Hall of Fame Aquatic Complex - Site License 
               2002-FHSAA -Class 2A-Florida Finals                
           Hall of Fame Aquatic Complex-Fort Lauderdale           
 
 Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
==================================================================
     National: N 4:16.39  1983      Jeff Kostoff, Upland, Monterey Pk, CA
        State: S 4:23.90  1982      Mat Cetlinski, Cardinal Newman, West Palm Be
    Name                 Year School            Prelims     Finals 
==================================================================
                    === Championship Final ===                    
 
  1 Mack, Colby            12 Satellite         4:40.25    4:33.41 
                 25.10        52.35 (27.25)
        1:20.00 (27.65)     1:47.76 (27.76)
        2:15.64 (27.88)     2:43.80 (28.16)
        3:12.08 (28.28)     3:39.57 (27.49)
        4:06.85 (27.28)     4:33.41 (26.56)
  2 Caywood, Chris         12 Sebastian River   4:40.08    4:35.89 
                 25.01        52.33 (27.32)
        1:20.11 (27.78)     1:48.02 (27.91)
        2:15.92 (27.90)     2:44.00 (28.08)
        3:12.05 (28.05)     3:40.12 (28.07)
        4:08.03 (27.91)     4:35.89 (27.86)
  3 O'Linger, Chris         9 Tampa Bay Tech    4:44.39    4:40.76 
                 25.16        52.77 (27.61)
        1:20.85 (28.08)     1:49.42 (28.57)
        2:18.00 (28.58)     2:46.75 (28.75)
        3:15.62 (28.87)     3:44.69 (29.07)
        4:13.24 (28.55)     4:40.76 (27.52)
  4 Baker, Christian       12 Rickards          4:43.97    4:40.84 
                 26.09        54.01 (27.92)
        1:22.33 (28.32)     1:50.70 (28.37)
        2:19.35 (28.65)     2:47.94 (28.59)
        3:16.64 (28.70)     3:45.55 (28.91)
        4:14.18 (28.63)     4:40.84 (26.66)
  5 Milburn, Bruce         10 Merritt Island    4:44.41    4:43.85 
                 26.25        54.35 (28.10)
        1:22.78 (28.43)     1:51.38 (28.60)
        2:20.26 (28.88)     2:49.15 (28.89)
        3:18.16 (29.01)     3:47.40 (29.24)
        4:16.33 (28.93)     4:43.85 (27.52)
  6 Algire, Theodore       10 BKEN              4:44.68    4:47.81 
                 25.12        52.85 (27.73)
        1:21.39 (28.54)     1:50.21 (28.82)
        2:19.65 (29.44)     2:49.17 (29.52)
        3:18.93 (29.76)     3:49.04 (30.11)
        4:19.00 (29.96)     4:47.81 (28.81)
  7 Maguire, Dan           11 Plant             4:44.23    4:48.43 
                 25.53        52.80 (27.27)
        1:21.33 (28.53)     1:51.08 (29.75)
        2:21.00 (29.92)     2:51.13 (30.13)
        3:21.20 (30.07)     3:51.43 (30.23)
        4:20.62 (29.19)     4:48.43 (27.81)
  8 Proctor, John          12 BELV              4:46.35    4:48.77 
                 25.99        54.22 (28.23)
        1:23.09 (28.87)     1:52.39 (29.30)
        2:22.44 (30.05)     2:52.36 (29.92)
        3:22.38 (30.02)     3:51.58 (29.20)
        4:20.79 (29.21)     4:48.77 (27.98)
 
                    === Consolation Final ===                     
 
  9 Ally, Bradley          10 Saint Thomas      4:46.51    4:36.06 
                 24.51        50.98 (26.47)
        1:17.90 (26.92)     1:45.83 (27.93)
        2:13.91 (28.08)     2:42.47 (28.56)
        3:10.67 (28.20)     3:39.62 (28.95)
        4:08.19 (28.57)     4:36.06 (27.87)
 10 Shrestha, Eric         10 Leon              4:46.49    4:47.16 
                 26.28        55.29 (29.01)
        1:24.97 (29.68)     1:54.60 (29.63)
        2:24.39 (29.79)     2:53.28 (28.89)
        3:22.04 (28.76)     3:51.20 (29.16)
        4:19.61 (28.41)     4:47.16 (27.55)
 11 Nielsen, Christien     11 CHAR              4:50.31    4:51.22 
                 26.12        54.83 (28.71)
        1:24.52 (29.69)     1:54.13 (29.61)
        2:23.64 (29.51)     2:53.26 (29.62)
        3:23.20 (29.94)     3:52.87 (29.67)
        4:22.70 (29.83)     4:51.22 (28.52)
 12 Kennon, Alex           12 Lake Region       4:55.72    4:55.29 
                 25.24        53.36 (28.12)
        1:22.75 (29.39)     1:53.27 (30.52)
        2:24.05 (30.78)     2:55.01 (30.96)
        3:25.84 (30.83)     3:56.25 (30.41)
        4:26.83 (30.58)     4:55.29 (28.46)
 13 Brancaccio, Danny       9 CHAR              5:00.84    4:56.88 
                 26.26        54.98 (28.72)
        1:24.78 (29.80)     1:55.12 (30.34)
        2:25.50 (30.38)     2:55.76 (30.26)
        3:26.30 (30.54)     3:56.94 (30.64)
        4:27.53 (30.59)     4:56.88 (29.35)
 14 VanHall, Ryan          12 East Lake         4:56.08    4:59.18 
                 26.55        56.27 (29.72)
        1:26.63 (30.36)     1:57.38 (30.75)
        2:28.36 (30.98)     2:59.57 (31.21)
        3:30.73 (31.16)     4:01.98 (31.25)
        4:32.07 (30.09)     4:59.18 (27.11)
 15 Konrad, Bryan          12 Eastside          4:59.16    4:59.88 
                 26.75        56.05 (29.30)
        1:25.88 (29.83)     1:55.93 (30.05)
        2:26.18 (30.25)     2:56.91 (30.73)
        3:27.94 (31.03)     3:59.31 (31.37)
        4:30.56 (31.25)     4:59.88 (29.32)
 16 Klein, Kyle            10 Atlantic-Delray   4:58.74    5:00.49 
                 26.82        56.50 (29.68)
        1:26.53 (30.03)     1:57.15 (30.62)
        2:27.67 (30.52)     2:58.26 (30.59)
        3:29.10 (30.84)     4:00.15 (31.05)
        4:31.07 (30.92)     5:00.49 (29.42)
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Salvatore, Franko      11 Lakewood          5:00.98            
 18 Bursztyn, Chad         12 FTMY              5:01.72            
 19 Montgomery, Jan        SR Niceville         5:05.48            
 20 Smith, Bradley         10 SAUG              5:07.22            
 21 Sanborn, Graham           Pensacola         5:07.42            
 22 Bernkrant, Joel         9 Merritt Island    5:09.66            
 23 Combs, Howard          10 FTMY              5:09.78            
 24 Lainhart, Hunter        9 Jupiter           5:10.76            
 25 Landt, Alexander       10 FORE              5:12.23            
 26 Carriere, David        11 FTMY              5:12.41            
 27 Epperson, Tyler        12 Sickles           5:13.11            
 28 Gray, Austin           FR Fort Walton Bch.  5:14.51            
 29 Caywood, Sean          12 Sebastian River   5:14.99            
 30 Campbell, Mark         JR Niceville         5:16.41            
 31 Kodesch, Michael        9 Astronaut         5:16.90            
 32 Pedisich, David        10 Saint Thomas      5:18.36            
 33 Bostick Jr., Steven    11 Gainesville       5:20.79            
 34 MACKEY, Mark           12 FORE              5:21.19            
 35 Goshco, John Patrick   11 BKEN              5:24.72            
 36 Sutton, Matt            9 River Ridge       5:25.14            
 37 Porter, Trey           10 CHAR              5:27.70            
 38 Sipe, Brad              9 Bartow            5:28.72            
 39 Kalahar, Matt          11 East Lake         5:28.77            
 40 Betz, Scott             9 Lake Gibson       5:33.43            
 
              Men - Team Rankings - Through Event 16              
 
 1. Saint Thomas Aquinas          194  2. Charlotte( Punta Gorda)       100
 3. Leon High School               94  4. Astronaut (Titusville)         81
 5. Lake Region (Eagle Lake)       73  5. Gainesville High School        73
 7. Pensacola                      64  8. BELLEVIEW                      62
 9. Bishop Kenny High School       53 10. Satellite (Satellite Beach     52
11. Rickards High School           50 12. Northeast (St. Petersburg)     43
13. Plant (Tampa)                  36 14. FOREST (OCALA)                 33
15. Sebastian River (Sebastian     32 16. Merritt Island                 31
17. Largo                          26 18. Hudson                         25
19. LEESBURG                       23 20. Countryside (Clearwater)       21
21. Fort Lauderdale                20 22. Tampa Bay Tech                 19
23. Osceola (Seminole)             17 24. EAST RIDGE (CLERMONT)          16
24. Niceville                      16 24. East Lake (Tarpon Springs)     16
27. Palm Bay (Melbourne)           15 28. Armwood (Seffner)              13
28. Cypress Lake (Ft. Meyers)      13 30. Stanton Prep High School        9
31. First Coast High School         7 31. Barron Collier ( Naples)        7
31. Eastside High School            7 34. Forrest High School             6
34. Fort Myers                      6 36. Lake Wales                      5
37. Sickles (Tampa)                 4 38. Pine Forest (Pensacola)         3
39. Dixie Hollins (St. Petersb      2 39. Port Charlotte                  2
39. Lakewood (St. Petersburg)       2 42. Atlantic (Delray Beach)         1
42. Paxon High School               1