2005 FHSAA District Swimming & Diving Meet Results
  Class 1A, Region 3 Selection Sheet

Licensed to FHSAA SD State Series 2    Hy-Tek's Meet Manager 11/3/2005 08:22 AM
                       FHSAA - 1A Region 3 - 10/29/2005                        
                                FHSAA A Region                                 
                                  Psych Sheet                                  
 
Event 25  Girls 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
       State:  1:45.01  1997        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Street, K. Mizell & L. Martin        
    National:  1:43.16  2004        Heartland Arrowhead                        
                        A. Boritzke,M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher   
               1:50.08  AA-A
               1:51.91  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Admiral Farragut                                           1:56.10        
  2  Academy of the Holy Names                                  1:57.01        
  3  Berkeley Prep School                                       1:57.92        
  4  Cardinal Mooney                                            2:00.37        
  5  Northside Christian                                        2:01.02        
  6  Out of Door                                                2:02.10        
  7  Sarasota Christian                                         2:02.98        
  8  Tampa Preparatory School                                   2:06.61        
  9  Bishop Verot                                               2:07.58        
 10  St. Petersburg Catholic                                    2:10.13        
 11  Clearwater Central Catholic                                2:13.73        
 12  Cambridge                                                  2:14.02        
 13  St. John Neuman                                            2:17.57        
 14  Canterbury Schools                                         2:19.29        
 15  Evangalical Christian School                               2:21.15        
 16  Tampa Catholic                                             2:25.20        
 
Event 26  Boys 200 Yard Medley Relay Class 1A
===============================================================================
       State:  1:31.62  1999        Bolles                                     
                        A. Lim, B. McAuliffe, J. Boatright & L. Anderson  
    National:  1:31.22  2000        Cincinnati St. Xavier                      
                        J. Cramer, B. Burns, S. Ransenberg, & M. Leassner 
               1:38.28  AA-A
               1:39.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Jesuit High School                                         1:40.95        
  2  Clearwater Central Catholic                                1:49.57        
  3  St. Petersburg Catholic                                    1:49.65        
  4  Shorecrest Prep                                            1:51.30        
  5  Northside Christian                                        1:52.87        
  6  Tampa Preparatory School                                   1:53.04        
  7  Berkeley Prep School                                       1:54.21        
  8  Community School Of Naples                                 1:54.29        
  9  Sarasota Christian                                         1:56.41        
 10  Canterbury Schools                                         2:02.45        
 11  Admiral Farragut                                           2:02.48        
 12  Bishop Verot                                               2:06.83        
 13  Calvary Christian High School                              2:10.02        
 14  Tampa Catholic                                             2:10.72        
 15  Dunbar High School                                         2:17.96        
 16  Golden Gate High School                                    2:39.91        
 
Event 27  Girls 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray              
    National:  1:45.49  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Atlantic-Delray     
               1:52.31  AA-A
               1:54.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Nauta, Chelsea                JR Tampa Prep                1:51.24  AA-A  
  2  Thompson, Claire              11 Admiral Farragut          1:51.59  AA-A  
  3  Labreche, Ryann                  Bishop Verot              1:55.26        
  4  Barnett, Brooke               11 S'Sota Christian          1:57.58        
  5  Salce, Amy                       Community School          1:58.14        
  6  Boothby, Kristen                 Canterbury                2:00.71        
  7  Lewin, Sarah Grace            10 Berkeley                  2:01.00        
  8  Steele, Heather               11 Out-of-Door               2:02.44        
  9  McCaw, Jacquelyn                 Bishop Verot              2:03.79        
 10  Caldwell, Mackenzie            8 N'Side Christian          2:03.86        
 11  McClenathan, Kelly            SR Shorecrest Prep           2:04.21        
 12  Phillips, Cori                10 Berkeley                  2:07.00        
 13  Francis, Amanda               SO Tampa Prep                2:07.77        
 14  Scott, Amy                     8 N'Side Christian          2:07.91        
 15  Nielson, Michelle                Bishop Verot              2:10.28        
 16  Heller, Alexa                 11 Berkeley                  2:12.66        
 
Event 28  Boys 200 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  1:35.81  2000        Clay Kirkland, Bolles, Jacksonville        
    National:  1:34.96  1991        Joe Hudepohl, Cinicinnati St X, Canton, OH 
               1:42.51  AA-A
               1:44.03  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Detra, Austin                 10 S'Sota Christian          1:44.97        
  2  Jordan, Jonathan              10 Berkeley                  1:47.25        
  3  Dubrasky, Tayler                 Bishop Verot              1:50.64        
  4  Donnelly, Vinny               FR Jesuit                    1:53.65        
  5  Voigts, Zachary                9 S'Sota Christian          1:54.05        
  6  Artille, Adam                 10 N'Side Christian          1:54.22        
  7  Perez, Nick                   11 S'Sota Christian          1:56.00        
  8  Thompson, Matthew              7 Admiral Farragut          1:56.75        
  9  Tucker, Matt                  JR Tampa Prep                1:59.03        
 10  Vaughn, Miles                 JR Tampa Prep                2:00.96        
 11  Tropp, CJ                     SR Tampa Prep                2:01.02        
 12  Sultenfuss, Tyler             11 Jesuit                    2:01.33        
 13  Akker, Lucas                   9 N'Side Christian          2:01.71        
 14  Albion, Jacob                    Canterbury                2:04.30        
 15  Weir, Tristen                    Community School          2:07.94        
 16  Dworet, Ross                     Canterbury                2:16.32        
 
Event 29  Girls 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
       State:  1:58.91  1994        Allison Wagner, Eastside, Gainesville      
    National:  1:58.45  2000        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novata, CA 
               2:06.59  AA-A
               2:08.61  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Thompson, Christine           11 Admiral Farragut          2:10.49        
  2  Conner, Sara                  10 S'Sota Christian          2:10.78        
  3  McCaw, Christina                 Bishop Verot              2:15.08        
  4  Mayer, Gina                   10 Berkeley                  2:15.93        
  5  Sienkiewicz, Katie            MS Tampa Prep                2:16.18        
  6  Duret, Pat                    12 Cardinal Mooney           2:17.70        
  7  Pineda, Elisa                 11 Academy HN                2:20.86        
  8  Boldizsar, Brittany           11 Berkeley                  2:21.62        
  9  Whitworth, Melissa            10 Robinson                  2:21.84        
 10  Dent, Kelsey                  10 Berkeley                  2:23.34        
 11  Shea, Rachel                     Shorecrest Prep           2:24.73        
 12  Rees, Caitlin                    Bishop Verot              2:26.55        
 13  Miller, Amanda                11 N'Side Christian          2:27.76        
 14  Winkler, Danielle              9 N'Side Christian          2:27.83        
 15  Rochette, Natalie                Community School          2:28.91        
 16  Palmer, Jillian                  Bishop Verot              2:29.79        
 
Event 30  Boys 200 Yard IM Class 1A
===============================================================================
       State:  1:47.13  1996        Alex Lopez, Bolles, Jacksonville           
    National:  1:46.31  2004        Bradley Ally, St. Thomas, Fort Lauderdale  
               1:54.89  AA-A
               1:56.80  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Lynch, Sully                  JR Jesuit                    2:06.15        
  2  Barrett, Matt                    St. John Neumann          2:06.97        
  3  Attal, Matt                   JR Jesuit                    2:08.02        
  4  Caldwell, Casey                9 N'Side Christian          2:08.14        
  5  Orban, John                    9 S'Sota Christian          2:08.60        
  6  Stumpf, Matt                  SO Tampa Prep                2:08.93        
  7  Wherley, Eric                 11 Jesuit                    2:12.58        
  8  Samuel, Henry                 SO Shorecrest Prep           2:13.50        
  9  Steinwarz, Christian           9 Community School          2:14.06        
 10  Gagne, Sam                    SO Tampa Prep                2:16.47        
 11  Landon, Ben                   10 Berkeley                  2:17.50        
 12  Albion, David                    Canterbury                2:24.30        
 13  Finch, Morgan                  9 N'Side Christian          2:24.84        
 14  Rheinlander, Rhet              7 S'Sota Christian          2:29.20        
 15  Bell, Brandon                 12 Admiral Farragut          2:29.71        
 16  Williams, Jordan                 Bishop Verot              2:31.98        
 
Event 31  Girls 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  22.62  2000        Christina Swindle, Gulliver Pr, Miami        
    National:  22.30  2002        Christina Swindle, Gulliver, Miami, FL       
               24.00  AA-A
               24.32  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Muth, Katheryne                7 S'Sota Christian            24.70        
  2  Krauss, Kelsey                 9 St. Pete Cath.              24.80        
  3  Panty, Amanda                 11 Indian Rks Chris            25.25        
  4  Dowdle, Elizabeth             11 Academy HN                  25.59        
  5  Scott, Molly                   9 N'Side Christian            25.88        
  6  St Louis, Jackie                 Shorecrest Prep             25.97        
  7  Lowry, Sandy                  SO Shorecrest Prep             26.06        
  8  Cromer, Tara                  10 CCC                         26.53        
  9  Yeatman, Kim                  11 Academy HN                  26.65        
 10  Bean, Lillian                    Bishop Verot                26.94        
 11  Shepard, Rachel                9 Berkeley                    27.19        
 12  Marston, Bette                10 Berkeley                    27.25        
 13  Carter, Katie                 MS Tampa Prep                  27.31        
 14  Mitchell, Katherine              Bishop Verot                27.42        
 15  Yudelman, Eleanor                Canterbury                  29.41        
 16  Clay, Breanna                    Bishop Verot                29.55        
 
Event 32  Boys 50 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  20.22  2004        Alexander Forbes, Lyman                      
    National:  19.69  2002        Michael Cavic, Tustin, Tustin, CA            
               21.39  AA-A
               21.65  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caldwell, Trevor              12 St. Pete Cath.              22.14        
  2  Sheridan, Steven              JR Jesuit                      22.50        
  3  Stumpf, Ryan                  JR Tampa Prep                  22.75        
  4  Sacino, John                  12 St. Pete Cath.              22.98        
  5  Frissell, Dustin              11 Berkeley                    22.99        
  6  Brunson, Jack                 12 Cardinal Mooney             23.07        
  7  Mead, Spencer                    Community School            23.17        
  8  Werdine, Andrew               10 Jesuit                      23.43        
  9  Josey, Matt                   SR Jesuit                      23.51        
 10  Nataros, Chris                   Golden Gate                 23.57        
 11  Minor, Sean                      Bishop Verot                23.74        
 12  Meyer, Jordan                    Dunbar                      23.85        
 13  Kretsch, Leopold                 Bishop Verot                24.19        
 14  McGuire, Morgan               12 St. Pete Cath.              24.21        
 15  Wood, Andrew                  10 CCC                         24.67        
 16  McGrath, Alex                    St. John Neumann            24.70        
 
Event 33  Girls 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Chimielewski, Kirsten         12 Berkeley                   441.75        
  2  Tuchman, Marni                10 Berkeley                   410.90        
  3  Karniski, Caitalan            10 Berkeley                   392.70        
  4  Antilla, Nichole              10 Community School           356.75        
  5  Stein, Hannah                    Shorecrest Prep            351.50        
  6  Thigpen, Rachel                  Shorecrest Prep            342.10        
  7  Werdine, Amy                   8 Academy HN                 334.90        
  8  Steel, Amanda                 FR Tampa Prep                 325.95        
  9  Coffey, Molly                 10 Academy HN                 321.65        
 10  Stephens, Michelle            11 St. Pete Cath.             319.30        
 11  Farrar, Ashlyn                   St. John Neumann           306.25        
 12  Baisden, Nicole                  Shorecrest Prep            298.30        
 13  Stevens, Cassidy               7 Community School           283.70        
 14  Daniel, Brittanie              9 Braden River               283.30        
 
Event 34  Boys 1 mtr Diving Class 1A
===============================================================================
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Bobo, Eli                     JR Tampa Prep                 429.10        
  2  Levy, Aaron                   12 Berkeley                   398.30        
  3  Dent, Kyle                     9 Berkeley                   395.90        
  4  Brodsky, Jarrod               FR Tampa Prep                 301.20        
  5  Hoffman, Eric                 SO Tampa Prep                 293.55        
 
Event 35  Girls 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
       State:  55.06  2004        Jennifer Lago, Gulliver Prep, Miami          
    National:  52.41  1996        Misty Hyman,Shadow Mountain, Tempe, AZ       
               57.20  AA-A
               58.09  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Hug, Kelley                   12 Academy HN                  58.60        
  2  Krauss, Kelsey                 9 St. Pete Cath.              59.25        
  3  McDonnald, Maura               9 Out-of-Door               1:03.18        
  4  Cromer, Tara                  10 CCC                       1:04.61        
  5  Boldizsar, Brittany           11 Berkeley                  1:06.27        
  6  Carter, Katie                 MS Tampa Prep                1:07.14        
  7  Winkler, Danielle              9 N'Side Christian          1:07.81        
  8  Miller, Monica                 8 Cambridge                 1:08.11        
  9  McClenathan, Kelly            SR Shorecrest Prep           1:08.12        
 10  Kosmakos, Dimitra             11 N'Side Christian          1:08.25        
 11  DeCisneros, Christina          8 Cambridge                 1:08.92        
 12  Burfield, Taylor               9 Community School          1:09.33        
 13  Clay, Breanna                    Bishop Verot              1:10.55        
 14  Mitchell, Katherine              Bishop Verot              1:13.42        
 15  Pritchard, Julie              11 Cardinal Mooney           1:13.77        
 16  Gottschalk, Gina                 Bishop Verot              1:14.87        
 
Event 36  Boys 100 Yard Butterfly Class 1A
===============================================================================
       State:  47.60  1986        Anthony Nest, Bolles, Jacksonville           
    National:  47.10  1997        Nate Dusing, Covington Catholi, Lexington, KY
               51.25  AA-A
               52.16  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyher, Tommy                  JR Jesuit                      51.28  AA-C  
  2  Crescimbeni, Jose             10 CALV                        51.38  AA-C  
  3  Vargas, Luis                   9 S'Sota Christian            55.81        
  4  Gordon, Josh                  JR Shorecrest Prep             56.41        
  5  Lynch, Sully                  JR Jesuit                      56.63        
  6  Martin, Cameron                9 CCC                         57.16        
  7  Perez, Nick                   11 S'Sota Christian          1:00.98        
  8  Tucker, Matt                  JR Tampa Prep                1:02.36        
  9  Fink, Scott                   12 Tampa Catholic            1:02.94        
 10  Morrison, Neil                   Community School          1:03.68        
 11  Finch, Morgan                  9 N'Side Christian          1:04.05        
 12  Hutchinson, Marcus            FR Shorecrest Prep           1:06.12        
 13  Staszak, Sean                  7 N'Side Christian          1:06.18        
 14  Perlmutter, Austin            11 Community School          1:06.24        
 15  Santospirito, Chris              Bishop Verot              1:10.86        
 16  Tarangelo, John Paul           9 Community School          1:13.30        
 
Event 37  Girls 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  48.73  2002        Rhi Jeffrey, Atlantic, Delray                
    National:  48.59  2002        Kara Lynn Joyce, Pioneer, Ann Arbor, MI      
               52.00  AA-A
               52.69  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Muth, Katheryne                7 S'Sota Christian            54.06        
  2  Sienkiewicz, Katie            MS Tampa Prep                  55.10        
  3  Whitworth, Melissa            10 Robinson                    55.19        
  4  Lewin, Sarah Grace            10 Berkeley                    55.44        
  5  St Louis, Jackie                 Shorecrest Prep             55.77        
  6  Dowdle, Elizabeth             11 Academy HN                  55.88        
  7  Salce, Amy                       Community School            56.50        
  8  Scott, Molly                   9 N'Side Christian            56.81        
  9  Lopez, Emily                  11 St. Pete Cath.              58.49        
 10  Jordan, Laura                  8 Berkeley                    58.58        
 11  Carter, Gael                  11 Academy HN                  58.88        
 12  Adeleye, Titilayo             12 Admiral Farragut            59.08        
 13  Rees, Caitlin                    Bishop Verot                59.21        
 14  Tilton, Hayley                 9 St. Stephen's               59.44        
 15  Geraghty, Lauren                 St. John Neumann          1:00.93        
 16  Black, Erin                      Bishop Verot              1:04.02        
 
Event 38  Boys 100 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  44.04  1991        Ricardo Busquets, Pine Crest, Fort Lauderdale
    National:  43.43  1992        Joe Hudepohl, Cincinnati St. X, Canton, OH   
               46.79  AA-A
               47.35  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Caldwell, Trevor              12 St. Pete Cath.              48.68        
  2  Sheridan, Steven              JR Jesuit                      48.71        
  3  Stumpf, Ryan                  JR Tampa Prep                  49.12        
  4  Frissell, Dustin              11 Berkeley                    50.16        
  5  Attal, Matt                   JR Jesuit                      50.78        
  6  Minor, Sean                      Bishop Verot                51.82        
  7  Brunson, Jack                 12 Cardinal Mooney             52.15        
  8  Josey, Matt                   SR Jesuit                      52.38        
  9  Mead, Spencer                    Community School            52.58        
 10  Sacino, John                  12 St. Pete Cath.              52.65        
 11  McGuire, Morgan               12 St. Pete Cath.              53.76        
 12  McGrath, Alex                    St. John Neumann            53.76        
 13  Speake, Jackson               12 N'Side Christian            53.99        
 14  Nataros, Chris                   Golden Gate                 54.09        
 15  Meyer, Jordan                    Dunbar                      55.14        
 16  Zak, Taylor                    9 CCC                         55.65        
 
Event 39  Girls 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  4:37.91  1999        Janelle Atkinson, Bolles, Jacksonville     
    National:  4:37.30  1988        Janet Evans, Placentia El Dora, Long Beach,
               5:00.17  AA-A
               5:05.02  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Thompson, Claire              11 Admiral Farragut          4:57.17  AA-A  
  2  Nauta, Chelsea                JR Tampa Prep                4:58.36  AA-A  
  3  Michota, Stase                11 Admiral Farragut          5:01.72  AA-C  
  4  Thompson, Christine           11 Admiral Farragut          5:04.85  AA-C  
  5  Barnett, Brooke               11 S'Sota Christian          5:06.12        
  6  Labreche, Ryann                  Bishop Verot              5:09.54        
  7  Boothby, Kristen                 Canterbury                5:20.83        
  8  Mayer, Gina                   10 Berkeley                  5:22.13        
  9  McCaw, Jacquelyn                 Bishop Verot              5:24.75        
 10  Caldwell, Mackenzie            8 N'Side Christian          5:26.84        
 11  Peacock, Stephanie             8 Evan. Christian           5:29.36        
 12  Phillips, Cori                10 Berkeley                  5:38.51        
 13  Kerfoot, Sarah                   Bishop Verot              5:39.78        
 14  Francis, Amanda               SO Tampa Prep                5:42.00        
 15  Nielson, Michelle                Bishop Verot              5:43.37        
 16  Scott, Amy                     8 N'Side Christian          5:45.05        
 
Event 40  Boys 500 Yard Freestyle Class 1A
===============================================================================
       State:  4:23.90  1982        Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm B
    National:  4:16.39  1983        Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA      
               4:38.25  AA-A
               4:42.53  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Detra, Austin                 10 S'Sota Christian          4:41.47  AA-C  
  2  Dubrasky, Tayler                 Bishop Verot              4:47.43        
  3  Jordan, Jonathan              10 Berkeley                  4:48.07        
  4  Voigts, Zachary                9 S'Sota Christian          4:51.44        
  5  Donnelly, Vinny               FR Jesuit                    4:55.49        
  6  Artille, Adam                 10 N'Side Christian          5:09.15        
  7  Thompson, Matthew              7 Admiral Farragut          5:09.57        
  8  Ravenna, Samuel                  Bishop Verot              5:09.74        
  9  Akker, Lucas                   9 N'Side Christian          5:24.71        
 10  Albion, Jacob                    Canterbury                5:26.62        
 11  Vaughn, Miles                 JR Tampa Prep                5:27.25        
 12  Dent, Kyle                     9 Berkeley                  5:44.31        
 13  Slaby, Chris                  12 CCC                       5:54.92        
 14  Vaughn, Wade                  FR Tampa Prep                6:01.84        
 15  Aiello, Joseph                FR Shorecrest Prep           6:08.36        
 16  Dworet, Ross                     Canterbury                6:17.57        
 
Event 41  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
       State:  1:34.98  1992        Pine Crest                                 
                        Filippini, Gooding, Mancini & Todisco             
    National:  1:33.71  2002        Ann Arbor Pioneer                          
                        K. Joyce,M.Kelly, L. Cole,J.Merte                 
               1:39.06  AA-A
               1:40.50  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Shorecrest Prep                                            1:44.40        
  2  Tampa Preparatory School                                   1:45.50        
  3  Academy of the Holy Names                                  1:46.18        
  4  Bishop Verot                                               1:47.82        
  5  Northside Christian                                        1:48.55        
  6  Cardinal Mooney                                            1:48.73        
  7  Sarasota Christian                                         1:49.76        
  8  Community School Of Naples                                 1:50.41        
  9  St. Petersburg Catholic                                    1:51.03        
 10  Berkeley Prep School                                       1:51.12        
 11  St. Stephen's Episcopal                                    1:52.16        
 12  Cambridge                                                  1:54.76        
 13  Clearwater Central Catholic                                1:55.41        
 14  Evangalical Christian School                               2:04.76        
 15  St. John Neuman                                            2:06.89        
 16  Robinson                                                   2:13.79        
 
Event 42  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
       State:  1:24.64  1990        Bolles                                     
                        Borges, Bahr, Linscheer & Kosugi                  
    National:  1:22.80  1996        Birmingham Brother Rice                    
                        K. Pawlewicz, M. Parrish, B. Swinteck, M. Scussel 
               1:27.79  AA-A
               1:29.06  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Jesuit High School                                         1:33.30        
  2  St. Petersburg Catholic                                    1:35.02        
  3  Tampa Preparatory School                                   1:35.44        
  4  Clearwater Central Catholic                                1:36.87        
  5  Berkeley Prep School                                       1:37.74        
  6  Sarasota Christian                                         1:38.71        
  7  Shorecrest Prep                                            1:41.70        
  8  Cardinal Mooney                                            1:42.17        
  9  Bishop Verot                                               1:42.60        
 10  Community School Of Naples                                 1:45.44        
 11  Tampa Catholic                                             1:48.69        
 12  Golden Gate High School                                    1:49.98        
 13  Northside Christian                                        1:50.10        
 14  St. John Neuman                                            1:50.47        
 15  Cambridge                                                  1:55.43        
 16  Dunbar High School                                         2:01.60        
 
Event 43  Girls 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
       State:  54.69  1997        Christy Watkins, Trinity Prep, Winter Park   
    National:  52.86  1998        Natalie Coughlin, Concord Coro, Novato, CA   
               58.08  AA-A
               59.12  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Michota, Stase                11 Admiral Farragut            59.02  AA-C  
  2  Hug, Kelley                   12 Academy HN                1:00.75        

  3  Panty, Amanda                 11 Indian Rks Chris          1:01.38        
  4  Bone, Cayman                   8 Out-of-Door               1:03.11        
  5  Shea, Rachel                     Shorecrest Prep           1:03.63        
  6  Steele, Heather               11 Out-of-Door               1:04.78        
  7  Carter, Gael                  11 Academy HN                1:05.26        
  8  Peacock, Stephanie             8 Evan. Christian           1:05.37        
  9  Ross, Carly                   12 Academy HN                1:07.19        
 10  Geraghty, Lauren                 St. John Neumann          1:08.64        
 11  Rochette, Natalie                Community School          1:08.93        
 12  Bullington, Caitlyn            8 Cambridge                 1:09.04        
 13  Kerfoot, Sarah                   Bishop Verot              1:09.84        
 14  Lowry, Deborah                12 N'Side Christian          1:10.57        
 15  Stumpf, Katie                 MS Tampa Prep                1:11.99        
 16  Goodwin, Paige                FR Tampa Prep                1:12.66        
 
Event 44  Boys 100 Yard Backstroke Class 1A
===============================================================================
       State:  46.82  1999        Alex Lim, Bolles, Bolles                     
    National:  46.82  1999        Alex Lim, Jacksonville Bolles, Orlando, FL   
               52.52  AA-A
               53.52  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Wyher, Tommy                  JR Jesuit                      51.49  AA-A  
  2  Crescimbeni, Jose             10 CALV                        54.25        
  3  Vargas, Luis                   9 S'Sota Christian            57.53        
  4  Werdine, Andrew               10 Jesuit                      57.59        
  5  Martin, Cameron                9 CCC                         58.14        
  6  Gagne, Sam                    SO Tampa Prep                1:01.42        
  7  Speake, Jackson               12 N'Side Christian          1:01.91        
  8  Orban, John                    9 S'Sota Christian          1:02.66        
  9  Ravenna, Samuel                  Bishop Verot              1:03.08        
 10  Albion, David                    Canterbury                1:03.31        
 11  Morrison, Neil                   Community School          1:04.98        
 12  Sultenfuss, Tyler             11 Jesuit                    1:05.91        
 13  Rheinlander, Rhet              7 S'Sota Christian          1:07.80        
 14  Sabol, Ben                    JR Shorecrest Prep           1:07.81        
 15  Stratton, Lee                 10 St. Stephen's             1:08.22        
 16  Santospirito, Chris              Bishop Verot              1:11.49        
 
Event 45  Girls 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
       State:  1:02.35  1989        Tori DeSilva, St. Andrew's, Boca Raton     
    National:    59.20  2005        Jesica Hardy, Long Beach, Long Beach, CA   
               1:05.87  AA-A
               1:06.97  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Conner, Sara                  10 S'Sota Christian          1:08.30        
  2  Duret, Pat                    12 Cardinal Mooney           1:09.92        
  3  McCaw, Christina                 Bishop Verot              1:11.54        
  4  Pineda, Elisa                 11 Academy HN                1:11.73        
  5  Miller, Amanda                11 N'Side Christian          1:11.89        
  6  Jordan, Laura                  8 Berkeley                  1:12.47        
  7  Dent, Kelsey                  10 Berkeley                  1:13.23        
  8  Dowling, Courtney              9 Cardinal Mooney           1:16.95        
  9  Milam, Jessica                SR Tampa Prep                1:17.10        
 10  Ashbaugh, Katie               10 Berkeley                  1:17.19        
 11  Russell, Kerry                10 Academy HN                1:17.35        
 12  Samuel, Katie                 SR Shorecrest Prep           1:17.40        
 13  Bean, Lillian                    Bishop Verot              1:17.46        
 14  Palmer, Jillian                  Bishop Verot              1:18.12        
 15  Burfield, Chandler            9] Community School          1:18.16        
 16  Burfield, Taylor               9 Community School          1:18.17        
 
Event 46  Boys 100 Yard Breaststroke Class 1A
===============================================================================
       State:  54.72  2004        Bradley Ally, St Thomas Aq., Pensacola       
    National:  53.66  1998        Patrick Fowler, Seattle Prep, Seattle, WA    
               59.00  AA-A
             1:00.08  AA-C
     Name                        Year School
===============================================================================
  1  Gordon, Josh                  JR Shorecrest Prep           1:04.29        
  2  Samuel, Henry                 SO Shorecrest Prep           1:05.48        
  3  Stumpf, Matt                  SO Tampa Prep                1:06.30        
  4  Eves, Mike                    SR Jesuit                    1:06.55        
  5  Caldwell, Casey                9 N'Side Christian          1:06.58        
  6  Barrett, Matt                    St. John Neumann          1:07.92        
  7  Wherley, Eric                 11 Jesuit                    1:08.49        
  8  Tropp, CJ                     SR Tampa Prep                1:09.47        
  9  Steinwarz, Christian           9 Community School          1:11.04        
 10  Hamby, Joseph                 12 St. Pete Cath.            1:11.52        
 11  Hall, TJ                      SO Tampa Prep                1:11.57        
 12  Caldwell, Jeff                11 Jesuit                    1:13.55        
 13  Bell, Brandon                 12 Admiral Farragut          1:13.85        
 14  Faubion, Collier                 Bishop Verot              1:14.16        
 15  Howard, Trevor                10 Community School          1:14.33        
 16  Greenidge, Christopher        12 St. Pete Cath.            1:16.23        
 
Event 47  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
       State:  3:24.08  1996        Bolles                                     
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
    National:  3:24.08  1996        Jacksonville Bolles                        
                        A. Ellis, J. Cail, A. Whitney, & K. Berquist      
               3:35.51  AA-A
               3:38.84  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Admiral Farragut                                           3:44.61        
  2  Tampa Preparatory School                                   3:46.42        
  3  Academy of the Holy Names                                  3:48.62        
  4  Shorecrest Prep                                            3:49.85        
  5  Berkeley Prep School                                       3:51.72        
  6  Out of Door                                                3:54.62        
  7  Northside Christian                                        3:56.18        
  8  Bishop Verot                                               3:58.38        
  9  Community School Of Naples                                 4:06.66        
 10  St. Stephen's Episcopal                                    4:14.66        
 11  Cambridge                                                  4:23.13        
 12  Cardinal Mooney                                            4:23.18        
 13  Clearwater Central Catholic                                4:32.12        
 14  Canterbury Schools                                         4:40.60        
 15  St. John Neuman                                            5:03.90        
 16  Golden Gate High School                                    6:07.90        
 
Event 48  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 1A
===============================================================================
       State:  3:01.80  1999        Bolles                                     
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
    National:  3:01.80  1999        Jacksonville Bolles                        
                        M. Salerno, C. Kirkland, D. Alleyne & A. Lim      
               3:13.30  AA-A
               3:15.74  AA-C
     School
===============================================================================
  1  Jesuit High School                                         3:18.37        
  2  Sarasota Christian                                         3:30.40        
  3  Tampa Preparatory School                                   3:32.19        
  4  Berkeley Prep School                                       3:32.68        
  5  Bishop Verot                                               3:37.68        
  6  Community School Of Naples                                 3:40.10        
  7  Northside Christian                                        3:44.69        
  8  Cardinal Mooney                                            3:48.75        
  9  Shorecrest Prep                                            3:50.87        
 10  Admiral Farragut                                           4:02.88        
 11  Canterbury Schools                                         4:08.74        
 12  St. Petersburg Catholic                                    4:15.44        
 13  Golden Gate High School                                    4:26.01        
 14  St. John Neuman                                            5:12.65        
 15  Cambridge                                                  5:23.01