2000 FHSAA Florida Swimming & Diving Finals
Class 3A Finals Results

Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Winter Park High School  ''                       1:49.48    1:47.73   40  
     1) Clark, Shanna 9                 2) Mann, Monica 12                
     3) Roberts, Meredith 12            4) Reponen, Megan 10              
       28.03    58.43  1:24.04  1:47.73                                    
  2 Sarasota High School  ''                          1:52.32    1:50.69   34  
     1) Maglich, Nicole JR              2) Babicz, Annie SO               
     3) Schaefer, Kylie JR              4) Shirley, Liz JR                
       28.23    57.71  1:25.98  1:50.69                                    
  3 Ft. Myers H.S.  ''                                1:52.09    1:50.78   32  
     1) Hamann, Chelsea SR              2) Kennedy, Katie SR              
     3) Kowalsky, Becky SO              4) Biddison, Liz SR               
       28.62    58.69  1:25.60  1:50.78                                    
  4 Lake Brantley High School  ''                     1:53.48    1:52.40   30  
     1) McFadden, Kerry                 2) Demlow, Erin                   
     3) Napolitano, Ashley              4) Kelly, Corie                   
       27.37    59.71  1:27.40  1:52.40                                    
  5 Durant H.S.  ''                                   1:53.28    1:53.28   28  
     1) Bowden, Katie JR                2) Overman, Lindsay FR            

     3) Shawah, Alana FR                4) Ellis, Carrie SR               
       29.04  1:00.54  1:30.00  1:53.28                                    
  6 Buchholz High School  ''                          1:53.92    1:53.59   26  
     1) Fiedler, Nicole 9               2) Barnard, Alissa 10             
     3) Herbert, Sandra 10              4) Gilliam, Kristin 10            
       28.04  1:01.81  1:29.26  1:53.59                                    
  7 Boca Raton High School  ''                        1:54.60    1:53.78   24  
     1) Abukhalaf, Jacqueline M 11      2) Slaight, Christine             
     3) Hackett, Ryan S 11              4) Byrnes, Briana J 11            
       30.37  1:02.57  1:29.01  1:53.78                                    
  8 Lake Mary High School  ''                         1:55.52    1:56.44   22  
     1) Berzinis, Jennifer              2) O'Connel, Danielle             
     3) Engel, Marcy                    4) Epperly, Christina             
       28.95  1:02.42  1:30.95  1:56.44                                    
Consolation Final
  9 Martin County High School  ''                     1:55.62    1:53.82   18  
     1) Leshe, Jean 11                  2) Townsend, Katie 11             
     3) Leshe, Shelly 9                 4) Tarsches, Monica 10            
       30.12  1:00.79  1:30.25  1:53.82                                    
 10 Fletcher High School  ''                          1:55.57    1:55.49   14  
     1) Bledsoe, Kelsey 12              2) Salles-Cunha, Monique 12       
     3) Lehane, Colleen 9               4) Fabiani, Alicia 11             
       30.15  1:01.74  1:30.07  1:55.49                                    
 11 MS Douglas HS  ''                                 1:57.58    1:55.66   12  
     1) Crouteau, Kerri                 2) Clabby, Caitlin                
     3) Clabby, Colleen                 4) Spalding, Sienna               
       29.06  1:02.27  1:30.32  1:55.66                                    
 12 Spruce Creek High School  ''                      1:56.77    1:55.93   10  
     1) Watson, Elizabeth               2) Thomas, Ana                    
     3) Duz, Tricia                     4) Woisard, Carion                
       28.82  1:02.30  1:30.83  1:55.93                                    
 13 Dr. Phillips High School  ''                      1:56.74    1:56.76    8  
     1) Acosta, Joyce 12                2) Adams, Allison 11              
     3) Crouch, Joanna 11               4) Nickson, Nancy 12              
       29.48  1:02.78  1:31.10  1:56.76                                    
 14 Flanagan  ''                                      1:57.20    1:57.40    6  
     1) Lockie, Candice 11              2) Burts, Geni 10                 
     3) Toles, Cari 12                  4) Andreasson, Jennifer 10        
       29.45  1:02.41  1:31.41  1:57.40                                    
 15 Niceville High School  ''                         1:57.88    1:57.66    4  
     1) Jolley, Carly                   2) Rasor, Heather                 
     3) Teman, Valerie                  4) Hufstedler, Rachelle           
       30.81  1:01.66  1:31.06  1:57.66                                    
 16 Mosley High School  ''                            1:58.84    2:00.09    2  
     1) Comins, Erin                    2) Sweetser, Marisa               
     3) Hassler, Jessica                4) Mixon, Brittney                
       32.52  1:04.95  1:33.53  2:00.09                                    
 

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Spanish River High School '' 1:41.07 1:39.80 40 1) Cohen, Jamie 12 2) Parker, David 12 3) Goldin, Gregg 12 4) Loncteaux, Christopher 11 26.90 52.93 1:17.57 1:39.80 2 Wellington High School '' 1:41.44 1:40.05 34 1) Clough, Bryce 10 2) Rosen, Alec 11 3) York, Jesse 12 4) Jansen, Nicholas 12 24.05 52.14 1:17.90 1:40.05 3 Flanagan '' 1:43.24 1:40.99 32 1) Atkinson, Jevon 11 2) Atkinson, Adi 11 3) Lockie, Warren 12 4) Rodrigues, Luis 11 26.64 53.84 1:17.89 1:40.99 4 Lake Brantley High School '' 1:42.68 1:41.96 30 1) Lee, Robert 2) Krummick, Jeff 3) Certain, Tim 4) Dunkin, Blake 26.24 55.00 1:19.65 1:41.96 5 Christopher Columbus '' 1:43.57 1:42.14 28 1) Rodriguez, David 2) Thiry, Jonathan 3) Mendoza, Alejandro 4) Montes, Javier 25.66 55.20 1:19.20 1:42.14 6 Winter Park High School '' 1:43.56 1:43.11 26 1) Jolly, Billy 11 2) Collington, Kevin 10 3) Townsend, Brad 11 4) HO, Albert 12 25.89 55.90 1:20.19 1:43.11 7 Sarasota High School '' 1:43.84 1:43.53 24 1) Gorski, Kieth JR 2) Falk, Ryan JR 3) Lathrop, TJ SO 4) Swick, Michael FR 27.03 54.86 1:19.94 1:43.53 -- Spruce Creek High School '' 1:37.41 DQ 1) Lochte, Ryan 2) Bradley, Tom 3) Swenson, Andrew 4) Kuendig, John 23.81 50.34 1:14.71 Consolation Final 9 Nease High School '' 1:43.99 1:43.20 18 1) Rooney, Tory 12 2) Ploetz, Geordie 10 3) Kozikowski, Ray 11 4) Vetere, Greg 12 27.39 55.54 1:20.68 1:43.20 10 Plant City H.S. '' 1:43.93 1:44.09 14 1) Dicks, John JR 2) Baker, Michael SR 3) Banks, Bucky SO 4) Pollock, Tommy JR 28.37 56.79 1:22.61 1:44.09 11 Leon High School '' 1:45.37 1:44.42 12 1) Wells, Kyle 2) Mrazek, Bill 3) Burkholder, Adam 4) Chatham, Billy 27.11 54.16 1:21.80 1:44.42 12 Western '' 1:45.19 1:45.37 10 1) Campbell, Brent 11 2) Derisi, Amedeo 12 3) Bernard, Chris 9 4) DellaTorre, Luis 12 26.53 56.82 1:21.65 1:45.37 13 Palm Harbor University '' 1:45.08 1:45.58 8 1) Reinshuttle, Robert SO 2) Postell, Michael JR 3) Curnette, Ora SO 4) MACIK, Justin JR 27.48 57.46 1:21.62 1:45.58 14 Durant H.S. '' 1:45.05 1:45.59 6 1) McGrath, Rich SR 2) Temple, Adam FR 3) Steinberg, Kyle JR 4) Ellis, David SO 28.32 56.71 1:23.22 1:45.59 15 Dr. Phillips High School '' 1:45.43 1:45.72 4 1) Martinez, Eduardo 10 2) Johnson, Carlo 12 3) Palvisak, Steve 12 4) Massey, Brandon 11 27.19 57.34 1:21.65 1:45.72 16 MS Douglas HS '' 1:45.14 1:46.47 2 1) Kushnick, Michael 2) Barbosa, Nicholas 3) Friedlander, Stephen 4) Peck, Joshua 29.47 59.30 1:24.22 1:46.47

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Gilliam, Kristin BUCH 1:54.07 1:51.38 20 26.38 54.44 1:23.01 1:51.38 2 Grams, Beth SPRU 1:52.68 1:51.57 17 26.68 55.00 1:23.44 1:51.57 3 Kowalsky, Becky FMHS 1:53.36 1:52.61 16 27.30 55.86 1:24.06 1:52.61 4 Larson, Kim LBRN 1:54.64 1:53.10 15 27.26 56.12 1:24.62 1:53.10 5 Bowden, Katie DHSS 1:52.98 1:53.26 14 26.16 54.51 1:23.86 1:53.26 6 Miteff, Amy WELL 1:54.69 1:53.48 13 26.95 55.70 1:24.63 1:53.48 7 Kirchner, Anne WPHS 1:56.05 1:56.09 12 27.25 56.19 1:26.03 1:56.09 8 Heinricher, Leslie TTVL 1:56.11 1:56.93 11 27.47 56.99 1:27.12 1:56.93 Consolation Final 9 Maglich, Nicole SHS 1:57.31 1:55.21 9 27.76 57.32 1:27.14 1:55.21 10 Devanney, Valerie DHS 1:56.91 1:55.66 7 27.65 57.00 1:26.85 1:55.66 11 Shue, Lauren FMHS 1:57.16 1:56.55 6 27.13 56.66 1:26.87 1:56.55 12 Vaziri, Leila CSHS 1:57.98 1:56.78 5 28.09 58.02 1:27.84 1:56.78 13 Renner, Maggie DPHS 1:57.05 1:56.82 4 27.51 56.90 1:26.79 1:56.82 14 White, Elizabeth SPRU 1:57.12 1:57.58 3 27.73 57.05 1:27.36 1:57.58 15 Capella, Anna BUCH 1:57.84 1:58.13 2 28.20 57.77 1:28.19 1:58.13 16 Nunez, Mandy FMHS 1:58.56 1:59.37 1 28.68 59.15 1:29.76 1:59.37

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Lochte, Ryan SPRU 1:44.16 1:40.15 20 23.82 49.59 1:14.90 1:40.15 2 Heinricher, Oliver TTVL 1:42.32 1:41.52 17 24.13 49.76 1:15.65 1:41.52 3 Shue, Brian FMHS 1:44.87 1:43.64 16 24.58 50.83 1:17.20 1:43.64 4 Flowers, Michael GAIN 1:46.32 1:46.50 15 25.02 52.15 1:19.56 1:46.50 5 Lockie, Warren Flanagan 1:46.68 1:46.51 14 24.99 51.78 1:18.91 1:46.51 6 Jansen, Nicholas WELL 1:47.15 1:46.70 13 24.92 51.73 1:19.57 1:46.70 7 Hughes, Tim WPHS 1:47.78 1:46.81 12 25.27 52.54 1:20.05 1:46.81 8 Bernard, Chris Western 1:47.53 1:48.78 11 25.34 52.55 1:20.85 1:48.78 Consolation Final 9 Curnette, Ora PHU 1:48.18 1:44.74 9 24.36 50.51 1:17.48 1:44.74 10 Bidlack, Adam FLET 1:49.59 1:45.26 7 25.28 52.25 1:18.57 1:45.26 11 Arckey, Brent WPHS 1:48.45 1:46.92 6 24.99 51.76 1:18.79 1:46.92 12 Caysido, Mark PLHS 1:47.85 1:48.64 5 25.23 52.34 1:20.44 1:48.64 13 Palvisak, Steve DPHS 1:48.50 1:48.80 4 25.16 52.65 1:20.49 1:48.80 14 Bursytyn, Chad FMHS 1:49.27 1:50.07 3 25.36 53.17 1:21.82 1:50.07 15 Cabrera, Herman SW 1:49.74 1:50.78 2 25.78 53.44 1:21.79 1:50.78 16 Kushnick, Michael DHS 1:49.62 1:50.90 1 26.33 54.62 1:23.34 1:50.90

Event 5 Girls 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Kennedy, Katie FMHS 2:07.27 2:03.89 20 27.92 1:00.35 1:34.51 2:03.89 2 Carusone, Ashley GAIN 2:07.97 2:04.04 17 27.25 59.39 1:35.36 2:04.04 3 McFadden, Kerry LBRN 2:07.61 2:05.41 16 28.38 59.04 1:36.24 2:05.41 4 Mrazek, Sarah LEON 2:12.72 2:10.21 15 28.90 1:04.64 1:39.31 2:10.21 5 Mueller, Amy HHS 2:12.34 2:10.99 14 28.79 1:01.93 1:41.07 2:10.99 6 Cavalieri, Jackie GHS 2:11.65 2:12.21 13 27.77 1:01.34 1:41.12 2:12.21 7 Burts, Geni Flanagan 2:11.51 2:12.87 12 28.86 1:04.39 1:42.45 2:12.87 8 Urquhart, Katie SPRU 2:12.26 2:14.29 11 29.20 1:04.37 1:43.38 2:14.29 Consolation Final 9 Childress, Courtney PHU 2:13.22 2:12.22 9 29.95 1:02.88 1:41.77 2:12.22 10 Berzinis, Jennifer LMAY 2:13.48 2:12.55 7 29.64 1:02.73 1:42.07 2:12.55 11 Harms, Jenny FMHS 2:13.26 2:12.76 6 29.76 1:05.73 1:43.89 2:12.76 12 Herbert, Sandra BUCH 2:14.37 2:14.11 5 28.98 1:03.52 1:42.83 2:14.11 13 Beckman, Lori UHS 2:13.40 2:15.04 4 29.39 1:02.30 1:42.91 2:15.04 14 Akers, Katie FMHS 2:15.41 2:15.11 3 29.56 1:03.50 1:43.02 2:15.11 15 Nickson, Nancy DPHS 2:15.49 2:15.57 2 30.14 1:05.22 1:44.35 2:15.57 16 Morris, Lindsay MART 2:14.76 2:16.07 1 29.70 1:05.81 1:45.28 2:16.07

Event 6 Boys 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Rumble, Kevin RRHS 1:56.21 1:52.86 20 24.27 53.12 1:24.76 1:52.86 2 Edder, Lee SPRU 1:56.83 1:54.03 17 24.33 53.64 1:25.80 1:54.03 3 Mrazek, Bill LEON 1:57.32 1:56.11 16 25.57 56.47 1:27.65 1:56.11 4 Townsend, Brad WPHS 1:58.12 1:56.15 15 24.97 54.46 1:28.54 1:56.15 5 Racette, Carl GJHS 1:57.67 1:56.92 14 25.18 55.34 1:28.97 1:56.92 6 Campbell, Brent Western 1:58.43 1:58.73 13 25.99 55.38 1:30.89 1:58.73 7 Head, Clayton LBRN 1:58.26 1:58.74 12 26.14 56.43 1:31.00 1:58.74 8 Rodriguez, David COL 1:58.00 1:58.92 11 26.25 55.95 1:31.24 1:58.92 Consolation Final 9 McGrath, Rich DHSS 1:58.65 1:59.01 9 25.80 57.82 1:30.63 1:59.01 10 Andrews, Tyler JIL 2:01.58 2:00.52 7 25.11 55.95 1:31.23 2:00.52 11 Falk, Ryan SHS 2:01.40 2:00.68 6 26.95 59.41 1:32.18 2:00.68 12 Chanying, Jesse MSUN 2:00.39 2:00.71 5 26.21 57.83 1:33.48 2:00.71 13 Stevens, Kale Patriots 2:01.47 2:01.29 4 26.12 58.40 1:32.60 2:01.29 14 Ploetz, Geordie NEAS 2:01.33 2:01.62 3 26.10 57.60 1:33.57 2:01.62 15 Collington, Kevin WPHS 2:03.88 2:03.89 2 26.80 59.14 1:34.44 2:03.89 16 Perez, Daniel COL 2:05.09 2:04.47 1 26.60 58.13 1:35.31 2:04.47

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Jeffrey, Rhiannon ATDB 23.35 23.39 20 2 Ellis, Carrie DHSS 23.44 23.45 17 3 Hackett, Ryan S BRTN 24.16 24.18 16 4 Byrnes, Briana J BRTN 24.51 24.19 15 5 Reponen, Megan WPHS 24.53 24.33 14 6 Zemina, Kayce PLHS 24.56 24.40 13 7 Dalmastro, Valeria CG 24.62 24.76 12 8 Fiedler, Nicole BUCH 24.93 25.00 11 Consolation Final 9 Clark, Shanna WPHS 24.95 24.95 9 10 Mann, Monica WPHS 25.21 25.11 7 11 Shirley, Liz SHS 25.08 25.20 6 12 Woodruff, Christine DPHS 25.06 25.24 5 13 Tarsches, Monica MART 25.31 25.26 4 14 Spalding, Sienna DHS 25.13 25.28 3 15 Ketterer, Eileen LYMN 25.29 25.32 2 16 Napolitano, Ashley LBRN 25.26 25.42 1

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Roycik, Joel WPHS 21.28 21.03 20 2 Pollock, Tommy PCHS 21.65 21.42 17 3 Vanlue, Jason LBRN 21.97 21.75 16 4 Bradley, Tom SPRU 22.25 21.78 15 5 Woods, Terell PLHS 22.09 22.00 14 6 Bastak, Adam GAIN 22.15 22.24 13 7 Rooney, Tory NEAS 22.22 22.40 12 8 Loncteaux, Christopher SPRI 22.16 22.58 11 Consolation Final 9 Sheaffer, Jason MELB 22.35 22.05 9 10 Cunio, Tristan TTVL 22.33 22.42 7 11 Hammond, Matt SPRU 22.33 22.43 6 12 Abel, Cameron BHS 22.41 22.48 5 13 Charnas, Nick LBRN 22.56 22.51 4 14 Ring, Eric SD 22.43 22.60 3 15 Salazar, Patrick JPTHS 22.93 22.90 2 16 Ellis, David DHSS 22.83 22.97 1

Event 9 Girls 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sullivan, Brooke WPHS 501.40 475.45 20 2 Pohrenic, Nicole WSPR 506.25 464.30 17 3 Day-Davis, Coral LBRN 482.60 449.50 16 4 McGINTY, Maureen DPHS 424.90 411.20 15 5 Squires, Brittany GAIN 476.85 387.70 14 6 Kilnger, Jamie ATDB 416.30 386.60 13 7 McFadden, Hannah SPRI 391.00 386.35 12 8 Buniack, Stefanie DPHS 439.65 380.90 11 9 Mackey, Samantha SPRI 429.50 376.70 9 10 Lawrence, Joanna WPHS 468.45 371.05 7 11 Lowell, Lindsay Cooper City 454.10 369.00 6 12 Carty, Christell KILL 369.55 358.90 5 13 Palewicz, Alexis CG 424.95 357.75 4 14 Haan, Kimberly EHS 395.35 354.70 3 15 Jennings, Laurian ORPK 478.50 347.55 2 16 Voss, Cameron PHU 378.75 336.20 1 17 Breuil, Ashley Western 399.20 241.85 18 Deluca, Christie BHS 340.95 239.00 19 Jorge, Stephanie Cooper City 399.25 235.55 20 Mann, Lynae SAUG 382.85 224.45 21 Kosova, Shelbey A BRTN 397.15 149.10 22 Jakits, Holly SPRI 389.05 148.35 23 Meyer, Erica LBRN 418.95 144.30 24 Will, Ashley LINC 320.95 140.30 25 Price, Mary Cath. LINC 372.03 137.00 26 Norton, Jenna JPTHS 348.70 135.90 27 Adkins, Carly TTVL 354.35 130.45 28 Conte, Loryn CR 312.70 126.20 29 Gordon, Jessica DHSS 331.25 123.45 30 Smith, Amber FMHS 320.20 123.20 31 Norton, Rebecca JPTHS 293.30 120.35 32 Causey, Jennifer DPHS 436.95 117.50 33 Ziobrio, Megan JPTHS 342.60 77.90 34 Heavener, Courtney ORPK 377.20 77.55 35 Misunas, Elena Western 304.85 75.65 36 Tamayo, Janel M HIA 381.10 68.30 37 Jackson, Lindsey FLET 362.75 67.05 38 Mitchell, Jacquelyn N NM 375.50 62.65 39 Layne, Carly LEON 280.70 58.70 40 Allen, Michelle NEAS 356.40 51.90

Event 10 Boys 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Tarantino, Jevon OLYM 514.50 565.85 20 2 Assunaco, Vitor DPHS 552.50 537.30 17 3 Comfort, Chris JPTHS 487.65 458.50 16 4 Harned, Zachery EHS 466.45 402.80 15 5 Nelson, Sean WOHS 466.00 398.60 14 6 Chong, James BHS 460.05 395.60 13 7 Davis, Garrison EHS 411.50 369.15 12 8 Glendinning, Evan FLET 392.05 367.05 11 9 Kearney, Ryan BUCH 449.75 365.40 9 10 Stiles, John WPHS 394.20 359.30 7 11 Barker, Steven MAND 467.25 338.50 6 12 Schmidt, Matt PBAY 407.20 338.10 5 13 McCaul, Jimmy MAND 428.95 337.20 4 14 Buttice, William LBRN 385.30 321.80 3 15 Wolf, Brandon PHU 387.25 318.45 2 16 Thomas, Antwan MAND 443.30 308.85 1 17 Johnson, Tim MHS 346.35 225.10 18 Anderson, Smith T ATDB 361.70 221.65 19 Shrylock, Daniel BUCH 427.35 221.00 20 Knapp, John WELL 313.65 206.80 21 Moss, Mark PHU 357.35 136.70 22 Roberts, Dylan MELB 320.10 135.10 23 Chow, Nicholas JPTHS 300.60 126.15 24 Kalmyer, Adam GJHS 311.80 121.40 25 Burger, Kevin Cooper City 302.20 117.40 26 Halverson, Bobby MELB 310.00 115.95 27 Bennett, Matthew SMSA 337.25 115.90 28 Weinisch, Laurence PBAY 340.35 111.90 29 Banfi, Goffrey ATDB 286.15 97.15

Event 11 Girls 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Babicz, Annie SHS 57.61 56.67 20 26.92 56.67 2 Miteff, Amy WELL 58.23 57.32 17 26.98 57.32 3 Carusone, Ashley GAIN 58.32 58.07 16 27.39 58.07 4 Roberts, Meredith WPHS 58.69 58.33 15 27.05 58.33 5 Grams, Beth SPRU 58.76 58.50 14 27.45 58.50 6 Kowalsky, Becky FMHS 59.02 58.61 13 27.81 58.61 7 Pollock, Lauren BUCH 59.20 58.91 12 27.84 58.91 8 Lavette, Danielle EHS 59.16 59.15 11 27.70 59.15 Consolation Final 9 Olivas, Isabel MSUN 59.94 59.45 9 28.54 59.45 10 Fedler, Sarah BUCH 1:00.79 59.91 7 28.29 59.91 11 Marshall, Alison WPHS 1:01.14 1:00.29 6 28.56 1:00.29 12 Bickoff, Crystal HHS 1:00.87 1:00.44 5 28.25 1:00.44 13 Young, Ashley FMHS 1:00.97 1:00.64 4 28.26 1:00.64 14 Cal, Nerea CR 1:00.87 1:00.79 3 28.89 1:00.79 15 Spalding, Sienna DHS 1:01.19 1:00.92 2 28.44 1:00.92 16 Lehane, Colleen FLET 1:01.41 1:00.94 1 28.78 1:00.94

Event 12 Boys 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Fowler, Chris MART 50.61 50.23 20 23.07 50.23 2 Roycik, Joel WPHS 51.26 50.68 17 23.63 50.68 3 Friedlander, Stephen DHS 52.27 51.83 16 24.21 51.83 4 Parker, David SPRI 54.32 52.87 15 24.71 52.87 5 Petersen, Chris PAL 54.25 53.00 14 24.67 53.00 6 Andrews, Tyler JIL 53.24 53.60 13 24.96 53.60 7 Racette, Carl GJHS 53.86 54.23 12 25.26 54.23 8 Certain, Tim LBRN 54.99 54.73 11 25.26 54.73 Consolation Final 9 Lathrop, TJ SHS 55.11 54.33 9 25.89 54.33 10 Ring, Eric SD 55.11 54.52 7 25.29 54.52 11 Cookerly, Kyle RHS 55.17 54.89 6 25.78 54.89 12 Swenson, Andrew SPRU 55.25 55.22 5 25.81 55.22 13 Seuch, Nick VHS 55.68 55.60 4 25.79 55.60 14 Bianco, Filipe CCHS 55.63 55.77 3 25.92 55.77 15 Campbell, Brent Western 55.58 55.89 2 25.91 55.89 16 Wells, Skipper SLHS 55.50 56.13 1 26.27 56.13

Event 13 Girls 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Jeffrey, Rhiannon ATDB 51.69 50.36 20 24.54 50.36 2 Ellis, Carrie DHSS 50.56 50.62 17 24.37 50.62 3 Byrnes, Briana J BRTN 53.53 52.11 16 25.39 52.11 4 Hackett, Ryan S BRTN 53.07 52.15 15 25.33 52.15 5 Reponen, Megan WPHS 53.43 53.39 14 25.68 53.39 6 Maglich, Nicole SHS 53.60 53.53 13 25.89 53.53 7 Crouteau, Kerri DHS 53.57 53.66 12 25.93 53.66 8 Zemina, Kayce PLHS 53.71 53.76 11 26.05 53.76 Consolation Final 9 Vaars, Susan FWB 54.98 54.13 9 26.31 54.13 10 Tarsches, Monica MART 54.92 54.27 7 26.42 54.27 11 Napolitano, Ashley LBRN 54.69 54.28 6 26.74 54.28 12 Shirley, Liz SHS 54.55 54.39 5 26.35 54.39 13 Woodruff, Christine DPHS 54.76 54.60 4 26.29 54.60 14 Andreasson, Jennifer Flanagan 54.97 55.09 3 26.95 55.09 15 Kivipelto, Shannon NEAS 54.89 55.34 2 26.70 55.34 16 Urquhart, Katie SPRU 54.60 55.50 1 26.69 55.50

Event 14 Boys 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Clough, Bryce WELL 46.84 46.21 20 22.30 46.21 2 Pollock, Tommy PCHS 46.86 46.58 17 22.72 46.58 3 Sintjago, Rinaldo GAIN 48.52 47.69 16 22.80 47.69 4 Curnette, Ora PHU 48.07 48.06 15 22.97 48.06 5 Rooney, Tory NEAS 48.21 48.14 14 23.03 48.14 6 Woods, Terell PLHS 48.41 48.30 13 23.22 48.30 7 Vanlue, Jason LBRN 48.66 48.40 12 23.33 48.40 8 Jansen, Nicholas WELL 48.85 48.87 11 23.49 48.87 Consolation Final 9 Meighan, Jonathan LINC 49.08 48.55 9 23.64 48.55 10 Peck, Joshua DHS 49.19 49.20 7 24.14 49.20 11 Hammond, Matt SPRU 49.13 49.34 6 23.81 49.34 12 Arckey, Brent WPHS 49.08 49.56 5 23.75 49.56 13 Palvisak, Steve DPHS 49.61 49.76 4 24.16 49.76 14 Loncteaux, Christopher SPRI 49.42 50.13 3 24.18 50.13 15 Lamb, Brian EHS 49.33 50.76 2 23.90 50.76 16 Cabrera, Herman SW 49.64 50.99 1 24.53 50.99

Event 15 Girls 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Gilliam, Kristin BUCH 4:57.09 4:59.44 20 27.25 56.73 1:26.26 1:56.18 2:26.22 2:56.44 3:26.86 3:57.23 4:27.80 4:59.44 2 Bowden, Katie DHSS 5:00.54 4:59.77 17 27.46 57.01 1:27.32 1:57.86 2:28.27 2:58.82 3:29.40 4:00.05 4:30.32 4:59.77 3 Larson, Kim LBRN 5:01.95 5:01.06 16 27.84 57.81 1:28.59 1:59.16 2:30.42 3:00.27 3:30.74 4:01.18 4:31.54 5:01.06 4 Krieg, Chelsie DHSS 5:01.94 5:01.83 15 28.04 57.75 1:28.13 1:58.75 2:29.46 3:00.21 3:30.80 4:01.54 4:31.87 5:01.83 5 Mueller, Amy HHS 5:03.18 5:02.21 14 27.91 57.79 1:28.36 1:58.89 2:29.45 3:00.12 3:31.03 4:01.99 4:32.72 5:02.21 6 Shue, Lauren FMHS 5:03.96 5:03.55 13 28.05 57.98 1:28.41 1:59.28 2:29.88 3:00.81 3:31.79 4:03.04 4:34.43 5:03.55 7 Heinricher, Leslie TTVL 5:03.02 5:04.53 12 28.60 58.72 1:29.33 1:59.99 2:30.73 3:01.64 3:32.71 4:03.52 4:34.75 5:04.53 8 White, Elizabeth SPRU 5:03.84 5:09.67 11 28.85 58.97 1:29.56 2:00.35 2:31.58 3:02.92 3:34.45 4:06.43 4:38.48 5:09.67 Consolation Final 9 Fedler, Sarah BUCH 5:05.67 5:04.81 9 28.00 58.16 1:28.61 1:59.30 2:29.91 3:00.60 3:31.27 4:02.40 4:33.94 5:04.81 10 Ames, Sara SHS 5:04.24 5:07.39 7 28.51 59.05 1:29.96 2:01.06 2:32.34 3:03.52 3:34.81 4:06.03 4:37.12 5:07.39 11 Rasor, Heather NICE 5:08.84 5:08.58 6 28.64 59.61 1:30.81 2:02.08 2:33.19 3:04.58 3:35.72 4:06.79 4:37.91 5:08.58 12 Kirchner, Anne WPHS 5:05.70 5:08.76 5 28.20 58.92 1:29.79 2:01.18 2:32.29 3:03.50 3:34.65 4:06.47 4:38.20 5:08.76 13 Harms, Jenny FMHS 5:13.63 5:09.52 4 28.40 59.02 1:30.09 2:01.47 2:32.99 3:04.64 3:36.14 4:07.89 4:39.27 5:09.52 14 Miller, Holly Stranahan 5:04.80 5:09.60 3 28.19 58.69 1:29.72 2:01.01 2:32.37 3:03.78 3:35.38 4:07.27 4:38.85 5:09.60 15 Langeland, Nellie BUCH 5:14.57 5:12.10 2 28.56 59.33 1:30.76 2:02.34 2:33.83 3:05.59 3:37.34 4:09.24 4:41.05 5:12.10 16 Devanney, Valerie DHS 5:07.97 5:12.38 1 28.65 59.44 1:31.12 2:02.69 2:34.47 3:06.18 3:38.09 4:09.78 4:41.49 5:12.38

Event 16 Boys 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Lochte, Ryan SPRU 4:35.76 4:30.89 20 24.91 52.07 1:19.31 1:47.03 2:14.17 2:41.56 3:09.06 3:37.07 4:04.31 4:30.89 2 Friedlander, Stephen DHS 4:41.82 4:36.33 17 26.02 53.30 1:20.90 1:48.67 2:16.39 2:44.07 3:12.45 3:40.97 4:08.97 4:36.33 3 Shue, Brian FMHS 4:36.58 4:36.44 16 25.42 52.66 1:20.53 1:48.42 2:16.59 2:44.56 3:12.58 3:40.66 4:08.55 4:36.44 4 Heinricher, Oliver TTVL 4:36.31 4:39.82 15 25.07 52.59 1:20.13 1:47.95 2:16.15 2:44.44 3:12.87 3:41.95 4:11.25 4:39.82 5 Flowers, Michael GAIN 4:45.04 4:44.53 14 26.24 54.27 1:22.83 1:51.75 2:20.66 2:49.69 3:18.69 3:47.84 4:16.55 4:44.53 6 Swenson, Andrew SPRU 4:46.07 4:48.14 13 26.35 54.26 1:22.92 1:52.46 2:21.66 2:51.25 3:20.68 3:50.24 4:19.82 4:48.14 7 Lockie, Warren Flanagan 4:44.94 4:50.20 12 25.16 53.02 1:21.91 1:51.54 2:21.50 2:51.47 3:21.16 3:51.15 4:20.62 4:50.20 8 Bernard, Chris Western 4:48.56 4:52.73 11 26.23 54.77 1:24.09 1:53.68 2:23.45 2:53.43 3:23.70 3:53.65 4:23.67 4:52.73 Consolation Final 9 Bidlack, Adam FLET 4:52.57 4:42.36 9 25.97 54.33 1:22.86 1:51.45 2:20.28 2:49.03 3:18.01 3:46.68 4:15.42 4:42.36 10 Chanying, Jesse MSUN 4:50.91 4:48.91 7 26.10 54.88 1:24.64 1:54.36 2:24.40 2:53.14 3:22.10 3:51.68 4:20.49 4:48.91 11 Head, Clayton LBRN 4:52.54 4:50.19 6 25.88 54.02 1:22.56 1:51.65 2:21.39 2:51.13 3:21.22 3:51.49 4:21.75 4:50.19 12 Lathrop, TJ SHS 4:51.18 4:52.10 5 26.46 54.96 1:24.28 1:53.96 2:23.35 2:53.16 3:23.02 3:52.82 4:22.93 4:52.10 13 Hughes, Tim WPHS 4:55.89 4:52.14 4 26.31 54.95 1:24.65 1:54.35 2:24.07 2:54.17 3:23.93 3:54.01 4:23.96 4:52.14 14 Bursytyn, Chad FMHS 4:54.80 4:55.77 3 26.52 55.70 1:25.97 1:56.64 2:27.05 2:57.26 3:27.77 3:57.88 4:27.70 4:55.77 15 Caysido, Mark PLHS 4:55.52 4:55.80 2 27.16 56.32 1:26.04 1:56.07 2:25.90 2:56.10 3:26.60 3:57.17 4:27.35 4:55.80 16 Feuerstein, Ryan LBRN 4:55.01 4:56.77 1 26.10 55.19 1:24.82 1:55.12 2:25.33 2:55.76 3:26.51 3:56.86 4:27.34 4:56.77

Event 17 Girls 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Winter Park High School '' 1:41.13 1:38.31 40 1) Clark, Shanna 9 2) Mann, Monica 12 3) Duran, Jenny 11 4) Roberts, Meredith 12 24.87 49.20 1:14.28 1:38.31 2 Spruce Creek High School '' 1:41.23 1:40.90 34 1) Grams, Beth 2) Woisard, Carion 3) Thomas, Ana 4) Urquhart, Katie 24.63 49.99 1:15.49 1:40.90 3 Boca Raton High School '' 1:43.45 1:42.27 32 1) Abukhalaf, Jacqueline M 11 2) Kosova, Shelbey A 11 3) Hackett, Ryan S 11 4) Byrnes, Briana J 11 26.55 53.39 1:17.44 1:42.27 4 Fletcher High School '' 1:43.36 1:42.50 30 1) Bledsoe, Kelsey 12 2) Salles-Cunha, Monique 12 3) Lehane, Colleen 9 4) Fabiani, Alicia 11 25.78 51.68 1:17.75 1:42.50 5 Ft. Myers H.S. '' 1:42.34 1:42.59 28 1) Harms, Jenny FR 2) Nunez, Mandy FR 3) Shue, Lauren FR 4) Biddison, Liz SR 25.72 51.94 1:17.37 1:42.59 6 Dr. Phillips High School '' 1:43.56 1:42.71 26 1) Nickson, Nancy 12 2) Martin, Katie 11 3) Renner, Maggie 11 4) Woodruff, Christine 12 25.48 51.52 1:17.35 1:42.71 7 Buchholz High School '' 1:43.42 1:42.78 24 1) Capella, Anna 11 2) Cochran, Jeremie 11 3) Pollock, Lauren 10 4) Fedler, Sarah 10 26.64 52.25 1:17.42 1:42.78 8 Plantation HS '' 1:43.60 1:44.76 22 1) Zemina, Kayce 2) Rutherford, Vivian 3) Wright, Gia 4) Rutherford, Debbie 24.80 51.64 1:17.71 1:44.76 Consolation Final 9 Lake Brantley High School '' 1:43.93 1:43.81 18 1) Larson, Kim 2) Demlow, Erin 3) LI, Jennifer 4) Howard, Jennifer 25.61 50.69 1:17.18 1:43.81 10 Atlantic Community High School '' 1:45.52 1:44.53 14 1) Jordan, Christine 2) Myers, Jessica 3) Heather, Robert 4) Jeffrey, Rhiannon 9 23.96 51.16 1:18.16 1:44.53 11 Gainesville High School '' 1:45.75 1:44.64 12 1) Carusone, Ashley 10 2) Moosmann, Brittny 9 3) Cecil, Laura 4) Vonderharr, Thalia 12 25.73 51.95 1:18.37 1:44.64 12 Martin County High School '' 1:45.06 1:44.90 10 1) Hoza, Meghan 12 2) McIntrye, Kelly 9 3) Morris, Lindsay 11 4) Leshe, Shelly 9 26.03 52.62 1:18.81 1:44.90 13 Spanish River High School '' 1:44.50 1:45.47 8 1) Chodos, Erica 9 2) Campanini, Lisa 12 3) Bowyer, Alyson 12 4) Younce, Marissa 11 25.62 53.06 1:19.82 1:45.47 14 Titusville High School '' 1:45.55 1:45.56 6 1) St.Aubin, Nicole 2) Heinricher, Leslie 3) Rahn, Kristen 4) Crandall, Carly 26.30 52.14 1:19.65 1:45.56 15 Wellington High School '' 1:45.93 1:45.80 4 1) Morgan, Rachel 12 2) DiFonte, Andrea 9 3) York, Kristie 4) Miteff, Amy 11 26.68 52.87 1:20.06 1:45.80 16 Nease High School '' 1:45.88 1:46.12 2 1) Forfar, Caitlin 9 2) Mitchell, Ginger 3) Engmann, Kate 9 4) Kivipelto, Shannon 11 27.17 54.57 1:20.41 1:46.12

Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Spruce Creek High School '' 1:29.62 1:27.74 40 1) Hammond, Matt 2) Bradley, Tom 3) Lochte, Ryan 4) Edder, Lee 21.97 44.28 1:06.09 1:27.74 2 Winter Park High School '' 1:30.12 1:28.95 34 1) HO, Albert 12 2) Jolly, Billy 11 3) Arckey, Brent 11 4) Roycik, Joel 11 23.47 45.79 1:08.25 1:28.95 3 Lake Brantley High School '' 1:29.60 1:28.99 32 1) Vanlue, Jason 2) Charnas, Nick 3) Certain, Tim 4) Dunkin, Blake 22.19 44.27 1:06.83 1:28.99 4 Gainesville High School '' 1:29.60 1:29.08 30 1) Sintjago, Rinaldo 12 2) Bastak, Adam 10 3) Flowers, Michael 12 4) Sintjago, Alfonso 11 22.37 44.38 1:06.77 1:29.08 5 Spanish River High School '' 1:30.62 1:30.04 28 1) Parker, David 12 2) Taube, Gelson 12 3) Goldin, Gregg 12 4) Loncteaux, Christopher 11 22.04 45.14 1:07.73 1:30.04 6 Christopher Columbus '' 1:32.56 1:31.57 26 1) Mendoza, Alejandro 2) Burrell, William 3) Snedaker, James 4) Montes, Javier 22.59 45.67 1:08.57 1:31.57 7 Plantation HS '' 1:32.32 1:32.47 24 1) Caysido, Matthew 2) Roberts, Spencer 3) Caysido, Mark 4) Woods, Terell 23.99 47.27 1:10.71 1:32.47 -- Edgewater High School '' 1:31.73 DQ 1) Lamb, Brian 12 2) Williams, Sammy 11 3) Radecki, Michael 11 4) Lee, Kevin 12 22.77 45.82 1:09.48 Consolation Final 9 Boone H.S. '' 1:32.70 1:31.66 18 1) Sheffield, Clyde 12 2) Askey, Corey 10 3) Abel, Dusty 11 4) Abel, Cameron 12 23.01 47.23 1:10.01 1:31.66 10 Titusville High School '' 1:33.00 1:32.53 14 1) Cunio, Tristan 2) Cunio, Phillip 3) Heinricher, Oliver 4) Propst, Ray 22.84 46.89 1:08.48 1:32.53 11 Winter Springs H. S. '' 1:33.04 1:33.33 12 1) Cacho, Carlos 2) Warrick, Nathan 3) Sapp, Casey 4) Guess, Robbie 24.34 47.61 1:10.81 1:33.33 12 Lincoln High School '' 1:33.73 1:33.48 10 1) Reinert, Doug 2) McCaleb, David 3) Vega, Adam 4) Meighan, Jonathan 24.72 47.86 1:10.92 1:33.48 13 Lyman High School '' 1:33.54 1:33.54 8 1) Geary, Johnny 2) Metzdorf, Ben 3) Dalrymple, Ryan 4) Almon, John 23.13 45.63 1:09.58 1:33.54 14 Sarasota High School '' 1:33.92 1:34.13 6 1) Vignocchi, C J SO 2) Falk, Ryan JR 3) Phillips, Matt SO 4) Lathrop, TJ SO 23.26 46.65 1:10.10 1:34.13 15 Durant H.S. '' 1:33.50 1:34.24 4 1) Collins, JW SR 2) Steinberg, Kyle JR 3) Hammel, Alex FR 4) Ellis, David SO 23.83 47.60 1:11.73 1:34.24 16 Plant City H.S. '' 1:33.98 1:35.58 2 1) Causey, Robby 2) Riggsbee, James 3) Banks, Bucky SO 4) Dicks, John JR 24.88 48.84 1:12.67 1:35.58

Event 19 Girls 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 McFadden, Kerry LBRN 58.74 57.21 20 27.77 57.21 2 Vaziri, Leila CSHS 59.19 58.63 17 28.75 58.63 3 Fiedler, Nicole BUCH 59.82 59.55 16 28.82 59.55 4 Clark, Shanna WPHS 59.61 59.85 15 28.54 59.85 5 Pollock, Lauren BUCH 1:00.72 1:00.33 14 29.61 1:00.33 6 Beckman, Lori UHS 1:01.01 1:00.86 13 29.24 1:00.86 7 Berzinis, Jennifer LMAY 1:01.54 1:01.38 12 29.81 1:01.38 8 Miller, Holly Stranahan 1:01.32 1:02.11 11 30.38 1:02.11 Consolation Final 9 Watson, Elizabeth SPRU 1:01.71 1:00.96 9 28.96 1:00.96 10 Childress, Courtney PHU 1:01.85 1:01.35 7 30.06 1:01.35 11 Chandler, Danielle SR 1:02.81 1:01.71 6 29.65 1:01.71 12 Lockie, Candice Flanagan 1:02.36 1:01.75 5 30.20 1:01.75 13 Swanson, Melissa Nova 1:02.29 1:02.16 4 30.26 1:02.16 14 Hamann, Chelsea FMHS 1:02.72 1:02.62 3 30.20 1:02.62 15 Onachila, Katie LBRN 1:02.59 1:03.37 2 30.51 1:03.37 16 Fabiani, Alicia FLET 1:02.50 1:04.39 1 30.86 1:04.39

Event 20 Boys 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Fowler, Chris MART 52.92 50.57 20 24.25 50.57 2 Clough, Bryce WELL 53.08 51.92 17 25.68 51.92 3 Rumble, Kevin RRHS 52.84 52.39 16 25.61 52.39 4 Townsend, Brad WPHS 54.31 53.94 15 26.22 53.94 5 Rodriguez, David COL 53.55 54.06 14 26.36 54.06 6 Kuendig, John SPRU 54.36 54.20 13 26.08 54.20 7 Sintjago, Rinaldo GAIN 55.44 55.26 12 26.58 55.26 8 Rhinehart, Greg MOSL 55.72 55.68 11 27.02 55.68 Consolation Final 9 Jolly, Billy WPHS 56.02 55.73 9 27.08 55.73 10 Lee, Robert LBRN 56.09 55.86 7 27.24 55.86 11 Meighan, Jonathan LINC 56.04 56.05 6 27.23 56.05 12 McLarty, Dustin DELD 56.91 56.32 5 27.62 56.32 13 Szabuino, Adam WHS 56.35 56.55 4 27.37 56.55 14 Johnson, Carlo DPHS 57.02 56.58 3 27.60 56.58 15 Shambora, Derek Nova 56.95 57.16 2 27.84 57.16 16 Cookerly, Kyle RHS 57.11 57.41 1 27.52 57.41

Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Babicz, Annie SHS 1:05.15 1:04.23 20 30.47 1:04.23 2 Kennedy, Katie FMHS 1:06.00 1:05.06 17 31.22 1:05.06 3 Mrazek, Sarah LEON 1:06.38 1:05.49 16 31.39 1:05.49 4 Hartley, Amanda Western 1:05.78 1:06.37 15 31.36 1:06.37 5 Townsend, Katie MART 1:07.26 1:06.81 14 31.46 1:06.81 6 Rasor, Heather NICE 1:07.20 1:07.80 13 32.01 1:07.80 7 Overman, Lindsay DHSS 1:07.23 1:08.41 12 32.28 1:08.41 8 Roberts, Meredith WPHS 1:08.04 1:09.12 11 32.22 1:09.12 Consolation Final 9 Mann, Monica WPHS 1:08.98 1:08.02 9 31.64 1:08.02 10 Sweetser, Marisa MOSL 1:08.89 1:08.87 7 33.06 1:08.87 11 Salles-Cunha, Monique FLET 1:08.64 1:08.95 6 32.19 1:08.95 12 LI, Jennifer LBRN 1:09.94 1:09.92 5 33.21 1:09.92 13 Burts, Geni Flanagan 1:09.87 1:10.58 4 33.31 1:10.58 14 Mann, Katie LMAY 1:09.42 1:10.66 3 32.91 1:10.66 15 Bracewell, Kiyo GAIN 1:10.33 1:11.17 2 33.68 1:11.17 16 Frost, Susan JIL 1:10.31 1:11.82 1 33.68 1:11.82

Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Parker, David SPRI 59.32 57.05 20 26.63 57.05 2 Mrazek, Bill LEON 58.05 57.11 17 26.77 57.11 3 Edder, Lee SPRU 59.94 58.67 16 27.07 58.67 4 Bradley, Tom SPRU 58.82 58.91 15 27.45 58.91 5 Falk, Ryan SHS 1:00.16 59.86 14 28.24 59.86 6 Atkinson, Adi Flanagan 1:00.34 1:00.41 13 27.63 1:00.41 7 Lamb, Brian EHS 59.55 1:00.52 12 28.08 1:00.52 8 Stevens, Kale Patriots 1:00.91 1:00.97 11 28.86 1:00.97 Consolation Final 9 McGrath, Rich DHSS 1:01.92 1:01.14 9 28.66 1:01.14 10 Cacho, Carlos WSPR 1:01.06 1:01.41 7 28.89 1:01.41 11 Milchteim, Jairo PAL 1:01.47 1:01.83 6 29.83 1:01.83 12 Peck, Joshua DHS 1:03.44 1:03.12 5 30.04 1:03.12 13 Vega, Adam LINC 1:02.45 1:03.22 4 29.81 1:03.22 14 Semasko, Philip NICE 1:03.79 1:03.25 3 29.95 1:03.25 15 Guess, Robbie WSPR 1:02.34 1:03.89 2 29.34 1:03.89 -- Baker, Michael PCHS 1:03.28 DQ

Event 23 Girls 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Durant H.S. '' 3:35.41 3:32.11 40 1) Bowden, Katie JR 2) Overman, Lindsay FR 3) Krieg, Chelsie SR 4) Ellis, Carrie SR 25.41 52.28 1:19.50 1:48.21 2:13.89 2:41.98 3:06.02 3:32.11 2 Buchholz High School '' 3:35.68 3:35.09 34 1) Fiedler, Nicole 9 2) Fedler, Sarah 10 3) Pollock, Lauren 10 4) Gilliam, Kristin 10 25.99 54.38 1:20.45 1:49.09 2:15.09 2:43.37 3:08.18 3:35.09 3 Ft. Myers H.S. '' 3:37.02 3:35.42 32 1) Kowalsky, Becky SO 2) Harms, Jenny FR 3) Shue, Lauren FR 4) Kennedy, Katie SR 25.79 53.15 1:19.23 1:47.50 2:13.53 2:41.90 3:07.07 3:35.42 4 Lake Brantley High School '' 3:38.89 3:36.91 30 1) Larson, Kim 2) Napolitano, Ashley 3) LI, Jennifer 4) McFadden, Kerry 26.19 53.93 1:20.14 1:48.39 2:15.18 2:44.05 3:09.30 3:36.91 5 Sarasota High School '' 3:39.82 3:39.65 28 1) Babicz, Annie SO 2) Shirley, Liz JR 3) Brunette, Sara FR 4) Maglich, Nicole JR 25.96 53.72 1:20.24 1:49.10 2:16.04 2:46.03 3:11.29 3:39.65 6 Winter Park High School '' 3:42.21 3:40.44 26 1) Kirchner, Anne 11 2) Autrey, Kathryn 11 3) Duran, Jenny 11 4) Reponen, Megan 10 27.25 55.94 1:22.41 1:52.10 2:18.68 2:48.10 3:12.79 3:40.44 7 Spruce Creek High School '' 3:41.82 3:41.37 24 1) Urquhart, Katie 2) White, Elizabeth 3) Thomas, Ana 4) Grams, Beth 26.70 55.77 1:23.07 1:52.48 2:19.24 2:48.52 3:13.95 3:41.37 8 Martin County High School '' 3:43.34 3:42.23 22 1) Hoza, Meghan 12 2) Sansregret, Myriam 12 3) Leshe, Shelly 9 4) Tarsches, Monica 10 27.13 56.35 1:23.17 1:52.46 2:19.09 2:48.14 3:14.18 3:42.23 Consolation Final 9 MS Douglas HS '' 3:44.85 3:41.12 18 1) Crouteau, Kerri 2) Clabby, Colleen 3) Devanney, Valerie 4) Spalding, Sienna 26.50 55.61 1:22.56 1:52.37 2:19.26 2:47.48 3:13.24 3:41.12 10 Dr. Phillips High School '' 3:43.90 3:41.79 14 1) Renner, Maggie 11 2) Nickson, Nancy 12 3) Martin, Katie 11 4) Woodruff, Christine 12 26.70 55.58 1:22.70 1:51.93 2:18.88 2:47.63 3:13.93 3:41.79 11 Lake Mary High School '' 3:44.98 3:42.87 12 1) Quinn, Catherine 2) Mann, Katie 3) Berzinis, Jennifer 4) Epperly, Christina 27.38 56.21 1:22.64 1:52.31 2:19.09 2:47.56 3:13.79 3:42.87 12 Wellington High School '' 3:47.54 3:45.79 10 1) Williams, Catherine 11 2) Morgan, Rachel 12 3) Miteff, Amy 11 4) DiFonte, Andrea 9 27.40 57.31 1:24.59 1:54.53 2:22.21 2:51.75 3:17.53 3:45.79 13 Atlantic Community High School '' 3:50.85 3:47.34 8 1) Jeffrey, Rhiannon 9 2) Ellis, Leigh 3) Bogle, Natalie 4) Jordan, Christine 24.97 51.45 1:19.62 1:50.55 2:18.23 2:49.30 3:16.76 3:47.34 14 Titusville High School '' 3:49.05 3:48.66 6 1) Rahn, Kristen 2) St.Aubin, Nicole 3) Crandall, Carly 4) Heinricher, Leslie 28.63 59.14 1:25.54 1:55.53 2:21.74 2:52.36 3:19.52 3:48.66 15 Mosley High School '' 3:50.65 3:49.80 4 1) Hassler, Jessica 2) Schnell, Katherine 3) Sweetser, Marisa 4) Mixon, Brittney 26.90 56.31 1:24.14 1:55.12 2:22.51 2:53.22 3:19.66 3:49.80 16 Plantation HS '' 3:50.57 3:50.93 2 1) Zemina, Kayce 2) Rutherford, Debbie 3) Wright, Gia 4) Rutherford, Vivian 25.77 53.94 1:22.55 1:54.05 2:21.94 2:52.04 3:20.03 3:50.93

Event 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Prelims Finals Points =============================================================================== Championship Final 1 Spruce Creek High School '' 3:14.81 3:11.44 40 1) Edder, Lee 2) Swenson, Andrew 3) Hammond, Matt 4) Kuendig, John 24.07 49.53 1:12.84 1:38.27 2:00.97 2:25.62 2:46.94 3:11.44 2 Winter Park High School '' 3:17.59 3:12.96 34 1) Hughes, Tim 9 2) Arckey, Brent 11 3) Townsend, Brad 11 4) Roycik, Joel 11 24.07 49.85 1:12.85 1:38.30 2:01.43 2:26.93 2:48.66 3:12.96 3 Gainesville High School '' 3:16.64 3:17.75 32 1) Sintjago, Rinaldo 12 2) Bastak, Adam 10 3) Sintjago, Alfonso 11 4) Flowers, Michael 12 23.93 49.49 1:12.85 1:38.69 2:02.64 2:29.43 2:52.21 3:17.75 4 Lake Brantley High School '' 3:20.12 3:18.38 30 1) Vanlue, Jason 2) Dunkin, Blake 3) Head, Clayton 4) Charnas, Nick 23.71 49.34 1:13.33 1:39.14 2:02.57 2:28.70 2:52.19 3:18.38 5 Wellington High School '' 3:19.29 3:18.42 28 1) Rosen, Alec 11 2) Jansen, Nicholas 12 3) Falcha, Andrew 11 4) Clough, Bryce 10 24.55 51.56 1:14.76 1:40.60 2:05.06 2:31.84 2:54.13 3:18.42 6 MS Douglas HS '' 3:19.62 3:20.38 26 1) Kushnick, Michael 2) Almeida, Douglas 3) Friedlander, Stephen 4) Peck, Joshua 24.51 50.66 1:15.12 1:41.88 2:04.90 2:31.01 2:55.16 3:20.38 7 Nease High School '' 3:19.85 3:21.88 24 1) Kozikowski, Ray 11 2) Rooney, Tory 12 3) Schmidt, Andrew 12 4) Ploetz, Geordie 10 23.25 48.91 1:13.00 1:40.54 2:04.45 2:32.13 2:55.40 3:21.88 8 Plant City H.S. '' 3:20.95 3:25.26 22 1) Banks, Bucky SO 2) Causey, Robby 3) Baker, Michael SR 4) Pollock, Tommy JR 24.25 49.95 1:15.26 1:43.57 2:09.38 2:37.72 3:00.06 3:25.26 Consolation Final 9 Plantation HS '' 3:23.10 3:21.08 18 1) Caysido, Matthew 2) Roberts, Spencer 3) Caysido, Mark 4) Woods, Terell 24.07 49.91 1:14.12 1:41.08 2:05.41 2:33.19 2:56.06 3:21.08 10 Christopher Columbus '' 3:21.60 3:22.68 14 1) Mendoza, Alejandro 2) Burrell, William 3) Montes, Javier 4) Rodriguez, David 24.20 50.64 1:14.87 1:41.12 2:05.47 2:32.90 2:56.81 3:22.68 11 Flanagan '' 3:22.03 3:22.81 12 1) Atkinson, Jevon 11 2) Puig, Alex 11 3) Atkinson, Adi 11 4) Lockie, Warren 12 23.31 49.04 1:14.01 1:41.51 2:05.79 2:33.16 2:56.85 3:22.81 12 Durant H.S. '' 3:24.34 3:23.39 10 1) Collins, JW SR 2) Ellis, David SO 3) Mook Sang, Chris SR 4) McGrath, Rich SR 24.62 51.75 1:16.50 1:43.41 2:07.51 2:34.98 2:57.91 3:23.39 13 Dr. Phillips High School '' 3:23.27 3:23.56 8 1) Palvisak, Steve 12 2) Massey, Brandon 11 3) Martinez, Eduardo 10 4) Johnson, Carlo 12 23.81 49.80 1:14.44 1:41.87 2:06.27 2:33.88 2:57.52 3:23.56 14 Ft. Myers H.S. '' 3:23.75 3:25.49 6 1) Hammer, Mike SR 2) Bursytyn, Chad SO 3) Beeson, Will JR 4) Shue, Brian JR 24.59 51.00 1:15.41 1:42.18 2:06.69 2:36.23 3:00.18 3:25.49 15 Sarasota High School '' 3:26.41 3:27.51 4 1) Vignocchi, C J SO 2) Phillips, Matt SO 3) Gorski, Kieth JR 4) Swick, Michael FR 24.11 50.99 1:15.39 1:43.05 2:07.88 2:35.60 3:00.43 3:27.51 16 Edgewater High School '' 3:22.03 3:29.55 2 1) Lamb, Brian 12 2) Williams, Sammy 11 3) Radecki, Michael 11 4) Lee, Kevin 12 24.50 51.40 1:16.43 1:44.91 2:09.35 2:37.85 3:02.44 3:29.55