2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, District 2

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2005 05:20 PM
                              FHSAA 2A District 2                              
                     Trousdell Aquatic Center, Tallahassee                     
                                    Results                                    
 
Event 49  Girls 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chiles                                            1:58.57    1:56.71        
     1) Wade, Lauren 12                 2) McCroan, Emily 12              
     3) Cottle, Allison 9               4) Rolle-Polk, Auriel 9           
       28.95    32.06    28.96    26.74                                    
  2 Leon                                              2:01.07    1:59.49        
     1) Lieb, Jenny 11                  2) Bartlett, Megan 9              
     3) Hinson, Sapphire 10             4) Kail, Jamie 12                 
       30.33    34.39    29.29    25.48                                    
  3 Columbia                                          2:04.18    2:05.98        
     1) Sherrod, Marlee 10              2) Smith, Heather 10              
     3) Beach, Lindsay 10               4) Allison, Michelle 9            
       35.76    31.81    31.23    27.18                                    
  4 Lincoln                                           2:07.99    2:06.91        
     1) Power, Maggie 9                 2) Titus, Danielle 12             
     3) Power, Sarah 10                 4) Bowman, Amber 10               
       32.82    37.76    29.35    26.98                                    
  5 Fleming Island                                    2:06.77    2:07.24        
     1) Reed, Cara 9                    2) Bridges, Mariah 9              
     3) Switanek, Kiley 9               4) Switanek, Juliana 12           
       30.53    39.56    29.76    27.39                                    
  6 Ridgeview High School                             2:13.30    2:13.17        
     1) Winslow, Veronica 9             2) Branston, Rachael 12           
     3) Dougal, Emily 11                4) Hopkins, Rachel 12             
       35.17    34.76    34.19    29.05                                    
  7 Middleburg                                        2:29.29    2:30.83        
     1) Winterhoff, Katie 9             2) Harrelson, Victoria 11         
     3) Burgart, Erica 12               4) Benton, Erin 10                
       35.60    48.23    33.16    33.84                                    
  8 Ed White                                          2:34.83    2:36.80        
     1) Wilhelm, Racheal 12             2) McGonagle, Melissa 11          
     3) Torres, Laura 11                4) Gallagher, Jessica 11          
       39.28    46.06    39.71    31.75                                    
B - Final
  9 Forrest                                           2:48.46    2:50.11        
       40.72    54.85    39.02    35.52                                    
 
Event 49  Girls 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chiles                                            1:56.38    1:58.57        
     1) Wade, Lauren 12                 2) McCroan, Emily 12              
     3) Cottle, Allison 9               4) Rolle-Polk, Auriel 9           
       29.18    33.57    28.58    27.24                                    
  2 Leon                                              1:56.15    2:01.07        
     1) Gwynn, Mary Carson 11           2) Hinson, Sapphire 10            
     3) Tome-Munson, Jorgi 10           4) Kail, Jamie 12                 
       31.92    33.40    29.64    26.11                                    
  3 Columbia                                          2:02.92    2:04.18        
     1) Sherrod, Marlee 10              2) Smith, Heather 10              
     3) Beach, Lindsay 10               4) Allison, Michelle 9            
       33.88    32.71    30.65    26.94                                    
  4 Fleming Island                                    2:03.19    2:06.77        
     1) Reed, Cara 9                    2) Bridges, Mariah 9              
     3) Switanek, Kiley 9               4) Switanek, Juliana 12           
       30.34    39.04    29.54    27.85                                    
  5 Lincoln                                           2:06.17    2:07.99        
     1) Power, Maggie 9                 2) Titus, Danielle 12             
     3) Power, Sarah 10                 4) Bowman, Amber 10               
       32.50    37.91    29.33    28.25                                    
  6 Ridgeview High School                             2:10.35    2:13.30        
     1) Winslow, Veronica 9             2) Branston, Rachael 12           
     3) Dougal, Emily 11                4) Hopkins, Rachel 12             
       34.27    34.74    35.81    28.48                                    
  7 Middleburg                                        2:34.00    2:29.29        
     1) Winterhoff, Katie 9             2) Harrelson, Victoria 11         
     3) Burgart, Erica 12               4) Benton, Erin 10                
       37.29    48.02    30.79    33.19                                    
  8 Ed White                                          2:33.00    2:34.83        
     1) Wilhelm, Racheal 12             2) Torres, Laura 11               
     3) McGonagle, Melissa 11           4) Gallagher, Jessica 11          
       38.95    46.04    36.68    33.16                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Forrest                                           2:13.87    2:48.46        
     1) Raulerson, Ambrae 11            2) Raulerson, Candice 10          
     3) Owings, Rickie 10               4) Mercer, Brittany 10            
       42.26    52.19    38.68    35.33                                    
 -- Robert E. Lee                                     3:00.00         DQ        
     1) Odom, Sara 9                    2) Ross, Britton 12               
     3) Shaw, Josie 10                  4) Brown, Sophia 11               
       43.12    43.32    15.98    58.76                                    
 
Event 50  Boys 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Leon                                              1:48.99    1:45.21        
     1) Ziegler, Joseph 10              2) Emmanuel, Christopher 12       
     3) Birk, Francisco 10              4) Dix, Patrick 9                 
       25.70    31.11    24.77    23.63                                    
  2 Fleming Island                                    1:52.01    1:51.55        
     1) Kleinbeck, Teague 10            2) Love, Brendan 11               
     3) Page, Zack 11                   4) Fitzgerald, Timothy 12         
       30.77    30.55    26.49    23.74                                    
  3 Columbia                                          1:55.82    1:56.75        
     1) Hyde, Derek 10                  2) Sibbernsen, Dehne 11           
     3) Dekle, Blake 10                 4) Tuggle, Eli 10                 
       30.77    34.16    27.79    24.03                                    
  4 Chiles                                            2:00.89    1:57.04        
     1) Shropshire, Patrick 11          2) Morley, Gus 9                  
     3) McGuire, Joshua 9               4) Morden, Ben 11                 
       28.15    33.66    31.23    24.00                                    
  5 Ed White                                          2:04.34    2:04.42        
     1) VanSiclen, Daryl 12             2) Hoskins, Aaron 11              
     3) Pomper, Kevin 9                 4) Pugh, James 11                 
       30.60    37.14    30.36    26.32                                    
  6 Ridgeview High School                             2:07.31    2:04.54        
     1) Hamilton, Austin 10             2) Paulk, Travis 11               
     3) Cerwonka, Evan 12               4) Tyler, Matt 12                 
       33.84    36.67    28.55    25.48                                    
 -- Middleburg                                        2:15.67         DQ        
     1) Sheppard, Jesse 9               2) Zecher, Alexander 11           
     3) Canterbury, Jeremy 11           4) Gardner, Caleb 11              
       35.62    35.43    34.15    28.54                                    
 -- Lincoln                                           1:58.63         DQ        
     1) Napier, Matthew 9               2) Yang, Le 10                    
     3) Barnhill, Luke 12               4) Merriman, Michael 12           
       29.53    33.42    28.60    24.08                                    
 
Event 50  Boys 200 Yard Medley Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Leon                                              1:44.75    1:48.99        
     1) Ziegler, Joseph 10              2) Emmanuel, Christopher 12       
     3) Birk, Francisco 10              4) Dix, Patrick 9                 
       26.14    33.16    25.93    23.76                                    
  2 Fleming Island                                    1:54.43    1:52.01        
     1) Kleinbeck, Teague 10            2) Love, Brendan 11               
     3) Page, Zack 11                   4) Fitzgerald, Timothy 12         
       29.77    30.52    27.75    23.97                                    
  3 Columbia                                          1:56.99    1:55.82        
     1) Hyde, Derek 10                  2) Sibbernsen, Dehne 11           
     3) Tuggle, Eli 10                  4) Dekle, Blake 10                
       29.71    34.44    27.47    24.20                                    
  4 Lincoln                                           1:59.54    1:58.63        
     1) Napier, Matthew 9               2) Yang, Le 10                    
     3) Barnhill, Luke 12               4) Merriman, Michael 12           
       29.55    35.59    29.16    24.33                                    
  5 Chiles                                            1:59.62    2:00.89        
     1) Shropshire, Patrick 11          2) McGuire, Joshua 9              
     3) Morley, Gus 9                   4) Morden, Ben 11                 
       29.42    35.09    31.32    25.06                                    
  6 Ed White                                          2:05.00    2:04.34        
     1) VanSiclen, Daryl 12             2) Pomper, Kevin 9                
     3) Hoskins, Aaron 11               4) Pugh, James 11                 
       30.51    36.70    31.42    25.71                                    
  7 Ridgeview High School                             2:04.84    2:07.31        
     1) Hamilton, Austin 10             2) Paulk, Travis 11               
     3) Cerwonka, Evan 12               4) Tyler, Matt 12                 
       34.25    38.25    29.14    25.67                                    
  8 Middleburg                                        2:12.00    2:15.67        
     1) Sheppard, Jesse 9               2) Zecher, Alexander 11           
     3) Canterbury, Jeremy 11           4) Gardner, Caleb 11              
       36.50    35.70    35.05    28.42                                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Robert E. Lee                                     2:58.00         DQ        
     1) Zwiesler, Justin 10             2) Boyd, Rashad 11                
     3) Howard, Grant 11                4) Vining, Cory 11                
       41.87    38.08    32.57    28.02                                    
 
Event 51  Girls 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Allen, Brittany           12 Chiles               2:00.53    1:59.07        
      28.60   30.18   30.17   30.12                                
  2 Cottle, Allison            9 Chiles               2:00.44    2:00.11        
      28.92   30.44   30.67   30.08                                
  3 Rodda, Kelli               9 Chiles               2:01.66    2:00.95        
      28.88   30.72   30.91   30.44                                
  4 Buehner, Anja             10 Leon                 2:03.40    2:02.55        
      29.32   30.84   31.45   30.94                                
  5 Branston, Rachael         12 Ridgeview            2:02.54    2:03.60        
      29.19   31.36   31.77   31.28                                
  6 Reed, Cara                 9 Fleming Island       2:06.49    2:07.71        
      30.31   32.45   32.75   32.20                                
  7 Whitaker, Emily           11 Fleming Island       2:19.60    2:16.88        
      31.25   35.07   35.40   35.16                                
  8 Smith, Heather            10 Columbia             2:20.76    2:19.66        
      31.20   35.23   36.74   36.49                                
B - Final
  9 Crum, Ashley              12 Leon                 2:21.06    2:17.63        
      31.96   34.55   35.90   35.22                                
 10 Huffman, Abby             10 Forrest              2:26.45    2:19.34        
      31.07   35.24   36.77   36.26                                
 11 Power, Sarah              10 Lincoln              2:21.91    2:23.55        
      32.89   36.68   37.25   36.73                                
 12 Mausmann, Amber           12 Columbia             2:24.33    2:25.18        
      33.04   37.70   38.65   35.79                                
 13 Waxman, Gabby             11 Lincoln              2:34.39    2:30.84        
      34.11   38.24   40.40   38.09                                
 14 Faragasso, Judy           10 Leon                 2:34.12    2:34.55        
      34.01   38.85   42.05   39.64                                
 15 Jones, Elizabeth           9 Columbia             2:30.18    2:35.01        
      34.94   39.44   40.89   39.74                                
 -- Fortier, Ashley            9 Columbia             2:23.58         NS        
 
Event 51  Girls 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cottle, Allison            9 Chiles               2:01.76    2:00.44        
      29.28   30.49   30.95   29.72                                
  2 Allen, Brittany           12 Chiles               2:00.07    2:00.53        
      29.18   30.52   30.79   30.04                                
  3 Rodda, Kelli               9 Chiles               2:01.72    2:01.66        
      28.59   30.68   31.52   30.87                                
  4 Branston, Rachael         12 Ridgeview            2:00.54    2:02.54        
      28.45   30.89   31.50   31.70                                
  5 Buehner, Anja             10 Leon                 1:58.90    2:03.40        
      28.97   30.80   31.83   31.80                                
  6 Reed, Cara                 9 Fleming Island       2:04.41    2:06.49        
      28.81   31.49   32.81   33.38                                
  7 Whitaker, Emily           11 Fleming Island       2:18.87    2:19.60        
      29.60   34.04   37.61   38.35                                
  8 Smith, Heather            10 Columbia             2:18.67    2:20.76        
      30.50   34.79   37.70   37.77                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Crum, Ashley              12 Leon                 2:21.57    2:21.06        
      32.80   35.59   37.24   35.43                                
 10 Power, Sarah              10 Lincoln              2:19.14    2:21.91        
      32.45   36.45   36.34   36.67                                
 11 Fortier, Ashley            9 Columbia             2:37.25    2:23.58        
      32.59   35.80   38.48   36.71                                
 12 Mausmann, Amber           12 Columbia             2:20.44    2:24.33        
      32.06   35.98   38.47   37.82                                
 13 Huffman, Abby             10 Forrest              2:24.52    2:26.45        
      31.81   37.20   39.10   38.34                                
 14 Jones, Elizabeth           9 Columbia             2:31.99    2:30.18        
      33.85   37.35   39.66   39.32                                
 15 Faragasso, Judy           10 Leon                 2:25.67    2:34.12        
      33.73   38.94   41.78   39.67                                
 16 Waxman, Gabby             11 Lincoln              2:29.61    2:34.39        
      34.94   38.39   41.45   39.61                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mikulewicz, Shauna           Ridgeview            2:48.13    2:42.86        
      36.04   41.05   43.47   42.30                                
 18 Cofield, Kelsey           12 Ridgeview            2:25.65    2:45.65        
      35.06   41.43   45.71   43.45                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smith, Gina               10 Fleming Island       2:43.03    2:45.73        
      36.09                                                        
 20 Gayhartt, Kelsey          11 Lincoln              2:45.86    2:46.60        
      36.19   42.67   45.22   42.52                                
 21 Owings, Rickie            10 Forrest              2:44.01    2:48.43        
      35.85   42.71   44.81   45.06                                
 22 Peters, Lindsey           12 Robert E Lee         2:54.00    2:48.61        
      37.33   41.75   44.22   45.31                                
 23 Schuck, Audrey            10 Leon                 2:08.00    2:51.43        
      38.15   43.88   47.43   41.97                                
 24 Edie, Emmy                11 Middleburg           2:53.00    2:53.04        
      38.01   42.66   45.32   47.05                                
 25 McGonagle, Melissa        11 Ed White             2:49.00    2:53.53        
      37.22   42.77   47.09   46.45                                
 26 Anson, Lindsay            12 Ridgeview            3:09.25    3:00.66        
      39.35   46.89   48.84   45.58                                
 27 Raulerson, Ambrae         11 Forrest              3:02.19    3:03.51        
      39.96   47.93   49.72   45.90                                
 28 Wilson, Alexandra         10 Fleming Island       2:59.88    3:07.16        
      38.72   46.45 1:42.07                                        
 29 Sneed, Jessica            12 Lincoln              3:18.06    3:20.01        
      37.70   47.93   58.76   55.62                                
 -- Geigaltank, Veronica      12 Ed White             3:04.00         NS        
 -- Eppes, Megan              10 Chiles               2:07.38         NS        
 
Event 52  Boys 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ziegler, Joseph           10 Leon                 1:44.99    1:42.35 AA-A   
      24.62   26.00   26.10   25.63                                
  2 Erickson, Shawn           12 Chiles               1:51.13    1:46.39        
      25.13   27.04   27.44   26.78                                
  3 Dix, Patrick               9 Leon                 1:51.49    1:50.75        
      25.58   27.82   28.86   28.49                                
  4 Morden, Ben               11 Chiles               2:00.57    1:58.88        
      27.61   30.11   31.02   30.14                                
  5 Hyde, Derek               10 Columbia             1:59.95    2:00.51        
      26.93   30.18   31.92   31.48                                
  6 Fitzgerald, Timothy       12 Fleming Island       2:02.56    2:02.56        
      28.20   31.00   32.67   30.69                                
  7 Stranberg, Christopher    12 Leon                 2:04.69    2:03.19        
      27.99   31.18   31.95   32.07                                
  8 Womack, Zachary           10 Lincoln              2:09.67    2:06.05        
      28.52   31.80   33.32   32.41                                
B - Final
  9 Griffith, Scott           10 Leon                 2:15.86    2:11.05        
      30.74   33.37   33.33   33.61                                
 10 Durkwiler, Devin          11 Columbia             2:19.87    2:16.98        
      30.44   33.83   35.98   36.73                                
 11 Drummond, Cody            12 Ed White             2:22.45    2:19.80        
      29.83   34.12   37.68   38.17                                
 12 Rigdon, Ben               11 Columbia             2:21.21    2:22.38        
 13 Wade, Beau                11 Fleming Island       2:28.89    2:22.43        
      31.28   36.51   39.36   35.28                                
 14 Crook, Patrick            10 Fleming Island       2:24.47    2:23.74        
      33.56   36.13   38.17   35.88                                
 15 Harley, Jonathan          12 Columbia             2:20.38    2:23.87        
      32.12   36.55   37.67   37.53                                
 16 Laming, Devin             11 Ridgeview            2:23.63    2:24.44        
      32.85   36.44   38.07   37.08                                
 
Event 52  Boys 200 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ziegler, Joseph           10 Leon                 1:40.49    1:44.99        
      24.84   26.75   27.07   26.33                                
  2 Erickson, Shawn           12 Chiles               1:45.42    1:51.13        
      26.08   28.57   29.10   27.38                                
  3 Dix, Patrick               9 Leon                 1:49.43    1:51.49        
      25.56   27.76   28.65   29.52                                
  4 Hyde, Derek               10 Columbia             1:58.05    1:59.95        
      26.00   29.86   31.59   32.50                                
  5 Morden, Ben               11 Chiles               2:01.05    2:00.57        
      28.21   31.39   30.83   30.14                                
  6 Fitzgerald, Timothy       12 Fleming Island       2:02.70    2:02.56        
      27.37   30.08   32.79   32.32                                
  7 Stranberg, Christopher    12 Leon                 2:07.47    2:04.69        
      28.18   31.11   33.04   32.36                                
  8 Womack, Zachary           10 Lincoln              2:11.36    2:09.67        
      28.77   31.84   34.09   34.97                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Griffith, Scott           10 Leon                 2:14.18    2:15.86        
      31.70   34.22   34.91   35.03                                
 10 Durkwiler, Devin          11 Columbia             2:27.93    2:19.87        
      29.86   34.01   37.28   38.72                                
 11 Harley, Jonathan          12 Columbia             2:22.73    2:20.38        
      30.49   34.68   37.72   37.49                                
 12 Rigdon, Ben               11 Columbia             2:22.47    2:21.21        
 13 Drummond, Cody            12 Ed White             2:26.00    2:22.45        
      28.99   34.48   39.39   39.59                                
 14 Laming, Devin             11 Ridgeview            2:36.66    2:23.63        
      33.25   36.19   38.08   36.11                                
 15 Crook, Patrick            10 Fleming Island       2:31.19    2:24.47        
      33.17   36.50   38.75   36.05                                
 16 Wade, Beau                11 Fleming Island       2:30.94    2:28.89        
      30.97   37.61   39.92   40.39                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parrish, Corey            10 Middleburg           2:35.00    2:36.41        
      32.87   38.40   43.76   41.38                                
 18 Haynes, Joseph            12 Ridgeview                 NT    2:36.91        
      34.02   39.79   41.11   41.99                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bayne, Chris              11 Forrest              2:41.01    2:39.25        
      34.32 2:04.93                                                
 20 Fletcher, Stewart          9 Chiles               2:30.00    2:41.43        
      35.19   40.22   43.91   42.11                                
 21 Herbert, Joshua           11 Lincoln              2:32.22    2:43.83        
      33.45   41.95   44.19   44.24                                
 22 Zwiesler, Justin          10 Robert E Lee         2:55.00    2:50.96        
      36.39   41.88   45.92   46.77                                
 23 Vincent, Joshua           11 Ed White             3:04.00    2:56.40        
      33.10   40.93   50.45   51.92                                
 24 Magwood, Ron              10 Ridgeview            3:06.94    3:08.40        
      37.98 1:38.49   51.76    0.17                                
 -- Musser, Kurt               9 Fleming Island       2:25.44         NS        
 -- Zwiesler, Joshua          11 Robert E Lee         2:51.00         NS        
 
Event 53  Girls 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        

===============================================================================
A - Final
  1 McCroan, Emily            12 Chiles               2:17.61    2:13.18        
      30.05   34.71   37.62   30.80                                
  2 Branston, Rachael         12 Ridgeview            2:20.17    2:20.64        
      31.37   37.08   39.97   32.22                                
  3 Power, Maggie              9 Lincoln              2:26.84    2:24.05        
      31.13   36.48   43.48   32.96                                
  4 Bartlett, Megan            9 Leon                 2:25.94    2:26.57        
      32.99   40.76   40.08   32.74                                
  5 Hicks, Kaitlyn            10 Leon                 2:35.43    2:34.76        
      34.02   39.62   46.30   34.82                                
  6 Allison, Michelle          9 Columbia             2:34.64    2:34.90        
      33.87   38.77   45.70   36.56                                
  7 Freidrick, Corey          11 Chiles               2:36.52    2:36.28        
      35.37   40.84   45.53   34.54                                
  8 Beach, Lindsay            10 Columbia             2:36.80    2:36.57        
      32.12   39.89   47.29   37.27                                
B - Final
  9 Wailes, Emily              9 Chiles               2:39.22    2:37.11        
      34.76   40.64   47.13   34.58                                
 10 Rolle-Polk, Alex          12 Chiles               2:44.80    2:37.90        
      33.61   38.46   50.02   35.81                                
 11 Dunn, Caitlin             10 Leon                 2:45.78    2:43.98        
      39.24   41.51   46.30   36.93                                
 12 Sibbernsen, Astin          9 Columbia             2:52.33    2:48.67        
      37.07   41.96   53.73   35.91                                
 13 Winslow, Veronica          9 Ridgeview            2:55.28    2:49.22        
      35.85   42.60   52.70   38.07                                
 14 Li, Lucy                   9 Lincoln              2:52.47    2:49.49        
      38.29   45.02   47.62   38.56                                
 15 Burnarman, Coral          10 Leon                 2:53.44    2:53.29        
      36.88   44.03   52.93   39.45                                
 16 Erwin, Christina          10 Forrest              2:59.67    3:07.61        
      39.54   50.56   54.01   43.50                                
 
Event 53  Girls 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McCroan, Emily            12 Chiles               2:13.89    2:17.61        
      30.66   35.75   38.41   32.79                                
  2 Branston, Rachael         12 Ridgeview            2:19.84    2:20.17        
      31.34   36.63   40.15   32.05                                
  3 Bartlett, Megan            9 Leon                 2:24.64    2:25.94        
      32.66   40.48   40.22   32.58                                
  4 Power, Maggie              9 Lincoln              2:22.12    2:26.84        
      31.46   36.80   44.77   33.81                                
  5 Allison, Michelle          9 Columbia             2:35.69    2:34.64        
      33.17   39.76   42.54   39.17                                
  6 Hicks, Kaitlyn            10 Leon                 2:32.47    2:35.43        
      33.87   39.27   46.80   35.49                                
  7 Freidrick, Corey          11 Chiles               2:38.83    2:36.52        
      34.97   41.53   44.25   35.77                                
  8 Beach, Lindsay            10 Columbia             2:34.94    2:36.80        
      32.01   39.83   46.92   38.04                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wailes, Emily              9 Chiles               2:42.50    2:39.22        
      35.46   40.82   47.39   35.55                                
 10 Rolle-Polk, Alex          12 Chiles               2:38.39    2:44.80        
      34.81   40.88   50.31   38.80                                
 11 Dunn, Caitlin             10 Leon                 2:43.28    2:45.78        
      39.23   41.66   47.50   37.39                                
 12 Sibbernsen, Astin          9 Columbia             2:48.10    2:52.33        
      38.15   41.91   54.71   37.56                                
 13 Li, Lucy                   9 Lincoln              2:52.88    2:52.47        
      38.30   45.22   49.52   39.43                                
 14 Burnarman, Coral          10 Leon                 2:54.94    2:53.44        
      35.95   43.67   52.91   40.91                                
 15 Winslow, Veronica          9 Ridgeview            2:44.08    2:55.28        
      34.59   43.04   56.14   41.51                                
 16 Erwin, Christina          10 Forrest              2:55.04    2:59.67        
      38.13   49.55   51.69   40.30                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Edmonson, Shaina           9 Fleming Island       3:11.68    3:00.95        
      35.73   49.17   54.85   41.20                                
 18 Wright, Amanda            10 Lincoln              3:03.76    3:02.47        
      40.01   47.38   51.91   43.17                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Collins, Chelsea           9 Columbia             3:00.65    3:04.70        
      42.19   49.11   50.22   43.18                                
 20 Shallar, Kaitlyn          11 Fleming Island       3:02.45    3:04.92        
      39.41   46.97   57.99   40.55                                
 21 Toledo, Amanda            10 Fleming Island       3:04.14    3:08.73        
      38.35   50.47   55.95   43.96                                
 22 Dougal, Emily             11 Ridgeview            3:05.00    3:09.14        
      36.23   47.98   56.69   48.24                                
 23 Palmer, Kathryn           10 Fleming Island       3:02.52    3:10.80        
      42.53   47.45   58.85   41.97                                
 24 Torres, Laura             11 Ed White             2:11.00    3:14.65        
      36.85   49.49 1:01.42   46.89                                
 25 Drummond, Kylie           10 Ed White             3:20.00    3:27.01        
      39.60   57.09 1:01.44   48.88                                
 -- Freeman, Michelle          9 Forrest              3:04.38         NS        
 
Event 54  Boys 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ervin, Scott               9 Chiles               2:05.69    2:03.27        
      26.71   32.15   36.94   27.47                                
  2 Shropshire, Patrick       11 Chiles               2:13.18    2:10.83        
      28.90   32.49   39.54   29.90                                
  3 Emmanuel, Christopher     12 Leon                 2:16.16    2:13.60        
      29.04   35.61   37.52   31.43                                
  4 Kleinbeck, Teague         10 Fleming Island       2:17.60    2:15.98        
      29.55   34.11   41.19   31.13                                
  5 Sibbernsen, Dehne         11 Columbia             2:23.94    2:23.35        
      31.15   37.30   42.36   32.54                                
  6 Napier, Matthew            9 Lincoln              2:29.00    2:26.28        
      31.68   36.03   44.33   34.24                                
  7 Pomper, Kevin              9 Ed White             2:31.50    2:28.58        
      31.09   36.55   47.45   33.49                                
  8 Morley, Gus                9 Chiles               2:30.52    2:34.13        
      34.10   41.00   42.95   36.08                                
B - Final
  9 Rogers, Brooks            12 Leon                 2:38.77    2:36.71        
      32.93   41.99   46.17   35.62                                
 10 Stridion, Andrew           9 Fleming Island       2:43.55    2:37.98        
      34.07   43.00   45.66   35.25                                
 11 Tolar, Cameron            11 Columbia             2:40.65    2:41.08        
      33.49   44.24   45.49   37.86                                
 12 Emmanuel, Kevin           10 Leon                 2:42.80    2:43.96        
      33.91   43.20   49.07   37.78                                
 13 King, Pete                 9 Columbia             2:48.73    2:45.19        
      36.42   46.50   44.97   37.30                                
 14 Wood, Zachary             11 Ridgeview            2:52.24    2:52.21        
      35.97   43.36   52.42   40.46                                
 15 Coxen, Kyle               11 Ridgeview            2:57.29    2:56.89        
      36.41   49.67   52.42   38.39                                
 -- Hoskins, Aaron            11 Ed White             2:55.54         DQ        
      37.45   50.34   49.38   38.79                                
 
Event 54  Boys 200 Yard IM Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ervin, Scott               9 Chiles               2:03.13    2:05.69        
      27.12   32.69   36.94   28.94                                
  2 Shropshire, Patrick       11 Chiles               2:10.08    2:13.18        
      28.85   32.79   40.33   31.21                                
  3 Emmanuel, Christopher     12 Leon                 2:15.00    2:16.16        
      29.89   35.73   38.94   31.60                                
  4 Kleinbeck, Teague         10 Fleming Island       2:16.73    2:17.60        
      28.95   33.94   42.70   32.01                                
  5 Sibbernsen, Dehne         11 Columbia             2:25.98    2:23.94        
      30.87   36.40   42.82   33.85                                
  6 Napier, Matthew            9 Lincoln              2:26.60    2:29.00        
      32.79   36.39   44.95   34.87                                
  7 Morley, Gus                9 Chiles               2:33.90    2:30.52        
      33.35   38.55   44.45   34.17                                
  8 Pomper, Kevin              9 Ed White             2:40.00    2:31.50        
      33.02   38.05   47.31   33.12                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rogers, Brooks            12 Leon                 2:36.00    2:38.77        
      34.01   42.12   46.73   35.91                                
 10 Tolar, Cameron            11 Columbia             2:41.57    2:40.65        
      32.85   44.35   45.65   37.80                                
 11 Emmanuel, Kevin           10 Leon                 2:45.35    2:42.80        
      33.17   42.52   49.85   37.26                                
 12 Stridion, Andrew           9 Fleming Island       2:40.52    2:43.55        
      35.62   44.91   47.75   35.27                                
 13 King, Pete                 9 Columbia             2:44.24    2:48.73        
      36.58   46.17   47.26   38.72                                
 14 Wood, Zachary             11 Ridgeview            3:00.77    2:52.24        
      36.48   42.75   53.13   39.88                                
 15 Hoskins, Aaron            11 Ed White             3:04.00    2:55.54        
      38.15   49.19   49.36   38.84                                
 16 Coxen, Kyle               11 Ridgeview            3:04.15    2:57.29        
      35.13   48.16   55.74   38.26                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bartmess, Michael         11 Ed White             2:58.00    2:57.80        
      35.37                   38.93                                
 18 Sheppard, Jesse            9 Middleburg           3:15.00    3:20.62        
      43.40   53.39   59.56   44.27                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Kazimar, Michael          11 Fleming Island       2:48.81         DQ        
      36.99   43.56   51.36   34.96                                
 -- Howard, Grant             11 Robert E Lee         3:31.00         DQ        
      34.01   46.63   47.98   40.08                                
 -- Harrell, Phillip          11 Leon                 2:35.60         NS        
 -- Fields, Kyle              10 Fleming Island       2:51.30         NS        
 
Event 55  Girls 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sherrod, Marlee           10 Columbia               25.99      25.56        
  2 Kail, Jamie               12 Leon                   26.33      25.85        
  3 Hinson, Sapphire          10 Leon                   26.13      26.00        
  4 Lieb, Jenny               11 Leon                   26.37      26.64        
  5 Bowman, Amber             10 Lincoln                27.71      26.74        
  6 Attaway, Anna             10 Forrest                26.86      26.77        
  7 Burgart, Erica            12 Middleburg             26.82      27.13        
  8 Bridges, Mariah            9 Fleming Island         27.62      28.08        
B - Final
  9 Switanek, Juliana         12 Fleming Island         28.08      27.81        
  9 Titus, Danielle           12 Lincoln                28.15      27.81        
 11 Gwynn, Mary Carson        11 Leon                   28.77      28.02        
 12 Fordyce, Lauren           11 Chiles                 27.77      28.06        
 13 Thomas, Nicole            12 Chiles                 28.49      28.67        
 14 Schlak, Allison            9 Chiles                 28.12      28.74        
 15 Griffith, Carly           10 Chiles                 29.49      28.82        
 16 Davis, Lyndsie            11 Fleming Island         29.51      29.86        
 
Event 55  Girls 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sherrod, Marlee           10 Columbia               26.08      25.99        
  2 Hinson, Sapphire          10 Leon                   26.00      26.13        
  3 Kail, Jamie               12 Leon                   24.95      26.33        
  4 Lieb, Jenny               11 Leon                   25.90      26.37        
  5 Burgart, Erica            12 Middleburg             26.01      26.82        
  6 Attaway, Anna             10 Forrest                27.28      26.86        
  7 Bridges, Mariah            9 Fleming Island         27.51      27.62        
  8 Bowman, Amber             10 Lincoln                27.97      27.71        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fordyce, Lauren           11 Chiles                 26.90      27.77        
 10 Switanek, Juliana         12 Fleming Island         27.89      28.08        
 11 Schlak, Allison            9 Chiles                 27.50      28.12        
 12 Titus, Danielle           12 Lincoln                28.03      28.15        
 13 Thomas, Nicole            12 Chiles                 27.60      28.49        
 14 Gwynn, Mary Carson        11 Leon                   28.51      28.77        
 15 Griffith, Carly           10 Chiles                 27.90      29.49        
 16 Davis, Lyndsie            11 Fleming Island         29.85      29.51        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yancey, Kindal            12 Ridgeview              29.91      29.91        
 18 Sanchez, Michelle         11 Ridgeview              30.97      29.96        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hopkins, Rachel           12 Ridgeview              30.25      30.47        
 20 Thomas, Jennifer          11 Columbia               31.64      30.50        
 21 Mahoney, Shaunnah          9 Fleming Island         29.98      30.90        
 22 Marshall, Lizz             9 Forrest                32.26      31.12        
 23 Burnett, Kayla            12 Lincoln                31.09      31.70        
 24 Cofield, Kelsey           12 Ridgeview              31.42      32.00        
 25 Ross, Britton             12 Robert E Lee           35.00      32.49        
 26 Gallagher, Jessica        11 Ed White               33.27      32.59        
 27 Poole, Racheal            12 Ed White               32.28      32.62        
 28 Brown, Sophia             11 Robert E Lee           33.00      32.83        
 29 Wilhelm, Racheal          12 Ed White               33.10      33.82        
 30 Lamielle, Jenna            9 Lincoln                34.25      34.02        
 31 Odom, Sara                 9 Robert E Lee           38.00      34.93        
 32 Mercer, Brittany          10 Forrest                35.39      35.42        
 33 Shaw, Josie               10 Robert E Lee           35.00      35.88        
 34 Rowand, Amy               12 Columbia               37.88      36.95        
 35 Hickman, Ashley           11 Columbia               37.01      37.00        
 36 Diehl, Christine          10 Middleburg             40.00      37.04        
 37 Garmon, Erin              10 Middleburg             48.00      44.38        
 -- Carver, Lisa              10 Forrest                33.59         NS        
 -- Westbrook, Alexis         10 Ed White               39.60         NS        
 
Event 56  Boys 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Will             12 Chiles                 23.25      22.49        
  2 Sprowls, Peter            10 Chiles                 22.55      22.56        
  3 Birk, Francisco           10 Leon                   23.56      23.38        
  4 McKibben, Michael         11 Leon                   24.43      23.79        
  5 Page, Zack                11 Fleming Island         23.61      23.81        
  6 Tuggle, Eli               10 Columbia               24.16      24.00        
  7 Merriman, Michael         12 Lincoln                24.58      24.36        
  8 Murrell, Greg             12 Leon                   24.89      24.70        
B - Final
  9 Cerwonka, Evan            12 Ridgeview              25.09      24.53        
 10 Yon, Kevin                12 Leon                   25.04      24.59        
 11 Tyler, Matt               12 Ridgeview              25.96      25.94        
 12 Derstine, Bryan           12 Chiles                 26.00      26.00        
 13 Day, Connor               11 Ridgeview              25.75      26.25        
 14 Rigdon, Brad              12 Columbia               26.39      26.33        
 15 Skiba, Matthew            11 Ridgeview              25.82      26.48        
 16 Bayles, James             11 Fleming Island         26.66      26.71        
 
Event 56  Boys 50 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sprowls, Peter            10 Chiles                 21.95      22.55        
  2 Elliott, Will             12 Chiles                 22.70      23.25        
  3 Birk, Francisco           10 Leon                   23.19      23.56        
  4 Page, Zack                11 Fleming Island         23.79      23.61        
  5 Tuggle, Eli               10 Columbia               24.33      24.16        
  6 McKibben, Michael         11 Leon                   24.58      24.43        
  7 Merriman, Michael         12 Lincoln                25.81      24.58        
  8 Murrell, Greg             12 Leon                   25.19      24.89        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yon, Kevin                12 Leon                   24.30      25.04        
 10 Cerwonka, Evan            12 Ridgeview              24.01      25.09        
 11 Day, Connor               11 Ridgeview              25.98      25.75        
 12 Skiba, Matthew            11 Ridgeview              26.53      25.82        
 13 Tyler, Matt               12 Ridgeview              25.77      25.96        
 14 Derstine, Bryan           12 Chiles                 26.50      26.00        
 15 Rigdon, Brad              12 Columbia               25.79      26.39        
 16 Bayles, James             11 Fleming Island         28.53      26.66        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shill, Carter             10 Fleming Island         26.93      26.80        
 18 Boyd, Rashad              11 Robert E Lee           32.70      27.33        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McGuire, Joshua            9 Chiles                 28.00      27.41        
 20 Bartmess, Michael         11 Ed White               27.22      27.68        
 21 Canterbury, Jeremy        11 Middleburg             27.46      27.81        
 22 Burnett, Bryce            10 Lincoln                28.17      27.87        
 23 Bayne, Charles            12 Forrest                28.74      28.00        
 24 Banzen, Matthew           10 Middleburg             28.00      28.85        
 25 Vining, Cory              11 Robert E Lee           31.00      29.34        
 26 Marte, Emmanuel            9 Ed White               38.50      30.52        
 27 Alvarado, Ian             12 Columbia               32.87      31.81        
 28 Zwiesler, Justin          10 Robert E Lee           33.00      32.02        
 29 Hannah, Derrick           12 Forrest                33.22      32.33        
 30 Westbrooks, Silas         10 Lincoln                35.36      33.17        
 31 Stringfellow, Travis      11 Middleburg             37.00      33.56        
 32 Westergard, Ryian         10 Ed White               38.00      34.64        
 33 Brisby, Tyrone            12 Ed White               37.90      37.90        
 34 Sydow, Mathew             12 Middleburg             38.00      42.17        
 -- Zwiesler, Joshua          11 Robert E Lee           33.50         NS        
 -- Shill, Scott              12 Fleming Island         26.34         NS        
 -- Padin, Joseph             11 Forrest                39.83         NS        
 
Event 57  Girls 1 mtr Diving Class 2A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shiveler, Whitney         12 Leon                      NT     392.75        
  2 Malice, Jennifer          10 Ed White                  NT     338.20        
  3 Rehberg, Kyla             12 Leon                      NT     327.75        
  4 Starkey, Krystal           9 Fleming Island            NT     302.20        
  5 Raulerson, Ambrae         11 Forrest                   NT     233.35        
 -- Griesheimer, Chelsea      11 Leon                      NT         NS        
 
Event 58  Boys 1 mtr Diving Class 2A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Starkey, Kody             12 Fleming Island            NT     500.15        
  2 Murphy, Justin            12 Ed White                  NT     367.40        
  3 Bayne, Chris              11 Forrest                   NT     320.65        
  4 Atteridge, Nicholas       10 Leon                      NT     319.50        
 -- DeLoach, David            11 Chiles                    NT         NS        
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wade, Lauren              12 Chiles               1:01.16    1:00.14        
      28.44   31.70                                                
  2 Cottle, Allison            9 Chiles               1:01.79    1:01.56        
      29.13   32.43                                                
  3 Tome-Munson, Jorgi        10 Leon                 1:04.51    1:02.47        
      29.21   33.26                                                
  4 Power, Sarah              10 Lincoln              1:05.18    1:06.07        
      30.85   35.22                                                
  5 Switanek, Kiley            9 Fleming Island       1:07.35    1:06.52        
      30.42   36.10                                                
  6 Griffith, Carly           10 Chiles               1:10.22    1:07.41        
      31.63   35.78                                                
  7 Chatham, Amanda           11 Leon                 1:10.44    1:09.58        
      32.28   37.30                                                
  8 Cummins, Amanda           11 Lincoln              1:10.44    1:11.70        
      32.57   39.13                                                
B - Final
  9 Beach, Lindsay            10 Columbia             1:10.95    1:09.56        
      32.02   37.54                                                
 10 Hicks, Kaitlyn            10 Leon                 1:13.11    1:11.78        
      33.47   38.31                                                
 11 Rolle-Polk, Alex          12 Chiles               1:13.77    1:15.14        
      34.46   40.68                                                
 12 Huffman, Abby             10 Forrest              1:17.60    1:16.37        
      35.33   41.04                                                
 13 Burnarman, Coral          10 Leon                 1:20.04    1:18.76        
      34.84   43.92                                                
 14 Fritts, Lacey             10 Fleming Island       1:20.33    1:21.90        
      35.19   46.71                                                
 15 Sibbernsen, Astin          9 Columbia             1:20.82    1:22.82        
      38.59   44.23                                                
 -- Fortier, Ashley            9 Columbia             1:15.86         NS        
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wade, Lauren              12 Chiles               1:01.01    1:01.16        
      28.62   32.54                                                
  2 Cottle, Allison            9 Chiles               1:01.58    1:01.79        
      29.17   32.62                                                
  3 Tome-Munson, Jorgi        10 Leon                 1:04.56    1:04.51        
      30.79   33.72                                                
  4 Power, Sarah              10 Lincoln              1:06.41    1:05.18        
      29.76   35.42                                                
  5 Switanek, Kiley            9 Fleming Island       1:07.80    1:07.35        
      30.87   36.48                                                
  6 Griffith, Carly           10 Chiles               1:07.14    1:10.22        
      32.48   37.74                                                
  7 Chatham, Amanda           11 Leon                 1:08.00    1:10.44        
      33.15   37.29                                                
  7 Cummins, Amanda           11 Lincoln              1:10.06    1:10.44        
      31.79   38.65                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beach, Lindsay            10 Columbia             1:09.85    1:10.95        
      32.32   38.63                                                
 10 Hicks, Kaitlyn            10 Leon                 1:11.10    1:13.11        
      34.08   39.03                                                
 11 Rolle-Polk, Alex          12 Chiles               1:14.21    1:13.77        
      33.62   40.15                                                
 12 Fortier, Ashley            9 Columbia             1:19.00    1:15.86        
      33.79   42.07                                                
 13 Huffman, Abby             10 Forrest              1:17.45    1:17.60        
      34.82   42.78                                                
 14 Burnarman, Coral          10 Leon                 1:21.78    1:20.04        
      36.56   43.48                                                
 15 Fritts, Lacey             10 Fleming Island       1:20.27    1:20.33        
      34.19   46.14                                                
 16 Sibbernsen, Astin          9 Columbia             1:22.00    1:20.82        
      38.29   42.53                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 McCraw, Brittany          10 Columbia             1:23.57    1:21.85        
      37.52   44.33                                                
 18 Wright, Amanda            10 Lincoln              1:26.73    1:23.53        
      38.57   44.96                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dougal, Emily             11 Ridgeview            1:25.91    1:25.90        
      36.31   49.59                                                
 20 Gaddy, Jessica            11 Fleming Island       1:19.42    1:26.22        
      36.91   49.31                                                
 21 Jackson, Dana              9 Ridgeview            1:29.22    1:26.57        
      38.21   48.36                                                
 22 Paquette, Megan           11 Ridgeview            1:44.09    1:30.20        
      40.72   49.48                                                
 23 Torres, Laura             11 Ed White             1:27.00    1:30.49        
      39.78   50.71                                                
 24 Davis, Mersadi            10 Fleming Island       1:31.48    1:32.96        
      41.63   51.33                                                
 -- Krantz, Kendra            10 Ridgeview            1:39.59         DQ        
      44.60   55.80                                                
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sprowls, Peter            10 Chiles                 54.05      52.95        
      24.94   28.01                                                
  2 Birk, Francisco           10 Leon                   56.19      53.26        
      24.89   28.37                                                
  3 Dix, Patrick               9 Leon                   55.91      56.32        
      26.58   29.74                                                
  4 Page, Zack                11 Fleming Island       1:04.87    1:00.20        
      26.79   33.41                                                
  5 Dekle, Blake              10 Columbia             1:00.49    1:00.43        
      27.95   32.48                                                
  6 Stranberg, Christopher    12 Leon                 1:00.76    1:00.81        
      28.26   32.55                                                
  7 Paulk, Travis             11 Ridgeview            1:10.64    1:07.79        
      30.59   37.20                                                
  8 Barnhill, Luke            12 Lincoln              1:09.41    1:08.34        
      31.74   36.60                                                
B - Final
  9 VanSiclen, Daryl          12 Ed White             1:11.44    1:13.89        
      32.41   41.48                                                
 10 Coxen, Kyle               11 Ridgeview            1:17.31    1:16.96        
      35.37   41.59                                                
 11 King, Pete                 9 Columbia             1:19.65    1:17.15        
      36.01   41.14                                                
 12 McGuire, Joshua            9 Chiles               1:21.54    1:17.83        
      34.33   43.50                                                
 13 Cooper, John              12 Ed White             1:15.91    1:18.32        
      36.29   42.03                                                
 14 Parrish, Corey            10 Middleburg           1:22.06    1:20.16        
      35.21   44.95                                                
 15 Kazimar, Michael          11 Fleming Island       1:19.74    1:20.27        
      36.83   43.44                                                
 16 Laming, Devin             11 Ridgeview            1:18.21    1:20.94        
      35.22   45.72                                                
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly Class 2A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sprowls, Peter            10 Chiles                 52.99      54.05        
      25.06   28.99                                                
  2 Dix, Patrick               9 Leon                   54.88      55.91        
      26.27   29.64                                                
  3 Birk, Francisco           10 Leon                   53.25      56.19        
      26.22   29.97                                                
  4 Dekle, Blake              10 Columbia             1:00.91    1:00.49        
      28.17   32.32                                                
  5 Stranberg, Christopher    12 Leon                 1:00.50    1:00.76        
      28.32   32.44                                                
  6 Page, Zack                11 Fleming Island       1:01.83    1:04.87        
      29.45   35.42                                                
  7 Barnhill, Luke            12 Lincoln              1:10.71    1:09.41        
      32.53   36.88                                                
  8 Paulk, Travis             11 Ridgeview            1:15.95    1:10.64        
      31.73   38.91                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 VanSiclen, Daryl          12 Ed White             1:16.00    1:11.44        
      32.09   39.35                                                
 10 Cooper, John              12 Ed White             1:19.00    1:15.91        
      36.11   39.80                                                
 11 Coxen, Kyle               11 Ridgeview            1:18.06    1:17.31        
      34.25   43.06                                                
 12 Laming, Devin             11 Ridgeview            1:24.94    1:18.21        
      34.97   43.24                                                
 13 King, Pete                 9 Columbia             1:19.30    1:19.65        
      36.16   43.49                                                
 14 Kazimar, Michael          11 Fleming Island       1:20.92    1:19.74        
      35.68   44.06                                                
 15 McGuire, Joshua            9 Chiles               1:19.64    1:21.54        
      35.85   45.69                                                
 16 Parrish, Corey            10 Middleburg           1:30.00    1:22.06        
      35.41   46.65                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oliver, Warren            10 Lincoln              1:23.00    1:23.74        
      35.48   48.26                                                
 18 Kummer, Al                11 Leon                 1:25.82    1:23.99        
      36.76   47.23                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kirby, Miles              11 Columbia             1:31.21    1:30.94        
      41.43   49.51                                                
 20 Stringfellow, Travis      11 Middleburg           3:30.00    1:53.90        
      46.85 1:07.05                                                
 -- Mahoney, John             12 Fleming Island       1:20.22         NS        
 -- Shill, Scott              12 Fleming Island       1:13.23         NS        
 -- Durr, Lorenza              9 Ed White             1:53.00         NS        
 
Event 61  Girls 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hinson, Sapphire          10 Leon                   56.58      56.04        
      27.12   28.92                                                
  2 Kail, Jamie               12 Leon                   57.07      56.70        
      27.54   29.16                                                
  3 Sherrod, Marlee           10 Columbia               57.46      56.97        
      26.99   29.98                                                
  4 Attaway, Anna             10 Forrest                58.09      58.09        
      28.29   29.80                                                
  5 Rolle-Polk, Auriel         9 Chiles                 59.06      58.56        
      27.87   30.69                                                
  6 Fordyce, Lauren           11 Chiles                 59.93      59.60        
      28.86   30.74                                                
  7 Burgart, Erica            12 Middleburg           1:00.82    1:01.14        
      29.72   31.42                                                
  8 Bridges, Mariah            9 Fleming Island       1:00.59    1:01.93        
      29.46   32.47                                                
B - Final
  9 Sheffield, Emily          12 Leon                 1:01.46    1:01.16        
      29.03   32.13                                                
 10 Wailes, Emily              9 Chiles               1:06.28    1:05.45        
      31.63   33.82                                                
 11 Malone, Kristi            12 Leon                 1:05.45    1:05.66        
      31.47   34.19                                                
 12 Waxman, Gabby             11 Lincoln              1:07.18    1:07.02        
      32.12   34.90                                                
 13 Feliciano, Brittenie       9 Fleming Island       1:10.50    1:09.26        
      33.73   35.53                                                
 14 Burnett, Kayla            12 Lincoln              1:09.74    1:09.49        
      33.31   36.18                                                
 15 Davis, Lyndsie            11 Fleming Island       1:08.56    1:09.67        
      33.13   36.54                                                
 16 Schadlbauer, Nicole        9 Columbia             1:10.18    1:10.74        
      32.75   37.99                                                
 
Event 61  Girls 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hinson, Sapphire          10 Leon                   56.20      56.58        
      27.01   29.57                                                
  2 Kail, Jamie               12 Leon                   54.90      57.07        
      27.39   29.68                                                
  3 Sherrod, Marlee           10 Columbia               57.76      57.46        
      27.35   30.11                                                
  4 Attaway, Anna             10 Forrest              1:00.54      58.09        
      28.34   29.75                                                
  5 Rolle-Polk, Auriel         9 Chiles               1:00.00      59.06        
      27.76   31.30                                                
  6 Fordyce, Lauren           11 Chiles                 59.83      59.93        
      28.99   30.94                                                
  7 Bridges, Mariah            9 Fleming Island       1:01.06    1:00.59        
      28.92   31.67                                                
  8 Burgart, Erica            12 Middleburg             59.05    1:00.82        
      29.29   31.53                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheffield, Emily          12 Leon                 1:00.00    1:01.46        
      29.23   32.23                                                
 10 Malone, Kristi            12 Leon                 1:04.78    1:05.45        
      31.53   33.92                                                
 11 Wailes, Emily              9 Chiles               1:04.20    1:06.28        
      31.88   34.40                                                
 12 Waxman, Gabby             11 Lincoln              1:06.98    1:07.18        
      31.77   35.41                                                
 13 Davis, Lyndsie            11 Fleming Island       1:07.23    1:08.56        
      32.07   36.49                                                
 14 Burnett, Kayla            12 Lincoln              1:11.54    1:09.74        
      32.98   36.76                                                
 15 Schadlbauer, Nicole        9 Columbia             1:11.32    1:10.18        
      32.31   37.87                                                
 16 Feliciano, Brittenie       9 Fleming Island       1:11.89    1:10.50        
      34.05   36.45                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mikulewicz, Shauna           Ridgeview            1:14.55    1:11.15        
      33.88   37.27                                                
 18 Mathis, Stephanie          9 Columbia             1:12.40    1:11.59        
      33.46   38.13                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Scharhag, Clara           11 Ridgeview            1:09.88    1:12.22        
      34.79   37.43                                                
 20 Marshall, Lizz             9 Forrest              1:12.67    1:12.86        
      35.42   37.44                                                
 21 Owings, Rickie            10 Forrest              1:11.98    1:14.39        
      35.12   39.27                                                
 22 Wilkes, Stephanie         11 Ridgeview            1:14.87    1:14.62        
      35.89   38.73                                                
 23 Gayhartt, Kelsey          11 Lincoln              1:15.54    1:14.95        
      36.04   38.91                                                
 24 Poole, Racheal            12 Ed White             1:18.00    1:15.70        
      36.43   39.27                                                
 25 Gallagher, Jessica        11 Ed White             1:20.00    1:16.41        
      36.03   40.38                                                
 26 Flack, Courtney           12 Lincoln              1:16.77    1:17.24        
      35.76   41.48                                                
 27 Ross, Britton             12 Robert E Lee         1:35.00    1:18.68        
      36.37   42.31                                                
 28 Shaw, Josie               10 Robert E Lee         1:35.00    1:19.40        
      37.82   41.58                                                
 29 Patterson, Danielle        9 Columbia             1:20.01    1:20.21        
      38.24   41.97                                                
 30 Brown, Sophia             11 Robert E Lee         1:35.00    1:20.30        
      38.24   42.06                                                
 31 Thomas, Emily             10 Fleming Island       1:16.16    1:22.68        
      38.23   44.45                                                
 32 Raulerson, Candice        10 Forrest              1:20.68    1:22.91        
      40.48   42.43                                                
 33 Roberts, Ashley           11 Ridgeview            1:19.75    1:23.23        
      40.28   42.95                                                
 34 Odom, Sara                 9 Robert E Lee         1:35.00    1:24.44        
      39.35   45.09                                                
 35 Hutchison, Lauren         10 Middleburg           1:29.00    1:31.94        
      41.57   50.37                                                
 36 Sherman, Mary             10 Middleburg           2:00.00    1:38.30        
      47.85   50.45                                                
 37 Bailey, Jessica           12 Ed White             1:48.00    1:58.06        
      50.89 1:07.17                                                
 -- Pittman, Bethany          10 Ed White             1:24.00         NS        
 -- Eppes, Megan              10 Chiles                 59.20         NS        
 
Event 62  Boys 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Elliott, Will             12 Chiles                 51.53      50.26        
      23.97   26.29                                                
  2 Tuggle, Eli               10 Columbia               54.11      53.50        
      25.75   27.75                                                
  3 McKibben, Michael         11 Leon                   54.60      54.16        
      26.02   28.14                                                
  4 Murrell, Greg             12 Leon                   55.76      57.03        
      26.85   30.18                                                
  5 Shill, Carter             10 Fleming Island         58.92      57.74        
      27.66   30.08                                                
  6 Pugh, James               11 Ed White               59.01      57.83        
      27.31   30.52                                                
  7 Tyler, Matt               12 Ridgeview              59.74      58.68        
      27.81   30.87                                                
  8 Day, Connor               11 Ridgeview            1:00.38    1:00.85        
      28.81   32.04                                                
B - Final
  9 Britt, Lawrence            9 Fleming Island       1:01.24      59.29        
      28.05   31.24                                                
 10 Rigdon, Ben               11 Columbia             1:00.97      59.67        
      28.38   31.29                                                
 11 Derstine, Bryan           12 Chiles               1:01.10    1:00.84        
      29.16   31.68                                                
 12 Rigdon, Brad              12 Columbia             1:00.72    1:01.05        
      28.80   32.25                                                
 13 Wood, Zachary             11 Ridgeview            1:00.61    1:01.31        
      29.80   31.51                                                
 14 Rogers, Brooks            12 Leon                 1:01.41    1:01.88        
      29.61   32.27                                                
 15 Burnett, Bryce            10 Lincoln              1:02.40    1:03.43        
      29.53   33.90                                                
 16 Skiba, Matthew            11 Ridgeview            1:02.61    1:03.87        
      30.35   33.52                                                
 
Event 62  Boys 100 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elliott, Will             12 Chiles                 50.59      51.53        
      24.48   27.05                                                
  2 Tuggle, Eli               10 Columbia               54.53      54.11        
      25.56   28.55                                                
  3 McKibben, Michael         11 Leon                   54.90      54.60        
      26.01   28.59                                                
  4 Murrell, Greg             12 Leon                   56.57      55.76        
      26.14   29.62                                                
  5 Shill, Carter             10 Fleming Island         59.66      58.92        
      27.57   31.35                                                
  6 Pugh, James               11 Ed White             1:00.00      59.01        
      26.97   32.04                                                
  7 Tyler, Matt               12 Ridgeview            1:00.60      59.74        
      27.82   31.92                                                
  8 Day, Connor               11 Ridgeview            1:01.69    1:00.38        
      28.60   31.78                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wood, Zachary             11 Ridgeview            1:03.78    1:00.61        
      29.11   31.50                                                
 10 Rigdon, Brad              12 Columbia             1:02.06    1:00.72        
      29.01   31.71                                                
 11 Rigdon, Ben               11 Columbia             1:00.97    1:00.97        
      29.03   31.94                                                
 12 Derstine, Bryan           12 Chiles               1:01.75    1:01.10        
      29.34   31.76                                                
 13 Britt, Lawrence            9 Fleming Island       1:01.72    1:01.24        
      27.89   33.35                                                
 14 Rogers, Brooks            12 Leon                 1:03.88    1:01.41        
      29.96   31.45                                                
 15 Burnett, Bryce            10 Lincoln              1:03.56    1:02.40        
      29.57   32.83                                                
 16 Skiba, Matthew            11 Ridgeview            1:02.12    1:02.61        
      28.71   33.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bayles, James             11 Fleming Island       1:02.34    1:02.82        
      30.36   32.46                                                
 18 Canterbury, Jeremy        11 Middleburg           1:05.72    1:03.78        
      30.74   33.04                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Boyd, Rashad              11 Robert E Lee         1:18.00    1:04.22        
      30.66   33.56                                                
 20 Gardner, Caleb            11 Middleburg           1:07.00    1:04.74        
      31.49   33.25                                                
 21 Howard, Grant             11 Robert E Lee         1:20.00    1:05.48        
      31.91   33.57                                                
 22 Craft, Michael            10 Ed White             1:08.00    1:06.18        
      30.80   35.38                                                
 23 Inman, Jade                9 Columbia             1:12.94    1:07.99        
      32.64   35.35                                                
 24 Herbert, Joshua           11 Lincoln              1:06.72    1:08.15        
      32.70   35.45                                                
 25 Temple, James             10 Middleburg           1:12.00    1:09.32        
      32.68   36.64                                                
 26 Pamidi, Allen             12 Chiles               1:10.00    1:09.62        
    1:09.69                                                        
 27 Vining, Cory              11 Robert E Lee         1:21.00    1:09.87        
      32.34   37.53                                                
 28 Yang, Le                  10 Lincoln              1:08.84    1:10.22        
 29 Linkkila, Jeremy          11 Middleburg           1:15.00    1:12.83        
      32.10   40.73                                                
 30 Hannah, Derrick           12 Forrest              1:20.28    1:20.08        
      35.39   44.69                                                
 31 Brisby, Tyrone            12 Ed White             1:43.00    1:32.14        
      43.59   48.55                                                
 -- Emmanuel, Kevin           10 Leon                 1:02.53         DQ        
      29.91   33.17                                                
 -- Platts, Stanley           11 Ed White             2:04.00         NS        
 -- Musser, Kurt               9 Fleming Island       1:04.24         NS        
 -- Padin, Joseph             11 Forrest              1:36.11         NS        
 
Event 63  Girls 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Allen, Brittany           12 Chiles               5:18.52    5:12.23        
      28.54   30.74   31.36   31.74   31.63   31.81   32.02   31.87
      31.64   30.88                                                
  2 Rodda, Kelli               9 Chiles               5:19.61    5:19.82        
      29.17   31.50   32.57   32.51   32.69   32.81   32.54   32.41
      32.18   31.44                                                
  3 Buehner, Anja             10 Leon                 5:20.54    5:20.34        
      30.56   32.69   32.98   32.79   32.58   31.68   32.20   31.89
      31.96   31.01                                                
  4 Cottle, Catie             11 Chiles               5:43.86    5:40.81        
      32.04   33.75   34.61   34.71   35.05   34.34   34.04   34.71
      34.16   33.40                                                
  5 Chatham, Amanda           11 Leon                 5:57.21    5:53.77        
      32.75   35.31   35.90   36.07   36.09   36.25   35.80   35.81
      35.72   34.07                                                
  6 Schlak, Allison            9 Chiles               5:54.53    5:54.60        
      32.68   35.00   35.82   35.70   36.02   36.51   36.65   36.00
      36.29   33.93                                                
  7 Crum, Ashley              12 Leon                 6:16.15    6:15.73        
      33.91   36.53   37.45   38.15   38.12   38.82   39.01   39.07
      38.25   36.42                                                
  8 Mausmann, Amber           12 Columbia             6:21.49    6:19.16        
      33.09   36.77   38.16   39.19   39.53   39.52   39.53   39.13
      38.22   36.02                                                
B - Final
  9 McCraw, Brittany          10 Columbia             6:44.68    6:38.88        
      31.84   37.33   40.12   42.14   43.53   44.06   41.92   41.86
      39.38   36.70                                                
 10 Hopkins, Rachel           12 Ridgeview            6:47.45    6:39.71        
      33.34   36.31   39.85   41.01   41.48   41.98   43.39   41.38
      42.00   38.97                                                
 11 Reinert, Jensen           11 Lincoln              7:00.98    6:55.48        
      32.95   38.52   41.57   42.62   43.56   44.13   44.02   44.10
      43.86   40.15                                                
 12 Jackson, Dana              9 Ridgeview            6:53.63    6:56.70        
      33.14   39.05   42.44   42.62   43.64   44.08   44.57   43.54
      43.88   39.74                                                
 13 Jacobs, Susan             11 Leon                 7:17.98    6:59.56        
      34.41   39.34   41.71   42.92   43.83   43.68   44.02   44.98
      46.07   38.60                                                
 14 Scharhag, Clara           11 Ridgeview            7:10.19    7:02.40        
      35.68   41.58   43.56   44.12   43.52   43.63   43.24   44.01
      43.53   39.53                                                
 15 Terry, Dana                9 Lincoln              7:22.48    7:32.07        
      36.57   43.52                   47.04   46.82   46.76   47.18
    1:29.14                                                        
 16 Thomas, Jennifer          11 Columbia             7:32.35    7:32.44        
      35.56   42.29   44.87   46.94   47.31   47.69                
      47.75   44.59                                                
 
Event 63  Girls 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Allen, Brittany           12 Chiles               5:14.38    5:18.52        
      29.26   31.86   32.57   32.54   32.41   32.18   32.26   32.02
      32.21   31.21                                                
  2 Rodda, Kelli               9 Chiles               5:20.41    5:19.61        
      29.16   31.38   32.05   32.77   32.61   32.80   32.71   32.44
      32.10   31.59                                                
  3 Buehner, Anja             10 Leon                 5:07.22    5:20.54        
      30.24   32.38   32.82   32.71   32.38   32.50   32.08   32.06
      32.09   31.28                                                
  4 Cottle, Catie             11 Chiles               5:37.77    5:43.86        
      32.66   34.18   34.74   35.45   35.09   33.98   34.44   34.53
      34.63   34.16                                                
  5 Schlak, Allison            9 Chiles               5:55.33    5:54.53        
      31.81   34.23   35.45   35.92   36.58   36.44   36.28   36.57
      36.80   34.45                                                
  6 Chatham, Amanda           11 Leon                 5:42.00    5:57.21        
      32.97   35.62   36.10   36.31   36.27   36.22   36.41   36.21
      36.08   35.02                                                
  7 Crum, Ashley              12 Leon                 6:00.00    6:16.15        
      33.88   36.42   37.51   37.93   38.57   39.06   39.35   39.57
      37.78   36.08                                                
  8 Mausmann, Amber           12 Columbia             6:15.46    6:21.49        
      32.19   36.13   37.99   39.37   40.17   40.41   40.10   39.63
      38.65   36.85                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCraw, Brittany          10 Columbia             6:41.00    6:44.68        
      34.21   40.82   41.33   41.25   43.54   41.96   42.92   39.04
      40.91   38.70                                                
 10 Hopkins, Rachel           12 Ridgeview            6:56.58    6:47.45        
      35.70   38.23   40.32   41.00   41.00   42.12   43.18   43.95
      41.43   40.52                                                
 11 Jackson, Dana              9 Ridgeview            6:53.48    6:53.63        
      33.81   39.38   41.09   42.77   42.86   43.52   43.79   43.28
      42.87   40.26                                                
 12 Reinert, Jensen           11 Lincoln              6:53.64    7:00.98        
      33.46   37.48   41.69   43.35   44.28   44.86   44.93   44.92
      44.67   41.34                                                
 13 Scharhag, Clara           11 Ridgeview            7:10.56    7:10.19        
      36.58   41.39   43.93   44.08   44.14   45.12   44.69   44.70
      44.07   41.49                                                
 14 Jacobs, Susan             11 Leon                 7:14.28    7:17.98        
      34.97   40.23   43.98   44.24   46.18   46.34   46.05   47.62
      45.46   42.91                                                
 15 Terry, Dana                9 Lincoln              7:30.11    7:22.48        
      37.33   43.35   45.48   44.70   46.10   47.26   46.86   46.45
      45.18   39.77                                                
 16 Thomas, Jennifer          11 Columbia             7:30.00    7:32.35        
      35.51   41.84   44.72   46.44   46.21   46.92   48.75   49.02
      48.57   44.37                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Elliott, Amy              12 Fleming Island       7:41.59    7:50.06        
      38.90   43.08   45.50   47.54   48.78   50.30   51.03   51.06
      50.32   43.55                                                
 18 Drummond, Kylie           10 Ed White             8:01.70    7:51.01        
      38.05   44.56   47.17   48.94   49.02   49.36   49.83   48.89
      49.95   45.24                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Edie, Emmy                11 Middleburg           7:55.00    7:51.76        
      40.11   45.19   47.93   49.33   49.00   50.46   48.93   48.02
      47.69   45.10                                                
 20 Peters, Lindsey           12 Robert E Lee         8:30.00    8:02.03        
      38.28   44.97   47.66   49.06   49.02   49.36   50.49   52.82
      51.82   48.55                                                
 21 McGonagle, Melissa        11 Ed White             7:50.30    8:05.35        
      37.70   45.11   48.09   51.25   50.85   51.66   51.27   49.33
      50.20   49.89                                                
 
Event 64  Boys 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ziegler, Joseph           10 Leon                 4:42.37    4:35.18 AA-A   
      25.85   27.58   27.66   27.92   28.22   27.90   27.69   27.87
      27.66   26.83                                                
  2 Erickson, Shawn           12 Chiles               4:51.96    4:41.47 AA-C   
      25.93   28.06   28.52   28.71   28.67   28.68   28.71   28.70
      28.17   27.32                                                
  3 Morden, Ben               11 Chiles               5:36.13    5:27.76        
      29.16   31.20   32.88   33.53   34.23   34.12   34.01   33.61
      33.00   32.02                                                
  4 Hyde, Derek               10 Columbia             5:28.49    5:30.48        
      27.87   31.82   33.02   33.48   33.92   34.08   34.47   34.54
      34.45   32.83                                                
  5 Griffith, Scott           10 Leon                 5:55.01    5:55.45        
      31.78   34.72   35.19   35.67   36.03   36.31   36.60   37.49
      36.94   34.72                                                
  6 Womack, Zachary           10 Lincoln              5:59.21    5:56.17        
      30.50   34.72   35.80   36.71   37.22   38.27   38.73   35.69
      35.08   33.45                                                
  7 Nagy-Kato, Drew           12 Leon                 6:15.02    6:12.86        
      29.66   35.40   36.86   36.95   38.89   39.44   38.88   39.25
      40.25   37.28                                                
  8 Pomper, Kevin              9 Ed White             6:20.80    6:19.26        
      32.38   36.96   38.45                                   39.99
    1:13.22                                                        
B - Final
  9 Crook, Patrick            10 Fleming Island       6:41.26    6:33.46        
      34.07   38.17   40.12   40.77   40.99   40.88   40.70   41.94
      40.77   35.05                                                
 10 Durkwiler, Devin          11 Columbia             6:34.56    6:33.67        
      31.69   36.23   38.72   39.37   40.09   41.15   41.94   42.11
      42.93   39.44                                                
 11 Drummond, Cody            12 Ed White             6:45.02    6:42.67        
      31.29   36.82   37.96   39.44   40.54   41.26   43.94   44.69
      44.65   42.08                                                
 12 Hahn, Wade                 9 Chiles               7:14.92    7:00.78        
      33.29   41.11   43.46   44.72   44.89   44.41   44.62   43.14
      43.22   37.92                                                
 13 Oliver, Warren            10 Lincoln              7:10.00    7:09.34        
      32.75   39.00   43.91   43.76   45.61   45.98   45.50   44.70
      45.93   42.20                                                
 14 Thompson, Matthew          9 Chiles               7:21.31    7:12.10        
      35.19   43.45   44.08   45.17   46.73   45.60   44.67   45.07
      44.07   38.07                                                
 15 Vincent, Joshua           11 Ed White             8:10.34    8:10.78        
      38.52   45.42   48.71   52.41                           50.83
      51.78   49.87                                                
 
Event 64  Boys 500 Yard Freestyle Class 2A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ziegler, Joseph           10 Leon                 4:27.77    4:42.37 AA-C   
      26.20   28.51   28.90   28.97   28.83   29.17   27.81   28.28
      28.12   27.58                                                
  2 Erickson, Shawn           12 Chiles               4:44.76    4:51.96        
      27.75   29.89   30.04   29.77   29.53   29.27   29.39   29.38
      28.74   28.20                                                
  3 Hyde, Derek               10 Columbia             5:30.92    5:28.49        
      27.22   31.21   32.81   33.15   33.75   34.32   34.27   34.37
      33.92   33.47                                                
  4 Morden, Ben               11 Chiles               5:33.50    5:36.13        
      29.55   32.97   34.09   34.64   34.61   34.41   34.43   35.02
      34.34   32.07                                                
  5 Griffith, Scott           10 Leon                 6:04.97    5:55.01        
      32.46   34.90   35.23   35.31   35.83   36.32   36.42   36.38
      36.55   35.61                                                
  6 Womack, Zachary           10 Lincoln              6:15.17    5:59.21        
      30.26   33.59   36.12   36.20   37.29   36.31   37.11   39.77
      39.47   33.09                                                
  7 Nagy-Kato, Drew           12 Leon                 6:46.00    6:15.02        
      30.91   36.79   37.61   37.73   38.19   39.86   40.05   39.26
      38.09   36.53                                                
  8 Pomper, Kevin              9 Ed White             6:49.00    6:20.80        
      33.07   36.32 1:16.55   39.67   40.52                   39.86
    1:15.15                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Durkwiler, Devin          11 Columbia             6:42.43    6:34.56        
      33.34   36.70   38.27   39.74   40.45   41.35   41.11   42.40
      41.95   39.25                                                
 10 Crook, Patrick            10 Fleming Island       6:11.61    6:41.26        
      35.33   39.00   40.18   41.35   41.42   41.24   42.42   42.09
      41.25   36.98                                                
 11 Drummond, Cody            12 Ed White             6:38.00    6:45.02        
      32.34   37.28   40.22   41.73   41.98   42.54   43.04   43.06
      42.82   40.01                                                
 12 Oliver, Warren            10 Lincoln              7:10.53    7:10.00        
      34.65   40.42   43.68   44.34   45.13   44.80   45.17   45.57
      43.60   42.64                                                
 13 Hahn, Wade                 9 Chiles               7:32.97    7:14.92        
      34.36   41.22   44.53   45.70   45.66   47.28   45.43   46.75
      45.09   38.90                                                
 14 Thompson, Matthew          9 Chiles               7:07.58    7:21.31        
      37.49   44.68   43.92   45.79                   45.91   45.88
      44.62   40.24                                                
 15 Vincent, Joshua           11 Ed White             8:25.00    8:10.34        
      37.88   45.27   49.05   49.68   51.17   50.93   52.83   52.92
      51.69   48.92                                                
 
Event 65  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Leon                                              1:45.70    1:45.49        
     1) Lieb, Jenny 11                  2) Buehner, Anja 10               
     3) Hinson, Sapphire 10             4) Kail, Jamie 12                 
       26.77    26.81    26.37    25.54                                    
  2 Fleming Island                                    1:46.58    1:46.63        
     1) Bridges, Mariah 9               2) Switanek, Kiley 9              
     3) Switanek, Juliana 12            4) Reed, Cara 9                   
       27.56    26.03    27.55    25.49                                    
  3 Chiles                                            1:50.79    1:47.23        
     1) Rolle-Polk, Auriel 9            2) Fordyce, Lauren 11             
     3) Rodda, Kelli 9                  4) Allen, Brittany 12             
       27.11    27.03    27.12    25.97                                    
  4 Lincoln                                           1:51.69    1:52.39        
     1) Power, Maggie 9                 2) Power, Sarah 10                
     3) Titus, Danielle 12              4) Bowman, Amber 10               
       28.38    29.37    27.54    27.10                                    
  5 Forrest                                           1:57.51    1:58.15        
     1) Huffman, Abby 10                2) Erwin, Christina 10            
     3) Marshall, Lizz 9                4) Attaway, Anna 10               
       29.28    30.34    31.13    27.40                                    
  6 Ridgeview High School                             1:59.15    1:58.38        
     1) Jackson, Dana 9                 2) Sanchez, Michelle 11           
     3) Hopkins, Rachel 12              4) Branston, Rachael 12           
       31.29    30.91    29.45    26.73                                    
  7 Columbia                                          1:59.47    1:59.56        
     1) Beach, Lindsay 10               2) Jones, Elizabeth 9             
     3) Sibbernsen, Astin 9             4) Mausmann, Amber 12             
       30.28    30.90    29.84    28.54                                    
  8 Ed White                                          2:14.32    2:11.06        
     1) Malice, Jennifer 10             2) Gallagher, Jessica 11          
     3) Drummond, Kylie 10              4) Poole, Racheal 12              
       31.98    33.07    33.66    32.35                                    
B - Final
  9 Middleburg                                        2:24.70    2:22.50        
       38.84    39.11    30.52    34.03                                    
 
Event 65  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Leon                                              1:44.83    1:45.70        
     1) Lieb, Jenny 11                  2) Buehner, Anja 10               
     3) Hinson, Sapphire 10             4) Kail, Jamie 12                 
       26.32    26.82    26.57    25.99                                    
  2 Fleming Island                                    1:50.16    1:46.58        
     1) Bridges, Mariah 9               2) Switanek, Kiley 9              
     3) Switanek, Juliana 12            4) Reed, Cara 9                   
       27.70    25.78    27.29    25.81                                    
  3 Chiles                                            1:49.95    1:50.79        
     1) Rolle-Polk, Auriel 9            2) Allen, Brittany 12             
     3) Rodda, Kelli 9                  4) Fordyce, Lauren 11             
       27.47    27.71    27.72    27.89                                    
  4 Lincoln                                           1:53.98    1:51.69        
     1) Power, Maggie 9                 2) Power, Sarah 10                
     3) Titus, Danielle 12              4) Bowman, Amber 10               
       28.16    28.58    27.52    27.43                                    
  5 Forrest                                           1:58.19    1:57.51        
     1) Huffman, Abby 10                2) Erwin, Christina 10            
     3) Marshall, Lizz 9                4) Attaway, Anna 10               
       29.07    30.39    31.31    26.74                                    
  6 Ridgeview High School                             1:57.65    1:59.15        
     1) Jackson, Dana 9                 2) Sanchez, Michelle 11           
     3) Hopkins, Rachel 12              4) Branston, Rachael 12           
       31.43    30.80    30.36    26.56                                    
  7 Columbia                                          1:58.93    1:59.47        
     1) Mausmann, Amber 12              2) Beach, Lindsay 10              
     3) Jones, Elizabeth 9              4) Fortier, Ashley 9              
       29.75    29.98    30.98    28.76                                    
  8 Ed White                                          2:11.00    2:14.32        
     1) Drummond, Kylie 10              2) Gallagher, Jessica 11          
     3) Malice, Jennifer 10             4) Poole, Racheal 12              
       32.46    34.40    34.18    33.28                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Middleburg                                        2:35.00    2:24.70        
     1) Hutchison, Lauren 10            2) Reavis, Danielle 11            
     3) Padgett, Kelsay 10              4) Benton, Erin 10                
       42.17    37.86    31.68    32.99                                    
 -- Robert E. Lee                                     2:30.00         DQ        
     1) Brown, Sophia 11                2) Peters, Lindsey 12             
     3) Odom, Sara 9                    4) Ross, Britton 12               
       33.34    34.52    36.91    31.13                                    
 
Event 66  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chiles                                            1:35.13    1:32.61        
     1) Elliott, Will 12                2) Ervin, Scott 9                 
     3) Erickson, Shawn 12              4) Sprowls, Peter 10              
       23.42    23.03    23.28    22.88                                    
  2 Leon                                              1:38.84    1:36.87        
     1) McKibben, Michael 11            2) Emmanuel, Christopher 12       
     3) Murrell, Greg 12                4) Yon, Kevin 12                  
       24.01    23.86    24.95    24.05                                    
  3 Fleming Island                                    1:38.54    1:38.77        
     1) Love, Brendan 11                2) Kleinbeck, Teague 10           
     3) Fitzgerald, Timothy 12          4) Page, Zack 11                  
       25.85    25.74    23.72    23.46                                    
  4 Lincoln                                           1:43.13    1:42.32        
     1) Napier, Matthew 9               2) Barnhill, Luke 12              
     3) Womack, Zachary 10              4) Merriman, Michael 12           
       25.87    26.33    26.36    23.76                                    
  5 Ridgeview High School                             1:42.15    1:44.07        
     1) Skiba, Matthew 11               2) Tyler, Matt 12                 
     3) Day, Connor 11                  4) Cerwonka, Evan 12              
       27.69    25.59    26.52    24.27                                    
  6 Columbia                                          1:47.34    1:47.45        
     1) Rigdon, Ben 11                  2) Durkwiler, Devin 11            
     3) Harley, Jonathan 12             4) Rigdon, Brad 12                
       26.09    27.54    28.32    25.50                                    
  7 Ed White                                          1:57.89    1:52.74        
     1) Hoskins, Aaron 11               2) Bartmess, Michael 11           
     3) Marte, Emmanuel 9               4) Pugh, James 11                 
       28.09    26.88    30.88    26.89                                    
  8 Middleburg                                        1:56.20    1:57.39        
     1) Zecher, Alexander 11            2) Banzen, Matthew 10             
     3) Gardner, Caleb 11               4) Canterbury, Jeremy 11          
       30.11    31.08    28.33    27.87                                    
 
Event 66  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chiles                                            1:36.55    1:35.13        
     1) Elliott, Will 12                2) Ervin, Scott 9                 
     3) Erickson, Shawn 12              4) Sprowls, Peter 10              
       23.60    23.43    24.61    23.49                                    
  2 Fleming Island                                    1:41.44    1:38.54        
     1) Love, Brendan 11                2) Fitzgerald, Timothy 12         
     3) Kleinbeck, Teague 10            4) Page, Zack 11                  
       25.24    23.73    25.33    24.24                                    
  3 Leon                                              1:35.28    1:38.84        
     1) Murrell, Greg 12                2) McKibben, Michael 11           
     3) Stranberg, Christopher 12       4) Yon, Kevin 12                  
       25.34    24.50    24.91    24.09                                    
  4 Ridgeview High School                             1:42.33    1:42.15        
     1) Skiba, Matthew 11               2) Tyler, Matt 12                 
     3) Day, Connor 11                  4) Cerwonka, Evan 12              
       26.89    25.28    25.72    24.26                                    
  5 Lincoln                                           1:46.97    1:43.13        
     1) Napier, Matthew 9               2) Womack, Zachary 10             
     3) Merriman, Michael 12            4) Herbert, Joshua 11             
       25.82    26.69    26.72    23.90                                    
  6 Columbia                                          1:47.90    1:47.34        
     1) Rigdon, Brad 12                 2) Rigdon, Ben 11                 
     3) Harley, Jonathan 12             4) Durkwiler, Devin 11            
       26.08    27.34    27.89    26.03                                    
  7 Middleburg                                        1:59.00    1:56.20        
     1) Zecher, Alexander 11            2) Banzen, Matthew 10             
     3) Gardner, Caleb 11               4)                                
       30.01    30.46    28.51    27.22                                    
  8 Ed White                                          1:59.00    1:57.89        
     1) Hoskins, Aaron 11               2) Cooper, John 12                
     3) Marte, Emmanuel 9               4) Craft, Michael 10              
       28.33    31.45    29.66    28.45                                    
-------------------------------------------------------------------------
 -- Robert E. Lee                                     2:15.00         DQ        
     1) Boyd, Rashad 11                 2) Vining, Cory 11                
     3) Howard, Grant 11                4) Zwiesler, Justin 10            
       27.60    28.52    28.45    30.93                                    
 
Event 67  Girls 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wade, Lauren              12 Chiles               1:02.96    1:02.20        
      30.07   32.13                                                
  2 Reed, Cara                 9 Fleming Island       1:03.91    1:03.91        
      30.89   33.02                                                
  3 Rolle-Polk, Auriel         9 Chiles               1:07.66    1:08.07        
      33.16   34.91                                                
  4 Whitaker, Emily           11 Fleming Island       1:08.68    1:08.84        
      33.26   35.58                                                
  5 Power, Maggie              9 Lincoln              1:07.80    1:09.22        
      33.68   35.54                                                
  6 Gwynn, Mary Carson        11 Leon                 1:08.98    1:09.50        
      34.01   35.49                                                
  7 Sheffield, Emily          12 Leon                 1:09.36    1:09.69        
      34.17   35.52                                                
  8 Lieb, Jenny               11 Leon                 1:08.80    1:11.60        
      34.25   37.35                                                
B - Final
  9 Switanek, Kiley            9 Fleming Island       1:09.52    1:11.84        
      34.67   37.17                                                
 10 Antworth, Emily            9 Chiles               1:15.15    1:13.31        
      36.32   36.99                                                
 11 King, Hayley               9 Chiles               1:13.99    1:13.53        
      36.43   37.10                                                
 12 West, Bailey              10 Fleming Island       1:15.59    1:14.14        
      35.85   38.29                                                
 13 Winslow, Veronica          9 Ridgeview            1:14.52    1:15.44        
 14 Jones, Elizabeth           9 Columbia             1:16.30    1:16.83        
      37.68   39.15                                                
 15 Yancey, Kindal            12 Ridgeview            1:22.04    1:19.05        
      37.45   41.60                                                
 16 Winterhoff, Katie          9 Middleburg           1:22.72    1:20.96        
      37.58   43.38                                                
 
Event 67  Girls 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wade, Lauren              12 Chiles               1:03.25    1:02.96        
      30.47   32.49                                                
  2 Reed, Cara                 9 Fleming Island       1:04.57    1:03.91        
      31.17   32.74                                                
  3 Rolle-Polk, Auriel         9 Chiles               1:09.50    1:07.66        
      33.08   34.58                                                
  4 Power, Maggie              9 Lincoln              1:07.55    1:07.80        
      33.14   34.66                                                
  5 Whitaker, Emily           11 Fleming Island       1:09.05    1:08.68        
      33.57   35.11                                                
  6 Lieb, Jenny               11 Leon                 1:07.00    1:08.80        
      33.72   35.08                                                
  7 Gwynn, Mary Carson        11 Leon                 1:08.91    1:08.98        
      34.60   34.38                                                
  8 Sheffield, Emily          12 Leon                 1:09.00    1:09.36        
      33.87   35.49                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Switanek, Kiley            9 Fleming Island       1:08.84    1:09.52        
      33.42   36.10                                                
 10 King, Hayley               9 Chiles               1:15.52    1:13.99        
      36.31   37.68                                                
 11 Winslow, Veronica          9 Ridgeview            1:13.26    1:14.52        
    1:14.55                                                        
 12 Antworth, Emily            9 Chiles               1:14.51    1:15.15        
      36.88   38.27                                                
 13 West, Bailey              10 Fleming Island       1:17.06    1:15.59        
      36.29   39.30                                                
 14 Jones, Elizabeth           9 Columbia             1:17.31    1:16.30        
      37.41   38.89                                                
 15 Yancey, Kindal            12 Ridgeview            1:22.50    1:22.04        
    1:22.04                                                        
 16 Winterhoff, Katie          9 Middleburg           1:28.00    1:22.72        
      38.85   43.87                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilhelm, Racheal          12 Ed White             1:20.00    1:25.76        
      40.90   44.86                                                
 18 Malice, Jennifer          10 Ed White             1:33.90    1:26.95        
      42.21   44.74                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reinert, Jensen           11 Lincoln              1:24.26    1:28.07        
      42.50   45.57                                                
 20 Deterding, Becca          10 Leon                 1:12.09    1:28.43        
      43.08   45.35                                                
 21 Alfred, Kaitlin           12 Lincoln              1:29.32    1:29.89        
      42.94   46.95                                                
 22 Young, Brittany           10 Lincoln              1:31.83    1:30.13        
      41.68   48.45                                                
 23 Collins, Chelsea           9 Columbia             1:34.34    1:30.57        
      43.66   46.91                                                
 24 Baker, Tana               11 Middleburg           1:40.00    1:36.80        
      45.73   51.07                                                
 25 Moak, Katherine           10 Ed White             1:42.00    1:42.52        
      50.76   51.76                                                
 26 Patterson, Danielle        9 Columbia             1:46.37    1:43.13        
      50.27   52.86                                                
 27 Rowand, Amy               12 Columbia             1:47.65    1:44.07        
      50.97   53.10                                                
 28 Anthony, Savannah         10 Ridgeview            1:54.38    1:49.13        
    1:49.12    0.01                                                
 29 Mercer, Brittany          10 Forrest              1:57.48    1:52.21        
      55.91   56.30                                                
 30 Anson, Lindsay            12 Ridgeview            1:59.75    1:52.55        
      56.24   56.31                                                
 31 Meaders, Hannah           10 Middleburg           2:02.00    2:04.58        
      56.10 1:08.48                                                
 -- Carver, Lisa              10 Forrest              1:33.85         NS        
 -- Pittman, Bethany          10 Ed White             1:35.00         NS        
 
Event 68  Boys 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ervin, Scott               9 Chiles                 59.10      56.71        
      27.93   28.78                                                
  2 Shropshire, Patrick       11 Chiles                 59.95      58.41        
      28.99   29.42                                                
  3 Dekle, Blake              10 Columbia             1:02.76    1:01.88        
      30.85   31.03                                                
  4 Napier, Matthew            9 Lincoln              1:03.89    1:04.89        
      31.20   33.69                                                
  5 Merriman, Michael         12 Lincoln              1:05.89    1:05.02        
      31.08   33.94                                                
  6 VanSiclen, Daryl          12 Ed White             1:05.90    1:07.67        
      32.66   35.01                                                
  7 Pugh, James               11 Ed White             1:10.97    1:10.31        
      33.86   36.45                                                
  8 Dobbins, Tradd            12 Fleming Island       1:10.46    1:11.30        
      33.56   37.74                                                
B - Final
  9 Murphy, Justin            12 Ed White             1:17.56    1:14.52        
      35.34   39.18                                                
 10 Manning, Taylor            9 Leon                 1:21.06    1:16.26        
      36.08   40.18                                                
 11 Bayne, Charles            12 Forrest              1:18.90    1:17.70        
      36.33   41.37                                                
 12 Hamilton, Austin          10 Ridgeview            1:19.09    1:20.52        
      39.17   41.35                                                
 13 Kummer, Al                11 Leon                 1:23.08    1:21.93        
      39.27   42.66                                                
 14 Chavez, William           12 Ridgeview            1:23.38    1:24.99        
 15 Davis, Landon              9 Leon                 1:26.62    1:25.30        
      43.55   41.75                                                
 16 Sheppard, Jesse            9 Middleburg           1:26.01    1:26.51        
      40.26   46.25                                                
 
Event 68  Boys 100 Yard Backstroke Class 2A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ervin, Scott               9 Chiles                 58.01      59.10        
      29.39   29.71                                                
  2 Shropshire, Patrick       11 Chiles                 59.70      59.95        
      29.31   30.64                                                
  3 Dekle, Blake              10 Columbia             1:05.58    1:02.76        
      31.10   31.66                                                
  4 Napier, Matthew            9 Lincoln              1:05.38    1:03.89        
      31.22   32.67                                                
  5 Merriman, Michael         12 Lincoln              1:06.65    1:05.89        
      31.42   34.47                                                
  6 VanSiclen, Daryl          12 Ed White             1:07.00    1:05.90        
      32.07   33.83                                                
  7 Dobbins, Tradd            12 Fleming Island       1:12.59    1:10.46        
      33.67   36.79                                                
  8 Pugh, James               11 Ed White             1:12.00    1:10.97        
      34.59   36.38                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Murphy, Justin            12 Ed White             1:22.00    1:17.56        
      37.53   40.03                                                
 10 Bayne, Charles            12 Forrest              1:19.26    1:18.90        
      37.87   41.03                                                
 11 Hamilton, Austin          10 Ridgeview            1:20.69    1:19.09        
      39.08   40.01                                                
 12 Manning, Taylor            9 Leon                 1:22.61    1:21.06        
      38.22   42.84                                                
 13 Kummer, Al                11 Leon                 1:25.00    1:23.08        
      40.22   42.86                                                
 14 Chavez, William           12 Ridgeview            1:23.58    1:23.38        
      39.69   43.69                                                
 15 Sheppard, Jesse            9 Middleburg           1:23.00    1:26.01        
      39.80   46.21                                                
 16 Davis, Landon              9 Leon                 1:27.46    1:26.62        
      43.21   43.41                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hahn, Wade                 9 Chiles               1:37.33    1:32.34        
      44.18   48.16                                                
 18 Laming, Ray                9 Ridgeview            1:33.09    1:35.06        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Paul, Chris                9 Ridgeview            1:46.88    1:44.68        
      51.57   53.11                                                
 20 Bray, Jonathan            11 Ed White             2:13.00    2:11.29        
    1:01.30 1:09.99                                                
 -- Inman, Jade                9 Columbia             1:35.28         DQ        
      42.96   43.78                                                
 -- Long, Logan                9 Fleming Island       1:26.79         DQ        
      41.70   47.61                                                
 -- Thompson, Matthew          9 Chiles               1:30.69         DQ        
      43.99   43.64                                                
 -- Mahoney, John             12 Fleming Island       1:20.55         NS        
 -- Harrell, Phillip          11 Leon                 1:16.60         NS        
 
Event 69  Girls 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McCroan, Emily            12 Chiles               1:11.92    1:09.23        
      32.91   36.32                                                
  2 Tome-Munson, Jorgi        10 Leon                 1:14.26    1:12.20        
      34.18   38.02                                                
  3 Bartlett, Megan            9 Leon                 1:13.39    1:12.89        
      35.21   37.68                                                
  4 Bowman, Amber             10 Lincoln              1:16.29    1:15.19        
      36.27   38.92                                                
  5 Smith, Heather            10 Columbia             1:15.61    1:15.80        
      35.94   39.86                                                
  6 Cottle, Catie             11 Chiles               1:17.99    1:17.25        
      37.42   39.83                                                
  7 Allison, Michelle          9 Columbia             1:16.03    1:17.62        
      36.77   40.85                                                
  8 Titus, Danielle           12 Lincoln              1:21.50    1:21.85        
      38.95   42.90                                                
B - Final
  9 Cummins, Amanda           11 Lincoln              1:22.65    1:21.57        
      38.44   43.13                                                
 10 Dunn, Caitlin             10 Leon                 1:23.01    1:21.80        
      38.55   43.25                                                
 11 Malone, Kristi            12 Leon                 1:22.87    1:21.99        
      39.46   42.53                                                
 12 Freidrick, Corey          11 Chiles               1:21.89    1:22.81        
      39.36   43.45                                                
 13 Thomas, Nicole            12 Chiles               1:24.67    1:24.69        
      40.27   44.42                                                
 14 Li, Lucy                   9 Lincoln              1:24.63    1:25.24        
      40.61   44.63                                                
 15 Schadlbauer, Nicole        9 Columbia             1:29.11    1:30.63        
      40.38   50.25                                                
 16 Erwin, Christina          10 Forrest              1:28.06    1:32.49        
      45.04   47.45                                                
 
Event 69  Girls 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McCroan, Emily            12 Chiles               1:09.91    1:11.92        
      34.21   37.71                                                
  2 Bartlett, Megan            9 Leon                 1:10.00    1:13.39        
      35.17   38.22                                                
  3 Tome-Munson, Jorgi        10 Leon                 1:14.21    1:14.26        
      35.52   38.74                                                
  4 Smith, Heather            10 Columbia             1:15.60    1:15.61        
      35.74   39.87                                                
  5 Allison, Michelle          9 Columbia             1:16.42    1:16.03        
      35.43   40.60                                                
  6 Bowman, Amber             10 Lincoln              1:18.79    1:16.29        
      36.92   39.37                                                
  7 Cottle, Catie             11 Chiles               1:16.94    1:17.99        
      37.43   40.56                                                
  8 Titus, Danielle           12 Lincoln              1:20.06    1:21.50        
      38.03   43.47                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freidrick, Corey          11 Chiles               1:21.34    1:21.89        
      38.97   42.92                                                
 10 Cummins, Amanda           11 Lincoln              1:21.57    1:22.65        
      38.72   43.93                                                
 11 Malone, Kristi            12 Leon                 1:22.57    1:22.87        
      39.73   43.14                                                
 12 Dunn, Caitlin             10 Leon                 1:23.59    1:23.01        
      39.26   43.75                                                
 13 Li, Lucy                   9 Lincoln              1:24.79    1:24.63        
      40.88   43.75                                                
 14 Thomas, Nicole            12 Chiles               1:23.24    1:24.67        
      39.80   44.87                                                
 15 Erwin, Christina          10 Forrest              1:26.52    1:28.06        
      41.90   46.16                                                
 16 Schadlbauer, Nicole        9 Columbia             1:33.31    1:29.11        
      39.45   49.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Buffin, Kaitlan           10 Fleming Island       1:28.35    1:29.96        
      42.33   47.63                                                
 18 Mathis, Stephanie          9 Columbia             1:30.00    1:30.73        
      42.63   48.10                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Roach, Alexandra          10 Fleming Island       1:33.59    1:34.65        
      42.97   51.68                                                
 20 Shill, Leyla               9 Fleming Island       1:41.09    1:35.39        
      46.00   49.39                                                
 21 Padgett, Kelsay           10 Middleburg           1:43.00    1:40.64        
      45.99   54.65                                                
 22 Paquette, Megan           11 Ridgeview            1:45.13    1:40.95        
      46.38   54.57                                                
 23 Birkholz, Stephany        12 Ridgeview            1:49.41    1:43.94        
      48.01   55.93                                                
 24 Benton, Erin              10 Middleburg           1:44.00    1:45.22        
      49.24   55.98                                                
 25 Ward, Amanda              11 Ridgeview                 NT    1:48.01        
      49.96   58.05                                                
 26 Moak, Katherine           10 Ed White             1:40.00    1:48.30        
      48.78   59.52                                                
 27 Bailey, Jessica           12 Ed White             1:50.00    1:52.26        
      52.38   59.88                                                
 28 Raulerson, Candice        10 Forrest              1:52.47    1:52.87        
      55.42   57.45                                                
 29 Roberts, Ashley           11 Ridgeview            1:21.18    2:03.30        
      57.49 1:05.81                                                
 -- Harrelson, Victoria       11 Middleburg           1:48.00         DQ        
      49.93   55.93                                                
 -- Westbrook, Alexis         10 Ed White             1:43.00         NS        
 -- Boyer, Victoria           10 Fleming Island       1:23.28         NS        
 -- Freeman, Michelle          9 Forrest              1:32.61         NS        
 -- Geigaltank, Veronica      12 Ed White             1:34.00         NS        
 
Event 70  Boys 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Emmanuel, Christopher     12 Leon                 1:10.09    1:06.24        
      31.26   34.98                                                
  2 Love, Brendan             11 Fleming Island       1:06.46    1:06.41        
      31.14   35.27                                                
  3 Yon, Kevin                12 Leon                 1:13.72    1:12.54        
      32.89   39.65                                                
  4 Sibbernsen, Dehne         11 Columbia             1:14.63    1:14.23        
      35.35   38.88                                                
  5 Morley, Gus                9 Chiles               1:15.53    1:15.38        
      34.58   40.80                                                
  6 Britt, Lawrence            9 Fleming Island       1:16.75    1:15.90        
      35.85   40.05                                                
  7 Nagy-Kato, Drew           12 Leon                 1:17.59    1:16.48        
      36.01   40.47                                                
  8 Barnhill, Luke            12 Lincoln              1:17.62    1:19.01        
      37.55   41.46                                                
B - Final
  9 Fletcher, Stewart          9 Chiles               1:17.92    1:16.29        
      35.73   40.56                                                
 10 Yang, Le                  10 Lincoln              1:18.57    1:16.42        
      34.27   42.15                                                
 11 Zecher, Alexander         11 Middleburg           1:19.45    1:18.79        
      36.28   42.51                                                
 12 Stridion, Andrew           9 Fleming Island       1:21.75    1:19.01        
      36.99   42.02                                                
 13 Harley, Jonathan          12 Columbia             1:23.98    1:23.72        
      39.66   44.06                                                
 14 Hoskins, Aaron            11 Ed White             1:25.29    1:25.77        
      41.19   44.58                                                
 15 Haynes, Joseph            12 Ridgeview            1:26.46    1:25.83        
      40.41   45.42                                                
 16 Hall, Dyland               9 Fleming Island       1:25.60    1:26.05        
      40.71   45.34                                                
 
Event 70  Boys 100 Yard Breaststroke Class 2A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Love, Brendan             11 Fleming Island       1:07.87    1:06.46        
      30.94   35.52                                                
  2 Emmanuel, Christopher     12 Leon                 1:05.61    1:10.09        
      33.04   37.05                                                
  3 Yon, Kevin                12 Leon                 1:08.00    1:13.72        
      34.37   39.35                                                
  4 Sibbernsen, Dehne         11 Columbia             1:15.61    1:14.63        
      35.72   38.91                                                
  5 Morley, Gus                9 Chiles               1:16.87    1:15.53        
      35.27   40.26                                                
  6 Britt, Lawrence            9 Fleming Island       1:15.70    1:16.75        
      36.93   39.82                                                
  7 Nagy-Kato, Drew           12 Leon                 1:25.00    1:17.59        
      36.81   40.78                                                
  8 Barnhill, Luke            12 Lincoln              1:20.84    1:17.62        
      37.07   40.55                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fletcher, Stewart          9 Chiles               1:20.89    1:17.92        
      36.17   41.75                                                
 10 Yang, Le                  10 Lincoln              1:17.74    1:18.57        
      37.19   41.38                                                
 11 Zecher, Alexander         11 Middleburg           1:21.00    1:19.45        
      35.98   43.47                                                
 12 Stridion, Andrew           9 Fleming Island       1:19.80    1:21.75        
      38.45   43.30                                                
 13 Harley, Jonathan          12 Columbia             1:24.97    1:23.98        
      39.50   44.48                                                
 14 Hoskins, Aaron            11 Ed White             1:28.00    1:25.29        
      40.90   44.39                                                
 15 Hall, Dyland               9 Fleming Island       1:23.45    1:25.60        
      39.86   45.74                                                
 16 Haynes, Joseph            12 Ridgeview            1:26.00    1:26.46        
      40.95   45.51                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kirby, Miles              11 Columbia             1:27.57    1:27.01        
      40.60   46.41                                                
 18 Craft, Michael            10 Ed White             1:34.00    1:27.99        
      40.05   47.94                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Davis, Landon              9 Leon                 1:22.36    1:29.36        
      42.96   46.40                                                
 20 Dougal, Max                9 Ridgeview            1:34.58    1:31.61        
      43.18   48.43                                                
 21 Martin, Christopher        9 Middleburg           1:32.00    1:33.13        
      41.95   51.18                                                
 22 Burkhardt, Curtis         10 Middleburg           1:48.00    1:47.53        
      46.45 1:01.08                                                
 23 Pamidi, Allen             12 Chiles               1:46.60    1:49.37        
      51.30   58.07                                                
 24 Westergard, Ryian         10 Ed White             2:24.00    2:05.05        
      56.19 1:08.86                                                
 -- Bray, Jonathan            11 Ed White             2:24.00         DQ        
      58.39 1:17.62                                                
 -- Tolar, Cameron            11 Columbia             1:17.96         DQ        
      35.48   41.14                                                
 
Event 71  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chiles                                            4:00.40    3:51.28        
     1) McCroan, Emily 12               2) Allen, Brittany 12             
     3) Cottle, Allison 9               4) Wade, Lauren 12                
       27.77    57.37    28.21    58.43    28.16    57.90    27.85    57.58
  2 Leon                                              4:00.63    3:59.51        
     1) Bartlett, Megan 9               2) Sheffield, Emily 12            
     3) Tome-Munson, Jorgi 10           4) Buehner, Anja 10               
       29.87  1:01.86    29.35  1:02.16    27.54    56.63    28.34    58.86
  3 Columbia                                          4:10.95    4:11.81        
     1) Smith, Heather 10               2) Allison, Michelle 9            
     3) Mausmann, Amber 12              4) Sherrod, Marlee 10             
       29.85  1:02.69    30.63  1:04.91    30.82  1:05.47    27.79    58.74
  4 Fleming Island                                    4:20.28    4:21.80        
     1) Davis, Lyndsie 11               2) West, Bailey 10                
     3) Whitaker, Emily 11              4) Switanek, Juliana 12           
       31.67  1:08.24    31.32  1:06.39    30.40  1:04.01    29.74  1:03.16
  5 Forrest                                           4:32.55    4:30.67        
     1) Huffman, Abby 10                2) Erwin, Christina 10            
     3) Owings, Rickie 10               4) Attaway, Anna 10               
       31.27  1:05.42    34.74  1:12.94    34.44  1:13.10    28.27    59.21
  6 Lincoln                                           4:34.97    4:34.83        
     1) Waxman, Gabby 11                2) Reinert, Jensen 11             
     3) Burnett, Kayla 12               4) Cummins, Amanda 11             
       32.76  1:08.44    33.35  1:10.53    33.85  1:11.00    30.13  1:04.86
  7 Ridgeview High School                             4:39.12    4:40.60        
     1) Dougal, Emily 11                2) Winslow, Veronica 9            
     3) Jackson, Dana 9                 4) Sanchez, Michelle 11           
       33.19  1:10.86    31.56  1:06.44    32.15  1:09.67    34.57  1:13.63
  8 Ed White                                          5:03.31    5:01.55        
     1) Wilhelm, Racheal 12             2) Torres, Laura 11               
     3) Drummond, Kylie 10              4) Poole, Racheal 12              
       35.96  1:16.46    33.98  1:14.62    34.76  1:15.04    34.43  1:15.43
B - Final
  9 Middleburg                                        5:08.97    5:05.34        
     1) Reavis, Danielle 11             2) Winterhoff, Katie 9            
     3) Baker, Tana 11                  4) Burgart, Erica 12              
       37.63                               37.40  1:19.57    32.28  1:07.63
 
Event 71  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chiles                                            3:53.50    4:00.40        
     1) Wade, Lauren 12                 2) McCroan, Emily 12              
     3) Allen, Brittany 12              4) Cottle, Allison 9              
       27.89    58.39    30.20  1:02.93    28.84  1:00.18    28.67    58.90
  2 Leon                                              4:01.02    4:00.63        
     1) Bartlett, Megan 9               2) Sheffield, Emily 12            
     3) Tome-Munson, Jorgi 10           4) Buehner, Anja 10               
       29.60  1:00.81    29.48  1:01.39    28.42    58.17    29.20  1:00.26
  3 Columbia                                          4:13.17    4:10.95        
     1) Smith, Heather 10               2) Allison, Michelle 9            
     3) Mausmann, Amber 12              4) Sherrod, Marlee 10             
       29.88  1:02.98    30.44  1:02.74    30.87  1:06.77    26.50    58.46
  4 Fleming Island                                    4:26.14    4:20.28        
     1) Davis, Lyndsie 11               2) West, Bailey 10                
     3) Whitaker, Emily 11              4) Switanek, Juliana 12           
       32.10  1:08.00    32.41  1:07.43    29.47  1:01.94    29.76  1:02.91
  5 Forrest                                           4:55.15    4:32.55        
     1) Huffman, Abby 10                2) Erwin, Christina 10            
     3) Owings, Rickie 10               4) Attaway, Anna 10               
       31.46  1:06.34    34.04  1:10.76    36.06  1:16.11    28.52    59.34
  6 Lincoln                                           4:45.38    4:34.97        
     1) Waxman, Gabby 11                2) Reinert, Jensen 11             
     3) Burnett, Kayla 12               4) Cummins, Amanda 11             
       33.58  1:10.33    32.94  1:10.17    33.54  1:11.22    29.74  1:03.25
  7 Ridgeview High School                             4:45.48    4:39.12        
     1) Dougal, Emily 11                2) Winslow, Veronica 9            
     3) Jackson, Dana 9                 4) Sanchez, Michelle 11           
       32.41  1:09.72    30.81  1:07.01    15.69  1:09.36  1:13.03         
  8 Ed White                                          5:00.98    5:03.31        
     1) Drummond, Kylie 10              2) Poole, Racheal 12              
     3) Torres, Laura 11                4) Wilhelm, Racheal 12            
       35.50  1:15.06    34.25  1:12.92    36.49  1:18.35    35.48  1:16.98
-------------------------------------------------------------------------
  9 Middleburg                                        5:05.00    5:08.97        
     1) Reavis, Danielle 11             2) Winterhoff, Katie 9            
     3) Baker, Tana 11                  4) Burgart, Erica 12              
       39.54  1:24.94    35.60  1:16.44  1:30.64                           
 
Event 72  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chiles                                            3:28.01    3:18.83        
     1) Erickson, Shawn 12              2) Elliott, Will 12               
     3) Ervin, Scott 9                  4) Sprowls, Peter 10              
       24.18    49.49    24.29    50.88    23.69    49.55    23.67    48.91
  2 Leon                                              3:28.60    3:24.21        
     1) Birk, Francisco 10              2) Dix, Patrick 9                 
     3) McKibben, Michael 11            4) Ziegler, Joseph 10             
       24.41    50.96    24.25    50.93    25.36    53.81    23.53    48.51
  3 Fleming Island                                    3:45.70    3:45.04        
     1) Shill, Carter 10                2) Kleinbeck, Teague 10           
     3) Love, Brendan 11                4) Fitzgerald, Timothy 12         
       28.10    58.38    27.26    57.41    27.74    57.16    24.94    52.09
  4 Columbia                                          3:46.86    3:47.46        
     1) Hyde, Derek 10                  2) Dekle, Blake 10                
     3) Sibbernsen, Dehne 11            4) Tuggle, Eli 10                 
       27.37    57.63    27.82    57.68    28.20    57.77    25.54    54.38
  5 Ridgeview High School                             4:09.31    4:11.11        
     1) Skiba, Matthew 11               2) Day, Connor 11                 
     3) Paulk, Travis 11                4) Wood, Zachary 11               
       29.42  1:04.18    29.85  1:03.79    29.86  1:02.53    29.16  1:00.61
  6 Lincoln                                           4:32.06    4:20.52        
     1) Burnett, Bryce 10               2) Herbert, Joshua 11             
     3) Oliver, Warren 10               4) Womack, Zachary 10             
       30.04  1:04.88    32.24  1:07.37    32.76  1:08.09    28.23  1:00.18
  7 Middleburg                                        4:48.12    4:46.88        
     1) Temple, James 10                2) Linkkila, Jeremy 11            
     3) Parrish, Corey 10               4) Banzen, Matthew 10             
       32.56  1:13.40    31.17  1:09.88    31.67  1:11.40    33.91  1:12.20
 
Event 72  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chiles                                            4:23.50    3:28.01        
     1) Elliott, Will 12                2) Ervin, Scott 9                 
     3) Erickson, Shawn 12              4) Sprowls, Peter 10              
       24.87    51.08    25.73    54.37    25.28    52.65    24.19    49.91
  2 Leon                                              3:25.39    3:28.60        
     1) Emmanuel, Christopher 12        2) Birk, Francisco 10             
     3) Dix, Patrick 9                  4) Ziegler, Joseph 10             
       26.01    54.39    26.04    54.27    24.59    51.25    24.06    48.69
  3 Fleming Island                                    3:54.10    3:45.70        
     1) Fitzgerald, Timothy 12          2) Kleinbeck, Teague 10           
     3) Shill, Carter 10                4) Love, Brendan 11               
       25.36    52.74    26.80    56.22    28.23    59.14    27.79    57.60
  4 Columbia                                          3:46.26    3:46.86        
     1) Hyde, Derek 10                  2) Dekle, Blake 10                
     3) Sibbernsen, Dehne 11            4) Tuggle, Eli 10                 
       26.05    54.67    28.05    58.17    28.89    58.83    25.73    55.19
  5 Ridgeview High School                             4:20.21    4:09.31        
     1) Skiba, Matthew 11               2) Day, Connor 11                 
     3) Paulk, Travis 11                4) Wood, Zachary 11               
       29.85  1:05.59    28.06  1:01.31    29.21  1:01.88    28.94  1:00.53
  6 Lincoln                                           4:23.83    4:32.06        
     1) Burnett, Bryce 10               2) Herbert, Joshua 11             
     3) Oliver, Warren 10               4) Womack, Zachary 10             
       30.20  1:04.13    34.29  1:12.62    33.77  1:10.18    30.73  1:05.13
  7 Middleburg                                        4:53.00    4:48.12        
     1) Temple, James 10                2) Linkkila, Jeremy 11            
     3) Parrish, Corey 10               4) Banzen, Matthew 10             
       32.28  1:09.55    32.91  1:11.67    34.00  1:14.45    33.34  1:12.45
 -- Ed White                                          4:12.00         DQ        
     1) Pomper, Kevin 9                 2) Drummond, Cody 12              
     3) Bartmess, Michael 11            4) Pugh, James 11                 
       29.14    59.20  1:04.03  1:32.16    33.54