2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, District 5

Licensed to FHSAA SD State Series 2   Hy-Tek's Meet Manager 10/19/2005 10:13 PM
                          1A District 5 - 10/19/2005                           
                              FHSAA 1A District 5                              
                                    Results                                    
 
Event 25  Girls 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:43.71        2002 Irvine, California                         
                         D. MacManus,J.Hwang,F. Kong,C Cashion             
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.73  AA-A
                1:53.05  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lakeland Christian  'A'                           2:06.01    2:04.37        
     1) Griffin, Gaines                 2) Schichtel, Leslie              
     3) Frost, Megan                    4) Schichtel, Katherine           
                  33.18     1:08.44 (35.26)     1:37.10 (28.66)     2:04.37 (27.27)
  2 Lake Placid  'A'                                  2:07.15    2:05.94        
     1) Rivers, Danielle E SO           2) Creel, Robyn SO                
     3) Gismondi, Maggie SR             4) Lightsey, Lacae SR             
                  33.23     1:09.58 (36.35)     1:39.36 (29.78)     2:05.94 (26.58)
  3 All Saints  'A'                                   2:16.74    2:17.01        
     1) Henricks, Andrea 9              2) Truitt, Brittany 10            
     3) Cochran, Nicole 10              4) Zolnierowski, Lynnsey 10       
                  34.86     1:16.01 (41.15)     1:48.47 (32.46)     2:17.01 (28.54)
  4 Frostproof  'A'                                   2:16.72    2:19.28        
     1) Leatherland, Sara 12            2) Roberts, Elaine 11             
     3) Butler, Brittany 10             4) Parfitt, Casey 10              
                  39.21     1:16.10 (36.89)     1:49.02 (32.92)     2:19.28 (30.26)
  5 Avon Park  'A'                                    2:24.31    2:22.23        
     1) Schrader, Amber                 2) Plummer, Renee                 
     3) Smith, Carissa                  4) Barnes, Heather                
                  38.19     1:20.18 (41.99)     1:52.69 (32.51)     2:22.23 (29.54)
  6 Hardee  'A'                                       2:27.55    2:27.78        
     1) Justice, Kaitlin                2) Jernigan, Katie                
     3) Wiggins, Brittany               4) Durrance, Shelby               
                  49.92     1:15.99 (26.07)     1:55.25 (39.26)     2:27.78 (32.53)
  7 Haven Christian  'A'                              2:32.20    2:32.92        
     1) Hurst, Kristin 9                2) Howard, Sarah 10               
     3) Gall, Bekah                     4) Carr, Kristen 12               
                  49.40     1:21.70 (32.30)     2:08.58 (46.88)     2:32.92 (24.34)
  8 Lake Wales  'A'                                   2:35.27    2:35.93        
     1) Nelson, Neely 9                 2) Valentine, Julia 12            
     3) Nichols, Suzie 12               4) Handlon, Jennifer 9            
                  38.75     1:22.38 (43.63)     1:59.10 (36.72)     2:35.93 (36.83)
B - Final
  9 Haines City  'A'                                  2:35.60    2:34.36        
     1) Hopkins, Lauren 12              2) Friddle, Andrea 12             
     3) Peterich, Katie 10              4) Smith, Wendy 12                
                  42.05     1:22.63 (40.58)     2:01.58 (38.95)     2:34.36 (32.78)
 -- Sante Fe Catholic  'A'                            2:49.34         DQ        
     1) Dickinson, Cara 9               2) Araldi, Morgan 10              
     3) Whitfield, Kathleen 10          4) Salb, Amanda 10                
                  44.90     1:27.88 (42.98)     2:13.54 (45.66)          DQ (36.33)
 
Event 25  Girls 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:43.71        2002 Irvine, California                         
                         D. MacManus,J.Hwang,F. Kong,C Cashion             
       State: # 1:45.01        1997 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
                1:49.73  AA-A
                1:53.05  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lakeland Christian  'A'                           2:04.78    2:06.01        
     1) Griffin, Gaines                 2) Schichtel, Leslie              
     3) Frost, Megan                    4) Schichtel, Katherine           
                  33.57     1:09.14 (35.57)     1:38.16 (29.02)     2:06.01 (27.85)
  2 Lake Placid  'A'                                  2:09.13    2:07.15        
     1) Rivers, Danielle E SO           2) Creel, Robyn SO                
     3) Gismondi, Maggie SR             4) Lightsey, Lacae SR             
                  32.83     1:09.58 (36.75)     1:43.58 (34.00)     2:07.15 (23.57)
  3 Frostproof  'A'                                   2:15.47    2:16.72        
     1) Leatherland, Sara 12            2) Roberts, Elaine 11             
     3) Butler, Brittany 10             4) Parfitt, Casey 10              
                  38.48     1:14.30 (35.82)     1:46.91 (32.61)     2:16.72 (29.81)
  4 All Saints  'A'                                   2:16.11    2:16.74        
     1) Henricks, Andrea 9              2) Truitt, Brittany 10            
     3) Cochran, Nicole 10              4) Zolnierowski, Lynnsey 10       
                  34.59     1:16.55 (41.96)     1:48.19 (31.64)     2:16.74 (28.55)
  5 Avon Park  'A'                                    2:26.00    2:24.31        
     1) Schrader, Amber                 2) Plummer, Renee                 
     3) Smith, Carissa                  4) Barnes, Heather                
                  38.48     1:27.58 (49.10)     1:54.69 (27.11)     2:24.31 (29.62)
  6 Hardee  'A'                                       2:28.83    2:27.55        
     1) Justice, Kaitlin                2) Jernigan, Katie                
     3) Wiggins, Brittany               4) Durrance, Shelby               
                  38.29     1:16.67 (38.38)     1:54.97 (38.30)     2:27.55 (32.58)
  7 Haven Christian  'A'                              2:35.50    2:32.20        
     1) Hurst, Kristin 9                2) Howard, Sarah 10               
     3) Gall, Bekah                     4) Carr, Kristen 12               
                  45.52     1:19.44 (33.92)     1:57.77 (38.33)     2:32.20 (34.43)
  8 Lake Wales  'A'                                   2:28.96    2:35.27        
     1) Nelson, Neely 9                 2) Valentine, Julia 12            
     3) Nichols, Suzie 12               4) Handlon, Jennifer 9            
                  39.30     1:27.00 (47.70)     1:58.00 (31.00)     2:35.27 (37.27)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haines City  'A'                                  2:34.79    2:35.60        
     1) Hopkins, Lauren 12              2) Friddle, Andrea 12             
     3) Peterich, Katie 10              4) Smith, Wendy 12                
                  41.97     1:23.55 (41.58)     2:04.21 (40.66)     2:35.60 (31.39)
 10 Sante Fe Catholic  'A'                            2:57.62    2:49.34        
     1) Dickinson, Cara 9               2) Araldi, Morgan 10              
     3) Whitfield, Kathleen 10          4) Salb, Amanda 10                
                  46.11     1:26.23 (40.12)     2:17.69 (51.46)     2:49.34 (31.65)
 11 Ridge  'A'                                        2:56.16    2:57.17        
     1) Johnson, Ariel 9                2) Ratliff, Amanda 10             
     3) Weiss, Aeja 11                  4) Owen, Marina 11                
                  47.41     1:37.58 (50.17)     2:28.39 (50.81)     2:57.17 (28.78)
 
Event 26  Boys 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.77  AA-A
                1:39.93  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Placid  'A'                                  1:55.53    1:51.11        
     1) Moore, David JR                 2) Wilkes, Michael                
     3) Creel, Tommy SR                 4) Lovett, Lee SR                 
                  28.90       59.98 (31.08)     1:26.27 (26.29)     1:51.11 (24.84)
  2 All Saints  'A'                                   1:57.51    1:56.65        
     1) Drum, Zach 10                   2) Martorana, Ian 11              
     3) Burns, Jon 12                   4) Franklin, Justin 11            
                  32.87     1:02.98 (30.11)     1:30.33 (27.35)     1:56.65 (26.32)
  3 Hardee  'A'                                       2:05.90    2:01.84        
     1) Robertson, Tyler                2) Brutus, Casey                  
     3) Oliff, Boomer                   4) Reid, Chris                    
                  31.46     1:03.83 (32.37)     1:33.24 (29.41)     2:01.84 (28.60)
  4 Ridge  'A'                                        2:15.20    2:12.20        
     1) Contrera, Carlos 10             2) Podgorski, Wiktor 12           
     3) Hirniesen, Ryan 10              4) Rojas, Juan 11                 
                  34.85     1:12.62 (37.77)     1:46.17 (33.55)     2:12.20 (26.03)
  5 Sante Fe Catholic  'A'                            2:12.11    2:13.60        
     1) Huckery, Brannen 9              2) Kutner, Mitchell 10            
     3) Alford, Nick 12                 4) Kash, Brian 9                  
                  36.25     1:11.46 (35.21)     1:39.62 (28.16)     2:13.60 (33.98)
  6 Avon Park  'A'                                    2:14.76    2:14.09        
     1) Simmadl, Jonathan               2) Birt, Jon-Michael              
     3) Wood, Jim                       4) Rivera, Jose                   
                  40.07     1:13.10 (33.03)     1:46.13 (33.03)     2:14.09 (27.96)
  7 Haines City  'A'                                  2:20.97    2:21.52        
     1) Ingram, Michael 10              2) Peraset, Adam 11               
     3) Hulsman, Adam 11                4) Allen, Bryan 12                
                  38.52     1:22.56 (44.04)     1:55.07 (32.51)     2:21.52 (26.45)
 -- Lakeland Christian  'A'                           2:12.00         DQ        
     1) Green, Tim                      2) Ellerbe, Caleb                 
     3) Barlow, Wesley                  4) Suich, David                   
                  31.95     1:16.16 (44.21)     1:44.01 (27.85)          DQ (28.50)
B - Final
  9 Mulberry  'A'                                     2:21.35    2:22.69        
     1) Smith, Zach                     2) Libby, Patrick                 
     3) Canning, Chase                  4) Kautz, Daniel                  
                  38.74     1:16.63 (37.89)     1:53.70 (37.07)     2:22.69 (28.99)
 10 Lake Wales  'A'                                   2:24.98    2:24.44        
     1) Whidden, Eric 11                2) Jones, Alex 10                 
     3) Shank, Karsten 11               4) Abbott, Brandon 11             
                  34.89     1:16.48 (41.59)     1:55.68 (39.20)     2:24.44 (28.76)
 -- Frostproof  'A'                                   2:50.39         DQ        
     1) Leatherland, Corey 7            2) Milliken, Scott 10             
     3) Jones, Skyler 9                 4) Dougall, Christino 8           
                  53.48     1:43.57 (50.09)     2:06.93 (23.36)          DQ (36.86)
 
Event 26  Boys 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:31.22        2000 Cincinnati St. Xavier                      
                         J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
       State: # 1:31.62        1999 Bolles                                     
                         A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
                1:37.77  AA-A
                1:39.93  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Placid  'A'                                  1:53.29    1:55.53        
     1) Moore, David JR                 2) Wilkes, Michael                
     3) Creel, Tommy SR                 4) Lovett, Lee SR                 
                  29.55     1:02.38 (32.83)     1:29.76 (27.38)     1:55.53 (25.77)
  2 All Saints  'A'                                   1:58.17    1:57.51        
     1) Drum, Zach 10                   2) Martorana, Ian 11              
     3) Burns, Jon 12                   4) Franklin, Justin 11            
                  32.86     1:04.72 (31.86)     1:31.42 (26.70)     1:57.51 (26.09)
  3 Hardee  'A'                                       2:06.22    2:05.90        
     1) Robertson, Tyler                2) Brutus, Casey                  
     3) Oliff, Boomer                   4) Reid, Chris                    
                  31.49     1:05.03 (33.54)     1:35.36 (30.33)     2:05.90 (30.54)
  4 Lakeland Christian  'A'                           2:10.54    2:12.00        
     1) Green, Tim                      2) Ellerbe, Caleb                 
     3) Barlow, Wesley                  4) Suich, David                   
                  33.19     1:15.92 (42.73)     1:44.40 (28.48)     2:12.00 (27.60)
  5 Sante Fe Catholic  'A'                            2:13.76    2:12.11        
     1) Huckery, Brannen 9              2) Kutner, Mitchell 10            
     3) Alford, Nick 12                 4) Kash, Brian 9                  
                  35.47     1:10.99 (35.52)     1:39.12 (28.13)     2:12.11 (32.99)
  6 Avon Park  'A'                                    2:25.00    2:14.76        
     1) Simmadl, Jonathan               2) Birt, Jon-Michael              
     3) Wood, Jim                       4) Rivera, Jose                   
                  38.44     1:12.71 (34.27)     1:47.62 (34.91)     2:14.76 (27.14)
  7 Ridge  'A'                                        2:30.31    2:15.20        
     1) Contrera, Carlos 10             2) Hirniesen, Randy 9             
     3) Podgorski, Wiktor 12            4) Cruz, Otto 10                  
                  35.27     1:12.66 (37.39)     1:48.80 (36.14)     2:15.20 (26.40)
  8 Haines City  'A'                                  2:17.29    2:20.97        
     1) Ingram, Michael 10              2) Peraset, Adam 11               
     3) Hulsman, Adam 11                4) Allen, Bryan 12                
                  37.82     1:20.25 (42.43)     1:54.88 (34.63)     2:20.97 (26.09)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mulberry  'A'                                     2:37.50    2:21.35        
     1) Smith, Zach                     2) Libby, Patrick                 
     3) Canning, Chase                  4) Kautz, Daniel                  
                  36.80     1:14.12 (37.32)     1:51.87 (37.75)     2:21.35 (29.48)
 10 Lake Wales  'A'                                   2:25.26    2:24.98        
     1) Whidden, Eric 11                2) Jones, Alex 10                 
     3) Shank, Karsten 11               4) Abbott, Brandon 11             
                  35.33     1:16.60 (41.27)     1:55.97 (39.37)     2:24.98 (29.01)
 11 Frostproof  'A'                                   2:37.18    2:50.39        
     1) Leatherland, Corey 7            2) Milliken, Scott 10             
     3) Jones, Skyler 9                 4) Beauchesne, Ryan 6             
                  54.63     1:35.30 (40.67)     2:06.21 (30.91)     2:50.39 (44.18)
 
Event 27  Girls 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        1987 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.80  AA-A
                1:54.40  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wolfe, Kristina           10 SanteFe Catholic     2:12.76    2:10.26        
                  30.21     1:03.62 (33.41)     1:37.76 (34.14)     2:10.26 (32.50)
  2 Lightsey, Lacae           SR Lake Placid          2:21.91    2:14.77        
                  31.61     1:06.02 (34.41)     1:41.07 (35.05)     2:14.77 (33.70)
  3 Nichols, Suzie            12 Lake Wales           2:20.33    2:15.30        
                  31.19     1:05.14 (33.95)     1:40.49 (35.35)     2:15.30 (34.81)
  4 Korhonen, Rachel             Lkland Christian     2:21.42    2:22.48        
                  32.71     1:09.11 (36.40)     1:47.10 (37.99)     2:22.48 (35.38)
  5 Kirby, Laura                 Lkland Christian     2:24.01    2:23.91        
                  33.05     1:09.79 (36.74)     1:47.81 (38.02)     2:23.91 (36.10)
  6 Green, Jenna                 Lkland Christian     2:29.56    2:29.67        
                  33.27     1:12.42 (39.15)     1:52.75 (40.33)     2:29.67 (36.92)
  7 Imig, Katy                   Lkland Christian     2:32.07    2:31.86        
                  34.27     1:11.77 (37.50)     1:51.93 (40.16)     2:31.86 (39.93)
  8 Taylor, Mary              SR Lake Placid          2:34.41    2:35.10        
                  34.29     1:12.78 (38.49)     1:53.77 (40.99)     2:35.10 (41.33)
B - Final
  9 Moats, Lindsay            10 All Saints           2:39.97    2:34.93        
                  35.14     1:15.12 (39.98)     1:55.62 (40.50)     2:34.93 (39.31)
 10 Dickinson, Monica         11 SanteFe Catholic     2:39.12    2:39.80        
                  34.37     1:13.51 (39.14)     1:57.39 (43.88)     2:39.80 (42.41)
 11 Stayer, Sierra            SR Lake Placid          2:42.45    2:40.30        
                  36.75     1:17.85 (41.10)     2:00.28 (42.43)     2:40.30 (40.02)
 12 Nelson, Neely              9 Lake Wales           2:40.00    2:40.41        
                  36.73     1:17.80 (41.07)     2:01.07 (43.27)     2:40.41 (39.34)
 13 Carr, Kristen             12 Haven Christian      2:42.93    2:42.91        
                  35.38     1:18.52 (43.14)     2:02.25 (43.73)     2:42.91 (40.66)
 14 Schrader, Amber              Avon Park            2:44.71    2:45.60        
                  36.19     1:18.96 (42.77)     2:04.05 (45.09)     2:45.60 (41.55)
 
Event 27  Girls 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:45.49        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
       State: # 1:45.49        1987 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
                1:51.80  AA-A
                1:54.40  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wolfe, Kristina           10 SanteFe Catholic     2:07.07    2:12.76        
                  30.15     1:03.50 (33.35)     1:38.38 (34.88)     2:12.76 (34.38)
  2 Nichols, Suzie            12 Lake Wales           2:17.08    2:20.33        
                  32.43     1:07.77 (35.34)     1:44.84 (37.07)     2:20.33 (35.49)
  3 Korhonen, Rachel             Lkland Christian     2:26.92    2:21.42        
                  32.99     1:09.19 (36.20)     1:46.31 (37.12)     2:21.42 (35.11)
  4 Lightsey, Lacae           SR Lake Placid          2:17.26    2:21.91        
                  32.99     1:09.37 (36.38)     1:46.52 (37.15)     2:21.91 (35.39)
  5 Kirby, Laura                 Lkland Christian     2:26.88    2:24.01        
                  32.66     1:08.62 (35.96)     1:46.46 (37.84)     2:24.01 (37.55)
  6 Green, Jenna                 Lkland Christian     2:30.33    2:29.56        
                  33.25     1:11.74 (38.49)     1:52.31 (40.57)     2:29.56 (37.25)
  7 Imig, Katy                   Lkland Christian     2:27.69    2:32.07        
                  34.63     1:12.75 (38.12)     1:52.59 (39.84)     2:32.07 (39.48)
  8 Taylor, Mary              SR Lake Placid          2:43.19    2:34.41        
                  33.14     1:11.06 (37.92)     1:52.65 (41.59)     2:34.41 (41.76)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dickinson, Monica         11 SanteFe Catholic     2:34.90    2:39.12        
                  33.51     1:12.48 (38.97)     1:55.98 (43.50)     2:39.12 (43.14)
 10 Moats, Lindsay            10 All Saints           2:56.81    2:39.97        
                  36.19     1:16.87 (40.68)     1:59.29 (42.42)     2:39.97 (40.68)
 11 Nelson, Neely              9 Lake Wales           2:44.49    2:40.00        
                  35.64     1:16.59 (40.95)     1:59.79 (43.20)     2:40.00 (40.21)
 12 Nicholson, Courtney          Hardee               2:41.34    2:41.10        
                  32.47     1:10.45 (37.98)     1:55.73 (45.28)     2:41.10 (45.37)
 13 Stayer, Sierra            SR Lake Placid          2:42.57    2:42.45        
                  37.02     1:17.29 (40.27)     1:59.63 (42.34)     2:42.45 (42.82)
 14 Carr, Kristen             12 Haven Christian      2:47.77    2:42.93        
                  36.13     1:17.04 (40.91)     2:01.10 (44.06)     2:42.93 (41.83)
 15 Moore, Megan               9 Ridge                2:43.28    2:43.16        
                  34.68     1:14.57 (39.89)     1:57.66 (43.09)     2:43.16 (45.50)
 16 Schrader, Amber              Avon Park            2:41.00    2:44.71        
                  35.75     1:18.07 (42.32)     2:03.21 (45.14)     2:44.71 (41.50)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Peterich, Katie           10 Haines City          2:51.92    2:46.69        
                  36.40     1:17.73 (41.33)     2:01.39 (43.66)     2:46.69 (45.30)
 18 Nobles, Casey             10 Frostproof                NT    2:53.04        
                  38.43     1:22.66 (44.23)     2:09.41 (46.75)     2:53.04 (43.63)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Olivo, Syrena             12 Ridge                2:56.62    2:53.07        
                  38.02     1:21.05 (43.03)     2:06.80 (45.75)     2:53.07 (46.27)
 20 Murray, Alexa                Lake Placid          2:55.04    2:55.48        
                  38.36     1:23.89 (45.53)     2:10.75 (46.86)     2:55.48 (44.73)
 21 Durrance, Shelby             Hardee               3:08.01    2:56.18        
                  38.59     1:23.09 (44.50)     2:10.40 (47.31)     2:56.18 (45.78)
 22 Miller, Katelynne          8 Frostproof           3:05.84    2:57.84        
                  37.30     1:22.96 (45.66)   2:57.84 (1:34.88)                    
 23 Massey, Amber                Avon Park            2:52.00    2:58.15        
                  38.16     1:22.39 (44.23)     2:11.23 (48.84)     2:58.15 (46.92)
 24 Salb, Amanda              10 SanteFe Catholic     3:05.58    2:58.32        
                  39.61     1:23.61 (44.00)     2:11.18 (47.57)     2:58.32 (47.14)
 25 Ezelle, Sarah                Hardee               2:57.37    3:00.76        
                  39.61     1:24.17 (44.56)     2:13.37 (49.20)     3:00.76 (47.39)
 26 Beck, Michelle               Hardee               3:08.27    3:02.34        
                  39.49                             2:11.87 ( )     3:02.34 (50.47)
 27 Hopkins, Lauren           12 Haines City          3:13.50    3:06.15        
                  38.24     1:25.10 (46.86)     2:16.58 (51.48)     3:06.15 (49.57)
 28 Truitt, Brittany          10 All Saints           3:06.50    3:06.76        
                  41.43                             2:18.07 ( )     3:06.76 (48.69)
 29 Corso, Alexa              11 Frostproof           3:08.88    3:10.20        
                  41.49     1:29.71 (48.22)   3:10.20 (1:40.49)                    
 30 Flowers, DeeDee              Avon Park            3:00.00    3:10.41        
                  41.76     1:30.83 (49.07)     2:22.85 (52.02)     3:10.41 (47.56)
 31 Baldridge, Nakita            Avon Park                 NT    3:38.84        
                  42.85     1:39.19 (56.34)   2:39.57 (1:00.38)     3:38.84 (59.27)
 
Event 28  Boys 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.95  AA-A
                1:44.23  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wilkes, Michael              Lake Placid          2:05.02    1:59.28        
                  26.52       56.29 (29.77)     1:27.95 (31.66)     1:59.28 (31.33)
  2 Oliff, Boomer                Hardee               2:10.99    2:06.39        
                  27.66       59.49 (31.83)     1:33.07 (33.58)     2:06.39 (33.32)
  3 Franklin, Ron             SR Lake Placid          2:17.09    2:17.99        
                  29.38     1:03.44 (34.06)     1:40.71 (37.27)     2:17.99 (37.28)
  4 Crespo, Javier            12 Lake Wales           2:23.46    2:26.75        
                  29.71     1:03.72 (34.01)     1:43.87 (40.15)     2:26.75 (42.88)
  5 Spurlock, Joey               Lake Placid          2:24.83    2:26.89        
                  29.68     1:05.92 (36.24)     1:47.19 (41.27)     2:26.89 (39.70)
  6 Cruz, Otto                10 Ridge                2:30.34    2:26.95        
                  29.40     1:04.13 (34.73)     1:45.32 (41.19)     2:26.95 (41.63)
  7 Franklin, Russ             9 All Saints           2:27.51    2:27.23        
                  31.09     1:08.56 (37.47)     1:49.02 (40.46)     2:27.23 (38.21)
  8 Morrison, Andrew             Lake Placid          2:30.08    2:32.76        
                  30.26     1:07.25 (36.99)     1:49.75 (42.50)     2:32.76 (43.01)
B - Final
  9 Hortert, James             9 Frostproof           2:36.36    2:27.94        
                  32.72     1:10.05 (37.33)     1:50.88 (40.83)     2:27.94 (37.06)
 10 Franco, Mike                 Mulberry             2:38.97    2:33.48        
                  33.52     1:11.63 (38.11)     1:53.29 (41.66)     2:33.48 (40.19)
 11 Husted, Jesse                Mulberry             2:42.73    2:40.37        
                  34.21     1:15.17 (40.96)     1:59.36 (44.19)     2:40.37 (41.01)
 12 Kautz, Daniel                Mulberry             2:44.74    2:43.02        
                  35.11     1:14.48 (39.37)     1:58.80 (44.32)     2:43.02 (44.22)
 13 Ellerbe, Caleb               Lkland Christian     2:46.44    2:44.53        
                  36.13     1:19.07 (42.94)     2:03.70 (44.63)     2:44.53 (40.83)
 14 Merrell, Scott            11 Haines City          2:43.70    2:44.65        
                  36.27     1:19.06 (42.79)     2:03.01 (43.95)     2:44.65 (41.64)
 15 Hirniesen, Randy           9 Ridge                2:45.53    2:45.40        
                  37.64     1:19.72 (42.08)     1:58.82 (39.10)     2:45.40 (46.58)
 16 Ciralsky, Corye           12 Haines City          2:41.53    2:45.87        
                  33.16     1:16.71 (43.55)     2:01.24 (44.53)     2:45.87 (44.63)
 
Event 28  Boys 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:34.96        1991 Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
       State: # 1:35.81        2000 Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
                1:41.95  AA-A
                1:44.23  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkes, Michael              Lake Placid          2:02.97    2:05.02        
                  28.03     1:00.40 (32.37)     1:34.24 (33.84)     2:05.02 (30.78)
  2 Oliff, Boomer                Hardee               2:09.47    2:10.99        
                  29.69     1:03.51 (33.82)     1:38.07 (34.56)     2:10.99 (32.92)
  3 Franklin, Ron             SR Lake Placid          2:13.28    2:17.09        
                  29.91     1:03.84 (33.93)     1:40.19 (36.35)     2:17.09 (36.90)
  4 Crespo, Javier            12 Lake Wales           2:28.46    2:23.46        
                  30.76     1:05.59 (34.83)     1:43.12 (37.53)     2:23.46 (40.34)
  5 Spurlock, Joey               Lake Placid          2:39.15    2:24.83        
                  30.50     1:06.09 (35.59)     1:44.85 (38.76)     2:24.83 (39.98)
  6 Franklin, Russ             9 All Saints           2:33.79    2:27.51        
                1:08.65                             1:48.85 ( )     2:27.51 (38.66)
  7 Morrison, Andrew             Lake Placid          2:47.69    2:30.08        
                  30.95     1:06.95 (36.00)     1:48.72 (41.77)     2:30.08 (41.36)
  8 Cruz, Otto                10 Ridge                2:31.63    2:30.34        
                  29.19     1:04.64 (35.45)     1:45.89 (41.25)     2:30.34 (44.45)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hortert, James             9 Frostproof           2:40.01    2:36.36        
                  33.25     1:13.69 (40.44)     1:56.32 (42.63)     2:36.36 (40.04)
 10 Franco, Mike                 Mulberry             2:37.57    2:38.97        
                  32.28                             1:54.57 ( )     2:38.97 (44.40)
 11 Ciralsky, Corye           12 Haines City          2:43.10    2:41.53        
                  31.09     1:10.97 (39.88)     1:56.67 (45.70)     2:41.53 (44.86)
 12 Husted, Jesse                Mulberry             2:41.90    2:42.73        
                  34.28     1:15.54 (41.26)     2:00.05 (44.51)     2:42.73 (42.68)
 13 Merrell, Scott            11 Haines City          2:49.40    2:43.70        
                  34.70     1:14.19 (39.49)     1:58.73 (44.54)     2:43.70 (44.97)
 14 Kautz, Daniel                Mulberry                  NT    2:44.74        
                  34.69     1:15.66 (40.97)     1:59.97 (44.31)     2:44.74 (44.77)
 15 Hirniesen, Randy           9 Ridge                2:45.38    2:45.53        
                  35.81     1:17.04 (41.23)     2:01.03 (43.99)     2:45.53 (44.50)
 16 Ellerbe, Caleb               Lkland Christian     2:47.16    2:46.44        
                  36.24     1:19.85 (43.61)     2:04.87 (45.02)     2:46.44 (41.57)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hill, Garrett                Lkland Christian     2:44.48    2:46.58        
                  34.79     1:17.19 (42.40)     2:02.02 (44.83)     2:46.58 (44.56)
 18 Hui, Richard              11 Haines City          2:42.00    2:47.74        
                  33.64     1:12.53 (38.89)     1:59.21 (46.68)     2:47.74 (48.53)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lyle, Gyle                11 All Saints           2:30.87    2:47.97        
                1:16.37                             2:03.42 ( )     2:47.97 (44.55)
 20 Lain, Nathan                 Lkland Christian     2:56.08    2:54.47        
                  38.35     1:24.68 (46.33)     2:11.49 (46.81)     2:54.47 (42.98)
 21 Spears, Dustin               Hardee               2:59.23    2:54.82        
                1:20.93                             2:09.57 ( )     2:54.82 (45.25)
 22 Libby, Patrick               Mulberry                  NT    2:55.20        
                  36.49     1:20.68 (44.19)     2:08.80 (48.12)     2:55.20 (46.40)
 23 Dudek, Cory                  Hardee               3:12.18    3:05.69        
                  37.69                             2:16.46 ( )     3:05.69 (49.23)
 24 Rivera, Marcos               Avon Park            3:13.00    3:17.75        
                                2:20.70 ( )     3:17.75 (57.05)                    
 
Event 29  Girls 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.06  AA-A
                2:09.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Frost, Megan                 Lkland Christian     2:26.89    2:25.80        
                  30.82     1:09.66 (38.84)     1:52.66 (43.00)     2:25.80 (33.14)
  2 Creel, Robyn              SO Lake Placid          2:33.45    2:31.30        
                  32.55     1:13.07 (40.52)     1:55.50 (42.43)     2:31.30 (35.80)
  3 Cochran, Nicole           10 All Saints           2:36.72    2:35.50        
                  33.17     1:12.90 (39.73)     1:59.95 (47.05)     2:35.50 (35.55)
  4 Butler, Brittany          10 Frostproof           2:36.98    2:36.80        
                  34.18     1:16.58 (42.40)     2:01.44 (44.86)     2:36.80 (35.36)
  5 Yrastorza, Hannah            Lkland Christian     2:42.42    2:41.17        
                  34.94     1:16.47 (41.53)     2:04.58 (48.11)     2:41.17 (36.59)
  6 Griffin, Gaines              Lkland Christian     2:42.22    2:42.12        
                  35.46     1:15.25 (39.79)     2:05.69 (50.44)     2:42.12 (36.43)
  7 Henricks, Andrea           9 All Saints           2:45.92    2:42.53        
                  39.04     1:19.27 (40.23)     2:06.94 (47.67)     2:42.53 (35.59)
  8 Bean, Katie                  Lkland Christian     2:48.81    2:45.01        
                  36.12     1:19.94 (43.82)     2:06.93 (46.99)     2:45.01 (38.08)
B - Final
  9 Lambert, Shelby           SO Lake Placid          2:49.39    2:48.36        
                  36.35     1:20.38 (44.03)     2:10.44 (50.06)     2:48.36 (37.92)
 10 Altvater, Katie J         JR Lake Placid          2:55.64    2:53.25        
                  38.10     1:24.75 (46.65)     2:14.01 (49.26)     2:53.25 (39.24)
 11 Creel, Marbelly              Lake Placid          2:53.93    2:58.57        
                  36.85     1:22.72 (45.87)     2:17.26 (54.54)     2:58.57 (41.31)
 12 Gall, Bekah                  Haven Christian      3:09.02    3:07.56        
                  39.92     1:30.41 (50.49)     2:24.91 (54.50)     3:07.56 (42.65)
 13 Dickinson, Cara            9 SanteFe Catholic     3:12.59    3:11.04        
                  39.74     1:31.13 (51.39)     2:23.20 (52.07)     3:11.04 (47.84)
 14 Keefer, Patti                Avon Park            3:33.16    3:32.25        
                  42.73     1:42.18 (59.45)   2:47.27 (1:05.09)     3:32.25 (44.98)
 -- Evans, Lisa                9 Lake Wales           3:35.24         DQ        
                  46.32     1:40.68 (54.36)   2:50.12 (1:09.44)          DQ (46.42)
 -- English, Christina           Hardee               3:39.41         DQ        
                  51.03     1:47.25 (56.22)     2:46.49 (59.24)          DQ (46.92)
 
Event 29  Girls 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:58.45        2000 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
       State: # 1:58.91        1994 Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
                2:06.06  AA-A
                2:09.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frost, Megan                 Lkland Christian     2:28.14    2:26.89        
                  30.83     1:09.34 (38.51)     1:54.35 (45.01)     2:26.89 (32.54)
  2 Creel, Robyn              SO Lake Placid          2:34.75    2:33.45        
                  33.28     1:13.05 (39.77)     1:56.80 (43.75)     2:33.45 (36.65)
  3 Cochran, Nicole           10 All Saints           2:31.47    2:36.72        
                  33.16     1:12.32 (39.16)     2:00.14 (47.82)     2:36.72 (36.58)
  4 Butler, Brittany          10 Frostproof           2:36.59    2:36.98        
                  33.51     1:17.56 (44.05)     2:01.31 (43.75)     2:36.98 (35.67)
  5 Griffin, Gaines              Lkland Christian     2:43.83    2:42.22        
                  34.91     1:14.88 (39.97)     2:05.73 (50.85)     2:42.22 (36.49)
  6 Yrastorza, Hannah            Lkland Christian     2:40.73    2:42.42        
                  34.93     1:17.53 (42.60)     2:06.27 (48.74)     2:42.42 (36.15)
  7 Henricks, Andrea           9 All Saints           2:38.41    2:45.92        
                  40.38     1:18.04 (37.66)     2:06.53 (48.49)     2:45.92 (39.39)
  8 Bean, Katie                  Lkland Christian     2:46.38    2:48.81        
                  36.60     1:21.84 (45.24)     2:09.90 (48.06)     2:48.81 (38.91)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lambert, Shelby           SO Lake Placid          2:51.08    2:49.39        
                  34.63     1:17.93 (43.30)     2:08.81 (50.88)     2:49.39 (40.58)
 10 Creel, Marbelly              Lake Placid          2:55.54    2:53.93        
                  36.13     1:20.60 (44.47)     2:14.03 (53.43)     2:53.93 (39.90)
 11 Altvater, Katie J         JR Lake Placid          2:57.66    2:55.64        
                  37.15     1:24.26 (47.11)     2:14.35 (50.09)     2:55.64 (41.29)
 12 Gall, Bekah                  Haven Christian      3:17.20    3:09.02        
                  38.41     1:29.15 (50.74)     2:24.80 (55.65)     3:09.02 (44.22)
 13 Dickinson, Cara            9 SanteFe Catholic     3:08.02    3:12.59        
                  40.64     1:32.77 (52.13)     2:24.79 (52.02)     3:12.59 (47.80)
 14 Keefer, Patti                Avon Park            3:40.00    3:33.16        
                  41.40     1:40.21 (58.81)   2:45.98 (1:05.77)     3:33.16 (47.18)
 15 Evans, Lisa                9 Lake Wales           3:40.33    3:35.24        
                  46.59     1:37.82 (51.23)   2:47.78 (1:09.96)     3:35.24 (47.46)
 16 English, Christina           Hardee               3:34.81    3:39.41        
                  50.27     1:46.12 (55.85)   2:49.65 (1:03.53)     3:39.41 (49.76)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Whitfield, Kathleen       10 SanteFe Catholic     3:48.06    3:49.45        
                  51.12   1:57.12 (1:06.00)   3:49.45 (1:52.33)                    
 -- Richardson, Megan            Avon Park            3:04.00         DQ        
                  40.52     1:28.01 (47.49)     2:26.54 (58.53)          DQ (41.39)
 
Event 30  Boys 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:46.90        1994 Jason Lancaster, Carmel, Indianapoli, IN   
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.17  AA-A
                1:57.26  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Creel, Tommy              SR Lake Placid          2:24.21    2:17.11        
                  28.91     1:05.03 (36.12)     1:45.23 (40.20)     2:17.11 (31.88)
  2 Hendrie, Derek B          JR Lake Placid          2:29.90    2:23.07        
                  31.90     1:09.69 (37.79)     1:51.07 (41.38)     2:23.07 (32.00)
  3 Cochran, Jared            JR Lake Placid          2:35.23    2:30.64        
                  29.79     1:09.98 (40.19)     1:54.39 (44.41)     2:30.64 (36.25)
  4 Burns, Jon                12 All Saints           2:30.65    2:31.44        
                  28.17     1:08.53 (40.36)     1:52.75 (44.22)     2:31.44 (38.69)
  5 Drum, Zach                10 All Saints           2:41.32    2:41.41        
                  35.94     1:15.91 (39.97)     2:05.40 (49.49)     2:41.41 (36.01)
  6 Lavoy, Zach               SO Lake Placid          2:43.81    2:43.76        
                  34.84     1:20.39 (45.55)     2:05.64 (45.25)     2:43.76 (38.12)
  7 Corwith, Patrick          12 All Saints           2:48.24    2:47.20        
                  32.02     1:18.49 (46.47)     2:07.34 (48.85)     2:47.20 (39.86)
  8 Hulsman, Adam             11 Haines City          2:53.19    2:52.97        
                  35.70     1:21.14 (45.44)     2:13.13 (51.99)     2:52.97 (39.84)
B - Final
  9 Wood, Jim                    Avon Park            2:56.92    2:52.76        
                  34.82     1:18.81 (43.99)     2:13.26 (54.45)     2:52.76 (39.50)
 10 Gray, Jennings               Lkland Christian     3:09.37    3:12.32        
                  42.04     1:34.50 (52.46)     2:29.84 (55.34)     3:12.32 (42.48)
 11 McCandless, Sean             Hardee               3:42.75    3:50.48        
                  52.75   1:58.01 (1:05.26)   2:59.25 (1:01.24)     3:50.48 (51.23)
 
Event 30  Boys 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:46.90        1994 Jason Lancaster, Carmel, Indianapoli, IN   
       State: # 1:47.13        1996 Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
                1:54.17  AA-A
                1:57.26  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Creel, Tommy              SR Lake Placid          2:17.20    2:24.21        
                  31.12     1:08.92 (37.80)     1:49.41 (40.49)     2:24.21 (34.80)
  2 Hendrie, Derek B          JR Lake Placid          2:26.95    2:29.90        
                  32.63     1:13.48 (40.85)     1:53.88 (40.40)     2:29.90 (36.02)
  3 Burns, Jon                12 All Saints           2:32.91    2:30.65        
                  27.88     1:07.97 (40.09)     1:51.58 (43.61)     2:30.65 (39.07)
  4 Cochran, Jared            JR Lake Placid          2:33.28    2:35.23        
                  30.39     1:10.41 (40.02)     1:56.90 (46.49)     2:35.23 (38.33)
  5 Drum, Zach                10 All Saints           2:42.11    2:41.32        
                  35.70     1:15.56 (39.86)     2:05.68 (50.12)     2:41.32 (35.64)
  6 Lavoy, Zach               SO Lake Placid          2:54.51    2:43.81        
                  34.60     1:20.25 (45.65)     2:05.30 (45.05)     2:43.81 (38.51)
  7 Corwith, Patrick          12 All Saints           2:44.17    2:48.24        
                  31.36     1:17.19 (45.83)     2:05.48 (48.29)     2:48.24 (42.76)
  8 Hulsman, Adam             11 Haines City          2:44.43    2:53.19        
                  35.13     1:19.72 (44.59)     2:11.32 (51.60)     2:53.19 (41.87)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wood, Jim                    Avon Park            3:04.00    2:56.92        
                  35.28     1:22.66 (47.38)     2:17.58 (54.92)     2:56.92 (39.34)
 10 Gray, Jennings               Lkland Christian     3:15.30    3:09.37        
                  40.94     1:32.00 (51.06)     2:27.19 (55.19)     3:09.37 (42.18)
 11 McCandless, Sean             Hardee               3:44.19    3:42.75        
                  49.37   1:50.92 (1:01.55)   3:42.75 (1:51.83)                    
 -- Martorana, Ian            11 All Saints           2:42.23         DQ        
                  32.18     1:14.71 (42.53)     1:58.91 (44.20)          DQ (41.40)
 
Event 31  Girls 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.97  AA-A
                24.49  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gismondi, Maggie          SR Lake Placid            26.98      26.92        
  2 Schichtel, Katherine         Lkland Christian       27.93      27.94        
  3 Rivers, Danielle E        SO Lake Placid            27.95      28.38        
  4 Jaromin, Mary Kate        11 SanteFe Catholic       28.35      28.66        
  5 Chastain, Courtney           Lkland Christian       28.46      28.70        
  6 Justice, Kaitlin             Hardee                 28.83      28.77        
  7 Zolnierowski, Lynnsey     10 All Saints             28.65      28.80        
  8 Smith, Carissa               Avon Park              28.87      29.89        
B - Final
  9 Parfitt, Casey            10 Frostproof             29.67      29.81        
 10 Friddle, Andrea           12 Haines City            29.62      29.94        
 11 Morrison, Lauren          SR Lake Placid            30.71      30.28        
 12 Murphy, Brittany             Avon Park              30.98      30.82        
 13 Jones, Cydnie                Lkland Christian       31.44      31.11        
 14 Wiggins, Megan            12 SanteFe Catholic       30.46      31.51        
 15 Woods, Allie                 Lake Placid            31.73      31.99        
 16 Phillips, Laura            9 All Saints             32.19      32.00        
 
Event 31  Girls 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 22.30        2002 Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
       State: # 22.62        2000 Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
                23.97  AA-A
                24.49  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gismondi, Maggie          SR Lake Placid            26.74      26.98        
  2 Schichtel, Katherine         Lkland Christian       27.40      27.93        
  3 Rivers, Danielle E        SO Lake Placid            28.13      27.95        
  4 Jaromin, Mary Kate        11 SanteFe Catholic       28.82      28.35        
  5 Chastain, Courtney           Lkland Christian       27.92      28.46        
  6 Zolnierowski, Lynnsey     10 All Saints             28.11      28.65        
  7 Justice, Kaitlin             Hardee                 29.08      28.83        
  8 Smith, Carissa               Avon Park              28.39      28.87        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Friddle, Andrea           12 Haines City            28.00      29.62        
 10 Parfitt, Casey            10 Frostproof             29.18      29.67        
 11 Wiggins, Megan            12 SanteFe Catholic       30.73      30.46        
 12 Morrison, Lauren          SR Lake Placid            29.61      30.71        
 13 Murphy, Brittany             Avon Park              30.18      30.98        
 14 Jones, Cydnie                Lkland Christian       33.40      31.44        
 15 Woods, Allie                 Lake Placid            33.06      31.73        
 16 Phillips, Laura            9 All Saints             34.15      32.19        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Walters-Carlson, Jessie      Lkland Christian       32.93      32.75        
 18 Smith, Wendy              12 Haines City            32.34      32.77        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Quinones, Amanda             Hardee                 34.82      33.70        
 20 Quinones, Rebecca            Hardee                 35.35      33.89        
 21 Hurst, Kristin             9 Haven Christian        35.68      34.39        
 22 White, Alex                  Hardee                 34.36      34.52        
 23 Weiss, Aeja               11 Ridge                  34.36      34.73        
 24 Roberts, Autumn              Avon Park              32.10      34.96        
 25 Claudio, Sonya            10 Lake Wales             37.03      35.29        
 26 Lambert, Cary              9 All Saints             33.74      35.30        
 27 Andrlik, Stephanie           Mulberry               36.80      36.08        
 27 Gonzalez, Shelly           9 Ridge                  35.93      36.08        
 29 Eadie, Rachel             12 Ridge                  40.01      36.59        
 30 Martin, Lindsey              Mulberry               37.32      37.27        
 31 Johnson, Ariel             9 Ridge                  36.03      37.89        
 32 McClelland, Ashley           Avon Park              34.20      38.24        
 33 Elliott, Jessie           10 SanteFe Catholic       38.66      38.71        
 34 Araldi, Morgan            10 SanteFe Catholic       42.28      39.99        
 35 Reeves, Andrea             6 Frostproof             42.16      40.17        
 36 Babington, Emily           6 Frostproof             43.81      41.00        
 37 Grogg, Heather             6 Frostproof             43.55      42.12        
 38 Barreto, Rosa                Mulberry               42.83      44.65        
 39 Badcock, Merris           11 All Saints             41.07      46.36        
 40 Meade, Kristen            10 Haines City            47.00      48.37        
 41 Gibson, Karen              9 Lake Wales             50.64      50.19        
 
Event 32  Boys 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.41        2001 Joel Roycik, Winter Park, Winter Park        
                21.29  AA-A
                21.68  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Birt, Jon-Michael            Avon Park              24.84      23.86        
  2 Moore, David              JR Lake Placid            23.47      23.90        
  3 Green, Tim                   Lkland Christian       24.07      24.18        
  4 Lovett, Lee               SR Lake Placid            25.00      24.91        
  5 Barlow, Wesley               Lkland Christian       24.87      25.21        
  6 Montgomery, Evan             Lake Placid            24.77      25.27        
  7 Franklin, Justin          11 All Saints             25.62      25.44        
  8 Allen, Bryan              12 Haines City            25.96      26.30        
B - Final
  9 Rojas, Juan               11 Ridge                  26.43      26.48        
 10 Kutner, Mitchell          10 SanteFe Catholic       27.16      27.22        
 11 Smith, Zach                  Mulberry               28.05      27.86        
 12 Ellington, Jon            11 Lake Wales             27.97      27.89        
 13 Podgorski, Wiktor         12 Ridge                  27.88      27.90        
 14 Rivera, Jose                 Avon Park              27.64      28.34        
 15 Suich, David                 Lkland Christian       28.25      31.55        
 
Event 32  Boys 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 19.69        2002 Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
       State: # 20.41        2001 Joel Roycik, Winter Park, Winter Park        
                21.29  AA-A
                21.68  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, David              JR Lake Placid            23.19      23.47        
  2 Green, Tim                   Lkland Christian       24.44      24.07        
  3 Montgomery, Evan             Lake Placid            25.39      24.77        
  4 Birt, Jon-Michael            Avon Park              23.48      24.84        
  5 Barlow, Wesley               Lkland Christian       24.74      24.87        
  6 Lovett, Lee               SR Lake Placid            24.96      25.00        
  7 Franklin, Justin          11 All Saints             24.36      25.62        
  8 Allen, Bryan              12 Haines City            26.34      25.96        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rojas, Juan               11 Ridge                  26.71      26.43        
 10 Kutner, Mitchell          10 SanteFe Catholic       27.26      27.16        
 11 Rivera, Jose                 Avon Park              29.00      27.64        
 12 Podgorski, Wiktor         12 Ridge                  26.52      27.88        
 13 Ellington, Jon            11 Lake Wales             27.70      27.97        
 14 Smith, Zach                  Mulberry               27.27      28.05        
 15 Suich, David                 Lkland Christian       28.38      28.25        
 16 Lyle, Gyle                11 All Saints             27.93      28.75        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Canning, Chase               Mulberry               29.03      28.95        
 18 Huckery, Brannen           9 SanteFe Catholic       29.06      29.06        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reid, Chris                  Hardee                 30.43      29.58        
 20 Abbott, Brandon           11 Lake Wales             30.09      29.61        
 21 Hui, Richard              11 Haines City            31.00      29.67        
 22 Sosa, Carlos                 Lake Placid            30.15      29.69        
 23 Porter, Joe                  Hardee                 30.75      30.09        
 24 Contrera, Carlos          10 Ridge                  31.04      30.20        
 25 Wimberly, Brent           10 Haines City            32.01      30.50        
 26 Stevens, Anthony             Hardee                 32.99      30.59        
 27 Ingram, Michael           10 Haines City            30.99      31.24        
 28 Henricks, Aaron            6 All Saints             30.72      31.41        
 29 Abney, Will               10 Ridge                  32.36      31.45        
 30 Griffin, Jarrod              Avon Park              30.93      31.65        
 31 Kash, Brian                9 SanteFe Catholic       33.48      33.86        
 32 Lerner, Scott              9 All Saints             37.18      33.91        
 33 Forsgren, Chris              Mulberry               38.78      39.63        
 34 Rivas, Robert                Mulberry               42.73      40.45        
 35 Mercer, Sam                6 Frostproof             45.76      40.91        
 36 Dougall, Vern              6 Frostproof             41.23      42.34        
 37 Beauchesne, Ryan           6 Frostproof             56.49      51.00        
 
Event 33  Girls 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Urban, Lauren                Lkland Christian          NT     368.01        
  2 Plummer, Renee               Avon Park                 NT     366.80        
  3 Smith, Carissa               Avon Park                 NT     332.90        
  4 Barnes, Heather              Avon Park                 NT     295.10        
 -- Sherwood, Morgan             Lake Placid               NT         DQ        
 
Event 34  Boys 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Jose                 Avon Park                 NT     421.64        
  2 Acevedo, Steven              Avon Park                 NT     310.20        
  3 Abbott, Brandon           11 Lake Wales                NT     308.45        
  4 Dougall, Christino         8 Frostproof                NT     261.95        
  5 Haile, John               JR Lake Placid               NT     241.65        
  6 Layton, Andrew               Lake Placid               NT     237.85        
  7 Sosa, Carlos                 Lake Placid               NT     231.20        
  8 Burns, David              12 All Saints                NT     207.20        
  9 Putnam, Tom               12 All Saints                NT     201.95        
 
Event 35  Girls 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.11        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton       
                57.14  AA-A
                58.39  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Frost, Megan                 Lkland Christian     1:06.03    1:06.06        
                  31.09     1:06.06 (34.97)                                        
  2 Kirby, Laura                 Lkland Christian     1:12.64    1:12.43        
                  34.31     1:12.43 (38.12)                                        
  3 Cochran, Nicole           10 All Saints           1:14.17    1:15.36        
                  33.96     1:15.36 (41.40)                                        
  4 Yrastorza, Hannah            Lkland Christian     1:17.46    1:15.71        
                  34.50     1:15.71 (41.21)                                        
  5 Lambert, Shelby           SO Lake Placid          1:17.52    1:18.04        
                  35.45     1:18.04 (42.59)                                        
  6 Creel, Marbelly              Lake Placid          1:21.08    1:18.86        
                  35.96     1:18.86 (42.90)                                        
  7 Barnes, Heather              Avon Park            1:27.64    1:23.76        
                  37.31     1:23.76 (46.45)                                        
  8 Farrish, Allie               Lkland Christian     1:24.03    1:25.15        
                  37.95     1:25.15 (47.20)                                        
B - Final
  9 Gall, Bekah                  Haven Christian      1:29.55    1:30.15        
                  42.43     1:30.15 (47.72)                                        
 10 Keefer, Patti                Avon Park            1:34.10    1:36.99        
                  43.26     1:36.99 (53.73)                                        
 11 Sherwood, Morgan             Lake Placid          1:38.29    1:38.81        
                  44.48     1:38.81 (54.33)                                        
 12 Wilkes, Kaley                Lake Placid          1:50.15    1:52.20        
                  52.12   1:52.20 (1:00.08)                                        
 13 Pesquera, Katiana            Hardee               2:02.78    2:03.28        
                  57.05   2:03.28 (1:06.23)                                        
 -- Durrance, Shelby             Hardee               1:31.52         DQ        
                  41.86          DQ (54.47)                                        
 
Event 35  Girls 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.41        1996 Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
       State: # 55.11        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton       
                57.14  AA-A
                58.39  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frost, Megan                 Lkland Christian     1:06.37    1:06.03        
                  31.31     1:06.03 (34.72)                                        
  2 Kirby, Laura                 Lkland Christian     1:09.96    1:12.64        
                  33.48     1:12.64 (39.16)                                        
  3 Cochran, Nicole           10 All Saints           1:11.14    1:14.17        
                  34.46     1:14.17 (39.71)                                        
  4 Yrastorza, Hannah            Lkland Christian     1:18.14    1:17.46        
                  35.73     1:17.46 (41.73)                                        
  5 Lambert, Shelby           SO Lake Placid          1:18.05    1:17.52        
                  34.79     1:17.52 (42.73)                                        
  6 Creel, Marbelly              Lake Placid          1:15.89    1:21.08        
                  37.47     1:21.08 (43.61)                                        
  7 Farrish, Allie               Lkland Christian     1:24.12    1:24.03        
                  37.01     1:24.03 (47.02)                                        
  8 Barnes, Heather              Avon Park            1:26.00    1:27.64        
                  38.80     1:27.64 (48.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gall, Bekah                  Haven Christian      1:30.47    1:29.55        
                  40.20     1:29.55 (49.35)                                        
 10 Durrance, Shelby             Hardee               1:29.35    1:31.52        
                  40.51     1:31.52 (51.01)                                        
 11 Keefer, Patti                Avon Park            1:40.00    1:34.10        
                  42.65     1:34.10 (51.45)                                        
 12 Sherwood, Morgan             Lake Placid          1:35.25    1:38.29        
                  46.28     1:38.29 (52.01)                                        
 13 Wilkes, Kaley                Lake Placid          1:56.19    1:50.15        
                  50.13   1:50.15 (1:00.02)                                        
 14 Pesquera, Katiana            Hardee               2:08.31    2:02.78        
                  57.76   2:02.78 (1:05.02)                                        
 -- White, Alex                  Hardee               1:51.22         DQ        
                  42.51          DQ (23.64)                                        
 
Event 36  Boys 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.01  AA-A
                52.29  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wilkes, Michael              Lake Placid          1:01.35    1:01.06        
                  27.29     1:01.06 (33.77)                                        
  2 Barlow, Wesley               Lkland Christian     1:02.59    1:01.34        
                  28.26     1:01.34 (33.08)                                        
  3 Burns, Jon                12 All Saints           1:02.86    1:05.10        
                  29.07     1:05.10 (36.03)                                        
  4 Cochran, Jared            JR Lake Placid          1:09.17    1:05.64        
                  30.86     1:05.64 (34.78)                                        
  5 Jones, Skyler              9 Frostproof           1:13.82    1:14.64        
                  32.84     1:14.64 (41.80)                                        
  6 Stayer, Shane                Lake Placid          1:17.61    1:18.66        
                  35.98     1:18.66 (42.68)                                        
  7 Simmadl, Jonathan            Avon Park            1:18.01    1:19.75        
                  34.63     1:19.75 (45.12)                                        
  8 Morrison, Andrew             Lake Placid          1:18.17    1:23.19        
                  37.94     1:23.19 (45.25)                                        
B - Final
  9 Wood, Jim                    Avon Park            1:28.53    1:28.48        
                  38.41     1:28.48 (50.07)                                        
 10 Jones, Alex               10 Lake Wales           1:25.80    1:29.88        
                  40.57     1:29.88 (49.31)                                        
 11 Canning, Chase               Mulberry             1:25.48    1:31.10        
                  35.58     1:31.10 (55.52)                                        
 12 Hirniesen, Randy           9 Ridge                1:33.14    1:31.14        
                  40.74     1:31.14 (50.40)                                        
 
Event 36  Boys 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
    National: $ 47.10        1997 Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
       State: # 47.60        1986 Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
                51.01  AA-A
                52.29  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkes, Michael              Lake Placid          1:03.46    1:01.35        
                  27.91     1:01.35 (33.44)                                        
  2 Barlow, Wesley               Lkland Christian     1:02.84    1:02.59        
                  28.86     1:02.59 (33.73)                                        
  3 Burns, Jon                12 All Saints           1:01.60    1:02.86        
                  28.19     1:02.86 (34.67)                                        
  4 Cochran, Jared            JR Lake Placid          1:06.03    1:09.17        
                  31.80     1:09.17 (37.37)                                        
  5 Jones, Skyler              9 Frostproof           1:15.20    1:13.82        
                  32.87     1:13.82 (40.95)                                        
  6 Stayer, Shane                Lake Placid          1:21.18    1:17.61        
                  36.89     1:17.61 (40.72)                                        
  7 Simmadl, Jonathan            Avon Park            1:25.00    1:18.01        
                  34.03     1:18.01 (43.98)                                        
  8 Morrison, Andrew             Lake Placid          1:20.64    1:18.17        
                  35.41     1:18.17 (42.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Canning, Chase               Mulberry                  NT    1:25.48        
                  35.29     1:25.48 (50.19)                                        
 10 Jones, Alex               10 Lake Wales           1:28.09    1:25.80        
                  38.05     1:25.80 (47.75)                                        
 11 Wood, Jim                    Avon Park            1:34.00    1:28.53        
                  37.41     1:28.53 (51.12)                                        
 12 Hirniesen, Randy           9 Ridge                1:33.83    1:33.14        
                  39.49     1:33.14 (53.65)                                        
 -- Peraset, Adam             11 Haines City          1:31.89         DQ        
                  40.21        DQ (1:00.28)                                        
 
Event 37  Girls 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.91  AA-A
                52.93  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lightsey, Lacae           SR Lake Placid            59.93      59.08        
                  28.55       59.08 (30.53)                                        
  2 Schichtel, Leslie            Lkland Christian     1:02.87    1:03.10        
                  29.54     1:03.10 (33.56)                                        
  3 Jaromin, Mary Kate        11 SanteFe Catholic     1:04.45    1:03.98        
                  30.30     1:03.98 (33.68)                                        
  4 Zolnierowski, Lynnsey     10 All Saints           1:03.76    1:04.01        
                  30.23     1:04.01 (33.78)                                        
  5 Justice, Kaitlin             Hardee               1:04.10    1:04.65        
                  30.46     1:04.65 (34.19)                                        
  6 Green, Jenna                 Lkland Christian     1:05.01    1:06.05        
                  31.32     1:06.05 (34.73)                                        
  7 Schichtel, Katherine         Lkland Christian     1:08.45    1:06.93        
                  30.49     1:06.93 (36.44)                                        
  8 Haile, Katelyn               Lake Placid          1:08.42    1:09.55        
                  33.90     1:09.55 (35.65)                                        
B - Final
  9 Chastain, Courtney           Lkland Christian     1:08.60    1:06.49        
                  31.10     1:06.49 (35.39)                                        
 10 Parfitt, Casey            10 Frostproof           1:08.81    1:08.53        
                  31.79     1:08.53 (36.74)                                        
 11 Morgan, Samantha          10 All Saints           1:08.78    1:10.48        
                  33.67     1:10.48 (36.81)                                        
 12 Morrison, Lauren          SR Lake Placid          1:11.42    1:12.04        
                  34.50     1:12.04 (37.54)                                        
 13 Wiggins, Brittany            Hardee               1:13.13    1:13.36        
                  34.59     1:13.36 (38.77)                                        
 14 Schrader, Amber              Avon Park            1:11.81    1:13.53        
                  34.84     1:13.53 (38.69)                                        
 15 Phillips, Laura            9 All Saints           1:13.02    1:13.86        
                  34.83     1:13.86 (39.03)                                        
 16 Putnam, Sarah             10 All Saints           1:12.42    1:14.82        
                  35.48     1:14.82 (39.34)                                        
 
Event 37  Girls 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
       State: # 48.73        2002 Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
                51.91  AA-A
                52.93  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lightsey, Lacae           SR Lake Placid            59.49      59.93        
                  28.58       59.93 (31.35)                                        
  2 Schichtel, Leslie            Lkland Christian     1:00.93    1:02.87        
                  29.81     1:02.87 (33.06)                                        
  3 Zolnierowski, Lynnsey     10 All Saints           1:02.14    1:03.76        
                  30.69     1:03.76 (33.07)                                        
  4 Justice, Kaitlin             Hardee               1:04.17    1:04.10        
                  29.91     1:04.10 (34.19)                                        
  5 Jaromin, Mary Kate        11 SanteFe Catholic     1:04.66    1:04.45        
                  30.15     1:04.45 (34.30)                                        
  6 Green, Jenna                 Lkland Christian     1:04.69    1:05.01        
                  31.32     1:05.01 (33.69)                                        
  7 Haile, Katelyn               Lake Placid          1:09.63    1:08.42        
                  33.07     1:08.42 (35.35)                                        
  8 Schichtel, Katherine         Lkland Christian     1:05.41    1:08.45        
                  31.08     1:08.45 (37.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chastain, Courtney           Lkland Christian     1:05.39    1:08.60        
                  32.31     1:08.60 (36.29)                                        
 10 Morgan, Samantha          10 All Saints           1:08.72    1:08.78        
                  33.53     1:08.78 (35.25)                                        
 11 Parfitt, Casey            10 Frostproof           1:07.17    1:08.81        
                  32.79     1:08.81 (36.02)                                        
 12 Morrison, Lauren          SR Lake Placid          1:08.75    1:11.42        
                  33.73     1:11.42 (37.69)                                        
 13 Schrader, Amber              Avon Park            1:12.00    1:11.81        
                  33.44     1:11.81 (38.37)                                        
 14 Putnam, Sarah             10 All Saints           1:12.11    1:12.42        
                  34.02     1:12.42 (38.40)                                        
 15 Phillips, Laura            9 All Saints           1:15.16    1:13.02        
                  34.51     1:13.02 (38.51)                                        
 16 Wiggins, Brittany            Hardee               1:14.49    1:13.13        
                  33.55     1:13.13 (39.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parfitt, Cheyenne          9 Frostproof           1:13.16    1:13.50        
                  34.21     1:13.50 (39.29)                                        
 18 Valentine, Julia          12 Lake Wales           1:14.32    1:13.54        
                  35.11     1:13.54 (38.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Moore, Megan               9 Ridge                1:15.00    1:13.67        
                  34.78     1:13.67 (38.89)                                        
 20 Dickinson, Monica         11 SanteFe Catholic     1:10.30    1:14.27        
                  34.44     1:14.27 (39.83)                                        
 21 Butler, Amanda             9 SanteFe Catholic     1:35.21    1:17.89        
                  35.81     1:17.89 (42.08)                                        
 22 Olivo, Coral              12 Haines City          1:18.69    1:19.31        
                  39.70     1:19.31 (39.61)                                        
 23 Murray, Alexa                Lake Placid          1:18.35    1:20.28        
                  37.10     1:20.28 (43.18)                                        
 24 Salb, Amanda              10 SanteFe Catholic     1:23.51    1:20.42        
                  38.29     1:20.42 (42.13)                                        
 25 Hurst, Kristin             9 Haven Christian      1:21.92    1:21.55        
 26 Beck, Michelle               Hardee               1:27.46    1:21.71        
 27 Otto, Erica                  Avon Park            1:31.00    1:22.16        
                  38.35     1:22.16 (43.81)                                        
 28 Tonjes, Emily              9 Lake Wales           1:26.51    1:23.54        
                  39.26     1:23.54 (44.28)                                        
 29 Handlon, Jennifer          9 Lake Wales           1:21.67    1:25.09        
                  39.78     1:25.09 (45.31)                                        
 30 Gonzalez, Shelly           9 Ridge                1:22.70    1:25.34        
                  39.60     1:25.34 (45.74)                                        
 31 Andrlik, Stephanie           Mulberry             1:26.36    1:26.54        
                  39.06     1:26.54 (47.48)                                        
 32 Roberts, Autumn              Avon Park            1:26.00    1:26.96        
                  41.13     1:26.96 (45.83)                                        
 33 Bunch, Melanie            12 Haines City          1:22.00    1:27.52        
                  41.64     1:27.52 (45.88)                                        
 34 Stevens, Mindy               Hardee               1:42.02    1:35.04        
                  44.86     1:35.04 (50.18)                                        
 35 Galati, LaRaey             7 Frostproof                NT    1:35.20        
                  45.89     1:35.20 (49.31)                                        
 36 Francis, Ashleigh            Avon Park            1:22.00    1:37.25        
                  40.71     1:37.25 (56.54)                                        
 37 Rosario, Diana             9 Ridge                1:47.19    1:40.37        
                  45.25     1:40.37 (55.12)                                        
 38 Cordle, Logan              8 Frostproof                NT    1:43.09        
                  45.12     1:43.09 (57.97)                                        
 39 Barreto, Rosa                Mulberry             1:43.07    1:45.36        
                  44.97   1:45.36 (1:00.39)                                        
 -- Weiss, Aeja               11 Ridge                1:20.03         DQ        
                  38.04          DQ (40.70)                                        
 
Event 38  Boys 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.48  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Robertson, Tyler             Hardee                 55.90      55.70        
                  26.81       55.70 (28.89)                                        
  2 Green, Tim                   Lkland Christian       55.93      55.88        
  3 Lovett, Lee               SR Lake Placid            56.79      56.30        
                  26.79       56.30 (29.51)                                        
  4 Montgomery, Evan             Lake Placid            56.89      57.26        
                  27.05       57.26 (30.21)                                        
  5 Alford, Nick              12 SanteFe Catholic       57.41      57.37        
                  27.43       57.37 (29.94)                                        
  6 Brutus, Casey                Hardee                 57.74      57.61        
                  27.39       57.61 (30.22)                                        
  7 Spurlock, Joey               Lake Placid            59.90      59.97        
                  28.12       59.97 (31.85)                                        
  8 Rojas, Juan               11 Ridge                1:00.64    1:01.72        
                  28.57     1:01.72 (33.15)                                        
B - Final
  9 Allen, Bryan              12 Haines City          1:00.82    1:02.01        
                  29.05     1:02.01 (32.96)                                        
 10 Smith, Zach                  Mulberry             1:01.32    1:02.07        
                  29.74     1:02.07 (32.33)                                        
 11 Acevedo, Steven              Avon Park            1:08.00    1:06.80        
                  31.08     1:06.80 (35.72)                                        
 12 Hulsman, Aaron             9 Ridge                1:05.30    1:06.84        
                  31.00     1:06.84 (35.84)                                        
 13 Hortert, James             9 Frostproof           1:08.03    1:07.50        
                  32.16     1:07.50 (35.34)                                        
 14 Franklin, Justin          11 All Saints           1:04.18    1:07.75        
                  31.46     1:07.75 (36.29)                                        
 15 Huckery, Brannen           9 SanteFe Catholic     1:07.97    1:09.35        
 16 Crespo, Javier            12 Lake Wales           1:02.55    1:12.78        
                  34.73     1:12.78 (38.05)                                        
 
Event 38  Boys 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 43.43        1992 Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
       State: # 44.04        1991 Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
                46.59  AA-A
                47.48  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Robertson, Tyler             Hardee                 58.23      55.90        
                  27.15       55.90 (28.75)                                        
  2 Green, Tim                   Lkland Christian       55.61      55.93        
                  26.97       55.93 (28.96)                                        
  3 Lovett, Lee               SR Lake Placid            58.13      56.79        
                  26.84       56.79 (29.95)                                        
  4 Montgomery, Evan             Lake Placid          1:04.17      56.89        
                  26.93       56.89 (29.96)                                        
  5 Alford, Nick              12 SanteFe Catholic       58.92      57.41        
                  27.04       57.41 (30.37)                                        
  6 Brutus, Casey                Hardee                 59.00      57.74        
                  27.31       57.74 (30.43)                                        
  7 Spurlock, Joey               Lake Placid          1:03.29      59.90        
                  27.62       59.90 (32.28)                                        
  8 Rojas, Juan               11 Ridge                1:02.23    1:00.64        
                  28.22     1:00.64 (32.42)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allen, Bryan              12 Haines City          1:01.33    1:00.82        
                  28.10     1:00.82 (32.72)                                        
 10 Smith, Zach                  Mulberry             1:02.12    1:01.32        
                  28.83     1:01.32 (32.49)                                        
 11 Crespo, Javier            12 Lake Wales           1:03.79    1:02.55        
                  29.41     1:02.55 (33.14)                                        
 12 Franklin, Justin          11 All Saints             58.00    1:04.18        
                  30.05     1:04.18 (34.13)                                        
 13 Hulsman, Aaron             9 Ridge                1:20.00    1:05.30        
                  29.96     1:05.30 (35.34)                                        
 14 Huckery, Brannen           9 SanteFe Catholic     1:07.23    1:07.97        
                  32.08     1:07.97 (35.89)                                        
 15 Acevedo, Steven              Avon Park            1:12.00    1:08.00        
                  31.28     1:08.00 (36.72)                                        
 16 Hortert, James             9 Frostproof           1:09.05    1:08.03        
                  32.81     1:08.03 (35.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Laderer, Ned               9 All Saints           1:11.47    1:08.19        
                  34.33     1:08.19 (33.86)                                        
 18 Stevens, Anthony             Hardee               1:18.85    1:08.36        
                  32.08     1:08.36 (36.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Franco, Mike                 Mulberry                  NT    1:08.43        
                  31.36     1:08.43 (37.07)                                        
 20 Husted, Jesse                Mulberry             1:10.18    1:09.24        
                  32.64     1:09.24 (36.60)                                        
 21 Reid, Chris                  Hardee               1:11.17    1:09.35        
                  31.89     1:09.35 (37.46)                                        
 22 Bennett, John                Lake Placid          1:12.17    1:09.77        
                  32.24     1:09.77 (37.53)                                        
 23 Kautz, Daniel                Mulberry                  NT    1:10.51        
                  31.55     1:10.51 (38.96)                                        
 24 Lykes, Charlie               Lkland Christian     1:18.08    1:11.27        
                  33.98     1:11.27 (37.29)                                        
 25 Merrell, Scott            11 Haines City          1:15.00    1:11.74        
                  32.68     1:11.74 (39.06)                                        
 26 Ellerbe, Caleb               Lkland Christian     1:15.00    1:12.09        
                  33.86     1:12.09 (38.23)                                        
 27 Ingram, Michael           10 Haines City          1:10.05    1:12.61        
                  31.90     1:12.61 (40.71)                                        
 28 Wimberly, Brent           10 Haines City          1:11.04    1:12.94        
                  32.49     1:12.94 (40.45)                                        
 29 Shank, Karsten            11 Lake Wales           1:09.39    1:13.23        
 30 Milliken, Scott           10 Frostproof           1:14.97    1:16.32        
                  35.30     1:16.32 (41.02)                                        
 31 Hill, Garrett                Lkland Christian     1:18.02    1:17.93        
                  36.98     1:17.93 (40.95)                                        
 32 Lerner, Scott              9 All Saints           1:24.10    1:19.44        
                  37.35     1:19.44 (42.09)                                        
 33 Carter, Landen               Avon Park            1:34.00    1:22.14        
 34 Abney, Will               10 Ridge                1:27.00    1:22.56        
                  37.12     1:22.56 (45.44)                                        
 35 Kash, Brian                9 SanteFe Catholic     1:26.16    1:23.01        
                  36.64     1:23.01 (46.37)                                        
 36 Abrams, Ely               11 Ridge                1:27.31    1:24.07        
                  39.50     1:24.07 (44.57)                                        
 37 Leatherland, Corey         7 Frostproof           1:27.48    1:31.84        
                  41.25     1:31.84 (50.59)                                        
 38 Beauchesne, Ryan           6 Frostproof                NT    1:52.44        
                  51.39   1:52.44 (1:01.05)                                        
 
Event 39  Girls 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.15  AA-A
                5:05.34  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Howard, Sarah             10 Haven Christian      5:12.00    5:08.23        
                  28.27       59.60 (31.33)     1:31.15 (31.55)     2:02.91 (31.76)
        2:33.89 (30.98)     3:04.96 (31.07)     3:36.04 (31.08)     4:07.43 (31.39)
        4:38.41 (30.98)     5:08.23 (29.82)                                        
  2 Wolfe, Kristina           10 SanteFe Catholic     5:49.92    5:51.88        
                  31.01     1:05.57 (34.56)     1:41.70 (36.13)     2:17.68 (35.98)
        2:53.79 (36.11)     3:29.98 (36.19)     4:06.03 (36.05)     4:41.90 (35.87)
        5:17.15 (35.25)     5:51.88 (34.73)                                        
  3 Nichols, Suzie            12 Lake Wales           6:15.73    6:15.54        
                  32.05     1:08.22 (36.17)     1:45.76 (37.54)     2:24.13 (38.37)
        3:03.03 (38.90)     3:41.88 (38.85)     4:20.70 (38.82)     4:59.84 (39.14)
        5:38.43 (38.59)     6:15.54 (37.11)                                        
  4 Korhonen, Rachel             Lkland Christian     6:32.87    6:33.19        
                  33.94     1:11.07 (37.13)     1:50.86 (39.79)     2:31.60 (40.74)
        3:12.93 (41.33)     3:53.47 (40.54)     4:34.67 (41.20)     5:16.41 (41.74)
        5:56.86 (40.45)     6:33.19 (36.33)                                        
  5 Bean, Katie                  Lkland Christian     6:36.94    6:34.19        
                  34.18     1:12.26 (38.08)     1:51.92 (39.66)     2:32.51 (40.59)
        3:13.20 (40.69)     3:53.94 (40.74)     4:34.47 (40.53)     5:15.47 (41.00)
        5:56.55 (41.08)     6:34.19 (37.64)                                        
  6 Altvater, Katie J         JR Lake Placid          6:49.52    6:37.02        
                  33.86     1:12.19 (38.33)     1:53.18 (40.99)     2:34.02 (40.84)
        3:14.74 (40.72)     3:55.52 (40.78)     4:36.88 (41.36)     5:18.21 (41.33)
        5:58.57 (40.36)     6:37.02 (38.45)                                        
  7 Kaminski, Holly              Lkland Christian     7:04.82    7:03.29        
                                1:14.35 ( )   7:03.29 (5:48.94)                    
  8 Murphy, Brittany             Avon Park            7:01.63    7:05.52        
                  34.09     1:13.31 (39.22)     1:55.97 (42.66)     2:40.69 (44.72)
        3:25.96 (45.27)     4:10.53 (44.57)     4:55.09 (44.56)     5:39.15 (44.06)
        6:23.69 (44.54)     7:05.52 (41.83)                                        
B - Final
  9 Moats, Lindsay            10 All Saints           7:17.00    7:07.44        
                  38.28     1:21.70 (43.42)     2:05.78 (44.08)     2:49.59 (43.81)
        3:34.10 (44.51)     4:17.68 (43.58)     5:01.49 (43.81)     5:44.83 (43.34)
        6:27.35 (42.52)     7:07.44 (40.09)                                        
 10 Stayer, Sierra            SR Lake Placid          7:16.44    7:10.16        
                  38.50     1:21.46 (42.96)     2:05.59 (44.13)     2:50.35 (44.76)
        3:34.39 (44.04)     4:18.78 (44.39)     5:02.64 (43.86)     5:46.09 (43.45)
        6:29.73 (43.64)     7:10.16 (40.43)                                        
 11 Plummer, Renee               Avon Park            7:29.80    7:31.43        
                  37.25     1:19.59 (42.34)     2:04.90 (45.31)     2:50.77 (45.87)
        3:38.29 (47.52)     4:25.39 (47.10)     5:12.35 (46.96)     5:59.81 (47.46)
        6:46.39 (46.58)     7:31.43 (45.04)                                        
 12 Butterfield, Samantha        Lkland Christian     7:47.17    7:37.50        
                  37.14     1:21.58 (44.44)     2:07.83 (46.25)     2:54.75 (46.92)
        3:42.62 (47.87)     4:30.01 (47.39)     5:18.23 (48.22)     6:05.89 (47.66)
        6:52.77 (46.88)     7:37.50 (44.73)                                        
 13 Peterich, Katie           10 Haines City          7:47.34    7:48.58        
                  38.65     1:22.20 (43.55)     2:07.81 (45.61)     2:55.11 (47.30)
        3:43.79 (48.68)     4:32.80 (49.01)     5:22.40 (49.60)     6:11.89 (49.49)
        7:02.33 (50.44)     7:48.58 (46.25)                                        
 14 Jernigan, Katie              Hardee               7:57.41    7:59.48        
                  40.21     1:26.47 (46.26)                                        
            7:17.15 ( )     7:59.48 (42.33)                                        
 15 Leatherland, Sara         12 Frostproof           7:46.31    8:06.71        
                  37.93     1:23.47 (45.54)     2:12.38 (48.91)   3:53.67 (1:41.29)
        4:44.58 (50.91)                                                 6:26.51 ( )
        7:16.79 (50.28)     8:06.71 (49.92)                                        
 
Event 39  Girls 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:37.30        1988 Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
       State: # 4:37.91        1999 Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
                4:58.15  AA-A
                5:05.34  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Howard, Sarah             10 Haven Christian      5:03.60    5:12.00        
                  28.07       59.68 (31.61)     1:31.46 (31.78)     2:03.70 (32.24)
        2:35.07 (31.37)     3:06.39 (31.32)     3:37.84 (31.45)     4:09.74 (31.90)
        4:41.28 (31.54)     5:12.00 (30.72)                                        
  2 Wolfe, Kristina           10 SanteFe Catholic     5:43.71    5:49.92        
                  31.49     1:06.42 (34.93)     1:41.99 (35.57)     2:17.83 (35.84)
        2:53.80 (35.97)     3:29.70 (35.90)     4:05.42 (35.72)     4:40.54 (35.12)
        5:15.57 (35.03)     5:49.92 (34.35)                                        
  3 Nichols, Suzie            12 Lake Wales           6:04.79    6:15.73        
                  33.10     1:09.77 (36.67)     1:48.07 (38.30)     2:26.21 (38.14)
        3:04.83 (38.62)     3:42.79 (37.96)     4:22.18 (39.39)     5:01.30 (39.12)
        5:39.28 (37.98)     6:15.73 (36.45)                                        
  4 Korhonen, Rachel             Lkland Christian     6:50.70    6:32.87        
                  34.46     1:12.20 (37.74)     1:50.94 (38.74)     2:31.05 (40.11)
        3:11.45 (40.40)     3:52.57 (41.12)     4:33.64 (41.07)     5:15.29 (41.65)
      6:32.87 (1:17.58)                                                            
  5 Bean, Katie                  Lkland Christian     6:43.46    6:36.94        
                  34.03     1:12.18 (38.15)     1:52.34 (40.16)     2:32.62 (40.28)
        3:13.05 (40.43)     3:54.43 (41.38)     4:35.97 (41.54)     5:17.48 (41.51)
        5:58.65 (41.17)     6:36.94 (38.29)                                        
  6 Altvater, Katie J         JR Lake Placid          6:46.19    6:49.52        
                  35.81     1:15.58 (39.77)     1:57.14 (41.56)     2:39.92 (42.78)
        3:22.71 (42.79)     4:04.56 (41.85)     4:47.37 (42.81)     5:29.55 (42.18)
        6:10.49 (40.94)     6:49.52 (39.03)                                        
  7 Murphy, Brittany             Avon Park            7:07.00    7:01.63        
                  34.89     1:14.73 (39.84)     1:57.14 (42.41)     2:39.21 (42.07)
        3:23.18 (43.97)     4:07.41 (44.23)     4:52.62 (45.21)     5:37.31 (44.69)
        6:20.17 (42.86)     7:01.63 (41.46)                                        
  8 Kaminski, Holly              Lkland Christian     7:14.14    7:04.82        
                                                    4:56.50 ( )     5:41.03 (44.53)
        6:23.94 (42.91)     7:04.82 (40.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stayer, Sierra            SR Lake Placid          7:19.76    7:16.44        
                  39.28     1:22.17 (42.89)     2:05.84 (43.67)     2:50.36 (44.52)
        3:35.39 (45.03)     4:19.48 (44.09)     5:04.16 (44.68)     5:48.58 (44.42)
        6:33.38 (44.80)     7:16.44 (43.06)                                        
 10 Moats, Lindsay            10 All Saints           7:21.58    7:17.00        
                  38.37     1:21.98 (43.61)     2:06.27 (44.29)     2:50.54 (44.27)
        3:35.04 (44.50)     4:19.74 (44.70)     5:04.58 (44.84)     5:49.47 (44.89)
        6:33.89 (44.42)     7:17.00 (43.11)                                        
 11 Plummer, Renee               Avon Park            7:44.00    7:29.80        
                  37.62     1:21.70 (44.08)     2:07.37 (45.67)     2:53.49 (46.12)
        3:40.69 (47.20)     4:27.71 (47.02)     5:14.89 (47.18)     6:00.17 (45.28)
        6:46.00 (45.83)     7:29.80 (43.80)                                        
 12 Leatherland, Sara         12 Frostproof           7:26.14    7:46.31        
                  36.85     1:20.08 (43.23)     2:07.97 (47.89)                    
            3:44.33 ( )     4:32.37 (48.04)     5:20.48 (48.11)                    
            7:00.03 ( )     7:46.31 (46.28)                                        
 13 Butterfield, Samantha        Lkland Christian     7:55.73    7:47.17        
                  38.26     1:22.76 (44.50)     2:10.01 (47.25)     2:58.63 (48.62)
        3:47.59 (48.96)     4:35.54 (47.95)     5:25.20 (49.66)     6:14.17 (48.97)
        7:00.99 (46.82)     7:47.17 (46.18)                                        
 14 Peterich, Katie           10 Haines City          8:03.51    7:47.34        
                  40.53     1:25.72 (45.19)     2:12.71 (46.99)     2:59.97 (47.26)
        3:48.94 (48.97)     4:37.17 (48.23)     5:25.82 (48.65)     6:13.88 (48.06)
        7:02.24 (48.36)     7:47.34 (45.10)                                        
 15 Ratliff, Amanda           10 Ridge                8:05.21    7:55.88        
                  39.58     1:26.41 (46.83)     2:14.35 (47.94)     3:02.70 (48.35)
        3:52.29 (49.59)     4:41.65 (49.36)     5:31.96 (50.31)     6:21.44 (49.48)
        7:11.43 (49.99)     7:55.88 (44.45)                                        
 16 Jernigan, Katie              Hardee               8:08.92    7:57.41        
                  40.91                             2:17.76 ( )     3:07.80 (50.04)
                                                                        6:26.88 ( )
        7:15.59 (48.71)     7:57.41 (41.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Munro, Caitlin            SR Lake Placid          8:11.81    7:59.40        
                  39.26     1:23.55 (44.29)     2:10.46 (46.91)     2:58.77 (48.31)
        3:47.94 (49.17)     4:37.77 (49.83)     5:28.41 (50.64)     6:20.29 (51.88)
        7:11.68 (51.39)     7:59.40 (47.72)                                        
 18 Lambert, Cary              9 All Saints           9:11.72    8:08.51        
                  41.18     1:30.26 (49.08)     2:19.93 (49.67)     3:10.50 (50.57)
        4:01.49 (50.99)     4:51.63 (50.14)     5:43.75 (52.12)     6:33.58 (49.83)
        7:23.43 (49.85)     8:08.51 (45.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Olivo, Syrena             12 Ridge                8:11.56    8:12.42        
                  41.01     1:27.66 (46.65)     2:17.07 (49.41)     3:07.34 (50.27)
        3:58.64 (51.30)     4:50.37 (51.73)     5:42.60 (52.23)     6:33.68 (51.08)
        7:25.80 (52.12)     8:12.42 (46.62)                                        
 20 Ezelle, Sarah                Hardee               8:01.87    8:13.56        
                  41.22     1:30.39 (49.17)     2:21.27 (50.88)     3:11.96 (50.69)
        4:03.89 (51.93)     4:55.93 (52.04)     5:48.17 (52.24)     6:38.61 (50.44)
        7:29.39 (50.78)     8:13.56 (44.17)                                        
 21 English, Christina           Hardee               8:46.96    8:24.24        
                  45.61     1:36.71 (51.10)     2:29.25 (52.54)                    
            4:14.74 ( )     5:07.06 (52.32)   6:49.79 (1:42.73)                    
            7:39.89 ( )     8:24.24 (44.35)                                        
 22 Corso, Alexa              11 Frostproof           8:45.08    8:24.47        
                                1:32.10 ( )     2:23.01 (50.91)     3:13.38 (50.37)
        4:04.30 (50.92)                             5:50.11 ( )                    
            7:35.30 ( )     8:24.47 (49.17)                                        
 23 Massey, Isa                8 Frostproof           9:23.01    8:49.80        
                  39.83     1:32.66 (52.83)     2:27.99 (55.33)     3:23.30 (55.31)
        4:19.03 (55.73)     5:13.41 (54.38)     6:09.17 (55.76)     7:04.68 (55.51)
        7:59.67 (54.99)     8:49.80 (50.13)                                        
 24 Mehler, Nikki             12 Haines City          8:54.00    9:06.76        
                  39.98     1:30.24 (50.26)                             3:21.08 ( )
        4:17.09 (56.01)     5:16.84 (59.75)   6:19.64 (1:02.80)   7:23.24 (1:03.60)
      9:06.76 (1:43.52)                                                            
 
Event 40  Boys 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:36.61  AA-A
                4:43.70  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hendrie, Derek B          JR Lake Placid          6:21.92    5:37.78        
                  30.02     1:03.18 (33.16)     1:37.26 (34.08)     2:12.50 (35.24)
        2:47.29 (34.79)     3:21.06 (33.77)     3:55.31 (34.25)     4:30.15 (34.84)
        5:04.48 (34.33)     5:37.78 (33.30)                                        
  2 Oliff, Boomer                Hardee               5:50.65    5:42.62        
                  29.49     1:02.63 (33.14)     1:37.15 (34.52)     2:12.05 (34.90)
        2:47.50 (35.45)     3:22.51 (35.01)     3:57.76 (35.25)     4:34.14 (36.38)
        5:09.52 (35.38)     5:42.62 (33.10)                                        
  3 Drum, Zach                10 All Saints           6:25.34    6:05.35        
                  30.28     1:05.51 (35.23)     1:42.40 (36.89)     2:20.20 (37.80)
        2:59.07 (38.87)     3:37.42 (38.35)     4:15.16 (37.74)     4:53.64 (38.48)
        5:30.40 (36.76)     6:05.35 (34.95)                                        
  4 Hirniesen, Ryan           10 Ridge                6:32.62    6:30.21        
                  31.18     1:06.72 (35.54)     1:45.82 (39.10)     2:26.10 (40.28)
        3:06.55 (40.45)     3:47.29 (40.74)     4:28.66 (41.37)     5:09.65 (40.99)
        5:50.77 (41.12)     6:30.21 (39.44)                                        
  5 McLane, Sebastian         SO Lake Placid          6:33.26    6:36.55        
                  30.17     1:05.73 (35.56)     1:44.31 (38.58)     2:24.12 (39.81)
        3:05.65 (41.53)     3:48.08 (42.43)     4:30.51 (42.43)                    
            5:57.56 ( )     6:36.55 (38.99)                                        
  6 Franklin, Russ             9 All Saints           6:47.62    6:42.55        
                  32.12     1:10.30 (38.18)     1:51.54 (41.24)     2:34.25 (42.71)
        3:16.11 (41.86)     3:58.70 (42.59)     4:41.35 (42.65)     5:24.07 (42.72)
        6:05.06 (40.99)     6:42.55 (37.49)                                        
  7 Hulsman, Adam             11 Haines City          6:47.10    6:49.55        
                  31.41     1:07.99 (36.58)     1:47.54 (39.55)     2:29.21 (41.67)
        3:11.01 (41.80)     3:53.57 (42.56)     4:37.50 (43.93)     5:20.97 (43.47)
        6:05.56 (44.59)     6:49.55 (43.99)                                        
  8 Simmadl, Jonathan            Avon Park            7:05.01    7:05.90        
                  34.40     1:15.61 (41.21)     1:57.70 (42.09)     2:41.52 (43.82)
        3:26.06 (44.54)                             4:55.64 ( )   7:05.90 (2:10.26)
B - Final
  9 Gray, Jennings               Lkland Christian     7:43.43    7:04.64        
                  38.16     1:21.25 (43.09)     2:05.44 (44.19)     2:49.43 (43.99)
        3:34.12 (44.69)     4:16.23 (42.11)     4:59.49 (43.26)     5:41.68 (42.19)
        6:24.98 (43.30)     7:04.64 (39.66)                                        
 10 Porter, Joe                  Hardee               7:22.86    7:05.01        
                  35.42     1:17.71 (42.29)     2:01.99 (44.28)     2:46.65 (44.66)
                                4:15.77 ( )                                        
            6:27.60 ( )     7:05.01 (37.41)                                        
 11 Quevedo, Eduardo             Lake Placid          8:02.73    7:59.38        
                  38.52     1:23.43 (44.91)     2:13.12 (49.69)     3:03.11 (49.99)
        3:54.40 (51.29)     4:45.18 (50.78)                             6:27.10 ( )
        7:15.78 (48.68)     7:59.38 (43.60)                                        
 
Event 40  Boys 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
    National: $ 4:16.39        1983 Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
       State: # 4:23.90        1982 Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
                4:36.61  AA-A
                4:43.70  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oliff, Boomer                Hardee               5:49.36    5:50.65        
                  30.34     1:04.72 (34.38)     1:40.28 (35.56)     2:16.37 (36.09)
        2:52.78 (36.41)     3:29.09 (36.31)     4:06.43 (37.34)     4:42.35 (35.92)
        5:18.48 (36.13)     5:50.65 (32.17)                                        
  2 Hendrie, Derek B          JR Lake Placid          5:45.21    6:21.92        
                  35.11     1:12.96 (37.85)     1:50.91 (37.95)     2:29.10 (38.19)
        3:07.69 (38.59)     3:46.59 (38.90)     4:25.42 (38.83)     5:04.77 (39.35)
        5:44.05 (39.28)     6:21.92 (37.87)                                        
  3 Drum, Zach                10 All Saints           6:36.00    6:25.34        
                  31.89     1:10.37 (38.48)     1:49.09 (38.72)     2:28.84 (39.75)
        3:08.53 (39.69)     3:48.17 (39.64)     4:28.76 (40.59)     5:08.49 (39.73)
        5:49.29 (40.80)     6:25.34 (36.05)                                        
  4 Hirniesen, Ryan           10 Ridge                6:41.98    6:32.62        
                  32.11     1:09.97 (37.86)     1:49.22 (39.25)     2:29.95 (40.73)
        3:10.24 (40.29)     3:51.05 (40.81)     4:32.44 (41.39)     5:13.27 (40.83)
        5:54.13 (40.86)     6:32.62 (38.49)                                        
  5 McLane, Sebastian         SO Lake Placid          6:50.78    6:33.26        
                  31.36     1:07.44 (36.08)     1:46.42 (38.98)     2:27.47 (41.05)
        3:09.54 (42.07)     3:50.79 (41.25)     4:32.33 (41.54)     5:15.17 (42.84)
        5:56.00 (40.83)     6:33.26 (37.26)                                        
  6 Hulsman, Adam             11 Haines City          6:45.00    6:47.10        
                  31.27     1:08.87 (37.60)     1:48.73 (39.86)     2:30.11 (41.38)
        3:11.93 (41.82)     3:53.89 (41.96)     4:37.84 (43.95)     5:20.20 (42.36)
        6:04.38 (44.18)     6:47.10 (42.72)                                        
  7 Franklin, Russ             9 All Saints           7:12.28    6:47.62        
                  32.46     1:10.95 (38.49)     1:52.24 (41.29)     2:34.54 (42.30)
                                3:59.49 ( )     4:42.69 (43.20)     5:25.72 (43.03)
        6:08.29 (42.57)     6:47.62 (39.33)                                        
  8 Simmadl, Jonathan            Avon Park            7:10.00    7:05.01        
                  32.58     1:12.34 (39.76)     1:54.63 (42.29)     2:39.02 (44.39)
                                4:08.62 ( )     4:53.57 (44.95)                    
            6:23.67 ( )     7:05.01 (41.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Porter, Joe                  Hardee               7:31.44    7:22.86        
                  36.14     1:18.26 (42.12)     2:03.76 (45.50)     2:50.49 (46.73)
        3:37.53 (47.04)     4:24.67 (47.14)     5:11.66 (46.99)     5:58.13 (46.47)
        6:44.01 (45.88)     7:22.86 (38.85)                                        
 10 Gray, Jennings               Lkland Christian     7:37.07    7:43.43        
                  37.72     1:22.85 (45.13)     2:11.56 (48.71)     2:59.45 (47.89)
        3:48.24 (48.79)     4:36.61 (48.37)     5:21.43 (44.82)     6:08.25 (46.82)
        6:56.87 (48.62)     7:43.43 (46.56)                                        
 11 Quevedo, Eduardo             Lake Placid          8:58.22    8:02.73        
                  41.32     1:27.35 (46.03)     2:15.25 (47.90)     3:04.43 (49.18)
        3:54.59 (50.16)     4:46.76 (52.17)     5:38.14 (51.38)     6:27.61 (49.47)
        7:18.48 (50.87)     8:02.73 (44.25)                                        
 
Event 41  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.82  AA-A
                1:41.20  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Placid  'A'                                  1:56.63    1:49.83        
     1) Gismondi, Maggie SR             2) Creel, Robyn SO                
     3) Rivers, Danielle E SO           4) Lightsey, Lacae SR             
                  26.91       55.42 (28.51)     1:23.65 (28.23)     1:49.83 (26.18)
  2 Lakeland Christian  'A'                           1:53.89    1:50.79        
     1) Schichtel, Leslie               2) Chastain, Courtney             
     3) Schichtel, Katherine            4) Frost, Megan                   
                  28.50       56.60 (28.10)     1:24.12 (27.52)     1:50.79 (26.67)
  3 Sante Fe Catholic  'A'                            1:59.79    1:59.86        
     1) Jaromin, Mary Kate 11           2) Dickinson, Monica 11           
     3) Wiggins, Megan 12               4) Wolfe, Kristina 10             
                  29.23     1:01.55 (32.32)     1:31.62 (30.07)     1:59.86 (28.24)
  4 Avon Park  'A'                                    2:04.31    2:05.72        
     1) Schrader, Amber                 2) Richardson, Megan              
     3) Murphy, Brittany                4) Smith, Carissa                 
                  33.05     1:05.46 (32.41)     1:35.79 (30.33)     2:05.72 (29.93)
  5 Haines City  'A'                                  2:08.28    2:06.10        
     1) Smith, Wendy 12                 2) Peterich, Katie 10             
     3) Hopkins, Lauren 12              4) Friddle, Andrea 12             
                  32.58     1:03.10 (30.52)     1:36.33 (33.23)     2:06.10 (29.77)
  6 Haven Christian  'A'                              2:11.45    2:07.41        
     1) Hurst, Kristin 9                2) Gall, Bekah                    
     3) Carr, Kristen 12                4) Howard, Sarah 10               
                  35.86     1:09.29 (33.43)     1:41.24 (31.95)     2:07.41 (26.17)
  7 All Saints  'A'                                   2:12.23    2:11.46        
     1) Morgan, Samantha 10             2) Truitt, Brittany 10            
     3) Phillips, Laura 9               4) Putnam, Sarah 10               
                  31.15     1:05.71 (34.56)     1:42.43 (36.72)     2:11.46 (29.03)
  8 Hardee  'A'                                       2:15.04    2:13.90        
     1) Jernigan, Katie                 2) Ezelle, Sarah                  
     3) Quinones, Rebecca               4) Quinones, Amanda               
                  34.72     1:07.57 (32.85)     1:40.72 (33.15)     2:13.90 (33.18)
B - Final
  9 Lake Wales  'A'                                   2:42.88    2:39.15        
     1) Gibson, Karen 9                 2) Evans, Lisa 9                  
     3) Tonjes, Emily 9                 4) Claudio, Sonya 10              
                  48.66     1:26.91 (38.25)     2:03.66 (36.75)     2:39.15 (35.49)
 
Event 41  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:33.71        2002 Ann Arbor Pioneer                          
                         K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
       State: # 1:34.98        1992 Pine Crest                                 
                         Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
                1:38.82  AA-A
                1:41.20  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lakeland Christian  'A'                           1:50.78    1:53.89        
     1) Schichtel, Leslie               2) Chastain, Courtney             
     3) Schichtel, Katherine            4) Frost, Megan                   
                  28.70       57.27 (28.57)     1:26.28 (29.01)     1:53.89 (27.61)
  2 Lake Placid  'A'                                  1:50.48    1:56.63        
     1) Gismondi, Maggie SR             2) Creel, Robyn SO                
     3) Rivers, Danielle E SO           4) Lightsey, Lacae SR             
                  28.81       58.67 (29.86)     1:27.73 (29.06)     1:56.63 (28.90)
  3 Sante Fe Catholic  'A'                            2:35.50    1:59.79        
     1) Jaromin, Mary Kate 11           2) Dickinson, Monica 11           
     3) Wiggins, Megan 12               4) Wolfe, Kristina 10             
                  28.70     1:00.84 (32.14)     1:31.50 (30.66)     1:59.79 (28.29)
  4 Avon Park  'A'                                    2:03.00    2:04.31        
     1) Schrader, Amber                 2) Richardson, Megan              
     3) Murphy, Brittany                4) Smith, Carissa                 
                  32.30     1:04.14 (31.84)     1:34.85 (30.71)     2:04.31 (29.46)
  5 Haines City  'A'                                  2:08.17    2:08.28        
     1) Smith, Wendy 12                 2) Peterich, Katie 10             
     3) Hopkins, Lauren 12              4) Friddle, Andrea 12             
                  33.30     1:05.27 (31.97)     1:38.83 (33.56)     2:08.28 (29.45)
  6 Haven Christian  'A'                              2:12.01    2:11.45        
     1) Hurst, Kristin 9                2) Gall, Bekah                    
     3) Carr, Kristen 12                4) Howard, Sarah 10               
                  36.33     1:10.36 (34.03)     1:45.27 (34.91)     2:11.45 (26.18)
  7 All Saints  'A'                                   2:13.84    2:12.23        
     1) Morgan, Samantha 10             2) Truitt, Brittany 10            
     3) Phillips, Laura 9               4) Putnam, Sarah 10               
                  31.22     1:06.42 (35.20)     1:40.22 (33.80)     2:12.23 (32.01)
  8 Hardee  'A'                                       2:20.23    2:15.04        
     1) Jernigan, Katie                 2) Durrance, Shelby               
     3) Quinones, Rebecca               4) Quinones, Amanda               
                  35.19     1:09.86 (34.67)     1:42.75 (32.89)     2:15.04 (32.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Frostproof  'A'                                   2:22.39    2:20.11        
     1) Parfitt, Cheyenne 9             2) Corso, Alexa 11                
     3) Nobles, Casey 10                4) Miller, Katelynne 8            
                  33.37     1:11.60 (38.23)     1:47.56 (35.96)     2:20.11 (32.55)
 10 Ridge  'A'                                        2:30.80    2:23.90        
     1) Johnson, Ariel 9                2) Owen, Marina 11                
     3) Weiss, Aeja 11                  4) Moore, Megan 9                 
                  34.82     1:12.55 (37.73)     1:56.93 (44.38)     2:23.90 (26.97)
 11 Lake Wales  'A'                                   2:39.44    2:42.88        
     1) Gibson, Karen 9                 2) Evans, Lisa 9                  
     3) Tonjes, Emily 9                 4) Claudio, Sonya 10              
                  50.53     1:28.82 (38.29)     2:06.59 (37.77)     2:42.88 (36.29)
 
Event 42  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.50  AA-A
                1:29.26  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Placid  'A'                                  1:48.28    1:36.02        
     1) Wilkes, Michael                 2) Creel, Tommy SR                
     3) Lovett, Lee SR                  4) Moore, David JR                
                  23.46       47.48 (24.02)     1:12.33 (24.85)     1:36.02 (23.69)
  2 Avon Park  'A'                                    1:48.03    1:45.50        
     1) Birt, Jon-Michael               2) Wood, Jim                      
     3) Rivera, Jose                    4) Simmadl, Jonathan              
                  24.14       51.11 (26.97)     1:18.34 (27.23)     1:45.50 (27.16)
  3 Lakeland Christian  'A'                           1:50.69    1:48.45        
     1) Green, Tim                      2) Lykes, Charlie                 
     3) Suich, David                    4) Barlow, Wesley                 
                  24.43       55.24 (30.81)     1:23.02 (27.78)     1:48.45 (25.43)
  4 Ridge  'A'                                        1:51.58    1:50.91        
     1) Rojas, Juan 11                  2) Cruz, Otto 10                  
     3) Hulsman, Aaron 9                4) Podgorski, Wiktor 12           
                  27.84       55.25 (27.41)     1:24.40 (29.15)     1:50.91 (26.51)
  5 Lake Wales  'A'                                   1:53.58    1:51.13        
     1) Whidden, Eric 11                2) Ellington, Jon 11              
     3) Abbott, Brandon 11              4) Crespo, Javier 12              
                  29.03       57.46 (28.43)     1:25.10 (27.64)     1:51.13 (26.03)
  6 Haines City  'A'                                  1:52.52    1:51.91        
     1) Hulsman, Adam 11                2) Hui, Richard 11                
     3) Ciralsky, Corye 12              4) Allen, Bryan 12                
                  27.25       56.10 (28.85)     1:25.27 (29.17)     1:51.91 (26.64)
  7 Mulberry  'A'                                     1:58.65    1:52.88        
     1) Canning, Chase                  2) Franco, Mike                   
     3) Kautz, Daniel                   4) Smith, Zach                    
                  27.71       56.97 (29.26)     1:25.70 (28.73)     1:52.88 (27.18)
  8 All Saints  'A'                                   1:59.08    1:56.70        
     1) Laderer, Ned 9                  2) Franklin, Russ 9               
     3) Henricks, Aaron 6               4) Corwith, Patrick 12            
                  29.04       59.10 (30.06)     1:29.70 (30.60)     1:56.70 (27.00)
B - Final
  9 Hardee  'A'                                       2:12.48    2:11.24        
     1) Stevens, Anthony                2) Spears, Dustin                 
     3) Porter, Joe                     4) Dudek, Cory                    
                  31.36     1:06.24 (34.88)     1:35.22 (28.98)     2:11.24 (36.02)
 
Event 42  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:22.80        1996 Birmingham Brother Rice                    
                         K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
       State: # 1:24.64        1990 Bolles                                     
                         Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
                1:27.50  AA-A
                1:29.26  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Avon Park  'A'                                    1:50.00    1:48.03        
     1) Birt, Jon-Michael               2) Wood, Jim                      
     3) Rivera, Jose                    4) Simmadl, Jonathan              
                  24.14       51.93 (27.79)     1:20.15 (28.22)     1:48.03 (27.88)
  2 Lake Placid  'A'                                  1:36.53    1:48.28        
     1) Wilkes, Michael                 2) Creel, Tommy SR                
     3) Lovett, Lee SR                  4) Moore, David JR                
                  24.15       51.68 (27.53)     1:18.60 (26.92)     1:48.28 (29.68)
  3 Lakeland Christian  'A'                           1:52.89    1:50.69        
     1) Green, Tim                      2) Lykes, Charlie                 
     3) Suich, David                    4) Barlow, Wesley                 
                  24.51       52.99 (28.48)     1:23.41 (30.42)     1:50.69 (27.28)
  4 Ridge  'A'                                        1:53.90    1:51.58        
     1) Rojas, Juan 11                  2) Cruz, Otto 10                  
     3) Hulsman, Aaron 9                4) Podgorski, Wiktor 12           
                  28.74       56.17 (27.43)     1:24.92 (28.75)     1:51.58 (26.66)
  5 Haines City  'A'                                  1:54.02    1:52.52        
     1) Allen, Bryan 12                 2) Hui, Richard 11                
     3) Wimberly, Brent 10              4) Hulsman, Adam 11               
                  26.29       55.86 (29.57)     1:25.03 (29.17)     1:52.52 (27.49)
  6 Lake Wales  'A'                                   1:59.70    1:53.58        
     1) Whidden, Eric 11                2) Ellington, Jon 11              
     3) Abbott, Brandon 11              4) Crespo, Javier 12              
                  30.23       58.05 (27.82)     1:26.94 (28.89)     1:53.58 (26.64)
  7 Mulberry  'A'                                     1:57.71    1:58.65        
     1) Canning, Chase                  2) Franco, Mike                   
     3) Kautz, Daniel                   4) Smith, Zach                    
                  29.42       59.93 (30.51)     1:29.24 (29.31)     1:58.65 (29.41)
  8 All Saints  'A'                                   1:56.43    1:59.08        
     1) Laderer, Ned 9                  2) Franklin, Russ 9               
     3) Henricks, Aaron 6               4) Corwith, Patrick 12            
                  28.42       58.81 (30.39)     1:32.84 (34.03)     1:59.08 (26.24)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hardee  'A'                                       2:08.65    2:12.48        
     1) Stevens, Anthony                2) Spears, Dustin                 
     3) Porter, Joe                     4) Dudek, Cory                    
                  31.50     1:06.07 (34.57)     1:36.75 (30.68)     2:12.48 (35.73)
 10 Frostproof  'A'                                   2:18.06    2:44.66        
     1) Dougall, Christino 8            2) Dougall, Vern 6                
     3) Beauchesne, Ryan 6              4) Hortert, James 9               
                  45.20     1:18.06 (32.86)     2:14.73 (56.67)     2:44.66 (29.93)
 
Event 43  Girls 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.89  AA-A
                59.58  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Henricks, Andrea           9 All Saints           1:13.07    1:10.53        
                  34.77     1:10.53 (35.76)                                        
  2 Gismondi, Maggie          SR Lake Placid          1:13.59    1:12.02        
                  34.50     1:12.02 (37.52)                                        
  3 Griffin, Gaines              Lkland Christian     1:12.72    1:13.89        
                  35.50     1:13.89 (38.39)                                        
  4 Rivers, Danielle E        SO Lake Placid          1:14.70    1:16.00        
                  35.23     1:16.00 (40.77)                                        
  5 Nelson, Neely              9 Lake Wales           1:22.76    1:23.37        
                  38.72     1:23.37 (44.65)                                        
  6 Wheeler, Caiti               Lkland Christian     1:22.36    1:24.65        
                  39.49     1:24.65 (45.16)                                        
  7 Ebersole, Kimberly           Lkland Christian     1:29.49    1:29.92        
                  44.03     1:29.92 (45.89)                                        
  8 Woods, Allie                 Lake Placid          1:32.02    1:32.67        
                  45.60     1:32.67 (47.07)                                        
B - Final
  9 Wilson, Kayla              9 Frostproof           1:34.26    1:31.26        
 10 Bates, Cierra                Lkland Christian     1:34.08    1:31.74        
 11 Massey, Amber                Avon Park            1:34.49    1:34.47        
 12 Hopkins, Lauren           12 Haines City          1:37.34    1:35.84        
                  45.45     1:35.84 (50.39)                                        
 13 Smith, Wendy              12 Haines City          1:34.02    1:38.48        
                  45.18     1:38.48 (53.30)                                        
 14 Evans, Lisa                9 Lake Wales           1:37.61    1:38.82        
                  48.10     1:38.82 (50.72)                                        
 15 Martin, Lindsey              Mulberry             1:35.43    1:40.03        
                  43.63     1:40.03 (56.40)                                        
 
Event 43  Girls 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 52.86        1998 Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
       State: # 54.69        1997 Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
                57.89  AA-A
                59.58  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Gaines              Lkland Christian     1:13.69    1:12.72        
                  35.57     1:12.72 (37.15)                                        
  2 Henricks, Andrea           9 All Saints           1:12.17    1:13.07        
  3 Gismondi, Maggie          SR Lake Placid          1:09.49    1:13.59        
                  35.39     1:13.59 (38.20)                                        
  4 Rivers, Danielle E        SO Lake Placid          1:11.95    1:14.70        
                  34.86     1:14.70 (39.84)                                        
  5 Wheeler, Caiti               Lkland Christian     1:26.68    1:22.36        
                  38.28     1:22.36 (44.08)                                        
  6 Nelson, Neely              9 Lake Wales           1:22.18    1:22.76        
                  39.32     1:22.76 (43.44)                                        
  7 Ebersole, Kimberly           Lkland Christian     1:26.95    1:29.49        
                  43.32     1:29.49 (46.17)                                        
  8 Woods, Allie                 Lake Placid          1:33.95    1:32.02        
                  44.44     1:32.02 (47.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Wendy              12 Haines City          1:35.00    1:34.02        
                  45.10     1:34.02 (48.92)                                        
 10 Bates, Cierra                Lkland Christian     1:26.90    1:34.08        
 11 Wilson, Kayla              9 Frostproof           1:31.47    1:34.26        
 12 Massey, Amber                Avon Park            1:36.00    1:34.49        
 13 Martin, Lindsey              Mulberry             1:42.70    1:35.43        
                  42.40     1:35.43 (53.03)                                        
 14 Hopkins, Lauren           12 Haines City          1:34.40    1:37.34        
                  46.97     1:37.34 (50.37)                                        
 15 Evans, Lisa                9 Lake Wales           1:39.33    1:37.61        
                  47.97     1:37.61 (49.64)                                        
 16 Olivo, Coral              12 Haines City          1:42.52    1:38.14        
                  46.41     1:38.14 (51.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Quinones, Rebecca            Hardee               1:43.83    1:39.40        
                  48.13     1:39.40 (51.27)                                        
 18 Johnson, Ariel             9 Ridge                1:46.80    1:41.48        
                  47.23     1:41.48 (54.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tonjes, Emily              9 Lake Wales           1:40.29    1:42.94        
 20 Bunch, Melanie            12 Haines City          1:43.67    1:44.10        
                  50.02     1:44.10 (54.08)                                        
 21 Giles, Rebecca             8 Frostproof           2:01.54    1:46.02        
 22 Wilkes, Kaley                Lake Placid          1:50.63    1:48.69        
 23 Ritchie, Susan             9 SanteFe Catholic     2:08.70    1:50.56        
 24 Francis, Ashleigh            Avon Park            1:50.00    1:52.75        
                  52.90     1:52.75 (59.85)                                        
 25 McClelland, Ashley           Avon Park            2:02.00    1:54.77        
                  50.96   1:54.77 (1:03.81)                                        
 26 Handlon, Jennifer          9 Lake Wales           1:35.21    1:55.26        
                  54.23   1:55.26 (1:01.03)                                        
 27 Massey, Isa                8 Frostproof           1:49.20    1:58.57        
 -- Pesquera, Katiana            Hardee               2:25.54         DQ        
                1:10.55        DQ (1:16.99)                                        
 -- Stevens, Mindy               Hardee               2:28.31         DQ        
                1:05.08        DQ (1:13.82)                                        
 
Event 44  Boys 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.14  AA-A
                53.63  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Moore, David              JR Lake Placid          1:05.43    1:05.16        
                  30.56     1:05.16 (34.60)                                        
  2 Robertson, Tyler             Hardee               1:10.40    1:11.44        
                  32.89     1:11.44 (38.55)                                        
  3 Layton, Andrew               Lake Placid          1:12.91    1:13.61        
                  34.26     1:13.61 (39.35)                                        
  4 Stayer, Shane                Lake Placid          1:14.96    1:16.57        
                  36.99     1:16.57 (39.58)                                        
  5 Whidden, Eric             11 Lake Wales           1:20.96    1:18.02        
  6 Laderer, Ned               9 All Saints           1:19.97    1:20.37        
  7 Contrera, Carlos          10 Ridge                1:24.46    1:22.92        
                  38.60     1:22.92 (44.32)                                        
  8 Henricks, Aaron            6 All Saints           1:24.82    1:25.07        
B - Final
  9 Bennett, John                Lake Placid          1:30.12    1:29.37        
 10 Lain, Nathan                 Lkland Christian     1:34.56    1:31.64        
                  43.14     1:31.64 (48.50)                                        
 11 Lykes, Charlie               Lkland Christian     1:37.84    1:36.65        
                  46.24     1:36.65 (50.41)                                        
 12 Griffin, Jarrod              Avon Park            1:38.29    1:37.61        
                  46.40     1:37.61 (51.21)                                        
 13 Dudek, Cory                  Hardee               1:40.97    1:38.60        
                  46.07     1:38.60 (52.53)                                        
 14 Ciralsky, Corye           12 Haines City          1:37.77    1:45.21        
                  44.50   1:45.21 (1:00.71)                                        
 15 Leatherland, Corey         7 Frostproof           1:54.41    1:46.30        
                  50.10     1:46.30 (56.20)                                        
 16 Suich, David                 Lkland Christian     1:53.42    1:56.20        
                  54.07   1:56.20 (1:02.13)                                        
 
Event 44  Boys 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 46.82        1999 Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
       State: # 46.82        1999 Alex Lim, Bolles, Bolles                     
                52.14  AA-A
                53.63  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Moore, David              JR Lake Placid          1:08.51    1:05.43        
  2 Robertson, Tyler             Hardee               1:13.54    1:10.40        
                  32.88     1:10.40 (37.52)                                        
  3 Layton, Andrew               Lake Placid          1:16.14    1:12.91        
                  34.88     1:12.91 (38.03)                                        
  4 Stayer, Shane                Lake Placid          1:17.02    1:14.96        
  5 Laderer, Ned               9 All Saints           1:17.23    1:19.97        
                  38.69     1:19.97 (41.28)                                        
  6 Whidden, Eric             11 Lake Wales           1:21.81    1:20.96        
  7 Contrera, Carlos          10 Ridge                1:24.58    1:24.46        
                  39.92     1:24.46 (44.54)                                        
  8 Henricks, Aaron            6 All Saints           1:22.37    1:24.82        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bennett, John                Lake Placid          1:35.56    1:30.12        
 10 Lain, Nathan                 Lkland Christian     1:39.86    1:34.56        
                  44.74     1:34.56 (49.82)                                        
 11 Ciralsky, Corye           12 Haines City          1:35.52    1:37.77        
                  42.65     1:37.77 (55.12)                                        
 12 Lykes, Charlie               Lkland Christian     1:38.58    1:37.84        
                  48.59     1:37.84 (49.25)                                        
 13 Griffin, Jarrod              Avon Park            1:32.00    1:38.29        
 14 Dudek, Cory                  Hardee               1:50.16    1:40.97        
                  46.98     1:40.97 (53.99)                                        
 15 Suich, David                 Lkland Christian     1:26.90    1:53.42        
 16 Leatherland, Corey         7 Frostproof           1:54.69    1:54.41        
                  56.48     1:54.41 (57.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mercer, Sam                6 Frostproof           2:08.05    2:08.49        
                1:01.84   2:08.49 (1:06.65)                                        
 18 Dougall, Vern              6 Frostproof           2:08.83    2:11.14        
                1:05.14   2:11.14 (1:06.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Mullinax, Gordon             Lkland Christian     1:46.90         DQ        
                1:02.68        DQ (1:06.75)                                        
 
Event 45  Girls 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:00.74        2000 Kristen Woodring, Wilson, Lancaster, PA    
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.58  AA-A
                1:07.24  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Howard, Sarah             10 Haven Christian      1:11.67    1:11.40        
                  33.65     1:11.40 (37.75)                                        
  2 Schichtel, Leslie            Lkland Christian     1:18.06    1:18.45        
                  36.65     1:18.45 (41.80)                                        
  3 Butler, Brittany          10 Frostproof           1:18.47    1:18.95        
                  37.57     1:18.95 (41.38)                                        
  4 Attaway, Ashley              Lkland Christian     1:19.67    1:20.25        
                  36.69     1:20.25 (43.56)                                        
  5 Roberts, Elaine           11 Frostproof           1:21.03    1:20.54        
                  37.77     1:20.54 (42.77)                                        
  6 Taylor, Mary              SR Lake Placid          1:24.22    1:24.52        
                  39.49     1:24.52 (45.03)                                        
  7 Barrand, Laura               Lkland Christian     1:27.44    1:26.48        
                  39.34     1:26.48 (47.14)                                        
  8 Haile, Katelyn               Lake Placid          1:28.21    1:26.99        
                  41.17     1:26.99 (45.82)                                        
B - Final
  9 Nobles, Casey             10 Frostproof           1:28.43    1:28.86        
                  43.81     1:28.86 (45.05)                                        
 10 Schichtel, Olivia            Lkland Christian     1:28.74    1:29.60        
                  41.91     1:29.60 (47.69)                                        
 11 Friddle, Andrea           12 Haines City          1:30.55    1:31.99        
                  43.76     1:31.99 (48.23)                                        
 12 Wiggins, Brittany            Hardee               1:32.03    1:32.29        
                  41.26     1:32.29 (51.03)                                        
 13 Carr, Kristen             12 Haven Christian      1:36.42    1:32.57        
                  43.45     1:32.57 (49.12)                                        
 14 Truitt, Brittany          10 All Saints           1:32.85    1:34.41        
                  43.76     1:34.41 (50.65)                                        
 15 Dickinson, Cara            9 SanteFe Catholic     1:31.94    1:35.15        
                  44.52     1:35.15 (50.63)                                        
 16 Valentine, Julia          12 Lake Wales           1:35.67    1:38.62        
                  44.90     1:38.62 (53.72)                                        
 
Event 45  Girls 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 1:00.74        2000 Kristen Woodring, Wilson, Lancaster, PA    
       State: # 1:02.35        1989 Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
                1:05.58  AA-A
                1:07.24  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Howard, Sarah             10 Haven Christian      1:08.23    1:11.67        
                  33.97     1:11.67 (37.70)                                        
  2 Schichtel, Leslie            Lkland Christian     1:16.52    1:18.06        
                  36.52     1:18.06 (41.54)                                        
  3 Butler, Brittany          10 Frostproof           1:17.62    1:18.47        
                  37.41     1:18.47 (41.06)                                        
  4 Attaway, Ashley              Lkland Christian     1:20.41    1:19.67        
                  37.70     1:19.67 (41.97)                                        
  5 Roberts, Elaine           11 Frostproof           1:19.58    1:21.03        
                  38.71     1:21.03 (42.32)                                        
  6 Taylor, Mary              SR Lake Placid          1:24.21    1:24.22        
                  39.13     1:24.22 (45.09)                                        
  7 Barrand, Laura               Lkland Christian     1:27.10    1:27.44        
                  40.47     1:27.44 (46.97)                                        
  8 Haile, Katelyn               Lake Placid          1:29.83    1:28.21        
                  42.60     1:28.21 (45.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nobles, Casey             10 Frostproof           1:28.25    1:28.43        
                  42.51     1:28.43 (45.92)                                        
 10 Schichtel, Olivia            Lkland Christian     1:28.68    1:28.74        
                  41.18     1:28.74 (47.56)                                        
 11 Friddle, Andrea           12 Haines City          1:33.22    1:30.55        
                  42.87     1:30.55 (47.68)                                        
 12 Dickinson, Cara            9 SanteFe Catholic     1:32.31    1:31.94        
                  42.72     1:31.94 (49.22)                                        
 13 Wiggins, Brittany            Hardee               1:29.82    1:32.03        
                  41.76     1:32.03 (50.27)                                        
 14 Truitt, Brittany          10 All Saints           1:30.72    1:32.85        
                  43.00     1:32.85 (49.85)                                        
 15 Valentine, Julia          12 Lake Wales           1:30.48    1:35.67        
                  43.99     1:35.67 (51.68)                                        
 16 Carr, Kristen             12 Haven Christian      1:36.31    1:36.42        
                  45.62     1:36.42 (50.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Quinones, Amanda             Hardee               1:38.58    1:36.60        
                  44.06     1:36.60 (52.54)                                        
 18 Munro, Caitlin            SR Lake Placid          1:36.63    1:36.93        
                  45.66     1:36.93 (51.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Morgan, Samantha          10 All Saints           1:37.40    1:38.92        
                  46.51     1:38.92 (52.41)                                        
 20 Miller, Katelynne          8 Frostproof           1:42.29    1:38.99        
                  47.04     1:38.99 (51.95)                                        
 21 Putnam, Sarah             10 All Saints           1:37.12    1:40.31        
                  47.42     1:40.31 (52.89)                                        
 22 Richardson, Megan            Avon Park                 NT    1:41.74        
                  48.96     1:41.74 (52.78)                                        
 23 Claudio, Sonya            10 Lake Wales           1:49.33    1:42.43        
                  48.71     1:42.43 (53.72)                                        
 24 Flowers, DeeDee              Avon Park            1:49.00    1:46.99        
                  50.90     1:46.99 (56.09)                                        
 25 Whitfield, Kathleen       10 SanteFe Catholic     1:51.53    1:48.61        
                  51.03     1:48.61 (57.58)                                        
 25 Mehler, Nikki             12 Haines City          1:47.30    1:48.61        
                  50.02     1:48.61 (58.59)                                        
 27 Butler, Amanda             9 SanteFe Catholic     1:53.25    1:54.34        
                  51.99   1:54.34 (1:02.35)                                        
 28 Meade, Kristen            10 Haines City          1:50.00    1:54.81        
                  52.53   1:54.81 (1:02.28)                                        
 29 Gibson, Karen              9 Lake Wales           1:50.23    1:57.63        
                  53.80   1:57.63 (1:03.83)                                        
 30 Otto, Erica                  Avon Park            1:58.00    2:02.48        
                  57.63   2:02.48 (1:04.85)                                        
 31 Baldridge, Nakita            Avon Park            2:00.00    2:05.28        
                  58.65   2:05.28 (1:06.63)                                        
 32 Badcock, Merris           11 All Saints           1:59.12    2:05.43        
                  59.66   2:05.43 (1:05.77)                                        
 -- Rosario, Diana             9 Ridge                1:54.23         DQ        
                  56.94        DQ (1:08.35)                                        
 
Event 46  Boys 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 55.56        1988 Daniel Watters, Washington, Pensacola        
                58.65  AA-A
              1:00.23  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brutus, Casey                Hardee               1:09.90    1:07.88        
                  32.37     1:07.88 (35.51)                                        
  2 Creel, Tommy              SR Lake Placid          1:11.07    1:07.97        
                  32.05     1:07.97 (35.92)                                        
  3 Martorana, Ian            11 All Saints           1:12.63    1:11.13        
                  32.03     1:11.13 (39.10)                                        
  4 Alford, Nick              12 SanteFe Catholic     1:12.66    1:13.55        
                  34.85     1:13.55 (38.70)                                        
  5 Lavoy, Zach               SO Lake Placid          1:15.75    1:14.52        
                  35.06     1:14.52 (39.46)                                        
  6 Kutner, Mitchell          10 SanteFe Catholic     1:15.98    1:17.64        
                  36.15     1:17.64 (41.49)                                        
  7 McLane, Sebastian         SO Lake Placid          1:16.96    1:18.03        
                  37.19     1:18.03 (40.84)                                        
  8 Franklin, Ron             SR Lake Placid          1:16.74    1:18.99        
                  37.00     1:18.99 (41.99)                                        
B - Final
  9 Birt, Jon-Michael            Avon Park            1:18.51    1:15.55        
                  36.08     1:15.55 (39.47)                                        
 10 Corwith, Patrick          12 All Saints           1:18.39    1:17.45        
                  35.63     1:17.45 (41.82)                                        
 11 Libby, Patrick               Mulberry             1:24.70    1:24.02        
                  38.18     1:24.02 (45.84)                                        
 12 Podgorski, Wiktor         12 Ridge                1:27.73    1:26.44        
                  39.08     1:26.44 (47.36)                                        
 13 Rivera, Marcos               Avon Park            1:30.34    1:31.17        
                  42.93     1:31.17 (48.24)                                        
 14 Cruz, Otto                10 Ridge                1:28.39    1:32.77        
                  42.73     1:32.77 (50.04)                                        
 15 Ellington, Jon            11 Lake Wales           1:29.68    1:33.64        
                  42.20     1:33.64 (51.44)                                        
 16 Jones, Alex               10 Lake Wales           1:32.19    1:36.48        
                  43.88     1:36.48 (52.60)                                        
 
Event 46  Boys 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
    National: $ 53.66        1998 Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
       State: # 55.56        1988 Daniel Watters, Washington, Pensacola        
                58.65  AA-A
              1:00.23  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brutus, Casey                Hardee               1:12.95    1:09.90        
                  33.05     1:09.90 (36.85)                                        
  2 Creel, Tommy              SR Lake Placid          1:08.55    1:11.07        
                  33.37     1:11.07 (37.70)                                        
  3 Martorana, Ian            11 All Saints           1:13.69    1:12.63        
                  32.25     1:12.63 (40.38)                                        
  4 Alford, Nick              12 SanteFe Catholic     1:14.26    1:12.66        
                  33.90     1:12.66 (38.76)                                        
  5 Lavoy, Zach               SO Lake Placid          1:17.56    1:15.75        
                  35.70     1:15.75 (40.05)                                        
  6 Kutner, Mitchell          10 SanteFe Catholic     1:16.78    1:15.98        
                  35.60     1:15.98 (40.38)                                        
  7 Franklin, Ron             SR Lake Placid          1:18.72    1:16.74        
                  35.75     1:16.74 (40.99)                                        
  8 McLane, Sebastian         SO Lake Placid          1:20.37    1:16.96        
                  35.87     1:16.96 (41.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Corwith, Patrick          12 All Saints           1:17.11    1:18.39        
                  35.71     1:18.39 (42.68)                                        
 10 Birt, Jon-Michael            Avon Park            1:15.00    1:18.51        
                  36.73     1:18.51 (41.78)                                        
 11 Libby, Patrick               Mulberry             1:27.79    1:24.70        
                  39.95     1:24.70 (44.75)                                        
 12 Podgorski, Wiktor         12 Ridge                1:27.99    1:27.73        
                  38.41     1:27.73 (49.32)                                        
 13 Cruz, Otto                10 Ridge                1:28.31    1:28.39        
                  40.91     1:28.39 (47.48)                                        
 14 Ellington, Jon            11 Lake Wales           1:30.32    1:29.68        
                  38.43     1:29.68 (51.25)                                        
 15 Rivera, Marcos               Avon Park            1:33.00    1:30.34        
                  42.28     1:30.34 (48.06)                                        
 16 Jones, Alex               10 Lake Wales           1:34.79    1:32.19        
                  42.96     1:32.19 (49.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Milliken, Scott           10 Frostproof           1:40.35    1:32.39        
                  41.95     1:32.39 (50.44)                                        
 18 Shank, Karsten            11 Lake Wales           1:36.99    1:32.81        
                  43.38     1:32.81 (49.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dougall, Christino         8 Frostproof           1:34.54    1:33.22        
                  43.27     1:33.22 (49.95)                                        
 20 Peraset, Adam             11 Haines City          1:35.70    1:39.97        
                  44.70     1:39.97 (55.27)                                        
 21 Spears, Dustin               Hardee               1:47.60    1:40.07        
                  47.21     1:40.07 (52.86)                                        
 22 Carter, Landen               Avon Park            1:40.00    1:41.25        
                  47.22     1:41.25 (54.03)                                        
 23 McCandless, Sean             Hardee               2:02.39    1:48.99        
                  52.28     1:48.99 (56.71)                                        
 24 Forsgren, Chris              Mulberry             2:02.10    2:00.33        
                  57.38   2:00.33 (1:02.95)                                        
 
Event 47  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.79  AA-A
                3:40.55  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 All Saints  'A'                                   4:22.90    4:18.99        
     1) Cochran, Nicole 10              2) Henricks, Andrea 9             
     3) Moats, Lindsay 10               4) Zolnierowski, Lynnsey 10       
                  29.00   1:02.11 (1:02.11)     1:32.80 (30.69)   2:06.45 (1:04.34)
        2:39.17 (32.72)   3:16.13 (1:09.68)     3:44.84 (28.71)   4:18.99 (1:02.86)
  2 Lakeland Christian  'A'                           4:21.48    4:19.27        
     1) Yrastorza, Hannah               2) Kirby, Laura                   
     3) Chastain, Courtney              4) Green, Jenna                   
                  30.07   1:04.61 (1:04.61)     1:35.93 (31.32)   2:11.36 (1:06.75)
        2:40.68 (29.32)   3:15.17 (1:03.81)     3:45.51 (30.34)   4:19.27 (1:04.10)
  3 Sante Fe Catholic  'A'                            4:27.64    4:27.38        
     1) Jaromin, Mary Kate 11           2) Dickinson, Monica 11           
     3) Wiggins, Megan 12               4) Wolfe, Kristina 10             
                  30.62   1:05.82 (1:05.82)     1:39.46 (33.64)   2:17.83 (1:12.01)
        2:50.17 (32.34)   3:26.71 (1:08.88)     3:55.39 (28.68)   4:27.38 (1:00.67)
  4 Lake Placid  'A'                                  4:31.55    4:34.82        
     1) Altvater, Katie J JR            2) Creel, Marbelly                
     3) Taylor, Mary SR                 4) Lambert, Shelby SO             
                  32.50   1:08.68 (1:08.68)     1:30.30 (21.62)   2:15.49 (1:06.81)
        2:49.63 (34.14)   3:27.11 (1:11.62)     3:58.68 (31.57)   4:34.82 (1:07.71)
  5 Frostproof  'A'                                   4:43.26    4:38.28        
     1) Parfitt, Cheyenne 9             2) Leatherland, Sara 12           
     3) Parfitt, Casey 10               4) Butler, Brittany 10            
                  29.92   1:02.87 (1:02.87)     1:38.29 (35.42)   2:17.73 (1:14.86)
        2:50.75 (33.02)   3:26.93 (1:09.20)     3:58.47 (31.54)   4:38.28 (1:11.35)
  6 Avon Park  'A'                                    4:50.08    4:52.78        
     1) Murphy, Brittany                2) Plummer, Renee                 
     3) Richardson, Megan               4) Barnes, Heather                
                  32.46   1:12.03 (1:12.03)     1:46.19 (34.16)   2:43.33 (1:31.30)
        3:05.63 (22.30)   3:44.60 (1:01.27)     4:16.14 (31.54)   4:52.78 (1:08.18)
  7 Lake Wales  'A'                                   5:02.71    4:55.99        
     1) Valentine, Julia 12             2) Handlon, Jennifer 9            
     3) Nelson, Neely 9                 4) Nichols, Suzie 12              
                  35.78   1:16.67 (1:16.67)     1:53.99 (37.32)   2:37.17 (1:20.50)
        3:11.87 (34.70)   3:50.14 (1:12.97)     4:21.78 (31.64)   4:55.99 (1:05.85)
  8 Hardee  'A'                                       4:44.63    4:56.01        
     1) Ezelle, Sarah                   2) Jernigan, Katie                
     3) Wiggins, Brittany               4) Justice, Kaitlin               
                  37.22   1:18.42 (1:18.42)     1:53.52 (35.10)   2:33.82 (1:15.40)
        3:10.46 (36.64)   3:52.26 (1:18.44)     4:22.27 (30.01)   4:56.01 (1:03.75)
 
Event 47  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:24.08        1996 Jacksonville Bolles                        
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
       State: # 3:24.08        1996 Bolles                                     
                         A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
                3:34.79  AA-A
                3:40.55  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lakeland Christian  'A'                           4:21.38    4:21.48        
     1) Yrastorza, Hannah               2) Kirby, Laura                   
     3) Chastain, Courtney              4) Green, Jenna                   
                  30.23   1:04.83 (1:04.83)     1:36.50 (31.67)   2:10.72 (1:05.89)
        2:41.07 (30.35)   3:17.07 (1:06.35)     3:38.30 (21.23)   4:21.48 (1:04.41)
  2 All Saints  'A'                                   4:28.71    4:22.90        
     1) Cochran, Nicole 10              2) Henricks, Andrea 9             
     3) Moats, Lindsay 10               4) Zolnierowski, Lynnsey 10       
                  28.77   1:01.26 (1:01.26)     1:34.21 (32.95)   2:09.49 (1:08.23)
        2:41.60 (32.11)   3:19.68 (1:10.19)     3:48.89 (29.21)   4:22.90 (1:03.22)
  3 Sante Fe Catholic  'A'                            4:23.85    4:27.64        
     1) Jaromin, Mary Kate 11           2) Dickinson, Monica 11           
     3) Wiggins, Megan 12               4) Wolfe, Kristina 10             
                  31.12   1:06.21 (1:06.21)     1:39.81 (33.60)   2:19.51 (1:13.30)
        2:51.42 (31.91)   3:26.97 (1:07.46)     3:55.70 (28.73)   4:27.64 (1:00.67)
  4 Lake Placid  'A'                                  4:31.63    4:31.55        
     1) Altvater, Katie J JR            2) Creel, Marbelly                
     3) Taylor, Mary SR                 4) Lambert, Shelby SO             
                  33.65   1:09.39 (1:09.39)     1:41.39 (32.00)   2:16.09 (1:06.70)
        2:49.86 (33.77)   3:25.80 (1:09.71)     3:55.83 (30.03)   4:31.55 (1:05.75)
  5 Frostproof  'A'                                   4:38.76    4:43.26        
     1) Leatherland, Sara 12            2) Parfitt, Cheyenne 9            
     3) Butler, Brittany 10             4) Parfitt, Casey 10              
                  33.60   1:12.59 (1:12.59)     1:48.88 (36.29)   2:41.28 (1:28.69)
        3:38.46 (57.18)   4:09.22 (1:27.94)     4:43.26 (34.04)                    
  6 Hardee  'A'                                       4:57.30    4:44.63        
     1) Jernigan, Katie                 2) Nicholson, Courtney            
     3) Wiggins, Brittany               4) Justice, Kaitlin               
                  36.40   1:20.77 (1:20.77)     1:49.22 (28.45)   2:26.16 (1:05.39)
        3:01.21 (35.05)   3:40.30 (1:14.14)     4:10.51 (30.21)   4:44.63 (1:04.33)
  7 Avon Park  'A'                                    5:09.00    4:50.08        
     1) Murphy, Brittany                2) Plummer, Renee                 
     3) Richardson, Megan               4) Barnes, Heather                
                  32.63   1:09.93 (1:09.93)     1:45.53 (35.60)   2:26.69 (1:16.76)
                          3:42.03 (1:15.34)     4:14.92 (32.89)   4:50.08 (1:08.05)
  8 Lake Wales  'A'                                   4:54.42    5:02.71        
     1) Valentine, Julia 12             2) Handlon, Jennifer 9            
     3) Nelson, Neely 9                 4) Nichols, Suzie 12              
                  35.93   1:16.44 (1:16.44)     1:56.08 (39.64)   2:43.89 (1:27.45)
        3:18.35 (34.46)   3:58.10 (1:14.21)     4:28.55 (30.45)   5:02.71 (1:04.61)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ridge  'A'                                        5:40.25    5:38.89        
     1) Gonzalez, Shelly 9              2) Eadie, Rachel 12               
     3) Olivo, Syrena 12                4) Owen, Marina 11                
                  38.82   1:24.78 (1:24.78)     1:48.71 (23.93)   2:50.78 (1:26.00)
        3:32.64 (41.86)   4:18.42 (1:27.64)     4:56.31 (37.89)   5:38.89 (1:20.47)
 
Event 48  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.69  AA-A
                3:16.14  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lake Placid  'A'                                  4:07.04    3:57.61        
     1) Hendrie, Derek B JR             2) Franklin, Ron SR               
     3) Layton, Andrew                  4) Montgomery, Evan               
                  27.92       57.82 (57.82)     1:26.34 (28.52)   1:59.13 (1:01.31)
        2:27.25 (28.12)   3:00.71 (1:01.58)     3:26.58 (25.87)     3:57.61 (56.90)
  2 Hardee  'A'                                       4:30.48    4:05.67        
     1) Oliff, Boomer                   2) Brutus, Casey                  
     3) Stevens, Anthony                4) Robertson, Tyler               
                          1:09.48 (1:09.48)     1:36.51 (27.03)     2:06.64 (57.16)
        2:33.32 (26.68)     3:04.29 (57.65)     3:33.90 (29.61)   4:05.67 (1:01.38)
  3 All Saints  'A'                                   4:21.18    4:14.63        
     1) Drum, Zach 10                   2) Burns, Jon 12                  
     3) Laderer, Ned 9                  4) Franklin, Justin 11            
                  28.78   1:00.27 (1:00.27)     1:29.41 (29.14)   2:02.52 (1:02.25)
        2:36.95 (34.43)   3:12.36 (1:09.84)     3:41.44 (29.08)   4:14.63 (1:02.27)
  4 Lake Wales  'A'                                   4:36.01    4:27.93        
     1) Whidden, Eric 11                2) Ellington, Jon 11              
     3) Shank, Karsten 11               4) Crespo, Javier 12              
                  32.24   1:08.01 (1:08.01)     1:28.31 (20.30)   2:13.89 (1:05.88)
        2:46.77 (32.88)   3:25.49 (1:11.60)     3:54.77 (29.28)   4:27.93 (1:02.44)
  5 Sante Fe Catholic  'A'                            4:40.07    4:33.81        
     1) Kutner, Mitchell 10             2) Kash, Brian 9                  
     3) Huckery, Brannen 9              4) Alford, Nick 12                
                  30.75   1:06.09 (1:06.09)     1:41.65 (35.56)   2:25.38 (1:19.29)
      3:34.78 (1:09.40)   4:02.52 (1:37.14)     4:33.81 (31.29)                    
  6 Haines City  'A'                                  4:45.12    4:50.48        
     1) Wimberly, Brent 10              2) Hui, Richard 11                
     3) Ciralsky, Corye 12              4) Merrell, Scott 11              
                  32.11   1:12.44 (1:12.44)     1:46.33 (33.89)   2:23.64 (1:11.20)
        2:55.97 (32.33)   3:33.75 (1:10.11)     4:08.35 (34.60)   4:50.48 (1:16.73)
  7 Frostproof  'A'                                   5:01.48    5:01.39        
     1) Hortert, James 9                2) Milliken, Scott 10             
     3) Jones, Skyler 9                 4) Dougall, Christino 8           
                  27.78   1:19.07 (1:19.07)     1:56.67 (37.60)   2:40.14 (1:21.07)
        3:13.45 (33.31)   3:53.14 (1:13.00)     4:25.65 (32.51)   5:01.39 (1:08.25)
 -- Ridge  'A'                                        4:53.65         DQ        
     1) Hirniesen, Randy 9              2) Hulsman, Aaron 9               
     3) Hirniesen, Ryan 10              4) Cruz, Otto 10                  
                  30.38   1:08.89 (1:08.89)     1:41.34 (32.45)   2:28.28 (1:19.39)
        2:50.53 (22.25)     3:25.97 (57.69)     3:56.30 (30.33)        DQ (1:07.15)
B - Final
  9 Lakeland Christian  'A'                           5:08.80    5:05.39        
     1) Ellerbe, Caleb                  2) Hill, Garrett                  
     3) Gray, Jennings                  4) Lykes, Charlie                 
                  35.58   1:16.25 (1:16.25)     1:52.87 (36.62)   2:34.17 (1:17.92)
        3:12.60 (38.43)   3:53.71 (1:19.54)     4:27.51 (33.80)   5:05.39 (1:11.68)
 -- Avon Park  'A'                                    5:16.10         DQ        
     1) Acevedo, Steven                 2) Griffin, Jarrod                
     3) Carter, Landen                  4) Rivera, Marcos                 
                  31.38   1:08.62 (1:08.62)     1:43.19 (34.57)   2:22.83 (1:14.21)
                          3:48.56 (1:25.73)     4:26.84 (38.28)        DQ (1:22.44)
 
Event 48  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
    National: $ 3:01.80        1999 Jacksonville Bolles                        
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
       State: # 3:01.80        1999 Bolles                                     
                         M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
                3:12.69  AA-A
                3:16.14  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lake Placid  'A'                                  4:06.45    4:07.04        
     1) Hendrie, Derek B JR             2) Franklin, Ron SR               
     3) Layton, Andrew                  4) Montgomery, Evan               

                  30.34   1:02.28 (1:02.28)     1:33.29 (31.01)   2:06.29 (1:04.01)
        2:35.77 (29.48)   3:07.97 (1:01.68)     3:35.38 (27.41)     4:07.04 (59.07)
  2 All Saints  'A'                                   4:19.71    4:21.18        
     1) Drum, Zach 10                   2) Burns, Jon 12                  
     3) Laderer, Ned 9                  4) Franklin, Justin 11            
                          1:02.91 (1:02.91)     1:33.06 (30.15)   2:06.66 (1:03.75)
        2:40.28 (33.62)   3:15.44 (1:08.78)     3:44.97 (29.53)   4:21.18 (1:05.74)
  3 Hardee  'A'                                       4:08.69    4:30.48        
     1) Oliff, Boomer                   2) Porter, Joe                    
     3) Stevens, Anthony                4) Reid, Chris                    
                  33.30   1:12.14 (1:12.14)     1:45.03 (32.89)   2:23.48 (1:11.34)
                          3:34.05 (1:10.57)     3:59.48 (25.43)     4:30.48 (56.43)
  4 Lake Wales  'A'                                   4:39.54    4:36.01        
     1) Whidden, Eric 11                2) Ellington, Jon 11              
     3) Shank, Karsten 11               4) Crespo, Javier 12              
                  33.18   1:10.11 (1:10.11)     1:41.31 (31.20)   2:19.59 (1:09.48)
        2:54.20 (34.61)   3:34.72 (1:15.13)     4:03.39 (28.67)   4:36.01 (1:01.29)
  5 Sante Fe Catholic  'A'                            4:37.00    4:40.07        
     1) Kutner, Mitchell 10             2) Kash, Brian 9                  
     3) Huckery, Brannen 9              4) Alford, Nick 12                
                  31.49   1:06.64 (1:06.64)     1:43.85 (37.21)   2:29.98 (1:23.34)
        3:03.31 (33.33)   3:40.98 (1:11.00)     4:08.47 (27.49)     4:40.07 (59.09)
  6 Haines City  'A'                                  4:56.57    4:45.12        
     1) Wimberly, Brent 10              2) Hui, Richard 11                
     3) Ciralsky, Corye 12              4) Merrell, Scott 11              
                  33.28   1:12.48 (1:12.48)     1:47.16 (34.68)   2:26.33 (1:13.85)
        2:56.66 (30.33)   3:31.77 (1:05.44)     4:05.39 (33.62)   4:45.12 (1:13.35)
  7 Ridge  'A'                                        5:12.43    4:53.65        
     1) Hirniesen, Randy 9              2) Hulsman, Aaron 9               
     3) Hirniesen, Ryan 10              4) Contrera, Carlos 10            
                  34.86   1:15.49 (1:15.49)     1:54.62 (39.13)   2:40.71 (1:25.22)
        3:10.23 (29.52)   3:46.79 (1:06.08)     4:16.98 (30.19)   4:53.65 (1:06.86)
  8 Frostproof  'A'                                   5:25.16    5:01.48        
     1) Hortert, James 9                2) Milliken, Scott 10             
     3) Jones, Skyler 9                 4) Dougall, Christino 8           
                  37.69   1:18.95 (1:18.95)     1:59.10 (40.15)   2:43.47 (1:24.52)
        3:15.57 (32.10)   3:53.19 (1:09.72)     4:25.76 (32.57)   5:01.48 (1:08.29)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lakeland Christian  'A'                           5:21.84    5:08.80        
     1) Ellerbe, Caleb                  2) Hill, Garrett                  
     3) Gray, Jennings                  4) Lykes, Charlie                 
                  34.81   1:15.67 (1:15.67)     1:51.49 (35.82)   2:31.98 (1:16.31)
        3:10.49 (38.51)   3:58.24 (1:26.26)     4:28.06 (29.82)   5:08.80 (1:10.56)
 10 Avon Park  'A'                                    5:54.00    5:16.10        
     1) Acevedo, Steven                 2) Griffin, Jarrod                
     3) Carter, Landen                  4) Rivera, Marcos                 
                  31.64   1:06.93 (1:06.93)                       2:26.00 (1:19.07)
        3:06.96 (40.96)   3:52.22 (1:26.22)     4:29.32 (37.10)   5:16.10 (1:23.88)