2006-07 FHSAA State Softball Series Assignments

The following assignments are for the 2006-07 FHSAA State Softball Series. Schools in italics will open in Fall 2006. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Wednesday, July 25, 2007 at 10:07 AM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)




Class 6A
(114 schools; student population: 2345-4742)


REGION 1
(25 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville) – X

DISTRICT 2
(5 schools)
DeLand
Deltona – X
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford) – X
Winter Springs

DISTRICT 4
(9 schools)
Apopka
Colonial (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando) – X
Ocoee
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park


REGION 2
(27 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando) – X
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(5 schools)
Centennial (Port St. Lucie) – X
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Palm Bay (Melbourne)
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater)
Gaither (Tampa)
Mitchell (New Port Richey) – X
St. Petersburg
Sickles (Tampa)

DISTRICT 8
(7 schools)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton) – X
Lakeland
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota


REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens – X
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres) – X
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 11
(9 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Piper (Sunrise) – X
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)
Cooper City – X
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Western (Davie)


REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami) – X
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes – X
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami)
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami)
Miami Coral Park – X
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto – X
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)




Class 5A
(106 schools; student population: 1783-2344)


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach) – X
Crestview
Fort Walton Beach
Niceville
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville) – X
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala) – X
Leesburg
Vanguard (Ocala)


REGION 2
(22 schools)

DISTRICT 5
(4 schools)
Lake Howell (Winter Park)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach – X
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 6
(5 schools)
Auburndale
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake) – X
Winter Haven

DISTRICT 7
(5 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey) – X
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(8 schools)
Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico) – X
Brandon
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)


REGION 3
(30 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Clearwater
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo – X
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(8 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa) – X
Jefferson (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(7 schools)
Dixie Hollins (St. Petersburg) – X
Gibbs (St. Petersburg)
Boca Ciega (Gulfport)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole

DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Port Charlotte
Southeast (Bradenton) – X
Venice


REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Fort Pierce Central
Port St. Lucie
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian) – X
Treasure Coast (Port St. Lucie)

DISTRICT 14
(6 schools)
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Martin County (Stuart)
Olympic Heights (Boca Raton)
South Fork (Stuart) – X
West Boca Raton

DISTRICT 15
(8 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers – X

DISTRICT 16
(8 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Dillard (Fort Lauderdale)
Hollywood Hills (Hollywood)
Miami Edison
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie) – X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)




Class 4A
(104 schools; student population: 1039-1782)


REGION 1
(27 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)
Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Pensacola
Pine Forest (Pensacola) – X
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)
Arnold (Panama City Beach) – X
Bay (Panama City)
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(6 schools)
Baker County (Glen St. Mary) – X
Bradford (Starke)
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(7 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
Forrest (Jacksonville) – X
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)


REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Atlantic (Port Orange)
Clay (Green Cove Springs)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka – X
St. Augustine

DISTRICT 6
(7 schools)
Belleview
Citrus (Inverness) – X
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
North Marion (Citra)
West Port (Ocala)

DISTRICT 7
(7 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Celebration
Eustis
Harmony
St. Cloud
South Lake (Groveland)
Tavares – X

DISTRICT 8
(8 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville) – X
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Zephyrhills


REGION 3
(26 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)
Bartow – X
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales
Ridge (Davenport)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(7 schools)
Avon Park
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Palmetto – X
Sebring

DISTRICT 11
(8 schools)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Estero
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers – X

DISTRICT 12
(5 schools)
Golden Gate (Naples)
Immokalee – X
Lely (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)


REGION 4
(23 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Merritt Island – X
Rockledge
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 14
(7 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Hallandale
Monarch (Coconut Creek)
Pembroke Pines Charter – X

DISTRICT 16
(3 schools)
Key West
Monsignor Pace (Miami) – X
St. Brendan (Miami)




Class 3A
(72 schools; student population: 454-1038)


REGION 1
(16 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic – X
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 2
(3 schools)
Chipley
Holmes County (Bonifay) – X
Marianna

DISTRICT 3
(4 schools)
FSU (Tallahassee)
Hamilton County (Jasper)
Madison County (Madison)
Taylor County (Perry) – X

DISTRICT 4
(5 schools)
Baldwin
Bolles (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville) – X
West Nassau (Callahan)
Yulee


REGION 2
(17 schools)

DISTRICT 5
(3 schools)
Chiefland – X
Dixie County (Cross City)
Fort White

DISTRICT 6
(3 schools)
Newberry
P.K. Yonge (Gainesville) – X
Williston

DISTRICT 7
(6 schools)
Crescent City
Interlachen – X
Keystone Heights
Matanzas (Palm Coast)
Taylor (Pierson)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 8
(5 schools)
Mount Dora
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla – X
Villages
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)


REGION 3
(17 schools)

DISTRICT 9
(4 schools)
Hagerty (Oviedo)
Lake Highland Prep (Orlando)
Melbourne Central Catholic
Trinity Prep (Winter Park) – X

DISTRICT 10
(4 schools)
Frostproof – X
Lake Placid
McKeel Academy (Lakeland)
Mulberry

DISTRICT 11
(6 schools)
Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Holy Names (Tampa)
Lennard (Ruskin)
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic – X

DISTRICT 12
(3 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Gateway Charter (Fort Myers) – X


REGION 4
(23 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
John Carroll (Fort Pierce)
Pahokee
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton)

DISTRICT 14
(6 schools)
American Heritage (Plantation) – X
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(5 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Chaminade (Hollywood)
Doral Academy (Miami)
Florida Christian (Miami)
University (Fort Lauderdale) – X

DISTRICT 16
(6 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Carrollton (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X
MAST Academy (Key Biscayne)
Ransom Everglades (Miami)




Class 2A
(65 schools; student population: 194-453)


REGION 1
(13 schools)

DISTRICT 1
(3 schools)
Baker
Jay – X
Freeport

DISTRICT 2
(4 schools)
Bozeman (Panama City)
Cottondale
Ponce de Leon – X
Vernon

DISTRICT 3
(3 schools)
Altha – X
Blountstown
Sneads

DISTRICT 4
(3 schools)
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe
Wewahitchka


REGION 2
(17 schools)

DISTRICT 5
(3 schools)
Jefferson County (Monticello) – X
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee)

DISTRICT 6
(4 schools)
Bell
Branford
Lafayette (Mayo) – X
Trenton

DISTRICT 7
(4 schools)
Bronson – X
Hawthorne
Oak Hall (Gainesville)
St. Johns Country Day (Orange Park)

DISTRICT 8
(6 schools)
Arlington Country Day (Jacksonville) – X
Bishop Snyder (Jacksonville)
Hilliard
Providence (Jacksonville)
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)


REGION 3
(20 schools)

DISTRICT 9
(5 schools)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando) – X
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Master's Academy (Oviedo)
Mount Dora Bible

DISTRICT 10
(4 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade – X
Lakeland Christian
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 11
(6 schools)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg) – X
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Tampa Prep

DISTRICT 12
(5 schools)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers) – X
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)


REGION 4
(15 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach)
Summit Christian (West Palm Beach) – X

DISTRICT 14
(3 schools)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian
Coral Springs Christian

DISTRICT 15
(3 schools)
Dade Christian (Miami)
Miami Christian – X
Miami Country Day

DISTRICT 16
(4 schools)
Marathon
Palmer Trinity (Miami) – X
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami)




Class 1A
(69 schools; student population: 1-193)


REGION 1
(17 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Central (Allentown)
East Hill Christian (Pensacola) – X
Laurel Hill
Paxton
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(4 schools)
Bethlehem
Graceville
Malone
Poplar Springs – X

DISTRICT 3
(5 schools)
Apalachicola
Aucilla Christian
Carrabelle
John Paul II Catholic (Tallahassee)
Munroe (Quincy) – X

DISTRICT 4
(3 schools)
Countryside Christian (Gainesville)
Eagle's View Academy (Jacksonville) – X
First Coast Christian (Jacksonville)


REGION 2
(18 schools)

DISTRICT 5
(4 schools)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Lake Mary Prep – X
Lighthouse Christian (DeLeon Springs)
Trinity Christian (Deltona)

DISTRICT 6
(4 schools)
Faith Christian (Orlando) – X
Geneva School (Winter Park)
Orangewood Christian (Maitland)
Orlando Lutheran

DISTRICT 7
(5 schools)
Central Florida Christian (Ocoee) – X
Foundation (Winter Garden)
Orlando Christian Prep
Pine Castle Christian (Orlando)
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 8
(5 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Cedar Key
Hernando Christian (Brooksville)
St. John Lutheran (Ocala)
Seven Rivers Christian (Lecanto) – X


REGION 3
(15 schools)

DISTRICT 9
(4 schools)
Bayshore Christian (Tampa)
Cambridge (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa)
Tampa Baptist – X

DISTRICT 10
(3 schools)
Seffner Christian
Sonrise Christian (Lakeland) – X
Temple Heights (Tampa)

DISTRICT 11
(4 schools)
Calvary Christian (Clearwater)
Canterbury (St. Petersburg) – X
Lakeside Christian (Clearwater)
Oldsmar Christian

DISTRICT 12
(4 schools)
Bradenton Christian
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Southwest Florida Christian (Fort Myers)


REGION 4
(22 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Brevard Christian (West Melbourne)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay) – X
Merritt Island Christian
Temple Christian (Titusville)

DISTRICT 14
(4 schools)
Berean Christian (West Palm Beach)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Morningside (Port St. Lucie)
Wellington Christian – X

DISTRICT 15
(6 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale Christian – X
Posnack Jewish (Plantation)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills (Hollywood)
Zion Lutheran (Deerfield Bch)

DISTRICT 16
(5 schools)
Colonial Christian (Homestead)
Greater Miami Academy
Horeb Christian (Hialeah)
Princeton Christian
Redland Christian (Homestead)




Independent
(20 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian
Calusa Prep (Miami)
Doral Academy (Miami)
FAMU (Tallahassee)
Island Christian (Islamorada)
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Meadowbrook (Ocala)
Miami Jackson
Oak Ridge (Orlando)
Peniel Baptist (Palatka)
Reagan (Doral)
St. Edward's (Vero Beach)
South Florida HEAT (Tamarac)
Trinity Christian (Hialeah)
Viera (Melbourne)
Washington (Miami)
Westlake (Davie)