2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 2

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2005 04:35 PM
                  2005  FHSAA-3A-District-2 Swimming & Diving                  
                     Lake Brantley's James M Sprinkle Pool                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
    National:   1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:54.13    1:52.43        
     1) Michael, Kaley FR               2) O'Grady, Courtney SO           
     3) Davis, Samantha FR              4) Hollingsworth, Alicia SR       
       28.30    32.07    26.69    25.37                                    
  2 Winter Park                                       1:55.83    1:53.72        
     1) Claflin, Jessica 12             2) Kalaghchi, Alexa 11            
     3) Harris, Lacey 9                 4) Stewart, Jenna 11              
       28.38    33.56    27.52    24.26                                    
  3 Oviedo                                            1:58.66    1:58.26        
     1) Wright, Sarah SO                2) McClellan, Brett JR            
     3) Perna, Talia JR                 4) Sarabasa, Rachael JR           
       30.55    31.11    29.81    26.79                                    
  4 Lake Mary High School                             1:58.69    1:58.99        
     1) Bonsmann, Shannon SR            2) Finn, Hagen SO                 
     3) Goddin, Nina FR                 4) Henderson, Ava JR              
       30.47    33.26    29.03    26.23                                    
  5 Seminole (Sanford) High School                    1:59.68    2:01.08        
     1) Decker, Stephanie 9             2) Corso, Kaycee 10               
     3) Rodriguez, Kathryn 12           4) Schuh, Sarah 11                
       30.94    31.82    31.03    27.29                                    
  6 Winter Springs High School                        2:09.38    2:08.03        
     1) Olendere, Monica 10             2) Warner, Jessica 12             
     3) Keeler, Jennifer 10             4) Redford, Lauren 10             
       32.07    37.33    34.80    23.83                                    
  7 Edgewater (Orlando)                               2:10.54    2:11.55        
     1) Kilsgaard, Kimberly 12          2) Darrow, Emily 11               
     3) Demro, Samantha 10              4) Kaufman, Jenna 11              
       32.39    38.64    33.40    27.12                                    
  8 Lyman ( Longwood)  High School                    2:18.78    2:17.47        
     1) Gillilian, Carly SR             2) Culberson, Rachel SO           
     3) Perez, Brittney SO              4) Mazzie, Katie SO               
       33.01    36.75    36.90    30.81                                    
B - Final
 -- Colonial (Orlando)                                2:53.71         NS        
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
    National:   1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:51.24    1:54.13        
     1) Michael, Kaley FR               2) O'Grady, Courtney SO           
     3) Davis, Samantha FR              4) Hollingsworth, Alicia SR       
       27.99    32.57    27.35    26.22                                    
  2 Winter Park                                       1:55.00    1:55.83        
     1) Claflin, Jessica 12             2) Kalaghchi, Alexa 11            
     3) Harris, Lacey 9                 4) Stewart, Jenna 11              
       27.94    34.65    28.00    25.24                                    
  3 Oviedo                                            2:01.86    1:58.66        
     1) Wright, Sarah SO                2) McClellan, Brett JR            
     3) Perna, Talia JR                 4) Sarabasa, Rachael JR           
       30.22    32.29    28.86    27.29                                    
  4 Lake Mary High School                             2:00.00    1:58.69        
     1) Bonsmann, Shannon SR            2) Finn, Hagen SO                 
     3) Goddin, Nina FR                 4) Henderson, Ava JR              
       30.43    33.28    28.65    26.33                                    
  5 Seminole (Sanford) High School                    2:01.95    1:59.68        
     1) Decker, Stephanie 9             2) Corso, Kaycee 10               
     3) Rodriguez, Kathryn 12           4) Schuh, Sarah 11                
       30.18    31.96    30.81    26.73                                    
  6 Winter Springs High School                        2:06.70    2:09.38        
     1) Olendere, Monica 10             2) Warner, Jessica 12             
     3) Keeler, Jennifer 10             4) Redford, Lauren 10             
       32.45    38.23    31.82    26.88                                    
  7 Edgewater (Orlando)                               2:09.98    2:10.54        
     1) Kilsgaard, Kimberly 12          2) Darrow, Emily 11               
     3) Demro, Samantha 10              4) Kaufman, Jenna 11              
       32.87    39.26    30.45    27.96                                    
  8 Lyman ( Longwood)  High School                    2:06.00    2:18.78        
     1) Gillilian, Carly SR             2) Culberson, Rachel SO           
     3) Perez, Brittney SO              4) Mazzie, Katie SO               
       32.66    36.72    37.98    31.42                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colonial (Orlando)                                2:34.00    2:53.71        
     1) Fernandez, Lizeida 12           2) Reidenback, Leah 11            
     3) Rebuk, Danielle 10              4) Sellers, Ashley 11             
       47.78    47.13    41.47    37.33                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
    National:   1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:43.58    1:42.45        
     1) Richardson, Charles JR          2) De Borde, Chris JR             
     3) Davis, George JR                4) Fang, Joe JR                   
       26.28    29.60    24.67    21.90                                    
  2 Seminole (Sanford) High School                    1:43.29    1:42.86        
     1) Yuan, Michael 11                2) Shia, Kevin 9                  
     3) O'Malley, Collin 12             4) Krug, Nathan 12                
       27.45    28.82    24.11    22.48                                    
  3 Winter Park                                       1:43.25    1:42.87        
     1) Hughes, Peter 12                2) Claflin, William 10            
     3) Scullian, Stephen 12            4) Tasman, Seth 10                
       25.74    30.42    24.75    21.96                                    
  4 Lake Mary High School                             1:43.40    1:43.32        
     1) Dee, Alexander SO               2) Siegel, Derek SO               
     3) Vickers, Anderson JR            4) Ashton, Robert SR              
       27.30    29.14    24.92    21.96                                    
  5 Oviedo                                            1:44.28    1:45.81        
     1) Brown, Steven JR                2) Sokolowski, Mathew SO          
     3) Cruts, Chris JR                 4) Owens, Lloyd SR                
       27.17    29.53    26.50    22.61                                    
  6 Lyman ( Longwood)  High School                    1:47.30    1:46.36        
     1) Forbes, Alan FR                 2) Fatz, Jack SR                  
     3) Tracy, Mike JR                  4) Barrett, Ricky JR              
       27.39    29.54    26.11    23.32                                    
  7 Winter Springs High School                        1:47.57    1:48.32        
     1) Fair, John 11                   2) Ori, Matt 10                   
     3) Beasley, Brian 12               4) Kovacik, Matt 12               
       28.71    30.06    26.59    22.96                                    
  8 Edgewater (Orlando)                               1:57.52    2:00.47        
     1) Pressley, Matt 10               2) Atkins, Richard 12             
     3) Tegethoff, Eric 12              4) Carpenter, Mark 12             
       29.77    35.90    30.09    24.71                                    
B - Final
  9 Ocoee                                             2:10.97    2:13.69        
     1) Gunter, Kurt 11                 2) Kane, Alex 9                   
     3) Fon, Aaron 9                    4) Jackowski, Nick 11             
       36.87    34.00    33.21    29.61                                    
 -- Colonial (Orlando)                                2:19.79         NS        
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
    National:   1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Winter Park                                       1:45.00    1:43.25        
     1) Hughes, Peter 12                2) Claflin, William 10            
     3) Scullian, Stephen 12            4) Stewart, Mark 12               
       25.34    30.09    25.07    22.75                                    
  2 Seminole (Sanford) High School                    1:41.50    1:43.29        
     1) Yuan, Michael 11                2) Shia, Kevin 9                  
     3) O'Malley, Collin 12             4) Krug, Nathan 12                
       25.74    29.78    25.35    22.42                                    
  3 Lake Mary High School                             1:48.00    1:43.40        
     1) Dee, Alexander SO               2) Siegel, Derek SO               
     3) Vickers, Anderson JR            4) Ashton, Robert SR              
       27.28    28.73    25.10    22.29                                    
  4 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:43.17    1:43.58        
     1) Richardson, Charles JR          2) De Borde, Chris JR             
     3) Davis, George JR                4) Fang, Joe JR                   
       26.71    30.34    24.98    21.55                                    
  5 Oviedo                                            1:45.21    1:44.28        
     1) Brown, Steven JR                2) Sokolowski, Mathew SO          
     3) Cruts, Chris JR                 4) Owens, Lloyd SR                
       26.92    29.29    25.98    22.09                                    
  6 Lyman ( Longwood)  High School                    1:46.00    1:47.30        
     1) Forbes, Alan FR                 2) Fatz, Jack SR                  
     3) Tracy, Mike JR                  4) Barrett, Ricky JR              
       27.59    30.04    26.20    23.47                                    
  7 Winter Springs High School                        1:50.40    1:47.57        
     1) Fair, John 11                   2) Ori, Matt 10                   
     3) Beasley, Brian 12               4) Kovacik, Matt 12               
       27.94    30.65    26.50    22.48                                    
  8 Edgewater (Orlando)                               1:53.80    1:57.52        
     1) Pressley, Matt 10               2) Atkins, Richard 12             
     3) Tegethoff, Eric 12              4) Carpenter, Mark 12             
       28.43    34.99    29.34    24.76                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ocoee                                             2:09.00    2:10.97        
     1) Gunter, Kurt 11                 2) Kane, Alex 9                   
     3) Fon, Aaron 9                    4) Jackowski, Nick 11             
       37.54    33.06    31.37    29.00                                    
 10 Colonial (Orlando)                                2:19.00    2:19.79        
     1) Pinto, Paolo 11                 2) Stoops, Chris 11               
     3) Navanette, Felipe 10            4) Garcia, Joshua 9               
       35.61    40.39    30.94    32.85                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:   1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Enslen, Aylssa            10 Edgewater            2:01.22    1:59.14        
      27.14   30.25   31.03   30.72                                
  2 Miller, Melissa           SO Lake Brantley        2:01.19    2:00.03        
      27.26   30.45   31.32   31.00                                
  3 Jones, Katie              SR Oviedo               2:03.67    2:03.45        
      27.96   31.14   32.22   32.13                                
  4 Schulz, Kelly             SR Lake Mary            2:05.45    2:04.76        
      28.76   31.67   32.16   32.17                                
  5 Skeels, Amanda            SO Oviedo               2:07.92    2:08.32        
      28.77   32.94   33.98   32.63                                
  6 Ernest, Allison           JR Lake Mary            2:10.77    2:09.31        
      29.92   32.93   33.69   32.77                                
  7 Vachon, Kelsey            FR Lake Mary            2:12.25    2:10.07        
      30.43   33.05   33.65   32.94                                
  8 Culberson, Rachel         SO Lyman                2:11.22    2:10.15        
      28.81   33.04   35.15   33.15                                
B - Final
  9 Merrell, Jessica          12 Winter Park          2:15.75    2:12.90        
      31.43   33.79   33.98   33.70                                
 10 Aman, Rhiannon            JR Lake Mary            2:13.85    2:14.96        
      30.79   34.12   35.16   34.89                                
 11 Gaete, Francesca          JR Lake Brantley        2:20.92    2:20.71        
      31.14   35.55   36.39   37.63                                
 12 Sessions, Kaitlyn         SO Oviedo               2:14.50    2:21.27        
      31.67   35.99   37.23   36.38                                
 13 Parker, Stirling          FR Lake Brantley        2:21.27    2:22.52        
      31.95   37.43   38.07   35.07                                
 14 Portilla, Shawna           9 Apopka               2:26.89    2:23.83        
      32.77   36.41   37.66   36.99                                
 15 Diaz, Ashley              SO Lake Brantley        2:25.48    2:24.91        
      32.78   37.28   38.66   36.19                                
 16 O'Malley, Katherine        9 Winter Springs       2:26.93    2:25.13        
      32.61   38.04   38.13   36.35                                
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:   1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Melissa           SO Lake Brantley        2:01.87    2:01.19        
      27.22   30.37   31.77   31.83                                
  2 Enslen, Aylssa            10 Edgewater            2:00.10    2:01.22        
      27.17   30.69   32.27   31.09                                
  3 Jones, Katie              SR Oviedo               2:04.42    2:03.67        
      28.47   31.14   32.45   31.61                                
  4 Schulz, Kelly             SR Lake Mary            2:07.00    2:05.45        
      29.24   31.69   32.40   32.12                                
  5 Skeels, Amanda            SO Oviedo               2:15.58    2:07.92        
      28.23   32.17   34.08   33.44                                
  6 Ernest, Allison           JR Lake Mary            2:15.19    2:10.77        
      29.68   33.19   34.39   33.51                                
  7 Culberson, Rachel         SO Lyman                2:17.23    2:11.22        
      29.90   33.08   34.93   33.31                                
  8 Vachon, Kelsey            FR Lake Mary            2:15.40    2:12.25        
      29.78   33.85   34.61   34.01                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Aman, Rhiannon            JR Lake Mary            2:16.58    2:13.85        
      30.15   33.73   35.16   34.81                                
 10 Sessions, Kaitlyn         SO Oviedo               2:17.55    2:14.50        
      30.10   34.18   35.84   34.38                                
 11 Merrell, Jessica          12 Winter Park          2:15.00    2:15.75        
      30.47   33.94   35.43   35.91                                
 12 Gaete, Francesca          JR Lake Brantley        2:23.52    2:20.92        
      30.01   34.71   37.34   38.86                                
 13 Parker, Stirling          FR Lake Brantley        2:23.21    2:21.27        
      30.88   36.40   37.86   36.13                                
 14 Diaz, Ashley              SO Lake Brantley        2:24.06    2:25.48        
      33.72   37.10   37.93   36.73                                
 15 Portilla, Shawna           9 Apopka               2:25.03    2:26.89        
      33.83   37.14   38.28   37.64                                
 16 O'Malley, Katherine        9 Winter Springs       2:30.00    2:26.93        
      34.37   39.63   36.64   36.29                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hines, Janelle            10 Sanford Seminol      2:45.00    2:27.48        
      33.93   37.29   38.64   37.62                                
 18 Dolin, Nina               11 Winter Park          2:30.00    2:30.92        
      35.27   39.10   38.73   37.82                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bennet, Katelyn           10 Winter Springs       2:28.00    2:31.52        
      35.32   37.81   39.11   39.28                                
 20 Holloway, Kara             9 Winter Park          2:34.00    2:33.45        
      32.88                   41.30                                
 21 Dunn, Jessica             11 Edgewater            2:34.82    2:33.55        
      33.55   37.93   40.96   41.11                                
 22 Levoska, Melissa          10 Winter Springs       2:35.00    2:33.87        
    1:11.17 1:22.70                                                
 23 McCloskey, Lauren         10 Winter Springs       2:39.00    2:34.73        
      34.20   38.99   40.06   41.48                                
 24 Dominguez, Kelly          11 Winter Park          2:36.00    2:36.26        
      35.18   39.72   40.72   40.64                                
 25 Hobson, Ellen             10 Apopka               2:38.22    2:37.71        
      33.28   39.55 1:24.86    0.02                                
 26 Smith, Ashley             11 Ocoee                2:45.00    2:38.84        
      35.75   39.92   42.08   41.09                                
 27 Priep, Taralynn           10 Edgewater            2:35.10    2:39.26        
      36.57   40.04   41.60   41.05                                
 28 Colbourne, Kelly          11 Sanford Seminol           NT    2:42.58        
      36.07   41.46   43.11   41.94                                
 29 Stewart, Haley            SO Oviedo               2:39.00    2:44.37        
      36.74   40.38   43.81   43.44                                
 30 Reis El Bara, Kori        11 Apopka               2:38.15    2:47.47        
      35.67   41.03   44.45   46.32                                
 31 Minnear, Melissa           9 Apopka               2:51.99    2:50.98        
      38.08   43.09   45.27   44.54                                
 32 Pozsonyi, Michelle        10 Sanford Seminol           NT    2:53.71        
      38.49   45.38   45.87   43.97                                
 33 Reidenback, Leah          11 Colonial             3:04.00    3:17.90        
      39.23   49.66   55.18   53.83                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:   1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Owens, Lloyd              SR Oviedo               1:48.10    1:46.49        
      24.50   27.19   27.46   27.34                                
  2 O'Malley, Collin          12 Sanford Seminol      1:48.85    1:47.94        
      25.33   27.93   27.18   27.50                                
  3 Duran, Rick               10 Winter Park          1:49.92    1:48.72        
      25.00   27.81   28.25   27.66                                
  4 Lee, Frederic             JR Lake Brantley        1:51.06    1:50.86        
      25.86   28.49   28.68   27.83                                
  5 Dee, Alexander            SO Lake Mary            1:53.31    1:51.98        
      26.04   28.76   28.69   28.49                                
  6 Harrity, Darren           SR Oviedo               1:53.28    1:53.35        
      25.33   28.72   30.08   29.22                                
  7 Bailey, Trice              9 Sanford Seminol      1:55.07    1:56.06        
      26.92   29.59   30.07   29.48                                
  8 Travis, Luke              JR Lyman                1:55.16    1:56.99        
      26.96   29.04   29.75   31.24                                
B - Final
  9 Creighton, Trevor         10 Winter Park          1:58.20    1:55.78        
      27.13   29.42   31.37   27.86                                
 10 O'Brien, Robert           SR Lake Brantley        1:58.10    1:56.29        
      26.30   29.63   30.29   30.07                                
 11 Ryan, Gregory             JR Lake Mary            1:57.93    1:56.74        
      26.81   29.40   30.44   30.09                                
 12 Kuk, Royd                 JR Lake Mary            1:58.64    1:57.00        
      27.11   29.66   30.01   30.22                                
 13 Savallisch, Johnathan     12 Winter Park          2:00.46    2:01.28        
      27.08   30.63 1:03.57                                        
 14 Raw, Derek                JR Oviedo               2:02.45    2:01.61        
      26.83   30.72   32.34   31.72                                
 15 Carden, Drake             JR Lake Brantley        2:04.68    2:04.19        
      28.11   31.30   32.44   32.34                                
 16 Rajchel, Brad              9 Winter Park          2:07.07    2:05.54        
      27.50   32.11   33.63   32.30                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:   1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Owens, Lloyd              SR Oviedo               1:46.40    1:48.10        
      25.05   27.74   27.94   27.37                                
  2 O'Malley, Collin          12 Sanford Seminol      1:43.80    1:48.85        
      26.02   28.53   27.11   27.19                                
  3 Duran, Rick               10 Winter Park          1:47.00    1:49.92        
      24.75   27.69   28.84   28.64                                
  4 Lee, Frederic             JR Lake Brantley        1:55.59    1:51.06        
      25.75   28.28   28.85   28.18                                
  5 Harrity, Darren           SR Oviedo               1:53.62    1:53.28        
      25.59   28.69   29.73   29.27                                
  6 Dee, Alexander            SO Lake Mary            1:52.33    1:53.31        
      26.58   28.13   28.80   29.80                                
  7 Bailey, Trice              9 Sanford Seminol      1:55.50    1:55.07        
      26.82   29.11   29.82   29.32                                
  8 Travis, Luke              JR Lyman                2:02.10    1:55.16        
      27.49   29.58   28.97   29.12                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryan, Gregory             JR Lake Mary            2:02.91    1:57.93        
      27.56   29.92   30.79   29.66                                
 10 O'Brien, Robert           SR Lake Brantley        1:56.71    1:58.10        
      27.07   29.64   30.69   30.70                                
 11 Creighton, Trevor         10 Winter Park          2:00.00    1:58.20        
      27.16   29.05   31.61   30.38                                
 12 Kuk, Royd                 JR Lake Mary            2:01.23    1:58.64        
      27.96   29.93   30.02   30.73                                
 13 Savallisch, Johnathan     12 Winter Park          2:07.00    2:00.46        
      27.07   29.62 1:03.88                                        
 14 Raw, Derek                JR Oviedo               2:01.62    2:02.45        
      27.08   30.69   32.58   32.10                                
 15 Carden, Drake             JR Lake Brantley        2:06.78    2:04.68        
      27.84   30.94   32.74   33.16                                
 16 Rajchel, Brad              9 Winter Park          2:09.00    2:07.07        
      28.04   31.27   34.28   33.48                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gardner, Dhugal           SO Lake Brantley        2:07.11    2:07.28        
      28.10   31.74   34.39   33.05                                
 18 Lenz, Tom                 11 Edgewater            2:13.84    2:12.03        
      28.99   32.94   35.55   34.55                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Henry, Kent               10 Sanford Seminol      2:17.50    2:14.87        
      30.49 1:44.38                                                
 20 Goodman, Cameron          11 Apopka               2:14.94    2:16.07        
                      36.98                                        
 21 Strausbaugh, Tom          12 Winter Springs       2:30.00    2:18.28        
      29.26 1:49.00   20.79                                        
 22 Terwilleger, Kyle          9 Sanford Seminol      2:30.00    2:18.76        
      31.84   35.87   36.36   34.69                                
 23 Biscardi, James           11 Winter Springs       2:15.00    2:20.36        
    1:06.32 1:14.04                                                
 24 Navanette, Felipe         10 Colonial             2:18.00    2:21.86        
      31.79   34.95   36.86   38.26                                
 25 Margopolous, Ryan         JR Oviedo               2:29.00    2:27.54        
      31.56   37.02   40.43   38.53                                
 26 Coy, Weston                9 Apopka               2:18.94    2:42.41        
      32.90   41.00 1:28.51                                        
 27 Watson, Glen               9 Apopka               2:51.90    2:44.11        
      35.15   42.51 1:26.63                                        
 28 Freedman, Andrew          10 Apopka               2:53.98    2:46.73        
 29 Jaffe, Josh               10 Winter Springs       2:45.00    2:49.62        
    1:19.80   45.58   44.69                                        
 -- Wasserman, David           9 Ocoee                2:54.00         NS        
 -- Grubbs, Charlie           10 Winter Springs       2:30.00         NS        
 -- Grantier, Brandon         10 Ocoee                2:52.00         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:   1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McClellan, Brett          JR Oviedo               2:18.03    2:14.67        
      30.24   35.73   38.37   30.33                                
  2 Richardson, Rebecca       FR Lake Brantley        2:18.95    2:15.02        
      29.73   33.57   39.31   32.41                                
  3 O'Grady, Courtney         SO Lake Brantley        2:19.84    2:17.23        
      30.25   36.29   39.05   31.64                                
  4 Richter, Cristina         SR Lake Brantley        2:22.26    2:19.62        
      29.64   35.96   40.93   33.09                                
  5 Finn, Hagen               SO Lake Mary            2:25.38    2:22.35        
      31.12   37.25   40.58   33.40                                
  6 Potvin, Michaela          JR Oviedo               2:22.68    2:22.46        
      30.49   35.89   43.94   32.14                                
  7 Kalaghchi, Alexa          11 Winter Park          2:28.02    2:26.48        
      31.80   37.45   40.86   36.37                                

  8 Schuh, Sarah              11 Sanford Seminol      2:27.77    2:26.88        
      32.90   37.33   42.96   33.69                                
B - Final
  9 Kaebel, Kelsey            JR Oviedo               2:34.23    2:28.80        
      32.28   36.73   45.07   34.72                                
 10 Totzke, Kate              SO Lake Mary            2:32.15    2:32.12        
      33.23   40.17   43.38   35.34                                
 11 Higley, Rebecca           SO Lake Brantley        2:37.83    2:34.34        
      32.00   41.94   46.57   33.83                                
 12 Watts, Christin           SO Lake Mary            2:34.11    2:34.37        
      34.17   39.99   44.42   35.79                                
 13 Keeler, Jennifer          10 Winter Springs       2:35.22    2:34.51        
      33.30   41.26   45.76   34.19                                
 14 Luzadder, Jessica         11 Edgewater            2:32.06    2:36.70        
      32.32   39.02   49.12   36.24                                
 15 Klaiman, Michelle         SR Lake Mary            2:39.63    2:37.79        
      37.12   39.11   46.06   35.50                                
 16 Neuner, Megan              9 Winter Springs       2:38.47    2:40.01        
      34.89   39.90   48.27   36.95                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:   1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McClellan, Brett          JR Oviedo               2:17.55    2:18.03        
      30.86   35.84   39.50   31.83                                
  2 Richardson, Rebecca       FR Lake Brantley        2:19.07    2:18.95        
      28.85   34.98   41.13   33.99                                
  3 O'Grady, Courtney         SO Lake Brantley        2:15.89    2:19.84        
      29.89   36.81   40.28   32.86                                
  4 Richter, Cristina         SR Lake Brantley        2:22.93    2:22.26        
      30.20   37.06   42.16   32.84                                
  5 Potvin, Michaela          JR Oviedo               2:28.00    2:22.68        
      30.38   35.77   43.77   32.76                                
  6 Finn, Hagen               SO Lake Mary            2:27.99    2:25.38        
      31.63   38.44   40.88   34.43                                
  7 Schuh, Sarah              11 Sanford Seminol      2:27.50    2:27.77        
      32.52   37.75   43.36   34.14                                
  8 Kalaghchi, Alexa          11 Winter Park          2:26.00    2:28.02        
      32.10   38.32   41.51   36.09                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Luzadder, Jessica         11 Edgewater            2:34.50    2:32.06        
      32.63   37.22   48.02   34.19                                
 10 Totzke, Kate              SO Lake Mary            2:33.54    2:32.15        
      32.53   40.41   41.97   37.24                                
 11 Watts, Christin           SO Lake Mary            2:35.47    2:34.11        
      33.60   39.28   43.46   37.77                                
 12 Kaebel, Kelsey            JR Oviedo               2:34.61    2:34.23        
      31.87   37.34   48.45   36.57                                
 13 Keeler, Jennifer          10 Winter Springs       2:31.40    2:35.22        
      33.05   41.64   46.03   34.50                                
 14 Higley, Rebecca           SO Lake Brantley        2:33.78    2:37.83        
      32.15   40.68   47.74   37.26                                
 15 Neuner, Megan              9 Winter Springs       2:34.00    2:38.47        
      34.39   39.37   47.98   36.73                                
 16 Klaiman, Michelle         SR Lake Mary            2:40.63    2:39.63        
      36.50   39.87   47.23   36.03                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Riggle, Christy           12 Winter Park          2:42.00    2:40.94        
 18 Brownlee, Elizabeth       12 Edgewater            2:37.60    2:42.98        
      35.27   42.56   48.66   36.49                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Atkinson, Marykatherine   JR Oviedo               2:47.09    2:44.86        
      36.74 2:08.12                                                
 20 Warner, Emily              9 Winter Springs       2:44.00    2:48.13        
 21 Darrow, Emily             11 Edgewater            2:47.70    2:48.84        
      35.76   42.99   48.85   41.24                                
 22 Serrano, Aurelys          12 Sanford Seminol      2:40.00    2:50.14        
      34.12   45.17   50.90   39.95                                
 23 Mobley, Stephanie         12 Apopka               3:03.32    2:57.91        
      38.45   44.63   56.83   38.00                                
 24 Tanner, Ashley            12 Apopka               2:52.98    2:58.79        
      38.55   48.76   51.96   39.52                                
 25 Jansson, Chase            11 Winter Park          3:00.00    3:01.41        
      35.47   45.23   57.40   43.31                                
 26 Clark, Tiffany             9 Winter Park          3:00.00    3:01.43        
      39.00   46.62   53.08   42.73                                
 27 Steele, Dominique         12 Apopka               3:09.94    3:10.02        
      39.48   48.61   59.01   42.92                                
 -- Bentin, Ana               10 Edgewater            3:10.70         DQ        
      41.22   55.92 1:07.16   49.38                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
    National:   1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Richardson, Charles       JR Lake Brantley        2:05.48    2:00.33        
      26.73   30.01   36.32   27.27                                
  2 Cruts, Chris              JR Oviedo               2:04.61    2:02.00        
      26.94   30.27   37.07   27.72                                
  3 De Borde, Chris           JR Lake Brantley        2:05.37    2:02.92        
      26.42   30.82   37.27   28.41                                
  4 Kamrath, Erik             JR Lake Mary            2:04.57    2:04.82        
      25.81   33.43   35.93   29.65                                
  5 Finn, Carson              JR Lake Mary            2:05.57    2:07.77        
      27.68   34.38   35.71   30.00                                
  6 Sokolowski, Mathew        SO Oviedo               2:08.24    2:09.21        
      28.57   33.80   36.47   30.37                                
  7 Marini, Dan                9 Sanford Seminol      2:12.75    2:12.35        
      28.48   35.04   39.20   29.63                                
  8 Ayala, Virgil             SO Oviedo               2:15.46    2:17.93        
      29.75   36.75   39.36   32.07                                
B - Final
  9 Smith, David              JR Lake Mary            2:15.78    2:12.96        
      27.90   34.51   39.34   31.21                                
 10 Yerkes, Mark              10 Winter Park          2:18.73    2:21.36        
      28.08   37.32   42.74   33.22                                
 11 Fair, John                11 Winter Springs       2:17.45    2:22.37        
      30.47   34.89   44.09   32.92                                
 12 Nicholas, Ryan            12 Winter Park          2:24.44    2:25.53        
      30.82   36.24   45.40   33.07                                
 13 Drennen, Nicholas         SO Lake Brantley        2:27.79    2:28.20        
      31.73   40.20   42.68   33.59                                
 14 Chao, Aaron               SR Lake Brantley        2:33.03    2:31.73        
      30.80   39.38   46.33   35.22                                
 15 Markovitz, Tyler          12 Sanford Seminol      2:43.63    2:43.03        
      30.27   40.87   52.89   39.00                                
 16 Cosier, Dan               12 Apopka               2:43.59    2:43.21        
      33.19   41.54   50.45   38.03                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
    National:   1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kamrath, Erik             JR Lake Mary            2:12.30    2:04.57        
      26.25   33.11   35.85   29.36                                
  2 Cruts, Chris              JR Oviedo               2:02.57    2:04.61        
      26.41   31.51   38.35   28.34                                
  3 De Borde, Chris           JR Lake Brantley        2:06.71    2:05.37        
      26.38   31.92   37.59   29.48                                
  4 Richardson, Charles       JR Lake Brantley        2:06.16    2:05.48        
      27.56   30.64   39.50   27.78                                
  5 Finn, Carson              JR Lake Mary            2:11.40    2:05.57        
      27.09   33.36   35.74   29.38                                
  6 Sokolowski, Mathew        SO Oviedo               2:10.35    2:08.24        
      28.05   33.10   36.41   30.68                                
  7 Marini, Dan                9 Sanford Seminol      2:11.80    2:12.75        
      26.89   34.01   40.36   31.49                                
  8 Ayala, Virgil             SO Oviedo               2:16.09    2:15.46        
      28.79   36.12   39.27   31.28                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, David              JR Lake Mary            2:19.30    2:15.78        
      28.93   34.83   40.57   31.45                                
 10 Fair, John                11 Winter Springs       2:17.50    2:17.45        
      29.44   31.80   42.74   33.47                                
 11 Yerkes, Mark              10 Winter Park          2:23.00    2:18.73        
      28.67   35.74   42.83   31.49                                
 12 Nicholas, Ryan            12 Winter Park          2:31.00    2:24.44        
      30.41   35.80   45.32   32.91                                
 13 Drennen, Nicholas         SO Lake Brantley        2:32.12    2:27.79        
      31.13   38.66   43.09   34.91                                
 14 Chao, Aaron               SR Lake Brantley        2:30.91    2:33.03        
      30.43   39.46   45.86   37.28                                
 15 Cosier, Dan               12 Apopka               2:48.74    2:43.59        
      33.52   43.53   48.72   37.82                                
 16 Markovitz, Tyler          12 Sanford Seminol      2:45.00    2:43.63        
      31.63   41.63   52.92   37.45                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Duke, Clark                9 Winter Park          3:00.00    2:44.74        
      34.40                   38.15                                
 18 Laube, Ben                10 Apopka               2:49.13    2:49.05        
      36.88   44.13   45.83   42.21                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Oyler, Michael             9 Winter Park          3:00.00         DQ        
      39.59 2:30.34                                                
 -- Garcia, Alex              FR Oviedo               2:38.75         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:   22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bateman, Sarah            SO Lake Brantley          24.11      23.88 AA-A   
  2 Stewart, Jenna            11 Winter Park            24.81      23.99 AA-A   
  3 Morgan, Christina         12 Winter Springs         24.83      24.47        
  4 Corso, Kaycee             10 Sanford Seminol        25.39      25.27        
  5 Davis, Samantha           FR Lake Brantley          25.65      25.40        
  6 Holloway, Megan           12 Winter Park            25.70      25.62        
  7 Henderson, Ava            JR Lake Mary              26.03      25.91        
  8 Ryerson, Becky            11 Winter Springs         25.98      26.07        
B - Final
  9 Hollingsworth, Alicia     SR Lake Brantley          26.11      25.68        
 10 Bonsmann, Shannon         SR Lake Mary              26.15      26.37        
 11 Gillilian, Carly          SR Lyman                  26.17      26.63        
 12 Krupitsky, Arielle        SO Lake Mary              26.78      27.04        
 13 Sarabasa, Rachael         JR Oviedo                 27.47      27.10        
 14 Tollman, Samantha         JR Lake Brantley          26.75      27.11        
 15 Redford, Lauren           10 Winter Springs         27.04      27.37        
 16 Perna, Talia              JR Oviedo                 27.75      27.80        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:   22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bateman, Sarah            SO Lake Brantley          24.34      24.11 AA-C   
  2 Stewart, Jenna            11 Winter Park            24.80      24.81        
  3 Morgan, Christina         12 Winter Springs         24.53      24.83        
  4 Corso, Kaycee             10 Sanford Seminol        26.22      25.39        
  5 Davis, Samantha           FR Lake Brantley          25.30      25.65        
  6 Holloway, Megan           12 Winter Park            25.50      25.70        
  7 Ryerson, Becky            11 Winter Springs         26.10      25.98        
  8 Henderson, Ava            JR Lake Mary              26.40      26.03        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hollingsworth, Alicia     SR Lake Brantley          26.10      26.11        
 10 Bonsmann, Shannon         SR Lake Mary              26.22      26.15        
 11 Gillilian, Carly          SR Lyman                  27.10      26.17        
 12 Tollman, Samantha         JR Lake Brantley          26.30      26.75        
 13 Krupitsky, Arielle        SO Lake Mary              27.29      26.78        
 14 Redford, Lauren           10 Winter Springs         27.60      27.04        
 15 Sarabasa, Rachael         JR Oviedo                 27.41      27.47        
 16 Perna, Talia              JR Oviedo                 27.10      27.75        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Luzadder, Jessica         11 Edgewater              27.50      27.89        
 18 Henry, Jackie             10 Winter Springs         27.50      28.05        
 18 Alers, Nicole             FR Oviedo                 29.00      28.05        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 20 Demro, Samantha           10 Edgewater              27.90      28.29        
 21 Pulido, Ali               JR Oviedo                 28.61      28.31        
 22 Schulz, Carey             SO Lake Mary              27.99      28.43        
 23 Autry, Anna               12 Winter Park            28.00      28.53        
 24 MacArthur, Sara           11 Apopka                 29.31      29.20        
 25 Jewett, Sara              11 Edgewater              29.90      29.96        
 26 Fontaine, Jessica         11 Apopka                 31.09      30.83        
 27 Cox, Jeannette            11 Edgewater              30.23      31.01        
 28 Mazzie, Katie             SO Lyman                  30.60      31.25        
 29 Walker, Kaitlin           10 Apopka                 36.38      33.38        
 30 Holzworth, Lindsay         9 Ocoee                  32.10      33.69        
 31 Golgowski, Elese          11 Winter Park            30.00      33.93        
 32 Rebuk, Danielle           10 Colonial               35.00      34.62        
 33 Sellers, Ashley           11 Colonial               36.00      34.81        
 34 Wieczoreck, Tiffany       11 Apopka                 40.78      36.53        
 35 Scarpetta, Dianna          9 Colonial               36.00      36.94        
 36 Haynes, Kristina           9 Ocoee                  38.00      37.39        
 37 Tabares, Katerine         10 Sanford Seminol        36.00      37.42        
 38 Fernandez, Lizeida        12 Colonial               39.30      40.50        
 39 Zeise, Diane              10 Ocoee                  47.00      50.73        
 -- Poole, Brandee            SO Lyman                  31.90         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National:   19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Forbes, Alexander         SR Lyman                  21.02      20.78 AA-A   
  2 Ingvoldstad, Stephen      SR Oviedo                 21.08      21.13 AA-A   
  3 Hughes, Peter             12 Winter Park            21.35      21.15 AA-A   
  4 Fang, Joe                 JR Lake Brantley          21.87      21.72        
  5 Krug, Nathan              12 Sanford Seminol        21.73      21.86        
  6 Ashton, Robert            SR Lake Mary              21.89      21.88        
  7 Tasman, Seth              10 Winter Park            21.71      22.00        
  8 Marquez, Cesar            SR Lyman                  22.19      22.22        
B - Final

  9 Kovacik, Matt             12 Winter Springs         22.78      22.80        
 10 Kingsford, David          10 Winter Park            22.60      22.90        
 11 Stewart, Mark             12 Winter Park            23.27      23.16        
 12 Bohiken, Ross             11 Winter Springs         23.32      23.61        
 13 Lechner, Thomas           12 Winter Springs         23.51      23.62        
 14 Barrett, Ricky            JR Lyman                  23.38      23.67        
 15 Tracy, Mike               JR Lyman                  24.22      23.68        
 16 Guenov, Alex              11 Sanford Seminol        23.60      24.02        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
    National:   19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Forbes, Alexander         SR Lyman                  20.22      21.02 AA-A   
  2 Ingvoldstad, Stephen      SR Oviedo                 21.10      21.08 AA-A   
  3 Hughes, Peter             12 Winter Park            21.00      21.35 AA-A   
  4 Tasman, Seth              10 Winter Park            22.90      21.71        
  5 Krug, Nathan              12 Sanford Seminol        21.78      21.73        
  6 Fang, Joe                 JR Lake Brantley          22.03      21.87        
  7 Ashton, Robert            SR Lake Mary              22.24      21.89        
  8 Marquez, Cesar            SR Lyman                  22.79      22.19        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kingsford, David          10 Winter Park            22.70      22.60        
 10 Kovacik, Matt             12 Winter Springs         23.70      22.78        
 11 Stewart, Mark             12 Winter Park            22.40      23.27        
 12 Bohiken, Ross             11 Winter Springs         23.90      23.32        
 13 Barrett, Ricky            JR Lyman                  24.88      23.38        
 14 Lechner, Thomas           12 Winter Springs         24.10      23.51        
 15 Guenov, Alex              11 Sanford Seminol        23.40      23.60        
 16 Tracy, Mike               JR Lyman                  25.90      24.22        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Beasley, Brian            12 Winter Springs         24.90      24.54        
 18 Clark, Thomas             SR Lake Brantley          24.80      24.94        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Blaker, Allan             SR Lake Brantley          26.10      25.04        
 20 Emerine, Wesley           10 Sanford Seminol        28.00      25.18        
 21 Wallace, Daniel           12 Edgewater              23.90      25.30        
 22 France, Chris             SR Oviedo                 25.92      25.46        
 23 Lazlo, Steve              JR Lake Brantley          25.70      25.62        
 24 Knudsen, Greg             12 Apopka                 26.91      26.17        
 25 Gunter, Kurt              11 Ocoee                  27.20      26.53        
 26 Salerno, Anthony          JR Oviedo                 28.01      26.77        
 27 Stoops, Chris             11 Colonial               28.00      26.96        
 28 Goodspeed, Hiller         12 Edgewater              27.90      26.99        
 29 Jackowski, Nick           11 Ocoee                  26.20      27.02        
 30 Spurlin, Brett            11 Apopka                 29.41      27.97        
 31 Pinto, Paolo              11 Colonial               29.00      28.29        
 32 Wood, Jeremy               9 Apopka                 29.00      29.93        
 33 Atkins, Daniel             9 Edgewater              30.36      30.22        
 34 Atkins, Richard           12 Edgewater              30.25      30.29        
 35 Keyes, Dustin             FR Oviedo                 32.36      30.98        
 36 Garcia, Joshua             9 Colonial               32.00      32.09        
 37 Sauer, Eric               11 Apopka                 33.39      32.10        
 38 Swink, Douglas            JR Lake Mary              33.76      32.92        
 39 Chen, Kyle                 9 Sanford Seminol        35.00      33.60        
 40 Centeno, Miguel           FR Lake Mary              42.00      39.02        
 -- Diaz, Johnny              11 Colonial               31.00         NS        
 -- Ragins, Ryan              11 Ocoee                  30.50         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winter, Lindsay           12 Winter Park               NT     464.70        
  2 Verge, Kristin            JR Lake Brantley             NT     455.00        
  3 Gamez, Jocelyn            SR Lake Mary                 NT     435.55        
  4 Berganini, Alyssa         FR Oviedo                171.16     376.95        
  5 Hawksworth, Lauren        11 Oviedo                165.65     344.60        
  6 Gatch, Elizabeth          FR Lake Mary                 NT     321.70        
  7 Kroll, Kelli              SR Lake Brantley             NT     305.90        
  8 Tuit, Rebecca             11 Oviedo                163.00     268.50        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proctor, Adam             11 Sanford Seminol           NT     387.85        
  2 Bolves, Ben               12 Edgewater                 NT     373.10        
  3 Paquin, Lane              JR Oviedo                160.60     306.55        
  4 Stowe, Thomas             FR Lake Brantley             NT     298.55        
 -- Werner, Darren            SO Lake Brantley             NT         NS        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:   52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Michael, Kaley            FR Lake Brantley        1:00.07      59.15        
      27.55   31.60                                                
  2 Enslen, Aylssa            10 Edgewater            1:00.93      59.74        
      27.86   31.88                                                
  3 Harris, Lacey              9 Winter Park          1:00.94    1:00.25        
      28.43   31.82                                                
  4 Claflin, Jessica          12 Winter Park          1:00.00    1:00.45        
      28.08   32.37                                                
  5 Miller, Melissa           SO Lake Brantley        1:01.17    1:02.33        
      29.24   33.09                                                
  6 Goddin, Nina              FR Lake Mary            1:02.88    1:02.49        
      29.32   33.17                                                
  7 Powell, Courtney          FR Lake Brantley        1:03.06    1:02.81        
      29.20   33.61                                                
  8 Schulz, Kelly             SR Lake Mary            1:06.13    1:05.20        
      30.19   35.01                                                
B - Final
  9 Arnold, Carly             10 Winter Park          1:06.46    1:04.54        
      29.86   34.68                                                
 10 Perna, Talia              JR Oviedo               1:06.24    1:06.63        
      30.55   36.08                                                
 11 Riggle, Christy           12 Winter Park          1:11.96    1:07.57        
      31.86   35.71                                                
 12 Williamson, Ashley        JR Lake Mary            1:08.81    1:07.64        
      31.60   36.04                                                
 13 Savas, Jackie             JR Oviedo               1:09.80    1:09.58        
      32.47   37.11                                                
 14 Rand, Kathryn             FR Lake Mary            1:09.97    1:09.78        
      32.20   37.58                                                
 15 Higley, Rebecca           SO Lake Brantley        1:10.84    1:12.02        
      32.85   39.17                                                
 16 Rodriguez, Kathryn        12 Sanford Seminol      1:11.02    1:13.88        
      33.82   40.06                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:   52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Claflin, Jessica          12 Winter Park          1:00.00    1:00.00        
      27.76   32.24                                                
  2 Michael, Kaley            FR Lake Brantley          58.17    1:00.07        
      27.64   32.43                                                
  3 Enslen, Aylssa            10 Edgewater            1:00.01    1:00.93        
      28.34   32.59                                                
  4 Harris, Lacey              9 Winter Park          1:02.00    1:00.94        
      28.45   32.49                                                
  5 Miller, Melissa           SO Lake Brantley        1:02.54    1:01.17        
      28.53   32.64                                                
  6 Goddin, Nina              FR Lake Mary            1:02.65    1:02.88        
      29.46   33.42                                                
  7 Powell, Courtney          FR Lake Brantley        1:03.59    1:03.06        
      28.63   34.43                                                
  8 Schulz, Kelly             SR Lake Mary            1:06.50    1:06.13        
      30.45   35.68                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perna, Talia              JR Oviedo               1:05.84    1:06.24        
      30.25   35.99                                                
 10 Arnold, Carly             10 Winter Park          1:05.00    1:06.46        
      30.61   35.85                                                
 11 Williamson, Ashley        JR Lake Mary            1:10.80    1:08.81        
      31.55   37.26                                                
 12 Savas, Jackie             JR Oviedo               1:11.24    1:09.80        
      32.28   37.52                                                
 13 Rand, Kathryn             FR Lake Mary            1:11.58    1:09.97        
      31.75   38.22                                                
 14 Higley, Rebecca           SO Lake Brantley        1:09.66    1:10.84        
      32.59   38.25                                                
 15 Rodriguez, Kathryn        12 Sanford Seminol      1:10.00    1:11.02        
      33.30   37.72                                                
 16 Riggle, Christy           12 Winter Park          1:11.00    1:11.96        
      33.54   38.42                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Olendere, Monica          10 Winter Springs       1:06.70    1:12.01        
      31.66   40.35                                                
 18 Culberson, Rachel         SO Lyman                1:06.00    1:12.43        
      33.83   38.60                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Demro, Samantha           10 Edgewater            1:12.00    1:12.69        
 20 Costolo, Sarah            12 Apopka               1:12.15    1:14.62        
 21 Coltin, Erin              JR Oviedo               1:20.00    1:18.09        
      35.89   42.20                                                
 22 Dunn, Jessica             11 Edgewater            1:22.00    1:23.37        
      37.70   45.67                                                
 23 Tanner, Ashley            12 Apopka               1:22.65    1:23.91        
      37.32   46.59                                                
 24 Brindley, Emily           SO Oviedo               1:20.00    1:31.96        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:   47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Forbes, Alexander         SR Lyman                  50.55      49.89 AA-A   
      23.19   26.70                                                
  2 Yuan, Michael             11 Sanford Seminol        53.35      52.70        
      24.60   28.10                                                
  3 Davis, George             JR Lake Brantley          54.71      53.47        
      25.05   28.42                                                
  4 Delaney, Evan             JR Lake Brantley          55.08      54.84        
      25.34   29.50                                                
  5 Tasman, Seth              10 Winter Park            55.68      55.60        
      25.66   29.94                                                
  6 Lemmen, Kurt              11 Edgewater              55.07      56.01        
      25.63   30.38                                                
  7 Brown, Steven             JR Oviedo                 55.67      56.46        
  8 Shia, Kevin                9 Sanford Seminol        55.62      56.48        
      25.92   30.56                                                
B - Final
  9 Scullian, Stephen         12 Winter Park            55.70      55.36        
      25.77   29.59                                                
 10 Undeck, Kevin             SR Lake Brantley          57.95      57.89        
      27.17   30.72                                                
 11 Siskar, Ryan              JR Lake Brantley          57.96      58.10        
      27.42   30.68                                                
 12 Claflin, William          10 Winter Park            56.41      58.24        
      26.77   31.47                                                
 13 Marini, Dan                9 Sanford Seminol      1:01.54      59.45        
      28.41   31.04                                                
 14 Creighton, Trevor         10 Winter Park          1:01.56    1:01.41        
      27.98   33.43                                                
 15 Laggner, Ryan             SR Lake Mary            1:03.22    1:02.62        
      30.77   31.85                                                
 16 Beasley, Brian            12 Winter Springs       1:04.04    1:02.86        
      28.57   34.29                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:   47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Forbes, Alexander         SR Lyman                  48.93      50.55 AA-A   
      23.16   27.39                                                
  2 Yuan, Michael             11 Sanford Seminol        52.90      53.35        
      25.01   28.34                                                
  3 Davis, George             JR Lake Brantley          54.61      54.71        
      25.60   29.11                                                
  4 Lemmen, Kurt              11 Edgewater              55.01      55.07        
      25.40   29.67                                                
  5 Delaney, Evan             JR Lake Brantley          56.87      55.08        
      25.73   29.35                                                
  6 Shia, Kevin                9 Sanford Seminol        55.99      55.62        
      25.82   29.80                                                
  7 Brown, Steven             JR Oviedo                 56.08      55.67        
      26.11   29.56                                                
  8 Tasman, Seth              10 Winter Park            56.00      55.68        
      25.56   30.12                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scullian, Stephen         12 Winter Park            57.00      55.70        
      25.73   29.97                                                
 10 Claflin, William          10 Winter Park            55.00      56.41        
      25.87   30.54                                                
 11 Undeck, Kevin             SR Lake Brantley          59.15      57.95        
      27.17   30.78                                                
 12 Siskar, Ryan              JR Lake Brantley          59.40      57.96        
      27.38   30.58                                                
 13 Marini, Dan                9 Sanford Seminol        58.00    1:01.54        
      28.17   33.37                                                
 14 Creighton, Trevor         10 Winter Park          1:00.00    1:01.56        
      28.17   33.39                                                
 15 Laggner, Ryan             SR Lake Mary            1:06.45    1:03.22        
      29.22   34.00                                                
 16 Beasley, Brian            12 Winter Springs       1:05.50    1:04.04        
      28.04   36.00                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tegethoff, Eric           12 Edgewater            1:06.54    1:05.82        
      29.32   36.50                                                
 18 Galkin, Troy              SR Oviedo               1:11.64    1:12.59        
      31.01   41.58                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Coy, William Blake        12 Apopka               1:12.81    1:14.01        
 20 Cosier, Dan               12 Apopka               1:18.97    1:16.29        
 -- Freedman, Andrew          10 Apopka               1:44.90         DQ        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:   48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bateman, Sarah            SO Lake Brantley          52.85      52.41 AA-C   
      25.49   26.92                                                
  2 Rein, Rachael             JR Oviedo                 53.32      53.16        
      25.78   27.38                                                
  3 Stewart, Jenna            11 Winter Park            54.18      53.49        
      25.36   28.13                                                
  4 Morgan, Christina         12 Winter Springs         54.85      53.67        
      25.53   28.14                                                
  5 Shaver, Britney           11 Edgewater              55.93      54.97        
      26.23   28.74                                                
  6 Hollingsworth, Alicia     SR Lake Brantley          56.27      55.49        
      26.85   28.64                                                
  7 Harris, Lacey              9 Winter Park            55.78      55.79        
      27.03   28.76                                                
  8 Holloway, Megan           12 Winter Park            55.98      55.98        
      27.13   28.85                                                
B - Final
  9 Kelly, Casie              SR Lake Brantley          57.12      56.87        
      27.83   29.04                                                
 10 Gillilian, Carly          SR Lyman                  56.93      56.97        
      27.26   29.71                                                
 11 Henderson, Ava            JR Lake Mary              56.73      57.06        
      28.21   28.85                                                
 12 Schweitzer, Emily         12 Winter Park            56.34      57.31        
      27.90   29.41                                                
 13 Bonsmann, Shannon         SR Lake Mary              57.15      57.76        
      27.88   29.88                                                
 14 Ryerson, Becky            11 Winter Springs         58.49      58.23        
      28.73   29.50                                                
 15 Counterman, Laurel        10 Sanford Seminol        58.59      58.51        
      27.91   30.60                                                
 16 Krupitsky, Arielle        SO Lake Mary              58.18      59.00        
      28.70   30.30                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:   48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bateman, Sarah            SO Lake Brantley          52.83      52.85        
      25.57   27.28                                                
  2 Rein, Rachael             JR Oviedo                 53.49      53.32        
      25.72   27.60                                                
  3 Stewart, Jenna            11 Winter Park            54.00      54.18        
      25.62   28.56                                                
  4 Morgan, Christina         12 Winter Springs         53.71      54.85        
      25.97   28.88                                                
  5 Harris, Lacey              9 Winter Park            56.00      55.78        
      27.12   28.66                                                
  6 Shaver, Britney           11 Edgewater              56.90      55.93        
       4.11   51.82                                                
  7 Holloway, Megan           12 Winter Park            56.00      55.98        
      27.07   28.91                                                
  8 Hollingsworth, Alicia     SR Lake Brantley          56.68      56.27        
    1:01.08                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schweitzer, Emily         12 Winter Park            57.00      56.34        
       8.02   48.32                                                
 10 Henderson, Ava            JR Lake Mary              57.30      56.73        
      27.38   29.35                                                
 11 Gillilian, Carly          SR Lyman                  57.90      56.93        
      27.08   29.85                                                
 12 Kelly, Casie              SR Lake Brantley          58.35      57.12        
      27.22   29.90                                                
 13 Bonsmann, Shannon         SR Lake Mary              58.40      57.15        
      27.33   29.82                                                
 14 Krupitsky, Arielle        SO Lake Mary              59.30      58.18        
      28.06   30.12                                                
 15 Ryerson, Becky            11 Winter Springs         58.50      58.49        
      28.05   30.44                                                
 16 Counterman, Laurel        10 Sanford Seminol        59.00      58.59        
      27.67   30.92                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Potvin, Michaela          JR Oviedo                 58.50      58.67        
      28.01   30.66                                                
 18 Decker, Stephanie          9 Sanford Seminol        59.50      59.00        
      27.69   31.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tollman, Samantha         JR Lake Brantley        1:02.18    1:00.87        
 20 Smith, Kirsten            SR Lake Mary            1:06.20    1:01.90        
      29.65   32.25                                                
 21 Kilsgaard, Kimberly       12 Edgewater            1:02.80    1:02.76        
      29.41   33.35                                                
 22 Davalos, Cataline         10 Winter Springs       1:04.00    1:03.75        
      29.30   34.45                                                
 23 Pulido, Ali               JR Oviedo               1:03.19    1:04.48        
      29.67   34.81                                                
 24 Brownlee, Elizabeth       12 Edgewater            1:02.80    1:05.18        
 25 Portilla, Shawna           9 Apopka               1:07.06    1:05.25        
      23.27   41.98                                                
 26 Neuner, Megan              9 Winter Springs       1:01.00    1:05.47        
 27 Alers, Nicole             FR Oviedo               1:07.12    1:06.36        
      30.49   35.87                                                
 28 Jewett, Sara              11 Edgewater            1:07.52    1:07.12        
      31.77   35.35                                                
 29 MacArthur, Sara           11 Apopka               1:06.53    1:08.53        
      32.64   35.89                                                
 30 Hobson, Ellen             10 Apopka               1:15.05    1:10.78        
      34.37   36.41                                                
 31 Smith, Ashley             11 Ocoee                1:10.00    1:11.07        
      33.86   37.21                                                
 32 Perez, Brittney           SO Lyman                1:13.00    1:12.77        
    1:25.23                                                        
 33 Reidenback, Leah          11 Colonial             1:18.00    1:17.06        
      36.35   40.71                                                
 34 Sellers, Ashley           11 Colonial             1:18.00    1:19.41        
 35 Collard, Sara              9 Apopka               1:21.56    1:20.01        
      38.27   41.74                                                
 36 Scarpetta, Dianna          9 Colonial             1:18.00    1:24.44        
      38.97   45.47                                                
 37 Tabares, Katerine         10 Sanford Seminol      1:24.00    1:26.46        
      39.42   47.04                                                
 38 Haynes, Kristina           9 Ocoee                1:40.00    1:33.14        
 39 Zeise, Diane              10 Ocoee                1:52.00    1:54.68        
    1:54.59    0.09                                                
 -- French, Jackie            FR Lyman                1:15.90         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:   43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ingvoldstad, Stephen      SR Oviedo                 47.21      47.14 AA-C   
      22.14   25.00                                                
  2 Marquez, Cesar            SR Lyman                  49.30      49.03        
      23.81   25.22                                                
  3 Vickers, Anderson         JR Lake Mary              49.04      49.08        
      23.60   25.48                                                
  4 Hamby, Christopher        12 Winter Springs         50.27      49.55        
      23.75   25.80                                                
  5 Kingsford, David          10 Winter Park            50.56      49.62        
      23.69   25.93                                                
  6 Ori, Matt                 10 Winter Springs         51.52      51.41        
      24.73   26.68                                                
  7 Lechner, Thomas           12 Winter Springs         51.68      51.74        
      25.15   26.59                                                
  8 Stewart, Mark             12 Winter Park            51.48      52.23        
      24.86   27.37                                                
B - Final
  9 Rajchel, Brett            12 Winter Park            53.11      52.81        
      25.19   27.62                                                
 10 Bohiken, Ross             11 Winter Springs         53.25      52.93        
      25.13   27.80                                                
 11 Carpenter, Mark           12 Edgewater              54.11      53.84        
      25.82   28.02                                                
 12 Guenov, Alex              11 Sanford Seminol        54.17      54.39        
      25.77   28.62                                                
 13 Carden, Drake             JR Lake Brantley          55.99      55.44        
      26.50   28.94                                                
 14 Wallace, Daniel           12 Edgewater              53.52      56.03        
      25.92   30.11                                                
 15 Blaker, Allan             SR Lake Brantley          55.89      56.33        
      26.35   29.98                                                
 16 Tseng, Nick               JR Lake Brantley          55.96    1:01.94        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:   43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ingvoldstad, Stephen      SR Oviedo                 46.97      47.21 AA-C   
      22.26   24.95                                                
  2 Vickers, Anderson         JR Lake Mary              51.37      49.04        
      23.54   25.50                                                
  3 Marquez, Cesar            SR Lyman                  49.70      49.30        
      24.06   25.24                                                
  4 Hamby, Christopher        12 Winter Springs         48.90      50.27        
      23.54   26.73                                                
  5 Kingsford, David          10 Winter Park            50.00      50.56        
      23.97   26.59                                                
  6 Stewart, Mark             12 Winter Park            51.00      51.48        
      24.42   27.06                                                
  7 Ori, Matt                 10 Winter Springs         53.10      51.52        
      24.49   27.03                                                
  8 Lechner, Thomas           12 Winter Springs         54.50      51.68        
      25.06   26.62                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rajchel, Brett            12 Winter Park            53.00      53.11        
      24.81   28.30                                                
 10 Bohiken, Ross             11 Winter Springs         53.70      53.25        
      25.64   27.61                                                
 11 Wallace, Daniel           12 Edgewater              53.27      53.52        
      25.32   28.20                                                
 12 Carpenter, Mark           12 Edgewater              54.76      54.11        
      25.83   28.28                                                
 13 Guenov, Alex              11 Sanford Seminol        53.80      54.17        
      25.43   28.74                                                
 14 Blaker, Allan             SR Lake Brantley          58.90      55.89        
      26.78   29.11                                                
 15 Tseng, Nick               JR Lake Brantley          58.96      55.96        
 16 Carden, Drake             JR Lake Brantley          57.78      55.99        
      26.94   29.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gardner, Dhugal           SO Lake Brantley          56.89      56.29        
      26.14   30.15                                                
 18 France, Chris             SR Oviedo                 57.00      56.91        
      26.74   30.17                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Emerine, Wesley           10 Sanford Seminol      1:05.00      57.43        
      26.98   30.45                                                
 20 Bracey, Chad              10 Winter Park            59.00      57.52        
 21 Mueller, Stephen          JR Oviedo                 58.70      57.89        
      26.89   31.00                                                
 22 Lenz, Tom                 11 Edgewater            1:00.22      59.90        
      29.05   30.85                                                
 23 Knudsen, Greg             12 Apopka               1:00.09      59.99        
 24 Markovitz, Tyler          12 Sanford Seminol      1:01.00    1:00.82        
      28.24   32.58                                                
 25 Metro, Ben                SO Lyman                1:04.50    1:00.89        
      29.01   31.88                                                
 26 Kane, Alex                 9 Ocoee                1:04.66    1:01.09        
      28.30   32.79                                                
 27 Maragni, Chris            SR Lyman                1:02.09    1:02.29        
      27.48   34.81                                                
 28 Fon, Aaron                 9 Ocoee                1:03.50    1:02.97        
      30.15   32.82                                                
 29 Williams, John             9 Sanford Seminol           NT    1:02.99        
      10.89   52.10                                                
 30 Pinto, Paolo              11 Colonial             1:04.00    1:03.84        
      30.45   33.39                                                
 31 Margopolous, Ryan         JR Oviedo              11:08.00    1:06.29        
      30.66   35.63                                                
 32 Romero, Edward            JR Lyman                1:09.00    1:08.89        
 33 Bauer, Tim                10 Apopka               1:10.35    1:10.89        
      31.99   38.90                                                
 34 Garcia, Joshua             9 Colonial             1:15.00    1:11.78        
      34.34   37.44                                                
 35 Jaffee, Logan              9 Edgewater            1:10.11    1:13.79        
      33.58   40.21                                                
 36 Sauer, Eric               11 Apopka               1:25.04    1:16.54        
      33.90   42.64                                                
 37 Watson, Glen               9 Apopka               1:19.05    1:16.75        
    1:16.48    0.27                                                
 38 Swink, Douglas            JR Lake Mary            1:23.26    1:19.17        
      36.83   42.34                                                
 39 Centeno, Miguel           FR Lake Mary            1:29.06    1:25.97        
      41.05   44.92                                                
 -- Diaz, Johnny              11 Colonial             1:08.00         NS        
 -- Grantier, Brandon         10 Ocoee                1:20.00         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:   4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jones, Katie              SR Oviedo               5:26.67    5:26.49        
      28.79   31.78   32.71   32.85   33.41   33.33   33.23   33.74
      33.70   32.95                                                
  2 Wright, Sarah             SO Oviedo               5:33.71    5:30.41        
      29.21   32.54   33.51   34.10   33.87   34.34   34.24   33.75
      33.58   31.27                                                
  3 Vachon, Kelsey            FR Lake Mary            5:41.67    5:37.90        
      30.34   33.16   33.83   33.98   34.45   34.75   34.51   34.40
      34.66   33.82                                                
  4 Skeels, Amanda            SO Oviedo               5:46.86    5:41.42        
      29.82   33.25   34.16   34.70   34.99   34.99   35.37   35.02
      35.39   33.73                                                
  5 Arnold, Carly             10 Winter Park          5:47.04    5:43.92        
      30.57   32.91   34.05   34.29   35.09   35.68   35.64   35.75
      35.48   34.46                                                
  6 Ernest, Allison           JR Lake Mary            5:50.69    5:48.32        
      31.97   34.52   35.62   35.72   34.86   35.13   35.47   35.60
      35.67   33.76                                                
  7 Forelle, Sofia             9 Winter Park          5:56.68    5:54.08        
      30.71   34.07   34.86   36.16   36.70   36.83   36.91   36.69
      36.82   34.33                                                
  8 Schuh, Sarah              11 Sanford Seminol      5:47.46    5:55.07        
      31.37   35.43   36.15   36.33   36.55   36.19   37.05   36.11
      35.95   33.94                                                
B - Final
  9 Teixeira, Katelyn         JR Lake Mary            5:57.45    6:03.87        
      32.47   36.07   36.55   37.15   36.69   36.86   37.13   37.77
      37.42   35.76                                                
 10 Thomson, Emily            JR Lake Mary            6:12.35    6:10.42        
      33.04   36.42   37.17   37.42   36.95   37.80   38.05   38.48
      37.95   37.14                                                
 11 Sessions, Kaitlyn         SO Oviedo               6:19.20    6:15.05        
      32.84   36.49   37.63   38.52   38.84   38.77   39.67   39.12
      38.19   34.98                                                
 12 Gaete, Francesca          JR Lake Brantley        6:12.51    6:17.83        
      32.32   36.73   37.41   38.71   39.08   38.88   39.55   38.99
      38.57   37.59                                                
 13 Ennion, Kayla             JR Lake Brantley        6:18.32    6:21.99        
      33.59   37.14   38.02   38.72   39.15   39.04   39.40   39.27
      39.16   38.50                                                
 14 Vincent, Jacqueline       FR Lake Brantley        6:34.00    6:25.44        
      33.35   38.70   39.82   40.44   38.92   39.66   39.16   40.03
      38.81   36.55                                                
 -- Coon, Chelsea             12 Winter Springs       6:22.03         NS        
 -- Kaufman, Jenna            11 Edgewater            6:05.65         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:   4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Katie              SR Oviedo               5:26.14    5:26.67        
      28.97   32.43   32.84   33.30   32.98   33.74   33.50   33.51
      32.70   32.70                                                
  2 Wright, Sarah             SO Oviedo               5:45.00    5:33.71        
      29.10   33.28   33.90   33.75   33.94   34.29   34.22   34.45
      34.09   32.69                                                
  3 Vachon, Kelsey            FR Lake Mary            5:49.83    5:41.67        
      31.01   33.49   34.20   34.79   34.31   35.12   34.93   35.11
      34.97   33.74                                                
  4 Skeels, Amanda            SO Oviedo               5:49.49    5:46.86        
      29.80   34.36   34.68   35.56   35.64   36.30   35.69   35.98
      35.50   33.35                                                
  5 Arnold, Carly             10 Winter Park          5:52.00    5:47.04        
      31.02   34.03   35.21   35.46   35.89   35.87   35.63   36.02
      35.23   32.68                                                
  6 Schuh, Sarah              11 Sanford Seminol      5:49.00    5:47.46        
      31.32   34.79   35.13   36.00   35.95   36.08   35.16   35.25
      34.76   33.02                                                
  7 Ernest, Allison           JR Lake Mary            5:58.29    5:50.69        
      31.50   34.63   35.36   35.25   35.65   35.77   35.96   35.96
      36.09   34.52                                                
  8 Forelle, Sofia             9 Winter Park          5:56.00    5:56.68        
      30.10   33.59   35.11   35.79   36.30   36.58   37.90   37.20
      37.21   36.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Teixeira, Katelyn         JR Lake Mary            6:05.94    5:57.45        
      32.17   36.78   37.04   36.79   35.83   35.84   36.17   35.93
      35.96   34.94                                                
 10 Kaufman, Jenna            11 Edgewater            6:04.00    6:05.65        
      32.07   34.83   36.23   36.65   37.44   37.19   37.76   38.22
      38.34   36.92                                                
 11 Thomson, Emily            JR Lake Mary            6:15.09    6:12.35        
      32.80   35.92   36.77   37.65   37.77   38.45   38.21   38.77
      38.39   37.62                                                
 12 Gaete, Francesca          JR Lake Brantley        6:30.00    6:12.51        
      32.42   35.98   37.53   37.80   38.38   38.71   38.01   38.87
      37.34   37.47                                                
 13 Ennion, Kayla             JR Lake Brantley        6:28.03    6:18.32        
      33.09   36.81   37.89   38.09   38.96   39.12   39.18   39.05
      38.61   37.52                                                
 14 Sessions, Kaitlyn         SO Oviedo               6:20.41    6:19.20        
      32.66   35.86   38.23   39.11   39.26   39.26   39.69   39.36
      39.16   36.61                                                
 15 Coon, Chelsea             12 Winter Springs       6:11.00    6:22.03        
      32.92   36.55   38.07   38.90   39.18   39.23   39.55   39.80
      39.67   38.16                                                
 16 Vincent, Jacqueline       FR Lake Brantley        6:19.37    6:34.00        
      33.29   38.29   39.66   39.78   40.36   40.30   41.36   41.47
      40.48   39.01                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Diaz, Ashley              SO Lake Brantley        6:30.00    6:41.01        
      35.66   39.54   40.43   40.99   41.08   41.55   41.72   41.66
      40.43   37.95                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:   4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 O'Malley, Collin          12 Sanford Seminol      4:55.28    4:44.55        
      25.93   28.44   28.75   28.91   29.09   28.28   29.06   29.12

      28.84   28.13                                                
  2 Duran, Rick               10 Winter Park          4:50.37    4:45.36        
      26.06   28.62   28.95   29.18   29.15   29.11   29.32   29.35
      28.41   27.21                                                
  3 Owens, Lloyd              SR Oviedo               4:54.93    4:50.95        
      26.04   29.29   29.42   29.74   29.18   29.22   29.27   29.26
      29.80   29.73                                                
  4 De Borde, Chris           JR Lake Brantley        4:58.03    4:56.69        
      26.27   29.61   30.27   30.33   30.63   30.86   30.07   29.83
      30.13   28.69                                                
  5 Lee, Frederic             JR Lake Brantley        4:56.35    4:57.90        
      26.59   30.17   30.82   30.56   30.57   30.32   30.23   29.83
      29.40   29.41                                                
  6 Cruts, Chris              JR Oviedo               4:59.82    4:59.61        
      26.55   30.29   30.54   30.59   30.40   30.98   30.52   29.47
      30.40   29.87                                                
  7 Undeck, Kevin             SR Lake Brantley        5:04.70    5:05.77        
      27.40   29.79   31.44   31.43   31.10   31.35   31.31   31.11
      30.89   29.95                                                
  8 Harrity, Darren           SR Oviedo               5:09.20    5:12.44        
      27.31   30.66   31.73   32.46   32.01   32.18   32.70   32.49
      31.60   29.30                                                
B - Final
  9 Bailey, Trice              9 Sanford Seminol      5:10.54    5:06.58        
      27.13   29.78   30.46   31.28   31.33   31.54   31.55   31.57
      31.30   30.64                                                
 10 Pressley, Matt            10 Edgewater            5:14.33    5:15.88        
      27.49   31.27   32.03   32.57   32.16   32.64   32.08   32.66
      32.44   30.54                                                
 11 Ryan, Gregory             JR Lake Mary            5:19.30    5:20.33        
      28.36   31.45   32.33   32.89   33.01   32.86   33.15   32.83
      32.54   30.91                                                
 12 Smith, David              JR Lake Mary            5:31.07    5:21.05        
      27.63   32.10   33.38   33.17   33.05   32.60   32.93   33.08
      33.10   30.01                                                
 13 Kuk, Royd                 JR Lake Mary            5:23.20    5:21.24        
      28.47   30.85   32.14   33.16   32.67   32.90   33.38   33.14
      33.02   31.51                                                
 14 O'Brien, Robert           SR Lake Brantley        5:25.68    5:23.49        
      28.61   31.49   32.44   33.43   32.76   32.54   33.31   33.52
      32.98   32.41                                                
 15 Yerkes, Mark              10 Winter Park          5:29.85    5:34.76        
      28.53   31.98   33.35   34.24   34.67   34.54   35.06   35.19
      35.24   31.96                                                
 16 Raw, Derek                JR Oviedo               5:27.42    5:42.28        
      27.05   32.22   34.09   34.53   35.11   35.50   36.39   36.51
      35.64   35.24                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:   4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Duran, Rick               10 Winter Park          4:46.00    4:50.37        
      26.31   29.12   29.37   29.49   29.85   30.22   28.90   29.52
      29.72   27.87                                                
  2 Owens, Lloyd              SR Oviedo               4:49.50    4:54.93        
      26.67   30.42   30.39   30.09   30.03   30.07   29.64   30.06
      30.23   27.33                                                
  3 O'Malley, Collin          12 Sanford Seminol      4:39.20    4:55.28        
      26.57   29.79   30.51   30.44   30.54   30.56   28.34   29.47
      30.11   28.95                                                
  4 Lee, Frederic             JR Lake Brantley        5:06.62    4:56.35        
      26.92   29.87   30.16   30.23   30.27   30.20   29.95   29.86
      30.12   28.77                                                
  5 De Borde, Chris           JR Lake Brantley        5:04.06    4:58.03        
      26.28   29.73   30.51   30.48   30.70   30.95   29.60   31.05
      30.13   28.60                                                
  6 Cruts, Chris              JR Oviedo               5:05.00    4:59.82        
      26.23   30.33   30.64   30.10   31.12   30.38   30.20   30.86
      29.98   29.98                                                
  7 Undeck, Kevin             SR Lake Brantley        5:12.51    5:04.70        
      27.43   30.03   30.79   30.68   31.02   31.20   30.87   31.14
      31.33   30.21                                                
  8 Harrity, Darren           SR Oviedo               5:07.74    5:09.20        
      27.27   30.60   31.45   32.53   32.38   31.33   31.24   31.23
      31.27   29.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bailey, Trice              9 Sanford Seminol      5:07.50    5:10.54        
      27.23   30.21   31.20   31.41   31.69   32.00   31.90   32.09
      32.05   30.76                                                
 10 Pressley, Matt            10 Edgewater            5:20.19    5:14.33        
      27.55   31.42   31.84   31.75   32.39   32.00   32.28   32.26
      31.73   31.11                                                
 11 Ryan, Gregory             JR Lake Mary            5:23.41    5:19.30        
      28.01   30.79   31.83   32.04   32.56   33.11   32.86   33.16
      33.18   31.76                                                
 12 Kuk, Royd                 JR Lake Mary            5:24.61    5:23.20        
      28.80   30.97   32.51   32.66   32.94   33.27   33.39   33.38
      33.25   32.03                                                
 13 O'Brien, Robert           SR Lake Brantley        5:16.65    5:25.68        
      27.22   31.43   32.70   33.96   33.83   33.40   33.94   34.12
      33.59   31.49                                                
 14 Raw, Derek                JR Oviedo               5:31.72    5:27.42        
      27.77   32.21   33.05   33.53   34.00   32.35   33.66   35.42
      33.71   31.72                                                
 15 Yerkes, Mark              10 Winter Park          5:46.00    5:29.85        
      27.83   31.47   32.70   33.93   34.08   33.97   34.43   34.76
      34.09   32.59                                                
 16 Smith, David              JR Lake Mary            5:33.48    5:31.07        
      28.91   32.93   33.23   33.82   33.91   33.41   34.13   34.55
      34.17   32.01                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nicholas, Ryan            12 Winter Park          5:59.00    5:46.05        
      29.49   32.21   34.29   34.78   35.61   36.21   36.68   36.77
      36.30   33.71                                                
 18 Goodman, Cameron          11 Apopka               5:57.85    6:11.72        
      31.11   34.86   37.25   38.01   38.36   38.81   39.30   39.72
      38.98   35.32                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Terwilleger, Kyle          9 Sanford Seminol      6:15.00    6:13.41        
 20 Tasman, Ian                9 Winter Park          6:14.00    6:15.23        
 21 Henry, Kent               10 Sanford Seminol      6:15.00    6:15.31        
 22 Navanette, Felipe         10 Colonial             6:15.00    6:31.92        
      30.93   36.23   40.19   40.30   39.58   40.95   41.25   41.82
      41.25   39.42                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
    National:   1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:42.92    1:39.91 AA-C   
     1) Michael, Kaley FR               2) Davis, Samantha FR             
     3) Hollingsworth, Alicia SR        4) Bateman, Sarah SO              
       24.88    25.41    25.88    23.74                                    
  2 Winter Park                                       1:41.71    1:40.15 AA-C   
     1) Schweitzer, Emily 12            2) Claflin, Jessica 12            
     3) Holloway, Megan 12              4) Stewart, Jenna 11              
       25.52    24.73    25.45    24.45                                    
  3 Oviedo                                            1:45.49    1:43.31        
     1) Wright, Sarah SO                2) Rein, Rachael JR               
     3) Skeels, Amanda SO               4) Potvin, Michaela JR            
       25.57    24.91    26.40    26.43                                    
  4 Winter Springs High School                        1:45.43    1:43.73        
     1) Morgan, Christina 12            2) Keeler, Jennifer 10            
     3) Ryerson, Becky 11               4) Henry, Jackie 10               
       24.98    26.10    26.39    26.26                                    
  5 Lake Mary High School                             1:45.77    1:45.78        
     1) Krupitsky, Arielle SO           2) Goddin, Nina FR                
     3) Schulz, Kelly SR                4) Bonsmann, Shannon SR           
       27.03    26.86    26.38    25.51                                    
  6 Seminole (Sanford) High School                    1:46.40    1:46.70        
     1) Corso, Kaycee 10                2) Counterman, Laurel 10          
     3) Decker, Stephanie 9             4) Schuh, Sarah 11                
       25.61    27.02    26.63    27.44                                    
  7 Edgewater (Orlando)                               1:48.48    1:51.99        
     1) Enslen, Aylssa 10               2) Demro, Samantha 10             
     3) Shaver, Britney 11              4) Luzadder, Jessica 11           
       26.69    29.48    30.66    25.16                                    
 -- Lyman ( Longwood)  High School                    1:57.76         DQ        
     1) Gillilian, Carly SR             2) Culberson, Rachel SO           
     3) Mazzie, Katie SO                4) Perez, Brittney SO             
       26.34    27.46    31.15                                             
B - Final
 -- Colonial (Orlando)                                2:09.47         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
    National:   1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Winter Park                                       1:43.00    1:41.71        
     1) Holloway, Megan 12              2) Harris, Lacey 9                
     3) Claflin, Jessica 12             4) Schweitzer, Emily 12           
       25.43    25.62    25.34    25.32                                    
  2 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:41.40    1:42.92        
     1) Michael, Kaley FR               2) Davis, Samantha FR             
     3) Hollingsworth, Alicia SR        4) Miller, Melissa SO             
       25.18    26.02    26.07    25.65                                    
  3 Winter Springs High School                        1:45.70    1:45.43        
     1) Morgan, Christina 12            2) Keeler, Jennifer 10            
     3) Ryerson, Becky 11               4) Henry, Jackie 10               
       26.87    26.47    25.45    26.64                                    
  4 Oviedo                                            1:43.65    1:45.49        
     1) Rein, Rachael JR                2) Sarabasa, Rachael JR           
     3) Skeels, Amanda SO               4) Potvin, Michaela JR            
       25.69    27.22    26.55    26.03                                    
  5 Lake Mary High School                             1:46.00    1:45.77        
     1) Krupitsky, Arielle SO           2) Goddin, Nina FR                
     3) Schulz, Kelly SR                4) Bonsmann, Shannon SR           
       27.16    26.64    26.52    25.45                                    
  6 Seminole (Sanford) High School                    1:48.90    1:46.40        
     1) Corso, Kaycee 10                2) Counterman, Laurel 10          
     3) Decker, Stephanie 9             4) Schuh, Sarah 11                
       25.42    27.18    26.34    27.46                                    
  7 Edgewater (Orlando)                               1:49.59    1:48.48        
     1) Enslen, Aylssa 10               2) Kaufman, Jenna 11              
     3) Demro, Samantha 10              4) Shaver, Britney 11             
       25.67    28.58    28.18    26.05                                    
  8 Lyman ( Longwood)  High School                    1:56.00    1:57.76        
     1) Gillilian, Carly SR             2) Culberson, Rachel SO           
     3) Mazzie, Katie SO                4) Perez, Brittney SO             
       26.65    27.48    31.58    32.05                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colonial (Orlando)                                2:24.00    2:09.47        
     1) Scarpetta, Dianna 9             2) Reidenback, Leah 11            
     3) Rebuk, Danielle 10              4) Sellers, Ashley 11             
       36.11    35.48    35.63    22.25                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
    National:   1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Winter Park                                       1:30.79    1:29.14        
     1) Hughes, Peter 12                2) Tasman, Seth 10                
     3) Kingsford, David 10             4) Claflin, William 10            
       21.64    22.36    22.35    22.79                                    
  2 Lake Mary High School                             1:30.06    1:29.46        
     1) Siegel, Derek SO                2) Kamrath, Erik JR               
     3) Vickers, Anderson JR            4) Ashton, Robert SR              
       22.52    23.02    22.25    21.67                                    
  3 Oviedo                                            1:28.78    1:29.71        
     1) Ingvoldstad, Stephen SR         2) Sokolowski, Mathew SO          
     3) Brown, Steven JR                4) Harrity, Darren SR             
       21.52    23.35    22.56    22.28                                    
  4 Lyman ( Longwood)  High School                    1:30.93    1:29.90        
     1) Forbes, Alexander SR            2) Forbes, Alan FR                
     3) Marquez, Cesar SR               4) Barrett, Ricky JR              
       21.07    23.03    23.39    22.41                                    
  5 Seminole (Sanford) High School                    1:31.14    1:30.06        
     1) Krug, Nathan 12                 2) Yuan, Michael 11               
     3) O'Malley, Collin 12             4) Guenov, Alex 11                
       21.78    22.01    22.73    23.54                                    
  6 Winter Springs High School                        1:31.61    1:32.01        
     1) Hamby, Christopher 12           2) Ori, Matt 10                   
     3) Bohiken, Ross 11                4) Lechner, Thomas 12             
       22.86    23.28    22.93    22.94                                    
  7 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:33.46    1:34.36        
     1) Fang, Joe JR                    2) Delaney, Evan JR               
     3) Lee, Frederic JR                4) Undeck, Kevin SR               
       22.59    23.62    25.04    23.11                                    
 -- Edgewater (Orlando)                               1:39.10         DQ        
     1) Wallace, Daniel 12              2) Carpenter, Mark 12             
     3) Tegethoff, Eric 12              4) Lemmen, Kurt 11                
       24.38    24.33    26.59    24.64                                    
B - Final
  9 Ocoee                                             1:49.56    1:54.98        
     1) Jackowski, Nick 11              2) Kane, Alex 9                   
     3) Fon, Aaron 9                    4) Gunter, Kurt 11                
       27.93    29.90    30.15    27.00                                    
 -- Colonial (Orlando)                                1:59.41         NS        
       24.88    25.41    25.88                                             
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
    National:   1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oviedo                                            1:29.86    1:28.78 AA-C   
     1) Ingvoldstad, Stephen SR         2) Sokolowski, Mathew SO          
     3) Brown, Steven JR                4) Harrity, Darren SR             
       21.48    22.81    22.31    22.18                                    
  2 Lake Mary High School                             1:32.00    1:30.06        
     1) Siegel, Derek SO                2) Kamrath, Erik JR               
     3) Vickers, Anderson JR            4) Ashton, Robert SR              
       22.47    23.12    22.37    22.10                                    
  3 Winter Park                                       1:32.00    1:30.79        
     1) Hughes, Peter 12                2) Kingsford, David 10            
     3) Claflin, William 10             4) Scullian, Stephen 12           
       22.34    22.67    22.77    23.01                                    
  4 Lyman ( Longwood)  High School                    1:33.00    1:30.93        
     1) Marquez, Cesar SR               2) Forbes, Alexander SR           
     3) Forbes, Alan FR                 4) Tracy, Mike JR                 
       22.87    20.76    23.33    23.97                                    
  5 Seminole (Sanford) High School                    1:29.33    1:31.14        
     1) Krug, Nathan 12                 2) Yuan, Michael 11               
     3) O'Malley, Collin 12             4) Guenov, Alex 11                
       22.14    22.24    22.98    23.78                                    
  6 Winter Springs High School                        1:32.50    1:31.61        
     1) Ori, Matt 10                    2) Bohiken, Ross 11               
     3) Lechner, Thomas 12              4) Kovacik, Matt 12               
       22.99    23.11    22.97    22.54                                    
  7 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    1:35.52    1:33.46        
     1) Fang, Joe JR                    2) Delaney, Evan JR               
     3) Lee, Frederic JR                4) Undeck, Kevin SR               
       21.90    23.44    24.06    24.06                                    
  8 Edgewater (Orlando)                               1:37.90    1:39.10        
     1) Wallace, Daniel 12              2) Carpenter, Mark 12             
     3) Tegethoff, Eric 12              4) Lemmen, Kurt 11                
       24.62    24.78    26.16    23.54                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ocoee                                             1:50.00    1:49.56        
     1) Jackowski, Nick 11              2) Kane, Alex 9                   
     3) Fon, Aaron 9                    4) Gunter, Kurt 11                
       27.23    27.58    28.81    25.94                                    
 10 Colonial (Orlando)                                1:53.00    1:59.41        
     1) Pinto, Paolo 11                 2) Stoops, Chris 11               
     3) Navanette, Felipe 10            4) Garcia, Joshua 9               
       30.85    26.22    27.41    34.93                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:   52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rein, Rachael             JR Oviedo               1:00.85    1:00.01        
      29.45   30.56                                                
  2 Shaver, Britney           11 Edgewater            1:03.83    1:02.91        
      30.37   32.54                                                
  3 Wright, Sarah             SO Oviedo               1:04.13    1:03.51        
      30.75   32.76                                                
  4 Schweitzer, Emily         12 Winter Park          1:06.10    1:04.08        
      32.17   31.91                                                
  5 Claflin, Jessica          12 Winter Park          1:02.24    1:05.65        
      30.76   34.89                                                
  6 Kelly, Casie              SR Lake Brantley        1:06.75    1:05.83        
      31.92   33.91                                                
  7 Counterman, Laurel        10 Sanford Seminol      1:06.41    1:06.67        
      32.36   34.31                                                
  8 Decker, Stephanie          9 Sanford Seminol      1:05.24    1:06.78        
      32.20   34.58                                                
B - Final
  9 Powell, Courtney          FR Lake Brantley        1:07.71    1:07.39        
      32.42   34.97                                                
 10 Olendere, Monica          10 Winter Springs       1:08.70    1:07.67        
      32.62   35.05                                                
 11 Kilsgaard, Kimberly       12 Edgewater            1:09.75    1:07.92        
      32.11   35.81                                                
 12 Schulz, Carey             SO Lake Mary            1:10.09    1:08.88        
      33.18   35.70                                                
 13 Williamson, Ashley        JR Lake Mary            1:10.66    1:10.41        
      34.02   36.39                                                
 14 Rodriguez, Kathryn        12 Sanford Seminol      1:07.33    1:10.51        
      33.59   36.92                                                
 15 Ennion, Kayla             JR Lake Brantley        1:11.64    1:11.73        
      34.75   36.98                                                
 16 Derner, Paige             JR Lake Mary            1:11.37    1:12.02        
      35.01   37.01                                                
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:   52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rein, Rachael             JR Oviedo               1:00.70    1:00.85        
      29.70   31.15                                                
  2 Claflin, Jessica          12 Winter Park          1:05.00    1:02.24        
      29.64   32.60                                                
  3 Shaver, Britney           11 Edgewater            1:05.20    1:03.83        
      31.06   32.77                                                
  4 Wright, Sarah             SO Oviedo               1:07.28    1:04.13        
      31.04   33.09                                                
  5 Decker, Stephanie          9 Sanford Seminol      1:07.00    1:05.24        
      31.37   33.87                                                
  6 Schweitzer, Emily         12 Winter Park          1:07.00    1:06.10        
      32.89   33.21                                                
  7 Counterman, Laurel        10 Sanford Seminol      1:05.90    1:06.41        
      31.77   34.64                                                
  8 Kelly, Casie              SR Lake Brantley        1:08.00    1:06.75        
      32.98   33.77                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rodriguez, Kathryn        12 Sanford Seminol      1:07.00    1:07.33        
      32.56   34.77                                                
 10 Powell, Courtney          FR Lake Brantley        1:07.01    1:07.71        
      32.57   35.14                                                
 11 Olendere, Monica          10 Winter Springs       1:08.00    1:08.70        
      32.57   36.13                                                
 12 Kilsgaard, Kimberly       12 Edgewater            1:09.93    1:09.75        
      33.07   36.68                                                
 13 Schulz, Carey             SO Lake Mary            1:10.79    1:10.09        
      34.21   35.88                                                
 14 Williamson, Ashley        JR Lake Mary            1:13.20    1:10.66        
      34.18   36.48                                                
 15 Derner, Paige             JR Lake Mary            1:12.04    1:11.37        
      34.32   37.05                                                
 16 Ennion, Kayla             JR Lake Brantley        1:10.78    1:11.64        
      34.73   36.91                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Aman, Rhiannon            JR Lake Mary            1:12.22    1:12.06        
      34.08   37.98                                                
 18 Parker, Stirling          FR Lake Brantley        1:14.67    1:12.46        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Forelle, Sofia             9 Winter Park          1:14.00    1:13.32        
 20 Savas, Jackie             JR Oviedo               1:11.97    1:13.57        
      35.25   38.32                                                
 21 Gonzalez, Madeline         9 Winter Springs       1:16.40    1:15.74        
 22 Mobley, Stephanie         12 Apopka               1:19.00    1:18.23        
      36.64   41.59                                                
 23 Dominguez, Kelly          11 Winter Park          1:20.00    1:21.38        
      38.55   42.83                                                
 24 Leffler, Taylor           10 Apopka               1:26.35    1:23.07        
      39.93   43.14                                                
 25 Steele, Dominique         12 Apopka               1:20.87    1:23.34        
      41.71   41.63                                                
 26 Priep, Taralynn           10 Edgewater            1:22.20    1:25.35        
      41.10   44.25                                                
 27 Bentin, Ana               10 Edgewater            1:28.11    1:29.49        
      42.12   47.37                                                
 28 Rebuk, Danielle           10 Colonial             1:33.00    1:40.23        
    1:30.48    9.75                                                
 29 Fernandez, Lizeida        12 Colonial             1:56.00    1:44.09        
 -- Shuman, Sara              JR Oviedo               1:20.00         NS        
 -- Duncan, Cearra            FR Lyman                1:26.90         NS        
    1:55.85                                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:   46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hughes, Peter             12 Winter Park            54.71      53.56        
      26.09   27.47                                                
  2 Yuan, Michael             11 Sanford Seminol        55.06      54.15        
      25.89   28.26                                                
  3 Richardson, Charles       JR Lake Brantley          57.29      55.19        
      26.85   28.34                                                
  4 Delaney, Evan             JR Lake Brantley          56.96      57.18        
      27.89   29.29                                                
  5 Hamby, Christopher        12 Winter Springs         57.14      57.45        
      28.09   29.36                                                
  6 Brown, Steven             JR Oviedo                 57.43      58.15        
      28.57   29.58                                                
  7 Dee, Alexander            SO Lake Mary              58.58      58.53        
      28.35   30.18                                                
  8 Claflin, William          10 Winter Park            57.16    1:00.41        
      29.02   31.39                                                
B - Final
  9 Siskar, Ryan              JR Lake Brantley          59.68      59.98        
      29.14   30.84                                                
 10 Pressley, Matt            10 Edgewater            1:03.99    1:01.54        
      30.29   31.25                                                
 11 Fair, John                11 Winter Springs       1:01.43    1:02.91        
      30.44   32.47                                                
 12 Travis, Luke              JR Lyman                1:03.92    1:03.94        
      31.48   32.46                                                
 13 McCracken, Adam           SR Lyman                1:06.88    1:07.13        
      32.43   34.70                                                
 14 Tseng, Nick               JR Lake Brantley        1:08.29    1:07.48        
      33.01   34.47                                                
 -- Stoops, Chris             11 Colonial             1:12.20         NS        
 -- Savallisch, Johnathan     12 Winter Park          1:07.48         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:   46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hughes, Peter             12 Winter Park            53.00      54.71        
      26.04   28.67                                                
  2 Yuan, Michael             11 Sanford Seminol        54.50      55.06        
      26.74   28.32                                                
  3 Delaney, Evan             JR Lake Brantley          58.71      56.96        
      27.97   28.99                                                
  4 Hamby, Christopher        12 Winter Springs         56.50      57.14        
      28.21   28.93                                                
  5 Claflin, William          10 Winter Park            56.00      57.16        
      28.36   28.80                                                
  6 Richardson, Charles       JR Lake Brantley          56.82      57.29        
      28.06   29.23                                                
  7 Brown, Steven             JR Oviedo                 58.20      57.43        
      27.89   29.54                                                
  8 Dee, Alexander            SO Lake Mary              59.30      58.58        
      28.15   30.43                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Siskar, Ryan              JR Lake Brantley        1:02.00      59.68        
      29.32   30.36                                                
 10 Fair, John                11 Winter Springs       1:01.10    1:01.43        
      29.99   31.44                                                
 11 Travis, Luke              JR Lyman                1:05.70    1:03.92        
      31.00   32.92                                                

 12 Pressley, Matt            10 Edgewater            1:02.46    1:03.99        
      31.38   32.61                                                
 13 McCracken, Adam           SR Lyman                1:01.00    1:06.88        
      31.55   35.33                                                
 14 Savallisch, Johnathan     12 Winter Park          1:09.00    1:07.48        
      32.50   34.98                                                
 15 Tseng, Nick               JR Lake Brantley        1:09.38    1:08.29        
      33.16   35.13                                                
 16 Stoops, Chris             11 Colonial             1:13.00    1:12.20        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Goodspeed, Hiller         12 Edgewater            1:11.46    1:12.33        
      34.13   38.20                                                
 18 Ho, Eric                  11 Winter Park          1:11.00    1:12.39        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gunter, Kurt              11 Ocoee                1:14.68    1:13.77        
 20 Wood, Jeremy               9 Apopka               1:26.57    1:17.11        
      37.59   39.52                                                
 21 Keyes, Dustin             FR Oviedo               1:20.91    1:18.15        
      38.45   39.70                                                
 22 Coy, Weston                9 Apopka               1:29.37    1:19.28        
 23 Galkin, Troy              SR Oviedo               1:16.00    1:21.96        
      40.00   41.96                                                
 -- Kane, Alex                 9 Ocoee                1:30.50         DQ        
      40.93   42.74                                                
 -- Garcia, Alex              FR Oviedo               1:15.61         NS        
 -- Ragins, Ryan              11 Ocoee                1:30.55         NS        
 -- Lui, Lujing               12 Winter Springs       1:12.00         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
    National:     59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McClellan, Brett          JR Oviedo               1:10.61    1:09.23        
      32.90   36.33                                                
  2 Corso, Kaycee             10 Sanford Seminol      1:11.50    1:09.89        
      32.17   37.72                                                
  3 O'Grady, Courtney         SO Lake Brantley        1:11.00    1:10.13        
      33.06   37.07                                                
  4 Richardson, Rebecca       FR Lake Brantley        1:13.23    1:11.98        
      33.60   38.38                                                
  5 Richter, Cristina         SR Lake Brantley        1:12.87    1:12.18        
      34.16   38.02                                                
  6 Finn, Hagen               SO Lake Mary            1:11.51    1:12.54        
      33.91   38.63                                                
  7 Goddin, Nina              FR Lake Mary            1:13.25    1:12.73        
      35.08   37.65                                                
  8 Kalaghchi, Alexa          11 Winter Park          1:13.91    1:13.78        
      34.94   38.84                                                
B - Final
  9 Merrell, Jessica          12 Winter Park          1:15.96    1:13.92        
      34.85   39.07                                                
 10 Totzke, Kate              SO Lake Mary            1:16.17    1:17.86        
      35.89   41.97                                                
 11 Costolo, Sarah            12 Apopka               1:17.23    1:17.89        
      36.34   41.55                                                
 12 Watts, Christin           SO Lake Mary            1:16.26    1:19.98        
      36.97   43.01                                                
 13 Sarabasa, Rachael         JR Oviedo               1:21.51    1:20.64        
      37.65   42.99                                                
 14 Kaebel, Kelsey            JR Oviedo               1:19.67    1:21.49        
      38.08   43.41                                                
 -- Simpson, Emily            12 Winter Springs       1:18.08         NS        
 -- Warner, Jessica           12 Winter Springs       1:20.97         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
    National:     59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McClellan, Brett          JR Oviedo               1:11.29    1:10.61        
      33.42   37.19                                                
  2 O'Grady, Courtney         SO Lake Brantley        1:08.47    1:11.00        
      33.26   37.74                                                
  3 Corso, Kaycee             10 Sanford Seminol      1:15.00    1:11.50        
      32.76   38.74                                                
  4 Finn, Hagen               SO Lake Mary            1:12.52    1:11.51        
      33.38   38.13                                                
  5 Richter, Cristina         SR Lake Brantley        1:15.31    1:12.87        
      34.75   38.12                                                
  6 Richardson, Rebecca       FR Lake Brantley        1:13.50    1:13.23        
      35.29   37.94                                                
  7 Goddin, Nina              FR Lake Mary            1:14.19    1:13.25        
      34.49   38.76                                                
  8 Kalaghchi, Alexa          11 Winter Park          1:12.00    1:13.91        
      34.86   39.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Merrell, Jessica          12 Winter Park          1:12.00    1:15.96        
      35.87   40.09                                                
 10 Totzke, Kate              SO Lake Mary            1:16.06    1:16.17        
      35.61   40.56                                                
 11 Watts, Christin           SO Lake Mary            1:18.35    1:16.26        
      36.19   40.07                                                
 12 Costolo, Sarah            12 Apopka               1:19.06    1:17.23        
      36.55   40.68                                                
 13 Simpson, Emily            12 Winter Springs       1:19.00    1:18.08        
      37.12   40.96                                                
 14 Kaebel, Kelsey            JR Oviedo               1:21.42    1:19.67        
      37.69   41.98                                                
 15 Warner, Jessica           12 Winter Springs       1:19.00    1:20.97        
      38.29   42.68                                                
 16 Sarabasa, Rachael         JR Oviedo               1:16.87    1:21.51        
      39.08   42.43                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Serrano, Aurelys          12 Sanford Seminol      1:23.00    1:22.11        
      39.23   42.88                                                
 18 Coon, Chelsea             12 Winter Springs       1:19.00    1:22.16        
      39.57   42.59                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alvarex, Ana              10 Winter Park          1:26.90    1:23.66        
      39.10   44.56                                                
 20 Vincent, Jacqueline       FR Lake Brantley        1:25.46    1:24.68        
      39.87   44.81                                                
 21 Sanna, Ashleigh           11 Winter Springs       1:25.00    1:26.11        
 22 Darrow, Emily             11 Edgewater            1:24.11    1:26.16        
 23 Minnear, Melissa           9 Apopka               1:32.18    1:26.93        
      42.42   44.51                                                
 24 Cox, Jeannette            11 Edgewater            1:28.21    1:28.01        
      41.89   46.12                                                
 25 Clark, Tiffany             9 Winter Park          1:29.00    1:28.71        
      40.90   47.81                                                
 26 Holzworth, Lindsay         9 Ocoee                1:32.00    1:30.66        
      41.40   49.26                                                
 27 Campbell, Samantha        11 Apopka               1:39.71    1:39.39        
 28 Colbourne, Kelly          11 Sanford Seminol      1:35.00    1:43.64        
      48.01   55.63                                                
 29 Browne, Jennifer          11 Apopka               1:37.21    1:43.83        
      47.94   55.89                                                
 -- French, Jackie            FR Lyman                1:36.00         NS        
 -- Boullosa, Jessica         SR Oviedo               1:25.00         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:   53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Forbes, Alan              FR Lyman                1:02.88    1:01.65        
      29.11   32.54                                                
  2 Siegel, Derek             SO Lake Mary            1:02.86    1:01.95        
      28.66   33.29                                                
  3 Davis, George             JR Lake Brantley        1:02.87    1:02.67        
      29.21   33.46                                                
  4 Lemmen, Kurt              11 Edgewater            1:02.56    1:02.70        
      28.98   33.72                                                
  5 Finn, Carson              JR Lake Mary            1:04.46    1:03.52        
      30.13   33.39                                                
  6 Sokolowski, Mathew        SO Oviedo               1:03.52    1:04.28        
      30.42   33.86                                                
  7 Krug, Nathan              12 Sanford Seminol      1:04.27    1:04.93        
      30.08   34.85                                                
  8 Kamrath, Erik             JR Lake Mary            1:04.68    1:05.41        
      30.89   34.52                                                
B - Final
  9 Clark, Thomas             SR Lake Brantley        1:06.83    1:05.66        
      30.67   34.99                                                
 10 Chesteen, Josh            JR Lyman                1:06.85    1:07.00        
      31.11   35.89                                                
 11 Ayala, Virgil             SO Oviedo               1:06.17    1:07.28        
      31.94   35.34                                                
 12 Fatz, Jack                SR Lyman                1:07.91    1:07.84        
      31.33   36.51                                                
 13 Laggner, Ryan             SR Lake Mary            1:10.52    1:10.13        
      32.69   37.44                                                
 14 Shia, Kevin                9 Sanford Seminol      1:05.71    1:10.73        
      32.46   38.27                                                
 15 Rajchel, Brett            12 Winter Park          1:09.41    1:11.87        
      33.64   38.23                                                
 -- Proctor, Adam             11 Sanford Seminol      1:13.21         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:   53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lemmen, Kurt              11 Edgewater            1:02.11    1:02.56        
      29.12   33.44                                                
  2 Siegel, Derek             SO Lake Mary            1:02.61    1:02.86        
      28.92   33.94                                                
  3 Davis, George             JR Lake Brantley        1:03.14    1:02.87        
      29.45   33.42                                                
  4 Forbes, Alan              FR Lyman                1:01.44    1:02.88        
      29.43   33.45                                                
  5 Sokolowski, Mathew        SO Oviedo               1:05.53    1:03.52        
      29.74   33.78                                                
  6 Krug, Nathan              12 Sanford Seminol      1:04.50    1:04.27        
      30.29   33.98                                                
  7 Finn, Carson              JR Lake Mary            1:06.38    1:04.46        
      30.43   34.03                                                
  8 Kamrath, Erik             JR Lake Mary            1:07.80    1:04.68        
      30.23   34.45                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shia, Kevin                9 Sanford Seminol      1:05.50    1:05.71        
      31.01   34.70                                                
 10 Ayala, Virgil             SO Oviedo               1:06.23    1:06.17        
      31.39   34.78                                                
 11 Clark, Thomas             SR Lake Brantley        1:09.34    1:06.83        
      31.26   35.57                                                
 12 Chesteen, Josh            JR Lyman                1:09.00    1:06.85        
      31.59   35.26                                                
 13 Fatz, Jack                SR Lyman                1:08.00    1:07.91        
      32.29   35.62                                                
 14 Rajchel, Brett            12 Winter Park          1:09.00    1:09.41        
      32.35   37.06                                                
 15 Laggner, Ryan             SR Lake Mary            1:14.44    1:10.52        
      33.26   37.26                                                
 16 Proctor, Adam             11 Sanford Seminol      1:15.00    1:13.21        
      33.64   39.57                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Salerno, Anthony          JR Oviedo               1:16.56    1:13.43        
 18 Jackowski, Nick           11 Ocoee                1:14.98    1:15.10        
      34.23   40.87                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mueller, Stephen          JR Oviedo               1:20.05    1:16.76        
      35.30   41.46                                                
 20 Coy, William Blake        12 Apopka               1:17.55    1:17.56        
 21 Atkins, Richard           12 Edgewater            1:21.23    1:17.69        
      35.74   41.95                                                
 22 Bauer, Tim                10 Apopka               1:19.73    1:18.71        
      37.32   41.39                                                
 23 Chao, Aaron               SR Lake Brantley        1:19.18    1:18.72        
 24 Rajchel, Brad              9 Winter Park          1:20.00    1:18.80        
      37.25   41.55                                                
 25 Fon, Aaron                 9 Ocoee                1:20.50    1:19.11        
      37.73   41.38                                                
 26 Duke, Clark                9 Winter Park          1:30.00    1:19.18        
      37.02   42.16                                                
 27 Clawson, Brad             12 Apopka               1:22.67    1:21.24        
      37.98   43.26                                                
 28 Griffel, Alex              9 Winter Park          1:30.00    1:26.97        
      40.09   46.88                                                
 29 Marti, Peter              11 Lyman                1:36.50    1:27.05        
      39.38   47.67                                                
 30 Jaffee, Logan              9 Edgewater            1:26.48    1:37.08        
      44.11   52.97                                                
 -- Atkins, Daniel             9 Edgewater            1:26.50         DQ        
      39.08   42.73                                                
 -- Catrillo, Justin          JR Lake Brantley        1:14.91         NS        
 -- Wasserman, David           9 Ocoee                1:30.00         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
    National:   3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    3:46.14    3:41.25        
     1) Michael, Kaley FR               2) Davis, Samantha FR             
     3) Miller, Melissa SO              4) Bateman, Sarah SO              
       26.11    54.44    26.21    55.48    27.51    57.64    25.61    53.69
  2 Winter Springs High School                        4:03.65    3:51.92        
     1) Morgan, Christina 12            2) Ryerson, Becky 11              
     3) Keeler, Jennifer 10             4) Redford, Lauren 10             
       28.19    58.23    28.06    59.42    28.82    59.63    25.69    54.64
  3 Lake Mary High School                             3:53.73    3:55.20        
     1) Henderson, Ava JR               2) Krupitsky, Arielle SO          
     3) Watts, Christin SO              4) Schulz, Kelly SR               
       28.41    58.11    28.31    59.01    28.50  1:00.77    27.54    57.31
  4 Winter Park                                       4:20.48    3:57.11        
     1) Holloway, Kara 9                2) Schweitzer, Emily 12           
     3) Arnold, Carly 10                4) Kalaghchi, Alexa 11            
       27.33    56.65    28.03    58.35    28.80  1:00.09    29.28  1:02.02
  5 Edgewater (Orlando)                               4:04.13    4:10.94        
     1) Kilsgaard, Kimberly 12          2) Enslen, Aylssa 10              
     3) Luzadder, Jessica 11            4) Shaver, Britney 11             
       30.92  1:05.85    28.49  1:00.42    30.10  1:03.85    28.36  1:00.82
  6 Seminole (Sanford) High School                    4:45.71    4:25.77        
     1) Rodriguez, Kathryn 12           2) Serrano, Aurelys 12            
     3) Hines, Janelle 10               4) Counterman, Laurel 10          
       32.34  1:07.48    30.44  1:06.13    33.56  1:09.21    29.43  1:02.95
 -- Oviedo                                            3:45.83         DQ        
     1) McClellan, Brett JR             2) Jones, Katie SR                
     3) Potvin, Michaela JR             4) Rein, Rachael JR               
       28.17    58.06    27.84    59.07    28.12    59.04    25.72         
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
    National:   3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oviedo                                            3:49.28    3:45.83        
     1) McClellan, Brett JR             2) Jones, Katie SR                
     3) Potvin, Michaela JR             4) Rein, Rachael JR               
       27.56    56.80    27.93    58.10    27.48    57.59    25.98    53.34
  2 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    3:41.99    3:46.14        
     1) Davis, Samantha FR              2) Michael, Kaley FR              
     3) Miller, Melissa SO              4) O'Grady, Courtney SO           
       27.59    57.74    26.22    55.69    26.87    56.05    27.34    56.66
  3 Lake Mary High School                             3:56.00    3:53.73        
     1) Henderson, Ava JR               2) Krupitsky, Arielle SO          
     3) Watts, Christin SO              4) Schulz, Kelly SR               
       27.70    56.93    28.38    58.87    28.08  1:00.25    27.38    57.68
  4 Winter Springs High School                        3:52.00    4:03.65        
     1) Ryerson, Becky 11               2) Neuner, Megan 9                
     3) Keeler, Jennifer 10             4) Redford, Lauren 10             
       28.16    59.04    28.71    59.66    29.93  1:01.25    29.95  1:03.70
  5 Edgewater (Orlando)                               3:59.36    4:04.13        
     1) Enslen, Aylssa 10               2) Luzadder, Jessica 11           
     3) Kaufman, Jenna 11               4) Shaver, Britney 11             
       26.49    55.84    29.85  1:03.64    31.30  1:06.94    27.28    57.71
  6 Winter Park                                       3:57.00    4:20.48        
     1) Kalaghchi, Alexa 11             2) Merrell, Jessica 12            
     3) Riggle, Christy 12              4) Forelle, Sofia 9               
       31.25  1:04.99    31.63  1:07.14    30.78  1:04.64    30.06  1:03.71
  7 Seminole (Sanford) High School                    4:40.00    4:45.71        
     1) Rodriguez, Kathryn 12           2) Serrano, Aurelys 12            
     3) Hines, Janelle 10               4) Colbourne, Kelly 11            
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
    National:   3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Oviedo                                            3:17.54    3:19.32        
     1) Owens, Lloyd SR                 2) Cruts, Chris JR                
     3) Harrity, Darren SR              4) Ingvoldstad, Stephen SR        
       22.91    47.22    23.83    49.95    24.52    52.12    24.07    50.03
  2 Lake Mary High School                             3:19.21    3:19.69        
     1) Ashton, Robert SR               2) Vickers, Anderson JR           
     3) Dee, Alexander SO               4) Siegel, Derek SO               
       23.43    49.44    23.44    48.98    24.03    50.86    23.43    50.41
  3 Lyman ( Longwood)  High School                    3:29.64    3:20.12        
     1) Forbes, Alexander SR            2) Forbes, Alan FR                
     3) Marquez, Cesar SR               4) Tracy, Mike JR                 
       22.39    46.20    24.29    49.85    24.35    45.82    30.55    58.25
  4 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    3:32.83    3:22.19        
     1) Fang, Joe JR                    2) De Borde, Chris JR             
     3) Richardson, Charles JR          4) Davis, George JR               
       23.29    50.62    24.27    50.75    23.66    49.91    23.71    50.91
  5 Winter Park                                       3:41.03    3:25.51        
     1) Duran, Rick 10                  2) Scullian, Stephen 12           
     3) Stewart, Mark 12                4) Kingsford, David 10            
       24.12    50.31    23.90    50.66    25.09    53.28    24.14    51.26
  6 Winter Springs High School                        3:29.85    3:26.50        
     1) Hamby, Christopher 12           2) Lechner, Thomas 12             
     3) Ori, Matt 10                    4) Kovacik, Matt 12               
       24.16    52.03    24.98    51.93    24.87    52.12    23.65    50.42
  7 Seminole (Sanford) High School                    4:15.89    3:34.26        
     1) Marini, Dan 9                   2) Guenov, Alex 11                
     3) Bailey, Trice 9                 4) Shia, Kevin 9                  
       25.33    53.25    24.88    54.22    25.34    54.03    24.90    52.76
  8 Edgewater (Orlando)                               3:51.74    3:46.04        
     1) Pressley, Matt 10               2) Carpenter, Mark 12             
     3) Tegethoff, Eric 12              4) Lemmen, Kurt 11                
       26.21    54.08    27.65  1:00.53    27.13    58.61    24.02    52.82
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      

    National:   3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oviedo                                            3:18.44    3:17.54        
     1) Owens, Lloyd SR                 2) Cruts, Chris JR                
     3) Harrity, Darren SR              4) Ingvoldstad, Stephen SR        
       23.60    50.01    24.29    50.63    23.65    49.43    22.39    47.47
  2 Lake Mary High School                             3:24.00    3:19.21        
     1) Ashton, Robert SR               2) Vickers, Anderson JR           
     3) Dee, Alexander SO               4) Siegel, Derek SO               
       23.33    49.35    23.91    49.25    24.32    50.64    23.78    49.97
  3 Lyman ( Longwood)  High School                    3:25.00    3:29.64        
     1) Forbes, Alexander SR            2) Forbes, Alan FR                
     3) Marquez, Cesar SR               4) Tracy, Mike JR                 
       22.26    48.05    25.97    54.25    26.54    54.13    26.12    53.21
  4 Winter Springs High School                        3:27.00    3:29.85        
     1) Lechner, Thomas 12              2) Bohiken, Ross 11               
     3) Ori, Matt 10                    4) Kovacik, Matt 12               
       24.39    51.23    26.08                               24.99    51.84
  5 Lake Brantley (Altamonte Spri)                    3:25.40    3:32.83        
     1) Siskar, Ryan JR                 2) Lee, Frederic JR               
     3) Undeck, Kevin SR                4) Richardson, Charles JR         
       25.25    52.82    24.61    52.18    25.24    52.91    26.02    54.92
  6 Winter Park                                       3:25.00    3:41.03        
     1) Creighton, Trevor 10            2) Ho, Eric 11                    
     3) Rajchel, Brett 12               4) Yerkes, Mark 10                
       25.47    53.02    56.64                               25.61    54.34
  7 Edgewater (Orlando)                               3:38.16    3:51.74        
     1) Pressley, Matt 10               2) Carpenter, Mark 12             
     3) Tegethoff, Eric 12              4) Lemmen, Kurt 11                
       27.08    58.64    27.38    56.30    28.03  1:00.70    26.05    56.10
  8 Seminole (Sanford) High School                    3:30.00    4:15.89        
     1) Marini, Dan 9                   2) Guenov, Alex 11                
     3) Bailey, Trice 9                 4) Shia, Kevin 9