2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 7

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/22/2005 05:37 PM
                       FHSAA 1A District 7 - 10/21/2005                        
                              FHSAA  1 District 7                              
                                    Results                                    
 
Event 25  Girls 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
Pool Records:   1:54.88        2004 Acedemy of Holy Names                      
                         Hug,Pineda,Carter,DeRito                          
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Academy of the Holy Names  'A'                    1:56.89    1:57.01        
     1) Ross, Carly 12                  2) Russell, Kerry 10              
     3) Hug, Kelley 12                  4) Dowdle, Elizabeth 11           
  2 Berkeley Prep School  'A'                         1:58.42    1:57.92        
     1) Jordan, Laura M 8               2) Dent, Kelsey 10                
     3) Lewin, Sarah Grace 10           4) Mayer, Gina 10                 
  3 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  2:06.09    2:06.61        
     1) Francis, Amanda SO              2) Milam, Jessica SR              
     3) Carter, Katie MS                4) Goodwin, Paige FR              
  4 Clearwater Central Catholic-FL  'A'               2:12.50    2:13.73        
     1) Newton, Jenna 10                2) McMullen, Rachel 9             
     3) Cromer, Tara 10                 4) Hedrich, Michelle 9            
  5 Cambridge  'A'                                    2:10.75    2:14.02        
     1) Bullington, Caitlyn 8           2) Costello, Evelyn 8             
     3) Miller, Monica 8                4) Bullington, Jocelyn 10         
  6 Tampa Catholic  'A'                               2:17.23    2:25.20        
     1) Irwin, Jennifer 12              2) Stepanski, Maura 12            
     3) Reyes, Rochelle 12              4) Coleman, Sarah                 
  7 Robinson  'A'                                     2:25.41    2:32.00        
     1) Burton, Stephanie 10            2) Mason, Cassandra 9             
     3) Whitworth, Melissa 10           4) Christopherson, Amanda 11      
  8 Calvary Christian High School  'A'                2:37.00    2:37.88        
     1) Sweetser, Alex 11               2) Gordan, Kelly 10               
     3) Reese, Brittany 11              4) Sweetser, Jordan 9             
 
Event 25  Girls 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:43.16        2004 Heartland Arrowhead                        
                         A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
Pool Records:   1:54.88        2004 Acedemy of Holy Names                      
                         Hug,Pineda,Carter,DeRito                          
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Academy of the Holy Names  'A'                    1:57.05    1:56.89        
     1) Ross, Carly 12                  2) Russell, Kerry 10              
     3) Hug, Kelley 12                  4) Dowdle, Elizabeth 11           
       30.75    34.70    26.03    25.41                                    
  2 Berkeley Prep School  'A'                         1:58.02    1:58.42        
     1) Jordan, Laura M 8               2) Dent, Kelsey 10                
     3) Lewin, Sarah Grace 10           4) Mayer, Gina 10                 
       30.68    33.69    27.51    26.54                                    
  3 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  1:59.90    2:06.09        
     1) Goodwin, Paige FR               2) Milam, Jessica SR              
     3) Carter, Katie MS                4) Francis, Amanda SO             
       33.60    34.99    29.40    28.10                                    
  4 Cambridge  'A'                                    2:09.76    2:10.75        
     1) Bullington, Caitlyn 8           2) Costello, Evelyn 8             
     3) Miller, Monica 8                4) Bullington, Jocelyn 10         
       33.48    38.35    30.69    28.23                                    
  5 Clearwater Central Catholic-FL  'A'                    NT    2:12.50        
     1) Newton, Jenna 10                2) McMullen, Rachel 9             
     3) Cromer, Tara 10                 4) Hedrich, Michelle 9            
       34.98    38.69    30.08    28.75                                    
  6 Tampa Catholic  'A'                               2:23.09    2:17.23        
     1) Stepanski, Maura 12             2) Irwin, Jennifer 12             
     3) Reyes, Rochelle 12              4) Coleman, Sarah                 
       35.80    39.98    37.93    23.52                                    
  7 Robinson  'A'                                          NT    2:25.41        
     1) Burton, Stephanie 10            2) Mason, Cassandra 9             
     3) Whitworth, Melissa 10           4) Christopherson, Amanda 11      
       42.11    42.45    32.58    28.27                                    
  8 Calvary Christian High School  'A'                2:26.05    2:37.00        
     1) Sweetser, Alex 11               2) Gordan, Kelly 10               
     3) Reese, Brittany 11              4) Sweetser, Jordan 9             
       43.49    49.11    33.49    30.91                                    
 
Event 26  Boys 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
Pool Records:   1:42.44  10/21/2005 Jesuit High School, Jesuit                 
                         T Wyher, M Eves, S Lynch, M Josey                 
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jesuit High School  'A'                           1:42.44    1:40.95        
     1) Wyher, Tommy JR                 2) Eves, Michael 12               
     3) Lopez, Benjamin 10              4) Josey, Mathew 12               
  2 Clearwater Central Catholic-FL  'A'               1:52.14    1:49.57        
     1) Martin, Cameron 9               2) Zak, Taylor 9                  
     3) Wood, Andrew 10                 4) Slaby, Chris 12                
  3 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  1:54.02    1:53.04        
     1) Gagne, Sam SO                   2) Tropp, CJ SR                   
     3) Cole, James MS                  4) Dadhania, Saahil P SR          
  4 Berkeley Prep School  'A'                         1:54.84    1:54.21        
     1) Dent, Kyle 9                    2)                                
     3) Eicholtz, Zack 8                4) Landon, Ben 10                 
  5 Calvary Christian High School  'A'                2:09.79    2:10.02        
     1) Paquin, Ben 10                  2) Sweetser, Michael 9            
     3) Crescimbeni, Jose 10            4) Fix, Bryan 10                  
  6 Tampa Catholic  'A'                               2:11.25    2:10.72        
     1) Rios, Xavier 12                 2) Rey, Thomas 11                 
     3) Fink, Scott 12                  4) Scwieberger, William 10        
  7 Cambridge  'A'                                    2:15.94    2:15.14        
     1) Ayers, Dylan 8                  2) Krone, Bradford 8              
     3) Preston, Matthew 9              4) Schaettle, Kasey 9             
 
Event 26  Boys 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
Pool Records:   1:42.44  10/21/2005 Jesuit High School, Jesuit                 
                         T Wyher, M Eves, S Lynch, M Josey                 
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jesuit High School  'A'                           1:42.08    1:42.44        
     1) Wyher, Tommy JR                 2) Eves, Michael 12               
     3) Lynch, Sullivan 11              4) Josey, Mathew 12               
       24.89    29.91    24.51    23.13                                    
  2 Clearwater Central Catholic-FL  'A'                    NT    1:52.14        
     1) Martin, Cameron 9               2) Zak, Taylor 9                  
     3) Wood, Andrew 10                 4) Slaby, Chris 12                
       27.35    33.35    26.96    24.48                                    
  3 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  1:48.88    1:54.02        
     1) Gagne, Sam SO                   2) Tropp, CJ SR                   
     3) Cole, James MS                  4) Dadhania, Saahil P SR          
       29.75    30.61    28.48    25.18                                    
  4 Berkeley Prep School  'A'                         1:40.77    1:54.84        
     1) Dent, Kyle 9                    2) Landon, Ben 10                 
     3) Eicholtz, Zack 8                4) Johnson, Andrew 12             
       30.14    31.39    28.98    24.33                                    
  5 Calvary Christian High School  'A'                2:11.03    2:09.79        
     1) Paquin, Ben 10                  2) Sweetser, Michael 9            
     3) Crescimbeni, Jose 10            4) Fix, Bryan 10                  
       36.10    41.70    23.57    28.42                                    
  6 Tampa Catholic  'A'                               2:07.57    2:11.25        
     1) Rios, Xavier 12                 2) Rey, Thomas 11                 
     3) Fink, Scott 12                  4) Scwieberger, William 10        
       38.53    37.72    27.28    27.72                                    
  7 Cambridge  'A'                                    2:06.76    2:15.94        
     1) Ayers, Dylan 8                  2) Krone, Bradford 8              
     3) Preston, Matthew 9              4) Schaettle, Kasey 9             
       34.50    43.77    30.76    26.91                                    
 
Event 27  Girls 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
Pool Records:   1:52.47        2004 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nauta, Chelsea            JR Tampa Prep-FL        1:56.02    1:51.24 AA-A   
      26.71   28.37   28.45   27.71                                
  2 Lewin, Sarah Grace        10 Berkeley             2:03.31    2:01.00        
      28.52   30.90   30.62   30.96                                
  3 Phillips, Cori A          10 Berkeley             2:08.53    2:07.00        
      29.57   32.20   33.29   31.94                                
  4 Francis, Amanda           SO Tampa Prep-FL        2:10.21    2:07.77        
      30.22   33.00   32.93   31.62                                
  5 Heller, Alexa             11 Berkeley             2:12.71    2:12.66        
      30.48   33.64   34.21   34.33                                
  6 Bullington, Jocelyn       10 Cambridge            2:12.13    2:13.15        
      30.76   33.65   34.91   33.83                                
  7 Attal, Caitlin            10 Berkeley             2:17.72    2:16.67        
      31.45   34.63   35.48   35.11                                
  8 Warner, Christina         SO Tampa Prep-FL        2:18.27    2:16.76        
      31.18   33.93   35.64   36.01                                
B - Final
  9 Geraci, Lauren            11 Academy HN           2:20.02    2:21.63        
      32.00   35.90   37.40   36.33                                
 10 DeMesa, Taylor             8 Academy HN           2:23.22    2:24.34        
      32.56   36.79   37.91   37.08                                
 11 Buchman, Kat              JR Tampa Prep-FL        2:26.58    2:25.68        
      32.99   36.94   37.96   37.79                                
 12 Marchetti, Rebecca        12 Academy HN           2:26.40    2:27.57        
      33.21   37.47   38.97   37.92                                
 13 Marchant, Jessica         10 CCC-FL               2:44.21    2:38.56        
      34.86   39.39   42.50   41.81                                
 14 Burley, Alena             12 Academy HN           2:42.86    2:43.52        
      36.70   41.12   43.57   42.13                                
 -- Ly, Lynn                  12 Tampa Catholic       2:37.67         NS        
 -- Fulk, Kathryn             11 CCC-FL               2:43.33         NS        
 
Event 27  Girls 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
Pool Records:   1:52.47        2004 Chelsea Nauta, Tampa Prep                  
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nauta, Chelsea            JR Tampa Prep-FL        1:52.48    1:56.02        
      27.22   29.77   30.01   29.02                                
  2 Lewin, Sarah Grace        10 Berkeley             2:01.59    2:03.31        
      27.17   30.36   32.50   33.28                                
  3 Phillips, Cori A          10 Berkeley             2:07.61    2:08.53        
      29.31   32.12   33.40   33.70                                
  4 Francis, Amanda           SO Tampa Prep-FL        2:11.38    2:10.21        
      30.51   33.16   33.82   32.72                                
  5 Bullington, Jocelyn       10 Cambridge            2:11.09    2:12.13        
      30.20   33.32   34.54   34.07                                
  6 Heller, Alexa             11 Berkeley             2:11.41    2:12.71        
      30.12   32.81   34.73   35.05                                
  7 Attal, Caitlin            10 Berkeley             2:17.49    2:17.72        
      30.97   34.81   36.40   35.54                                
  8 Warner, Christina         SO Tampa Prep-FL        2:19.12    2:18.27        
      32.10   35.12   35.95   35.10                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Geraci, Lauren            11 Academy HN           2:24.04    2:20.02        
      31.49   34.84   36.90   36.79                                
 10 DeMesa, Taylor             8 Academy HN           2:26.16    2:23.22        
      31.97   36.11   37.87   37.27                                
 11 Marchetti, Rebecca        12 Academy HN           2:24.71    2:26.40        
      31.85   37.11   38.87   38.57                                
 12 Buchman, Kat              JR Tampa Prep-FL        2:23.74    2:26.58        
      32.64   36.90   38.41   38.63                                
 13 Ly, Lynn                  12 Tampa Catholic       2:30.63    2:37.67        
      34.48   39.35   42.76   41.08                                
 14 Burley, Alena             12 Academy HN           2:46.10    2:42.86        
      36.04   41.09   43.41   42.32                                
 15 Fulk, Kathryn             11 CCC-FL               2:43.65    2:43.33        
      37.47   40.86   43.61   41.39                                
 16 Marchant, Jessica         10 CCC-FL               3:01.21    2:44.21        
      36.65   41.17   43.07   43.32                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ference, Meg              10 Tampa Catholic       2:56.93    2:50.83        
      37.09   44.03   45.88   43.83                                
 18 Fahrow, Suzanne           11 Robinson             2:59.37    2:59.49        
      38.91   44.20   48.59   47.79                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Walker, Lauren             7 Cambridge            3:23.00    3:23.46        
      41.08   52.10   56.14   54.14                                
 20 Salgado, Sara              8 Cambridge            3:30.98    3:25.33        
      43.01   52.41   58.01   51.90                                
 -- Altman, Katherine          7 Cambridge            3:00.98         NS        
 -- Rodriguez, Vivian         11 Tampa Catholic       3:07.53         NS        
 
Event 28  Boys 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
Pool Records:   1:45.64   9/16/2004 Austin Detra, SAC-                         
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Jonathan D        10 Berkeley             1:50.72    1:47.25        
      24.73   26.84   27.55   28.13                                
  2 Donnelly, Vinny           FR Jesuit               1:53.50    1:53.65        
      25.54   27.98   30.28   29.85                                
  3 Tucker, Matt              JR Tampa Prep-FL        1:59.98    1:59.03        
      26.73   29.80   31.44   31.06                                
  4 Vaughn, Miles             JR Tampa Prep-FL        2:02.22    2:00.96        
      27.17   30.66   31.76   31.37                                
  5 Tropp, CJ                 SR Tampa Prep-FL        2:01.83    2:01.02        
      27.28   30.17   32.17   31.40                                
  6 Sultenfuss, Tyler         11 Jesuit               2:01.70    2:01.33        
      28.06   29.68   32.40   31.19                                
  7 Slaby, Chris              12 CCC-FL               2:04.90    2:05.09        
      27.94   31.72   33.15   32.28                                
  8 Eicholtz, Zack             8 Berkeley             2:11.52    2:09.88        
      29.51   32.27   33.96   34.14                                
B - Final
  9 Vaughn, Wade              FR Tampa Prep-FL        2:11.78    2:13.08        
      29.77   32.95   33.76   36.60                                
 10 Carren, RJ                 9 CCC-FL               2:17.40    2:13.89        
      29.14   34.03   35.58   35.14                                
 11 Sullivan, Pat             SO Jesuit               2:14.30    2:15.06        
      29.64   32.78   32.51   40.13                                
 12 Fink, Scott               12 Tampa Catholic       2:16.05    2:15.16        
      30.18   33.27   35.46   36.25                                
 13 Ervin, John               10 Jesuit               2:12.76    2:15.23        
      29.40   33.19   32.07   40.57                                
 14 Preston, Matthew           9 Cambridge            2:19.24    2:17.38        
      31.03   34.36   36.56   35.43                                
 15 Wooten, Cole               9 CCC-FL               2:35.58    2:27.56        
      32.08   37.43   39.64   38.41                                
 16 Bandes, Alex               7 Berkeley             2:33.91    2:40.25        
      33.75   39.98   43.74   42.78                                
 
Event 28  Boys 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
Pool Records:   1:45.64   9/16/2004 Austin Detra, SAC-                         
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Jonathan D        10 Berkeley             1:45.90    1:50.72        
      25.37   28.21   28.61   28.53                                
  2 Donnelly, Vinny           FR Jesuit               1:51.00    1:53.50        
      26.15   28.69   29.64   29.02                                
  3 Tucker, Matt              JR Tampa Prep-FL        2:06.81    1:59.98        
      27.30   30.04   31.26   31.38                                
  4 Sultenfuss, Tyler         11 Jesuit               2:07.40    2:01.70        
      27.04   29.50   32.14   33.02                                
  5 Tropp, CJ                 SR Tampa Prep-FL        2:06.61    2:01.83        
      26.92   30.01   32.31   32.59                                
  6 Vaughn, Miles             JR Tampa Prep-FL        2:04.22    2:02.22        
      27.43   29.97   32.10   32.72                                
  7 Slaby, Chris              12 CCC-FL               2:03.70    2:04.90        
      27.46   30.91   33.93   32.60                                
  8 Eicholtz, Zack             8 Berkeley             2:16.09    2:11.52        
      29.77   33.27   34.70   33.78                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vaughn, Wade              FR Tampa Prep-FL        2:20.69    2:11.78        
      29.08   33.22   35.84   33.64                                
 10 Ervin, John               10 Jesuit               2:16.39    2:12.76        
      29.82   33.88   35.38   33.68                                
 11 Sullivan, Pat             SO Jesuit               2:18.76    2:14.30        
      29.06   32.84   36.32   36.08                                
 12 Fink, Scott               12 Tampa Catholic       2:15.75    2:16.05        
      29.77   33.40   35.88   37.00                                
 13 Carren, RJ                 9 CCC-FL               2:22.05    2:17.40        
      29.35   35.38   38.12   34.55                                
 14 Preston, Matthew           9 Cambridge            2:11.67    2:19.24        
      30.87   36.46   36.55   35.36                                
 15 Bandes, Alex               7 Berkeley             2:33.12    2:33.91        
      32.55   38.83   41.42   41.11                                
 16 Wooten, Cole               9 CCC-FL               2:37.30    2:35.58        
      34.79   40.69   40.25   39.85                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fischer, Charles          11 Robinson             2:40.10    2:39.15        
      31.31   38.76   44.59   44.49                                
 18 Rios, Christopher         10 Tampa Catholic       2:41.91    2:41.15        
      34.88   39.16   43.71   43.40                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hancock, Charles           6 Berkeley                  NT    2:50.67        
 20 Barr, Michael              7 Cambridge            2:54.76    2:51.87        
      35.15 1:33.05   43.67                                        
 21 Navarro, Ricardo           9 Robinson             2:52.50    2:55.85        
      34.42   42.25   50.36   48.82                                
 22 Bennett, Alexander         9 Cambridge            3:10.09    3:01.00        
      36.71   46.40   49.35   48.54                                
 -- Bryant, Stephen           10 Tampa Catholic       3:03.66         NS        
 
Event 29  Girls 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
Pool Records:   2:11.51        2001 Christine Anseeuw, Plant                   
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mayer, Gina               10 Berkeley             2:17.21    2:15.93        
      30.21   34.98   40.75   29.99                                
  2 Sienkiewicz, Katie        MS Tampa Prep-FL        2:18.49    2:16.18        
      30.44   33.93   42.15   29.66                                
  3 Pineda, Elisa             11 Academy HN           2:21.50    2:20.86        
      31.01   37.26   40.21   32.38                                
  4 Boldizsar, Brittany       11 Berkeley             2:19.43    2:21.62        
      30.80   35.64   42.99   32.19                                
  5 Whitworth, Melissa        10 Robinson             2:20.90    2:21.84        
      29.72   36.08   43.62   32.42                                
  6 Dent, Kelsey              10 Berkeley             2:24.49    2:23.34        
      32.71   37.71   40.42   32.50                                
  7 Russell, Kerry            10 Academy HN           2:26.54    2:26.82        
      32.70   38.67   41.61   33.84                                
  8 DeCisneros, Christina      8 Cambridge            2:32.29    2:31.67        
      32.30   37.25   48.45   33.67                                
B - Final
  9 Ashbaugh, Katie           10 Berkeley             2:35.64    2:33.27        
      33.79   40.27   42.63   36.58                                
 10 West, Jennifer             7 Cambridge            2:36.16    2:35.37        
      35.20   40.87   44.84   34.46                                
 11 Capello, Anne              8 Academy HN           2:42.08    2:40.67        
      35.46   43.02   44.67   37.52                                
 12 Milam, Jessica            SR Tampa Prep-FL        2:44.72    2:42.53        
      36.60   44.57   44.40   36.96                                
 13 Newton, Courtney          10 CCC-FL               2:45.82    2:45.85        
      34.35   41.93   51.33   38.24                                
 14 Stumpf, Katie             MS Tampa Prep-FL        2:46.01    2:47.30        
      38.70   40.47   52.44   35.69                                
 15 O'Laughlin, Emily          9 Academy HN           2:51.92    2:47.65        
      35.21   47.08   47.76   37.60                                
 16 Whiteleather, Katie        9 CCC-FL               2:56.19    2:53.31        
      35.46   44.54   50.82   42.49                                
 
Event 29  Girls 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
Pool Records:   2:11.51        2001 Christine Anseeuw, Plant                   
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mayer, Gina               10 Berkeley             2:18.09    2:17.21        
      30.45   34.84   40.65   31.27                                
  2 Sienkiewicz, Katie        MS Tampa Prep-FL        2:19.38    2:18.49        
      30.71   34.81   42.50   30.47                                
  3 Boldizsar, Brittany       11 Berkeley             2:19.08    2:19.43        
      30.00   35.76   41.67   32.00                                
  4 Whitworth, Melissa        10 Robinson             2:24.06    2:20.90        
      28.99   35.48   43.30   33.13                                
  5 Pineda, Elisa             11 Academy HN           2:20.73    2:21.50        
      30.43   36.34   40.72   34.01                                
  6 Dent, Kelsey              10 Berkeley             2:21.39    2:24.49        
      33.23   38.05   39.83   33.38                                
  7 Russell, Kerry            10 Academy HN           2:25.30    2:26.54        
      32.27   38.16   42.20   33.91                                
  8 DeCisneros, Christina      8 Cambridge            2:36.98    2:32.29        
      31.64   40.08   47.43   33.14                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ashbaugh, Katie           10 Berkeley             2:36.99    2:35.64        
      33.41   41.64   41.96   38.63                                
 10 West, Jennifer             7 Cambridge            2:40.87    2:36.16        
      34.56   40.08   46.67   34.85                                
 11 Capello, Anne              8 Academy HN           2:43.85    2:42.08        
      35.77   43.59   45.01   37.71                                
 12 Milam, Jessica            SR Tampa Prep-FL        2:33.23    2:44.72        
      37.37   44.76   44.55   38.04                                
 13 Newton, Courtney          10 CCC-FL               2:49.28    2:45.82        
      33.55   43.52   50.85   37.90                                
 14 Stumpf, Katie             MS Tampa Prep-FL        2:54.28    2:46.01        
      36.98   39.96   52.07   37.00                                
 15 O'Laughlin, Emily          9 Academy HN           2:50.69    2:51.92        
      35.92   45.61   49.90   40.49                                
 16 Whiteleather, Katie        9 CCC-FL               2:49.52    2:56.19        
      36.70   45.48   50.30   43.71                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Macina, Samantha          11 Tampa Catholic       3:02.96    3:01.76        
      39.59   46.97   52.12   43.08                                
 18 Levy, Emily               11 CCC-FL               3:04.81    3:06.33        
      38.29   44.60   58.44   45.00                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miller, Elizabeth         10 Tampa Catholic       2:52.16    3:11.32        
      39.46   47.25 1:01.05   43.56                                
 20 Orr, Ashleigh              9 CCC-FL               3:07.20    3:17.99        
      36.90   47.57   58.94   54.58                                
 -- Mine, Jessica             FR Tampa Prep-FL        2:52.90         NS        
 
Event 30  Boys 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
Pool Records:   1:56.46  10/20/2005 Michael W Silva, FRTP -                    
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lynch, Sully              JR Jesuit               2:05.91    2:06.15        
      26.00   30.79   40.15   29.21                                
  2 Attal, Matt               JR Jesuit               2:08.88    2:08.02        
      27.32   34.40   39.11   27.19                                
  3 Stumpf, Matt              SO Tampa Prep-FL        2:08.70    2:08.93        
      27.53   33.34   39.23   28.83                                
  4 Wherley, Eric             11 Jesuit               2:15.53    2:12.58        
      28.85   35.54   38.10   30.09                                
  5 Gagne, Sam                SO Tampa Prep-FL        2:17.38    2:16.47        
      29.84   34.12   41.32   31.19                                
  6 Landon, Ben               10 Berkeley             2:19.01    2:17.50        
      29.97   35.96   39.97   31.60                                
  7 Cole, James               MS Tampa Prep-FL        2:29.48    2:27.70        
      30.77   37.50   44.03   35.40                                
  8 Caldwell, Jeff            11 Jesuit               2:30.12    2:31.49        
      33.14   40.34   41.52   36.49                                
B - Final
  9 Blustein, Zach            FR Tampa Prep-FL        2:39.20    2:34.11        
      34.87   37.65   46.75   34.84                                
 10 Ayers, Dylan               8 Cambridge            2:46.51    2:47.03        
      35.79   39.27   54.50   37.47                                
 11 Guthrie, Matt              9 CCC-FL               3:13.92    3:09.83        
      41.85   48.37   57.65   41.96                                
 12 Scott, Peter               7 Cambridge            3:21.56    3:25.94        
      46.10   56.84 1:01.60   41.40                                
 -- Hartoum, Andreas           7 Berkeley             2:47.63         NS        
 
Event 30  Boys 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:46.31        2004 Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
Pool Records:   1:56.46  10/20/2005 Michael W Silva, FRTP -                    
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lynch, Sully              JR Jesuit               2:05.11    2:05.91        
      25.93   32.87   38.32   28.79                                
  2 Stumpf, Matt              SO Tampa Prep-FL        2:11.26    2:08.70        
      27.07   32.30   37.69   31.64                                
  3 Attal, Matt               JR Jesuit               2:06.00    2:08.88        
      26.92   33.92   39.22   28.82                                
  4 Wherley, Eric             11 Jesuit               2:20.70    2:15.53        
      28.89   35.90   39.85   30.89                                
  5 Gagne, Sam                SO Tampa Prep-FL        2:19.49    2:17.38        
      29.73   34.23   42.00   31.42                                
  6 Landon, Ben               10 Berkeley             2:13.37    2:19.01        
      30.17   35.92   40.12   32.80                                
  7 Cole, James               MS Tampa Prep-FL        2:25.04    2:29.48        
      29.97   36.96   46.30   36.25                                
  8 Caldwell, Jeff            11 Jesuit               2:35.74    2:30.12        
      33.90   38.50   40.75   36.97                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blustein, Zach            FR Tampa Prep-FL        2:42.55    2:39.20        
      35.58   38.16   49.21   36.25                                
 10 Ayers, Dylan               8 Cambridge            2:45.98    2:46.51        
      35.61   40.55   53.21   37.14                                
 11 Hartoum, Andreas           7 Berkeley             2:46.23    2:47.63        
      36.26   47.55   46.61   37.21                                
 12 Guthrie, Matt              9 CCC-FL               3:10.58    3:13.92        
      42.72   48.53   58.84   43.83                                
 13 Scott, Peter               7 Cambridge            4:15.98    3:21.56        
      47.03   51.82 1:00.97   41.74                                
 -- Rey, Thomas               11 Tampa Catholic       2:51.42         DQ        
      36.86   45.01   49.03   40.39                                
 -- Boldizsar, Alex            8 Berkeley             2:59.62         NS        
 
Event 31  Girls 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
Pool Records:   24.51  10/20/2005 Meg Anderson, Plant                          
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dowdle, Elizabeth         11 Academy HN             25.75      25.59        
  2 Cromer, Tara              10 CCC-FL                 27.10      26.53        
  3 Yeatman, Kim              11 Academy HN             26.70      26.65        
  4 Shepard, Rachel            9 Berkeley               27.13      27.19        
  5 Marston, Bette            10 Berkeley               27.34      27.25        
  6 Carter, Katie             MS Tampa Prep-FL          27.71      27.31        
  7 Harman, Crystal           SR Tampa Prep-FL          27.46      27.34        
  8 Stephen, Alex             SR Tampa Prep-FL          27.49      27.42        
B - Final
  9 Werdine, Rebecca           6 Academy HN             28.30      27.98        
 10 Rooth, Rachel             12 Academy HN             28.02      28.00        
 11 Bullington, Caitlyn        8 Cambridge              27.94      28.16        
 12 Marks, Dani               SR Tampa Prep-FL          28.40      28.51        
 13 Hedrich, Michelle          9 CCC-FL                 28.73      28.77        
 14 Stallings, India           7 Berkeley               29.29      28.91        
 15 Avril, Jackie             12 CCC-FL                 29.51      29.54        
 16 McMullen, Rachel           9 CCC-FL                 30.46      30.86        
 
Event 31  Girls 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
Pool Records:   24.51  10/20/2005 Meg Anderson, Plant                          
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dowdle, Elizabeth         11 Academy HN             25.74      25.75        
  2 Yeatman, Kim              11 Academy HN             26.88      26.70        
  3 Cromer, Tara              10 CCC-FL                 27.05      27.10        
  4 Shepard, Rachel            9 Berkeley               27.55      27.13        
  5 Marston, Bette            10 Berkeley               27.30      27.34        
  6 Harman, Crystal           SR Tampa Prep-FL          27.55      27.46        
  7 Stephen, Alex             SR Tampa Prep-FL          27.80      27.49        
  8 Carter, Katie             MS Tampa Prep-FL          27.87      27.71        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bullington, Caitlyn        8 Cambridge              27.09      27.94        
 10 Rooth, Rachel             12 Academy HN             27.98      28.02        
 11 Werdine, Rebecca           6 Academy HN             29.53      28.30        
 12 Marks, Dani               SR Tampa Prep-FL          29.04      28.40        
 13 Hedrich, Michelle          9 CCC-FL                 28.06      28.73        
 14 Stallings, India           7 Berkeley               29.67      29.29        
 15 Avril, Jackie             12 CCC-FL                 29.04      29.51        
 16 McMullen, Rachel           9 CCC-FL                 29.18      30.46        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sheehan, Kelly            11 Tampa Catholic         30.25      31.34        
 18 Sweetser, Jordan           9 CALV                   31.66      31.94        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sweetser, Alex            11 CALV                   36.22      34.25        
 20 Mason, Cassandra           9 Robinson               34.47      34.26        
 21 Mallari, Madelynn          9 Robinson               34.47      34.94        
 22 Ellston, Ondrea           12 Cambridge              33.76      36.13        
 23 Gordan, Kelly             10 CALV                   37.94      36.65        
 24 Christie, Asheley         11 Tampa Catholic         38.20      38.34        
 -- Stephens, Sarah           12 Tampa Catholic            NT         NS        
 -- Helvenston, Susan         12 Berkeley               26.34         NS        
 -- Tilton, Emma               9 Tampa Catholic         36.73         NS        
 
Event 32  Boys 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
Pool Records:   21.59  10/20/2005 Michal W Silva, Freedom                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sheridan, Steven          JR Jesuit                 22.56      22.50        
  2 Stumpf, Ryan              JR Tampa Prep-FL          22.82      22.75        
  3 Frissell, Dustin E        11 Berkeley               22.84      22.99        
  4 Werdine, Andrew           10 Jesuit                 23.16      23.43        
  5 Josey, Matt               SR Jesuit                 23.48      23.51        
  6 Wood, Andrew              10 CCC-FL                 24.94      24.67        
  7 Johnson, Andrew           12 Berkeley               24.63      24.71        
  8 Zak, Taylor                9 CCC-FL                 24.74      24.99        
B - Final
  9 Dadhania, Saahil P        SR Tampa Prep-FL          25.51      24.97        
 10 Scwieberger, William      10 Tampa Catholic         25.28      25.11        
 11 Schaettle, Kasey           9 Cambridge              26.87      26.69        
 12 Smith, Sean               12 CCC-FL                 27.54      26.76        
 13 Smith, Rob                12 CCC-FL                 26.49      26.92        
 14 Spear, James              12 Jesuit                 26.61      26.96        
 15 Bobo, Eli                 JR Tampa Prep-FL          26.95      27.10        
 -- Brodsky, Jarrod           FR Tampa Prep-FL          25.66         NS        
 
Event 32  Boys 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.22        2004 Alexander Forbes, Lyman                      
Pool Records:   21.59  10/20/2005 Michal W Silva, Freedom                      
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sheridan, Steven          JR Jesuit                 22.78      22.56        
  2 Stumpf, Ryan              JR Tampa Prep-FL          22.32      22.82        
  3 Frissell, Dustin E        11 Berkeley               22.71      22.84        
  4 Werdine, Andrew           10 Jesuit                 23.85      23.16        
  5 Josey, Matt               SR Jesuit                 24.36      23.48        
  6 Johnson, Andrew           12 Berkeley               24.89      24.63        
  7 Zak, Taylor                9 CCC-FL                 24.60      24.74        
  8 Wood, Andrew              10 CCC-FL                 24.05      24.94        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scwieberger, William      10 Tampa Catholic         25.02      25.28        
 10 Dadhania, Saahil P        SR Tampa Prep-FL          24.96      25.51        
 11 Brodsky, Jarrod           FR Tampa Prep-FL          27.77      25.66        
 12 Smith, Rob                12 CCC-FL                 26.24      26.49        
 13 Spear, James              12 Jesuit                 27.69      26.61        
 14 Schaettle, Kasey           9 Cambridge              28.33      26.87        
 15 Bobo, Eli                 JR Tampa Prep-FL          27.78      26.95        
 16 Smith, Sean               12 CCC-FL                 26.10      27.54        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fix, Bryan                10 CALV                   28.71      28.94        
 18 Glenham, Mathew           12 Robinson               27.60      29.10        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bandes, Zack               7 Berkeley               29.14      29.38        
 20 Donnelly, Jonathan        11 Robinson                  NT      29.48        
 21 Paquin, Ben               10 CALV                   28.84      29.99        
 22 McClean, Robert            7 Berkeley                  NT      30.08        
 23 Defurio, Anthony          12 Tampa Catholic         34.16      32.87        
 24 Campbell, Neal            10 Cambridge              36.80      34.68        
 25 Sweetser, Michael          9 CALV                   36.03      37.04        
 -- Hong, Peter               12 Tampa Catholic         26.78         NS        
 -- Killoren, Oliver          11 Robinson               27.80         NS        
 -- Eberle, Corey             10 CALV                   30.18         NS        
 
Event 33  Girls 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
Pool Records:   441.75  10/21/2005 Kirsten Chimielewski, Berkeley              
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chimielewski, Kirsten     12 Berkeley              381.05     441.75        
  2 Tuchman, Marni            10 Berkeley              346.85     410.90        
  3 Karniski, Caitalan        10 Berkeley              419.55     392.70        
  4 Werdine, Amy               8 Academy HN                NT     334.90        
  5 Steel, Amanda             FR Tampa Prep-FL             NT     325.95        
  6 Coffey, Molly             10 Academy HN                NT     321.65        
  7 Pickens, Sarah             9 Tampa Catholic            NT     288.90        
  8 Titen, Rachel              9 Berkeley              207.75     288.80        
 
Event 34  Boys 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
Pool Records:   429.10  10/21/2005 Eli Bobo, Tampa Prep                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bobo, Eli                 JR Tampa Prep-FL             NT     429.10        
  2 Levy, Aaron               12 Berkeley              363.15     398.30        
  3 Dent, Kyle                 9 Berkeley              360.85     395.90        
  4 Brodsky, Jarrod           FR Tampa Prep-FL             NT     301.20        
  5 Hoffman, Eric             SO Tampa Prep-FL             NT     293.55        
  6 Garcia, Marcelo           10 Jesuit                186.20     277.75        
  7 Bobo, Sam                  7 Berkeley              276.60     269.60        
 
Event 35  Girls 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
Pool Records:   58.10  10/21/2005 Kelley Hug, Academy HN                       
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hug, Kelley               12 Academy HN             58.10      58.60        
      27.84   30.76                                                
  2 Cromer, Tara              10 CCC-FL               1:08.15    1:04.61        
      30.23   34.38                                                
  3 Boldizsar, Brittany       11 Berkeley             1:05.03    1:06.27        
      30.41   35.86                                                
  4 Carter, Katie             MS Tampa Prep-FL        1:09.26    1:07.14        
      31.89   35.25                                                
  5 Miller, Monica             8 Cambridge            1:07.68    1:08.11        
      32.12   35.99                                                
  6 DeCisneros, Christina      8 Cambridge            1:08.19    1:08.92        
      31.60   37.32                                                
  7 Coleman, Sarah               Tampa Catholic       1:11.10    1:09.99        
      31.72   38.27                                                
  8 Rooth, Rachel             12 Academy HN           1:10.04    1:10.78        
      32.31   38.47                                                
B - Final
  9 Goodwin, Paige            FR Tampa Prep-FL        1:11.26    1:09.86        
      32.60   37.26                                                
 10 Ross, Carly               12 Academy HN           1:12.66    1:13.70        
      33.94   39.76                                                
 11 Kaplan, Jori              12 Berkeley             1:15.19    1:13.86        
      34.21   39.65                                                
 12 Newton, Jenna             10 CCC-FL               1:18.87    1:15.90        
      33.30   42.60                                                
 13 Newton, Courtney          10 CCC-FL               1:16.48    1:16.34        
      35.05   41.29                                                
 14 Reese, Brittany           11 CALV                 1:14.44    1:16.55        
      35.56   40.99                                                
 15 Capello, Anne              8 Academy HN           1:16.37    1:17.27        
      35.53   41.74                                                
 16 Sigety, Colyer            SO Tampa Prep-FL        1:17.05    1:18.56        
      35.80   42.76                                                
 
Event 35  Girls 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.06        2004 Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
Pool Records:   58.10  10/21/2005 Kelley Hug, Academy HN                       
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hug, Kelley               12 Academy HN             58.90      58.10        
      27.50   30.60                                                
  2 Boldizsar, Brittany       11 Berkeley             1:02.68    1:05.03        
      30.52   34.51                                                
  3 Miller, Monica             8 Cambridge            1:06.99    1:07.68        
      31.92   35.76                                                
  4 Cromer, Tara              10 CCC-FL               1:05.69    1:08.15        
      31.36   36.79                                                
  5 DeCisneros, Christina      8 Cambridge            1:08.55    1:08.19        
      31.80   36.39                                                
  6 Carter, Katie             MS Tampa Prep-FL        1:06.51    1:09.26        
      32.57   36.69                                                
  7 Rooth, Rachel             12 Academy HN           1:11.04    1:10.04        
      31.88   38.16                                                
  8 Coleman, Sarah               Tampa Catholic       1:09.19    1:11.10        
      32.13   38.97                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Goodwin, Paige            FR Tampa Prep-FL        1:12.70    1:11.26        
      32.93   38.33                                                
 10 Ross, Carly               12 Academy HN           1:12.39    1:12.66        
      33.26   39.40                                                
 11 Reese, Brittany           11 CALV                 1:11.38    1:14.44        
      34.79   39.65                                                
 12 Kaplan, Jori              12 Berkeley             1:14.68    1:15.19        
      34.65   40.54                                                
 13 Capello, Anne              8 Academy HN           1:20.50    1:16.37        
      36.00   40.37                                                
 14 Newton, Courtney          10 CCC-FL               1:14.07    1:16.48        
      34.80   41.68                                                
 15 Sigety, Colyer            SO Tampa Prep-FL        1:19.25    1:17.05        
      34.25   42.80                                                
 16 Newton, Jenna             10 CCC-FL               1:13.90    1:18.87        
      34.29   44.58                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Orr, Ashleigh              9 CCC-FL               1:23.45    1:26.87        
      38.91   47.96                                                
 18 Reyes, Rochelle           12 Tampa Catholic            NT    1:26.90        
      34.27   52.63                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wood, Phillipa            10 Tampa Catholic            NT    1:27.03        
      36.99   50.04                                                
 20 Pretiss, Katie             9 Berkeley             1:32.73    1:33.19        
      42.72   50.47                                                
 -- Cuervo, Lauren             9 Berkeley                  NT         DQ        
      39.50   48.08                                                
 -- Mine, Jessica             FR Tampa Prep-FL        1:18.67         NS        
 
Event 36  Boys 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
Pool Records:   52.14  10/21/2005 Jose Crescimbeni, CALV-                      
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wyher, Tommy              JR Jesuit                 54.08      51.28 AA-C   
      23.72   27.56                                                
  2 Crescimbeni, Jose         10 CALV                   52.14      51.38 AA-C   
      24.22   27.16                                                
  3 Lynch, Sully              JR Jesuit                 55.50      56.63        
      26.15   30.48                                                
  4 Martin, Cameron            9 CCC-FL                 56.76      57.16        
      26.31   30.85                                                
  5 Tucker, Matt              JR Tampa Prep-FL        1:03.48    1:02.36        
      28.44   33.92                                                
  6 Fink, Scott               12 Tampa Catholic       1:04.25    1:02.94        
      27.91   35.03                                                
  7 Cole, James               MS Tampa Prep-FL        1:07.19    1:06.87        
      30.30   36.57                                                
  8 Lopez, Ben                SO Jesuit               1:07.83    1:07.88        
      30.71   37.17                                                
B - Final
  9 Ervin, John               10 Jesuit               1:09.94    1:07.31        
      30.62   36.69                                                
 10 Smith, Rob                12 CCC-FL               1:09.94    1:10.87        
      32.35   38.52                                                
 11 Preston, Matthew           9 Cambridge            1:10.05    1:12.40        
      33.75   38.65                                                
 12 Bobo, Sam                  7 Berkeley             1:13.65    1:13.74        
      34.96   38.78                                                
 
Event 36  Boys 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
Pool Records:   52.14  10/21/2005 Jose Crescimbeni, CALV-                      
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Crescimbeni, Jose         10 CALV                   51.13      52.14 AA-C   
      24.36   27.78                                                
  2 Wyher, Tommy              JR Jesuit                 53.07      54.08        
      25.15   28.93                                                
  3 Lynch, Sully              JR Jesuit                 54.93      55.50        
      26.05   29.45                                                
  4 Martin, Cameron            9 CCC-FL                 56.55      56.76        
      25.90   30.86                                                
  5 Tucker, Matt              JR Tampa Prep-FL        1:04.22    1:03.48        
      28.90   34.58                                                
  6 Fink, Scott               12 Tampa Catholic       1:02.93    1:04.25        
      28.99   35.26                                                
  7 Cole, James               MS Tampa Prep-FL        1:07.15    1:07.19        
      31.14   36.05                                                
  8 Lopez, Ben                SO Jesuit               1:10.89    1:07.83        
      30.02   37.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ervin, John               10 Jesuit               1:14.18    1:09.94        
      31.77   38.17                                                
  9 Smith, Rob                12 CCC-FL               1:08.12    1:09.94        
      33.46   36.48                                                
 11 Preston, Matthew           9 Cambridge            1:09.09    1:10.05        
      32.62   37.43                                                
 12 Bobo, Sam                  7 Berkeley             1:13.85    1:13.65        
      34.17   39.48                                                
 -- Scott, Peter               7 Cambridge            1:53.09         DQ        
      50.01   58.26                                                
 -- Wood, Andrew              10 CCC-FL               1:03.34         DQ        
      29.24   32.00                                                
 -- Eberle, Corey             10 CALV                 1:26.78         NS        
 
Event 37  Girls 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
Pool Records:   52.77        2004 Chelsea Natuta, Tampa Prep                   
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sienkiewicz, Katie        MS Tampa Prep-FL          55.42      55.10        
      27.02   28.08                                                
  2 Whitworth, Melissa        10 Robinson               54.73      55.19        
      26.41   28.78                                                
  3 Lewin, Sarah Grace        10 Berkeley               55.52      55.44        
      26.75   28.69                                                
  4 Dowdle, Elizabeth         11 Academy HN             55.84      55.88        
      26.41   29.47                                                
  5 Jordan, Laura M            8 Berkeley               58.14      58.58        
      27.93   30.65                                                
  6 Carter, Gael              11 Academy HN             59.26      58.88        
      28.50   30.38                                                
  7 Stephen, Alex             SR Tampa Prep-FL          59.16      59.42        
      28.83   30.59                                                
  8 Marston, Bette            10 Berkeley               59.56      59.97        
      28.68   31.29                                                
B - Final
  9 Shepard, Rachel            9 Berkeley               59.80      59.95        
      29.04   30.91                                                
 10 Harman, Crystal           SR Tampa Prep-FL        1:00.51      59.97        
      28.89   31.08                                                
 11 Warner, Christina         SO Tampa Prep-FL        1:02.66    1:03.87        
      30.93   32.94                                                
 12 Hedrich, Michelle          9 CCC-FL               1:06.66    1:05.55        
      31.97   33.58                                                
 13 Batansky, Ava              9 Academy HN           1:07.15    1:06.80        
      31.63   35.17                                                
 13 Costello, Evelyn           8 Cambridge            1:05.94    1:06.80        
      31.67   35.13                                                
 15 Avril, Jackie             12 CCC-FL               1:07.28    1:08.50        
      33.11   35.39                                                
 16 Plummer, Sarah            11 Academy HN           1:08.33    1:08.98        
      32.53   36.45                                                
 
Event 37  Girls 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
Pool Records:   52.77        2004 Chelsea Natuta, Tampa Prep                   
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Whitworth, Melissa        10 Robinson               54.38      54.73        
      26.41   28.32                                                
  2 Sienkiewicz, Katie        MS Tampa Prep-FL          59.47      55.42        
      27.34   28.08                                                
  3 Lewin, Sarah Grace        10 Berkeley               55.74      55.52        
      26.50   29.02                                                
  4 Dowdle, Elizabeth         11 Academy HN             56.18      55.84        
      26.86   28.98                                                
  5 Jordan, Laura M            8 Berkeley               57.39      58.14        
      27.46   30.68                                                
  6 Stephen, Alex             SR Tampa Prep-FL        1:00.69      59.16        
      28.59   30.57                                                
  7 Carter, Gael              11 Academy HN           1:00.09      59.26        
      27.95   31.31                                                
  8 Marston, Bette            10 Berkeley               59.24      59.56        
      28.65   30.91                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shepard, Rachel            9 Berkeley             1:00.61      59.80        
      28.83   30.97                                                
 10 Harman, Crystal           SR Tampa Prep-FL        1:00.28    1:00.51        
      28.75   31.76                                                
 11 Warner, Christina         SO Tampa Prep-FL        1:03.62    1:02.66        
      30.34   32.32                                                
 12 Costello, Evelyn           8 Cambridge            1:06.98    1:05.94        
      31.46   34.48                                                
 13 Hedrich, Michelle          9 CCC-FL               1:07.02    1:06.66        
      31.95   34.71                                                
 14 Batansky, Ava              9 Academy HN           1:06.21    1:07.15        
      31.16   35.99                                                
 15 Avril, Jackie             12 CCC-FL               1:06.03    1:07.28        
      32.72   34.56                                                
 16 Plummer, Sarah            11 Academy HN           1:09.04    1:08.33        
      32.02   36.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Barnett, Krista           11 Cambridge            1:09.09    1:08.86        
      32.65   36.21                                                
 18 McMullen, Rachel           9 CCC-FL               1:07.72    1:10.74        
      32.30   38.44                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jennings, Kiarra          12 Tampa Catholic       1:14.91    1:11.62        
      32.95   38.67                                                
 20 Christopherson, Amanda    11 Robinson             1:16.31    1:13.59        
      34.56   39.03                                                
 21 Jimenez, Christina        10 Cambridge                 NT    1:20.20        
      37.57   42.63                                                
 22 Ellston, Ondrea           12 Cambridge            1:22.90    1:20.38        
      37.87   42.51                                                
 23 Burton, Stephanie         10 Robinson             1:20.89    1:29.97        
      42.07   47.90                                                
 -- Gianelli, Lindsey         12 CCC-FL               1:11.30         NS        
 -- O'Neill, Amanda           12 Tampa Catholic       1:46.06         NS        
 -- Stephens, Sarah           12 Tampa Catholic       1:30.63         NS        
 
Event 38  Boys 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
Pool Records:   47.50        1999 Mickey Krammer, Berkeley                     
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sheridan, Steven          JR Jesuit                 49.76      48.71        
      23.29   25.42                                                
  2 Stumpf, Ryan              JR Tampa Prep-FL          50.02      49.12        
      23.84   25.28                                                
  3 Frissell, Dustin E        11 Berkeley               49.99      50.16        
      24.10   26.06                                                
  4 Attal, Matt               JR Jesuit                 50.26      50.78        
      24.55   26.23                                                
  5 Josey, Matt               SR Jesuit                 52.30      52.38        
      24.75   27.63                                                
  6 Zak, Taylor                9 CCC-FL                 55.82      55.65        
      26.36   29.29                                                
  7 Johnson, Andrew           12 Berkeley               55.07      55.77        
      26.40   29.37                                                
  8 Eicholtz, Zack             8 Berkeley               57.05      57.29        
      27.40   29.89                                                
B - Final
  9 Dadhania, Saahil P        SR Tampa Prep-FL          59.78      56.31        
      26.53   29.78                                                
 10 Carter, John               9 Jesuit                 57.47      56.95        
      26.23   30.72                                                
 11 Carren, RJ                 9 CCC-FL                 59.79    1:00.41        
      28.37   32.04                                                
 12 Scwieberger, William      10 Tampa Catholic       1:01.66    1:00.72        
      29.07   31.65                                                
 13 Schaettle, Kasey           9 Cambridge            1:00.31    1:00.92        
      28.74   32.18                                                
 14 Monroe, BJ                SO Tampa Prep-FL        1:02.05    1:02.59        
      30.38   32.21                                                
 15 Green, Eric               11 CCC-FL               1:06.41    1:08.20        
      31.56   36.64                                                
 16 Griffin, Bradley          11 Robinson             1:07.03    1:25.32        
    1:08.06   17.26                                                
 
Event 38  Boys 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
Pool Records:   47.50        1999 Mickey Krammer, Berkeley                     
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sheridan, Steven          JR Jesuit                 49.80      49.76        
      23.86   25.90                                                
  2 Frissell, Dustin E        11 Berkeley               49.66      49.99        
      24.63   25.36                                                
  3 Stumpf, Ryan              JR Tampa Prep-FL          49.11      50.02        
      23.95   26.07                                                
  4 Attal, Matt               JR Jesuit                 50.64      50.26        
      24.61   25.65                                                
  5 Josey, Matt               SR Jesuit                 54.37      52.30        
      25.10   27.20                                                
  6 Johnson, Andrew           12 Berkeley               56.19      55.07        
      25.78   29.29                                                
  7 Zak, Taylor                9 CCC-FL                 55.48      55.82        
      26.47   29.35                                                
  8 Eicholtz, Zack             8 Berkeley               56.98      57.05        
      27.56   29.49                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carter, John               9 Jesuit                 57.90      57.47        
      26.02   31.45                                                
 10 Dadhania, Saahil P        SR Tampa Prep-FL          58.04      59.78        
      28.02   31.76                                                
 11 Carren, RJ                 9 CCC-FL                 59.71      59.79        
      28.36   31.43                                                
 12 Schaettle, Kasey           9 Cambridge            1:04.15    1:00.31        
      28.29   32.02                                                
 13 Scwieberger, William      10 Tampa Catholic       1:00.81    1:01.66        
      29.96   31.70                                                
 14 Monroe, BJ                SO Tampa Prep-FL        1:06.48    1:02.05        
      30.10   31.95                                                
 15 Green, Eric               11 CCC-FL               1:10.10    1:06.41        
      30.76   35.65                                                
 16 Griffin, Bradley          11 Robinson             1:06.50    1:07.03        
      30.82   36.21                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Donnelly, Jonathan        11 Robinson             1:19.90    1:10.85        
      33.17   37.68                                                
 18 Rios, Xavier              12 Tampa Catholic       1:12.14    1:11.30        
      31.87   39.43                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bandes, Alex               7 Berkeley             1:06.83    1:11.54        
      32.52   39.02                                                
 20 Bollenback, Jeb            9 CCC-FL               1:14.47    1:13.42        
      32.43   40.99                                                
 21 Bajwa, Amoos               9 Robinson             1:19.90    1:13.99        
      32.95   41.04                                                
 22 Carter, Ryan              10 Tampa Catholic       1:23.33    1:19.44        
      37.62   41.82                                                
 23 Campbell, Neal            10 Cambridge            1:24.98    1:21.14        
      36.81   44.33                                                
 -- Yturriaga, Steven         JR Tampa Prep-FL        1:06.46         NS        
 -- Bryant, Stephen           10 Tampa Catholic       1:18.94         NS        
 -- Killoren, Oliver          11 Robinson             1:05.60         NS        
 
Event 39  Girls 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
Pool Records:   5:02.99        1999 Jean Lee, Berkeley                         
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nauta, Chelsea            JR Tampa Prep-FL        5:08.31    4:58.36 AA-A   
      27.53   29.85   30.16   30.25   30.45   30.42   30.62   30.14
      30.08   28.86                                                
  2 Mayer, Gina               10 Berkeley             5:28.08    5:22.13        
      28.87   31.76   32.77   32.66   32.20   32.71   32.82   33.37
      32.79   32.18                                                
  3 Phillips, Cori A          10 Berkeley             5:45.42    5:38.51        
      30.33   32.99   33.76   34.30   34.24   34.76   34.61   34.49
      34.66   34.37                                                
  4 Francis, Amanda           SO Tampa Prep-FL        5:49.73    5:42.00        
      31.25   34.24   35.57   35.06   34.57   35.14   35.16   35.18
      33.80   32.03                                                
  5 Bullington, Jocelyn       10 Cambridge            5:48.13    5:47.36        
      31.07   34.45   35.18   35.46   35.44   35.73   35.89   35.75
      35.45   32.94                                                
  6 Miller, Monica             8 Cambridge            5:54.14    5:47.38        
      30.68   34.16   35.36   35.59   35.61   35.79   35.84   36.00
      35.44   32.91                                                
  7 Heller, Alexa             11 Berkeley             6:09.73    6:09.19        
      31.66   35.43   36.63   37.49   37.87   37.98   38.05   38.25
      38.39   37.44                                                
  8 Attal, Caitlin            10 Berkeley             6:16.77    6:22.42        
      32.30   36.32 1:56.55   39.83   40.19 1:19.94   37.29        
B - Final
  9 DeMesa, Taylor             8 Academy HN           6:20.74    6:16.18        
      32.62   36.82   37.91   38.78   38.24   38.79   38.78   38.79
      38.63   36.82                                                
 10 Buchman, Kat              JR Tampa Prep-FL        6:22.47    6:22.01        
      33.85   37.84   38.79   39.08   39.12   39.32   39.16   39.22
      38.57   37.06                                                
 11 Geraci, Lauren            11 Academy HN           6:23.20    6:26.78        
      32.62   36.65   38.14   39.03   39.05   39.84   40.74   41.39
      40.39   38.93                                                
 12 Marchetti, Rebecca        12 Academy HN           6:36.50    6:31.23        
      33.73   37.98   38.85   39.92   39.80   40.56   40.75   40.69
      40.76   38.19                                                
 13 Barnett, Krista           11 Cambridge            7:05.10    6:59.28        
      35.00   39.46   42.03   43.23   43.32   43.81   44.38   43.84
      43.36   40.85                                                
 14 Irwin, Jennifer           12 Tampa Catholic       7:01.43    7:05.29        
      35.69   40.83   43.02   43.79   43.62   43.64   44.33   44.48
      43.95   41.94                                                
 -- Reyes, Rochelle           12 Tampa Catholic       6:29.62         NS        
 -- Ly, Lynn                  12 Tampa Catholic       6:51.14         NS        
 
Event 39  Girls 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
Pool Records:   5:02.99        1999 Jean Lee, Berkeley                         
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nauta, Chelsea            JR Tampa Prep-FL        5:02.95    5:08.31        
      28.19   30.78   31.24   31.07   31.39   31.28   31.76   31.27
      31.04   30.29                                                
  2 Mayer, Gina               10 Berkeley             5:20.11    5:28.08        
      29.06   31.93   33.34   33.75   32.78   33.63   33.41   34.01
      33.23   32.94                                                
  3 Phillips, Cori A          10 Berkeley             5:36.44    5:45.42        
      30.74   33.20   34.61   34.92   35.29   35.25   35.31   35.40
      35.60   35.10                                                
  4 Bullington, Jocelyn       10 Cambridge            5:45.98    5:48.13        
      30.66   33.99   34.99   35.15   35.24   35.50   36.00   36.19
      36.06   34.35                                                
  5 Francis, Amanda           SO Tampa Prep-FL        5:48.27    5:49.73        
      31.91   35.43   35.88   35.98   36.38   35.92   35.95   35.61
      34.06   32.61                                                
  6 Miller, Monica             8 Cambridge            5:45.89    5:54.14        
      30.63   34.41   36.01   35.42   36.14   36.88   36.97   36.48
      36.40   34.80                                                
  7 Heller, Alexa             11 Berkeley             5:55.92    6:09.73        
      30.99   35.59   36.67   37.38   38.26   38.23   38.24   38.74
      38.40   37.23                                                
  8 Attal, Caitlin            10 Berkeley             6:38.32    6:16.77        
      32.89   37.76   39.36   38.81   39.30   38.75   39.44   38.92
      37.72   33.82                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 DeMesa, Taylor             8 Academy HN           6:23.16    6:20.74        
      32.50   37.57   38.34   38.65   38.86   39.20   39.39   39.48
      39.16   37.59                                                
 10 Buchman, Kat              JR Tampa Prep-FL        6:21.34    6:22.47        
      33.67   37.73   38.46   38.64   38.87   39.41   39.55   39.55
      38.67   37.92                                                
 11 Geraci, Lauren            11 Academy HN           6:28.10    6:23.20        
      33.58   36.93   38.43   38.46   38.86   39.31   39.99   39.60
      39.99   38.05                                                
 12 Reyes, Rochelle           12 Tampa Catholic       6:28.05    6:29.62        
      33.37   38.17   38.73   39.01   39.24   39.74   39.81   40.84
      40.87   39.84                                                
 13 Marchetti, Rebecca        12 Academy HN           6:28.70    6:36.50        
      33.52   38.83   40.36   40.02   40.07   40.92   42.38   41.49
      40.33   38.58                                                
 14 Ly, Lynn                  12 Tampa Catholic       6:45.16    6:51.14        
      35.20   41.13   42.55   42.73   42.45   42.87   42.56   42.07
      41.82   37.76                                                
 15 Irwin, Jennifer           12 Tampa Catholic       6:53.97    7:01.43        
      35.88   40.85   42.52   42.13   43.76   43.98   43.89   44.42
      42.41   41.59                                                
 16 Barnett, Krista           11 Cambridge            6:27.90    7:05.10        
      35.81   40.85   42.53   42.73   43.05   44.06   44.29   43.97
      45.24   42.57                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Burley, Alena             12 Academy HN           7:14.31    7:18.18        
      37.82   41.88   43.93   44.89   45.36   45.67   45.66   45.75
      45.14   42.08                                                
 18 Wickner, Joanna           SR Tampa Prep-FL        7:01.42    7:48.00        
      37.51   43.69   46.78   47.69   49.67   49.06   48.69   48.97
      48.19   47.75                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Fahrow, Suzanne           11 Robinson             7:49.50    8:07.67        
      40.95   47.24   50.35   49.65   50.02   50.17   52.03   49.31
      48.98   48.97                                                
 -- Altman, Katherine          7 Cambridge            8:35.98         NS        
 
Event 40  Boys 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
Pool Records:   4:47.14        1999 Jamie Wolczyniski, Berkeley                
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jordan, Jonathan D        10 Berkeley             4:55.54    4:48.07        
      25.52   28.30   28.72   29.59   29.61   29.48   29.16   29.30
      29.26   29.13                                                
  2 Donnelly, Vinny           FR Jesuit               5:01.35    4:55.49        
      26.15   28.80   30.03   29.84   30.74   30.39   30.05   30.31
      30.01   29.17                                                
  3 Vaughn, Miles             JR Tampa Prep-FL        5:36.43    5:27.25        
      27.93   31.58   32.52   33.21   33.15   33.92   34.21   34.41
      34.11   32.21                                                
  4 Dent, Kyle                 9 Berkeley             5:52.22    5:44.31        
      28.44   32.37   34.36   35.52   36.19   36.20   36.12   35.85
      35.94   33.32                                                
  5 Slaby, Chris              12 CCC-FL               5:46.57    5:54.92        
      28.13   33.86   36.43   37.14   37.40   37.58   37.22   36.83
      36.43   33.90                                                
  6 Vaughn, Wade              FR Tampa Prep-FL        6:01.21    6:01.84        
      30.63   35.65   36.16   37.00   37.75   38.17   37.57   37.60
      37.13   34.18                                                
  7 Sullivan, Pat             SO Jesuit               6:10.51    6:08.27        
      31.22   35.40   36.59   37.96   37.97   38.13   37.79   38.89
      38.41   35.91                                                
  8 Eves, Mike                SR Jesuit               6:02.83    6:30.06        
      34.79   38.35   39.40   39.23   39.20   39.58   40.77   40.36
      40.32   38.06                                                
B - Final
  9 Diaz, Curtis              12 Jesuit               6:22.99    6:11.30        
      30.53   34.27   36.63   38.35   37.64   38.64   39.18   39.47
      39.40   37.19                                                
 10 Ayers, Dylan               8 Cambridge            6:18.01    6:15.81        
      32.79   36.85   38.50   38.91   39.36   39.21   39.19   38.76
      38.25   33.99                                                
 11 Krone, Bradford            8 Cambridge            6:59.57    6:51.61        
      34.48   40.38   42.13   41.72   43.26   42.47   42.28   44.45
      41.88   38.56                                                
 12 Miller, Will               7 Berkeley             8:11.70    7:10.20        
      36.73   42.00   44.54   44.56 1:29.50   45.48   45.88   43.98
      37.53                                                        
 13 Ronay, Stephen            FR Tampa Prep-FL        7:26.59    7:12.62        
      32.99   39.81   43.28   43.22   44.08   44.71   47.60   47.49
      47.11   42.33                                                
 14 Browning, Harrison        SO Tampa Prep-FL        7:24.28    7:16.36        
      35.80   41.57   45.00   45.75 1:30.15   46.30   46.18   45.50
      40.06    0.05                                                
 15 Rios, Christopher         10 Tampa Catholic       7:48.96    7:24.60        
      37.06   40.85   44.09   45.94   46.08   45.57   47.48   47.24
      46.90   43.39                                                
 16 Navarro, Ricardo           9 Robinson             8:24.14    8:21.44        
      36.36   42.69   48.45   51.42   53.47   54.92   54.50   53.85
      53.84   51.94                                                
 
Event 40  Boys 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
Pool Records:   4:47.14        1999 Jamie Wolczyniski, Berkeley                
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jordan, Jonathan D        10 Berkeley             4:40.59    4:55.54        
      26.32   29.34   29.71   30.72   30.44   30.07   29.29   29.93
      29.80   29.92                                                
  2 Donnelly, Vinny           FR Jesuit               4:56.66    5:01.35        
      27.42   30.63   30.59   31.11   30.32   30.36   30.96   30.43
      30.95   28.58                                                
  3 Vaughn, Miles             JR Tampa Prep-FL        5:46.70    5:36.43        
      28.51   31.38   33.21   34.12   34.64   34.36   35.42   35.79
      35.40   33.60                                                
  4 Slaby, Chris              12 CCC-FL               5:57.40    5:46.57        
      29.80   33.99   34.94   35.16   36.18   35.27   35.61   36.60
      35.78   33.24                                                
  5 Dent, Kyle                 9 Berkeley             5:40.90    5:52.22        
      29.75   33.49   34.84   35.39   35.75   36.23   36.49   37.27
      36.58   36.43                                                
  6 Vaughn, Wade              FR Tampa Prep-FL        6:23.00    6:01.21        
      31.55   36.31   37.02   37.66   36.98   37.50   38.28   37.37
      35.68   32.86                                                
  7 Eves, Mike                SR Jesuit               6:17.30    6:02.83        
      31.61   34.15   35.72   37.46   38.43   37.77   38.21   37.89
      37.06   34.53                                                
  8 Sullivan, Pat             SO Jesuit                    NT    6:10.51        
      32.08   36.03   37.84   38.48   38.14   37.65   38.58   37.65
      38.40   35.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ayers, Dylan               8 Cambridge            6:25.90    6:18.01        
      33.01   37.54   39.45   38.72   38.96   39.19   38.89   38.47
      38.25   35.53                                                
 10 Diaz, Curtis              12 Jesuit               6:27.69    6:22.99        
      30.92   35.55   38.01   39.26   40.51   38.11   40.48   40.72
      41.34   38.09                                                
 11 Krone, Bradford            8 Cambridge            7:05.09    6:59.57        
      34.73   40.57   42.41   42.99   43.54   43.44   43.78   44.00
      43.77   40.34                                                
 12 Browning, Harrison        SO Tampa Prep-FL        7:48.48    7:24.28        
      36.49 2:13.55   46.79 1:33.67   47.53   46.38   39.87        
 13 Ronay, Stephen            FR Tampa Prep-FL        7:47.47    7:26.59        
      35.62   42.30   45.34   46.84   46.40   47.31   47.09   45.66
      46.62   43.41                                                
 14 Rios, Christopher         10 Tampa Catholic       8:02.00    7:48.96        
      39.06   43.37   47.03   47.97   48.99   48.06   49.61   49.51
      49.39   45.97                                                
 15 Miller, Will               7 Berkeley             7:07.29    8:11.70        
      36.67   41.81 1:27.58   43.89   44.38   44.61   45.74   43.57
      38.89 1:04.56                                                
 16 Navarro, Ricardo           9 Robinson             8:04.00    8:24.14        
      37.82   43.46   49.77   51.28   54.07   53.58   54.46   54.29
      53.92   51.49                                                
-------------------------------------------------------------------------
 -- Boldizsar, Alex            8 Berkeley             6:21.23         NS        
 
Event 41  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
Pool Records:   1:40.98        1999 Plant                                      
                         Gracia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  1:46.18    1:45.50        
     1) Sienkiewicz, Katie MS           2) Harman, Crystal SR             
     3) Stephen, Alex SR                4) Nauta, Chelsea JR              
       26.61    27.28    27.63    23.98                                    
  2 Academy of the Holy Names  'A'                    1:45.50    1:46.18        
     1) Carter, Gael 11                 2) Yeatman, Kim 11                
     3) Pineda, Elisa 11                4) Dowdle, Elizabeth 11           
       27.10    26.63    27.01    25.44                                    
  3 Berkeley Prep School  'A'                         1:51.12    1:51.12        
     1) Boldizsar, Brittany 11          2) Marston, Bette 10              
     3) Shepard, Rachel 9               4) Phillips, Cori A 10            
       27.64    27.91    27.52    28.05                                    
  4 Cambridge  'A'                                    1:54.76    1:54.76        
     1) Bullington, Jocelyn 10          2) DeCisneros, Christina 8        
     3) Bullington, Caitlyn 8           4) Miller, Monica 8               
       29.73    28.24    28.41    28.38                                    
  5 Clearwater Central Catholic-FL  'A'               2:13.79    1:55.41        
     1) Cromer, Tara 10                 2) Hedrich, Michelle 9            
     3) Newton, Courtney 10             4) Newton, Jenna 10               
       27.27    29.12    30.29    28.73                                    
  6 Robinson  'A'                                                2:13.79        
     1) Christopherson, Amanda 11       2) Mason, Cassandra 9             
     3) Fahrow, Suzanne 11              4) Whitworth, Melissa 10          
       33.58    35.14    37.80    27.27                                    
 
Event 41  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
Pool Records:   1:40.98        1999 Plant                                      
                         Gracia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Academy of the Holy Names  'A'                    1:45.23    1:45.50        
     1) Carter, Gael 11                 2) Yeatman, Kim 11                
     3) Pineda, Elisa 11                4) Dowdle, Elizabeth 11           
       26.61    27.28    27.63    23.98                                    
  2 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  1:46.00    1:46.18        
     1) Nauta, Chelsea JR               2) Sienkiewicz, Katie MS          
     3) Stephen, Alex SR                4) Harman, Crystal SR             
       27.10    26.63    27.01    25.44                                    
  3 Berkeley Prep School  'A'                         1:48.02    1:51.12        
     1) Boldizsar, Brittany 11          2) Marston, Bette 10              
     3) Shepard, Rachel 9               4) Phillips, Cori A 10            
       27.64    27.91    27.52    28.05                                    
  4 Cambridge  'A'                                    1:53.45    1:54.76        
     1) Bullington, Jocelyn 10          2) DeCisneros, Christina 8        
     3) Bullington, Caitlyn 8           4) Miller, Monica 8               
       29.73    28.24    28.41    28.38                                    
  5 Clearwater Central Catholic-FL  'A'                    NT    2:13.79        
     1) Cromer, Tara 10                 2) Hedrich, Michelle 9            
     3) Newton, Courtney 10             4) Newton, Jenna 10               
       33.58    35.14    37.80    27.27                                    
 -- Tampa Catholic  'A'                               2:12.94         DQ        
       27.27    29.12    30.29    28.73                                    
 -- Robinson  'A'                                          NT         NS        
     1) Whitworth, Melissa 10           2) Mason, Cassandra 9             
     3) Mallari, Madelynn 9             4) Christopherson, Amanda 11      
 
Event 42  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
Pool Records:   1:32.62        1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Krammer,O'Brian,Reiss                     
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jesuit High School  'A'                           1:36.78    1:33.30        
     1) Werdine, Andrew 10              2) Sheridan, Steven JR            
     3) Attal, Matt JR                  4) Josey, Matt SR                 
       23.56    22.49    23.85    23.40                                    
  2 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  1:37.07    1:35.44        
     1) Tropp, CJ SR                    2) Stumpf, Matt SO                
     3) Tucker, Matt JR                 4) Stumpf, Ryan JR                
       24.84    23.73    24.46    22.41                                    
  3 Clearwater Central Catholic-FL  'A'               1:38.85    1:36.87        
     1) Martin, Cameron 9               2) Wood, Andrew 10                
     3) Slaby, Chris 12                 4) Zak, Taylor 9                  
       24.23    24.47    24.59    23.58                                    
  4 Berkeley Prep School  'A'                         1:37.39    1:37.74        
     1) Frissell, Dustin E 11           2) Jordan, Jonathan D 10          
     3) Dent, Kyle 9                    4) Eicholtz, Zack 8               
        8.76    20.00    18.02    50.96                                    
  5 Tampa Catholic  'A'                               1:49.93    1:48.69        
     1) Scwieberger, William 10         2) Rios, Xavier 12                
     3) Rey, Thomas 11                  4) Fink, Scott 12                 
       25.78    29.39    27.78    25.74                                    
  6 Cambridge  'A'                                    1:55.66    1:55.43        
     1) Schaettle, Kasey 9              2) Krone, Bradford 8              
     3) Ayers, Dylan 8                  4) Preston, Matthew 9             
       27.42    30.43    28.77    28.81                                    
  7 Calvary Christian High School  'A'                1:58.79    1:57.93        
     1) Crescimbeni, Jose 10            2) Paquin, Ben 10                 
     3) Sweetser, Michael 9             4) Fix, Bryan 10                  
       22.93    29.62    36.26    29.12                                    
  8 Robinson  'A'                                     2:00.56    2:01.36        
     1) Griffin, Bradley 11             2) Donnelly, Jonathan 11          
     3) Navarro, Ricardo 9              4) Glenham, Mathew 12             
       29.30    28.45    33.73    29.88                                    
 
Event 42  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
Pool Records:   1:32.62        1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Krammer,O'Brian,Reiss                     
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jesuit High School  'A'                           1:31.51    1:36.78        
     1) Werdine, Andrew 10              2) Sheridan, Steven JR            
     3) Attal, Matt JR                  4) Goetzman, John 12              
       23.44    23.10    23.48    26.76                                    
  2 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  1:36.00    1:37.07        
     1) Stumpf, Matt SO                 2) Stumpf, Ryan JR                
     3) Tucker, Matt JR                 4) Dadhania, Saahil P SR          
       25.72    24.38    24.20    22.77                                    
  3 Berkeley Prep School  'A'                         1:35.72    1:37.39        
     1) Frissell, Dustin E 11           2) Jordan, Jonathan D 10          
     3) Dent, Kyle 9                    4) Eicholtz, Zack 8               
       23.17    23.09    25.83    25.30                                    
  4 Clearwater Central Catholic-FL  'A'                    NT    1:38.85        
     1) Martin, Cameron 9               2) Wood, Andrew 10                
     3) Slaby, Chris 12                 4) Zak, Taylor 9                  
       24.29    25.03    25.19    24.34                                    
  5 Tampa Catholic  'A'                               1:50.44    1:49.93        
     1) Scwieberger, William 10         2) Rey, Thomas 11                 
     3) Fink, Scott 12                  4) Rios, Xavier 12                
       25.70    29.96    27.98    26.29                                    
  6 Cambridge  'A'                                    2:03.76    1:55.66        
     1) Schaettle, Kasey 9              2) Krone, Bradford 8              
     3) Ayers, Dylan 8                  4) Preston, Matthew 9             
       27.76    32.12    27.89    27.89                                    
  7 Calvary Christian High School  'A'                2:00.09    1:58.79        
     1) Crescimbeni, Jose 10            2) Fix, Bryan 10                  
     3) Sweetser, Michael 9             4) Paquin, Ben 10                 
       22.55    28.96    38.91    28.37                                    
  8 Robinson  'A'                                          NT    2:00.56        
     1) Griffin, Bradley 11             2) Donnelly, Jonathan 11          
     3) Navarro, Ricardo 9              4) Glenham, Mathew 12             
       30.11    27.33    34.86    28.26                                    
 
Event 43  Girls 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
Pool Records:   58.43  10/21/2005 Kelley Hug, Academy HN                       
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hug, Kelley               12 Academy HN             58.43    1:00.75        
      29.65   31.10                                                
  2 Carter, Gael              11 Academy HN           1:07.44    1:05.26        
      31.24   34.02                                                
  3 Ross, Carly               12 Academy HN           1:06.29    1:07.19        
      32.20   34.99                                                
  4 Bullington, Caitlyn        8 Cambridge            1:10.18    1:09.04        
      33.42   35.62                                                
  5 Stumpf, Katie             MS Tampa Prep-FL        1:12.54    1:11.99        
      35.18   36.81                                                
  6 Goodwin, Paige            FR Tampa Prep-FL        1:12.18    1:12.66        
      33.96   38.70                                                
  7 Reese, Brittany           11 CALV                 1:14.61    1:15.96        
      37.34   38.62                                                
  8 Newton, Jenna             10 CCC-FL               1:15.17    1:16.28        
      35.69   40.59                                                
B - Final
  9 Werdine, Rebecca           6 Academy HN           1:17.42    1:14.85        
      35.80   39.05                                                
 10 Irwin, Jennifer           12 Tampa Catholic       1:17.89    1:16.53        
      36.83   39.70                                                
 11 Levy, Emily               11 CCC-FL               1:22.20    1:20.92        
      37.78   43.14                                                
 12 Landon, Alex               6 Berkeley             1:23.64    1:20.95        
      38.19   42.76                                                
 13 Kaplan, Jori              12 Berkeley             1:23.31    1:22.62        
      40.10   42.52                                                
 14 Sigety, Colyer            SO Tampa Prep-FL        1:23.22    1:23.91        
    1:24.04                                                        
 15 Cuervo, Lauren             9 Berkeley             1:26.27    1:27.56        
      42.11   45.45                                                
 -- Fulk, Kathryn             11 CCC-FL               1:27.79         NS        
 
Event 43  Girls 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
Pool Records:   58.43  10/21/2005 Kelley Hug, Academy HN                       
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hug, Kelley               12 Academy HN             58.74      58.43 AA-C   
      28.60   29.83                                                
  2 Ross, Carly               12 Academy HN           1:05.94    1:06.29        
      31.49   34.80                                                
  3 Carter, Gael              11 Academy HN           1:06.24    1:07.44        
      32.13   35.31                                                
  4 Bullington, Caitlyn        8 Cambridge            1:09.09    1:10.18        
      34.17   36.01                                                
  5 Goodwin, Paige            FR Tampa Prep-FL        1:12.48    1:12.18        
      34.29   37.89                                                
  6 Stumpf, Katie             MS Tampa Prep-FL        1:19.57    1:12.54        
      34.56   37.98                                                
  7 Reese, Brittany           11 CALV                 1:15.63    1:14.61        
      37.07   37.54                                                
  8 Newton, Jenna             10 CCC-FL               1:13.28    1:15.17        
    1:15.26                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Werdine, Rebecca           6 Academy HN           1:19.20    1:17.42        
      36.62   40.80                                                
 10 Irwin, Jennifer           12 Tampa Catholic       1:17.17    1:17.89        
      37.52   40.37                                                
 11 Levy, Emily               11 CCC-FL               1:22.15    1:22.20        
      39.10   43.10                                                
 12 Sigety, Colyer            SO Tampa Prep-FL        1:28.93    1:23.22        
    1:23.52                                                        
 13 Kaplan, Jori              12 Berkeley             1:26.34    1:23.31        
      40.10   43.21                                                
 14 Landon, Alex               6 Berkeley             1:28.96    1:23.64        
      38.24   45.40                                                
 15 Cuervo, Lauren             9 Berkeley             1:30.85    1:26.27        
      42.20   44.07                                                
 16 Fulk, Kathryn             11 CCC-FL               1:26.50    1:27.79        
      43.11   44.68                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Marchant, Jessica         10 CCC-FL               1:23.70    1:28.19        
      42.73   45.46                                                
 18 Christopherson, Amanda    11 Robinson             1:36.47    1:33.00        
      43.85   49.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sweetser, Alex            11 CALV                 1:30.75    1:34.74        
      44.64   50.10                                                
 20 Monroe, Jessie            SR Tampa Prep-FL        1:32.87    1:42.21        
      45.32   56.89                                                
 21 Burton, Stephanie         10 Robinson             1:34.35    1:43.74        
      48.79   54.95                                                
 22 Estevez, Samantha         12 Tampa Catholic       1:41.65    1:45.04        
      48.83   56.21                                                
 23 Salgado, Sara              8 Cambridge            2:00.89    1:55.78        
 -- Helvenston, Susan         12 Berkeley             1:05.16         NS        
 -- Rodriguez, Vivian         11 Tampa Catholic       1:41.30         NS        
 
Event 44  Boys 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
Pool Records:   53.97        1999 Shannon Obrien, Berkeley                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wyher, Tommy              JR Jesuit                 54.72      51.49 AA-A   
      25.10   26.39                                                
  2 Crescimbeni, Jose         10 CALV                   54.89      54.25        
      26.69   27.56                                                
  3 Werdine, Andrew           10 Jesuit                 58.80      57.59        
      27.98   29.61                                                
  4 Martin, Cameron            9 CCC-FL                 57.76      58.14        
      27.87   30.27                                                
  5 Gagne, Sam                SO Tampa Prep-FL        1:01.62    1:01.42        
      30.48   30.94                                                
  6 Sultenfuss, Tyler         11 Jesuit               1:04.89    1:05.91        
      31.78   34.13                                                
  7 Blustein, Zach            FR Tampa Prep-FL        1:10.24    1:10.69        
      35.05   35.64                                                
  8 Lopez, Ben                SO Jesuit               1:11.43    1:12.13        
      33.46   38.67                                                
B - Final
  9 Monroe, BJ                SO Tampa Prep-FL        1:20.14    1:17.41        
      37.87   39.54                                                
 10 Smith, Zachary             9 CCC-FL               1:22.98    1:18.22        
      37.78   40.44                                                
 11 Magidson, Timothy         SO Tampa Prep-FL        1:21.04    1:18.30        
    1:18.99                                                        
 12 Wooten, Cole               9 CCC-FL               1:22.03    1:20.81        
      38.00   42.81                                                
 13 Bandes, Zack               7 Berkeley             1:23.57    1:20.86        
      38.68   42.18                                                
 14 Paquin, Ben               10 CALV                 1:24.55    1:20.92        
      37.85   43.07                                                
 15 Fischer, Charles          11 Robinson             1:22.99    1:24.04        
      37.25   46.79                                                
 16 Weinbren, Nathan L         7 Berkeley             1:23.12    1:26.90        
      40.63   46.27                                                
 
Event 44  Boys 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
Pool Records:   53.97        1999 Shannon Obrien, Berkeley                     
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wyher, Tommy              JR Jesuit                 53.58      54.72        
      26.15   28.57                                                
  2 Crescimbeni, Jose         10 CALV                   53.86      54.89        
      27.02   27.87                                                
  3 Martin, Cameron            9 CCC-FL                 57.01      57.76        
      27.48   30.28                                                
  4 Werdine, Andrew           10 Jesuit                 58.59      58.80        
      29.13   29.67                                                
  5 Gagne, Sam                SO Tampa Prep-FL        1:04.09    1:01.62        
      30.47   31.15                                                
  6 Sultenfuss, Tyler         11 Jesuit               1:03.80    1:04.89        
      31.06   33.83                                                
  7 Blustein, Zach            FR Tampa Prep-FL        1:13.06    1:10.24        
      34.35   35.89                                                
  8 Lopez, Ben                SO Jesuit               1:12.16    1:11.43        
      33.56   37.87                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Monroe, BJ                SO Tampa Prep-FL        1:19.98    1:20.14        
      38.91   41.23                                                
 10 Magidson, Timothy         SO Tampa Prep-FL        1:29.29    1:21.04        
      40.14   40.90                                                
 11 Wooten, Cole               9 CCC-FL               1:19.40    1:22.03        
      39.17   42.86                                                
 12 Smith, Zachary             9 CCC-FL               1:19.34    1:22.98        
      41.42   41.56                                                
 13 Fischer, Charles          11 Robinson             1:24.10    1:22.99        
      39.54   43.45                                                
 14 Weinbren, Nathan L         7 Berkeley             1:22.39    1:23.12        
      40.01   43.11                                                
 15 Bandes, Zack               7 Berkeley             1:29.48    1:23.57        
      39.92   43.65                                                
 16 Paquin, Ben               10 CALV                 1:29.22    1:24.55        
      41.39   43.16                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fix, Bryan                10 CALV                 1:24.68    1:25.86        
      39.55   46.31                                                
 18 Krone, Bradford            8 Cambridge            1:25.98    1:31.77        
      44.94   46.83                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Barr, Michael              7 Cambridge            1:27.98    1:38.68        
      48.77   49.91                                                
 20 Green, Eric               11 CCC-FL               1:29.78    1:43.70        
    1:24.44   19.26                                                
 21 Rios, Xavier              12 Tampa Catholic       1:42.50    1:44.30        
      53.27   51.03                                                
 -- Tan, Eddy                  7 Berkeley                  NT         DQ        
      43.47   49.33                                                
 -- Griffin, Bradley          11 Robinson             1:21.50         DQ        
    1:25.88   17.23                                                
 -- Hong, Peter               12 Tampa Catholic       1:23.40         NS        
    1:50.28                                                        
 -- Wise, Kevin                7 Berkeley             2:08.77         NS        
    1:40.88                                                        
 -- Ceilibrti, Ryan           10 Tampa Catholic       1:46.13         NS        
 
Event 45  Girls 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
Pool Records:   1:10.04        2000 Brielle Bovee, Lake Highland               
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pineda, Elisa             11 Academy HN           1:11.96    1:11.73        
      34.49   37.24                                                
  2 Jordan, Laura M            8 Berkeley             1:12.97    1:12.47        
      34.27   38.20                                                
  3 Dent, Kelsey              10 Berkeley             1:13.76    1:13.23        
      34.61   38.62                                                
  4 Milam, Jessica            SR Tampa Prep-FL        1:16.33    1:17.10        
      36.45   40.65                                                
  5 Ashbaugh, Katie           10 Berkeley             1:17.97    1:17.19        
      36.49   40.70                                                
  6 Russell, Kerry            10 Academy HN           1:16.05    1:17.35        
      36.04   41.31                                                
  7 Yeatman, Kim              11 Academy HN           1:18.73    1:19.11        
      36.94   42.17                                                
  8 Costello, Evelyn           8 Cambridge            1:22.69    1:25.15        
      39.43   45.72                                                
B - Final
  9 West, Jennifer             7 Cambridge            1:22.95    1:23.42        
      39.35   44.07                                                
 10 O'Laughlin, Emily          9 Academy HN           1:25.18    1:25.32        
      40.25   45.07                                                
 11 Whiteleather, Katie        9 CCC-FL               1:26.13    1:25.43        
      40.43   45.00                                                
 12 Marks, Dani               SR Tampa Prep-FL        1:25.29    1:26.21        
      39.47   46.74                                                
 13 Theodore, Arielle         SO Tampa Prep-FL        1:28.83    1:28.48        
      40.60   47.88                                                
 14 Spieldenner, Alexis        9 Berkeley             1:30.50    1:32.38        
      42.73   49.65                                                
 15 Sweetser, Jordan           9 CALV                 1:32.11    1:34.99        
      43.42   51.57                                                
 -- Stepanski, Maura          12 Tampa Catholic       1:30.76         NS        
 
Event 45  Girls 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $   59.20        2005 Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
Pool Records:   1:10.04        2000 Brielle Bovee, Lake Highland               
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pineda, Elisa             11 Academy HN           1:11.59    1:11.96        
      34.49   37.47                                                
  2 Jordan, Laura M            8 Berkeley             1:12.31    1:12.97        
      34.32   38.65                                                
  3 Dent, Kelsey              10 Berkeley             1:12.54    1:13.76        
      34.72   39.04                                                
  4 Russell, Kerry            10 Academy HN           1:14.81    1:16.05        
      35.74   40.31                                                
  5 Milam, Jessica            SR Tampa Prep-FL        1:16.35    1:16.33        
      36.85   39.48                                                
  6 Ashbaugh, Katie           10 Berkeley             1:17.55    1:17.97        
      36.14   41.83                                                
  7 Yeatman, Kim              11 Academy HN           1:18.40    1:18.73        
      36.57   42.16                                                
  8 Costello, Evelyn           8 Cambridge            1:21.56    1:22.69        
      38.58   44.11                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 West, Jennifer             7 Cambridge            1:21.13    1:22.95        
      38.85   44.10                                                
 10 O'Laughlin, Emily          9 Academy HN           1:25.94    1:25.18        
      40.15   45.03                                                
 11 Marks, Dani               SR Tampa Prep-FL        1:27.90    1:25.29        
      38.08   47.21                                                
 12 Whiteleather, Katie        9 CCC-FL               1:25.90    1:26.13        
      39.98   46.15                                                
 13 Theodore, Arielle         SO Tampa Prep-FL        1:28.82    1:28.83        
      39.93   48.90                                                
 14 Spieldenner, Alexis        9 Berkeley             1:33.53    1:30.50        
      41.48   49.02                                                
 15 Stepanski, Maura          12 Tampa Catholic       1:33.47    1:30.76        
      42.18   48.58                                                
 16 Sweetser, Jordan           9 CALV                 1:35.50    1:32.11        
      41.81   50.30                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kelly, Megan              SO Tampa Prep-FL        1:32.79    1:32.26        
      44.25   48.01                                                
 18 Macina, Samantha          11 Tampa Catholic       1:34.31    1:32.67        
      44.22   48.45                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mason, Cassandra           9 Robinson             1:58.88    1:35.64        
      45.18   50.46                                                
 20 Shanahan, Megan            8 CCC-FL               1:33.54    1:39.12        
      43.31   55.81                                                
 21 Gordan, Kelly             10 CALV                 1:45.90    1:43.50        
      46.60   56.90                                                
 22 Jimenez, Christina        10 Cambridge                 NT    1:51.77        
      53.09   58.68                                                
 -- Arends, Rebecca           10 Tampa Catholic       1:37.08         DQ        
      43.14   52.46                                                
 -- Mallari, Madelynn          9 Robinson             1:58.88         DQ        
      49.93 1:04.26                                                
 -- Walker, Lauren             7 Cambridge            1:35.55         DQ        
      57.39 1:08.26                                                
 -- Gianelli, Lindsey         12 CCC-FL               1:34.90         NS        
 
Event 46  Boys 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
Pool Records:   59.23        1998 Rassan Grant, Trinity                        
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stumpf, Matt              SO Tampa Prep-FL        1:06.38    1:06.30        
      31.95   34.35                                                
  2 Eves, Mike                SR Jesuit               1:05.80    1:06.55        
      30.79   35.76                                                
  3 Wherley, Eric             11 Jesuit               1:08.55    1:08.49        
      31.73   36.76                                                
  4 Tropp, CJ                 SR Tampa Prep-FL        1:09.06    1:09.47        
      32.26   37.21                                                
  5 Hall, TJ                  SO Tampa Prep-FL        1:10.97    1:11.57        
      33.78   37.79                                                
  6 Caldwell, Jeff            11 Jesuit               1:14.13    1:13.55        
      34.97   38.58                                                
  7 Carter, John               9 Jesuit               1:14.60    1:13.71        
      34.00   39.71                                                
 -- Hartoum, Andreas           7 Berkeley             1:22.59         NS        
B - Final
  9 Rey, Thomas               11 Tampa Catholic       1:22.62    1:21.56        
      38.72   42.84                                                
 10 Kelly, Patrick            MS Tampa Prep-FL        1:24.25    1:23.15        
      38.57   44.58                                                
 11 Black, Liam               12 CCC-FL               1:24.32    1:25.05        
      40.60   44.45                                                
 12 Smith, Zachary             9 CCC-FL               1:33.93    1:30.27        
      42.74   47.53                                                
 13 Bennett, Alexander         9 Cambridge            1:30.68    1:30.77        
      42.67   48.10                                                
 14 Sweetser, Michael          9 CALV                 1:33.45    1:33.42        
      42.72   50.70                                                
 15 Bajwa, Amoos               9 Robinson             1:33.19    1:34.25        
      44.25   50.00                                                
 -- Tan, Aksel                10 Berkeley             1:31.77         NS        
 
Event 46  Boys 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 54.72        2004 Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
Pool Records:   59.23        1998 Rassan Grant, Trinity                        
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Eves, Mike                SR Jesuit               1:12.28    1:05.80        
      30.19   35.61                                                
  2 Stumpf, Matt              SO Tampa Prep-FL        1:06.51    1:06.38        
      31.23   35.15                                                
  3 Wherley, Eric             11 Jesuit               1:11.33    1:08.55        
      31.95   36.60                                                
  4 Tropp, CJ                 SR Tampa Prep-FL        1:08.82    1:09.06        
      31.49   37.57                                                
  5 Hall, TJ                  SO Tampa Prep-FL        1:15.60    1:10.97        
      33.37   37.60                                                
  6 Caldwell, Jeff            11 Jesuit               1:16.91    1:14.13        
      35.29   38.84                                                
  7 Carter, John               9 Jesuit               1:14.93    1:14.60        
      34.29   40.31                                                
  8 Hartoum, Andreas           7 Berkeley             1:21.91    1:22.59        
      38.31   44.28                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rey, Thomas               11 Tampa Catholic       1:28.81    1:22.62        
      39.24   43.38                                                
 10 Kelly, Patrick            MS Tampa Prep-FL        1:30.23    1:24.25        
      40.56   43.69                                                
 11 Black, Liam               12 CCC-FL               1:27.36    1:24.32        
      39.68   44.64                                                
 12 Bennett, Alexander         9 Cambridge            1:34.34    1:30.68        
      43.00   47.68                                                
 13 Tan, Aksel                10 Berkeley             1:27.83    1:31.77        
      42.49   49.28                                                
 14 Bajwa, Amoos               9 Robinson             1:30.40    1:33.19        
      43.08   50.11                                                
 15 Sweetser, Michael          9 CALV                 1:35.13    1:33.45        
      42.61   50.84                                                
 16 Smith, Zachary             9 CCC-FL               1:33.70    1:33.93        
      45.40   48.53                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Defurio, Anthony          12 Tampa Catholic       1:42.40    1:34.30        
      41.00   53.30                                                
 18 Guthrie, Matt              9 CCC-FL               1:35.19    1:41.04        
      47.72   53.32                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bobo, Joshua               6 Berkeley             1:39.78    1:45.16        
      49.07   56.09                                                
 -- Landon, Ben               10 Berkeley             1:08.28         DQ        
      32.17   37.31                                                
 -- Donnelly, Jonathan        11 Robinson             1:30.40         NS        
 
Event 47  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
Pool Records:   3:42.83        1999 Plant                                      
                         Garcia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  3:50.01    3:46.42        
     1) Sienkiewicz, Katie MS           2) Harman, Crystal SR             
     3) Stephen, Alex SR                4) Nauta, Chelsea JR              
       27.95    57.64    27.96    59.66    27.99    58.91    24.13    50.21
  2 Academy of the Holy Names  'A'                    3:56.95    3:48.62        
     1) Carter, Gael 11                 2) Russell, Kerry 10              
     3) Pineda, Elisa 11                4) Hug, Kelley 12                 
       28.48    59.11    27.95    58.99    27.32    57.72    25.32    52.80
  3 Berkeley Prep School  'A'                         3:54.91    3:51.72        
     1) Lewin, Sarah Grace 10           2) Mayer, Gina 10                 
     3) Boldizsar, Brittany 11          4) Jordan, Laura M 8              
       26.97    56.65    16.98    58.06    27.52    58.33    27.27    58.68
  4 Cambridge  'A'                                    4:25.34    4:23.13        
     1) DeCisneros, Christina 8         2) Barnett, Krista 11             
     3) West, Jennifer 7                4) Costello, Evelyn 8             
       29.82  1:02.25    31.90  1:09.22    30.15  1:04.33    32.13  1:07.33
  5 Clearwater Central Catholic-FL  'A'               4:34.98    4:32.12        
     1) Newton, Courtney 10             2) Marchant, Jessica 10           
     3) Avril, Jackie 12                4) McMullen, Rachel 9             
       31.04  1:05.16    32.43  1:09.28    31.34  1:07.10    32.47  1:10.58
 -- Tampa Catholic  'A'                               4:33.58         NS        
 
Event 47  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
Pool Records:   3:42.83        1999 Plant                                      
                         Garcia,Pesce,Anseeuw,Kirkwood                     
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  3:45.50    3:50.01        
       28.03    57.56    27.85    59.16    28.48    59.05    25.86    54.24
  2 Berkeley Prep School  'A'                         3:49.81    3:54.91        
     1) Lewin, Sarah Grace 10           2) Boldizsar, Brittany 11         
     3) Mayer, Gina 10                  4) Jordan, Laura M 8              
       28.23    57.54    27.74    58.27    15.34    59.69    15.70    59.41
  3 Academy of the Holy Names  'A'                    3:52.42    3:56.95        
       29.30  1:01.50    29.01  1:01.57    28.33    59.09    26.51    54.79
  4 Cambridge  'A'                                    4:00.89    4:25.34        
       30.60  1:04.13    32.56  1:12.19    28.52  1:02.68    32.28  1:06.34
  5 Tampa Catholic  'A'                               4:34.22    4:33.58        
       32.51  1:09.54    32.42  1:09.01    33.62  1:11.54    30.41  1:03.49
  6 Clearwater Central Catholic-FL  'A'                    NT    4:34.98        
       31.73  1:06.29    32.92  1:10.25    32.27  1:07.65    33.15  1:10.79
 
Event 48  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
Pool Records:   3:19.41        1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Wolcqynski,Obrien,Krammer                 
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jesuit High School  'A'                           3:30.50    3:18.37        
     1) Sheridan, Steven JR             2) Lynch, Sullivan 11             
     3) Attal, Matt JR                  4) Wyher, Tommy JR                
       23.35    49.02    23.48    50.42    24.54    51.20    22.56    47.73
  2 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  3:42.44    3:32.19        
     1) Stumpf, Ryan JR                 2) Vaughn, Miles JR               
     3) Tucker, Matt JR                 4) Stumpf, Matt SO                
       23.72    49.32    26.12    55.22    16.08    53.59    25.24    54.06
  3 Berkeley Prep School  'A'                         3:37.71    3:32.68        
     1) Frissell, Dustin E 11           2) Johnson, Andrew 12             
     3) Landon, Ben 10                  4) Jordan, Jonathan D 10          
       24.82    51.21    25.83    55.43    25.91    55.37    24.57    50.67
  4 Cambridge  'A'                                    5:24.15    5:23.01        
     1) Scott, Peter 7                  2) Campbell, Neal 10              
     3) Barr, Michael 7                 4) Bennett, Alexander 9           
       34.14  1:15.29    37.11  1:22.18    35.44  1:17.25    38.35  1:28.29
 -- Clearwater Central Catholic-FL  'A'               3:52.77         DQ        
     1) Smith, Rob 12                   2) Smith, Zachary 9               
     3) Smith, Sean 12                  4) Carren, RJ 9                   
       29.06  1:01.09    30.58  1:06.71    29.01  1:02.84    27.36    59.33
 
Event 48  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
Pool Records:   3:19.41        1999 Berkeley                                   
                         Krammer,Wolcqynski,Obrien,Krammer                 
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jesuit High School  'A'                           3:23.47    3:30.50        
       25.69    51.58    25.49    54.56    25.14    51.65    24.35    52.71
  2 Berkeley Prep School  'A'                         3:27.60    3:37.71        
       25.26    52.04    25.73    54.66    25.80    55.86    25.73    55.15
  3 Tampa Preparatory School-FL  'A'                  3:37.00    3:42.44        
       28.36    59.23    26.43    55.09    26.11    54.75    24.97    53.37
  4 Clearwater Central Catholic-FL  'A'                    NT    3:52.77        
       29.45  1:01.14    15.43    35.84    40.16  1:10.50    34.11  1:05.29
  5 Cambridge  'A'                                    5:00.67    5:24.15        
       37.19  1:17.95    37.82  1:22.32    34.54  1:17.76    37.20  1:26.12
 -- Tampa Catholic  'A'                               4:34.22         NS