2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 3A, District 11

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2005 04:42 PM
                          3A District 11 - 10/18/2005                          
                             FHSAA 3A District 11                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dr. Krop-MD  'A'                                  2:08.37    2:08.30        
     1) Silva, Elizabeth 10             2) Van Embden, Sagette 10         
     3) Stella, Rebecca 11              4) Dominguez, Monique 11          
  2 Hialeah-MD  'A'                                   2:10.97    2:09.25        
     1) Lee, Jennifer 9                 2) Garcia, Jessica 10             
     3) Torres, Vicnan 10               4) Grunauer, Liza 12              
  3 Miami Coral Park-MD  'A'                          2:22.59    2:22.35        
     1) Campagna, Ilvana 10             2) Valdes, Natalie 9              
     3) Roa, Marylin 10                 4) Fernandez, Krystell 11         
  4 North Miami-MD  'A'                               2:24.40    2:27.74        
  5 Goleman-MD  'A'                                   2:26.30    2:28.84        
     1) Fernandez, Roxanne 12           2) Salas, Alexandra 12            
     3) Gonzalez, Caroline 12           4) Franco, Melissa 10             
  6 American-MD  'A'                                  2:28.89    2:30.90        
     1) Santiago, Amanda 10             2) Roca, Monica 11                
     3) Lopez, Sandra 12                4) Lopez, Monica 11               
  7 North Miami Beach-MD  'A'                         2:28.76    2:31.94        
     1) Barraza, Michelle 11            2) Critchley, Malu 10             
     3) Vega, Catherine 10              4) Foligno, Alyssa 10             
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dr. Krop-MD  'A'                                  2:05.00    2:08.37        
     1) Silva, Elizabeth 10             2) Van Embden, Sagette 10         
     3) Stella, Rebecca 11              4) Dominguez, Monique 11          
  2 Hialeah-MD  'A'                                        NT    2:10.97        
     1) Lee, Jennifer 9                 2) Garcia, Jessica 10             
     3) Torres, Vicnan 10               4) Grunauer, Liza 12              
  3 Miami Coral Park-MD  'A'                          2:21.90    2:22.59        
     1) Campagna, Ilvana 10             2) Valdes, Natalie 9              
     3) Roa, Marylin 10                 4) Fernandez, Krystell 11         
  4 North Miami-MD  'A'                               2:23.00    2:24.40        
     1) Jelincic, Cassandra 11          2) Rodriguez, Belinda 10          
     3) Garcia, Siullis 10              4) Reino, Andrea 12               
  5 Goleman-MD  'A'                                   2:15.00    2:26.30        
     1) Fernandez, Roxanne 12           2) Salas, Alexandra 12            
     3) Gonzalez, Caroline 12           4) Franco, Melissa 10             
  6 North Miami Beach-MD  'A'                         2:20.00    2:28.76        
     1) Barraza, Michelle 11            2) Critchley, Malu 10             
     3) Vega, Catherine 10              4) Foligno, Alyssa 10             
  7 American-MD  'A'                                  2:26.40    2:28.89        
     1) Santiago, Amanda 10             2) Roca, Monica 11                
     3) Lopez, Sandra 12                4) Lopez, Monica 11               
-------------------------------------------------------------------------
  8 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       2:29.00    2:29.11        
     1) Amaro, Allison 10               2) Fojo, Chelsey 10               
     3) Liptak, Judit 11                4) Alfonso, Glenda 11             
  9 Miami-MD  'A'                                     2:30.00    2:38.73        
     1) Gonzalez, Mindy 12              2) Lorenzo, Jacqueline 12         
     3) Perez, Shanni 10                4) Herrera, Monica 12             
 10 Miami Beach-MD  'A'                               2:15.00    2:50.08        
     1) Marcus, Maria 11                2) Ingbgneri, Camilla 12          
     3) Irala, Mariela 11               4) Velez, Yanina 11               
 11 Miami Central-MD  'A'                             2:49.30    3:10.98        
     1) Brown, Jodi 12                  2) Machado, Mayrelis 12           
     3) Quevedo, Johanna 12             4) Stefanich, Barbara 12          
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hialeah-MD  'A'                                   1:50.16    1:48.55        
     1) Fernandez, Javier 10            2) Ferriero, Roberto 10           
     3) Quivoga, Ramces 12              4) Robert, Leonel 11              
  2 Dr. Krop-MD  'A'                                  1:55.51    1:54.20        
     1) Lossos, Chen 10                 2) Sheinman, Zachary 11           
     3) Mayo, Gabriel 11                4) Amuial, Shawn 12               
  3 Miami Coral Park-MD  'A'                          1:56.20    1:55.37        
     1) Cervantes, Robert 11            2) Morales, Rick 10               
     3) Fuentes, Raul 10                4) Tang, Robert 10                
  4 American-MD  'A'                                  2:02.25    1:57.85        
     1) Beltramino, Daniel 11           2) Correa, Daniel 11              
     3) Cruceta, Alberto 11             4) Morrow, Phillip 12             
  5 Miami Beach-MD  'A'                               2:05.39    2:04.36        
     1) Greulach, Erenesto 9            2) Mora, Jose 10                  
     3) Sergov, Alexander 11            4) Cordovil, Guilherme 11         
  6 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       2:03.33    2:04.57        
     1) Castellanos, Tomas 12           2) Baron, John 11                 
     3) Diaz, Jonathan 12               4) Gutierrez, German 12           
  7 Miami-MD  'A'                                     2:11.15    2:04.92        
     1) Rescaglio, Alexander 12         2) Perez, Jose 12                 
     3) Perez, Lazaro 11                4) Couzo, Carlos 12               
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hialeah-MD  'A'                                        NT    1:50.16        
     1) Fernandez, Javier 10            2) Ferriero, Roberto 10           
     3) Quivoga, Ramces 12              4) Robert, Leonel 11              
  2 Dr. Krop-MD  'A'                                  1:53.00    1:55.51        
     1) Lossos, Chen 10                 2) Sheinman, Zachary 11           
     3) Mayo, Gabriel 11                4) Amuial, Shawn 12               
  3 Miami Coral Park-MD  'A'                          1:55.69    1:56.20        
     1) Cervantes, Robert 11            2) Morales, Rick 10               
     3) Fuentes, Raul 10                4) Tang, Robert 10                
  4 American-MD  'A'                                  1:59.80    2:02.25        
     1) Beltramino, Daniel 11           2) Correa, Daniel 11              
     3) Cruceta, Alberto 11             4) Morrow, Phillip 12             
  5 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       2:06.00    2:03.33        
     1) Castellanos, Tomas 12           2) Baron, John 11                 
     3) Diaz, Jonathan 12               4) Gutierrez, German 12           
  6 Miami Beach-MD  'A'                               2:08.00    2:05.39        
     1) Greulach, Erenesto 9            2) Mora, Jose 10                  
     3) Sergov, Alexander 11            4) Cordovil, Guilherme 11         
  7 Miami-MD  'A'                                     2:15.00    2:11.15        
     1) Rescaglio, Alexander 12         2) Perez, Jose 12                 
     3) Perez, Lazaro 11                4) Couzo, Carlos 12               
-------------------------------------------------------------------------
  8 Goleman-MD  'A'                                   2:01.00    2:15.75        
     1) Javier, Jorge 10                2) Van Putten, Josh 9             
     3) Lima, Jorge 9                   4) O'Neil, Jonathan 9             
  9 North Miami Beach-MD  'A'                         2:12.00    2:18.26        
     1) Casbonell, Nivaldo 12           2) Fayaz, Bigan 9                 
     3) Garcia, Francisco 12            4) Ijalba, Alejandro 9            
 10 North Miami-MD  'A'                               3:01.29    2:28.66        
     1) Adrien, Ivan 12                 2) Klevenskiy, Aleksandr 10       
     3) Lunch, Asim 9                   4) Sosa, Diego 12                 
 11 Miami Central-MD  'A'                             2:24.17    2:35.61        
     1) Brown, Joseph 11                2) Espinosa, Starky 10            
     3) Feliz, Allen 10                 4) Labeach, Jeffrey 12            
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Jennifer              9 Hialeah-MD           2:12.93    2:05.44        
  2 Torres, Vicnan            10 Hialeah-MD           2:10.13    2:05.55        
  3 Dominguez, Monique        11 Dr. Krop-MD          2:14.66    2:13.16        
  4 Llamazares, Laura         12 Hialeah-MD           2:28.62    2:27.02        
  5 Utianski, Cheryl          11 Dr. Krop-MD          2:28.09    2:28.93        
  6 Franco, Melissa           10 Goleman-MD           2:34.70    2:29.86        
  7 Denis, Joslin              9 Hialeah-MD           2:42.35    2:42.17        
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Torres, Vicnan            10 Hialeah-MD           2:05.00    2:10.13        
  2 Lee, Jennifer              9 Hialeah-MD           2:04.00    2:12.93        
  3 Dominguez, Monique        11 Dr. Krop-MD          2:10.00    2:14.66        
  4 Utianski, Cheryl          11 Dr. Krop-MD          2:29.00    2:28.09        
  5 Llamazares, Laura         12 Hialeah-MD           2:26.00    2:28.62        
  6 Franco, Melissa           10 Goleman-MD           2:15.00    2:34.70        
  7 Denis, Joslin              9 Hialeah-MD           2:32.00    2:42.35        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Loebl, Daniela            11 Dr. Krop-MD          2:51.60    2:45.36        
  9 Torres, Paola             11 Miami Coral Park-MD  2:52.00    2:48.58        
 10 Brown, Rebecca            12 American-MD          2:45.50    2:55.76        
 11 Oges, Brigitte            11 Miami Coral Park-MD  2:49.00    2:57.09        
 12 Marbin, Mindi             11 Dr. Krop-MD          2:55.80    3:02.00        
 13 Toledo, Alejandra         11 American-MD          2:50.50    3:04.75        
 14 Arredondo, Sandy          10 American-MD          2:55.50    3:08.29        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Lopez, Sandra             12 American-MD          3:00.80    3:16.15        
 16 Stack, Sarah              12 North Miami-MD       3:28.14    3:27.05        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Valle, Nicole             10 Goleman-MD           2:35.00    3:39.00        
 18 Kaine, Caroline           10 Miami Beach-MD       2:22.00    3:41.45        
 -- Esteves, Natasha          12 North Miami-MD       3:21.67         DQ        
 -- Jacirro, Israelle         12 North Miami-MD       3:20.00         NS        
 -- Aguiar, Yasmin             9 Hialeah-Miami Lk-MD  3:55.00         NS        
 -- Bustos, Yuly               9 Hialeah-Miami Lk-MD  2:55.00         NS        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Quivoga, Ramces           12 Hialeah-MD           1:57.02    1:48.50        
  2 Fuentes, Raul             10 Miami Coral Park-MD  1:56.13    1:51.04        
  3 Young, Edward              9 Hialeah-MD           2:05.45    2:03.48        
  4 Garciga, Yoandry          10 Hialeah-MD           2:04.93    2:06.02        
  5 Zatonyl, Diego            12 Dr. Krop-MD          2:05.21    2:06.58        
  6 Albista, Ignacio          12 Hialeah-MD           2:06.05    2:06.81        
  7 Armenteros, Lazaro        11 Miami-MD             2:14.34    2:18.75        
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fuentes, Raul             10 Miami Coral Park-MD  1:48.00    1:56.13        
  2 Quivoga, Ramces           12 Hialeah-MD           1:48.20    1:57.02        
  3 Garciga, Yoandry          10 Hialeah-MD           2:06.30    2:04.93        
  4 Zatonyl, Diego            12 Dr. Krop-MD          2:17.40    2:05.21        
  5 Young, Edward              9 Hialeah-MD           2:03.30    2:05.45        
  6 Albista, Ignacio          12 Hialeah-MD           2:05.10    2:06.05        
  7 Armenteros, Lazaro        11 Miami-MD             2:14.00    2:14.34        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mendez, Julio             10 Miami-MD             2:15.00    2:16.76        
  9 Peleg, Yuval              10 Dr. Krop-MD          2:18.70    2:19.87        
 10 Franklin, Jeffrey          9 Dr. Krop-MD          2:35.00    2:21.09        
 11 Ruchko, Volodymyr          9 Dr. Krop-MD          2:24.60    2:23.12        
 12 Perez, Carlos             12 Hialeah-Miami Lk-MD  2:35.00    2:35.10        
 13 Moreno, Ricardo           10 Goleman-MD           2:25.00    2:36.32        
 14 Schank, John               9 American-MD          2:30.20    2:37.34        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Garcia, Jhonny            10 Hialeah-Miami Lk-MD  2:37.00    2:37.41        
 16 Alvarez, Luis              9 Miami Coral Park-MD  2:32.00    2:40.97        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Van Putten, Josh           9 Goleman-MD           2:22.00    2:44.09        
 18 Diaz, Luis                10 Hialeah-Miami Lk-MD  2:45.00    2:48.08        
 19 Erigoyen, Chris           10 Miami Coral Park-MD  2:40.00    2:53.44        
 20 Lima, Jorge                9 Goleman-MD           2:20.00    2:56.90        
 21 Mandani, Imran            11 North Miami-MD       3:04.11    3:00.92        
 22 Sierra, Nicolas            9 Goleman-MD           2:31.00    3:02.22        
 23 Pedreno, Juan             12 Miami Coral Park-MD  2:50.00    3:03.73        
 24 Pinna, Chaz               10 American-MD          2:40.50    3:04.34        
 25 Silviera, Julian          10 Hialeah-Miami Lk-MD  2:46.00    3:05.45        
 26 Diaz, Jose                11 Miami Beach-MD       2:50.00    3:09.68        
 27 Sosa, Diego               12 North Miami-MD       3:31.74    3:13.23        
 28 Vasco, Carlos             12 American-MD          2:40.80    3:14.01        
 -- Adler, Daniel             12 Miami Beach-MD       2:20.00         NS        
 -- Williams, Evan             9 Miami Springs-MD     2:30.00         NS        
 -- Espinosa, Starky          10 Miami Central-MD     3:21.10         NS        
 -- Hernandez, Francisco      10 American-MD          2:30.20         NS        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Van Embden, Sagette       10 Dr. Krop-MD          2:22.35    2:19.66        
  2 Roa, Marylin              10 Miami Coral Park-MD  2:22.69    2:19.93        
  3 Valdespino, Ana            9 Hialeah-MD           2:38.63    2:33.18        
  4 Jelincic, Cassandra       11 North Miami-MD       2:43.36    2:46.66        
  5 Henshaw, Rebecca          11 Dr. Krop-MD          2:52.86    2:55.11        
  6 Edwards, Briana           10 Dr. Krop-MD          2:54.75    2:55.90        
  7 Liptak, Judit             11 Hialeah-Miami Lk-MD  2:57.01    2:56.88        
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Van Embden, Sagette       10 Dr. Krop-MD          2:19.50    2:22.35        
  2 Roa, Marylin              10 Miami Coral Park-MD  2:25.00    2:22.69        
  3 Valdespino, Ana            9 Hialeah-MD           2:32.00    2:38.63        
  4 Jelincic, Cassandra       11 North Miami-MD       2:39.63    2:43.36        
  5 Henshaw, Rebecca          11 Dr. Krop-MD          2:57.00    2:52.86        
  6 Edwards, Briana           10 Dr. Krop-MD          2:54.30    2:54.75        
  7 Liptak, Judit             11 Hialeah-Miami Lk-MD  2:50.00    2:57.01        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Gicherman, Jessica        10 Dr. Krop-MD          3:06.90    3:10.75        
  9 Garcia, Siullis           10 North Miami-MD       3:20.90    3:11.29        
 10 Campos, Claudia           10 Miami Coral Park-MD  2:59.00    3:16.29        
 11 Madrid, Valentina         10 Hialeah-MD           2:40.00    3:17.67        
 12 Rodriguez, Belinda        10 North Miami-MD       3:16.10    3:27.64        
 13 Austin, Clair              9 Miami Beach-MD       3:15.00    3:38.78        
 -- Lopez, Monica             11 American-MD          3:02.80         NS        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fernandez, Javier         10 Hialeah-MD           2:14.59    2:08.25        
  2 Esudrro, Carlos           10 Hialeah-MD           2:15.69    2:14.35        
  3 Llerena, Sabastian        10 Hialeah-MD           2:25.98    2:26.31        
  4 Duek, Thomas              11 Dr. Krop-MD          2:30.93    2:30.59        
  5 Sheinman, Zachary         11 Dr. Krop-MD          2:34.09    2:34.80        
  6 Moreno, Daniel            11 Goleman-MD           2:37.01    2:38.98        
  7 Landman, Bryan            11 Dr. Krop-MD          2:41.11    2:43.20        
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fernandez, Javier         10 Hialeah-MD           2:09.00    2:14.59        
  2 Esudrro, Carlos           10 Hialeah-MD           2:15.10    2:15.69        
  3 Llerena, Sabastian        10 Hialeah-MD           2:14.73    2:25.98        
  4 Duek, Thomas              11 Dr. Krop-MD          2:36.00    2:30.93        
  5 Sheinman, Zachary         11 Dr. Krop-MD          2:35.00    2:34.09        
  6 Moreno, Daniel            11 Goleman-MD           2:20.00    2:37.01        
  7 Landman, Bryan            11 Dr. Krop-MD          2:42.10    2:41.11        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Fayaz, Bigan               9 North Miami Bch-MD   2:40.00    2:51.51        
  9 Baratta, Michael           9 Dr. Krop-MD          2:51.60    2:51.84        
 10 Gregorisch, Normando      11 Hialeah-Miami Lk-MD  3:15.00    3:14.75        
 -- Baron, John               11 Hialeah-Miami Lk-MD  2:25.00         DQ        
 -- Lunch, Asim                9 North Miami-MD       3:24.44         NS        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rodriguez, Teresa         12 Miami Beach-MD         28.45      28.65        
  2 Brown, Jodi               12 Miami Central-MD       29.16      28.85        
  3 Bravo, Yailen             12 Miami-MD               28.29      28.89        
  4 Santiago, Amanda          10 American-MD            28.84      29.03        
  5 Stella, Rebecca           11 Dr. Krop-MD            29.20      29.14        
  6 Bertoldi, Fernanda        12 Miami Beach-MD         28.99      29.22        
  7 Barraza, Michelle         11 North Miami Bch-MD     30.07      30.56        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bravo, Yailen             12 Miami-MD               27.90      28.29        
  2 Rodriguez, Teresa         12 Miami Beach-MD         28.40      28.45        
  3 Santiago, Amanda          10 American-MD            28.50      28.84        
  4 Bertoldi, Fernanda        12 Miami Beach-MD         28.90      28.99        
  5 Brown, Jodi               12 Miami Central-MD       28.49      29.16        
  6 Stella, Rebecca           11 Dr. Krop-MD            28.50      29.20        
  7 Barraza, Michelle         11 North Miami Bch-MD     28.50      30.07        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Fernandez, Roxanne        12 Goleman-MD             30.00      30.28        
  9 Gonzalez, Mindy           12 Miami-MD               30.30      30.42        
 10 Shapiro, Cari             10 Dr. Krop-MD            31.00      30.77        
 11 Useche, Stephan            9 Miami Springs-MD       34.80      30.82        
 12 Amaro, Allison            10 Hialeah-Miami Lk-MD    29.00      31.04        
 13 Velez, Yanina             11 Miami Beach-MD         31.00      31.31        
 14 Gotlinsy, Montana         11 Dr. Krop-MD            30.70      31.60        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Mokhtech, Meriem           7 Miami Coral Park-MD    32.00      32.38        
 16 Christian, Cristal        10 Miami Springs-MD       35.00      32.66        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rodriguez, Yamile          9 Dr. Krop-MD            30.40      32.69        
 18 Foligno, Alyssa           10 North Miami Bch-MD     33.00      32.72        
 19 Fernandez, Krystell       11 Miami Coral Park-MD    29.00      32.86        
 20 Critchley, Malu           10 North Miami Bch-MD     29.00      32.94        
 21 Lima, Martha              11 Miami Coral Park-MD    32.00      33.04        
 22 Valdes, Natalie            9 Miami Coral Park-MD    32.00      33.08        
 23 Sorondo, Jessica          11 Hialeah-MD             34.60      33.70        
 24 Quintana, Anisa           12 American-MD            35.40      35.61        
 25 Rodriguez, Yillian         9 Hialeah-MD             31.30      36.20        
 26 Quevedo, Johanna          12 Miami Central-MD       34.03      36.54        
 27 Villalba, Linnett         11 American-MD            38.50      37.63        
 28 Ramirez, Andrea           11 American-MD            38.80      37.88        
 29 O'Hare, Keleey            10 Miami-MD               45.00      39.35        
 30 Diaz, Jessica             10 Hialeah-MD             34.80      39.81        
 31 Stefanich, Barbara        12 Miami Central-MD       39.79      41.31        
 32 Rivero, Hanny             10 Hialeah-MD             34.10      41.54        
 33 Young, Angie               9 Goleman-MD             35.00      41.61        
 34 Perez, Michelle           10 North Miami-MD         42.90      42.38        
 35 Gonzalez, Ariandna         9 Goleman-MD             40.00      46.06        
 36 Murcia, Melissa            9 North Miami-MD         45.00      46.14        
 37 Perez, Cynthaia           10 North Miami-MD         51.03      46.23        
 38 Correal, Catalina         11 Goleman-MD             45.00    1:02.77        
 -- Aguiar, Yasmin             9 Hialeah-Miami Lk-MD    40.00         NS        
 -- Acosta, Virginia          12 Miami Central-MD       32.55         NS        
 -- Ardila, Yessica            9 Miami-MD                  NT         NS        
 -- Barcena, Maylyn            9 Hialeah-Miami Lk-MD    50.00         NS        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Beltramino, Daniel        11 American-MD            23.04      23.20        
  2 Cervantes, Robert         11 Miami Coral Park-MD    25.23      23.35        
  3 Dela Torre, George        12 Goleman-MD             24.67      23.80        
  4 Amuial, Shawn             12 Dr. Krop-MD            24.74      24.74        
  5 Jimenez, Osiel            12 Hialeah-MD             25.12      24.80        
  6 Perez, Lazaro             11 Miami-MD               26.18      25.51        
  7 Puentes, Cristhian        12 Miami Springs-MD       26.10      25.98        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Beltramino, Daniel        11 American-MD            22.80      23.04        
  2 Dela Torre, George        12 Goleman-MD             23.00      24.67        
  3 Amuial, Shawn             12 Dr. Krop-MD            23.20      24.74        
  4 Jimenez, Osiel            12 Hialeah-MD             24.10      25.12        
  5 Cervantes, Robert         11 Miami Coral Park-MD    23.00      25.23        
  6 Puentes, Cristhian        12 Miami Springs-MD       25.50      26.10        
  7 Perez, Lazaro             11 Miami-MD               26.00      26.18        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Werner, Alejandro         12 Dr. Krop-MD            25.40      26.19        
  9 Diaz, Jonathan            12 Hialeah-Miami Lk-MD    25.00      26.35        
 10 Morales, Rick             10 Miami Coral Park-MD    26.00      26.40        
 11 Puentes, Yonathan         12 Miami Springs-MD       27.00      26.55        
 12 Mora, Jose                10 Miami Beach-MD         26.00      26.62        
 13 Armenteros, Lazaro        11 Miami-MD               26.00      26.86        
 14 Faura, Sergio             11 American-MD            27.10      26.98        
 14 Machado, Luiz             11 North Miami Bch-MD     30.50      26.98        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 16 Perez, Joaquin             9 Goleman-MD             24.00      27.07        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Klitzner, Joshua          12 Dr. Krop-MD            26.80      27.32        
 18 Chiurliza, Bruno          12 Dr. Krop-MD            25.90      27.37        
 19 Ferriero, Roberto         10 Hialeah-MD             27.02      27.46        
 20 Rice, Dave                11 American-MD            27.20      27.65        
 21 Casbonell, Nivaldo        12 North Miami Bch-MD     27.00      27.92        
 22 Wolland, Jordan           12 North Miami Bch-MD     27.80      27.98        
 23 Mendez, Maykel            11 Goleman-MD             29.00      28.07        
 24 Roman, Jovanni            10 Hialeah-Miami Lk-MD    28.00      28.12        
 25 O'Neil, Jonathan           9 Goleman-MD             26.00      28.55        
 26 Castro, Rene              11 Miami Coral Park-MD    32.00      28.92        
 26 Labeach, Jeffrey          12 Miami Central-MD       27.10      28.92        
 28 Perez, Nasir              10 Hialeah-MD             28.30      29.30        
 29 Kubay, Michael            12 Miami Springs-MD       28.43      29.41        
 30 Couzo, Carlos             12 Miami-MD               29.00      30.15        
 31 Ruiz, Andrew              11 Hialeah-MD             30.20      38.01        
 31 Pedreno, Juan             12 Miami Coral Park-MD    34.00      38.01        
 33 Gonzalez, Christopher     10 Miami Beach-MD         30.00      48.12        
 33 Quispe, Peter             12 Miami Central-MD       39.05      48.12        
 35 Salazar, Carlos           10 Miami Central-MD       42.75      48.48        
 35 Aparicio, William         12 North Miami-MD         30.49      48.48        
 -- Avermarg, Marcus          12 Miami Beach-MD         26.00         NS        
 -- Benjamin, William         12 American-MD            27.50         NS        
 -- Esteves, Eduardo          11 North Miami-MD         32.61         NS        
 -- Rodriguez, Frank          10 Miami Springs-MD       25.50         NS        
 -- Brown, Joseph             11 Miami Central-MD       24.23         NS        
 -- Ceballsos, Christopher     9 Hialeah-Miami Lk-MD    40.00         NS        
 -- Faden, Eric                9 Hialeah-Miami Lk-MD    34.00         NS        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vazquez, Amanda           12 Hialeah-MD                NT     335.30        
  2 Alfonso, Glenda           11 Hialeah-Miami Lk-MD       NT     298.65        
  3 Borrego, Sara             11 Hialeah-MD                NT     281.40        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving Class 3A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitaker, Victor          11 Hialeah-MD                NT     365.90        
  2 McCarthy, Christoher      10 Hialeah-MD                NT     355.75        
  3 Wright, Jamal             12 Hialeah-MD                NT     340.00        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Garcia, Jessica           10 Hialeah-MD           1:02.68    1:02.60        
  2 Vancil, Corenita          11 Miami Springs-MD     1:05.14    1:07.77        
  3 Silva, Elizabeth          10 Dr. Krop-MD          1:16.30    1:16.78        
  4 Vega, Catherine           10 North Miami Bch-MD   1:20.38    1:23.56        
  5 Edwards, Briana           10 Dr. Krop-MD          1:23.98    1:23.68        
  6 Henshaw, Rebecca          11 Dr. Krop-MD          1:20.16    1:27.19        
  7 Liptak, Judit             11 Hialeah-Miami Lk-MD  1:23.51    1:33.76        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Garcia, Jessica           10 Hialeah-MD           1:01.60    1:02.68        
  2 Vancil, Corenita          11 Miami Springs-MD     1:03.40    1:05.14        
  3 Silva, Elizabeth          10 Dr. Krop-MD          1:14.00    1:16.30        
  4 Henshaw, Rebecca          11 Dr. Krop-MD          1:21.00    1:20.16        
  5 Vega, Catherine           10 North Miami Bch-MD   1:22.00    1:20.38        
  6 Liptak, Judit             11 Hialeah-Miami Lk-MD  1:22.00    1:23.51        
  7 Edwards, Briana           10 Dr. Krop-MD          1:22.00    1:23.98        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Roca, Monica              11 American-MD          1:22.80    1:24.40        
  9 Irala, Mariela            11 Miami Beach-MD       1:30.00    1:29.34        
 10 Garcia, Siullis           10 North Miami-MD       1:37.78    1:34.42        
 11 Reino, Andrea             12 North Miami-MD       1:45.20    1:37.26        
 12 Lovas, Lorranie           11 Dr. Krop-MD          1:36.00    1:38.30        
 13 Lopez, Sandra             12 American-MD          1:37.80    1:40.34        
 14 Austin, Clair              9 Miami Beach-MD       1:48.00    1:55.75        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Quivoga, Ramces           12 Hialeah-MD             56.57      54.54        
  2 Robert, Leonel            11 Hialeah-MD             57.78      55.67        
  3 Fuentes, Raul             10 Miami Coral Park-MD    55.91      55.97        
  4 Beltramino, Daniel        11 American-MD            58.24      59.80        
  5 Rodriguez, Francisco       9 Hialeah-MD           1:06.27    1:04.94        
  6 Useche, Alfredo           11 Miami Springs-MD     1:05.44    1:05.21        
  7 Lossos, Chen              10 Dr. Krop-MD          1:05.50    1:06.54        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Class 3A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fuentes, Raul             10 Miami Coral Park-MD    52.86      55.91        
  2 Quivoga, Ramces           12 Hialeah-MD             54.40      56.57        
  3 Robert, Leonel            11 Hialeah-MD             55.62      57.78        
  4 Beltramino, Daniel        11 American-MD            56.20      58.24        
  5 Useche, Alfredo           11 Miami Springs-MD     1:10.00    1:05.44        
  6 Lossos, Chen              10 Dr. Krop-MD          1:05.80    1:05.50        
  7 Rodriguez, Francisco       9 Hialeah-MD           1:05.30    1:06.27        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Diaz, Jonathan            12 Hialeah-Miami Lk-MD  1:09.00    1:07.59        
  9 Cruceta, Alberto          11 American-MD          1:12.50    1:15.44        
 10 Tang, Robert              10 Miami Coral Park-MD  1:23.00    1:26.31        
 11 Klevenskiy, Aleksandr     10 North Miami-MD       1:25.80    1:28.09        
 12 Lima, Jorge                9 Goleman-MD           1:20.00    1:28.68        
 13 Lunch, Asim                9 North Miami-MD       1:35.16    1:38.74        
 14 Feldman, Alan             10 Dr. Krop-MD          1:46.20    1:46.26        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Mayo, Gabriel             11 Dr. Krop-MD          1:08.40         DQ        
 -- Greulach, Erenesto         9 Miami Beach-MD       1:07.00         DQ        
 -- Baratta, Michael           9 Dr. Krop-MD          1:15.80         NS        
 -- Garcia, Francisco         12 North Miami Bch-MD   1:30.00         NS        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dominguez, Monique        11 Dr. Krop-MD          1:01.45    1:00.67        
  2 Grunauer, Liza            12 Hialeah-MD           1:02.05    1:00.71        
  3 Vancil, Corenita          11 Miami Springs-MD     1:00.58    1:03.93        
  4 Stella, Rebecca           11 Dr. Krop-MD          1:04.75    1:04.20        
  5 Santiago, Amanda          10 American-MD          1:03.27    1:05.36        
  6 Bertoldi, Fernanda        12 Miami Beach-MD       1:04.69    1:07.91        
  7 Bravo, Yailen             12 Miami-MD             1:03.87    1:08.31        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Vancil, Corenita          11 Miami Springs-MD       58.10    1:00.58        
  2 Dominguez, Monique        11 Dr. Krop-MD            58.50    1:01.45        
  3 Grunauer, Liza            12 Hialeah-MD           1:01.60    1:02.05        
  4 Santiago, Amanda          10 American-MD          1:04.20    1:03.27        
  5 Bravo, Yailen             12 Miami-MD             1:03.00    1:03.87        
  6 Bertoldi, Fernanda        12 Miami Beach-MD       1:04.00    1:04.69        
  7 Stella, Rebecca           11 Dr. Krop-MD          1:02.00    1:04.75        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Useche, Stephan            9 Miami Springs-MD     1:13.20    1:08.94        
  9 Fernandez, Roxanne        12 Goleman-MD           1:05.00    1:09.64        
 10 Franco, Melissa           10 Goleman-MD           1:05.00    1:11.71        
 11 Ostrorf, Robyn            10 Dr. Krop-MD          1:11.70    1:11.95        
 12 Denis, Joslin              9 Hialeah-MD           1:06.00    1:12.88        
 13 Brown, Rebecca            12 American-MD          1:12.80    1:13.26        
 14 Critchley, Malu           10 North Miami Bch-MD   1:12.00    1:13.41        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Torres, Paola             11 Miami Coral Park-MD  1:14.00    1:13.64        
 16 Rodriguez, Yamile          9 Dr. Krop-MD          1:12.80    1:14.00        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zapata, Evelyn             9 American-MD          1:16.50    1:15.25        
 18 Mokhtech, Meriem           7 Miami Coral Park-MD  1:12.00    1:16.08        
 19 Lopez, Charleen           10 Miami Coral Park-MD  1:18.00    1:16.52        
 20 Foligno, Alyssa           10 North Miami Bch-MD   1:14.00    1:17.00        
 21 Lima, Martha              11 Miami Coral Park-MD  1:20.00    1:17.45        
 22 Gautreaux, Melissa        11 Goleman-MD           1:10.00    1:19.26        
 23 Kaine, Caroline           10 Miami Beach-MD       1:16.00    1:19.39        
 24 Christian, Cristal        10 Miami Springs-MD     1:18.00    1:19.49        
 25 Rodriguez, Yillian         9 Hialeah-MD           1:09.00    1:22.21        
 26 Franco, Gedrgina          11 Hialeah-MD           1:11.00    1:22.35        
 27 Arredondo, Sandy          10 American-MD          1:20.80    1:23.73        
 28 Cadena, Anneliese          9 Hialeah-Miami Lk-MD  1:21.00    1:23.87        
 29 Herrera, Monica           12 Miami-MD             1:20.00    1:24.06        
 30 Quevedo, Johanna          12 Miami Central-MD     1:26.75    1:24.56        
 31 Parla, Charisel            9 Hialeah-Miami Lk-MD  1:32.00    1:25.37        
 32 Guzman, Wendy             11 North Miami-MD       1:39.38    1:32.95        
 33 Cardeso, Brianna          10 North Miami-MD       1:31.25    1:34.16        
 34 Caso, Claudia             10 North Miami-MD       2:06.10    1:34.23        
 35 Rivero, Krystal           11 Miami-MD             1:35.00    1:37.24        
 36 Stefanich, Barbara        12 Miami Central-MD     1:35.36    1:39.09        
 37 Young, Angie               9 Goleman-MD           1:20.00    1:41.26        
 38 Iquique-Fajarjo, Deborah  12 Miami Central-MD     1:58.33    2:01.64        
 -- Bustos, Yuly               9 Hialeah-Miami Lk-MD  1:14.00         NS        
 -- Barcena, Maylyn            9 Hialeah-Miami Lk-MD  1:50.00         NS        
 -- Acosta, Virginia          12 Miami Central-MD     1:30.12         NS        
 -- Lorenzo, Jacqueline       12 Miami-MD             1:09.00         NS        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cervantes, Robert         11 Miami Coral Park-MD    51.12      50.40        
  2 Dela Torre, George        12 Goleman-MD             54.53      53.29        
  3 Brown, Joseph             11 Miami Central-MD       56.85      57.22        
  4 Cordovil, Guilherme       11 Miami Beach-MD         57.34      57.38        
  5 Albista, Ignacio          12 Hialeah-MD             58.04      57.53        
  6 Morales, Rick             10 Miami Coral Park-MD    58.33      57.82        
  7 Werner, Alejandro         12 Dr. Krop-MD            58.24      58.84        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cervantes, Robert         11 Miami Coral Park-MD    50.00      51.12        
  2 Dela Torre, George        12 Goleman-MD             54.00      54.53        
  3 Brown, Joseph             11 Miami Central-MD       56.93      56.85        
  4 Cordovil, Guilherme       11 Miami Beach-MD         57.00      57.34        
  5 Albista, Ignacio          12 Hialeah-MD             55.90      58.04        
  6 Werner, Alejandro         12 Dr. Krop-MD            59.50      58.24        
  7 Morales, Rick             10 Miami Coral Park-MD    57.86      58.33        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Rodriguez, Francisco       9 Hialeah-MD             57.19      58.53        
  9 Puentes, Cristhian        12 Miami Springs-MD     1:00.00      58.89        
 10 Puentes, Yonathan         12 Miami Springs-MD     1:08.20      59.98        
 11 Correa, Daniel            11 American-MD            59.80    1:00.36        
 12 Mendez, Julio             10 Miami-MD               59.00    1:00.44        
 13 Perez, Joaquin             9 Goleman-MD           1:01.00    1:00.77        
 14 Mantel, Benjamin           9 Dr. Krop-MD          1:01.50    1:01.40        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Useche, Alfredo           11 Miami Springs-MD     1:08.23    1:01.46        
 16 Avermarg, Marcus          12 Miami Beach-MD       1:00.00    1:01.86        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Peleg, Yuval              10 Dr. Krop-MD          1:02.90    1:02.02        
 18 Faura, Sergio             11 American-MD          1:03.50    1:02.22        
 19 Fayaz, Bigan               9 North Miami Bch-MD   1:00.50    1:02.71        
 20 Ferriero, Roberto         10 Hialeah-MD           1:01.00    1:02.90        
 21 Rice, Dave                11 American-MD          1:03.50    1:02.91        
 22 Gutierrez, German         12 Hialeah-Miami Lk-MD  1:01.00    1:03.08        
 23 Wolland, Jordan           12 North Miami Bch-MD   1:07.00    1:04.45        
 24 Klitzner, Joshua          12 Dr. Krop-MD          1:04.00    1:04.90        
 25 O'Neil, Jonathan           9 Goleman-MD           1:08.00    1:05.25        
 26 Zurita, Angel              9 Hialeah-MD           1:00.90    1:06.51        
 27 Porras, Jose               9 Miami Coral Park-MD  1:02.00    1:06.94        
 28 Clares, Carlos            10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:15.00    1:06.97        
 29 Labeach, Jeffrey          12 Miami Central-MD     1:13.70    1:07.33        
 30 Roman, Jovanni            10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:05.00    1:08.97        
 31 Alvarez, Luis              9 Miami Coral Park-MD  1:32.00    1:09.34        
 32 Couzo, Carlos             12 Miami-MD             1:10.00    1:09.74        
 33 Sierra, Christopher       10 Goleman-MD           1:05.00    1:10.57        
 34 Fornoi, Kais              10 Miami Springs-MD     1:10.00    1:10.98        
 35 Ijalba, Alejandro          9 North Miami Bch-MD   1:08.00    1:12.29        
 36 Sosa, Diego               12 North Miami-MD       1:37.00    1:19.68        
 37 Pinna, Chaz               10 American-MD          1:10.50    1:20.14        
 38 Gonzalez, Kenneth         11 Miami Beach-MD       1:25.00    1:21.86        
 -- Esteves, Eduardo          11 North Miami-MD       1:21.98         NS        
 -- Gonzalez, Lazaro          10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:10.00         NS        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Jennifer              9 Hialeah-MD           5:52.75    5:39.62        
  2 Torres, Vicnan            10 Hialeah-MD           5:49.71    5:44.62        
  3 Llamazares, Laura         12 Hialeah-MD           6:38.69    6:46.33        
  4 Artamonora, Olga           9 North Miami Bch-MD   6:54.32    6:51.88        
  5 Lopez, Monica             11 American-MD          7:05.62    6:56.93        
  6 Utianski, Cheryl          11 Dr. Krop-MD          6:43.91    6:59.75        
  7 Egozi, Sara               10 Dr. Krop-MD          7:04.35    7:02.60        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Torres, Vicnan            10 Hialeah-MD           5:37.00    5:49.71        
  2 Lee, Jennifer              9 Hialeah-MD           5:31.00    5:52.75        
  3 Llamazares, Laura         12 Hialeah-MD           6:22.00    6:38.69        
  4 Utianski, Cheryl          11 Dr. Krop-MD          6:45.00    6:43.91        
  5 Artamonora, Olga           9 North Miami Bch-MD   6:40.00    6:54.32        
  6 Egozi, Sara               10 Dr. Krop-MD          6:50.00    7:04.35        
  7 Lopez, Monica             11 American-MD          6:56.80    7:05.62        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Barraclough, Nina         12 Dr. Krop-MD          7:26.00    7:18.03        
  9 Gonzalez, Caroline        12 Goleman-MD           6:35.00    7:33.51        
 10 Marcus, Maria             11 Miami Beach-MD       8:07.00    7:47.91        
 11 Markus, Klara             10 Dr. Krop-MD          8:02.00    7:54.82        
 12 Toledo, Alejandra         11 American-MD          8:45.80    8:16.39        
 13 Perez, Julissa            11 Miami Coral Park-MD  7:32.00    8:39.42        
 14 Lopez, Maria              11 Hialeah-MD           6:55.55    8:48.97        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Reino, Andrea             12 North Miami-MD       9:17.84    9:04.45        
 16 Ramirez, Andrea           11 American-MD          9:45.80    9:35.53        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Fojo, Chelsey             10 Hialeah-Miami Lk-MD  8:09.00         NS        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Robert, Leonel            11 Hialeah-MD           5:27.49    5:04.55        
  2 Young, Edward              9 Hialeah-MD           5:33.64    5:28.47        
  3 Garciga, Yoandry          10 Hialeah-MD           5:34.86    5:33.19        
  4 Sergov, Alexander         11 Miami Beach-MD       5:55.52    5:51.24        
  5 Moreno, Daniel            11 Goleman-MD           6:17.38    6:13.04        
  6 Cruz, Pablo               11 Hialeah-MD           6:29.18    6:24.25        
  7 Ruchko, Volodymyr          9 Dr. Krop-MD          6:29.39    6:31.55        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Class 3A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Robert, Leonel            11 Hialeah-MD           5:07.14    5:27.49        
  2 Young, Edward              9 Hialeah-MD           5:26.10    5:33.64        
  3 Garciga, Yoandry          10 Hialeah-MD           5:33.00    5:34.86        
  4 Sergov, Alexander         11 Miami Beach-MD       5:55.00    5:55.52        
  5 Moreno, Daniel            11 Goleman-MD           6:20.00    6:17.38        
  6 Cruz, Pablo               11 Hialeah-MD           5:59.00    6:29.18        
  7 Ruchko, Volodymyr          9 Dr. Krop-MD          6:20.60    6:29.39        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Castellanos, Tomas        12 Hialeah-Miami Lk-MD  6:34.00    6:35.69        
  9 Franklin, Jeffrey          9 Dr. Krop-MD          6:46.90    6:46.62        
 10 Landman, Bryan            11 Dr. Krop-MD          6:38.70    6:46.73        
 11 Mantel, Benjamin           9 Dr. Krop-MD          6:59.60    7:00.91        
 12 Schank, John               9 American-MD          6:55.50    7:12.46        
 13 Ramirez, Andres           11 American-MD          7:08.50    7:17.93        
 14 Silviera, Julian          10 Hialeah-Miami Lk-MD  7:58.00    8:02.82        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Coolen, Alexander         10 Miami Coral Park-MD  7:32.00    8:08.41        
 16 Diaz, Luis                10 Hialeah-Miami Lk-MD  7:55.00    8:27.39        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mandani, Imran            11 North Miami-MD       8:23.03    8:31.33        
 -- Hernandez, Francisco      10 American-MD          6:59.50         NS        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miami-MD  'A'                                     2:02.24    2:01.31        
     1) Gonzalez, Mindy 12              2) Lorenzo, Jacqueline 12         
     3) Perez, Shanni 10                4) Bravo, Yailen 12               
  2 Miami Beach-MD  'A'                               1:57.93    2:02.14        
     1) Rodriguez, Teresa 12            2) Irala, Mariela 11              
     3) Velez, Yanina 11                4) Bertoldi, Fernanda 12          
  3 Miami Coral Park-MD  'A'                          2:04.91    2:04.14        
     1) Fernandez, Krystell 11          2) Campagna, Ilvana 10            
     3) Campos, Claudia 10              4) Roa, Marylin 10                
  4 Hialeah-MD  'A'                                   2:07.17    2:06.94        
     1) Valdespino, Ana 9               2) Madrid, Valentina 10           
     3) Llamazares, Laura 12            4) Denis, Joslin 9                
  5 Goleman-MD  'A'                                   2:07.38    2:08.68        
     1) Fernandez, Roxanne 12           2) Salas, Alexandra 12            
     3) Gonzalez, Caroline 12           4) Maldonado, Kaisy 11            
  6 North Miami Beach-MD  'A'                         2:08.12    2:10.09        
     1) Barraza, Michelle 11            2) Critchley, Malu 10             
     3) Vega, Catherine 10              4) Artamonora, Olga 9             
  7 American-MD  'A'                                  2:07.79    2:10.43        
     1) Roca, Monica 11                 2) Brown, Rebecca 12              
     3) Lopez, Monica 11                4) Santiago, Amanda 10            
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Beach-MD  'A'                               2:02.00    1:57.93        
     1) Rodriguez, Teresa 12            2) Irala, Mariela 11              
     3) Velez, Yanina 11                4) Bertoldi, Fernanda 12          
  2 Miami-MD  'A'                                     2:02.00    2:02.24        
     1) Gonzalez, Mindy 12              2) Lorenzo, Jacqueline 12         
     3) Perez, Shanni 10                4) Bravo, Yailen 12               
  3 Miami Coral Park-MD  'A'                          2:05.30    2:04.91        
     1) Fernandez, Krystell 11          2) Campagna, Ilvana 10            
     3) Campos, Claudia 10              4) Roa, Marylin 10                
  4 Hialeah-MD  'A'                                        NT    2:07.17        
     1) Valdespino, Ana 9               2) Madrid, Valentina 10           
     3) Llamazares, Laura 12            4) Denis, Joslin 9                
  5 Goleman-MD  'A'                                   2:05.00    2:07.38        
     1) Fernandez, Roxanne 12           2) Salas, Alexandra 12            
     3) Gonzalez, Caroline 12           4) Maldonado, Kaisy 11            
  6 American-MD  'A'                                  2:06.20    2:07.79        
     1) Roca, Monica 11                 2) Brown, Rebecca 12              
     3) Lopez, Monica 11                4) Santiago, Amanda 10            
  7 North Miami Beach-MD  'A'                         2:08.00    2:08.12        
     1) Barraza, Michelle 11            2) Critchley, Malu 10             
     3) Vega, Catherine 10              4) Artamonora, Olga 9             
-------------------------------------------------------------------------
  8 North Miami-MD  'A'                               2:14.00    2:13.68        
     1) Jelincic, Cassandra 11          2) Reino, Andrea 12               
     3) Garcia, Siullis 10              4) Rodriguez, Belinda 10          
  9 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       2:10.00    2:20.97        
     1) Alfonso, Glenda 11              2) Bustos, Yuly 9                 
     3) Cadena, Anneliese 9             4) Fojo, Chelsey 10               
 10 Miami Central-MD  'A'                             2:31.10    2:54.73        
     1) Acosta, Virginia 12             2) Brown, Jodi 12                 
     3) Brown, Renee 12                 4) Iquique-Fajarjo, Deborah 12    
 -- Dr. Krop-MD  'A'                                  1:53.00         DQ        
     1) Silva, Elizabeth 10             2) Van Embden, Sagette 10         
     3) Stella, Rebecca 11              4) Dominguez, Monique 11          
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miami Coral Park-MD  'A'                          1:41.74    1:40.60        
     1) Cervantes, Robert 11            2) Morales, Rick 10               
     3) Tang, Robert 10                 4) Fuentes, Raul 10               
  2 Hialeah-MD  'A'                                   1:43.08    1:42.02        
     1) Jimenez, Osiel 12               2) Young, Edward 9                
     3) Rodriguez, Francisco 9          4) Llerena, Sabastian 10          
  3 American-MD  'A'                                  1:41.93    1:42.09        
     1) Beltramino, Daniel 11           2) Correa, Daniel 11              
     3) Faura, Sergio 11                4) Morrow, Phillip 12             
  4 Goleman-MD  'A'                                   1:42.45    1:42.84        
     1) Javier, Jorge 10                2) Perez, Joaquin 9               
     3) Moreno, Daniel 11               4) Dela Torre, George 12          
  5 Dr. Krop-MD  'A'                                  1:45.65    1:43.80        
     1) Zatonyl, Diego 12               2) Duek, Thomas 11                
     3) Werner, Alejandro 12            4) Amuial, Shawn 12               
  6 Miami-MD  'A'                                     1:48.60    1:49.37        
     1) Armenteros, Lazaro 11           2) Perez, Lazaro 11               
     3) Mendez, Julio 10                4) Perez, Jose 12                 
 -- Miami Springs-MD  'A'                             1:41.83         DQ        
     1) Puentes, Yonathan 12            2) Puentes, Cristhian 12          
     3) Rodriguez, Frank 10             4) Useche, Alfredo 11             
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miami Coral Park-MD  'A'                          1:38.78    1:41.74        
     1) Cervantes, Robert 11            2) Morales, Rick 10               
     3) Tang, Robert 10                 4) Fuentes, Raul 10               
  2 Miami Springs-MD  'A'                             1:49.47    1:41.83        
     1) Puentes, Yonathan 12            2) Puentes, Cristhian 12          
     3) Rodriguez, Frank 10             4) Useche, Alfredo 11             
  3 American-MD  'A'                                  1:45.50    1:41.93        
     1) Beltramino, Daniel 11           2) Correa, Daniel 11              
     3) Faura, Sergio 11                4) Morrow, Phillip 12             
  4 Goleman-MD  'A'                                   1:55.00    1:42.45        
     1) Javier, Jorge 10                2) Perez, Joaquin 9               
     3) Moreno, Daniel 11               4) Dela Torre, George 12          
  5 Hialeah-MD  'A'                                        NT    1:43.08        
     1) Jimenez, Osiel 12               2) Young, Edward 9                
     3) Rodriguez, Francisco 9          4) Llerena, Sabastian 10          
  6 Dr. Krop-MD  'A'                                  1:39.00    1:45.65        
     1) Zatonyl, Diego 12               2) Duek, Thomas 11                
     3) Werner, Alejandro 12            4) Amuial, Shawn 12               
  7 Miami-MD  'A'                                     1:50.00    1:48.60        
     1) Armenteros, Lazaro 11           2) Perez, Lazaro 11               
     3) Mendez, Julio 10                4) Perez, Jose 12                 
-------------------------------------------------------------------------
  8 Miami Beach-MD  'A'                               1:55.00    1:50.04        
     1) Avermarg, Marcus 12             2) Vasman, Andres 12              
     3) Mora, Jose 10                   4) Adler, Daniel 12               
  9 North Miami Beach-MD  'A'                         1:50.00    1:51.84        
     1) Casbonell, Nivaldo 12           2) Fayaz, Bigan 9                 
     3) Garcia, Francisco 12            4) Ijalba, Alejandro 9            
 10 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       1:52.00    1:56.01        
     1) Garcia, Jhonny 10               2) Gutierrez, German 12           
     3) Perez, Carlos 12                4) Roman, Jovanni 10              
 11 Miami Central-MD  'A'                             1:58.18    2:00.19        
     1) Brown, Joseph 11                2) Espinosa, Starky 10            
     3) Feliz, Allen 10                 4) Labeach, Jeffrey 12            
 12 North Miami-MD  'A'                               2:10.00    2:14.54        
     1) Aparicio, William 12            2) Sosa, Diego 12                 
     3) Klevenskiy, Aleksandr 10        4) Adrien, Ivan 12                
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Garcia, Jessica           10 Hialeah-MD           1:07.82    1:06.54        
  2 Jelincic, Cassandra       11 North Miami-MD       1:12.36    1:10.43        
  3 Grunauer, Liza            12 Hialeah-MD           1:11.07    1:10.88        
  4 Silva, Elizabeth          10 Dr. Krop-MD          1:19.38    1:19.20        
  5 Vega, Catherine           10 North Miami Bch-MD   1:17.92    1:20.75        
  6 Talarico, Brooke          12 Dr. Krop-MD          1:26.63    1:27.19        
  7 Campagna, Ilvana          10 Miami Coral Park-MD  1:20.48    1:43.67        
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Garcia, Jessica           10 Hialeah-MD           1:03.00    1:07.82        
  2 Grunauer, Liza            12 Hialeah-MD           1:10.00    1:11.07        
  3 Jelincic, Cassandra       11 North Miami-MD       1:09.50    1:12.36        
  4 Vega, Catherine           10 North Miami Bch-MD   1:15.00    1:17.92        
  5 Silva, Elizabeth          10 Dr. Krop-MD          1:18.00    1:19.38        
  6 Campagna, Ilvana          10 Miami Coral Park-MD     1.18    1:20.48        
  7 Talarico, Brooke          12 Dr. Krop-MD          1:23.80    1:26.63        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Egozi, Sara               10 Dr. Krop-MD          1:23.00    1:27.02        
  9 Amaro, Allison            10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:22.00    1:27.86        
 10 Marcus, Maria             11 Miami Beach-MD       1:35.00    1:35.94        
 11 Lopez, Charleen           10 Miami Coral Park-MD  1:39.00    1:37.11        
 12 Barraclough, Nina         12 Dr. Krop-MD          1:34.70    1:37.93        
 13 Villalba, Linnett         11 American-MD          1:47.50    1:46.76        
 14 Quintana, Anisa           12 American-MD          1:50.50    1:46.84        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Parla, Charisel            9 Hialeah-Miami Lk-MD  1:56.00    2:04.89        
 16 Lopez, Ingrid             10 Miami-MD             2:20.00    2:11.50        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Olivarez, Nicole          10 American-MD          2:10.50    2:24.84        
 18 Correal, Catalina         11 Goleman-MD           1:35.00    2:41.87        
 -- Oges, Brigitte            11 Miami Coral Park-MD  1:37.00         DQ        
 -- Salas, Alexandra          12 Goleman-MD           1:18.00         NS        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fernandez, Javier         10 Hialeah-MD           1:03.73    1:02.67        
  2 Lossos, Chen              10 Dr. Krop-MD          1:03.20    1:03.27        
  3 Llerena, Sabastian        10 Hialeah-MD           1:04.63    1:04.76        
  4 Zatonyl, Diego            12 Dr. Krop-MD          1:09.53    1:08.94        
  5 Javier, Jorge             10 Goleman-MD           1:04.80    1:09.53        
  6 Amuial, Shawn             12 Dr. Krop-MD          1:05.22    1:09.66        
  7 Greulach, Erenesto         9 Miami Beach-MD       1:07.98    1:11.51        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lossos, Chen              10 Dr. Krop-MD          1:04.30    1:03.20        
  2 Fernandez, Javier         10 Hialeah-MD           1:03.00    1:03.73        
  3 Llerena, Sabastian        10 Hialeah-MD           1:04.00    1:04.63        
  4 Javier, Jorge             10 Goleman-MD           1:08.00    1:04.80        
  5 Amuial, Shawn             12 Dr. Krop-MD          1:05.30    1:05.22        
  6 Greulach, Erenesto         9 Miami Beach-MD       1:10.00    1:07.98        
  7 Zatonyl, Diego            12 Dr. Krop-MD          1:13.00    1:09.53        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Mayo, Gabriel             11 Dr. Krop-MD          1:11.50    1:10.66        
  9 Castellanos, Tomas        12 Hialeah-Miami Lk-MD  1:15.00    1:16.11        
 10 Rescaglio, Alexander      12 Miami-MD             1:22.00    1:17.03        
 11 Cruz, Pablo               11 Hialeah-MD           1:13.00    1:17.38        
 12 Morrow, Phillip           12 American-MD          1:15.50    1:21.80        
 13 Perez, Carlos             12 Hialeah-Miami Lk-MD  1:25.00    1:26.13        
 14 Cruceta, Alberto          11 American-MD          1:20.50    1:27.26        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Castro, Rene              11 Miami Coral Park-MD  1:31.00    1:27.37        
 16 Erigoyen, Chris           10 Miami Coral Park-MD  1:26.00    1:28.59        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zurita, Angel              9 Hialeah-MD           1:16.32    1:28.82        
 18 Clares, Carlos            10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:35.00    1:35.58        
 19 Adrien, Ivan              12 North Miami-MD       1:45.19    1:47.10        
 -- Saavedra, Manuel           9 American-MD          1:40.80         DQ        
 -- Solarte, David            11 Miami Coral Park-MD  1:20.00         DQ        
 -- Benjamin, William         12 American-MD          1:45.30         NS        
 -- Faden, Eric                9 Hialeah-Miami Lk-MD       NT         NS        
 -- Rodriguez, Frank          10 Miami Springs-MD     1:16.00         NS        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Van Embden, Sagette       10 Dr. Krop-MD          1:12.71    1:11.84        
  2 Roa, Marylin              10 Miami Coral Park-MD  1:15.85    1:15.95        
  3 Valdespino, Ana            9 Hialeah-MD           1:24.98    1:21.43        
  4 Shapiro, Cari             10 Dr. Krop-MD          1:22.82    1:22.13        
  5 Brown, Jodi               12 Miami Central-MD     1:26.90    1:26.93        
  6 Maldonado, Kaisy          11 Goleman-MD           1:30.61    1:34.81        
  7 Barraza, Michelle         11 North Miami Bch-MD   1:31.81    1:35.84        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Van Embden, Sagette       10 Dr. Krop-MD          1:12.00    1:12.71        
  2 Roa, Marylin              10 Miami Coral Park-MD  1:14.00    1:15.85        
  3 Shapiro, Cari             10 Dr. Krop-MD          1:24.00    1:22.82        
  4 Valdespino, Ana            9 Hialeah-MD           1:23.00    1:24.98        
  5 Brown, Jodi               12 Miami Central-MD     1:27.36    1:26.90        
  6 Maldonado, Kaisy          11 Goleman-MD           1:30.00    1:30.61        
  7 Barraza, Michelle         11 North Miami Bch-MD   1:28.80    1:31.81        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Sandoval, Dominique       11 Dr. Krop-MD          1:36.60    1:32.61        
  9 Roca, Monica              11 American-MD          1:32.50    1:32.62        
 10 Rodriguez, Belinda        10 North Miami-MD       1:35.62    1:33.24        
 11 Gautreaux, Melissa        11 Goleman-MD           1:35.00    1:35.84        
 12 Artamonora, Olga           9 North Miami Bch-MD   1:15.00    1:36.35        
 13 Valdes, Natalie            9 Miami Coral Park-MD  1:35.00    1:36.46        
 14 Semel, Erica              11 Dr. Krop-MD          1:35.00    1:36.86        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Madrid, Valentina         10 Hialeah-MD           1:39.00    1:38.91        
 16 Fojo, Chelsey             10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:37.00    1:39.91        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ingbgneri, Camilla        12 Miami Beach-MD       1:48.00    1:40.22        
 18 Herrera, Monica           12 Miami-MD             1:45.00    1:42.23        
 19 Vazquez, Amanda           12 Hialeah-MD           1:41.00    1:42.52        
 20 Zapata, Evelyn             9 American-MD          1:40.80    1:47.92        
 21 Roque, Pamela             12 North Miami-MD       1:52.87    1:48.72        
 22 Hunter, Ashley             9 Miami-MD             1:49.00    1:51.61        
 23 Gonzalez, Ariandna         9 Goleman-MD           1:45.00    2:00.03        
 24 Cadena, Anneliese          9 Hialeah-Miami Lk-MD  2:10.00    2:00.70        
 25 Esteves, Natasha          12 North Miami-MD       1:59.41    2:08.26        
 26 Sorondo, Jessica          11 Hialeah-MD           1:46.00    2:12.84        
 27 Valle, Nicole             10 Goleman-MD           1:40.00    2:16.69        
 28 O'Hare, Keleey            10 Miami-MD             2:00.00    2:29.67        
 -- Campos, Claudia           10 Miami Coral Park-MD  1:35.00         DQ        
 -- Rodriguez, Teresa         12 Miami Beach-MD       1:20.00         DQ        
 -- Brown, Renee              12 Miami Central-MD     1:51.02         NS        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Esudrro, Carlos           10 Hialeah-MD           1:08.84    1:06.63        
  2 Duek, Thomas              11 Dr. Krop-MD          1:12.92    1:12.41        
  3 Jimenez, Osiel            12 Hialeah-MD           1:13.48    1:13.74        
  4 Sheinman, Zachary         11 Dr. Krop-MD          1:14.55    1:14.77        
  5 Correa, Daniel            11 American-MD          1:16.06    1:17.40        
  6 Baron, John               11 Hialeah-Miami Lk-MD  1:17.65    1:17.41        
  7 Tang, Robert              10 Miami Coral Park-MD  1:21.29    1:21.39        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Class 3A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Esudrro, Carlos           10 Hialeah-MD           1:05.08    1:08.84        
  2 Duek, Thomas              11 Dr. Krop-MD          1:14.30    1:12.92        
  3 Jimenez, Osiel            12 Hialeah-MD           1:13.07    1:13.48        
  4 Sheinman, Zachary         11 Dr. Krop-MD          1:15.40    1:14.55        
  5 Correa, Daniel            11 American-MD          1:15.80    1:16.06        
  6 Baron, John               11 Hialeah-Miami Lk-MD  1:15.00    1:17.65        
  7 Tang, Robert              10 Miami Coral Park-MD  1:20.00    1:21.29        
-------------------------------------------------------------------------
  8 Chiurliza, Bruno          12 Dr. Krop-MD          1:20.80    1:21.40        
  9 Casbonell, Nivaldo        12 North Miami Bch-MD   1:20.00    1:21.82        
 10 Perez, Jose               12 Miami-MD             1:22.00    1:23.91        
 11 Mora, Jose                10 Miami Beach-MD       1:25.00    1:24.44        
 12 Klevenskiy, Aleksandr     10 North Miami-MD       1:24.63    1:24.82        
 13 Porras, Jose               9 Miami Coral Park-MD  1:27.00    1:28.10        
 14 Gregorisch, Normando      11 Hialeah-Miami Lk-MD  1:30.00    1:29.04        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Machado, Luiz             11 North Miami Bch-MD   1:32.00    1:29.21        
 16 Ramirez, Andres           11 American-MD          1:30.80    1:29.69        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Butko, Nikita             10 Dr. Krop-MD          1:29.00    1:30.22        
 18 Garcia, Jhonny            10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:27.00    1:30.44        
 19 Vasco, Carlos             12 American-MD          1:29.50    1:33.18        
 20 Perez, Nasir              10 Hialeah-MD           1:29.31    1:33.46        
 21 Kubay, Michael            12 Miami Springs-MD     1:25.00    1:33.59        
 22 Sierra, Christopher       10 Goleman-MD           1:24.00    1:33.72        
 23 Van Putten, Josh           9 Goleman-MD           1:24.00    1:33.87        
 24 Gonzalez, Lazaro          10 Hialeah-Miami Lk-MD  1:43.00    1:36.45        
 25 Aparicio, William         12 North Miami-MD       1:40.90    1:36.92        
 26 Gonzalez, Roger           11 Miami Coral Park-MD  1:41.00    1:41.90        
 27 Moreno, Ricardo           10 Goleman-MD           1:27.00    1:42.89        
 28 Conde, Ernesto             9 Goleman-MD           1:33.00    1:43.50        
 29 Masuyama, Tadao           11 Miami Central-MD     2:11.15    2:07.59        
 30 Ulysee, Jean              12 Miami Central-MD     2:22.05    2:09.44        
 -- Diaz, Mathew              11 Hialeah-MD           1:30.14         DQ        
 -- Fornoi, Kais              10 Miami Springs-MD     1:35.00         DQ        
 -- Williams, Evan             9 Miami Springs-MD     1:30.50         NS        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hialeah-MD  'A'                                   4:08.49    4:01.98        
     1) Garcia, Jessica 10              2) Grunauer, Liza 12              
     3) Lee, Jennifer 9                 4) Torres, Vicnan 10              
  2 Dr. Krop-MD  'A'                                  4:41.13    4:24.91        
     1) Edwards, Briana 10              2) Stella, Rebecca 11             
     3) Egozi, Sara 10                  4) Dominguez, Monique 11          
  3 Miami Beach-MD  'A'                               4:49.22    4:37.01        
     1) Rodriguez, Teresa 12            2) Velez, Yanina 11               
     3) Irala, Mariela 11               4) Bertoldi, Fernanda 12          
  4 Goleman-MD  'A'                                   4:48.83    4:41.78        
     1) Salas, Alexandra 12             2) Maldonado, Kaisy 11            
     3) Gonzalez, Caroline 12           4) Fernandez, Roxanne 12          
  5 Miami-MD  'A'                                     4:46.98    4:46.16        
     1) Gonzalez, Mindy 12              2) Lorenzo, Jacqueline 12         
     3) Perez, Shanni 10                4) Bravo, Yailen 12               
  6 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       4:54.40    5:01.33        
     1) Amaro, Allison 10               2) Alfonso, Glenda 11             
     3) Fojo, Chelsey 10                4) Liptak, Judit 11               
  7 Miami Coral Park-MD  'A'                          5:08.99    5:06.72        
     1) Fernandez, Krystell 11          2) Campagna, Ilvana 10            
     3) Mokhtech, Meriem 7              4) Torres, Paola 11               
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hialeah-MD  'A'                                        NT    4:08.49        
     1) Garcia, Jessica 10              2) Grunauer, Liza 12              
     3) Lee, Jennifer 9                 4) Torres, Vicnan 10              
  2 Dr. Krop-MD  'A'                                  4:37.00    4:41.13        
     1) Edwards, Briana 10              2) Stella, Rebecca 11             
     3) Egozi, Sara 10                  4) Dominguez, Monique 11          
  3 Miami-MD  'A'                                     4:51.00    4:46.98        
     1) Gonzalez, Mindy 12              2) Lorenzo, Jacqueline 12         
     3) Perez, Shanni 10                4) Bravo, Yailen 12               
  4 Goleman-MD  'A'                                   4:40.00    4:48.83        
     1) Salas, Alexandra 12             2) Maldonado, Kaisy 11            
     3) Gonzalez, Caroline 12           4) Fernandez, Roxanne 12          
  5 Miami Beach-MD  'A'                               5:10.00    4:49.22        
     1) Rodriguez, Teresa 12            2) Velez, Yanina 11               
     3) Irala, Mariela 11               4) Bertoldi, Fernanda 12          
  6 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       4:58.00    4:54.40        
     1) Amaro, Allison 10               2) Alfonso, Glenda 11             
     3) Fojo, Chelsey 10                4) Liptak, Judit 11               
  7 Miami Coral Park-MD  'A'                          5:02.70    5:08.99        
     1) Fernandez, Krystell 11          2) Campagna, Ilvana 10            
     3) Mokhtech, Meriem 7              4) Torres, Paola 11               
-------------------------------------------------------------------------
  8 American-MD  'A'                                  5:30.80    5:28.62        
     1) Brown, Rebecca 12               2) Lopez, Sandra 12               
     3) Quintana, Anisa 12              4) Zapata, Evelyn 9               
  9 North Miami-MD  'A'                               7:03.56    6:31.02        
     1) Cardeso, Brianna 10             2) Perez, Michelle 10             
     3) Ibarra, Maria 10                4) Perez, Cynthaia 10             
 -- Miami Central-MD  'A'                             6:58.13         NS        
     1) Acosta, Virginia 12             2) Brown, Jodi 12                 
     3) Brown, Renee 12                 4) Iquique-Fajarjo, Deborah 12    
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hialeah-MD  'A'                                   3:43.52    3:34.92        
     1) Quivoga, Ramces 12              2) Fernandez, Javier 10           
     3) Robert, Leonel 11               4) Esudrro, Carlos 10             
  2 Miami Beach-MD  'A'                               3:58.82    3:53.51        
     1) Greulach, Erenesto 9            2) Cordovil, Guilherme 11         
     3) Avermarg, Marcus 12             4) Sergov, Alexander 11           
  3 Dr. Krop-MD  'A'                                  3:51.96    3:56.24        
     1) Lossos, Chen 10                 2) Mayo, Gabriel 11               
     3) Chiurliza, Bruno 12             4) Duek, Thomas 11                
  4 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       4:06.64    4:04.44        
     1) Diaz, Luis 10                   2) Castellanos, Tomas 12          
     3) Gutierrez, German 12            4) Baron, John 11                 
  5 Miami-MD  'A'                                     4:18.55    4:20.44        
     1) Armenteros, Lazaro 11           2) Perez, Lazaro 11               
     3) Mendez, Julio 10                4) Perez, Jose 12                 
  6 American-MD  'A'                                  4:02.37    4:33.29        
     1) Cruceta, Alberto 11             2) Rice, Dave 11                  
     3) Morrow, Phillip 12              4) Pinna, Chaz 10                 
 -- Miami Springs-MD  'A'                             3:54.49         DQ        
     1) Puentes, Cristhian 12           2) Puentes, Yonathan 12           
     3) Rodriguez, Frank 10             4) Useche, Alfredo 11             
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 3A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hialeah-MD  'A'                                        NT    3:43.52        
     1) Quivoga, Ramces 12              2) Fernandez, Javier 10           
     3) Robert, Leonel 11               4) Esudrro, Carlos 10             
  2 Dr. Krop-MD  'A'                                  3:54.00    3:51.96        
     1) Lossos, Chen 10                 2) Mayo, Gabriel 11               
     3) Chiurliza, Bruno 12             4) Duek, Thomas 11                
  3 Miami Springs-MD  'A'                             3:53.00    3:54.49        
     1) Puentes, Cristhian 12           2) Puentes, Yonathan 12           
     3) Rodriguez, Frank 10             4) Useche, Alfredo 11             
  4 Miami Beach-MD  'A'                               4:01.00    3:58.82        
     1) Greulach, Erenesto 9            2) Cordovil, Guilherme 11         
     3) Avermarg, Marcus 12             4) Sergov, Alexander 11           
  5 American-MD  'A'                                  4:20.50    4:02.37        
     1) Cruceta, Alberto 11             2) Rice, Dave 11                  
     3) Morrow, Phillip 12              4) Pinna, Chaz 10                 
  6 Hialeah-Miami Lakes-MD  'A'                       4:07.00    4:06.64        
     1) Diaz, Luis 10                   2) Castellanos, Tomas 12          
     3) Gutierrez, German 12            4) Baron, John 11                 
  7 Miami-MD  'A'                                     4:05.00    4:18.55        
     1) Armenteros, Lazaro 11           2) Perez, Lazaro 11               
     3) Mendez, Julio 10                4) Perez, Jose 12                 
-------------------------------------------------------------------------
  8 Miami Coral Park-MD  'A'                          4:42.30    4:46.87        
     1) Alvarez, Luis 9                 2) Coolen, Alexander 10           
     3) Erigoyen, Chris 10              4) Porras, Jose 9                 
 -- Goleman-MD  'A'                                   3:52.00         DQ        
     1) Dela Torre, George 12           2) Javier, Jorge 10               
     3) Perez, Joaquin 9                4) Moreno, Daniel 11