2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 2A, District 10

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2005 05:25 PM
                          2A District 10 - 10/20/2005                          
                                    Results                                    
 
Event 49  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:   1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Charlotte High School  'A'                        1:59.11    1:57.92        
     1) Schwartz, Lauren E SR           2) Kloor, Michelle A JR           
     3) Puska, Holly K JR               4) Gadowry, Michelle E SO         
       31.13    33.50    28.20    25.09                                    
  2 Lely High School  'A'                             2:01.29    1:58.74        
     1) Farhat, Mercedes                2) Blasneck, Wesley               
     3) Farhat, Louisa                  4) Mulhere, Kaitlin               
       29.91    33.30    28.69    26.84                                    
  3 Naples High School  'A'                           2:08.21    2:06.94        
     1) Nelson, Lindsey                 2) Garner, Caroline               
     3) Davis, Lindsey                  4) Swart, Elizabeth               
       30.80    39.17    31.80    25.17                                    
  4 Palmetto Ridge  'A'                               2:07.18    2:08.13        
     1) Eames, Morgan SO                2) Otto, Angela FR                
     3) Doty, Alexis SR                 4) Jensen, Amanda JR              
       33.71    35.03    30.57    28.82                                    
  5 Barron Collier High School  'A'                   2:09.61    2:08.68        
     1) Stone, Alyssa                   2) Gabela, Milena                 
     3) Newsome, Alexandria             4) Weichelt, Sarah                
       31.46    39.56    32.81    24.85                                    
  6 Lemon Bay  'A'                                    2:10.68    2:09.69        
     1) Powell, Sierra                  2) Griffith, Dana                 
     3) Strauss, Ashlee                 4) Keefe, Colby                   
       33.48    36.34    31.30    28.57                                    
  7 Riverdale High School  'A'                        2:12.96    2:14.76        
     1) Thompson, Sally                 2) Stowe, Nicole                  
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
       37.30    38.24    29.76    29.46                                    
  8 Cypress Lake  'A'                                 2:13.75    2:15.77        
     1) Morris, Kristen                 2) McCurry, Katie                 
     3) Pulte, Liz                      4) Gaidry, Lauren                 
       34.78    40.19    31.64    29.16                                    
B - Final
  9 Gulf Coast  'A'                                   2:14.66    2:15.84        
     1) Jutras, Allison                 2) Corbett, Hayley                
     3) Schisani, Holly                 4) Lawson, Molly                  
       33.87    38.80    34.30    28.87                                    
 10 Port Charlotte  'A'                               2:23.50    2:23.62        
     1) Bagiardi, Brittany              2) Tiek, Dana                     
     3) Gossett, Myrriah                4) Smith, Stephane                
       37.65    41.14    31.57    33.26                                    
 11 South Fort meyers  'A'                            2:25.01    2:27.90        
     1) Stewart, Bailey                 2) Youngs, Ashley                 
     3) Wagner, Madison                 4) Russ, Natasha                  
       30.85    47.00    36.96    33.09                                    
 -- Lehigh  'A'                                       2:24.13         NS        
 -- Estero High School  'A'                           2:49.53         NS        
 
Event 49  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State:   1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Charlotte High School  'A'                        2:00.46    1:59.11        
     1) Schwartz, Lauren E SR           2) Kloor, Michelle A JR           
     3) Puska, Holly K JR               4) Gadowry, Michelle E SO         
       31.27    33.65    28.55    25.64                                    
  2 Lely High School  'A'                             1:57.80    2:01.29        
     1) Farhat, Mercedes                2) Blasneck, Wesley               
     3) Farhat, Louisa                  4) Mulhere, Kaitlin               
       30.92    33.75    29.33    27.29                                    
  3 Palmetto Ridge  'A'                               2:07.73    2:07.18        
     1) Eames, Morgan SO                2) Otto, Angela FR                
     3) Doty, Alexis SR                 4) Jensen, Amanda JR              
       33.03    34.22    30.38    29.55                                    
  4 Naples High School  'A'                           2:10.00    2:08.21        
     1) Nelson, Lindsey                 2) Garner, Caroline               
     3) Davis, Lindsey                  4) Fentress, Grace                
       30.97    39.12    28.66    29.46                                    
  5 Barron Collier High School  'A'                   2:07.35    2:09.61        
     1) Stone, Alyssa                   2) Gabela, Milena                 
     3) Tinney, Justine                 4) Weichelt, Sarah                
       32.05    38.22    33.84    25.50                                    
  6 Lemon Bay  'A'                                    2:11.60    2:10.68        
     1) Powell, Sierra                  2) Griffith, Dana                 
     3) Strauss, Ashlee                 4) Keefe, Colby                   
       33.06    36.87    31.78    28.97                                    
  7 Riverdale High School  'A'                        2:14.52    2:12.96        
     1) Thompson, Sally                 2) Stowe, Nicole                  
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
       36.53    37.83    29.92    28.68                                    
  8 Cypress Lake  'A'                                 2:05.00    2:13.75        
     1) Franklin, Chelsea               2) Morris, Kristen                
     3) McCurry, Katie                  4) Pulte, Liz                     
       35.81    41.09    28.61    28.24                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gulf Coast  'A'                                   2:07.64    2:14.66        
     1) Jutras, Allison                 2) Corbett, Hayley                
     3) Schisani, Holly                 4) Lawson, Molly                  
       33.39    39.21    33.30    28.76                                    
 10 Port Charlotte  'A'                               2:40.00    2:23.50        
     1) Bagiardi, Brittany              2) Tiek, Dana                     
     3) Gossett, Myrriah                4) Smith, Stephane                
       39.14    40.52    31.86    31.98                                    
 11 Lehigh  'A'                                       2:25.00    2:24.13        
     1) Curnoles, Jena                  2) Ruiz, Debbie                   
     3) Ostrowski, Kaitlin              4) Deane, Abbey                   
       38.18    45.50    32.07    28.38                                    
 12 South Fort meyers  'A'                            2:22.00    2:25.01        
     1) Stewart, Bailey                 2) Youngs, Ashley                 
     3) Wagner, Madison                 4) Russ, Natasha                  
       39.30    44.61    28.96    32.14                                    
 13 Estero High School  'A'                           2:26.52    2:49.53        
     1) Adkins, Morgan                  2) Coyle, Jessica                 
     3) Huyck, Nicole                   4) Dimes, Chelsea E               
       48.23    43.43    43.34    34.53                                    
 
Event 50  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:   1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Naples High School  'A'                           1:49.80    1:46.78        
     1) Sullivan, Paul                  2) Robinson, Hunter               
     3) Galati, Jeff                    4) Gramm, Kyle                    
       28.10    28.96    25.57    24.15                                    
  2 Charlotte High School  'A'                        1:49.07    1:48.60        
     1) Lim, Jeffrey S SO               2) Brancaccio, Danny S SR         
     3) Tilka, Jack A SO                4) Hughes, Steven M SR            
       29.12    28.84    26.43    24.21                                    
  3 Lely High School  'A'                             1:56.91    1:54.87        
     1) Cooper, Steven                  2) Jokela, Nick                   
     3) Allan, Andrew                   4) Kunce, Adam                    
       29.87    34.94    24.37    25.69                                    
  4 Cypress Lake  'A'                                 1:52.54    1:55.01        
     1) Smith, Paul                     2) Gleason, Greg                  
     3) Ritz, Peter                     4) Gauntt, Parker                 
       30.89    31.01    28.22    24.89                                    
  5 Barron Collier High School  'A'                   1:53.80    1:55.77        
     1) Pena, Manuel                    2) Kalsey, Ryan                   
     3) Rice, Joseph                    4) Morris, Corey                  
       29.13    34.62    28.59    23.43                                    
  6 Gulf Coast  'A'                                   1:58.12    1:57.70        
     1) Smith, Blake                    2) Steyer, Chris                  
     3) Gardella, Travis                4) Zaitlik, Kent N                
       29.81    34.14    28.07    25.68                                    
  7 Riverdale High School  'A'                        2:02.19    2:01.69        
     1) Browning, Bryan                 2) Morrissey, Jonathan            
     3) Gallagher, Patrick              4) Armstrong, Derek               
       33.74    34.62    27.12    26.21                                    
  8 South Fort meyers  'A'                            2:07.15    2:07.43        
     1) Perry, Jordan                   2) Messuri, Eric                  
     3) Ingram, Ricky                   4) Diaz, Devin                    
       37.03    34.60    28.31    27.49                                    
B - Final
  9 Palmetto Ridge  'A'                               2:10.82    2:09.90        
     1) Ervin, Ryan FR                  2) Perez-zaneli, Marco SO         
     3) Martinsen, Robbie SR            4) Bloomer, Kyle SO               
       36.92    36.35    29.86    26.77                                    
 10 Lemon Bay  'A'                                    2:09.40    2:10.95        
     1) Heatherly, Mike                 2) Loveless, Zach                 
     3) Jones, Scott                    4) Giuliano, Nick                 
       35.83    31.41    36.28    27.43                                    
 11 Estero High School  'A'                           2:11.14    2:13.11        
     1) Swain, Alex                     2) Friesth, Casey                 
     3) Perez, Eddwie                   4) Franco, Julio                  
       37.26    37.25    31.26    27.34                                    
 -- Lehigh  'A'                                       2:13.99         NS        
 
Event 50  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State:   1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Charlotte High School  'A'                        1:51.92    1:49.07        
     1) Lim, Jeffrey S SO               2) Brancaccio, Danny S SR         
     3) Tilka, Jack A SO                4) Kumar, Amol FR                 
       28.93    29.65    26.24    24.25                                    
  2 Naples High School  'A'                           1:49.33    1:49.80        
     1) Sullivan, Paul                  2) Robinson, Hunter               
     3) Galati, Jeff                    4) Gramm, Kyle                    
       29.27    29.78    25.88    24.87                                    
  3 Cypress Lake  'A'                                 1:53.42    1:52.54        
     1) Smith, Paul                     2) Gleason, Greg                  
     3) Ritz, Peter                     4) Gauntt, Parker                 
       30.67    29.93    27.71    24.23                                    
  4 Barron Collier High School  'A'                   1:58.79    1:53.80        
     1) Pena, Manuel                    2) Wilson, Ryan                   
     3) Kalsey, Ryan                    4) Dorado, Daniel                 
       28.68    33.50    28.64    22.98                                    
  5 Lely High School  'A'                             1:52.60    1:56.91        
     1) Cooper, Steven                  2) Jokela, Nick                   
     3) Allan, Andrew                   4) Kunce, Adam                    
       31.05    59.86    26.00                                             
  6 Gulf Coast  'A'                                   1:52.66    1:58.12        
     1) Smith, Blake                    2) Steyer, Chris                  
     3) Gardella, Travis                4) Zaitlik, Kent N                
       29.98    32.85    28.50    26.79                                    
  7 Riverdale High School  'A'                        2:03.69    2:02.19        
     1) Browning, Bryan                 2) Morrissey, Jonathan            
     3) Gallagher, Patrick              4) Armstrong, Derek               
       33.99    35.15    26.11    26.94                                    
  8 South Fort meyers  'A'                            2:07.00    2:07.15        
     1) Perry, Jordan                   2) Messuri, Eric                  
     3) Ingram, Ricky                   4) Diaz, Devin                    
       36.25    34.85    28.05    28.00                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lemon Bay  'A'                                    2:15.60    2:09.40        
     1) Heatherly, Mike                 2) Loveless, Zach                 
     3) Jones, Scott                    4) Giuliano, Nick                 
       36.23    30.46    35.56    27.15                                    
 10 Palmetto Ridge  'A'                               2:13.08    2:10.82        
     1) Ervin, Ryan FR                  2) Perez-zaneli, Marco SO         
     3) Martinsen, Robbie SR            4) Bloomer, Kyle SO               
       36.18    36.65    30.66    27.33                                    
 11 Estero High School  'A'                           2:10.26    2:11.14        
     1) Lester, Andrew                  2) Swain, Alex                    
     3) Friesth, Casey                  4) Perez, Eddwie                  
       38.88    35.41    29.07    27.78                                    
 12 Lehigh  'A'                                       2:15.00    2:13.99        
     1) Noe, Christopher                2) Chrobak, David                 
     3) Bledsoe, Stuart                 4) Bemesderfer, Dustin            
       40.35    39.70    26.27    27.67                                    
 -- Port Charlotte  'A'                               3:00.00         DQ        
 
Event 51  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:   1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gadowry, Michelle E       SO Charlotte            2:02.84    1:57.46        
      28.23   30.24   29.87   29.12                                
  2 Sands, Megan                 ESTO                 2:03.90    2:00.91        
      28.69   30.37   30.92   30.93                                
  3 Varga, Ashley                Lemon Bay            2:06.93    2:06.92        
      29.52   32.03   32.90   32.47                                
  4 Davis, Janine M           SR Charlotte            2:11.47    2:10.96        
      29.99   33.00   34.52   33.45                                
  5 Stone, Alyssa                BCOL                 2:15.43    2:11.60        
      30.10   33.41   34.14   33.95                                
  6 Lucas, Melissa               RVDL                 2:15.54    2:11.63        
      30.47   33.18   34.49   33.49                                
  7 Strauss, Ashlee              Lemon Bay            2:13.42    2:11.67        
      30.75   33.80   34.37   32.75                                
  8 Littlejohn, Alexa         FR Charlotte            2:22.25    2:28.97        
      34.30   37.88   39.31   37.48                                
B - Final
  9 Lawson, Molly                Gulf Coast           2:23.54    2:21.93        
      33.02   36.27   37.32   35.32                                
 10 Eames, Morgan             SO Palmetto Ridge       2:23.08    2:22.44        
      32.13   36.16   38.42   35.73                                
 11 Rauch, Courtney              Lemon Bay            2:24.14    2:22.87        
      31.86   36.31   38.55   36.15                                
 12 Cyr, Maegan                  RVDL                 2:24.66    2:24.11        
      32.65   36.89   37.87   36.70                                
 13 Goodwin, Stephanie           Lemon Bay            2:25.27    2:25.25        
      32.60   37.20   38.88   36.57                                
 14 Broxson, Brandi              Gulf Coast           2:29.07    2:27.37        
      32.63   37.28   39.28   38.18                                
 15 Schisani, Holly              Gulf Coast           2:25.29    2:28.28        
      33.90   37.92   39.16   37.30                                
 16 Swart, Elizabeth             Naples               2:29.78    2:28.97        
      34.67   37.67   38.97   37.66                                
 
Event 51  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State:   1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gadowry, Michelle E       SO Charlotte            1:56.35    2:02.84        
      28.51   31.42   32.19   30.72                                
  2 Sands, Megan                 ESTO                 2:00.80    2:03.90        
      28.71   31.35   32.32   31.52                                
  3 Varga, Ashley                Lemon Bay            2:08.70    2:06.93        
      28.97   32.01   33.45   32.50                                
  4 Davis, Janine M           SR Charlotte            2:12.42    2:11.47        
      29.63   32.97   34.37   34.50                                
  5 Strauss, Ashlee              Lemon Bay            2:16.80    2:13.42        
      30.67   33.55   35.13   34.07                                
  6 Stone, Alyssa                BCOL                 2:16.35    2:15.43        
      30.24   34.61   35.45   35.13                                
  7 Lucas, Melissa               RVDL                 2:13.95    2:15.54        
      30.41   33.75   35.81   35.57                                
  8 Littlejohn, Alexa         FR Charlotte            2:23.45    2:22.25        
      33.09   35.90   36.66   36.60                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Eames, Morgan             SO Palmetto Ridge       2:22.12    2:23.08        
      31.29   35.48   38.84   37.47                                
 10 Lawson, Molly                Gulf Coast           2:28.54    2:23.54        
      32.48   36.51   38.01   36.54                                
 11 Rauch, Courtney              Lemon Bay            2:26.80    2:24.14        
      31.85   35.96   38.25   38.08                                
 12 Cyr, Maegan                  RVDL                 2:24.19    2:24.66        
      32.65   37.27   38.10   36.64                                
 13 Goodwin, Stephanie           Lemon Bay            2:27.90    2:25.27        
      32.26   37.55   38.33   37.13                                
 14 Schisani, Holly              Gulf Coast           2:30.19    2:25.29        
      33.20   37.41   38.11   36.57                                
 15 Broxson, Brandi              Gulf Coast           2:29.00    2:29.07        
      32.67   37.23   39.71   39.46                                
 16 Swart, Elizabeth             Naples               2:39.53    2:29.78        
      33.99   37.51   38.89   39.39                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Champion, Jenna              Cypress Lake         2:34.00    2:32.15        
      34.99   38.50   40.09   38.57                                
 18 Simmons, Lillan              BCOL                 2:30.56    2:36.54        
      34.60   39.66   42.43   39.85                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shaw, Carden                 Naples               2:32.81    2:36.78        
      32.47   37.88   42.82   43.61                                
 20 Alvarez, Stephanie           BCOL                 2:25.94    2:37.52        
      34.83   39.27   42.77   40.65                                
 21 Karaczan, Stephanie          BCOL                 2:40.85    2:39.58        
      36.60   41.60   42.64   38.74                                
 22 Curran, Hilary               Lehigh               2:42.64    2:39.99        
      37.33   41.28   41.01   40.37                                
 23 Jones, Stephanie             Naples               2:51.87    2:42.19        
      38.63   42.64   41.63   39.29                                
 24 Ellis, Julie              FR Palmetto Ridge       2:50.09    2:42.29        
      35.47   41.73   43.06   42.03                                
 25 Bley, Chelsea                Lehigh               2:51.65    2:43.28        
    2:02.36   40.92                                                
 26 Boznick, Jamie               LELY                 2:43.00    2:45.10        
      35.95   41.38   44.43   43.34                                
 27 Csenger, Alexis              Gulf Coast           2:43.49    2:45.30        
      35.60   40.94   44.98   43.78                                
 28 Cyr, Samantha                RVDL                 2:54.60    2:48.44        
      36.36   43.53   44.51   44.04                                
 29 Brown, Kelly                 Port Charlotte       3:01.11    2:52.11        
      38.22   45.39   45.27   43.23                                
 30 Diamond, Meghan              Naples                    NT    2:54.70        
      39.23   43.82   47.72   43.93                                
 31 Newman, Kira                 South Fort           3:11.00    3:00.31        
      40.17   46.37   49.11   44.66                                
 32 Cervantes, Marisella      SO Palmetto Ridge       2:59.00    3:00.91        
      37.38   45.31   46.59   51.63                                
 33 Smith, Amanda                Port Charlotte       3:15.15    3:08.11        
      37.40   46.11   51.75   52.85                                
 34 Wieland, Danielle            Lehigh               3:07.07    3:13.66        
      44.52   49.31   50.98   48.85                                
 35 Rosa, Lily                   Palmetto Ridge       3:35.21    3:31.46        
      44.45   54.43   55.78   56.80                                
 36 Whaley, Niki                 RVDL                 2:53.00    3:41.52        
      36.40   42.74 1:25.86   56.52                                
 -- Franklin, Chelsea            Cypress Lake         1:54.00         DQ        
 -- Andrews, Christine           ESTO                 2:18.80         DQ        
 -- Webber, Sara                 Port Charlotte       3:22.17         NS        
 
Event 52  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:   1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Allan, Andrew                LELY                 1:50.75    1:49.07        
      25.11   27.91   28.71   27.34                                
  2 Sullivan, Paul               Naples               1:54.84    1:53.37        
      26.59   28.40   29.48   28.90                                
  3 Gauntt, Parker               Cypress Lake         2:02.63    2:02.76        
      26.90   30.46   32.36   33.04                                
  4 Quesada, Randy               Baker                2:06.14    2:04.76        
      28.47   31.16   32.40   32.73                                
  5 Guinta, Patrick              Naples               2:07.79    2:05.80        
      28.34   31.52   33.52   32.42                                
  6 Kumar, Amol               FR Charlotte            2:10.69    2:08.38        
      29.42   32.86   33.74   32.36                                
  7 Rice, Joseph                 BCOL                 2:07.48    2:09.85        
      28.59   32.04   34.29   34.93                                
  8 Casement, Alex               Naples               2:07.78    2:13.41        
      28.98   33.08   35.76   35.59                                
B - Final
  9 Maselli, Luca                Cypress Lake         2:16.48    2:09.43        
      30.01   33.03   33.41   32.98                                
 10 Arias, Esteban               BCOL                 2:16.68    2:13.50        
      29.76   33.34   35.47   34.93                                
 11 Richert, Phillip C        JR Charlotte            2:17.08    2:16.17        
      30.76   34.51   35.87   35.03                                
 12 Steelman, Cory               Gulf Coast           2:17.26    2:19.56        
      31.73   35.62   37.34   34.87                                
 13 Smith, Mason                 BCOL                 2:21.01    2:22.19        
      31.71   35.32   37.35   37.81                                
 14 Griffith, Eric               Lemon Bay            2:24.67    2:22.20        
      32.13   36.32   38.03   35.72                                
 15 Juday, Tommy                 LELY                 2:26.28    2:30.03        
      32.85   38.74   40.23   38.21                                
 16 Barche, Thomas               Lemon Bay            2:29.14    2:31.09        
      32.85   37.48   41.71   39.05                                
 
Event 52  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State:   1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Allan, Andrew                LELY                 1:43.00    1:50.75        
      25.45   28.85   28.65   27.80                                
  2 Sullivan, Paul               Naples               1:57.28    1:54.84        
      27.07   28.77   29.89   29.11                                
  3 Gauntt, Parker               Cypress Lake         1:58.72    2:02.63        
      27.12   30.82   32.74   31.95                                
  4 Quesada, Randy               Baker                2:04.78    2:06.14        
      28.68   32.08   33.55   31.83                                
  5 Rice, Joseph                 BCOL                 2:06.93    2:07.48        
      28.72   32.00   34.13   32.63                                
  6 Casement, Alex               Naples               2:18.55    2:07.78        
      28.77   31.64   33.68   33.69                                
  7 Guinta, Patrick              Naples               2:07.47    2:07.79        
      28.63   32.51   33.97   32.68                                
  8 Kumar, Amol               FR Charlotte            2:12.45    2:10.69        
    1:03.73   34.39   32.57                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Maselli, Luca                Cypress Lake         2:11.00    2:16.48        
      29.47 1:12.46   34.55                                        
 10 Arias, Esteban               BCOL                 2:18.60    2:16.68        
      30.60   34.52   36.42   35.14                                
 11 Richert, Phillip C        JR Charlotte            2:19.78    2:17.08        
      31.14   34.83   36.12   34.99                                
 12 Steelman, Cory               Gulf Coast           2:16.26    2:17.26        
      30.77   34.94   36.33   35.22                                
 13 Smith, Mason                 BCOL                 2:25.82    2:21.01        
      31.23 1:12.63   37.15                                        
 14 Griffith, Eric               Lemon Bay            2:26.10    2:24.67        
      30.83   35.42   38.73   39.69                                
 15 Juday, Tommy                 LELY                 2:29.40    2:26.28        
      33.69   37.92   38.58   36.09                                
 16 Barche, Thomas               Lemon Bay            2:32.80    2:29.14        
      32.72   37.95   40.68   37.79                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Grant, Jason                 Gulf Coast           2:43.49    2:31.02        
      33.22   38.24   40.02   39.54                                
 18 Martinsen, Robbie         SR Palmetto Ridge       2:32.45    2:31.34        
      33.49 1:57.85                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Carrol, Steven            FR Palmetto Ridge       2:37.12    2:33.41        
      35.27   39.60   40.89   37.65                                
 20 Thiewes, Dan                 Gulf Coast           2:35.06    2:33.90        
      33.69   39.05   42.29   38.87                                
 21 Ervin, Ryan               FR Palmetto Ridge       2:52.00    2:34.05        
      34.57   39.76   41.55   38.17                                
 22 Humphreville, JE             Naples               2:45.09    2:35.23        
      34.32   40.17   41.58   39.16                                
 23 Swain, Alex                  ESTO                 2:28.90    2:36.56        
      34.54   39.07   41.64   41.31                                
 24 Ruster-Mack, Josh            South Fort           2:48.00    2:41.18        
      34.09   42.65   43.38   41.06                                
 25 Badge, Jason                 Gulf Coast           2:44.31    2:42.16        
      34.93   39.92   43.14   44.17                                
 26 Rivera, Raul                 RVDL                 2:44.01    2:43.62        
      34.00   41.01   45.26   43.35                                
 27 Dekevich, David              BCOL                 3:12.32    2:44.44        
      37.25   41.72   44.56   40.91                                
 28 LaRoque, Steve               Port Charlotte       3:18.12    2:44.46        
      36.61 2:07.85                                                
 29 Canamare, Paul               Cypress Lake         2:53.00    2:53.13        
 30 Whaley, Daniel               RVDL                 2:40.86    2:54.76        
      33.53   42.40   49.76   49.07                                
 31 Schay, James              SO Palmetto Ridge       3:20.04    3:05.67        
      42.35   48.39   49.77   45.16                                
 32 Stanbro, Adam                RVDL                 4:01.01    3:30.26        
      44.92   53.92   57.04   54.38                                
 -- Rodriguez, Andrew            Port Charlotte       3:25.00         DQ        
 
Event 53  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State:   1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Madison              South Fort           2:19.12    2:16.41        
      28.73   33.86   40.89   32.93                                
  2 Morrow, Brynn                Lemon Bay            2:22.16    2:21.05        
      30.43   34.95   43.07   32.60                                
  3 Kloor, Michelle A         JR Charlotte            2:25.32    2:22.17        
      31.57   36.95   40.59   33.06                                
  4 Su, Ling                     LELY                 2:34.63    2:32.06        
      31.30   40.15   47.43   33.18                                
  5 Stowe, Nicole                RVDL                 2:38.39    2:32.74        
      33.83   40.54   43.48   34.89                                
  6 Griffith, Dana               Lemon Bay            2:36.67    2:35.22        
      33.94   40.33   44.90   36.05                                
  7 Errington, Julie             Gulf Coast           2:39.11    2:37.62        
      31.93   40.53   48.10   37.06                                
  8 Petrovic, Marija             Gulf Coast           2:42.42    2:39.32        
      33.71 1:28.80   36.81                                        
B - Final
  9 Otto, Angela              FR Palmetto Ridge       2:42.89    2:41.38        
      34.17   42.47   45.46   39.28                                
 10 Gossett, Myrriah             Port Charlotte       2:45.35    2:43.39        
      34.22   43.60   51.33   34.24                                
 11 Newsome, Alexandria          BCOL                 2:51.05    2:46.09        
      34.18   41.92   53.16   36.83                                
 12 Al-Mulla, Al-Daana           BCOL                 2:47.68    2:46.12        
      37.02   42.77   46.83   39.50                                
 13 Terrell, Amanda              Lemon Bay            2:50.10    2:50.53        
      33.77   46.67   52.49   37.60                                
 14 Teeven, Ali                  Gulf Coast           2:54.30    2:54.51        
      38.39   45.12   50.09   40.91                                
 15 Tinney, Justine              BCOL                 2:54.03    2:54.82        
      35.64   45.98   52.23   40.97                                
 16 Gaidry, Lauren               Cypress Lake         2:55.31    2:56.16        
      38.86   45.97   52.24   39.09                                
Finals
 -- Swart, Jennifer              Naples               3:22.12         DQ        
 
Event 53  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State:   1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wagner, Madison              South Fort           2:18.00    2:19.12        
      29.18   34.86   41.86   33.22                                
  2 Morrow, Brynn                Lemon Bay            2:22.60    2:22.16        
      30.43   35.06   43.58   33.09                                
  3 Kloor, Michelle A         JR Charlotte            2:23.69    2:25.32        
      31.85   38.57   40.61   34.29                                
  4 Su, Ling                     LELY                 2:29.20    2:34.63        
      30.77   40.70   48.17   34.99                                
  5 Griffith, Dana               Lemon Bay            2:34.80    2:36.67        
      34.05   42.61   43.18   36.83                                
  6 Stowe, Nicole                RVDL                 2:33.21    2:38.39        
      34.06   43.45   45.18   35.70                                
  7 Errington, Julie             Gulf Coast           2:35.37    2:39.11        
      31.79   40.84   48.32   38.16                                
  8 Petrovic, Marija             Gulf Coast           2:35.92    2:42.42        
      34.92   42.66   47.44   37.40                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Otto, Angela              FR Palmetto Ridge       2:38.95    2:42.89        
      33.37   42.77   46.87   39.88                                
 10 Gossett, Myrriah             Port Charlotte       2:53.17    2:45.35        
      34.07   44.43   51.32   35.53                                
 11 Al-Mulla, Al-Daana           BCOL                 2:50.37    2:47.68        
      35.97   43.92   47.38   40.41                                
 12 Terrell, Amanda              Lemon Bay            2:47.80    2:50.10        
      33.25   45.97   51.93   38.95                                
 13 Newsome, Alexandria          BCOL                 2:45.65    2:51.05        
      33.62   43.32   55.19   38.92                                
 14 Tinney, Justine              BCOL                 2:54.76    2:54.03        
      35.11   47.30   50.63   40.99                                
 15 Teeven, Ali                  Gulf Coast           2:58.42    2:54.30        
      40.09   46.39   47.78   40.04                                
 16 Gaidry, Lauren               Cypress Lake         2:54.00    2:55.31        
      37.27   46.93   51.89   39.22                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Garner, Caroline             Naples                    NT    2:59.36        
      38.45   47.75   51.26   41.90                                
 18 Peterson, Kristen            RVDL                 2:56.30    3:00.25        
      39.86   50.76   47.52   42.11                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Morgan, Samantha             Lemon Bay            3:10.60    3:04.73        
      37.11   42.93 1:02.24   42.45                                
 20 Lee, Abigail C            FR Charlotte            3:08.11    3:10.03        
      40.54   44.02 1:02.89   42.58                                
 21 Messner, Keely               Naples               3:09.91    3:11.69        
      40.47   49.82   57.50   43.90                                
 22 Tyler, Katherine             RVDL                 3:13.91    3:12.51        
      41.25   49.54   55.51   46.21                                
 23 Swart, Jennifer              Naples               3:28.19    3:22.12        
      39.50   52.63 1:02.32   47.67                                
 24 Meyer, Marisa                RVDL                 3:20.00    3:25.89        
      43.63   51.66 1:02.98   47.62                                
 25 Arizmendi, Krystal        SO Palmetto Ridge       3:35.00    3:27.29        
      44.41   51.26   59.90   51.72                                
 -- Tiek, Dana                   Port Charlotte       3:12.22         DQ        
      45.88   49.58   49.06   41.71                                
 -- Champion, Jenna              Cypress Lake         3:02.00         DQ        
      39.79   48.70   53.69   39.08                                
 -- Doty, Rachel              SO Palmetto Ridge       3:12.25         DQ        
      43.59   53.78   54.88   45.94                                
 
Event 54  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:   1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brancaccio, Danny S       SR Charlotte            2:08.87    2:06.01        
      27.11   33.89   35.14   29.87                                
  2 Robinson, Hunter             Naples               2:14.80    2:11.61        
      30.60   35.31   35.61   30.09                                
  3 Hughes, Steven M          SR Charlotte            2:14.22    2:11.75        
      28.53   35.79   37.88   29.55                                
  4 Kidder, Daniel               Gulf Coast           2:22.10    2:19.52        
      28.33   35.95   42.56   32.68                                
  5 McShea, Sandy                Naples               2:24.55    2:19.62        
      30.44   36.47   41.42   31.29                                
  6 Broxson, Dustin              Gulf Coast           2:22.33    2:22.20        
      30.34   35.41   43.36   33.09                                
  7 Thompson, Nicholas           BCOL                 2:24.14    2:23.77        
      30.95   36.44   43.92   32.46                                
  8 Smith, Paul                  Cypress Lake         2:24.82    2:25.46        
      31.50   36.69   43.44   33.83                                
B - Final
  9 Smith, Blake                 Gulf Coast           2:31.93    2:28.63        
      34.47   37.27   42.66   34.23                                
 10 Browning, Bryan              RVDL                 2:34.87    2:30.59        
      31.05   40.71   44.53   34.30                                
 11 Call, Jonathan               BCOL                 2:33.78    2:33.37        
      31.97   40.82   45.31   35.27                                
 12 Steyer, Chris                Gulf Coast           2:33.11    2:35.94        
      32.49   44.57   43.07   35.81                                
 13 Dorado, Daniel               BCOL                 2:43.49    2:36.98        
      31.92   44.94   44.92   35.20                                
 14 Garrett, Brian               Naples               2:47.09    2:44.60        
      32.34   43.73   50.82   37.71                                
 15 Valente, Patrick M        JR Charlotte            2:48.03    2:44.90        
      33.18   48.26   47.66   35.80                                
 16 Davidson, Kyle               Naples               2:42.21    2:46.97        
      38.13 1:28.26   40.58                                        
 
Event 54  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State:   1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brancaccio, Danny S       SR Charlotte            2:10.08    2:08.87        
      27.71   34.80   35.54   30.82                                
  2 Hughes, Steven M          SR Charlotte            2:15.09    2:14.22        
      28.37   36.11   38.49   31.25                                
  3 Robinson, Hunter             Naples               2:11.44    2:14.80        
      31.12   34.99   37.07   31.62                                
  4 Kidder, Daniel               Gulf Coast           2:18.53    2:22.10        
      28.40   35.06   43.50   35.14                                
  5 Broxson, Dustin              Gulf Coast           2:25.26    2:22.33        
      29.78   34.88   43.27   34.40                                
  6 Thompson, Nicholas           BCOL                 2:31.35    2:24.14        
      31.66   35.41   43.58   33.49                                
  7 McShea, Sandy                Naples               2:27.00    2:24.55        
      31.40   37.48   42.43   33.24                                
  8 Smith, Paul                  Cypress Lake         2:26.00    2:24.82        
      31.46   35.99   44.28   33.09                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Blake                 Gulf Coast           2:32.91    2:31.93        
      35.27   37.84   43.81   35.01                                
 10 Steyer, Chris                Gulf Coast           2:33.71    2:33.11        
      31.27   44.28   43.43   34.13                                
 11 Call, Jonathan               BCOL                 2:32.19    2:33.78        
      31.31   41.69   46.17   34.61                                
 12 Browning, Bryan              RVDL                 2:33.01    2:34.87        
      31.33   42.71   46.39   34.44                                
 13 Davidson, Kyle               Naples               2:42.72    2:42.21        
      37.16   41.37   45.88   37.80                                
 14 Dorado, Daniel               BCOL                 2:59.06    2:43.49        
      31.96   42.45   48.41   40.67                                
 15 Garrett, Brian               Naples               2:47.33    2:47.09        
      32.99   44.03   52.29   37.78                                
 16 Valente, Patrick M        JR Charlotte            2:47.67    2:48.03        
      32.48   46.68   47.57   41.30                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Baumler, William             LELY                 2:45.40    2:48.20        
      38.59   44.12   48.39   37.10                                
 18 Kalouris, Yanni              Cypress Lake         2:51.59    2:48.73        
      36.79   44.35   46.56   41.03                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Saslow, Brenden              Port Charlotte       2:55.33    2:49.17        
      31.30   42.18   58.72   36.97                                
 20 Schultz, Steve               LELY                 2:45.60    2:57.79        
      41.05   45.98   50.15   40.61                                
 21 Heatherly, Mike              Lemon Bay            2:57.60    2:59.91        
      37.96   50.59   47.39   43.97                                
 -- Morrissey, Jarrad            RVDL                 3:08.04         DQ        
      41.30   50.58 1:03.79   41.24                                
 
Event 55  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:   22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Weichelt, Sarah              BCOL                   25.56      25.07        
  2 Errington, Lisa              Gulf Coast             26.53      26.14        
  3 Ready, Nicole                Lemon Bay              26.39      26.35        
  4 Puska, Holly K            JR Charlotte              27.24      27.41        
  5 Mulhere, Kaitlin             LELY                   27.38      27.56        
  6 Mitchell, Lindsay            Gulf Coast             27.57      27.66        
  7 Paladini, Hannah             RVDL                   27.68      27.78        
  8 Schwartz, Lauren E        SR Charlotte              27.71      27.94        
B - Final
  9 Coomer, Kelly                ESTO                   27.94      28.16        
 10 Ostrowski, Kaitlin           Lehigh                 28.31      28.34        
 11 Germano, Kathryn             Gulf Coast             29.41      28.85        
 12 Vaughan, Ashlee              ESTO                   28.73      28.86        
 13 Deane, Abbey                 Lehigh                 28.57      29.27        
 14 Spaziani, Victoria           LELY                   29.48      29.40        
 15 Doty, Alexis              SR Palmetto Ridge         29.51      29.56        
 16 Powell, Hilary               Naples                 29.77      30.07        
 
Event 55  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State:   22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weichelt, Sarah              BCOL                   25.06      25.56        
  2 Ready, Nicole                Lemon Bay              26.80      26.39        
  3 Errington, Lisa              Gulf Coast             26.18      26.53        
  4 Puska, Holly K            JR Charlotte              27.46      27.24        
  5 Mulhere, Kaitlin             LELY                   26.50      27.38        
  6 Mitchell, Lindsay            Gulf Coast             26.91      27.57        
  7 Paladini, Hannah             RVDL                   27.36      27.68        
  8 Schwartz, Lauren E        SR Charlotte              28.05      27.71        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coomer, Kelly                ESTO                   26.40      27.94        
 10 Ostrowski, Kaitlin           Lehigh                 27.85      28.31        
 11 Deane, Abbey                 Lehigh                 29.39      28.57        
 12 Vaughan, Ashlee              ESTO                   27.50      28.73        
 13 Germano, Kathryn             Gulf Coast             28.08      29.41        
 14 Spaziani, Victoria           LELY                   28.60      29.48        
 15 Doty, Alexis              SR Palmetto Ridge         28.21      29.51        
 16 Powell, Hilary               Naples                 30.78      29.77        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zoppy, Catherine             ESTO                   27.50     J29.87        
 18 Jensen, Amanda            JR Palmetto Ridge         28.79     J29.87        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Filkill, Kirsten M        SO Charlotte              29.76      29.94        
 20 Tinney, Kaitlin              BCOL                   31.12      29.95        
 21 Pizzo, Sarah                 BCOL                   30.75      30.64        
 22 Fentress, Grace              Naples                 31.00      30.68        
 23 Simmons, Lillan              BCOL                   29.35      31.48        
 24 Russ, Natasha                South Fort             32.00      31.70        
 25 Hyde, Erin                   Gulf Coast             31.51      31.88        
 26 Fike, Toni                   Lemon Bay              30.80      31.98        
 27 Youngs, Ashley               South Fort             31.00      32.43        
 28 Smith, Stephane              Port Charlotte         33.44      32.75        
 29 Curnoles, Jena               Lehigh                 32.22      32.85        
 30 Whaley, Niki                 RVDL                   33.00      33.00        
 31 Conte, Cameron               LELY                   34.50      33.06        
 32 Siskamani, Margieta          Cypress Lake           33.00      33.71        
 33 Adkins, Morgan               ESTO                   29.90      34.38        
 34 Gragliardi, Michele          South Fort             35.00      35.22        
 35 Dobbs, Kira                  South Fort             36.00      35.54        
 36 Bird, Nikole                 LELY                   35.60      36.50        
 37 Fredlund, Andrea             Cypress Lake           40.00      36.94        
 38 DeArrellano, Angela          Cypress Lake           38.00      37.58        
 39 Smith, Amanda                Port Charlotte         35.12      38.16        
 40 Puska, Chelsea            FR Charlotte              37.01      38.53        
 41 Issacs, Megan                Port Charlotte         35.11      39.07        
 42 Gayos, Joyce                 Palmetto Ridge         41.70      39.15        
 43 Cinicallo, Catherine         Port Charlotte         38.18      42.47        
 44 Gayos, Jessica               Palmetto Ridge         43.30      43.50        
 -- Deane, Amanda                Lehigh                 30.37         DQ        
 -- Fentress, Casey              Naples                 33.37         DQ        
 -- Wolcott, Rachel              Cypress Lake           37.00         DQ        
 -- Neal, Elaine                 Naples                 31.87         DQ        
 -- Calderone, Summer            Lemon Bay              28.30         DQ        
 -- Keefe, Colby                 Lemon Bay              28.30         DQ        
 -- Hall, Lauren                 RVDL                   32.87         DQ        
 -- McWhorter, Lori              RVDL                   29.71         DQ        
 
Event 56  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:   20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reischl, Matt                Gulf Coast             22.11      22.09        
  2 Gleason, Greg                Cypress Lake           22.66      23.00        
  3 Bledsoe, Stuart              Lehigh                 23.80      23.54        
  4 Morris, Corey                BCOL                   23.39      23.72        
  5 Nolton, James                Gulf Coast             24.57      24.74        
  5 Galati, Jeff                 Naples                 24.10      24.74        
  7 Gramm, Kyle                  Naples                 24.86      24.80        
  7 Crum, Kyle                   Naples                 25.21      24.80        
B - Final
  9 Cooper, Steven               LELY                   25.24      25.02        
 10 Tilka, Jack A             SO Charlotte              25.50      25.42        
 11 Morris, Chad                 BCOL                   26.04      25.76        
 12 Ingram, Ricky                South Fort             25.76      26.05        
 13 Henry, Matt                  Gulf Coast             26.74      26.07        
 14 Friesth, Casey               ESTO                   26.27      26.40        
 15 Armstrong, Derek             RVDL                   26.64      26.70        
 16 Bloomer, Kyle             SO Palmetto Ridge         26.87      28.57        
 
Event 56  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State:   20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reischl, Matt                Gulf Coast             22.03      22.11        
  2 Gleason, Greg                Cypress Lake           22.90      22.66        
  3 Morris, Corey                BCOL                   23.65      23.39        
  4 Bledsoe, Stuart              Lehigh                 22.68      23.80        
  5 Galati, Jeff                 Naples                 23.65      24.10        
  6 Nolton, James                Gulf Coast             24.56      24.57        
  7 Gramm, Kyle                  Naples                 24.13      24.86        
  8 Crum, Kyle                   Naples                 25.88      25.21        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper, Steven               LELY                   24.60      25.24        
 10 Tilka, Jack A             SO Charlotte              26.08      25.50        
 11 Ingram, Ricky                South Fort             25.00      25.76        
 12 Morris, Chad                 BCOL                   26.44      26.04        
 13 Friesth, Casey               ESTO                   26.37      26.27        
 14 Armstrong, Derek             RVDL                   26.28      26.64        
 15 Henry, Matt                  Gulf Coast             25.62      26.74        
 16 Bloomer, Kyle             SO Palmetto Ridge         27.40      26.87        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ruiz, Dan                    Gulf Coast             26.73      27.06        
 18 Franco, Julio                ESTO                   28.33      27.67        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Crews, Cannon                Naples                 26.55      27.69        
 20 Diaz, Devin                  South Fort             27.00      27.80        
 21 Giuliano, Nick               Lemon Bay              28.60      27.93        
 22 DiSeuillo, Derek             RVDL                   27.81      27.99        
 23 Lee, Andrew               SR Charlotte              28.28      28.03        
 24 Perez, Eddwie                ESTO                   27.66      28.07        
 25 Bemesderfer, Dustin          Lehigh                 28.44      28.15        
 26 Meyer, Devon                 BCOL                   28.76      28.70        
 27 Torres, Ruben             SR Palmetto Ridge         28.14      28.81        
 28 Murphy, Brian                Cypress Lake           30.44      28.98        
 29 Chrobak, David               Lehigh                 28.53      29.22        
 30 Perez-zaneli, Marco       SO Palmetto Ridge         29.37      29.29        
 31 Paredes, Anthony             Baker                  28.90      29.35        
 32 Noe, Christopher             Lehigh                 28.27      29.57        
 33 Thumm, Eric                  South Fort             32.00      29.88        
 34 LaRoque, Steve               Port Charlotte         34.17      30.05        
 35 Hunter, Ellis                ESTO                   31.66      30.34        
 36 Cusson, Matt                 Baker                  29.20      30.87        
 37 Ferrie, Chris                Cypress Lake           31.94      32.00        
 38 Castellano, Blaise           Lemon Bay              34.30      32.05        
 39 Herrera, Ed                  LELY                   37.20      32.31        
 40 Amin, Neil                   South Fort             34.00      34.07        
 41 Schindler, Ted               Cypress Lake           35.49      34.11        
 42 Boushay, Justin              Baker                  37.30      35.74        
 43 Parth, Jason                 Palmetto Ridge         39.85      37.67        
 44 Henshaw, Kyle                RVDL                   41.00      40.72        
 -- Menzies, Benjamin            BCOL                   28.66         DQ        
 -- Kummeth, Jesse            FR Charlotte              30.01         DQ        
 -- Carney, Eric                 LELY                   31.50         DQ        
 -- Kunce, Adam                  LELY                   25.10         DQ        
 -- Woodby, Ryan                 RVDL                   35.68         DQ        
 -- Felipe, Diego                Lemon Bay              30.90         DQ        
 -- Kais, Aleksander             Port Charlotte         33.16         DQ        
 -- Garland, Dan                 Port Charlotte         31.62         DQ        
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:   55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Farhat, Louisa               LELY                 1:03.75    1:01.95        
      29.35   32.60                                                
  2 Davis, Lindsey               Naples               1:03.02    1:02.48        
      29.60   32.88                                                
  3 Paladini, Hannah             RVDL                 1:05.67    1:04.16        
      30.27   33.89                                                
  4 Puska, Holly K            JR Charlotte            1:04.87    1:05.01        
      29.88   35.13                                                
  5 Errington, Julie             Gulf Coast           1:09.65    1:09.26        
      32.17   37.09                                                
  6 Doty, Alexis              SR Palmetto Ridge       1:10.52    1:11.72        
      32.12   39.60                                                
  7 Powell, Sierra               Lemon Bay            1:11.08    1:11.93        
      32.57   39.36                                                
  8 Jutras, Allison              Gulf Coast           1:13.46    1:14.46        
      33.26   41.20                                                
B - Final
  9 Newsome, Alexandria          BCOL                 1:14.24    1:14.82        
      35.18   39.64                                                
 10 Gossett, Myrriah             Port Charlotte       1:14.38    1:15.43        
      35.73   39.70                                                
 11 Thompson, Sally              RVDL                 1:15.40    1:16.07        
      35.29   40.78                                                
 12 Terrell, Amanda              Lemon Bay            1:16.67    1:16.23        
      35.40   40.83                                                
 13 Burns, Katie                 Lemon Bay            1:15.14    1:16.72        
      35.87   40.85                                                
 14 Pulte, Liz                   Cypress Lake         1:14.57    1:17.70        
      35.03   42.67                                                
 15 Goodwin, Julie               Lemon Bay            1:17.91    1:18.55        
      35.40   43.15                                                
 -- Tinney, Justine              BCOL                 1:16.67         DQ        
      37.19   42.60                                                
 
Event 59  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State:   55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Davis, Lindsey               Naples               1:03.94    1:03.02        
      29.76   33.26                                                
  2 Farhat, Louisa               LELY                 1:02.00    1:03.75        
      29.61   34.14                                                
  3 Puska, Holly K            JR Charlotte            1:07.18    1:04.87        
      30.19   34.68                                                
  4 Paladini, Hannah             RVDL                 1:05.83    1:05.67        
      30.61   35.06                                                
  5 Errington, Julie             Gulf Coast           1:08.96    1:09.65        
      32.34   37.31                                                
  6 Doty, Alexis              SR Palmetto Ridge       1:10.08    1:10.52        
      31.67   38.85                                                
  7 Powell, Sierra               Lemon Bay            1:11.90    1:11.08        
      32.15   38.93                                                
  8 Jutras, Allison              Gulf Coast           1:10.94    1:13.46        
      32.93   40.53                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newsome, Alexandria          BCOL                 1:18.47    1:14.24        
      34.45   39.79                                                
 10 Gossett, Myrriah             Port Charlotte       1:12.10    1:14.38        
      34.39   39.99                                                
 11 Pulte, Liz                   Cypress Lake         1:12.00    1:14.57        
      33.19   41.38                                                
 12 Burns, Katie                 Lemon Bay            1:17.20    1:15.14        
      34.96   40.18                                                
 13 Thompson, Sally              RVDL                 1:15.31    1:15.40        
      35.55   39.85                                                
 14 Tinney, Justine              BCOL                 1:17.34    1:16.67        
      34.80   41.87                                                
 14 Terrell, Amanda              Lemon Bay            1:16.90    1:16.67        
      33.62   43.05                                                
 16 Goodwin, Julie               Lemon Bay            1:19.20    1:17.91        
      34.68   43.23                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Randall, Alex                Gulf Coast           1:24.23    1:22.67        
      36.26   46.41                                                
 18 Valez, Natasha               RVDL                 1:26.55    1:27.48        
      38.73   48.75                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Al-Mulla, Al-Daana           BCOL                 1:21.27    1:27.55        
      38.69   48.86                                                
 20 Shaw, Spencer                Naples               1:26.21    1:29.72        
      39.67   50.05                                                
 21 Russ, Natasha                South Fort           1:35.00    1:31.54        
      41.57   49.97                                                
 22 Cyr, Samantha                RVDL                 1:39.03    1:37.37        
      43.33   54.04                                                
 23 Ruiz, Debbie                 Lehigh               1:46.68    1:56.19        
      52.97 1:03.22                                                
 24 Katz, Rebecca                Lehigh               1:55.85    2:03.33        
      48.26 1:15.07                                                
 -- Franklin, Chelsea            Cypress Lake         1:00.00         DQ        
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:   47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gallagher, Patrick           RVDL                   57.25      58.34        
      27.13   31.21                                                
  2 Ritz, Peter                  Cypress Lake           58.97      58.49        
      27.83   30.66                                                
  3 Lim, Jeffrey S            SO Charlotte              59.80      59.67        
      28.55   31.12                                                
  4 Hughes, Steven M          SR Charlotte            1:00.29      59.85        
      28.21   31.64                                                
  5 Tilka, Jack A             SO Charlotte            1:00.39    1:00.60        
      27.98   32.62                                                
  6 Gardella, Travis             Gulf Coast           1:01.73    1:01.12        
      28.64   32.48                                                
  7 Kidder, Daniel               Gulf Coast           1:00.99    1:01.39        
      28.23   33.16                                                
  8 Thompson, Nicholas           BCOL                 1:05.64    1:07.39        
      32.37   35.02                                                
B - Final
  9 Shackleton, Zack             Gulf Coast           1:10.13    1:09.09        
      31.90   37.19                                                
 10 Ruiz, Dan                    Gulf Coast           1:11.32    1:10.05        
      31.54   38.51                                                
 11 Saslow, Brenden              Port Charlotte       1:13.90    1:11.79        
      32.84   38.95                                                
 12 Call, Jonathan               BCOL                 1:12.61    1:13.47        
      32.62   40.85                                                
 13 Garrett, Brian               Naples               1:16.27    1:15.45        
      33.09   42.36                                                
 14 Baumler, William             LELY                 1:24.72    1:19.65        
      38.11   41.54                                                
 15 Diaz, Devin                  South Fort           1:24.20    1:20.84        
      35.36   45.48                                                
 -- Jones, Scott                 Lemon Bay            1:23.98         DQ        
      38.37   45.53                                                
 
Event 60  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State:   47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gallagher, Patrick           RVDL                   58.04      57.25        
      26.58   30.67                                                
  2 Ritz, Peter                  Cypress Lake           59.97      58.97        
      27.64   31.33                                                
  3 Lim, Jeffrey S            SO Charlotte            1:00.45      59.80        
      28.00   31.80                                                
  4 Hughes, Steven M          SR Charlotte            1:00.06    1:00.29        
      27.88   32.41                                                
  5 Tilka, Jack A             SO Charlotte            1:02.08    1:00.39        
      27.88   32.51                                                
  6 Kidder, Daniel               Gulf Coast           1:00.81    1:00.99        
      27.72   33.27                                                
  7 Gardella, Travis             Gulf Coast           1:01.21    1:01.73        
      28.61   33.12                                                
  8 Thompson, Nicholas           BCOL                 1:07.75    1:05.64        
      32.02   33.62                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shackleton, Zack             Gulf Coast           1:08.93    1:10.13        
      32.34   37.79                                                
 10 Ruiz, Dan                    Gulf Coast           1:12.63    1:11.32        
      32.40   38.92                                                
 11 Call, Jonathan               BCOL                 1:09.25    1:12.61        
      31.33   41.28                                                
 12 Saslow, Brenden              Port Charlotte       1:08.21    1:13.90        
      32.54   41.36                                                
 13 Garrett, Brian               Naples               1:14.81    1:16.27        
      34.25   42.02                                                
 14 Jones, Scott                 Lemon Bay            1:20.80    1:23.98        
      38.78   45.20                                                
 15 Diaz, Devin                  South Fort           1:29.00    1:24.20        
      36.77   47.43                                                
 16 Baumler, William             LELY                 1:22.30    1:24.72        
      39.13   45.59                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Axline, David                Naples                    NT    1:29.28        
      43.03   46.25                                                
 18 Baker, Jason                 Naples               1:36.70    1:29.34        
      38.80   50.54                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Shadley, Cody                Naples                    NT         DQ        
      33.76   48.98                                                
 
Event 61  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:   48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Weichelt, Sarah              BCOL                   56.49      55.18        
      26.74   28.44                                                
  2 Blasneck, Wesley             LELY                   56.53      56.31        
      26.83   29.48                                                
  3 Ready, Nicole                Lemon Bay              57.78      57.85        
      27.87   29.98                                                
  4 Strauss, Lauren              Lemon Bay              57.83      57.86        
      27.35   30.51                                                
  5 Errington, Lisa              Gulf Coast             58.32      58.19        
      27.87   30.32                                                
  6 Su, Ling                     LELY                   58.67      59.28        
      28.64   30.64                                                
  7 Mitchell, Lindsay            Gulf Coast           1:00.85      59.86        
      28.43   31.43                                                
  8 Mulhere, Kaitlin             LELY                 1:00.82    1:01.04        
      29.03   32.01                                                
B - Final
  9 Ostrowski, Kaitlin           Lehigh               1:01.30    1:01.56        
      29.63   31.93                                                
 10 Lucas, Melissa               RVDL                 1:03.05    1:02.01        
      30.02   31.99                                                
 11 Vaughan, Ashlee              ESTO                 1:03.58    1:04.40        
      32.01   32.39                                                
 12 Germano, Kathryn             Gulf Coast           1:02.85    1:04.78        
      30.00   34.78                                                
 13 Eames, Morgan             SO Palmetto Ridge       1:03.82    1:05.52        
      31.81   33.71                                                
 14 Coomer, Kelly                ESTO                 1:03.81    1:06.13        
      31.57   34.56                                                
 15 Deane, Abbey                 Lehigh               1:06.94    1:06.97        
      31.50   35.47                                                
 16 Shaw, Carden                 Naples               1:07.94    1:07.47        
      32.09   35.38                                                
 
Event 61  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State:   48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weichelt, Sarah              BCOL                   57.19      56.49        
      27.26   29.23                                                
  2 Blasneck, Wesley             LELY                   56.50      56.53        
      26.65   29.88                                                
  3 Ready, Nicole                Lemon Bay              58.30      57.78        
      27.64   30.14                                                
  4 Strauss, Lauren              Lemon Bay              58.50      57.83        
      27.21   30.62                                                
  5 Errington, Lisa              Gulf Coast             57.75      58.32        
      28.02   30.30                                                
  6 Su, Ling                     LELY                   58.10      58.67        
      27.89   30.78                                                
  7 Mulhere, Kaitlin             LELY                 1:01.20    1:00.82        
      28.91   31.91                                                
  8 Mitchell, Lindsay            Gulf Coast           1:03.10    1:00.85        
      29.19   31.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ostrowski, Kaitlin           Lehigh               1:03.66    1:01.30        
      29.71   31.59                                                
 10 Germano, Kathryn             Gulf Coast           1:02.88    1:02.85        
      29.70   33.15                                                
 11 Lucas, Melissa               RVDL                 1:02.43    1:03.05        
      30.11   32.94                                                
 12 Vaughan, Ashlee              ESTO                 1:03.80    1:03.58        
      31.42   32.16                                                
 13 Coomer, Kelly                ESTO                 1:00.60    1:03.81        
      29.71   34.10                                                
 14 Eames, Morgan             SO Palmetto Ridge       1:03.00    1:03.82        
      30.37   33.45                                                
 15 Deane, Abbey                 Lehigh               1:07.73    1:06.94        
      31.27   35.67                                                
 16 Shaw, Carden                 Naples               1:10.99    1:07.94        
      31.28   36.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gabela, Milena               BCOL                 1:07.75    1:07.96        
      31.87   36.09                                                
 18 Filkill, Kirsten M        SO Charlotte            1:07.81    1:08.54        
      33.28   35.26                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Powell, Hilary               Naples               1:10.64    1:08.71        
      33.15   35.56                                                
 20 Jensen, Amanda            JR Palmetto Ridge       1:06.09    1:08.89        
      32.13   36.76                                                
 21 McQuilkin, Cammy             Cypress Lake         1:10.00    1:09.52        
      32.59   36.93                                                
 22 Hecker, Mary                 Lemon Bay            1:08.00    1:10.13        
      31.52   38.61                                                
 23 Brown, Alyson                Port Charlotte       1:16.15    1:10.61        
      33.92   36.69                                                
 24 Ellis, Julie              FR Palmetto Ridge       1:13.33    1:10.69        
      33.83   36.86                                                
 25 Valez, Natasha               RVDL                 1:09.63    1:10.73        
      33.01   37.72                                                
 26 Mundy, Brooke                BCOL                 1:12.88    1:11.43        
      33.69   37.74                                                
 26 Fentress, Grace              Naples               1:13.68    1:11.43        
      34.37   37.06                                                
 28 Wright, Lisa                 Gulf Coast           1:13.22    1:12.53        
      33.98   38.55                                                
 29 Bagiardi, Brittany           Port Charlotte       1:18.16    1:14.74        
      36.29   38.45                                                
 30 Cough, Caralyn               Cypress Lake         1:16.00    1:14.76        
      35.14   39.62                                                
 31 Youngs, Ashley               South Fort           1:17.00    1:15.20        
      36.34   38.86                                                
 32 Thompson, Erica              BCOL                 1:16.10    1:15.67        
      35.63   40.04                                                
 33 Huyck, Nicole                ESTO                 1:10.90    1:16.06        
      35.86   40.20                                                
 34 Meyer, Marisa                RVDL                 1:12.17    1:16.28        
      36.73   39.55                                                
 35 Stewart, Bailey              South Fort           1:19.00    1:16.65        
      36.50   40.15                                                
 36 Conte, Cameron               LELY                 1:09.00    1:17.60        
      35.82   41.78                                                
 37 Schmidt, Tamara              Lehigh               1:20.88    1:18.37        
      35.39   42.98                                                
 38 Gragliardi, Michele          South Fort           1:19.00    1:19.08        
      39.51   39.57                                                
 39 Hudson, Alicia               Cypress Lake         1:20.00    1:22.20        
      39.39   42.81                                                
 40 Eisheid, Sara                Naples                    NT    1:23.23        
      38.75   44.48                                                
 41 Coyle, Jessica               ESTO                 1:08.90    1:27.64        
      39.66   47.98                                                
 42 Puska, Chelsea            FR Charlotte            1:28.98    1:29.66        
      40.53   49.13                                                
 43 Cinicallo, Catherine         Port Charlotte       1:25.15    1:37.34        
      48.39   48.95                                                
 44 Blackwell, Kaylee            Port Charlotte       1:27.17    1:42.16        
    1:42.20                                                        
 45 Cruz, Adianez                Palmetto Ridge       1:45.09    1:42.94        
      49.76   53.18                                                
 -- McWhorter, Lori              RVDL                 1:09.46         DQ        
 -- Calderone, Summer            Lemon Bay            1:06.20         DQ        
 -- Deane, Amanda                Lehigh               1:12.08         DQ        
 
Event 62  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:   44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reischl, Matt                Gulf Coast             48.83      47.97        
      22.88   25.09                                                
  2 Allan, Andrew                LELY                   49.81      49.29        
      23.72   25.57                                                
  3 Gleason, Greg                Cypress Lake           49.75      50.49        
      24.22   26.27                                                
  4 Morris, Corey                BCOL                   52.40      52.48        
      25.30   27.18                                                
  5 Galati, Jeff                 Naples                 53.53      53.51        
      25.34   28.17                                                
  6 Bledsoe, Stuart              Lehigh                 53.42      54.43        
      25.15   29.28                                                
  7 Gauntt, Parker               Cypress Lake           55.12      54.80        
      25.91   28.89                                                
  8 Gramm, Kyle                  Naples                 55.13      55.70        
      26.42   29.28                                                
B - Final
  9 Quesada, Randy               Baker                  57.82      55.46        
      26.04   29.42                                                
 10 Nolton, James                Gulf Coast             57.23      55.52        
      26.38   29.14                                                
 11 Pena, Manuel                 BCOL                   56.53      56.85        
      26.63   30.22                                                
 12 Crum, Kyle                   Naples                 57.27      57.40        
      26.43   30.97                                                
 13 Kalsey, Ryan                 BCOL                   58.22      58.33        
 14 Casement, Alex               Naples                 57.55      59.09        
      27.51   31.58                                                
 15 Kunce, Adam                  LELY                   59.49      59.55        
      27.76   31.79                                                
 16 Browning, Bryan              RVDL                   58.30      59.93        
      28.86   31.07                                                
 
Event 62  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State:   44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Reischl, Matt                Gulf Coast             48.38      48.83        
      23.31   25.52                                                
  2 Gleason, Greg                Cypress Lake           50.31      49.75        
      23.94   25.81                                                
  3 Allan, Andrew                LELY                   48.20      49.81        
      24.03   25.78                                                
  4 Morris, Corey                BCOL                   54.34      52.40        
      24.94   27.46                                                
  5 Bledsoe, Stuart              Lehigh                 52.94      53.42        
      24.57   28.85                                                
  6 Galati, Jeff                 Naples                 53.31      53.53        
      24.98   28.55                                                
  7 Gauntt, Parker               Cypress Lake           55.28      55.12        
      25.98   29.14                                                
  8 Gramm, Kyle                  Naples                 53.35      55.13        
      26.14   28.99                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pena, Manuel                 BCOL                   55.41      56.53        
      26.51   30.02                                                
 10 Nolton, James                Gulf Coast             56.35      57.23        
      26.92   30.31                                                
 11 Crum, Kyle                   Naples                 59.00      57.27        
      27.34   29.93                                                
 12 Casement, Alex               Naples                 58.41      57.55        
      27.11   30.44                                                
 13 Quesada, Randy               Baker                  55.78      57.82        
      27.19   30.63                                                
 14 Kalsey, Ryan                 BCOL                 1:00.34      58.22        
 15 Browning, Bryan              RVDL                   57.00      58.30        
      27.68   30.62                                                
 16 Kunce, Adam                  LELY                   59.80      59.49        
      28.15   31.34                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maselli, Luca                Cypress Lake         1:01.03      59.76        
      28.61   31.15                                                
 18 Ingram, Ricky                South Fort           1:03.00      59.89        
      28.16   31.73                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Henry, Matt                  Gulf Coast             59.70    1:00.36        
      28.03   32.33                                                
 20 Friesth, Casey               ESTO                 1:00.83    1:00.52        
      29.51   31.01                                                
 21 Perez, Eddwie                ESTO                   58.62    1:01.35        
      29.93   31.42                                                
 22 Barche, Thomas               Lemon Bay            1:06.10    1:01.36        
      29.24   32.12                                                
 23 Morris, Chad                 BCOL                 1:03.92    1:01.47        
      29.18   32.29                                                
 24 Armstrong, Derek             RVDL                 1:00.47    1:02.02        
      28.52   33.50                                                
 25 Richert, Phillip C        JR Charlotte            1:03.19    1:03.08        
      29.94   33.14                                                
 26 Messuri, Eric                South Fort           1:06.00    1:03.92        
 27 Juday, Tommy                 LELY                 1:05.90    1:04.99        
      31.20   33.79                                                
 28 Bemesderfer, Dustin          Lehigh               1:04.90    1:05.18        
      31.59   33.59                                                
 29 Bloomer, Kyle             SO Palmetto Ridge       1:04.61    1:05.21        
      30.63   34.58                                                
 30 Martinsen, Robbie         SR Palmetto Ridge       1:04.21    1:05.88        
      31.73   34.15                                                
 31 Franco, Julio                ESTO                 1:05.80    1:06.58        
      32.07   34.51                                                
 32 Torres, Ruben             SR Palmetto Ridge       1:13.15    1:06.73        
      31.57   35.16                                                
 33 Christiano, Chris            Baker                1:07.00    1:06.75        
      31.31   35.44                                                
 34 Wegman, Chris                Gulf Coast           1:07.73    1:07.55        
      31.57   35.98                                                
 35 Loveless, Zach               Lemon Bay            1:05.20    1:07.65        
      31.00   36.65                                                
 36 Cusson, Matt                 Baker                1:11.00    1:08.19        
      33.23   34.96                                                
 37 Jokela, Nick                 LELY                 1:03.40    1:08.57        
      30.59   37.98                                                
 38 Murphy, Brian                Cypress Lake         1:12.58    1:11.91        
      32.47   39.44                                                
 39 Whaley, Daniel               RVDL                 1:08.48    1:14.02        
      34.29   39.73                                                
 40 Groothoff, Gabe              South Fort           1:16.00    1:14.22        
      35.59   38.63                                                
 41 Amin, Neil                   South Fort           1:16.00    1:20.64        
      38.26   42.38                                                
 -- Kummeth, Jesse            FR Charlotte            1:11.26         DQ        
 -- Woodby, Ryan                 RVDL                 1:22.66         DQ        
 -- Rodriguez, Andrew            Port Charlotte       1:17.22         DQ        
 -- Garland, Dan                 Port Charlotte       1:12.37         DQ        
 
Event 63  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:   4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sands, Megan                 ESTO                 5:17.40    5:14.33        
      28.89   30.76   31.42   31.65   31.86   32.04   32.14   32.10
      32.08   31.39                                                
  2 Gadowry, Michelle E       SO Charlotte            5:20.76    5:15.53        
      29.08   31.34   31.90   31.85   31.97   32.26   32.41   31.99
      32.00   30.73                                                
  3 Nelson, Lindsey              Naples               5:26.24    5:22.28        
      29.44   31.62   32.54   32.82   32.86   32.98   32.82   32.99
      32.44   31.77                                                
  4 Varga, Ashley                Lemon Bay            5:38.25    5:42.61        
      30.36   33.28   34.19   34.63   35.10   35.24   35.37   35.15
      35.28   34.01                                                
  5 Strauss, Ashlee              Lemon Bay            5:53.55    5:52.06        
      32.69   35.13   35.25   35.66   35.69   35.69   35.91   36.10
      36.10   33.84                                                
  6 Davis, Janine M           SR Charlotte            5:53.38    5:52.19        
      31.49   34.54   35.66   35.94   36.60   36.01   35.54   35.64
      36.37   34.40                                                
  7 Gaidry, Alicia               Cypress Lake         6:12.09    6:17.96        
      32.74   37.06   38.25   38.09   38.08   38.86   39.60   39.60
      39.01   36.67                                                
  8 Littlejohn, Alexa         FR Charlotte            6:13.16    6:37.52        
      36.22   39.63   41.33   41.20   40.09   41.25   41.21   39.49
      39.10   38.00                                                
B - Final
  9 Cyr, Maegan                  RVDL                 6:19.23    6:20.24        
      33.66   37.74   38.88   39.05   39.71   38.72   38.89   38.55
      37.79   37.25                                                
 10 Goodwin, Julie               Lemon Bay            6:23.55    6:21.72        
      33.41   37.66   38.00   39.19   39.27   39.25   39.14   38.95
      40.22   36.63                                                
 11 Gelman, Niki                 LELY                 6:35.88    6:23.20        
      33.90   38.24   39.48   39.39   39.80   39.57   39.91   38.86
      37.75   36.30                                                
 12 Schisani, Holly              Gulf Coast           6:29.51    6:35.01        
      34.74   39.32   40.58   40.00   40.93   40.60   40.45   41.08
      40.09   37.22                                                
 13 Swart, Elizabeth             Naples               6:39.48    6:36.92        
      35.44   38.79   40.02   40.29   40.07   39.71   41.05   41.31
      41.32   38.92                                                
 14 Knighton, Marissa            RVDL                 6:43.20    6:49.05        
      36.02   40.14   41.72   41.90   41.93   42.20   42.77   41.94
      41.65   38.78                                                
 15 Gaidry, Lauren               Cypress Lake         6:55.38    7:07.96        
      35.90   41.43   43.51   44.31   44.00   43.91   44.96   44.04
      43.68   42.22                                                
 16 Wilson, Sarah                RVDL                 6:56.57    7:08.65        
      36.79   42.39   43.83   43.66   44.26   44.27   44.35   44.42
      43.31   41.37                                                
 
Event 63  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State:   4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sands, Megan                 ESTO                 5:10.80    5:17.40        
      29.14   31.38   32.03   32.01   31.89   32.38   32.59   32.36
      32.10   31.52                                                
  2 Gadowry, Michelle E       SO Charlotte            5:08.10    5:20.76        
      28.42   31.64   32.28   32.44   32.47   32.79   33.03   33.37
      32.84   31.48                                                
  3 Nelson, Lindsey              Naples               5:29.59    5:26.24        
      29.48   32.38   32.77   33.00   32.83   33.22   33.10   33.31
      33.35   32.80                                                
  4 Varga, Ashley                Lemon Bay            5:42.70    5:38.25        
      30.41   33.21   33.99   34.56   34.24   34.38   34.69   34.99
      34.58   33.20                                                
  5 Davis, Janine M           SR Charlotte            5:50.74    5:53.38        
      31.40   34.46   35.45   35.82   36.15   35.92   36.25   36.47
      36.01   35.45                                                
  6 Strauss, Ashlee              Lemon Bay            6:08.20    5:53.55        
      32.84   35.35   35.26   35.71   36.04   35.92   36.09   36.29
      36.05   34.00                                                
  7 Gaidry, Alicia               Cypress Lake         6:35.00    6:12.09        
      31.88   36.19   36.96   38.03   38.36   38.44   38.98   38.70
      37.88   36.67                                                
  8 Littlejohn, Alexa         FR Charlotte            6:18.09    6:13.16        
      34.40   36.99   37.61   37.39   37.89   38.06   37.94   38.27
      38.48   36.13                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cyr, Maegan                  RVDL                 6:16.83    6:19.23        
      33.03   37.64   39.08   38.39   39.18   39.49   38.73   39.39
      38.05   36.25                                                
 10 Goodwin, Julie               Lemon Bay            6:38.70    6:23.55        
      33.87   38.01   37.99   39.45   38.87   39.73   39.49   39.39
      39.88   36.87                                                
 11 Schisani, Holly              Gulf Coast           6:32.57    6:29.51        
      33.93   38.70   40.12   40.59   40.49   39.48   39.91   39.72
      39.45   37.12                                                
 12 Gelman, Niki                 LELY                 6:24.00    6:35.88        
      34.27   38.51   40.07   40.69   40.93   40.39   40.80   40.75
      40.67   38.80                                                
 13 Swart, Elizabeth             Naples               6:58.32    6:39.48        
      34.87   38.67   40.00   40.82   40.91   41.54   41.23   40.96
      40.80   39.68                                                
 14 Knighton, Marissa            RVDL                 6:53.11    6:43.20        
      35.59   39.82   41.46   41.70   40.96   41.40   41.45   41.97
      40.37   38.48                                                
 15 Gaidry, Lauren               Cypress Lake         6:54.00    6:55.38        
      35.15   40.15   41.85   42.35   42.64   43.80   43.27   43.29
      42.28   40.60                                                
 16 Wilson, Sarah                RVDL                 6:49.15    6:56.57        
      35.21   40.90   42.77   42.30   43.52   43.26   43.23   42.97
      42.26   40.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Teeven, Ali                  Gulf Coast           6:59.99    6:59.72        
      36.90   40.96   41.76   42.63   42.64   43.14   43.58   43.48
      42.77   41.86                                                
 18 Gariepy, Jennifer         SR Palmetto Ridge       6:56.56    7:06.12        
      35.89   39.74   41.31   43.28   43.89   45.37   45.40   44.36
      45.55   41.33                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Randall, Alex                Gulf Coast           6:57.08    7:06.82        
      36.09   41.57   43.01   43.38   44.98   44.92   45.32   43.42
      43.56   40.57                                                
 20 Bley, Chelsea                Lehigh               7:00.00    7:22.59        
      37.20   41.49   44.10   44.05   44.38   44.49   44.89   44.42
    1:24.69   12.88                                                
 21 Messner, Keely               Naples               6:58.33    7:24.66        
      38.10   42.28   44.22   45.25   46.10   47.42   46.59   46.29
      46.64   41.77                                                
 -- Petrovic, Marija             Gulf Coast           6:44.00         DQ        
 -- Rauch, Courtney              Lemon Bay            6:39.00         DQ        
      33.25   37.57   39.02   38.21   39.22   39.62   38.90   38.84
      38.33   35.68                                                
 
Event 64  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:   4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ritz, Peter                  Cypress Lake         5:01.96    4:59.17        
      27.46   29.86   30.61   30.64   29.86   30.20   30.52   30.36
      30.27   29.39                                                
  2 Gardella, Travis             Gulf Coast           5:14.26    5:12.63        
      28.61   31.18   31.50   31.65   31.65   31.79   31.76   31.87
      31.66   30.96                                                
  3 Gallagher, Patrick           RVDL                 5:14.12    5:24.42        
      28.34   30.84   32.27   33.00   33.32   34.04   34.12   32.70
      33.81   31.98                                                
  4 McShea, Sandy                Naples               5:49.89    5:34.14        
      29.56   32.23   33.45   34.43   34.31   34.74   34.46   34.69
      34.24   32.03                                                
  5 Kumar, Amol               FR Charlotte            5:48.17    5:43.38        
      30.54   34.41   34.68   34.72   35.51   35.16   35.16   35.08
      35.19   32.93                                                
  6 Guinta, Patrick              Naples               5:44.35    5:54.99        
      30.07   33.43   34.88   36.14   36.26   37.07   37.43   37.59
      37.46   34.66                                                
  7 Rice, Joseph                 BCOL                 6:03.80    6:07.92        
      29.95   35.33   36.73   38.64   38.86   39.23   38.72   38.78
      37.40   34.28                                                
  8 Wilson, Ryan                 BCOL                 6:10.55    6:09.72        
      31.82   36.70   38.03   38.39   38.76   38.32   37.48   37.34
      37.75   35.13                                                
B - Final
  9 Arias, Esteban               BCOL                 6:14.17    6:08.80        
      32.07   35.91   36.43   37.36   38.16   39.48   38.66   38.64
      37.33   34.76                                                
 10 Morrissey, Jonathan          RVDL                 6:14.19    6:12.88        
      32.17   35.68   37.50   38.37   38.73   39.27   38.98   39.25
      38.65   34.28                                                
 11 Steelman, Cory               Gulf Coast           6:20.04    6:20.76        
      33.28   37.32   38.63   39.22   40.35   39.17   39.00   38.90
      38.97   35.92                                                
 12 Griffith, Eric               Lemon Bay            6:38.39    6:26.81        
      34.47   38.07   38.62   39.98   39.41   39.97   40.02   39.34
      38.99   37.94                                                
 13 Gonzalez, Galen              Gulf Coast           6:32.48    6:33.92        
      33.21   35.92   37.79   38.95   40.43   41.98   41.20   42.01
      42.94   39.49                                                
 14 Schisani, Chris              Gulf Coast           6:37.41    6:39.12        
      35.07   39.49   41.25   41.39   41.80   41.58   41.57   41.42
      39.82   35.73                                                
 15 Humphreville, JE             Naples               6:47.03    6:52.29        
      33.62   39.27   42.19   42.89   43.51   43.49   42.61   43.17
      42.53   39.01                                                
 16 Carrol, Steven            FR Palmetto Ridge       6:38.28    6:54.68        
      36.29   40.19   42.35   43.17   42.64   43.78   43.27   42.77
      42.76   37.46                                                
 
Event 64  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State:   4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ritz, Peter                  Cypress Lake         5:01.00    5:01.96        
      27.49   29.77   30.20   31.09   30.52   30.81   31.10   30.70
      30.35   29.93                                                
  2 Gallagher, Patrick           RVDL                 5:46.67    5:14.12        
      26.82   29.48   31.11   32.29   33.18   33.14   33.41   31.73
      32.31   30.65                                                
  3 Gardella, Travis             Gulf Coast           5:08.50    5:14.26        
      29.04   31.43   31.88   31.81   31.92   32.25   32.00   31.92
      31.76   30.25                                                
  4 Guinta, Patrick              Naples               5:45.22    5:44.35        
      30.20   33.14   34.82   35.29   35.30   35.53   35.74   36.11
      35.57   32.65                                                
  5 Kumar, Amol               FR Charlotte            5:54.67    5:48.17        
      31.53   34.83   35.13   35.31   35.65   35.73   35.86   35.21
      35.31   33.61                                                
  6 McShea, Sandy                Naples               5:56.94    5:49.89        
      31.00   34.14   35.35   36.19   35.20   36.11   34.99   34.85
      33.43   38.63                                                
  7 Rice, Joseph                 BCOL                 6:08.69    6:03.80        
      30.71   34.78   37.06   37.87   37.62   38.12   38.41   38.44
      36.92   33.87                                                
  8 Wilson, Ryan                 BCOL                 6:30.41    6:10.55        
      30.70   35.08   37.11   38.40   37.74   38.83   38.89   39.01
      38.54   36.25                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arias, Esteban               BCOL                 6:29.46    6:14.17        
      32.25   35.30   36.85   38.18   38.44   39.20   38.36   38.37
      39.48   37.74                                                
 10 Morrissey, Jonathan          RVDL                 6:17.12    6:14.19        
      31.91   35.37   37.02   38.23   39.65   39.26   39.59   39.80
      38.56   34.80                                                
 11 Steelman, Cory               Gulf Coast           6:23.60    6:20.04        
      32.03   37.20   38.46   39.29   39.55   39.51   39.01   39.61
      38.61   36.77                                                
 12 Gonzalez, Galen              Gulf Coast           6:46.27    6:32.48        
      32.22   36.01   37.80   39.38   40.20   41.22   41.69   42.13
      42.02   39.81                                                
 13 Schisani, Chris              Gulf Coast           6:45.85    6:37.41        
      35.01   38.76   40.18   41.09   41.72   41.41   42.24   41.56
      39.26   36.18                                                
 14 Carrol, Steven            FR Palmetto Ridge       6:59.25    6:38.28        
      35.74   39.66   41.03   41.56   41.73   41.21   41.16   40.60
      38.66   36.93                                                
 15 Griffith, Eric               Lemon Bay            6:35.40    6:38.39        
      32.94   38.05   40.70   41.06   40.89   41.25   40.98   41.24
      41.36   39.92                                                
 16 Humphreville, JE             Naples               6:46.62    6:47.03        
      33.76   38.87   40.97   41.34   42.10   42.98   43.25   41.82
      41.85   40.09                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 McShea, Skipper              Naples               6:57.88    6:51.32        
      36.19   40.52   41.69   42.02   43.03   41.59   42.78   43.28
      41.43   38.79                                                
 18 Jones, Scott                 Lemon Bay            7:00.00    7:17.88        
      38.39   42.00   44.74   44.24   45.40   45.39 1:30.54 1:27.18
 
Event 65  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:   1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lely High School  'A'                             1:45.28    1:45.15        
     1) Farhat, Louisa                  2) Su, Ling                       
     3) Farhat, Mercedes                4) Boznick, Jamie                 
       26.76    26.83    26.44    25.12                                    
  2 Lemon Bay  'A'                                    1:47.55    1:45.41        
     1) Morrow, Brynn                   2) Varga, Ashley                  
     3) Ready, Nicole                   4) Strauss, Lauren                
       26.45    26.32    26.35    26.29                                    
  3 Gulf Coast  'A'                                   1:51.77    1:51.67        
     1) Mitchell, Lindsay               2) Errington, Julie               
     3) Errington, Lisa                 4) Lawson, Molly                  
       29.22    27.45    28.67    26.33                                    
  4 Estero High School  'A'                           1:56.67    1:55.18        
     1) Vaughan, Ashlee                 2) Sands, Megan                   
     3) Zoppy, Catherine                4) Coomer, Kelly                  
       28.89    28.59    29.54    28.16                                    
  5 Palmetto Ridge  'A'                               1:56.31    1:56.53        
     1) Eames, Morgan SO                2) Doty, Alexis SR                
     3) Otto, Angela FR                 4) Jensen, Amanda JR              
       28.86    29.55    29.05    29.07                                    
  6 Riverdale High School  'A'                        1:58.50    1:56.96        
     1) Stowe, Nicole                   2) Thompson, Sally                
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
       30.43    30.10    27.58    28.85                                    
  7 Barron Collier High School  'A'                   2:03.13    2:01.97        
     1) Simmons, Lillan                 2) Tinney, Kaitlin                
     3) Al-Mulla, Al-Daana              4) Pizzo, Sarah                   
       30.04    30.95    30.17    30.81                                    
  8 Naples High School  'A'                           2:03.20    2:02.79        
     1) Powell, Hilary                  2) Fentress, Grace                
     3) Jones, Stephanie                4) Shaw, Carden                   
       30.39    30.20    31.61    30.59                                    
B - Final
  9 Port Charlotte  'A'                               2:05.58    2:05.53        
     1) Bagiardi, Brittany              2) Smith, Stephane                
     3) Brown, Alyson                   4) Gossett, Myrriah               
       32.02    37.01    27.71    28.79                                    
 10 Cypress Lake  'A'                                 2:05.16    2:05.60        
     1) Champion, Jenna                 2) McCurry, Katie                 
     3) Gaidry, Alicia                  4) Cough, Caralyn                 
       30.08    30.79    33.96    30.77                                    
 11 South Fort meyers  'A'                            2:05.50    2:06.37        
     1) Wagner, Madison                 2) Gragliardi, Michele            
     3) Youngs, Ashley                  4) Russ, Natasha                  
       32.10    36.00    58.27                                             
 12 Lehigh  'A'                                       2:05.73    2:17.17        
     1) Curnoles, Jena                  2) Deane, Abbey                   
     3) Ostrowski, Kaitlin              4) Bley, Chelsea                  
       35.02    34.01    35.08    33.06                                    
 
Event 65  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State:   1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lely High School  'A'                             1:46.00    1:45.28        
     1) Farhat, Louisa                  2) Su, Ling                       
     3) Farhat, Mercedes                4) Boznick, Jamie                 
       26.73    26.28    26.43    25.84                                    
  2 Lemon Bay  'A'                                    1:48.20    1:47.55        
     1) Morrow, Brynn                   2) Varga, Ashley                  
     3) Ready, Nicole                   4) Strauss, Lauren                
       26.21    26.86    27.47    27.01                                    
  3 Gulf Coast  'A'                                   1:51.48    1:51.77        
     1) Mitchell, Lindsay               2) Errington, Julie               
     3) Errington, Lisa                 4) Lawson, Molly                  
       29.57    27.67    28.27    26.26                                    
  4 Palmetto Ridge  'A'                               1:57.72    1:56.31        
     1) Eames, Morgan SO                2) Doty, Alexis SR                
     3) Otto, Angela FR                 4) Jensen, Amanda JR              
       28.54    29.16    29.08    29.53                                    
  5 Estero High School  'A'                           1:52.87    1:56.67        
     1) Vaughan, Ashlee                 2) Sands, Megan                   
     3) Zoppy, Catherine                4) Coomer, Kelly                  
       29.24    28.13    30.28    29.02                                    
  6 Riverdale High School  'A'                        1:58.72    1:58.50        
     1) Stowe, Nicole                   2) Thompson, Sally                
     3) Paladini, Hannah                4) Lucas, Melissa                 
       30.11    30.15    28.66    29.58                                    
  7 Barron Collier High School  'A'                   2:02.14    2:03.13        
     1) Simmons, Lillan                 2) Tinney, Kaitlin                
     3) Al-Mulla, Al-Daana              4) Pizzo, Sarah                   
       30.38    31.02  1:01.73                                             
  8 Naples High School  'A'                           2:09.09    2:03.20        
     1) Powell, Hilary                  2) Fentress, Grace                
     3) Jones, Stephanie                4) Shaw, Carden                   
       31.31    30.97    31.04    29.88                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cypress Lake  'A'                                 2:05.00    2:05.16        
     1) Champion, Jenna                 2) McCurry, Katie                 
     3) Gaidry, Alicia                  4) Cough, Caralyn                 
       30.19    33.17    30.16    31.64                                    
 10 South Fort meyers  'A'                            2:06.00    2:05.50        
     1) Wagner, Madison                 2) Gragliardi, Michele            
     3) Youngs, Ashley                  4) Russ, Natasha                  
       32.07    34.86    33.25    25.32                                    
 11 Port Charlotte  'A'                               2:14.00    2:05.58        
     1) Bagiardi, Brittany              2) Smith, Stephane                
     3) Brown, Alyson                   4) Gossett, Myrriah               
       31.44    39.59    25.05    29.50                                    
 12 Lehigh  'A'                                       2:05.00    2:05.73        
     1) Curnoles, Jena                  2) Deane, Abbey                   
     3) Ostrowski, Kaitlin              4) Bley, Chelsea                  
       30.31    33.07    32.80    29.55                                    
 -- Charlotte High School  'A'                        1:48.24         DQ        
     1) Gadowry, Michelle E SO          2) Kloor, Michelle A JR           
     3) Davis, Janine M SR              4) Puska, Holly K JR              
       26.01    28.43    26.77    27.13                                    
 
Event 66  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:   1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gulf Coast  'A'                                   1:39.31    1:37.26        
     1) Broxson, Dustin                 2) Nolton, James                  
     3) Kidder, Daniel                  4) Reischl, Matt                  
       25.62    25.16    24.74    21.74                                    
  2 Lely High School  'A'                             1:40.58    1:39.25        
     1) Allan, Andrew                   2) Cooper, Steven                 
     3) Schultz, Steve                  4) Kunce, Adam                    
       22.56    24.69    26.92    25.08                                    
  3 Cypress Lake  'A'                                 1:40.39    1:40.94        
     1) Gauntt, Parker                  2) Kalouris, Yanni                
     3) Maselli, Luca                   4) Gleason, Greg                  
       24.83    26.73    26.25    23.13                                    
  4 Naples High School  'A'                           1:42.41    1:43.15        
     1) Casement, Alex                  2) McShea, Sandy                  
     3) Crum, Kyle                      4) Garrett, Brian                 
       25.06    26.18    26.43    25.48                                    
  5 Barron Collier High School  'A'                   1:48.44    1:45.64        
     1) Morris, Chad                    2) Kalsey, Ryan                   
     3) Arias, Esteban                  4) Thompson, Nicholas             
       26.56    25.39    26.14    27.55                                    
  6 Charlotte High School  'A'                        1:50.91    1:49.72        
     1) Valente, Patrick M JR           2) Richert, Phillip C JR          
     3) Lee, Andrew SR                  4) Kumar, Amol FR                 
       26.94    28.04    27.03    27.71                                    
  7 Lemon Bay  'A'                                    1:52.23    1:51.27        
     1) Barche, Thomas                  2) Griffith, Eric                 
     3) Loveless, Zach                  4) Giuliano, Nick                 
       26.81    30.03    27.41    27.02                                    
 -- Lehigh  'A'                                       1:52.11         DQ        
     1) Noe, Christopher                2) Chrobak, David                 
     3) Bemesderfer, Dustin             4) Bledsoe, Stuart                
       29.39    29.19    28.41    23.87                                    
B - Final
  9 South Fort meyers  'A'                            1:53.25    1:51.91        
     1) Messuri, Eric                   2) Groothoff, Gabe                
     3) Diaz, Devin                     4) Ingram, Ricky                  
       28.68    28.24    28.89    26.10                                    
 10 Baker  'A'                                        1:56.41    1:53.21        
     1) Quesada, Randy                  2) Paredes, Anthony               
     3) Cusson, Matt                    4) Christiano, Chris              
       25.57    29.73    29.32    28.59                                    
 11 Palmetto Ridge  'A'                               1:58.20    1:56.22        
     1) Torres, Ruben SR                2) Martinsen, Robbie SR           
     3) Carrol, Steven FR               4) Bloomer, Kyle SO               
       28.61    27.59    31.31    28.71                                    
 12 Riverdale High School  'A'                        2:16.31    2:14.13        
     1) Rivera, Raul                    2) Henshaw, Kyle                  
     3) Whaley, Daniel                  4) DiSeuillo, Derek               
       32.02    41.24    33.71    27.16                                    
 
Event 66  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State:   1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gulf Coast  'A'                                   1:35.96    1:39.31        
     1) Broxson, Dustin                 2) Nolton, James                  
     3) Kidder, Daniel                  4) Reischl, Matt                  
       25.53    24.24    25.32    24.22                                    
  2 Cypress Lake  'A'                                 1:43.56    1:40.39        
     1) Gauntt, Parker                  2) Kalouris, Yanni                
     3) Maselli, Luca                   4) Gleason, Greg                  
       25.49    26.02    26.67    22.21                                    
  3 Lely High School  'A'                             1:41.00    1:40.58        
     1) Allan, Andrew                   2) Cooper, Steven                 
     3) Schultz, Steve                  4) Kunce, Adam                    
       22.97    25.25    26.89    25.47                                    
  4 Naples High School  'A'                           1:38.51    1:42.41        
     1) Casement, Alex                  2) McShea, Sandy                  
     3) Crum, Kyle                      4) Garrett, Brian                 
       24.85    25.40    26.12    26.04                                    
  5 Barron Collier High School  'A'                   1:49.87    1:48.44        
     1) Morris, Chad                    2) Kalsey, Ryan                   
     3) Arias, Esteban                  4) Thompson, Nicholas             
       26.39    25.62    27.69    28.74                                    
  6 Charlotte High School  'A'                        1:44.16    1:50.91        
     1) Valente, Patrick M JR           2) Richert, Phillip C JR          
     3) Lee, Andrew SR                  4) Kumar, Amol FR                 
       26.52    29.16    27.59    27.64                                    
  7 Lehigh  'A'                                       1:51.99    1:52.11        
     1) Noe, Christopher                2) Chrobak, David                 
     3) Bemesderfer, Dustin             4) Bledsoe, Stuart                
       30.29    30.08    28.28    23.46                                    
  8 Lemon Bay  'A'                                    1:58.00    1:52.23        
     1) Barche, Thomas                  2) Griffith, Eric                 
     3) Loveless, Zach                  4) Giuliano, Nick                 
       27.49    30.43    27.20    27.11                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 South Fort meyers  'A'                            1:54.00    1:53.25        
     1) Messuri, Eric                   2) Groothoff, Gabe                
     3) Diaz, Devin                     4) Ingram, Ricky                  
       26.18    30.07    29.88    27.12                                    
 10 Baker  'A'                                        1:56.47    1:56.41        
     1) Quesada, Randy                  2) Paredes, Anthony               
     3) Cusson, Matt                    4) Christiano, Chris              
       25.68    29.49    30.46    30.78                                    
 11 Palmetto Ridge  'A'                               1:58.00    1:58.20        
     1) Torres, Ruben SR                2) Martinsen, Robbie SR           
     3) Carrol, Steven FR               4) Bloomer, Kyle SO               
       29.51    28.82    30.93    28.94                                    
 12 Riverdale High School  'A'                        2:03.52    2:16.31        
     1) Rivera, Raul                    2) Henshaw, Kyle                  
     3) Whaley, Daniel                  4) DiSeuillo, Derek               
       32.08    44.20    32.16    27.87                                    
 -- Port Charlotte  'A'                               2:08.30         NS        
 
Event 67  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:   54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Madison              South Fort           1:03.21    1:02.68        
      30.91   31.77                                                
  2 Farhat, Mercedes             LELY                 1:05.10    1:03.25        
      30.40   32.85                                                
  3 Strauss, Lauren              Lemon Bay            1:05.61    1:05.46        
      31.80   33.66                                                
  4 Davis, Lindsey               Naples               1:05.95    1:05.81        
      31.96   33.85                                                
  5 Nelson, Lindsey              Naples               1:06.36    1:05.91        
      32.26   33.65                                                
  6 Schwartz, Lauren E        SR Charlotte            1:06.90    1:06.77        
      32.53   34.24                                                
  7 Stone, Alyssa                BCOL                 1:10.01    1:10.22        
      33.03   37.19                                                
  8 Powell, Sierra               Lemon Bay            1:12.78    1:11.17        
      34.49   36.68                                                
B - Final
  9 Jutras, Allison              Gulf Coast           1:16.80    1:15.69        
      36.79   38.90                                                
 10 Gelman, Niki                 LELY                 1:18.85    1:16.33        
      36.98   39.35                                                
 11 Thompson, Sally              RVDL                 1:17.16    1:17.76        
      38.49   39.27                                                
 12 Zoppy, Catherine             ESTO                 1:15.69    1:17.85        
 13 Lee, Abigail C            FR Charlotte            1:20.26    1:20.12        
      38.70   41.42                                                
 14 Knighton, Marissa            RVDL                 1:19.54    1:20.66        
      39.49   41.17                                                
 15 Morgan, Samantha             Lemon Bay            1:21.13    1:20.73        
      38.59   42.14                                                
 16 McCurry, Katie               Cypress Lake         1:15.52    1:22.38        
      37.09   45.29                                                
 
Event 67  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State:   54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wagner, Madison              South Fort           1:06.00    1:03.21        
      31.04   32.17                                                
  2 Farhat, Mercedes             LELY                 1:01.60    1:05.10        
      31.41   33.69                                                
  3 Strauss, Lauren              Lemon Bay            1:07.20    1:05.61        
      32.71   32.90                                                
  4 Davis, Lindsey               Naples               1:04.21    1:05.95        
      32.25   33.70                                                
  5 Nelson, Lindsey              Naples               1:05.99    1:06.36        
      32.26   34.10                                                
  6 Schwartz, Lauren E        SR Charlotte            1:07.86    1:06.90        
      32.54   34.36                                                
  7 Stone, Alyssa                BCOL                 1:10.56    1:10.01        
      33.32   36.69                                                
  8 Powell, Sierra               Lemon Bay            1:13.40    1:12.78        
      35.48   37.30                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 McCurry, Katie               Cypress Lake         1:17.00    1:15.52        
      36.37   39.15                                                
 10 Zoppy, Catherine             ESTO                 1:10.80    1:15.69        
      36.24   39.45                                                
 11 Jutras, Allison              Gulf Coast           1:12.18    1:16.80        
      36.02   40.78                                                
 12 Thompson, Sally              RVDL                 1:18.75    1:17.16        
      37.98   39.18                                                
 13 Gelman, Niki                 LELY                 1:13.20    1:18.85        
      38.32   40.53                                                
 14 Knighton, Marissa            RVDL                 1:16.86    1:19.54        
      39.07   40.47                                                
 15 Lee, Abigail C            FR Charlotte            1:23.69    1:20.26        
      38.93   41.33                                                
 16 Morgan, Samantha             Lemon Bay            1:18.90    1:21.13        
      37.91   43.22                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tinney, Kaitlin              BCOL                 1:29.78    1:22.74        
      38.46   44.28                                                
 18 Broxson, Brandi              Gulf Coast           1:21.61    1:23.28        
-------------------------------------------------------------------------
 19 McQuilkin, Cammy             Cypress Lake         1:26.00    1:25.64        
 20 Curnoles, Jena               Lehigh               1:21.36    1:26.22        
      41.38   44.84                                                
 21 Mora, Gabriella              BCOL                 1:31.02    1:26.24        
 22 Mann, Stacey                 Gulf Coast           1:27.42    1:26.43        
      40.05   46.38                                                
 23 Fike, Toni                   Lemon Bay            1:27.80    1:26.45        
      40.57   45.88                                                
 24 Brown, Alyson                Port Charlotte       1:28.17    1:26.68        
      41.85   44.83                                                
 25 Curran, Hilary               Lehigh               1:26.38    1:29.41        
      43.91   45.50                                                
 26 Wilson, Sarah                RVDL                 1:27.11    1:31.41        
      43.41   48.00                                                
 27 Keen, Caitlyn                RVDL                 1:40.00    1:32.53        
      42.16   50.37                                                
 28 Bagiardi, Brittany           Port Charlotte       1:25.12    1:34.30        
 29 Knitt, Rebecca               Gulf Coast           1:36.09    1:36.68        
      45.42   51.26                                                
 30 Nesmith, Dannielle        FR Palmetto Ridge       1:43.62    1:38.64        
      47.62   51.02                                                
 31 Martinsen, Elissa         FR Palmetto Ridge       1:47.21    1:40.36        
      44.49   55.87                                                
 32 Vergara, Fernanda            BCOL                 1:46.83    1:42.30        
      46.90   55.40                                                
 33 Cervantes, Marisella      SO Palmetto Ridge       1:40.00    1:47.96        
      47.35 1:00.61                                                
 34 Beatty, Kriserira            Port Charlotte       1:40.12    1:49.16        
 35 Wieland, Danielle            Lehigh               1:56.64    1:51.70        
      53.02   58.68                                                
 36 Sasso, Altair                ESTO                 1:34.60    1:55.89        
      54.17 1:01.72                                                
 -- Myrmo, Terresa               Naples                    NT         DQ        
 -- Sorzana, Valentina           Naples               1:31.91         DQ        
 -- Blackwell, Kaylee            Port Charlotte       1:40.12         DQ        
 
Event 68  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:   46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sullivan, Paul               Naples               1:00.38      59.86        
      29.62   30.24                                                
  2 Lim, Jeffrey S            SO Charlotte            1:02.32    1:02.18        
      30.60   31.58                                                
  3 Pena, Manuel                 BCOL                 1:02.72    1:02.66        
      29.76   32.90                                                
  4 Broxson, Dustin              Gulf Coast           1:03.96    1:03.87        
      31.19   32.68                                                
  5 Smith, Blake                 Gulf Coast           1:05.46    1:04.59        
      32.11   32.48                                                
  6 Smith, Paul                  Cypress Lake         1:05.39    1:07.74        
      32.27   35.47                                                
  7 Fidanli, Sergio              Gulf Coast           1:10.13    1:09.77        
      33.74   36.03                                                
  8 Cooper, Steven               LELY                 1:09.30    1:11.07        
      34.47   36.60                                                
B - Final
  9 Wilson, Ryan                 BCOL                 1:16.11    1:13.51        
      34.51   39.00                                                
 10 Lueth, Jake                  Gulf Coast           1:21.96    1:16.54        
      36.53   40.01                                                
 11 Heatherly, Mike              Lemon Bay            1:22.63    1:19.97        
      36.54   43.43                                                
 12 Perry, Jordan                South Fort           1:23.04    1:20.82        
      39.72   41.10                                                
 13 Baker, Jason                 Naples               1:20.52    1:22.53        
      37.64   44.89                                                
 14 DiSeuillo, Derek             RVDL                 1:26.83    1:24.80        
      39.59   45.21                                                
 15 Ervin, Ryan               FR Palmetto Ridge       1:26.88    1:24.87        
      42.31   42.56                                                
 16 Paredes, Anthony             Baker                1:26.20    1:25.17        
      41.29   43.88                                                
 
Event 68  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State:   46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sullivan, Paul               Naples               1:02.78    1:00.38        
      29.90   30.48                                                
  2 Lim, Jeffrey S            SO Charlotte            1:04.27    1:02.32        
      30.47   31.85                                                
  3 Pena, Manuel                 BCOL                 1:05.77    1:02.72        
      30.18   32.54                                                
  4 Broxson, Dustin              Gulf Coast           1:02.69    1:03.96        
      31.28   32.68                                                
  5 Smith, Paul                  Cypress Lake         1:09.06    1:05.39        
      31.61   33.78                                                
  6 Smith, Blake                 Gulf Coast           1:06.65    1:05.46        
      31.91   33.55                                                
  7 Cooper, Steven               LELY                 1:08.20    1:09.30        
      34.21   35.09                                                
  8 Fidanli, Sergio              Gulf Coast           1:13.27    1:10.13        
      34.30   35.83                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wilson, Ryan                 BCOL                 1:22.09    1:16.11        
      36.52   39.59                                                
 10 Baker, Jason                 Naples               1:28.49    1:20.52        
      38.38   42.14                                                
 11 Lueth, Jake                  Gulf Coast           1:21.37    1:21.96        
      37.57   44.39                                                
 12 Heatherly, Mike              Lemon Bay            1:18.60    1:22.63        
      38.31   44.32                                                
 13 Perry, Jordan                South Fort           1:28.00    1:23.04        
 14 Paredes, Anthony             Baker                1:24.75    1:26.20        
      41.29   44.91                                                
 15 DiSeuillo, Derek             RVDL                 1:24.33    1:26.83        
 16 Ervin, Ryan               FR Palmetto Ridge       1:22.35    1:26.88        
      43.03   43.85                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Mason                 BCOL                 1:26.69    1:27.38        
 18 McShea, Skipper              Naples                    NT    1:27.60        
      41.46   46.14                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lester, Andrew               ESTO                 1:23.90    1:29.05        
      40.87   48.18                                                
 20 Morrissey, Jarrad            RVDL                 1:33.88    1:32.73        
      44.53   48.20                                                
 21 Canamare, Paul               Cypress Lake         1:45.50    1:35.17        
      44.03   51.14                                                
 22 Herrera, Ed                  LELY                 1:38.60    1:46.64        
      48.09   58.55                                                
 23 Stanbro, Adam                RVDL                 2:07.35    2:13.73        
    1:04.97 1:08.76                                                
 -- Carney, Eric                 LELY                 1:35.60         DQ        
 -- Shotwell, Clark              BCOL                 1:28.87         DQ        
 -- Crews, Cannon                Naples                    NT         DQ        
 
Event 69  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:   1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Morrow, Brynn                Lemon Bay            1:12.69    1:12.11        
      33.39   38.72                                                
  2 Kloor, Michelle A         JR Charlotte            1:12.73    1:13.75        
      34.72   39.03                                                
  3 Griffith, Dana               Lemon Bay            1:18.86    1:19.92        
      37.32   42.60                                                
  4 Otto, Angela              FR Palmetto Ridge       1:18.71    1:20.93        
      35.93   45.00                                                
  5 Stowe, Nicole                RVDL                 1:22.35    1:21.24        
      38.43   42.81                                                
  6 Burns, Katie                 Lemon Bay            1:19.70    1:21.66        
      38.11   43.55                                                
  7 Gaidry, Alicia               Cypress Lake         1:22.89    1:22.68        
      38.50   44.18                                                
  8 Gabela, Milena               BCOL                 1:25.41    1:26.02        
      39.42   46.60                                                
B - Final
  9 Alvarez, Stephanie           BCOL                 1:28.09    1:26.40        
      41.81   44.59                                                
 10 Corbett, Hayley              Gulf Coast           1:26.55    1:27.63        
      40.11   47.52                                                
 11 Pizzo, Sarah                 BCOL                 1:27.31    1:27.86        
      41.31   46.55                                                
 12 Tiek, Dana                   Port Charlotte       1:27.84    1:28.11        
      42.05   46.06                                                
 13 Ferrari, Alex                Gulf Coast           1:27.91    1:29.12        
      41.99   47.13                                                
 14 Lawson, Molly                Gulf Coast           1:28.29    1:29.50        
      42.17   47.33                                                
 15 Peterson, Kristen            RVDL                 1:28.35    1:29.78        
      41.95   47.83                                                
 16 Harrison, Stephanie          BCOL                 1:30.03    1:30.24        
      42.59   47.65                                                
 
Event 69  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State:   1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Morrow, Brynn                Lemon Bay            1:14.80    1:12.69        
      33.97   38.72                                                
  2 Kloor, Michelle A         JR Charlotte            1:13.85    1:12.73        
      34.51   38.22                                                
  3 Otto, Angela              FR Palmetto Ridge       1:19.19    1:18.71        
      36.45   42.26                                                
  4 Griffith, Dana               Lemon Bay            1:19.20    1:18.86        
      37.27   41.59                                                
  5 Burns, Katie                 Lemon Bay            1:21.50    1:19.70        
      37.04   42.66                                                
  6 Stowe, Nicole                RVDL                 1:21.60    1:22.35        
      39.33   43.02                                                
  7 Gaidry, Alicia               Cypress Lake         1:26.00    1:22.89        
      38.54   44.35                                                
  8 Gabela, Milena               BCOL                 1:26.89    1:25.41        
      40.16   45.25                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Corbett, Hayley              Gulf Coast           1:25.19    1:26.55        
      39.78   46.77                                                
 10 Pizzo, Sarah                 BCOL                 1:27.57    1:27.31        
      41.23   46.08                                                
 11 Tiek, Dana                   Port Charlotte       1:30.10    1:27.84        
      41.60   46.24                                                
 12 Ferrari, Alex                Gulf Coast           1:26.38    1:27.91        
      41.18   46.73                                                
 13 Alvarez, Stephanie           BCOL                 1:25.05    1:28.09        
      41.45   46.64                                                
 14 Lawson, Molly                Gulf Coast           1:27.37    1:28.29        
      42.17   46.12                                                
 15 Peterson, Kristen            RVDL                 1:27.23    1:28.35        
      41.63   46.72                                                
 16 Harrison, Stephanie          BCOL                 1:30.53    1:30.03        
      42.08   47.95                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Oaks, Amanda M            JR Charlotte            1:25.47    1:30.81        
      42.78   48.03                                                
 18 Goodwin, Stephanie           Lemon Bay            1:29.70    1:30.97        
      42.95   48.02                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gariepy, Jennifer         SR Palmetto Ridge       1:32.72    1:31.31        
      43.07   48.24                                                
 20 Morris, Kristen              Cypress Lake         1:27.00    1:31.67        
      42.21   49.46                                                
 21 Spaziani, Victoria           LELY                 1:23.50    1:33.37        
      42.87   50.50                                                
 22 Coyle, Jessica               ESTO                 1:32.80    1:33.46        
      43.22   50.24                                                
 23 Garner, Caroline             Naples               1:32.63    1:33.94        
      45.30   48.64                                                
 24 Dobbs, Kira                  South Fort           1:38.00    1:35.05        
      43.62   51.43                                                
 25 Harvey, Brooke               RVDL                 1:31.16    1:35.42        
      45.01   50.41                                                
 26 Doty, Rachel              SO Palmetto Ridge       1:36.56    1:35.77        
      44.64   51.13                                                
 27 Cough, Caralyn               Cypress Lake         1:42.00    1:35.80        
      44.67   51.13                                                
 28 Tyler, Katherine             RVDL                 1:36.40    1:36.01        
      43.82   52.19                                                
 29 Arizmendi, Krystal        SO Palmetto Ridge       1:41.33    1:36.13        
      44.15   51.98                                                
 30 Schmidt, Tamara              Lehigh               1:41.00    1:36.87        
      44.30   52.57                                                
 31 Huyck, Nicole                ESTO                 1:32.60    1:37.99        
      44.75   53.24                                                
 32 Boznick, Jamie               LELY                 1:31.00    1:38.72        
      46.95   51.77                                                
 33 Stewart, Bailey              South Fort           1:38.00    1:39.42        
      45.48   53.94                                                
 33 Shaw, Spencer                Naples               1:39.52    1:39.42        
      46.43   52.99                                                
 35 Jones, Stephanie             Naples                    NT    1:41.95        
      50.01   51.94                                                
 36 Ruiz, Debbie                 Lehigh               1:36.88    1:44.72        
      48.85   55.87                                                
 37 Newman, Kira                 South Fort           1:50.00    1:46.36        
      49.70   56.66                                                
 38 Katz, Rebecca                Lehigh               1:50.46    1:48.47        
      52.25   56.22                                                
 -- Issacs, Megan                Port Charlotte       1:40.12         DQ        
      54.35 1:07.24                                                
 -- Pulte, Liz                   Cypress Lake         1:31.00         DQ        
 -- Neal, Elaine                 Naples               1:31.62         DQ        
 -- Gerace, Tiffany              Port Charlotte       1:42.12         DQ        
    1:02.87 1:12.94                                                
 -- Stevens, Katherine           Gulf Coast           1:29.58         DQ        
      45.82   51.44                                                
 
Event 70  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:   54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brancaccio, Danny S       SR Charlotte            1:04.61    1:03.10        
      29.99   33.11                                                
  2 Robinson, Hunter             Naples               1:04.03    1:03.27        
      29.97   33.30                                                
  3 Loveless, Zach               Lemon Bay            1:07.36    1:09.29        
      30.76   38.53                                                
  4 Shackleton, Zack             Gulf Coast           1:12.22    1:12.34        
      34.02   38.32                                                
  5 Steyer, Chris                Gulf Coast           1:15.46    1:13.26        
      34.86   38.40                                                
  6 Kalouris, Yanni              Cypress Lake         1:15.00    1:14.32        
      34.74   39.58                                                
  7 Morrissey, Jonathan          RVDL                 1:15.70    1:16.14        
      36.54   39.60                                                
  8 Kalsey, Ryan                 BCOL                 1:17.36    1:19.01        
      36.29   42.72                                                
B - Final
  9 Messuri, Eric                South Fort           1:18.22    1:17.21        
      36.11   41.10                                                
 10 Lee, Andrew               SR Charlotte            1:17.72    1:18.06        
      35.97   42.09                                                
 11 Bates, Matt                  Gulf Coast           1:19.06    1:19.64        
      37.17   42.47                                                
 12 Davidson, Kyle               Naples               1:18.26    1:20.53        
      38.33   42.20                                                
 13 Matson, Chris                Gulf Coast           1:19.09    1:21.20        
      38.17   43.03                                                
 14 Perez-zaneli, Marco       SO Palmetto Ridge       1:21.57    1:21.29        
      36.97   44.32                                                
 15 Valente, Patrick M        JR Charlotte            1:21.79    1:22.14        
      38.28   43.86                                                
 16 Swain, Alex                  ESTO                 1:21.12    1:22.37        
      37.66   44.71                                                
 
Event 70  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State:   54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Robinson, Hunter             Naples               1:05.43    1:04.03        
      30.10   33.93                                                
  2 Brancaccio, Danny S       SR Charlotte            1:03.39    1:04.61        
      30.66   33.95                                                
  3 Loveless, Zach               Lemon Bay            1:11.70    1:07.36        
      30.68   36.68                                                
  4 Shackleton, Zack             Gulf Coast           1:13.18    1:12.22        
      34.25   37.97                                                
  5 Kalouris, Yanni              Cypress Lake         1:19.64    1:15.00        
      35.22   39.78                                                
  6 Steyer, Chris                Gulf Coast           1:14.69    1:15.46        
      35.24   40.22                                                
  7 Morrissey, Jonathan          RVDL                 1:17.71    1:15.70        
      36.50   39.20                                                
  8 Kalsey, Ryan                 BCOL                 1:22.71    1:17.36        
      35.82   41.54                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Andrew               SR Charlotte            1:22.34    1:17.72        
      36.97   40.75                                                
 10 Messuri, Eric                South Fort           1:19.00    1:18.22        
      37.15   41.07                                                
 11 Davidson, Kyle               Naples               1:18.14    1:18.26        
      36.87   41.39                                                
 12 Bates, Matt                  Gulf Coast           1:23.64    1:19.06        
      36.90   42.16                                                
 13 Matson, Chris                Gulf Coast           1:19.89    1:19.09        
      37.21   41.88                                                
 14 Swain, Alex                  ESTO                 1:20.90    1:21.12        
      36.70   44.42                                                
 15 Perez-zaneli, Marco       SO Palmetto Ridge       1:20.37    1:21.57        
      37.34   44.23                                                
 16 Valente, Patrick M        JR Charlotte            1:25.32    1:21.79        
      38.21   43.58                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schultz, Steve               LELY                 1:23.10    1:22.22        
      38.38   43.84                                                
 18 Lester, Andrew               ESTO                 1:30.08    1:22.33        
      38.66   43.67                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jokela, Nick                 LELY                 1:22.80    1:22.84        
      38.89   43.95                                                
 20 Dorado, Daniel               BCOL                 1:27.72    1:23.90        
      38.02   45.88                                                
 21 Beck, Scott                  Naples               1:25.66    1:24.90        
      39.44   45.46                                                
 22 Axline, David                Naples               1:20.55    1:25.09        
      39.59   45.50                                                
 23 Ferrie, Chris                Cypress Lake         1:36.72    1:27.22        
      41.09   46.13                                                
 24 Castellano, Blaise           Lemon Bay            1:32.10    1:28.19        
      41.97   46.22                                                
 25 Groothoff, Gabe              South Fort           1:32.00    1:28.86        
      40.32   48.54                                                
 26 Chrobak, David               Lehigh               1:32.86    1:31.15        
      39.14   52.01                                                
 27 Schay, James              SO Palmetto Ridge       1:33.88    1:31.91        
      43.58   48.33                                                
 28 Noe, Christopher             Lehigh               1:29.41    1:32.39        
      43.63   48.76                                                
 29 Christiano, Chris            Baker                1:39.50    1:33.65        
      43.29   50.36                                                
 30 Ruster-Mack, Josh            South Fort           1:40.00    1:35.98        
      44.12   51.86                                                
 31 Thumm, Eric                  South Fort           1:44.00    1:37.66        
      44.55   53.11                                                
 32 Boushay, Justin              Baker                1:45.00    1:46.23        
      49.03   57.20                                                
 33 Rivera, Raul                 RVDL                 1:43.62    1:51.04        
      50.60 1:00.44                                                
 34 Henshaw, Kyle                RVDL                 1:53.46    1:56.61        
      52.35 1:04.26                                                
 -- Schindler, Ted               Cypress Lake         1:45.00         DQ        
      47.63   57.15                                                
 -- Menzies, Benjamin            BCOL                 1:22.78         DQ        
 -- Kais, Aleksander             Port Charlotte       1:30.17         DQ        
 
Event 71  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:   3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lely High School  'A'                             3:55.06    3:50.22        
     1) Su, Ling                        2) Farhat, Louisa                 
     3) Farhat, Mercedes                4) Blasneck, Wesley               
       28.36    59.16    27.63    57.72    27.72    58.01    26.78    55.33
  2 Lemon Bay  'A'                                    3:55.34    3:51.91        
     1) Morrow, Brynn                   2) Varga, Ashley                  
     3) Ready, Nicole                   4) Strauss, Lauren                
       28.32    59.43    27.57    57.68    27.72    57.51    27.15    57.29
  3 Gulf Coast  'A'                                   4:12.10    4:10.37        
     1) Germano, Kathryn                2) Mitchell, Lindsay              
     3) Errington, Julie                4) Errington, Lisa                
       30.31  1:06.26    28.81  1:01.35    29.96  1:03.92    27.53    58.84
  4 Naples High School  'A'                           4:13.65    4:11.95        
     1) Nelson, Lindsey                 2) Davis, Lindsey                 
     3) Powell, Hilary                  4) Shaw, Carden                   
       28.74    58.40    28.03    59.29    33.05  1:08.88    30.41  1:05.38
  5 Estero High School  'A'                           4:11.97    4:13.53        
     1) Vaughan, Ashlee                 2) Zoppy, Catherine               
     3) Sands, Megan                    4) Coomer, Kelly                  
       29.95  1:01.30    30.39  1:03.28    31.01  1:06.60    29.09  1:02.35
  6 Charlotte High School  'A'                        4:17.14    4:21.18        
     1) Davis, Janine M SR              2) Schwartz, Lauren E SR          
     3) Littlejohn, Alexa FR            4) Filkill, Kirsten M SO          
       28.97  1:00.18    29.75  1:03.02    33.10  1:09.40    32.81  1:08.58
  7 Cypress Lake  'A'                                 4:31.52    4:34.53        
     1) Gaidry, Lauren                  2) McQuilkin, Cammy               
     3) Gaidry, Alicia                  4) Pulte, Liz                     
       33.08  1:11.26    34.20  1:11.42    31.73  1:08.07    29.80  1:03.78
  8 Riverdale High School  'A'                        4:52.02    4:44.21        
     1) Valez, Natasha                  2) Knighton, Marissa              
     3) Whaley, Niki                    4) Wilson, Sarah                  
       32.42  1:09.90    34.40  1:11.99    34.63  1:14.07    31.86  1:08.25
B - Final
  9 Palmetto Ridge  'A'                               5:14.84    4:58.92        
     1) Gariepy, Jennifer SR            2) Ellis, Julie FR                
     3) Doty, Rachel SO                 4) Arizmendi, Krystal SO          
       33.42  1:10.35    35.09  1:15.13    35.24  1:14.86    35.85  1:18.58
 10 Port Charlotte  'A'                               5:03.51    5:05.89        
     1) Smith, Stephane                 2) Brown, Kelly                   
     3) Brown, Alyson                   4) Tiek, Dana                     
       40.48  1:20.23    36.75  1:15.70    35.55  1:16.74    35.20  1:13.22
 11 South Fort meyers  'A'                            5:31.59    5:20.22        
     1) Gragliardi, Michele             2) Newman, Kira                   
     3) Dobbs, Kira                     4) Stewart, Bailey                
       38.85  1:18.23    37.74  1:21.33    37.07  1:24.62    34.78  1:16.04
 -- Lehigh  'A'                                       5:27.65         NS        
     1) Schmidt, Tamara                 2) Ruiz, Debbie                   
     3) Curran, Hilary                  4) Bley, Chelsea                  
 
Event 71  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State:   3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lely High School  'A'                             3:51.70    3:55.06        
     1) Su, Ling                        2) Farhat, Louisa                 
     3) Farhat, Mercedes                4) Blasneck, Wesley               
       28.08    58.94    28.18    59.43    28.28    59.53    27.65    57.16
  2 Lemon Bay  'A'                                    4:01.30    3:55.34        
     1) Morrow, Brynn                   2) Varga, Ashley                  
     3) Ready, Nicole                   4) Strauss, Lauren                
       26.91    56.95    28.57    59.47    28.53    59.63    28.23    59.29
  3 Estero High School  'A'                           4:01.98    4:11.97        
     1) Vaughan, Ashlee                 2) Zoppy, Catherine               
     3) Sands, Megan                    4) Coomer, Kelly                  
       28.85    59.14    29.93  1:02.78    31.44  1:07.48    29.82  1:02.57
  4 Gulf Coast  'A'                                   4:11.87    4:12.10        
     1) Germano, Kathryn                2) Mitchell, Lindsay              
     3) Errington, Julie                4) Errington, Lisa                
       30.73  1:06.09    29.79  1:02.56    30.75  1:05.25    27.76    58.20
  5 Naples High School  'A'                           4:15.00    4:13.65        
     1) Nelson, Lindsey                 2) Davis, Lindsey                 
     3) Powell, Hilary                  4) Shaw, Carden                   
       28.65    58.82    28.83  1:01.22    33.08  1:08.29    30.44  1:05.32
  6 Charlotte High School  'A'                        4:14.31    4:17.14        
     1) Davis, Janine M SR              2) Schwartz, Lauren E SR          
     3) Littlejohn, Alexa FR            4) Filkill, Kirsten M SO          
       29.61  1:02.36    28.68  1:00.31    32.05  1:06.59    32.03  1:07.88
  7 Cypress Lake  'A'                                 4:30.00    4:31.52        
     1) Gaidry, Lauren                  2) McQuilkin, Cammy               
     3) Gaidry, Alicia                  4) Pulte, Liz                     
       33.93  1:12.90    32.02  1:08.39    31.55  1:06.32    30.18  1:03.91
  8 Riverdale High School  'A'                        4:21.96    4:52.02        
     1) Valez, Natasha                  2) Knighton, Marissa              
     3) Whaley, Niki                    4) Wilson, Sarah                  
       33.03  1:11.84    36.00  1:14.54    36.12  1:17.07    32.37  1:08.57
-------------------------------------------------------------------------
  9 Port Charlotte  'A'                               5:00.00    5:03.51        
     1) Smith, Stephane                 2) Brown, Kelly                   
     3) Brown, Alyson                   4) Tiek, Dana                     
       35.72  1:17.56    36.79  1:15.57    36.19  1:17.28    35.51  1:13.10
 10 Palmetto Ridge  'A'                               4:39.90    5:14.84        
     1) Gariepy, Jennifer SR            2) Ellis, Julie FR                
     3) Doty, Rachel SO                 4) Arizmendi, Krystal SO          
       36.81  1:14.74    34.01  1:15.16    38.22  1:22.28    37.11  1:22.66
 11 Lehigh  'A'                                       4:58.00    5:27.65        
     1) Schmidt, Tamara                 2) Ruiz, Debbie                   
     3) Curran, Hilary                  4) Bley, Chelsea                  
       38.98  1:30.48    36.94  1:21.79    36.00  1:15.20    37.45  1:20.18
 12 South Fort meyers  'A'                            5:20.00    5:31.59        
     1) Gragliardi, Michele             2) Newman, Kira                   
     3) Dobbs, Kira                     4) Stewart, Bailey                
       36.85  1:19.40    39.71  1:22.25    41.90  1:31.47    38.82  1:18.47
 -- Barron Collier High School  'A'                   4:15.68         DQ        
     1) Weichelt, Sarah                 2) Stone, Alyssa                  
     3) Newsome, Alexandria             4) Gabela, Milena                 
       28.87    59.21    32.69  1:10.65    30.73  1:05.39    26.77    55.47
 
Event 72  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:   3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Naples High School  'A'                           3:38.60    3:31.91        
     1) Galati, Jeff                    2) Sullivan, Paul                 
     3) Gramm, Kyle                     4) Robinson, Hunter               
       24.68    53.04    24.75    51.04    25.51    54.07    25.35    53.76
  2 Gulf Coast  'A'                                   3:36.48    3:35.17        
     1) Broxson, Dustin                 2) Nolton, James                  
     3) Kidder, Daniel                  4) Reischl, Matt                  
       27.33    57.47    26.32    55.91    25.75    54.34    22.49    47.45
  3 Charlotte High School  'A'                        3:36.25    3:35.48        
     1) Lim, Jeffrey S SO               2) Tilka, Jack A SO               
     3) Hughes, Steven M SR             4) Brancaccio, Danny S SR         
       26.33    54.54    26.29    54.86    26.17    53.87    25.05    52.21
  4 Barron Collier High School  'A'                   3:36.99    3:37.93        
     1) Pena, Manuel                    2) Rice, Joseph                   
     3) Morris, Corey                   4) Call, Jonathan                 
       25.75    54.16    27.09    57.75    25.83    54.48    24.28    51.54
  5 Riverdale High School  'A'                        3:52.40    3:55.43        
     1) Armstrong, Derek                2) Browning, Bryan                
     3) Morrissey, Jonathan             4) Gallagher, Patrick             
       28.83  1:02.69    27.64    58.83    29.30    59.44    26.38    54.47
  6 Cypress Lake  'A'                                 4:01.92    3:59.66        
     1) Maselli, Luca                   2) Smith, Paul                    
     3) Kalouris, Yanni                 4) Ritz, Peter                    
       28.71  1:00.71    27.57    58.40    30.70  1:03.93    26.72    56.62
  7 Estero High School  'A'                           4:15.87    4:19.36        
     1) Franco, Julio                   2) Swain, Alex                    
     3) Friesth, Casey                  4) Perez, Eddwie                  
       28.87  1:00.20    31.18  1:10.33    32.07  1:09.30    27.34    59.53
  8 Lemon Bay  'A'                                    4:27.03    4:27.41        
     1) Griffith, Eric                  2) Heatherly, Mike                
     3) Jones, Scott                    4) Barche, Thomas                 
       32.15  1:08.72    31.06  1:07.09    33.10  1:09.63    28.98  1:01.97
B - Final
  9 Lely High School  'A'                             4:33.03    4:17.34        
     1) Baumler, William                2) Juday, Tommy                   
     3) Schultz, Steve                  4) Jokela, Nick                   
       31.18  1:05.57    31.52  1:07.15    27.31  1:02.37    28.37  1:02.25
 10 Baker  'A'                                        4:27.74    4:21.19        
     1) Quesada, Randy                  2) Paredes, Anthony               
     3) Cusson, Matt                    4) Christiano, Chris              
       27.11    58.40    31.29  1:08.64    31.61  1:06.72    31.51  1:07.43
 11 Palmetto Ridge  'A'                               4:45.19    4:44.37        
     1) Carrol, Steven FR               2) Ervin, Ryan FR                 
     3) Torres, Ruben SR                4) Perez-zaneli, Marco SO         
       35.59  1:15.22    31.87  1:07.72    30.97  1:08.31    33.54  1:13.12
 12 South Fort meyers  'A'                            5:11.53    5:08.89        
     1) Groothoff, Gabe                 2) Amin, Neil                     
     3) Ruster-Mack, Josh               4) Thumm, Eric                    
       34.68  1:15.10    40.52  1:23.11    35.97  1:15.15  1:12.50  1:15.53
 
Event 72  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State:   3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Charlotte High School  'A'                        3:42.30    3:36.25        
     1) Lim, Jeffrey S SO               2) Tilka, Jack A SO               
     3) Hughes, Steven M SR             4) Brancaccio, Danny S SR         
       26.31    54.19    26.52    55.78    25.89    53.60    25.16    52.68
  2 Gulf Coast  'A'                                   3:37.31    3:36.48        
     1) Broxson, Dustin                 2) Nolton, James                  
     3) Kidder, Daniel                  4) Reischl, Matt                  
       27.77    56.84    27.04    55.80    26.29    55.10    22.71    48.74
  3 Barron Collier High School  'A'                   3:44.99    3:36.99        
     1) Pena, Manuel                    2) Rice, Joseph                   
     3) Morris, Corey                   4) Call, Jonathan                 
       26.36    54.77    26.86    57.17    25.18    54.00    24.27    51.05
  4 Naples High School  'A'                           3:33.00    3:38.60        
     1) Galati, Jeff                    2) Sullivan, Paul                 
     3) Gramm, Kyle                     4) Robinson, Hunter               
       25.64    54.40    25.73    53.32    25.62    54.89    26.14    55.99
  5 Riverdale High School  'A'                        3:57.82    3:52.40        
     1) Armstrong, Derek                2) Browning, Bryan                
     3) Morrissey, Jonathan             4) Gallagher, Patrick             
       28.32  1:01.22    27.50    58.16    29.26    59.93    25.45    53.09
  6 Cypress Lake  'A'                                 4:01.00    4:01.92        
     1) Maselli, Luca                   2) Smith, Paul                    
     3) Kalouris, Yanni                 4) Ritz, Peter                    
       28.47    59.69    27.56    57.98    30.53  1:04.98    27.97    59.27
  7 Estero High School  'A'                           4:10.52    4:15.87        
     1) Franco, Julio                   2) Swain, Alex                    
     3) Friesth, Casey                  4) Perez, Eddwie                  
       28.53    59.17    30.21  1:06.18    33.04  1:10.04    28.36  1:00.48
  8 Lemon Bay  'A'                                    4:20.60    4:27.03        
     1) Griffith, Eric                  2) Heatherly, Mike                
     3) Jones, Scott                    4) Barche, Thomas                 
       31.99  1:08.08    30.45  1:06.75    32.67  1:09.57    29.40  1:02.63
-------------------------------------------------------------------------
  9 Baker  'A'                                        4:37.50    4:27.74        
     1) Quesada, Randy                  2) Paredes, Anthony               
     3) Cusson, Matt                    4) Christiano, Chris              
       27.59    57.88    32.23  1:09.66    31.35  1:06.59    34.83  1:13.61
 10 Lely High School  'A'                             4:16.10    4:33.03        
     1) Baumler, William                2) Juday, Tommy                   
     3) Schultz, Steve                  4) Jokela, Nick                   
       32.55  1:08.26    33.90  1:10.90    30.42  1:07.61    30.96  1:06.26
 11 Palmetto Ridge  'A'                               4:49.07    4:45.19        
     1) Carrol, Steven FR               2) Ervin, Ryan FR                 
     3) Torres, Ruben SR                4) Perez-zaneli, Marco SO         
       35.75  1:14.75    33.72  1:10.25    31.63  1:09.66    32.92  1:10.53
 12 South Fort meyers  'A'                            5:15.12    5:11.53        
     1) Groothoff, Gabe                 2) Amin, Neil                     
     3) Ruster-Mack, Josh               4) Thumm, Eric                    
       35.84  1:18.48    37.46  1:21.87    33.43  1:12.35  1:18.83