23.38        
 14  Chippi, Christopher           11 Coral Reef                  23.38        
 15  Dela Torre, George            12 Goleman                     23.80        
 16  Amuial, Shawn                 12 Dr. Krop                    24.74        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Alvarez, Bianca               11 Miami Sunset               483.75        
  2  Arnold, Kristin               10 Miami Palmetto             420.40        
  3  Grupico, Jennifer             10 South Broward              413.15        
  4  Tatum, Elizabeth               9 St Thomas                  378.15        
  5  Vazquez, Amanda               12 Hialeah                    335.30        
  6  Dondi, Lauren                 11 St Thomas                  311.40        
  7  Mestas-Nunez, Carolina        JR Miami Palmetto             310.30        
  8  Geiler, Gina                  10 Western                    304.55        
  9  DuQuesnay, Danielle           11 St Thomas                  299.50        
 10  Alfonso, Glenda               11 Hialeah-Miami Lk           298.65        
 11  Borrego, Sara                 11 Hialeah                    281.40        
 12  Lesley, Victoria               9 John A. Ferguson           281.00        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Miller, Correy                 9 St Thomas                  431.15        
  2  Whitaker, Victor              11 Hialeah                    365.90        
  3  McCarthy, Christoher          10 Hialeah                    355.75        
  4  Ebersole, Brett               10 St Thomas                  353.30        
  5  Wright, Jamal                 12 Hialeah                    340.00        
  6  Rey, Jesse                    10 Cooper City                339.65        
  7  Gullien, Daniel               12 Miami Killian              323.50        
  8  Cal, Steven                    9 Columbus                   316.00        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
               57.20  AA-A
               58.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Cianci, Alessandra            10 St Thomas                   59.47        
  2  Lucos, Ileana                 11 Cypress Bay                 59.47        
  3  Griffin, Chelsea              12 Coral Reef                1:01.74        
  4  Garcia, Jessica               10 Hialeah                   1:02.60        
  5  Smach, Megan                  12 Cooper City               1:02.91        
  6  Drews, Caylin                  9 McArthur                  1:03.07        
  7  Angulo, Tiffany               10 John A. Ferguson          1:03.75        
  8  Bodman, Netta-Leigh           12 St Thomas                 1:04.10        
  9  Osorio, Ninoska               12 Braddock                  1:05.19        
 10  Marin, Krista                  9 St Thomas                 1:06.15        
 11  Schwartz, Catherine           SO Miami Palmetto            1:06.17        
 12  Bakas, Marta                  12 Lourdes                   1:06.43        
 13  Chavez, Ashley                SR Miami Palmetto            1:07.25        
 14  Vancil, Corenita              11 Miami Springs             1:07.77        
 15  Silva, Elizabeth              10 Dr. Krop                  1:16.78        
 16  Vega, Catherine               10 North Miami Bch           1:23.56        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
               51.25  AA-A
               52.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Spire, Sean                   10 Cypress Bay                 53.44        
  2  Perez-Downes, Julio           11 South Broward               54.13        
  3  Simpson, Alejandro            10 John A. Ferguson            54.15        
  4  Quivoga, Ramces               12 Hialeah                     54.54        
  5  Robert, Leonel                11 Hialeah                     55.67        
  6  Fuentes, Raul                 10 Miami Coral Park            55.97        
  7  Pena, Raphael                 11 Flanagan                    57.30        
  8  Alford, Vincent                9 Western                     58.35        
  9  Gaydos, Derek                 10 Miami Killian               59.28        
 10  Culver, Chris                 10 Cooper City                 59.64        
 11  Cowart, Max                   11 Everglades                  59.70        
 12  Beltramino, Daniel            11 American                    59.80        
 13  Rodriguez, Francisco           9 Hialeah                   1:04.94        
 14  Useche, Alfredo               11 Miami Springs             1:05.21        
 15  Olano, Henry                  10 John A. Ferguson          1:05.35        
 16  Bolado, Frankie               12 Columbus                  1:05.57        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
               52.00  AA-A
               52.69  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Selts, Brittany               JR Miami Palmetto              52.11  AA-C  
  2  Leor, Paola                   11 Miami Killian               52.23  AA-C  
  3  Moodie, Natasha               11 Miramar                     53.28        
  4  Kasmer, Emily                 11 Cypress Bay                 53.40        
  5  Cardet, Lucie                  9 St Thomas                   54.87        
  6  Gentry, Danielle              10 John A. Ferguson            55.23        
  7  Kalil, Raquel                 11 Coral Reef                  55.39        
  8  Victoria, Andrea              11 St Thomas                   55.57        
  9  Christman, Kaci               SO Miami Palmetto              56.00        
 10  Landis, Shelby                 9 South Plantation            56.41        
 11  Collett, Catherine            11 Cypress Bay                 57.56        
 12  Cerda, Krizia                 10 Coral Reef                1:00.22        
 13  Dominguez, Monique            11 Dr. Krop                  1:00.67        
 14  Grunauer, Liza                12 Hialeah                   1:00.71        
 15  Vancil, Corenita              11 Miami Springs             1:03.93        
 16  Stella, Rebecca               11 Dr. Krop                  1:04.20        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
               46.79  AA-A
               47.35  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Barbosa, Ricardo              11 Cypress Bay                 47.74        
  2  Gomez, Roberto                12 Cypress Bay                 47.94        
  3  Vallejo-Dunoyer, Simon        SR Miami Palmetto              48.83        
  4  Staes, Mark                   10 Miami Southridge            49.24        
  5  Estrada, Alex                  9 Everglades                  49.96        
  6  Huang, Mark                   11 Cypress Bay                 49.97        
  7  Muller, Jakob                 11 Cypress Bay                 50.24        
  8  Cervantes, Robert             11 Miami Coral Park            50.40        
  9  Guttierrez, Evan              10 St Thomas                   51.20        
 10  Alvarez, Andy                 12 Columbus                    52.18        
 11  Dela Torre, George            12 Goleman                     53.29        
 12  Staes, Mathew                 10 Miami Southridge            53.73        
 13  Marguina, Antonio             11 Miami Killian               54.54        
 14  Montes, Alix                  10 Coral Reef                  54.77        
 15  Brown, Joseph                 11 Miami Central               57.22        
 16  Cordovil, Guilherme           11 Miami Beach                 57.38        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
               5:00.17  AA-A
               5:05.02  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Milne, Sharla                  9 Cooper City               5:11.72        
  2  Caicedo, Ana                  11 South Plantation          5:19.36        
  3  Drews, Caylin                  9 McArthur                  5:25.82        
  4  Pava, Michelle                 9 Braddock                  5:27.65        
  5  Sanchez, Ana                  12 Cypress Bay               5:30.36        
  6  Caysido, Raquel               10 St Thomas                 5:31.50        
  7  Trueba, Valeria               11 Lourdes                   5:38.89        
  8  Lee, Jennifer                  9 Hialeah                   5:39.62        
  9  Marin, Krista                  9 St Thomas                 5:41.41        
 10  Chavez, Ashley                SR Miami Palmetto            5:42.07        
 11  Torres, Vicnan                10 Hialeah                   5:44.62        
 12  Omana, Maria                  10 Coral Reef                5:54.64        
 13  Herrera, Diana                11 Southwest Miami           5:58.07        
 14  Khoury, Kristin               FR Miami Palmetto            6:13.15        
 15  Llamazares, Laura             12 Hialeah                   6:46.33        
 16  Artamonora, Olga               9 North Miami Bch           6:51.88        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
               4:38.25  AA-A
               4:42.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Raymond, Jeffery              10 Western                   4:34.00  AA-A  
  2  Santana, Mario                10 Cypress Bay               4:44.32        
  3  Sgrignoli, Kory               10 Cypress Bay               4:47.93        
  4  Valdivieso, Mario             11 Columbus                  5:00.27        
  5  Aynat, David                  10 Miami Killian             5:00.77        
  6  Robert, Leonel                11 Hialeah                   5:04.55        
  7  Franco, Max                   10 Everglades                5:04.65        
  8  Vinci, Michael                11 South Plantation          5:07.10        
  9  Adan, Alexei                  11 John A. Ferguson          5:21.09        
 10  Rodrigues, Matheus            10 Western                   5:26.40        
 11  Young, Edward                  9 Hialeah                   5:28.47        
 12  Olano, Henry                  10 John A. Ferguson          5:32.69        
 13  Garciga, Yoandry              10 Hialeah                   5:33.19        
 14  Hicks, Perry                  10 Columbus                  5:38.51        
 15  Horne, Brian                  10 Miami Southridge          5:39.13        
 16  Sergov, Alexander             11 Miami Beach               5:51.24        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
               1:39.06  AA-A
               1:40.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  St. Thomas Aquinas                                         1:43.39        
  2  Miami Palmetto                                             1:45.80        
  3  Cooper City                                                1:46.58        
  4  John A. Ferguson HS                                        1:48.05        
  5  Braddock                                                   1:48.70        
  6  Cypress Bay                                                1:51.73        
  7  Miami Killian                                              1:52.91        
  8  Flanagan                                                   1:53.41        
  9  South Broward                                              1:56.65        
 10  Lourdes                                                    1:56.68        
 11  South Plantation                                           1:57.07        
 12  Coral Gables                                               2:00.94        
 13  Miami                                                      2:01.31        
 14  Miami Beach                                                2:02.14        
 15  Miami Coral Park                                           2:04.14        
 16  Hialeah                                                    2:06.94        
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
               1:27.79  AA-A
               1:29.06  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Miami Palmetto                                             1:32.54        
  2  Cypress Bay                                                1:32.88        
  3  Columbus                                                   1:36.90        
  4  St. Thomas Aquinas                                         1:37.06        
  5  Miami Southridge                                           1:38.83        
  6  Flanagan                                                   1:38.97        
  7  John A. Ferguson HS                                        1:39.62        
  8  Miami Coral Park                                           1:40.60        
  9  Southwest Miami                                            1:41.00        
 10  Coral Reef                                                 1:41.20        
 11  Hialeah                                                    1:42.02        
 12  American                                                   1:42.09        
 13  Goleman                                                    1:42.84        
 14  Dr. Krop                                                   1:43.80        
 15  Western                                                    1:44.61        
 16  Everglades                                                 1:44.84        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
               58.08  AA-A
               59.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Monaghan, Brittany             9 St Thomas                   59.28        
  2  Thomas, Barbara               12 St Thomas                 1:00.64        
  3  Cianci, Carmen                12 St Thomas                 1:00.80        
  4  Kasmer, Emily                 11 Cypress Bay               1:01.30        
  5  Kling, Hannah                 FR Miami Palmetto            1:02.20        
  6  Smach, Carla                  10 Cooper City               1:02.24        
  7  Saco, Kelly                   SO Miami Palmetto            1:05.37        
  8  Garcia, Jessica               10 Hialeah                   1:06.54        
  9  Garzon, Andrea                12 Braddock                  1:06.55        
 10  Garrido, Christine             9 St Thomas                 1:07.71        
 11  Jelincic, Cassandra           11 North Miami               1:10.43        
 12  Grunauer, Liza                12 Hialeah                   1:10.88        
 13  Herrera, Diana                11 Southwest Miami           1:11.89        
 14  Garcia, Diana                 FR Miami Palmetto            1:12.61        
 15  Lamas, Diandra                12 Lourdes                   1:16.37        
 16  Silva, Elizabeth              10 Dr. Krop                  1:19.20        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
               52.52  AA-A
               53.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Coan, Kyle                    12 St Thomas                   54.98        
  2  Armbrister, Shane             11 St Thomas                   55.60        
  3  Simpson, Alejandro            10 John A. Ferguson            57.79        
  4  Estrada, Alex                  9 Everglades                  57.98        
  5  Rodriguez, Leonardo            9 South Broward               58.32        
  6  Anillo, Jorge                 10 John A. Ferguson            59.23        
  7  Bonomi, Brian                 11 Cooper City               1:00.80        
  8  Luo, Edward                   SO Miami Palmetto            1:01.93        
  9  Fernandez, Javier             10 Hialeah                   1:02.67        
 10  Lossos, Chen                  10 Dr. Krop                  1:03.27        
 11  Cabrera, Diego                 9 St Thomas                 1:03.41        
 12  Rodriguiez, Gabriel           10 Miami Killian             1:03.85        
 13  Staes, Mathew                 10 Miami Southridge          1:03.91        
 14  Gaydos, Derek                 10 Miami Killian             1:04.07        
 15  Llerena, Sabastian            10 Hialeah                   1:04.76        
 16  Zatonyl, Diego                12 Dr. Krop                  1:08.94        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
               1:05.87  AA-A
               1:06.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Victoria, Daniella            10 St Thomas                 1:06.12  AA-C  
  2  Martin, Kailia                11 Flanagan                  1:09.83        
  3  Gonzalez, Maria                9 Coral Gables              1:10.77        
  4  Gonzalez, Alexandra           12 Coral Gables              1:11.74        
  5  Van Embden, Sagette           10 Dr. Krop                  1:11.84        
  6  Rivera, Lana                   9 Cypress Bay               1:12.71        
  7  Bass, Allison                 SR Miami Palmetto            1:13.85        
  8  Roa, Marylin                  10 Miami Coral Park          1:15.95        
  9  Frank, Ashley                 11 St Thomas                 1:16.67        
 10  Ruiz, Stephanie               10 Southwest Miami           1:17.27        
 11  Galvez, Stephanie              9 Hollywood Hills           1:17.38        
 12  Cochran, Rebecca              10 Cooper City               1:19.37        
 13  Long, Samantha                10 John A. Ferguson          1:19.70        
 14  Gwin, Emily                   11 Miami Killian             1:21.14        
 15  Valdespino, Ana                9 Hialeah                   1:21.43        
 16  Shapiro, Cari                 10 Dr. Krop                  1:22.13        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
               59.00  AA-A
             1:00.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Munoz, Daniel                 12 Miami Killian               59.83  AA-C  
  2  Hugh, Simon                   SO Miami Palmetto            1:01.34        
  3  Sanfilippo, Stephen           11 South Broward             1:02.70        
  4  Bodman, Roy                   11 St Thomas                 1:03.21        
  5  Koziol, Ben                   11 Cypress Bay               1:03.53        
  6  Garcia-Montes, Andy           11 Columbus                  1:04.45        
  7  Tardiff, Daniel               12 St Thomas                 1:05.35        
  8  Jorge, Jorge                  12 Miami Sunset              1:06.01        
  9  Rivera, Derekk                11 Flanagan                  1:06.45        
 10  Esudrro, Carlos               10 Hialeah                   1:06.63        
 11  Sanchez, Jaime                10 Cypress Bay               1:07.60        
 12  Jenetopulos, Theo             12 Miami Palmetto            1:10.40        
 13  Martinez, Gabriel             SO Miami Palmetto            1:10.68        
 14  Duek, Thomas                  11 Dr. Krop                  1:12.41        
 15  Jimenez, Osiel                12 Hialeah                   1:13.74        
 16  Sheinman, Zachary             11 Dr. Krop                  1:14.77        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:35.51  AA-A
               3:38.84  AA-C
     School
===============================================================================
  1  St. Thomas Aquinas                                         3:40.42        
  2  Cypress Bay                                                3:42.15        
  3  Miami Palmetto                                             3:48.76        
  4  Cooper City                                                3:55.63        
  5  South Plantation                                           3:56.95        
  6  Braddock                                                   3:59.22        
  7  Hialeah                                                    4:01.98        
  8  Western                                                    4:13.59        
  9  Southwest Miami                                            4:19.02        
 10  Lourdes                                                    4:24.63        
 11  Dr. Krop                                                   4:24.91        
 12  Miami Beach                                                4:37.01        
 13  South Dade                                                 4:38.85        
 14  Varela                                                     4:38.93        
 15  Goleman                                                    4:41.78        
 16  Miami                                                      4:46.16        
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:13.30  AA-A
               3:15.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Cypress Bay                                                3:17.38        
  2  Miami Killian                                              3:28.26        
  3  Everglades                                                 3:30.78        
  4  Western                                                    3:30.97        
  5  South Broward                                              3:31.64        
  6  Columbus                                                   3:34.40        
  7  Hialeah                                                    3:34.92        
  8  St. Thomas Aquinas                                         3:37.98        
  9  Miami Palmetto                                             3:39.85        
 10  Miami Southridge                                           3:41.26        
 11  South Plantation                                           3:47.85        
 12  Miami Beach                                                3:53.51        
 13  Coral Reef                                                 3:55.16        
 14  Dr. Krop                                                   3:56.24        
 15  Hialeah-Miami Lakes                                        4:04.44        
 16  Varela                                                     4:05.60