2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/27/2005 10:52 AM
                               FHSAA 2A Region 3                               
                         Southwest Rec Complex, Largo                          
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 49  Girls 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
               1:50.08  AA-A
               1:51.91  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northeast                                                  1:54.52        
     1) Romano, Megan 9                 2) Milo, Jaime 12                 
     3) Brown, Katie 9                  4) Bardin, Jessie 12              
  2  Plant High School                                          1:59.20        
     1) Joyce, Jessica 10               2) Hunt, Sara 11                  
     3) Athan, Alyssa 12                4) Anderson, Meg 9                
  3  Seminole                                                   2:00.42        
     1) Smith, Alexandra 12             2) Thomas, Meaghan 11             
     3) Metka, Kristine 9               4) Hamilton, Alexandra 11         
  4  Winter Haven                                               2:00.97        
     1) Edwards, Madeline 11            2) Snively, Taylor 11             
     3) Zolnierowski, Vanessa 10        4) Edwards, Elyse 11              
  5  Sebring                                                    2:03.33        
     1) Wolfe, Megan 9                  2) Giller, Paige 9                
     3) Freeland, Leeza 10              4) Cuencas, Jazmin 12             
  6  Booker                                                     2:04.47        
     1) Fodor, Kata 9                   2) Clark, Kelsey 11               
     3) Largo, Ashley 11                4) Zelinski, Stephanie 10         
  7  Newsome                                                    2:06.02        
     1) Cincotta, Jessica 10            2) Funk, Jennie 12                
     3) Foster, Bryn 10                 4) Lytle, Meghan 10               
  8  King                                                       2:08.09        
     1) Pandorf, Rebecca 12             2) Etienne, Veronique 11          
     3) Yu, Jing 9                      4) Chao, Sherry 10                
  9  Lake Region                                                2:08.10        

     1) Yoon, Laura SO                  2) Brammer, Carol SO              
     3) Lee, Sydney SR                  4) Lewis, Mindy JR                
 10  Dunedin                                                    2:08.27        
     1) Gauzens, Nicole 12              2) Hofacker, Catherine 10         
     3) Riley, Jennifer 12              4) May, Lauren 12                 
 11  Bartow                                                     2:08.72        
     1) Valenti, Jenny-Claire 10        2) Kaminski, Katherine 11         
     3) Bhutiani, Monica 11             4) Tyson, Maggie 12               
 12  Osceola                                                    2:11.34        
     1) Shirley, Allison 9              2) Shirley, Amanda 12             
     3) Ware, Emily 12                  4) Simons, Katelyn 11             
 13  Clearwater                                                 2:13.39        
     1) Peaton, Kacie 10                2) Thompson, Tessa 10             
     3) Smith, Jennifer 10              4) Peaton, Kelly 10               
 14  Blake (Tampa)                                              2:14.18        
     1) Vennett, Jen JR                 2) Blatt, Andrea 9                
     3) Stewart, Heather 11             4) Carbonell, Robin 10            
 15  Brandon                                                    2:14.38        
     1) Dickerson, Jaime 12             2) Wilson-Stayton, Jean 12        
     3) Dickerson, Kelly 9              4) Bond, Tasha 10                 
 16  Tampa Bay Tech                                             2:16.35        
     1) Hulbert, Ashley 11              2) Boggs, Taylor 9                
     3) Niedbalec, Kathryn 11           4) Hirschy, Ashley 11             
 
Event 50  Boys 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
               1:38.28  AA-A
               1:39.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Clearwater                                                 1:45.36        
     1) Bullock, Richard 12             2) Corbin, Adam 11                
     3) Lain, Zachary 10                4) Cook, Webster 12               
  2  Seminole                                                   1:45.96        
     1) Blazuk, Andrew 11               2) Metka, Alexander 12            
     3) Gottschling, Erik 9             4) Hoffman, Paul 11               
  3  Dunedin                                                    1:46.99        
     1) Jovanovic, Bojan 12             2) Saari, Cameron 11              
     3)                                 4) Bessinger, Robert 11           
  4  Freedom High School (Tampa)                                1:48.09        
     1) Silva, Michael 12               2) Stocks, Jim 12                 
     3) Magol, Jeffrey 10               4) Szabunio, Matthew 11           
  5  King                                                       1:48.97        
     1) Zhu, Mingyi 11                  2) Chu, Charles 9                 
     3) Munoz, Xavier 12                4) Cook, James 11                 
  6  Northeast                                                  1:49.66        
     1) Angel, Daniel 12                2) Snyder, Russell 11             
     3) Weber, Stuart 9                 4) Tiba, Alexandru 12             
  7  Tampa Bay Tech                                             1:49.70        
     1) Hower, Sonny 9                  2) Virelles, Marcus 12            
     3) Moguel, Andres 11               4) Agosto, Abi 12                 
  8  Newsome                                                    1:50.33        
     1) Taylor, Jason 9                 2) Waterman, Jason 10             
     3) Ans, Aleksanders 10             4) Barreda, Renato 9              
  9  Winter Haven                                               1:50.95        
     1) Moore, Devon 11                 2) Eubanks, Jeb 11                
     3) Wallace, Daniel 11              4) Hoecker, Jay 11                
 10  Plant High School                                          1:52.95        
     1) Hoffman, Jon 12                 2) Conner, Reid 12                
     3) Chastain, William 12            4) Brooks, Cameron 12             
 11  Lake Region                                                1:52.99        
     1) Kraft, Todd SO                  2) Bunn, Ian JR                   
     3) Cameron, Robert SR              4) Shirah, Brett JR               
 12  Hillsborough                                               1:56.34        
     1) Couglin, Kevin 9                2) Holte, Matt 9                  
     3) Shimberg, William 10            4) Wohlrab, Julian 11             
 13  Sebring                                                    1:58.76        
     1) Wolfe, Quinlan 12               2) Gercken, Stephen 12            
     3) Perilla, Nicholas 11            4) Spiegel, Shannon 10            
 14  Middleton                                                  2:02.89        
     1) Roberts, Tyler 9                2) Chermont, Caio 12              
     3) Shelleman, Eric 11              4) Stanley, Derek 12              
 15  Boca Ciega                                                 2:08.32        
     1) Stover, Joshua 12               2) Miller, Matthew 10             
     3) Messer, Brian 12                4) Messer, Kevin 12               
 16  Brandon                                                    2:10.31        
     1) Dolphin, John-Peter 12          2) Gonzalez, Jeremy 12            
     3) Diaz, Favio 10                  4) Dolphin, Christopher 9         
 
Event 51  Girls 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
               1:52.31  AA-A
               1:54.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Largo, Ashley                 11 Booker                    1:55.86        
  2  Fodor, Kata                    9 Booker                    1:58.58        
  3  Sears, Jill                   10 Clearwater                1:59.37        
  4  Willsey, Jana                 11 Clearwater                1:59.73        
  5  Harrington, Marissa            9 Manatee                   1:59.91        
  6  Clark, Kelsey                 11 Booker                    2:02.37        
  7  Dickerson, Kelly               9 Brandon                   2:02.82        
  8  Mesa, Laura                   10 Hillsborough              2:07.17        
  9  Lytle, Meghan                 10 Newsome                   2:08.13        
 10  Blatt, Alex                   JR FRTP                      2:08.85        
 11  Shimberg, Taylor              10 Plant                     2:10.52        
 12  Snively, Taylor               11 Winter Haven              2:12.30        
 13  Edwards, Madeline             11 Winter Haven              2:15.23        
 14  Fields, Sarah                  9 King                      2:16.91        
 15  Lewis, Mindy                  JR Lake Region               2:19.42        
 16  Watson, Alyssa                12 Plant                     2:20.00        
 
Event 52  Boys 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
               1:42.51  AA-A
               1:44.03  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Metka, Alexander              12 Seminole                  1:45.25        
  2  Blazuk, Andrew                11 Seminole                  1:45.79        
  3  Corbin, Adam                  11 Clearwater                1:46.73        
  4  Taylor, Jason                  9 Newsome                   1:49.29        
  5  Sipe, Brad                    12 Bartow                    1:49.90        
  6  Hoffman, Paul                 11 Seminole                  1:51.72        
  7  Munoz, Xavier                 12 King                      1:52.35        
  8  Chambers, Cameron              9 Northeast                 1:53.21        
  9  Bardin, Robert                 9 Northeast                 1:57.92        
 10  Dolphin, John-Peter           12 Brandon                   1:59.42        
 11  Beuzeville, Javier            11 FRTP                      2:02.11        
 12  Cook, James                   11 King                      2:02.46        
 13  Barreda, Renato                9 Newsome                   2:03.16        
 14  Shirah, Brett                 JR Lake Region               2:05.97        
 15  Crosby, Charles               12 Plant                     2:07.92        
 16  Langston, Adam                12 Hillsborough              2:09.10        
 
Event 53  Girls 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
               2:06.59  AA-A
               2:08.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Metka, Kristine                9 Seminole                  2:15.42        
  2  Roper, Whitney                12 Seminole                  2:15.67        
  3  Smith, Alexandra              12 Seminole                  2:19.80        
  4  Niedbalec, Kathryn            11 Tampa Bay Tech            2:19.89        
  5  Edwards, Elyse                11 Winter Haven              2:21.59        
  6  Yoon, Laura                   SO Lake Region               2:22.07        
  7  Thomas, Meaghan               11 Seminole                  2:24.29        
  8  Durham-Moore, Erin            10 Clearwater                2:24.35        
  9  West, Alyson                  11 Hillsborough              2:24.82        
 10  Perry, Kaycee                  9 Bayshore                  2:26.20        
 11  Foster, Bryn                  10 Newsome                   2:27.23        
 12  Funk, Jennie                  12 Newsome                   2:27.95        
 13  Joyce, Jessica                10 Plant                     2:29.05        
 14  Athan, Alyssa                 12 Plant                     2:31.54        
 15  Yu, Jing                       9 King                      2:32.18        
 16  Lockett, Erin                 10 Hillsborough              2:33.84        
 
Event 54  Boys 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.89  AA-A
               1:56.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Silva, Michael                12 FRTP                      1:56.46  AA-C  
  2  Jovanovic, Bojan              12 Dunedin                   2:00.23        
  3  Snyder, Russell               11 Northeast                 2:05.20        
  4  Ans, Aleksanders              10 Newsome                   2:09.58        
  5  Betz, Scott                   12 Lake Gibson               2:13.11        
  6  Moguel, Andres                11 Tampa Bay Tech            2:13.22        
  7  Hower, Sonny                   9 Tampa Bay Tech            2:14.39        
  8  Stocks, Jim                   12 FRTP                      2:15.17        
  9  Weber, Stuart                  9 Northeast                 2:15.17        
 10  Cameron, Robert               SR Lake Region               2:15.76        
 11  Lain, Zachary                 10 Clearwater                2:17.41        
 12  Lechner, David                11 Clearwater                2:18.89        
 13  Azar, Abraham                 12 Seminole                  2:18.96        
 14  Snead, Daniel                 12 Newsome                   2:24.34        
 15  Waterman, Justin              10 Newsome                   2:24.67        
 16  Critcher, Brett               10 Plant                     2:26.22        
 
Event 55  Girls 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
               24.00  AA-A
               24.32  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Anderson, Meg                  9 Plant                       24.51        
  2  Bardin, Jessie                12 Northeast                   25.56        
  3  Wolfe, Megan                   9 Sebring                     25.59        
  4  Shirley, Amanda               12 Osceola                     26.04        
  5  Brown, Jessica                12 Seminole                    26.45        
  6  Bergeron, Brittany            10 FRTP                        26.50        
  7  Douglass, Lana                12 Seminole                    26.51        
  8  Sanchez, Lauren               12 Northeast                   26.60        
  9  Hersh, Caroline               12 Hillsborough                26.61        
 10  Chao, Sherry                  10 King                        26.87        
 11  Hamilton, Alexandra           11 Seminole                    27.14        
 12  Dickerson, Jaime              12 Brandon                     27.18        
 13  Bhutiani, Monica              11 Bartow                      27.45        
 14  Cuencas, Jazmin               12 Sebring                     27.89        
 15  Caro, Alexandra               11 Plant                       27.97        
 16  Klos, Carol                   12 Armwood                     28.12        
 
Event 56  Boys 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
               21.39  AA-A
               21.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Agosto, Abi                   12 Tampa Bay Tech              22.17        
  2  Eubanks, Jeb                  11 Winter Haven                22.77        
  3  Wohlrab, Julian               11 Hillsborough                22.90        
  4  Bonnette, Edward              12 Dunedin                     22.93        
  5  Szabunio, Matthew             11 FRTP                        23.19        
  6  Zhu, Mingyi                   11 King                        23.21        
  7  Wolfe, Quinlan                12 Sebring                     23.38        
  8  Wallace, Daniel               11 Winter Haven                23.59        
  9  Cook, Webster                 12 Clearwater                  23.69        
 10  Stanley, Derek                12 Middleton                   23.75        
 11  Dunkel, David                 12 Plant                       24.05        
 12  Tiba, Alexandru               12 Northeast                   24.19        
 13  Cassidy, Lucas                12 Northeast                   24.52        
 14  Perilla, Nicholas             11 Sebring                     25.66        
 15  Gaeta, Justin                 10 Boca Ciega                  25.79        
 16  Holland, Nick                 JR Bartow                      25.81        
 
Event 57  Girls 1 mtr Diving Class 2A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Page, Claire                  10 Middleton                  441.25        
  2  Jones, Danielle                9 Seminole                   407.25        
  3  Simons, Katelyn               11 Osceola                    381.10        
  4  Oakley, Mariah                 9 Clearwater                 368.00        
  5  Page, Katherine                9 Jefferson                  356.50        
  6  Knowles, Jules                JR Lake Region                339.20        
  7  Brownlee, Sarah               11 Plant                      335.05        
  8  Supplee, Jacquelyn            12 Seminole                   331.65        
  9  Weber, Jordan                 11 Northeast                  324.10        
 10  Tillia, Morgan                 9 Clearwater                 321.20        
 11  Golka, Danielle               12 Newsome                    298.65        
 12  Ryan, Katie                   12 Hillsborough               294.50        
 13  Ficarotta, Kayla              11 Plant                      289.95        
 14  Simms, Chelsea                11 Plant                      286.10        
 
Event 58  Boys 1 mtr Diving Class 2A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Reiter, Matt                   9 Auburndale                 383.25        
  2  Springfels, David             10 Manatee                    362.95        
  3  Hill, Charles                 11 Clearwater                 358.05        
  4  Whitchard, Jared              SR Lake Region                339.40        
  5  Ware, Mohrey                   9 Osceola                    338.95        
  6  Taylor, Michael               11 Lakewood                   335.65        
  7  Kvinge, Alan                   9 Seminole                   311.35        
  8  Nelson, Clinton               11 Lakewood                   308.35        
  9  Hobbs, Harry                  12 Plant                      281.65        
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
               57.20  AA-A
               58.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Moses, Tierney                12 Seminole                  1:01.02        
  2  Brown, Katie                   9 Northeast                 1:01.34        
  3  Niedbalec, Kathryn            11 Tampa Bay Tech            1:02.30        
  4  Freeland, Leeza               10 Sebring                   1:04.48        
  5  Pandorf, Rebecca              12 King                      1:04.75        
  6  Edwards, Elyse                11 Winter Haven              1:05.07        
  7  Athan, Alyssa                 12 Plant                     1:05.18        
  8  Brown, Jessica                12 Seminole                  1:05.28        
  9  Perry, Kaycee                  9 Bayshore                  1:06.18        
 10  Hall, Leslie                  10 Plant                     1:07.30        
 11  Langenhan, Gayle              12 Northeast                 1:08.30        
 12  Daniel, Lindsay                9 Northeast                 1:08.45        
 13  Cincotta, Jessica             10 Newsome                   1:09.73        
 14  Simon, Hilary                 10 Newsome                   1:09.82        
 15  Yu, Jing                       9 King                      1:09.94        
 16  Parks, Taylor                 12 Plant                     1:11.68        
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
               51.25  AA-A
               52.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bullock, Richard              12 Clearwater                  53.70        
  2  Munoz, Xavier                 12 King                        54.85        
  3  Waterman, Justin              10 Newsome                     57.55        
  4  Dolphin, John-Peter           12 Brandon                     59.09        
  5  Betz, Scott                   12 Lake Gibson                 59.10        
  6  Lain, Zachary                 10 Clearwater                  59.11        
  7  Gottschling, Erik              9 Seminole                    59.33        
  8  Magol, Jeffrey                10 FRTP                        59.53        
  9  Cameron, Robert               SR Lake Region                 59.71        
 10  Weber, Stuart                  9 Northeast                 1:00.22        
 11  Castagna, Charles              9 Clearwater                1:00.49        
 12  Shimberg, William             10 Hillsborough              1:02.34        
 13  Parker, Matthew               12 Northeast                 1:02.37        
 14  Perilla, Nicholas             11 Sebring                   1:03.11        
 15  Sliwicki, Ronnie              11 Sebring                   1:08.68        
 16  George, Michael               11 King                      1:08.76        
 
Event 61  Girls 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
               52.00  AA-A
               52.69  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Anderson, Meg                  9 Plant                       54.46        
  2  Bardin, Jessie                12 Northeast                   54.54        
  3  Fodor, Kata                    9 Booker                      54.78        
  4  Sears, Jill                   10 Clearwater                  56.05        
  5  Wolfe, Megan                   9 Sebring                     56.33        
  6  Douglass, Lana                12 Seminole                    57.38        
  7  Shirley, Amanda               12 Osceola                     57.59        
  8  Sanchez, Lauren               12 Northeast                   57.61        
  9  Dickerson, Jaime              12 Brandon                     57.66        
 10  Bergeron, Brittany            10 FRTP                        58.78        
 11  Chao, Sherry                  10 King                        59.02        
 12  Hersh, Caroline               12 Hillsborough                59.33        
 13  Shimberg, Taylor              10 Plant                       59.85        
 14  Moroney, Caitlin               9 Plant                     1:00.66        
 15  Boyce, Ashley                 11 Sebring                   1:01.93        
 16  Bhutiani, Monica              11 Bartow                    1:02.33        
 
Event 62  Boys 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
               46.79  AA-A
               47.35  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Metka, Alexander              12 Seminole                    48.90        
  2  Agosto, Abi                   12 Tampa Bay Tech              49.02        
  3  Sipe, Brad                    12 Bartow                      50.41        
  4  Wallace, Daniel               11 Winter Haven                51.76        
  5  Wohlrab, Julian               11 Hillsborough                52.17        
  6  Szabunio, Matthew             11 FRTP                        52.40        
  7  Bardin, Robert                 9 Northeast                   53.06        
  8  Bonnette, Edward              12 Dunedin                     53.06        
  9  Cook, Webster                 12 Clearwater                  53.33        
 10  Ranney, Taylor                12 Manatee                     53.56        
 11  Stanley, Derek                12 Middleton                   54.17        
 12  Dunkel, David                 12 Plant                       54.45        
 13  Whaley, Casey                 12 Lakewood                    54.96        
 14  Irwin, Ryan                   11 FRTP                        55.30        
 15  Ghosh, Arun                    9 Newsome                     55.83        
 16  Shirah, Brett                 JR Lake Region                 56.91        
 
Event 63  Girls 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
               5:00.17  AA-A
               5:05.02  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Largo, Ashley                 11 Booker                    5:06.08        
  2  Harrington, Marissa            9 Manatee                   5:15.21        
  3  Dickerson, Kelly               9 Brandon                   5:16.64        
  4  Clark, Kelsey                 11 Booker                    5:17.84        
  5  Willsey, Jana                 11 Clearwater                5:18.01        
  6  Metka, Kristine                9 Seminole                  5:22.23        
  7  Milo, Jaime                   12 Northeast                 5:28.30        
  8  Mesa, Laura                   10 Hillsborough              5:41.34        
  9  Foster, Bryn                  10 Newsome                   5:46.98        
 10  Fields, Sarah                  9 King                      5:53.36        
 11  Joyce, Jessica                10 Plant                     5:57.59        
 12  King, Julia                   12 Plant                     6:13.81        
 13  Lewis, Mindy                  JR Lake Region               6:20.26        
 14  Bennett, Caroline              9 Plant                     6:20.60        
 15  Tyson, Maggie                 12 Bartow                    6:20.85        
 16  George, Breanna               10 King                      6:23.98        
 
Event 64  Boys 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
               4:38.25  AA-A
               4:42.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bullock, Richard              12 Clearwater                4:46.57        
  2  Taylor, Jason                  9 Newsome                   4:51.49        
  3  Chambers, Cameron              9 Northeast                 4:54.59        
  4  Hoffman, Paul                 11 Seminole                  4:56.98        
  5  Clancy, Daniel                10 Newsome                   5:03.00        
  6  Magol, Jeffrey                10 FRTP                      5:14.94        
  7  Barreda, Renato                9 Newsome                   5:21.68        
  8  Beuzeville, Javier            11 FRTP                      5:24.94        
  9  Lechner, David                11 Clearwater                5:32.26        
 10  Silver, Ryan                  11 Armwood                   5:46.04        
 11  Nimmo, Andrew                 12 Tarpon Springs            5:46.43        
 12  Roberts, Tyler                 9 Middleton                 5:47.07        
 13  Fryer, James                  10 Clearwater                5:54.08        
 14  Langston, Adam                12 Hillsborough              5:59.74        
 15  Rigobon, Oliver               11 Hillsborough              6:11.31        
 16  Jax, Will                     SO Lake Region               6:14.47        
 
Event 65  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest, Ft. Lauderdale                 
                        Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
               1:39.06  AA-A
               1:40.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northeast                                                  1:44.90        
     1) Romano, Megan 9                 2) Stickney, Melanie 9            
     3) Daniel, Lindsay 9               4) Sanchez, Lauren 12             
  2  Seminole                                                   1:46.00        
     1) Douglass, Lana 12               2) Smith, Alexandra 12            
     3) Roper, Whitney 12               4) Moses, Tierney 12              
  3  Plant High School                                          1:47.52        
     1) Athan, Alyssa 12                2) Shimberg, Taylor 10            
     3) Caro, Alexandra 11              4) Anderson, Meg 9                
  4  Sebring                                                    1:48.04        
     1) Freeland, Leeza 10              2) Wolfe, Megan 9                 
     3) Boyce, Ashley 11                4) Cuencas, Jazmin 12             
  5  Winter Haven                                               1:48.40        
     1) Edwards, Madeline 11            2) Snively, Taylor 11             
     3) Zolnierowski, Vanessa 10        4) Edwards, Elyse 11              
  6  Hillsborough                                               1:48.92        
     1) West, Alyson 11                 2) Lockett, Erin 10               
     3) Mesa, Laura 10                  4) Hersh, Caroline 12             
  7  Clearwater                                                 1:49.14        
     1) Willsey, Jana 11                2) Smith, Jennifer 10             
     3) Durham-Moore, Erin 10           4) Sears, Jill 10                 
  8  Osceola                                                    1:51.41        
     1) Shirley, Amanda 12              2) Ware, Emily 12                 
     3) Shirley, Allison 9              4) Simons, Katelyn 11             
  9  Dunedin                                                    1:52.16        
     1) Gauzens, Nicole 12              2) Hofacker, Catherine 10         
     3) May, Lauren 12                  4) Riley, Jennifer 12             
 10  Freedom High School (Tampa)                                1:53.28        
     1) Bergeron, Brittany 10           2) Bally, Heather 12              
     3) Blatt, Alex JR                  4) Abrahamsen, Mariann 12         
 11  Newsome                                                    1:56.66        
     1) Becker, Ashley 9                2) Lehman, Courtney 9             
     3) Davis, Alexandra 9              4) Cincotta, Jessica 10           
 12  Brandon                                                    1:56.96        
     1) Dickerson, Jaime 12             2) Bond, Tasha 10                 
     3) Wilson-Stayton, Jean 12         4) Dickerson, Kelly 9             
 13  Armwood                                                    1:57.40        
     1) Klos, Carol 12                  2) Abramson, Kristen 11           
     3) Hornsby, Amanda 10              4) Hough, Alison 12               
 14  Tampa Bay Tech                                             1:58.12        
     1) Hirschy, Ashley 11              2) Hulbert, Ashley 11             
     3) Biggs, Cara 9                   4) Niedbalec, Kathryn 11          
 15  King                                                       1:58.41        
     1) Reissmann, Molly 9              2) George, Breanna 10             
     3) Hoffman, Monique 12             4) Fields, Sarah 9                
 16  Lakewood                                                   2:00.78        
     1) Buck, Emily 9                   2) Henschen, Stephanie 11         
     3) Broline, Julianne 11            4) Van Dora, Monica 11            
 
Event 66  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
       State:  1:24.64  1990        Bolles, Jacksonville                       
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
               1:27.79  AA-A
               1:29.06  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Freedom High School (Tampa)                                1:34.90        
     1) Silva, Michael 12               2) Szabunio, Matthew 11           
     3) Irwin, Ryan 11                  4) Bart, Kevin 12                 
  2  Tampa Bay Tech                                             1:35.85        
     1) Agosto, Abi 12                  2) Virelles, Marcus 12            
     3) Moguel, Andres 11               4) Hower, Sonny 9                 
  3  Dunedin                                                    1:36.28        
     1) Jovanovic, Bojan 12             2) Saari, Cameron 11              
     3) Bessinger, Robert 11            4) Bonnette, Edward 12            
  4  Winter Haven                                               1:36.61        
     1) Eubanks, Jeb 11                 2) Hoecker, Jay 11                
     3) Moore, Devon 11                 4) Wallace, Daniel 11             
  5  King                                                       1:36.72        
     1) Chu, Charles 9                  2) Cook, James 11                 
     3) Zhu, Mingyi 11                  4) Munoz, Xavier 12               
  6  Newsome                                                    1:38.21        
     1) Ans, Aleksanders 10             2) Barreda, Renato 9              
     3) Waterman, Justin 10             4) Taylor, Jason 9                
  7  Plant High School                                          1:38.98        
     1) Crosby, Charles 12              2) Critcher, Brett 10             
     3) Merin, Elliot 11                4) Dunkel, David 12               
  8  Sebring                                                    1:39.69        
     1) Wolfe, Quinlan 12               2) Perilla, Nicholas 11           
     3) Sliwicki, Ronnie 11             4) Spiegel, Shannon 10            
  9  Seminole                                                   1:42.12        
     1) Azar, Abraham 12                2) Kipple, Stephen 10             
     3) Sensabaugh, William 12          4) Gottschling, Erik 9            
 10  Middleton                                                  1:42.54        
     1) Miller, Mike 10                 2) Shelleman, Eric 11             
     3) Roberts, Tyler 9                4) Stanley, Derek 12              
 11  Clearwater                                                 1:43.65        
     1) Cook, Webster 12                2) Castagna, Charles 9            
     3) Fryer, James 10                 4) Lechner, David 11              
 12  Bartow                                                     1:45.26        
     1) Simek, Shawn 10                 2) Parker, Ian 12                 
     3) Holland, Nick JR                4) Sipe, Brad 12                  
 13  Boca Ciega                                                 1:46.62        
     1) Slowek, Gregory 12              2) Montanez, Cristino 12          
     3) Messer, Kevin 12                4) Gaeta, Justin 10               
 14  Lakewood                                                   1:47.31        
     1) Schafer, Michael 11             2) Perez, Dakota 9                
     3) Kane, Aaron 10                  4) Whaley, Casey 12               
 15  Lake Region                                                1:47.53        
     1) Adams, Chris SO                 2) Woolford, TJ SO                
     3) Jax, Will SO                    4) Meeks, Eric 11                 
 16  Brandon                                                    1:48.06        
     1) Dolphin, Christopher 9          2) Gonzalez, Jeremy 12            
     3) Diaz, Favio 10                  4) Dolphin, John-Peter 12         
 
Event 67  Girls 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
               58.08  AA-A
               59.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Brown, Katie                   9 Northeast                 1:02.51        
  2  Yoon, Laura                   SO Lake Region               1:04.43        
  3  Gauzens, Nicole               12 Dunedin                   1:06.21        
  4  Pandorf, Rebecca              12 King                      1:06.40        
  5  Edwards, Madeline             11 Winter Haven              1:07.20        
  6  Decker, Sally                 11 Northeast                 1:07.82        
  7  Bolin, Arinn                  11 Seminole                  1:08.92        
  8  Funk, Jennie                  12 Newsome                   1:09.01        
  9  Hall, Leslie                  10 Plant                     1:09.64        
 10  Peaton, Kacie                 10 Clearwater                1:10.63        
 11  Moroney, Caitlin               9 Plant                     1:11.00        
 12  Valenti, Jenny-Claire         10 Bartow                    1:12.04        
 13  Carnevali, Nicole              9 Clearwater                1:12.47        
 14  Lockett, Erin                 10 Hillsborough              1:12.50        
 15  Mark, Elise                   10 FRTP                      1:13.13        
 16  George, Breanna               10 King                      1:13.75        
 
Event 68  Boys 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
               52.52  AA-A
               53.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Blazuk, Andrew                11 Seminole                    54.78        
  2  Wolfe, Quinlan                12 Sebring                   1:00.77        
  3  Hoffman, Jon                  12 Plant                     1:02.85        
  4  Ghosh, Arun                    9 Newsome                   1:03.45        
  5  Kraft, Todd                   SO Lake Region               1:03.57        
  6  Clancy, Daniel                10 Newsome                   1:04.70        
  7  Hower, Sonny                   9 Tampa Bay Tech            1:04.79        
  8  Shimberg, William             10 Hillsborough              1:05.48        
  9  Angel, Daniel                 12 Northeast                 1:05.72        
 10  Ranney, Taylor                12 Manatee                   1:06.63        
 11  Snead, Daniel                 12 Newsome                   1:07.07        
 12  Moore, Devon                  11 Winter Haven              1:07.36        
 13  Azar, Abraham                 12 Seminole                  1:08.15        
 14  Roberts, Tyler                 9 Middleton                 1:08.50        
 15  Irwin, Ryan                   11 FRTP                      1:08.55        
 16  Gauzens, William              10 Dunedin                   1:09.32        
 
Event 69  Girls 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
               1:05.87  AA-A
               1:06.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Smith, Alexandra              12 Seminole                  1:10.72        
  2  Roper, Whitney                12 Seminole                  1:11.53        
  3  Milo, Jaime                   12 Northeast                 1:12.33        
  4  Thomas, Meaghan               11 Seminole                  1:12.87        
  5  West, Alyson                  11 Hillsborough              1:13.15        
  6  Hunt, Sara                    11 Plant                     1:13.45        
  7  Snively, Taylor               11 Winter Haven              1:13.74        
  8  Foss, Stephanie               11 Seminole                  1:14.15        
  9  Blatt, Andrea                  9 Blake                     1:15.74        
 10  Lytle, Meghan                 10 Newsome                   1:16.96        
 11  Giller, Paige                  9 Sebring                   1:17.05        
 12  Blatt, Alex                   JR FRTP                      1:17.61        
 13  Durham-Moore, Erin            10 Clearwater                1:18.01        
 14  Kaminski, Katherine           11 Bartow                    1:18.43        
 15  Lyons, Cynthia                12 Plant                     1:19.03        
 16  Etienne, Veronique            11 King                      1:19.37        
 
Event 70  Boys 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Ft. Lauderdale  
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
               59.00  AA-A
             1:00.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Jovanovic, Bojan              12 Dunedin                     59.14  AA-C  
  2  Silva, Michael                12 FRTP                        59.23  AA-C  
  3  Corbin, Adam                  11 Clearwater                1:02.92        
  4  Snyder, Russell               11 Northeast                 1:03.14        
  5  Eubanks, Jeb                  11 Winter Haven              1:05.97        
  6  Tiba, Alexandru               12 Northeast                 1:06.34        
  7  Zhu, Mingyi                   11 King                      1:06.37        
  8  Ans, Aleksanders              10 Newsome                   1:06.73        
  9  Saari, Cameron                11 Dunedin                   1:06.98        
 10  Parker, Matthew               12 Northeast                 1:07.63        
 11  Waterman, Jason               10 Newsome                   1:08.66        
 12  Conner, Reid                  12 Plant                     1:11.20        
 13  Vila, Paul                    10 Armwood                   1:12.20        
 14  Stocks, Jim                   12 FRTP                      1:12.21        
 15  Hoecker, Jay                  11 Winter Haven              1:12.41        
 16  Bunn, Ian                     JR Lake Region               1:12.47        
 17  Chu, Charles                   9 King                      1:12.47        
 
Event 71  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
       State:  3:24.08  1996        Bolles, Jacksonville                       
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:35.51  AA-A
               3:38.84  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Northeast                                                  3:42.10        
     1) Romano, Megan 9                 2) Brown, Katie 9                 
     3) Milo, Jaime 12                  4) Bardin, Jessie 12              
  2  Seminole                                                   3:55.01        
     1) Brown, Jessica 12               2) Metka, Kristine 9              
     3) Roper, Whitney 12               4) Moses, Tierney 12              
  3  Clearwater                                                 3:58.87        
     1) Willsey, Jana 11                2) Peaton, Kelly 10               
     3) Durham-Moore, Erin 10           4) Sears, Jill 10                 
  4  Booker                                                     3:59.22        
     1) Fodor, Kata 9                   2) Larsen, Nadia 10               
     3) Clark, Kelsey 11                4) Largo, Ashley 11               
  5  Hillsborough                                               3:59.98        
     1) Hersh, Caroline 12              2) Lockett, Erin 10               
     3) Mesa, Laura 10                  4) West, Alyson 11                
  6  King                                                       4:00.99        
     1) Reissmann, Molly 9              2) Yu, Jing 9                     
     3) Chao, Sherry 10                 4) Pandorf, Rebecca 12            
  7  Plant High School                                          4:02.29        
     1) Moroney, Caitlin 9              2) Joyce, Jessica 10              
     3) Shimberg, Taylor 10             4) Caro, Alexandra 11             
  8  Newsome                                                    4:07.54        
     1) Cincotta, Jessica 10            2) Funk, Jennie 12                
     3) Foster, Bryn 10                 4) Lytle, Meghan 10               
  9  Freedom High School (Tampa)                                4:13.45        
     1) Bergeron, Brittany 10           2) Bally, Heather 12              
     3) Mark, Elise 10                  4) Blatt, Alex JR                 
 10  Bartow                                                     4:16.27        
     1) Bhutiani, Monica 11             2) Tyson, Maggie 12               
     3) Dorman, Lindsey 9               4) Valenti, Jenny-Claire 10       
 11  Manatee                                                    4:19.45        
     1) Harrington, Marissa 9           2) Troxler, Kristen 9             
     3) Steber, Jennifer 12             4) Miller, Brianne 11             
 12  Lake Region                                                4:21.17        
     1) Lewis, Mindy JR                 2) Clock, Tabatha FR              
     3) Lee, Sydney SR                  4) Yoon, Laura SO                 
 13  Armwood                                                    4:22.65        
     1) Klos, Carol 12                  2) Hornsby, Amanda 10             
     3) Brown, Alison 9                 4) Abramson, Kristen 11           
 14  Sebring                                                    4:28.61        
     1) Boyce, Ashley 11                2) Giller, Paige 9                
     3) Bullard, Katie 9                4) Havery, Katie 10               
 15  Tarpon Springs                                             4:33.70        
     1) Harris, Dana 10                 2) Kelly, Elizabeth 9             
     3) Cosgrove, Kailand 9             4) Kately, Samantha 10            
 16  Lake Gibson                                                4:57.27        
     1) Evans, Brittney 12              2) Parry, Jade 9                  
     3) Stover, Amanda 11               4) Bettencourt, Kala 10           
 
Event 72  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
       State:  3:01.80  1999        Bolles, Jacksonville                       
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:13.30  AA-A
               3:15.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Seminole                                                   3:31.20        
     1) Blazuk, Andrew 11               2) Hoffman, Paul 11               
     3) Azar, Abraham 12                4) Metka, Alexander 12            
  2  Clearwater                                                 3:32.39        
     1) Bullock, Richard 12             2) Lain, Zachary 10               
     3) Lechner, David 11               4) Corbin, Adam 11                
  3  Northeast                                                  3:38.36        
     1) Weber, Stuart 9                 2) Bardin, Robert 9               
     3) Chambers, Cameron 9             4) Snyder, Russell 11             
  4  Freedom High School (Tampa)                                3:41.41        
     1) Irwin, Ryan 11                  2) Beuzeville, Javier 11          
     3) Magol, Jeffrey 10               4) Stocks, Jim 12                 
  5  Newsome                                                    3:44.40        
     1) Clancy, Daniel 10               2) Waterman, Jason 10             
     3) Ghosh, Arun 9                   4) Snead, Daniel 12               
  6  Plant High School                                          3:45.05        
     1) Dunkel, David 12                2) Crosby, Charles 12             
     3) Merin, Elliot 11                4) Critcher, Brett 10             
  7  Hillsborough                                               3:46.85        
     1) Camp, Robert 11                 2) Rigobon, Oliver 11             
     3) Shimberg, William 10            4) Wohlrab, Julian 11             
  8  Lake Region                                                3:51.04        
     1) Shirah, Brett JR                2) Kraft, Todd SO                 
     3) Meeks, Eric 11                  4) Cameron, Robert SR             
  9  Bartow                                                     3:55.60        
     1) Holland, Nick JR                2) Amaro, Daniel 12               
     3) Simek, Shawn 10                 4) Sipe, Brad 12                  
 10  Armwood                                                    3:59.53        
     1) Silver, Ryan 11                 2) Casey, Timothy 12              
     3) Vila, Paul 10                   4) Alvis, Reece 12                
 11  Dunedin                                                    4:02.83        
     1) Gauzens, William 10             2) Feinstein, Zachary 11          
     3) Whitlock II, Michael 12         4) Miller, Aran 11                
 12  Manatee                                                    4:04.08        
     1) Dorman, Daniel 9                2) Blumenstock, David 11          
     3) Velasquez, Louis 12             4) Ranney, Taylor 12              
 13  Sebring                                                    4:07.55        
     1) Vickers, Matthew 9              2) Stifel, Arthur 11              
     3) Sliwicki, Ronnie 11             4) Decker, Jacob 10               
 14  Dixie Hollins                                              4:10.61        
     1) Estrada, Kyle 12                2) Lloyd, Charles 12              
     3) Fiegel, Trevor 11               4) Royal, Christopher 12          
 15  Lake Gibson                                                4:14.56        
     1) Betz, Scott 12                  2) Clanton, Joseph 9              
     3) Townsend, Charlie 9             4) Parent, Kolby 12               
 16  Leto                                                       4:17.05        
     1) Barrios, Jorge 10               2) Gonzalez, Isidro 11            
     3) Adkins, Joshua 12               4) Orges, Carlos 10