2006-07 FHSAA State Girls Soccer Series Assignments

The following assignments are for the 2006-07 FHSAA State Girls Soccer Series. Schools in italics will open in Fall 2006. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Wednesday, February 28, 2007 at 3:16 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)



Class 6A
(114 schools; student population: 2345-4742)


REGION 1
(25 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville) – X
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell) – X
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary – X
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 4
(9 schools)
Apopka
Colonial (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Ocoee
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden) – X
Winter Park


REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(10 schools)
Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando) – X
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(5 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne – X
Palm Bay (Melbourne)
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater) – X
Gaither (Tampa)
Mitchell (New Port Richey)
St. Petersburg
Sickles (Tampa)

DISTRICT 8
(7 schools)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Lakeland
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota – X


REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington – X

DISTRICT 10
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach) – X
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 11
(9 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland) – X
Ely (Pompano Beach)
Piper (Sunrise)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Western (Davie) – X


REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American (Hialeah) – X
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach – X
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami)
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Lourdes (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset – X
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian – X
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)




Class 5A
(107 schools; student population: 1783-2344)


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach
Niceville – X
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven) – X
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville) – X

DISTRICT 4
(7 schools)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville) – X
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala)


REGION 2
(22 schools)

DISTRICT 5
(4 schools)
Lake Howell (Winter Park)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach – X
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 6
(5 schools)
Auburndale
George Jenkins (Lakeland) – X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Winter Haven

DISTRICT 7
(5 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes – X
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(8 schools)
Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Freedom (Tampa)
King (Tampa) – X
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)


REGION 3
(30 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Clearwater
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University – X
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(8 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa) – X
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(7 schools)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Boca Ciega (Gulfport)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole – X

DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton) – X
Manatee (Bradenton)
North Port
Port Charlotte
Southeast (Bradenton)
Venice


REGION 4
(30 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Fort Pierce Central
Port St. Lucie
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian) – X
Treasure Coast (Port St. Lucie)

DISTRICT 14
(6 schools)
Boynton Beach – X
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Martin County (Stuart)
Olympic Heights (Boca Raton)
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(8 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Fort Myers – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 16
(9 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Dillard (Fort Lauderdale)
Hollywood Hills (Hollywood)
Miami Edison
Miami Jackson
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) – X
Stranahan (Fort Lauderdale)




Class 4A
(104 schools; student population: 1039-1782)


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)
Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze – X
Milton
Navarre
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) – X
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(5 schools)
Bradford (Starke)
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)
Santa Fe (Alachua) – X
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville) – X
Fernandina Beach
Forrest (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)


REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Atlantic (Port Orange)
Clay (Green Cove Springs)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach) – X
Palatka
St. Augustine

DISTRICT 6
(7 schools)
Belleview
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
North Marion (Citra)
West Port (Ocala) – X

DISTRICT 7
(7 schools)
Bishop Moore (Orlando) – X
Celebration
Eustis
Harmony
St. Cloud
South Lake (Groveland)
Tavares

DISTRICT 8
(8 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill) – X
Zephyrhills


REGION 3
(25 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)
Bartow – X
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales
Ridge (Davenport)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(6 schools)
Avon Park
Braden River (Bradenton)
DeSoto County (Arcadia) – X
Hardee (Wauchula)
Palmetto
Sebring

DISTRICT 11
(8 schools)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers) – X
Dunbar (Fort Myers)
Estero
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

DISTRICT 12
(5 schools)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples)
Naples – X
Palmetto Ridge (Naples)


REGION 4
(25 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Merritt Island
Rockledge – X
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 14
(8 schools)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale – X
Hallandale
Monarch (Coconut Creek)
Pembroke Pines Charter

DISTRICT 16
(4 schools)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Monsignor Pace (Miami) – X
St. Brendan (Miami)




Class 3A
(68 schools; student population: 454-1038)


REGION 1
(18 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Chipley
Marianna
Pensacola Catholic – X
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 2
(4 schools)
FSU (Tallahassee)
Hamilton County (Jasper)
Madison County (Madison)
Taylor County (Perry) – X

DISTRICT 3
(4 schools)
Fort White
Newberry
P. K. Yonge (Gainesville) – X
Williston

DISTRICT 4
(5 schools)
Bolles (Jacksonville) – X
Episcopal (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)


REGION 2
(17 schools)

DISTRICT 5
(5 schools)
Crescent City – X
Interlachen
Keystone Heights
Matanzas (Palm Coast)
Taylor (Pierson)

DISTRICT 6
(5 schools)
Mount Dora
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
Villages – X
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 7
(3 schools)
Crooms Academy (Sanford)
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 8
(4 schools)
Frostproof
Lake Placid
McKeel Academy (Lakeland)
Mulberry – X


REGION 3
(15 schools)

DISTRICT 9
(5 schools)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Clearwater Central Catholic
Holy Names (Tampa)
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 10
(3 schools)
Bishop Verot (Fort Myers) – X
Cardinal Mooney (Sarasota)
Gateway Charter (Fort Myers)

DISTRICT 11
(4 schools)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic – X
Viera (Melbourne)
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 12
(3 schools)
St. Andrew's (Boca Raton)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton) – X


REGION 4
(18 schools)

DISTRICT 13
(4 schools)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek) – X
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach

DISTRICT 14
(4 schools)
American Heritage (Plantation) – X
Chaminade (Hollywood)
University (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(5 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Doral Academy (Miami)
Florida Christian (Miami) – X
LaSalle (Miami)
MAST Academy (Key Biscayne)

DISTRICT 16
(5 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Carrollton (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X
Ransom Everglades (Miami)




Class 2A
(68 schools; student population: 1-453)


REGION 1
(15 schools)

DISTRICT 1
(3 schools)
Bozeman (Panama City) – X
East Hill Christian (Pensacola)
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(4 schools)
John Paul II Catholic (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee) – X
Port St. Joe
Sneads

DISTRICT 3
(4 schools)
Bishop Snyder (Jacksonville) – X
Eagle's View (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)

DISTRICT 4
(4 schools)
Oak Hall (Gainesville) – X
St. Francis (Gainesville)
St. Joseph (St. Augustine)
Florida Deaf (St. Augustine)


REGION 2
(18 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Father Lopez (Daytona Beach) – X
First Academy (Orlando)
Master's Academy (Oviedo)
Montverde
Orangewood Christian (Maitland)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 6
(4 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade
Lakeland Christian – X
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 7
(3 schools)
Edgewood (Merritt Island) – X
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 8
(5 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Jupiter Christian – X
King's Academy (West Palm Beach)
Berean Christian (West Palm Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)


REGION 3
(17 schools)

DISTRICT 9
(3 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Cambridge (Tampa)
Tampa Prep – X

DISTRICT 10
(5 schools)
Calvary Christian (Clearwater)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg) – X

DISTRICT 11
(5 schools)
Bradenton Christian
Bradenton Prep
Out-of-Door (Sarasota)
St. Stephen's Episcopal (Bradenton) – X
Sarasota Christian

DISTRICT 12
(4 schools)
Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples) – X


REGION 4
(18 schools)

DISTRICT 13
(3 schools)
American Heritage (Delray Beach) – X
Boca Raton Christian
Lake Worth Christian (Boynton Beach)

DISTRICT 14
(7 schools)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Coral Springs Christian – X
Somerset Academy (Pembroke Pines)
Posnack Jewish (Plantation)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(4 schools)
Dade Christian (Miami)
Miami Christian
Miami Country Day
Westminster Christian (Miami) – X

DISTRICT 16
(4 schools)
Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Island Christian (Islamorada)
Princeton Christian – X




Independent
(26 schools)

Apalachicola
Booker (Sarasota)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Doctors Charter (Miami Shores)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
FAU (Boca Raton)
Florida Air (Melbourne)
Florida Bible (Miramar)
Geneva (Winter Park)
Grandview Prep (Boca Raton)
Greater Miami
Hagerty (Oviedo)
Hawthorne
Hillel (North Miami Beach)
Jones (Orlando)
Lafayette (Mayo)
Merritt Island Christian
Miami Central
Moore Haven
Raines (Jacksonville)
Reagan (Doral)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Seffner Christian
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
Westwood Christian (Miami)