2004 FHSAA Softball Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2004 FHSAA State Softball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2003.


Last updated Monday, June 20, 2005 at 12:15 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but not participating in playoffs)

(X-denotes District Coordinator)


Class 6A
(91 schools; student population: 2414-up)

DISTRICT 1
(4 schools)

Buchholz (Gainesville) – X
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(6 schools)

DeLand
Deltona
Oviedo
Seminole (Sanford) – X
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 3
(6 schools)

Apopka
Edgewater (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Mary
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 4
(5 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden) – X

DISTRICT 5
(7 schools)

Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee) – X
St. Cloud
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota) – X
Sarasota

DISTRICT 7
(6 schools)

Martin County (Stuart)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach – X
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 8
(6 schools)

Boynton Beach – X
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 9
(6 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach – X
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 10
(5 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) – X
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation
Western (Davie)

DISTRICT 11
(5 schools)

Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines) – X
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar

DISTRICT 12
(6 schools)

Dr. Krop (Miami)
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Norland – X
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 13
(6 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami)
Hialeah – X
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Springs

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Gables
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Edison – X
Miami Jackson

DISTRICT 15
(5 schools)

Braddock (Miami)
Miami Sunset
South Miami – X
Southwest Miami
Varela (Miami)

DISTRICT 16
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead – X
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 5A
(87 schools; student population: 1843-2413)

DISTRICT 1
(5 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach – X
Mosley (Lynn Haven)
Niceville
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville) – X
Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(6 schools)

Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Howell (Winter Park) – X
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)

DISTRICT 4
(6 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne) – X
Satellite (Satellite Beach)

DISTRICT 5
(3 schools)

Land O'Lakes
Mitchell (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) – X

DISTRICT 6
(6 schools)

George Jenkins (Lakeland)
Haines City – X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Poinciana (Kissimmee)

DISTRICT 7
(6 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa) – X
Wharton (Tampa)

DISTRICT 8
(6 schools)

Brandon
East Bay (Gibsonton)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Middleton (Tampa) – X
Plant (Tampa)

DISTRICT 9
(6 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs) – X
Largo
Palm Harbor University

DISTRICT 10
(7 schools)

Boca Ciega (Gulfport) – X
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Pinellas Park (Largo)
St. Petersburg
Seminole

DISTRICT 11
(5 schools)

Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton) – X
Manatee (Bradenton)
Port Charlotte
Venice

DISTRICT 12
(6 schools)

Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers) – X
Estero
Fort Myers
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 13
(4 schools)

Barron Collier (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples) – X
Naples

DISTRICT 14
(7 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Centennial (Port St. Lucie) – X
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Jupiter
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(4 schools)

Dillard (Fort Lauderdale)
Northeast (Oakland Park)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) – X
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(4 schools)

Cooper City
Everglades (Miramar)
Nova (Davie)
South Broward (Hollywood) – X


Class 4A
(98 schools; student population: 1330-1842)

DISTRICT 1
(6 schools)

Escambia (Pensacola)
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment) – X
Washington (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bay (Panama City)
Crestview
Gulf Breeze – X
Milton
Navarre
Pace

DISTRICT 3
(5 schools)

Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee) – X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 4
(7 schools)

Belleview
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala) – X
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Citra)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 5
(7 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Raines (Jacksonville) – X
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 6
(6 schools)

Columbia (Lake City)
Fleming Island
Middleburg
Paxon (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park) – X
Robert E. Lee (Jacksonville)

DISTRICT 7
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka – X
St. Augustine
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 8
(5 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa – X
Rockledge
Sebastian River (Sebastian)
Titusville

DISTRICT 9
(8 schools)

Central (Brooksville) – X
Citrus (Inverness)
Crystal River
East Ridge (Clermont)
Lecanto
Leesburg
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 10
(6 schools)

Gulf (New Port Richey)
Hudson
Ridgewood (New Port Richey)
Tarpon Springs
Wesley Chapel – X
Zephyrhills

DISTRICT 11
(6 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Freedom (Tampa) – X
Jefferson (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 12
(6 schools)

Auburndale
Bartow
Celebration
Kathleen (Lakeland) – X
Lake Wales
Winter Haven

DISTRICT 13
(6 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota) – X
Lakewood (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Palmetto
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 14
(4 schools)

Lehigh (Lehigh Acres)
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers) – X
Sebring

DISTRICT 15
(6 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood
Palm Beach Central (Wellington)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 16
(6 schools)

Boca Raton
Fort Lauderdale
Hallandale
Lourdes (Miami)
Pembroke Pines Charter – X
Washington (Miami)


Class 3A
(81 schools; student population: 536-1329)

DISTRICT 1
(5 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Marianna
Pensacola Catholic
Walton (DeFuniak Springs) – X
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

East Gadsden (Quincy)
Florida High (Tallahassee) – X
Madison County (Madison)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(5 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Episcopal (Jacksonville)
West Nassau (Callahan) – X

DISTRICT 4
(6 schools)

Bradford (Starke)
Fort White
Interlachen
Keystone Heights
Santa Fe (Alachua) – X
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 5
(5 schools)

Dixie County (Cross City)
Dunnellon
Newberry – X
West Port (Ocala)
Williston

DISTRICT 6
(4 schools)

Hernando (Brooksville)
Pasco (Dade City)
South Sumter (Bushnell) – X
Wildwood

DISTRICT 7
(6 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Eustis – X
Lake Highland Prep (Orlando)
Mount Dora
Tavares
Umatilla

DISTRICT 8
(2 schools)

Cocoa Beach
Melbourne Central Catholic – X

DISTRICT 9
(6 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic
Holy Names (Tampa)
Robinson (Tampa) – X
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 10
(6 schools)

Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Frostproof – X
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Mulberry

DISTRICT 11
(6 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston
Dunbar (Fort Myers)
Immokalee
LaBelle – X
North Port

DISTRICT 12
(4 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Glades Central (Belle Glade)
Pahokee
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 13
(6 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter – X
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach

DISTRICT 14
(4 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood) – X
Monsignor Pace (Miami)

DISTRICT 15
(5 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Doral (Miami)
LaSalle (Miami)
MAST (Key Biscayne)
St. Brendan (Miami) – X

DISTRICT 16
(5 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X
Key West
Ransom Everglades (Miami)


Class 2A
(75 schools; student population: 209-535)

DISTRICT 1
(3 schools)

Baker
Jay – X
Northview (Bratt)

DISTRICT 2
(6 schools)

Chipley
Freeport
Holmes County (Bonifay)
Ponce de Leon
South Walton (Santa Rosa Beach)
Vernon – X

DISTRICT 3
(5 schools)

Blountstown
Cottondale
Port St. Joe
Sneads – X
Wewahitchka

DISTRICT 4
(5 schools)

Greensboro
Jefferson County (Monticello)
Liberty County (Bristol)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) – X

DISTRICT 5
(7 schools)

Bell
Branford
Bronson
Chiefland
Hamilton County (Jasper)
Lafayette (Mayo) – X
Trenton

DISTRICT 6
(4 schools)

Hawthorne – X
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Trinity Catholic (Ocala)

DISTRICT 7
(6 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
Baldwin
Hilliard
Providence (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville) – X
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 8
(4 schools)

Crescent City – X
Father Lopez (Daytona Beach)
St. Joseph (St. Augustine)
Taylor (Pierson)

DISTRICT 9
(5 schools)

First Academy (Orlando)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Mount Dora Bible
Space Coast (Port St. John)
Trinity Prep (Winter Park) – X

DISTRICT 10
(4 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Fort Meade
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland) – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg) – X
Tampa Prep

DISTRICT 12
(5 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers) – X
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)

DISTRICT 13
(5 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach) – X
John Carroll (Fort Pierce)
King's Academy (West Palm Beach)
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 14
(6 schools)

Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian – X
St. Andrew's (Boca Raton)
University (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(3 schools)

Carrollton (Miami)
Dade Christian (Miami)
Florida Christian (Miami) – X

DISTRICT 16
(3 schools)

Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Westminster Christian (Miami) – X


Class 1A
(73 schools; student population: 1-208)

DISTRICT 1
(5 schools)

Central (Milton) – X
East Hill Christian (Pensacola)
Laurel Hill
Paxton
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(6 schools)

Altha
Bethlehem
Graceville – X
Grand Ridge
Malone
Poplar Springs

DISTRICT 3
(4 schools)

Aucilla Christian (Monticello)
Carrabelle
Chattahoochee
Munroe (Quincy) – X

DISTRICT 4
(4 schools)

Countryside Christian (Gainesville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) – X
Orange Park Christian

DISTRICT 5
(3 schools)

Cedar Key
Hernando Christian (Brooksville)
Seven Rivers Christian (Lecanto) – X

DISTRICT 6
(2 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 7
(8 schools)

Bayshore Christian (Tampa)
Cambridge School (Tampa) – X
Canterbury (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Lakeside Christian (Clearwater)
Oldsmar Christian
Tampa Baptist
Temple Heights Christian (Tampa)

DISTRICT 8
(5 schools)

Bradenton Christian
Everglades City
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian – X
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

DISTRICT 9
(5 schools)

Geneva (Fern Park)
Master's Academy (Oviedo)
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona) – X
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 10
(4 schools)

Central Florida Christian (Ocoee)
Orlando Lutheran – X
Pine Castle Christian (Orlando)
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 11
(5 schools)

Brevard Christian (West Melbourne)
Brevard HEAT (Melbourne)
Covenant Christian (Palm Bay) – X
Merritt Island Christian
Temple Christian (Titusville)

DISTRICT 12
(7 schools)

Berean Christian (West Palm Beach)
Community Christian (Stuart)
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian – X
Morningside (Port St. Lucie)
Summit Christian (West Palm Beach)
Wellington Christian

DISTRICT 13
(2 schools)

Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Trinity Christian (Lake Worth) – X

DISTRICT 14
(2 schools)

Fort Lauderdale Christian – X
Sheridan Hills Christian (Hollywood)

DISTRICT 15
(4 schools)

Greater Miami
Horeb Christian (Hialeah)
Miami Christian – X
Northwest Christian (Miami)

DISTRICT 16
(7 schools)

Brito Miami Private – X
Calusa Prep (Miami)
Colonial Christian (Homestead)
Holy Cross (Miami)
Princeton Christian
Redland Christian (Homestead)
Westwood Christian (Miami)


Independent
(24 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Blue Lake (Eustis)
Boca Raton Christian
Boca Raton Prep
Bradenton Academy
Calvary Christian (Clearwater)
Evans (Orlando)
FAMU (Tallahassee)
Florida Bible Christian (Miramar)
Forrest (Jacksonville)
Island Christian (Islamorada)
Jones (Orlando)
Lake Mary Prep
MAST (Key Biscayne)
Miami Country Day
Nature Coast Tech (Brooksville)
Orlando Christian Prep
Parkway (Miramar)
Posnack Jewish (Plantation)
St. John Lutheran (Ocala)
Sagemont (Weston)
Somerset (Pembroke Pines)
The Villages
Westlake (Davie)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)